Tak jo, byl jsi rychlejší :o)))
Do dvojky jsem ti chtěl připsat, že si pleteš Labe s Nisou.
Kdybych si to pletl já, který při pohybu přes výběžek jednou čůrám do Severního a o chvíli později do Baltského moře, ale ty bys v tom mohla mít jasno. :)
Tak teď jsem z toho srna...
Kde jsem si spletla Labe s Nisou?!?
Mluvili jsme o lodi, co vezla Havlovy kytky a ta plula po Labi.
Jinak si nevzpomínám, kde jsme se o jaké řece zmiňovali. Pls připomeň mi to, já si přehešuju informace na svém HD :o)))
Že by rozumný návrh, který jen neříká bububu, zakažme auta?
http://rozumnyokruh.cz/
Nedokazu posoudit rozumnost teto zmeny. Jen mi prijde nefer prelozit okruh pod okna lidem, kteri s nim nepocitali a tak zachranit spanek tem, kteri kupovali pozemky v dobe, kdy jiz informace o presnem vedeni okruhu byly.
Tady je srovnání obou variant: http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/vnejsi...
Zdá se, že původní varianta je mimořádně nešťastně vedená.
Asi tak, občané Suchdola jsou parta lidí, co jsou strašně překvapení, že když mají uprostřed městské části obrovskou rezervu pro dálnici, tak ji tam někdo bude chtít postavit. Oni sice na jednu stranu strašně brání svoje zájmy. Ale zapomínají, že ten tunel je nebezpečný a drahý díky nim.
Já se u té všemi "ekology" a suchdolskými prosazované varianty nelíbí jedna věc. Podporuje tzv. urban sprawl. Takže Praha se rozšíří o kus dál. A krajina pod tím okruhem je jedna z nejhezčích v celém okolí prahy. Další věc je těch 10km navíc, což nažene hromadu aut do Blanky a centra města... bohužel :-(
Jinak co prosazuje náš kraj, to je kapitola sama za sebe...
U nas se pokouseji stavet obchvat podle projektu z 80. let, ktery uz v dobe sveho vzniku nebyl moc dobry (to nejsou moje slova, ale jednoho cloveka z oboru silnicniho stavitelstvi), navic tak blbe, ze tu ta cast, tuhle jina, prichazi o uzemni rozhodnuti, protoze ho nekdo napadne zalobou kvuli chybam ve schvalovani... taky tak, ze se postavi jeden kus, ktery pak konci pred zahradkami, kde jeste porad nejsou vyresene pozemkove spory, atd. Proste k breku. A jestli se to nekdy vsechno nejak urovna, vznikne stavba, ktera mesto spis obklici a odrizne od nej par casti, pricemz mestu samotnemu stejne moc neodlehci, protoze posledni etapa stavby, ktera by resila vetsinu tranzitnich smeru, jeste neni poradne ani na papire.
Proste znacka ideal. Ze by clovek blil horke slzy.
Tohle byla největší chyba komunismu. Nedokončili důležité silniční tahy (btw to je část toho dluhu, kteří většina lidí popírá). Dnes je strašně složité cokoli stavět....
Myslím, že největší chybou komunismu byl právě komunismus. :-D A tohle je jen jeden z jeho projevů.
Dá se to taky tak říct :-) já to myslel tak, že tohle se jim povést mohlo :-)
docela by mě zajímalo, na co by se to všechno svádělo, kdyby komunismus nebyl...
Tak apendix prý možná není chybou Stvořitele, hmmm...
http://technet.idnes.cz/k-cemu-je-apendix-je-to...
http://www.sport.cz/clanek/197306-video-exkurze...
Pekny, ale aspon maji to blato jeste tekuty. A netahnou ssebou 20+ kilo vystroje... :)
http://domaci.eurozpravy.cz/armada-a-policie...
(nahodne vybrany link, informuji o tom i jina media).
Teď koukám ve zprávách, jak umí někteří lidé přijímající dávky pěkně nadávat, že nedostali dávky přesně na čas. Vím, že jsou na nich závislí (z jakéhokoliv důvodu), ale pracující lidé na platu taky. A občas se i z nezaviněných důvodů (opožděně proplacená faktura) stane, že se výplata opozdí. Pokud se nejedná o zřejmý podvod a půlroční prodlevu, tak prostě lidé zatnou zuby, čekají a doufají že výplata přijde a zaměstnavatel nebude mít další potíže.
Okolo dávek je ale humbuk. Pomíjím opozici, která se snaží na šlendriánu koalice vytřískat politický kapitál, pomíjím i kšeft novinářů. Krapet mi vadí ty naštvané projevy "obdarovávaných". Chápu, že to mají mnohdy opravdu těžké, ale trošku skromnosti a vděku by těm konkrétním řvounům slušelo. Jenže "nárok" se už bohužel u nás stal samozřejmostí...
Já bych to jen upřesnil. Ti zaměstnanci zatnou zuby, doufají že to dobře dopadne. A někde po straně nadávají taky. Nahlas si moc netroufají, jsou rádi, že mají práci. A ani by jim to nebylo nic platný někde pořvávat.
To je jiný problém, jim ale jde o jejich vydělané peníze.
Psal jsem to kvůli tomu, že někdo něco dostává, ale není ochotný projevit krapet vděku, nebo alespoň tolerance.
Nechci omlouvat ten čurbes, který na ministrstvu vymysleli, ale dělat takový povyk hned po téměř zvládnutém prvním měsíci (ti lidé na úřadech by spíš zasloužili pochvalu, že se s tím chaosem vypořádali - a ti nahoře, kteří to uspěchali, nakopat)... Pochopil bych ho, kdyby se to mělo opakovat.
Včera jsem se vydal do haly Dukly na extraligovej volejbal. Osoba v pokladně se tázala, jsem-li důchodce. Na jednu stranu mě to potěšilo (nepatrný vlezný), na straně druhý mi je líto, že budu muset častěji navštěvovat kosmeťák. :-(
Dávno tomu, co se v Kladně vařilo pivo. Pivovar měl, jak se na takovou výrobnu patří, studnu s dobrou vodou. Potíž nastala po jeho ´odstávce´. Ta studna má takový přítok, že neustále přetéká(do odpadní strouhy).
Teď v těch mrazech strouha zamrzla a voda se rozlila po silnici. Jak ale takové vodní plochy zamrzají od hladiny a auta tudy jezdila (bo je to tudy rychlejší), máme výhled z kuchyně na tankodrom: ledové schody 25 - 30 cm vysoké, koleje, ze kterých nejde vyjet ...
Silnice je uzavřená a místní "měšťáci" občas kontrolují zákaz vjezdu.
To slyším poprvé, že na Kladně byl pivovar. I když samozřejmě vím, že byl v každém slušném městečku. Ale co nevím, je kde to bylo?
Aha, dík. Kdysi jsem v těch místech byl kvůli vlečce z Vejhybky, ale už si to vůbec nepamatuju. Jenom vím, že ta slečna, co jsem tam s ní byl měla pomněnkové oči, přes které žádný bývalý pivovar vidět nebyl. Ach, kde jsou ty časy her a malin nezralých. :)
http://www.google.cz/search?q=kladno%20minule...
http://www.tesarek.net/pivovar/historie.html
A pak tam taky byl jeden v Rozdělově, co vařil hnusný pivo (ale to až v 90. letech) a teď je tam Kozlík, který vyhrává ceny :-)
Sakra, Kozlíka mám u nosu a nevím o tom. Při příští návštěvě Kladna to budu muset prubnout.
Já tam byl jen jednou... Ale a hospoda byla taková zvláštní, na jednu stranu z venku fakt hnusná "paneláková" krychle v sídlišti, vevnitř docela pěkná hospoda :) Někdy tam zase vyrazím :)
Já bych se tak netěšil, z Kozlíka už je obyčejnej eurobír. Za pět minut spadne pěna.:-(
No že spadne pěna, to neznamená, že je špatnej, nebo jo? To znamená, že v tom není tetrahop :-D Ale jo, dlouho jsem ho nepil... možný je všechno... Já mám radši silnější piva :-)
http://jaroslavnovak.blog.idnes.cz/c/130162...
Výborně, čekal jsem, že přijde s tímhle: http://ekonomika.idnes.cz/pivovary-vylepsuji... , což Pivní magazín celkem solidně nakop a paní redaktorku s tím.
On je to asi jen detail, jsou v pivovarnickém řemesle horší věci :-)
Určitě jako všude, ale já byl celej život zvyklej, že pivo kroužkovalo sklenici. Pěna totiž má zabránit jeho zvětrávání, což přichází podle odborníků dost rychle. Když si přečteš ten článek od Lucie (ten právě předloni vyšel v Pivním magazínu), dovíš se o pivu fůru dalších zajímavostí.
V obci Žalov (1767 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Roztok) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[11]
výroba cementového zboží, cihelna, drogerie, obchod s dřívím, družstvo pro rozvod elektrické energie v Žalově, galanterie, 2 holiči, 7 hostinců, 2 kapelníci, konsum Včela, 2 krejčí, továrna na kůže, pekař, pokrývač, porodní asistentka, radiopotřeby, 10 rolníků, 3 řezníci, 10 obchodů se smíšeným zbožím, švadlena, 3 trafiky, truhlář, obchod s uhlím, zahradnictví, 2 zámečníci, 2 zedničtí mistři
Ted mame v Zalove 3 hospody, jednu trafiku v zime zavrenou, 2 obchody s potravinami a 1 se smisenym zbozim, jeden supermarket, kavarnu, detske obleceni, potreby pro zvirata, benzinku a nekolik autoservisu a zkusebnu motoru. Nejaci ti remeslnici se taky najdou, ale oproti stavu z roku 1932 je to celkem dost bida.
V obci Lipová u Šluknova bylo krom tebou vyjmenovaných také následující úřady: okresní soud, berní úřad, úřad pozemkových knih, obecní úřad, poštovní úřad, telegrafní úřad, finanční stráž, důchodkový kontrolní úřad, notariát, četnictvo, správa lesů a statků, děkanský úřad a vikářství, národní a občanská škola, lesnická škola, dívčí a rodinná škola.
Byl zde rozvinutý průmysl: pivovar, knihtisk, kamenotisk, továrna na výrobu likérů a ovocných šťáv, octárna, válcovna hliníkových fólii, továrna na výrobu kostěných knoflíků, výroba umělých květin a listů, výrovny tkaného zboží, výrobna lepenek, továrna na výrobu nýtů, lom na žulu a syenit.
(zdroj: http://www.lipova.cz/Kronika-obce.aspx)
Nojo, prostě dřív bylo ledaccos jinak. Dneska tam žije pár obyvatel. :(
Hmm....
http://zpravy.idnes.cz/vznikla-cestovka-ktera...
Kolik se za ten vejlet platí bokem ?
No třeba "Pražské safary" za pouhých 499 Kč. Nevím, zda je v ceně povolenka na odstřel.
http://corrupttour.com/
Tak jen ať nám kvete ta korupce, ať je co ukazovat tůristům:-((
http://www.lidovky.cz/navstevy-klientu...
No co. Podnikatelský záměr. Cestovka našla klienty, tak provádí.
Je ale fakt naprosto nezbytné vodit bandu čumilů, kteří se přišli jen pobavit, na urgentní dětský příjem? To by ti účastníci zájezdu nevěřili průvodci, kdyby jim to povídal před nemocnicí?
Co byste dělali, kdyby taková cestovka začala vodit klienty do vašeho paneláku, protože by se ukázalo, že v některém z bytů se provozovala korupční činnost?
Nakonec se na korupci budou vztahovat i autorský práva a poplatky z nich :-))
A budou je dostávat ti, co korupci dělají, nebo ti, co ji ukazují?
Teda já nevím. Když zrovna záchranka přiveze děcko s roztřískanou hlavou a povezou ho rovnou na sál, je to důkaz, že se jedná o "kulicha"?
Příjde mi to stejně tak neúčelé a zároveň populistické, jako když reportérka v hlavních zprávách v živém vstupu předvádí, že voda při -20 zmrzne.
Holt, když na to chce někdo koukat, ať kouká.
Cestou od tramvaje čtyři horkovzdušný vzduchoplavecký balóny odhadem nad bejvalým Plastimatem . Večer zase budou v bedýnce.
Horkovzdušný balóny v zimě? Někde jsem četla či slyšela, že v zimě zásadně nelítaj.
Viděl jsem minulej tejden v černý kronice záběry z nějakýho lítání nad Libercem a dnes se to podle předpovědi opakovalo.
V černé kronice? Žeby nějaký nový způsob sebedestrukce?
No my tomu doma říkáme "tělní tekutiny", ale předpokládám, že abernathy myslí to samé - Televizní noviny TV Nova.
Málokdo uhodne, co si myslím. Ty ses trefil.
Aha. U nás doma TV Nova vůbec nepouštíme. Jsem zřejmě o dost ochuzena.
8-((
A to já zas jó. Zvlášť když jede nějaká lahůdka se Stývnem Segalem nebo Van Dammem.
Ale prd, ty staré filmy se Segalem jsou ještě dobré. Takový Nico nebo Nemilosrdná spravedlnost, mně se to fakt líbí. To jenom ty nové, skoro současné, jsou už pěkné slátaniny, ani Segal už není co býval, prostě je starej, tlustej a sotva se hejbe :-)
JCvD taky beru jen v těch, ve kterých se proslavil...
Není to právě lepší? Pokud máš výkonný hořák, tak ten balon musí lítat ve studeném vzduchu líp ne?
Akorát mě napadlo, že v případě poruchy hořáku to může být dost adrenalinový. A v tom koši může být slušná kosa. Vždyť je to jen pletený a škvírama tam fouká.
V balónu a fouká ? Pokud není uragán, tak tam nefouká téměř vůbec. Balón je větrem unášený, takže po čase s tím větrem plyne. A v tý kose jim ten teplej vzduch líp stoupá.
Z toho, že balón letí podle proudu vzduchu vychází i název příručky pro balónové vzduchoplavce : "Jak řídit neříditelné" :-)
Přesně tak, snadněji se dosáhne potřebného rozdílu teplot uvnitř/vně balónu a tím se dosáhne potřebný vztlak.
Naopak, slunce je níže, tudíž se povrch, zvláště tmavého balonu tolik nehřeje a balón jde ochotněji i dolů. Prostě v zimě se to líp řídí.
Což mi připomíná veselou historku, jak borci tuším tu z Brna že udělají nějaký rekord, který spočíval mj. v tom, že balón udrží ve vzduchu 24 hodin (a přistanou co nejblíž místu startu, což je s balónem umění, neb vítr ho furt někam odnáší). No a inteligenti si na to vybrali něco kolem 21.6., snad aby na to měli světlo, a tmavomodrý balón, snad že ušetřej za topení. Prý už kolem jedenácté zjistili, že i když netopí vůbec, balón jim furt stoupá, což je celkem prekérka, neb v tom nejsou žádný padáky, a když se vytrhne paraventil, zase neovlivníš rychlost klesání a místo přistání. Hehe.
Když vystoupí politik ze strany Zelených v zábavném pořadu a nezná informace netýkající se jeho oboru tak to místní "pravičáci" i mnoho let poté používají jako nezlomný důkaz totálního diletantismu ve straně.
Když blekotá pravicová ministryně z TOP 09 ve zpravodajském pořadu o nejdůležitější části jeho agendy (jak rozfofrovat 100-150 MILIARD kČ), tak je ticho po pěšině a strana i nadále zůstává plná fundovaných odborníků.
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Pres-166...
No, zdá se mi, že tvůj ukřivděný výkřik vychází z ryze bulvárního titulku pofidérního webu.
Jestli je pravda, co dále uvádějí :
"„Nevím, jak ke stanovení došlo. Musela bych si vymýšlet, což bych nechtěla. Velmi se omlouvám, ale nemám tady podklady,“ uvedla ministryně na dotaz, jak se zmíněná částka vypočítala. „Církevní majetek není žádným tajemstvím, ale celkový seznam majetku v tuto chvíli v ruce nemám. V této chvíli žádný termín nevím a není ani domluvený, takže ani neodpovím,“ reagovala Hanáková na otázku moderátora, jestli existuje seznam vydávaného majetku a zda bude zveřejněn.",
tak kromě první větičky se s tím zas až tak špatně nevypořádala. Měla by si zjistit, jak to její předchůdci dopočítávali, nebo by alespoň mohla ke zdrojům odkázat. Jinak ale na odpovědi nic tak hrozného není. Titulek to akorát nafukuje.
A toho moderátora teda moc nemusím, klade otázky dost neseriózním způsobem a tlačí hosty do zkratkovitých odpovědí.
Pusť si záznam.
Co je mi do toho, že nemá podklady? Tlačí do parlamentu zákon, který tam má prosadit a obhájit, jde ten zákon obhajovat do televize a místo toho blábolí? Hergot a za co dostává plat? Za to, že neví? Proč má politik, který se nedokáže připravit na důležitou schůzku, rozhodovat o desítkách miliard? Tohle je kompetetní rozhodnutí?
Viděl jsem také článek v Lidovkách a literárkách (kromě originálního záznamu). Asi další bulvár.
Ano, akorát ona k tomu přišla jako slepá k houslím (ač ji to ani trochu nepřidá). Ty smlouvy nedělala ona, i když je navrhovatel zákona. Nebo ne?
Každopádně, když už jsme u toho. Tak kritici mají pravdu, že by u toho měl být seznam nebo by se nemělo mluvit o částkách tak přesně. Spoustě obcí to škodí, nemůžou nakládat s majetkem.. bohužel...
Máš pravdu, Jacques přišla k otázce biomasy jako slepá k houslím. Šla do zábavného pořadu, předem nevěděla na co se jí bude nevyzpytatelný moderátor ptát. Zeptal se jí na něco čím se nikdy v životě nezabývala.
Na druhou stranu tu máme politickou stranu která ze svého středu vybrala tu nejlepší, která se na danou funkci hodila v době kdy bylo jasné, že tato osoba bude v nejbližší době řešit restituční zákon (jestli si toho vedení TOP 09 nevšimlo, tak to je banda břídilů). Předložila sněmovně návrh velmi důležitého a citlivého zákona. Předpokládal bych, že si ho důkladně nastudovala a konzultovala se svými podřízenými. Jednoznačně to pro ni byl úkol číslo 1. Byla pozvána do pořadu o kterém předem přesně věděla nač bude tázána... A prokázala naprostou nekompetentnost k výkonu své funkce.
Ale ona z té správné strany, takže to je vlastně v pořádku, že.
K zákonu jako takovému se nevyjadřuji, vím o tom kulový (zhruba stejně jako paní ministryně). Jenže já, na rozdíl od ní, nerozhoduji o částkách v řádu desítek miliard.
Nehodnoť to jako ortodoxní fanoušek. Zkus se na to podívat z odstupu.
To je velkej problém naší politiky i lidí politiku sledujících - fankluby vlastních nedotknutelných a těch druhých špatných, jen samá zášť, nenávist, ukřivděnost, startování na každou pitomost...
Jacques naprosto nepoliticky (ač politička) se pustila do jakéhosi vysvětlování, i když to mohla jednoduše ustřihnout tím, že se v podrobnostech neorientuje, že na tohle mají odborníky. Rozumný divák by to pochopil.
Tak tady je ještě zábavnější expertka na biomasu s hromadou papírů, které předčítá a ještě dělá chytrou protože je to důležité částí její práce, protože paní, teď už můžeme jmenovat, paní Kateřina poslední tři čtyři léta vyvíjela kotle na biomasu :),desítky kotlů, teda vyvíjela je jejich navštěvováním :)
Topit se dát balíkovou smávou a hořčicí :)
Měla blackout a né okno :)
http://www.youtube.com/watch?v=CRLzDp6CvD4&...
Víš, ač chápu Tvoje argumenty a opravdu neříkám, která je lepší.
Ale máme tu političku, aktivní členku strany zelených, která ze sebe udělal husu, protože nevěděla zásadní věc, co je biomasa a ještě se to snažila okecat. Problém je, že její strana prosazovala tento způsob výroby energie, ona byla v jejím vedení a na takovou triviální otázku měla odpovědět, nebo to uhrát. Bohužel byla nervozní a nedala to. To se stane každému. Proto se jí všichni smáli, i když biomasa nás bude stát hodně peněz a někteří se kvůli tomu hrnou do vlády, aby se to náhodou nezměnilo... Ministrině přišla k těmhle restitucím nově. A taky se nepředvedla nejlépe a já si toho všiml a nelíbilo se mi to. Ale udělal to, co měla. Odmítla se s nimi bavit, Jacques se chytla na udičku. Nejspíš jsou obě nebyly na správném místě.
Co to dokazuje? Že naši politici jsou neschopní? To my víme? Dokud budou politici, vždycky budou neschopní, to je bohužel asi běžné. S tím nic neuděláme. I když si spousta lidí myslí, že u voleb zvolením těch samých lidí se jim rozsvítí...
Myslím, že některým lidem nepomůžou ani ty informace či podklady.
Typickým příkladem je i Váš výkřik k místním pravičákům z 18:37.
Typický příklad špatně zvolené argumentace, který jen posílil předsudky místních a to nejenom pravičáků, že i mezi voliči/příznivci zelených mohou být diletanti :).
Kupříkladu v komunikaci.
Nebo v argumentaci?
Navíc mám pocit, že děláte medvědí službu tomu politikovi:)
Oborem Vámi zmíněného politika je členství ve straně zelených ?
Vidíte a já troubelín jsem si myslel, že jeho oborem je překladatelství z jazyka německého ?
http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#en...
ehm co zelený straník Jan Šlechta ? Milovník přírody ?
http://www.youtube.com/watch?v=X438jBIhhhE
řadový delegát, prakticky bez vlivu. Schopen samostatného pohybu a artikulovaného projevu. V porovnání s Petrem Kottem, který se zřídil tak, že se nebyl schopen účastnit hlasování o vyslovení nedůvěry vládě je to dost břídil.
S tebou je sranda :-) Když už nejde vyvrátit, že je někdo z tvých favoritů prostě blbej, tak než bys napsal, že tenhle exemplář se prostě nepoved, musíš holt za každou cenu i bez zjevných souvislostí kontrovat :-)
Sedět druhý den na stranickém sjezdu tak si dám asi také nějakou do hlavy.
Nicméně máš pravdu. Místo toho, aby místní pravičáci uznali, že se tenhle exemplář nepoved...
Jak "Místo toho, aby místní pravičáci uznali, že se tenhle exemplář nepoved..."?
Tady je snad nejaky pravicak, ktery pochybuje ze se Ujezdakem zmineny exemplar nepovedl? 8-)
Ja klidne uznam, ze pokud nekdo predklada nejaky zakon, mel by o nem znat podrobnosti. Jenze ja nejsem fanouskem zadne parlamentni strany. Ocekavala jsem, ze bude topka predvadet trochu lepsi divadlo, nez predvadi, takze me dost zklamala. Misto reforem zprznene kosmeticke upravy, skoda slov...
On se v této diskusi pohybuje nějaký pravičák? I nejpravicověji se profilující diskutéři (např. já;-)) jsou maximálně politický střed. Jsou ochotni uvažovat s předpokladem, že existuje stát, pár zákonů a nějaké minimální daně. To je z pravicových tezí dost významný ústupek, kdyby tak obdobného byla schopna místní levice.
Jestli tu byl někdy nějaký reálný pravičák, tak na tohle zaplevelené fórum prdí a místo talchání na internetu sobecky, egoisticky a asociálně vydělává prachy, nakupuje matroš a bicykluje a v zimě lyžuje. Samozřejmě bez batůžku a bez petky.
Jelikoz pojmy pravice a levice nejsou nijak presne definovany a pro kazdeho maji trochu jiny vyznam, ktery se navic meni v case, nema tak uplne smysl tyto pojmy v beznem hovoru pouzivat. Ty ocividne beres za pravici extremni liberaly, coz je hodne mensinove pojeti.
a on to Újezďák dělá jinak?
Ne, dělá to naprosto stejně, tak co je divného na tom, že mu Hrabosh odpovídá tak, jako on jemu?
Mě to divný nepřijde.
Když mi někdo řekne "dobrý den pane", odpovím také tak, když mi řekne "ahoj Jiř"í, odpovím "ahoj Petře", když "nazdar zmrd"e, odpovím "čus sráči".
Jiná věc je, že se toho nechci zúčastnit a ani to číst.
Obecně vzato máš pravdu, nečti to a neúčastni se :)
Chápu že tě nebaví , že konkrétně Panu Hrabošovi úporně vykám ale to jen kvůli tomu, že onikání už dneska nikdo nerozumí a nevím jak slušněji vyjádřit svou nechuť s jeho způsobem argumentace.
Ono je to celé nádherně vidět tím jeho úvodním příspěvkem, koneckonců bez toho by mě ani nenapadlo sem dát trapas paní Jacques II. nebo toho úsměvného zeleného ze sjezdu.
Ale zase jsem se udržel a nedal jsem sem ani veselé nahrávky z tiskovky pana Bursíka a z jeho rozhovoru o popírání mailů o řešení silou katuško :)
Dokonce jsem sem nedal ani projevy paní Kuchtové nebo Zubové, a nebyla to vlastně chyba, je to přece jenom bývalá zelená věrchuška nebo ne ?
A už vůbec ne mudrlatské projevy od Stropnického juniora :)
Některý z výše jmenovaných snad selhal ve funkci ministra stejně jako paní Hanáková?
Protože jinak by to bylo zcela mimo mísu.
:) No třikrát měř, jednou do toho řež a když řeknu, že jsem to tak trochu tušil :)
Takže paní Kuchtová,pan Jaromír Soukup a Kateřina Neumannová pardon Josef Jindra , Liberec nic ? Vyblokování pana Kumpošta nic ?
Myslím, že to co dokázala paní Kuchtová za pár měsíců skrzevá kamárádíčky se někteří lidé snaží napravit ještě dnes. Třeba Liberecká VŠ pořád nemá peníze za pronájmy budov za šampionát, o drobných podnikatelích nemluvě...
A co má společného Kuchtová s tím, že pořadatel MS slíbil zaplatit a nezaplatil?
Za to je snad odpovědná Neumannová a Jindra a jejich spojení se Zelenými mi poněkud uniká.
V Liberci se prý říká tahle hádanka :
Přišel k nám bílý kůň zalehl nám celý dvůr.
Co je to ?
Kateřina Neumannová :(
Osoby a obsazení v souvislostech :
Kuchtová, ministryně za stranu zelených, Soukup její kámoš a sponzor strany zelených, Jindra jeho kámoš, Kateřina Neumannová viz nahoře
Poškození a vyřazení :Roman Kumpošt šéf příprav MS, ostrakizován a dehonestován ministryní Kuchtovou, vyloučen z karuselu.
Město Liberec, obviněno, že si nehlídá své investice tou samou dámou
http://www.sport.cz/clanek/132148-jindra-muze...
Pan Josef Jindra mě zastupuje a uděluje souhlas ve všech věcech obchodních, organizačních a administrativních celého vnitřního chodu organizačního výboru," stojí v dopise.
Neumannová se přitom na podzim loňského roku, pár měsíců po dosazení do funkce na popud tehdejší ministryně školství mládeže a tělovýchovy Dany Kuchtové, zaručovala, že Jindra ani žádná z jeho firem nemá s její výměnou za původního šéfa organizátorů MS Romana Kumpošta nic společného a v Liberci 2009 nebude mít vliv
aha, tak takhle se hoši učí ty kousky na kolch... :-)
http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&v...
Zlatej sklepní kanclík: http://www.mediar.cz/misto-kde-se-v-bolestech...
http://www.londynska30.cz/aktuality/kralovstvi/
přemýšlím o tom, že bych šel...
No, nevím, jestli režisérský sestřih dokáže napravit všechny lapsy, kterými tento "historický" spektákl oplývá.
Musel by vystřihnout skoro všechny záběry Jeruzaléma, většinu scén z křižáckých hradů, všechny ahistorické hlubokomyslné úvahy z úst hrdinů a v neposlední řadě prkenného Orlanda Blooma... Nejsem si jist, jestli by se použitelný zbytek filmu nevešel do desetiminutového videa na youtube. ;-)))
Ty mi beres iluze! Ja to jeste nevidela... Jinak je pravda, ze cokoli americkeho historickeho z poslednich let nemelo s historii moc spolecneho.
já to taky neviděl, ale tedy nevím...
http://www.csfd.cz/film/178906-kralovstvi-nebeske/
Víš, přesně řečeno nemám nic proti drobným ahistorickým rekvizitám ve filmu. Dokonce i ty hory kolem Jeruzaléma bych panu Scottovi odpustil. Co mi ale skutečně vadí, je, když někdo vezme lidi s myšlením přelomu 20. a 21. století, nechá je hrát naprosto dnešní zápletku, akorát je oblékne do kostýmů a tvrdí, že natočil historický film. Pak se setkáváš s křižáky a Araby z jedenáctého století s hubou plnou vzákemné tolerance a moderního vyčichlého humanismu (Království nebeské), se středověkými ženami hlásajícími feministické myšlenky (První rytíř), anebo s husity hlásajícími národnostní stát 19. století. (Jan Žižka). Dělá to z těch lidí (a z nás diváků) akorát pitomce, a to mi fakt vadí.
Oč přesněji se s problémem odlišnosti myšlení středověkého člověka vypořádal třeba Vláčil v Údolí včel! I Monty Pythoni se v Hledání svatého grálu trefili líp, než Scott v Království nebeském... :-/
http://www.sfkpalantir.net/index.php?pid=318
Ještě bych doplnila Markétu Lazarovu. Z té je středověk taky pěkně cítit.
Je z toho cítit naše představa o středověku :)
Možná ještě lépe řečeno, představa spisovatele na základě vnímání historie ve 20-30 letech minulého století.
Středověk totiž není nějaká určitá doba, kterou pobíhají nějaké skupina zaostalých, špinavých, krutých a zmrzačených lidí, kteří nemají na práci nic jiného než okrádat, loupit, unášet, znásilˇovat a nečistit si zuby ...
Pro lidi v 13 století ( děj romámu VV) byl středověk dobou podstatně blíž ke zrození Krista než je dnes pro nás.
Pro ně byla jejich doba novověkem :)
Hm, ne tak docela.
Jednak: četls tu novelu? Je výrazně odlišná od Vláčilova filmu - vlastně se jedná o dvě naprosto nezávislá umělecká díla se shodným názvem.
A pak: každá doba má mnoho tváří. Nikdy nezobrazíš všechny. Středověk byl i takový, jak jej zfilmoval Vláčil. Čímž neříkám, že hnusný, primitivní a tak vůbec, jak se snažíš naznačit (ostatně, já tohle nečtu ani v tom filmu, ani ve Vančurově novele). Ale - zkrátka - určitou tvář středověku ukazuje Vláčil IMHO trefně, konkrétně myšlení, cíle a pohnutky lidí.
Co ukazuje ze středověku Scottův velkofilm, to bych si netroufl přesně určit. Nejblíže by to ale asi vystihovalo slovo "nic". :-)
A z čeho tak soudíš, že se pan Vláčil trefil ?
Jsou to prostě dva umělecké pohledy na věc, nic víc nic míň.
Středověk byl přesně takový jaký je dnes "novověk" a jak bude dnešek chápán za nějakých 700-1000 let..
Plný lidí, kteří žili, milovali se, nenáviděli se, pomáhali si, okrádali se, lidí kteří přemýšleli, vynalézali, pracovali, užívali si,měli své víry a nevíry, touhy a naděje a nakonec rodili se stejnou cestou jako dnes ..
Žít v pozdním středověku v Evropě znamenalo mít zhruba 4x lepší život než dnes v Zaire nebo podobně novověké zemi při zhruba stejné šanci dožití...
V dnešní době si malujeme dvě bajky o středověku :
1. středověk byla doba temna a buďme rádi, že je to za náma protože byl plný primitivů kteří jen mlátili ženy a děti a náboženských fanatiků kteří nemohli být našimi předky ale předky těch zlých dneska.
2. středověk byla doba, kdy lidé jedli pouze zdravé a ekologické a bio potraviny, pili čistou voděnku a dýchali čistý vzduch.
Neexistovaly moderní choroby jako rakovina, astma, alergie a všichni byli zdraví, měli nízký cholesterol a pokud umřeli tak to bylo na mor nebo na náhodu...
Ani jednu z oněch bajek o středověku jsem už dlouho neslyšel (a samozřejmě ji ani nezastávám). Ale nevidím ji ani ve Vláčilových filmech.
Jisté ale je, že lidé v mnoha ohledech jinak mysleli. A to je zajímavé.
Tomu nevěřím :)
Ani nevím jak to vlastně myslíš s tou jinakostí myšlením, nemáš spíš na mysli vnímání světa v souladu s úrovní poznání :)
nebo jako že chlapi nemysleli každé půl minuty na to :) jako dnes ?( dle ženských průzkumů:)
Složitý, moc dlouhý, spíš ti sem hodím literaturu. S "úrovní poznání" to prakticky nemá co dělat, ostatně ten termín je hodně ošidný (má nebezpečně blízko ke slovu "pokrok").
Krátce: změnily se (a stále mění) cíle, které člověk má. Jeden historik o tom vyprávěl anekdotu: kdybyste křižákovi ukázali letadlo, nezajímalo by ho, jak to funguje, ale velmi důrazně by se ptal, proč, když máme takovou technologii, necháváme jeruzalémský Boží hrob stále ještě v rukou pohanů.
viz:
Jacques Le Goff: Kultura středověké Evropy
Jacques Le Goff: Středověká imaginace
kol. autorů: Středověký člověk a jeho svět
Dušan Třeštík: Mýty kmene Čechů (zejména úvodní kapitola)
atd. atp.
No a jaký je v tom rozdíl oproti dnešnímu myšlení ?
Použití nejnovější dostupné technologie k dosažení primárního cíle ?
Podívej se skoro každá zbraň a technologie v dějinách byla v určité chvíli výplodem specialistů v rukou poučených laiků použita k tomu aby dosáhli svého aniž by je zajímalo jak se kalí čepel, z čeho je tetiva, proč řecký oheň plave nebo čím to je, že kroužková zbroj nepustí šipku skrz...
V čem je to jiné od myšlení nějakého ajattoláha, který nakonec až tu jadernou zbraň bude mít ji třeba použije na nevěřící psy aniž bude vědět jak funguje separace uranu z rudy natož detonátor ?
Je to jiné právě v záměrech a cílech - například i v cílech ajattoláha a křižáka, ale zejména v cílech křižáka a současného člověka (vlastně vyvracíš sám sebe: to, že někdo použije atomovku, z něj nedělá moderního člověka. Prostředky nejsou důležité, důležitý je cíl, který má člověk v hlavě. Hle, změna myšení :-))
Dá se ostatně (a to dost souvisí) sledovat také vývoj pojmů - krásným příkladem je například slovo "svoboda", které mělo ve středověku zcela jiný obsah než dnes. Totéž například slovo "národ", ale také daleko konkrétnější pojmy, jako třeba "město", "hrad" nebo "les".
A slova - zvláště ta abstraktní - nejen formují, ale doslova utvářejí myšlení. Kdybys je použil v rozhovoru se středověkým člověkem, došlo by k naprosto zásadnímu nedorozumění, zkrátka byste navzájem nevěděli, o čem to ten druhý mluví. To nazývám rozdíly v myšlení.
Nemůžu za to, že mi opakovaně dokazuješ svou pravdu na věcech, které nikde netvrdím. Je to ztráta času...
Pokud potřebuješ vyhrát na body, ok, vyhráls a necháme toho. Pokud ne a zajímají tě skutečně dějiny myšlení ve středověku, pojď někdy na pivo anebo (ještě lépe) si přečti některou z navrhovaných knih.
K těm bych ještě měl dodat: cokoli od Dumézila..
mě nejde o nějaké vítězství, navíc je to docela zajímavá debata :)
Ty jenom říkáš, že je historický rozdíl ve významech slov a dokazuješ tím, že lidé dřív mysleli jinak....
Jinými slovy tatínek, který láskyplně říkal před 150 léty dcerce kurvičko, to sice myslel jinak než je dnešní význam slova kurva, ale myslel při tom úplně stejně :)
Nebo ještě lépe rozdíl mezi stejnými slovy v češtině a slovinštině znamená, že češi a slovinci myslí jinak ?
Ano, čekal jsem podobný argument.
a) Ano, je pravda, že jazyk podmiňuje myšlení, a proto lidé hovořící různými jazyky myslí odlišně. Kdo se někdy pokusil o překlad jakéhokoli uměleckého nebo filosofického textu (ne návod k použití myčky, i když i to bývá zajímavý zážitek ;-)), ten na to pravděpodobně narazil.
b) Ale o to tolik nejde. Bylo by lépe bavit se o pojmech, ne o slovech. A je také možné, že tě mate to moje (uznávám, že nepřesné) "myslet jinak". Přesněji, ale ne tak snadno se mluví o "změně životních postojů" nebo o "změně paradigmatu". Hezky to dokládá například právě změna obsahu pojmu "svoboda". Nedá se to přesně vyložit stručně, ale pokusím se co nejlépe: středověký člověk nikdy nepoužil (nebo se to nedochovalo) slovo svoboda v našem dnešním významu - jako svoboda "od něčeho". Jsem svobodný, tedy něco nemusím. Vždy tím myslel svoboda "k něčemu": mám svobodu nosit titul, pálit uhlí, sbírat dřevo, postavit si hradby, vařit pivo, pořádat trhy. Trochu, ale ne přesně to vystihuje jeden odstín našeho pojmu "právo" (který ve středověku existoval taky a měl opět jiný význam). Pro naši "svobodu od něčeho" neměl vůbec slovo nebo se nedochovalo). A jsme u těch cílů: kdyby lidi ve středověku ten pojem potřebovali, slovo by snadno vzniklo. Jenže je ani nenapadlo takhle uvažovat. Budou si muset počkat na běsy francouzské revoluce, než se vyvine naše pojetí života jako něčeho, na co máme "právo". Pro středověkého člověka byl život úkol ke splnění, žádné právo.
To celé mělo obrovské důsledky: dnešní morální soudy nad středověkou "netolerancí" (další takový zrádný pojem) nebo náboženskou nesnášenlivostí postrádají jakýkoli smysl, protože ti lidé nevnímali život jako nejvyšší právo každého člověka - ani sebe, ani nikoho druhého. To své "pobijte všechny, Bůh si to přebere" nebo "zahubíme tělo, ale zachráníme duši" mysleli skutečně vážně, jakkoli my je podezíráme z cynismu a pokrytectví. A pak se rozčiluj nad upalováním Jana Husa nebo nad žhářstvím jeho stoupenců...
A tak dále, nechci nudit přednáškou. Do toho celého se samozřejmě míchá ještě individualita, kterou těžko zobecňovat a která bude tehdy io teď vytvářet z paradigmatu milion výjimek.
Zpět k filmu: právě otázku svobody, jak ji vnímal člověk ve středověku, řeší film Údolí včel a právě tam se Vláčil IMHO přiblížil k pochopení (což ovšem jasněji vyplyne pouze z té původní, pro TV neustřihnuté verze, která je dnes k dostání na DVD). Proto jsem se pokusil právě o přednášku o pojmu "svoboda" :-))) Omlouvám se za délku a nejspíš i nudu.
Musím běžet, zatím.
Dík za pěkné vysvětlení, ale pořád jsme u toho, že pan Vláčil natočil pouhou představu o tom jak vnímal středověký člověk pojem svoboda.
O tom, že ji natočil umělecky zajímavě a divácky vděčně nechci vést spor :)
My, kteří nechápeme projevy náboženské nesnášenlivosti v roce 2012, můžeme těžko hodnotit tytéž projevy ve středověku, leda že by jsme souhlasili s tím, že středověk v některých kulturách a hlavách trvá i v roce 2012 :), což je zjevně pravda ...
Ovšem zkus dnes označit nějakou kulturu a náboženství ( mimo severoatlantickou a křesťanství tam se to může a ještě ti zatleskají ) za středověké a jeho projevy za nesnášenlivé :)
Dostaneš za uši :) od novodobých nesnášenlivých, kteří mají pocit, že nás nesnášet lze a zasloužíme si to, ale jiné se nesnášet nesmí ....
Takže máme další otázku pokud dnes někdo je ochoten obětovat život za svou víru případně to udělat jinému, tak je podle tebe středověkého myšlení nebo je to jen prostě fanatik který myslí moderně ale má středověké cíle ? :)
Souhlasím prakticky se vším. Jistě že Vláčil natočil svou představu (ostatně docela věrně podle Körnerovy předlohy). Já jen tvrdím, že je se svou představou pravděpodobně blíže středověké realitě než většina ostatních tvůrců historických filmů umístěných do středověku.
A ano, opravdu si myslím, že nemálo současných problémů plyne právě z toho, že evropská civilizace prošla od středověku proměnou myšlení, kterou některé jiné civilizace neprošly. (Prozatím bych se rád vyhnul hodnocení, jestli to byla proměna k lepšímu či k horšímu, jisté je jen to, že byla vykoupena spoustou krve). Takže jsem opravdu přesvědčen, že dnešní fanatik má v mnoha ohledech zkrátka středověké myšlení. Použití letadel, semtexu a špinavé jaderné bomby s tím nemá co dělat, to je jen změna rekvizit.
Proto je vlastně pravda, že jako Evropan si zkrátka nemohu dovolit netolerovat ostatní, ne kvůli nim, ale protože bych tím zradil vlastní civilizaci a její draze vykoupený vývoj. A z téhož důvodu není nesnášenlivost v ostatních civilizacích (pro jejich příslušníky) problém: jejich civilizace prostě vývojem směrem ke vzájemné toleranci neprošla. Prosím, nechápej mě špatně, já to nijak neschvaluju ani nesoudím. Jen popisuju reálný stav. Bojovné výzvy k agresívní ochraně vlastní evropské kultury jsou pěkné a člověka zahřejí u srdce, ale je to marné: my už to prostě nedokážeme. Popřeli bychom tolik vlastních zásad, že bychom ztratili sami sebe. Naposledy jsme to - a ne zrovna šikovně - dokázali v koloniální době.
Neptej se mě, co s tím. Podle mě nic. Neztratit vlastní identitu, ke které neoddělitelně patří umění tolerovat druhé. Diskutovat o přípustné míře této tolerance. A snažit se to nějak přežít. Pokud jde o dějiny, jsem spíš pesimista: vývoj směrem k civilizaci znamenal vždycky po určité kulminaci spíše oslabení a nakonec zvítězily mladší, neopotřebované, agresívnější kultury. Jen proto, aby se za nějakou tu tisícovku let samy staly kořistí dalších. Třeba je to to, co nás čeká, kdo ví. :-)
Dobrý .... palec nahoru :)
Když pominu ranné křestanství a Ježíšovo poselství , či poselství Tomáše Akvinského tak tolerance druhých kultur byla paradoxně silnější v ranném středověku než kdy jindy potom až řekněme do roku 1970 ?:)
Pozor nemluvím o nezmocňování se majetku jiných kultur.
Mluvím o tom jak se vítězná kultura nechala inspirovat nebo změnit kulturou "poraženou".
Takové království sicilské, po porážce sicilského emirátu "primitivními" normany bylo místem, kde poražení muslimové byli normálními členy společnosti tak jako předtím za vlády saracénů byli křesťané členy jejich společnosti. Situace kdy za vlády muslimů měli křesťané vysoké funkce ve státní správě za normanů pokračovala přesně obráceně :)a trvala cca 400 let....
Tolerance začala paradoxně klesat s přechodem k vyšším státním celkům, kdy bylo potřeba sjednotit národy a jednoticím prvkem se jednoznačně stalo kdysi toleratní náboženství...
Konec tolerance přišel s vrcholem nacionalismu ve století 18-20, proti němuž je středověk obdobím, kdy se lidi navzájem tolerovali a vybíjeli se podstatně méně než v době daleko postředověké ....
Že by se lidé dříve vybíjeli méně, to asi tak nebude.
Poměr mrtvých k celkovému počtu obyvatel za třicetileté války (na území Německa) byl nejméně 15krát vyšší než za druhé světové války. Počet obyvatel Falce se zmenšil z jednoho sta tisíc na pouhé 2000, které zbyly po válce (tedy zůstala jen 2 procenta obyvatel).
U nás to nebylo o mnoho lepší. Mnoho obcí zcela zaniklo (asi 6 tisíc).
V Čechách byly ztráty na obyvatelstvu asi 40 %.
Újezďák - přesné a zajímavě. Díky, bod.
Radix - to jsou zajímavé údaje, ale mám dvě výhrady:
1) třicetiletou válku lze řadit do středověku, jen pokud bereme v potaz některé extrémní názory o tzv. "dlouhém středověku", končícím až ve věku páry.
2) dalo by se polemizovat o termínu "vybíjeli", protože v drtivé většině jde o ztráty na životech civilního obyvatelstva, a tady se dostáváme do problémů se srovnáváním. Za třicetileté války býval poměr ztrát po velkých bitvách až 3:1 (civilní obyvatelstvo : vojáci), a ztráty byly způsobeny zavlečenými epidemiemi a následnou neúrodou, nikoli záměrným vybíjením civilů (např. etnickými čistkami apod.) Takže třeba na deset tisíc vojáků padlých v bitvě připadalo třicet tisíc civilů, zemřelých v okolí bojiště následujícího roku.
Pro třicetiletou válku se to blbě počítá v důsledku špatné evidence obyvatel, ale třeba pro napoleonské války je to už poměrně dobře zdokumentováno a ten poměr u Slavkova dělal 5:2 (100 000 civilů : 40 000 padlých).
Ve dvacátém století se dá snad obecně říct, že počet zemřelého civilního obyvatelstva v důsledku epidemií a neúrody klesá (španělskou chřipku nepočítám, protože její přímá návaznost na 1. světovou válku není stále, pokud vím, prokázána), ale zase je úmyslně decimováno z etnických, ideologických nebo taktických důvodů. Nicméně, pokud bys započítal ztráty za druhé světové války včetně civilního obyvatelstva, možná bys došel k trochu jiným číslům...
Kdybyste křižákovi ukázali letadlo ... považoval by to za dílo ďáblovo.
Podle dostupných pramenů asi většina z nich ne.
Takže tam nějaká letadla v té době létala?
Eh? Cože? Proč by měla? :-O :-)
Kdybyste křižákovi ukázali letadlo....Aviatik
Podle dostupných pramenů.... k.vl
Jedno z vysvětlení, které mě napadá je to, že by někteří křižáci letadlo za ďáblův vynález nepovažovali, protože už ho viděli a věděli co umí. Asi jako řecký oheň. Je to samozřejmě myšleno jako vtip.
Takže mi prosím vysvětli(a to se ptám bez ironie) proč by křižáci nepovažovali za ďáblův vynález něco co by se naprosto vymykalo jejich chápání. Pokud vím, spousta věcí ve středověku byla označována za ďáblův vynález. Některé proto, že je nechápali, jiné proto, že se domnívali, že škodí církvi.
Nebo bylo jejich myšlení takové - Nevíme sice co to je a nedokážeme si to vysvětlit, ale hlavně že s tím natrhneme zadek Saracénům?
Proč chodit až do středověku? Já považuju za ďáblův vynález mimozemšťany, ale jenom ty krvežíznivý, co nás chtějí vyhubit. I když o hodnejch mimozemšťanech jsem, pravda, neslyšel.
Tak si doplň vzdělání:
http://www.vesmirni-lide.cz
:-D
:-DDD
Aha! Tak to máš bod, to mi nedošlo.
Myslel jsem to tak, že přes obecně rozšířené mínění z dostupných pramenů naopak nijak přesvědčivě nevyplývá, že by ve středověku byly neznámé věci považovány obecně za ďáblův vynález. Ten argument se začal hojněji používat spíše v novověku, a to ještě jen někde a při určitých příležitostech...
Co to je stredovek? Ve stredoveku byl stredovek novovekem a stredovekem byl ctvrtovek. Tedy jestli v te dobe taky brali za pocatek stejne datum.
Středověk byl původně hanlivý termín vymyšlený na počátku novověku, pravděpodobně ve smyslu "mezivěk", tedy mezidobí, ve kterém se nic zajímavého nestalo a nic významného nevzniklo... :-)))
Ale je fakt, že historiografie sama sebe dostala do hloupoučké pojmové pasti, protože dějiny zhruba od konce 19. století nazývá nesmyslně "dějiny nejnovější". Žáci se mě často ptají, jestli budou následovat "dějiny ještě novější než nejnovější" nebo co vlastně. :-)
Jenomže kdyby někdo natočil jaké to opravdu bylo, tak by to dnes bylo nekoukatelné, takže když to má vydělávat velké peníze musí to být idealisticky a líbivě natočené.
Ty znáš nějaký historický film který má něco společného s historií :)
Poláci točí hezké filmy.
generál Nil. U nás třeba Bumerang. Vzpomenu si na další.
A třeba sv. grál byl historicky také hodně věrný. Žádná plátová zbroj v ranném středověku.
Myslíš sv. Grál od Monty Pythona?!? :o)))
Mě nemohli odtrhnout od seriálu Čtyři z tanku a pes.
Tak ten jsem hltala taky a navíc to pak byl námět našich oblíbených her. A zatímco se kluci vždycky hádali, kdo bude Janek, tak kamarád Jirka chtěl být vždycky jen Šarik :o)))
Našim oblíbeným tankem pak býval keř špendlík, který rostl v ulici, kde měl každý svoje neměnné stanoviště :o)))
Já byl už trochu starší, když to běželo. Vidím, že bez smajlíků se neobejdu.
Měl by sis přiznat, že jsi jiná generace a že tihle mladí našemu jemnému humoru nerozumí. Ne že by byli hloupí, to určitě ne, ale k překrytí 20-ti letého rozdílu by ses musel mnohem víc snažit ...
8-)
Jj, třeba takový pan Wolodiovsky a Ohněm a mečem. Já ty knížky mám fakt rád. Svět je úžasně černobílý, všichni čestní a hrdinové. Sienkiewitz je fakt zajímavý spisovatel. Ale reálně tam ukazuje prakticky jen pár věcí. Především, jak říkal můj táta, jak se poláci dokáží nechat porobit, aby se následně při vzpouře nechali porazit :-D
Bavíme se o filmech.
Filmu bych černobílost odpustil, jedná se o adaptaci romantického románu. Vytknul bych prezentaci husarů jako páteře a elity polského vojska. To je poněkud přehnané (nicméně to tam muselo kvůli předloze zůstat- tohle je mi sympatičtější než koukat na Running Man a říkat si, že tohle jsem přece nečetl). Historicky bitvy sedí, výstroj, výzbroj a třeba tehdejší zvyklosti také. S ohledem na zápletku bych řekl, že reálie měli zvládnuté velmi dobře.
Obchod na korze.
Katyň.
Údolí včel.
Nebeští jezdci.
Želary (s určitými výhradami).
atd.
Rozumím s určitými výhradami bych souhlasil s Obchodem na Korze, Katyní a Nebeskými jezdci.
Ale bude to tím, co vnímám pod pojmem historický film.
Historický film je podle mě film, který popisuje historické události ať už na příbězích lidí nebo jejich skupin.
Vychází z osobních příběhů a svědectví, z psané i pamatované historie.
Údolí včel je krásný film, je ale asi tak historický jako Osada Havranů :)
Historický film popisuje události jež se staly tak jak si je představuje a vnímá režisér, který žije nyní.
Uplně stejně je to však s jakýmkoli historikem. není to nikdy nic víc, než osobní subjektivní pohled na události, o kterých ví celkem vzato prd.
A ještě záleží na tom, co si myslí divák. Jedno a to samé dílo může jeden považovat za věrohodné a druhý nikoliv. Nebo ještě jinak, může to být totéž dílo, tentýž člověk, ale různém čase.
Zrovna dneska je to shodou náhod "aktuální". Před mnoha lety jsem přečetl knihu Zkáza Drážďan. Hodně zajímavá a věrohodná kniha. A pak jsem zjistil, kdo je David Irving, její autor a knihu jsem začal vidět jiným pohledem.
Definuješ historický film opravdu zvláštně a netradičně, ale pokud to tak máš, pak se už nedivím rozporům, které z toho vznikají. :-)
Ale stejně si rejpnu: proč by měl historický film popisovat výhradně historické události, a ostatní historické skutečnosti (např. dějiny myšlení) programově ignorovat? Nebo jak by se měl nazývat film, který si jako své téma vybere jiné historické skutečnosti, než politické dějiny?
Nezlob se, ale připadá mi, že jsi z hlediska vnímání dějin zatuhnul v devadesát let starém pozitivismu. Ten měl jistě mnoho předností, ale dnes se už obecně ví, že mnoho důležitých věcí v dějinách zůstalo pod jeho rozlišovací schopností...
No je to zajímavé, kam se debata kroutí ale :
Jak se film nazývá je vlastně jedno, to kam ho zařadit už tak jedno není a navíc se to mění v čase, prostoru promítání a v hlavách diváků a to i v souvislosti s dobou promítání.
Dám příklady :
Film Nebe a Dudy ( 1941 Marvan, Plachta) je romantický, sociální drama,červená knihovna, historický, lidový kýč ,optimistický realistický nebo prostě je to film pro pamětníky, který byl ve své době oddechovkou z dob okupace, ve které jsou protifašistické narážky kterým už v dnešní době nemůžeme rozumět ?
Nebo co takový Piráti v Karibiku, je to v historii, mají tam historické kostýmy a pokud si člověk moderní odmyslí magii tak je to nádherná historická freska o situaci kdy se všichni snažili obrat Španěly o jejich kořist :)
Ten první neznám, Piráti jsou samozřejmě historický dobrodružný film ;-)))
Ale IMHO jen dokazuješ, že je právě nesmysl snažit se filmy zařadit do skupiny historických nebo z ní naopak vyřadit - což se snažím od začátku tvrdit.
Naprosto souhlasím s tím, že záleží na CÍLECH - proč byl film natočen a zajména: co od něj diváci očekávají.
No a i to so mění, takový okres na severu byl natočen jako čirá a pustá propaganda, dnes je to komedie :).
Piráti jsou dobrodružný/fantasy film stejného ranku jako Barbar Conan případně Highlander.
S historickým filmem spojení nula nula nic :)
Vidíš, a zase už škatulkuješ - to je marná řeč :-)))
Ukončeme to: Piráti z karibiku nejsou historickým filmem, jak jej definuje újezďák.
Což je jako výsledek celodenní diskuse poměrně cenný poznatek, to se musí nechat! :-)))
malé vítězství také vítězství ....:)
Takže jsme se shodli na tom, že 99 procent údajných historických filmů jsou dobrodružné pohádky pro dospělé vzniklé a zaškatulkované na základě uměleckých představ o nějaké byť nepříliš vzdálené době ?
Že valná část historických filmů jsou prostě kostýmové a výpravné příběhy o něčem zasazené někam ?
Stačí se na to podívat opačně.
Viděl jsi Kupce Benátského v ABC ? To je historický příběh naruby. Zasazený do moderní doby, zahraný v současných kostýmech a moderně... je to ještě historická hra ?
Antonio přijde o loď, je zadlužený, věřitel chce peníze, když se vynechá židovství a křesťanství máme tam ještě lásku a vztahy v rodině, právnické kličky na záchranu manželova kamaráda atd atd ... ale je to historická hra protože to napsal Shakespeare o své době :)
A ještě něco: Osada havranů je samozřejmě historický film. Osobně si myslím, že dost špatný, ale to je jiná věc...
Chudý ale šikovný mladík Havranpírko žije v chudém ale hrdém rodu Havranů ( pravděpodobně češi), který se chystá prodat svojí tradiční komoditu, tedy chudou ale krásnou dívku Veveřici tomu, kdo dá víc.
Zlý ti druzí ( zde představovaní rody Bobrů a Volavek asi němci a maďaři)) ukradnou Havranům kde co, Havrani trpí!
V příběhu se vyskytuje spravedlivě potrestaný zrádce ( Divous), hrdina odjinud Sokolí oko ( rachitik jirka bartoška málem zmrzl v plavkách pod kůží ve vodopádu:) a představitelé mezinárodního obchodu, kteří za dobré české dívky dávají skot a sůl a nakonec bezostyšně drancují české zlaté zdroje.
Milý dětský film...... třeba někdo natočí i pohádku o Mamutíkovi ?
Vždyť říkám "špatný"... :-)
a dobrý by vypadal jak ?
Boj s mědvědem by byl v 3D, Divousova střeva by byla mimo dutinu břišní a viděli by jsme několik mozků po úderu sekeromlatem ?
Mezi kupci by byl alespoň jeden zástupce jiné rasy, zvídavý černoch nebo ind, který si zaběhl do pražské kotliny na celoživotní výlet?
Minimálně jedna z Havranic by poukazovala na souběh špatně vykopané žumpy a nemocnosti dětí :D a šoviništičí Havrani by se jí smáli a hýkali jsi pouhá žena :)
škoda, že "Adéla ještě nevečeřela" není historický film. Dalo by se na něm ukazovat, že dnešní neblaze proslavení pražští taxikáři mají dlouhou tradici. Detektiva Nicka Cartera vezou z nádraží Františka Josefa (dnešního Hlavního) do hotelu Paříž přes most Legií ve směru od Smíchova.
Praha je vůbec divná. Nevím už co to byla za americký film točený u nás, kde blboun zaběhnul do baráku na náměstí před Hradem, vyběhnul na střechu - a přes ulici byla střecha Národního divadla... :-)
Nebo v Triple xXx ty nadherne Alpy za Hradcanami!
Nedávno taky šla nějaká blbost, kde byly nejspíš Alpy u nás, kousek od Varů. To ale bylo naposled za Rakouska-Uherska :-)
My máme někde dětskou knížku o Beethovenovi (překlad tuším z francouštiny) a tam se píše, že Beethoven jezdil do lázní Teplice poblíž Vídně.
Koukam, ze tema divne Prahy se chytlo. :) Pak byla taky scena na konci jednoho ceskeho filmu, zaber na pastviny s ovcemi, horske svahy, hrdina sedi v pohode pred stodolou... pak jede kamera pres hreben strechy, a za barakem Karluv most... :) Co to sakrys bylo..? Akumulator I. ...? Musim zavzpominat...
Copak filmy a staré knihy...
Když sem po roce 1989 začali jezdit první učitelé angličtiny přímo z ameriky, tak ten náš mlaďoch se v půlce kurzu přiznal, že zkrátka našel inzerát, koukl na glóbus, zjistil, že Praha je poblíž Alp, vzal lyže a vyrazil.
Když vystoupil z letadla, byl mile překvapen, že víme, co jsou pomeranče a nemile, že Alpy jsou o pár stovek km vedle, takže na odpolední lyžovačku může zapomenout :o)))
V nějakých bídnících byl zase pražský hrad a místo Sv. Víta byl Notre Dame :-D
Tohle by také nemuselo být marné ;-)
http://www.otrlydivak.cz/
Asi by to ale chtělo důkladně vybírat, některé kousky jsou fakt slátaniny... Holt pro otrlého diváka :-)
Jeden z uváděných filmů http://xman.idnes.cz/video-des-se-skryva-ve...
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Cesi-co...
Lidi neutrácejí. Zase špatně.
:-)
http://cestovani.lidovky.cz/na-kole-pres-grand...
Já v GrandCanyonu zažil jednu z největších bouřek v mém životě a zároveň taky skoro největší vedro :-D Ale může se od kol pěkně prášit...
http://www.nasstat.cz/index.php
Pro nektere "milovniky statu", potrebuji-li se nastvat, doporucuji http://budovanistatu.cz/ :-)
Asi tu objevuji Ameriku, ale docela mne dráždí tyhle krabičky, protože mi přijde, že už to má docela schopnou kapacitu. Pokud to ovšem není jenom reklamní kec :-) Neměl jste to už někdo v ruce ? Co si o tom myslet ?
http://www.sunnysoft.cz/zbozi/102PPW-023...
http://www.alza.cz/xpal-viktor-xp18000-d114243.htm
Radix včera 22:17 , už je tam závora :)
Třicetiletá válka by měla být zohledněna i Malou dobou ledovou a hlavně její nejkrutější částí 1620-1740 ...
Tou dobou se razatně snížily i populace zemí, na jejichž území se žádné boje nevedly.
V roce 1620 zamrzlo moře u Benátek,1622 zamrzl mnohakilometrový pás moře od Calais až po Dánsko , 1635 v Praze při zvonění pukaly zvony mrazem...
Kupříkladu v číně v letech 1620-1650 poklesla populace o 40 až 50 procent... těžko od 30 leté války :)
Na druhou stranu jsem četl pěkný článek v Živé historii o třicetileté válce. Představa, že nic neroste a nemám co jíst (malá doba ledová) a následně ještě přijde zima a já musím v chalupě celou dobu živit pár vojáků, to už je pak rychlovka chytit nějakou chřipečku.... O Číně nevím, to je docela zajímavý...
Sněžení hlásí většina středních Čech ...
? Kolik jich v ČR máme?
8-)
Mame jedny stredni Cechy, takze vetsina je 1, ne? :-)
Zdroj:
http://www.novinky.cz/domaci/259372-pocasi-dal...
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/259357...
Autobus je dobrý lovec.
Borec !!!
Tohle nemá chybu ;-) "V posledních letech už se prý mírní a jezdí maximálně 100 km denně."
Zdroj: http://sport.idnes.cz/obrazem-jak-stolety...
http://sport.idnes.cz/obrazem-jak-stolety...
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Internet...
Knihtisk se musí cenzurovat, nebo rukopisy skončí...
Zamykáte auto?
http://www.youtube.com/watch?v=QamekmKjQ6w&...
http://www.youtube.com/watch?v=59COmfYvZgI&...
http://www.youtube.com/watch?v=LKm_3fFUrl4&...
To první budu muset taky ozkoušet, abych nemusel furt shánět někde dráty, když si zabouchnu klíče :-)
To druhý je kravina. Co by asi pomohlo namířit infra ovladač proti plechu. Zapoměli ukázat toho druhého, který zmáčknul to klasický ovládání zámku.
A třetí klip je reklama, v ní by to otevřel i pohledem...
Ale že je zamykání auta jen formalita, o tom žádná. Je jen sporný, jestli to otevření je takhle triviální. Mě (a většině lidí) můžeš dát do ruky profi nářadíčko a ještě ukázat, jak se zámek otvírá a stejně to nebude klap klap. Chce to znalosti, cvik a zkušenost...
vsetky 3 su fake. Ale na pobavenie je to ok :-D
Zatímco Evropská unie se snaží vnutit svůj boj proti emisím skleníkových plynů v letecké dopravě zbytku světa, evropskému trhu s emisními povolenkami hrozí kolaps. EU vymýšlí, jak trh oživit, její plány však staví proti sobě evropské firmy z různých sektorů a záchranu trhu zřejmě stejně nepřinesou.
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2009011/ft...
Tak mě teda zaujalo toto:
Čert vem, že ta flákota stojí 6 melounů, ale o 60% menší ekologická stopa! To už je něco!
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/259650...
http://images.4channel.org/f/src/589217_scale...
Bohuzel, odkaz zde nefunguje :-(
Ma to byt porovnani velikosti od elementarnich castic (strun) az po rozmery ve Vesmiru.
Když zjistíš, že vložený odkaz nefunguje, vlož ho ještě jednou, ale upravený přes http://tinyurl.com/
Už od začátku téhle "aféry" jsem tak trochu tušil, že je to jen přehnaná hysterie...
http://www.osel.cz/index.php?clanek=6124
Prostě se někdo v nostalgii po starých časech podíval na film "Sluneční ulice" a napadlo ho to.
V tom filmu (Šakalí léta na eNDeRácký způsob) má východoněmecká rodina příbuzného na západě a ten jim pořád vypráví o tom, jak mají v NDR všude ten azbest a jak je to nebezpečné.
Problém je dle mého v tom, že stavební firmy odflákly svoji práci a školy to používají jako tlak, aby to opravili :-)
Taky bych školy viděla jako "nátlakovou skupinu", protože azbest najdeš i v jiných budovách a v daleko větší míře.
V roce 1999/2000 jsem měla kancl v bývalé budově Chemopetrolu na Kodaňské, P-10. Ve všech kancelářích byly takové plechové vestavěné skříně, které ale neměly zadní stěnu, takže po otevření dveří se naskytl pohled na azbestové obložení technických rozvodů :o)))
Ikdyž se budova zvenčí poněkud zlidštila, uvnitř bych tipovala, že zůstala stejná. Ale že by si někdo kvůli azbestu v této budově trhal žíly z těla, to jsem nikde nezahlédla :o)))
Žíly možná ne, třeba plíce.
Ty mi po těch "lázních" jednou z těla odejdou samy :o)))
Pamatuji se, že jedna kolegyně odmítla v té kanceláři sedět. Já tehdy zajišťovala stěhování, tak jsem jí dala stůl na chodbu, ať si tam klidně tluče pěstičkama.
Do týdne byla vcuclá do kanclu :o)))
http://cestovani.idnes.cz/vyhledy-az-do-tater-a...
Sakriš, to by se na kole dát dalo! Ale bohužel, než se tam dostanu, tak sníh asi sleze. Tento víkend to nevyjde, další mám mládě...
Nějak si začínám uvědomovat jak stárnu. Vůbec by mě nenapadlo, že by toto mohl být nějaký problém...
http://www.reflex.cz/clanek/lajk/43669/video-co...
http://www.stream.cz/video/664554-peklo-na...
bez komentáře, prostě je zajímyvý to vidět takhle rozložený, to složení té paštiky pro děti.
:o)))
http://www.novinky.cz/koktejl/259921-vegan-se...
O nevynášení apriorních soudů. O nejistotách a pochybnostech. O tom, jak jsou nám děti zrcadlem:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/12620...
Poučný text…
Zajímavý , jen jsem musel zaskřípat zuby nad tou obvyklou floskulkou o antikomunismu, se kterým se nedá debatovat, viz odkaz tam.
Obecně vzato, každá doba měla svá dobra, kupřikladu v nacistickém německu se dělnické třídě dostalo takových benefitů, že komunistická internacionála jen zírala.
Za komunismu nebyli exekutoři, majetek vám totiž sebral orgán reprezentující rozhořčený lid a přitom vás ještě ubytoval o pár set kilometrů dál nebo vám dal práci v dolech i s ubytováním na 10-15 let.
Většina komunistů ráda připomíná, že od roku 1989 se podílí na moci aniž někoho persekuuje, zapomíná ovšem na to, že tak činili i před rokem 1948 a že je to úplně normální pro valnou většinu politických směrů a jen u nich je to extranášup pro veřejnost " sme konstruktivní, děláme komunál i v politiku vejš a nikoho nevěšíme "...
Ps autorce bych připsal že konkrétní lidské osudy má každá doba, ovšem některé doby jsou osudům osudovější...
Jen pro doplnění (to nic nemění na tom co jsi napsal), otec autorky mezi lety 1969 a 1989 odseděl celkem 9 let.
Nespojil jsem si to jméno , no co na to říci...
Můj děda seděl s lidmi, kteří veřili myšlenkám komunismu i ve vězení....
Jiný komunismus než jsme tady měli neznám, ale je možné, že někteří zapálení levičáci si stále myslí, že je možný..
http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina...
Včera jsme na Okoři viděli cyklistu v kraťasech a tričku s krátkým rukávem. Bylo asi stupňů a šílenej vítr, zajímalo by mě co na to říkají jeho kolena :-)
to není tak těžká odpověď. Jeho kolena říkají: "Boha, ty jsi ale kretén!" :-)
Zajímal by mně opravdu zasvěcený názor nějakého lékaře jak to s těmi klouby vystavenými pravidelně větším chladům, je. Je tu někdo takový? Já si myslím to co Jirka, ale je to jen laický názor. Je podloženo jejich poškození v pozdějším věku? Nebo se dají otužit bez následků? A nebo jsou jedinci, kterým takové extrémy nevadí i ve stáří?
Mám jednoho známého, který tak jezdí na kole, denně 20 km a zpátky do práce a když já jdu v bundě on je v kraťasech a tričku. Teď to snáší dobře(bude mu padesát), ale nečeká ho v důchodu vozík?
Ne že bych mu to přál!
Mě to kdysi řekl právě známý doktor chirurg/ortoped - jakmile klesne teplota pod 15° C, neblaze to působí na chrupavky v kloubech. Nohy, ruce nevyjímaje.
Urychluje to jejich opotřebení - teď si to nepamatuji přesně, ale snad nějaké to vysychání.
Já osobně nemám důvod mu nevěřit a držím se jeho rady, ale podložené to ničím jiným nemám.
http://www.novinky.cz/koktejl/249410-uklizecka...
http://www.stream.cz/uservideo/664788-cukr-vs-zvuk
Tak pry muzeme zahodit blembaky, anzto jsou k nicemu, jelikoz v nemocnicich konci zhruba stejne cyklistu, co melo helmu, jako tech, co nemelo. Doporucuje k precteni na facebooku Prahou na kole, ale nejsou tam zadne podrobnosti, na cem jsou ta tvrzeni zalozena: http://www.dutchnews.nl/news/archives/2012/02...
Pro běžnou městskou a dopravní cyklistiku to asi tak být může. Samozřejmě, že přilba pomůže tomu kdo se křápne do kebule, jinak je fakt, že pokud si někdo nasadí přilbu, tak má pocit vetšího bezpečí, je méně opatrný a víc "blbne", takže pravděpodobnost rozkřápnutí přilby a ne hlavy je pak mnohem větší.
Fakt nevím, který "blb" vymyslel "fakt", že "když si někdo nasadí přilbu, tak má pocit vetšího bezpečí, je méně opatrný a víc "blbne", takže pravděpodobnost rozkřápnutí přilby a ne hlavy je pak mnohem větší..." Je to nesmysl, žádný (normální) člověk přece nejezdí na kole, aby se na něm zrakvil. Rozhodnutí, jestli s kolem skočím z pětimetrové skály anebo ne je záležitostí toho, co mám v hlavě a ne toho, co mám na hlavě...
Že mráz(vlastně led) roztrhne láhev je známo. Když jsem v sobotu dorazil na chatu, byly v kuchyni na nábytku, na podlaze i na stěnách hnědé fleky. Při bližším ohledání: Explodovala(v uplynulých mrazech) kola ponechaná na stole("Ta nezmrzne, je v ní cukr ...") Plastová lahev(krabice) roztržená ode dna až k hrdlu.
Eště že sem tam nebyl, dyš to bouchlo, to bych asi byl nas...štvaný ...
8-)
A ve sklípku(tam je zima jako venku) ležela láhev(skleněná) s vínem. Ta nepraskla, ale špunt byl téměř kompletně vytlačen z hrdla.
Experimenty - jak kdesi doporučovala paňčitelka - proběhly, naštěstí bez mé přímé účasti.
Nicméně výsledky docela zajímavé(aspoň pro mě)
8-)