Zdravím všechny domácí výrobce lehokol. Při různých konstrukcích stále narážím na problém úpravy konců trubek pro jejich svaření pod úhlem - třeba když chci navařit jednu trubku kolmo (nebo pod určitým úhlem) na druhou trubku. Jelikož se většinou jedná o tenkostěnné trubky a vařím to elektrikou, tak je dost důležité, aby trubky na sebe přesně sedly pokud možno bez mezery (nebo s mezerou minimální).
No a vytvarovat konec té kolmo navařované trubky jen tak od oka postupným "připasováváním" je hodně pracné a nepřesné.
Pokud si pamatuji ještě něco z deskriptivní geometrie, tak lze ten spoj dvou trubek "rozvinout do plochy". Takto vytvořenou šablonu by pak bylo možno vystřihnout z papíru, přiložit na trubku a na trubku si překreslit tu spojovací hranu. Bohužel už to dávno neumím a nechce se mi to znovu učit.
Nevíte náhodou někdo, jestli existuje nějaký jednoduchý prográmek (nechci žádný AutoCad a podobné složitosti, nemíním se to učit), kde by se třeba jenom zadaly průměry těch spojovaných trubek a úhel spojení a "vypadla" by z toho už hotová "rozvinutá" šablona?
Obrázek napoví, o co mi jde.
A potom chces temi rozmery naprogramovat CNC linku? :o)
Bezne se tohle dela na pasove brusce, kde se trubka brousi nastavena na patricny uhel. Zajdi do jakehokoli zamecnictvi-pasirstvi, budou ji tam mit. Presnost zalezi na nastaveni, ale vejit se pod 1 mm tolerance neni problem.
Tak,tak, když se podíváš ne Discovery jak tam staví chopery, tak to dělaj úplně stejně...
Je jasné, že když má někdo příslušnou mašinu, tak to udělá přesně a rychle. Třeba frézka je ještě lepší než pásová bruska.
Ale mi se jedná o co nejjednodušší a nejpřesnější RUČNÍ úpravu konce trubky.
Dekriptivní geometrie "umí" rozvinout tu spojovací (průnikovou) hranu do roviny, z toho "rozvinutí" se pak vystřihne papírová šablona, omotá se kolem trubky a hrana se obkreslí na trubku. A vím přesně jak má konec trubky vypadat.
Kdyby na to byl nějaký "jednorázový" prográmek jen pro průniky trubek, tak by to bylo rychlé a jednoduché.
Kdybych se tim nezivil a nevedel co rikam, neprispival bych k tematu.
Rucne to muzes zvladnout jeste pilnikem, jestli teda pilnik taky nepovazujes za nastroj. Flexa je stejne "slozita" jako ta pasova bruska. A pokud se mi na neco nechce nastavovat pasova bruska, resim spoje trubek (i pod uhlem) normalne flexou a ev. dopilovanim. Tu vuli nizsi nez 1 mm zvladnu i tak, musim, kdyz treba svaruju tenkostennou nerezovou trubku TIG svareckou i bez pridavneho svarovaciho dratu. Zabere to min casu nez do toho navic plest jeste matematiku.
Taky používám flexu a pilník, ale jde tu o to, že jsem to všecko dělal víceméně od oka a tedy kolikrát nepřesně. Flexa je "žralok" a u trubky se stěnou 1-1,5 mm zajedeš do "masa" ani nevíš jak a přešvihneš to jedna-dvě. Když na trubku přilepím šablonu, tak vím přesně, jak hluboko můžu zajet - prostě mám stále "na očích" ten základní tvar, takže práce bude rychlejší a přesnější. Flexou těsně k šabloně a zbytek udělá pilník.
Zkus na flexu ve finále nasadit šmirglovej lamelák. Je to víc citovka.
Jeden čas jsem dělal v oddělení CNC obrábění. Přesnost na stovky. A to by se člověk divil, co po nás dole v dílně kluci flexou opravili:-)A jak to měli "přesné". Jde jen o šikovné ruce, nebát se a párkrát to zkusit.
....a nakoupit nějaký ty trubky do zásoby, aby bylo čím nastavovat (-:
furt řežu a furt je to krátký ...
Tak na poprvé to umí každý blbec....:-))
přesnost na stovky... stovky čeho?
Milimetrů, jako zedníci. Vokno jim o tři cm nevyšlo... no co, truhláři si poraděj:-)))
Dobrýmu svářeči nevadí ani 10mm mezera mezi trubkama.
Zapomněl jsem na konec věty dodat smajlíka...
teď ještě jakýho...tohlento je krutá ralita
Stačí mít po ruce pořádnej krovák.
Jak myslíš že jsem to dělal já? :)) Teď už jsem se trochu naučil TIGem, tak je o lepší.
Dobrý svářeč by takto přípravený šrot zahodil.
No jo, ale když už jinou CrMo trubku nemáš....
Tak to je pak opravdu průser jako hrom, ale asi bych raději scháněl trubku, než vyplňoval takovou mezeru. Paradox je to, že právě dnes mi nic jiného nezbývalo. Po rozřezání se konstrukce doslova rozstřelila a nebyla šance to ničím stáhnout k sobě. Blbé počasí, stačilo, aby na chvilku vysvitůo sluníčko, ale ... :-)
Strojarina, CNC obrabeni....snad si to doplnis ceho....
Asi to měla být češtinářská připomínka, že správně jsou "setiny", ale u nás se v nástrojárně taky používaj desítky, stovky, ale pravda, pak už tisíciny :o)
Aha:-))) Rejpal. Tak to nevím, ale pokaždé, když vlezu na nějakou dílnu, mluví se většinou v "desítkách, stovkách a už i v tisícinách". Spíš naopak. Po škole jsem měl problém s přechodem na tuhle strojařskou mluvu.
Zrovna nedávno jsem četl zajímavý článek o technologii, kdy se obrábí na jednu tisícinu (1µm, 10-6 metru neboli 1 milióntina metru pro rejpaly). Docela frajeři, na to, že já byl vždy nasranej, že mi na stroji běhá kus plus mínus stovka.
Vy s těma mírama naděláte... Nedávno jsem do panelu vrtal díry pro závěsné skříňky a jedna mi ujela o 1cm a skříňka tam trochu nakřivo visí dodnes :-))) Stejně ani nevím jak by se tohle dalo opravit ;-)
Tak já ani ne. Mě je to šumák, ale koukám, že né všem. Já se vždy domluvím.
Dnes je moderní mít doma něco atypického. Tak co, tobě se to povedlo...:-))A zadarmo....
Úplně našišato zas ale není :-) Budu s tím muset něco udělat ;-)
Kopni do toho....:-) Ale ne tretrou, to by bylo nebikerske:-)))
V paneláku se to ztratí, tam není žádný úhel pravý:-)
Úhly ani ne, to máš pravdu :-) Jenom jsou ty skříňky dvě hned vedle sebe a chtěl jsem z jejich vrchních částí udělat další odkládací plochu. No, a ta je teď z poloviny nakřivo :-)
Já mám mj. knihovnu sestávající se ze dvou skříní. Obě stojí podle vodováhy rovně. Ta vlevo je skoro o půl cm výš. Nahoře se dotýkají zdi. Dole jsou místy víc jak centimetr od zdi. Ta pravá je nahoře centimetr od futer. Dole skoro čtyři centimetry.
Pod obytnou stěnou je doslova vlnobití z betonu. Ale ta stojí na stavitelných nohách. Lepší je, že panel od zad stěny na dvou místech odléhá několik milimetrů.
Vstupní dveře jsou bezpečnostní, kvůli nim se musely měnit futra (bezpečnostní dveře nezbrousíš). Futra jsou tedy rovná, a kolem nich je vidět, jak je panel do vrtule.
To by byly dveře a obývák, už se těším na překvápka při vybavování dalších místností:-/
O "vodováze" mi ani nemluv... Chytře jsem kdysi koupil nějakou plechovou "made in China" za 60Kč a ta mrcha jedním směrem ukazuje něco jiného než tím druhým :-))) Normálně stačí přehodit pravou stranu s levou a už je bublina někde jinde než v tom prvním případě...
Koukám ale že to doma taky nemáš zrovna jednoduché ;-)
Věř nebo ne, já si fakt nebyl jistý. Ještě nikdy jsem to takhle neslyšel.
Uvěřím, že se dá jezdit na bambusu, dokonce i v leže, ale tohle ti nevěřím:-))
Klasická strojařská mluva.
"Jak to má být přesné?"
"Do pěti stovek."
A každému chlapovi v dílně je jasné, že to musí udělat s přesnosti 0,05mm. Já jsem ze školy taky přišel a všude říkal tak, jak nás to tam učili ("na pět setin milimetru"), ale u nás (a nejen u nás) se to prostě nepoužívalo.
Mimochodem. Co je s bambusem? Já jsem tu postřehl jen nějaké fotky těsně před dokončením, ale pak to vše nějak utichlo....Možná taky ne. Je fakt, že jsem sem jeden čas moc nechodil:-)
No já su strojař samouk a nikdy jsem s tím do kontaktu nepřišel.
Bambus nemá k pojízdnosti daleko, jen se pár věcí musí udělat jinak než se původně myslelo (napínání řetězu třeba). Někdy po K24 ho zprovozníme.
Ještě mne tak napadlo - není tu někdo klempíř?
Mám takový pocit, že jsem kdysi kdesi viděl klempíře, jak napojoval právě rouru na okapový svod nebo tak něco a konec té roury obtočil papírovou šablonou a podle té šablony ten konec roury odstřihnul.
Takže klempíři by mohli vědět jak na to.
Pochybuju, že klempíři na to šli s deskriptivní geometrií. Spíš to vzali z druhé strany. Napřed postupně vyrobili to, co chtěli a když to bylo hotový, tak z toho vzali šablonu pro příště... :-)
nepochybuj, skutečně to zvládají. Pro běžné kombinace průměr*úhel má šablony narýsovasný v šuplíku a pro atyp si ji udělá. Teda aspoň když napojuje stejný průměry. Sám určitě dobře víš, že průniková křivka trubek dvou stejných průměrů je křivkou rovinnou, takže se to vyrýsuje snadno.
Jihra ale bude potřebovat řešit i napojení různejch průměrů, nacož už nějaký počítadlo potřeba bude.
Tenle prolém zrvona řeším při odpružním zadní vidlice. Já to brousím flexou ručně a připasovávám to od oka. Přibrušuju, přikádám až si to sedne. Je to pracné ale není to taková hrůza. Detaily dorušuju ručně půlkulatým pilníkem.
Minuta googlování a tady to je:
http://www.harderwoods.com/pipetemplate.php
Zaškrtneš jednotky, velikost papíru na který tiskneš, vyplníš parametry, klikneš a vykresí ti to dvě šablony - jednu co namotáš na hlavní trubku když chceš vidět jaký tvar tam bude zabírat ta připojená, druhou co namotáš na vedlejší trubku abys mohl fiknout konec do tvaru.
Nezkoušel jsem to tisknout a nezkoušel jsem si stáhnout ten prográmek, ale jeví se to funkční.
Tak to jseš borec.Mně by ani hodina nestačila. Prográmek fachá suprově. Dík.
Jenže netiskne.
Ale český člověk si vždy poradí.
Takže jak vyrobit šablonu i z "netisknoucího" programu.
1/ Zadat parametry a přejít na záložku "branch".
2/ Spočítat si obvod trubky jejíž konec chci upravit - já jsem potřeboval upravit trubku průměru 28,6 mm, tudíž obvod je 89,8 mm (průměr x 3,14).
3/ Šablonu na obrazovce zvětšit v okýnku co nejvíce, aby byla co "nejdetailnější" (svislým šoupátkem na levé straně okýnka).
4/ Stiskem tlačítka "Print Screen" na klávesnici si udělat kopii obrazovky. Kopie se uloží do "clipboardu" (paměti).
5/ Otevřít si nějaký kreslící program (já jsem použil Corel Draw), otevřít "nový dokument" a přes funkci "Vložit" do toho dokumentu přenést uloženou kopii obrazovky.
6/ Potom z obrázku celé obrazovky vyříznout jen obrázek šablony a upravit šířku šablony (podle těch svislých čárkovaných čar) na požadovaných 89,8 mm (tedy na skutečnou velikost) a šablonu vytisknout.
7/ Šablonu vystřihnout, omotat kolem trubky, přilepit třeba izolepou a konec trubky opracovat.
A je to.
Jirko paráda, to je asi přesně to co potřebuji. Díkec.
Já jsem googloval googloval ale nic jsem nenašel, protože angličtina není můj kámoš a na české výrazy to nic nenašlo.
Myslel jsem si, že to tak bude. Já jen zadal tři výrazy "tube joint angle" (trubka spoj úhel) a hned první nebo druhý odkaz to byl.
Správná klíčová slova jsou základ. Třeba v tomto dotazu lze udělat fatální chybu zadáním termínu "joint tube" a najít zcela jiný výsledek:
http://www.growmarket.cz/produkt/joint-tube-kovova
Tak to je bomba...hlavně to zrcátko ve výčku:))
no veru.. "joint" sa lahko popletie z niecim uplne inym :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_(cannabis)
Dělat něco takového, je skoro zbytečné. Už při překreslování šablony se nevyvaruješ nepřesností. Dělám si jen trojúhelníkovou šablonu s úhlem pod kterým chci trubku napasovat, odle ní si ji upnu do svěráku tak, aby čelisti byly v rovině trubky se kterou ji chci slícovat. Pak už jen stačí půlkulatým pilníkem o správném rádiusu ( mám sadu asi pěti různých )rovně pilovat. U hodně silných trubek je třeba trochu to rozjet do stran, ale dělal jsem tak i spojení průměrů 50/60mm.
Tak jsem dnes použil ten program pro tvorbu šablon na spojení trubek. Je to super. Uspořil jsem odhadem 2/3 času na úpravu konce trubky. Navařoval jsem trubku průměr 37 mm na trubku průměr 41 mm pod úhlem 37 stupňů. Kdybych to dělal zkusmo bez šablony, tak to dělám "ještě teď". Vytisknul jsem si šablonu, vystřihnul, namotal na trubku, přilepil izolepou. Flexou jsem to vzal těsně k šabloně. V podstatě se to dá "říznout" skoro přesně. Pak to stačilo trošku dojet půlkulatým pilníkem (srazit vnitřní hrany trubky) a sedlo si to jak prdýlka na nočník.
Vřele doporučuji všem homebastlířům.