Protože to dodnes na lidi funguje.
Spousta lidí 49 vnímá jako 40,- a ne jako 50,-.
Jo, tomu rozumím, ale cena auta 299990,- mi připadá trochu ujetá.
Kdyby to aspoň byla pravda... Za tyhle ceny to v drtivé většině koupíš pouze "v případě financování pomocí leasingu...", takže nakonec neušetříš těch 10Kč, ale naopak jim do chřtánu nacpeš pár desítek tisíc, možná už i 100tis navíc ;-)
Vždyť oni pitomci pomalu dneska ani nemají ceny, za které se auto dá koupit za "peníze na stůl" a okamžitě... Kámoš, který před 2 roky kupoval novou Fóbii, by mohl vyprávět jaké s tím byly ciráty, když přišel s tím, že leasing si mohou nacpat kam chtějí, že to auto chce hned, že na to má celou hotovost :-/
Je to blbinec, ale tu korunu ti přecijen ještě můžou vrátit. Co však nechápu jsou ceny (třeba u nás v deBille) jako 15,90 když desetník ti vrátit nemůžou a na poladně ti to stejně zaokrouhlej. To je ultrablbinec, ne li ojebávka.
Mě to baví sledovat
1. někdo platí kartou a tam je možný na to nehledět.
2. o drobného zboží, typicky rohlíky až tatranky, je to pak zábavné sledovat jak lidi nepřemýšlí a prodražují si drobný kusový nákup díky zaokrouhlování od 50tníku nahoru.
Typický příklad : co je lepší ?
Dva rohlíky za 4 koruny nebo tři rohlíky za 5 kaček ? (kolik asi stojí jeden ?:)
Vhodně zvolená cena u drobných položek tedy vede k nákupu většího množství nebo vyšší marži u prodeje kusovky :D
A nenecháváš si rozložit nákup na několik účtenek? :)
No já většinou platím kartou, tak je mi to šumák.
Ale skutečně jsem na nádraží viděl případ, kdy se paní platící přede mnou vzápětí vrátila a chtěla změnit nákup ze dvou rohlíků na tři, protože pak jí jeden rohlík nevyjde na 2 koruny ale na " vo něco míň než je koruna sedumdesát, sem si to spočítala" :D
Teď mě napadá, existuje minimální částka pro placení kartou? Že si třeba koupíš jeden rohlík nebo šumák?
Naopak, někteří obchodníci nechtěj platit větší částky kartou, že maj srážený %. Raději hotově nebo převodem.
Maj srážený procenta, avšak zároveň je stanoveno nějaké minimum. Takže u malé částky zaplatí na poplatku víc než dostanou. U velkých částek je to jedno. Z jedné desetitisícovky nebo z deseti tisícovek se procentem dostanou na stejnou částku.
Taky mě to dost vadí, ale tak nějak jsem si vytvořil vnitřní převodník a veškeré ceny zaokrouhluju směrem nahoru, na celé 10, 100 a 1000 a funguje to.
Nejsem si zcela jist,že to tak je ,jeden můj známý,který byl absolventem školy práce u Bati mi říkal ,že to rčení 99 jako u Bati nesouvisí z tím ,že by Baťa nařizoval ceny končící na 9 ,ale s tím ,že nařídil 1% slevy na každý nákup v jeho obchodech,což se nejlíp vysvětluje na té stovce a 99.Takže u 1000 by to mělo být 990 a ne 999 jak je dnes populární.Jo a taky říkal ,že to procento bylo vždy a na každý nákup.Tak nevím.
Taky nevím... slevu oproti čemu? Resp. pro koho?
No tak pro koho, to bych asi tušila - pro zákazníka :o)))
Je to o psychice - prostě na nákup u konkrétního prodejce dostaneš na zboží slevu 1% :o)))
Je fakt, že to hned zní jinak, než že koupíš boty za 999,- Kč :o)))
Jasně že pro zákazníka. Mně šlo ale o to, jestli to bylo míněno tak, že třeba zaměstnanci měli v podnikových prodejnách tuto cenu proti ostatním zákazníkům, nebo jestli všichni zákazníci měli zrovna v těchto prodejnách slevu proti cenám v jiných obchodech...
Nebo jestli to znamenalo, že na zboží prodávané za 99,- vylepili ceduli 100,- a u kasy pak dali jednoprocentní slevu - což by mi přišlo, že má opačný psychologický účinek, než obvykle ty devítkové ceny sledují...
Ono je také možné, že to nebylo cíleno na zákazníky koukající do výlohy, ale na ty v okruhu nakupujícího. Prostě, přijdu druhý den do práce, jé vy máte nové boty, povídá kolega. Jo, včera jsem je koupil a považte, dostal jsem na ně slevu. Hm, tak oni dávají slevy na nákup. Tak to já tam také půjdu.