Jak jsem v létě zjistil, chtělo by to nový spacák. Ve 12 let starém Treksportu Traveler (1,2 kg) už je mi při teplotách pod 10st. zima.
Takže něco třísezonního, teplotně se snad nedostanu pod nulu, nebo jen vyjímečně. A chystám se ho pořídit pod stromeček, takže zatím žádný spěch, jen sbírám informace.
Zatím mi do oka padl tenhle:
http://www.huskycz.cz/spacak-outdoor-magnum-15...
TEPLOTNÍ URČENÍ Extrem: -15°C, Low comfort: -9°C, High comfort -2°C
Není to poněkud těžký kalibr?
Už mi není pětadvacet. -)
Pokud je ta teplota opravdu stanovená podle normy, tak asi ne.
http://www.prima-spacaky.cz/vytah-z-evropske...
http://www.prima-spacaky.cz/vytah-z-evropske...
jj, Jarda je rychlejší
8-)
Není. Hi comfort je teplota pro pohodlné přespání a -2 je běžná jarní či podzimní teplota.
Takže pokud si kupuješ třísezónní spacák pro pohodlné spaní, tak to máš akorát.
Ale asi jo, já jsem taková teplotní anomálie a asi bych neměl nikomu radit, jak vypadá teplo ;-)
neblbni, já mám extrém do -25 comfort asi -5 a je to akorát, možná nad ránem teď bych už nadával :o)
souhlas s Joe.
Pavlíček a další polárníci, co se tím zabývají seriozně, uvádějí rozdíl mezi klidným spánkem (=komfort) a přežitím noci bděním (=extrém) asi 5°C na povrchu těla. Něco málo nadělají ta opatření, která zmiňuji jinde (oblečení, strava, izolace od země).
Seriozní výrobce by IMHO neměl uvádět rozdíl mezi extrémem a komfortem víc jak 10°C. Když je ten rozdíl moc velký, je to signál, že bys neměl věřit žádnému z uváděných čísel, jsou vycucaná z prstu, to nemohl nikdo rozumně naměřit a už vůbec ne prakticky otestovat.
Jinými slovy, pokud spacák vyhovuje na klidné přespání pouze do -5, tak při skutečných -25 imho noc nepřežiješ.
Tak koukám na Rakosku a podobné spacáky a tam mají rozdíl mezi komfortem a maximem až 20st. Že by neseriozní výrobce? To se mi nezdá....
Ale je pravda, že Malachowski má u svých spacáků jen jednu teplotu...komfort. Ostatní neudává. Někde se to řešilo, proč to tak je, ale už si přesně nepamatuji výsledek:-)))
Pak jeste mam pocit, ze ty uvadene hodnoty jsou vetsinou platne pro muze stredni velikosti, zena by mela nejaky ten stupen pricist, aby to odpovidalo pro ni.
Tohle je někde dané v normě. Hudy to má specifikované ve svém katalogu.
Ale je to jen blbá norma. A každé tělo je jiné. Člověk by měl vycházet ze svých zkušeností, případně se ptát známých.
Já měl třeba s bývalou přítelkyní stejnej spacák (Treka). Spali jsme tenkrát někde ve skalách pod stanem. Mohlo být tak kolem nuly. Ona spala ve všech Merinech, která našla v batohu. Na nohách dvoje ponožky a přes merina teplou flísku. Na hlavě kulicha. Já ráno vylezl ze spacáku jen ve slipech:-)))
EN 13537
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107342-najdi...
http://www.prima-spacaky.cz/vytah-z-evropske...
Přínosem je, že je izolační schopnost spacáku (= tepelný odpor) objektivně měřena. Nezohledňuje to spoustu věcí pro praktické použití (odolnost proti průvanu, vliv vlhkosti apod.), ale když má spacák vyšší číslo, je teplejší, a na to se můžeš celkem spolehnout.
Jen si musíš najít, jaká je Tvoje komfortní teplota (například že jsi v půlce mezi Tcomf a Tlim).
Nevím jak dnes, ale před pár lety platilo, že laboratoří bylo málo a nechat otestovat celou řadu spacáků by se hrozně prodražilo.
Takže malí výrobci začli dělat napodobení tohoto testu, daleko levnější a uvádět čísla cca odpovídající normě (neměli to ocertifikováno, ale zhruba to sedělo).
Pak se našli vykukové, co napsali do katalogu 4 čísla, stejné barvičky a podobné názvy, jako používá norma.
A jsi tam, kde jsi byl. Bordel a nemáš se čeho chytit. Ale existuje norma.
Ono taky všeho moc škodí. Zvláště příliš mnoho vrstev (nota bene těsnýho) oblečení na noc... Vyzkoušeno v -28.
oblíkat se do spacáku je blbost. To je dobrý jen v případě, že mám spacák uplně na prd.
Je to prostě lepší varianta než mrznout v letníjm spacáku, kterej nedostačuje. Pokud mám dobrej spacák, pak mu vrstvy oblečení brání fungovat. Ale když jsem prvně lezl v zime do spacáku svlečenej, byl to divnej pocit:-) Skoro jako když jsem prvně spal ve spacáku bez bot. To jsem byl taky přesvědčenej, že mi bude děsná kosa a ono naopak :-D
Je to totéž jako oblečení.
V Praze jsem oblečenej asi tak třikrát víc než na vandru. Tam mám postatně míň věcí a míň teplých a jsme oblečený na chůzi. Ale zastavím-li na dýl než pět minut, začíná mi být zima, ale nepotím se a tělu je při chůzi akorát.
S tim, ze obleceni brani spacaku fungovat, bych nesouhlasila, byt jsem ten nazor slysela vickrat. Kazdy si asi musi vychytat svuj pristup ke spani ve spacaku, ale pro me je obleceni normalnim zpusobem, jak zvysit tepelny komfort.
Kdyz v zime nemam na nohach zadne obleceni, tak je pro me mnohem neprijemnejsi zmena polohy, kdy se dotknu nevyhrateho kusu spacaku.
Tak ona je za tím nikoliv překvapivě fyzika.
Neizoluje totiž oblečení, ale vzduch (ještě lépe izoluje vakuum, ale to bychom potřebovali místo spacáku termosku, což by sice bylo možné, ale blbě by se to nosilo v batohu).
Když na sobě máš moc oblečení, dojde ke stlačení úpletu látky, v horším případě i ke stlačení izolační vrstvy spacáku (objem svého těla a povrch vnějšího obalu spacáku můžeš považovat za konstantu, a vše, co si oblékneš včetně izolace spacáku se mezi to musí narvat). Vzduch se vytlačí ven, a samotný textil je velmi špatný izolant.
Obdobně funguje (resp. nefunguje) oblečení navlhlé - voda na povrchu vláken úpletu vede teplo - a oblečení, které neobsahuje vzduch jako izolaci, například džíny nebo kožená bunda není vhodné oblečení do spacáku.
Optimální je tedy suché vzdušné oblečení, a to taková vrstva, při které je na tobě spacák jako volný pytel. Spodní prádlo, popřípadě flísový komplet. Ale než navlhlé oblečení, to raději nic.
Špatné je dýchat do spacáku: vydechovaný vzduch má velmi vysokou vlhkost, následuje navlhlé oblečení, izolace spacáku, viz výše. Celé přežití v chladu je z největší části neustálý boj s vlhkostí.
Potud izolace. Dále jsou způsoby, jak stimulovat tělo k většímu tepelnému výkonu; samozřejmě za cenu zvýšeného energetického výdaje, proto v nouzových režimech, neplánovaných bivacích apod., se to musí užívat s rozmyslem.
Většině lidí pomohou suché silné ponožky, a ruce zahřívané na břiše a vnitřku stehen - pocit chladu od nohou signalizuje tělu nízkou okolní teplotu, stahuje se krevní oběh, tělo netopí, a ve spacáku je zima.
Zajímavá je tzv. kolektivní termoregulace (to je pojem z biologie a chovatelství, viz google): při těsném tělestném kontaktu (nejčastěji s jedním jedincem homo sapiens opačného pohlaví, ale fantazii se meze nekladu), tělo přestane preferovat tepelně úsporný režim, a začne produkovat velké množství tepla. Zajímavý experiment je, když je dvěma osobám v samostatných spacácích zima, dát jeden spacák pod, druhý přes sebe, přitulit se k sobě.
Zajímavým zjištěním je, že kolektivní termoregulace (přinejmenším mezi dvěma jedinci opačného pohlaví) funguje i v případě, že spacáky nejsou vybaveny kompatibilními zipy, tedy i když jsou oba jsou rozepnuty(!), dojde ke zlepšení tepelného komfortu. Což píšu naprosto vážně bez jakéhokoliv erotického podtextu, a mám to prokázáno opakovanými experimenty.
Dále má v tomto případě zřejmě pozitivní vliv méně oblečení (neověřená hypotéza), ale to už trochu erotický podtext má;-)
To co píšeš má logiku. Nicméně když je mi ve spacáku zima, prostě si obleču další vrstvu a začne mi být teplo. Teorie, neteorie.
Vždyť nejsme ve při. Je potřeba udržet mezi povrchem těla a vnějším povrchem spacáku co nejvíce vzduchu (ten můžeš považovat za dobrý tepelný izolant), co nejméně textilu a hlavně co nejméně vlhkosti (to jsou relativně dobré vodiče).
V tenkém dostatečně velkém spacáku suchý flís, ponožky nebo svetr tepelný komfort zlepší. Větrovka, nebo navlhlé kalhoty zhorší.
Málo se zdůrazňuje ta stimulace těla, taková ženská nebo hrnek svařáku...
... co nejvíce vzduchu ... souhlas, akorát by se ten vzduch neměl pohybovat. To by s sebou odnášel teplo a pocitově by spáči byla zima. Oblečení brání vzduchu v pohybu.
Konvekci unvitř spacáku bych si dovolil zanedbat. V dostatečně malém prostoru vzduch samovolně neproudí.
Proč myslíš, že moderní okna se skly 16mm od sebe izolují lépe než kazetová okna se skly 16cm od sebe?
Nebo ty máš průvan i uvnitř spacáku? ;-)
bod a naprostý souhlas.
Akorát "kolektivní termoregulaci" nemám vyzkoušenou. Věřím, že bude fungovat, ale mě probudí každý pohyb protějšku, takže by mi bylo prd platný, že mi bude tepleji, stejně bych se nevyspal. Proto mám doma letšitě 2x2 metry:-)
Nicméně je fakt, že když jsem občas rozepnul spacák a pustil tam na chvíli psa, tak Týna hřála fakt dost:-) Problém byl ale s tím, že furt vstává a hlídá:-)
Podle mé zkušenosti je to hodně individuální. Záleží na osobním zvyku, materiálu spacáku atd. Úplně nahý ve spacáku nespím - není mi to příjemné (např. v případě, že jsem se nemohl umejt, se do něj lepím :-)) a mám pocit, že na mě táhne.
Ale všeho s mírou - nabalit se na spaní jak pumpa znamená stáhnout a otlačit si tělo, bránit krevnímu oběhu a celkově si zařídit mělčí spánek. Paradoxně pak může člověk mít pocit, že je mu větší zima, třeba jen proto, že se stále budí.
Pro mě je ideální jedna vrstva volnějšího, pohodlného oblečení (v teplotách od mínus pěti dvě). Ale každý to má jinak.
Trochu od tématu, ale s teplem to souvisí.
Když mám tu možnost a dělá se večer oheň, tak si najdu někde vhodný placatý kámen (nejlépe žulový), nahřeju ho hodně na ohni a zabalím do několika vrstev papíru, novin, ručníku nebo jiného hardu. Při sezení u ohně si pak tím šutrem nahřívám záda a pak si ho vezmu do spacáku k nohám. Hřeje příjemně celou noc.
Děláte to taky?
Jo, dělal jsem to, když jsem měl horší spacák a byly fakt mrazy. Problém je, že ten kámen do rána vychladne a pak je na nohou opravdu studený. Takže leda v půli noci vyndat :-)
Ale při zimním táboření vyskládáme (máme-li dost materiálu) kolem ohniště několikanásobný kruh z kamenů, vlastně kus země vydláždíme. Poprvé jsme to kdysi zkusili proto, abychom si ušetřili dva dny šlapání v blátě (když zem rozmrzne a než vyschne). Ale s překvapením jsme zjistili, že už druhý den jsou ty kameny schopny během večera naakumulovat značný teplo a dlouho do noci nám pak topí. Ten efekt je opravdu znatelný, zvláště když fakt mrzne. Takže to už děláme tradičně. :-)
No to právě musíš ten kámen dobře do něčeho zabalit, aby ses ze začátku o něj nepřipálil a ke konci aby nestudil. Prostě musí hřát dlouho a tak akorát:-))
Jo, ještě mě napadlo, jaks povídal o tom dláždění. Když jde do tuhého, tak také lze vzít něco těch uhlíků z ohně rozložit na zem, zasypat hlínou a ustlat si na tom. Také to hřeje:-))
když už teda rvete stromy a děláte z nich vatru, když přírodu dláždíte šutrákama, když už zahrabáváte žhavý pod zem mezi kořínky a zkoušíte jestli ten les shoří nebo ne...
Není jednodušší a nakonec i k přírodě šetrnější narvat si pod sebe (a případně i na sebe) smrkový větve?
Vatru? Vatru si v týpku neuděláš. Pokud ano, nemáš týpko.
Pálíme suché spadlé nebo suché stojící, čistíme les, často dokonce s vědomím hajného :-) Není na tom nic špatného...
Dláždění přírody... no, nevím, co se ti na tom přesně nelíbí, ale ubezpečuju tě, že beton nepoužíváme a na jaře zpravidla už nepoznáš, kde to týpko stálo. Do té doby ano, protože je tam o něco méně sněhu než kolem.
A jinak máš pravdu, chvojná postel je skvělá a v zimě nejlepší. Pokud najdem v okolí čerstvou hromadu větví, co tam nechalo lesáci, spíme jak v ráji. Lepší postel jsem nikdy nezažil, a to počítám i tu doma.
Pokud hromada není, dá se projít hustník dle starého pravidla "jeden smrček - jedna větev". Ale větví potřebuješ i pro jednoho fakt hodně, a je-li nás víc, nemáme to srdce tohle udělat.
Je to sice trochu vic prace, ale na par dni uz se vyplati udelat si postel z popruhu.
Jakou máš na mysli? To by mě zajímalo, můžeš hodit fotku nebo ji popsat?
V létě máme proutěný rohože, ty jsou taky báječný. Ale na zimu ne úplně vhodný, protože dost pocejtíš, když se ti pod zádama (mezi zemí a postelí) prohání ledovej vzduch. V zimě je lepší bejt přímo na zemi, jen dobře odizolovanej.
To nepouzivate karimatku? My delali postele tak, ze se udela ram z kulatin, proplete se sirokym popruhem, a na to se da aspon v zime karimatka. Dle pozadovane vysky se tomu bud udelaji nohy jako posteli, nebo se to polozi na kuly, aby se to neprovesilo na zem. Neni to tak prirodni, ale je s tim min prace nez s proutkama.
Karimatku většinou používáme, s přibývajícím věkem dokonce v zimě hned dvě. Ale pokud je fakt mráz, poznáš to i přes karimatku.
Jo tak. A neprověšuje se to? Jinak to zní jako docela dobrej nápad.
Někteří z nás (u nás doma například všichni) už mají své letité rohože z proutí, které si hlídají, opravují a čas od času přetkají. Tak třeba moje už takhle slouží... hm, asi 10 let. A je druhá v životě. Takže když je jednou uděláš, už to nijak pracné není.
Já ti nevím, mě Rak přijde, že nijak výjimečné věci, ale se skvělým marketingem;-)
Udávání jediné teploty, při které se dá příjemně spát (při které spí člověk, pro kterého je spacák určený, pže jiný tepelný výkon má muž a žena, jiný mladý a starý člověk, jiný prcek a velký chlap, jiný máš najezený, hladový nebo nemocný, zatímco potřebná teplota na povrchu těla je pořád cca 33-35°C) má svou logiku.
Spacák si kupuju, abych v něm komfortně spal, ne abych tak tak přežil noc.
Tak rákoska není jediný. Tyhle rozdílné teploty jsou snad v každém katalogu u kdejakého výrobce.
Mě osobně jedna teplota taky stačí. Tenkrát to ale pár lidem přišlo zvláštní a nějak si s tím nevěděli rady:-)))
U nejlevnějšího dutého vlákna vím, že 300g/m2 je tak do +5, 400g/m2 je do -5. Dražší DV izolují trochu líp, ale za pár let se slehnou na tyto hodnoty. Mikrovlákna izolují daleko líp, a slehávají se ještě rychleji.
Objektivní, jednoduché a levné zjištění komfortu spacáku, nevím, proč to nepoužívají všichni:o)
BTW tohle by se dalo ještě zpřesnit. Pro každý tepelný výkon a velikost povrchu těla se dá odhadnout a dokonce i přesně změřit, kolik který materiál odizoluje stupňů celsia.
Např. 1,7m2 a 80W: 100g/m2 nejlevnějšího DV odizoluje 10°C.
Na komfort potřebuješ na povrchu oblečení 30°C. Do 0°C ti bude právě stačit spacák s gramáží 300g/m2.
Jednoduše by se dala udělat tabulka pro zimomřivou ženu a pro otužilého chlapa. Akorát by tím utrpěl marketing mnoha výrobců:-)))
No Husky bych moc nevěřil. To je firma která se tváří jako outdoorovej specialista ale moc dlouhou tradici nemá. Já mám tenhle spacák a naprostá spokojenost : http://www.trekshop.cz/expedicni-spacaky-zimni...
http://www.prima-spacaky.cz/spacak-prima...
tuten se líbí mě, těžký je tak akorát, v zimě spávám v ´budce´ 8-)
Taky jsem se na něj díval. Ale 1,2 kg se mi moc nezdá. A cena přes 3000 Kč už je na moji kapsu docela dost.
1,2 plus mínus má. Mám ho doma. Nevýhoda je, že po zabalení je dost velkej. Výhoda je, že je kvalitní a ani po cca šesti letech nějak vnitřek nesesedá. A opravdu je v něm teplo.
Počítej s tím, že tvá finanční hranice je docela ošemetná a opravdu teplý spacák budeš hledat složitě...
3 kKč?
http://spacaky.heureka.cz/prima-classic-tulak-xp/
Dík.
Za 2700 už by se o tom dalo uvažovat.
Ale u Primy mají nějak jinak velikosti: do 175 a od 195 cm.
Měřím 177, tak 175 je málo a 195 už se mi zdá moc. -)
Já mám cca 174 a mám kratší variantu Trek 3D Eco - dohledal jsem aj objednávku:-))) A přijde mi akorát. Teď jde o to, kolik měřila v r. 2004 krátká verze, ale asi byla stejná....
Jinak Prima má občas na svých stránkách slevy starších modelů. Já ho tenkrát taky koupil ve slevě.
Nerad bych panu Pokornému kazil kšeft, ale jsem skeptický k těmto materiálům s vysokým poměrem izolační schopnosti a hmotnosti.
Jeden jiný český výrobce se kdysi dávno nechal slyšet, že po pár rozloženích, přespáních a složeních je úplně jedno, jestli tam nacpeš tehdejší hit, kombinaci mikrovlákna a dutého vlákna, nebo zmuchlaný vlasec. Akorát co bylo na začátku nadýchanější a dražší se víc srazí, je to vždycky jen polypropylen, a ve finále ti zbude zmuchlaný proleželý vaťák.
Takže já kupuju spacáky na váhu. 2 kila dutého vlákna je solidní třísezóňák, 2,4kg zimní spacák.
Čímž neříkám, že zrovna Climashield XP není ten hledaný kámen mudrců, dokonalé vlákno, které se neslehne. Jen jsem skeptický;-)
Zvláštní je, že já ho mám 7 let, používám ho docela často a stále ještě "funguje". Vůbec nevypadá splizle a proležele....
Ale jo, vždyť říkám, že neříkám, že zrovna tohle není tamto... kurňa to je záporů, dobrou noc raději;-)
Však jo. Já jsem nechtěl, aby jsi chtěl Pokornému kazit kšeft:-)))
dutý vlákno ti funguje i po sedmi letech? Fakt?
Mě vždycky tvrdili, že tak max po třech letech používání je to na vyhození a moje zkušenosti tomu dávají za pravdu :-(
Řekl bych, že je důležité to slovíčko "ještě" (funguje)...
Já mám spacák cca 17 let, sice už to taková teplárna není, jak bývala, pořád ale je velmi slušně výkonný. Condor dělaný na zakázku, dvojitá náplň...
Condror!
Jo s Condorem jsem jezdil přes deset let, ale pak jsme po těch deseti letech koupil novej a co myslíš? najednou šlo i na sněhu spát celou noc. Najednou jsme začal tahat třetinu oblečení a zase jsme se mohl do spacáku přestat oblíkat. Tedy šlo to s ním jet, ale že by fungoval tak jak měl, tak to tedy ne.
Heky to už napsal. Samo, že to není jako při koupi. Ale pořád má takovej nějakej stejnej výkon jako dřív. Tu změnu hlavně člověk nepocítí, protože vlastnosti spacáku se asi mění pomalu. Prostě ještě slouží - tak je to asi nejlepší napsat.
Každopádně taky budu přes zimu kupovat nový. Takže mě taky čeká hledání. Ale už pár kandidátů mám.
už jsem to psal Hekymu...
Já si poslední zimák koupil taky od COndora, protože je prostě dobrej, je to česká firma a vždyck ymi daj zip na tu stranu, co chi a barvu kterou si řeknu. Ale byl mi velkej :-(
Byla mě v něm zima že jsem si ho nevytopil. No a teď už je po cca třech čtyřech letech i slehlej...
Na únorovej vandr budu asi muset taky pořídit novej :-(
Mně šil Condor spacák na míru.Je pravda,že ti udělaj co potřebuješ,ale ten matroš byl horší,než u Primy.Nejsem žádnej agent od Primáků,ale mně ty pytle prostě sednou.Asi bude na trhu za větší peníz i něco lepšího,ale tady krok vedle neuděláš.Na zimák bych šel do peří.Pokud lezeš vyloženě do mrazů,tak "brka"nemaji v umělotině náhradu.Tedy jen můj názor...
moje zkušenosti s Primou : spacák se mě rozpáral uvnitř -- šev přes celý spacák dlouhý 2 metry, protože matroš nebyl zatavený. Stalo se mně to zrovna na cestě od Bajkalu na Moskvu.. Každý večer jsem u ohýnku v březovém lese (tam jiné stromy nerostou) zašil pár decimetrů, ruce rozpíchané od jehly -- viz mou knížku ZE ŽIVOTA CYKLOTREMPA.. Už se začíná rozpadat i jinde...nemáte někdo zájem o neobyčejně levný a relativně dobrý spacák ? :-)
To jsi jeden z mála,ale je to možný.Já ho používám 365 dní v roce a žádný párání jsem nepozoroval.Neprodával dříve někdo pod značkou Prima nějaký levný šmejdy?Ono někdy šetření za každou cenu,taky nejni nejlepší cesta a potom se prostě zašívá.To musela být krásná romantika-březový háj,ohýnek,šití a pocit,že dělám něco pro sebe.Škoda,že nedáš nikomu vědět,žes napsal knížku,to by tady určitě lidi zajímalo!
Když to tu druhdy Honza oznamoval (opakovaně 8-) ), někteří NaKoláci ho za neplacenou reklamu odsuzovali ...
ještě k tomu spacáku -- mluvíme o Primě z Třebíče...není liž pravda..
Z Třebíče?
Nevím kde konkrétně to šijí, ale firma sídlí v Brně.
http://www.prima-spacaky.cz/
Prima v Třebíči dělá:
a) počítače
b) buřty
(víc Prim tam není)
8-)
Mam pro sebe i deti spacaky od primy a jsem s nima spokojena, protoze maji dobry pomer cena/vykon. Svuj mam tak 4 roky a bez problemu. Je to nejaka varianta typu tulak a do +5 jsem v nem v pohode. Na zimu mam perak Sir Joseph, protoze byl slevneny z 8 tis. asi na 5, a z nej jsem zcela nadsena. Je lehoucky, heboucky a teploucky :-) Pred tim jsem mivala jako zimni Condora, kde se po par letech dute vlakno dost slehlo a uz ten spacak byl neprimerene velky a tezky na to, jak malo hral. Ale byl kupovany pred mnoha a mnoha lety, takze od te doby mozna duta vlakna vydrzi vic.
Až nějaký budeš mít, sem s ním. Extrém bych prosil okolo -10.
U mě je problém, že budu potřebovat najednou dva spacáky. Třísezoňák a takovej letní-teplé jaro-krásný podzim - letní Alpy.
Hodně mě zaujal Deuter Trek Lite 300 (mají verzi s brkem nebo s umělotinou). Pak budu určitě pokukovat po Primě Trek/Tulák.
Ale nejvíc mě zaujal spacáky od Poláka Malachowského - http://www.prohory.cz/spaci-pytle-perove-c-1_3...
U nich je blbý, že je to brko. A vzhledem k tomu, že já raději sever (deštivo, zamračeno), tak to není až tak vhodné. Ale asi koupím ten Guide Pro 300 a nechám si ho trošku přicpat s tím, že na sever budu vozit jinej. Tenhle chci hlavně do batohu, kde jsem se rozhodl co nejvíce minimalizovat váhu a objem:-)))
Koupil jsem si dva spacáky. Myšlenku jsem měl takovou, , že konec jara, léto a začátek teplého podzimku budu mít syntetiku od PRIMY Bike a zbytek vykryju WARMPEACE Explorer 900 (byl v akci na netu za 4500) Skutečnost je taková, že rozměrově sbalené jsou stejné. Rozsah teplot peří poskytuje mnohem vyšší a vlhkosti jsem se u peří bál zcela zbytečně. Spím v něm na louce pod širákem běžně, ráno celý mokrý od rosy a peří pořád suché,načechrané.Tu Primu využiji pouze dva nejteplejší měsíce, 10 měsíců používám peří.Životnost ve prospěch peří je neskutečná.Mým snem je jet na sever, tak testnu víc.Zatím v naších podmínkách co do universálnosti i komfortu vede peří.Toť má zkušenost.
fakt? člověče tak tos mě s tím peřím načnul...
Mám ještě nějaku dobu na přemýšlení, tak uvidím, co nakonec koupím.
Každopádně děkuju za zveřejněné zkušenosti!
Dobrý péřák není levný. Musí mít správný poměr prachoviny (kvůli izolaci) a brk (kvůli životnosti), vodoodpudivou úpravu, a stejně ho musíš hlídat před opravdovým promočením nebo dlouhodobým navlhnutím.
Pak ovšem poměrem váhy a izolace předčí sebelepší umělotinu - tuto informaci ale neber jako dogma, od r. 2005 vývoj v outdooru nějak moc nesleduju, možná se něco změnilo. Z téhož důvodu ti ovšem dnes neporadím spolehlivého nebo naopak podezřelého výrobce.
V syntetice (Condor) mám odespáno 30 dnů v kuse na čudru. V peří jen 10 dnů, vše v naší zem. šířce.Myslím, ale pokud nespíš na vodě nebo v jiném extrému,neměl by být problém.Peří vodu obecně nemá rádo, chce to kvalitní brašny,nebo igelit. tašku. Rozhodně dnešním dobrým péřovým spacákům vzdušná vlhkost neškodí.
Člověk musí vědět, kde to bude používat. Já jsem byl třeba upozorněn, že do Norska a tak raději brka ne. A říkala to ženská, která tomu fakt rozumí...dělá šéfku přes materiály v jedné outdoor firmě. A hlavně hodně cestuje a ty věci sama testuje (žádnej laboratorní teoretik).
Asi tak nějak. Proto je jeden spokojenej s peřím, a druhej s umělinou. Nesmí se to brát dogmaticky, každé má své výhody a své limity.
Měl jsem teď péřák, spal jsem v něm celý jaro a léto denně. Ne že by v kuse lilo a pršelo fakt dost. Ten spacák postupně navlhal a navlhal. Pak už z něho byl takovej "věcheť", trvá věky než to peří uschne. Jestli bude nějaký příště, péřák bude sedět doma!
No já jsem zažil měsíc na treku, kde nám skoro pořád pršelo a my byli defakto furt tak nějak ve vodě:-) Tenkrát jsem byl za syntetiku rád. Nevím, jak by obstálo brko.
Péřovej mi přijde ideální do našich zeměpisných šířek. A nebo třena Nepál. Prostě tam, kde není moc vody. Navíc chci co nejvíce minimalizovat batoh. A třeba ty spacáky od Malakowského jsou ověřené (polské horolezecké výpravy je tahají snad všude) a hlavně lehké. Spacák, který tě zahřeje a který se vejde do petky...ideální:-))
Pro mém oblíbeném Skotsku atd. budu asi stejně tahat něco jako je Prima. Tam se většinou pohybuji natěžko, takže kilo navíc už jsem si zvykl tahat.
maj s membránou na povrchu a 1200mm vodní sloupec, to už je slušný, ne? AKorát stejnej problém jako s Rakoncajem., šílený barvy :-(
U Rakoncaje jsem se už ptal a v nenápadný barvě to prostě neudělaj a červenej já fakt nechci. tak se teď zkouším ptát na Prohory.cz jestli by to neudělal ten Malachowski...
Na OF moc tu membránu nechválili. Všeobecně. Je pravda, že se v tom asi snadněji zapaříš. A blbý je, že se v tom budeš pařit, ikdyž neprší.
GTX bunda je na teplé mikině taky fajn, když prší. Ale jde sundat, pokud je sucho...
Já bych to nechtěl. Řešil bych to žďárákem nebo něčím podobným (vím, že ho nemusíš:-)))
fakt? Já o spacáku bez membrány vůbec neuvažoval.
Spím pod širákem v podstatě vždycky. Bez membrány bude ten spacák velmi často vlhkej. Proto tam tu membránu dávají. Malachowski i Rakoncaj.
Co se Žďáráku týče, tam se zapařím vždycky. Navíc je to další věc, kterou sebou tahat. Místo membrány si pořídit spacák bez ní a pak jí s sebou stejně vozit ve formě žďáráku mi přijde fakt jako pitomost...
Třeba se pletu, nicméně mi tohle řešení připadá nesmyslný.
Žďárák je fajn jako nouzovka, ale...
Jenže... velice často ti nastane situace, kdy skrz celý spacák máš relativně teplo, zvenku, a tudíž i membrána je studená (a krom toho samozřejmě řádově méně prodyšná než vše ostatní, co máš na sobě).
V tom případě to, co vypotíš, spolehlivě kondenzuje z vnitřní strany membrány. Pak je dobré mít možnost membránu oddělit, obrátit naruby, vodu vyklepat a vysušit.
Myšlenka, že se uvnitř membrány ve formě žďáráku zapaříš, ale v membráně ve formě spacáku nezapaříš imho spočívá pouze v tom, že tu vodu uvnitř izolace spacáku nevidíš.
Krom toho, v případě deště či sněžení můžeš vzít dovnitř žďáráku batoh nebo alespoň věci, co by neměly zůstat na dešti. A pod žďárákem se dá i skromně vařit. Na tyto účely je samozřejmě výhodou žďárák pro dva, který má další výhodu, že do něj můžeš přibrat přítelkyni nebo náhodného kolemjdoucího.
Pokud jde o ochranu před rosou nebo velmi lehkou přeháňkou, pak membrána na spacáku smysl má, ale ve všech ostatních případech (spaní ve stanu, pod střechou, ve sněhu) imho situaci zhoršuje.
Vidím to stejně a psal jsem i na jiným místě, že třeba výrobce péřáků Malachowski na to přímo upozorňuje. Ostatně moje zkušenosti s membránou Goretex /bunda/ jsou stejné, lepší lehká větrovka a do deště pončo /jasně, že horolezec v pláštěnce nepoleze, myslím na běžný užití/
Tak já zas do města i na výlety s chutí používám levnou goráčovku z Hervisu.
Stálo to i s vpínací flískou dva litry, byly na tom visačky Gore-tex, další kontrolní věci, kterými lze odhalit padělek (způsob šití a použitá páska na přelepení švů) vypadají OK, fakt je to nepromokavý a fakt je to prodyšný.
Pláštěnku nosím nerad, a deštník všude zapomínám, skutečně nepromokavá bunda je pro mne od října do dubna jediné použitelné oblečení.
myslel jsem, že rozdíl je v prodyšnosti tý mebrány???
Žďárák funguje jako ochrana před deštěm (+zajištění tepla).
Ta membrána na spacáku jako ochrana před deštěm nefunguje ani náhodou. Jen před rosou a zavlhnutím v případě mlhy apod. Což je to, co od ní chci a právě tahle vlhkost, který se nedá vyhnout, mě od koupě péřáku stále odrazovala.
Myslel jsem, že membrána to peří před tímhle ochrání a tedy je to v pohodě.
Jestli je stejně nepropustná jako to, z čeho se dělá žďárák pak ta membrána opravdu postrádá smysl, to je pravda. Potom ale nechápu proč jí tam dávají a posunuje to celý můj rozhodovací proces opět na začátek ve prospěch dutých vláken, protože peří nepůjde použít. Do suché zimy nevyjíždím v podstatě nikdy.
Vařit ve žďáráku??? :-O Nemluvíme oba o něčem jiném? Žďárského vak je v podstatě šprcka na spacák. Nechápu kam chceš dát batoh a už vůbec ne, kde vařit. Leda by sis koupil o několik čísel větší, pak tedy sice může fungovat jako ochrana před deštem, ale ztratí svou druhou funkci, tedy zajištění tepla.
Já jako ochranu před deštěm používám ponchopláštěnku. Jurkovo Trio. Žádnou další ochranu s sebou tahat nechci. Je to jednoduché, málo to váží, vzdušné, pohodlné, dá se pod tím samozřejmě taky vařit, ačkoli jsem to nikdy nedělal neb na pěší vandr vaření netahám a dá se pod tím bez problémů strávit den či dva aniž bych trpěl klaustrofobií
Kromě rozdílu teplot jsem ještě zapomněl na vlhkost vzduchu. Když je sychravé počasí, sněžení, v zimě pod mrakem, nebo večer hodně rosy, tak je vzduch vlhký, nepřijímá další vodní páry tak ochotně, a ty ti zkondenzují na sebelepší membráně.
Za těchto podmínek se "zapaříš" ve žďáráku, membránovém spacáku, stejně jako v běžném stanu, to je nejlepší zalézt za každou cenu někam do relativního sucha a většího prostoru (seník, chata, autobusová zastávka, hospoda).
Ty víš, kde se budeš pohybovat, a zkušeností máš dost, dej na svou úvahu. Jestli míváš pravidelně promáčený spacák, tak to pro peří nebude nic moc, zvláště, když to nemáš hned kde vysušit; jestli se tomu dokážeš vyhnout, tak celé generace trampů jezdily s péřákem desítky let, a spacáky se neměnily zdaleka tak často jako dnes syntetické...
no právě a když zkondenzují na membráně, tak se nedostanou dovnitř. To je přesně to, co chci!
Že s tím jezdili generace vandráků a spacáky se neměnili tak často pro mne není argument. Já taky nikdy netahal karimatku (až cca od třiceti) a na zimní vandry jsem jezdil ve vatovaným spacáku, kterej jsem zdědil po mamince a ta s ním jezdila v létě a nebo na chmelový brigády, kde v něm spala v nějaký ubytovně. Prostě jsme na nic jinýho neměl a moc možností neexistovalo. Taky generace vandráků jezdily v kanadách. Já taky. A právě proto je nechci, když není ta nutnost :-)
Dá se. Asi se dokážu v zimě s nějakým základním vybavením vyspat bez spacáku a v létě klidně i bez čehokoli, ale za prvé to nebude uplně skvělej nocleh (ale vysmím se), za druhé sebou v zimě nakonec potáhnu větší tíhu vybavení a za třetí to vyžaduje větší pozornost při hledání místa na spaní a také nějakou "devastaci" okolního lesa či zakopávání se do závějí v zimě atd. atd. Dobrej spacák mám a chci proto, že mi umožňuje se vyspat v pohodlí a bez narušení okolí vlastně uplně kdekoli. Přežít a vyspat se, dokážu vždycky i bez něj. Ale..!!!
Jak sis jistě všiml, voda kondenzuje jen za určitých podmínek. Na studené sklence vína (možná i vody;-)), nikoliv na horkém šálku kávy (ehm, čaje).
Tam, kde se teplý vzduch setká se studeným povrchem.
Když máš uvnitř teplo, venku zimu, zkondenzuje voda na okně zevnitř nebo zvenku? A na membráně spacáku?
Pozor na tu kondenzaci a kde se hromadí vlhkost (voda). Voda ti vždy zkondenzuje na straně, kde je teplejší vzduch (vlhčí). Takže pokud bude sice venku pršet, ale bude chladněji než u tebe ve spacáku, tak ti vlhkost zkondenzuje uvnitř spacáku. Zvenku tě ochrání před deštěm, ale uvnitř budeš plavat ve vlastní šťávě.
jo jo, já rozumím tomu, co mi s Joem oba píšete, ale prostě jsem myslel, že ta membrána mi můj pot proustí ven, protože je to pořád ještě jen vlhkej vzduch a tu rosu a mlhu, coý už je voda, nepustí dovnitř.
Myslel jsem, že tak membrány prostě fungují. Jinak nechápu proč by se měl apoužít mebrána a ne třeba igelit, když to funguje stejně...
Ona něco propustí. Stejně jako GTX bunda. Jde o to, kolik toho propustí.... To už zjistíme jen od lidí, co to mají. Pár kluků na OF právě péřáky s membránou nedoporučují díky své vlastní zkušenosti.
Už jsem to tu někde psal. Viděl jsem dokument (teď nevím, zda to bylo o Jarošovi nebo Kopkovi) a tam právě tuhle situaci popisoval. Pro polárníka je nejhorší prípad, když se zapaří ve spacáku. Z venčí mu vlhkost nehrozí, protože při nízkých teplotách je vlhkost nízká. Ale uvnitř spacáku je tepleji a tím pádem vlhčeji. A pokud se ti zapaří spacák a pak ho vytáhneš ven, voda se ti promění v agresivní hrudky ledu a už se jich nezbavíš...
To samé si prý musejí dávat pozor při běžném pohybu (zapaření v oblečení).¨
Sice je to extrém, ale i takhle bude fungovat tvůj spacák. I když v menším měřítku.
ale jo, nepojedu na svůj první zimní vandr. Vím jak to funguje,a le dá se tomu do jistý míry předcházet. Nemít příliš "teplý" či oblečení, používat vlnu na oblečení, která tu vlhkosto pochytá z velké části atd.
Vím jaké to je spát v kouli ledu místo spacáku (díky tomu jsem minulýho Silvestra strávil u PetraP a ne venku :-) ), vím jak je důležitý se správně oblíct a často v zimě prostě zpomalím tempo, když v případě náročného terénu hrozí zpocení, ale je to krátké a nevyplatí se svlékat, ale starám se, abych se nepotil víc než zvládne merino v pohodě pochytat a následně moje tělo při pomalejším pohybu usušit atd. atd. atd.
Pokud by t amembrána fungovala jak má a jak funguje jinde, tak by problém prostě být neměl...
hergot, už jsem byl rozhodlje pro péřák a zase jsi mi to rozmluvil... :-(
Vypadá to, že letos nepojedu vůbec nikam a nebo pojedu se starým spacákem, kterej narvu suchým listím nebo se začnu otužovat abych mohl jezdit bez spacáku :-(
GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Ja teda mam tenhle spacak http://www.sirjoseph.cz/produkty/erratic-plus.htm co ma membranu, a rozhodne se v nem nezaparuju. Ale mozna to je proto, ze ho pouzivam jen pri teplotach kolem nuly a niz a jeste jsem nezkousela, co by udelal pri spani vylozene na desti. A taky jsou holky zimomrivejsi :-)
Nejde o to, že se zapaříš ty. Jde o to, že se zapaří membrána na vnitřní straně spacáku. Což ty nepoznáš hned. Poznáš to až když ti ta voda případně zmrzne. Nebo pokud není delší dobu možnost spacák "usušit" a tak se ti ta vlhkost chytne na brko.
Delsi doba je podle Tebe kolik dni? Malokdy je dyl jak tyden dest a vetsinou existuje nejaka moznost najit pristresek a vetrat tam spacak den z rubu.
To je asi pokaždé jinak. Já jen tlumočím to, co o těhle spacácích píší lidé, kteří mají možnost je opravdu vyzkoušet a využít.
A když to přirovnáš ke klasickému oblékání, kde používáš membránu, tak hned máš představu, co se stane, pokud membrána "nestíhá".
Já bych to nechtěl. Do mrazu membránu nepotřebuji (nízká vlhkost). Takže bych vzal klasický péřák. A když budu někde, kde je vlhko, neberu spacák péřový, ale s vlákny. Případně péřák a žďárák.
Připomíná mi to situaci s běžkama. Na klasiku si beru běžky na klasiku. Na bruslení běžky na bruslení. A když chci obojí, beru paskvil v podobě combi běžek.
Jenže málokdy není nikdy, a většinou není vždy, a někdy ani většinou;-)
Mne je to sumak. Mam membranu, protoze meli slevnenej spacak s membranou na prijatelnou cenu, kdezto bez membrany nikoli. Ja se moc nepotim, a pokud to hrozi, tak necham spacak vetrat. Rozdil v zaparovani se u tohohle peraku a stareho duteho vlakna nepozoruju. Ale ja si ten perak porizovala vylozene jako zimni spacak. Prijde mi, ze trisezonak je na leto a do chat zbytecne tezky a teply, takze mi prijde nutne mit dva spacaky.
v čem je pro tebe určující parametr extrém?
Tenhle parametr znamená teplotu při ketré průměrný jedinec přečká v tom daném spacáku noc, aniž by utrpěl následky na životě. Tedy to neznamená že neonemocníš a už vůbec ne, že se vyspíš...
Na to já spacák nechci. Ale to Latitude, co mám jako třísezónní a dával jsme na něj odkaz výše, tvůj požadavek splňuje...
Já hledám nahoře a odkaz je dole:-)))
Asi je extrém blbý údaj, ale ve spacáku s extrémem kolem -10 mohu v létě (k ránu tak +8) spát nahatej a není mi zima.
Na odkaz od Tebe jsem koukal, ale tam je -21, to už je teplé.
Na extrém se nedoporučuje koukat, protože každé tělo při takovém extrému může reagovat jinak. Je to prostě extrémní situace. Jen takový orientační údaj.
Určující je hodnota Comfort a Limit.
Já se příště polepším. Extrém jsem zvolil proto, že u prvního moderní spacáku, který jsem zkoušel jsem si zapamatoval právě ten extrém a ostatní hodnoty ne.
Já když hledal spacák pro přítelkyni (strašněj zmrzlík), tak jsem taky nejdříve koukal na extrém:-)))
hlavní je teplo od spodu. Bez dobré karimatky je mi kosa i když je vzduch osum a spacák má psáno komfort+15 až +2. Nebo kosa, proste sem se vzbudil a musel oblíknout no. Dřív to bylo v pohodě tak asi taky už stárnu.
Karimatku řeším hned v zápětí. hledám něco nafukovacího, ale odolnějšího proti propíchnutí. Svojí pitomostí jsem si z karimatky od Jurka udělal řešeto - myslím, že jsem si lehl na posekanou trávu, kde však byla tlustá stébla - má mnoho malých dírek po celém povrchu :(
ač mám Jurka rád a třeba na pláštěnku a vůbec systém trio nedám dopustit, tak karimatku si od nich už nekoupím. Měl jsme dvě (vlastně tři když počítám tu, co měla bývalá žena) a všechny skončily stejně :-( Boule s eněkde udělala a přestly držet vzduch.
Teď mám už delší dobu tuhle
http://www.zbozi.cz/vyrobek/pacific-outdoor...
a jsem z ní pořád nadšený...
Víš co je zvláštní? Na OF se dost lidí nějak začíná těm supr drahým samofoukačkám uhýbat (a že tam jsou lidi, kteří je fakt používají). Kde kdo tam po čase stejně leží na kusu hadru za tři litry.
Takže taky přemýšlím, že pujdu do něčeho za normální cenu:-)))
když jsme tuhle kupoval, tak proto, že mi jí na cestě půjčil Céva, kterej jí měl asi dva roky, furt složenou a smotanou, když jí nepoužíval a fungovala perfektně. Mě funguje asi rok taky perfektně. K celtě se asi nevrátím, už jsme na to moc starej a deku nebo pěnovou karimatku tahat taky nebudu. Je to moc velký a dlouho to taky nevydrží a nefunguje to ani zdaleka tak dobře jako nafukovačka.
No...zaujala:-))) Asi jsi mi ušetřil jedno trápení:-)))
tak doufám, že budeš spokojenej jako já.
To doufám. Jen si to musím někde zazáložkovat pro případ, že bych si ji kupoval až ty zmizíš někam do Terra Inkognita či kam se to chystáš.
Když nebudu spokojenej a někde kvůli zimě od země umrznu, budu tě chodit strašit. :)
Taky už mám téma označeno jako oblíbené, abych je v tu pravou chvíli našla. :-)
Karimatka letos už očividně byla spíš samovyfukovací a spacák je zatím víceméně stejných parametrů jako když byl novej - tj. do teplého počasí.
Jen mě dojali, že verze woman je prý zaoblená ve výši boků, což bych ocenila - ale délky 168 cm.
Me se letos podarilo koupit nafukovaci karimamu v lete v Gigaci. Nejaka nova znacka - meli od ni i spacaky a dalsi veci.
Stala necelych 800,- Kc. Rozmery 60 * 185 * 3.8, z jedne strany hladka, z jedne takovy jemnoucky cosi, aby to neklouzalo.
Spalo se mi na ni mooooc dobre :o)))
Ono taky záleží,jak ho skladuješ.Kdo ho nechá narvanej v obalu,tak se prostě slehne.Dát volně do skříně,nebo pověsit(má tam poutka).Za primácký spacáky bych se přimlouval.Používám je leta a za ty prachy podle mě,nic lepšího nedáš.Souhlasím s tebou,že si spacáky drží fazonu dost dlouho.Na rozdíl od dosti výrobků,tady jde kvalita spíš ještě nahoru.Letos jsem před cestou koupil novýho Treka XP,čtyři měsíce na cestě a žádná známka opotřebení.
Díky Joe-ovi víme, které spacáky nestojí ´za nic´. Bohužel nám zapoměl říct, které jsou dobré a které sám vozí na kole.
Mohl bys to, Joe, napravit?
8-)
No všechny to, co nestojí za nic:-)))
Ty jsi, Michale, taky Joe (nebo jeho tiskový mluvčí)?
Ha, jsem odhalen. Píšu jednou jako Joe, podruhé jako Michal, někdy sám se sebou polemizuji přihlášen jako Kefír, občas vznesu zvědavý dotaz nebo připomínku pod nickem jinec. Posílám sem fotky lehokol přihlášen jako Jurimír, a někdy to střídám jako Murphy.
Píšeš si pořád s jedním a tím samým člověkem, celé nakole, celé tvé okolí, a možná celý vesmír kolem Tebe hraje jeden jediný člověk. Konečně sis toho všiml:-)))
Tak, v době, kdy jsem jezdil natěžko, jsem vozil péřovou mumii, kterou mi ušil v 80. letech tatík. Dnes mám na hory ten samý spacák, který jsem si znova naplnil peřím od babičky (2700g, z toho 2100g peří).
K tomu jako třísezóňák na vandry nějaký výprodejový Hannah, 300g/m2 nějaké umělotiny.
Mezitím jsem vystřídal několik levných umělotin, většinou Condor, od levného třísezóňáku po expediční rakev pro polárníky váhy kolem tří kil.
Dnes to tolik neřeším, jak píšu, zimní mám ten péřák, a na vandry kupuju ve výprodeji podle aktuální potřeby.
Jj, taky jsem šila v 80. letech dva péřáky typ: "peří od babičky + padákové hedvábí".
Jeden v mezičase dostal zásah od jisker z ohně. Tak jsem oba rozešila, peří nechala vyčistit a probrat a naplnila do huďáckýho futrálu.
Dodnes používám a nedám na nej dopustit.
Ta cena je konečná, nebo ježíšek přitvrdí? A brka nebo umělotina (braka dražší a nevhodná do vlhka)?
Cenu jsem si říkal tak do 2,5 tis. No ještě uvidím, potřebuju toho koupit víc.
Peří rači ne, spíš umělinu. U peří bych měl strach ze zvhnutí.
http://www.treking.cz/testy/spacaky.htm
http://howadoor.wz.cz/rady.html#Spacáky
Starej praktik, píše jen co má vyzkoušený, a většinou se s ním shodnu.
Ty jsi nám to tu zase zamíchal:-))))
Ale Howardovi se dá věřit. Já jsem mu moc na chuť nepřišel (on je prostě svůj a nerad ustupuje - a pak bývá dosti zlý:-)) ), ale zkušeností má opravdu dost.
já koupil z jara tenhle:
http://www.sportplaneta.cz/d/coleman-latitude...
mě přijde akorát. Moc se mi líbí ten druhej zip, kterej jsem v létě rozepínal a teď ho zapínám. Je to dost rozdíl a fakt to funguje. Není tam díra, jen zeslabená stěna, když ho rozepneš. A kapsu na nohy už jsem taky ocenil. A nejvíc oceňuju, že mi není dlouhej, ale akorát.
Za mě tedy můžu doporučit.
RockEmpire jsou relativně kvalitní a za dobrou cenu:
http://www.hudy.cz/vybaveni/turistika--...
Dojtříci jsou v poslední době docela oblíbené (co vím od kluků z Hudy, tak se dost kupují). Někde jsem ale o nich četl, že hůře "dýchají", takže se zapotíš. Ale o jednom z nich taky přemýšlím...letní.
http://www.hudy.cz/vybaveni/turistika--...
http://www.hudy.cz/vybaveni/turistika--...
Sakra...odkazy nefunguji.
Takže:
RockEmpire Arktida Plus
Deuter Dreamlite 350
Deuter Travel Lite 300
Ale s teplotou je to na hranici.
Arktida- plus: v nohou přidaná jedna vrstva navíc - to by bylo něco na moje studené nohy. -)
Tady:
http://www.hudy.cz/vybaveni/turistika--...
To vypadá až příliš dobře, ten poměr hmotnosti a izolační vrstvy (400g/m2 čtyřkanálového vlákna). První co mě napadlo, aby se tolik materiálu této gramáže vešlo pod dvě kila, tak je ta váha buď marketingový blábol, nebo je ten spacák kurva malej (a tím se sníží hmotnost).
Jestli je ten rozměr změřený volně ložený spacák, tak bude imho úzký, 85cm zvenku je málo.
Nemusí to tak být, ale rozhodně ho před kupem vyzkoušej. Mě se před časem stalo přesně toto, koupil jsem spacák teplý, lehký, i celkem levný, ale úzký:-(
No já když jsem si kupoval novej spacák tak jsem měl ve sport obchodu na výběr jen jeden + komfort +8, ostatní nevím, bytostně totiž nesnáším mumie :). A nemumiových spacáků je na výběr málo. Ale přioblečení pomůže, když je moc chladno :)
v nemumii je vždycky chladno....
DO spacáku, pokud je dobrý se máš svlékat, ne přioblékat.
Nj ale já ty mumie bytostně nemám rád, jsem tam stísněný a je mi to nepříjemný, se nemůžu ani schoulit do klubíčka a tak spím nejradši :)
rozmumím, já to tak taky kdysi měl. Prostě jsem se naučil spát na zádech... :-)
Ale taky jsme jezdil tak, že jsem tahal víc oblečení a deku. Ale jednak je to od určitý teploty nepohodlný a za druhý je to váhově a objemově o dost těžší než spacák...
mně byl nedávno doporučen péřák od Warmpeace - summerlite za 5200. Krátký - 180 cm - je levnější. Ten delší váží 680g. Momentálně ho na jejich webu nemůžu najít. Každopádně to chce kouknout na heureku. Kamoška ho tam našla levnější o 600...v kamenném obchodě v Brně.
Tento?
http://www.warmpeace.cz/warmpeace/spaci-pytle...
Pro mě spíš ten Sirius z dutým vláknem.
Tady?
http://www.sunshop.cz/detailsklk.aspx?sklk_id...
:o)
http://vodahory.cz/spaci-pytle/warmepeace...
http://www.prohory.cz/guide-pro-300-perovy...
Tak to se asi budu rozhodovat mezi Polákama a Čechama:-))) Ale Malachowski je mi tak nějak...no, uvidíme:-))
Když už jsme u těch brk, tak jsme zapomněli na Rákosku.... http://www.sirjoseph.cz/ Ale ten už je asi pro Jardu cenově trošku jinde...
Mně se ten polák taky moc líbí, Mám jen dvě malé výhrady. Vrchní mater. COLIBRY proti vodě funguje, s Ripstopem nemám osobní zkušenost.Krátký zip je lehčí, skladnější, ale neumožňuje spacák celý rozepnout a používat v horku jak deku.Rákoska je prý dobrý, ale drahý. Těžké to rozhodování.
O tom polském najdeš dost informací na outdoorforu. Pár lidí ho tam má a maximální spokojenost. Právě tam mi byl doporučen.
I ten zip se tam řešil. Dělá to kvůli váze. Spacák prý lze použít jako deku. Jen to asi není úplně to nej.
Rákoska je fajn a kvalitka. Ale ty jeho nejlehčí spacáky (tuším Koteka?) jsou fakt jen útočné a sám je nedoporučuje na takové to klasické používání. Je pravda, že jsem si ho ošahal a moc mě to nezaujalo. Kdybych ten hadřík ještě chvilku mnul mezi prsty, tak se snad rozpráší:-)
Navíc u poláka je fajn, že ti spacák docpe brkama. Takže většina na OF si tu třístovku nechala přicpat o sto gramů.
A v čom jsi spal dřív, světoběžníku? Malej-Jarda nechce dělat experimenty, chce prověřenou jistotu ...
8-)
....od 1976 jsem žil 10 let v Tatrách, a tam byl dobrej spacák důležitej. Klasicky koupit v obchodě se nic nedalo. Kamoši Šili spacáky na nejvyšší úrovni. Z té doby mám jeden od legendárního Mirka Šmída alias Lanče. On s nima obchodoval - ne šil. Péřák - kilo a 1/4...pořád perfektní do velkých mrazů. Po převratu jsem na letní vandry koupil v Globusu jeden za 400. Váha 3/4 kila. Říkal jsem si - na leto dobrý, ale není. Klepat kosu v trojitých teplákách při + 10 ... todle ve svým věku teda odmítám
Špicové péřové spacáky a obleky šije Joska Rakoncaj v Turnově.
Rak šije i obleky? Já myslel, že jen horolezecký spacáky a bundy;-)
nabízí ho
http://www.sirjoseph.cz/kategorie/perove...
myslíš jako, že ho nešije, jen překupuje a prodává?
To jsou právě ty lifestylový outdůrový hadřiky, bundičky a tak. Už jsem se chtěl leknout, že šije opravdové obleky:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Oblek
Nezkoušeli jste někdo použít dva slabé spacáky zastrčené jeden do druhého, ale se dalo spát i v chladnějším počasí?
zkoušel. Mám jeden takovej jako že prej na kolo. Nedá se v něm spát dokud není v noci přes dvacet nad nulou. Když jsme ho ale nacpal do druhýho starýho letního, protože svůj jsem nacpal přítelkyni, tak se v tom spát dalo docela slušně. Vyzkoušej to.
Uvažuju nad tím jako prozatimním nouzovým řešením, než koupím něco pořádného.
Na spacáku máš 300-600g šusťáku (vnější a vnitřní povrch + přepážky u péřáku), které mají nulovou izolační schopnost.
Krom toho, pokud nebude vnější výrazně širší, bude to na tobě pěkně narvaný, izolující vrstva vzduchu bude výrazně měnší a zmačkaný materiál bude fungovat jako tepelný most.
Jako nouzovka, když spacák nestačí, překrýt jej rozepnutým druhým, nebo čímkoliv jiným (bundou, nohy do batohu atd.) lepší než nic.
Lépe zpravidla zlepší tepelný komfort:
- Lepší izolace od země (igelit, rozházené lano pod karimatku apod.).
- Zabránění proudění vzduchu (stan, nelehnout si v bivaku či na seníku do průvanu).
- Přiměřené množství suchého(!) oblečení, včetně ponožek.
- Přiměřeně se najíst, napít, aby tělo mohlo topit, a vychcat, abys nemusel lézt ze spacáku. Panák špiritusu, nebo svařák či grog po večeři zlepší prokrvení periferií, pocitově spacák "rychleji vyhřeješ".
Používám toto řešení pří extrémních mrazech (-20C).Je zbytečné pořizovat zimní.Do nohou meziprostoru dávám boty, elektroniku a vodu(195 Explorer+180cm Bike, viz. výše).Jinak se to v létě a na podzim asi neoplatí jak píše Jurimír.
Z nouze se to použít dá, ale je to dost nekomfortní (zkoušel jsem).
Spíš se koukni po tepelné vložce do spacáku. Je to tenkej hadr (něco jako klasická hygienická vložka do spacáku), jen to lépe drží hadr. Já s tím zkušenosti nemám, ale kdysi to jeden horal doporučil mé stále promrzlé přítulkyni...
Teplou vložku do spacáku si můžeš spíchnout z tohoto. Za ty prachy celkem pěkný kus tenkého flísu;-)
Správná otázka...
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products...
Sorry;-)
tak jsme s edneska zakecal s chlapíkem v Hudy...
Výsledek je, že mám jednak tenhle ešus
http://www.hudy.cz/vybaveni/turistika--...
a za druhé že přemýšlím o péřáku od Rakoncaje.
Chlapík byl asi rok na vandru na Zélandu. Měl tenhle ešus a vařil na něm i na ohni a tvrdil, že v pohodě a nepřilnavej povrch funguje.
No a pak říkal, že dutý vlákna si už nikd ynekoupí. Péřák je lehčí a skladnější a vlhko prý v pohodě. Na Zélandu prej prší často, ale že spal vždyck yve stanu nebo pod plachtou, takže spacák prostě jen zvlhnul a to přežil v pohodě. Hřál necuckovatěl.
Navíc Rakoncaj zavedl jako službu to, že za nějaký obolus ten spacák vyperou vysuší atd a vrátí ho a vypadá jako nový. Tuším ho to stálo asi tři kila, a to ted ypo roce spaní ten spacák mulsel vypadat fakt hodně jetě:-)
A Prej dělá i nějaký spacáky ve vodoodpudivý povrchový úpravě.
No zkrátka mám o čem přemýšlet a začíná být pravděpodobné, ž emůj další spacák, bude peří :-)
Jiříku, jako dobrý, ale s prominutím neser! Člověk už v tom měl jasno, vlákno (skoro) vede; a ty mu v tom uděláš takovej bordel... ;-))
V každém případě díky, mám fakt o čem přemýšlet... :-)
jo, to já taky a do konce října to asi nevymyslím a pojedu na vandr asi v podobné kombinaci jako malej Jarda :-)
dutý vlákno je v podstatě uplně ve všem horší než peří. Je těžší, objemnější, míň hřeje, jde rychle do kopru a málo tedy vydrží atd. atd.
Je lepší v pořizovací ceně. Zas na druhou stranu, když si spočítám, kolik spacáků koupím a už jsem koupil a X lidí má za tu dobu jeden jedinej péřovej... tak už to je vlastně i dražší :-(
no a pak to vlhko. DUtýmu vláknu nevadí, poměrně rychle schne a dá se v něm dokonce přežít noc i když je slušně mokrej.
Rakoncaj ale dělá i typy s povrchovou úpravou proti vodě, takže běžný zvlhnutí nehrozí. Ten klučina měl přitom na tom Zélandu spacák bez týhle úpravy a když jsme začal o zvlhnutí peří, tak se rozřechtal.
Načnul mě i tím, že když ho rozervu, Rakoncaj nemá problém s tím znovu naplnit tu komoru a spravit. Spraví a propálený spacák atd. atd. Prý za relativně směšné peníze. Jeho kamarádce vyměňovali celou jednu komoru navestě a snad se vešla do pětikila a na vestě není poznat, že by se jí kdy něco stalo. Ten servis mě také docela dost přesvědčuje pro tuhle variantu.
Duté vlákno těžší a objemnější?
Tohle mě trochu překvapuje... Měla jsem vždy dojem, že je právě lehčí a skladnější - za cenu nižší životnosti. Předpokládám, že víš, co říkáš, ale boříš mi tu zažité "pravdy" :-)
duté vlákno je těžší a obejmnější než mikrovlákno a těžší a obejmnější než peří při stejné schopnosti izolace. Tedy péřák pro -20°C bude nejlehčí a nejmenší , pak bude z mikrovlákna, který má ale nejnižší životnost a pak bude největší a nejtěžší z dutých vláken,ale jeho životnost bude někde mezi peřím a mikrovláknem...
Dojtrrrr má spacák spacák Travel Lite 300 s umělotinou. K tomu nabízí variantu s brkem - Trek Lite 300. Oba spacáky jsou stejně velké a teploty Komfort a Max jsou taky stejné. Ale péřový spacák váží o půl kila méně.
Jj, měl jsem dutinu levnou i drahou, mikrovlákno (thinsulate), jejich kombinaci (duotherm), i peří. Je to jak píše Jurimír.
MIkrovlákno je v podstatě nejlepší lidská napodobenina prachového peří. Duté vlákno je lidská napodobenina srsti polárních savců (medvěd, liška, sob).
Člověk sice provádí testy a zkouší nové varianty daleko rychleji, ale příroda má zas nějaký ten milion let náskok;-)
No nechci nijak moc lobovat, každý má jinou zkušenost.
Někdo tady psal, že mu péřák nebyl doporučen do Norska. Tak, záleží na tom kam a kdy, ale já byla se svým výše popsaným letitým péřákem v Norsku už dost krát, několikrát dost vysoko za polárním kruhem, několikrát se počasí hodně nevyvedlo (mluvím o pěší horské turistice, vždy to bylo tak na 14 dní až měsíc).
S vlhkostí jsem neměla problém a to jsem dost alergická na zimu a vlhko na spaní. Proto si taky ten spacák během těch cest dost hýčkám. Když prší nebo se chystá v noci pršet, neváhám a ten stan někam vždy upíchnu. Ráno suším a větrám, protože nějaká ta vlhkost se na povrchu vždy může objevit. Někdy větrám a suším i během dne, třeba v rámci nějaké odpočinkové nebo žrací přestávky, když vyleze sluníčko a klesne vzdušní vlhkost. Což se v létě vysoko na severu může stát kdykoliv, páč slunci se tam za obzor moc nechce:-))
Takže péřák asi ano, ale být na něj opatrný.
To mě takhle k brku natáhli kluci z OF (pár jich tam taky maká v Hudy nebo RP). Já se teda zamiloval do těch polských. Jsou levnější než od rákosky, ale kvalita je dle zkušeností stejná. Občas někdo vystrčil růžky, že jsou v něčem aj lepší:-)))
Určitě ale nedoporučuji kupovat ty nejlehčí spacáky od Rákosky (útočné - Koteka). Ty opravdu nejsou určené pro klasické cestování.
Jinak pro brko je nejhorší situace, kdy se ti dostane vlhkost k brku (třeba ve "vyhřátém" stanu) a následně zmrzne. Tohle je zlá můra všech polárníků a horolezců.
Jak chceš zabránit vlhkosti (která pronikne takřka všude), aby se nedostala k peří?
Zmrzne-li voda, vznikne led.
Zmrzne-li vlhkost, vznikne => ??? (jinovatka? sníh?)
8-P
Když je mráz, je nízká vlhkost....
"Jinak pro brko je nejhorší situace, kdy se ti dostane vlhkost k brku (třeba ve "vyhřátém" stanu) a následně zmrzne. Tohle je zlá můra všech polárníků a horolezců."
"Když je mráz, je nízká vlhkost...."
??????? 8-(((
Mollierův h, x diagram vlhkého vzduchu???
Molliera znám. Ne že by v jeho hrách nepršelo nebyly řeky nebo nějakýá ta vlhkost, ale diagram jsme nikde nepostřehl... :-D :-D
http://ottp.fme.vutbr.cz/skripta/termomechanika...
Tutím chceš říct co?
Že když je mráz, je malá vlhkost? Nepochybně.
Dal jsem jen k sobě TVÁ dvě tvrzení
Aha. Tak pan učitel potřebuje vysvětlit.
Sednu si do stanu, začnu vařit a mám ve stanu docela kvalitně vysokou vlhkost. A spacák sosá a sosá. Ráno takový vlhký spacák zabalím a strčím ho do batohu. A ono když je třeba -10 nebo míň, tak co se asi stane s vlhkostí ve spacáku?
A co třeba vlhkost, která se vypařuje z povrchu těla během spánku? Zase jde do spacáku. A když spacák vytáhneš na mráz....
Promiň! Neuvědomil jsem si, že jsi extrémní horolezec a polárník ... 8-)
Všiml jsem si, že velice rád zde z lidí děláš blbce. A když se ti to nepovede, tak se je alespoň takhle hloupě snažíš zesměšnit (vysmát). Nic jiného jsem od tebe stejně nečekal....
Mimochodem. Co je na tom extrémního? Mínus deset už jsem ve spacáku zažil.... A určitě nejsem sám....
Ptal jsem se:
"Jak chceš zabránit vlhkosti (která pronikne takřka všude), aby se nedostala k peří?"
Vysvětluješ mi něco, nač jsem se tě neptal. Jsem to já, kdo čte špatně?
Tak víš co? Vrať se nahoru diskuze a dej repete. Píseme tu o tom celou dobu, že je to problém a díky tomu jsme o peří moc neuvažovali. Zabránit se tomu prostě nedá. Toť je ten problém, proč se tu teď o tom dohadujeme. Prostě je to nevýhoda péřových spacáků. Pan učitel to chce celé nějak otočit a chce tu vysvětlit něco, co ještě žádný výrobce spacáků nevymyslel???
Jediná obrana je. Být opatrný.
No konečně!
Relevantní odpověď je tato: "Jediná obrana je. Být opatrný."
A všechny osobní útoky sis mohl odpustit.
Já si myslel, že jsi četl pozorně... Pak by jsi se tak hloupě neptal, když se tu o tom bavíme již týden.
Proč se bavíte/bavíme ?týden?, když je to tak jednoduché? Nebylo původní zadání o něčem jiném?
Proč se na to ptáš, když původní zadání je o něčem jiném??
A přijde mi, že zase nečteš. Celou diskuzi se tady o tom bavíme (že péřák je do vlhkosti méně vhodný). Já jsem napsal situaci, která je pro péřák nejhorší (vlhkost a následné mrazy) a které se polárníci snaží vyhnout.
Tuším, že to popisoval Kopka (nebo Jakeš, nepamatuji si) v nějakém dokumentu. Dostane se ti do spacáku sebemenši vlhkost a ta tam zmrzne. Vzniknou malé krystalky, kterých se již defakto nezbavíš....v teple stanu roztají, ale díky vysoké vzdušné vlhkosti ve stanu je nevysušíš. Takže to jen rozmrzne, zmrzne a furt dokola. A takový péřák ztrácí své schopnosti.
pokud peřák, bude to Rakoncaj. Poláci by museli být významně kvalitnější, což podle mne nejsou nebo na třetinové ceně, abych jim dal přednost. Prostě mnohem radši podpořím někoho v čechách než někoho v Polsku...
To chápu....
Poláci mají nějakou novou technologii plnění. Jestli je lepší, neposoudím. Stejně jako Rákoska je zkoušejí v nejtvrdších podmínkách (používají je snad všechny polské výpravy v Himalájích). Mě prostě jen zaujaly. Kvalitou asi budou stejný. Jen Poláci je mají cca o třetinu levnější.
Jednu výhodu jsem u nich viděl. Rakoskovi nejlehčí spacáky (Koteka) jsou opravdu ze šusťáčku, který moc nevydrží (sám to má na nich napsané). Poláci to šijí z jiného matroše (a dle vlastních zkušeností lidí na OF je ten matroš pevný) a dostanou se na stejnou váhu. A já hledal právě nějaký spacák na teploty kolem nuly (nebo mírně pod nulu)...a aby měl tak maximálně kilo a byl po sbalení prcek.
Sakra, takže teď už zase vede péřák? Fakt?! Taky v tom začínám mít pořádnej guláš! Péřák jsem už odzkoušel, takže teď je na řadě dutý vlákno, pak v tom bude už konečně jasno...
Jsem na tom stejně jako Jurimír. Je na řadě brko:-))))
Zdá se potřebujume někoho, kdo už prubl oba druhy... Nebo by někdo z nás měl okamžitě (nejlip hned v pondělí) koupit novej spacák a vyjet s ním na měsíc někam do pořádné sloty. No a podat zprávu, haha
Zkus OF...tam tací lidé jsou.
Ale druhá varianta je lepší:-))))
Já zkusil syntetiku, peří v silonu a peří v membráně. U mě ten třetí případ jasně vede.
@Jurimir. Jak u Raka,poláka či Warmpeace neuděláš chybu, jsou materiálově i zpracováním dobří. Odzkoušej si velikost a zapínání osobně, až pak vybírej barvu popř. značku. Držím palce.( můžeš vyzkoušet i ten můj, máš-li zájem, obálkou).
@ Joe. Peru doma s přípravkem z Hudy a bez sušičky. Mení v tom problém, spacák je stejný, neli- lepší:-)
To profi praní a sušení u výrobce může být dobrá služba. Prý je to s peřím možné udělat, já to zkoušel na dvou spacákách s žalostným výsledkem. Jestli on na to má otestovaný chemikálie (jen ty vyjdou kolem kila na jedno praní), sušičku a pak sušárnu na dosušení, tak to bude lepší varianta, než s drahým spacákem experimentovat doma.
Po přečtení diskuse a projití internetových nabídek se zatím kloním k této variantě:
http://www.prima-spacaky.cz/akce-prima-leto-2011/
Ještě nevím jestli bude stačit model Tulák nebo vzít už raději Trek.
Tulák eco měla sestra, a je to spíš letní než 3-sezóňák. Kolem nuly je v tom již kosa kurevská.
Teploty uváděné výrobcem jsou hodně optimistické, a platí jen pro úplně nový spacák. Časem se slehne, jak popsáno výše v diskusi.
Pokud to nechceš opravdu jen na červen-srpen do kempu, nebo na chatu, tak imho Trek je minimum.
Tuláka jsem měl před drahně lety a po jedný sezoně šel pryč. Hrozná kosa a to nejsem nijak zmrzlej.
Jsi divnej ;-) Ja jsem desna zmrzlina a v teplem tulaku (junior verze, tak je mozna min teplej nez ten pro dospele) na alumatce se slzou v oku vzpominam na prusvitny dekac, ve kterem jsem spala nekolik let, kdyz jsem zacala jezdit pod sirak :-) Kdi to nevyzkousel, nevi, co je zima!
na svým prvním zimním vandru jsem spal v jámě vykutaný ve sněhu v Krkonoších skoro tejden ve vatovaným spacáku po mamince (pod širákem samozřejmě). Jezdila s ním na chmel:-)
Mě o zimě povídej :-)
Taky jsme spal dostkrát venku pod širákem uplně bez spacáku a máš pravdu, že některý ty noci je dobrý si připomenout, když má člověk pocit, že je mu zima, aby si uvědomil, že je mu vlastně vedro :-D
Jasně, taky jsem přežil čtyřdenní vandr okolo Karlštejna a Ameriky bez spacáku. Spacák jsem neměl na koleji, tak jsem vzal sobě a spolubydlícímu deku, a jel jsem.
Ale když si kupuju nový spacák, tak si koupím raději teplejší než méně.
seš měkoň. Dvě deky...
Já vyrazil v šortkách a tričku, do batohu dal sváču a na spaní tepláky a flanelku. Pak ještě flašku s pitím, nůž a peníze. Na tři dny to stačilo :-)
To je pravda, na služebních cestách mi na přespání stačí kartáček a vizitka. Faktura přijde přímo na firmu:-)
A co je lepší - spacák třeba i péřový nebo dvojlůžko v klimatizovaném pokoji? Třeba se Ti začnou měnit pojmy. Čundr - nejlépe letadlem, ešus = čínský porcelán, pití - nejlépe z míšeňského porcelánu a broušeného skla, spacák - pořádně velká betla.
lepší je to, co ti vyhovuje!
Pro mě je to pod širákem v lese.
Dovolená ve tříhvězdičkovým hotelu, kde s eo mě starjaí jako o nemluvně, je pro mě noční můrou.
Netvrdím, že není možný, že se to změní, ale asi to není nepravděpodobný. Já prostě potřebuj okolo sebe les a přírodu a cejtit je co nejblíž.
Jeden starší odkaz najdeš po zadání "Ďoubova růžová tabulka"
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?106750-...
Ani jsem nevěděl, že existuje. To je imho nejlepší tabulka, je nezávislá na výrobci a prostá marketingových keců.
Ty teploty opravdu sedí, alespoň v rozsahu mnou používaných spacáků (1,6kg a víc, mám i spacák 2,7kg peří, a měl jsem 3kg duotherm).
Takže spacák konečně objednán.
Vyhrála to Prima a její starší model Trek 3D eco v největší velikosti jak mi poradili.
http://www.spacaky-stany-batohy.cz/prima...
Už se tedy těším na ježíška.
Pořád jsem čekal až bude čas zajet tam osobně velikost vyzkoušet, ale nějak se nedařilo.
No ale vyměnit za menší by neměl být problém.
Tak péřáček je doma :-)
http://www.prohory.cz/climber-600-perovy-spaci...
Koupil jsem ho přímo u výrobce v Polsku za 745 Zlotých (1 Zl = cca 6 Kč). Plus teda poštovné (33 Zl), protože na skladě neměli mnou požadovanou velikost, barvu a stranu zapínání, takže mi ho vyráběli. Před týdnem v pondělí jsem si ho vybral (a na místě i zaplatil), dnes v pondělí zvonil pošťák s balíčkem...
Tož hurá vzhůru do hor! :-))
já byl na zimním vandru už taky v peří a taky víc než spokojenej.
Šel jsem do rakoncaje. Hlavně kvůli servisu.
Looping 1200
http://www.sirjoseph.cz/produkty/expedicni...
Já mám výrobce taknějak "přes řeku", takže se servisem snad problém nebude.
Ten tvůj spacák má ještě větší "tonáž", než ten můj... Mne šlo o jakýstakýs "kompromis" mezi váhou, velikostí (po sbalení) a teplotními "mínusy". Prostě až zase budu někdy spát v červenci pod širákem (resp. v "budce") na hřebenech Javorníků, tak se nebudu klepat kosou v letním spacáku... :)
Jen tak pro zajímavost - Tchibo péřák...
http://www.tchibo.cz/Vysoce-kvalitni-perovy...
komfort do +7°C
Hmmm, takže čistě letní spacák. Na čistě etní spacák je o poměrně těžký.
V táhle váze má rakoncaj třísezónní koteku, která má pro holky komfort do -3°C a pro kluky do -9°C
Má to jedinou výodu, je to fakt hodně levný na péřák, ale vzhledem k tomu, že to pro mne v podstatě nemá použití mi to přijde jako hodně drahý. Navíc v dutejch vláknechsežneš spacák v podobnejch honotách do litru a třeba enhle za 450,-
http://www.atmsport.cz/camping/spaci-pytel-loap...
Jednosznačně nejlepší spacák co jsem kdy měl je COleman Latitude http://www.trekshop.cz/expedicni-spacaky-zimni...
Husky neznám, ale věřil bych colemanu více.
jak už jsme ti psal výš, mám ho taky a ke vší spokojenosti, akorát jsme ho kupoval za lepší cenu tady:
http://www.sportplaneta.cz/d/coleman-latitude...
Akorát je to po sbalení pěkná obluda jestli ten popis nekecá a váha taky nic moc.
Ale jo, určitě existujou i lehčí a sbalitelný do menší "kuičky" ale na to už nehledím. Mikrovlákno si už nikdy nekoupím. Sice je to lehčí a menší, ale vydrží to tak polovinu času co dutý vlákna.
A tenhle spacák vyhrál kůli tomu druhýmu zipu, kkdy se dá udělat takový polovětrání. Přijde mi to jako suprová věc a rychle a dobře se tím reguluje to v jaký teplotě spím. Vyhovuje mi to.
I tak jsem chtěl ale koupit péřák i třísezónní, ale na to teď nejsou prachy. S tím zimákem od Rakoncaje se v létě jet nedá, to bych se uvařil:-)
V teplém létě se upečeš i v tom třísezonním péřáku... Jednou jsem to toto léto zkusil a to se prostě nedalo. Něčím přikrytý být potřebuji (kyčle), takže jsem se smažil (ač jsem měl nohy venku a trup taky). Ono se pomalu nedalo spát ani NA tom spacáku (nepřikrytý), doslova to ze spodu peklo... Těším se na podzimní čundr za dva týdny, snad vyjde počasí (tj. bude sucho, hezky a lehce mrznout) :-)