Původně jsme toto sedlo řešili z důvodu větší dosedací plochy a tedy většího pohodlí při jízdě. Později jsme však zjistili, že s ním lze dosáhnout při použití delších klik i vyšší rychlosti o 1-3 %, což by mohlo mít význam i pro závodní cyklisty.
Při jízdě na běžném sedle jsou pánev i boky cyklisty při šlapání nehybné, tuto nehybnost však musí zajistit břišní a zádové svaly, protože páteř je jak známo ohebná. Tyto svaly jsou tím pádem namáhány staticky, a to znamená, že potřebují kyslík a ostaní živiny téměř stejně jako dynamicky namáhané svaly, obdobně produkují i laktáty, avšak nevykonávají žádnou mechanickou práci právě proto, že jsou nehybné.
Cílem tohoto řešení je rozkývat pánev cyklisty, tedy aktivně zapojit břišní a zádové svaly cyklisty, čímž se dosáhne zvýšení výkonu při stejném nároku na kyslík a ostatní živiny, které krev přivádí do svalů. Řešení umožňuje též rozkývání celého kola obdobně jako při jízdě ve stoje, sice v menší míře, zato s menší námahou. A také s menším odporem vzduchu, protože ten je při jízdě vstoje vyšší než vsedě. Bude o tom blog.
zde je video: http://www.youtube.com/watch?v=bVes3kJtVv0
Vyzkoušet to bude možné 22.9. odpoledne na nám. Míru ve Zlíně.
Krom toho, že to vypadá přinejmenším hodně divně a to sedlo dlouho nevydrží, tak k čemu, že je to dobré?
Jakým způsobem jste měřili zvýšení rychlosti? Doufám, že odpověˇd nebude "rychloměrem" :-)
Ono i kdyby takové sedlo někdo dotáhl do dokonalosti a bylo by k dostání v obchodech za normální cenu, podle mě by málokdo jeho výhody dokázal využít, na to už je potřeba nadání.
Např. ten člověk na videu se pohybuje dost špatně.
Když už na kole používat výrazný pohyb, tak aby byl zdravý, podle mě musí být "hadovitý" a ne "kyvadlový".
Při takhle výrazném kyvadlovém pohybu horní poloviny těla se každá chybička projeví bolestí kolen, prtoe tyto se v některých fázích pohybu dostávají dost na hranu.
Chtělo by to závodního cyklistu, ale ten je zatím v jednání.
Ono právě že když to někdo opravdu umí, se na tom kole pohybovat přirozeně, a je dostatečně vyježděný, normální sedlo mu stačí. Protože pohyb pánve tam sice je, ale není tak výrazný a když už přeci jen výrazný je, tak jen krátkodobě.
Kdyby měli tímto stylem šlapat cyklisté na závodech, tak po prvním kopci popadají z kol jak shnilé hrušky.
Ale tady nejde o styl, ale o fyziku a fyziologii.
Tak proč to už nezkouší ti co je cyklistika živí ?
Jednak proto, že ty pohyby jsou směšné a také proto, že je před tento problém nikdo nepostavil, není to jejich problém. My jsme problém popsali a stejně zde na jeho podstatu nikdo nereagoval.
11 km odjedu třeba bez sedla nebo i na jakémkoliv nesmyslu, ale kolipak lidí už na tom zkoušelo svižným tempem jet 5 dnů po 150 km a jak se po tom tvářili?
No , jak říká klasik, někdo ty slepé uličky prošlapávat musí .
Pane kolego, možná by stálo za to občas se kouknout na televizi, na posez a pohyb cyklisty třeba při časovce. Jsou to nejergonomičtější posezy, testované v aerodynamických tunelech a nejenom z pohledu odporu, ale hlavně i ekonomického šlapání. Kdyby se kroutili tímhle způsobem, znamenalo by to jen ztrátu energie.
Tohle samozrejme neni pravda. Zrovna posez na casovkarskem specialu je tak silne podrizeny aerodynamice, ze jde ergonomie a "ekonomika" slapani hodne stranou. Tenhle posez je silne nepohodlny a neumoznuje ani slapani plnou silou, vychazi se ale z toho ze casovka je docela kratka zalezitost a pro vysokou rychlost je vyhodnejsi nizsi odpor vzduchu nez vyssi vykon prenaseny do pedalu. Ten kratky usek takhle proste uslapat jde.
Delsi kliky zvysi rychlost jenom cloveku s dlouhyma nohama, ti ostatni to proste neutahnou a hrozi u nich vetsi namaha kolen, tj. brzky nastup zdravotnich problemu. S ruznymi proporcemi kazdeho z nas souvisi i jine pakove pomery a tvrdit obecne ze delsi kliky jsou vzdycky vyhodou je chybny zaver.
Toto řešení je podstatně jiné, než kdybychom jen prodloužili kliky a ponechali pevné sedlo. Tím by se zvětšil rozkmit nohou: větší pokrčení a větší natažení, a byl by problém s udržením stejné síly i frekvence šlapání.
Toto my však zachováváme stejné :
Roz = Umax – Umin
Viz obr. v blogu.
Kravina, blbost, nesmysl.
Základem SPRÁVNÉHO a efektivního šlapání (známé jak kruhové šlapání) je právě fixace oblasti pánve. Prostě na kole se musí SEDĚT a nemlít se v sedle, pánev a boky musí být nehybné, pohybují se pouze nohy. Trup a hlava fungují jako "protizávaží", které se (zejm. ve stoupání) maximálne akorát pohybuje lehce vpřed a vzad. Ve velké míře se zapojují břišní svaly (drží celý trup), což málo lidí ví a ještě méně zvládá, proto jezdí doslova opření o řídítka. Mne, když jedu něco většího a kopcovitějšího, "bolí" břišní svaly (tak je to spravne, tak to ma byť).
Při správné technice šlapání se zapojuje až 90% svalů v těle.
U někoho ty procenta dělají mimické svaly:-)
http://img.mf.cz/761/509/DSC-0260.JPG
http://zpravodajstvi.ivelo.cz/img/822/image...
Naprosto souhlasím, jen k tomu dodám, že vy používáte sílu břšních svalů k fixaci pánve, což nepřináší žádnou mechanickou práci, která = síla x dráha. Když je dráha nulová, je i práce a výkon této síly nulový. Ale my tutéž sílu používáme k rozhýbání pánve ve směru pohybu klik a tím ji využijeme k tomu, aby nějakou mechanickou práci vykonala.
Ještě bys to zdokonalil nějakým zařízením, do kterého můžeš za jízdy foukat, a ono bude roztáčet vzadu turbinu. Čím víc budeš funět do kopce, tím to bude mít větší výkon. -)))
Když ono je to podle mě trochu jinak, než to píšeš. Když je pánev zafixovaná, veškerou aktivní mechanickou práci vykonávají nohy, zatímco svaly fixující pánev jsou pasivní.
Pokud rozhýbeš pánev ve směru pohybu klik, aktivní mechanickou práci vykonávají nohy i svaly pohybující pánví. Ale výkon podle mě zůstává stejný, protože aktivní mechanická práce se jen rovnoměrně rozloží na více svalů. Nebo-li, když rozhýbeš pánev ve směru pohybu klik, je to na úkor některých svalů na noze, protože tyto se pohybují o něco pomaleji a v menším rozsahu, než když je pánev fixována. Nevím přesně jak to bude, pokud se to pokusíš kompenzovat delšími klikami, ale mám ten dojem, že delší klika znamená pouze zvýšení síly za cenu vynaložení většího množství fyzické práce, nebo tak nějak, čili potom by jednoduše stačilo zvolit o něco lehčí převod.
Muž s pákou je zpátky!!:))
Pamětníci vědí, že hýří poměrně neotřelými nápady, v r. 2007 jsme v Hranicích mnozí docela divně koukali na tohle:
https://picasaweb.google.com...
Tu je v akci:
https://picasaweb.google.com...
Nejsem si jistej, ale myslím, že někdo snad měl i nějaký video??
Nejsem biomechanik a nevyzkoušel jsem to, ale příliš šancí tomu nedávám. I kdybych nepřesedlal na trojkolku, zřejmě bych to nepoužil. I gelová "dečka" na sedle, kterou jsem zkoušel před akcí "Okolo české republiky" mně nedávala pocit správného kontaktu s kolem a pořád jsem měl pocit, že někam ujíždím. Zde se sedlo hýbe mnohem víc - třeba se na to dá zvyknout. Cyklisté jsou však hodně nejkonzervativní pokud to nebude vozit někdo na Tour, pravděpodobně se to nerozšíří.
Ale prd. Bletníky, stojníky, nosníky, zvonečky, baťůžky nebo OTP jsem v peletonu Tour neviděl, a kolik lidí to vozí. Kdyby to skutečně dávalo nějaký měřitelný přínos, už dávno by to závodníci vozili. Podle toho, jak sebou ten jezdec při jízdě mlátí, mi to nijak zvlášť pohodlné nepřijde.
Volně výkyvné sedlo bylo patentováno v roce 1932:
http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/41...
Někdo (předpokládám, že tentýž exemplář) to sem posílal pod nickem dudr už v lednu 2010:
http://www.nakole.cz/diskuse/10856-vykyvne...
Dík za ten patentový odkaz, to je ale výkyvné kolem příčné osy z důvodu odpružení, to se nás netýká.
Výkyvné turistické sedlo je teď v rekonstrukci kvůli snížení pracnosti, zájem předčil očekávání.
Hezký :-)) Kroutí se jak žížala. Dal by si se mnou kilčo na pohodu ? Třeba i rovinatou trať. Potom bychom pokecali o pocitech :-)
Takovýhle přesýpačky bejvávaly v mládí, když se kupovalo kolo "o dvě čísla větší", aby vydrželo až kluk doroste. A i bez ohledu na zvalchovanou sedínku (ta by dejme tomu teda zvalchovaná nebyla) to byla nepohodlná a neefektivní pakárna.
Jakejpak efekt mají ty delší kliky ? Snadnější ušlápnutí těžšího převodu ? Proč si nehodit lehčí převod ?
Promiň, ale opět mi to připadá jako těžkej amatérismus - vylepšenej tentokrát o pluralis majestatis
Cim vic lidi bude rikat ze je to pitomost, tim cinorodejsi pan vynalezce bude a treba na neco uzitecneho casem opravdu prijde :o)
Rád přispěju k pokroku :-)
Nemá to smysl, ale apoň je jasné, že nemá smysl předvádět to veřejnosti. Že ty pohyby jsou směšné, víme už 4 roky, ale fyzice je to jedno. Ta ocení každý pohyb.
Někteří tuctoví lidé nejsou schopni vymyslet něco nového, navíc nemají odvahu jít s kůží na trh. Svoji nedostatečnost kompenzují tím, že si hloupě utahují z lidí, jako jsi ty.
A netuctoví herasové budou nadšeně tleskat čemukoliv, jen aby se maličko zavděčili a měli pocit, že mají ve svém nelehkém životě alespoň na chvilku spojence a možná i virtuálního kámoše (tohle momentálně praktikuješ nejen tady, viď :-))
A pak, každej podlej dloubanec "nepříteli" je ti dobrej. I kdybys měl věcnou kritiku nazvat utahováním. - A odkud bereš informace o neschopnostech druhých ? Jen plácáš, chudáčku...
Tak se půjdem projet? Vezmeš si svůj "vynález" a pojedem, navrhni datum, čas a místo, ale žádných 10 km, to zvládne každý i bez sedla, takže bych to viděl tak na dva dny nejméně po 100 km. Takouvouhle bejkárnu musím vidět.
Nejlepší by bylo, kdyby přifrčel na sraz. Za čtyři dny, a hlavně po pár "set" km, by v tom bylo zcela jasno... ;-)
Je ale otázka jestli by tu prezentaci s tak velkou ostudou před tolika cyklisty vůbec unesl, takže odmítne, důvod si už nějaký vymyslí.
Ale no tak, nejel jsi na tom, nemáš s tím zkušenosti, tak proč hned tak silná slova? Třeba to opravdu funguje, jen je to nezvyklé. Není to dlouho, co se takhle s despektem lidé vyjadřovali o lehokolech.
To nejsou silná slova, naopak nabízím možnost jak to v běžném provozu vyzkoušet, popsat a zhodnotit. Nejel jsem na tom, ale vůbec se nebráním to zkusit, stejně jako jsem si rád vyzkoušel lehokolo.
Stačí když najde dost odvahy nechat to podrobit kritice na srazu v Pálavě nebo když kývne na moji nabídku, určitě by se přidalo i pár dalších lidí a hned bude jasnější jestli to je alespoň trochu životaschopná "úchylka" nebo jen další ze slepých uliček, ktaré se prostě musí vyzkoušet aby bylo obecně známo, že jsou opravdu slepé.
A cos měl na mysli, když jsi použil např. slova "ostuda" a "bejkárna"?
Předpokládám, že víš co je ostuda a že ji může dotyčný prožívat třeba při neúspěšném vystoupení nebo představení svých nebo i převzatých nápadů.
Doteď jsem si myslel, že termitu "bejkárna" každý rozumí, bejkárna je kde co, všechno co není běžně prováděné a používané a vypadá to přinejmenším "divně", neužitečně, nebezpečně apod. Pro každého bude bejkárnou něco jiného, pro mě třeba tohle nebo i hurá-cyklojízdy s blokací veškerého ostatního provozu :-)
Doporučuji k přečtení článek Tomio Okamury:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-jen...
"Jen šílení lidé, co myslí, že změní svět, ho změní"
S Tomiem naprosto souhlasím. Když se objeví něco "šíleného" a převratného, co ale jde nějak vpřed, tak to má smysl prosazovat.
Vymýšlet ale hranaté koule (a jiné už dříve překonané věci) je podle mě k prdu.
K prdu jsou podle mě hlavně lidi co ještě neobjevili jednoduché pravidlo: "kdo nic nedělá, nic nezkazí".
Problém ale je, když někdo jde od zkaženého ke zkaženému. A ještě ke všemu s pocitem zneuznanosti a ukřivděnosti... :-)
Taky furt něco děláš podle toho tvého hesla ? :-)
Některým lidem se to nepodaří vůbec, některým třeba na popáté, ale pak to opravdu stojí za to, to lze předem těžko odhadnout.
Ale řekl bych, že základ poselství pana Okamury tkví v něčem úplně jiném, než že by si přál, aby se někdo s takovým despektem vyjadřoval o lidech, kteří se o něco podobného alespoň pokouší..
Rozhodně se s despektem nevyjadřuji o lidech, kteří se pokoušejí něco nového, smysluplného, vyrobit a prosadit.
Jen mě vždycky pobaví způsob prezentace a skálopevné přesvědčení o funkční stoprocentnosti a nepostradatelnosti "vynálezu". A nepřístupnost věcným námitkám v diskuzi.
Zase "čteš" jen to, co se hodí do tvých demagogických diskuzí :-)
Pokud má člověk objevit něco nového v současné době, kdy už je spousta věcí objevena, je výhodou, pokud se v uvažování i zvyklostech liší od tuctových lidí. Navíc musí skálopevně, nejlépe fanaticky věřit tomu co dělá, za prvé proto, aby to dotáhl až do konce a přesvědčil se, zda vymyslel něco užitečného či ne, za druhé proto, aby ho v půlce cesty neodradili lidé jako jsi ty, kteří se s gustem pobaví na jeho účet.
Já ti úplně rozumím. Ctíš "spojence" z klubu zneuznaných. Jseš v opozici za každou cenu a hledáš duše spřízněné, ber kde ber. Každý "odmítnutý" je ti dobrý pro tvůj boj s větrnými mlýny. A jsou ti šumafuk důvody. Potřebuješ jen prudit...