Nemá to s cyklistikou nic společného, ale vám si postěžovat určitě můžu :-)
Potřeboval jsem si v práci koupit nějakou pracovní pomůcku. A od naší ekonomky jsem se dozvěděl, že musíme nakupovat v obchodech, které berou výrobky z tzv. chráněných dílen, které zaměstnávají invalidy. Každý podnik od 25 zaměstnanců musí takhle nakupovat pracovní pomůcky a kancelářské potřeby (co dalšího nevím) jinak nemá dost podstatnou úlevu na daních. Jestli to píšu nepřesně, ekonomové opravte mě.
Co to kurva je za kravinu? Nemám nic proti proti postiženým, ale myslím že tímhle donucovacím programem moc sympatizantů nezískají. Jasně že oni za to nemůžou a nařídil to stát, ale je to stejné jako preference cikánů. Fuj, alespoň jsem si trochu ulevil.
Stejně jsem tam nic nekoupil :-)
Není to tak úplně pravda.
Firma nad 25 zaměstnanců musí ze zákona zaměstnávat určité procento tělesně postižených zaměstnanců.
Když tuhle podmínku nesplňuje, odvádí do státního rozpočtu jakousi "pokutu"
No a nebo si může vynahrazovat nedostatek svejch zaměstnancům s těl. postižením tím, že bude odebírat výrobky a služby od zaměstnavatelů, který maj víc než 50% zaměstnanců tělesně postižených.
Cena takovejch odebranejch výrobků a služeb se přepočítá na zaměstnance a dál se s tím pracuje ...
Jo, takhle to je, zapomněl jsem v tom vzteku na to. Nicméně to na věci nic nemění a je to ještě horší. My naštěstí v podniku svého mrzáka máme a všelijak mu podstrojujeme aby nám neodešel (je to skvělý chlap) ale tenhle princip zvýhodňování mě sere.
Myslím, že tahle pozitivní diskriminace je naprosto v pořádku. Tedy pokud je to tak, že stát poskytuje slevu na dani, když nakupuješ z chráněných dílen. K naštvání by byl obrácený postup: pokuta, pokud nakupuješ jinde. Ale to se snad neděje.
Je určitě lepší, když postiženým lidem stát takto zajistí práci, než kdyby jim jen z titulu postižení a z toho vyplývajícím horším šancím na uplatnění posílal peníze rovnou na účet. Ti lidé potřebují nejen peníze, ale také společenské uplatnění a pocit, že mohou být a jsou pro společnost užiteční a potřební.
Myslím, že nějak podobně stát motivuje i zaměstnavatele k zaměstnávání těchto osob. Povinnost zaměstnat určité procento takových osob. Ze svého okolí ale znám případy, kdy se to obchází a zneužívá. Leckteré firmě se pak vyplatí raději zaplatit pokutu za nedostatečné procento postižených mezi jejími zaměstnanci, a to nemluvím o tom, že postižení leckdy pracují za minimální mzdu a zaměstnavatel inkasuje nesrovnatelně větší výhody.
Něco podobného (pozitivní diskriminaci) bych si představoval i u romského etnika, jenže je to dost složité, když naši pseudohumanisté zakazují o Romovi říkat, že je Rom, nebo evidovat něčí etnickou příslušnost, byť za účelem pozitivní diskriminace...
stát neposkytuje slevu na dani
naopak - jedná se o pokutu - nezaměstnáváš dost postižených, zaplať ...
Podrobnosti neznám, ale motivovat zaměstnavatele k zaměstnávání postižených osob nebo k odebírání výrobků od dodavatelů, kteří je ve vysoké míře zaměstnávají, považuju za správné. Slevy na dani či jiné podobné výhody by byly rozhodně vkusnější a více motivační než sankce za nesplnění nějakých podmínek a kvót. Pozitivní motivace je vždy efektivnější než hrozba sankcemi.
Jo, od Tebe jsem podobnou reakci čekal. Nicméně pro mě je to nespravedlnost a pusté protekcionářství.
Mimochodem o jakých Rómech mluvíš? Odjakživa to byli, jsou a budou cikáni. Hovno, byť nazýváno čokoládou, bude smrdět stejně (je to pouze příměr, nic proti cikánům).
Vím, že jsi ode mě něco podobného čekal. Netoužil jsem Tě překvapit. :o))
Otázka "Rom nebo Cikán" mě nechává absolutně chladným. Používám obojí. Nevidím důvod, proč nevyhovět etniku v tom, jak chtějí být nazýváni. Problém je v tom, že někteří chtějí být nazýváni Romy (myslím, že to v jejich jazyce znamená "člověk"), jiní příslušníci téhož etnika se tomuto označení naopak brání a říkají, že nejsou žádní Romové, ale Cikáni... Podle mě je to ale zástupný problém.
Bydlel jsem +- 20 let v Janově, rodiče tam bydlí dodnes.
Cikán je ten, co je slušnej, chodí do práce, stará se o děti, posílá je do školy (byť třeba do zvláštní) a nejsou s ním problémy, on nemá problémy s "bílejma"
Róm je většinou příživník, dělá bordel, vymáhá si sociální dávky a "bílý" spíš obtěžuje a furt vykřikuje o rasizmu a dyskrymynacy ...
A cikán nechce mít s rómama nic společnýho a nadává na ně stejně jako "bílý"
Tak takhle jsem o tom neuvažoval. Mám s tímto etnikem (samozřejmě nikoli jako s celkem, ale s mnoha jeho jednotlivými příslušníky) své zkušenosti, zvláště z dětství (pražský Karlín). Tenkrát to nebyli Romové, nýbrž Cikáni. Z toho mi vyplývá, že by se toto etnikum muselo na ty dvě části (slušnou a méně slušnou) rozdělit až v posledních pětatřiceti letech...
Když jsem se v roce 89 stěhoval, kvartál po mně do baráku přibyla cikánská rodina a půl roku po ní další. Nekončící smrad z vařenýho čehosi, nekončící procesí různejch soukmenovců po schodech, řev a hluk do rána. S většinou z nich spolužít nemožno. Ale poznal jsem i pár slušnejch, i když za svou civilizovanost byli vystaveni různým ústrkům a provokacím svých početných příbuzných.
ale ono je to jinak. Prostě když zaměstnáš postiženýho nebo koupíš do podniku z chráněný dílny dostaneš slevu. Nikdo tě ale nenutí tu slevu dostat no ne? Takjako tě někdo nenutí si koubit boty ve slevě, když ty chceš jiný, který mají v krámě bez slevy. Ale může tě nutit třeba manželka, abys neutratil víc. Jenže v tom případě bys měl bejt nasranej na tu manželku a ne ten kšeft, kde maj zlevněný křusky. Stejně tak bys tady neměl bejt nasranej na nikoho jinýho než na svýho zaměstnavatele, kterej chce tu slevu na dani. Nebo se pletu?
S tím nakupováním máš pravdu, s tím zaměstnáváním je to asi složitější. Já na ten krám nasraný samozřejmě nejsem. Nic jsem nekoupil, protože to neměli a musel jsem to u nich objednat :-) Takže nakoupím příští týden. Ale stejně mi nic jiného nezbývá, protože nákup jinde by mi neproplatili. A takový sponzor svého zaměstnavatele zase nejsem.
Já to prostě cítím takhle: My, stát, nařizujeme: teď budete povinně doplácet a podporovat invalidy, cikány, vdovy a vdovce....Jestli je to v pořádku tak jdu sežrat svůj invalidní vozík.
Podle mě to takhle v pořádku je. Nemyslím formu, ale princip, že nelze spoléhat pouze na rodinnou solidaritu a na charitu, nýbrž že je zapotřebí solidárního systému garantovaného státem. Na rodinnou solidaritu a na charitu spoléhají jen primitivní nerozvinutá společenství. Každá jen trochu vyspělá společnost má státem organizovaný a tímtéž státem garantovaný solidární systém. Bavit se tedy můžeme jen o parametrech tohoto systému, ale nikoli zpochybňovat užitečnost jeho samotné existence. Takže: Dobrou chuť... :o))
Na solidaritu tu jsou daně a nikoli různé další přílepky a skrytá zdanění a poplatky a pokuty a další nesmyslnosti. Vše je to jenom proto, aby si politici mohli leštit huby jaké že to jsou nízké daně, ale že se platí další a další různé poplatky a skryté daně, o tom stát mlčí.
Je to stejné jako skrývání nákladů, které zaměstnavatel má na práci zaměstnanců před zaměstnanci, aby si mohli politici leštit jací jsou zaměstnavatelé lháři, když říkají, že cena práce je vysoká. Problémem zůstává, že běžní a neznalí zaměstnanci vědí houby co stojí jejich práce a stát se to snaží všemožně ututlat a zatlouct, aby mohl tvrdit jak jsou nízké daně a poplatky a nemusel přiznat že i těm chudším bere polovinu jejich příjmů a prožere je.
a proto máme v dialogu před tiskem výplatní pásky zaškrtávátko "tisknou náklady zaměstnavatele" aby i zaměstnanci měli jakous takous informaci
dneska to navíc pokrejvá tisk částky superhrubé mzdy ...
Dnes to je pokryto tou superhrubou mzdou, ale již jsem slyšel levicové politiky, že to chtějí zrušit, aby to s pásek zmizelo a opět to bylo schováno pouze v zákonech
Zavedení "superhrubé" mzdy bylo jen zastíracím manévrem pro předvolební sliby ODS. Slibovali 15% daň, ale zamlčeli, že ze základu zvýšeného o polovinu. Podvod splnil svůj účel, pravice se dostala tímto podvodem a parlamentní korupcí na pár let k moci, takže "superhrubá" mzda může být zase v klidu zrušena. Nevzpomínám si, že by v nějaké vyspělé zemi něco podobného měli.
A k tomu o značnou částku zvýšili slevu na dani - na to prosím nezapomínat!
Takže u skupiny s měsíční mzdou cca 20 tis. to nové zdanění vyšlo skoro stejně jako předtím. Lidé s nízkými příjmy si tímto novým zdaněním pomohli dost podstatně. (Ano, i ti s vysokými, já vím.)
Třeba tady v kraji s nízkými příjmy bylo těch co si pomohli docela dost. Bohužel většina pořád nechápe, že jejich hrubá (ať už ji nazveme všelijak) mzda jsou všechny náklady zaměstnavatele na jejich výplatu. Často se setkávám, když někomu vysvětuji, že má na pásce jen část odvodů, s argumentem, že odvody co platí zaměstnavatel jsou mu jedno, jen ať kapitalista platí. Ideální by bylo, kdyby zaměstnanec dostal všechno a všechny odvody si musel vyřešit sám. To by ten stát viděl ve zcela jiném světle, kdyby mu na účtu přistálo 30000 a on z toho nějakých X tisíc musel vzápětí odvést eráru.
Tak pro představu jsem spočetl těch 30 000...
31,5 % (6,5 + 25) soc. z 30 tis.: 9450
13,5 % (4,5 + 9) zdrav z 30 tis.: 4050
15% daň z 30 tis.: 4500
- sleva na poplatníka: 2070
- daň celkem: 2430
Odvody celkem: 15930
Čistá mzda (bez slev na dani): 14070
Odpovídá dnešní hrubé 19800
Zdaněno je 53,1 % mzdy...
Mazec, že?
Pokud si pomohli nejchudší a nejbohatší, někdo musel ten výpadek v daňových příjmech vykompenzovat... Nebo to bylo za cenu prohloubení schodku státních financí? V situaci, kdy se růst ekonomiky propadl do záporných čísel to ani jinak být nemohlo. Někdo jim na to tedy musel přispět - kdo to tedy zaplatil? Patrně střední třída, tedy prakticky jediný skutečný tvůrce hodnot. Kromě toho pokud si ti nejchudší pomohli ohledně daně z příjmu, pravice jim to vytahala i s úroky z kapes razantním zvýšením nižší sazby DPH.
Tak snad aby sis vybral ne? Nejdřív, že to byl podvod, že se daně přece vůbec nesnížili, to byly jen takové řeči... A když se ti řekne, že se fakt snížily, tak je to zase špatně...
Tady není co vysvětlovat. Kdo to trochu sleduje, tak ví, že Topolánkova vláda snížila především firemní daně a to opravdu o dost, na druhou stranu lidem zvýšila dolní sazbu DPH u zboží základní spotřeby.
Co se týče daně z příjmu, jejich podvod spočíval v tom, že neustále operovali PATNÁCTIprocentní "rovnou" daní, ale ve výsledku se platí o polovinu víc, protože zamlčeli, že se těch patnáct procent bude platit ze základu zvýšeného o polovinu - ze superhrubé mzdy. Moc pikantní je fakt, že člověk platí daň z příjmu i z peněz, které nikdy neuvidí.
Co se týče dopadu na příjmovou stránku státního rozpočtu, ten se projevil postupně se zpožděním a projevuje se dodnes - samozřejmě poklesem příjmů. Tento fakt pak viníci velmi pohodlně svádějí na probíhající hospodářskou krizi.
Tak to jen pro informaci, co je podle mě špatně...
Znovu - zvýšila se současně sleva na dani. Tj. zase opačný směr - tj. zase se neplatí daně z nějaké docela značné sumy peněz, které člověk viděl. Tuhle půlku té úpravy daně soustavně přehlížíš.
Odpočty byly i předtím. Ve většině případů jen kompenzují zvýšení procentní sazby z 12 na 23%. Zrušením daňových pásem zmizela nejen ta vysoká, ale také ta nižší pásma, takže bez navýšení odpočitatelných položek by ti nejchudší platili dvojnásobek než do té doby. Kromě toho slevy na dani jsou ABSOLUTNÍ částkou, takže s rostoucí inflací ztrácejí na hodnotě.
Další věc: Pravice slibovala zjednodušení daní - prý se mělo přiznání vejít na jednu A4. Ty odpočty nejsou ničím jiným než výjimkami zaplevelujícími daňový systém. Daňová progrese se dá vyjádřit velmi jednoduše.
Nejjednodušší bude si namalovat graf: Na vodorovnou osu si vyneseš plátce daně lineárně seřazené od nejnižšího do nejvyššího příjmu, na svislou pak výslednou výši odvodů. Vyšrafuj (a spočítej) si plochy vzniklé mezi oběma křivkami. Pokud bohatším daň snížíš a nemá přitom dojít k propadu příjmů z DPFO, musí to zaplatit jiné skupiny plátců. Nejspíš to skutečně nebudou ti úplně nejchudší, kteří prakticky daň neplatí ani v jednom z obou systémů. Bude to tedy střední třída, kdo na daňovou úlevu těch nejbohatších doplatí. Na těch nejchudších si pravicová reforma přišla na své drastickým zvýšením nižší sazby DPH.
Drastické zvýšení DPH v průměru o 100 korun na hlavu měsíčně.
Možná stačí si upřít 1 cigaretu denně, nebo třetinu lahváče denně.
Zvedneš-li DPH na zboží základní spotřeby z 5 na 9%, nejedná se o stovku měsíčně na osobu. To nevím, kde jsi sebral. To by platilo jen v případě, kdyby spotřebitel kupoval měsíčně zboží (v nižší daňové sazbě) pouze za 2.500,- Kč. Fakt je, že někteří svou spotřebu na tuto úroveň už snížit museli, ale rozhodně se nejedná o průměr.
My utratíme cca 12 000 měsíčně za jídlo a určité potřeby pro domácnosti. Jsme 4 = 480 korun měsíčně více = 120 korun na hlavu v průměru. S ohledem na to, že jsme spotřební rodina, rozhazovačná, nestřídmá, užívající luxusu, tak naše výdaje musí být jistě vyšší, než je průměr.
Záměrně zde neuvádím, že u mnoha zboží toto navýšení výrobce a prodejce nepřenesli na spotřebitele.
Chceš naší rodinu řadit do těch:
1) kteří se na tuto úroveň snížit museli
2) jsme rozhazovační
3) jsme spořiví
4) není to tak drastické s tím zvýšením DPH
Tak Medvěde, jak je to s tím drastickým zvýšením DPH?
Tobě nepřipadá zvýšení z 5% na 9% dostatečně drastické? To je zvýšení daně o 80%.
Jedná se o zvýšení z 105 na 109, což je zvýšení o necelé 3 %. Vyjádřeno číslem to znamená asi 100 korun měsíčně na hlavu.
Nepřipadá mi změna cen o necelá 3 % jako drastická.
Mluvím o zvýšení DANĚ, nikoli o zvýšení ceny zboží. Když Ti tedy nevadí 80% zvýšení DPH, jistě Ti nebude vadit ani 80% zvýšení daně z příjmu - samozřejmě za předpokladu, že použiješ stejnou "logiku".
Ja jsem teda lajk neekonomickeho vzdelani, ale pro me je dulezite, jak moc se zmenila konecna cena rohliku, chleba, mleka. Je mi celkem jedno, ze se neco zmenilo o 80%...Ale tady je videt, ze TY musis mit za kazdou cenu pravdu. O to jedine ti v techto diskuzich jde....
Zvýšení DPH z 5 na 9 % je zvýšení daně o 80 %, které má faktický dopad na lidi ve výši 100 korun měsíčně na hlavu.
Zvýšení daně z příjmu o 33 % je při patnáctitisícovém platu snížení čistého příjmu o více než 1 000 korun.
Znamená to tedy, že 33% zvýšení daně z příjmu je pro lidi méně drastické, než 80% zvýšení DPH?
Nezajímá mě o ničem vypovídající nesmyslný výpočet zvýšení daní, zajímá mě faktický dopad na lidi, takže zvýšení nákladů na výdaje o 100 korun měsíčně na hlavu rozhodně není drastické jak se tu snažíš namluvit a podpořit absolutně nelogickým a zavádějícím argumentem.
A v rámci zvýšení DPH se drasticky zvýšila cena cukru z 12,90 na 12,90, rohlíku z 1,50 na 1,50, másla z 19,90 na 19,90 atd atd atd... fakt drastický dopady.
Kdo tedy tu zvýšenou daň zaplatil, když ne spotřebitel? Nebo že by se to zvýšení neprojevilo na jejím výběru? Proč by ji potom pravičáci zvyšovali? Pak je ještě možnost, že měli obchodníci dostatečnou rezervu ve svých maržích, případně náklady přenesli na výrobce, který pak byl nucen snížit mzdy svým zaměstnancům... V konečném důsledku to přece VŽDYCKY zaplatí lidi. A dopadne to VŽDYCKY na ty z nich, kteří mají nejmenší šanci se tomu bránit.
Mne je u prdele, jestli se zvýšila nějaká sazba DPH. Mne zajímá konečná cena výrobků/služeb. A ta se zvýšila, pokud teda vůbec, o skoro nula nula nic. Dokonce i za Internet platím pořád stejnou konečnou cenu (tj včetně DPH). Ještě že existuje konkurence. Ta, kterou soudruh Medvěd tak pranýřuje...
To jsi tedy asi vynalezl perpetuum mobile - zvýšení daní (a jejich výběru) bez dopadu na lidi. Někdo tu daň zaplatí, a pokud neměl do té doby nadsazenou výši marže, přenese toto břemeno na své dodavatele. U nich je to podobné - buď se jim o to zhorší hospodářský výsledek nebo tuto daňovou zátěž přenesou na zaměstnance, kteří tím tu daň zaplatí za spotřebitele.
Druhou možností je, že pokud zvýšenou daň nezaplatí spotřebitel a prodejci či výrobci se nepodaří tuto zátěž na nikoho přesunout, začne propouštět nebo přímo zkrachuje. A kdo to odnese? Opět zaměstnanci v podobě zvýšené nezaměstnanosti. Musí ti být přece jasné, že NĚKDO tu zvýšenou daň zaplatit musí a že to bude někdo, kdo se neumí nebo nemůže bránit tím, že toto břemeno přesune na někoho jiného...
Už zase odbíháš od tématu?
Tzv. superhrubá mzda ukazuje v současnosti zaměstnanci skutečné náklady na jeho práci a skutečné odvedeného peníze, které platí státu. Je jenom dobře, že je na výplatní pásce vidět, kolik zaměstnanci odvádí státu, aby si mohli porovnat co za to dostávají zpět.
Takže tvá reakce nesouvisející s tématem je zase zastíracím manévrem pro tvůj únik od probíranýho tématu.
Záleží na tom, jak na to koukáš. Když budeš chtít, můžeš to všechno posčítat, prohlásit to za příjem zaměstnance a pak mu toho část sebrat. Ale úplně stejně se to dá chápat jako odvod zaměstnavatele, tj. že ty peníze vlastně nikdy tomu zaměstnanci nepatřily. To jsou všechno jen účetní hrátky, ale podstata je taková, že zaměstnanec vytvoří pro svého zaměstnavatele nějakou hodnotu, ten pak část z ní odvede státu, část vyplatí zaměstnanci a zbytek si ponechá. Proč by měl být zaměstnanec vtahován do daňových povinností zaměstnavatele vůči státu?
Ne, je tam zásadní rozdíl, už jsem to tady psal. Obyčejný Pepa Franta nad tím mávne rukou, protože to přece nejsou jeho peníze, on je na "ruku" (účet) nedostal.
Ano, účetně matematický výsledek je sice stejný, ale psychologický je absoutně rozdílný.
A proč by zaměstnanec neměl vědět, kolik jeho práce ve skutečnosti stojí?
Všechno jsou do daně státu a je jedno kdo je komu zaplatí. Jdou z položky mzdové náklady. Firma to rozdělí a z té položky vyplatí zaměstnanci co zbude.
Zaměstnanec může vědět, kolik firmu stojí, ale měl by taky vědět, jakou hodnotu firmě přinesl a jakou část z ní si firma po vyplacení jeho mzdy a všech nákladů s ní spojených ponechala.
Důležité je nevyvolávat v zaměstnanci dojem, že peníze, které "za něj" firma odvádí státu, jsou nebo bylo JEHO peníze. Ty peníze přece tomu zaměstnanci nikdy nepatřily. Tyhle účetní hrátky mají jediný cíl: vyvolat v zaměstnanci pocit křivdy a závisti a poštvat ho proti státu. Přitom ten, kdo z jeho práce žije, není stát, nýbrž zaměstnavatel.
Ale houby. Jak uz tu bylo nekde jinde na konkretnim pripade vypocitano, z toho, co na 1 zamestnance zamestnavatel mesicne zaplati dostane zamestnanec cca 1/2, druhou dostane stat.
To, kolik na konkretnim zamestnanci vydela firma by bylo mozne vypocitat transparentne ze zisku firmy, jen kdyby vsichni zamestnanci delali cca totez. Jakmile bude ve firme 1 manager, 5 techniku a 1 sekretarka, jsi s pocty v haji. Kazdy svuj prinos bude hodnotit jinak, nez jak to uvidi ostatni.
To už je zase jen o slovíčkách. Píšeš, že zaměstnavatel zaplatí ZA zaměstnance. V pořádku, ale to NENÍ příjem zaměstnance - je to částka, která se v nějakém poměru rozdělí mezi zaměstnance a stát. Zaměstnavatel ať si to počítá jak chce, ale je blbost provokovat zaměstnance k nespokojenosti nebo k závisti tím, že mu budu říkat: "Hele, kolik bys mohl dostat, kdyby tě neokrádal stát." Je to totéž, jako bych odmítal platit daně s poukazem na to, že velkou část služeb státu vůbec nekonzumuju (o kolik míň daní bych třeba mohl platit, kdyby se nestavěly dálnice, které nejen nepotřebuju a nevyužívám, ale které navíc likvidují životní prostředí v mém bezprostředním okolí).
Jednou žijeme v nějaké společnosti, která určité věci hradí společně. A na tyhle věci se prostě musí vybrat prostředky. Kdyby každý čerpal jen to, co vložil, neměl by ten systém vůbec smysl. Daně a další odvody se vybírají ze dvou důvodů: a) protože je efektivnější dělat určitě věci společně než každý zvlášť, b) protože nejsme hyeny a uznáváme, že je zapotřebí určitá míra společenské solidarity vyjádřené tím, že určitá část populace odevzdá do solidárního systému víc než vyčerpá, jiná část zase čerpá víc než vloží.
Takže pokud změníme zákon, kde bude napsáno, že firma musí odvést za zaměstnance 150 % toho co mu vyplatí.
Tak situace bude taková, že zaměstnavatel dá zaměstnanci 10 000, k tomu pošle 15 000 státu.
Zároveň politici řeknou. My jsme tu pro obyčejné lidi, a proto jsme zařídili, že zaměstnanci neplatí ŽÁDNÉ DANĚ A ODVODY.
Bude to pravda?
Nebo bude pravda, že z 25 000 si stát odebere 60 %?
To je zase jen o slovech. OSVČ lze chápat jako zaměstnance a zaměstnavatele v jedné osobě. Takže by část vyplatil sobě a část státu... Prakticky se to tak děje: Medvědovi-zaměstnavateli Medvěd-zaměstnanec vytvoří nějaké příjmy, které Medvěd-zaměstnavatel po odečtení nákladů dílem odvede státu a dílem pošle Medvědovi-zaměstnanci. Otázkou zůstává, jestli by to procento odvodů u OSVČ a u zaměstnanců mělo být stejné nebo rozdílné.
Tak platil by ten zaměstnanec nulové daně, nebo neplatil? Co kdybys odpověděl.
Tím zbytkem příspěvku chceš říct, že odvádíš odvody jako za zaměstnance. To je zase ale od tebe blbost co?
S Tebou nemá opravdu cenu diskutovat, protože Tvoje příspěvky jsou na jednu stranu osobní a útočné, na druhou stranu postrádají elementární logiku. Jak mám odpovědět na dotaz, jestli by zaměstnanec platil nulové daně, když politici řeknou, že jsou pro obyčejné lidi? Vždyť ten Tvůj dotaz je absolutní blábol bez jakéhokoli smyslu.
Jediné, co Ti na to můžu obecně říct, je, že stát nějaké prostředky mít musí a že je musí nějak vybrat. A je úplně jedno, jestli mu tu částku vyplatí zaměstnavatel nebo zaměstnanec. Výsledek je úplně stejný. Proto je tato situace srovnatelná s OSVČ, protože i tam je důležité jen to, že stát tu částku obdrží, a je jedno, jestli mu ji OSVČ zaplatí jako zaměstnanec sebe samého nebo jako zaměstnavatel sebe samého.
Tak pro dělající ze sebe hloupé ještě jednou.
Pokud bude přijat zákon, který bude říkat, že zaměstnavatel musí odvést státu 150 % z vyplacené mzdy zaměstnanci, lze tedy říci, že zaměstnanec platí NULOVÉ daně? ANO, nebo NE?
A k tomu blábolu co píšeš nížeji se vyjadřovat nehodlám, protože každý tu ví, že odvody za zaměstnance a daně zaměstnanců jsem minimálně 2 a vícekrát vyšší, než odvody OSVČ, takže tvůj blábol, že je to jedno je lež.
Pokud bude daň odvádět pouze zaměstnavatel, tak lze skutečně říci, že zaměstnanec žádné daně neplatí. Byla by to daňová povinnost zaměstnavatele, nikoli zaměstnance. A nic na tom nemění ani to, že by se výše takové daně vypočítávala z výše příjmu zaměstnance.
Nepřu se o to, že OSVČ odvádí nižší částku než je součet odvodů placených zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nikdy jsem to nezpochybňoval. Dokonce jsem pro to, aby se to srovnalo. Jestliže ale stát chce podporovat podnikání, chápu, že jedním ze způsobů té podpory je i nižší odvodová povinnost pro OSVČ.
Chci tím vším říct jen jedno: Jde jen o SLOVA. Výsledek ale musí být stejný: Stát musí dostat své, zaměstnanec musí obdržet odpovídající mzdu, podnikateli musí něco zůstat, zaměstnavateli se musí vyplácet zaměstnávat lidi. Jak a kudy proudí ty peníze, je ale úplně jedno. Opravdu není rozdíl mezi tím, jestli zaměstnavatel zaměstnanci vyplatí kompletní "superhrubou" mzdu a VEŠKERÁ odvodová povinnost vůči státu přejde na zaměstnance, nebo jestli mu vyplatí jen čistou mzdu a se státem vyřídí všechno sám.
Jestli si zaměstnanec a zaměstnavatel tu odvodovou povinnost rozdělí, případně v jakém poměru, je naprosto bezvýznamné. Pokud jde o OSVČ, tento problém odpadá, protože zaměstnanec a zaměstnavatel je jediná osoba. O žádné VÝŠI odvodů tu nebyla a není řeč. Je to jen otázka toho, jak co nazveme, ale podstata zůstává táž.
Už asi začínám chápat, v čem vidíš ten problém: Ty vnímáš, že OSVČ platí jen to, co zaměstnanec, a neplatí to, co za zaměstnance platí zaměstnavatel. Já to vidím tak, že OSVČ platí polovičku toho, co zaměstnanec, plus polovičku toho co za zaměstnance zaměstnavatel. Takže stačí jen srovnat vyměřovací základ.
Je jedno, jak se co nazývá, ale rozhodně není jedno, aby se to schovávalo a zamlčovalo kvůli tomu, aby se občané nerozčilovali, jak drahý stát si vydržují.
Je důležité, aby každý zaměstnanec věděl, že více než polovinu jeho příjmů (nákladů na jeho práci) sežere stát, který za danou sumu odvede desetinu předpokládaného. Každý si musí uvědomit, že stát je nenažraný, zaměstnává úplatné úředníky, politiky, že jeho služby jsou několikanásobně dražší, než je nutné. Dokud tomu tak nebude, nic se nezmění. Byrokratický aparát poroste, korupce se bude zvyšovat, moc nenažraných politiků a úředníků také.
OSVČ nefunguje jako zaměstnavatel a zaměstnanec, ani napůl, vůbec tak nefunguje. Funguje jako OSVČ. Daň z příjmu je cca 7x nižší, než u zaměstnance. Zdravotní a sociální je také asi 2x nižší.
Souhlasím, že je jedno, jak se co nazývá, ale nemyslím si, že by se cokoli schovávalo. Jsem pro to, aby bylo zřejmé, jak "drahý" stát si vydržujeme, ale jsem proti tomu, aby se vybírání daní prohlašovalo za loupež nebo aby se ze zaměstnavatelů dělali chudinkové, kteří nesou veškerou tíhu rozmařilého státu. A jsem rozhodně proti tomu, aby byli lidé tendenčními informacemi (a dezinformacemi) stavěni proti státu s poukazem na to, že je okrádá.
Jak jsem říkal - nemám nic proti snaze zefektivnit hospodaření státu. Nedá se toho ale dosáhnout tím, že budeme lidi proti státu štvát nebo že mu sebereme část jeho příjmů. S menšími příjmy se bude efektivita státu jevit ještě nižší, což povede k jeho dalšímu rozkladu. Je třeba jen trvat na tom, aby vybrané prostředky efektivněji vynakládal.
Netuším, kde jsi sebral ten sedminásobný poměr u daně z příjmu. Možná je to jen mechanický součet vybraných daní podělený počtem osob. To byl ale opravdu jen velmi zjednodušený pohled.
U sociálního pojištění ta poloviční výše odvodu má ale za následek také poloviční výši důchodu, takže tam bych rozhodně závistí netrpěl. Kromě toho se ten poměr týká odvodové POVINNOSTI. Nikdo podnikatelům nebrání v tom, aby si na SP platili více.
Výběr peněz pod pohrůžkou násilí na neefektivní nakládání, rozkradení, rozdání nepotřebným je legalizovaná loupež.
Jestli nechceš, aby se něco schovávalo, tak tu nevyvracej pravdu, že více jak 50 % nákladů na práci zaměstnance stát pod pohrůžkou násilí zaměstnanci sebere. Jestli stát nechce být "drahý", ať se začne chovat efektivně. Ať státem zřízené instituce začnou jednat a trestat úplatné politiky a úředníky. Ať začnou státní instituce hospodařit účelně, efektivně. Poté bude moci dojít k tomu, že vybrané prostředky budou moci zůstat v rukou lidí.
Jestliže se budou do státu nalévat další a další peníze, nic se nezmění. Změní se to leda tím, že jeho příjmy začnou vysychat. Doplatí na to lidé, ale to se nedá nic dělat. V Řecku to už pochopili a teď se diví.
S menšími příjmy efektivita státu poroste, protože se bude muset nutně začít pořádně zabývat tím, kde mu peníze tečou kanály do hajzlíčku.
Poloviční důchod. Já chci také poloviční důchod, aby mi stát polovinu odvodů nechal. Za tu polovinu odvodů, kterou mi neuloupí si budu moci zajistit příjmy v důchodovém věku, zatímco nyní mi tyto prostředky stát uloupí a nic mi za ně později nedá, jelikož na důchody nebude. Zatímco OSVČ má o několik tisícikorun nižší odvody, důchody budou mít o stokoruny nižší. Platby na důchod u zaměstnanců je ten největší zločin, který stát na lidech páchá, ještě umocněný nečinností státu o jakoukoli změnu.
Nikdo podnikatelům nebrání v tom, aby si na SP platili více. Ty si srandista, proč by to dělali. Peníze vyhodit do kanálu můžou i jinak. Ještě podporovat největší zlodějnu státu, kterou na současnou střední generaci chystá.
Nikoliv. Myslím, že si tady nikdo nemyslí, že by se státu nemělo platil. Jde jen o to, že by občan měl vědět, kolik státu platí. Takže znova, pokud dostane 30.000 na ruku a z toho ví, že státu odvede 16.000, má určitou představu, co by od státu mohl za ty peníze chtít.
To jak vypadají ceny bez a s DPH má povědomí skoro každý. Jak vypadjí ceny bez spotřebních daní a mzdové náklady bez odvodů státu moc lidí neví.
S tím lze souhlasit. Jen mi není jasné, proč by měl rozdíl mezi těmi 30.000 a 16.000 považovat za SVŮJ příjem. Zrovna tak to lze nazvat nákladovou položkou zaměstnavatele, tak proč to přičítat k odměně zaměstnance? Dá se to chápat jako druh daně, kterou platí zaměstnavatel státu a jejíž výše se jen POČÍTÁ z čistého příjmu zaměstnance.
Ve finale to je jedno, jestli zaplati zamestnavatel, nebo zamestnanec. Stejne zmenou nazvoslovi firma neusetri a pracovnik nic neziska. Suma sumarum na 14,5 kKc, ktere dostane "obycejny clovek", chce stat nejakych 16 kKc.
Dulezite je, ze kdyz chci neco od statu, nedostanu to. Platim povinne zdravotni pojisteni, ale za zuby zaplatim 30 kKc, i kdyz jinak skoro k lekarum nechodim a mnoho toho nespotrebuji. Vubec se nedivim tem, kteri stat o dane oberou, kdyz muzou, zvlast, kdyz je to legalni.
Konečně někdo pochopil, co jsem chtěl sdělit: Že je jedno, jestli tu částku vyplatí zaměstnanec nebo zaměstnavatel. No a právě proto mi připadá absolutně nesmyslné tu částku přičítat k čistému příjmu zaměstnance. Zrovna tak bych ji mohl přičíst třeba k čistému zisku dotyčné firmy. Myslím, že nejlepší by bylo ji nepřičítat nikam a nevytvářet tak uměle nespokojenost mezi lidmi.
Je to marxismus naruby: Marx přiživoval nespokojenost dělníků tím, že poukazoval na to, že je zaměstnavatel (kapitalista) okrádá, když si přivlastňuje část hodnoty, kterou oni vytvoří. Současní neoliberální ideologové dělají totéž, když štvou lidi proti státu, poukazujíce na to, že stát své občany okrádá, když si formou daní přivlastňuje část jejich mzdy. Ani se nebudu pokoušet soudit, kdo z nich byl nebo je blíž pravdě... Metody mají ale hodně podobné.
Nejlepší by bylo, pokud by stát začal hospodařit rozumně a efektivně, aby se lidé co zjistí, že jim uloupí více než 50 % jejich příjmů, nebyli nuceni být nespokojení. Jenom tupcům a ignorantům je jedno že je stát škube a jejich peníze buďto prožere, nebo rozkrade.
Za prvé: Vybírání daní NENÍ loupež.
Za druhé: Ani ultraliberální instituce typu "Liberálního institutu" soudruha Ševčíka neklade den daňové svobody do druhého pololetí.
Za třetí: Nemám nic proti tomu, aby stát s vybranými prostředky hospodařil efektivněji.
Z prvé: vybírání daní, které jsou použity na předražené státní zakázky, jsou systémem rozkradeny, neefektivně spotřebovány jsou uloupené.
Za druhé: jinde jsem ti vypočítal, že u 15 000 příjmu stát sebere 47,5 % nepočítaje spotřební daně, takže v reálu je to více, než 50 % příjmů zaměstnance.
MOžná je špatně, že se to nazývá daň placená zaměstnavatelem. Protože tu daň platí zaměstnavatel za to, že zaměstnává toho zaměstnance. Zaměstnavatel by si tím pádem mohl říct - takže za to, že zaměstnávám víc lidí, musím o to více platit státu ?
Kdybychom to nazývali daňí vypočítanou z příjmu zaměstnance, tak zas budou naštvaní zaměstnanci, ale třeba by si zaměstnavatelé řekli - no tak když už ze svého nemusím státu dávat nic, vezmu pár lidí navíc k sobě do práce.
Posunuli bychom tedy minimální mzdu o 34% nahoru a je to ne ?
Nazvat to můžeš jak chceš, ale důležité je jak to je ve skutečnosti.
Ve skutečnosti to je tak, že zaměstnavatel za práci zaměstnance zaplatí 30 000 a zaměstnanci z toho zbude pouze asi 14 500 korun, zbytek prožere stát.
Hodně tendenční vyjádření. Stejná věc se stejným obsahem se dá říct i jinak a vyznělo by to přesně opačně. V Tvém příspěvku jsou ale i věcné nepravdy nebo omyly. Není například pravda, že stát i těm chudším bere polovinu jejich příjmů. I kdybys sečetl DP, ZP a SP vypočtené z příjmů a DPH zaplacené na spotřebovaném zboží, k té polovině se ani nepřiblížíš - a už vůbec ne u nízkopříjmových osob.
Ještě mi není jasné, co míníš slovem "prožere". Stát si ty peníze přece nenechává, nýbrž je použije na nějaké účely, tj. někomu je vyplatí. Tudíž se ty peníze zase v nějaké pozměněné podobě vracejí mezi lidi, odkud byly vybrány. Stejně nakonec vždycky skončí ve spotřebě obyvatelstva. A to je taky jejich smysl. I kdyby je stát nějakým způsobem smysluplně investoval, stejně i ty investice nakonec musí sloužit lidem...
Co si tedy představuješ, že by stát s těmi penězi měl udělat, abys to nenazval jejich "prožráním"? Měl by je snad stahovat z oběhu?
A koukám, že pán se stává pěkným hnidopichem, netvrdil jsi ještě nedávno, že 60 % je drtivá většina a najednou tu budeš používat vyjádření, že stát nesebere polovinu zaměstnanci? A kolik. Jestliže náklady na zaměstnance jsou 20 000 a propočteme odvody a k dále odpočteme, že ze zbytku zaplatí v průměru 15% DPH, tak mu stát nesebere polovinu, ale jenom 47,5 %.
Ano stát si je nenechává, stát je rozdá úplatným úředníkům, politikům, rozhází do nepotřebných sídel, vybavení, nesmyslných dotací, nadsazených podpor, na neschopnost efektivní správu atd. Tomu já říkám, že je stát prožere a takto prožere minimálně poloviny všech vybraných příjmů namísto toho, aby je investoval rozumně do věcí, které občané ocení.
Jak jinak bys říkal tomu, že každý měsíc odvedu do důchodového systému tisíce, možná desetitisíce bez toho, abych za to někdy něco dostal? Já tomu říkám zlodějna.
Stát by vybrané peníze měl investovat rozumně a co by nebylo potřeba nechat lidem, ať si sami rozhodnou k čemu je použijí.
Sebrat můžeš někomu jen něco, co mu někdy patřilo. Částky, které odvádí zaměstnavatel, tomu zaměstnanci nikdy nepatřily, takže mu je stát ani nemůže sebrat. Že má firma nějaké náklady na zaměstnance, ještě neznamená, že jsou to zaměstnancovy příjmy, ze kterých státu něco odvádí.
Stát žádné peníze nerozdává úplatným úředníkům a už vůbec ne politikům. Úplatky úředníkům a politikům dávají SOUKROMÉ subjekty. Ale i v případě, že je část vybraných peněz státem použita řekněme neefektivně, stejně se ty prachy vrací mezi lidi. Nepotřebná sídla musí někdo postavit a dostat za to mzdu, i ty nesmyslné dotace taky někdo za něco utratí a opět se ve formě mzdy dostanou mezi lidi. Rozdíl je pouze v CESTĚ těch peněz, ale vždycky končí tak, že jsou využity pro nějakou finální spotřebu.
Jediné, co lze té neefektivní státní správě vyčítat, je, že se ty prachy nedostanou do správných rukou nebo že se tam nedostanou hned. Nejhorším možným výsledkem špatného přerozdělování může být jen to, že se ty prostředky nedostanou do rukou těch, kteří je skutečně potřebují pro pokrytí svých základních potřeb, nýbrž do rukou těch, kteří si za ně pořizují plýtvavý luxus nebo je využijí jen k dalšímu a dalšímu hromadění majetku, tedy k jejich umrtvování.
To, že určitá část výdělečně činných osob odvede do důchodového systému víc, než z něho pak vyčerpá, není zlodějna, ale solidární princip.
Každý máme jinou představu, co znamená investovat rozumně. Stejně tak každý z nás bude mít jinde nastavenou hranici, kolik je potřeba vybrat na daních a kolik ponechat lidem. Od toho je demokracie a svobodné volby, abychom si zvolili zástupce, kteří tu míru podle politického složení Sněmovny určí, zachovají, zvýší, sníží nebo změní její strukturu.
Dokážu si představit různé systémy s různou měrou přerozdělování. Pro mě není důležitá ani tak samotná míra přerozdělování, jako spíš to, zdali služby poskytované státem této míře odpovídají.
Z tvého prvního odstavce mi plyne, že zaměstnanci tedy neodvádí žádné daně, žádné pojištění, protože to stejně nikdy nebyly jejich prachy. Nevidím tedy jediný důvod, proč stát nutí mít hrubou mzdu, uvádí odvody zaměstnanců, když to tak není.
Nebudu si hrát na nějaké slovíčkaření a vymlouvání se na blbosti.
Práce zaměstnance firmu něco stojí, zaměstnanec dostane nějaké peníze na ruku. Rozdíl je daň, kterou zaměstnanec prostřednictvím zaměstnavatele platí státu.
Jak je to s úplatky jsme tu již probírali. Jestliže státní systém zabezpečuje vedlejší příjem úředníka, nebo politika ze státního rozpočtu tím, že nefunguje státem zřízená policie, státem zřízené soudy, státem přijaté zákony, je to odpovědnost státu. Je mi jedno jaké byly toky peněz, než se objevili u úředníků, nebo politiků na jejich kontech.
Nehodlám se s smiřovat s tím, že něco stojí v soukromé firmě 5 korun a stát to nakupuje za 10 korun a rozdíl skončí z valné většiny u státních úředníků a politiků. Dám ti za pravdu, že ty toky těch peněz vždycky skončí na nějakou finální spotřebu státních úředníků a politiků.
Žádný ze zaměstnanců neodvede do důchodového systému ani korunu, všechno odvádí zaměstnavatelé, psal si to v prvním odstavci.
Solidární princip je platit a nikdy z toho nic nedostat? Nebo z toho dostat něco, co nebude stačit ani na základní potřeby?
Služby poskytované státem absolutně neodpovídají prostředkům, které na tyto služby vybere.
Skutečně jde jen o slova. Jaký spatřuješ rozdíl mezi tím, jestli daň odvede zaměstnanec sám nebo to za něj udělá zaměstnavatel? Já žádný. Je to méně než formalita.
S korupcí se smiřovat taky nehodlám. V tom mezi námi není rozdíl.
Ty na ten solidární systém koukáš jen z jednoho pohledu: z pohledu člověka, který předem ví, že bude tím, který víc vloží a méně dostane. Takoví ale vždy budou - bez nich systém nemá smysl. Když platíš pojišťovně, taky se v konečném důsledku klienti rozdělí na ty, kteří od pojišťovny dostanou plnění ve vyšší hodnotě než bylo předepsané pojistné a na ty ostatní. Nakonec taky budou čistí plátci a čistí příjemci...
Já spatřují zásadní rozdíl v tom, aby zaměstnanci věděli, kolik z jejich práce si bere stát a nežili v nějakém bludu, že platí nějaké daně a odvody, ale ve skutečnosti jsou podstatně vyšší.
Já na ten solidární systém koukám z pohledu toho, kdo do něj pod hrozbou restrikcí platí a NIC z něho později nedostane.
Stát má za vložené prostředky do budoucna něco nabídnout. Nyní nabízí NULA.
Proč ne? Jen bych upřesnil, že by bylo dobré, aby zaměstnanec viděl, jakou vytvořil hodnotu, kolik z ní si ponechal zaměstnavatel, kolik z ní odvedl státu a kolik z ní dostal on sám. Jsou tu TŘI strany, nikoli jen dvě.
Nedokážu si představit, že by existoval někdo, kdo by ze solidárního systému nedostával vůbec nic. Tobě snad na základě placení sociálního pojištění nevznikne nárok na důchod? Nebo v případě zdravotního pojištění nárok na lékařskou péči? Nebo jako plátci daně z příjmu Ti někdo brání používat třeba silnice?
Netahej do toho někoho dalšího, ten s tím nesouvisí, hospodaří s vlastními penězi, zatímco stát pod hrozbou trestů uloupí peníze, proto by každý měl vědět, kolik mu stát uloupil, aby zjistil, že polovinu z toho lupu vyhodí do kanálu.
A ty ještě věřím tomu, že při nečinnosti politiků na nějaké důchody silných ročníků bude? Nebuď směšný. Ono se ze sociálního pojištění staví silnice?
Pokud budeš vybírání daní prohlašovat za loupež, těžko může mít naše debata smysl. Odpověz (sám sobě, ne mně) na otázku: "Je KAŽDÁ koruna vybraná na dani od obyvatelstva či firem uloupená, nebo to platí až od určité výše?" Pokud je Tvá odpověď, že každá koruna vybraná na daních je uloupená, usuzuju z toho, že bys nejraději zrušil VEŠKERÉ daně. Pokud za uloupenou považuješ jen ČÁST peněz vybraných na daních, pak ale musíš mít představu, kde je ta hranice mezi oprávněně vybranými penězi a penězi uloupenými. A je ta hranice dána nějakým procentem? Nebo Ti jde jen o nepoměr mezi tím, co občané (a firmy) zaplatí a co za to dostanou? Pokud Ti jde jen o ten nepoměr, existují dvě cesty, jak to řešit: ponechat výši daní a zlepšit služby, které stát za tyto prostředky poskytuje, nebo za ty nekvalitní služby platit méně daní. Osobně jsem pro řešení první, protože druhá varianta nepovede ke zkvalitnění služeb státu, což by skončilo odbouráním VEŠKERÝCH daní.
Pak můžeš mít ještě výhrady k rozložení daňového břemene. Vadí Ti, že by bohatí měli platit víc nebo dokonce vyšší procento než chudí. Jinými slovy jsi proti daňové solidaritě. Samozřejmě i tady existuje celá škála možností: a) daně se budou vybírat tak, aby každému zůstalo stejně (stoprocentní progrese), b) bohatší zaplatí vyšší procento, c) všichni platí stejné procento (proporční daň) d) bohatší zaplatí menší procento (daňová degrese), e) všichni platí stejnou částku (SKUTEČNÁ rovná daň).
Současná míra solidarity je příliš malá - prakticky tu funguje varianta d), osobně jsem pro variantu b), kde se ještě můžeme přít o velikost progrese. Kde tedy vidíš řešení Ty? Zatím jsem od Tebe slyšel jen to, že vybírání daní je loupež. To ale není řešení. Spíš to připomíná výkřik vzdorovitého dítěte. Pokud je vybírání daní loupež, co lze udělat pro to, aby vybírání daní loupeží nebylo?
Dnes se ze sociálního pojištění silnice už nestaví, ale svého času byly příjmy z důchodového pojištění příjmy státního rozpočtu a tyto peníze se skutečně používaly na jiné účely než na vyplácení penzí.
Loupez to je - tedy alespon do te doby, nez budou dane vyuzivany opravdu pro obcana.
Nebo se na to da divat tak, ze uloupena je dejme tomu kazda druha koruna, protoze ty liche se vyuziji cca ucelne.
Jenze - jak zajisti "obycejny obcan" zlepseni kvality sluzeb? Zvoli ty spravne, nezkorumpovane, myslici, ... To znamena koho? Navic - dokud nebude platit vetsinovy volebni system, nikdy se nic poradneho neudela. Kazdy zakon, novela, ... budou poznamenany kompromisy mezi nasi celkem vyrovnanou levou a pravou casti.
Zaklad bude opravdu potirat korupci a pak se mozna z popela zvedne cela nase statni zdechlina. ;-(
V tom se budeme lišit. O loupeži mluvíme pouze v souvislosti se způsobem vybírání, nikoli v souvislosti s efektivitou nakládání s vybranými prostředky. Vzhledem k tomu, že vybírání daní se děje podle zákona, nemůže jít o loupež. Jinými slovy: Fakt, že se vybrané prostředky využívají neefektivně, neznamená, že vybírání daní je loupež.
Většinový volební systém zkresluje vůli voličů. Politická reprezentace má co nejpřesněji odrážet názorovou strukturu voličstva. Proto jsem pro co nejčistší poměrný systém. Jakýkoli většinový prvek volebního systému nutně diskriminuje určitou část voličů, jejichž hlas má nižší hodnotu než hlas někoho jiného. Většinový systém plodí jen diktaturu většiny (často dokonce velmi problematické). A demokracie NENÍ a nesmí být takovouto diktaturou.
Zdánlivá rovnováha mezi levicí a pravicí nesmí být na překážku. Za prvé politici jsou POVINNI se dohodnout, za druhé mezi nejpravicovějším levičákem a nejlevicovějším pravičákem nezeje žádná propast. To si jen politici zjednodušují práci, aby se nemuseli namáhat. Tahle výmluva na patové výsledky voleb jen vede k tomu, že kritizováni za politické krize budou voliči a ne politici.
O loupeži mluvíme v případě, že vybrané prostředky jsou využity neefektivně, rozkradeny, zneužity, rozdány bez nepotřebným a zároveň potřebným tento stát není schopen zajistit dostatečné sociální potřeby atd. v tomto případě se jedná o legalizovanou loupež na občanech státu.
Politici tohoto státu dají raději po stokoruně nepotřebným, místo aby dali desetitisíce potřebným. Kritériem pro takovéto jednání je množství příjemců. Těch co je málo, ať platí desetitisíce ročně, na ty stát kašle, hlavně, že dá těm, kterých je více.
Nazývej si to, jak chceš. V krajním případě můžeš mluvit o "zpronevěře", ale je pitomost dávat slovům jiný význam než mají. Loupež to prostě není.
Věděl bych o někom, kdo rozdává těm, kdo mají dost, ale levice to rozhodně není. Snižování firemních daní, zrušení daňové progrese, zastropování pojistného a podobně - to je rozdávání prostředků těm, kdo to nepotřebují. Naopak zvyšování nižší sazby DPH, zvyšování finanční spoluúčasti na lékařské péči, zavádění školného - to je tahání peněz z kapes lidí, kteří často patří k těm potřebným.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Loupe%C5%BE
Loupež je trestný čin (zločin), kterým pachatel usiluje o získání cizí věci násilím...
Stát (pachatel) usiluje o získání peněz pod pohrůžkou násilí (vězení)
:-))))
Aha, takže když přijdu do Tvého obydlí, a řeknu:
"Odteď mi budeš odevzdávat polovinu všeho, co vyděláš, jinak Ti seberu všechno a Tebe zavřu až zčernáš, a budeme tomu říkat zákon." tak je vše v nejlepším pořádku a rozhodně se nejedná o loupež?
Stát totiž nedělá nic jiného.
Reprezentanty státu jsme si zvolili. Tito reprezentanti schválili nějaké daňové zákony. Stát tedy postupuje podle zákona, tudíž se nejedná o loupež. Pokud ale neuznáváš legitimitu zvolených zákonodárců, je to Tvůj problém. Pak Ti to samozřejmě může připadat jako loupež.
Jo tak, zapomněl jsem:
O tom, kolik nám budeš odevzdávat bude rozhodovat tebou volený zástupce. můžeš si ve svobodných volbách vybrat, jestli to budu já nebo tadyhle Jirka.
Na principu to nic nemění. Já jsem si stát a jeho "služby" neobjednával, nemám ani žádnou možnost si je odhlásit, neplatit, a zařídit si své potřeby po svém.
Prostě musím platit, ať chci nebo ne, jinak budu obrán o vše a potrestán násilím. Proto to loupež je.
Reprezentanty státu jsme si zvolili. Tito reprezentanti schválili nějaké daňové zákony. Stát tedy postupuje podle zákona, tudíž se nejedná o loupež.
Podle zákona postupují i lidé, kteří provádějí potraty, tudíž se nejedná o vraždy.
Pokud ale neuznáváš legitimitu zvolených zákonodárců, je to tvůj problém. Pak ti potrat samozřejmě může připadat jako vražda..
Na Joe-CUBE reagovat můžu, jen mi to přijde jako házení hrachu na zeď. Stát není nějaký trhovec, u kterého si něco objednám, zaplatím to a který mě v tom okamžiku přestane zajímat. Stát je instituce vzniklá na základě společenské smlouvy. Je to systém pravidel, která musí dodržovat všichni a nikoli jen ten, pro kterého je to v daném okamžiku výhodné.
Věta "Já jsem si služby státu neobjednal, tak za ně nebudu platit, a když k placení budu přinucen, budu to považovat za loupež", je výrazem vypjatého individualismu a neskutečného sobectví. Je to sice dnes nesmírně módní postoj - "já stát nepotřebuju, obejdu se bez něj" a podobně, ale ve skutečnosti je to dětinské. Vlastně je to jen spoléhání na to, že patřím k menšině, která si to přežití na těch ostatních dokáže vybojovat. Ani náznak nějakého kolektivního cítění - "Jsem tu jen já a ostatní mi můžou být ukradení". Tihle lidé si neuvědomují, že společnost není jen prostá suma sobeckých individualit.
Velmi zajímavou paralelu vidím v Klausově někdejší myšlence změnit Evropu (EU) na společenství nezávislých evropských států - žádné společné instituce, žádná vzájemná solidarita, jen vzájemná konkurence. Že jsme tady takovou Evropu v minulosti měli a že to skončilo dvěma nejen evropskými, ale světovými válkami - to už nějak pozapomněl.
A stejně by skončilo, kdyby lidé netvořili společnost reprezentovanou státem - každý by se snažil získat maximum na úkor druhých a skončilo by to děsivým masakrem, ze kterého by vyšla vítězně jen velmi malá skupina nejsilnějších, nejbezohlednějších jedinců, kteří by si podmanili a podrobili zbytek populace. Odstranění moderního (sociálního) státu by nás vrátilo nikoli do devatenáctého století, nýbrž do období raného feudalismu. Této hrozbě se v moderní sociologii říká "riziko refeudalizace".
Medvěde, děláš si statistiky, odkazuješ se tu jak si pamatuješ hromadu věcí, ale zde děláš stále hloupého, neschopného si zapamatovat to, co jsem ti již psal několikrát. Dokud stát bude peníze vybrané od občanů utrácet za předražen zakázky, nebude stíhat úplatné politiky, úředníky, bude neefektivně nakládat s vybranými penězi, bude k tomu vyžadovat rozbujelou byrokratickou správu, tak budu tyto peníze považovat za uloupené.
Za neuloupené mohu považovat peníze, které budou vynaloženy efektivně a na opravdu skutečně potřebné věci.
Za potřebné věci rozhodně nepovažuji soukromé statky úplatných politiků a úředníků, placení předražených staveb, vyplácení všelijakých nesmyslných podpor a dotací a další věci.
V současné chvíli jsou prostředky vynakládány v drtivé většině neefektivně, netransparentně, jsou rozkradeny, nebo jsou použity na absolutně nesmyslné věci, takže je klidně možné prohlásit vybrané prostředky za uloupené.
To si ale slovo "loupit" definuješ jinak než je definováno ve všech jazykových příručkách. "Loupit" a "neefektivně vynakládat prostředky vybrané podle zákona" jsou dvě různé věci.
Souhlasím s většinou Tvých výhrad ohledně neefektivního nakládání s vybranými daněmi, ale nic z toho nemůže být nazváno loupeží. Loupež by byla, kdyby nás stát násilím odíral o další prostředky nad rámec našich zákonných povinností. A to se snad zpravidla neděje.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Loupe%C5%BE
Za používání silnic platím jako OSVČ silniční daň, 3600 CZK ročně. Dálniční známku si musím taky koupit, abych mohl na dálnici. Své projektantské komoře MUSÍM ročně odvést 7400CZK, abych mohl podnikat, přikázáno zákonem. Těch dalších a dalších povinných poplatků je hodně.
Medvěde, ty někoho zaměstnáváš ?
Jako OSVČ sám sebe nezaměstnáváš, protože z logiky věci to nelze.
Po právní stránce samozřejmě ne. Ale OSVČ skutečně plní všechny funkce zaměstnavatele (shání zakázky, "dává" práci) i funkce zaměstnance (pracuje, plní úkoly, vytváří hodnoty).
Naopak: Vztah zaměstnavatel-zaměstnanec je jen (umělým) rozdělením těchto dvou funkcí, které OSVČ plní současně.
Jsem už dlouho pro to, aby zaměstnanec dostával úplnou hrubou mzdu a vše, co za něho platí (musí odvádět) zaměstnavatel, si platil sám. Všechny ty odvody, daně, pojištění, zdravotní, sociálku, všechno. A nejen platil, ale i zařizoval, kontroloval, studoval nesrozumitelná roční vyúčtování, řešil předloňský penále atd. Pak by viděl na vlastní oči, kolik vydělá a kolik odvede státu (= hodí do žumpy). Takhle si mnohdy myslí, že rozdíl mezi jeho hrubou a čistou mzdou je ziskem zaměstnavatele, což je naprostý výsměch. Už jsem to tu psal. Tento systém by velmi zlepšil vztahy zaměstnanec - zaměstnavatel, bylo by to já pán, ty pán. Takhle je tam pořád podezření ze zlodějiny, a to je špatně.
Ale na výplatní pásce vždycky velmi snadno odlišíš, co je příjem Tvůj a co odvádíš státu. To, co z Tebe má zaměstnavatel, přes výplatní pásku přece vůbec nejde. Zaměstnavateli zůstává rozdíl mezi hodnotou, kterou zaměstnanec vytvořil, a "superhrubou" mzdou, kterou zaměstnavatel rozdělí mezi zaměstnance a stát. Takže vztah mezi zaměstnancem, zaměstnavatelem a státem je průzračný dostatečně.
Jojo, s tím bych do puntíku souhlasil. Myslím, že by to mohlo vyvinout zdravý tlak na složitost berního systému, jakož i na výši samotné berně příjmové, berně zdravotní a berně asociálně zabezpečující.
V neposlední řadě by to mohlo rozpoutat diskusi o tom, zda je správné aby zdravotní a sociální "pojištění" bylo povinné, a zda by hmotné zajištění ve stáří nezajistil lépe soukromý subjekt než stát.
Myslím, že je vlastně jedno, jestli tu odvodovou povinnost má zaměstnanec, zaměstnavatel, nebo jestli se o ni - tak jako dneska - dělí. Vyjde to úplně nastejno - je to jen psychologická záležitost.
Co se týče sociálního a zdravotního pojištění, je kvůli zachování solidárního principu naprosto nutné, aby bylo povinné ze zákona. Klidně by se tomu dalo říkat "zdravotní a sociální DAŇ". Z toho pak plyne, že by tyto peníze měl spravovat stát. Je krajně neetické, aby jakýkoli soukromý objekt vytvářel soukromý zisk z peněz, které platíme povinně ze zákona.
Na druhou stranu by mi absolutně nevadilo, kdyby bylo třeba padesát soukromých pojišťoven, kde by se člověk mohl zdravotně, nemocensky nebo sociálně připojistit. Ale samozřejmě NAD rámec zákonného pojištění. Vyvést ze stávajícího systému část prostředků a svěřit je soukromému subjektu, jak to plánuje pravice, to by byla teprve ta krádež, loupež či zpronevěra, o kterých tu zastánci pravicových řešení mluví v souvislosti s odvodovou povinností vůči státu.
Není to jedno. Zaměstnavatelé musí kvůli tomu mít a platit houfy dalších zaměstnanců - účetních, které to furt zpracovávají, mzdové softvéry, mzdová agenda se všema těma dovolenýma a neustálýma legislativníma změnama je úplný peklo. O kontrolách ani nemluvím. Viděl jsi vůbec ten mzdový kalendář se všema nepravidelnostma v jednom roce? Kdyby dostal zaměstnanec jednou měsíčně částku na účet a vše si řešil sám, to by se teprve divil. A zaměstnavatelům by se ulevilo od nesmyslné přikázané práce (neefektivní).
Ano, zaměstnavateli přece může být jedno, jestli se zbaví odvodové povinnosti vůči státu tím, že to, co by platil státu, vyplatí zaměstnanci, kterému se o to zvedne zase jeho odvodová povinnost. Zaměstnavateli i zaměstnanci v konečném součtu zůstane to samé co dnes.
Rozdíl je tedy skutečně jen v tom, kudy ty peníze jdou. Šlo by jen o to, kdo by zajišťoval ten tok peněz. Předpokládám, že tohle by z beder zaměstnavatele nikdo nesňal. Jen by se zjednodušilo účetnictví. Ideální by bylo, kdyby povinné odvody šly na jeden účet, odkud by si ho stát už sám rozdělil na SP, ZP a DPFO.
Že tohle musí dělat plátce, je způsobeno vlastně jen tím, že je víc zdravotních pojišťoven. Proto by se mi líbilo striktní oddělení základního (státního) zdravotního pojištění, ze kterého by se prostřednictvím JEDINÉ státní zdravotní pojišťovny hradila VEŠKERÁ zdravotní péče. U soukromých zdravotních pojišťoven, kterým by fyzická osoba ovšem platila už ze svého ČISTÉHO příjmu, by bylo možné připojistit jen doprovodné služby, tj. pouze KOMFORT léčení.
Medvěde komplet na vše, cos tu napsal ty, mám já právě opačný názor.
Jestli tomu správně rozumím, tak je podle Tebe pro zaměstnavatele důležité, jestli částku státu zaplatí přímo on nebo ji vyplatí zaměstnanci, který si ji pak se státem vypořádá sám... Dále podle Tvého "opačného" názoru soudím, že by zaměstnavatel neměl za své zaměstnance nejen platit, ale ani tuto částku vypočítat.
Pokud máš přesně opačný názor než já, pak jsi odpůrcem zjednodušení odvodové povinnosti a trváš na tom, že si má zaměstnanec počítat a platit zvlášť ZP, SP i DPFO, aby se státu ušetřily náklady na rozdělování vybraných peněz.
Z Tvého "opačného" názoru dále vyplývá, že Ti nevadí, že by peníze, které člověk musí platit ZE ZÁKONA, spravovala SOUKROMÁ firma a tvořila z těchto prostředků svůj SOUKROMÝ zisk.
Pokud máš přesně opačný názor než já, pak jsi nejspíš zastáncem myšlenky, že zdravotní pojištění by mělo pokrývat pouze život zachraňující lékařské úkony, které by jako jediné byly předmětem solidarity, a na zbytek by si člověk měl sjednávat komerční zdravotní pojištění u některé z desítek soukromých zdravotních pojišťoven.
Já jen jestli jsem Tvůj příspěvek správně pochopil...
K tomu tvému příspěvku, na který teď právě odpovídám:
první odstavec ano, pochopils správně.
druhý odstavec ano. Zaměstnanec by dostal více než 2x tolik peněz, ale vše by si platil, vyřizoval a dojednával sám. A jako konečně dospělý by se dozvěděl mnoho nových věcí o sobě a své práci, zbavil by se plenek, které mu zaměstnavatel z příkazu státu mění a pere. Resp. by si pral sám.
třetí odtavec motáš. Placení zdravotního pojištění zaměstnavatelem za zaměstnance není způsobeno existencí více zdravotních pojišťoven. To běželo přece i když byla jen jediná. Existence více pojišťoven mi nevadí.
čtvrtý odstavec: Člověk by si měl mít možnost vybrat, co si bude platit. Ale já bych si třeba jen ten holý základ neplatil, platil bych si více. Přestože za poslední léta (desetiletí) jsem kromě zubaře 1x ročně nevyužíval nic, jako OSVČ ani nemarodil.
Myslet znamená h* (=něco jinýho než) vědět.
Stát ty prachy odebírá (pod pohrůžkou násilí a dalších sankcí etc.) pod záminkou péče o blaho zaměstnance. Proč by veškeré administrativní náklady měl tedy nést zaměstnavatel? To je naprosto nelogické. Dohodne si se zaměstnancem odměnu, vyplatí mu ji, a ať si to vyřídí zaměstnanec se státem.
Nevím, jestli jsi někdy počítal mzdy, náhrady mzdy za dovolené, nemocenské, vyúčtování služebních cest, stravenek, zdravotní, sociální, vracení záloh na daň, soudem nařízené srážky daně apod., pro řekněme padesát zaměstnanců, pro někoho zpracovával daňové přiznání atd., se vší odpovědností za chyby (způsobené často pouze paskvilními zákony a libovůlí státních úředníků, kteří si zákony rádi vykládají po svém, a proti jejichž rozhodnutí si můžeš podat odvolání, které však z hlediska placení skancí a pokut nemá odkladný účinek).
Já myslím, že je dobré, aby si tím prošel každý zaměstnanec, od manažerů, konzultantů, burzovních makléřů, přes modeláře, obsluhu CNC strojů a učitele, až po pomocné stavební dělníky a doplňovače zboží v hypermarketech. Každý měsíc. Pak by se teprve dalo říci, že lidé mohou zodpovědně uvažovat a třeba i volit ve věcech výše a složitosti daní.
Ono by se ale opravdu nic nezměnilo, protože pokud dnes zaměstnavatel spolu se zaměstnancem platí nějaké procento státu, tak by v případě zaměstnance jako jediného povinného ta smluvená odměna za práci musela být nutně zvýšena o tuto částku. Takže by opět nula od nuly pošla. Důležité je, že při sjednávání námezdní práce jsou ve hře vždy TŘI subjekty (zaměstnavatel, zaměstnanec a stát), nikoli dva.
Nepopírám, že vykonávat Tebou popisované účetní operace musí být velmi nároční činnost, i když předpokládám, že za pomoci výpočetní techniky se dá zvládnout leccos. Proto také samozřejmě volám po zjednodušení daňových předpisů. Připadá mi, že jsou složité jen proto, aby se uživilo co nejvíc ekonomů a účetních. Je to stejné jako s právníky, jejichž práce by při rozumně nastaveném právním řádu byla prakticky zbytečná. Vidím v tom tedy určitou formu umělé zaměstnanosti.
Rozhodovat se ve volbách podle toho, kdo zjednoduší daňové předpisy, by nikam nevedlo. U moci se vystřídalo spousta stran, ale ani jedna nic nezjednodušila.
Celkem rozumné návrhy na zjednodušení administrativy má SSO (Mach, Matějka, www.svobodni.cz). Např:
http://petrmach.cz/cze/prispevek.php?ID=473
Taky jsem ti to ohodnotil mínusem ;-)
To by mne taky docela zajímalo:
K čemu je Výzkumný ústav rostlinné výroby s 321 lidmi a Výzkumný ústav pro okrasné zahradnictví s 215 lidmi? Potřebujeme Výzkumný ústav myslivosti se 159 lidmi? Co asi dělá každý den 8 hodin 487 lidí na Státní rostlinolékařské správě? A co zapomenutých 950 úředníků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského?
S tímto nelze než nesouhlasit:
Ať hlavně nechají zbankrotovat ČSA. Je lepší utržit nula korun, než doplácet tři miliardy ročně.
No a tak by se dalo pokračovat...
Těch úřadů je víc...
http://www.google.cz/search?q=%C3%BA%C5%99ad+na...
ale mě to přijde fajn. Prostě kup si co chceš, ale když koupíš tohle, tak ti dáme slevu na dani. Pro stát je to lepší, protože když ti invalidi pracujou, tak je stojej míň peněz, než když je narvem do ústavu, pro invalidy je to taky lepší, že nejsou vyděděný a je jim umožněno pracovat i když b yjinak v konkurenci se zdravejma prostě výkoností nestačili a pro nás ostatní je to podle mě taky v pořádku. Tedy do tý doby, dokud nás někdo nenutí vybírat si z jedné varianty jako tebe. Ale tebe nutí ZAMĚSTNAVATEL. Nikdo jinej!
Jenže ono je to NAOPAK. Tedy NE "kup si něco, dostaneš slevu", ale když nekoupíš (nezaměstnáš), dostaneš POKUTU.
Pokud je to "pokuta" za nedostatek solidarity a sociálního cítění, tak mi to zase tak nevadí... Jednotlivec i podnik by měl být solidární sám od sebe a nikoli jen pod hrozbou sankce.
to je pokuta za to, že nezaměstnáváš určité procento invalidů
procento, které si někdo vycucal z prstu
a za každého platíš X peněz, které si někdo taky vycucal z prstu - odvíjí se sice od průměrné mzdy v národním hospodářství, ale není to třeba dvojnásobek
koeficient je stanovený zákonem ...
KAŽDÝ odvod, daň či "pojistné" je číslo vycucané z prstu. Výše pokuty za dopravní přestupky jsou taky čísla vycucaná z prstu. Jinak to prostě není možné. Jediným měřítkem správnosti stanovené výše je efekt, který ona pokuta bude mít. Pokud se zaměstnavateli vyplatí invalidy nezaměstnávat a raději pokutu zaplatí, pak je její výše nejspíš stanovena příliš nízko...
Ono nejde o to, jestli se mu to vyplatí, ale jestli má obor činnosti, ve kterém invalidu zaměstnat lze - a pokud lze, jestli toho vhodného vůbec najde.
Ano, to je pravda. V tom taky vidím problém. Na druhou stranu při dobré vůli jde leccos.
Ano? Ty nemáš pětadvacet zaměstnanců, tak nemáš povinnost. Ale OSVČ jsi, takže kdybys měl dobrou vůli, můžeš těch invalidů zaměstnat, kolik chceš... A moc ráda bych tu aplikaci dobré vůle v praxi viděla!
Těžko můžeš měřit procento zaměstnaných invalidů, když jsem firmou bez zaměstnanců. Pokud to vezmeme tak, že jako OSVČ zaměstnávám sám sebe, pak zaměstnávám 100% lidí se sníženou pracovní schopností.
Ale o těch 100% lidí se sníženou pracovní schopností se nestaráš vůbec dobře! Chováš se k nim jak otrokář! Zasloužil by sis od státu tučnou pokutu. Tví zaměstatnci jsou permanentně frustrovaní vysokým pracovním nasazením, starostí o chudé a zbohatlické klienty, výší platu, drahým a nekvalitním ubytováním, stravováním (pořád ta chlebovka, fuj), jízdou na bicyklu mezi mixama, atd. Měl bys jim koupit auto, nový byt, prostě dopřát jim víc svobody, aby měli větší radost ze života a ne to pořád syslit do slamníku :-)
Já je neměřím. Jen jsi říkal, že při dobré vůli jde leccos... Tak jsem jen tak zauvažovala, co by sis počal, kdyby tu dobrou vůli chtěl někdo od tebe... (Já vím, že by to byla blbost - ale ty očividně nevidíš, že u řady jiných, kde to zákon chce, je to blbost úplně stejná.)
Popravde - kdyz o tom uvazuju - ktera firma opravdu nemuze zamestnat nekoho se snizenou pracovni schopnosti? Tedy v pripade, ze se tohle oznaceni vztahuje na neslysici a podobne.
No... já sama jsme mírně nedoslýchavá. A i to mi v práci život občas parádně komplikuje. Když huhlavého klienta poprosím už potřetí, jestli by mi tu větu zopakoval, není to nic moc. A když nedejbože se snaží svůj problém huhlavě vysvětlit po telefonu, je to už totální průser. Kolegyně vědí, že na mě nesmí mluvit zpoza rohu a že třeba musí vypnout rádio, protože ve větší změti zvuků hlas nerozeznám. Jako neslyšící bych svoji práci nemohla dělat vůbec. A žádná jiná v naší firmě není (je nás pět, limit se nevztahuje, ale i tak). Původní vzdělání mám pedagogické - tam by už i ten můj poměrně slabý defekt práci neumožňoval (a to já nemám žádný papír a nepatřím mezi postižené).
Ale treba v tomhle pripade by podobnou praci mohl zvladat bez obtizi invalida, kteremu by chybela koncetina. Nebo se pletu?
Snazil jsem se vymyslet firmu, ktera neni schopna najit na 25 zdravych zamestnancu 1 misto pro LIBOVOLNE postizeneho.
No, mohl. Jenže si to musíš uvědomit v praktických souvislostech. Kdybychom se teoreticky rozrostli na těch pětadvacet zaměstnanců, tak si budu dávat inzerát, že hledám osobu s kvalifikací daňového poradce, kterému chybí končetina??? Ono těch postižených lidí navíc vhodných na konkrétní místo není zas tak moc...
Nebo jiný ryze praktický příklad - mojí kamarádce letos sebrali invalidní důchod. Takže co ten její maličký zaměstnavatel, kterému dosud přesně plnila jeho povinný podíl? Ano, to její místo pro člověka s leckterým zdravotním postižením vhodné je... Takže ji asi zaměstnavatel bude muset vyhodit a hledat nového důchodce????
To, co zní teoreticky jako "žádný problém" totiž v konkrétních situacích vypadá úplně jinak!
Tak je zkouším umístit třeba u nás ve slévárně. Tři kancelářští zároveň musí být i strojaři a metalurgové, ve výrobě jsou odborná místa dlouhodobě obsazená dlouholetými praktiky s mnoha zkušenostmi (nutné) a na málo odborné práce sháníš člověka špatně i když je prý nezaměstnanost. Takže aby bylo postižení slučitelné s požadovanou prací a dotyčný byl zároveň úzce specializovaný odborník, nebo byl na druhou stranu ochotný vykonávat monotónní raubířinu, to by byla až neskutečná náhoda...
Jestliže zaměstnáváš sám sebe, tak odvádíš za sebe zdravotní a sociální daň, daň z příjmu jako odvádí každá jiná firma za svého zaměstnance?
Jsem si jistý, že neodvádíš, ale že si základ pro výpočet zdravotní a sociální daně snižuješ, že používáš fixní odpočet nákladů a daň platíš až z toho zbytku.
Takže ve výsledku platíš několikanásobně méně, než zaměstnanec, kterým tedy nejsi a nebudeš, tak si tu nehraj na zaměstnance.
Viz výše. Platím to, co mi ukládá zákon. Je pravda, že je to méně než činí součet toho, co odvádí zaměstnanec a zaměstnavatel. Nejsem proti tomu, aby se to srovnalo. Na druhou stranu by pak asi nikdo nepodnikal. Zaměstnavatel platí mimo jiné za to, že může zaměstnávat CIZÍ lidi, tedy žít z jejich práce. Já žiju z práce VLASTNÍ. V tom bude možná ten hlavní rozdíl.
Nepřekrucuj základní fakta:
Zaměstnávat a nechat se zaměstnat (přirozeně, bez jakýchkoliv státních úředníků a zákonů) může kdokoliv kohokoliv. To je základní a přirozené lidské právo.
Zaměstnavatel musí platit státu proto, aby nebyl oloupen úplně o vše, a zcela zničen jeho život a jeho rodina.
Tomuto systému plateb a vztahů se ve slušné společnosti říká VÝPALNÉ.
Kde jsi vzal, že někoho zaměstnávat je něčí přirozené právo? To bys mohl za přirozené právo prohlásit třeba braní do otroctví.
Tvůj postoj ke státu je vyloženě extrémní. Stát si vytvořili lidé proto, aby je chránil proti zvůli ekonomické moci. Fungování státu je nutností kvůli zajištění a udržení rovnováhy mezi mocí ekonomickou a politickou. Odbouráš-li jednu z nich, nastane průšvih.
To, co v poslední době nejvíc kritizujeme, tj. korupci ve státní správě, není nic jiného než ovládání politiky ekonomickými strukturami, tj. vznik nerovnováhy mezi ekonomickou a politickou mocí.
Politika v rukou byznysmenů je ještě podstatně zhoubnější varianta než ekonomika výlučně v rukou státu.
Takže dohodnout si, že pro mě někdo něco udělá, a já mu za to dám předem dohodnutou odměnu podle Tebe není přirozené lidské právo?
Tvé chápání státu je chybné. Stát je jen momentálně nejsilnější subjekt, a osobuje si právo z této pozice vnucovat lidem pravidla chování. To samo o sobě není nic špatného, má na to přirozené právo silnějšího (zákon džungle atd.). Je hloupé si to neuvědomovat, a je sprosté to vědět, a lhát ostatním, že je to snad jinak...
Opravdu si myslím, že není, protože subjekt poptávající práci je vždy v nerovném postavení. Tuto přirozenou nerovnost kompenzuje právě účast státu, což je jedna z jeho hlavních funkcí.
Jestli je stát nejsilnější subjekt, o tom můžeme vést spory, ale zvláště v poslední době mi to tak nepřipadá. Dnes jsou v Evropě už minimálně tři státy (a jejich počet se v dohledné době minimálně zdvojnásobí), kde ekonomiku fakticky řídí nadnárodní finanční instituce.
Nejsilnějším subjektem byl stát možná ještě někdy po Druhé světové válce, než se průmyslový a finanční kapitál začal masově internacionalizovat. Dnes má mezinárodní kapitál silně navrch, což se projevuje například investičními pobídkami, kterými jsou státy nuceny kupovat si "přízeň" kapitálu.
Projevem nerovnosti mezi státem a kapitálem je také vzájemná soutěž jednotlivých států ve zlevňování nákladů na pracovní sílu, což vede k masovému a plošnému odbourávání sociálních práv, která si zaměstnanci vymohli během několika staletí. Tento proces akceleroval v západní Evropě zhruba před pětatřiceti lety, ve střední a východní Evropě byl nástup tohoto procesu spojen s pádem komunistických režimů. O to rychleji ale u nás probíhá.
Na tomto místě bych mohl použít Tvou větu: "Je hloupé si to neuvědomovat a je sprosté to vědět a lhát ostatním, že je to snad jinak..."
Zaměstnavatel je trestán za to, že zaměstnává zaměstnance.
Zaměstnavatel platí státu za to, aby se postaral o to, co bude s jeho zaměstnancem jako s člověkem, až ho přestane potřebovat a kopne ho do zadku.
Pokud živnostník bude mít práce až nad hlavu, protože nebude stíhat, jelikož jeho služby budou na perfektní úrovni, tak bude uvažovat, že si vezme zaměstnance. Když to udělá, stát ho potrestá tím, že jeho cena za práci se výrazně zdraží, takže nebude moci konkurovat a zkrachuje. Jinými slovy bude potrestán za to, že o jeho služby byl zájem. Holt, úspěch se neodpouští a to ani u státu.
Zaměstnavatel má určité prostředky na zaměstnance a měsíc, to, že stát zajistil, aby minimálně 47,5 % těchto prostředků sežere je smůla toho zaměstnance, jelikož on bude mít o to méně.
No a to je ta zásadní chyba. Mnohem lepší pro všechny zúčastněné (mimo státního úředníka a levicové politiky) by bylo, kdyby stát platil pro tento případ přímo zaměstnanci, a zaměstnanec si pro tento případ vytvářel rezervu. Méně inteligentní zaměstnanci si to ovšem nedokážou spočítat, pročež si zcela iracionálně přejí, aby o ně pečoval státní úředník, a volí levici.
Ale to je jen dobře. Čím víc lidí levici zvolí, tím dříve lidé přijdou na to, že musí odpovědnost za svůj osud vzít do svých rukou, a zvolí si zase zpátky pravici, jako v Maďarsku nebo loni v Německu.
Ale funguje to i naopak. A tak pořád dokola. Všeho moc škodí. Medvěd taky nespadl z nebe. Nejspíš to někdo z jeho nebližších s tou osobní svobodou trošičku přepísk, trošičku ho vytočil a von teď plive na tu, na osmičku..
Nebo taky v třiatřicátém v Německu... Opravdu si myslíš, že výsledek nedávných voleb v Maďarsku přinese této zemi, jejím sousedům, Evropě a světu cokoli pozitivního? Vyčkejme - možná Tě zanedlouho bude mrzet, komu a čemu jsi tady vyjádřil svou ideovou podporu...
Mimochodem - současná německá pravice má velmi blízko ke středu, čímž způsobila vyprázdnění SPD a vznik (odštěpení) autentické levice (Die Linke). A to je strana, která dává tomu oslavovanému vítězství "pravice" poněkud trpkou příchuť - tedy pro zastánce neoliberálních "hodnot". Skutečným výsledkem posunů na německé politické scéně je daleko spíše její polarizace. A nejsem si zdaleka jist, zdali zrovna tohle lze považovat za pozitivní.
Jistě, Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei je už podle názvu pravice.
Tehdejší plakáty se obrací k tradičním pravicovým voličům:
http://www.fronta.cz/plakat/delnici
I program NSDAP je ryze pravicový:
...
První povinností každého občana státu musí být [produktivní] duševní nebo tělesná práce. Činnost jednotlivce nesmí ohrožovat zájmy celku, nýbrž se musí dít v rámci celku a ku prospěchu všech.
Proto požadujeme:
Zrušení bezpracných příjmů, získaných bez vynaložení úsilí, tj. odstranění úrokové poroby.
S ohledem na nesmírné oběti na majetku a krvi, které požaduje každá válka na svém lidu, musí být osobní válečné obohacování označeno jako zločin proti národu. Proto požadujeme restituci válečných zisků, a to beze zbytku.
Požadujeme zestátnění všech (dosud) vzniklých trustů (podniků).
Požadujeme rozdělení zisků velkopodniků.
Požadujeme vytvoření velkorysého systému péče o staré občany.
Požadujeme vytvoření zdravého středního stavu a jeho podporu, okamžité zespolečenštění velkých obchodních domů a jejich pronajmutí za nízké ceny malým živnostníkům, co největší zohlednění všech malých živnostníků při dodávkách státu, zemím nebo obcím.
Požadujeme pozemkovou reformu, přizpůsobenou našim národním potřebám, vytvoření zákona o vyvlastnění půdy pro veřejně prospěšné účely bez náhrady. Požadujeme odstranění pozemkové daně a zabránění spekulacím s půdou.
Požadujeme nemilosrdný boj proti těm, kteří svou činností poškozují společné zájmy. Sprosté zločince, lichváře, šmelináře a jim podobné je třeba potrestat smrtí, a to bez ohledu na jejich vyznání a rasu.
Žádáme, aby bylo římské právo, sloužící materialistickému světovému názoru, nahrazeno německým obecným právem.
Aby bylo každému schopnému a pilnému Němci umožněno dosáhnout vyššího vzdělání a tím také vedoucího postavení, musí se stát postarat o důkladné budování naší lidově-vzdělávací soustavy. Učební osnovy všech vzdělávacích zařízení je třeba přizpůsobit potřebám praktického života. Pochopení státní myšlenky je třeba podporovat již od počátku školní výchovy (v občanské výchově). Požadujeme, aby bylo zvláště nadaným dětem chudých rodičů bez ohledu na jejich stav nebo postavení poskytnuto vzdělání na náklady státu.
Stát se musí postarat o povznesení zdraví lidu, a to ochranou matky a dítěte, zákazem práce mladistvých, zvyšováním tělesné zdatnosti na základě povinné tělesné a sportovní výchovy ze zákona, větší podporou všech spolků, které se zabývají fyzickou výchovou mládeže.
...
Zdroj: http://www.holocaust.cz/cz2/resources/documents...
A pravice, vědoma si toho co píšeš, protože to tak je, si svým korupčním a téměř kriminálním chováním :-((( podřeže větev stejně rychle. Vypráskat je holema všechny, vykroužkovat nebo zvolit úplně jiné lidi, aby věděli, že to nemaj jistý. A ani nový tam nenechat moc dlouho.
Zapomínáš, že vstup do zaměstnání je dobrovolný, zaměstnanec není hovězí hovado, které musí jít do konkrétní práce za konkrétních podmínek. Každý se má rozhodovat sám a je to jeho svoboda. I ve výběru zaměstnání existuje trh, a nejsi povinen brát nabídky které nechceš. To bylo dříve (tzv. umístěnky v době mých rodičů), už není. Naštěstí.
Dobrovolný asi tak jako jestli se najíš nebo jestli budeš bydlet. Taky si můžeš "vybrat"... Vydělat si na živobytí člověk nějak musí a zaměstnavatelé toho (vlastně něčí tísně) využívají pro své obohacování. Kdyby tomu bylo jinak, měli by zaměstnanci srovnatelný příjem jako zaměstnavatel.
Jasně že dobrovolně, nikdo a nic je nenutí stát se zaměstnancem, mohou být OSVČ. Je to jenom jejich dobrovolné rozhodnutí stát se zaměstnancem se všemi výhodami i nevýhodami.
Jasně - všichni budem OSVČ. To mi připomíná tu debilitu z ideového programu tuším ODS, kde nezaměstnaným doporučují, aby začali podnikat. Výtečný recept na boj proti nezaměstnanosti. Ne nepodobný výroku jisté Marie Antoinetty, která chudině, jež neměla ani na chleba, doporučovala, aby jedli koláče...
Proč by měli být všichni OSVČ, pokud někdo usoudí, že je pro něj lepší být zaměstnancem, bude zaměstnancem, pokud někdo bude chtít být nezaměstnaným, bude nezaměstnaným, pokud někdo bude chtít být OSVČ, bude OSVČ.
Co bude je jeho rozhodnutí a bude tím se všemi klady a zápory. Celé to ale neznamená tu tvojí lež, že nemá na výběr a musí být zaměstnancem, protože mu nic jiného nezbývá.
Já jsem zaměstnanec a nikdo mi nepřikázal, ani nepřikazuje, že jím musím být. Pokud se rozhodnu být OSVČ, mohu jím být od kdy budu chtít a bude to mé DOBROVOLNÉ rozhodnutí, nikdo jiný to za mě nerozhodne.
No ale zřídit si živnosťák a postarat se o sebe sám je skutečně ten nejlepší recept, výhodný pro všechny, (samozřejmě mimo státních úředníků a levicových voličů).
Ten výrok Marie Antoinetty si tu bereš do huby docela často, ale zamyslel ses nad ním? Víme dnes, kolik tehdy stál chléb a kolik koláč? A jaké nutriční hodnoty které tehdejší pečivo mělo? Možná za stejnou peněžní jednotku koláč skutečně naplnil potřebu potravy lépe než suchý chléb.
Hlupák hrábne po "tom nejlevnějším", což se mu přirozeně zhusta prodraží. Chytrý raději uvažuje nad skutečnými hodnotami, i proto následně bohatne. Proto jen skutečný osel se myšlenkám bohatých pošklebuje, aniž by se nad nimi zamyslel.
Ano, přesně jako jestli se najíš nebo jestli budeš bydlet. V tom čeho se najíš a kde budeš bydlet je výběr (naštěstí) a je to tvoje volba. Určitou zodpovědnost za sebe neseš, nejsi-li malé dítě.
A že toho zaměstnavatelé využívají, to jsi fakt natudoval v marxismu. Z toho přece vyplývá třídní boj, ne?, A nesmiřitelný. Vzpamatuj se, chlapče.
A pokud zaměstnanec přijme takovou zodpovědnost a osobní riziko (třeba finanční) za výsledek práce jako zaměstnavatel, pak ať má srovnatelný příjem. Protože to není jen o práci, ale i o riziku a zodpovědnosti za výsledek nebo ztrátu. A tomu se zaměstnanci spíše vyhýbají, pokud jsem pozoroval.
ono se to dá vždycky vzít z druhý strany, že jo? taky si můži říct, že si můžu koupit škodovku za 300.000 a nebo chtít mercedes a zaplatit pokutu a koupit ho za 500.000. Ta sklenice naplněná do půlky prostě může bejt jak poloplná, tak poloprázdná.
Mě to fakt nepřijde jako špatnej systém. Pokud nechceme postižený házet ze skály jako ve Spartě nebo střílet či posílat do plynu jako Hitler Tak je můžem všichni živit ze svejch daní zavřený v ústavech jak zločince a nafetovaný práškama, aby moc netrojčili, nebo je zkusit zaměstnat jak to jen jde. Já tenhle systém schvaluju... Nenapadá mě moc lepšího. Tebe jo?
Ten příměr podle mého moc nesedí.
Ono je to zhruba tak, že ty se rozhodneš koupit škodovku za 300, ale jelikož tvé příjmy jsou nad určitou hranici, tak si budeš muset koupit mercedes za 500, nebo si koupíš škodovku za 300 a k tomu zaplatíš pokutu 50.
Souhlasím s Jurimírem.
Podle zákona firma (zaměstnavatel), který má nad 20 zaměstnanců buď nezaměstná 5% invalidů nebo neodebírají výrobky od podniku, kde je zaměstnáno minimálně 55% invalidů, odvádět státu povinné dávky. Ta dávka na každého nezaměstnaného invalidu je cca 6.000 Kč, což je určitě míň, než kolik mu vyplatí stát na invalidním důchodu. Čiže pro firmu je motivační takového invalidu zaměstnat, pokud má místo, na kterém může pracovat, a zároveň pro ni není destruktivní zaplatit tento poplatek (srovnejte si částku s odměnami, které si dává vedení firem).
Samozřejmě námitkou je, že ne v každé firmě lze pro invalidy najít místo. Ale proč by např někdo na vozíku nemohl kopírovat faktury. Nebo my jsme měli ve firmě neslyšící švadleny. Ty neslyšící mohou právě i dělat různé práce jako je kopírování, archivace atd. Samozřejmě větší firmy mají více příležitostí, proto také narůstá ono %.
Jsem rád, že invalidé nejsou lidé odříznutí od normálního života. Oni chtějí taky chodit do práce, mezi lidi a mít možnost si přividělat. Ne každý invalida chce být příživník závislý na státu a potažmo na nás.
P.S.: Kdyby nedostávali "pokutu" za nezaměstnávání firmy, zaplatili bychom invalidní důchody ze svého my všichni. Nakonec by nás to vyšlo ještě dráž.
Není lepší daňový systém zjednodušovat, než ho zesložišťovat různými přílepky a dodatky?
Můžeme přijmou zákon, že bezdětní manželé budou platit o 10 % větší daň pro důchodce, malé firmy budou platit školné dětem, důchodci začnou platit daň na porodné, těhotné ženy budou platit daň na pohřebné a tak bych mohl pokračovat.
Můžeme. Ve tvém pojetí potom lépe celý předělat od základu. V německu to prý na podobném principu funguje. Opravte mě pokud někdo máte přesnější informace. Např svobodní platí daň přes 50%, jakmile se ožení/vdají tak platí třeba jen 45%. Takže každý kouká se hned oženit a mít děti. U nás bohužel vychází lépe být nesezdaný a mít děti.
Ovšem model který navrhuješ - malé firmy budou platit školné dětem, důchodci začnou platit daň na porodné, těhotné ženy budou platit daň na pohřebné - by naopak vytvořil mnohem složitější daňovou soustavu a polovina mzdových účetních by se z toho asi oběsila. Měl bys pak na pásce ne dva odečty ale třeba 8. Plus bys musel zavést další aparát na sledování toho, jestli firmy platí daň na pohřebné, sociální, důchodové, porodové atd.
Leda by ti zaměstnavatel poslal výplatu na finančák, ten by to celé odečetl a dal ti zbytek :o)
"Ovšem model který navrhuješ... - by naopak vytvořil mnohem složitější daňovou soustavu a polovina mzdových účetních by se z toho asi oběsila."
A tato daň funguje naprosto stejně, akorát tam malé firmy neplatí školné, ale střední a velké firmy platí invalidní důchody. Když může být takováto daň, proč by nemohly být další. Když může být jedna, mohou být 2, 3, 10
Jenže ty pořád platí to toho balíku, který se jmenuje sociální pojištění. Pokud bys chtěl přesně určovat, kdo má platit na koho tak by to problém byl. Samozřejmě se to všechno dá do jednoho balíku nacpat taky, ale to už by bylo snad jednodušší to odlišit procentem a nenazývat to tak, že ten platí tomu a ten zas tamtomu. To už pak není tolik transparentní.
A to je přesně to samé, proč nelze říci, že daň z příjmu je 19 procent a z toho to všechno platit, proč se k tomu lepí další a další daně a odvody?
Protože se s penězi vybranými jiným způsobem a na jiné účely taky jinak zachází. Z peněz vybraných na důchody prostě nelze stavět dálnice (naštěstí). Není to tak dávno, kdy se to tak praktikovalo (za Klausových vlád).
Z peněz vybraných na důchody samozřejmě lze dálnice stavět i dnes (je to možné díky průběžnému důchodovému systému).
Je to jen hra s čísly, a ekonomicky méně zdatní voliči ji státu a zejména levicovým politikům žerou. Znovu a znovu volí levici a nejsou schopni (nebo ochotni) si připustit, že tato pyramidová hra neboli finanční letadlo jednou skončí.
S tím nesouhlasím. Od konce devadesátých let je důchodový účet od státního rozpočtu oddělen. Takže dálnice se z převýběru na důchodové pojištění stavěly jen za PRAVICOVÝCH vlád.
O "letadlo" se v případě průběžného důchodového systému nejedná, protože existuje něco jako přirozený úbytek "klientů", tudíž systém nemůže pohořet na neomezené expanzi počtu příjemců. Dočasné demografické výkyvy se dají poměrně snadno překlenout a nemusí se z nich dělat záminka pro likvidaci fungujícího systému.
Jednou z možností je odvozovat dobu odchodu do důchodu od průměrné doby pobírání důchodu. Jestliže současný důchodce v průměru pobírá důchod o čtyři roky déle než důchodce třeba v šedesátých letech, o to později by měli noví důchodci odcházet do penze.
Jestliže je to fungující systém, proč je nyní v manku tuším asi 30 mld.?
Prodlužující se věk, nástup do důchodu velmi silných ročníků s tím výrazně zamává. Vědí to všichni, jenom ignoranti u vesla to nejsou schopni pochopit a potom ještě ty, ale ty máš výhodu, že ti stát nechává tisíce měsíčně, které si můžeš syslit, takže dostaneš o několik stovek na důchod méně a přitlačíš si to několika tisíci z vlastního o co tě stát neoloupil.
systém by fungoval, kdyby z něho pravičáci neodčerpali prakticky veškeré prostředky. V první fázi za babku rozprodali takřka veškerý státní průmysl, do kterého desítky let šly peníze placené lidmi na důchody a z jejichž výnosů se příští důchody měly hradit, v druhé fázi navíc v dobách přebytku důchodového účtu nevyplacené peníze přesouvali do jiných kapitol státního rozpočtu a používali na jiné účely, místo aby tvořili rezervy. To pak ať se páni pravičáci nediví, že průběžný důchodový systém tak nějak nefunguje podle jejich představ. Zaříznout slepici a pak se divit, že nesnáší vajíčka, je tedy fakt intelektuální výkon...
Jdi už do pr...e s tou obehranou písničkou, že by důchodový systém zachránili krachující a nekonkurenceschopné podniky, které by dnes již dávno neexistovali, pokud by do nich někdo nenapumpoval peníze, notabene podniky, které byli v drtivé většině komunisty ukradeny.
Chybějí-li argumenty, nastupuje agresivní styl. Ale důležité je, že nepopíráš, že pravicové vlády se prodejem (zpravidla hluboko pod skutečnou cenou) zbavily stávajícího zdroje finančních prostředků na důchody. Že se zčásti jednalo o podniky znárodněné po r. 1945 resp. 1948, nijak nepopírám, ale to je mimo téma naší debaty. Rozhodující je, že do těchto podniků komunistické vlády čtyřicet let investovaly prostředky vybrané od lidí na důchody. Když už "musely" být tyto podniky zprivatizovány, měly se MINIMÁLNĚ výnosy z této privatizace vrátit na důchodový účet. I to by sice byl ztrátový kšeft, ale aspoň něco. Jenže ani toto minimum se nestalo a výnosy z privatizací na důchodovém účtu dosud chybějí. Toto je jeden z hlavních zdrojů současné "krize" průběžného důchodového systému.
I takto vyrabovaný průběžný důchodový systém vykazoval v devadesátých letech nemalé přebytky. Jak vysvětlíš, že tyto prostředky nezůstaly na důchodovém účtu a byly pravicovými vládami použity na jiné účely? Jak chceš, aby za takovýchto podmínek systém fungoval?
Současný stav důchodového systému je cena za to, že pan Klaus mohl vykazovat přebytky státního rozpočtu a jezdit si po Evropě a po světě pro pochvalu. Jenže je to stejné, jako kdybych postupně prodával nábytek a v hospodě se pak chlubil, kolik "vydělávám" a kolik "mám" peněz. Jenže ten nábytek v poslední době tak nějak došel, takže není co prodávat resp. manželka (levice) brání poslední zbytky rodinného stříbra, takže se teď všechno svádí na to, že živíme příliš mnoho důchodců.
Jenže ty demografické výkyvy jsou proti té rozsáhlé zpronevěře vyloženě zanedbatelné, ale hlavně že je to na co svést.
Na nesmysly, které tu opakuješ stále dokola a které ti jsou pořád dokola vyvraceny nelze již reagovat jinak, než tím, aby si tento nesmysl přestal stále a znova dokola opakovat. Pravdou se to nestane. Vždy to použiješ ve chvíli, kdy ti dojdou jiné argumenty, tak použiješ nějaký příklad 25 let starý.
Tvá představa, že průmysl na konci osmdesátých let byl konkurenceschopný, nepotřeboval finanční injekce je naivní. Pokud by se podniky neprodali za to co za ně byli ochotni dát, utržené peníze se nenalily do zbylých podniků, které nikdo nechtěl, tak by z toho nezbylo vůbec nic. Systém dříve fungoval na tom, že z těch málo podniku co přinášeli nějaký zisk se peníze odčerpávali, dotovali se nekonkurenční podniky, neschopné bez cizích peněz přežít, celý systém hospodaření byl naprosto zvrácený, nefungující v běžné světové ekonomice.
Současný důchodový
Ty podniky, co byly zprivatizovány, byly z velké části prodělečné. Protože tam levicoví politici dosazovali po celá léta za odměnu své kamarády, rodinné příslušníky a občas za odměnu věrné přisluhovače. Tedy nepřinášely státnímu rozpočtu zisk, ale ztrátu.
Teprve nástupem strategických investorů, pod tlakem trhu, některé z nich začaly prosperovat, a jiné, kde se nepodařilo přesvědčit zaměstnance, že bez práce to nepůjde, holt musely být zavřeny. Pořád lepší, než kdyby dál spotřebovávaly peníze uloupené nám všem.
Stačí srovnat automobilky: Škoda a Tatra. Škoda byla v p... vstup němců z ní udělal automobilku vyrábějící velmi solidní auta. Tatrovka, vyrábějící solidní náklaďáky, zůstala v českých rukou a je dnes v p... Totéž Liaz, Karosa, Avia...
Hele, nevím jaké konkrétní info máš o jakých podnicích. Ale vím minimálně o jednom, kdy slušně prosperující velký podnik z ničeho nic a bezdůvodně šel do kopru... Vedení ho prostě nechalo potopit a když už to fakt vypadalo zle, tak se "náhodou" objevil "zachránce" ze Západu a koupil to celé za hubičku. A co myslíš, ti samí lidé co tu fabriku předtím přivedli zu grunt tam ve vedení zůstali i potom !!!
"Zápaďák" tu pár let ještě celkem slušně fungoval, ale když už se mu začalo zdát, že už to nadále není slepice, která nese zlatá vejce, tak to tady zabalili úplně...
Myslím, že takovýchto případů tu v republice bude hromada, o to víc pak nasere, že to byly hodně velké podniky s celkem slušnou perspektivou, kdyby je ovšem nezlikvidovali vlastní lidé... A obyčejní zaměstnanci "od soustruhů" to rozhodně nebyli...
Mě vždycky rozesměje to tvoje univerzální slovíčko "pravičáci" :-)) Jednak jich polovička povstala ze soudruhů, ze zbylé polovičky se jich polovička chová "bolševicky" a nakonec naprostá většina tvých levičáků provádí úúúúplně stejné prasárny jako tví pravičáci. Jen kdyby se nám chtělo zašátrat v paměti a připomenout si všechny aféry, ať zprava, nebo i zleva... :-)
Joo, joooo...hodně se před cca 20 lety říkávalo: "Kam vítr, tam plášť" :-))) Spousta soudruhů o tom ví, ale nechce si to připustit....
S tímto Tvým příspěvkem zcela souhlasím a je mi z toho smutno úplně stejně jako Tobě. Jen doplním, že si politiku nikterak nepersonifikuju. Paroubek je mi osobně zhruba stejně protivnej jako většině z vás. Na rozdíl od mnoha z vás ale dokážu odlišit politiku od politiků a politiky od politiky. :o))
Budu-li volit nějakou konkrétní stranu, tak určitě nikoli proto, že mi je některý politik sympatický nebo ne, ale podle toho, jak praktická politika té či oné strany jako celku ovlivňuje směřování země.
Ale kdepak. §2 zákona o pojistném na sociální zabezpeční, který praví "pojistné je příjmem státního rozpočtu" je beze změny od samého začátku platnosti zákona.
Ale co je Medvědovi do zákonů, JYRKA to říkal jinak a přes to vlak nejede :-)))
No, zas tak úplně mimo to nebylo. Opravdu tam přibyla věta, že je to samostatná položka rozpočtových příjmů vedená na samostatném účtu. Ale pořád v rámci státního rozpočtu - rozhodně ne odděleně.
Ale jo, to já chápu, ale jak píšeš, stále je to jeden státní rozpočet, kde se přesouvá podle potřeby. Loni byl na důchodovém účtu přebytek v určitý čas a myslím, že tyto prostředky někde pomohly něco zalepit a potom se vrátili. Letos je tam nyní díra tuším 30 mld. Vzhledem k tomu, že důchodci peníze dostali, tak to znamená, že peníze přitekli odjinud.
A není daleko doba, kdy to přestane býti pojistným, ale daní :-((, protože levice se nehodlá řídit nálezem Ústavního soudu a hledá kličky jak to obejít.
Dnes už není možné používat prostředky vybrané na sociálním pojistném pro jiné účely. Důchodový účet je od zbytku rozpočtu oddělen. Minimálně k této změně došlo. Ostatní už jsou jen slovíčka. Saldo důchodového účtu se podle mých informací už nezapočítává do bilance státního rozpočtu, nýbrž jen do souhrnné bilance veřejných financí (veřejných rozpočtů).
Kontrolní otázka: které vlády od r. 1989 považuješ za PRAVICOVÉ?
Podle Tvých měřítek by tomu neodpovídala nejspíš žádná. Podle mých to byly prakticky všechny s výjimkou let 2002-2006. Počítám tedy mezi ně i přechodnou vládu pana Tošovského a v mnohém i Zemanovo opozičně smluvní vládnutí.
Pokud jde o osoby premiérů, Zemana jsem nikdy za sociálního demokrata nepovažoval - spíše za středového liberála. Grosse pominu - to by bylo na delší debatu, ale za autentického sociálního demokrata považuju především pana Špidlu. K osobě Jiřího Paroubka se taky raději nebudu vyjadřovat. Naštěstí ale dokážu odlišit stranu, její program a politickou praxi od osoby jejího čelného představitele.
Tak to pak jo, to pak můžeš na "pravicové" vlády svést všechno špatné včetně každoroční stoleté vody...
Nezapomínej ale, že to bude vždy jen podle Tvých měřítek;-)
"Zakážu stoletou vodu"
Ještě si k tomu připočti náklady (a ne malé...) za bezbariérovost toho jeho pracoviště ;-) Jak přístupu do samotné budovy, tak i pak přímo jeho pracovního prostoru, včetně WC... Ono to není zas taková legrace, a docela se ani těm firmám nedivím, že radši zaplatí pokutu, než překopávat skoro celou firmu... Pořád je to asi vyjde mnohem levněji.
Také koho by nesralo, když mu stát pindá už i do toho koho má do své vlastní firmy vzít, a dokonce kolik takových lidí...
Zas jak u koho. U neslyšících nemusíš předělávat nic.
Ale zas na druhou stranu, - my je sice zaměstnávali, ale bylo mi až smutno jak se s nimi zacházelo. Protože nemluvili, tím pádem si nemohli posrěžovat tím, že někoho "dořvou", přestěhoval jim pracoviště do podzemí. Žádné denní světlo, žádné okno, zkažený vzduch z klimatizace, permanentní vedro 28 °C...
MJ: počítám, že EU brzo vymyslí, že všechna pracoviště musí být bezbariérová, takže za pár let tenhle problém nebude existovat
"Srovnejme to s odměnami, které si vyplácí vedení firem"? Kolik si představuješ takovou odměnu "vedení" firmy o pětadvaceti zaměstnancích? A kolik faktur tam ten invalida tak asi dostane ke kopírování - a na co by jim proboha bylo si kopírovat faktury?
Např externí správa účetnictví, mzdy, těch malých je dost. Firma max 25 lidí, ředitel si napíše odmněnu 13+14 plat ze svého měsíčního 100tis ( to je pokuta za 4 invalidy na rok)
Těch papírů na kopírování a zakládání v takové firmě bude tolik, že to můžeš přehazovat vidlema.
A nemusí to být třeba jenom faktury...
Takhle velkým - i větším firmám - vede účetnictví zase moje firma. Ředitelé jsou současně majitelé, odměny si nepíší... prostě mají, co vydělají. Jedna moje účetní zvládne kompletní administrativu třem až pěti takovým firmám (plus pro doplnění vytížení má nějaké ty malé). Co by tam kopíroval na plný úvazek invalida, to fakt nevím.
Ale to jsem sakra neměla veřejně psát... Té byrokracie je už tak nad hlavu a někdo se toho chytne a vymyslí nám další papírování... To by bylo, aby fakt ta firma nakonec nevyprodukovala papírů k přehazování vidlema (a potřebou celého invalidy na jejich kopírování :-(((((
Ježíš, teď ještě koukám na tu sumu... ředitel firmy s pětadvaceti zaměstnanci s platem 100 tis.?! Čím se ta firma zabývá? Napadá mě jedině výroba zlata ze švestek...
No, spravovali jsme sveho casu datovou sit jedne firme cca o 10 lidech (snad vcetne uklizecky) a majitel mel takove hezke stadecko v garazi. Nejakych 7 kousku a pod 3 mega snad byl jen manzelcin offroad. Jo, kdyz mala firma udela jeden dobry obchod na zacatku, pripadne chytne toho spravneho zakaznika na opecovavani, ...
Ano, napadá mne. Daňové úlevy (slevy). Nic víc. Neříkám, současný systém je větší bič, ale většina firem to stejně nějak obsere, takže výsledný efekt je pofiderní..
Samozřejmě se to dá obejít.
Můžeš mít klidně potřebu zaměstnávat 20 zaměstnanců, ale protože pak bys musel zaměstnávat invalidu, nebo platit odvod státu za to, že ho nezaměstnáváš -
1) tak si necháš zaměstnanců jenom 19 a stáhneš je z kůže -
2) nebo jim proplatíš přesčasy. Ty přesčasy tě vyjdou dráž, než ten jeden zaměstnanec navíc + invalida. Takže záleží na úvaze. Počítám že verze 1 platí u většiny firem.
vezměš si další zaměstnance na "outsorciing" (netuším jak se to píše) čož je dneska běžná praxe. D8š na pracák požadavek na invalidu a prokážeš tedy, že ho intenzivně sháníš a není tvoje chyba, že není k mání. Jeden bývalý zaměstnavatel takhel roky hledal někoho se dvěma vysokejma školama, angličtinou, němčinou a dalším jazykem, několika lety praxe atd. Ředitel říkal, že pokud by mu nakonec njakého invalidu takových kvalit fakt sehnali a on ho pak zaměstnat musel, tak říkal, že byho s takovou kvalifikací zaměstnal i kdyby neměl nohy ani ruce :-)
Vždycky a všude se najde možnost jak s něčím vy..... Vždycky.
Je to jednodušší. Docela slušně si na tom přivydělávají překupníci. To zboží vyráběné v chráněných dílnách už je slušně "ošéfované", kolik ho kam půjde a kolik ten glejt, že zboží pochází z těch pravých bohulibých zdrojů, vynese... Znáte to? Jak si ve Slovácko se súdi stařenka na smrtelné posteli vymínila, že stařeček má prodat krávu a utržené peníze dát na kostel? A stařeček tedy na trhu prodával krávu za krejcar s podmínkou, že si k ní kupující musí za deset zlatek koupit kohouta... takhle se to dělá.
Celý tento systém se nazývá náhradním plněním a rozhodně se nejedná o poskytování nějaké slevy, či nějaké úlevy, ale jedná se o PŘÍKAZ státu zaměstnávat lidi se zdravotním postižením.
Je to zákon o zaměstnanosti 435/2004 sb. a UKLÁDÁ společnosti s více než 25 zaměstnanci zaměstnávat osoby se zdravotním postižením a to v počtu 4 % z celkového počtu zaměstnanců. Pokud toto organizace nesplní, může odebrat od organizací, které zaměstnávají více, než 50 % postižených zboží v určité výši a tím se zbaví povinnosti zaplatit pokutu.
Jestliže organizace je povinna zaměstnat postiženého a neuděláto, musí ročně zaplatit 57 860 Kč za každého jednoho, kterého byla povinna zaměstnat. Pokud chce využít náhradní plnění místo zaměstnávání, tak musí odebrat za každého jednoho zboží od jiných organizací zaměstnávající více jak 50 % postižených zboží v hodnotě 162 008,- Kč ročně.
Howgh
Právě - za prvé nejde o žádnou slevu. Teda ano, firma, která postiženého zaměstná, má na něj slevu na dani. Ta která ho nezaměstná, nejen že slevu na dani nemá (což je v pořádku), ale ještě k tomu NAVÍC zaplatí tu pokutu.
Což je zvlášť veselé letos, kdy byly invalidní důchody ve velkém odebírány... Takže firma, která dosud "kvóty" splňovala, najednou nesplňuje...
Dost mě zaujala věta "Co to kurva je za kravinu" - co je kravina, to bych věděl, ale co je to ta ku.va - tady trochu tápu :-)))
Ono slovo je expresívní výraz pro můj duševní stav při zjištění oné kraviny - pro někoho nástroje sociálního blahobytu handicapovaných.
Mohl jsem samozřejmě použít mnohem vulgárnějších příměrů, např: u Jóviše, u všech plantážníků, sáděra, kurníkšopa...ale do takových sprosťáren se mi nechtělo
Můžu sem přilepit i tohle ?
http://ekonomika.idnes.cz/nemate-na-dovolenou...
Tady fakt už někomu hrabe, ne !!!??? Fakt z té Unie už pomalu dělají Spojené socialistické státy evropské :-(
čumím jak puk! Za chvíli bude nezadatelná lidská svoboda mít vilu a bazén a mercedes v garáži a hadry od Bosse.
Byla by to fakt prdel, kdyby to nemysleli vážně :-(
Třeba si časem budeme moci zažádat o dotaci na pořádného Canondale ať s těmi svými plečkami v Evropě neděláme ostudu :-)))
Ale je to totální debilita :-( Kdo zas bude určovat komu kolik se přispěje ? Opět úplatný ouřada... A kdo to dostane ? Zase jenom nějaké nepracující vyžírky, protože obyčejný člověk ani nemá tu drzost o nějakou finanční pomoc požádat...
Tak kam pojedeš? Island?
Něco na jiné téma, ale taky je to o práci:
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=094&r...
Flákači bojují proti těm co pracují, protože ukazují, že pracovat jde. :(
Jak to stacite psat? Ja to nestacim ani cist....:-))))
Poslední dobou to slýchám a čtu velmi často, nyní se to objevilo už i tu a já si nad tím lámu hlavu už dlouho, ale
kdo, nebo co je OBYČEJNÝ člověk?
Je na to nějaká definice, kdo tam patří a kdo už ne. Jestliže je to chlap od soustruhu, patří tam ještě chlap od CNC stroje, nebo jeho mašina už není dost obyčejná?
Ty jsi taky tady tou debatou zaspal dobu, viď? Jaký soustruh. Dnes obyčejný člověk dělá u počítače. :-)))
To já právě nevím, jarda nahoře psal, obyčejní lidé "od soustruhu", takže si myslím, že ti od soustruhu obyčejní tedy jsou, ale že by byli jediní...?
Chjo :-)
Konkrétně u toho příkladu se jednalo o výrobní strojírenský podnik. Proto jsem chtěl jenom nějak odlišit manuálně pracující zaměstnance z výrobních hal od jejich vedení. To tolik vadí, že jsem je nazval, že jsou "od soustruhu" ? Jak jinak mám pojmenovat manuálně pracující lidi, kteří dělají ve fabrice ?
Napsal jsem to jenom jako reakci na jiný příspěvek v tom vláknu, kde někdo napsal i jiný příklad, že lidem se nechtělo makat, tak proto podobný podnik zkrachoval...
Neber si to osobně, mně jenom přijde, že těch "obyčejných lidí" je dnes všude spousta, tak zjišťuji kdo to je. Tvůj příspěvek, jsem použil a myslel spíše jako odlehčení ve srovnání s mašinami CNC.
Já opravdu nevím, co si představit pod pojmem "obyčejný člověk" a co již není obyčejný člověk.
Každý člověk je zároveň jedinečný a zároveň "obyčejný". Nejspíš proto, že jako lidé máme část vlastností společných a část jedinečných.
Za "obyčejného" člověka v politickém smyslu slova považuju osobu závislou na pravidelném příjmu z vlastní práce, tj. člověka ohroženého sociálními riziky. Mezi "obyčejné" lidi v tomto smyslu bych tedy nepočítal osoby doživotně finančně zajištěné.
Nás - obyčejné lidi spojují nedobrovolně podstupovaná a z naší strany většinou i obtížně ovlivnitelná sociální rizika. A právě ta neovlivnitelnost sociálních rizik je důvodem pro existenci státu jako svého druhu pojišťovny sociálních rizik pro "obyčejné" lidi.
Chápu tedy, že na existenci a principy fungování státu útočí finančně zajištění lidé, kteří vědí, že stát nikdy nebudou potřebovat. Méně už chápu útoky na stát ze strany některých "obyčejných" lidí. Tyto osoby považuju na jednu stranu za krátkozraké bytosti, které se opájejí svou domnělou schopností čelit VEŠKERÝM sociálním rizikům bez pomoci státu, na druhou stranu za bytosti sobecké, odmítající solidaritu s lidmi, jejichž schopnost čelit sociálním rizikům je z jakýchkoli důvodů menší než ta jejich.
Útoky na stát od obyčejných lidí jsou dány tím, že vidí, jak jiní obyčejní lidé řídící a obsluhující chod státu toho bohatě využívají pro to, aby se sami zařadili mezi neobyčejné, prostě rozkradou co se dá i nedá. Nejsou to vlastně (podle mne) útoky na stát jak ho v tomto příspěvku interpretuješ ty, ale na jeho neefektivitu a takovou tu marnost.
Kéž by to tak bylo. Pak bychom se tady všichni víceméně shodli. Bohužel to ale vidím jinak: Vnímám to jako útoky na samou podstatu a existenci státu, nikoli na kvalitu jeho fungování. Vezmi si třeba taková ta hloupá pravicová paušální klišé, jako že "stát je (už z definice) nejhorším možným hospodářem". Mně z toho vyplývá, že autoři těchto výroků by státu nesvěřili vůbec nic, tudíž že by ho úplně zrušili, a ne že by se snažili fungování státu zlepšit...
Pokud by se mým zdejším oponentům jednalo o ZLEPŠOVÁNÍ, ZKVALITŇOVÁNÍ či ZEFEKTIVŇOVÁNÍ fungování státu a nikoli o jeho skrytou nebo rovnou otevřenou postupnou demontáž či likvidaci, našli by ve mně naopak spřízněnou duši.
a jestli jsem to dobře pochopil, tak za obyčejného člověka považuješ osobu závislou na pravidelném příjmu z vlastní práce.
Lze tedy předpokládat, že jakmile nějaký živnostník přijme zaměstnance, tak již není obyčejný člověk?
A co moje děti, jsou obyčejnými lidmi, nebo jimi budou až budou pracovat?
A důchodci jsou již také neobyčejní?
Zase to Tvoje slovíčkaření. Já myslím, že víš moc dobře, co tím myslím. Důchodci jsou samozřejmě osoby závislé na (odloženém) pravidelném příjmu z vlastní práce. Nebo si snad myslíš, že důchod je nějaký milodar? Děti jsou těmi "obyčejnými lidmi", pokud jejich živitelé jsou závislí na pravidelném příjmu z vlastní práce. A živnostníci? Jak kteří.
A ještě prosím tu odpověď na otázku, co, nebo kdo jsou osoby doživotně finančně zajištěné. Děkuji předem.
Jinak k tomu slovíčkaření. Je to několik dní, co jsi rozporoval, že polovina je moc. S ohledem na to, že to bylo 47,5 %, tak to nebylo slovíčkaření?
Míra zdanění je velmi citlivá věc. Každé procento zkreslení nebo tendenčního zaokrouhlení má velký význam, zvláště u tak citlivé psychologické hranice jako je 50%. Kromě toho se tu operovalo nikoli s průměrným údajem, nýbrž s konkrétním případem, který měl velmi nízkou vypovídací hodnotu.
A "doživotně finančně zajištěné osoby"? Opravdu si pod tím nedokážeš nic představit? Jsou to všichni, kteří nebudou hmotně strádat, pokud do konce života nebudou pracovat za úplatu. Jsou to tedy lidé žijící z kapitálu a jeho výnosů, případně lidé, jimž plynou zisky z práce jiných osob.
Neoperovalo se tu z žádným údajem, který by měl nízkou vypovídající hodnotu, ale s jasným údajem, který přesně deklaroval, že již od nízkého příjmu si stát vybere od zaměstnance polovinu jeho příjmů. Pokud tam do tohoto čísla zahrneme i zaměstnance s vyššími příjmy, tak se lehce na hranici 50 % dostaneme. Pro někoho, pro koho je 60 % drtivá většina je trochu úsměvné když se dohaduje, jestli stát oloupí zaměstnance o 47,5, nebo 50,5 %.
Jinými slovy, pokud někdo pracoval, spořil, šetřil, ukládal, investoval a nyní žije z výnosů, tak je neobyčejný (a zavrženíhodný) a druhý, který pracoval, utrácel, chlastal a hýřil a proto musí pracovat dále je obyčejný?
Obyčejný je ten, který přeci chodí do zaměstnání, nepracuje na sobě, nevzdělává se a pak večer u desátého piva rozdává rozumy, jak je systém špatný a jak se má špatně.
Kdežto neobyčejný člověk je ten, který vezme svůj život do ruky, popere se s ním, riskuje, vzdělává se, maká na sobě...a třeba dosáhne toho, že po několika letech dřiny si ve vlastní firmě může zaměstnat pár lidí, oddáchnout si po těch letech a žít z jejich práce.
Jenže první skupina se soudruhovi líbí. Jak by ne, zvykl si na ní, protože tu za minulého režimu byla. A jak nám tu on sám předkládá...prý to fungovalo. Jojo...to je ještě z těch dřívějších dob. Umělá zaměstnanost, pracovalo se na půl pazoury, protože stát se o nás přeci postaral. Jenže stát není bezedná truhla...
Ti druzí, co na sobě makali, dřeli jsou pro něho ti hnusní kapitalisti, kteří sedřou z kůže kde koho. Případně minimálně rozkradli celý náš stát a jeho okolí.
Já nevím. Jsem rád za každého neobyčejného a schopného podnikatele. A naopak nejsem rád za ty obyčejné s moudry u desátého piva.
Jen mě udivuje, jak se může z obyčejného člověka (které soudruh tak miluje a zastává se jich) stát během několika dní ten neobyčejný (dle soudruha kapitalisti, co rozkradou kde co a žijí z těch obyčejných) a to díky tomu, že začne na sobě makat a dřít.
Vždyť každý má možnost být neobyčejný....
Tak přesně tohle je jeden z pravicových bludů. Když na sobě všichni zamakáme, budeme všichni "neobyčejní". Jenže - jak teď už asi tušíš - zase někdo bude "lepší" a jiný "horší".
Je to stejné, jako přijímání na školu: Přijmout můžeme jen padesát procent uchazečů, ale KAŽDÝ má možnost studovat.
Shrnuto: VŽDYCKY bude část lidí nad průměrem a část pod průměrem. Jde jen o to, aby ti nadprůměrní (neříkám v čem) nezneužívali své nadprůměrnosti k uzurpování nepřiměřeného podílu společenského produktu.
Nebo si to zkus představit na silnicích: "Ten nejhorší řidič nemá na silnici co dělat." Zní to dobře, že? Když ale vyloučíš toho nejhoršího, stane se tím nejhorším někdo jiný - a zase ho vyloučíš. Ale kde se to zastaví?
Prostě nemůžou být všichni nejlepší, špičkoví, a to ani kdyby byli všichni dobří. Levice je si toho dobře vědoma a snaží se hájit zájmy těch "pouze dobrých".
Soudruhu...kde tady pisu neco o "nejlepší, špičkoví". Ja jen pisu o moznostech, ktere v dnesni dobe clovek ma. Tady vubec nejde o to byt NEJ, ale o to se sam o sebe postarat....
Je milé, že mě považuješ za svého soudruha. Ale k dotazu: Píšeš to ve své poslední větě: "Každý má možnost být neobyčejný." Já říkám, že když VŠICHNI budou neobyčejní, hranice mezi privilegovanými a neprivilegovanými se ani nepohne. Když se VŠICHNI zlepšíme třeba o padesát procent, na sociálních rozdílech se to vůbec neprojeví.
Jde jen o to umět si přiznat, že VŽDYCKY bude někdo pod průměrem a že to ani zdaleka nemusí znamenat, že dotyčný je špatný, líný, neschopný, nevzdělaný či něco podobného. Hodnotit lidi musíme podle ABSOLUTNÍCH měřítek, nikoli podle relativních. Jinými slovy - pokud někdo poctivě pracuje, musí mít nárok na solidní životní úroveň, a to i v případě, že všichni ostatní budou podávat vyšší výkon. To ovšem předpokládá, že si ti "nejvýkonnější" mezi sebe nerozdělí tak velké procento společenského produktu, že na ty "dole" nebo "vzadu" už nic nezbude.
Anooo...kazdy ma moznost byt neobycejny... Copak je na tom spatneho? To jen ty jsi proti tomu "neobycejnemu" cloveku, protoze je to dle tebe zakonite kapitalista, vydriduch a buh vi co jeste. Narozdil ja od tebe na "neobycejnem" cloveku nic zvlastniho nevidim. Nepotrebuji to rozebirat jako ty...vlastne ani nevim, proc to tak rozebiras:-)))
Me totiz socialni rozdily, narozdil od tebe, nejak netankuji. Me jde o zivotni uroven a vysledek jako celku. Je mi jedno, zda se zlepsim a koupim si jedno kolo a soused, ktery mel jedno kolo se zlepsil a bude mit dve. Me jde o to, ze si to kolo budu moct poridit a nebudu nekde v hospode u toho desateho piva nadavat na system, ktery mi ani neumozni si to kolo koupit (zvlastni....).... Musim se trosku snazit, abych si to kolo mohl poridit. A o to tu jde. Ne o nejake tve socialni rozdily.... Na tech si svoji teorii stav ty... Me jde o vysledek a moji spokojenost se sama sebou....
"Jinými slovy - pokud někdo poctivě pracuje, musí mít nárok na solidní životní úroveň, a to i v případě, že všichni ostatní budou podávat vyšší výkon."
Platilo to i za soudruhu? Ja mam pocit, ze ani trosku. Naopak. Ti schopni, pracoviti byli dosti utlacovani a to takovym zpusobem, ze to tu v CR radeji vzdali a sli nekam, kde to prave za tu poctivou praci meli narok na solidni zivot. Divne je, ze utikali prave k lidem, ktere ty nemas rad:-)))
Spousta z "nás" obyčejných lidí si ovšem neuvědomuje, že největší sociální rizika (hraničící s jistotou průseru) vytváří stát.
Racionální jednání obyčejných lidí by tedy bylo nespoléhat se na stát, odevzdávat mu co nejméně ze svých hodnot, a postarat se o svou budoucnost a jistotu sám.
"Za "obyčejného" člověka v politickém smyslu slova považuju osobu závislou na pravidelném příjmu z vlastní práce, tj. člověka ohroženého sociálními riziky. Mezi "obyčejné" lidi v tomto smyslu bych tedy nepočítal osoby doživotně finančně zajištěné."
To si nějak protiřečí. A co ten "obyčejný" člověk, který si prací, poctivostí, pílí vydělá tolik, že se doživotně finančně zajistí? Nekeca a nenadává na politický systém, ale dře a maká??? To už je dle tebe ten hnusný "neobyčejný" kapitalista, který ostatní vykořisťuje?
Ty totiž nedělíš lid na "obyčejný" a "neobyčejný". Ty lid dělíš na pravičáky, levičáky a ty, co nejsou schopný si vydělat a ty, kteří si jsou schopný vydělat. Bohužel ty, kteří si nejsou schopni vydělat (poctivě) stále obhajuješ, omlouváš a lituješ. Navíc si nechceš připustit, že jsou svým způsobem neschopni. Kdežto ty, kteří si jsou schopni vydělat (poctivě) hážeš do jednoho pytle a nazýváš je vyděrači, hnusnými kapitalisty a bůh ví jak ještě.
Znám spousty lidí obyčejných a zároveň neobyčejných, kteří nejsou líní jak někteří "obyčejní" lidé a doživotně se finančně zajistili a to díky poctivé práci od nevidím do nevidím. Ono, jak to muže zvládnout "obyčejný" člověk, který čeká, že se za něj vše udělá samo a který to případně vyřeší s chlapama odpoledne v hospodě.
"Kdo chce, ten hledá způsob.Kdo nechce, ten hledá důvod." Spousta těch, který ty tu obhajuješ celý život hledá důvod!!!
Nepodsouvej mi, jak já dělím či nedělím lidi. To snad vím sám lépe. Za citovanou větou si stojím. Nemám, co bych na ní měnil.
"Obyčejný člověk", který si poctivou a pilnou prací vydělá tolik, že se doživotně zajistí, prostě přestává být obyčejným člověkem, protože dokázal zázrak. Ukaž mi jediného člověka, který si ještě v předdůchodovém věku ze SVÉ hodinové nebo úkolové mzdy, kterou dostává za svou práci, dokázal našetřit tolik, aby mohl říci, že je doživotně zajištěn a že se ho netýkají žádná sociální rizika. Nebo jinak: Jak vysoká by ta hodinová mzda musela být, aby to dotyčný dokázal?
Vezmi si to logicky: Počátek výdělečné činnosti - kolem 20 let. Konec života - dnes v průměru zhruba 80 let. Ve dvaceti nemá dotyčný vůbec nic a začíná vydělávat. Polovinu svého produktivního života bude veškerými nespotřebovanými přebytky své mzdy umořovat dluh, který mu vznikne tím, že bude chtít bydlet. Po stejnou dobu bude živit svoje potomstvo, platit jim například školné a kompenzovat v průměru nižší příjem své manželky. Když to zjednoduším, bude rád, když v padesáti nebude mít žádné dluhy. Kde vidíš prostor pro vytváření finančních polštářů pro to, aby ve stejném věku mohl říct, že je na zbytek života finančně zajištěn?
Jak vidíš, aby mohl - byť až v padesáti letech - říci, že je pro zbytek svého života zajištěn, musel by vydělávat mnohanásobky průměrné mzdy. K tomu ale nestačí být vzdělaný a pracovitý. A poctivost je tu naopak značnou překážkou. Takové peníze lze vydělat jen
a) budováním závratné kariéry, což není totéž co práce,
b) obchodováním, tj. činností, kdy výše příjmu není úměrná množství vložené práce, nýbrž je dána rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou,
c) zaměstnáváním jiných lidí, tj. příjmy budou pocházet z rozdílu mezi jimi vytvořenými hodnotami a (superhrubými) mzdami, které jim vyplatí.
Aha....takže jak jsem psal. Člověk, který podniká a vydělá si víc, než ten "s hodinovou nebo úkolovou mzdou" je někdo jiný. Někdo zvláštní, které soudruh nemá rád.
Radím jedno. Nepracovat za hodinovou mzdu nebo za úkol, ale jít jinou cestou. Třeba tím, že si udělá ŽL a bude na sobě makat.
Prostě pro tebe ten podnikajicí "kapitalista" je něco zrudného. Spravný člověk by měl být poslušný a chodit do práce, nevyčnívat, nenadávat a pracovat za hodinovku. Ale soudruhu, probuďte se. Je jiná doba!!!
Jinak znám spousty lidí, kteří přešli z postu "zaměstnanec" na post "zaměstnavatel" (třeba i sám sebe). Udělali si ŽL a šli do toho. A žijí si velice dobře a nebrečí. A nemám pocit, že by to byli nějací kapitalisté, kteří se snaží odrbat stát a ty obyčejní lidi. Jen si zvolili lepší způsob života.
Jooo, být v dnešní době zaměstnanec naní asi to nej. Ale každá doba, každý systém má své pro, proti a specifika. Jenže soudruzi, kteří stále žijí v osmdesátých letech to nechtějí pochopit a žádají změnu po okolí, msto aby se oni sami změnili... Ono to dá dost práce se změnit...sam to vím.
Mám na tebe jednu otázku Michale, protože Medvěd mi na ní jinde nechce odpovědět. Píšeš, že znáš lidi, kteří z postu zaměstnanec přešli na post zaměstnavatel, či OSVČ. Můžeš nám prozradit, kdo jim toto nakázal, nebo na čí rozkaz to udělali. Medvěd nám tu totiž tvrdí, že být zaměstnancem není SVOBODNÉ a DOBROVOLNÉ rozhodnutí jednotlivce, ale nutnost, takže nejspíše jim někdo najednou přikázal již nebýt zaměstnancem.
Třeba já se rozhodl sám. Nikdo mě nenutil, nikdo mě namlátil. A ani těm mým známým to nikdo nenakazoval...:-)))Něco umí a tak to chtějí prodat za víc. I za cen toho, že se o sebe budou muset postarat a nebudou mít nad sebou toho zaměstnavatele, který jim vlastně vše zajistí.
Vlastně ano. Strýc (ten snad podnikal už za soudruhů) mi řekl, ať to zkusím. Že to má své pro i proti, ale když na to nebudu vyloženě srát, tak se ta "pro" objeví častěji.
Sám jsem byl vždy zaměstnanec. A měl jsem občas u toho piva podobné pocity. Jen s tím rozdílem, že jsem je neměl potřebu rozebírat s půlkou hospody a brečet tam. Spíš jsem si říkal, proč tam vůbec jsem, když mi ten post "zaměstnanec" nesedí. Štvalo mě, že někdo vydělává na tom, že já něco umím. Tak jsem si řek, proč jim tu možnost dávat, když je vlastně ani nepotřebuji.
Teď se přiznám, že jsem dobrovolně "státní zaměstnanec"...mám post na "ÚP". Ale s tím, že se začínám tak nějak připravovat na tu dřinu OSVČ.
Jen doufám, že zas nezmizím někam ven...zas mám nějaké signaly:-)))
Děkuji, jsem rád, žes mi potvrdil, že člověk nemusí být zaměstnancem a může si DOBROVOLNĚ vybrat, jestli bude OSVČ, nebo zaměstnanec. :-))))
Nebudu si preci slapat po stesti kvuli nejakym soudruhum....
Spis mi prijde spatne to obdobi soudruhu, kdy si clovek NEMOHL dobrovolne zvolit, jak bude zit a byt tak strujcem sveho stesti. Ono to asi taky nebylo vzdy krasne makat jako zamestnanec za par Kcs, kdyz clovek videl, jak se maji ti nahore....a nemit tu moc s tim cokoliv delat....
Tak odtud vítr vane, Medvěd se zadrhnul v 80tých letech, kdy bylo na výběr být zaměstnanec, nebo zaměstnanec. Proto si myslí, že podnikatelé a živnostnící jsou spodina společnosti, když dle něho porušují zákony...
Jen si dovolím připomenout, že Medvěd je živnostník (OSVČ). Tedy i on je podle sebe spodina společnosti porušující zákony...
No jasně, to my víme, ale on už to nějak okecá aby byl ta neposkvrněná vyjímka...
Vzdyt on uz nekde psal, ze je zamestnanec...sam sebe. Takze uz to okecal...
Pánové, vy přehlížíte ještě jeden úhel Medvědova pohledu. Nejde jen o volbu zaměstnanec/OSVČ. Já tam vidím i to, že aby člověk nechcípnul hlady, je vydán všanc zaměstnavateli - nejspíš bez možnosti změnit zaměstnavatele...
To je prave to jedno velke PROTI u postu zamestnance. Nekdy jsi bohuzel ve svem stesti, jako zamestnanec, docela svazan.
Ale zas za dob soudruhu jsi taky jako zamestnanec nemel moc voleb.
Jo...a co je na tom
a)
b)
c)
špatné??? Jo, vím....to se za těch 40 let soudruhování moc nenosilo. Bylo to moc kapitalistické. Jo, soudruzi, to je pak složité....
K původnímu dotazu: původním záměrem bylo zvýhodnit lidi, kteří jsou k práci znevýhodněni. Velké firmy by teoreticky snadno mohly najít místo, kde tělestný handicap není velkou překážkou, typicky v administrativě.
Má to dva háčky:
1) Lidí, kteří nejsou líní se učit a pracovat je mezi "handicapovanými" jako šafránu. Je problém najít schopnou účetní, a je skutečný zázrak najít schopnou účetní se správnou průkazkou.
2) Majitelé příslušných průkazek se naučili využívat všech výhod, které jim naše zákony poskytují (a každá výhoda je zákonitě pro ostatní nevýhoda, tedy jde na úkor ostatních, třeba jinak znevýhodněných).
Pár příkladů z praxe:
http://pavelkolar.blog.idnes.cz/c/129661...
http://machu.bigbloger.lidovky.cz/c/55035/Kruta...
Už jsem tohle téma měl dávno skryté, musel jsem ho ale otevřít. Dneska přinesla dcerka ze školy dva balíčky ředkviček, je to moje oblíbená zelenina její nikoliv. Dostali je v rámci projektu Ovoce do škol. Ten případ, kterým se tahle diskuse zahajovala byla alespoň podpora českých invalidů. Pytlík s ředkvičkami podle sídla firmy rozhodně nebyl český produkt.
sme holt v EU, tak podporujeme holt celý EU :-))
BTW: ředkvička je ovoce ? :-)
Možná to byl konkurenční projekt Zelenina do škol. :) Ještě by mohla nějaká řeznická lobby prosadit akci Klobásky do škol. :))
Dej pokoj s klobaskama a timhle tim vsim....Jsem si pred chvilkou delal parky. Ble...sama soja:-) Plavalo to nahore, nafoukle a vubec to nevypadalo jako maso....zatracene Tesc...piiip. Zlatej reznik z vesnice.
zase víš jak - máš svým dětem kupovat za mrzký peníz živiny v tesku ?
to ať radši stát nakoupí dotované zdravé potraviny ve velkém z našich společných daní, ne ?
on ví, co je pro naše děti nejlepší ...
a když to zaplatíme, proč by nekoupil kvalitnější zahraniční produkci ?
no ni ? :-)