Ahojky
Zkoumal jsem proc v posledni dobe svetlo u kola odmita svitit na nejsilnejsi vykon a nakonec jsem skoncil u baterii. Jejich kapacita oproti puvodnimu stavu sice neklesla ani o 10%, ale pri zatizeni na nich mnohem rychleji klesa napeti. Navic jedna z ctverice je uz viditelne mnohem slabsi nez ostatni.
Pro zajimavost prikladam vybijeci charakteristiku, kdyz byly baterie nove (kveten 2010), kdyz jsem mel svetlo rozmontovane (cervenec 2011) a z dneska. Zatimco na zacatku kleslo napeti baterie pod 1.2V az v posledni ctvrtine vybijeni, nyni je to v prvni.
Jde o 4 AA NiMh baterie Sanyo 2700 a zda se, ze po necelem roce a pul budu zrejme pro moje svetlo potrebovat nove, jinak bych se musel obejit bez nejsilnejsiho rezimu sviceni.
Premyslim, jak moc bateriim mohlo uskodit, kdyz jsem je skoro vzdy nabijel vsechny v serii, abych je nemusel z krabicky pod sedlem vyndavat, vlastni nabijeckou (maly proud = asi 10 hod kompletni nabiti, detekce delta V pro vypnuti). Pripadne zda to muze byt projev pametoveho efektu, kdyz jsem baterie vetsinou nevybijel uplne, ale spis tak do poloviny?
Nepocital jsem, ze baterie vydrzi tisice nabiti, ale nebijel jsem je asi jen 50 krat.
Co jsem nasel nejaky starsi test, tak Sanyo 2700 mAh vysly kapacitou uplne nejlepe, ale jestli mate nekdo tip na nejake lepsi?
Mozna by se nasla lepsi technologie nez NiMh, ale muj ridici obvod svetla muze fungovat na napeti 4V az 7V (pro nejsilnejsi sviceni min 4.5V), coz trochu komplikuje pripadnou zmenu.
http://translate.google.cz/translate?hl=cs&...
8-)
P.S.:
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url...
Hmmm zajimave, to vubec neznam.
I kdyz pokud pisou kapacitu 2500 mWh, tak to neni zadny zazrak. Pro soucasne NiMh 2700 mA * 1.2V mi vyjde pres 3200 mWh. Ale jako nahrada 1.5V baterii to muze byt super, zkusim si o te technologii neco vygooglit.
2500mAh x 1,6V = 4000mWh. Jinak do holportu na nákup, bych s Tebou šel.
No ja kliknul na odkaz a nadpis druhe polozky je "PowerGenix ZRPGX-AA8 AA 1.6v 2500 mWh ZiNc High-Voltage Rechargeable Batteries", takze jsem kapacitu 2500mWh vzal jako fakt a dal to nezkoumal.
Pripoustim, ze to asi nebyl uplne vedecky pristup k informaci, ale dukladne zkoumam podezrele dobre parametry nikoliv ty mizerne. Nicmene venoval jsem tomu jeste 15 minut googleni a nakonec jsem precijen datasheet nasel.
www.powergenix.com/docs/powergenix-specs-aa.pdf
Typicky maji 1500mAh, minimum 1350mAh!
Muzes uvest zdroj tvych informaci?
BTW. Půjdou takovéhle baterky nabýt obyč nabíječkou na NiMH?
No podivej se do toho dokumentu, je tam nabijeni popsano. Podle me v zadnem pripade! Je sice mozne, ze by se to v necem nejak nabilo, ale urcite NiMh nabijecka nebude splnovat jejich pozadavky.
U NiMh se obvykle omezuje jenom nabijeci proud a nabiti se detekuje podle zaverecneho poklesu napeti (-dV), oni pozaduji omezeni proudu i napeti a ukonceni je pri poklesu proudu pod stanovenou mez, prekroceni teploty a navic omezuji maximalni dobu nabijeni.
Aha, tak sem dělal chytrého, to se omlouvám, takhle ten článek ztrácí význam s takovou kapacitou. To se omlouvám, ani mě nanapadlo, že by tam byly mWh místo běžných mAh.
http://aabatterycharger.blogspot.com/2011/06...
Nějak si pamatuji, že NiMH baterie nemají paměťový efekt - způsobovalo ho kadmium v NiCd bateriích, ale zato jsou citlivé na způsob nabíjení.
Ovšem od toho jsou tady skuteční odborníci. Moje znalosti NiMH jsou nabyté někde mezi 3. a 4. pivem při tlachání v hospodě.
NiMh paměťový efekt nemají, aspoň takhle jsem se to dočetl.
Používám značkové AA baterie (Sanyo, Hama, Phillips, cena cca 360 - 400/4 ks) a neznačkové z Lidlu (Tronic + ještě nějaké jiné, cena cca 90/4 ks). Absolutně mezi nima není - kromě tý ceny - rozdíl, vydrží úplně stejně. Co je pro mě záhada - po plném nabití mi baterie stejné značky vydrží v MPtrojce někdy cca 9 hodin a někdy jen 4 hodiny. To nechápu...
Když bych kupoval nové, tak zásadně neznačkové, strkat peníze do drahých značkových podle mě nemá význam.
No ja jsem cetl, ze pametovy efekt NiMh je ve srovnani s NiCd zanedbatelny. A jinde zase bylo napsano, ze pametovy efekt se krome druzic vubec nevyskytuje, ovsem existuje efekt "line baterie", jehoz nasledny popis se v podstate shoduje s tim, co se od pametoveho efektu ocekava... :)
Mne se na bateriich Sanyo libilo, ze krome velkeho napisu 2700 je tam mensi napis, ze typical 2700 mAh a minimum je 2500 mAh. V porovnani s tim na GP byva obrovsky napis 2500, ale pod tim je malinkym pismem "typical 2450 mAh". To jako programator povazuju za zasadni rozdil. :)
Paměťový efekt je u NiMh minimální a není to jejich hlavní problém. Hlavním problémem je samovybíjení u těch obyč typů a pak velké odběrové proudy.
Jak jsem reagoval na Airlina, tak ty obyč jsem dávno opustil. Zrovna Sanyon 2700 jsem měl taky. Ze začátku samovybíjení nebylo tak hrozné, ale po pár měsících používání se to hrozně zhoršilo.
A k čemu 2700mAh (ty to na začátku těsně po nabití většinou mělo, samozřejmě +- dle kusu), když pak při reálném použití po více dnech (spíše i třeba 2-3 týdnech a pak třeba na dovolené i měsících když jsem pak během krátkého času použil více párů) neměl často ani 1500mAh (párkrát jsem je i měřil po delší době a také jsem naměřil i extrém typu 800mAh, tedy téměř vybité samovybíjením).
A z těch bez samovybíjecího (tedy nějak tam taky je, ale minimální) efektu mám dlouhodobě následující kapacity:
- zelené GP recyko si drží dlouhodobě (některé mám už více let) +- papírovch 2000mAh s minimálními výkyvy pro různé kousky
- bílé Eneloopy které mají psaných 2000mAh typical a 1900mAh minimum si drží těměř všechny kousky 2200mAh
- a ty již zmíněné LSD, ty mají psaných 2200mAh a drží si 2200-2300mAh
A tak ty LSD jsou značka Turnigy, LSD je jen jejich typ označující Low Self Discharge
A beru je odtud
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/%5F...
Tak samovybijeni me stvalo u fotaku, vzdycky kdyz jsem ho potreboval, byly baterie vybity, tam jsem koupil Eneloop a zatim dobry.
U svetla jsem si myslel, ze bude uzitecnejsi vetsi kapacita, kdyz se od kapacity odvozuje nabijeci proud, predpokladal jsem, ze vyssi kapacita bude lepe snaset vetsi proudy.
Vzhledem k tomu, ze i ve dne mam zapnute blikani, stejne baterky nabijim nejpozdeji po ctrnacti dnech, takze kapacita po mesici me tady netrapi.
Zkusim lecbu sokem (nekolikrat uplne vybit a nabit) a kdyz nezabere, tak asi budu zvazovat bud znovu Sanyo 2700 nebo Eneloop 2500. Nakupovat v zahranici jaksi zatim neumim.
Ony ty obyč NiMH moc dobře nesnáší vyšší vybíjecí proudy a ta nová generace by měla i lépe snášet nižší teploty. Já na světlo používám GP recyko a jsem s nimi spokojen. Konkrétní čísla však nemám.
Co jsou vlastne vetsi vybijeci proudy? Schvalne jsem to meril a pri nejsilnejsim sviceni beru z nabitych baterii asi 480 mA (jak klesa napeti, zvetsuju proud, abych udrzel cca 2.6W). Puvodne to bylo asi o 100 mA vic, myslel jsem si, ze kdyz trochu uberu, tak to baterky jeste zvladnou, ale je to marny.
Hned po nabiti to funguje, ale cestou z prace uz ne. Mozna samovybijeni kombinovane s nizkou teplotou.
No 480 mA IMHO je už docela slušný proud pro NiMH, ale přesná čísla pohledej na internetu. Za jaké teploty jsi měřil ten průběh?
Ty GP recyko zvládají dávat něco kolem 750 mA celou dobu svého vybíjení. Ale je pravda, že prošly asi ještě méně cykli, než tvoje baterky.
Ty prubehy na zacatku nejsou ze svetla, ale z vlastni vybijecky, abych meril kazdy clanek zvlast. Tam se vybiji pres odpor cca 3.7 ohmu (vcetne spinaciho tranzistoru), takze tam je proud nizsi a s poklesem napeti navic klesa. Teplota byla pokojova. :)
Mam i nejaky zaznamenany prubehy ze svetla, ale tam je jen celkove vstupni napeti a vzdycky to bylo merene vevnitr. Sledovat napeti za jizdy zatim nemuzu, mozna bych se divil, jak velky rozdil bude mezi +5C a +20C.
Tak oni by ten proud mozna dat jeste dokazali, ale abych dostal skrz Cree led nastaveny proud (u nejsilnejsiho rezimu ted 550 mA), tak potrebuju na vstupu aspon 4.4V. Pro cree mam jen menic smerem dolu, nejake napeti ztratim na mereni, regulaci a vedeni, takze pri nizsim napeti uz nastaveneho proudu nedosahnu a svetlo se prepne na slabsi rezim, ktery baterky zvladaji v pohode (slabsi rezimy funguji do 4V).
Na zacatku s novymi bateriemi nejsilnejsi rezim (puvodne trochu silnejsi nez ted) baterky vydrzely pres 3.5 hodiny a spotrebovalo se 80% energie, coz bylo v pohode, protoze zbyla jeste rezerva na slabsi rezimy. Ono v praxi mam vetsinu casu v noci stredni vykon (celkovy odber pod 200 mA), nejsilnejsi zapinam akorat dolu s kopce. U cesty z prace je to tak 5 minut z hodiny.
Datasheet k bateriim jsem nasel tady
www.robotcombat.com/products/images/bp_configs/pdf/2700-HR-3U.pdf
a kapacitu baterii maji dokonce definovanou pro vybijeni proudem 540 mA, ve grafu maji dokonce i charakteristiku pro vybijeni 5A, takze si nemyslim, ze bych po tech bateriich chtel az tak moc... :)
Být tebou zkusím ty NiMH s menším samovybíjením, třeba GB recyko nebo Sanyo Eneloop.
Na těch grafech jsou baterky nové, tvoje takovouhle charakteristiku mít rozhodně nebudou. Ty LSD NiMH by měli větší odběry vydržet déle.
Já mám v plánu v dalším světle, které budu stavět přejít na modelářské LiPol acu packy. Tam nebudu muset řešit problémy s držákem baterek do 0,5 A, dostanu větší napětí a další výhody.
Nějak nechápu, jak mezi nimi není rozdíl a pak jedny vydrží více než 2x tak dlouho. To je právě ten obrovský rozdíl a srovnatelné nejsou vůbec.
Rozdíly mezi tužkovkami nejsou malé, ale naopak obrovské. A nejen, že jsou rozdíly v reálné kapacitě (už ty jsou dost velké, stačí si všechny přeměřit jakou mají reálnou kapacitu), tak největší rozdíl je v samovybíjení.
Téměř každé klasické dobíjící tužkovky mi po pár měsících používání se dostaly na obrovské samovybíjení typu, že po 14 dnech po nabití byla třeba už jen polovina původní kapacity. A klidně se mi pak stalo, že jsem s GPSko nedal ani jeden dlouhý celodenní výlet (s těmi s nízkym samovybíjením dám vždy s jistotou celé dva celodenní výlety a ještě zůstane rezerva).
Proto jsem už dávno ty klasické opustil a používám už pouze baterky typu GP Recyko. Už tu mám více typu a poslední značky LSO mají reálnou kapacitu 2200-2300mAh (jak který kus) a tu si dlouhodobě drží. Takže k 2700mAh už je to dost blízko a protože je vždy používám až po delší době po nabití, tak jsou na tom mnohem lépe.
Obyč tužkovky (s větší kapacitou + současně s větším samovybíjecím efektem) bych dnes už použil jedině v případě zařízení s vyšším odběrem, kde jsou baterky točené pravidelně po několika dnech a tedy nikdy neleží déle nabité před použitím.
A co se týká ceny, tak stačí kupovat baterky z krámů typu DX, ty poslední LSO nám (vždy se objednává více kusů pro více lidí) prošly náhodou i bez DPH přes celnici a vyšel jeden kus na 38 Kč (s DPH by to vyšlo na 45Kč).
Chce někdo použité AA a AAA články z důvodu náhrady GP Recyko:
AA BC 2800mAh 6ks
AA Energizer 2650mAh 2ks
AA GP 2700mAh 4ks
AA GP 2500mAh 4ks
AAA Energizer 1000mAh 4ks
Nabízím po 30,-Kč kus a dopravu. Když vše, tak i sleva na 25Kč.
vzhledem k tomu, že v podstatě tolik stojí uplně nový enelopy, tak se mi ta cena za použitý zdá naprosto strašlivá.
No, dal sem to sem hlavně ilustrativně, abych řekl pravdu. Jinak bych je rád prodal, ale za kolik? Klidně je totiž nahážu i do červeného kontajneru :-)
Proč by měl někdo kupovat použité baterky když ani není jasné v jakém jsou vlastně stavu ? Hromada těch většinou prodávaných nabíječek je totiž dokáže i pěkně dojebat, tohle je fakt sázka do loterie...
Já bych to kvůli těm pár ušetřeným korunám nevzal...