Ahoj lidi,
můj nerezovej ešus je ve stavu, že to z něj už nejde odřít ani drátěnkou. Tou se to navíc ještě zhorší a při dalším vaření, se napeče o mnoho víc. Nebaví mě to.
No a jak jsem zhejčkanej nádobím od tefalu, který jsem si postupně pořídil po rozvodu domů (to starý nádobí se odstěhovalo se spoustou jinejch věcí:-) ), tak jsme přemejšlel o ešusu s nepřilnavým povrchem. Tefal nic podobnýho nedělá, ale na internetu jsme něco našel.
Znáte to někdo?
nebo ještě lépe znáte a máte dobrý zkušenosti s něčím jiným?
http://www.affekt.cz/gsi-sada-nadobi-gsi...
http://www.affekt.cz/gsi-sada-nadobi-gsi...
http://www.affekt.cz/gsi-sada-nadobi-gsi...
Zkušenosti bohužel nemám, ale do výběru bych ještě přihodila další eventualitu, kterou jsem objevila při kupování vařiče:
http://www.var.cz/produkt/26-Sada-antiadhez-VAR...
V tomhle http://www.var.cz/produkt/26-Sada-antiadhez-VAR... mám obalenou konvici cca 1lt ot msr a celý je to vložený do tenkostěného nerezovýho jakoby ešusu, ale bez víka, hliníkovou poklici mám zasunutou bokem
mám to rok a zatím v pohodě. Před tím jsem používal teflonové hrnce za 100,- z různých levných prodejů. Ale tohle je mnohem lepší.
Popravdě řečeno to není 6 kilová litá pánev s titanovým povrchem, ale vařit se v tom celkem dá :-)
Zapomněl jsem napsat, že ten nerezovej hrnec má 2,5 litru.
2,5 litrový hrnec pro jednoho?!? Není to zbytečně velké?!?
To je pro mě buřtguláš na jeden večer, bez nadsázky :-)
2,5 litru buřťáku na vačeři?!?
Ty blázne, kam to dáváš?!? Kolik živíš tasemnic?!?
Vono taky v 2,5l hrnci když to máš míchat 2,5l čistýho neuděláš. Navíc pro vaření těstovin potřebuješ vodu/hmotnost těstovin 10/1 aby to nebylo slepený a nedobrý
No nepovídej... To jsem teda fakt netušila...
Hele to sem nepsal jako reakci na tvůj přízpěvek. Tak se hned nechytej jo :-)
Hele a jako reakci na čí příspěvek jsi to teda psal? :-))
Na ty předchozí
Pro tebe i pro radku - buřťák dělám z brambor a když ho uvařím na pátou, tak prostě potom chodím a uzobávám do tý půlnoci... Ono se to tam nějak poskládá, na břiše se spát moc nedá a i na boku zažívám pozdně těhotenský pocity :-))
jak už jsme psal, Ifče, pro mou potřebu (vaření pro jednoho, je to až moc velký. Asi by mi stačil jen jeden hrnec 1,5 litru a poklička/víčko. Hlavně co nejehčí. Každej gram se bude počítat...
Teď se dívám teprve na ty tvoje odkazy - a takhle podle popisu by to vypadalo hodně dobře. Ještě kdyby se tak našel někdo, kdo to viděl "naživo"... To bych měla pocit, že po červených Ortliebech je to další věc do pořadníku toho, co "nutně potřebuju".
další sada do diskuse:
http://www.mall.cz/vareni-nadobi/msr-blacklite...
O titanu už vůbec nic nevím. Nemám ani zkušenosti s obyčejným titanovým nádobím, natož s ešusem.
Titan je taky nepřilnavej?
Kupoval jsem mamině titanovej hrnec k vánocům a nemůže si to vynachválit, nepřipaluje se jí v tom při vaření ani takovej prevít, jako je rajská.
Pošilhává po nějakém dalším kousku, prý kastrolu. No já jsem dodneška nepochopil rozdíl mezi hrncem a kastrolem,ale budiž:))
fakt? Hmmmm a to se hned tak nepoškrábe a mohl bych používat svou oblíbenou skládací titanovou lžíci...
Tyjo, tak to teď nevím, čím se do toho smí a čím ne...Mámě jsem na to pak ještě kupoval metličku od Tescomy, která má ty dráty potažený silikonem.
S kovovým vercajkem bych tam byl asi taky opatrnej..., ale možná se do tosmí, teď si fakt nejsem jistej. Můžu se doma podívat, máme od toho ještě krabici, tam by to mohlo být napsaný.
Mě to nedá, doma to synům taky pořád musím vysvětlovat. Kastrol má větší průměr než výšku, u hrnce je to naopak. (Hrnec má tvar jako hrneček, kastrol jako rendlík)
Teda to mě udivuje - to má fakt někdo s tímhle problém?!?
No ale je fakt, že když ho to nezajímá, tak proč by si to pamatoval. Ostatně od toho budou mít chlapci manželku :o)))
Jasně, souhlasím s tebou, inteligentní muži mají manželku místo domácího robota. Takže nemusí řešit blbosti typu je to kastrol, rendlík, anebo hrnec...
Titan je super, lehoučký, nepřilnavý, poměrně hodně inertní, což by Tě jako příznivce zdravé stravy mohlo zajímat (třeba citrón a jiné kyseliny hliník rozpouští, nerez ocel poněkud méně, a titan prakticky vůbec).
Mimoto je tepelný izolant a je velmi pevný a houževnatý, takže se nádobí může a musí dělat velmi tenkostěnné. Pak ale trpí mechanicky, a hlavně tepelným namáháním. Prachový sníh v tom prakticky neroztopíš, aniž by se ti zvlnilo dno (tenkostěnné nerezové nádobí je na tom podobně).
Čili - na léto naprosto nepřekonatelný, na zimu - pokud předem počítám s roztápěním sněhu - vezmu velký hliníkový kastról (potřebuješ hodně sněhu na trochu vody, a každé otvírání a doplňování znamená citelné tepelné ztráty, proto velký, a hliníkový protože jeho zničení tolik nebolí).
A nestaci ten snih do hrnku nastouchat pod tlakem?
Stačí. Jde jen o to, jestli získáš z litru prachového sněhu 1dl nebo 1,5dl vody :-/
Myslel jsem proti zvlneni nadoby - kvuli lepsimo kontaktu se dnem.
Samozřejmě, že tam ten sníh upěchuješ. Ale on obsahuje strašně moc vzduchu, a zasucha moc rád sublimuje. Jediné řešení je pěchovat ho tam nepřetržitě a pomalu ohřívat. Jak se tam udělá vrstvička vody, tak se to pomalu, pooomaluuu rozpouští.
Ale ohřívej pomalu, a pěchuj trpělivě, když sníh má -25, je půlnoc, a tys od rána nejedl a nepil:-(
Vzdycky je lepsi prevence. Kdyz nejsi nekde naprosto mimo civilizaci, je lepsi s sebou nejakou tu vodu v petlahvi mit.
Ale ta uz v tech -25 taky moc tect nebude, ne (kdyz bude v petlahvi a ne v termosce)?
No, sice si myslím, že bych se radši vrátil k tématu, ale...
V zimě to řeším tím, že nádobu, že které piju (zpravidla 3/4litru) nosím pod bundou a zahřívá jí tělo. Další láhev či láhve balím do spacáku nebo náhradního trička, aby byla izolována v batohu a v noci je mám v nohou spacáku, takže to za čundr nezamrzne. Ale pod -20°C když jsem byl na vandru bylo jen v noci. Přes den bylo o dost líp. Zkušenosti s arktidou nemám...
A dělám to takhle proto, že sebou na krátké vandry (do týdne až dvou) vaření netahám a oheň taky nerozdělávám, protože jsem často v nějakým národním parku a ....
V -18 mi zmrzla 1/2l CocaCola i ve spacaku - vytvorila si vlastni kapsicku vedle mne.
fakt??? :-O
Já jel na vandr, když bylo -20°C u nás doma (tatík říkal) a v horách bylo spíš víc než míň a dobrý. maximálně s edělal takovej ledovej film na povrchu lahve (zevnitř) Ale když jsme jí pak nesl za bundou pár kilometrů tak to povolilo a dobrý...
Mne proste utekla od tela a mezi mnou a lahvickou se vrchni cast spacaku dotkla spodni a lahev tak ode mne odizolovala. Ja mel dlouhe moirove pradlo, vlnene ponozky a cepici a na spacaku zvenku byla vrstvicka navateho snehu. Ale byla to jen mrnava pullitrovka. Mozna by vetsi lahev tak snadno nepromrzla.
Já zmrzlou vodu postavím do hrnce a zapnu vařič naplno. Za chvíli se to rozteče a je vystaráno. A ta trochu benzínu navíc mě nezabije.
No, to je prave ta loupana voda. Ale loupana CocaCola by mi uz nechutnala...
Takhle si vychutnávám "obdobu" ledového vína z RC Coly. V autě mi obvykle přes noc zmrzne, ale odloučí se čistá zmrzlá voda a ten sirup zůstane tekutý. To je teprve mls... No a nakonec je ve flašce téměř čistel dirkovanej led :-)
Má to jedinou vadu: kromě vody se v tom hrnci rozteče i ta PETflaška. Já vím, tobě nevadí ani loupaný teflon, ale po zbytek vandru nemáš do čeho tekoucí vodu nabrat;-)
Kazdy den oloupas jednu. A jak casto jsi mimo civilizaci tak dlouho, aby sis nemohl nabrat novou zasobu? 8-)
No jasně, vy byste to tam dali i s flaškou, přímo na dno teflonový pánve. Jo, jo, páni kuchaři se nezapřou :-)))
Mozna jsi to spatne pochopil, ale ja to loupu pred ohrivanim, ne po nem. Ale predpokladal jsem, ze to nemusim tak dukladne vysvetlovat.
Taky je dobra klasicka cutora, ta se da po zamrznuti nahrivat nad plamenem. PET by i pri pohem zahrati leccos pustila do vody...
Poradíš tedy způsob, jak vyjmout led z petlahve, aniž bys poškodil láhev? Já na tyhle hlavolamy nikdy nebyl moc chytrej;-)
Ja to pochopil tak, ze tu PETku rozrizne spiralovym rezem, sloupne z toho kusu ledu, smota do uhledneho baliku a odnese z hor k nejblizsimu odpadkaci.
Jo, to mě taky napadlo. Ale to se v ní pak zas blbě nosí ta voda, ne?
Pak se vezme jina petka. Ja to tedy pouzil jen parkrat - jednou na Silvestra na vode a ve Vydre jsem tech lahvi mohl mit zasobu, jednou na kolech a na dve prespani mi stacily taky dve 2l lahve. A parkrat pri vikendovych pesich cundrech, a to stacila zase cca 1/2l na noc, zbytek bud v hospode, nebo se pak prisypal snih do kotliku.
Když už jedu v zimě a vím že mi voda bude zamrzat tak používám plastový láhve s velkým hrdlem. No a z ní to po nahřatí od vařiče vyklopím do hrnce. A obal mi zůstane pro další použití. A když dojdou dvě tyhle láhve tak si naberu sních.
Pro štouraly: nahřívám to opatrně tak, abych tu láhev neseškvařil od žáru vařiče.
Do hospody nechodím, vařím výhradně v lese.
Stalo se mi v Jeseníkách, že jsem si prozíravě nabral vodu do petek u potoka. Za dvě hodiny, když jsem stavěl stan, byly petky jak šutr. Od té doby nenosím v zimě vůbec petky, jen termosku a v ní zásadně horký čaj.
Když nic jinýho, tak trocha čaje se použije na roztopení sněhu (jak psáno výše, sníh se lépe rozpouští ve vlažné vodě, než v suchém ešusu), a v polívce se chuť ztratí.
Cestou nalívám čaj do víčka se sněhem, čímž získávám čaj v teplotě vhodné k okamžitému pití, a šetřím teplou vodu. Litrová termoska zpravidla vystačí na celodenní pochod.
No tak se to trošku připálí! A co jako... Večerní připálené fazole jsou dobrým základem ranního čaje... :-DD
No, fčíl vážně. Asi by se mi taky něco takové šiklo (nějaké ten nepřipálitelný ešus). Ale mám docela strach, že se ta nepřipa vrsta stejně poškrábe... :-/
to záleží na tom, čím do ní budeš rejpat....
Stejnak si chci vyřezat novou líci a dřevem do toho smíš, takže...
Ale vm, že je obrovskej rozdíl v kvalitě tý vrstvy. měl jsme doma noname pánev a do půl roku (já pánvičky tam moc nepožívám) šla do popelnice. Tefal hrnec mám jeden skoro dva roky a není na něm vidět nic.
Jím(e) z toho hliníkovou lžičkou...
Vím, že fungující věci nemůžou být levné. A já nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné věci. Jenže dnes ani vyšší cena neznamená, že se jedná o kvalitní výrobek...
tou bys do teflonu rejpat neměl pokud vím...
No právě. Proto se tady ptám....
Především, teflon k potravinám vůbec nepatří:-(
TFE je považován za silný lidský karcinogen.
Kdyz si v tom udela Krkonosske kyselo a bude to jist tou aluminiovou lzickou, je to to nejlepsi, co pro zdravi muze udelat. 8-)
Jj, hlavně pořádně tou lžičkou v tom teflonovým kýblu zamíchat;-)
A vyskrabat do sucha...
Mimochodem - v Alpach Ti v chatach na sjezdovkach donesou neco na teflonove panvi a k tomu nerez pribor naprosto bezne. Ted ve Schladmingu jsem dostal panev s cca 50% pokrytim. 8-)
My jsme koupili na aukru za 2200 celou sadu titanovýho nádobí a na kvalitu si nelze stěžovat. Ten malej hrnec by byl dobrej i na kolo, není těžkej a vydrží hodně, zkoušeli jsme ho ze srandy čistit drátěnkou a nestalo se mu vůbec nic :). Je to asi o pár deka těžší než klasika s teflonovym povrchem, ale vydrží to mnohem víc.
OT:
Jestli je to opravdu z čistého titanu, tak se tomu mechanicky jentak něco nestane ;-) Mám ještě někde doma pár odřezků z titanových tyčí a nechytala se na to ani pilka na železo :-))) Z těch nástrojů co jsme doma měli se do toho zakousla až teprve rozbruska...
A nemáš to spíš nějaké kousky nástrojovky ? Titan v práci občas taky máme a je obrobitelnej. Akorát je výrazně lehčí oproti oceli při fajnový pevnosti.
Jejda, tak to fakt nevím. Uloupil jsem to kdysi ještě jako student v jedné dílně. S předchozím dovolením, samozřejmě ;-)
ale tvrdili mi, že to titan je.
A je to opravdu hodně lehké, to ocel určitě nebude. Včetně toho, že to za celé ty roky v dědově venkovní nevytápěné dílně skoro vůbec nezoxidovalo, na řezu kupodivu vůbec... Jinak povrch má takovou šedavo bílou patinu, někde trochu do světle zelené. Ale měď to fakt není, tu ještě poznám :-)
Pak by bylo zajímavý porovnat objem s váhou (spočítat, nebo šup s tím do odměrky s vodou) a orientačně by se dalo odvodit, čemu se to blíží :-)
Jo, akorát že asi tak 5 let už netuším kde je tomu konec :-) A nevím kdy se dostanu na chalupu tak abych tam obrátil celý barák vzhůru nohama jenom kvůli asi 10cm nějakého kousku "železa" :-)))
do tohohle asi nepůjdu, ale ať je všechno, co jsme našel na jednom místě kdyžtak pro někoho dalšího...
http://quill-outdoor.cz/vareni/outdoorove...
další výrobce a další výrobek
http://www.gamisport.cz/grily-varice-a-camping...
nějak v tom mám čím dál větší zmatek a teď už tedy vůbec nevím, co vybrat :-(
Tohle až uvidí Mirek, tak ho klepne....
V RP naproti Paladiu jsem ve výloze viděl cosi malého, co mě zaujalo. Ale měli zavřeno, tak jsem to ještě nevokoukl. Jukni jim do katalogu....
Jezdím 30 let na vandry a po světě se stále stejným hliníkovým ešusem. Je nádherně černý od ohně a vevnitř poškrábaný od písku a kamínků, kterými ho venku umývám v potocích. Jarem přeci nebudu svinit přírodu. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo koupit si místo něj nesrovnatelně dražší nádobu z kosmických materiálů. Nic proti nikomu, kdo si to kupuje. Jen mě to stále více utvrzuje v domění, že svět se opravdu zbláznil.
... vůbec sem neměl odvahu podotknout, že se to nádobí nedá použít na oheň (-:
proč by se to nedalo použít na oheň??
Kolega, co dělal servis v tefalu říkal, že nevidí důvod, který by tomu bránil a předminulý víkend jsme byli s jogou venku a kamarád dělal každý večer pro všechny placky na ohni na teflonové pánvi a taky jsme nezaznamenali žádnej problém proč by to nešlo... :-D :-D
Teflon v ešusu bych nechtěl. Nejde jen o poškrábání, ale i možnost lokálního přepálení na plynovém vařiči. Je to plast. Doma je to něco jiného, protože nádobí má mnohem tlustší dno a rovnoměrněji rozvádí teplo. Nerez zase špatně vede teplo /mám hrnce od MSR/. Zajímavá by mohla být sendvičová konstrukce, kde je zvnějšku hliník a uvnitř tenká vrstva nerezu. Test byl taky na světě outdooru. Nádobí z titanového plechu má jedinou výhodu a tou je váha. Ani titan nepřekoná hliník ve vodivosti tepla. No a když to člověk shrne, tak mu z toho nakonec vyjde klasický dvoudílný ešus skutečně nejlépe. Vodivost tepla je nejlepší /o měděném ešusu jsem zatím neslyšel/, odolnost vysoká,váha a cena nízká, snadná údržba. Nevím, co teda vyvařujete na svých cestách a co se komu připaluje, ale já jsem s tím nikdy problém neměl. A když už, tak jsem nalil vodu a nechal odmočit, vytřel trávou nebo vyleštil jemným pískem. Pohoda a bod pro Zdenka.
Kdysi jsem si ty sendvicove koupil (tusim var). Vzasade spokojenost, zatim jsem je vzdycky umyl, varit se v nich taky da, jedina nevyhoda je, ze to nema prinytovana ouska, ale takove hlinikove klesticiky, ktere nejsou uplne zazrak stability a navic se dost rychle stavaji horkymi (takze je treba mit jeste hadr na drzeni).
taky jsem měl takovej. Jezdil jsem s ním na tábory od čtvrtý třídy a pak na vandry až asi do 25ti. Pak jsem ho zapomněl umejt a v zimě nikde nebyl a na jaře, když jsme ho vyndal a sundal víčko, tak jsme ho zase radši přibouchl a celou tu vyvíjející se civilizaci odnesl do popelnice...
Jinak kdyby měli tví předci stejný přístup nikdy bys na tak kosmickým materiálu jako je hliník, který je tak obtížné získat (průmyslová elektrolýza) a vyrobit a proto to umíme tak krátkou dobu, a který má tak úžasnou tepelnou vodivos,t prostě nevařil a tahal bys možná keramickej střep a maximálně plechovej reznoucí hrnec nebo mosaznej a žral bys měděnku:-D
Svět se definitivně zbláznil dle tvé definice už hodně hodně dávno :-D :-D Hliník je opravdu kosmickej materiál!
Já hliník nechci pro jeho zdraví škodlivost a pro to, že se mi v něm jídlo připaluje, to je celé...
Nerez nevyhovuje z hlediska funkce. Moc se prohřívá a zapéká se pak na exponovaných místech jídlo a já spálené nejím.
Tož tak.
Budoucnost patří Alumíniu!
Jinak s tou škodlivostí, řekl bych že nové materiály budou +- stejně "škodlivé" jako ten hliník.
Jo, ale na to musi nejdriv nekdo prijit a vedecky to dokazat. Zatim to muzeme bez obav pouzivat. 8-)
Podle mě to funguje takhle: Když už se něco používá dlouho a je to levné, vymyslí se nějaká mnohem dražší varianta, vědecky se dokáže že ta stará, spolehlivá a levná je vlastně zdraví škodlivá a kdo ji používá tak mu naroste na hlavě peří. A konzument si řekne tož to matko kúpíme idyž je to třikrát dražší, protože já sa doma na žádnú kuru dívať nechcu.
Přesto že používám hliník, peří mi zatím neroste.
Peri ne, ale nestava se Ti obcas, ze zapomenes, co jsi vlastne chtel, nebo kam jdes? 8-)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlin%C3%ADk...
s tou škodlivostí toje možná tak jak říkáš, to člověk nikdy neví stopro.
Mě jde o ty vlastnosti, proto se tady ptám.
Jen mě strašně rozesmálo, jak se na jedný straně zastáváš jednoho kosmickýho materiálu proti některejm jinejm a máš pocit, že když se nebude používat ten tvůj kosmickej matroš, ale jinej, se kterým se přišlo o jednu dvě generac epozději, tak se svět zblázní :-))
Přičemž předpokládám, že na kole používáš kosmických materiálů habakuk :-) (plasty, teflon, hliník, chrommolybden atd. atd.)
Ale chtělbych tady hlavně poradit s tím na co se ptám. Vlastnosti hliníkovýho ešusu znám velmi dobře. Nevylučuju, že se k němu vrátím, ale nejdřív chi slyšet zkušenosti a pocity z jinejch materiálů, abych si udělal přehled v tom, co jak funguje a co pro mě bude lepší v tom, na co to chci použít.
Zatím mi vychází nejlíp titan. Tedy nejlíp ve všem kromě ceny... :-( No a zrovna cena vrací do hry tebou propagovaný hliník :-)
Neposlouchej ty blbosti o škodlivosti teflonu a kosmickejch karcinogeních svinstvech.
Kup si ten ešus od varu s teflonovým vnitřkem, k tomu dřevěnou míchačku, budeš to hlídat, míchat, regulovat plamen a budeš si vařit jako člověk. Ne jako neandrtálec z doby kamený :-)
Pak pudeš jednou do hospody, jako všichni zdejší "zdravě žijící" chytráci, kde si dáš oběd a narveš do sebe tolik přepálenýho jídla na ještě přepálenějším starým tuku z levnejch hnusnejch surovin, že kdybys místo toho snědl celej ten teflonovej hrnec tak ti to celkově uškodí míň.
no, do hospody určitě nepudu :-) ale jinak za rady díky
Píšu to obecně, ne na tebe.
protože vždycky když se začnu bavit s nějakým skalním ekoteroristou co zdravě jí, tak po chvíli zjistím jak celkově nezdravě žije, takže mu nepomůže ani svěcená voda :-)
Aha, Tebe trápí i lokální přehřátí... tak tím trpí i tenkostěnné titanové nádobí:-(
Údajně (osobně to nemám vyzkoušené, ale potvrdilo mi to více uživatelů, některé jsem v tom viděl vařit) nejlepší z hlediska rovnoměrného ohřevu je sendvičové nádobí, zvenku hliník, který rozvádí teplo, zevnitř nerez, který má větší tepelnou setrvačnost. Prý se v tom dá uvařit i pudink na plynovém vařiči. Např:
http://www.var.cz/produkt/10-Nadobi-VAR...
Maličko těžší (ony jsou to de facto dva ešusy natěsno v sobě), ale levné a velmi funkční.
Obávám se, že bez vnější hliníkové vrstvy nerovnoměrné teplo z přírodního ohně nebo plynového hořáku uspokojivě nerozvedeš. Vnitřek si vyber (titan, ocel, teflon nebo jeho nějaká náhrada).
Osobně bych preferoval vnitřek nerezový a vnějšek hliníkový. Dá se v tom míchat nerezovou lžičkou, vidličkou nebo i nožem, a nemusíš se bát poškození. Když se k tomu budeš chovat slušně, tak hodně dlouho na tom jde orestovat cibulka (to dělám s opatrností i v tenkostěnném ocelovém víčku).
Tak si kup v gastro klasickej nerezovej kastrol s tlustým dnem. Dno je hliník, dobře rozvádí a při troše šikovnosti se na tom dá i mizerně smažit. Ale je to holt těžší :-)
Nemám problém vzít jeden kastról z domu. Jediný, co mi vadí, jsou ucha, je to dost neskladný:-(
No právě, ucha a kilo a půl navíc.
No a co je odříznout rozbruškou a potom zabrousit smirkem, Je to na 5 minut práce.
TO je vyloženě praktická úprava. Při přenášení si navíc ohřeješ ruce. V případě, že je máš zmrzlé. Ale co v létě?;-)
V létě nebudeš vařit. Je teplo, tak na co teplý jídlo ne ? :-)
jo jo někdy před dvaceti lety jsme s kámošem "vařili" polívku z pytlíku v parku v Athénách, kde jyme dva dny čekali až dostopuje třetí káoš tak, že jsme vybrali tu , co se podle návodu má nejmíň dlouho vařit, nasypali jí do lahve a položili na lavičku na sluníčko a za hodinu vypili a rozžvejkali. Taky to šlo :-D
Teda zase se tady řeší pěkný kraviny.
Titan sám o sobě má mizernou tepelnou vodivost, ještě menší než nerez. Musí se dělat tenkej, a proto se dobře mačká a deformuje. Je drahej. Oproti hliníku výhoda jen v tom, že nereaguje s kyselinama. Nerez je podle mě lepší, je pevnější, levnější a celkově odolnější. A nějaký gramy mě a kole moc nezajímají.
Teflonový hrnce pro "profi" použití co se u nás prodávají a na který se může i kovem je reklamní kec. U nás se skutečně odolný povrchy běžně neprodávají protože by to nikdo nezaplatil. (to co je v čechách profi je na západě lepší hobby). Pánev 28x28 po roce každodenního používání cca 30 minut denně se začala loupat. A to se na to šlo jen dřevem. Stála 3,5 tisíc. Ale reklamaci uznali a vyměnili za keramickej povrch tak jsem zvědav jak se osvědčí. Ptal sem se na nejodolnější a bylo mi sděleno že stojí 8,5 tisíc a že ji ani nevozí, protože to u nás nikdo nechce. :-)
Rozlišujte vaření doma a vaření venku.
Doma máme litinovou pánev o průměru cca 30cm která má 2cm tlustý dno a potom x mm nepřilnavej povrch, prej superkvalitní. Nerezový hrnce mají taky tlustý dno, který je ale defakto hliníkový. Kombinace těchhle věcí je pro vaření perfektní, protože tlustý dno dobře rozvádí teplo a nedochází k přehřívání dna v jednotlivejch zónách. Osobně doma vaříme průměrně 10 teplejch jídel tejdně, takže je to v permanenci, ale i kdybych vařil jen 3x tak si to pořídím bez přemejšlení taky.
Hliníkovou nádobu-konev používám jenom na nošení mlíka z kravína domů. Taky se v ní dá skladovat pitná voda, anebo vařit vodu. To je zbytečný protože máme studnu a bojler. Na nic jinýho se hliník nehodí, protože děsně reaguje se všema kyselinama, který jsou skoro ve všech potravinách a kazí to přinejmenším chuť a vitamíny. Ale člově beza chuti a bez potřeby přijímat vitamíny to nemusí zajímat :-)
Na vaření venku jsem vyzkoušel všechno možný, ale bezkonkurenční je kombinace:
Nerezovej čajník ve kterým se dá smíchat čaj s cukrem a citronem a potom buď nalejt do termosky nebo vypít. Tady jsem narazil na problém, protože všechny nerezáče byli moc velký anebo nebylo sklápěcí ucho a nevešli se mi do druhýho hrnce. Takže by to zabíralo zbytečně prostor v brašně. Takže jediný co jsem objevil byl titanovej. Koupil jsem ho i když byl dražší, ale ne kvůli titanu, ale kvůli skladnosti. Dřív jsem vařil v klasickým nerezovým hrnci-ešusu, ale byla otrava s naléváním do termosky a do hrnků. Na vaření tekutejch věcí jako jsou polívky, nudle, brambory, anebo jako nádoba při výrobě různých salátů a směsí je ideální tenkostěnej nerez hrnec, protože je na přepravu lehkej. Pro dva lidi cca 2,5lt. Hliník reaguje, proto je nanic.
No a na smažení a dušení jedině teflon a podobný materiály. Na všem ostatním se nedá dělat. Přichytává se to, lepí se to, pak se to přiškvaří a nedá se to ani pořádně vyčistit. Jedinej problém je s čistěním a mícháním. Nikdy bych na to nepoužil kovový nádobí protože ho časem poškrábe i když inzerujou, že ne. Takže používám jen dřevěnou míchačku a meju to jarem a houbičkou, s tím měkčím povrchem. V případě nutnosti nechám chvíli odmočit. Při takovým zacházení vydrží teflon docela dlouho. Taky se objevují kritiky, že se teflon přepaluje a pak se loupe a otravuje organismus. Když se nemíchá tak se přepálí a oloupe, když se míchá tak je všechno v pohodě.
Ale není to pro ortodoxní staromilce trempy, pro který je to masňácká záležitost. Ale takoví lidi musí jezdit na starý skládačce nebo ukrajině v maskáčích a spát pod celtou zabalený v dece. Jinak jen tlučou prázdnou slámu a kritizujou na nepravých místech :-) (nebrat jako osobní útok na někoho z místních, píšu to obecně)
Teda mě se teflonová pánev i drahá a značková po pár měsících-letech používání doma (tedy slušné mytí a používání s dřevěnou a plastovou obracečkou) poškrábe a začne loupat. Teflon už v životě nekoupím.
Ta zkušenost s titanem je zajímavá. Nikdy jsem titanovou pánev po pár letech používání neviděl, ale jsou pánve se zárukou 5 let, a možností užívání s kovovým náčiním, ty by snad mohly vydržet, co myslíš?
Keramika - jak která. To, co se u nás běžně prodává je zoufale tenká vrstva, mám strach, zda se to nepoškodí tepelným namáháním, přece jen keramika bude tepelně pracovat zcela jinak než kov pod ní. Zatím k tomu nemám důvěru.
Prostě počítej s tím že se časem každej teflon oloupe. S tím nic nenaděláš. Nic není věčný. Mě zase začaly po roce na dně nerezovýho hrnce vznikat skvrny - rez, protože nerez je mizernej a sůl z myčky a při vaření ho prostě rozleptá.
Jo kdyby sis koupil tu pánev za 8,5 litru a k tomu nerezový hrnce jeden ne za 700 ale za 3400 tak by to určitě vydrželo o hodně dýl. Ale za tu cenu koupíš po pár letech nový a neřešíš.
To je jak v bazénu se slanou vodou. Musíš dávat všechno z kvalitní nereze x krát dražší, aby ten klasickej nerez sůl nezrezila :-)
POkud ti unikáí sůl z dekalcifikátoru myčky do prostoru k nádobí, tak něco není v pořádku…
Asi nejsem sám komu to uniká. A je mi to celkem jedno.
Jasně, pokud jsi srozuměn se spotřebou soli, ničením nádobí i vnitřku myčky, zhoršením mytí (nebo zvýšenou spotřebou vody, energie a mycích prostředků), a stejně problematickém oplachování, tak to nemusíš řešit.
Jestli se v tom vyznas, mam doma rozbitou mycku... Mrknes se mi na to, az tu budes? Otevru nejakou lahev...
8-)
co s ní máš a jaká je to značka? Možná bych ti mohl pomoci. A to jako vážně.
Uff, myslim, ze Elektrolux, ale nejsem si ani jist. Je to nejaka historie. Po Alici. A ted nenapousti vodu. Mozna cerpadlo? Nevim, jestli to ma vubec cenu jeste nechat opravovat, nebo radsi koupit novou. Zase ja toho moc nenavarim, tak mi prijde lito kupovat novou a pouzit ji jednou za 14 dni na 3 talire...
zjisti to a pošli obálku. Pokud nenapouští, mělo by ti to házet nějakou chybovou hlášku. Jakou? Pokud to ještě nemá display, tak blikají některý diody atd. atd.
Zjisti, co nejvíc, napiš a já se pozeptám.
Na napouštění to ale čerpadlo nemá. Na to je tam jen magneťák. První, co zkus je, že odpojíš hadici a mrkneš na to sejtko, jestli není zasraný železem nebo vápnem. A nesměj se tohle bejvá fakt velmi častá příčina takhle s eprojevující chyby u starších myček ;-)
Třeba je to blbost, ale nám takhle myčka začala vynechávat už víckrát... Odborník nakonec poradil "vystoupit a nastoupit" jak u Windows. Prostě odpojit ze sítě a druhý den zastrčit zpátky. Že se tam něco zresetuje. Zatím to vždycky pomohlo.
Vypustí (nebo pokusí se vypustit) vodu po zapnutí? Tím většinou začíná mycí program.
Vypusti, ale nenapusti nic. Uz mam po obalkach Juriho, tak vecer uvidim. 8-)
Stala vypnuta cca 3 mesice, to uz by na restart mohlo stacit. 8-(
Vypnutá, nebo přímo vytažená ze zdi ?
To je trochu rozdíl ;-) Pořád tam uvnitř může být něco pod proudem...
Třeba my tady v práci máme jednu sérii PC od HP/Compaq, a ty se někdy seknou tak, že jim nepomůže opravdu nic jiného než úplné odpojení z napájecí zásuvky... Protože i když je počítač "vypnutý", tak základovka je pořád pod napětím. To ale asi jako ajťák víš, ne ? ;-)
Ve zdi je, shozeny byl jistic. 8-)
Vecer se podle Juriho rady podivam, jestli neni na input bufferu stuck a pak udelam nejake screenshoty a zaznamenam pripadne error beepy.
Premyslim, jestli sikovny servisak mycek bude schopen pracovat pres remote (skype + remote hands). 8-)
Odvolavam poplach. Dostavil se generalsky efekt. Po dalsim tydnu se potvora rozhodla, ze Jurimirovu vzdalenemu dohledu celit nehodla a pri pokusu o odchyceni chyboveho stavu bez problemu zacala napoustet vodu. 8-)
Zitra ji zkusim pustit na cely cyklus a uvidim.
8-)
Takže metoda "vystoupit/nastoupit" byla opět účinná :o)))
Ať je to s ionexovou kolonkou v myčce jak chce, pravdou je, že současný běžný nerez stojí za starou belu. Mám po nějaké pratetě příbory a i když se k nim chovám stejně jako k těm ostatním, není na nich jediná rezavá skvrnka. A dokonce, mám dvě na pohled stejné sady příborů, jednu koupenou v roce 1986, druhou o deset let později. A podle stavu přechodu mezi mezi střenkou a ostřím bezpečně poznám, ze které sady je nůž.
nesouhlasím. Záleží na tom, kolik za něj dáš. Lidi chtějí všechno levný, tedy to levný mají...
Jenže jak to mám poznat. To abych si kvůli každý "pitomosti" zjišťoval reference. To že věc je drahá ještě samo o sobě není zárukou kvality, je to jen zárukou toho, že utratím víc peněz.
Konkrétně u toho nerezu jsem prostě byl zvyklý, že když je něco nerezového, tak to nerezaví. Nikdy. A vůbec by mě nepadlo pídit se po tom, zda to bude rezivět či nikoliv. Viz ty "historické" příbory, které opravdu nerezaví.
to poznáš dost blbě :-(
Výrobci nepíšou, co je to za nerez ocel.
Já bych věděl taky prd, ale jednou jsme se zakecal na výstavě nožů s nožířema. Ukazovali mi i něco, čím krájeli hřebíky a vydrželo to a reznout to nebude.
Zkrátka materiálů je spousta a lidé chtějí věci levné a často měnit. Ne drahé na léta či desetiletí.
Já s tím mám problém stejně jako ty. Nerad si kupuju nové věci (s vyjímkou těch, co si kupuju pro potěšení) a štve mne, když ty staré přestávají fungovat.
Solidní výrobce ti sdělí po dotazu označení nerezi a podle toho se to dá poznat.
Jaký kraviny?!?
Tady je náhodou spousta zajímavých informací.
No jasně, ale taky spousta kravin.
Co je nezajimave pro Tebe muze byt uzitecne nebo i jen zabavne pro ostatni.
Psal jsem o kravinách, neboli nesmyslech. Ne o tom, že se mi neco co dělají druzí zdá divný a to je rozdíl. Uvedu příklad.
Teflonová pánev je nanic, protože se teflon přepálením oloupe, pak se sní a člověka to časem zničí. Už to nechat přepálit teflonovou pánev je kravina, mám míchadlo a to používám, můžu regulovat plamen, takže ho reguluju. Nejsem přece ucho, který pustí naplno vařič, hodí na to pánev, po chvíli příde, naleje volej, hodí na to maso a vodejde chytat mravence jako předkrm na 5 minut.
Hliníkovej ešus je nejlepší, protože je léty odzkoušenej, je levnej, nezničitelnej a vůbec. Nic lepšího se do přírody na vaření nehodí...
Hliníkovej ešus je nejlepší, protože je léty odzkoušenej, je levnej, nezničitelnej a vůbec. Nic lepšího se do přírody na vaření nehodí...
V tomhle kontextu je to opravdu kravina. Toto ale nikdo neřekl a je to Tvoje interpretace.
Hliníkový ešus je opravdu léty odzkoušený, levný a takřka nezničitelný. Tohle jsou fakta. Ale to že je nejlepší a nic lepšího není, je jen Tvůj výklad. To jen tak mimochodem k výkladu textu.
Jinak ať si každý vaří v čem chce.
nooo kraviny, krávy taky žerou a je to trochu o jídle, ale myslel jsem, že nežerou vařený :-)
O variantě živit se jako kráva tedy se pást, jsem ale taky uvažoval a z části to určitě zkusím...
Mám z teflonovým nádobím zkušenosti povícerý. Levnýho něco v nějakým supermarketu kdysi bylo fakt na hovno. Poškrábalo a oloupalo se skoro hned.
S tefalem mám zatím dobrý zkušenosti a od tý doby právě jiný nádobí jinejch značek nezkouším a mám od nich všechny hrnce, plechy a formy na pečení postupně dokupovaný. Ten nejstarší a nejdýl a nejčastěji používaný hrnec má jeden škrábanec. (ale není proškláblá celá vrstva a neloupe se to nic...) Nevím, kde se vzal. Kamínek v čocce? Používám jen dřevěný nádobí už dlouhý roky, protože mám dřevo prostě hodně rád. Takže všechny věci na míchání apod. jsou ze dřeva. Ale třeba taky talíře a misky atd. Na normální talíř z porcelánu u mě nenarazíš:-)
Čajník nepotřebuju, musí stačit jedna nádoba jak na vaření tak na čaj. Titan mě přitahuje, protože je lehkej. Na kole je mi půl kila taky jedno, ale nechci to na kolo. Ponesu to na hřbetě tak půlroku denně...
Většinou budu jen vařit, ale když se vaří jáhly, kuskus apod, tak se vlastně vyvaří všechna voda a v tu chvíli nechci, aby se to přichytávalo. Tefal nádobí na to funguje naprosto skvěle!
Smažit atd. na tom určitě nic nebudu. Nejím potravu v téhle úpravě.
Proč nevyhovuje nerez jsme psal nahoře.
Ten sendvič hliníku a nerezu by mě přitahoval z hlediska vlastností, ale odpuzuje váhou...
Pánvička by se taky hodila tenoučká lehoučká, kvůli manipulaci, a přitom dokonale rozvádějící teplo, že. U ešusu je to stejné. Ale takový materiál zatím nikdo nevyvinul;-)
Něco za něco. Buď tam bude trochu víc materiálu rozvádějícího teplo (a tím snížená tendence k připalování), nebo to bude fakt lehké. Máš štěstí, dnes už si můžeš vybrat. Před 30 lety bys byl rád, kdybys sehnal ve Sportu nový hliníkový ešus;-)
Počkej, počkej tady se mezi kecama o nádobí naznačuje, že jako někdo vyjede někam na půl roku se courat nebo co?
Přiznej kam jedeš (a já Ti vysvětlím proč tam ešus nepotřebuješ).
už jsme o tom někdy myslím mluvili Mirku. Chci jít od baráku k Atlantiku. Na Finistre. Po horách ne po silnicích. Počítám, že minimálně pár dnů vždycky neuvidím civilizaci. Navíc s mýma stravovacíma omezeníma nepřipadá v úvahu ani většina hospod. Díky jazykovejm barierám (umím jen česky) nepřipadá v úvahu ani vysvětlování něčeho kuchařce v pensionu. Navíc neplánuju návštěvu pensionu častěji než jednou za měsíc a to ještě jen kvůli vyprání apod. když nebude zbytí. Jinak nechci ani to.
No a půl roku bez teplýho jídla s emi zdá už moc, ale kdo ví, co mi řekne břicho. Plánuju po cestě minimálně dva tejdny držet půst nejíst vůbec nic a počítám i s tím, že se spousta jídla najde po cestě, ale furt nevím, jestli se to dá udělat celý bez vaření uplně.
Ale přesvědčovat mě můžeš. Argumenty si poslechnu moc rád! Tedy pokud to nebude choď od pensionu k pensionu a jez tam:-) Já chci být minimálně 90% sám v přírodě na cestě. Proto tu cestu chci vůbec podniknout....
Za što ty se moríš, nogy sebe umoriš.
Něco takového nám říkali vždycky jižní Slovanské kmeny.
No odhadem - do Ženevy by to celkem šlo, ale pak to musí bejt nuda mezi socialistickýma žabožroutama.
Ale jinak nevím, naposledy jsem řešil nádobí nákupem konvice před vstupem na Saharu. Byl to pěknej kus nádobí. Pak jsem jí dal žebrákovi.
jo, to je pěknej kus nádobí, to je fakt, ale pro mě zbytečnej, protože má jen jedno použití. chci jen jednu nádobu a budu v ní vařit čaj i jídlo.
Četls toho anglána, co napsal "Pěšky napříč Evropu"? jeho cest apo horách se mi právě moc líbí. Je sice asi tak dvakrát dlouhá a spousta převýšení, ale klid od civilizace (relativní) příroda okolo místo megapolí... Takže i mezi žabožroutama to nějak půjde :-)
Za što? Tak to nevím. Nějak mě to láká už pátr let a teď už na to mám pohromadě nějaký peníze a ten zbytek bych měl do roka sehnat a příští Jaro vyrazit. Tedy já počítám, že bych možná mohl vyrazit i dřív, ale na zimu a v zimě se mi po horách zrovna nechce. Možná zpátky jestli mě to bude bavit, budu drsnej a zbydou mi peníze...
Náhodou v takovej konvi uvaříš i špagety, vyzkoušeno.
Tu knížku jsem nečetl, asi proto že má v názvu "pěšky" (nejnižší forma pohybu něco jako žížala), ale možná bych si jí přečíst měl. On to ten chlapec bral asi docela opravdu horama Kromě Alp snad i horama Rumunska a Bulharska.
V bulharských horách po něm stříleli. Na Ukrajině ho sledovali tajní v lesích, zjistil to když zašel do lesa na velkou. Největší kulturní šok zažil když vstoupil do tábora míru a socialismu (už po revoluci, z Rakouska na Slovensko). Zajímavá knížka, ale nevím jestli pro velkého bajkera. Ten člověk absolvoval totiž celou cestu s deštníkem :-)). prostě Angličan.
Asi si to budu muset přečíst. V anglických cestopisech je totiž přesně vidět rozdílné pojetí cestování.
Angličan cestuje proto, aby neustále udržoval své zvyky, navšívil bývalé kolonie, po cestě si přečetl nějakou přiblblou knížku (kterou může klidně číst doma) a potkal se v hotelu se svými sousedy.
Němec cestuje proto, aby zkontroloval zda se skutečnost neodchýlila od bedeckru (knižního průvodce).
Mě je holt bližší ten německý způsob. Zjistit jestli se někde vidláci nechovaj v rozporu s Lonely planet, proto sa morím.
Mastnej čaj s příchutí koření a jídlem teda nemusím. Ta lehká konvice navíc to už nevytrhne.
Já byl kdysi pracovně v jednom ústavu pro postižené děti. Ošetřovatelky je běžne krmili jídlem, které vzniklo tím, že naházeli polívku, hlavní jídlo a moučník do mixéru. Nikomu to nepřišlo divný.
Takový děti by měli hodit ze skály. Nechápu k čemu se takový lidi udržujou naživu.
Jestli tohle myslíš vážně, tak jsi u mě teda definitivně skončil. Tohle může napsat jen lidská zrůda.
Jo, myslím to vážně.
Bojíš se, že by tě z tý skály hodili taky ? :---)
tohle je drsný i na poměry tohohle fóra, kde pár lidem přijde zabíjení (cílený, s rozmyslem a schválně) pro porušení dopravní vyhlášky naprosto v pořádku.
Nemám rád lidi, kteří se považují za Boha a určují kdo má a kdo nemá žít a zdraví se Sieg Hail!
Je to Tvůj názor, a máš na něj právo. Podle mne je to názor poněkud prvoplánový a nevyzrálý.
Až se ocitneš neschopen pohybu a souvislé věty na vozíku, a bude tě otáčet, přebalovat a čistit od vlastních hoven ošetřovatel placený z našich daní, možná budeš rád, že v naší civilizaci není zvykem fyzicky likvidovat lidi, kteří se o sebe nedokáží postarat sami.
Jééé! Právě jsem zjistila, že mám ve škole v kabinetu fyziky několik BIKERSKÝCH vařičů. To jsou věci! Já dnes asi nebudu moct ani usnout.
8-)))
Bikerské, jako fakt BIKERSKÉ vařiče neexistujou. Vařič není bikerský. Obdobně jako nejsou bikerské blatníky nebo stojánek (bletníky, stojitel). Zato se ve velmi velmi vzácných případech podaří vyfotit fatu morgánu... :-)))
Podle mě se tady šířej nepravdy o bikerskejch zásadách a tak musím zasáhnout. Ano vařič je nebikerský. Všude na světě je dost vidláků, kteří podají skývu, kuskus, mamaligu con fungi, polentu s gribami,tsampu,pizuu, colu a čaj s jačím máslem atd. člověk nemá tahat na CESTU nic co ho zbytečně spojuje s obyčejným životem, doma jez co Ti chutná, v cizině co Ti dají. Vařič je jeden z nástrojů, které Tě oddělují od místních vidláků. Když vařič nevezmeš, dostaneš se do kuchyně, okoštuješ sýr, na salaši najdeš ztvrdlý chléb a opečeš ho na ohni, polka ti přinese mísu polenty s tučným sýrem .... nebo se zachráníš v místní pizzerii od jisté smrti hladem.
Jenže problém je v tom, že vidláctvo je v některých (cca 3-4) koutech planety blbě rozmístěno. A kdo pak Ti podá na Atacamě, tibetské náhorní skývu ? No takže ve zdůvodněných případech může biker vařič s sebou vzít.
No to jo, hlavně v evropě j ekaždej zvědavej zvát si tě domů do svý kuchyně a živit tě :-)
Koukam na VAR a rozdil trojdilneho hlinikoveho a sendvicoveho je dvacet deka, to neni tak drasticke...
Když to máš nést půl roku na zádech, tak to není málo. Dvacet deka ušetříš na ešusu, dvacet deka na spacáku, deset deka na matraci, půl kila na stanu, třicet deka na batohu… Na výstroji na náročnější akce se dá ušetřit i několik kilo (já to znám z hor, ale na půlroční pochod to bude podobné).
Když se rozhodneš pro gramařinu, musíš ji dělat důsledně, jinak jsou to vyhozený prachy;-)
V nejake knizce o preziti psali, ze kdyz nejsi extra daleko od civilizace, vzdycky najdes plechovku od CocaColy, nebo od piva a v ni si vodu prevaris. Treba bys to mohl delat podobne. Vzdycky vecer najit par plechovek, rano nadobi zase odlozit a jit dal... 8-)
Když nosit tak titan, to je jasný. Pak máš vybráno :-)
Jenom pozor je titan a titan a taky si zjisti co je v něm zamíchaný.
Ozývá se potrefená husa...
Já v podstatě nemám vůbec nic proti používání nových materiálů. Sám je využívám. Jen mi připadá zbytečné vyměňovat staré, osvědčené věci jen proto, že někdo vymyslí něco nového. A už vůbec nejsem ochoten platit ty kosmické ceny.
Používám klasické papírové mapy místo GPS. Jsou mi prostě milejší.
Jezdím celou sezónu v sandálech místo SPD. Jsou universálnější a vyhovují mi.
Vařím v hliníkovém ešusu místo titanového či jakého. Chutná mi to a nemám potřebu experimentovat.
Mám klasickou převodovku a ne Rohloff. Za ty prachy bych měl druhé kolo a ten rozdíl v komfortu za tu cenu nestojí.
ATD...
Ale!
Spím na samonafukovací karimatce, protože je to pohodlnější.
Používám mobil, protože když budu potřebovat dát zprávu, huláháním v lese se těžko domluvím.
Dívám se na televizi, protože kromě hovadin tam bývají i zajímavé pořady či filmy.
Takže svět život není jen černý a bílý a nedělí se na staromilce a INovátory.
Takže žiješ jak v hvězdnejch válkách na nějaký planetě. Sice lítáš na vznášedle využívající efekt potlačení gravitace, ale doma si vaříš na otevřeným ohni :-)
Proč ne? Zprávy pro klienta píšu na dvoujádrovém procesoru a 64-bitovém OS, ale kafe si melu na ručním mlýnku po prababičce(!).
To je ještě dobrý, kdybys to drtil v hmoždíři tak by to bylo víc stylovější.
Taky mám obyč hliníkovej ešus. Dokonce jsem si koupil novej a loni po cestě do Benátek se trochu zpočátku styděl, jak stříbrně svítí :-)) A to jsem byl za slušňáka a jel po kempech. Ono na těchto věcech jako nůž, ešus apod. je podle "olítání" něco poznat o majiteli. Což u těch teflonových věciček asi nefunguje, nevím.
já ho vyzkouším i před cestou, tak už nebude uplně čistej:-)
Jde mi o to najít něco, co bude vyhovovat váhově, fakt chci ušetřit co nejvíc váhy jde a uplně na všem! Budu z týhle stránky vážit i nože a přemejšlet nad náhradním tričkem.
Stan už jsme se rozhodl, prostě hubba od MSR, protože je nejlehčí, ale furt přemýšlím o variantě uplně bez stanu. A taky o variantě bez ešusu.
Musím taky nastudovat jednu zajímavou knížku. Jmenuje se to "Jezte plevel" :-D
Možná je to OT, ale když řešíš kolik toho povlečeš na zádech, řešíš taky co všechno si povlečeš s sebou v hlavě? Protože každá cesta je šance stát se očistou. Vnitřní, hlavy i srdce zevnitř. Dokázat to připustit. I když podle toho cos kdysi vyprávěl to asi víš, viď?
kvůli hlavě o té cestě přemýšlím a kvůli hlavě jí chci uskutečnit a kvůli tomu teď dělám co dělám a učím se, co se učím a proto jsem ti posílal ten text...
Ta očista a samota je primární cíl té cesty. To finistre není tak moc podstatný... ta cesta je cíl.
Promiň mi to šťouralství, ale fakt máte doma litinovou pánev patrně víc jak 10 kg (!!) těžkou ? :-))
Co se ti na tom zdá divného?!?
My máme doma po babičce litinový udělátor na pečení placek. Je to takový hrantá plotýnka s držákem. A jak na tom se pečou bramborový placky..., na to nemá žádná novodobá pánev.
Měli jsme ještě pekáček, ale toho jsem se zbavila.
jestli je to na mě, tak deset to nemá, to sem netvrdil :-)
Tak už máme stej přízpěvek a je to tady samej offtopik. Rakovina z teflonu, zničená příroda jarem a kafe drcený v hmoždíři...
Tak to tady nečti, offtopiku...
Musím říct, že se ty příspěvky čtou velmi dobře dokud se nenarazí na nějaký tvůj chytrolínskej.
Jasně, pro lidi jako seš ty to je určitě chytrolínský, protože žijou duševně ve středověku. To se pak nemůžu divit :-)
používám smaltovanej rendlík.Má váhu okolo 350gramů(alu ešus cca 200g bez víčka).Je stejně velkej jak ešus.těch pár gramů navíc už uvezu.
Občas se i něco připálí, ale jde to dobře umejt.
smaltovanej se nedá v podstatě sehnat. Pro jeho nezničitelnost bych o tom taky uvažoval. Ale zas je těžkej....
Che, nedá se sehnat:-D
http://hrnce.heureka.cz/f:13846:404303;s:1/?o=4
http://www.zbozi.cz/items?q=smaltovan%C3%BD...
http://aukro.cz/smaltovany-esus-i1569045170.html
mrknul jsem na ty úvodní odkazy.Než zničim běžný ešusy v ceně 1600 kč tak už tu asi nebudu.
Smaltovanej se dá taky poničit,ale dá se i opravit.Takhle mi ho poladil jeden ochotnej Turek
Ježíši smaltovanej. Hele a co mosaznej, nebyl by lepší ?
Mosaz? Spíše měď se používá v gastronomii…
http://www.army-shop.cz/produkty/jidelni...
Neni to na pesi pulrocni putovani pro jednoho prece jen trosku velke? A na koupani zase male?
Já mám Tatonku
http://www.tatonkashop.cz/hrnec-tatonka-sherpa...
Jednu tuhle litrovou a jednu asi 1,5 litru.
A jsem s tím maximálně spokojená.
Cenově pohoda.
asi prozatímní vítěz.
http://quill-outdoor.cz/vareni/outdoorove...
Jen ta cena :-(
Tak ta cena vůbec není špatná, MSR dělá libový věci, cokoliv jsem měl v ruce, sněžnice, stany, vařiče. Levnější už je jen minimalistický Kolimax: http://www.sunshop.cz/detailsklk.aspx?sklk_id...
a český ALB: http://www.e-outdoor.cz/p-1839-sada-nadobi-alb...
Tady další, už skoro celá kuchyňská výbava :-)
http://www.pingu.cz/e-shop/produkt.php?id...
Ale to už Jurimír viděl, posílal jsem mu odkaz někdy navečer...
to už je těžší a hlavně nechci ten malej hrnec. I tak bych si to byl nejspíš ochotnej koupit a ten malej nechat doma, protože zas to vyšší víčko se může hodit třeba na dušení zeleniny, ale 1,4 litru mi přijde málo. To má současnej ešus a je to jen tak tak. Ten dvoulitrák by byl universálnější a vlastně je to i lehčí
To nevypadá vůbec zle! Teda až na tu cifru...
U mě to funguje takhle: vždycky když vidím něco co se mi líbí, lepší vařič, stan, karimatku, brašny...podívám se na cenu a řeknu si - když si to nekoupím (protože mi zatím funguje ta stará věc), za ty prachy si můžu prodloužit pobyt v zahraničí o několik dnů. No a to je pro mě to nejdůležitější. Nejsem skrblík a mám rád nové, krásné věci. Ale s tímhle argumentem se jich klidně vzdám.
souhlas.
Na kolo po čechách kdy nebudu řešit výrazně váhu, bych si prostě vzal tefal rendlík z kuchyně.
TO, na co to potřebuju, ale bude trošku extrém a tak přemejšlím o každým detailu. Mám páteř na hovno a každý deko navíc si odseru větší dávkou bolesti. Páteř nezměním, ale můžu jí ulehčit. Když se na to pak podívám tak, že mi trocha penez ušetří trochu bolesti, tak se těch penez klidně vzdám. Už když jsem tohle udělal kdysi s batohem, který mě před cca 10ti nebo 15ti lety stál skoro 7tisíc a zahodil navždy na dno skříně USárnu, anglickej vojenskej bágl i Gemmu, tak to za to stálo a nikdy bych to rozhodnutí neměnil.
Navíc ten ešus teď prostě nemám a nějakej potřebuju....
Tak proč si prostě nenaplánuješ takový dlouhý výlet na kole, kde budeš mít relativní pohodlí? Budeš muset upravit trasu a možná i cíl, ale když máš problémy s páteří, bude to pro Tebe příjemnější. Někdy je lepší udělat kompromis, než se zbytečně huntovat za každou cenu. Nemyslím si že by utrpení bylo podmínkou pro pocit štěstí.
- protože kolo je moc rychlý.
- Protože na kole nejsem spojený se zemí.
- Protože na kole nevnímám ani z desetiny energii, která okolo mě je.
- Protože tam, kde chci jít, bych se s naloženým kolem drápat nechtěl.
- Protože mnohem radši chodím než jezdím na kole.
- protože to chci jít pěšky.
- protože chůze pěšky v přírodě je pro mne formou meditace, jízda na kole ne.
- Protože to bude pro mě očista duše a při chůzi můžu a umím rozjímat, na kole když se dostanu do takového stavu, tak se vymlátím.
- protože to chci dokázat vlastní silou bez pomoci techniky.
- protože mám vandry prostě hrozně rád a na kole to je jiný. Ne lepší ne horší, ale uplně jiný.
bolest se nakonec překoná, páteř si zvykne a já si zvyknu na bolest. S bolestí žiju skoro pořád. S tím báglem je to uplně někde jinde. D8 se to přežít, podud nepotáhnu třicet kilo. A prostě mi to kvůli výše zmíněným věcem a spustě dalších za to stojí. Hlavní je to, že to tak prostě CHCI a cítím, že to tak má být.
"- protože to chci dokázat vlastní silou bez pomoci techniky."
A proto sháním titanový ešus, mám špičkový batoh a taky asi nepůjdu bos:-P
Vím jak to myslíš. "Chci jít pěšky" je úplně postačující argument. Užij si to (to myslím upřímně).
Rozumím. Ale nedá mi to. Půjdeš to celý bosky ? :-))
A nahý?
http://zpravy.idnes.cz/zpr_archiv.asp?r=zpr...
ne. 1. nejsem tak otužileja za 2. lidská společnost v téhle části světa je neuvěřitelně prudérní a z nahoty posraná. Je z nějakýho důvodu, kterej opravdu nechápu a neumím si ho vysvětlit nemožné být tak, jak mě bůh stvořil. Ještě bych to pochopil u atistické společnosti, že se z nějakého mě neznámého důvodu usnesla na tom, že tohle ne, tak jako nechápu smysl spousty dalších nařízení a zákonů, ale u věřící části obyvatelstva a v Evropě je to většina, tomu nerozumím ani trošku. Tvrdit, že všemocný Bůh, kterého vzývají je takový packal, že jeho prý nejlepší dílo je tak odporné, že je třeba ho zakrývat mi nejde dohromady s tím dalším, co tvrdí...
Když to zkrátím, tak ne, protože většina pohled na nahé tělo nesnese a já chci být v klidu, tedy se v tomhle přizpůsobím většině tak jako doteď, i když mě to každý léto dost sere.
Věřící část nejen evropy, ale vlastně i univerzálně, má vlastní výklad bible, je tam nepohoršování v oblékání a to si v rozporu s přikázáním nezabiješ vyložili jako "pohlavně nevzrušíš" svým zjevem. A tak druhého stihnou odsoudit dříve než potencionálně Bůh...
Říká se tomu pavěra a zvyky a obyčeje, potažmo kultura. Největší problémy s tím mají , mým pohledem, muslimové.
U nás díky benevolenci chudáci puberťáci nemají, jak se odlišovat zjevem :-)
Neřekl bych že největší problémy mají muslimové. Jen jsou nejagresivnější při jejich vynucování.
Je to jen můj pohled, obdobně se dívám na oblečené koupající se indy. Agresívní jsou skoro stejně.
V Indii je spousta náboženství a sekt a víceméně se tolerují. V muslimských zemích se žádné jiné náboženství netoleruje. A když tak v míře menší než malé.
Ale v žádné z těch zemí jsem nebyl a tak skutečnost může být jiná, než to co jsem slyšel.
No, v muslimské zemi kostel nepostavíš a v indii, stejně jako zbytky v muslimských zemích, ti ho vypálí v rámci tolerance...
Nevšiml jsem si že by matku Terezu hnali z Indie svinským krokem.
Já čtu jen noviny na webu, spálenou katedrálu jsem rozeznal dobře i bez popisu. Jinak řád matky Terezy bydlí v podstatě v polních nemocnicích. Navíc katolíci či jiní křesťané jsou tam v podstatě zakázaní, jako reakce na samostatnost.
Fakt čtu jen to, co tady asi většina...
Tady píšou něco jiného.
http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/katolici-v...
http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/v-indii...
Jestli čtu dobře, tak píšu to, co tam je.
Opravdu tam píšou, že v Indii jsou křesťané zakázáni? To mi nějak ušlo. Můžeš mi to tam ukázat?
Bombaj (Indie)/ZENIT: V miliardové Indii žije 23 milionů křesťanů, z toho 18 milionů katolíků. "Katolická církev nabízí 20 % školního vzdělání, 10 % programů pro negramotné, zdravotnické služby, 25 % programů pro vdovy a sirotky i 30 % struktur péče o nemocné malomocenstvím a AIDS", říká kardinál Dias.
I když křesťané v Indii tvoří menšinu, absolventi katolických škol stále častěji zastávají významná místa v zemi.
V Indii působí asi 20 tisíc katolických kněží a 82 tisíc řeholnic. Indie se tak stala státem s nejvyšším počtem duchovních osob. S 10.537 diecézními a řeholními studenty filozofie a teologie předstihla Španělsko (2.728), USA (5.109), Itálii (6.433), Mexiko (7.059) a Brazílii (8.831).
Teda nevím, jestli toi Zden pochopil, ale já teda ne.
Kde tam čteš, že jsou v podstatě zakázáni?!?
Já tam teda čtu např.
"...I když křesťané v Indii tvoří menšinu, absolventi katolických škol stále častěji zastávají významná místa v zemi..."
nebo
"...V Indii působí asi 20 tisíc katolických kněží a 82 tisíc řeholnic. Indie se tak stala státem s nejvyšším počtem duchovních osob..."
Což mi teda spíše přijde jako pravý opak toho, co říkáš.
Dobrá, tak se zeptejte těch, co to tam řeší. Mají tam státní náboženství, a od toho se odvíjí má úvaha. Jeden názor, jedno kulturní prostředí, jedna morálka... Mám dodat ještě více? Abych jim pak zbytečně nekřivdil :-)
Mám páteř taky na hovno a proto to pojedu na kole.Kdy vycházíš?
??? kdo ví...
březen 2012?
Co s těma páteřema děláte ?
Treba to pujde sehnat levneji nekde pres net ze zahranici...
Tak ta záruka "omezená doživotní" ta mě pobavila :o)))
Jinak bych ale po něm osobně nesáhla. Osobně mě nijak nezaujalo - přijde mi to za tu cenu jako dost malá sada. Já bych k tomu potřebovala ještě jeden menší "litráček" na vaření čaje.
chci ušetřit na váze, takže takjako tak budu brát jen jednu nádobu.Když kupím sadu, kde bude další nádoba, nechám jí ležet doma.
Na kolo je to fajn, to jo. Váhu neřeším a je lepší to nemuset mejt předtím, než udělám čaj.
Jinak omezená doživotní je častej termín. Máš záruku jen na něco a za splnění nějakých podmínek.
Pozor na ty doživotní záruky. Většina firem tam pak najde proč tu záruku neuznají.
Vzhledem k tvý filozofii ala son a rohlof bych to na tvým místě neřešil a koupil to nejlehčí co ti vyhovuje a cenu neřešil. 2,5 tisíc zas tak moc nejni. Počkej co bude stát stan a spacák, nafukovačka bude taky pálka. 50 tisíc vyletí komínem jako nic než to všechno nakoupíš.
nafukovačka je už nová.
Stan stojí 6100 až 7400,- a je otázka jestli ho budu brát...
Spacák budu muset taky novej, to je fakt, ale Condor http://www.spacaky.cz/ je vyzkoušenej a není tak drahej.
No jestli šetříš desetigramy na nádobí tak nechápu proč bereš levný těžký stan a vobyčejnej těžkej spacák :-/
co máš za nafukovačku ?
Jakou by tak asi sebou mohl brát...
http://www.nakupka.cz/vyrobek/postel-marimex...
To víš, Jířa má rád pohodlí :o)))
levnej těžkej stan???
No pokud znáš nějakej lehčí a lepší, tak dej vědět! Já budu jedině rád. Nic lepšího než tohle jsme zatím nenašel...
http://www.affekt.cz/msr-ultralehky-stan-msr...
CO se spacáku týče, tak lehký je mikrovlákno, ale jde rychle do kopru. Čím víc balíš a překládáš, tím rychleji to jde do kopru. Mikrovlákno jsem měl. Po půlročním denním balení a rozbalování, by neměl ani polovinu původních hodnot. Byl by sice lehkej, ale k hovnu...
DUtý vlákna vydrží víc i když ani to není ideální, ale jsou těžší.
Pošilhávám po peří, ale tam je zas problém s vlhkostí. Předpokládám, že minimálně několikrát promoknu....
Někde jsem tu na tu nafukovačku dával odkaz. Malá a zároveň tlustá. Kamarád jí má už dlouho, vyzkoušel jsem si jí a nadchl se...
peří je dobrý; bych se nebál - stejně to budeš balit do něčeho vodovzdornýho a jestli vezmeš i stan... dneska dělaj i lehký nezimní
nebudu to balit do ničeho vodovzdornýho. Prostě jenom do batohu.
Proti dešti poncho/pláštěnka. Stan právě nevím jestli brát nebo si vystačit s Jurkem trio jako na tuzemských vandrech.
Stan yb se ale hodil ve vichřici nebo několika denním dešti apod.
Peří je na léto blbost. Ani na naše vlhký zimy se nehodí, protože to navlhne i běžným používáním a při deštivým počasí to nevysušíš. Navíc při vlhnutí peří ztrácí vlastnosti brutálním způsobem, kdežto vlákno víceméně drží. No a opakovaný navlhávání peří slehává a přestává držet teplo. Šel bych do hajtech vlákna, takový který vydrží cestu a pak bych spacák zahodil. Von stejně delší dobu při každodenním používání nevydrží.
Když nechčije, je stan zbytečný. Když chčije, tak se schovám.
Pro případ, že náááhodou není kam se schovat, je dobrý žďárák. Ideálně pro dvě osoby (protože jedna osoba + batoh), z nějakého odolnějšího materiálu. Dobrý poměr ceny a kvality je Salewa Biwi II z Powertexu.
Váží hrubě pod kilo, a "pohodlí" v něm není o nic horší než v takovém pidistanu.
Ty jo, žďárák by fakt byl asi pro Jířu řešením.
Hele Jířo, ty jsi na něj ještě nenarazil?!? Tomu bych snad ani nevěřila...
žďárák mám jeden spoustu let doma a klidně ho někomu věnuju, když ho najdu. Jel jsem s ním jen na jeden vandr. Všechno, co jsem vypotil se na něm pěkně vysráželo a měl sem spacák mokrej jak hnůj a ani nemuselo pršet. Nikdy víc.
Už jsem Ti o něj jednou psal. Tak kdybys ho našel, tak se hlásím.
sorry pozapomněl jsem. Musíš urgovat!
Píšu si to na ruku, ale dostanu se domů tak k půlnoci, tak snad nezapomenu....
No, však to nekvaltuje. Dík!
já pak zas celej víkend nebudu doma a do úterý to v hlavě neudržím...:-)
Kdyžtak pošli obálku.
Bez stanu bych nešel, ani na kratší dobu. Hledání přístřešku je děsně omezující a docela často taky riskantní, protože často musíš spát v dosahu lidí což není to pravý. Navíc spaní ve stanu je i bezpečnější protože potencionální zloděj neví kdo a kolik lidí je uvnitř, i když je to malej stan. Kdežto pod širákem tě má jak na talíři. Vidí každej tvůj pohyb, pozná jestli spíš nebo ne.
Sice se dá přežít všechno, hlavně v létě, ale asi bych nechtěl podniknout relaxační cestu v duchu výcvikovýho programu specnazu nebo sas :-) Hlavně když máš něco s páteří. Vono se ti může stát, že se pěkně dorazíš a bude s tebe nadosmrti invalida.
na pěším vandru jsme neměl stan zatím nikdy.
Přístřešek nehledám. Jak píšu, mám od Jurka trio
Ve spacáku spím s nožem.
Ve stanu neuvidím kdo a co je venku. Pro mne je tedy širák mnohem bezpečnější a cítím se mnohem mnohem líp.
Když seš sám a pod širákem a přitom spíš, tak nevidíš vůbec nic. Rozdíl je, když je jeden na hlídce a ostatní spí. A navíc jsi ve válečné zóně, pak se ve stanu fakt spát nedá.
Mám to stejně jako Jurimír. Od jara do pdzimu jezdím jen s karimatkou, spacákem a nepromokavou plachtou 2x3 m s kovovýma okama. To roztahuju jen když je nejisté počasí. Jinak spím pod širákem. Mám lepší pocit když vidím co se kolem mně děje.
U moře naopak roztahuju plachtu vždy, když chci zůstat déle na jednom místě. Je to totiž výborná ochrana před sluncem.
Já bych teda v blátivým počasí pod celtou spát nechtěl, navíc bez možnosti normálního usušení věcí. Tím nemyslím sušení oblečení nad ohněm.
Zase je fotce to divný kolo...:))
Dyť to píšu, když nechčije, je zbytečný. Když se chceš válet ve žďáráku každou noc, musíš přitlačit a koupit si prodyšný (=Gore-tex).
Ovšem, když chčije tři dny fkuse, je 100% vlhkost vzduchu, tak máš na vyždímání všecko, v igelitu stejně jako v goráči, stejně jako v pidistanu.
Ale jestli si to chceš experimentálně ověřit, rozmlouvat ti to nebudu;-)
Je rozdíl mít mokrý věci a navlhlý věci. Ve ždáráku to je špatný i když je ze superpuper goretexu, protože má strašně malej prostor a blbě se při dešti větrá, kdežto stan, to je jiná liga. Dá se perfektně větrat a tím vypustit nadbytečnou vlhkost ven.
Je něco, co nevíš?!?
Jj, dal jsem ti taky bod, jen tvrdě do něj, chytrý a sebevědomý lidi tady nepotřebujem.
Vadí ti, že mám zkušenosti a snažím se poradit ?
Nebo že píšu narovinu bez těch zbytečnejch balastovejch přízpěvků a blábolů kolem ?
Nebo že kritizuju někoho kdo píše polopravdy, kopíruje "chytrosti", anebo se domnívá a podobně ?
Vadí tohle
http://www.nakole.cz/diskuse/12991-vareni-esus...
close
jsi prachobyčejnej narcisistní zmetek, co myslí jen na sebe.
V takovým pidistanu pro jednoho tak akorát přespíš na batohu, vyházený věci podél sebe. Na nějaké větrání a sušení věcí zapomeň.
Goráč je opravdu dobrý jen na to, že se v něm můžeš válet, i když zrovna neprší, a je to o kus lepší než méně prodyšné zátěry. Třeba na suchém sněhu to má význam. Je rozdíl ležet ráno při -20 v suchém a v provlhlém spacáku.
Netuším, kudy míní Jířa jít, jestli lesama, nebo i přes hory, jestli i přes zasněžená sedla nebo dokonce ledovce. Na něco stačí plachta s okama a la Zden, na pravidelné spaní v chladu je lepší malý expediční stan, co o něm přemýšlí Jířa, na něco se hodí žďárák, jako lehoučká nouzovka i do extremních podmínek, ale zase sebelepší žďárák provlhne, takže se nehodí na každodenní použití.
Celou dobu píšu o tom, že pro každodenní použití je stan nezbytnost. Všechno ostatní je zoufalost.
Samozřejmě že pro extrémisty, kteří vyráží jen za pěkného teplého nedeštivého počasí na pár dní je stan asi zbytečný :-)
jezdívám an týdenní či dvoutýdenní vandry bez stanu možná dýl než jsi na světě (usuzuju podle stylu psaní, možná se můžu plést) a jezdím když jiní lidé nejezdí, aby v lese bylo málo lidí. Moc rád tedy jezdím v říjnu či listopadu a není vyjímkou, že mi prší celý týden. Nevadí to. Mokrej občas jsem, ale většinou ne mnoho. Spacák udržuju suchej a kalhoty apod se vysuší za pár hodin chůze samy. jezdívám tak i v zimě, když je sníh a teoploty v noci klidně okolo -20°C. Já prostě jezdím na vandry pod širák rád. Ale je to vždycky o tom, že při nějakém extra průseru se můžu sebrat a odjet domů. Dva tři dny přežiju i mokrej nebo beze spánku klepat kosu.
To, co plánuju sice bude extrémnější a neumím si to uplně do detailů představit, pořád mám ale pocit, že bych to chtěl dát bez stanu.
Tak to dej bez stanu. Ušetříš min. 1,5kg a hodně peněz. Nedovedu si představit, že bys v Evropě někde zakalil, kvůli absenci stanu. A kdyby se ti to zdálo nekomfortní, nějaký igelit, celtu, případně stan, cestou seženeš. Plánuješ to jak expedici na severní pól počátkem minulého století, ne jak vandr hustě osídlenou Evropou 21. století;-)
Chvíli mi trvalo, než jsem to pochopil. Já mám výraz "zakalil" spojenej s činností která mi s Jurimírem nejde dohromady....