Milí přátelé !
Zdravotní důvody mě pozvolna nutí poohlížet se po lehokole jako náhradě za "zábradlí". Zatím jsem ve fázi vstřebávání teoretických poznatků a taky mám za sebou prvních pár set "ležatých" metrů. Určitě ještě budu chtít absolvovat poněkud rozsáhlejší testování (tímto děkuju AZUBu za nabídku a celkově velmi vstřícné přijetí), ale mé předběžné úvahy se zadrhly na zásadním rozhodnutí.
Zatímco všechny mé dosavadní cyklistické zkušenosti, především ty "devětadvacetipalcové" z posledních několika let, mě vedou k modelům Max nebo Ibex (obě kola 26"), jsou i důvody pro volbu menšího předního kola (Azub 5, Apus):
1. Jednodušší zastavování, slézání.
2. Fyziologičtější poloha nohou vzhledem k trupu
3. Důvod pro mě nejzávažnější. Jezdím hodně lehčím a středně těžkým terénem, přičemž vždy jsem měl větší radost nikoliv z rychlého a ostrého sjezdu, ale z toho, že dokážu bez slezení vyšlapat buď dlouhé táhlé stoupání nebo třeba krátkou prudkou stojku. Vím, že to závisí hlavně na technice a trénovanosti, ale zajímalo by mě, zda jízdní vlastnosti lehocipedu s velkým předním kolem (tj. výrazně zvednuté nohy, nestabilita předku a ev. tendence k přepadávání dozadu) výrazně ztěžují jízdu do prudkého kopce ve srovnání s jízdou na stroji s malou přední obručí.
Budu se snažit i sám si tento rozdíl ujasnit, ale velmi rád též načerpám zkušenosti od ostřílených borců. Díky předem !
Ještě se mi nestalo, že bych měl tendenci přepadávat dozadu. To by musel být už takový kopec, že to stejně nevyšlápnu. Onehdá jsem jeden takový jel a když mi začalo prokluzovat kolo, musel jsem vystoupit, což jsem stihnul, ale nešlo to udržet ani na brzdách a skončilo to zalehnutím.
nevim co je lehci a stredni teren v tvem podani, ale male kolo ma proste svoje limity a v terenu je divocejsi, a u leha tuplem, vzhledem k horsi celkove stabilite v nizsi rychlosti. Ja na neodpruzenem lehu 20-26 s nic moc plasti vyjel po sterkove lesni ceste na sumavsky Polednik a slo to. zkus si vygooglit fotky ja to na mobilu nedam.
Teď zrovna sice žádný Azub nevlastním, ale míval jsem postupně tři různé modely 20/26 konfigurace - Azub 2, Azub 4 a Apus. Počínaje 4kou jsem obouval i širší zubatější pláště a jezdil na tom mimo asfalty, občas i docela terénem. Převrátit kolo dozadu jsem nedokázal ani jednou. Nejvíc se tomu podobal jeden pád spíš tak dozadu na bok. To bylo fakt šílené kratičké stoupání, spíš taková mez. Přední kolo se odlepilo od země po přejetí kořene na víc jak vteřinu, možná i dvě, a to už jsem neubalancoval. Spadl jsem směrem ke svahu, tak jsem si ani nenatloukl.
Tohle bylo na 4ce. Apus má stejně jako ostatní dnešní Azuby už sezení o chlup víc vpředu vůči zadnímu kolu a na ničem, co jsem dokázal vyšlapat mi nikdy ani na kořenech nešlo přední kolo tak důkladně do luftu. Na 4ce jsem uměl i vyjet 15cm obrubník nadzdvižením předního kola kousek nad zem, zbytek vzala vidle a pneu. Na Apusu už mi to nešlo.
Náklad na standardním Azub nosiči vzadu nad a skoro za zadním kolem trochu zvyšuje možnost to převrátit dozadu. Nikdy jsem nejel těžší terén s takovým nákladem, ale podle některých je to opravdu velký rozdíl. Azub teď nabízí různé přídavné nosiče, které umožňují dát bagáž mnohem víc dopředu a dolů. Pokud bys chtěl jezdit terénem s bagáží, doporučil bych to pořídit. I jízdní vlastnosti kola jsou tak mnohem lepší, težké brašny pod sedlem hned za spodními řídítky se na nich nijak nepodepisují, kolo jen prostě blbě akceleruje kvůli váze.
Srovnání s Maxem nebo Ibexem nemám, protože na těch jsem nikdy nejezdil v terénu.
Obecně co se týká výběru Azubu do terénu tak podle mě jsou rozhodující dvě věci: jak jsi vysoký a kolik vážíš. Na dual 26 musíš být dost vysoký (mít dost dlouhé nohy) abys dosáhl na zem na asfaltu na rovině celým chodidlem. Jedině tak se ti v terénu nestane, že bys šátral špičkou po zemi a ona nikde, o vteřinu později se válíš hlavou dolů ze svahu s kolem na zádech. Na druhou stranu pokud jsi lehký, tak s 20" předním kolem s tlustou gumou a odpruženou vidlicí podle mě
Vidim to jako dotaz primo pro mne.
Jirka uz popsal nektera kriteria.
Ja se s MAXem spis soustredil na sjezdy, takze jsem dal sedlo co nejvic dozadu a dolu. (1 cvaknuti pred konec, predni uchyt na prostredku vyskove a zadni na tretim od spoda. Niz uz to dat neslo (sedlo L)). Stacilo to i na vyjezdy a vetsinou mne limitovalo bud odskakovani predniho, ale casteji podklouznuti zadniho. Pocitej s par stovkami km, nez budes mit dostatecnou rovnovahu, aby ses zbytecne nevalel. Vyjezdy a odhad chvile, kdy zastavit a dat nohy na zem mi zpetne prijdou jako daleko tezsi, nez sjezdy.
Kdybych ted stavel lehace do terenu, tak bych urcite dal tlumic s propedalem. Pri ostrejsim stoupani v terenu neni idealni tlumic zamknout a male prizvednuti propedalem se hodne pozna.
Problem muze byt soudrznost podkladu a adheze zadniho kola. Nejlepsi plaste, ktere jsem nasel, jsou Z-Max v te drazsi kevlarove verzi. Na asfaltu se rychleji sjizdeji, ale v terenu drzi jak pribite.
Odskakovani predniho kola - doporucuji vidlici se snizenym chodem, 100 je zbytecna, idealni byla 80, co jsem mel predtim.
Slabsi misto je vidlice. Jezdil jsem sjezdy docela ostre a vidlici ohnul krk. Takze z kopce v terenu opatrne a pozor na velke razy. Teziste je na lehaci celkove vic vpredu a nahore, nez na zabradli. Predni kolo je tak vic zatizene a nedokazes mu v terenu odlehcit.
lehkej terén v pohodě. Středně těžkej teén taky v pohodě.
Přední 20" versus 26" nedokážu moc posoudit. Na 26" s emi prostě jezdí blbě. Je to vysoký, pro mne hůř ovladatelný a blbě se mi tak moc nahoru prostě šlape.
Měl jsem Azub4 a mám Apus S dobrou vidlí v předu je průchodnost terénem slušná. Aspoň pro moje potřeby. Tedy není problém s tím jet třicet přes kořeny.
Co se týče krátký stojky tak na to je lehokolo blbý. Tam je jasná výhoda zábradlí, že si stoupneš a nahneš se dopředu, čímž posuneš těžiště. Krátký prudký stojky většinou prostě nedám. Na Asfaltu jakž takž, ale v na štěrku začnu hrabat.
S naloženým kolem na cesty se mi taky v lese stalo že jsem hodil záda, ale to bylo na nosiči fakt třicet kilo a v cestě byl kořen, kterej nadhodil přední kolo.
Dlouhý stoupání vyšlapeš (Alpy jsem taky přejel od jihu na sever celý) ale je to prostě dřina.... Což se od zábradlí ale neliší, jen šlapeš jinak a na začátku nebudeš mít ten výkon co na zábradlí ani náhodou, protože prostě používáš trochu jiný svaly. Poddá se to pokud budeš chtít.
Jinak na Aźubu se dá těžiště posunout hodně dopředu i dozadu podle toho jak ti to vyhovuje.
Na Prvním Azubu jsme před osmi lety nebo kdy nastavil těžiště nějak náhodou dost dozadu a jezdil s tím ke svý spokojenosti roky.
Na Apusu jsem z počátku schválně posunul těžiště hodně dopředu a bylo to strašný. Přední vidle bylo hodně zatížená a chytala veškerý rány a změnila se strašlivě obratnost kola a celkově průchodnost terénem. Fakt s emi na tom jezdilo blbě. Posunul jsem to snad 10 nebo 15 cm dozadu (prostě co to šlo) a jezdí to zase jak má a jsem nadšenej.
těžkej terén to nejni, ale možná ti to pomůže. Těžkej terén bych ale jen s jednou rukou (v druhý je foťák) neuřídil...
http://www.youtube.com/watch?v=7iENqp-wDuc
Moc děkuju všem za názory, rady, fotky !
To Jurimír: To video, pořízené jednou ruku, je parádní !
Ještě v tom jasno nemám, budu muset uskutečnit to delší testování a vyzkoušet, zda sestava 26/26 na mě nebude opravdu nebude příliš velká.
Ale měl bych ještě dva dotazy:
1. V cizinecké reklamní brožuře Azubu jsem si všiml, že u bicyklů s oběmi koly stejnými (26/26 i 20/20), tj.tam, kde jsou nohy oproti trupu vysoko, zdůrazňují autoři sportovní charakter stroje. Zato ty, kde je přední kolo menší než zadní, doporučují spíše pro pohodovou, turistickou jízdu. Souhlasíte s tímto tvrzením ? - Teda, to Jurimírovo video tomu zrovna neodpovídá... :-)
2. Je tu někdo, kdo jezdí Chřiby ? Že bych se zeptal na některé konkrétní terénní špeky...
Ještě jednou díky !
Tím sportovním charakterem stroje pravděpodobně byla myšlena aerodynamika a tedy rychlá jízda po asfaltu.
Na Maxu/Ibexu s odpruženou vidlí je pedalbox (prostor kde chodí chodidla) plně v zákdytu s tělem, což je aerodynamicky výhodné. Na mini/bufu tohle úplně neplatí.
A na 5/Apusu tohle neplatí vůbec, tam je střed šlapání pod spodkem sedačky. Ale i tak má Apus lepší aerodynamiku než běžné kolo.
Ta výška nohou také dost souvisí s tím, kolik člověk před sebe vidí. Čím výš máš nohy a čím máš ploloženější sedačky, tím hůž vidíš těsně před sebe. Můžu porovnat Eco (nohy celkem vysoko a položená sedačka (dá se nastavit i na sedato)) a Apuse se spodním řízením. Na Ecu mi do výhledu mnohem víc lezou nohy a řidítka. Z Apusu má člověk skvělý výhled, sedačka nejde tolik položit a nohy jsou tak nějak nízko.
Taky čím níž máš nohy oproti tělu a zemi, tím lépe se zastavuje a rozjíždí.
Jinak to Jurimírovo video IMHO poměrně přesně odpovídá pohodové turistice.
Tak na svým Azubu 5 mám teda určitě střed šlapání nad spodkem sedačky. Opačně by to bylo myslím dost špatně.
Konkrétně sedačka je 58 cm nad zemí a střed 64. To je v nezatíženém stavu. Když na to vlezu, klesne předek i zadek stejně, takže se to vzájemně nezmění.
koloman: Podle tvého dotazu se mi zdá, že tvůj způsob cyklistiky se podobá mému, tak ti snad moje zkušenosti budou k něčemu:
Na lehokole jezdím od roku 2006. Ročně najedu tisíce km na lehokole a stovky km na zábradlí – na crossovém, horském a skládacím. Můj typický terén jsou lesní a polní cesty, silnice III. třídy, lesní pěšiny, cyklostezky... V posledních letech nejezdím natěžko, jen jednodenní vyjížďky. Jezdím na Křivoklátsku, tedy v lesnaté a kopcovité krajině. V Chřibech jsem jezdil jen pár dní v oblasti severně od Ždánic. Bylo to s partou pohodářů, takže žádné extrémy se nekonaly. Lehokolo všechno zvládalo bez problémů a navíc se mi na něm hezky odpočívalo při čekání na kopci na všechna ta zábradlí :).
Moje kolo je Azub Max (viz připojené foto), 2 x 26“, plně odpružený, se spodním řízením. Na lehokole s 20“ jsem nikdy nejel, takže nemám srovnání. Já jsem 20“ kolo nechtěl protože jsem měl strach z horší průchodnosti terénem. Jak je vidět z fotky, časem jsem dospěl k minimalistické konfiguraci. Praporek jsem ulomil dvakrát v křoví, ten třetí jsem odmontoval spolu s nosičem po třech letech. Blatníky jsem utrhnul po pár letech taky a už je tam nenamontoval, sedačka a rámová trubka docela dobře chrání před stříkající vodou a blátem.
Jsem vysoký 183 cm, kolo mi nepřijde nijak vysoké, šlapání se mi zdá pohodlné, nemám pocit, že bych měl nohy vysoko. Je tedy pravda, že po cca 50 km mívám pocit brnění v nohou, ale stačí se na pár minut zastavit, udělat pár kroků a brnění zmizí.
Pokračování:
Průchodnost terénem: Srovnatelná s crossovým / horským kolem. Hlavním omezením jsou u mě pláště, jezdím na Schwalbe Marathon, které považuji za dobrý kompromis pro terén i silnici, v těžších podmínkách (mokrá tráva, bláto) však samozřejmě ztrácí proti MTB plášťům. Drobnou nevýhodou je poněkud horší manévrovatelnost lehokola např. při kličkování po úzké pěšině mezi stromy, najíždění na úzkou lávku přes potok atd. Široká řídítka spodního řízení občas zachytávají o křoviny a trávu, ale to jsou detaily. Sjezd na lehokole terénem je nádhera, kolo je díky nižšímu těžišti stabilní, obvykle nechávám MTB daleko za sebou.
Jízda do kopce: Tady lehokolo ztrácí. Je pomalejší, díky vyšší váze je šlapání do kopce namáhavější. Zažité tvrzení, že po čase si vycvičíš ty správné svaly, se na mně neprojevilo. Kdykoliv jednou za čas sednu na zábradlí, tak se mi všechny kopce najednou zdají o třetinu kratší – a to navzdory tomu, že na lehokole mám naježděno desetkrát víc. I tak ale vyjedu skoro všechno, ale pomaleji. Cesty se zpevněným povrchem vyjedu všechny, problém nastává při kombinaci prudkého stoupání s kamenitou cestou nebo s kořeny a výmoly. Díky nemožnosti přesunout těžiště dopředu má přední kolo tendenci odlepit se od země což obvykle nastane při přejíždění kamene nebo kořene. Přemet dozadu samozřejmě neuděláš, ale jakmile se kolo zvedne tak to končí pádem do strany. Není to nijak nebezpečné, jen nepříjemné pro kolo – dvakrát jsem za poslední rok takhle urazil hadičku k hydraulickým brzdám. Proto se snažím tohle riziko předvídat a radši sesednu ještě před kritickým úsekem.
Pokud bych to měl shrnout, tak u mě lehokolo jednoznačně vede. Horší stoupavost je víc než kompenzovaná pohodlím a jízdním požitkem. Jdi do toho!
Ta jízda do kopce je dost individuální. Já třeba dosáhl ve stejných kopcích stejné rychlosti jakou jsem míval na klasice, ale při trojnásobném ročním nájezdu než jsem míval na klasice. Takže je otázka, jestli je to opravdu stejná rychlost, nebo vzhledem k relativnímu nárůstu fyzičky není. Neodstranitelný rozdíl je v tom, že na lehokole máš dost fixovanou polohu těla vůči pedálům a tak šlapou stály ty stejné svaly stále stejným stylem. Na klasice se jde víc kroutit nebo úplně vstát ze sedla, zapojit střídavě lehce různé svaly a tím ta únava v tom stoupání nastupuje mnohem pomaleji.
S Azubem 4 jsem uměl v terému ve stoupání tolerovat přední kolo v luftě i docela dlouhou dobu, rekord byl asi metr jízdy s předkem nad zemí (dokud nenarazilo na ten samý kořen i zadní kolo). Podmínkou je přečíst si tu nerovnost dostatečně předem a na ten let vzduchem se nachystat - mít kolo perfektně stranově vyvážené když se předek zvedá od země a drobnými pohyby ramen a kolen ho tak udržet dokud předek nespadne na zem. Ne vždy a ne všude to jde, často má člověk dost plné ruce se samotným stoupáním na to, aby v něm ještě zkoušel takové kaskadérské kousky.
Trojnásobný roční nájezd (zvlášť když už se to posune do opravdu velkého nájezdu, což myslím u Tebe je) musí posunout výkonnost už hodně.
Na stejném kole to pak musí znamenat výrazné navýšení rychlosti do kopců, což tedy nutně musí znamenat, že na lehu jsi do kopce pomalejší.
Jak kdo. Na lehokole jsem do kopce pomalejší, to je fakt, asi o 20% než kdysi na treku. Ovšem moje lehokolo je o 50% těžší. Při zkoušení lowraceru vážícím stejně jako ten trek jsem byl do kopce rychlejší.
Těžko posoudit změnu výkonu. Když jsem jezdíval jenom na treku, byl roční nájezd větší než kdy od té doby na lehokole. Asi dva roky jsem to pak střídal 1:1 a teď je to 10:1 ve prospěch lehokola (což ale neznamená, že bych na něm jezdil 10x víc než dřív).
Tak takové virtuozity určitě nikdy nedosáhnu.
To ale nevadí. Pokud jsem se dotazoval na stoupavost v prudších stojkách, měl jsem tím na mysli úseky spíš méně technicky náročné. Kořeny nebo volné kameny v prudkém svahu jsem moc nezvládal ani na běžném bicyklu.
Jen se budu muset snažit zvládnout tu fázi tréninku správných svalů a osvojování techniky pokud možno rychle, aby mě pak limitovaly už jen jízdní vlastnosti lehokola, nikoliv má vlastní neschopnost.
Ahoj Jirko,
děkuju za postřehy, opravdu asi preferujeme podobný styl ježdění. Já měřím něco mezi 180 a 181 cm, tak snad by to s Maxem mohlo jít. Stejně si myslím, že kdybych zvolil menší přední kolo, pořád bych si uvnitř vyčítal, že jsem to přece jen nezkusil s velkým.
Mnohem víc by mně vyhovovalo, kdyby ty výhody a nevýhody ležáka byly obráceně - rychlejší do kopce a pomalejší z kopce. Ale to se nedá nic dělat. Momentálně mě moje krční páteř nenechá jet na klasickém kole víc jak 100 m a jelikož to trvá už několik měsíců, tak v úplné vymizení potíží nedoufám. Takže Bohu díky, pokud vůbec budu moct na něčem jezdit.
A kolečko máš sympatické :-)
Mě vrátilo lehokolo k cyklistice, protože na silničce jsem kvůli krční páteři taky už nemohl jezdit. Nakonec jsem si vloni udělal radost a silničku si zase pořídil i když na ní vydržím maximálně tak 2 - 3 hodiny, pak už zase bohužel bolí a tuhne za krkem. Teď jsem si postavil lehosilničku a včera jsem na svém 50 km treninkovém okruhu jel o 2 km/hod v průměru rychleji než na klasice, tak teď nevím jestli tu silničku nemám prodat :o))
Lehosilnička, tj. něco jako low racer ?
Lehosilnička je tohle
http://www.nakole.cz/images/f/diskuse/5f/l...
Na tohle je asi doopravdy nejlepší zajet do Brodu a vyzkoušet ta kola. Protože mezi Maxem a pětkou je diametrální rozdíl v poloze jezdce a tím i těžiště. Mít kolo, které sice lépe přejíždí kořeny, ale nedokážeš na něm udržet rovnováhu je IMHO nesmysl.
Třeba zjistíš, že s nohama tak vysoko prostě jezdit nemůžeš. Co vím, tak Jurimír to tak má. A říkal, že je s tím rychlejší do kopce, než když má nohy vysoko.
Já mám teď diferenci 18 cm a snesl bych i větší. A naopak mi přijde neskutečně neefektivní mít nohy nízko. Tohle je prostě neskutečně individuální.
jo souhlas. Mám to tak. když mám nohy výš než zadek jsme pomalejší, bolí mě nohy a brní zespodu...
A ještě chci říct, že je třeba obrovský rozdíl i v pětce a Ibexu.
Mě pětka silně nevyhovuje a Ibex je pro mě skvělej.
A v čem přesně je ten rozdíl? Co se týče geometrie, tak vím pouze o posunutých spodních řidítkách.
Riditka udelaji dost. Pak taky chod zadni vidle. Ale to by asi slo srovnat laborovanim s tlumicem.
Taky sedlo ma trosku jiny rozsah - alespon mi prijde.
Tos mi moc nepomohl, to jsou všechno rozdíly, které jsou vidět na první pohled. Spíš by mně zajímalo, co konkrétně pro Jurimíra dělá ten největší rozdíl.
To byly pro mne vsechno neprijemna prekvapeni po odzkouseni IBEXu a dodavce odolnejsiho MAXu. Behem par km jsem si zvykl. 8-)
Jak jiný je ten průběh zadní stavby? Jak se to geometricky liší samozřejmě velmi dobře vím, ale zajímalo by mně, co to přináší v praxi za rozdíly při jízdě.
Tim, ze je kratsi paka na MAXu, chova se to jinak. Tezko to popisovat po 3 letech, co jsem uz na IBEXu nesedel. S nakladem a na nerovnem povrchu to poznat je.
Ale mel jsem tehdy pocit, ze IBEX bylmene kopavy a spis takovy houpavy kocar, co dobre hladil. Jak rikam, melo by to z velke casti jit dorovnat tlumicem.
To Murphy: Tys měl tehdy možnost přejít z Ibexu na Maxe a tedy i srovnávat. Na ten méně citlivý chod zadní stavby sis opravdu jen zvykl a nebo sis to nakonec tlumičem doladil ?
Pokud bych měl své představy specifikovat, tak bych přivítal spíš stroj s dobrým žehlením menších nerovností než ten, který lépe zvládá 15 cm kořeny.
A podobné rozdíly ve funkci zadní stavby se dají čekat i u ostatních dvojic z top a main řady (třeba "5" a Apus) ?
Rozdily nizsi a vyssi rady budou nejspis stejne.
Samozrejme jsem tlumic nastavoval. Na pujcenem IBEXu jsem mel pruzinovy a nemel jsem klic, abych otocil nastavovaci matkou. Na MAXovi mam Manitou R, tedy sa zamkem a hlavne vzduchovy a s nastavenim odskoku. Jurimir mel stesti, ze mu sedl tlumic nastaveny od vyroby a smulu, ze mu nesedl na "5". Kdyby to posteloval, treba by alespon nektere minusy vyssi rade odparal. 8-)
Jakykoliv tlumic a jakoukoliv vidli si clovek musi nastavit na svoji vahu. Vidli navic ne podle tabulek, protoze ty jsou psane na zabradli, ne na lehace. Je to veda.
Takze i MAX se da nastavit tak, aby zehlil. Jen ty krajni stavy (nejtvrdsi a nejmekci) nejspis nepujdou nastavit na IBEXu a MAXovi stejne.
Samotnou delku paky - tedy vzdalenost osy otaceni od osy kola - a umisteni tlumice nejspis tak snadno nepoznas. Ceho si spis muzes vsimnout pri vetsim nakladu, ze IBWXova zadni je mekci a kolo se tak nejak vic vlni. Ale zase hraje roli par dalsich faktoru - hlavne vyplet.
V tom posledním odstavci jsi na to, myslím, celkem káp.
Co se týče stranové tuhosti, tak tam je na tom kyvka Top Line mnohem lépe. Je stranově mnohem tužší, takže se ani při velké zátěži nekroutí a stranově pruží pouze výplet. Rovné šavle mainstream line se při větší zátěži trochu kroutí. Sám jsem ty rozdíly za jízdy nikdy nepozoroval, ale to bude tím, že pod mojí váhou se kolo dimenzované na dvojnásobek nemá šanci vůbec kroutit. Ale vezmeš za kolo rukou, tak je to vidět.
Ovšem jak dokazuje Jurimír, tak i s levnější variantou se dá v pohodě jezdit v terénu i s taškami. Lidem kolem 120 kilo už doporučujeme Top Line, tam už je použití obyčejnější zadní stavby dost na hranici.
řidítka jsou posunutý, těžiště je, pokud si pamatuju, víc vepředu, zadní stavba chodí a tlumí jinak (měl jsem pocit, jako bych seděl víc předkloněnej) prostě je to celkově uplně jiný kolo. V terénu bych s tím nedokázal jet. Na silnici jo, ale nebylo by mi to příjemný a třeba řidítka bych stejně musel upravit.
Měl jsme pocit, jako když mám pod sebou neovladatelnou kozu. Skákalo a ustřelovalo to jinam a jinak.
Ale to jsou moje pocity a samozřejmě to někdo může mít určitě uplně jinak a třeba přesně obráceně, podle toho, co vyhovuje jemu.
Já chtěl novej rám už nějakou dobu, ale po vyzkoušení pětky jsem si to rychle rozmyslel a kývl až když mi na srazu půjčil na pár km Karloss Apuse. Z toho jsem byl nadšen. I tam jsme sice dodělával detaily, jako že jsme trochu ohýbal řidítka, aby byly přesně tak jak je chci, předělával vedení bovdenů atd. atd. Ale to už jsou detaily daný tím, co mi vyhovuje a kde jezdím, rám Apuse a jeho geometrie mi sedí!
Chlapi, vy mně to trochu komplikujete :-)
Závislost "velká kola - lepší průchodnost" je mně jasná a chtěl jsem ji zohlednit. Všechny ostatní aspekty jsou však pro mě španělskou vesnicí.
Do UB se chci zase brzy podívat, ale jednak nevím, jestli si budu moct sednout na všechny modely, které mě zajímají, jednak mám dojem, že rozdíly mezi nimi budou při testovacích jízdách totálně překryty vyděšenými pocity ležatého začátečníka a krátké projížďky mně proto nic neřeknou.
Na něco bych si asi po pár stech kilometrech bez problémů zvykl, něco mě naopak může začat štvát víc, než si teď myslím.
A na testování do Starého Města pod Landštejnem mně to příští víkend bohužel nevyjde. :-(
Prosba: Murphy, Jurimír a Snilard tu debatovali o rozdílech mezi jednotlivými modely a já jsem se v tom trochu ztratil. Byli byste tak hodní a srovnali ještě jednou všechny ty verze s ohledem na moje preference (dlouhé štreky převážně v lehkém terénu, pokud možno dobrá stoupavost, jakž takž průchodnost terénem, ne sice zrovna houpavý kočár, ale pružení, které bude žehlit hlavně malé překážky a drobné nerovnosti, výška postavy cca 180,5 cm) ?
Děkuju vám předem !
Zopakovanim a prerovnavanim jiz napsaneho si moc nepomuzes. Odkud jsi? Nejlepsi by bylo si nejakeho lehace pujcit. Treba snilard Ti muze pujcit Eco a Apuse v Praze. Kdyz najedes na libovolnem modelu tak 100 km a zjistis, jak se Ti dobre sedi a slape, pak vyraz bud do UB, nebo na nejaky lehosraz a kola si prohledni v realu a vezkousej si rozdily. To uz budes schopen neco zjistit sam. Ale teprve az si kolo koupis a najedes na nem par stovek, tak zjistis, co vsechno bys chtel jinak, nebo co Ti naopak vyhovuje. 8-)
Se mnou je to tak, že po předchozích několika hubených letech jsem se na letní cyklosezónu velice těšil, jenže začátkem dubna se naprosto nečekaně objevily těžké problémy s krční páteří.
Téměř nulové zlepšení obtíží po 3,5 měsících a dosavadní poznatek, že klasické kolo - pro můj krk úplně nejhorší pozice, lehokolo - nejlepší pozice, mě vedou ke snaze pořídit si lehátko co nejdřív. Jinak budu chodit jen pěšky. A to by byla škoda, do konce sezóny se toho dá ještě hodně stihnout.
Raději bych už měl stroj vlastní, se kterým bych se jen postupně sžíval, ale vidím, že úplně bez testování to nepůjde. Testovací víkend v Č.Kanadě bohužel nestíhám, proto si aspoň zkusím v UB půjčit Maxe, ke kterému mě srdce táhne, a uvidím.
Určitě dám vědět, jak jsem dopadl !
Zkus vsechny moznosti. 20-20, 20-26, 26-26, horni spodni.
Z horniho rizeni mne bolely lokty a prsty, jak jsem sviral riditka, zase je robustnejsi. Ale taky prekazi v pripade padu.
Uz jsem to parkrat rikal, kupovat kolo ted, mozna bych sel do 20-20, kvuli vetsi predozadni stabilite. Asi bych to osadil rohlikem, abych nedrhnul prehazovackou o zem. Jen s vidlici bych mel problem.
Horní řízení je mnohem odolnější co se týče pádu, to jen tak pro úplnost :)
myslíš?
Když na něm (Azub4 s horním řízením) bývalá manželka spadla (asi dvakrát a vždy do boku), měla vždy modřinu na stehně a já musel rovnat řízení, utahovat to v tom místě ohybu a vždycky jsme se bál, že příště se to v tom místě ulomí...
Spodní řízení mám na svým kole a položil jsem ho nepočítaněkrát, protože na tom blbnu a jezdím občas za hranicí bezpečného. Prostě se jen protočí, já je narovnám zpět a jedu dál. Nic víc...
Vidim to podobne jako snilard. Na spodnim je vic dilu, kde muze vzniknout vakl a neni tak robustni. Kdybych ted volil kolo pouze do terenu, videl bych to na horni.
u tebe je to možná jedno... :-)
Myslím si opak, kdyby byly pevný jako třeba na ECU budiž, ale Azubí klasika sklápěcích řidítek mi odolnější tedy fakt nepřije (a ani to není cíl Azubu, cíl je pohodlí)
Tak to se pleteš. Azub na expediční kola doporučuje horní řízení, právě proto že je odolnější.
I Eco má už celkem dlouho defaulně sklápěcí řidítka. Spadl jsem s ním několikrát celkem natvrdo a vždy se maximálně trošičku protočil představec v té ohnuté trubce, co jde k vidli. Modřiny na stehně jsou druhá věc, ale mně se nedělají takže v pohodě.
Je také možné, že se od dob čtyřky změnila konstrukce horního řízení a že to současné je odolnější.
to je možný, že to současný je odolnější, na to jsme se nedíval, protože mi horní řízení nevyhovuje. To na čtyřce mi přijde míň odolnější. Šteloval a dotahoval jsme ho několikrát a to Magda v podstatě nepadala. Se svým spodním jsme nedělal vlastně nic a to jsme na tom měl neuvěřitelný držkopády. Třeba už s emi i povedl dokonalý kotrmelec a celou dobu s kolem na zádech. Teprve při druhém kotrmelci odletělo kamsi do strany:-)
A na tohle projíždění rokle mám svědky! :-)
A kolikrát jsi s ním spadl na asfaltu? Stačí jediný pád a máš ho odřené, u horního se ti maximálně trošku odře špunt na řidítkách. Modřiny jsou dobrý argument, ale vůbec nesouvisí s bytelností řidítek.
Spodni riditka se snadno ohnou. Tak si to opres o strom a ohnes zpet. Na odreniny nema smysl koukat. orsi je vakl v cepech tahla a pripadne predstavec. Riditka je potreba udrzovat v rozumnem stavu utazeni - aby se neotacela sama, ale aby pri dopadu uhnula. Pri jizde v terenu ovsem potrebujes i pevneji prichycena riditka, aby se dalo trosku carovat s tezistem, takze pretezujes predstavec. Kdyby povolil pri rychle jizde z kopce na silnici, mohlo by to pak byt zajimave...
odřené? mAho o tom jsem myslel, že se nebavíme:-)
Kolo odřený mám to je jasný, ale to mě nedrtí a nejsem si jistej nakolik a kde. Nezajímá mě to. Odřený kolo funguje uplně stejně jako neodřený...
s bytelností řidítek souvisí ten pant o kterým v tom příspěvku mluvím? Proč jsi z něj vypreparoval jen tu modřinu???
Pravda, odření je jen estetika, ale ohnutá řidítka už tolik ne. A narovnávat se sice dají, ale ne donekonečna, je to hliník.
No v odolnosti toho pantu nevidím jediný problém. Ale možná změnili konstrukci. Jen se mi na Ecu občas trošku povoluje ten šroub, co je tam jako osa, ale to vyřeší nalakování nebo nějaké lepidlo na závit (jen jsem se k tomu ještě nedokopal).
Vzhledem k tomu, ze ja stale rovnam a ohybam, tak pro vsechny ostatni donekonecna. 8-)
Nevydrzel predstavec...
http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/110910...
20-20 i přesto, že jezdíš docela drsný terén ?
Pokud menší kola, tak bych šel asi maximálně do 24x24.
Souhlas. Docela mě překvapilo, že 2x 24" tady ještě nikdo nedoporučoval. Oproti 20" přednímu kolu to má výhodu, že je daleko větší výběr předních vidlic, a je to v podstatě standardní díl. Zatímco sehnat 20" odpruženou vidlici aby unesla 90kg jezdce není až tak jednoduché.
Na mě to teda bylo moc (cca 177 cm, ale mám spíš kratší nohy v poměru k výšce, než je typické), ale při výšce zakladatele vlákna by to jít mohlo.
Nedávno jsem na Apusu sjel věc kterou jsem na testovacím 24" Maxu musel jít pěšky (ne moc velký svah, ale velké kameny), a docela mě překvapilo jak to šlo v pohodě. Možná už se projevila větší zkušenost, možná nižší posez a s tím i lepší pocit stability, nevím.
Co vim, tak 20" vidle se delaji specialni leho, takze pocitane na velkou zatez dospelym clovekem, kdezto 24" jsou porad jen detske pruzinovky.
... a můžeš , prosím , nějakou 20"-ku doporučit ?
Díky
Nemuzu, o 20" jsem se nezajimal. To, co radi Jirka, je tusim to, s cim lita v terenu i Jurimir. Co vim, tak je spokojen.
Víš, on si Jura pochvaluje, protože vlastně nikdy pořádně funkční vidlici neměl a to co má teď je sice lepší než ta předchozí, ale k funkční odpružené vidlici to má pořád hodně daleko.Já byl taky hodně překvapen, když jsem nasadil Epicona, co si najednou může v terénu dovolit a jak ta vidlice pracuje ;o)
Já teda nejsu extra odborník na komponenty kol, ale ta vidlice co jsem měl na půjčeném 24" Maxovi byla o několik tříd lepší než ten SASO (což je podle všeho jiný název pro MEKS) co mám na Apusu.
A to je taky asi tak nejlepší 20" vidlice, která na leho existuje.
Na tom Maxovi jsem neměl problém silovým šlapáním rozhoupat kolo, na Apusu mi to nejde ať šlapu jakkoli. A to mám přední vidlici nastavenou na nejměkčí co to jde a nejmenší tlumení. Jednou jsem si na řidítka dal kamerku a sledoval jak pruží: na nerovnostech nepruží skoro vůbec, a jediné kdy trochu změní výšku je při brždění nebo při změně sklonu terénu. Když lehnu na kolo a nohy dám na pedály, poklesne vidlice jen asi o 1-2 mm oproti klidové poloze. Při velkých nárazech asi pruží až nadoraz - takové ty kroužky od maziva mám až přes 40 mm od klidové polohy, což je zdvih té vidlice. Ale já bych potřeboval, aby to pružilo aspoň trochu i na malých nerovnostech. Což ten 24" Max dělal.
Ještě teda - na první kliknutí jsem našel i vzduchovou 24" vidlici - možná to byla ta co byla i na tom půjčovnovém Maxu:
http://www.srsuntour-cycling.com/dstore...+Fork/3444/XCR/SF12-XCR+LO+24%27+air.html
Aspoň podle ceníku co ještě mám schovaný dodávají k 24" Max volitelně vidlici Suntour XCR.
Taky mám tuhle vidlici. Že by pružila až moc ochotně, to ne, ale stačí.
Ale že ti zajíždí 1-2 mm a při nejměkčím nastavení? To mi není jasné. Já jsem hned přidal hodně směrem k tvrdšímu nastavení a zajíždělo to tak 1 cm. Pak mně připadalo, že zajíždí postupně čím dál víc, poznal jsem to na sklonu předního světla v noci. Vždycky, jak jsem si toho všiml, tak jsem 1-2 otáčky přidal. Výsledek postupně žádný. Asi se to péro nějak unavuje. Musel jsem přidat rovnou 15 otáček, abych se dostal zas pod 1 cm.
Ale po jízdě je vidět, že jde skoro nadoraz, takže snad to něco pochytá. Pro pohotovější zjišťování zdvihu mám na jednom kluzáku stahovací pásek.
Safra, neuložilo se to, zkouším znovu:
Do té vidlice se zřejmě dělají dvě tvrdosti pružiny+elastomeru. Já jsem objednával na váhu jezdce 90 kg, tak asi mi tam dali to tvrdší, což už je moc (teď vážím o pár kilo méně a navíc mám sedadlo skoro nejvíc vzadu).
Objednal jsem v AZUBu měkčí pružinu+elastomer, ale nepodařilo se mi tu vidlici rozdělat. Jsem domluvený že po sezóně tu vidlici pošlu do AZUBu.
No ale pokud by někdo uměl poradit - tu vidlici jsem rozšrouboval co to šlo, ale z levé (pružící) nohy nejsem schopen dostat ty pružící části, že bych vyměnil pružinu a elastomer. Na první fotce je vše co už jsem vymontoval (například tlumič z pravé nohy, a všechny možné matice; na druhé fotce je levá noha zespodu: představuju si, že by ta tyčka a ten bílý plast měl jít vyndat spodem. Když ale zatáhnu za tu tyčku co to jde, pruží asi tak 5 mm (na tah i na tlak), ale vyndat nejde. Na třetí fotce je pro kontrolu horní strana levé nohy vidlice. Poradí někdo co dělám špatně?
Nejsem si jist, ale spis bych cekal, ze to pujde horem. Ale horni korunka nevypada jako vidle.Neni ta bila cast ve vidli napevno? Tedy konkretne na zavit? Nejde to vysroubovat?
Na horni casti je neco jako 6-hranna matice, ale vypada spis ze je tam jakoby zavarena napevno - rozhodne je prelakovana cernou barvou jako zbytek te hlavy. Na prave noze je totez a povolovat se to nemuselo - tlumic a vse ostatni slo vyndat spodem.
Ta bila cast asi na zavit neni - to by ve vnitrku te roury musel byt zavit videt, a muselo by to mit na sobe neco, za co to pujde chytit a otacet s tim.
Ta bila cast byla pojistena segrovkou (je videt na 1. fotce vlevo nahore), pro ni je v trubce vidlice drazka. Je mozne ze se ta bila cast zarazi o tu drazku a dal nejde. Ale neprislo mi to tak.
Pod tou segrovkou byl ten zluty plastovy valecek co je na 1. fotce vedle te segrovky. Vypada na prvni pohled z podobneho materialu jako ten elastomer co mi dodali z AZUBu, akorat ten je tak 3x vyssi.
Urcite mam doma vidli, kde se vytahuje vse vrchem. A ty soupaky jsou dole zuzene, takze to ani jinak nejde.
Může být. Ale stejně si myslím že tady je to na vytahování spodem. Jinak by se neštvali se ségrovkou a drážkou pro ni zevnitř trubky, a místo toho by prostě udělali v té trubce napevno osazení, za které se to zachytí.
OK, uvidíme co řeknou na podzim v AZUBu.
Dík za tip! Dej pak vědět, jak jsi dopadl. Možná budu muset pružinu taky časem vyměnit, až to dál nastavit nepůjde. Třeba by se ta tvoje mohla hodit.
Mám sedlo taky co nejvíc vzadu a vážím jenom 70 kilo. Jenomže převážná část toho je asi v nohách.
Ta možnost tu samozřejmě je.
Jenže na 24" kola je podobně mizerný výběr plášťů jako na dvacítku a vidlice jenom dětské.
Na 24" Maxovy máš nohy pořád dost vysoko. Je svojí polohou sezení dost podobný velkému Maxovy.
20" plaste se sehnat daji - urcene na BMX. Jen se hreby na zimu je to horsi.
Schwalbe Marathon Winter se delaji i ve 20" rozmeru:
http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/spike...
Ale je pravda, ze to jsou jedine hrebikove, a to jeste neni nijak "extremni" model.
Kvuli stabilite. Dalsi plus by mela byt mensi paka, ktera likviduje vidlici a hlavove slozeni.
Jako hlavni minus lehace v terenu se projevuje prave ta paka. Kdyz jezdis turistiku a obcas nekde sdrncas schody, nic se nedeje. Kdyz se na "schody" budes specializovat... 20 predni bude o neco narocnejsi na volbu stopy a na zasekavani se pred prekazkou. Do kopcu ale budes mit vetsi pocit stability.
Kousek od chaty mam takovy kopecek z jilu a sterku. Ten jsem na Ecu sjel bez rozmysleni ihned a na MAXovi jsem si na to nikdy netroufl. Je to jen asi 3 metry, ale pod uhlem vic nez 45 stupnu.
Vrele doporucuji zapujceni na par dni a teprve pak otestovani vsech ostatnich modelu.
Tak vidím, že i vlastnosti koncepce 20-20 musím vzít v úvahu.
Je pravda, že když už jezdím v terénu, tak ve smyslu technických překážek, tj. kořenů, kamenů, je to většinou lehký terén, zato hodně všelijakých kopečků, hrbků, mezí. Tam by se ta stabilita hodila...
Tohle byla po 15 km testovani v AZUBu prvni lehovyjizdka:
http://mur.rajce.idnes.cz/2009-05-23_ECO-Arri/
Po cca 100 km na Ecu jsem zajel do AZUBu uz celkem rozhodnuty, pujcil si 26-26 IBEXe, hodil na nej brasny a http://mur.rajce.idnes.cz/2009-07-10_UB-Azub/
Tady si muzes udelat trosku predstavu, jakym terenem jsem jel s vybavou na nekolik dni: http://mur.rajce.idnes.cz/2010-06-09_Loudani/
já se kdysi projel na výstavišti cca 100metrů na maxovi (20x20") a asi 500 na Azub4 (20x26") a vybral si Azub4.
Jsem tomu dodnes vděčný a dodnes vděčně vzpomínám na tu slečnu, co byla s Alešem u stánku, a která mi řekla, že by být mnou šla radši do Azub4. Kdybych si koupil maxe už dávno na lehokole nejezdím...
Anebo bys dneska psal, jak si udělal dobře, žes vybral Maxe a že děkuješ tý slečně, že ti poradila Maxe ;o)))
fakt ne. Já měl pod sebou skoro všechno, co kdo u nás vyrobil doma i co udělali kluci v Azubu. Maxe i Mini jsem měl půjčené na dost dlouho na to, abych poznal, že tohle ne.
Pro někoho jinýho to může být dobrá volba, ale pro mě ne. Mám vyzkoušené, že i posunout těžiště o pár cm dopředu zmenší průchodnost a obratnost terénem. Natož nedej bože ještě velký kolo a nohy nahoře, pod který už tuplem nevidím...
To je otazka kratkodobe pameti. Vidis, par metru si to pamatujes a pak se trefis. Kdyz ne, vyklonis se do strany. 8-)
ale jo, to je to nejmenší, to že mám nohy výš a blbě se šlape a v případě fakt kopce šlapěš přímo do nebe, to je horší.
To, že je uplně jinde těžiště díky tomu, že mám nohy vejš je taky horší.
To že je větší vzdálenost nohou od země a v případě potřeby se nedá automaticky sundat noha a odrazit a zabránit pádu tak snadno je taky horší.
To, že na zem z maxe při mých 182cm výšky dosáhnu jen na špičkách je taky horší.
To, že větší kolo je míň obratný a trvá dýl, než "poslechne" a natočí se jak chci a má větší setrvačnost je taky horší.
To, že si hůž hledá cestu mezi kamenama díky svý velikosti, je taky horší.
Určitě jsou i další věci, který jsou taky horší, ale nechce se mi o tom přemýšlet...
Polohu do kopce mirne napravis vidli se snizenym zdvihem (dotaz na Milana Slance - neco urcite vyrobi) a naopak tlumicem s propedalem.
Ja mel vidli zamykatelnou dole a tlumic nahore. Idealni. Jen skoda, ze oba zamky byly "tvrde" a moc to nebylo prijemne v terenu, protoze jsem zamcenim vyrobil celopevnaka.
jo, tohle jde, ale já to do terénu potřebuju naopak na těch nejvyšších zdvizích a schválně to mám víc natvrdo aby když najedu ve třiceti na 10cm terénní schod jsem ho prostě přeletěl atd. Zamknout si to prostě nepovažuju za výhodu. Maximálně do kopce na asfaltu, ale proč, když si můžu koupit s předním 20" kolem a nemusím to řešit, že jo?
20" se kousne pred mensi prekazkou, nez 26".
20" vidle asi nikdy nebude tak dobra, jako 26" (alespon podle toho, co pise Holfi). To jsou pro mne dva dobre duvody. (Tedy byly...)
ale jo já ty důvody pro znám, jen u mě prostě převažují mnohem víc ty důvody proti a v terénu bych měl na 26" kole sotva poloviční průchodnost než na svým 20" právě díky těm důvodům proti, takže ty důvody pro bych stejně nevyužil...
Tak kvůli těmto důvodům, které tu popisuje Jurimír jsem si vybral 5ku místo Maxe, úplně přesně stejným. Pravda mám 189, ale to už není velký rozdíl, každopádně na několika půjčeních jsem furt měnil Apuse za Maxe, abych se ujistil právě o těchto jejich vlastnostech, resp. jak sednou právě mě. Největší argument byl právě to šlapání nohama do kopce, které mě prostě nesedlo. Vím, že zdaleka nemám najeto to co borci tady okolo a vidím teprv, že se mi postupně mění a přizpůsobují svaly, posez, dýchání, líp začínám chápat práci s kolem v určitých situacích, ale to je právě ta nevýhoda, kvůli které by si člověk musel typ ležáku vybrat až za hodně dlouho. Stále ale nelituju, 5ka mi sedí skutečně dobře (zatím, vývoji se nebráním). Žádný šílený terén jsem ale zatím nejezdil, teprv si hodlám vyplést nějaké drsné ráfky na out, přece jenom Marathony na to nejsou. Jak už tady někdo psal, i když to pořádně vyzkoušíš, stejně se nemusíš úplně trefit a teprve až jezdíš delší dobu na nějakém stroji, tak teprve zjistíš, jestli ten výběr byl vůbec správný, a buď se s tím smíříš nebo ne. Proto obdivuju kluky, co dokáží za sebou pořád stavět a stavět a vylepšovat kolo, které jim pak sedne líp a líp k tomu co potřebují. Třeba by ti to i časem bylo jedno, že bys dokázal jezdit výborně prakticky na jakémkoliv typu (jsou takoví lidi), ale to právě neřeší tu myšlenku prvotních zkoušení a prvního nákupu. Každopádně přeju právě ten nejlepší výběr a rozšíření Klanu létajících pil :-))
Já jezdil v terénu roky jedině na Marathonkách. Jde to. Po dešti v blátzě je to dost prča:-)
Když se to naučíš na nich a pak nazuješ třeba SmartSam dozadu a MowJoe dopředu jak to mám já, tak máš pocit, že se z toho nedá spadnout :-)
No ano, víc lehokol, to musí být ovšem zvýšený stav vaty na účtech bankovních ;-) anebo obě pacičky pravé na vlastní výrobu. Jinak díky za tipy na gumy. (okrajově co řekneš na ráfky? co Dartmoor?)
já na lehokole měl vždycky jen ráfky od Remerxu a nemůžu si na ně stěžovat. Nikdy nepraskl a probrzdil se vždy až po několika letech a několika cca 20-30ti tisících kilometrech a ten zadní vydržel ještě víc.
Díky za přání !
Taky jsem zvědavý, zda zůstanu u prvního lehokola nebo mě to časem bude pudit k nějakému posunu.
Klasické kolo mám možnost si vybrat podle situace. Respektive teď už ne. Sedět momentálně nemůžu ani na jednom :-)
Ale už se s tím smiřuju, třeba místo klasiky objevím nový, krásnější ležatý svět ! :-)
Co se týče zkoušení kol v Brodě, tak radši zavolej hned v pondělí do Azubu a domluv si termín, kdy budou kola, co chceš vyzkoušet k mání.
S Jurimírem a Murphym jsme řešili rozdíl mezi Mainstream line a Top line. Top line má asymetrickou zadní vidlici uchycenou na průmyslovém ložisku, řetěz jde přes kladku. Mainstream line má vzadu rovné šavle uchycené na kluzném pouzdře. Rozdíl je v bytelnosti, ceně i pružení. Top line je mnohem bytelnější a dražší a zároveň je ta zadní kyvka o trochu kratší, takže jde po jiné dráze.
Domnívám se, že se dají rozdíly v zadní stavbě doladit správným nastavením tlumiče, ale nikdy jsem to nezkoušel. Ono půjčit si dvě identická kola lišící se pouze řadou, která by si člověk mohl nastavit přesně na sebe je dost nereálné. Azub dělá kola na zakázku, takže je každé kolo originál.
Pokud nemáš 120 kilo, tak můžeš vybírat z obou řad. Těžkým lidem doporučujeme pouze Top line. A co se týče velikosti kol, to je doopravdy nejlepší vyzkoušet. Velké přední kolo lépe přejíždí překážky, je na něj větší výběr plášťů i vidlic. Ale zas to celkem zvedá těžiště a nohy máš dost vysoko. Zastavování a rozjíždění je vždy snažší, pokud nemusíš dávat nohy tak vysoko, ale někomu to nevadí. Tohle je doopravdy neskutečně individuální a musí se to vyzkoušet.
Díky za instruktáž !
Jelikož se znám (jakmile začnu o výběru něčeho hodně přemýšlet, zkoušet a testovat, tak se do toho úplně zamotám a už vůbec nevím, která bije), chtěl jsem se tomuto stavu vyhnout a výběr střelit od pasu s tím, že některým vlastnostem se budu muset přizpůsobit.
Ale vidím, že to takto opravdu nejde. Tudíž nějaké testování bude !
Nevim, zda ti to pomuze, ale pridam svych par postrehu...
Mam skoro 3 roky Azub Ibex, rocne najezdim pres 10 tis. km, predtim jsem jezdil na starym favoritu a najezdil jsem rocne asi o tretinu mene.
Prestoze tu jsou terenni experti, jejichz jizdu v podstate nechapu (Murphy, Jurimir), tak ja na Ibexu bohuzel neprojedu ani to, co driv favorit s 25mm plastema hrave projel.
Zatimco na favoritu jsem projel skoro vsude, oproti horskymu kolu jen nekdy dost pomalu, hlavnimi omezenimi byly prevody a vytlucena zapesti pri rychlejsi jizde pres hrboly, tak na Ibexu me casto zastavila prvni hlubsi kaluz s blatem (zadni zaclo prokluzovat, ztratil jsem rychlost a v zapeti rovnovahu) a v podstate jakykoliv smyk (i zadniho kola) je pro me dost velky problem.
V zime, pokud nejsou silnice uplne ciste, nemam odvahu lehokolo ven vytahnout, protoze staci vrstva mokreho snehu, kolo proklouzne a ja se vubec nerozjedu, o jizde pri naledi nemuzu vubec ani uvazovat. Na jare jsem takhle zjistil, ze 100m usek cyklostezky, kde jeste zustal snih/brecka, je pro me stale neprekonatelna prekazka.
Pritom na srotokole (klasika, neco jako treking, koupene levne v kovosrotu) jezdim v zime ve snehu nebo naledi bez problemu prestoze o vzorku na plastich uz v podstate nemuze byt rec...
Ze zacatku to bylo trochu zklamani, nejakou dobu jsem zvazoval moznosti, jak jizdni vlastnosti Ibexu zlepsit (terennejsi plaste, odpruzenou vidli, jine nastaveni sedla...), ale nakonec jsem v podstate na jakykoliv teren rezignoval a jezdim uz jen po silnici. Tam jezdi Ibex rychle a pohodlne.
Mám poblíž domova lesní asfaltky bez automobilového provozu, takže se můžu vyřádit i na pevném povrchu, ale zatím doufám, že alespoň lehký terén si přece jen osedlám....
Zase jsem te tim nechtel odradit, ono dost zalezi, co si kdo pod terenem predstavuje, jak se lehokolo vybavi a hlavne budou rozhodovat schopnosti jezdce.
Kdyz je to potreba, tak po sterku nebo lesni ceste projedu, akorat dost pomalu a na silnici se proste citim lepe.
Moje zkušenost je opačná - přesedl jsem z Favorita na oceláče vlastní konstrukce, silniční stroj bez odpružení s pneumatikami s minimálním vzorkem a byl jsem překvapený, co jsem dokázal projet. V měkkém písčitém terénu jsem s přehledem dal to, kde bych se s Favoritem zahrabal! Zasněžené silnice také, extrémem bylo asi 5cm rozbředlého tajícího sněhu (než bych si nabral do bot, zkusil jsem to projet - a ono to šlo!). Tahle fotka http://img.geocaching.com/user/large/ab79b85c... je z jedné naprosto pohodové projížďky po cyklo + inline stezce, liboval jsem si, jak tam inlinisti nezaclánějí :)
Co tam máš za pláště?
Schwalbe Marathon 20x1,5 vepředu, Michelin City 32-622 vzadu. Obutí na asfalt, mimo asfalt se s tím musí zacházet opatrně, ve strmém stoupání na šotolině se už začíná zadní kolo protáčet a co se týče toho Marathonu vepředu, tak stavy že jsou řidítka natočená do zatáčky a kolo jede rovně nejsou úplně vzácné :). Na jednu stranu s tím přežiju polní cesty, na druhou stranu jsem už lehnul na železničním přejezdu, kde přední kolo po najetí na kolejnici pod úhlem asi 30° sklouzlo, místo aby ji přejelo.
Na tom přejezdu, to bylo za mokra?
Na Marathon ve spojení s kolejema taky nezapomenu. Byl tam jenom dočasně, ale stačilo jednou mokro a nestálo to za to. Teda jo, zjistil jsem chybu, proč mi kdysi netěsnil ovladač na řídítkách, když jsem ho pak rekonstruoval z těch kousků dohromady. A slepená sedačka ještě pořád drží.
30° už je na pováženou. Pokud nejde předem zvýšit, udělám to těsně před jenom natočením řízení a pak je jistá naděje. Jak už jsem někde psal, mám Schwalbe Marathon Racer a není důvod ke stížnostem. Pravda, bláto a sníh s Maxem dobrovolně nevyhledávám. Na to mám zábradlí...
Kratce shrnu sve zkusenosti.Jezdil jsem Azub Ce s prtavym kolem vpredu a dvacitkou vzadu.Bylo to nervozni a malo pohodlne kolo navic s hornim rizenim,takze se mi odkrvovaly ruce.Jel jsem na dovolenou na Slovensko a zajel cestou do Azubu vyzkouset Azub Max.Okouzlil me okamzite.Rekl jsem,toho musim mit.Pak se ale naskytla sance koupit Azub 4 z vyprodeje,ktery jsem v Azubu vubec nezkousel,protoze se mi nelibilo male predni kolo.Presto jsem koupil tento vyprodejovy Azub 4 a osadil ho sirsimi plasti.Okamzite jsme se szili.Ale tahlo me to k Azub Max.Koupil jsme ho taky a v plne parade.Dnes mi zahali v garazi,protoze velke predni kolo a nohy vysoko mi na dlouhych trasach vadi.Radeji dnes osedlam Azub 4.A dokonce mohu rici,ze se mi s nim jezdi v terenu perfektne.Jak zde nekdo jiz rekl,je z nej totiz pred sebe perfektne videt zatimco na Maxovi jsou ve vyhledu nohy polozene vysoko.Navic je teziste dost vysoko. Takze ja jsem postupne krom 20/20 prosel vse a z meho pohledu bych pri postave 180 cm volil kombinaci 20/26.Pokud ji osadis terennimi plasti,tak to kolo Te ani v terenu nezklame.Je stabilni a pevne.Kombinaci 26/26 bych volil jen v pripade,ze hodlas prejizdet padle stromy na ceste.:-))))) Mimochodem,ke kolu me privedly rovnez velke problemy s pateri a to nejen s krcni,ale i hrudni a zejmena bederni...
jo, máme to uplně stejný...
Texy co se preferencí kol týče.
Co se páteře týče, tak ne, u mě jen krční:-)
Je to hodne pocitove, mozna nekomu bude vice vyhovovat 26/26.Ale chtel jsem jen rici,ze kratkodobe vyzkouseni zdaleka nemusi odhalit tu spravnou verzi pro toho ci onoho majitele. No a pater?Tak to je pekna mrcha.:-(
Díky všem za další přísun informací. Už si budu muset pomalu začít kreslit tabulku, abych všechny ty poznatky správně utřídil.
A možná se dnes v noci celý zpocený probudím ze sna, ve kterém jsem zoufale přemýšlel, kolikže vlastně je dvacet šest lomeno dvaceti.... :-)
Překvapuje mě kolika lidem nevyhovuje 26" přední kolo do terénu. Třeba celých těch šest let jezdím na nesprávném kole! Že já to tady začal číst! :)
Je mi jasné, že z toho musíš mít guláš. Možná jsem to měl jednodušší v tom, že já jsem si bez velkého zvažování koupil Maxe, naučil se na něm jezdit nejprve na silnici a pak v terénu, a od té doby jsem spokojeným lehocipedistou. Nikdy v životě jsem vlastně na žádném jiném lehokole nejel... Což samozřejmě nepovažuji za příklad hodný následování. Zkus si pár modelů a ten, který ti pocitově nejlíp sedne, bude do začátku asi ten pravý. Stejně budeš muset najet pár set km aby ses s tím sžil.
to mě taky! začínal sem na 26/26, jeden rok (2010) sem dal dopředu 20" a odjezdil celou dovolenou + "puťák" na sleh přes PLR (600-800km?) a pak zkušebně pár set km na 20/20...závěr: 20/20 je takový žihadlo pohyblivý, ale po makadamu a štěrku je jízda horší, prostě ta menší průchodnost je znát...a to na přední 20" používám "velkou vidli" 26" (-:
já kupoval leho úplně na blind - bez jakýhokoliv zkoušení, bez předchozího ošahání, aniž bych leho někde na vlastní oči viděl
mám ho na kochání
vybral jsem (trochu z důvodu financí, přeci jenom je to levnější varianta) AZUB Apus - tzn. 20/26, spodní řízení
a taky jsem vybíral skoro bez rozmejšlení :-)
odhadem a pocitově mi takováhle kombinace přišla nejpohodlnější
jezdím spíš pohodovou cykloturistiku, občas sám, občas s partou - do kopců bejvám pomalejší, ale to proto že jsem línej a nebaví mě se někam hnát a když nemusím, nehrotím to
na zbytek holt počkám zase já pod kopcem a za to pohodlí to stojí
zvlášť, když vidíš, jak ostatní při dojezdu do cíle seskakujou ze zábradlí a rovnají si záda :-)
projedu (vyjedu, sjedu) docela ledascos (na Jurimíra a Murphyho ale asi nemám), kořeny, kameny, bláto = Kenda Karma vzadu drží, nějakej BMX plášť se zubama (taky Kenda) vepředu
s původníma Marathonama co byli originál na kole jsem se bál i na mokrým asfaltu
aktuální stav mýho kola http://macikm.rajce.idnes.cz/2011_0324/...
tak snad i tyhle info přispějou trošku do tvýho rozhodovacího mlýna ...
Krásné kolo ! Fakt na kochání. Černá barva je prostě nej ! :-)
Bylo by to pro mě jednodušší, kdybych si vybíral lehokolo ze spontánní náklonnosti, ze sympatií, obdivu, touhy po změně apod.
Jenže já jsem se strašně těšil na letní ježdění, na jakýkoliv typ výletu jsem si mohl vybrat vhodné klasické kolo, bohužel od začátku dubna je mně to všechno úplně na ...
No a naráz bych teda chtěl lehokolo, pokud možno okamžitě, a takové, které by mně všechna ta zábradlí úspěšně nahradilo.
Já vím, že to nejde, ale chtěl bych, aby se ten můj výběr pokud možno blížil optimu. A to je pak těžké...
Nedá se Ti napsat zpráva do obálky, tak využiji vlákna. Prošel jsem opačným směrem - od lehokola jsem se vrátil ke klasice a koloběžce :-). Pokud bys měl náhodou zájem o Azub 5 /bohužel červený :-)/v perfektním stavu a za příjemný peníz,tak mi piš do obálky nebo na [email protected].
OT
Průchodnost, stoupavost... Ještě vám k tomu chybí udávat maximální angle of attack, ať to máte komplet :-)))
mAXIMALNI UHEL... Ano, rejd je taky zasadni. S hornim je skoro neomezeny, se spodnim to mam na nejcitlivejsi = nejvetsi a obcas bych jeste kousek snesl...
Mno, myslel jsem úplně jiný úhel, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ahel_n%C3%A1b... , ale budiž, to Tvoje má také něco do sebe ;-)
Anglický originál toho AOA http://en.wikipedia.org/wiki/Angle_of_attack
Zdar chlapi,
mám na vás ještě jeden dotaz:
Hodně z vás tu popisovalo své zkušenosti s Maxem (Ibexem) nebo "pětkou" (Apusem). Pokud byla zmíněna koncepce 20/20, tak většinou jen jako přechodná etapa v lehokolovém životě. Je někdo, kdo u ní (třeba v podobě Azubu Mini nebo Bufo) zůstal natrvalo ?
Já jsem do nedávna jezdil na půjčovacím Ecu. A mít Azuba, tak bych měl 20/20. Co se týče terénu, tak v tom nevidím jediný problém, ale na pohodlí si moc nepotrpím. Když už překážku přejede přední kolo, tak zadní určitě :)
Leč jsem se vydal směrem k silnici a kolu bez odpružení. Takže u mého kola není daná velikost kol mým výběrem, ale jeho podstatou.
EDIT: Jinak je spousta lidí, co má jenom 20/20. Jsou to obvykle lidí menšího vzrůstu. A to kolik projedou v terénu je spíš otázka hlavy než kola. Tak to má ale většina lehokolistů.
Díky !
Je to tak. Vždycky říkám, že blok je pouze v hlavě :-) Když chce hlava, jde všechno ! - Teda skoro. Kdybych momentálně věděl, jaký správný rozkaz by měla dát hlava krční páteři, zůstal bych u zábradlí :-)
nevím, co přesně máš s krkem, takže je moje rada možná uplně mimo, ale už jsi zkusil tohle?
http://www.dornova-metoda.com/
Mě se zádama a krční páteří pomohli neuvěřitelně...
Nakonec jsem diskuzi nečetl celou, protože je tam toho za posledních pár dní už moc. Shrnu jen svoje zkušenosti.
Ze začátku jsem jezdil několik let na 26/26" plně odpružený. Tenkrát jsme to nazývali HardCore, ale byl to v podtstaě dobře vybavený MAX. Projeli jsme na něm natěžko hory v Albánii a několikrát jsem tam byl i nalehko. Plus některé další terény. Často jsem s sebou sekl v minimálních rychlostech kdy jsem prostě nebyl schopen dát nohu dostatečně pevně, dostatečně rychle a dostatečně daleko od kola, abych udržel pád. K tomu jsem měl spodní řízení.
Pak jsem to jednou zkusil na 20/20" a byl jsem nadšen. Žádné pády se nekonaly, člověk je prostě výrazně níž. Když je problém, fuk, nohy dole a stojím. Zkoušel jsem to na těch samých trasách v Albánii, byli jsme v Indickém Himáláji i v "nejvyšším" silničním sedle světa Khardung-La ve výšce kolem 5300 m n.m. Minulý rok jsme pak jeli izraelskou Negevskou poušť off-road. Kamarád měl 29" :-) Protože to je moje jediné lehokolo, mám jej s horním řízením, kvůli jednoduché dopravě a hlavně odolnosti. U spodního řízení při pádu hrozí, že se něco ohne či ulomí. U horního je ta šance daleko menší.
Na lehokole je podle mě rozdíl v pocitu, jakým se jede do kopce podle toho, jak moc člověk "leží". Když více sedí, jede se mnohem lépe. I nohy se dávají snáze na zem. V terénu celkově preferuji více sedícví polohu. Na velkých nerovnostech se totiž předkláním hodně dopředu, vlastně úplně sedím, a kolo nechám pod sebou jen tak proskákat, jak je mu libo. Pak si zase lehnu. To se z více sedaté polohy dělá lépe.
Pro dokumentaci dvě videa zde. První z Izraele, druhé z Indie. Tam jsme měli i tříkolku. Více info pak na http://www.galla.cz
http://youtu.be/zoXFEiiDXcU
http://youtu.be/v-rvPzHoW70
Moc pěkné koukání, zvlášť ta Indie, nádherně zpracované video.
Videa parádní, ale je na tom videu z Izraele vidět největší problém 20" kol a to je, absence funkční přední odpružené vidlice. Možná by stálo za úvahu použít kolo 26/26 s 20" kolama. Na 26 je opravdu funkčních vidlic hafo, na 20" téměř žádná a to tam má Honza asi i tu nejlepší možnou 20" vidlici, ne ?
Nefunkční? MEKSka funguje krásně. Možná by se dalo uvažovat i o White Brothers, ale to je fakt prda. Navíc opravdové terénní lehokolo by podle mě mělo vypadat úplně jinak. Měl by to být pořádný LWB, ale to je třeba nejdříve postavit, pak vyzkoušet a porovnat. Pak budu moct říct, jestli to má smysl, nebo ne.
Já vím Honzo, že Mekska je z dostupných to nejlepší, proto to píšu, ale právě na tom videu, je vidět, že skoro vůbec nepracuje, maximálně pruží při opravdu velkých drncácích, ale jinak moc nepracuje. Koukni se na http://www.tuning-test.cz , jsou tam krásná videa o práci funkční vidlice.
Honza to napsal naprosto presne. Do terenu je LWB. Na SWB je strasne pretizena vidle. A taky by vidle mela byt vic polozena. Predpokladal bych stav takovy, ze by se na tom asi vubec nedalo jet po rovine bez drzeni (Aby narazy do prekazek, ktere na klasice poberou ruce a prace s tezistem, lepe absorbovalo tlumeni a aby se misto toho nevylamovala.)
Terenem samozrejme nemyslim lesni a polni cesty vhodne i pro trekova kola, ale mista, kam si vyjede clovek na celoperu s vyssimi zdvihy.
Takze Mekska bude celkem OK na to, co se da bez destrukce jezdit na SWB.
Když moc položíš vidlici, bude ti to kolo padat do zatáček. A bude daleko línější a hůře ovladatelné. Na LWB už tak budeš mít přední vidlici daleko více odlehčenou, než na SWB. To by mělo naprosto stačit.
Mimochodem jsme tady měli dvě vidle z Tuning-test.cz a s oběma byly problémy. Leho má prostě svá specifika...
Já teda tu Meksku (teď už Saso) mám a jsem za ni sakra rád, samozřejmě to nemá takový zdvih jako velká vidle, ale pořád lepší něco než nic, pravda nemám možnost porovnat s něčím jiným, a taky jsem ještě nejel v Izraeli po poušti :-(
jinak pro mnohé asi stará záležitost:
http://www.youtube.com/watch?v=2obF46-29Xw
Do toho pocitas i tu, kterou jsem ohnul ja?
V cem s nimi byly problemy? Milan v nich vetsinou jen vymeni olej, zacisti nerovnosti, vymeni ty plastove a gumove casti, ktere zvysuji treni, za jine, ... To by se nijak zasadne projevit nemelo na vydrzi nebo odolnosti.
Polozil bych ji nejradsi nejak takhle:
http://www.elmtreedental.com/AR%20Recumbent...
http://lightfootcycles.com/products-overview...
http://lightfootcycles.com/products-overview...
Pak by tu byla i tahle varianta: http://lightfootcycles.com/products-overview...
Ale to mi prijde jako malo polozene, protoze pri narazu na rekneme obrubnik to bude mit porad tendenci vidli vylamovat. Radsi bych se smiril s tou prvni variantou a pokusil se dohnat padani do zatacek tvarem riditek, aby to dovazovaly. A navic bych to nevidel jako takovy problem ani v pripade, ze bych proste porad musel drzet rizeni pevne.
Jenže moc položená vidlice je zase problém v situacích sjezdu z překážky, kde je po dopadu síla ve směru kolmo k zemi.
Tohle je hezky vidět u DH kol, kde je hlavový úhel už také poměrně položený. A když pak dojde k většímu skoku s dopadem příliš přes zadek, tak dochází až k ulomení vidlice (a to té DH odolné).
Na tomhle nebudeš dávat tak velké dropy jako na DH kole, ale už v základu je ta vidlice právě až tak položená jako u DH biku při tom špatném dopadu (tedy ve chvíli kdy propruží zadní stavba až blízko dorazu a teprve v tu chvíli dopadne přední kolo na zem).
Ono ale budou stačit sjezdy z menších překážek typu trošku vyšší obrubník apod. Už to bude na tak položenou vidlici děsný záhul.
Pak zbyva opravdu jen ta paraelogramova, kterou snad vyrabi Jirka na nejake pokusne LWB leho.
Ale jestli ses dival na ty fotky, tak ten z prvniho odkazu s tim jezdi XC marathony a ocividne to prilis nesetri.
On celý problém nefungování Meksky bude hodně v té kombinaci hlavového úhlu a malého předního kola. Tím je pak zcela nevhodný nájezdový úhel na překážku a síla od překážky působí zcela mimo směr pružení vidlice a nikdy to tak fungovat dobře nemůže i kdyby samotná Mekska byla sebelepší.
Neberte to zle, ale co je na lehokole tak zdravějšího oproti klasickému kolu, krom toho, že na lehokole se člověk musí hrbit, aby viděl dopředu? Dobře má to menší odpor vzduchu a dá se na tom sedět a tedy odpočívat třeba z kopce, ale z hlediska samotného šlapání, tak co je na tom zdravjšího?
Hrbit na lehokole? Sice jsem zatím nedošel do fáze, že bych šel do lehokola, pořád klasiku z určitých důvodů preferuju.
To hrbení je ale přesně naopak. U klasiky nepřirozeně zvedáš hlavu a může z toho bolet za krkem. Čím sportovnější posed, tím hůře.
U příliš narovnaného to zase přináší jiné problém (třeba otřesy od zadního kola jdou přímo v ose páteře).
Na lehokole je naopak hlava ve zcela přirozené pozici a pro krční páteř mnohem šetrnější. A dále se to projeví v mnohem lepšímu výhledu do krajiny okolo sebe. Na klasice se oproti tomu kouká mnohem více těsně před přední kolo, aby se nemusela tolik zvedat hlava.
K tomu rozložená váha na velkou plochu sedátka u lehokola, žádné velké zatížení rukou jako u klasiky. V tomhle všem je to jasně lepší.
Zase přichází jiné nevýhody.
Díky. Myslel jsem to tak, že když skoro ležíš, tak musíš dost předklonit hlavu.
Tak to záleží na konkrétním lehokole a na nastavení každého jak mu vyhovuje. Tedy sedačka může být až téměř vodorovně nebo naopak skoro svisle.
Se podívej v jaké poloze je tělo a kolik se musí/nemusí ohýbat krk třeba na poměrně oblíbeném Azubu 5.
U klasiky je to stejné (s úhlem těla) jen v opačném směru.
Lehký předklon hlavy je pro tělo ale mnohem přirozenější než lehký záklon.
Toť otázka co je více přirozené jestli záklon či předklon. Batole leze a zakloní hlavičku. Já plavu a taky zakloním hlavu. Docela přirozené. Ale abych byl spravedlivý, tak když jsem zkoušel lehokolo na ForBikes, tak se na tom jelo docela hezky. Ale bohužel jsem na tom jel jen krátce. Fakt je, že do tříkolky bych klidně šel a klidně se i trošku hrbil, protože ta mě nadchla.
Minuly tyden jsem na svoje pomery neobvykle mnoho plaval Celkove 7 dni po cca 1 hodine. A jedine, co mne z toho bolelo bylo za krkem. Zadne prirozene zakloneni to tedy neni. Kdyz to porovnam s nekolikadennim jezdenim od rana do vecera nafullu (zabradli), tak co se tyka krku, je to zabradli pro mne mene skodlive nez plavani.
Mně stačilo kdysi dávno párkrát odsedět v kině v první řadě, kde jsem musel při koukání zaklánět (a to ještě nebyl žádný extrémní záklon).
To byla ale bolest za krkem jen za ty cca 2 hodiny.
Oproti tomu v lehkém předklonu jsem u počítače pořád (cca 20 let po velkou část dne) a přímá bolest za krkem, to vůbec neznám.
U zábradlí jsem před více lety děsně trpěl na bolesti za krkem a už třeba po 1,5 hodině nemohl jet. Byla to kombinace moc nízko položených řídítek (dříve to vyřešit jednoduše pro moje krátké ruce nešlo) a mírného hrbení.
Dnes už mi na zábradlí bolí trošku za krkem jen sem tam při hodně dlouhých trasách (a hlavně po delší pauze když dám hned něco delšího).
To jsem při tom přešel už na mnohem narovnanější posed (nárazy do páteře řeší na fullu odpružení, na celopevňáku mám mírně položenější posed a zase mnohem více jezdím kopce ve stoje, takže se protáhnu).
To ale nesmíš mít hlavu vytrčenou na dvodu jak periskop :-)
Zkus vydržet souvisle hodinu ve statické poloze se stejným předklonem a záklonem (o stejný úhel) a hned uvidíš...
K tomu je třeba u zábradlí připočíst, že se hodně lidí ne tak málo hrbí a to záklon ještě zvětšuje.
Já taky plavu a zakloním hlavu, což o to... Ale tak od půl kilometru vejš pak to končí hodně zatuhlým krkem a rameny. Málo platné - ten styl "paní radová" je dobrý jen na kratší smočení. Kdo plavat umí, tak hlavu rozhodně nezaklání.
U lehokola je ten předklon, pokud vím, řešitelný dokoupením (dovyrobením) opěrky.
Na fotce navíc už model, kde už se leží poměrně dost. Na zmíněném Azubu 5 můžeš ležet méně.
Navic se po case clovek nauci na lehaci tu hlavu netahat svaly, ale tak nejak vyvazit, aby drzela sama. 8-)
No a nebo si poridi operku hlavy.
Asi si člověk zvykne na ledacos. Pamatuji si, že kdysi mě bolel krk z čučení do počítače. Prostě jsem nebyl zvyknutý. Asi jakákoli strnulá pozice je vždy divná. I záklon i předklon. Na lehokole jsem měl tu možnost se projet jenom jednou na pár minut a bylo to fajn. Jestli je třeba někde v Praze půjčovna, tak to ještě musím zkusit, jak moc mě to hrbení se bude dělat dobře či nedobře na delší trase.
Jak píše Murphy, zkus mi napsat :)
Mám Azub Eco, Apus a T-Tris. Nejlepší to bude na mail: [email protected]
Jinak i na lehu se dá za jízdy celkem slušne protáhnout, takže poloha není vůbec strnulá. Pokud má člověk položenější sedačku, je potřeba si trochu zvyknout. Trochu se posílí krční svaly a také se člověk uvolní a tak.
Něktěří lidé občas mívají bolesti krku při některých úhlech sedačky. Pak také dost záleží na správné velikosti sedačky.
Zřejmě si jel na Azubácké tříkolce a na té si sklon sedačky můžeš nastavit od ležení až po sezení. Ono i leho nemůžeš hodnotit jenom podle krátké vyjížďky, chce si to přesně seřídit šlapací střed a sedačku na tvojí postavu, to na nějaké výstavě nehrozí, snad jen zhruba. Já mám tříkolku Gs Gto a na ni už si musí člověk zvyknout, nemá stavitelný sklon sedačky. Ocenil bych vzpřímenější polohu, tak to asi vyřeším vypodložením zadní vidlice a sedačky dvěma silentbloky, tím bude sedačka více do sedu + další mírné odpružení silentbloky.
Je to tak byla to Azubácká tříkolka. Zkoušel jsem jednu "normální" a druhou s BionX, což bylo hodně příjemné. Zkoušel jsem i jednostopé lehokola, teda lépe měl bych psát, že jsem se motal na jednostopém lehokole. Ale fakt je, že po chvilce jsem se už nemotal. :) Dokonce se nic neseřizovalo, takže asi to optimální nebylo, ale i tak nadchlo. Hlavně tříkolka.
Tak to bych si dovolil nesouhlasit. Z mého pohledu je model na fotce dost sedící :)
Taky mně to tak připadlo. Tak jsem to hned změřil. Na fotce to vypadá na 38° a má tam velkou rezervu. Na své Pětce jsem si to změřil a - úplně stejně! S tím rozdílem, že tam to mám položené, jak to jde, pokud je sedačka zároveň nejníž. A to jsem odříznul nad rám vyčnívající trubku ložiska řídítek. Šlo by to položit ještě trochu víc, ale sedačka by se musela podložit, protože ty zadní úchyty by byly v jiných dírách a rovnoběžně s rámem, ne kolmo. (A kromě toho nemůžu to vyzkoušet, mám naspodu sedačky ten zesilovač.)
Takže máš pravdu, i z pohledu Pětky je to opravdu sedící.
38° ? Pětka je víc sedací než ostatní Azuby. Já má na kole 28° a asi budu ještě trošku pokládat.
No, to mi vyhovuje zatím nejvíc. 28° a míň, to už vůbec, jak jsem zjistil.
Asi ať už to bude jakkoli nakloněno, tak prý stejně je špatně šlapat, tak že se člověk zapře o sedačku zády, takže vlastně bez nášlapných pedálů na tom ani nejde pořádně jet.
To není pravda, já už ležím devátou sezónu a nášlapy nemám, i když je mám už rok připravený v šuplíku.
Ale každá akce má reakci. Na normálním kole pomůže gravitace. (Vlastně v beztížném stavu by to bez nášlapů nešlo ani na normálním kole. :)) Na lehokole pokud budu šlapat jenom dopředu, tak se prostě musím zapřít do sedačky, nebo ne? Řešení by bylo takové to veslovací lehokolo. Tam to má logiku, že se přitáhnu rukama a odtáhnu nohama.
Jak píšeš, musíš se zapřít do sedačky, ale ono to zapření se děje tak nějak samo. Šlapání probíhá mnohem víc kolmo k sedačce než rovnoběžne s ní.
Pokud chce člověk dosáhnout velkého výkonu, dá se zapřít o ramema a nadzvihnout zadek ze sedačky, v takové poloze dá obvykle člověk největší výkon. Ale to už je speciální věc, normálně prostě jedeš a neřešíš nějaké zapírání o sedačku.
Trochu záleží na konkrétním kole jak přesně se opřeš pro maximální výkon. Na většině Azubů to je to hlavně ramenama, pedály jsou hodně nízko. Na kolech s osou pedálů víc jak 20cm nad spodkem sedačky už se mnohem víc opírají celá záda a když je to nějaká head-out celokapotáž s relativně vzpřímeným sezením a nohama vysoko, tak se zapíráš vyloženě kostrčí. Ale ve všech případech platí, že na to nijak nemyslíš, tělo to tak nějak automaticky najde samo.
takže 22/8 t.r. bude premiéra?? ((-:
Tak ono také jde o diferenci šlapání, ty máš na pětce cca 5 cm, já na Oceláči cca 18 cm.
Jinak ohledně toho lowraceru si myslím, že jsi ho měl špatně nastavený a že jsi na něj nebyl dostatečně zvyklý. Já K24 jel také na novém kole s podobnými úhly a diferencemi a problém se zády žádný.
Jsou i obrovské rozdíly mezi různými lidmi v toleranci lehkých nepřesností nastavení kola a v rychlosti adaptace na nové kolo. Já třeba vždycky když jsem jel K24 na kole, na kterém jsem měl najeto tak málo jako ty letos na Oceláči, tak jsem pak měl silné bolesti ještě dva týdny, obvykle jsem minimálně ty dva týdny pak nejezdil. V případě K24 2007 co jsme jeli na tandemu dokonce šest týdnů. A může být i možné, že někdo má prostě ostrý limit v některých parametrech posazu, za kterým už K24 nevydrží, i když třeba 200km za den jo. A neví to, dokud to nezkusí. To by mohl být Radkův případ. Rozdíl oproti tomu, na co je zvyklý, byl opravdu velký (úhel sezení o 12° dolů, pedály vůči sedlu o 15cm nahoru). Je klidně možné, že měl vše nastavené jak nejlíp to šlo, ale jeho tělo tohle prostě po 24 hodin nedá.
Přirozené jsou všechny POHYBY hlavy - předklon/ záklon/ pohled doprava/ doleva/ rotace i jejich kombinace...
Ale tady jde o něco jiného. Setrvání v POLOZE s předklonem je podstatně ergonomičtější než poloha záklonová.
Jinak srovnání s batoletem je zcela nesmyslné, protože u něj teprve probíhá vývoj pohybového aparátu. Pro něj například nefyziologické pokoušet se o chůzi. A to přirozeně nijak nedokazuje, že chůze není přirozený pohyb.
O ergonomii něco vím, poskytovat rady v této oblasti je součástí mé profese ;-).
Nechápu proč by hrbení se mělo být ergonomičtější. Jen proto, že to děláme u televize v křesle? :)
Jak jsi přišel na to, že se někdo na lehokole hrbí? Já si pod chrbením představuji to, co dělám teď u počítače — shrbená ramena, protože mám notebook na kraji stolu a potřebuji nějak složit ruce na klávesnici. Tak tohle na lehokole rozhodně nedělám :)
Tak vycházím z toho, že to je podobné jako číst knížku. Člověk sedí a hlavu kloní dolu a u toho se ještě hrbí. Teda já jo. :) Naproti tomu u zaklánění se člověk nehrbí. Já vím, že jsem na to lehokolo dost kritický, ale myslím že lehokolo to ustojí pro svoje výhody. :)
U knihy ale máš to samé co u té klávesnice, je relativně úzká a k hrbení ti pomáhá gravitace, která ti táhne ramena a hlavu dolů, na lehokole jsi o 90 stupňů jinak a gravitace tě drží v sedačce a rozhodně ti netahá hlavu domů. Na lehokole se nekouká 20 cm před přední kolo, to bys pak měl hlavu doopravdy dost skloněnou a vykloněnou do strany, ale třeba 5 metrů před kolo. Kromě hodně položených sedaček (třeba 20 stupňů) je poloha hlavy velice přirozená.
A komu by padala hlava dozadu, tak ten si může pořídit opěrku hlavy. Ale to je individuální, já naopak opěrku nesnesu.
Snilard na to přesně kápl. Není hrbení jako hrbení :-). Poloha vůči gravitaci dostává pozici před počítačem a na lehokole k úplně jinému výslednému efektu (na hrudní páteř). Dlužno ještě podotknout, že nejen působící síly, ale poloha hlavy je stejně zcela jiná - závěr z toho plynoucí na krční páteř popsal Snilard přesně.
Navíc, i při kdyby člověk sklouznutím na židli zaujal prakticky stejnou polohu páteře jako na lehokole, zase to není totéž. Vyzkoušel jsem si to na poslední K24, kdy jsem za 24hod. strávil 19,5h v sedle a záda mě nebolela vůbec. (A zadek jen asi 3x chvíli a pak to zase přešlo.) Myslím, že u židle by tomu bylo jinak. Řekl bych že tady se projevuje ten efekt, že na lehokole člověk nikdy tak neztuhne jako u PC (kde je to vyjma pohybů od zápěstí periferně).
Taky zkrouceny na zidli nikdy nebudes mit podeprenou celou pater, ale bude tam mezara. Maloktera zidle bude dostatecne anatomicka.
Zkrátka jste do toho fandové, tak to nebudete kritizovat. :) Já mám ten přístup, že jsem kritický vůči všemu co se mi líbí. Prostě proto, že pokud je to fakt dobré, tak to musí obstát všem pochybám. Už se moc těším až jako nezaujatý to zkusím alespoň pár hodin v tom sedět a jak to na mě bude působit.
A zrovna jako HonzaK si tam můžeš přidat i el.motor ;o))
To sem netahej, i když 2x2 se v terénu náramně hodí, když předek táhne tak neustřeluje. Ovšem, když přestanu šlapat, tak jsem v prdeli.
Jen motor to neodtáhne ani na chvilkový odpočinek? to prokluzuje nebo proč ?
Pedelec motor vypne, jak praví předpis.
Ono je to z hlediska komfortu ovládání i dobré řešení. Mně osobně se taky líbí. Nemá cenu se na kole jen vozit a nešlapat.
Ale neni od veci mit v ruce ovladani dopomoci podle narocnosti. Kdyz chci slapat porad stejne, potrebuju, aby motor pomahal ne v zavislosti na slapani, ale na sklonu.
Porad to znamena prepinat silu pomoci tlacitky a neni to tak jednoduche a rychle jak rukojeti. Kdyz chces elektro jen pro radost, tak je Ti to jedno. Kdyz to je jedina sance, jak prezit bez bolesti dokopce, tak uz je to zatracene znat.
Dva lidi a dva pohledy či zkušenosti. :) Podle mě je to jednoduché si navolit velikost pomoci. Vyzkoušej a uvidíš. Rozhodně pohodlnější než se starat o plyn. Nemluvě pak o nemožnosti si utřít nos nebo ukázat směr jízdy, když držíš plyn. :)
Na utirani nosu je tempomat, ktery momentalni rychlost zafixuje.
Kdyz mas houpaky - rekneme po 10 metrech od sebe vzdy 50 cm nahoru a dolu, musel bys menit % prislapu co 10 metru 2x. Jak dlouho by Te to bavilo? A jak dlouho by fungoval ten mikrospinac pod folii? 8-)
Smer pod plynem ukazuji i mala mota, ne? Proste levou pres hlavu.
Ty si z toho děláš srandu. :) Kvůli 10m houpákům nebudeš samozřejmě nic měnit. :) Šlapeš a systém jako BionX, Bosch, Sunstar... prostě pozná, že zrovna tě to stojí víc námahy a přidá tí tedy výkon. Stačí trošku víc šlápnout. Reaguje to prakticky hned. A když to bude pitomej levnej systém s frekvenčním PAS senzorem, tak to nepozná a ty prostě tu energii dodáš nohama. A když jí nedodáš, tak prostě v jednom úseku trošku zpomalíš? Děje se něco? Ne. :) Ale i tak to člověku v kopci zásadně pomůže. To co popisuješ ty, tak je prostě méně kolo a více elektromoped. Ale jak říkám, tak je to na každém, co mu více vyhovuje. Chce to vyzkoušet více věcí a pak si udělat názor. :)
Mam pocit, ze si z toho delas srandu Ty, ne? Mluvim o konkretnim pripade, kdy si uzivatel diky stavu kolen proste neprislapne, protoze to by kolo bolesti brzy zahodil. A kdyz omezi slapani, omezi se i motor a za chvili stoji. Tedy do kopce se bez bolesti vubec nedostane.
Popisuju elektrokolo v tom nejdulezitejsim postaveni. Ne jako stroj, ktery Ti umozni byt rychlejsi, ale jako stroj, ktery Ti umozni vubec jet.
Řeknu ti tedy konkrétní příklad... oje mamka, která má nadváhu a má artrózu, tak díky SunStar vyšlape kopec, který by nikdy nevyjela a možná ani ne za mlada. Samozřejmě má tam nejvyšší podporu a nejlehčí převod. Nemá nikde žádné ovládání plynu. Prostě šlape celkem lehce do kopečka klidně i z vlnami. Sama nějaký výkon do toho dát musí, protože jinak by to nereagovalo, ale o tom je kolo.
To o čem mluvíš ty je dobré pro někoho kdo nemůže vůbec šlapat. O.k.
Ne, na kole bez motoru kvuli 10m houpakum nepreradis, ale obcas vic slapnes.
Proste kdyz to kolo nebude v kazdem pripade vyzadovat maximalne tu silu, jako kdyz jede po rovine, tak si s pritelkyni nevyjedu. To je ten vrcholovy sport v mladi...
Jo jeste jedna vec - propedal vyzaduje otoceni o jednu otocku, nez zabere, takze bez rozjizdeci packy by se ani nerozjela do kopce.
Aha, tak třeba v tom lehkém terénu ten samostatný tah motoru bez příšlapu může asi docela i chybět, ale dyž se s tím počítá, tak asi ani tak nebude problém, prostě v térénu a na kole se maká a nefláká, na odpočívání je hospoda :-))
Nejvíc to vadí, když si potřebuju šlápnout jednou nohou na zem, pak už to zpravidla do kopce nerozjedu. Možná by to řešily ty nášlapy.
Rozjezd ve stoupání je problém, tam bych na chvíli dost často přivítal takovou krátkodobou pomoc a přistrčení. To by se mi líbilo, kdyby něco takového bylo co by vážilo tak nejvýš 1 kg a na těch 5 vteřin by mi to pomohlo při rozjezdu.
Lelek:
Grubber assist
http://www.youtube.com/watch?v=wGYqKBUEelw
http://www.youtube.com/watch?v=jmPUze3WBTw
Tohle řešení se mi hodně líbí. Jde do spousty klasických kol (pouze požadavek na 31,6mm sedlovku + přímou průchozí sedlovou trubku ke středu + osu typu HT II).
Hmotnost do 2kg (motorek má hodně pod 1kg + k tomu pro menší výpomoc nějaká baterka do 1kg).
Na první pohled ani není vůbec poznat, že tam nějaký pomocný pohon je.
Akorát ta cena...
Jak sem psal výše, začni s co nejvzpřímenější polohou a pak si pomalu lehej, najdeš přesně to co potřebuješ. Na aerodynamiku se vykašli, vždycky bude lepší jak na klasice a ze začátku určitě tak rychle jezdit nebudeš, abys ji ocenil. Ze začátku potřebuješ hlavně pohodlí, až natrénuješ svaly které jsou jiné než na klasice, tak můžeš laborovat s nastavením a hledat kompromis mezi pohodlím a efektivním šlapáním. Aerodynamika příjde až kdyby tě to chytlo opravdu hodně, třeba jako Jirku.
No uvidíme, jak moc mě to chytne. Více se mi líbí lehotříkolka, ale tam je zase omezení, že lesní pěšinu s tím neprojedeš a když cesta není rovná, tak jedeš taky šikmo. Takže to zase mluví pro jednu stopu. Jenže taková lehokola od Azubu zase mají tak nějak dost zatížení přední kolo. Vlastně ani nevím proč to nemá delší rozvor. Pokud jedna stopa, tak docela se mi líbí takové to kolo, kde je šlapáním poháněno přední kolo. Ty sedíš relativně nízko a tak nějak mezi předním a zadním kolem. To mě přijde taky jako příjemně stabilní řešení. Ale to bohužel zase Azub nedělá.
Jinak já si nemyslím, že by mě to vzalo tak, že bych přestal jezdit na všem jiném. Spíš bych to střídal. :)
Přední náhon je bezproblémový na silnici, ale v terénu už je to horší, každý kámen nebo kořen, hrbol, ti nadhodí přední kolo a ty šlápneš do prázdna. Momentálně jezdím nejvíc na lehosilničce s předním náhonem, protože to krásně sviští, ale na terény mám odpružené leho se zadním náhonem.
No obecně mi lehokolo stejně nějak více sedí na upravené cesty. Když se řekne terén, tak jednak si představím o hodně větší stoupání než na cyklostezce a taky kameny a kořeny a na ty je třeba vidět, což asi přes nohy úplně asi nepůjde.
8-DDD
Se směješ? :) No já o tom vím prd, což uznávám.
Napriklad: http://mur.rajce.idnes.cz/2010-06-09_Loudani/
už jsme to sem myslím dával:
http://www.youtube.com/watch?v=7iENqp-wDuc
jsou tam kořeny, bláto, kameny...
Souhlasím s tím, že tam není žádnej těžkej terén, ale mysli na to, že když to je natočený, tak řídím jen jednou rukou a v tý druhý držím foťák.
Ty horší pasáže jsem prostě nedokázal natočit neb to potřebuju řídit oběma.
Nojo ale když "prý" nejde s lehokolem ani nadhodit přední kolo přes obrubník či kámen, tak to bude stejně spíš jen na překážky, které to kolo samo převalí. Takže řekněme spíše mírný terén. Neříkám, že to nestačí. :)
poslyš kluku, nezáleží na kole, záleží na jezdci.
Znám obrovskou spoustu zábradlí, na kterých nejde nadhodit přední kolo ani tři cm a znám lehokola na kterých to jde nadhodit a přejet obrubník...
Já to ale dělám málokdy, to je fakt. Nejezdím trialový závody a v běžným terénu při běžný jízdě na kořen do výšky cca 10ti cm není třeba nějak výrazně reagovat a v klidu ho přejedu i v rychlosti 30k/h a většinou v horším terénu nejezdím. A když tak sjezdy, protože rvát něco horšího nahoru je neskutečná dřina na jakýmkoli kole a to já vedu a nejraději ještě vedle, kde to je třeba lepší.
Dolů je to jiný, to klidně sjedu něco o dost horšího a ještě si to užiju, ale už je to o práci s těžištěm a kolem povšechně. První rok, co jsme měl leho jsme to nezkoušel.
No tak jo zkoušel, ale bolelo to. když už jsme měl kolov ruce, tak je to v pohodě. I když teď jsem si vzpomněl na rokli, kde jsem udělal kotrmelec s kolem na zádech :-) Ale to byl extrém a valná část účastníků vyjížďky to nejela vůbec a zkoušelo nás to jen pár.
Podívej, asi takhle, klasickému horáku se to v žádném případě nevyrovná, na druhou stranu, zvládneš na tom víc něž bys dal na treku (vyjma některých jedinců, abych je neurazil ;o))
Ano existuji jedinci, co byli schopni jezdit v lehcim terenu na favoritu (predni kolo jsem umel zvednout tak o 10 cm, zadni pres klipsny jen symbolicky), problem nebyl ani 15 cm snih nebo naledi (pritom ty uzke plaste moc vzorku nemely), zatimco ted na Ibexu uz o jezdeni v terenu ani neuvazuju, nejde mi to a pokud je snih, nezvladnu se ani rozjet.
Ale rozhodne to je v jezdci a my nekteri jedinci se s tim asi budeme muset vyrovnat. Na druhou stranu na tom favoritu jsem mel za den nejvic asi 130 km, na Ibexu mam za 24 hodin pres 500 km.... neco za neco.
No aby to zase nevyznelo jako, ze jezdim 500 bezne, tak byl to muj letosni vysledek z K24 a pochybuju, ze to nekdy dokazu zopakovat natoz prekonat, nicmene jsou tu schopnejsi lehokoliste - treba Radek letos 568 km...
Nicmene opravdu byla moje letosni strategie jezdit spis pomaleji, ale zbytecne nezastavovat, takze z 24 hodin jsem byl skoro 21 v pohybu.
To bych chtěl taky jednou vydržet, jezdit na K24 aspoň 21 hodin jak Ty. Já jsem měl přestávek 6 hodin. Neberu to jako moc skvělý výkon. Nejlepší, čeho si cením, byla cesta na sraz na Křivoklát - nějak 325 km za celkem 17 hodin, ale natěžko (i když bez stanu) a po skončení srazu taky zpátky. Bylo to taky mnohem zajímavější. Lehokolo jsem měl teprve chvilku.
No pokud bys zvladl 21 hodin jizdy a pritom udrzel letosni rychlost, byla by ta vzdalenost luxusni. :)
Ale zatimco tobe by "stacilo" zredukovat prestavky, tak ja bych uz pro lepsi vysledek musel zvysit rychlost.
Zatimco v predchozich letech jsem vzdycky vedel, co bylo spatne a priste mam udelat jinak, letos mi pripada, ze vic uz najet ani nemuzu.
Respektive kdybych nemusel dolovat v noci pripinak ze zadniho kola, nejspis by mi uznali cele 18te kolo, ale kde bych nasporil cas na dalsi kolo uz nevim.
Pritom za vysledek vdecim kolegovi, ktery mi pujcil druhe klice od auta, takze jsem mel pri zastavce vsechno po ruce, oproti lonsku, kdy jsem musel pro veci dovnitr a obcas kolo zamykal, obrovska uspora casu... :)
Tohle teoretizování bez vyzkoušení vážně nemá smysl. Část toho, co píšeš není pravda.
Budu jen rád, když nebudu mít pravdu. :)
Ono třeba ten náhon na přední kolo má celkem dost nevýhod. Při zatáčení tě omezuje řetěz, záběrem si řízení rovnáš a zároveň tím ten řetěz trpí a snižuje mu to životnost. A pak celkem důležitá věc, s předním náhonem nemůžeš mít odpruženou vidli. Pak je tu další problém s šířkou kladky, chytání nohavic do řetězu a tak.
Matěji už zase ?? Ten tah řetězu je téměř neznatelný a řetěz do kola jde jen při otáčení se v malýh rychlostech, při normální jízdě tě řetěz nijak neomezuje. Když si vzpomenu na K24, jak jste měli zmazaný nohy od řetězu na lowracerech a já ne, že by to nebylo tím předním náhonem ?? ;o)))
Tam zrovna ne. Já jet na tvém kolem, mám nohu od řetězu taky a ještě modrák na koleně o tu kladku. Tatík pro změnu byl schopný mít na lowraceru dvojitou kladku vedle té 60mm trubky a přeto se do ní nekopat. Jestli se ušpiníš záleží jak má kdo stavěné nohy a jak vysoko kolem hlavy ten řetěz vede spíš než na které kolo od tam pokračuje. Třeba taková Toxy ZR mi kdysi na Spezi ušpinila nohu mnohem víc než můj stávající lowracer.
Tah za řetěz je téměř neznatelný, pro mně znamemá, že je. A třeba pro mně by to byl ve městě problém, cestou do práce zatáčím dost prudce do kopce, tam bych se s tím pral.
Já neměl nohy zmazané vůbec...
Co jsem jel na kole Romana Broučka, co má přední náho, tak tam jsem se o šroub kladky bouchnul několikrát. Jistě, dá se to udělaj lépe.
Napsal jsem snad něco co technicky není pravda?
jen doplním-- toto platí pro náhon přes kladku, pokud je to fwd typu "flevo" nebo tak něco, spousta problémů odpadá (i když jiné se zase objeví:-) ) - např. u fleva se řetěz nekroutí, je možné mít odpruženou vidli, není třeba kladka atd. Hlavní nevýhoda fwd je podle mě hrabání do kopce a na nesoudržném povrchu. Jakmile přední kolo prohrábne, ztrácí se nejen rychlost, ale i možnost řídit.
Výhody a nevýhody lehokola najdeš v minulých diskuzich. Zkus pohledat. Kupříkladu mně umožňuje jet více než 20 km, abych z kola vůbec slezl. Na klasice bych se nehnul. Prostě zlobí záda. Klasika je rasovina na krční páteř, páteř bederní a zápěstí. Pokud je leho se spodním řízení, tak tohle se ti na něm teda rozhodně nestane.
Díky. Dohledám.
Co se týká zápěstí i té páteře, tak věřím, že s tím je asi problém. Ale myslím, že to je i tím, jak dneska lidi jezdí... Roce napnuté, takže zápěstí schytají otřesy. Plno váhy na rukou místo aby zapojily zádové svalstvo. Prostě si hoví a říkají si že stačí šlapat. Jasně tyhle problémy tedy na lehokole automaticky odpadnou. Patrně celkově některé svaly půjdou do háje a jiné zase posílí.
Když se to tady probírá, tak já vidím například výhodu lehokola v tom, že jedu z každého třetího kopce přes 60 km/h. O tom by se mi na klasice s mojí muší váhou mohlo jen zdát. Ale to není, uznávám, zdravotní aspekt.
taky přidám poznatek k hrbení - jak sedíš doma u televize ?
nohy před sebou, na stolku ? :-)
ruce vedle těla, svěšené = spodní řízení
musíš se nějak hrbit ?
myslím, že ne ...
a stejně to mám na lehokole :-)
Rozložení váhy těla na velkou plochu zad místo malé plochy v rozkroku a na dlaních, úhly krční pateře a tak podobně, to už tu pokryl kde kdo a dobře.
Já bych přidal zatížení páteře, statické i otřesama: Pokud máš úhel sedačky cca 30° (pro představu to je nejpoloženější z běžných Azubů), tak tlak v páteři (obratel na obratel) váhou těla je poloviční (sinus úhlu). Takže i když na klasice bys měl možnost si v na chvíli stoupout a zapružit nohama, tak ty nárazy nejsou pro páteř tak drastické. Pokud máš unavená záda z celodenní práce, ať už sezením v kanclu nebo něčím fyzicky namáhavým, tak projetí se na lehokole přináší dost těžko uvěřitelnou úlevu, kdo nezažil neví. Je to tím, že páteř najednou nenese váhu těla, ale přitom všechny dýchací svaly hrudníku a zádové a břišní svaly týkající se šlapání se pořád hýbou. Je to fantasticky účinný odpočinek pro záda, slyšel jsem to lidi přirovnat k dlouhé důkladné masáži.
Pak je tu samotné šlapání, které umí na lehokole být zdravé i nezdravé. Nezdravé je, pokud se jen fest zapřeš zádama do sedačky a držíš obrovskou silou těžké převody. Jsi schopný dát do pedálů až dvojnásobek své váhy (záleží na kondici jak dlouho) každou nohou, jinými slovy klouby, šlachy a vůbec všechno zatěžuješ teoreticky až dvakrát víc než na co se miliony let vyvíjely. Na druhou stranu může ale šlapání na lehokole být velmi zdravé, pokud se vyhneš téhle chybě. Není tu žádná zadní vidlice omezující jak blízko k sobě můžou jít paty, tak lidi co mají nohy stavené víc špičkama od sebe si snadněji najdou příjemnou polohu nohy na pedálu. Pokud použiješ zámkové pedály a nastavíš správně vzdálenost od sedla, tak to vyloženě podporuje kulaté frekvenční šlapání - gravitace pomáhá/škodí pohybu nohy v jiné fázi a šlapat kulatě jde snadněji než na klasice. Když se to člověk naučí, je pak schopný podávat dlouhodobě výkony, které by mu dřív připadaly nemožné, ale přitom nemít žádné negativní zdravotní důsledky.
Tak klobouk dolů Jirko, přesně tohle s těma zádama mě podvědomě napadalo, ale konečně tomu dal někdo černobílou podobu, díky moc. Je vidět, že jdeš vždy do hloubky, nejen u techniky. To ostatní je vcelku jasné a už to bylo dostatečně popsáno. Stejně ale mám čím dál větší radost z rapidně vzrůstající kondičky, kterou jsem takovou v životě neměl (teda tu cyklistickou myslím, a že jsem mládí odjezdil na zábradlích). Říkám si, že by mohl konečně někdo u nás sepsat a vydat "odbornou" literaturu o ležácích, od historie, přes vývoj, "oficální" rekordy, technologie, atd. Myslím, že by se hned líp upravoval laický pohled na věc a možná by taky přibývalo potencionálních ležících.
Tak průchodnost a stoupavost už tu máte rozebránu... doplňující otázka pro majitele: Jak se s tím jezdí vlakem? Asi se to taky už někde rozebíralo, ale to mě to ještě tak dalece nezajímalo, takže mi to nezůstalo v hlavě. Úschova je celkem jasná, ale dostane se s tím člověk i do běžného českého vagónu s "rozšířenou přepravou spoluzavazadel, především jízdních kol"?
myslím, že moje kolo je na dýlku o kousek kratší než trekový zábradlí.
Zatím jsem se vešel do každýho vlaku.
Takže i když je ta "rozšířená přeprava" s háky na pověšení, tak se tam to kolo vejde?
Plus ten problém ne s délkou, ale s šířkou - jak moc je jisté, že to projde dveřma. (Ale ten Murphyho tip, strčit do dveří přední kolo a pak dotlačit, by asi vyjít měl i na šířku.)
Na haky to jde, ale pri tom, jak moc mam vystrceny slapak, to bylo jen tak tak. Par cm do stropu. Kdyz bude kolo vice zapadle proti slapani, coz u 20" predniho je, muze to byt problem.
Zatim jsem vzdycky ukecal opreni a prigumicukovani ke spruslim okna.
S lehokolem Azub MAX jezdím většinou po vlastní ose, jízdě vlakem se však občas nevyhnu. Moje zkušenosti jsou kladné. Cesta osobákem Brno - Svitavy viz. album: http://netopirat.rajce.idnes.cz/Leho_ve_vlaku/
Nastupování úzkýma dveřma šlo s prázdným kolem naprosto jednoduše. Místa nahoře i dole pod kolem je dost. Plně naložený kolo minulý týden se mnou jelo rychlíkem na Ostružnou z Brna a úschova během přepravy i s báglama také bez potíží, jediný problém byla váha kola a jeho zvednutí do výšky. Vagon měl místo prvního kupé háky asi na deset kol. Plně naložené kolo jsem na háky nevěšel, pouze na stojánek podél stěny vagonu - ani se nehlo. Úschova ve služebním oddíle při cestě rychlíkem směr Olomouc a zpět s plně naloženým kolem podobně jednoduchá. Kolo jsem si sám naložil a umístil do služebáku opět pouze na stojánek a přežilo celou cestu bez újmy na kondici a to bez mého dozoru. Sundávat brašny nebylo potřeba, zřejmě úsměv a vlídné slovo zabralo.
Nikdy, opakuji nikdy jsme svoje kolo za háky ve vlaku nevěšel a taky to nemíním udělat!
Když pan Dráha mrmle, tak mu řeknu, že to nejde na což on přisvědčí, poněvadž možnost pověsit to za zazdní kolo ho nenpadne, když všechna zábradlí věsí za přední. Opravdu to za ty roky a desítky nebo spíš stovky nakládání kol nikoho z nich nenapadlo.
Kolo si sám vyzvednu do vagonu pro zavazadla, opřu o stěnu, podrazím a přigumicukuju páčku brzdy k držadlu kola a je to. Brašny to dostatečně zatíží, aby to nepadalo. Mnohokrát vyzkoušeno a vše v pohodě.
Jednou za čas se najde pan Dráha, kterej má problém. Např chce sundat brašny nebo chce zvlášť za ně poplatek. Když chce jeden poplatek za všechny brašny, zaplatím to a držím pysk. Když chce poplatek za každou brašnu, tak řeknu, že je klidně sundám, ale že to kolo pak nebude stabilní. Nicméně udělám to, pokud mi znovu řekne, že přes moje upozornění to chce,a že tím pádem pak odmítám zodpovědnost za případné škody, že je to na něm a nadhodím, kolik tak asi stálo moje kolo. Při vyslovění částyk 80 litrů se mu většinou stane něco s očima a v 90% případů tam ty brašny můžu nechat.
Snažím se ale konfliktům předejít a jakmile se objeví pan Dráha, tak se na něj usmívám jako na svého dlouho ztraceného bratra a posílám k němu v duchu spousty lásky a většinou to vyjde...
Delsi je tusim o 5 cm (mam hodne vysunuty slapak) a rozdil se pozna jen diky tomu, ze tu predni cast na rozdil od zabradli nezatocis. Zatim jsem zasadni problem nemel. Navic jsem dost casto prosadil i to, ze mi na kole nechali brasny - zduvodnil jsem to logicky tim, ze kolo musim oprit a prigumicukovat k mrizi na okne a oni to akceptovali. Ale stejne se vlaku snazim vyhybat. Kdyz jsem videl, jak s koly zachazeji a opiraji je na hromadu... 8-(
Asi to chce hodně tréninku v nakládání kola do vlaku a hlavně jeho vykládání. Nedávno jsem si to vyzkoušel, poprve jsem jel vlakem s kolem a měl jsem relativně lehkýho a ohebnýho fulla a musím říct, že to byl docela porod dostat kolo do vlaku a zase ho vyndat, ve dvou to tak nějak šlo, ale vůbec si to nedovedu představit, že bych tam byl sám, a už vůbec ne, kdyby na kole byly nějaké brašny, to by mi asi musel někdo jít pomoct, protože to zpoždění rychlíku bych fakt asi hned tak nesplatil :-)
Je to jako všechno o grifu, jak se to jednou naučíš, už se nenadřeš a je to šup-šup. :-))
Tak, že bych si nechal přistavit rychlíkový vagon a šel trénovat šup-šup ? :-))
Rozhlídni se po okoli, z vyřazených osobních vagonů se dělaly chaty, třeba ti jí někdo na půl dne pronajme a můžeš nacvičovat. :-)
Jenomše nikdo je nemá na pešuňku s úzkýma dveřma a šílenýma schodama půldruhýho metru nad nástupištěm :-)
On je určitě rozdíl když se nastupuješ do vlaku z vysokého nástupiště nebo z roviny pražce, jako se to povedlo v mém případě.
Vezmes kolo za zadni cast tak, aby bylo vyvazene a strcis predni lehkou cast dovnitr a zadni pak dotlacis. Pruvodci vetsinou pomuze. Ale to mluvime o lehaci a tedy vlastne vyjimce. Klasiku chteji bez brasen.
Ja zatim vezl lehokolo vlakem jednou (4 vlaky v jednom dni), pouzil jsem pokazde vagon s uschovou behem prepravy, navzdory predpisum jsem pruvodci premluvil, ze si lehokolo nalozim, zajistim a nasledne vylozim sam. No a zjistil jsem, ze se o kolo bojim tolik, ze priste uz vlakem asi ne...
Jestli by muj Ibex se spodnima riditkama prosel "normalnima" dverma vagonu nevim. Bavil jsem se o tom s pruvodcim, podle nej nejspis ne, ale muselo by se to zmerit nebo rovnou zkusit.
V jednom cloveku by to kazdopadne bylo narocne. Mne celkem stacilo vynaseni a snaseni po schodech do podchodu pri prestupech, takze cpat lehokolo z nastupiste do uzkych dveri a laborovat s natocenim riditek, aby kolo proslo, kdyz ma vlak za chvili odjizdet... do toho bych se ja nepoustel. :)
Na Azub Ibexu mi dost chybi nejake drzadlo nad tezistem kola. Vetsinou ho zvedam levou rukou ze spodu za ramovou trubku pred predni vidlici a pravou shora za nosic hned za sedlem. Moc sikovne to neni (pri chuzi prekazi riditka), ale ostatni moznosti mi prisly jeste horsi, protoze se kolo melo snahu prevracet.
Nejaky tip, jak lehokolo lepe prenaset?
V Regionově jsme jeli se čtyřmi treky, jedno krátký lehokolo a jedno dlouhý lehokolo. Všichni u svých kol stáli, jenom já jsem si v pohodě ležel. A to tam zaclánělo pár lidí na těch sklopných sedátkách, ikdyž křesla nahoře byla volná.
Se svou tříkolkou jsem v oddíle pro rozšířenou dopravu jízdních kol jsem zatím nejel, ani to radši neplánuju. Vzali mi ji do úschovy během přepravy i do expresu, kde se paní na pokladně obávala, že bych se tam nemusel vejít. Do úschovy během přepravy berou i tandemy...
lehokolo jsem ve vlaku vezl párkrát - většinu regionální lokálky
vejde se, není o moc větší nebo širší
vezl jsem ho i v cyklotramvaji - tam pověšený na háku za přední kolo
do dveří (nejenom těch ve vlaku, ale i vchodových nebo domácích) jsem zvyklej vodit kolo "ztopořený" na zadní kolo, často ho tak doma nebo ve sklepě i parkuju
při tom ztopoření se přední kolo dá natočit (zatočit) a tím pádem je leho i se spodním řízením užší ...
Moje leho (klon Oceláče) je dlouhé cca 190cm a zatím se mi vešlo všude. Na háky ve vlaku ho věším za přední kolo pedály nahoru a vejde se těsně pod strop. Vešlo se i do nástupního prostoru sólo šukafonu (to je ten samohybný poskakující dobytčák co jezdí na lokálkách), v Regionově muselo být pověšené za zadek. V některých vagónech je zvětšený nástupní prostor (na úkor vypuštění WC), tam se vešlo také. Na sraz do Nivnice jsem ho vezl ve služebním prostoru. Je fakt, že vysadit ho do dveří vlaku nejde moc dobře, není ho pořádně za co chytit, horní řidítka ale projdou dveřmi bez problému.
Jenom do osmimístné kabinky lanovky na Hornspitze v Rakousku jsem se málem nevešel :)
Zdar chlapi !
Vidím, že za mé nepřítomnosti se diskuze znovu rozproudila (děkuju všem účastníkům za připomínky), proto bych tím spíš měl uvést své dojmy z testovacích jízd. Hlavně ty negativní berte s rezervou, pro úplnost je chci uvést, důležité však bylo, že jsem na lehokole vůbec mohl jet bez bolestí v zádech !
* POZNATKY MÉNĚ PODSTATNÉ AŽ NEPODSTATNÉ
Nejdříve POZITIVNÍ - Velmi příjemné posezení. Řekl bych, že celková únava organismu nastupuje později než při klasické jízdě.
- Nemusí se myslet na křížení řetězu.
Jako pozitivní dále uvedu i to, co mohlo být podle informací v tomto vlákně či jinde problematické, ale nakonec nebylo:
- Ani jednou jsem neměl pocit, že bych měl nohy nějak nepřirozeně vysoko.
- I když jsem jel chvilku v terénu, nezdálo se mně, že by mně "předek" nějak zřetelně zacláněl a vadil ve výběru stopy.
- Trajektorie opisovaná předním kolem, lišící se od pohybu přední šlapací části, mně přišla jako pochopitelná a předvídatelná vlastnost konstrukce.
- Jízda do mírného až středního kopce. Ano, příslušné svaly nejsou zvyklé na intenzivní a hlavně trvalou zátěž, ale vzhledem ke své nulové letošní trénovanosti (právě kvůli bolestem zad) jsem to čekal horší.
NEGATIVNÍ - Těch je fakt moc. Ale většinou jsou dané mou nezkušeností a taky tím, že kolo bylo jen půjčené a postrádalo některé mé oblíbené vychytávky.
- Je to těžké a dlouhé. Špatně se to tlačí. Není to za co pořádně chytit a nadzvednout. Velký poloměr otáčení. Jsem z klasiky zvyklý na velký "pracovní pult", na kterém mám kromě jiného i malou Sport Arsenal brašničku s připevněným mapníkem domácí výroby. Tady jsem neměl tacháč, neměl jsem kam dát datalogger a o mapě před očima jsem si mohl nechat jen zdát. Všechno je kilometr daleko. Když jsem dal mezi kliky přední lampáš a - nevěda, jaký je stav baterie - na přechodnou dobu jsem ho chtěl zhasnout, znamenalo to martyrium zastavování, slézání a nasedání. Stejně tak u zadní blikačky.
Pokračování příště :-)
Pokračování
Jako zkušenost negativní jen relativně bych viděl nutnost brzké výměny pedálů - když jsem v prvním minimálním kopečku začal vyvíjet tlak vzepřením těla a nohou mezi pedály a sedačku, okamžitě se ozvala moje stárnoucí kolena. Nášlapy to vyřešily, ovšem prohloubily mou instabilitu :-) - viz níže.
Poznatky PODSTATNÉ, nejdříve NEGATIVNÍ:
Na Maxovi jsem se cítil strašně nejistě, hlavně při zastavování. Jeden důvod byl zřejmý - shodou náhod a nešťastných okolností jsem po půlhodinovém tréninku na louce a nasazení nášlapů byl nucen vydat se na první větší túru do hor, 60 km daleko a relativně pozdě večer, takže 2/3 cesty proběhly potmě. Maligní kombinace. Když jsem po zastavování v prudším stoupání spadl počtvrté nebo popáté, vznikl takový psychický blok, kterého jsem se v dalších dnech jen těžko zbavoval. Časem by se to asi trochu srovnalo, ale nedovedu si pod sebou představit další výškové centimetry kvůli odpružené vidlici. Čili 26/26 určitě ne.
- Druhý výrazný negativní dojem souvisí s tím prvním, tj. s onou nejistotou. Vždy jsem na kole miloval ten pocit (tedy pokud jsem nebyl zrovna totálně vyčerpán), kdy jsem v prudkém mnohakilometrovém stoupání supěl a hlemýždím tempem zdolával metr po metru, abych nakonec onu výškovou metu pokořil. Tentokrát to nešlo vůbec - jakmile moje rychlost příliš klesla, začal jsem panikařit a z obavy z dalšího pádu jsem raději zastavil. A je otázka, zda se k něčemu takovému i na stabilnějším lehostroji a s větší porcí zkušeností vůbec vrátím - přece jen právě zde je jistý deficit ležatého kola i mých koordinačních schopností patrný.
No a nakonec ZÁVĚR NEJPODSTATNĚJŠÍ a POZITIVNÍ - bolest mezi lopatkami ani brnění ruky se na lehokole nedostavily !
Není to ještě definitivní, ale leháč asi bude. A pokud bude, tak nejspíše v provedení Mini, tj. 20/20.
Dobrou noc !
nejistota při pomalé jízdě (do kopce)
To se poddá! Na čemoli se jede lépe, když jedeš rychleji. Poamlejší jízda je na čemkoli záležitost zvyku a cviku. Taky mi to na lehokole nejdřív tolik nešlo a dneska je to v pohodě a klidně můžu jet i bez držení...
Když jsem kupoval svoje první lehokolo, Azub ještě dělal jen 20/26, takže o kus nižší než Max. I tak mi chvíli trvalo to ovládnout. Mívali jsme za barákem takovou zákeřnou pěšinku. Jen pár metrů do kopce, ale s několika velkými šutry trčícími ze země, kopřivovým záhonem vlevo a asi dva metry hlubokým příkopem vpravo. Zpočátku jsem si vedl skóre, kolikrát z kolika pokusů to vyjedu. 2/4, 3/4, 3/5 a tak podobně dál. Už jsem měl najeto 200km a pořád jsem to občas nevyjel. Přesně tak jak popisuješ, když příliš narostly neplánované kličky a jistota byla dávno pryč, radši jsem zastavil a dal nohy na zem.
Pointa je v tom, že o dva měsíce později jsem to už jezdil zcela bez přemýšlení, o pár let později jsem to projel na neodpruženém lowraceru na uzounkých silničních gumách zcela bez přemýšlení. A i když bych si ho pro sebe nekoupil, tak i na Maxu bych dnes zvládl jezdit celkem v pohodě.
Podle mě je hlavní, že jsi neobjevil nějaký ergonomický problém, typu takhle sedět nemůžu dlouho, bolímě tenhle sval už po dvou kilometrech příšerně a tak podobně. Ty by se odstraňovaly obtížněji.
I dost věcí z té oblasti velké/těžké/neohrabené při manipulaci a tlačení se časem o něco zlepší, člověk toho dost vychytá když se s tím kolem trochu sžije. Pamatuju jak jsem tehdy poprvé prostrkával 65cm spodní řízení skrz naše 58cm dveře do bytu. Zezačátku to byl úplný ježek v kleci, složité natáčení a opatrné posunování trvající klidně přes minutu. Po pár týdnech "tréninku" jednou denně to člověk uměl tak jaksi popadnout a jedním plynulým pohybem prostrčit skrz dveře ani nevěděl jak. Podobně je to s otáčením, přenášením do schodů, tlačením do kopce atd. Rozměry a váhu tomu neodpářeš, ale zažiješ ke a jak to za co popadnout.
Asi je pro tebe špatně, žes byl nucen jet potmě bez zkušeností s lehem. Ta nejistota při pomalé jízdě a strach z pádu jsme si prožili asi všichni. Časem a zkušenostma to přejde. Většinou při nějakých problémech stačíš z kola vystoupit a se sílou svalů při jiném šlapání se bude dostavovat i větší jistota. Ze začátku jsem před větším stoupáním v terénu radši vystoupil už dřív, dneska to dávám bez větších problémů. Onehdá se mi sice stalo, že jsem to už neustál, bylo to v pořádným kopci, v terénu a při pomalé jízdě mi už prohráblo zadní kolo, vycvaknout z nášlapů a dát nohu dolů jsem ještě stihnul, jenže v tom svahu se kolo nedalo udržet ani na brzdách a musel jsem kolo opustit ;o)) Já zůstal na nohách a kolo si lehlo ;o))