Pozdě, ale přece: http://www.volbyhned.cz/ps2010/ps_hlasy_proc.html
Tady si můžeš rozklikat celou republiku ;-)
A Prahu dokonce i podle městských částí... Kraje podle měst a jejich volebních okrsků.
http://www.novinky.cz/volby/psp-2010/vysledky
Snad to není impertinentní, kde jsi dlel takovou dobu?
Není - li teplo, není kolo a začne - li na člověka padat splín ze zamračené oblohy, je nutno vyměnit vyměnit prostředí a společnost.
Moje odpověď byla špatná - nějak zle jsem si vyložil to "ještě". Jsem již doma a proklínám počasí, dluh na kole odhaduji minimálně na 1.500 km. Jen tiše závidím těm, kteří za tohoto počasí dokáží najezdit denně kvantum kilometrů.
není asi problém ty kilasy najezdit - ale vykopat se ven... Taky s tím mám v květnu problém :-)
Staří lidé většinou vzpomínají na (relativně) "lepší časy". Já si namlouvám, že v květnu jsem již měl dosti najeto a bylo hezké počasí. Pravdu máš v tom, že člověka odradí pohled z okna (bude pršet??, fouká vítr..) a hlavně pohled na teploměr.
Mě hlavně rozčilujou ty nadojený mraky. Když to risknu, tak téměř zaručeně zmoknu i kdyby při odjezdu bylo polojasno. A podruhý zůstanu doma, po obloze se honěj bouřkový hrůzy celej den - a ani kapka... Čert aby se v tom vyznal.
Klucííí, já mám takovou radost, že je takovéhle pěkné počasí. Fakt.....
Taková pěkně sychravá Anglie, co ? :-))
Prááááávěěěěě....
A to nemá chybku - výsostně politický a nasírací téma - a debatíme o kole a počasí :-))
Vypadá to, tu budeme mít po 14 letech alespoň maličko pravicovou vládu:
http://volby.ihned.cz/c1-43970630-skrty...
http://www.novinky.cz/domaci/201913-benda...
No, on pro něj kmotr Benda něco vymyslí.
V zájmu lidu...vracím se.
Prohrály v těchto volbách p5edevším zájmy obyčejných lidí, proto se vracím a vše zachráním...:-)))
Jen jsem si vzpoměl na jedno tvé tvrzení na předešlé diskusi k volbám o tom jak Paroubek získal nejvíc hlasů.
A co k tomu pan Jiří :
Paroubek také členům ČSSD oznámil, co nyní hodlá dělat. Pochválil se při té příležitosti, kolik dostal preferenčních hlasů.
„Já osobně se budu jako řadový poslanec (za Ústecký kraj – připomenu, že podílem preferenčních hlasů k počtu voličů své strany jsem na třetím místě mezi nově zvolenými poslanci za K. Schwarzenbergem a R. Johnem a Ústecký kraj je pro ČSSD svým volebním výsledkem na 2. místě mezi kraji) dál prát za prosazování programu a politiky ČSSD a své zkušenosti opět napnu ve prospěch příštího úspěchu ČSSD,“ uvedl.
S preferenčními hlasy v tom mám trochu hokej...
http://www.volby.cz/pls/ps2010/ps111?xjazyk=CZ...
Podle toho Paroubek získal nejvíce hlasů, v tom má Medvěd zcela pravdu. Ale jen v rámci Ústeckého kraje... :-/ Takže opět nám vlastně nelhal, pouze použil příslušnou statistiku...
to je pravda, ovšem celkově získalo víc hlasů než on trio socanů a jedno kníže :-D
Navíc tohle je prohlášení samotného druhého vítěze a prvního odstupivšího vítěze expředcedissima Parouba.
I když to vypadá, že doma dostal takovou čočku, že bádá kudy zpátky :-D
Hele, sorry, ale musim se M zastat - vzdyt on to tak psal. Alespon ja to tak po letmem precteni pochopil. 8)
možná se pletu ale podle mě napřed napsal, že Paroubek získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech, je možný že jsem to přehlídl, pak se omlouvám,on má totiž ještě víc příspěvků než já a to se vážně+ nedá zpátky dohledat, navíc se mi to odtud načíta strašně dlouho.
Ale stejně mě pobavilo, jak se během pár hodin z jednoho obhájce Paroubka stal zavilý nevolič Paroubka :-D
Ja ani nectu vsechny diskuse a kdyz staci prirust moc prispevku, jen si to odskrtnu a pak ctu reakce a k nim dohledavam puvodni texty. Takze prehlednout jsem mohl. Ale proste jsem z toho ziskal ten dojem...
Cituji: "Stačí si uvědomit rekordní počet preferenčních hlasů, které získal."
http://www.nakole.cz/diskuse/11550-volby-ii...
Plus diskuze pod tím níže...
Medvěd tam opět "něco" plácl, co není pravda, a pak se z toho jeho tradičním způsobem vykrucuje...
Aha, on to zřejmě "upravil" tím, že počítal jen kraj, ve kterém dotyčný kandidoval... Prostě jako vždy si statistiku napasoval tak, aby mu to vyhovovalo. Zkrátka, i kdyby se socani do parlamentu nedostali, ale Paroubek dostal v ústí nejvíce preferenčních hlasů, tak je vlastně vítěz...
Tak už se nám to začíná po těch volbách rýsovat: Ještě tři "vítězné" strany ani nepodepsaly koaliční smlouvu a už mají jasno, že se začne platit za VŠ studium - fakt výborná metoda proti zadlužování mladých lidí... Na facebooku už se houfují mladí lidé, co volili pravici a přemluvili k tomu bábu i dědu (případně jim schovali občanky), a teď protestují proti tomu, co si sami nadrobili... Výtečná škola života. Nejsem škodolibej, ale přesně tohle potřebovali. Snad si před příštími volbami aspoň přečtou volební programy...
A všimli jste si jak pookřály banky? Jakmile je zažehnáno "nebezpečí", že bude vládnout byť jen středolevá koalice, už dvě z nich (aspoň co vím) oznámily zvýšení nebo (znovu)zavedení bankovních poplatků... Očekávám, že si budou chtít namastit kapsu i další skupiny "potřebných", jako třeba páni domácí, co jim ujídají z chlebíčka důchodci v bytech s regulovaným nájmem, nebo obchodníci s energiemi, co účtují evropské ceny lidem s třetinovým příjmem oproti západní Evropě, mobilní operátoři a další sociálně potřební.
Včera byl zveřejněn vývoj průměrného platu v jednotlivých segmentech ekonomiky. Hádejte, kdo s velkým náskokem vede... Zaměstnanci bankovního sektoru a finančnictví (53.000,- Kč), sektoru informačních a komunikačních technologií (42.600,- Kč) a sektoru energetiky (40.400,- Kč). Je mi někdo schopen vysvětlit, proč v sektoru školství, kde pracuje nejvyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí, je průměrný plat poloviční a dokonce pod celostátním průměrem?
Nejen důchodci ujídají z chlebíčka pánům domácím, nebo ty už jsi v důchodu?
A jestli chceš, aby učitelé měli vysoké platy, tož abychom to školství zprivatizovali. Jako jsi to udělal ty, to by mělo fungovat - počítám, že ty nejsi pod celostátním průměrem?
co se placení na vysokých školách týče, nemám jasno, co je lepší a co není....
Za to, co platíš, většinou dostaneš lepší služby než za t,o co dostaneš od státu zadarmo.
Když za něco zaplatíš, tak i toho víc vážíš a odlifruje to nejpíš včěné studenty a ty, kdo studovat vlatně nechtějí, ale chtějí ještě chvíli nechodit do práce...
Víc lidí si rozmyslí, jestli fakt studovat chce nebo ne. Dnes je mám pocit určitá devalvace VŠ vzdělání. Začíná ho mít kažný, kdo má do zadku díru....
Na druhou stranu by to mohlo odradit od studia ty, kdo by studovat mohli, ale nebudou jen kvůli své sociální situaci, ale to doufám, stejně jako z části dnes budou řešit stipendia, kdy ti opravdu nadaní a opravdu chudí, se k tomu dostanou. Odpadne průměr, což podle mne není žádná ztráta. Ale těžko říct, jestli to tak bude nebo ne...
nevím. nemám v tom jasno.
Jo mladí dostali lekci z demokracie a z toho jak vypadá vláda. Nikdy nejde zvolit toho s kým souhlasíš se vším. Koneckonců se nedohodnou mezi sebou na všem ani menší společenství lidí než státy, ne?
jen jednou jedinkrát za život jsme volil stranu s jejímž volebním programem jsem se ztotožnil absolutně bez výhrad. Někdy v roce 90 nezávislou Erotickou Iniciativu. od tý doby je to vždycky kompromis, stejně jako většina dalších rozhodnutí. Myslíš-li tedy svůj příspěvek tak, že mladí dostali šanci poznat, že každá mince má dvě strany a ve společenství lidí nejde přežít bez kompromisů, pak souhlasím.
Co s ebank týče je to podle mne v pořádku. To my lidé co jim dáváme peníze a platíme poplatky jsme rozhodli jaké budou mít zisky. my jsme souhlasili. nikdo nás nenutil. Nebo snad ano?
Regulovaný nájem: Rozumím ti, ale má to i druhou stranu. Připadá ti normální, že když něco vlastníš a chceš pomocí toho vydělávat (což je snad normální a je lhostejné jestli je to duševní vlastnictví nebo hmotné a je fuk jaký druh hmotného vlastnictví to je), že tvé náklady nikoho nezajímají a jsou ponechány volnému trhu a tvé zisky ti někdo reguluje??? Je to jako bys ty studoval a učil se, abys mohl být učitel a pak ti někdo řekl, že budeš učit maximálně za 5kč na hodinu, protože jinak by to pro tvoje žáky bylo moc drahé.
energie. tam je to jednoznačně chba státu potažmo jejich představitelů. Ceny energetického monopolu nenastavuje konkurenční prostředí, ale státní sektor, který ho vlastní, což je podle tvého soudu nejlepší hospodář....
Mobilní operátoř: Tam je to také v pořádku ne? Jejich zákazníci se rozhodli, že jim takové peníze platit budou a platí. Je to v pořádku. Je to služba a nikdo nikoho nenutí jí používat, když nechce...
Učitel: Platy nastavuje opět ten dle tvého nejlepší hospodář....
O cenách energie se píše v poslední třetině toho článku: http://www.lidovky.cz/topolankovi-pak-zacalo...
Máš můj obdiv, že dokážeš přiznat, že v něčem nemáš jasno. To dokáže málokdo. Nejdůležitější je, že je to základna pro diskusi - na rozdíl od kategorických soudů, zvláště takových, které jsou podloženy jen mlhavou znalostí věci, za to o to bouřlivějšími emocemi.
Tvoje teze, že za to, zač platíš, dostaneš zpravidla lepší služby, než za něco, co dostáváš zadarmo, je v podstatě pravdivá. Ovšem s několika výhradami: Platí to jen pro zboží a služby, jejichž kvalitu jako zákazník nemůžeš ovlivnit. Vzdělání je ale něco jiného. Jak já, tak i moje dcery jsme se pohybovali jak ve státním (bezplatném), tak i v soukromém (placeném) školství, takže můžeme srovnávat.
Kvalita výstupu, tj. přidané hodnoty ke vzdělání klienta (studenta) je v soukromých školách V PRŮMĚRU podstatně horší. Je to dáno několika faktory: Prvním z nich jsou kritéria výběru studentů. Studovat na soukromé škole (absolvovat placené studium) si nemůže finančně dovolit každý, tudíž zákonitě dochází k eliminaci nadaných, leč méně movitých potenciálních studentů. Program stipendií to nezachrání.
Druhým faktorem je odlišná náročnost studia. Nároky na soukromých školách jsou zpravidla výrazně nižší, protože pro školu je důležité, že student platí, nikoli to, jestli se něco naučí. Škola nevyhodí platícího studenta (nezbaví se zdroje příjmů) jen proto, že dotyčný "nestíhá". Prostě raději přizpůsobí (sníží) laťku tak, aby platící student mohl zůstat.
Píšeš, že placení odfiltruje "věčné" studenty. Ano i ne. Ti movitější budou mít i na to "věčné" studium. A v neplaceném školství i ten věčný student stejně nakonec bude muset splnit ta náročná kritéria, kdežto v placeném si škola nedovolí neschopného studenta vyhodit poté, co on či jeho rodina investovala destitisíce či dokonce statisíce korun do dosavadního studia, takže nakonec ten diplom dá i člověku, kterého by se státní (neplacená) škola vůbec nerozpakovala vyhodit.
Toto je také důvod, proč dnešní maturanti podávají přihlášky přednostně na státní školy. Nejen že nebudou muset platit, ale mají záruku, že diplom z takové školy nedostanou jen proto, že z jejich kapes byla škola několik let živa. Na soukromé školy podávají přihlášky především studenti, kteří cítí, že by nestačili na požadavky kladené státními školami - tedy hlavně ti z nich, jejichž rodiče si mohou školné dovolit. Často to také dopadá tak, že na soukromé školy přijdou uchazeči, kteří byli státními školami odmítnuti.
Devalvace vysokoškolského vzdělání je prostě fakt. A je to dáno právě tím, že do školství byl vpuštěn byznys. Pak totiž nerozhoduje, co kdo umí, nýbrž zda a kolik platí. Vývoj v posledních dvou desetiletí je ukázkovým příkladem přechodu kvality v kvantitu, což jsou jak známo spojité nádoby. Před dvaceti lety mělo vysokoškolské vzdělání zhruba osm procent populace, dnes je to více než dvojnásobek. Před těmi dvaceti lety ses ale mohl zpravidla spolehnout, že člověk s diplomem opravdu něco umí. Dnes tomu tak ani zdaleka není.
V podstatě dochází k jakési amerikanizaci vysokého školství. Nemusím snad zdůrazňovat, že velká část vysokoškolsky vzdělaných lidí v USA má znalosti na úrovni našich maturantů, ne-li slabší. Ty špičkové vědecké týmy, kterými se USA tak rády chlubí, jsou převážně mozky nakradené po celém světě. Málokterý špičkový vědec působící v USA je produktem amerického školství.
S úrovní středního školství USA jsem měl možnost se velmi zblízka seznámit v roce 1984, kdy se konala v Praze Mezinárodní matematická olympiáda studentů středních škol. (Pohyboval jsem se v realizačním týmu jako tlumočník - měl jsem na starost delegaci Západního Německa.) Každá země vyslala to nejlepší, co mohla. Americká výprava sršela sebevědomím a naháněla tím ostatním (skromnějším) účastníkům strach. Asi Ti nemusím říkat, jak to dopadlo. Američané odjížděli vlastně s ostudou - skončili poslední, s velkým odstupem od předposledního.
Důvod tohoto debaklu je zcela zřejmý. Americké školství je postaveno na tržních principech. Bezplatné státní školství je prakticky jen pro chudinu - v podstatě jen taková charita. Zbytek populace musí platit školné...
Teď si představ situaci, kdy Tvá rodina nebude mít dost peněz na to, aby Tě udržela na studiích (mohla platit školné). Budeš mít následující možnosti: a) nedůstojnou proceduru, tj. kolotoč ponížených žádostí o stipendium - de facto žádostí o odpuštění školného ze sociálních důvodů, b) zadlužení (svoje a třeba i celé rodiny) co budoucna - s nejistou perspektivou, zdali budeš schopen dluh vůbec splatit, c) odepřeš si vysokoškolské vzdělání.
Srovnáme-li dnešní situaci (nebo raději situaci před deseti či patnácti lety) s takovou perspektivou - co se změní? Bude víc vysokoškolsky vzdělaných lidí? Pochybuju - placení je přece překážka, nikoli usnadnění přístupu. Dostanou se ke vzdělání jiní lidé než v případě bezplatného školství? Určitě, ale nebudou to ti nadanější, nýbrž ti movitější. Bude vzdělání kvalitnější? Velmi pravděpodobně nikoli, neboť kantoři budou mít svázané ruce v hodnocení studentů a v rozhodování o tom, kdo splnil požadavky a kdo ne - viz výše.
Co se týče té lekce, kterou mladí po těchto volbách dostávají a ještě dostanou - ano, doufám, že přijdou k poznání, že volby nejsou počítačová hra, kterou můžou kdykoli ukončit, ale rozhodování s dalekosáhlými důsledky, při kterém nejde o to, že mi je někdo nesympatický kvůli bradavici na tváři nebo kvůli skutečným či domnělým škraloupům na morálním profilu, ale o to, jak politika té či oné strany, toho či onoho politika dopadne na konkrétní lidi. Možná si mladí uvědomí, že sice budou mít v čele vlády politika bez bradavice, s vlídnější tváří, ale že za to oni sami draze zaplatí ve formě školného, jejich rodiče a prarodiče v podobě vysoké finanční spoluúčasti na lékařské péči a nižších důchodů. To jen namátkou, těch negativ bude podstatně víc.
Co se týče bank, tak to rozhodně v pořádku není. Zrovna tak, jako nemůžeš rozhodovat o tom, jaké zisky bude mít ČEZ a jakou cenu za energii Ti naúčtuje, nemáš a nebudeš mít jako klient sebemenší vliv na to, kolik na Tobě vydělá banka. Jediný, kdo je ještě schopen zabránit velkým bankám, pojišťovnám, energetickým společnostem, mobilním operátorům a dalším podobným nadnárodním kolosům v odírání "klientů", je silný stát, tj. politická reprezentace zvolená ve svobodných volbách.
Něco podobného je ten regulovaný nájem. Bydlení je sociální právo, proto zde musí existovat regulace tržních mechanismů. Vlastníkům bytových nemovitostí se (zcela v souladu s tržními principy) může vyplatit pronajímat nemovitosti jen malému počtu velmi bohatých jednotlivců a osud toho zbytku jim bude ukradený. Zde je potřeba omezit vlastnická práva stejně jako jsou omezena v mnoha dalších případech. Například vlastník lesa si s tímto majetkem také nemůže dělat úplně co by chtěl... Soukromé vlastnictví nemůže být nejvyšší hodnotou, musí být podřízeno vyšším hodnotám, jako je stav životního prostředí a sociální práva lidí.
Ano, u toho ČEZu je to chyba státu v tom smyslu, že MÁLO REGULUJE. Nechává tuto státem většinově vlastněnou firmu, aby se chovala v monopolním prostředí tržně...
Nikde nepíšu, že stát je nejlepší hospodář. Jen říkám, že nemusí být nutně hospodářem nejhorším a že z této premisy nelze automaticky vycházet v dalších úvahách. Ale co je nejdůležitější, stát přece vůbec nelze porovnávat se soukromými firmami z hlediska hospodaření. Stát má prostě jiné úkoly. Je to, jako bys porovnával matku na mateřské a vydělávajícího otce podle toho, kdo má větší příjem. Ta matka má prostě jiné úkoly a nesebereme jí peníze jen proto, že jich víc utratí než vydělá. Za prvé je neutrácí jen pro sebe a za druhé většina jejích funkcí není penězi vůbec měřitelná. A totéž platí pro stát.
Ještě k vině státu za nedůstojné platy učitelů. Ano, je to selhání státu. Od pravicových politiků bych něco takového čekal, proto mě víc mrzí, že učitelům nedokázala víc přidat levice.
Ty tu hájíš české školství. Oháníš se tu emerickým školstvím, které je "postaveno na tržních principech". Tohle se říká i o anglickém školství. A nejenom o něm.
Ale že se na českých školách vychovávají vědci, kteří jsou pak v praxi několik let na prd, protože se spoustu praktických věcí musí učit od začátku (škola je to nenaučila) o tom už se moc nemluví. To, že se učí na VŠ zastaralé technologické postupy, o tom se taky moc nemluvi.
Osobně mám zkušenosti se studiem ČVUT a teď v UK (studuji dálkově). To, co jsem se naučil na ČVUT jsem nikdy v praxi nevyužil. Nedělal jsem totiž ve vědeckém ústavu, ale ve fabrice, kde se používali docela moderní technologie o kterých nám na VŠ ani neřekli. K čemu mi je, že si umím odvodit objem goule X způsoby, integrovat a bůh ví co ještě, když to v praxi vůbec nepoužiji (navíc si výsledek vždy najdu). K čemu mi je, že mám v hlavě našprtané technologie, které už se v praxi moc nepoužívají?
Studoval jsem v UK jazyk. Nebylo to šprtání slovíček, poslouchání gramofonu a tvoření přihlouplých vyumělkovaných rozhovorů ve dvojici. Chodili jsme ven. Chodili mezi nás lidi z praxe. Neučili jsme se dle učebnice, ale dle toho, co je třeba. Přístup byl mnohem lepší, než v českých školách.
Teď studuji bakaláře. Ano. Neučíme se matematiku jako na matfyzu. Učí se tam hlavně to, na co je ten obor zaměřen. A to do detailu a hlavně technologie, které jsou aktuální. A hlavě je výuka kladena na praxi. Takže žádné šprtání, ale tvořím převážně tématické úlohy podobné těm v praxi.
Možná emerický, anglický a bůh ví jaký student nemá znalosti jako český student (nemajá, to vím ze zkušenosti), ale zas na druhou stranu tihle lidé více rozumí tomu, co dělají. Jsou lépe připraveni na praxi. Nebiflují se zbytečnosti, ale místo toho se učí to, co opravdu v praxi využijí.
Možná proto jsem se rozhodl studovat v UK.
ano, to co říkáš je také pravda a mohlo by se stát a ze soukromých škol, to cítím. Státní by to ale takhle mít neměly ne? Ty peníze ze školnýho nepůjdou do jejich kasičky, stejně jako moje peníze ze zdravotního pojištění nejdou do zdravotnictví. Půjde to do státní kasy. DO rozpočtu. A z toho se to pak školám zase podle nějakého klíče rodělí.. Takže školy to nebudou mít tak, jak říkáš. Ale studenti budou přemýšlet, jestli fakt ano nebo ne. Ne že si řeknou, tak co, tak já to zkusím... Nebudou zabírat místo těm, co by studovat opravdu chtěli. Mluvil jsem s kamarádem, který nepatří mezi nadprůměrně finančně ohodnocené a on školství vítá. Stejně jako jeho děti-studenti VŠ....
U mě je ta představa jasná a nedokážu s euplně vžít do jiný. Já na VŠ odmítl jít a dost jsem se kvůli tomu hádal s našima, kteří chtěli, abych studoval a že je to škoda, když mám mozek v hlavě atd. atd. Já školu nenáviděl a představa dalších 4 let v ní byla šílená. Raději jsem šel na vojnu, protože byla kratší a ukradla mi méně života. Já těch 12 let ve škole považuju za nejméně svobodné a nejvíce omezující období svého života a rozhodně bych ho nechtěl vrátit. Cokoli bylo potom, bylo lepší...
fajn na lekci máme stejný názor, jen oba doufáme v jiné poučení :-)
no to tedy můžu a mám vliv na to kolik na mě vydělá banka! Buď s tím, jak se mnou banka zachází souhlasím a pak u ní jsem a nebo s ní nesouhlasím a pak u ní nejsem. Zrušit účet není nic těžkého..... Jiná věc je, že většina národa si vždycky raději nechá sr.. ehm vylučovat na hlavu aniž by udělal cokoli než jen nadávala. Kdyby se všichni zvedli a odešli od banky, která podle nich jim bere peníze (totéž mobilní operátor a cokoli dalšího) tak ta banka bez nich logicky zkrachuje a ty ostatní se začnou chovat uplně jinak, protože by je mohlo potkat totéž. Že to ti klienti banky neudělali není chyba banky! To jen znamená, že s tím, jak se k nim banka chová, souhlasí! převedu-li to na pekařství, tak pokud si každé ráno u pekaře kupuju rohlíky, tak mu tím dávám najevo, že mi chutnají. Proč jinak bych si je kupoval? Tedy za předpokladu svobodné společnosti, kdy tě nikdo nenutí pohrůžkou násilí atd.
Bydlení je sociální právo? Proč? když to srovnám s tím lesem, tak to že majitel domu nemůže svůj dům zbourat či nechat bez oprav, protože jeho stav ohrožuje ty, co kolem chodí po chodníku je v pořádku. Tak je to s vlastníkem lesa taky. Potud dobrý. Ale vlastníku lesa, taky nikdo neurčuje za jakou cenu to dříví smí prodat! Jen za jakých pravidel ho může vykácet. Tedy totéž jako u toho domu, že nesmí padat omítka na chodník nemůžeš si postavit hybrid bez stavebního povolení a posouzení statika atd. atd.
jo to je jedna cesta, co říkáš. Málo reguluje. nebo může být ta druhá, tedy že bud eposkytovatelů dejme tomu sedm nebo deset a budou mezi sebou si konkurovat. Tu první cestu, tedy státní podnik a regulace bez vazby na trh jsme tu měli. Já to taky zažil. když pminu rudý kecy, tak to prostě bylo neefektivní.
To je omyl - peníze ze školného budou i ve státním školství příjmem školy. Ale ono moc nejde o to, jestli je škola státní nebo soukromá, ale o to, jestli placená nebo neplacená. Jakmile student bude mít pocit, že PŘÍMO zaplatil (tedy ne např. z daní), nebude požadovat vyšší kvalitu (to by ho mohlo paradoxně dokonce ohrozit), ale naopak ÚLEVY (já vás platím, tak mi nedělejte problémy). Je bohužel smutným pravidlem, že studenti nechodí do školy proto, aby se něčemu naučili, ale aby dostali diplom, titul, osvědčení, certifikát nebo něco podobného. A pokud budou ochotni platit, tak hlavně za tohle. To, že se něco doví nebo naučí, bude (bohužel) spíše něco jako vedlejší produkt. Vezmi si: Kolik lidí by chodilo na VŠ, kdyby na konci nedostali diplom, ale "jen" se něčemu naučili?
Dnešní soukromé školy nejsou nic jiného než obchod s diplomy. Student chce diplom, škola chce peníze. O nic jiného nikomu nejde. Samotná výuka, její obsah, znalosti studentů atd. jsou vlastně jen takové divadýlko. Tohle ve státním školství hrazeném z veřejných prostředků nehrozí. Byla by to totiž korupce. Soukromé (placené) školství tedy vnímám jako maskovanou, leč prakticky legalizovanou korupci.
Jsou prostě věci, které je už z principu výhodné, ne-li přímo NUTNÉ financovat z veřejných zdrojů, aby se zpřetrhaly přímé "obchodní" vztahy mezi poskytovatelem a klientem.
Asi jsem to tu už psal, ale připomenu Ti to: Na jedné soukromé VOŠ jsem na konci semestru měl studenty přezkoušet. Pro mě osobně je to formalita, protože bych byl velmi špatný pedagog, kdybych své studenty neznal a nevěděl už před zkouškou, jaké mají znalosti. Když tedy studenty zkouším, vím předem, jakou známku jim dám, pokud mě příjemně nepřekvapí (pak by samozřejmě dostali lepší). Pokud bych chtěl někoho nechat zkoušku opakovat, musel by to být velmi výjimečný případ, který bych nejspíš stejně řešil už v průběhu semestru.
Pro soukromou školu je ale opakování zkoušek příležitost k dodatečnému výdělku. Dostal jsem pokyn (který jsem samozřejmě nedodržel), že určité procento lidí mám nechat zkoušku opakovat, protože opravné termíny si student hradí sám. O výtěžek se pak škola a učitel dělí rovným dílem. V tu chvíli, kdy jsem tento pokyn - s tímto vysvětlením - dostával, se mi udělalo nevolno a ztratil jsem jakýkoli zbytek iluzí o soukromém školství, pokud jsem ještě nějaké měl.
Jediným kritériem pro přijetí by měly být znalosti studenta a jeho motivace (chuť studovat, zájem o obor), nikoli jeho finanční možnosti. O zabírání místa by se naopak jednalo v OPAČNÉM případě: Studenti z movitějších rodin by zabírali místo schopnějším z nižších sociálních vrstev.
Opět můžu sloužit příkladem ze své praxe. Doučuji několik studentů z jakéhosi "Bankovního institutu". To je škola, kam bohatí rodiče prakticky "odkládají" svoje absolutně nemotivované a často nepříliš inteligentní ratolesti, jen aby jim zajistili formální vzdělání - vlastně jen papír nepodložený znalostmi. Podle toho vypadá jak obsah a kvalita výuky, tak i znalosti studentů. Je to placená soukromá škola, takže hlavním kritériem je schopnost rodičů platit školné. Jsem přesvědčen o tom, že existuje spousta děcek, které by studovaly ochotněji a s lepšími výsledky, ale nestudují, protože na to rodiče nemají.
Nedivím se, že studenti z lépe situovaných rodin školné vítají. Znamená totiž odstranění konkurence. Pokud školné vítá někdo, kdo na to nebude mít nebo se kvůli tomu bude muset zadlužit, brát mu to nebudu, ale z mého pohledu pro to neexistuje jediný rozumný důvod.
Že jsi odmítl jít studovat VŠ je určitě škoda. Jak jsem Tě tady na fóru a při osobních setkáních poznal, s velkou rezervou bys na to měl. Omezující by to bylo pouze v případě, že bys studoval něco, co by Tě nebavilo. Ale je to samozřejmě Tvoje volba a nikdo nemá sebemenší právo Ti do toho mluvit.
S těmi bankami to opravdu vidím trochu jinak. Dnes se bez nějakého bankovního účtu prakticky neobejdeš. Takže stejně u nějaké banky skončíš. Vzhledem k tomu, že v tomto sektoru prakticky neexistuje konkurence (ani nemůže), každá změna banky je jen úkrokem z bláta do louže. Vlastně si můžeš vybrat jen to, KDO a JAK Tě bude odírat. To, co píšeš, by platilo, kdyby existovala konkurence. Ale čisté konkurenční prostředí (zvláště ve finančním sektoru) je čirá utopie srovnatelná se sice krásnými, leč utopickými představami socialistů a (pravých) komunistů.
Ano, pokud vyjdeme z toho, že tržní zákonitosti jsou nedotknutelné posvátné tele, pak máš pravdu - do tohoto hodnotového systému se ŽÁDNÁ sociální práva nevejdou, tedy ani to bydlení. Jenže tato idea dovedená nikoli ad absurdum, ale pouze do praktických důsledků znamená, že neexistuje něco jako společnost - jen prostá suma vzájemně soupeřících individuí, kteří se sdružují maximálně proto, aby si urvali víc práv na úkor těch, kteří se nesdružují nebo jejich sdružení má menší sílu. Tohle ale není moje představa o fungování společnosti.
Stejně jako vlastník lesa nemůže vykácet les, kdy se mu zachce, protože kvalita životního prostředí představuje VEŘEJNÝ ZÁJEM, nemůže ani majitel nemovitosti postupovat v rozporu s veřejným zájmem, kterým je ochrana sociálních práv. Ekologie a sociální práva jsou dva základní pilíře fungování lidského společenství.
Udržení určité úrovně životního prostředí a sociálních práv lidí je CÍL. Kdežto tržní principy nemohou být cílem samy o sobě, nýbrž pouhým PROSTŘEDKEM k dosažení nějakých cílů. Politika současné pravice (nejen české) tyto hodnoty zaměňuje a převrací. Výsledkem pak je, že OBĚTUJEME jak životní prostředí, tak i sociální práva rostoucí části populace na oltář TRHU. Ekonomika se stává cílem a samoúčelem - a už dávno neslouží svému původnímu účelu uspokojování potřeb, nýbrž se stává prostředkem ovládání většiny menšinou.
Nejsem proti samotnému principu nájemního bydlení, ale do tohoto sektoru ekonomiky nemůže vpustit trh bez jakékoli regulace - stejně jako nelze vpustit trh do ochrany lidského zdraví, do školství, do hospodaření s přírodními zdroji apod. V každé z těchto oblastí MUSÍ fungovat určitá míra regulace.
Tvůj příměr bych možná lehce poopravil. Ano, nelze předepisovat, za kolik prodat dřevo, nýbrž jen podmínky, za kterých lze kácet. Předmětem ochrany je ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. U nájemního bydlení je to skutečně podobné. Jen předmětem ochrany (a regulace) není ta nemovitost, nýbrž nájemník a jeho SOCIÁLNÍ PRÁVA.
Souhlasím s Tebou, že míra regulace za komunistů byla obludná, ale to zdaleka neznamená že správnou cestou je opačný extrém. Určitá míra (státní) regulace je prostě nutná. Můžeme se v určitých mantinelech přít o tuto míru, ale bojovat proti JAKÉKOLI regulaci je stejná zhovadilost (Tobě nic takového nepodsouvám) jako absolutní regulace, jakou známe z období "reálného" socialismu.
ad doučování: a nemyslíš si, že na doučování chodí PRÁVĚ ti slabší studenti?!?
ad banky: v ponděli mi volali z jedné nejmenované banky, zda si u nich nechci zřídit osobní účet. Za určitých podmínek (která splňuji) je vše zdarma, dokonce mi nabídli převod veškerého nastavení stávajícího účtu (inkasa, trvalé příkazy apod). To, že jsem to neuvyužil je mé rozhodnutí. A nejsem ty, takže nenadávám na vydřidušské podmínky té mé stávající banky...
Na nějaké doučování podle slov mých klientů chodí prakticky všichni, protože jim škola neposkytuje dostatek informací a vědomostí. Ke mně chodí naopak ti lepší, kteří nechtějí jen prolézt, ale SKUTEČNĚ se něco naučit.
Že ti volali z nějaké banky, znamená jediné: Mají nedostatek klientů a za každou cenu shánějí jiné. Určitě ti nevolali proto, abys ty vydělával na nich, nýbrž proto, že to mělo být výhodné pro ně. Takovýchhle telefonátů odmítám několik měsíčně. Fakt mě dojímá jejich péče o blaho mých aktiv.
"Na nějaké doučování podle slov mých klientů chodí prakticky všichni, protože jim škola neposkytuje dostatek informací a vědomostí."
Tak to vypadá, že to naše školství není až tak úžasné, jak nám tu všude cpeš do hlavy.
Když jsem vylezl ze školy, taky jsem musel začít chodit do jazykovky, protože jsem sice měl 2 Zk z AJ na škole, ale uměl jsem prd.
Psal jsem o konkrétní SOUKROMÉ škole.
OK....reagoval jsem na ty prispevky pod hekynenem....az ted ctu, ze je to reakce na soukrome skoly.
Mimochodem. Jsem na soukrome skole, platim si ji a nemyslim si, ze bych to mel lehke a ze mi daji diplom jen za to, ze jsem jim dal penize....
ad banka. Uz nekolik let mam ucet u nejmenovane banky a vse mam zdarma. Naopak. Nedavno jsem cetl, ze na cesky trh vstupuje dalsi banka, nabizejici vedeni uctu zdarma. Takze konkurence je a bude.
Naopak uz jsem nekolik let u jmenovane banky (CS) a tam platim jak prase. Ale je to ma volba, protoze tenhle ucet ma docela zajimavou historii a na prepazce mi kde co dovoli. Za to mi to stoji. Ale neni preci problem jim to zrusit a jit tam, kde je to levnejsi.
Takze tu nebrec. Moznosti jsou.
Z hlediska hospodaření nesmyslně odmítáš srovnávat stát se soukromými firmami. Přitom je zcela zjevné, že z hlediska hospodaření by stát měl být ještě mnohem zodpovědnějším hospodářem, než soukromé firmy. Protože na něm(nejen)ekonomicky závisí nesrovnatelně více lidí.
Já zase z hlediska hospodaření důrazně odmítám tvoje nesmyslné srovnání státu s matkou na mateřské dovolené. Stát od nikoho nedostane mateřskou dovolenou ani přídavky na děti. Stát nemá partnera, který mu nosí domů peníze. Takže stát by za žádných okolností neměl utrácet víc, než vydělá. Kdyby stát hospodařil dle tvého, nemohl by časem podporovat ani ty nejpotřebnější, např. svobodné matky na mateřské dovolené.
A není náhodou možné, že třeba soukromým školám státní školy konkurují tím, že jsou zadarmo? To totiž ve skutečnosti deformuje celý trh. Státní škola dostane peněz, kolik potřebuje, zatímco soukromý konkurent musí vybírat školné. Jelikož navíc se dělají přijímací zkoušky (resp. dnes jakýsi test dispozic ke studiu), je zřejmé, že soukromou školu navštěvují ti, kteří zkoušky neudělali, a musí si platit školné. Přitom řešení by bylo tak prosté: nastavit všem stejné podmínky.
Přes to všechno, jak jsi nám tu vykreslil katastrofální americké školství, je v USA vysoká životní úroveň (ponechme teď stranou zda ji měřit tvrdým HDP na hlavu nebo nějakými soft metodami). Přinejmenším má nejvyšší imigraci, jediná země soustavně přijímající ekonomické imigranty, a z USA ven nikdo moc neemigruje. Zjevně pumpovat stání peníze do školství, ani vyhrát mezinárodní matematickou olympiádu není pro blahobyt / kvalitu života důležité. (BTW kvalifikace na mezinárodní matematickou olympiádu jsem se zúčastnil rovněž. Ve skutečnosti je to asi 10-15 vět/definic/důkazů, které jsou zaobaleny do slovního zadání, jde jen o to se je nabiflovat, a pak stihnout v určeném čase identifikovat princip a načmárat výpočet nebo důkaz na papír. Nic co by k něčemu v životě bylo. To alespoň věci z fyzikální olympiády se hodí dodnes, takové ty momenty síly, valivé odpory, co tu Mlok občas tak krásně vysvětluje;-).
Obviňovat USA z krádeže mozků je sprosté. Nebo snad agenti C.I.A. obcházejí školy a unášejí z nich studenty? Ne. Vědecké (a z velké části soukromé) společnosti těmto lidem svobodně nabízejí pracovní podmínky, a tito je svobodně přijímají. Je snad vina Američanů, že Česká republika nutí traktoristu Frantu a Máňu z kravína platit vzdělání odchozích studentů? Nene, pokud chceš do vyvážet naše znalosti, pěkně plať školné. To je imho jediný sociálně spravedlivý szstém.
V USA je katastrofální školství?!? Byl jsem tam na stáži na univerzitě a po návratu jsem se rozhodl NEJÍT (nepokračovat) na českou vysokou, protože jsem pochopil, že naše školství mi nic do života nedá. Raději jsem šel bouchat do klávesnice počítače a přivydělával si jako tlumočník, překladatel a doučoval jsem AJ (jéé, kdeže ty sněhy jsou, dnes už bych se anglicky asi moc nedomluvil).
Mám několik známých, co studovali nebo studuji v USA, UK, Francii a tak nějak všude. Když dojde řeč na školy, všichni se tak nějak shodneme na tom, že české VŠ "vyrábějí" vědce. Tohle nejsou VŠ pro praxi a běžný provoz, ale VŠ pro vědecké ústavy.
Ano. Je krásné mít dobré vědce a já jsem na ty české hrdé, ale co ti ostatní? Přes noc nabiflovat vědátorskou teorii, druhý den ráno vyplivnout u zkoušky a večer nevědět nic. Co takovej člověk bude v praxi? Učit se 90% věcí od nuly.
Záleží na tom, co si od vysokoškolského studia slibujeme. Pokud od toho očekáváš jen zvýšení prodejnosti své pracovní síly na trhu práce, pak mluvíme každý o něčem jiném. Protože pokud by vysoké školství mělo fungovat jen jako dodavatel kvalitní pracovní síly, považoval bych to za neuvěřitelnou degradaci vzdělání.
No, ale upřímně řečeno - tohle snad je hlavní role vzdělání, ne? Řečeno tvým jazykem - aby stoupla užitečnost dotyčného jedince pro "společnost", což jinými slovy znamená i jeho uplatnitelnost na trhu práce. Ty vidíš úlohu vzdělání v čem?
Zvyšovat prodejnost pracovní síly na trhu práce je jen jeden z mnoha úkolů (vysokého) školství. A možná ani ne ten nejdůležitější. Rozhodně jeho funkce ale nelze redukovat pouze na to.
Mimochodem - užitečnost jedince pro společnost ani zdaleka není totéž jako prodejnost pracovní síly na trhu práce. Mám doma manželku, jejíž hodnota na trhu práce je dnes takřka nulová. Přesto je to ten nejužitečnější člověk v mém okolí (nejen pro mě a mé děti). A z velké části za to vděčím i faktu, že vystudovala vysokou školu.
A které jsou ty další úkoly? Aspoň jeden?
Samozřejmě, že užitečnost jedince není dána JEN jeho prodejností na trhu práce. Nicméně k té "netržněpracovní" užitečnosti není potřeba VŠ vzdělání. To, že díky vystudování vysoké školy žena zvládne lépe pečovat o domácnost a děti mi přijde hodně přitažené za vlasy... (Upřímně řečeno mi třeba i tohle přijde jako argument pro zavedení školného. Podle mě člověk, který vystudoval VŠ, aby pak zůstal doma, po dobu studia zabíral místo někomu, kdo by vzdělání využil. Pokud si je bude - alespoň zčásti - platit, proč ne. Ale stát by podle mě opravdu neměl vyhazovat peníze na výrobu vysoce vzdělaných žen v domácnosti.)
Vysokoškolské vzdělání samozřejmě není pro působení v domácnosti nezbytně nutné, ale určitým způsobem užitečné může být pro výchovu dětí. V případě mé rodiny se to rozhodně potvrdilo. Právě proto si nemyslím, že manželčino vysokoškolské studium by měly být vyhozené (veřejné) peníze. Za prvé v době, kdy studovala, ještě nevěděla, že se této profesi nebude věnovat, za druhé jí nabyté znalosti rozhodně pomohly při výchově dětí a jejich vybavení do života.
Co mě ale od některých jiných diskutujících vyloženě uráží, je, že automaticky nazývají (moji nebo jakoukoli jinou) ženu v domácnosti "služkou". To je výraz maximálního pohrdání jednou z nejdůležitějších a nejodpovědnějších činností, kterou si dokážu představit. Zvládání chodu domácnosti spojené s výchovou dětí vnímám jako druh manažerské činnosti s velmi vysokou mírou odpovědnosti.
A už vyloženě drzé a hlavně hloupé mi připadá, když někdo bez jakékoli znalosti okolností autoritativně prohlásí, že jsem si ze své vysokoškolsky vzdělané ženy despoticky UDĚLAL služku. Je to přesně naopak: Zůstat v domácnosti a pečovat celodenně o děti bylo PŘÁNÍ mé ženy a já jsem jí v tom VYHOVĚL, PŘISTOUPIL jsem na to a UMOŽNIL jí to. A to přesto, že to pro mě znamenalo velké břemeno navíc, které jsem tím na sebe dobrovolně vzal. Živit z jednoho příjmu pětičlennou rodinu (a ještě podporovat manželčinu extrémně chudou matku) z jediného příjmu rozhodně nebylo snadné.
Výchova dětí ale byl a je hlavní cíl a smysl mého manželství. Tento postoj jsme s manželkou vždy sdíleli OBA a tomu jsme podřídili vše ostatní. Rozhodně si ale nemyslím, že by kvůli tomu manželčino studium na vysoké škole bylo zbytečné. Přinejmenším se zúročilo v našich dětech. A vůbec nepochybuju o tom, že se to společnosti v nějaké podobě vrátí.
Předesílám - nic mi po tom není, je to váš život a pokud uspořádání oběma vyhovuje, nic mi po tom není. Ale když už sám cítíš potřebu to zdůvodňovat, tak by mě zajímalo, do jakého věku je potřeba děti vychovávat tak intenzívně, že se tomu podřizuje vše ostatní?
(Pokud bys uvedl argument, že manželce se do práce nechce a tobě zase vyhovuje mít fullservice i za cenu toho, že materiální zabezpečení je jen na tobě, dál bych se neptala, bylo by to taky jen vaše věc. Ale pokud se odvoláváš na potřebu výchovy dětí, tak mě to fakt zajímá.)
Potřeba zdůvodňovat tento krok vznikla jeho záměrnou dezinterpretací ze strany zmíněných diskutujících. Jinak do toho opravdu nikomu nic není. Vzhledem k tomu, že se ani já ani manželka v tomto ohledu nemáme za co stydět, nemám sebemenší problém na podobné otázky odpovídat.
Doba, po kterou existovala skutečná potřeba děti vychovávat tak intenzivně, že rodina "obětuje" jeden příjem, se řídila samozřejmě věkem nejmladšího dítěte. Přesné číslo asi nevysypu, ale například v pubertálním věku to asi už úplně nutné nebylo.
Když jsme se k tomuto řešení rozhodovali, oba jsme mlčky předpokládali, že vznikne natolik dlouhá "pauza", že by nástup do práce byl obtížný, tudíž jsme počítali s tím, že pokud by po tom z nějakého důvodu vyloženě netoužila, do práce ani potom nemusí. Ne že by nesměla nebo že bych jí v tom jakkoli bránil. Prostě se ve své roli zabydlela natolik, že jí to tak vyhovovalo a nadále vyhovuje. Zůstala tedy proto, že to bylo MOŽNÉ, nikoli proto, že by to bylo NUTNÉ.
Dá se to tedy skutečně nazvat i tak, že se manželce už do práce nechce a že mně (a dětem) to tak skutečně vyhovuje. Neznamená to, že bych doma s ničím nepomáhal. Zvláště když je méně zakázek a mám víc času, podílím se na chodu domácnosti. V době, kdy jsem učil od šesti od rána do půl desáté večer (někdy i bez pauzy na oběd), jsem toho doma samozřejmě moc neudělal.
Ale zpět k původnímu tématu: Myslím si, že i ve "vyšším" věku těžily dcery z toho, že mají maminku vysokoškolačku a že měly dobré a perfektně fungující rodinné zázemí. Rozhodně si taky nemyslím, že by bylo třeba jakkoli (například zaváděním školného) omezovat přístup ke vzdělání dívkám jen proto, že by se v budoucnu mohly třeba rozhodnout dát přednost rodině a nevyužívat nabytých znalostí a dovedností v povolání...
Vzdělání tedy nepovažuju za pouhou investici do pracovní síly, kterou je nutno zúročit v podobě výkonu nějakého povolání a vyděláváním peněz. Kdybychom na to takhle pohlíželi, začala by být velká část studijních oborů zcela "zbytečná" - vlastně všechny, které by nevykazovaly dostatečně rychlou návratnost investice na trhu práce. Bohužel se tento primitivní přístup pravice ke vzdělání a vědě už naplno projevuje ve vztahu k Akademii věd...
Proč to označuješ za primitvní postup pravice proboha? Myslíš, že levice tohle nedělá ? Zároveň příliš generalizuješ.
Část akademiků proti změnán neprotestuje, vítá je a jen upozorňuje na některé detaily,které se jim nelíbí. Reformou nejsou ohroženy celé obory, ale jen a pouze konkrétní vědci, kteří prostě nepracují tak jak je to ve světě zvykem. Čili když nemají výsledky tak se nezruší obor ale nastoupí jiný vědec. A o tom to celé je.
Prostě se nám zde s vaničkou vyleje i dítě a udělala to pravice a basta fidl . To že o změně systému se rozhodlo za vlády ČSDD na to se vykašleme, že ?
Ps : Navíc Akademie věd pokrývá jen asi 1/3 patentů v ČR a stojí jen asi za 38 procenty citací ve vědeckých mezinárodních časopisech....
Tenhle obrat mě zaujal
"...Když jsme se k tomuto řešení rozhodovali, oba jsme mlčky předpokládali, že vznikne natolik dlouhá "pauza", že by nástup do práce byl obtížný..."
O něčem se rozhodovat a přitom mlčky předpokládat, to mi teda nějak hlava nebere...
No, je ale fakt, že v tomto směru jsem zcela jiná.
Moje děti byly malé ve 20.s toletí, takže šly od 3 let do školy a já do práce. Nějak mě ani ve snu nenapadlo, že bych ve 25 letech byla na tom tak, že se nezaměstnám nebo že by prostě moje 4letá pauza měla vliv na to, že bych snad zapomněla pracovat.
Nehledě na to, že já šla na mateřskou krátce po maturitě na nástavbě, takže jsem vlastně před dětmi ani nepracovala.
A je také fakt, že moje děti se vyvíjely naprosto normálně, takže mě nikdy ani ve snu nenapadlo, že bych se o ně musela nějak intenzivněji starat v době, kdy už mohli do školy a následně do školy.
A také mám naprosto čisté svědomí, co se výchovy mých dětí týká...
Moje děti byly malé hlavně za komunistů. Tedy v době, kdy pomyšlení na vysoký příjem bylo z říše snů. V polovině roku 1989 byl můj hrubý příjem z hlavního zaměstnání 2500,- Kč. Rozhodli jsme se tedy pro variantu úsporné spotřeby, aby manželka mohla s dětmi zůstat doma a plně se jim věnovat. To jsme samozřejmě ještě netušili, jaký obrat vezme politická situace. Ale myslím, že tyto události už na našem rozhodnutí nemohly nic změnit.
Každopádně si nemyslím, že by na manželčině rozhodnutí zůstat doma a věnovat se dětem bylo něco špatného. Na takové rozhodnutí má každá matka právo. Zrovna tak, jako já neodsuzuju rozhodnutí některých matek posílat tříleté děti do školky, očekávám, že nikdo nebude kritizovat rozhodnutí mé ženy zůstat se třemi dětmi doma a do školky je posílat jen na půl dne až rok před nástupem do školy.
Medvěde, nedělej ze sebe socku. V roce 1989 byl příjem 2500 docela slušný na úředníka.
V té době měl vysokoškolák po nástupu do práce tabulkových 1250,- ostatní necelých 1000 Kč.
To byl naprosto normální příjem.
Já jsem šla do práce právě z finančních důvodů, protože dva platy jsou více než jeden a přijde mi logičtější, že když chci zaopatřit rodinu, tak se snažím víc vydělat než že se zaujmu úspoorné opatření v tom, že jeden zůstane doma.
To mi hlava poněkud nebere, ale po pravdě, ani netoužím po tom to pochopit, takže mi to proboha hlavně nevysvětluj.
Jak jsem psala - jsem jiná a pokud mám dvě ruce tak se s nimi budu živit. Sedět doma a nechat se živit není můj šálek kávy...
Tak předně: V roce 1989 byl nástupní plat vysokoškoláka zhruba 1.700,- Kč (tuším sedmá platová třída). Plat 1250,- Kč neměl tehdy ani středoškolák. Platy kolem tisícovky byly naprostou výjimkou i u lidí bez jakéhokoli vzdělání. Plat 2.500,- hrubého byl zhruba průměrný příjem v rámci celého Československa. Vaše čísla odpovídají zhruba stavu na konci 60.let.
"Sedět doma a nechat se živit..." - Tato slova nevyjadřují příliš úcty k práci v domácnosti. Spíš pohrdání. Čekal bych je spíš od machisticky založeného chlapa nebo od nějaké potrhlé feministky.
Tak nevím kde se stala chyba... Máte oba dva už takovou sklerozu nebo jsem měl jenom štěstí ? :-)
Protože: do své první práce jsem nastoupil v září 1989, svoji první výplatu jsem tedy dostal v říjnu, 1947 Kč přesně, čistého... S obyč maturitou a ve státním podniku s tabulkovými platy...
Vzhledem k tomu, že si zakládám na své paměti, tak vím stoprocentně dva údaje. V roce 1962 (kdy jsem uvažoval o přerušení studia ohledně nabídky finančně zajímavého místa) byl nástupní plat absolventa VŠE 1.190,- Kčs. V roce 1989 jsem bral plat 4.300,- Kčs hrubého (jako dělník v chemickém průmyslu). Tato částka byla včetně příplatků za nepřetržitý směnný provoz a rizikového příplatku.
Sklerózu má nejspíš Radka nebo je o dvacet let starší než o sobě tvrdí. Tvůj plat přesně odpovídá tomu, co jsem psal. Já jsem nastupoval po vysoké škole v srpnu 1985 za 1.700,- Kč hrubého plus 10% prémií vyplácených čtvrtletně, takže za 1870,- Kč hrubého. Moje první výplatní páska obsahovala číslo 1.500,- Kč. Ty dvě stovky byly daně. Těch 2.500,- Kč měsíčně jsem měl od února 1989 poté, co jsem při přechodu do nového zaměstnání (z výzkumu do školství) šel o tři stovky dolů.
V této debatě ale nejde o to, abychom se trumfovali tím, kdo si lépe pamatuje svůj nástupní plat, ale o to, že při platu zhruba na celostátním průměru bylo tenkrát vůbec možné nechat manželku doma se třemi dětmi. Dnes by to v Praze možné nebylo, protože bych z čistého průměrného platu zaplatil tak maximálně tržní nájemné s energiemi. A to počítám tehdejší velikost bytu 48 m2.
Psal jsi, že středoškoláci neměli ani 1250... Tak jsem to chtěl poopravit.
S tím koncem ale celkem souhlasím, tenkrát jeden průměrný plat stačil celé rodině, i když byla žena momentálně doma s dětmi. Dnes je to docela problém, i když maminy od státu dostávají docela slušnou mateřskou. To v době kdy jsem byl mimino snad ani ještě nebylo... Alespoň to tvrdí moje máma.
V té době bylo možné nechat doma manželku se třemi dětmi, ale bylo to neudržitelné. Hospodářství jako celek to nebylo schopno do budoucna ufinancovat. Celá země byla vnitřně stále více zadlužená, nekonkurenceschopná atd. atd. Měli bychom se bavit o tom, co je dlouhodobě ekonomicky reálné a ne o tom, co by se lidem jako je Medvěd (nebo já) líbilo. A za co dodnes splácíme dluhy.
Myslel jsem tím, že měl VÍC. (Tak nízký plat - 1.250,- Kč neměli ani středoškoláci...). Asi jsem se vyjádřil nejednoznačně.
S tou mateřskou máš pravdu. Co mě ale opravdu hodně štve je plánované zrušení porodného. Stát tím mimo jiné vyjadřoval poděkování a úctu matkám, které daly přesnost mateřství před kariérou a vyděláváním peněz. Když už nic jiného, tak vychovávaly příštího plátce daní a vzdaly se velké části své životní úrovně oproti ženám, které se rozhodly zůstat bezdětné a žádného plátce daní nevychovat. Proto se taky dost lišila míra zdanění. I tohle chce současná pravice změnit.
Nejmarkantnější je to v (průběžném) důchodovém systému. Rodina s dětmi má nižší příjem na osobu než bezdětný pár. Má nižší životní standard a daleko méně možností odkládat si peníze na stáří. Bezdětní manželé mohou OBA pěstovat svou kariéru, dosahovat tím pádem vyšších příjmů a do budoucna vyššího důchodu, který se jim bude vyplácet z daní potomků těch "nezodpovědných", co si pořídili dítě.
Z těchto důvodů bych bezdětným napařil podstatně vyšší daně a sociální pojistné. A ne že budu ještě odbourávat poslední sociální výhody, které rodiče dětí ještě mají. Celá ta pravičácká asociální logika je postavená na hlavu. Nezbývá než doufat, že na to lidi časem přijdou.
No ale v době, kdy tedy ten bezdětný pár se věnoval kariéře, tak zase ze svých daní a pojistného přispíval na obživu tehdejších důchodců více než ta "dětná" rodina. Oni do systému zaplatili víc tak jako tak, tak jaké ještě další daně a pojistné jim "napařovat" a proč? (A to nemluvím o tom, že u některých párů vrazili oni do nezdařených pokusů o umělé oplodnění více peněz, než já do tří dětí.)
Teoreticky se mi líbí princip, že by člověk dostával nějakou základní část důchodu odvozenou od jeho minulých výdělků a další část odvíjející se od pojistného placeného do systému jeho dětmi. Nejsem si ale jista, jak by to technicky mělo vypadat - kdysi jsem měla na stole k "soukromé oponentuře" poměrně hotový návrh - a ten byl vyloženě neproveditelný pro šílenou byrokratickou náročnost.
Nastupovala jsem do práce po mateřské v lednu 1989, ve 25 letech, bez praxe, se dvěma maturitama a dostala jsem nástup 1400. Kdosi z mých známých mi tehdy řekl, že jsem na tom lépěji než vysokoškolák.
V roce 1990 jsem měla plat 2.300, protože mi zkumulovali funkce. Bylo to víc, než třeeba brala kamarádka po 6ti leté praxi.
Můj manžel bral tehdy asi 4000, ale pracoval jako jeřábník a řidič u Metrostavu, kde byly u dělnických profesí platy víc než slušné.
Takže asi tak...
Tak to vás tahal za fusekli. Těch 1.400,- Kčs odpovídá, ale to srovnání s vysokoškolákem ne. Těch mých 1.700,- Kčs bylo už v roce 1985 jako nástupní plat vysokoškoláka minimum. Míň než v dřevařském výzkumu (nešlo o strategické odvětví) už nikdo nebral. Třeba v ČKD bych býval měl kolem dvou tisíc, navíc s perspektivou dost rychlého růstu.
Ty vaše původní čísla (1.250,- Kčs nebo 1.000,- Kčs) byly v té době zcela mimo realitu.
Já nevím, jestli primitvní přístup pravice...
Mně upřímně řečeno přijde asociální tvá myšlenka, že VAŠE dcery těžily z toho, že mají maminku vysokoškolačku, takže je samozřejmě v pořádku, že její vzdělání platil stát...
(I když o hodnotě vzdělání, kde se po pár letech přetržky už "mlčky předpokládá" že z něj nezbylo nic, co by bylo v praxi uplatnitelné, bych dost pochybovala.)
Já nevím, pořád se oháníš tím sociálním cítěním, jak bychom přece se měli starat třeba o lidi, co nemaj v hlavě dost na to, aby poznali, že se zadlužují u lichvářského věřitele atd. Ale aby ti lidi s málem v hlavě spoluplatili vzděláním chytřejším, to ti fakt přijde v pořádku?
Už jsem tu psal (a myslím, že jsem s tím názorem nebyl osamocen), že z vysokoškolského studia těch, kteří na to mají schopnosti, těží celá společnost. A to nejen prostřednictvím pracovního trhu.
O hodnotě manželčina vzdělání nepochybuju ani na minutu, neboť se o ní dnes a denně mohu přesvědčovat. Zaměstnatelnost nějaké osoby a hodnota jejího vzdělání nejsou totéž. Tohle je totiž přesně to, co kritizuju na pravicovém uvažování: Takto uvažující lidé degradují vzdělání pouze na zvyšování šancí na uplatnění v rámci pracovního trhu. Já tohle dokážu odlišit a oddělit, proto jsem schopen si vážit manželčina vzdělání a přesto o ní prohlásit, že její uplatnění na trhu práce je více než problematické.
Sociálním cítěním se skutečně oháním dost často. A v diskusi o zadlužování domácností a zneužívání důvěřivosti a naivity zvláště starších lidí jsem skutečně na straně těch "naivních". To, že se vzdělání těch, kteří na to mají schopnosti, hradí z daní VŠECH, tedy i těch, kteří ty schopnosti nemají, mi přijde skutečně v pořádku. Rozhodně je to lepší, než aby se vzdělání dostávalo jen těm, kteří na to mají nebo jsou ochotni kvůli tomu riskovat zadlužení do budoucna.
K druhému odstavci - ANO, vzdělání a hodnotu lidí, včetně jejich pracovního uplatnění vždycky uměla líp ocenit levice, než pravice. Však vzpomeňme jen na různé ty inženýry, doktory, filosofy, herce, nebo právníky, pro které ještě nedávno jednoznačně vládnoucí levice nacházela uplatnění například v kotelnách... :-)
Ale zase tehdá mohli být prezidentem truhlář, kameník, strojní zámečník............
O ministrech raději nemluvě - opravdu neomezené možnosti pro každého (vybraného).
Soudruhovy úvahy patří do tématu vtipy XXX, že se na něj už nevybodnete.
PS. abych kameníkovi nekřivdil, že byl úplně blbej, amatérsky fušoval do mikroelektroniky a zcela sám vynalezl "celovodič" :o)))
Zaujala mě tahle část věty "...z vysokoškolského studia těch, kteří na to mají schopnosti, těží celá společnost..."
Můžeš mi prosím říct, jak z toho těží celá společnost.
Nevím, jaké to bylo, když si studoval ty, ale mohu ti říct, jak vypadá VŠ studium dnes.
Je to poklus. Nemáš čas se nic pořádně naučit. Jak už jsem psala jinde - objem studia je stále vyšší. Během přednášek se rychle snažíme sehnat potřebné materiály, pak do sebe něco rychle nasuneme a po zkoušce to zase rychle zapomeneme.
Laboratorní úlohy jsou tak složité, že izkušení programátoři z praxe si s nimi velmi těžko poradí.
Takže co mě se týká, společnost po mém studiu ze mne nevytěží rozhodně nic. Možná se dopracuji k nějakému titulu, ale pochybuji, že někdy někoho bude zajímat, jakouže VŠ jsem vystudovala a pokud ano, bude stačit říci kouzelné slůvko ČVUT... Směr už bude každému šumák...
Také jsem netušila, do čeho jdu, když jsem začala studovat, ale musím konstatovat, že tohle jsem teda ani omylem neočekávala.
Je to prostě jen závod s časem. A to neuvěřitelně rychlý závod. A rozhodně to není o tom, že by někdo měl snahu nás cokoloi naučit. Každý profesor si odkecá svoje, odzkouší nás, odškrtne si nás a přijíždí další metro s novou várkou...
Opravdu nelze srovnávat dnešní VŠ s dobou, kdy jsi studoval ty. To vidím i na svých známých, kteří mi pomáhají s různými úlohami nebo mají s VŠ studiem něco společného.
Studium při zaměstnání je samozřejmě nutně poklus. A bylo tomu tak vždy. Zvlášť pokud dotyčný/dotyčná musí zvládat ještě domácnost. Je to jeden z důvodů, proč si myslím, že školné je zvěrstvo. Ve stejném poklusu pak budou de facto taky při zaměstnání studovat i denní studenti.
Studium na různých vysokých školách bylo vždy různé. Na technikách, ale také na VŠE to byla vždy jen "továrna na absolventy". Učitelé o svých studentech prakticky nic nevěděli, studium bylo takřka anonymní. Na humanitních oborech tomu bylo a dosud je zpravidla jinak. Rozdíl tedy nevidím v tom, KDY člověk studoval, ale CO a KDE studoval.
Znova opakuju: Když vidím, kdo všechno se dnes honosí nějakým titulem z vysoké školy, obchází mě hrůza. Vzdělání prochází procesem neskutečně rychlé devalvace: Co dříve bývalo výhodou, když to člověk měl, stalo se normou a stalo se nevýhodou, když to člověk nemá.
Dřív bývalo vysokoškolské vzdělání vstupenkou do jakési "lepší" společnosti. Za prvé proto, že ho mělo jen relativně malé procento lidí, za druhé proto, že diplom býval podložen skutečnými znalostmi. Dnes má VŠ diplom (s malou nadsázkou) prakticky každý, kdo umí číst, psát a trochu počítat. (Původně jsem chtěl napsat "každý kdo má do p....e díru.)
Aby nedošlo k omylu, neříkám, že KAŽDÉ studium je nenáročné, ale přibývá lidí s VŠ diplomem, kteří by ještě před dvaceti lety stěží udělali maturitu na gymnáziu. K těm, kteří si ten diplom zaslouží, prostě přibyli další, kteří na to při vší úctě nemají.
To, že skokově přibylo vysokoškolsky vzdělaných lidí, zdaleka ještě neznamená, že se zvýšila vzdělanost naší populace. Spíš naopak. Je jen logické, že pokud má požadavkům na získání VŠ diplomu vyhovět víc lidí, musí jít dolů úroveň požadavků.
Promiň, ale opravdu nemůžu souhlasit s tím, že pokud se TY můžeš dnes a denně přesvěčovat o hodnotě manželčina vzdělání, takže z toho těží celá společnost...
Navíc - ty pravicové a levicové "hodnoty" máš vyloženě přehozené. Levice vždy uznávala hlavně práci (a to dokonce ještě přednostně dělnickou). Nejen u nás, ale i v ostatních socialistický státech byla, popř. je, téměř stoprocentní zaměstnanost žen.
Zatímco vzdělání bez praktického uplatnění coby "hodnota sama o sobě" bylo výsadou majetné honorace. Sňatečnou hodnotu slečny z bohaté rodiny zvedalo, pokud uměla hrát na klavír a k tomu francouzsky. Levicové je v tom tvém pojetí akorát to, že na rozdíl od té honorace, ty to "vzdělání bez uplatnění na pracovním trhu" chceš nechat zaplatit jiným.
Levice vždy uznávala práci jako tvorbu hodnot. Že preferovala práci fyzickou, bylo dáno mimo jiné trochu odlišnou dobou, na kterou narážíš.
Ale postřeh je to dobrý. Já mám opravdu pocit, že si pravice a levice za posledních třicet let v lecčems vyměnily role. V každém případě sociálně-demokratická levice dnes (a evropská soc.-dem. levice i dříve) hájí zájmy tvůrců hodnot, tj. hlavně zaměstnanců, drobných podnikatelů (střední a nižší střední třídy), pravice pak zájmy finančního a průmyslového kapitálu, spekulantů a rentiérů, zaměstnanců na vysokých manažerských funkcích čili vyšší střední a hlavně té nejvyšší příjmové a majetkové třídy.
Masové zaměstnávání žen, ke kterému došlo hlavně po Druhé světové válce, považuju za velké sociální neštěstí. Ne proto, že bych ženám nepřál možnost budovat kariéru, vzdělávat se atd., ale proto, že jejich původní příjmový vklad, který přinášely do rodiny, se nejpozději od poloviny sedmdesátých let vstřebal, tj. stal se součástí normy, takže co před válkou stačil uživit jen muž, na to museli v osmdesátých letech pracovat už oba rodiče. Jistě můžeš namítnout, že životní standard v osmdesátých letech byl nesrovnatelný s léty třicátými, ale co zpočátku bylo vymožeností, stalo se velmi rychle nutností. Zatímco třeba automobil byl v 30. letech obrovským luxusem, v osmdesátých letech byla rodina bez automobilu v západní Evropě (a částečně i tady) prakticky odepsaná.
Co jiného je levicové smýšlení než touha zpřístupnit "širokým masám" to, co si mohla dovolit jen honorace? A k tomu vedly pouze dvě cesty: buď zaplatit tvůrcům hodnot (dělníkům, zaměstnancům) mzdu, která by lépe odrážela ekonomický přínos jejich práce, nebo ponechat mzdy na úrovni almužen a citelněji zdaňovat zisky, které z této disproporce plynou bohatým. No a z těch daní potom dopřát těm "masám" to, co by jim jinak zůstalo odepřeno - tedy i to vzdělání.
Masové zaměstnávání žen po 2. světové válce?? Největší propaganda zaměstnávání žen (u nás) byla rozběhnuta po únoru 1948 a hlavně od počátku padesátých let. Poněvadž "sovětská žena je náš vzor"..... Na každém kroku nám byly vtloukány do hlavy "hrdinky socialistické práce"!!!
Jo, přesně. Rok 1948 byl přece někdy po Druhé světové válce... Vlastně to začaly už v roce 1945 Trümmerfrauen při odklízení trosek ve vybombardovaných německých městech. Nasazování žen na těžké práce v sovětském průmyslu a zemědělství už je ale trochu z jiného soudku... Ale fakt je, že se to dalo u nás propagandisticky využít.
Moment - nemluvíme o vzdělání, pouze o "vzdělání pro vzdělání". Většina lidí při svých vzdělávacích plánech bere v úvahu jako velmi podstatný bod, do jaké míry jim jejich vzdělání umožní obživu. Nemusí takto uvažovat pouze lidé, co vědí, že jejich práce je stejně nikdy živit nebude a že si tedy mohou dovolit luxus vzdělání, coby hodnoty samy o sobě. (Prostě typická nadměrná spotřeba, kterou jinde velmi kritizuješ.) Popř. pak ještě skupina bohémsky zaměřených lidí, co jsou též nad nějaké to uživení se povzneseni. Tuhle skupinu lze řekněme považovat za levicově orientovanou, ale nevím nevím, jestli zrovna s nimi by ses ztotožnil.
Ne, opravdu si nemyslím, že by se z daní mělo dopřávat masám takovéto plýtvání. Z těch uvedených skupin - ta první si to plýtvání může dovolit a ať je tedy zaplatí a ta druhá se holt bude muset snažit si na to vydělat prací (a ta povznesenost je pak většinou rychle přejde).
Mimochodem - to, že rodinu stačil dříve uživit muž, je docela mylná představa. Platilo to ve vyšších příjmových skupinách, to ano. Stejně jako dnes. Ale určitě neplatilo, že muž v pohodě zvládnul obdělat pole, obstarat dobytek a žena mu mezitím jen tak opečovávala domácnost. Např. moje babičky narozené na začátku století celý život pracovaly - a to jedna měla čtyři děti a druhá pět.
Ne, to je přesně to, o čem mluvím. Student si vybírá obor nejen podle toho, aby se jím uživil, ale také podle toho, co ho baví, co odpovídá jeho nátuře. Jinými slovy nedělá to jen pro pracovní trh, ale i pro sebe, svůj dobrý pocit.
Vzdělání nikdy nemůže být nadměrná spotřeba. Díváme-li se na to úzce ekonomicky, je vzdělání INVESTICE, nikoli spotřeba. A investice je to za prvé do pracovní síly, za druhé sebe samého. Souhlasím, že vzdělání nemůže být POUZE investice do sebe samého bez ohledu na využitelnost na pracovním trhu, ale degradovat vzdělání na pouhou přípravu pro vydělávání peněz je vyložená svatokrádež. To by se pak z člověka stal jen robot, pouhý zdroj pracovního výkonu, automat na vydělávání peněz.
Než u mě převládly konzervativní hodnoty, prošel jsem si i bohémským údobím, byť bylo poměrně krátké. Vždyť právě proto se tak bráním nálepce levičáka. Moje názory na rodinu rozhodně nejsou levicové. Vyznávám čtyři hodnoty: Životní prostředí, mravnost, sociální cítění, svoboda. Přesně v tomto pořadí. Moji oponenti se tu ohánějí svobodou a já se je snažím krotit. Ne proto, že by pro mě svoboda nic neznamenala, ale proto, že je podle mého přesvědčení potřeba ji podřídit ochraně životního prostředí, mravnosti a sociálnímu cítění. Nebudou proto se mnou například souhlasit, když budu tvrdit, že sociální práva jsou nedílnou součástí svobody.
Taky si myslím, že mezi námi je více shody, než to na první pohled vypadá. Lišíme se opravdu jen v tom, nakolik má být vzdělání hrazeno nebo podporováno z veřejných prostředků a nakolik je soukromou investicí každého jednotlivce. Vzhledem k tomu, že vzdělání populace považuji nejen za soukromý, nýbrž i za VEŘEJNÝ statek, jsem pro financování formálního vzdělání až do vysokoškolského diplomu z veřejných prostředků. Neznamená to, že by sin člověk nemohl i z vlastních prostředků dopřát nějaký doplněk (nadstavbu) - třeba ve formě studia jazyka nad rámec poskytovaný veřejnými školami. :o))
No jeje... takže když už jsme v rámci té shody, tak samozřejmě, když už bude to vzdělání hrazeno z veřejných prostředků, tak jsi psal, že kdo potom odejde pracovat do zahraničí, měl by tuto investici zaplatit. Předpokládám, že to platí i pro ostatní případy, kdy dotyčný (dotyčná) "společnosti" nevrátí tuto investici svojí prací.
Ještě ke zbytku Tvého příspěvku: Záleží na tom, co budeme považovat za plýtvání. to je nesmírně subjektivní kategorie. A zrovna u vzdělání mám tu laťku postavenou hodně nízko. Aby mohlo jít o plýtvání, museli bychom nějaké vzdělání prohlásit za zbytečné. A to si vlastně ani moc nedokážu představit. Vzdělání je zbožím až v rovině nadstavby. Ale předmětem obchodu by rozhodně nemělo být institucionální vzdělávání, tj. zisk formálního vzdělání, tj. diplomu. Dá se to shrnout do formulace: Vzdělání je právo.
K té mé "mylné" představě o roli ženy. Samozřejmě jsem mluvil o námezdní práci. To, že žena pracovala na poli, obstarávala dobytek, starala se o domácnost, bylo stejně důležité, ne-li důležitější než živitelská role muže. Ten rozdíl byl vlastně jen formální: Žena za svou práci nedostávala peníze... Vždyť právě toto je zdroj mého pohoršení, když někdo nazve (moji nebo jakoukoli jinou) ženu v domácnosti služkou nebo o ní prohlásí, že "sedí doma". Práce v domácnosti je naprosto rovnocenná jako výdělečná činnost živitele a zaslouží si stejnou, ne-li ještě větší úctu.
Ale byla. I ta námezdní práce byla. Na tom statku dřeli oba a měli k tomu nějaké ty čeledíny i děvečky. Ve městech byly posluhovačky, pradleny, atd. Bohaté rodiny měly služky, ale i chůvy či guvernantky - to všechno byla přece námezdní práce žen.
A na tom venkově, pokud práci na poli a kolem dobytka přiřadíme k domácnosti, tak to potom tam byl v domácnosti i muž. Sakra, to byla krásná doba na tom venkově, co? Ani jeden z rodičů nemusel chodit do práce a přitom dokázali uživit děti, zatímco dneska musí oba pracovat, a to chudáci kolikrát i celých osm hodin...
No, když už tohle hofno tak pěkně rozpatláváš - jakýpak je asi rozdíl mezi tebou citovanou ženou, která kromě péče o domácnost obstarává rodinné políčko a rodinnou kravku a prasátko bez nároku na plat a ženou v nájemním pražském bytě ? :-))
Dobře, omlouvám se za tu služku. (i když alespoň na ty nákupy bys chodit mohl) Ale jinak, podle mého názoru, jsi ze své ženy despoticky UDĚLAL ženu v domácnosti. Vycházím i z toho, co jsi tady v minulosti napsal - všechny tři děti přišly na svět neplánovaně, za nevhodných okolností, k tomu přičítám tvůj fanatický odpor k potratům, navíc jsi výslovně napsal, že v tomhle směru jsi měl svou ženu pod kontrolou..
Za těchto okolností bylo PŘÁNÍ tvé ženy logické, obětavé a zodpovědné, o tom není sporu. Ale bylo vynuceno okolnostmi, které vznikly hlavně díky tvé nezodpovědnosti. Že jsi jejímu přání vyhověl, přistoupil na ně a umožnil je, je celkem logické, protože ti nic jiného nezbývalo. (a navíc to byl nejlepší způsob, jsi si kontrolu zachovat) Taky jsem v životě nadělal spoustu chyb, ale na rozdíl od tebe nemám dost drzosti na to, abych je prezentoval jako břemeno, toleranci a obětavost.
Na můj vkus až příliš často se zde vychloubáš svými odbornými znalostmi, úspěchy v podnikání, bohatými klienty atd.
A o své ženě, která zvládla manažerkou činnost s velmi vysokou mírou zodpovědnosti se tady, veřejně, nestydíš napsat, že na trhu práce má nulovou hodnotu. Vždyť je to od tebe nehorázná hanebnost. Ona si to myslet může, ale ty bys měl velmi dobře vědět, že to není pravda.
V čem ji při péči o rodinu a hlavně službě tobě byla přínosná vysoká škola?!? To jako že vysokoškolačka lépe vyžehlí košili? Lépe přebalí dítě? vaří lepší gulášek? Lépe vycídí okna? Právě kvůli takovým vyžírkám je to školné potřeba!! Společnost stála její studia spoustu peněz a madam si celý život "válí" šunky doma. Na funkci "žena v domácnosti" není vysoká potřeba...
Jen k poslední větě: podle mne jsou vysokoškolačky lepší milenky, protože se to na kolejích pořádně naučej:-)))
Z vlastní zkušenosti musím teda uvést, že něco na tom asi je!! :-)
Když to tak po sobě čtu, musím se opravit: mezi VŠ je značný rozptyl. To vyučená cukrářka či kadeřnice mi vždycky přišla jako takový slušný standard, prostě jistota.
Třeba bioložky nebo matematičky mi přijdou takový nijaký... prostě to chce, ale neví pořádně jak. Přírodovědeckou fakultu nebrat:-( (Pokud jsou tu dámy s přírodovědným vzděláním, prominou nebo doplní, možná se to s pokročilým věkem zlepší.)
Naproti tomu lékařky nebo sestřičky berou sex tělestně a neserou do toho nějaký zbytečný kecy jako lásku a tak. Taky herečky nejsou špatný. Takový dobře zahraný orgasmus potěší skoro jako pravý (v pozdějším věku i víc, bo se člověk tolik nenadře).
Teda musím konstatovat, že o mě říct manžel, že moje hodnota na trhu práce je dnes takřka nulová, tak to zřejmě nepřežije...
Takovýmhle způsobem se vyjádřit o svém partnerovi, to je z mého pohledu absolutní urážka a ponížení.
A vůbec nic nezachrání to, že ji oceňuješ jako svou služku.
Z mého pohledu má každý svou cenu na trhu práce. Jde jen o to chtít tu cenu najít a hlavně si svou cenu na trhu práce vybojovat.
Jak si tu jednou psal - tvoje žena o to zájem neměla, protože po mateřské (myslím, že jsi psal ve 27 letech, ale to si nejsem jistá už přesně) se rozhodla, že je již zbytečné nastupovat do práce. Tohle je ale z mého pohledu lenost a je fakt, že já osobně absolutně nedokážu pochopit, jak se může mladý člověk, který má v podstatě celý život před sebou, rozhodnout, že si nebude vydělávat.
To je zase jen otázka priorit. Každý si i na sobě váží něčeho jiného. Moje žena o své nulové hodnotě pro trh práce velmi dobře ví a naprosto otevřeně o tom kdekoli mluví. O služce v mém příspěvku řeč nebyla.
Hlavním obsahem mého příspěvku bylo to, že já lidi podle jejich ceny na trhu práce prostě neposuzuju. Proto taky pro mě není důležité, jestli někdo o výši této ceny bojuje. Naopak mi na současné společnosti vadí to, že cíleně i nevědomky degraduje člověka na pouhý zdroj pracovního výkonu.
Když má někdo v sedmadvaceti doma tři předškolní děti, je rozhodnutí nenastoupit do zaměstnání projevem jeho obdivuhodné odpovědnosti. Oceňuju na tom právě hlavně to, že nepřistoupila na tu zvrhlou hru a nenechala se jako kobyla na koňském trhu nedůstojně posuzovat podle své prodejnosti na trhu práce, nýbrž zcela svobodně seznala, že pro své děti bude daleko prospěšnější jako žena v domácnosti.
Nazývat toto leností může jen člověk, který hledí na svět pouze přes peníze a neuznává tudíž žádnou jinou práci než takovou, za kterou dostane zaplaceno. Být matkou (a manželkou) "na plný úvazek" může být (a většinou i je) pro společnost podstatně větším přínosem, než prodej vlastní pracovní síly za peníze.
A jak se může mladý člověk rozhodnout, že si nebude vydělávat? Snadno: Prostě si nepostaví peníze na vrchol svého hodnotového žebříčku...
"Naopak mi na současné společnosti vadí to, že cíleně i nevědomky degraduje člověka na pouhý zdroj pracovního výkonu."
Asi se pohybuješ v jiné společnosti. Já si nic podobného nemyslím, a lidé v mém okolí patrně rovněž ne.
"A jak se může mladý člověk rozhodnout, že si nebude vydělávat? Snadno: Prostě si nepostaví peníze na vrchol svého hodnotového žebříčku..."
Pak si ale nemůže stěžovat, že nevydělává. Kdo si postaví peníze mezi svými hodnotami výše, něco pro ně udělá, má jich přirozeně více, než ten kdo o ně nestojí. To je naprosto v pořádku. A je skvělé, že současná společnost nám něco podobného umožňuje (na rozdíl od socialistické které toto rozhodnutí trestala paragrafy o příživnictví apod.).
Psal jsem snad něco o tom, že by si moje žena stěžovala na to, že nevydělává? A "komunistický" paragraf o příživnictví by se na takovou ženu nevztahoval.
A psal jsem něco o tom, že bys psal, že by si Tvoje žena stěžovala na to, že nevydělává?
Čistě obecně konstatuji, že je věc každého, jak vysoko si v žebříčku svých hodnot postaví peníze, nebo třeba zdraví, domov a jídlo, a co pro tyto hodnoty udělá. Ale když řekne, že o peníze nestojí, nechce pro ně nic udělat, tak je naprosto v pořádku, že jich má málo.
Ale samozřejmě, že nikdo neposuzuje lidi podle jejich ceny na trhu práce. Ale sakra jiná situace je, jestli ten člověk po mně (jakožto daňovém poplatníkovi) chce peníze, aby si za ně vystudoval. Pak mě tedy ta návratnost přece zajímat musí! Protože jinak to opravdu končí stále rostoucím zadlužováním - a to celého státu.
Myslím, že prostředky investované do vzdělání lidí, byť své vzdělání nezúročí přímo v pracovním procesu, jsou jedny z nejlépe investovaných (veřejných) peněz. To si tedy dokážu představit jiné zdroje zadlužení, kudy unikají veřejné peníze absolutně bez užitku. Přesně tohle je zdroj mých obav z pravicové vlády: Budou chtít šetřit tam, kde to bude nejsnazší (na lidech, kteří se nemohou nijak bránit), nikoli tam, kde se skutečně plýtvá.
Pořád jsem nepochopila, v čem že jsou tyto prostředky tak skvěle investované. (Že je to samozřejmě jen jedna díra z mnoha na únik veřejných peněz a zdaleka ne největší, s tím souhlasím.)
Jak už jsem psal: Vzdělání je hodnota sama o sobě. Nemusí kvůli tomu být nutně přímo zúročena jeho použitím v pracovním procesu. Jedním z blahodárných vlivů je například jeho vliv na výchovu a vzdělání potomstva.
No ale nevím, proč já bych měl na tu hodnotu samu o sobě přispívat.
Vliv na výchovu a vzdělání potomstva je samozřejmě velmi jednoduché ocenit penězi, to není žádná hodnota sama o sobě.
Například Tobě bych své děti nesvěřil ani kdybys mi za to platil. Naopak si dokážu dobře představit platit jim učitele jako třeba k.vl nebo jinec.
Souhlasím, že vzdělání je hodnota sama o sobě. Souhlasím, že pro všechny členy společnosti je dobře, když co nejvíce členů společnosti je oběcně vzdělaných, ať už své vzdělání instrumentálně používají přímo ke své práci, nebo ne.
Bohužel se prokázalo, že vzdělání poskytované takzvaně "zdarma" k tomuto cíli nevede. Máme plno lidí s papírem, ale ti opravdu vzdělaní své vzdělání získali všude jinde, jen ne ve školách...
Takže já raději hlasuji pro kvalitně a za peníze poskytované účelově zaměřené vzdělání, jež si každý tak jako tak může doplnit z vlastních zdrojů, než drahé a nekvalitní vzdělání "zdarma", které nevede ani k lepší zaměstnatelnosti, ani k obecné vzdělanosti, a navíc ani nemotivuje k samostudiu.
Já si ale nemyslím, že ta nekvalita je dána tou bezplatností. Spíš bych řekl naopak. V posledních letech přišla do školství nebývalá míra korupce (tržní princip "prachy za diplom" - viz plzeňská práva). Myslím, že jen PROTO máme spoustu lidí s papírem nepodloženým znalostmi.
Současný systém za prvé není zdarma - prostě je jen financován z veřejných zdrojů. A ani pro studenta a jeho rodinu to rozhodně není bez nákladů. A především bych se bránil paušalizaci, že co je "zdarma", tj. z veřejných peněz, musí být nutně nekvalitní. a pokud je, zdaleka to nemusí znamenat, že je to právě proto, že je to zdarma.
Systém "bezplatného" státního školství určitou úroveň obecné vzdělanosti zajišťuje. Naopak bych řekl, že postupným vpašováváním tržních prvků, které už nějakou dobu probíhá, úroveň vzdělanosti u nás klesá. Tím samozřejmě nemyslím počet vydaných diplomů... Z tohoto důvodu se mi příčí z těch tržních prvků udělat základ systému. Jen se ten proces postupné "formalizace" (já bych spíš řekl primitivizace či debilizace) českého školství urychlí.
Co se týče motivace - u vysokoškolských studentů předpokládám, že nepotřebují motivovat jako malé děti. Rozhodně nepotřebují motivovat systémem úhrad. Mně osobně se daří motivovat studenty jako učitel. Rozhodně si nemyslím, že by měli němčinu radši, když si studium budou muset platit.
Ještě k té zaměstnatelnosti. Naše společnost je natolik "přežraná" a přetechnizovaná, že by na slušnou životní úroveň VŠECH lidí stačila práce třetiny práceschopných. Zbytek jsou nejrůznější zprostředkovatelé, zbytečné řídící mezistupně, obchodníci, finančníci a další příživníci, co jen přesouvají hodnoty sem a tam a berou z toho provize. Je to vlastně druh umělé zaměstnanosti. Proto bych zaměstnatelnost nehodnotil jako hlavní úkol (vysokého) školství. Stejně dnes k finančnímu úspěchu vedou jiné věci než dosažená úroveň formálního vzdělání.
Podstatné je zbavit se této umělé zaměstnanosti a nenutit lidi pracovat (či spíše "pracovat") pod hrozbou sociálního vyloučení. I ta umělá zaměstnanost nás totiž něco stojí. Pracovat by měli jen lidi, kteří OPRAVDU tvoří nějaké hodnoty, a hlavně lidi, kteří pracovat chtějí. A hlavně mi připadá vyloženě zpozdilý způsob rozdělování společenského produktu podle jakýchsi obtížně definovatelných "zásluh", kdy člověk, který zboží prodává, vydělá třeba i násobně víc než člověk, který zboží vyrobí. Nemluvě o astronomických platech lidí, kteří už neobchodují ani s reálným zbožím (natož aby vůbec nějaké hodnoty tvořili), nýbrž s virtuálními "poukázkami" na ně, tj. s penězi. Podle mě právě tohle je zdroj současných ekonomických potíží.
K čemu je služce v domácnosti (na tuto roli jsi svou ženu degradoval) vysoká škola?!?
Já jsem snad psal něco o nějaké služce? Myslíš, že vzdělání mé ženy nemělo žádný pozitivní vliv na vývoj mých dcer? Řekl bych, že větší, než kdyby ho uplatňovala v pracovním procesu a o to méně se dětem věnovala.
No, umím si představit, že na pozitivní vývoj dcer mělo vliv to, že s nimi zůstala doma. (I když si myslím, že ta pozitiva platí tak do první, druhé třídy, pak bych viděla, že je dětem spíše na škodu, že nejsou více vedeny k samostatnosti - ale to je věcí názoru, o to bych se nepřela.)
Ale jaký přínos k tomu vývoji proboha mělo její vzdělání? U nás je sice fajn, když se starší chlapeček zaseká v nějaké diferenciální rovnici a já mu ji vyřeším... ale fajn je to hlavně pro mě, že si zase jednou zvednu sebevědomí. Že by to mělo nějaký přínos v jeho vývoji... no...
Za první republiky, než levicová vláda zlikvidovala mojí babičce živnost, si babička platila služku, to bylo normální.
Ty uživíš celou rodinu, ale na služku nezbývá, tak domácnost vede manželka a Ty ji živíš. Je to jen věc terminologie, nikdo se za to na Tebe nezlobí;-)
No jo, když "někdo" napálí za své služby (školné !!!) takové palby, tak si může dovolit vydržovat třeba harém :-))
Nepleteš si trochu pojmy? Já nejsem součástí systému státního školství ani akreditovaná soukromá škola, tudíž nemám právo vydávat osvědčení, diplomy, natož nějaké akademické tituly a nejsem tedy napojen na státní rozpočet. Pak ovšem nemůžeš moje ceny, které si účtuju za výuku, nazývat "školným".
Mimochodem - Ty si za svou práci nenecháváš platit? Že bych třeba podobným způsobem okomentoval Tvé příjmy, které jsou možná vyšší než moje.
Ted promluvil maskovanej kapitalista....:-)))
"Když má někdo v sedmadvaceti doma tři předškolní děti..." - mně se líbí, jak jsi to napsal - jako by se tě to vůbec netýkalo...
"PNJ"
(Problém Někoho Jiného)
Pak se mi moc líbí tohle - "zcela svobodně seznala, že pro svoje děti bude daleko prospěšnější jako žena v domácnosti"
Když si uvědomím, jakým neurvalým způsobem se tady snažíš lidem vypláchnout mozky a "přesvědčit" je, aby "dobrovolně" začali jezdit na kole, umím si živě představit, jak u tebe doma to "svobodné seznání" probíhalo. Tak to bylo opravdu zcela svobodné rozhodování, když chudák měla na krku tebe a tři předškolní děti.
To mi taky připomnělo ještě něco - jak ses tu před časem chlubil, že jsi své manželce umožnil, aby se chovala tak nějak jako...to...navýsost žensky. Tenkrát jsem tě žádal, abys to blíže specifikoval, no, trvalo ti to, ale nakonec jsem se dočkal - správná ženská musí podržet a pak "dobrovolně" zůstat doma a postarat se o to :-(
Chápu, že Ti zdejší forum poskytuje ventil(nevím, co máš za problém). Ty neargumentuješ fakty(dle Tebe jsou Medvědovy příspěvky nic moc rozumného - tudíž nestojí za komentář), Ty pouze za každou cenu potřebuješ Medvěda napadat(ostatní aspoň argumentují věcně). Ovšem měl by jsi si uvědomit, že existuje nějaká hranice slušnosti a ohled na soukromí druhých(nikoliv pouze Medvěda).
Proč ti připadá, že neargumentuji věcně? Protože tě neohromuji čísly, statistikami a ekonomickými pravidly? To neznamená, že můj příspěvek nebyl věcný. Naopak - byl mnohem věcnější, než většina příspěvků v tomto tématu. Byl o konkrétním člověku a vycházel výhradně z faktů, které zde o sobě M. dobrovolně a OPAKOVANĚ zveřejňuje v domnění, že na ně může být poprávu hrdý. Prostě nevěřím, že jeho žena studovala vysokou školu proto, aby se dokázala lépe postarat o domácnost. Tak jsem to napsal. Není můj problém, že tobě (a jiným)se to nelíbí. Já zase (na rozdíl od tebe) považuju za nechutné, sprosté, neslušné a hlavně odporně narcistické, když tady M. píše o své ženě takové věci. A patlá se v tom svým Medvědím hovně a patlá a patlá..
A vůbec - když opakovaně používá jako argument citlivá fakta ze soukromí své rodiny - hnus fialovej, nemůžu si pomoct. Jako když napíše vyprávěnku o dynamu zn. Bosh, tak to beru, ale chlubit se tím, že si ze ženy udělal "dobrovolnou" celoživotní služku.. :-(
Škola má připravovat lidi na praxi.....toť můj názor.
Pokavaď nepřipraví, co nám všem to přinese? Nic.
K čemu mi je namyšlenej vysokoškolák, který příjde na pohovor, tvrdí, že všechno zná a vše umí a pak zjistíš, že se akorát umí přes noc nabiflovat čínštinu, ale jinak nic neumí. Píšu to z vlastní zkušenosti, protože jsme několikrát v bývalé práci hledali konstruktéry.
Vzdělání a dostatečný přehled je důležitý pro rozvoj osobnosti. Budeme-li redukovat úlohu vzdělání jen na přípravu pro výkon povolání, stane se z nás národ fachidiotů, kteří sice budou umět nějakou práci, o kterou je na trhu zájem, ale jinak budeme stádo blbců.
Byl jsem vychován pod heslem "Od všeho něco a od něčeho všechno". Jinými slovy v něčem by člověk měl být odborník, tj. umět něco, co hned tak někdo neumí. Ale měl by mít také dostatečný přehled v ostatních oborech, přestože tyto znalosti nevyužije ve své profesi.
Dneska už moc nepřekládám, ale dříve jsem se jako překladatel zabýval mnoha odbornostmi, ve kterých třeba nemám formální vzdělání, ale značný přehled. Bohužel se mi nepodařilo naplnit výše zmíněné krédo do důsledků, protože jsou (zvláště technické) obory, ve kterých jsem nepoznamenaný.
Na druhou stranu ještě dokážu překvapit: Ač zavilý odpůrce (nadměrného) motorismu, překládal jsem svého času do češtiny montážní manuál pro vozy Porsche z 60. let. Nebylo zbytí a musel jsem se ponořit i do této problematiky, aby překlad byl kvalitní. Podobně jsem se pohyboval například ve farmacii a všeobecném lékařství, tak třeba i v dřevařině nebo energetice.
Kdybych znal jen to, co potřebuju bezprostředně pro výkon svého povolání, tj. jen jazyk a dejme tomu nějaké ty výukové metody, asi bych si s nějakým nadšeným motoristou - veteránem, s lékařem či s příslušníky dalších profesí moc nepopovídal.
A to nemluvím o tom, že by člověk měl své vzdělání doplňovat formou svých koníčků. U mě třeba dějiny architektury, pěstování kaktusů, sociologie, ekologie a další. Neříkám, že se ve všem mohu rovnat osobám, které dané obory vystudovaly (i když praxe mi ukázala, že často ano - ne pro nějaké mé výjimečné schopnosti, ale spíše pro nízkou náročnost studia na některých školách), ale rozhodně bych si připadal jako debil, kdybych se vzdělával jen za účelem prodeje takto získaných znalostí na trhu práce..
Ne vsechno je treba najit na skole, nemyslis?
K cemu mi je, ze jsem nekolik semestru studoval numerickou matematiku. K cemu mi je, ze jsem dva semestry venoval programovani. K cemu mi je, ze jsem se v oborovych predmetech ucil zastarale technologie? K cemu mi to je? K nicemu. Nasprtal jsem se na to jen a jen na ZK a pak zapomel. V praxi NIKDY nevyuzil a nevyuziju. O nejakem prehledu, od neceho trochu od neceho vic se neda VUBEC mluvit. Je to jen pouhe sprtani a zapominani zbytecnosti a ZK!!!
Clovek by se mel vzdelavat sam. Zajimat se o okoli. Cist, chtit vedet vic. Chtit vedet sam. Ale na to preci nepotrebuje skoly. Na co? Na to jsou idealni kurzy, vselijake prednasky, spolky..... Pripadne specialni skoly. Ja treba dosel k nazoru, ze chci o jednom oboru vedet co nejvice a odmital jsem travit 6 let sprtanim volovin na ceske skole. Tak jsem kouknul po skole v zahranici. Kdyz se chci ucit design, chci se ucit o nem a ne o nesmrtelnosti brouka.
Nic proti vseobcne znalosti nemam. Ale vocamcat pocamcat!!!
Jak jsem psal. Ted studuji v UK. Cele je to hodne zamerene na danej obor. Nemyslim si, ze az tu skolu udelam, ze nebudu mit vseobecny prehled o oborech pribuznych. V oborech, ktere na ten muj navazuji. Naopak. Vse se tam uci. Ale ne tak rozsahle (zbytecne) jako v CR.
To, jestli dokážeš teoretické znalosti nabyté na škole aplikovat i v praxi, už je jen a jen na tobě. Ale i kdyby to tak bylo a na škole ses učil spoustu zbytečností, školné na tom nic nezmění. Pokud něco změní, tak jen sociální složení studentstva (eliminují se studenti, kteří na školné mít nebudou nebo kteří si vzhledem k sociální situaci své rodiny netroufnou se kvůli studiu zadlužit), ale změní se i sociální situace takto přebraných studentů během studia i po něm, v neposlední řadě se také zvýší tlak na snížení náročnosti studia - studenti budou v průměru méně schopní (školné odbourá konkurenci chytrých dětí z nuzných poměrů) a hlavně platící studenti budou mít vyšší sebevědomí a prosadí se princip "neplatím za znalosti, nýbrž za diplom", který se v soukromém školství běžně objevuje už dnes.
Ja bych je rad pouzival. Ale neni jak a kde. Kdyz si pujdu pokecat s programatorem, tak se ani nechytnu. A ze bych na cyklovylete rozjel debatu mezi nezasvecenejma o programovani a plkal tam voloviny, protoze si fakt z tech ZK nic nepamatuju...to proste pochybuji.
Prave by se melo zmenit vse. Kdyz uz platit, tak trosku zmenit system. Myslim, ze tohle stve spousta studentu. Proto taky na tvem slavnem FB vznikla skupina, kde klidne budou platit, ale musi se neco zmenit.
Jinak uz mne nestvi s tim tvym pohledem na studenty, ze jsou to chudasove. Vetsina z nich podnika. Spousta z nich pouziva techniku o ktere se nam ani nezda. Tak tu neroznasej nejake hlouposti, ze na to studentiu nebudou mit.
Par jich bude, ale tam by mel pomoci skola nebo stat...stipendia. Ono to tak funguje i v zemich, kde se skolne plati bezne. Ale o tom ty moc nepises. To by nicilo tvou teorii o tom, ze chudej student se ke studiu nedostane. Dostane!!! Vsude, kde se plati skolne a student ma o skolu zajem, tak finance dostane. A pokavad nema o skolu zajem, tak proc ho tam trpet. Nebudem preci podporovat studenty (chude), kteri jdou na VS a pak tam jsou nekolik let....ty vyhody studenta totiz zneuziva kdejaka "chuda" rodina....
Nejsem proti rozumné změně systému. Ale ta se nedá očekávat jako důsledek toho, že školství zpoplatníme. Ti mi přijde jako hodně naivní.
Nevím, o co opíráš své tvrzení, že jsou studenti bohatí. Za prvé jejich materiální úroveň může být dána přísunem financí od rodičů, za druhé argumentovat tím, že student podniká, tudíž na studium má peníze, je dokonce až nebezpečné. Za prvé když někdo podniká, musí tomu věnovat čas a úsilí, které pak nemůže vložit do studia. Jak asi to jeho studium asi vypadá? Z toho samozřejmě vznikne tlak na snižování náročnosti studia. Za druhé zpoplatněním školství s poukazem na to, že studenti stejně už vydělávají, dělám z původně pouhého přilepšení NUTNOST. Dnes si přivydělávají studenti, kteří nemají jiný zdroj financí na pokrytí nákladů spojených se studiem, které ani bez školného nejsou zrovna malé. Přidám-li další finanční zátěž, bude to nutně na úkor studia.
Z vlastní zkušenosti můžu uvést případ, kdy mi studentka usínala při hodině nikoli proto, že by mé hodiny byly nudné, ale proto, že celou noc pracovala jako servírka, aby si mohla dovolit školné. Bylo to na soukromé škole, takže to beru jako svého druhu "laboratoř", jak by to vypadalo na státních školách, kdyby se muselo platit školné...
A to rozhodně nebyl jediný případ. Škola například stanovila jako nepřekročitelnou podmínku udělení zápočtu alespoň 70% účast na výuce. Většina studentů měla tu účast přesně 70% - ne proto, že by se flákali, ale že jeli nadoraz - těch třicet procent absencí využívali k výdělečné činnosti. Tohle chceme? Já tedy ne.
Sytém půjček nic neřeší - jen se hrnou finanční problémy před sebou a většinou se tím jen zhoršují (úroky). Stipendium není pro každého - vždy půjde o výběrovou záležitost. Bude tedy vždy mnoho odmítnutých uchazečů nikoli z důvodů neschopnosti ke studiu, nýbrž z důvodu vyčerpání vyčleněných prostředků. Schvalovací procedura při udělování stipendií je nedůstojnou administrativně-byrokratickou překážkou, kterou ne každý bude ochoten podstoupit, a navíc vytváří prostor pro korupci.
Čemu tedy dáváš přednost - úzké specializaci v daném oboru nebo vzdělanosti všeobecné? Další věc - urážíš všechny absolventy zdejších VŠ.
A to, co píšeš o té specializaci na obor, myslím, že i zde je mnoho těch, kteří studovali naprosto jiný obor, než který (a spokojeně)jim slouží nyní k obživě a jsou úspěšní.
Dále - neznám školu, která by vyučovala pouze předmět, který dotyčný chce v budoucnosti praktikovat. Konkrétní příklad - chceš dělat designe - kolik máš ve škole předmětů?
Uzke specializaci, kde se neuci zbytecnosti. Pise o tom radka, pise o tom haky.
Studenty neurazim, protoze bych urazel i sam sebe.
Urcite nemam jeden predmet...design. Predmetu mam spousty. System je jiny, nez v CR, takze napsat ti pocet predmetu proste nejde. Vse tak nejak splyva a navazuje. Ale urcite mne tam neuci programovani, vysokou matematiku a podobne, kete proste v praxi nevyuziju.
Kdyz studuji design, chci co nejvice vedet o oboru. Chci znat jeho historii a navaznost na ostatni obory. Delam interior design, potrebuji vedet i informace z oboru, jako je stavebnictvy, nabytkarstvi atd. To vse se tam uci. Ale vse ma praktickou navaznost na obor.
Navic jsem dole psal, jak to cele funguje. Nesprtam se tam na zkouzky a pres noc vse nezapominam. System je takovy, ze se clovek vse uci prirozenou cestou...hleda, dava si 1+1 dohromady, kompletuje....
Vzhledem k tomu, ze jsem delal VS v CR a ted v UK, mohu srovnavat. Navic tuhle skolu delaji my dva pratelem co studovali architekturu na CVUTu. Oba dva jsou stejneho nazoru jako ja. Ze tahle skola jim dava mnohem, ale mnohem vice nez slavnej CVUT.
To, ze nekdo vystudoval nejaky obor a pak pracuje v jinem oboru...to je preci uplne neco jineho...nemyslis. Mozna to dokazuje tu "zbytecnost" nasich VS skol. Kdyz clovek chce, nauci se vse. Ja jako strojar bych s "ekonomickym" vzdelanim ze strojni fakulty fakt neuspel:-) Neco jsem se nasprtal, prakticky nevyzkousel po ZK zapomel. Bohuzel, jak jsem psal...je to i se spoustou veci primo ze strojariny. A to ja strojarinou zil a bavila mne. Ale to silene mnozstvi informaci si clovek nezapamatuje. Proste jen nauci, vyplivne u ZK a pak zapomene. A jako vysokoskolak (nedodelanej, protoze jsem zdrhl) jsem ani nevedel, co si pamatovat mam a co ne. Vse jsem se ucil znova v praxi....
Na druhou stranu, tohle je dvojsečné hledisko...
Nedávno jsem v souvislosti s řešením otázky, na kterou vysokou školu poslat synáčka, slyšela zajímavý názor. Šlo o tentýž obor, který lze studovat na více školách. Pán pracující v tomto oboru to shrnul asi slovy (nebudu jmenovat konkrétně). Škola X je více zaměřena na praxi, škola Y hodně teoreticky. Takže když přijmeme absolventa z Y, víme, že patřičné praktické zkušenosti, aby byl použitelný, získá až za tři až šest měsíců. Absolventům X, ten teoretický základ bude chybět pořád.
On je teoreticky zaklad a teoreticky zaklad.
Nekde jsem to tu psal. Nabirali jsme do firmy konstruktery. Pozadavek byla VS strojni. Jenze ti kluci byli mimo i s teorii. Ocividne o tom, na co jsme se jich ptali nekdy slyseli (asi, kdyz se ucili na ZK), ale nic nam ve vetsine pripadech nerekli. Meli v te silne spouste informaci bordel. V hlave zmatek. Ze ZK si pamatovali jen utrzky a ty jim byli k nicemu.
Napak jsme pak dali prednost vysokoskolakum, kteri pri skole delali nejakou strojarskou praxi. Tu teorii, nove technologie (o kterych a VS ani neslyseli a uc vubec se k ni nedostali), se proste naucili (blbe, nejak uz se jim nechtelo, takze to tam docela stridalo).
Osobne si myslim, ze by to melo byt vyvazene. Zamerene na praxi podlozene s dostatecnou a kvalitni teorii. Bohuzel v dnesni dobe je to dosti nevyvazene. Spise je t zmatek...co se mam naucit, co si mam pamatovat, co je dulezite. Jenze profesor ti rekne...nauc se vse!!! Ale to nejde. Blbej pristup. Student by mel byt veden melo by mu byt ukazano, co si ma z te spousty informaci opravdu zapamatovat. Ano, tohle se nauc na ZK, ale tohle si fakt pamatuj.
Tohle vse v mem vzdelani zastoupila stredni skola. Ja vlastne porad ziju z toho, co mne naucili tam. Z VS jsem pouzil minimum.
Pokud se učí pro práci, pak za ni dostane víc zaplaceno, a je tedy fér, aby platil za studium.
Samozřejmě, že jediným důsledkem nebude zvýšení jeho ceny na trhu práce. Třeba přispěje k tomu, aby byl nějaký produkt kvalitnější nebo levnější, a profitovat na tom budou všichni.
To je takové malé kouzlo svobodného trhu, že z profitu jednotlivce profitují všichni. Naopak v regulovaném prostředí se tento profit jednotlivci odnímá (socialisté mu třeba říkají expresivním pojmem "nadhodnota" a jeho realizaci pak "vykořisťování"), takže jednotlivec nemá motivaci profit realizovat, a prodělávají na tom všichni.
Pokud se učí pro svou zábavu, tím spíš je fér, aby si platil za studium.
Když převezmu Tvůj ekonomistický slovník, tak na vzdělání každého jednotlivce profituje celá společnost - to ale není nějaká vlastnost svobodného trhu. Tudíž není od věci, pokud se na tom také jako celek podílí svými daněmi. Nad rámec bezplatného vzdělání je pořád ještě spousta příležitostí si zaplatit "nadstandard".
Naopak budu rozporovat tvrzení, že z profitu jednotlivce profitují všichni. To je absolutní nesmysl a svobodný (neregulovaný) trh naopak vede k opaku - k prohlubování sociálních rozdílů. Co společnosti pomůže, když někdo vykácí stovky hektarů lesa, udělá si tam golfové hřiště, které pronajímá vyvoleným jedincům, kteří na to mají, a má z toho profit, který navíc třeba zdaní v zahraničí? V takovém případě by dokonce bylo více než vhodné dotyčnému co nejvíc z jeho profitu sebrat a použít tyto prostředky na nápravu způsobených škod.
Na vzdělání jednotlivce profituje celá společnost jen v případě, že je vzdělán v nějakém použitelném oboru... a že také to své vzdělání v pracovním procesu uplatní. Jinak je to jen jeho soukromý koníček bez užitku.
S tím nemohu souhlasit. Vzdělání je hodnotou samo o sobě. Jeho použití v pracovním procesu je určitě fajn, ale není jediným měřítkem jeho užitečnosti. Stačí připomenout, jaký vliv má vzdělání rodičů (nejen samotné vlastnictví diplomu, ale to, co mají díky němu v hlavě a v srdci) na kvalitu potomstva.
Já zase nesouhlasím s pojmem "hodnota sama o sobě". Mimochodem, můj manžel nemá ani maturitu. A fakt si nemyslím, že hlavní zásluhu na kvalitě našich společných dětí má moje vzdělání.
Absence FORMÁLNÍHO vzdělání nemusí být nutně handicap. To bych si v životě nedovolil říct. Nemusím zdůrazňovat, že mnoho vysokoškoláků je horšími rodiči než některé osoby s nižším stupněm formálního vzdělání. Obecně ale vzdělání rodičů působí na "kvalitu potomstva" blahodárně.
Hmmm... obecně si myslím, že je to pitomost (při vší úctě).
Možná to bude tím, že ač vysokoškolačka, tak okruh mých přátel je odhadem z 90% tvořen lidmi bez VŠ (a mezi nimi ještě k tomu převažují lidé bez maturity). Fakt si nemyslím, že já jsem svým vzděláním mezi nimi nějak kvalitnější - a už vůbec si nemyslím, že mám kvalitnější potomstvo. Přiznám se, že takovouto myšlenku považuju vlastně za urážku mých přátel.
Viz první dvě věty mého příspěvku. Vlastně celý příspěvek mluví o tom, že OBECNĚ (tedy ne nutně v každém jednotlivém případě) vyšší vzdělání rodičů vede například zrovna k lepšímu uplatnění potomků. To není nějaký můj osobní názor nebo dojem. Stačí nahlédnout do statistik, podle kterých třeba šanci dosáhnout vysokoškolského vzdělání má násobně vyšší potomek vysokoškolsky vzdělaných rodičů.
Aha... k lepšímu uplatnění...
Nojo, když já nevěděla, že kvalitu najednou měříme uplatněním na trhu práce. (Nebo jenom uplatněním na přijímacích zkouškácb na VŠ? Že by se vytvářely celé rody, pro které je vzděláním hodnotou samo o sobě?)
Nemůžu si opět pomoc, ale mlho, bůachacha :-D
Takže když jsme ti tu celou dobu říkali, že děti vzdělaných a bohatých mají větší šanci i v bezplatném školství tak jsi cudně mlčel.
A teď to vytáhneš jako argument...
Děti VZDĚLANÝCH rodičů mají větší šanci v jakémkoli SPRAVEDLIVÉM sytému školství. Čím víc trhu (přímých úhrad) vpustíš do školství, tím víc se výhoda přenese na stranu dětí BOHATÝCH rodičů a bude se snižovat váha jejich schopností a vzdělanostního zázemí, tedy pokud rodiče nejsou vedle svého vzdělání zároveň i bohatí).
Bylo už (i tady) tolikrát prokázáno, že žádné z těchto tvrzení neplatí, že už ani nemá cenu se do toho pouštět. Spi sladce, Medvěde, ale sni raději nějaké optimističtější sny. ;-)))
Že děti vysokoškoláků daleko častěji úspěšně studují na vysokých školách než děti rodičů s nižším stupněm dosaženého vzdělání, snad lze považovat za prokázané. Že zavedení školného je PŘEKÁŽKA pro (potenciální) studenty ze sociálně slabších rodin a nikoli pomocí - o tom snad nikdo nepochybuje. Systém stipendií na tom mnoho nezmění, protože se finanční bariéra jen změní v bariéru byrokratickou. A možnost půjček, jakkoli odložených nebo s podmíněnou splatností, je pouhé šidítko.
Naopak tvrzení, že systém přímých úhrad přinese do školství kvalitu a blahodárnou konkurenci, je pouhé ničím nepodložené přání. Co však lze považovat za prokázané, je, že placení školného znamená větší tlak na učitele nikoli z hlediska kvality výuky, ale naopak jako tlak na snižování nároků na studenty, který přece neplatí za to, aby ho někdo "buzeroval", ale aby obdržel diplom. Tyhle zkušenosti už jsou a těžko mi je vyvrátíš, protože jsem to měl možnost osobně prožít v té nejotevřenější podobě.
A jak víš, že jsou to omyly? Jsou to moje prožité zkušenosti. Že Ty máš jiné nebo že je jinak interpretuješ, je Tvé právo, ale to neznamená, že vše, s čím nesouhlasíš, jsou nutně omyly.
K pravdě se zpravidla dochází věcnou diskusí nad věcnými argumenty a nikoli tím, že odmítneme diskutovat a prohlásíme názory a zkušenosti někoho jiného za omyly.
Jen k prvnímu příspěvku - za to, že úspěšněji studují děti studovaných rodičů může pomoc se studiem jen do určité míry. Velikou roli hrají geny, dědičnost a jinak se tomu dá taky vulgárněji říct šlechtění lidského plemene... :-)
Medvěde, a jak ty víš, že něco je pouhé "ničím nepodložené přání"? Jen si to myslíš, nic víc. Slovo "omyly" jsem použil stejným způsobem; pouze jsem se snížil na tvoji úroveň debaty. Stydím se za to, promiň. ;-)))
Jinak - až budu mít chvíli času, napíšu ti, co považují zkušení lidé z oboru za základní příčinu klesající úrovně školství u nás - a vpuštění soukromého sektoru do vzdělávání to v žádném případě není. Ale předem uznávám, že člověk, který kdysi zavadil o jednu fakultu jedné vysoké školy a od té doby je pár desítek let na volné noze, to jistě musí vědět líp a nic z toho, co tvrdí, nelze označit za omyl. :-)))
Vím, jsem sarkastický, ale když ty jsi se svým nepoučeným poučováním tak snadný cíl, že se nemohu udržet... Promiň. ;-)
Pro dnešek končím, práce hafo do půlnoci... :-/
"...Že děti vysokoškoláků daleko častěji úspěšně studují na vysokých školách než děti rodičů s nižším stupněm dosaženého vzdělání, snad lze považovat za prokázané..."
Prosím tě, Medvěde, můžeš mi sdělit zdroj tohoto tvrzení?!? Podle čeho usuzuješ, že výše uvedené "...snad lze považovat za prokázané..."?
Já osobně plně souhlasím k.vl. neboť již na sociálně-právní nástavbě jsme se učili, že je tady absolutně žádná rovnost neplatí a mnohdy je to spíš naopak...
Jen namátkou:
http://iksz.fsv.cuni.cz/IFORUM-2253.html
Myslím, že jsem "zavadil" o víc než o jednu fakultu jedné vysoké školy. "Zavadil" jsem mimo jiné i o soukromé školství (VOŠ) a mohu porovnávat - obojí z vlastní zkušenosti. Náročnost jak přijímacího řízení, tak i samotného studia je naprosto nesrovnatelná. Navíc jsem soukromě připravil desítky maturantů k přijetí na (státní) vysoké školy - většinou FFUK (překladatelství, germanistika), PedFUK (učitelství němčiny) a VŠE (mezinárodní obchod) - a ještě se nestalo, že by se někdo z mých klientů nedostal na zvolený obor.
Vzhledem k délce mé praxe mohu také posoudit vývoj náročnosti studia jak na státních, tak i na soukromých školách. Kdyby to nebylo smutné, musel bych se tomu smát. Jediné, o čem se můžeme bavit, je, kde vidíme příčiny tohoto vývoje. Ale to je opět jen otázka názoru. Budu rád, pokud mě seznámíš s nějakým fundovaným názorem - nejspíš na základě nějakého rozsáhlého sociologického výzkumu, který mi unikl. Jen doufám, že to nebude pan Matějů - ten pro mě opravdu nepředstavuje autoritu.
Medvěde, prosím tě, co jsi to sem dal za odkaz?
Ptala jsem se tě, z jakých pramenů jsi čerpal pro tuto větu
"Že děti vysokoškoláků daleko častěji úspěšně studují na vysokých školách než děti rodičů s nižším stupněm dosaženého vzdělání, snad lze považovat za prokázané..."
Ve tvém odkazu
http://iksz.fsv.cuni.cz/IFORUM-2253.html
se ale hovoří o stipendiu. Nic o tom, že děti vysokošláků byly úspěšnějšími studenty než děti nevysokoškoláků.
Můžeš mi odpovědět na to, na co jsem se tě ptala?
Stačí dočíst až do konce:
"Podle průzkumů studují zejména potomci vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Jejich vrstevníci z méně vzdělaných vrstev ukončují svou vzdělávací dráhu dříve, i když by měli předpoklady pro studium. Nemají totiž motivaci k tomu, aby dosáhli vysokoškolského vzdělání, roli rodičů by proto měly zastoupit školy.
Podle ministerského dlouhodobého záměru by měly vysoké školy spolupracovat se středními a vyhledávat mezi jejími žáky nadané jedince, jejichž rodiny je ve vzdělávání nepodporují."
No jo, jenže tohle nevypovídá nic o tom, že "...častěji úspěšně studují..."
Závěr z té stati hovoří o něčem jiném než to, co jsi psal ve svém příspěvku.
Takže pokud své tvrzení dokládáš takovýmto způsobem, pak musím konstatovat, že to tedy rozhodně nelze považovat za prokázané.
To, ze ma nekdo VS neznamena, ze je nejak "kvalitnejsi" clovek nez clovek jen se stredni vzdelanim. Znam spousty lidi, kteri maji jen maturitu nebo vyucak, ale jejich "kvalita" je v tom, ze maji rozum a jsou prirozene chytri.
Naopak znam spousty VS, kteri si mysli, ze jsou buh vi co a pritom tem rozumnym s nizsim vzdelanim nesahaji ani po kotniky.
A ve vychove deti je to same. Nezalezi na tom, zda mas VS, ale na tom, jaky jsi.... Staci pozorovat nektere zdejsi nakolaky. O nekterych vim, ze VS nemaji, ale jako otcove a matky jsou skvely.
Ano, s tím souhlasím. Proto jsem v několika příspěvcích výslovně hovořil o FORMÁLNÍM vzdělání. Taky znám lidi, kteří z hlediska formálního vzdělání nedosáhli ani maturity a přitom je považuju za vzdělanější než některé hrdé nositele akademických titulů.
Jenže ten vedlejší efekt, že vedle bohatého bohatne jeho okolí a potažmo celá společnost, se strašně špatně kvantifikuje, navíc když se ten profit pokusíš nějak mu sebrat a přerozdělit, vzniká tu prostor pro chyby a zvůli těch, kdo budou přerozdělovat, navíc jsou tu náklady toho přerozdělování (v současnosti obludné). V konečném důsledku je zpravidla nejefektivnější, nejjednodušší a nejspravedlivější nechat mu celý zisk.
Například vykácení pár hektarů náletových dřevin (například kvůli devítijamkovému hřišti u Klánovic se jedná o 9ha lesa) je naprosto minimální cena. Za tu cenu tam vznikne malé lesní hřišťátko, kam mohou chodit sportovat lidé z okolí. (Podobná jsou např. Slavkov u Brna, Kořenec, u Olomouce, Nová Bystřice.)
Vedlejším profitem je, že se tam zpravidla zlepší infrastruktura (silnice, ubytování, restaurace).
Příkladem profitu pro nejbližší okolí je veliký a snobský areál v Rozdrojovicích u Brna není nijak oplocený, v zimě tam nějaký nadšenec najezdí běžkařské stopy, já si zajedu na parkoviště, zastavím přímo u stopy (tam jsou vyhrazená místa pro významné brněnské podnikatele, nejraději parkuji na místě pana Kalába nebo Vymyslického;-)).
Mimoto, provozovatel tohoto hřiště je dceřinná společnost brněnské strojírenské skupiny Alta, jestli Ti to něco říká. Šikanovat zrovna tuto skupinu, a naznačovat jí, že v této zemi není vítaná podle mne není nejlepší nápad. Ve Švýcarsku, v Karibiku a i jinde na světě je spousta pěkných restaurací...
http://www.s474n.com/vysvetleni-jak-funguje...
Těžko Ti oponovat, když vycházíš z úplně jiného hodnotového systému. Ty považuješ trh za posvátnou krávu a vše, co ho deformuje je pak v Tvých očích špatné. Já to prostě vidím jinak. Trh je jako oheň: Dobrý služebník, ale velmi špatný pán. Pokud jej nebudeme regulovat, bude tím špatným pánem... Pokud má trh lidem sloužit a ne je ovládat, musí nás poslouchat, tudíž se musí řídit nějakými pravidly, která mu dáme. Říká se tomu REGULACE.
O životní úrovni v USA vím své. Procento chudoby je tam několikanásobně vyšší než u nás. Průměrná čísla tam táhne nahoru jen velmi úzká skupina extrémně bohaté "elity". Navíc zdrojem životní úrovně v USA nejsou ani zdaleka jen vnitřní zdroje, nýbrž exploatace přírodních a lidských zdrojů po celém světě. Díky tomu se v USA nemusejí obávat řeckého scénáře, přestože míra zadlužení je srovnatelná. Jen letošní rozpočtový schodek bude činit téměř 12% HDP (zatímco naši zatracovaní "socialisté" dostávali kapky za 2,9%).
Obviňovat USA z krádeže mozků je pouhý objektivní popis skutečnosti. Jejich "tržní" základní a střední školství není schopno produkovat kvalitní materiál. Americké firmy potom přeplácejí lidi, kteří za státní peníze vystudovali jinde ve světě, takže sklízejí, co sami nezasili. To není nic jiného než krádež.
Tlak na zavádění školného u nás je výsledkem právě těchto krádeží. Aby Spojené státy nekradly mozky, musí u nás VŠICHNI platit za vzdělání. Daleko čistší by bylo, kdyby za své vzdělání zaplatili (PLNOU CENU, ne jen nějaké symbolické "školné") jen ti, kteří odcházejí do zahraničí.
Už mnohokrát jsem Ti vysvětloval, že trh není řádná přirozená kráva, ale jeden z možných mechanismů alokace zdrojů sloužící k uspokojování potřeb. V současné době je de facto jediný funkční. Všechny pokusy jej nahradit příkazovým systémem nebo deformovat regulacemi měly katastrofální sociální důsledky. Trh je alespoň sociálně neutrální.
Až mi ukážeš objektivně a měřitelně lepší systém, budu jej nadšeně propagovat. Prozatím bych nechal vše při osvědčeném, spravedlivém a sociálně neutrálním trhu.
V souladu s tím by bylo lepší nechat školné na trhu. Kdo chce vzdělání, ať si jej zaplatí, a pak za něj inkasuje prémii od toho, komu přináší užitek. Osvědčené, přirozené, a tudíž jednoduché a spravedlivé.
Regulace nedeformují. Nebo snad zastáváš názor, že brzdy a volant u auta deformují motor?
Podle Tebe: Kdo chce vzdělání, ať zaplatí. Kdo chce být zdravý, ať zaplatí. Kdo chce žít, ať zaplatí. A dýchat prosím bez placení můžu?
Jestli bude vzdělání opět jen výsadou pro příjmovou elitu, obrátí se to proti společnosti jako celku.
Srovnávat regulace, tedy nepřirozené a autoritativní zásahy do trhu s brzdami a motorem je zcela mimo, to si doufám uvědomuješ.
Spíše bych řekl, že regulace trhu jsou jako regulace řeky. Pár vlivných na tom chvíli profituje, ale při prvním přívalovém lijáku se zjistí, že přirozené lužní lesy a balvany zablokované koryto bylo lepší, i za cenu pár komárů.
Zase mi podsouváš něco, co není pravda. Dýchat bez placení samozřejmě můžeš. Vše ostatní můžeš mít taky za peníze, nebo zadarmo. Co je zadarmo zpravidla nemá žádnou velkou cenu.
Naštěstí vzdělání za 5-10 tis. na semestr nebude výsadou pro příjmovou elitu, ale bude dostupnější a snad i kvalitnější pro ty, kdo o ně mají opravdu zájem. Což bude jen ve prospěch společnosti.
S tím bohužel souhlasit nemohu. Regulace trhu je stejná nutnost jako brzdy a volant u auta, jsou stejně důležité jako vymezení topeniště pro oheň, aby sloužil, místo aby páchal škody.
Tohle pravičácké zpoplatňování všeho na potkání je plíživý proces, jehož každá jednotlivá položka zpravidla neznamená mnoho, ale v součtu změní ekonomickou a sociální situaci většiny obyvatelstva k nepoznání. Třicetikoruna u lékaře vypadá směšně, ale kolik takových třicetikorun nakonec bude? Těch 10 až 20 tisíc ročně školného by leckdo také unesl, ale opět to musíme přičíst k těm poplatkům ve zdravotnictví... A pak ještě snižování hodnoty důchodů a sociálních dávek v poměru k průměrné mzdě, růst nákladů na energie, bydlení - dokonce ani to blbý parkování zadarmo už není samozřejmostí (ne že bych se zrovna motoristů chtěl zastávat). Takovýchto "drobností" se nasčítá tolik, že výsledkem je zřetelný pokles životní úrovně většiny populace a hlavně zvýšený tlak na zadlužování domácností.
Nesouhlasím ani s tezí, že co je zadarmo, nemá zpravidla velkou cenu. Záleží totiž na povaze poskytujícího. V rámci rodiny si poskytujeme spoustu věcí zadarmo, sousedská výpomoc bývá rovněž zadarmo - a rozhodně to není důvod pro to, aby cokoli z toho bylo bezcenné. Už jsem tu psal o tom, že v důvodných (sociálních) případech poskytuju výuku zdarma nebo za symbolickou cenu. Myslíš si, že kvůli tomu pokaždé nějak ošidím kvalitu?
To dýchání za úplatu byla samozřejmě nadsázka. Jen mám obavu, aby to tak zůstalo nebo aby to nakonec nebylo jediné, zač nemusím platit. Mimochodem - za ČISTÝ vzduch k dýchání se platí už dnes.
Aha, ty se domníváš, že dochází k nějakému (pravičáckému) zpoplatňování. Ale to je velký omyl. Skutečnost je přesně opačná.
Zcela přirozeně se za práci stejně jako třeba za znalosti nebo za výrobky platí. Pouze proběhly pokusy něco z toho po levičácku znárodnit. Výsledky byly tragické ve všech mně známých případech. Od pouhé nedostupnosti zdravotní péče, nedostatku a nekvalitnímu zboží na trzích po hladomory a statisíce mrtvých.
Souhlasím s tím, že regulační poplatky, nebo symbolické školné ve státním školství nejsou řešení. Neodráží totiž skutečné náklady, tedy nemotivují k opravdu efektivnímu využívání, a dále omezují svobodu podnikání a tím i stranu nabídky. Pak není kvalitní zdravotnictví nebo vzdělání dostupné skutečně pro nikoho. A všichni jsme si rovni, levice zvítězila.
Ale školství tu není od toho, aby odráželo nějaké náklady. Sundej si už konečně ty svoje ekonomistické brýle. Mně připadá, že se na svět díváš skrz jakousi lešenářskou trubku - vidíš jen ekonomickou stránku věcí, kterou pak tvrdošíjně prohlašuješ za prapodstatu každého jevu.
Zaujala mě ale myšlenka "omezování podnikání". Asi máš pravdu v tom, že kořenem zla je neochota podnikat, pokud to dotyčnému nezajistí privilegované postavení ve společnosti: "Když na tom nevydělám miliony, tak se vám na to podnikání vykašlu..." Tohle mě napadlo, už když jsme se tu bavili o daňové progresi. Ti "schopní" nebudou ochotni pracovat, pokud tím nezískají dostatečně velký náskok ve finančním ohodnocení... Jinak si nedokážu vysvětlit, proč se daňové progresi brání - prostě jim nestačí malé rozdíly v čistých příjmech - chtějí velké. Já tomu říkám nenažranost.
Ještě poznámku: Slovo "schopní" píšu takřka vždy do uvozovek, protože pořád nevím, co to vlastně je. Je to něco jako souhrn vlastností, které vedou k "úspěchu". Ale ten "úspěch" taky nějak nedokážu definovat. Pokud za ten úspěch považujeme schopnost vydělat peníze, tak ovšem nevím, proč se tu vlastně bavíme o vzdělání a o školství. Vzdělání, inteligence, píle a odříkání nejsou ani ve vzájemné kombinaci dostačující podmínkou pro dosažení (finančního) úspěchu. Nejsou bohužel dokonce ani podmínkou nutnou.
Plně s Tebou souhlasím. Účelem školství není od toho aby odráželo náklady. Je účelem školného aby odráželo náklady vzdělání.
Přes půl mega ročně vydělám já (tedy vydělám kolem mega, ale zbytek mi uloupí stát). Jelikož podnikání zpravidla je plánováno na víc než dva roky, tak člověka, který začíná podnikat a neplánuje vydělat miliony bych považoval za šílence. Progresi a předpoklady pro úspěch už jsme probírali x-krát. Nechceš si změnit nick na Kolovrátek?
Když on holt Medvěd na veškeré podnikání kouká výlučně přes svoji tabuli, křídu a tři učebnice. Jiné náklady nezná a tím pádem ani rizika. U něj je to opravdu jen forma "zaměstnání". Téměř veškerá tržba je plat. Těžko pochopí pojmy investice, nákupy strojů, zařízení, materiálů, zásob, nákladů na platy a případné odstupné atd... A tedy nepochopí ani rizika opravdového podnikání. A už vůbec po něm nemůžeme chtít chápat souvislosti mezi nasazením, starostí, riziky a odpovídající vyšší odměnou. Za standartní plat, nebo jen o Medvědem schválené navýšení platu takoví lidé obvykle dokáží dělat i v závislé činnosti bez jakýchkoliv rizik.
No, hlavně papouškuje svého guru Kellera. Nevzpomínám si, že by kdy na někoho jiného odkazoval či citoval.
Citoval jsem těch pramenů podstatně víc, ale je pravda, že Jan Keller je autor, v jehož textech bych neměnil ani čárku. Kdysi jsem si své myšlenky, nápady a postřehy psal a tvořil z toho jakýsi ucelený systém. Pak jsem narazil na některá díla Jana Kellera a zjistil jsem, že on to už dávno udělal za mě. Můj hodnotový a názorový systém tedy není od Kellera odvozen, dokonce jím není ani inspirován. Je prostě jen stejný, ale vznikal naprosto nezávisle na Kellerovi na základě vlastního zobecnění mých životních zkušeností.
1. koukat na svět skrz lešenářskou trubku je zjevně někdy lepší než mít nasazené klapky.
2. daňová progrese je skutečně formou nenažranosti,to máš recht.
Prostě některým lidem přijde špatné, že více se snažícím se platí více peněz a nechtějí vidět velké rozdíly v čistých příjmech, Proto prostřednictvím daňové progrese šikanují část spoluobčanů a nutí je tak k odchodu do zemí, kde se takové věci nedějí.
Pak takové lidi obviní z útěku před solidaritou a žádají proplacení veškerých nákladů, které s nimi ve snaze je nenažraně obrat o část příjmu, měli.
promiň ale nelze jinak
bůachacha ( sám jsem netušil, že to budu používat tak často jako za socíku)
O životní úrovni v USA víš kulové s přehazovačkou a ještě se tím chlubíš.
Můžeš mi nějak rozumně vysvětlit, proč tedy do USA odchází pracovat mladí lidé ze Švédska, Německa, Dánska, Norska a dalších sociálních rájů Evropy ?
A jak chceš nastavit hranice tvé platby za vzdělání? A jak to chceš kontrolovat/POVOLOVAT a hlavně jak to chceš VYMÁHAT?
Zavřeš hranice? Budeš zabavovat majetek, vydávat výjezdní doložky, poštveš na ně nějakou tajnou službu a necháš je unést nebo budeš terorizovat jejich mamička a tatíčka případně sourozence?
Kde je v Ústavě lidských práv a svobod psáno, že se nesmí pracovat v zahraničí ? Kde je v českém trestním rejstříku trestný čin opuštění republiky bez zaplacení?
To opravdu chceš ??????????
Není pak jednoduší nechat je to zaplatit školným teď ?
Aha, takže v USA nejsou chudí lidé, všichni mají všechno, každý tam sežene práci, nikdo není diskriminován...
Uvažuj teď chvilku jako sociolog: V rozvojových zemích odcházejí lidé z venkova do měst (díky tomu vznikají mnohamilionové megapole). Je to důkaz, že se mají ve městech všichni dobře? Ne, je to přesně naopak. Ti lidé ztrácejí své kořeny, za čas se nemají kam vrátit a v tom městě ani zdaleka nejsou šťastní.
Stejné je to s odchodem lidí z různých koutů světa do "vysněné" Ameriky. Za prvé jsou to jen lidé určitých věkových a profesních skupin, za druhé se tam ani zdaleka všichni neuchytí tak, jak si představovali.
Ne nadarmo se říká, že každá společnost je tak bohatá, jak bohatý je její nejchudší člen ochotný pracovat. A v tomhle parametru Spojené státy silně zaostávají za velkou většinou zemí Evropy. I za těmi, z nichž lidé do USA odcházejí.
Je to vlastně tak, že do USA odcházejí ti, kteří by ve svých zemích mohli velmi dobře uspět, ale táhne je tam vidina ještě lepších podmínek. Do USA odcházejí hlavně ti, kteří se odmítají podílet (svými relativně vyššími evropskými daněmi) na solidárním uspořádání evropských společností. Vycestování do USA umožňuje únik před solidaritou. Proto naopak ti, kteří by neuspěli v Evropě, by na tom v USA byli ještě hůř.
To mi teda vysvětli, proč ti lidi odcházejí do těch měst nebo do té ameriky, aby se tam měli hůř. OK, předem to nevědí, že měli třeba zůstat na Kubě, ale proč se teda nevracejí tam, kde se měli líp?
Za prvé proto, že tam odcházejí s VIDINOU, že se budou mít líp, a ta se může, ale také nemusí naplnit. Za druhé odcházejí jen lidé, kteří splňují nějaké předpoklady k tomu, aby se v té Americe mohli mít líp. Za třetí odcházejí proto, že se v té Americe nebudou muset prostřednictvím státního systému sociální solidarity o svůj případný "úspěch" dělit.
Je to ouplně jinak : uvědom si, že takové bohatství jako mají dnes chudí, měli dříve středně situovaní. Chudí se dnes dožívají ve zdraví věkukkdysi vyhrazeného jen dobře živeným bohatým....
Náklady na život vzrostly a lidé přesto nepracují více,déle a v horších podmínkách. Ano bída se neodstranila, jen se nám jaksi posunula do vyšších hodnot bohatství, ale pořád je to zejména výsledek nečinnosti, ať už vynucené nebo spontánní, pohodlnosti a výchovou nastavených představ.....
Navíc se nám sem (krásné paroubkovo slovo) "ingeroval" sociálkonzum, tedy jakési miminální hladiny kulturních a sociálních statku "bez kterých nelze přece žít" .
Pokud USA údajně zaostávají tím, že se tam nejchudší má jen o něco lépe než v Mexiku je to jejich věc, koncekonců alespoň máš o čem štkát.
Ovšem pokud hodláš osočovat statisíce slušných lidí z Evropy z úniku před solidaritou tak jsi prostě duševně nemocen.
Tak o tom nevím, že by dříve středně situovaní na tom byli stejně jako chudí dnes. Pokud tedy nemáš na mysli středověk. To, že se dnes i chudí dožívají slušného věku, je u nás dáno především skokovým zlepšením zdravotní péče v padesátých letech.
To, že lidé dnes nepracují více a déle, je slušně řečeno omyl. Ti, kdo (ještě) mají práci, nechají na sobě štípat dříví a pracují často mnohem více než osm hodin denně. Navíc zaměstnavatelé jejich přesčasy zpravidla nevykazují, takže je nejen nemusí proplácet, ale ani se nedostanou do statistik.
"Ingerovat" není žádné Paroubkovo slovo. Jedná se o označení zásahů (zpravidla státu) do probíhajících (zpravidla sociálně-ekonomických) procesů. Sociální spotřeba je něco, co je běžným jevem ve všech vyspělých společnostech. Prakticky se jedná spotřebu vyžadovanou tím, že člověk nežije sám a je součástí nějaké společnosti. Většinu sociální spotřeby jednotlivec ani nemůže ovlivnit nebo je do ní tlačen okolnostmi. Bez ní by se ze společnosti vyřadil.
Že USA zaostávají v sociálních otázkách, vědí už i ony samy. Nejde o to, že by chudí v USA byli stejně chudí jako chudina třeba v afrických státech, ale o to, že se tamní chudina svou životní úrovní nepodílí na společenském produktu. Desítkám milionů lidí v USA není absolutně nic platné, že žijí v jedné z nejbohatších zemí planety.
Už se stalo takřka pravidlem, že u nás napodobujeme chyby, kterých se Západ dopouštěl v sedmdesátých letech a které se teď horko těžko snaží napravovat. Jednou z těch nejhorších je zužování procenta osob, které těží z hospodářského růstu země. Stačí si srovnat, o kolik se například v západní Evropě (o USA nemluvě) od konce války snížil podíl firemních daní na příjmech státního rozpočtu a o kolik se adekvátně zvýšil podíl daní fyzických osob, hlavně zaměstnanců, nebo třeba jaká část produktu vyrobeného navíc oproti stavu před padesáti lety byla využita pro zvýšení životní úrovně obyvatel.
Nejsem z těch, kteří by odlišný názor označovali za duševní nemoc oponenta. Pro svůj názor mám své důvody a popsal jsem je už mnohokrát. Když někdo utíká ze země s vyšší solidaritou (vyšším zdaněním) někam, kde díky nízkým daním a praktické absenci sociálních programů vydělá více, není to nic jiného než útěk před solidaritou: "Chci vydělávat více a odvádět méně daní, proto odcházím do některé ze zemí s nižší mírou sociální solidarity". Aspoň by si to dotyční měli přiznat.
I zdejší pravicové strany se chystají se zdejšími zbytky sociální solidarity důkladně zatočit. Schovávají se za "řešení" krize, která jim pro tento účel přišla velmi vhod. Za její důsledky se dá schovat i fatální selhání Topolánkkovy vlády a specielně Miroslava Kalouska jako ministra financí.
Vezmi si kterékoli opatření navrhované vznikající pravicovou koalicí a odpověz si na otázku, NA KOM se státní rozpočet zahojí.
Důchodová reforma má výrazně zpřísnit podmínky odchodu do důchodu a výrazně snížit hodnotu důchodu vypláceného průběžným systémem. Neustále se zvyšuje spoluúčast pacientů na zdravotní péči, chystá se placení studia na veřejných vysokých školách, plánuje se další skokové zvýšení nižší sazby DPH až na 19%, ruší se některé sociální dávky, pro zbylé se drakonicky zpřísňují pravidla a snižuje se jejich výše.
Toto vše postihne především nízko- a středněpříjmové skupiny populace. Na druhou stranu je nadále odmítána daňová progrese a lpí se na zachování stropů pro placení povinného pojištění. Myslím, že odpověď na otázku, na kom se pravice snaží ušetřit, je velmi snadná.
Problém je ale ještě v jedné věci: Ono to totiž vůbec nemusí přinést (a nejspíš ani nepřinese) kýžený efekt. Snížená poptávka tak velkého procenta domácností se nutně projeví na příjmové stránce státního rozpočtu, a to jak přímo (více nezaměstnaných, vyšší podíl neplnohodnotných pracovních příležitostí, nižší mzdy těch, kteří práci ještě mají, tudíž nižší odvody do SR), tak i nepřímo (nižší poptávka domácností po zboží a službách, méně zakázek pro firmy, nižší obraty, nižší zisky, méně daní do SR). Spotřeba těch nadprůměrně vydělávajících to nevytrhne a daní od těchto osob se pravice vlastně dobrovolně vzdává.
Já nevím, jak do USA, ale vím, kdo odchází za prací do UK. Ve velké většině lidé, kteří se nedokáží "chytit" v ČR. Lidé, kteří si myslí, že přijdou do UK a budou se mít lépe. A ejhle....narazí.
Neříkám, že všici jsou takový, ale 90% bych řek, že ano. Zbytek v UK studuje a "buduje" kariéru.
Jak píšeš, dostali sice lekci o demokracii - ale až pochopí výhody, tebou popisované o odstaveček výš, tak na to zase budou koukat jinak. Navíc, tam, kde si zaplatím také něco cíleně vyžaduju v určité kvalitě a pohlídám si to. Když je něco zadarmo, fůra lidí to oflegmí - a pak se jen žvaní o klesající úrovni...
Včera večer jsem si vzal jedny starší noviny, které jsem si ve čtvrtek nestihl přečíst. A ejhle - nejsem sám, kdo si myslí, že zavedení školného nemá nic společného se zkvalitňováním výuky. Tomáš Zahradníček (to není žádnej levičák) v MF Dnes (což není žádnej levicovej plátek) vyjadřuje prakticky totožný názor jako jsem tu prezentoval já. Pár výňatků z jeho textu:
"Zavedení školného je vlastně jen účetní operace, která přenese část nákladů na vysoké školství bezprostředněji na rodiny, které využívají jeho služeb." - Pouhé konstatování faktu a smyslu školného.
"Představoval jsem si, že by školným mohli studenti studenti získat do rukou páku, jíž by si na vyučujících vynutili lepší pracovní morálku a ohleduplnější zacházení." - Pan Zahradníček přiznává svůj někdejší omyl.
"Až se skoro stydím, že byl člověk tak pitomý, že si mohl jen na chvilku myslet, že peníze kudy tečou, tudy prostředí automaticky zlepšují a zušlechťují." - Skvostné prozření!
"Lze předpokládat, že tlak od studentů bude směřovat NE NA LEPŠÍ KVALITU VÝUKY, ALE NA HLADŠÍ PRŮCHODNOST ŠKOLOU. Převažující zájem studentů, jak ho ve své většině dávají vyučujícím už dnes najevo, je rychle dospět k vytouženému závěrečnému razítku." - Přesně tohle jsem tu za všeobecného posměchu napsal jako zobecnění mých vlastních zkušeností.
A teď perla:
"Už dnes studenti docela běžně omlouvají svou studijní nečinnost tím, že musí chodit do zaměstnání , aby si mohli pěstovat vysokoškolské studium jako vedlejší činnost. takže by je vyučující vlastně neměl moc zdržovat." - To je pregnantní a precizní vyhmátnutí celého problému: Důsledkem zavedení školného bude nejen zvýšená závislost na rodičích, ale hlavně odtahování studenta od vlastního studia nutností pracovat a vydělávat peníze. Místo aby se student svědomitě učil, roznáší někde za padesát korun na hodinu hamburgery...
Díky pane Zahradníčku. U mě jste si výrazně šplhnul...
Medvěde, napadlo Tě vůbec někdy, že třeba i jiný člověk než Ty by mohl být chytrý. Že třeba názor někoho jiného by mohl mít stejnou váhu, jako Tvůj?
Studenti si samozřejmě uvědomují cenu vzdělání a nutnost školství, hrstka protestujících proti čemukoliv se najde vždycky. Symbolický a legrační poplatek 5-10 tis. za semestr nebo kolik se uvažuje nikoho nezadluží. Příkladně studentka od které jsem se právě vrátil z masáže si tuto částku vydělá za 2-4 dny práce.
S Tvým závěrem souhlasím. Výtečná škola života. Vzdělání a znalosti mají svou cenu.
K bankám Ti to napsal Jurimír. Mimoto už jsem Ti dávno vysvětloval, že za politikou bank stojí nedostatečná konkurence na straně nabídky, tj. příliš regulovaný trh bankovnictví a finančnictví vůbec.
Obchodníci s energiemi nakupují energie za evropské ceny. Kdyby svým zákazníkům účtovali třetinové, zkrachovali by. Fakt Ti to nedošlo?
S platy je to prosté: Je příliš mnoho učitelů (nebo málo práce ve školství), a příliš málo zaměstnanců v IT a bankovnictví (nebo příliš mnoho práce v těchto oborech) a je tedy nutno nabízet vyšší platy, aby přitáhly další potřebné a kvalifikované odborníky. Přece si nemyslíš, že by vydřidušský buržoust platil zaměstnancům v IT nebo bankovnictví víc, než je naprosto nezbytně nutné?
Máš skoro pravdu. Ve školství není až tak moc učitelů, zvláště některých. Problém je to, že nemohu nabídnout schopnému matikáři 30.000 i když žádného nemám. Plat je určen státem.
Studentka, která si přivydělává masážemi, (pokud to tedy není to, co studuje na VŠ) mě moc neuchvacuje. Student se má učit, maximálně v době volna si přivydělávat v oboru. Pokud má čas na něco jiného, znamená to pro mě, že je škola zbytečně lehká a titul tam dostane každý moula. Není pak divu, že si dneska píše Bc. před jméno kdekdo.
Možná jsem mohl napsat, že studuje fyzioterapii...
U VŠ studentů je sakra poznat rozdíl mezi člověkem, který třeba 2 roky po průmce makal na stavbě, a člověkem, který vylezl z gymplu a protože nevěděl coby, šel na VŠE. Já jsem ten druhý případ, takže vím přesně, o čem mluvím. Prolezl jsem VŠE víceméně z povinnosti. Dnes bych dal nevím co za to, kdybych mohl strávit třeba dva roky na škole. Jsem si jist, že za semestr bych si odnesl násobně víc užitečných znalostí než za celé studium. Kdyby si měl člověk třeba za 1-2 roky přivydělat na drobný příspěvek na studium, značně by to zvýšilo jeho motivaci, zvláště pokud by to bylo v jeho či příbuzném oboru.
Já také těm studentům, co mám doma říkám: pokud máte volný čas, najděte si věc, kterou si můžete rozšířit či zlepšit vzdělání. Už nikdy v životě nebudete mít tolik příležitostí k vlastnímu rozvoji jako na VŠ. Akorát, že to občas vede k tomu, že si stěžují u vedoucího katedry na slabou úroveň některých vyučujících či na znovu přednášení věcí, ze kterých už mají všichni mít zkoušku. Ne všichni to rádi slyší. Ale my jsme zvyklí, stížnosti na nedostatečnou přípravu vyučujícího jsme dávali i na gymplu. ;)
Nevím, jestli se tohle zlepší poplatky za studium, ale kdyby, bylo by to ku prospěchu všech.
No nevím a co třeba tu o tom, že ti se nemusí snažit, namáhat a mají všechno grátis si výsledku své píle, vytrvalosti, zdarů i nezdarů tak nějak neváží ?
Proč tolik západních studentů pracuje, vydělává si a maká na sobě ?
Co když je to o tom, že vidí co za svou snahu dostanou ? Kdežto u nás když udělají neskutečně blbé přijímačky, vejdou se do tabule, protože je to mohutně dotované a tak to rozhodně není pro všechny tak jsou najednou na místě kde už to nějak doklepou k titulu... a pak natáhnou ruku a ohání se titulem jako svatou monstrancí...
Dovolil bych si nesouhlasit s tím, že studenti si SAMOZŘEJMĚ UVĚDOMUJÍ CENU VZDĚLÁNÍ. Teď budu mluvit z přítomné praxe. Pár týdnů se pohybuji v prostředí vysokoškoláků i starších středoškoláků a doposud jsem nenarazil na nikoho, kdo by věděl, jaké náklady jsou spojeny se studijem. Byl jsem přidělen(?) úspěšné studentce (23 let) jako mentor a kouč, aby nebyla v zajetí teorie a seznámila s životem jako takovým. V jejím vleku jsem se pohyboval i ve večerních hodinách ve společnosti těch, kteří si vůbec mohli dovolit(a že jich je hodně) potloukat se po různých podnicích a žijí z toho, že jim patří a bude patřit svět. Poněvadž mají v hlavě různá propagandistická hesla o zatěžování společnosti starými, vždy jsem kladl stejnou otázku. "Jaké jsou tvoje měsíční náklady, kolik si vyděláš a kdo platí ten rozdíl?" Ani v jednom případě jsem nedostal odpověď o vlastní solventnosti a všichni se zdráhali pojmenovat, kdo je dotuje. A jenom jako dodatek vím, že i to školné si platit nebudou.
Podotýkám, že bych se za normálních okolností nedonutil odsuzovat studenty za jejich bohémství, poněvadž sám dodnes tvrdím, že mládež si má užívat studentského života - jsou to nejkrásnější okamžiky.
Když mluvíš o té Tvé známé studentce - masérce, kolik jich má takové štěstí, že si tolik vydělá? Ta "moje" studentka chodí dělat servírku za 4 klacky za měsíc.
Když se začneš ptát, kolik platí nájem, kolik za jídlo, oblečení, osobní výskoky etc., najednou zjistíš, že neznají realitu, která někoho zatíží 10 tis. za semestr (podotýkám, že nemám vyhraněný názor na placení školného). Ale to již je politika, která je mi protivná a jsem rád, že na ní nejsem závislý(ekonomicky) - pracovně tento faktor musím samozřejmě zahrnovat.
Ano, souhlasím, že dítě (co si budem povídat, studiem na VŠ si prodlužujeme bezstarostné dětství) je dotováno rodiči.
Také jsem měl štěstí na rodiče, táta mi napočítal přesně prachy na koleje, cestu 2x za měsíc do a z Prahy, menzu+jídlo, skripta, a přesně to jsem dostával. Ani o kačku víc. Na všechny zábavy jsem si musel vydělat, a bylo to takové první procitnutí do života. A to ještě měkké. Moje žena si vydělávala i na jídlo a bydlení v Brně, protože rodiče se rozváděli, a s tím je spojena spousta veselých historek kolem SJM, ale to tu nebudu ventilovat.
Sedět na prdeli a žrát blafy mi vydrželo asi tak semestr, pak jsem si vyřídil živnosťák, a začal dělat při studiu. Velmi rychle jsem samozřejmě opustil sen o nějakém výkonnostním sportu, protože vlastnoručně vydělané peníze člověku zachutnají, a je potřeba se občas ukázat ve škole, aby člověka nevylili.
Souhlasím i s tím, že ne každý student má to štěstí, že studuje něco užitečného. Například student oboru humanitární enviromentalistika v podstatě nemá komu co užitečného nabídnout. Na druhou stranu, kamarád studoval současně strojárnu VUT, ekonomku na MU a od třetího ročníku docházel do ABB, dělal tam diplomku na management kvality, a předbíhali si ho rok před koncem studia, aby tam nastoupil. Krom toho právě on se na VŠ nedostal, dva roky bouchal na stavbě, ten ve dvaceti věděl o životě víc než já ve třiceti.
K samotnému školnému: přijde mi velmi nespravedlivé a asociální, že na mé vzdělání doplácel traktorista Franta a Máňa z kravína, jejichž děti s bídou vychodí základku. Stát měl ty peníze nechat jim, protože jejich děti patrně nebudou profitovat ze svého vzdělání a dělat konzultanty a auditory. A už vůbec nebudou nic mít z toho, že za jejich peníze studují humanitární enviromentalisé nebo třeba diplomovaní básníci z JAMU.
Oh, ano, už slyším ty dojemné historky o študých chudentech, co si utrhují od huby, a protože ve čtvrtém ročníku neseženou vydřidušské školné, tak nevystudují, a následně umřou v bídě. Vždyť je spousta možností, jak jim studium zlevnit, např:
- skutečně symbolické školné (řádově tisíce/semestr)
- prospěchová stipendia - to mi přijde spravedlivé - kdo studuje opravdu dobře, studuje zadarmo, bez ohledu na sociální postavení
- dotované spoření/půjčky na studium (na způsob stavebního spoření)
To vše samozřejmě časově omezeně (např. 5 let od maturity), abychom zbytečně neživili tzv. věčné studenty.
Podotýkám, že skutečný pravičák by požadoval striktně tržní školství a placení školného ve skutečné výši nákladů na studium. Je třeba si uvědomit, že vše, co výše připouštím jsou již státní regulace, které deformují trh, a připouštějí, že Franta a Máňa doplácejí na nadané a pracovité děti nadaných a pracovitých (a pravděpodobně tedy bohatých) rodičů. No ale když to tak lid chce...
Ad učitelé - už ti to vlastně napsal petrp. Problém školství není v nadbytku učitelů, ale v nemožnosti vyhodit ty neschopné a lépe zaplatit schopné, od kterých by pak bylo možno vyžadovat efektivní práci. Což je samozřejmě dáno nesmyslnými regulacemi zákoníku práce a pravidly, která vymýšlejí ještě daleko neschopnější úředníci mšmt, vúp, úiv, čši a jak se všechny ty instituce, co se přiživují na školství, jmenují...
Se zbytkem tvého příspěvku beze zbytku souhlasím ;-)
Nesnižuju váhu odlišného názoru. Jen se pozastavuju nad tím, jak rychle se projev něčího názoru ve volbách začíná obracet proti němu samému. Kéž by mladí lidé uznávali, že názor starších lidí by mohl mít stejnou váhu jako ten jejich. Pak by nemohlo vzniknout něco tak odporného jako "Přemluv bábu".
Pro někoho je poplatek 5 až 10 tisíc legračních třeba pro Tebe a lidi v Tvém okolí. Jsem přesvědčen o tom, že pro velkou většinu rodin taková legrace není. Kolik si myslíš že studentek je schopno vydělat 10.000,- Kč za dva až čtyři dny práce? Pokud má přitom ještě studovat, může pracovat nanejvýš čtyři hodiny denně (i to je hodně nadsazené). Deset tisíc si tak vydělá zhruba za měsíc - a to se bude pěkně otáčet... A ani takových není většina.
Práce při studiu by neměla být pro studenty existenční záležitostí. Do školy přece chodí proto, aby studovali a ne proto, aby místo studia po večerech někde roznášely hamburgery. Hlavní tíhu nákladů na studium by nesli stejně rodiče. A zkus si představit rodinu se třemi studujícími dětmi s průměrným nebo podprůměrným příjmem... Celkové nálady 300.000,- Kč. Vzhledem k tomu, že ani dnes není pro mnoho rodin snadné hradit náklady na studium (to není jen školné), pak by další finanční zátěž pro mnoho rodin byla likvidační. A co třeba děti nezaměstnaných? Těch by se právo na vzdělání netýkalo?
Proč by měli obchodníci s energiemi nakupovat energii za evropské ceny, když můžou nakupovat od tuzemských výrobců, kteří mají nízké náklady? Proč myslíš, že ČEZ vykazuje tak vysoké zisky? Protože si může díky absenci regulace dovolit prodávat za EVROPSKÉ ceny i v situaci, kdy má ČESKÉ náklady. Nebo snad mají například zaměstnanci ČEZu evropské mzdy?
Jen tak na okraj - nemyslím si, že by se "něčí názor ve volbách obrátil proti němu samému". Jasně, třeba TOP09 volili převážně mladí, proti školnému protestuji převážně studenti - ale dovolila bych si předpokládat, že to až na výjimky nebudou ti samí.
A ty výjimky, co opravdu volily pravici a až teď zjistily, co měla vlastně v programu... no, pokud někdo nemá znalost čtení, příp. schopnost si vyhledat normálně veřejně přístupné informace, tak opravdu nemá na VŠ co dělat. Jestli tedy zrovna těmto lidem školné zamezí přístup ke studiu, valná škoda to nebude.
"jak rychle se projev něčího názoru ve volbách začíná obracet proti němu samému" - a na to máš nějakou statistiku nebo tak něco? Jak víš, že proti školnému protestují ti, co volili pravici? FB je dost mizernej zdroj informací, ale když už se s ním oháníš: existuje tam taky skupina ve smyslu "Jsem vysokoškolák a podporuji zavedení školného", a když jsem tam byl naposledy, měla víc příznivců, než skupina odpůrců...
Já osobně pokládám dlouhé roky na FFUK za nejpromrhanější čas svého dosavadního života, prozatím jediná doba, které budu na smrtelné posteli litovat jako ztracené. A tisíc a jedna zkušenost s fungováním té šílené školy, úrovní neuvěřitelně zaostalé oproti průměrným zahraničníém vejškám, mě přesvědčila, že jedině zavedení školného dá studentům do ruky aspoň nějaký nástroj, jak ovlivnit kvalitu vlastního studia.
Nemusíš se mnou souhlasit, ale nelíbí se mi, jak tu vlastní pocity prezentuješ jako tvrdá statistická data.
Jenže ten projev něčího názoru (v tomto případě studentů) ve volbách se rychle obrací VE PROSPĚCH jeho samotného. Pokud se bude platit školné (byť jen ve zlomku jeho nákladů), bude studovat daleko méně lidí, a jen ti, kteří mají o ten obor skutečný zájem.
Jenže školné nemá být 10.000,- ZA MĚSÍC ale 5-10 tis. za SEMESTR. Nevím, jestli jsi špatně informován, nebo jestli se opět pokoušíš manipulovat s vstupními daty. Při sazbě 300-400 korun za hodinu (klasická/reflexní masáž) jsou to 2-4 dny, což se dá hravě stihnout o prázdninách nebo během zkouškového. Když pracuje 10 měsíců jedno odpoledne v týdnu (což je podle mne pro dospělého člověka tak akorát), vydělá si i na hezké prázdniny.
Souhlasím s tvrzením, že práce při studiu by neměla být existenční záležitostí. Však jsem Ti právě ukázal, že není. Naopak, je to skvělá motivace ke studiu a příležitost ke získání praxe. Jinde vysvětluji, jak se dá pomoci sociálně slabým. Nízko úročené půjčky, prospěchová stipendia apod.
Platy v ČEZu neznám, ale mzdy nejsou jediným nákladem. Třeba cena uranu do Temelína nemá s českými mzdami mnoho společného. A regulační poplatek (zajímavé, že proti tomuto regulačnímu poplatku socialisti nevyskakujou) odváděný na "zelené" zdroje elektřiny je prachsprostá loupež.
Za vysokými cenami energie pro spotřebitele pak nestojí nic jiného než nedostatečná konkurence, tedy PŘÍLIŠNÁ regulace.
To není jen uran do Temelína.
I uhlí má nějakou cenu, když jí ČEZ nebude platit tak jí zaplatí někdo jiný.
Dokonce i ta blbá štěpka nebo usušený šťovík se exportují ve velkém do Rakouska.
Pamatuji si to byly plány některých obcí uděláme si centrální výhřevnu na štěpku a lidem dáme levnou (přiměřeně platům) energii.
Nu a jak to dopadlo, ty obce co to udělaly se nestačej divit kam vyrostla ceny lokální štěpky a cena topení.....
Jojo, trh je všude, protože je to přirozený mechanismus. Už od okamžiku, kdy pračlověk Janeček směnil s pračlověkem směnil se sousedem tři ostré pazourky za mamutí kýtu.
Zreguluješ tady, pomůžeš pár vyvoleným (a sobě, jinak bys regulaci nedělal), ale poškodíš všechny ostatní. Začnou se ozývat, těm bystřejším dojde, tak navrhnou další regulaci. Pomůžeš jim (a sobě), poškodíš všechny zbývající. A tak dále, pořád dokola, až míra regulací dosáhne takové obludnosti, že si nadkritické množství lidí všimne, že něco není v pořádku. A zvolí toho, kdo jim slíbí regulace pro změnu odbourávat. Jak moc své sliby naplní, je samozřejmě druhá věc...
Co mi to vkládáš do úst? Kde píšu, že těch 10.000,- Kč má být za měsíc? Píšu, že by běžné studentce trvalo měsíc, než by si na školné (na celý semestr) vydělala.
Půjčky nic neřeší. Na co všechno by si mladý člověk měl půjčovat? Na bydlení, na studium, nejspíš i na lékařskou péči, na zařízení bytu, na náklady spojené s chovem dětí... A splácet by to začal kdy? Až jeho děti vyletí z hnízda? Za tu dobu ale úroky ze všech těch úvěrů několikanásobně přesáhnou původní výši úvěru.
Všichni tady brojíte proti zadlužování a volíte přitom strany, které tlačí mladé lidi do dalších a dalších dluhů: Chceš bydlet? Vem si hypotéku. Chceš studovat? Nabízíme ti úvěr. Chceš mít děti? Snížíme ti mateřskou a dětské přídavky - náklady vyřeší další úvěr.
Copak tu nikdo nevidíte, že tím vším zbavujete mladé lidi svobody? Celý život budou mít na krku hrozbu své platební neschopnosti a tudíž exekucí. Budou pouhou hříčkou v rukách nekompromisních bank a všehoschopných vymahačů. Už dnes je to jedno z nejvýnosnějších řemesel. Nikdo přece nemůže léta nebo dokonce desítky let dopředu vědět, bude-li schopen všechny ty nakumulované úvěry splácet.
V UK půjčky na školu existují (bez úročné + zajímavé podmínky), využívá je kde kdo a nemyslím si, že by tam ve školství měli nějaký problém. Naopak.
Možná mají méně studentů, možná nestuduje VŠ kde kdo, ale ten, kdo OPRAVDU chce a je schopný pro to něco dělat, ten tu možnost má.
Kdežto u nás studuje kde kdo a jak dlouho se mu chce. Sosá stát a tobě to nevadí. Ještě bys je v tom podporoval.
Malá poznámka.
Nejvíc dětí mají státy s nejnižší možnou nebo nulovou dětskou politikou.
V EU pak nejvíc dětí mají rodiny nevzdělané, v nájemných bytech a rodiny silně věřící. Opět s nulovým vlivem mateřské a přídavků.
Naopak rodiny s jedním dítětem jsou valnou většiny rodiny vysoce vzdělané, s relativně velkým příjmem.
Ergo kladívko u nás studují hlavně lidé s rodin z malým počtem dětí, přestože by gratis studium mělo vytvářet tlak a umožnit vzdělání každému.
Neděje se tak
"Na co všechno by si mladý člověk měl půjčovat? Na bydlení, na studium, nejspíš i na lékařskou péči, na zařízení bytu, na náklady spojené s chovem dětí..."
Vetšina mladých lidí si hlavně půjčuje na domácí kina, plazmovky, mobily, počítače.... vidím to dnes a denně. Ale jakmile mají investovat do sebe, do vzdělání....je zle.
Pokud to tak je, je to samozřejmě špatně...
Ono to tak je....!!!!
Sedni si občas do posluchárny mezi studenty. Nebo zavítej na koleje. Tihle kluci potřebují na paření her po síti ty nej počítače. Není jim líto si zajít na pár dní na brigádu, aby si mohli koupit pořádné "dělo". Na film ti taky nebudou koukat na obyčejné televizi.
Ale jakmile mají zaplatit školné, tak je zle....
A nejhorší je, že tenhle princip nefunguje jen u studentů, ale i u obyčejných lidí. A co tak pozoruji. Čím chudší člověk, tím více si půjčuje na podobné "zbytečnosti". A pak se diví, že nemá na živobytí. A pak se jim líbí oranžový předvolební program, kde jim slibují, že vše dostanou zdarma. Hurááá, mámooo. Dají nám prachy, bude plazmovka a mobil.
Muhehehehe, teď jsi mě teda rozesmál!!!
Aby si šel Medvěd ověřit něco do reality? Vždyť by se mu zbortila celá jeho virtuální realita o trpících chudých, nemocných, studentech atd. :-)))
A všiml sis....bez reakce. Stejně jako bez reakce na to, jak zjistil, že ti lidé, co na facebooku zbrojí proti školnému, volili pravici. A nejen tohle.... Reaguje jen na to, co se mu líbí a co se mu hodí do krámu.
Podle prvních průzkumů bylo zjištěno, že dvě třetiny stávajících studentů jsou proti jakékoli formě školného, a to přesto, že jich se to většinou už nedotkne. Dá se tedy logicky očekávat, že toto procento vzroste, až se jich to týkat začne.
Že prvovoliči a zvláště studenti volili ve velké většině pravici, je snad také všeobecně známo. Ve svých příspěvcích na toto téma nemluvím o KONKRÉTNÍCH studentech, nýbrž o studentstvu jako celku, které na jednu stranu volilo převážně pravici, na druhou stranu se teď převážně staví proti školnému.
"Na facebooku už se houfují mladí lidé, co volili pravici"
Nepsal jsi o "studentstvu jako celku"!!! Psal jsi o konkretnich lidech (lide, kteri jsou ve slupine na facebooku), kteri VOLILI pravici. A ja se zase ptam. Jak to vis, ze tech cca 1600 lidi VOLILO pravici. Ty ses jich osobne psal, ze nam tu tvrdis, ze VOLILI pravici???
Nezajimaji me statistiky a cisla. Ja chci vedet, jak jsi prisel na to, ze ti lide v te dane skupine na FC VOLILI pravici....Je to tak slozite?
A pak jeste k te chudobe VS. Tomu jsi se nejak vyhnul. Ja mam takovy pocit, ze to neni az tak hrozne. Byl jsem v tech poslucharnach, videl jsem vybaveni na kolejich. Vim, ze spousta schopnych VS podnika a maji docela zajimave penize....
Chytáš mě hloupě za slovíčka. Rozumnej člověk musel pochopit, že je to míněno tak, že se na facebooku "houfují" příslušníci generace, která VĚTŠINOVĚ volila pravici.
Když si přečtu některé konkrétní komentáře, tak bych se naopak divil, kdyby zrovna jejich autor tu pravici volil... Kromě toho já tam nevidím 1.600 lidí, jak píšeš, ale skoro 12.000 lidí. To už je nejspíš víc, než je studentů, co volili levici. Možná si otvíráš ještě nějakou jinou (menšinovou) skupinu.
Znova se te ptam. Jak jsi prisel na to, ze volili pravici zrovna ti konkretni lide....??? Me nezajimaji statistiky, me zajimaji ti konkretni lide v te konkretni skupine. Ty vis, ze tech cca 12tis lidi OPRAVDU volili pravici? A nebo si to jen myslis???
Tak to koukame kazdy na jinou skupinu. Ted jsem nasel nejakou, kde je 12tis clenu. To bude ona.
Pak se te ptam jeste na jedno. Jak ty zase vis, ze jsou v te skupine jen studenti?? Co kdyz tam je spousta starsich lidi, levicaku, kteri do tehle skupiny vlezli jen z principu, aby mohli protestovat (par starsich lidi, kteri asi uz nestuduji, jsem tam nasel....)??? Tohle je totiz na FB bezne.
Vis proc se te na tohle vse ptam? Protoze vim, jak FB funguje. Teda hlavne lide na nem. Mezi prateli na FB mam spousty tech, co lezou do kazde skupiny, jen aby byli soucasti nejakeho problemu. A dost casto se divim, co tam delaji:-))) Ale ty si na tom zakladas sve teorie. To uz muzes delat pruzkumy na zaklade diskuze na novinkach. Ta je taky uzasna:-)))
Kolik z těch skoro 12.000 volilo levici a kolik pravici? Kolik z nich jsou aktuální studenti VŠ? kolik studenti SŠ? Kolik z nich uvažuje o přihlášce na VŠ? Jaký je tam poměr členů se základním vzděláním, středoškolským a vysokoškolským? Jaká je jejich věková struktura? Kolik je v ní voličů, nevoličů (tj do 18-ti let), kolik voličů nevoličů (nevolili)? Kolik procent volilo jakou stranu?
Ty jsi u každého z těch 12.000 členů toto zjišťoval? Věk, vzdělání, koho volil?
Anebo jsi si se do toho už tak zamotal, že nevíš jak dál a prostě už jen lžeš a odvádíš pozornost a píšeš ostatním, že tě nepochopili?
A mimochodem, když tomu fejsbůku tak holduješ... Opět jsi lhal, když jsi tvrdil, jaký jsi odpůrce televize. Na FB máš totiž pod "Zájmy a záliby" napsáno televize... ;-)
To je pěkná blbost. Nic takového tam nemám. To sis mě tam asi s někým spletl. Možná jsem se připojil k nějaké skupině - nebyl to Pat a Mat? Kromě toho jsem neříkal, že jsem ODPŮRCE televize. Jen se na ni téměř nekoukám...
Nic takového tam NEMÁŠ?!? Proboha, proč musíš pořád tak LHÁT?!?
A s tou televizí a ty je to stejné, jako bych napsal "Já nejsem ODPŮRCE drog, jen je téměř neberu..."
Vidím, že s tebou nemá cenu se přít. Ne proto, že bys měl pravdu, ale proto, že záměrně, případně z neznalosti zkresluješ fakta. Víš, proč je tam slovo "televize"? Ne proto, že bych si ji zaškrtl jako koníčka, ale proto, že jsem někde kliknul na to, že se mi líbí Pat a Mat a někdo tuto mou oblibu zařadil do nějaké kategorie. To ale neznamená, že je televize mým koníčkem. To jen Ty z toho nějakou krkolomnou konstrukcí samozřejmě uděláš, že jsem lhář.
Potvrzuje se mi jedna věc: Znovu jsem se tu někde zmínil, jak mi vadí, když mě někdo nazývá lhářem, tak si chudinka jako ty samozřejmě honem pospíší s nějakým "důkazem". Je to ubohé a hloupé. Vidím, že máš silnou potřebu a asi i důvod si zvyšovat sebevědomí, a tak jen čekáš na příležitost, abys mohl někoho urazit, někomu ublížit. A když ta příležitost nepřichází, tak si ji prostě vytvoříš. Co na tom, že je to křečovité a hloupé? Účelu bylo dosaženo: Připadá ti, že jsi díky tomu lepší než ten, na koho sis plivnul. Budiž ti ten pocit přán.
Tyhle tvoje výpady vypovídají ale jen o tobě samém. A bohužel nic lichotivého. Jo, a až budeš chtít zase nějaký důkaz, že jsem lhář, tak ti připomínám, že jsem tu psal, že nepoužívám blacklist. Právě jsi dosáhl toho, že od této své zásady ustupuju.
"Nic takového tam nemám." - Máš tam "něco" takového nebo ne? "To sis mě tam asi s někým spletl" - je to tvoje stránka nebo ne? TY jsi psal, že tam nic takového není a že to tvá stránka není... Jo, holt "oko není piča, oko vidí"... ;-)
To nemůžeš napsat: "Omlouvám se, máš pravdu, Hekynene - MÁM TO TAM"?
Místo toho se chladnokrevně snažíš ublížit člověku, který na to upozornil..
Někde výše jsi napsal, že tě obchází hrůza z toho, jací lidé se honosí vysokoškolským diplomem. Nó, to mě tedy taky. Například na tomhle diskuzním fóru znám jen JEDNOHO, který se pořád dokola HONOSÍ svým vzděláním. Co je ale člověku platné vzdělání, když z lidského hlediska nesahá po paty leckterému chlapovi co se ohání krumpáčem ve výkopu..
A vis co mne se tu potvrzuje. Ze kde kdo na facebooku klika na kde co. Clovek, ktery nam tu nekolikrat tvrdil, ze TV nesleduje, klika na televizni porad a stava se jeho fandou. A nebo nam tu lhal, kdyz tvrdil, ze TV nepouziva.
Jak to pak je asi s tema skupinama proti placeni skolneho:-))) Jaaaj, jak jsem psal. Kazdy chce byt soucasti nejakeho protestu. A je jedno jakeho. Hlavne, ze protestuji. Tohle je na FB klasika, protoze je to jen virtualni svet a vse je tam snadne....
Ty aby ses nepřidal. Ale v jednom máš pravdu. Facebook mi zatím nepřinesl nic dobrého a fakt je, že občas na něco kliknu, aniž bych si to důkladněji promyslel.
Kdysi (je to asi dva měsíce) jsem narazil na facebooku na někoho, kdo měl v oblíbených pořadech animovaný seriál "A je to..." Protože jsem v minulosti pár dílů zaregistroval, když se moje dcery dívaly na večerníčky, a líbilo se mi, jak jsou ty postavičky podobně nešikovné jako já, kliknul jsem si na to taky. Prostě jsem se s nimi ztotožnil. Znamená to snad, že jsem televizní fanda? Nějaký díl Pata a Mata jsem viděl naposled odhadem tak před deseti lety.
Nad čím ale kroutím hlavou, že někomu (Hekynenovi a teď taky tobě) stojí za to takovouhle pitomost vytáhnout a na jejím základě mě obviňovat ze lži. Je to ubohé. Jiné slovo mě fakt už nenapadá. A hlavně mi není jasné, jak to souvisí s tématy této diskuse (volby, školné nebo řekněme žena v domácnosti). Prostě jste si jen po nějaké době zase potřebovali do mě kopnout...
Protestní náturu jsem měl dávno předtím, než nějaký facebook spatřil světlo světa. Prostě jsou věci, které chválím, líbí se mi a k nimž se rád připojím, no a pak jsou věci, které mi naopak vadí, někdy natolik, že se připojím k virtuálnímu protestu na facebooku nebo se dokonce fyzicky zúčastním nějaké demonstrace. Normálně se tomu říká vyjádření občanského postoje.
Je to podobné jako volby. Pro lidi je důležité, že se mohou aspoň takto jednoduše vyjádřit k nějakému problému. Proto také ve volbách uspěly Věci veřejné s příslibem přímé demokracie, kdy o každé maličkosti hlasují přímo občané. Tím, že se někdo připojí k nějaké skupině na facebooku, vlastně taky svým způsobem hlasuje...
Medvede. Me je uplne jedno, co a kde sledujes. To je kazdeho vec.
Me slo jen o navaznost na tu skupinu protestujici proti skolnemu. Sam vidis, ze jsi klikl na neco, na co se nekoukas. Jen jsi to obcas zahledl, kdyz se koukaly dcery....tak jsi klikl.
Jo. Oni ti lide treba taky neco zahledli v novinach, prd o tm vi a hrrr, jdeme protestovat.
Pro mne proste skupiny na FB nic neukazuji a nedokazuji. Je to jen lidska schovavacka. Facebookova castecna anonymita dovoluje lidem protestovat snad proti vsemu....
A jinak. Zas te nekdo nachytal na svestkach. A misto, abys jako chlap uznal chybu, tak kolem sebe prskas a kroutis se. Ach jo.... To je jak s tou reklamou:-))
Mimochodem. Existuje taky skupina "Na kvalitě VŠ nám záleží! Školné respektujeme!". Tam budou asi studenti, kteri opravdu chteji studovat a jsou schopni tomu i neco obetovat.
Ne jako ty vyzirky, co studuji 8 a vice let, bekaji, ze nemaji na skolne, ale pritom prispivaji do diskuzi z pocitace za 50tis.
2.800 příznivců školného, kterých se to nijak nedotkne. To se jim to podporuje, když platit bude někdo jinej... Tihle lidé nic obětovat nebudou muset. Pochybuju, že jsou to dnešní středoškoláci, kteří se těší, jak za pár let budou s úsměvem na rtech platit školné.
Nemyslíš, že se vyjadřuješ poněkud tendenčně, když odpůrce školného označuješ za vyžírky, co studují 8 a více let a přispívají z počítačů za 50 tisíc? Fakt si to u všech kontroloval?
Medvidku. Ja na VS byl a vim, jaci studenti tam byli....Byl jsem 2 roky na kolejich, takze zas vim, jaci tam byli studenti. Ja to zazil osobne. Chces mi snad i ted namlouvat, ze je to jinak?
Mimochodem. Stal jsem se priznivcem te skupiny. Nemyslim si, ze skolne za mne nekdo plati....:-)
Klasika... Na tohle jsem už poukazoval mockrát :-))
A všímáš si, jak se kroutí???
Když bych mu tvrdil, že jsem včera stál ve frontě a předemnou bylo 100 lidí, tak on mi bude tvrdit, že to není pravda, protože dle statistik jsou v ČR fronty jen o 23 lidech. A nevymluvíš mu to a nevymluvíš, ikdyž jsi tam byl. Bude se kroutit jak had. On má totiž pravdu. A to někde nahoře píše o tom, že je třeba diskutovat. Ale jak? S ním? To nejde.
Proč by odpovědnost za vlastní život měla kohokoli zbavovat svobody? Jasně, můžeme jako tu správnou svobodu pojmout přístup: Chceš bydlet? Nestarej se, on to někdo zaplatí. Chceš děti? Nestarej se, on to někdo zaplatí. Chceš studovat? - no prosím, jak je libo, on to někdo zaplatí.
Ale kdo?
Odpovědnost za vlastní život je krásné klišé, ale dnes už bohužel trochu prázdné. Společnost je natolik komplikovaná a provázaná, že přibývá věcí, které člověk nemůže ovlivnit a za které tudíž ani nemůže být odpovědný. Proto za některé věci nelze činit odpovědným jednotlivce. Vezmi si třeba nezaměstnanost: Ta je výsledkem CELOSPOLEČENSKÝCH procesů a člověk může být sebeodpovědnější a přesto je tímto jevem ohrožen.
Tlak na to, aby se mladí lidé zadlužovali, je evidentní a všudypřítomný. Dnes je prakticky nemožné, aby si mladý člověk bez zadlužení zajistil bydlení a založil rodinu, natož aby ještě k tomu platil školné za své studium.
"On to někdo zaplatí..." To je dezinterpretace. To bychom takhle mohli šmahem odsoudit celý veřejný sektor. Prostě jsou věci, které se pro společnost jako celek vyplatí financovat z veřejných zdrojů - například právě vzdělání nebo zdravotní péče. U některých oblastí by financování z veřejných zdrojů mělo činit podstatnou část (veřejná doprava), protože to prostě představuje veřejný zájem, aby nejezdil každý svým vlastním automobilem.
Jinými slovy: I pro daňového poplatníka, který tím autem jezdit bude, se v konečném důsledku vyplatí, že z jeho daní je financována veřejná doprava. Totéž pak platí i pro oblast zdravotnictví nebo školství.
Jistě lze souhlasti s tím, aby se z veřejných zdrojů přispívalo na vzdělání a zdravotní péči. V rozsahu povinného vzdělání či neodkladné lékařské péče ze 100%.
VŠ vzdělání je už ale značně nad rámec základu a na spoluúčasti studenta nic špatného nevidím. (Jinak opravdu, jak píše Joe - jak k tomu přijdou ti méně inteligentní, pro které je vzdělání stejně nedostupné, že mají spoluplatit školu tvým nebo mým dětem?
"volíte přitom strany, které tlačí mladé lidi do dalších a dalších dluhů: Chceš bydlet? Vem si hypotéku. Chceš studovat? Nabízíme ti úvěr. Chceš mít děti? Snížíme ti mateřskou a dětské přídavky - náklady vyřeší další úvěr."
Hezká teorie. Ale praxe je úplně opačná: mladí lidé v mém okolí (tedy dvacátníci a třicátníci, jestli je tak můžu označit), kteří volí pravici, se právě moc nezadlužují, naopak se chovají hodně zodpovědně. A kupodivu všichni bydlí - a hypotéku mají jen ti, kteří na ni opravdu s vysokou rezervou mají. Všichni studují nebo vystudovali - a na základě svých zkušeností podporují zavedení školného. Všichni mají děti a někteří dokonce odmítají přídavky na děti z principu (jsou to jejich chtěné děti a stát jim do toho podle nich nemá co mluvit - ani podporou). Pouze jedna z těch rodin má opravdu nadprůměrné příjmy, ostatní jsou v pásmu pražského průměru.
Čím to je? Nejspíš tím, že takoví lidé nejsou zvyklí čekat s otevřenou dlaní, až jim do ní někdo nasype tu nějkaou dávku, tam 13. důchod a navrch zaplatí školy. Jsou zvyklí se o sebe a o své blízké zodpovědně postarat. Nespoléhají na nesplatitelné půjčky, vědí totiž (narozdíl od voličů levice), že až nebudou mít na zaplacení, nikdo jiný to za ně nazaplatí, a ani by to nepokládali za spravedlivé. Vědí, že pokud udělají chybu, nebudou chtít po všech ostatních, aby ji za ně napravili. Říkají tomu zodpovědnost a vědí, že bez té se neobejdou, jestliže chtějí být skutečně svobodní.
Znám takových dost a denně mě převědčují o staré pravdě: rozdávej lidem peníze, a zničíš jejich svobodu. Klaď na ně požadavky - a budou svobodní. Tuto paradoxní praxi stavím proti tvé logické, ale nefunkční teorii.
A kde tihle mladí bydlí? To dostali byt zadarmo nebo si na něj vydělali během studia střední školy? Že tito mladí studují nebo vystudovali, může být právě tím, že studium neseli platit... Dětské přídavky nepobírám ani já, byť bych na ně nejspíš dosáhl. Tohle myslím o ničem nevypovídá.
Prostě si myslím, že podpora školného je krátkozraká a že na to současní mladí brzy přijdou. A pokud ne, tak nejpozději v okamžiku, kdy by měli začít studovat jejich děti.
To, že někdo volí levici, přeje si vyšší míru přerozdělování, silnější veřejný sektor, sociální jistoty a tak podobně, ještě zdaleka neznamená, že tito lidé jsou nezodpovědní.
Jistěže nejsou nezodpovědní. Naopak, často je jejich volba racionální. Když nejsou schopni si vydělat poctivě (tj. udělat něco užitečného, za co jim někdo DOBROVOLNĚ zaplatí), musí žít z toho, co se sebere jiným. Čím více se uloupí poctivým pracujícím, tím více se dá přerozdělit.
Není proto náhoda, že levicové strany volí státní úředníci, nezaměstnaní a další závislí na hodnotách, které vytvoří ti schopnější. Je to prostě jejich logická sobecká volba.
Proč nezodpovědní ?
Podle mě lidé volící přerozdělování a silný veřejný sektor HLAVNĚ nejsou ochotní se dělit ze svého ,ALE Z NAŠEHO, Z VAŠEHO, PŘÍPADNĚ ZE STÁTNÍHO.
Prostě podpora školného zamezí lidem tvého ražení klást otázky "kdo jim zaplatil ty školy ?" a požadavky "ať si dou ale ať platí".
Prostě a jasně každý bude mít čistý štít, tenúčet "s naším státem" bude jako na nule a valné většině mrmlajících škrholů sklapne jedno téma.....
Takže já si myslím, že školné za VŠ je sociální krok, který umožní odlehčit všem nestudujícím jejich daňové břemeno, které platí za studující.
A to by nebylo třicet kaček....
Platí nájem. Na ten si vydělávají. A nelíbí se jim, že kvůli regulaci nájemného si nemohou moc vybírat, kde budou bydlet. Někteří rekonstruují dědictví. A mnozí se prostě přestěhovali tam, kde bydlení seženou. Proč ne?
A že to o ničem nevypovídá? Tvůj názor. Ona třeba věta "prostě si myslím" má taky ohromnou výpovědní hodnotu, že? ;-)))
podobně tak "kradou mozky" američané.
Valná většina vědců prostě v Evropě nenajde místo, protože každé místo je tabulkově chráněné, každý člověk tam požívá ochrany až do důchodu ať už vynalézá nebo ne.
Tuhle jsem četl o nějakém vědci z francie, ten si prostě myslí, že když nenajde místo v oboru který studoval a musel by čekat na smrt/důchod lidí, kteří tam jsou, tak má právo odejít jinam, kde takové volné místo je.
A jen a jen chybou Francie, EU, že takové místo pro něj nemá, když ho na něj nechala vystudovat.
Podle Medvěda ten chudák francouz má prostě zůstat doma a dělat někde za 1/3 platu proti tomu, který by měl být fr. vědcem. Jinak by nás totiž okradl...
Omlouvam se, špatně jsem si vyložil větu o studentce vydělávající 10.000,- za měsíc.
Je to přesně naopak, než píšeš. Rodina by měla být svobodu se sama rozhodnout, zda si na studium nejprve našetří, nebo zda si vezme úvěr, nebo zda se studia zcela vzdá. Systém, kdy rozhoduje stát je samozřejmě ten nejhorší možný, protože stát se neptá a zadlužuje dokoce i mne, proti mé vůli. Jí jsem si žádné takové zadlužování u politiků neobjednával.
Naopak, zcela dobrovolně jsem se zadlužil úvěrem ze stavebního spoření, a necítím se být hříčkou, protože dodržuji smlouvy.
Souslednost událostí, spiklenecké teorie a obrana mladých lidí před zadlužováním. Inu taková munice z nejobyčejnějších.
Začnu od konce :
Neznám mladého člověka, který by nebyl zadlužen za pitomosti a zbytné věci, ale znám spoustu lidí, kteří brání mladým právo na bezplatné vzdělání protože by se nám zadlužili:-D. I ty brute ?
Nikdo nikdy nikomu nebrání, aby nešel pracovat do IT, Banky, právnické kancéláře nebo na ropnou plošinu " by vydělal the big money" stačí přece jenom zajít na příslušné místo a říci, chci vydělat prachy, umím to a to místo chci a tak budu dělat za 90 procent toho co vaši hoši/děvčata ... nebo jsou snad ona vysoce výdělečná místa na příděl, karusel tajných uživatelů vysokých platů atd ? Kdo nebo co ti brání jít si vydělat víc jinam ? Prosím hlavně né tu odpověď o celoživotním poslání, osudové lásce k práci a záchraně lidstva ...
Ad banky / poplatky /ceny a jiné .
Pláčeš na špatném hrobě, banky by poplatky zvedly i kdyby vládl Paroubkopopulos s Filipsem a ministra jim děla Sobotkoonasis.
Jak jinak my vysvětlíš, že ceny energií, poplatky v bankách a ostatní náklady vzrostly nejvíc za vlád ČSSD ? Proč lidé za ČSSD sedící v dozorčích radách Čezu, Pražské energetiky nebo plynárenských společností podle tebe na ceny energií kašlali, kašlají a budou kašlat ?
Ti to povím ty spiklenče byť proti středopravé koalici. Protože za to mají peníz, protože z daní těhle oslíčků naslibovali kdekomu kdeco ..
Jak asi Čez sníží ceny když
1. měl platit důchodcům, zdravotnictví a sociálno ? ( pamatuješ ze zisků ČEZ?)
2. znáš ty osobně nějakou firmu, která prodává svůj tovar za nižší cenu a nezávisle na vývoji cen ve světě a to jen kvůli platům přepočteným rafinovaně agitátorem podle kursu a né podle parity kupní síly ....
Znal jsem pár takových firem, států a organizací které valnou většinou před 20 roky krachly, nebo jsou tam svrab filcky a neštovice ( ale levno) nebo je tam tak tvrdý kapitalismus ( to jen kdyby jsi si vzpoměl na Čínu), že se ti o něm ani nezdá...
Víš co vzpoměň si na dobu kdy u nás byly levné energie a vzpoměn si jak vypadala příroda, co teklo v řekách a co jsi byl nucen jíst .... nezaskočilo ti M ?
Jistě že ne :-D DYŤ JSI TO TY
Ad 2.
Zase by mi přišlo normální, kdyby ČEZ lidem v republice, kde svojí výrobou elektřiny přeci jenom nějakým způsobem ničí životní prostředí, nabízel ten proud za nákladové ceny + přiměřený zisk. Mimo jiné ho čeští zaměstnanci stojí trochu jiné peníze než by ho stáli např. Němci, a přesto si drze říkají o plnou "světovou cenu" za svůj produkt... To ať si dělají v momentě, kdy ta elektrika překročí hranice, stejně zásobují docela podstatnou část Evropy. Ale je mi proti srsti když takto chtějí ždímat i lidi tady v republice :-(
Samozřejmě se takto nechová jenom ČEZ...
A proč by nešla zavést "česká cena" ? Je to vyrobeno tady, spotřebováno opět tady, náklady na výrobu mají taktéž místní a ne "světové", tak kde je problém ?
Možná blbý příklad, ale dám ho sem. Co třeba pravý ruský kaviár ? U nich to stojí pár šlupek, ale jakmile to překročí jejich hranice, tak cena vzroste několikanásobně... Proč by to nešlo i u české elektřiny, která je prodávána do ciziny ???
česká cena lze zavést jen v případě odříznutí česka od světa.
Kdysi ( jsem trochu pamětník) se vláda ČSSR zabývala jedním problémem s levným leč nedostatkovým zbožím a víš jaký byl výsledek " Opatření k zamezení nadměrných nákupů obyvately PLR,NDR,MLR,SSSR a dalších zpřátelených států"..
Tak si představ, že u nás bude levný proud, myslíš jako, že se nepřeprodá ven ?
To už mne nezajímá ;-) Já bych rád aby tady byly na ty základní potřeby ceny odpovídající výdělkům. A ať si ty přebytky klidně přeprodají ven, to jim zakazovat nikdo nebude. Když dokáží na 100% pokrýt poptávku tady, tak ať si s tím zbytkem dělají už co chtějí...
no nevím podle mě by se "ZÁKLADNÍ POTŘEBA " tovarů v cenách odpovídajících výdělků záhadně zvýšila ( asi jako počet dotovaných linek pro invalidy)
Pamatuji si, že za socíku si lid vykrmoval prasátka levným chlebem, kdepak kupovat nebo pěstovat nějaké krmivo. Cena chleba byla tak přizpůsobena základním potřebám, že se s ním vyplatilo vykrmovat brav.....
Tak to by byl strašně přeregulovaný trh. Nebylo by lepší mít ceny základních potřeb na evropské úrovní (což už beztak zčásti je), a postarat se, aby výdělky taky odpovídaly těm evropským?
A jak chceš donutit firmy, aby našim lidem platily evropské mzdy? Myslíš, že se dobrovolně vzdají svých zisků? Pokud vzroste tlak na zvyšování mezd, pohrozí odchodem do zemí s lacinější pracovní silou - a zase budou mít na dlouho klid na další vykořisťování zdejších lidí.
Nápady máš sice krásné, ale máme tu všeobjímající EU s jejími regulacemi, nařízeními, zákaz, příkazy, takže to co píšeš je v rámci EU nemožné.
Naopak - členství v EU by mělo sloužit ke sjednocení nejen cen, ale také platů a celé daňové a sociální oblasti. Jenže to by musela existovat přirozená solidarita. Nezbývá než tu solidaritu naoktrojovat shora. Snad se dočkáme... Jednotný daňový a sociální systém je nutností, aby si v této oblasti jednotlivé země EU vzájemně nekonkurovaly. Z toho těží pouze nadnárodní kapitál a likviduje to ekonomická a sociální práva lidí.
Jé tak ono už to začalo Mevěde !
Teď čtu Mfdnes :
EU se včera dohodla, že bude možné jít na plánovanou operaci kamkoliv v EU.
Pojištovny to budou muset hradit.
Takže až nebudou mít v české nemocnici pro tebe místo, protože sem valná většina zahraničních pojišťoven přesune operace, protože je to levnější tak si vzpomeň na svá slova o o přirozené solidaritě.
Vlastně i o té naoktrojtované!
Tak už máme co sme chtěli... lalalá, lalalá
No, a až si evropské země nebudou moci vzájemně konkurovat daňovým sociálním systémem, tak státní krach po vzoru Řecka a Maďarska se bude konat pěkně jednotně v celé Evropě. A předpokládám, že Čína, Rusko a USA nebudou ždímat své obyvatele, aby zachraňovaly rozežrané odboráře v socialistické EU.
Ostatně, už se na tom pracuje:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize...
Podle mne je za pět minut dvanáct na to, abychom vystoupili z EU. Tohle bez nadsázky finanční letadlo začne co nevidět padat.
Supr. Konečně se bude VŠ řádně studovat a ne jako doposud....několik let, zadarmo a flákat to, jak se dá.
Já si teď za VŠ platím a to by ses divil, jak koukám do kalendáře, abych vše zvládl a nemusel doplácet za další roky. Tohle se mi na ČVUTu nestávalo. A že jsem tam potkal spousty studentů, co houfně studovali déle, než bylo zapotřebí.
A nejlepší jsou tací, co "podnikají" na černo a zároveň užívají studenských výhod.
Ad poslední věta: Ber to jako podporu VŠ vzdělávání a současně začátku podnikání;-)
Beru. Ale pak takový člověk nemá právo křičet, že bude muset platit školné.
Mě ani tak nevadí, že "podnikají" na černo. Učí se tím. Ale vadí mi, že využívají studenské výhody a ještě nadávají, že budou muset utrousit korunu za tohle "pohodlí".
Asi jsem tu skupinu nasel. Cca 1500 lidí.
Docela by mne zajímalo, kolik lidí z nich volilo pravici, jak nám tu tvrdíš (na to jsi přišel jak?). Pak by mne zajímalo, kolika z nich je 18 a tím pádem směli volit. Narazil jsem tam na spousty opravdu mladých lidí.
Pak je mi divné, že tu neustále děláš nějaké závěry získané z dat na facebooku. Já ti nevím, ale to je, jako kdybys tyhle závěry dělal třeba z diskuzí a skupin na lidech, líbímseti, badoo a podobných serverech, kde si lidé můžou zakládat kde co.
Spousta lidí se totiž na facebooku hrne do všemožných skupin, jen aby byli konečně součástí nějakého problémů, akce, protestu, provokace... Ale ty na tom děláš celorepublikové závěry...:-)))
Mimochodem. Píše se tam o nějakých 10tis za semestr. No když páni studenti a slečny studentky opustí kantýny, restaurace, budou se více věnovat učivu a né každodennímu nočnímu životu, tak si myslím, že jim na školné zbude spousta peněz. A pravděpodobně ho stihnou dostudovat v termínu.
Třeba v UK mají pěkný systém. Ve Skotsku dostává student, který je s chudší rodiny, příspěvek. Ta hranice je opravdu nízká, takže na příspěvek jen tak někdo nedosáhne. Ostatní studenti tvrdě platí. A to by ses divil, jak si studia váží toho, že můžou studovat. Ke studiu je tam úplně jiný přístup. Prostě tam neexistuje: "Kašlu na to, zapíšu si to příští rok".
Poslední dva roky jsem žil v UK meyi studentama. A jen jsem čuměl, jaký měli přístup. Snad všichni, které jsem znal, pravidelně chodili pracovat. Volné dny, víkendy někde v práci. Je teda pravda, že mají výhodu v tom, že mají ve škole nižší počet hodin, než je u nás.
Mimochodem. Taková zajímavost. Ty příspěvky pro "chudší" studenty platí i pro studenty z EU. A vzhledem k tomu, že se platy rodičů srovnávají s nejakejma tabulkama ve Skotsku, tak se český student dostane do kategorie "jsem student z chudé rodiny". Takže ve Skotsku může český student za těchto podmínek studovat univerzitu zdarma.
Ale tohle se moc neví.... Nebo se to moc nešíří. Zvláště o nechtějí moc šířit lidé, jako je Jančura:-))) Protože v UK je třeba dost škol, kde je kvalitní studium AJ pro studenty z EU zdarma:-)))
Dovolím si navázat na diskuzi o školství...
Jak víte, tak nějak se mi stalo, že studuji - při zaměstnání. Studuji ČVUT, o níž jsem si vždycky myslela, že ji studovat nemůžu a studuji technický směr (softearové technologie a management na FEL), ačkoli jsem si vždycky myslela, že já a matematika nejdou dohromady. O elektrice a programování assemblerů ani nemluvím :o)))
Studium nepotřebuji k práci - prostě se mi to tak nějak stalo. Dělám to prostě pro svou zábavu - nemám co ztratit, můžu jen získat :o)))
O 30 let přede mnou studoval tuto školu můj kamarád, který na jedné odnoži ČVUT učí. A je naprosto u vytržení z toho, kolik se toho učíme a jakým tempem. To co já musím obsáhnout za jeden semestr, to měl on rozloženo na dva roky.
Výsledkem je jediné - prostě to do sebe nějak nahustíme na zkoušku a pak to zase rychle zahodíme. Množství učiva je prostě tak objemné, že se v hlavě udržet nedá. Tempo je přímo vražedné. A přitom je to naprosto zbytečné.
Pokud by se ubralo, můžu říct, že bych si ze školy i nějaké vědomosti odnesla. Při tomhle rychlostudiu se o to ale ani nesnažím...
Takže
- pokud si někdo myslí, že VŠ je dneska o tom, aby se člověk něco dozvěděl, tak tady bych teda řekla že se dozví jen to, co ho opravdu zajímá. To bych viděla tak na 10% veškerého učiva. To ostatní je na nic. Prostě to projde hlavou a zmizí v nenávratnu.
- pokud si někdo myslí, že mu do budoucna bude k něčemu skutečnost, že vystudoval nějakou konkrétní školu, tak to je ve valném případě vysokoškoláků rovněž zcela jedno. Je velmi málo oborů, kde je požadována specifická VŠ. Jinak je každému zcela šumák, jakou školu kdo vystudoval Důležité je, zda VŠ má nebo ne.
A co si teda rozhodně nemyslím, to je fakt, že by stoupla moje cena na trhu práce. Je mi 46, pokud se mi podaří získat alespoň Bc., tak své studium vidím skoro do 50. Můj zaměstnavatel moje vzdělání nijak neocení - na moji pozici požadavek na vzdělání není a že by mě někam přeřadil, aby využil zvýšeného vzdělání, tak to ani náhodou. Není k tomu žádný důvod.
A nějak nepředpokládám, že by se o mě na trhu práce i jinak strhla rvačka :o)))
Takže já mám studium opravdu jako zábavu - sice dost náročnou, ale to holt některé zábavy jsou :o)))
Nicméně udělala jsem si poněkud obrázek o našem současném školství a navíc o tak prestižní VŠ jakou ČVUT stále mezi VŠ je.
Školné by z mého pohledu mělo smysl, pokud by i studium mělo nějaký smysl. To, co předvádí naše školství - a že mám nyní pohled ze strany studenta i ze strany profesora - tak to je naprostá džungle a zmatek, který se ale profesoři snaží umně skrývat a jsou sami rádi, že tím tak nějak za ten semestr proplují, něco odpřednáší a nakonec nás z toho vyzkouší.
Musím říct, že objem látky je velmi objemný i pro ně.
A jestliže je takováto situace na tak prestižní škole jako je ČVUT, ani nechci vědět, jaká situace je na školách "nižší kategorie".
Taky v budoucnu uvažuji dodělat si vysokou. Jen tak pro zábavu... Ale spíše na soukromou... Samozřejmě předpokládám, že si ji zaplatím.
Taky jsem se rozhodl, ze si VS dodelam (z CVUTu jsem utekl v osmem semestru....).
Ale budu studovat pro sebe. Nestuduji pro titul, ale kvuli tomu, ze me ten obor bavi. A chci se o nem dozvedet co nejvice. Bohuzel, tohle mi ceske VS nedaji (navic se tento obor neda skoro vubec v CR studovat). Proto jsem si vybral skolu v UK.
Nemuzu rict, ze by to bylo snadnejsi, nez na ceske VS. To ani nahodou. Ale od zacatku se ucivo venuje praktickym vecem. Studuje se design, tak se 2 roky nestuduje matematika na urovni vedatorske.
Vis co mne nejvic nasiralo pri ZK na VS? Pises pisemku z jednoho predmetu a potrebujes vzorecek. Misto, aby jsi mel moznost si ho najit, tak ti zakazou tabulky a ze si to mas zintegrovat pres buh vi co. Vzdyt jste se to v matematice III ucili. Rostl jsem. V praxi je preci dulezite vedet, kde co najdu...fofrem. Kdyz potrebuju spocitat objem goule, nebudu si v praxi odvozovat vzorec, ale najdu si ho v tabulkach.
Přesně jak píšeš. Při zkouškách v emérice jsme mohli mít (krom psacích pomůcek) školní sešity s poznámkami, všechny "domácí" úkoly, práce a příklady plus "A4 hintsheet" s čímkoliv (prostě tahák). Řešily se praktické věci, zkoušky byly o tom umět aplikovat teorii, vědět kde co najdu, NE o tom teorii jenom umět... Na závěr semestru se dělala z každého předmětu poměrně obsáhlá závěrečná seminárka. Byl na to jen týden (pro všechny předměty zadáváno v jednom dni! týden před tím nám dali seznam možných okruhů), musím říct že dokonce i já jsem s tím měl problémy :-). Ale minimálně za "A" jsem měl všechno... ;-)
Presne takhle to mam ted ja. Navic ja studuji dalkove. A to 100% (skolu a ani vyucujiciho neuvidim). Ale funguje to tak, ze v podstate delas realne projekty, pripadne dosti rozsahle seminarky (spiše to hranici s tvorbou ucebnice:-)) ). Takze mohu pouzit vsechny mozne zdroje informaci...internet, literaturu, vedomosti z praxe, casopisy... Ale taky se na to tak nahlizi. Se seminarkou na 20 stranek proste neuspejes. Vse opravdu do detailu.
Vlastne se nic nesprtam, ale tim, ze hledam, tak se dozvidam prirozenou cestou mnohem vice. A mnohem vice mi zustane v hlave. Me tenhle zpusob maximalne vyhovuje. Zadne sprtani, ale prirozena cesta.
Ano, o tom má studium být! Umět vědmosti najít a aplikovat.
Mé "chlebodárce" (práce) nezajímá, jestli umím vyjmenovat všech padesát tisíc funkcí, vlastností a metod všech objektů Visual Basicu, dotnetu, javascriptu, databázových serverů a já nevím čeho všeho; což je ale přesně to, co se požaduje po studentech našich VŠ. Zcela zodpovědně říkám, že já bych zkoušku z programování na české VŠ neudělal. Po 18-ti letech profesionální kariéry... Spíše bych se se zkoušejícím pohádal a pak ho poslal do prdele, protože tomu prdlajs rozumí.
Jo a aby si Medvěd nemyslel, že napsat test s "tahákem" je sranda a že to znamená, že nic nemusím umět, tak to se hluboce mýlí. Těch otázek bylo totiž pár set. Dalo se s ohledem na čas dohledat jen něco, většinu prostě musel člověk znát.
Ja se s jednim takovym rafl. Mel neco spatne nakreslene ve skriptech (byl autorem techto skript). Mel tam totalni volovinu, ktera by nefungovala. Navic blbe nakreslenou. Nastesti jsem u nej ZK nedelal, ale byl velice dotcenej a neco tam kokokoktal o tom, co si to dovoluji.
Nebo jsem delal nejakou seminarku, kde jsem mel navrhnout vrtaci pripravek pro seriovou vyrobu. Proslo to. Ale to, ze by ten mechanismus vubec nefungoval, na to neprisel. Ja ano, ale vzhledem k tomu, ze jsem mel vsechnu dokumentaci hotovou, tak jsem to nechtel predelavat. Zapocet udelen. A zkus tohle udelat v praxi....:-)))
Taky mi bylo na prd, ze jsem umel integrovat pres hromosvod kde co. Bylo mi na prd, ze jsem mel nasprtane skoro cele strojarske tabulky. V praxi to po mne nikdo nechtel. Vzdy jsem si vse nasel. A do dnesniho dne ziju jen z toho, co jsem se naucil na prumyslovce. To, co jsem se naucil na VS jsem uz stejne zapomel a nikdy nevyuzil.
Jedine, co jsem se na VS naucil je to, ze mi strasne chutna slivovice:-) Kluci to v chemickych laboratorich skvele palili:-)))
Testy s povinným rozměrově omezeným tahákem zadávám už 12 let svým žáků v posledních ročnících ZŠ. Před prvním z nich se smějí, že to bude sranda. A pak už jen prosí, jestli by ten příští test nemohl být raději klasicky bez taháku. On se totiž ten tahákový test nedá nastřílet bez důkladné přípravy, ergo je pro ně pracný a těžký.
Ale zase ke konci devítky si už zvládají udělat opravdu kvalitní tahák (rozuměj výpisky). Kdyby z mého předmětu zapomněli všechno ostatní, nic se neděje. Tahle dovednostjim zůstane.
Přesně tak, vypsat třeba za pololetí vše podstatné na A4 je možné, ale chce to důkladně nastudovat, co je opravdu podstatné, vědět, k čemu to použít, jak odvodit další vzorce apod. Legální tahák považuju za nejlepší formu výuky;-)
Kde že učíš? Aha, asi v Praze, tak nic, tam nejdu:-(
Teď jsem si na něco vzpomněl, když jsem s někým obálkoval.
Dělal jsem strojárnu. Chtěl jsem být strojař. A tuším ve druháku jsme měli programování v C++. A hned dva semestry. Já, jako programátorský analfabet jsem s tím měl problémy (druhé zapsání). A když si teď uvědomím, že mne tenkrát ze strojárny málem vylili kvuli něčemu nestrojařskému, co jsem nikdy v praxi stejně nepoužil (na tvorbu postprocesoru pro CNC jsme měli firmu, kde ten programátor stejně nebyl strojař, ale vyloženě programátor....), tak je mi zle.
Jo, také vím, že spoustu věcí nebudu už nikdy potřebovat - třeba z elektrotechniky nebo ze struktury a architektury PC. Ale mohu ti garantovat, že si navždy budu pamatovat třeba mnemotechnickou pomůcku
AND = půlka viagry
OR = kosmická raketa
XOR = raketa s pohonem
A můžu ti říct, že když jsem to viděla poprvé, tak první co mě napadlo bylo, odkdy že je AND modrý :o)))
Medvěd zde pojmenoval odliv mozků do USA útěkem před solidaritou. A že by se to mělo regulovat, platit a ták páč je to krádež.
A co když je to jinak ?
Co když odliv mozků vytváří tlak na země, které opravdu ztrácejí nejlepší ze svých lidí, a tím je vlastně nutí je učinit kroky ke zlepšení systému vlády, institucí a míry hospodářské a společenské svobody místo toho aby takové lidi pronásledovali, trestali nebo žalobnicky zvedaly prst směr USA,Austrálie, Nový Zéland nebo Anglie ?
Co když tahle obrana obrodí evropské země v úspěšné společnosti ?
Takže já tvrdím , že čím mohutnější odliv mozků, tím lépe! Protože pak tady bude víc pracovních příležitostí,vůbec méně lidí a stát se bude konečně víc snažit být atraktivní pro své obyvatele atd atd ...
Tedy pokud to nedostanou do ruky lidé jako Medvěd!
Pak by asi nastala cesta regulace, protože by to nefungovalo, tak přísnější regulace,pak cesta okrtojtovaných solidarit, zvláštních složek na prosazování solidarity a nakonec, jménem solidarity okrájení demokratických svobod...
PS : můžeš mi Medvěde ukázat jednu jedinou zemi na světě, která díky odlivu mozků je na tom hůř než před odlivem ?