Vzhledem k tomu, že o můj rukošlap není dostatečný zájem, přerušil jsem dočasně jeho další vývoj.
Nyní Vám tedy předkládám k posouzení výkyvné sedlo, které je použitelné na jakékoliv cestovní nebo crosové kolo . Toto sedlo je vhodné hlavně pro delší cykloturistické jízdy, má zhruba 3x větší dosedací plochu než je obvyklé a tedy netlačí ani při dlouhodobém sezení. Sedlo je výkyvné z toho důvodu, aby nepřekáželo stehnům při šlapání, přičemž pánev cyklisty vykonává zdravý a mírný kývavý pohyb. Prototyp je zobrazen na
www.dudr.cz/kolo/sedlo.html
Sedlo je maximálně prodyšné, protože je vyrobeno z textilních popruhů, které jsou napnuty na ocelovém skeletu, potažené pružnou látkou. Možnost vyzkoušení je zatím pouze ve Zlíně.
Nojo - vzpomínám na muže s pákou :-)
Ale vážně: mám teď na zimu jedno kolo upnutý v trenažeru = pevně fixovaný ve svislé rovině. A kroutím tam zadkem :-). Tam bych to dost rád vyzkoušel, protože tohle by zřejmě nahradilo to mírné vybočování ze svislé roviny při normálním šlapání venku.
Zřejmě by to pro ten trenažér fakt fungovalo, vynález hodnotím pozitivně. Ale - a co si budem mezi sebou nalhávat - na tu gumovou ženskou s čudlíkem na zádech tohle sedlo prostě nemá :-)))
Taky jsem už o něčem podobném uvažoval. Podle mě, kdyby se to dotáhlo do konce (lepší design, titan, karbon, speciální potah apod.) ušetřilo by to ne jeden bolák na intimních partiích, umožnilo lepší prokrvení intimních partií a vůbec - jezdilo by se s tím mnohem líp, než na klasice.
Ale stejně se ti na to každý vykašle, protože cyklisté jsou prostě cyklisté..
Normální cyklisti jsou na takovýhle věci moc konzervativní banda. Ale zkus vymyslet něco pro lehisty, ti s oblibou zkouší na první pohled ujetý vynálezy.
Jediné co mě napadá že by šlo vylepšit na lehu je autopilot. Aby si člověk mohl při jízdě chvilku zdřímnout. Nějak to zkombinovat s GPS a automatickým šlapáním, které by fungovalo na elektrických šocích... Zkuste to bez drátů...
Lehokola neřeším, tam je sedlo vyřešeno a naprosto perfektní.
Sedlo jo, ale myslel jsem spíš na tu páku.
http://jurimir.rajce.idnes.cz/SPEZZI/#z48.jpg
http://jurimir.rajce.idnes.cz/SPEZZI/#z49.jpg
špička sedla mi připadne hodně široká, ale hodnotit podle fotky se nedá. pro rozšíření vynálezu / jsi-li o něm opravdu přesvědčený/ by bylo idální navázat spolupráci s prodejnami cyklozboží ve větších městech, kde by bylo možné zapůjčení v dodávaných velikostech. toto je tak netradiční, že jedině maximální osvěta by Ti mohla přinést odbyt. na sportovním či závodním kole si sedlo představit nedovedu, jinak kývání zadkem u rekreačních cyklistů je nejčastěji způsobeno, dle mého soudu, příliš vysunutým sedlem /u pohledných pozadí to vizuálně vypadá dokonce lehce eroticky/
Nu pokud bych zvolil černou barvu tohoto sedla, tak by má silnička vypadala jako cosi kategorie stealth ....
Pak se přiznám, že mě vyděsila přiložená tabulka v linku .
L pro obvod boků 94-100 ?
XL 100-107 ?
XXL 107-115 ?
Při takovém obvodu boků musí být v 95 procentech překročena maximální povolená zátěž kola ....
Zase pozdě...teď, zrovna teď tady byl, právě odešel... :-)
http://www.sq-lab.com/index.php?option=com...
Jinak pro dobrý posez stačí dobře tvarované sedlo, které správně "sedne", správné velikosti. Když sedím na sedacích kostech, sedlo je vepředu správně projmuté, tak mě nic netlačí, nic se neodkrvuje - a přitom není potřeba žádná houpací lopata.
Díky za skvělý odkaz. Mají tam také výkyvné sedlo. Stejně si ale myslím, že u všech výrobců je na prvním místě elegantní vzhled a potom teprve naše pohodlí. Ale u mne je to naopak, vzhled mne nevzrušuje.
Mají tam také vzorec, měrný tlak = síla / plocha. Toho využívám.
Přesně tak. Na sedle nešetřím na gramech a vybírám dle maximálního pohodlí. Výkyv sedla je nežádoucí jev, pokud se správně šlape, tak se jezdec nemá vůbec tendenci nikam kývat a potřebuje naopak, aby se sedlo ani nehlo.
A šířku vždy volím, aby pro daný posed (čím sportovnější, tím je třeba užší sedlo) a pro mojí vzdálenost sedacích kostí bylo přesně akorát.
A tohle mi řeší konveční stávající sedlo, sedím správně na sedacích kostech a nic mi ani při delší vyjížďce netlačí.
Problém dnešních sedel není ani tak, že by byla nevhodná, ale v tom, že každý má jiný zadek a najít si to svoje správně padnoucí sedlo není žádná sranda.
Sezení mimo sedací kosti (což široké sedlo vždy bude) je horší a zadek bolí daleko dříve. Jediné kdy to může být vcelku dobré je sezení po opravdu velké ploše, tedy zcela přes celý zadek ale i část nohou, tedy jako je na pohodlné židly/křeslu.
Přes tak velkou plochu sedět při šlapání na klasice nelze (ani když se to bude pohupovat), takže sezení jinak než na sedacích kostech není ničím přínosné.
Možná na vyjímky typu sváteční cyklista, který vyjede 4x do roka, pak sedací kosti nejsou zvyklé a pro takovou vyjížďku velká plocha může pomoct. Pro časté ježdění ale pouze uškodí, protože se nebude sedět na sedacích kostech.
Jinak mně se už dostatečně kývá full a to mi stačí :-)
Ovšem zachovává mi stále stejnou polohu sedla vůči pedálům, což je to podstatné.
I u paralelogramové sedlovky, která téměř neměnila vzdálenost sedla od pedálů (ale zase měnila vzdálenost sedla od řídítek) mi ty změny i když nebyly při šlapání velké trochu vadily.
Já tedy nevím, jak si představuješ správné šlapání, ono těch "správných" stylů je víc. Ale pokud máš na mysli přirozený pohyb celého těla, měl by k němu patřit i přirozený pohyb pánve. A pokud se sedlo ani nehne, tak v podstatě sedíš střídavě jen na jedné ze sedacích kostí, což není nic moc, protože na té kosti spočívá velká váha, navíc spojená s pohybem. Mírný pohyb sedla do stran by opravdu mohl tento problém odstranit.
Ale souhlasím s názorem, že u řešení, které je zde prezentováno, by ta plocha musela být mnohem větší, aby nebolely hýžďové svaly.
Ty při pravidelným šlapání nadzvedáváš (odlehčuješ) "půlky" ? Nebo po sedle tancuješ (přesejpačky) ? Sedací kosti seděj a nohy kmitaj...
Predstava jakekoliv prace sedla proti riditkum a pedalum mne trocku desi. Jednou jsem nedotahl dobre sedlovku a zajela cca o 2 cm pri prejezdu nejake diry na silnici. Skoro jsem se poroucel k zemi. Najednou jsem ztratil informaci, co se deje s kolem.
Podobne, kdyz mi kdysi odesla pojistka posunu sedacky v aute. Potreboval jsem popojet jen dva bloky do servisu a i to byl horor.
Snažím se mít v pohybu celé tělo, tedy i pánev. Ten styl šlapání co popisuješ - sedací kosti seděj a nohy kmitaj - umím taky, ale nemám ho rád, páč mi přijde být nepřirozený i méně účinný.
Tak ti nevím, jestli si rozumíme. Abych nějak kroutil pánví (výrazněji), tak bych musel mít vysoko sedlo, nebo zatuhlý kyčle :-)
Zkus se projet na válcích, nebo do kopce uzoučkou stopou mezi ledem. Když budeš tančit, půjdeš z kola. Navíc všemožným rozplizáváním přicházíš o energii.
Ale abychom se fakt nebavili každej o něčem jiným - nepíšu sice o echt sportu, ale o svižnější turistice a dlouhých stoupáních. Pokud by šla řeč o nedělní vyjížďce k nejbližšímu škopku, potom fakt na posezu a stylu šlapání nezáleží a lze se vlnit podle vkusu každého... :-)
Ne, já myslím, že si rozumíme. Prostě uznávám jiný styl pohybu. Nešlapu jen nohama, ale opravdu celým tělem, včetně hlavy - je to princip, na kterém pracují hodiny s kyvadlem, nebo jako při jízdě na bruslích. Hodně mi při něm pomáhá setrvačnost a váha celé horní poloviny těla, takže se tolik nenamáhají ruce. Např. hlava váží cca 7kg a je vlastně až nakonci kyvadla, páky, která působí přes pánev na nohy, její pohyb je při šlapání hodně znát. Taky by se to dalo přirovnat k pohybu hada, hadovitý pohyb těla - vše začíná mírným pohybem hlavy a končí v dolní úvrati, je to všechno plynule provázané. Na válcích jsem projezdil několik zim, vím co máš na mysli. Jenže já jezdím z 99% po asfaltu, takže při svém oblíbeném stylu z kola nespadnu ani náhodou. Když se ocitnu třeba na ledě, tak nějak automaticky přejdu na "válcový" styl, abych nespadl. Podle mě (mírným) pohybem kyčlí o energii nepřicházím, rozdíl je jen ve způsobu námahy příslušných svalů v oblasti pánve. Já je používám aktivně, ty pasivně. Myslím si, že pasivní námaha je pro svaly méně výhodná a méně zdravá, protože se hůř prokrvují.
Při tomhle pohybu si můžu dovolit vysunout sedlo o kousek výš, než doporučují odborníci. Když bych k tomu ještě přidal aktivní pohyb chodidla(napínání špičky v průběhu sešlápnutí pedálu), můžu to sedlo dát ještě výš, aniž bych se tím dostal do zdravotních problémů. Ale ani pořádně nevím, jak vysoko to sedlo mám, prostě jsem si ho dal do polohy, která mi nejvíc vyhovuje.
Ale jo, je to tvoje volba... :-) Normálně se tomu říká klování a pozná se podle toho, že dotyčnej už mele z posledního, nebo jede nad svoje možnosti. Kdyby bylo něco takovýho efektivní, nebo výhodný, tak klove celej peleton TdF. Profíci nejsou konzervativní, nebo zahleděný do svý krasojízdy. Moc dobře vědí, proč se hejbou tak, jak se hejbou...
Takže si nakonec opravdu nerozumíme - u mě se přece vůbec nejedná se o klování, protože hlavou i trupem pohybuju jen do stran a vůbec ne nahoru a dolu. A tati, prdí taky hadi? Hadi se taky vlní ze strany na stranu a ne nahoru a dolů :-)
Nejsem zahleděný do svý krasojízdy, moc dobře vím, že tak jako já jezdí spousta profíků :-)
No, jestli je to alespoň z části takový, jak si to představuju, tak to musí bejt zajímavá podívaná :-)
Mám na mysli pohyb na tomhle videu. Jedná se spíš o extrémnější rozsah pohybu při jízdě na doraz, ale jinak to přesně takhle funguje, jenže většinou s menším rozsahem pohybu. Všimni si - kýve se hlavně do stran, hlava dělá takový oblouček od jedné nohy k druhé, ale o zobání nejde.
http://www.youtube.com/watch?v=7Q_AjVD6e8Y
Ale jo, k určitému pohybu horní části těla skutečně dochází, při této silové jízdě do kopce je to opravdu dobře vidět. Možná se mi to jen zdá, ale řek bych, že jezdec si je toho vědom, a snaží se své kývání do stran a následné kličkování způsobující ztráty energie a rychlosti tlumit, samozřejmě v rámci možností při své únavě a úsilí, které dává do šlapání.
Já se snažím napodobovat spíše úsporný styl, jakým jedou vyježdění borci desítky-stovky km v balíku po rovině, přijde mi jako hloupost vyhlédnout si chybu v technice, která vede k plýtvání energií a tuto při své jízdě co nejvíce zdůrazňovat.
Ale je věc každého, jakým způsobem na svých výletech šlape;-)
Ale vždyť píšu, že je to spíš extrém, který jsem sem dal, protože je na něm ten styl pohybu lépe vidět. On s takhle extrémním rozsahem pohybu nešlape celou etapu, ale styl šlapání používá stejný.
Tady jsem ještě našel jeden odkaz, jak jsme se před časem bavili, že ti nejlepší cyklisti by měli mít horní polovinu těla vyzáblou. Tím odkazem taky nechci říci, že takhle vypadají všichni vrcholoví cyklisté, ale chci tím říci, že vyzáblost horní poloviny těla není nutnou podmínkou k vítězství.
http://www.youtube.com/watch?v=uDawlrIeaVM
A jestli si vzpomínáš, bavili jsme se i o tom, že Lance Armstrong je bývalý triatlet, a tomu odpovídá jeho fyziognomie. Ona je spíše výhoda vozit s sebou přes alpy míň kil.
Pokud je ale někdo dobrý časovkář, a většinu kopců je schopen přejet bez velkých ztrát na nejlepší, tak má v etapácích taky šanci. Nicméně bude to spíše výjimka potvrzující pravidlo. Podívej se na další vítěze TdF;-)
Tak nějak jsem tuhle odpověď čekal. Armstrong je výjimečný fyziognomií, ale je vyjímečný i svými naprosto přesvědčivými výsledky. Což by mohlo napovídat faktu, že jeho fyziognomie s jeho výsledky dost úzce souvisí. Podle mě by stálo za to vzít v úvahu, jestli nejsou Armstrongova fyziognomie i výsledky výjimečné právě díky tomu, že ignoroval mnohé cyklistické předsudky. (tím nemyslím ty černé ponožky:-)
Tak nějak jsem Tvou odpověď čekal. Výsledky Miguela Induraina, Jan Ulricha, Richarda Virenqua, Eddyho Merckxe, nebo Toniho Romingera mi přijdou taky vcelku výjimečné (nikoliv vyjímečné, nepocházejí z žádné jímky;-)).
Holt bychom museli tyhle výjimečné osobnosti postavit na start za stejných podmínek. Zrovna u Ulricha se to stalo několikrát a rozdíl mezi ním a Armstrongem byl celkem výrazný. Třeba bychom se mohli shodnout aspoň na tvrzení, že výjimečnosti se dá dosáhnout i bez nutnosti atrofie horní poloviny těla.
(Což mi přijde jako nejzdravější a nejpřirozenější varianta, protože takový člověk je použitelný i na jiné sporty než je cylistika. Když některé ty výjimečné osobnosti zahlédnu bez trička tak je mi jich skoro líto :-)
Jistě. Pořád připouštím, že i cyklista se symetricky vyvinutou muskulaturou může výjimečně nějakého úspěchu dosáhnout;-)
S poznámkou v závorce bych rád souhlasil, ale vrcholový sport vede k tomu, že typická postava sportovce se výběrem talentů a tréninkem maximálně přizpůsobí požadavkům konkrétní disciplíny.
Srovnej postavu Martiny Sáblíkové a Barbory Špotákové. Z tohoto pohledu by byly dobré víceboje (desetiboj, triatlon), které vyžadují rozvoj různých svalových skupin a nejlépe v různých režimech práce.
Cyklista se symetricky vyvinutou muskulatrou může dosáhnout výjimečných úspěchů;-) (Nezapomeň že vyhrál i mistrovství světa)
Jo, v r. 1990, to mu bylo 21. Jestli si vzpomínáš, byla hrozná kosa, a kolovala tenkrát hláška, že on díky svým tukovým zásobám promrzl nejméně:-D
Extrémní podmínky vyžadují extrémní výbavu. Já jsem kdysi byl třetí na přeboru Brna na běžkách, né proto že bych byl tak dobrej, ale protože slezl sníh, jelo se na oranici, a já jsem měl nejhorší lyže, tak jsem se s tratí moc ne$ral:-D
Souhlas. Myslím, že pohyb pánve je také vidět u profíků, když spurtují ve stoje. A ti určitě vědí, proč to dělají.
Tady uz michas efektivni slapani s neefektivnim. Pokud budes chtit zapojit opravdu vsechno, vcetne vahy celeho tela, potom budes nad kolem litat jako profik ve spurtu. Jenomze jde o pohyb dlouhodobe neudrzitelny, opacny pohyb je prave ekonomicke slapani, jake se da nacvicit napr. jizdou na valcich.
Tedy ty zminujes pokus o velmi kratky maximalni vykon, zatimco je v tematu rec o dlouhodobe efektivite slapani za cenu co nejnizsi ztraty energie.
Ve spurtu jistě, jenže to je krátkodobá specifická činnost, kterou běžný hobík neprovozuje. A předpokládám, že zakladatel vlákna nebude chtít tahle sedla prodávat profíkům, ale hobíkům.
U spurtu nejde o to jet ekonomicky, tedy abych danou zátěž vydržel po delší dobu, ale na krátkou chvilku ze sebe dostat maximální absolutní výkon ať to stojí organismus cokoliv (po spurtu může následovat když to trošku přeženu klidně kolaps).
Pohyb pánve provozují profíci i při jízdě vsedě. Někdo víc, někdo míň, někdo vůbec. S efektivitou to nemá nic společného.
Třeba ten Němec, jak se sakra jmenuje, ne Alsheimer, ten jak spadnul v tom sjezdu, Jens Voigt, tak ten má úžasně plynulý a přirozený styl šlapání a pohyb pánve u něj nelze přehlédnout - a když za to vezme, tak je většině soupeřů do pláče a marně přemýšlejí nad tím, kde se v něm ta efektivita bere :-)
Ty bys mel tem profikum jit radit jak maji jezdit, koukam :o)
Podivat se na par etap a potom tu rozebirat jednotlive styly jizdy a jejich efektivitu, poprit a postavit na hlavu systemy treninku, za to te jednou urcite prohlasi za svateho nebo upali na hranici. Nebo spis neco mezi tim, pokud s tim neudelas revoluci v cyklistice? Skoda, ze tady na serveru nakole.cz to zatim moc nevychazi :o)
Ty seš ale prorivnej - podívej se vše na to video s Voightem, co jsem sem před chvílí dal. Při jeho sledování mě napadla jedna otázka pro tebe - udržel by se s tímhle stylem šlapání na válcích? Podle vašich názorů by měl Vight s tímhle stylem skončit v příkopě a na posledním místě. Jenže on vyhrál.
podívej se výše na to video, protivo :-)
Jenže právě na zmiňovaném videu je vidět jak "klove" , protože se snaží udržet v úniku a dává do toho všechny poslední síly. To sis zrovna nevybral vhodné video. Zkus najít nějakého profíka jak jede tímto stylem někde uprostřed etapy, když se jede čistě ekonomicky. Troufám si tvrdit, že tak nepojede nikdo z nich.
Kdepak, "klování" se říká proto, že tento způsob jízdy připomíná slepici klovající zrní - jedná se o pohyb hlavy nahoru a dolů, kdežto Voight se pohybuje převážně do strany.
Jet čistě ekonomicky uprostřed etapy umí bez nadsázky každý profík. Ale rozhodující jsou právě ty okamžiky, co jsou na tom videu - v takových pasážích vítězí právě ti, kteří umí do šlapání vložit celou váhu těla a nepoblít se z toho :-) Kdyby byla pravda to, že na tom videu šlape špatně a neefektivně, tak by asi nevyhrál, ne?
Navíc zrovna Voight umí jet podobným stylem během jedné etapy klidně tři dvacetikilometrová stoupání v Alpách.
Klování je přesně tenhle styl, akorát při pohledu zepředu ti to tak nepříde, ale ze strany je to přesně ono. K pohybu horní půlky těla částečně dochází, ale jenom stranovému. Pěkně je to vidět v horských etapách hlavně u odpadávajících cyklistů viz třeba tady
http://www.youtube.com/watch?v=WKeCuxE4ll8&...
Tak to bychom někde museli zjistit přesnou definici "klování". Na tvém videu mi přijde že to nedělá ani jeden, protože "klování" je pro cyklisty velká haňba, natož pro profíky, ti by raději vzdali než aby "doklovali" až do cíle :-)
Víš ona je to ostuda spíš mezi amatérama, hobíkama a závistivcema. Ty profíci moc dobře vědí co je živí a je jim naprosto jedno, jak se do toho cíle dostanou, hlavně že tam budou a druhý den budou zase na startu, protože je to jeho živobití. Tak to aspoň vidím já.
Podle jednoho useku jedne etapy, kde Voight jede dost nadoraz a tim silne neefektivne stavis svoje teorie o spravnem a ekonomickem /efektivnim slapani? Vazne neni co dodat.
Já bych jim všem dal fully s pořádným zdvihem (samozřejmě žádné zamykání tlumiče) a hned by se vidělo, jak kdo jezdí efektivně :-)
Nemíchej jablka s hruškami. Silničáři na fullech s odemčenými tlumičemi nejezdí a nikdy jezdit nebudou. Nemají tedy žádný důvod učit se šlapat tak, aby by byl jejich pohyb efektivní při jízdě na fullu s odemčenými tlumiči.
Když cyklistu, zvyklého na fulla s odemčenými tlumiči, posadím na silniční kolo, také nebude umět šlapat tak efektivně, jako to umějí silničáři, kteří jsou zvyklí na kolo bez tlumičů.
Vysvětlím ti to ještě jednou, ale tentokrát už doopravdy naposledy.
Odkaz jsem sem dal proto, že na něm lépe vynikne pohyb, který jsem se snažil vysvětlit Rondovi - přirozený pohyb celého těla, včetně pánve.
Ekonomicky, přirozeně a plynule šlapající cyklista vykonává tentýž pohyb, jaký provádí Voight na tom klipu, ale rozsah jeho pohybů je menší - tedy i ekonomičtější.
Kdybych sem dal odkaz na cyklistu, který jede ekonomicky, pohyb, který jsem se snažil vysvětlit Rondovi, by nebyl tak dobře patrný.
Na záběrech šlapající Voight šlape neekonomicky právě proto, že potřebuje jet rychleji, než jeho soupeři. Zvítězil právě díky tomu, že dokázal šlapat neekonomicky a tudíž se mu podařilo dát do šlapání maximum energie.
To, že dokázal dát do svého pohybu maximum energie ale neznamená, že šlapal špatně. Kdyby totiž šlapal špatně a neefektivně, předjeli by jej ti soupeři, kteří šlapou správně a efektivně.
Pravda je, že v pelotonu by takhle šlapat nemohl, protože při tomto stylu šlapání je cyklista poněkud nestabilní a rozsahem svého pohybu by mohl ohrozit soupeře.
Pravda je i to, že ve vysokých rychlostech po rovině by byl tento způsob pohybu také neefektivní, protože způsobuje vyšší aerodynamický odpor.
Pravda je predevsim to, ze takhle nevydrzi slapat vubec nejakou udrzitelne dlouhou dobu, a to je jeho trenink strukturovany i na specialni vytrvalost pri velke zatezi, jako u kazdeho zavodnika. U amateru se tato doba vyrazne zkracuje.
Pravda je i to, z by podle teto prave predvedene logiky byl nejrychlejsi ten cyklista, co od startu do cile kazde etapy projede stejnym stylem jako se jezdi pri spurtu, protoze se pri nem dosahuje nejvyssich rychlosti (krome jizdy z kopce). Malinkaty hacek je ale prave v tom, ze tak neekonomicky nevydrzi jet nikdo a proto se vsichni snazi hledat prave presne opacnou variantu slapani. (Coz nevylucuje to, ze je obcas potreba vydat maximalni vykon).
Je mi lito, ze ti asi zase kazim radost, zvlast, kdyz uz ty svoje teoretismy opakujes naposledy, jak pises.
Je mi líto, ale evidentně nejsi dostatečně inteligentní, abys byl schopen pochopit smysl mých příspěvků.
Nevim, co ma efektivni/ekonomicke slapani co do cineni s inteligenci jedince, ale mozna bude inteligentni jenom ten, co se na sedle vrti nebo prave spurtuje, jak naznacujes. Potom uznavam, ze jsem vazne blbec. Hezky den.
Problém je v tom, že stále dokola nesouhlasíš s názorem, že by všichni cyklisté za každých okolností měli šlapat tak, jako Voight na tom klipu.
Jenže já tenhle názor ani jednou nenapsal! Hned v prvním příspěvku s oním odkazem na Voighta jsem napsal, a potom ještě několikrát zopakoval, že se jedná o extrém a že tenhle klip nabízím proto, že je na něm pohyb celého těla velmi dobře vidět.
Několikrát jsem taky napsal, že za normáních okolností se tito cyklisté pohybuje sice podobným způsobem, ale že jejich pohyby jsou mnohem úspornější, ekonomičtější, takže by nebyly zdaleka tak dobře znatelné, jako na tomto klipu. A ty mi znovu napíšeš, že vrtěti sedlem a spurtovat není ekonomické. Tak se nediv, že se nakonec rozčílím a napíšu, že nejsi inteligentní. Já si nemyslím, že bys byl blbej a nebyl schopen pochopit co se snažím vysvětlit. Spíš mi připadá, že to z nějakého důvodu pochopit nechceš. Jako by pro tebe byl nepřekonatelný problém se mnou souhlasit v čemkoli.
Takže bych to uzavřel asi takhle - cyklisté se obvykle pohybují, někdy a někteří i NEPATRNĚ do strany, nebo nahoru a dolů. Za pravdu ti dávám, že prakticky žádný kolař není ze sádry, aby se ani nepohnul. Takže žádný spor... :-))
Já tenhle váš přístup k diskuzi opravdu nechápu. Kde se ve vás pořád bere ta podivná chuť dělat si ze mě naprosto bezdůvodně prču. Nenapadá mě nic jiného, než se si tady hojíte nějaké mindráky.
Pusť si na you tube pár odkazů (když ti teda nestačí ten s Voightem, nebo ten od Holfiho) a když budeš mít upřímnou snahu vidět, tak uvidíš - někteří pohybují do strany nebo nahoru a dolů ne nepatrně, ale velmi výrazně. Navíc tak nejčastěji činí v rozhodujících fázích závodu, takže fakt vůbec nechápu, co je na tom k smíchu.
Minimalne nikoho osobne nenapadame. Mozna to vystihl nejlip tady o kousek niz Jarda, ze to proste neumis vysvetlit, co nam chces rict. My totiz reagujeme presne a jenom na to, co tu pises. Nehledej v tom nic osobniho, jsme na cyklodiskuzi a jde o to se neceho dobrat, ne se tu urazet navzajem.
Nezlob se na nás. Je strašně těžké si z Tebe nedělat srandu, když tak dovedně předstíráš, že nechápeš naše argumenty (nevěřím ani trochu variantě, že bys je skutečně nechápal).
;-)
Asi jsem úplně blbý, ale fakt nechápu, které argumenty jsem nepochopil. To jako myslíte, že jsem nepochopil vaše tvrzení, že s takovým nasazením, jako Voight na tom klipu, nelze vydržet šlapat 200km? S tím já ale souhlasím a nikde jsem netvrdil, že by to vydržel. Nebo já fakt nevím. Tak mi prosím vysvětlete, které argumenty nechápu, nebo mi z toho jebne :-)
Plně s Tebou IQT souhlasím. Kdyby totiž pánev cyklisty byla naprosto nehybná, svaly, které by ji v této poloze udržovaly, by nevykonávaly žádnou mechanickou práci, síla x dráha = 0 , protože dráha = 0. Tyto svaly by ovšem byly staticky namáhané, tedy potřebují kyslík a produkují laktáty, podobně jako svaly, které jsou v pohybu, ale žádný efekt z toho není. Proto je fyziologicky naprosto správné, že pánev cyklisty je v pohybu, někdy více, někdy méně, jedny svaly odlehčit, jiné zapřáhnout.
Podle mě ze statické práce nehybných svalů pánve je efeket srovnatelný s jejich aktivní prací - prostě fixují pánev v jedné poloze a tím dávají nohám pevnou v oporu pro jejich práci při šlapání. Při aktivní práci dávají nohám také pevnou oporu. Jde mi špíš o to, že statická práce je pro svaly nepřirozená a méně zdravá, protože svaly jsou od přírody určené k aktivnímu pohybu, ne pasivnímu.
Už jsem tady psal, že někteří cyklisté s pánví nepohybují vůbec, nekteří trochu, někteří víc.
Takže typ sedla, který jsi vymyslel, by podle mě nebyl výhodný pro všechny cyklisty, ale samozřejmě jen pro cyklisty kteří pánví pohybují trochu, nebo více.
Souhlas, ale minimalni pohyb sedla by na skodu byt v zasade nemusel. Priklady od dvou asi nejvyznamnejsich vyrobcu sedel vubec- Fizik dela trosku "pohybliva" sedla, tedy ne uplne tuhou skorepinu (technologie WingFlex, kdy pruzne boky trosku ustupuji pri pohybu nohou u slapani). Stejne tak Selle Italia uz nejakou dobu pouziva Axia Pivot System http://www.selleitalia.com/eng/index.html , coz je vylozeny priklad mirneho "presypaciho" pohybu sedla.
Sam jsem u Fiziku pri zkousce ten pohyb ani nezaznamenal, system od SI jsem zatim nezkousel vubec.
Aha, tak odkaz nefunguje.
http://www.selleitalia.com/eng/index.html potom "tech lab", pak "technology" a ikonka "axial pivot system".
Tak takový opravdu drobný a jen na části sedla klidně ano. Zrovna jezdím už pár let na všech kolech Fizik Nisene WingFlex variantu (ta mi sedla, starší Nisene vůbec).
A tohle za pohyblivé sedlo ani nepovažuju. Ten bok už není opěrné místo sedacích kostí a navíc v mojem případě se stejně téměř ani nehne, já o něj při pohybu nohy ani moc nešrktám o ten bok (samozřejmě nějaký lehounký kontakt tam je, ale nic silového), asi mám úzké nohy, svaly chybí :-)
Ono každému sedlu také třeba pruží trochu ližiny a to už do pohybu také nepočítám.
Zajimavy, ale pokud tvrdíš něco o blahodárných účincích kývavého pohybu, to se většinou musí podložit nějakou seriozní studií, ne pouze tvrzením že se ti na tom šlape líp.
Hodně štěstí
Na seriózní studie zapomeň, ty neseženeš ani u docela jednoduchých problémů. Ale všimni si třeba lidí, kteří stojí na zastávce: jestli stojí stylem Pozor! nebo Pohov! (nevím, zda mladší ročníky tomu rozumí). A to je přesně ten pohy pánve, který řeším.
Tý jo, zkus to rozvést. Nějak nechytám souvislost s jízdou na kole...
Říkám jen, že jsou to naprosto přirozené pohyby pánve které více nebo méně dělá každý cyklista, já jsem k tomu jen dal sedlo, které to podporuje.
Cyklisti jsou konzervativci. Pokud s nějakým převratným vynálezem a zlepšením nepřijde velká firma, tak to moc neberou. Já nevím jestli Tvoje koncepce výkyvného sedla má něco do sebe nebo ne. Jezdím teď už skoro výhradně na ležáku a tam to postrádá smysl. Ale i kdyby to fungovalo, vidím v tom paraelu s lehokolem. Pro určité způsoby jízdy - cykloturistika, rekreační jízdy...je to nesporně lepší než klasické kolo. Přesto není masivně rozšířeno. Chybí impuls, který by tento typ kol znormálnil a tak zpřístupnil široké veřejnosti.
Aby se přesvědčili o výhodách a přestali si připadat jako excentričtí exoti.
Pak by ovšem Tvoje sedlo ztratilo smysl :-) Zkus vymyslet něco pro ležáky. Už to tu sice bylo, a já fakt nevím co, ale horizontálové jsou více přístupnější experimentům, než vertikálové :-)
A co teprv tohle:
http://4.bp.blogspot.com/_wb8bAl1P-N0/SD_w94R...
To by byly pohyby pánve!
:-)))
Doufám, že se neurazíš, dělám si z toho srandu.
Ochablé svaly HSS (hluboký stabilizační systém) jsou velmi častým problémem, někdo na to jezdí na koni, někdo střídá kajak (kde dnes sedíš jak pecka spoutaný račnovou opěrkou a bederníma opěrkama) s kanoí (moderní otevřená sezení naopak umožňují práci celého trupu), někdo aspoň sedá u PC na míči.
Tomu, kdo jezdí na kole by pohyblivé sedlo mohlo pomoci.
Představoval bych pohodlné trekingové sedlo, malý rozsah pohybů - skutečně nejsem zvědav na to, aby se mi to při přejezdu rantlu sklopilo o 45° a já si narazil kule, a relativně stabilní polohu (tzn. střed otáčení co nejvýše). Spíš než abych musel furt hledat rovnováhu, tak bych chtěl mít možnost poposednout si, tím změnit náklon sedla a tím jinak zatížit svaly.
Možná jsem příliš konzervativní, ale to co prezentuješ na svých stránkách bych se bál i jen vyzkoušet;-)
Říkáš: 45°
To tedy ne. Sedlo kýve pouze +/- 15°od vodoroviny. A pokud bys chtěl jet bez držení řídítek, jde to, ale musíš obezřetně. Když se držím jen jednou rukou, pak úplně v pohodě.
A co to udělá na první trošku větší nerovnosti? Nepoletíš z kola? To je skutečně míněný dotaz, ne rýpání. Třeba je to v pohodě a nepoletíš.
Tím nemyslím hned ježdění nějaký technicky náročných terénu, ale občas větší nerovnost přejede každý i na pěkných cestách.
Tou větší nerovností může být klidně i ve sjezdu na asfaltu přehlédnutá díra. Nebo je tam těch děr více a nelze se ani všem vyhnout.
Tohle na HT může být nepříjemné i s klasickým sedlem, proto se ptám.
Řekl bych, že je to bezpečnější než klasické úzké sedlo, protože tam ti nic nebrání sjetí ze sedla, kdežto zde brání jeho šířka a textilní povrch. Náklon je omezen na 15° dorazem. Natočím to a dám na You Tube. Chce to vidět v akci.
Kdyz uz pohyby panve...
http://www.youtube.com/watch?v=467S-5x-ko0
Téma založené za účelem oslavy vítěze MS v cyklokrosu kamsi zmizelo, tak si rýpnu tady. Podle přísných kritérií některých zdejších diskutujících šlapal Štrybar velmi neefektivním a neúsporným stylem, protože si výrazně pomáhal horní polovinou těla, rukama i hlavou, nějaký neználek ho za tento styl v televizi dokonce obdivoval (Ondřej Lukeš), Štrybar vydržel takhle špatně šlapat celý závod a vyhrál celkem přesvědčivě..
Zkus nekdy cyklokrosovy special nebo i normalni MTB v takovem terenu a neslapat pri te hodine naplno vsim co muzes (kdyz budes trenovat trenovat specialne na hodinovy maximalni vykon, da se jet hodne neekonomicky). Kdybych si chtel rypnout ja, tak vyber sedla zrovna pro tuhle disciplinu nema vliv skoro vubec a jakakoli kyvaci lopata by jenom zavazela.
Promin, ale placas tu obrovske nesmysly. Radsi si precti, co konkretne se ti tu ti "nekteri diskutujici" snazili vysvetlit a prestan byt takovy diletantem.
"Někteří diskutující" tady propagují názor, že nejúčinnější styl je ten naučený na válcích a jestli se nepletu, tak tady dokonce jeden expert tvrdil (nebyls to náhdou ty?) že styl naučený na válcích je obzvláště vhodný na kluzký podklad, např. na bahno, led..
Ja jsem to nebyl, na ledu nebo v bahne je to pochopitelne nesmysl.
"Nejucinejsi styl" slapani neznam, jenom ekonomicky (pri dlouhotrvajicim slapani, ne ve sprintu, v terenu, na spatnem povrchu atd. atd.), a ten se da opravdu naucit i na valcich, protoze tam se prakticky jinym stylem jet ani neda (ale to ti tu uz nejenom ja opakuju porad dokola).
Nesnaz se napadat lidi za neco co nerekli, dela to potom hlupaka jenom z tebe samotneho. Zatim tu vrsis jeden nesmysl za druhym, az budes mit nejaky rozumny argument, sem s nim. A neber to osobne, mne konkretne po tve osobe nic neni.
Zakopaný pes zřejmě tkví v rozdílném výkladu slova "ekonomický" a "nejúčinější"?
Ale ty mi tvrdíš, že "nejúčinější" způsob šlapání neznáš, že znáš jen "ekonomický".
V tom je možná druhý zakopaný pes? Protože já znám ten nejúčinější. Ekonomický může být jen ten styl, který je nejúčinnější.
Je to ten styl, který předvádí např. Voight při jízdě na maximum, umí ho i Armstrong, když jede na maximum, pomocí podobného stylu Štybar vyhrál MS.
Pořád nechápeš jednu věc, my totiž v podstatě vůbec nejsme ve sporu. Pokud totiž bude chtít Voight, Štybar či Armstrong vydržet na kole osm hodin, všichni použijí úspornou variantu svého stylu, která je možná úplně totožná se stylem, který zde propaguješ ty, zkrzevá jízdu na válcích.
Výjimečnost těchto lidí ale (podle mě) spočívá v tom, že pokud potřebují podat maximální výkon, jsou schopni styl naučený na válcích opustit a ke šlapání velmi efektivně použít celé tělo, protože jsou schopni a ochotni výrazně změnit rozsah a intenzitu pohybu horní poloviny těla, včetně hlavy.
Proto varuju před nekritickým vzýváním jízdy na válcích, protože trénink na válcích může tuto schopnost zničit tím, že v jezdci vypěstuje podvědomé reflexy, které brání přirozenému pohybu horní poloviny těla (aby nespadli z válců).
Abych to ještě upřesnil, jízdu na válcích neodsuzuju úplně, jen se snažím vysvětlit, že styl naučený na válcích je k ničemu v případě, že člověk potřebuje podat krátkodobý maximální výkon. A to tady ale tvrdím od samého začátku. Ale jak vidno, tak Štybar tímto stylem vydržel šlapat cca 60 minut, takže zas tak strašně neekonomický (nebo spíš neúsporný?) ten styl zase není, takže určitě stojí za to ho umět stejně, jako ten válcový, obzvláště proto, že je nejvíce zapotřebí v rozhodujích fázích závodů. Líp už to fakt vysvětlit neumím.
Ať žije demagogie.
Hele, vítěznou jízdu na MS v cyklokrosu, nebo výkony Voighta bych přirovnal k výkonům autíček F 1. Šílenej kvapík za každou cenu, maximální výkony, řev motorů v maximálních otáčkách, zatížení materiálů na hranici destrukce - a po každém závodě generální oprava... je to o tom, že na téhle hranici destrukce vydrží zmínění šlapat po dobu závodu a to je činí vyjímečnými. nic to ale nevypovídá o efektivnosti, nebo ekonomičnosti. Stejný, jako kdybys porovnával běh na 100 metrů s marathonem. Na 100 metrů se taky klátí a křečují. je to snad proto efektivní a ekonomický ? Na to ti spíš odpoví ten marathon. Takže u té cyklistiky koukej spíš na časovky a triatlony, tam je to o efektivním využití síly. A nehledej příklad pro cykloturistiku a městské pojížďky ve spurtu na horskou prémii...
Ty jo, nebylo by dobré se nejdříve zamyslet, než napíšeš ten nesmysl o odemagogii? Tvrdím snad, že cykloturisté a městští cyklisté mají jezdit jako Štybar? Netvrdím. Podle mě pro takové lidi nemá velký význam ani jízda na válcích.
Já tvrdím jen to, že pro závodníky, opakuji, pro závodníky(!) je dobré ovládat i jiný styl, než jen ten válcový. Ale dobré je to pro všechny ostatní cyklisty, kteří občas potřebují, nebo chtějí podat maximální výkon. (což občas potřebuje nebo chce i cykloturista a městský cyklista)
Ale s tím "po každém závodě generální oprava" nemáš pravdu. Voight už jezdí dost možná dvacet let? Štybar už to taky mastí dost dlouho. Podle tebe by měli být oba na rehabilitaci v Kladrubech.
A že jejich styl nic nevypovídá o efektivnosti nebo ekonomičnosti? Jsou to všechno profíci, mají zkušené trenéry, fyzioterapeuty, doktory, všechno mají změřené, všichni chtějí závodit co možná nejdéle. Kdyby jejich styl nebyl efektivní, nebo ekonomický, těžko by vyhrávali a vydrželi jezdit takhle dlouho.
Takže ty mi laskavě příště nepiš nic o demagogii.
Pane kolego, jestli jsi MS v Táboře sledoval pozorně, viděl bys, jak se Śtybar na těch válcích před závodem rozjížděl. Pokud se týká různého klácení tělem v extrémních situacích, nikdo tady netvrdil, že to není momentálně účinné. Vše začalo tvým tvrzením, že se tak učíš, nebo začínáš jezdit (nechce se mi to hledat), načež jsme ti tvrdili , že jezdit tímto stylem pořád, je blbost. Ostatní tvé reakce jsou reakce dítěte na rozbitou bábovičku.
Nechce se ti to hledat a to je trošku dost zásadní problém. Napsal jsem, že se tak snažím jezdit, ale že moje pohyby nejsou tak výrazné!!!
Asi popáté napíšu, že pohyby Voighta nebo Štrybara nabízím proto, že je na nich dobře vidět pohyb celého těla, ale že na dlouhých štrekách se používá podobný styl, ale s mnohem menším rozsahem pohybů, takže při tomto pohybu nejsou tak dobře patrné a proto jsem nabídl ukázku Voighta na tom videu, aby ty pohyby byly dobře vidět!!!
Tak jsem si to celý pročetl znova. Ty odporuješ v několika reakcích sám sobě. Nejlíp ti to napsal ronda tady dole. V jednom tvém příspěvku jsi napsal, že máme asi problém souhlasit s tvými názory. Ano, máme, protože tyto názory jsou evidentně scestné. Napsalo ti to asi 5 lidí a napsali ti v čem se mýlíš, načež ses svezl do osobního urážení. Pročti si to celé znova a pokud nejsi takové boží hovádko, jako je méďa, určitě to pochopíš.
Tak pokud nejsi boží hovádko jako méďa ty, tak mi jistě nejprve poctivě najdeš, čím že to vlastně všechno začlo. Najdi mi, kde jsem tvrdil, že, cituji slova z tvého před-předchozího příspěvku, která ses v předchozím příspěvku pokusil zapomenout:
"Pokud se týká různého klácení tělem v extrémních situacích, nikdo tady netvrdil, že to není momentálně účinné. Vše začalo tvým tvrzením, že se tak učíš, nebo začínáš jezdit"
Teprve potom se můžeme bavit o tom, jestli jste si to osobní urážení náhodou nevysloužili svojí neschopností pochopit mé příspěvky.
Když tedy už nevíš cos napsal tak ti to sem zkopíruji ....
Snažím se mít v pohybu celé tělo, tedy i pánev. Ten styl šlapání co popisuješ - sedací kosti seděj a nohy kmitaj - umím taky, ale nemám ho rád, páč mi přijde být nepřirozený i méně účinný.
Datum: 19.01.2010
Autor: IQTyqve
Na to reagoval ronda ...
Ale jo, je to tvoje volba... :-) Normálně se tomu říká klování a pozná se podle toho, že dotyčnej už mele z posledního, nebo jede nad svoje možnosti. Kdyby bylo něco takovýho efektivní, nebo výhodný, tak klove celej peleton TdF. Profíci nejsou konzervativní, nebo zahleděný do svý krasojízdy. Moc dobře vědí, proč se hejbou tak, jak se hejbou...
Datum: 19.01.2010
Autor: ronda
.. no a tím ti zřejmě šlápnul do bábovičky. Taky už to s tebou nehodlám dál řešit, protože je to marný, je to marný, je to marný ... ;o)))
Ano, napsal jsem: "Snažím se mít v pohybu celé tělo, tedy i pánev. Ten styl šlapání co popisuješ - sedací kosti seděj a nohy kmitaj - umím taky, ale nemám ho rád, páč mi přijde být nepřirozený i méně účinný."
Je tam někde napsání, že "klátím celým tělem"?!
Tedy je nad slunce jasné, že vše začlo tím, že Ronda měl příliš bujnou fantazii, když to pochopil tak, že "klátím celým tělem"
Od té doby, co jste to Ronda, ty a Vašek špatně pochopili se vás marně snažím přesvědčit, že jste to špatně pochopili, takže od té doby donekonečna opakuji:
"Podle mě (mírným) pohybem kyčlí o energii nepřicházím,"
"Mám na mysli pohyb na tomhle videu. Jedná se spíš o extrémnější rozsah pohybu při jízdě na doraz, ale jinak to přesně takhle funguje, jenže většinou s menším rozsahem pohybu."
"Ale vždyť píšu, že je to spíš extrém, který jsem sem dal, protože je na něm ten styl pohybu lépe vidět. On s takhle extrémním rozsahem pohybu nešlape celou etapu, ale styl šlapání používá stejný."
"Jet čistě ekonomicky uprostřed etapy umí bez nadsázky každý profík. Ale rozhodující jsou právě ty okamžiky, co jsou na tom videu - v takových pasážích vítězí právě ti, kteří umí do šlapání vložit celou váhu těla.."
"Ekonomicky, přirozeně a plynule šlapající cyklista vykonává tentýž pohyb, jaký provádí Voight na tom klipu, ale rozsah jeho pohybů je menší - tedy i ekonomičtější.
Kdybych sem dal odkaz na cyklistu, který jede ekonomicky, pohyb, který jsem se snažil vysvětlit Rondovi, by nebyl tak dobře patrný."
"Problém je v tom, že stále dokola nesouhlasíš s názorem, že by všichni cyklisté za každých okolností měli šlapat tak, jako Voight na tom klipu.
Jenže já tenhle názor ani jednou nenapsal! Hned v prvním příspěvku s oním odkazem na Voighta jsem napsal, a potom ještě několikrát zopakoval, že se jedná o extrém a že tenhle klip nabízím proto, že je na něm pohyb celého těla velmi dobře vidět.
Několikrát jsem taky napsal, že za normáních okolností se tito cyklisté pohybuje sice podobným způsobem, ale že jejich pohyby jsou mnohem úspornější, ekonomičtější, takže by nebyly zdaleka tak dobře znatelné, jako na tomto klipu."
Holt než abyste přiznali svoji chybu, tak se ze mě snažíte udělat blba. Ale to je holt přirozenost některých lidí a meďuchů, prostě máte problém přiznat chybu. S tím já asi nic nenadělám.
"Nešlapu jen nohama, ale opravdu celým tělem, včetně hlavy - je to princip, na kterém pracují hodiny s kyvadlem, nebo jako při jízdě na bruslích. Hodně mi při něm pomáhá setrvačnost a váha celé horní poloviny těla, takže se tolik nenamáhají ruce. Např. hlava váží cca 7kg a je vlastně až nakonci kyvadla, páky, která působí přes pánev na nohy, její pohyb je při šlapání hodně znát. Taky by se to dalo přirovnat k pohybu hada, hadovitý pohyb těla"
:-)))
Kdybys nebyl blbej, nejspíš bys zjistil, že tak šlapeš taky.
Však jsem ti už psal, že máš vždy a ve všem pravdu, tak co řešíš. Jenom jsem ti připomenul tvoje vlastní slova pro porovnání s tím, co píšeš v posledních příspěvcích.
A protože máš pravdu, uvědomuju si, že při jízdě tluču hlavou o pouliční lampy, nastřídačku, jak šlapu, pravá, levá, pravá,... :-)))
V tom samém příspěvku, ze kterého jsi za pomoci přiblblývh smajlíků vytrhl jen tu část s hadovitým pohybem těla, která se ti mentálně i momentálně hodila do krámu, jsem také napsal:
"vše začíná mírným pohybem hlavy."
Podívej se na ten příspěvek, vidíš to tam?!!
Píšu tam MÍÍÍRNÝÝÝM POHYBEM HLAVY !!!!
Takže tvoje slova o tlučení hlavou o pouliční lampy, všechna ta snaha udělat ze mě blba jak od tebe, tak od Vaška i Holfiho je je ubohá zlomyslnost.
Mícháš jabka a hrušky a už se v tom pěkně motáš. A aby ses z toho vymotal, tak děláš z ostatních blbce.
Že musí závodníci ovládat celou škálu způsobů jízdy je přece nad slunce jasný. To tady snad nikdo nepopíral.
A klidně i cykloturista si může zaspurtovat a třeba i do průsmyku - ale pak je nesmysl do toho motat nějakou úspornost.
A jen pro připomenutí - celá ta šílená polemika se rozvinula od tvého sedmikilového kyvadlového pohybu s příměrem k Voightovi a teprv následným propojením na tenhle věžáček.
Jo a tou generální opravou u špičkových cyklistů nejsou Kladruby, to už by byl u formule šroťák, nebo soukromá sbírka odstavených monopostů. Generálkou je myšlena velmi propracovaná regenerace a systém masáží, bez kterých by na další etapu, nebo závod jen těžko nastoupil. Naproti tomu po vyrovnané, byť svižné jízdě, pojede klidně dál i po běžném odpočinku.
Krapet pomýlené je i hledání souvislosti mezi (ne)efektivním nebo (ne)ekonomickým způsobem šlapání a léty profesionální kariéry. Viz příměr k formulím (s opraveným náhledem na GO)
Pěkně jste se v to zamotali vy, ne já. Od začátku jsem psal o nejúčinnějším způsobu šlapání, který je rozhodující pro schopnost podat maximální výkon v rozhodujících fázích závodů. To vy jste mi stále dokola, zcela zbytečně, tvrdili, že tento způsob je neúsporný, protože s tímto vaším tvrzením jsem od začátku souhlasil a stále dokola jsem se vám snažil vysvětlit, že úsporný styl šlapání chápu, nezatracuju ho, ale že tento způsob šlapání je v rozhodujících fázích závodů k ničemu.
Přečti si tu diskuzi pozorně od začátku znova, nebo jestli toho nejsi schopen, nebo jsi na to líný, aspoň přestaň plácat nesmysly.
Od začátku jsi to ty a Vašek, kdo do mých jablek zcela nesmylně míchá hrušky a válce, do mého maximálního výkonu zcela nesmyslně mícháte úspornost a snažíte se ze mě udělat blbce.
Z té GO se nevymotáš :-))) GO monopostu nespočívá v jeho odstavení či sešrotování, GO spočívá ve výměně opotřebovaných součástek - ekvivalent u cyklisty je např. umělá kloubní náhrada, by-pass, nebo plastika úponů šlach. Regenerace u monopostu spočívá v podsatě v tom samém, jako regenerace cyklisty - v doplnění paliv a maziva, případně pneumatik.
Propracovanou regeneraci a systém masáží prodělává KAŽDÝ špičkový cyklista, takže jejich potřeba regenerace nemá přímou souvislost se způsobem šlapání.
Nejucinejsi je to, co se hodi nejvic pro dany moment. Takze styl "cyklokros" pro cyklokros, styl "casovka" pro casovku, styl "sprint" pro sprint, styl co se bezne nazyva "ekonomickym" pro normalni vytrvalostni cyklistiku.
Nekriticky tady valce nevyzdvihuje nikdo, jenom ty je zcela nekriticky odsuzujes od sameho zacatku. Nikdo na valcich nejezdi tak dlouho a tak blbe, aby si diky nim nejak "pokazil" techniku nebo styl, naopak cisty vytrvalostni trenink bez spicek (at je ziskany na valcich, v terenu, behanim, ..) je pro organismus pri nezavodnim sportu rozhodne prospesnejsi nez stresovat svoje telo hrou "na sprintera".
Pokud bude chtit nekdo zavodit, jisteze mu samotny ekonomicky styl slapani (ziskany JAKKOLI) nestaci, musi pro dobry vysledek trenovat i jina zatezova pasma.
Válce neodsuzuju, snažím se upozornit na to, že jízda na válcích má i svá negativa a že styl naučený na válcích neumožňuje podat maximální výkon. Se zbytkem tvého příspěvku souhlasím.
Rikas to, co se ti ted hodi, ale to je uz jedno, hlavne ze ses uz k necemu aspon castecne dopracoval.
"Styl nauceny na valcich" jak pises porad dokola ty neboli ekonomicky styl slapani jak pisu porad dokola ja (nema s valci nic spolecneho, snad jenom ze mu k nemu valce mohou pomoci o neco driv a jednoduseji) umoznuje podat maximalni vykon s ohledem k pomeru vynalozene energie pro NORMALNI VYTRVALOSTNI cyklistiku. Pro ABSOLUTNI VYKON (maximalni a tudiz kratkodoby) jde ekonomika stranou a nevim, proc sem tuhle kategorii porad pletes a pouzivas ji jako argument proti valcum jako takovym. Uznej jednou ty sam, ze porad pletes dohromady dva neslucitelne styly slapani dohromady a nebude proc se tu hadat v podstate o zbytecnosti.
Tak ekonomický styl nakonec nemá s válci nic společného?! To už mě teda fakt poser :-) a já že říkám to, co se mi teď hodí..
Kdyby se jednalo o dva neslučitelné styly šlapání, těžko by je byl schopen střídavě používat během jedné etapy jeden člověk.
Navíc ABSOLUTNÍ VÝKON je také "maximální výkon s ohledem k poměru vynaložené energie", akorát že ne pro VYTRVALOSTNÍ, ale pro RYCHLOSTNÍ(?) cyklistiku.
1. odstavec:
co ma ekonomicky styl slapani spolecneho s valci jsem se ti snazil vysvetlit uz po X-te treba ted v prispevku, na ktery reagujes, inteligentni jsi, tak ti musi stacit se jenom naucit porozumet psanemu textu, dal uz se mi to opakovat nechce a verim ti, ze to zvladnes.
2. odstavec:
jisteze jde oba styly kombinovat. Prave diky energii usetrene ekonomickym stylem slapani dokazou zavodnici zabrat pri spurtech, kdyz jedou dlouhy zavod a je treba zrychlit v premiich nebo na zaver etapy. Sam cyklistiku ocividne sledujes, tak si zkus vsimnout i rozdilneho stylu slapani cyklisty v celem prubehu etapy a potom v zaverecnych treba 200 m, porad u jednoho cloveka.
3. odstavec:
nechci se hadat o slovicka nebo vytvaret nejake definice, ale absolutni vykon je pro me proste maximum, takze bez ohledu na cokoliv, takze i bez ohledu na ekonomiku slapani.
Pokud uz tohle nechces pochopit a hodlas se hadat dal, vic po lopate ti to uz naservirovat nemuzu a ani nechci, leda te tou lopatou vzit po palici :o) Pokracuj si tu dal sam, jestli si myslis ze tim neco ziskas.
1.Co má ekonomický styl šlapání společného s válci vím. To ty jsi napsal, že nemají nic společného.
2. Že lze oba styly kombinovat vím také, to ty jsi napsal, že se jedná o neslučitelné styly šlapání.
3. Pokud budou podávat absolutní výkon za stejných podmínek dva cyklisté stejné výkonosti, zvítězí ten, který používá účinnější styl. Takže i při podávání absolutního výkonu lze rozlišovat mezi ekonomickým a neekonomickým stylem šlapání.
On ten Lukeš Neználek je a to velikej. Takový slaboduchý komentování se hned tak neslyší. Vůbec nejlepší bylo jeho vysvětlování rozdílu mezi cyklokrosovým kolem a horským kolem. Mohl jsi se dozvědět, že "horský kolo má menší kola a je spíš vhodné na silnici, takže je to takové trekové kolo" ...... tohle byla opravdu taková zlatá perlička těch jeho blábolů.
Moc dobře si pamatuji, jak při nějakém přenosu v TV mluvil o tom, že když Zlámalíkovi našli efedrin (což v době EPO byla totální kravina), že se efedrinem přikrývalo právě EPO a tento "expert" (tak ho nazývali komentátoři ČT) o tom musí něco vědět, ne ?? :o)))
http://www.cyklo.cz/novinky/2712_2.htm