Ahoj, objevila jsem tyhle úžasné stránky a ráda bych poprosila nějaké zkušenější cyklisty o radu. Jsme takoví začátečníci a chtěli bychom letos do Rakouska na kolo. Najde se nějaký "průvodce/rádce", který by nás konkrétně nasměroval či popsal svou dovolenou, prostě, kam dojet, kde se ubytovat, kam cca na výlety, jednodenní, menší vyjížďy. Moc ráda bych se s rodinou kochala okolím, přírodou a prostě si to jen tak užila. Nejlépe rovinky, kolem jezer, s vozíkem, 2 děti (1 a 4 roky), ubytování jakékoli, příp. i stan. Nikdy jsme v Rakousku na dovolené nebyli a na kole vlstně taky ne. Tak vůbec netuším co a jak, ale vím, že tam chci. Musí tam být nádherně a letos si to nenechám ujít. Do léta daleko, tak kdyby se někdo našel a měl chvilu, prosím napište. Předem moc moc moc díky!!!!!
Tady na stránkách je spousta konkretních rad, které zde určitě najdeš, jen pro malé usnadnění třeba toto
http://www.nakole.cz/blogy/k-vl/42-cyklocesta-s...
http://www.nakole.cz/blogy/k-vl/45-cyklocesta-s...
http://www.nakole.cz/blogy/k-vl/47-cyklocesta-s...
http://www.nakole.cz/clanky/562-podunajska...
No, po jedné cestě nejsem rozhodně žádný cykloodborník na Rakousko, ale tip do začátku úvah bych měl. Předpokládám, že budete mít auto. Kdybych chtěl za takových okolností dělat hvězdicově jednodenní výlety, začal bych třeba v Zell am See, kde se takové dva tři pěkné výlety udělat dají (když mluvím o cyklostezkách v údolích, po okolních kopcích na biku se toho dá udělat určitě mraky, ale to asi nebude to, co s dětmi a vozíkem chceš).
Pak bych se přesunul buďto do Loferu, nebo do Bad Reichenhall (to je v tom kousku Bavorska, jak je Berchtesgaden), a zase si tam udělal dva tři výlety (taky moc doporučuju prohlídku Bad Reichenhall, to jde taky na kole a je tam hromada věcí k vidění i pro děti). To dá dohromady zhruba týdenní dovolenou.
Kdyby byl ještě čas, namířil bych zase na dva dny buďto do Salzburgu, který si lze prohlížet z velké části na kole, anebo (pokud by mě nelákalo město) bych zakempoval v Bavorksu u Chiemsee - kolem něj se dá jezdit po cyklotsezce, koupat se, parníkem nebo parní mašinkou se svézt atd.
Ale ber to fakt jen jako tip, jak vidíš, já jsem hrozně neposednej a týden na jednom místě je na mě moc dlouho. Navíc koukám, že jsi chtěla výslovně Rakousko, a já tě posílám na většinu dovolené do Bavorska... No nic. :-)
Pro začátek na sesbírání zkušeností bych doporučil to nejnámější: Dunajskou cyklostezku od Pasova do Vídně. Nevynechat prohlídku Pasova (včetně hory nad ním: je odtud pěkný pohled). Dunajská cyklostezka má výhodu v poměrné rovinatosti (vyjma uvedeného kopečku). Po její trase jsou soukromé kempy na zahrádkách, i obecní. Nevím, jak teď, ale před lety bylo možno získat podklady na rakouském velvyslanectví v Praze. Jestli 4leté dítě umí jezdit na kole, bez problémů se tam bude moci také projet.
děkuji. to znamená, že by nás někdo musel dovézt na místo a pak na jiném místě na konci cesty vyzvednout, ne?
Nevím, jestli máte auto nebo možnost jet s někým známým či příbuzným jeho autem. Stejně tak nevím, kde bydlíte, ani kolik máte času, nic o dětech. To všecko je potřeba zohlednit při plánování cesty. Při dostatku času se dá sjet celá cesta v klidu stylem ode dveří ke dveřím.
Nemám s tímto zkušenosti, ale myslím, že přeprava tam a zpět by se dala uskutečnit vlakem nebo zkusit nějakou cestovku. V praxi to vypadá tak, že autobus odveze cyklisty do Rakouska a potom se jede etapově. Autobus slouží jako sběrné vozidlo pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou jet na kole. Tato varianta má výhodu v tom, že cestovka mívá dobře naplánovanou trasu včetně zajištění vhodných přestávek a míst k přenocování.
Já jsem s cestovkou jel do ciziny dvakrát, než jsem nasbíral dostatek zkušeností, abych se mohl pustit na cesty v zahraničí sám. Potom jsem jezdil výše uvedeným stylem ode dveří ke dveřím (svého bytu). Po několika takových vyjížďkách to mělo nevýhodu, že jak při odjezdu, tak při příjezdu jsem absolvoval nudných asi 100 km (necelý den) na hranici a od hranice (Zlín - Rakousko, Zlín - Polsko).
Ještě mě napadla jedna důležitá věc: nemáte-li s dovolenou na kole vůbec žádné zkušenosti, bude pro letošek vhodnější, když si dovolenou naplánujete jen v ČR. Styl jednoduchý: pojedete s dostatečným počtem přestávek kamkoli a jeden den před polovinou doby určené pro cestování se začnete vracet zpátky. V případě nějakých nesnází budete mít výhodu domácího prostředí a stejně tak i časovou rezervu. Tímto získáte první zkušenosti, které jsou důležité pro cestování v cizím prostředí.
Jestliže jste prosti zkušeností s opravami poruch na kole, doporučuji klidně jet do Rakouska (nebo i jinam), ale s cestovkou. Tam bývají i zkušení cyklisté, kteří jsou vybaveni nářadím a nic moc je nepřekvapí. Zkuste si představit, že při jízdě do kopečka včas nepřeřadíte a přetrhnete řetěz. V ČR si už s tím někdo poradí, ale v cizině bez vlastních zkušeností nebo někoho zkušeného budete mít velké problémy.
Netvrdím, že to není možné, ale kdo a kolikrát při normální poklidné cykloturistické jízdě přetrhl řetěz. Osobně nikoho neznám ani jsem o nikom neslyšel a ani na svých cestách jsem nikoho s přetrženým řetězem neviděl a po rovinách toho moc nenajezdím.
Já takový případ znám - byl jsem u toho :-) Ale na opravu stačily dokonce i pouhé sikovky (nýtovačka tehdy nebyla běžným vybavením). Přesto bych to riskl - pokud se v tom nevyznají, můžou kola před cestou nechat projít servisem a masjí to skoro na 100%.
Stát se to může, nejde to vyloučit, ale pravděpodobnost je tak mizivá, že bych určitě kvůli tomu neměnil své plány a už vůbec ne abych jel organizovaně.
No, nevím... míst, kde lze poklidně cykloturistikovat s dětmi, je podle mého názoru v ČR poskrovnu. Zvlášť pokud jde o lidi v tomto směru zatím neotrkané. To Rakousko příp. Německo je jiné kafe - i případnou jazykovou bariéru při opravě přetrženého řetězu bych riskla....
Vidím to stejně jako Ifča. Ten problém je spíše psychologický než reálný. V Rakousku přetrhnete řetěz - a nejpozději druhé auto, co kolem pojede, zastaví, aby se vás zeptali, jak vám můžou pomoct a kam vás s tím kolem mají hodit. U nás si sice budete umět o opravu řetězu říct, ale zase nejdřív u vás musí někdo zastavit, a to si možná počkáte půl dne...
A to nepočítám riziko střetu s bezohledným řidičem, to je také nesrovnatelné...
Rozumím ti, ale on to má každej jinak. Pro mě třeba jet s cestovkou na kola je nemyslitelné - musel bych se vzdát skoro všeho, co je pro mě na cyklocestě důležité. Svobody dělat si, co chci a potřebuju, možnosti nic s nikým neřešit a s nikým nemuset komunikovat, možnosti nemuset se přizpůsobovat davu lidí...
Opakuju, každej to má jinak. Chápu, že někdo to tak rád. Pro mě ovšem cestovka není dovolená, ale opruz.
Navíc u varianty cestovka vidím jeden zásadní problém, a to cesta s dětmi - většinou co jsem viděla, vozí CK lidi v aubuse, kola v přívěsu, který je navržen pro kola a nevím, kam by se tam dal vmáčnkout vozík. Nemluvě o delší cestě autobusem s ročním dítětem, do toho bych teda nešla (a to jsem v mnohém dost blázen;o).
Navíc pro cestu s dětmi vidím jako nejdůležitější pravidlo "jet podle dětí", s čímž se zas nesloučí program cestovky, kde je přeci jen potřeba někam dojet, a průvodce na mě nebude čekat u každého hřiště nebo potůčku (znám z vlastní zkušenosti - i u bandy, se kterou jsme "zamlada a svobodna" jezdili na dovolené, se to nakonec rozdělilo na dvě party - partu s dětmi a partu bez nich, neb potřeby se prostě různí...)
Tak mě ta tvá obálka nakopla - hodil jsem sem první část slibované recenze kempů:
http://www.nakole.cz/blogy/k-vl/54-podalpske...
Snad to nebude považováno za nefér reklamu (opravdu neznám žádného z majitelů těch zařízení :-)). Ale ty orientační informace by se mohly někomu hodit - mně vloni celkem chyběly...
Proč reklama, já myslím, že právě kvůli takovýmhle článkům existuje tenhle web a takovéto informace zde nejvíc čtenáři čekají. Občas sem nějaký "nadšenec" (opravdu v dobrém smyslu slova) střihne nějaký transalp, ale i to jsou velice žádané informace (čemu se popřípadě vyhnout :o)))
Poslední dobou pozoruji, že život českého bikera je samé vyhýbání se Alboška nevoní, transalp, nene. Povinnost zajet na Gardu neplní.
Jen tu rodnou hroudu, k tej je vázanej. Sudtirol i Rakousko jsou pro něj cizí země ! Když tam jede na cyklostezky zamíří předem na ambasádu poinformovat, že jako vyráží do světa.
Dekuji všem, kteří se zapojili do této diskuze, to jsem ani nečekala. Také díky za rady "jak na to". Jinak jsme ze Zlína a opravdu amatéři. Na kole + vozík jsme byli loni na dvou víkendech, ale ani jeden nebyl pod stanem. Tak jak tady bylo napsáno, myslím, že jde opravdu o psycholog. problém. Proto asi v Rak. zkusíme nejdřív něco kratšího, abychom sebe i naše děti otestovali. No, spíš nás :-) Buď nějaké naše mini kolečko nebo hvězdicové výlety. Na CK mám stejný názor, sice by to pro nás bylo jistější jako první zkušenost, ale chci vlastní tempo, vlastní volby. Věřím, že při naší rychlosti nám nikde nic nepraskne, nepovolí... a kdyby, tak nám určitě někdo pomůže. Díky všem!!
Taktéž bych doporučil již zmiňovaný Zell am See a využívat Tauernskou cyklostezku. Vetšinou asfalt, rovina v údolí a můžete výletovat každý den někam jinam. Doporučuji pak ubytování kde budou mít kartu Zell am See&Kaprun, to máte pak mnoho vstupů na různé přírodní atrakce zdarma, včetně výjezdu na Kitzsteinhorn, nebo Schmittenhohe, jízdu parníkem .........
Též bych doporučil objetí dvou jezer v Solné komoře, a sice Mondsee a Hallstätter See. První je okruh asi 30 km, druhý asi poloviční. Okolo obou jezer vedou téměř po celém obvodu oddělené cyklostezky. Pro inspiraci koukni na http://karel-ch.rajce.idnes.cz/Rakousko%2C...
Díky za odkaz na fotky, jsou opravdu pěkné a oceňuju popisky pod nimi! Také právě zvažujeme kam v létě vyrazíme s děckama. Loni jsme jeli část Dunajské cyklostezky, letos nás to táhne trošku víc mezi hory.
Ahojky...my jsme tam byli 3x s dvojčátky. ubytování jsme měli přes CK Datour .... Nádherně je kolem Kaprunu.Když budeš chtít víc napiš na [email protected]