Nějak jsem toto kolo ani nenašel na netu co je to zač to K24 pošli link nebo foto
V tom pripade se omlouvam za zmateni.
K24 je zavod, kam muzou i lehokola.
http://www.k24.signaly.cz/stranky/o_k24.php
Majitelé těch vhodných typů lehokol asi nebudou tak za každou cenu soutěživí. Kdyby ale se někdo z těch borců, co to vždycky vyhrávají na silničkách, donutil jezdit ve velomobilu, to by musel být světový rekord.
Přihlásit jsem se nestihl, jelikož nepravidelný termín přihlášek vyšel letos na jinou pravidelnou akci. Trochu jsem doufal, že to otevřou třeba zas až odpoledne, tak jsem přece jenom přijel radši dřív, ale stejně pozdě.
No necekal jsem, ze prihlasky zavrou uz po 4 hodinach, pricemz polovina mist zmizela do 30 minut. Pri tomhle trendu (vloni 25 hodin, 2008 asi 5 dni) uz pujde pristi rok o vteriny.
Asi mas pravdu, vetsina soutezivych jedincu si nekoupi lehokolo, protoze chteji jezdit na vsechny zavody, z cehoz lze mozna i odvodit, ze lehokoliste soutezivi nejsou.
Tak velomobily jsou uz trochu extrem, ale podle teorii o odporu vzduchu by i nekapotovane lehokolo (treba lowracer) melo silnicky porazet. Trasa i delka K24 je pro lehokola v podstate idelani.
Jen by se asi musel najit dostatecne vykonny (a soutezivy) lehocyklista.
To je jako s Loudanim. Prvni den meli predrezervaci vsichni lonsti ucastnici a tak se stalo, ze prvni den taky bylo hned plno.
Proc ma vlastne K24 limit?
Třeba už nemají víc startovních čísel :-)
Ne, vazne. U Loudani je to jasne. To neni zavod. To je jen vyjizdka nekolika kamaradu. Protoze zavod by se nedal zabezpecit. A cim mene lidi pojede, tim mensi sance nejakych problemu. I tak se v jednom miste pan dost divil, ze pry uz pul dne nedela nic jineho, nez ze cepuje vodu cyklistum a normalne tam nikdo nejezdi. To bylo nastesti v dobrem. Takze limit je dan poctem mist v autobusu. Ale proc tady, kde se jedna o ofiko zavod?
Co jsem pochopil a myslím, že to i píšou na stránkách, je to sice ofiko závod, ale dělaný partou nadšenců. Nevím jakou máš zkušenost s organizováním nějakých akci, ale vše má své limity a i tohle mi přide jako hodně velká odvaha.
To chapu, ale kdyz uz je to jednou ofiko a ne partyzanstina, kde by vetsi pocet mohl popudit, proc to limitovat? Nebo myslis, ze by se do toho hlasilo tolik lidi, ze by zhoustl provoz natolik, ze by uz neslo zavodit?
Všechno má svůj limit a tady ten "závod" se jede na otevřené trati a možná tam je nějaký dohodnutý maximální počet, který je možný ještě bezpečně ukočírovat pro dodržení bezpečnosti všech účastníků závodu a dalších v běžném provozu.
1.jede se za normálního provozu,
2.bezpečnost a to, že zřejmě nedošlo k žádnému většímu úrazu je určitě i tím omezením účastníků
3.Větší počet startujících, hodně starostí a odměna ?? Hřejivý pocit ?? :o))))
Jen tak mimochodem, podívej se jak se hrnou zájemci o pořádání našeho srazu a to se nejedná o závod. Stačí ??
Tipoval bych, ze nejde jenom o trat, precijen 28 km je docela dlouhy okruh (i kdyz rozlozeni zavodniku nebude zrovna rovnomerne), ale museji nejak zabezpecit evidenci prujezdu (zapisuji rucne a obcas tam je trochu zmatek) a hlavne tam mas i nejake zazemi.
Vsichni prihlaseni pres internet maji ve startovnem treba "ubytovani" behem zavodu. No presnejsi vyraz je prostor, kde lze spat (celych 24 hodin jezdi minimum lidi). A tam bych rekl, ze narazi na prostorove limity. Podobne sprcha nebo zachody.
Organizatori by to pravdepodobne mohli usporadat ve vetsim, komercneji, osolit startovne, pronajmout prostory a misto dobrovolniku si lidi zaplatit. Jen by to uz asi byl uplne jiny zavod s jinou atmosferou.
Nevím, co ti na K24 připadá oficiálního. Není to zařazené v žádné sérii akcí, dohlížené vyšší organizací atd. Je to parta několika dobrovolných nadšenců, kteří to pořádají víceméně pro zábavu. Mají nějak velké parkoviště, které nepojme snad ani třetinu tohoto limitovaného počtu lidí, zbytek zavazí v půlce Újezdu po ulicích. Mají nějak velké zázemí, s nějakým počtem záchodů a vůbec prostoru na lidi. Mají velmi základní "technologii" počítání průjezdů kol.
Další rozšíření by krom likvidace ducha akce znamenalo i podstatné logistické komplikace a pravděpodobně finanční náklady. Ty by asi šlo nějak přenést na stále ještě směšně nízké startovné, ale to je zas další komplikace. No a ta bezpečnost, hlavně při startu a krátce po něm, je už teď jen přijatelná, a možná ne pro každého. Bez nějakého většího zavírání silnic by to asi neprošlo.
i přes to, že slečna Navrátilová vyhrála 2x, je šance na výhru lehokola nízká: stejná, jako šance, že vyhraje rekreační cyklista na vzpřímeném kole, které si doma vyrobil z trubek a z jeklů. Navozuje mi to ale jiný problém: Proč nevzniká více lehokol ve stylu užovky, nebo kola, se kterým jel azub na Gibraltar - které zdůrazňují výhody lehokola a potlačují nevýhody. Čekal jsem, že se takové kolo po výletu na Gibraltar objeví v nabídce azubu, ale asi se nedočkám...
Nejspis by na tenhle typ kola nebyl odbyt, protoze to ma dost specificke pouziti... Lide, kteri by je koupili, by na nich chteli zavodit a to na vetsine zavodu nemuzou (UCI)... Tusim nekdo od Azubu loni na srazu rikal, ze dovezli 15 ramu http://www.azub.cz/?zbozi=381 a v nabidce je to porad...
Trochu se divim, ze Azub svuj lowracer do zavodu nenasadil (nebo jsem si jen nevsim?), pokud by se slusne umistil, mohli by to marketingove vyuzit. Minimalne by tak mohli dokladovat, ze lehokola nejsou pomala a spousta z predjetych zavodniku by mohla zacit uvazovat. :)
Lehokola mají IMHO 2 hlavní výhody: rychlost a pohodní. Výrobců, kteří svá kola cílí na rychlost je celkem hodně. Někteří vyrábí levnější kola, jiní drahá. Azub mezi ně nepatří.
Azub svá kola naopak cílí na pohodlnou jízdu po rozbitých silnicích a na cestování po takových cestách.
Jelikož jsou u nás silnice rozbité, Češi rádi kupují české výrobky a nemají na to majlant, jezdí u nás hodně Azubů.
V takovém Holandsku nebo Německu jezdí mnohem víc lehokol cílených na rychlou jízdu po dobré silnici.
Velomobilisti k tomu už měli nakročeno celkem slušně.
Poprvé s relativně pomalým Duo Questem skončili na nějakém 4-5. místě nebo tak nějak, přitom jednou zabloudili a zajeli si v podstatě délku jednoho kola navíc.
Loni pak Ymte jel s novým velmi lehkým Questem a taky byl velmi blízko vítězství, ale protože neměl nový stroj ještě perfektně nastavený na sebe, tak si po cca 500km namohl něco v koleně. Aspoň tak mi to říkal. Takže byl mimo provoz 8 hodin z 24, přesto na prvních místech.
Realisticky vzato moc velká šance není. Žiletkáři na prvních místech jsou profesionální nebo poloprofesionální šílenci. Mají týmy lidí, co jim podávají jídlo a pití, umí vyladit formu na maximum svého potenciálu a hlavně trénují mnohem víc než kdokoliv z nás Především to poslední je důvod, proč jsou schopní po 24 hodin podávat výkon, jaký většina z nás neudrží víc jak hodinu. Takže dohonit je tím, že budeme mět efektivnější stroj, to nejde. Ani když bude několikanásobně efektivnější, jako velomobil. K tomu se musí přidat někdo s velmi, velmi dobrou fyzičkou (jako Ymte) a musí mít dost štěstí (žádné bloudění v naší divné cizí zemi, žádné zdravotní potíže atd.) Pak má šanci.
Nebylo by jednodušší najmout si žiletkáře, ať ti to odšlape na lehu? ;-)
Pripada mi, ze by to asi bylo pod ziletkarskou cest, jinak by uz urcite nekoho z prednich mist napadlo, ze kdyz vymeni kolo, mohl by o nekolik mist poskocit vzhuru. Nebo ze by aerodynamika lehokola nehrala zas tak velkou roli, aby se jim to vyplatilo?
Spis nebude mit natrenovane ty spravne svaly. Alespon ja si jeste porad pamatuju, jak jsem byl na zacatku dodrbany po par kilometrech...
???
Jak je tedy možné, že:
"7. července 1933 Francouz Francis Faure ujel na lehokole na pařížském velodromu více než 45 km za hodinu, tedy téměř o kilometr více než držitel předešlého rekordu Oscar Egg, který jej vytvořil na „klasickém“ kole v roce 1914. Jezdci ze stáje „klasiky“ se začali bouřit."
"Faure byl podle nich druhořadý jezdec a jeho stroj nebyl kolem."
Zdroj: Historie lehokol, viz též:
http://www.alternativni-cyklistika.cz/lehokola...
8-)
No tuhle story asi vsichni zname, ale nic to nerika o tom, jak dlouho na ten rekord musel trenovat. Nepochybne ten rekord nezajel pri sve prvni jizde na lehokole.
Škoda, že už Evině nefungují stránky. Měla tam článek myslím o belgičanovi, který jezdí na lehokole snad jenom do práce. Půjčil si karbonové lehokolo M5 a vystřihnul vloni nebo předloni světový rekord v hodinovce na velodromu, o kterém se zábradlířům sní ;o)))
A jak to ma do prace daleko? A nedelal jako praci treba messengera nebo tak neco? Zrejme skryty talent. :)
Predpokladam, ze aspon musel jezdit na lehokole podobne geometrie, jinak by to bylo dost v rozporu s Jirkovyma informacema o lowraceru oproti Azub lehokolum.
Kdyby šlo prostě jen na ten jeden závod vzít lehokolo a vyhrát, tak by to podle mě dávno někdo udělal.
Problém je v tom dlouhodobém přechodu než si tělo zvykne (když to má být na úrovni špičkového výkonu a dotyčný trénoval roky jen na zábradlí, tak to určitě potrvá nějaký ten nebo i více tisíc kilometrů).
A na to už se silničáři vykašlou, protože jim tam bude na nic zase na závody, kam lehokola nemohou (a to je téměř všude).
A že je leho opravdu znatelně rychlejší už dávno pořádný profi závod prokázal.
A to RAAM. Tam v týmech lehokola vyhrála a nebylo to nějak těsně, ale s opravdu velkým náskokem.
A to na RAAMu je rozhodně i spousta kopců. Na druhou stranu díky tomu, že to bylo v týmech, tak tam mají lehokola větší výhodu.
To proto, že se střídají 4 jezdci a jede se to díky tomu celé na větším výkonu jezdce než u jednotlivců, kteří to musí odjet v kuse celé sami (a 8-10 dní v kuse s minimem spánku se dá jet i u supertrénovaných jedinců celé pouze v základní vytrvalosti, o vyšších intenzitách nemůže být řeč; když se střídají 4, tak je to něco jiného).
A větší výkon jezdců -> větší rychlost -> více se projeví aerodynamika.
Hmmm, zni to logicky.
I kdyz mi vlastne neni vubec jasne, proc by lehokolo potrebovalo jine svaly. Predpokladam, ze nezalezi primo na tom, zda nohy slapou vodorovne nebo svisle, ale bude to souviset s tim, ze lehokolista se zady opira a ma jiny uhel mezi trupem a nohama.
Predpokladam, ze tady toho silnicari moc ve stoje nenajezdi, aby jim to na lehokole chybelo.
Nebo existuje na tu potrebu adaptace nejake vysvetleni, krome obecneho postrehu, ze to tak byva a zvlast kopce jsou na zacatku problem?
Zkus to a uvidíš, nebo spíše ucítíš. :-) Každý lehocyklista včetně mě ti tu potvrdí, že při přechodu z klasiky na které jezdil dost dobře, prvních pár stovek kilometrů na lehokole bylo utrpení pokud chtěl hned dosáhnout stejných průměrů jako na klasice. Já sem si takhle odrovnal na 14 dní koleno, prostě vazy nevydržely tu sílu co po zapření v sedačce máš na pedálech, takovou na klasice ve stoje nedáš. No a i svaly bolí úplně jinak, už se tu toho napsalo hromady.
Co mam zkusit? :)
Mam Azub Ibex druhym rokem (pres 15 kkm), ten prechod nebyl tak tragicky, jak ho popisuje vetsina (i kdyz u me to bylo slozitejsi, bylo to par tydnu po srazce s autem). To ze lehokolo mam neznamena, ze rozumim tomu, proc se zatezuji jine svaly... :)
Sorry, nevěděl sem že už leho máš, ale potom nechápu tvoji otázku. Já jezdil na klasice 10 000km ročně a přechod na tříkolku byl pro mě docela drastický. Podle mě, vytrénované nohy z klasiky, jsou na přechod do leha horší, než když toho člověk před tím moc nenajezdil. Svaly si zvykají postupně a není to pro ně takový šok. Vím, zní to jako volovina, ale já to tak cítím. :-)
Tak nevim, zda jsem mel na klasice trenovane nohy, pred lehem jsem na favoritu najezdil 5 az 8 tisic rocne a nemyslim si, ze bych jezdil extra pomalu.
Mozna jsem prechod na leho nevnimal tragicky z duvodu, ze na pujcenem Maxu nebyl tachometr, mozna jsem po precteni informaci o lehokole ocekaval z pocatku nizsi rychlost, mozna jsem tou dobou uz zapomnel, jak rychle jsem driv jezdil, bylo to asi mesic po srazce s autem, favorit byl zniceny a ja mel ze zacatku fobii z kazdeho auta jedouciho zprava...
Faktem je, ze do kopce jezdim stale pomaleji nez jsem jezdil na favoritu a zrejme i celkovy prumer mam o kousek horsi. Na druhou stranu jsem to zjistil az srovnavanim track logu z GPS, rozdil neni velky a subjektivne mi prislo, ze jezdim +/- stejne rychle.
Pokud srovnam dobu, kdy jsem mel lehokolo mesic se soucasnosti, nevypada to ani, ze by se mi rychlost nejak zlepsovala, mozna spis jezdim stejne rychle s mensim usilim, tezko rict.
Pohyb je podobný, ale jsou tu nějaká ale:
Ze všech stylů šlapání se používá jen jeden - s téměř nehybnou pánví se rychle motá nohama na lehký převod.
Gravitace noze pomáhá a brání v jiné fázi toho pohybu, o cca 90° pootočeno oproti klasice. To má za následek i jiné nastavení vzdálenosti pedálů od sedla než na klasice a všechno dohromady to způsobí, že většina nohy je namáhaná trochu jinak. Nejvýrazněji se to pozná na horní straně stehen nad koleny na vnitřku nohy, tam ti v prvních týdnech naroste boule, kterou jsi dřív neměl. Ale i zbytek nohy se časem vytvaruje viditelně odlišně.
Je pravda, ze hmotnost nohou neni zanedbatelna, takze gravitace mit vliv bude. Nicmene vzdalenost sedla od pedaly jsem nastavoval podobne jako u klasiky - kdyz se opru o pedal patou, aby byla noha propnuta, pri normalnim slapani ne. Ostatni metody z klasiky (treba provazek a zavazi) na lehokolo aplikovat nesly, takze pak zbyva ladeni pokus/omyl.
Nevim, zda existuji nejake postupy, jak spravne nastavit lehokolo, pro klasiku je navodu kvanta, pro lehokolo jsem nic nenasel. To ze to nastavim tak, ze me nic neboli jeste neznamena, ze je to optimalni...
Jinak asi se na lehokole hrozne flakam, nepozoroval jsem ze by nekde neco rostlo, ale postupnych zmen jsem si vsimnout vubec nemusel.
Pokud jezdíš bez spd, tak to máš správně, protože jinak by se ti tam špatně držely nohy.
Pokud ale máš spdčka, tak to začíná být zábavné. Několik z nás postupem času experimentálně zjistilo, že s spd pedály se hodí delší nastavení. Postupně jsem dospěl do stavu, kdy patou na pedál nedosáhnu asi o 15mm. Dodatečně jsem si pak přečetl v knize Recumbent Bicycle i vysvětlení proč to tak je: Na klasickém kole vyhovuje to kratší nastavení a funguje dobře pro šlapání do kruhu, kdy noha projíždí spodní úvrať silou svalů, a zároveň to usnadní jízdu se sedla, kde se díky tomu zvedneš nad sedlo výš a můžeš pak pracovat i s víc propnutou špičkou. Na lehokole se ovšem tělo od pedálů vzdálit nemůže a mírně pokrčená noha se má v nejvzdálenější úvrati tendenci jakoby trochu blokout. Když se pedály posunou dál od sedla, tak po švihu v hlavní části záběru propadává noha mrtvým bodem v nejvzdálenější úvrati jakoby sama od sebe, vlastní vahou a setrvačností. To výrazně usnadní rychlé šlapání do kruhu vysokou kadencí, které je pro lehokolo jediné použitelné pro dosažení výkonu po víc jak pár vteřin.
Vedlejší důsledek toho nastavení je pak i ten, že noha se pohybuje malinko jiným způsobem (jiný rozsah úhelů v hlavně v kotníku) a zatěžuje malinko jiné svaly.
No vida, to by me vubec nenapadlo, ze je duvod nastavit SPD odlisne. Az konecne SPD poridim (mluvim o tom aspon rok), tak si na to zkusim vzpomenout.
Zminujes nejakou knizku. Mas nejaky tip, kde by si clovek mohl nastudovat co, proc a jak na lehokole funguje? Nerikam, ze bych se kazdym doporucenim ridil, ale neni spatne teorii aspon znat. Preferoval bych teda online dostupne zdroje (cesky nebo anglicky), shanet papirovou knizku by se mi nechtelo.
Zkousel jsem neco hledat, ale asi spatne.
Já koupil papírovou tuhle http://www.amazon.com/Recumbent-Bicycle-Gunnar... a je fakt dobrá. Zčásti spíš pro někoho, kdo o tom ještě nic moc neví, ale z části i zajímavá pro poměrně znalé.
Jinak mě nenapadá žádný vyloženě ucelený zdroj informací, člověk se tak nějak poustupně dozví kousek tu a kousek tam.
Kdysi jsem tu vyslovil svou hypotézu:
Na lehu kvůli stabilitě a práci s těžištěm se blbě jezdí silově (a už vůbec ne ze sedla). Turisti (na rozdíl od závodníků) nejsou zvyklí jezdit všecko švihově, a už vůbec ne kopce.
Proto má turista zpočátku problém v kopcích, ale lehozávodníci zvyklí točit i prudké kopce (RAAM) v kopcích neztrácí.
Něco by na tom mohlo být. Já sice nejsem žádný extra sportovec, ale dnes jezdím kopce tak rychle, jako kdysi na klasice, nebo i rychleji. A myslím si, že silničním cyklistům, kterým po rovině ujedu právě o ten aerodynamický rozdíl, těm stačím do kopce tak akorát.
Ale trvalo to několik let ježdění 5000km za rok a navíc na to nedošlo dokud jsem se nezačal cíleně snažit přijít na správnou techniku šlapání do kopce a natrénovat ji. K tomu jsem pořídil kliky, jejichž délka mi na lehokole přesně vyhovuje a odlehčil kolo na úroveň, která už se blíží běžným kolům.
Většina lehocyklistů to ani nezkusí, prostě jsou spokojení s tím, jak jim to jede, a nechávají to tak, nevnímají jízdu do kopce jako problém k řešení.
No pokud by ta "spravna" technika slapani do kopce byla popsatelna a chtel ses podelit o know how, tak by me to urcite zajimalo... a pravdepodobne nejen me.
Jak jsi vlastne zjistil, jaka delka klik je optimalni? Zkusmo? Da se aspon nejak poznat, zda by bylo potreba spis delsi nebo kratsi?
Myslim, ze odlehcit Ibex na uroven bezneho kola, proste nejde. Navic blatniku nebo nosice bych se nevzdal, ale ostatni tipy by me urcite zajimaly.
Délku klik experimentálně. Měl jsem trochu dojem, že standardní 170mm jsou mi trochu dlouhé. Koupil jsem si závitníky na pedály, sehnal vhodně tvarované kliky 175mm, vyvrtal do nich nové díry a vyřezal závity. Vznikly 153mm kliky. Ty odstranily problémy s ergonomickou nepříjemností: přestal jsem mít dojem, že natahuju vazy kolem kolen do příliš velkých extrémů. Ale zároveň o malinko klesnul výkon, nebo jsem aspoň měl ten dojem. Dalo se točit zhruba o těch 10% vyšší otáčky, ale muselo se na to myslet.
Tak jsem pak při tunění Oceláče zkusil koupit 160mm kliky. A ty byly jak zázrak. Nějakou roli asi hraje jejich menší hmotnost, ale hlavní je ta délka. Úplně samy se roztáčí na cca 20% vyšší otáčky než jaké jezdím se 170mm klikami, přitom mají větší páku než ty 153mm. Výkonový nárůst oproti stejnému kolu se 170mm klikami byl docela cítit.
Technika šlapání s tím souvisí. Nejde jen o jízdu do kopce, ale tam se jezdí nejčastěji nějakým vyšším výkonem, tak se to nejvíc pozná.
V podstatě jde o to, že si člověk musí najít takové otáčky klik, které jsou celkem vysoké, ale ještě při nich dává do pedálu nějakou sílu. Prostě takovou hranici, nad kterou už začíná převládat dojem, že příliš mnoho úsilí se ztrácí v samotných nohách na udržení extra rychlosti klik a málo úsilí skrz podrážku do pedálu. Hlavně do kopce je pak potřeba jet pořád těsně pod touhle hranicí. Pokud to nejde udržet, a otáčky začínají klesat, tak podřadit o jeden převod bez zpomalení kola. Tím otáčky vyskočí zpět na správnou úroveň, nebo i těsně nad.
Asi netřeba říkat, že používaný výkon je potřeba rozvrhnout podle předpokládáné doby jízdy do kopce. Ne tak ale otáčky klik, ty by měly být poměrně velké bez ohledu na výkon. Pokud si podržím stále stejné otáčky, ale budu se šetřit tím, že při nich netlačím do pedálů tak velkou silou, tak se udržím pěkně rozhýbaný a neustále jedu s výkonovou rezervou. Pokud pak třeba kopec má pár metrů o dost prudších než zbytek, snadno je přejedu bez zpomalení. Pokud takhle celou dobu stoupám s poměrně rychle roztočenýma nohama, ale ne na plný výkon, tak si (nevím přesně proč) připadám nahoře na kopci daleko méně vyflusnutý, než když do kopce jedu na malé otáčky (a velkou sílu) a po jeho narovnání mám roztáčet zpět na vyšší rychlost, kterou jezdím po rovině.
Pak je tu ještě spešl trik na velmi krátké kopce při velmi rychlé jízdě. Je použitelný na různých kolech různou měrou. V podstatě jde o to, že pod kopcem jedu na poměrně velký výkon a otáčkami nastavenými na maximální výkon. Jak začne silnice stoupat, vyvinu veškerou potřebou sílu pro to, aby kolo nezpomalilo. Normálně bych jí asi neměl dost, ale jde se naučit trochu zběsilejší typ šlapání. V podstatě se spodní polovina zad a zadek nadlehčí. Nepřestanou se dotýkat sedla, ale leží na nich méně váhy. Tím se uvolní pro větší pohyby než normálně a pánev a spodní půlka páteře se můžou rozvlnit v rytmu šlapání tak trochu jakoby člověk jel ve stoje. Na Oceláči, který má superman řízení, se v tu chvíli i docela hodně přitahuju rukama k řídítkům a celé kolo se jakoby jemně vlní místo aby jelo pervektně rovně. Člověk to nevydrží dlouho, ale pokud jde třeba o přejetí mostu přes dálnici během 40minutové tréninkové jízdy, tak to nemá konkurenci. Kde bych jinak zápasil zůstat nad 20km/h prolítnu třicítkou ani nevím jak. I díky tomu se ten extra záběr nemusí dělat dlouho, v podstatě jen pár vteřin, možná patnáct vteřin. Podobně to používám při akceleracích v městské dopravě, když je to potřeba.
Asi by to chtělo ukázat, těžko se to popisuje. A třeba na Apusu mi to prakticky vůbec nejde, má moc otevřený úhel mezi zády sedačky a spojnicí spodku sedačky s osou pedálů, takže se do nich nedá moc opřít.
> V podstatě jde o to, že si člověk musí najít takové otáčky klik, které jsou celkem vysoké, ale ještě při nich dává do pedálu nějakou sílu. Prostě takovou hranici, nad kterou už začíná převládat dojem, že příliš mnoho úsilí se ztrácí v samotných nohách na udržení extra rychlosti klik a málo úsilí skrz podrážku do pedálu. Hlavně do kopce je pak potřeba jet pořád těsně pod touhle hranicí. Pokud to nejde udržet, a otáčky začínají klesat, tak podřadit o jeden převod bez zpomalení kola. Tím otáčky vyskočí zpět na správnou úroveň, nebo i těsně nad.
Přesně tohle je princip švihového šlapání. Nohy pěkně švihají samy a máš pocit, jako bys nemusel vyvíjet žádné úsilí. BTW máš změřeno, kolik běžně točíš po rovině (kadenci)? Nebo staší napsat převod (počty zubů), rozměr pláště a rychlost, já si to přeberu;-)
> Pak je tu ještě spešl trik na velmi krátké kopce při velmi rychlé jízdě. Je použitelný na různých kolech různou měrou. V podstatě jde o to, že pod kopcem jedu na poměrně velký výkon a otáčkami nastavenými na maximální výkon. Jak začne silnice stoupat, vyvinu veškerou potřebou sílu pro to, aby kolo nezpomalilo.
To je klasická strategie pro časovku. Prostě to napálíš od začátku naplno, a do kopce přidáš:o)
Jo, je to tak. Ale jak lehokola kupují lidé, kteří to nikdy nijak nerozebírali ani na klasice, tak jsem to radši rozepsal podrobněji. Sám jsem si taky na to musel postupně přijít, dřív jsem nic z toho nevěděl.
Na kolech, na kterých mám 170mm kliky se snažím nechodit pod 90 ani při pohodovém výkonu. Pokud se snažím jet rychle, tak 100-110 je takový běžný stav. Třeba na Apusu to jde nějak hůř, na SnowZombie zase snadněji. Krom délky klik to ovlivňuje i posaz.
Na 160mm klikách se udržím nad 100 celkem snadno, kolem 110 když se vyloženě neflákám a 115-125 je tak zhruba rozsah když se snažím jet rychle. Když dojdou převody z kopce, tak při 150 dokážu ještě dodávat výkon, který se projeví. Ze srandy jsem zkusil, kolik jde udělat maximálně, byť naprosto neužitečně, a dostal jsem se na 182:-).
zajímavý rozbor. Každopádně (když se vrátím k tématu) velká část tvých fíglů, jak do kopce nezpomalit a podobně, sice funguje pro krátkodobé jízdy, ale při použití normálním člověkem na čtyřiadvacetihodinovce znamená, že to prostě nedojede. Řekl bych, že jediná možná strategie na čtyřiadvacetihodinovku je maximálně omezit zastávky a odpočinek, jet radši o hodně pomaleji, ale zato déle. Krátkodobé zvyšování výkonu způsobí dříve či později únavu, která bude potřebovat odpočinek časovou náročností zdaleka neodpovídající ušetřenému času. Extrémním jedincům možná bude stačit odpočinek až po závodě, normální člověk to ale tak dlouho nevydrží.
Tohle funguje všude tam, kde po celou dobu jízdy dokážeš udržet nějaký zajímavý výkon. Pokud jedeš tak daleko/dlouho, že výdrž je hlavní faktor, tak se do ničeho takového pouštět nemůžeš. Pak si musíš dát duševní limit na výkon a ten nepřekračovat, ani do kopce ne, prostě zpomalit.
Na K24 mi nejlépe fungovalo, že musím vždycky všechno udýchat nosem. Pokud tenhle výkon nepřekračuju, i přes dálniční nadjezdy prostě nechám kolo zpomalit, ale za žádnou cenu se nezadýchám, tak vydržím jet furt až do konce. Hlavně v prvních kolech je těžké to dodržet, když jede tolik lidí pohromadě. RBOS je náročný nepřítel.
Někomu jinému možná bude sedět trochu vyšší nebo nižší výkonový limit pro 24 hodin, ale mě pasuje tenhle.
Prostě vše odjet v základní vytrvalosti a nejlépe se hlídat dle tepáku (úplně ideální mít změření aerobní práh). Dle dýchání nosem se také dá, ale hlídá se to tak hůře a méně přesně.
A 24-hodinovku musí jet úplně každý v základní vytrvalosti. Po tak dlouhou dobu není možné držet vyšší výkon.
I tak je to velmi náročné a obdivuju. Já bych i v základní vytrvalosti končil někde mezi 10-15 hodinami.
ano, přesně tak. Pro mě byla velká škola jízda kusem Německa a přes Holandsko do Zandvoortu s hodně bolavým kolenem, kdy jsem nebyl schopen ani chodit, ale zároveň jsem věděl, že potřebuju dál jet cca 150-200 km denně. Tam jsem na těch rovinách jinak svádících k rychlé jízdě zjistil, že i s minimálním výkonem, kterého jsem byl v tom stavu schopen maximálně dosáhnout, se postupným řazením z nejlehčího převodu postupně dostanu k celkem použitelné rychlosti i proti větru a koleno nakonec dokonce přestalo bolet. Při té příležitosti jsem zjistil, že na dlouhé trasy mi tento způsob jízdy nejvíc vyhovuje. Pár ostrých startů při jízdě po městě nebo při kratších výletech kolem 100 km je dobrým zpestřením, na dlouhých trasách to ale znamená jestli ujedu v kuse 400 nebo třeba jen 250 km, než mě začne něco bolet, přitom ušetřený čas není zas tak velký. Ze začátku je trochu těžké se krotit a i po startu, kdy je síly dost, všechno rozjíždět minimálním výkonem na lehké převody, časem asi člověk na to získá nějaký cit. Na K24 jsem se ze začátku dokonce snažil jezdit do kopce menším výkonem než po rovině.
Tak jsem si udelal radost a poridil si pulsmetr, snad mi to pomuze ohlidat si vykon a zbytecne neblbnout.
Minule jsem nejspis hodne sil vyplytval hned v prvnim kole, pak jsem se choval relativne rozumne a definitivne jsem prepalil az kolo predposledni, nasledkem cehoz jsem to posledni skoro ani nedojel... :)
Mam vyzkousene, kdyz jedu domu z prace, ze staci, aby se na dohled objevil cyklista, ktereho muzu predjet nebo ktery by dokonce mohl predjet me a okamzite zrychluju, i kdybych mel predtim pocit, ze rychleji uz nemuzu. Tak jsem zvedav, jestli mi to cislo na hodinkach rozmluvi.
Když jseš takhle závodní typ, tak těžko, jen uvidíš, že máš zaděláno na infark, no a pak už si můžeš jen typnout jestli tam bude nebo ne :-)
Nejsem zavodni typ, ale prece nedopustim, aby si nekdo myslel, ze je moje lehokolo pomale, ne? :)
Zrovna pro infarkt snad predpoklady nemam (mam nizky tlak a ani tuku neni nazbyt), ale stat se samozrejme muze ledacos.
Je mi to naprosto jasný, nejseš sice závodní typ, ale když už jedeš, tak přece nemůžeš dopustit aby jel někdo rychleji :-)
Jen tak pro zajimavost (a pobaveni). Dneska byl ve Svitavach nejaky silnicni zavod a meli tam kategorii "Pohodari", u ktere bylo napsane, ze je pro jakykoliv typ kola a startovne je ZDARMA, tomu neslo odolat!
Bylo to 5 okruhu po 1.4 km (celkem 7 km) v podstate po rovine, nekolik prudkych zatacek, ale pro lehokolo pouzitelne.
No jak se ukazalo, tak popis kategorie asi nebyl vztazen na prumerneho cyklistu, pohoda to nebyla, mozna ze relativne k hlavnimu zavodu.
Nejak jsem zavahal pri startu (nechtel jsem se prilis agresivne tlacit dopredu, ja potrebuju kolem sebe prostor) a najednou byla hlavni skupinka 100m daleko a ja se ji snazil po zbytek zavodu marne dohnat... :D
V podstate po cely zavod jsem mel puls pres 190, maximum 201 (veku odpovida 191). Cekal jsem, ze budu muset zpomalit, ale tempo jsem udrzel a postupne jsem predjizdel ty, co odpadli z hlavni skupiny (bohuzel vetsina z jine kategorie). Az pak v cili jsem nemohl popadnout dech.
Tak doufam, ze jsem lehokolu neudelal ostudu, kdyz jsem skoncil 8. z 12ti. Docela by me zajimalo, jak by byval dopadl Jirka s lowracerem, ja mel na Ibexu prumer asi 32.5 km/h.
Kazdopadne zajimava zkusenost, ale K24 je lepsi, tam ma clovek vic casu. :)
No průměr jsem nedávno měl 33km/h na trase Úvoz - Poříčí - stezka kolem Svratky - soutok Svratky a Svitavy - Holásky - Černovice (Faměrovo nám.) - ulicí Pahrbek k pískovně - Olomoucká - Těžební - Švédské valy - jižní kraj CTParku. Šestkrát jsem musel úplně zastavit na křižovatce a kopeček z Černovic nahoru není úplně zanedbatelný.
Na tom okruhu co popisuješ by podle mě šlo udělat průměr 40, ne-li víc. Záleží jakou rychlostí by šlo střihnout ty zatáčky (a s lowracerem to jde líp než s jinýma věcma) a jak moc by člověka bloknuli jiní jezdci.
Zrovna tomu vyrábím tailbox, pak přijdou na řadu wheeldisky. Přidá to na váze, ale ve vyšších rychlostech by to mělo přidat pár procent na rychlosti. Možná i víc jak jeden km/h.
Tak v te kategorii byl cas viteze 12:47 (pokud tam nemaji chybu), takze s 40 km/h bys zrejme vyhral. V hlavnim zavode tezko rict. Muzes to za rok zkusit (http://scs.mirvasro.cz/index.php?a=35 ), lehokolovy precedenc byl zalozen... :D
Jak to tak ctu, jsem na ten tvuj stroj cim dal zvedavejsi. Nebude ti nakonec 15 kol malo? ;)
No nevím, některejm to pomáhá spíš zbytečně blbnout...
http://liberec.idnes.cz/cyklista-si-za-jizdy...
Mozna dosel k zaveru, ze si potrebuje nechat zmerit puls profesionalne a nechtel dlouho cekat... :)
Nojo, hracky (zvlast kdyz jsou nove) pri jizde rozptyluji a je jedno, jestli je to tachometr, mobil, hodinky nebo gps. At hodi kamenem, kdo nikdy nezapomnel sledovat silnici... ;)
Docela by me zajimalo, jaka u tebe ta spravna kadence je.
Ja jsem na favoritu jezdil hodne na tezke prevody, z cehoz uz me lehokolo nastesti vylecilo, ale predpokladam, ze je to porad hodne pod optimalnima otackama pro lehokolo.
I na zábradlí točím běžně 100ot./min. Na lehokole když má navíc o něco kratší kliky, tak si dokážu bez problémů představit i dlouhobé ježdění 120ot./min (i na zábradlí tohle dám po dobu třeba 10 minut, ale už ne po dobu hodina a více).
Na svém lehokole mám 28" zadní kolo, takže to můžu srovnávat se starým Favoritem. Na převod 48:21 jsem jezdil 23-24km/h a 26 už byla horní hranice kdy jsem řadil na těžší převod. Na lehokole na tenhle převod nejdu pod 26, normálně jedu 27-28 a krátkodobě i 29-30km/h a připadá mi to naprosto normální. Nedovedu si představit, že bych to na Favoritovi dokázal takhle roztočit (na lehu mám také 170mm kliky při mé 190cm postavě)
Tak vitezstvi velomobilu si predstavit umim, rychlost byla impozantni, tam by presne jak pises potrebovali trochu vic stesti.
Nicmene tusim, ze zrovna ty jsi v nejakym clanku psal, ze jste zkouseli lehokolo s tailboxem a prumer byl okolo 30 km/h, ne? Pak bys prece uz nepotreboval nekolikanasobnou fyzicku, ale "jen" zredukovat zastavky, odjezdit treba 21 hodin a mel bys sanci byt na bedne.
Ono samozrejme matematika je jedna vec a realita jina, taky jsem se pak nestacil divit, kolik casu jsem celkem poztracel a promrhal. Akorat u me je jasne uz z prumerne rychlosti, ze vyhrat nemuzu, jak jsi napsal - pomaly Azub, i kdyz ja bych vinu hledal jinde nez v kole. :)
No ale to je právě problém té fyzičky. Pokud chci z 24 hodin být v pohybu 21, (což nedokážu, ne se startem ve čtyři odpoledne, protože nad ránem usnu i za jízdy), tak nepojedu 30, ale možná 25 a možná jen 23km/h průměr. Pokud naopak pojedu výkonem, který je maximum aerobního, tak na lowraceru s tailboxem to hodí těch 30km/h, ale to zas nevydržím víc jak cca 16-17 hodin z 24. Jednak kvůli tomu usnutí ráno, jednak kvůli pauzám. Mám to vyzkoušené, poslední kolo mi vždycky trvalo tak o 50% déle než předchozí a sebemenší kopeček jsem nedokázal jet víc jak cca 10km/h, nohy prostě přestávaly fungovat.
Takze v obou pripadech myslis, ze tvoje maximum bude okolo 500 km. Pokud pises, ze to mas vyzkousene a v poslednim kole dojde energie, tak to asi tak bude a pro vitezstvi bys musel zrejme zlepsit aerodynamiku. :)
Ja jsem po lonske ucasti (prvni) mel pocit, ze jsem hrozne casu promrhal a dalo se stihnout vic, jenze kdyz to tak pocitam a chtel bych aspon par hodin spat, tak vic nez 400 nestihnu ani teoreticky.
Jo, taky mám dojem, že minimalizace pauz je klíčová. Pod určitou dobu ale stlačit nejdou.
Hodně by se dalo získat podpůrným týmem a dobrou komunikací s ním. Když jsem 2008 dal těch 400km, později jsem počítal, že cca 45 minut padlo jen na doplňování pití a jídla: slézt z kola, otevřít auto, vyhrabat z kabely ty správné věci, dolít vodu nebo ionťák do camelu atd. Kdyby na mě pokaždé někdo čekal v cíli a měl v ruce nachystané věci, o které jsem ho telefonem nebo vysílačkou žádal, hodilo by to samo o sobě minimálně půl kola, dost možná i víc.
Druhá věc je pak ta rychlost. Pokud se stejným výkonem zvednu průměr řekněme z 30 na 32, vylepšením stroje, tak na čistých 16 hodinách jízdy získám 32km, čili jedno kolo. Ale zrychlit o 2km/h není lehké. Pokud potřebuješ vylepšit Azuba s teréním obutím, tak bude stačit přezout, hodně natlakovat, přitvrdit tlumiče a trochu učesat bagáž do tvaru a máš to. Ale pokud už jednou máš poměrně rychlé kolo, tak tam už se další 2km/h loví celkem těžko. Kapotáže jsou asi jediná cesta, ale musí se udělat tak, aby jejich tvar byl efektivní a zároveň neměly nežádoucí vedlejší účinky. Ono třeba zvednout hmotnost kola z 16kg na 30kg kapotáží, která není zrovna dokonalá (což něco narychlo sflikovaného nebude) ti nijak nepomůže, že.
Sis měl vyzkoušet toho Troyteca. To by bylo správné kolo na K24. S nějakým tailboxem bys byl nepřekonatelný.
Kdybych si byl na Spezi vyzkoušel Troyteca, tak teď trávím dny hledáním kde zafinancovat 4450 Euro. Takže proto jsem si ho schválně nezkoušel :-).
Odhlédnu-li od váhy, v čem je ten karbonovej Troytec o tolik lepší, než třeba Raptobike za 1500 éček, nebo třeba žehlička?
Rapto i Troytec, každý má svoje specifika.Jasně když nebudem brát v potaz, že je s karbonu....proto i ta krásná cena,podobné ceny najdeš taky na karbonové M5, Zokře nebo Velokraftu.Spíše bude zajímavé srovnání co se týče tuhosti, odezvu v pedálech a celkové ergonomii.Takže se ani nedivím Jirkovi, když by ho zkusil, jestli by opravdu nezačal šetřit.Je fakt že, jízda na tomto LR je pěkně návyková.Měl jsem ho dvakrát v ruce, tak jsem si dovolil vzit na limit v rámci možností na otevřených cestach mimo veletrh.Moje pocity, byli ucházející.Troytec fungoval tak jak má fungovat kolo této kategorie.Šel krásně za pedály, tlumení na velice skvělé urovni, dané samozřejmě integrovanou sedačkou....jen bych přivítal i více položenou sedačku, ale od toho se ještě dělá Nocom, když už bych investoval takový peníze.Jinak co umí Troytec,to dokáže LR co je na bazaru v Azubu,za tyhle peníze stejně povedené kolo i geometrie.
Snažím se najít důvod proč pořizovat Troytec a ne Raptobike. Je to těch cca 5 kilo rozdílu ve váze? Je to větší pohodlí při jízdě? Je to o fous lepší aerodynamika při jízdě?
Těch 5 kilo rozdílu poznáš v kopcích, dále už je to o rámu a o Tobě co ti vyhovuje.Jinak když si vezmeš Rapto v basic verzi, tak na začátek sice ušetříš, ale pak stejně ty peníze tam padnou,když budeš odlehčovat a řešit aerodynamiku a taky další věci....Troyteca,když už by si ho moc chtěl,tak stačí vzít kit a ostatní si dodělat sám.Ceny karbonoých kitů jsou někde kolem 50tis,takže výběr je velký.
Raptobike je dost nepohodlný, jako všechno z tlusté hliníkové trubky. Takže máš na výběr pohodlí a malou tuhost, nebo velkou tuhost a malé pohodlí (což mají všechna produkční kola, kvůli dimenzování na velké lidi). Pět kilo váhy už se taky docela dost pozná.
Hele, psal jsi, že ten lowracer, co máš teď doma je celkem pohodlný. Ten je taky z tlusté hliníkové trubky, ne?
Jo, a pořád nemůžu přijít na to, proč je tak pohodlný jak je. Nenapadá mě nic než kombinace dvou věcí: dlouhý rozvor a hodně položená sedačka (mám tak 25°, ale ještě jsem to neměřil). Takže rázy jdou víc kolmo k páteři a rozloží se tak na větší plochu, páteř skoro nic nenese (ve směru své osy je skoro nezatížená).
Kdysi jsem si v NL vyzkoušel Raptobike a byl to o něco větší kostitřas, přestože má v podstatě stejný tvar. Leda snad, že by měl tužší přední vidli, kvůli pohonu, protože rázy byl cítit hlavně vpředu.
Jinak i ten můj je "pohodlný" jen v rámci toho, jak se dá říct o neodpruženém kole na vysokotlakých gumách. Rozhodně nic srovnatelného s odpružením. A třeba oceláč má posaz páteří nasměrovanou skoro přímo na bod dotyku předního kola se zemí, ale pružení toho ocelového jeklu to slušně žehlí nerovnosti. Teď už méně než dřív, protože jsem to loni zlomil a spravil masivní karbonovou záplatou, kterou je teď sedlo prakticky přirostlé k rámu. Takže je to pod sedadlem tužší než bylo, ale i tak to předčí tu silnou hliníkovou rouru. Řekl bych, že ta dvě kola jsou co do pohodlí na hrbolech rovnocenná, přestože lowracer má pro to mnohem výhodnější pozici jezdce.
jirko bolo by moc trufale keby som ta poprosil o foto tvojho lowracera pre inspiraciu??
Vzdy je co vlepsovat a na papieri sa to roby lahsie ako pri ohybani trubky :-D
Máš štěstí, zrovna jsem ho poprvé byl projet a rovnou na cestě do práce, takže teď parkuje v místosti se světlou zdí a dostatkem místa na fotografování. Tyhle fotky by měly být pro kopírování geometrie kola tak dobré jak to jen jde. Akorát jsem to měl asi fotit bez potahu sedla, ale předělávat se mi to už nechce :-).
Vzdálenost osy předního kola od osy zadního kola je 132cm (ne rozvor měřený na zemi vodorovně, ale přímo v luftě šikmo měřená vzdálenost od kola ke kolu). Momentálně je to nastavené na mých 178cm výšky při 110cm X-seamu, sedlo velikosti M. Kliky mám 160mm dlouhé, s delšími bych musel vysunout řídítka dál dozadu.
Na fotce z pravé strany je vidět vedení řetězu, které je podle mě hlavní nedotaženost tohohle rámu. Podle mě patří kladka v tahové straně ne pod spodek sedla jak je, ale o kus víc dozadu. Přední větev tahové strany řetězu by měla jít na největším převodníku těsně pod sedlem (dá se využít toho, že Azub sedlo je vpravo dole seříznuté na plocho právě pro vedení řetězu). Tím se dostane výš u přední vidlice, kde má hlavně na najmenším převodníku snahu škrtat o vidlici. Zadní strana přitom pořád ještě v klidu mine hranu zadní vidlice a trochu se napřímí úhel, o který to musí na kladce zahnout. Krom toho bych tam rád viděl větší a tvrdší kladku než je tahle. Trubka netahové strany se pak taky bude moct pohnout nahoru, v postatě přilehnout až k sedlu, což dál sníží odpory v řetězové lince.
Jak už jsem někde psal, tak vzadu by se podle mě víc hodil V-brake nebo i silniční čelist.
Jinak je ten rám opravdu dobrý. Na mě asi zbytečně robustní v některých částech, ale to už hledám i ty nejmenší mouchy. Zatím nemám tachec, ale podle zařazených převodů mi dnes nedělalo potíže jet 3km po rovině v kuse přes 45km/h, aniž bych se dotknul svého maximálního výkonu. A zastavování na semaforech bez vypínání nohou z pedálů, jen rukou na zemi, to mi snad nezevšední nikdy :-).
to je ten low co je v azube v bazare ?? fakt pekny stroj keby ten moj aspon takto vyzeral je to krasa inak. a stym ze pri najlahsom prevode to chce drhnut o vidlu ako casto na tom ides s tymto prevodom skorej davas ten vyssii mysliim
Je to bazarový framekit, na kterém jsem vyměnil původní sedadlo za něco, na čem můžu sedět a doplnil o vlastní komponenty. Některé drahé a dobré (kliky TA Specialités, vpředu Avid BB7) a některé Shitmano, protože jsem netušil, jak dobře to pojede. Zkusím v brzké době udělat nějaké pořádné testy, srovnání s Oceláčem podle tepu a jestli najdu na netu vhodný návod tak i nějaký roll out test nebo jak se to jmenuje. To je bez šlapání a sleduje se jak rychle to zpomaluje z různých počátečních rychlostí na té samé silnici, to by mělo umožnit určit i valivý i aerodynamický odpor.
Jen pozor u roll out test, že pokud má být proveden tak aby dával relevantní výsledky, že je to dost náročné.
Většinou je nutné ho vícekrát zopakovat a velmi si hlídat vítr.
Když se takhle zopakuje hodněkrát a při jasně větším větru se to ani nezkouší a pak se výsledky zprůměrují, tak se dá slušně elimitnovat vliv větru.
Třeba tady ten test velmi poctivě použili
http://janheine.wordpress.com/2010/10/18...
Tohle je ale opravdu precizně provedé, protože výsledky ještě byly ověřeny druhou metodou pomocí watmetru.
A tenhle test je navíc i velmi zajímavý, škoda, že už nejsou volně dostupné všechny výsledky z toho testu.
Ten hraniční tlak by mi hodně zajímal, nejen ty grafy pro 15% wheel drop (tyhle hodnoty budou stále ještě dost pod tím hraničním tlakem nad kterým už neklesá valivý odpor).
V každém případě parádně dokazují, že ani na asfaltu nemá smysl se honit za úplně maximálním tlakem.
Co bylo špatného v původním sedadlu? Sice jsem ho viděl jen na fotce, ale vypadá dost dobře. A jak se sedí a jezdi?
Jo, musíš měřit tak dva metry nebo víc, aby ti to původní sedadlo pasovalo. Prohnutí směrem k zádům jsem na něm já měl skoro u lopatek a mezi rameny a horním koncem sedla jsem měl snad deset centimetrů. Další věc je ta váha, to původní sedlo je snad neprůstřelné nebo co. Má jeden a půl kila určitě, možná dvě. Ještě ho zvážím. Ale hlavní důvod výměny je ta ergonomie.
Hele a ciste teoreticky, neslo by to sedlo namontovat na Azub Ibex? Treba by mi sedelo lepe nez original, precijen mi do dvou metru moc nechybi. :D
Po jeho demontáži šlo na azub sedle využít prakticky původní otvory, nebo oblasti pro ně. Taže hádám, že by se dalo dát Azub úhelníky na tohle sedlo bez větších potíží, jen možná budeš muset vrtnout nové díry kvůli jejich vzájemné rozteči na daném úhelníku. Ale jinak to sedět bude, body uchycení jsou skoro stejně.
Nemáš tušení s jakým nejmenší x-seamem by se na tohle kole dalo ještě jezdit? Nemá to Azub změřené?
x-seam? Nebylo by vhodnejsi merit vnitrni delku?
No jak se to vezme. Správná otázka by měla asi znít: S jak krátkými nohami se na tom bude dát ještě jezdit?
Na srazu jsem se na tom nesvezl, protože nešel šlapák víc zasunout, ale to je jen otázka kratší trubky šlapáku. Jde mi spíš o to, jestli už při mých krátkých nohách nebudu škrtat klikami o přední kolo. A kdybych škrtal, jak moc to vadí při jízdě.
Skrtani bych odhadoval, ze u tohoto typu prilis nehrozi, ale aby Te to netlacilo... 8-)
Sedět rozkrokem na rámové trubce, tak to děkuji, nechci. Proto se ptám. na tu délku. Jinak jsem právě změřil x-seam: nějakých 102 cm. Ale zajímala by mě i použitelnost s trošku menší hodnotou, třeba tak 100 cm.
Jenze x-seam porad nerika to, co je dulezitejsi - tu vnitrni delku, tedy jestli Te to nebude tlacit.
Pokud začne jít o milimetry a za každou cenu se chceš na dané kolo vejít, tak tě zajímá in-seam. Pokud ale jako Snilard chceš vědět, jestli bys při stejné nebo velmi podobné poloze sedla mohl kolo nastavit na sebe, tak je to správné číslo x-seam.
No vždycky, když jedu na kole, které má dál špalák, než moje nohy, tak se o sedačku opírám kostrčí a rameny. Kdybych omylem sklouzl ze sedačky na trubku, tak na ní spadnu kostrčí. Otázka jestli by to platilo o toho low racera. Ale to je jedno...
Svou M-ko sedačku jsem dával o kus víc dopředu než tam byla původně ta velká jiného typu. Díky tomu jsem snadno použil na sedačce původní díry nahoře i dole to vyšlo návarkem na rámu do místa, kam Azub na svoje sedačky dává úhelník. Díky tomu jsem pak vysunoval šlapák oproti původní poloze o takových 6-8cm. A v té původní poloze na tom otec kdysi jezdil a kliky do kola nešly. Podle mě by to šlo zkrátit docela hodně, i o 10cm oproti mojí poloze, aniž by si kliky škrtly. Můžeš to zkusit odměřit z těch fotek, kdybys je vytiskl a čmáral do nich. Při doteku kružnice klik a obvodu kola ze stranového pohledu seš furt ještě v pohodě, protože kliky jsou kus od středové osy kola, takže jak zatáčíš, tak je kolo v pohodě mine.
Obecně se dá říct, že jezdit se dá s jakkoliv velkým překrytím nohou a předního kola a s minimem cviku kvůli tomu padat nebudeš. Údajně ale při překrytí klik a kola spadneš dřív nebo později určtě. Jednak narozdíl od nohy ta klika tomu kolu neuhne, prostě se to zakousne. A jednak nohu mozek tak podvědomě nějak ví, kde má, ale klika je kousek vedle a bez podívání nevíš přesně.
Chtěl bych se hlavně Jirky zeptat, jaký vidí rozdíl mezi kolem, se kterým jeli Nordkapp-Gibraltar a mezi lowracerem? To kolo mi hodně leží v hlavě, chtěl bych do budoucna něco podobného, čistě silniční kolo, velká kola, malé odpory, ale nechci ležet u země, to mi prostě nějak nesedí. Myslím, že pro výsledný celkový odpor vzduchu není nutné být nízko. Díky za odpověď.
Rozdíl je v tom, že lowracer jezdí rychle :-).
Ne že by ten highracer prototyp byl až tak pomalý, hlavně valivý odpor je příjemně malý. Ale odpor vzduchu je přece jen poněkud vyšší, než by mohl.
Sám mám rozestavěný highracer, ale trochu jiný než byl ten Nordkapp-Gibraltar stroj. Tenhle bude mít výš šlapání a přitom podobně sedlo, takže získá uzavřenější šlapací úhel pro lepší akceleraci a stoupání do kopce. Krom toho bude lehčí, cíl byl původně 12kg, ale vypadá to, že se přiblížím 10kg. Poloha těla maximálně aerodynamická: při pedálu v horní úvrati jsou špička nohy, koleno a rameno na jedné vodorovné lince, takže čelní ploha těla plus šlapajících nohou je nejmenší možná. Kazí to jen to, že se sedí tak vysoko.
Cílem je získat kolo, které by jezdilo slušně v kopcích díky hmotnosti a bylo docela dobré na hodně dlouhé vytrvalostní jízdy a závody, které nejsou úplně po rovině, i když nemusí být vyloženě v kopcích. Takže priority jsou:
1. optimální ergonomie pro výkon jezdce
2. hmotnost
3. valivý odpor
4. aerodynamika
Lowracer jsem se rozhodl pořídit zčásti proto, že highracer zas ještě nějakou dobu nebude hotový, určitě ne do K24. A potom proto, že poprvé jsem na K24 udělal 14 kol právě na lowraceru a zdál se být na K24 dobrý. Je to tím, že lowracer má priority poskládané jinak:
1. aerodynamika
2. valivý odpor
3. ergonomie
4. hmotnost
V obou případech je i to čtvrté extrémně důležité a nesmí se to zvorat nebo se na to vybodnout, ale smí se v tom udělat kompromisy ve prospěch věcí s vyšší prioritou.
Takže pokud chceš rychlé lehokolo, nejde jednoznačně odpovědět na otázku, které bude rychlejší. Jsou situace, kde vyhraje ultralehký highracer. Pokud jedeš 300km přes kopce, například. A jsou situace, kde vyhraje lowracer. To budou všechny sprinty delší jak kilometr a většina nebo všechny rovinaté nebo jen mírně zvlněné záležitosti. Pokud jezdíš nějakou směs všeho, tak bude lowracer v průměru rychlejší. Ale jak říkáš, je to za cenu ležení nízko nad zemí. Do krajiny nevidíš ani přes vzrostlé obilí, náklaďákům koukáš zblízka na matice kol. Dá se s tím jezdit bezpečně, když ty sám dáváš pozor za ostatní a víš, do jakých situací se nesmíš dostat a umíš se jim vyhnout. Ale kdo se bojí, nesmí na lowracer :-).
Ještě bych do toho doplnil jeden velmi důležitý faktor a to výkon jezdce.
S výkonem jezdce se bude hodně měnit, kde bude co rychlejší.
Podle mě čím výkonnější jezdec, tím více bude mít navrh lowracer. A to proto, že díky většímu výkonu jezdce se bude ve všech situacích jezdit rychleji a vliv aerodynamiky bude o to větší.
Jen ciste teoreticky, dokazal bys odhadnout, kolikrat vetsi vykon by nekdo musel mit, aby tvemu lowraceru stacil na silnicnim kole nebo treba na Ibexu? Myslim konkretne K24, abychom to nekomplikovali kopcema.
Jinak lowracer se mi (aspon na obrazkach) moc libi, ale dalsi kolo by mi doma naproslo a vedle nakladaku mam obcas strach i ted. :)
Mám u ruky prospekt Troytecu. Vyrábí karbonového lowracera. Píšou tam, že na závodní silničce v závodním pozici pojedeš na 250 W 35 km/h. O tom svém lowraceru píšou, že to bude 43,5 km/h. Rámcově by to mohlo odpovídal.
Jo, to by celkem sedělo. Jen bych dodal, že pro 24 hodin se to nedá použít. 250W nevydrží ani hodně trénovaný jedinec (světový rekordman na 24 hodin dal něco takového).
Když jsem sledoval pokroky jednoho Kanaďana, který dokáže dokončit Iron Man ve své věkové kategorii kolem desátého místa, tak ten při přípravách na pokus o 24 hodinový HPV rekord (který pak i jednu dobu držel) počítal s výkonem 150W pro držení konstantní rychlosti, 130W průměr přes celých 24 hodin včetně zastávek. Lidi jako my můžou asi pro K24 počítat s něčím jako 100-120W pro držení cestovní rychlosti.
Když zadám do http://www.kreuzotter.de/english/espeed.htm 120W, svoje míry a váhu svého lowraceru, tak mi to pro Lowracer hodí 33,8km/h. Kreuzotterův lowracer je o chlup nižší než můj a dost vymakaný, takže můj bude tak asi 32,5-33km/h.
Pokud teď nechám svoje míry a vyberu 9,5kg těžké silniční kolo, na kterém jezdech drží spodek řídítek v hlubokém předklonu, tak mi to pro 33km/h vyhodí 183W. To amatér nemá šanci na K24 udržet. Jinými slovy aby mi někdo stačil na klasické silničce, musí být velmi výrazně trénovanější, řekl bych amatérský závodník, registrovaný někde a pravidelně trénující několikrát týdně. A to se bavíme o celkem malých rychlostech, při kratších závodech je rozdíl ještě větší.
Když zadám turistické lehokolo se spodním řízením, tak pro 33km/h mám dokonce přes 200W, takže to je ještě horší.
Diky za analyzu a hlavne za odkaz, ta tabulka je moc hezka. Sice pro lehokolo zrejme pocitaji s 20" prednim kolem, ale Ibex se asi prilis lisit nebude.
Dost me prekvapilo, jak obrovsky rozdil u silnicniho kola dela drzeni riditek, i to ze silnicka vychazi lepe nez lehokolo. I kdyz mozna bude finta v plastich, ktere se v tabulce prepinaji spolu s typem kola! Pokud zvolim pro lehokolo se spodnim rizenim uzke plaste, tak uz vyjde lepe nez silnicka. Ze na lehokole tak uzke plaste asi nikdo nema, je vec jina.
Vysledek z tabulky mi taky celkem potvrdil, teoreticka maxima, co muzu s Ibexem na K24 najet. Skoda, ze mi nic nezaruci, ze najedu aspon polovinu... :)
Mimochodem tech svych 120W jsi meril nebo je to jen odhad? Myslim, ze jsem nekde cetl, ze vykon prumerneho cyklisty je 200W, bohuzel netusim po jak dlouhou dobu a na jakem vzorku to merili. Pro 200W uz vychazeji rychlosti prilis vysoke, 100W vypada realne.
Ten výkon je odhad založený na právě tam té tabulce (znám jaké rychlosti mi odpovídají na různých kolech jak velkému úsilí, když se to zprůměruje, tak se docela slušně zkalibruješ) a různých dalších zdrojích. Jeden je na přiloženém obrázku. Je to plus mínus autobus, ale řekl bych že někde kolem 120W mám hranici, kterou udržím tak dlouhou dobu a kolem 130W už to neudýchám čistě nosem, ne dlouho.
Když je řeč o výkonu, dostal se mi do ruky siloměr, tak mě napadlo změřit si, kolik je toho potřeba na protahování řetězu přes přehazku a trubky. Zahákl jsem ho za pedál a plynule točil. Bylo jedno, na jaký převod byl přeplý Dualdrive, velikost pastorku měla vliv jenom malý a při točení dopředu to vždycky bylo o chlup víc. V průměru to dělalo 5 N. Kliky jsou to 175 mm. Když se to celé spočítá při kadenci třeba 100 rpm, tak mi vychází ztráta přes 9 W. Ve skutečnosti to může být mnohem víc, protože jsem při měření tahal pomalu a při skutečných otáčkách se to může nedefinovaně zhoršovat. Nejsou to jenom trubky řetězu, ale taky kladky přehazovačky. Přes svou ohromnou výdrž a spolehlivost má tahle přehazka nevhodně řešená kluzná ložiska kladek, vyčištění a promazání pomůže jenom na chvilku, i když znatelně. Jiné kladky tam nepasují.
Podobný výkon potřebuje moje dynamo, když mi dává 7,5 W na výstupu.
Mě zajímá, kolik ujedu v tom stavu, jak kolo používám, to zamená i s plně využitým dynamem. Proto zřejmě ani nebudu sundávat brašnu. Mám na ní ten audiosystém a je kam dát nářadí.
Kromě toho, je možné, že přes těch pás kilo navíc je s brašnou o chlup lepší aerodynamika, pokud může být o nějaké řeč? Co myslíš?
Samotné spodní brašny podle mě odpor vzduchu nesníží, otázka je, jestli by o chlup pomohly, kdyby se doplnily o něco nahoře na nosiči. Trochu možná jo, pokud to nebude mít extra tupou záď. Pokud to navazuje na tvoje tělo a vzadu je to o kus užší než tvoje tělo, tak to aerodynamiku určtě nepoškozuje. Ale nečekal bych od toho výsledek, který by byl nějak extra cítit jako znatelné zlepšení.
Jo a mimochodem když já pojedu na lowraceru na 120W, tak ninkovi bude stačit jen 100W v jeho Questu.
Po rovině... Do kopce se nadře mnohem víc, než ty. Co jsem koukal na profil K24, tak je to sice poměrně placaté, ale nějaké ty kopce tam přeci jen jsou.
Jsou dost minimální, celkově vyjde velomobil líp. Takže mezi námi dvěma rozhodne motor a počasí. Já mám letos zatím najeto skoro desetkrát víc než on, tak se uvidí :-). Jestli bude hezky, mám šanci ho porazit. Jestli bude hnusně, vyhraje on.
Mám pár dalších poznatků o tomhle kole, které by se mohly hodit případným dalším zájemcům.
Konfiguraci na obrázcích výš jsem včera testnul trochu víc a s tachometrem a zjistil následující:
Posaz je dost otevřený a akceleraci nebo silové šlapání nepodporuje vůbec. Jakýkoliv pokus zapřít se do sedla končí vyjetím po sedle nahoru víc než rozjetím kola dopředu. Trochu tomu jde pomoct věšením se rukama na řídítka, ale ne moc. Větší silou se jezdit nedá, výkon se dá dodat jen stejnou silou při větších otáčkách.
To je ale protivné jen při rozjezdu z místa, protože velkých otáček klik se dosahuje velmi velmi snadno, jde to úplně samo. Jako přirozené jsou cítit kadence o 5-10 vyšší než na Oceláči. Při 160mm klikách, které mi vyhovují, je 115 ot/min vyloženě pohodlných a při rozjezdech to roztáčím až ke 140. Aniž bych se o to snažil, prostě jen tak mimochodem.
Díky tomu všemu se pak zatíží víc svalů (spodní strana stehen díky tahání za pedály) a váha se víc rozloží na záda. Na Oceláči mě po nějaké době začnou bolet hýždě, protože pracují v jednom směru a jsou stlačené kolmo na něj váhou těla. Na tomhle lowraceru po tom není ani stopy.
Při montáži sedla je potřeba ho cpát tak dozadu jak to jen jde. Mám ho skoro vzadu a i tak je na jízdních vlastnostech poznat, že rozložení váhy je blbé. Na lowracerech je vždycky blbé, ale stojí za to snažit se to minimalizovat.
Chvíli mi řízení připadalo moc divoké, až jsem měl obavu, jestli na tom vážně chci jet K24. Vyžaduje konstantní pozornost. Po pár desítkách km jsem si ale zvykl a už se tak nepotácím. I tak ale pokud je potřeba jet těsnějším prostorem, musí se člověk dost soustředit. Má to zvláštní mix směrové stability a náklonové nestability, díky kombinaci velkého rozvoru a nízkého těžiště. Opět celkem typická vlastnost lowracerů, ale tenhle je lehce divočejší. Začínám mít ale dojem, že po pár stovkách km se to dokonce i můj mozek naučí a ta divokost se bude naopak dát využít k rychlejším změnám směru ve vyšších rychlostech. Z jedné zatáčky do druhé to přechází opravdu ochotně.
Kočičí hlavy jsou smrtící. Nevím jistě, nakolik je to jen tou 60mm hliníkovou troubelí, a nakolik se třeba trefil rozvor do celistvého násobku délky dlažební kostky nebo tak něco. Každopádně je to neuvěřitelná vibrační postel na kočičích hlavách. Po minutě má člověk dojem, že to nejde vydržet a chce se mu zastavit.
Jinak občasné hrboly nejsou až tak hrozné, i záplatovaná silnice se celkem snese. Okruh K24 budu teprve muset zkusit, ještě jsem ho na tom nejel. Mám trochu strach jak se to bude chovat na té rašpli z Blučiny do Opatovic.
Pri stavbe keby som zmesil uhol hlavovej trubky teda viac polozil vidlu zvecil by sa zavlek neukludnil by sa ten lowracer trosku??
Závlek je na tom v pohodě, to nevylepšíš. Problém je neoddělitelný od lowracerů, při takhle nízkém těžišti je moment setrvačnosti kolem osy náklonu velmi malý, násobně menší než na jiných kolech. Odhaduju polohu těžiště asi 40-45cm nad zemí, což znamenat minimálně třikrát větší úhlové zrychlení do náklonu vlivem gravitace než mají klasická vzpřímená kola. Takže tvůj mozek se musí naučit vyvažovat systém s třikrát menší hlavní časovou konstantou, ale přitom tě vynikající směrová stabilita (rozvor a hlavně závlek ji zařizují dobře) ukolébává do pocitu, že se to řídí samo. Trvá nějaké kilometry, než si na to člověk zvykne. Ale z dřívějších zkušeností (2000km na lowraceru v roce 2006) vím, že si na to člověk opravdu zvykne, přestane to být problém a naopak ostatní kola ti začnou připadat neskutečně líná do zatáček.
Špatné rozložení váhy? Jako, že je moc váhy na předním kole?
Zkoušel jsi s tím jet po špatných silnicích hodně rychle? Kuba říkal, že na žehličce odvařil hlavové složené po 300 kilometrech (cestou ze srazu). Zničené hlavové složení může být dost nebezpečná záležitost.
Zatím ta hlava nemá najeto ani 100km se mnou, ale něco to najelo před tím a s těžšími lidmi. Nicméně se jeví být v pořádku. Ale dík za připomenutí, radši to zkontroluju důkladněji.
Lowracer má vždycky citelně víc váhy vpředu, což nikdy není dobré pro snadnou ovladatelnost. Takže stojí zato tlačit se na něm dozadu jak to jde. Rovnoměrně kola nazatížíš, leda snad kdybys postavil 20/20 se zadním kolem skoro pod sedačkou a předním vyloženě pod pedály, s vražedným překrytím klik a předního kola. Jinak holt lowracer vždycky bude těžký na hlavu.
Priznam se, ze me napadla i takova silenost, jako zeptat se v Azubu, zda by neslo pujcit si jejich bazarovy lowracer na K24. Kdyz to tak ctu, jsem rad, ze jsem tu myslenku zaslapal do zeme hned v zarodku. :)
Tusil jsem, ze chovani lowraceru se bude od "normalniho" Azub lehokola dost lisit, ale zrejme vic nez si umim predstavit...
Pokud nejnižší a nejlhčí lehokola, na kterých si kdy jezdil, byla Azub, tak si to asi opravdu nedovedeš představit :-).
V roce 2006 jsem si na poslední chvíli dokončil před K24 lowracer, nenajel na něm ani 100km a šel závodit. Havaroval jsem na kluzkém povrchu highslidem v pravotočivé zatáčce den před závodem a v levotočivé během K24, takže jsem byl dobitý a odřený z obou stran. To ale tak moc nevadilo, horší bylo jet 14 okruhů na kole, na kterém jsem neměl nic najeto. Bolely mě svaly a šlachy kolem kotníků i kolen ještě tři týdny. O rok později jsem podobnou chybu udělal s tandemem a poškodil si vazy v koleně. K24 se musí jezdit jedině na kole, na které si tělo aspoň trochu zvyklo.
Prolézám stránky výrobců lehokol a říkám si, kdybych měl hodně peněz, jestli bych vůbec našel na trhu stroj, který by byl výrazně lehčí a rychlejší než můj Azub 5 a přitom byl použitelný na našich silnicích, tzn. zachoval určitou míru pohodlí?
Azub jako jeden z mála nabízí pohodlí i mimo silnice, na běžně turisticky využívaných lesních a polních cestách. Pokud nepotřebuješ to, stačí ti jen pohodlí na asfaltu, stačí i menší zdvihy a robustnost. I když některé asfalty jsou možná horší než polní cesta, ale není jich zas tolik.
Azub má taky poměrně krátký rozvor a hodně vysoké sezení, což pohodlí na hrbolech nezlepšuje. Delší rozvor by znamenal menší náklon stroje při nájezdu jednoho konce na hrbol a nižší posaz by zase způsobil, že pro daný náklon bys měl menší předo-zadní pohyb jezdcem.
Kdybych chtěl křižník na cesty po asfaltech všeho druhu, pohodlný, rychlý a schopný vézt náklad, líbila by se mi Speedmachine od HPVelotechnik. Verze se superman řídítky se ovládá úplně parádně, není to zas až tak nízký lowracer (podle některých definic to ani není lowracer) a při odpružení obou kol to nádherně vyhladí všechny spáry a výtluky. Hmotnostně ale není taky nic moc.
Parádní turistická kola na asfalt dělá i Challenge, cokoliv celoodpruženého od nich bude na asfaltu velmi pohodlné. A tahle značka se zároveň docela vyžívá ve snižování váhy. Kdysi se mi na Spezi strašně zalíbil jejich Seiran, taky se plavně nese přes hrboly. Tehdy byl test park jinde a byl tam hliněný hrbol příčně přes cestu na vnitřní straně zatáčky, tak se dala testovat reakce právě na takovou typickou silniční nerovnost.
http://www.lightfootcycles.com/ranger_recumbent...
http://www.lightfootcycles.com/bushmaster...
http://www.lightfootcycles.com/bigfoot...
Neni ten obrovsky rozvor trochu omezujici? Uz na Ibexu mam problem nekterymi misty projet (treba uzka lavka pres reku s pravouhlym najezdem, kde musim zastavit, protoze to nevytocim).
S takhle dlouhym strojem tezko muzes klickovat v lese mezi stromy, ne? O skladnosti radsi ani nemluvim. :)
Divil by ses. Na Apusu se na právě takové lávky jak popisuješ trefuju prakticky stejně blbě jako se SnowZombií, a ta je delší než Ranger a vzadu široká. Ono na SWB kole máš vpředu velmi široký pedalbox vybočující ven ze zatáčky, jezdit s tím milimetrově kolem zábradlí není sranda. Plus spodní řízení má tendenci omezit rejd. S tím LWB se typicky tohle kličkování děje tak, že přední pneumatikou lízneš vnější okraj zatáčky, strom, zábradlí a podobně. Nemáš žádná omezení ve které fázi šlápnutí smí být nohy když je řízení nějak vytočené a na tom předním kole je tak nějak líp vidět, kam přesně zrovna jede. Líp než na tom vyčuhujícím šlapáku. Takže bych řekl, že pokud bude takové monstr kolo jako ten Ranger omezující v těsných místech, tak jen dost minimálně. Ale většinou nebude a ovládání LWB v malých rychlostech je vždycky mnohem snazší.
http://www.youtube.com/watch?v=UGo5eeb0OBI
Ale tohle je taky dobry strojek:
http://www.youtube.com/watch?v=7TjM788JK70 8-)
snilard: S tou 4-kolkou naopak neprojedeš téměř nic, protože se nikam nevejdeš. A v opravdu náročném terénu nelze máš honičku s jednou stopou, dvě vůbec nepřichází v úvahu.
Ve výjezdu pak nevyjedeš z náročnější věcí už vůbec nic. Tam kombinace, že se nikam nevejdeš a ještě to bude limitovat mnohem více fyzička jezdce bude smrtící.
I v tom videu má s každou nepatrně náročnější pasáží problém.
Chtěl bych ho vidět odjet Rychlebky :-)
Murphy: To první video pěkné. Na to jak má to leho dlouhé, tak točí docela statečně. Je ale vidět, že problémy s tím má.
Škoda jen, že v těch pár kritičtějších pasážích na točení na tom lehu na videu není (možná je nedal, tak to v tom videu raději není).
snilard: Ano, některé specifické překážky, pokud jsou přesně správně srovnané, tak na tom dá a některý ten specifický případ by nebyl lehký ani na zábradlí.
Ale i třeba ty klády musí být přesně poskládané pro tu čtyřkolku, jinak by to stejně nedal.
Hlavně ale ty klády jsou překážka, která se běžně nejezdí a těžší překážky, které se běžně jezdí tam nikde žádné na tom videu nemá.
Mlok: Mě se ta čtyřkolka ani to kolo s 4" plášti nelíbí. Jen na tom videu prostě ukazují pasáže, kde to má oproti jiným kolům navrch.
Je pravda, že když jsem jel na neodpružené tříkolce lesem po kořenech, měl jsem pocit, jakou to nemá skvělou prostupnost. Ale pak jsem skoro to samé jel na Ecu a zjistil jsem, že se většině kořenů dokážu vyhnout a že na té tříkolce jedu pomaleji.
Včera jsem zkusil porovnat tenhle lowracer s Oceláčem. Jel jsem na obou okruh K24 (akorát start a cíl v Rajhradicíh) a zkoušel držet stejný tep 135, který udýchám nosem.
Je to zatížené spoustou systematických chyb, jako třeba že jedno z kol (Oceláč) jelo první, teplota byla v druhém kole vyšší, vítr byl celkově dost chaotický, i když ne silný atd. Takže výsledky je potřeba brát s rezervou, a proto jsou v podstatě stejné u obou kol:
Oceláč: 135bpm -> 27,5km/h
Lowracer: 135bpm -> 28,3km/h
Čili pokud je lowracer rychlejší, tak jen o málo. Je méně pohodlný co se týká hrbolů na silnici. Je více pohodlný co se týká samotné polohy sezení (hlavně na něm nebolí hýžďové svaly, protože nesou méně váhy a můžou tak volněji pracovat).
Z grafu je taky vidět, že na některých místech Oceláč ztratí víc rychlosti v krátkém protikopci, zatímco lowracer se přes to přenese hladčeji. Nejviditelnější příklady jsou před třetím a za pátým kilometrem.
Nakonec teda asi pojedu na lowraceru, který zkusím vyladit, upgradovat a zvyknout si na něj.
Jeste me tak napadlo, cim to je, ze na K24 nikdo nepouziva azubacky Windshield? Respektive vloni jsem si nikoho nevsiml a ani na fotkach z jinych let jsem zadny stit nezahledl.
Pokud by mel Azub pravdu a stit zvysoval prumernou rychlost o 2 km/h, divim se, ze alespon Azub team nema takhle lehokola vybavena.
Ja jsem stit pri nakupu lehokola vyloucil hlavne kvuli cene (tusim pres 4 tisice) a zvetseni celkovych rozmeru kola. Pokud by ale stit mel podstatny prinos pro aerodynamiku, divim se, ze by ho na K24 nikdo nepouzil.
No napadlo me to, ale nechtel jsem to takhle napsat. :)
Znam jen jednoho cloveka, ktery si stit poridil, obcas si stezoval na horsi ovladatelnost pri bocnim vetru, ale jak velky prinos ma na rychlost jsem se nedozvedel, nemel to s cim porovnat, lehokolo koupil primo se stitem.
Mame tu nejakeho odbornika na aerodynamiku, ktery by dokazal (aspon teoreticky) zhodnotit prinos azubackyho stitu?
Tvar stitu asi spatny nebude, ale netusim, co udela vzduch za stitem. Pripada mi, ze tailboxy jsou mnohem castejsi. Je to tim, ze jsou ucinnejsi nebo to ma spis prakticke duvody?
podla mna sa za tym stitom na 99.9% sprava vzduch tubulentne cize stit preraza ok ale za nim to brzdii. Kdezto tailbox prave zabranuje tomu turbulentnemu spravaniu a podporuje hladke prudenie okolo. suma sumarum tail je efektnejsi ale pri dazdi mate so stitom nohy v suchu :-D
Někde jsem četl, že pro LWB s relativně vzpřímeným sezením má slušný efekt windshield natažený v podstatě po řídítkách, zatímco pro SWB kola má větší efekt tailbox. Neumím to ale podepřít nějakou hlubší analýzou.
Windshield jsem kdysi testoval dva týdny na Azubu 2. Ve spojení s tailboxem, i když velkým a spíš nákladním, to trochu přidávalo na cestovní rychlosti, i když 2km/h na průměru je hodně odvážné tvrzení. Na druhou stranu to strašně zhoršilo manévrování s kolem (děsně dlouhý autobus před pedály) a přidalo dost váhy. Na K24 by to možná mohlo o chlup pomoct, ale nejsem si tím až tak jistý. Podle mě třeba v případě poryvového větru by to člověk zapalatil neustálým zápasem s řízením a už by to na nic nebylo.
Největší pozitivní efekt byl proti zimě na nohy. Chodidla i kolena přestanou být ofukovaná ledovým vzduchem a rozdíl je to opravdu citelný.
no 2 km/h su v poho ak by fukalo od zadu tak by to fungovalo ako plachta :-D. To by bol fofr ale osobne si mysliim ze pri bezvetri ten stiit fakt spomaluje. Ta turbulencia je ako na motorke ked frciis a zozadu ti nadviha triko len je to v bledo modrom koli nizsej rychlosti. na k24 blbost ale ako na tur by som to bral koli pohodliu ako pisal Jirka
Aerodynamika je strašná svině, a kdyby tu byl nějaký odborník, řekl by ti, že u takového tvaru jako lehokolo bez měření v tunelu zjistíš prd.
Vzduchem se nohama napřed nějak prorveš, ale údajně až 80% odporu vzduchu dělá sání ZA vozidlem (možná proto ta krabice na ocas či ci ti je;-) funguje líp).
Štít jsem si i za ty peníze před časem pořídil. Ano, na kotníky a trochu kolena mi tak nefičelo, ale už stehna jsem měl v dešti promočená, v terénu není vidět na cestu, výhled je hodně zkreslený, dojem (můj) z toho byl, že je to nanic. Vlastně na něco jo - kamarádka z něho má hezký malý pařeniště na zahrádce.
drahe parenisko ale co by si pre kvalitu neobetoval ze :-D
Po návratu ze Spezi už nebyla šance se přihlásit, když jsme jeli týden a startovní listina se uzavřela za několik hodin. Napadlo mě, jet "svou" čtyřiadvacetihodinovku. Z Prahy do Újezda, tam objet kolečko a zpět domů. Ale to by znamenalo i bez bloudění ujet dost přes čtyřista kilometrů a to v provozu není moc reálné.
Lehokolo nejspíš zatím celkově nevyhrálo proto, že jejich majitelé jsou spíš pohodáři, než drtiči. Špička, i amatérských klasiků "maratónců" na žiletkách, trénuje řadu let téměř profesionálním stylem s rozpisy tréninkových plánů, teptestry, doplňky stravy. Navíc dost podstatnou část tratě jedou v balíku, což snižuje výhodu nižšího odporu vzduchu lehokola.
V balíku jedou první cca dvě kola, půlka balíku pokračuje tak ještě dvě tři další kola. Pokud vítěz ujel víc jak 20 kol, tak jel polovinu sám, další čtvrtinu ve dvou nebo třech lidech, kteří mu svým tempem pravděpodobně nevyhovovali perfektně a jen cca pětinu až čtvrtinu v rychle jedoucím balíku. Takže mu to o chlup pomohlo, ale mezi hlavní příčiny vítězství bych to neřadil. Ty jsou v tom, že má oproti komukoliv z nás natrénovaný dvojnásobný udržitelný výkon a na cílové rovince přítelkyni nebo manželku, která podává zásoby aby nemusel nikdy zastavit. Dalších drobností, které mu pomůžou, je víc, ale oproti těmhle dvěma věcem jsou podle mě dost slabé.
Jak čůrá?
To je vždycky moje první příčina odtrhnutí se od balíku nebo případného spolujezdce.
No, to je jedna z těch věcí co při přenosech ze silničních závodů radši v televizi neukazují...
Takže ono je lepší se radši za nikým nedržet moc dlouho, že jo. Dřív nebo později mě stejně zas dojede.
Když je dost horko, dá se taky všechno vypotit, člověk ani neví jak. Dělat to takhle 24 hodin, to by asi byly ty poslední v životě.
N akci, které jsem se zůčastnil, jeli v dalším ročníku už všichni "favorité" spolu a kdo se potřeboval zastavit, ztratil kolo. Sám neměl proti vláčku na špici šanci. Dneska si už i "neprofíci," nechávají na podobných akcích (jako je třeba non stop objezd republiky) dávat kapačky, protože tělo prostě není schopné zpracovat dostatečné množství tekutin (tolik kolik se vypotí) a účastník takové akce, je bez nich dehydrován. Takové vzdálennosti a z nich plynoucí zatížení nejsou pro organismus nic zdravého. Jet to "na půl plynu" znamená nemít šanci na umístění, ale podle mne je to pořád lepší, než zkolabovat. To, aby Ti někdo podal pití a nachystal jídlo, není snad zas takový problém dohodnout.
No co jsem zkousel hledat informace na internetu o ruznych ultramaratonech, docela jsem se divil, jak funguji zavodnici, pro ktere je K24 jen treninkem na vetsi akce.
Kapacky a vsechny mozne nezakazane latky jsou zrejme standardem, ty neskutecne vykony neco stoji. Uloha podpurneho tymu je tam zasadni.
Nene, sice nejspis neujedu ani polovinu toho, co vitez, ale pojedu jak budu chtit, zastavim si kdy budu chtit a vysledek pak muzu vycitat jen sam sobe. :)
Len tie selijake kapacky a svinstvo uz neni o sporte.To uz je len vyhrat za kazdu cenu ako v pocitacovej hre cheat. Su to zbabelci ak sa boja postavit zavodnik proti zavodnikovy a nacpu sa radsej "povolenymi latkami".
co sa mna tyce pohrdam takimito ludmy a vazim si radsej toho zavodníka na 50 mieste ktorí isiel sam za seba lebo ma raad sport a fear play.Na to sa uz tusiim zabudlo co to znamenaa
Tak ono by se docela tezko urcovala hranice, kdy je to jeste fer a kdy uz je to cheat.
Vem si jenom jidlo, jsou v poradku jen "bezne" potraviny? Je v poradku Tatranka nebo hroznovy cukr? Jsou v poradku ruzne gely a iontaky? Je v poradku vsechno, co lze spolknout? Je v poradku, ze nektere doplnky si bezny clovek ani nekoupi? Jak bys tu hranici nastavil? To bys musel dat treba podminku, ze zavodnici muzou jist jenom to, co se prodava v mistni samoobsluze... :)
Myslim, ze je kazdeho rozhodnuti, co vsechno chce vysledku obetovat.
Těmi lidmi nemusíš pohrdat. Ty kapačky mohou být jen fyziologický roztok, kterým se snaží zavodnit dehydrovaný organismus. Než začneš plamenně odsuzovat něco, co není v žádném případě doping, ale jen snaha o udržení zdraví, něco víc si o problematice zjisti.
Narazils na jeden problém, který mám s K24 já i někteří další. Není to závod proti ostatním, ale hlavně sám se sebou. Výsledek? V momentě, kdy to vypadá, že svůj zatím nejlepší výkon neporazím (protože třeba počasí nepřeje), tak je skoro nemožné najít v sobě motivaci k překonávání bolesti z únavy a jet naplno. Kdyby člověk závodil i s několika dalšími, co deklarovali podobný cíl v počtu kol, a sledoval, jak jsou na tom, možná by podal další výkon. Ale kde vzít další lehokola jedoucí na stejný počet kol? Je nás málo a každý máme svůj cíl.
Nebo je tu někdo další, kdo má letos v úmyslu pokusit se o 15 kol? Že bychom dali závod?
15 kol = 426 km?
Já pojedu K24 poprvé, a pravděpodobně na novým lehokole (ještě ho nemám).
Na zábradlí před par lety jsem 200 km za 13 hod. ujel, což je životní úspěch.
300 km to jsi myslím že dam, ale přes 400? Spíš bych jel těch 12 kol.
Já tam poprvé jel s cílem ujet 6, když to půjde tak sedm. To byl dvojnásobek toho, co jsem do té doby dal za jeden den (100km), taky cca 13 hodin. Hned napoprvé jsem na Azubu 2 ujel 11 kol, 312km. Možná se taky budeš divit :-).
No jestli myslis, ze potom, co jsem mi tu dukladne vysvetlil, proc na Ibexu nemuzu tvuj lowracer porazit, tak budu chtit s tebou zavodit, to by bylo celkem naivni. Dokonce vim, jak by to dopadlo, jedno kolo bych s tebou mozna i drzel tempo a pak bych umrel. :)
Za silnicnim kolem se aspon muzu schovat pred vetrem, ale jet za tvym strojem by mi asi vubec nepomohlo...
Jako 15 kol je sice z meho pohledu jeste teoreticky mozne, ale hodne nepravdepodobne. Urcite bych rad ujel vic nez vloni, coz je podle me proveditelne, kdyz se nic nepokazi (treba pocasi, kolo nebo zdravi), horni limit si nedavam... :)
Ale pokud ti to pomuze, klidne si mysli, ze mam cil prave 15 kol! :D
No já na Ibexu nemůžu porazit sebe na lowraceru, to je jasné. Ale ať jedu na čem chci, poráží mě spousta lidí na očividně energeticky náročnějších strojích. Takže nemůžem tvrdit, že někdo na Ibexu nemůže stačit mě na lowraceru. Výkon jezdce je tu hlavní proměnná a můj není žádný zázrak.
Porazit sam sebe, to zni docela schizofrenne. :)
Jo, vykon jezdce je klicovy, pred par dny me na silnici predjel servisak od nas z fabriky na horskym kole, je to obr, vazi aspon metrak, to kolo nevypadalo nejak extra a traktorove plaste ho musely strasne brzdit. Vubec mu to nevadilo, sice z nej kapal pot, ale jel pres 35 km/h a nedokazal mi ujet jen proto, ze za nim bylo zavetri jak za autobusem... :)
Veta z tvoji analyzy vykonu - "To amatér nemá šanci na K24 udržet." sice pusobi dost sebevedome, ale rozumne jsi to zduvodnil. Jelikoz nepredpokladam, ze bych mel vetsi vykon nez ty (jsem amater, ktery jezdi na kole akorat tak do prace), je nepravdepodobne, ze bych na Ibexu mohl porazit tvuj lowracer.
Nicmene to, ze pojedu pomalu jeste automaticky neznamena, ze najezdis vic, ze jo? ;)
Tak. Když naposledy klaplo počasí, tak jsem měl čistý čas jízdy cca 16 hodin. K tomu dost neuvěřitelných 8 hodin pauz. Pokud by někdo dokázal jet 20 hodin se 4 hodinama přestávek, může jet o kus pomaleji a ujet o kus víc.
Tak ja mel loni cisty cas jizdy (dle cerstve zverejnene tabulky) priblizne 15 hodin a tak nejak doufam, ze letos to bude lepsi (kdybych usetril 3 hodiny, tak dokonce 15 kol zacne byt realnych...).
Precijen loni jsem udelal spoustu taktickych chyb, hlavne co se tyce deste a obleceni...
Ale co me Jirko prekvapilo je tvuj lonsky vysledek! Prvnich pet kol jsi mel v krasnem case (driv nez ja ctvrte) a pak 11 hodin pauza? Prozradis mi, co se pokazilo? Technika, zdravi, chybela motivace nebo nebyl cas?
Tak gratuluju k výhře. V závěru jsem nikam nespěchal s pauzou a o 12 minut to takticky pros... :-). Máš můj obdiv za ten výkon.
Kolik a kdo, at se muzou s gratulacemi pridat i ostatni?
výsledky jsou přístupné z úvodní stránky
http://www.k24.signaly.cz/
fotky tady
http://www.jirihledik.cz/cz/galerie/slozka-63...
hezky je tam vidět Jergušův "Černý tomahawk".
http://paveljakubka-photo.rajce.idnes.cz/K24_2011
Jestli mi dorazí Supremák ve 20", tak ti to můžu slíbit.
Vzadu ho testuju už nějakou dobu všude možně a cokoliv jiného je prostě kompromis - kromě Raceru, tam je to už masochismus. Na předním kole jsem s ním letos zase jezdil. Stačil asfalt, kde zbylo trochu křemičitého posypu, díky vlhku se každý kamínek držel pláště trochu dýl a tohle je výsledek. Ta větší díra je jedna z těch, kdy to bylo skrz. Pár zavrtaných křemínků jsem ještě vyšťoural. Kdo jezdí spokojeně na Racerech, tak jezdí málo nebo ještě netrefil ty správné podmínky.
Mám ještě jeden nový, ale kdybych ho měl nouzově použít, tak jedině něčím podlepit a doufat.
Člověk se může snažit jak chce, ale je to hlavně test techniky.
Tak ja jsem Supreme uz nekolikrat vazne zvazoval, ale vypada to, ze na K24 tam jeste puvodni Racery necham (budou mit tak 16 tisic). Der a zaseku je tam spousta, ale krome dvou defektu v jednom dni zatim nic neproslo skrz.
Tak nejak me odradilo varovani (tusim Mloka), ze s rychlosti bych si u Supreme znatelne pohorsil. Mozna si ale vezmu sebou krome duse pro jistotu i nejaky nahradni plast.
Rozhodne i mala zavada muze zkazit vysledek zavodu, cim bliz svemu maximu se chces dostat, tim mene si muzes dovolit resit nejaky problem. Teda krome zavodniku, kteri si zavolaji doprovodne vozdilo a pokracuji na nahradnim kole... :)
Neni lepsi to preventivne vymenit pred zavody a dojezdit to pripadne pozdeji?
No to mas urcite pravdu, ale vzhledem k tomu, ze uz asi tak rok planuju porizeni SPD a porad je nemam, tak si jsem celkem jisty, ze dokud jsou ty plaste pojizdne, tak se ke koupeni novych nejspis nedokopu, v nejlepsim pripade budu shanet nahradni plast den pred zavodem... :)
Navic jsem si predbezne stanovil rozpocet akce na 1000 Kc, pak jsem zaskrtnul, ze chci tricko a uz tusim, ze se nevejdu ani s dopravou (zvlast kdyz hrozi, ze mi zbyde leda vlak), takze se budu tvarit, ze pulsmetr jsem si poridil jen tak pro radost a brzdove spalky bych mel koupit co nejdriv v zajmu bezpecnosti provozu. ;)
Jestli to s 24 myslis vazne, tak bych na Tvem miste poridil 1) spalky, 2) plaste a 3) SPD. Pak teprve muzes mluvit o tom, ze chces zavodit. Jinak bych to osobne bral jako riskantni testovani materialu. 8-)
No vsak spalky budou. Dokonce jsem vymenil i retez a chtel jsem vymenit i prostredni prevodnik, ale nesehnal jsem ho, tak si retez bude muset nejak zvyknout. Muzu snad za to, ze neprodavaji SPD sandaly, ktere by se mi libily?
Od kolika km to clovek mysli vazne?
16 tisíc? Tak to je tam prosím tě nech, chtěl bych to vidět.
Ty svoje první jsem vyhazoval asi po 5 tisících jako nepoužitelné.
Ten na fotce má možná dva a půl.
Se Supreme si určitě nepohorším. Teď tam mám krátce nějakou napůl terénní Kendu 1.75 na 5 barů a to zatím nemá chybu. Chvíli jsem jezdil i Rubeny, ale ty snesly o dost menší tlak a bylo to hodně poznat. Zkoušel jsem i starší klasický Marathon, jenom dokud jsem se s tím nevysekal na mokrých kolejích.
Tak se tam pak nejak prihlas, ze chces videt... cislo 16. :)
Nevim, kolik to je presne, vloni cca 10 tisic, letos pres 3 a predloni tusim okolo 3 nebo 4, ty plaste tam jsou proste puvodni. Podle tveho meritka byly vlastne nepouzitelne uz na lonske K24.
Podle ceho vlastne posuzujes, ze uz jsou plaste nepouzitelne? Vzorek tam mam porad vsude, barva i struktura je taky vsude stejna (u favorita mi kdysi plast po dukladnem sjeti zezloutnul), takze snad jeste nikde prodreni skrz nehrozi (nekdy to radsi zkontroluju). To, ze je tam spousta zarezu a direk od kamenku, nijak neresim, uz rok se zadny skrz nedostal. A co se jizdnich vlastnosti tyce, prislo mi, ze Racery snadno klouzou od zacatku, ale ja na lehokole jiny plast nemel, takze nemam srovnani.
Mozna je rozdil v tom, ze Ibex ma 2 x 26", u tveho 20" to muze byt horsi. Nebo jsem mel stesti na dobry kus, mozna jezdis vyrazne rychleji nez ja, nevim, kazdopadne silnice tady nejsou lepsi nez jinde, ceduli "vysprava emulzi a kamenivem" se tu objevuje casto, nekdy to neznaci vubec a jednou me v zatacce prekvapila 10 cm hluboka zavej jemneho sterku. :)
Podle čeho - no vzorek ještě nezmizel úplně, ale narůstal počet defektů a když jsem je pak sundal a viděl, jaká je to tenká šlupička, tak už jsem dostal strach. Zjistil jsem to na loňské K24, kde jsem si moc nezajezdil. Cestou domů jsem pak píchnul taky. Kdo tam ty pláště zahlídnul, tak mohl taky konstatovat, že na tom se už jezdit nedá. Ty díry vypadaly hrozivě a sem tam se už cosi klubalo ven. Zřejmě jsem zkoušel až moc, kolik toho vydrží a čekal jsem od nich trochu víc po zkušenostech s jinými Marathony na klasice.
Tak tady posilam fotku, jak vypadaji plaste Racer po cca 16 tis. Ono na te fotce stejne neni skoro nic videt. Proste mistama jsou ruzne velke diry, dirky a zarezy po ostrych kamincich, dost casto je puvodce uvezneny v plasti, kde to slo, par kousku skla jsem ted vydoloval pinzetou, pak me to prestalo bavit.
No mozna se jeste zamyslim nad Murphyho radou, ze bych to mohl vzit trochu vazne a koupit novy plaste. Precijen vzhledem k moji sikovnosti by me kazdy defekt na K24 stal pul kola, v pripade komplikaci i vic...
Je to zvláštní, že se nám ty zkušenosti takhle drasticky rozchází. Jezdím s 20" Racerem už asi 6000km za jakéhokoliv počasí, přes občasné rozbité sklo i ty ostré posypy, kterými opravují díry v silnici. Zrovna minulý týden za vlhka to po průjezdu tím štěrkem chrastilo v blatníku jak šílené. Kolik jich zůstalo přilepených nevím, o 5km dál doma už jsem žádný nenašel a krom drobných oděrek ani žádné větší škody. Žádný defekt. Nepamatuju, kdy jsem naposled lepil. A to mám neodpružené kolo, které by tomu teoreticky mělo dát víc zabrat.
Nemůže být rozdíl v tlaku? Na kolik to tlakuješ? A kolik bys odhadl veze tvoje přední kolo kg?
Foukal jsem to na takových 5,5 až 6 barů a s kolem vážím dohromady něco pod metrák. Na předním kole je určitě víc váhy, ale dokud jsem měl Racer i na zadním, lepil jsem taky. Jenom to víc naštvalo, protože je to rozdíl, sundávat přední nebo zadní kolo. Často to není potřeba vůbec. Když evidentně trčí z kola šutr nebo střep, stačí duši kousek vysunout a zalepit na tom místě. Stalo se jednou, že jich tam bylo víc.
Tady je výsledková listina ze Slovinského "ultra" a je tam i jeden leháč...
http://www.hankaebertova.cz/userfiles/file...
Vzhledem k tomu, ze to s mou dopravou na K24 vypada dost nejiste, chci se zeptat, jak moc realne je prijet do Ujezda s lehokolem vlakem?
V jizdnim radu nejake spoje s obrazkem kola jsou, ale vubec netusim, co za vlaky tam jezdi. Bylo by hloupe pak zjistit, ze vybrany spoj je treba motoracek 810 s jednim vagonem zcela nacpanym lidmi. Zajimaji me hlavne vlaky Os 4717, 4023, 4752 a 4756.
Nebo je spis rozumnejsi dojet vlakem jen do Brna a dal jet kolmo, kdyz Brno neznam?
K tomu Brno nemusíš znát, stačí se z nádraží dostat ke Svratce(je to necelý kilometr) a pak jet za sluníčkem podle vody.
http://www.mapy.cz/#x=16.618804&y=49.187528...
V tom vagónku co za sebou 810 občas tahají se kolo přepravuje dobře na jedné z nástupních plošin.
http://www.zelpage.cz/razeni/11/vlaky/cd-4717
http://www.zelpage.cz/razeni/11/vlaky/cd-4023
http://www.zelpage.cz/razeni/11/vlaky/cd-4752
http://www.zelpage.cz/razeni/11/vlaky/cd-4756
Pokud by to nekomu pomohlo, tak zrejme je sance se prihlasit... ;)
http://www.k24.signaly.cz/stranky/kniha.php
Pavel Blažek:
Pěkné dopoledne, uvolnila se dvě místa na letošní K24, proto mohu nabídnout dvěma zájemcům dodatečné přihlášení. Pište vojelte, první dva budou přibráni :-)
Tož po týdnu práce jsem v noci na dnešek dokončil základní verzi aero upgradů lowraceru a testnul ho cestou do práce.
Chce to ještě poladit napojení tailboxu na tělo jezdce, místy pár mm přebývá nebo tvar není ideální. Lehce si to sedlo ocasem doprava a škrtá to o levou stranu zadní pneu. To bude možná vyžadovat výztuhy, není tam moc místa na to, aby se to dalo nechat vlnit jak se tomu zachce. Jinak to celkem funguje.
Pocitově se to nad 40km/h jeví, že to přidává hodně. Dá se jet na o kus těžší převody než předtím. Jak moc velký to má efekt při K24-kové rychlosti kolem 30km/h se uvidí. Měřit to už není kdy, testne se to rovnou při závodě.
Vypada to uzasne, tak jsem zvedav, jak ti to pojede. Predpokladam, ze behem zavodu me budes pravidelne predjizdet... konecne neco, co si prohlidnu shora i na lehokole... :)
Mimochodem ten tvar tailboxu jsi navrhoval podle nejakeho vzoroveho tvaru nebo jen tak od oka?
Tak dneska ráno po rovině to jelo pade, a budilo to dojem, že by se dalo víc, i s mým chabým motorem. Hlavně to nemá takovou tu zeď, do které kolo normálně naráží při určité rychlosti. Takový ten pocit při určité rychlosti, že ať udělám co udělám, rychleji to nepůjde. Tohle kolo má teď o tolik placatější nárůst odporu vzduchu, že i v těch 50km/h budí dojem, že když kousek přišlápnu, pojede o kousek rychleji.
Okruh K24 je dlouhý a normální lidi potřebují pauzy, takže i kdybys jel pomalu a často, tak tě možná pravidelně předjedu dvakrát :-).
Tvar je baj voko. Přesněji následovně: v sedě změřím, kam mi vychází z čelního pohledu ramena a za nima udělám o chlup menší krabici. V tomhle případě z komůrkového polypropylenu a asi osmdesáti škrků. Kolem toho se pak dlouhé hodiny vztekám s karimatkou ve snaze donutit ji, aby na pár místech držela pohromadě nebo na tom. Takže tady je přišitá za rameny k horní straně boxu, pod potahem sedačky ji provázky omezují a by se neotvírala do stran a dole pod rámem je zavřená ze dvou polovin kombinací šití a chemoprenu. Vzadu jsou půlky slepené do ploutve chemoprenem a na pár místech horní strany je vyříznutý trojúhelník a jeho strany slepené k sobě, aby se to zavřelo směrem dozadu. To je v podstatě celé.
Karimatka sama o sobě pak obtáhne tyhle upevněný místa poměrně hladkým tvarem, místy se jí třeba ještě trochu pomůže horkovzdušnou pistolí, ale musí se to dělat opatrně.
Celkově jde o to eliminovat turbulence. Roztáčení vzduchu stojí energii, a tvoje svaly jsou její jediný zdroj. Proto jde o to, natvarovat karimatku tak, aby se podél ní hezky zklidnilo proudění rozražené předkem kola a vzadu za tebou už se co nejhladčeji a postupně zavíralo. Takže základ je dělat do vzduchu malou díru (nízký čelní průřez), ale pokud umíš udělat tailbox, který bude eliminovat turbulence lépe za cenu zvětšení průřezu, tak se do do jisté míry vyplatí. Viz tailboxy Razz Fazz, fungují prý výborně, přestože přečahují jezdce do stran i na výšku. Platí, že delší je lepší, protože znamená pozvolnější zužování tělesa, ale opět to musí mít nějakou míru. Když se to přežene, tak tehnle benefit zmizí zase v mnohem větším namočeném povrchu, čili sežere ho tření vzduchu o povrch.
Jo a to stříbrné nahoře je nádrž. Uvnitř je vestavěný camel a celé to tam drží suchým zipem.
Tak gratuluji Jirkovi ke splneni planu na 107% a jeste vetsi gratulace Radkovi k neuveritelnym 18ti kolum!
Fakt nechapu, jak jsem si na srazu mohl myslet, ze mame s Radkem podobny vykon... pritom Radkovo lehokolo nejen nemelo zadne aerodynamicke vychytavky (spis naopak), ale navic jeste zivil dynamo!
No za sebe bych mohl akorat tak dat bod cloveku, co mi tady prorokoval, ze ani pulsmetr mi nezabrani delat blbosti jako snazit se drzet tempo s lidmi, na ktere nemam.
Nekde v patem kole mi doslo, ze jsem to hodne prepalil a pak uz kazde kolo bylo pomalejsi a vic bolelo. Pres noc jsem si porad rikal "jeste jedno kolo", uplne vsichni me predjizdeli a teprve k ranu moje rychlost prestala klesat. Moznosti sahnout si na dno jsem zrejme vyuzil. V desatem kole uz se to zacalo pomalu zlepsovat a nakonec jsem stihnul 14 kol. Kazdopadne nezapomenutelny zazitek. :)
Co bys nechtěl napoprve to je úžasný výsledek.Jsi mladý,tak výkonnost poroste a za dva či tři roky pojedeš včele závodu.Ale o tom K24 není,jak jsi jistě pochopil.Gratuluji především Těm co dosáhli výborných výsledků(Radkovi,Jirkovi,Romantikovi),ale i všem co se zučastnili.Já jsem nenašel v sobě odvahu ani k jednomu kolečku.
Díky, těch tvých 14 kol taky není k zahození, vzhledem k tomu, že taky nemáš zrovna závodní stroj.
Docela jsem si to užíval a teď uvažuju, co by šlo příště změnit. Se svým strojem už žádný zázrak neudělám, možná odpojit dynamo nebo aspoň vypnout světlo a muziku, ale to bych prostě nebyl já a přínos by byl minimální. Nebo zvolit mírnější tempo hned od začátku a pak nemuset jít spát třeba vůbec. Jenomže když ti chrti vpředu tak táhnou, tak to láká dát si několik kol v kuse, než dojde voda. Mít servisáka, tak i víc, ale co s jídlem? Přece nebudu do sebe cpát nějakou chemii, když tam dávají zadarmo namazaný chleba a ten by se při jízdě jedl špatně.
Dalo by se příště ujet to samé při pohodovějším tempu, protože jak jsem myslel, že už bude konec, tak ještě zbývala hodina. No už se mi nechtělo, cíl byl splněn.
Kolik jsi ujel ještě cestou domů?
Asi 70. V Křenovicích jsem trochu špatně odbočil, ale už se mi nechtělo vracet. Dojel jsem po desáté večer. Měli jsme ale během K24 pořádné štěstí s tím počasím, protože co potom přišlo večer, to byl děs. Nezmokl jsem, ale ten vítr docela nutil kličkovat. Po té silnici 430 na Rousínov a Vyškov už nepojedu, dokud ji celou nespraví, jsou tam koleje, místy není krajnice a na to, že je vedle dálnice, tak je tam pořád provoz. Už začali spravovat ve Vyškově.
Taky mě napadlo - mohl jsem dát ještě jedno kolo a jet domů až v neděli, ale to už jsem slíbil doma trhat třešně.
No jestli budeš chtít na příští ročník postavit místo toho bagru na vzduch něco, co trochu jede, tak řekni. Chce to trochu adaptace před jízdou, takže kolo bychom museli dokončit tak měsíc předem, ale to by šlo. Já se klidně přesunu do role technické podpory někoho, kdo narozdíl ode mě má na takovou věc slušnou fyzičku.
Jo a vestavět repráky do tailboxu taky není problém.
To mám od Ninka. Chtěl jsem na bok krytu předního kola dát oficiální látkové startovní číslo, ale zatrhl mi to slovy "to tam nedávej, to je strašnej bagr na vzduch". Radkův Azub se spodním řízením je celej takovej velkej bagr na vzduch.
Aby nebyla lžíce bagru tak velká, tak je asi dobré dát občas ruce víc od těla, aby je mohl vzduch obtékat. Cokoliv negativního se ale stejně projeví až při vyšších rychlosti, jakou se normálně nejezdí. Zatím mívám opačný problém - když jsem teď občas na nějaké turistické akci jediný na lehokole, tak jakmile se jede z kopce, vždycky ujedu a musím dole počkat, abych se neztratil. Nebo bych musel probrzdit celý kopec a to zas ne. Mívám sice nejtěžší kolo, ale pokud se bere hmotnost i s jezdcem, bývá to na takových srazech spíš pod průměrem. Závodní stroj to rozhodně není, ale to je účel, já taky nejsem žádnej závodník :-)
Tak jo, tohle by šlo, jestli fyzička vydrží. Když já jsem s tím svým vozidlem tak spokojený a nic jiného jsem nezkoušel, když vím, jak to bude dlouho trvat si na to zas zvyknout a toho se bojím. Ani nemám v plánu si pořizovat něco nižšího, protože jezdím hlavně v provozu. Ale kdyby Tě potěšilo něco mi půjčit, tak bych to zkusil. Repráčky by tam být nemusely, to už by bylo zas toho výkonu škoda. Postačí sluchátka. Ale pořádné světlo, to jo.
V určitých mezích jde i lowracer odladit do podobné polohy těla na jakou jsi zvyklý, i když rozdíly budou. Nicméně rozdíl v rychlosti by asi byl celkem značný, takže kdybys do toho investoval to, že si to půjčíš chvíli předem, naučíš se s tím jezdit tak, abys možnosti toho stroje využil, tak by to mohlo být poznat na výsledcích. Pokud to nezkazí třeba hnusné počasí.
No pokud se vy dva date dohromady, mohl by byt vysledek velmi zajimavy. Nevidel jsem rychlejsiho lehokolistu nez je Radek (priznavam, ze jsem lehokol zase moc nevidel) a pokud jsou Jirkovy vytvory tak efektivni a rychle jak rika, urcite nebude problem dostat se pres 20 kol a mozna i na stupne vitezu.
Tak vam drzim palce, ja se snad za rok pokusim o prizemnich 15 kol. :)
PS: Napadla me jedina vec, na ktere byste se nemuseli shodnout - jak budou vyresena svetla... ;)
Neblbněte chlapi, jak to někdo na lehokole vyhraje tak budete mít utrum, o to se orthodoxní zábradlíři postarají ;-)
O efektivitě Jirkových výtvorů bych neměl pochyby, na to co tvrdí o svojí fyzičce mu to po čertech jezdí :-) Jezdím na poněkud krotší verzi oceláče s jakým jezdil Jirka na srazu a jsem s tím o poznání rychleji než s mým starým Favoritem s berany. A Favorit, to už byla skoro silnička!
Tak zrovna u K24 jsou ty pravidla napsana naprosto jednoznacne, takze zmena podle me hrozi predevsim pokud by organizaci prevzal nekdo jiny. No a ja doufam a preju si, aby to Pavla Blazka bavilo organizovat co nejdele, protoze to dela moc dobre...
No hele, jak nekde o kus vyse pisu, tak ve Svitavach uz jsem lehokolovy precedenc zalozil, jsem ve vysledkach (poradi neresme) a existuji fotky, ze tam jelo lehokolo se startovnim cislem, takze pristi rok to tam uz Radek nebo Jirka muze prijet vyhrat.
A jak jsem si tak zjistoval, tak zavodu, kde by me oficialne pustili na start je rozhodne vic. Treba by to slo resit systematicky, nejdriv bych se prihlasil ja, ukazal jim, ze lehokolo je neskodne a dalsi rok prijede nekdo jako Radek a vyhraje. Pak uz by se jim spatne zduvodnovalo, proc jeden rok jo a druhy uz ne. Jasne zname historii, ale nevidel bych to tak cerne.
Ja efektivitu Jirkovych stroju nezpochybnuju. Vypadaji dobre a jezdilo mu to rychle. Zavodit jsem s nim nezkousel, sily jsem stihl vyplytvat jeste driv nez me predjizdel o prvni kolo...
Změny pravidel bych se tolik nebál. V ženách už byla Evina první s lehokolem i s velomobilem, v mužích byl velomobil loni druhý. A reakce? letos na jaře se objevila na jejich webu reklama http://www.k24.signaly.cz/stranky/dokumenty/K24... která zve lidi s tím, že mají jet na čemkoliv. K24 je naprosto otevřený HPV závod a pořadatelům se to tak líbí.
To je dobře, že je to otevřené pro jakékoliv HPV, aspoň se tvořivosti žádné meze nekladou. Mimochodem jsem si v galerii všimnul nějakého nadšence na koloběžce...
Jet 24 hodin na koloběžce skoro po rovině, to bych asi nedal. Když je to do kopce a z kopce, tak se dá jet dlouho. Ale takhle by mě ta pomalá rychlost umlátila. Otázka jestli dřív psychicky, nebo fyzicky. Neumím na ní prostě jezdit pomalu.
Taky jsem koukal. Podle cisla to vypada, ze to byla nadcenkyne a ujela 2 kola.
no 60km na kolobezke klobuuk dole.