Dávám sem link na článek o kterém se domnívám, že je spíš snaha pohřbít dosavadní městskou cyklistiku.
http://www.prahounakole.cz/2011/08/tri-skupiny/
Přepisuju i svou reakci kdy jsem původně chtěl psát o svém dnešním dojmu z Prahy na kole...
Podle mě tenhle materiál posuzuje jasná a směroplatná fakta a uchopuje je zcela ve smyslu " heč já mám klacek nebo dva a omlátím vám ho/je o hlavu".
Úvodem k cestě Prahou :
Zrovna dneska jsem se na pravidelné cestě do práce skoro bál, jestli cyklisty nepostihla nějaká epidemie nebo co ?
A to jsem dnes jel okružní jízdu Prahou tedy vymetl jsem všechno od Újezda nad lesy přes Hrdlořezy, Rokytku, Rohaňák přes obě náplavky až ke Žlutým lázním a Jeremenkovou nahoru.....
Teplota +16 až +18, ideální pro cyklo a nikde nikdo, Praha cykloprázdná...... škoda zapínat počítadla.
Jestli jsem potkal 25 cyklistů tak to bylo moc.
No a teď se vraťme k článku a poměřmě ho pražským manažerským metrem jezdce na horském kole.
Podle toho co pan Martínek v článku řekl, je v Praze blaze jen manažerům nad třicet let na horských kolech, těm se tady jezdí dobře, nám je tady hej a tím rušíme kruhy ostatním cykloskupinám .
Osobně velmi ostře vnímám napadení kruhových objezdů ,stoupání a klesání ( to je pikatní právě v Praze) a vůbec argumentaci důchodci a dětmi.
Mě by zajímalo jestli pan Martínek ví, že valnou většinu cyklo-raněných a smrťáků v Holandsku tvoří právě důchodci a děti. To si myslím potvrdí i Vratislav, už jsme tyhle tabulky statistik z Holandska probírali...
Má proto pan Martínek nějaké vysvětlení ?
Co z toho plyne pro pražskou městskou cyklistiku ?
Prahu zbořit a přestěhovat někde na rovinu ?
Zrušit nejbezpečnější křižovatky, tedy kruhové objezdy ?
Kvůli spádům postavit táhlé nájezdové rampy, lávky, mosty, výtahy vleky za desítky miliard ?
Odstranit tramvajové ostrůvky ?
Zastavovat cyklisty blížící se ke koloně automobilů a nutit je to objet jinudy, kde není takový smrad ?
Nadimenzovat všechno na nákladní kola a kvůli všem třem christiániím které projedou Prahou jednou za týden dva kilometry sem a tam ?
Zbláznil se tady někdo ? Kdo chce cyklisty zase vystavit posměchu, a hromadám hnoje pršících z oken MHD a aut ?
Jistě potencionálně významné skupiny cyklistů nám za to, že se vše nadimenzuje na jejich potencionální potřebu budou vděčné a jistě nám začnou hromadně jezdit a tím bude konec těm sportovně zapšklým cyklomamažerům,. kterým současná situace již vyhovuje.....
A tak si říkám, podle fota z jednoho proma páně Martínka, kde se on valil na sportovním kole sám a jeho manželka vlekala na cyklosedačce potomka v rámci radostné cyklistky v ČR, jen tak dál, víc takových nadšeneckých požadavků.
Pěkně nám jezdcům na horských kolech tu Prahu, která si na nás už zvykla vosolte!
Hmmm, tak jediný závěr, který z toho mám je, že jsem asi senior...
Dítě nejsem, třicátník na horském kole rovněž ne-e, dítě do sedačky také nemám, takže ikdyž ty pražské kopečky vyjedu, tak jsem prostě senior...
Tak díky za odkaz, újezďáku :o)))
Ale vážně - stejně jako újezďák jsem nějak nepochytila smysl tohoto článku. Jako studie pro něco asi jo, ale jako samostatný článek to může jen rozproudit vášně o nichž pochybuji, že by byly přínosem daného problému...
s čím konkrétně v tom článku nesouhlasíš?
Jsou to jen konstatování a přestože já osobně zvládnu jet třeba po magistrále, svou babičku nebo nějaké desetileté dítě, bych tam nepustil.
Ty ano?
S kterým konstatováním nesouhlasíš?
S formou, kterou si pan Martínek poslední dobou vystavuje omluvenku.
Jak jsem řekl, článek shrnuje jasná a směroplatná fakta tedy například že některým se po Praze jezdí docela dobře, že kopce brzdí, že emise jsou emise, úzká místa jsou úzká místa nebo že na kruháku se nedá a hlavně nemá jezdit defenzivně.
A když si to celý přečtu a představím si jak to čtou necyklisti případně odpovědní tak nějak nevidím žádné řešení.... a o to si myslím že autorovi jde především........ soryfrends já se fakt snažil, ale to máte kruhové objezdy to máte kopce, to máte ....
Myslim, ze trochu prehanis. Ten rozbor je +-ok, byt by se dalo s nekterymi polozkami polemizovat (treba vest kolo na kratkem stoupani ci klesani nevadi skoro nikomu a myslim si, ze pokud ma senior problemy s nasedanim a sesedanim, ma mit treba trikolku ci neco stabilniho, protoze je pro nej nebezpecna i jizda na kole), jen si to zaslouzilo vyrazne delsi tu filosofickou cast v zaveru. Takhle to opravdu trochu vyzniva, jako by bylo cilem v Praze odstranit vsude vsechny prekazky pro cyklisticky hendikepovane osoby.
Myslim, ze autor mel rozebrat treba i nasledujici faktory: Duchodci a deti v drtive vetsine pouzivaji MHD a je opravdu nasim cilem je pretahnout z MHD na bicykly? Nepouzivaji na venkove a malych mestech duchodci bicykly hlavne proto, ze tam MHD nemaji? I v Praze jsou v okrajovych castech velka sidliste, kde jsou klidne ulice, pouzivaji v techto oblastech hendikepovane skupiny bicykly jako dopravni prostredek vice nez v centru?
dAL JSEM BOD :D
O přetahování lidí z MHD se ve "slušné" cykloměstské kultuře nemluví :D
To je velmi senzitivní bod.
Taky když se o tom zmíníš, ve smyslu neznám skoro žádného městského cyklistu, který vyměnil auto za kolo, valná většina jezdí MHD tak ti začnou guruové povídat cosi o tom, že flexibilní MHD by to nevadilo jako ve smyslu, ráno je sluníčko, polovina tramvajek klidně ostane stát ve vozovně a ničemu to nevadí :D...
Mne spis slo o to, ze v Praze je MHD tak luxusni, ze bezny duchodce nema duvod sedat na kolo.
No a to je dobře nebo špatně ?
:D
To je IMHO duvod, proc ani sebelepsi cyklisticka infrastruktura nenalaka moc duchodcu na kolo, obzvlaste maji-li MHD zadarmo.
Zda je to dobre ci spatne hodnotit nebudu :-)
Já se tedy teď nijak nechci dotknout důchodců, ale nejsem si jista, že tohle je právě ta nejlepší cílová skupina, kterou bych chtěla vidět v městském provozu.
Pokud mohu porovnávat s jinými městy (teď tedy myslím halvně na Česko) a kraji, pak musím, bohužel, konstatovat, že důchodci, nebo lépěji řečeno podle článku senioři, jsou ta absolutně nejhorší skupina, která se pohybuje na silnici. Pominu jisté deficity související s věkem, co je ale horší, že jsou nepřizpůsobiví vývoji provozu, tj. pravidlům a hustotě provozu. Dělají si prostě na silnici co chtějí a jezdí na neuvěřitelných vehiklech. Jistě, je to s ohledem na možnou krádež bezpečnější, ale alespoň nějakou minimální technickou úroveň (nesjeté pláště, funkční brzdy, světla) by každé kolo mít mělo.
Samozřejmě, jsou výjimky, ale těch je málo.
Osobně si myslím, že důchodci v MHD jsou daleko bezpečnější - jak pro ně, tak pro ostatní účastníky provozu.
"Až se tobě třásti bude ruka,
koryto ti synek udělá!"
http://www.ceskaliteratura.cz/texty/neruda.htm
Taky píšu hned v úvodu, že se nechci žádného ze seniorů dotknout...
Někdy je to strašně těžké podívat se realitě přímo do očí a tak, aby jsi se nikoho nedotknul.
Jo to je těžký ...
Moje tchyně v podstatě přestala jezdit na kole, k nadváze se přidal balanc.....
Pokoušeli jsme se to řešit tříkolkou ve smyslu, maminko koupíme ti tohle a budeš moc dál jezdit ...
Kdepak, na tříkolce bych vypadala blbě, jako nějaká invalidní bába... a bylo.
Přitom zásadně jezdila na debilní skládačce tak z roku 1975 která se pod ní prohýbala a kroutila. Ona si chválila jak je to bezpečný s těm malejma kolama a že na kolo s velkejma kolama by se bála a na tříkolku by se styděla a bylo by to drahý a ták...
Já jsem si takhle užila se svojí maminkou, ale té jsem musela zakázat jezdit autem, a to jí bylo teprve nějakých 55. Prostě to nešlo, děti se s ní bály jezdit a sama si kvalitu svého řidičského umění odmítala přiznat.
Nesla to dost těžce, ale s odstupem času mi přiznala, že jsem tehdy udělala dobře...
Od té doby dělám babičce řidiče, ale radši skáču, jak si pískne, než čekat, kde zazmatkuje a někam to práskne.
Jo, sebekriticky uznávám, že tomu chybí začlenění do toho rámce, co by to vlastně mělo znamenat pro infrastrukturu v Praze. Téma kolo vs. MHD, je dost velké na samostatný článek.
Otázkou je, zda tohle vůbec někdo vážně. Ano V. Filler, který nám umožnil seznámit se s tímhle výplodem, ten se asi těm nesmyslům nesměje. Vždyť koneckonců produkuje podobné slátaniny, navíc podepřené vším možným včetně lží.
-
Je smutné, že se do role národního cyklokoordinátora dostal blouznivec. Ale i ty nejšílenější nápady nakonec projdou účinným filtrem "na co jsou prachy" - tak nám nezbývá než doufat, že někdo rozumnější vyzobá z těch blábolů pár rozinek, které skutečně přispějí k efektivnímu zlepšení cyklistické infrastruktury.
Mne by jenom zajímalo, ve kterém např. holandském městě by autor nechal s klidným svědomím jet dítě do školy přes půl města na kole. Existuje vůbec někde takové město?
asi už jsem starej, ale u nás to tak fungovalo vždycky. Do kilometru děti chodily pěšky a když to měly dál jezdily na kole nebo busem, když bylo hnusně. Dneska aby chudáčci nemuseli udělat krok, vozej je rodiče až před školu...
To je u nás zhruba stejné.....
I moje děti závidí sousedům odvozy autem ke škole ( cca 1 km)a vadí jim, že musí chodit pěšky.
Žena je pak s naším nejmladším, když dojíždí do školky cca 2 km oba na kolech, za totál exotku :D
Ještě tak chápu, když ke škole doveze autem děti pracující rodič, ale co nechápu je když rodič v domácnosti není líný vytáhnou druhý rodinný vůz a pak se hrkat 5-10 minut na semaforech aby si ušetřil 1,5-2 km chůze.
já to taky nechápu...
když jsem byl párkrát nemocnej nebo tak a bylo mi už líp nebo jsem měl dovšu a šel jsem ráno se psem, tak jsem musel chodit dřív nebo později. když jsem na to zapomněl a šel v době 15 min před začátkem vyučování tak v klidných ulicích, kde u nás auto skoro nepotkáš, byla i kolona a psa jsme musel furt volat k sobě nebo ho rvát na vodítku...
Psa máš mít ve městě na vodítku a s košíkem prakticky pořád, takže nevím, na co si stežuješ...
jasně, psa jsem vždycky ve městě na vodítku měl, když jsem s ní ve městě párkrát byl...
Jestli to vyznělo jako stížnost, tak sorry. Stěžovat si nechci, není proč. Mě to jen přijde směšné, blbé a z hlediska výchovy silně zhovadilé neb to z dětí dělá nesvéprávné jedince a lenochy.
Mě osobně to nijak moc neomezuje, spíš prostě udivuje a překvapuje...
Pro mě je nejvíc fascinující fakt, že část lidí není ochotná ujít kilometr dva, ale jet půl hodiny autem nebo MHD do fitcentra a tam se 50 minut onanovat na běžícím pásu :D a pak jet půlhodinu zpátky......
Počkej to mluvíš o městě. Já znám slečny od nás které jsou ochotny za slunného teplého dne jezdit autem skoro 30 km na spinning! To už mi vůbec hlava nebere.
to chápu. Kdyby totiž nejely na spinning, ale u tebe po okolí, tak by neviděly zdi, ale krásnou krajinu, nikdpo by na ně u toho neřval, nbevřískala by u toho šílená "hudba", svítilo by na ně slunce a foukal vítr místo klimatizované místnosti. Co je ovšem uplně nejhorší, nebylo by za to komu zaplatit!
já si myslím, že jejich chování je naprosto pochopitelný, to je jasný, já ode dneška taky budu ze vsi jezdit do města na spining :-D
Nebo na aqua spinning :D
Kdo z nás si zašlape pod vodou na kole ?
http://www.nakole.cz/diskuse/4429-kolo-pod...
Já to nechtěl rozepisovat, ale když jsi to tak pěkně napsal. Tu jednu slečnu znám trochu víc, zeptal jsem se jí, proč nejezdí na kole, ale jezdí do nějaký cimry.
A představ si, že ona mi odpověděla, že na tom kole je to takový suchý, zatímco na spinningu je někdo povzbuzuje a je k tomu ta muzika.
A jinak je to fajn a chytrá holka. Asi už jsem starej, tomu prostě nerozumím.
(Pro ilustraci: My se potkali uprostřed lesa, na křižovatce mezi Brtníky a Mikulášovicemi, já na kole a ona v autě mi dávala přednost a jela na spinning do Doubice! Pro neznalé místních poměrů, to je jako jet do Alp a tam jít do kina na film o Krkonoších.)
lach lach lach
http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/texty/lachtani...
no tak s těma detailama, když si představím tu cestu a krajinu, tak mi to přijde ještě humornější :-D
Muziku bych ještě chápal, taky si pouštím na kole do uší často hudbu. Někdy si to prostě o to říká. např. vážnou hudbu jsme si jinde než na kole asi nepustil mnoho let, ale tomu dalšímu prostě nerozumím a nejspíš už taky stárnu...
To už mají jako spinery i lehokola? -)
30-60000,-Kč běžný rozsah
Dobrý!
Tak to čumím. -))))
Asi jsi mne nepochopil. Nejde o rozhodování na kole/autem ale o volbu na kole/pěšky. Pěšky s využitím přechodů pro chodce mi to připadne pro děti přece jenom bezpečnější, aspoň po některých trasách.
Jinak bydlím u školy a to, co se děje před osmou je děs - včetně přístupu "já potřebuju odvézt dítě do školy a vy se třeba po...". Jednou už kolem kroužily facky, když matka vezoucí dítě do školy zablokovala na více než 5 minut vrata od garáže a řvoucího majitele garáže který chtěl vyjet okázale ignorovala.
já jsem ročník1976a za nás hold byla jiná doba,dnešní parchanti přijdou domu hodí tašku do kouta a hurá k pc.My přišli domu hodili tašku do rohu a hurá na hřiště sportovat nebo dělat různé vylomeniny.Mládež v dnešní době si nechá vozit prdel autem až do školy a tam stejně sedí cca nějakých8vyučovacích hodin a kdo ví jestli je rodiče nevozí i domu.Byl jsem svědkem jak bydleli jedni v ulici2bloky od školy a parchant musel autem pak nemají být obezní,když nesportují
já 73, ale zkušenosti stejné...
Ale uznávám, že dneska se chovám podobně jako ti parchanti. DO práce teď jezdím budsem a jak z ní přijdu sednu často rovnou ke kompu :-)
Ale už s emi záda lepší a začnu do roboty aspoň zase jezdit na kole...
Jednou byl s námi na táboře kluk který bydlí v holandsku a má tady v česku babičku. Je mu 12 a do školy (jak jsem pochopil něco jako gympl)jezdí asi 10 km na kole celý rok. Nedávno je babička byla navštívit a mezi řečí říká že jeho mladší sestru musí rodiče vozit do školy, protože má podezření na epilepsii. Všichni to pochopili tak, že autem a já se zeptal jak jezdí - odpověď na kole.
Greisfald - Severní Německo - děcka 8 - 11 let (děti lékařů a vyučujících na lékařské fakultě)), asi 4 km do školy, navíc bez přileb. To mne šokovalo.
V takovém Holandsku, když je vidět cyklista v přilbě, tak vypadá jako kosmonaut... I když v trojmezí u Maastrichtu občas v přilbách jezdili (jediná "vysokohorská" silnice v zemi).
Pár přileb jsem tam zahlídnul, výlučně na žiletce a švihem... Jinak na pohodu - a žijou :-)
Tak jistě, na městském kole při decentní cestovní rychlosti a v jejich řídkém a ohleduplnem provozu bych ji samozřejmě taky nenosil! U nás je to ale trošku jiná písnička, vylezt kdykoliv ve městě v nasich zemepisnych sirkach a delkach bez přilby rovna se sebevraždě!... :-(
Jen jestli to není o vzájemné ohleduplnosti mezi lidmi...
Ovšem s tou "řídkostí" provozu jsi to doufám myslel ironicky...
To víš že to je o ohleduplnosti mezi lidmi! O čem taky jiném! Lidi se tady k sobě chovaji jako totalni hovada ve všem!!! Ten provoz jsem myslel čistě osobní automobily pohybujici se po městě.
Provoz je tam docela nahusto. A k tomu ještě ten šrumec na mopedech, motorkách a hlavně kolech. - Fakt je to hlavně o ohleduplnosti. A když už se stal malér mezi cyklistkou a chodcem, tak to evidentně spravilo pár slov nejspíš omluvy, pomoc s posbíráním věcí a nakonec i úsměvy. Živě si dovedu představit tuhle situaci u nás...
Já to viděla v zimě. Cyklista z toho byl tak vyděšenej, že jen kolem toho chodce na zemi pobíhal a nevěděl, jestli má zvedat kolo nebo toho chlapa. Ten už ale nějak o žádnou pomjoc radši nestál...
Stalo se to na chodníku na rohu ulic, takže cyklista měl docela máslo na hlavě...
Souhlasil bych s Radkou, že je to jen a jen o vzájemné ohleduplnosti. Ale ani u nás to leckde není tak strašné. jasně, Praha je drsná, ale u nás na vsi, když vynechám tu nfrekvetovanější silnici, to je jakž takž v pohodě. Jasně, pocit při jízdě se s Německem, Rakouskem, Lucemburskem atd. srovnat nedá, ale nějak to jde...
I bez hlemy to jde ;-)
Újezďáku,
vidím, že když tě tak vytočil už minulý článek na PNK (o tom, jak snižují atraktivitu cyklistické dopravy zajížďky a kopce), rozhodl ses teď na oplátku vytočit mne. No, povedlo se.
Naprosto nechápu, proč spojuješ Martínkův článek v pátečních Hospodářských novinách (o kterém mám silné podezření, že jsi ho ani nečetl, protože online je z něj jen první pětina, tady na něj nedáváš link a o věcech, které jsou nad rámec mé jednověté citace se tu nikde nezmiňuješ) s analýzou toho, jaké překážky dělají konkrétní ulice neprůjezdné na kole pro děti, seniory a nákladní kola. Článek jsem měl napsaný už dřív a náhodou se mi tam do úvodu hodila páteční citace. Takže jestli se chceš navážet do Martínka, nenamáčej do toho mě. To za prvé.
Ptáš se, co z toho plyne pro městskou cyklistiku. Měl jsem za to, že alespoň ty, znale Prahy vidíš, že i když se v Praze několik let v mezích možností staví, výsledky jsou stále slabé. Stezky jsou roztrhané přechody, cyklopruhy jsou často pohodlnější jen pro cyklisty, kteří by jeli i bez nich, křižovakty stejně musíš řešit v plném provozu, některé městské části a policajti snahu o výstavbu kvalitní infrastruktury na svém území sabotují, atd., atd.
Takže tady máš jasná pravidla, co by měla stezka nebo značená trasa splňovat, aby byla použitelná pro lidi, kteří na kole v jiných zemích a městech prostě jezdí. Nevyplývají z toho zlaté stezky a diamantové mosty, ale spíš potřeba důsledného řešení detailů. Ano, je to do jisté míry klacek, protože se jím dá zbít skoro každá nová pražská infrastruktura. Ale ony ty realizace jsou vlivem řady vlivů skutečně často velmi ubohé a značná část lidí, kterým by kvalitní stezka mohla pomoct, se na takovouhle podporu cyklodopravy vykašlou. Další věc je, že pak to vypadá jako blbost i pro řidiče, kteří se na prázdné cyklopruhy koukají ze svých kolon.
Konečně chápu to pohoršení nad tím, že Martínek chce, aby po městě na kole jezdili taky ti, kteří nemohou jezdit autem. To si pak lidi jako my, kteří přece jezdili za těch nejhorších podmínek, můžou přijít marně. Stěžuješ si, že jsi na své cestě potkal málo cyklistů. Ale neměli by to být spíš právě ti "třicelitetí manažeři", kteří, zdá se, na kolo nesednou, jakmile je v srpnu květnové počasí.
Konečně, téma přechodu na kolo z MHD pro mě rozhodně není tabu. Velmi zjednodušeně platí, že přechod části lidí z MHD na kolo uvolní kapacitu k tomu, aby byla MHD komfortnější pro ty, kdo dnes sedí v autě.
==========================================
Konečně pro Viktora, kterého tu mám na blacklistu od doby, co na všech diskusních fórech, kam chodí, píše takovou špínu, jakou píše, mám jedno doporučení: Jsem rád, že už nereaguje na mé příspěvky. Nevadí mi ani, když si jeho mysl vykládá, že to, co píšu, jsou bláboly, protože zjevně nejsou kompatibilní s jeho myšlenkovými schématy (spíš mě to těší). Ale ať si nechá od cesty ty svoje nepodložená obvinění a svinstva a to i v reakcích na příspěvky třetích osob.
Nechci nijak přilévat oleje do ohně, ale měla bych dotaz k téhle větě ve tvém příspěvku - "...že Martínek chce, aby po městě na kole jezdili taky ti, kteří nemohou jezdit autem..."
Je si pan Martinek jist, že tito lidé chtějí jezdit po městě zrovna na kole?!?
Nevím, co pan Martínek, ale
1) např. v Holandsku je naprosto běžné, že po cyklostezkách i cyklopruzích jezdí důchodci na elektrickém invalidním vozíku. Cykloinfrastruktura jim poskytuje takový luxus, o jakém se našim invalidům ani nezdá i přes obrovské investice do úpravy MHD.
2) Moje máma byla po bouračce dlouho na vozíku, a když začala chodit o berlích, bylo to tak namáhavé, že třeba na poštu jela radši na kole (i s těma berlema). Autem nemohla a autobus má nevýhodně umístěné zastávky.
Díky za příklady, ale tohle není odpověď na moji otázku.
Navíc na srovnání s Holandskem již začínám být poněkud alergická. Jednou provždy Praha není Holandsko a nikdy nebude.
Ano, Praha není Holandsko a nikdy nebude. Nicméně to neznamená, že by to nemohla být, v podpoře cyklistiky meta.
I když já vím, Sovětský svaz náš vzor, to už tady bylo.
Někteří členové pražské cyklokomise (nevím, zda většina) proto taky razí tzv. švýcarskou cestu (integrace v hlavním dopravním prostoru = cyklopruhy) místo dánské či holandské cesty (maximální seperace = cyklostezky).
Jenže pak se zas lidi vč. spousty cyklistů rozčilují, že ty čáry na silnici jsou k ničemu a který blbec to vymyslel.
V Klecanech jsem potkala na kraji silnice pruh pro chodce oddeleny od silnice takovejma retardacnima peckama. Nemelo by smysl to pouzivat na oddeleni cyklopruhu od silnice?
Jestli jsou to ty co znám tak jsem proti, je to pro cyklistu nebezpečnější než by byl celkový přínos.
Copak nám manažerům na horských kolech co to máme najetý by to asi tak nevadilo prostě by jsme lehce nadskočili a široké gumy plus vidle nebo manažerské městské celopéro by to srovnalo, ale už vidím kolik lidí s úzkejma gumama si na tom natluče nos ....
Ted jsem si vzpomnela, ze v Dejvicich v ulici, co vede k Hradcanske, je v jednosmerce v protismeru cyklopruh, ktery je takovejma malejma peckama oddeleny. Je mezi nimi dost mista, kdyby chtel cyklista tu caru prejet. A jeste tam maji u krizovatky patniky, aby tam auta na cyklopruh urcite nenajela.
To chápu, že to vypadá dobře, ale když to trefíš na mokrý vozovce, lekneš se a je to....
Nemám moc rád všechny ty retardéry zpomalovací prahy a podobně.
Bývají z jiného materiálu než povrch silnice, některé za vlhka pekelně kloužou a většinou je to výrazně víc cítit při přejezdu na kole ( neskáču), bývá to dost často i cyklo-nešťastně umístěné.
Typicky v Lázních Toušeň, kde jsem si na tom na kole málem rozbil hubu a ještě to má, díky šípovitým naváděcím řazením před přechodem, tendenci nahnat cyklistu pod auto.
Bylo to lehce zahrabané v listí a na žiletce nepěkný zážitek.
Další debilní retardéry má obec Květnice, kde je skutečně mají od příkopu do příkopu a udělaný z asfaltu tak 30 cm široe a 15 cm vysoké skoro jako valy....
To nemluvím o zvýšené hlukovosti při přejezdu a někde i o nepěkných vibracích které místní nelibě nesou....
Zlatý kruháky nebo zpomalovací šikany kde se přes nic nepřejíždí....
máš bod. Když je ten to tedy kolmo na směr jízdy, většinou mi to neva, mám kolo odpružené, ale za mokra a když je to trochu šikmo to už není tak moc super. A místní opravdu retadery štvou. mě tedy určitě. Vždycky rána, pokaždý to auto zpomalí a znova se rozjíždí, takže víc zplodin i hluku. Máme v 50ti metrový ulici tři :-(
Ale to oddeleni cyklopruhu od silnice nema nikdo duvod prejizdet. To je prece neco uplne jineho nez retarder pres celou silnici. Jestli si vzpomenu, muzu to u te Hradcanske dnes cestou domu vyfotit.
neco budou opravoat, něco či někdo tam bude stát, chceš odbočit... Pár důvodů se vždycky najde. Mě by to, co popisuješ na mým kole asi nijak nevadilo, ale na žiletce to bude horší
Nasla jsem nanetu fotku.
Je tam videt, ze cyklista pri vyjeti zpruhu nic prejizdet nemusi.
to mi spis prijde, ze nekdo potreboval radne "zainvestovat". Ta ulice mi neprijde tak frekventovaná, aby to muselo byt takhle megalomansky oddelene. Nevim no, myslim, ze bohate staci ten typ pruhu, co je ve Zborovske nebo ted celkem nove i v Povltavske (jen jeste vysvetlit tem, co jedou do mesta, ze jej maji pouzit).
Tezko rict. Ja takovyhle paradicky nepotrebuju, na tom, co je na obrazku, mi osobne ty sloupky vadi, protoze i kdyz nic tou ulici nejede, tak kdyz tam zahybam musim pribrzdit, abych se do cyklostezky trefila a nenabourala sloupek. Ale zase kdyz tam ty paradicky jsou, tak se tam bude citit bezpecneji vetsi mnozstvi cyklistu, o coz jde cyklopropagatorum.
Pruh ve Zborovske je pro me taky dostacujici, ale myslim, ze bez toho jasnejsiho oddeleni od silnice jej casteji pouzivaji auta k zastaveni.
V ulici Na Slupi http://tinyurl.com/3r42adz se mrknete na ty ulamane plastove placicky s reflexnimi nalepkami. Bezne na cyklostezce, ktera je takto oddelena parkuji auta a korunu tomu nasazuji policajti, kteri tam zastavi sami a pak tam kontroluji auta a nuti je tam zajet taky.
slovo nemá důvod český řidič nezná :(
Jinak trvám na svém :) i tyhle mikrobobule při náhodném trefení předním kolem s užší gumou nejsou zrovna bezpečné... obecně vzato silnice by měla mít stejný povrch po celém profilu jízdní dráhy.
Navíc ty bobule nechrání o nic víc než namalovaná čára, která snad bude levnější... i když některé jsou taky pěkně kluzné za vlhka...
Otázka je jestli se o tom může mluvit |:D
Navíc na cyklostezkách v Holandsku prý už mají docela pravidelné zácpy ?
Pro zajímavost link na článek
http://www.bikeradar.com/news/article/dutch...
Nevím jak ty, ale já tam čtu, že Dánsko, Švédsko a Nizozemí mají nejnižší úmrtnost na počet ujetých kilometrů na kole.
A k těm zácpám máš nějaké věrohodné podklady? Naposledy jsem tam byl před 3 lety a v Rotterdamu, Haagu ani Delftu jsem žádné zácpy nepozoroval (kromě čekání na zvednutý most nebo přecpaných stojanů u nádraží).
Nepopírám statistiky úmrtnosti cyklistů versus najeté kilometry a´t už v Holandsku či Dánsku.
Jen říkám, že přes všechnu snahu a kvalitu tamní cyklistiky stejně mají nejvíc problémů staří a velmi mladí.
Pokud si přečteš ten článek z linku 15:44, který jsem sem dal,tak tam to tvrdí, citují tam i holandský SWOV, což je takový holandský úřad přes dopravu. Dole jsem dal link 15:49 ze kterého plyne, že mají opravdu problém s hustotou cyklodopravy ze kterého plyne paradoxní stav, že značná část cyklistů zraněných nebo mrtvých ( přes počet najetých kilometrů) je obětí sama sebe nebo svých kolegů a né střetů s auty.
Pokud se do statistik SWOV zahloubáš podrobněji, zjistíš že říkají, že značná část nehod cyklistů není navíc hlášena a evidována jako cyklonehoda a pokud si pamatuji tak pak skutečný počet zraněných cyklistů odhadují na
dvojnásobek nehod evidovaných jako cyklo nehody vyžadujících ošetření v nemocnici...
To je asi tak celé, jo vlastně nedávno jsem někde četl, že cykloasociace v Holansku žádají aby sportovní cyklisté měli opět přístup mezi auta. Myslím že to zapříčinil incident kdy cyklista srazil 82 letou stařenku na cyklostezce a ona na následky zemřela.
Navíc mají problém, že elektrokola nedodržují rychlostní limity na cyklostezkách....
Prostě tak trochu oběť svého úspěchu ?
Ale na tom přece není nic paradoxního. Staří a mladí jsou nejzranitelnější obecně, nejen na kole, ale i jako chodci. Jde o to, že u nich si vůbec tyto skupiny na kole troufnout můžou, zatímco u nás už si značná část rodičů netroufne poslat děti ani pěšky pár bloků.
Jinak bych to neviděl jako oběť svého úspěchu, ale spíš zjištění, že opatření potřebná při 40-50% podílu cyklistů musí být jiná než při 5%. Pokud mají problém s rychlou jízdou na cyklostezkách, budou asi muset zavést nějaké rychlostní limity (a možná i radary), pustit rychlé cyklisty na silnice nebo zavést jiná opatření (mimoúrovňová křížení cyklostezek?).
Ale furt je to lepší, než kdyby stejné množství lidí jezdilo autem, to by bylo větší maso (viz situace u nás).
Rychlostní limity tam prý už jsou, křižovatky se semafory už taky a řeší prý tzv cyklodálnice s rychlým a pomalým pruhem.
Když se na to tak dívám, tak si říkám zlaté přechodové období, kdy jsou naše cyklostezky relativně prázdné :(
Navíc je třeba se podívat holandské pravdě do očí, není to o stejném množství lidí jezdící autem, je to značné části lidí, kteří jinak jeli MHD.
Proč to tvrdím, došlo snad za posledních 20 let v Holandsku k poklesu počtu aut ?
Najela auta v Holandsku v posledních dvaceti letech každý rok méně a méně kilometrů ?
Snížila se spotřeba benzínu a nafty v Holandsku ?
Jsou silnice v Holandsku bez dopravních špiček, zácp a kolapsů ?
Nedošlo
Nenajely
Nesnížila
Nejsou
Mimochodem Česko stále nedosáhlo Holandských počtů aut na hlavu, kilometrů dálnic na obyvatele a hustoty silničního provozu tamtéž.
Jak je to možné ?
Máš pravdu, že značná část lidí na kolech tam jsou spíš potencionální uživatelé MHD než motoristi a dálnice jsou hodně ucpané.
Co je ale jiné jsou města. Je fakt, že znám spíš menší města (Den Haag, Rotterdam, Delft, Utrecht, Gronginen) než Amsterdam, takže srovnání s Prahou není fér, ale i tak si troufnu tvrdit, že ve městech obecně je tam míň aut než u nás. A i velká zácpa na dálnici má na kvalitu mého života podstatně menší vliv něž každodenní kolona před naším barákem a kanceláří a v podstatě všude kam po Praze jedu a jdu.
Jen dodám své omšelé tvrzení, že naprostá většina evropských měst ve kterých je nyní kvalitní cyklodoprava si napřed vyřešila okruhy, průtahy tunely a obchvaty dopravní situaci a až pak tam došlo k rozvoji cyklodopravy :D
Neznám žádné město v EU, kde by napřed postavili cyklostezky a až pak dodělali městský okruh.
Dokonce i malá města na zelené louce postavená jen a jen pro cyklo a pěší dopravu byla postavena uprostřed obchvatu pro auta.
Těmi příklady jsem ti ukázal, že existují lidé, kteří nemohou jezdit autem a chtějí na kole/cyklostezce. (Jestli si svou otázkou ovšem myslela, zda všichni takoví lidé chtějí jezdit po městě zrovna na kole, tak odpověď zní ne, zcela určitě existuje alespoň jeden, který nechce.)
A proč do toho zase motáš tu Prahu? V tom rozhovoru s Martínkem (alespoň ve veřejné části) je řeč o Pardubicích a jejich zaostalostí za západní Evropou. A ty jsou stejně rovinaté jako Nizozemí plus mají výhodu lepšího počasí.
malý dotaz jak jsi to myslel s tím počasím, jako že v Pardubicích je lepší počasí pro cyklisty než v Amsterodamu ?
v Holandsku jsem nebyl. Bývalá přítelkyně tam ale žila, studovala a pracovala několik let. Tvrdí cosi jako, že v Holandsku nenexistuje po 95 roku hezké počasí, ale jen méně či více hnusné a člověk po čase začne rozlišovat různé druhy a varianty deště...
Předpokládám tedy, že to vreha myslel tak.
já myslím,soudě podle osobní zkušenosti že deště určitě víc, ale zas tam nejsou takový extrémy jak v létě tak v zimě...
Možná podobný celoroční průměr teplot ale určitě teplejší období listopad-březen a chladnější květen-září.
Pokud si pamatuji ze stáží, školení, praxe a tak tak v zimě u nás nutná péřovka tam stačila větrovka.... v létě u nás tílko a u nich mikina :D
Přesně tak jsem to myslel. Od podzimu do jara tam prší víceméně pořád, proti tomu je našich pár deštíků pohoda. U nás jediný problém, který mám s počasím je neuklizený sníh, ale to už je na jinou debatu.
S počasím, konkrétně s počasím letošního léta. Docela jsem si na ten častý déšť zvykl a když nedávno svítilo sluníčko, jel jsem radši autobusem, nechtělo se mi jezdit zpocenej. Ale z klidu mě vyvedlo, když jsem si dneska všiml, kolik je na okraji cest spadaného listí.
Jistě páteční tištěmé HN jsem nečetl a upřímně pochybuju, že někdo po přečtení 1/5 online má chuť je shánět aby si to dočetl.
Hele Vratislave žádný plán vytočit tě v tom nebyl . ale žijeme v Praze nebo ne ?
Ponech mi tedy,prosím pěkně, právo vnímat (moji) městskou cyklistiku optikou výjezdů Jeremenkovou, Vítkova nebo Prosecké horské prémie :D
Ponech mi právo názoru na očividné zhrzení pana Martínka nad současnou situaci ve smyslu my tady cílujeme na nákladní kola, děti a důchodce a jsme poněkdu nesví z toho, že nám po městě jezdí jenom manažeři, kteří to ke všemu berou jako radostný sport a né jako prostou dopravu a nejsou většinou ani na stejné názorové vlně a do novin a diskusí píšou, že jim současná situace ve své podstatě už vyhovuje .
Pokud tedy část cyklo nadšenců, koordinátorů, organizací na jedné straně volá po co nejjednoduších, levných a rychlých opatřeních a na druhé straně nám do materiálů píše o tom, že spády, profily, kruhové objezdy a další brzdy rozvoje se dá odstranit jen za cenu velkých investic tak to mám vnímat jak ?
Ps : říkáš tím závěrem, že pokud je květnové počasí a manažeři jsou na dovolené je cyklopraha tak nějak v háji ne ?
Já bych si to po přečtení části online rád dočetl.
Jinak nevím, proč k tomu motáš ještě pražské kopce, když Martínek většinou mluví mnohem víc o rovinatých městech východních Čech a Moravě než o Praze (kde je mu jasné, že není vůle něco dělat). Aspoň takhle to na mně působí a dává mi to smysl. A pokud se v Pardubicích podaří dosáhnout těch 40%, budou z toho profitovat i pražáci (minimálně lepší legislativou).
Asi to bude tím, že že městskou cyklistiku vnímám skrz místo kde ji vykonávám a ke kterému jsem založil diskusi :D
A právě když si přečtu, že cyklistiku brzdí ztracené spády, kopce, historicky úzká místa a zároveň o tom, že v Praze která je tím na rozdíl od rovinatých měst zásadně postižená není vůle....
Hele, do kolika let počítáš, že budeš po Praze jezdit na kole? Já jenom, že za takových 20-25 let se Tvoje optika výjezdů Jeremenkovou a Proseckou horskou prémií může dost radikálně změnit...
Případně se Tvoje děti shlédnou v tatínkovi a budou chtít třeba na gympl dojíždět po vlastní ose. Jaké nároky budeš na městskou cykloinfrastrukturu klást pak?
Mě totiž z Tvých komentářů přijde, že žiješ hlavně dneškem (jako ostatně většina dnešních 25-35), ale uvědom si, že stáří jednou dožene i Tebe a to, co teď vyčítáš (případně, co vyčítá Radka) dnešním seniorům, to nás všechny jednou čeká taky. Takže trocha zdravého altruismu směrem k ostatním skupinám by možná neškodilo...
Počítám, že za těch 20-25 let budu dávno v důchodu (jestli tedy nebude nějaké významné posunovací překvapení na straně státu)a asi pak tedy tu potřebu jezdit do kopcovité části Prahy nebudu mít :) .
Spíš brázdit na kole českem a evropou pokud zdraví a manželka dovolí.
Můj nejstarší syn by na gympl mohl dojíždět na kole docela v pohodě, nejdražší cyklostezka vede kousek :D .. měl by to cca 15 km počítám, ale je to cyklolenoch... zatím.
Pak mě fascinuje otázka kde jsi vyčetl, že něco vyčítám starším generacím ?
Mě jenom vadí, že se ze starších lidí dělá argumentační munice, když došla vlastní....
A k té optice Jeremenkovi ulice a Proseka mě laskavě vysvětli, jak to hodláš v Praze řešit když už tam jako starý člověk budeš muset ? Když tam ty kopce prostě jsou :D
Sorry, tipoval jsem tě na toho třicátníka ;-)
To vyčítání seniorům bylo spíš od Radky (nějak jsem to chtěl vzít jedním komentářem), i když to třeba nemyslela až tak zle. Ale jde o to, že i my se časem ocitneme v jejich roli a třeba ač se budeme snažit sebevíc, budeme jezdit podobně, protože síla, reflexy, odvaha, dravost - to všechno bude pryč. Ale třeba budeme šlachovití vysportovaní šedesátníci, co jsou stejně fit jako ve třiceti, možné je všechno :-)
Jasně, kopec tam bude furt, ale v šedesáti už se ti třeba tolik nebude chtít tou nejpřímější a nejkopcovatější variantou ale uvítáš nějakou klidnější (byť delší) objízdnou trasu, která tě od řeky dovede tam nahoru taky. Jde ale o to, aby taková varianta byla - nemusí to být stezka za miliony, stačí aby byla dobře proznačená, abys nemusel na každém rohu ulic přemýšlet kam zahnout, vedla ulicemi s malým provozem a pokud možno pozvolně, aby tě nestihnul v cíli infarkt.
Mně totiž připadá, že současný stav je ok pro lidi, kteří mají najetou svojí trasu nebo se ve městě fakt vyznají. V takovém případě není problém jet po Praze téměř odkudkoli kamkoli.
Ale jakmile mám jet někam, kde to neznám, tak to aby člověk večer předtím studoval mapu a hledal kudy by to tak asi mohlo jít, no a pak v reálu je stejně něco jinak a trefit někdy z bodu A do bodu B je docela detektivka. Co je platné, když odkudsi někam vede cyklopruh, když na křižovatce chybí cedule, kam to vlastně vede a jak je to asi daleko. Žluté ukazatele sice tu a tam jsou, ale je jich málo. Třeba tohle mi přišlo, že např. ve Vídni mají daleko víc propracované...
V pohodě.
Ještě poznámka té objížďce :D
Není to tak dávno, kdy se tady a na dalším cyklowebu rozpoutal flame ohledně mé poznámky, že snad pro nikoho nemůže být problém si udělat pár minut zajížďky , když to nabídne cyklistovi příznivější podmínky.
Pak jsem se dozvěděl, že by to znamelo odrazení značné části potencionálních cyklistů :D
Přiznám se,že ohledně značení ( též probráno na tomto webu) jsem skeptik. Navíc mě vadí jista přeplácanost ulic značkami, směrovkami a ukazateli všeho....
Značné části populace by k orientaci stejně nestačil ani fáborek na každém druhém metru :D
Tebou popisovaný požadavek vidět kam to vede a jak je to daleko mi přijde podstatný maximálně pro návštěvníky z jiných měst, řekněme na nějaké průtahové trase Prahou.
Všechno ostatní se dá ošéfovat domácí přípravou, třeba s mapou od Vratislava z nakole.cz, s pomocí dnešní techniky via IpodIphone nebo prostou nokií s gps + OviMapou a Sporttrackerem za pár kaček :D
Takže veřím, že spíš ne Vídeňákům pomáhá jejich značení návštěvníkům Vídně.
Na to je jednoduchá odpověď. Když může být po městě milión značek a návěstí pro motoristy, tisíce reklamních ploch, které akorát odvádějí pozornost, proč by tu nemohlo být taky deset tisíc ukazatelů pro cyklisty? Alespoň tam, kde nějaká stezka nebo cyklopruh náhle končí a místo nabízí vícero variant kam pokračovat.
Tyhle domácí úkoly nad mapou jsou sice fajn, ale město není volná krajina, abych si napsal itinerář, že na první křižovatce se mám dát vlevo a hned jak to půjde, zahnout doprava...
Navíc v reálu pak člověk zjistí, že z křižovatky se nedá odbočit kam původně chtěl, ulice se ukáže jako jednosměrnou, nebo z nějakého důvodu jinak neprůjezdnou, nebo prostě je tam krpál jako ..., kterého jsem si při pohledu do mapy nevšiml. A jezdit po městě s mapníkem mi už fakt přijde docela úchylné, nehledě na to, že když se budu co chvíli dívat, jestli jsem nezapomněl někde zahnout, případně před každou křižovatkou hloubat, kudy dál, tak to asi s plynulostí jízdy asi nebude moc valné (asi něco jako to kritizované motání se seniorů v diskuzi výše...). Asi by to vyřešila GPSka nebo nějaký z těch gadgetů, co uvádíš, ale opakuju, město by neměl být orienťák, sjízdný jen pro ty, kteří tyhle serepetičky mají nebo jezdí s mapou. Kolikrát se stane, že potřebuješ zajet někam neplánovaně nebo improvizovat a tady by pomohlo, kdyby existovala nějaká dobře proznačená síť na sebe logicky navazující, která by ti pomohlo dostat se z jedné čtvrti do druhé, aniž bys to tam znal nebo to večer před tím studovalo nebo bušil do gps.
Hele s tímm na mě nechoď.
Po městě, hovořím o Praze, je milion dopravních značek, dále jsou zde značky a ukazatele turistické, místopismě upozorňující, technické atd.
Valná většina map ukazuje jestli je ulice jednosměrná a lehce z nich vyčteš krpály a údolí :D
Navíc by mě zajímalo, jaká síť by dokázala podchytit neplánované či improvizované zajetí si kamsi ?
No, třeba ta z Prahounakole, podle které, když už, po Praze jezdím, vrstevnice nemá (nebo jsem jen nepřišel na to, jak tam tu vrstvu zapnout?), resp. občas tam má takovou tu značku, že prudké stoupání, ale to je jen u tras, které tam jsou jako doporučené.
Dokázala by to tak, že když večer zjistím, že nemůžu jet po své klasické najeté trase, ale potřebuju zajet - já nevím - na Černý Most a pak domů, tak bych uvítal, kdyby po sjetí z milionové cyklodálnice u Kbelské byly nějaké cedule, které by mě dovedly přes Hloubětín a Lehovec bočními uličkami až k CČM například. Né, že musím předtím strávit hodinu v práci tím, že studuju Prahounakole, kudy asi tak bych se mohl na ten Čerňák dostat, abych bídně nezhynul někde na Poděbradské...
Pár těch žlutých cedulí tam skutečně je, ale vyhodily mě právě na té Poděbradské :(
Tak mi prijde, ze ted pozadujes od cykloznaceni vic, nez se za mnoho let podarilo vybudovat pro auta. Smerovky na ruzne ctvrti jsou vetsinou jen v tesne blizkosti cile a na nahodnych cislech.
A co je na tom špatně chtít po cykloznačení stejnou kvalitu jako u klasického dopravního značení? Nepoměr cyklo vs. auta? Tak proč v tom Dánsku, Rakousku, Holandsku, Švýcarsku, atd. to značení mají tak kvalitní, když aut tam taky jezdí nepoměrně víc?
Tim jsem chtel rict, ze clovek neznaly se nezorientuje v aute uplne stejne, jako na kole. Takze proc by se melo vylepsovat prave cykloznaceni, ktere uziva male procento obyvatel, kdyz nefunguje ani autoznaceni?
Hele já si nemůžu pomoct, ale přijde mi, že Prahu vlastně neznáš, vrstevnice potřebuješ vidět jen v úplně neznámém prostředí nebo ne ?
Navíc já tam na prahounakole vrstevnice vidím :D
Ty potřebuješ nějakou cyklonavigaci nebo co nebo chlapíka s praporkem, který by ti hledal cestu :D :)
Nejsem messenger ani taxikář, takže přiznávám, že Prahu znám jen tam, kde bydlím, do určité miry tam, kde zrovna dělám a pak obecně centrum. Západ, jih a východ neznám vůbec, protože tam nemám důvod jezdit. Když ten důvod přijde, tak tam zpravidla bloudím, protože mapu s sebou pokaždé nevozím a né vždy večer před tím vím, že tam budu muset jet. Je to nenormální? Myslím, že na to bude většina Pražanů stejně. Ti co jezdí kolmo, mají taky zpravidla najetou jen tu svojí jednu trasu, případně pár modifikací.
Chlapík s praporkem by byl fajn, ale stačilo by mi víc žlutých cedulek na příhodných místech ;-)
A myslis, ze ridici auta jsou na tom lepe? Proc by melo byt specialnejsi znaceni pro cyklisty, kdyz je psane tak malym pismem, ze z auta jde precist jen pri velmi pomale jizde? Prislo by mi lepsi, kdyby bylo na krizovatkach vic bilych cedulek na ruzne ctvrte, ktere jsou pouzitelne pro automobilisty i cyklisty, kdyz uz tedy chces neco pro lepsi orientaci ve meste.
a proč by z auta mělo jít přečíst kam se dostaneš po té dané cyklostezce? To přece není potřeba, ne?
Já si myslím, že chápu, jak to kolega myslí.
Já když se dostanuá na kole kde to neznám, tak mi nezbyde než se řídit cedulema pro řidiče aut a tedy jet po silnicích s auty i když tam třeba vede cyklostezka kratší a pro kolo příjemnější cestou bez tolika provozu. Jenže když to nevím, jedu podle značení pro auta...
Mne teda prijde normalni,ze kdyz jedu nekam, kde to neznam, tak si bud beru gps nebo mapu nebo pocitam s kufrovanim a obcas se treba na cestu zeptam. Delam to tak stejne pesky, na kole i v aute. Prijde mi jako prehnany pozadavek chtit pro libovolnou ze trech zminenych skupin mit znaceni v terenu tak dokonale, ze se da orientovat jen podle nej.
V Praze na kole si myslim, ze je znaceni celkem dobre a jde spis o jednotliva spatne oznacena mista nez nejaky celkovy problem.
S tim znacenim pouzitelnym i pro auta jsem myslela spis pripady, kdy cyklotrasa vede po silnici. Stalo se mi parkrat nekde na okreskach, ze tam byla pro auta neznacena krizovatka, ale byla tam cedule cyklotrasy, podle ktere jsem zjistovala, kam ta odbocka vede :-)
jo, je fakt, že už jsem takhle autem zjistil směr podle cedulky s cyklotrasou taky :-D
ALe jo, já si taky beru mapu nebo tak když jedu kamsi daleko, ale po Praze jak kdy. Docela jí znám. Někde je to značení fajn, jinde uplně naprd. Cedulka, s číslem je, ale kam tě to dovede už míň.
Pro auta je to podle mne v ČR značení naprosto špičkově a nemyslím, že by někdo mohl mít nějak často problém. Tedy až na vyjímky jako jsme já, když s ezakecám, Radka apod., ale u nás je to něco jinýho, to není značením :-)
obecně vzato značení pro auta není v ČR rozhodně špičkové, dokonce bych řekl, že je to skoro to nejhorší co znám z evropských silnici ať už jako řidič nebo cyklista.
Není to tak dávno co jsem o tom tady psal, když jsem projel " na tušáka" úsek Votice-Vlašim byvše se vyhýbaje havárce s kolonou na dvě hodiny u Benešova.....
V žádné zemi není tak často zaměňován dálkový cíl na značení, v žádné eur zemi se ti nestane, že po projetí úseku 2-3 km přijedeš k další ceduli kde je tvůj cíl stejně daleko nebo dál :D
Takže podle mě je české znační silnic jedno z nejhorších v EU
Jo, u mě to rozhodně není značením :o)))
Když nepospíchám, tak je mi jedno, kam zabočím. A já teda většinou nepospíchám...
A že sem tam jedu do místa srazu po značce cyklotrasy nebo po červené... Co mám dělat, když to tak prostě vyjde :o)))
Ostatně kolikrát tím autem objevím nádherné cesty :o)))
Tak mně se zdá, že se trochu míjíme.
Ano, když jedu PLÁNOVANĚ někam, kde to neznám, tak si tu trasu dopředu taky nastuduju a vezmu si mapu. Ale po městě se občas jezdí i neplánovaně. Navíc síť městských ulic je na orientaci trochu něco jiného než volná krajina. Nemusí ti vždy stačit pamatovat si, že jo, jasně, tam někde na křižovatce musím zahnout a pak druhá odbočka vlevo. Navíc často je ve městě provoz takový, že není čas si hrát na váhavého střelce. Ale nic. Mě spíš šlo o to, jak říká Jurimír - že současné cykloznačení v Praze má značné rezervy (jsou trasy, co existují jen na mapě, ale ne v terénu, jsou trasy, které jsou značené perfektně až do chvíle než zmizí společně s cyklopruhem nebo značkou Cyklisto, sesedni z kola, jsou nové trasy, kde jaksi zapomněli dát ceduli, kam to vlastně vede, jsou trasy, které jsou značeny/vytvořeny úplně nesmyslně, protože projektant tam evidentně nejel ani autem, natož na kole)...
Samozřejmě nechci, aby v každé ulici byla značená cyklostezka a na každé křižovatce dvacet ukazatelů, ale víc propracovat a upravit současný systém, aby skutečně sloužil k tomu, když se chci z jednoho konce Prahy dostat na druhý a není to zrovna kolem vody... Třeba takový systém, jaký má Vratislav na svém webu nebo přímo v mapě (mít po Praze trasy, které navrhli (a hlavně najeli) sami cyklisti s přihlédnutím na to, aby to bylo sjízdné i pro jiné skupiny, než jsou drsňáci v tramvajovém pásu, případně mít vícero variant, tam kde to má smysl.
A Ty mas pocit, ze pro auta je znaceni dostatecne? Ze se do podobnych nesnazi automobilista v Praze nedostava? Kdyz sedim za volantem v Hostivari, taky mi zadna cedule neukazuje cestu do Sarky a ze Zbraslavi na Zizkov pojedu stejne obtizne bez mapy, GPS a znalosti Prahy autem jako na kole. Kde vidis rozdil?
Nevim, autem nejezdim. Jezdim na kole, proto me primarne zajima znaceni pro cyklisty...
Kdyz pojedes Strakonickou a nahoru pres Resslovku na magistralu, tak tam urcite bude nejaka znacka Zizkov... Kdyz ale pojedu po A2, na Palacaku zahnu nahoru a pojedu kamsi na IP. Pavlova, a pak dejme tomu nekam do na Vinohradskou, odkud bych se na ten Zizkov uz asi dostal, tak se obavam, ze zlutych cedulek moc nepotkam... I kdyz ted si vybavuju, ze u ministerstva zemedelstvi se da odbocit k Masarycce (znaceno!) a tamtudy bych to kolem Hlavaku na ten Zizkov asi dal i bez mapy gps :-)
Mozna tam ta znacka bude - ale kde ji tam hledat? A jak vis, ze ji mas hledat prave tady. Ted jsem si na streetview probeho od najezdu na Jiraskac az po IPP. Na Karlaku je jedna sipka na vinohrady (stejne chybi info, jak daleko jsou a pak pripadne info, ze uz tam jsi a nebo ze uz jsi dokonce projel), pak pred IPP sipka rovne nahoru na ZOO a dalsi pokracovani smerovek zadne a na IPP sipka na Holesovice. Tim to hasne. Tedy naprosto nedostatecne. Kolik lidi denne jede na Zizkov (Vinohrady, do ZOO) autem a kolik na kole? Tak to je tak pomer dulezitosti. A to navic, jak tu zminovala Lucie, autoznaceni cyklisti pouzit muzou snadno, opacne je to znacny problem.
Abych jen nenadaval - centrum je znaceno dostatecne az dobre (3 az 4).
Tos mi pripomnel, jak jsem nedavno prijela na kole podel Berounky do Berouna a hledala nadrazi. Smerove cedule (asi pro chodce, projela jsem podle nich nejakou jednosmerkou v protismeru) tam v centru byly na kazdem rohu, ale kdyz jsem se podle nich zacyklila, radsi jsem presla na osvedcenou metodu otravovani kolemjdoucich obcanu :-)
Bud se chci bavit, nebo trefit. V obou pripadech je mi GPS dokonalym spolecnikem. Staci lehce upravit nastaveni a clovek se podle ni dostane do zabavnych mist. A kdyz chci rychle k cili...
Murphy: GPS z tebe udělá idiota. Loutku na provázku jedeš, kam ti ukazuje šipka. mě to vadí...
Navíc mám okolo sebe dost příkladů lidí, který pak bez ní vůbec nikam netrefí a taky příklady debilů, co vjedou s osobákem doprostřed rozbahněnýho pole, přestože tam není ani stopa po cestě, protože jim tam ukazovala GPSka. Nedávno takhle kolega silně pobavil celou firmu:-D Tahali ho traktorem a byl v tom poli přes dvě hodiny, než ho dostali ven:-) Kde mám práci víš, ne, No a od nás z práce jel kolega na oběd do pizzerie na Vyžlovce, jak mu poradila kolegyňka, že tma dobře vaří. Pizzerka je hned u silnice na kopci. Nedá se minout. Kdyžto cvakal do GPS, tak jsem valil oči, protože to je 100 rovně od firmy přes parkviště na silnici, pak 10km po tý jedný silnici be uhybání furt rovně a pak zaparkovat před Pizzeriií, která je u tý silnice. Ten vůl to ale samozřejmě přejel a netrefil tam napoprvé :-D :-D
Ve firmě se nám u kolegů v autě GPS zkrátka stará o zábavu:-)
Ale jo, ted pred par hodinami jsem se taky nechal zblbnout a i kdyz jsem konkretni usek cesty znal, poslechl jsem pokyn a sjel. Ne tedy do pole, ale na spatnem sjezdu. 8-( Jenze v nasledujicim pro mne neznamem terenu bych se bez ni neobesel, protoze bych bud musel kazdou chvili koukat do mapy (mam autoatlas z roku 1995), nebo bych musel jet podstatne delsi trasou po hlavnich. Takhle jsem rekl, ze chci nejkratsi cestou a hnalo mne to po malych silnickach.
Kdyz jedu jen tak na vylet, nepotrebuju ji. Pouziju ji jen jako pocitac kilometru, hodiny, vyskomer, ... a doma si pak stahnu data, kdyz mne zajimaji. Kdyz jedu potme, neni spatne na ni tu a tam kontrolovat, jestli jsem porad jeste na spravne znacce a podobne.
Nejlepsi byla tahle silnicka: http://tinyurl.com/3zlgqj6 Nechal jsem se navigovat nejkratsi cestou. Ale na mape to je, takze podle papiru bych tam taky zajel. Ovsem takove veci jako skalnaty prah, brad vetve, ktere mi sklopily zrcatka, protoze tam bylo prorazeno 1,8 x 1,8 metru, jsem necekal. Ze zacatku mne to bavilo, ale protoze prselo a bylo to travnate a bahnite, netroufnul jsem si se zadnim nahonem zastavit a jen jsem se modlil, aby to nebylo nekde rozorane. 8-)
Jestli nekdy pojedes kolem, projed si to. Doporucuju offroad, nebo kolo.
Jenže GPS ti zpravidla nabídne nejkratší trasu a neptá se, jestli je zrovna "cyklisticky přívětivá". To, co tu celou dobu argumentuju je to, aby bylo po městě víc kvalitně proznačených, smysluplných tras, které spojují jednotlivé konce s centrem, resp. čtvrti mezi sebou, a které samo sebou povedou tak, aby tam cyklistovi nešlo o život. Tj. cyklopruh Legerkou bych ani nechtěl, ale nějakou paralelní trasu těmi myšími dírami vedoucí od řeky přes Nám. Republiky, Václavák, kolem Karlova, Nuselák a dál směr Pankrác, Kačerov s rozbočkou do Vršovic a Nuslí s návazností zase dál...
"Kolik lidi denne jede na Zizkov (Vinohrady, do ZOO) autem a kolik na kole?" Ale to se právě tady snažíme změnit ne? Tohle je přesně ono - jinými slovy říkáš - na kole mě jezdit baví, do práce jako trénink dobrý, ale na auta mi nešahejte.
Nebo jinak - tvrdíš, že i pro auta je značení nedostatečné a víceméně jen na hlavních tazích. Zároveň, že cyklisti můžou značení pro auta bez problému používat. Takže ti víc vyhovuje, když se jako cyklista budeš proplétat kolonou na magistrále, křižovatkami typu Dukelských hrdinů, Bulhar, Poděbradská/Kbelská nebo z druhé strany když se ti pár takových zoufalců bude nepředvídatelně motat před kapotou? Nebo bys radší sám sebe i ostatní viděl v zónách Tempo 30, na náplavkách, v parcích, a podobně?
Protože mě nějak není jasný tenhle postoj "cyklistů", kteří vlastně rozvoj městské cyklistiky vůbec nechtějí.Proč teda po tom městě jezdíte?
Po meste na kole nejezdim, pouzivam kolobezku. Je praktictejsi, vzhledem ke vzdalenostem, ktere potrebuji prekonavat.
Radsi at se mi jako automobilistovi mota tu a tam pred cumakem cyklista, nez aby se mestem motaly statisice aut. Ona ta auta pritom produkuji hluk, smrad a podstatne vic prekazeji. Kdyz na kole zjistis, ze jedes spatne, zastavis, otocis se a jedes zpet. Kdyz to zjistis v aute, neni nekdy bez znalosti mista mozne rozumne otocit a trefit se na pozadovanou odbocku z druhe strany.
Je mi uplne jedno, jestli mne pises v uvozovkach, nebo bez nich, nic to nemeni na tom, ze by v tomhle pripade mela dostat prednost auta (, stejne jako u okruhu). Cim driv se cast presune z sirsiho centra na okruh a ten zbytek prestane bloudit, tim driv bude Praha pouzitelna i pro cyklisty.
Jo a k te GPS - na kolo si poridim takovou, ktera ma mod pro cyklisty. Coz jsou napriklad outdoorove Garminy. Mam Vistu HCx. Kdyz ji reknu, ze chci byt cyklista, jeste porad mam moznost volby, jestli primo, nebo co nejrychleji. Prevyseni to sice pouzivat pro vypocet neumi, ale posle mne to vetsinou bocnimi ulicemi.
Copak cílem rozvoje městské dopravy je to, aby přibývalo cyklistů na úkor automobilistů? Co je to za nesmysl? Doprava by se snad měla rozvíjet tak, aby lidé byli pokud možno spokojeni se způsobem, jakým se dopravují, ne?
Jako autor mapy vím ,že nepřítomnost vrstevnic je její veliká slabina (dáno samozřejmě použitým podkladem a technologií z roku raz dva). Zvolené řešení spočívající v doplnění každé křižovatky kótou není samovysvětlující, i když nakonec dá vlastně přesnější výsledek. Ale za pár měsíců se tešte, už to skoro běží.
Potíž s cedulema je, že musejí ukazovat nějakou legální trasu. Nikdo nenalepí cedule na průjezd, který zahrnuje tři sta metrů chodníku, tolerovanou pěšinku přes soukromý pozemek a padesát metrů protisměrem, o kterém městská část rozhodla, že dokud bude živ její dopravní úředník, cyklisti tamtudy jezdit nebudou. A to je pořád 50+% pražské reality, pokud člověk hledá cestu mimo hlavní tahy.
Vyčíst kopce z mapy tak, aby člověk pochopil, co ho čeká, není lehké pro víc než polovinu populace. Bohužel, protože pak by to lidi, co dělaj mapy, měli podstatně snazší.
Netvrdil jsem, že nepoznám z mapy (kupodivu podle KČT nebo Kompassů chodím docela často :p), jestli je tam kopec nebo ne. Jenom, že když už, tak po Praze jedu podle mapy, kde vrstevnice nejsou - což je ta tvoje na Prahounakole :-)
Kót u křižovatek jsem si nevšiml, a vlastně mě ani nenapadlo je hledat. U normální mapy by to bylo zřejmé, ale ono i u tištěných městských map (nebo spíš plánů) jsem snad vrstevnice ještě ani neviděl...
Ale vždyť jezdíme po tom stejným městě. Situace pro ty lidi, co jezdí, je fakt vyhovující, dneska jsem si pokecal s holkou, co jezdí na silničce přes Pankrác po Budějovické a nějakou cyklostezku kolem tamních obchodů ani neregistruje, protože jí prostě k ničemu není.
Ale nesouhlasím s tím, že ty nedotaženosti, které kritizuju, jsou za cenu velkých investic. Prachy v tomhle nehrajou tak velkou roli jako existující normy, zákony a předposranost úředníků, co nedovolí přijatelné a levné řešení. Viděl jsi snad na nějakém videu z Holandska (třeba od Hembrowa) lávky ála Rokytka (na místě ála Rokytka)? To jen u nás to prostě neumíme udělat tak, aby úrovňová křižovatka, nebo i ten pitomej kruhák, co do nich teď furt tak vandruju, fungovaly použitelně i pro cyklisty. A Hembrow na svém blogu ukazuje, že když se o to samé pokoušejí Američani, že jim to jde taky blbě, protože prostě neumějí dotáhnout ty detaily. U nás (situace v Praze) umí rozumně cyklotrasu vyprojektovat jedna firma z pěti, které na to dostávají zakázky, pak jsou tady tři, čtyři specialisti (z nich jen jeden pracuje na TSK, zbylí jsou freelanceři), co se snaží pokrotit ty největší horrory, ale nestíhají a mají houby pravomoci, takže výsledek je ten, že nakonec nejlíp funguje most za padesát milionů, protože v téhle zemi není možné procpat úřadem legální a současně pohodlné povrchové řešení za desetinu ceny. A z toho jsou ty stekzy a mosty za desítky milionů a dojem, že cykloinfrastruktrua je drahej špás.
Ne - infrastruktura je u nás tak drahá proto, že jí skoro nikdo neumí a skoro nikdo nechápe, to je ten pravý důvod.
Nepodložená obvinění? Pane Vratislave F., spíš bych řekl, že Vaše snahy o podporu cyklistiky systematicky překračují meze dobrého vkusu. Z poslední doby například článek "Ještě jednou o zdržování" používá statistiku způsobem, který je zcela jasně veden nejspíše nějakým ideologickým záměrem a na realitu kašle. Já chápu, že se Vám můj pohled na ty Vaše švindly nelíbí. pokud Vám to vadí hodně, tak se polepšete.
Info přímo od holadského kováře, když zde akcentujeme děti, mládež a starší generaci:D
http://www.swov.nl/rapport/Factsheets/UK/FS...
Conclusion
In the Netherlands, most in-patients occur amongst cyclists aged 12-17 and cyclists aged 60-74. The crash rate per kilometre cycled is highest amongst over-75s. In the past, many measures were implemented, each of which has contributed to reducing the danger to cyclists. In order to further reduce the danger to cyclists, it is important to make the infrastructure safer for bicycle traffic, to stimulate the use of correct bicycle lights and bicycle helmets, and to introduce measures that are related to cyclists’ potential crash opponents, such as closed side underrun protection (for lorries), safer car fronts, and the application of ITS systems
No a říkám snad (kromě těch přileb) něco jiného? Když SWOV napíše, že je třeba být pečlivý v tom aby provoz tyhle skupiny neohrožoval, je to ceorrect. Když napíšu, že stávající infrastruktura v ČR tyto skupiny ohrožuje a nemělo by to tak být, je to málem zločin.
nepochopeno
Já jen říkám, že ani za stavu ***** cykloinfrastruktury v Holandsku se nemění poměr mezi zranitelností "cyklomanažerů" a důchodců.
Teď napíšu něco hroznýho ale nic lepšího mě nenapadá.
Když vhodíš do normální místnosti cyklomanažera a důchodce rychlostí 30km v hodině tak se zákonitě zraní víc důchodců než manažerů.
Když tu místnost pogumuješ jako v blázinci tak se jich po vhození opět zraní víc důchodců i kdyby jsi se na hlavu stavěl.
Já ten zločin vidím v tom, že původní text ve me (na)budil dojem, že je zločin že se managerům celkem nic neděje a důchodců ano.
Jak si jinak vysvětlit to že dle kontextu textu současná situace v Praze vyhovuje manažerům na horských kolech ?
Jak? No uplně jednoduše ne. Tak, že současnou situaci v Praze fyzicky a psychicky zvládnou ti na vrcholu sil, ti ostatní mají problém. V tom snad není problém s pochopením, ne?
Hehehe já a na vrcholu sil ?
By mě teda zajímalo kde jsou ti skutečně namakaní a nabušení mladí managerjedinci když po Praze jezdí spíš manažeři nad 30 a v mém případě hodně nad 40 a s 20 kily nadváhy.
Já ti řeknou kde jsou, kupují si auta aby stíhali jezdit po práci do fitka.
Však s tvým hodnocením relativní nehodovosti v NL i CZ souhlasím. Akorát rozdíl v naší úvaze je v tom, že když hodíš důchodce do nepogumované místnosti, zabije se skoro určitě, ví to, a proto tam o své vůli nepoleze. Pogumovaná místnost pak může, třeba v porovnání s místností sousední, pro něj znamenat už docela dobrou volbu.
No možná jsem měl říci, že k tý/těm místnosti/em napřed musí vyběhnout 6 pater pěšky :D
Jinými slovy, co bude důchodcovi platná luxusní cyklostezka z Holešovic na Prosek, když na ní prostě bude kopec ?
A když ho na konci cesty čeká doprava kola do prvního patra paneláku ke spodní stanici výtahu ?
Fuj, netahejte sem realistický pohled na věc!
To by pak takovému Vratislavovi F. z jeho vymazlených grafíčků, kterými si dokazuje, že přinejmenším 123% obyvatel Prahy touží jezdit v létě v zimě všude na kole nezbylo zhola nic.
A co když ji vyjede na elektrokole?
Pak porad jeste spouste lidi zbyva krajne obtizne tahani kola do vyssich pater. Kdo nema dost sil vyjet na Prosek, nejspis nebude mit silu tahat tezke elektrokolo do schodu. A staci takove to pulpatro, ktere maji nektere panelaky k vytahu.
To je samozřejmě pravda. Pak je ale taky spousta lidí, kteří bydlí v domku, kolo můžou nechat v kočárkárně nebo garáži apod. A takhle můžeme vršit příklady do nekonečna.
Souhlasím, že pro důchodce, který sotva dojde na tramvaj bude výjezd na kole z Holešovic na Prosek asi vždycky problém. Je to ale dostatečný důvod k tomu, abychom neřešili možnost dojet si na nákup nebo na poštu v rámci těch Holešovic nebo Proseka? Nebo z Letňan na polikliniku na Prosek? Nebo aby desetileté dítě nemohlo jezdit v rámci Jižního města nebo ze Strašnic do Vršovic do školy?
Otázka je, jestli chceme dělat alespoň něco pro ty, co by jezdit chtěli a mohli, nebo říct, že stejně někteří by to nevyužili. Bohužel česká povaha je vždycky hledat důvod, proč něco nejde, místo soustředění se na to, co jde.
nó, nic proti ničemu, ale
Kolik lidí dnes pustí malé díte do školy pešky ?
Doba se zmenila , zmenili se i rodiče .
Navíc dojet si na kole z Letňan na polikliniku na Prosek snad není žádný problém už teď ?
Lovosická je klidná, premostení s opočenské tam je.....
Změnili se spíš rodiče než doba. Viz
http://freerangekids.wordpress.com/
Moje sestra na tohlé téma psala v USA diplomku :D
Popsala své dětství ( za které by americká sociálka našla spousty mínusových bodů :) z hlediska dětské svobody kterou už ona není ochotná poskytnout svým dětem.
Jako podstatu celé "změny" uvedla fakt, že našim rodičům se nedostalo informací o nebezpečnstvích světa z médií...
Pokud si pamatuji tak dokázala že násilí na dětech, pedofilů a dalších nebezpečenství je pořád zhruba stejně... rozdíl je v tom, že dneska nás tím vystrašili natolik, že už prostě dětem do cca 10-15 let nedáme svobody, které jsme my měli už ve 6-10 let....
Nevím, těžko říct.
Myslím si, že obecně dnes rodiče poskytují dětem stejně svobody, jako kdykoliv předtím, ale je to svoboda trochu jiná než dřív. Svět se změnil, spousta skutečně reálných nebezpečí byla odbourána a tak rodičům dnes zbývá víc času sledovat (samozřejmě že někdy taky zcela iracionálně) i jiná nebezpečí.
Kdysi děti taky měly více úkolů, které po nich rodiče v rámci rodiny a pro rodinu požadovali. A s tím byla spojená i zodpovědnost.
Myslím, že to, co dnes rodiče dětem málo poskytují a po dětech požadují, je odpovědnost. Rodiče raději rozhodnout ve všem za dítě a odůvodní si to tím, že je to tak správné pro dítě a taky jednodušší pro ně.
Možná, že v USA je to stejně. Tady se to však prudce zhoršilo. Nikdy dřív jsem nezvažoval cestu do kina či na nákup jako nebezpečnou z pohledu případného přepadení. Já vím, týká se to nás, nikoliv třeba Prahy. :(
Máš recht! Teď při obídku jsem si pročetl diskusi pod článkem http://decinsky.denik.cz/zpravy_region...
to je fakt neodvratitelná katastrofa ...
No, dnes jsem sledoval z ulice pres zavrene sklenene dvere, jak se jedna starsi pani snazi nacpat do vytahu s kolem. A taky z vlastni zkusenosti vim o jednom panelaku, kde se s kolem nesmi do vytahu a dole je spolecna kolarna. Nicmene i tak to znamena pul patra nahoru ke dverim a pak cele patro dolu ke kolarne. Otravuje to i mne a to bezneho horaka unesu v jedne ruce.
Deti uz dneska moc lidi samotne nepousti. Ten mladsi se v 17 letech dozadoval odvozu na sraz autem misto aby s mensim kufrem odjel MHD, protoze by se citil divne - jako jediny ze tridy. Kdo necha 10lete dite jet bez doprovodu?
Tim samozrejme myslim Prahu, na venkove to snad tak hrozne neni. 8-)
Na venkově ti nic jiného nezbývá, než pouštět děti samotné. Pokud rodiče chodí do zaměstnání, je velkou náhodou, když má někdo zaměstnání i školu tak, aby se to dalo skloubit. Nejsamostatnější děti v cestování jsou ty, které chodí do zvláštní školy. Už od prvního stupně někam dojíždějí, zatímco I. stupeň přeci jen se ještě leckde zuby nehty drží. Třeba u nás ve vsi je 28 žáků v celé škole, ale kdyby dítě mělo chodit do zvláštní školy, dojíždělo by 15 km.
A také nutnost cestování provede selekci mezi potencionálním uchazeči o studium na osmiletém gymnasiu. Znám pár dětí, které chodí na ZŠ, protože rodiče nechtěli, aby dojížděly tak daleko. (Dojíždět musí na II. stupeň tak, jako tak.)
Můžu odpovědět otázkou? Jak se dopravuje do pátého patra auto? Není trochu problém v tom, že se nevejde do výtahu?
Vetsina aut trvale parkuje venku a jen maly zlomek zmizi. Kolo bych po dobu dovolene pred domem na Proseku radsi nenechaval. Praha neni Bern, a ani tam neni nouze o bicykly bez kola, nebo s odmontovanymi drobnejsimi dily.
No a když se městská infrastruktura přizpůsobuje autům, proč by se nemohla přizpůsobit kolům? Proč by místo parkovacích míst pro auta nemohly být boxy na kola?
Ale muze. Jen mam pocit, ze se toho ani my nedockame ani v duchodu - jestli nejaky bude. Prijde mi to jen o trosku realnejsi, nez ze osidlime trvale Mesic a budeme tam obdelavat pudu.
Kde uz takove boxy jsou? Kde si muze vzit Praha priklad?
I kdyz - ono by stacilo nestavet domy s barierovym pristupem.
hradec.idnes.cz/vedeni-hradeckeho-magistratu-planuje-postavit-parkovaci-dum-pro-kola-1k3-/hradec-zpravy.aspx?c=A110820_1637859_hradec-zpravy_ab
60.000 za místo a zabere prostor jako 2 auta. Asi by to šlo i zahloubit.
No to Hradec určitě potřebuje ;-) Je vidět, že má Hradec pořád ještě hodně peněz a radní by rádi utráceli. Ještě bude potřeba postavit parkovací dům pro 123 aut aby si mohl každý pro svoje kolo dojet a po uložení kola zase dojet domů.
Proč spousta lidí pocit, že ve velkých městech je v pořádku utrácení miliard za infrastrukturu pro auta, ale infrastruktura pro cyklisty dražší než stovky tisích je považována za nesmyslné utrácení a plýtvání zdroji?
Protoze vetsina chce (musi) jezdit autem?
To nevysvětluje proč jsou lidé proti drahým cyklostavbám. Nebo chceš snad tvrdit, že většina nechce jezdit na kole?
Ocenil bych nějaké přesnější vyjádření. Tohle vypadá dost populisticky a navíc je zavádějící (pomáhá vytvářet dojem, že většina dopravního výkonu je realizována auty, což není pravda).
Nemohl by být pes zakopán v mediální masáži? Kdyby se třeba ročně utratilo pár (desítek) miliard na propagaci jízdního kola jako nezbytné součásti života (tak jak to činí automobilky), možná by se vnímání změnilo.
Nevim proč ostatní lidé, ale mě neuvěřitelně sere, když se takhle plýtvá v "mém" rajónu (tím myslím místní cyklistiku). Když si představim, co všechno by už mohlo za ty prachy být při rozumným přístupu a takhle máme vpodstatě velký "h...o", který nám (cyklistům) politici a úředníci neustále omílají.
Kdybych byl fanda motorismu, třeba by mě vytáčely víc dálnice a mosty...
PS. na podzim se má začít připravovat Ploučnická cyklostezka - zhruba 12km asfaltek po stávajících polňačkách a pěkných cestách za bratru 80mil (dneska je to 100%-ně sjízdné i na treku pro cestu do práce), zbytek trasy do necelých 17km je po stávajících silnicích, včetně "kamionové" č.262. Přitom by stačilo na současné trase poopravit pár problémových míst, trochu vyspravit povrch, klidně i s kusem pěkného asfaltíku na okraji města pro bruslaře. Stálo by to desetinu a za zbytek by se mohla konečně dokončit Labská od Ústí, 18 let plánovaná lávka přes Labe, výjezd ke stezce do Německa, začátek Krušnohorské atd. atd. atd. ...
http://pepikw.rajce.idnes.cz/Cyklostezky/#08...
Záleží na měřítku. Já tu píšu o Praze, která má dopravní rozpočet 25-30 miliard. Jedno procento je 275 miliónů.
Mám pocit, že jeden z důvodů je, že desítky miliónů na cyklostezkách je částka, kterou si ještě dokáží představit.
Druhý odst.:
Vadí mi, že to dělají pro "mě" a já o to přitom vůbec nestojim (v téhle formě).
Osobně taky nevidím důvod, proč hned asfaltovat, když je to poměrně drahá varianta. Možná sem tam něco pro bruslaře. Podle mě pro kolo stačí uválcovaná šotolinka, která se bude do budoucna i líp udržovat. Asfalt, nebo někde dokonce beton - chci to vidět za pár let, nejvíce tam, kde kolem ještě navíc rostou stromy - bude to samá boule a díra a to budou teprve peníze lítat za opravy...
Znám asfaltované úseky cyklostezek v Sasku, které jsou sjízdné možná na fullu, jak jsou poničené kořeny. A zatím mám pocit, že se staví stále nové a nové (což vítám), ale neopravují se ty existující (což je nepříjemné).
Špatně jsi pochopil co jsem napsal. Pokud bude cyklo - stavba účelná a smyslplná, tak klidně ať stojí třeba miliardu a udělůají ji přednostně, ale postavit něco takovýho na okraji města, kde pro to nebude využití je nesmyslné vyhazování peněz. Lidi, kteří bydlí v okolí něco takového využívat nebudou, mají dost vlastního volného protoru pro uložení kola, a ti co by to možná vaužili, to budou mít hodně z ruky, no a protože uložení kola asi nebude úplně nejlevnější, tak běžné městské šroty tam nikdo dávat nebude.
Ted jsem strávila týden v okolí Berlína a samozřejmě jsem navštívila Berlín - cyklisté tam běžně jezdí se zámky na motorky. Okamžitě nám bylo jasné, že tam se prostě krade.
Každý si kolo pečlivě vázal, nechť to byla jakákoli plečka.
Krade, ale taky se tam jezdí.
Ano jezdí a musím říct, že tam cyklisti dodržují přísně pravidla. Musím říct, že jsem se nesetkala s tím, že by si cyklisti křižovali ulice, jak se jim zlíbí, že by jeli v tramvajovém pásu nebo po chodníku nebo se motali někde na pěší zóně jak nudle v bandě. Prostě jedou pěkně slušně ve svém cyklopruhu. A je fakt, že se tam velmi přísně dodržuje i to, že se prostě jezdí kolem silnice vpravo. Prostě po jedné straně silnice tam a po druhé zpět. A jedu-li v protisměru, tak se uhnu těm, kdo jsou tam správně.
Prostě cyklisté se tam chovají jako právoplatní účastníci dopravy se všemi důsledky. Tohle tady u nás chybí a u tohoto by se podle mého názoru mělo začít. Pokud by se cyklisté u nás chovali stejně jako v Berlíně, myslím, že by podpora rozvoji cyklistiky byla mnohem větší.
A řekla bych, že díky tomu mají pak cyklisté velký respekt - nesetkala jsem se s tím, že by auto vjelo na cyklopruh. Dávají velký pozor, zda někdo nejede a bez problémů dostane cyklista přednost. Rovněž chodci si velmi důsledně hlídají, zda nejdou v cyklostezce.
Musím ale říct, že občas rozlousknout jak přejet křižovatku, když potřebuji do protilehlého rohu, to byl pro nás občas oříšek. Velmi rychle jsme se ale naučili, že se prostě jede stále vpravo a ne nejkratší cestou, jak je u nás zvykem.
Ovšem když jsme pronikly do jejich systému cyklosemaforů a odbočovacích cyklopruhů, mělo to svoji logiku a smysl a držet se v těchto pruzích ve správném směru se ukázalo býti velmi bezpečným.
Mám za to, že zapřaháš vůz před koně, respektive chceš, aby se hosté v hospodě páté cenové chovali, jako by to byla jednička a vrchní z toho poznal, že má vymalovat, vyměnit mobiliář, zakázat kouření a servírovat francouzskou kuchyni.
Všimni si, jak píšeš, že ses zakrátko naučila jezdit podle toho jejich systému a že je to OK.
A nyní klíčové otázky:
- Může se cyklista takto chovat v Praze, aniž by sám sebe ohrozil a současně se někam dostal?
- Má tady na to takové cyklopruhy, ve kterých může "pěkně slušně jet"?
- Bylo neparkování aut v cyklopruzích vynuceno slušností cyklistů, intenzitou provozu, nebo tím, že to na rozdíl od Prahy policie občas taky stíhá?
Nó zní to jako pěkné přirovnání ale ty zapomínáš, že jsi v české kotlince :D
Tedy v kotlince kde lidé zásadně chodí, jezdí na kolech a v autech jak chcou, kudy chcou tedy tou nejkratší cestou.
Zrovna dneska je MFDnes článek o Hradčanské, kde je každý rok několik těžkých havárek mezi MHD a chodci.
ČVUT tam dělala průzkum, 30 procent lidí tam chodí na červenou ,lidi tam doslova skáčou pod tramvaje... schválně nehovořím o autech.
Takže já si myslím, že českému lidu můžeš dát dálnici, silnici, cyklostezku, pěší zónu, chodníky, podchody, nadchody, výtahy do metra I. cenové skupiny a výsledek bude, že se pořád budou chovat jako jako v zaplivané IV-V. za Paroubkoba RaJe..... do výtahu naserou, na silnicích pojedou mimopředpisově, z cyklostezek udělají venčírnu psů nebo epesrapes projíďárnu přes den a večer na odpočívadlech budou chlastat a házet flašky na luxusní asfalt, křuch a křach.... česko
Dovedeš si představit, že by cyklisti mohli prasit na infrastruktuře jako je tato?
http://www.youtube.com/watch?v=HOR6zm_Yziw&...
Treba kolem 3:40 bych v pripade odboceni mel neprosto neprekonatelne nutkani alespon na chvili sjet z toho zbytecneho asfaltu a zkratil bych si serpentinu. A vyhnul bych se tak taky zpomalovani do te ostre prave. A podle vyjezdenych pesinek kolem cyklostezek pevne verim, ze bych nebyl jediny. Je to praseni?
Ale hlavne - vazne si myslis, ze cyklisti prestanou prasit (tedy porusovat predpisy a ohrozovat sebe i jine) teprve az budou spoutani mezi betonovymi zdmi? Az kazdy bude muset jet tim svym korytem bez vyhledu na krajinu? Nebo jeste lepe, az nebude zadna krajina, jen koridory pro ruzne druhy dopravy?
Vis, na co jsem si pri tom pohledu vzpomnel? Na tu Tvoji povidku o svautech.
V holandsku jazdia cyklisti uplne bezne na cervenu, teda aspon vtedy, ked som tam bol, tak jadili na cervenu. Ale inak tam maju infrastrukturu pre cyklistov vymakanu. A tiez sa v mestach velmi vela bicykov kradne :-(. Mimo miest je to s kradezami lepsie.
Mohu odpovědět na první dvě otázky?
- Ano může. Já se tak chovám a jde to.
- Ano má. Jezdil jsem po městě v Rakousku, Anglii, Itálii. Nikde nebyly pruhy VŠUDE a přesto se tam jezdilo mnohem slušněji než u nás. Edinburgh, Glasgow, Londýn, Miláno, Manchester...všude něco pro cyklisty je. Ale né více než v Praze (v Londýně trochu víc, no:-) ) a přesto jsem tam narazil na slušné cyklisty. A v ČR? Stačí si sednout před Mánes a koukat. Támhle jede po chodníku, támhle jede na plné koule přes přechod. Támhle kličkuje mezi chodci. Támhle jede na červenou (je přeci prázdno) Támhle to frkne tramvaji těsně před čumákem. Zrovna nedávno jsem tam takhle seděl a koukal. Opravdu zajímavé. Vždy si vzpomenu na tebe a spol. To, že mě málem srazil cyklista na chodníku, když jsem vycházel z Hudy je asi OK. To, že jezdí zcela běžně ve špičce po Masarykově nádraží, to je asi taky OK. To, že je potkávám na Václaváku na chodníku je asi taky OK. To, že se městský cyklista (měl krásné městské kolo, košík, brašnu - taková ta holandská klasika, až jsem čuměl) jede na plné koule v době špičky skrz ulicí na Příkopě (která byla naprosto plná lidu), to je asi taky OK. Nemá pruh, může prasit. Svedeme to na pruhy a na to, že nemáme infrastrukturu....
Co má co společného nějaký pruh se slušným chováním???
Je důvodem k ohrožování chodců a ostatních chybějící pruh pro cyklisty?? Co je tohle za argument???
Nejdříve se musíme začít chovat slušně sami k sobě. To je základ. Arogance je totiž velice rozšířená i mezi cyklisty. Místo aby se cyklista snažil, tak si to své přiblblé chování okecá...
Mám otázku. A vy budete do nekonečna čekat až vám Prahu "oprhují v holandském stylu" a až pak se začnete chovat slušně??? Přijde mi, že ano. Pořád tu nadáváte, že to po Praze nejde a myslím, že je tu spousta cyklistů, kteří dokazují, že ano. Ale to nechcete slyšet.
Naprosty souhlas. Myslim, ze zakladnim ceskym problemem je velka mira neohleduplnosti a nedostatku empatie nezavisle na tom, zda je dotycny zrovna v roli chodce, cyklisty ci ridice. Radeji se ohanime pravy, nez abychom druhemu vysli vstric. Neplati to samozrejme o vsech...
bod a naprostý souhlas. S Michalem ve většině taky.
O čem občas přemýšlím je, odkud se to vzalo a hlavně jak z toho ven. Nic mě nenapadá. Naopak už jsem se párkrát přistihl, že jsou chvíle kdy rezignuju a chovám se stejně... :-(
Taky nechápu kde se to bere. Když jsem na to zde několikrát upozorňoval, tak buuum mínusové body a že jsem divnej. Ale já když se vždy vrátil ze zahraničí, tak jsem to cítil. Každý tu čumí do země, nikdo nepozdraví, nikdo se neusměje, každý si hrabe na svém, když se ti udělá na ulici venku nikdo ti nepomůže, každej z tebe dělá debila atd atd. Já třeba tohle venku skoro nezažil. A můžu ti říct, že mi to chybí. A je zajímavé, že stejný pocit mají i přátelé, co venku nějaký čas žili....
Nevím, je to nepochopitelné.
Stala se mi v sobotu taková věc. Jela jsem navštívit známou do Jihočech. Bolo fakt nádherně a všude mraky cyklistů. Proč ne, taky bych nejradči sedla na kolo.
Ta známá bydlí v Majdaléně v domečku při silnici na Chlum. Je tam kolem baráků chodník přerušovaný vjezdy do domů. Cyklisté jezdili po tom chodníku a bylo jich hafo. Budiž.
Nedovedu ale pochopit, proč bylo nutné, aby ta šťastná rodinka, užívající si krásného volného dne, včetně dítěte ve vozíku, vynadala té 73let staré paní, která už 4. měsíc každý jeden boží den, jezdí za svým těžce nemocným manželem do nemocnice v Hradci. Ona prostě jenom najela do toho svého vjezdu a otvírala bránu, aby mohla zajet do dvora. Celé to mohlo trvat tak 30 vteřin, ale těm lidem to stálo za to, aby na ni vyjeli, že je blokuje a oni ji musí objíždět.
Fakt je to strašně smutné, ale je potřeba o tom veřejně mluvit. Ti lidé si možná ani neuvědomují, že je to svého druhu intolerance.
Před pár dny jsem taky viděl dost nepěknou příhodu:
Tak 40-ti letý chlápek v autě nejmíň za milion, dost sprostě hulákal na invalidu, který šel podle něho pomalu přes přechod a on už nesthl projet na zelenou.
Věkem to mohl být jeho otec. Tomu by taky tak nadával?
Bylo mi z toho docela smutno.
Tak přesně tohodle jsem se bála, když jsem byla po operaci páteře. Pěkných pár měsíců jsem chodila strnule, o rychlejší chůzi nebo o nějakém zrychlení kroku se mi mohlo jen zdát.
Dost jsem si dávala majzla, abych měla na přechodu dost prostoru, protože jsem neměla pražádnou chuť dohadovat se s nějakým debilem, proč nemůžu hnout zadkem...
Jestli je po chodníku vyznačená stezka, tak rozumné upozornění by bylo na místě, ale jestli to je jen chopdník, tak já bych v takovém případě cyklistům vytvořil z popelnice a jiných věcí bezva slalom aby si to užili :-)
To uz jsi zase u vzajemneho delani naschvalu a ohaneni se pravnimi naroky. Pokud ten chodnik chodci moc nevyuzivaji, neni zadny rozumny duvod (krome nejakeho zakona, coz neberu jako dostatecny rozumny duvod), proc by tam nemohli jezdit cyklisti, kdyz se budou chovat ohleduplne k chodcum. Casto je od cyklisty ohleduplnejsi pouzit chodnik, je-li liduprazdy a silnice frekventovana.
Nic neomlouvá hulvátství tohoto druhu.
Nicméně tenhle chodníček znám, minulý týden jsem strávil v Chlumu a takétž se po něm projel :-)
On totiž pak za rohem nepřerušeně pokračuje k nádraží podél té evropské silnice, kde jezdí kamiony, takže po chodníku tam jezdí každý, kdo tam není poprvé (mám za to, že tam snad dokonce vloni byla i značka cyklostezky, letos jsem jí už ale nenašel, asi jí sundali).
Takže zase dlouhodobě po...ná (tj. reálu neodpovídající) infrastruktura.
Ano, je to on.
Je tam vedena cyklotrasa, ale cyklostezka na něm vyznačena není. Přesto se po něm běžně jezdí a dělají to i místní v naprosté pohodě a spokojenosti, objíždějí se, potkávají s chodci, stačí jim to a nepotřebují žádnou infrastrukturu. Taky jsem proti faktu, že se tam jezdí, nic nenamítala.
Zarazilo mě spíš chování oněch lidí na kolech, kteří se chovali, jako by tam ta cyklostezka zanačena byla. A kdyby i na krásně byla, není důvod být hned napruženej.
Tohle tak trochu vypadalo, že tu speciální infrastrukturu ti lidé fakt potřebují k tomu, aby se oddělili od všech, kdo by je mohl pouhou svojí existencí vytáčet.
Jen bych se zeptal, proč je nutné pohody dosahovat ježděním po chodníku? Ta silnice rozhodně není tak frekventovaná, aby se po ní nedalo úplně v pohodě jet.
Tak to já nevím, ale zeptám se ti příležitostně domorodců, jo :-))
Silnice od Chluma bývá během roku málo frekventovaná. O prázdninových víkendech je přecpaná. To víš, vodáci, cyklisté, turisté, houbaři, plavci...
Ta od Sudola (jak říkají místní) a od Velenic je plná během celého roku a jde v podstatě celou délkou vesnice. Navíc je na ní ve směru od Třeboně 70tka, tak to lidé celkem logicky střihnou po těch nově zbudovaných širokých chodnících (mimochodem udělaných po povodních v 2002).
Bod!
Mě třeba na proklínané spojce Rudolfinum-Žofín vlastně největší problém dělají chodci.
Měl bych být ofendován tím, že tam nemám pruh a musím se motat mezi auty, o těch ale dokážu celkem spolehlivě uvažovat kudy pojedou a co asi udělají.
Jen chodci se tam zjevují ze všech stran, přebíhají, ignorují semafor u Karlova mostu a klidně vejdou přímo pod moje kolo. Po celém nábřeží křižují silnici všemi směry, u Národního a Žofína je to doslova o život protože cyklisty ignorují.....
Náplavky jsou samostatná kategorie, největší pochopení mám ještě pro pěšáky kteří jdou po cyklopruhu v protisměru, protože mě vidí.
Tam je situace zahuštěna i závodními cyklisty, kteří jsou schopní rozehnat lidi jako husy....
Dále jsou tam každodenní pitomci, kteří se kochají nebo baví s kamarády v protisměru a blokují pruhy.
Asi největší cyklopitomce roku 2011 mám z nedávné doby v párečku městských cyklistek, které si na Palackého u té debilní restaurace opřely kola tak, že jim košíčky zasahovaly až na cyklopruh, holky pak pily kafíčko, pálily retka a asi přemýšlely jestli jsou dostatečně in.... byly... in pruh..
Mě ve městě nikdo nevadí. Chodci, auta, motorky...nic. Pokud se chovají v pohodě, tak je mi opravdu jedno, že jde chodec tam kde nemá, když v čas uhne. Poděkuji a jedu dál. Pak třeba já přibrzdím jinde a mávnu na chodce, aby šel. Nebo mávnu na řidiče, aby tu křižovatku projel první, protože vím, že bych ho zpomaloval.
Nějak je mi přirozená taková ta klasická tolerance. Nevyhledávám konflikty, nenadávám na sebemenší chybu chodce, řidiče, blbce... Zajímavé je, že se mi to většinou vrací.
Když pak čtu, jaké tu mají neustále konflikty naši netolerantní za nás bojující cykloochránci (nemáme infrastrukturu, musíme se chovat arogantně a povýšeně a bojovat tak za ní), tak jen kroutím hlavou. Ale ono je to normální i v běžném životě. Ten kdo chce, tak všude hledá problém a na vše bručí. Ten kdo nechce hledat problémy, má život o trošku snadnější.... A asi i lepší...
"Vždy si vzpomenu na tebe a spol. To, že mě málem srazil cyklista na chodníku, když jsem vycházel z Hudy je asi OK"
"Je důvodem k ohrožování chodců a ostatních chybějící pruh pro cyklisty?? Co je tohle za argument???"
"A vy budete do nekonečna čekat ... a až pak se začnete chovat slušně???"
Viděl jsi někdy Vráťu jezdit agresivně? Slyšel jsi vůbec někdy někoho z A*M nadřazovat cyklisty nad chodce? Múžeš uvést alespoň jede příklad, kde někdo vyzýval k agresivitě? Mapa Prahou na kole je plná hlášek jako "Průjezd uličkou ze Zlatého kříže na Jungmanovo náměstí. Opatrně na chodce." Nebo se podívej fotodokumentaci Tomáše Cacha z Budapešti. U pár fotek píše, že dané řešení je pro cyklisty OK, ale nevyhovuje, protože omezuje chodce. Prostě cyklistiku nelze budovat na úkor chodů, to je nesmysl.
Že tě někdo ohrozil na Perštýně je samozřejmě špatně. Ale jel tam ten člověk proto, že ho baví ohrožovat chodce, nebo proto, že tahle ulice v absolutním centru města neumožňuje legální průjezd od Národní, přestože místy se tam vejdou až tři pruhy pro auta?
Toto je způsob uvažování, který je mi blízký. Nikoliv prohlásit, že u Mánesa jezdí 95% cyklistů po chodníku, tak jsou všichni debilové. To je statistický nesmysl. Až tam bude řešení, které umožní alespoň trošku rozumný průjezd, zůstane 5-10% opravdových debilů a ty můžeme začít eliminovat. Ale hodit všechny do jednoho pytle není moc chytré.
"Nejdříve se musíme začít chovat slušně sami k sobě."
To je hezká teze, ale nikoliv plán na změnu. Dodržování pravidel se skládá z prevence (=infrastruktura umožňující pohodlný a legální průjezd) a represe (když někdo ohrožuje chodce nebo jede v noci bez světel pokutu si podle mně zaslouží). Jenže v Praze je infrastruktura evidentně nevyhovující a represe se zaměřuje na nejsnažší výběr pokut (strážníci u Vyšehradského tunelu, který je fakt těžko objízdný; dětské vozíky apod.)
Odpověď na první odstavec bych hledal zde:
Radka psala:
"Ano jezdí a musím říct, že tam cyklisti dodržují přísně pravidla. Musím říct, že jsem se nesetkala s tím, že by si cyklisti křižovali ulice, jak se jim zlíbí, že by jeli v tramvajovém pásu nebo po chodníku nebo se motali někde na pěší zóně jak nudle v bandě."
Vráťova reakce:
" Může se cyklista takto chovat v Praze, aniž by sám sebe ohrozil a současně se někam dostal?"
Vráťa prostě tiše souhlasí s tím, že cyklista se díky nedostatku infrastruktury nemůže chovat tak, jak by měl. Prostě se může chovat neslušně. Cyklista je přeci chudinka, co nemá infrastrukturu a pruhy a bůh ví co a tak může prasit.
Mimochodem. Na Vráťu jsem si vzpoměl ne kvuli tomu, že by tak jezdil. Ale kvuli tomu, že právě tiše s tímto chováním souhlasí.
------------------------
Zvláštní. Když občas jedu na kole do Práce, tak jedu právě ulicí na Perštýně:-))) A to ve špičce. A světe div se. Ono to jde. A nikdy jsem tam nezažil problém. Žádný pruh, nulové podmínky pro cyklistu a já tam jezdím. Příště se tedy budu chovat dle tebe. Pojedu po chodníku a budu mít argumenty jako ty. Vlastně to bude snadné. Nebudu si muset hlídat auta, ale chodci mě....aby se mi mohli vyhnout.
Nikde jsem nikoho nenazval debilem. Takže mi laskavě nevkládej do úst něco, co jsem nenapsal. Kolem Mánesa na kole jezdím. Nikdy mě nenapadlo se tam motat mezi lidmi na chodníku. Ano. Není tam pro cyklisty skoro nic, ale po té silnici se jet dá.
-----------------------
Ještě jednou. Co má SPOLEČNÉHO infrastruktura se slušným chováním? Člověk by se měl chovat slušně za každých podmínek a nesvádět to na nedostatek čehosi. Tenhle argument fakt nechápu.
-----------------------
A ještě jednou. po Praze teď občas jezdím. Takže vše je to z vlastní zkušenosti. Ano. Hrabosh a podobní namítnou, že voni toho mají nalítáno víc a že my vši do toho nemáme co kecat. Ale já raději budu občasná veš v ulicích Prahy, ale budu se chovat slušně a né arogantně.
Ja bych jeste rozlisovala "chovat se slusne" a "chovat se podle zakonu". Podle me tyto dve veci nejsou to same. Davam prednost slusnemu chovani pred zakony, takze je-li chodnik prazdny, takze jizdou po nem nikoho neohrozim, klidne jej pouziji. A naopak kdyz na Starem Meste jsou ulice zacpane lidmi, nebudu se jimi arogantne prodirat s tim, ze ulice patri mne na kole a nikoli chodcum.
Souhlas. A opět je to o člověku.
Když můžu, jedu raději po prázdném chodníku, než po rušné silnici. Vždycky si ale uvědomuju, že je to určené pro chodce, tak podle toho jedu - jedu pomalu, dávám pozor na rozích, když musím, slezu. Když přijíždím zezadu k chodcům, zazvoním, když mě pustí, poděkuju. A může to fungovat i bez zákonů...
Jednoduše používat selský rozum:-))
Psal jsem to nahoře. Mě třeba nikdo nevadí, když se pak zachová rozumně. Takže mi nevadí chodec na cyklostezce nebo cyklista na chodníku. Ale ten, kdo tam nemá co dělat se tam musí chovat jako na návštěvě. To znamená koukat a neohrožovat ty, kteří tam patří. Pokud mě na chodníku málem sejme cyklista a zdejší "ochránci cyklistů" to okecají tím, že tam musel jet, protože nikde nebyl pruh, tak to i mou klidnou osobu vytáčí:-))) Kdyby tam bylo deset cyklistů, jeli krokem a neohrozili mne (a ani ostatní), tak mi vůbec nevadí. A dokonce je pochopím...nemají tam přeci pruh:-)))
"Pokud mě na chodníku málem sejme cyklista a zdejší "ochránci cyklistů" to okecají tím, že tam musel jet, protože nikde nebyl pruh, tak to i mou klidnou osobu vytáčí"
Kdo jsou ti ochránci cyklistů, kteří to okecají? Máš nějaký konkrétní příklad, kde se tak stalo?
Nerad se opakuji. Přečti si reakci Vráťi na Radku. A nějak se mi nechce dohledávat, jak tu někteří jedinci tvrdí, že jízda po chodníku je OK. A nebo obhajování "prasení", protože není pruh, infrastruktura atd. Hledej.... Je toho tady dost.
Nemusíš se opakovat. Dej odkaz na text, kde ochránce cyklistů omlouvá toho, kdo tě málem sejmul. V této diskusi takový není.
Radka řekla, že v Berlíně se jezdí podle pravidel. Vráťa se otázal, zda máme v Praze infrastrukturu, která umožňuje jezdit stejně jako v Berlíně. Žádnou obhajobu nebezpečné jízdy po chodníku, nemluvě o srážení chodců, jsem nezaznamenal.
"Ale jel tam ten člověk proto, že ho baví ohrožovat chodce, nebo proto, že tahle ulice v absolutním centru města neumožňuje legální průjezd od Národní, přestože místy se tam vejdou až tři pruhy pro auta?"
Z toho mi jakási obhajoba smrdí. Ano legálně to nešlo (i když se to stalo jinde, ale příklad jsi uvedl dobře). Tak vlezl na chodník a tam ohrožoval. Takže to je OK. Co kdyby to kolo třeba vedl? Nebo jel jinudy (ta Praha zas tak velká není). Ne. Jel po chodníku a protože to údajně jinak nešlo (chudák cyklista by musel třeba z toho kola slézt), tak jsi s jeho chováním tiše souhlasil. Kdyby byl cyklista slušnej, tak si ani nedovolí kohokoliv ohrozit.
A jseš si jistý, že v Berlíně je všude pruh? Já třeba žil v Anglii a kolo tam používal denně. Infrastruktura tam byla podobná jako v Praze. A přesto se tam lidé k sobě chovali diametrálně jinak.... Zvláštní. V Praze na slušné chování potřebujeme pruhy:-)))
Proč jsi z mého textu vynechal úvodní větu
"Že tě někdo ohrozil na Perštýně je samozřejmě špatně."
a z následné úvahy nad jeho motivy děláš moje prohlášení, že je to OK? Navíc když sám píšu, že v daném místě kolo vodím.
JET PO CHODNÍKU TAK, ABYCH NĚKOHO OHROZIL (NEBO I JEN OMEZIL) NENÍ V POŘÁDKU. A řešit by se to mělo kombinací prevence a přiměřené represe, což nelze bez zamyšlením se nad důvody, proč lidi po chodníku jezdí.
Čekal jsem, že se ozveš:-)))Tak si jí tam dej. Nic to nezmění:-))) Uznal jsi, že špatně to je, ale hned v zápětí jsi jeho chování omluvil...
Já se ptám. Proč nevedl kolo po chodníku? Proč na něm jel? Kdyby po tom chodníku jelo auto a ohrozilo mě, tak je to sice špatně, ale defakto je to OK, protože na silnici nebylo místo. Navíc je tam jednosměrka...
"Zvláštní. V Praze na slušné chování potřebujeme pruhy"
Proč mi furt podsouváš pravý opak toho, co říkám? Napíšu, že ohrozit chodce není v pořádku, ty prohlásíš, že s tím tiše souhlasím. Napíšu, že slušné chování nesouvisí s infrastrukturou, ale dobrá infrastruktura na něj nespoléhá a ty mi vložíš do úst toto.
"Uznal jsi, že špatně to je, ale hned v zápětí jsi jeho chování omluvil..."
Neomluvil. Snažil jsem se zjistit, proč tam jel a jak tomu zabránit (což lze např. legální protisměrkou, lepším značením objížďky, neustálou přítomností policie nebo tisícem dalších možností; naopak to nelze docílit všeobecným apelem na lidskou slušnost bez následné akce).
"Odpověď na první odstavec bych hledal zde"
To jsi ale udělal dost velký posun od úvahy proč cyklisti přísně nedodržují pravidle ke schvalování ohrožení chodců. Přitom tam nic takového nebylo.
Mimochodem, k tomu přísnému dodržování v zahraničí. V Delftu v Holandsku je v centru pěší zóna se zákazem kol. Zhruba polovina cyklistů to dodržuje bez řečí, druhá se podívá, jestli je poblíž policajt a pak jede (opatrně).
"Zvláštní. Když občas jedu na kole do Práce, tak jedu právě ulicí na Perštýně"
Jezdíš ve směru od Národní, jak jsem psal? Pak buď jedeš v protisměru nebo po chodníku.
"Příště se tedy budu chovat dle tebe. Pojedu po chodníku a budu mít argumenty jako ty."
Já jsem tam jel naposledu v únoru, kolo jsem tlačil po chodníku (od Národní do Hudáče) a lidi se na mně tvářili kysele, co jim překážím (je to tam fakt úzké a moc prostoru dostala auta, to je jediný problém).
"Nikde jsem nikoho nenazval debilem."
Pokud se někdo chová tak, jak si popsal (přes přechod na plný koule = cca 30km/h, tramvaji před čumákem, libovolně na červenou) nazvu ho debilem klidně sám. Jen si nemyslím, že je to většinové chování.
"Není tam pro cyklisty skoro nic, ale po té silnici se jet dá."
Já tak jezdím taky. Jenže z chování většiny cyklistů, kterých tam díky náplavce je hodně, je jasné, že pro drtivou většinu z nich je to manévr, na který si netroufnou. Ale házet je tím okamžitě do stejného pytle s debilem popsaným výše je nesmysl.
"Co má SPOLEČNÉHO infrastruktura se slušným chováním?"
Žádná, ani špatná infrastruktura neomlouvá neslušné chování. Jenže když je dobrá infrastruktura, nejsou na slušnost kladeny tak velké nároky. Navíc každý chápe slušnost jinak. Já na smíšené stezce na chodce zazvoním, aby se mně nelekl, a on to může brát, proč ho buzeruju zvonění, když se přeci vedle něj vejdu. Na oddělené stezce máme každý svou část a já nemusím zvonit a on trnout hrůzou, kdo ho přejede.
Jednalo se o Hudy v Havlíčkově u Masaryka. Jezdím tam tak jak se má....po směru:-) Ten kulihrášek, co mě málem srazil jel taky po směru. Ale po chodníku.
Nikoho nestrkám do jednoho pytle a navíc je vůbec nenazývám debily. To si tu vymýšlíš něco sám. Já jen dával příklady, které jsem viděl během pár minut před Mánesem, když jsem tam čekal až mi otevřou výstavu:-))) Kde jsem napsal, že se tak chovají všici? Jen jsem reagoval na ty otázky od Vráti. Byla to má odpověď a ty jsi to celé překroutil k obrazu svému. Jen jsem tvrdil, že z vlastní zkušenosti vím, že v ulicích Prahy se dá na kole jezdit slušně a to i tehdy, pokud tam není dokonalá infrastruktura. Někdy se ustřelit musí, ale to mi přeci nedává právo k tomu, abych "prasil". Bohužel toho "prasení" vidím v pražských ulicích mnohem více než v zahraničí... To, že tohle konstatování někomu vadí a nechce si to připustit je jeho mínus...
Tak to se omlouvám, nevím, jak jsem si vsugeroval, že jde o Perštýn. V Havlíčkově by nikdo po chodníku podle mně jezdit neměl. Na druhou stranu fotka z Google StreetView je taky dost vypovídající o tom, co je pravý důvod problémů v centru: http://g.co/maps/a6r7
"Kde jsem napsal, že se tak chovají všici?"
Uvedl jsi pár extrémních příkladů a vůbec jsi se nezmínil o většinovém chování - vyjet z náplavky a pokračovat pomalou jízdou opatrně po chodníku. Čili proti předpisům, ale nikoliv neslušně.
"Bohužel toho "prasení" vidím v pražských ulicích mnohem více než v zahraničí... To, že tohle konstatování někomu vadí a nechce si to připustit je jeho mínus..."
Nevím komu vadí, já s ním souhlasím. Jen se domnívám, že lví podíl na tom má infrastruktura a celkový stav provozu, který cyklisty učí porušovat pravidla, což pak někteří přehánějí.
Extrémní případy? Řekl bych, že zcela běžné.
A pořád nechápu, co má ta infrastruktura společného se slušným chováním? Prostě to nechápu. Já se dokážu slušně chovat i bez pruhů, značek, cyklostezek atd atd. Já to nepotřebuji na to, abych se choval slušně.
Víceméně máš pravdu. Je-li infrastruktura nedostatečná, jsou v zásadě tři možnosti:
a) Budeš jezdit jak hovado a na všechny kašlat. To je přístup, se kterým naprosto nesouhlasím.
b) Budeš jezdit místy proti předpisům, účelně, ale s přiměřenou mírou ohledů. Tak jezdím (chceš-li to vidět, nabízím spolujízdu).
c) Budeš jezdit podle předpisů s tím, že jsi buďto svatá, nebo se na to po pár měsících vykašleš, nebo přejdeš na režim "b", případně "a".
d) Vykašleš se na to hned.
Rozdíl mezi Berlínem a Prahou je ten, že v Berlíně se při ježdění stylem "c" na to časem většina lidí nevykašle.
Však souhlasím. Ale proč je takový problém jezdit stylem B? Psal jsem, že mi třeba cyklista na chodníku nevadí, když se chová ohleduplně a jako "na návštěvě". Jde mi tu o slušnost jako celek. Né jen o tu cyklistickou, která je navíc ohraničena zákony pro cyklisty.
Já prostě nechápu tu aroganci některých (velkého množství) pražských cyklistů (a nejen pražských). Kdyby se chovali slušně, ohleduplně (sám uznáváš, že to jde), tak nebude tolik konfliktů a určitě by se cyklisté do té Prahy lépe "vešli". Ale pokud budeme jen čekat na pruhy a chovat se podivně, bude to tu stále stát za starou prdlačku. A nikomu tam nahoře se to nebude chtít zlepšit. Lepší je totiž budovat něco, co trošlu funguje (slušné lidí) a né chaos, agresivitu. Do takového dobrodružství se nikdo nepustí.
Neblazni, jak neco takoveho, co je u nas vetsinou ve funkcich, muze podporovat slusne lidi? Veskere duvody, proc se neco dela, jsou prachy nebo nepenezni motivace a dostatecne durazny lobbing.
"Já prostě nechápu tu aroganci některých (velkého množství) pražských cyklistů"
To bychom museli definovat aroganci na konkrétních příkladech. Uvádíš Mánesa. Já jsem koukal na fotodokumentaci (http://www.prahounakole.cz/2011/05/jak-se-jezdi... vypozoroval spíš bezradnost, než aroganci projíždějících. Ostatně článek to shrnuje: Mizerná dlažba na rampě, zóna videodetekce končící dva metry před stopčárou (a ne na ní), a i se stiskem tlačítka čekáte na volno déle než minutu.
"Ale pokud budeme jen čekat na pruhy a chovat se podivně, bude to tu stále stát za starou prdlačku...Lepší je totiž budovat něco, co trošlu funguje (slušné lidí) a né chaos, agresivitu"
A proč myslíš, že zrovna lidi kole Prahou na kole, nejpodrobnějšího zpravodajství z pražské cyklistiky s obsáhlou metodickou příručkou jak jezdit, sedí a čekají na pruhy? Máš nějakou konkrétní radu jak lépe budovat "slušné lidi"?
Mám pocit, že k tomu přistupuješ rovnou s tím, že buď bude platit d) nebo c).
Nezdá se ti, že právě s tím by se mělo něco udělat?!? Vždyť přece i u nás by mělo jít se "na to nevykašlat"!!!
Jakou má proboha dostatečná či nedostatečná infrastruktura speciálně pro cyklisty souvislost s nedodržováním předpisů?
Zřejmě si to představujete tak, že když Vám někdo nedovolí průjezd, tak si ho povolíte sám, když není cyklopruh, tak si ho uděláte z chodníku, když je čekání na světlech dlouhé, objedete to po přechodu.
Takže ve stručnosti: "buď mi dáte speciální práva, která JÁ chci, nebo budu kašlat na předpisy".
Jak už odpověděli jiní
- ano, cyklisté v Praze se klidně můžou chovat jako v Berlíně či Postupimi
- v cyklpruzích to není, Vratislave, cyklisté v Německu se chovali pořád stejně ať cyklopruh byl nebo nebyl
- neparkování aut bych řekla není vynuceno policií, ale je to chováním lidí
Úroveň každého státu je tak vysoká, jak vysoká úroveň je jejich obyvatel. Nepíše se mi to snadno, ale my si zasloužíme to, co tady máme a dokud se budeme chovat jako čecháčkové, tak se úroveň Česka nezlepší.
Opravdu si myslím, že všechno je to o výchově a to o výchově nejen cyklistů, ale všech účastníků provozu. Dokud se ale bude říkat "proč s tím mám začít já, když on nemusí", tak se s tím prostě nezačne.
V Německu neměli v dopravě problém nejmenší děti. Tady mají problém všichni.
Je to prostě v lidech a o lidech.
Souhlasím, ale musím doplnit, že je to také vynucené policií. Přesně spíše pocitem, že když něco provedu, dostanu za uši.
Vidím změnu chování Čechů i Němců při přechodu státní hranice. Čech, který ti dlouze vysvětluje, že 50 přes obec prostě jezdit nelze se po přejetí hranice courá německými vesnicemi, kde je třicítka. Němec, doma vystresovaný ze zastřihávání trávníku, protože má pocit, že to musí tak mít a zároveň ví, že nesmí vytáhnout sekačku v neděli, po přejetí hraniční čáry hodí pytel s odpadky do lesa.
Možná že v Braniborech je to jinak, ale tady na hranicích se Saskem to vidím takto.
I to je k velkému zamyšlení, že jsme pro ostatní "smeťák". A budeme jím, dokud to dovolíme sami sobě.
Musím říct, že v Německu jsem viděla jen jedno policejní auto, policajta na ulici jsem neviděla. Ale je asi fakt, že každý ví, že by odplatě neuniknul.
Kolizi jsem osobně měla jen se sekuriťákem v Postupimi v zámecké zahradě - dostalo se mi důrazného upozornění, že tam se na kole nejezdí.
A je fakt, že jsem na to kolo neměla odvahu už sednou, ikdyž jsem byla z dohledu a nasedla jsem až když jsem byla ze zámecké zahrady venku.
Nejsmutnější na tom je, že zároveň vidím, že vývoj jde tak, že oni se spíš přiblíží tomu našemu stavu, že to staré pořádkumilovné Německo pomalu končí.
Musím se přiznat, že jsme byli strašně moc zvědavi na rozdíl východní x západní Berlín a zkonstatovali jsme, že už žádný není.
Jen jsme nedokázali odhadnout, v čem ovlivnil západní B. východní a naopak.
Teda v čem ovlivnil ten východní západ, to jsme občas poznali - někde zásah východní tlapou zatajit nešlo :o)))
U mě si to ale západní Berlín komplet rozházel, když jsem šla na Reichstag.
Ačkoli jsem viděla dokument v TV, kde říkali o volném vstupu bez rezervací a všude na internetu je psáno, že do kopule se může libovolně a rezervace jsou nutné pouze pokud chce někdo vidět vnitřek parlamentu, tak nás velmi rychle od vchodu vyfuckovali s tím, že i do kopule jsou nutné rezervace. V současné době je rezervace nutná tak 2 - 3 dny předem.
U nás je to opačně - vezmu např. Luhačovice: Na kolonádu je zákaz vjezdu kol a vstupu se psy. Hemží se to tam oběma a "sekuriťák" nikde... :-)
A i kdyby byl, už vidím ty reakce - každý by ho poslal ....
Páááč policie nemá žádný respekt. A není se čemu divit, když policistu dneska dělá kde kdo...a co si budeme namlouvat. Z tlouštíka nebo hloupého huběňoura prostě respekt lidé mít nebudou...
Podívej se na to rozumně je ti asi zbytečné říkat...., ale ty prostě chceš plkat ty nesmysly votázkama o tom jak se auto dopravuje do V. patra co ?
Tak si zajeď do Dysneylandu a zaparkuj na nejvyšším podlaží tamních parkovacích domů a ještě se můžeš svézt na lochnesce :D
Né teď vážně ... mladý člověk dá kolo na rameno případně si ho přiváže několika řetězy které si složitě přepravuje a možná ani nedopadne jako majitelé kol na přiložených docela čerstvých fotkách od Masaryčky, to řidič auta nemusí ať už je mu 18 nebo 78, že ?
Starý člověk, dítě, malá žena omámená koupí echt městského bycyklu o třetině její váhy nebo člověk kterému se špatně chodí takovou možnost nemá.
Spousta baráků navíc nemá žádné výtahy, kočárkárny má kupodivu plné kočárků a bylo by velmi zajímavé vědět kolik obyvatel domů v ulici by bylo ochotných schválit výstavbu trvalých koloboxů na ulici před domem.
Klidně bych pro ně hlasoval, ale skutečně by mě zajímalo jak by na ně vobyvatelstvo reagovalo, jak by musely být odolné a jak by to celé fungovalo :D
k těm kolům k Masaryčce: Fotky máš možná čerstvý, ale ty kola jsou tam fakt hodně dlouho...
Mě ta Hraboshova otázka nepřipadá tka nesmyslá. Jako se dá město přizpůsobovat autům a srát na lidi, což činíme dosud, tak se dá přizpůsobovat kolům. To není otázka toho, že to nejde a argumenty že to nejde považuju prostě za blbý... Jde to, je to jen otázka priorit.
V současný chvíli má prostě většina těch, co rozhodujou (a možná i většina těch, co je volí) jako prioritu auto a ne člověka, což ovšem neznamená, že se to nedá a nemůže změnit...
A taky to neznamená, že je to v pořádku a není to zhovadilý.
Valmá část lidí se dneska taky chvá tisíckrát líp ke svým domácím mazlíčkům než ke svým dětem a nic to nemění na tom, že je to zhovadilý...
No. Já když vidím ty předražené pražské cyklostezky, které se cenou vyrovnají běžné silnici, tak si tak říkám, že peněz je dost. Řekl bych, že až až. Tak nevím, proč remcáme. Jen se s penězma blbě hospodaří. Ale to je u nás přeci běžné, že státu nejde o to, aby státní zakázka byla co nejlevnější, ale co nejdražší, aby si z ní kde kdo namastil kapsu. Tam já vidím problém...
Hospodaří se blbě, ovšem u všech staveb. U těch za desítky milionů se probendí miliony, u těch za desítky miliard se probendí miliardy. Neříkám, že mi nevadí průšvihy typu Komořanské lávky (kvůli bordelu s pozemky se vracela dotace z EU); jen je potřeba vidět, že takhle v Praze funguje pořád ještě prakticky všechno a těžko tedy chtít, aby se úsporně stavěly cyklostezky, když to nejde u Blanky.
Jinak příznivce levných staveb potěším: Jeďte se projet mezi Podbabou a Stromovkou, ten šotolinovej singlík nahrazující Papírenskou už je hotovej (akorát za plotem). Náklady údajně 800 000.
Však jo. Já to psal jako všeobecně. A není to jen v Praze. Právě proto pak nemůžeme v našem slavném státě chtít, aby něco fungovalo. Když stát staví cyklostezku, nejdem mu o cyklostezku nebo dokonce o cyklisty, ale o to, aby si co nejvíce firem rozkradlo co nejvíce peněz. Já když to kolem sebe vidím, tak je mi na blití:-) Ale zvykám si....:-)
Jo, s tímhle musím než souhlasit. Dneska, když vidím nějaký třeba i fajn projekt, tak už se na to taky dívám tak, že přemejšlím, kterej "strejda" z toho má prospěch a jsem z toho spíš naštvanej, než aby mě to potěšilo... Vždycky si představím, kolik se v tom zas "utopí" a o kolik mi kvůli tomu stoupnou daně, ceny, poplatky... :-)
Kola jsou tam mozna dlouho, ale jednou je nekdo musel rozebrat, ne? Kdyz tam takhle zustanou jako memento, nejspis tam uz nikdy zadne kolo nerozkradou, ale taky tam zadny cyklista kolo nenecha...
no hele já tam chodím zhruba 1* za týden a ta kola byla ještě nedávno celá (maximálně měsíc zpátky přece jenom mě to dovolená naředila), navíc nestála vždy na stejný pozici a bývají tam až 4 kusy podobných....
já tam šel tak před třema týdny a to už tam byla bez kol...
No já tam jedno kolo viděl někdy v květnu. Jsem si říkal...je zamčené, nemá sedlo a přední kolo....možná pojistka proti krádeži. No tak asi ne:-)))))
A co ta slavná půjčovna kol na tu předplatitelskou kartu, nebo jak to fachá? Je to asi 100m odtud u Masaryka. Co si pamatuji, tak ta kola jsou tam věčně rozmlácená. Ale teď chodím druhou stranou, tak nevím. Jsem si říkal, kterej blbec to dal zrovna sem. Za Masaryčku, kde se schází spousta podivných lidí. Tam když ti v jedenáct večer upadne koruna na zem, tak to smrdí rvačkou. A voni tam dají takhle drahé zařízení s kolama. A pak se divili, že se jim to v Práglu moc nechytlo....
Takže, Jurimíre, začít přizpůsobovat města kolům a srát na lidi? To asi nebude optimální postup.
Prostě jeden z problémů života ve městě je organizace dopravy. Jakou roli v tom má hrát cyklistika je otázka. Zatím se zdá, že v Praze to nebude role zásadní.
Pořád si stěžujeme, že málo lidí jezdí do práce na kole. Moc aut, řidiči dobytci, špatná infrastruktura...A není to náhodou taky proto, že lidi prostě na kole do práce jezdit nechtějí? I kdyby třeba mohli. Zkuste Jurimírovi nutit maso. Prostě vás pošle do háje. Veškeré vaše argumenty odmítne, protože je přesvědčen o správnosti svých. Což je v pořádku. Pro někoho je prostě nemyslitelné aby vyměnil auto za kolo přesto, že tím škodí životnímu prostředí a svému zdraví. Viděl jsem občas nějaké záběry z velkých čínských měst, kde většina lidí na kole jezdí. Ovšem ze zcela jiného důvodu. Na auto prostě nemají. Veškerá ekologie je jim lhostejná. Takový blázinec jsem ještě neviděl a upřímně řečeno dožít bych se ho nechtěl.
počkej.... to zní skoro jako bys měl nějakej argument pro to proč maso jíst. Tedy kromě toho, že chceš. Já žádnej neznám, tak by mě nějakej zajímal. A myslím to fakt vážně! Sem to tedy nepatří, ale slyšel bych to rád. Samostatná diskuse nebo obálky? Obálky?
Nejdůležitější a nejpádnější argument pro masožravce je, že mu prostě maso chutná a má po něm dobrý pocit. On takový dobře udělaný vrabec se špenátem, guláš nebo řízek je pro mě prostě chuťová symfónie :-) stejně jako pro tebe to co máš rád.
Pro mě zase mrkev a acidofilní mlíko. Po tom bych se utloukla :o)))
To já po plnotučném acidofilním tuhle málem taky, když jsem spěchal a vybíral jsem po schodech a po bytě neklopené zatáčky a někdo (já) mi dal do cesty sportovní tašku s dlouhýma uchama do kterých jsem se chytil jak zajíc :-))
to jako argument neberu. Čikatilovi moc chutnalo lidský maso a jako argument to taky nikdo nebral. Promiň, já nikomu do ničeho nekecám, nikoho do ničeho nepřesvědčuju, neagituju atd., ale tohle "zdůvodnění" mě vadí dost.
A konec. Nechci rozjíždět flame. Se Zdendou jsme si poslal pár obálek, abych mohl popřemýšlet a případně přehodnotit svoje názory a o to mi šlo.
Všechno je to o toleranci a o naší společnosti celkově.
Kdyby byli řidiči tolerantní jako v jiných zemích, nebylo by třeba ani cyklopruhů, ani retardérů a fungovalo by to.
A je to znak naší "buranské" společnosti (promiňte mi ten výraz, ale já to tak cítím). Tady panuje "zákon vlka" jako za středověku. Urvi, seber, předjeď, majzni ho... Všechno jen JÁ, JÁ, JÁ... Musím přiznat, že už jsem se za tu dobu, co to tady takhle funguje, taky něco "přiučil", byť nerad - prostě je to nutné pro přežití tady.
A je to všechno bohužel následek oněch 40 let "za mříží", načež nás revoluce "vypustila z klece" se vším všudy - doslova jako divou zvěř...
Se začátkem souhlasím, ale jinak si nemyslím, že by to všechno byl důsledek jen 40ti let totalismu. Jo, krásně se to na to svádí, ale muselo to být v nás i předtím.
Osobně mám mnohdy pocit, že než udělat nějakou inspekci vlastního nitra a ukázat sám na sebe, tak se prostě řekne "za to může těch 40 let" a jede se dál...
Prostě jsme si nějak moc zvykli se na to vymlouvat. Ano, dalo nám to slušnou dardu, ale už je více jak 20 let PO... Nemělo by to už být znát?!?
Za jak dlouho postavis piskovy hrad a za jak dlouho ho zboris?
Muze za to tech 40 let. Ne jen tim, ze spousta tech nesvaru byla za totality skoro nutna pro preziti. Je to v nas ve vsech - v Cechach, jako ve Svycarsku. Jenze kdyz se nektere veci 40 let netrestaly, tolerovaly, nebo se jimi kde kdo vytahoval, nestaci 20 let na to, aby vsem generacim zaclo pripadat spatne se takhle chovat. Rodice to predavaji detem a ty zase dal. Naprava dusi potrva jeste poradne dlouho.
Konkretni priklad - slyseli jsme ozralou sousedku, jak se chlubi, ze jeji otec nam dela levarny. CHLUBILA se tim, ze otec dela LEVARNY!!! Byla na to pysna. Kolik let potrva, nez prijde na to, ze by se spis mela stydet? Prijde na to? A co az vychova nejake deti? Budou uvazovat stejne?
Ona na to nepřijde nikdy...
Jinak je na každém z nás, zda se bude donekonečna skrývat za 40ti lety totáče nebo se přestane ohlížet do minulosti a začne něco dělat...
Zatím mám fakt pocit, že každému spíš vyhovuje to ohlížení. Je to pohodlnější a dá se na to svést všechno...
Spis jde o to, ze spousta lidi si ani neuvedomuje, jak je i ty, co je ovlivnuji, tech 40 let zmenilo a ze by se sebou neco meli delat. Ti se na 40 let nevymlouvaji, neciti potrebu. Kdo se vymlouva, alespon si uvedomuje, ze je neco spatne a treba se sebou neco udelaji.
Omyl, kdo se vymlouvá, tak to má jen jako berličku, aby nemusel se sebou nic dělat :o)))
Kdo se sebou něco dělat chce, ten žádnou výmluvu nepotřebuje.
Jo, ale ten s vymluvou prece jen nejake svedomi ma a omlouva si to i pred sebou. Je nadeje, ze sam neco na sobe zmeni. Ten, ktereho ani nenapadne, ze by se mel vymlouvat, tomu v tom musi osud vymachat cumak a pak teprve mozna prozre.
Já jsem si třeba spousty věcí uvědomil až venku. Jak se mám naučit něco, co v ČR není. Nebo je to vidět strašně málo? Ano. Něco si rádi omluvíme (je to snadné), ale spousty věcí si neuvědomíme, protože nám to není přirozené. Divila by ses, jak mi slušné chování v ČR chybí. Nezdraví se, lidé se na sebe mračí, nikdo ti nepomůže atd atd. Pro Kamilu to byl jeden y důvodů, proč se vrátila zpět.
Příklad. Dříve bývaly v MHD cedulky, kde nabádali mladé, aby pustili sednout starší a chromé. Dítě to vídalo od mala, maminka na to navíc upozorňovala. Pro mne je teď přirozené tu bábrdlinku pustit. Dnes? V MHD nic není. Nikdo ty děti k ničemu nevede. To dítě ví, že by asi mělo pustit starší paní sednout, ale je mu to natolik nepřirozené a cizí, že sedí dál. Ba dokonce se stydí oslovit starou paní a nabídnout jí místo (to je zase dle mého způsobeno tím, že lidé čím dál méně spolu komunikují). Takže teďka vidíš dvacetiletou buchtu jak sedí v metru a nad ní vlaje na tyči stará paní. A když buchtě řekneš, žy by měla ona udělat něco nepřirozeného, skoro neznámého, tak na tebe arogantně vyjede... To je jen obraz naší společnosti. Taky víme, že to jde a že jinde se k sobě lidé chovají lépe, ale je nám to cizí, když jsme se to učili jinak...
Tak s tim poustenim starsich prrr! Byla jsem kdysi asi mesic v Parizi a absolutne nikdo tam nikoho nikam nepoustel. V Cechach se pousti sednout celkem casto (v Praze) a obcas pousti i lidi, do kterych bych to podle vzhledu vubec nerekla.
No já žil 4 roky v Anglii a nějakou dobu v Rakousku. A byla to znatelná změna. V Anglii jsou děti sice parchantíci (určitě větší než u nás - mají větší volnost), ale mají před staršími respekt. Je to nějak v nich. Ta stará dobrá Anglie, lordství atd je stále v nich. Ale poznal jsem to i jinde.
To zdravení, úsměvy atd....to by ti mohl potvrdit i kolega, co tu sedí vedle mě. Ten byl v Austrálii a oba na to máme stejný názor a oba nás to štve.
Ja bych se teda v Praze nechtela zdravit s kazdym, koho potkam, v pustych horach jinak zdraveni funguje. A ted me o vikendu na vesnicich casto zdravily cizi deti, coz me celkem prekvapovalo :-) A s cyklistama jsme na sebe kyvali... Ja jsem celkem spokojena, ale v zahranici jsem delsi dobu nezila, tak nemam srovnani.
Já byl taky spokojen. Než jsem vyjel a vrátil se. A opravdu je zajímavé, že stejné pocity má spousta mých přátel, který nějaký čas žili jinde. Jsem doma dva roky a už mě to tu štve a přemýšlím, že zase zdrhnu. Na úřadě se k tobě chovají jak k debilovi, v krámě se na tebe každý mračí a když je o něco požádáš tak se šklebí jako co otravuješ. Dneska nepříjemný průvodčí, že mi zkazil celé ráno. Atd atd.
V Anglii (ale i třeba v Rakousku) je třeba běžné, že si s prodavačkou pokecáš (nesmí to být Polka, Bulharka atd). Je běžné, že s průvodčím pokecáš. Je běžné, že k někomu přisedneš na lavičce a on se s tebou dá do řeči. Několikrát se nám stalo, že nás někdo pozval na večeři (třeba když jsme někoho fajn potkali v horách nebo na kolech). Na úřadě se ti snaží pomoci (i když je to s nima těžké - ale snaží se).
Zijeme ve stejne republice? Na uradech potkavam same mile pani, se kterymi si pokecam (zarizovala jsem ted pasy detem, takze jsem absolvovala 2 urady), v krame si taky vetsinou pokecam, kdyz mam chut a neni fronta. Ve vlaku me obcas nechaji jet zadarmo, kdyz si zapomenu penezenku, jeden pruvodci mi dokonce dal bonbon...
Malokdy potkam nekoho, kdo se fakt tvari otravene.
No já to v Praze potkávám pořád.
Nedávno jsem si vyřizoval občanku. Nějak jsem zapoměl, že mi propadla. Takže mě seřvala na úřadě, jak si to jako představuji. Myslel jsem si, že si vezmu ten papír, vyplním doma a donesu ho tam (nemám moc čas se ouřad dostavit). Tak nasraně řekla, že jako jak si to představuji, ale takhle to nejde a ať se zařídím já. Slušně jsem poděkoval a odešel. OP furt nemám:-)))
Když jsem jezdil domu z Anglie, vždy jsem si vyřizova v ČR zdravotní. Ta neznalost a hlavně neochota cokoliv zjišťovat (já to zjištěné měl, jak to funguje) byla neuvěřitelná. Na ÚP to samé. Do dneška kvuli jejich neschopnosti nemám od nich prachy, které mi náleží. Tenkrát jsem se na to už vykašlal.
V krámě jsem si nikdy nepokecal. A to se u pokladny usmívám a většinou prohodím něco na odlehčenou...co kdyby se náhodou ta pěkná paní chytla. Nic. Jdu po Praze a všichni koukají do země. Žádný úsměv, nic.
A vlak...to je dost často taky sranda. Ale je pravda, že jedna průvodčí je moc hovorná. Vždy pokecáme a ani Oupencárd nechce vidět. Ale na to jak je to milá a usměvavá ženská, tak jsem asi jedinej s kým pokecá. Ostatní jen tupě sedí a koukají...
A příkladů je spousta. Možná ti to už přijde přirozené. Mě dříve taky.... A nebo je to tím, že jsi ženská. Pěkná.... Voni to mají taky někdy lehčí:-)))
Aaaa...prrr:-)) Proč jsem to vlastně psal. Byl to jen přiklad. Lepší mě nenapadl. Spíš jsem chtěl ukázat to, že pokud společnost neví, jak se má chovat (40 let byla vychována jinak atd), tak opravdu se nemá od koho učit a bude dlouho trvat než zjistí, jak se chovat mám.
Jak to psal Murphy s tou babkou:-) Pro ní je přirozené se chlubit tím, čím se chlubila, protože tak byla vychovávaná. Vůbec třeba nemá v sobě něco, co by jí napovědělo, že by se měla zachovat jinak. Jak by jí to mohlo napadnout, když i okolní společnost se chová jako ona.
Průser je těch 40 let. To už je dlouhá doba. A moc mě neuklidňuje vědomí, že možná se to změní za dalších 40 let.
Jak zpíval V+W "Čtěme bibli, tam to všechno je", tak se tam dočteme, že Izraelité při exodu z Egypta putovali 40 let pouští. Přitom je to za rohem. Ale dle mého, těch 40 let je Bůh po poušti vodil proto, aby se oprostili od toho, co bylo v Egyptě. A my jsme se po 40 letech putování v socialismu také oprostili od věcí, které byly zvykem dříve. A asi nám to nebylo ku prospěchu.
"A moc mě neuklidňuje vědomí, že možná se to změní za dalších 40 let."
Však už je více jak polovička za námi a moc se toho nezlepšilo:-)))
Ty mas nejakou depresivni naladu. Nemej! :-) Ja mam pocit, ze se toho zmenila spousta, ale mozna to bude tou slabsi pameti :-) A radeji spatne veci rychle zapominam a pamatuji si jen ty lepsi.
Já a depresivní náladu?:-))) Neblbni. To vůbec neznám. Je vidět, že mě neznáš osobně.
Ano něco se změnilo k lepšímu. Třeba fakt se mi líbí, že řidiči se chovají lépe. To mi dřív vadilo dost. Teď je to lepší a lepší. Ale taky spousta věcí jde do kelu. Je to asi dané situací v ČR. Nasranost lidí v ČR dle mě stoupá. A dle toho se chovají i k okolí.
Těch 40 let prostě znát je. Vlastně ještě víc. Oni už nacisti nám slušně zdecimovali elitu a vzory, komunisti to jen dodělali. Tak z koho si má člověk dneska brát příklad? Z vlády? Nebo z "elity"? Z jaké?
Já se bohužel bojím, že to potrvá ještě dlouho. Těch lidí, co to doopravdy chtějí změnit, je hrozně málo, spíš se bojím, že to spoustě lidí takhle vyhovuje...
Zaráží mě, že ty naše modely chování přejímají i ti, co přijedou z ciziny. Nejeden Němec či Brit si u nás dovolí, na co by doma ani nepomyslel. Zřejmě se tohle "chování" přejímá rychle, je to pohodlné... Naopak to jde už o poznání hůř...
Ale to už se dostáváme úplně jinam od původního tématu. Závěr je, že když jsou "lidi lidmi", jde spousta věcí i bez zákonů, retardérů, semaforů i Policie...
Naopak to jde taky. A docela dobře. Nejlíp je to asi vidět na našich řidičích třeba v Německu, nebo Rakousku. V Německu (hlavně "západním") dodržují pravidla na 100%, rakušáci jsou obecně uvolněnější, tak i to dodržování pravidel není úplný, ani od našich lidí.
A není to jen o pokutách, protože znatelný rozdíl v chování šoférů byl vidět nějaký čas po uvolnění hranic, z venku si kromě šuntů tamějších obchoďáků vozili taky okoukané pozitivní návyky.
No a tudle támle nějakej ten germán u nás zvlčí... :-)