Hlavní město by se přece po vzoru jiných evropských metropolí mohla dočkat výrazně lepších podmínek pro cyklistickou dopravu.
A to díky čtvrteční odborářské stávce.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha...
Ono to možná půjde i bez nějakých zásadních investic.
Lidi ale musí chtít se hýbat a přestat se bát :D
Vemte si fakt, že na vzorově evropských a bezpečných cyklostezkách jezdí mimo stávku a řekněme mimo exceletní počasí stále stejná, byť kontinuelně rostoucí skupina městských cyklistů.
Pak přijde den D a na té samé cyklostezce jsou tito lidé smeteni lavinou lidí.
Změnilo se něco na této cyklostezce ? Stala ze ze dne na den bezpečnější, evropsky strandartnější a cyklovzorovatější ?
Odpověď je nezměnilo a nestalo se nic než to, že přestala jezdit MHD.
Takže ano je dobře, že se teď Březinové a další politici chlubí, že mění cíle a možná víc nakrmí kapitolu cyklodoprava, ale taky se může stát, že budou muset kapánek zdražit MHD, neboť dokud lidi víc bolí nohy než peněženka tak se hromadně jezdit na kole asi nebude :)
Ale třeba se pletu ....
Zdrazeni MHD nestaci. Zapomnel jsi zapocitat, ze se spousta lidi bala, ze bude v Praze vic aut nez obvykle a ze bude tudiz neprujezdna. Takze by bylo potreba jeste zneprujezdnit Prahu, aby se do ni jizda autem proste casove nevyplatila.
Treba kdyby byl vjezd autem do centra prakticky zakazan a zaroven by fungovalo dostatecne mnozstvi levnych a flexibilnich pujcoven kol na hranici centra, to by nejaky efekt mit mohlo.
Zdražení MHD vytváří v případě špatného počasí a zimního období vazbu kolo -> auto, zatímco omezení průjezdnosti města vazbu kolo -> MHD.
Ovšem nepříjemná je tato věc: Začne-li víc lidí používat kolo místo MHD, musí se nejspíš množství či četnost spojů snížit, aby tolik nenarostla ztráta z provozu. V okamžiku, kdy začne 14 dní pršet, všichni přesedlají do aut, protože MHD bude nedostatečná. Nebo to řešit jako za mého mlada, kdy moji spolužáci ze sousední vsi jezdili do školy na kole, protože autobus tam jezdil jen v období listopad-březen.
Tenhle rozpor řeším každoročně na jaře, když přestávám jezdit autobusem a začínám jezdit na kole, vždycky mě napadne, že tím přispívám k argumentům po zrušení spojů jako nevyužitých.
Zrovna jsem si rikala, ze bych mela pozastavit platnost sveho rocniho kuponu, protoze se mi ted vubec nevyplati, kdyz jezdim vetsinou na kole.
Jinak je ale stejne v Praze o prazdninach mene spoju nez jindy, tak by se proste mohlo obdobi, kdy je mene spoju, protahnout. Jen se pak musi resit problem, jak vyuzit prebytecne zamestnance.
Přebytečné zaměstnance vyřeší nejsnáz - sníží aktuáolní stav a začnou je najímat je sezónně.
Asi tě nebudou mít rádi... :o)))
No, v zimě by pracovali, v létě by stávkovali. To by šlo, ne? :-))
Ale vážně. Myslím, že problém je spíš individuální automobilová doprava. Já bych byla pro její rozumnou regulaci, nějaké zpoplatnění vjezdu do vnitřní Prahy, nebo zneprůjezdnění...
Ale to zase budou křičet rezidenti...
Vetsina aut na nabrezi jen projizdi z jednoho konce Prahy na druhej, takze i kdyby se vsem rezidentum vjezd povolil (za nejakych podminek, jako ze maji parkovaci kartu ci tak neco), klesne mnozstvi aut v centru znatelne.
No ono se to už kdysi řešilo:
http://zpravy.idnes.cz/pro-a-proti-zpoplatneni...
Ale, vždy se najde nějaké ALE
vzhledem k tomu, že článek vychází z úplně nesmyslných okrajových podmínek, tak z toho nemůže vzejít nic dobrého.
1. Jaké jsou předpoklady pro zavedení mýtného
Než budou řidiči při vjezdu do centra Prahy platit, musí být zajištěna dostatečná kapacita městské hromadné dopravy, aby návštěvníci centra vůbec měli možnost, jak se do cíle své cesty dostat. Také by měl být dokončen dálniční okruh města - městský okruh, jehož část se nyní staví pod Letnou.
Nezbytná je také existence objízdných tras, kvalitní značení a dostatečná kapacita parkovišť P+R a jejich vhodné rozmístění po metropoli. To vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte, kterou si město objednalo a již má MF DNES k dispozici.
Ani okruh ani objízdné trasy nejsou zapotřebí. Motorista se prostě rozhodne- buď potřebuje jet autem a zaplatí, nebo nepotřebuje jet autem a pojede jinak (třeba na kole).
Vychází to ze špatně vybraného cíle, kdy účelem mýta není motivovat motoristy ke změně dopravních návyků, ale o jejich přesměrování z historického jádra "někam jinam".
Mne teda prijde podstatne to nejak rozumne nastavit pro rezidenty, jinak s timhle celkem souhlasim. Jen ta severni objizdna trasa opravdu podstatna je, protoze jinak by byli obyvatele Letne chudaci. A pokud zpoplatnis i prujezd Letnou, tak te od urcite castky budou proklinat v Kralupech.
Tak sorry :-))
Já vím, že ten článek je dva roky starý. Chtěla jsem jenom naznačit, že nějaké úvahy a návrhy řešení existují a jistě se objeví další.
Nepředpokládám, že to vyřešíme tady v internetové diskusi.
Já to beru jako vhodnou příležitost k bourání mýtu, že dokončený okruh je nutným předpokladem pro zavedení mýta.
Himbajas to mělo být jinam :D Jinými slovy, člověk který jede z bodu A do bodu B po dálnici, která dojede ke Praze a nemá napojení na okruh si veme kolo projede Prahou, pak si přesedne na auto a pokračuje do bodu B.....
Hele já si nemyslím, že by mělo město někoho "převychovávat", ale mělo zvýhodnit určité "lepší" druhy dopravy. Vnitřní okruh je hovadina, ale ten vnější je potřeba, protože všechny dálnice ústí do Prahy a vždycky bude určitá skupina, co pojede autem. Zpoplatnění centra je způsob, jak znevýhodnit cestování centrem, ale zároveň nechat tu Prahu objet jinudy... A je tu ještě jedna věc - spousta míst v pražkých okrajích není moc dobře dostupná čímkoli jiným, jak autem, to MHD nevyřeší... bohužel...
Proč je nutné vytvořit možnost "jet jinudy"? Pokud "určitá skupina" musí vždy jezdit autem, ať za to zaplatí.
Za užívání veřejného majetku/ infrastruktury (metro, obecní byt, prodejní plochy v obecním domě, zábor na náměstí atp.) se úplně normálně platí. A nikdo nepožaduje aby bylo lidem umožněno bydlet v obecním zdarma nebo jezdit metrem zdarma. Nevím proč by auta měla mít výjimku.
Abych uvedl paralelu- ano, Praha smí chtít po lidech aby platili za metro, ale současně jim musí umožnit cestování v tramvajích zdarma. Cesta tramvají musí být zhruba stejně rychlá a pohodlná jako cesta metrem.
No, otázka je, jestli je cílem vyčistit centrum od aut (třeba i proto, aby ti, co tam jet musí, mohli bezpečně na kole) anebo jestli jde o to "autařům" jen znepříjemnit život.
Otázka je co to přinese za výsledek.
Valná většina pěších zón je pro cyklisty odpoledne peklo.
Ráno tam projedeš celkem v pohodě, odpoledne mě mohlou Příkopy, Ovocnej a Celetná milovat, stokrát lepší to objet Jindřišskou...
Spravne a platit by se melo i za kolo, taky uziva verejny majetek/infrastrukturu, navic cykliste neplati ty poplatky, co maji automobily schovane v cene benzinu. Vlastne cyklopoplatky by mely byt primerene vyssi, o tu cast, o kterou stat prijde, kdyz se omezi provoz aut.
Srandisto :-)))
Kola ty silnice huntují několikanásobně méně, tak fakt netuším proč by cyklisté měli platit stejně jako auta, nebo dokonce ještě více...
Ale fajn, zakážeme tady úplně cigarety, a ty peníze, o které tak přijde stát, si vybereme od dejme tomu všech ostatních lidí ;-) Jak se Ti líbí tenhle nápad ? ;-)
To neni o tom, ze by se to mne libilo, to je o tom, jak se chova (nas) stat. A ver mi, ze by si stat svou cesticku nasel, jak vybrat penize ztracene kvuliva zakazu cigaret (jinak nechapu, proc chces zakazovat lidem cigarety, je to jejich svobodna volba, zda budou kourit ci nikoliv, to rikam, i kdyz jsem zaprisahly nekurak).
No ne, to byl ode mne jenom příklad toho, že kdyby stát zakázal něco, na čem doteď rejžoval prachy, tak ty peníze musí získat někde jinde a jinak.
Takže první nadšení těch, kteří by si libovali jak se s těmi různými škodlivými věcmi (např. alkohol, cigarety apod.) zatočilo, by honem rychle opadlo, protože by to nakonec zaplatili ze svého v podobě zvýšených daní apod.
Auto platí na daních zhruba korunu za kilometr. Za rok najedu po silnicích nějakých 10-12.000km. Kolo je zhruba 15x lehčí než auto.
Takže (1kč)*11.000/15= 733kč ročně. Pokud to bude znamenat, že mi díky tomu v centru namalují pruhy pro cyklisty, zruší kvůli tomu parkovací místa a ročně půjde na cyklistiku kolem 250 mil. kč (poměrná částka s ohledem na dopravní výkon cyklistiky), tak ty prachy klidně dám.
Hele - proc porad neprejes parkovaci mista autum a sam chces stojany na kola?
To není tak, že bych jim to nepřál. Ale zaparkovaná auta překážejí cyklistům. A opravdu nejsem přesvědčen, že by mělo platit "auto bere vše".
Kdyz auto zaplati na danich v pomeru hmotnosti k bycyklu, mohlo by mit i narok na parkovaci misto, ne? Protoze jinak by ani cyklisti nemeli narok na stojany (o nezakonnem opirani o cizi majetek odmitam uvazovat 8-)).
Kola ve stojanech zase muzou prekazet pesim a nekdy mozna i autum.
Jde o to, jestli má být v ulici 50 stání pro auta, nebo 35 stání a pruh pro cyklisty.
To asi záleží místo od místa. Pokud je 35 parkovacích míst postačujících, aby tam vždy zaparkovali všichni, kdo tam zaparkovat potřebují, a pokud i po zabrání části společného prostoru pruhem vyhrazeným pro cyklisty zůstane dostatek místa, aby nebyla narušena plynulost dopravy, pak tam klidně může být 35 parkovacích míst a cyklopruh.
Jinak se holt budou všichni muset vejít na společnou komunikaci.
Společnou? Místo pod zaparkovanými auty využívá někdo jiný než motoristé?
Zkus mi vysvětlit následující:
Buď mohu vytvořit společnou ulici s obousměrným provozem. NEBO mohu mít společnou ulici s jednosměrným provozem.
Možnost A vyhovuje více cyklistům- město je pro ně prostupnější. MOžnost B vyhovuje více motoristům, mají více míst na parkování.
A teď mi řekni která konfigurace společné komunikace je "ta správná" a PROČ?
Pochopitelně je možné zvolit možnost C a obousmernost zachovat jen pro cyklisty, kteří na pruh nepotřebují tolik místa, ale to se Ti nelíbí.
Zanedbáváš základní otázky: kolik míst k parkování vznikne u které varianty, a kolik je v daném místě potřeba? A jak dlouhá a náročná je objízdná trasa pro cyklisty? Teprve po zvážení pro a proti jednotlivých variant lze rozhodnout, která varianta je celkově výhodnější.
Obávám se, že ke stejnému zanedbání dochází snad pokaždé, když vepřové hlavy na magistrátu rozhodnou zrušit někde parkovací místa a namalovat tam cyklopruh (nebo naopak, ale o zrušení zbytečného cyklopruhu nebo o vytvoření dostatečného prostoru k parkování jsem za posledních 20 let v Brně neslyšel).
Uvažování, které předvádíš, je uvažováním lobbisty, nikoliv analytika. Bohužel, státní úředníci se většinou řídí uvažováním lobbystů.
Nezanedbávám.
Proč vůbec mám uvažovat objízdnou trasu pro cyklisty? Proč má být potřeba motoristů parkovat nadřazena potřebě cyklistů jezdit přímou cestou?
Proč mám primárně vycházet z toho kolik je v dané lokalitě zapotřebí parkovacích míst? Proč nemohu primárně vyjít z požadavku na přímou cestu cyklisty?
Zatím pozoruji zcela jiný jev. Ulice je uzpůsobena pro potřeba IAD a objízdná trasa pro cyklisty neexistuje. Pruhy pro cyklisty rušeny nejsou, protože žádné nejsou :)
Také jsi neodpověděl na otázku: proč mají mít motoristé výhradní právo užívání cca 50% šířky ulice (parkovací místa) víceméně za všech okolností a cyklisté mohou mít výhradní právo užívání komunikace pouze v případě, že jsou saturována poptávka motoristů po parkovacích místech.
To co předvádíš je argumentace populisty.
To co předvádíš teď, je argumentace demagoga. Opět se pokoušíš mi podsunout, co jsem nikde nenapsal, jako bys už dávno nevěděl, že u mě ti to neprojde a navíc jsem na to háklivý.
Nikde nepíšu, že se má vycházet z potřeb motoristů, nebo že práva motoristů jsou nadřazena ostatním.
Výslevně přece píšu, že je potřeba zvážit potřeby obou stran, a zjistit, jaká komu vznikne výhoda/újma kterým z navrhovaných řešení.
Když je někde potřeba míst k parkování, tak se tam udělá parkoviště. Když je někde malý provoz a dostatek prostoru, můžeme si dovolit luxus cyklisty od automobilů oddělit. Kde na to dostatek místa není, holt budou muset jezdit společně, a cyklisté se budou muset chovat chvíli slušně, protože nejsou na světě sami.
Tak já přepíšu tvůj příspěvek do konkrétních čísel. Když je někde potřeba míst k parkování, je to zcela legitimní požadavek je kvůli němu možné ve většině ulic vyhradit 5-8m komunikace pro výhradní používání automobily. Když je potřeba zajistit průjezdnost pro cyklisty je to luxus a není možné ve vybraných ulicích vyhradit 1,5m pro cyklisty.
Nebo také jinak: vyhradit v ulici místo pro cca 30 lidí denně je v pořádku, pokud jezdí autem. Vyhradit v ulici místo pro 30 lidí denně je luxus, který si nemůžeme dovolit pokud jezdí na kole.
Auto potřebuje na parkování 5-8m široký pruh?
30 parkovacích míst = přínos pro 30 lidí denně?
Co je větší škoda, když musí cyklista kvůli jednosměrce objet blok (zajížďka např. 200m) případně vést kolo 100m pěšky po chodníku, nebo když auto najezdí dva kilometry než najde místo k zaparkování?
...Si nemá kupovat auto, když ho nemá kde zaparkovat... :-)
V prvé řadě bych z těch parkovacích míst pod okny přilehlých domů vykázal všechny služební auta, především dodávky, které na takových místech nemají vůbec co parkovat, myslím tím hlavně přes noc :-/
A to by bylo aby najednou nebylo místo pro ty ostatní "normální"...
Typické rudozelené "řešení" zákazem. Takže ti, co šetří životní prostředí a snaží se žít skromně, by si nakoupili soukromá auta.
Auto je dnes samozřejmá věc snad každé rodiny (až na pár jedinců, kteří se dobrovolně rozhodli být bez něj a jezdí námi všemi dotovanou veřejnou dopravou). Platím to stejně já, potřebuju, zaparkuju.
Jak píšu jinde, ve svobodném tržním prostředí, tedy v průmyslových zónách, obchodních, kancelářských nebo třeba obytných komplexech to tak většinou funguje, což je nejlepším důkazem, že je to správný obchodní model.
Auto potřebuje na parkování 5-8m široký pruh?
šikmé stání po obou stranách ulice.
30 parkovacích míst = přínos pro 30 lidí denně?
Ne, cca 15 parkovacích míst = přínos pro 30 lidí denně (s ohledem na fluktuaci vozidel a průměrnou obsazenost). 30 parkovacích míst jsem nikdy nezmiňoval.
Co je větší škoda, když musí cyklista kvůli jednosměrce objet blok (zajížďka např. 200m) případně vést kolo 100m pěšky po chodníku, nebo když auto najezdí dva kilometry než najde místo k zaparkování?
Proč má cyklista nést důsledy neohleduplného a sobeckého (protože kdyby se tak chovali všichni tak se do Prahy nevejdeme) chování motoristů? Proč se motoristé nedopravují Apou nebo nějakým bubble car, ale jezdí do města nesmyslně velkým autem?
Nevím co je apa (pakliže je to správný první pád od "apou". Ad bubble car - mám dojem, že řeč je primárně o dospělých lidech.
Máš na mysli nějaké konkrétní místo? Hážeš cifry jak Babica přísady. 15 míst při šikmém stání po obou stranách tak, že vznikne jednosměrka namísto obousměrného provozu, to je hodně specifický případ. Nicméně pokud je tam opravdu zoufalý nedostatek parkovacích míst, a malý provoz cyklistů, dokážu si představit, že jde o nejlepší možné řešení.
Jednou ustoupí jeden, jednou druhý. Takový je život. Nemůže se vždy a všude vycházet vstříc pouze jedné skupině, jak by sis evidentně představoval.
Joe-CUBE:
To není "rudozelený zákaz", ale celkem realita ;-) Konkrétně ty dodávky u nás na Jižňáku přímo zakazuje nějaká vyhláška. Nevím ale jestli to je jen záležitost JM nebo to platí pro celou Prahu. Každopádně na to ale policajti dost silně kašlou, ono totiž "botičkáři" jezdí max. do 17:00, a ta auta se tam nasádlí o něco později. Takže kde není žalobce, tam...
Vyhlaska zakazujici dodavky? Jsem rad, ze mam v technicaku napsano osobni.
Vazne tam neco takoveho mate? Takze tam nesmim parkovat dodavku, nebo firemni, nebo co?
V mem pripade by to nejspis melo zajimavy dopad. Soukromeho Tranzita (M2 - osobni do 9 osob) bych tam parkovat mohl a firemni Fabii (N1 - nakladni pro 4 osoby - vytvoreno prepazkou) bych tam parkovat nesmel. 8-)
Fakt by mne zajimala formulace. Je Ti jasne, ze Joe ma pravdu v tom poctu aut? Kdyz donutis remeslniky nechavat auta v praci, poridi si 120 a Favority a s tim Ti budou smrdet pod okny. A mista to zabere vice mene stejne.
Ad bubble car - mám dojem, že řeč je primárně o dospělých lidech.
Tááák správně. Musíme prokazovat svůj společenský status. Ať cyklisté jezdí kudy chtějí JÁ CHCI JEZDIT V SUV!
http://www.mopedauto.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Piaggio_Ape
Máš na mysli nějaké konkrétní místo? Hážeš cifry jak Babica přísady. 15 míst při šikmém stání po obou stranách tak, že vznikne jednosměrka namísto obousměrného provozu, to je hodně specifický případ.
Pražské Vinohrady, Nusle... Když se to tam nevejde, tak je šíkmé jen na jedné straně, na druhé podélné.
Jednou ustoupí cyklista, podruhé zase cyklista. Takový je život. Zatím se vždy a všude vychází vstříc pouze jedné skupině. Nebo bys mi mohl uvést případ, řekněme z Prahy 1 (nebo alespoň v hranicích Městské památkové rezervace), kde došlo k redukci parkovacích míst ve prospěch cyklistů?
No sorry, ale do tohoto mě nikdo nedostane:
http://www.krmivakonarovice.cz/ostatni-potreby...
Mopedauto a podobné hračky nejsou moc použitelné k meziměstské přepravě vícečlenné rodiny, to už probírali. Někdo užije obyčejnou oktávku, někdo transita, někdo SUV. Na rozdíl od Tebe netrpím neustálou potřebou někomu vnucovat, co je pro něj správné a co ne.
Firemní oktávka musí existovat a jezdit tak jako tak, a pořizovat si vedle ní nějaké další mopedauto, to může považovat za ekologické jedině nějaký chorý zelený mozek.
Takže cyklopruh na úkor ostatní dopravy byl vybudován na ulici Úvoz, parkování zrušeno např. při nedávné rekonstrukci na Husové. Nevidím nejmenší důvod omezovat se na tebou určenou lokalitu.
Teď bys třeba mohl uvést nějaký příklad, kde došlo k redukci cyklistické infrastruktury ve prospěch veřejného parkování zdarma (nikoliv nějaké ty modré pruhy v cajzlogradu). A jelikož já hraju fér, tak ani po tobě nechci, aby ses omezoval na Jundrov nebo alespoň Brno-sever;-)
http://en.wikipedia.org/wiki/Bubble_car
Mezi městy si jezdi čím chceš. Ale ve městě s tím neotravuj.
Jestli firemní oktávka musí existovat, tak ji zaparkuj do firemní garáže nebo třeba na firemním parkovišti. Jestli Tvůj zaměstnavatel považuje za důležité, aby jsi měl k dispozici auto, měl by také zajistit parkování a neměl by negativy své obchodní činnosti zatěžovat ostatní.
Pruh pro cyklisty byl zrušen v ulici Nad Královskou oborou. Oficiální odůvodnění bylo, že za 5 let existence pruhu došlo k významnému prodloužení vozidel.
Jestli ovsem zaplati dan za pouzivani firemniho pro soukrome ucely, uz to tak uplne firemni neni. Napriklad u nas na takove auto muzu dostat parkovaci kartu rezidentu za 700,- a ne za skoro 20nasobek, jako plati firmy.
A není náhodou dočista jedno jaké je vlastnictví vozidla, které soused používá? Někdo jezdí za obživou vlastním, někdo služebním a někdo má auto z půjčovny. A jiný jezdí do práce MHD a to místo před domem zabírá pořád.
Stará se snad někdo o to abych měl kam odkládat lyže, kola (a třeba sekačku na trávu)? Každý mi řekne, že kam chci, ale nesmím přitom překážet jiným. Proč pro auta platí výjimka?
Nebo víš co, Murphy? Mohl bych Ti na Barranov hodit pár párů lyží (dřív než v listopadu je potřebovat nebudu) a taky pár starších rámů (někdy se budou hodit). Dal bych si je k Vám do předsíně. Kdy můžu přijet?
ViktorA:
No když se člověk v neděli vrátí z víkendu a svoje soukromé auto nemá před barákem kam dát, nebo alespoň rozumně zastavit aby mohl vyložit jak rodinu, tak i náklad, protože skoro všude stojí samý služebák, tak to trochu nasere :-/
Tak Ti povim, ze v predsini ted mam 4 kola a kolobezku, jeden ram, ktery budu osazovat a lyze se mi sem ted nevejdou ani vlastni, tak zatim stoji v Nuslich. Obavam se, ze takhle neposlouzim. Ale kdybys to chtel naskladat pred barakem na chodnik nebo na ulici, klidne to preziju (zbude-li alespon pruchod).
Proc maji auta vyjimku? A proc je legalni alkohol a nikotin a THC a jine ne? A proc je uredni jazyk Cestina a ne treba i Italstina? Nevim, takhle je to proste zauzivane. Treba je to s temi auty tim, ze dnes ma alespon jedno auto vetsina domacnosti. To je asi jako s tim, ze vetsina kouka na hokej a ja, ktery ani nevim, kdy se to hraje, na to taky prispivam.
Nekdo tu sveho casu zminoval, ze mu vadi, ze musi mit zajistene stani pro auta v novem rodinnem baracku, protoze to nejake predpisy vyzaduji. A on zadne auto nema, ani mit nehodla. Kamarad zase mel problem s domkem, protoze jsou cela rodina prcci a on chtel nizsi strop a to by neproslo pri kolaudaci.
Jarda: Jenze ty sluzebaku jsou v tu chvili soukromymi auty. Firemnimi se stanou teprve ve chvili, kdy jedou k zakaznikovi. Prave za tu dobu, kdy stoji na sidlistich v miste bydliste se plati ona dan z 1/100 hodnoty vozu mesicne - takova dan z prepychu. Tim si to auto pronajimas. Takze je jedno, jestli prijedes vlastnim osobakem, pujcenym z pujcovny, nebo firemnim. Tady rozdil neni.
Nebo bych snad firemni fabii mel parkovat nekde daleko jen proto, ze soused prijede z teze rekreacni oblasti soukromou fabii? Prijde Ti to nejak logicke?
Murphy:
Asi bych to měl upřesnit. Jde mi především o auta firem, které prokazatelně nepatří těm lidem, kteří s tím pak zabírají místo u nás v ulici. Např. T-Mobile, O2 a další podobné všeobecné známe, a především velké, firmy.
Prostě to auto patří firmě, která ho pak půjčuje svému zaměstnanci...
To, že má někdo na svém autě samolepky "instalatér Pepa z depa, volejte...", je řemeslník, a to auto používá jak na firmu, tak pro soukromé jízdy, to vůbec neřeším. Tohle mi nevadí.
Jarda: Prave ty O2, T-mobile a podobne jsou auta firem, ktere si urcite nelajsnou nechat nekomu auto bez zaplaceni one dane. Ty snad mas pocit, ze ta auta tam parkuji proto, ze ty firmy je nemaji kam na noc postavit?
Az prodam Tranzita, budu pouzivat Fabii Siemens. A budu za to platit cca 1200 Kc mesicne + pohonne hmoty. To je jako bych si ji koupil a splacel. A ve chvili, kdy bude vecer parkovat pred domem, bude tam naprosto stejne opravnene, jako zcela soukroma auta.
Hrabosh: Proc bych se mel starat o Tvoje lyze v kulne, kdyz Ty mi taky vecer neshanis parkovaci misto? Proc po mne chces vic, nez kolik mi sam poskytujes? Ja Ti poskytuji toleranci k vystavbe kulnu a chci od Tebe totez, nech mne parkovat tam, kde je to dovolene.
Navic - jsem daleko tolerantnejsi a hodlam zabirat mene mista, nez Ty - Ty tam tu kulnu budes mit nonstop, at bude plna, nebo prazdna. Ja s tim autem travim nejakou cast dne jinde, tedy to misto nezabiram trvale.
Murphy:
Asi budou. Přesto si ale myslím, že tam mají mít mnohem větší právo parkovat soukromá auta rezidentů... A že ta firemní auta to možná mají "předplacené" v jakési "dani" mne opravdu nezajímá... Nevím proč by auto nějaké firmy z druhého konce Prahy mělo mít nárok na parkovací místo před mým barákem.
Jak z druheho konce Prahy? Pochop, ze ve chvili, kdy si tim vozi rezidenti zadky z jineho, nez pracovniho duvodu, stava se to auto osobnim rezidentskym.
Je prece naprosto jedno, jestli jezdim vlastnim vozem i z bussines duvodu a necham si to proplacet firmou od kilometru, nebo jestli je to auto firmy a naopak si to auto "pronajimam" od ni ja. Ve chvili, kdy jeho pouzivanim pokryvam soukromou potrebu, mam naprosto stejne pravo parkovat pred domem jako nekdo, kdo tim autem jezdi jen soukrome.
Nebo co konkretne se Ti na tom nezda?
Nebo jeste jinak - kdyz nebudu firemni Fabii pouzivat soukrome a bude v noci stat na firmou vlastnenem (pronajatem) parkovisti a budu dojizdet soukromym Tranzitem, prijde Ti to OK?
A kdyz Trandaka prodam, budu za pouzivani Fabie platit dan + naftu, uz to parkovani pred domem nebude OK?
Trochu se do toho zamotávám :-)
Nevím jak to rozumně vysvětlit... Asi nějak tak, jako že tam mají mít nárok na místo pouze soukromá auta těch lidí co tam bydlí. A úplně nejlépe jedno na každý jeden byt ;-)
Tohle by asi vyřešily pouze parkovací zóny, které ale taky mají hromadu mínusů...
Jako chápu, že právnicky to jde vysvětlit tak jako to děláš teď Ty, a má to i svoji jistou logiku, ale můj selský rozum se tomu staví dost zásadně proti.
Hraboski, tys přec blb. To mám mít já jedno bubble auto pro půlku rodiny, manželka druhé auto pro druhou půlku rodiny, potom jedno společné na cesty mezi městy, a pak ještě zaměstnavatel pro mne má mít další auto parkované zvlášť v nějakém garážovém komplexu, kam si pro něj ráno dojedu a večer odtam pojedu zase soukromým domů? Jestli tohle je vysněná dopravní koncepce zjevující se ve vlhkých snech cykloaktivistů, tak pánbůh s touto civilizací:-(
Joe: psal jsem několikrát, že mezi městy si máš jezdit čím chceš.
Zaměstnavatel Ti má zajistit parkování v docházkové (případně krátké dojezdové) vzdálenosti od Tvého bydliště.
Místo toho abys Ty měl na ulici velké auto, Tvoje manželka měla na ulici velké auto, tak tam můžete mít rovněž dvě auta, ovšem malá. Pro případ, že byste jeli někam po městě dohromady, můžete samozřejmě využít jen jedno městské auto, nemusíte jezdit každý svým. Nebo, nedej bože, mohli byste jet tramvají.
Tramvají jsem jel naposled o víkendu, a řek bych, že to bylo naposled na hodně dlouhou dobu:-/
No a když budem potřebovat jet po městě s dvěma dětma, odrážedlama a třeba kočárkem, čím podle tebe smíme jet?
Není lepšívytvořit 1-2 místa na domácnost, a nechat občany, ať je volně využívají jak chcou? To pak umožňuje zmíněný car-sharing se zaměstnavatelem, který je btw. nejekonomičtějším a nejekologičtějším možným využitím auta.
Né, místo toho budeš vymýšlet nemožné kombinace povinností a zákazů a vnucovat lidem debilní hračky:-(
Proto jsem si koupil byt na sídlišti, kde architekt nebyl úplný idiot a dostatek parkovacích míst navrhnul.
Krom toho před barákem máme i garáže, až zbudou prachy, nějakou si zakoupím na kola, lyže, lodě, etc.
Jak jsem psal již dříve, 1-2 auta na domácnost (ať soukromá nebo sdílená se zaměstnavatelem) jsou standard, nejjednodušší a funkční obchodní model zajištění parkovacích míst je tedy zajistit dostatek míst ze společných prostředků zdarma, kdo potřebuje, zaparkuje.
Jestli se ti to nelíbí, tak je potřeba nejprve zprivatizovat všechny pozemky, a na nich si pak vlastníci stanoví pravidla dle své libovůle. Jak to obvykle vypadá už je vyzkoušeno, kde je to jen trochu možné, udělají mnou navrhovaný systém parkování zdarma, což opět jen dokazuje, že je to systém v praxi nejlepší.
Takže panáček má na auto, ale platil za jeho uskladnění se mu nechce a mělo by to za něj zaplatit město.
Pěkné. A pak mi vykládej jak je ježdění autem levné.
Parkování zdarma a pro všechny? Nejsi ty náhodou komunista nebo socan? Neměl by se každý starat o svůj majetek a za svoje? Proč by mělo město dotovat Tvého zaměstnavatele a budovat infrastrukturu potřebnou pro jeho podnikání (když máš to služební auto...).
Jinak kola v každé rodině jsou také standard, takže by to mělo implikovat povinnost města budovat specifickou cyklistickou infrastrukturu (když standard "auto v každé rodině" implikuje povinnost města budovat specifickou infrastrukturu pro auta).
Proc ne? Klidne si budu platit parkovani. Pak ale zarid, abych ho neplatil jeste jednou z dani.
Takt bych rad neplatil treba uklid po pejskarich, uklid petflasek a jineho odpadu kolem silnic, v parcich, ... At si to zaplati ti, kteri tam binec delaji. Jo - proc z dani dotuji MHD? No a mraky dalsiho. Nejspis i nektere veci, ktere vyuzijes Ty a ja ne.
Co silnicni dan? Ja si za silnice platim. Kolik jsi zaplatil za cyklopruhy?
Zamestnavatel za auto plati silnicni dan a ta by snad mela byt primarne vyuzita pro IAD infrastrukturu, ne?
Mam doma 4 kola a dalsi je na ceste. Proc mi do haje vnucujes, ze by pak kvuli mne nekdo mel nicit dalsi prirodu a budovat pro mne naprosto zbytecnou cykloinfrastrukturu?
Mimochodem - panacek ma kolo a platit za cykloinfrastrukturu se mu nechce?
Dokud je silnice pro vsechny, mam vetsi pravo po ni jezdit na kole, nez Ty, ja si ji totiz formou silnicni dane a zdaneni pohonnych hmot platim presne o 100 % vic, nez Ty, kdyz neplatis vubec nic. A jestli auto mas, tak stejne platim podstatne vic, protoze budes mit tezko rocni najezd kolem 30.000 km. 8-P
Jojo, velká parkoviště zdarma u obchodních center, v nových obytných čtvrtích, v průmyslových zónách jsou komunistický výmysl:-)))
Že je něco jednodušší dát zdarma všem a vydělávat na něčem jiném je v komerčním prostředí běžná věc. Je mi jasné, že člověk, který dosud jen "zadarmo" studoval a dělá ve fundraisingové NGO to obtížně chápe, ale jestli někdy v životě budeš dělat něco produktivního, jistě se s tím také setkáš;-)
přesunuto na správné místo
Nekoukam na to jako pravnik. Koukam na to jako soukroma osoba, ktera si bud auto koupi, nebo pronajme. A nevidim jediny duvod, proc bych mel byt v jednom nebo druhem pripade znevyhodnen. A jestli je to auto vyuzito ucelne, nebo ne, to je jina otazka, ale to nesouvisi s vlastnictvim uz vubec.
Vždyť píšu, že v tom začínám mít chaos :-)
Je jasné, že se většinou nedá moc rozlišit pronajaté auto z půjčovny od auta "půjčeného" od zaměstnavatele. A asi i tuším, že právě z toho právnického hlediska mezi nimi není žádný rozdíl, obě ve skutečnosti patří někomu jinému a obě jsou v ten moment pronajata. Ale, tomu prvnímu bych to parkování povolil, kdežto tomu druhému stále ne.
Samozřejmě asi není způsob jak tohle podchytit, jak to kontrolovat, či dokonce jak vůbec formulovat nějaký paragraf v zákoně. Jsou to pouze moje úvahy jak by se mi to líbilo...
Co se týče toho dělení / spojování bytu netuším :-) Ale asi tak jak to píšeš sám ;-)
Jardo, no tak bude auto soukromé a bude se používat k podnikání. Akorát vlastník nebo provozovatel nebo jak tu svou vyhlášku zformuluješ, bude jiný, jinak se na podstatě nic nezmění.
Zaměstnanec dostane od zaměstnavatele příspěvek na auto (třeba s podmínkou jak má auto vypadat, když na něj přispívá). Produktivní občané si prostě své potřeby zajistí, a závistivci se svou snahou regulovat ostrouhají, jako ostatně vždycky:-)
Jak píše Murphy: je to forma car sharingu, na rozdíl od jiných forem je toto prokazatelně funkční obchodní model (na komerční bázi, což vede k nejefektivnějšímu naplňování lidských potřeb).
Joe:
Tohle není ani tak o závisti jako spíše o tom, že když se jednou rozhodnu to auto si pořídit, tak ho možná ani nebudu mít kde parkovat, protože tam už teď jsou vyprdelená služební auta ;-)
Proto se pořád snažím najít nějaký objektivní zdůvodnění k tomu, abych já coby obyvatel toho sídliště, toho jednoho konkrétního bytu v domě + majitel poměrné části k domu přilehlého pozemku, i majitel toho konkrétního auta, které bude i na tu adresu hlášeno, měl přednost před těmi, kteří tam parkují ty služebáky... Jako co mně je do toho, že ta která firma potřebuje k výkonu práce svého zaměstnance nějaké auto ? Ať si ho klidně používá, ale neodkládá ho přes noc před mým barákem, kde by, podle mne, měli mít přednost právě ti rezidenti se svými soukromými auty...
Porad vedle, Jardo. Ten konktretni soused ve stejnem byte s legalnim trvalym pobytem taky potrebuje auto pro soukrome pouzivani. A protoze chce a muze usetrit, pujcuje si ha na SOUKROME ucely od zamestnavatele. To nejsou auta, ktera by si tam firmy odkladaly na noc, to jsou v tu chvili stejne soukroma auta, jako to, ktere by sis koupil Ty.
To uz rovnou muzes zakazat auta cervena a modra.
Murphy, ale ano, já to celkem chápu, Tvoje logické vysvětlení je v pořádku.
Ta auta jsou si v ten moment právně (nebo jak jinak to říci, nenapadá mne to správné slovo...) sobě rovna.
Já osobně mezi nimi ale stále vidím jistý rozdíl, se kterým se tu celou dobu snažím operovat, bohužel marně ;-)
Ne pravne, pravne je v tom trosku rozdil. Ale selskym rozumem to beru tak, ze kdyz obe auta jsou na danem miste pritomna ze soukromych duvodu, maji stejna prava. Takze rozdil vidis presne tam, kde ja vidim naprostou shodu.
Jedine, co by mohlo hrat roli je dle meho opravdu zavist, ze si nekdo dokazal zaridit soukrome auto levneji. Ale co potom ten, kdo by auto vyhral v nejake soutezi? Ten nebude smet parkovat vubec?
Jojo, velká parkoviště zdarma u obchodních center, v nových obytných čtvrtích, v průmyslových zónách jsou komunistický výmysl:-)))
To je věc soukromého komerčního subjektu. Jestli najdeš někoho kdo Ti zadarmo postaví parkovací dům, ať tak učiní. Ale nechtěj to po veřejné instituci.
Je mi jasné, že člověk, který dosud jen "zadarmo" studoval a dělá ve fundraisingové NGO to obtížně chápe, ale jestli někdy v životě budeš dělat něco produktivního, jistě se s tím také setkáš;-)
Seš dost vedle. Ale co bychom si nezavymýšleli, když se nám to hodí...
Murphy: máš tu odkaz (dával jsem ho újezďákovi) na argumentaci na to, že motoristé sice platí, ale málo a společnost je, stejně jako cyklisty, dotuje. Akorátže cyklisté mají menší nároky, takže i po odečtení toho co motoristé zaplatí na daních odčerpávají nze společné kasy méně. Projdi si to.
Vis co bude nejjednodussi? Zaloz si politickou stranu. Tusim, ze jsi to byl Ty, kdo tu pred casem psal, ze stejny nazor na auta ma fura lidi. Takze nebude problem se protlacit do vlady, ne? A pak predloz prislusny navrh zakona, zakaz autum parkovat venku a bude. Uvidis, jestli si vetsina preje to ci ono.
Treba vazne dokazes prestehovat polovinu mest tak, ze automobilisti se vystehuji do novych sidlist, kde parkovani je vyreseno a v te casti, ktera pamatuje totalitu a kde se kaslalo na parkovani, budou bydlet jen lide bez aut. Jen si myslim, ze by pak minimalne pulka bytu zustala prazdna.
A jestli to neprojde, budes se muset smirit s tim, ze vas neni dost. Jak jsem jiz psal, take mam vyhrady ke spouste veci, ktere mne omezuji a treba za ne jeste musim i platit. Ale to je demokracie - Bohu zel ci Bohu dik.
A jak jinak? Tak ucast v komunalni politice a zmeny jen lokalne. Jinak to ani moc nejde, ne? Nebo myslis, ze takhle dokazes presvedcit motoristy, aby zahodili auto? Neco jineho je pouzivani, to se mozna nekdo da presvedcit a alespon obcas vyjede na kole nebo MHD. Ale aby se nekdo auta zbavil... Podivej treba Jarda - on vlastne broji proti autum pred barakem jen proto, ze si mozna taky auto koupi a vadi mu, ze nebude mit kde parkovat.
Aha, už jsem si to našel, vrtošivý stařík je slovník soudruhů Ratha a Zavadila, a skutečně označuje údajně profesora Klause. No, k Hraboshovi by to sedělo, bolševik jako bolševik.
Chápu, že takovým cucákům přijde relativně starší, ale proč vrtošivý? Nenapadá mne politik se stálejšími a pevnějšími názory.
Ano mám na mysli laureáta Ropáka roku a trojnásobného laureáta Zelené perly.
Docenta a profesora, který prakticky nikdy nikoho neučil.
Mezinárodně uznávaného experta na ochranu životního prostředí, nezatíženého pravo-levými ideologickými předsudky.
Též erudovaného filologa, který pro český jazyk objevil a vynalezl neologismus NGOismus.
O pevnosti názorů se všichni mohli přesvědčit v roce 1998 po slavné mobilizaci proti rudému nebezpečí a následném povolebním uzavření opoziční smlouvy.
A proc by ti za tu dan meli kreslit nejake pruhy na silnici, copak ridici za obdobnou dan dostavaji nejake lepsi silnice? Kdepak, penize se prerozdeli a jdou do ruznych kapes. Silnice jsou cim dal vice sama dira a na tom ridici musi jezdit. Stejne i ty na kole muzes jezdit po silnici a ne jako specialni vymezenec ve specialnich vymezenych pruzich.
Speciální vymezené pruhy by nebyly potřeba pokud by se motoristé k cyklistům na silnicích chovali jako k sobě rovným... Zatím to tady ale je jak na divokém západě, tak nějaké oddělení těchto dvou různých způsobů dopravy je nutné.
Ale pomalu se to zlepšuje, to je na druhou stranu taky pravda.
Mmch, "venku" to taky tak mají, tak proč by to nemohlo být i nás ???
Jezdím do práce obden, a řidiči se ke mně chovají jako k sobě rovnému. Možná je to tím, že obden jezdím taky autem, a jsem zvyklý nechovat se na silnici jako idiot.
Divoký západ je pěkné přirovnání. Doba to byla tvrdá, tak se začala tvořit komunita dnes bychom řekli "slušných lidí", která se k sobě chovala slušně, a navenek vystupovala tvrdě (např. domobrana). Začínám pozorovat, že zatím izolované skupinky takovýchto lidí začínají fungovat.
Jen tvrdé přírodní podmínky nahrazují politici a úředníci, a banditi nechodí ozbrojeni perkusními revolvery, ale volebním právem…
Ale ano, ona to zas taková drsná divočina na těch našich silnicích není. Alespoň většinou...
Pořád je ale asi lepší prevence v podobě cyklopruhu a dalších vymožeností, než to nechat být a čekat, že SE to jednou, někdy, možná, SAMO srovná do pohodového soužití.
Malinko ale tak nějak netuším, proč i v těch "cyklistických rájích" mají takové věci ;-) Neustále tu někdo píše jak jsou tam motoristé ohleduplní, jak jsou všichni navzájem v pohodě atd.... A přesto tam je pro kola vybudována infrastruktura, o které si tu budeme moci snít ještě kolik desítek let... K čemu tedy, když je to tam prý na těch jejich silnicích tak v pohodě ?
To, ze se cyklisti chovaji jako idioti a automobilisti jako vrazi neni duvod k tomu postavit vsude betonove zatarasy, ale spis k tomu tech par omezencu, kteri takovou image vytvareji nejak umravnit.
Coz ovsem znamena tvrdsi represe a vetsi kontrolu automobilistu (vetsinou byvam sam, kdo nestoji v cyklopruhu u Edenu a zezadu na mne vztekle troubi) a nejspis i zavedeni ridicaku pro cyklisty a nejake zkousky. MImochodem, kdyz vidim, co cyklisti na silnici vyvadeji, uz se ani nedivim, ze mne auta ignoruji, kdyz upazim levou a predjizdeji mne. Vcera jsem za jednim trotlem jel pomalinku asi 100 metru, nez jsem zjistil, ze nedava znameni o zmene smeru, ale ze pres rameno veze smetak! 8-(
Kazdy den mi ridici pribrzdi, abych se mohl dostat zpet do praveho pruhu na Sporilovske u vyjezdu z Jizni spojky, staci dat ruku a pusti me jeste drive, nez skonci plna cara. Dneska osobak, vcera dokonce kamion, vsichni slusni, perfektni ridici. Ne, nechovaji se jako k sobe rovnemu, k cyklistovi se chovaji jeste lepe. (samozrejme, nekolik blbcu se najde vsude)
Souhlasím, mám pocit že pokud se chovám normálně chovají se tak i ti kolem. Magistrálu jsem ještě nezkoušel (a nebudu) ale třeba s přejížděním přes dva pruhy do levého odbočovacího pruhu jsem problém nikdy neměl. Tedy ne větší než v autě.
Jak kde. Třeba v této zatáčce http://mapy.cz/#x=14.441758&y=50.107141&...
Tě motoristé budou klidně předjíždět. Jenže se zatáčka je ostrá, tak si přibrzdí (na rychlost cyklisty, kterého předjíždějí), budou bát kolize s protijedoucími, tak zatáčku říznou a natlačí Tě rovnou do rozbitého kanálu. Nedělají to schválně, zatáčky řežou všichni, ale nenapadne je, že by neměli předjíždět.
Nebo tady: http://mapy.cz/#x=14.436813&y=50.104815&...
Za nadjezdem začnou předjíždět, ale nestihnou to (před přejezdem je ostrůvek) a místo zabrzdění Tě zcela suverénně vytlačí ze silnice. Ani je nenapadne, že z toho kopce může cyklista jet 40 a nestihnou předjet.
Na těchto dvou místech pravidelně mlátím do bočních oken, tak blízko auta jedou...
Nebylo by bezpečnější místo bušení pěstičkou držet řidítka oběma rukama? A kdybys zajel ke kraji a zpomalil, abys usnadnil předjíždění, to už bys byl možná dokonce (dámy odpustí silnější výraz) ohleduplný;-)
Není někde v zákoně něco o tom, že předjíždět se smí jen tam kde na to je dost místa ? ;-)
Přesněji:
"Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích."
O tom, že by mu správně jedoucí předjížděné vozidlo mělo uhýbat z cesty nebo jiný jakýkoli manévr tam teda nevidím...
Však je. Cyklista se protáhne všude, na tom je přece údajně založena koncepce městské cyklistiky:-)
Však také za větou o uhnutí je smajlík… i když třeba já nemám problém uhnout a pustit jiná vozidla před sebe když zdržuju, vyjetím doprava a zpomalením třeba na zastávce, na vhodném místě krajnice nebo při průjezdu křižovatkou.
A to ma jezdit pres kanaly jen proto, aby ho auta mohla predjizdet, kdyz stejne jedou jen nepatrne rychleji nez on?
Me, kdyz jedu nakole, obcas blokuji auta v zacpe a je to ok, tak proc by nemelo byt ok, ze nekde kvuli mne auto musi jet nedejboze jen 25 - 30 km/h? Stejne dobre by tam pomalumohli jet treba popelari...
Ale mozna jsem jen nepoznala vtip, nestihla jsem si dat dneska biftek :-)
Vždyť jo, já to občas taky udělám. Ale jenom na místě kde to jde, ale taky podle svojí momentální nálady...
Protože mne k tomu ale nic nenutí, ani zákon, tak to ode mne nemůže nikdo očekávat pokaždé a ještě se čílit, že ho zdržuju. Já jedu podle předpisů hezky pěkně po pravém okraji vozovky, tak holt na tu chvíli ti za mnou musí zpomalit, se nezblázní :-/
Joe, teď jsi mi připomněl jednu zaměstnankyni našeho ústavu, co si stěžovala tuhle ráno na cyklistu: "A on pořád jel po tý slinici a neuhnul z ní a neuhnul, ať jsem troubila jak jsem troubila!" Na můj dotaz, kam měl jako cyklista uhnout, odpověděla jednoznačně: "No na chodník přece! Já to tam mám úzký a on se mi tam plete."
Vždyť Hrabosh píše, že tam nemá kam uhnout...
Koukam, ze mas ty sve ridice dost nevychovane, mel bys na tom zapracovat ;) Vcera cestou zpet jsem dohonil ziletkare (coz bylo divne, vetsinou oni dohoni a velice rychle predhoni me), tak jsem se za nej zavesil a pozoroval jeho styl jizdy. Asi kvuliva diram/kanalum to neustale jel minimalne metr od kraje silnice a svete div se, auta ho predjizdela fakt az tam, kde se to dalo bezpecne (takze treba z Bohdaleckeho kopce ke Slavii se tam za nim docela tahla). No proste nekde to jde, jinde jsou asi nejake zony blbcu.
Zacinam mit soukromou teorii, ze Hrabosh funguje na tyto blbce jako hromosvod a pritahuje je :-) Timto mu dekuji, ze diky nemu je pro nas ostatni Praha mnohem prijemnejsi :-)
Jestli to nebude tím, že mám, milý Joe, na kole ve městě najeto o pár tisíc km více než Ty. Můžeme mít kilometrový průměr podobný. Věc druhá je, že nevýletuji, ale dopravuji se a tak se nevyhýbám komunikacím jen kvůli tomu že po nich jezdí moc aut.
Na rovinu pana Trpišovského se snad dostávají řidiči, kteří nedodržují bezpečný boční odstup, nebo ne? Kdyby jej ti hulváti dodržovali, nikdo by jim, dokonce ani díky silnému pudu sebezáchovy, na boční okénka nedosáhl..
Měla jsem tím na mysli fakt, že se pasuje do role "samozvaného vychovávače"...
Navíc způsoby jízdy, kterými se tu Hrabosh občas vytahuje, nejsou nic, čím by se měl člověk chlubit...
Pokud by Hrabosh jezdil autem, byl by to s tímhle chováním jen další Trpišovský...
Prdlajs. Snažím se toho blbce upozornit že předjíždí cyklistu a nedodržuje bezpečný odstup.
Asi patříš do kategorie lidí, kteří když je před horizontem někdo předjíždí na plné čáře a počítá s tím, že se na silnici vejdou tři auta vedle sebe, tak zpomalíš zajedeš ke kraji a ještě se na něj usměješ a zamáváš mu. Nebo dokonce dupneš na brzdy, aby předjíždějící mohl rychleji dokončit předjíždějí manévr.
Bych to zase tak nedramatizoval. Motorkari pry rovnou ukopavaji zpetna zrcatka, kdyz jim osobak provede nejakou botu. V aute mas klakson, na kole to zvonkem nedozenes. Kdyz te nekdo nekde zablokuje aniz by mel k tomu sebemensi duvod, navic te tim ohrozi, tak mu prece nebudes jeste dekovat? Kdyz si to nechas libit, priste to udela s gustem znova. Kdyz se budes branit, priste si to rozmysli...
Mimochodem co rikate na oblibenou "vychovu" ostrikovaci?
uz to vlakno nejak nejde zanorovat :(
Ridic auta, za kterym jedes nebo ktere te predjizdi pociti nahle nutkani umyt si celni sklo ostrikovaci, takze ti da "sezrat" to svinstvo, co se do smesi dava.
Stalo se mi to uz vickrat a neprislo mi to jako nahoda - samozrejme se muzu mylit. Vzdycky jsem premyslel, jestli jsem mu neprovedl nejaky manevr nebo neco, ale neprislo mi. Teda u jednoho stribrneho SUV snad to, ze jsem se na predchozi krizovatce zaradil do prostredka pruhu pred nej. Bylo to na cervenou, za mnou na doraz jeste nebyl, takze pisteni brzd se nekonalo a rukou jsem mu ukazoval, ze tam jdu...
SEM TO MĚLO BÝT :D
Jinými slovy, člověk který jede z bodu A do bodu B po dálnici, která dojede ke Praze a nemá napojení na okruh si veme kolo projede Prahou, pak si přesedne na auto a pokračuje do bodu B.....
Ne, zaplatí mýtné. Nebo pojede celou cestu autobusem. Nebo dojede na kraj Prahy, zaplatí za využítí městské infrastuktury (MHD) a na druhém konci nastoupí do auta a bude pokračovat. Mě je vcelku jedno jak projede. Zkus mi vysvětlit proč použití silnice MUSÍ být zadarmo.
Ergo kladívko nemá být lékařská péče za všech okolností také zadarmo? A MHD?
Spotrebni dan za paliva teda neberes jako prispevek na infrastrukturu? A proc by nemeli platit za pouziti silnice cyklisti a chodci? A k cemu jsou dane? Na tyto otazky neexistuje jedina spravna odpoved.
Samozrejme muze byt pouziti silnice zpoplatnene vice nez je, a ja pro to klidne budu, ale za predpokladu, ze stat bude vybirat na sluzby, ktere poskytuje, mene penez. Osobne jsem zastancem vetsiho preneseni nakladu ze statu na lidi a snizeni mnozstvi penez prerozdelovanych statem.
Jinak mytne samo o sobe nesnizi objem tranzitni dopravy, snizi leda objem dopravy s cilem v centru. V zavislosti na vysi mytneho se zmeni vyuzivane trasy ve prospech tras delsich ale bez mytneho. Proto je potreba spolecne se zavedenim mytneho resit i tranzitni trasy.
Pardon ?
Ona existuje nějaká flexibilní meziměstská MHD, která krom kapacity nabízí spolehlivost, pohodlí a čas automobilu ?
Která jízda autem po silnici je zadarmo ?
Já takovou neznám :D, krom lidí co jezdí na EPG, LPG a minority s ekocertifikací na E85
Ano, jízda automobilem je pohodlnější z mnoha důvodů o nichž nehodlám diskutovat. Nicméně proč by měla být infrastruktura pro tento druh dopravy k dispozici zdarma?
Psal jsem využití veřejné infrastruktury zdarma. O jízdě autem jsem nic nenapsal.
Ahá ták já tomů úž rozumím víc néž přédtím jestlý měéé slyšítéé
A tak proč jsi napsal toto ? :
Zkus mi vysvětlit proč použití silnice MUSÍ být zadarmo.
Kde a komu za tu silnici v Praze platíš?
Na benzínové stanici
Státu
V místě svého daňového plnení
Pražskému podílu ze státní daně
Na některých pražských silnicích na poště
Kde si kupuji dálniční známku
Napadají tě ještě nějaké otázky ?
Ano.
Pokud si tímto způsobem představuješ daňové určení, tak mi prosím prozraď z čeho bys navrhoval platit třeba takové školství.
Dále kde bereš jistotu, že ty peníze stačí? Nedávno jsem Ti tu počítal, že díra pod Hradem se zaplatí asi za 360 let- tedy bez toho že by bylo nutné ji v průběhu té doby jakkoliv udržovat. Nechápu proč stále "zapomínáš" argumenty, které jsi dostal před pár týdny.
Kde v Praze potřebuješ dálniční známku?
Jak se jmenuje položka na účtence od benzínové stanice. Je tam něco jako "kupon na užití silnice"?
Jen pro pořádek - jmenuje se to DPH a v palivu ukrytá spotřební daň.
Noch einmal. A pokud bude DPH a spotřební daň z paliv použita na úhradu výstavby silniční infrastruktury, z čeho bude hrazeno třeba školství?
DPH ž učebnic to asi nepokryje. A žádné další daně v oblasti školství moc nevidím.
Já tu tedy (modifikovaně) zopakuji co jsem již psal jinde:
DPH se platí ze všeho, takže nevím proč ji započítávat, spotřební daň je cca 70h/km.
Když budu počítat, že po třeba Blankou projede průměrně cca 130.000 aut za den, tak se za rok z kilometru na daních vyždímá cca 33 mil. kč (=130.000aut*0,7kč*365dní). Tak se nám zaplatí zhruba za 150 let. Nezapočítávám údržbu, náklady na Policii, osvětlení, odvětrávání, opravy. A pořád mi není jasné z čeho se má platit školství.
Takže pro pořádek- kde a kdy si motorista za Blanku zaplatí tržní cenu?
také tam nezapočítávám zhoršení životního prostředí, ztrátu daňového výnosu v důsledku vyšší nemocnosti obyvatel, výdaje na státní aparát (odbor dopravy, dopravní inspektorát), ztráty způsobené zraněními způsobenými v důsledku dopravních nehod (v současnosti jsou hrazené ze zdravotního pojištění) atd.
Je to hodně zjednodušené. Nicméně mě jen těžko přesvědčíš, že "tunel motoristé zaplatí na daních a ještě spousta peněz zbyde". Je to přesně naopak. Motoristé jsou společností dotováni.
A myslím, že je vcelku legitimní otázka proč. Co z toho společnost má? Není cena (za to co dostává) příliš vysoká?
A nemas pocit, ze uz se to pomalu vyvinulo tak, ze spolecnost JSOU motoristi? Kolik domacnosti nema auto (ani firemni pro soukrome pouziti)? Kdyz po mne nekdo chtel neco odvezt tranzitem, nikdy nerikal NEMAM AUTO, ale vzdycky MNE SE TO DO AUTA NEVEJDE.
Školství se neplatí z kapitoly rozpočtu státu ?
Ten se neplní z daní ?
To jsou mi noviny.
Aha tak díra pod hradem se zaplatí za 360 let, popravdě tak to jsem asi nečetl, vzhledem k ekonomické kvalitě tvých některých příspěvků jsem asi ani o nic nepřišel.
A za jak dlouho se zaplatí mosty přes Vltavu?
Kanalizační štoly ?
Tunely metra ?
Tedy tvojí metodou výpočtů ?
Že bych ji překvapivě potřeboval na dálnicích a a těch částech okruhu, které jsou katastrálně v Praze ?
Z jakých daní? DPH z pohoných hmot na silnice, spotřební daň z pohonných hmot na silnice. Spotřební daň z chlastu na záchytky a podporu lihovarů, dph z potravin na podporu zemědělství, dph z oblečení na podporu textilního a oděvního průmyslu...
Takže nám tu zbývá leda DPH z učebnic. To asi nebude stačit...
aaa, promiň, poněkud mi splýváte. Počítal jsem to Joeovi: http://www.nakole.cz/diskuse/13105-co-me-dnes...
Kromě toho příspěvku si taky pročti diskusi okolo něj. Je tam argumentačně rozvinutá úvaha o rozpočtovém určení daní na výstavbu silniční infrastruktury.
úvaha o rozpočtovém určení daní zde: http://www.nakole.cz/diskuse/12824-dnes...
"Mě je vcelku jedno jak projede. Zkus mi vysvětlit proč použití silnice MUSÍ být zadarmo"
Mě je vcelku jedno jak projedeŠ. Zkus mi vysvětlit proč použití silnice MUSÍ být zadarmo - PRO CYKLISTU.
Ergo kladívko, nemysli jen na sebe a na 2-5% cyklistů. I v Kodani se smí jezdit autem, i když se to nezdá :-))
Regulaci pěší a cyklistické dopravy bych začal řešit, až investice do infrastruktury určené pro tyto druhy dopravy bude v Praze dosahovat několika miliard ročně bez toho že by byla v dohledné době šance na zlepšení situace.
Bych si dovolil poznámku.
Doprava, na technologickém vrcholu příslušné doby byla v historickém centru vždycky, jinak to nebylo centrum ale odumírající rezervace.
Jestli si někdo myslí, že kdysi dostavníky přeložily lidi do nosítek, formani dali náklad na kolečka a ruční kárky někde na první poštovní stanici nebo se prostě rozhodli "jinak" tak je vedle jak ta jedle.
Tuhle jsem četl, že jen obsluhu prvního pražského nádraží tvořilo zhruba 500 drožek, povozů, kočárů a koňských tramvajáků.. což mi evokuje značný chaos, vysokou hladinu hluku obručí na kočičích hlavách, metráky trusu hektolittry moči...
Těch nádraží pak bylo v centru Prahy několik.
Takže se taky může stát, že taková změna dopravních návyku udělá z centra Prahy místo, kde se bude báječně jezdit na kole ovšem v podvečer to tam nebude město, ale vylidněná cyklorezervace.
Hašek, tedy Švejk, vymetal pražské hospody od Nuslí až po Karlín. Pěšky, víme?
Protože neměl na drožku, vědí ?
Na drožku v té době neměl skoro nikdo, vědí? A všimnul si, že pajzly v centru Prahy byly v té době vcelku prosperující a slavné podniky a centrum nebylo "mrtvé"?
Jasně těch několik Pražských drožek bylo pro místní zbohatlíky :D a do těch pajzlů si hospodští vyráběli zboží vě sklepě z nějaké tajné instatní esence....
Já tu snad požaduji nulovou variantu (tj. zákaz vjezdu všech vozidel), aby si hospodští museli zboží vyrábět ve sklepě? Závozník normálně zaplatil mýtné a hospodskému zboží přivezl (k čemu myslíš, že sloužily ty domečky na koncích mostu Legií?)
To si trošku zploštil, Hraboshi, viď?
Já nemám nic proti vymetání hospod, ale troufám si říct, že do centra jede nebo jde pár lidiček sem tam i za prací. Já se teda moc omlouvám, ale já taky.
Hašek pracoval v redakci. Taky tam chodil pěšky.
Chtěl jsem jen říci, že přítomnost automobilů není nutnou podmínkou pro "život ve městě".
kristovanoho ještě tu o tom jak před zavedením automobilu neexistovaly chodníky...
Jerome Klapka Jerome jezdil do práce vlakem. A na nádraží chodil 45 minut.
Nemám pocit, že jeho tvorba by tím nějak utrpěla.
týjo to je už druhý spisovatel co nám dáváš vzorem
No Jeroma Klapka Jerome měl zjevně na vlak a neživil se fyzickou prací :D
To většina lidí, co jedou po Praze autem taky.
jojo například můj opravář kotlů z uhříněvsi rád naloží štafle, diagnostiku a pohotovostní 20 kilový kufr na rameno a vyrazí pěšky 15 minut na vlak v Uhříněvsi, šoupne to na Hlavák, tam přestoupí na Berounsko-Úvalskou střelu a pak dojde 20 minut k nám z nádraží bude u nás dvě hodiny a šup vyrazí k dalšímu klientovi vlakem .......
Chceš mi tvrdit, že většina lidí cestujících autem jsou opraváři kotlů se štaflema? V tom případě, na to aby se uživili, tak by tu musel být nějaký opravář alespoň 2x denně.
Nechápu proč by měl jezdit vlakem.
Ty, jo.
To já kdybych věděla, že budu psát jak Klapka Jerome, tak demonstrativně upálím své auto a budu chodit pěšky na nádraží 45 minut..., co 45. Celou hodinu budu chodit.
Před sto lety opravdu nebyla přítomnost automobilů nutná pro život. Leckde tehdy nebyla ani elektrická přípojka, o telefonní ani nemluvě.
Praha neměla žádné letiště a ani jedinou BTSku.
Vyplývá snad z toho něco pro telefony drátové či bezdrátové?
A jakpak byla Praha velká tehdy a jak je velká dneska ? Tehdy byla oblast dnešních sídlišť (třeba Chodov) pro pražáky stejně vzálená, jako třeba Kolín...
Pst ..... to se nesmí takhle říkat
Poštovní stanice Běchovice byla normálně nocovací zastávka daleko za/před Prahou :)
Ze silnice z Chodova do centra Prahy například auta nemohla vytlačit chodce a cyklisty, protože se začala stavět až roku 1886.....
Baví mě ta stará mapa na seznamu, tam je tohle vidět, málokdo dnes ví, že náš okres Smíchov byly všechny vesnice od smíchova, přes Střešovice, Stodůlky, Jinonice až do Středokluk. U nás byla přepřahací stanice, takže to trvalo asi dost dlouho dojet k nám na vesnici, mně to trvá dneska asi 50 minut k hlavnímu nádraží MHD :-)
http://tinyurl.com/5v284ko
strana 49
Nepřátelské prostředí pro auta vytváří magistráty měst již dnes. Nedostatek parkovacích míst, žádná parkovací místa zdarma, dodatečné mýtné (formou vytvoření pastí a výběru pokut za uměle vytvořené přestupky). Přímé zpoplatnění vjezdu by znamenalo jen další zvýšení nákladů pracujících lidí.
Je to proto, že tyto koncepce dělá stát, který se již mnohokráte osvědčil jako nejhorší hospodář. Utěšeně mu konkurují soukromé subjekty, které za soukromé peníze vybudují v okolí obchodní centra, průmyslové zóny, kancelářské komplexy, a samozřejmě obytné zóny. Tam si stanoví svá pravidla, která samozřejmě reflektují současné požadavky, např. dostatek parkovacích míst, většinou zdarma.
Produktivní subjekty (tj. soukromé firmy, podnikatelé a jejich zaměstnanci) logicky využívají těchto nových center, zatímco centra a okolní čtvrtě měst zůstala obsazena neproduktivními subjekty a začínají vyhnívat zevnitř.
bastardi. Měli postavit více garáží a parkovacích domů...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A1...
K prvnímu odstavci - moje osobní zkušenost: 8 let jsem si snažil namluvit, že je konec dob, kdy jsem se neobešel bez auta. Pokud jsem v Brně - do středu města pěšky 20 minut, šalinou 10 minut, na kole 7. Autem to pro mě představovalo 10 minut (pokud jsem auto neměl v garáži a měl je u baráku), další čtvrt hodiny hledání místa k zaparkovaní + poplatek za parkování.
Ovšem v těch osmi letech bylo vození služebním autem, autem z půjčovny a taxíky (vše pouze pracovně). Vše ostatní kolem.
Vloni jsem nutně potřeboval absolvovat asi dvacet mnohasetkilometrových jízd a to s absolutně nepředpokládaným odjezdem. Po úvaze jsem vyloučil taxi (ekonomika), vůz z půjčovny (ne vždy je okamžitě k dispozici), služební (nerad jsem zaskakoval řidiče s neplánovaným odjezdem, navíc nemám rád někoho v zádech) a sám sebe ukecal, že si auto koupím (chybná, naprosto neekonomická úvaha okecaná leností). Spolunáklady - několik set tisíc za garáž, aby byla do 500 m od baráku, stejný problém se zaparkováním v centru, který mně byl znám. Tudíž - vloni několik jízd v průběhu čtvrt roku (najeto 11 tisíc km), jinak auto stálo, pak jsem auto předal na půl roku do užívání vnukovi, letos jsem absolvoval 3 jízdy svým vozem, 7 jízd služebním a asi 10 jízd taxikem.
Veškerá léta studovaná ekonomika v souboji s praxí šla do .........
Vidíš, kdyby sis koupil motorku, mohls tomu říkat zábava a né prachy utracené za auto:-)
Motorku mám několik let odstavenou (ovšem plně funkční) na chatě. Mít motorku zde je totéž jako kolo - použití pouze za pěkného počasí (vím, jsem srab, nejezdím na kole za jakéhokoliv počasí).
Ještě k tomu magistrátu - bylo by nabídnuto, že dostanu parkovací místo ve středu Brna (za 30 000,-Kč/rok).
cca 8Kč za m2 a den je při záboru běžná částka (v Praze je obvyklých 10kč/m2/den)
Jenze Ti jen tak neumozni nechat si vytvorit trvaly zabor v podobe jisteho parkovaciho mista. Nedostalo by se na vsechny. Jak jsem uz nekde psal, nejspis jedina moznost je mit paletak trvale pred domem a parkovat na nem. 8-) A to by mohlo i vyjit levneji... 8-)
K tomu dodám - když mi bylo nabídnuto to místo k parkování, nikdo se mi nemohl zaručit, že když tam přijedu, nebude tam stát cizí vůz. A to už jsou z mého hlediska komplikace (volat nějakou represivní složku, někoho nechat trestat...).
Skutečný podnikatel by si založil (nebo koupil fungující) odtahovou službu. V mezidobí bude vydělávat, když budeš potřebovat zaparkovat, dáš to své firmě befélem.
Nakonec - na to nebudeš potřebovat ani magorátem vyhrazené místo.
Vše, co souvisí s mojí činností, se snažím podnikatelsky zastřešovat. Odtahové služby napojené na policii (ať městskou či státní) již jim tolik nasypali do volátek, že je nemíním přeplácet. Musím počkat, až se rozhádají.
A podle tohoto vzoru to dopadne jako pri zavedeni parkovacich zon. Vsude kolem ze zhorsilo parkovani. Treba na Smichove, kolem Fidlovacky, ... Obavam se, ze obyvatele oblasti "tesne mimo myto" by si P+R dost hlasite vyzadovali.
Proč? Stačí zavést rezidenční zóny a tvrdě vymáhat jejich dodržování.
Jestli někdo "tak nutně" potřebuje jet autem, tak se nepochybně najde dost developerů, kteří v místě vybudují zpoplatněné parkovací kapacity.
Ano a regulovat ten počet rezidentů.
Protože jak je možný, že vždy po zavedení rezidenství přibude rezidentů ?
Jak je možný, že po zavedení sudých a lichých dní podle značek aut přibude aut ?
Jak je možný, že po zavedení ekoznámek na vjezd jen pro moderní ekoauta je za chvíli má každý ?
Každý tlak vyvolává protitlak, ovšem chápu, že s jistou větší mírou represe by to šlo ukormidlit :D
Proč represi? Rezidentství zpoplatnit a byl by klid :)
A mas to prazdne centrum, o kterem tu par lidi baji.
Ty, Vrata, mozna Banan a snilard si koupite "clenstvi" a ostatni si koupi vic benzinu a budou dojizdet. No a v centru budete nadavat na predrazene sluzby, obchody a podobne, protoze budete ve vsem platit rezidentstvi firem, mytne, parkovne, ...
Pak zacnete za sluzbami a nakupy jezdit mimo centrum. A pevne verim, ze nekterym z vas nakonec budou tasky tezke (manzelkam?) a budou nadavat, ze se do centra spatne dostava autem a ze to je drahe... 8-)
bych se vykašlal na shánění rezidentství, stejně by mi k ničemu nebylo (možnost parkovat auto před barákem).
Mýtné mi nevadí. Zkrátí se doba, kterou prostojí dodavatel v kolonách (kterou teď platím).
Rezidentství- hele a co kdybychom žádali zrušení rezidentství v nebytových prostorách? Protože tím by prokazatelně podnikatelům poklesly náklady.
A to jsou prave ta P+R, o kterych jsi psal, ze nejsou potreba.
Zbudování P+R z veřejných prostředků (které by byly k dispozici zdarma) nejsou potřeba pro zavedení mýta. Pokud si to někdo bude ochoten zaplatit, může.
Nicméně v tuto chvíli je třeba pod Palachovým náměstím skoro prázdné podzemní parkoviště...
Popravde ani o tom parkovisti nevim. Ale dostat se k nemu, to uz je vjezd do sirsiho centra, ne? Nebo kde by podle Tebe tak byla rozumna hranice?
magistrála, údolí Botiče, pravý břeh Vltavy. Mezi Legií a Klárovem levý (Karmelitská zpoplatněná).
Takze myto + parkovaci zony by zahnaly k Fidlovacce a na Smichov jeste vic aut, nemas pocit?
A? Ty snad znáš dopravní řešení, které by vyhovovalo úplně všem?
Myslim, ze je vzdy potreba najit nejaky pojistny ventil a nekam smerovat pretlak. Jako pri zavreni magistraly na hotovy okruh. Pri uzavreni centra by bylo idealni najit v okoli par mist pro velkokapacitni parkoviste. Praha ma dost kopcu, treba by do nich slo tu a tam neco zahlodat...
A samozrejme kolem upravit i parkovaci zony. A urcite i jine veci, o kterych nemam sajn. Mozna se mylim, ale zpoplatneni vjezdu by dle meho vedlo ke kolapsu.
Mozna by bylo rozumnejsi alespon postupovat zvolna - co takhle po vzoru zapadnich sousedu zavadet Umwelty?
Pleteš zpoplatnění a zákaz vjezdu. Zpoplatnění by mělo hlavně důsledek v racionalizaci využívání automobilů.
Máš pravdu v tom, že by se určitě daly postavit podzemní garáže. Ale tam jedno místo vyjde na 0,5-1 mil. kč. A kolik lidí si může dovolit tohle koupit?
Myslel jsem verejne garaze, kde by parkovali ti, kteri dal pojedou na kole nebo MHD.
Zpoplatneni i castecny zakaz vedou k castecnemu omezeni alespon nekterych negativ. Myslim, ze tohle bychom mohli klidne opsat.
Když to srovnám s obvyklým nájmem za byty, tak by z toho mohl být nájem řekněme 4500kč měsíčně, nebo 200kč/den.
Takovéto rozepisování nákladů do všech možných kolonek je přesně ten důvod proč je jízda autem v porovnání s veřejnou dopravou "tak levná".
Srovnej třeba- dispečer MHD je zaměstnanec DPP (nebo Ropidu) a plat mu jde z rozpočtu MHMP. Tyto náklady promítá dopravce do ceny jízdného
Dispečer IAD (dopravní policista) je placen z rozpočtu MD. Kam se promítá tento náklad?
Stejné to je s garážemi. Když jedu metrem platím si tím i provoz depa. Garáž pro auto dostanu zadarmo- Proč?
Ja psal zdarma? Ne, zpoplatnene, ale tak, aby spolu s modrymi zonami nediskriminovala rezidenty. A zpoplatnene motivacne - treba tak, ze k cene parkovneho dostanes hodinovou jizdenku zdarma, nebo si u nich koupis zvyhodnenou celodenni.
Jj, rezidenční zóny... Pak ale nezapomeň i třeba na to, že si domů pozveš řemeslníka/y a kromě jeho práce + materiálu si hezky připlatíš i za povolené parkování jeho auta před Tvým barákem...
Takhle to totiž nedávno měla kolegyně bydlící na P7, na místní radnici zařizovala parkování dodávky elektrikáře pouze přes den, 5 dní za sebou, který jim dělal nějaké úpravy v bytě. P7 si za to řekla 3000,- Kč ! :-/
Každá dobrá věc má i svůj rub...
A když budu bourat jádro a přistavím si tam kontejner, tak to snad budu mít zadarmo???
Další věc je, že elektrikář může přijet před barák, vyložit materiál (za to ho nikdo pokutovat nebude), pak popojede na nerezidenční parkoviště a tam to nechá celý den.
Večer si zas auto popoveze k baráku (tedy pokud bude potřebovat něco odvézt). Ještě se mi nestalo, abych nemohl zaparkovat v Tusarově. Platí se za to asi 15kč/hod. Když si vezmu, že elektrikáři se platí 300kč/hod + materiál, tak to není zas takový peklo.
To teď nejsem schopen říci přesně jak to tam u nich bylo a ani proč to auto musel mít celou dobu před tím barákem... Asi k tomu nějaké důvody ale byly...
Mne jenom překvapila ta dost vysoká suma, co si za to jejich radnice řekla, no.
Problem je, ze jsou mista, kde v rozumnem dosahu proste nezaparkujes. A i kdyby se Ti to povedlo, musis tam co 2 hodiny behat predplatit si dalsi. Kdyz musim neco dovezt na IPP a zustat tam pak, je to docela otrava.
Taky je otazka, jestli si elektrikar za ty obstrukce s autem jeste neprirazi...
http://www.garazeslovan.cz/cenik.html a jedna stanice tramvají (pokud to neujdeš pěšky).
Z elektrikáře se stane cestovatel a pochopitelně si ten čas nechá zaplatit, jako by elektrikařil. A nedej bože, aby přišel na něco nepředpokládaného a musel pro to jít do auta... Při několika takových zákaznících týdně by už to bylo poznat na jeho skutečné produktivitě - tím pádem by ale už nestíhal a spolu s ním by se tam uživil ještě další elektrikář. Vlastně by to pomohlo k větší zaměstnanosti... :-))
Zajímavou úvodní studii vytvořil nedávno ÚRM: http://www.urm.cz/cs/clanek/335/humanizace... . Vřele doporučuji projít až do konce, mimo jiné se tam boří obvyklé pražské dopravní mýty:
- "magistrála (a provoz v centru Prahy) je především tranzit"
- "magistrála (a provoz v centru Prahy) jsou především rezidenti."
- "tunely za Muzeem pomohou zklidnit centrum města"
Je tam pak tedy závěr, že humanizace magistrály by (bez negativních vlivů na jiné komunikace) byla možná při snížení intenzity IAD v centru o 15, potažmo 30% (podle stupně zklidnění), a doporučením, že bez mýta to nejspíš nepůjde. Což je ovšem věc, o které si budu teprve zjišťovat víc - imho se dá s vhodnými "okrajovými" podmínkami té humanizace docela dobře laborovat různým směrem (třeba tím, že kdyby se magistrála omezila současně s otevřením Blanky a déčka /které ovšem tak rychle nebude, neb víme proč/, tak by to mohlo jít i bez mýta -- ale to je v tuto chvíli můj nepodložený odhad, závisející mimo jiné na možném vedení déčka v centru, a asi padesáti dalších podobných "prkotinách".)
Otevreni okruhu a soucasne priskrceni magistraly povazuji za jedine mozne a skoro nekonfliktni reseni. Cokoliv jineho prinese vasne, politikareni a korupci.
Kterého okruhu, případně kterých částí? :)
Kompletace okruhu kolem Prahy tak, aby ji bylo mozno objet kolem dokola po silnicich akceptovatelnych pro dalkovou nakladni i individualni dopravu. Nechci zabrednout do diskusi o vnitrnim x vnejsim. Sice si myslim, ze oba by byly prospesne, nicmene pro opravdu dalkovy tranzit je asi dulezitejsi ten vnejsi.
To už možné je. Nebo snad chybí propojení mezi nějakými dálnicemi?
Možná mezi D5 a R7, ale co je dokonalé...
To je jediný funkční úsek :-) Opravdu chybí mezi R7 a D8, to znají v Kralupech... Já bych nepouštěl auta do Národní a okolí, a na nábřeží, proveditelnost je už ale horší :-(
Za mého mládí se v případě potřeby zapojovala za autobus ještě vlečka. (Škoda RTO 706?)
No nejsem zase tak starý, ale už hodně pamatuju.-))
Osobně tohle neřeším, protože žádný spoj který by mi vyhovoval nejede. Takže buď se "nacpat" do auta ke kolegovi - pokud má místo, nebo jet svojím.
je možné snižovat provozní náklady. Například by jezdila sóla, byly by více nasazovány krátké busy, méně vagonů metra atp.
A když by se objevily na obloze temné mraky tak by se zase doparava předělala na normální provoz. Hm.
To je takový problém ve vozovně/depu na začátku směny připojit další vůz? 8-)
Navíc se to dá plánovat s předstihem: http://chmi.cz/ (stačí několik hodin a to jsou předpovědi už hodně přesné), případně se dají tahat data ze sčítačů.
Zajimalo by me, kolik se usetri tim, ze misto dvou vagonu tramvaje pojede jen jeden. Podle me to bude celkem zanedbatelna castka v porovnani treba se mzdovymi naklady.
Takový tramvaják vyjde řekněme na 240kč/hod. Při rychlosti okolo 15km/h pak vychází tramvaják na 16kč/km.
Když to srovnám s provozem (a amortizací) osobáku, tak to zanedbatelný poměr asi nebude.
Naja, nezapomeň, že osobák jede nejkratší cestou od dveří ke dveřím.
MHD jede prázdná z vozovny, obrovskýma oklikama, zastavuje na zastávkách a rozjíždí se, jezdí úseky prázdná...
Nejlepším důkazem její drahoty je to, že je dražší než auto, i přesto, že je dotovaná z peněz nás všech, tedy i těch, kteří ji nepoužíváme.
Vzhledem k tomu, že odpisy jsou za rok, nikoli za km, tak se opravdu zas tak moc neušetří. Zrovnatak se neušetří za řidiče, co bude sedět v depu / vozovně a čekat, jestli se ten mrak vyprší nad Berounem nebo přijde až do Prahy.
v dnešní době stačí sledovat chmi (teda mimi dobu kdy se k nim připojuje moc lidí) a konektovat operativně k tramvajím vleky pro kola:D.
Pohotovostní tramvajový pluk na každém strategickém místě :)
Není nic smažššího.
Jakože opotřebení tramvají, kolejí a spotřeba elektřiny není závislá na tom kolik ujedou km?
Nevím proč by řidič měl sedět v depu. Přijde normálně na směnu do vozovny a buď pojede solo nebo dva vozy. Kde je problém?
Proč mě to jen logikou připomíná výstavbu ekologických zdrojů elektřiny,cudně zálohovaných jadernými uhelnými a plynovými zdroji. ? :D
Takže ve vozovnách a depech budou stát stroje za několik desítek a milionů aby byla "připravena kapacita" jako operativní záloha špatného počasí ?
Já to úplně vidím.
Milý občane, nakoupili jsme tramvaje a autobusy, které nevydělávají a stojí ve vozovně, udržovat, pojišťovat s splácet se musí ale to nevadí, protože až nebude sluníčko tak se svezete :D
Vmanipulováváš se do mimoběžné diskuse. Moje odhady naznačují, že MHD ve stávajícím rozsahu (ale lepší kvalitě a především vyšší rychlosti) bude v Praze potřeba především pro ty, kteří přejdou z aut. Dále naznačím něco v tom smyslu, že VHD s jistými standardy kvality (tedy např. obsazenost ve špičce max. 4) pobere v případě špatného počasí 5% snížení cyklo modal splitu jako prd a dále, že podle dopravní ročenky klesají v zimě v Praze výkony IAD pod prázdninové hodnoty, takže i zde je kapacity pro cyklouny až až. Někdy se o tom rozepíšu na PNK nebo Dopravním webu.
Ano, tyto odhady naznačují, že z pohledu zatížení (intenzity) MHD i IAD je lautr šumafuk jestli někdo jede na kole (pokud to není zrovna půl města). Akorát na ulici na kolech ti lidé podstatně víc překážejí než kdyby zůstali sedět v autobusu ;-)
- Existuje pozitivní korelace mezi podílem cyklodopravy a průjezdností města pro IAD. Ať už je to příčinná souvislost, nebo jen korelace podložená tím, že města, která cyklodopravu podporují, mají současně lepší územní a dopravní plánování, výsledek je takový, jaký je.
- Cyklo překáží jen ve městech, které pro něj nedovedou vyhradit prostor a jen těm řidičům, kteří ho nedokážou vydejchat.
- Aby se dalo vecpat z aut do MHD těch cca 10% modal splitu, který se do centra Prahy nevejde, je třeba ve veřejné dopravě nabídnout něco víc než každodenní 5N.
- V lednu a únoru IAD jezdí o 10% míň a když jednou za měsíc prší tak, že na kole nikdo nevyjede, tak se ten nátřesk snese.
Člověka, který by v den stávky střílel lidstvo, co se bojí do provozu a po chodníku jelo proto, že pro jejich aktuální modal split kolem 30% nějak nestačily přes noc vyrůst cyklostezky, žádám, aby přestal reagovat na moje příspěvky. Nutnost korigovat pořád tyhle vejšplechty mi bere čas bavit se tu s normálníma lidma. Tímto vracím ban a doufám, že ho nebudu muset vypínat.
- nikoho jsem střílet nechtěl
- na silnicích bylo ve čtvrtek místa dost a provoz byl minimální, nebyl nejmenší důvod jezdit po chodníku
- - -
Pokud Vás zatěžuje odpovídat na mé příspěvky - já Vás k ničemu podobnému nenutím.
Teď jsem jen reagoval na Vaše překvapivé tvrzení, že pokud cyklisté přesedlají na MHD, není to na zatížení MHD znát. Logicky pak obráceně pokud se rozhodnou jet (tedy pokud se modal split pohybuje na pár procentech), nijak to MHD nepomůže. Prostě jen je na ulici místo jednoho autobusu několik vozidel - autobus a několik kol. Což je jen komplikovanější řešení dopravy resp řešení jehož zvládnutí je dražší a složitější.
http://cestovani.idnes.cz/na-kole-pres-prahu...
To je ale pako.
Proč mám pocit, že ten reportér jel schválně tak, aby mohl nadávat na to jak je to pro cyklisty špatné?
Nepřijde mi to tak strašné - na začátku upozorňuje, že se snaží vcítit do role pražského cyklisty - začátečníka. Souhlasím s ním, že např. křížení na branické straně barrandovského mostu je značeno mizerně: osobně tam jezdím tak třikrát do roka a vždy znovu váhám, protože jediné, co si z minula pamatuju, je, že je tam problém. :-)
Východ Prahy je opravdu orientační peklo, nejezdím tam často, a když jo, ztěžka hledám cestu.
Ale nesouhlasím s ním, že cyklopiktokoridory jsou na nic - mám opačnou zkušenost. A pokud jde o orientaci, i cyklisticky vyhlášená města v zahraničí bývají pro nováčka a cizince dost oříškem. Ono přehledně proznačit nepřehledné město je prostě hodně náročné.
Kecá. Cyklista začátečník si najde trasu třeba zde:
http://www.prahounakole.cz/mapa_klobouk/trasa...
A nebude jezdit na z Lužin na Palmovku přes Malešice.
Můžeš mi třeba vysvětlit proč se cpe do Dalejského údolí, když může projet Centrálním parkem a jet Prokopákem (a do Prokopáku navádí cedule z celého sídliště)? Že by nemohl v Prokopáku držkovat na zvlněný profil, štěrk a neprořezanou cestu?
Mě to přijde jako kdybych jel ze Smíchova na Zbraslav a zakázal si jet přes Chuchli, Braník a Barrandovský most a ilustroval na takové trase jak je ježdění autem po Praze pomalé.
A když už jede na vejlet, proč tedy nejel podél Botiče do Petrovic, Uhříněves, Počernice, Kyje, Rokytku?
Protože tam vede velmi dobrá cyklotrasa/stezka? Musel by konstatovat, že "strááášně drahá" cyklostezka pokračuje a tudíž má smysl?
Vidíš tohle jsem sem chtěl sám dát :)
Vlastně i vy stejném duchu.
Autor pracoval asi v totálním pomatení mysli nebo co.
Když si odmyslím totálně nevhodně zvolenou trasu ve smyslu pojedu na jih, pojedu na východ pojedu na sever pojedu na západ a pojedu na jih a jsem tam, tak si stačí prohlédnout fotografie a je jasno.
Mě třeba pobavil komentář schválně ponechaného makadanu před mostem přes Ocelářskou " nezbylo na asfalt" ... hovno nezbylo, je to zpomalovák kvůli bruslařům aby se jim nerozjelo na most a pak se nedivili:)
Nebo fotka číslo 3 "tady se někdy brzdí na krev" ... no to je jasný, že se na takovým místě brzdí
Nebo cyklopruh s Bus na fotce 11 ... no já nevím já koexistuju s busy celkem v pohodě :)
I celkem základní hledač tras na seznamu najde cyklisticky příjenější volbu s funkcí "dám přednost cyklotrasám" 22 km 1 hod 13 min
nebo s občas využiju cyklotrasy s 20 km a 1 hod 5 minutama ...
Místo autorových 40 ...
Mě by spíš zajímalo co tam dělal a jak se tam dostal :) Jet cestou z Lužin na Palmovku po Záběhlické směrem od Zahradního města do Michle přesahuje moji invenci.
i mou
Sakra my souzníme :D
To je tak vzácné, že si to zaslouží spešl koment :-)
Není toto skrytá reklama na prodejnu spešlů :)?
Né vážně, s Hrabošem asi zjevně musíme mít společného nepřítele aby jsme se rámcově shodli :)
http://nd04.jxs.cz/780/834/5020cfd038_72950667... ?
:)
Ale jo... na druhou stranu ten si, alespoň NÉ viditelně, nenahrabal + má kolo, běžky, objímá stromy a někdy byl svým způsobem vtipnej
v lecčem lze i souhlasit. Např: Slovenská piva jsou dobrá leda tak na proplachování zubních protéz.
Ovšem ovšem, doporučuji je plnit do pet lahví cca 3-4 cm nade dno a vešet kolem bydliště.
Na vychytání sršního nebo vosího hnízda není lepšího piva než slovenského + trochu šťávy, snad jen některá piva z lidla mají lepší poměr cena výkon.
On si zvolil predem, co chce clankem dokazat, a tak musel vybrat i trasu tak, aby to tim dokazal :-) Mne stacilo jeho klise o cyklistum nepratelskem centru, ktere uvadel jako duvod te okliky.
Ty muzes treba napsat jako reakci vlastni clanek o ceste se stejnym vychozim a cilovym bodem, kde najedes polovinu kilometru, nepojedes pres zadnej kopec (prekvapilo me, ze ani nenadaval na krpal v Krcskym lese :-)) a jeste pojedes po mene frekventovanych silnicich.
Jak tu mnozí nadávali, tak musí dnes konstatovat - přítel odborář.;-)))))) Ale ze strany pražských politiků to vidím spíše jako mno...momentální verbální úlet, že podpoří výrazně cyklistiku v Praze. Jen chtějí zahrát zase na tu správnou strunu lidem a využít situace a nahonit body. Pokud by tomu tak bylo skutečně, už druhý den po stávce by se začalo něco dít, něco budovat....u nás se ale o všem pouze kecá...
No přítel odborář - já bych to spíše hodnotil jako "společný nepřítel". Což je pro jakoukoliv skupinu mnohem potřebnější než přítel. Vice zde: http://podhledem.blogspot.com/2011/06/jak-jsem...
řekl jsi : Věc druhá je, že nevýletuji, ale dopravuji se a tak se nevyhýbám komunikacím jen kvůli tomu že po nich jezdí moc aut...
No téda, to je skutečně zasloužilý přístup.
Tak mi vysvětli, proč i ti blbý atomobilisté se snaží vyhnout komunikacím kde je moc aut ?
Jinými slovy, to že se někam dopravuješ je sice hezký argument, ale k ničemu tě nadstandartně neopravňuje.
My ostatní, bezcharakterně výletní cyklisté co si po Praze klidně zajedeme 500 -700 metrů, protože pojedeme pohodlněji a bezpečněji, nebudeme tolik čuchat smrad a nebo brzdit ostatní se pak pouze bezpáteřně výletujeme a jak je vidět, děláme to špatně :)
Tak to, že má najeto o pár set, možná tisíc, v provozu víc, je relevantní poznámka, samozřejmě nevylučuji, že po pár tisících km taky nějakého debila potkám.
I když já jezdím obden a nikdo mě neohrožuje, sem tam někdo nepustí do pruhu, ale to ani v autě. Skutečně nevidím rozdíl mezi tím, jak se ke mně chovají ostatní když jsem na kole a když jsem v autě.
Mezi 15.-25. rokem jsem jezdil na kole po městě skoro denně, a to se jednalo o Brno, nikoliv o Prahu protkanou hustou sítí cyklostezek a cyklopruhů. Od letoška jezdím obden. Provoz je hustší, ale zase jsou luxusní cyklostezky prakticky všude, kde je na ně místo (a věčně prázdné cyklopruhy často i tam, kde na ně místo není).
Takže já si myslím, že cyklisté v současnosti mají naprosto luxusní podmínky, nikdy předtím tak skvělé neměli.
Pravidlo kilometry rules lze podmíněčně uznat :D
Pravidlo já se dopravuji neberu.
Pak se budou dopravovat kamiony přes rezidenční čtvrtě nebo traktory po dálnicích.
Angličani mají pěkný výraz common-sense u nás se tomu říká selský rozum, aplikace tohoto pravidla u Hrabošova "dopravuji se, tedy jedu kudy chci" zjevně kulhá...
Myslim, ze skoro vsichni obcas jezdime nejakymi frekventovanymi misty, protoze to je v danem okamziku pro nas nejlepsi reseni. A obcas se holt dostaneme do ne uplne prijemne situace. Ja jen nemam pocit, ze se mi ty neprijemne situace deji porad, spis je to vyjimka.
Obema misty, ktera Hrabosh vyse popisoval, jezdim pravidelne autem (zadneho cyklistu jsem tam jeste nepotkala, takze mne do okynka nebusil :-)) a pro nektere trasy bych tamtudy jela i na kole, protoze to je, co se tyka frekventovanosti, pro me jeste prijatelna silnice a objizdet to Argentinskou nebo kolem Vystaviste po dlazkach by semi nechtelo.
Jsem taky jenom člověk, ale jsou místa které autem raději objedu než bych se tam vláčel nebo stresoval.
Asi to bude tím, že náš rodiný vůz má roční nájezd menší než já na kole:D a tím pádem se leckde cítím na kole lépe než v autě.
Když budu doslovný, tak do centra jsem autem v Praze zajížděl jen tehdy, když jsem tam potřeboval dovést kolo k opravě :) tudíž se v centru Prahy na kole cítím jistější než za volantem ....
Já snad píšu, že to že se dopravuji mě k něčemu opravňuje?
Jen kostatuji, že mým primárním dopravním prostředkem je bicykl. A nejezdím na něm jen "příjemné a pohodlné" trasy (což je subjektivní vnímání a každý to má dost jinak), ale všechno. Prostě to, co by v součtu nepříjemností třeba pro Joea bylo už moc a jel tramvají, nebo by to někudy objel.
Pokud jezdím více km a hnusnějšími místy (protože mám posunutý práh vnímaného nebezpečí), mohou se tyto faktory pěkně posčítat a na nějaké vypečené manévry narazím mnohem častěji.
A že nezastavuju a neuhybám v zatáčce ve které se nedá ani zastavit ani uhnout mi přijde vcelku přirozené (o pár metrů dál, kde se vejdou, auta pouštím).
Hm. Já zajížďky přímo nenávidím. Ne teda kvůli mně. Jako Hrabosh jezdím prakticky všechno, a někdy se v tom dokonce vyžívám http://www.prahounakole.cz/2011/02/muj-spek/ ;-)
Ale takováhle věc znamená obvykle bariéru v prostupnosti území a tedy snížení atraktivity kola pro průjezd obecně. Ono se řekne, je to 500 metrů, komu to vadí? Ale když vyhledávám pro lidi trasy, tak vidím, kolik z nich má "koeficient zajížďky" ( fyzická vzdálenost / vzdušná ) víc než 2. S výjimkou náročných stoupání neberu jako normální, aby rozumný způsob, jak se dostat mezi nějakými dvěma místy vzdálenými pět kilometrů, znamenal jet kilometrů deset; třeba právě proto, že mezi pěti a deseti kilometry leží pro spoustu lidí hranice pro denní dojíždění.
Ostatně, výpočet tohohle efektu je jednoduchý: Předpokládejme (velmi zjednodušeně prosím), že ochota k dennímu dojíždění klesá mezi 5 a 15 km vždy o 10% na kilometr (průzkum, co jsem dělal pro Oživení, naznačuje, že mimo okrajové úseky je to v zásadě tak). Potom každá půlkilmetrová zajížďka znamená na cestách procházejících tím místem o 5% cyklistů míň.
Čistě teoreticky rozdíl mezi trasou 5 km vzdušnou čárou, která na kole vyjde na 7 km nebo na 10, je na té delší trase o 30% menší atraktivita pro denní dojíždění.
A to beru v úvahu pouze vliv čistě numerický (zajížďka na pohled neznatelná). Neberu v úvahu psychlologický efekt toho, když se někde musí jet 300 metrů podchodů proto, aby se člověk dostal na místo vzdálené vzdušnou čarou nějakých 30 metrů, zatímco autíčka to mají přímo.
Podle chuti každého soudruha:D
Třeba u nás mohu projet terénem po turistické krátší trasu a nebo to prostě objet s cca 1km zajížďkou po silnici III třídy i docela nepříjemným kopečkem.
Velmi často volím silnici přestože je to delší kilometrově ale po dešti je to rychlejší časově, protože je na kratší cestě bahno.
Tedy né každá zajížďka stojí čas.
Podobně například na trase rokytky je lepší si zajet po stezce než cestou po silnici vychytat asi 10x semafory, časově to pak vyjde kolikrát líp si zajet.
Pak jsou místa, kterým se naopak rád vyhnu po silnici s auty i když je trasa po cyklostezce stejně dlouhá a bez semaforů, typicky odpolední Podolí+ obě náplavky...
Jen jsem , zjevně mylně, z Hrabošova příspěvku vyrozuměl, že se nemám řídit zdravým rozumem a ulehčovat si.
:D
Proč mi přijde, že cyklisti jedoucí dopravně jsou s nervy na prášky když mají jet pohodlnější, ale delší trasou. Copak ježdění na kole dopravně znamená pouze spěch a shon? To bych se na to dojíždění na kole vykašlal úplně, páč autem to mám mnohem rychlejší.
Jak má jet správný dopravní cyklista od Libeňského zámečku do Hostivařských ateliérů? Příští týden zase mohu začít jezdit do práce na kole, tak bych to možná zkusil, abych zapadl do správného vzorce dopravních cyklistů.
Nikdo ti to zapadnutí nenařizuje, ale přijdeš na to sám, až budeš nějaký ten rok jezdit fakt často a nejen za pěkného počasí ;-) . Já taky jezdil rok přes Hloubětín podél Rokytky - a skončil jsem na Poděbradské a Českomoravské, ani jsem nevěděl jak.
Při opravdu téměř každodenním dojíždění dostávají takové "detaily" jako jízdní doba poněkud jiný význam než při polovýletním ježdění 1x týdně.
Čímž neříkám, že pro lidi, kteří jezdí, když mají chuť, je to limitující faktor. Imho je to limitující faktor ve chvíli, kdy chceš začít používat kolo v Praze jako primární dopravní prostředek.
Nepsal jsem, že mi to někdo nařizuje. Jenom mi to nějak nezapadá do toho, jak to vidím já. Jestliže vidím já a případně i jiní potenciální dopravní cyklisté nutnost honit na kole každou minutku, tak mi jako řešení vychází auto. Ušetřím každý den cca hodinu.
Má tedy smysl jezdit na kole, když jenom ztratím, pro dopravní cyklisty, tolik honěný čas?
Však to každý vidíme trochu jinak, z čehož právě vyplývá také to, že je každý ochotný dojíždět do práce jinak dlouho trasu a s jiným časovým rozdílem oproti VHD nebo IAD.
Jenže když holandské průzkumy ukazují, že masově na kole po městě nejezdí proto, aby zachránili zeměkouli, nebo aby si užili projížďku, ale (z více než 70%) proto, že je to objektivně nejrychlejší, tak to prostě znamená, že rychlost a přímost trasy je pro mainstreamovost jízdy na kole po městě hodně důležitá. Sorry, to je prostě jiná cílovka než Hrabosh a já (projedeme rychle všude) a než i většina lidí, co dneska na kole po městě jedou (preferují pohodu a kolo samo o sobě). Já už uvažuju tím směrem, aby na kole v Praze dopravně běžně jezdilo třeba 10% populace...
Dopravně po Praze jezdilo třeba 10% populace...
Z vlastní diskuze s tebou a Hraboshem a i z výše psaného je evidentní, že každý ježdění na kole do Prahy vnímá jinak.
Tady na diskuzi mi přijde, že ty s Hraboshem jste jediní, kdo zastává svůj způsob jízdy po Praze, tzn. co nejrychleji a nejkratší cestou i když je to adrenalin...
U ostatních mni přijde, že i u cesty do práce na kole vyhledají radši určitou pohodu než se za každou cenu nacpat do provozu.
Docela by mě zajímalo, jak tyhle dva způsoby dojíždění vypadají v porovnání na Prahu?!?
Kterých cyklistů je víc - typ tvůj a Hraboshův nebo spíš ti pohodáři?!?
Myslím, že teď si naprosto nerozumíme.
Mně nejde o to, že si představuju jako ideální, aby každý projížděl nejpřímější trasou jako prase za každou cenu.
Jde mi o to, aby bezpečné a legální trasy byly tak přímé a pohodlné, aby toto nebylo potřeba.
A v tuto chvíli nejde ani tolik o lidi, kteří jezdí. Souhlasím s tím, že po Praze jezdí dneska lidi, co mají jízdu na kole rádi jako zážitek a klidně si zajedou, protože je to větší pohoda, než se vztekat na hlavních komunikacích. Protože těch, kdo se dostali do fáze "projedu všechno" a moc jim to nevadí, je minimum. Mě teď zajímají lidi, kteří by na kole jet mohli, ale nejezdí. Jakékoliv změny a úpravy v městském prostředí by se měly dělat především pro ně. Pro to, aby začali.
Obávám se, že ti co mohou, mnohokrát nechcou.
Já také mohu, ale nechci kvůli děcku. Jakmile to podám takto, budu přesvědčován, že to lze zařídit, abych mohl.
Když řeknu, že se bojím, protože tu není pořádná infrastruktura pro cyklisty, budu litován a ukazován jako příklad cyklisty, který chce, ale nemůže.
Odkázat na druhý způsob je jednoduchá, bezbolestná výmluva...
Spíš si myslím, že u spousty lidí bude problém ještě někde jinde - nemá to co do činění s tím, že by tu trasu nedali nebo neměli odvahu. Jen prostě nemají to kolo kde bezpečně parkovat, nemají možnost se v práci převléct, dát si sprchu, nechat si tam věci... Sice jak přibývá těch nových business center a podzemních garáží, přibývá i koláren, stojanů pod kamerami a sprch, ale "default" to rozhodně ještě není. A pak tak, si myslím, že u řady lidí hraje roli reakce okolí - co by tomu řekly ženský z kanclu, nebo ti naškrobení kolegové v obleku, kdybych přijel(a) na kole? Dyť budu jak socka.
Třeba já teď od podzima do práce nejezdil, protože mi to bylo důrazně nedoporučeno. Navíc děláme u zákazníka, takže jeho infrastruktura není automaticky naše... Nakonec se ledy prolomily, ale... ne každý je ochoten to úsilí vložit, takže se spokojí s mainstreamem a jezdí buď autem (IN), nebo MHD (když už není zbytí).
Nevím, moc jsem to nezkoumal, beru to z celkového pohledu na lidi jako takové. Je skupina, která i po přímé a nejrychlejší trase pojede jako prase - řidiči do Brna 180, cyklisti po chodnících, na červenou apod.
A druhá skupina, která vyjede do Brna o 10 minut dříve a na kole v Praze o 10 minut dříve a do cíle cesty se dostanou stejně jako ti spěchači. Bohužel těchto je menšina.
Primárně dopravní cyklisti jako ty, nebo Hrabosh mi přijdou, že patříte do skupiny první. Sice je pro vás cesta do centra na kole nejrychlejší, ale i přesto jste běsní, když vás někde něco trochu zdrží a přijedete o nějakou tu minutku později. Prostě honíte čas za každých okolností.
Zároveň mi přijde, že pohyb na kole je rychlejší pouze v centru, v širším centru a na okrajích Pha kde nejsou zácpy kolo rychlejší nejni. Nebo aspoň já na kole dojedu vždy později, než když jedu autem na to samé místo.
Já bych ten příměr trochu rozšířil. Jednak můžeš mít lidi, kteří jedou z Brna do Prahy 180, pak ty kteří jedou "normálně" a přidal bych ještě Ty, kteří nejedou po dálnici, ale po okreskách, aby se kochali.
Takže já bych sám sebe řadil do skupiny druhé s tím, že umím jezdit jako prase, ale nědělám to. A taky občas přepnu do třetí.
Může být, ale ti co pojedou po dálnici "normálně" se nebudou vztekat, když je někde něco trochu zdrží. Normálně jedou s nějakou rezervou a zdržení několika minut je nerozhází. Když pojedu "normálně" do centra a na náplavce budou turisti čekat na lodě, tak prostě zpomalím, prokličkuji a jedu dál a rozhodně mně to nerozhází. Zato mám pocit, že ty jsi tu psal, že tě to naštve.
To máš tak, když Ti na jednu cestu z Brna do Prahy vyjde jedno TruckRally, tak Tě to asi nerozhodí. Když jich budeš mít 10-15, tak si toho možná všimneš. Záleží na míře.
V úterý jsem se vracel ze Zlína a potkal nejedno truckrally a nenaštvalo, přijel jsem domů max o 5 minut později. Svět se nezbořil. :-) V pondělí ráno jel zase do Brna a bylo to s kamiony ještě horší, i přesto jsem měl v Brně dostatečnou rezervu před začátkem setkání a přijel jsem tam stále dobře naladěn.
No, je rozdil, jestli se za temi spunty kamionu rozjizdis do kopce v Tranzitu se slabym motorem a nalozenym, nebo v tom, v cem jezdis Ty. To by mne mozna i bavilo za temi kamiony pribrzdit a pak na to poradne slapnout. Mne kamiony SEROU! Treba i proto, ze pak na mne vsichni blikaji a troubi, musim se zaradit mezi ne a spatne se mi dosahuje opet rychlost dostatecna k jizde v rychlem pruhu. Jak se kamiony s rozdilem 1/2 km/h predjizdeji do kopce, je to vazne na odstrel. A jak se blbci vztekaji, kdyz jedu osmdesat na osmdesatce - hlavne aby je neco nepribrzdilo. To, jak mne nedavno jeden vytlacil ze silnice jsem tu nejspis psal.
Tak přijedeš o 10 minut později, spadne svět? Když tě zbrzdí kamion a tobě se to rozjede pomalu, tak počkám, až ho předjedeš, také se z toho nepodělám :-)
Rozladit mně dokáže, když auto předjede kamion a zůstane vlevém aby předjel další kamion a nebere ohled na to, že já bych ho mezitím předjel 3x, ale nakonec co, přece ho neshodím s dálnice jako ten borec z Plzně. Těch několik desítek sekund mi za to nestojí.
Schválně si to někdy spočítej. Za jak dlouho dojedeš do Brna ve skutečnosti a za jak dlouho bys tam dojel kdybys byl na silnici sám a jel tak jak běžně jezdíš. Podle mého se vejdeš do jednotek minut.
K tomu, že honím čas, se přiznám. Vyučil jsem se na veřejné dopravě s blbými návaznostmi, kde nehonit čas (například během na 300metrovém "přestupu") znamenalo minout spoj a 20 minut postávat na hnusné zastávce. A pak ty pravidelné běhy z hospody v Dejvicích na poslední metro... ;-) Asi mi to zůstalo a stejně, jako nepřestupy nebo půlkilometrové přesuny mezi zastávkami v MHD mě prostě točí, když trasa pro cyklisty vede oklikou jen proto, že se na cyklistickou dopravu při návrhu daného místa kašlalo.
A znovu opakuji: Můj názor není "vy všichni, kdo se kocháte a zajíždíte, jste blbci, když nejedete přímo". Můj názor je: "Pojďme udělat něco pro to, aby mohl jet v pohodě přímo i ten, kdo se kochá a nespěchá."
Bude to mít hned několik výhod:
- ti, kdo se kochají, to budou mít kratší
- ti, kdo nemají rádi zajížďky, se budou chovat standardně,
- a ti, na které to předtím bylo daleko, konečně vyjedou.
Seriózně: Tohle bych klidně ze začátku jezdil po Rokytce, přes Hrdlořezy (Pod Táborem kliďánko pravý chodník, u podjezdu se dá už do uliček), Malešice ulicí Podle trati, Pelkyňkovou, přes staveniště křižovatky na JS se musí Rabakovskou (cks. i chodníky v p.deli), pak přes les do ulice Za Drahou, U Továren a seš tam. (13,8 km, jízdní doba cca 45 minut, koeficient oklikovosti 1,84)
Po roce pravidelné jízdy bych to asi začal krátit Českomoravskou, za podjezdem trati u Libeňského nádraží přes ten brdek do Hrdlořez, Pod Táborem, U Tvrze a Dřevčickou v provozu, Rabakovskou, Štěrboholskou, U Továren. (10,0 km, jízdní doba cca 30 minut, koeficient oklikovosti 1,33) :-)
Jezdím to podél Rokytky a podél Hořejšího rybníka do Kyjí, následně přes Hostavice, Dolní Počernice, Pod Štěrboholskou spojkou k rybníku Slatina, podél Hostavického potoka do Měcholup a U Továren. 16 km do 50 minut.
Ráno si kolikrát přivstanu a z Kyjí si vyjedu okolo fotb. hřiště na louku pod Černým Mostek a okolo rybnéka Čeněk a potom přes pole do osady Slatina. Přidá to km i čas, ale za vstání dříve mi to stojí.
Když hodně pospíchám domů, tak je to U Továren, kolem nádraží a přes louku do ulice Rabakovská, následně Pelyňková a mezi ploty na Černokosteleckou, Dřevčická, Na Univerzitním statku, přes lesík, vlečku a jsem na jarově a tam již Spojovací až na Balabenku a k zámečku, 12 km, cca 22 minut.
Ještě dodám
Nemám problém jezdit mezi auty, když budu pospíchat pojedu nejrychlejší trasou. Jenom mi to ježdění do práce na kole stojí za to jet zároveň tak, aby mě to bavilo. Čas v tom nehraje žádnou roli. Ráno kvůlivá dojížení na kole vstávám o více jak půl hodiny dříve. Až začnu řešit čas a každou minutu, na kole jezdit nebudu. I když je to možná i tím, že to nemohu mít jako celoroční a každodenní. Možná ne, nemohu, ale priority jsou potaveny jinak. Napčíklad dávám přednost tomu, že nechci dávat děcko do ranní družiny.
"Nemám problém jezdit mezi auty, když budu pospíchat pojedu nejrychlejší trasou. Jenom mi to ježdění do práce na kole stojí za to jet zároveň tak, aby mě to bavilo."
To většina lidí. Proto, aby se po městě začalo rozumně jezdit, tu musí být souvislá síť pohodlných (chráněných) tras. A vzhledem k cestovním vzdálenostem v Praze (které jsou ponejvíc 5-10 km), to prostě musí být i poměrně přímé.
Jestliže většina lidí na tom bude podobně jak je v citované větě, tak by v tom případě neměl pro ně být problém vytáhnout kolo. Z valné části svůj čas upravím tak, abych mohl jet a mít z toho i požitek. Tzn. nekochám se, dopravuji se, ale zajížďka třeba 10 minut mně prostě nerozhodí.
Možná to mám posunuté, jelikož do centra jezdím na kole i autem velmi zřídka. Když už jedu do centra, tak MHD a většinou na procházku když tam nejsou turisti. Na kole maximálně centrem jenom projíždím, když jedu dále za Prahu, nebo do okrajových částí. Z mého pohledu dopravních potřeb po Praze a okolí nemám v podstatě žádné cesty, kde by kolo bylo rychlejší, proto také asi vnímám dopravní cestu na kole jako pomalejší a proto k ní i tak přistupuji a nemám problém si vyhradit minuty na cestu navíc.