Ahoj, poraďte mi , prosím. Mám na kolech světla + blikačky, které jsou poměrně náročné na spotřebu baterií (AA + AAA). Proto si chci koupit nabíječku + ty nabíjecí akumulátorky. Minulý týden jsem chodil po několika obchodech, nicméně - vpodstatě jak jsem očekával - reference od prodavačů mnohdy mlhavé a v několika případech NAPROSTO PROTICHůDNÉ!!! Takže jsem se nedozvěděl skoro nic. Obracím se na Vás, zda byste mi poradili. Moje požadavky a dotazy na nabíječku:
1. musí nabíjet tužkové AA + mikrotužkové AAA (nejlépe po 4 kusech),
2. nabíjí pokud možno rychle (nevím, jestli je lepší pomalé nebo rychlé nabíjení, něco mi říká, že pomalé),
3. cena pokud možno do jednoho tisíce korun bez baterií,
4. jaké baterie? Myslím tím kapacitu (1800, 2100, 2200?) a "složení" (nikl-kadmium, něco jiného?)
5. chtěl bych tím pohánět nejen světla na kola, ale i foťák, rádio...
Díky za radu.
Hlasuju pro NiMH (niclo-metal-hydrid). Ale už si nepamatuju proč. A vůbec to není mimo obor, to je teď právě aktuální. :')
V úvahu přichází prakticky výhradně NiMH. NiCD nemají tak velkou kapacitu, uplatní se hlavně tam, kde jsou značné nároky na odběr proudu - motory apod. Dostanou se koupit sady nabíječka+4xAA NiMH v ceně do cca 1000,- (Ansmann, GP, Philips, ...) a myslím, že splní veškeré tvoje nároky. 1) Dobré je, když se nemusí nabíjet vždy 4 kusy, ale třeba i po jedné, když je potřeba. 2) Rychlé nebo pomalé nabíjení myslím nehraje až takovou roli, rychlé se ale může někdy hodit. 3)+4) Cenu jsme probrali, kapacita se dnes pohybuje od 2000 mAh výše, ale výrobci často lžou. 5) Co máš za foťák? - Canony řady A v pohodě, myslím, že ani s jinými nebude potíž.
Nabíječka - koupil jsem si v GM tuto: http://www.gme.cz/index.php?action=detail&...
a úplná spokojenost . Akumulátory 2200 mAh nabiju za 2 hoďky.(s životností se uvidí - mám ji zatím 2 měsíce).
Akumulátory - jedině Ni-Mh, kapacia co největší (pozor na čínské kurvy - kupovat jedině dražší značkové kousky - Nexcell, Ansmann, GP)
Co se týče těch Nexcellů-ty bych rozhodně nebral, mám s nima ty nejhorší zkušenosti. Já bych kupoval Sanya, jestli máš někde po ruce Ges, tak dam maj na Sanya celkem dobrý slevy.
Ahoj, používám GP PowerBank Smart, model GPPB01. Většinou nabíjím akumulátory 2300 ale i jiné. Nabití 2300 trvá tak asi 1 a třičtvrtě hodiny. Vstupní napětí nabíječky je 12 V. V ceně nabíječky byl 12 V zdroj a přípojka do zapalovače v autě. Nabíjím akumulátory s touto nabíječkou téměř dva roky. Akumulátory jsou v pohodě a já taky. Nabíječku jsem koupil za 900 Kč. Při výběru si pozorně přečti návod a podívej se na zadní stranu nabíječky. tam bývají zpravidla uvedeny nominální hodnoty. Obecně se dá říc, čím je větší nabíjecí proud tím je to lepší (kratší doba nabíjení). Srovnej několik nabíječek. Nejlépe jít do obchodu kde si je můžeš vzít do ruky a sám porovnat. Ve speciálkách do tebe hučí prodavač protože musí prodat. Nebo se rozhlédni po inetu, třeba po té mé GPPB01. Jo a ještě jsem si vzpoměl, GPPB01 má přepínač pro nabíjení NiCd/NiMH.
ahoj
mrkni na http://www.skyfly.cz/shop/index_cz.htm
nabíječku mám Mw 1270, součástí balení byl i kabel ke zdiřce autozapalovače. používám do gps a spokojenost:)
Taky uvažuju o nebíječce a líbila by se mi tahle.
Má indikátor nabíjení a vybíjení pro každý článek zvlášť.
Jen nevím, jestli indikuje, jen že nabíjí, nebo i že už je nabito.
PowerLine 4 (Traveller) + 4x NiMH 2500mAh
Nabíječka NiMH/NiCd, napájení 100-240V, nabíjení 1-4x AA-Mignon (700mA), 1-4x AAA-Micro (200mA), možnost vybíjení, indikátory nabíjení pro každý článek zvlášť, indikátory vybíjení pro každý článek zvlášť, detekce vadného článku, rozměry 120x70x80mm, hmotnost 225g, výrobce Ansmann.
není zbytečně drahá a zbytečně komplikovaná? myslim, že stačí jedna kontrolka. ale nechci ti to vymlouvat:) jestli je to stejný jako na tý mojí, tak když jí vrazíš do sítě tak se napřed na pár sekund rozsvítí oranžová jako vybití zbytku kapacity, pak červená po dobu nabíjení a když je hotovo tak zelená...
No myslím, že není. Každý článek se vybijí a nabíjí jinak. Mohu potom již nabité vyjmout a nepřebíjet je.
Otázka je, jestli můžu nabíjení přerušit, pro doplnění páru,protože se asi nabíjejí po dvou.
když je nabito tak se silný nabíjecí proud přepne na lechtavej udržovací. potrzuje to taky skutečnost že články přestanou "topit". u tý , kterou sis vybral, můžeš vložit 1,2,3 nebo čtyři. usuzuju na to z formulace popisu protože u tý mojí je "2x nebo 4x", u tvý "1-4". nedá se ale použít v autě!!! myslim, že když si koupíš řekněme o 2 články víc tak můžeš zorganizovat nybíjení tak že nebudeš muset zaplatit za nabíječku o litr vic... no, je to na tobě:)
No, mám už jednu levňoučkou a nejsem s ní spokojenej.
Raději si připlatím.
Za pár sekund se zbytek kapacity nevybije, to není technicky možné.
jak sem napsal níž, nevidim do toho. do nabíječky je ale dávám když už na mě gps-ka řve, že scípne jestli nevyměnim...
Tak to možná jo. Jen jsem si tak zkusil odvodit, kdyby se mělo třeba zbývajících 1000 mAh vybít během 10 vteřin. Vyšel mě proud 360 A - to si bere tramvaj při rozjezdu, mrňavá nabíječka by okamžitě vzplála.
Že vzplála poslední bitva, to bych věděl, ale že i mrňavá nabíječka...
Díky všem, v pátek po tom půjdu.
Nicméně - ještě jeden dotaz: u jedné nabíječky (Varta) byly přiloženy 4 AAčka s poznámkou "bez paměťového efektu". Chápu to tak, že potom ty baterky mohu dobít, aniž by byly úplně vybité, aby si nezapamatovaly ten počáteční stav a nezlenivěly. Mně by baterie bez paměťového efektu vyhovovaly více, protože jinak - jak by slábly - bych na kole asi moc neviděl.
Opravdu existují bez toho paměťového efektu, nebo to je pitomost a paměť mají všechny?
přečti si http://www.skyfly.cz/pristroj/baterky02.htm
nevidávám to za svůj názor, nijak do toho nevidim. at se vyjádří někdo, kdo tomu hoví:)
Ten článek je napsán velmi fundovaně a se vším lze souhlasit. Paměťový efekt dělí uživetele na nesmiřitelné tábory stoupenců a odpůrců, ale pravdou je, jak je uvedeno, že sice existuje, ale prakticky je bezvýznamný. Úplně je vyloučen u Li-Ion akumulátorů, které jsou však drahé a pro zvažovaný účel zbytečné.
K původním dotazům: jednoduché nabíječky splňující zadání lze často dostat v akcích do 500 Kč i s akumulátory (ne špičkové kapacity, značky obvykle GP=Green Power). Velmi vhodné jsou nabíječky, které po se nabití přepnou do udržovacího režimu ("s automatikou"), neboť pak člověk nemusí konec nabíjení hlídat (dlouhé přebíjení zejména velkým proudem akumulátorům nesvědčí). Bohužel většina takových nabíječek takto nabíjí 2, případně 2x2 články v sérii, ale exitují i typy, které umí nabíjet i jednotlivé články; taková se mi jeví optimální. Rychlé nabíjení je příjemné pro používání, pomalé šetrnější - akumulátory se méně zahřívají. Současné typy vyšší teplotu při rychlonabíjení snesou. Niklkadmiové typy jsou odolnější proti nešetrnému zacházení (třeba hluboké vybíjení), ale mají menší kapacitu na jednotku hmotnosti než Ni-Mh a obsahují jedovatý kov - nebezpečný odpad. Do blikaček jsou vhodné i dobíjecí alkalické akumulátory (nazývané též RAM) pro své napětí 1,5 V (NiCd a NiMH mají jen 1,2 V). Tyto akumulátory potřebují speciální nabíječku, nemají ani hypotetický paměťový efekt, ale nesnášejí větší vybíjecí proudy a mají relativně menší kapacitu. Kapacita je samozřejmě vhodná co největší, ovšem projeví se to na ceně. Je dobré porovnat cenu přepočtenou na jednotku kapacity a rozhodnout se podle ní. Do foťáků se obvykle používají NiMh nebo Li-Ion (ty pak ale nebývají ve formě AA, resp. AAA článků). Do rádia je to fuk, vzhledem k napětí jsou vhodné zmíněné RAM. Před nákupem si projdi nabídky internetových obchodů. Např. u GM electronic (www.gme.cz) vidím řadu nabíječek od jednoduché za 75 Kč a po rychlonabíječku, která umí i jednotlivé články, za 595 Kč a nabíjí ze sítě i z automobilu.
Tak taky přidám svůj ždibec.
NiCd mají smysl jen pro větší proudové odběry, nebo pokud se bojíš přebíjení, které snášejí lépe než NiMH. To by bylo pro případ, že dobíjíš dynamem za jízdy a nemáš tam žádné hlídání.
NiMH jsou podle mě pro tvoje použití vhodnější. Je snazší nabíjet je aniž bys je úplnmě vybil, protože netrpí tak silným paměťovým efektem, obvykle mají větší kapacitu při stejné velikosti. Kapacitu si vyber tak, že si ji vydělíš cenou článku. Kde ti vyjde nejvíc mAh za korunu, ta vyhrává. Dneska to asi bude kolem 2000mAh, což v mikrohalogenu na 4xAA bude stačit teoreticky na 4h svícení (žere 500mA), praxi tak tři a půl nepřerušeně, s přerušováním skoro čtyři hodiny celkem.
K nabíjení cokoliv co dokáže nabíjet články jednotlivě, bez ohledu na obsazení slotů (nemusí tam být všechny čtyři), musí to mít automat (tzn. poznat že je článek nabitý a přejít na udržovací proud nebo vypnout) a dobré je, když to dělá u každého článku zvlášť. To pak můžeš klidně nabíjet třeba dva AAA 800mAh a dva AA 2000mAh zároveň a každý se vypnou až budou nabitý. Kolik tohle stojí nevím, protože už je to leta co jsem něco takovýho sháněl. Mám jakousi obrovskou ludru tuším značky Hama už spoustu let a zatím dobrý.
Zdravím, zkus se podívat i sem, třeba si vybereš:
http://www.cybex.cz/Produkty.aspx?Type=K&...
mám GP a jsem naprosto spokojený
hodně informací o nabíjení a vybíjení je na www.mojehobby.cz/diskuze mj. v sekci Akumulátory.
Nevíte někdo, co dělat s MiMH, když se třeba mnoho měsíců nepoužívaly? Zda pro jistotu nabít, nebo zda naopak v provozu nejdřív vybít. Abych jim nějak neublížil.
Používal jsem nabíjecí aku do všeho možného a před lety jsem si pořídil tzv. inteligentní nabíječku,která vždy po zapnutí aku nejprve vybije,aby se nabily na max.Má přepínač na NiMh,Cd a umí i 9v aku.Značku nevím,musel bych se podívat.Nevýhodou nabíjecích aku je,že při delší době nepoužívání ztrácejí kapacitu podstatně rychleji než obyčejné na jedno použití.
Je s tím třeba počítat.Třeba u baterky,kterou používáte 1x týdně při hledání zapadlé ponožky najednou zjistíte,že svítila celkem 10 minut a najednou nesvítí
akorát že vybíjení před každým nabíjením významně zkracuje životnost článků. Nechápu smysl takových nabíječek. A kromě toho si pleteš kapacitu se samovybíjením
Já to - laicky - chápu: tím to začnu nabíjet od nuly a tak přece eliminuji ten paměťový efekt, ne?
tak nějak ano. Onen paměťový efekt existuje, ale je málo významný, nemá smysl qůli němu ničit akumulátory vybíjením před každým nabíjením, hlavně v levných nabíječkách
Jestli se nepletu,tak samovybíjením se ztráci kapacita.Nebo?
ano. Teď už jsem pochopil, jak to myslíš. Jsi měl na mysli aktuální náboj, já celkový maximální, který charakterizuje článek v daném stavu svého života.
Obecně platí, že u baterek NiMH, které dlouho ležely nepoužívané, se mají před dalším použitím nejdřív nabít.
NiMh se mají skladovat nabité, NiCd naopak vybité ( ne však úplně, napětí by nemělo klesnout pod 0,8V na článek ) Při delším nepoužívání jednou za čas podle typu baterek vybít-nabít nebo nabít-vybít.
Tak dík, zařídím se podle toho. :')
články úplně nevybíjej, ani ve světle ani v asijských sériových nabíječkách s vybíjením. . Aha už jsem pochopil smysl vybíjení v sérii - tímto obchodníci donutí lidi, aby si neustále kupovali nové akumulátory, když staré podle návodu zničí :-)
Při hlubším vybíjení článků v sérii může dojít k přepólování nejslabšího a tím jeho rychlejší smrti.
NiMH se můžou nabíjet i nevybité, zatímco NiCd se musí vybít, když se nevybijou, nabíjením se zničí. Mám automatickou nabíječku Hama na dvě dvojice AA nebo AAA, která stála cca 300, a jsem s ní zcela spokojen. Kromě toho mám starší neautomatickou univerzální nabíječku Hama na čtyři jednotlivé baterie od AAA až po "buřty" (občas nabíjím i jednotlivé články).
Je potřeba sledovat na jaký max. nabíjecí proud jsou články konstruovány a podle toho vybrat nabíječku (nebo naopak).
JO... a na kole mám gelový Pb akumulátor a dobíjím to konstantním napětím 6,9 V (s omezením proudu).
Tak jsem po zralé úvaze na zakladě Vašich rad a doporučení koupil Hamu, na 4 AA + 4 AAA, na oba druhy baterií, přiloženy byly 4 AA o kapacitě 2500. Cena 700,- (pro zajímavost - v různých obchodech tahle cena oscilovala mezi 700,- až 1200,-, což už je pořádný rozdíl). Díky všem.
To mě příjemě překvapuje, že to tak zlevnilo. Já jsem nepříliš dávno koupil svůj akumulátor za skoro šest stovek. Je to pětičlánek z AA článků Sanyo 2500mAh, spájěno, zavařený ve volii plus kvalitní kábl s konektorem.
No vidíš a já koupil za cenu 600Kč GP, nabíječku na baterie AA i AAA s přepínačem na NiCd i NiMH a 8 GP AA bateriemi o kapacitě 2000mAh a taky jsem spokojený:-) i když to bylo za velkoobchodní cenu teda... :-)