Tak jsem se dozvěděl, že služba, na kterou si město nárokuje monopol je vlastně jenom byznys:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha...
Pokračování z minulého vlákna.
Pan ředitel má pravdu. Problém není v tom, co říká, ale v tom co neříká. Neříká třeba, že MHD v Praze je monopolizovaná a monopol musí být buď zrušen, nebo tvrdě regulován.
Pokud chce dělat byznys, ať jde k Jančurovi a pokusí se rozbít monopol DPP. Pokud má ředitelovat DPP musí se snažit v první řadě co nejefektivněji zajišťovat službu, kterou mu magistrát svěřuje a nepindat o byznysu (za naše prachy).
Pindá kraviny.
Když to chce dělat jako byznys, musí odmítnout všechny dotace a vrátit je do státního rozpočtu, tržby zečtyrnásobit. To nedá. Kecy o tom že se o to má postarat stát. Praha dostává prachy ze státního, ohání se tím jak se tu staví metro i pro mimopražský. Tj. stát posílá Praze prachy na dotování DPP. Jak jinak by se stát měl starat?
DPP je součástí pražský dopravy. Když zdraží, přestanou lidi jezdit mhd a zkusej to autama. Tím pádem bude neprůjezdný celý město. Takže když zrušej dotace, nebude fungovat ani veřejná doprava ani automobilová. Odpovědný zo to bude manažer placenej magistrátem, kterej (magistrát) je odpovědnej za fungování dopravy ve městě.
1) Stát by se měl starat pouze o ty, kteří objektivně nemohou vydělat na uspokojení svých potřeb. Když dotuje MHD všem, v podstatě musí vzít peníze těm nemohoucím, co nejsou schopni se efektivně bránit.
2) V druhém odstavci v první větě píšeš o zdražení metra, v druhé o zrušení dotací. To má mít nějakou souvislost?
3) Když nejezdila MHD, nebo jen velmi omezeně, žádný kolaps dopravy nenastal. Takže i tato obava je neopodstatněná. Lidi si řešení najdou, a troufám si tvrdit, že prakticky vždy lépe a současně levněji, než to za ně udělá nějaký neúplatný hateman a armáda moudrých úředníků.
Kolaps nenastal, protože na jeden den lidi zatnuli zuby a našli si krátkodobě jiné řešení, někteří si vzali dovolenou, přesunuli své naplánované aktivity na jiný den apod.
V delším období mají lidé mnohem více možností. Začít více využívat home office, najít si bydlení blíže zaměstnání nebo zaměstnání blíže bydlení, plánovat si aktivity přednostně ve své čtvrti, jezdit více na kole...
Nestálo by za ty ušetřené prachy zvážit i tuto možnost?
A ted mi dej priklad nejakeho velkeho mesta bez MHD, kde to funguje dle techto Tvych predstav.
Proč po mně chceš příklad města bez MHD, když já výše výslovně prosazuji město s MHD bez neprůhledných dotací a veřejných zakázek?
Ok, preformuluji to trochu. Ty se domnivas, ze funkcni MHD vznikne sama od sebe bez zasahu mestskych ci jinych uradu. Tak by me zajimalo, kde funguje MHD stejne dobre jako v Praze (az na tu cenu je v Praze MHD velmi dobre), ale na soukrome bazi.
Všude po světě byly první přepravní společnosti samozřejmě ryze soukromé. Teprve dodatečně si vrchnost uvědomila, že když získá moc nad přepravou lidí, bude z toho mít profit.
V celé c.k. monarchii byla v roce 1911 MHD bez dotací:
http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek...
Zamýšlím se, jestli by nemohla MHD být trochu skromnější (přec jen, kdo jezdí ze 60% za cizí peníze, mohl by si trošku luxusu odepřít) a mnohem levnější. Například vpuštěním konkurence do MHD v Hong-Kongu došlo k prudkému poklesu ceny. Díky tvrdému konkurenčnímu boji patří veřejná doprava v H-K mezi nejlépe hodnocené:
http://cfoworld.cz/trendy/pred-dopravnim...
V odkazovanem clanku u H-K hlavne chvali statni drahy. :-) Konkurence samozrejme musi byt, ale i v tom H-K je to koordinovane mestem. Z Tvych predchozich prispevku mi prislo, ze bys zrusil verejne MHD bez nahrady a pockal, az neco vznikne misto toho samo. Nize popsany system nevypada blbe, jen by byl trochu pro Cechy problem zvyknout si, ze nemaji nalinkovany jizdni rad.
"Nejúžasnější na celé dopravě je, že nemá jízdní řád. Funguje to vlastně na principu živnostníků, kteří jezdí po určité trase. Městem (nebo dopravním podnikem) je daná cena za trasu a vy můžete (pokud máte koncesi) na této trase jezdit. Jezdí tady takové malé mikrobusy pro 16 osob. To je asi nejúžasnější. V buse je max 16 osob, které sedí. Bus nezastavuje, pokud má plno, jede prostě dokud někdo neřekne že chce vystoupit - a nemusí to být zrovna zastávka, ale klidně i uprostřed ničeho vám řidič rád zastaví. Pokud má řidič volno, tak si ho můžete přivolat zvednutím ruky jak taxík, on zastaví, vy nastoupíte, zaplatíte a jedete."
Tak odkážu na jeden svůj předchozí příspěvek, kde je jedna z mnoha možností, jak umožnit fungování trhu.
http://www.nakole.cz/diskuse/14744-co-me...
Ale jak nad tím přemýšlím, asi je to hloupost, protože se jen řeší efektivnost, nikoliv účelnost. Město nadiktuje, odkud, kam a co má jet, a jen poptává cenu. To je špatně, beru zpět.
Musíme vymyslet, jak se zjistí (a poskytovatel bude motivován zjišťovat a vyhovět), odkud a kam chcou lidi v jakých časech nejvíc jezdit. Pak v jakých intervalech, aby se využila vozidla, a pak teprve řešit cenu (jestli takovou poptávku zaplatí).
Celá východní Evropa a celý rozvojový svět má maršutky. Na Ukrajině nebo Rumunsku jsou to malý busy, který jezdí občas podle jízdního řádu, někdy jak je potřeba. Náklady nízké, staví všude. To my máme nějaký ordung, prostě chceme zastávky, jízdní řády a tak... Češi se bojí vlastní zodpovědnosti...
Nevím jak to přesně funguje, ale pod Orlickými jezdí nějaké minibusy "na telefon" a snad prý to i funguje. Jinak po vesničkách jezdí se Sprintery asi pro 15 - 20 lidí, místo s prázdnýma Karosama pro 80
JJ, mají to na Rychnovsku, taky v okolí Zbiroha a chtěli to zkoušet někde na Moravě. Ale to jsou jen některé spoje, nebo jejich koncové části.
Jinak takhle třeba na Kokořínsku jezdí taky mikro bus. Snad se to rozšíří :-) Ale u nás to má pořád jízdní řád :)
Bojí se zodpovědnosti? Spíš bych řekl, že většina Čechů má naštěstí lepší než "rozvojový" pohled na dochvilnost, plnění termínů atd. A to se s absencí jízdního řádu moc nesnáší.
Stejne musis pocitat s tim, ze z nejakeho duvodu jeden spoj vynecha a brat si rezervu, coz uz je srovnatlne se znalosti statisticky urceneho poctu spoju v danem casovem intervalu, podle ktereho by ses ridil v pripade bez pevneho jizdniho radu. Tedy pri kratkych intervalech (do 15 - 20 minut). Od 20 minut bych take prefrovalapevny jizdni rad.
Průzkumy tvrdí, že za snesitelný taktový interval (tedy ten, kdy se neřeší jízdní řád) považuje většina lidí 7 minut. Při delším intervalu už chtějí informaci, kdy přesně to pojede.
Záleží kde se průzkumy dělají. Já mám napozorováno, že se u nás zavedením taktové dopravy zvýšilo využití autobusů. Takt je 60 minut. S vynecháním spoje, tak jak píše Lucie se samozřejmě počítat nedá.
Pokud je takt 60 minut, tak už potřebuješ vědět, kdy ti pojede, přeci jen čekat 59 minut na další bus je poněkud diskonfortní. Když je takt 7 minut, tak to neřešíš, prostě přijdeš na zastávku a počkáš si až to přijede. A nějaké chytré hlavy vyzkoumali, že 7 minut je ten "magickej" čas, který většina lidí ještě akceptuje jako konfortní.
Jak potřebuješ vědět? Prostě od nás jezdí autobus v půl, ze Šluknova v celou, ze Šenova v 45, atd.
Většina lidí stejně jezdí jen mezi "svojí" zastávkou a max. dvěma jinými.
Takže to, že najednou nemusí nosit jízdní řád, protože je to furt stejně je úžasné pohodlí, v tom vidím přínos taktování.
Teorie o sedmi minutách jsou mimo velkých měst nejspíš nepoužitelné.
Zas na druhou stranu, kdyby třeba ČD dělaly byznys, jak se patří a místo dotací od státu dokázaly státu naopak vydělat, tak bychom nepotřebovali Jančuru:-))
Jinak, zas abychom se moc nerozčíli předem. Ředitel myslím řekl, že: "jeho prvním cílem je hlavně šetřit, a ne sahat do peněženek cestujícím."
A Svoboda přitakal a řekl: "Zadání, které pan ředitel má, zní: musíte najít všechny úspory, které jdou. Zdražení použijeme jen ve chvíli, kdyby se nám nepodařilo ušetřit."
Tak uvidíme, bude-li z toho něco nebo zase nic:-))
Mea culpa. Nechal jsem se vytočit prvním článkem "expertů" z Aktuálně.cz. Tady jsou ty výroky více v kontextu a najednou zní rozumněji: http://is.gd/8sqK6T
Jen mi tam chybí vysvětlení, PROČ by měla být výstavba další linky metra upřednostněna před dobudováním zanedbané silniční infrastruktury.
Jel jsi nekdy ve spicce nekam autobusem z Kacerova?
Ne, a už vůbec nevím, jak pomůže Blanka 2.
Proto se zajímám seriozní srovnání přínosů a nákladů. V článku je jen populistické plácnutí na módní vlně "upřednostníme veřejnou dopravu před automobily" bez jakéhokoliv odůvodnění.
Kdyz nevis, k cemu je dobre metro D, jak se k tomu vubec muzes vyjadrovat?
Nevyjadřuji se. Poukazuji na absenci zdůvodnění.
Moc rád bych se dozvěděl, k čemu má být metro D a hlavně, proč by mělo být upřednostněno před Blankou 2.
Linka D má obsluhovat velká sídliště na jihu Prahy, které jsou napojené na zbytek MHD jen autobusy. Přínos je poměrně jasný:
1. Zlepšení dostupnosti centra města z rozsáhlého území.
2. Odvedení podstatné části dopravy pod povrch.
3. Odlehčení přetížené lince C.
Metro D bude také by-passem Nuselského mostu, který je zatím hlavní dopravní tepnou i pro IAD (magistrála) i pro MHD (Metro C) a bude potřeba ho v historicky krátké době uzavřít a rekonstruovat (ostatně předpoládám, že stav Nuselského mostu je jedna z příčin, proč je najednou magistrát tak vstřícný ke "zklidňování" magistrály).
Blanka 2 je převtělený plán městského okruhu z 60. let a je veden místy, kde byla v té době periferie a nyní se jedná o širší centrum. Z toho důvodu je to soustava tří megatunelů. Trasa je paralelní s už existujícími úseky Pražského okruhu a přiznám se, že význam Blanky 2 mi je nejasný a budu rád, když mi ho někdo objasní.
Kdyz jsem se pred chvili na Blanku 2 divala, rikala jsem si, ze zrovna tam se provozu diky sterboholske radiale celkem ulehcilo a ze bych ty penize vyuzila radeji na severni obchvat Prahy, kdyz uz bych je chtela vrazit do silnic.
Vnitrni okruh pro IAD a kratsi cesty, vnejsi pro naklad a cesty, ktere s Prahou nemaji nic spolecneho?
Zrovna v těchto místech už nyní vede "vnější" okruh hluboko v zástavbě. Tady by chtělo spíš vnější okruh 2, než nějaký vnitřejší.
Stejne tam ta zastavba bude casem taky. Nekde se riznout musi, jinak se vubec nerizne. A myslim, ze je vic fer riznout tam, kde si soucasni majitele postavili domy s vedomim, ze tam ma vest okruh, nez tam, kde vest nemel a neprijemne to mistni prekvapi.
Treba Slivenec je okruhem znacne znehodnocen. Ten randal v noci...
Jo, u výjezdu z jednoho z tunelů postavil magistrát dům s byty pro své zaměstnance. ;-) Jinak se bude řezat hlavně do zástavby z 19. a počátku 20. století, vím, že tehdy byl sice spiritsmus populární, ale že by to majitelé stavěli s tím, že jim to někdy na začátku 21. zbourají? :-D
vždycky když se mluví o Blance a okruhu tak mi hlavou zvoní například Vídeňská A23
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Autobahn_S%C3%BCdosttangente_Wien_A23?uselang=cs
nebo Linz s jeho A7 Muhlkreisautobahn
nebo Mnichovský Issarring i s tunely :)
A tak nějak si říkám, cyklistická města, silnice dálničního typu + tunely skrz centrum ale tam se to může, protože to není u nás :(
DOPRAVNÍ PODNIK STOJÍ MĚSTO 11 MLD ROČNĚ, TRŽBY JSOU ASI 4,5 MILIARDY!!! JE TO 10 TISÍC NA KAŽDÉHO PRAŽANA!!! A to platí i novorozenci, lidi, kteří MHD vidí z auta, cyklisti, chodci, ti co pracují mimo Prahu a další... (Z opačné strany město
Já vůbec nechápu, jak jsou ti lidi hloupí... Točí se kvůli slovu "byznys", přitom když jedou na dovolenou do Chorvatska, tak ta cesta autobusem kupodivu byznys je.
V Praze je víc dopravců, ale město jako zřizovatel dopravního podniku nemá potřebu tam vpouštět další. Tak je to u většiny měst. Cenová konkurence by byla fajn, na jižní moravě to prý funguje. U nás v exrathistánu vůbec (ale možná se to zlepší). Cestující to nepozná, protože ceny určují z větší části kraje či v nejbližší době budou...
Tak si ještě spočítej kolik stojí silnice pro auta, kolik zaplatěj na daních a spočítej kolik každěj obyvatel Prahy přispívá i když autem nejezdí a nakonec si dej studenej ručník na čelo.
Člověče, doufám, že tam ten ručník máš. Odpovím na pár různých témat tady.
Argument, že by doprava zkolabovala, je hloupost. V tom stačí zavést "jednoduchou" preferenci a autobusové spoje. Kor když většinu výkonu mají kolejová vozidla. Naopak by paradoxně možná ubylo aut v některých oblastech.
Blanka a blanka 2 určitě urychlí přepravu v některých úsecích, ale zácpy se jen přesunou jinam... Nejsem jejím zastáncem, taky bych raději budoval metro...
Silnice jsou pro všechny - autobusy, auta, kola. MHD nikoli.
A teď zásadní otázka PROČ V PRAZE PLATÍ KAŽDÝ PRAŽAN ZA TRAMVAJENKU 4,5 TISÍCE PLUS 10 A VE VŠECH OSTATNÍCH MĚSTECH CCA 3,5 - 5 TISÍC PLUS 1(!!!) TISÍC Z MĚSTSKÉHO ROZPOČTU? V Brně a Ostravě je to podobně. Resp. není tohle přesně ten důvod, proč mají velká města větší příjmy ze sdílených daní?
Mě se líbí názor, že doprava = služba města občanům a vzpomínám si na to jak se tady tvrdilo, že po krátkém experimentu s nočním metrem "přijdeme o službu".
Houbeles o službičku z peněz všech přijdou maximálně ti lidé, kteří se dlouho do noci baví a uznejme sami, že by mělo platit chceš zábavu ? Tak si dopravu ze zábavy uhraď sám
Dalo by se to řešit nočním jízdným, tedy například potřebou mít dvě cvaklé jízdenky nebo jednu navíc k lítačce.
Bavíš se do půlnoci? Proč by ti mělo být metro službou a proč by mělo být dotováno ?
Naopak v Praze a jinde je spousta lidí, kteří by potřebovali dotovat službu, protože mají jiný handikep než to, že chtějí jezdit levně, všude a 24 hodin denně.
Jsou různě postižení a pro ně moc dotací není.
Takže pro mě za mě, když bude město postiženým, nemohoucím a potřebným dotovat speciální přepravu, taxíky nebo minibusy tak je to dobře, to je skutečná služba občanům a společnosti, ale plošná dotace systému 3/4 nákladů službou rozhodně není.....
V některých městech to tak mají :-)
A u těch postižených si nejsem jistý, pravidelně sleduju kolik postižených jezdí v jedné z těchto linek kolem naší školy. Minule jsem viděl 3, to bylo nejvíc. A to jezdí regulérní dlouhý autobusy Crossway, který je parádní stroj, ale kapacitně hodně nadhodnocený. Předpokládám, že kdyby existovalo něco jako "car sharing" postižených, i kdyby dotovaný městem, tak by to bylo pro všechny výhodnější.... Kor když jsou bezbariérové tramvaje, v metru se na tom pracuje a autobusové spoje mají označení, kdy jede nízkopodlažní autobus....
TOP 09 se jasně přihlásila k levici:
http://www.reflex.cz/clanek/nazory/46308/top-09...
Likvidace střední třídy je definičním znakem levice:
http://pavelkohout.blogspot.com/2005/11/pro...
Vytocily me uci z materske skolky! Na skolach v prirode se praktikuje system, ze rodice daji ucitelkam pohledy predem a ucitelky je behem skoly v prirode rozdavaji, jako ze jim je rodice poslali. Synovi jsme rekli, ze zadny pohled nedostane, ucitelkam otec syna rekl, ze se tohoto nebudeme zucastnovat, jelikoz nam to prijde jako podvod. A pri navratu ze skolky v prirode mi syn ukazal dva pohledy napsane ucitelkami a ptal se, jestli jsem mu je napsala. Toz lhat nebudu, vysvetlila jsem mu pravdu.
Na jednu stranu tě chápu, ale nemyslíš, že synovi bylo líto, že jemu rodiče nic neposílají a ostatním dětem ano?!?
Taky to na školkách v přírodě takto fungovalo, když naše holky byly malé a vždycky jsme pro ně nějaké pohledy učitelkám dali. Mají je schované dodnes a vím že kolikrát i vzpomínají na to, když se pohledy rozdávaly jak si mezi sebou děti ukazovaly, kdo má kolik pohledů a kdo má lepší obrázek.
Když už si konečně zvyknou, že jsou pryč od rodičů, mezi kamarády, tak se jim připomínat, aby se jim víc stýskalo?
Myslím, že děti víc ocení, když se s nimi jedná na rovinu, a udělal bych to samé, co Lucie.
Ano, pokud došlo k tomu jako u lucie, pak není důvod dítěti neříct pravdu.
Já to ale myslela tak - do jaké míry je nutné, aby k této situaci došlo.
Dětem, a zejména malým dětem, trvá dost dlouho než si zvyknou na "odluku" od rodičů.
A paradoxně jsou to právě tyhle pohledy, které to dětem pomáhají zvládnout bez problémů.
Nevím jak ty, ale já jsem vždycky na táboře byla ráda, když jsem dostala dopis z domova. A u malých dětí je tohle daleko inenzivnější.
A zajistit pro dítě pohledy je mnohem lepší než aby dítě mělo sebou mobil a rodiče ho nekontrolovaně kontaktovali - to je daleko horší.
Já jsem zkrátka pohledy pro děti pančelkám dávala a s ohledem na to, jaký k těmto relikviím mají vztah tak vím, že jsem rozhodně neudělala chybu. Naopak do dneška si pamatují, kdo pohledy nedostával vůbec a jak bylo dotyčnému smutno.
Musím říct, že osobně mě nikdy ani ve snu nenapadlo pohledy pro děti nedat nebo jim je zhruba obden neposílat. Naše holky jezdívaly od 3 let (do 6 let) na 6 týdnů do ozdravovny, takže si té odluky od rodiny užili fakt dost.
Ale je to věcí každého rodiče.
"A zajistit pro dítě pohledy je mnohem lepší než aby dítě mělo sebou mobil a rodiče ho nekontrolovaně kontaktovali - to je daleko horší.
...
Ale je to věcí každého rodiče."
Neprotiřečíš si? S tou poslední větou bych souhlasil.
Ale co je to za nápady kontrolovat rodiče, zda a jak rodiče komuinikují se svým dítětem? Čí jsou to rodiče? Čí je to dítě?
Věcí každého rodiče jsem myslela ty pohledy.
A co se týká těch mobilů - mám 15ti leté zkušenosti s realizací pobytů pro děti a můžu ti říct, že mobily jsou to nejhorší, co děti sebou na pobytu můžou mít. Zejména pak u malých dětí.
Problém je v tom, že nejde mobily vybrat a někam zavřít a také velmi ztěžka dítěti zakážeš, aby si ho kamkoli nevzalo sebou.
Jakýmkoli omezením okamžitě riskuješ stížnost rodičů.
Je pak dost problém udržet dítě v klidu, když mu každou chvilku volá maminka, které se bezpečně podaří děťátko rozlítostnit a rozplakat.
Teď nemluvím jako odpůrce nadměrnému používání mobilů, ale chci konstatovat, že mi doposud nikdo nedokázal odpovědět na otázku, proč děti mají mobily ve škole, ve školách v přírodě a na dětských táborech. Odpovědi o "kontrole" beru jako ponižující pro obě strany (rodiče - děti).
Nemáš na základě čeho jim to zakázat. Na nějaké vnitřní upozornění nebo doporučení rodiče z vysoka kašlou. Zákon to nezakazuje a oni ani dítě prostě bez mobilu nebudou. A nepomůže ani upozornění, že v místě třeba není signál nebo je velmi špatný.
Takže jediné co lze je, že upozorníš rodiče, že jde o cenou věc, na kterou se nevztahuje pojištění, dítě si bude o mobil pečovat samo a nebude si ho brát na programové aktivity, takže jej bude moct využít pouze o poledním klidu nebo v době volna.
A nejhorší je, že ti pak rodiče volají, že se dítěti nemůžou dovolat na mobil a ať zajistíme, aby se ozvalo...
Nevím jak to je dnes, ale když jsem jezdil na tábor, tak jediný povolený kontatk s rodiči bylo písemně a v neděli odpoledne asi 3 hodinová návštěva rodičů, jinak ne, vyjimky nebyly. Já myslím, že není nemožné aby organizátoři tábora stanovily příjnější pravidla ve vztahu k mobilům a pokud by to rodiče nechtěli respektovat, tak tam nemusí děti posílat.
No tak když jsme jezdili na tabér my, tak se nám o mobilech ani nezdálo :o)))
A my to měli dokonce bez návštěv :o)))
Hele, jak je to u táborů netuším, ale u našeho typu pobytů to prostě omezit nejde.
U táborů asi už vůbec ne. Ty si rodiče většinou platí a to, že tam teda "nemusejí děti posílat" by bylo namířeno spíš proti organizátorům než rodičům.
Je to jen o nastavení pravidel a dohody, vím, že peníze jsou na prvním místě, jinak vedoucím asi může být úplně šuma fuk, jestli má někdo sebou třeba pět mobilů, když to budou mít nějak ošefovaný a nebudou mít za to odpovědnost. Myslím, že když by byl celý program tábora dostatečně zajímavý, tak tam děti pojedou i bez mobilů a mnozí i rádi, že nemusí čelit mnohdy hodně otravné rodičovské kontrole.
Jo, když jsem posílala svoje děti, takhle to bez problémů fungovalo... ale dnes už je to zase o kus dál - tenkrát hodně dětí mobil mělo, ale hodně taky ne, takže asi bylo pro vedoucí jednodušší zavelet "tak teda nikdo". Dneska ty děcka už je fakt mají nejpozději od první třídy a už je to vnímáno jako újma, jim je sebrat.
Asi to bude hodně vzácné, ale co vím, tak nějaká organizace při domu dětí v Hradci pořádá dětské tábory, je o ně obrovský zájem a je to zásadně bez mobilů, MP3 a podbných zbytečností.
Moje dcera pořádá už roky tábor pro děti. Pro stejný odíl ve kterém sama vyrostla a prošla mnoha tabory.
V podmínkách přijetí dítěte na tábor mají, že dítě nebude mít mobil. Kontakty na rodiče a další příbuzné mají vedoucí.
Pokud vím, tak nemají problém tábor naplnit.
Nemají problém tábor naplnit. A pak přijde dítě za panem vedoucím, paní vedoucí, že by chtěl rodičům zavolat a vylíčit jim, jak moc je mu péče pana vedoucího, paní vedoucí, příjemná.
Já osobně bych trval na tom, aby moje dítě mělo kdykoli možnost mi okamžitě zavolat bez vědomí vedoucího.
V tom případě by snad bylo lepší dítě na tábor neposílat, když potřebuješ aktuální hlášení dítěte "jak moc je mu péče pana vedoucího, paní vedoucí, příjemná".
Ty aktuální hlášení nepotřebuješ. Já bych na něm trval.
Je to jen otázka priorit.
Může se stát, samozřejmě ne pokaždé, ale přijde mi to dost podstatné, že jeden blbej mobil rozhodne o tom, kdo si tábor opravu dosyta užije.
Máš pravdu. Dcera si jednou vzala mobil na švp. Vrátila se s tím, že to bylo skvělý, jen jí vadilo, že kdykoli jí bylo těžko (a už ve svých devíti letech správně usoudila, že bez toho to nejde: občas člověku prostě těžko je), musela ještě navíc řešit, jestli nám má zavolat nebo ne. Nikdy nám nezavolala. Ale taky si už nikdy s sebou nevzala mobil...
Taky si myslím, že je potřeba mít mobily v pohotovosti a hned to hlásit :
http://www.infobaden.cz/2011/08/27/misto...
(už to sem někdo dával, ale sem to myslím taky pasuje)
Tak s tím zrovna problémy nemají.
Pokud vidí, že dítě se trápí, zavolají rodiči sami a poptají se, co by mohlo vadit a pomoct. Ano, párkrát skutečně dítě odjelo z tábora předčasně. Nikdo z toho nedělal vědu, může se to stát.
Víš ale s čím mívají dost často problém?
S tím, že jeden z rodičů pošle dítě na 14-denní tábor a za týden se tam objeví druhý rodič, řekne, že s tím zásadně nesouhlasí a že mu dítě mají vydat domů. A tohle řešit je ošajslich. Jak máš vydat dítě jinému rodiči, než tomu, který ti dítě předal? A smíš mu ho nedát, když je to rodič?
Ale i to většinou končí tak, že dítě řekne, že chce zůstat a rodiče se povede přesvědčit, ať ho tam nechá.
Pokud se to nepovede, nezbyde jim nic jiného, než žádat rodiče, který dítě na tábor poslal, aby dal svolení, že můžou dítě předat druhému rodiči.
Se vším souhlasím, ale stále nevím, proč rodiče svým potomkům ty mobily dávají - t.j. účel (čím to odůvodňují)?
Možná spíš položit to naopak. Jak jim odůvodnit, že kvůli táboru jim je musí sebrat...
Teď to zrovna řešil brácha - že považuje za blbost svým dvojčatům dávat mobily, když bydlí na vesnici kousek od školy a na dosah jsou i dvě babičky a teta, takže pro děti dálkové spojení nepotřebuje. Ale když už zůstali ve třídě poslední, co ještě mobil neměli a spolužáci se podivovali, jakto že jsou tak chudí... tak vyměkl i on.
Pokusím se reagovat na více připomínek, které se zde objevily. K důvodu - "on(a) to (v tomto případě mobil) má" - pokud jsou děti závistivé, také doma vykládají "dostávám trojky, Franta má jedničky, tak já je chci mít také"?
K důvodu, aby dětičkám rodiče mohli volat - to se jich ptají, jak se jim daří? A pokud ano, je to totéž, jako by starostlivá maminka přišla do školy a přede všemi se zeptala "zlatíčko, jak se máš?". To je na propadnutí se studem, ale je to totéž. Pokud nikoliv - proč rodiče a děti si vzájemně volají (co řeší)?
Asi mám na výchovu odlišné názory (chválabohu se mě to už netýká - doufám, že mi nebudou cpána aktivně pravnoučata), ale vždy jsem měl ten dojem, že dítka chtějí být co nejvíce z dosahu (a dozoru) rodičů.
No a o jakém věku mluvíme? Puberťák bude chtít být co nejvíc z dozoru rodičů - ale třeba u prvňáčků bývá problém je spíš utěšit, že jsou daleko od maminky - pokud v tomto věku je děcko rádo, když je z dosahu rodičů, tak to obvykle neznamená nic moc dobrého. (Což teda je už úvaha trochu mimo původní téma mobilu.)
Mám to tedy brát tak, že dítě přijme mobil jako náhradu za maminku? Nebo asi přijatelnější vysvětlení by bylo, že dítě svoje odloučení bude více snášet při poslouchání hlasu své maminky? Dítě není připraveno na alternativu odloučení od maminky? Pojem "daleko" - co to pro to dítě znamená? Ty dětičky nosí do školy mobil a to je ta maminka ke škole přivede (mám zákl. školu padesát metrů od domu, tak ty případy vidím - matinka jde se svištěm a ten si hraje s mobilem).
Stále mi však chybí odpověď - o čem si rodiče s dětmi (a opačně) přes mobil vykládají?
Já si taky myslím, že je lepší, když na takovéto akce dítě mobil nemá. Ale holt v době a rozšíření mobilů, jaké je, je to hůř vymahatelné.
O čem si rodiče a děti vykládají? To je docela zvláštní otázka... Samozřejmě ji můžou zodpovědět jen konkrétní aktéři a u každého to bude asi jiné téma. Ale mě se zdá normální, že si rodiče a děti mají o čem vykládat. Že by to nemělo být v době, kdy mají děti mít jiný program v jiném prostředí, je samozřejmě jiná věc, ale divit se o čem? To by mě nenapadlo...
U malých dětí to bývá tak, že jim rodiče prostě mobil dají. Stejně jako jim dají plavky, sandály apod.
A co si povídají?!?
Maminka se vyptává copak měl k obídku a co tam dělá a jak se má a děťáko holt odpovídá. A když má náhodou hladíček, protože se málo najedlo,t ak mamince řekne, že má hlad a obratem máš na mejlu stížnost, že děti nedostávají najíst.
Pak maminka děťátku vypráví o zvířátkách doma a jak se jí stýská a jestli se děťátku také stýská čímž děťátko bezpečně rozpláče...
Jo, jsou to radosti :o)))
Hele, jen tak mimochodem, ty jsi si nikdy s rodiči nic nepovídal?!? Vy jkste si nepsali dopisy, když jsi byl někde mimo domov?!?
S rodiči jsme si hodně povídali a když jsem byl mimo domov, korespondence byla velmi čilá (a potěšila). Ale hlavní věc - když jsem psal já, velmi jsem se vyhýbal tomu, abych si na něco stěžoval.
A přirovnám to k těm zmiňovaným návštěvám na táborech nebo školách v přírodě. Při odjezdu rodičů mnoho dítek rozlítostněně plakalo - smí rodič ukončit telefonní rozhovor, aby to odlitkovi nebylo líto (teď již jsem samozřejmě sarkastický)?
A k mobilu (snad nakonec) - mobil jsem neměl, rodiče se až přehnaně starali (a zvládli to bez mobilu), totéž moje děti i moje vnoučata a přesto jsme všichni zdraví a myslím, že celkem úspěšní. A předpokládám, že totéž prožíváš Ty a necítíš žádnou újmu ve svém životě, v němž byla absence mobilu.
A ještě k tomu, co bylo sděleno na jiném místě - mít totéž, co mají jiní, aby člověk zapadl do kolektivu.... Zavání mi to uniformitou a jsem pro individuální přístup ke každému jedinci. Pokud si většina po odpoledních bude hrát hry na PC a tloustnout při hamburgerech, to se má to moje dítě stydět, že bylo na treninku a nebo se věnovalo ušlechtilejším zájmům? Pokud se spokojím s rozhledem svého dítěte při porovnávání s obzory většiny, někde jsem selhal.
Hele, všichni jsme byli bez mobilů a nepokládali jsme to za újmu. Prapra (možná více pra) rodiče se obešli bez letních bot a taky to nepovažovali za újmu. Věci, o kterých se jedné generaci ani nezdálo, jsou pro tu další zcela samozřejmé a bojovat s tím má smysl jen do určité míry.
Pokud se týká toho "porovnávání s většinou", jde taky o míru. Není dobré podléhat stádnosti, ani není dobré budovat v dítěti pocit výjimečnosti "ty jsi něco víc, ty takové přízemnosti jako ostatní nepotřebuješ". Pokud se podaří to druhé, tak rodič taky někde selhal...
Řekl bych, že to povídání s rodiči je až druhotná záležitost, takový vedlejší produkt.
Původ asi bude v tom, že prostě rodiče začali dětem kupovat mobily, někteří možná z nějakého pocitu potřeby kontroly, jiní strachu, někteří proto, že je to znakem movitosti. A mám obavu, že se to k tomu poslednímu trošku přiklonilo. Kdo nemá mobil, jako by nebyl, je socka... A ačkoli to asi takhle ještě nebudou brát robátka v mateřince, nevíme, co se honí v kebulích jejich matinek. Dovedeš si představit tu hrůzu, jak by jí ostatní matinky zdrbly, kdyby nedala prckovi mobil ? Za jakou lůzu by byla ? - No a za krátkou dobu se z téhle deformace stane norma a nijak moc už o ní nepřemýšlí ani rebel, nebo skutečná (s prominutím) socka.
PS - nejde o to, že jsou děti závistivé. Ale pokud zůstanou v něčem úplně mimo "hlavní proud", není to ideální. Bráchovi kluci to jako dvojčata mají jednodušší - sám říkal, že by zvládl jim vysvětlit, že se na řeči spolužáků mají vykašlat. Ale po dlouhé úvaze usoudil, že chtít je takhle vydělovat "z kolektivu" by přineslo víc škody než užitku.
Tak co se týče mě osobně: Mobil dcera dostala v okamžiku, kdy jako jedenáctiletá začala sama dojíždět vlakem či autobusem do 25 km vzdáleného Rumburka. Takže jsme potřebovali za užitečné aby nám mohla dát vědět, že ji ujel spoj či má nějaký jiný cestovní trabl. I když nejsem zrovna příznice mobilů, považoval jsem to za lepší řešení, než si okusovat nervozně nehty, jestli se jí něco nestalo, když nepřijela spojem, kterým by podle rozvrhu měla.
Na onu otázku jsem Ti neodpověděl pravděpodobně proto, že jsem o ní nevěděl. Protože dítě ten mobil chce a rodič mu ho dá. Jen to jen věcí rodiče a dítěte.
Dítě má možnost kdykoliv zavolat rodiči. Když se cítí ohrožené, že jej někdo sleduje, když něco vyvedlo nenbo má pocit křivdy ve škole, a neví si rady. Kdo chce, ten ji využívá, kdo nechce, nemusí. Je to jako s každou technologií. K čemu je nám internet nebo třeba myčka nádobí?
Argument "dítě ten mobil chce" jsem slyšel nejčastěji. Já jako malý po přečtení "Bylo nás pět" chtěl slona.
Na druhou stranu, krom cirkusu Humberto, nebylo moc dětí se slony, že ?
Já třeba chtěl džíny a než jsem si na ně na brigáfě vydělal tak jsem měl prd :)
Problém byl v tom, že většina spolužáků ty džíny měla od rodičů, dneska to chápu jinak ale když mě bylo 13-14 tak mě to docela štvalo...
U mě slon, u Tebe džíny (já si na ně také musel vydělat a měl jsem s nimi problémy ve škole). Mně rodiče můj požadavek celkem rozumně rozmluvili a to i v dalších případech v mé touze po životně nenutných věcech.
Možná jsem Herodes, ale na argument dítěte "já to chci" jsem byl vždy alergický.
To je možné, ale ne úplné. Já neříkám argument "dítě ten mobil chce", ale vysvětlení "dítě ten mobil chce a rodič mu ho dá".
Jak si to řeší interně v rodině, je jejich věc, a mne to nezajímá. Beru jako normální, že děti mají mobily.
Jak - "problém je v tom, že nejde mobily vybrat a někam zavřít"??? Píšeš, jako by to bylo něco žádoucího.
Mobily tu jsou, rodiče a děti mají nějaké zvyklosti při jejich používání. To jsou výchozí podmínky, které bychom měli respektovat.
Že si matinka svýho rozmazlenýho fracínka po mobilu umí rozplakat je problém jejich rodiny, ne něco, s čím bychom měli bojovat.
"Že si matinka svýho rozmazlenýho fracínka po mobilu umí rozplakat je problém jejich rodiny, ne něco, s čím bychom měli bojovat."
Pokud budeš vedoucí na dětském táboře, učitel na škole v přírodě či něco podobného, tak s tím budeš muset bojovat.
Jistě. Buď to budu brát jako fakt, a budu s tím pracovat, nebo tu práci nemohu dělat.
Například první večer budu vyprávět dětem o přípravách na vylodění v Normandii nebo válce v Pacifiku. Vysvětlím jim pojem "rádiový klid".
A hned jim navrhnu celotýdenní hru jejíž podstatnou částí bude rádiový klid: největší sranda je hned teď vypnout mobily, že jen největší drsňáci si troufnou zamknout všechny SIMky v trezoru na sedm zámků (sedm prvních, kdo se přihlásí, obdrží titul "správce klíče"). A až přijedou domů, nafotí či natočí rodiče, a uděláme z toho veeelkou galérii na fejsbůku.
Waldorfská pedagogika, hlavní je chuť dětí vyzkoušet něco nového:-)
:-DDD
Jojo, takovýchhle návodů jsou plné příručky. Ne, že by to byl sá o sobě špatný nápad. Ale zkoušej takové věci aspoň tři roky na puberťáky, nabij si v osmdesáti procentech případů hubu, až ti v něm chytře najdou všechny díry a využijí jich (a za zbylých dvacet procent ti dodatečně rozbijou hubu jejich rodiče), a až tu zkušenost získáš, přijď a popovídáme si.
Možná to zní ode mě drsně, ale když si tady čtu, jak bohorovně od stolu poučuješ někoho s takovou praxí, jakou má Burajda, tak je mi za tebe tak trochu... hm, trapně?
Radiový klid?!? Chachacha...
Jak píšu výše - pokud se rodiče s dítětem nespojí, pak okamžitě urgují organizátora akce co se děje a nechť zajistí, aby se jim dítě pravidelně ozývalo.
Organizátor samozřejmě bude rovněž dodržovat rádiový klid. Akorát nebude pokračovat ve druhé etapě ("nahraj svoji matku").
Chachacha. Pokud nejde vysloveně o pobyt skautského typu, tak dnes je běžné, že je do pobytového místa internetové spojení, rodiče mohou dítkám posílat e-maily a zpravidla jsou i na internet umisťovány fotografie či deníčky z aktuálního dění na pobytu.
Zapomeň, že by organizátor dodržovl radiový klid, pokud by k tomu nebyl donucen okolnostmi, tj. chybějící signál, zdroj el. energie apod. Ostatně i pak lze čas od času navštívit v nejbližším městě internetovou kavárnu a vše potřebné obstarat.
Doba je prostě taková jaká je. Dneska už se petrolejkou nesvítí a když, tak jen proto,a bys viděl na klávesnici noťasu :o)))
Petrolejkou se už nesvítí? Loni jsme přespávali (se synem) v chajdaloupce, kde nebyla zavedena elektřina, voda jen ledová (přímo z pramene) a záchod samozřejmě suchý... Pan majitel tam petrolejky měl...
A s petrolejkou jsme se setkali například při prohlídce řopíku :)
Povazuji moznost neustaleho kontaktu za zpusob, jak vychovat nesamostatne jedince neschopne resit nepredvidane situace. Nechci vychovavat vecne deti visici na domacim servisu az do me smrti.
Kéž by takových rodičů bylo povícero.
Jo, jo.
Co tak pozoruju, dost často je to problém rodičů, až následně přenesený na děti.
Někteří lidé na mobilu tak závisí, že se s nimi už ani nedá normálně osobně hovořit.
Furt někam volají, pořád se kontrolují, kombinují, zvoní a pípají.
Dítě zavolá mámě, že je vše v pořádku, máma zavolá tátovi, že volalo dítě a že je vše v pořádku. Táta zavolá dítěti, že mu máma volala, že je vše v pořádku a kdyby náhodou nebylo, ať zavolá mámě, že máma mu zavolá.
Někdy je to komické:-))
Tohle je ten lepší případ.
Horší je, když je děťátko nemocné a nudí se a tak se rozhodne mamince zavolat...
Nebo se jí nedovolá, tak zavolá tatínkovi, se kterým je ale maminka rozvedená a nechce, aby mu děťátko volalo.
A vůbec nejlepší špeky jsou, když dítě jen tak vezme telefon a zavolá z legrace mamince, že ji někdo ... (ano, domysly si co chceš od hnusnýho jídla až po to nejabsurdnější, co tě napadne), protože se s ostatníma puběrťákama vsadili...
Tak tímhle mě baví kolegině v práci. Místo plochy má na monitoru záběr webovky na toho jejího (a on nejspíš na ní). Pracovní pole má zmenšený, aby na něj viděla. A nejspíš pokaždý, když se on zvedne od stolu ona broukne do mikrofonku - kampak jdeš ? :-))
V téhle souvislosti malinko odbočím, ale jen malinko - v poslední době čím dál víc na silnicích sleduju jednu, čím dál víc se opakující situaci. Někomu, v naprosté většině mladšího věku, někde na křižovatce zdechne auto a nejde natočit. Dřív bylo zvykem, že se odtlačilo bokem a pak se řešilo, co s tím. Dneska se čapne mobil, někam se zavolá a následující půlhodinu se klidně blokuje pruh před frekventovanou křižovatkou, dokud dotyčného někdo nevysvobodí, ani kapotu nezvednou. Úplně jsem vypěnil, když tohle na mě uhrál můj mladej. Já za ním jel a když jsem viděl, jak pohodově trčí v křižovatce a blokuje provoz, tak jsem měl sto chutí ho tam nechat...
Burajda má pravdu. Tatáž matinka ode mě očekává, že já jí toho rozmazlenýho fracínka zase uklidním. Což vyžaduje můj čas a pozornost, a tak okrádá děti ostatní, nerozmazlené. Problém jejich rodiny se tak stává problémem mnoha dalších rodin.
Ale aby bylo jasno: já sdílím tvůj názor, že mobily tu jsou a my (jako učitelé, vychovatelé a vedoucí dětí) se s tím musíme vyrovnat jinými zpúsoby, než neúčinnou represí. Na mé akce děti mobily zakázané nemají, hlavně proto ne, že nehodlám strávit akci v roli policajta, který hledá, kdo porušil zákaz a mobil si přivezl. Ale tvrdit, že to nepřináší problémy (některé poměrně drsné), je blbost.
Noo, jestli si neumíš rušičku mobilů vyrobit, tak se dá za pár kaček koupit, a máš klid;-)
Naivko.
Zda je v místě pobytu signál, to se rodiče ptají jako první. A nedej bože, že jim řekneš že je a on tam nebude.
A pokud jim řekneš že není, tak si to najdou na internetu a na tebe si stěžují...
Ne, nehodlám se tady s tebou přebíjet argumenty, protože je evidentní, že v této oblasti nemáš žádné zkušenosti.
Jen ti můžu říct, že tvoje představy jsou silně naivní.
Jasně, chápu, že v reálu je to problém. Taky si z toho už několik hodně příspěvků dělám prdel. Koukám, že jsem asi zanedbal počet smajlíků, hm:-(
To si teda zanedbal...
Víš, pro mnohé toto sranda není. Je to tvrdá realita při pobytech s dětmi, se kterou nemohou nic udělat, ačkoli by strašně rádi něco udělali.
Ale jak psal k.vl - když ti nerozbijou hubu děti, tak jejich rodiče stopro...
Ty vidis do pobytu s beznymi detmi z nahodnych rodin. Ovsem ja jako rodic si mohu vybrat tabor takovy, kde se budou chovat podle mych predstav, a to rozhodne bude tabor nejakeho oddilu, kde budou podminky o dost jine, nez jake znas Ty.
Moc se mi líbí výraz "běžné dítě". 8-)))
Samozřejmě, že je diametrální rozdíl mezi táborem pro náhodně vybrané (přihlášené) děti a táborem, který navazuje na celoroční práci nějakého zájmového oddílu. Ale pokud mohu z vlastních (pracovních) zkušeností soudit, tak těch dětí, co navštěvují nějaké zájmové oddíly, je velmi poskrovnu. A tábory pro děti pořádají více méně už jen skauti. Po delší době mám letos ve třídě 2(!). Z toho mi celkem dost jasně vychází, že táborů pro "běžné děti" (= prázdninová úschovna dětí) bude asi daleko více.
Kéž by k tomu každý rodič přistupoval takto rozumně.
Ale dovolím si ještě oponovat - na většině pobytů jsou děti z náhodných rodin. Dnes už se ti nepodaří dát dohromady děti ze stejně situovaných rodin. Výjimkou jsou snad nějaké malé tábory sktautských oddílů nebo něco podobného.
A bohužel se ti na pobyt (jakýkoli - tábor, ŠvP,...) dostanou i děti, které tam jedou jen proto, že tam jede jejich kamarád nebo proto, že je rodiče nemají na těch 14 - 21 dní kam dát a toto jim vyhovuje termínově (páč jedou k moři...).
Bohužel pak se ale setkáš s poněkud jiným přístupem od rodičů, než jaký je záměr tábora. Rodič tě prostě postaví před fakt, že když si zaplatil, tak si může diktovat.
A budeš se asi divit, ale toto není ojedinělý přístup.
Tak jak jsem poznala tebe z tvých příspěvků tak musím říct, že tvůj přístup k výchově je diametrálně odlišný od toho, s čím se ve valné většině setkávám já.
Čímž ale nemíním to, že je u tebe něco špatně. Jen že máš jiný (a podle mého zdravější) pohled na výchovu než je dnes obvyklé...
Mě doslova nas.alo, když jsem teď v úterý jel z práce: vzal jsem to na Zlenickou hlásku a tam - před tou dřevěnou výletní "restaurací" - jsem uviděl pět vzrostlých stromů, uřezaných cca 5 m nad zemí, prostě zmrzačené pahýly. Přitom naprosto zdravé stromy! Ve středu jsem dával podnět na Českou inspekci životního prostředí, tak mi slíbili, že tam v dohledné době dojedou. Nicméně stromům to už nepomůže, tak aspoň doufám, že ten "někdo" dostane pořádně mastnou pokutu.
Myslíš že ho najdou?!?
A proč je tam vlastně někdo vykácel?!? Kvůli místu?!?
Kvůli místu ne - to je taková ta naivní představa, že to nějak znova obrazí a vyrostou nové větve.
Před cca 4 rokama jsem jednou přijel na náměstí do Mnichovic - a obdobným způsobem "ošetřené" lipové stromořadí. Přímo na náměstí! Na krajní lípě navíc byla cedulka "Stromořadí chráněné státem". Tehdy jsem to taky dával na Inspekci, po pár dnech mi odpověděli, že tam byli a že byla naplněna skutkový podstata zákona... paragrafu... odstavce... písmene, a že zahajují správní řízení, ale dál už nemají povinnost informovat. Nicméně ten dotyčný něco platil.
Že jsem dneska zjistil, že v Praze zrušili přívozy. Klidně mi vysvětlujte, že se nevyplácely a kdovíkdo je dotoval a tak... Mně je to jedno. Byla to jedna z mála těch krásných a podařených věcí v Praze a teď jsou pryč. Ku*va už! :-(
Tohle hlásali už loni, že letos nevyjedou. Mělo by ale jít jen o ten, co jezdil "centrem".
Pokud vím, tak v Lahovicích a v Sedlci jezdí. Jestli jezdí i u psince, to jsem si včera cestou na Okoř nevšimla.
Směrem na Roztoky myslím nezrušili žádný. Ale ty v centru nejsou... :-(
Mám dojem, že už se někdo rozčiloval cca před 5-7 vytočeními :) ?
Na druhou stranu jestli je to ten u Žofína, tak tam to bylo vyslovené plýtvání zdroji...
Přívoz jezdící mezi dvěma mosty s docházkovou vzdáleností 3-5 minut je zbytečný luxus...
Celoplošné testování školáků, které dneska začalo - oprava: mělo začít. Něco tak zbytečného, předraženého, mizerně připraveného, komplikovaně vymyšleného, špatně naprogramovaného, o cenný vzdělávací čas okrádajícího, jedním slovem pitomého jsem už dlouho neviděl.
Ale s tím vším jsem už byl smířen, jenže ono to navíc nefunguje. Telefonická podpora: všichni operátoři hovoří, napište nám mail. E-mailová podpora: na odpověď čekám teprve 135 minut...
Tak jsem děti poslali zase do tříd a netestuje se, no. Ať jde celá slavná ČŠI do p*dele!
A to si ten testovací sw nemusel instalovat na 75 počítačů jako já. Aktuální situace: server, se kterým program komunikuje je přetížený, takže testování se tím protahuje, původně plánovaný rozvrh je naprosto ve psí.
Když jsem po prvním testu zkoušel podívat se na výsledky, dostal jsem celou stránku chybových výpisů z MSSQL databáze.
Jojo, viz obálky. Právě mi napsali, že ty nesouhlasící jména žáků, školy a druhu testu jsou jen drobnou chybičkou, že můžeme bez obav testovat. :-( Takže den času vyhozený jen tak pro nic za nic, předěláváme celý rozvrh testování. Být tu víc testovaných tříd, jsme v háji.
A daří se ti stahovat dávky testů nějak rozumně? U nás to znamená obejít každý počítač a u každého stahovat znova. Naštěstí jen patnáct... u 75 si to neumím představit.
Právě že ne. Prostě musím těch 75 počítačů obejít a dávky stáhnout. Jediná úleva je dávku stáhnout na jednom, vyexportovat na síťový disk a pak importovat do jednotlivých PC, tím si člověk ušetří pár vteřin. Opravdu oceňuji, že aplikace není síťová. Grrrr!
Testování pátých a devátých, to je tak trochu šprajc - původně se uvažovalo, že to bude dělat CERMAT. Dala by se použít část technologií, lidí ...
Jenže šetřit znamená nedat vydělat správným lidem.
Šprajc to je, ale chápu tě dobře, pokud označuješ CERMAT za ty "správné lidi"? :-o
Řekněme, že nebudou o nic lepší ani horší, než ČŠI - ovšem mají infrastrukturu, mají nějakou skupinu, co řeší helpdesk a koneckonců mají i zkušenosti.
Není to žádná záruka, ale aspoň by mohlo být chyb míň a byly by levnější.
Ne, že by se o této instituci nedalo říct leccos jedovatého. Ovšem jejich výkon není na to, že pracují pro MŠMT a jejich materiálem jsou středoškolští pedagogové, zas tak špatný.
Nevím, jestli to nenapsat do "Pobavilo".
Ráno jsme přišli do práce a ... na počítačích máme jen základní nastavení, nejdou tiskárny, nemůžeme používat náš školní informační systém. A to vše díky oněm, slavným testům, které zahltily systém, takže jedeme na provizórium.
zas tak moc mě to nevytočilo, ale trochu smutná jsem z toho byla. V neděli jsem se vydala na cyklovýlet sama, všichni asi jeli na Plešivec, tam jsem taky původně mířila, ale samotné se mi nechtělo. takže klasika, Brdy - Skalka... Na Jílovišti po červené jsem málem padla z kola, zadní kolo prázdné, tak jsem začala vyměňovat duši, foukat kolo mini pumpičkou, kterou to kupodivu šlo, ale víc jak 1,5at. jsem nedosáhla. Prohnali se tu dva cyklisti a ani jeden nezastavil, aby se zeptal jestli něco nepotřebuji. Pomaloučku, nadlehčujíc se jsem dojela do vesnice Jiloviště a požádala pána, který pracoval na zahradě, jestli nemá pumpu na auto. Byl moc ochotný a kolo dofoukl. Výlet pak pokračoval, na Skalce bylo krásně. Škoda, že už se ani na okraji lesa nenabídne pomoc.
Nóóó, a je to tady - ale s křížkem po funuse! Sedm roků jsem byl sám, čekal jsem na tu "mojí" cyklistku, že bude stát někde za zatáčkou s píchlým kolem, a že se tak s ní seznámím - ale to nic, samozřejmě, jak jinak, to se prostě nepíchalo! A teď, když jsem se tak dobře seznámil, najednou tohle, přesně v mý režii... no to mě teda pos.er! :-)))
A my už víme kdo ti nezastavil :o)
http://www.nakole.cz/diskuse/14757-zdravite...
asi jsi nevydávala dostatečné signály nutné pomoci :-) Příště musíš vypadat víc zoufale, v lepším případě si rozebrat kolo, v ruce držet cedulku pomoc a 100 metrů před kolo dát výstražný trojúhelník ! :-)))
Já pracuju na úřadě a jednám doslova se stovkami lidí - naprosto bez problémů. Ale mám v rajónu tři totální blbce, kteří si nic nepapatujou, nic neznaj a na všechno koukaj jak spadlí z višně, i když to dostanou písemně. A teď tu jeden z těch exotů byl! Jsem z toho totálně vyčerpanej, za jednání s takovým pitomcem bych měl brát příplatky! :-)
Nebo fasovat kvér.
I když - vy úředníci mluvíte někdy jazykem jak z jiný planety. Sice ty slova jsou česky, ale zní to jako:
- "Blabla bla zákon č. xxx íáíáíá bla bla bla, kolek xxx bla bla tůdle nůdle, zaplaťte ! Chápete ?"
-"ne."
- "co na tom nechápete, vždyť : Tralala uksy kaksi, jůdůdůdů huhuh baba tata mama paragraf tramtadadá pokuta."
-"Pokuta ? proč?"
My polopatičtí lidé jsme prostě imunní těm frázím. Tak se nediv :-)
I když ty seš hodnej kluk, tobě se to asi nestává, tak někdy to tak je.
Tak se drž a pořiď si ten kvér.
Ono by "Jsi se na to vykvákl, tak tu máš jednu za uši a zaplať flastr!" neznělo tak byrokraticky... ;-)
No jo, ale kolikrát bych to nejradši udělal já naopak.
Např, když ti úředník tvrdí, že asfaltka co končí na hranici tvého pozemku je trvalá travní plocha. Čili k tvému pozemku nevede cesta a nemůže vydat stavební povolení. Na námitku, aby onu cestu nechali přepsat na cestu, když to cesta je, ti řekne, že to nejde, že by tam musela být cesta, která odpovídá xxx normě a xxx zákonu atd, a navrhne ti, ať si tu cestu na vlastní náklady necháš vybudovat. Na námitku, že soused bydlí na poli, ke kterému nevede nic, ti řekne, že podle katastru tam vede cesta. Na námitku, že ani ta cesta co je namalovaná v katastru neodpovídá xxx normě a kdoví čemu odvětí, že podle papíru to je cesta, kdežto tvoje silnice je pole.
Takže v tu chvíli - chytit za uši, dotáhnout k pozemku odrbat hubu o asfalt ???
Je ta cesta tvoje ?
Pak by možná by pomohla cedule úředníkům vstup na cestu zakázán pod pokoutu tolik a tolik, vyfotit a poslat na příslušný úřad a například do černých ovcí.
Pak by bylo zajímavé sledovat jestli by si úředníci nechali líbit, že na cestu nesmí :) a když by nenechali tak se jich zeptat proč jim to vadí když je tam trvalý travní porost ...
Co tu cestu zahradit, omotat ostnáčem, vysypat tam hromadu hlíny. A když se úřad vzpamatuje (na případné anonymní udání) a začne remcat proti uzavření veřejné cesty, nechat si potvrdit, že tuto CESTU je nutné uvolnit ...
Cesta moje neni. Zahradit ji nepomůže, dostal bych do tlamy od sousedů, kteří mají ofiko jezdit jinudy a tuhle si to jenom zesnadnuji.
Ale už je to pasé, museli jsme nakonec přikoupit kus pozemku na druhé straně k jiné cestě. Tam ale pořád zbývá asi 2x5 metrů pozemku města, kde není cesta.A na tom přikoupeném pozemku zas je ale v územním plánu plánovaná jiná cesta. A tam po mě zas město chtělo za povolení přejezdu těch pár metrů na pozemek a vydání povolení potvrdit, že jim pak dám zadarmo nejlépe ten kus na tu budoucí cestu. Která mimochodem je tam uplně na nic, křižuje asi deset pozemků, a každej krájí napůl. Ano je to nátlak můžu se hádat co to dá....atd. Nakonec jsme to ukroutili na souhlas, že víme, že se tam něco bude dít a jsme seznámeni s územním plánem. A aby nám to město nemohlo vzít, tak jsme si na to vzali hypo na 30 let. A i kdyby na tom pozemku mělo zbývat deset korun, tak to nedoplatím a zastavím to znova. Banka ta to nepustí :o)
Pohled na radar od Kolína se žene buřina, podle předpovědi v Praze 16,50-17,10 pak malá mezera a za ní ještě jedna větší... to zas bude cesta akvaparkem :)
Tak dik! Odvezla jsem dnes auto do servisu (uz jsem pretahla vymenu oleje asi o 10 tis. km :-) ) a syn ma vecer housle, kam to mame skoro 3 km daleko, uz se tesim. :-)
Housle do lodaku, na sebe plavky. 8-)
http://tinyurl.com/chus9xm
Vyhlasuji valku tem svinim mravencum, co nevi, kde je jejich misto! Clovek si upece kure, necha ho dojit v troube, zajede s detmi na hodinu housli a kdyz se za dve hodiny vrati a otevre troubu, uvidi v ni lizt po kureti nekolik mravencu a dalsich par utopenych plave kolem.
Surovinko, surovicko, ...
http://www.youtube.com/watch?v=uyDpaLINQx4
http://www.youtube.com/watch?v=uyDpaLINQx4
http://www.youtube.com/watch?v=1X2Icf0GyZs
http://www.youtube.com/watch?v=FBGQW6-Bes0
Je třeba vzít dítě hodit s ním o zem, zvolat pokémone volím si tebe a pak mu přikázat sonický útok.
Dítě začne hrát na housle a brablenci zdrhnou.
Mravenci, co meli tu drzost mi lezt na kure, jsou bud zavrazdeni mou osobou nebo se bidne utopili ve stave, kde nejsou videt, protoze me tak vytocili, ze jsem pak omylem tomu kureti jeste prismahla kuzicku, takze nemohou zdrhat.
Každý rok z jara mají mravenci tendenci napochodovat mi do bytu. Ale stačí jim na práh nastříkat nějaký spray proti mravencům a je klid.
To mas dobry, kdyz Ti chodi jen pres prah. Mne chodi tolika misty, ze resim, az kdyz to nastane. A co teprve luxovani letajicich rojicich se mravencu ze vzduchu, to znas? :-)
Sypej jim do cesty suseny logr. Nemaji to radi.
A už jsem to tady před časem psal - sůl nebo hustě slanou vodu.
nemaj radi jar, taky pomaha pred prahy nalejt jar.
Ale jestli jsou to ti mali faraoni, tak mate problem v celym baraku a nikdy se toho nezbavite dokud nebude celej dum spolupracovat. Ty svine jsou usazeny nekde ve stupackach a lezou celym domem. Neznicis je dokud neotravis kralovnu. Fakt byste to meli resit takhle, protoze oni se mnozi neomezenou geometrickou radou...
Bydlim v neizolovane chate castecne drevene a lezou mi sem milionami der z venku, takze vzdy kdyz se objevi, nakrmim je loxiranem a oni na nejakou dobu zmizi. Kdyz se mi pred 2 lety rojili v obyvaku, lezli treba mezi prknamay nad oknem, takze cely dum jarem vymalovavat nebudu. :-)
Ty ses tedy vyspala... 8-)
UGH!
http://www.youtube.com/watch?v=YthG41fs2zg
Dnes jsem na poště čekal 45 minut, než mi našli balík. Pak jsem se dozvěděl, že byl vrácen z opakovaného doručení (o to žádala moje žena, nechávala jim tam na sebe číslo, a nikdo jí na to číslo samozřejmě nevolal ani nepsal termín doručení). A že musím říct všechny tyhle informace, protože balík vrácený z druhého rozvozu je přece samozřejmě uložen pod jiným číslem.
Průkaz zmocněnce na 3 roky stojí 50 korun.
Když to srovnám s PPL: ráno zavolají, když se mi to nehodí, domluvím si vhodný termín a místo předání nebo jim řeknu jinou adresu, kde mi to nechají na vrátnici, ženě to předají bez problémů a žádný průkaz zmocněnce nepotřebují.
Už aby tu poštu zprivatizovali. Do té doby jim přestávám platit za jejich parodii na služby.
Já to mám přesně obráceně PPL = hrůza. Ráno zavolají, že přijedou ve dvě, tak pospíchám domů a oni dorazí v pět. Pokud nějaký e-shop nenabízí zaslání Českou poštou, jdu raději jinam.
Myslím, že problém není v té které společnosti, ale v zaměstnancích.
Nedávno jsme posílali kytku, v 15.00 jsme ji ve Vilémově vyzvedli v květinářství, v 15.05 jsme ji podali na poště a následující den okolo 9. hodiny ranní ji držela oslavenkyně v Jesenici u Rakovníka v ruce.
Ale ráno zavolají a tentýž den přivezou. 3 hodiny zpoždění je smutné, ale může se stát. Pořád je to o několik tříd lepší než státní pošta. Pro mne je nejjednodušší, když mi řidič volá (a volá vždy!), říct mu, ať mi nechá zásilku na vrátnici. Já nemusím nikam chodit, jen si ji cestou domů vyzvednu.
Naproti tomu Česká pošta, s.p.:
- Nezavolá
- Nezazvoní na byt
- Oznámení o uložení zásilky hodí do schránky se čtyřdenním zpožděním
- Nevydá zásilku ženě (dobírku, tedy hodnotu zásilky by musela uhradit)
- Lže ženě do očí ohledně termínu údajného doručení Oznámení
- Za průkaz zmocněnce na pouhé tři roky chtějí 50 korun, dají prasecky velkou plastovou kartu, takže nejde nosit mezi kreditkami
- Když si tam dojdu já, hledají balík 45 minut, a ještě mají blbý kecy
- Nelze platit běžnou platební kartou
- Počet otevřených přepážek na úřadovně a pracovní tempo zaměstnanců je v hrubém nepoměru k délce fronty
K tomu v minulosti:
- Chtěli mi vnutit k převzetí prokopnutý balík, že to nebude tak hrozný.
- Opakovaně nezazvoní, když je celý den někdo doma.
- Odmítne vydat dobírku, že "nemá drobný" (zpátky rovných 70 korun).
U normálních nestátních přepravek jsem zažil jediný problém, když jsme posílali zákazníkům kartony s vínem. Pár jich rozbili, zeptali se na hodnotu a do týdne bez řečí uhradili. Možná už tehdy měli nadstandardní informace a hledali tam nějaké miliony:-)
Asi je to opravdu dost individuální. Já mám zase velmi špatnou zkušenost s PPL. Zásilka mi měla být původně doručena během pátku. Při rozkliknutí odkazu na sledování pohybu zásilky jsem se dozvěděla, že "po telefonické domluvě se zákazníkem bylo dohodnuto doručení zásilky následující pracovní den" (tj. v pondělí). Nikdo mi nevolal, nikdo mě nekontaktoval. Teprve po několika urgentních telefonátech jsem obdržela zásilku v původně domluveném termínu.
Tohle mi udelalo UPC, pry mi to dorucili. Teprve po nekolika nastvanych telefonatech jsem se dozvedel, ze balik ulozili v obchode pres ulici, ovsem v dobe, kdy uz byl obchod zavreny. Jeste ze pak nemeli zavreno z duvodu dovolene. 8-( Idioti, ani nezavolali, proste to dali do nejakeho obchodu...
Z DX a kupkola mi chodi baliky s telefonem napsanym od odesilatele (vyplneno v profilu), totez bike-discount.de. Takze mi tak hodku dve predem zavolaji. Kdyz se jednalo o kolo a chtel jsem ho mit pred vikendem doma, dokonce to ridic vzal pres postu jeste jednou a baliky vyhodil vcas, abych si to mohl vecer vyzvednout.
Prestehuj se na Prahu 2, tam CPost chodi. 8-)
Ne tři hodiny se stát nemůže. To je horší než ČP, pošta mi to uloží na poštu, tyhle mě nutí domlouvat si nějaké náhradní uložení.
Už jsem také zásilku vracel kvůli tomu, že jsem si přál dodání ČP a oni mi to poslali někým jiným.
Nikdy jsem nezažil to co ty popisuješ s poštou. Vždycky zazvoní, vždycky mají drobné.
řidiči jiných firem akorát frflají, že je to k nám daleko a že nemohou zaručit, kdy přijedou a že určitě musím být doma, protože nemají čas mě shánět.
Naopak, zavolá slušně předem, po telefonu mu stačí říct, že na daném místě v daný čas nebudu, a kde a u koho mi to má nechat. Není problém změnit místo doručení a přebírající osobu, takže si to vyzvednu (1) při cestě a (2) bez čekání. Takovou samozřejmou a běžnou službu pošta nedokáže, resp. je to strašně nekomfortní, trvá jim to, a ještě to stojí nehorázné prachy. PPL to dělá zadarmo, bez blbých keců a tentýž den.
Jasně, normálné přepravky si musely vybudovat vlastní logistická centra, protože nedostaly darem širokou síť nemovitostí na lukrativních místech. Ale to by trh v případě uvolnění regulace časem pořešil.
Nojo, to nemá cenu se dohadovat. Prostě každý máme zkušenosti opačné. Asi u váš jsou lepší zaměstnanci ti od PPL, u nás jsou lepší a hlavně ochotnější pošťáci. To není až tak nepravděpodobné.
Nejlepší bylo, když jsem potřeboval přes PPL něco poslat do Phy a u PPL mi řekli, ať jim to dovezu do 80 km vzdálených Teplic, protože nejsem jejich partner. :))
http://ppl.cz/main.aspx?cls=art&tre_id=231...
Ano, je to dražší. Kdyby pošta nedostala tu síť poboček, také by to musela nějak řešit, a nebylo by to levné.
Celou dobu tady mluvíme o tom, jak fungují zaměstnanci pošty, ty říkáš že u vás blbě, já říkám, že u nás výborně. Jak vznikla ta která síť není pro chování zaměstnanců důležité.
Ostatně "balíkové" společnosti si dřív, než pořádně vstoupily na trh vynutily, že ČD nesmějí přepravovat zásilky v osobních vlacích, takže ne že by se jim jenom házeli klacky pod nohy.
No plácáme tady o hovně. Venku je pěkné počasí, jdu jezdit na kole.
Zruste uz ty dotace! Neukradnou se u nas jen penize, ktere se do statni spravy vubec nedostanou.
Úředníci Evropské unie dali ministru financí Kalouskovi na srozuměnou, že nevěří auditním zprávám, které o čistotě čerpání evropských dotací posílají jeho lidé do Bruselu.
„Kontrola zjistila významné riziko (significant risk), že centrální auditní orgán České republiky systematicky upravuje výsledky auditů tak, aby se v roční kontrolní zprávě snížil podíl chyb pod nebo na dvouprocentní hranici," cituje ve včerejším vydání deník Insider českou část výroční zprávy Evropského účetního dvora.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku...
Před chvílí mě vytočilo (a zároveň i rozesmálo) rádio Blaník, které ve zprávách hlásilo zhruba tohle: novému vedení pražského Dopravního podniku a Magistrátu hl. m. Prahy se nelíbí zlaté padáky menežmentu, který musel odejít. Protože ale není žádný právní nárok na to, aby to vrátili, tak jim prý napíší dopisy, jestli to pokládaj za morální a jestli by to sami od sebe nevrátili dobrovolně...
Tak si říkám: tam seděj duševně úplně stejný blbci jako ti minulí... :-)
http://olomouc.idnes.cz/clanek.aspx?c=A120530...
fakt hnus
Smutne kino...
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-55988060-praha...
Ve některých západoevropských státech je hranice lichvy stanovena jako procentuální odchylka od průměrných tržních úroků, v některých státech je stanovena pevně, například ve Švýcarsku je maximální hranice u spotřebních úvěrů stanovena na 15% [7]. V Česku takováto hranice stanovena není. RPSN spotřebních půjček renomovaných společností jako Česká Spořitelna nebo Home Credit tak běžně přesahují 30% [8] [9]. U jiných společností např. Ferratum může dosahovat 3000% [10]. Roční úroková sazba přitom může být výrazně nižší, nebo i nulová, takže velkou část zátěže pro dlužníka nemusí tvořit úroky, ale různé poplatky.
Podle českého zákona je lichva trestný čin. Český zákon však nestanovuje žádnou procentuální hranici, od které by půjčka byla považována za lichvu.
Státní dluhopisy? Pch, skamarádit se se dvěma(třemi) Ukrajinci a začít půjčovat ...
Výše úroků odpovídá ceně peněz, nákladům na obsluhu případu a rizikovosti klienta. Stanovím-li maximální hranici úroku, přesunu rizikovější klienty k lichvářům působícím zcela mimo zákon a tedy samozřejmě mimo jakékoli regulace.
Čemu tím pomůžu?
Výsledná výše úroků odpovídá míře zoufalosti klienta v kombinaci s jeho nepoučeností a (zpravidla absolutní) míře absence zábran u poskytovatele.
Působí-li lichvář mimo zákon, je jeho pohledávka právně nevymahatelná. Rezignovat na stanovení pravidel jen proto, že je kriminální podsvětí stejně nebude dodržovat? To je v naprostém rozporu s principem právního státu.
Některým lidem prostě nikdo soudný za dejme tomu těch 15% půjčit nemůže. Pokud zákona (aspoň trochu) dbalým subjektům zakážu půjčit jim za víc, pouze tyto lidi přesměruji zcela mimo zákon.
Takže je nebude v případě nesplácení čekat soud, ale pořádná nakládačka.
V čem je výhoda takového řešení?
Nakádačka ty "některý lidi" bude čekat jen v případě, že jich bude pár. Jakmile to dospěje do stavu, kdy jich bude nadkritické množství, čeká "nakládačka" (ve formě přepadení a loupeží) ty okolo, kteří jim nikdy nic nepůjčili a nemaj s tím nic společnýho. Osobně bych to, v zájmu svý bezpečnosti, žádala udržovat v rozumnejch mezích.
Pravidla mají být stanovována jen, pokud je nějaký důvod je stanovovat. Jaký je důvod stanovovat úrokové sazby předem, s přihlédnutím ke skutečnosti, že zákonodárce nemůže znát předem všechny myslitelné podmínky budoucích půjček (inflace, rizikovost, likvidita,...)?
Půjčování peněz bez pravidel končí lichvou. Proto jsou pravidla nutná. Zákonodárce může podmínky předjímat, stanovit mez, kdy tyto podmínky zakládají nerovnost "obchodních" partnerů, a transakci za touto mezí postavit mimo zákon. Stanovit zákonný rámec je naprosto nutné.
Každý úvěr má svoji cenu. Vždycky budou dlužníci, kteří dosáhnou na poměrně levné peníze, i ti, kteří si budou moci půjčit jen neuvěřitelně draho.
Pokud nějakou úrokovou míru stanovím zákonem jako maximální přípustnou, všechny "dražší" dlužníky donutím půjčovat si mimo zákon, tedy je zaženu k někomu, kdo nebude respektovat vůbec žádná zákonná omezení. A ještě si připočte "rizikovou přirážku".
Tím neříkám nic proti pravidlům, ta jsou opravdu nutná. Ale pravidlo, které nepovoluje prodávat za skutečnou cenu, to opravdu postrádá smysl.
Jde o to, co je "skutečná" cena. Navíc si myslím, že (nedostatečně regulovaný) obchod s penězi je příčinou jak současné světové fiskální krize, tak i osobních finančních krizí desítek a možná už stovek milionů individuálních dlužníků.
Skutečná cena? To je ta, kterou jedna strana navrhne a druhá ji akceptuje. S žádnou vyhláškou ani zákonem nemá zhola nic společného.
Chybí tu hledisko podmínek, za kterých je navržená cena "akceptována". A právě tyto podmínky s tím zákonem něco společného mají. Jsou vyjmenovány v § 218 zákona 40/2009 Sb. a znamenají naplnění skutkové podstaty trestného činu lichvy.
Ano, uvedený paragraf mluví o "plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru".
Poskytuji-li půjčku silně rizikovému klientovi, nejde o hrubý nepoměr, stanovím-li mu vysoký úrok.
Ten hrubý nepoměr je v zákoně míněn absolutně. To znamená, že od určitého poměru mezi výší poskytnutého úvěru a požadovaným plněním se jedná o trestný čin bez ohledu na to, že tento poměr je výsledkem tržních mechanismů.
Ovšem vždycky, bez ohledu na zbožná přání (byť i vtělená do zákonů), budou existovat dlužníci, pro něž bude přiměřený jen závratně vysoký úrok. Ti lidé si budou chtít půjčit a nakonec jim někdo půjčí.
Čemu tedy pomáhá takový zákon?
Závratně vysoký úrok nemůže být přiměřený. V takovém případě je i pro potenciálního dlužníka lepší, když k obchodu nedojde. Půjčit by jim nikdo neměl, pokud to bude nezákonné. A člověk, který by se takového trestného činu dopustil, by neměl mít právo na vrácení úvěru, natož na lichvářský úrok.
Zkusím parafrázovat tvůj postoj: K čemu je zákon zakazující například zneužívání dětí,když stejně budou existovat lidi, kteří budou děti zneužívat? Zákon má prostě chránit potenciální oběti trestného činu, ať už jsou to bezbranné děti nebo dospělí občané ve finančních potížích.
Takže potenciální věřitel je povinen přezkoumávat, zda potenciální dlužník není lehkomyslný, nezkušený, v tísni, etc? A jaké k tomu má zákonné možnosti?
Když si kupuješ kolo, taky je prodavač povinen přezkoumávat, jestli ho nekupuješ lehkomyslně, nezkušeně a v tísni? Když následně umřeš hlady, protože ti nezbylo na jídlo, bude za to vinen prodavač? Když se na něm jako nezkušený jezdec někde ve sjezdu rozsekáš, taky ponese odpovědnost prodavač?
A právě proto musí existovat zákonná hranice pro výši úroku. Dlužník, který by byl ochoten přistoupit na lichvářský úrok, je evidentně v tísni, nezkušený, rozumově slabý atd. Nedělej z lichvářů svatoušky, kteří přece nemohou tušit, že ti, kterým půjčují na tak vysoký úrok, jsou v tísni, nezkušený, rozumově slabý nebo rozčilený.
Tvůj příměr je úplně mimo, protože riziko pro klienty lichvářů nespočívá v tom, jak půjčené peníze použije. Ale když si půjdu někam kolo půjčit, rozhodně nepůjdu k někomu, kdo bude požadovat, abych mu nakonec vracel kola tři. A to ani kdybych si to kolo chtěl půjčit na několik let.
Hmmm... znám osobně a i z médií případy, kdy se čeští absolventi VŠ, doktoři a magistři řídí jen výší jednotlivé splátky a nejsou se schopni ani řádově trefit do úrokové sazby, kterou platí.
V Ona dnes kdysi jedna redaktorka, absolventka VŠE Praha štkala nad hypotékou takovým způsobem, že se divím, že jí zpětně nebyl odebrán diplom pro neschopnost sečíst si dvě věci dohromady a zamyslet se nad tím, proč byla hypotéka fixovaná na jeden rok tak výhodná a proč se cena na další roky pohnula v její neprospěch...
Za Rakousko-uherska si absolvent gymnázia byl schopen spočíta výnost obligace, kupon dluhopisu, věděl přesně co je to složený úrok a dokázal dopočítat co mu vynese penzijní spoření pravidelné částky.... tedy uměl s tužkou a papírem věci, které nedokáže s kalkulačkou a možností surfování absolvent většiny českých VŠ.....
Ať se dostaneme dál: jak by sis takovou zákonnou hranici představoval? Prosím o konkrétní číslo.
Ono by například stačilo, kdyby celková výše úroku nesměla přesáhnout reálnou hodnotu zapůjčené částky bez ohledu na to, na jak dlouhou dobu se peníze půjčují. Nejvyšší možná vrácená částka by tedy činila dvojnásobek půjčené částky, navíc zhodnocený o inflaci.
Co je to lichva?
Viz § 218 trestního zákoníku - zákon č. 40/2009 Sb. Doufám, že cituji správně. Jsem línej to ověřovat.
Tedy ztotožňuješ se s definicí v českém právním řádu.
Neříkám, že se s tím ztotožňuju, ale takto je dnes podle našeho právního řádu definována. Pro mě osobně je lichvou půjčování peněz na JAKÝKOLI úrok, ale dosažení tohoto stavu je prozatím iluze. Pro začátek by stačilo důsledně aplikovat to, co umožňuje stávající právní řád. I když rozhodně bych nebyl proti, aby byla lichva v zákoně kvantifikována.
Hm, já tvůj postoj chápu a dokonce je mi i sympatický, ale musím tě upozornit, že bezúročné půjčování jsem v historii nikde nenašel. Jistě, dá se argumentovat středověkým pojetím jakéhokoli úroku jako lichvy, ale to byl stav pouze teoretický, v praxi tam vždy nějaký úrok byl. (Většinou byli věřiteli Židé, kterým jejich víra úročení nezakazovala, a přiznejme si, že to taky byl jeden z mála důvodů, proč byli v jinak homogenně křesťanské Evropě vůbec tolerováni. Anebo byla úrokem například nějaká protislužba, výhoda, léno apod.) Zkrátka: nenarazil jsem na žádné období dějin, kdy by ekonomika fungovala bez úroků z půjček.
Takže se obávám, že "dosažení tohoto stavu" není iluze jen prozatím. Je to zkrátka iluze. Bez časového omezení.
Lichva je způsob ospravedlnění pogromů na židy ve středověku. Prostě řekli, že půjčovat na úrok je hřích a všechny je pobili a okradli.
Křesťané odmítají půjčování na úrok, ale neodmítají placení například pronájmu. Ani slovutný Tomáš Akvinský to neprokoukl. Takže když si půjčím milion s 10% úrokem, koupím dům a budu platit 100 000 věřiteli (plus něco jako splátku), tak to je obrovský věřitelův hřích.
Pokud věřitel koupí ten dům a bude mi účtovat 100 000 jako nájemné, tak je to v cajku...
BTW proč přišla průmyslová revoluce v Británii a největší rozvoj byl v Holandsku, Švédsku, Prusku, posléze USA??? Pan Weber říkal něco o Protestantské morálce, oni totiž neměli půjčku za hřích a bohatství si zařídil každý svojí prací, majetek byl požehnaný... V tom to celé je, katolíci jsou závistiví a jejich životy musí řídit někdo. Třeba bůh zosobněný šlechtou či církví. Když má někdo víc, tak je bůh nespravedlivý...
Přesný, četl jsem moc pěknou knížku o rozvoji italských pak francouzských, pak holandských, anglických a hansovních kupeckých domů..
Až na Italy to byly právě všechno protestansti, kteří pochopili jak se ekonomika prolíná s každodením životem... :)
Mě se na celé knížce líbily tři věci.
První bylo postavení žen v rodinách kupců a posléze bankéřů...
Důraz věnovaný na vzdělání, kupecké školy pak navštěvovaly i děti "osvícených šlechticů".
A třetí bylo zavedení prostého principu má dáti dal ruku v ruce s pochopením principu toho, že peníze nejsou jen hmatatelné kovové materiály ale krev společnosti... ( ano já vím vyjádření míry zoufalství lidí ešus :)
Máš v tom drobný rozpor: Na jednu stranu říkáš, že si bohatství zařídí každý svou prací, na druhé straně hájíš bohatnutí půjčováním peněz na úrok. To pak samozřejmě vede k tomu, že ti, co půjčují na úrok, parazitují na hodnotách, které ostatní vytvářejí svou prací. Nebo snad půjčování peněz na úrok vytvářejí nějaké hodnoty?
Nemáš rozpor ty??? Každá půjčka je investice. Já nějak vydělám/získám peníze, které neprožeru, nekoupím si auto, nekoupím si chatu, nejezdím na dovolenou, ale půjčím je. A ten, kdo je zrovna aktuálně nemá, tak je investuje do nějakého podnikání, do nějakých hodnot. Pravděpodobně je využije lépe než bych je využil já. Takže kde vidíš rozpor?
Kdyby nebyly peníze a dělal se barter, tak by stejně dřív nebo později vznikl nějaký uchovatel hodnoty. Myslíš, že kdybych někomu půjčil motyku a on díky ní vydělával, zatímco já bych ji mohl prodat, že bych nechtěl "nájemné"???
Jistě. Ale když někomu půjčíš motyku, těžko po něm můžeš chtít plnění mnohonásobně převyšující její hodnotu. A taky je dobré si umět přiznat, že tím, že někomu tu motyku půjčíš, nevytvoříš vůbec žádné hodnoty, a přesto za to požaduješ plnění, které tě bude opravňovat využívat hodnot, které vytvořil někdo jiný.
Ještě dovětek: Pokud někdo s tvou motykou vydělá víc než je její hodnota (tedy víc, než za co bys tu motyku prodal), nemáš žádné právo po něm chtít nějaký podíl ze zisku.
Jaké právo? O čem to mluvíš? Já mám právo žádat cokoli, ale nemám právo po někom cokoli vymáhat, pokud mi to nepodepíše, neodsouhlasí.
Když půjdu do obchodu a mám koupit nějaké koření, ale protože nevím kolik stojí normálně, popřípadě jaký druh mám koupit, tak koupím něco jinýho a násobně dražší než je normální. Kdo za to může, obchodník nebo já? Kdo by měl nést následky? Mám ho žalovat za svoji hloupost?
Pokud si chci půjčit peníze, tak si zjistím, co jde. Informací je dost. Dokonce existuje spousta neziskových poraden, přístup k internetu je dostupný také všem (i když třeba za poplatek).
Půjčování peněz samozřejmě je práce. Úrok je odměna za tuto práci.
Výsledkem této práce je skutečnost, že ten, kdo chce peníze teď a nemá je k dispozici, je díky půjčce bude mít k dispozici. Což je evidentně smysluplná hodnota, protože se najdou lidé, kteří za tuto hodnotu jsou ochotni platit nějakou cenu (úroky).
Jak prosté, stačí prolistovat libovolnou učebnici ekonomie pro začátečníky.
Půjčování peněz není práce. Protože práce je definována jako tvorba hodnot. A alokace kapitálového zdroje ještě nikdy žádnou hodnotu sama o sobě nevytvořila. Učebnice ekonomie pro mě není žádná Bible. Stačí se podívat, k jakému rozvratu zavedli hospodářství lidi, kteří těch učebnic prošli ještě víc než já.
Ideologie, která se neosvědčila, se nedá obhajovat tím, z čeho vzešla. Nacismus taky nebudeš obhajovat tím, že si mám prolistovat Mein Kampf.
Přístup podobný tomu tvému se aplikuje právě teď u nás: Neoliberální hospodářská politika se neosvědčila a přivedla ekonomiku k totálnímu rozvratu, a tak se teď naše rozvrácené hospodářství snažíme "zachraňovat" ještě důslednější aplikací neoliberálních pouček...
Každý, kdo si půjčuje na úrok tím jasně dává na vědomí, že tato půjčka je hodnotou. Tím vyvrací tvůj první odstavec.
Druhému odstavci nerozumím. Jakou ideologii podle tebe obhajuji?
Třetí odstavec jsi opsal od Kellera nebo jiného renomovaného ekonoma? :-))) Ekonomiku se podařilo úspěšně transformovat na tržní, recese v posledních letech je způsobena problémy na globálních trzích, které mají původ ve státních zásazích do velkých národních ekonomik. Viz např. zde:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan...
Za "první republiky" se za přiměřený zisk považovalo 12,5 - 15%.
Nad tuto hodnotu se podnikatelé dostávali jen občas a na poměrně krátkou dobu ...
(Dlouhá doba? To už "smrdělo" lichvou)
Takže švýcarských 15% není tak úplně "mimo".