Tak vám nevím...
Jak se to tak rýsuje, zřejmě letos svůj hlas propadnout nenechám a tak jsem se zahleděla do volebních lístků a docela by mě zajímalo, jak to vidíte vy.
Ne, nechci vědět, koho budete volit, to je soukromá věc každého z nás.
Ani nechci znát váš názor na velké strany, které své umění již dost dlouho předvádějí...
Spíš mě zajímají názory tak nějak všeobecně, komu byste nedali hlas ani kdyby vás mučili (kromě již výše zmíněných), kdo má naopak vaše sympatie a proč, zda je podle vás lepší strčit hlas kamkoli do malé strany nebo se na to opravdu radši vykašlat...
Tak nějak bych si ještě potřebovala vytříbit náhled...
Co mám volební právo, volil jsem komunisty. A protože ctím tradice, budu je letos volit zas. Sice nevím, kterou stranu, ale komunisty určitě ...
8-)
No, současní političní lídři mě sráčkují natolik, že v mém výběru zatím komunisti figurují rovněž :o)))
Volit je "na truc" se mi ale dvakrát nechce a jejich volební sliby jsou evidentně voleny s tím, že rozhodně nevyhrají. Zkrátka slíbit se dá cokoli :o)))
Já ne. Mojí poetický dušičce vyhovovali Balbínovci. Jednak jsou to recesisti a taky kouřící neabstinenti. Letos ale u nás nekandidujou. Zaujala mě strana "Ježíš je pán", to tu eště nebolo. A za Národní prosperitu kandiduje jedinej člověk, nějakej paceřickej důchodce. Bude to letos těžkej výběr.;-)
Mě zase pobavil Cibulkův lístek. To je nářez.
To je jeho volební program, ne? Já to nečet, nedávno cosi žvatlal v televizi; je to debil.
Nojo, jenže on to tam má napsaný, celej ten článek, jako název strany!
Je to debil.
Je to disident z partičky Havla, Rumla a těchto komediantů. Akorát se imho nechtěl bavit s komunistama a estébákama z principu, pročež když se sametově předávala moc v devětaosmdesátym, tak šel z kola ven. Tak disidentuje dál.
Stejně by mě zajímalo, kde furt bere love na své živobytí a na volby, ty kauce nejsou pro pár jednotlivců zas takový drobný. IMHO debil není, jen to kvalitně hraje:o)
Už tu dlouho někdo nezaložill základy k věžáku. Já jsem docela rád, že sedím ve volební komisi, takže se mohu rozhodnout a) impulsivně a strčit tam, co mě zrovna napadne nebo b) nechat to až na sobotu 13:59:59 podle toho co ještě proběhne okolo mě.
Nesmí se to volit podle jejich představitelů, to je póvl jeden jako druhý. Kdysi mě zaujal Karel Schwanzerberg - skončilo to v momentě, kdy prohlásil, že vyšetří čunkiádu a pak z toho vycouval jak rak. Takže ani tenhle.
Víte, co vám řeknu? Podle mýho jediná strana, která přistupuje k volbám bez skandálů, sprosťáren, ponižování, denunciace a urážek jiných = komunisti. Prostě oni vědí, jak na to.
Jinak tohle téma pokládám za takovou "pandořinu skříňku".
Zdravý pohled na všechny potenciálně parlamentní strany sepsal autor tohoto článku. Kdyby si odpustil své soukromé dojmy a preference v posledním odstavci, podepsal bych ho v plném rozsahu:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Podobný to bylo už za mocnářství.
http://naserevnice.cz/tempbuttons/hasek_def.pdf
Přesně tak. Krom posledního odstavce podepisuji v plném znění.
A teď ale vážně - koho teda volit?!? :-)
Já tu už dávno veřejně proklamuju, že volím SSO (www.svobodni.cz).
Kdyby jenom zastavili zadlužování, zrušili zbytečné úřady a daně, a drželi sebevědomou linii vůči EU, tak by mi to pro začátek úplně stačilo.
http://petrmach.cz/cze/prispevek.php?ID=473
http://www.svobodni.cz/article.aspx?articleid=299
http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/86991...
http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/139804...
Poslední dobou se mainstreamovým médiím nedaří je utajit, takže je slušná naděje, že dostanou za 1,5% příspěvek na další činnost, a na další volby kampaň nebude takový underground.
Ano, je to malá strana, noví lidé, je to risk. Ale kterákoliv jiná strana je z mého pohledu vyhozený hlas:-(
Např. dobrou polovinu článků tohoto člověka bych z fleku podepsal:
www.frantisekmatejka.cz
http://www.frantisekmatejka.cz
...a zbytek - až na výjimky - bych podepsal po minimálních úpravách
Já bych je skoro volil, MAch je fajn chlap, někteří semnou chodí do školy, ale Matějka nic moc, Kuras už vůbec ne..
A hlavně mě děsí jejich přístup k automobilové dopravě, "liberál" má právo jezdit všude a vždy a jsou dost proti veřejné dopravě...
Proti Matějkovi a Kurasovi - byly by nějaké věcné výhrady? Například polemika s nějakým konkrétním jejich článkem?
Liberál a proti poskytování nějaké služby - není to protimluv? Pokud je to myšleno tak, že je proti dotacím pak s ním musím souhlasit. Službu má platit ten, kdo ji používá. Když veřejná doprava spotřebuje více, než jsou její uživatelé ochotni za tyto služby platit, pak skutečně není řešením sypat víc a víc prachů do žumpy.
No Kuras mě už ze svý podstaty není sympatický, prostě mě odpuzuje, Matějka má hodně zajímavých názorů, ale přijde mi, že nemá co dělat a píše blogy každých pár minut, nadruhou stranu není horší než jeho konkurence.
U tý veřejný dopravy je to daleko složitější, přijde mi, že oni počítají cenu veřejné dopravy jen jako náklady a výnosy přepravní činnosti, ale už zapomínají na všechny negativní externality, které automobilová doprava způsobuje, naopak je zvýhodněna spoustou pozitivních externalit, který si ani normálně neuvědomíš - stát ti postaví silnici a jezdi, zatímco provozovatel autobusu platí silniční daň... vlaku platí za využívání kolejí, nádraží a pod.
Které konkrétní negativní externality automobilová doprava způsobuje a zároveň veřejná doprava nezpůsobuje?
Jako že silnice jsou stavěny výhradně ze silniční daně vybrané pouze od provozovatelů autobusů? BTW ty si myslíš, že provozovatelé osobních aut silniční daň neplatí?
Koleje a nádraží spadly z nebe, nikdo je nemusel postavit, zaplatit, udržovat a opravovat, vytápět a provozovat, nebo proč se pozastavuješ nad tím, že jejich používání není zadarmo?
Tak jinak, zkus si stoupnout v Praze na Evropskou - co ti je příjemnější 70 aut nebo jedna souprava tramvaje?
Právě, že ne, silnice jsou placeny z našich daní. Kdyby měl uživatel auta platit opravdové náklady, tak by se nedoplatil. BTW Svobodni chtějí silniční daň úplně zrušit. Silniční daň platí dnes jen podnikatelé, ne? Takže lidi, co jezdí do práce za užívání silnic neplatí o nic víc než já, co auto nevlastním.
Asi se začnu víc pídit, jestli zaplatí za infrastrukturu víc autodopravce nebo železniční přeprava.
Právě, že užívání silnic je "zadarmo", zatímco železnic ne... Ale asi si na tom udělám diplomku :-D
Hele tohle je hrozně subjektivní. Já bydlim u Prahy a moc dobře vim, jak vypadá rozložení lidí v kolonách... Teď sme šli s jednou slovenskou kamarádkou po Praze a divila se, jak to mají chodci těžký... Neříkám, že auta jsou zlo, jen že jsou nadužívána, ale to rozhodne trh, ekokonomická situace se změní a stát nebude mít na silnice, třeba se to pak projeví...
Proč jinak? Ty externality konkrétně by mě zajímaly;-)
Proč zrovna 70 aut na jednu tramvaj, to přece vůbec neodpovídá realitě. Kolik je průměrné obsazení tramvaje? Tady v Brně (svět není jen Praha s nejdražší, nejdotovanější a jakž takž fungující infrastrukturou) přes den odhadem 10-15 lidí, cca 5 aut. Nezapomeň, že tramvaj musí najezdit kvůli každému pasažérovi zbytečně kilometry z vozovny, na konečnou, objížďkama, zatímco auto jede nejkratší cestou od startu k cíli. Neviděl jsem seriozní studii, že by na účelně přepravený (od dveří ke dveřím) osobokilometr nebo tunokilometr byla výhodnější veřejná doprava.
Daně zase zdaleka (a to tak že astronomicky) největší odvádějí podnikatelé a lidé s vysokými příjmy, tedy ti, kdo auta většinou potřebují. Nemluvě o extra daních z paliv, maziv, dalších poplatcích za registrace, mýtné, dodatečné mýtné (např. realizované automatickými radary na nesmyslných omezeních nebo pokuty tam, kde město zruší parkovací místa a lidé nemají kde legálně zaparkovat) atd.
Například já jezdím jen firemním autem (soukromé vůbec nemám), tedy silniční daň z mnou používaného auta je placená. Na silniční dani se vybere pár korun, a je s tím agenda jak ve firmách tak na berňáku. Když se tato daň zruší, především klesnou náklady autodopravcům a v konečném důsledku uživatelům veřejné dopravy. Nějak tam pořád nevidím, čím je SSO proti té veřejné dopravě;-)
Asi zaplatí víc železniční doprava, protože přece jen potřebná infrastruktura je drahá na realizovaný dopravní výkon. Samozřejmě, že tyto náklady musí nést ten, kdo tuto službu využívá, tj. cestující na železnici. Přece by bylo sprosté chtít, aby železniční dopravu celý život dotoval třeba člověk z města kde železnice nevede nebo vozíčkář, který do normálnho rychlíku nevyskáče. To je naprosto základní princip, náklady musí nést ten, kdo spotřebovává. Pokud je služba neúměrně drahá, tak, že za ni nikdo není ochoten platit, pak je nesmyslná a musí být zrušena. Trh ji velmi rychle nahradí vhodným substitutem, o to dnes nemám nejmenší obavu.
Co je užívání a co je nadužívání auta? Já používám auto jen když musím, a myslím, že tak uvažuje drtivá většina lidí. Nikdo přece nebude zbytečně pálit drahý benzín či naftu, když nemusí.
To je právě ten problém, ty jsi optimista. V praze nějaký výzkumy byly, ale nevim jak optimální, každopádně auto bylo vždycky poslední...
Co já vídám na Evropské ve špičce, tak bych viděl rozhodně míň jak 10 lidí na 5 aut...
V Praze ty tramvaje nezatahují moc dlouho, vozoven je celkem dost.
S těma daněma máš samozřejmě pravdu, ale i jim by mělo jít především o to, aby nestrávili život v kolonách, proto je i pro ně lepší víc lidí zhustěných.
Parkovací místa se ruší, ale u nás (v Praze) se tam stejně postaví něco jinýho, jedině občas podzemka.
No problém železnice je zase takový, že neotravují (lidi či zboží) na silnicích a nemusí se budovat dodatečné plochy, musíš počítat, že každá silnice zabere něčí životní prostor a kromě zvěře zabrání i pohybu lidí.
A s tim zbytečnym ježděnim, to by ses divil, lidi obrovsky zlenivěli. Je to tak, že se odvezou 500m do posilovny, tam 2 hodiny posilují a pak jedou zpátky. Nebo u nás vozí rodiče děti do školy, někdy i celých 350 m.
Já se s tebou nechci přít o významu nebo jestli je a není důležitá, a to jak veřejná tak IAD doprava. Ale u nich je jasný důraz na automobilovou dopravu, co já znám tyhle lidi (a pár jich fakt znám), tak oni jsou makroekonomové, oni právě žijí v tý Praze a řeší problémy od stolu, nadruhou stranu jsou 100x lepší jak většina konkurence, takže stejně je nakonec asi budu volit...
Neznám nikoho, kdo by se vozil 500m do posilovny. Znám odnaproti jednoho kluka, co tam a zpátky kilometr běhá.
Samozřejmě nemohu vyloučit, že to někdo dělá, spíš bych si ale tipnul, že rodič má cestu do práce, kterou by jel tak jako tak, a cestou u školy vysadí potomka.
Já jsem tedy v jejich programu žádnou preferenci IAD nenašel. Bodový systém, rychlosti, mýtné, zjednodušení značení apod., to se přece týká všech řidičů včetně autobusáků, kamioňáků a některé věci i cyklistů.
Když to vezmu z realistického pohledu: Stejně se do parlamentu nedostanou. Je potřeba aby se o nastíněných tématech (daně, doprava, rušení úřadů, EU, "zelené" dotace) mluvilo. Když dosáhnou na příspěvek za hlas (1.5%), tak je aspoň budou moci zviditelnit.
Kdyby se příští či přespříští volby dostali do PSP, a snad i do vlády, tak myslím, že proškrtání nejdebilnějších zákonů a zrušení nejzbytečnějších úřadů potřebuje tahle země jak prase drbání. Kromě toho je potřeba nějak zdravě nastavit vztah s EU. Pak můžou přijít konzervativci nebo v krajním případě i socialisti, jestli si to lidi budou zas někdy přát, a nějakou drobnou regulaci zkusit zavádět, ale teď opravdu je potřeba to všechno trochu vymést a pročistit, udělat nepopulární úsporná opatření abychom nedohnali brzy Řecko.
BTW ekonomické vzdělání v některých oborech státní správy není na škodu. Když dělá ministra financí právník, co nemá ánung o základních makroekonomických zákonitostech, ani o rozpočtech a účetnictví, jdou veřejné finance (tedy peníze, které nám stát sebral) zákonitě do žumpy. Mluvím o Mgr. Sobotkovi samozřejmě:-(
Já auto nemám a překvapivě pořád musím některým lidem vysvětlovat, že k nim dojdu těch 2000 m pěšky, že pro mě nemusí jezdit.
Bez hromadné dopravy může fungovat možná město, venkov nikoliv. Většina rodičů dělá v jiném místě, než ve kterém děti chodí do školy a ani časově to nějak nevychází, když ve fabrice dělají od 6, ale škola je od 8. O důchodcích přepravujících se k lékaři či do obchodu ani nemluvě. Ale o tom se na zdejším fóru mluvilo už 1000x, takže je to obehrané.
Ještě musím na adresu zdejších autobusáků poznamenat, že počet lidí v autobusech stále roste. Vidím za tím tyto důvody. 1.) počet spojů se zvýšil na 1-2 spoje/hod, takže lze někam jet "na otočku" a nestrávit tím celý den.
2.) 90% spojů nyní jezdí v taktu, takže si nikdo nemusí pamatovat jízdní řád, čím se zjednodušilo plánování si cest.
Já taky doufám v 1,5, aŤ mají nějaký peníze :-)
Mě spíš zaujalo "Svobodní odmítají ideologické předsudky vůči dálnicím a individuální automobilové dopravě. Osobní doprava je výrazem svobody jednotlivce a jen každý člověk sám ví, jestli je pro něj lepší doprava individuální nebo hromadná. Dálnice patří do české krajiny stejně jako železnice a vodní díla."
Ale je pravda, že tu veřejnou dopravu nechávají obcím a krajům.. a dokonce ji chtějí zrovnoprávnět, ale to bych od některý členů ani nečekal...
no, byl jsem rozhodlej už nikdy nejít k volbám. Přiznávám, že jsme minul ez altruismu volil zelený a pak si nadával do idiotů, když jsem viděl, co předvádějí :-(
Nebýt toho ksichta "s bradavicí tak velikou, že přes ní skoro není vidět, jaká je to svině" (ten citát se mi fakt líbí) tak bych k volbám nešel, ale cokoli je lepší než on nebo komanči. takže volit jdu. Nejsem si ještě uplně jistej koho, každopádně se zachovám, podle kampaně vyměňte politiky a zakroužkuju ty poslední na kandidátce, aby se tma nedostala ta stará garnitura. Doufám, žwe to udělá hodně lidí a vyjde to.
Taky jsem se zklamal v zelených. Já teda tenkrát nevolil, protože jsem nebyl v ČR, ale kdybych byl, volil bych je. Předvolební program tenkrát měli lidský a hlavně jejich přístup k volbám byl takový normální. Ale pak mne nasrali a to hodně a říkal jsem si, že už k volbám nenene, protože člověk může dát hlas komukoliv a stejně volí zlo a osobní zájmy.
Takže letos půjdu kvůli stejným důvodům, jako ty. Zelená a oranžova. U oranžových mi prostě vadí, že si z voličů dělají blbce a využívají to k tomu, aby jim nakecali voloviny.
Jen nevím, koho. Asi něco menšího. Dva typy mám.
Jo a nevíte někdo, kde mám volební lístky? Jestli mi je ti blbci cikánští ukradli ze schránky (už se mi stalo, že si jeden snědý četl můj časopis na lavičce před barákem), tak mě naštvou. Ale zas....doufám, že do své obálky nastrkají volební lístky oranžových z celého našeho paneláku.
Volební lístky si můžeš vyzvednout i ve volební mísnosti.
A i ty časopisy?:-)))
Abych pravdu řekl, tak vůbec netuším komu zase na 4 roky pomoci ke korytu... Z těch profláknutých stran nedám hlas nikomu ani náhodou. A z těch nových ? V každé straně se na prvních místech kandidátky najde xicht, který se mi tam nelíbí...
Docela mám náladu tam vůbec nejít :-(
Mám jedinou strategii, ty současné prostě VYMĚNIT. Už jich mám plné zuby, darmožroutů a podvodníků nenažraných. VYMĚNIT. A určitě ne za komunisty. To je vše.
Ono se řekne výměna, ale budou ti noví chytřejší, schopnější řídit stát? Je nějaká záruka, že nebudou rovněž rozkrádat to, co mají zpravovat?
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas...
Né že bych ho žral slovo od slova, ale něco na tom je.
Buď f klidu - ti co jsou v předních lavicích popojdou do zadních lavic a ti co jsou v zadních lavicích se zase posunou dopředu. neustálý a pravidelný koloběh.
Prase se od koryta jen tak nezvedne.
V pondělí jsem měla možnost vidět volební agitace Prahy 5 - vidět do hnusný prase Jančíka na fotkách byl teda žaludek drásající zážitek...
No a pokud by snad došlo k nějaké zásadnější obměně, pak si můžeš být jist, že tam těch současných prevítů zůstane dost na to, aby stihli ty nově příchozí zkazit.
A pokud by se je snad zkazit nedařilo, tak se to zařídí jinak - viz případ Morava... Holt mladý a nezkušený... :o)))
Je to ještě optimismus nebo už je to pesimismus?!?
Ale mám chˇuť jim nakopat )( všem, tak to asi bude počínající pesimismus... :o)))
Die Fernster Politik, nebo to vymlátit jako Sobotku. Nejsem sice příznivec násilí, ale dokud se nebudou bát, že za každý podvod s nima bude na věky věkův ámen tak to budou zkoušet.
ještě je možnost zavést monarchii..
Myslíš jako v čele s králem Klausem I. ?!? :o)))
Skvělý nápad! Ale začal bych nejprve třetí (a nejen pražskou) defenestrací... :-))
Já bych to viděl spíše na českého krále "Já Václav I., z boží vůle a z vůle lidu král Český a markrabě Moravský (ale hovno, kecám, vůle lidu je mi u prdele, hlavně že jsem u korýtka)" ;-)
Strany volitelné: ČSSD, SZ, KDU-ČSL, SPOZ, VV, KH
Strany nevolitelné: SSO, KONS, LIB, TOP 09, ODS, KSČM
Stany lhostejné: Pirátská, Moravané, Koruna česká
promiň KDU-ČSL volitelná strana ????
strana vyhozených hlasů - nic neprosadí, a vždycky se nacpe do vlády. takže zbytečná strana, rozdělit jejich hlasy kamkoliv jinam ať je od nich pokoj.
No, stejný názor mám na prvně uvedenou ČSSD, ale již v úvodu jsem napsala, že profláknutý strany nehodlám v tomto tématu řešit. Zajímají mne názory na ty ostatní strany.
Podle serveru http://cs.kohovolit.eu/cz/psp/vote/24 mi největší shoda vychází s tzv. Klíčovým hnutím, což jsou převážně zelení vyštvaní Bursíkem v roce 2004 ze SZ. Jako další se mi objevují ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SZ. Z nich ale KSČM vylučuju kvůli jejich minulosti a jejich odmítavému postoji k EU. Věci veřejné a SPOZ se tohoto testu neúčastní, ale četl jsem velmi podrobně jejich programy a s velkou většinou věcí souhlasím. U nich mám ale obavy, že jsou schopni kolaborovat s asociálními stranami typu ODS a TOP 09 jako to udělali před čtyřmi lety zelení (a stará KDU-ČSL).
KDU-ČSL pro mě začala být (aspoň teoreticky) volitelnou stranou po odchodu neoliberálně-ultrakonzervativního feudálně-klerikálního Kalouskova křídla do TOP 09.
Průšvih je, že až do konce koaličních povolebních jednání vlastně nevíš, jestli jsi v případě KDU-ČSL volil pravici, nebo levici... :-)
To nevíš ani u zelených - jen proto, že jsou v parlamentu jen jedno volební období. Předpokládám, že podobně se vyprofilují i Věci veřejné. To je prostě osud středových stran. Není to dáno nějakou jejich "hadí" povahou, ale pozicí mezi pravicí a levicí. Část jejich programu souzní spíš s levicí, část s pravicí... Z toho plyne jejich širší volební potenciál.
Mám pocit, že tyhle zbytečné odsudky za "obojakost" vedly ke štěpení středových stran: Od KDU-ČSL se odloupla pravicově konzervativní TOP 09, takže KDU- ČSL má teď už spíše křesťansko-sociální charakter, což je mi docela sympatické.
Zelení (v Evropě tradičně levicoví) se u nás snažili být středoví až středopraví, což vedlo k jejich zašpinění spoluprací s pravicí. Takže opět muselo nutně dojít k rozkolu či minimálně k odchodu sociálněji cítících zelených z mateřské strany (dokonce dvakrát - 2004 a 2008).
Věci veřejné se zatím profilují jako středopravá strana, ale začíná to tam vřít. Mám pocit, že levicověji smýšlející jsou postupně vypuzováni. To je ale cesta do nicoty, protože takhle může vzniknout jen druhá ODS. A pro dvě takovéhle strany na naší volební scéně fakt není místo.
Tam je jiný problém - bezzásadovost a potřeba být ve vládě za jakoukoliv cenu...
Vždyť Ti to vysvětluju: To není bezzásadovost, ale středový charakter té partaje. Podle Tebe by pak každá středová partaj musela být bezzásadová.
Prostě má dostatečný programový průnik s pravicí i levicí. A že chce být nějaká strana ve vládě? Kvůli tomu se přece politické strany zakládají.
Pokud jako cykliste chcete ovlivnit politiky , tak muzete oznamkovat program stran ve spojitosti s podporou cyklistiky. Myslim, ze to liberecti cyklisti udelali pekne. Tak znamkujte na: http://www.cykliste.cz/index.php
Já zatim VV! ODS a ČSSD jsou cirkus!
Nevim o KSČ,ale ja v KSČS hodne jsem venovala toulky do prirody okolo Slovensko a take na kole.Po demokrace stejne hodne jsem venovala toulky na kole i peši do prirody okolo Česko a sousedni staty. Doufam vyhrat VV! Nezchucene politiky 20let ODS+ČSSD!!!
Tak trochu ODS s lidskou tváří, ale aspoň to... :o))
Programově skutečně drží lajnu zlevicovatělé ODS, liberální sliby, a zadní vrátka do socialismu. Jinak je imho VV jen dokonalý marketingový produkt.
Na podzim jsem psal, nevím jestli Tobě soukromě nebo veřejně, že za odkladem voleb o půl roku je nějaký vyšší zájem. Někoho, kdo nemá preference, ale má peníze, přístup do médií, a vytrvalou kampaní si hlasy zajistí. A myslím, že jsem dával VV jako jeden ze svých tipů, odkud vane vítr.
VV neni cirkus? Nevim,proto ja nečetla vše strany pred volby,pro mne stači znam Radek John,libi mi Na vlastni oči,prave ja pohodlne vybram VV,je to jedno,že VV bude dobre nebo špatne,ale hlavne zmizi ODS+ČSSD!
Cirkus jsou všechny strany. My jen musíme vybrat ty bez zvířat a šašků. Jenže to pak nebude už cirkus, ale spíš divadlo. A to taky není dobré.
Už přituhuje: http://www.novinky.cz/domaci/201387-z-vv-chteji...
Vidím, že spousta lidí ještě není rozhodnuta koho volit. Já už mám odvoleno. V den kdy jsem dostal lístky, jsem šel k naší domácí volební urně, a jednohlasně zvolil všechny. Bez diskriminace. Mezi ovadlé salátové listy, hovězí kost a posmrkané papírové kapesníčky tyto přísliby lepších zítřků zapadly zcela přirozeně. A seru na to, co mi kdo říká. Na frašce, jejíž průběh a výsledky neovlivním se nemíním podílet. Ve finále je totiž úplně jedno kdo tam bude. Skončí to jako vždy.
Ale obálky jsem si nechal. Ty jsou bytelné.
Myslím, že tohle není řešení. Hlavně se pak člověk zbavuje morálního práva činy zvolených politiků kritizovat. Stát a politici tady prostě jsou a budou, takže i volba menšího zla je lepší než se na volby úplně vyprdnout.
Vem si příklad z Hekynena. Ten je taky bezradnej, tak si udělal politickej program aspoň z toho, že bude volit opačně než já... :o))
Já se nezbavuju žádného práva kritizovat. To je moje právo a žádné kecy mi to nezakážou. A když zvolíš kokoty, co se na všechny předvolební žvásty vyserou, tak ti řeknou - koho sis zvolil, toho máš. Je to pět jak šest.
Jenže já nikoho nekritizuju. Já na ně prostě seru. Jsou pro mě jako psí hovno na chodníku. Smrdí, obtěžují mě a snažím se jim vyhýbat, abych se od nich neznečistil.
Oni serou na nás, a jediný způsob jak jim dát najevo, že to víme, je dát jim u voleb padáka. Poslat je od válu. Tak toho využij. Nevolením se pro ně stáváš spokojeným spotřebitelem, jemuž lze nasrat na hlavu ještě více.
A příště znovu, za jednou to nepochopí, ale za dalších deset let, pokud se to bude opakovat, možná ano. Ale k tomu je třeba tam jít. Hození lístků doma do koše nezjistí, v tom je ten problém.
Zjistí to tím, že za tnto hlas nedostanou příspěvek. Tedy je to lepší řešení než volit "menší zlo", protože to je pořád volba (potažmo finanční podpora) zla.
Co třeba změnit volební zákon v tom smyslu, že by se Sněmovna obsazovala jen podle míry volební účasti? Takže při účasti 65% by tam těch šašků sedělo jen 130 místo dvou set? To by se ušetřilo prachů! A příští volební kampaň by už vypadala úplně jinak...
To by nevolil nikdo:-)))
A nebo aby kromě preferenčních hlasů byly i konkrétní hlasy mínusové. A kdo by se dostal do mínusu, šel by z kola ven. Myslím, že v takovém případě by byla volební účast rekordní, protože by lidi ucítili šanci se opravdu konkrétně vyjádřit.
To není špatný nápad. To by se dalo dotáhnout k dokonalosti tím, že by se jednotlivé strany prostě známkovaly - třeba od -3 do +3. V takovém systému by hodně posílily strany, které sice nikdo moc nevolí, ale které taky nikomu moc nevadí. Jinými slovy, strany, které má "každý" na druhém místě, což jim v současném systému není nic platné.
Myslím, že v případě aplikování takového systému by společnost pak nebyla tak ostře a nesmiřitelně rozdělená jako teď: Losna nebo Mažňák? Sparta nebo Slavia? Například ODS a ČSSD by se vzájemně vyrušily, protože na každého jejich fanatického příznivce by připadal v druhém táboře jeden fanatický odpůrce... Ostatní strany společnost tolik nerozdělují, což by jim právem pomohlo k lepšímu volebnímu výsledku.
Myslím, že mezi lidma je velikým problémem právě ten Sparto-Slávistický přístup. "Fanouškovství a antifanouškovství". Kdyby tohoto iracionálního přístupu nebylo, neměla by ODS, ani ČSSD tolik hlasů. Jenže to furt kolem sebe slyším - ODS jsou gauneři, tak dám hlas ČSSD a naopak... Ale už bez odůvodnění, proč vlastně těm druhým. Pakárna...
A obě tyto strany to vehementně podporují. V době opoziční smlouvy to dokonce chtěli uzákonit. Prý většinový systém - dvě strany a fertyk. Naštěstí to neprošlo. To byl jen pokus o mocenský kartel. "Dokud máme moc, schvalme zákon, který ostatním stranám znemožní s námi o ni demokraticky soupeřit..." Místo vlády jedné strany bychom měli úplně stejně totalitní vládu dvou stran či spíše jedné dvouhlavé strany...
Většinový systém přece není zákaz dalších stran. Například v Británii jsou teď relativně významné tři strany, krom toho se do parlamentu pravidelně dostávají strany se silnou regionální podporou.
Například Australský svaz, má tři silné strany (strana práce, liberální strana, národní strana).
Mluvit o kartelu největších stran v Británii, nebo třeba v U.S.A., to asi nemyslíš vážně, že.
Většinový volební systém má zásadní výhody, jako třeba možnost odmítnout nepřijatelného kandidáta, dále to, že se volič může s těmi několika málo kandidáty osobně seznámit.
Politika je stejně ve finále společenský kompromis, pouze ve většinovém systému se tento kompromis děje už uvnitř stran a nedějí se takové trapnosti, jako že strana s 8% podporou vydírá vládu a blokuje potřebné reformy. Jako v letech 1996-98 blokovala reformy KDU-ČSL, což vedlo k rostoucímu deficitu, nepopulárním balíčkům, a vládu se stejně nakonec nepodařilo udržet. Nebo jako poslední Topolánkovu vládu paralyzovala klika Bursíka a části KDU, takže vláda se ve finále chovala často jako levice (prolomení některých zásad právního státu, růst zdanění, růst zadlužení, regulace na trzích apod.).
Většinový systém tyto trapnosti nevyloučí, ale zákonitě se nedějí tak často.
Většinový systém zvýhodňuje velké strany s extrémními programy. V Británii jsou jen DVĚ relevantní strany. Všimni si, že ten "třetí vzadu" navzdory srovnatelnému procentuálnímu zisku obsadí nepoměrně méně křesel.
Většinový systém je založen na SOUPEŘENÍ dvou protichůdných koncepcí, kdežto poměrný systém je založen na schopnosti domluvit se na SPOLUPRÁCI. Proto jsem po vzniku ČR uvítal, když v Ústavě České republiky byl zakotven princip poměrného volebního systému. Velké strany, které samozřejmě touží být ještě větší a ještě větší, na něj celou dobu útočí s jediným cílem - vyřadit konkurenci. Pro ně by bylo snazší soupeřit ve dvou, případně se domluvit a před občany-voliči hrát jen komedii.
Předvedli to s tou "opoziční smlouvou": Před volbami do sebe šili - to byli samí "tuneláři" a "spálená země", po volbách si padli do náručí, pěkně si rozdělili vliv a nastala "idylka". A hned začali pracovat na změně volebního zákona, který by jim toto dělení moci zaručoval i do budoucna. Já jen doufám, že něco takového nenastane po nadcházejících volbách.
Mluvíš o jakémsi "vydírání". Pokud skládám koaliční vládu, nemůžu si představovat, že bude všechno tak, jak si představuju já, a koaliční partneři tam budou jen do počtu a budou jen jako loutky zvedat ruce pro mé návrhy. Koaliční vláda musí být postavena na PRŮNIKU volebních programů. Zbytek musí být předmětem KOMPROMISŮ.
Z logiky věci pak vyplývá, že menší koaliční partneři ze svého programu prosadí procentuelně víc, než odpovídá jejich volebnímu zisku. Srovnej si to z federativním uspořádáním. Slovensko mělo na chod Československa rozhodně více než třetinový vliv. A bylo to tak správně.
Že koaliční partneři v Topolánkově vládě nebyli jen poslušnými poskoky, je naprosto v pořádku. Oni vstupovali do vládní koalice, nikoli do ODS.
Osobně jsem naopak pro OČIŠTĚNÍ stávajícího volebního systému od většinových prvků, tj. pro ustavení JEDINÉHO obvodu místo dosavadních čtrnácti. Volí se přece celostátní orgán a nikoli čtrnáct malých. Samozřejmě by měla být zrušena pětiprocentní uzavírací klausule pro vstup do sněmovny. To je diskriminace malých stran, které tak nejen nemají šanci proniknout do Sněmovny, ale ani šanci stát se velkými.
A pak by měla být zrušena d´Hondtova metoda přepočítávání volebních hlasů na jednotlivé mandáty, která v kombinaci s rozdělením na relativně malé kraje znevýhodňuje malé strany vůči velkým a strany s rovnoměrnou podporou vůči stranám regionálně vyhraněným. To proto, aby se nemohlo stát jako v minulých volbách, že pro zisk jednoho mandátu jedna strana potřebuje dvojnásobek hlasů než jiná.
Na většinové prvky v nadcházejících volbách zcela jistě doplatí právě strany, od kterých si lidé slibují změnu: VV, TOP 09, SPOZ, SZ, možná i KDU-ČSL a kterékoli další, které kvůli pětiprocentní laťce neproniknou do Sněmovny nebo budou mít méně mandátů jen proto, že jim v některých volebních krajích nestačila k zisku mandátu ani desetiprocentní podpora.
Takže většinový volební systém vede k tomu, že se dvě strany domluví a hrají šméčko na voliče, ve skutečnosti realizují společný program.
A zároveň většinový volební systém je yaložen na soupeření protichůdných koncepcí.
Zdá se, že Tvé představy jsou opět poněkud nekonzistentní;-)
Na politiku a politiky hledím podobně jako Ty, ale nepřiměje mě to k tomu, abych nešel k volbám. Volební zákon s Tvým hlasem-nehlasem stejně pracuje, takže výsledek je ten, že si Tvůj hlas rozeberou strany podle toho, jak je volili ostatní. Což dopadne tak, že sedminu ho urvou komunisté, dvě pětiny ČSSD, třetinu ODS a o zbytek se podělí Kalousek s Johnem. Tím, že bys volit šel, bys tyhle poměry (osud Tvého hlasu) radikálně změnil. Nebo Ti takovéto rozložení sil vyhovuje?
Trošku tě Méďo opravím: nepsal jsem, že budu volit opačně než ty ;-) Ona je vlastně celkem i otázka, co (ve smyslu která strana) je "opačně"...
Ale vím, že budu vybírat ze stran, které jasně deklarují, že jsme v prdeli (dluhy, důchody, atd) a že s tím musíme začít něco dělat (dluhy splácet, důchody reformovat, atd). No, asi toto je to "opačně", že? :-)
To že to teď deklarují bohužel není zárukou toho, že v zadlužování nebudou pokračovat. Stejně jako i naopak, ti co slibují hory doly nakonec nemusí dát nic. Vždy se dá vymluvit
a) na koaliční partnery, b) problematické "prohlasování" v sněmovně, c) jiné závažné okolnosti.
Myslím, že největším nepřítelem stran je internet. Vždycky mě někdo zaujme a řeknu si, jo, toho bych třeba volil. Pak sednu k internetu a začnu shánět informace a jsem s volbou zase na začátku.
A já budu vybírat stranu, která bude podporovat začínající podnikatele (stejně to nikdo neví, zda bude....sliby jsou na prd). Protože to, co já teď zažívám jako začínající podnikatel...fuj. Mám chuť se sebrat a jít to dělat někam ven.
Takže budeš vybírat ze stran, které nás dnes straší Řeckem a ještě se to snaží hodit na stranu, která před čtyřmi roky právě jim odevzdávala ekonomiku splňující maastrichtská kritéria včetně deficitu státního rozpočtu...
Nenech se vysmát. Šetřit po volbách budou VŠECHNY strany, ať nám bude vládnout kdokoli. Důležité bude, kde, na čem a hlavně na kom budou šetřit... V tom bude jediný rozdíl.
13-té důchody jsou šetření?!? Ti mi ho teda vyndej...
Zrovna tím 13. důchodem taky nejsem zrovna nadšený, ale beru to jako pokus o nápravu křivdy, která se důchodcům dlouhodobě děje. Taky je to signál, že tato strana nehodlá šetřit zrovna na důchodcích, ale někde jinde...
Hele, udělej si ten test, co na něj odkazuju výše: http://cs.kohovolit.eu/cz/psp/vote/24 - tam na tyhle otázky budeš moct odpovědět a ono ti to vyhodí, koho bys měl optimálně volit... Nepředpokládám, že by Ti vyšel výsledek podobný mému... :o))
"Zrovna tím 13. důchodem taky nejsem zrovna nadšený, ale beru to jako pokus o nápravu křivdy, která se důchodcům dlouhodobě děje."
A jak jinak očůrat ty chudáky důchodce a získat jejich hlas? Koupit si je.
Ostatním se zas nakecá, že nikdo nic nikomu nedluží a tím pádem se budou mít všici dobře. Sociální jistoty, dávky a podpory se budou rozdávat....ja ti nevím. Z lenosti bych je možná volil. Měl bych se dobře. Bradavičnatej by se o mne postaral a já bych se měl dobře. Ale mě tohle neláká, protože vím, že když se budou mít všici dobře, budem všici pobírat tučné dávky, nebude nás to nutit makat....to nemůže dopadnout dobře.
Michale neděje. Dlouhodobě se křivdy dějí lidem co mají malé děti a chodí do málopříjmových zaměstnání. Ti mají docela problém získat nějakou dávku i když mají malý příjem, nebo to žádání rovnou vzdají. Většina důchoců co znám tady v okolí si pochvaluje, že má vyšší důchod než měli poslední mzdu. Jak se toho dosáhne, to nevím.
A víš co já zase vidím?
Jezdíval jsem do práce vlakem. Několik let. Na to, že naše město je plné romů, cikánů a podivných individuí, tak nikdy jsem v tom ranním vlaku tyhle lidi neviděl.
Za to je vidím přes celý den ve městě. Vykouknu ve všední den z okna a tam jich je vysázených kolem piva několik. Noční herna před mým barákem je každý den plná těchto lidí.
Já na tyhle lidi přispívat nechci. Nejsem rasista, ale tohle ne. Zastávám toho, že na život by se mělo dávat lidem, kteří si to opravdu zaslouží. Kteří pracovali několik let. Kteří i když mají doma mímo, tak se snaží alespoň několik hodin po večerech pracovat. Ano, těmhle jo. Ale tamtěm ne.
A když se tak podívám na slavné mítinky ČSSD, tak mi příjde, že celá ta naše slavná poker herna před mým barákem tyhle akce objíždí.
Já být nemakačenko, tak bradavičáka taky volím.
U nás to vypadá 100 % stejně. O to je to horší, že ti co je jim blbý být doma a chodí do mizerně placený práce na tom nejsou o moc líp. Vlastně jsou na tom hůř, peněz mají málo a ještě tráví den v zaměstnání. To je na dlouhý povídání. Sere mě to. Nemyslím si, že zrovna těmhle pracujícím ČSSD pomůže, pokud by se nějak drasticky zvýšily odvody, fabriky s primitivní výrobou, kde tihle lidé dělají, se nechají za pár dní odstěhovat někam jinam. Ostatně i ty výroby zde jsou často původně z Německa, Rakouska či Maďarska.
Ano, to je jev, který je v sociologii už podrobně popsán - jmenuje se to "pracující chudoba" (working poor). Zaměstnavatelé požadují nižší odvody do státní kasy, stát musí zpřísňovat pravidla pro vyplácení sociálních dávek a zaměstnavatelé toho obratem zneužijí ke snižování mezd. Zaměstnanec je na tom ve výsledku stejně nebo hůř ve srovnání s výchozím stavem. Zaměstnavatel inkasuje výhodu jak v nižších odvodech vůči státu, tak i v nižších vyplacených mzdách. Jen si nejsem jistý, zdali tento neoliberální mechanismus je nějakým civilizačním pokrokem...
Working poor je jen hypotetická konstrukce.
Zaměstnanci samozřejmě vědí, že si mají našetřit na dobu, kdy nebudou moci pracovat, a požadují přiměřeně vyšší mzdu.
Ve finále to znamená pro zaměstnavatele stejné nebo mírně nižší mzdové náklady, pro zaměstnance výrazně vyšší příjmy. Ušetří se administrativní náklady na přerozdělování, takže ve finále zaměstnanci zbude výrazně víc.
Working poor je pro miliony lidí už desítky let žitou skutečností. Je to jeden z hlavních efektů anglosaského sociálně-ekonomického modelu.
Zaměstnancům nepomůže, když budou vyšší mzdu požadovat. Oni by ji museli taky dostat... A k tomu zaměstnavatele vůbec nic nenutí, tak proč by to dělali?
Nižší odvody samozřejmě znamenají nižší náklady na pracovní sílu, ale proč si myslíš, že zaměstnavatel to okamžitě promítne do vyšších mezd? Naopak - přísnější pravidla pro vyplácení státních dávek vedou k tomu, že zaměstnanci jsou ochotni pracovat za mzdu NIŽŠÍ.
Pokud je tedy něco pouhou teorií nebo jak říkáš "hypotetickou konstrukcí", tak právě to, že snižováním odvodové povinnosti vůči státu se automaticky zvýší mzdy. Právě ty Tebou oslavované tržní principy způsobí, že mzdy ještě klesnou. Zvýší se totiž nabídka pracovní síly a vyšší nabídka při neměnné poptávce přece cenu pracovní síly stlačuje dolů. A vzniká co? No přece pracující chudoba... (přesnější překlad by byl "pracující chudina", čemuž odpovídá jak anglický, tak i německý termín - working poor, arbeitende Arme).
Když bude zaměstnanec vědět, že si má našetřit, bude při vyjednávání podmínek vyšší mzdu požadovat. To Tě opravdu nenapadlo?
Při zlepšení podmínek pro podnikání se pochopitelně zvýší i nabídka pracovní síly, ale díky přílivu investic ze zahraničí současně stoupá poptávka, na to nezapomínej. Jako v Irsku, kam díky liberálnímu trhu práce jezdí pracovat půlka Evropy, kam v posledním desetiletí připluly obrovské investice, a kdo je ochoten pracovat, rozhodně si tam dobře vydělá. No prostě svobodný trh, jako obvykle;-)
Vždyť Ti to výše vysvětluju: Že budou potenciální zaměstnanci požadovat vyšší plat, jim vůbec nepomůže. Nakonec se dokonce spokojí s nižším, protože budou vědět, že když tu práci nedostanou, nebudou se moci opřít ani o ten "pitomej" stát.
Myslím, že bys měl Irsko přestat používat jako zářný příklad. Pravicově liberální politika tuto zemi přivedla do stavu ne nepodobnému právě Řecku.
Všiml sis mimochodem, jak česká pravice operuje s prokazatelnou lží, že do současné neutěšené situace přivedla Řecko levice? Českému voliči už nikdo neřekne, že strana Nová demokracie, která v této zemi vládla v posledních letech a vytvořila většinu toho neúnosného dluhu, je v řeckých poměrech jednoznačně PRAVICOVOU stranou. Ale hlavně když můžou strašit levicí...
Pořád mají možnost se s nižším platem nespokojit a jít k jinému zaměstnavateli, kterých bude po zlepšení podmínek pro podnikání logicky přibývat. Jako v tom Irsku.
Irsko má nějaké problémy?
Ehm, už jsem Tě o to žádal, mohl bys uvést nějaké konkrétní příklady pravicové liberální politiky v Řecku?
- Důchody na úrovni Německa při čtvrtinovém HDP a polovičním počtu odpracovaných let typického důchodce?
- Platy státních zaměstnanců, definitivu, příplatky za včasný příchod do práce, měsíce dovolené, na takové úrovni, že životním snem mladého člověka je stát se státním zaměstnancem?
- 14., 15. platy a důchody, kterých se nechcou vzdát ani když jsou na dně?
To jsou podle Tebe rysy pravicové liberální politiky?
Píšeš o PROKAZATELNÉ LŽI. Mohl bys ji tedy prokázat, nebo jsou to zas jen velkohubá prohlášení nepodložená fakty? Mohl bys například uvést nějaké konkrétní pravicové kroky vlády ND, když ji označuješ za pravici?
Ad Irsko
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/irsko...
Ono to ale začalo už v roce 2008 s počátkem celosvětové hospodářské krize.
Je krize, mají propad příjmů, a projeví se to hodně, protože je tam spousta velkých firem, kterým příjmy vypadly, a na druhou stranu tam drží na podpoře spousty cizinců.
Pokud se nedostane k moci levice, tak to při následné konjunktuře rychle doženou, stejně jako dohnali recesi z let 1997-1998 a následně profitovali díky svobodnému trhu a tím logicky vysoké výkonnosti a konkurenceschopnosti ekonomiky.
Tady píšou něco o 5-7 letech ohledně těch nejhorších problémů, jinak konec odhadují tak za 30 let :-)
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/irsko...
Myslíš tenhle odstaveček?
"Je evidentní, že irská ekonomika se nachází ve velkých problémech, bankovní sektor je předlužený, byla proto přijata další opatření, která mají zajistit opětovné fungování bank a přispět k opětovnému růstu ekonomiky. Zásadním krokem bylo vytvoření agentury National Asset Management Agency (NAMA), jejímž cílem je revitalizace finančního sektoru pomocí odkupu tzv. „špatných – toxických úvěrů“ od bankovních institucí. Jedná se o naprosto bezprecedentní krok, kdy irská vláda převedením stavebních úvěrů do NAMA převezme závazky několika desítek zbankrotovaných stavebních společností. Celý proces může trvat až 30 let, přičemž v horizontu 5–7 let by měly být vyřešeny největší příklady."
IMHO kecy v kleci. Strana a vláda nemůže nastartovat ekonomický růst, to musí udělat poptávka, podnikatelé a zaměstnanci. A už vůbec to nemůže udělat tím, že bude sypat prachy blbě hospodařícím bankám. Kdo neumí hospodařit, musí zkrachovat, to je přirozený očistný proces každého trhu.
"Pořád mají možnost se s nižším platem nespokojit". To je knížecí rada, která leckde nefunguje. Přesněji řečeno vede k buď k vylidnění některých částí země nebo k rozdělení rodin, jeden člen rodiny dojíždí kamsi daleko, domů se vrací na víkendy (občas). Vidím to v sousedním městě, za posledních 15 let ztratilo 4000 obyvatel (25 %). Možná, že je to tak správně, města vznikají a zanikají, ale nelíbí se mi to.
Jj, nízká mobilita pracovní síly je jeden z důvodů nekonkurenceschopnosti a nevýkonnosti naší ekonomiky.
Že nepracujeme 24 hodin denně je taky jednou z příčin nízké výkonnosti naší ekonomiky. Požadavek mobility pracovní síly je vyložená sprostota vůči lidem. Člověk se tím degraduje na pouhý zdroj pracovního výkonu, přičemž ostatní složky jeho života se tomu musí podřizovat.
V kombinaci s tzv. "flexibilitou" trhu práce, tj. velmi snadným nabíráním a propouštěním lidí, se z pracovní síly stávají štvanci, kteří kvůli pracovnímu místu opustí původní bydliště včetně rodičů, příbuzných a přátel, přesunou se do místa, kde sehnali místo - a za pár měsíců jsou "flexibilně" a vyhozeni a můžou se stěhovat za další pracovní příležitostí...
Nemusím snad rozebírat, co to udělá s rodinnými a dalšími sociálními vztahy. Když už tak vzýváš tu "mobilitu pracovní síly", uvažoval jsi někdy, že existuje něco jako rodina? Jak může být například manžel "pracovně mobilní", když má doma rovněž zaměstnanou ženu? Ta bude "mobilní" s ním? Nebo budou "mobilní" každý jinak? Manžel dostane práci v Ústí nad Labem a manželka v Břeclavi? Nebo že by "mobilně" šli oba pracovat do zahraničí - samozřejmě každý jinam?
A co děti? Ty budou taky "mobilní"? Každý rok v jiné škole, každý rok jiné kamarády... A budou "mobilní" s tatínkem anebo s maminkou?
Požadavek pracovní mobility je novodobé otrokářství. Zase se člověk jen podřizuje požadavkům ekonomiky, místo aby naopak ekonomika sloužila lidem. Pokud má ekonomika plnit svou funkci, tj. vytvářet hodnoty potřebné k spokojenému životu lidí, pak z těch lidí nesmí dělat štvance. Práce musí přijít za lidmi do míst, kde žijí, a nikoli je nutit, aby se celý život jen stěhovali tam, kde na přechodnou dobu dostanou nějaké místo...
No a tam, kde není mobilní pracovní síla, tak chudnou všichni. A dojede na to kdo? Jako vždy samozřejmě ti nejchudší. To je prostě fakt a Tvé emocionální výkřiky o vyložených sprostotách a novodobých otrokářstvích na tom nic nemění.
Flexibilita neznamená pracovní vztah v řádu měsíců, ani stěhování a školu každý rok jinde.
"Práce musí přijít za lidmi do míst, kde žijí"
Až bude velká nezaměstnanost na jižní Moravě tak by tam za nimi mohly přijít uhelné doly například:-)))
Samozřejmě že více práce je tam, kde je více lidí, ale zkostnatělý a nepružný trh např. na základě umístěnek svou neefektivnost už prokázal dostatečně.
Američané se stěhováním za prací nemají problém, prostě jsou zvyklí jít za lepším a nepapouškují socialistické kecy o otrokářství a pracující chudobě. Naopak, vědí, že přesně toto je základem jejich bohatství.
No, pěkné... a jak to udělat, aby ta práce přicházela? A ještě ke všemu aby přišla jak práce vhodná pro maminku, tak i jiná pro tatínka? To přece nejde nějak centrálně politikou zařídit.
Jinak - samozřejmě má smysl se za prací stěhovat někam, kde jsou vhodné pracovní příležitosti. Určitě ne někam, kde je v celém širém okolí volné jen právě to jedno pracovní místo, co našel tatínek, které má ještě navíc perspektivu jen několika měsíců. Pak si tam daleko pravděpodobněji najde práci i ta maminka, popř. i tatínek nové, kdyby opravdu byl, jak píšeš, flexibilně vyhozen. (Ale zájmem zaměstnavatele není každých pár měsíců brát nové lidi a flexibilně je pro zábavu vyhazovat, to by byl pro něj příliš drahý koníček.)
Americká mobilita pracovních míst není něco, co se dá vytvořit ze den na den. Zatím to u nás moc nemůže fungovat. Příklad: Dneska častá situace je ta, že v těch nízkopříjmových oblastech mají lidé mnohdy vlastní bydlení (byt v paneláku, starší domek). Pokud se chtějí přestěhovat, první problém, který nastane je co s tím, tenhle majetek je dneska v podstatě neprodejný.
Až lidi pochopí, že smyslem není mít hypotéku na vlastní bydlení, ale nájemní byt, hned se mobilita zvýší.
Ono ani s tou základní školou to dneska díky reformám ve školství není zrovna nic moc a to ani když by se měnila škola jen párkrát během studia. Jde o to, že na každé škole se různé věci mohou učit v různém ročníku, takže klidně se stane, že dítě některou výuku zcela mine.
petřep, mobilita samozřejmě možná je, je to jen otázka vůle. Např. já pronajímám byt klukovi, který zase vlastní a pronajímá byt v Jihlavě.
Já jsem teď v Praze často, Jihlava je na půl cesty, mají tam dobře obsazené Horácké divadlo, je tam levně, klid, okolo Vysočina, takže naopak si pohrávám s myšlenkou zmobilizovat se do Jihlavy:o) A rozhodně mě nedojímají medvědí kecy o štvancích, novodobém otrokářství, degradaci na zdroj pracovní síly, apod.
Práce totiž (kromě toho, že se sama neudělá) nepřijde ani do místa Tvého bydliště. Prostě za ní musíš buď dojíždět, nebo ji dělat via remote session.
Vyhazování a stěhování se po měsících je jasná fabulace, i kdybych měnil zaměstnavatele každých 5 let, a při každé druhé změně se stěhoval, tak dítě změní školu jednou, maximálně dvakrát. Nutný věci hravě dožene, i kdybych vynechal 95% školní docházky, zas tak fatální vliv na mé znalosti a dovednosti by to nemělo. To podstatné Tě stejně škola nenaučí, ta státem kontrolovaná a řízená tedy určitě ne.
"až lidé pochopí, že smyslem není mít hypotéku ale nájemné bydlení"
To nemyslíš vážně ? Ono v americe/kanadě totiž spousta lidí co se za prací stěhují ty baráčky vlastní, nebo dokonce na ně má hypotéku. Při přestěhování se ale lze zařídit přes realitku přeprodání nemovitosti (i zatížené hypo) a koupi jiné. Vtip je v tom, že realitky tam s bankami spolupracují (a jsou tak nějak na jiné úrovni - ne lecjaká Anča z paneláku co se u nás zve makléřkou a neumí ani sepsat smlouvu).
Za to všechno se ale draze platí. Zas to kompenzuje výše úroků z hypo, které jsou kolem 2% (Kanada)
Problém u nás je také ten, že u nás lidé mají kořeny a stěhovat se nechtějí. Ono na tom něco je. Američani v podstatě nemají domov. Nikdo z nich není "američan" kromě indiánů. Všechno to je náplavka z Evropy a v genech mají stěhování sem tam.
Migrace za prací, jak se tu o ní bavíme vede také ke zhušťování obyvatel do několika oblastí, kde roste počet obyvatel, znečištění a kriminality. Líbí se mi nápad rozdělit aparáty státní správy do různých měst v čechách, což by např dost pomohlo zaměstnanosti v některých regionech a neublížilo jiným (Praha, Brno). Nevím kdo to má v programu, to bych teď kecal.
Nikdo se nikam přece nemusí štvát. Ale musí mu stačit to, co je v místě. Pokud chce něco víc, co je jinde, jde za tím. Prosté a logické. - Na úplně stejném principu přeci funguje i příroda, migruje se za prosperitou. A už bysme mohli být dost poučení o tom, že cokoli děláme proti přírodě, minimálně nefunguje dobře...
To je jeden z největším problémů ČR. Teda alespoň pro mne. Lidé dřou na povaleče. A těch povalečů je čím dál víc. Někde méně, někde více.
Proto nemůžu voli ČSSD, protože oni slibují, že v tomhle budou pokračovat. Aby si získali voliče, slíbili všem sociální výhody. A to se mi nelíbí.
Nejsem proti "rozdávání" peněz, ale proti "rozdávání" peněz kde komu.
Nedávno jsem četl docela smutný článek o nějakém pánovi, který 30 let makal rukama, vše odváděl poctivě a pak došlo k tomu, že ho vyrazili. Ve svém věku nemohl najít práci, takže přišel časem o podporu. Šel tedy na sociálku a tam se do něj pustili. Zkoumali ho jak mravence pod mikroskopem, šťourali v soukromí, měli ho za idiota, co nechce makat. Tomu chlapovi nešlo o to ždímat stát, jako jiným, ale potřeboval jen peníze na přežití a na cesty na pohovory. Ouřednice ho nasraly takovým způsobem, že je poslal někam a odešel s tím, že se s osudem nějak popere.
Tohle je prostě průser, když vidím venku spousty nemakačenků (a nemyslím tím jen barevné), kteří si žijí docela spokojený život. Uf. A tyhle chce bradavičnatej podporovat.
Říkám. Být nemakačenko, volím ho.
Tak já ti s JYRKOU trochu přidám.
Dnes na diskusi v rozhlase se ho ptala 77 letá paní, že celý život makala a že by ráda věděla proč jí chce jako důchodkyni uplatit 13. důchodem.
JYRKA jí odpověděl, že to nemůže pochopit, protože má modré tričko.
Dopr.... Teď jsem si uvědomil, že mám na sobě oranžové triko a kraťasy:-))) Já za to nemůžu, že mám tuhle barvu rád a že jí mám plný šatník. Sakra. Alespoň k těm volbám půjdu v nějaké neutrální barvě.
Když já mám neoranžové a nečervené jen cyklisťáky a hadry z merina....
Promiň mi mou "drzost", ale nejsou to spíš PRAVICOVÉ strany, které chtějí pod záminkou adresnosti dávek každého uchazeče o státní podporu lustrovat, jestli náhodou nechce dávky zneužívat?
Sociální dávky nejsou žádným rozdáváním peněz a už vůbec ne kde komu. To jsou peníze, které do společné kasy platil mimo jiné i ten, který o ně pak v nouzi žádá.
A hlavně - vůbec se mi nelíbí Tvůj výraz "povaleč". Netvrdím, že takoví lidé neexistují, ale reagovat na rostoucí nezaměstnanost tvrzením, že "těch povalečů je čím dál víc", mi připadá dost nevkusné. Je to totéž, jako bys říkal, že všichni nezaměstnaní jsou povaleči a že rostoucí nezaměstnanost je způsobena vzrůstající leností lidí, kteří schválně přicházejí o práci, aby se mohli ucházet o sociální dávky.
Nepřeju Ti nic špatného, ale Tobě prostě chybí určitá zkušenost. Tobě ztráta zaměstnání možná nehrozí, ale tohle štěstí nemá a nemůže mít úplně každý. A není to tak, že o práci přicházejí jen ti neschopní.
ČSSD někomu něco slibuje, ODS slibuje něco jiného někomu jinému - v tom není vůbec žádný rozdíl. Oba typy slibů vyjdou státní kasu zhruba stejně draho. Ten rozdíl spočívá v něčem úplně jiném: čí zájmy která strana hájí. Když to hodně zjednoduším, pravice touží po stále větších sociálních rozdílech, které se snaží více či méně krkolomně zdůvodňovat a ospravedlňovat, a levice s snaží sociální rozdíly spíše mírnit.
Pravice hájí zájmy poměrně úzké skupiny privilegovaných a pro svůj volební úspěch potřebuje zblbnout dostatek dalších lidí, kteří je budou volit, přestože na to pak doplatí. Levice hájí zájmy širokých vrstev populace a musí se naopak ucházet i o hlasy lidí, kteří by jinak volili pravici jen proto, že mezi ty privilegované patřit chtějí, ale jimž se to ve velké většině nesplní a ještě pak rádi využijí služeb sociálního státu...
Povaleč je u mne povaleč a nezaměstnaný, který hledá práci je u mne nezaměstnaný, který hledá práci. Pro mne dva druhy lidí.
Já mluvím o těch prvních, tak nevím, co je na tom špatného. Jestli nevěříš v jejich mohutnou existenci, stav se u mne někdy přes týden dopoledne a uvidíš. Nebo můžeš teď. Oni se z laviček před barákem těsně před stmíváním začali stěhovat naproti do herny.
Bohužel přibývá lidí bez práce. Ale povalečů přibývá mnohem víc. Tady jsou naprosto běžné velké rodiny, kde už 20 let nikdo nechodí do práce a děti automaticky počítají s tím, že do práce nepůjdou. Na jedné zdejší střední škole jsou plné třídy dětí, které jsou tím jediným členem rodiny, který ráno vstává a někam jde. Vidím, kolik vrstevníků mých dětí se zbůhdarma potlouká po vsi a jsou přesvědčeni, že do práce nepůjdou ani náhodou. A kolik starých chlapů, co dosud dělali ve fabrice běhá s koštětem po vsi, protože když o práci přišli, nechtějí jen sedět na zadku.
"pravice touží po stále větších sociálních rozdílech, které se snaží více či méně krkolomně zdůvodňovat a ospravedlňovat, a levice s snaží sociální rozdíly spíše mírnit.
Pravice hájí zájmy poměrně úzké skupiny privilegovaných a pro svůj volební úspěch potřebuje zblbnout dostatek dalších lidí, kteří je budou volit, přestože na to pak doplatí. Levice hájí zájmy širokých vrstev populace a musí se naopak ucházet i o hlasy lidí, kteří by jinak volili pravici jen proto, že mezi ty privilegované patřit chtějí, ale jimž se to ve velké většině nesplní a ještě pak rádi využijí služeb sociálního státu..."
To už je skutečně nedůstojná a trapná fraška, co tu předvádíš.
Pravice po žádných sociálních rozdílech netouží, ta přece programově prosazuje zdravou a fungující ekonomiku, kde bude dostatek i pro nejchudší.
Hluboké sociální rozdíly potřebuje naopak levice, protože ta získává moc a tedy i majetky díky populistickým slibům těm chudým.
Zkus si nejprve odpovědět na otázku, kdo by volil levici, kdyby byly sociální rozdíly minimální...
Tady se opravdu neshodnem. Pravice má plná ústa kritiky rovnostářství, za které prohlašuje i současný stav příjmového rozdělení společnosti. Co je to jiného než podpora příjmových rozdílů?
Pravice křičí, že "úspěch se nemá trestat". Co je to jiného než snaha konzervovat a zvětšovat sociální (příjmové) rozdíly?
Kdyby sociální rozdíly byly minimální, rozdělení na pravici a levici by pozbylo smyslu a společnost by "rozdělovaly" jiné otázky, například ekologické, etické a další.
Kritika rovnostářství a podpora příjmových rozdílů jsou přece dvě různé věci. Je přece možné (a správné) odmítat rovnostářství a příjmové rozdíly nepodporovat.
Zásada, že úspěch se nemá trestat, by měla platit ve slušné společnosti. Se snahou konzervovat a zvětšovat sociální rozdíly to přece nemá nic společného.
Opak tvrdí pouze levicová propaganda a Ty jej tady jen papouškuješ.
Zatím tu ještě nikdo nezveřejnil svou osobní volební prognózu. Tak si dovolím být v tomto ohledu první:
KSČM - 28 poslanců
ČSSD - 72 poslanců
KDU-ČSL - 13 poslanců
VV - 15 poslanců
TOP 09 - 20 poslanců
ODS - 52 poslanců
Pokud tady tu odvahu k prognóze najde víc lidí, bude zajímavý to pak porovnat se skutečným výsledkem. Vítěz obdrží volnou vstupenku na galerii, aby mohl sledovat rozpravu k návrhu státního rozpočtu na rok 2011. :o))
Tak jo:
KSČM - 29 poslanců
ČSSD - 68
KDU ČSL - 9
VV - 4
TOP 09 - 15
ODS - 75
:-)
To vypadá splnitelně, i když ty pouhé čtyři poslance za VV nevidím moc reálně. Muselo by jít o souběh dvou okolností: překročení celostátní pětiprocentní hranice jen o několik málo desetinek a převahu podpory v malých krajích. A to druhé můžu už teď vyloučit, protože VV jsou silné hlavně v Praze. Ale nechme se překvapit. :o))
ČSSD - 60
ODS - 53
KSČM - 28
TOP 09 - 25
VV - 22
KDU - 12 (ale porad doufam, že se tam nedostanou...)
Když se tam nedostanou, budou mít o to víc obě komunistické strany (KSČ i ČSSD).
Víš, co mi vadí? Že opakovaně nazýváš ČSSD komunistickou stranou. Už jsem Ti to jednou psal. Je to hloupé a hlavně neuctivé, zvláště k sociálně demokratickým obětem komunistického běsnění na přelomu 40. a 50. let.
Tahle blbost se objevuje i na předvolebních plakátech ODS špinících ČSSD, kde se místo háčku nad Č objevuje rudá pěticípá hvězda. Jak by se ODS asi tvářila, kdyby jí někdo do písmene "O" v její zkratce maloval všude hákový kříž? A neříkej mi, že je to něco jiného. Pokud ODS nejsou fašisti, tak ale ani ČSSD nejsou komunisti. A tato fakta by měly respektovat OBĚ strany, nejen ta slušnější.
Dlouho jsem uvažoval, jestli volit ČSSD nebo některou ze středově se tvářících stran (SZ, KDU-ČSL nebo dokonce VV). Ale ta soustředěná pomlouvačná kampaň proti ČSSD a ta všudypřítomná nechutná štvanice na Jiřího Paroubka mě nutí se jich proti této špíně zastat, a to přímo ve volbách.
Ale jinak máš pravdu: Čím méně středových stran se dostane do Sněmovny, tím větší zisk pro levici jako celek, a tím větší šance, že právě ČSSD bude skládat vládu.
KSČ vznikla v roce 1921 odchodem části radikálnějších členů ČSSD:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistick%C3%A1...
Dne 27.6.1948 se strana zase zpátky sloučila s KSČ. Znovu se z ní vyčlenila roku 1990. Kdo z dnešních představitelů ČSSD nebyl v KSČ, ten byl zpravidla v jiné straně Národní fronty (např. Paroubek v ČSS od r. 1970). Pro mě jsou to jen dvě pobočky politického směru, dvě barvy nálepky pro tentýž obsah.
ODS je levicová nechutně, ale fašistická, to snad ještě ne. Spíš bych řekl, že většina předvolebních slibů ČSSD odpovídá charakteristikám fašismu.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1ismus...
Což jen dokládá skutečnost, že socialismus je v principu jeden. Nacismus, fašismus, socialismus, komunismus, soc.dem. a ekologismus je tedy nutno chápat vzájemně jako synonyma.
Možná nakonec je Tvá volba nejlepší možná. Čím dříve tento stát zkrachuje a lidé si opět připomenou, kam socialismus vede, tím dříve budeme moci začít znovu.
Tak používej základy logiky: Když se určitá skupina odštěpí od jiné skupiny, tak je to proto, že se od ní LIŠÍ. Komunisti se od sociálně demokratické strany oddělili právě proto, že soc. dem. komunistická NEBYLA. Jinak by to totiž nemuseli dělat.
Další odstavec bez komentáře. To už je čirá demagogie.
A ještě k poslední větě: Pokud vím, tak na pokraji krachu (když už to tak chceš nazývat) stála naše země v posledních dvou desetiletích dvakrát: a) v roce 1997 po vládě Václava Klause (ty jeho "úsporné balíčky" Ti snad připomínat nemusím), b) v roce 2009 po třech letech Topolánkovy vlády. Naopak sociální demokracie v roce 2006 předávala pravici vládu v okamžiku sedmiprocentního hospodářského růstu a se zadlužením splňujícím maastrichtská kritéria. Co mi na to řekneš? Že lidi nemaj volit ČSSD, protože by přivedla zemi ke krachu? Tato obava nemá racionální základ. Mě po těch zkušenostech naopak děsí představa vlády pravice.
Zase fráze o zbídačeném stavu, tak si zopakujem konkrétní čísla, ju?
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/analyzy...
Vládní deficit k HDP, Maastrichtské kritérium = -3%
1997: -3,8, tehdejší pravice měla ve sněmovně 99 křesel ze 200, tudíž vyrovnaný rozpočet bylo jen zbožné přání. Nicméně to je neomlouvá. Měli trvat na nedeficitním rozpočtu.
2002: je před volbami, co dělá socialistická vláda? Štědře rozhazuje na všechny strany (-6,8) a kupuje si tak hlasy voličů.
2007: Topolánkova vláda tehdy ještě pravicová stlačuje deficit na -0,7%, což je úctyhodný výkon (nezapomínejme, že vládní opatření mají často několikaletou setrvačnost, protože vláda například nezodpovědně uzavře nesmyslnou a nevýhodnou smlouvu na stíhačky a následující vlády ji pak musí splácet.
Výpadek příjmů v letech 08-09 se samozřejmě na deficitu následně projeví, ale to je dáno všeobecnou recesí. Skutečně pravicová vláda by opět trvala na zdravém nedeficitním hospodaření.
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/analyzy...
Druhé Maastrichtské kritérium, vládní dluh/HDP, požaduje se 60%:
1997, poslední závěrka za Klause: 13,1%;
2006, účet po Paroubkovi: 29,4%.
Tedy z relativně zdravé a nezadlužené ekonomiky dokáží socialisté za dalších 20 let udělat předluženého bankrotáře na úrovni Řecka. Tam to soudruzi socialisté a odboráři také zvládli za 30 let (1980-2010).
Vyvozovat to, že v roce 2007 v době celosvětové konjunktury je růst naší ekonomiky zásluha vlády je samozřejmě nesmysl. Když už, tak je to zásluha především podnikatelů, kteří se dokázali prosadit na trzích tím, že zajistili levnou a kvalitní výrobu, dále zásluha zaměstnanců, ale rozhodně ne zásluha strany a vlády.
Ano, vláda může dusit ekonomiku např. vysokými daněmi, nadbytečnými regulacemi trhů jako např. práce, kapitálu, energií, kriminalizací podnikatelů apod., stačí se podívat kolem sebe na socialistické státy a srovnat je s vyspělými tržními ekonomikami. Ale pokud do ekonomiky nezasahuje, tak ekonomika roste, stagnuje, a někdy i mírně klesá ve vlnách souvisejících s poznáním lidstva, vývojem technologií a společenskými procesy. Připisovat celosvětovou konjunkturu v letech 2004-2007 vládě Jiřího Paroubka je hodně trapná argumentační křeč.
Abychom to uzavřeli: Racionální základ má tedy obava z vlády levice. Naopak, potřebujeme skutečnou pravici (a tím nemyslím středolevou ODS), která zastaví zadlužování a začne dluhy splácet hned. Jinak se na úrocích nedoplatíme my a naše děti.
Zase tvoje typická lživá a pomlouvačná demagogie!
Víš o nějakém fašistovi, co by působil v ODS? Zato Klub Obroda (Klub za socialistickou přestavbu – Obroda) vstoupil do ČSSD pěkně celý a dost výrazně se na jejím profilu podepsal.
Uf, už jsem to zase nevydržel :o(((
Dám si zas Bobříka mlčení (medvědího)
Medvěde, předválečná sociální demokracie je rozhodně úctyhodná strana. Ne nadarmo mezi mé oblíbené politiky patří Wenzel Jaksch a Emanuel Voska. Obávám se, že v současné ČSSD zbylo jen to jméno. Podle mě tu stranu gauneři okolo J. Paroubka unesli.
Netvrdím, že současná ČSSD je nějakou úctyhodnou pokračovatelkou prvorepublikových tradic. Jinou stranu, která by se aspoň verbálně ujala sociálně-demokratických myšlenek ale nemáme. Na druhou stranu ani předválečnou sociální demokracii si nelze idealizovat. Nebyli to sice takoví křiklouni jako národní socialisti nebo komunisti, ale k dokonalosti měli taky dost daleko.
A pak - dnes je o dost jiná doba. Strana typu předválečné československé sociální demokracie by v ní zcela určitě neobstála. Tím nechci hájit a omlouvat všechno a všechny v současné sociální demokracii, vnímám to určitě stejně ostře jako Ty, ale politika už je dnes taková a jiné strany na tom nejsou o nic lépe. Pokud ano, tak jen proto, že neměly ještě příležitost se projevit - ať už kvůli své menší velikosti nebo kvůli příliš krátké době, po kterou ve vysoké politice působí.
"Zářným" příkladem budiž Strana zelených. O ní bych mohl říct přesně totéž, co Ty o soc. dem. - že ji gauneři kolem M. Bursíka "unesli". Já to říkám tedy trochu jinak: Bursík a spol. docela (s)prostě vytunelovali značku Strany zelených. Zbyla jen zelená slupka, ale jejich reálná politika ale se zelenou myšlenkou má velmi málo společného. To sociální demokracie se alespoň snaží svůj sociálně-demokratický směr udržet...
Sám jistě nevěříš, že ekologistické strany jsou zakládány za deklarovaným účelem (takový ty trvalý udržitelnosti jako růst ekonomiky a blahobytu s větrnejma a slunečníma elektrárnama a bez jaderné energie...).
Samozřejmě, že je to jen další forma socialismu, regulovat, diktovat, čím budem svítit, topit, na co budem jezdit, co budem pěstovat... v každém příkazu či zákazu se skrývá korupční potenciál:
"Vy provozujete ty fotovoltaiky a potřebovali byste garantovaný odbyt pro 20GW? A kolik na to máte, abychom to prosadili?"
"Ty žárovky jsou houby kšeft, co? Vy máte nějaký patent na výbojky, že? Na kolik byste si cenili, kdybychom zakázali prodej žárovek? - Ale budete muset přitlačit, lidi budou řvat, tak to musíme udělat jako směrnici z EU. Ještě že sme dostrkali toho Klause do Lisabonu, jinak by to bylo teď mnohem složitější..."
V tomhle s Tebou souhlasím. Taky nejsem příznivcem těch rádoby ekologických technologií - nesnáším "úsporné" žárovky, jsem proti spalování biomasy, přimíchávání "biopaliv" do motorové nafty, nesouhlasím s větrnými elektrárnami ani se slunečními elektrárnami v jejich současné podobě. "Moje" cesta je dobrovolné omezování spotřeby (energií i zboží). Prozatím třeba jen v podobě snižování míry plýtvání.
Jinými slovy: Ne vše, co se za ekologické nebo "zelené" prohlašuje, takové také je. Vždyť právě z tohoto důvodu nebudu v těchto volbách volit zelené.
Problém není v touze po udržitelnosti - ta je naprosto v pořádku, ale v tom, že i sem proniká ten zatracenej trh. Sotva se objeví nějaká dobrá myšlenka, okamžitě někdo zatouží na tom vydělat a je po efektu. Trh je schopen obrátit všechno naruby a převrátit dobrou věc v její pravý opak. Co jiného než trh (touha na všem vydělat a soustřeďovat moc ve svých rukou) zničil křesťanskou myšlenku? Dokonce i ten pitomej komunismus (původně velmi ušlechtilá myšlenka sociální spravedlnosti) zašel na to, že si z toho papaláši udělali výnosnej obchod a mocenskej nástroj... Totéž se teď děje s environmentalistickým hnutím.
IMHO zaměňuješ příčinu a následek. Trh, tj. alokace zdrojů za účelem uspokojování lidských potřeb tu byl dávno před vynálezy křesťanství, socialismu a ekologismu.
Všechny tyto ideologie jsou určeny jen k ovládání mas hloupých lidí. Všimni si, společných rysů:
- Vždy vnucují lidem myšlenku, že je nějaká autorita, která ví lépe než každý jeden jednotlivec, co je dobré, správné, a pro každého jednoho jednotlivce nejlepší.
- Vymezují se proti osvědčeným a fungujícím principům: svobodnému trhu, smluvní volnosti, decentralizaci moci, minimalizaci moci a majetku autorit.
- Úzká hrstka elit soustředí obrovskou moc a majetek ve svých rukách, pak pro ně pracuje spousta užitečných idiotů.
- V neposlední řadě je nutno definovat třídního nepřítele, proti kterému je třeba se vymezovat a bojovat (postupně čarodějnice/kacíři, buržoazie/šlechta, konzervativci/realisté).
...jistě by se daly najít další společné rysy
Ano, vzájemné požírání či spíše požírání slabých silnými tady dokonce bylo i před vznikem či příchodem člověka, ale to neznamená, že z toho uděláme zákon i pro fungování lidské společnosti.
Člověk se od zvířat liší tím (nebo by aspoň měl), že dokáže vědomě kooperovat, čímž NAHRAZUJE primitivní soupeření. Dělat z ekonomických zákonitostí nedotknutelná pravidla je návrat do džungle.
Tou autoritou, která hlídá (nebo by měla hlídat), aby se lidstvo nevrátilo do vývojové fáze založené na věčných bojích o zdroje obživy, jsou v demokracii (společenské) struktury, které si ti jednotlivci v historickém procesu vytvořili. Že tyto struktury (tak jako člověk sám) nejsou dokonalé a že ani dokonale fungovat nemohou, není důvod, abychom je plíživě odstraňovali a uvolňovali tak prostor pro právo (ekonomicky) silnějšího ničit (ekonomicky) slabší.
Ekonomické zákonitosti nejsou a nesmějí být nějakým adorovaným božstvem, nýbrž nanejvýš nástrojem, který můžeme využívat jen v míře, ve které to člověku přináší něco pozitivního a ne si z nich udělat ikonu, které budeme sloužit a rituálně jí obětovat vybrané skupiny populace jen proto, že se těm ekonomickým zákonitostem nedokázaly dostatečně přizpůsobit.
To by totiž byl věčný proces. VŽDYCKY bude existovat menší skupina těch "silných" a (ekonomicky) "úspěšných" a pak ti ostatní. I když se těch "ostatních" postupně zbavíme, opět se ta skupina "úspěšných" rozdělí na ty více úspěšné a méně úspěšné, přičemž ti MÉNĚ úspěšní převezmou roli těch původních "neúspěšných" a opět budou zlikvidování (zatlačeni do ekonomické nicoty). A tak pořád dokola.
Podvolíme-li se pouze ekonomickým zákonitostem, nastoupíme postupný proces neustálého vylučování těch slabších. Je to stejné, jako bys uzákonil, že na českých silnicích nemá co dělat čtvrtina nejhorších řidičů. Na první pohled to vypadá logicky - na silnici by asi bylo bezpečněji. Jenže po vyhnání té čtvrtiny by z toho zbytku zase byla jedna čtvrtina nejhorších... Kdo by na těch silnicích nakonec zbyl?
Ekonomické zákonitosti nespočívají v neustálém vylučování těch slabších, ale v tom, že každému člověku pomáhají hledat jeho místo ve společnosti.
Takže je to přesně naopak, než píšeš ty - podvolení se ekonomickým zákonitostem každému přináší odpovídající místo ve společnosti a s ním spojený pocit uspokojení. Pocit uspokojení nespočívá v materiálním bohatství, jak se nesprávně domníváš, ani v tom, že se člověk stěhuje za prací - vždyť si může vybrat. Může zůstat doma, ale holt bude mít méně peněz. Pocit uspokojení člověk nalézá právě v onom "podvolení se", nebo také "smíření se s realitou" - smíření se světem a jeho zákonitostmi, se svojí rolí v tomto světě.
Ještě jinak řečeno - lidé by měli mít více pokory. Pokud chtějí mít víc, než odpovídá jejich schopnostem, spokojení nikdy nebudou. A právě pokora, nebo-li smíření s tím, že jiní lidé jsou schopnější, mnohým z těch "slabších" chybí.
K nedostatku pokory se automaticky váže závist a nenávist.
Někteří tito "slabší" lidé nejsou schopni se postarat sami o sebe (např. zajistit si vlastní bydlení, řídit auto) ale místo aby PROSILI ty silnější o pomoc, tak ŽÁDAJÍ, VYŽADUJÍ, MAJÍ PRÁVO.
Od těch silnějších něco potřebují, ale vyjadřují se o nich jako o primitivech, gaunerech, zbohatlících, sobcích atd.
Ptáš se, kdo by tady nakonec zbyl - jediné co vím jistě, že ty bys to nebyl :-)
Vědomá kooperace nevylučuje soupeření. Když soupeření (konkurenci) odstraníš, systém degeneruje, protože nic nenutí subjekty snažit se být lepší. Místo ve společnosti má tedy jak soupeření, tak i DOBROVOLNÁ spolupráce (nikoliv vnucená "solidarita", která se skutečnou solidaritou v pravém slova smyslu nemá nic společného a ve skutečnosti může jít až o loupež schopným a neefektivní přerozdělování hodnot ve prospěch těch, kteří je nepotřebují). Zbytek už jen znovu omíláš své kecy, jak je trh špatný, ale to už nikoho nedojímá.
Ještě se mýlíš v analogii se silničním provozem. Někoho autoritativně vyloučit přece nemá se svobodou a trhem nic společného, to je typický zásah sociálního inženýrství.
Naopak, ve svobodné společnosti by nebyly státem vnucené žádné zbytečné značky, semafory, omezení rychlosti, omezení pro vozidla, povinné ručení (které pouze zakládá nehorázné zisky pojišťoven), policejní šikana, prostě každý řidič by musel jet tak, aby nenaboural.
Logickým důsledkem takového uspořádání je, že doprava bude levnější, plynulejší, rychlejší, bezpečnější a bez stresů. Zahraniční experimenty to jednoznačně dokazují:
Každé uvolnění restrikcí a represí (např. zvýšení max. povolené rychlosti na dálnicích v rakousku) přineslo zvýšení bezpečnosti a plynulosti.
Jedny z nejbezpečnějších (ne-li nejbezpečnější) dálnice v Evropě má Německo, kde rychlost není omezena.
Tzv. "shared space" nikdy nepřinesl zvýšení počtu nehod, nějaké zácpy nebo jiné komplikace.
Prostě kde si nějaká centrální autorita neosobuje právo vnucovat ostatním pravidla chování, tam to funguje vždy prokazatelně lépe.
A jen tak mimochodem, právě absence centrální autority a závazných příkazů je rozdílem mezi INTERNETEM, který právě používáš a EARN, který byl vypnut před víc jak deseti lety. Skutečně, protokol http, mail, tak jak jej znáš dnes a spousta dalších služeb není naprosto nikde zakotveno, že se musí používat, a konkrétní programy už vůbec ne, přesto se spolu dorozumíme.
Proč dobrovolně používáme http k posílání dat a třeba i konkrétně lezeme na tyto stránky? Evidentně je toto řešení nejlepším kompromisem mezi požadavky uživatelů, ochotou programátorů a současnými možnostmi technologie. Žádný závazný příkaz z Brusélu (doufám) Václava nenutí, aby to tu vedl, Yokozumu, aby programoval co my si vymyslíme, a nás dva, abychom tu diskutovali.
Nebude to tak věčně. Až se něco z toho zásadně změní, kdo dříve a efektivněji zajistí změnu? Svobodná volba uživatele nebo nařízení sociálního inženýra v roli nějakého regulátora?
Nezapomeň: internet funguje jen na DOBROVOLNÉ SPOLUPRÁCI a NEUSTÁLÉM SOUPEŘENÍ, a roste, zatímco EARN fungoval na centrální autoritě, závazných pravidlech, a logicky zkrachoval.
Strana Přátel Cyklistů:-)))
He, dneska jsem slyšel, jak se naše firemní dělnická třída připravuje na zítřejší ráno! Teda jestli Jyrka dodrží slib a před každou fabrikou budou rozdávat voňavý oranžovoučký koblížky, tak bude koulovaná: galvanika versus nástrojárna :o)
Kdo vůbec ty socany bude volit, fakt je tolik důchodců?
Byl jsi někdy ve Šluknově, Jiříkově, Varnsdorfu? Hele u nás to má Jirka jistý. :(
Dokonce i Foldyna, který ještě na podzim dělal ramena, že udělá vlastní kampaň a bude přesvědčovat lidi, aby ho kroužkovali, vyklidil pro vítězství sexy Jirky pole.
Tak bohužel, koblížky se nekonaly, jYrka je asi zbaštil sám a na naší "fabriku" se vyprdnul :o)
Jo, taky mne nasral, vyprdl se na mne. Jsem myslel, jak posnídám, ale před fabrikou nikdo nestál... I když připouštím, že je to možná i tím, že pracuji z domu... :-))
Vlastně ale... Podle M. jsem nenažraný kapitalista vykořisťující své nebohé zaměstnance, to jest sám sebe; a jako takový se přece nemám nárok ani nažrat :-)
Tedy musím se přiznat, že když jsem ráno tohle téma zakládala, byla ve mě malá dušička, co vše se může strhnout...
Že tu ale budu brečet smíchy, to jsem teda fakt nečekala :o)))
Teď si musím dát jen bacha, aby mě z volební místnosti neodvezli rovnou do Bohnic, až si na některé příspěvky za plentou ve volební místnosti vzpomenu :o)))
Jo a Michale, jestli budou k dispozici časopisy, tak ti nějaký vezmu :o)))
No, byl bych moc rád. Spousta čísel mi chybí....
A další hra pro nerozhodnuté
http://politickahra.signaly.cz/
Hezká hračka, ale výběr otázek je dost úzký, poměrně návodný a tendenční. Chybí třeba úplně otázky evropské integrace. Proto mi vyšlo dost překvapivé pořadí:
KSČM :o))
KDU-ČSL
SPOZ
ČSSD
VV
SZ
TOP 09
ODS
Subjektivně bych třeba úplně obrátil pořadí na prvních čtyřech místech... KSČM je pro mě nevolitelná kvůli minulosti a zemanovce nemusím kvůli Šloufovi a spol., i když programově jsou mi blízcí. Zemanovi jsem mimoto nezapomněl opoziční smlouvu, kterou považuju za jeden z nejhorších politických podrazů polistopadových politických dějin ČR.
Minulost ČSSD (pobočka KSČ) Ti nevadí?;-)
Opoziční smlouva bylo jediné období od vzniku ČR, kdy nemohly malé strany s mizivým mandátem avšak vydíracím potenciálem blokovat vládnutí. Ruml a Lux tenkrát místo aby přišli s návrhy si začali diktovat, podmínky; jelikož jejich požadavky nebyly vzájemně kompatibilní a nebylo tak možno sestavit s nimi vládu, tak si plácl Venca s Milošem a byl klid do dalších voleb.
Přijímané zákony a opatření musely být přijatelné pro obě velké strany, tedy pro drtivou většinu voličů. Až na rostoucí zadlužení (důsledek vlády ČSSD, 1998 byl vládní dluh 300 mld. tj. 15%HDP, v r. 2002 byl dluh 702mld, tj. 28,5%HDP; zdroj: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/analyzy... ) to nebyla úplně špatná vláda. Akorát asi půlka ministrů a dalších vrcholných představitelů ČSSD z té doby šli sedět za různé zpronevěry a podvody, ale to se tak nějak dalo čekat.
jasně, je to zcela soukromá věc, přesto bych si jakožto člověk za padesátkou pracující za lehce nadminimální mzdu připadal poněkud mimo, kdybych volil pravici. No a jelikož vlevo vidím pouze komanče a mediálně okopávaného Jiřina, pak volím socany a myslím, že to má v mém případě i kus logiky. Míru zdar !
Evidentně máš někde vydělávající byznys, naspořený kapitál, a dobře uložené hodnoty v nemovitostech, že máš na háku, že za pár let tu zkrachuje zdravotní i důchodový systém, protože ČSSD reformu neudělá.
Co mě trošku mrzí, že já tak rychle asi nestihnu našetřit a odjebať sa odtialto. Aspoň budu vědět, komu poděkovat:-(
Jaký je rozdíl mezi zdravotním a důchodovým systémem, který tě nezabezpečí a zdravotním a důchodovým systémem, který zkrachuje?
Minimální. Proto je potřeba tyto systémy reformovat, konkrétně ve zdravotnictví zavést tržní mechanismy vedoucí k úsporám a důchodový systém přenastavit tak, aby sis moh na důchod našetřit a nesypal peníze do bezedné žumpy státu bez jakékoliv záruky budoucích poměrů.
http://chameleoncharlie.cz/ods09game.htm
taky dobrá hra :-D
Zábavnější by bylo zkřížit to s Morhoonem (alias hra typu "vystřílej z lavic všechny poslance ostatních stran"). To by u nás určitě mělo úspěch.
Tady si vybereš
http://bonusweb.idnes.cz/magazin/sejmi-socana...
Ale tamta hra mě víc zaujala, díky skvělým hláškám :-D
Myslím, že letošní volby jsou především o tom zamezit Paroubkovi a vůbec celému tomu oranžovo-rudému ansámblu dostat se k moci.....protože tady už jinak opravdu končí veškerá sranda!
Proč by se jim mělo zamezovat dostat se k moci? Máme demokracii a lidi si přejí socialismus, ironií dějin opět v podání KSČ resp. obou jejích poboček.
Tak si je musí zvolit a poznat, když jim to nedojde před volbama. Né že bych z toho měl radost, ale jinou cestu nevidím:-(
To je fakt děsivá představa, že bychom po několika letech vlády ČSSD zase mohli mít sedmiprocentní hospodářský růst a že by naše rozpočtové schodky opět mohly splňovat maastrichtská kritéria, jako tomu bylo v roce 2006, kdy ČSSD předávala pravici vládu...
Jojo, mám strach z toho, že vláda ČSSD uměle vyvolá nákupy a tím i růst HDP štědrou "sociální" politikou (sociální je v závorce, protože rozhazování peněz neřeší problém, ale zavírá před ním oči, a v důsledku je to velmi asociální politika).
Mám strach, že i v době největší konjunktury a tedy nejvyšších příjmů z berní dokáže udělat schodek 7% HDP, místo aby splácela dluhy (které ze dvou třetin nadělala ČSSD) a šetřila na horší časy.
Mám strach, že tím zase zdvaapůlnásobí dluh ČR, který (na rozdíl od představ ekonomických analytiků ražení Paroubka a Sobotky) budeme muset splácet my a naše děti.
Sociální politika nemůže být štědrá podle toho, v jakém aktuálním stavu se zrovna nachází hospodářství. To si jako myslíš, že v době ekonomického poklesu přestaneme vyplácet důchody nebo sebereme maminkám mateřskou? Šetřit se musí jinde a jinak.
Je jedině správné, že ČSSD se snaží řešit ekonomickou situaci stimulací poptávky, protože jen tak budou mít firmy zakázky a začnou nabírat lidi, tvořit zisk a platit daně. Které firmě, která nemá do čeho píchnout, pomůže, že jí vláda sníží daně? Stejně žádné neplatí.
Ty nadáváš ČSSD za to, že v době konjunktury víc nešetřila. Jenže ona ta konjunktura by třeba vůbec nenastala, kdyby vláda "šetřila" neboli škrtila vládní výdaje. Ono by se totiž mohlo stát, že nominální dluh by rostl pomaleji nebo by se třeba i snižoval, ale ještě rychleji by klesal výkon ekonomiky, takže by procento zadlužení vzhledem k HDP naopak ROSTLO. Daleko důležitější je pokles RELATIVNÍHO zadlužení a nikoli nominálního dluhu.
Na základě čeho máš strach, že vláda ČSSD udělá 7% schodek. Pokud vím, tak ho naopak dokázala stlačit pod 3%. Na rozdíl od posledních čtyř let, kdy v důsledku politiky PRAVICOVÉ Topolánkovy vlády vyskočil téměř na dvojnásobek.
Mluvíš urážlivě o "ekonomických analyticích" Sobotkovi a Paroubkovi, ale kterej ministr financí hrubě podcenil přicházející krizi, o které už věděl opravdu každý, a postavil rozpočet na předpokladu 4,5% růstu místo 4,5% poklesu? Tomuto neuvěřitelně nekompetentnímu Kalouskovu rozhodnutí pak samozřejmě odpovídaly i výdaje státního rozpočtu, což byl hlavní zdroj nových stamiliardových dluhů. Jestli si někdo zaslouží posměch jako "ekonomický analytik", tak je to Kalousek. A tenhle člověk se teď tváří jako příští spasitel a bojovník za vyrovnaný státní rozpočet! Kdyby to nebylo k vzteku a k pláči, vysmál bych se mu do ksichtu.
Navrhuješ stimulovat poptávku aby tím firmy měli zakázky. U koho budeš stimulovat tu poptávku. V zahraničí odkud ty zakázky do firem přicházejí? Chceš vyplácet sociální dávky do cizích zemí? Předpokládám, že nikoli, takže vyplatíš do ČR lidem, kteří si za ně koupí zboží dovezené z ciziny. Jak to tedy pomůže našim podnikům?
Samozřejmě myslím domácí poptávku. Exportem zboží a služeb se jen přelévají ekonomické a sociální problémy z jedné země do druhé. Mimochodem - proč by si museli naši lidi povinně kupovat věci z ciziny? V cizině si taky nekupují povinně naše zboží...
S určitou (velkou) závislostí naší ekonomiky na zahraničním obchodu samozřejmě počítat musíme. Samotné saldo zahraničního obchodu ale není natolik významné, abychom kvůli tomu rezignovali na stimulaci domácí poptávky. Důležité je, že firmy působící na českém území zaměstnávají české lidi, určitě část své produkce prodávají na zdejším trhu a předpokládám, že tu platí i daně.
Rozhodně je zpozdilé čekat s podporou poptávky na oživení poptávky třeba v Německu, že by zdejší firmy zase konečně měly co dělat.
"Mimochodem - proč by si museli naši lidi povinně kupovat věci z ciziny?"
Třba proto, že nám to někdo nařídí? Kvóty na cukr, na vinice, zákaz třeba žárovek, které se vyráběly u nás, takže musíme dovážet drahé zahraniční výbojky.
Prostě důsledek regulací původně svobodného trhu. V tomto případě navíc ze strany superstátu, kde je naše možnost něco ovlivnit zcela mizivá.
Kde jsem psal něco o povinném nakupování věcí z ciziny?
Naše výroba je soustředěna výrazně na export, zatímco spotřeba není tak výrazně soustředěna na domácí zboží, takže rozdané peníze nepotřebným skončí z větší většiny v zahraničí, než doma u domácích firem.
Firmu, která vyveze 70 % své výroby, nespasí, že její prodej doma stoupne o procento, když její zahraniční prodej klesne o desítky procent, protože její výrobky budou zatíženy vysokými daněmi, vysokými odvody za zaměstnance.
Tvá představa, že lidem dáš peníze a oni je utratí za co si představuješ je nereálná. Rozdávání peněz lidem, kteří to nepotřebují je kontraproduktivní, vede k vytváření povalečů. I když, pokud bys ty peníze rozdával vázaně na nějaké dané zboží, tak to by byla jiná. Centrálně by si rozhodl, že každý dostane povalečné 2 000 korun a musí nakoupit zboží od OP Prostějov.
Nemusíš mi podsouvat zrušení vyplácení důchodů a mateřské. Samozřejmě, že když stát nemá peníze, musí omezit výdaje. V přebujelém a štědrém sociálním systému je potřeba důkladně proškrtat sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti, je nesmysl, aby stát vyplácel nemocenskou: kdo chce, ať se pojistí, od toho má být zdravotní POJIŠTĚNÍ.
Samozřejmě že je potřeba snížit daně. A nemusíš se tvářit, že existují jen daně pro firmy. Například zrušení daně z příjmu, dalších daní kterými jen zbytečně trpí občané (darovací, převod nemovitostí, nemovitost, apod.) snížení DPH (např. zavedením jednotné sazby třeba 10%). To vše by zvýhodnilo konkurenceschopné subjekty a nastartovalo zdravý ekonomický růst - tedy opodstatněný skutečnou potřebou a ne jen státními výdaji.
Startovat ekonomický růst stimulací poptávky (= dávat prachy těm, kdo s nimi neumí hospodařit) je příčinou současné krize. Najednou není kde brát a celý keynesiánský kolotoč se zadrh. Už podruhé, poprvé to bylo v 70. letech. Nicméně socialisté jsou nepoučitelní a o "nutnosti" přerozdělování, regulace a dalších experimentů na živých lidech nás přesvědčují dál.
Mám strach že vláda ČSSD zase udělá 7% schodek na základě toho, že už to udělala. ROky 2002-2003:
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/analyzy...
Kritizuji ekonomické představy Sobotky a Paroubka. Tvoje snaha odvést řeč na Kalouskovu chybu je marná. Stejně tak je marná Tvá snaha podsunout mi zrušení vyplácení důchodů a mateřských a zrovna tak je zbytečný Tvůj pokus podunout do diskuse jako fakt, že snížení daní pomůže pouze firmám. Tvé množící se fauly jsou signálem že si uvědomuješ že hájíš neobhajitelné, a začínáš jen křečovitě kopat kolem sebe;-)
To je právě to, co se Ti snažím říct: Pravicové strany řeší schodky veřejných financí přednostně seškrtáváním sociálních výdajů. Pro levicové strany je to až to poslední.
Zdravotní pojištění je pojištění výloh na zdravotní péči, nikoli příjmu v době nemoci. Na to máme pojištění sociální. Takže to, po čem voláš, už dávno funguje v rámci sociálního pojištění, což je systém, který má své vlastní příjmy a výdaje.
Stát musí mít nějaké příjmy. Jinak než zdaněním občanů je získat nemůže, pokud by sám nepodnikal. Je tedy nutné stanovit funkce sátu - co od něj očekáváme, spočítat cenu, kterou za tyto funkce budeme (muset) platit, a výslednou sumu pak stát musí vybrat na daních. Otázkou tedy není ani tak to, jak vysoká tato suma bude, ale jak se která sociální skupina bude na této sumě svými daněmi podílet.
Pokud bereme příjem státu jako konstantu, pak snížení daní jedněm musí být kompenzováno zvýšením daní druhým. Pokud tedy říkáme A, tj. chceme někomu snižovat daně, musíme také říct B, tj. komu je naopak zvýšíme, aby nedošlo k propadu příjmů státního rozpočtu.
Topolánkova vláda snížila daně firmám, zavedla "rovnou" daň, čímž ulevila vysokopříjmovým skupinám obyvatel. Aby výpadek výběru nebyl tak velký, musela to kompenzovat zvýšením nepřímých daní (dolní sazbu DPH zvýšila téměř na dvojnásobek). Takže jako vždy: jedni (vysokopříjmoví) vydělali, druzí (nízko- a středněpříjmoví) prodělali.
Pokud tedy toužíš po snížení daní, musíš říct, čím ten výpadek nahradíš, tj. komu sebereš peníze místo těch, kterým jsi daně snížil. Pokud výpadek výběru daní nehodláš kompenzovat a stát bude mít o to nižší příjmy, bylo by poctivé říct, bez kterých služeb státu se nadále budeme muset obejít, na které díky tomu výpadku už stát nebude mít. Ale jen říkat "snižme daně", je čirý populismus. Opravdu úsměvné bylo heslo pravice před posledními volbami, když hlásali, že na daňové reformě "vydělají všichni". Perfektní perpetuum mobile: Vydělají všichni... Ale kdo to zaplatí?
Příčinou současné krize není "rozdávání prachů těm, kdo neumí hospodařit" (pokud tím nemyslíš banky). Současná krize je docela obyčejnou krizí z nadvýroby, jak ji známe už z devatenáctého století. Jejím hlavním průvodním znakem je převis nabídky zboží a služeb nad koupěschopnou poptávkou. Jinými slovy podniková sféra, místo aby lidem pořádně zaplatila za práci, investuje zisk do výroby dalšího zboží, které pak nemá kdo (či spíše za co) kupovat.
Jedinou cestou z tohoto začarovaného kruhu je náprava této disproporce. Mezi lidi se musí dostat víc peněz, aby mohli kupovat zboží, zvýšila se KOUPĚSCHOPNÁ poptávka a firmy měly zase dostatek zakázek.
Jediným skutečně škodlivým sociálně-inženýrským experimentem na živých lidech je vystavit lidi tržním mechanismům. Současná krize je výsledek.
Víš proč v době opoziční smlouvy stoupl vládní deficit k sedmi procentům? Protože Zeman přestal skrývat deficity tím, že by do příjmů státního rozpočtu započítával výnosy z privatizací jako to dělal Klaus. Klausovy deficity by byly ještě podstatně větší, kdyby je nemaskoval privatizačními příjmy. To je strašně snadné hospodařit s dvouciferným deficitem a zaplácnout ho potom výnosy z výprodeje státního majetku. Ale to se nedá dělat věčně.
SKUTEČNÁ sociální demokracie (od roku 2003) naopak deficity začala stlačovat a už k tomu nepotřebovala výnosy z privatizací. Zatímco pravicové Topolánkovy vlády za pouhé DVA(!) roky vládní deficit zvedly z 0,7% (2007) na 5,9% (2009). Takže já mám naopak strach z hospodaření PRAVICE. A mám k tomu své důvody.
Mýlíš se, pokud mi podsouváš tvrzení, že nižší daně pomohou jen firmám. Já tvrdím něco jiného: Nižší daně nepomohou ani těm firmám, dokud nebude někdo, kdo by kupoval jejich produkci, tj. lidi, kteří mají peníze.
Jen tak mimochodem, snížení daní firmám, snížení dvojího zdanění (tj. firemních daní), "rovná" daň z příjmu (ve skutečnosti pouze mírné snížení demotivující daňové progrese) nebylo zvýhodnění bohatých, ale drobné snížení diskriminace schopných, pracovitých a tudíž úspěšných.
Ale já (mimo spousty jiných "služeb") nechci aby mi stát platil nemocenskou. A chci adekvátně snížit svůj odvod sociální berně. Nechci podporu v nezaměstnanosti, a chci i o tuto položku snížit sociální berně. A tak dále.
Z toho jasně vyplývá, že příjem státu neberu jako konstantu. Chci zrušit zbytečné státní instituce, čímž by se snížily výdaje. Viz např.
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=%C3%BA...
Dále zrušit přerozdělování tam, kde potřeby občanů (např. zdravotní pojištění, pojištění ztráty příjmu) zajistí daleko lépe svobodná volba jednotlivce, tedy trh.
Když necháš vstoupit např. do sociálního zabezpečení konkurenci, co se stane? Občan se bude moci svobodně rozhodnout, zda odvede sociální pojistné (v tomto případě skutečně pojistné) státu, zda je odvede jinému subjektu, nebo zda si peníze nechá a ušetří si je sám na horší časy. Přinejhorším je nechá státu za stávajících podmínek. Rozhodně se tedy jeho situace nezhorší, zato se však může radikálně zlepšit, pokud by se ukázalo, že jiná pojišťovna, nebo dokonce občan sám dokáže zabezpečit tuto potřebu lépe než stát. Nevidím jediný důvod se domnívat, že by soukromý subjekt (pojišťovna či občan sám) hospodařil hůře než stát. Proto fakticky vlastně není důvod, aby stát občany pojišťoval.
Vlastně je: může občanům nařídit, kolik mají odvádět, může přerozdělovat, a tím má stát své občany fakticky v hrsti. Jiný důvod v tom ve skutečnosti není. A ti hloupější občané to politikům žerou a chrochtají blahem, jak se o ně stát pěkně stará. Že je vlastně odírá zaživa jim nikdy nedojde. Ve skutečnosti, kdyby se této závislosti na státu zbavili, nemohou na tom v žádném případě prodělat, jen vydělat, jak bylo právě dokázáno.
mě to seškrtávání výdajů nepřipadá divný... Když se daří, není problém víc rozdat. Když se nedaří, rozdáme míň. CO je na tom divného?
Hele když to převedu na náš podnik, což je podobné jako stát, ale v malém, tak dostávám plat. Jeho výše je ale minimálně ze třetiny závislá na tom, kolik vyděláme. Tedy hlady neumřu, to mám jistý každej měsíc, ale kolik dostanu na prémiích nevím nikdy dopředu. Prostě můj vykořisťovatel vezme zisk a předem dané procento z něj rozná mezi zaměstnance. Ne každému stejně. Každý dostane jinou částku podle toho, jaké má výsledky, jak moc s epodílí na tom zisku, kolik má přesčasů atd. Přijde mi to logické, pro všechny pochopitelné a spravedlivé. Nikdo se nebouří a všichni se snaží pomoci k tomu, abychom se měli dobře, jak jen můžou.
Pokud si můžeme vybrat, kde škrtat, tak je hloupost začít ve výdajích, kvůli kterým ten si ten stát živíme, nýbrž musíme začít ve výdajích na JEHO provoz. Když moje rodina zchudne, taky nezačnu šetřit tím, že přestanu krmit děti, ale odepřu si třeba koberec do předsíně...
Mimochodem: Stát není totéž co firma, protože smyslem státu není tvořit zisk. Stát by měl prakticky všechno, co vybere, nějakým způsobem vracet občanům. A to taky dělá, i když někdy velmi složitě - například prostřednictvím mezd svého úřednictva. Ale rozhodně si nenechává nic pro sebe.
Stát si pro sebe nic nenechává, to je jen mašina na moc, která zajišťuje maximalizaci příjmů politiků a úředníků tím, že vytváří korupční prostředí.
Politici a úředníci jsou také lidé, a jako takoví mají přirozenou snahu maximalizovat svůj osobní zisk. Jelikož se nepohybují v tržním prostředí, nejsou nuceni tak činit co nejlepším uspokojováním potřeb zákazníků za co nejnižší cenu. Naopak mají nástroje, jak vytvářet korupční prostředí z něhož profitují ať už přímo (úplatky) nebo nátlakem (vydírání, výpalné).
Jedinou fungující cestou, jak tento korupční a vydírací potenciál minimalizovat je minimalizovat moc státu, tedy míru přerozdělování a státní regulace.
S tím vlastně souhlasím. Levicový stát je mašina na přelévání státních financí do kapes politiků a úředníků, ale také do kapes obyčejných lidí, kteří se z jakýchkoli důvodů dostali do finančních nesnází. Pravicový stát je úplně stejná mašina na přelévání státních financí do kapes jiných politiků, stejných nebo podobných úředníků, ale už daleko méně do kapes lidí, co to potřebují, nýbrž do kapes nejrůznějších podnikatelů a podnikavců, kteří to vůbec nepotřebují.
Náš stát je těžce nemocný. Nemoc se jmenuje korupce. Máme tedy dvě možnosti řešení této situace. Levicové léčení nebo pravicovou eutanazii. Levice nabízí boj s korupcí, ale odmítá přitom pacienta pohřbít. Pravicové řešení je jistě rychlejší a hlavně definitivní, ale tak nějak vyléváme s vaničkou i dítě...
Všimni si, že pravicová rétorika a politika je vždy destruktivní. Pořád by něco bourali, prodávali, ničili, odstraňovali, snižovali, zeštíhlovali, minimalizovali, kdežto levice tvoří a buduje - asi proto, aby pravice měla co bourat...
Levice chce korupci léčit - to je vtip dneška, zrovna ta levice, která se napakovala na Gripenech.
Ty máš nějaký důkazy? Netvrdím, že se někdo nenapakoval. Pokud se ale nějaké podezření prokáže, pochybuju, že to bude nějaká organizovaná skupina, natož celá levice či pravice. Nanejvýš nějaký jednotlivec. Bude určitě zajímavé to sledovat do konce - tedy pokud nějaký konec bude...
Miliardová korupce pro jednotlivce - ty si dneska jedl ftipnou kaši, co?
Promiň, ale perpetuum mobile je to, co říkáš ty. Dáme lidem peníze, ať si nakoupí a všichni budou bohatí...
Zkus si představit, že nebudeš mít zákazníky, protože na tvoji výuku nebudou mít peníze. A tvoje manželka (ryze hypoteticky) by se rozhodla ti "pomoci" tak, že si půjčí peníze, které dá tvým žákům, aby ti mohli zaplatit. Ty bys vydělával čím dál víc, pro banku by tvá rodina byla bonitnější, ona by si půjčovala víc peněz, aby ještě více žáků k tobě mohlo chodit a platit ti... Fakt si myslíš, že tím, že se někomu daly peníze tvá rodina zbohatne? Až by to prasklo, tak jak? Exekucí na veškerý váš majetek a splácením do konce života. Ve velkém - státním - měřítku je princip stejný, akorát i ten konečný výbuch bude mít větší měřítka a dopady na víc lidí. Chvilku bychom se taky radovali, jak se ty kšefty hýbou, ekonomika roste, dluhy sice taky, ale máme přece ten úžasný růst HDP. Do kdy?
Musíme vycházet z toho, co se vytvoří. A netvoří se peníze, tvoří se hodnoty. Hodnoty se tvoří prací. Když podniky nebudou mít komu prodávat, nebudou vyrábět, tudíž nebudou vznikat hodnoty. Když pustíš mezi lidi peníze, vznikne koupěschopná poptávka po zboží a službách a lidi, co ještě před chvílí nic nedělali, najednou začnou tvořit hodnoty. Takže žádné perpetuum mobile, ale podpora tvorby hodnot. Když budou všichni pěkně po pravičácku šetřit, nikdo nic nebude kupovat, nikdo taky nebude nic vyrábět, nebudou vznikat hodnoty, společnost bude chudnout. Dluh se ale kvůli tomu zmenšovat nebude, tudíž bude představovat stále větší procento vytvořeného (klesajícího) produktu.
Nejsem pro to, aby se spotřebovávalo samoúčelně, tedy plýtvalo, ale aby se spotřebovávalo tam, kde ta poptávka existuje, ale je nekoupěschopná. Skutečně šetřit by se mělo tam, kde dochází ke ZBYTNÉ spotřebě.
Když už uvádíš příklad s tím, že by manželka použila levicové řešení a půjčila mým studentům na úhradu mých hodin - úplná blbost to není, protože moji studenti díky znalostem jazyků snáze seženou slušně placenou práci, půjčené peníze vrátí a výsledkem je VYTVOŘENÁ HODNOTA ve srovnání s pravicovým "šetřením", kdy by dotyčný na výuku nechodil a já neměl do čeho píchnout, tudíž by se žádná hodnota nevytvořila... Peníze udělají kolečko, vrátí se tam, odkud byly vypůjčeny - a posloužily dobré věci.
Já to dokonce takhle dávno praktikuju: vyučuju často i na dluh (což je totéž, jako by mi platili penězi půjčenými od mé manželky), protože vím, že moje práce má smysl a že dotyčný právě díky tomu, co se naučil, časem zaplatí. Kromě toho pak ještě rád ve studiu pokračuje. Pořád totiž pomíjíš jednu věc: Když se peníze (třeba i vypůjčené) točí, vznikají hodnoty.
Milej zlatej, zkus se někdy podívat na štítky u zboží. Na tu část "Made in...". Drtivá většina zboží, co si lide u nás kupují (a to včetně potravin) tam NEBUDE mít "Czech Republic"...
Jaké hodnoty nám přinese nákup kupř. televize vyrobné v Číně či španělských jahod?
Méďo, já čekám na ty přinesené "hodnoty"! ;-)
Pokud narážíš na to, že by peníze "vržené" mezi prosté spotřebitele nakrmily akorát zahraniční výrobce a dodavatele, tak musím upozornit, že ČR má vůči zahraničí pozitivní zahraničně obchodní bilanci, takže zase zahraniční spotřebitelé krmí podniky u nás. Navíc dovážíme ve velké míře suroviny, tudíž u zboží běžné spotřeby má náš zahraniční obchod drtivě kladné saldo.
Těžko se bude odhadovat, jaká část domácí spotřeby je krytá z domácích zdrojů, ale nemyslím si, že by zrovna toto byl velký problém.
Todle prostě fakt nemá smysl ani cenu... Přečti si, co jsi napsal...
Jakou hodnotu přinesou peníze "vržené" mezi naše prosté spotřebitele (mimochodem - kdo/co je prostý spotřebitel? Kde to roste? Co to žere?), když většina zboží je vyrobena v zahraničí a k nám je dovezena a většina zde vyrobeného zboží se vyveze do zahraničí?!?
Jo, pokud by půjčovala, to by bylo jiné. Ale není řeč o půjčování, že. Půjčovala by si ona (stát) a dál by rozdávala, aby oživila poptávku po tvých službách.
Pozitivní efekt by to mělo stejně a opět bych Ti také stejně odpověděl. Učím i zadarmo (tedy jako by moje žena platila výuku z našich peněz), v prvé řadě ze sociálních důvodů, ale také proto, že mě to baví, je to totiž nejen mé zaměstnání, ale také koníček. A ten pozitivní efekt to má v tom, že moje schopnosti neleží ladem, že tím vzniká nějaká hodnota a že tím pomáhám uspokojovat nekoupěschopnou poptávku.
A jaký je efekt pro oživení KOUPĚSCHOPNÉ poptávky? Zlepšují se možnosti uplatnění takové osoby, i ona pak může vytvářet nějaké hodnoty. Jinými slovy NEHNIJEME (ani učitel ani student), prostě pracujeme (tvoříme hodnoty) a nečekáme, až oživení přijde samo shůry nebo ze zahraničí.
Možná by se tu hodilo zmínit, že peníze můžou posloužit jako měřítko hodnot, ale samy o sobě hodnotou nejsou. Peníze jsou PROSTŘEDEK, ale nesmějí se stát CÍLEM. Důležité je nenechat se penězi ovládat. Pracovat a tvořit hodnoty lze i bez nich. A není důvod v tom přestat, když peníze (někomu) dojdou.
Promiň, ale buď jsi vůbec nepochopil, co jsem psala... nebo to poměrně úspěšně předstíráš.
Efekt oživení koupěschopné poptávky je v tom, že pak dotyčný příjemce může vytvářet hodnoty? No, pokud jsi vzal ten příklad s výukou jazyků, tak pak ano. Ale lidé svoje sociální dávky na výuku jazyků obvykle nepoužijí. Takže efekt je přesně opačný. Když vím, že mi ty prachy stejně někdo dá, abych si teda mohla koupěschopně poptávat, mám o motivaci míň se snažit hledat příležitost, abych vytvářela hodnoty. A hniju... (V tom mém případě by sice student nehnil, ty taky ne... ale student by dostal zadarmo znalosti a tvoje rodina dluhy na pár dalších generací.)
Stačí trochu zobecnit. Co udělá příjemce podpory? Něco si koupí. Tím zvýší poptávku po určitém zboží, které nějaká firma (už ne zadarmo) bude moct vyrábět. Na to potřebuje zaměstnance. Ty získá z řad adresátů té státní pomoci, čímž pomine potřeba tu pomoc poskytovat. Zadrhnutý ekonomický proces se opět rozběhne a nebude už vyžadovat finanční asistenci státu.
Ale to je fakt perpetuum mobile - to prostě nemůže fungovat. Jednak psychologicky - ona řada těch adresátů pomoci fakt nebude žhavá se stát zaměstnancem, když ví, že dostane stejně.
Ani ekonomicky - kdyby to bylo takhle jednoduché, proč se sakra ten ekonomický proces zadrhnul? Dokud ti současní adresáti pracovali, kupovali, vytvářeli hodnoty? Kde teda byla ta chyba?
Mně nejvíce překvapuje, že když lidé omezili svojí spotřebu, přestali tedy nakupovat zbytné věci, jak Medvěd oroduje za obnovení tohoto plýtvání, když celou dobu tvrdí, že je proti plýtvání.
Správný postřeh. Problém totiž není v tom, že by váznul obchod se zbytnými věcmi, nýbrž v tom, že příliš velká skupina populace nemá ani na to základní. Stimulace koupěschopnosti těch nejchudších rozhodně nepovede k plýtvání.
Po zaplacení nájemného, energií, telekomunikačních a bankovních poplatků zbývá lidem čím dál méně peněz na rovněž základní potřeby.
A už je to tu zase, velká většina lidí nemá co do huby. Prodej zbytných věcí roste, ale přitom tu lidé chcípají hlady. Jdi už z touto obehranou písničkou do prdele. Velké množství lidí v Africe nemá co do huby, ale nikoli zde, tady lidi utrácejí za zbytečnosti a potom nadávají, že se mají špatně a ty naiva jim to žereš a děláš z nich chudáky.
Mou manželku stojí její bankovní účet 0,- Kč měsíčně, takže jaké bankovní poplatky mají platit? Pokud budou telekomunikační služby využívat k nutnému, tak těch několik desítek korun měsíčně také unesou, hodinové vykecávání s kamarádkou za nezbytnou potřebu nepovažuji. Ještě si zapomněl na to drastické asociální zvýšení DPH, které jim zdražilo potraviny maximálně o částku 100,- Kč na hlavu.
Rozdat nepotřebných peníze zdarma a za nic povede jenom k plýtvání a k naučení těchto lidí, že se o ně někdo postará za každé situace, tak proč se snažit, když stačí ruku natáhnout a ti pracující blbečkové je budou živit.
Samozřejmě v každé společnosti jsou zhruba tři procenta lidí, kteří nikdy pracovat nebudou a nějak se dostanou ke státní pomoci. Ale u nás je nezaměstnanost desetiprocentní (jen ta oficiální), což znamená, že zhruba sedmdesát procent nezaměstnaných pracovat chce a stát by jim měl ulehčit situaci.
Tu chybu jsem tu už popisoval. Je to obměna staré známé krize z nadvýroby. Ta se projevuje převisem nabídky zboží a služeb nad koupěschopnou poptávkou. Průvodní jevy jsou: neúměrně velké sociální rozdíly, relativně nízké mzdy za práci, nepřiměřeně vysoké manažerské odměny, výroba na sklad, rostoucí nezaměstnanost, boom reklamní branže (podniky potřebují prodat a už není komu), vysoké tempo zadlužování domácností atd.
Příčina je v nepoměru mezi hodnotou vytvořenou zaměstnancem a hodnotou jeho mzdy. Neúměrně nízká odměna za práci vede k poklesu koupěschopnosti širokých vrstev obyvatel, což vede k odbytovým potížím podniků. Ty jsou pak nuceny omezovat výrobu,propouštět zaměstnance, čímž se ovšem opět snižuje koupěschopnost populace.
Je tedy nasnadě, že cesta ven vede přes stimulaci koupěschopné poptávky. Prostě stačí ten proces otočit. Jen by bylo lepší, kdyby to udělaly samotné podniky a nespoléhaly na stát... Prapříčina je v principu konkurence: Podniky ořezávají náklady až na kost, aby byly konkurenceschopné. Nikdo pak nechce být první, který pustí chlup, aby prostřednictvím vyšších mezd oživil poptávku. Musely by to udělat všechny podniky najednou, aby to pro ty první nebylo likvidační, protože se dá jen těžko očekávat, že zaměstnanci za zvýšené mzdy budou kupovat výrobky právě jen od svého zaměstnavatele.
Nejlépe stát pomůže nezaměstnaným najít práci zrušením podpory v nezaměstnanosti (a vyplácením existenčního minima, ber to jako nabídnutý kompromis z mé strany).
Pak si práci najdou, protože patrně budou chtít si ji najít. elegantní, jednoduché, levné a spravedlivé řešení. Tím, že zachováme výplatu existenčního minima je i velmi sociálně citlivé.
Podle mě se nejedná o krizi z nadvýroby, ale o krizi z rozmařilosti těch tvých "nekoupěschopných":-))širokých vrstev obyvatelstva. Však jsem se těmi "nekoupěschopnými":-))vrstvami obyvatelstva ne jednou probíjel k pokladně v superhypermarketech, stál s nimi v kolonách na cestě k móři, na sjezdovku, na běžky, do bazénu, na start cyklomaratónu (tam jsou k vidění kola, panečku, prej amatéři), to jsou vždycky tisíce lidí, to by byla velká náhoda kdyby se takhle srocovali samí zbohatlíci. Ne - to byli ti tví "obyčejní lidé", "nekoupěschopné" :-))obyvatelstvo.
Všechno musíme mít, všude bejt a pak když už to skoro všechno máme, přijde krize a sesypem se z toho. Protože nemáme našetříno na horší časy. Tak natáhneme ruku, zvolíme levici, abychom mohli jezdit k móři ještě celé volební období. Ať šetřejí ti, kteří mysleli na horší časy a mají našetříno, z čeho máme šetřit my, no ne?
Takže z šetření je teď pro změnu pravičácká nectnost.
Ti kdož dokáží vydělat dost peněz by měli šetřit a peníze utrácet ti, co je vydělat nedokáží.
Když budou utrácet ti, co umí vydělat peníze, společnost bude chudnout, zatímco budeme-li rozdávat peníze těm, kteří je nedokázali vydělat, je to podpora tvorby hodnot. To se mi snad jen zdá :-(
Přečti si co ti psala Ifča, ona nepsala nic o tom, že tvá žena těm studentům půjčí, ale že jim na to studium dá. Což je ten příměr k tomu státu, který peníze rozdává nepotřebným.
Dvě poznámky:
Stát peníze nerozdává - to by je musel tisknout, což nečiní. Stát jak známo peníze PŘEROZDĚLUJE, což znamená, že je někde musí vzít. A bere je tam, kde z hlediska prosperity společnosti jako celku leží ladem nebo aspoň nepřinášejí užitek (viz Zákon klesajícího mezního užitku).
Kde bereš tu jistotu, že podporou poptávky stát "rozdává" ty peníze zrovna nepotřebným? Já to vidím zcela naopak: Poptávka existuje, ale je nekoupěschopná. Přesnější by tedy bylo říkat, že by stát měl podporovat KOUPĚSCHOPNOST existující poptávky. A tím opravdu nemíním poptávku po zlatých hodinkách z vodotryskem, ale poptávku po zboží základní spotřeby. Z čehož Ti nutně musí vyplynout, že se asi nebude jednat o rozdávání peněz nepotřebným.
Rozhodně si nemyslím, že peníze, které mi stát uloupí by mi nepřinášely užitek, nebo ležely ladem, věděl bych lépe jak si zabezpečit určité služby na které mi stát peníze uloupí a potom mi za ně nabídne mizernou, nebo žádnou službu (např. sociální pojištění).
Jestli máš potřebu, že ty miliardy rozdané těm, kteří je skutečně nepotřebují skončí útracené za zboží základní spotřeby, tak si naivní. Nepovažuji benzín, cigarety, alkohol, za zboží základní spotřeby.
Jestliže existuje poptávka, která je nekoupěschopná, stačí snížit náklady na dané zboží a bude moci být cena zboží nižší a tím se stane koupěschopná. Cena zboží je závislá na nákladech za práci, na povinných odvodech státu, když to bude nižší, může být nižší konečná cena pro zákazníka i při stejném vstupu zboží jako takového.
Proč předjímáš, za co ty peníze budou utraceny? I kdyby jich část takhle skončila, nechovají se tak přece ani zdaleka všichni příjemci státní pomoci.
Ale když už jsme u toho užitku: Kdo bude mít větší užitek z tisícikoruny navíc ke svému platu - singl, který pobírá stotisícový měsíční plat, nebo živitel početné rodiny s příjmem na hranici minimální mzdy? Ten první změnu ani nepozná. Toho druhého ta tisícovka vytáhne z bezvýchodné situace (nebude se třeba muset zadlužit kvůli placení nájemného). No a stát je tu od toho, aby v přiměřené míře přesouval takovéto tisícikoruny tam, kde mají vyšší mezní užitek.
Proč předjímáš, že se ten dotyčný bude muset zadlužit kvůli placení nájemného, co když jenom sníží o tisíc korun útratu za cigarety?
Z čeho bude mít stát větší užitek, když budou dospělí té rodiny pracovat, nebo když budou žít na dávkách?
Když budeš automaticky každého podezřívat, že utrácí dávky za děvky, chlast, cigarety, automaty a další drogy, tak samozřejmě dojdeš k jiným závěrům než já, který vidím, jak nízkopříjmové rodiny ničí lichvářské ceny nájemného, energií, telekomunikačních a bankovních poplatků. Poměr těchto cen k průměrnému příjmu (případně k příjmovému mediánu) je u nás snad nejhorší v Evropě. To je ideální prostředí pro klasickou lichvu, tj. nepřiměřenou cenu peněz.
Není důležité, aby stát měl užitek z občanů, ale aby občané měli užitek ze svého státu. Dávky nejsou od toho, aby z nich někdo žil, nýbrž na to, aby překlenul obtížné období svého života.
Co je na bankovních poplatcích ve výši 0,- Kč ročně lichvářského?
Nízkopříjmové rodiny z velké části ničí jejich potřeba po luxusním a zbytném zboží, které si nehodlají odpustit a jejich nízká snaha o změnu, aby se z nízkopříjmových stali středněpříjmoví, jelikož vědí, že stát jim nasere penízky zadarmo, tak proč by se snažili?
Dávky mají být pomocí v nouzi, ne prostředkem ke korupci voličů. Je na každém jednotlivci, aby viděl sám, jestli se peníze cpou nepotřebným, nebo jenom potřebným a jestli se s jeho penězi plýtvá, nebo ne. V současné chvíli je čím dál více lidí přesvědčeno, že peníze uloupené státem nejsou spravovány dobře, proto dochází k masivnímu útěku s částí příjmů mimo oficiální příjmy.
se vždycky musím smát....
Jedna jediná otázka Medvěde.
Takže když světová ekonomika roste nebo klesá tak to má nebo nemá vliv na výběr daní a deficit rozpočtu ?
Ten graf růstu celkového dluhu za posledních 13 let ti sem mám nebo nemám dát ?
Já si myslím, že je to zbytečné.
Ty si ho stejně uchopíš jak chceš.
Jen mě prosím tě na koleno vysvětli ( myslím opravdu vysvětlení né floskule) jak je možné, že druhý největší deficit rozpočtu v historii ČR dokázali socialisté v období historicky největšího růstu HDP ????
Pokud světová ekonomika roste, může a nemusí to mít vliv na výběr daní potažmo deficit rozpočtu v nějaké jednotlivé zemi. Záleží na struktuře onoho světového růstu a na míře a struktuře zapojení ekonomiky dané země do světového obchodu.
Graf celkového růstu dluhu mi sem dávat nemusíš - znám ho. Jenže mně je prakticky jedno, jestli roste nominální výše zadlužení, pokud klesá podíl dluhu na HDP. A můžu Tě ujistit, že v tomhle parametru byly období vlád ČSSD nesrovnatelně úspěšnější než vlády pravicové. Ale to už jsem tu dokládal čísly a grafy několikrát. Pokud to někdo slyšet nechce, samozřejmě bude opakovat to svoje o nominálním růstu dluhu.
Hypotetická situace: V době, kdy jsem měl příjem 2.800,- Kč/měs. předpokládejme dluh mé rodiny ve výši 10.000,- Kčs. Dluh tehdy představoval zhruba 30% mého ročního příjmu. Dnes vydělávám 76.000,- Kč/měs. a můj dluh za těch pětadvacet let stoupl na "závratných" 150.000,- Kč.
A teď: Újezďák bude vyvolávat paniku a poukazovat na to, že se můj dluh nominálně zvýšil na patnáctinásobek, bude mi posílat varovné grafy a obviňovat mě z neodpovědného hospodaření. A já mu na to odpovím: Milý Újezďáku, můj dluh se navzdory jeho "závratnému" nominálnímu růstu výrazně SNÍŽIL v poměru k mému výdělku. Už nečiní těch 30% jako před čtvrtstoletím, nýbrž jen necelých 16,5%. (Raději ještě jednou upozorňuju, že jsou to hypotetická čísla a ve skutečnosti žádný dluh nemám.)
A tak je to i s hospodařením státu. Sociální demokracii se podařilo mezi lety 2003 a 2007 snížit vládní dluh z 30% na 29% HDP. Není to bůhvíco, ale rozhodně ji nelze vinit z bezhlavého zadlužování země. Zatímco pravicová vláda pana Topolánka s panem Kalouskem jako ministrem financí dokázala ZA POLOVIČNÍ DOBU, tj. během pouhých dvou let (2007 až 2009) tento parametr dostat až na hodnotu 35,4% HDP. Tohle už ale hypotetická čísla nejsou - pocházejí z Českého statistického úřadu. To jenom abychom věděli, jací Kalousci nás tady chtějí školit v zacházení se státními financemi.
...a pak se něco stane (nemoc, krize, málo zakázek, ztráta zaměstnání) a příjem ti spadne na 20 tisíc a jsi v PRDELI.
Myslím, že to "lehce" dramatizuješ. Ztráta zakázek, krize ani ztráta zaměstnání a zpravidla ani ta nemoc nebývá trvalá. Pokud mi ten příjem spadne na těch dvacet tisíc, nebude to na furt.
Stát má ještě jednu další výhodu - obrovskou setrvačnost. Představ si, co by se muselo stát, aby HDP nějakého státu spadnul o více než 70%. Český hrubý domácí produkt nespadl ani o pět procent a ty už z toho děláš národní tragédii, jak dramaticky se to projeví na schopnosti splácet dluh. Celý ten humbuk kolem státního dluhu je uměle vytvořený. Většina států EU měla dluhy už léta daleko vyšší a nikdo si toho ani nevšiml.
Tak si to zkus přepočítat na rodinné finance. Ročně si přijde modelová česká rodina řekněme na - ať nežeru - půl milionu korun. Kdyby tato rodina měla dluh na úrovni českého státního dluhu před "krizí", dlužila by v tu chvíli 126.500,- Kč. Kdyby takovou rodinu zasáhla krize srovnatelná s tou současnou světovou, poklesl by její příjem o 5%, takže by vydělávala "pouhých" 475.000,- Kč ročně. Její dluh by na základě svého nominálního růstu činil 154.375,- Kč. Opravdu si myslíš, že tato změna v rodinných financích je důvodem k panice? Už proto ne, že v následujícím roce vzroste příjem této rodiny zase na 484.500,- Kč. Takže jí bude opět jen stačit hlídat si, aby dluh nerostl rychleji než příjmy...
Rodina má oproti státu jednu velkou nevýhodu: Do určitého data svůj dluh musí nakonec splatit. Stát tenhle "deadline" nemá. O to je jeho situace snazší. Tudíž ještě méně důvodů k panice.
Sociální demokracii se především podařilo Zvýšit vládní dluh vůči HDP mezi lety 1997 a 2004 z 13,1% na 30,4%
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/analyzy...
Že následné zadlužování bylo v tomto ukazateli kompenzováno ekonomickým růstem není ani tak zásluha strany a vlády, jako hlavně podnikatelů a potom také jejich zaměstnanců. Jestli chceme hledat důvody tehdejší výkonnosti a konkurenceschopnosti ekonomiky, tak to byla především dobře zvládnutá transformace v devadesátých letech.
Už bys moh přestat podsouvat zadlužení v posledních letech pravici.
1) Už jsem Ti mnohokrát vysvětloval, že vládu extrémní levice (SZ), tradiční levice (KDU) a středolevé ODS nelze považovat za vládu pravice.
2) Už jsem probírali, že vládní opatření mají nějakou setrvačnost, Topolánkova vláda musela splácet závazky, které nadělala Paroubkova vláda.
3) Situaci zkomplikovala krize vyvolaná přežitými keynesiánskými (tj. levicovými) zásahy do ekonomik.
Jo ty myslíš těch 600 miliard na sanaci bankovního sektoru a dalších sto miliard jako úhradu ztrát České konsolidační agentury? Nebylo to náhodou dědictví Klausových vlád? Sám mluvíš o setrvačnosti vládních opatření, tak tady ji máš jak vyšitou. Když to spočtu i s úroky, tak tahle sekera Klausových vlád představuje ještě dnes většinu stávajícího státního dluhu. To byla podle Tebe ta dobře zvládnutá transformace devadesátých let? Za tu platíme ještě dneska a budeme ještě pěkně dlouho platit.
Tím, že budeš prohlašovat pravici za levici a levici za ultralevici, nic nevyřešíš. Ani u nás, ani v Řecku. Žádnou pravicovější stranu než ODA a ODS jsme v parlamentu neměli, zrovna tak jako v Řecku nese vinu na zadlužení země pravicová strana s názvem Nová demokracie vládnoucí v Řecku v letech 2004 až 2009.
Hodit vinu za zadlužování na levici tím, že pravicové strany v Řecku i Česku nazveš levicí a z jejich dluhů pak ještě obviníš jejich (skutečně levicové) nástupce, je zavírání očí před skutečností.
Před skutečností zavíráš oči ty. Raději si pod pravicí představuješ úplně něco jiného, než co ve skutečnosti je. Protože potom bys jim už nemohl nadávat do zlodějů, zbohatlíků, veksláků, sobců..
Jestli jsem to správně pochopil, tak určitý typ lidí zneužil levicové ideály a ten samý typ lidí zneužil i ty pravicové. Opět jsi ochoten vnímat jen tu polovinu pravdy, která ti vyhovuje. Levicové myšlenky jsi ochotně rehabilitoval i přes všechno zlo, které jejich pomocí někteří lidé způsobili, pravicové jsi ze stejného důvodu definitivně zavrhl.
Tím, že budeš jak kolovrátek omílat, že řecká Nová demokracie je pravice z ní pravici neuděláš. Dosud jsem neslyšel o jediném pravicovém kroku této strany, když byla u vlády, Řekové odcházeli do důchodu v 60 letech, a měli důchody na úrovni Německa při čtvrtinové výkonnosti ekonomiky. Pravice jak vyšitá:-D
Jestli jsi v životě zvyklý, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, tak v diskusi se mnou to nepla;-)
Pravice a levice budou vždy relativní pojmy. Co je v jedné zemi pravice, bylo by v jiné zemi vnímáno jako levice. Musíme se ale pohybovat v podmínkách dané země. Britští labouristé by v našich podmínkách byla středopravá strana, ale v Británii je to levice. Řecká New Democracy je v řeckých podmínkách prostě pravice a je jedno, jak ji vnímají čeští pravičáci. Pokud je pro Tebe tato strana levicovou, co je pak pro Tebe strana PASOK? Ultralevice? Komunisti?
O té stokrát opakované lži bych mohl mluvit i já v souvislosti s Tvými tvrzeními, že soc.dem jsou komunisté, že ODS jsou levice a podobně. Opakuješ to tady pořád dokola a spoléháš na to, že se to stane pravdou. Smiř se s tím, že stojíš na jednom extrému, takže prakticky kompletní politickou scénu máš po levici. To ale neznamená, že je to objektivní pohled.
Já zase stojím dost nalevo, ale nenadávám polovině ČSSD do pravičáků, za pravicové nepovažuju ani zelené či KDU-ČSL, kteréžto strany stojí dost napravo od mých názorů. Na rozdíl od Tebe se totiž aspoň snažím o objektivní pohled. Tudíž za českou pravici považuju větší část ODS, celou TOP 09, SSO a Konzervativce. DOkonce i uskupení Občané.cz vnímám spíše jako "pouze" středopravé.
Pokud máme rozmlouvat o politice, měli bychom o stejných jevech mluvit stejnými slovy a ne si je každý pojmenovávat, jak se to komu hodí.
Mimochodem: Katedra politologie Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity zveřejnila vývoj vzájemných ideologických vzdáleností relevantních politických stran na české politické scéně - s výsledkem překvapivým i pro mě: Jako jediná skutečně levicová (a čím dál levicovější) strana je uvedena KSČM. ČSSD, VV, KDU-ČSL a SZ jsou nahloučeny kolem politického středu a za pravicovou je pouze TOP 09 a (s velkým výkyvem k pravicovému extrému na počátku tisíciletí) i ODS.
Subjektivně to vnímám trochu jinak, ale pro Tebe to musí být téměř noční můra: ČSSD jako středová strana...
Pokud jedna strana např. zvýší míru přerozdělování z 35% na 45% a schodek vládního rozpočtu vůči HDP z 5% na 30% a druhá strana v následujícím volebním období zvýší míru přerozdělování z 45% na 48% a deficit z 30% na 60%, tak ta druhá strana je pravicová? Tvou logikou ano, protože zvýšila míru přerozdělování o pouhých 7% a schodek jen zdvojnásobila, zatímco levice jej zešestinásobila? Pak ano, v takto pokřiveném pohledu je Nová Demokracie "na řecké poměry relativně pravicová strana".
Ale o její vládě je nesmysl psát jako o vládě pravice, protože neudělala jedinou pravicovou reformu, naopak, jen další ústupky odborářům.
Pravice je přece definována tak, že se za všech okolností snaží o nedeficitní financování a minimalizuje míru přerozdělování.
Levice naopak uměle vytváří spotřebu vládními výdaji, které kryje zadlužováním státu (= daňových poplatníků současných i budoucích, a současně tak ubírá peníze pro budoucí důchodce) a vyšším přerozdělováním (v důsledku sebere více těm, kdo dokázali vyprodukovat něco užitečného za nízké spotřeby vzácných zdrojů). Přerozdělování nemusí být přímé, formou daní, ale může být uzákoněno formou skrytých poplatků, které však v konečném důsledku zaplatí občané (např. příspěvek na ekologistické tunely v ceně energie, zákaz nákupu levného, bezpečného a ekologického zboží jako např. žárovek nebo obyčejných lékařských teploměrů). Na to jsou experti zejména ekologistické strany a alarmistická lobby. Ve skutečnosti je to velmi účinná přerozdělovací (=levicová) taktika, protože další zjevné zvyšování berní už voliči zřejmě neunesou (pohybujeme se dávno za vrcholem Lafferovy křivky). Jedním z důsledků této populistické politiky je, že nepříjemná a úsporná opatření se dělají hned po volbách, aby na ně voliči zapomněli, naopak rozdávání peněz se děje před volbami, čímž si populisté kupují hlasy. Což destabiluzuje ekonomiku, způsobuje periodické recese (politický hospodářský cyklus), a když se to sejde s přirozeným kolísáním světové ekonomiky, vznikají z toho větší či menší krize.
Strany, které si říkají středové lavírují někde mezi těmito dvěma póly a slibují všem všechno (VV, TOP09).
Tedy, jak správně poznamenáváš, ani Klausova ODS nebyla důsledně pravicová, nelze tedy mluvit o žádném extrému. Naopak, udělala pro levici velkou spoustu kompromisů, na které budeme ještě dlouho doplácet (sanace bank, konsolidační agentůra, dodnes regulované ceny nájemného a dalších přirozeně tržních komodit jako třeba distribuce energií, přeregulovaný trh bankovnictví, pojišťovnictví atd.). V podstatě to tedy byla středová vláda, která udělala pár pravicových kroků.
Ta studie z MU by mne tedy skutečně zajímala, zejména kritéria podle kterých hodnotili, zda je strana levicová nebo pravicová. Trochu škoda, že často argumentuješ nějakým cizím tvrzením, avšak bez odkazu na zdroj. Takový argument je pak bohužel nutno ignorovat, neb nelze ověřit.
Jinak souhlasím, ČSSD byla za Zemana relativně středová strana, a naopak, Topolánkova vláda udělala imho více kroků charakteristických pro levici než pro pravici. Ostatně už si toho začínají všímat i mainstreamová média:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/volby-2010...
http://statasport.prvnizpravy.cz/sloupky...
A propos: Z celé historie sociálně demokratické strany v našich zemích 1878-2010 tj. 132 let, z ní byla pobočka KSČ vyčleněna jen v letech 1921-1948 (26 let) a 1990-2010 (20 let). Jejich program a ideje se vždy překrývaly, ani dnes mezi nimi není výrazný rozdíl.
Obracejí se na levicové voliče, a mají tento trh rozdělený mezi
- radikální voliče (KSČ(M)) a
- voliče umírněné plus ty, kterým vadí komunistická minulost KSČ(M), ale nevadí jim komunistická minulost ČSSD (ČSSD se k této tradici nehlásí, a název na ni neodkazuje, mainstreamová média ji tají).
Prostě dvě značky pro tentýž produkt (program). Celou dobu říkám přesně toto a nic jiného. Tak a teď mi řekni, co přesně z toho je lež?
Já budu volit Kalouska. Za prvé proto, že má zkušenosti. Za druhé je to natolik ukrutný realista, že považuji za nemožné, aby se nepoučil ze svých chyb v minulosti. Za třetí proto, že mu nedělá problém přiznat, že i přes svůj nesouhlas při schvalování rozpočtu alibisticky opustil sněmovnu a umožnil tím schválení deficitního rozpočtu - to je v naší politice celkem vzácný úkaz. I jejich předvolební kampaň se mi líbí, protože je realistická - v podstatě říká, že život je mnohem těžší, než si myslíme.
No a knížepán je pro mě taková ta třešnička na dortu, ojedinělý zjev v naší politice, u něj obdivuju tu vyrovnanost a naprostou absenci řiťolezectví, nebo-li snahy zkorumpovat své potenciální voliče patetickými gesty a planými sliby(pravý opak pánů z ČSSD). Jejich "reálpolitika" je nepodbízivá a sází na tu část obyvatelstva, která stojí oběma nohama pevně na zemi - to všechno jsou podle mě lidé, kteří mají největší šanci na přežití.
Paroubková (ta novější) evidentně hospodařit a šetřit umí, proč nenominuje na ministra financí ji? :-)))
http://domaci.ihned.cz/c1-43832200-tajemstvi...
Ja si zase myslim, ze se lide nechali opet presvedcit ze se jedna o ZAVAZNOU a ZLOMOVOU volbu, kdy se musi ZABRANIT ZLU dostat se k moci. A ze to neni pravda.
Kazdy si to zlo vysvetluje trochu jinak. Coz je problem. Dochazi tak k polarizaci politiky a spolecnosti, kdy na sebe lide v velmi podobnymi nazory hledi jako na nesmiritelne soupere. Pritom programy naprikld ODS a CSSD jsou defacto totozne. Prectete si je a podivejte se na ne z dlouhodobejsi perspektivy. Tam nejsou zadne zasadni zvraty vyvoje zeme. Ale diky kampani lide uvazuji jen bipolarne a nejsou schopni hledat kompromisy. Coz se pak prenasi na politickou scenu.
Chapani volby jako zahaneni rudeho/oranzoveho/modreho/zeleneho/... demona nikam nevede.
Mimochodem pri uvahach koho volit osobne pracuji s touto struktutou:
1) Vize/idea stranu - ma strana nejakou dlouhodobou vizi ci idealni stav. Cteli byste v nem zit pokud by se nejakym zarakem splnil. Jste ochotni pro nej neco obetovat?
2) Postup dosazeni tohoto stavu (program) - vysvetluje jak se k idealu dostane? Jste ochotni akceptovat tyto kroky?
3) Sehcopnost vykonani programu - je realne aby se kroky naplnily. Verite tomu. Verite ze ta strana ma lidi schopne kroky provadet?
Kazdy si musi najit na cem mu nejvice zalezi. Nekdo voli ci nevoli jen lidi lhostejno co vlastne chteji. Nekdo voli jen ideal lhostejno kdo za nim stoji. Atd. oboje povazuji za kratkozrake.
Další testík ke zjištění kam se kdo může zařadit ;-)
http://politickahra.signaly.cz/
Nejlíp myslím shrnul důvody proč volit zelené tenhle blogger http://michalberg.cz/proc-volit-zelene-nazory-a...
Líp bych to nevysvětlila:)
Jsem dneska koukal, že jeden docela dost známý outdoor obchod dával při odevzdání oranžových a červených volebních lístku 20% slevu....:-)))
Dnes v prace já premyšlela o volby,zajimave,že co jste psali na diskusi. Take včera v noci poptrve otvirala hlasovaci listky (predtym často bez čteni okamžik vyhodili a stejne nechodili na volby,zitra poprve v živote budu volit kvuli proti čssd+ods) a četla vše hlasovaci listky. Zatim ješte nevim koho volit! VV nebo SZ nebo TOP9.
Ale mnohonasobne krat nejlepši co psal Michal neprihlašene!
Michale,nechceš založit Strana Přátel Cyklistů? :-)))
Ahoj, před chvílí jsem se vrátil domů ze zahraničí, jen abych se mohl zúčastit voleb. Odvolím, asi jako vrvní v naší vesnici a hned zase odjedu ven, tentokrát na Slovensko.
Při předchozích volbách jsem měl vždy jasno. Dnes, de facto v den voleb, jsem ovšem zcela bezradný...a vlastně nevím, komu dám svůj hlas.... V jednom mám jasno, naštěstí, levice to nebude...
Podle Joe-CUBE ale nemáš jinou možnost než volit levici, protože na naší politické scéně jsou přece VŠECHNY strany levicové. Teda nejspíš kromě SSO... :o))
Ze smajlíku usuzuji, že to nemyslíš příliš vážně.
Další pravicovou stranou je Koruna česká. Jejím problémem je, že myšlenka monarchie v demokratickém státě bohužel nenajde dost příznivců.
Ze stran, o kterých se mluví, má relativně liberální program VV a TOP09, ale ty už si nechávají zadní vrátka pro státní zásahy do přirozených svobod. Někteří představitelé navíc vyvolávají značné pochybnosti, ale to už nechám na vkusu každého soudruha;-)
No tak konkrétně z TOP 09 mi docela běhá mráz pozádech. Slušně se jim daří oblbovat lidi a obávám se, že asi získají slušné preference.
A přitom to není nic jiného než rychlokvaška, která vsadila hlavně na nezávislé starosty menších obcí. Není názorově sjednocena a pokud by bývaly byly volby na podzim, tak neměla ani zvoleného předsedu, protože v té době neměla za sebou ještě ani ustavující schůzi.
Jak takovéhle strany dopadají, to jsme viděli třeba u US a i jinde...
Pokud vydrží po další 4 roky, pak prosím, ale teď je volit, to mi přijde jako vyhozený hlas.
Přitěžující pro mne osobně pak je i osoba pana knížete - ve svém švýcarském sídle má ke starostem prostých občanů země ve které nežije poměrně hodně daleko a jeho bonmoty možná obstojí mezi smetánkou, mě ale přijdou ubožejší než bonmoty becherovkového krále Zemana...
Tak jsem byl uz vicemene rozhodnutej pro knizepana a jeho druzinu, ale minuly tyden jsem objevil tento clanecek
http://ekonom.ihned.cz/c1-43725460-kalousek...
a jsem znova na zacatku :)
Takze za me asi SSO nebo Obcane.cz
Vim ze moc sanci nemaji, ale kdyz si to rekne kazdej, tak ten xindl od koryt nevyzenem nikdy. :(
Vidím, že jsme na tom stejně... ;-)
To jsem rad, ze v ty nerozhodnosti nejsem sam :)
U mě se o nerozhodnosti vůbec nedá mluvit. Mě k trvalému rozhodnutí přivedla KSČ již před padesáti léty a agitací, že volit je v podstatě povinnost. Proto mám celý život v domácnosti volební urnu (jinde ji nazývají odpadkovým košem) a ihned při obdržení volebních lístků je do příslušné nádoby přesunuji.
Nepůsobí na mne ani argumenty o tom, že nevolený hlas je vlastně nahráním nějaké straně a že tím pádem nemám nárok se vyjadřovat k věcem veřejným. Mám v jednom čisté svědomí - vědomě (!!) nedávám hlas nějakému gaunerovi.
Je to asi alibismus, ALE N E V O L Í M ! ! !
Neblbni, podkopáváš moje rozhodnutí :o(
A to už mám jen necelý 2hoďky na přemýšlení....
Vitej do klubu :)
Ale ty elektronicky vinety fakt nevydejchavam. Fizlovani uz tady je i bez nich dost. Napriklad nechapu, proc jedeme dve auta stejnou rychlosti vedle sebe na prujezdnejch radarech napr na jizni spojce (nebo muzu jet i pomaleji nez to druhy auto) a vzdycky si to vyfoti (blikne- takze sejme muj ksicht) me... Muze mi to nekdo vysvetlit?
Jak slyšim Kapsch....... :o(
Tak to už mi zbejvá jen to Joeovo SSO (pokud není jejich tajným volebním agentem - nevěřim už nikomu).
Mám zatím nezávaznou nabídku kandidovat komunálně na podzim za VV na volitelném místě (mají tu velkou podporu). Ale s touto stranou na celostátní úrovni opravdu nechci mít nic společného.
SSO - pohrávám si s myšlenkou k nim vstoupit. Jen mám strach, aby to nebyla další US-pneu nebo ODA. Nikoho nemobilizují proti nikomu, nabízejí konkrétní návrhy, žádné líbivé sliby. Prostě jednání podle mého vkusu;-)
Jojo, VV byly sympaticky, jako opozice v komunale u nas na Praze 5 proti Jancikovi a spol. Od te doby co je tam John mi to uz spise zavani marketingovym produktem, nez politickou stranou.
Presne mi taky vytanula na mysli US a to jak vznikla po Sarajevu s ohromnym protikorupcnim patosem a jak nam po ni nakonec zustal posledni ministr, kterej je prokazatelne peknej sibal :)
Tak vyřízeno, knížepán bude mít radost. Nebudu přeci na poslední chvíli měnit preference :o)
PS. Nikdo neni dokonalý....
Gratuluji, uz muzes slavit.
Ja jsem se prave pred par minutama opet nastval. Jsme temer sousedi nasim docasnym panem premierem (budiz mu ke cti, ze neobsadil Kramarovu vilu, i kdyz kdo vi). No a jedu si to tak sedmdesat do polorazdnyho! Barrandaku no v pravym se plazeji kamiony a zezadu me zacla mocne problikavat za vyhoukavat Audina s nasim drahym ministerskym predsedou. To ze ma auto s pravem prednosti v jizde je asi celkem v poradku, ale ze si ho vynucuje v takovych situacich, kdy v podstate uz nic nenaspecha mi prijde uz jako papalastvi. Budte si jisty, ze jsem se zrovna nepretrhl mu ten levej pruh uvolnit :) a kdyby jel bez houkacek, tak by tam dorazil uplne stejne rychle. Asi by ho stara hubovala, ze prisel pozde na sabat :)
Ale tohle jsem napsal hlavne proto, ze mi vadi, jak ted obrnili urad vlady... Mame tam premiera a vladu, ktera je v podstate nekonfliktni a oni vymejsleji, jak div nezavrit provoz kolem uradu. Ja chci aby to bylo jako driv, bez tech ohrad. To ze jim vylezli na strechu z nejake plosiny greenpeasaci v dobe zasedani vlady je prece jasny lapsus ochranky, tak proc stavet v centru zase barikady? Podle me je meli klidne postrilet... Na Bilej dum by si taky netroufali vlezt. A nebo at si si odtahnou nekam na Hagibor a zabarikadujou se tam s RFE.
Tak jsem se dočetl(odkaz je v Rozmarném létě), že Katla už se probouzí k životu. Tož jestli vopravdu bouchne tak vám garantuju, že ekonomika neporoste. Počítám že dluhy se budou splácet celkem dost hodně blbě, když neporostou ani brambory..
Tak jsem znovu projela volební lístky - krucinál, já si zase nevybrala?!?
To jsem fakt tak vybíravá nebo je to vážně taková bída?!?
To je strašný - prošla jsem to znovu, snížila jsem kritiku a stejně mi zase zbyla akorát Informace o způsobu hlasování...
Krucinál, nešlo by narychlo ještě založit takovou stranu?!? :o)))
Taky nevím jakou stranu zvolit. Už jsem byl na malé straně, před chvilkou na velké straně a nic. Mám pocit, že ať zvolím kohokoliv, tak výsledek bude časem stejný jako před chvilkou...hov..