Máš pravdu je to rozpotuplné téma... Já mám švagra doktora a vidím, že bídou evidentně netrpí. Ještě se chlubí, že má za měsí 300 hodin, ale že není vůbec doma mu asi nevadí. V současný době prostě na přidání není a ať mi někdo rozumě vysvětlí, jak by k tomu přišla třeba takoá prodavačka v obchodě, která dělá za 8000,- a je ráda, že tu práci vůbec má....
Doktora bydlícího v Čechách a pracujícího v sousedním Německu znám už dlouho. Takže kdo by chtěl odejít, už odešel dávno. Také od něj vím, že se do Německa doktoři moc nehrnou. Dneska o tom píše i ústecká MF: http://usti.idnes.cz/lekar-v-sasku-kolegy-z...
Protestujícím lékařům nesmírně fandím. Finanční ohodnocení lékařů (zvláště těch začínajících) je ostudné. Vztek mám na politiky, kteří zneužívají citlivosti lékařské profese (přece jen mají lékaři určité etické zábrany, aby nebyli osočováni z toho, že si berou pacienty za rukojmí).
Na druhou stranu jsem pro to, aby lékaři odcházející do zahraničí uhradili státnímu rozpočtu veškeré náklady, které stát vynaložil na jejich vzdělání. Ale to by se nemělo týkat jen lékařů.
Polistopadovým vládám se podařilo dokonale rozvrátit celý veřejný sektor - specielně zdravotnictví a školství. Kladu to za vinu především pravicovým stranám, protože ty to měly přímo v programu. Levicovým stranám vyčítám "jen" to, že tomu nedokázaly účinněji bránit.
Peníze na odpovídající ohodnocení práce lékařů k dispozici jsou - leží jako mrcha na kontech zdravotních pojišťoven. Stabilitu veřejných financí by to ani v nejmenším neohrozilo.
Já jim nefandím. Příliš často jsem se setkal s neochotou, povýšeností a nepříjemným chováním.
Kdybych se choval já ke svým zákazníkům stejně, už bych chodil o žebrácké holi.
Znám pár dobrých lékařů, ale spíš jsem s lékaři nespokojen.
Mimochodem, existuje nějaká jiná instituce či firma, kde bych během jednoho sezení v čekárně mohl přečíst Mrtvé duše od začátku do konce?
Je to asi 10 let zpátky. Měl jsem hnusný zápal plic. Táhlo se to tři měsíce a nic nezabíralo. Naštěstí na plicním skvělá doktorka (soukromá praxe). Poslala mě do nemocnice s tím, ať si mě tam nechají. A tam jsem čekal v nějaké sklepní chodbě na doktora. Dvě hodiny. Máti už tam vztekle pobíhala a naháněla někoho, kdo by se mě ujal. Nakonec přišel nějaký frajer, a nechal mě ve vymrzlé ordinaci do půl těla snad 20 minut. Nakonec řekl, že nemají infekční a že mi vlastně nic není a poslal mě domu. No plicařka se tenkrát mohla po*rat.... A nebylo to jedinkrát, kdy jsem se setkal s neochotou...
Ale to působí tak nějak nejednoznačně, zmateně, z PR hlediska málo účinně.
Tak buď tě měla skvělá doktorka vyléčit. Nebo, pokud to bylo vážné, měls po hrubém zanedbání péče aspoň umřít a ne se vozit na kole. Ledaže by to bylo lehokolo, to pak ano, tak by to šlo.
Je to těžká věc.
Já jsem chtěl žít právě kvuli tomu, abych mohl umřít na kole. Ale na KOLE, ne nakole a ani né na nějakém lehopaskvilu:-)))
Ono to bylo tak, že plicařka měla soukromou ordinaci bez lůžek. A tak své pacienty posílala do státních rukou. A tam ji to nějak kazili. Proto byla tenkrát dost naštvaná. Ač jsem byl dosti vyřízenej, nezabírala ani třetí antibiotika, tak mě nějaký Vendelín poslal domu k lipovému čaji s tím, že jsem vlastně OK. Navíc to sváděl na to, že nemají potřebné oddělení (mohl mě poslat do jiné nemocnice). Mimochodem to byla slavná brandýská nemocnice, která v té době dosti válčila... Asi jsem se jim tam jako pacient nehodil do krámu...
Do jiné nemocnice tě měla rovnou poslat "ta perfektní soukromá plicařka". Poslala tě do nemocnice, aniž by věděla, jak je ten ústav vybavený? Tedy, nevěděla-li to, byla to pěkná pí.. (však víš, co)
Poslala mě tam až tehdy, když usoudila, že je to nutné. Jinak jsem se normálně léčil doma. Klasika. Nevidím na tom nic špatného. Mimochodem jsem to pak doléčil doma i bez té nemocnice. Jen s tím rozdílem, že se o mě nestaral znuděnej a votrávenej doktor, co mi řekl, že mi nic není. Možná to bylo lepší.
V tom ústavu infekční bylo. Je to nemocnice ve stejném městě. Jenže asi jsem se jim nehodil do krámu. Tenkrát ta nemocnice byla na tom blbě. Jako spousta v okolí. Prostě nechtěli mít pacienty...
Koukám, že jsme na tom podobně. Já teda naštěstí mám se zdravotnictvím v posledních letech zkušenosti víceméně naštěstí jen jako "doprovod" (táta, máma, ségra). Nezdá se mi, že by v systému chyběly peníze (vybavení nemocnic je stále dokonalejší, personál a lékaři vypadá jako že je "za vodou"), spíš mi chybí lidskost a vstřícnost k pacientům. Těsně po revoluci jsem si poležel se zlomeninou v jilemnické nemocnici, zkušenost fakt bídná...
Teď když občas zavítám do té naší, případně krajské ústecké, žasnu sice nad modernizací, ale přístup k pacientům - "kusům" je stejný :o( Samozřejmě jsou vyjímky, ale právě pouze vyjímky.
A se stávkou nemůžu souhlasit ani proto, že by i státní zaměstnanci měli být solidární s těmi, kteří tvoří hodnoty (HDP) a většinou měli v minulých dvou letech příjmy nižší, nebo o práci přišli úplně (a taky sami žádnou krizi nezpůsobili, žejo).
K té solidaritě, oni jejich vůdcové nemají ani tuchy o tom, jak to je v reálném světě.
Před časem jsem se z úst jejich nějakého předáka dozvěděl, že Nečasův argument, že v soukromém sektoru se mzdy už snižovaly dávno a nikdo kvůli tomu nestávkoval není pravda, protože se mzdy nesnižovaly, maximálně se propustili někteří zaměstnanci. Co já vím, tak tady v okolí nedosahují mzdy zpravidla ani na 2/3 průměrné mzdy a přitom se v nedělnických profesích snižovaly o 10 % a všem zaměstnancům se sebraly benefity a dovolená se zkrátila jen na zákonem danou dobu.
Druhou informací, docela nedávno, bylo to, že opravdu, ne všichni lékaři chtějí odejít do zahraničí, mnozí se chystají do komunální politiky. - To jako že vyvolají nové komunální volby, nebo jakým mechanismem by se tam v březnu 2011 dostali?
Naše okresní maloměsto je na tom jen o trochu líp než výběžky, co maj tak velký výtěžky vojtěšky (nebo jak to bylo) :o)))
V naší firmě nás zůstala přesně 1/3 a i platy se snížily (můj o 12%), vše na přelomu 2008/2009. Práce mám ovšem vpodstatě víc, každý musí dělat i za propuštěné kolegy :o(
Ale člověk je rád, že práci má, navíc takovou, která ho docela baví.
PS. nějaké velké benefity u nás nebyly ani dřív....
Hlavně je důležitý držet hubu a krok a nechat na sobě štípat dříví. A ve volbách pak volit pravici. Tím se všechno vyřeší... :o))
Jak že to říkal už před lety ten Schröder? "Jen ta úplně nejhloupější telata si sama zvolí své řezníky..." (Nur die allerdümmsten Kälber wählen ihre Metzger selber. V němčině se to navíc rýmuje a rytmicky je to trochej...) Tedy abych to upřesnil - on to nevymyslel Schröder - jen na pravém místě vhodně citoval prastarou lidovou moudrost.
A tak je lepší volit paroubka nebo Filipa, nebo který kokoti jim dneska šéfujou... To takový lokální firmičce určitě děsně pomůže ve kšeftech a zaměstnanci si určitě polepšej :-)))
Pokud budeš politiku a politické strany personifikovat, tak se skutečně nikam nedobereš. Já bych se mohl ohánět stejně nechutnými (podle mě ještě daleko nechutnějšími) jmény z pravicových stran, jako je Kalousek nebo jméno kteréhokoli korupčníka z ODS. Rozdíly mezi stranami jsou především v tom, jak jejich politika dopadá na většinového občana. A v tomhle ohledu mám naprosto jasno...
Souhlasím s tím, že v systému peníze nechybí. Jsou jen na nesprávných místech. Ve zdravotnictví i ve školství jsou kvalita personálu a jeho finanční ohodnocení spojité nádoby. A teď jde o to, co dřív - jestli zlepšit finanční podmínky a očekávat za to zlepšení úrovně služeb, nebo utáhnout šroub a za stávajících neutěšených finančních podmínek tvrdě požadovat kvalitu a lidský přístup.
Dostal jsi ode mě kladný bod za formulaci, že se od revoluce nezlepšil lidský přístup k pacientovi. Já osobně mám dojem, že se ještě zhoršil.
Souhlasit ale nemůžu s tím, že státní zaměstnanci (patrně tedy i učitelé a lékaři) nevytvářejí hodnoty. To bys koukal, jak rychle by šel dolů HDP, kdyby nebylo učitelů a zdravotníků... Ale možná si jen pleteš státní zaměstnance se zaměstnanci státní správy. Z toho si ale nic nedělej, pletou si to (občas záměrně) i politici.
Krizi nezpůsobil nikdo jiný než nezodpovědní politici, a to dokonce ti, kteří její existenci do poslední chvíle popírali a teď se kasají, jak s ní zatočí tím, že seberou lidem i to málo, co mají, a postarají se o to, aby ti, kteří mají hodně, nepřišli ani o korunu.
Tak to bych se vlastně měl urazit, protože jinými slovy říkáš, že jako učitel nevytvářím žádné hodnoty, natož HDP...
Není každý takový "úchyl", aby za každou cenu rozděloval lidi na užitečné a neužitečné, správné a nesprávné, dobré a špatné. Tady je vidět, jak podle sebe hodnotíš ostatní, jak zkresluješ a překrucuješ :o(((
Jen jsem se snažil popsat situaci, kdy někteří mají své příjmy přímo závislé na výkonu hospodářství státu (+zbytku světa), další mají příjmy závislé s velkým zpožděním a jiní je mají zaručené zákonem, bez jakékoliv závislosti. Píšu to takhle polopaticky jen proto, kdyby to nějaký moula nechtěl pochopit.
PS. urazit bych se mohl spíš já za tvoje "držet hubu a krok a nechat na sobě štípat dříví". Jenže narozdíl od tebe vím, že jsem svobodný člověk a urážky od někoho, kdo umí jen papouškovat "pravdy" svých ideologických vůdců, mě nerozhází.
Howgh.
Jen technická poznámka: A jsou ti povýšení a neochotní s nepříjemným chováním určitě ti samí, co protestují proti nevyhovujícím platovým podmínkám?
Člověče ani by mně nepřekvapilo, kdyby jich mezi nimi byl docela dost. Z mého hlediska mi přijde že člověk, který bere medicínu jako své poslání a práce ho naplňuje, má pozitivní a osobní přístup ke svým pacientům, tak má jiné priority, než odcházet do zahraničí kvůli penězům. Já kdybych věděl o práci, která by mě vysloveně sedla, bavila by mě a tak, budu ji dělat klidně skoro zadarmo.
I tenhle přístup má (a musí mít) své hranice. Já si naopak myslím, že ti, kteří pracují špatně, se o svá místa víc bojí, tudíž se do žádných větších akcí nepouštějí...
Znám jen málo lidí, které jejich práce baví víc než mě ta moje. Takže bych ji určitě taky vykonával zadarmo. Ale člověk má určitou odpovědnost vůči těm, které svou prací živí. On totiž nemá každý možnost žít z výnosů svého kapitálu a pracovat jen pro vlastní potěšení.
A nemůžeme to chtít ani po lékařích (nebo učitelích). Naopak považuju za neuvěřitelnou sviňárnu finančně podhodnotit jejich práci a spoléhat na to, že jim svědomí nedovolí proti této nespravedlnosti razantněji vystoupit. Je jen dobře, že k tomu ti stateční lékaři sebrali odvahu.
Nůž na krk je dnes už jediné, co naše zlenivělé a nenažrané zkorumpované politiky ještě může přimět k činu. Jinak se nám budou chechtat do ksichtu a za našimi zády se nám pošklebovat, jak jsme všichni naivní a neškodní.
"...Je jen dobře, že k tomu ti stateční lékaři sebrali odvahu..."
To je fakt jedna perla za druhou...
Copak? Máte pocit, že ti protestující lékaři nic neriskují? Já ten pocit nemám. Jejich krok vyžaduje NESMÍRNOU odvahu a já jsem jim za ni vděčný. Možná bych to v jejich situaci nedokázal...
No tak tenhle pocit teda opravdu nemám.
Jsem zvědavá, kolik jich bude do roka zpět.
Osobně si tipuju, že minimálně 75%...
Ano. Osobně vím o jednom případu, kde "stateční lékaři" podali výpovědi, když se předtím u vedení ujistili, že je vezme zase zpátky...
To je samozřejmě možné, ale za prvé nikdy nemohou mít jistotu, že zaměstnavatel svůj slib splní (může se mezitím leccos přihodit), za druhé by bylo HODNĚ odvážné tvrdit, že takto postupovala většina protestujících lékařů nebo dokonce všichni. Podle mě v tom ta odvaha a statečnost jednoznačně je. A doufám, že k podobným akcím najdou odvahu i příslušníci dalších profesí. Jak se poslední vlády (Topolánkova a Nečasova/Kalouskova) chovají k (řadovým) zaměstnancům, k současným i budoucím důchodcům, k invalidům, k rodinám s dětmi a dalším sociálně slabším občanům, je prostě SOCIÁLNÍ ZLOČIN, který by neměl zůstat bez odezvy.
A ještě jedna poznámka: Každá takováhle protestní akce má své příčiny. Zorganizovat takhle masový odchod (desítky procent zaměstnanců určité profese) není jednoduché ani u VELMI nespokojených manuálních zaměstnanců. Takhle masově neprotestovali ani horníci nebo železničáři - a že mají blízko i k tvrdším formám protestu... Pokud se to povedlo u lékařů, svědčí to jednoznačně o tom, že jejich podmínky jsou opravdu ostudné a hlavně naprosto neadekvátní významu jejich práce a úsilí, které lékaři věnovali a trvale věnují svému vzdělání.
Je vidět, že jsi OSVČ a nejsi zaměstnancem.
Nemáš vůbec ponětím o tom, jak se zaměstnavatelé vůči svým zaměstnancům dokáží chovat.
Jistě, nějaké informace mít budeš, ale je diametrálně rozdílné vidět to zvenčí a být v tom uvnitř.
Za poslední dva roky jsem neviděla člověka, který by nelitoval toho, že dal výpověď.
A pokud to tihle udělají ještě navíc z trucu, pak jsem si téměř stoprocentně jista, že budou litovat dvojnásob.
Dnešní politika zaměstnavatelů je - když chcete jít, tak jděte, venku stojí zástupy jiných a z těch si můžem vybírat.
Není v tom žádná odvaha. Koncoví lékaři jsou rukojmí hajzlíků, kteří si sedí na svých pevných postech a nikdy žádnou výpověď nepodají. Je to prasárna "non plus ultra"...
Jen se divým, že jim na to ti lékaři skočí.
Nedocílí ničeho nebo jen na dobu určitou a pak se vše zase postupně a potichu vrátí do starých kolejí.
My nejsme Francouzi, tady se na takovéhle nátlaky prostě nehraje. To s nikým nehne.
Já osobně bych něco takového neudělala ani omylem. Jedině pokud bych měla zajištěno místo někde jinde.
Díky za podporu mých slov. Pokud lékaři podávají hromadné výpovědi v situaci, kdy se každý úzkostlivě drží svého místa, vypovídá to jedině o tom, že jejich situace je už vyloženě zoufalá. Vzhledem k tomu, že se jedná o CELOSTÁTNÍ protest, není reálné, aby všichni protestující lékaři měli zajištěné místo jinde. Nevěřím tomu, že by protestující lékaři měli naspořené takové sumy, aby mohli kalkulovat s tím, že rok dva počkají a pak se uvidí. Vnímám to z jejich strany jako velmi odvážný a možná zčásti až zoufalý krok, jehož důsledků pro jejich vlastní kariéru třeba ani oni sami nedokážou dohlédnout. A přesto do toho šli...
Nemyslím si, že by protestující lékaři byli figurkami v rukou nějakých hajzlíků na teplých místech. Lékaři jsou zpravidla velmi inteligentní a vzdělaní lidé, kteří mají velký přehled i v jiných oborech než jen v tom svém. Nedělejme z nich ovce, které někomu hloupě naletěly. Oni vyjadřují SVŮJ postoj a zcela jistě nejsou figurkami na šachovnici nějakých mocných.
Jestli něčeho docílí - to si opravdu netroufám odhadnout. Ale rozhodně bych jim to přál. Už jen proto, že by to bylo povzbuzení pro další profesní skupiny. Naši mocní nás krmí tím, že "nejsou peníze". Jenže ony jsou, ale v rukou zlodějů a tunelářů, kteří je vyvádějí do zahraničních bank, v rukou zdravotních pojišťoven, kterým se válí bez užitku VĚŘEJNÉ peníze na jejich účtech - a mohl bych pokračovat.
Samozřejmě mezi nimi bude nějaké procento těch odvážných a zanícených bojovníků. Ale bude tam i slušné procento těch, kteří nalítli na vidinu dvou až třínásobku platu plus přesčasy a další příplatky (stačí pár neprokalkulovaných hypoték a baworáků na lízing). No a pak se dá počítat i s těmi, kteří prostě jdou se stádem bez většího přemýšlení - vždyť to přece nemůže špatně dopadnout, když nás je tolik...
Jo a mimochodem, jak jsem naznačil v předchozím odstavci, nejde jen o násobný plat, ale i příplatky a přesčasy, ten násobný plat má být za základní hodiny. Horuješ tady proti rozevírání sociálních nůžek, ale hádej, kdo by tohle zacáloval v dlouhodobějším horizontu ? I kdybys všechny managery nechal na životním minimu, tak tohle nezalátají. Protože kdyby se to povedlo doktorům, přidají se i další študované profese a ti tvoji tvůrci hodnot se z toho vopupínkují...
Že jsou protestující lékaři figurkami na šachovnici mocných, tak tomu já zase docela věřím. Za politiky stojí armáda specialistů ze všech oborů z celého světa a taky armáda špičkových právníků z celého světa, placených ze soukromých peněz.
Politici a ty velké firmy v pozadí mají obrovskou výhodu v tom, že můžou měnit pravidla hry v jejím průběhu.
Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby tuhle hru s výpověďmi vymyslel někdo, kdo má zájem na privatizaci nemocnic, na snížení počtu lékařů, nebo se chce zbavit nepohodlných lékařů, čert ví, co se z toho může nakonec vyklubat za výsledek.
Na tom něco je. Snížení ceny takové nefunkční nemocnice bez lékařů je docela logické. Takhle nějak s problémy zlikvidovali nemocnici v Opočně. Jiná půjde v březnu bez těch problémů. A na následné nastartování bude volných lékařů dost... :-)
Tak to by bylo hodně smutné vyústění. Rozkradení nemocnic má pravice skutečně v plánu. Doufám, že k ničemu takovému nedojde.
Takových idealistů, s prominutím pitomců a snílků, jako jseš ty potřebují podvodníci vždycky dost. A možná, že je mezi doktorama našli. Uvidíme :-)
A ty furt s tou pravicí a levicí - takovým je to jedno, jaký tričko oblíkají, důležitý je, kde jsou ti, s kterými mají vykejvat. To akorát ty z toho děláš "třídní boj" :-))
Stejně nevím, v čem je statečnost. Buď vědí, že jejich práce má opravdu větší hodnotu, než kolik se jim u nás nabízí a všude jinde jim "utrhají ruce". Takže jdou logicky tam, kde dostanou víc a žádnou statečnost v tom nevidím. Nebo ne - nemají na to, aby jim někde jinde dali víc, ale přesto vydírají a víc požadují. Pak to taky není statečnost, ale sprostota. (Nebo pouhá blbost...)
Jestli se ti na chvíli zdálo že jsem vymazal tvůj příspěvek tak to já jen zkoušel, jestli to funguje, ó, ó, ó, jaký jsem mocný když jsem ten zakladatel tématu :-)
Že jejich práce má vyšší hodnotu, nemusí být vyjádřeno tím, že jim jinde utrhají ruce. To bychom zase přistupovali na "tržní mechanismy". Pro mě tohle ale není měřítko.
Navíc platy lékařů nejsou dány poptávkou a nabídkou, ale jsou stanoveny uměle. Protest tedy směřuje k tomu, aby to umělé nastavení více odpovídalo významu jejich práce a úsilí, které do ní musejí lékaři vkládat.
A čím tedy se vyjádří ta vyšší hodnota? Neumím si představit, jakým mechanismem stanovit, že někdo, koho nikdo nikde nechce, má nějakou vysokou hodnotu.
To se necháme donekonečna oblbovat trhem? Trh není jediným měřítkem užitečnosti člověka. Potřebuje trh vědce? Nepotřebuje, tak zrušíme Akademii věd... Potřebuje trh přírodu? Nepotřebuje, tak vykácíme lesy, dřevo prodáme a na uvolněných plochách postavíme továrny na auta... Určitě budou v podmínkách trhu vydělávat víc než les.
ZÁSADNĚ odmítám měření užitečnosti člověka podle jeho nahraditelnosti. To prostě není měřítko. "Učitelů je hodně, tak jim dáme málo peněz. Že je jejich práce s dětmi náročná, že museli dlouho studovat, je irelevantní..." Tohle není uvažování, které by mě oslovovalo. Takhle uvažují jen trhovci.
Že trh nepotřebuje vědce a přírodu ? Tohle napsat, to vyžaduje hódně velkou jednoduchost a velmi zúžený pohled na svět. Ale to už jsi tady prokázal mnohokrát i v jiných souvislostech.
A ona nahraditelnost je součástí přirozené samoregulace ve zdravém prostředí. Bylo by hezké, kdybychom produkovali ročně tisíce vyštudovaných, náležitě ohodnocených pedagogů - a přitom pro ně neměli uplatnění. Takhle se dobré ohodnocení dostane v ideálním případě jen nejlepším a další potenciální studenti si studium v dobrém smyslu slova rozmyslí, když je trh nasycený a půjdou studovat žádanější obory. - Tohle žádný úřad nikdy efektivně a spravedlivě neproplánuje. A i kdyby, bude na to zbytečně drahý, když to jde samo.
Po vedcich samozrejme poptavka je. A dokonce i tzv. zakladni vyzkum (to co primo negeneruje penize, ale muze se hodit v budoucnu, treba CERN) nejak funguje a podileji se na nem i komercni firmy. Pokud vim, AV nikdo rusit nechtel, jen se meli uskromnit (jako ostatni). A rozhodla o tom vetsina obcanu prostrednictvim svych volenych zastupcu, nevsiml jsem si, ze by hodnota meho nebo tveho volebniho prava zavisela na tom, kolik do systemu cpeme penez ;)
Ať je to jak to je, klidně si mě nazvěte bolševikem, ale může mě vzít čert když vidím, jaké prachy se točí ve sportu. Když srovnám Baroše s naším obvoďákem, nemám problém poznat, kdo z nich by si zasloužil vyšší plat.
Jak to, že takový trouba jako já to pozná a neviditelná ruka trhu ne? Bohužel docházím k závěru že ruka to nepozná, prtoe ji mezi doktory nepustili.
A taky si říkám, že kdyby ji tam pustili, tak doktoři by nakonec byli drahý jak fotbalisti.
A celkem logicky by se splnil můj sen, totiž že na ty fotbalisty by nic nezbylo :-)
Sice hezký a zajímací, ale pro srovnání používáš křiklavý a nesmyslný úlet (fotbalisti). Je to nepochopitelný, blbý a dejme tomu nespravedlivý - ale není to placený ze státních (tzv. společných) peněz.
Peníze jako peníze ne? Mně jde o to, že pocitově souhlasím s Medvědem, že zdraví není zboží. Jenže na druhou stranu vidím, co dokázal udělat trh s pitomým fotbalem. A představuju si, co by udělal se zdravotnictvím.
Myslím, že lidi by rychle pochopili, co je důležitější, jestli si koupit lístek na fotbal a tam řvát a chlastat pivo, nebo na něj čučet v televizi a řvát a chlastat pivo, nebo si při fotbale ničit kolena a kotníky, nebo jestli ty prachy mají investovat do svýho zdraví. Podle mýho názoru by fotbalisti skončili na úrovni uklizeček. Už aby to bylo.
Jenže Baroš = špičkovej doktor někde v ÚVN Praha.
Ale ten tvůj obvoďák hraje maximálně tak divizi za Slavoj Koloveč. :-)))
Baroš neni špičkovej doktor, je to JEN fotbalista. Neměl by brát víc než můj obvoďák.
Výpověď, výpověď ...
Neměly by nemocnice s tima doktorama (v rámci trhu) kšeftovat? Platit za přestupy, zveřejňovat, na kolik si ročně přijdou, na kolik let je smlouva?
To bychom si za návštěvu takovýho dochtůrka jistě rádi připlatili ...
8-(
A myslíš si, že mezi špičkovejma nemocnicema a špičkovejma doktorama se tohle neděje ? Teda bez toho zveřejňování. A v jiných oborech jakbysmet...
V soukromých asi jo. Ze státních nemám informace.
U nás ve vsi přecházel doktor ze soukromé polikliniky do státní nemocnice na primariát. Bylo volno, tož šel.
Šéf te polikliniky je spolužák ze střední. Na podzim měli pomaturitní sraz po x letech a on mě tam vezl. cestou přemleli "živé, mrtvé". "Špičkový doktor? Ne, není špatný, je normální. To co říkáš (nezapůsobil na mě), to na něj sedí."
Přetahovat se o někoho? Proč? Každý je nahraditelný.
Chlape, rozšíříš otázku,
"A myslíš si, že mezi špičkovejma nemocnicema a špičkovejma doktorama se tohle neděje ? Teda bez toho zveřejňování. A v jiných oborech jakbysmet..."
když cosi připodotknu, zase ji zúžíš.
(už se vám do toho demagogickýho kroužku plíst nebudu...)
8-)
Já myslím, že Baroš není jen fotbalista, ale špičkovej fotbalista, respektive byl, dnes už spíš takovej napůl invalida.
A o tom to také je, fotbalisti typu Baroš riskují každý zápas invaliditu, což u obvoďáka nehrozí, ten může zariskovat maximálně se svou sestřičkou :-)).
A jen pro ilustraci, ordinuje tvůj obvoďák třeba v tomto http://im.sport.cz/372/133722-article-ufqgb.jpg - no a když Baroš a jemu podobní odmítnou, tak se s nimi brzo rozloučej.
No nic, nějak sem se rozepsal, už toho nechám.
Jsem toho názoru, že ani špičkovej fotbalista nesahá obyčejnýmu obvoďákovi po kotníky. Není pro mě důležité v jakém počasí ten fotbalista lítá po trávníku, ani to, že každý zápas riskuje invaliditu, důležité je, proč to dělá.
Aby dal gól? No tak to je podle mě jednoduše pitomej. A nesahá po kotníky ani tý nejobyčejnější sestřičce.
Dobrá překecal jsi mě.
Nicméně si myslím, že stejně nic nedostanou. Pochybuji, že v době krize jim někdo zvýší plat na 2-3 násobek. Kdyby si řekli o 10%, tak by to snad nějak ukecali.
Nakonec to stejně dopadne tak, že se odvolá ministr, na jeho místo příjde novej s tím, že bude přednostně řešit reformu zdravotnictví včetně ohodnocení doktorů ( stejně jako předcházejících 10 ministrů ), doktoři vesměs stáhnou výpovědi, protože stejně vědí, že nikdo nikde na ně nečeká a všichni budou dál nespokojený.
Však jsem napsal, že se na to dívám ze svého hlediska. Každopádně, kdybych byl lékař a bavilo by mě to a dostával bych třebajs těch třicet-čtyřicet tisíc, byl bych navýsost spokojený. Mně by to stačilo bez ohledu na to, jestli mám, nebo nemám možnost žít s výnosů kapitálu. Kdybych si měl vybrat, dal bych přednost profesi lékaře před tím kapitálem kvůli tomu, že bych se cítil býti užitečným a plnohodnotným občanem, znal bych svou cenu bez ohledu na vši platu, pořád lepší, než býti ten lišnyj čelavjek, nebo jak to ten Puškin(?)tentononc, napsal.
Že na politiky je potřeba bič, to máš pravdu, jen mám obavy, aby se to nezvrtlo v náš a doktorskej neprospěch, ale to je holt riziko, které přímo vyplývá ze styku s politiky.
Že jim fandíš, to snad nemůžeš myslet vážně a dokonce ani zesradny,ne...??? Když se jim něco nelíbí, tak ať táhnou, ale zároveň se už nikdy nevracej. Podle Tebe je plat, kterej je několika násobně vyší než celostátní průměr neadekvátní..? Já nemám ani ten průměr,ale nechává mě to docela v klidu.
Najdi si informace o odměňování lékařů. Nevycházej z průměru - ten o ničem nevypovídá. Relativně vyšší platový průměr je dán nejen tím, že lékařská elita (která samozřejmě neprotestuje) má astronomické příjmy, ale také tím, že se do této průměrné mzdy započítávají stovky hodin přesčasů. Ověř si, kolik peněz dostane čerstvě vystudovaný lékař a co všechno musí podstoupit, než se po mnoha letech dostane na průměrnou mzdu.
A vyhnat protestující lékaře ze země jen proto, že stát není ochoten jejich práci adekvátně ohodnotit? To snad ne... Ti protestující lékaři rozhodně nejsou z těch, kteří by brali několikanásobek průměrné mzdy. A to bys chtěl, aby nás tady léčili Ukrajinci nebo Makedonci? Nic proti těmto národům nemám, ale rozhodně upřednostním, když mě bude léčit člověk, který vyrůstal a studoval tady u nás.
Chtěl bych vědět o profesi, ve které dostane čerstvý absolvent průměrnou, nebo dokonce nadprůměrnou mzdu. Téměř všicni jsme začínali s podprůměrnou mzdou v dané profesi. Nevidím tudíž jediný důvod proč by právě lékaři měli býti vyjímkou.
Moje nejstarší dcera před lety nastupovala po ukončení VŠE za 130% tehdejší celostátní průměrné mzdy. Samozřejmě že to nebyla ani průměrná mzda v branži ani průměrná mzda vysokoškoláka. Možná to tehdy byla průměrná mzda Pražáka...
Vrátím-li se k lékařům, myslím, že absolventi medicíny netrvají na tom, že by nastupovali za mzdu odpovídající příjmu průměrného českého lékaře. To by byla blbost. Ale rozhodně se jim nedivím, že nechtějí nastupovat za mzdu, která leží pod průměrem příjmů českých uklízeček...
Opravdu nastupují za mzdu, která leží pod průměrem příjmů českých uklízeček ? Neděláš z toho tady bulvár a demagogii ? Uveď zdroje a konkrétní čísla.
Hospodářské noviny uveřejnily jako jedny z mála tabulku, srovnávající poměry platu lékařů k průměrnému platu v zemi: http://domaci.ihned.cz/c1-49068570-odchody...
Takže tvoje dcera byla vlastně při nástupu do zaměstnání nadhodnocena.
Na co si teda stěžuješ?!? Co vlastně kritizuješ?
Nebo ti snad vadí, že dostala těch 30% navíc?!?
To přece mohla odmítnout...
Jenže "malá domů" to je přece něco jiného než když to dostane někdo jiný, že...
Levicové strany vládly stejně jako pravicové, vlastně dýl, protože dnešní ODS nemá s pravicí co dělat!!!
Každopádně vlády neudělali nic pořádného! Nerozvrátili je, ale naopak během komunismu bylo rozvráceno a v posledních 20 letech to nikdo nedokázal privatizovat..
Školství taky není rozvráceno, to spíš mezilidské vztahy a přístup rodičů ke studiu...
Komunistům lze vyčítat leccos, ale zrovna (systém) školství a (systém) zdravotnictví to není.
Moc se mi líbí Tvá formulace, že někdo něco "nedokázal zprivatizovat". A proč by to měl dělat? Ona privatizace je nějaký cíl? Já jsem si dosud myslel, že cílem má být fungující systém školství a zdravotnictví a nikoli rozkradení a prošustrování státního, veřejného a obecního majetku...
Nemocnici v Brandýse Cikrt zprivatizoval za cenu osm miliónů.
K nemocnici za tuto cenu patřila i poliklinika v Čelákovicích, prodána za 3mil.
Pozemek v centru Brandýsa, prodán za 27mil.
Vila vedle nemocnice(hodnota cca 6mil, nevím zda prodána).
Dům na náměstí v Brandýse(hodnota cca 8-10mil, nevím, zda prodán).
Napsal jsem to špatně. Ten pozemek prodali za 37mil.
Samo, že to byl tunel, ale to bylo díky šikovným krajským úředníkům... On tam taky ale visel dluh v řádech desítek milionů...
Za komunismu vzniklo velké množství špitálů, poliklinik a já nevim čeho všeho, ale při zlepšení dopravní dostupnosti zase neubyly, takže nám tu zůstalo spoustu neefektivních špitálů, které nabízejí zbytečně velké množství služeb. A místo, aby se to přizpůsobilo trhu (více LDN apod.), tak se lpí na pořád těch samých oborech. Ve Středočeským kraji je nemocnice nebo alespoň poliklinika na každém rohu, přitom v Praze jsou špičkové nemocnice, které jsou často lépe dopravně dostupné než ty krajské...
Privatizace není cíl, cíl je zbavit státní sektor aktivit, které mu nepřísluší nebo mu nepříšluší dokonalý monopol! I ti doktoři by se měli líp (a většina pacientů). Víš, čím větší máš státní sektor s většími pravomocemi, tím víc TVÝCH peněz ten státní sektor utopí v korupci, zbytečných utrátách, neefektivitě apod. Myslíš, že pokud by byla VZP soukromá společnost, že tam budou lítat stamiliony jako teď???
Na celé věci mě udivují dva fakty.
1.jak se k tomu staví, tedy spíše nestaví,kraje a jejich hejtmani, pod které nemocnice patří a které , na rozdíl od vlády, mají co zřizovatelé možnost lékaře "uklidnit".
2. zhůvěřilost některých fanoušků, kteří doktorům na jedné straně "nesmírně fandí", protože si neuvědomují, že ta pravá legrace nastane, až měsíc či dva po doktorech stejnou věc udělají zdravotní sestry a další střední zdravotnický personál a pak další a další zaměstnanci státu, kteří všichni odejdou kamsi, kde už na ně čekají se slavobránou.
Tito nesmírní fanoušci na straně druhé chtějí objekt svého fandění podrobit diktatuře lupenproletariátu formou zaplacení milionových propouštěnek, protože "vypěstování" dochtorů stálo strašněj peňouz, kerej platili i vobyčejní lidičkové, kteří nestudovali a jejichž děti též nestudují.
A tito úžasní fanouškové a zárověň nenávistníci, "těch co vyštudovali za naše peníze" pak budou fanaticky bojovat proti zavedení školného, které by možnost "vystudování za naše peníze a uprchnutí si kamsi " zrušilo navěky....
:D
To jsem si říkal taky, že po doktorech můžou následovat učitelé, požárníci a kdo ví kdo ještě. Tak mi přijde že s tímhle měli vyrukovat nějaký čas před krizí, kdy stát rozhazoval peníze za blbosti a ne teď, kdy ty prachy tak trochu chybějí skoro každému.
Ale taky jsem tůdle v televizi zaslechl, že ze zdravotnictví ročně uniká docela dost x miliard jen proto, že stát není schopen včas přeceňovat léky, že mu v tom brání farmaceutické firmy pomocí soudních sporů. Tak tyhle prachy bych zase raději dal dochtorům, než výrobcům léků.
No já nevím, viděl jsem docela dost zpráv o doktorech, kteří za peníze farmaceutických firem jezdí na zajímavá školení k moři.
Nebo takovou reportáž o paní doktorce, která do skryté kamery říkala, že bere měsíčně pár desítek tisíc bokem a pak předepisuje jen ten nejdražší lék( a ještě to nedaní:)
Takže bych řekl, že minimálně část doktorů v tomhle systému jede taky.
Nemám k tomu data, ale nemyslím si, že že neměčtí doktoři zaměstnanci státu berou trojnásobek průměrného příjmu německých zaměstnanců státu.
Takže vážně netuším, proč by to samé měli požadovat doktoři čeští.
Jako perličku dodám informaci, že slovenští doktoři jezdí údajně pracovat k nám , protože tady mají vyšší platy než doma:)
Hmm, mně tohle přijde jako asi největší zvěrstvo, který tady komunisti na lidech napáchali, ta pokřivená morálka. Poslední dobou mi připadá, že až moc lidí zase lže a krade, že se to v určitém směru jakýmsi obloukem vrací zpátky na mravní úroveň co tu byla za totáče. No ale teď půjdu pomalu spát, ráno to bude lepší :-)
Doktorka brala peníze za předpis jakéhosi léku a ještě to přiznala. Někdy je lepší dát přednost chytrosti před upřímností.
Měla raději dělat pro příslušnou firmu tzv. klinickou studii. Předepisovala by léky úplně stejně, peníze by měla taky, výsledky by dostala od firmy zpracované přímo k publikaci, firma by jí zaplatila účast na zahraničním sjezdu, kde by šířila její slávu.
Ale myslím, že to celé byla spíše chyba dealera.
Jinak ovšem to celé je nesmysl. Díky tomu, že léky jsou u nás levnější než kdekoliv jinde nic takového neexistuje. Ministrstvo a SÚKL bdí. Farmaceutické firmy jsou tvrdými podmínkami na našem trhu odírány na samou hranici rentability a naši občané to oceňují pokaždé, když zajdou do lékárny.
Každý protest má své příčiny. Samozřejmě by asi neměl být problém protest lékařů násilně zadusit, ale odstraní se tím jeho příčiny? To si opravdu myslíš, že takto masový protest je jen nějaký rozmar bohatých lidí, kteří chtějí být ještě bohatší?
Pokud to pár měsíců po lékařích udělají zdravotní sestry, vůbec se tomu nebudu divit. Nebo snad máš pocit, že jsou adekvátně ohodnoceny? To je přesně to, co tady už několik let píšu: Neodpovědná asociální ultraliberální politika vyrábí nové komunisty jak na běžícím pásu. Jak tu někdo nedávno trefně poznamenal: Komunismus byl před jedenadvaceti lety poražen, ale nebyly odstraněny jeho příčiny.
Zaděláváme si na to, že se historie může zopakovat. Nepřeju si to, dal bych přednost smírnému řešení v tom smyslu, že by sociální rozdíly měly být pod kontrolou. Není jediný důvod, proč by měl průměrný bankovní úředník mít několikanásobný plat než sebevýkonnější zdravotní sestra.
A už vůbec není důvod, aby existovaly příjmové rozdíly o velikosti několika ŘÁDŮ. Připustím-li, že bude existovat příjmová elita, která si přivlastní obrovský objem finančních prostředků, logicky budou tyto peníze chybět tam, kde by posloužily adekvátnímu ohodnocení něčí práce - třeba práce lékařů, zdravotních sester a dalších.
Zbytek tvého příspěvku nehodlám komentovat. Nemá to cenu.
Tak ještě dvě připomínky, moje máma je zdravotní sestra a nepřijde mi, že by měla málo. Samozřejmě, že má hodně práce a někdy to není hezký, ale spousta absoloventů vysokých škol (ona má maturitu) nemá takový plat jako ona!
Ve světě existuje tzv. Gini index, je to způsob, jak se porovnává rozložení bohatství v populaci. No a světe div se, u nás je nejnižší v Evropě, takže kde jsou ti bohatí, co bychom je měli okrádat tak dlouho aby utekli a lidi přišli o práci??? Ale už končim, nenechám se zatáhnout!!!
Ano, s Giniho indexem jsem tu operoval mnohokrát. Ono ale nejde jen o jeho aktuální výši, která je u nás skutečně jedna z nejnižších v Evropě, ale o rychlost jeho změny směrem k vyšším hodnotám. Je to podobné jako s naším státním dluhem - není nijak závratný, ale díky bezhlavému snižování daní a dalších odvodů nejbohatším jedincům velmi rychle roste...
A ještě k tomu indexu: Pro dvě nestejné země - jednu bohatou a druhou chudou - neznamená stejná hodnota Giniho indexu totéž. Na vyšší Giniho index si totiž země musí vydělat jako celek. Jinak se jedná o odírání středních a nižších vrstev a vzniká jev, kterému v sociologii říkají "pracující chudoba" či "pracující chudina" (working poor).
Je to jev, ke kterému dochází ve vyspělých ekonomikách v důsledku toho, že si malá skupina lidí s obrovským ekonomickým a politickým vlivem legálními i nelegálními mechanismy přivlastňuje neadekvátní část vytvořených hodnot (společenského produktu). Výsledkem je, že velká část populace je chudá, přestože (poctivě a kvalitně) pracuje. Že tato situace nastala u nás a že se velmi rychle šíří, snad nemusím zdůrazňovat.
Tento jev má ještě další dopad: Pracující chudina má pak sklon závidět té nejnižší sociální skupině podobně nízkou životní úroveň lidem, kteří práci nemají, a nezaměstnané to pak naopak nemotivuje k hledání práce, protože vidí, že by stejně nijak zvlášť nepolepšili.
Jenomze kdo a na jakou hodnotu stanovi, co je neprimerene? Lojza Kopac (chudi pracujici) na svou vyplatu, takze neprimereny bohac budes treba i ty nebo prodavacky, hasici...? Nebo reditel statni televize (jakozto zastupce 10mil divaku) na svou, takze dost bohaty nebude ani prezident/poslanci?
Rozhodně ne trh. To je ta nejhorší možná varianta. Jsou tu diskutující, kteří trh považují za posvátnou krávu. Argumentují tím, že se jedná o něco jako přírodní zákon. Asi tak, jako kdyby zbožňovali zemskou gravitaci. Já nepopírám, že zákony trhu nějak fungují, ale stejně jako si kvůli uznávání zemské přitažlivosti nejsem povinen každý den rozbít čumák o dlažbu, nejsem ani povinen si ten čumák rozbít ekonomicky. Zemská přitažlivost se dá k lecčemus dobře využít, ale běda, jak nás ovládne. Totéž platí pro zákony trhu.
Hezký přirovnání. Až na to, že ta gravitace nás bez vyjimky ovládá. Ono rozbití huby je jen důsledek nezvládnutého vzpírání se tomu zákonu. Tak jako se soudruzi podivně vzpírali zákonu trhu a tak jame si tu hubu nabili. :-)
Kdyby ses nevzpíral gravitaci, ležel bys neustále hubou v blátě. Život člověka není slepé přijímání fungujících fyzikálních, chemických či biologických zákonitostí, nýbrž jejich využití ve vlastní prospěch. Jízda na kole je taky vzpoura proti gravitaci a zároveň její využití a zrovna to léčení nemocí je vzpoura proti biologickým zákonitostem. Ekonomické chování jednotlivců a celé společnosti ze stejného důvodu nutně taky musí být vzpoura proti zákonům trhu.
Trh je jako oheň - dobrý sluha, ale špatný pán. Musím se smát některým zdejším diskutujícím, jak se mi pošklebují, že odmítám trh a přitom pracuju jako živnostník. Jenže ono to není v rozporu. Hasičům taky přece nebudeme upírat právo, aby si doma zatopili v kamnech... Hasič bojuje proti ohni, který se nás snaží ovládnout, ale klidně ho využívá v situaci, kdy mu poslouží...
Přistupujme k ekonomickým zákonitostem jako k něčemu, co můžeme ovládat a využívat ku prospěchu celé společnosti, a ne jako k něčemu, co ovládá nás všechny ve prospěch několika málo vykuků, kteří si z toho udělali legální alibi pro vydírání většiny.
A proč zákony trhu ztotožňuju s vydíráním? Vezmi si příklad: Rozbiješ si hlavu na kole a budeš potřebovat neodkladnou pomoc. Kdyby ti ta pomoc byla nabídnuta v rámci fungujícího trhu, dostal bys ji za nejvyšší cenu, kterou bys byl ochoten zaplatit. A vzhledem k tomu, že by šlo o záchranu života, byl bys ochoten dát všechno, co máš. Byla by to ale cena vyděračská. Přesně takhle funguje trh. A já si myslím, že takhle to ve společnosti prostě fungovat nemá. Lidský život ani lidské zdraví prostě NENÍ zboží. Proto mi připadá privatizace zdravotnických zařízení jako zločin proti lidskosti.
Soukromé nechť jsou kliniky, které budou ženskejm nafukovat poprsí, vytahovat jim vrásčitou pleť třeba až někam za uši nebo chlapům nastřelovat vlasy na pleš. Tam ať si trh diktuje cenu. Ale SKUTEČNÁ péče o zdraví lidí se musí řídit úplně jinými pravidly.
Říkáš, že se "soudruzi podivně vzpírali zákonům trhu" a že jsme si kvůli tomu "nabili držku"... Já s tím souhlasím. Ta rozbitá držka ale není důsledkem samotné vzpoury, ale způsobu jejího provedení - viz tvé slovo "podivně". Ano, někdo se pokusil vzepřít gravitaci, nasedl na kolo a spadl. Znamená to snad, že má zanechat veškerých dalších pokusů o ovládnutí jízdy na kole? Má se kvůli tomu pádu té "vítězné" gravitaci podřídit a do konce života rejt držkou v zemi?
Tohle je docela nesmyslný pohled na věc. Nikdo soudný se gravitaci "nevzpírá". Prostě ví, že je, že neexistuje způsob, jak ji vypnout a tedy se podle toho chová. To není vzpoura, to je normální respektování skutečnosti.
Zákonitosti (ať přírodní nebo ekonomické) nemůžeme ovládat - jinak by to nebyly zákonitosti - můžeme je jen poznat a z těch poznatků pak těžit při svém chování.
To vydírání při rozbité hlavě - o vydírání by mohlo jít pouze tehdy, když by bylo jedno jediné místo, kde se rozbité hlavy spravují a zákonem by bylo zakázáno spravovat hlavy komukoli jinému. Pak ano - velmi snadno by takový spravovač mohl vydírat. Jinak ne. Přece je to vidět třeba na potravinách - jíst je základní potřebou člověka, bez jídla by zemřel. Podle tvé logiky by přece každý člověk měl pro záchranu svého života být ochoten dát cokoli a potraviny by se měly prodávat za vyděračské ceny. A ono zatím ne... Někde v tvých úvahách se vloudila chybička, ne?
Ale vzpírá. Gravitaci sice nelze vypnout, ale lze s ní pracovat tak, že nám bude sloužit. Podřídit se gravitaci, znamená upadnout a už se nepokoušet vstát. A přesně tohle chtějí zastánci neomezeného trhu.
Já říkám něco jiného. Zákony trhu nechť fungují, ale ať jsou pod kontrolou. Nesmějí společnost ovládat. Společnost může jejich fungování využít v situacích, kdy to pro ni bude výhodné.
Pokud přírodní zákonitost nemůžeme ovládat nebo aspoň korigovat, tak to jsou nejspíš i ti lékaři naprosto zbyteční. Co jiného je léčení nemocí než využívání přírodních zákonů? Zastánci trhu jsou jako lékaři, kteří odmítají léčit pacienta. Říkají: "Ponechme všechno přírodě (trhu) a nezasahujme do toho". Jenže to by nám pacient taky mohl umřít...
Chybička se nevloudila. Důkazem je "tržní" (= vyděračské) chování prodejců pitné vody a základních potravin na letištích s uvázlými cestujícími. Aniž by oni sami měli jakkoli zvýšené náklady, zvedli své ceny na mnohonásobek a účtují si za své zboží horentní sumy. Kdyby bylo po mém, tak by tihle lidé měli jít na pěkně dlouho sedět za "keťasení" či "šmelinu". TOHLE je totiž ten opěvovaný trh ve své odporné nahotě.
Je-li někde zneužívaná situace a lidem v nouzi účtovaná vysoká cena, tak to není trh ve své nahotě, ale obrovská sviňárna. O trhu můžeš mluvit tam, kde je možnost volby a konkurence. Asi jsi to špatně pochopil...
Tak to si ten trh hodně idealizuješ. Trh nezajímá, jak zvýšená poptávka vznikla. Prostě ji využije ke zvýšení ceny a zisku. Zabránit mu v tom může jen mimotržní regulace.
V osmdesátých letech se jednorázově zvýšila cena galusek o rovných sto procent s oficiálním odůvodněním ve sdělovacích prostředcích - přizpůsobení poptávky výrobě.
To byla naprosto ukázková mimotržní regulace ceny v uzavřeném prostoru.
Ty jseš ochotnej účelově vydávat za projev trhu i obchod nabízený od lupiče : "Dej mi všechny peníze a já tě nepodříznu."
Trh je postavený na principu, že se nabízené zboží prodá za nejvyšší cenu, kterou je potenciální zákazník ještě ochoten zaplatit. Tržní mechanismy nezkoumají, z jakého důvodu je dotyčný za zboží tu vysokou (třeba i jinak nepřiměřenou) cenu zaplatit. Keťasení na letištích je projevem toho nejčistšího trhu: Zvýšená poptávka automaticky zvyšuje cenu.
Asi máme o slovech "vzpírání" a "využití" každý jinou představu.
Vím, že je gravitace a že s ní nic neudělám a že naprosto vše, co udělám, jí musím podřídit. Takže mě nenapadne se vrhat hlavou dopředu, pokud mě to napadne, tak s nějakým jištěním. Ale rozhodně nebudu křičet, že je nefér, že se nemůžu vrhat hlavou dopředu, že by se měl povinně o moje jištění někdo starat do té míry, abych se mohla hlavou dopředu vrhat, kdy mě napadne. Podle mě je tohle využití znalostí dané zákonitosti, nikoli vzpírání se.
Stejně tak to léčení. Jestliže vím, že chinin sráží horečku, tak jeho použitím využívám příslušné zákonitosti, ne že se vzpírám...
Věcem, které prostě zákonitě platí, se vzpírat nelze, maximálně lze o tom filozofovat.
V tom případě nevím, jestli jsi můj příměr pochopila tak, jak by míněn. Ke gravitaci jsem trh přirovnal proto, že obojí je jakousi zákonitostí, která sama o sobě funguje, ale ani v jednom z obou případů to neznamená, že se člověk musí této zákonitosti plně podřizovat.
Tak jako se bráníme pádům na zem a pohybujeme se tak, že fyzikální zákony přitažlivosti využíváme, ale nenecháme se jimi ovládat, měli bychom i tržní principy využívat v míře, která bude společnosti prospěšná.
Jakmile by nás gravitace ohrozila (hrozba pádu a tvrdého nárazu na zem), chováme se tak, abychom její působení zmírnili nebo úplně eliminovali. Stejně tak s trhem: Jakmile začne trh společnost ohrožovat a rozkládat, je zapotřebí jeho působení korigovat, regulovat, v určitých případech zcela eliminovat.
Neregulovaný trh je strategie, která přináší prospěch jen velmi výrazné menšině populace. Umožňuje jí bezpracně nebo s jen minimálním úsilím se zmocňovat hodnot, které vytvořili jiní. Výsledkem je krajně nerovnoměrné a tím i nespravedlivé rozdělení vytvořeného bohatství jak v rámci jednotlivých (národních, státních) společností, tak i geograficky v celosvětovém měřítku.
Stoupenci trhu pak dodatečně zdůvodňují tyto křiklavé disproporce neschopností a leností celých sociálních skupin potažmo celých národů.
Mimochodem: Jestli je léčení chorob VYUŽITÍM přírodních zákonitostí, pak i (státní) regulace je jedním ze způsobů využití tržních principů. Obojí je zásahem do "přirozeného" běhu věcí, jeho ovlivněním zvenčí.
Neexistuje způsob, jak eliminovat gravitaci.
U toho trhu ta eliminace existuje jen teoreticky - socialismus to zkoušel dost dlouho a výsledkem bylo, že se přesunul do podpultových kategorií, kde teprve byl předmětem opravdového vydírání.
Jestliže nechci spadnout na čumák, pohybuji se tak, abych neupadla. Jestliže dělám práci, kterou "trh" pro mě nedostatečně ohodnocuje, jdu dělat jinou. Tohle jsou srovnatelné postupy chování. Jestli je nazvu využíváním zákonitosti či naopak snaze o její eliminaci, je celkem jedno, to už jsou jen slovíčka. Ale ta podstata chování je v těchto případech stejná.
Trh je něco jako živel, který se řídí svými vlastními zákonitostmi. Přirovnat jej lze třeba k ohni, který je dobrým sluhou (když je regulován a pod kontrolou) a špatným pánem (necháme-li se jím ovládat). Stejně tak jej lze přirovnat k vodě, která velmi dobře poslouží, pokud je do domácností přiváděna vodovodním potrubím opatřeným uzavíratelnými kohouty a nevalí se tam nekontrolovaně dveřmi a okny.
Na druhou stranu uznávám, že může dojít ke škodám, pokud je živel regulován příliš. I oheň lze (nadměrně) regulovat tak, že se ani neohřejeme...
Ještě poznámka: Podpultový prodej byl za socialismu trestným činem, tedy v rozporu se zákonem. Uvolnění trhu lze v krajním případě vnímat jako legalizaci této nezákonné činnosti. Takhle radikálně se na to nedívám, ale fungování trhu prostě MUSÍ dostat nějaká pravidla, která půjdou proti jeho "přirozenosti".
Stejně jako oheň a voda mají tendenci se nekontrolovatelně šířit a páchat pak škody, stejně funguje i trh: Pokud je pod kontrolou, může být užitečným nástrojem či služebníkem. Jakmile si z něj uděláme božstvo, zničí nás.
> nespravedlivé rozdělení vytvořeného
> bohatství ... geograficky v celosvětovém
> měřítku.
No a mile deti, vite, jak se jmenuji pokusy o "narovnani" tohoto stavu? Ano spravne, zacina to V a konci ALKA, at uz je to zduvodnene jakkoliv, vzdycky jde o to urvat neco, co ma nekdo jiny a ja ne - ropa, Lebensraum... (aneb naprava nespravedliveho rozdeleni)
Tak tak, nebo-li smířiti se s realitou a státi se pokorným.
Přírodní (tedy i tržní)zákonitosti do určité míry ovládat a korigovat můžu, nebo spíš bych napsal že je můžu "pozdržet", "odložit jejich účinnost", například proto, abych se na ně lépe připravil a dokázal se s nimi lépe vyrovnat, ale vždy za to zaplatím odpovídající cenu, tj. jestliže se například snažím omezovat zákon trhu, dočasně se mi to podařit může, ale o to větší silou se tento zákon prosadí v budoucnu.
Na toto platí rčení: "Čím více se něčemu bráníš, tím skutečnějším to činíš."
...pravil hasič, když se mu nedařilo dostat požár pod kontrolu...
Bych řekl, že přirovnávat tržní principy k živlům, tedy např. k ohni či vodě je naprosto chybné.
Tržní princip je PRINCIP, nebo-li všeobecně platné pravidlo, je to vlastně to samé jako fyzikální zákony, kterými se řídí oheň, voda podobně, jako lidé v tržním prostředí.
Jestliže tedy píšeš o ohni a vodě, píšeš vlastně o lidech a ne o principech.
Tyto principy jsou samy o sobě neutrální a záleží právě jen na těch lidech, zda tyto principy dokáží respektovat a chovat se tak, aby na ně co nejméně naráželi - ty principy nelze změnit, obejít, ani nemůžeš dělat, jako že neexistují, pochop to už konečně.
abych to ještě doplnil, bojuj proti konkrétním lidem, proti určitému vzoru chování, ale samotné tržní principy nech na pokoji, není na nich nic dobrého, ani nic špatného.
Neber to ve zlém, ale to je jako když sis v dětství rozbil tu hlavu o tramvaj. Zavinil sis to sám svojí nepozorností, nebo tě rodiče špatně hlídali, tramvaják měl včas zabrzdit, existuje spousta možností, ale jedna je již dopředu vyloučena - samotný fyzický zákon za nic nemůže, ten zákon prostě JE.
To je jako kdyby ten hasič řekl - MŮŽE ZA TO OXIDACE.
Tak uz vime, kdo ne, ale kdo ano?
Hadam, ze ve variantu, ze kouzelny deda na oblacku mavne kouzelnou hulkou a vsichni budou mit stejnych spravedlivych 2000Kc nedoufas :)
Já myslím, že by stačilo schválit zákon o přiměřenosti příjmu (nejen) za práci. Minimální a maximální. Nejde mi o to, aby měli všichni stejně, ale aby člověk, který je ochoten pracovat a skutečně dělá něco užitečného, měl zaručenu nějakou minimální (důstojnou) životní úroveň.
A samozřejmě mi jde také o to, aby rozdíl v příjmu mezi dvěma lidmi, kteří jsou zhruba stejně inteligentní, zhruba stejně výkonní, kteří studovali zhruba stejnou dobu, pracují srovnatelný počet hodin a jejich práce je srovnatelně kvalitní, nebyl v (mnoha) řádech, nýbrž maximálně v jednociferných násobcích... A to by ten rozdíl měl být ještě něčím zdůvodněn.
Tohle máš ve státní správě i dneska. Tam jsou tabulky daný.
V průmyslu je nějaká minimální mzda a snad i nějaký zákon o nejnižší odměně podle typu práce. Nařídit ale nějaké zvýšení jen tak nejde, to by zákonitě olivnilo ceny výrobků. A jestli tě dráždí platy šéfů, tak pokud firma prosperuje a dává zaměstnancům jistoty a dobrou obživu, proč ne ? - Nejlepší je, že ty extraulítlý platy a odměny mají manageři ve státních a polostátních (leckdy špatně fungujících) firmách a institucích, coby zaměstnanci tvého milovaného státu :-))
Ano, tak to bohužel je. Mám na mysli samozřejmě to, že by ta moje představa měla fungovat v celospolečenském (a třeba i v celoevropském) měřítku, a to i v soukromém sektoru.
Tohle už jsme proprali snad stokrát, to už je o ničem.
Ale když chceš furt něco regulovat, tak k tématu - Na našem trhu je snad jediná komodita s pevně danou cenou (nikdy jsem nepochopil proč a proč zrovna tahle), cigarety. Přitom jejich volné ceny by nic neovlivnily. Na druhou stranu jsou tady léky s naprosto volnými cenami, které zásadně ovlivňují chod pojišťoven i celého zdravotnictví. Nemám rád jakékoliv regulace, ale není zrovna tohle místo pro zavedení nějakých regulací, alespoň pro léky "na předpis" ?
S velmi přísnou regulací cen léků souhlasím všema deseti... Relativně volnému trhu bych ponechal tak maximálně nějaké potravinové doplňky, čajíčky nebo třeba homeopatika.
Cigarety bych postavil mimo zákon - zhruba stejně jako ostatní drogy a alkohol bych reguloval ve stejném režimu jako ostatní nebezpečné chemikálie. Ke konzumaci by nejspíš musel být na předpis... :o))
Nedávno jsem viděl nějakou reportáž. A ptali se tam jednoho dochtora, kolik jako že má. Ten se tak uculil a řekl, že momentálně 55tis. Ale že má teda tolik a tolik hodin přesčasu. Další říkal, že má 28tis. A to s takovým tonem, že je to jako strašně málo. To je sakra bída s těmahle penězma.
Vím, že museli dlouho studovat a že tam jde o zdraví a životy. Ale o co jsou víc než třeba statici ve stavebnictví nebo jim podobní? Když statik něco posere a něco někde na někoho spadne, jde bručet.
Já jim teda moc nefandím. Ale ať se seberou a jdou za hranice. Všichni tam na ně určitě čekají s otevřenou náručí s vysokjma platama a s úžasnejma výhodama. Houbeles....
Ale prý mají přidat učitelům. Těm fandím. Není dobrý učitel, není dobrý dochtor....
Informací je přece dost od samotného ministra:
nenastoupí jen cca 10% lékařů, tedy situace bude zhruba stejná jako před 10 lety, mnohem lepší než o prázdninách, takže vyhlášením nouzového stavu, stavu ohrožení atd. to snadno zvládneme.
Navíc není problém povolat lékaře ze Slovenska, Ukrajiny, Polska atd. - jsou připraveni okamžitě přijít. Byty pro ně nebudou problém, přece po těch, kteří odešli, nebo zkrátka dali výpověď.
Načasování akce je skutečně katastrofální, to je pravda, čekali 20 let, proč by nemohli čekat dalších dvacet? Nutná reforma je již připravena.
Kromě toho se jedná o absolventy našich lékařských fakult, jazykově nepřipravených, po odborné stránce je to naprostá katastrofa, v zahraničí se nemají šanci uplatnit. Hodí se tak leda na léčbu těch našich přiblblých voličů.
Co je na tom k nepochopení?
Asi k nim chovám příliš velkou úctu, protože netuším, kolik vlastně vydělávají, ze stejného důvodu snadno uvěřím i tomu, že si zaslouží přidat. Na druhou stranu mě štve, že jsou schopni své pacienty ohrozit kvůli penězům. Navíc mám obavy, že jejich odchody mohou být zneužity ke zrušení dalších nemocnic, kterých mi už teď přijde být málo.
Úctu? proč, je to póvl.
Své pacienty ale rozhodně neohrozí, protože v okamžiku podání výpovědi již žádné mít nebudou.
Nemocnic je více než dost. Klidně jich můžeme spoustu zrušit. Neslyšel jsem nikdy žádné stížnosti z míst, kde se nemocnice rušily nebo krachovaly.
Tak v Brně na Šilingráku byli zacísi zubaři nebo co, úplně na nic, ovšem když se to spraví, je to mnohem lepší: http://www.comsabrnopalace.com/cz/index.php
Póvl snad ne, nebo aspoň snad ne všichni, ne?
S těma nemocnicema nevím. Kapacitně možná stačí, ale přijde mi, že by bylo lepší víc malých nemocnic, aby byly blíže k lidem, aby se člověk nemusel trmácet tak daleko, když tam něco potřebuje. Tady v Brandýse Cikrt "zprivatizoval" nemocnici, (skoro bych řekl že ukradl) ona prý teda funguje, ale co jsem mluvil s lidmi, tak každý říká "než do Brandýsa, to radši zhebnu" :-)
Takže mám na výběr mezi Prahou a Mladou Boleslaví, což už mi přijde dost daleko pro akutní případy.
Jseš měkkej. Já si mohu vybrat mezi 23 km vzdálenou místní nemocnicí nebo 60 km okresní či 80 km krajskou. Ani pro akutní případy či ohrožení života nelze využít 6 km vzdálenou, velmi dobře vybavenou saskou nemocnici.
Jako perlička, jedna část místní nemocnice se před válkou jmenovala Sanatorium Frankenstein.
To je škoda, té saské nemocnice, proč to tak je?
Neexistuje mezistátní smlouva, na základě které by české zdravotní pojišťovny takovou věc uhradily.
Vždycky před parlamentními či senátními volbami se zjeví nějaký politik bijící se v prsa, že on v případě zvolení to zařídí, ale zatím pořád nic.
No počkej, počkej, tak s tím tedy nesouhlasím.
Na základě evropského průkazu pojištěnce tě zahraniční zdravotnické zařízení ošetří za stejných podmínek jako místní obyvatele a na základě mezinárodní smlouvy to bude mezi státy refundováno.
Jenže tady si právě mnoho lidí neuvědomuje, co to vlastně je za ošetření.
Takže v soukromém zdravotnickém zařízení prostě zaplatíš co ti řeknou a nikdo ti to nikdy neproplatí.
Ve státním zaplatíš to, co platí místní a vše ostatní si státy vyrefundují.
To co uhradíš ty (poplatky u lékaře, doplatky za léky apod.) ti ale nikdo neproplatí.
Takže klidně můžeš jet za ošetřením i za hranice.
Jiná věc je, zda tě oni budou chtít ošetřit.
Jenže já bych si představoval, že když mě teď z téhle diskuse klepne pepka, tak mě nebudou vláčet obtížně sjízdnými cestami do Rumburka, takže zhebnu někde po cestě, možná dokonce dřív než sem vůbec sanitka dorazí, ale přehodí mě přes hranici a pojišťovna to zaplatí.
Jo hochu, tak to tedy ne-e...
Ledaže by jsi se šel klepnout pěkně za hranice :o)))
Jenže to pak za tebe bude muset rodina platit repatriaci a to rozhodně není standardní lékařská péče. To by jsi musel mít pojištění léčebných výloh na krátkodobý pobyt, jinak to vyjde rodinu dost draho :o)))
Taky už ji prodali někomu dalšímu, to byl takovej tunýlek asi, ale ona byla hrozná i před tim... Nemocnici ale máš v Mělníce, Nymburce, Poděbradech, Praze, Boleslavi, není i v Neratovicích? V Kolíně je určitě taky! TAk co máš? Na každym rohu je a RAth by je nejradši zestátnil, k čemu to je???
Co je na tom k nepochopení? Že víš, protože to řekl pan ministr, že nenastoupí 10% lékařů. Můžeme dnes říci, kolik jich bude? Jsem rád, že jsi nás uklidnil, když píšeš, že to hravě zvládneme. Absurdní je argument, že absolventi LF jsou jazykově nepřipraveni a že odborná stránka je u nich katastrofální.
V dalším příspěvku píšeš, že je to póvl, není to trochu moc? A tvůj příklad se zubaři z Šilingrova náměstí, kolikrát jsi u nich byl, když píšeš "zubaři na nic"? Před patnácti lety mě tam vezli až z Prahy, aby mi ti stojící za nic dali dohromady rozšrotovanou čelist. A oni to zvládli perfektně a rychle.
Ta věta, že se hodí jenom na léčení našich přiblblých voličů, předpokládám, že jsi buď nevolič, nebo jezdíš k zahraničním lékařům.
Sorry, ale ses VUL!
Cim vic na vychod, tim mene let lekar studuje. Nechtel bys rovnou nekoho z Indie?
A pripravene reformy jsou k nicemu, kdyz chybi penize. Chybi prachy pojistovnam i statu.
Já myslím, že se to vidíš moc negativně. Spousta Slováků stejně studovala u nás a mají tedy srovnatelné vzdělání. A z těch další zemí příjdou samozřejmě jen ti lepší. To je stejné jako u nás, ti co uměli a chtěli tak dávno odešli a ti ostatní samozřejmě zůstali.
Jenze i ti lepsi jsou na nase pomery nedostudovani! Je to jako ridic po 6000 km oproti 4000 km.
Ale no tak, opravdu si nemyslím, že za naší východní hranicí jsou nemocnice plné babek kořenářek a kmenových šamanů.
To nerikam, ono to jde tak pozvolna. Ale proc si sem nevzit par tech, kteri studovali o rok mene, k nim zase prijdou ti, kteri studovali jeste o rok mene... Casem se zauci. Ale totez se bude porad opakovat. U nas vystuduji a odejdou za hranice. Nebo spis uz ani nevystuduji. Uz tu totiz nebudou ty spicky, uz nebude od koho se ucit vic, nez jen prumer.
Ale přece to, že v některé zemi je studium o rok kratší a někde delší vůbec neznamená jestli jsou absolventi lepší či horší.
Můžou mít užší specializaci, tak můžou být ve svém oboru i lepší než naši, ačkoliv studují o rok méně. Nebo studují úplně totéž, jen je to větší "nalejvárna".
To je blbost, nemas pocit?
Proč myslíš? Vždyť je přece úplně jedno kolik let studuje, důležitý je jestli se naučí svúj obor.
Nebo myslíš, když náš lékař bude studovat 6let a v jiné zemi budou studovat totéž 8let, tak náš lékař bude horší?
Mno, východ...letos na jihu Bulharska (30km od Turecka) měla dcera menší problémy (skončilo to několika stehy). Tak profi(a příjemného)doktora jsem tady neviděl. Však jsem to těm "příjemným" doktorům v nemocnici v Havl. Brodě po návratu při vytahování stehů říkal. Takže po osobní zkušenosti, pokud by byli všichni doktoři z Východu stejný, sem s nima a místní "machři" ať se dou zahrabat.
Já jsem ti měl bohužel smůlu, že jsem musel v Anglii 2x navštívit nemocnici. A to je dosti na západ od nás. No srovnávat se to nedá. Děs a hrůza. Mohli bychom ti s přítelkyní a se známýma vyprávět. To ti řekne snad každý čechoslovák, který tam žil. Je pravda, že je tam spousta Indů, ale ti studovali už zde, na západě.
A tamní zubaři? I místní nám říkali, že pokud máme v ČR dobrého zubaře, ať letíme za ním. Dobrý zubař se tam těžko hledá a když se najde, má plno a je drahej. Náš nadřízený vzpomínal na jednu skvělou zubařku....Češku. Ale ta už tam není.
Takže nevím, nevím....
Ve Spojených Státech trvá studium na titul MD 4 roky, na což ovšem v praktických oborech navazuje (tak jako u nás) specializační nástavba.
Titul Bachelor of Medicine trvá v Indii pět a půl roku: http://www.indiaeducation.net/Medical/basic/
Jen doufam, ze vetsina indickych lekaru nevypada jako vetsina indickych IT odborniku. Slysel jsem dost hruzostrasne historky kolegu, kteri tam predavali nejaky projekt (senior Oracle expert nebyl schopen napsat syntakticky spravny dotaz do databaze a pod....)
Moc jim nefandím, ať klidně dají výpovědi. Dneska byla docela zajímavá reportáž na CT o nemocnici v Ostravě, žádné výpovědi, všichni jsou spokojeni, takže to asi někde jde. ředitel tamní nemocnice dneska chodil a rozdával růže a všem děkoval, jasně je to gesto, ale takové lidské a docela věřím tomu, že se všichni domluví a jsou spokojeni a nejen před kamerou. V Praze je velmi málo doktorů, kteří dali výpověď a ty malé nemocnice, ať klidně zruší.
Ale jo, ať jim dají pětinásobný platy, proč ne. A taky všem ostatním lidem. Co pětinásobný, desetinásobný. Ony s tím ruku v ruce půjdou naprosto logicky i ceny (nepodložené výkonem, zvýší se poptávka, přeplácení atd). No a pak se konečně dočkáme toho, že všichni budeme milionáři ! Poláci už tohle zažívali, hned po devadesátým. Za naši korunu tehdy bylo přes tisíc zlotek. To bylo peněz, a pro každýho... :-))
Musime rozlisit lekare soukrome a statni. A soukrome jeste dle toho, kdy se osamostatnili.
1) Statni lekar - videl jsem platove tabulky. Za to, co ma 3x atestovany primar pred duchodem bych ja odmitl nastoupit. (Pro ilustraci - mam jen SS a par certifikatu.)
2) Soukromy lekar, ktery se osamostatnil v nedavne dobe - ma problemy s pojistovnami. Ma nastavenou urcitou uroven, za kterou nesmi. V praxi to znamena, ze by mel mit cca 1 pacienta za 15 az 20 minut a s kazdym smi maximalne konverzovat. Jakmile predepisuje leky (zvlaste ty, ktere opravdu leci), je financne penalizovan. Kdyz posle pacianta na odborne vysetreni (odbery, specializovane pracoviste), je penalizovan. A nejen, ze dostava pokuty, navic mu neni proplaceno vsechno, co udela.
3) Soukromy lekar mazak - vychytal dobu, kdy jeste pojistovny pridelovaly pouzitelne limity, nebo po letech handrkovani dosahl (postupne) zvyseni.
Pripadne ma kontakty, nosi tluste obalky na pojistovnu, nebo v tom umi chodit tak, ze za nej pokuty nekdo plati (zpratelena lekarna nebo laborator, kam smeruje sve pacienty, nebo kam posila materialy na rozbory).
Samozrejme i ucitele, hasici, policiste a dalsi maji narok na rozumnou mzdu. Jenze ty penize proste nejsou.
Forma protestu, tedy výpovědi, vyznívají pro mnohé jako nepřiměřený nátlak. Ovšem nejsme lékaři a nevíme o podmínkách jejich práce a to nikoliv pouze platových. Je logické, že většina běžných občanů vždy bude tvrdit, že doktor bere hodně, poněvadž bere více než on. Což je zde běžné u všech profesí, klasická závist.
Existují ojedinělé špatné zkušenosti s přístupem lékařů, ale nelze paušalizovat. Například já měl dosti často dolámané tělo a nemohu říci, že by mi lékaři nepomohli a navíc si myslím, že když člověk hodně trpí a doktor mu pomůže, je mu vděčný a před zákrokem je ochoten zaplatit cokoliv.
Navíc jsem přesvědčen, že každý si lékaře může vybrat.
"...Ovšem nejsme lékaři a nevíme o podmínkách jejich práce a to nikoliv pouze platových..."
Tato věta mě poněkud zarazila a nemůžu říct, že bych s ní až tak souhlasila.
Ne, my opravdu nevíme o podmínkách práce lékařů, ALE
oni by si tenhle fakt měli uvědomovat již při volbě svého povolání. Pokud se někdo rozhodne, že bude lékařem a rozhodne se pro adekvátní studium, pak bych řekla, že musí i tušit, do čeho že se to na celý život uvazuje.
Musí mu být jasné, že prostě bude buď na nějakém tom středisku nebo v nemocnici nebo si otevře soukromou praxi.
V průběhu studia absolvují budoucí lékaři praxe, takže každý z nich má možnost to vidět i z té druhé strany a může se ještě rozhodnout, zda své rozhodnutí být lékařem nezmění.
Zvolit si povolání lékaře je určitě velmi zásadní rozhodnutí, které změní další osud člověka na zbytek života.
Myslím, že lékaři jsou v porovnání s průměrnými platy velmi dobře ohodnocováni a nelíbí se mi způsob, jak se nyní snaží zatlačit na psychiku běžných pacientů.
Vybrali si své povolání zcela dobrovolně a teď tu tlučou lopatičkou do země a "vydírají".
Ne, mě se způsob jejich nátlaku nelíbí, protože se snaží působit právě na tu stránku lidské osobnosti, kterou mají léčit. Ne lidem přitěžovat.
Souhlasím, jen mám dvě připomínky. My většinově o jejich práci skutečně moc nevíme, tápu hlavně v tom, co vše dělá nemocniční lékař.Že to vědí oni a byla to jejich volba povolání, s tím souhlasím.
Druhá věc je tvoje zmínka o tlaku na psychiku běžných pacientů. Řekl bych, že jejich nátlak jde do jiných kruhů a my jsme pouze průvodním jevem.
Ano, my jsme pouze průvodní jevem, ale také jediní, kdo na to doplatí...
Ale proč mě to vlastně překvapuje?!?
Ona ta bublina nedostatku lékařů vypadá hrozivě a lidem chybí informovanost. Já jsem si zavolal svému sportovnímu lékaři, který mi nahrazuje i praktika, potom do VN ortopedovi a ptal se, zda dávají výpověď. Odpovědí byl pobavený smích.
Zasadne nesouhlasim. Videl jsem tabulky. Vazne to je hruza. A jak jsem psaql, ze za plat 3x atestovaneho primare bych nenastoupil, zapomnel jsem pripsat, ze jsem myslel plat PRED skrty, tedy pred snizenim cca o 1/3!
Oni si lekari nakonec jaks taks vydelaji rozumne penize. Ale za cenu dlouhych sluzeb, publikovanim, vyukou, ... Jenze to uz je vlastne druhe zamestnani. Chtel bych, aby statni lekari dostavali ne o 1/3 snizeny, ale alespon o 1/3 zvyseny plat. Kdyz jich bude dost a budou mit dostatecne ohodnoceni, nebudou muset delat NEZAKONNE mnozstvi prescasu (a to ne dobrovolne, ale vlastne z donuceni). Az se nekdy rozsleham na kousky, nebo az budu potrebovat urgentne operaci srdce nebo mozku, chci, aby mne osetroval CESKY lekar, ktery nestudoval jen 4 roky a hlavne ktery uz nedela 15 operaci za 3 dny a po nocich sluzby a ktery diky tomu usina ve stoje!!!
Každý se lékaře vybrat nemůže. Tedy samozřejmě může, ale jen teoreticky. Uváděl jsem někde, jak jsou nemocnice u nás vzdálené. Myslím, že běžný zdejší zaměstnanec, který má příjem okolo 12000 čistého, který si těžko bere volno z práce, nemá moc chuť volit, jestli pojede na vyšetření 20 nebo 60 km. Sám jsem to zažil, když jsme pochopili, že místní ortodontista není ten, ke komu bychom chtěli naše děti vodit a dojížděli jsme s nimi do okresního města. Každé vyšetření pro nás byl den dovolené, o penězích za cestu ani nemluvě. A mohu ti říct, že jsem se setkal s rodiči, jejichž děti by potřebovaly rovnátka jako sůl, ale kvůli tomu dojíždění na to neměli. :(
Já mám bohužel na rozdíl od tebe ojedinělé dobré zkušenosti s lékaři. A pravda, bez špičkových lékařů by jedno z našich dětí možná ani nebylo na světě. Ale nevím, zda i oni mávají výpovědí.
K tomu tvému úvodu ohledně volby lékaře, jsem asi deformován poměry v Praze. A k těm zkušenostem s lékaři, opakuji, že moje jsou kladné.
Jsem na to asi 10x líp, než Petrp, protože v tom okresním městě bydlim. Ale taky je to bída. Jedinou letošní vlastní zkušenost mám s ortopedem. Nechal jsem si poradit toho nejlepšího z našich tří (měsíc objednací lhůta). Po rtg mi řekl, že kloub u palce by sice chtěl operaci, ale musel by to dělat zkušený chirurg (aby byl výsledek lepší, než před zákrokem) a ten u nás, ani v Ústí prý není. Na muj druhý problém, koleno, se ani nepodíval, když chodim, mám to nechat být... (koneckonců, mi to vyhovuje, nemůžu si dovolit válet se někde v nemocnici).
No, tak to ještě pár let vydržim :o)))
Kupodivu zde funguje logika: dá výpověď spíše odborně zdatný a tedy sebevědomý člověk, který ví, že místo sežene kdykoliv nebo člověk, který na svou práci tak tak stačí a ví, že zpět by ho nevzali?
Pochopitelně dávají výpověď především ti první. Jedná se o negativní selekci, která situaci jen zhoršuje. Ale ono to tak probíhá už dávno.
Tohle je zajímavé. O limitech vynucených pojišťovnami jsem věděl, ale nevěděl jsem, že někdo je má a někdo ne.
Maji je ruzne. Nejvic mne dorazila skutecnost, ze VZP penalizuje 2x. Praktik posle pacienta na odborne vysetreni a to bude stat velke penize, protoze budou treba drahe laboratorni testy a nasledne draha lecba. A VZP za to pokutuje jak puvodniho praktika, tak i specialistu!!!
A vim o konkretnim pripade, kde zastupce praktiku prisel za specialistou, ze musi zacit levneji (= mene kvalitne) osetrovat, jinak budou pacienty posilat jinam!!!
Chapu, ze pojistovny nemaji dost penez, ale kdyby nemely drahe baraky, nova auta, telefony, ... mohly by se usetrene penize pouzit na nejakou tu nutnou operaci.
A co treba reknes na to, ze na onkologii maji treba limit 20 pacientu rocne (opet od VZP) na konkretni lecbu, ktera pomaha. A diky tomu limitu se lecby dostane 80letemu kurakovi misto 35lete matce 3 deti! (Opet konkretni priklad z praxe.)
O čem se jaksi nemluví je fakt, že nemocnice dostávají za srovnatelné výkony zaplaceno velmi různě. Záleží na tom, jak to mají tzv. nasmlouváno. Zhruba lze říci, že jsou výkony stanoveny v bodech a cena bodu se určuje zvlášť. Soukromý sektor má vyšší hodnotu bodu. Nemocnice mívají smluvené paušální platby. Po přepočtu na bod má např. nemocnice FN Sv. Anna o více než 10 hal na bod než obdobná nemocnice v Bohunicích. Jsou to částky kolem 70 hal/bod. Jiné nemocnice však mají několikanásobně více (a často jsou to nemocnice soukromé).
V systému je neuvěřitelný bordel a nespravedlnost, nakupená za roky organizovaného rozkrádání. Doposud se o těchto věcech vůbec nemluvilo.
Rozdily jsou podobne i mezi soukromniky v ramci Prahy. Vazne by mne zajimalo, jak dlouho to bude pojistovnam jeste prochazet. Jenze zadny doktor do soudni pre nepujde, protoze by i v pripade vyhry posleze o smlouvu s pojistovnou prisel.
Neznám chudého doktora. Takže jestli se jim tady nelíbí, ať si táhnou. V Německu na ně čekají jak na smilování.
V Rakousku prý je rovněž čekají s otevřenou náručí... :o)))
Osobně jsem velmi zvědavá na to, kolik, jich využije práci v zahraničí. Nejde mi ani tak o to, jak budou využity jejich profesní znalosti a schopnosti (pochybuji o tom, že by za hranicemi okamžitě naskočili do vlaku, který hodlají zde opustit), ale jde mi o jakousi "osobní" stránku téhle změny.
Přece jenom - je tu odloučení od rodiny, dost daleké dojíždění, placení bydlení v místě atd., atd., atd.
A v neposlední řadě s tím souvisí i mnoho dokladových změn - třeba taková změna zdravotní pojišťovny, kdy zahraniční pracující musí ctít pojišťovnu v místě práce, je vlastně změnou pro celou rodinu, protože tady automaticky dochází ke změně pojišťovny i u rodinných příslušníků... Tady nějak neplatí vlastní volba... Ikdyž, teď si nejsem jista, zda nedošlo ke změněn a netýká se to již jen rodinných příslušníků, kteří nejsou tady v Česku zaměstnaní. Ale myslím, že ne...
Podle včerejší MF jsou volná místa v Žitavě, Ebersbachu, Budyšíně. Mohou klidně s rodinou bydlet v Čechách a do práce těch 5 - 30 km po kvalitních silnicích dojíždět. Baráků či bytů ke koupi je tady dost. Navíc budou bydlet za české náklady, děti chodit do českých škol, ale oni budou vydělávat v €.
Stačí válet německy. Jak tam u vás vlastně národ šprechtí? Co mám zkušenost, tak německy tam umí nejvýš lidi v generaci mého dědy. Kamarád, který se z Prahy přiženil do Vdf. měl spoustu nápadů, jak pracovat třeba na univerzitě v Drážďanech (má Ph.D na stavárně se zaměřením na matematiku), ale nakonec to pro nulovou znalost němčiny vzdal...
Německy mluví opravdu jen hrstka těch nejstarších. Je pár rodin, ale fakt jenom pár, kde se mluví doma německy. Ale většinou i to skončí úmrtím toho nejstaršího. Ono je to také dané tím, že většina rodin je smíšených. A hlavně tím, že těch Němců tady po válce mnoho nezbylo. Vezmi si, že třeba Mikulášovice měli před válkou asi 7000 obyvatel a těch, kteří mohli zůstat bylo spíš v desítkách než ve stovkách.
Vim o nekolika lekarich, kteri o tom uvazuji, o jedne, ktera je ve fazi definitivniho rozhodovani doma (resi kdo pojede s ni a vypada to, ze zustane jen studujici syn). A treba nas starsi mladej uz ma dost jasno - tady vystudovat a pak nekam, kde dostane penize. Cesti lekari maji porad slusne jmeno v zahranici. A jen tak mimochodem - uz existuji "cestovky", ktere nasim doktorum zajistuji praci v Nemecku a podobne.
Situace, kdy rodiče jsou oba z oboru, tedy zdravotníci, je dost častá. Odjede celá rodina, kde je problém?
Hlavní je se rozhodnout, pak už to jde samo.
A co se jazyka týče: jsou obory, kde je dobrá znalost nutná, ale řada jiných, kde částečná znalost stačí.
Zachovejte paniku!
Doktoři jsou jenom zblblý těma hajzlama, co to vorganizujou.
Taky to tak vidím. Přejde pár dnů, bublina splaskne. Pár jedinců si polepší, nemocnice se pohodově zbaví pár nepotřebných a méně schopných a život půjde dál...
Odejdou schopni mladi. Zustanou stari, kteri se v tabulce dostali dostatecne vysoko a maji hlubsi koreny a mladi, kteri si uvedomuji, ze tak dobri nejsou, aby si moc polepsili.
Tak žhavý to nebude. Pár jich do zahraničí možná půjde, ale zdaleka ne každému se chce stěhovat do jiné země, nebo dojíždět, zvykat si na jiné prostředí, mentalitu. A taky ne každý, kdo tam přece jenom půjde si na to zvykne. Tyhle obavy už tady byly po devadesátém, že ti schopnější po otevření hranic odejdou - a prd... Nejsme pendleři jako Poláci a nemáme tu bídu jako Ukrajinci. A jestli se slušnější místa v nemocnicích uvolní, uvidíš, jak se fofrem zaplní, třeba i méně podnikatelsky schopnými soukromníky (třeba), nebo se to jinak přeleje a zacelí. Medvěd by to asi nechtěl slyšet, ale ten trh to fakt srovná :-)
Asi srovna. Jenze za cenu snizeni kvality. Mozna ne tak vyrazne snizeni v prumeru, ale treba to bude stacit na to, aby nektera specializovana pracoviste byla zavrena, nebo ze proste nesezenes zadneho dobreho specialistu, kdyz nebude pres zname.
To je těžký. Spíš bych řek, že v našem zdravotnictví má opravdu dobrou pozici:
1) absolvent. Má základ (před škrtama) 18 litrů, k tomu jednou tolik si může vydělat službama, pokud si najde rozumného zaměstnavatele, tak rychleji či pomaleji spěje k atestaci, nemá žádnou odpovědnost (každý jeho krok musí odsouhlasit starší, tj. zejména atestovaný lékař).
2) flákač, který se zašije na LDN a shora zmíněný plat navýšený o pár tisíc za odsezené roky mu vyhovuje
Schopný lékař ochotný sebevzdělávání a tvrdé práce má jedinou šanci vydělat si trochu rozumné prachy: jít do zahraničí.
Otevřít si vlastní praxi je kapitola sama pro sebe, v každém oboru jiná a vlastní píle k tomu rozhodně nestačí.
Rozvedl bych posledni vetu. Chce to bud furu stesti a pak postupny boj s pojistovnami, nebo dostatek penez a silny zaludek a vedet kam a komu donest na pojistovne obalku.
Tak. Většina odborností ve většině rajonů je obsazených, takže pojišťovny s tebou prostě neuzavřou smlouvu a basta.
No a protože stát nutí občany mít unifikované státní "pojištění" uzavřené s jednou ze státem vybraných pojišťoven, tak máš jedinou jistotu: můžeš být sebelepší a prostě nebudeš mít zákazníky.
Ordinace se prodávají i s balíkem registrovaných pacientů. Není to nijak astronomická investice, kdybychom prodali byt, co máme na pronájem, tak bychom na odbornou ordinaci měli, a nějaký drobný kapitál na rozjezd (nájem, vybavení, sestra,...), ale pro drtivou většinu lékařů je to nedostupné.
Proto, pro většinu lékařů je stát monopolním zaměstnavatelem, a fandím doktorům, kteří se mu dokáží postavit.
V silném regulujícím socialistickém státu má prostě každý jen to, co si dokáže od státu urvat. Legitimně (např. optimalizací daňového zatížení;-), nebo méně legitimně (lobbingem a korupcí).
Obávám se, že celá akce je organizována za úplně jiným účelem než je prezentováno a doktoři, kteří naletěli jsou pouze figurky na šachovnici partie o zlikvidování a následnou privatizaci nemocnic u kterých se to dosud přes maximální snahu nepodařilo.
Technická: nejedná se o stávku, ale o prosté vypovězení pracovní smlouvy.
To je jednoduchý: levičáci furt vysvětlujou, jak sou vodbory nutný, aby se zatnul tipec tamtomu vykořisťování pracujících.
Tady mají pracující monopolního zaměstnavatele (stát, který určuje jejich mzdy, prostřednictvím krajů a okresů zřizuje nemocnice, prostřednictvím "regulace" fakticky ovládá "trh" léků i zdravotního "pojištění", nepovolí otevřít praxi bez atestace, kterou lze získat pouze mnoha lety práce v jeho zařízeních).
Tak se proletáři všech státních nemocnic zcela legitimně spojili, aby měli nějakou vyjednávací sílu. Chcete odbory? Tady je máte!
Kdo si myslí, že prachy lékaře jsou nějak snadno vydělané, má přece možnost. Studium trvá 6 let, přibližně za stejnou dobu lze získat atestaci, pak lze pokračovat buď ve státním zařízení, nebo si otevřít soukromou praxi. Při studiu si lze vydělávat na důstojné živobytí (moje žena tak vystudovala, co odešla z domu, neviděla od rodičů ani korunu), po studiu už je to na absolventa velmi dobře placená práce.
K poznámkám o neochotě lékařů: vidím dvě příčiny:
1) Absence trhu lékařské péče ve zdravotnictví. Lékař je de facto státní zaměstnanec. Proto pacient pro něj není vážený zákazník, který mu přináší obživu, ale obtížný hmyz, který je nutno nikoliv vyléčit, ale provést úkony v struktuře optimalizované na body od zdravotní pojišťovny.
2) Absence trhu práce ve zdravotnictví. Dominantním, a pro drtivou většinu lékařů monopolním (legálně nemají jinou možnost) zaměstnavatelem, který jim určuje mzdy nejhloupějším možným způsobem: mzdovými tabulkami. Takže i když se najde primář s rozumným tržním uvažováním, nemá možnost kvalitní lékaře odměnit a hloupé či neochotné postihnout.
Vinu za tento stav dávám výhradně levicovým stranám. Pravicové posledních minimálně 70 let neměly zastoupení v parlamentu ani ve vládě.
Prachy leckoho jsou těžce vydělané. A leckdo se musel dost učit, aby mohl svoji profesi vykonávat.
Ale málokdo křičí když nám nepudete na ruku, tak tady pochcípáte, nebo jak se do češtiny přeloží to jejich heslo náš exodus, váš exitus.
Kde přesně je tam to "jít na ruku"?
Já tam čtu: "Snižováním platů doženete k odchodu ty schopnější z doktorů, nebude kdo by Vás vyléčil."
BTW takovéto jednostranné snížení mezd si může dovolit pouze stát. Normální subjekt (tj. podnikatel) to udělat nemůže ze zákona, a v normálním (tj. tržním) prostředí by to nebylo možné ani fakticky, protože by mu zaměstnanci odešli.
Teda nevim, kde pracujes, ale v "normálním (tj. tržním)" prostredi to bylo nejen mozne, ale i docela bezne (podepis snizeni platu nebo muzes jit). Pravda, neni to tak jednostranne, ale cim se to lisi od soucasne doktorske situace?
V normálním prostředí se buď obě strany dohodnou na snížení mzdy, nebo zaměstnanec jde do jiné firmy, a tam si může svobodně vyjednat mzdu a další pracovní podmínky (peníze nejsou přece vše).
U většiny doktorů je stát monopolním zaměstnavatelem, doktor může svobodně jít do jiné nemocnice (zpravidla vzdálenější, s horším pracovním prostředím nebo jinými pracovními podmínkami), a tam dostane podle stejné tabulky stejně snížený plat.
Jojo, samozřejmě zaměstnanec se nedohodne a pak svobodně zamíří tak maximálně na Úřad práce.
Člověče, když tak čtu ty tvoje příspěvky, tak si víc a víc myslím, že žiješ v nějakém svém světě, který nemá z realitou nic společného.
Jojo, a v tom svém světě jsem za jeden rok vystřídal čtyři zaměstnavatele (resp. pět, ale od jednoho jsem odešel po jednom dni, protože se mi tam prostě nelíbilo, byť mi nabízel nejvíc peněz), během asi 5 měsíců jsem měl toho, u kterého pracuji dodnes.
Zas takový problém najít práci není. Samozřejmě pro toho, kdo chce pracovat.
Ve školství je ten samý monopol. Akorát je stávka s heslem Náš exodus vaše debilita by nikomu nevadila.
Obdobně jsou na tom pošťáci, ajznboňáci, vojáci,... Takových povolání, kde už při začátku studia je jasné, že mým zaměstnavatelem bude stát je fůra.
Jen u vetsiny z ostatnich povolani neni takove riziko, ze se hromadna vypoved okamzite podepise na kvalite naseho zivota. A taky u ostatnich profesi neni takove riziko, ze se opravdu uplatni v zahranici!
Ani u těch doktorů není riziko, že se opravdu uplatní v zahraničí.
Spíš hrozí riziko, že se to bude cyklicky opakovat. Protože pokud se všem zvedne plat na 3násobek průměru, posune se průměr výš a opět doktoři nebudou mít ani trojnásobek a začnou podávat výpovědi. :))
Tolik jich zase není, aby nějak výrazně zahejbali s celostátním průměrem...
Každopádně ale platí - pokud se všem zvedne na trojnásobek průměru, tak se ten průměr zvedne a oni už trojnásobek mít nebudou. To je prostá matematika...
A to se ještě nebavíme o cenách, které s takovým nárustem platů také rostou. U něčeho ne, někde trochu a někde víc. Když je hodně peněz, začíná se přeplácet. Před pár lety to bylo nejlíp vidět u bytů a domů. Co bylo slušné a na dobré adrese, mělo příšernou cenu a ty ostatní ceny to táhlo taky nahoru. Navíc pak taky stoupá, Medvěde, spotřeba, hlad po surovinách atd atd. Prostě, pokud nejsou vyšší platy podepřený vyšší produktivitou, ale jenom rozhodnutím, je to výhra jen dočasná.
No ale zase třeba klesá poptávka po zdražovaných službách, takže se to nějak vyrovná... Kromě toho si myslím, že lékaři netrvají na nějaké přesné cifře, ale že jejich podmínka má nějaký rozptyl, do kterého by se tyto vedlejší efekty pohodlně vešly.
On by asi nebyl problém to spočítat tak, aby měli ten trojnásobek po tom navýšení. Tak by se holt zvyšovalo na 3,06 násobek stávajícího stavu, no... (Tu cifru prosím nebrat doslova).
No jo, ale tím, že začnou ten svůj trojnásobek utrácet, dají více práce těm okolo a těm se proto také zvedne příjem. A už je zase dohánějí. Je to důvod pro další zvýšení těch navýšených platů ? :-))
No a máme tu nastartovanej ekonomickej růst, překonanou ekonomickou krizi a zalátaný díry v rozpočtu... :o))
Medvěde, to je ono!!! Ty nechápeš rozdíl mezi reálným a nominálním růstem! A tohle je prostě dokázaný, když všem vzrostou mzdy bez reálného základu (můžeš tomu říkat produktivita práce, institucionální podmínky - tradice), tak ti porostou platy i ostatních, jak porostou platy ostatním, poroste inflace a nakonec se dostaneš na stejnou úroveň, jako to bylo na začátku, ale všichni, co nevhodně investovali přijdou o peníze... btw tohle spustilo krizi, moc peněz v ekonomice, nevhodné investice a pak hodně silné probuzení z kocoviny!
http://www.youtube.com/watch?v=Rqc1eHS290M
Spočítat jde leccos jistě. Ale šlo o to, že je naprostý nesmysl, stavět požadavek ve vztahu k nějakému "průměru", jehož jsem nějakým způsobem rovněž součástí. Můžu mít představu nějaké částky, kterou považuji pro ohodnocení své práce za optimální. Odvíjet to od průměru, je blbost.
Já naopak myslím, že toto vyjádření dává smysl. Protože nejde o absolutní částky, ale o proporcionalitu. Pokud bude mít uklízečka ve škole stejný plat jako učitelka s dvacetiletou praxí a poskok v autobazaru mnohonásobný plat než začínající lékař, něco asi není v pořádku...
Proč to nedává smysl, bylo uvedeno výš. Jednak i jeho vlastní plat je součástí toho průměru. To, že matematicky to jde vyřešit zvednutím na 3,06 je sice pravda, ale taky nesmysl. Jestliže si teď myslím, že (zjednodušeně), při průměru dvacet tisíc by moje adekvátní ohodnocení mělo být šedesát, tak co je to za blbost, že teda mám dostat jednašedesát, aby to i po zvednutí byl pořád trojnásobek? Když to zvednutí průměru by bylo zapříčiněno pouze zvýšením MÉHO vlastního příjmu. Žádná uklízečka by přidáno nedostala, jen já, ale chci rovnou víc, protože přece právě já zvedám ten průměr.
Druhá věc je ta, že mám představu, že moje práce a čas a úsilí a vlohy mají pro mě takovou a takovou cenu. Porovnávat to s tím - hele, kolik má támhle ten druhej a já si přece zasloužím třikrát víc, nemá žádné opodstatnění v ohodnocení vlastní práce a vloh atd., ale jen v závisti.
To poslední slovíčko, v tom to celé vězí. A zároveň je to bolest naší společnosti. Však to taky byl hnací motor průšvihu v osmačtyřicátým.
Hnacím motorem všech sociálních revolucí (ať už probíhaly kdekoli a jakkoli) byla neúnosná míra sociální nerovnosti. A právě současné (pravicové) vlády si zahrávají s tímto faktem. Komunismus měl nějaké příčiny, a pokud si toho současní (pravicoví) politici nejsou vědomi, hrozí, že tím uvrhnou zemi do stavu, který se tomu roku 1948 bude podobat.
Porazit komunismus (ekonomicky, vojensky) nestačí, je potřeba odstranit příčiny jeho vzniku. A to se bohužel neděje. Ten, kdo se nepoučí z historie, odsuzuje se k tomu, že si ji bude muset prožít ještě jednou...
Mě stačí vyprávění rodinných pamětníků. Babička i děda byli tehdy zaměstnáni v dělnických profesích. Nebylo to na vyskakování, ale žádnou bídou netrpěli. A popisovali chování komunistických agitátorů - samej šprajc, štvaní, závist a chlast. Hlavně poukazování na to, že někdo má víc než druhej (bez ohledu na vlastní a jeho užitečnost). Tohle samý tady předvádíš i ty. A tohle se mi nelíbí ani na argumentaci doktorů. Nic nemám proti spravedlivýmu odměňování a spravedlivých rozdílech. Vadí mi ale způsoby a argumentace.
Promiň, ale to jsi snad na špatný adrese. "Samej šprajc". Jsem živnostník - to se jako šprajcuju sám sobě? "Štvaní" - koho proti komu štvu? Jen vyjadřuju svůj názor, že vývoj naší společnosti se neubírá správným směrem a že jedním z nejviditelnějších projevů tohoto chybného vývoje jsou nespravedlnosti v odměňování určitých profesních skupin. Závist? Tak to už vůbec ne. Naopak považuju svou konzumní střídmost za jednu ze svých nejlepších vlastností. Jaký důvod by tedy měla moje "závist". A cos to tam měl ještě? Chlast? To snad už vůbec nemůžeš myslet vážně. Kdybych veškerý alkohol, který jsem v životě zkonzumoval, vypil naráz, zcela určitě bych to přežil. Svoje poslední pivo jsem vypil v červenci 1984.
Poukazovat na to, že někdo má víc nebo že má někdo míň, je legitimní, pokud tyto rozdíly NEODPOVÍDAJÍ užitečnosti dotyčného a jeho vynaloženému úsilí. Nejsem komunista, který by volal po nějakém rovnostářství. Příjmové a sociální rozdíly být musí, ale musí mít na jedné straně rozumnou a obhajitelnou míru, na druhé straně musí být opodstatněné.
A to současný systém nesplňuje: Rozdíly jsou natolik enormní, že už se nejedná o pouhou nerovnost, ale přímo o NESOUMĚŘITELNOST. Navíc tyto rozdíly zpravidla neodrážejí skutečný přínos dotyčných lidí, tj. jejich užitečnost pro společnost a vynaložené úsilí.
Takže polopaticky - řeč nešla o jednotlivcích (určitě mezi nima byl nějaký abstinent, takže ty jsi klidně druhý :-) ), ale jde tady o principy, příčiny a argumenty. Čím to, že ve slušných a civilizovaných kapitalistických společnostech se měli a mají i prostí dělňasové bez silných uřvaných komančů tak, že jim i naši bohatší mohou závidět ?
To už se ale babráme v nicotnostech. Můžeme klidně předpokládat, že by se lékaři spokojili s trojnásobkem SOUČASNÉ průměrné mzdy... Kromě toho jejich požadavky nejsou takhle exaktně vyjádřeny. Všechno je to "od - do" nebo "plus - minus".
Porovnávat svou mzdu s mzdami kohokoli jiného je naprosto legitimní. To by se zaměstnavatelům hodilo, aby lidi drželi hubu a krok. Ne, tohle není závist, ale prosté povědomí o spravedlivém odměňování. Člověk má právo za svou práci dostávat ODPOVÍDAJÍCÍ odměnu, tj. odměnu odpovídající významu své práce, ale také vynaloženému úsilí, a nikoli to, co vygeneruje nějaký asociální trh nebo administrativní rozhodnutí zaměstnavatele, který kalkuluje s tím, že lékaři nebo učitelé jsou slušní lidé a nebudou se za své právo tak brát jako třeba příslušníci manuálních profesí.
Neříkám, že závist není v naší společnosti přítomna, ale nesmíme touto nálepkou šmahem odsuzovat jakékoli snahy o spravedlivé či spravedlivější odměňování za vysoce kvalifikovanou práci. Píšeš, že Tvoje vlohy a Tvá práce mají pro Tebe nějakou cenu. Ano, ale jak jinak chceš tu cenu zjistit než porovnáním s ostatními?
Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že závist má někdy i opačné znaménko: Bohatí často závidí těm chudým nebo chudším, že by se mohli třeba jen přiblížit jejich příjmům či majetkovým poměrům. Sociologické výzkumy mi dávají za pravdu. Malá skupina extrémně bohatých se v příjmech i majetku vzdaluje jak příjmovému a majetkovému průměru (ještě rychleji) tak především příjmovému a majetkovému mediánu. Vzniká a prohlubuje se obrovská propast mezi touto příjmovou a majetkovou "věrchuškou" a zbytkem populace.
Dobře je to vidět na osudu střední třídy. Jen velmi malá část má šanci se posunout mezi tu bohatou elitu, velká většina je naopak rostoucí měrou ohrožena sociálním propadem mezi nižší vrstvy populace. Ta nejbohatší elita programově vytváří umělý pocit závisti mezi (chudnoucí a chudobou ohroženou) střední třídou a (nej)nižšími vrstvami. Střední třída ZÁVIDÍ těm chudým, i to, co ještě mají (třeba sociální dávky). Jsou kladeny umělé bariéry mezi ty, kteří ještě práci mají, a ty, kteří už ji ztratili. Kolikrát jsme už z úst (zatím ještě) zaměstnaného člověka slyšeli, že (všichni) nezaměstnaní jsou neschopní flákači...
Ještě poslední shrnující poznámku: Politika pravicových vlád po r. 2006 nejen zcela rozvrátila veřejný sektor, ale rozrušila i solidární princip fungování společnosti budovaný po několik staletí. Zatímco dosud do solidárních fondů (platby na důchody, zdravotní pojištění, ale i daně) platili největší procento lidé nejbohatší, dnes se tato příjmová a majetková elita tohoto "břemene" prakticky zbavila (platí nižší procento než střední třída), čili dosáhla toho, že solidární nebudou bohatí s chudými, ale méně chudí s těmi nejchudšími. Ti nejbohatší se od solidárního systému prakticky "odřízli".
Vzniká tak novodobá šlechta, která se z titulu velikosti svého majetku a svých příjmů ostře vymezila vůči ostatnímu obyvatelstvu (plebsu) a řídí se svými vlastními zákony. V moderní sociologii se tomuto vývoji, který v té či oné podobě probíhá ve všech průmyslově vyspělých zemích, říká "refeudalizace".
Člověče, ty bys byl dobrej "advokát chudejch" ! Ty dokážeš svýma kydama dostat i zapřísáhlýho levičáka na stranu buržousta :-)) Všimnul sis už toho, že po tvé bujné argumantaci cyklisté vášnivě bojují proti tvým procyklistickým argumentům a střední a nižší sociální třída ti usilovně vyvrací tvoje sociální teze ? :-) Ty bejt v roce 1917 na straně Lenina, tak jsme měli o jeden obrovskej průser míň. Lenina by z tebe rozbolela hlava, šel by s carem na pivo... :-)
U 90% řečeného jsem nepochopila, jak to souvisí s mým příspěvkem, na který se reagovalo. Případně ani jak navazuje jedna věta na druhou. Např. "Porovnávat svou mzdu s mzdami kohokoli jiného je naprosto legitimní. To by se zaměstnavatelům hodilo, aby lidi drželi hubu a krok." Jak souvisí to, jestli koukám do peněženky jiným lidem, s tím, zda jako zaměstnanec držím hubu a krok? Celý ten příspěvek je nějak zmatený....
Ale on tam ten smysl je. Jen hledat. Proč spousta zaměstnavatelů zakazuje svým zaměstnancům zveřejňovat své platy. Nikoli kvůli závisti mezi zaměstnanci, ale proto, aby mohli šidit lidi, kteří nemají dost odvahy se přihlásit o svá práva. Aby mohli za stejnou práci jednomu dát tolik, kolik si zaslouží (nebo spíš vybojuje), a jinému, kterej tolik nekřičí, dát třeba jen polovinu nebo ani to ne.
Odměňování za práci by mělo být transparentní. Každý by měl znát nejen výši svého platu, ale i to, kolik dostávají za stejnou práci jiní, a to včetně vedoucích pozic. Zaměstnavatel by měl být schopen případné rozdíly vysvětlit. A toto by nemělo platit jen v rámci jedné firmy, ale obecně.
Kdyz ja se obavam, ze to zakazovani zverejnovani platu je prave kvuli tem "socialne spravedlivym", kteri argumentuji tim, ze chteji xy ne proto, ze firme neco prinesou, ale proto, ze Franta od vedlejsiho stolu je ma taky...
Ale to je naprosto legitimní. Zaměstnavatel by pak měl "závistivému" Lojzovi vysvětlit, proč nemůže mít stejný peníze jako Franta (pracuje kvalitněji, má víc přesčasů, má podstatně vyšší odpovědnost, má vyšší vzdělání, víc zkušeností atd.). Pokud to zaměstnavatel nedokáže, měl by Lojzovi přidat, aby odstranil nespravedlnost.
O to nejde, že by to neuměl. Ale jeho hlavním úkolem je starat se o firmu a potažmo i o chleba zaměstnancům. Jestli bude od rána do večera vysvětlovat Lojzům proč nemají tolik jako Franta, tak brzy nebude mít ani na ten Lojzův současný plat. Natožpak na jeho přidání na úroveň Franty.
Nemluvě o tom, že ne každý Lojza má dostatek mozkové hmoty, aby to vysvětlení pochopil, většinou z toho vyvodí, že Franta je hajzl, co to se šéfem umí, začne mu dělat naschvály, aby to šéf teda viděl, kde je celej slavnej Franta, když mu Lojza nepomáhá... a už se všechno sype.
Zkus si na chvíli někoho zaměstnávat. A zkus to minimálně se dvěma až třemi lidmi. Budeš přesně vědět o čem je řeč. A co teprve ve firmě, kde jsou stovky zaměstnanců.
Ale proc by to mel ten zamestnavatel obhajovat? Ja jako zamestnanec nabizim nejakou sluzbu, myslim si, ze ma nejakou cenu a on to bud akceptuje nebo ne.
Si predstav, ze prijdes za zakaznikem (odberatel sluzby) a reknes mu, ze chces 2000 za hodinu, protoze jazykovka Liska bere taky tolik. A kdyz neobhaji, ze jazykovka Liska ma lepsi sluzby, tak ti je musi dat, aby to bylo spravedlive. Ale tak to prece v realu neni. On na tebe hodi bobek a najme Jezevce, protoze jeho pomer sluzba/cena mu bude prijatelnejsi. A koneckoncu jsou to jeho penize, tak proc by se pred tebou mel obhajovat, jak je vynalozi :)
A jsme zas u toho, kdo bude ten "deus ex machina", ktery stanovi, co je to "odpovidajici a spravedlive ohodnoceni". Ten pan "By Se" se k tomu nejak nema...
A ta "novodoba slechta" je i v "socialne spravedlivych" (coz vetsinou znamena nikdo nema nic) rajich typu KLDR, kde lidi chcipaji hlady, ale par vyvolenych ma nejlepsi dovozova jidla, lekarskou peci... Proste ti tu byli jsou a budou nezavisle na rezimu.
Ale uprimne by me zajimalo, jestli vic penez "stredni tridy" sezere tahle elita nebo ti (bez rozdilu barvy kuze), kteri jen plodi deti a natahuji ruku (aniz by spolecnosti cokoliv vraceli a sve deti uci totez). Pozor, aby nedoslo k omylu, nemluvim o tech, kteri nemuzou, ale kteri nechteji!! Nebyla by pro ne "odpovidajici a spravedliva odmena" nic (za nic)? :)
Už jsem Ti na to vlastně jednou odpovídal. Co je a co není spravedlivé, by měl stanovit zákon. I kdyby ten zákon byl nedokonalý, zcela určitě nevznikne tolik nespravedlností, jako když cenu práce ponecháme divokému trhu.
S druhým odstavcem souhlas. V tomhle ohledu nejsme vůbec jiní než KLDR. A možná právě proto stojí za to proti tomu bojovat.
Víc peněz zcela jednoznačně sežere ta "elita". Už jen proto, že těch, kteří pracovat nechtějí, jsou v (každé) populaci zhruba jen tři procenta. U ostatních jsou příčiny nezaměstnanosti převážně objektivního rázu.
No ale ten zakon nevznikne sam od sebe :) Takze clenove vlady urci, co je spravedlive? Poslanci urci, co je spravedlive? Prezident urci, co je spravedlive? Lobbisti urci, co je spravedlive? Medved urci, co je spravedlive?
Ad KLDR, dobre, jsme stejni. Prosim jeden priklad treba i z historie (nebo klidne i z rise zvirat:) kde elita neexistuje.
Ok, 3% jsou u nas 300000, rekneme, ze naklady 10000 na hlavu mesicne, to mame 3 miliardy mesicne. to mame 3000 elitaru pobirajicich milion mesicne. No nevim...
Pokud by demokracie fungovala, jak má, pak by o tom skutečně mohli rozhodnout poslanci a senátoři. Protože žijeme v OBČANSKÉ společnosti, musel by se ten zákon ještě osvědčit v praxi. Například by neměl vyvolat lidové bouře nebo masové odchody lékařů z nemocnic...
Ona je elita a "elita". Nemám nic proti tomu, pokud příjmovou a majetkovou elitu budou tvořit lidi, kteří se významným způsobem osobně zasloužili o společnost. Nemám nic proti elitě, která bude disponovat příjmy či majetkem aspoň trochu souměřitelným se zbytkem populace. Navíc, pokud je někdo SKUTEČNOU elitou, nebývá jeho cílem maximalizace hmotného majetku.
Ale jsem zásadně proti "elitě", jejíž zásluhou je jen to, že "v tom umí chodit" a byli v době divoké privatizace ve správnou dobu na správném místě. Naše současná příjmová a majetková "elita" jsou rodinní příslušníci někdejších komunistických a svazáckých pohlavárů a nejrůznější šíbři a veksláci z osmdesátých let. Tahle sebranka pro mě opravdu neznamená žádnou autoritu. A elita by určitou autoritu mít měla, neřku-li vzbuzovat úctu a uznání...
Trochu bych upravil Tvůj výpočet. Ta tři procenta se vztahují k práceschopnému obyvatelstvu, takže to nebude 300.000, ale zhruba 150.000 osob. Protože se jedná o lidi, kteří NECHTĚJÍ pracovat, jejich dávky by nejspíš nedosáhly těch 10.000,- Kč.
A ještě něco: Příjemci těchto dávek je zpravidla utratí na zdejším trhu, takže se ty peníze vracejí do zdejšího oběhu. Ta elita svoje příjmy utrácí převážně v zahraničí a převádí je do zahraničních bank, případně investuje v daňových rájích, takže zdejší ekonomika z nich moc nemá...
A ty poslance a senátory bys JMENOVAL ty, viď. Protože jinak nevím, jak to zařídit. Ty zloduchy si tam zvolila většina, takže je to asi v pořádku :-))
A těch 10.000 na nemakačenka je dost málo. Nepočítej jenom s jeho čistým příjmem, ale i s nemocenským pojištěním a dalším úředním a sociálním servisem. A to je sakra nákladná záležitost. Zase ti unikají ty souvislosti. Nebo je nechceš vidět ? Nehoděj se do kalkulu ? :-)
Odpovídám nejen na tvůj poslední příspěvek, ale celou tvou představu, kterou se snažím pochopit, ale nedaří se mi to. Pokusím se to vysvětlit na příkladu, který má souvislost s tvojí či mojí profesí. Pokud jsem dobře četl, jsi soukromým vyučujícím německého jazyka, tudíž podnikáš.
Co chápu, je POCIT, že někteří se mají lépe, někteří jsou z hlediska finančního zabezpečení elitou. Také dovedu vnímat rozdíly mezi občany a jejich finančním zabezpečením. Na nejnižším dně jsou ti, které odsuzuji a nemám s nimi soucit, poněvadž se jim nechce pracovat. Dále jsou ti, kteří ne vždy vlastní vinou jdou od výplaty k výplatě, od důchodu k důchodu. Pak se jedná o ty, kteří pracují a běžně žijí bez nějakých úletů a nenaříkají. Potom je zde i ta vrstva, kterou ty velmi odpovrhuješ, dle tvých představ nějaká elita, která je nemravně bohatá.
Ovšem v které skupině ty máš zákazníky? Pochybuji, že jsou to ti, kteří počítají každou korunu, ale naopak určitě se jedná o ty, kteří si mohou dovolit platit drahé soukromé učitele a těch by jsi si měl vážit, poněvadž přispívají do tvého rozpočtu. Dále jsou to ti, které situace a možnost dalšího kariérního postupu donutila se dále vzdělávat. Ty jim vlastně pomáháš, aby se zařadili do třídy, kterou ty opovrhuješ.
Mohu ti říci, že já svoje zákazníky moc nemiluji, nikoliv však pro to, že mají hodně peněz. Nemám rád tu část, která díky penězům změnila svoje hodnoty a myslí si, že život je jeden nepřetržitý mejdan, ať tomu říkají párty, večírky, rauty, recepce. Přesto v sobě nějaký pocit sociální nespravedlnosti potlačuji a jsem jim vděčný, že mně dávají možnost žít na nějaké úrovni. Z tohoto profesionálního hlediska je rád mít musím a rád je mám a mělo by to tak být ve všech profesích. Nějaký raut za milion si určitě neobjedná nějaký žebrák, recepci za miliony dva žádný s průměrným platem. Jsou to bohaté společnosti, bohatí lidé. U ostatních - určitě budeš vděčnější za zakázku za sto tisíc než za pět tisíc korun. V oblasti IT je lepší uskutečnit dodávku služeb v milionech, než se někde v dílně nimrat v jednom počítači, účetní firma chce mít stabilní klienty na smlouvy v co největším finančním objemu, v elektroobchodě ti raději prodají pračku než jednu baterii do hodinek. Těch příkladů je hodně a domysli sám důsledky. Zkrátka jsme na finanční situaci druhých závislí a měli bychom si je hýčkat. To jaký mám na ně soukromý názor je věc úplně jiná než pohled profesní. A to je to podstatné, co jsem uváděl na začátku. POCITY jsou osobní, ale neuživí ničí rodinu a proto je scestné je aplikovat do běžného života. Je možné o nich teoreticky a donekonečna psát třeba zde, řečnit na nějakých schůzích levicových stran, ale jenom je ne proboha zavádět do praxe.
P ř e j i t i c o n e j v ě t š í m n o ž s t v í t ě ch n e j b o h a t š í c h k l i e n t ů!!! Pokud mnoho lékařů odejde do německy mluvících zemí, otvírají se ti brány finančního ráje. Výše se zmiňuješ o poslancích a senátorech a zmiňuješ se o zákonech. Na ně se vykašli a podchytni si ty doktory, je to přínosnější. A až budeš v tom peněžním ranci, věnuj se adresně těm sociálně slabším, najdeš v tom určitě uspokojení.
M. vyznání na mě tak nepůsobí.
Dělal jsem v kriminále. Pracovali jsme pro odsouzené (zločince=vrahy, zloděje, násilníky, podvodníky, sex. devianty). Oni tam nebyli pro nás (být tam nechtěli a pokud by je tam soud nenasměroval, určo by tam nebyli), ale my tam byli pro ně (jakkoli nám byli hnusní, odporní) službou. Naše výplata závisela na nich. Kdyby jich bylo míň, bylo by míň peněz a tedy méně vychovatelů.
Prostitutka nemusí mít zákazníka ráda, ale dá-li mu to najevo a bude na něj hrubá (nevyplní přání), nevydělá.
Co jsem u doktorů během posledních let pečenej vařenej, připadá mi chování většiny z nich profesionální a naprosto korektní. Jak v ÚHKT na Karláku, tak i ve všeobecný pražský, kde mě pozorovali postupně na třech odděleních. A v našem městě totéž. Možná je to tím, že jsem nevyléčitelnej.
Upřímně řečeno, ani mně se zatím nezdá, že bys byl úspěšný ve své snaze mou představu pochopit.
Ano, jsem soukromým učitelem německého jazyka a "podnikám" proto, že jsem svou práci ve školství považoval za silně podhodnocenou. Jenže to moje podnikání není podnikáním v pravém smyslu slova. Kdybych chtěl opravdu podnikat – tedy maximalizovat své zisky, začal bych si najímat na výuku jiné osoby a žil z rozdílu mezi tím, jakou hodnotu ONY vytvoří a tím, co jim za to dám já. Moje "podnikání" je pouze vynucená cesta k tomu, že svou práci prodávám za cenu, která aspoň trochu odpovídá její hodnotě.
Pocit (či spíše zjištění), že někdo vydělává víc a jiný míň, mě nechává absolutně chladným. Co mě zajímá, je, čím jsou příjmové rozdíly podloženy a jestli jejich velikost (těch rozdílů) je opodstatněná. V tomto ohledu docházím k závěru, že případy, kdy jsou rozdíly (jejich existence a velikost) přiměřené, tvoří v naší společnosti spíše výjimku.
Na rozdíl od mnohých zdejších diskutujících (a vlastně i převládajícího veřejného mínění) si nechci hrát na soudce, abych si osoboval právo posuzovat nebo hodnotit, kdo ze sociálních případů je flákač a kdo se do této situace dostal bez vlastní viny. Soucit mám tedy prakticky s každým, kdo se ocitl v sociální nouzi. Není pravda, že bych JAKOUKOLI sociální vrstvou opovrhoval. Není tomu tak ani u té nejnižší, ale ani u té nejvyšší. Pokud něco odsuzuju, pak jedině nenažranost určitého typu lidí. Pojem "nemravně bohatý" vnímám ze dvou pohledů: z hlediska absolutní výše příjmů a majetku a pak z hlediska míry zásluh za toto bohatství.
Peníze mají ÚPLNĚ jinou podstatu, pokud slouží k pokrytí životních potřeb, a úplně jinou podstatu, pokud slouží jen jako prostředek pro hromadění (a tím i umrtvování) hodnot a využívání (podle mě zvrhlého) principu "peníze dělají peníze". Jinak hledí na peníze člověk, který jich má k dispozici tolik, kolik postačí k pokrytí všech jeho potřeb, a jinak člověk, který disponuje jejich množstvím, které by vystačilo třeba pětsetkrát na pokrytí všech jeho potřeb.
Velmi rád Ti odpovím na Tvůj dotaz, z jakých sociálních skupin mám své zákazníky. Ze všech. Mezi moje klienty patřili a patří lidé extrémně vlivní a bohatí, kteří například řídili a řídí ekonomické jednotky s tisíci zaměstnanců, stejně jako lidé, kterým po zaplacení nájemného nezbývá dost na jídlo a léky. Informační šum vzniká tím, že jsem spadnul do kolonky "živnostník", ale to platí pouze de iure. Moje uvažování má s živnostníkem tak málo společného jako babka, co jede na nějaké plečce do kostela, s proficyklistou. Já jsem pro své zákazníky především člověk, na druhém místě odborník na německý jazyk, na třetím místě pedagog, pak dlouho nic - a pak možná pracovní síla, která si stydlivě řekne o mzdu za svou práci.
Není tedy pravda, že bych své klienty posuzoval podle jejich finanční výtěžnosti. Pro sociálně slabé nemám problém srazit cenu na částku, za kterou by jiný ani nevstal z postele, v několika případech dokonce na nulu. Takže se rozhodně mýlíš ve svém předpokladu, že mými zákazníky jsou ti, kteří počítají každou korunu. Jsou a patří k těm nejšikovnějším. To neznamená, že bych si nevážil solventních zákazníků nebo že bych jimi dokonce opovrhoval. Ale buď ujištěn, že i oni velmi dobře znají mé názory. Výuka jazyků je především o komunikaci...
Rozhodně bych neredukoval lidi, kteří se rozhodli studovat němčinu, jen na utilitaristicky smýšlející jedince, tj. na takové, kteří to dělají výhradně pro svou kariéru. Naopak – tito lidé patří obvykle k mým méně oblíbeným zákazníkům. Já mám rád studenty, kteří studují němčinu pro ten jazyk samý, protože se jim líbí, protože si chtějí v tomto jazyce přečíst něco zajímavého nebo hezkého. Nezřídka těmto lidem studium němčiny otvírá dříve netušené obzory v dalších oborech, zvláště v jejich mateřštině, ale také v historii, literatuře, kultuře a třeba i v té politice a příbuzných oborech. Měl jsem a mám mnoho studentů, kteří díky studiu němčiny objevili krásu ČESKÉHO jazyka. Rozhodně tedy není pravda, že bych se soustřeďoval na lidi, kteří dělají němčinu jen proto, aby se dostali do vyšší příjmové kategorie. Těch je výrazná menšina.
Ale abych to neprotahoval: Svou práci dělám, protože mě baví. Do pozice živnostníka jsem se dostal proto, že (bohužel) jen takto mohu spojit svůj zájem s možností uživit sebe a svou rodinu. Nepochybuj o tom, že bych byl schopen vydělat podstatně větší částky jinou činností, která by mě ale třeba nebavila... A ještě se vrátím k mým socioekonomickým názorům: Vadí mi, že pokud bych si chtěl vydělat víc, musel bych opustit svou práci. I kdybych byl nejlepší učitel němčiny v republice a makal třeba šestnáct hodin denně, bude existovat příjmový strop, přes který se nedostanu, pokud bych nechtěl opustit svou profesi a věnovat se výnosnějším činnostem – například kšeftování s penězi nebo nějaké zprostředkovatelské činnosti.
Nejsem schizofrenik. Nejsem rozdvojen do dvou Medvědů – jednoho soukromého a jednoho profesního, z nichž každý by měl úplně jiné názory. Můj názorový aparát musí být natolik univerzální, aby byl aplikovatelný pro soukromý i profesní život. Kdybych měl názory dvojí, pak bych se musel alespoň v jedné z těchto rolí přetvařovat. Dost mi to připomíná situaci v dobách totality, kdy člověk něco jiného říkal veřejně a něco jiného si opravdu myslel a (opatrně) prezentoval v soukromí. Vždycky mě dráždilo úsloví "Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti". Je to jen návod k přetvářce.
Přeješ mi "co největší množství těch nejbohatších klientů". Upřímně řečeno netrefil ses do mého přání. Já bych si přál co nejvíce skutečných zájemců o německý jazyk bez ohledu na jejich sociální postavení a solventnost. Netěší mě peníze, které utržím za výuku lidí, kteří ke mně chodí jen proto, že to po nich někdo chce, nebo proto, že znalost německého jazyka je vstupenkou do vyšší společnosti. Ano, kdybych byl skutečný živnostník orientovaný výhradně na maximalizaci tržeb nebo zisku, už dávno bych obíhal protestující lékaře a nabízel jim své služby.
A ještě k Tvé poslední větě. Nechci Tě urazit, ale to je přesně to, co se mi příčí: Nahrabat co nejvíc peněz a pak si hrát na mecenáše, dobrodince a sociálně cítícího boháče. Ne, já preferuju princip, kdy každý dostane za svou práci skutečně odpovídající mzdu. Pak by totiž žádná charita vůbec existovat nemusela. Skutečné uspokojení bych našel v tom, kdyby se mi podařilo přispět ke změně poměrů v tom smyslu, že nikdo, kdo je ochoten pracovat, nebude trpět nouzi a nebude nucen se uchylovat se pod křídla charity. To by ale nesmělo být vázáno tolik hodnot v rukou úzké skupiny lidí, kteří je svou nenažraností hromadí a tím umrtvují.
Soukromé vlastnictví má totiž jednu velmi neblahou vlastnost: Je postaveno na asociálním principu. Když něco někdo (soukromě) vlastní, znamená to, že k tomu nemá přístup nikdo jiný. Vlastní-li něco, co nepotřebuje a nevyužívá, pak tyto hodnoty umrtvuje, a to i tehdy, pokud je protože pronajímá, protože si za jejich užívání nechá platit.
Hmmm, takže novoroční předsevzetí nebude...
Teď už jen doufám, že nezačnete s marhavem soutěžit, kdo napíše delší příspěvek...
Já bych zase uvítal vaše novoroční předsevzetí, že napříště jakožto řadový uživatel tu přestanete cenzurovat cizí příspěvky a snažit se komukoli diktovat, kolik příspěvků a do kterých témat smí psát a jak dlouhé jeho příspěvky budou.
Pokud vás moje příspěvky nezajímají, nic vám nebrání si moji přezdívku zařadit na blacklist (nebudou se vám zobrazovat) nebo je prostě ignorovat. To vy ale asi neumíte.
zloděj křičí "chyťte zloděje !" (mazání příspěvků) :-)))
Kolik jsem komu ve svých tématech smazal příspěvků? Jen aby ses zbytečně neblamoval...
Ty nám (= diskutujícím, co tohle téma ještě čtou) tu fakt chceš tvrdit, že jsi žádný příspěvek nikdy nesmazal?
To snad nemůžeš myslet vážně?
A pokud ano, tak pro mě to zase znamená jen jedno - prostě to nemáš v hlavě v pořádku.
Vy se ráda hádáte, co? Vy bez toho prostě nemůžete být...
Když se zeptám, kolik příspěvků jsem smazal, tak vy mi vložíte do úst tvrzení, že jsem nesmazal ani jeden? A hned z toho vyvodíte, že to nemám v hlavě v pořádku? Že já se s vámi ještě špiním... Seru na vás a doufám, že dáte pokoj i vy mně.
Ne, nehádám se, byla to reakce na tento tvůj příspěvek:
"Kolik jsem komu ve svých tématech smazal příspěvků? Jen aby ses zbytečně neblamoval..."
Je napsán tak, jako by jsi nikdy žádný příspěvek nesmáznul, což není pravda.
Sdělil jsem ti svůj názor, ty zase mně svůj. Nemíním to rozvíjet a diskutovat o přístupu k životu a profesi, naše postoje jsou rozdílné a navíc u tebe neměnné. Ale abych to přece jenom shrnul. Můj život neutvářejí poslanci, senátoři, chudí, bohatí, levice či pravice. Ten si utvářím sám a pokud si na někoho mohu stěžovat, pak pouze na sebe. A to ty nečiníš.
Já bohužel nemám to štěstí, že by se mě rozhodnutí poslanců, senátorů, pravice či levice netýkala... Ignorovat politiku si může dovolit jen ten, kdo je takříkajíc "za vodou".
Kromě toho já nemyslím jen na sebe. Je možné a dokonce možná velmi pravděpodobné, že by mě prosazení některých mnou zastávaných principů v konečném důsledku osobně poškodilo. Mně ale nejde o nějaký osobní prospěch. Jde mi o (sociální) spravedlnost obecně, a to je něco, co v primitivně tržní (neoliberální) ekonomice naprosto absentuje.
Včera mi přišel mejl, který teď koluje drátama
(předem se omlouvám za délku, ale takhle to prostě přišlo a nechci to krátit):
-----------
Děkujeme odcházíme ?
V dnešní poště jsem dostal e mail od MUDr Kubka, pezidenta ČLK, se žádostí o podporu v akci "Děkujeme odcházíme". Rád bych se k tomu vyjádřil.
1. Neznám doktora, který by do práce jezdil Favoritem.
2. Argument lékařů, že pokud se nevyhoví jejich platovým požadavkům, bude ohroženo poskytování zdravotní péče, je stejně relevantní jako argument např. kominíků, kteří by tvrdili, že pokud nebudou mít 50 000, je ohroženo vymetání komínů.
Je to velmi jednoduché, pokud nechceš pracovat v oboru, na který máš kvalifikaci, není nic jednoduššího, než jít dělat něco lukrativnějšího.
3. Lékař ve státním sektoru není nic jiného než zaměstnanec (slovy "pravicových" voličů socka), a tudíž mu není nic po tom, jakým způsobem funguje a je financována organizace, která ho platí.
Má držet hubu a krok, jako ostatní zaměstnanci. Pokud ho to nebaví, může začít podnikat.
Není moc oborů v soukromém podnikání, kde by stát platil paušál na člověka v evidenci firmy a to bez ohledu na to, jestli soukromého lékaře navštíví nebo ne.
Jestliže někdo nepřijde ke svému soukromému lékaři ani jednou za rok, pak stejně tento soukromý podnikatel dostane od zdravotní pojišťovny 12 paušálních plateb za rok. Za nic. Kdo z ostatních soukromých podnikatelů by to nebral?
4. Tzv. regulační poplatek, nic nereguluje, je to nedobrovolný dar soukromému podnikateli, např.na nové BMW.
Tyto peníze se nikde neevidují a doposud jsem doklad o zaplacení tohoto poplatku nikdy nedostal.
Tento poplatek by možná měl nějaký smysl, kdybychom si v trafice koupili 30 Kč kupón a peníze by šly jedné státní zdravotní pojišťovně (pod přísnou kontrolou státních orgánů).
Takže vážení lékaři, klidně si jděte. Stejně nikdo nikam nepůjde a ještě se budou klepat strachy, jestli je vůbec nemocnice vezmou
zpět do práce.
A vy odvážnější a jazykově vybavení, si běžte zkusit, co to je dělat např. v Německu auslandera.
Bydlet na ubytovně a mít plat jako turecký doplňovač zboží v německém Lidlu.
Pokud skutečně někdo z vás odejde, po velmi krátké době se většina vrátí jako zpráskaní psi a ještě budou prstíčkem hrabat, aby je
vzali do nemocnice v nějaké Horní / Dolní Lhotě.
A závěrem.
Samozřejmě že lékaři v porovnání s platy ve vyspělé západní Evropě jsou podhodnoceni.
Jenže to jsou u nás běžní zaměstnanci úplně VŠICHNI.
--------------------
Je to napsáno mírně "pavlačově", ale musím říct, že já osobně to vidím stejně.
Teda ne, že bych vyloženě polemizovala s obsahem, ale znám dokonce zubaře, který jezdil do práce favoritem, dokud se mu nerozpadl a pak koupil ojetou oktávku... Holt má priority jinde. :-)
Třicet korun se eviduje docela důkladně, vykazují se i zdravotním pojišťovnám (jiná věc může být, pokud ho lékař vybírá i v případě, kdy na to nemá právo; pak ho nejspíš strčí do kapsy, to ano - ale to už jsme v kategorii podvodu i daňového úniku) a chápu, že vypisovat pokaždé příjmový doklad by docela dost zdržovalo a pokud si ho pacient nevyžádá, tak ho lékař nevystavuje.
Celkem mám pocit, že autor toho o skutečném fungování zdravotnictví moc neví... Proti základní myšlence celkem nic nemám, ale praktické detaily mu moc nesedí s realitou.
Souhlas a právě proto také uvádím, že je to psáno poněkud "pavlačově".
Spíš to beru jako odraz toho, jak to vidí běžní lidé... Ikdyž tedy vlastně nevím, kdo je autorem.
Dost jsem přemýšlela nad tím, zda to sem lípnout nebo ne, ale v podstatě s více jak 50% tohoto názoru souhlasím - POZOR, píšu názoru, což nemá nic společného s vyjadřovacími schopnostmi autora.
Nesouhlasím především s tím, že naši lékaři jsou podhodnoceni jen ve srovnání s jejich zahraničními kolegy. Podle mého názoru jsou (zvláště mladí) lékaři podhodnoceni i ve srovnání s platovým ohodnocením jiných profesních skupin zde v ČR.
Ale k jednotlivým bodům:
1. Proč by měli lékaři jezdit do zaměstnání 25 let starými auty? Tohle snad nepožadujeme dnes už po nikom. Proč tedy po lékařích?
2. O ohrožení poskytování zdravotní péče se jedná - úplně stejně jako finanční podhodnocení pedagogické profese výrazně srazilo úroveň poskytovaného vzdělání.
3. Kapitační platby jsou v pořádku. Lékař by neměl být penalizován snížením svého příjmu za to, že jeho pacienti nestůňou a nečerpají zdravotní péči. Naopak by to mělo být posuzováno jako jeho ZÁSLUHA. Tyto platby mají mimo jiné předejít tomu, aby lékař prováděl nebo jen formálně vykazoval zbytečné úkony. Ani zaměstnanci v soukromém sektoru nedostávají jen úkolovou mzdu, ale také stálý plat bez ohledu na to, co v daném měsíci udělali.
4. S nesmyslností "regulačních" poplatků naprosto souhlasím.