Najde se znalec? Chceme vyrazit jen na jeden den na Královecký Špičák a do okolí. Podle mapy - např. zaparkovat v Bernarticích, vyšlápnout pod Špičák a dojít na něj třeba bez kol (nejezdíme na horských kolech), pak sjet do Královce, Lubawky, Bukówky, Žacléře a zpět Prkenným dolem. Jaký je v okolí Špičáku terén, dá se to alespoň částečně na treku jet? A další trasa - poradíte co zajímavýho nevynechat ať už na naší nebo polské straně nebo naopak, vyhnout se třeba některé frekventované silnici?
Už jsem tam nějaký pátek nebyl, jistě někdo doplní.
Z Bernartic po modré, nejdřív po rozdrobené asfaltce (možná už je opravená), podle Lučního potoka. Vlevo je taková pěkná chaloupka, cesta pak začíná stoupat k chatám a k vodárně.
Před vodárnou vlevo na traverz, který vede v podstatě po vrstevnici. Po traverzu až k modré cestě a po ní na Špičák. Tady je cesta kamenitá a dost strmá. Krásné výhledy do Polska a na Žacléř.
Po téže cestě zpátky až k místu, kde modrá křižuje traverz. Po něm k ryolitovému lomu a do Královce.
Traverz jde poměrně solidní, nenáročná cesta.
Pokud budete v Žacléři, navštivte v Bobru Růžový palouček, kde se s vlastí loučil Komenský. Růžový palouček sice ukazují i v Litomyšli, ale tenhle je ten pravý.
Díky. K vodojemu jsem předpokládala, že se dostaneme ne po modré, ale ze silnice mezi Bernarticemi a Rybníčkem, je tam značená cyklostezka, navazuje na ten traverz. Na závěrečný výstup asi raděj kola zašít někde do lesa, ne? Občas to tak praktikujeme - tandem se blbě strká po šutrech a kořenech :-). Růžový palouček nevynecháme, zahlídla jsem informaci při pátraní na internetu, v Litomyšli jsme na něm kdysi byli.
Taky možná varianta. Kola před výstupem na Špičák bude nejlepší zašít do lesa, tandem vůbec.
Taky to tak výjimečně dělám, třeba když jsem lezl na Bor. Tam bych kolo těžko dostal.
Jinak zajímavá krajina, jméno Žacléř je z německého Schatzlar, to jest místo, kde se nalézá poklad.
Třeba nějaký najdete.
Taky můžete navštívit pevnost Stachelberg (největší dělostřelecká tvrz v Čechách).
A na polské straně to nemáš prozkoumané? Na to, že bydlíme relativně blízko polských hranic, jsme toho zatím moc v Polsku neprojeli ani neprošli. Pěšky Bledné skaly a Skalniak, na kole většinou jen těsně kolem čáry, zajeli jsme do Bystřických hor, letos jednodenní výlet do Miedzygórze a okolí.
Polsko taky moc neznám. Po hranicích jsem to ale obešel.
Bledne skaly jsou vlastně Bor. Vzpomínám, jak jsem slyšel Poláky mluvit nade mnou, když jsem byl na vyhlídce na Boru.
Mnohokrát jsem se chystal na Hejšovinu (z německého Heuscheuer - seník), ale ještě jsem tam nebyl.
Hejšovina je moc pěkná ale hlavně tam nechodit o víkendu a když tak hodně brzo ráno, i návrat proti nepřetržité koloně turistů je pak opruz.
Pěkné to bývá začátkem května, kdy bývá v části Peklo hodně sněhu a ledu.
Bledné skaly se dají v podstatě udělat po silnici :D, ale je tam je řízený kyvadlový provoz aut a tím je to docela v pr...:(
Mezi Borem a Vraními Horami bych doporučil na jeden celodení výlet pěšky nebo polodení na kole Javoří hory, tedy např trasu Broumov, Ruprechtice, Ruprechtický ŠpičákJanovičky a Broumov ale je to spíš na horské kolo
V Blednych skalách jsme byli dvakrát, jednou i na Hejšovině, vždycky v říjnu, tak to bylo v pohodě, šli jsme z Machovy Lhoty (poprvé ještě s pasy). V Javořích horách taky před pár lety na pěším vejšlapu, je tam všude krásně. Ještě máme co zkoumat i v okolí Broumova, Jestřebí hory ... :-)
Jojo Jestřebí hory, dobrý
Taky moc pěkný pak vzít Stárkov, Česká metuje-Śkalka směr Skály ( bišoštajn) a pak to vzít na Čapí Vrch (ČÁP) případně pokud rádi méně lidí ve skalních městech tak to vzít zadem na Kraví horu nebo Volskou Studánku.
Ostaš byl navštíven ?
Slavný ? A pak směr Hvězda ?
Nebo klidná alternativa k Adršpachu Křížový vrch...
Většina názvů z prvního odstavce mně nic neříká, musím mrknout do mapy a polepšit se :-). Broumovské stěny a Adršpach částečně, na Hvězdě jsem třeba ještě nebyla, Ostaš jsme kdysi prošli. Broumovsko je tip na příští léto do dovču - něco pěšky, něco na tandemu, vyjet do Polska ...
Silnice č. 16 přes Královec je hodně frekventovaná, především kamiony do a z Polska.
Velice hezká je cesta z Polska do Žacléře přes turistický přechod Bobr.
Přes přechod Bobr jsem předpokládala zpáteční cestu, to bychom ale zase minuli Růžový palouček. Ještě to nějak dořešíme, rozhodující slovo má stejně pilot, můžu si plánovat, co chci :-). Možná nejlíp zorganizovat jednu akci pěší a další cyklo.
K Růžovému paloučku jde odbočit, je to jen pár metrů.
Výlet do Vraních hor jsme uskutečnili včera, bylo nádherně. Kola i tandem jsme ale nechali doma, zaparkovali v Bernarticích a vyšlápli na Mravenčí vrch a Královecký Špičák. Při kombinaci turistické modré, cyklo tras a lesních cest jsme trochu zakufrovali, takže jsme se i dostatečně prošli. Za celý den jsme na trase nepotkali živou duši, jen smíšený česko-německý pár v autě poblíž lomu nad Královcem a pak ještě asi dvakrát - hledali křížovou cestu. Nenašli jsme ji ani my.
Příště už propátráme okolí na tandemu
Křížová cesta je spojka mezi lomem a modře značenou cestou. Myslím, že není nijak značená.
Uprostřed je kříž.
Není to tedy křížová cesta se čtrnácti zastaveními.
Kříž jsme viděli cestou po modré z lomu směrem zpět ke Špičáku. Právě tam nás ta modrá zmátla, je vedená z lomu po cyklotrase a ne níž, jak je uvedeno v mapách (třeba mapy.cz). Kříž byl ale hodně zarostlý a nedal se proti slunci vyfotit.
Rozhodně stojí za to se do Vraních hor vypravit - už jen pro výhledy na Krkonoše :-).
Možná to tam přeznačili a v mapě to není podchyceno.
Občas se to stává. Jednou jsem šel z Hamštejnského hřebenu do Semil po jiné barvě než byla v mapě.
Tak to je u nás hodně běžný. Já sice koukám na mapy doma na internetu, ty jsou snad aktuální (v tomto případě to zrovna neplatilo), ale můj muž má sbírku map, některé už hodně pamatují, a tvrdí, že je zbytečné kupovat nové, že se to nemění :-). No občas se něco změní a je to pak o to zajímavější :-).