Kdo to nezažil, asi těžko uvěří. Rozhodla jsem se, že trochu pomohu své mamince, která špatně chodí a musí používat francouzské hole a je zcela odkázána na odvoz autem k lékaři i na nákupy. Napadlo mne, že jí vyřídím kartičku, která opravňuje k parkování na místech pro invalidy. Nově se o toto povolení od letošního roku žádá na úřadech práce. Tak jsem se s vyplněnou žádostí o příspěvek na mobilitu a s žádostí o zdravotní průkaz osoby se zdravotním postižením vypravila na naši pobočku úřadu práce. Tiskopisy jsem stáhla z internetu, telefonním dotazem na příslušném sociálním odboru jsem také dost informací zjistila, pracovnice byla moc vstřícná, dokonce mi nabízela, že maminka sice bude muset přijet k jejich úřadu pro vydání té průkazky, ale nemusí jít do budovy, ona přijde k autu a maminka podepíše co je potřeba. Takže jsem dneska ráno šla na úřad práce a tam nastal šok. Tiskopis musí přinést maminka osobně, pracovnice ho od ní převezme, posoudí, zda má nárok na to, oč žádá. Protože jim nefunguje nový systém, tak v tuto chvíli mají nezadaných 1000 žádostí. Až to tedy nadatlují do PC, tak žádost předají posudkové lékařské komisi, která obešle ošetřující lékaře maminky. Tato procedura trvá asi 3 měsíce a pak, pokud vše dobře dopadne, dostane kartičku na parkování, a možná symbolický příspěvek na dopravu. Chápu, že se dávky a různé výhody zneužívají, tak musí být nastavený nějaký řád, ale spíš mne šokovalo, jakým způsobem se mnou pracovnice jednala a také to, že prvotní zdravotní stav posuzuje člověk kvalifikovaný na kancelářskou práci. Byly v kanceláři dvě, jedna vedoucí, ta neměla žádného klienta, jen se tvářila tak znuděně a zrovna snídala, že jsem byla ráda, že k ní nemusím. Druhá se dost divila, že po ní chci něco takového. Při rozhovoru měla obě ruce za hlavou, chvilku se protahovala, chvílemi škrábala na hlavě. To jsem tedy ještě nezažila, pak mi ještě stačila říct, že ona neví, co jejich úřad píše na webu a že jí nezajímá, co říkají v televizi, přitom jsem vůbec o těchto médiích nemluvila. Doufám, že nebudu nikdy muset jít na pracovní úřad a jednat s takou pracovnicí. Jediný, kdo byl v té budově milý, byla paní z ochranky, ochotně každému poradila do kterých dveří jít, jaký tiskopis vyplnit a ještě se u toho usmívala.
Omlouvám se, jestli někomu vadí, necyklo téma, ale docela by mne zajímal váš názor nebo prožitá podobná zkušenost?
Máš smůlu na náběh nového systému a na lidi ...
No měl jsem kliku, že na pracáku jsem byl jen 3x, během jediné nezaměstnanosti, a to ještě pod starou normou :)
Takže můžu říci, že předloňský pracák pro P-9 a specielně pracovnice pro Prahu 21 byly dost v pohodě, ochotné, neprudily a dalo se s nimi normálně mluvit.
Brácha je teď nezaměstnaný a má kolem toho docela frčák, honí ho na poštu na kontroly co pár dnů a když má pohovor k firmě na stejný termín, tak příslušná poštovní "pracovní kontrolorka" mu klidně řekne, že ji to nezajímá, že termín určuje počítač a ona na tom nic měnit nebude a když to chce bratr risknout, tak ať si sežene od nich omluvenku a ona mu ji možná uzná.
Zeptal se jestli mají formulář, dostalo se mu odpovědi, že nemají a až to uvidí tak řekne jestli to stačí:(
Vzhledem k tomu, že bratr jel na pohovor někam 70 km a tam by měl firmě u prvního pohovoru rovnou říci, že potřebuje ještě nějakou omluvenku pro pracák a že to nepovažoval za příliš přínosné pro hledání místa ve smyslu neotravuj potencionálního zaměstnavatele, tak to té paní řekl a ona mu řekla, že to není její věc.... atd
Letos jsem byl na pracáku registrovaný měsíc, a taky jsem se moc nebavil... Jinak kolem roku 2000 jsem byl na pracáku taky a za zapsání na rekvalifikaci po mě chtěl úředník v Třebíči úplatek... Jak mi různě mění podle předpisů zdravotní stav (nyní mě uzdravují) a různě su tak bez práce, tak jsem rekvalifikaci doposud nedostal žádnou, a to jsem žádal konkrétně apod. Neměli různě peníze, pak málo uchazečů a nyní ten nový systém bývalé Drábkovy firmy.
Chtěl bych být státním úředníkem, žádné limity pro výkon, řval bych na lidi(jen na ty většinové samozřejmě) a bral průměrný plat. Jako většinovému občanovi Vám na přepážce nepučí průpisku a za ty druhé ty dotazníky vyplňují.
Chtěl by se té lemplovské mašinérie účastnit někdy z druhé strany :-)
Otázka z úřadu na závěr:
Práci si najdete sám, že? :-) Na ně je život krátký.
Jsem v zásadě mírumilovnej člověk, ale čím dál víc dospívám k názoru, že nebýt to trestné, bylo by vhodné chodit na některé úřady se střelnou zbraní. Taky by se potom dalo na úklid zaměstnat dost lidí a za míň peněz, než mají ti, jež jsou tam "zaměstnaní".
Asi tak před 13 rokama jsem přišel o práci, doslova z minuty na minutu. Hned druhý den jsem pálil na pracák pro Prahu - východ. byl jsem tam ráno na osmou, obrovská fronta, plná chodba čekajících, nic k sezení. Šlo to příšerně pomalu. V půl čtvrté odpoledne vylezla jedna starší ..... a řekla zbytku čekajících (pořád nás bylo tak 12 - 15), že jim končí pracovní doba a ať příjdeme příští den. My na to koukali s otevřenou pusou! Naprostá většina skutečně odešla, ale já + ještě jeden pán šli hned o patro vejš, co sedělo jejich vedení. To se zrovbna cpalo vlašským salátem. Tak jsme tam udělali takovou scénku, že to jejich jednání oznámíme do televize. Dotyčné dámy čuměly jak puci, pak zaklapli kelímky se salátem a šly nás osobně zaregistrovat. Jo, a tu babu zezdola propustily, za týden už tam nepracovala.
Hanko, nedej se, oznam to někam do tisku nebo do Novy, lidí jsou tři pr.ele a práce málo, tak ať je vyměněj. Držím palce!
Teda tea´d sem se zas tak vytočil, že musim něco sníst :-)
Já asi zítra vyrazí pro novou občanku, zjistil jsem, že všechny objednané časy jsou plné, jen na tu s čipem to je jinak, ale tu nechci... Dost mám z toho vítr :-(
Tak nová občanka mě čeká rovněž a já si právě chtěla nechat udělat tu s čipem.
Proč z ní máš vítr?!?
A musím říct, že mě teda nenapadlo objednat se na čas. To ještě prozkoumám.
Jak budu teď zpátky ze Šumavy, tak mě taky čeká nová občanka. Ta současná je už osm roků neplatná - mám tam uvedeno "ženatý" a já jsem rozvedený. Ale zas na druhou stranu - když se s Ane vezmeme, tak budu zase ženatý. Je to docela na hlavu... :-)
A zásadně bez čipu!
Tak v tomto mě čeká bonus - zařízení pasu nebo občanky pro děti, abychom mohli v létě do Itálie... To bude mazec - řeším, jestli je vzít oba naráz a nějak to přežít (ale jednou), nebo je oddělit a absolvovat to dvakrát;o(
Zarizovala jsem loni pasy pro sebe a deti a bylo to v pohode. Pro deti potrebujes potvrzeni o statnim obcanstvi, ktere vydava jiny urad na pockani a vyzvednes je bez deti. Pro pasy musis s detma, ale ja na urade Cernosic v Praze v Podskalske cekala jen tak 1/2 h a navic tam maji hernicku pro deti. Ale mozna to ted bude na dyl, co se vydavaji na stejnych uradech i nove obcanky.
Díky za optimismus - upřímně - těším se zvlášť na focení, už vidím to naše 14měsíční turbo, co posedí tak nanejvýš u jídla (a přikurtován k židličce;o)
Kde jsou ty časy několikaminutových exposic ! Dneska to blejsknou 1/125s a někde v rhu políčka to dítko nejspíš zastihnou...
Čím blíže letní sezoně, tím delší fronty, a možná i čekací lhůty na zhotovení ;-) Doporučuji to absolvovat co nejdříve...
Český člověk všechno zásadně nechává až na poslední chvíli, takže podle toho pak "v době termínu" vypadají fronty na úřadech ;-)
Já jsem dnes absolvovala na úřadě návštěvu ohledně výměny občanky a naprosto v pohodě.
Teda už dlóoooouho jsem na našem OÚ nebyla a tak jsem zírala na ty změny. Móooc pěkné.
Přede mnou byla jen jedna paní, takže jsem ani ne za 5 min. přišla na řadu.
Jednání v pohodě - holka mi sdělila spoustu informací, na které mě ani nenapadlo se zeptat. Jednala rychle a přesně, ale příjemně.
Pak mě dvakrát blejskla (a to jsem předtím pro jistotu strávila asi 15 minut ve fotokukani v metru...), podepsala jsem se a bylo vyřízeno.
Během cca 10 minut jsem zase šla.
Takže u mne zcela neočekávaná a naprostá spokojenost.
No jo, ale ty máš zbrusu nový úřad za několik desítek milionů. Ti si na vstřícnosti zakládali...
Ale co já na mém Městském úřadě Černošice v Podskalské, Praha 2 :-D Kamarádka říkala, že tam byla 4,5 hodiny, tak věřím, že bych se mohl do tří vejít, v pondělí to prubnu....
Hele, ale mě se paní za okýnkem mj. ptala, zda si přijdu vyzvednout občanku zase k nim nebo si ji chci vyzvednout jinde. To ti nenabídli?!?
Teda jediné, co mne málem rozplakalo bylo, že mi nakonec řekla, abych si připravila 4 - 10ti místné číselné heslo, kterým si pak občanku zaktivuji.
V tu chvíli jsem se zděsila - další číslo, další kód...
Proboha, je v našem životě ještě něco, co není na číslo?!?
Musím říct, že kdybych tu občanku nepotřebovala kvůli bance, tak se na ní vykašlu...
Proboha, je v našem životě ještě něco, co není na číslo?!?
Třeba oblečení se dříve číslovalo a dnes i písmenkuje.:-))
časem nám to číslo budou třeba tetovat na ruku :-/
Neblázni, vždyť tam by bylo vidět a co kdyby si ho někdo opsal...
Nebo udělají novelu zákona o ochraně osobních údajů a nařídí nám nosit soustavně dlouhý rukáv... :o)))
kdepak. Ten čip, co má na tý občance, až trošku zdomácní v povědomí, tak budeme mít pod kůží. Nejdřív se bude poukazovat na to, jaký to má samý výhody a až si to nechá udělat valná část lidiček, tak to budem nosit uplně všichni příkazem.
jako teď s tou občanku. X lidí si s nadšením nechá udělat tu s čipem, aby se dal ještě líp sledovat jejich pohyb atd. a po nějaký době to přijde příkazem.
Jen strašně moc doufám, že to bude trvat dýl než si myslím a že se toho dožijou už jen mladší ročníky než jsme já...
Já právě neznám nikoho, kdo by ji měl, tak mě zajímají důvody proč si ji lidi nenechávají dělat.
Já jsem si teda taky nechala udělat taky klasiku, ale to proto, že jsem nikde nějak nenašla nějaké zajímavé využití čipu. Nevím, k čemu by mi byl platit za to 500, to mi přišlo nadbytečný.
No jo, to je milý, ale já si hlavně potřebuju podat tu žádost :-)
Kod? Ty sis pořídila s čípem???
Matne si pamatuji, ze nektere zeme neco jako obcansky prukaz vubec nemaji.
Kdybych nepotřebovala občanku k tomu, že mi v dubnu vyprší bankomatní karta a půjdu si vyzvednout novou, tak ji absolutně k ničemu nepotřebuji. Já ji ani sebou nenosím - mám ji stabilně doma.
Ono taky normálně nemá smysl ji nosit. Kdybych co chvíli a hlavně neplánovaně nepřekračoval hranice, tak bych ji taky měl doma. Když jsme ještě nebyli v Šengenu, tak jsem měl dva roky propadlou občanku doma v šuplíku a chodil jsem bez dokladů.
Tenkrát ji ještě člověk nemusel ukazovat na poště, to je snad jediné místo, kde jsem ji za posledních X let použil.
Já nechávám občanku i při "neplánovaném překročení hranice"... Zastřelení už dávno nehrozí, zavřít můžou, pustit musí... ;-)
Po válce se prý stávalo, že kdo se omylem zatoulal přes hranice do Polska a byl odchycen, šel na pár týdnů budovat Varšavu. Tak abych tě neviděl v oranžový vestě na tý rozkopaný dálnici pod Vídní :-)
http://www.veselyvylet.cz/cz/pdf/veselyvylet_29...
strana 4
Vezmi oba a čím větší rámus budou dělat tím líp.
U nepřizpůsobivých to funguje na úřadech vždy. Hlavně se nauč frázi o dyskryminacy a několik dalších. Nejlépe odkoukat, když berou asociální dávky.
Třeba jí taky nějaké ty dávky přidají :o)))
No, myslíte, že to funguje, i když jsou obě ratolesti zatím blonďaté a modrooké???
trochu farby na vlasy a pokozku do oci bud farebne cocky alebo tam kvapni kyseliny a dostanu hned aj invalidny :-D
(je to hnusny "cierny " humor ale nemohol som si pomoct)
Jo hnusny, ale když vidiš stůl v kuchyni pokrytý prázdnýma flaškama od kořalky a úřad jim platí sipo a každý rok aktovku pro děcka, tak ti zamrazí, kam to ještě půjde, až se v roce 2030 podle výhledu bude polovina dětí rodit "menšinová"... Myslím, že se tomu říká ujetý vlak nejen této politiky za posledních 20let.
Nebo se pak za ně postaví evropský soud...
http://zpravy.idnes.cz/evropsky-soud-pro-lidska...
pěkný názor z blogu k tématu
http://mudrova.blog.respekt.ihned.cz/c1...
Zrovna jsem to dočetl a koukám, že už jsi na to dal odkaz.
Mě není moc jasné jak je to s tím prodlužováním věku odchodu do důchodu. Zdá se mi, že práce celkově ubývá (zároveň se zavádí nové technologie požadující míň lidí a zároveň se ruší některé výroby). Přitom na jedné straně se těm, co pracují zvyšuje věk odchodu do důchodu a na straně druhé jsou ti, co nemohou sehnat práci. Není to tak, že kdyby ti starší šli do důchodu, tak by se těm mladším nemusela platit podpora v nezaměstnanosti, protože by nastoupili na jejich místa?
A z ceho by stat zaplatil ty duchodce? Podpora v nezamestnanosti je min nez duchod. Chce to reorganizaci duchodoveho systemu, aby si lide na duchod sporili i sami, ale nejakou lepsi nez ten soucasny vladni paskvil, ktery navic zaroven zvedl dane, aby nebylo z ceho si sporit.
Osobne si nemyslim, ze je mene prace, jen se presouva do jinych oboru, a to do tech, ktere jsou spis zbytne, takze maji-li lide mene penez, setri primarne tam.
Kdyby nebyli takové daně, tak si své rodiče prarodiče uživíme sami.
Tesat zlatým písmem do kamene!
A kdo bude živit staré lidi bez dětí, nebo ty na které se děti vykašlou?
Rodiče bez dětí si budou moci užívat důchod za ušetřené peníze, které neinvestují do výchovy a vzdělání dětí.
Rodiče, na které se děti vykašlou, by měli mít úspory pro tuto eventualitu, popřípadě holt budou muset pracovat. To je nejlepší motivace, aby své děti vychovali k přirozenému a ne státem vynucovanému altruismu a solidaritě.
Rodiče, kteří ani nebudou schopni vychovat správně své děti, ani nebudou ochotni za svého života spořit a budovat rodinný majetek, budou odkázáni na solidaritu okolí (tzv. občanská společnost), pokud budou ve svém okolí známí prudiči, tak umřou hlady. To je nejlepší motivace pro ostatní jedince, aby řádně vychovávali své děti a drželi si rezervu pro horší časy, a budovali dobré vztahy se svým okolím.
Fungovalo to celá tisíciletí a IMHO byla zásadní chyba tento přirozený a spolehlivý systém opustit.
Jdi s těmi rádobypravičáckými kecy do hajzlu.
Tento týden "kousek ode mě" umřel otec tří dětí. Matka kulový našetří, protože bude muset živit tři hladový krky. Podporu nedostane, sirotčí/vdovský důchod také ne (když by se na to neplatily daně).
Děti třeba sama nezvládne (třeba protože jí z toho hrábne). Když dostane invalidní důchod (třeba papíry na hlavu) tak kulový ušetří a kulový vydělá prací. A aby byla odkázána na almužnu od sousedů mi nepřijde důstojné pro společnost 21. století.
Víš co je sirotčí důchod? To jsou peníze, které její manžel šetřil na svůj důchod. Takže aby ho někdo mohl dostat, tak ty peníze státu první musí dát. Proti tomu taky existuje jedna pěkná věc, říká se jí životní pojistka, je drahá, ale bodne...
Ale naprosto chápu tento strach. Bohužel je to tak, že když se stará stát, nefunguje občanská společnost. Paradoxní je, že občanská společnost chce zpravidla silnější stát...
Ve třiceti toho na důchod asi moc našetřeno mít nemůže. Neznám toho člověka tak dobře, ale tipnul bych, že po něm zbyla spíš hypotéka než prachy na účtě.
Já životní pojistku mám, 400Kč měsíčně. Zatím jen na trvalou kriplitidu, zrovna na mě nikdo existenčně nezávisí.
Jestli měl hypotéku BEZ životní pojistky, tak to byl, s prominutím, nezodpovědný debil.
Já si na životní (a úrazové) pojištění platím 550 (nebo tak nějak) měsíčně. Pokryje to úvěr na byt a ještě zbyte na slušnou trachtu... Nezanechal bych po sobě dluhy...
Jelikož tam nevidím žádnou otázku, nabídnu pár vlastních, aby řeč nestála;-)
Kolik už mohl mít našetřeno, kdyby nemusel polovinu ceny své práce (superhrubá mzda) házet do hajzlu, pardon stádního rozpočtu?
Kolik hází do h... rozpočtu jeho žena?
Jestli byl jediný nebo převažující živitel, měl životní pojistku? Dobrou? KOlik z ní teď bude dostávat rodina?
Co je nedůstojného na vzájemné pomoci známých a příbuzných?
Otázku jsem žádnou nekladl, když někoho posílám do hajzlu tak se ho obvykle už na nic neptám.
Životní pojištění měl. Říkal mu "důchodové a sociální pojištění".
Jediný rozdíl je v tom, že jedno spravuje stát a druhé soukromá firma. Lze diskutovat zda je soukromá pojišťova spravuje peníze lépe. Nicméně zase musí generovat zisk.
Také by mě zajímalo co by měl dělat kdyby žil, ale v jeho 65 letech soukromá pojišťovna zkrachovala...
Se 3mi malými dětmi jeho žena do hajzlu asi moc nenahází. Spíš dostává mateřskou (což v tvých představách jsou přerozdělené peníze které odváděl ten kluk na sociálním pojištění).
Jenže kdyby se to zařídilo podle tebe, tak teď ta rodina nemá žádný příjem, který ponížený o sociální pojištění stačí na zajištění rodiny.
Měli bychom si ujasnit základní fakta: měl pojištění penzijní (pojistnou událostí je dožití) nebo důchodové (pojistnou událostí je smrt)?
Rozdíl je také v tom, že sociální "pojištění" platit musíš, zatímco životní pojištění nikoliv. Svobodně se můžeš rozhodnout, zda a jaké firmě peníze svěříš, zatímco u státu se nemůžeš rozhodnout zda, a jako kompenzaci jistotu, že Tobě odebrané úspory budou znehodnoceny.
Když pojišťovna zkrachuje, její závazky standardně přebírá zajišťovna. Na rozdíl od států nevím o žádném bankrotu zajišťovny (neříkám ale, že nikdy nikde v historii nenastal).
Žena dostává mateřskou, což jsou přerozdělené peníze nejen v mých představách, ale i ve skutečnosti. Kdyby jim stát tolik nebral, mohli mít našetřeno několikanásobně více (tedy pokud někdy v životě pracovali).
Kdyby se to zařídilo podle mne, rodina by měla majetek, buď ve formě úspor nebo investice, která nese rentu. Variantně by k tomu měli plnění z životního pojištění.
Jo a našetřeno by neměl. Protože by peníze neodvedené a sociálním pojištění rodina používala místo mateřské a přídavků na děti, které by pochopitelně nedostávala (kde by na to stát asi vzal).
Neměl by našetřeno? Ale to je mrzuté. Tak se měl víc snažit, a/nebo uskromnit, aby našetřil. Schopnost takového jednání je v přirozeném prostředí evoluční výhoda, kapišto?
Když vezmeš hypotéku, živíš ženu a tři děti tak i bez daní (a bez dávek) máš co dělat abys to uživil. A jak bys v takové situaci chtěl šetřit tak aby v případě že náhle zemřeš po Tobě zůstal nějaký nezanedbatelný majetek, který by zbytek rodiny zajistil na dlouhou dobu?
A co takhle chovat se zodpovědně a mít jen tolik dětí a tehdy, až je s rezervou uživíš.
Místo našetřeného majetku pořád ještě můžeš mít tu životní pojistku (už sis nastudoval rozdíl mezi životním a důchodovým pojištěním?).
Dítě má docela dlouhou dobu, kdy je nutné ho živit. Když dosáhnu řekněme 3 - 4 násobného platu než je průměrný, mohu si dovolit alespoň jedno dítě nebo mám počkat, až budu mít takovou rezervu aby beze mne přežili od okamžiku narození alespoň do ukončení SŠ?
Kolik máš dětí? Předpokládám, že počítáš s tím, že zítra můžete spolu s manželkou zahynout v autě a děti osiří?
To si musíš rozhodnout Ty. Kdyby sis mohl nechat převážnou část ceny své práce, hned po škole bys z jednoho platu jedno dítě uživil.
Konkrétní chování záleží na tom, do jaké míry je Tvá rodina/komunita/národ a také prostředí ovlivněno životní strategií (r-strategie vs. K-strategie).
Kterou strategii do jaké míry kdo přijme je samozřejmě jeho volba. Ale je zásadně špatné uměle znevýhodňovat K-stratégy, tedy lidi, kteří si nejprve odříkají a našetří a vyvedou potomstvo později, v menším množství a do zajištěného prostředí.
Já mám děti dvě (o kterých vím), a s variantou, že tu nebudu věčně, počítám;-)
Tahle strategie je v současnosti vadná, protože od těch 27 let muži začínají být houfně impotentní, takže taky po třicítce s naspořenýma a investovanýma milionama ti pak zbývají jen orgasmy s milenkou, neb vytoužená matka tvých potencionálních dětí jde za plodným :-)
Představ si celodenní péči o malé děti po padesáti :-) To už je většina populace na lékách...
BTW od 27 let houfně impotentní muž má pravidelné orgasmy s milenkou:-)))
OK. Klidně si mysli, že je vadná. Máš na to plné právo. Ale já bych se ji přesto pokusil realizovat, a byl bych velmi rád, kdyby mi okolí v této mé snaze neházelo klacky pod nohy a umožnilo na rodinu nejdříve vydělat a následně ji uživit.
Ve 30 děti, v padesáti doufám potáhnou do ... světa.
Peněz bude vždycky málo, je to budování iluze :-) Děti jsou součástí manželství, nebral bych je jako luxus. Jinak se posléze staneš zbytečným luxusem pro ně.
Sorry, poslal jsem stejný příspěvek dvakrát, tak jsem ti to máznul pod rukama;-)
Nene, peněz bude přesně tolik, kolik si našetříš. Jak moc dobře si to spočítáš, to máš ve svých rukách.
Naopak, cpát peníze státu a myslet si, že až bude třeba, tak se o tebe postará, TO je (dnes bohužel módní) budování iluze.
Jenže bys musel živit nejen dítě, ale také matku a musel bys ještě utrácet za budování zázemí.
když to vezmu 7.000kč/osoba, 5.000kč hypotéka, 2.000 životní pojištění, 1.000 pojištění proti nezaměstnanosti, tak seš na 29.000kč superhrubé mzdy. To odpovídá 21.500 hrubé mzdy. Nevím kde žiješ, ale takové nástupní platy opravdu nejsou obvyklé.
Nástup 21.500 není zas tak neobvyklé, samozřejmě pouze u lidí, co něco užitečného umí a dělají. Pokud vyděláš míň, máš pořád několik možností:
- odložit narození potomka, pracovat ve dvou a našetřit
- najít si lépe placenou práci, nebo si říct o víc peněz (socialisté si furt stěžujou, jak kapitalisti málo platěj zaměstnancům, tak by vzniknul silný tlak na růst mezd)
- snížit své náklady, například se přestěhovat někam, kde se žije levněji
- nepočítáš se zděděným rodinným majetkem, kdyby se dědily byty a domy v rodině, odpadla by potřeba hypotéky
No prostě: kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvody;-)
Já s manželkou jsme založili rodinu po třicítce. Superhrubou mám kolem 40-42, čistou něco přes dvacku. Přesto musíme na pracák doprošovat se toho, aby nám stát vrátil zlomek (řádově jednotky procent) toho, co jsme mu dosud zaplatili na daních. Kdybych dostal celou superhrubou mzdu, žena nedostala od státu ani korunu, vyšlo by to aktuálně každý měsíc +- nastejno. Akorát bychom měli naspořeno o pár milionů víc.
Ukaž mi firmu mimo velké město, která dá ABSOLVENTOVI 21.500kč.
http://www.czso.cz/xp/redakce.nsf/i/prumerne...
Když nebudeš brát průměrnou mzdu, ale medián a ještě lépe ve věkové kategorii 20-30 let, tak na těch 21.500 dosáhne jen pár absolventů.
Také bych mohl udílet hraběcí rady, jsem z Prahy, vcelku vzdělaný a zaměstnatelný, matka se chovala extrémně odpovědně. Takže já osobně s tím problém nemám. Ne všichni mají takové štěstí.
Průměrná mzda absolventa gymnázia je 51.000,-
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika...
A gymnázium zvládne absolvovat i člověk s podprůměrným intelektem.
Klíčem je poslední odstavec Tvého příspěvku. Každý strůjcem svého štěstí.
Případně můžeš za 50.000/měs. "pracovat" v "neziskovce":
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Romske...
Ani nepotřebuješ vzdělání.
Aha, kdybychom neplatili tak vysoké daně, tak by na podobné neziskovky doufám nebyly peníze. Tak nic, sorry;-)
Nemusíte se DOPROŠOVAT. Když máš čistou přes dvacku, uživíš rodinu a dítě, stačí se po dobu, co je manželka doma trochu uskrovnit. Nebo si sežeň nějakou líp placenou práci. Za 20 tisíc čistého žije spousta rodin.
Ovšem pokud jdeš na nějaký úřad ŽÁDAT něco na co máš nárok, pak je to jiná. :)
Jen na okraj, ještě je otázka, zda požadavky zaměstnanců na vyšší platy nevedou k odstěhování výroby. Už jsem zažil přestěhování výroby z Německa sem a také odsud do Číny.
Nazývejme věci pravými jmény:
Přirozeně mám NÁROK dostat za svou práci odpovídající odměnu. Tedy tolik peněz, na kolik si cení mou práci můj zaměstnavatel.Bohužel, tento přirozený nárok je dnes pokřiven neuvěřitelným způsobem.
Pravidelně mne o polovinu této částky obírá úředník. Nesmírně ponižujícím způsobem, ten člověk se dozví úplně všechno o mých příjmech, majetkové situaci, rodině, a to formuláířem, který je strašně složitý, takže na jeho vyplnění si musím zaplatit jiného člověka, který mu rozumí. Potom já musím ponižujícím způsobem vyplnit další formulář a DOPROŠOVAT SE, aby mi vrátli nepatrný zlomek toho, co mi minulý úředník odebral. Tohle ponižování lidí by se mělo zrušit hned.
Ekonom Hrabosh výše ti napsal, že na člověka potřebuješ 7000, na hypotéku 5000, a na pojištění své role živitele 3000 měsíčně. Ve 4 lidech to máme 35.000,- korun měsíčně.
Takže se uskromňujem ažaž, a opravdu už nemáme moc kde ušetřit. Svou prací bych na to vydělal. Dokonce ještě za první republiky po zaplacení daní bych na to vydělal.
Rostoucí přerozdělování v našem sociálním státu zatím dokázalo jediné: do práce musí i ženy, aby vůbec byla rodina schopna uživit děti.
Ano, tak to je, když Číňani jsou ochotni pracovat za míň, vyplatí se zadat práci jim. Tím tady vznikne zase tlak na pokles mezd, na šetření se vzácnými zdroji, a tak pořád dokola, přičemž využití přírodních i lidských zdrojů bude zajištěno optimálně. Všude se bude pěstovat, vyrábět, lovit přesně to, co je tam optimální produkovat a přesně v takovém množství, že to lidé spotřebují a využijí.
Obrazně se tento samooptimalizující mechanismus nazývá "neviditelná ruka trhu" a socialisté z jeho funkce mají osinky v prdeli:-)))
Neviditelná ruka trhu, co má regulovat ekonomiku neexistuje, vidět je to na státních hospodářstvích, jak nás s bankami zatáhli do krizí. Něco zkoušeli němci, ale tam to už dostává na frak. Pokud chybí charakter v populaci, tak tu neexistující ruku trhu musíš nazvat pravým jménem a to - urvi co můžeš!
Socialismus je ekonomický nesmysl a u kapitalismu si nejsem jistý budoucností bez zásadní reformace. Jedno je tomuto státu společné pro období socialismu i pro ruku trhu a to vysoké daně. Komunisti je měli pro ožebračení a současná palácová sebranka pro rozkradení. Výsledek stejný. Obě cesty tady reprezentované Hrabošem i Joe-Cubem považuju za nedomyšlený nefungující entuziasmus. A to z toho důvodu, že obě cesty chtějí stavět na lidech, kteří u toho zhodnotí jen osobní přínos toho či oneho.
Pokud se nezměníme my, tak takových vzletných názvů můžeme mít miliony. Současnou krizi podle Batě a Sedláčka považuji jen za osobní krizi bez východiska z venku.
"Neviditelná ruka trhu, co má regulovat ekonomiku neexistuje, vidět je to na státních hospodářstvích, jak nás s bankami zatáhli do krizí."
A teď mi řekni, kde vidíš trh v pravém slova smyslu (nikoli politický). Do čeho se začnou plést politici, tam už není trh. Tak kde selhal???
"Něco zkoušeli němci, ale tam to už dostává na frak. "
Němci po válce měli velmi úspěšný a otevřený systém. Bohužel to, co mají dnes ten systém zdaleka nepřipomíná....
Jen se dívám kolem sebe na tu neexistující ruku trhu, jak mi mizí kvůli hypermarketům obchůdky s dobrými věcmi a fabričky se stěhují do ásie, jak na náměstí už jsou v převaze asiaté se šmejdy a ráz rádoby historického centra je v nenávratnu. To je ta ruka trhu, kdyby politici na obci nezasáhli, tak náměstí můžou s fleku přejmenovat na asijské.
Co se týče Německa, tak to padá hlavně kvůli změně přístupu k životu že, úplatky se tam rozmohly na několika násobek v posledních 20 letech a ty zákony se to snaží jen sanovat. Co si budem nalhávat, zbytečně, protože co není v lidech, to předpisem, který nechcou dodržovat, nedohoníš.
Opravdu nemám pro ruku trhu pochopení, a stačilo mi málo, stačilo mi sražení autem, když jsem jel na kole. Pak jsem třeba v Autocontu slyšel památnou větu, že můžu být invalida jaký budu, ale 100% výkon musím podávat celou pracovní dobu...
Když ta ruka trhu nebude mít mantinely, tak taky nebude mít hranice, žádnou mez, pro své jednání.
Proto kapitalismus bez reformace nepovažuju za správnou cestu. Ironií je, že neznáme ve své omezenosti jinou. Podotýkám, že nemám ekonomické vzdělání, takže k nějaké diskuzi na toto téma nemusím být vhodná osoba.
Já vím, že ty opakované narážky na Tvou církev vůbec nejsou vtipné, ale že zrovna Ty voláš po reformaci;-)
Tak pozor, původcem krize jsou státní zásahy do ekonomiky. Konkrétně v americe etatistické kroky demokratických vlád:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan...
Konkrétně v Evropě státní regulace bank a pojišťoven, která vyvolává falešnou iluzi (obelhává drobné střadatele), že papírové peníze a vklady v bankách jsou něco bezpečného.
Jestli tady něco selhalo, tak ne trh, ale regulace.
Co se týče globalizace a krachu malých obchůdků: Asi si to lidé přejí. Kupovat laciné blafy a posílat furt dokola peníze za výrobky mizerné kvality čínským komunistům. Jiné vysvětlení pro to nemám.
Na spoustě míst fungují větší či menší sámošky, obchůdky často vedené vietnamci (proč ne třeba padesátiletou paní, která má například v prodeji celoživotní praxi, nebo třeba Romy, když jsou údajně stejně poctiví a pracovití jako ostatní?).
A tyto obchůdky často nabízejí něco, co ti super- či hypermarket nenabízí. Otevřeno od nevidím do nevidím, pár kroků od domu, ráno čerstvé křupavé pečivo, nebo i "jen" obyčejný milý úsměv a pozdrav, když vejdeš.
Každý spotřebitel má přece právo nakupovat kde chce. Počty a úroveň těch obchodů jen ukazuje preference společnosti.
Lidi chodí nakupovat tam, kde jim to vyhovuje. I malé krámky umí být v rámci možností levné. Jenže není každý jako ty. Fůra lidí prostě musí do chrámu spotřeby už jen pro ten pocit a jen v nějaké kapličce by ten prožitek neměli takový. Já zas třeba jdu do krámu až případě nejvyšší nouze a na skok, ale stejně radši zaběhnu do středně velkého marketu (vše na jedné hromadě a poměrně široký sortiment). Ale i pro milovníky malých obchůdků je bohaté vyžití. Sice se furt remcá, ale zrobna nedávno jsem se na hradeckém webu bavil s jedním nespokojencem, který taky postrádal tyhle krámky. Snažil se nadhazovat lokality a já mu vypisoval možnosti. Brzo toho nechal. Sice mizí z hlavních předražených tříd, ale v podstatě jsou všude a přiměřeně rozptýlené. Někdy to chce jen hledat a vybírat. A nebo zaplnit mezeru a otevřít svůj, lepší :-)
Chlapci zlatí, v malém městě když zmizí obchod, tak většinou na furt, to jen potud. Jak už jste zmínili, tak řetězce v podstatě stáhnou uživatele s malých obchodů, a páč jsou malé obchůdky specializovanější, tak pak se zavírají, protože mainstream chodí kupovat v lepším případě polské jen 2 měsíce propadlé sýry do sámožky.
Co se týče mé víry, dobře nemám ji dokonalou stejně jako zástupy souvěrců. Proto si myslím, že reformace nějaké denominace přichází až po reformaci jednotlivce, a ta je následkem obrácení zpět k Bohu. Vedení našeho kléru je starší 60let, vyrostli v dobách bez ženského hlasovacího práva a kdy se běžně domluvili latinsky, proto si myslím, že musí být buď silně projevená nevole nebo papež z dnešních farářů 30-cátníků, kteří neznají jen zákazy katechismu, ale i spirituální proudy církve. Proč to píšu? Protože setrvačnost stamiliónů lidí nejde zlomit ze dne na den. Někdy je nutná obměna generací, zvlášť u našeho kléru. Jen bych reformaci nezaměňoval s podporou nemanželského obcování :-) Reformace je o obnovu vztahu církve s Bohem. Po ní by měl být zase cítit závan nebe z dané denominace, člověk by měl ochutnat ráj :-) A to nejde příkazem, to je cesta!
Tak ti nevím, kde to bydlíš... V naší vesnici zavřeli sámošku, ale jen v naší půlce jsou teď obchody tři. Do té druhé, za řekou (kde je i druhá hospoda a úřad) ani nelezu, takže nevím. A to je nás celkem do tisícovky. Sousední pidiměstečko má jen co já vím nejmíň pět potrevinářských obchodů. Ve vzdálenějším Týništi jsou dvě "peny"stodoly, přesto tam vesele prosperuje celá řada dalších prodejen. A jak už jsem psal o HK, tam je hyper a super údajně nejvíc na počat obyvatel v republice a přesto je úbytek malých kšeftů jen optický. Jsou a troufnu si tvrdit, že víc než jich bylo před devadesátým. Asi si s tím dám tu práci a fakticky to spočítám. Hradec jsem i tehdy znal jako svý boty a pamatuju si každý kšeft dodnes (byla to i profesní záležitost).
Nevěřím, že by to jinde mělo být zásadně jiné.
Co tak sleduju, tak problém s prodejnama je akorát na nejmenších hnízdech. Ale to bývalo i tehdy. Bylo tam sice alespoň něco, ale sortiment minimální a otvíračka na střídačku pár hodin.
Tak to máte blbý. Tady po okolí se kromě těch kvasnicových blafů předhánějí minimálně tři klasický pekárny, kam všude budou dodávat (HK, Náchod, Lično). Je jen na obchodnících, jestli dají přednost kvalitě a návratu zákazníka, nebo momentálně o korunu větší marži a odlivu.
Co například vím konkrétně, tak v jednom městečku poblíž HK (cca 3tis ob.) nebral dominantní obchodník dobrý hradecký chleba, dal přednost hořickému blafu a dalším humusům. Tak se tam nasomroval Náchod se svojí prodejničkou a místní čong začal brát hradecký. A z dotyčného obchodníka už není obchodník dominantní... Řekl bych, že leccos je v obchodnících.
Bydlíval jsem v centru HK, kde na náměstí bývala zelenina. Kolem roku 2000 ji zavřeli. Majitel sice vyvěsil ceduli ve smyslu, že si za to můžeme jako zákazníci sami, protože jezdíme do hyper super. Jenže - ovoce a zelenina se kvůli nesmyslným cenám nedala nakupovat, ale i v mražákách neměl ani lečo nebo špenát, ale jen "atraktivní" nesmysly. Přitom nemohl nakupovat dráž, než jiné funkční obchody v okolí a na periferii. A pokud ano, byla by to zase jen jeho chyba.
Jinými slovy také - jak to, že tolik malých obchodů podle slov jejich "zastánců zaniká a krachuje", když odevšad slyším a čtu tolik hlasů jejich zastánců a vyhledavatelů ? Podle toho by museli jen kvést !!
Nebude to taky tak trochu tím, že mnoho "obchodníků" nebaví dělat tenhle -malý byznis- ?
Tak takovou hypotéku bych bral. Zaplatit splátku hypotéky méně, než případný nájem to je snad utopie.
ani ne, záleží co chceš koupit. U nás byt 2+1 v zatepleným paneláku a plast oknama pořídíš už za 850000,- Nějaký 3000,- je pak "nájem" + inkaso. to by dělalo cca 8000,- měsíčně dohromady při hypo na jistotu. A dá se bydlet i mnohem levněji, jen to třeba není přímo ve městě, ale v obci do 10km.
To co teď napíšu nepamatuji, znám to jen z vyprávění, dokumentů v televizi a knih.
Nicméně tento systém je špatně nastavený, z mého pohledu bere ohledy jen na vybrané jednotlivce co si stačili dostatečně nakrást a nebo se narodili do bohaté rodiny (a to myslím opravdu bohaté). Sám nevím jak to řešit případně jakým způsobem změnit to co se tu děje.
Vemte si že v roce 1990 byl státní dluh 0,- (z několika nezávislých zdrojů, nevím co píše internet) čsr byla poměrně velký exportér. Jak je možné že ted je státní dluh takový jaký je?
Před rokem 1989, to sice nebylo růžové (politické soudy a oběti - Milada Horáková, hlídání - STB a jiné a jiné), jenže vemte si že lidi měli práci (pravda práce je i dnes, ale za jaké peníze?), stát upřednostňoval čechy a slováky v zaměstnání než nějaké přivandrovalce. Soukromník zajistil bydlení (Tomáš Baťa nechal vystavět kolik domů pro zaměstnance), a ohodnotil odvedenou práci. Stát věděl jednu důležitou věc -jistě znáte větu- rodina základ státu. Stát věděl že když dá pracovníkovi střechu nad hlavou, práci, rozumné zázemí tak bude pracovat na těch 100% možná i více. Člověk když byl v nouzi tak se o něho stát postaral. A když člověk nechtěl dělat tak at nedělá, ale nikdo ho živit nebude. Takže v lochu pracoval aby si vydělal na stravu. Samozřejmě mělo to své nevýhody, nebylo některé zboží, a na jiné se čekali pořadníky. Jenže přišla nová doba otevřeli se hranice, a co z toho? Lidi necestujou protože na to nemají peníze? A to že se někdo sebere a jede vlakem přes hranice do německa aby tam levno nakoupil, prominte ale to neni cestování. A nějaké létání za sluncem a nevím co, když si to člověk vezme kdy jste kdo kde byl? Když si to člověk přeber tak k moři jezději jen ti co na to maji a neřeší hypotéku a půjčky a nevím co. A přitom tady je tolik krásných věcí a míst k vidění. (trošku jsem doběhl)
Dneska když člověk nemá na hypotéku tak ho vystehujou a nazdar hodiny. Nechceš děla?, nevadí my ti dáme něco k jídlu aby jsi nám neumřel. Ty jsi něco ukradl tak tady zaplatiš pokutu aby se neřeklo (prsty bych jim sekal, jako v historii aby bylo vidět že tento člověk je zloděj)
Jestli jsem někoho urazil omlouvám se ale toto je můj názor a já ho nezměním.
A ted si,prosim, sundej ty ruzove bryle!
Pred rokem 1989 zde byla spousta domu a tovaren v dost strasnem stavu a jejich obnova sezrala dost penez.
Bata je uplne jina pohadka z uplne jine doby.
Stat podporoval za socialismu rodinu tim, ze deti musely v nekterych obdobich uz do jesli a zeny do prace? A lidi za socialismu podle Tebe opravdu pracovali na 100 % a vice a vubec nekradli socialisticky majetek z prace?
Dovolena u more neni drazsi nez dovolena v Cechach, kdyz zrovna netrvas na hotelu, takze stesky nad tim,ze lide nemaji na dovolenou neberu. A kdyz jsi se ohanel tim Batou, byvaly doby, kdy se na dovolenou vubec nejezdilo, proc by mela byt dovolena u more nejakym standardem zivotniho minima?
Splaceni hypoteky lze odlozit treba o pul roku a mas-li hypoteku, vzdy muzes tu nemovitost prodat a jeste Ti po doplaceni hypoteky nejake penize zbydou.
Nemen si nazor, nechces-li, ale Tvuj nazor se mi zda byti pouze emotivnim blabolem nepodlozenym realitou. Proste typicky cesky negativismus, jak se mame spatne, ackoli to neodpovida realite.
Jak řikám nezažil jsem to, mám to jen z toho "jedna paní povídala".
Neříkám že se máme špatně (možná to z toho mého příspěvku vyznelo) ale jak je možné že jsme jedni z největších výrobců elektřiny, máme nadbytek vyvážíme do okolních zemí a máme neúměrně vysoké ceny za to že svítíme? At platí ti co kupují elektřinu. Proč se dováží mléko, brambory ajiné produkty když naši zemědělci dokáží pokrýt naše potřeby? Za co vlastně platíme daň? Co to vlastně je daň(podle novodobých měřítek nikoli historických)?
Mám jen strach z toho co bude. Přeci jen tady nějaký čas budu, a moji potomci (až příjdou na svět) tu boudou též, a nechci aby živořili a plahočili se do výplaty k výplatě při odbouchaných 400 hodinách za měsíc? J8 to zažil a zažívám, a dělám také všechno pro to aby tomu tak nebylo (zvýšením kvalifikace, a následnou změnou zaměstnání)
HOWK domluvil jsem
Třetinová výkonnost našich pracujících oproti západu je ti doufám staromilče známa také ? :-) Jídlo bylo, no, ale ne běžně dostupné, nic se nedalo koupit a navíc bych srovnal životní úroveň tehdy a nyní! Nebe a dudy. Tehdy jsme byli na úrovni tzv. třetího světa. Náhražky byli na všechno. A ten slavný nulový státní dluh byl vnitřní, takže došlo vlivem komunistů v našich polistopadových vládách jen k jeho transformaci na vnější. Když to nadnesu, že. A podívej se na populaci, jak žijeme, za čím se pachtíme, jak myslíme, to všechno je dědictví, kterého se snad chceme zbavit, ne? Není s čím srovnávat, opravdu ne.
Asi by sis mel popovidat i s nekym jinym, nez se zarytymi komousi a byvalymi funkcionari, kteri prisli o moc a nekteri i o prisun penez. Ja toho taky prilis v minulem rezimu neprozil, ale i to malo, co si pamatuji, mi bohate stacilo.
Slysel jsem spoustu zajimavych veci o strejdovi a rad bych si s nim promluvil. Kdyby tedy nezemrel v Jachymocskych dolech.
KOMUNISMUS JE ZLO! KSC mela byt zakazana. A kdo voli Komunisty NENI slusny clovek. Bud je hloupy a ovlivnitelny, nebo rovnou hajzl!
Zakázat jakýkoliv (byť extrémní nebo "zločinný") myšlenkový směr neřeší skutečnost, že ten názor už existuje, a někteří lidé tak uvažují.
Zakážeš Komunisty, za chvíli tu máš nějakou Egalitářskou stranu nebo něco podobného. Zakázal bys i Dělnickou stranu? Národně socialistickou stranu? ČSSD? Zelené? Proč jedny socialisty ano a druhé ne?
Zakázal bys mi třeba tvrdit, že vznik ČSR v roce 1918 byl nelegitimní, protože Národní rada nebyla ustavena na základě platných státoprávních dokumentů? Vždyť literou dnešní ústavy a trestního zákoníku by se na to dalo napasovat, že takovým názorem usiluji o odstranění demokratického zřízení.
Co když vlastně začnu prohlašovat, že to demokratické zřízení není zas tak dobré, že osvícená monarchie by byla o kousek lepší? Taky mě zakážeš?
Zakázal bys i jejich symboly? Hvězdu, svastiku? Za chvíli aby ses bál namalovat kolečko nebo čtvereček:-/
Přejdou ti do ilegality, a přinutíš je pracovat jako teroristé. Naopak, myslím, že každý sebeextremnější názor patří do parlamentu a do médií. Tam bude pod veřejnou kontrolou. Když se 51% lidí demokraticky shodne, že je potřeba vyhladit střední vrstvu (což podle volebních výsledků posledních 15 let vypadá), nebo třeba židy, a Ty s tím nesouhlasíš, máš smůlu. Patříš k menšině, musíš se přizpůsobit.
Mela byt zakazana tehdy. Mela byt znicena navaznost. Kdyby se pak vytvorilo nekolik hnizd takovych potvor, roztristila by se jejich sila a snizila akceschopnost. Myslim, ze k tomu bylo duvodu dost a dost.
Zvlaste pak melo byt jasne receno, co vsechno bylo za komunistu spatne, mely se vyjmenovat jejich zlociny a pristupovat k nim jako ke koncentrakum za Hitlera. Verejne odsoudit dostatecne nahlas. Nemecti nacci po valce taky nemohli pobihat po svete a vyrvavat, ze byli v pravu a konali dobro. Proc to dovolit rudym?
Komunismus je utopicka ideologie, na niz jako takove imho neni nic spatneho. Spatne bylo to nasili, co probihalo za socialismu pod vedenim Strany. Mozna se navaznost KSC mela hned prerusit, ale to uz je jedno, nema cenu spekulovat, coby kdyby.
AV: S tou zbytečností bych takhle paušálně nesouhlasil. Pokud se najde nějaký konkrétní subjekt, který bude ochoten dobrovolně platit své vlastní prostředky*) za výsledky takového výzkumu, takže zaplatí práci potřebnou k tomuto výzkumu, tak je takový výzkum nezpochybnitelně oprávněný.
---
*) nemůže se tedy jednat o nějaký zločinecký spolek, který platí například penězi uloupenými
Když to vezmu na svém příkladu:
Rodina otce se s námi nestýká (ani on). Moje matka je jednou nohou v důchodu, bezdětná teta je v důchodu, druhá teta je v invalidním důchodu, strýc zemřel, prarodiče také zemřeli.
Mám dva bratrance- jeden má dvě děti (jeho manželka na mateřské) a jeden je bezdětný (má partnerku).
Nyní hypoteticky, mám 3 děti, partnerku a zemřu.
Když to posčítám tak mám 3 důchodce, 5 dětí, 2 matky a k nim 3 ekonomicky aktivní.
No to je hezké. A když budou všechny rodiny takovými příjemci "sociální" pomoci, kdo bude tvořit ty hodnoty (jídlo, bydlení, doprava), aby měly co spotřebovávat?
Třeba za takových 15 let by naše modelová rodina měla o:
2-3 důchodce méně a o 4-5 pracujících více. Tou dobou bychom byli schopni vydělávat více než bychom spotřebovávali. Tou dobou bychom naopak my dokázali pomoci jiným.
Asi to pro Tebe bude překvapením, ale schopnost generovat výdělek se s věkem mění.
Garantovaný sociální systém (s nucenou solidaritou) mi přijde vhodnější než systém založený dobrovolných vztazích.
Dávat almužny je povinost v každém dobrém náboženství, to že není v současném globálním, taky o ledasčems vypovídá.
Jinak si myslím, že pokud nedáváš peníze dobrovolně, tak je to okrádání...
A nepřijde Ti, že pro příjemce almužny je to značně ponižující?
Znám pár lidí, kteří někomu poskytli "bezúročnou půjčku" a počítali, že ty prachy už neuvidí. Uděli to proto, že příjemce by dar prostě nepřijal.
Ponižující? Snad jen Pod úroveň pýchy, kterou si obdarovaný stanovil. Když jsme se vzali, moja byla na mateřské a já jen částečný důchod. Lidi z kostela nás podpořili! Rodinu nepočítaje. Byl jsem vděčný a ty lidi si pamatuju snad do posledního. Tehdy sem pochopil pár základních věcí, jako že pomoc má význam, když je adresná a rychlá. To vize tvého sociálního státu nesplňuje.
Ano. Pro někoho kdo by celý život soběstačný, nikdy si nepůjčoval a byl na to hrdý, může být ponižující skutečnost že je nyní odkázán na pomoc ostatních a nedokáže se o sebe postarat sám.
Pomohli by stejně nevěřícímu? Cyklistovi? Cikánovi? Bývalému zloději, který se napravil?
Tak jistá korelace tam bude, že věřící pomáhají věřícím, cyklisté cyklistům, cikáni cikánům, bývalí zloději bývalým zlodějům... akorát socialisté (všech forem) nepomáhají nikomu a ještě natahují pracky po cizím majetku pod záminkou solidarity.
Nechcu se moc rejpat v Tvém soukromí, tak jen pokud by ti nevadilo to rozebírat dál:
Jak na to byla vaše rodina před 5,10,15,20 roky? Kdybyste neplatili polovinu svých příjmů na daních, a kdybyste věděli, že nikdo krom Vás samotných se o Vás nepostará, neměli byste dnes dostatečné úspory?
Ale jistě, klidně si preferuj garantovaný sociální systém s nucenou solidaritou. Ale netvrď mi prosím, že je vhodnější i pro naši rodinu.
před 10-15 lety jsme asi dokázazali generovat nějaký zisk. Možná bychom úspory měli, ale mesměli bychom v té době být solidární s ostatními. Nesmělo by se nic stát, abychom o ten uspořený majetek nepřišli.
No vidíš, takže buďto byste mohli mít uzavřené životní a úrazové pojištění, což (na rozdíl od státního přerozdělování) stojí pár kaček. Nebo šetřit dál a množit se jen v takové míře, že to v pohodě uživíte.
Ano, v tu dobu byste nebyli solidární s ostatními, to můžete být za těch 15 let, až budete v plusu. Nejdřív se musíš postarat o sebe, abys nebyl ostatním na obtíž, pak teprv můžeš pomáhat dalším potřebným. Tak to chodí.
Celkově byste měli přesně to, co si vyděláte, bez útrat a "provizí" za různé ty gripény, tunely Blanky, státní univerzity (např. FPR ZČU), pod.
Úrazové (a životní) pojištění sice stojí pár stovek, ale nestačí na zajištění 4 lidí na mnoho let. Je to jen doplněk, který má krátkodobě usnadnit překonání nenadálé situace. Požadované plnění ve výši několika milionů by už stálo pár tisíc
Nemáš pravdu, za 15 let bychom opět nemohli být solidární. Museli bychom šetřit na to až já budu ekonomicky neaktivní a připravovat rezervu pro případ že by se mým dětem něco stalo.
Tak znova: když budou takto fungovat všechny rodiny, kdo bude vydělávat (tvořit hodnoty) pro ty, kterým je potřeba pomáhat?
Nebo ty hodnoty vznikají pouhým přerozdělováním u státu? A vzniká jich tak moc, že zbývá i na ty deseti- a stamiliardové "vládní výdaje"?
Sorry, ale furt mi v tom něco neštymuje...
Proč hned tolik pesimismu?!?
Trošku jí důvěřuj, ne?!?
Ty tvoje výkřiky jsou přesně ve stylu TV Nova.
Vnímám co se děje s lidmi v mém okolí. Já ji ani neznám, ale vím podobná situace udělalala s jinými.
Tak nedělej z komára vemblouda.
Nech ji nejprve se z té situace vzpamatovat a najít si vlastní cestu.
A vím o čem mluvím - moje matka je vdova od 25 let, mě byly 4, bráchovi necelý 3. Byl rok 1968 a žili jsme pod Vranovem v miniaturní vesničce těsně u hraničního pásma. Její plat učtielky byl nula celá, nula nic.
A představ si, že to zvládla...
Zajímavé je, že takhle do fungovalo "odjakživa" do cca konce 19. století. A lidstvo, světe div se, nevymřelo... ;-)
do cca konce 19. století se také sralo z oken, střední délka života nepřeshovala 50let a lidstvo kvůli tomu také nevymřelo.
Ono je prijemnejsi vedet, ze mam pravo, aby se o mne postaral stat, dostanu-li se do situace, kdy to sama nezvladnu a mi pribuzni take ne nebo zadne nemam, nez abych se musela doprosovat pomoci po nejakych charitach. Ostatne i v soucasnem zakone maji deti vyzivovaci povinnost vuci rodicum, byt je spis formalni. Ze se ma primarne o sve cleny starat rodina je spravne, ale myslim si, ze stat by zakladni postarani se o cloveka garantovat mel.
ZAKLADNI ano.
Kdo ma satelit, nemel by dostat nic.
Prodejem satelitu ziskas penize na kolik mesicu zivota? A kdo ma barak ma jej prodat a jit platit za drazsi najem? Kontrola nezneuzivani davek stoji vic penez nez kolik se prozneuziva.
Mozna jsem mel zduraznit NOVY satelit. Ale i stary zere energii, TV taky.
Dokud se vykasleme na kontroly jen proto, ze hodne stoji, bude fura lidi prestupovat zakony a obchazet je. Docasna investice do kontrol by mohla v budoucnu odne usetrit.
Kontroluj statni zakazky a politiky a budes mit penez vic nez dost.
V tomhle pripade mi spis prijde potreba odnaucit lid krast a zneuzivat stat. Az budou krast jen politici, lid jim da na kokos.
To ze ma clovek satelit neznamena, ze krade. Proste jen ma jine preference a treba ji suchy chleb, aby si nasetril na satelit. V soucasne dobe nemas urcene, na co muzes davky socialniho pojisteni pouzit (a ani bych to neomezovala), tak nevidim duvod, proc si za ne nekoupit satelit.
Souhlasim s timto clankem, ze tema zneuzivani davek je marginalni problem zveliceny politiky: http://denikreferendum.cz/clanek/11822-kdo...
Dle meho by davky mely byt na to, aby prijemce udrzely nazivu. Tedy jidlo, pristresi, voda na umyti. Zvlast pro ty, kteri nikdy nepracovali. Kdo ma na satelit (ojety Mercedes a podobne), nepotrebuje davky.
Dle mého by dávky měly být ještě o maličko menší, aby byl příjemce motivován hledat jakýkoliv, i malý, příjem.
Hledat jakýkoliv i malý příjem. - Dneska jsem od německých přátel slyšel v souvislosti s rostoucí kriminalitou v Německu nový termín: "Hartz IV Bande", lidé co po zkrouhnutí dávek začali krást. Docela mě ta debata rozesmutněla, další krok k tomu, že Německo přestane být tou bezpečnou a pořádkumilovnou zemí.
Docela by mě zajímalo, jak to bylo dřív, třeba před sto lety. To bylo určitě hodně lidí dost chudých. Jestli byla vysoká kriminalita, nebo prostě opravu platilo "chudoba cti netratí", nebo co vlastně?
Takže je správné nechat se kriminálníky vydírat? "Když nám nedáte větší dávky, budeme krást a loupit?"
Kdyby naše vlády a poslanci nerozkradli a nerozházeli státní, tedy naše peníze, tak by i na důchody bylo dost.
Lepší by bylo, kdyby neměli CO rozkrádat a rozhazovat (=nízké daně)...
Ze svých odvodů (cca 55% z příjmů) bych v pohodě mámu i tátu coby důchodce uživil a ještě by mi asi i něco zbylo...
To můžeš mít pravdu, ale né všichni vydělávají tolik, aby tohle fungovalo. Nehledě na to, že by opravdu bylo dobré, aby byly i nějaké peníze pro nezaměstnané - myslím pro ty, kteří většinu života odpracují a pak z nějakého, jimi neovlivnitelného důvodu, o práci přijdou.
A to bylo keců, že daně jsou degresivní, ony jsou silně progresivní, ti nejchudší neplatí nic.
Pokud bys lidem nebral 20% z mzdy (které se pak rozkradou), tak si je můžou vesele spořit. Samozřejmě, že nebudou mít tolik, ale budou je mít pod kontrolou... Chudý člověk u nás není chudý, když má lcd televizi, protelefonuje tisícovku měsíčně, kouří a pije...
Čím víc státu dáš, tím je větší pravděpodobnost, že se to rozkrade. Tomu nijak nezabráníš, prostě se to vždycky občas stane, totéž s uplatkama a pravomocemi státu...
Samozřejmě, že s tím souhlasím, jen si nedovedu představit, jak donutit právě ty kteří pijí, kouří a protelefonují tisícovku měsíčně, donutit, aby si ty peníze šetřili. Čím víc by jich měli, tím víc by utratili. Výhodou by ale pro ně bylo, že by je nerozkradl stát. Bohužel máš velkou pravdu v tom, že nelze zabránit tomu, aby stát naše peníze rozházel a rozkradl, ale pokud by se změnila ústava a některé zákony v tom smyslu, že bys politiky donutil, aby za své činy a rozhodnutí byli plně zodpovědni, včetně případného trestu, alespoň by se to rozkrádání omezilo. Vím, že je to v našem státě asi utopie, ale už je nejvyšší čas na změnu.
Věř mi, že bych nemohl být šťastnější, kdyby to šlo tak jednoduše. Bohužel se krade i v daleko "vyspělejších" zemích...
Pokud dáš politikům a úředním zodpovědnost, nic se nezmění, je asi milion způsobů, jak takový zákon obejít... To nejsou jenom manželky, děti a nebo strýcové... Bohužel...
Změnu by měli chtít občané, ale ti ji nechtějí, stejně znovu zvolí ČSSD bude to ještě horší jak teď...
Zrovna ráno jsem musel konstatovat, jaký je bývalý německý prezident měkoň. Jedním z důvodů odstoupení bylo to, že měl leasnutou škodovku ne za obvyklých 1,5 % úroku, ale za 1,0 %. To by bylo u našich politiků, něco co by ani nekomentovali, natož, aby odstupovali.
Včera tady byl na návštěvě můj ekvádorský kamarád a popisoval mi problémy s korupcí. Musím bohužel konstatovat, že máme alespoň co se týče korupce blíž k tomu Ekvádoru než k Německu.
To asi jo... Co mi vyprávěl kamarád z Azerbajdžánu mělo zase úplně jinou úroveň...
Každopádně se korupce nedělá sama, dělají ji lidi a nejlíp jí předejdeme tím, že ji nedáme vůbec příležitost. Bohužel vysoké zdanění, regulace a pravomoce dělají opak. A dělá to i složitý systém zákonů a soudů. Pomalé a neefektivní soudy jsou podle mě daleko větší problém než korupce.
Já si myslím, že náš korupční systém vyplývá z komunismu, kdy spousta věcí byla nedostupné bez úplatků a kamarádů. Většina dnešních "korupčníků" jsou ve věku mých rodičů, oni v tom vyrostli a prakticky nikdy nepoznali nic jiného a jejich rodiče prakticky taky... Holt těch slušných (většinou výchovou v rodině) není dost a ti ostatní rádi křičí, ale dělali by to stejně... Ale třeba jsem jen pesimista...
Občané změnu chtějí, jen těch co chtějí změnu je málo a pak při současných zákonech není možná změna od základů. Politici jsou si dobře vědomi toho, že pokud nezmění zákony a ústavu, tak budou moci nadále okrádat nás všechny. Proč by teda nějaké změny dělali. Celý systém je prostě nastaven špatně. Nepřízpůsobiví na sociálních dávkách se mají v porovnání líp, než většina zaměstnaných. Rozdíl mezi minimální mzdou a sociálními dávkami téměř není. Mzda za stejnou práci při mnohdy vyšší produktivitě je 3 až 4 krát nižší než třeba v Německu, jen proto, aby se nabalíkovali obchodníci. A takto se dá pokračovat do nekonečna. Z mnoha lidí se stali pesimisté, kteří už v žádné změny k lepšímu nevěří a ani se jim nedivím.
Teď se dobře zamysli. Opravdu bez emocí. Jak se ti žije? Umíráš hlady? Máš kde bydlet? Máš počítač s internetem?
Politici využívají médií k oblbování lidí. Věř, že to co se děje v PIIGS dost pravděpodobně přijde brzo do dalších zemí. Němci dosáhli svého, euro hodně zvýhodňuje jejich průmysl...
Ale tahle debata se ubírá jinam než má, pojďme nadávat na úředníky, tak jak to dělají asi ve 160 zemích světa :-D
Jak říká Lucie, dokud bud stát určovat v kolika mám jít do důchodu, tak budou vznikat akorát sociální nepokoje... Já ten důchod mít nebudu, na mě nikdo nenašetří, ale zároveň budu šetřit těm starším.
Podpora v nezaměstnanosti je za A) míň, za B)si alespoň část z nich práci najde.
Jo a naopak ubývá práceschopného obyvatelstva, nepřibývá. Tady reálně hrozí, že nebudou pracovníci.
A srovnej jak vypadali šedesátníci když jsi byl malý a jak vypadají teď. Dřív stát živil důchodce 15 let, dneska třicet...
Je to hrozný, já vím, bohužel se ale s takovou realitou musíme srovnat... Bohaté časy končí, kor pokud se na to nepřipravíme... V Řecku to pochopit stále nechtějí...
Proč roste nezaměstnanost, když ubývá práceschopného obyvatelstva?
Jinak všem argumentům o penězích, stárnutí populace,... jsem rozuměl už před napsáním prvního příspěvku. Mám jenom v hlavě nekonzistetní myšlenky, když se podívám na problém z jedné strany a z druhé, tak to vidím pokaždé jinak. Tak mě zajímalo, jak to vidí někdo jiný.
A kdo říká, že roste nezaměstnanost? To číslo média strašně dramatizují, ale ono to není až tak jednoznačné a přesně hodnotitelné. Ono taky záleží na výši minimální mzdy, výšce daní, v dávkách (nejenom v nezaměstnanosti)...
Proč máme u nás jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU?
Vím, že tohle jsou stará data, ale lepší se hledají opravdu špatně.... http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics...
Každopádně se nemění příliš dynamicky....
Nezaměstnanost jinak drží přibližně dlouhodobě podobnou úroveň.
Co je to nezaměstnanost? Skutečnost, že je málo podnikatelů (kteří pracovní příležitosti vytvářejí) a mnoho potenciálních zaměstnanců, navíc ve vražedné kombinaci s příliš měkkým sociálním systémem.
Více viz zákoník práce. Eventuálně s komentářem zde:
http://miroslavhruska.blog.idnes.cz/c/241449...
Stát neurčuje, v kolika máte jít do důchodu ale v kolika začnete mít nárok na státem garantovaný důchod.
Podle mě v tom není takový rozdíl... Někdo určí, kdy dostanu (jestli nějaké budou) moje peníze. Proč by měl? Když já si to můžu určit sám... A pak je kolem toho spousta humbuku, jestli jsem pracující důchodce, nepracující, jestli si přivydělávám...
Nejprv si definujte pojem "jít do důchodu";-)
To je fakt dost děsivé, taky jsem si říkala, jak to vlastně na té poště bude, jestli bude vyhrazena nějaká část pro lidi, kteří se jdou nahlásit. Pošta je sice všude, ale třeba v Kořenově mají úřední hodiny jen asi 2 hodiny, tak tam bude asi dost těžké se včas nahlásit.
Tak teď musím složit poklonu jednomu pražskému úřadu :-)
Ráno v 10.00 koukám na internet MÚ Černošice, pobočka Praha 2. K vydávání OP je tam poznámka 35 čekajících, přibližná doba čekání 245 minut. Posmutním, ale jdu snídat.
V 10.40 je tam už 47 čekajících, doba se vyšplhala na 350 minut. Fajn, prohlížím si web, co nesmím zapomenout a všímám si, že si OP můžu nechat vytvořit na KTERÉMKOLI městském úřade. Sláva Radce, že mi vnukla svým psaním tady geniální myšlenku.
Změnil jsem směr a vyrazil do Dejvic. Krásný úřad, milí lidé. Na řadu jsem šel cca po 8 minutách. Do 20 minut pryč, paní usměvavá, fotila mě víckrát, když jsem chtěl. Pohodička, klídeček! A snad za měsíc budu mít občanku!!! Hurá!!! :-)
Termin je do mesice na pas i obcanku, ale ja mela pasy hotove za 2 tydny. Na MU Cernosice maji na webu uvedeno datum, ze kdy uz jsou vyrizeny vsechny zadosti, tak treba to vedou i ty Dejvice. Jinak me OP vyprsi za 2 roky, ale je tak jety, ze uvazuju o vymene uz ted, takze to je pro me zajimava informace, ze to mohu vyridit i v Dejvicich.
Já ten MÚ už dávno chtěl navrhnout na nějakou exkurzi, pokud by se tam sehnal dobrý kontakt (studuju prakticky i veřejnou správu).
Úřad je hezký, nový, příjemný, vstřícný a vůbec. Ty temné úzké chodby našeho úřadu, to je jiné kafe...
A dneska psali, že na krajském úřadě si pořídili turnikety s kartami :-D
Netušila jsem, že se tu vyloupne taková debata, ale proč ne, alespoň zase víme, jaké názory kdo má. Jen pro informovanost ostatních, dneska jsem byla s maminkou podat žádost, pracovnice byla trochu víc vstřícná, rukou psala poznámky do jakéhosi předtištěného papíru,nevím proč to nepsala rovnou do PC. Dotazovala se, jestli maminka používá i doma berle, jestli se obleče, osprchuje, uvaří a tak. Koncem března se snad ozve revizní lékař a během dalších 2 měsíců vše vyhodnotí a buď příspěvek na mobilitu uznají nebo dostane průkazku, která ji opravňuje jen dostat místo v autobuse, což vzhledem k pohyblivosti moc neužije. Takže všem přeji úspěšná a klidná jednání na našich úřadech :-) a děkuji za bohatou a leckdy i poučnou diskuzi.
Držím ti palce, ale moc si od toho neslibuj. Když jsem byl po úraze na vozejku a manželka zůstala doma na neplacené volno (starala se o mě), řekli nám, ať si požádáme o příspěvek. Říkal jsem si, že za pokus nic nedáme. Krom toho, že ti úřednice vleze do bytu (i když byla poměrně milá) je to celkem ponižující procedůra, ale ve výsledku to stejně bylo jedno velké prd. Holt, kdyby byl člověk přičmoudlej, bylo by to o něčem jiném.
Nedobře se na to díváš, Veverko. Ponižující má být správně žádat o pomoc bližního člověka:
http://www.nakole.cz/diskuse/14309-na-pracovnim...
Jak je to ouřední procedura, tak je to v pořádku, i když nakonec potřebný dostane kulové;-)
Po brababičce mého syna chtěli, aby se jako upoutaná na lůžko dostavila k posouzení cedulky invalida do auta k okénku. Ani se neptejte vědět, jak reagoval můj asertivní tchán :-) Cedulka samozřejmě není, protože neproběhla procedúra v pořádku... Pracák v Třebíči, kdyby někdo chtěl vědět :-(
No mě asi měsíc a půl po odepsání z pracáku poslali chybějící měsíc podpory, který jsem tam byl a musel jsem na úřad, aby mě odepsali z databáze. Měli totiž obavu, že když mě odepíšou dřív než po podpoře, že ji taky nikdy neuvidím :-) Jen toliko k jejich pracovnímu prostředí.