Jak se vlastně pozná opravdovej burčák? Já vinařský laik z Plzně to nepoznám. U silnic, v krámcích a v restauracích mi nabízejí coby burčák tekutiny různé barvy a konzistence.
8-(
Nejjistější je sociální metoda, jak my businessmani říkáme, dobré reference. Prostě že ho dostaneš od kamaráda, "co se v tom vyzná":o)
Ex post to laik pozná podle projímavých účinků, avšak po konzumaci přiměřeného množství by neměla bolet hlava.
Myslím, že ty projímavý účinky jsou už poněkud pozdní poznání...:)
Tak každý slušný obchodník dává ochutnat, né (mě se to teda stalo i u burčáku)? Tak koštneš na stánku litr a chvilku počkáš. Pokud se zese*eš jak Alík, nic nekoupíš a jdeš k druhému obchodníkovi. Pokud je vše OK, nakupuješ. :-))))
"... koštneš litr..."
... jasně:))
Tak půl, no. Po deci to nepoznáš....:-)
Tak pozor, burčák má mít projímavé účinky. Ne nadarmo se říká:
Bílé víno roztahuje cévy.
Červené víno roztahuje nohy.
Burčák roztahuje konečník.
A jejda. Tak to je s prominutím v p*deli. Doslova....:-)))
Nejsem zběsilý milovník vína a už vůbec ne burčáku. Můj syn ale studuje vysokou školu vinařskou v Lednici a tak mi dal malé školení. Burčák - údajně ten nejlepší, je asi pouze 2 hodiny po zkvašení vína. Proto si prý ortodoxní vinaři berou dovolené a ve sklípcích čekají až to začne vřít. Pak je samozřejmě taky výborný, ale to pravé je prý pouze ty 2 hodiny. No každopádně burčáky okolo cest nekupovat, bývají doslazovány cukrem, míchány s jablečným burčákem a taky zmražovány v mrazáku, aby déle vydržely. Výsledkem je že se nejen poserete, ale ještě málem příjdete o hlavu, protože se při tom rozskočí. Takže jak píše Heky, nejlepší je rada dobrého znalce, nebo kvalitní obchodník. Kluk nám dovezl od kamaráda vinaře jeho vlastní burčák a já, ač jinak burčák nemusím, v tu ráno bych ho vypil všech doporučovaných 7 litrů. No nic tak dobrého jsem před tím nepil.
Bodík :-))) Burčák se vždycky doslazuje a skladuje v mražáku, to aby se posralo víc lidí,než jen vinař.
Nebudu se s tebou hádat, protože přesně tak mi to líčil můj známej. Byl ve skupině pijáků burčáku, svolávaných do mělnických sklípků na určitou hodinu, která závisela na stoupající teplotě. Obseráky ze stánků nikdy nevzal do huby.
tak to, bohužel, je, v Olomouci je momentálně "burčák" na každém rohu, přinejlepším se jedná o šťávu vylisovanou snad z hroznů v počátečním stadiu kvašení - za 45-60 kaček za litr je to celkem blbej kauf, raději sáhnu po litru sudového vína za stejnou cenu, skutečný burčkák /lehce vlažný, barvy pomerančového džusu/ ve stadiu varu jsem za svůj život ještě neochutnal, škoda, z takového pití bych se i s nadšením pos...l
Já jsem jednou takový ochutanala - před pár lety jsme trávili s naší cyklopartou BBCC pár posledních zářijových dní v Perné a přihodilo se, že akorát dozrál Burčák...
http://www.bbcc.cz/hist/2000/burcak.htm
Čekalo se na něj 2 dny, ale stálo to za to.
Bylo nás tam tehdy kolem 30 lidí (tedy včetně dětí) a za večer jsme ho vychrupli na 50 litránků. Chytli jsme takovou slinu, že pan majitel musel dokonce pár litránků dodat i od sousedů :o))) Byla to dobrůtka a navíc nikoho ráno nebolela hlavička. A dokonce se ani nikdo nepo...
Víckrát jsem ale to štěstí neměla...
Je to na delsi povidani. Kdyz je to moc sladke a bez voltu, tak staci pockat den dva. Kdyz jsou citit kvasnice a je to sladke, tak to nekdo reze (prekvaseny a zacinajici). Kdyz se ti krivi huba a ma to volty je to prekvasene. Kdyz je bily jako mleko protoze kvasi v celem objemu, stoji se za to napit:-)
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy... (ale jinak pro burčák chodím do osvědčené vinárny za růžkem - burčák jen na objednávku, letos přibližně na 1.10, ale ještě týden před vyvěšují na dveřích, jak to vypadá...)