Ad nápad od Jurimíra : http://www.nakole.cz/diskuse/10794-nejlepsi...
a protože mě to už taky vrtalo hlavou, rozhodl jsem se založit téma, kde si každý může napsat co ho štve, rozčiluje, co je podle něj debilní, hloupé atd. Vyhlašuji téma, kam si každý může psát co chce.
Podle mě je debilní nápad zakládat takovéto téma. Nic se tu nevyřeší, akorát to hrozí tím, že si tu zas dáme virtuálně do držky.
Srandovní věci se snesou do vtipů, a když je něco opravdu hodně debilní (v extrémním případě i necyklo, například ony podvody kolem zelených technologií, globálního oteplování, ochlazování a jiných každoročních změn počasí apod.), založím na to vlastní vlákno.
Takže s tímhle vláknem jsi mě pěkně na$ral, a máš jediné štěstí, že první příspěvek nelze obodovat, neb bych ti hned dal aspoň +10 bodů:-P
http://www.cssd.cz/volby/volebni-program/
http://www.novinky.cz/domaci/189617-cssd-si...
Komunisté mají 115 křesel, celá Národní Fronta pak 121 hlasů. Nejsou v tom zahrnuti komunisté deponovaní v jiných stranách.
Teď už vím proč Standa Gross utrácí " poslední peníze" investicí do nemovitostí.
http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/119223...
Socialismus? To je jen pohádka pro hloupé voliče:-/
A to jsou jen ty investice o kterých víme .
Mě by skutečně zajímalo kde asi má Standa ten archívek ?
Valná většina z věrchušky ať pravé, levé nebo nejlevější si tyhle věci kupuje potajmu někde v zahraničí, ale Standa má zjevně velmi pevné kramfleky.
Přesně jako to říkal pan Lipský
" a na každýho mušíš něco vědět "
Úvod
Pěstování marihuany v domácnosti (indoors) je alternativou, pokud nemáte možnost pěstování venku, např. v kukuřičných polích nebo někde na odlehlém místě. Nebo nechcete riskovat udání "aktivních" sousedů, popřípadě se nechcete dočkat překvapení, že již někdo za vás "sklidil, aniž by sel." Mimoto je pěstování marihuany z pohledu policie trestné a může vás čekat i nepříjemné překvapení z jejich strany, pokud nejste dost opatrní. A pak, když máte rostlinku(y) doma, můžete s radostí sledovat, jak rostou, opatrovat je a třeba si s nimi i povídat. Domácí pěstování má velkou výhodu. Rostlinky jsou pod neustálou kontrolou. Pěstitel je s nimi v kontaktu prakticky denně. Může reagovat na jakékoliv změny. Naučí se porozumět požadavkům rostlinek. Nevýhod je také dost. Při pěstování doma, je třeba rostlinkám zařídit umělé osvětlení a to žere elektřinu a elektřina zase žere peníze. Dalším nebezpečím je, že pokud k vám vtrhne policie (pochopitelně musí mít povolení k domovní prohlídce), těžko budete tvrdit, že vám tu skříň plnou rostlinek, zapojenou do elektrické zásuvky někdo podstrčil. Kdo může pěstovat? Jedním slovem - každý. I když jste neměli předchozí zkušenosti s pěstováním doma, můžete dostat krásnou úrodu marihuany, pokud se jen trošku budete řídit několika radami v tomhle slohovém útvaru. A třeba, když jste měli s pěstováním "indoors" nějaké problémy v minulosti, možná vám tenhle článeček pomůže.
Pro pěstování marihuany jsou důležité tyto tři složky: světlo, půda, oxid uhličitý. To platí pro pěstování čehokoliv. Rostliny fungují jako chemické továrny. Pomocí světla přeměňují oxid uhličitý na kyslík a získaný uhlík využívají na svůj růst. Ke svému růstu dále potřebují tři důležité prvky, které získávají z půdy (dusík, fosfor, draslík).
Semínka
Semínka lze v Čechách sehnat poměrně jednoduše. Stačí mít známého, který se pěstování věnuje - ten bude mít určitě zásobu semínek zaručeného modelu. Někteří za těžké peníze nakupují semínka v Holandsku, kde existují firmy (Sensi seed bank,..), které prodávají odrůdy speciálně vyšlechtěné na vysoký obsah THC (př skunk). Semínka lze také najít ve většině koupené trávy. Neobsahuje-li vaše marihuana žádná semínka, zapochyboval bych trochu o její kvalitě. Semínka jsou výborným indikátorem kvality trávy. Semínka uvolněte z chumáčku květu jemně rukou, aby nedošlo k jejich poškození. Semínka nalezená v koupené marihuaně jsou schopná růstu, nejsou-li starší než tři roky. Semínka jsou plodná jen několik let. Obecně ze starších mají šanci vyklíčit ta největší. Semínka určují kvalitu výsledné rostliny. Nemůžete získat více, než je uloženo v semínku. Semínka jsou světle až tmavě hnědá. Za dobré znamení bývá považováno, když jsou tmavě žíhaná. Délka asi 5 mm. Máte-li velkou zásobu semínek a omezenou pěstovatelskou plochu, vybírejte pouze velká, tmavá a zaokrouhlená.
Klíčení
Do truhlíku se sterilním pískem, což je písek z pískoviště pečený v troubě při 200 stupních 40 minut, se vloží semínka. Špičatější špičkou vzhůru, do hloubky asi 2 cm. Písek se udržuje stále mokrý. Buďto se zalévá ze spodu, vzlínáním vody z misky, nebo rozprašovačem. Klasické zalévání z konvičky by písek odplavilo. Truhlík se umístí těsně pod dvě zářivky, které svítí non-stop. Ty dodají teplo a po vykouknutí klíčků z půdy i světlo. V truhlíku se semínka ponechají do doby, než z nich vyrostou první lístky. Klíčení ve vatě není příliš vhodné. Jemné kořínky se do vaty zapletou a při přesazování se polámou. Obecná zásada praví, přesazovat co nejméně. Ideální je pěstovat semínka rovnou ve velkém květináči, ve kterém nakonec bude rostlina i kvést. Trochu jiný - jednoduší způsob klíčení : Použijte vlhké papírové ubrousky nebo houbu a dejte semínka mezi 5-6 vrstev ubrousků nebo do dírek v houbě. Během klíčení, které trvá v rozmezí od tří dnů do dvou týdnů je bezpodmínečně nutné udržovat stálou vlhkost - né potopu! Ideální je tmavé místo a teplota kolem 32°C. Pokud chcete klíčení urychlit, je možné předem namočit semínka na 24 hodin do vlažné vody. Při přemisťování vzklíčených rostlinek je třeba dát pozor, aby se nepoškodily kořínky - kvůli tomu je lepší přesazovat ihned poté, co se objeví hlavní klíček.
Půda
Výběr a příprava půdy pro pěstování konopí je fatální otázkou a v žádném případě ji nelze bagatelizovat. Důležitý je obsah nutričních látek a stopových prvků, kterého můľe být dosaženo jednak hnojením nebo pořízením biohumusu (například vysazením dešťovek, které se na tvorbě humusu aktivně podílejí). Použijte tu nejlepší, kterou jen najdete. Šetření na půdě se z dlouhodobého pohledu nevyplácí. Použijete-li nesterilizovanou půdu, na 100% v ní najdete nějaké parazity, pravděpodobně příliš pozdě, než aby rostlinu zachránilo přesazení do "čisté" půdy. Kvalitní půdy najdete v každé prodejně se zahrádkářskými pomůckami nebo v květinářstvích. Kvalitní půda by měla mít následující vlastnosti: Měla by dobře odvádět vodu (dobré drenážní schopnosti). Tzn., měla by obsahovat určité procento písku, perlitu nebo nějakého porézního kamene. pH by se mělo pohybovat mezi 6,5 a 7,5, jelikož marihuana si nevede dobře v kyselých půdách. Vysoce kyselá půda povzbuzuje rostlinu směrem k převládnutí samčího pohlaví, což není naším cílem. Půda by měla samozřejmě obsahovat i humus, kvůli zachycování a dodávce vlhkosti a živin. Chcete-li použít svou vlastnoručně namíchanou půdu, můžete použít tento recept: smíchejte 2 díly rašeliny s jedním dílem písku a jedním dílem perlitu nebo porézního kameniva vždy k získání 16 litrů zeminy. Otestujte pH vaší půdy lakmusovým papírkem nebo pomocí testovací soupravy (měla by být k dostání ve výše uvedených obchodech) nebo pH-metrem (to už je pro snoby). Ke zvýšení pH dodejte přibližně 300 g mletého vápence na 10 kg půdy. Dojde ke zvýšení pH přibližně o jeden bod (je třeba trochu experimentovat). Trváte-li na tom, že použijete hlínu, kterou jste nakopali někde za domem v zahrádce, je doporučeno ji sterilizovat. A to pečením v troubě při teplotě 200 stupňů po dobu 30-40 minut.To zneškodní veškerý život v půdě, takže by z ní nemělo růst nic, co tam nebylo zasazeno. Předem ji ovšem musíte navlhčit, a připravte se také na rychlou evakuaci domu, protože při pečení hlína strašně smrdí. Potom přidejte 1 polévkovou lžíci hnojiva na každých 4-5 litrů půdy a pořádně promíchejte. Lepší ovšem je, když utratíte za půdu pár korun v obchodě.
Nádoba na sázení
Poté, co jste si připravili půdu, je třeba se poohlédnout po vhodném květináči nebo jiné nádobě. Tato nádoba by měla být také sterilizována, zvláště bylo-li v ní již dříve něco pěstováno. Velikost nádoby je úzce spjata s velikostí (a i vším okolo) budoucí rostliny. Měli byste plánovat ne více než jedno přesazování, protože přesazování je pro rostlinu jistým šokem, po kterém se vzpamatovává a na určitou dobu zpomalí svůj růst, či jej dokonce zastaví. První květináč by neměl být větší neľ 15 cm v průměru a může být hliněný nebo plastický. Měl by být také dost hluboký - hlavní kořen konopí má obvykle 1/10 délky stonku a zavrtává se přímo do země. K přesazení si připravte větší nádobu tak, že ji naplníte půdou a uprostřed necháte důlek o rozměrech odpovídajících květináči, ve kterém doposud rostlinka žije. Malý květináč otočte vzhůru dnem a podle všech zkušeností by vám měla rostlina i s půdním balem vypadnout. Pokud se tak nestane, stačí horním okrajem květináče jemně udeřit o stůl a rostlina i půdním balem vypadne. Další, elegantnější, metodou je pěstovat mladé rostlinky v kelímcích vyrobených z lisované rašeliny, které se po přesazení do větší nádoby samy rozloží, dovolí kořenům prorůst skrz ně a ještě dodají živiny. Větší nádoba by měla mít asi 30 cm v průměru a objem okolo 11 litrů. Marihuana nemá ráda, když jsou její kořeny nějak omezeny nebo sevřeny v malém prostoru. Je těžké pak znovu přesazovat 150 cm vysokou rostlinu a tedy plánujte s předstihem. A rostlina skutečně bude veliká. Malé rostlinky by měly být připraveny k přesazení do jejich stálého "domova" již po dvou týdnech. Dbejte starostlivě o ně během prvního (až druhého) týdne v novém "bydlišti". Nepřipusťte nějaké omezování a škrcení kořenů, protože rostlina si už nepovede dobře, jsou-li jednou její kořeny nějak omezovány nebo stísněny.
Světlo
Nedá se svítit, musí se svítit. Otázka zní: Čím, za kolik a jak dlouho? Ve volbě svítidla, kterým bude pěstitel osvětlovat svůj domácí pozemek existují v podstatě čtyři možnosti:
Žárovky
Žárovky jsou nejméně efektivním zdrojem světla. Většina energie, kterou spotřebují se v nich promění na teplo. Výhodou je, že jsou levné. Barva jejich světla je načervenalá. Vyzařují především v červené oblasti. Chybí jim modrá složka světla. Nedoporučuje se použití klasických žárovek - složení jejich světla způsobuje nadměrný růst stonku na úkor listů a květů.
Zářivky
Zářivky jsou efektivním zdrojem. Většina příkonu je vyzářena ve formě světla. Všichni známe klasické zářivkové trubice. K těm je třeba další "bižuterie" (startér, tlumivka, kondenzátor), která celé zařízení prodraží. Zářivkové trubice se vyrábějí v různých délkách a výkonech. Důležitá je barva jejich světla. K dostání jsou dvě základní provedení. Cool White, neboli studená bílá. Takováto zářivka vyzařuje světlo namodralé, má tedy většinu vyzářeného světla v modré oblasti světelného spektra. Druhým provedením je Warm White, což je teplá bílá. Světlo je načervenalé a výkon je tedy soustředěn do červené oblasti spektra. Pro pěstování je vhodné obě barvy světla kombinovat, aby bylo světelné spektrum vyrovnané. V BauMaxu jsem viděl i speciální zářivky GroLux určené přímo pro pěstování rostlin. Je to zářivka s vyváženým světelným spektrem. Ovšem cena okolo 400 Kč ji činí nepoužitelnou. Červená část světla prý podporuje růst stonku, vývoj květu a kořenu (kytka roste do výšky a dospívá), modrá část spektra podporuje růst listů (růst do šířky). Někdo tvrdí, že klasické zářivkové trubice je třeba měnit každých 6 měsíců. Věkem se totiž sníží jejich výkon, ale pro svícení doma se dá používat dál. Kromě klasických trubic jsou dnes velmi rozšířené tzv. úsporné, kompaktní zářivky. Jsou to vlastně zářivky, které se šroubují přímo do žárovkových objímek. Ve svém těle mají přímo zabudován elektronický startér. Opět s cenou kolem 400 Kč, nejsou při pěstování příliš používány. Výhodou by měla být jejich větší životnost oproti zářivkám s klasickým startérem a tlumivkou. S jejich úsporností je to následovně. Jsou úspornější než žárovky. Kompaktní zářivka o příkonu kolem 20W, se svým světelným výkonem vyrovná 100W žárovce. Spotřebovává tedy pětkrát méně energie. Totéž ovšem platí i o zářivkových trubicích. Tedy trubice versus kompaktní "úsporné" zářivky vychází fifty : fifty. Většinou se používá pro každou rostlinu jedna zářivka metr dvacet dlouhá.
Výbojky
Výbojky Jsou v reflektorech na stadiónech, jsou ve veřejném osvětlení. Podle toho, kterým plynem je výbojka naplněna, vydává příslušně zabarvené světlo. Často se výbojky kradou ze sloupů veřejného osvětlení. Zaprvé je to vandalismus a poškozuje to veřejné mínění o nás a za druhé, sodíkové výbojky, které se používají při veřejném osvětlení mají výrazně oranžovou barvu, jsou navrženy tak, aby jejich světlo dobře pronikalo mlhou a deštěm. Mají výrazný nedostatek vlnových délek z modré části světla.
Halogenové lampy
Halogenové lampy to jsou taková ta světla, která se automaticky rozsvítí, když se v noci motáte okolo nějaké vily. Za cenu kolem 500 Kč lze koupit halogenku o výkonu půl kilowattu zabudovanou do reflektoru. Podívejte se v Baumaxu, nebo někde, kde prodávají osvětlovací techniku. Halogenky jsou levné a výkonné, proto se používají nejčastěji.
Je jasné - čím více světla, tím více zaplatíte za elektřinu. Měsíční účet za provoz el. spotřebiče si snad každý dokáže spočítat sám, ale abych vás zbavil delšího mlácení do kalkulačky - tady je vzorec (platí při svícení 18 hodin denně po dobu 31 dní): X=0,558xSxP ; S [kč] je sazba za 1 KW/h , P [W] je příkon spotřebiče. Je důležité zvolit svítidlo s dobrou účinností. Například žárovka o příkonu 100W, přemění na světlo pouze něco okolo 20W. Za celoměsíční provoz takové žárovky zaplatíte např: 108 Kč, ale prosvítíte vlastně pouze osmnáct pade. Zbytek, tedy více jak 80 Kč se přemění na teplo. V tomto ohledu jsou mnohem lepší zářivky, kde se mění na světlo téměř všechna dodaná energie. Jak je tomu s halogenkami, to nevím. Také platí, že čím větší výkon zářivky, tím rychleji rostlina poroste. Čili nakupovat v rámci vašich finančních možností co nejsilnější zářivky. Pod silnými zářivkami se dá vypěstovat rostlina vysoká 100-140 cm vysoká již po dvou měsících. Pod těmi nejsilnějšími můžete dosáhnout i denního přírůstku okolo 5 cm. Jedinou překážkou pro pořízení těchto vysokovýkonostních zářivek je jejich cena a spotřeba. Důležité je, aby světlo, které rostliny přijímají, mělo co nejvyrovnanější barevné spektrum. Rostliny se totiž podle barvy světla orientují, co je zrovna za roční období. Bude-li na ně dopadat především červené světlo, budou si myslet, že už je podzim a předčasně vykvetou. Jelikož jsou rostliny zelené, znamená to, že zelené světlo nepohlcují a odrážejí jej. Budete-li svítit na kytku zeleným světlem, bude si myslet, že je tma. Květiny prostě zelené světlo nevidí. Důležitým faktorem je délka umělé noci a dne. Je tu druhý činitel určující virtuální roční období. Pokud žijí rostliny venku. Začíná jejich vegetační období v květnu. Semínka začnou klíčit, pak následuje období růstu a na podzim přichází třetí, poslední období, kterým je doba květu a plození. Konopí je jednoletá bylina. Na konci roku zemře a musí proto vytvořit dostatek semen, které zajistí nový život v příštím roce. Aby rostlina poznala, že se blíží studené období roku a že je tedy třeba začít kvést, aby stihla vytvořit semena dříve, než přijdou první mrazy, orientuje se podle světla. Jedním z faktorů je barva světla, druhým faktorem je délka noci. Na konci roku se noc prodlužuje. Bude-li délka noci alespoň 12 hodin, rostliny vykvetou. Existují pěstitelé, kteří pěstují jednu rostlinu už třeba tři roky. Osvětlují ji tak, aby nikdy nezůstala víc jak deset hodin po tmě a kytka roste a roste. Důležitým faktorem je umístění zdroje - nejlepší je údajně zářič 4-6 cm nad vrcholkem rostliny. Je ovšem nutné dbát na to, aby v důsledku vyzařovaného tepla nedošlo k uvadání horních listů. V přirozeném prostředí rostlina svůj vývoj řídí podle délky dne a noci. Když se začne zkracovat doba osvětlení, identifikuje to cannabis jako blíľící se zimní období a urychlí svůj vývoj ke květu a zrání. Tohoto poznatku lze využít i při pěstování uvnitř. Pokud například pěstitel preferuje způsob průběžné sklizně, nemá zájem na tom, aby rostlina brzy vykvetla, a proto udržuje dlouhou fotoperiodu. Takto lze pěstovat třeba celý rok - když se potom rozhodnete nechat cannabis vykvést, stačí zkrátit dobu osvětlení. Rostliny by měli mít maximálně 18 hodin světla denně, v žádném případě ne více - musí se taky "vyspat". Obecně platí, čím méně tmy denně v průběhu prvních 5-6 měsíců, tím lépe. Čím je rostlina starší před tím, než začne kvést, tím lepší je konečný produkt. Poté, co rostlina začne kvést, se její metabolismus rapidně zpomalí tak, že se již kvalita nezvyšuje s věkem, jak tomu bylo v období před započetím květu. Celé je to tedy o tom, nechat rostlinu, předtím než vyrazí do květu, co nejdéle růst, aby se obsah užitečných látek dostal na nejvyšší možnou míru v době sklizně.
Teplota a vlhkost
Ideální teplota pro dobu osvětlování je mezi 20 a 26°C a pro dobu tmy o 7-10°C nižší. Když se vytváří květové stopky, lze zvýšit teplotu až na 32°C - konopí začne vytvářet více ochranné pryskyřice. Místnost, ve které budete pěstovat, by měla být, pokud možno, relativně suchá. Co potřebujeme, je pryskyřičný povlak na listech a aby toto rostlina vytvořila, je potřeba ji "přesvědčit", že jej opravdu potřebuje pro svou ochranu před vysycháním. V extrémně vlhké místnosti rostliny vytvoří veliké široké listy a neprodukují tolik pryskyřice. Nesmíte nechat vystoupit teplotu v suché místnosti moc vysoko, protože rostlina pak nemůže dostatečně rychle asimilovat potřebné množství vody pomocí kořenů a listy začnou hnědnout. Marihuana rostoucí v teplé a suché místnosti bude mít užší listy než ta, která vyrůstá ve vlhké. Příčinou je, že v suché atmosféře rostlina lépe dýchá, protože se vlhkost i odpadní látky z listů rychleji odpařují. Ve vlhkém prostředí se nemohou vypařovat tak rychle. V důsledku toho musí být listy širší s větším povrchem, aby se odpadní látky rychleji odstranily. A protože široké listy produkují méně pryskyřice než úzké, tak v gramu užších listů bude více aktivních látek než v gramu listů širokých. Sice může být hmotnost sušených listů ze "širokolistnaté" rostliny vyšší, ale většinou nepěstujeme svou vlastní marihuanu pro kvantitu, ale pro kvalitu. Protože pryskyřice v marihuaně slouží k zabránění usychání listů, je pravděpodobné, že najdeme více pryskyřice v listech rostlin pěstovaných v suchých místnostech, než v místnostech vlhkých.
Větrání
Správné větrání v místnosti, kde pěstujete je velmi důležité. Čím více rostlin v místnosti, tím důležitějąím faktorem se větrání stává. Rostliny dýchají svými listy. Jimi se také "čistí" od odpadních látek, které svým metabolismem vyprodukovaly. Není-li zajištěno kvalitní větrání, póry v listech se ucpou a rostlina uhyne. Je-li ovšem dostatečný pohyb vzduchu, odpadní látky se mohou snadno odpařit, rostlina může dýchat a zůstane zdravá. V malých místnostech, nebo pěstujete-li marihuanu např. ve skříni (i to jde, za předpokladu dostatečného přísunu světla, zářivky při svém tvaru jsou ideální pro tento druh pěstování), kde máte jen několik rostlin, stačí pravděpodobně ke větrání i jen otevření dveří když rostliny kontrolujete. Ačkoliv je možno vypěstovat zdravě vypadající rostliny ve špatně ventilovaných místnostech, přece jen budou větší a zdravější, jestliže mají dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Jestliže strávíte dostatek času v místnosti, budou vaše rostliny růst lépe, protože budou používat váš vydechovaný CO2. Někdy je to opravdu obtížné zabezpečit dodávku vzduchu do vaší místnosti, protože je většinou schována někde ve sklepě nebo na půdě. V tomto případě obyčejný větrák pomůže aspoň k nějaké cirkulaci vzduchu. Zároveň stimuluje rostliny k vytvoření silného a zdravého stonku. Často se stává, že v domácím prostředí pěstované rostliny nevytvoří dostatečně silný stonek, protože se nemusí potýkat s vnějąími vlivy, jako je vítr a déšť. Ačkoliv na druhou stranu rostlina věnuje více energie na tvorbu listů a pryskyřice namísto tvorby stonku.
Zalévání
Máte-li v blízkosti zdroj čisté přírodní vody, je to celkem jednoduché - použijte ji. Většina z nás ale používá vodu dodávanou z městských vodáren. Obsah přidávaných látek je různý, zvláště pak chlóru. Lidé se již za ty roky naučili, jak jej odstraňovat nebo jak se s ním vyrovnat. Ale vaše rostlina nebude mít čas zvykat si a tím pádem se o to musíte postarat sami. Chlór se vypaří z vody během 24 hodin, pokud vodu necháte stát v otevřené nádobě. Odstátá voda pak má i druhý účel: ohřeje se na pokojovou teplotu a tím nevystavíte rostlinku šoku, který by mohla dostat při zálivce studenou vodou. Vždy používejte k zálivce vodu nejméně o pokojové teplotě. Může být i trochu vlažná. Má-li voda opravdu moc chlóru, můžete použít nějaký prostředek na snižování obsahu, který byste měli dostat v prodejně s rybičkami nebo v potřebách pro chovatele. Nejdůležitější věcí na zalévání je, že se to musí dělat pořádně. Je možno zalévat rostlinu v desetilitrové nádobě až jedním litrem vody. Cílem je dostat půdu vlhkou od povrchu až po dno nádoby. Budete-li zalívat malým množstvím, i když často, zvlhčíte pouze horní část půdy a kořeny rostliny se začnou obracet vzhůru směrem k vodě. Druhou důležitou věcí při zalévání je mít nádobu s dobrým odvodněním - drenáží. Měli byste mít ve dně několik děr, aby přebytečná voda mohla odtéct. Je-li nádoba bez drenáže, pak se voda bude hromadit ve spodní části a bude způsobovat růst kyselosti půdy, plíseň nebo hnití kořenů. Jak už bylo řečeno dříve, půda musí umožnit odtok vody a nesmí se stávat tvrdou nebo vytvářet nějaký pevný obal. Jestliže jste do půdy přidali písek a perlit, jak bylo řečeno, neměli byste mít problémy. Ke zjištění, kdy zalévat, prostě strčte prst do hlíny. Cítíte-li vlhkost, můžete den nebo dva se zálivkou počkat. Hlína na povrchu je vždy vlhčí než ta, která je hlouběji. Rostlinu můžete přelít stejně snadno, jako ji nechat přílíš suchou, ale suché období přežije úspěšněji, než přehnané zalévání. Je lepší vyhrabat okolo stonku malý vodní příkop a vodu lít do něj - tím se zabrání přímému styku vody se stonkem a vyhneme se stonkové plísni. Silnější Marihuana vyroste v relativně suchém a horkém prostředí. Zalévejte, když vodu rostlina potřebuje a nezalévejte, když ji nepotřebuje.
Hnojení
Marihuana má ráda dostatek živin, ale můžete ji také poškodit, jste-li moc horlivý. Některá hnojiva mohou rostlinu spálit a poškodit kořeny, jsou-li použita ve vysokých koncentracích. Většina kupovaných půd má dostatek živin pro růst rostliny v prvních 3-4 týdnech a tedy se o dodávání nemusíte starat. Nejdůležitější věcí na zapamatování je, že rostlinu si musí zvykat postupně na zvyšující se dávky. Začněte s vysoce ředěným hnojivem a postupně koncentraci hnojiva v roztoku zvyšujte. Snažte se používat hnojiva, která nemění pH půdy, což mnoho hnojiv dělá. Obecně všechna hnojiva pH snižují, čímž ji dělají kyselejší. Proto pro jistotu občas zkontrolujte pH půdy a když tak použijte opět vápenec. Jak tak čas ubíhá, množství solí, vzniklých rozkladem hnojiva, způsobuje růst kyselosti půdy a občas koncentrace solí vede k zakrnění rostliny a hnědnutí listů. Také během času, jak rostlina stárne, se kořeny stávají méně efektivní při získávání živin. Abyste se vyvarovali koncentrování solí v půdě a zajistili rostlině dostatek živin, je zapotřebí začít hnojit rostlinu, ve věku zhruba 6 týdnů, listově. Rozpusťte proto hnojivo ve vlažné vodě a tímto roztokem postříkejte přímo listoví. Listy absorbují hnojivo přímo do jejich cévek. Budete-li pokračovati v přidávání hnojiva do půdy, musíte si dát pozor na předávkování rostliny hnojivem. Nezapomeňte zvyšovat množství živin rostlině postupně. Marihuana vypadá, jako že je schopna spotřebovat tolik hnojiva, kolik jí dáte, pokud si ale na něj bude zvykat postupně. Během prvních zhruba 3 měsíců hnojte rostlinu co pár dní. Jakmile se růst listů zpomalí, přísun hnojiva rostlině by měl být snížen také. Nikdy nehnojte rostlinu před tím, než ji budete chtít sklízet, neboť přísun živin podporuje růst listoví a zpomaluje tvorbu aktivních látek (A o ty nám jde, že?). Konopí prospívá nejlépe, je-li hnojeno substrátem o poměrné složení dusíku:fosforu:draslíku - 23:19:17. Nezbytné je také zajistit dostatečné množství stopových prvků (pokud již nejsou v zemině zastoupeny) a to: sodík, bór, zinek, křemík, vápník, kobalt, železo, chlór, molybden, hořčík, hliník a mangan. Mimo to ještě vitamíny B1, B2. Při aplikaci hnojiva se stačí řídit návodem na obalu - v žádném případě cannabis nepřehnojujte! Toto jsou zároveň nejdůleľitějąí složky všech běžných hnojiv. Obsah těchto prvků ve hnojivu se udává větąinou v procentech. Například mi tu zrovna na stole stojí lahvička hnojiva jménem Harmavit Speciál. Obsahuje 10% Dusíku, 9.5% Fosforu a 10.5% Draslíku. Takovéto hnojivo budu označovat 10-9.5-10.5, nemá smysl to označovat takto přesně bude stačit 10-10-10. Existují dokonce i 20-20-20. To jsou velmi silná hnojiva. Živiny zpočátku dodá kvalitní půda. Při pěstování doma se vyčerpá a je třeba později dodat hnojivo. Projděme si postupně ony tři hlavní činitele. Většina hnojiv má tu nepříjemnou vlastnost, že postupně zvyšují kyselost půdy. Nemá cenu hnojit dříve než za tři týdny po přesazení rostlin. Dávky hnojiva je třeba zvyšovat postupně. Lze hnojit i postřikem listů, ale ne dříve neľ po 1.5 měsíci. Oxid uhličitý CO2 je látkou, kterou rostlina dýchá. Získává z ní látky důležité pro svůj růst. Určitě znáte ze školy fotosyntézu. Fotochemickou reakci, kde jako katalyzátor působí chlorofyl. Z oxidu uhličitého a vody rostliny vyrobí cukr, vodu a kyslík. Jestliľe rostlina nemá dostatek CO2, roste pomalu. Při pěstování ve skříni je tedy nutná dobrá ventilace. Dokonce někteří používají CO2 přímo z tlakových lahví. Takto dopované rostliny rostou velmi rychle. Fotosyntéza ovšem vyžaduje světlo, takže zvýšením přívodu CO2 se musí zvýšit i osvětlení a dalším vstupním prvkem je voda. Hodně vody, hodně světla a hodně CO2 vedou k rychlému růstu. Důležité je dodávat všechny tyto tři složky. Zvýšením pouze přívodu CO2 se nic nezíská.
Příklad skříňě na pěstování
Pěstitel si pořídí obyčejnou dřevěnou skříň, případně ji vyrobí, vůbec nemusí být dřevěná. Jde o to, aby v ní byla tma, když se zavře aby z ní neutíkalo světlo, když se v ní svítí. Skříň se upraví tak, aby měla nepromokavé dno. Například igelit. Vnitřní stěny se natřou na bílo, případně polepí alobalem. V Americe používají Mylar. Tkanivo navržené pro NASA, které velmi dobře odráží světlo. Pravidlo zní "Ani foton na zmar!". Do skříně se dá police. Skříň se tak rozdělí na dvě části. V horní, menší části klíčí semínka. V dolní části rostou rostliny. Lze samozřejmě dělit i více. Pak se v jedné části klíčí. Tam je světlo zapnuto non-stop, v další části rostliny rostou, zde se světlo vypíná třeba na 6 hodin. Ve třetí části rostliny kvetou a tady má noc hodin 12. V takových uspořádáních bývá důležitá světelná izolace všech částí. Bude-li do části kde se kvete v noci prosvítat světlo z části, kde se klíčí, bude to narušovat umělou noc a rostliny nevykvetou. Do každé části se instaluje příslušné osvětlení. Do klíčírny dvě zářivky. Do části určené pro růst výbojka a do části pro kvetení třeba výbojka a zářivky. Do klíčírny se pořídí velká miska s pískem, ve které budou klíčit semínka, případně klíčit řízky. Do růstové police třeba pět květináčů alespoň 10x10 cm. Dospodu, kde se bude kvést, přijdou květináče větší, tak velké, aby se jich tam vešlo akorát pět. Ke světlům se pořídí spínací hodiny. Jedny do růstové části a jedny do kvetoucí. Ty budou zajišťovat střídání dne a noci. Jelikož rostliny potřebují CO2, musí jim ho pěstitelé dodávat. Do stěny skříně se vyrobí díry a instalují se ventilátory. K zajištění správného metabolismu je potřeba zajistit dostatečnou výměnu plynů. Místnost, kde pěstujete, je proto vhodné pravidelně větrat. Světla se umísťují tak, aby je bylo možné výškově nastavovat. Během růstu rostlin je třeba je stále posouvat výš a výš. Řeší se to například zavěąením reflektorů na řetízky, které se zavěšují na háčky. V praxi se to samozřejmě různě šidí. Mě třeba zrovna teď stojí čtyři květináče na okně (Toto je poznámka autora původního textu.). Bez přisvětlování, bez skříně a ventilátorů. Ovšem, to co z nich roste, to jsou chudinky. Toto je jenom návrh, jak by mohla skříň být uspořádaná.
Škůdci
Můžete-li zabránit ve výskytu hned ze začátku, tím lépe. Když už je jednou rostlina napadena, budete pravděpodobně bojovat se škůdci po celou dobu života rostliny. Předejít škůdcům se dá použitím sterilizované půdy a nádob, a nevnášením jiných rostlin do pěstební místnosti. Máte-li nějaká domácí zvířata, nedovolte jim vstupovat do místnosti, protože mohou ve své srsti donést škůdce zvenčí. Pravidelně kontrolujte rostlinu a hledejte známky hmyzu, skvrn, dírek v listech, hnědnutí vrcholků listů a uvadlých větviček. Najdete-li navzdory vąem opatřením na vaší rostlině nějaké škůdce, je čas k postřiku nějakým insekticidem. Musíte použít něco, co zabije škůdce a ne vás. SPIDER MATES (Tetranychidae) jsou pravděpodobně příčinou vašeho trápení. Jsou to skoro mikroskopičtí škůdci a těžko se hledají. Na listech zanechávají sítě podobné pavoučím. Zanechávají za sebou také malé dírky v listech. První věcí, které si asi všimnete, je, že rostlina vypadá sklesle a nemocně. Sají enzymy z listů a jako důsledek se objevuje ztráta zelené barvy a lesku. Občas listy vypadají jako napadeny nějakou houbou. Vajíčka jsou velmi malé černé tečky. Použijte třeba i lupu a podrobně prozkoumávejte rostlinu. Zkoumejte také listy zespodu. Tyto škůdce najdete sedět na povrchu stejně jako zespod listu. Čím dříve začnete se škůdci bojovat, tím dříve budete mít od nich pokoj. K hubení SPIDER MATES (Tetranychidae) používejte přípravky, které obsahují tyto dvě sloučeniny: keltan (kelthane) a malateon (malatheon). Obě látky jsou smrtelné lidem a domácím zvířatům stejně jako škůdcům. Ale nemusíte mít obavy, tyto látky se asi po deseti dnech detoxifikují. Tedy můžete v pohodě marihuanu kouřit po deseti dnech po postřiku. Tyto látky bohužel zabíjí jen dospělé jedince a tak pravděpodobně budete muset postřik opakovat co čtyři dny po dobu 2 týdnů, aby jste měli jistotu, že jste zabili všechny dospělé jedince, než začnou klást opět vajíčka. Dělejte vše pečlivě, protože jediný vajíčka kladoucí SPIDER MATES (Tetranychidae) stačí, aby se populace během krátké doby obnovila. A i přes vaši chemickou ofenzívu je skoro jisté, že jeden nebo dva jedinci přežijí. Vidíte-li kolem rostlin lítat malé bílé mušky, tak si můžete být jisti, že vaše chemická válka bude pokračovat. Tyto mušky jsou odolné skoro proti všem insekticidům. Důležité je zničit je již v jejich larválním stadiu, protože larvy dělají nejvíce škod na listech. Budete muset zachovat stejnou strategii boje, jako u SPIDER MATES (Tetranychidae). Další metodou může být použití mýdlových vloček. Rozpusťte vločky ve vlažné vodě a míchejte, dokud se nevytvoří pěna. Potom tímto roztokem postříkejte vaši rostlinu. Nevýhodou je, že když rostlinu před nebo těsně po sklizni pořádně neumyjete, budete mít v ústech při kouření pocit mýdla.
Zaštipování
Zaštipování nemusí být vždy nutné. Důvod, proč se dělá je, že podporuje sekundární rašení a umožňuje světlu pronikat k nevyvinutým listům. Některé typy marihuany jsou přirozeně husté a bohaté, a když nejsou zaštipovány nebo stříhány, tak míza proudí nerušeně až do vrcholků, kde se vytváří květy plné pryskyřice. Na druhou stranu, když se vám zdá, že je vaše rostlina moc vysoká a tenká na věk tří týdnů, pak pravděpodobně potřebuje zaątípnout, aby z ní vyrostla pěkná listnatá rostlina. Tedy, ve věku tří týdnů by měla mít nejméně dvě sady větví a nebo 4 shluky listů a vrchol. K zaštípnutí stačí, když normálně odřeľete vrcholek hned nad místem, kde se stýkají dvě protilehlé větvičky. K rovnému a čistému řezu použijte žiletku. Chcete-li, můžete nechat vrcholek zakořenit ve vodě s přídavkem nějakého kořenového aktivátoru. Po objevení kořenů vrcholek zasaďte a on by měl vyrůst v novou rostlinu. Budete-li nechávat vrcholek kořenit ve vodě, je třeba jej nyní seříznout šikmo, aby byl vodě vystaven co největší povrch. Výhodou zaštipování je, že rostlina vyrazí do více vrcholků, více vrcholků rovná se více aktivních látek, a tom je celá hra. Pokaždé, když odříznete vrcholek, rostlina vyrazí se dvěmi novými vrcholovými větvemi z místa pod řezem, kde se stýkají větve. Zaštipování také povzbuzuje spodní větve k rychlejąímu růstu, než normálně, kdyby rostlina nebyla zaštipována. Zaštipování je metoda jak získat na jedné rostlině více palic. Palice je vlastně vrcholek rostliny s květy. Jestliže během růstu odřežete vrcholek rostliny těsně nad místem, kde vyrůstají ze stonku listy, vyrazí z tohoto místa dvě větve a na konci každé bude nová palice. Tyto řezy můžete opakovat. Počty palic rostou geometrickou řadou. Správné košatění listoví zajistí průběľné zaštipování listů. To je možné poprvé provádět u rostlin starých 3-6 týdnů, kdy odstřihujeme vršek rostliny těsně nad jedním trsem listů. Hlavní stonek se pak uštipuje tak, že necháváme vždy 4-5 kolének pod řezem. Správné zaštipování zajistí optimální košatění a růst listů. Se zaštipováním se to ovšem nesmí přehánět - rostlina by také mohla uhynout.
Kvetení
Změní se světelný režim na dvanáctihodinovou noc. Po několika dnech se růst zastaví a začnou se objevovat květy. Přichází chvíle rozhodnout co se provede ze samci. Nechá-li pěstitel samce normálně vykvést kvůli semenům, musí jim ještě trochu pomóct s opylením, protože ve skříni asi težko přenese vítr pilová zrnka na samičí květy. Nevýhodou je, že získaný materiál má nižší obsah THC, tedy je méně silnější. Jestliže jde hlavně o psychotropní účinky, odstraní se samčí rostliny hned jakmile je možné je rozpoznat. K opylení nedojde, samičí rostliny vykvetou a neplýtvají drahocenným THC na tvorbu semen. Konopí je rostlina hermafrodit. Není dopředu jasné jakého pohlaví daná rostlina bude. Teprve během růstu se kytka "rozhodne" čím bude. Nelze to nijak ošidit. Je nutno rostliny přinutit ke květu a pak podle tvaru květů určit o jaké pohlaví jde. Existuje několik fint, jak na přírodu vyzrát. Většina pěstitelů nechce pěstovat samce. Ideálem je pěstovat rovnou samice. Hlavní metodou jak, toho docílit je klonování. Odříznutím listu a jeho zakořeněním získá zahradník geneticky identického jedince, který má stejné pohlaví jako rodič. Není pak potřeba semen. Někteří pěstitelé takto rozmnožují jedinou původní rostlinu již 30 let, bez zjistitelné genetické degenerace. Navíc kvalita marihuany získané z takovéto rostliny je stále stejná. Každý si tak může množit ten model, který mu svou kvalitou vyhovuje. Další fintou je zrychlené zjištění pohlaví. Dolní část rostliny v místě, kde z ní vyrůstají listy se zakryje papírem, tak aby byla ve tmě. Tato část začne kvést. Kontrolou květů lze zjistit pohlaví. Je-li to samec, odstraní se. Je-li to samice, papír se odstraní a rostlina dále roste.
Sklizeň
Poslední fází je sklizeň. Zde je nejdůležitější otázkou KDY?. Cílem je sklidit rostlinu ve chvíli, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Toho lze dosáhnout jen dlouholetým pozorováním a zkušeností. Obecné pravidlo praví, že se sklízí v době, kdy začnou červenat a hnědnout vlákna rostoucí z květů. Sklizeň se provádí v době, kdy je rostlina v plném květu - nejlépe je vystihnout okamžik, kdy kvete největší množství květenství. Když samčí rostliny vytrousí svůj pyl, začínají odumírat a tehdy by se měly sbírat. Samičí žije, dokud nedozrají semena a odumírá asi měsíc po samci. Po posekání rostlin se tyto nemusí nijak zvlášť upravovat - stačí je rozložit na nějakém suchém a dobře větraném místě. Poté co je sklizeň dostatečně proschlá je vhodné jednotlivé části rozčlenit podle potence (obsahu THC) na několik složek. Nejpotentnější jsou palice květů s okvětními lístky. Naopak téměř bezcenné jsou velké listy a stonek. Pro uskladnění je vhodné použít tmavou a vzduchotěsnou nádobu , která je poté uložena na chladném, suchém místě (např. v mrazáku). Pokud by teplota byla příliš vysoká docházelo by k degradaci THC na méně účinné cannabinoidy.
Sušení
Tak tedy máte vypěstovánu svou marihuanu a budete ji chtít správně usušit a skladovat, aby při kouření byla jemná a "nekousala". Můžete zabránit nepříjemné chuti chlorofylu u "domácky" pěstované marihuany několika způsoby tak, aby marihuana měla jemnou a vyzrálou chuť, místo chuti ostré. Za prvé, vytáhněte rostlinu i s kořeny a celou ji pověste na 24 hodin kořeny vzhůru. Pak obalte rostlinu papírem nebo velkým papírovým pytlem s otevřeným vrcholem a nechte takto rostlinu viset další 3 až 4 dny, dokud se vám listy nezdají suché na dotek. Nyní stáhněte listy ze stonku a dejte je do skleněné nádoby s víčkem. Nestlačujte listy příliš silně, protože je třeba, aby se k nim dostal vzduch. Hlavním nebezpečím při sušení a skladování je plíseň. Jsou-li listy moc vlhké v čase, kdy je dáváte do sklenice, začnou plesnivět, a protože plíseň ničí aktivní látky, zničí i vaši marihuanu. Měli byste kontrolovat sklenici denně a cítíte-li kyselé aroma, vyndejte marihuanu ven a rozprostřete ji na papír nebo noviny, aby mohla rychle uschnout. Někteří pěstitelé doporučují skladovat marihuanu ve tmě a chladu - prý se jim osvědčila mraznička. Další metodou je, že přes rostlinu natáhnete plastikový vak. Udržujte vak lehce vlhký a i s rostlinou jej nechejte na slunci aspoň jeden týden. Pak přemístěte rostlinu do papírového pytle a nechte ji uschnout tak, aby byla vhodná ke kouření. Proces zrání vede k odstranění chlorofylové chuti. Pamatujte, že tak, jako mnoho věcí v životě, i marihuana zraje s věkem.
Pěstování venku
Úvod
Pro pěstování venku se dá použít většina rad z kapitol z domácího pěstování - např.:klíčení, půda, hnojení, ...Výběr místa Je třeba pečlivě uvážit, od něj závisí kvalita vaší sklizně. Říká se, že nejlepší úrody jsou po přesazení rostlin, když jsou několik týdnů staré. Protoľe jen 30-50% semen vyklíčí, začínáme s pěstováním na malých plantážích. Když vidíme, kolik rostlin vzrostlo, můžeme si vhodně naplánovat jejich přesazení do konečného místa růstu venku nebo uvnitř. Výška a hustota rostlin je přímo závislá na hustotě výsadby. Nahuštěné rostliny nevyrostou obvykle výš jak 4-5 stop a mají málo větví. Za ideálních podmínek může rostlina dosáhnout výšky až 20 stop a s 3-4 stopy dlouhými větvemi. (Umíš si vůbec takovou rostlinu představit? To by byla opravdová těžba.) Samozřejmě nemá-li někdo čas nebo chuť přesazovat, jednoduché pěstování venku je postačující. Dobrá věc pro vysokoškoláky je zasadit rostliny před odchodem na prázdniny a při návratu budete mít dobré zimní zásoby. Při pěstování venku je nutno brát v úvahu podnebí, terén, oblast, policejní dohled a roční období. Rostliny sázíme po posledních mrazech zimní sezóny, obvykle koncem dubna, začátkem května. Jste-li v oblasti, kde slunce není dostatečně silné anebo kde začíná hodně pršet koncem srpna nebo začátkem září, nedoporučuje se pěstovat venku. Slabé slunce vytvoří malé množství pryskyřice a trvalý déšť hodně pryskyřice spláchne. Budete mít spíš dobré konopí než dobrou marihuanu. Víc než 80% marihuany vykouřené v USA pochází z Mexika (státy Sine- loa a Michoacan, které leží asi 1100 mil od rovníku). Slunce je tu silné a horko v letních měsících téměř nesnesitelné. Vaąe rostliny potřebují minimálně 8 hodin slunce denně, takže vyberte místo otevřené a suché. Svah kopce, otevřená dráha nebo místo u řeky dá 12 hodin slunečního svitu denně a rostliny se snadno zavlažují z blízké říčky. Cannabis dobře roste v půdě, která je každý rok kypřena. Nepěstujte rostliny v místech, kde je periodický příchod místních obyvatel. Dávají pozor, když vidí americké chlapce pravidelně navštěvovat lesy. Je to jistý krach: jako když jednou autorův přítel byl vymáknut jedno odpoledne, když tam ošetřoval svoje "dětičky" na bujných zelených kopcích nádherného údolí Nanou na Havaji. Najděte si místo, kde úroda může být ohrožena jedině zřícením letadla. Máte-li těžkosti s nalezením vhodného místa ve vaší oblasti, zkuste způsob "meziúroda". Meziúroda znamená pěstování vaší marihuany mezi kukuřicí nebo slunečnicemi, jak se to dělá v Mexiku. Je tak malá šance na prozrazení. Nedoporučuje se pěstovat trávu dohromady s žitem, popř. s řeřichou či špenátem. Naopak výhodné jsou: květák, kapusta, řepa, kukuřice a slunečnice. Pozor na chemická hnojiva.
Přesazování rostlin
Zjistěte, zda doba mrazových nocí už minula, protože malé rostlinky neodolají ani slabému mrazu. Máte-li vybráno místo, uvažte, zda není lépe pěstovat na několika místech menší množství. Dva týdny před sázením připravte půdu porytím 40 cm do hloubky. Dle možnosti použijte přírodní hnojiva. Cannabis neroste dobře v kyselých půdách, pH vaší půdy by neměla být větší než 5-7. Je-li půda kyselejší, můžete přidat pohár hašeného vápna na 1m2 a zalévat, aby se vápno vsálo do půdy. Půdu, kde mají rostliny dále růst je dobré den před přesazením porýt. Pak vyklepneme rostlinku z květináče i z hlínou a pečlivě jí zasadíme do připravené jamky. Přesazujte rostliny v podmráčený den nebo alespoň několik hodin před východem slunce, aby nemusely snášet prudký žár. Každé rostlině dejte alespoň 1m prostoru. Nesaďte je hlouběji než původně rostly. Abyste podpořili růst kořenu a pomohli rostlinám překonat šok z přesazení, doporučuji užít kořenový nebo rostlinný vitamín B. Po přesazení zalejte pozemek, avšak dbejte abyste jej neutopili. Měl by být vlhký několik dni, je-li počasí suché a horké. Je-li vedro, a rostliny začnou vadnout, zakryjte je bílým sáčkem s otvory po boku jako ventilace. V případě nečekaného mrazu použijte hnědý nebo černý, protože zadržuje teplo. Prvních 48 hodin po přesazení je kritická doba.
Půda
Pro předpěstování rostlinek doma je lepąí si namíchat svojí vlastní půdu. Půda by měla být namíchaná podle návodu z domácího pěstování, akorát by hlína měla být z místa, kde bude rostlinka žít po zbytek svého života před jejím zhulením.
Proč jsi to smazal tp bylo zatím to nejlepší co se tu objevilo :-/
Můj příspěvek byl bezdůvodně adminem smazán, tak to postnu ještě jednou.. ;-)
Není žádný důvod to mazat!!
Klídek.
Úvod
Pěstování marihuany v domácnosti (indoors) je alternativou, pokud nemáte možnost pěstování venku, např. v kukuřičných polích nebo
někde na odlehlém místě. Nebo nechcete riskovat udání "aktivních" sousedů, popřípadě se nechcete dočkat překvapení, že již někdo za
vás "sklidil, aniž by sel." Mimoto je pěstování marihuany z pohledu policie trestné a může vás čekat i nepříjemné překvapení z jejich
strany, pokud nejste dost opatrní. A pak, když máte rostlinku(y) doma, můžete s radostí sledovat, jak rostou, opatrovat je a třeba si s
nimi i povídat. Domácí pěstování má velkou výhodu. Rostlinky jsou pod neustálou kontrolou. Pěstitel je s nimi v kontaktu prakticky denně.
Může reagovat na jakékoliv změny. Naučí se porozumět požadavkům rostlinek. Nevýhod je také dost. Při pěstování doma, je třeba
rostlinkám zařídit umělé osvětlení a to žere elektřinu a elektřina zase žere peníze. Dalším nebezpečím je, že pokud k vám vtrhne policie
(pochopitelně musí mít povolení k domovní prohlídce), těžko budete tvrdit, že vám tu skříň plnou rostlinek, zapojenou do elektrické
zásuvky někdo podstrčil. Kdo může pěstovat? Jedním slovem - každý. I když jste neměli předchozí zkušenosti s pěstováním doma,
můžete dostat krásnou úrodu marihuany, pokud se jen trošku budete řídit několika radami v tomhle slohovém útvaru. A třeba, když jste
měli s pěstováním "indoors" nějaké problémy v minulosti, možná vám tenhle článeček pomůže.
Pro pěstování marihuany jsou důležité tyto tři složky: světlo, půda, oxid uhličitý. To platí pro pěstování čehokoliv. Rostliny fungují jako
chemické továrny. Pomocí světla přeměňují oxid uhličitý na kyslík a získaný uhlík využívají na svůj růst. Ke svému růstu dále potřebují tři
důležité prvky, které získávají z půdy (dusík, fosfor, draslík).
Semínka
Semínka lze v Čechách sehnat poměrně jednoduše. Stačí mít známého, který se pěstování věnuje - ten bude mít určitě zásobu semínek
zaručeného modelu. Někteří za těžké peníze nakupují semínka v Holandsku, kde existují firmy (Sensi seed bank,..), které prodávají
odrůdy speciálně vyšlechtěné na vysoký obsah THC (př skunk). Semínka lze také najít ve většině koupené trávy. Neobsahuje-li vaše
marihuana žádná semínka, zapochyboval bych trochu o její kvalitě. Semínka jsou výborným indikátorem kvality trávy. Semínka uvolněte z
chumáčku květu jemně rukou, aby nedošlo k jejich poškození. Semínka nalezená v koupené marihuaně jsou schopná růstu, nejsou-li
starší než tři roky. Semínka jsou plodná jen několik let. Obecně ze starších mají šanci vyklíčit ta největší. Semínka určují kvalitu výsledné
rostliny. Nemůžete získat více, než je uloženo v semínku. Semínka jsou světle až tmavě hnědá. Za dobré znamení bývá považováno,
když jsou tmavě žíhaná. Délka asi 5 mm. Máte-li velkou zásobu semínek a omezenou pěstovatelskou plochu, vybírejte pouze velká,
tmavá a zaokrouhlená.
Klíčení
Do truhlíku se sterilním pískem, což je písek z pískoviště pečený v troubě při 200 stupních 40 minut, se vloží semínka. Špičatější špičkou
vzhůru, do hloubky asi 2 cm. Písek se udržuje stále mokrý. Buďto se zalévá ze spodu, vzlínáním vody z misky, nebo rozprašovačem.
Klasické zalévání z konvičky by písek odplavilo. Truhlík se umístí těsně pod dvě zářivky, které svítí non-stop. Ty dodají teplo a po
vykouknutí klíčků z půdy i světlo. V truhlíku se semínka ponechají do doby, než z nich vyrostou první lístky. Klíčení ve vatě není příliš
vhodné. Jemné kořínky se do vaty zapletou a při přesazování se polámou. Obecná zásada praví, přesazovat co nejméně. Ideální je
pěstovat semínka rovnou ve velkém květináči, ve kterém nakonec bude rostlina i kvést. Trochu jiný - jednoduší způsob klíčení : Použijte
vlhké papírové ubrousky nebo houbu a dejte semínka mezi 5-6 vrstev ubrousků nebo do dírek v houbě. Během klíčení, které trvá v rozmezí
od tří dnů do dvou týdnů je bezpodmínečně nutné udržovat stálou vlhkost - né potopu! Ideální je tmavé místo a teplota kolem 32°C. Pokud
chcete klíčení urychlit, je možné předem namočit semínka na 24 hodin do vlažné vody. Při přemisťování vzklíčených rostlinek je třeba dát
pozor, aby se nepoškodily kořínky - kvůli tomu je lepší přesazovat ihned poté, co se objeví hlavní klíček.
Půda
Výběr a příprava půdy pro pěstování konopí je fatální otázkou a v žádném případě ji nelze bagatelizovat. Důležitý je obsah nutričních látek
a stopových prvků, kterého můľe být dosaženo jednak hnojením nebo pořízením biohumusu (například vysazením dešťovek, které se na
tvorbě humusu aktivně podílejí). Použijte tu nejlepší, kterou jen najdete. Šetření na půdě se z dlouhodobého pohledu nevyplácí.
Použijete-li nesterilizovanou půdu, na 100% v ní najdete nějaké parazity, pravděpodobně příliš pozdě, než aby rostlinu zachránilo
přesazení do "čisté" půdy. Kvalitní půdy najdete v každé prodejně se zahrádkářskými pomůckami nebo v květinářstvích. Kvalitní půda by
měla mít následující vlastnosti: Měla by dobře odvádět vodu (dobré drenážní schopnosti). Tzn., měla by obsahovat určité procento písku,
perlitu nebo nějakého porézního kamene. pH by se mělo pohybovat mezi 6,5 a 7,5, jelikož marihuana si nevede dobře v kyselých půdách.
Vysoce kyselá půda povzbuzuje rostlinu směrem k převládnutí samčího pohlaví, což není naším cílem. Půda by měla samozřejmě
obsahovat i humus, kvůli zachycování a dodávce vlhkosti a živin. Chcete-li použít svou vlastnoručně namíchanou půdu, můžete použít
tento recept: smíchejte 2 díly rašeliny s jedním dílem písku a jedním dílem perlitu nebo porézního kameniva vždy k získání 16 litrů
zeminy. Otestujte pH vaší půdy lakmusovým papírkem nebo pomocí testovací soupravy (měla by být k dostání ve výše uvedených
obchodech) nebo pH-metrem (to už je pro snoby). Ke zvýšení pH dodejte přibližně 300 g mletého vápence na 10 kg půdy. Dojde ke
zvýšení pH přibližně o jeden bod (je třeba trochu experimentovat). Trváte-li na tom, že použijete hlínu, kterou jste nakopali někde za
domem v zahrádce, je doporučeno ji sterilizovat. A to pečením v troubě při teplotě 200 stupňů po dobu 30-40 minut.To zneškodní veškerý
život v půdě, takže by z ní nemělo růst nic, co tam nebylo zasazeno. Předem ji ovšem musíte navlhčit, a připravte se také na rychlou
evakuaci domu, protože při pečení hlína strašně smrdí. Potom přidejte 1 polévkovou lžíci hnojiva na každých 4-5 litrů půdy a pořádně
promíchejte. Lepší ovšem je, když utratíte za půdu pár korun v obchodě.
Nádoba na sázení
Poté, co jste si připravili půdu, je třeba se poohlédnout po vhodném květináči nebo jiné nádobě. Tato nádoba by měla být také
sterilizována, zvláště bylo-li v ní již dříve něco pěstováno. Velikost nádoby je úzce spjata s velikostí (a i vším okolo) budoucí rostliny. Měli
byste plánovat ne více než jedno přesazování, protože přesazování je pro rostlinu jistým šokem, po kterém se vzpamatovává a na určitou
dobu zpomalí svůj růst, či jej dokonce zastaví. První květináč by neměl být větší neľ 15 cm v průměru a může být hliněný nebo plastický.
Měl by být také dost hluboký - hlavní kořen konopí má obvykle 1/10 délky stonku a zavrtává se přímo do země. K přesazení si připravte
větší nádobu tak, že ji naplníte půdou a uprostřed necháte důlek o rozměrech odpovídajících květináči, ve kterém doposud rostlinka žije.
Malý květináč otočte vzhůru dnem a podle všech zkušeností by vám měla rostlina i s půdním balem vypadnout. Pokud se tak nestane,
stačí horním okrajem květináče jemně udeřit o stůl a rostlina i půdním balem vypadne. Další, elegantnější, metodou je pěstovat mladé
rostlinky v kelímcích vyrobených z lisované rašeliny, které se po přesazení do větší nádoby samy rozloží, dovolí kořenům prorůst skrz ně
a ještě dodají živiny. Větší nádoba by měla mít asi 30 cm v průměru a objem okolo 11 litrů. Marihuana nemá ráda, když jsou její kořeny
nějak omezeny nebo sevřeny v malém prostoru. Je těžké pak znovu přesazovat 150 cm vysokou rostlinu a tedy plánujte s předstihem. A
rostlina skutečně bude veliká. Malé rostlinky by měly být připraveny k přesazení do jejich stálého "domova" již po dvou týdnech. Dbejte
starostlivě o ně během prvního (až druhého) týdne v novém "bydlišti". Nepřipusťte nějaké omezování a škrcení kořenů, protože rostlina si
už nepovede dobře, jsou-li jednou její kořeny nějak omezovány nebo stísněny.
Světlo
Nedá se svítit, musí se svítit. Otázka zní: Čím, za kolik a jak dlouho? Ve volbě svítidla, kterým bude pěstitel osvětlovat svůj domácí
pozemek existují v podstatě čtyři možnosti:
Žárovky
Žárovky jsou nejméně efektivním zdrojem světla. Většina energie, kterou spotřebují se v nich promění na teplo. Výhodou je, že jsou levné.
Barva jejich světla je načervenalá. Vyzařují především v červené oblasti. Chybí jim modrá složka světla. Nedoporučuje se použití
klasických žárovek - složení jejich světla způsobuje nadměrný růst stonku na úkor listů a květů.
Zářivky
Zářivky jsou efektivním zdrojem. Většina příkonu je vyzářena ve formě světla. Všichni známe klasické zářivkové trubice. K těm je třeba
další "bižuterie" (startér, tlumivka, kondenzátor), která celé zařízení prodraží. Zářivkové trubice se vyrábějí v různých délkách a výkonech.
Důležitá je barva jejich světla. K dostání jsou dvě základní provedení. Cool White, neboli studená bílá. Takováto zářivka vyzařuje světlo
namodralé, má tedy většinu vyzářeného světla v modré oblasti světelného spektra. Druhým provedením je Warm White, což je teplá bílá.
Světlo je načervenalé a výkon je tedy soustředěn do červené oblasti spektra. Pro pěstování je vhodné obě barvy světla kombinovat, aby
bylo světelné spektrum vyrovnané. V BauMaxu jsem viděl i speciální zářivky GroLux určené přímo pro pěstování rostlin. Je to zářivka s
vyváženým světelným spektrem. Ovšem cena okolo 400 Kč ji činí nepoužitelnou. Červená část světla prý podporuje růst stonku, vývoj
květu a kořenu (kytka roste do výšky a dospívá), modrá část spektra podporuje růst listů (růst do šířky). Někdo tvrdí, že klasické
zářivkové trubice je třeba měnit každých 6 měsíců. Věkem se totiž sníží jejich výkon, ale pro svícení doma se dá používat dál. Kromě
klasických trubic jsou dnes velmi rozšířené tzv. úsporné, kompaktní zářivky. Jsou to vlastně zářivky, které se šroubují přímo do
žárovkových objímek. Ve svém těle mají přímo zabudován elektronický startér. Opět s cenou kolem 400 Kč, nejsou při pěstování příliš
používány. Výhodou by měla být jejich větší životnost oproti zářivkám s klasickým startérem a tlumivkou. S jejich úsporností je to
následovně. Jsou úspornější než žárovky. Kompaktní zářivka o příkonu kolem 20W, se svým světelným výkonem vyrovná 100W žárovce.
Spotřebovává tedy pětkrát méně energie. Totéž ovšem platí i o zářivkových trubicích. Tedy trubice versus kompaktní "úsporné" zářivky
vychází fifty : fifty. Většinou se používá pro každou rostlinu jedna zářivka metr dvacet dlouhá.
Výbojky
Výbojky Jsou v reflektorech na stadiónech, jsou ve veřejném osvětlení. Podle toho, kterým plynem je výbojka naplněna, vydává příslušně
zabarvené světlo. Často se výbojky kradou ze sloupů veřejného osvětlení. Zaprvé je to vandalismus a poškozuje to veřejné mínění o nás a
za druhé, sodíkové výbojky, které se používají při veřejném osvětlení mají výrazně oranžovou barvu, jsou navrženy tak, aby jejich světlo
dobře pronikalo mlhou a deštěm. Mají výrazný nedostatek vlnových délek z modré části světla.
Halogenové lampy
Halogenové lampy to jsou taková ta světla, která se automaticky rozsvítí, když se v noci motáte okolo nějaké vily. Za cenu kolem 500 Kč
lze koupit halogenku o výkonu půl kilowattu zabudovanou do reflektoru. Podívejte se v Baumaxu, nebo někde, kde prodávají osvětlovací
techniku. Halogenky jsou levné a výkonné, proto se používají nejčastěji.
Je jasné - čím více světla, tím více zaplatíte za elektřinu. Měsíční účet za provoz el. spotřebiče si snad každý dokáže spočítat sám, ale
abych vás zbavil delšího mlácení do kalkulačky - tady je vzorec (platí při svícení 18 hodin denně po dobu 31 dní): X=0,558xSxP ; S [kč] je
sazba za 1 KW/h , P [W] je příkon spotřebiče. Je důležité zvolit svítidlo s dobrou účinností. Například žárovka o příkonu 100W, přemění
na světlo pouze něco okolo 20W. Za celoměsíční provoz takové žárovky zaplatíte např: 108 Kč, ale prosvítíte vlastně pouze osmnáct
pade. Zbytek, tedy více jak 80 Kč se přemění na teplo. V tomto ohledu jsou mnohem lepší zářivky, kde se mění na světlo téměř všechna
dodaná energie. Jak je tomu s halogenkami, to nevím. Také platí, že čím větší výkon zářivky, tím rychleji rostlina poroste. Čili nakupovat v
rámci vašich finančních možností co nejsilnější zářivky. Pod silnými zářivkami se dá vypěstovat rostlina vysoká 100-140 cm vysoká již po
dvou měsících. Pod těmi nejsilnějšími můžete dosáhnout i denního přírůstku okolo 5 cm. Jedinou překážkou pro pořízení těchto
vysokovýkonostních zářivek je jejich cena a spotřeba. Důležité je, aby světlo, které rostliny přijímají, mělo co nejvyrovnanější barevné
spektrum. Rostliny se totiž podle barvy světla orientují, co je zrovna za roční období. Bude-li na ně dopadat především červené světlo,
budou si myslet, že už je podzim a předčasně vykvetou. Jelikož jsou rostliny zelené, znamená to, že zelené světlo nepohlcují a odrážejí
jej. Budete-li svítit na kytku zeleným světlem, bude si myslet, že je tma. Květiny prostě zelené světlo nevidí. Důležitým faktorem je délka
umělé noci a dne. Je tu druhý činitel určující virtuální roční období. Pokud žijí rostliny venku. Začíná jejich vegetační období v květnu.
Semínka začnou klíčit, pak následuje období růstu a na podzim přichází třetí, poslední období, kterým je doba květu a plození. Konopí je
jednoletá bylina. Na konci roku zemře a musí proto vytvořit dostatek semen, které zajistí nový život v příštím roce. Aby rostlina poznala,
že se blíží studené období roku a že je tedy třeba začít kvést, aby stihla vytvořit semena dříve, než přijdou první mrazy, orientuje se podle
světla. Jedním z faktorů je barva světla, druhým faktorem je délka noci. Na konci roku se noc prodlužuje. Bude-li délka noci alespoň 12
hodin, rostliny vykvetou. Existují pěstitelé, kteří pěstují jednu rostlinu už třeba tři roky. Osvětlují ji tak, aby nikdy nezůstala víc jak deset
hodin po tmě a kytka roste a roste. Důležitým faktorem je umístění zdroje - nejlepší je údajně zářič 4-6 cm nad vrcholkem rostliny. Je
ovšem nutné dbát na to, aby v důsledku vyzařovaného tepla nedošlo k uvadání horních listů. V přirozeném prostředí rostlina svůj vývoj řídí
podle délky dne a noci. Když se začne zkracovat doba osvětlení, identifikuje to cannabis jako blíľící se zimní období a urychlí svůj vývoj
ke květu a zrání. Tohoto poznatku lze využít i při pěstování uvnitř. Pokud například pěstitel preferuje způsob průběžné sklizně, nemá
zájem na tom, aby rostlina brzy vykvetla, a proto udržuje dlouhou fotoperiodu. Takto lze pěstovat třeba celý rok - když se potom
rozhodnete nechat cannabis vykvést, stačí zkrátit dobu osvětlení. Rostliny by měli mít maximálně 18 hodin světla denně, v žádném
případě ne více - musí se taky "vyspat". Obecně platí, čím méně tmy denně v průběhu prvních 5-6 měsíců, tím lépe. Čím je rostlina starší
před tím, než začne kvést, tím lepší je konečný produkt. Poté, co rostlina začne kvést, se její metabolismus rapidně zpomalí tak, že se
již kvalita nezvyšuje s věkem, jak tomu bylo v období před započetím květu. Celé je to tedy o tom, nechat rostlinu, předtím než vyrazí do
květu, co nejdéle růst, aby se obsah užitečných látek dostal na nejvyšší možnou míru v době sklizně.
Teplota a vlhkost
Ideální teplota pro dobu osvětlování je mezi 20 a 26°C a pro dobu tmy o 7-10°C nižší. Když se vytváří květové stopky, lze zvýšit teplotu až
na 32°C - konopí začne vytvářet více ochranné pryskyřice. Místnost, ve které budete pěstovat, by měla být, pokud možno, relativně
suchá. Co potřebujeme, je pryskyřičný povlak na listech a aby toto rostlina vytvořila, je potřeba ji "přesvědčit", že jej opravdu potřebuje
pro svou ochranu před vysycháním. V extrémně vlhké místnosti rostliny vytvoří veliké široké listy a neprodukují tolik pryskyřice. Nesmíte
nechat vystoupit teplotu v suché místnosti moc vysoko, protože rostlina pak nemůže dostatečně rychle asimilovat potřebné množství
vody pomocí kořenů a listy začnou hnědnout. Marihuana rostoucí v teplé a suché místnosti bude mít užší listy než ta, která vyrůstá ve
vlhké. Příčinou je, že v suché atmosféře rostlina lépe dýchá, protože se vlhkost i odpadní látky z listů rychleji odpařují. Ve vlhkém
prostředí se nemohou vypařovat tak rychle. V důsledku toho musí být listy širší s větším povrchem, aby se odpadní látky rychleji
odstranily. A protože široké listy produkují méně pryskyřice než úzké, tak v gramu užších listů bude více aktivních látek než v gramu listů
širokých. Sice může být hmotnost sušených listů ze "širokolistnaté" rostliny vyšší, ale většinou nepěstujeme svou vlastní marihuanu pro
kvantitu, ale pro kvalitu. Protože pryskyřice v marihuaně slouží k zabránění usychání listů, je pravděpodobné, že najdeme více pryskyřice
v listech rostlin pěstovaných v suchých místnostech, než v místnostech vlhkých.
Větrání
Správné větrání v místnosti, kde pěstujete je velmi důležité. Čím více rostlin v místnosti, tím důležitějąím faktorem se větrání stává.
Rostliny dýchají svými listy. Jimi se také "čistí" od odpadních látek, které svým metabolismem vyprodukovaly. Není-li zajištěno kvalitní
větrání, póry v listech se ucpou a rostlina uhyne. Je-li ovšem dostatečný pohyb vzduchu, odpadní látky se mohou snadno odpařit, rostlina
může dýchat a zůstane zdravá. V malých místnostech, nebo pěstujete-li marihuanu např. ve skříni (i to jde, za předpokladu dostatečného
přísunu světla, zářivky při svém tvaru jsou ideální pro tento druh pěstování), kde máte jen několik rostlin, stačí pravděpodobně ke větrání i
jen otevření dveří když rostliny kontrolujete. Ačkoliv je možno vypěstovat zdravě vypadající rostliny ve špatně ventilovaných místnostech,
přece jen budou větší a zdravější, jestliže mají dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Jestliže strávíte dostatek času v místnosti, budou
vaše rostliny růst lépe, protože budou používat váš vydechovaný CO2. Někdy je to opravdu obtížné zabezpečit dodávku vzduchu do vaší
místnosti, protože je většinou schována někde ve sklepě nebo na půdě. V tomto případě obyčejný větrák pomůže aspoň k nějaké
cirkulaci vzduchu. Zároveň stimuluje rostliny k vytvoření silného a zdravého stonku. Často se stává, že v domácím prostředí pěstované
rostliny nevytvoří dostatečně silný stonek, protože se nemusí potýkat s vnějąími vlivy, jako je vítr a déšť. Ačkoliv na druhou stranu rostlina
věnuje více energie na tvorbu listů a pryskyřice namísto tvorby stonku.
Zalévání
Máte-li v blízkosti zdroj čisté přírodní vody, je to celkem jednoduché - použijte ji. Většina z nás ale používá vodu dodávanou z městských
vodáren. Obsah přidávaných látek je různý, zvláště pak chlóru. Lidé se již za ty roky naučili, jak jej odstraňovat nebo jak se s ním
vyrovnat. Ale vaše rostlina nebude mít čas zvykat si a tím pádem se o to musíte postarat sami. Chlór se vypaří z vody během 24 hodin,
pokud vodu necháte stát v otevřené nádobě. Odstátá voda pak má i druhý účel: ohřeje se na pokojovou teplotu a tím nevystavíte rostlinku
šoku, který by mohla dostat při zálivce studenou vodou. Vždy používejte k zálivce vodu nejméně o pokojové teplotě. Může být i trochu
vlažná. Má-li voda opravdu moc chlóru, můžete použít nějaký prostředek na snižování obsahu, který byste měli dostat v prodejně s
rybičkami nebo v potřebách pro chovatele. Nejdůležitější věcí na zalévání je, že se to musí dělat pořádně. Je možno zalévat rostlinu v
desetilitrové nádobě až jedním litrem vody. Cílem je dostat půdu vlhkou od povrchu až po dno nádoby. Budete-li zalívat malým množstvím,
i když často, zvlhčíte pouze horní část půdy a kořeny rostliny se začnou obracet vzhůru směrem k vodě. Druhou důležitou věcí při
zalévání je mít nádobu s dobrým odvodněním - drenáží. Měli byste mít ve dně několik děr, aby přebytečná voda mohla odtéct. Je-li
nádoba bez drenáže, pak se voda bude hromadit ve spodní části a bude způsobovat růst kyselosti půdy, plíseň nebo hnití kořenů. Jak už
bylo řečeno dříve, půda musí umožnit odtok vody a nesmí se stávat tvrdou nebo vytvářet nějaký pevný obal. Jestliže jste do půdy přidali
písek a perlit, jak bylo řečeno, neměli byste mít problémy. Ke zjištění, kdy zalévat, prostě strčte prst do hlíny. Cítíte-li vlhkost, můžete
den nebo dva se zálivkou počkat. Hlína na povrchu je vždy vlhčí než ta, která je hlouběji. Rostlinu můžete přelít stejně snadno, jako ji
nechat přílíš suchou, ale suché období přežije úspěšněji, než přehnané zalévání. Je lepší vyhrabat okolo stonku malý vodní příkop a vodu
lít do něj - tím se zabrání přímému styku vody se stonkem a vyhneme se stonkové plísni. Silnější Marihuana vyroste v relativně suchém a
horkém prostředí. Zalévejte, když vodu rostlina potřebuje a nezalévejte, když ji nepotřebuje.
Hnojení
Marihuana má ráda dostatek živin, ale můžete ji také poškodit, jste-li moc horlivý. Některá hnojiva mohou rostlinu spálit a poškodit
kořeny, jsou-li použita ve vysokých koncentracích. Většina kupovaných půd má dostatek živin pro růst rostliny v prvních 3-4 týdnech a
tedy se o dodávání nemusíte starat. Nejdůležitější věcí na zapamatování je, že rostlinu si musí zvykat postupně na zvyšující se dávky.
Začněte s vysoce ředěným hnojivem a postupně koncentraci hnojiva v roztoku zvyšujte. Snažte se používat hnojiva, která nemění pH
půdy, což mnoho hnojiv dělá. Obecně všechna hnojiva pH snižují, čímž ji dělají kyselejší. Proto pro jistotu občas zkontrolujte pH půdy a
když tak použijte opět vápenec. Jak tak čas ubíhá, množství solí, vzniklých rozkladem hnojiva, způsobuje růst kyselosti půdy a občas
koncentrace solí vede k zakrnění rostliny a hnědnutí listů. Také během času, jak rostlina stárne, se kořeny stávají méně efektivní při
získávání živin. Abyste se vyvarovali koncentrování solí v půdě a zajistili rostlině dostatek živin, je zapotřebí začít hnojit rostlinu, ve věku
zhruba 6 týdnů, listově. Rozpusťte proto hnojivo ve vlažné vodě a tímto roztokem postříkejte přímo listoví. Listy absorbují hnojivo přímo do
jejich cévek. Budete-li pokračovati v přidávání hnojiva do půdy, musíte si dát pozor na předávkování rostliny hnojivem. Nezapomeňte
zvyšovat množství živin rostlině postupně. Marihuana vypadá, jako že je schopna spotřebovat tolik hnojiva, kolik jí dáte, pokud si ale na
něj bude zvykat postupně. Během prvních zhruba 3 měsíců hnojte rostlinu co pár dní. Jakmile se růst listů zpomalí, přísun hnojiva rostlině
by měl být snížen také. Nikdy nehnojte rostlinu před tím, než ji budete chtít sklízet, neboť přísun živin podporuje růst listoví a zpomaluje
tvorbu aktivních látek (A o ty nám jde, že?). Konopí prospívá nejlépe, je-li hnojeno substrátem o poměrné složení dusíku:fosforu:draslíku -
23:19:17. Nezbytné je také zajistit dostatečné množství stopových prvků (pokud již nejsou v zemině zastoupeny) a to: sodík, bór, zinek,
křemík, vápník, kobalt, železo, chlór, molybden, hořčík, hliník a mangan. Mimo to ještě vitamíny B1, B2. Při aplikaci hnojiva se stačí řídit
návodem na obalu - v žádném případě cannabis nepřehnojujte! Toto jsou zároveň nejdůleľitějąí složky všech běžných hnojiv. Obsah těchto
prvků ve hnojivu se udává větąinou v procentech. Například mi tu zrovna na stole stojí lahvička hnojiva jménem Harmavit Speciál.
Obsahuje 10% Dusíku, 9.5% Fosforu a 10.5% Draslíku. Takovéto hnojivo budu označovat 10-9.5-10.5, nemá smysl to označovat takto
přesně bude stačit 10-10-10. Existují dokonce i 20-20-20. To jsou velmi silná hnojiva. Živiny zpočátku dodá kvalitní půda. Při pěstování
doma se vyčerpá a je třeba později dodat hnojivo. Projděme si postupně ony tři hlavní činitele. Většina hnojiv má tu nepříjemnou
vlastnost, že postupně zvyšují kyselost půdy. Nemá cenu hnojit dříve než za tři týdny po přesazení rostlin. Dávky hnojiva je třeba
zvyšovat postupně. Lze hnojit i postřikem listů, ale ne dříve neľ po 1.5 měsíci. Oxid uhličitý CO2 je látkou, kterou rostlina dýchá. Získává
z ní látky důležité pro svůj růst. Určitě znáte ze školy fotosyntézu. Fotochemickou reakci, kde jako katalyzátor působí chlorofyl. Z oxidu
uhličitého a vody rostliny vyrobí cukr, vodu a kyslík. Jestliľe rostlina nemá dostatek CO2, roste pomalu. Při pěstování ve skříni je tedy
nutná dobrá ventilace. Dokonce někteří používají CO2 přímo z tlakových lahví. Takto dopované rostliny rostou velmi rychle. Fotosyntéza
ovšem vyžaduje světlo, takže zvýšením přívodu CO2 se musí zvýšit i osvětlení a dalším vstupním prvkem je voda. Hodně vody, hodně
světla a hodně CO2 vedou k rychlému růstu. Důležité je dodávat všechny tyto tři složky. Zvýšením pouze přívodu CO2 se nic nezíská.
Příklad skříňě na pěstování
Pěstitel si pořídí obyčejnou dřevěnou skříň, případně ji vyrobí, vůbec nemusí být dřevěná. Jde o to, aby v ní byla tma, když se zavře aby z
ní neutíkalo světlo, když se v ní svítí. Skříň se upraví tak, aby měla nepromokavé dno. Například igelit. Vnitřní stěny se natřou na bílo,
případně polepí alobalem. V Americe používají Mylar. Tkanivo navržené pro NASA, které velmi dobře odráží světlo. Pravidlo zní "Ani foton
na zmar!". Do skříně se dá police. Skříň se tak rozdělí na dvě části. V horní, menší části klíčí semínka. V dolní části rostou rostliny. Lze
samozřejmě dělit i více. Pak se v jedné části klíčí. Tam je světlo zapnuto non-stop, v další části rostliny rostou, zde se světlo vypíná třeba
na 6 hodin. Ve třetí části rostliny kvetou a tady má noc hodin 12. V takových uspořádáních bývá důležitá světelná izolace všech částí.
Bude-li do části kde se kvete v noci prosvítat světlo z části, kde se klíčí, bude to narušovat umělou noc a rostliny nevykvetou. Do každé
části se instaluje příslušné osvětlení. Do klíčírny dvě zářivky. Do části určené pro růst výbojka a do části pro kvetení třeba výbojka a
zářivky. Do klíčírny se pořídí velká miska s pískem, ve které budou klíčit semínka, případně klíčit řízky. Do růstové police třeba pět
květináčů alespoň 10x10 cm. Dospodu, kde se bude kvést, přijdou květináče větší, tak velké, aby se jich tam vešlo akorát pět. Ke
světlům se pořídí spínací hodiny. Jedny do růstové části a jedny do kvetoucí. Ty budou zajišťovat střídání dne a noci. Jelikož rostliny
potřebují CO2, musí jim ho pěstitelé dodávat. Do stěny skříně se vyrobí díry a instalují se ventilátory. K zajištění správného metabolismu
je potřeba zajistit dostatečnou výměnu plynů. Místnost, kde pěstujete, je proto vhodné pravidelně větrat. Světla se umísťují tak, aby je
bylo možné výškově nastavovat. Během růstu rostlin je třeba je stále posouvat výš a výš. Řeší se to například zavěąením reflektorů na
řetízky, které se zavěšují na háčky. V praxi se to samozřejmě různě šidí. Mě třeba zrovna teď stojí čtyři květináče na okně (Toto je
poznámka autora původního textu.). Bez přisvětlování, bez skříně a ventilátorů. Ovšem, to co z nich roste, to jsou chudinky. Toto je
jenom návrh, jak by mohla skříň být uspořádaná.
Škůdci
Můžete-li zabránit ve výskytu hned ze začátku, tím lépe. Když už je jednou rostlina napadena, budete pravděpodobně bojovat se škůdci
po celou dobu života rostliny. Předejít škůdcům se dá použitím sterilizované půdy a nádob, a nevnášením jiných rostlin do pěstební
místnosti. Máte-li nějaká domácí zvířata, nedovolte jim vstupovat do místnosti, protože mohou ve své srsti donést škůdce zvenčí.
Pravidelně kontrolujte rostlinu a hledejte známky hmyzu, skvrn, dírek v listech, hnědnutí vrcholků listů a uvadlých větviček. Najdete-li
navzdory vąem opatřením na vaší rostlině nějaké škůdce, je čas k postřiku nějakým insekticidem. Musíte použít něco, co zabije škůdce
a ne vás. SPIDER MATES (Tetranychidae) jsou pravděpodobně příčinou vašeho trápení. Jsou to skoro mikroskopičtí škůdci a těžko se
hledají. Na listech zanechávají sítě podobné pavoučím. Zanechávají za sebou také malé dírky v listech. První věcí, které si asi všimnete,
je, že rostlina vypadá sklesle a nemocně. Sají enzymy z listů a jako důsledek se objevuje ztráta zelené barvy a lesku. Občas listy
vypadají jako napadeny nějakou houbou. Vajíčka jsou velmi malé černé tečky. Použijte třeba i lupu a podrobně prozkoumávejte rostlinu.
Zkoumejte také listy zespodu. Tyto škůdce najdete sedět na povrchu stejně jako zespod listu. Čím dříve začnete se škůdci bojovat, tím
dříve budete mít od nich pokoj. K hubení SPIDER MATES (Tetranychidae) používejte přípravky, které obsahují tyto dvě sloučeniny: keltan
(kelthane) a malateon (malatheon). Obě látky jsou smrtelné lidem a domácím zvířatům stejně jako škůdcům. Ale nemusíte mít obavy,
tyto látky se asi po deseti dnech detoxifikují. Tedy můžete v pohodě marihuanu kouřit po deseti dnech po postřiku. Tyto látky bohužel
zabíjí jen dospělé jedince a tak pravděpodobně budete muset postřik opakovat co čtyři dny po dobu 2 týdnů, aby jste měli jistotu, že jste
zabili všechny dospělé jedince, než začnou klást opět vajíčka. Dělejte vše pečlivě, protože jediný vajíčka kladoucí SPIDER MATES
(Tetranychidae) stačí, aby se populace během krátké doby obnovila. A i přes vaši chemickou ofenzívu je skoro jisté, že jeden nebo dva
jedinci přežijí. Vidíte-li kolem rostlin lítat malé bílé mušky, tak si můžete být jisti, že vaše chemická válka bude pokračovat. Tyto mušky
jsou odolné skoro proti všem insekticidům. Důležité je zničit je již v jejich larválním stadiu, protože larvy dělají nejvíce škod na listech.
Budete muset zachovat stejnou strategii boje, jako u SPIDER MATES (Tetranychidae). Další metodou může být použití mýdlových
vloček. Rozpusťte vločky ve vlažné vodě a míchejte, dokud se nevytvoří pěna. Potom tímto roztokem postříkejte vaši rostlinu. Nevýhodou
je, že když rostlinu před nebo těsně po sklizni pořádně neumyjete, budete mít v ústech při kouření pocit mýdla.
Zaštipování
Zaštipování nemusí být vždy nutné. Důvod, proč se dělá je, že podporuje sekundární rašení a umožňuje světlu pronikat k nevyvinutým
listům. Některé typy marihuany jsou přirozeně husté a bohaté, a když nejsou zaštipovány nebo stříhány, tak míza proudí nerušeně až do
vrcholků, kde se vytváří květy plné pryskyřice. Na druhou stranu, když se vám zdá, že je vaše rostlina moc vysoká a tenká na věk tří
týdnů, pak pravděpodobně potřebuje zaątípnout, aby z ní vyrostla pěkná listnatá rostlina. Tedy, ve věku tří týdnů by měla mít nejméně dvě
sady větví a nebo 4 shluky listů a vrchol. K zaštípnutí stačí, když normálně odřeľete vrcholek hned nad místem, kde se stýkají dvě
protilehlé větvičky. K rovnému a čistému řezu použijte žiletku. Chcete-li, můžete nechat vrcholek zakořenit ve vodě s přídavkem nějakého
kořenového aktivátoru. Po objevení kořenů vrcholek zasaďte a on by měl vyrůst v novou rostlinu. Budete-li nechávat vrcholek kořenit ve
vodě, je třeba jej nyní seříznout šikmo, aby byl vodě vystaven co největší povrch. Výhodou zaštipování je, že rostlina vyrazí do více
vrcholků, více vrcholků rovná se více aktivních látek, a tom je celá hra. Pokaždé, když odříznete vrcholek, rostlina vyrazí se dvěmi novými
vrcholovými větvemi z místa pod řezem, kde se stýkají větve. Zaštipování také povzbuzuje spodní větve k rychlejąímu růstu, než normálně,
kdyby rostlina nebyla zaštipována. Zaštipování je metoda jak získat na jedné rostlině více palic. Palice je vlastně vrcholek rostliny s květy.
Jestliže během růstu odřežete vrcholek rostliny těsně nad místem, kde vyrůstají ze stonku listy, vyrazí z tohoto místa dvě větve a na
konci každé bude nová palice. Tyto řezy můžete opakovat. Počty palic rostou geometrickou řadou. Správné košatění listoví zajistí
průběľné zaštipování listů. To je možné poprvé provádět u rostlin starých 3-6 týdnů, kdy odstřihujeme vršek rostliny těsně nad jedním
trsem listů. Hlavní stonek se pak uštipuje tak, že necháváme vždy 4-5 kolének pod řezem. Správné zaštipování zajistí optimální košatění
a růst listů. Se zaštipováním se to ovšem nesmí přehánět - rostlina by také mohla uhynout.
Kvetení
Změní se světelný režim na dvanáctihodinovou noc. Po několika dnech se růst zastaví a začnou se objevovat květy. Přichází chvíle
rozhodnout co se provede ze samci. Nechá-li pěstitel samce normálně vykvést kvůli semenům, musí jim ještě trochu pomóct s opylením,
protože ve skříni asi težko přenese vítr pilová zrnka na samičí květy. Nevýhodou je, že získaný materiál má nižší obsah THC, tedy je
méně silnější. Jestliže jde hlavně o psychotropní účinky, odstraní se samčí rostliny hned jakmile je možné je rozpoznat. K opylení
nedojde, samičí rostliny vykvetou a neplýtvají drahocenným THC na tvorbu semen. Konopí je rostlina hermafrodit. Není dopředu jasné
jakého pohlaví daná rostlina bude. Teprve během růstu se kytka "rozhodne" čím bude. Nelze to nijak ošidit. Je nutno rostliny přinutit ke
květu a pak podle tvaru květů určit o jaké pohlaví jde. Existuje několik fint, jak na přírodu vyzrát. Většina pěstitelů nechce pěstovat
samce. Ideálem je pěstovat rovnou samice. Hlavní metodou jak, toho docílit je klonování. Odříznutím listu a jeho zakořeněním získá
zahradník geneticky identického jedince, který má stejné pohlaví jako rodič. Není pak potřeba semen. Někteří pěstitelé takto rozmnožují
jedinou původní rostlinu již 30 let, bez zjistitelné genetické degenerace. Navíc kvalita marihuany získané z takovéto rostliny je stále
stejná. Každý si tak může množit ten model, který mu svou kvalitou vyhovuje. Další fintou je zrychlené zjištění pohlaví. Dolní část rostliny
v místě, kde z ní vyrůstají listy se zakryje papírem, tak aby byla ve tmě. Tato část začne kvést. Kontrolou květů lze zjistit pohlaví. Je-li to
samec, odstraní se. Je-li to samice, papír se odstraní a rostlina dále roste.
Sklizeň
Poslední fází je sklizeň. Zde je nejdůležitější otázkou KDY?. Cílem je sklidit rostlinu ve chvíli, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Toho
lze dosáhnout jen dlouholetým pozorováním a zkušeností. Obecné pravidlo praví, že se sklízí v době, kdy začnou červenat a hnědnout
vlákna rostoucí z květů. Sklizeň se provádí v době, kdy je rostlina v plném květu - nejlépe je vystihnout okamžik, kdy kvete největší
množství květenství. Když samčí rostliny vytrousí svůj pyl, začínají odumírat a tehdy by se měly sbírat. Samičí žije, dokud nedozrají
semena a odumírá asi měsíc po samci. Po posekání rostlin se tyto nemusí nijak zvlášť upravovat - stačí je rozložit na nějakém suchém a
dobře větraném místě. Poté co je sklizeň dostatečně proschlá je vhodné jednotlivé části rozčlenit podle potence (obsahu THC) na několik
složek. Nejpotentnější jsou palice květů s okvětními lístky. Naopak téměř bezcenné jsou velké listy a stonek. Pro uskladnění je vhodné
použít tmavou a vzduchotěsnou nádobu , která je poté uložena na chladném, suchém místě (např. v mrazáku). Pokud by teplota byla
příliš vysoká docházelo by k degradaci THC na méně účinné cannabinoidy.
Sušení
Tak tedy máte vypěstovánu svou marihuanu a budete ji chtít správně usušit a skladovat, aby při kouření byla jemná a "nekousala".
Můžete zabránit nepříjemné chuti chlorofylu u "domácky" pěstované marihuany několika způsoby tak, aby marihuana měla jemnou a
vyzrálou chuť, místo chuti ostré. Za prvé, vytáhněte rostlinu i s kořeny a celou ji pověste na 24 hodin kořeny vzhůru. Pak obalte rostlinu
papírem nebo velkým papírovým pytlem s otevřeným vrcholem a nechte takto rostlinu viset další 3 až 4 dny, dokud se vám listy nezdají
suché na dotek. Nyní stáhněte listy ze stonku a dejte je do skleněné nádoby s víčkem. Nestlačujte listy příliš silně, protože je třeba, aby
se k nim dostal vzduch. Hlavním nebezpečím při sušení a skladování je plíseň. Jsou-li listy moc vlhké v čase, kdy je dáváte do sklenice,
začnou plesnivět, a protože plíseň ničí aktivní látky, zničí i vaši marihuanu. Měli byste kontrolovat sklenici denně a cítíte-li kyselé aroma,
vyndejte marihuanu ven a rozprostřete ji na papír nebo noviny, aby mohla rychle uschnout. Někteří pěstitelé doporučují skladovat
marihuanu ve tmě a chladu - prý se jim osvědčila mraznička. Další metodou je, že přes rostlinu natáhnete plastikový vak. Udržujte vak
lehce vlhký a i s rostlinou jej nechejte na slunci aspoň jeden týden. Pak přemístěte rostlinu do papírového pytle a nechte ji uschnout tak,
aby byla vhodná ke kouření. Proces zrání vede k odstranění chlorofylové chuti. Pamatujte, že tak, jako mnoho věcí v životě, i marihuana
zraje s věkem.
Pěstování venku
Úvod
Pro pěstování venku se dá použít většina rad z kapitol z domácího pěstování - např.:klíčení, půda, hnojení, ...Výběr místa Je třeba pečlivě
uvážit, od něj závisí kvalita vaší sklizně. Říká se, že nejlepší úrody jsou po přesazení rostlin, když jsou několik týdnů staré. Protoľe jen
30-50% semen vyklíčí, začínáme s pěstováním na malých plantážích. Když vidíme, kolik rostlin vzrostlo, můžeme si vhodně naplánovat
jejich přesazení do konečného místa růstu venku nebo uvnitř. Výška a hustota rostlin je přímo závislá na hustotě výsadby. Nahuštěné
rostliny nevyrostou obvykle výš jak 4-5 stop a mají málo větví. Za ideálních podmínek může rostlina dosáhnout výšky až 20 stop a s 3-4
stopy dlouhými větvemi. (Umíš si vůbec takovou rostlinu představit? To by byla opravdová těžba.) Samozřejmě nemá-li někdo čas nebo
chuť přesazovat, jednoduché pěstování venku je postačující. Dobrá věc pro vysokoškoláky je zasadit rostliny před odchodem na
prázdniny a při návratu budete mít dobré zimní zásoby. Při pěstování venku je nutno brát v úvahu podnebí, terén, oblast, policejní dohled a
roční období. Rostliny sázíme po posledních mrazech zimní sezóny, obvykle koncem dubna, začátkem května. Jste-li v oblasti, kde
slunce není dostatečně silné anebo kde začíná hodně pršet koncem srpna nebo začátkem září, nedoporučuje se pěstovat venku. Slabé
slunce vytvoří malé množství pryskyřice a trvalý déšť hodně pryskyřice spláchne. Budete mít spíš dobré konopí než dobrou marihuanu.
Víc než 80% marihuany vykouřené v USA pochází z Mexika (státy Sine- loa a Michoacan, které leží asi 1100 mil od rovníku). Slunce je
tu silné a horko v letních měsících téměř nesnesitelné. Vaąe rostliny potřebují minimálně 8 hodin slunce denně, takže vyberte místo
otevřené a suché. Svah kopce, otevřená dráha nebo místo u řeky dá 12 hodin slunečního svitu denně a rostliny se snadno zavlažují z
blízké říčky. Cannabis dobře roste v půdě, která je každý rok kypřena. Nepěstujte rostliny v místech, kde je periodický příchod místních
obyvatel. Dávají pozor, když vidí americké chlapce pravidelně navštěvovat lesy. Je to jistý krach: jako když jednou autorův přítel byl
vymáknut jedno odpoledne, když tam ošetřoval svoje "dětičky" na bujných zelených kopcích nádherného údolí Nanou na Havaji. Najděte
si místo, kde úroda může být ohrožena jedině zřícením letadla. Máte-li těžkosti s nalezením vhodného místa ve vaší oblasti, zkuste
způsob "meziúroda". Meziúroda znamená pěstování vaší marihuany mezi kukuřicí nebo slunečnicemi, jak se to dělá v Mexiku. Je tak
malá šance na prozrazení. Nedoporučuje se pěstovat trávu dohromady s žitem, popř. s řeřichou či špenátem. Naopak výhodné jsou:
květák, kapusta, řepa, kukuřice a slunečnice. Pozor na chemická hnojiva.
Přesazování rostlin
Zjistěte, zda doba mrazových nocí už minula, protože malé rostlinky neodolají ani slabému mrazu. Máte-li vybráno místo, uvažte, zda
není lépe pěstovat na několika místech menší množství. Dva týdny před sázením připravte půdu porytím 40 cm do hloubky. Dle možnosti
použijte přírodní hnojiva. Cannabis neroste dobře v kyselých půdách, pH vaší půdy by neměla být větší než 5-7. Je-li půda kyselejší,
můžete přidat pohár hašeného vápna na 1m2 a zalévat, aby se vápno vsálo do půdy. Půdu, kde mají rostliny dále růst je dobré den před
přesazením porýt. Pak vyklepneme rostlinku z květináče i z hlínou a pečlivě jí zasadíme do připravené jamky. Přesazujte rostliny v
podmráčený den nebo alespoň několik hodin před východem slunce, aby nemusely snášet prudký žár. Každé rostlině dejte alespoň 1m
prostoru. Nesaďte je hlouběji než původně rostly. Abyste podpořili růst kořenu a pomohli rostlinám překonat šok z přesazení, doporučuji
užít kořenový nebo rostlinný vitamín B. Po přesazení zalejte pozemek, avšak dbejte abyste jej neutopili. Měl by být vlhký několik dni, je-li
počasí suché a horké. Je-li vedro, a rostliny začnou vadnout, zakryjte je bílým sáčkem s otvory po boku jako ventilace. V případě
nečekaného mrazu použijte hnědý nebo černý, protože zadržuje teplo. Prvních 48 hodin po přesazení je kritická doba.
Půda
Pro předpěstování rostlinek doma je lepąí si namíchat svojí vlastní půdu. Půda by měla být namíchaná podle návodu z domácího
pěstování, akorát by hlína měla být z místa, kde bude rostlinka žít po zbytek svého života před jejím zhulením.
hele, Hell(e), jdi do háje :o), dyť to má kilometr, to člověka znudí. Nemohl jsi tam dát odkaz ?
hele blbe, jdi do prdele :o), dyť sama nahoře píšeš: Vyhlašuji téma, kam si každý může psát co chce.
Neříkej mi "sama" necítím se ženou.
hele pro mne seš ženská nebo buzna, vyber si ;-)
To je neuvěřitelný, co má €bola kámošek 8-)
http://www.novinky.cz/krimi/189586-ministryne...
Ministryně spravedlnosti přerušila trest romskému expolicistovi
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu romskému expolicistovi Martinu Barkócimu z Ostrova nad Ohří. Ten si odpykává tříletý trest za krytí násilného činu svých kamarádů. Zároveň rozhodla podat stížnost pro porušení zákona proti pravomocnému rozsudku Vrchního soudu v Praze.
Zvětšit obrázek
Účastníci případu v soudní síni. Zleva Barkóci, Pačan, Horváth
FOTO: Patrik Biskup, Právo
Dnes 10:18 - Plzeň
(Aktualizováno: 10:42 )
Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke rozhodla šéfka rezortu po přezkoumání spisu. „Ve stížnosti jsem navrhla zrušení rozhodnutí Vrchního soudu v Praze i předcházejímu rozsudku krajského soudu v té části, která se týká pana Barkóciho. Zároveň jsem rozhodla o přerušení výkonu trestu odnětí svobody pana Barkóciho,“ sdělila Daniela Kovářová. V čem konkrétně měl být zákon porušen, ale neuvedla.
Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.
Barkóci v odposlechuNa Kovářovou se obrátil senátor Jan Horník, který usiluje o znovuotevření případu a podle kterého v této kauze soudy zklamaly a Barkóci byl odsouzen nespravedlivě.
Kauza, na jejímž konci je nástup Barkóciho do vězení, začala v prosinci 2007, kdy dva Romové Julius Horváth a Milan Pačan napadli muže a bili ho násadou od lopaty do obličeje a hrudníku.
Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, údajně muži řekl: „Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Ovlivnit se ho prý pokusil i při výslechu. Z odposlechů zveřejněných u soudu je jasné, že Barkóci pomohl z bryndy právě Horváthovi s Pačanem.
„Službu měl Martin Barkóci. Je to v pohodě. Už je to zařízený,“ říká Horváth do telefonu svému známému poté, co mu popsal, jak muže dobili. Z další nahrávky pak zaznívá hlas policisty Barkóciho.
Nazýval kolegy policisty idioty
„Ty vole, mám z vás šoky. Přijeďte ke mně hned s Milanem,“ kontaktuje Barkóci Horvátha hned druhý den po incidentu. Další den telefonuje Pačan Horváthovi a sděluje mu, že poškozený muž je nepráskl.
„Byl za mnou Barkóci, že je to dobrý, že nic neřekl. Prej jen řekl, že ho zbili nějací neznámí Romové,“ říká mu dobrou zprávu. Z odposlechů také zaznělo, jak Barkóci nazývá své kolegy policisty idioty. Řeč na to přišla, když Barkócimu jeden z jeho romských kamarádů volal na mobil a stěžoval si, že dostal pokutu.
Plzeňský krajský soud původně vyměřil Barkócimu čtyři roky. Po odvolání mu Vrchní soud v Praze snížil trest o rok.
Z lesa vyletěl dudek, strašlivý opovrženíhodný pták vyletěl, aby nahnal hříšnému lidu strach. Opásejte se žíněnou suknicí,vyholte sobě lysinu, padněte na kolena, posypejte se popelem na znamení pokání a naříkejte, neboť neodvrátil se od vás Jehovův hněv!
Miluju hezouny.
Třeba tenhle ten je na prvním místě v mém virtuáůní stádečku volů.
http://profil.lide.cz/profile.fcgi?akce=profile...
Když debilita, tak debilita... Ale tahle mne fakt nasrala :-(((
http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=318251
Sociální politika a české pojetí lidských práv. Myslím, že název tématu to vystihuje přesně, posuďte sami:
Práva cikánů :
Cikán ti může vynadat do bílých kurev. Tebe se pak nikdo nezastane, protože se to považuje za jejich přirozený projev. Ale nedej bože, aby to bylo naopak.
Cikán má právo na stejnou zdravotní péči, jako ty. To, že do zdravotní pokladny pravděpodobně nikdy nepřispěl je fakt, který je ovšem velice "rasistický", a proto to raději nikde neříkej.
Cikán má právo tvoji vlast pomlouvat v zahraničí a má pak právo se vrátit a žádat u nás znovu podporu.
Cikán má právo získat byt jen na základě své barevné odlišnosti. Vůbec nezáleží na tom, že na takový byt jiní čekají dlouhou dobu.
Cikán má právo na tebe zaútočit se zbraní v ruce beze strachu z obvinění z rasistického útoku. V případě tvého útoku na cikána, máš smůlu, že to kupodivu neplatí naopak. Budeš trestán za napadení, co víc - za rasistický útok.
Cikán má právo zneužívat náš sociální systém. Pokud to ale již přehání a my již tak svolní nebudeme, má cikán právo žalovat naší republiku v zahraničí, které mu pak v jeho jistě nezadatelném právu vyhoví. V konečném důsledku mu to pak stejně zaplatíš.
Cikán má právo (ostatní mají povinnost) chodit do školy a má právo rušit tvého potomka, čímž vlastně znehodnocuje kvalitu výuky. Pokud se nic nenaučí, je to chybou výukového programu a ne jeho.
Cikán má právo na neomezený počet potomků. Ty máš povinnost uhradit mu jeho finanční náklady na jejich tzv. "vychování", a to i v případě, že ty sám nemáš dostatek prostředků na svou vlastní rodinu.
Cikán má právo demolovat cokoliv, dokonce i to, co mu nepatří. Ty máš povinnost vést vše do původního stavu, a to za tvoje peníze. Pokusy o obranu se neslučují s právy cikánů na poklidný, slušný a důstojný život v naší zemi.
Cikáni mají právo na důchod v stejné výši, jako máš ty. To, že jsi Ty celý život pracoval, tě neomlouvá.
Cikán má právo na zveřejnění pozitivních informacích jeho etniku.V případě pokusů o zveřejnění negativních informací o cikárech, má právo cenzury.
Cikán má právo na utajení informací, které by veřejnosti prozradily skutečné náklady na jejich vydržování v Čechách. Položky "má dáti dal" z tohoto pohledu nejsou oblíbeným tématem cikánských zastupitelů mluvčích.
Cikán má právo požádat o dotace na projekty rozvoje cikánské kultury a na různé cikánské spolky. Stát má pak povinnost jim vyhovět i když se třeba zjevně jedná o podvod.
Cikán má právo na svá práva i v případě, že to omezuje práva necikánského obyvatelstva.
Cikán má právo znát svá práva.
Cikán nemá povinnost znát své povinnosti.
TY MÁŠ PRÁVO DRŽET HUBU !!!
Už jsem se nemohl dočkat až MŠMT konečně zveřejní jak správně pohlavně mluvit:
http://data.idnes.cz/soubory/studium/A100125...
Ve vydávání kravin jsou naši úřednící nedostižní...
ech, mám to genderově nekorektně napsané... Oprava tedy: kravin a volovin
úplně správně jsi to měl napsat:
Ve vydávání kravin a volovin jsou naše úřednice a naši úředníci nedostižní.
Věděli jste např. že napsat větu typu:
"Žák(yně) prospěl(a)." je špatně? Má to být
"Žák/yně prospěl/a." neboť závorka je dišgriminace.
No, nejsem si jistej, to -yně je viditelně POD lomítkem :-))
A co pouzit backslash? Pro neznale: "\" Nebo pajpu? "|"
Toho zpětného lomítka bych se také bál, určitě zas chlapi nebudou chtít být vždycky jenom POD :-)
Souhlasím s pajpou, ta je už hezky rovnoprávná ;-) I když, už zas vidím dohady proč je ženská vzadu a ne vepředu :-D
huš jsem se na to chtěla zeptat, jestli budu před nebo za :o)))
a musím říct, že nechci být ani před ani za...
xakru, dokud to tři "autorky" nevytáhly, tak mě takovéhle věci na mysl ani nepřišly...
a měla jsem takový klidný život... :o)))
Hehe, ty ženské (nebo kdo to vůbec byl...) vymyslí takovej pěknej bláboj/debilitu a jak se nám tu hned rozjela diskuze :-)))
Že by to přeci jenom nebylo tak od věci ? :-D
Hele, pěkné exempláře se najdou i mezi muži - třeba takový Hausmann s těmi svými "Základy mužského šovinismu", to je taky móoooc pěkné počteníčko.
Zvláště když jeden ví, jak to chodí u Hasmannů doma :o)))
Jj, to je naprostý základ, jak nezpodpantoflovatět:o)
Chtěl jsem najít odkaz pro ty, kdo by náhodou tu knížku neznali, a narazil jsem na pěkný rozhovor s ním:
http://www.super.cz/svet-celebrit/11735-josef...
Abych nezapomněl na to nejdůležitější:
http://www.tuke.org/pub/nokia_e50/hj-zms.pdf
*SAMOZŘEJMĚ* je nutno pravidelně střídat muže resp. ženy a ženy resp. muže v tom, kdo bude uváděn na prvním resp. druhém a druhém resp. prvním místě.
;-)
I ty promiskuito bisexuále :-)))
Koukám, že jsi taky srna z toho, jak to s tím střídáním vlastně myslí :o)))
Nene, genderově správně jsem z toho sice srnec, ale jinak absolutně jelen :-)
Oba špatně! Buď jelen/laň nebo srna/srnec.
Princip chápeš. Akorát je nutné používat onu pajpu namísto lomítka, aby se subjekt "pod" lomítkem necítil diskriminován.
Takže "Buď jelen|laň nebo srna|srnec."
To nemůžu najít na klávesnici. Proto jsem u té srny zaměnil pořadí.
Ve Windowsech nejlépe stisknout levý alt a na numerické klávesnici vyťukat 124. Měly by to ty dámy zapracovat do své příručky.
Někomu na to stačí pravý Alt + W ;-)
Ale jenom s českou klávesnicí :-)
Což ovšem nefunguje na české qwerty klábosnici.
Když jsem líný přepínat na anglickou a prostě zmáčknout |, tak pravý alt a apostrof. Jak prosté;-)
No to jo, to mi nějak uniklo... Qwerty totiž nepoužívám, ono mi pak klapky na klábosnici přijdou vůči originálním polepkám totálně rozházené :-)
Já jsem si zase nikdy nezvyk na qwertz, hlavně na to střídání s US... mimoto ta CZ-qwerty má takovou vyfikundičku, že zmáčkneš pravý alt, a všechny klávesy jsou jako na US. Např $ je AlrGr+č, & je AltGr+7 apod.
pravý alt a apostrof mi na qwerty daji toto: ¤
ů=0
Totiz ;-)
Nojo, apostrof je umlaut se shiftem, tedy AltGr+Sh+¨ = |, to co mačkáš je AltGr+§ = ¤
:-)))
Vzdavam to. Nejspis nemam ani qwerty, ani qwertz, ani US popisky na klavesach, ale nejaky mix. Tohle se mi proste nezadarilo ani ted. ;(
Stejne na qwerty prepinam jen ve chvili, kdy nahodou musim napsat nejaky ten hacek, nebo €. ;-)
Teda nahlédla jsem do toho jen zběžně na pár prvních stran, ale dostalo mě, že jde o "Kulturu genderově vyváženého vyjadřování" a hned pod tím je uvedena poznámka, že "publikace neprošla jazykovou úpravou" :o)))
Jinak mi z toho teda ale silně zavání feminismus. Tak nějak bych řekla, že je to pěkná p***vina :o)))
Hlavně si, chlapci, nemyslete, že jsme všechny takové. Některé jsme i normální!!! :o)))
Hele, kam můžu napsat, že já se teda s tímhle výplodem neztotožňuji a necítím se býti mluvou pohlavně diskriminována :o)))
Myslím že tvoje věta je genderově sterotypní až jazykově nevyvážená !
Už jsem se nemohl dočkat ofenzívně naznačuje, že jsi muž !
Cítění sžírání nedočkavostí byl můj hlavní pocit až do doby než MŠMT konečně zveřejní, jak správně pohlavně rovně mluvit
Vidíš jak jednoduše a prostě lze využít i zastaralého a pohlavně nevyváženého českého jazyka ?
Ježíšmarjá!!! To je veledílo! Jejich starosti bych chtěla mít!
Kolik myslíte, že za to dostaly?
Myslím peněz. 8-)))
Počkej počkej, teprve díky nim si uvědomíš, že jsi vlastně celý život utlačovaná. A hned příští rok bude školní inspekce kontrolovat, zda-li při výuce používáš správně vyváženou mluvu a o žácích a žákyních hovoříš jako o hajzlících a hajzlicích.
Co se týče školní inspekce, s ženským tvarem od slova "debil" jsem si celkem jistá, ale jaký je ženský tvar od slova "blbeček"?
"...jen tam vzadu, a to je vyjímka, sedí dva/dvě blbečci/blbečky vedle sebe ..."
Pokračování :-)
http://www.novinky.cz/domaci/190199-ministersky...
Tohle taky asi psala nějaká slepice, která je absolutně mimo běžnou realitu :-)
http://ona.idnes.cz/jaky-je-novy-cesky-muz...
Nebo mi snad něco uniká ? :-D
Jo. Uniká ti rozdíl mezi mužem a chlapem. Zatímco muži takle degenerujou, chlapi zůstávají. Základní literatůrou v tomto směru je "Rukověť správného chlapa", tentokrát překvapivě nikoliv od Hausmanna ale od Dave Berryho:
http://www.motogrupa.cz/dokumenty/macho...
Znáte někdo ten vtip o chlápkovi, kterej má Alzeimerovu nemoc a rakovinu?
Ten je skoro stejně hloupý a nechutný, jako ten o tom chlapíkovi, jak chytá ryby na sedmnáct palců dlouhý penis.
Chutný nechutný... Znáš ho nebo ne?!? ;-)
SAMOZŘEJMĚ že znám, mám ho postnout do vtipů, nebo už ho tu znají úplně všichni?
Kdybych ho znal, tak se nebudu ptát. Jsem kvůli tomu přišel o pět bodů v tom testu:-p
http://www.nakole.cz/diskuse/10794-nejlepsi...
Tak už vím, co jsem... Žádnej sexuál, ale CHLAP!
Důkaz:
Podnět: Nezkrocená řeka v divočině
Typicky ženská reakce: Kochá se její krásou
Typicky mužská reakce: Postaví přehradu
Typicky chlapská reakce: Zjišťuje, kdo z přehrady nejdál dočurá
:-)
:o)))
http://deniksport.blesk.cz/clanek/vancouver...
:-))))) Stalo se jí něco, na co nezapomene do konce života :-))))) Věřim, že ten kameraman taky ne :-)))))
Třeba neoslepnul :-)
Pokud to byl Brit, tak ne; ten je na hnusné (no, jinak to fakt nazvat nejde) ženské (dá-li se to tak nazvat) zvyklý...
:-))
Dobře, jsem eventuelně sexistické prase...
S tím, chuděry, nic moc nenadělaj, to je pravda. Ale zeť mi prozradil znepokojivej jev - mezi našima holkama přibejvá nadváhy. Už šlapou Angličankám na paty.
Tak to ti nemusel prozrazovat zeť, to se stačí rozhlédnout kolem sebe.
Můžu ti říct, že když vidím ty mladý holky u nás v práci - tlustý, narvaný jen v džínách a cpou se jen samýma chlebíčkama a dortama, tak bych je fackovala.
Dcerunka pracuje u Mekouše a už sama říká, že by mnohde zavedla prodej podle váhy dotyčného :o)))
Máš nadváhu, žádný hranolky, je salát :o)))
Nekde jsem četl o letecké společnosti, u které prý tlusťoši budou platit víc.
Já asi půjdu za svým poslancem kvůli změně v zákoně o pohřebnictví. Přijde mi totiž diskriminační, aby pozůstalí šedesátikilovýho nebožtíka platili za žeh stejnou taxu jako pozůstalí po stopadesátikilovým. Zaved bych platbu podle plynometru.
Jo, souhlas :o)))
A taky příplatek za manipulaci s nadváhovým člověkem. Představ si, že by v ceníku bylo:
- umytí
- oblečení
- ...
Taxa za 60 kg váhy, za každé kilo navíc příplatek 100,- Kč :o)))
Copak pohřebáci, ti se s dotyčným dřou jenom jednou. Sestry v nemocnicích jsou na tom hůř.
Před lety jsem se zlomeným kotníkem ležel vedle přesmetrákovýho starýho hulváta; měl zlomenej krček. Dvakrát denně mu sestry měnily povlečení, protože se bez skrupulí vyměšoval a ještě jim nadával, že s ním nešetrně manipulujou.
Toho přescenta stačí ohřát na zápalnou teplotu, plynu pak už netřeba ...
A tu vodu odpaříš jak? Jedině kdyby disociovala na vodík a kyslík.
Prohřátím na zápalnou jí už moc nezbyde
Nějak mi to furt není jasný. Je snad rozdíl v množství tepla k odpaření 40 litrů vody a třeba 100 litrů, nebo ne?
Čéče, já Ti nějak nevím :-)
Vzorec ale mluví celkem jasně ;-)
Teplo potřebné k ohřátí tělesa o hmotnosti m o teplotu ΔT lze vypočítat pomocí vztahu.
Q = mcΔT
kde ΔT = T2 − T1, T1 je počáteční a T2 je konečná teplota tělesa, c je měrná tepelná kapacita látky daného tělesa.
Nevim u který, ale zaved bych to taky, protože za každý blbý kilo, který si chceš vzít v kufur navíc, platíš jak mourovatej ale špekoun co váží 2x tolik co já letí za stejný peníze.
Zavedl bych tzv váhový limity v kombinací s kufrem. Např. limit na osobu je 100 kg. Máš 80 takže si vezmeš 20 kg batoh. Když máš 70 můžeš si vzít 30, když máš 100 jedeš tak jak seš, nebo cáluješ extra peníze. Ženský by na tom byli líp jsou lehčí -ale taky toho většinou víc potřebujou. Takže by to bylo i vstřícné gesto našim paním ne ?:o)
Mluvíš mi z duše. Já jsem normální chlap, mám 180/85 (když jsem přelezl čtyřicítku, naskočilo mi menší bříško. Vana to ještě není a doufám že ani nebude), ale moje přítelkyně má 165/55. Když vedle ní vidím 120 kg machnu, tak nechápu, proč by si Monika nemohla vzít do letadla bezplatně i MTB s brašnama na dvoutýdenní trip. Váhově bude pořád ještě pod vypaseným Němcem či Amíkem.
Sice souhlasím, ale strašně se za svůj názor stydím, protože jak jsem se teto týden dověděl z TV, tak to je strašná diskriminace :-)
My se diskriminace nebojíme, diskriminace je kouzelné slovo. Víš jaký je rozdíl mezi cikánem a kouzelníkem? Kouzelník řekne "abrakadabra" a má v klobouku králíka. Cikán řekne "dyskrymynace" a má invalidní důchod, sociální dávky, nový byt...
No a to je ten posun v čase, dřív nebyla diskriminace oba měli stejně, kouzelník míval králika a cikáni zpravidla slepici :-)
Jenže narozdíl od cikána ten kouzelník toho králíka neukradl...
Já bych se do tohodle tématu radši moc nepouštěl abych se náhodou nestal číslem v nějaké statistice :-)
Doufám, že až se tenhle ksindl jednou splete a vleze někomu neoprávněně na pozemek a majitel je na místě postřílí, že se konečně něco začne dít :-((( Protože fakt nechápu jak si tohle soukromá firma může vůbec dovolit :-(
http://zpravy.idnes.cz/video-firma-cez-nechala...
http://zpravy.idnes.cz/pri-zakroku-vymahacu-cez...
I ti skoro nekontrolovatelní exekutoři chodí s policií, tak fakt nechápu proč zrovna ČEZ by měl mít nějaké svoje vlastní trestné komando... Fakt hnus :-(
Aniž bych nějak ČEZ obhajoval, spíš naopak, vadí mi ta myšlenka, že to je jeden z vládců této země a vláda a parlament je tu jen pro to, aby se neřeklo, ale musím poznamenat, že ten sebevrah si myslel, že jde po něm URNA a asi měl oprávněný dojem, že než URNA to raději sebevražda. Tak nevím, jen tak obyčejný neplatič to asi nebyl.
Spíš mě překvapuje, že ČEZ od některých lidí vymáhá dosti nekompromistně, od jiných nikoliv (v sousední vsi je rodina, která je viditelně připojena na kolem jdoucí vedení) a pak jsou odběratelé, kteří mohou neplatit. Kolik dlužil Crystalex za elektřinu než zkrachoval?
Z jiného fóra...
Do tvého objektu (za zamčené dveře) samozřejmě násilím vstupovat nemůžou a taky to nedělají, místo toho ti začnou chodit výzvy k umožnění přístupu k zařízení (na což mají právo) a když opakovaně neumožníš přístup, tak tě prostě odpojí (pak je ještě rád pustíš dovnitř, aby tě zase připojili). Jiné je to s pozemky a volně přístupnými částmi objektu, tam vstoupit můžou, pokud k tomu mají řádný důvod (kontrola černého odběru je řádný důvod).
Slanit můžou například po zdech paneláku, nebo činžáku, aby odstřihli černé přípojky (i viditelné černé přípojky se nezřídka vyskytují), to není zase nic tak neobvyklého tam, kde nelze přistavit plošinu.
V noci moc nechodí, snad jen tam, kde mají podezření na pravidelný černý odběr v nočních hodinách.
Dál tam byly:
-nácvik obrany před psem, což je pro ně velmi důležité, psi na ně poštvávají černí odběratelé celkem pravidelně
-sebeobrana - není co dodat
-vstup a obrana objektu - to je měli učit beze zbraní, vstoupit do objektu občas musí (ne násilím) a obrana objektu je taky velmi důležitá, protože už byly případy, kdy se je dav pokusil zlynčovat za to, že odpojili černou přípojku.
-základy pyrotechniky – důležité hlavně pro to, aby případné nebezpečí rozeznali a věděli, co to může přibližně udělat. I černá přípojka zajištěná nástražným výbušným systémem už se kdysi vyskytla (pokud se nepletu, tak to byl granát se šňůrou k pojistce).
-výcvik v přežití – to je asi zocelují, kdyby je nějaký černý odběratel vzal do zajetí
Netvrdím, že všechno dělají dobře, ale kdyby jsi zjistil černý odběr a viník tě pak honil po dvoře se sekerou v ruce (pokud se nepletu, tak předloňský případ), asi by jsi chtěl taky nějaký výcvik.
Fajn, všechny tyhle argumenty beru.
Absolutně ale nechápu proč by tady v republice nějaká pofidérní firma (i když je to obrovský ČEZ...) měla mít svoji vlastní armádu takovýchto týpků ! Od toho tu máme policii, a ne že na mne bude na mém pozemku bude mířit pistolí nějaký pošuk od nich, i když bych jim náhodou někdy něco dlužil ! A že by pistoli tasili jen v případě jejich vlastního ohrožení ? Tomu se musím smát... Moc dobře víme co za magory je u policie, tak si celkem barvitě dovedu představit kdo a jak to bude dělat tady :-( I ten monstr proces co teď s několika desítkami lidí od nich (obvinění z vydírání apod.) bude probíhat nám asi řekne mnohé...
Souhlas. Další armádu si vybuduje exekutorská komora, dodavatel plynu, vodárny. Vždyť to je blbost. Už chybí jen ozbrojená složka nějaké partaje.
Když pozoruju různé hochy v bezpečnostních službách firem, mám někdy pocit, že jsou to občas ti, co rádi uniformy či pistolky, ale nezvládli přijímačky k policii.
***
Abych trochu odlehčil téma. U mojí známé zazvonil exekutor (její bratr neplatil dluhy). Velmi rychle se zorientovala, exekutora s doprovodem pozvala dál, posadila je v kuchyni ke štrůdlu, vysvětlila jim, jak se věci mají a přesvědčovala je, ať si vezmou televizi, stejně nic cenného doma nemá. Když si vezmou televizi, budou si muset k ní vzít i manžela, který je k televizi připojen pupeční šňůrou.
Dopadlo to vše dobře a exekutor odcházel s tím, že takovoudle legraci ještě nezažil.
Je trošku rozdíl mezi rachitickým studentem za pokladnama v Tescu a třeba převozcem peněz (i když i ti se kolikrát promenádujou tak, že partička nadšenců do airsoftu by proti nim přinejmenším měla slušnou šanci:-)))
Aniž bych chtěl obhajovat ČEZ, Policie je dobrá leda k tomu, aby to zapsala a odložila. Maximálně si předvolá podezřelého, čímž mu dá signál k zahlazení stop.
Nelze se proto divit, že některé firmy na "služby" státních orgánů rezignují, a vyjednávání podmínek narovnání vzájemných vztahů delegují na externí subjekt zabývající se správou pohledávek (hanlivě se jim občas říká "vymahači").
ČEZ na to má akorát interní oddělení, což je z hlediska PR poněkud netaktické. Vymahači se u černého odběratele asi nezjeví jen tak z ničeho nic, ale podvodník nejspíše tuší, že dělá něco, co by neměl. Není pro něj problém veškerou komunikaci si nahrávat, a v případě potřeby použít. Proto věřím, že pokud ze strany ČEZu došlo k nějakému nezákonnému jednání, nezůstane nepotrestáno.
Já se vůbec nedivím, že některé firmy na "služby" státních orgánů rezignují. Ale jsem přesvědčen, že kdyby ČEZ chtěl, zrovna pro něj by byla asistence policie dle jeho představ.
Na mě, když se domluvím s nějakými ramenatými hochy ozbrojenými a půjdu si s někým vyřídit, že mi ještě nezaplatil, nebude také pohlíženo ze strany státu nijak dobře. Navíc rezignovat na funkce státu a řešit to po svém je cesta do pekel.
Celá ta kauza je nějaká podivná. Spíše to nese známky konkurenčního boje, snahy o pošpinění. Médiím nevěřím raději už ani výsledky hokeje, Mladé Frontě už ani jejich vlastní název...
Mimochodem, nepřijde Vám podivné, že lžidnes má k dispozici Policií "zabavené" nahrávky?
I nahrávky zajištěné policií za účelem vyšetřování jsou výhradním vlastnictvím jejich autora.
Že by měla lžidnes souhlas ČEZu s uveřejněním?
Můj názor: podle náplně, paintball, raft apod, se jednalo přinejmenším částečně o nějaký teambuilding (česky trochu sme si adrenalínově zablbli, a pak sme si spařili držky).
Podle té manipulace s ostrou zbraní to asi nebyli zrovna profíci:-)))
Fakt poslední příspěvek k tématu:
MF považuju za nejhorší žumpu české žurnalistiky. Blesk Aha a Super se aspoň nesnaží vyvolávat dojem seriozního média.
Například MF neuvádí kdo jim videa poskytnul (právník protistrany), ani nedalo prostor k vyjádření ČEZu.
http://aktualne.centrum.cz/zpravy/krimi/clanek...
http://aktualne.centrum.cz/analyzy-a-specialy...
Shrnul bych to do pár bodů:
a) krást se nemá
b) policie by černý odběr nikdy nebyla schopna odhalit, na to prostě nemá lidi ani znalosti
c) ALE to komando se tváří jako policie, vstupuje na cizí pozemek bez povolení (na to nemá právo ani policie!), vydírá, zastrašuje, uvádí lidi v omyl, což rozhodně v POŘÁDKU NENÍ, při "zásahu" by rozhodně měla asistovat policie (ani hasič či zdravotník nemůže jen tak vyrazit dveře)
d) to "cvičení" byl spíše teambuilding, chlapci si přes den trochu zablbli a večer si ožrali držku (podle videa nejeden držel kvér poprvé v prackách)
http://www.novinky.cz/koktejl/190969-kocour...
Ať nemusíte klikat:
Lidé jsou většinou rádi, když o ně domácí mazlíček projevuje zájem a tulí se k nim. V pečovatelském domě v americkém Providence je tomu ovšem jinak. Značně asociální kocour Oscar se tam totiž přijde pomazlit jen s tím, kdo během několika hodin zemře. Podle nové knihy se to událo již v asi padesáti případech a to je kocourovi teprve pět let.
Doktor David Dosa, který často pečuje o staré lidi a je asistentem na Brown University, uvedl, že pětileté záznamy jasně ukazují kocourovu schopnost odhadnout, kdo brzy zemře. Ačkoliv jinak lidskou společnost příliš nevyhledává, tak moment, kdy člověk zemře, dokáže odhadnout až se zlověstnou přesností.
Jen několik hodin před chvílí, kdy má člověk zemřít, kocour vejde do jeho pokoje, skočí k němu a nechá se hladit. Pokud je zavřeno, tak škrábe na dveře tak dlouho, než ho ošetřovatelé pustí dovnitř. Pacient pak pravidelně zhruba do deseti hodin zemře.
V pečovatelském domě žijí většinou staří lidé trpící demencí a Oscar samotné pečovatele svou zvláštní schopností již několikrát udivil. Mnohdy ho zkoušeli posadit k pacientovi, o kterém se domnívali, že brzy zemře. Kocour však seskočil a odešel do vedlejšího pokoje. Kocourův úsudek byl správný, pacient, za kterým přišel, zemřel za několik hodin. Ten, kterého mu vybrali pečovatelé, žil ještě dva dny.
A sakra, tak to doufám, že náš kocour tyhle schopnosti nemá. V poslední době se ke mě také velmi podezřele tulí.
Dnešní resekci jsem ale přežila ve zdraví, zatím :o)))
No a z tohoto důvodu žádného kocóra nemám, nikdo se ke mne netulí a jsem tím pádem v klidu ;-))
Jen si asi budu muset dát pauzu s přispíváním některých ne zcela genderově vyvážených vtipů.. :-DD
Hele, hodíš ještě pár ftipů a pak by bylo stejně zbytečný si na těch pár dní kocoura obstarávat :o)))
To vypadá jako by se ti ftípky líbily :-)
Musím se s vámi podělit o to, co se mi dneska stalo. Nevěděl jsem jestli to dát do vtipů nebo sem - i když je to spíš smutné.
V pondělí jsem zjistil, že jeden náš klient, co nám dluží Ňákou tu korunu, nemá prachy a pokud ho nezadotuje sesterská firma tak se začne asi pomalu pokládat k zemi. Tak jsem dal ve firmě vědět, že od nich budem brát business jenom na základě záloh ev. prachů na ruku v den transakce. Na to mi odepsala jedna kolegyně z obchodního, že má ve středu schůzku s jejich obch ředitelem. Parádá, povídám, tak ho upozorni na změnu platebních podmínek a zkus z něj vytáhni víc informací. Dneska se ptám jak to dopadlo. Odpověděla :
"no víš já se ho zeptala na ty finanční problémy a on to šikovně zamluvil, tak už mi bylo blbý se na to ptát znovu"
-" Tak o čem jste vlastně mluvili ?" ptám se
"No tak jak jdou obchody"
- (tak asi na hovno, když nemaj ani korunu) myslím si. "No ale podstatný je jestli ví, že bez přetplatby si s náma neškrtne - co na to řek?" Povídám ?
- "No právě, na to jsme se nedostali, když to zamluvil"
Jenom jsem oněmněl. No co byste jí na to řekli ? Zastřelit ?:o)
ještě je zaměstnaná?
Napadlo mě přesně to samý. Od čeho jinýho tam ta pi*a "z obchodního" je?
NO jo to by ji musela podobna P..a sefova vyhodit, což neudělá, naopak ji brání, přeci ještě se nic nestalo ne - vždyť se to klientovi dá říct až si objedná, že mu to dáme jedině na cash ne ?
Co kdyby se mezitím vyhrabal ze sraček, to by se na nás mohl naštvat a už nám pak nedat žádnej kšeft. bla bla bla. Je mi na blití.
Jasně, že je. Většina lidí na obchodním přeci uvažuje stejně. - tím myslím bohužel ve všech firmách. Jsou přeci placený od toho, kolik kšeftu do firmy dotáhnou - ne podle toho kolik lidí to pak zaplatí. Než se to provalí, tak mají jinej flek.
Ono se to totiž nejdřív vymáhá s nadějí, že třeba..., pak se klientovy vyhrožuje právníkama, pak se soudíš, a než se to uzavře - tak už mají ti co to zpackali jinej flek a čistej štít. :o(
Pěkná ukázka antidiskriminačních opatření a právní ochrany zaměstnanců:
http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/spolceni...
Přísnost na ty vrahy řidičský muší být:
http://www.novinky.cz/koktejl/190559-ridic...
:-)
http://bleskove.centrum.cz/celebrity/drby...
Tak nejen, že nám EU přikázala ničit si oči horším osvětlením, teď jí přijdou neúsporné plazmové televize a normální sprchové hlavice.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropska...
Ještě že máme Lisabonskou smlouvu, pomocí níž nás lobbisté nadnárodních korporací mohou donutit, co máme přijmout za závazné předpisy.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Text je to sice dlouhý a rozplizlý, ale první dvě otázky jsou přesně o tomhle.
Ať se jdou vycpat! Já už své zásoby žárovek mám.
Já Tě jen upozorňuji na nutnost mít teď zásobu sprchových hlavic (možná půjdou nahradit hubicemi na zahradní hadici, tedy pokud je taky nezakážou a nepřikážou nám zalívat zahrádku "ekologickou úspornou hubicí s malým průtokem vody").
No a taková zásoba plazem, to už se prodraží:-)))
Hm bezva, tak jsem se z toho tvýho článku doklikal až sem...
http://www.hraozemi.cz/swf/ekostopa2.php
a zjistil jsem, že potřebuju k životu 1.4 zeměkoule. Nejhorší index jsem měl u potravin - upozorňuju, že na 180 cm vážím 75 kilo a dost se krmím zásobama z "babiččiny zahrádky a výkrmny" tak teda nevim, jestli mam jíst jenom rejži, svítit svíčkou, spát ve spacáku a doma radši netopit a chodit pěšky (už ani tramvají a metrem) ????
Myslim si že jsem dost pro ekologii - ale tyhle testy jsou uchylný. Nemůžou přeci porovnávat náklady na vytápění v Norsku a v Nigérii.
A kdy už řekneme tý unii ať jde do háje ? A co je úsporná sprchová hlavice ??? Ta do z ní teče voda jenom na okrajích, co se s ní v německu sprchuju 3x tak dlouho, protože se pod tim normálně nedá umejt ? To mi moc ekologický nepřijde :o)))))
Ať už jde celá EU s takovýhlema pí..vinama už někam !!! :-(((((((((((( To nemají na práci nic jiného než jen vymýšlet samý hovadiny ???
Lidem budou doma zakazovat žárovky, a že jinde celé dny hučí klimatizace s odběrem pár kilowatt, to nikoho nesere, že ? :-((((((((((
Ale no tak, mladíku ...
8-)
EU je přece ideovým pokračováním (pod jinou firmou) Třetí říše. A jak si jistě z dějepisu pamatuješ, byl tento útvar diktaturou ...
Ještě že jsi své tvrzení zařadil mezi "blábolení, zhovadilosti a debility"... Třetí říši už asi málokdo z nás pamatuje, ale všiml sis, že by EU blábolila něco o nadřazené rase, pořádala pogromy na Židy, že by bezhlavě zbrojila a napadala své sousedy, že by jediná vládnoucí strana pronásledovala a fyzicky likvidovala své politické odpůrce?
Mám za to, že ani způsob vládnutí není tak úplně týž. Zkus si představit, co by udělal Hitler s někým, kdo by vydíral Třetí říši podobným způsobem jako nedávno Klaus Evropskou unii. Mně z toho plyne, že Třetí říše byla charakterizována extrémním deficitem demokracie, zatímco projekt Evropské unie ohrožuje naopak až PŘÍLIŠNÁ demokratičnost společného rozhodování.
Předpokládám tedy, že víš,jaký je rozdíl mezi německou Evropou, jak si ji vysnil Hitler, a evropským Německem, které je hlavním finančním tahounem celého procesu evropské integrace.
Víš jak se dá uvařit žába?
Znám jen tu "Goreovu žábu", která nevyskočí z pomalu zahřívané vody a nechá se "dobrovolně" uvařit.
Vidíš v tom snad nějakou paralelu k tomu, jak nám někteří politici stejně pomalu dávkují lži a pomluvy o EU, o důchodovém systému apod., a my si to úplně stejně jako ty hloupé žáby necháme líbit?
Spíš bych řek, že pomaloučku postupně vychází najevo některé nepříjemné pravdy o EU, které tak nějak "chyběly" v "informačních" kampaních o EU, euroústavě a LS.
Kdyby to všechno občané věděli předem, hrozilo by, že se nás nepodaří do onoho kotlíku dostrkat.
Evropští socialisté se z chyb svých Národněsocialistických předchůdců evidentně poučili.
To je samozřejmě otázka úhlu pohledu.
Máš pocit, že EU postupuje stejně jako u nás ODS, která nepokrytě přiznala, že "nemůže přece voličům před volbami říkat pravdu, protože by ji jinak nikdo nevolil"?
Já si to nemyslím. V EU se bez svolení vlád a parlamentů jednotlivých zemí nepohne ani lísteček. Spíš mi připadá, že si přes EU vlády jednotlivých zemí řeší věci, které by jim v jejich zemích neprošly. Takový nenápadný alibismus: To ne my - to EU... Ale to přece absolutně nesouvisí s nějakou Třetí říší.
Ale i kdybych na tu vaši paralelu přistoupil, pořád je lepší politických cílů dosahovat formou mezinárodní (nadnárodní) spolupráce než vojenskými prostředky.
Myslíš zmrda Al Gora?
Když lidem najednou nařídíš, jak se mají chovat,co si myslet a dělat, tak se budou bouřit. Když to nařizování rozložíš na dvě generace, tak si budou myslet, že je to pro jejich dobro.
Nemám pocit, že by Al Gore někomu něco nařizoval. K tomu nemá dost vlivu. Mám pocit, že spíš apeluje na ekologické svědomí. Je otázkou, nakolik jsou jeho přesvědčovací metody manipulativní, ale nevidím v tom ani náznak nějakého mocenského tlaku. Pokud bude otázkou dvou generací "vyšlechtění" ekologického svědomí obyvatel planety, bude to pořádný kus dobře odvedené práce.
Já osobně se domnívám, že ekologická školení se minou efektem, pokud nebudou provázena stejně účinnou kampaní v otázkách sociálních. Ať někdo zkusí přinutit k ekologickému chování někoho, komu hrozí smrt hladem...
http://www.s474n.com/povidka-rodinne-tajemstvi/
Kdysi jsem to postnul do vtipů, ale ono to vůbec není vtipný.
To je jeste tak 500 let daleko.
Jen je otazka, kterym smerem.
Tohle Ti připadá nějak vzdálené? :-(
„A co bylo s těstovinami dál?“
„Nic, firma se prodala a investovali jsme do výroby salámů.“
„Myslíš takové ty soudky z lisované strouhanky?“
„Ano, jenže tenkrát se vyráběly z masa.“
„Z masa? To bylo ale taky nezdravé! Nebo ne?“
„To už nikdo neví. Pravda je to, že mého praděda napadlo, že když začne do masa postupně přidávat sóju, dokáže vyrobit dvojnásobné množství za poloviční cenu. A protože se to nedalo jíst, použil opět tu stejnou fintu, jako u těstovin. A snížil cenu.“
„Takže opět dokázal prodat zákazníkům méně masa než ostatní a na tom vydělal!“
„Ano. Po dvaceti letech už si totiž nikdo nepamatuje, jak chutná sója, a jak chutná šunka. Když se lidem vysvětlí, že sója je zdravá a chutná jako šunka, skutečně jim bude chutnat. A vždycky, vždycky rozhoduje nakonec cena. Ostatní parametry jsou sekundární.“
O tomhle často přemýšlím nad půllitrem piva. Jak asi chutnalo dřív.
Je to smutny - ale JOE ma pravdu je to tak. Uz je to bohuzel tady. Tehnle clanek jsem cet uz davno a bylo mi z nej spatne...
http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/popelnice...
Není to tak zlý. Pořád ještě jsou lidi, co maj doma krávu, prasata a slepice, a prodají ti vajíčka, rajčata, česnek, mlíko, maso, domácí klobásky.
Sice to nejsou certifikované biopotraviny, nepodléhají bdělému dohledu úředníků Státní veterinární a potravinářské inspekce, zaplatíš jen tolik, kolik považuješ za přiměřené, tedy v žádném případě to nemůže být Fair Trade, a ještě ke všemu výrobce nepobírá žádné dotace, tím méně z EU (to je takové zaklínadlo, protože dotace z EU asi nejsou peníze uloupené daňovým poplatníkům).
Ale zato je to levný a dá se to jíst. Až to bude nelegální (a to si piš že bude), bude hůř.
Jo, to já znám. Třeba tvaroh kupujeme pokud možno jen v Německu, je levnější a chutnější než u nás. Před týdnem jsem byl na oslavě kamarádových čtyřicetin, krom soudku Krombacher Bier jsme popíjeli flaškový Pilsner Urquell, láhev bratru za 0,50 €. Proč je 12 plzeň v Neustadtu levnější než u nás nechápu. :(
souhlas. Proto většinu potravin v klasickejch krámech a hypersupegmegamárketech prostě nekupuju....
Každej máme svou volbu....
Jenom mě štve, že jsme tak hloupí jako národ. Svého času v Norsku chtěli otevřít síť Lidlu. Otevřeli v Oslu a pokračovali s dalšími dvěmi projekty. Jenže Norové si řekli, že Lidl je hnus a takové obchody tam nechtějí. Sepsali panflet a hromadně začli Lidl ignorovat. Do 6 měsíců vyfičel Lidl z Norska pryč protože tam prostě nikdo nechodil. A to byl taky o dost levnější než normální obchody....
No jo, norové. Já jsem v mým okolí jedinej, kdo je bojkotuje kvůli té aféře s kácením stromů.
Já je ignoruju taky včetně penny (plusu) atd, protože ve skladech nenakupuju. Ale znám xxx lidí, co tvrdili, že to je hnusnej krám, že to tam je naskládaný na paletách a kdoví co a za dva dny jedu kolem lidlu a jenom je vidím vycházet a zdravím "dobrý den tak jste si nakoupili..."
Hezké povídání. Naprosto s jeho obsahem i vyzněním souhlasím. Pokud Ty taky, pak vlastně ani nevím, v čem se názorově neshodnem...
Není to tak dlouho, co jsi sem dával odkaz na jiný podobný text (aspoň myslím, že jsi to byl Ty) o fungování bank (Fabián). Opět mi ten text mluvil z duše.
Když tedy oba vidíme kolem sebe stejné deformace, co nás tedy názorově rozděluje? Že bychom každý preferovali jinou cestu, jak z toho ven?
Banky jsou na tomtéž webu. Stejně tak další texty, které příležitostně odkazuji:
Henryho prdel http://www.s474n.com/robert-anton-wilson...
Ovce, vlci a psi http://www.s474n.com/povidka-o-ovcich-vlcich-a...
Daňový systém ČR http://www.s474n.com/vysvetleni-jak-funguje...
Chudí vs. bohatí http://www.s474n.com/zamysleni-proc-chudi...
Posledně jmenovaný článek ilustruje jeden z rozdílů v našem vnímání: já přistupuji k chudým i bohatým bez předsudků, tvrdím, že každý má, co si zaslouží, Ty pouze kritizuješ majetné za jejich údajné (bez důkazů) nezákonné či neetické jednání, a přemýšlíš, jak je jimi vybudovaného majetku a hodnot zbavit.
Díky za odkazy. Určitě se k nim ještě vrátím.
Jinak to říkáš správně: Ty pravíš, že "každý má, co si zaslouží", já naopak tvrdím, že to až příliš často bývá přesně naopak. A víc mi vadí nezasloužená bída než nezasloužené bohatství, takže přednější pro mě je zbavovat chudé lidi nezasloužené bídy, než zbavovat bohaté nezaslouženého majetku. Problém je spíš v tom, že vzhledem k omezenost zdrojů všeho druhu jsou to spojité nádoby...
Já bych jen k tomu chudí vs. bohatí dodal, že zkoumáním života v místě, kde dnes žiji, - kraj, který byl před sto lety velmi bohatý a dnes je velmi chudý - vidím velký rozdíl mezi tehdejšími bohatými a současnými. Samozřejmě i ti dnešní chudí jsou většinou více bohatí než ti dřívější. Ale u tehdejších bohatých se často projevovaly vlastnosti, které dnes postrádám. Nějak jsem si nepovšiml, že by ti dnešní ve srovnatelné pozici třeba postavili rozhlednu či sponzorovali v nějaké vsi školu, případně podporovali nějaké studenty z chudých rodin. Takže ještě rozlišuji bohatství to je nejen stav peněženky, ale i ducha a hamounství, kde jde jen o ty peníze pro sebe či své kámoše.
Ne že bych nějaké bohaté lidi nepotkal, ale je jich zanedbatelně proti hamounům.
Tak samozřejmě přirovnávat eu k třetí říši ve stavu v jakém byla tenkrát je nesmysl. Ale...
ber to tak, že se němci poučili ze svých chyb. 1 válku prohráli 2 válku prohráli - a pochopili, že násilím si evropu nepodmaní. jsou přeci diplomatičtější cesty, jak se dostat k moci. Německo sice evropě nevládne, ale podařilo se jí evropu sjednotit do velkého útvaru. A díky svojí preciznosti to táhnou dál a dál, a až se zhroutí útvary zmatkařů jako itálie a francie němci nenápadně začnou evropu vést, vycházet všem vstříc až si na to všichni zvykneme a pak už najednou budou té evropě vládnout oni. Nemusí se zabývat násilím a tak, začnou prostě vládnout to stačí. Dělat si to po svém.
No aspoň bude ta evropa organizovanější. :o)
Myslím, že se mýlíš. Národnostní otázka je dávno passé. Evropu ovládají nadnárodní kliky ekosocialistů.
Tyto strany mají z principu nejvyšší korupční potenciál (ekobyznys, biopotraviny, apod.), tudíž jsou nejbohatší a tím získávají čím dál větší podíl na moci.
Kéž by tomu tak bylo. Kdyby Evropu ovládali politici, kterým jde o zachování životního prostředí a sociální spravedlnost, budu nejšťastnějším člověkem na světě. Jenže nejbohatší jsou ti, kteří ekologii nejvíce škodí a kteří tlačí do bídy stále větší procento světové populace. Pokud se někdo ekologie zmocní a udělá si z ní kšeft, ze kterého bohatne jen on sám, pak to už nemá s "ekosocialismem" vůbec nic společného.
Jako že se k moci někdy dostanou lidé, kterým jde o životní prostředí, sociální spravedlnost etc. Tomu snad nevěříš:-)))
Ekosocialismus je diktát lobby určité skupiny podnikatelů.
Například stavitelů větrných, fotovoltaických elektráren, malých vodních elektráren, apod., kteří donutí (tedy pokřiví trh) vykupovat distributory elektřinu za naprosto nesmyslné ceny. DOplatí na to ovčan, který je volil.
Nebo výrobci "úsporných" zářivek, kteří donutí ovčany nakupovat jedovaté rtuťové výbojky za ceny řádově vyšší než staré dobré žárovky. Doplatí na to ovčan...
Nebo sypou peníze ovčana do pochybných projektů a certifikací biopotravin, a propagandy těchto produktů (již brzy ve Vašich přijímačích, chceš se vsadit?). Doplatí na to...
Nebo budou diktovat, jaké sprchové hlavice se smí a nesmí prodávat. Kdo na to doplatí?
Nebo si prosadí emisní normu EURO XY na nově vyráběná auta. Když porovnám cenu (tedy spotřebu vzácných zdrojů), provozní náklady, spotřebu apod. VW Passat z roku 1985 a VW Passat z r. 2005, nejsem si úplně jist, že všechny změny na tomto modelu vedly správným směrem. Kdo na to doplácí?
Každý kdo volil stranu, která nás dostrkala do EU nese vinu na tomto stavu. (Včetně mně, který jsem jednou z mladické nerozvážnosti dal svůj hlas ČSSD, za což se dnes upřímně stydím).
Stále mám pocit, že každý mluvíme o něčem jiném a o někom jiném. Já kšeftaře se strachem normálních lidí z ekologických katastrof nepovažuju za ekology. To jsou lidi, kteří jen ZNEUŽÍVAJÍ oprávněných obav lidí jen ve svůj prospěch a nějaké životní prostředí je jim více než ukradené.
V tomhle - myslím si - stojíme na stejné straně pomyslné barikády. Budu asi stejným odpůrcem "úsporných" žárovek, debilních sprchových hlavic, povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, spalování biomasy nebo budování rozlehlých slunečních či větrných elektráren jako Ty.
Za tohle ale nemůže projekt integrace Evropy ani nějaká ČSSD, nýbrž prachsprostá touha na všem vydělat - tedy TRH.
Jinak jsi mě pobavil svým přiznáním, že jsi (byť jen jednou) volil ČSSD. Za prvé se absolutně nemáš za co stydět (to by se úplně stejně nebo ještě více museli stydět i voliči VŠECH ostatních politických stran), za druhé mi spadla čelist údivem, že jsi zrovna TY volil víc vlevo než já, tj. než ten proklínaný Medvěd, kterému tady téměř všichni nadávají do stalinistických komunistů a který by z téhož důvodu podle mnohých vůbec neměl mít volební právo. Aspoň je vidět, jak je všechno relativní. Do Poslanecké sněmovny jsem skutečně nikdy nevolil ani KSČM ani ČSSD.
Máme hodně společného: Já se zase do hloubi duše stydím za to, že jsem ve volbách do Sněmovny v roce 2006 (pro změnu nejspíš ze stařecké pošetilosti) volil Stranu zelených. Nevím, co by se muselo v této straně stát, abych tuhle chybu někdy zopakoval. A to mám tak brčálově zelené myšlení, až to není hezký.
V naší současné politice totiž vládne totální zmatení pojmů, tudíž by se už nikdo neměl pozastavovat nad tím, že člověk s vyhraněným sociálním a ekologickým cítěním v minulosti odmítal volit levici a v současnosti odmítá volit zelené.
Stejné zmatení pojmů panuje i při hodnocení (naší) minulosti. Pokud například za "socialismus" považuješ to, co jsme tu měli před pětadvaceti nebo šedesáti lety, nedivím se, že jsi na to slovo alergický. Tehdejší "socialismus" byl karikaturou tohoto pojmu stejně jako je karikaturou "svobodného trhu" to, co ovládá naše osudy dnes. Oba víceméně ušlechtilé principy zdegenerovaly do obludné podoby, popírající samotné základy, na kterých jsou postaveny.
Měli bychom se vrátit ke kořenům, k filozofickým východiskům a posoudit vše bez ideologického nánosu a předsudků. A hlavně nevinit auto (stát, EU) z toho, že s ním někdo nabourá nebo se s ním dopustí trestného činu. Je to jen nástroj, kterého lze využít pro dobro i zlo.
To jsem studoval na VŠE, a naivně si myslel, že makroekonomie, mikroekonomie, správa daní, veřejné výdaje, hospodářská politika, když je vezmou schopní ekonomové do ruky, může někdy sloužit lidem.
Že krátkodobé zadlužení státu třeba za účelem investičních pobídek, nebo prostřednictvím transferů indukovaná spotřeba "nastartuje" ekonomiku a vydělají na tom všichni.
První mou chybou byl obyčejný nedostatek pokory, neochota si přiznat, že každý jednotlivec zná své potřeby, a dokáže pracovat na jejich naplnění mnohem lépe než sebemoudřejší ekonom.
Druhou chybou byl předpoklad, že politici a státní úředníci budou motivování pracovat k prospěchu společnosti. Což samozřejmě nejsou. Jsou motivování pracovat k prospěchu svému. To je přirozená lidská vlastnost. Proto je žádoucí, aby měli vliv co nejmenší, a co nejvíce rozhodování zůstalo v rukou jednotlivců.
Lze namítnout, že je třeba zajistit zvolení takové politické reprezantace a zaměstnání takových úředníků, kteří budou zcela altruisticky pracovat ve prospěch této země. Hurá do toho. Ukaž mi kandidátku plnou těchto lidí, a garantuju Ti svůj hlas.
Dokud ovšem takovou kandidátku nemám, což znamená, že o můj hlas se ucházejí samí hrabiví a úplatní politici, tak budu dělat vše proto, aby vliv politiků a úředníků v této zemi byl co nejmenší, a to bez ohledu, k jaké barvě nebo politické orientaci se hlásí.
Takže vidíš, že já ve skutečnosti nejsem vůbec žádný pravičák, ani liberál. Jsem jen zklamaný levičák.
Jestli jsi zklamaný levičák, tak jsme na tom stejně. Rozdíl je v tom, že Ty jsi nejspíš už rezignoval na možnost zlepšení, kdežto já stále ještě nikoli. Stále se totiž ještě domnívám, že stát je velmi potřebný a dá se řídit efektivně a ve prospěch občanů a že i stát s určitou mírou chyb je nesrovnatelně lepší možnost než neexistující stát. Asi tak jako špatný (do určité míry) zákon je lepší než žádný zákon.
Pokud je přirozenou lidskou vlastností nenasytnost, hrabivost a sobectví, pak tyto vlastnosti budou škodit, i když rozhodování bude v rukou jednotlivců. A v takovém případě je lepší, když tito jednotlivci budou demokraticky voleni a aspoň teoreticky pod (jistě ne dokonalou) kontrolou veřejnosti, než když si díky svým vlastnostem vybudují nikým a ničím nekontrolovanou ekonomickou (a tím i politickou) moc, které budou zneužívat výlučně ke svému prospěchu.
Kromě toho se snažím věřit i v jiné vlastnosti lidí, než jsou ty, které jsem uváděl. A na ty (či na jejich zbytky) u politiků spoléhám, když se rozhoduju, koho budu volit. Přestože strany a politici na první pohled vypadají stejně, odečteš-li to, co mají společného, najdeš velké rozdíly.
Já jsem nerezignoval na zlepšení. Hned jak najdu nějakého poctivého politika, který bude pracovat ve prospěch voličů, budu pro něj hlasovat.
To že volím politiky, kteří hodlají přerozdělovat (rozumněj rozkrádat) co nejméně je jen dočasný stav.
Já tomu stejně pořád nerozumím. Tak když podle tebe některé strany mají z principu nejvyšší korupční potenciál, KDO je potom sakra uplácí? Pravicově, liberálně, nebo konzervativně založení odnikatelé? Nebo nějací nedefinovatelní záškodníci?
Aneb opět - "kdo za to může" -
Korupčník, nebo zkorumpovaný?
Stádní úředníci jsou podplatitelní, podnikatelé je podplácejí a tvrdí, že stát by se měl zrušit, protože je zkorumpovaný.
KDE jsou ti POCTIVÍ lidé?
Napravo, nalevo, nebo je mám hledat NAPŘÍČ politickým spektrem?
Má vůbec smysl mluvit o nějaké pravicové či levicové orientaci?
Neměli bychom spíš lidi dělit na poctivé a nepoctivé?
Korupční potenciál má ta strana, která prosazuje nějakou formu státních zásahů (zákazy, regulace, dotace). Tyto dotace mohou někoho zvýhodnit. Ten, kdo chce být zvýhodněn, podporuje tuto stranu (nejen svým jedním hlasem ve volbách, že).
Dám Ti příklad:
Budu podnikat v oboru stavby fotovoltaických elektráren. Bude pro mne zajímavá strana, která bude tvrdit, že je nesmysl "zelené" "technologie" podporovat, že jestli jsou tak výhodné, prosadí se, jestli ne, jde o vyhozené peníze? Asi ne, že.
Bude pro mne zajímavá strana, která se bude k těmto deformacím trhu stavět pozitivně. Budu ji tedy volit, přispěji na její volební kampaň, například zveřejním oslavné články na zelené technologie, na další stránce zaplatím inzerci nějaké nejmenované straně, která ovčanům slíbí tento ráj na zemi budovat, no a pak zainteresuji tuto stranu, aby v parlamentu a vládě prosazovala taková opatření, která mi jdou na ruku (například dotace, povinnost ode mne vykupovat elektřinu když svítí slunce, za několikanásobek její prodejní ceny apod.).
Souhlasím s Tebou. Nedělil bych lidi na levicové a pravicové, ale na poctivé (tj. živící se vlastní prací), příživníky (žijící z naloupených peněz, tj. daní ostatních lidí) a zločince (aktivně se podílejí na olupování lidí tvořících hodnoty).
Zareaguju jen na poslední odstavec.
Tu větu bych byl ochoten podepsat. Taky mě tak nebere to dělení na pravicové a levicové, i když určitý reálný základ to má. Dělení na poctivce a příživníky je mi taky bližší. Jen mi nesedí, proč to vztahuješ na ty daně. Kdybys napsal jen: "Nedělil bych lidi na levicové a pravicové, ale na poctivé (tj. živící se vlastní prací), příživníky (žijící z naloupených peněz) a zločince (aktivně se podílejících na olupování lidí tvořících hodnoty)", nadšeně a bez výhrad bych s tím souhlasil.
Lišit se tedy budeme pouze v tom, co ještě je a co už není "tvorba hodnot" (viz Tvá poslední závorka), a také v tom, do jaké míry je výběr daní "loupením peněz" či "olupováním lidí".
Nemůžu si pomoct, ale já to "olupování lidí" vidím někde úplně jinde. Pokud jde o daně, vidím značné rezervy "jen" ve spravedlnosti ROZLOŽENÍ daňového břemene (tedy nikoli v jeho souhrnné velikosti) a v nakládání s těmito prostředky (v čí prospěch).
Máš pocit, že Evropě vládnou nebo budou vládnout Němci? Porozhlédni se, kolik nejvyšších funkcí v aparátu EU Němci vykonávají... Kdyby evropskou integraci chtěli jen Němci, nikdy by se jim to nemohlo podařit.
Myslíš, že by Němci přistoupili na tak malé zastoupení v Evropském parlamentu, kdyby chtěli Evropě vládnout? Mají 99 křesel, zatímco z hlediska počtu obyvatel by jich museli mít nejméně 120. A to nemluvím o finančním příspěvku do společné kasy. Kdyby se křesla přidělovala podle toho, museli by mít Němci v Evropském parlamentu několik set poslanců.
Jinými slovy je pro Němce EU svým způsobem krajně nevýhodný podnik. Na druhou stranu je to největší členská země, čemuž musí aspoň trochu odpovídat její vliv, který aktuálně činí 13,5%. Ten ale zcela jistě zeslábne, pokud do EU přibude Turecko nebo časem možná dokonce i Ukrajina a Rusko. K těmto krokům nás nejspíš dožene rostoucí ekonomická a politická moc Číny.
To máš pravdu, ale přes to všechno má německo pořád velmi silný podíl exportu "potřebného" = chtěného kvalitního zboží v evropě. Tím si zachovává určitou míru závislosti evropy na německu.
Pořád je ještě závislejší Německo na Evropě než Evropa na Německu. Nemyslím si, že by bylo potřeba Německo jakkoli démonizovat. Prostě jsou velcí, výkonní a mají problematickou minulost. Integrace do sjednocené Evropy tato německá specifika velmi elegantně řeší. Skoro bych to přirovnal ke Golemovi v "Pekařově císaři". "Golem" přestal ničit a zabíjet a konečně "peče".
Souhlasím. Meč visící nad Evropou se nejmenuje německý nacionalismus, ale francouzský socialismus... ;-)))
Já ten Damoklův meč vidím někde úplně jinde: V sílící moci nadnárodního finančního a průmyslového kapitálu na úkor politických struktur jednotlivých států. Evropská integrace je pokusem vytvořit strukturu, která by tomuto zhoubnému vlivu dokázala čelit. Globalizuje-li se kapitál, musí se globalizovat i politika. Je to naprosto nutný, i když vynucený krok.
Přesně tak, jinak by totiž hrozilo, že někteří nedostatečně uvědomnělí politici nebudou dostatečně loajálně sloužit fujfujnadnárodnímu kapitálu:-(((
Kapitálu daleko ochotněji slouží politici malých a bezvýznamných státečků ze strachu aby všemocný kapitál neodešel do jiného takhle malého a bezvýznamného státečku. Dokud v rámci Evropy nezmizí potupná vzájemná daňová a sociální konkurence jednotlivých států, budou politici kapitálu jen sloužit. Jakmile v důsledku politické (daňové a sociální unifikace) kapitál o tuto páku přijde, budou politici a kapitál (možná) zase rovnocennými partnery, jako tomu bylo v předglobalizační době.
Takže ty na jedné straně tvrdíš, že politici a státy jsou loutkami, či spíše sluhy a lokaji kapitálu, a na druhé straně doufáš, že v panevropském superstátu tato zákonitost z ničeho nic platit přestane?
Podle slůvka "možná" v závorce tipuji, že si tím tak jistý nejsi. Uvědomuješ si vůbec, že jde o nevratný proces, neopakovatelný socialistický experiment, a že Lisabonským diktátem pardon smlouvou jsme zahodili záchranný člun z evropského Titaniku?
Politici a státy jsou loutkami, ale být nemusí. Při existenci evropského superstátu by moc nadnárodního kapitálu byla skutečně podstatně omezenější než v situaci současné.
Málokterý proces je nevratný. Jednou z nejvíce nevratných věcí u nás je například privatizace veřejného sektoru. Ta když se přežene, vynutí si do budoucna nějakou formu znárodnění, což samozřejmě vyvolá nepěkné reminiscence. Proto je nutné už dnes čelit bezhlavé privatizaci všeho, co je v majetku státu a za co lze ještě získat nějaké peníze k zalátání veřejného dluhu.
Naopak "socialistický experiment" se dá (jak je vidět) zvrátit poměrně snadno. Lisabonskou smlouvu nepovažuju za diktát. Sám víš, kolika demokratickými schvalovacími procedurami prošel. Pokud narážíš na proces ratifikace, to už je jen třešnička na dortu. Tam už skutečně chápu, že její odmítnutí může být chápáno jako zbytečná obstrukce.
Evropu rozhodně nepovažuju za Titanik a lpění na neoliberálních zásadách (které mimochodem přivedly svět do současné krize) považuju za vyloženě škodlivé.
Ad první odstavec: A fakt věříš tomu, že zničeho nic skončí trend likvidace cukrovarnictví, vinařství, žárovek, teploměrů, sprchových hlavic, projekt destabilizace energetických přenosových soustav, a EU začne fungovat ve prospěch svých občanů?
Mimo pár cedulí s hvězdičkama u různých obskurních staveb a přírodních památek, kde je zpravidla napsáno, kolik peněz z kapes daňových poplatníků EU přihrála vybranému developerovi, a výše zmíněných deformací trhu (v neprospěch spotřebitele, jako ostatně každá deformace trhu) jsem v denním životě její činnost ještě nepocítil.
Socialistický experiment (Třetí říše, Sovětský blok, v lite verzi sociální státy typu Švédska, Argentiny či Islandu) se zpravidla sám vyvrátí protože není životaschopný, ovšem za cenu nenahraditelných škod ekonomických, společenských a v neposlední řadě ekologických. Pravda, dlouhodobě udržitelná socialistická zřízení tu máme, KLDR, Kuba, Libye. Jestli toužíš po diktatuře proletariátu, ekonomické nesvobodě atd., samozřejmě, klidně si s kamarády něco takového uspořádejte. Ale nemáš ani nejmenší právo do něčeho takového nutit mne.
Jen připomenu, že splasknutí hypoteční bubliny v USA, které se projevilo drobným zakolísáním světových ekonomik v roce 2008 zavinily keynesiánské intervence. Při důsledném dodržování laissez faire by nikdo nenutil banky půjčovat nebonitním klientům, a hypoteční bublina by vůbec nevznikla.
Na Tvé plivnutí špíny bez jediného argumentu tradičně odpovím rozborem profesora Zeleného:
http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/tricet...
Asi to nebude nijak snadné, ale jsem optimista. Ty normy o zakřivení banánů ze zákona taky už vypadly...
O té životaschopnosti štědřejších sociálních systémů jsme si už psali. Utloukl je prakticky jen sociální dumping států, které své obyvatele tak nerozmazlovaly. Hlavně prosím nesrovnávej švédský sociální systém s diktátorskými režimy, které se k socialismu jen ideologicky hlásí, ale v podstatě ho nepraktikují.
S těmi intervencemi je to jen výmluva. "Laissez faire" je dávno překonaný princip. Absence regulací (ekonomická bezzákonnost) vede jen ke zostřování sociálních rozdílů a v podstatě jen k vytvoření příjmové elity, která obchoduje téměř výhradně mezi sebou, zatímco drtivá většina populace je degradována na rezervoár pracovní síly udržovaný v sociální nejistotě, tudíž vydíratelný.
Mimochodem - i princip "laissez faire" připouštěl roli státu jako tvůrce zákonů, mantinelů, pravidel - a taky jako soudce, který posuzoval jejich dodržování. Co jiného je regulace než právě toto? To, co požaduješ, by šlo už i za rámec tohoto principu. Ty chceš, aby stát VŮBEC nezasahoval do ekonomického dění - a to fakt nejde.
Nevím, kterou větu z mého příspěvku považuješ za ono "plivnutí". Ale ten odkazovaný článek jsem pročetl. Názory profesora Zeleného znám a považuju je jen za jeden z možných legitimních pohledů na příčiny krize. Přikláním se ale k jiným výkladům. Prostě mám jiný názor.
No a nechceš nám něco o svém názoru na příčiny a vznik krize povědět? Zatím jen opakuješ tu mantru o neoliberálech, kteří ale můžou za všecko špatné, takže i za splasknutí hypoteční bubliny a drobné zakolísání světové ekonomiky (mluvit o krizi mi přijde opravdu silně nadnesené).
Jo tak. Ty si myslíš, že politici dělají pro lidi...
Tak nějak mi spíše vychází, že Medvěd si myslí, že levicoví, ekologističtí, socialističtí a také proevropští politici dělají svou práci protože cítí potřebu sociální spravedlnosti, ochranu životního prostředí a jiné bohulibé pohnutky. Proto samozřejmě potřebují mít velkou moc, a hodně peněz k přerozdělování.
Současně se zřejmě domnívá, že skutečně pravicoví politici (tedy ti, co by chtěli omezit moc státních úředníků a politiků, tedy mj. sobě a svým známým) pracují v žoldu mýtických nositelů zla - nadnárodních kapitálových skupin.
Tak nějak... Jen jsou dnes i levicoví politici (včetně skutečně zelených) v takovém postavení, že jsou nuceni v tom žoldu do značné míry pracovat taky. Tohoto nevítaného postavení by je mohla zbavit právě hlubší evropská integrace, zvláště v daňové a sociální oblasti. Pravicoví mu samozřejmě budou oddaně sloužit dál jako jakási "pátá kolona". Nebo se Ti víc líbí "trojský kůň" kapitálu mezi politiky?
Vždyť přece právě tohle je hlavní dělicí linií mezi levicí a pravicí: Levice myslí na lidi a pravice na (velké) firmy. Co udělal pan Topolánek, když se dostal k moci? Snížil firemní daně a hrozící propad příjmů veřejných rozpočtů (částečně) zalátal zvýšením nižší sazby DPH z 5% na 9%, tj. vytažením chybějících prachů z peněženek lidí... Čím se chystá pravice řešit zadlužení státu? Odbouráním sociálních výhod LIDÍ. A čím levice? Vyšším zdaněním zisků FIREM a vysokopříjmových skupin obyvatelstva. Jasné jak facka...
To co píšeš o levici a pravici je zažité klišé, realita je přesně opačná. Levicoví politici seberou lidem co nejvíce, nehnusí se jim zadlužovat zemi, a sypou miliardy velkým firmám prostřednictvím státních zakázek. Skutečně pravicový politik nechá peníze lidem, aby je mohli vynaložit na to, co sami považují za potřebné a užitečné.
Topolánka považovat za pravicového politika, takhle dlouho mě nikdo nepobavil...
Že úředníky a politiky kontrolovaný megastát EU nebude skákat, jak si velké firmy (nota bene kamarádi a příbuzní) pískají, to snad už ani není vtipné. To je spíše smutné, že tomu někdo věří:-(
Nepopírám, že se jedná o klišé, ale to neznamená, že to neodráží skutečnost. Levicoví politici berou lidem peníze proto, aby je přerozdělili v souladu se svými představami o sociální spravedlnosti. Je pravda, že levicoví politici mají tendenci míru přerozdělování zvyšovat, což nemusí být vždy efektivní. Ta hranice, za kterou už je to neefektivní, ale není pevná. Jsou státy, systémy, kde neefektivní by byla už první vybraná a přerozdělovaná koruna, a zase naopak existují systémy, kdy ani zdánlivě závratná míra přerozdělování není na škodu. Záleží na tom, kdo, jak odpovědně a hlavně s jakým cílem přerozděluje.
Pokud je něco (nepravdivé) klišé, tak to, že česká levice zadlužuje zemi víc než pravice. Pokud jsem stíhal vývoj českého dluhu sledovat, tak lví podíl na jeho současné velikosti má obsluha dluhu vzniklého sanací bankovního sektoru, který se dostal do problémů za PRAVICOVÝCH Klausových vlád do roku 1997.
Další skutečnost, kterou pomíjíš, je, že zdánlivě vyrovnané rozpočty z dob PRAVICOVÝCH Klausových vlád byly "vyrovnané" jen proto, že obrovské díry, které tehdy ve veřejných financích vznikaly, byly zalepovány výnosy z privatizací a přebytky důchodového účtu, který tenkrát nebyl od státního rozpočtu oddělen. Pravicové vlády se nechovaly o nic úsporněji než levicové.
Miliardy soukromým subjektům ve formě předražených státních zakázek sypou bez rozdílu pravicové i levicové vlády. Je to jeden z důvodů, proč říkám, že za současné situace jsou v posluhování kapitálu levicoví politici často stejně prodejné děvky jako ti pravicoví.
Pokud by byla u nás nízká míra přerozdělování a nechávaly by se peníze lidem, extrémně by se zvýšila míra chudoby, zvětšily by se sociální rozdíly a postupně by se zužovala skupina lidí disponující velkými majetky a rostla by skupina lidí na hranici bídy a pod ní. Přerozdělování není nic jiného než korekce tohoto jinak nevyhnutelného procesu.
A ještě k Topolánkově pravicovosti. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu. V příspěvku, na který reaguješ, jsem Ti jasně vysvětlil, proč Topolánka považuju za pravicového politika: Chudým bere (zvyšuje nižší sazbu DPH) a bohatým dává (snižuje firemní daně).
No tak jsme tu chybu našli:
"Levicoví politici berou lidem peníze proto, aby je přerozdělili v souladu se svými představami o sociální spravedlnosti."
Politici samozřejmě berou lidem peníze proto, aby nad nimi měli moc. S nějakou sociální spravedlností to nemá nic společného.
Předposlední odstavec je nepodložená spekulace.
Poslední odstavec je úplná pitomost. Jestliže někdo ZACHOVÁVÁ firemní daně, bere všem. Zvyšuje cenu zboží, zhoršuje podmínky pro firmy, tj. ty, kdo vytvářejí hodnoty a současně dávají lidem práci potažmo peníze. Je to tedy levičák. Je jen o trošku menší lupič, než předchozí vláda, ale ne o moc.
Otázka moci je skutečně důležitá, ale tím se levice od pravice nijak neliší. Nebo snad pravicoví politici netouží po moci? O co menší budou mít moc politici, o to větší bude moc ekonomických subjektů, hlavně zaměstnavatelů. Jde tedy jen o přelévání moci z politické sféry do ekonomické a zpět, ale princip zůstává stejný.
K té mé "spekulaci": Zapomínáš brát v potaz, proč firmy vznikají. Ony nevznikají proto, aby někomu dávaly práci nebo aby někomu platily víc než musí. Zaměstnávání lidí je pouze vedlejší produkt. Kdyby šlo ty peníze vydělat jinak, nikoho by nezaměstnávaly. Sociální problémy lidí by firmy osvobozené od politické kontroly zajímaly jen do té míry, pokud by ohrožovaly jejich zisky.
Existence firemních daní je nutnost. Nebo si snad představuješ jejich úplné zrušení? Jejich snížení na jednotnou úroveň je pohyb tímto směrem. Proto původce tohoto kroku nazývám pravičáky. Firmy lidem práci nedávají. Naopak - ony si ji od nich berou a produkují z ní pro sebe zisk. Mělo by se jednat přinejmenším o rovnoprávný vztah. Pokud se dva lidi domluví na spolupráci při vzniku něčeho, co by bez této spolupráce nevzniklo, neměl by být jeden v podřízeném postavení a mít z toho jen zlomek ve srovnání s tím, kolik z toho získává ten druhý. Ale o těchto věcech jsme tu mluvili už tolikrát, že to nemá smysl opakovat. Skončili bychom u Karla Marxe a jeho "nadhodnoty" a "vykořisťování".
Tak proč píšeš, že levičákům jde o nějakou sociální spravedlnost, když teď mi tu přikyvuješ, že jim jde o moc, jako všem ostatním? Ano, o co menší moc budou mít politici, o to větší moc budou mít všichni ostatní, včetně mě i Tebe. Jestli se cítíš nesvéprávný, klidně deleguj na někoho moc, aby rozhodoval za Tebe. Ale - opět opakuji - nemáš ani nejmenší právo chtít totéž po mně, nebo po komkoliv jiném.
Ano, firma vzniká za účelem zisku. Proto musí vytvořit něco užitečného, co jí někdo dobrovolně ze svých prostředku zaplatí (nemám teď na mysli veřejné zakázky). Aby to užitečné mohla tvořit, musí zaměstnat lidi a zaplatit jim za jejich práci. A musí jim zaplatit tolik, aby tito lidé byli spokojeni a dobrovolně u této firmy pracovali. Jestli se jim zdá, že vydělávají málo, a jejich firma moc, ať si dohodnou jiné podmínky, nebo ať jdou pracovat jinam. Ale stát se do těchto dvoustranných dohod nemá co montovat.
Psal jsem mimo jiné, že politiky posuzuju, až když odečtu, co mají společného. O moc jde VŠEM politikům, proto je podle toho nemůžu porovnávat. Poté, co odečtu veškeré společné znaky, dostanu u levicového a pravicového politika velmi odlišný obraz.
Není pravda, že pokud vezmeme politikům moc, přesune se na občany. Přesune se na ekonomické subjekty, zaměstnavatele, kteří tím získají absolutní moc nad našimi osudy. Jestliže nám teď vládnou zaměstnavatelé a politici společně, po odevzdání moci už by vládli prakticky jen zaměstnavatelé. Že jsou dnes politici ovládání MIMO JINÉ i penězi a svými finančními zájmy, je samozřejmě špatné, ale ještě horší by bylo, kdyby nás peníze (kapitál) ovládaly přímo.
"Nesvéprávní" či spíše NESOBĚSTAČNÍ jsme prakticky všichni. Jen si to někdo dokáže připustit a jiný ne. Přežít bez ostatních lidí by dokázal málokdo z nás. Ke svému přežití potřebujeme ostatní lidi. Velká většina hodnot, které potřebujeme pro své přežití, vzniká jen díky sdružení jednotlivců do společnosti. Tyto hodnoty by tedy nevznikly, kdyby se každý jednotlivec staral o své potřeby sám a nevytvářel spolu s ostatními společenské struktury.
Politika není ničím jiným než procesem přerozdělování hodnot, které mohou vznikat jen díky sdružení jednotlivců do společnosti. Nemůžeš tedy rozhodovat SÁM o tom, kolik si z nich vezmeš. To je uvažování predátora. Takhle si může dovolit uvažovat jen relativně malá část populace. Jen ta, která se cítí dostatečně silná, aby si urvala větší podíl společenského produktu než ostatní. Že k tomu dnes už neužívá fyzickou sílu jako dřív, nýbrž sofistikované ekonomické páky, je naprosto vedlejší.
Takže na Tvou otázku, jestli po Tobě můžu chtít, abys nechal za sebe rozhodovat politiky, Ti odpovídám ANO. Nikdo nestojí mimo zákon - ani ti silní. To, že sis díky ekonomickým zákonům vydělal víc než jiní, není jen Tvá zásluha, ale především zásluha toho, že jsi součástí společnosti. Proč by měl z faktu, že tvoříme společnost, někdo těžit víc a jiný méně?
Na principu zaměstnávání se prostě neshodneme. Pro mě peníze nejsou měřítkem užitečnosti a Ty si zase nedokážeš představit jiná měřítka. Kdo je užitečnější - zdravotní sestra pečující o nemocné nebo bankovní úředník? Měřeno penězi, které za svou práci dostávají, by bankovní úředník musel vykonávat několikanásobně užitečnější práci než zdravotní sestra. Peníze už dávno nejsou objektivním měřítkem hodnoty čehokoli. Jen DEFORMUJÍ naše uvažování.
Pro mě osobně je nepřijatelné už to, že VŮBEC měříme něčí užitečnost. To po Tobě nechci - k tomu musí člověk dozrát sám. Ale úplně zvrhlé mi připadá měřit užitečnost člověka PENĚZI. Vede to k neskutečným deformacím a zvráceným závěrům, že někdo si zaslouží bídu a jiný si zaslouží mrhat hodnotami, které by vytáhly miliony lidí z bídy.
Znovu Tě vybízím: Oprosti se od úzce ekonomistického myšlení. Zkus začít vnímat člověka jako cítící lidskou bytost a ne jen jako ekonomickou kategorii (pracovní sílu, zdroj zisku, spotřebitele atd.). Nebude to dnes ani zítra, ale věřím, že to časem dokážeš.
Stát a jeho politika (ať jsou v tuto chvíli sebehorší) je prakticky poslední šancí jak uhájit poslední zbytky lidství před degradací člověka na pouhý zdroj něčího zisku, tj. před absolutní mocí peněz a kapitálu.
K druhému odstavci: to by samozřejmě bylo strašně špatné, skoro tak špatné, jako když nás ovládají politici. Ale úplně nejlepší by bylo, kdyby každý jednotlivec ovládal sám sebe. Zásadní chybou je uvěřit tomu, že jsme nesoběstační. Stát si Tě už pěkně zpracoval. Chudáku.
Nepodsouvej mi, že bych si chtěl něco brát a rozhodovat o tom sám. Chci jen to, na co mám dle uzavřených dohod nárok. A chci se sám rozhodovat, kolik z toho spotřebuji, kolik uspořím, kolik vynaložím na pomoc příbuzným, sousedům, jiným potřebným. Chci se jen sám rozhodovat, které služby si od koho chci objednat (nevylučuji, že některé bych si někdy objednal od státu), která rizika a jak si chci opjistit. To není žádné braní nebo urvávání něčeho, jak mi tu neustále předhazuješ. To je rozhodování svobodného člověka, přirozené, efektivní a nezkorumpovatelné. Takového rozhodování by tedy ve společnosti mělo být co nejvíce, nejvíce nutí člověka uvědomit si vlastní společenskou odpovědnost, což je ten nejlepší boj proti sobectví.
Nepodsouvej mi, že měřím užitečnost člověka. Měřím užitečnost jeho práce. Jelikož hodnota práce se dnes v drtivé většině vyjadřuje penězi (mzdou, cenou služby apod.), je to dobré objektivní měřítko. Máš-li jiné měřítko hodnoty práce, sem s ním, můžem o tom diskutovat.
Nepodsouvej mi ekonomistické myšlení. Já naopak důsledně respektuji spravedlnost, práva, city a potřeby každého jednoho člověka, a jen a pouze žádám, aby ostatní respektovali totéž u mně. Samozřejmě, když se bavíme o alokaci vzácných zdrojů a uspokojování lidských potřeb, nevyhneme se ekonomickým úvahám, protože ekonomie přesně tyto dva fenomény zkoumá. Naopak Tobě by pomohlo, kdyby sis v tomto směru doplnil základní znalosti.
Poslední věta je zase jen nepodložená spekulace. Ve skutečnosti je to naopak, stát degraduje svobodného občana na pouhého plátce daní (a jinak otravný hmyz, co chce sociální dávky, občas obtěžuje policajty a soudy svými problémy, a ještě ke všemu si dovoluje bejt nepříjemnej na úředníky finančáku a sociálky - pravým jménem lupiče). Peníze a kapitál nikdy nemohou mít absolutní moc. Bez lidské práce jsou k ničemu. Zaměstnavatel potřebuje zaměstnance a zaměstnanec zaměstnavatele. Jejich vztah je tedy zcela rovnoprávný a každá jeho deformace je ke škodě všech zúčastněných.
Když se tak na to dívám, Tvá argumentace sestává z jedné hrubé chyby, tří lživých podsouvání tvrzení, a jedné nepodložené spekulace, kterou vyvrací každodenní realita. Dostal ses do slušné argumentační nouze...
Na to, co je horší - jestli být "ovládán" demokraticky zvolenými politiky nebo nikým nevoleným kapitálem, budeme mít asi dost rozdílné názory. Já osobně jsem pro demokracii. A ŽE nás někdo bude ovládat - to si piš. Když to nebudou politici, bude to kapitál.
Na to, abych poznal, že bez organizované společnosti nepřežiju, mi stačí se kolem sebe rozhlédnout. Prostě jsem schopen si připustit, že nejsem superman, kterej by dokázal existovat bez ostatních lidí. Na to jsem nepotřeboval být zpracován žádným státem.
Nic Ti nemusím podsouvat. Z každého Tvého příspěvku je cítit, že Ty sám chceš na základě tržních pravidel rozhodovat o tom, co si od společnosti vezmeš, a nenecháš se omezovat ničím jiným než právě trhem, tj. svou schopností získávat a shromažďovat peníze.
Mnohokrát jsem tu psal, že tato schopnost má jen málo společného s užitečností daného jedince, s jeho vzděláním, pracovitostí - to jsou jen nepatrné bonusy k vlastnostem, které jsou SKUTEČNÝM předpokladem této schopnosti.
Tvůj druhý odstavec zase jen dokládá meze Tvého uvažování. Připadá mi, že se pohybuješ v kleci (v zajetí ekonomických kategorií): uzavřené dohody, nárok, spotřebovat, uspořit, vynaložit, objednat, pojistit... Vypadla Ti tam ale jedna (rovněž ekonomická) kategorie - omezenost zdrojů. Oč víc hodnot si na základě ekonomických pravidel přivlastníš, o to míň jich zůstane pro ostatní. Omezené jsou jak přírodní zdroje, tak i pracovní příležitosti.
Dobře, neměříš užitečnost člověka jako takového, nýbrž užitečnost jeho práce. Jenže jeho životní úroveň (podíl na spotřebě společenského produktu) vychází z měření jeho práce. Tudíž ten člověk bude žít podle toho, jak (penězi) změříš užitečnost jeho PRÁCE, nikoli podle jeho užitečnosti jako ČLOVĚKA pro společnost.
Když jsem porovnával užitečnost bankovního úředníka a zdravotní sestry, taky jsem měřil jen užitečnost jejich práce. A přestože jsem přesvědčen o mnohonásobně větší užitečnosti PRÁCE zdravotní sestry ve srovnání s PRACÍ bankovního úředníka, jejich ohodnocení vyznívá přesně opačně. TOHLE je ta deformace: Měříš-li užitečnost něčí práce penězi, vyjde Ti evidentní nesmysl. Péče o peníze Ti vyjde jako nesrovnatelně užitečnější než péče o nemocného člověka. Peníze tedy NEJSOU "dobré objektivní měřítko".
Jsem dalek toho, abych ekonomii považoval za nějakou "buržoazní pavědu", ale tento obor má prostě své místo a neměl by si nárokovat pozici královny všech věd. Ekonomická kritéria NESMÍ být nadřazena všem ostatním, jak se zvláště v poslední době zcela automaticky děje.
Vezmi si třeba zdravotnictví, které je Ti snad blízké: Když nějaký lékařský obor nebude ekonomicky prosperovat, tak ho prostě zrušíme? Když nějakými nemocemi budou trpět převážně chudí lidé, tak ho prostě nebudeme provozovat, protože to není ekonomicky rentabilní? To budou všude jen oddělení plastické chirurgie, kde si zakomplexované paničky bohatých klientů budou nechávat odsávat přebytečný tuk, zvětšovat prsa a vyhlazovat vrásky? Je to jen příklad, ale úplně stejně deformuje ekonom(ist)ické uvažování i ostatní oblasti života.
V oblasti ekonomie si nepotřebuju doplňovat základní znalosti. V tom, co potřebuju, mám znalosti dostatečné. Nezaměňuj NEZNALOST ekonomie a ODMÍTÁNÍ dominance tohoto dílčího oboru. Je to stejné jako s auty: To, že s nimi odmítám jezdit, neznamená, že nevím jak fungují a že nedokážu třeba vyměnit kolo.
Na rozdíl od firemní struktury si občan své zástupce může vybírat v demokratických volbách. Jestli má s fungováním státu (který mu má sloužit) nějaké potíže, má šanci to napravit. Na chod firmy má ovšem vliv jen takový, jaký mu firma o své vlastní vůli umožní. O nějaké firemní demokracii nemůže být řeč. Firmy jsou vystavěny přísně hierarchicky a jejich rozhodování je autoritativní.
Peníze a kapitál mají absolutní moc už teď. Až na nepatrné výjimky jim vlády jednotlivých zemí dávno zobou z ruky a třesou se před nimi. V některých zemích už vlády jen plní pokyny finančního kapitálu.
Souhlasím, že zaměstnavatel a zaměstnanec se potřebují vzájemně. Ale jejich vztah není rovnoprávný. Jinak by nebyl tak obrovský rozdíl mezi tím, jak velký prospěch z tohoto "rovnoprávného" vztahu má zaměstnanec a jaký zaměstnavatel.
Pokud máš dojem, že moje argumentace stojí na třech lžích (mohl jsi třeba napsat "omylech"), tak je formuluj a můžeme se o nich dál bavit.
Já si jen představuju jak by to dopadlo, kdyby byl vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstancem ROVNOPRÁVNÝ. A kdyby se za účelem zrovnoprávnění zaměstance a zaměstnavatele ten hnusný, vyděračský, přísně hierarchický a autoritativní firemní systém ZRUŠIL.
Že bych třeba nastoupil do Mladoboleslavské Škodovky, hezky na linku, protože nic jinýho bych neuměl, ALE - tykal bych si s generálním, když by se mi nechtělo dělat tak bych odmlouval svýmu parťákovi, a když by mě chtěli vyhodit, vyhlásilo by se referendum?
Jak by tě mohl ovládat kapitál? Jako že by od tebe šéf coca-coly vybíral daně a obchodní ředitel hewlet-packard pro střední a východní evropu by tě poslal do války? Nic jiného ti demokraticky volení politici totiž neumí.
Společnost může být organizovaná i bez silného státu. Dokonce zpravidla je. A dokonce se ukazuje, že čím slabší je stát (Irsko, Nový Zéland), tím lépe si lidé žijí. Příklady silných států (KLDR, Kuba, Libye, ale také SSSR) už jsme tu také měli.
O omezených zdrojích a jejich efektivní alokaci píšu všude možně pořád dokola. Naopak peníze v mých úvahách nejsou nutné, a jestli je někde použiju, je to jen pro stručnost nebo názornost. Ve skutečnosti jdou bez větších problémů nahradit třeba obilím nebo zlatem.
Nějaký vztah mezi kvalitou života a penězi asi bude, ale asi nebude tak přímočarý a prvoplánový, jak si představuješ Ty.
Nevím, jakou máš představu a platu průměrné čičmundy na přepážce v bance a sestry ve státní nemocnici (tj. jisté zaměstnání, a žádná odpovědnost). Já myslím, že tam velký rozdíl není. Sestra je evidentně se svou prací spokojena, vybrala si ji, a stále ji dělá, ačkoliv může naprosto kdykoliv odejít a dělat něco jiného. Tak proč jí v jejím štěstí bránit?
V ekonomických otázkách naopak ekonomická kritéria musí být nadřazena těm ostatním. Jak to dopadne, když nějaký třeba nějaký samozvaný filosof začne tvořit ekonomickou terminologii a poučky, je krásně vidět na příkladu marxistické "ekonomie".
Ad zdravotnictví: samozřejmě že to tak nebude. Už jsem tu z elementárních základů ekonomie omílal dost dlouho dost základních věcí, aby sis na to mohl odpovědět sám. Jestli to ani teď nedokážeš, tak diskuse s tebou je ztráta času.
Firma je stavěna shora, majiteli a manažery, kteří jsou vybaveni prokazatelnými znalostmi a inteligencí, na rozdíl od voličů. (Státy tak kdysi fungovaly také - občané měli zabezpečení na úrovni tehdejšího poznání, mnohem větší svobody a platili jen nepatrný zlomek svých příjmů na daních). Proto nevedou demokracii, autoritativní rozhodování je efektivnější a správnější. Navíc autoritativní rozhodování vůbec není v rozporu se svobodou: můžeš kdykoliv cokoliv kritizovat, a na rozdíl od státu můžeš kdykoliv svůj vztah s firmou přerušit, když Ti nevyhovuje. U státu tuto možnost nemáš (resp. je mnohem složitější), proto tě stát, potažmo vládnoucí mafie, má v hrsti.
Přesto poměr prospěchu zaměstnavatele a zaměstnance je vždy výhodnější ponechat jejich vzájemné dohodě. Jakmile se do tohoto vztahu začne montovat stát, vždy to bude ke škodě obou.
Tři lživě podsunutá tvrzení definují tři odstavce mého předchozího příspěvku začínající vždy slovem "Nepodsouvej". Chápu že tě baví generování megabajtů textu, ale znovu ti to přepisovat nebudu.
"Pokud se dva lidi domluví na spolupráci při vzniku něčeho, co by bez této spolupráce nevzniklo, neměl by být jeden v podřízeném postavení a mít z toho jen zlomek ve srovnání s tím, kolik z toho získává ten druhý." - to máš pravdu, ve většině případů je zisk toho kdo dává práci nižší, než příjem toho kdo práci nabízí, takže máš pravdu, že by se to mělo srovnat.
Vezmi si hypotetickou společnost o 100 zaměstnancích, z nichž každý má 300 000 ročně příjmy, takže je spravedlivé, aby zisk společnosti byl 30 mega, potom bude vztah zaměstnavatel vs. zaměstnanec z hlediska rozdělení zisku vyrovnaný.
Já jsem velmi proto, aby se snižovala daň z příjmu a rostla DPH. Neboť vyšší daní z příjmu trestám pracovistost, vyšší DPH trestám spotřebu.
Vysokopříjmové skupiny obyvatelstva to moc nezachrání, mají na to pořídit si dobré daňové poradce a není jich tolik. I když máme rovnou daň, přesto někdo s N sty ticís měšíčně platí vyšší daně než ti málopříjmoví. Pokud zvedneš daně firmám, půjdou pryč a máš na krku nezaměstnané. Bohužel je to tak.
Od socialistů jsem zažil třeba minimální daň, což vnímám jako nejhorší podraz na mě učiněný, protože jsem ji musel zaplatit v okamžiku, kdy jsem byl ne vlastní vinou finančně v p*deli.
Tak.
http://blog.ihned.cz/c3-37252250-YMachP_d-proc...
Má to svoji logiku - zdaňovat spotřebu a ne příjem. S tím souhlasím. Na druhou stranu u zdaňování spotřeby nelze dosáhnout tolik potřebné daňové progrese. Když to přeženu: Proč by měl chudák při kupování masa pro své anemické dítě platit stejnou daň jako nějaký zbohatlický snob, který jím bude krmit krokodýla ve svém soukromém teráriu? Když (progresivně) zdaním příjem a nikoli (jen) spotřebu, zaplatí ve výsledku ten zbohatlík za to maso přece jen o něco víc...
Vyšším procentem u progresivní daně z příjmu netrestáš pracovitost, nýbrž kompenzuješ fakt, že každá koruna příjmu navíc se získává snáz než ta předchozí a že chudší člověk má ze stejné koruny navíc daleko vyšší užitek než bohatec.
To, že někdo platí nominálně vyšší daň, není žádná zásluha. Pro sociální spravedlnost není podstatné, kolik kdo odvádí, nýbrž kolik mu zůstává. A pravdou je, že při přísně proporční dani (u nás nesprávně nazývané "rovnou" daní) výkonnějšímu zůstane i tak vyšší částka. Jde jen o to, zdali by tato částka (čistý příjem) měla růst stejně rychle jako hrubá mzda. Já si myslím, že nikoli - že by čistý příjem měl růst podstatně pomaleji.
Moc se mi "líbí" myšlenka, že když stát zvedne daně firmám, půjdou pryč a hodí mu na krk nezaměstnané. Ano, to je přesně to vydírání, které si kapitál může dovolit, když si budou jednotlivé státy Unie vzájemně daňově a sociálně konkurovat. Kdyby byly daňové podmínky v celé EU jednotné, neměl by to kapitál s tímto vydíráním tak snadné.
Vždyť daně nejsou nic jiného než příspěvek na to, aby ty firmy tomu státu ty nezaměstnané na ten krk vůbec mohly hodit. (Hezké s těmi ukazovacími zájmeny, ne?) Stát přece jiné příjmy nemá. To by tak hrálo, aby stát své občany firmám zdarma půjčoval, aby mohly pro sebe tvořit zisk, a když je už dostatečně vyždímou nebo je z jiných důvodů už nepotřebují, aby se jich mohly prostě zbavit bez jakékoli odpovědnosti za jejich další osud... Chtějí-li firmy na lidech vydělávat, měly by se o ně také starat. Pokud k tomu nejsou ochotny, musí si platit někoho (stát), kdo se o ten nepotřebný "odpad" postará, případně ho zrecykluje pro opakované použití.
Ano, ta minimální daň byl úlet, který jsem naší levici taky neodpustil. Chápu, co je k tomu vedlo, ale bylo to naprosto nedomyšlené. Tento institut by měl smysl u firemních daní. Na druhou stranu podobný princip platí i u odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Tam jsou také stanovené (nijak nízké) částky jako minimum. A tam to nevadí?
K těmto opatřením musejí vlády sahat proto, že firmy "optimalizují" daňovou povinnost, vyrábějí fiktivní ztráty atd. Místo aby se vláda snažila tomuto nešvaru zabránit, přesune toto břemeno i na lidi, kteří s tím nijak nesouvisejí. Je to podobný nesmysl, jako uvalit ve zdravotnictví ty nesmyslné regulační poplatky na VŠECHNY pacienty jen proto, že ČÁST pacientů lékařskou péči zneužívala. Jen si tím páni politici usnadňují práci.
Krokodýl toho sežere víc, takže zbohatlický snob zaplatí mnohem víc. Navíc zaplatí DPH i za to terárium a krokodýla. Ve finále jen z jím zaplacených daní lze léčit třeba celou školku anemických dětí.
Každá koruna se vydělává hůře než ta předchozí. Mám svůj plat, za dobré výsledky nějaké prémie, sem tam se zadaří nějaký soukromý kšeftík, ale o moc více se bez použití enormního úsilí a rizika vydělat nedá. Tudíž by bylo sociálně spravedlivé, aby za práci, kterou dělám navíc oproti běžným 8 hodinám 2x týdně mne stát netrestal vyšší daní.
O sociální spravedlnosti máme každý své představy. Podle mne by bylo nejspravedlivější nechat každému, co si vydělá (viz odkazovaný článek o zrušení daně z příjmu - daň z příjmu se obtížně vybírá, kontroluje, má obrovské administrativní náklady a nízký výnos).
Jo, až budou v EU jednotné podmínky, firmy si přeregistrují sídlo do Švýcarska, Lichtenštejnska, případně do jiné přátelské destinace. Takže země chovající se slušněji k podnikatelům získají nejen zaměstnanost, peníze pro své občany, know-how, ale navíc ještě výnosy z platů manažerů a případně daně odváděné firmami (DPH, spotřební daně). Samozřejmě na úkor zemí v EU, například ČR.
No a jestli EU zavře hranice, tak to bude myšlenka RVHP dovedená k dokonalosti, a ekonomický krach v 80. letech si zopakujeme ve velkém.
Firma nikomu nikoho na krk neháže. Firma si sjedná, odebere a zaplatí práci od občana. Nic více, nic méně. Občan je závislý na státu, protože stát mu sebere cca 50% jím vytvořených hodnot (viz míru přerozdělování, den daňové svobody, apod.), čímž mu znemožní našetřit si na horší časy, vybudovat si nějaký kapitál, kterým by se zajistil na důchod apod.
Samozřejmě, že minimální sazby na zdravotní a sociální daně jsou zločin. Správně by měla být možnost obě tyto daně kdykoliv odhlásit a neplatit.
Regulační poplatky byly pouze první krok omezující plýtvání ve zdravotnictví. Za první rok ušetřily 10mld. korun, které mohly být využity na péči o těžce nemocné a na potřebné operace, na které lidé dříve roky marně čekali. Kromě toho současně byl zaveden strop na výdaje což pomohlo zejména starým a chronicky nemocným. Už jsme to též rozebrali snad dost důkladně. Bohužel, levice zneužila hamižnosti lidí, co by si kvůli 30 korunám nechali vrtat koleno a další reformy zdravotnictví zablokovala. Doplatíme na to tradičně všichni.
Ne a ne. Anemické dítě v chudé rodině má řešit stát (v tom jsem levičák jako prase), ale tady je to tak, že lidé, kteří by mohli skály lámat jsou roky doma, těm stát cpe horem dolem aby nebyl nařknutý z diskriminace a lidé co se snaží svoji bídnou situaci řešit prací jsou jim pro smích. A akorát se bojí, aby jim sociálka nepřišla na to, že po večerech ještě někde uklízí v hospodě a nesebrala jim nějaké ty sociální dávky. A když se začne propouštět, jdou tito nízkopříjmoví jako první, protože pro zaměstnavatele jsou drazí v poměru k jejich schopnostem.
Podívej se, zrovna ve středu jsem se nachomýtl k případu, kdy matka vysvětlovala učitelce, že nemůže zaplatit výuku v bazenu, že ještě nemá dávky (je to 250 Kč na jedno pololetí). Když jí paní učitelka vysvětlovala, že by tedy její dvě děti nemuseli mít každý den ke svačině láhev koly, bagetu a pytlík chipsů, tak se na ní rozeřvala co si to dovoluje.
To je výsledek toho, že se víc daní práce než spotřeba a že se z té z zdaněné práce platí ti, co pracovat nechtějí. Ostatně, přeci sám víš, že to kde odvádíme nejvíc peněz není daň z příjmu, ale sociální pojistné.
V tom s Tebou souhlasím. Pokud někdo pracovat může a nechce (odmítá nabídky), neměl by mít právo na nic jiného než na holé přežívání. Stát by neměl těmto jednotlivcům přilepšovat na úkor ostatních. I v případě, který uvádíš (výše a struktura spotřeby neúměrná příjmu), mi mluvíš z duše. V tom se lišit nebudeme. Jen si nejsem jistý, jak by to vyřešil přesun daňové zátěže z daní přímých na nepřímé - tedy od zdanění práce ke zdanění spotřeby. Domnívám se, že kdyby se třeba i úplně zrušila daň z příjmu a DPH by byla třeba 50%, že by se nic nezměnilo. Ta matka by tomu děcku kupovala úplně stejnou colu, bagetu a chipsy...
Určení daní by tahle změna neovlivnila. Tak by se nemakačenkové platili z výnosů DPH... Přesun daní od přímých k nepřímým to podle mě neřeší. Ale chápu, že zdaňovat spotřebu je pro Tebe přijatelnější než zdanění příjmů. Pro mě taky, pokud by bylo možné nějakým způsobem zajistit progresivitu. A to si moc představit nedokážu. Viz má divoká úvaha o tom, že by každý další oblek měl být dražší - ale to už hraničí s přídělovým systémem. :o))
Ještě mě napadla taková blbost: Skoro bych odlišil zdanění PRÁCE a zdanění PŘÍJMŮ... Podle mě to není (nemělo by být) totéž. Ale je to jen syrová úvaha. V těchhle intencích se už dnes pohybuje třeba institut zdanění kapitálových výnosů. Jen by bylo potřeba přesněji definovat, která část mzdy je ještě za práci a co už jsou nejrůznější funkční příplatky a podobné složky mzdy. Ještě se nad tím zamyslím.
Jasně, že by mu to ta matka kupovala stejně. Ale rozumněj, vyděláváš peníze a peníze přineseš domů. Laskavý stát ti z toho X% sebere a rozdá bez možnosti, že bys to nějak mohl ovlivnit. Kdyby si je domů přinesl všechny, tak bys si rodina by ty peníze utratila a tím bys odvedl do systému stejně, nebo míň, protože bys si šetřil dětem na školu, byt,...
Proč pořád uvažuješ o tom, že by příjmy měly být progresivně zdaněné. Přeci když budeš mít denně dva klienty a pak si řekneš, že zabereš a seženeš si na každý den čtyři, tak nechceš abys na daních odváděl progresivně víc, když tvůj vyšší příjem vznikl tím, že jsi víc pracoval.
Zdanění kapitálových výnosu je také třeba to, že šetříš na pořízení bytu, či na svoje stáří, peníze neutratíš, získáš úrok či dividendu. Proto je musíš zdanit.
Myslím, že v rozdílu mezi prací a příjmy se utopíš. Příklad, samozřejmě nadnesený, když si tě objednám na výuku jazyka, přijde mi divné, proč bych ti měl nějak moc platit to není žádné umění, naučit mě to,když už to znáš. Ale práce kopáče, to je potřeba zaplatit pořádně, protože od toho jsou mozoly a špinavé ruce. Za socíku říkal náš soudruh ředitel, práce na počítači to je jen hraní, opravdová práce je, když jsou špinavé ruce.
Rozumím, chápu a souhlasím. Jen mi tam chybí prvek daňové solidarity. Stejné procento pro všechny žádnou solidaritu neobsahuje.
U té daňové progrese mi nejde ani tak o to, zdaňovat víc hodin práce jako spíš větší částku za hodinu práce. Vím, že mi namítneš, že bych zdaňoval například vzdělání, ale (jak už jsem tolikrát psal) jeho váha při rozhodování o výši výdělku postupně klesá. Kromě toho je pořád lepší zdanit vzdělání tímto způsobem než zavádět školné.
Mimochodem velmi krásný článek o roli vzdělání napsal profesor Jan Keller do včerejšího Práva (příloha Salon). Na internetu ještě není, ale časem bych na něj poslal odkaz.
Kapitálové výnosy jsou dodatečným a hlavně bezpracným ziskem. Jeho zdaněním přece nikomu neubývá z toho, co investoval.
Úhradou ceny za výuku platíš především můj čas a postupně mi v peněžním vyjádření vracíš i čas a úsilí, které jsem investoval a průběžně investuju do svého vzdělání. U kopáče platíš (stejně jako u mě) jeho čas strávený prací plus fyzickou námahu (opotřebení těla). Upřímně řečeno kopáč nemá o mnoho nižší (možná má dokonce vyšší) plat než třeba studentka VŠ pracující jako lektorka jazyků pro nějakou jazykovou agenturu... Nakolik je to správně, se neodvažuju soudit.
Já jsem raději solidární když chci, ne tak, že mi to někdo sebere a určí s kým mám být solidární. A věř mi, že je pár opravdu chudých lidí, kterým jsem v poslední době pomohl i když nemáme progresivní daň. Co třeba daňové asignace?
S tím příjmem VŠ a kopáče jsem to chtěl uvést jako příklad toho, že nemůžeš zřídit osvícenou instituci, která by posuzovala něčí práci. To se můžeme domluvit my spolu, ale většině lidí to nevysvětlíš, že práce tohoto je užitečnější než ta jeho.
S tím daněním kapitálu jsi mi poskytl zajímavý pohled, takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel.
Nj, kdo v tom točí trošku víc peněz, realizuje kapitálový zisk v daňově slušnějším státě.
Zdanění kapitálových výnosů dopadne nejtvrději na ty, kdo mají pár desítek, max stovek tisíc našetřeno, a spoří. Čili další trest pro pracovité a schopné doktory, techniky, architekty, manažery apod.
Hm, tak v tomhle jsem asi levicovější. Prostě uznávám, že organizovaná, povinná solidarita je nutná. Individuální solidarita je určitě vynikající věc, ale řeší za prvé pouze NÁSLEDKY poté, co někdo upadne do bídy, kdežto organizovaná (státní) solidarita je schopna PŘEDCHÁZET pádu rodiny do bídy. Za druhé neřeší problém komplexně, nýbrž vždy jen výběrově, kdežto ze státem organizované solidarity není nikdo vyňat.
Daňové asignace jsou šidítko. Ty sice určíš, komu připadne určitá část Tvé daně, ale o to míň na stejné účely půjde z toho zbytku. To opravdu nic neřeší.
U toho kapitálu je důležité, že nedaníš samotný kapitál (ten nejspíš už zdaněn byl), nýbrž pouze výnosy z něho, které jsou maximálně tak odměnou za to, že jsi ten kapitál nespotřeboval. V každém případě kapitálové výnosy nejsou odměnou za vytvoření jakýchkoli hodnot. Jejich příjemce si tedy "přivlastňuje" hodnoty, které vytvořil někdo jiný (samozřejmě za předpokladu, že někdo ty peníze netiskne). :o))
On je problém v tom, že velkou část rizik nemůže jednotlivec ani rodina efektivně ovlivnit. Jak nedávno kdosi trefně poznamenal: "Zvýšila se nezaměstnanost - to nám zase přibylo flákačů!"
Proto stát musí fungovat jako pojišťovna sociálních rizik, a tedy i jako garant sociálních jistot.
Ifčo, to taky, ale hlavně snímá odpovědnost z příbuzných, sousedů a přátel té rodiny. A kdo jiný než ti nejbližší ví, kolik a jak moc ta rodina potřebuje? Jak moc si za své problémy může sama, a jak dobře nebo špatně nakládá s darovanými či zapůjčenými statky. Je tu daleko větší prostor pro nepeněžní pomoc.
Když pod záminkou jakési falešné solidarity (protože systém daní a transferů nemá s pravou solidaritou nic společného) stát začne přerozdělovat, každý si řekne: já platím daně, oni dostanou dávky.
Tím stát spolehlivě eliminuje společenskou zodpovědnost, a učiní jednotilvce a rodiny závislé na sobě. Namísto komunit, které si pomáhaly nastoupí nejhorší hospodář a nejhrabivější vládce - stát.
Troufám si tvrdit, že do úrovně "neupadnutí do bídy" to rodina zdravých lidí ovlivnit může. Chce-li. Ono se jí často nechce, když holt máme tu solidaritu, co má tomu povinně předcházet za ně.
Samozřejmě, nehovořím o lidech, co jim zdravotní stav nedovolí se o svoji obživu postarat. Tam povinná solidarita své místo má. Podle mě ale jenom tam.
Asi Tě nepřekvapí, že ani tento názor nemohu sdílet. Neovlivnitelná rizika na jednotlivce i rodinu číhají ve všech fázích ekonomického procesu. To, že je člověk zdravý, je sice víceméně nutná podmínka pro efektivní odvracení sociálních rizik, ale zdaleka ne postačující. Těch faktorů je podstatně více.
Souhlasím s tím, že do určité míry může státní sociální síť demotivovat, ale pro většinu lidí je materiální úroveň zaručovaná státní sociální sítí natolik nízká, že na ni nespoléhá.
Takže aby veřejná sociální síť pokrývala pouze sociální rizika vzniklá zhoršením zdravotního stavu, považuju za naprosto nedostatečné a mám pocit, že takto to nefunguje ani v těch nejasociálnějších státech Evropy.
Jistě, těch neovlivnitelných rizik je spousta. Ale nesetkala jsem se se situací, aby to riziko způsobilo "upadnutí do bídy". Že třeba člověk musí jít o nějaký ten stupeň níž se svojí životní úrovní, s bydlením, omezit řadu "požitku" - jistě. Ale bída?
To je pravda. Bída je pojem značně relativní. Proto se měří jednak v absolutních parametrech (v dolarech kupní síly), jednak v relativním vyjádření (procento průměru dosahovaného danou společností). Podle toho druhého parametru je ČR zemí s nejnižším podílem chudých v celé Evropě (někdo by mohl říct "rovnostářská společnost"). V absolutním vyjádření by to ale už taková sláva nebyla...
Je tu ale ještě problém, a to sociální vyloučení (exkluze), což je faktor, který dotyčnému navzdory jeho upřímným snahám brání v návratu do normální společnosti, a to včetně příležitostí k výdělku.
Kapitálové výnosy jsou bezpracným ziskem. Muhehehe, takto mě dlouho nikdo nerozesmál.
Záleží na tom, jestli spekulaci považuješ za práci. Já ne.
A není individuální výuka Němčiny také spekulace? Učitelé cizích jazyků, co učí na základních školách, mají o několik řádů nižší plat, než ty.
Takže vše, co vyděláváš navíc, není výslekem práce, ale výsledkem spekulace.
Mělo by to být mimořádně zdaněno.
I spekulace je práce, je to hledání rezerv, a poskytování peněz tomu, kdo je aktuálně potřebuje.
Ale zdaněním postihneš několik málo béčkových spekulantů, kteří realizují kapitálové zisky v této zemi, a hlavně statisíce a miliony lidí, kteří se chovají zodpovědně, spoří na své potřeby a drží si rezervu na termínovaných vkladech, v bezpečných dluhopisech nebo třeba poskytují své peníze na rozvoj podniků protřednictvím majetkových podílů v nich.
Učitelé na základních školách mají o několik řádů menší plat než medvěd:-p
Berou 10kkč, o několik řádů by to teda byl nejmíň milión měsíčně. Tak to se mi teda moc nezdá, tolik neberou snad ani překladatelé v europarlamentu.
Doufám, že kvalifikovaní učitelé základních škol berou víc než jen 10.000,- Kč hrubého měsíčně. Ale i tak by to bylo nějakých 130,- Kč za vyučovací hodinu. To opravdu není o několik řádů (ale ani o jeden řád) míň než za kolik dělám já. To jsou jen takové výkřiky do tmy, na které nemá cenu vůbec reagovat.
Omlouvám se za použití "řádů", nicméně smysl a princip mého příspěvku se z toho pochopit dal.
Když jde o peníze, jdou Medvědovy zásady stranou - Svatý Medvěd vystudoval jazyky a pak spekuloval tak dlouho, až vyšpekuloval, že vydělá víc, když bude tahat prachy ze spekulantů, kapitalistů a jiných odvěkých nepřátel poctivého pracujícího lidu.
V rámci této logiky jeho "ekologická" jízda na kole taky není nic jiného, než ekonomická spekulace, takže jeho jízda není ekologická, ale především ekonomická.
Jak jsi prisel na 130.-/hod.? Nejak mi to nevychazi. :-)
Dvanáct měsíců v roce po deseti tisících korunách děleno 42 týdnů školního roku po 22 vyučovacích hodinách... Samozřejmě do toho nepočítám hodiny strávené přípravou na výuku a administrativou. Ale na to se ani mě nikdo neptá.
Na druhou stranu plat učitele ZŠ (Ty to budeš vědět líp než já) rozhodně není 10.000,- Kč hrubého. Podle údajů Ministerstva školství a Ústavu informací ve vzdělávání je to víc než dvojnásobek. V přepočtu na jednu vyučovací hodinu by to pak bylo kolem 300,- Kč (při hrubé mzdě 23.000,- Kč).
Jenomze ty hodiny neprime prace dotoho musis pocitat. To je stejne, jako kdyby prodavac pocital do pracovni doby jen cas, ktery travi primým prodejem zbozi a nezohlednil take objednavky, uklid, rovnani zbozi do regalu apod.
No samozřejmě. Já to tady svým oponentům vykládám pořád, když neustále prohlašují učitelské povolání za výnosný kšeft. Ještě nikdy nikdo nereagoval na mou větu, že učitelé jsou nejhůř placení vysokoškoláci v republice. Vždycky jim z toho vyleze jen ten neustále omílaný blábol, že mají dva měsíce prázdnin a spoustu volného času i během školního roku. Kdyby toto povolání bylo tak výhodné, čím to je, že se do toho lidi nehrnou?
Já jsem ale přece reagoval na srovnání mé hodinové ceny s příjmem učitele ZŠ (prý rozdíl několika řádů). Administrativu a přípravy musím dělat stejně jako učitel ZŠ. Možná si to jen lépe organizuji. Na druhou stranu dělám ale věci, které učitel na ZŠ dělat nemusí: Sám si sháním zákazníky, vedu si účetnictví (sleduju příjmy), vyplňuju daňové přiznání a podobně. To už samozřejmě nikdo nevidí. Navíc i při STEJNÉ výši hodinového příjmu bude mít učitel ZŠ DVOJNÁSOBNÝ důchod než já. To se ale kritikům mých cen nějak nehodí do krámu.
Ale ještě k těm číslům: Vezmeme-li průměrnou mzdu učitele ZŠ 23.000,- Kč, odpovídalo by to mojí ceně 300,- Kč za vyučovací hodinu. No a k tomu je ale nutné připočíst, že si na polovinu svého důchodu musím spořit sám, zatímco za učitele ZŠ tak činí v podstatě stát. A to činí zhruba 50,- Kč na jednu vyučovací hodinu.
Summa summarum: Pokud na tom chci být stejně jako průměrně vydělávající učitel ZŠ, musím účtovat 350,- Kč za vyučovací hodinu. A to bude mezi námi ještě propastný rozdíl v tom, že on má svou práci prakticky jistou, zatímco já budu vždy závislý na zakázkách, které si sám seženu (vůbec to není jednoduché), což je spojeno jak s časovými, tak finančními náklady. Ale dejme tomu, že tyto náklady pokryje o něco nižší zdanění hrubého příjmu OSVČ než u zaměstnaného učitele...
Medvěde, Medvěde. Nějak mi to zase nesedí. Ale co já se tomu vlastně divím, že?
Když potřebuješ být chudý, tak se tvůj plat dá srovnávat s platy učitelů ve školství, když potřebuješ zdůvodnit regulované nájemné, pohybuješ se dokonce na hranici bídy.
Na druhou stranu učíš Němčinu těžký pracháče, tvůj roční příjem se občas blížil k miliónu, platil jsi drahé zahraniční stáže v svým dcerám, zcestoval jsi celou Evropu, postaral jsi se o tchýni i o ruinu v Příbrami, při tom všem si ještě spoříš na důchod, manželka nikdy nepracovala, ještě i účetnictví a propagaci zvládáš..
Tak buď jsou tady DVA, nebo dokonce TŘI Medvědové, nebo jeden schizofrenik, nebo lhář a manipulátor, každopádně diskutovat s přezdívkou Medvěd je opravdu nevšední zážitek.
"U té daňové progrese mi nejde ani tak o to, zdaňovat víc hodin práce jako spíš větší částku za hodinu práce."
No tak to bys znevýhodnil všechny doktory, konstruktéry, projektanty, manažery, prostě každého, kdo v hodinové ceně práce musí zahrnout cenu celoživotního vzdělávání, režie a přípravy. Tito by odešli do zahraničí nebo by na vyšší výdělky rezignovali. Viz Lafferovu křivku.
Z národa chytrých a pracovitých lidí bys udělal lacinou obsluhu výrobních pásů a doplňovačů v Tescu.
To není tak docela pravda.
Za prvé: I progresivní zdanění zaručuje vzdělaným či jinak kvalifikovaným zaměstnancům vyšší příjem než těm ostatním. Jen ten nárůst není tak strmý.
Za druhé (a opakuju to tady snad posté): Vyšší (hodinový) příjem ani zdaleka není podmíněn vysokým vzděláním. Vzdělání není nutnou a už vůbec ne postačující podmínkou pro vysoký (hodinový) příjem. V poslední době se to dokonce otáčí v tom smyslu, že lidi s vysokým příjmem si formální vzdělání (diplomy) kupují, aby tuto skutečnost (že vzdělání nestačí na vyšší příjem) zastřeli.
Za třetí: Možnost odejít do zahraničí je jedna z největších deformací, kterou přináší trh. Osobně bych to nazval sociálním dumpingem. Ze společností s fungujícím solidárním sociálním systémem odcházejí nenažraní jedinci za "lepším" do zemí s asociální politikou. Lékem na tento neduh je sjednocení daňových a sociálních zákonů minimálně v rámci EU, aby se odstranila tato nezdravá konkurence. Jednotlivé státy EU si pak přestanou vzájemně konkurovat tím, nakolik jsou schopny ušetřit na svých občanech.
Ještě k té Lafferově křivce. Její průběh by byl jiný, kdyby byl efektivnější výběr daní. V situaci, kdy se stát kapitálu bojí, velké firmy samozřejmě budou platit daně, jen pokud budou samy chtít, a budou vydírat stát tím, že pohrozí odchodem do zahraničí a propuštěním velkého množství zaměstnanců. Tomuhle je potřeba učinit přítrž. Firma, která by z těchto důvodů odněkud odešla, by si v jiné civilizované zemi už neměla ani škrtnout. Jenže to by nesměla místo skutečné demokracie panovat diktatura nadnárodního finančního a průmyslového kapitálu.
Pravda, EU neblábolí o nadřazené rase, přesto se nekriticky staví k menšinám a to až tak, že majoritní společnost má méně práv, než ti chudáčci (ať přišli odkudkoli). Z toho mi vychází malá skupina lidí s většími právy a vůdcové majority (politici) přejímající zvyky (a kolaborující s ...) minority.
EU není ekvivalentem Třetí říše, spíše takové RVHP v bleděmodrém ovládané lidmi s patentem na rozum odtrženými od reality.
Lepší než Třetí říše to je ale dobré rozhodně ne.
Ani k RVHP se to nedá moc přirovnat. Chybí tady ta centrálně řízená "kooperace", kdy jeden stát vyrábí něco a druhý to vyrábět nesmí, byť by to uměl 100x líp a má už v tom dlouholetou tradici.
O různých kvótách na pěstování toho či onoho nebo na výrobu cukru (což u nás znamenalo zánik velkého množství cukrovarů) jsi ještě neslyšel?
To jsem slyšel. Ale to dle mého není ani zdaleka srovnatelné s plánováním v RVHP. Zemědělství je navíc superpokřivená ekonomika. V RVHP se toho centrálně plánovalo dle mého soudu mnohem víc. Napadá mě třeba pevné disky budou vyrábět Bulhaři, silné lokomotivy Rusové, slabé lokomotivy Češi, šicí stroje Poláci a Dederóni,... Ostatně zbývající staré vozy pražského metra jsou toho stále důkazem.
Ono to nakonec v RVHP také na 100% takhle nefungovalo, některé státy si prosadily nákup vlastních výrobků. Vojenská letectva v RVHP používala pro výcvik české Delfíny a později Albatrosy, jenom Poláci si prosadili TS-11 Iskra.
Sorry, že sem tahám politiku, ale myslím, že tohle stojí pozornost. Alespoň je názorně vidět jak funguje naše vláda...
Vybral jsem z toho jenom jednu část:
Vystoupení poslance a bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS)
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony /sněmovní tisk 1025/ - prvé čtení
"Poslední věcí, které se chci dotknout a která tady ještě k mému překvapení nebyla zmíněna ani ze strany navrhovatele, ani ze strany žádného z poslanců - nevím, možná se k tomu ještě chystá, možná si toho ani nevšiml někdo, neboť v důvodové zprávě to jaksi není - je fakt, že okruh oprávněných osob, které mají právo obdržet od operátorů takzvané lokalizační údaje, se rozšiřuje z Policie České republiky na Bezpečnostní a informační službu.
Překvapuje mě to, že tady to zatím nikdo nezvedl, proto, že si jistě všichni vzpomenete, jakou hysterii tady předváděla Česká strana sociálně demokratická zhruba před rokem a něco, kdy byla předkládána vládou malá novela zákona o elektronických komunikacích, která zpřesňovala a uváděla v soulad se směrnicí Evropské unie právě tuto záležitost týkající se uchovávání tak zvaných lokalizačních údajů.
Pro připomenutí paměti jde o to, že na základě směrnice Evropské unie, jejíž číslo již samozřejmě nevím, mají členské státy a jejich operátoři povinnost uchovávat určité technické údaje o všech hovorech, esemeskách, mailech a tak podobně. Ne tedy obsah těch zpráv, ale údaje typu kdo volá, komu volá, jak dlouho volá, odkud volá a podobně. Ta povinnost vznikla na základě 11. září jako argument celoevropský se udávalo, proč to zavést, to, že na základě toho byli chyceni teroristé v Británii - na základě těchto údajů, apod. Byla tady kolem toho vášnivá diskuse, jak si jistě vzpomínáte, o tom, že vláda chce špiclovat své občany, abych z hlavy citoval pana kolegu Urbana, který mi to tady vmetl do tváře. A v okamžiku, kdy - a to mě překvapuje - je tady navrhováno, aby toto špiclování bylo rozšířeno na další bezpečnostní složku, tak to nikoho nezajímá. To je teda podivné, mne to zajímá a já samozřejmě navrhnu v druhém čtení, aby tato extenze opět byla uvedena na správnou míru, to znamená, aby byl zachován ten stav, kterému jsme povinováni, protože jsme členy Evropské unie, kam jste všichni chtěli, ale ani o milimetr více. A tady už těch milimetrů překračujeme zbytečně mnoho."
Já osobně to jako blábol moc neberu... Tady je celkem jasně vidět kdo ty zákony před schválením pořádně čte a pak tam nachází různé "poschovávané", přitom ale dost podstatné, sviňárny :-(
Mě sere už to, že se nemůže vyžvejknout pěti větama a mele a mele. Se pak nediv, že za pět minut nevíš o čem mluví.
Ale máš pravdu - stačí se podívat na přenos ze sněmovny v TV - jak se tam motá jeden přes druhýho a vepředu nějakej zoufalec klábosí...
a vůbec nejhorší je, když se hlasuje a někdo se nedostaví. - ty když se nedostavíš do práce na důležitou poradu dostaneš buď padáka, nebo nějakej flastr. Taky bych jim dal pokutu nebo sebral mandát a čau.
No ty si ještě pořád myslíš že hlavní náplní jejich práce je práce ve sněmovně? A ve prospěch republiky, občanů nebo dokonce Evropy? To já už si dávno nemyslím :-(((
Bohužel máš pravdu. Někdy mi připadá, že poslanci hlasují jen tehdy, když chtějí splnit nějaké zadání, které obdrželi od nejrůznějších lobbistů, za což od nich dostanou či dostali zaplaceno. Poslanecký plat a nedaněné náhrady mají už jen jako přilepšení k nesrovnatelně větším sumám od lobbistů.
Nebo "zdržel se hlasování" - volíte politiky aby se zdržovali hlasování nebo proto aby řekli svůj názor ANO x NE ? Já teda chci aby se vyjádřili. Zdržování bych zrušil.
.
.
.
.
Tohle sem nepiš, to jsem se zas nasral...
Zdržení se hlasování chápu, ne každý je odborník na vše. V parlamentu je to samozřejmě jinak, ale u nás, v relativně malé firmě, děláme občas porady, ke kterým je zváno "staré jádro" firmy. Majitel si to samozřejmě může rozhodnout sám, ale k zásadním rozhodnutím si vždy zve tu malou partičku lidí, kteří to kdysi rozjížděli. Pokud fakt upřímně nevím, co je lepší, tak se "zdržím".
Jenže to je právě ten velký rozdíl. Na té poradě se většinou majitel ptá co myslíte že by bylo lepší to nebo ono.
Politici mají před sebou nastíněný zákon, se kterým se měli možnost seznamovat několik týdnů, tázat se, dělat dodatky, rozebírat, chtít změny atd a když dojde na hlasování jak můžou najednou nevědět ? To tam těch několik tejdnů nebyly ?
Zdržet hlasování se může i člověk velmi dobře informovaný - například v případě, že výhody a nevýhody dané věci jsou zhruba v rovnováze. Rozhodně je to odpovědnější přístup než nepřítomnost při hlasování.
U některých exemplářů je nepřítomnost při hlasování, a pokud možno ve Sněmovně vůbec, ten nejzodpovědnější možný čin.
Jen tak z placu mě napadá něco kolem 200 příkladů:-|
Za čtvrt roku jsou volby - můžeš se pokusit na tom něco změnit. K demokracii přitom samozřejmě patří i právo nevolit, ale dotyčný tím ztrácí morální právo cokoli kritizovat. Účast na volbách je to nejzazší minimum, co člověk může pro změnu poměrů udělat. Lidé, kteří nechodí ani k volbám, si demokracii nezaslouží.
Tuším, co mi na to asi namítneš - že přesila blbců mezi voliči je příliš velká... Uznávám, že na tom něco je, ale to je prostě demokracie...
Trošku se nám to téma zvrhlo v politické bláboní, tak zase něco pro odlehčení, ať přijdete na jiné myšlenky :o)))
http://www.bencopo.cz/milion/milionar.html
Soutěž o nové logo pro biožvanec vyhrála ekofrnda - http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-europa...
Konečně 300...