http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=003&r...
Rychlost na pražské magistrále byla omezena kvůli nadměrnému hluku. Když řidiči nemůžou dělat dostatečný hluk rychlou jízdou, tak alespoň troubí: Ať si to užijou - Pražáci, kteří si přece dobrovolně vybrali, že budou bydlet poblíž magistrály!
Kolik asi je pražáků, kteří auto nemají?
Spousta. Například velká část důchodců, ale i mnoho nízkopříjmových domácností s jedním živitelem - například matek-samoživitelek. Navíc velká většina pražských majitelů aut nepoužívá své auto pro (každodenní) jízdy po městě a jezdí hromadnou dopravou. A to nemluvím o nás, kteří jezdíme po Praze na kole, nebo o těch, kdo kratší štreky, které jiní absolvují autem, chodí pěšky.
Můj první a poslední příspěvek. Zkusme se na toto téma všichni vyprdnout a nereagovat. Schválně, jestli to aspoň jedenkrát dokážeme?
A není to škoda, nepoužít takovej pěknej kanál? Aspoň to nebude zamořovat jinak normální diskuze. Medvěd má zas jednou nutkání navízt se do autistů a tohle je lepší, než kdyby to nacpal do diskuze Víza do Ruska nebo tak něco.
Dal jsem Ti bod, protože máš pravdu. Ten článek ve mně tu potřebu navézt se do motoristů skutečně vyvolal. Myslím, že moje rozhořčení je logické a že k němu mám dostatečný důvod. A to nejen proto, že bydlím pouhých dvě stě metrů od magistrály. Do jiných diskusí s tím ale samozřejmě nepůjdu.
Ono by bylo taky potřeba se zamyslet nad tím jestli to snížení rychlosti je ve všech úsecích potřebné a jestli náhodou není jen určitý alibismus radních bez přínosu, naopak zbytečně brzdící provoz.
Myslím, že se nad tím zamýšleli kompetentní lidé dost dlouho. I z článku vyplývá, že omezení rychlosti má pozitivní dopad na plynulost dopravy i nejspíš i na tu hlučnost (samozřejmě bez toho troubení).
Osobně bych byl ještě daleko radikálnější a magistrálu bych v daném úseku ZCELA uzavřel. Na jejím místě by mohla vzniknout velmi příjemná zelená promenáda - třeba i s městskou cyklostezkou. Ti, co PO ní dnes jezdí autem, by po ní mohli jet na kole nebo POD ní metrem.
Auta sešrotovat!!!
Možná ne všechny, ale velkou část určitě... :o))
Tak mě napadá, co bys vlastně udělal s tím šrotem? 4 milióny aut, to je spousta tun železa.
Čína má velkou spotřebu, tam se toho šrotu vejde :-)
Tanky, plaste na jaderne hlavice, potrubi k ropnym rafineriim, ...
Jinak je prima, ze krome znacek "Cyklisto, ved kolo" uz nekdo prisel na napad, jak skoro totez provest i ridicum.
Uz se tesim, jak to pres usek kolem muzea budeme taky tlacit. ;-)
Magistrala tam byla vzdy a zbytecna 50 jen a pouze zvysi stres spechajicich za volantem.
Chapal bych, kdyby takove omezeni prislo po zprovozneni okruhu. Nejspis by se tak cast provozu presunula na Jizni spojku. Ale ted, kdyz neni alternativa... Aut tam stejne prilis neubude, jen pojedou pomaleji. Nemam pocit, ze by se tim nejak vyrazne snizil hluk. Schvalne jsem si dnes stoupl a poslouchal, jak se lisi ramus z rychlych a pomalych vozidel. 50 a 70 uz myslim takovy rozdil nebude. Prirovnal bych to k mnozstvi 30 na Zizkove. Casem pak prisli na to, ze bude dobre omazit to jen na noc, ale do te doby se tam nedalo jezdit.
Nepocitam moznost presednout na kolo, protoze to nikdo kvuli takovemu omezeni neudela.
Tak v tomhle se opravdu neshodnem.
Nejsem zastáncem aut úplně všude a ledas kam bych je pouštěl jen na velmi přísně kontrolované vyjímky, ale magistrála a dopravní okruhy jsou opravdu postavené především pro zrychlení a zjednodušení provozu motorových vozidel přes město.
Právě že PŘES město. Ono už v těch sedmdesátých letech byla blbost stavět dálnici přes centrum města. Natož teď, když je provoz více než desetinásobný. Teď je doba naopak zralá na to tenhle renonc napravit.
Okruhy jsou věc jiná. Když už "musí" být doprava ve stávajícím objemu, tak okruhy a obchvaty svou funkci určitě plní. Osobně bych si ale představoval, že začneme žít tak, abychom nemuseli ani sebe samotné a ani takové množství zboží tak často a na tak velké vzdálenosti vůbec přepravovat. Pak by byly zbytečné i ty okruhy.
Shrnuto: Neřešme NÁSLEDKY (hustotu dopravy, nýbrž PŘÍČINY (způsob života).
Blbost to nebyla, tedy pohledem tehdejšího vedení. Nezapomeň, že metro se budovalo jako obří jaderný kryt a dálnice přes centrum měla ten význam aby se Pražáci z centra mohli rychle evakuovat.
Jinak si myslím, že jestli projedu Prahu 50 nebo 70 je vcelku jedno. Tak velká zase ta Praha není abych na tom ušetřil čas.
Ano, pokud to posuzuješ podle těchto měřítek. Já jsem měl ale na mysli hlavně ekologii. Z tohoto pohledu byla dálnice přes centrum už podle tehdejší úrovně ekologických poznatků učiněné zvěrstvo.
Mimochodem jsem v tomhle ohledu vlastně pamětník: Pamatuju si bourání nemocnice na severním předmostí plánovaného Nuselského mostu, jeho stavbu i zatěžkávací zkoušku tanky. Zrovna tak jsem jezdil tramvají do školy podél stavby přemostění Masarykova nádraží a pamatuju si i postupnou demolici Těšnovského (Denisova) nádraží. Tenkrát mě to docela vzalo - hrozně se mi líbilo.
Jo a projet Prahu napříč od okraje k okraji sedmdesátkou nebo padesátkou hodí rozdíl jednu hodinu. Pro někoho to může být dost, ale přesto to není důvod k terorizování obyvatelstva troubením pod okny. ;o)
Od Teplické dálnice od přemostění Kostelecké, po D1 na Opatově je to 20 km přes centrum.
Což při 50 km+h znamená 17 minut, zatímco při 70 km/h znamená 24 minut. Rozdíl průjezdem mezi příjezdem od Teplic a D1 znamená 7 minut.
Máš pravdu. Špatně jsem to spočítal. Ten rozdíl činí v různých směrech skutečně pouhých sedm až osm minut. Tím méně ale chápu, proč se řidiči kvůli tomuto omezení (ze 70 na 50 km/h) tak bouří a ještě kvůli tomu terorizují místní obyvatelstvo.
Medvěde, ber to takto:
1. že může existovat skupina, kteří se chovají jak je tam napsáno je asi pravda
2. nejspíše to bude v kontextu s množstvím řidičů pověstná kapka v moři
3. psali to novináři, kteří potřebují zájem o článek, takže to přifoukli
4. řidiči, kteří se tak chovají jsou idioti a nemá cenu se jimi zabývat. Je to stejné, jako skupinka cyklistů, kteří nerespektují pravidla a dělají si co chtějí a kazí tím pověst všech slušných cyklistů.
Dám ti jeden příklad. Byl jsem svého času osobně na show, kdy okolo Sazka areny jezdil Barichello s formulí 1. Jeho maximálka byla změřena asi na 210 km/h.
Večer byly 3 zprávy a tam si se mohl dozvědět tři verze:
1) jel přes 200 km/h
2) jel skoro 250 km/h
3) proháněl se skoro 300 kilometrovou rychlostí
Souhlasím. Je tu potřeba rozlišit dvě věci:
1) Výzvu k takovému počínání
2) Uposlechnutí takové výzvy
I kdyby výsledkem bylo, že této výzvy uposlechne jediné procento projíždějících řidičů, museli by se lidé v přilehlých bytech do hodiny zbláznit.
A nezapomeň, že takové chování (zbytečné troubení) má multiplikační efekt: Když jeden zatroubí, uslyší to určitý počet dalších řidičů, kteří si to nějak blbě vyloží nebo vztáhnou na sebe, a část z nich zatroubí také, aniž by o nějaké výzvě museli nutně slyšet.
Tudíž výzvu k takovému počínání hodnotím jako krajně nebezpečný a nezodpovědný hazard se zdravím lidí bydlících kolem magistrály, uposlechnutí takové výzvy vnímám jako projev bezohledné tuposti a stádního myšlení, a samozřejmě také jako dopravní přestupek. Samoúčelné troubení zákon zakazuje. Jen by se takový přestupek při té hustotě provozu konkrétnímu řidiči obtížně prokazoval...
To máš určitě pravdu, ale za to nemohou řidiči jako celek, ale ti idioti co výzvu podají a ti idioti co jí uposlechnou.
Mně nevadí, že bojuješ proti motorismu, ale že paušalizuješ a házíš všechny řidiče, podnikatele, atd. atd. do jednoho pytle.
Prostě jsem také řidič, ale jsem dalek, abych tam zatroubil jenom proto, že je tam 50 km/h. Znamená to, že jsem také idiot, protože mně s těmi idioty spojuje volant v ruce, i když mé skutky naplnění podstaty býti idiotem nesplňují?
Vím, kam míříš. Není to tak, že bych házel motoristy do jednoho pytle. Zkusím Ti svůj postoj vysvětlit:
Motoristé mají některé znaky společné, v některých se mohou lišit. Motorismus je ale jen jeden. Já kritizuji motorismus potažmo vzrůstající závislost naší populace na provozu vlastních nebo cizích motorových vozidel se všemi z toho vyplývajícími negativy pro motoristy samé, ale hlavně pro zbytek populace.
A pak samozřejmě kritizuju VŠECHNY motoristy za to, co mají společného - například za to, že smrděj, že působí hluk, že vystavujou své okolí i takovým rizikům, která nemohou při nejlepší vůli ovlivnit, atd.
No a nakonec kritizuju to, co ti slušní motoristé kritizují též, a to bezohledné chování NĚKTERÝCH řidičů na silnicích, případně také třeba nátlakové akce podobné tomu protestnímu troubení na magistrále.
Chápu jak to myslíš, ale tvé příspěvky vyplývají odlišně a to tak, že jde o řidiče jako celek, podnikatele jako celek atd.
Ano, jsem si vědom toho, že mé příspěvky tak mohou vyznívat. Zvláště při méně pozorném čtení, případně v důsledku určité předpojatosti některých diskutujících vůči mně osobně či některým mým názorům či v důsledku příliš povrchního vnímání obsahu (plus souvislostí) toho, co píšu. A samozřejmě se na tom podepisuje i moje příliš velké zaujetí pro věc a z toho vyplývající poněkud radikální rétorika.
Prostě je zapotřebí brát toto aspoň trochu na zřetel a nechytat jeden druhého za slovíčka (to myslím naprosto obecně, nikoli na Tebe konkrétně).
S těmi podnikateli je to podobné: Kdybychom brali všechno, co o podnikatelích píšu, úplně doslova, pak bych jako OSVČ vlastně útočil i sám na sebe... Kromě toho - kolikrát jsem tu už psal, že kritizuju ČINY nikoli osoby a že mi jde hlavně o PRINCIPY, nikoli o konkrétní jednotlivé případy.
Pak je tu ještě jeden zajímavý jev: Já si tady pouštím hubu na špacír, jak si PŘEDSTAVUJU ideálně fungující společnost, ale peskován bývám za to, že chci někomu něco PŘEDEPISOVAT. Toho jsem ale na hony vzdálen. Jediné, o co mi jde, je, abychom si o těchto věcech zvykli přemýšlet, naučili se o nich uvažovat v širších souvislostech a byli schopni mluvit o nich bez vzájemného osočování a podezírání z nějakých nekalých úmyslů.
Fuj, to jsem se zase rozkecal... :o))
Mohu s tebou souhlasit, protože tě znám z příspěvků dlouho, někdo nový s tím může mít problém.
No nechme toho, dnes mám dobrou náladu, páč jsem šťastný z mého konzumního a plývavého chování, které mi udělalo dnes radost, příště to se mnou budeš mít složitější, hlavně až budu mít nějakou depku :-)
hlavně S/J magistrála neměla být je jedna ale hned jedna ze tří kolmých na 2 západovýchodní.
Tak to alespoň v protektorátu bylo plánováno
V protektorátu? Myslel jsem, že roštový systém jsou až padesátá léta...
Němci v podstatě navrhli vnější okruh plus mínus podle Jižní Spojky na jihu a na východě na úrovni Nedokončené ulice do Štěrbohol, sever pak ca dnešním Severním městem, západ až tam, co je Pražský okruh (dá se to najít někde na dálničních webech včetně mapek).
http://www.ceskedalnice.cz/odborne-info...
http://www.ceskedalnice.cz/image/historie/h05b.jpg
Me mnohem vice vadi auta v historickem centru napr Valdstejnska, Malostr nam, Karmelitska atd. Magistralu bych nechal otevrenou na prujezd dokud nebude moznost Prahu objet. Pak se da uvazovat o snizeni pruhu na 2 i jinych omezenich. Napr by bylo pekne aby pred hlavnim vchodem Hl Nadrazi byl park, aby to vypaalo jako nadrazi - nikdo poradne nezna jak HL nadrazi vypada, kazdy zna jenom tu betonovou hruzu dole u Sherwoodu. Ale doposavad vidim magistralu - ac ji nesnasim jako nutnost.
Co se tyka lidi, kteri bydli na magistrale - to je jejich boj. Hluk tam bude vzdycky, prach taky - auta neauta. Je to neco - za neco. Chces bydlet v centru, pocitej s hlukem - a naopak.
1. jako majitel žiletky rozhodně nechci návrat k formanským polňačkám a nechci se pořád rozhlížet aby mě neušlapal kůň, případně bych neutonul v jeho koblihách . Také nežádám návrat k průměrné délce života obyvatele české kotliny před průmyslovou revolucí. Těch 20 let mínus by mě sakra chybělo v plánu ujet na kole několikanásobnou délku rovníku.
2. dnešní Praha potřebuje jen v potravinách cca 2000 tun přísunu za den + zboží + otop.Takže totální zrušení autodopravy je jenom snem nebo POKUSEM O GENOCIDU ?
3.už jsem to Medvědovi vysvětloval, ale asi zbytečně, kdyby se nebrzdil okruh a tunely tak máme o polovinu či dokonce o ještě víc menší tranzit aut zamořujících magistrálu.
4.Kdyby se po magistrále mělo jezdit 30 tak je mě to šumák, není mě šumák, že magistrát místo toho aby dodělal okruh přes mrtvoly zelených a i pod hrozbou soudu z Mikronésií zastupované veřejným škůdcem Kunžvartem ( jehož poslední mě známá akce už 2 roky brzdí železniční dopravu Praha-Kolín) že tento magistrát dělá do dopravy prostřednictvím značek.
( Ano přes mrtvoly těch zelených, kteří dělají ze železničních koridorů hodovní plochy pro betonáře a ze nejzelenější dopravy světa cestu bobovým korytem...)
5. dopředu říkám, že nebudu reagovat howg
Současná dopravní situace v Praze je extrém. Řešením této neudržitelné situace není extrém opačný, nýbrž rozumná analýza dopravních potřeb z hlediska objemu i struktury. Výsledkem nemůže být nic jiného než zjištění, že určité procento současného objemu dopravy je realizováno zbytečně. Podle toho, jak velké to procento bude, je možné uvažovat o různých variantách řešení - od "nulové", kdy se nic nezmění, až po absolutní, kdy v Praze nebudou jezdit ŹÁDNÁ auta. Obě krajnosti jsou stejně hloupé.
Řešením není ani to že se dopravní infrastruktura bezpodmínečně přizpůsobí narůstajícím dopravním potřebám, což je bohužel metoda, která je doposud nejvíce používána. Skutečným řešením je působit na dopravní potřeby tak, aby při zachování stávající kvality života klesal objem zejména individuální automobilové dopravy. Jednou z možností je podpora MHD a dopravy pěší a zejména cyklistické.
K Tvému bodu 2. bych se rád vyjádřil obšírněji. Za posledních čtyřicet let se počet obyvatel Prahy prakticky nezměnil, ale doprava narostla více než desetinásobně. Chcípali jsme před těmi čtyřiceti lety snad hladem? Nebo toho dnes sežereme desetkrát tolik než tehdy? Pokud ne, tak jakápak genocida? Pak by nám i dnes měl (z hlediska zásobování potravinami) stačit tehdejší objem dopravy.
Dokončení okruhu je ale pouze hašením požáru. Pokud současný objem dopravy budeme považovat za konstantu, pak jiné řešení opravdu asi neexistuje. Skutečným řešením je ale inventura dopravních potřeb. Stavěním další a další dopravní infrastruktury zase jen vygeneruje nové dopravní potřeby a hlavně "potřeby". Velmi hezky se sem hodí hláška z filmu Auto*Mat: "Kdo seje dálnice, sklízí auta."
reaguji protože to nejde vydržet .
Co tahkle bude zakázat pracovat v Praze lidem bydlícím mimo Prahu ?
60 procent všech lidí cestujících v ČR za prací z kraje do kraje jede do Prahy...
Praha je jediným krajem v republice, kde počet pracujících výrazně převyšuje počet obvykle bydlících osob
Vzájemná dojížďka Prahy a Středočeského kraje činí 38 procent veškeré dojíždky za prací v ČR.....
Proč by ses měl omezovat v diskusi? Ale k věci: Nejde o nějaké zákazy či příkazy (i když v případě potřeby samozřejmě taky), ale o to, naučit se jako společnost žít tak, abychom se vzájemně nezabíjeli autama, abychom si vzájemně nesmrděli pod nos a neotravovali se vzájemně hlukem.
Hlavní myšlenka je následující: Máme dnes desetkrát vyšší životní úroveň než před těmi čtyřiceti lety? Pokud ne, tak proč máme desetkrát intenzivnější dopravu? Stojí ten přírůstek životní úrovně za všechna ta negativa, která nám ten desetinásobný nárůst dopravy přináší?
Jsou dnes lidé šťastnější než před těmi čtyřiceti lety? Pokud ano, v jaké míře se na tom podílí nárůst dopravy?
A poslední poznámka: Není ten "civilizační rozvoj" reprezentovaný tím extrémním nárůstem objemu dopravy na úkor někoho, kdo se na jeho pozitivech vůbec nepodílí? Nepřináší ten dopravní boom užitek jen někomu - a ostatním jen nejrůznější omezení?
Ještě k těm pracovním místům: Nebylo by lepší vytvářet pracovní místa tam, kde bydlí pracovní síla? Ušetřilo by se na dopravě a hlavně na životním prostředí. A zaměstnanci by ušetřili hodně času, což by jim jistě zvýšilo kvalitu života.
Třeba chemičku na sídliště, spalovnu nebo hutě a kovárnou do satelitního městečka... :-))
Některé výroby je samozřejmě nutné koncentrovat a přesouvat mimo hustě obydlené oblasti. Jiné činnosti ale zase nikoli. A spousta lidí, co do Prahy dojíždějí za prací, dělá ve službách nebo provádí nějaké činnosti, které by se při dobré vůli daly vykonávat blíže domova.
Třeba že by tu svoji službu prováděli někde u sebe na vesnici a pražáci tam za nima dojížděli :-))
Ono je to složitější: Pražskou dopravu zahušťují v poslední době hlavně někdejší Pražáci, kteří si pořídili bydlení někde daleko od pražské dopravy, do Prahy ale musejí dojíždět za prací, čímž zbylým Pražákům zvýšenou měrou působí to, před čím sami z té Prahy utíkali...
:-))) klasika
Když zjistíš, že jsi výše plácnul kravinu a že nám na to nemáš co odpovědět, tak to honem odvedeš k něčemu jinému (pravděpodobnějšímu). Udělej si v tom napřed jasno, než zase založíš nějaký téma a něco budeš plácat.
Pokud by takoví zůstali bydlet v Praze, tak by tu dopravu zahušťovali také, jelikož již nyní jim nic nebrání nechat auto na kraji města a dojet MHD.
I kdyby zůstali v Praze, tak pracovní trh by byl stále stejný a dojížděli by jiní, takže je by to bylo naprosto stejné.
Pokud by zůstali v Praze, měli by to do zaměstnání blíž a zvýšila by se pravděpodobnost, že by tu cestu absolvovali hromadnou dopravou. S tím odkládáním aut na záchytných parkovištích se to zatím moc neujalo. Za prvé ta parkoviště bývají plná, za druhé jsou některá zpoplatněna nebo je parkování nějak omezeno (vím z doslechu).
Poslední věta mi nedává moc smysl. Pracovní trh by možná stejný byl, ale pokud by na těch místech pracovali ti, kteří zůstali v Praze (a nedojížděli by tudíž ze satelitních nocleháren), těžko by na nich mohli pracovat jiní, kteří by z nich místo nich dojížděli. Pro ty by musely vzniknout DALŠÍ, NOVÁ pracovní místa.
Máš město a v něm 30 000 obyvatel, kteří v tom městě pracují.
Město nabízí 50 000 pracovních míst.
Do města dojíždí za prací 20 000 lidí.
10 000 lidí se z města přestěhuje mimo město a dojíždí do města. Jejich uvolněné byty obsadí ti, kteří doposud do města dojížděli za prací a přestanou dojíždět do města.
Po změně dojíždí do města 20 000 lidí.
Takto jsem to myslel.
Chápu. Já měl na mysli situaci, kdy se z milionového města padesát tisíc vystěhuje někam do okolí a místo pěti kilometrů tramvají jezdí do práce čtyřicet kilometrů autem, z toho dvanáct kilometrů po městě. V takovém případě se doprava ve městě zahustí i přesto, že tam ubylo obyvatel...
Také chápu, ale nemyslím si, že to takto funguje. Ta doprava by se tolik nezměnila, páč z těch 40 jede 25 mimo Prahu a zbytkem zahušťuje v Praze dopravu naprosto stejně jako předtím.
Na to myslím existují nějaká průkazná data. V každém případě ten rozdíl je minimálně v tom, že člověk, který přijede zvenčí autem, má tendenci tím autem dojet až do cíle uvnitř nebo dokonce na opačném konci Prahy. Že by ho nechal na záchytném parkovišti na kraji města a pokračoval MHD, je spíš výjimka.
A pak mi připadá, že člověk bydlící v Praze za svým zaměstnáním po městě v průměru nenajezdí tolik km jako ten, který za prací ve městě přijel zvenku. Přesná čísla nemám k dispozici, ale to masivní stěhování do satelitních čtvrtí rodinných domků v okolí Prahy prokazatelně zahustilo ve městě individuální automobilovou dopravu.
Dokonce jsem četl něco o tom, že příměstská veřejná doprava nestačí pojmout ta rostoucí kvanta lidí z těch nově vznikajících satelitních městeček, což je právě jeden z faktorů působících na zahušťování individuální automobilové dopravy v samotném městě i v jeho bezprostředním okolí.
Nepopírám, že to zahušťuje dopravu, jenom si myslím, že to není hlavním důvodem husté dopravy. Určitý vliv to s největší pravděpodobností má, ale není to hlavní příčinou.
To už se dostáváme na příliš tenký led. Těch faktorů bude samozřejmě velké množství, a jak je který významný, to vyžaduje pečlivý výzkum. Já osobně vycházím z prostého faktu, že se doprava v Praze za dobu, co mám možnost to sledovat, mnohonásobně zahustila, aniž by to Pražanům přineslo odpovídající pozitivní efekt v podobě zkvalitnění jejich života. Spíš naopak.
Skoro určitě to není hlavním důvodem. Hustota by provozu narostla i bez dojíždění ze satelitů. Přibylo výrazně drobné osobní/nákladní dopravy ze "služebních důvodů" U nás na vesnici se tyhle jevy dají mnohem líp sledovat protože mohu konkrétné říct ti a ti lidé dřív ráno dorazili autobusem do fabriky a tam 8,5 hodiny dělali. Dneska mají vlastní pidifirmu, takže jezdí po okolí a obrážejí zákazníky. To samé např. rozvoj kurýrních služeb, rozvoz jídel, zásobování obchodů se také neděje jednou Avií, která přiveze zároveň jogurty, toaletní papír a pivo. A takhle by se dalo pokračovat.
V prvním odstavci jsi vedle jak ta jedle. Pokud venkovan jede do Města, často má problém orientovat se v pražské dopravě, debilní systém modrých čar, kdy člověk nemůže zaparkovat v poloprázdné ulici bez rizika odtažení, většinou raději zaparkuje na záchytném parkovišti a dojede hentou šalinou co jezdí tunelama;-)
Dělá to tak můj šéf, všichni technici, a někdy i já (výjimkou byl loňský podzim, kdy jsem jezdil do Karlína, což je z magistrály kousek, a oba tamní zákoši pro mne měli parkovací místo).
Jestli do toho můžu... :-)
Pokud odhaduji, v Praze se stalo za posledních 20 let následující pouze toto:
1. Obyvatelstvo se po ploše Prahy (v jejích htanicích, tj. až po Klánovice) stále víc plošně rozptyluje (příklad Kolovraty v r. 1980 ca 1500 obyvatel, dnes 5000).
2. Přibylo pracovních příležitostí v Praze.
3. Obce ve Stč. za hranicemi Prahy trvale rostou (stejně jako ty Kolovraty)
Důsledkem jsou delší cesty z míst, kde je mizerná VHD.
Důsledek: Několikanásobný nárůst denních cest do práce na dlouhé vzdálenosti z končin, které veřejná doprava už z principu obslouží jen těžko.
Řekl bych, že brání.
Třeba to, že na P+R si člověk nemůže pořídit předplatné srovnatelné výhodností s lítačkou. Samotná P+R jsou pak dost často od metra pěěěkně daleko a ta, která mají smysl (Černý Most), bývají zase plná už v 7 ráno. Konečně, kdo by lezl na Opatově do metra, když v okamžiku, kdy do toho metra po půlkilometrové procházce po fakt mizerném chodníku dojde, už by byl po magistrále autem v práci i s pětiminutovým poskakováním po Nuseláku.
Nezanedbatelný faktor je taky skutečnost, že když už někdo v tom autě sedí půl hodiny, tak na posledních deset minut z něj leze dost nerad.
Kdepak, P+R musí taky nejdřív nabídnout nějaké služby a kapacitu a pak se dá uvažovat o hromadném zanechávání aut u metra. Budoucnost v územním plánu ale tímto směrem naznačena není.
Ideální řešení je podle mě mít možnost dojet ze vsi 5-7 kilometrů na P+R u vlaku, který jede ve špičce po 15 minutách, projede skrz celou Prahu a nabídne pohodlný přestup na všechny tři trasy metra.
V současné chvíli ti co chtějí si cestu najdou a nepotřebují k tomu P+R. Znám to z naší ulice, kde se vždy parkoviště ráno zaplnilo dojížděči. Jakmile do ulice dali ceduli zákaz vjezdu, tak je najednou parkoviště poloprázdné :-). Takže mnoho lidí, pokud chce, tak zaparkuje někde poblíž metra v okrajových částech.
Jinak souhlasím, že na mnoha místech jsou P+R malá, nebo nedořešená.
Joo, kolem metra Kobylisy to vypadá podobně, tam to ale vzdali a raději všechny ulice v docházkové vzdálenosti zjednosměrnili, aby se tam ta auta naskládala. Pěkná partyzánština, velmi "citlivá" k dosavadním obyvatelům.
U nás ten zákaz byl dán nikoli tím, že tam parkovali dojížděči, ale tím, že se tam po ránu tvoří kolony, jelikož se kus jezdí po kolejích a tramvaj tam má zastávku, takže někteří to objížděli přes naší ulici a docházel k problémům při výjezdech zpět na hlavní a objížděním kolony po kolejích a potom dokonce kratší jízdou v protisměrném směru tramvaje před zatáčkou.
Ovšem zaměstnanci chemiček a hutí nedojíždějí do Prahy. Zatímco nic nebrání třeba ČEZu nebo T-Mobilu mít velitelství v Knovízi. ;)
Asi bude v něčem výhodné a efektivní se mačkat v drahé Praze s problematickým parkováním. Kdyby ne, tak v tom Knovízu stopro jsou.
No já myslím, že je to hlavně v tom, že firma, která nesídlí v Praze mohou být jen nějací vidláci a ne opravdová moderní dynamická razantní superlativní firma. :)) Ale uznávám že i dobrá adresa je velký důvod.
přece nechceš, újezďáku, říct, že jezdit autem je výhodnější než vlakem / metrem?!
Bohužel, veřejná doprava by v mnoha případech byla i zadarmo příliš drahá. Po započtení všech nákladů a poklesu přínosů (nutnost přizpůsobit se řídkému jízdnímu řádu, zastávkám a přestupům, hluk, riziko okradení, chycení nemoci, ušpinění či zničení šatů či zavazadla, omezení na převážená zavazadla, znechucení z jednání zaměstnanců dopravních podniků apod.) vyjde, že veřejná doprava může být výhodná pouze pro toho, jehož čas a zdraví nemá velkou hodnotu.
Pěkně o tom píše např. zde velmi oblíbený D-Fens:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Každý si může udělat takovouto kalkulaci sám pro sebe a racionálně si zvolit svůj způsob přepravy.
Dovoluji si upozornit na závěrečné pasáže týkající se ekologických aspektů.
Zkušenosti z mhd moc nemám, ale doprava vlakem rozhodně není ztracený čas, protože na rozdíl od auta v něm můžu za jízdy spát, číst si nebo třeba souložit. A riziko okradení, infekce nebo ušpinění je minimální, pokud se člověk moc nemotá po pražským hln.
Vlakem jsem dlouho nejel, protože poslední dobou je na mne příliš drahý (teď myslím pouze cenu jízdného), jezdí v naprosto nevhodných časech a mám to daleko na nádraží a zpravidla i z nádraží. Z posledních 10 jízd jsem dojel včas dle jízdního řádu tak jednou. Naopak časté bylo, že se na nás přípoj vysral, čekárna byla zamčená, takže jsem nocoval jednou v hale ve spacáku a jednou na lavičce na nástupišti zabalený v pláštěnce (nic jiného jsem s sebou neměl). Pro dobrodruhy dobrý, ale když se potřebuje člověk někam bezpečně a včas dostat, tak nepoužitelný.
Ale co se pamatuju, na čtení tam bývalo vždycky mizerné osvětlení, hluk, drncalo to, v létě horko, v zimě buď zima, nebo přetopeno nebo na střídačku, lavice krajně nepohodlné, takže čtením by si jeden zničil oči i záda. Vlak jede buď skoro prázdný (což je mimořádně ekologické, neustále zastavovat a rozjíždět stovky tun železa) nebo přeplněný (v pátek z Prahy a, v neděli večer do Prahy hlavy skopové nenapadne připojit pár vagonů navíc). Člověk si furt musí držet ruku na peněžence, mobilu a sledovat své zavazadlo (kamarád se na nádraží jen otočil, aby odehnal nějakou ženskou co chtěla rozměnit či co, asi volavku, a zmizel mu batoh s kompletní výbavou na zimní lezení). V lůžkáči jsem jel jednou, jinak si spaní na těch kolmých tvrdých lavicích nedokážu představit - neusnul jsem ani v nočním rychlíku z Popradu do Brna, a to jsem měl za sebou jednou Nízké Tatry nalehko za 3 dny a dvakrát zimní Roháče. Souložit jsem ve vlaku fakt nezkoušel, asi by mi trochu vadilo, kdyby se mi spolucestující pokoušeli radit...
Naopak, v autě si pustím rádio se zprávama nebo hudbu, klimačka a topení se postará o příjemné prostředí, zastavím si na jídlo nebo pití kdy a kde se mi zlíbí... imho dnes železnice nemá v osobní dopravě co nabídnout, autobusy a mikrobusy jsou levnější, flexibilnější, pohodlnější.
Jednou jsem jel vlakem ze Slovenska přes noc, unavený jako vrána po osmi stech kilometrech na kole, do našeho kupé si sedl občan tmavé pleti a okamžitě "usnul". Ale nespal. Měl jsem jakési podezření, a tak jsem si nedovolil spát. Okolo půnoci přišla ta jejich policijé a řekli nám, že je to vyhlášená firma co okrádá lidi ve spánku. Ale z vlaku ho nevyhodili, takže jsem musel bdít až do Kolína. Ale takhle jednou ročně se to přežít dá..
Kolmý tvrdý lavice... Tak tohle jsem zažil naposledy když tu bylo jakýsi výročí a jel historickej vlak taženej parní lokomotivou. Jak dlouho že jsi nejel vlakem?
Ca 5 let?
Když nepočítám loni na jaře - jeli jsme Stvořidla a zpátky vlakem. Kolmý tvrdý lavice. Tam se to dalo přežít, byli jsme v neoprenech a seděli na kajakách... vlastně na kolech, bo prý nesmí kajaky brát (do prázdného vlaku s nákladovým prostorem, asi nějaká další taktika odpuzování potenciálních zákazníků).
Podstatný je tvůj finální závěr "každý si může udělat tuhle kalkulaci sám".
Velmi záleží, jakou metodiku si kdo zvolí, tj. jakou ,cenu' si kdo přičte jednotlivým faktorům. Věřím, že dokážu navrhnout kuchařku, podle které člověku dojíždějícímu po stejné trase jako DF vyjde jako nejvýhodnější autobus nebo kolo, v závislosti na tom, které faktory vezmu v úvahu a které vynechám ;-)
PS: Kdybych si tuhle kalkulaci spočítal pro sebe striktně podle DFensovy metodiky, tak mi vyjde, že jsem své mládi promrhal v příměstských autobusech PID.
Ale to je naprosto v pořádku. Užitek a jeho ocenění je totiž velmi subjektivní. Hodina času má pro každého jinou subjektivní hodnotu, stejně jako kilometr jízdy na kole, ten může být pro někoho otrava, nepříjemnost, a pro jiného zábava.
Nedá se tedy říci, že jet na kole je pro každého stejně dobré. Není "správnější" a "méně správné" ocenění jednotlivých faktorů. Toto dělá nejlépe každý subjekt sám za sebe, a podle toho se rozhoduje, zda pojede na kole, veřejnou nebo individuální dopravou. D-F příklad je jen popis tohoto rozhodování pomocí matematického modelu.
valnou většinu své dopravy po Praze stíhám rychleji i na kole než s MHD ...
Jezdím Újezd n-lesy Jungmannovo náměstí na kole běžně pod 50 minut. Zpátky kolem jedné hodiny. Je to přece jenom trochu do kopce.
Když autobus + metro tak to mám 5minut na autobus 30-50 minut autobusem na Čerňák ( oficiální jízdní doba cca 22 minut) a 25 minut metrem . Čili v nejrychlejší možnosti cca hodina.
Když kombinmuju vlak tak to mám 15 minut pěšky + 30 minut vlak + 10 minut pěšky z Masaryčky čili zase v optimu cca hodina.
Autem to většinou prokličkuju tak 35-40 minut, ovšem to dělám jen výjimečně ( např když vezu kolo do servisu, jdu do divadla nebo něco kupuku v centru)
Kruciš, teď jsem si to smáznul...
Tak znova, stručně: K odstranění 2x 15' pěšího přesunu na své cestě zkouším od Vánoc skládací koloběžku. Jestli se na tom ledu nezabiju, tak poreferuju, nakolik je to účinné :-) . Na ten vlak by se asi dala použít, pak mi to předběžně vyšlo kolem 45 minut (chce to ale mít nervy a startovat na čas příjezdu vlaku ;-) ). Případně Bromptona, nebo naopak plečku jen pro přísun ke Klánovickému nádraží.
Co jsem vypozoroval tak příjezd vlaku v Klánovivicích přesně na čas je tak 40/60 možná 35/ 65.
Řekl bych, že tak 70 procent z nich směr Praha jede až v čas T+2 až T+5 :-D .
Zrovna dnes nejel v 7:25 ale až tak v 7,40 ( na Masaryčce jsme měli být v 7,47 :-D
Tak ale ne že tam zase budeš lítat ty pětapadesát ! A ještě u toho zvonit...
no na silničce na tom klesání k nuseláku bych to dal, zvonek nemám stačí když budu řvát ?
Pak je to ještě dobrý od Pavláku k Hlavnímu nádraží (zelená vlna) a od Masarykova nádraží k Hlávkovýmu mostu. V opačném směru se dá dosahovat vysokých rychlostí například v ulici V Holešovičkách směrem k Trojskému mostu (Barikádníků).
IMHO je podobná aktivita zbytečná. Především snížením rychlosti ze 70 na 50 u drtivé většiny aut bude nutno jet o převodový stupeň níže, což znamená vyšší spotřebu, vyšší emise, vyšší hladinu hluku a to celé kvůli uměle snížené rychlosti po delší dobu.
Takováto aktivita je podle mne stejně legitimní jako tzv. "cyklojízda" - jen místo zablokování dopravy upozorňují řidiči na toto debilní omezení troubením. Na rozdíl od cykloaktivistů ale nikomu nepůsobí žádnou škodu, protože nikomu neznemožní dopravu - jen zatroubí a jedou dál.
K prvnímu odstavci. V podstatě souhlas. Proto si myslím, že SKUTEČNÝM řešením je úplné uzavření magistrály jako tranzitní tepny.
K cyklojízdám jen toto: Zpomalení dopravy při cyklojízdě je minimální a je pouhou kapkou v moři proti tomu, co si pražští motoristé vzájemně způsobují KAŽDÝ DEN.
Opravdu si myslíš, že troubením na magistrále nejsou působeny žádné škody? Nebo uznáváš jen škody, které lze pohodlně vyčíslit penězi, a takové, které se takto vyčíslit nedají, vůbec nebereš v úvahu? Kolik korun českých stojí, když stovky lidí celou noc nespí, protože jí pod okny troubí nějací idioti?
Stačí udělat normální dálniční obchvat, jako kolem Brna nebo kolem Olomouce a tranzitní doprava z magistrály zmizí.
Jestli troubí v noci, tak to je mi líto. To už je skoro stejná prasárna, jako blokovat cestu tisícům možná desetitisícům lidí v podvečerní dopravní špičce.
Nicméně sám uznáváš, že je to protest oprávněný na rozdíl od například zablokování dálnice zemědělskými traktory, nebo magistrály a přilehlých ulic, přechodů a chodníků jízdními koly.
Tranzitní nákladní a většinou i osobní doprava asi ano. Ale doprava na magistrále mezi Kačerovem a Vychovatelnou je tranzitní jen z velmi malé části. Velká většina aut, která se v konkrétním okamžiku pohybuje po této trase, buď vyjela z nějakého místa v Praze nebo má v Praze svůj cíl, případně obojí.
Troubení na magistrále nepovažuju za oprávněný protest. Za prvé se nejedná o legitimní cíl (působit v obydlené oblasti hluk převyšující hygienické normy), za druhé se cyklojízda, která částečně zdrží nebo zpomalí (ale rozhodně neblokuje) dopravu, koná jen dvakrát do roka jen něco přes hodinu, kdežto troubení pod okny lidí, kteří jsou již tak obtěžováni nadměrným hlukem, není nijak časově omezeno.
Mimochodem, nikdo po Tobě nechce, abys motoristy MILOVAL. Úplně by stačilo je tolerovat, respektovat a nešikanovat.
Protest proti šikaně nesmyslně nízkou rychlostí je naprosto oprávněný, jednoduchý a vtipný.
Mohl by být i účinný, kdyby někdo měl zájem změřit hladinu hluku po zavedení buzeračního opatření. Jen mám takovou obavu, že měřit a vyhodnocovat výsledek nemá nikdo ze státní správy zájem, protože by se opět prokázalo, že opatření je kontraproduktivní vůči oficiálně uváděnému důvodu opatření.
Magorát vykáže činnost, represivní složky vykážou činnost, město si na vybraných pokutách vylepší rozpočet, policajti objasněnost přestupků, a hladina hluku je každému u prdele.
Pokud budu někoho milovat, tak to určitě nebude kvůli tomu, jestli je nebo není motorista. Každé počínání lze tolerovat jen do určité míry. V případě motorismu v Praze je tato míra mnohonásobně překročena. Respektovat jsem ochoten jen toho, kdo respektuje mě. Když mě někdo obtěžuje hlukem, permanentně mě fyzicky ohrožuje a neustále mi smrdí pod nos, nemám sebemenší důvod ho respektovat. Až bude respektovat moje právo na fyzické bezpečí, čistý vzduch k dýchání a přijatelnou hladinu zvuku, budu respektovat i já jeho.
Není na motoristech, aby posuzovali, zdali je omezení rychlosti přiměřené nebo nepřiměřené. Pokud s něčím nejsou spokojeni, mohou protestovat buď legální cestou nebo v nejhorším případě nějakým nátlakem. Ale ani v jednom z těchto případů si nesmí brát lidi, kteří bydlí v okolí magistrály, jako rukojmí. To je svinstvo nejhoršího řádu srovnatelné s protestem lékařů kvůli nízkým úhradám od pojišťoven metodou úmyslného poškozování pacientů.
Co se týče měření hluku, není to technicky problém. Stačí umístit pár měřidel podél magistrály, a když na některém z nich bude naměřena hodnota přesahující hygienickou normu, automaticky omezit nebo zcela uzavřít vjezd do této oblasti, dokud se hodnota nevrátí pod stanovenou hranici.
Kdo tu míru stanovil a jak, že hovoříš o tom, že je mnohonásobně překročena? Jsem rád, že respektuješ všechny motoristy, které neslyšíš, necítíš a fyzikálně Tě nemohou nijak ohrozit. Těch je drtivá většina.
U každé formy protestu lze najít někoho, komu bude nějak vadit. Někomu vadí, že občas někdo zatroubí, aby upozornil na nesmyslnost a kontraproduktivnost dopravního omezení, někomu vadí, že někdo jiný fyzicky blokuje silnici, klidně by ti mohla vadit i větší demonstrace, protože máš problém projít přes danou oblast s kočárkem.
Dokonce ani psaní na web nemusí být úplně neškodné. Jsou lidé, pro které jsou nepřijatelné například některé způsoby argumentace, manipulace, lží a polopravd, podsouvání výroků, které neřekli, opakování již vyvrácených argumentů, zamořování nesouvisejících témat neplodnými příspěvky, neschopnost respektovat cizí východiska nebo názor nebo třeba vystupování pod více identitami v jedné diskusi. Pokud tímto vystupováním ničí jinak příjemnou a korektní diskusi, může to někomu třeba vadit. Dokonce si - ve svém respektu vůči právům a názorům ostatních - dokážu představit, že takový troll vadí někomu více, než skutečnost, že někdo jede odněkud někam autem.
Hygienické normy existují nezávisle na mé nebo Tvé vůli. Ty stanoví hranici, se kterou se pak porovnává skutečnost.
Asi sám víš, že když mluvím "o sobě", mám tím na mysli kohokoli, kdo je motoristy ohrožován. Z čehož plyne, že naopak drtivá většina motoristů někoho ohrožuje. To vyplývá už z povahy samotného motorového vozidla, nikoli nutně z povahy nebo počínání samotných motoristů.
Pokud forma protestu omezuje a poškozuje někoho, kdo s předmětem sporu nemůže nic udělat, pak je to prostě svinstvo. Zkus si představit sebe samotného: Někdo bude na veřejném prostranství přímo pod Tvými okny pálit pneumatiky. Tobě půjdou ty jedovaté zplodiny přímo do obýváku nebo do ložnice. Budeš protestovat na úřadě, úřad vydá rozhodnutí, se kterým onen palič nebude spokojen a rozhodne se protestovat tím, že na tu hromadu pneumatik přidá ještě další nebo přesune ohniště ještě blíž k Tvým oknům.
Co bys na takové jednání řekl? Stáhl bys svou stížnost na úřadě? A přesně takovými paliči jsou troubící motoristé na magistrále - berou si postižené obyvatele jako rukojmí: Když nám budete zakazovat pálit pneumatiky, přihodíme ještě boty a starý ledničky...
Ke zbytku Tvého příspěvku se nehodlám nijak vyjadřovat, protože začínáš klesat na úroveň Fénixe (IQTyqve).
Drtivá většina motoristů nikoho neohrožuje, protože řídí v souladu se zdravým rozumem. To už jsme ti tu vyvraceli několikrát.
Srovnávat jízdu autem po k tomu určené komunikaci s pálením pneumatik pod okny obytného domu je zcela mimo, to už jsem ti také kdysi vyvrátil.
Zbytek příspěvku jsem psal zcela obecně o lidech zamořujících jinak docela zábavné a užitečné médium zvané internet. Dle Tvé reakce soudím, že ses v některých aspektech poznal. To je dobře, poznání vlastních chyb je prvním krokem k nápravě.
Někdo může mít opačný názor, ale to neznamená, že někdo něco skutečně vyvrátil.
To, že zrovna dneska nikoho svým autem nezabiješ, neznamená, že jsi nikoho neohrožoval. To, že Ti někdo nezkolabuje přímo za výfukem, neznamená, že provozem svého auta nenutíš lidi vdechovat karcinogenní látky. To, že v bezprostředním okolí Tvého auta nikdo v danou chvíli neohluchne, neznamená, že nešíříš kolem sebe hluk.
Jaký je rozdíl mezi tím, když Ti někdo žene do oken obýváku kouř z hořících pneumatik nebo zplodiny z výfuků? Co mi na tom chceš vyvracet? Chceš tvrdit, že exhalace ze spalovacích motorů jsou nějaký rajský plyn? Pokud ano, tak by si je měli řidiči pouštět do svých kabin a ne je šířit kolem sebe, aby je vdechovali ostatní.
nechci se vám to toho hoši moc ingerovat, ale přijde mi, že Medvěd snad ani nežije v technické civilizaci, nenakupuje služby při jejichž zabezpečení někdo nezkolabuje přímo za výfukem, nenutí lidi vdechovat karcinogenní látky a nepoužívá nic k čemu je třeba paliv, energie,strojů atd......
Kdyby všichni spotřebovávali jen tolik co já, bylo by dobře na světě. Víš, o kolik by například ubylo aut? Odečti si všechny soukromé jízdy...
Kromě toho do velké části mé i tak velmi omezené spotřeby mě nutí společnost, ve které musím žít a na jejíž chod mám velmi omezený vliv.
Co kdyby si začal u sebe a nevyužíval služby, které jsou založeny i na vypouštění karcinogenních látek do vzduchu, změnil vytápění bytu na nějaké neprodukující spaliny a zajistil, aby odpad po tobě nebyl spálen a ovzduší zamořeno smradem a popílkem ze spalovny. Nezdá se ti to od tebe sobecké využívat takovýchto služeb?
Já už jsem začal. V tomhle ohledu mě může poučovat jen někdo, kdo se v tom dostal aspoň tak daleko jako já, tj. ten, který svou spotřebu (a tím i její dopady na životní prostředí) dokázal omezit zhruba na 40% celorepublikového průměru. A to Ty - při vší úctě - velmi pravděpodobně nejsi.
Ale copak něco se ti nepozdává. Je to podobné, když zbohatlík kritizuje jiné zbohatlíky za jejich chování, které mu připadá více zbohatlické než to jeho.
Chovám se v rámci předpisů a nedovolím si kritizovat jiné za chování, které sám provádím, i když možná v menší míře.
Nicméně jsem si některé počiny z tvého chování vzal k srdci a to především ty, jak si omluvit vlastní jednání, aby mi připadalo únosné a v pořádku. Stačí se podívat, jestli někdo má větší spotřebu než já a hnedle se mi lépe dýchá, poněvadž já jsem ten lepší než on a mohu ho kritizovat, ale on mně nikoli.
Karcinogenní látky vytváří každý, kdo si ohřívá buřta nad ohníčkem. To bys taky zakázal?
Rozdíl je v tom, že jízdou autem po k tomu určené komunikaci se přepravuji často proto, abych někde konal užitečnou práci nebo třeba příjemně trávil čas s blízkými lidmi. Tedy dělám něco, z čeho mám já a ostatní lidé užitek, a omezuji své okolí přijatelně, co možná nejméně a to mj. i ve vlastním zájmu (ekonomická jízda znamená nejezdit zbytečně, jet přiměřenou rychlostí, s malým hlukem a malou spotřebou).
Srovnatelné by tedy bylo, když v přiměřené vzdálenosti od mých oken si uděláš třeba polívku na ohníčku nebo steak na grilu. Také vyprodukuješ nějaké zplodiny, ale je to imho zcela přijatelné využití společného prostoru. Podobně přijatelné, jako je ona běžná jízda autem.
Pálení gum pod okny obytného domu je záměrné a co největší obtěžování svého okolí, jediný užitek, který z toho můžeš mít je Tvé úchylné uspokojení že se Ti podařilo někomu ublížit.
Nejde o samotný fakt vytváření karcinogenních látek, ale o jejich produkovaném množství.
Porovnání přijatelnosti nějakého ohníčku a jízdy autem dost pokulhává. Víš, kolik takových "neškodných" ohníčků by muselo být, aby za hodinu vyprodukovaly tolik škodlivin jako proud aut na pražské magistrále?
Připomíná mi to neprůstřelný argument pro stavbu uhelných elektráren: Když dýcháš, taky přece produkuješ skleníkové plyny...
A ještě k tomu srovnání pálení pneumatik a vypouštění smradů z aut: Tomu, kdo ty zplodiny musí vdechovat, je úplně jedno, jestli to děláš proto, abys mu ublížil, nebo "jen" sobecky přenášíš náklady (ty totiž nejsou jen finanční) na svou jízdu na všechny okolo.
Nejsem si jist, zda vznikne víc škodlivin 20km jízdou autem (cca 1kg benzínu) nebo vařením oběda na ohni (několik kg dřeva). Aut je víc než ohníčků, proč asi? Protože víc lidí se potřebuje někam dostat, než kolik má chuť uvařit si oběd na ohni. To je jediný rozdíl.
Dalo by se říci o každé lidské činnosti, že sobecky přenáší náklady na všechny okolo. Třeba mě není jedno, proč mám být nějakým způsobem poškozen nebo omezen. Když někdo jede autem nebo si vaří oběd, dělá to proto, že to potřebuje a dělá to zpravidla tak, aby mne omezil co nejméně. Takového člověka rád respektuji, protože i já jistě svou existencí a jednáním omezuji svobodu lidí okolo mne.
Asi se neshodneme. Jestli ještě někdo čte naši diskusi, nechť tedy posoudí sám svým zdravým rozumem, zda je jízda běžná autem podobná spíše vaření oběda nebo pálení pneumatik pod okny obytného domu.
je rozdíl mezi spalováním dřeva a spalováním fosilií...
To je fakt, auto na dřevo by bylo mnohem větší, těžší a méně výkonné. Služební cesta sentinelem do Prahy by mohla být sranda, jen bych asi nechtěl vidět tu kolonu v Legerově...
Vy děláte, jako by byla jediná možnost volba mezi fosilními palivy a návratem na stromy.
boha ci, jak to myslíš ?! Neměl bych se urazit ?? Topím ve sporáku výhradně dřevem..
Návrat na stromy, to byla jenom taková metafora. Do sporáku dřevo stačí, do auta je to horší a v letadle nepoužitelný. Fosilní paliva zase dřív nebo později dojdou. Takže palivo budoucnosti je uran, thorium, plutonium nebo třeba deterid lithia.
V 70tých letech minulého století bylo předpovídáno, že fosilní paliva dojdou někde na přelomu tisíciletí.
Že bych něco zaspal?
Nojo, před 50 lety se odhadovaly zásoby fosilních paliv na 20 let. Před 30 lety to bylo taky 20 let. Dnes je to zase 20 let.
Za domácí úkol spočítejte, jak velké budou zásoby fosilních paliv za 100 let:-)))
To, že zrovna dneska svým šířením stresu za pomocí manipulace nikoho nezabiješ, neznamená, že jsi nikoho neohrožoval. To, že nikdo nezkolabuje přímo ve tvé přítomnosti, neznamená, že nikoho neohoržuješ na životě.
Cituji: "..čím je stres intenzivnější, tím jsou psychologické a somatické reakce i změny chování postižených lidí významnější. Proces začíná vylučováním hormonů hypotalamu, hypofýzy a nadledvinek. Nadledvinky vylučují adrenalin (kromě dalších stresových hormonů) a glukokortikoidy. Všechny tyto látky působí na srdeční činnost, dýchání, krevní tlak, játra, uvolňování glukózy, trávení atd.
Následky stresu:
Úzkost
Deprese
Nechuť do jakékoli činnosti
Pokles sebevědomí
Podrážděnost
Poruchy spánku
Potíže s trávením
Svalové napětí
Žlučníkové obtíže
Kožní poruchy
Sexuální problémy
Gynekologické potíže
Kardiovaskulární potíže
Bolesti v kloubech
Stresovaný člověk je agresivní nebo naopak v útlumu. U některých jedinců lze pozorovat zvýšenou konzumaci alkoholu nebo silnější kouření, poruchy příjmu potravy (bulimii, anorexii), dále neklid, hyperaktivitu a hypotonii (nedbalost), která je typická pro osoby v depresi.
Asi tak. Ale slyšel jsi někdy o eustresu?
co to je?
To je stres, který lidi vnímají jako pozitivní. To je ten adrenalin, kterej se vyplavuje při skoku s padákem, sjezdu z Mont Chabertonu, prvním rande a tak. Záleží na přístupu - můžeš se navážet do medvěda a pak si spokojeně řekneš, jak jsi mu to zase jednou nandal, to by byl eustres. Nebo se můžeš rozčilovat, co je to za hovado, že neustoupí od svých názorů až ti málem praskne cévka, a to je potom distres.
Tak to mám střídavě oblačno..
Že M. neustoupí od svých názorů by bylo naprosto v pořádku. Třeba Howgh má na auta stejný názor jako M., neustoupí z něj a distres z něj nemám, protože je čitelný, upřímný, takže vím, co od něj můžu očekávat.
Distres mám hlavně z toho, že M. svou nenávist ke svobodě schovává za lásku k lidem a že mu to spousta věří. Ono je totiž těžké považovat za zlého člověka, který má plná ústa lásky k lidem.
Abych se jasně vyjádřil - nenávidím manipulaci!!!!
Podle mého názoru je manipulace nejzákeřnější a nejnebezpečnější lidská zbraň, taková duševní časovaná bomba, virus lidského operačního systému, na který se teprve následně nabalují skutky jako je krádež, znásilnění, vražda, válka, genocida apod.
Už se ze mě stává měřítko úrovně ostatních diskutujících (legendární Fénix) :-)
A to tě těší nebo z toho máš nějaké to dis... ? :-)
Dálniční obchvat se samozřejmě staví. Ale čím to, že magistrát stejně hlasitě neslibuje těm na Praze 2 a 4, že hned po otevření Blanky sníží kapacitu magistrály o polovinu a ještě na ní nebudou zácpy?
Kdepak. Odhaduji, že 80-90% dopravy na magistrále je cílové v Praze. Tu žádný obchvat neodkloní. Naopak, po tom "odklonu" zmíněných 10% tranzitu vznikne skvělá šance na to, aby autem rovnou do města začalo jezdit ještě o 10% lidí víc.
jsem slyšel podstatně jiná čísla ...
60 procent dopravy kolem Muzea prý tvoří tranzit a 40 procent je místní doprava.
To celkem koresponduje s čísly AutoMatu, který očekává, že dokončený okruh spolu s úpravou magistrály může z prostoru Muzea odvést zhruba 60-70,000 aut za den k dosažení denního průměru 30-40,000 aut .....
Opravdu by mě zajímalo, kde by tak asi mohlo zaparkovat v centru Prahy 80-90,000 aut
No, on je "tranzit" a tranzit. Já to bral jako dopravu, která není cílová v Praze (což je ale i například cesta Ďáblice - Opatov). Rozložení dopravy na magistrále teď může být kldině i jen 20-40% místní doprava (cílová na P-1,2,3), dalších 40-60% je vnitroměstská doprava a zbylých 10-20% je tranzit tak, jak jsem ho myslel.
Pokud se bude chtít, poslouží Blanka k tomu, aby provezla mimo centrum celý tranzit a řekněme tři čtvrtiny té vnitroměstské (to je při 100 kiloautech na magistrále dnes - aby se mi to lepe počítalo), tedy nějakých 50 kiloaut. Magistrála bude ale stále ještě pro řadu směrů "kratší" než tunely a tak se na ní provoz na tuhle míru nesníží samovolně, ale bude nutné omezení kapacity na těch 40-50kiloaut, což předpokládá Auto*Mat.
Pokud se chtít nebude a nedojde k omezení magistrály, stáhne Blanka toho tranzitu (vnitroměstského i mimoměstského) podstatně míň. řekněme si na rovinu, když to tam nebude ucpané snížením kapacity a zpomalené řadou světelných křižovatek, bude se to pořád výhodnější než objížďka po Jižní Spojce. - řekněme, že se to tam zmenší jen čtvrtinu, tj. na 70-80 kiloaut. A tahle kapacita se snadno zaplní, například těmi, kdo dneska některé úseky magistrály objíždějí Bělehradskou, Italskou, postávají v Lublaňské a jiných vedlejších uličkách. Za deset let (až pomine krize ;-) ) budeme mít 100 kiloaut v Blance i na magistrále.
Blanka ubere maximálně dopravu, která pojede od Barandovského mostu a z Barandova.
To co jede od D1 Blankou rozhodně jezdit nebude, jelikož to nezvládá Barandovský most, takže osobáky se na ten most nepoženou, když je bude čekat stejný kolaps jako na Nuseláku.
Počítám s dokončením jižní sekce Pražského okruhu (letos na podzim?), Vysočanské radiály (2011?) a zkapacitnění "kličky" u Malešic (třípruh už od Průmyslové). Když vezmu, že jeden dálniční pruh pojme ca 30 kiloaut, tak to máme -30 kA na Barranďáku a -30 kA na Průmyslové a to už by mohlo na těch -50 kA na magistrále stačit.
Obchvat uleví Barandovskému mostu, to určitě. Vysočanská radiála je ta spojka od MB na Teplice, jestli se nemýlím, tak uleví ČM.
V Malešicích nevím, jestli to nějak pomůže.
Když nad tím tak přemýšlím, tak pokud bude Barandovský most volný, tak by z D1 na sever přes Blanku mohlo být šikovné, žádné světla, rychlost 70, to by mohlo s průjezdem přes centrum být velmi podobné.
Předpokládám, že otevření Vysočanské radiály umožní navést tranzitní kamiony přes ČM, takže se to přes Hloubětín trochu uvolní.
Malešice před lanovým mostem jsou známé úzké místo ve směru od východu, kolony tam stojí dnes a denně.
Docela mě těší ten poslední závěr (autem jezdím po městě málo, takže srovnání praktika je pro mě cenné). Vyplývá mi z toho, že by nebyl problém udělat pak Magistrálu na 50 a od Vyskočilovy s 2x2 úrovňovými křižovatkami.
Jakmile bude hotov vnitřní okruh, tak si dovedu představit magistrálu jako běžnou komunikaci se semafory, křižovatkami, 50. Nemám s tím problém.
Nejsem takový praktik, přes město jezdím velmi nerad. Do centra pokud nevezu nic objemného, tak raději MHD. Naštěstí do centra moc často nemusím.
Tou Vysočanskou radiálou by bylo záhodno, kdyby se ulevilo Průmyslové, což asi potrvá dokud nebude spojka mezi Malešicemi a D1. Do té doby to nikoho po okruhu moc nepotáhne.
Nevím co se má dít v Malešicích od Průmyslové, ten most je úzký.
Tak.
V těch Malešicích se staví ještě jeden most, teď je to vlastně "půlka", protože právě tam má začínat severovýchodní část městského okruhu (dle mých odhadů zbytečná). Dřív to stačilo, teď to generuje zácpy, tak se druhá polovina toho mostu staví v předstihu.
Jestli nam na Jizni spojce nesvihnou protihlukovou 50.
Trochu nechápu v čem vadí ta 50 na magistrále. Je přece jedno, jestli se do fronty na Nuseláku postavím o 2 minuty dříve, nebo později.
Ta část má kolik? 4 km. To znamená rozdíl necelých 1,5 minuty. To je takový děs, aby se z toho dělal takový povyk? Tak ať každý ráno vstane o 1,5 minuty dříve a nijak ho to nezdrží.
Ještě mě tak napadá, proč tam nepostaví protihlukovou stěnu?
Protože veřejné peníze (například ze silniční daně, DPH a spotřební daně) jsou potřeba na stavbu metra mezi poli a Opencard.
Tak to potom jo. Jen jsem si říkal, že při stavbě železničního koridoru je postavili u kdejakýho vidlákova a funguje to slušně. A pražáci nejsou schopní postavit něco tak primitivního?
Tady v zatáčce před Vídní je taky máme. Jak fungují nevím, bo nésu taký hňup, abych bydlel u dálnice.
Kamarád je kreslí v autocadu. Copy + Paste je nakopíruje na 5km podél dálnice, za odpoledne má vyděláno a letí se někam na měsíc potápět. Na měsíc s malým "m" samozřejmě.
Tak se dnes péčuje o životní tamto.
Jasne. A kdybys to snizil na 40, tak je to zase jen o chvili. A na 30 taky. Proste to povazuji za zbytecne. Hluk se snizi minimalne, kazdy podradi a vyprodukuje na nizsi rychlostni stupen cca stejne mnozstvi svinstva za casovy usek. Ale tim, ze pojede pomalu, zanecha na stejnem useku trasy vetsi mnozstvi odpadu. Hmm...
Totez ty 30 na Zizkove. Jsou zbytecne - zvlast v noci. A puvodne tam byly bez casoveho omezeni. Proc? Kdyz auta v ulici mit nechci, postavim jim obchvat a pak zakazu prujezd. Nezpomalim si je prece tak, aby mi hlucely a smrdely pod oknem dele, ne?
Proč na 40, nebo na 30. Základní rychlost ve městě je 50, proto 50. Proč tam nebyla dříve 100, nebo 120 to bychom zase náramně ušetřili, projeli bychom to dříve.
Toto nemá řešení, každý na to bude mít jiný názor. Kdyby tam byla 50 stále, tak to nikoho ne.ere doteď.
Jezdil jsem tam na pětku 70, nyní tam pojedu na 4 50, otáčky skoro stejné, spotřeba také, emise velmi podobné. Časově prodělek minimální, když stejně budu čudit na mostě bez pohybu, nebo rychlostí blížící se chůze.
S.re. mně to tam, tak tam nepojedu, dělám to tak i když tam byla 70. Nejezdil jsem tam tudy, protože se mi nechtělo stát na mostě, nic se pro mně nezmění.
Pojedes na 4 50 kmh se stejnymi casovymi emisemi. Tedy na stejnem useku vytvoris emisi vic. To je to , co mi prijde absurdni. Stena by alespon nektere svinstvo odstinila. A kdyby alespon pri 50 byl hluk citelne nizsi. Ale neni. Zahladni rychlost ve meste po komunikaci "pouze pro motorova" (a to tahle cast magistraly je) je 80 kmh!
Podle mě to tam dali proto, že museli vykázat nějakou aktivitu, aby to vypadalo, že s tím hlukem něco dělají, když je za to každý žaluje.
Jinak na tu 50 by stačilo udělat tam ze tří pruhů po čtyřech metrech čtyři pruhy po třech metrech:
1. Kolony se zkrátí o třetinu
2. Každý, kdo tam pofrčí víc jak 60, bude mít dojem, že je Fitipaldi a na těch padesát zvolní dám od sebe.
Pokud jde o PHS.
- Podél dálnice někde u vsi pro mě za mě.
- Podél železnice, kterou koridorizace ztišila, je to hovadina podle šílené normy (jako PHS by mohla sloužit izolační zeleň, ale ta jednak nevyroste hned, druhak by jí musel někdo udržovat, tak tam raději plácnou plátno pro sprejery)
- Ve vnitřním městě je to normální zvěrstvo, které z takového už tak hnusného místa udělá ještě větší ghetto. Kde je to od baráků k silnici dvacet metrů, tak ať tam dají plot a nahusto nasázejí keře a stromy. Míň jak deset metrů od baráků je rychlostní komunikace snad jen na Argentinské a 5.května no a tam těch 100 kiloaut za pár let prostě nebude.
Na tom něco bude. Jestli to nebude tím, že 80-90% dopravy veze do Prahy něco, co se tam spotřebuje/realizuje (zboží nebo práce/služba). A spotřebuje/realizuje se to tam proto, že to tam Pražané chtějí.
Proč jim v tom tedy bránit? Kvůli pár aktivistům, co si prostě myslí, že aut je moc?
Řešenímm by bylo snad tu práci nebo realizaci služby vhodněji rozložit.
A změnit to co Pražané chtějí. Případně je formou vhodného doporučení/vyhlášky/směrnice/normy/zákona přivést k dobrovolné změně jejich chtíčů :-D
Co třeba proto, že spotřeba, kvůli které se ten dopravní výkon realizuje, je spotřebou zbytnou, jinými slovy plýtvání? Velká část současného objemu dopravy jsou absolutně zbytečné jízdy za stejně zbytečnými účely.
Valná většina dnešní civilizace je zbytná, velká část věcí není k prostému přežití organismu do bodu rozmnožení a vyvedení potomstva do věku schopného samostatné existence a množení nutná.
Dalo by se říci, že každý kdo přežil 30ku aniž zplodil 3-10 potomků je tady zbytečně. A pokud to do 30 ky stihl tak co s takovým. Účel naplnil tak snad by nás bylo vhodné zkompostovat.......
Mezi holým přežitím a současným nehorázným plýtváním je spousta velmi rozumných poloh, které by zaručovaly důstojný život v civilizované společnosti, aniž by za to tato společnost platila nepřiměřenou daň v podobě negativních dopadů, jak je známe dnes. Když to (ale opravdu jen trochu) schematizuju, pak za to, že na nákup do tři sta metrů vzdáleného nákupního centra jedu autem a ne na kole nebo pěšky, platím tím, že jsem obtěžován hlukem, dýchám jedy a před okny mého domu mi vyroste křižovatka dálničního typu. A to vše jen proto, že stejné "pohodlí" si chtějí dopřát všichni.
Nic na tomto principu nemění ani to, že u některých jednotlivců převažuje konzumace "výhod" nad negativy, která pomáhá spoluvytvářet, a u jiných naopak převládají negativa vytvářená jinými, aniž by se tito lidé na tom sami podíleli.
Bohužel to není pravda, buď všechno nebo nic a všichni nebo nikdo.
Neznám žádnou regulaci, která by nevedla k další drobné "rozumné" regulaci a nekončila tím ( jako za socíku), že by policie nestavěla osobní auta jedoucí v pracovní den a pracovní domu směr chata a nekontrolovala OP a neptala se proč nepracujete, vy máte dovolenou občane ?
Pokud chceme jako lidstvo přežít, máme dvě možnosti: Buď dostaneme rozum sami a náš způsob života se samovolně ustálí na ekologicky a sociálně udržitelných parametrech, nebo nám ten rozum bude muset být nějakým způsobem vnucen. Osobně bych byl pro variantu první, ale pomalu začínám být skeptický...
A jaký jsou ty ekologicky a sociálně udržitelné parametry?
Odpíchnout se můžeme například od úrovně spotřeby (způsobu života), kterou by mohl realizovat každý jednotlivec na světě a přitom by to ještě nezničilo planetu. Osobně bych ovšem byl pro spotřebu ještě o nějakou tu rezervu nižší.
A jaká je spotřeba, kterou by mohl realizovat každý jedinec na světe a přitom by to ještě nezničilo planetu?
Kdyby každý na světě spotřebovával tolik co průměrný Čech, dokázali bychom dvě zeměkoule zničit a k tomu ještě jednu další silně poškodit. Tak co třeba pro začátek snížit ekologické dopady naší spotřeby na třetinu? Samozřejmě průměrně. Víc by se museli omezit ti, kteří dnes spotřebovávají násobky průměru.
Kdyby všichni spotřebovávali tolik, co průměrný Čech, začal by být nedostatek některých surovin. Při dobrém vymezení vlastnických vztahů by cena těchto surovin rostla, což by vyvolalo tlak na jejich nižší spotřebu, na omezování spotřeby statků, které se z této suroviny vyrábějí a na využití substitutů.
Celou historii lidstvo nedělá nic jiného, než že hledá, jak co nejlépe uspokojit své potřeby s co nejmenší námahou a přitom co nejvíce šetřit vzácné statky. Zatím nejlepší se osvědčil systém popsaný v předchozím odstavci - nazývá se tržní hospodářství.
Ty seš prostě posedlej soukromým vlastnictvím, privatizací, likvidací čehokoli veřejného, nebo dokonce státního. Pro Tebe prostě všelék na veškeré neduhy politické i hospodářské. Já s tímto náboženstvím prostě nesouhlasím a mám velmi přesnou představu, jak by to nakonec dopadlo. Současná hospodářská krize je jen malou ochutnávkou.
Tak pojem krize jsme si snad vyjasnili. V době, kdy máme tři teplá jídla denně a jeden rok se vyrobí o 3 nebo kolik procent míň než o rok dříve (po asi padesáti letech téměř nepřetržitého růstu) je pojem krize zcela mimo mísu.
Celý pokles (recesi, či spíše zakolísání) lze směle připsat prasknutí hypoteční bubliny vytvořené hloupými státními zásahy. Něco si o tom přečti, ať se zbytečně neztrapňuješ:
http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/tricet...
Státní vlastnictví zatím vždy a všude nadělalo víc škody než užitku, nikdy a nikde nefunguje tak efektivně jako tržní principy. Takže i pojem náboženství je mimo mísu, jde spíše o racionální a osvědčený princip.
Co by děti v africe daly za takovou krizi...
Si nestěžuju, banky byly chvilku podělaný a stoply hypotéky, mudlové nechtěli uhnout s cenama nemovitostí, až už prachy fakt nutně potřebovali, takže se dal koupit pěkný byteček za rozumné prachy. A výroci nábytku a vybavení jsou taky nějak ochotní udělat člověku rozumnou cenu.
Na druhou stranu, zákazníci se můžou přetrhnout, když jim vysvětlíš, jak pěkně s tebou ušetří, jak stabilizuješ jejich výdaje a omezíš rizika, takže prémie se taky pohly tím správným směrem.
Mě ta krize baví čím dál víc:-)))
Kdyby vycházeli předpovědi které se dělají, tak již nyní dávno nemáme fosilní paliva, země již byla zhroucená. Z jakého vycházíš čísla, že si dovolíš tvrdit, že bychom dokázali zničit dvě zeměkoule. Nějaká ekologická stopa, která nemá žádný pořádný základ výpočtu a staví pouze na nějaké teorii, kterou nikdo není schopen prokázat? Někdo plácne nějaký blábol, další se toho chytnou a začnou to propagovat a pak jsou další, kteří to sežerou a hnedle je tu projekt, na který byly vyčerpány granty a dotace, ale nic pozitivního nepřinese, akorát utracené peníze za něco co nejde podložit žádnými reálnými podklady.
Takže pokud se máme bavit o něčem reálném, tak pojďme mluvit o reálných číslech a nikoli o nehmatných a nevypočitatelných studiích, které sloužily akorát k namastění kapsy.
Himaláje roztají do roku 2035. Oprava: 2350:-)))
http://www.osel.cz/index.php?clanek=4803
Tolik k věrohodnosti ekologistických teorií.
Raufer v Cykloturistice v úvodníku citoval nejmenované individuum: "v poslední době se v Alpách zastavilo odtávání ledovců a v Patagonii ledovce narůstají..."
A co nejvyssi hora cerneho kontinentu? Take ji nekdo pripletl kousek bileho kulicha? 2008 --> 2009 ucite cast pokryvky hlavy ztratila.
http://www.panoramio.com/photo/23287040
Jsem žil v domnění, že už ten ledovec roztál.
Jaká reálná čísla máš na mysli? Tuny skleníkových plynů na hlavu, úbytek plochy deštných pralesů, úbytek živočišných a rostlinných druhů, procento světové populace ohrožené hladomorem, drastický úbytek zdrojů nezávadné pitné vody, nárůst populace bez jakékoli dostupné zdravotní péče, rychlost teplotních výkyvů v atmosféře, tempo rozevírání sociálních nůžek jak ve světovém měřítku mezi nejbohatšími a nejchudšími státy, tak i v národních měřítkách mezi nejbohatší a nejchudší vrstvou obyvatelstva, tempo desertifikace druhdy úrodných oblastí, strmě rostoucí tempo znečišťování (dnes už nejen) okrajových moří?
To všechno je důsledek JEDINÉHO vzorce chování: neúměrné spotřeby v naší části světa. Pouhá pětina populace planety svou plýtvavou (a tedy bezohlednou) spotřebou znemožňuje byť jen trochu důstojnou spotřebu u zbylé části populace a hlavně likviduje samotné předpoklady přežití nejen pro sebe samu, ale i pro ty, kteří se na té hrůzné devastaci nepodílejí.
Ty mi připomínáš flagelanty:-p
Trochu možná jo - podle toho, jak to myslíš. Na tom není přece nic tak zavrženíhodného. :o))
Ne, ale bude to mít asi podobnej efekt, jako když se flagelanti snažili zastavit mor.
Nebudu spekulovat nakolik jsou všechny ty průsery reálný. Ale dejme tomu že jsou. Myslíš si, že lidi se lidi dají na pokání a nechají si sáhnout na svoji spotřebu? Nenechají, dokud nebude pozdě a nepřistanou přímo na držku. A pak budou děsně nasraní. Budou hledat nějaký obětní beránky. Politiky, menšiny, posly špatných zpráv a tak.
Zkus to jinak.
Jenze ma - bohuzel - pravdu. ;-(
A dalsi bohuzel je v tom, ze se to bude jen zhorsovat. I kdybychom se nakrasne dokazali chovat ekologicteji, za chvili zcivilizujeme spousty zaostalejsich zemi a tam se pak nebudou prohanet ani auta se spotrebou 10 na 100, ale spis 100 na 100. Postavi se tovarny atp. I kdyby se pro tyhle nove zdroje znecisteni urcily kdo vi jake limity, v souctu urcite bude skodlivin pribyvat, protoze pocet producentu znecisteni poroste rychleji, nez dokaze kdo omezovat exhalace.
hm takové rozevřené nůžky se vlastě jeví jako úspěšná strategie.
Nemůžu si pomoci, lidé žijí déle, lépem a dravěji i na spodní straně nůžek než někdy před 500,300,200,100 i 50 léty.......
Největší desertifikace světa proběhla cca před 8000-6000 tisíci lety ... vznikly Sahara, Gobi, Kalahari ... obrovským tempem.
Také si pamatuji, že mě učili, že tou dobou oceán byl asi o 50-100 m níž ......
No, ono i tohle, co je dneska, je vlastně jistou formou regulace. Veřejný prostor není nekonečný a území se nedá zatížit nad rozumnou mez. Jedná se tedy o regulaci formou omezení nabídky.
Nojo, veřejný prostor, tam je strašně těžké nějaké spravedlivé rozhodování. Statisíce lidí si přejí denně jezdit autem. Medvěd (a pár aktivistů), si přejí, aby tyto statisíce lidí denně autem nejezdily, tak je šikanují a buzerují pomocí represivních složek státu. Jak se dobereme nějakého spravedlivého řešení?
Já to říkám pořád, mají být pořádně vymezené vlastnické vztahy: potud je Krakonošovo, odtud dál Trautenberkovo. Tady je Země krále Miroslava, támhle Půlnoční království. No a vlastník si stanoví pravidla. Třeba stanoví, jak se pozná zbytečné plýtvání od nutnosti a pak zakáže zbytečné jízdy autem. A kdo není vlastník, nemá mu do toho co kecat.
Kdo chce svobodně žít, zpívat si, jezdit autem atd, ten se nastěhuje ke králi Miroslavovi, komu vyhovuje sojka Práskačka a vševědoucí státní orgán, který se kdykoliv objeví a trestá, ten ke Krakonošovi. Komu bude vyhovovat tuhá represe půjde do Půlnočního a masochisté toužící po důtkách na vlastních zádech se nechají zaměstnat u Trautenberka.
No, ale jak chceš řešit vlastnické vztahy ve veřejném prostoru, který se má vyznačovat právě tím, že na něj mají přístup všichni? Fungování města je postavené na jeho existenci...
Jedno království (Praha) se nedá rozdělit mezi čtyři syny, aby si každý vládl podle svého. Vždycky to bude nějaký kompromis. Jde o to, aby ten kompromis byl co nejpřijatelnější pro všechny.
Přečti si mou první větu. Těžko.
Vždycky se bude někdo cítit poškozený a diskriminovaný. Nejčastěji všichni. A nezřídka budou mít pravdu, protože o veřejném prostoru rozhoduje nepříliš chytrý, zato však zhusta řádně zkorumpovaný státní úředník.
Nejlepší bylo, dokud patřila Praha jakožto součást C. a K. mocnářství jednomu člověku, který s ním zacházel tak, jako bohatý člověk zachází s rodinným majetkem. Bylo jasné, čí je to rybíz, a kdo tu stanovuje pravidla.
Těžko, ale nějak se musí. A kdo tu stanovuje pravidla je přece jasné:
- Jedna strana tvrdí že pár přiblblých ekologistů
- Druhá strana tvrdí, že developersko-podnikatelská lobby.
Poměr ekonomických sil těchto dvou skupin naznačuje, která skupina asi rozhodování úředníků ovlivňuje víc.
Hrozím se doby, kdy se ke kormidlu opravdu dostanou ekologisté.
Už dnes zelené technologie ukazují jako super tunel na peníze (elektřina z "obnovitelných" zdrojů, kupčení s emisníma poukázkama apod. jevy, to přece nelze ani nazvat obchodem).
Už dnes jsou různé NGO slušně zběhlé ve vydírání podnikatelů, třeba na "nevšimném" za různé projekty (ty nám dáš výpal-ehm sponzorský dar a my nebudeme dělat obstrukce ve schvalovacím řízení).
To proto, že se ekologických idejí zmocnili zastánci tržních mechanismů a udělali z nich zboží. Protože co nelze prodat nebo aspoň vyjádřit v penězích, pro ně neexistuje. To už ale se skutečným ekologickým cítěním a konáním nemá absolutně nic společného.
Jistě. Proto důsledně rozlišuji ekologismus a ekologii (asi jako socialismus a sociologii).
A jen poznamenávám, že je pořád ještě lepší, když fakticky vládnou normální podnikatelé, než kdyby vládly ekologistické organizace.
Tohle už jsem někde slyšel v souvislosti se socialismem a komunismem, jako že se toho zmocnili ty nesprávný lidi a ........,
Jojo, nejprv národní socialismus, pak "reálný" socialismus (komunistická totalita, diktatura proletariátu), experimenty okolo sociálního státu, "nová levice", do toho multikulti politika (pozitivní diskriminace různých lemplů), teďka zas jiná diktatůra pod záminkou naléhavosti ochrany před neurčitou hrozbou (globální oteplování/ochlazování, když se neprokázalo nic z toho tak pro jistotu změny klimatu - co kdyby někdy nějaké nastaly?)...
Jak má pak vobčan Joe poznat, kdo to myslí dobře a má správný záměr a kdo je jen další Hitler a Goebbels/Gore a Moore/Trenberth a Jones?
Zrovna tuhle jsem si říkal, že Hitler kázal o čistotě árijské rasy a nakonec ji pošpinil tím nejhorším možným způsobem. Skoro jako by byli nejvíc nebezpeční ti, kdož hlásají vznešené ideály. Za těmi ideály se dost často ukrývá pěknej humus.
Já ti nevím, jak to s tou svobodou je. Teď jsem dočetl knížku, byla to sice modrá knihovna, ale zaujal mne v ní příběh, ve kterém se skupina "desperátů", pro které byla svoboda důležitější než zákony, dobrovolně postavila mimo zákon. Založili osadu hluboko v horách. A s úžasem zjistili, že pokud mají přežít a zůstat jednotní, pokud se nemají vyvraždit navzájem, znásilňovat ženy svých spolubojovníků apod., jsou nuceni nastolit mnohem přísnější režim než byl ten, proti kterému se vzbouřili. Nakonec to skončilo tak, že si stanovili pár základních zásad, jejichž porušení bylo trestáno pomocí biče na holá záda :-)
řešením možná taková povinná kniha jízd pro veškeré řidičstvo?
Nevím, jestli zrovna kniha jízd, ale určitě by nebylo od věci se dovědět, jaké procento jízd je skutečně nezbytné nebo alespoň užitečné v té míře, že vyváží negativa v podobě ohrožení ostatních lidí, zamořování ovzduší v místech s vysokou koncentrací lidí a jejich stresování hlukem.
Lidi jsou senzitivní jenom na hluk/činnosti, které produkují ostatní.
Zajisté znáš slavné "NIMBY"
Takže každá moje jízda je pochopitelně nutná a každá cizí jízda je zbytná :-D
Kdyby toto pro mě platilo, pak bych byl rovněž motoristou, žehral bych jen na hluk, který působí ostatní motoristé, ale ten svůj bych obhajoval. Ale já tím motoristou nejsem a prakticky žádný hluk nepůsobím...
A kdo posoudí, co je plýtvání, a co ne? Nějaké návrhy?
Nejlepší by bylo, kdyby to dokázal posoudit každý sám za sebe. Problém je v tom, že to - aspoň prozatím - dokáže málokdo. Jinak by naše (česká) společnost jako celek nespotřebovávala dvouapůlnásobek udržitelné míry. Za minimální míru našeho plýtvání tedy považuju 60% naší (průměrné) spotřeby.
Raději se neptám, co je to ta udržitelná míra, a jak jsi z dvaapůlnásobku došel k 60%...
Ale s první větou musím 100% souhlasit. Zda je to plýtvání nebo ne posoudí nejlépe dotyčný subjekt sám. Nejjednodušší je to prostřednictvím trhu (tedy ten, kdo spotřebu platí). Protože já osobně neznám jediného člověka, který by dobrovolně plýtval svými prostředky.
Jediný, kdo se tak dopouští plýtvání jsou státní zaměstnanci, zejména úředníci a politici. Důvodem je, že nehospodaří se svými nýbrž s cizími prostředky. Takže při omezování plýtvání bych navrhoval začít od nich.
Víš Medvěde, je to blbý, že na té magistrále troubí, když nemůzou jet víc než 50 kvůli hluku, myslím si, že je to jednou přestane bavit, jinak ty co tam bydlí mají taky možnost, odstěhovat se třeba blíž přírodě, taky jsem bydlel v Praze a už přes 10 let jsem se tam neukázal a nějak mě nechybí, ale za co ač taky motorista a dřív jsem vlastnil dva offroudy, mě tedy nazdvihlo, to co se teď objevilo na BFku http://www.bike-forum.cz/forum/hajny-je-lesa... a za co bych s tebou bezmezně souhlasil, kdyby jsi to sem dal pod stejný název, ba přímo bych byl i po vulgárnějším pojmenování takovýchto motoristů, ale magistrála je hold magistrála, vylitej asfalt pro potřebu plechovek s kolečkama a ty prostě dělají hluk.
Kdo chce kam, pomozme mu tam. Já si zase nedovedu představit, že bych z Prahy musel natrvalo pryč. Ona je krásná, jen se to musí pod tím nánosem svinstva vidět.
Zrovna magistrála je věc, se kterou se něco dělat dá. To není přírodní úkaz jako bouřka nebo stoletá voda. I ten asfalt nalitej mezi Kačerov a Heydrichovu zatáčku se dá za určitých okolností nakrájet křižovatkama a přechodama, polidštit stromořadím a doladit cyklostezkou. Stačí si to umět představit jako reálnou věc a za tímhle cílem pro svoje město jít.
Ale jo samozřejmě, já jsem třeba šílel z dopravy v Praze před těmi 10 lety a byl to taky jeden z důvodů proč jsem odešel na hroudov, já si ještě pamatuji a hrozně se těšil na víkendy kdy se Praha vylidnila, na ulicích nebylo jediné auto a za těchto vlahých letních večerů procházejíc se, se svou milou z Jířáku až na Petřín, ale to už se nevrátí, mimoto chvilku jsem byl i v Neapoli a Římě a kam se Praha se svojí dopravou na to hrabe, ale je fakt že třeba Řím má suprově propracovaný obchvat města, čeho se snad Praha taky dočká, ale i v té Itálii jsem radši bydlel na hroudově třeba v Salsomagiore terme, balzám na nervy :-) tak nějak, každý svého štěstí strůjce.
Pro člověka, který byl v mládí donucen oželet možnost stát se motoristou, je logicky těžké milovat motoristy.
V mládí jej nemožnost státi se motoristou silně frustrovala. Pokusil se jí zbavit tím, že na autech počal vyhledávat pouze jejich negativní stránky. (bez úspěchu)
Ani později se již motoristou stát nemohl – zabránil mu v tom právě onen negativní přístup získaný v mládí.
A tak ten nešťastník dodnes nemá ani ponětí o tom, jak příjemná a pohodlná může jízda autem být.
Nikdy nezažil radost z nového auta, neprojel se Prahou ani volnou krajinou za tichého ševelu motoru, nepustil si k řízení příjemnou hudbu, nezapálil si voňavou cigaretu, neví jaké to je, když je venku deset pod nulou, zatímco za volantem je příjemné teplo a sucho. Nikdy neřídil v příjemném chládku, zatímco za okny jeho auta se lil pot z přehřátých hlav antimotoristů.
Nezažil příjemný pocit ze svižné jízdy za volantem silného vozu, radost z precizně vyrobeného stroje, obdiv k umění konstruktérů, ani úžas krásné slečny na sedadle spolujezdce. Nechápe, že někomu může automobil přinášet hlavně radost, svobodu, soukromí, pohodlí i pocit bezpečí. Nechápe, že většina lidí je ochotna auta bez problémů tolerovat, protože si uvědomují, že na autě je možno nalézt mnoho pozitivního.
Na auta dívá pouze zvenku, přes hustou mlhu svého dětinského vzdoru a odporu. Nemá auta rád a tak sám sebe navždy odsoudil k nikdy nekončícímu nadávání a polykání prachu a výfukových plynů v sedle svého kola.
A my jsme tu od toho, aby fungoval „zákon padajícího hovna“.
Pozor – na tento zákon vždy doplácí nejslabší člen rodiny - v Praze zatroubí pár aut a vaše dítě dostane výprask :-)
podařený traktát, ale jestli to myslíš vážně, tož no nazdar...:-))
sory, uspěchal jsem odeslání. Nám normálním lidem auto smrdí, těžko odhadnout jestli více zevnitř než zvenku. Konkrétně mně se z toho puchu směsi zahřátých plastů a zplodin hoření dělá šoufl...vézt se v tom je hodně nepříjemný. Z auta degenerují lidi, a jak to tu sleduju, nejen tělesně. Jsu jimi ohrožován, zabírají místo - hlavně ta stojící - kromě smradu taky špiní -- fakt mě nenapadá žádné plus..
Nám normálním lidem...hm. Mně ten smrad z aut taky pokaždé nevoní, někdy se mi z něj i šoufl udělá, ale někdy mi zase zavoní a když jedu pár dní za seboou na kole a bolí mě celé tělo, tak se mi po něm dokonce ukrutně zasteskne.
Ale většinou se silnému provozu člověk může vyhnout.
Jenže to by holt musel chtít a nesměl by se uhnízdit 200m od magistrály.
Auto mám, jezdím s ním velmi málo, ale pozitiv na něm vidím hodně a jezdím s ním rád.
že jezdíš rád autem je tvůj problém.
K "uhnízdit se 200m od magistrály".... život je náhoda..žádná vyšší spravedlnost neexistuje. Dokonce to vypadá, že největší kliku mají nejhorší grázli. (doufám, že nejseš vztahovačnej :-))) Já, ač ušlechtilý každým coulem, mám kliku, že bývám na venkově mimo čilý autoprovoz i epicentra cikánů, jinej má smůlu, že bejvá u velkolomu nebo u magistrály... a neříkej mně, že každej má právo se odstěhovat.
A nemá snad každý právo se odstěhovat? Samozřejmě existuje spousta lidí, kterým je to právo k ničemu. Ale to přece není případ M. Například tady na vsi mi taky některé věci dost vadí - sousedé co topí uhlím tak, že si kolikrát nemůžu ani vyvětrat a jiné. Ale nevidím důvod, proč s tím otravovat tady na diskuzi.
M.tady ze sebe neustále dělá nebožáka co bydlí 200m od magistrály, ale ani jednou (pokud se nemýlím)ho nenapadlo napsat něco pozitivního a ukázat tím, že se dokáže spokojit s málem - například mohl vyjádřit uspokojení z toho, že skoro stejně daleko jako k magistrále to má na Vyšehrad. Vždyť kvůli Vyšehradu do Prahy turisté kolikrát cestují i tisíce kilometrů, aby ho viděli na vlastní oči.
Co by za to děti v Africe daly, kdyby mohly takhle bydlet, že?!
Problém není ani tak v autech jako spíš v tom, že M. chce, aby bylo VŠECHNO podle jeho představ.
Přitom by těm turistům docela stačilo kouknout doma na vobrázek toho Vyšehradu a nenechávat uhlíkatou stopu, že áno ?
Áno. Např. moje tchýně má z jedné strany rušnou ulici kde jezdí dost aut, je tam zastávka tramvaje, z druhé strany domu jí jezdí vlaky. Auto nemá. Když tam musím spát tak z toho kraválu půlku noci probdím. A ona si vůbec nestěžuje! Naopak je hrdá na krásný výhled na Hrad a na Prahu nedá dopustit. Když ji to v Praze omrzí, na týden si zaletí do Egypta. Tomu říkám POZITIVNÍ přístup :-)
Jsem na tom dost podobne. Jen mam misto na hrad vyhled na most Klementa Gottwalda. ;-)
Takze navrhuji zrusit tramvaje, vlaky a metro, nebot ani jedno z toho prilis nepouzivam a vsechno mne to rusi vic, nez auta.
Misto koleji bych v zime doporucil upravit skateovou trat, abych mohl do prace jezdit na bezkach, v lete sirokou cyklostezku.
Sousedovi, co topí uhlím, můžeš v rámci vylepšení sousedských vztahů jít rozbít hubu. Magistrále to uděláš těžko. Tolik k poměru sil.
Dotáhnu do konce tuhle (dosti rozšířenou) představu, že pokud někdo bydlí u nějaké hrůzy (dálnice, chemičky apod.), že má plné právo držet hubu a odstěhovat se někam do pryč, aby neměl důvod remcat.
Proč ne? Nechť se všichni, kdo bydlí podél magistrály, "dobrovolně" vystěhují. Uprázdněné budovy by se jistě daly změnit na úřady a sídla firem, pokud by se našlo dost zájemců - a to asi jo. To znamená další navýšení dopravy cílové v tomto místě. To ale už není vzhledem k zaplnění kapacity silnic možné, a tak bude nejlepší ty dva bloky kolem magistrály vybourat, jak chtěly projekty vzniklé za minulého režimu - jestli ono to nebylo ekologičtější, poslat ty lidi bydlet na sídliště a kolem dálnice v centru vybudovat pás izolační zeleně. Praha tak konečně získá svůj bulvár na místě bývalého opevnění, akorát že bude zaplněný dálnicí. Kapacita téhle dálnice bude pak konečně dostatečná na to, aby se mohlo zrušit metro, do kterého magistrát každoročně vráží zbytečné peníze na provoz.
Zda by takto Praha mohla vypadat a fungovat, a jaké by to mělo důsledky pro společnost jako celek, ponechávám na vaší představivosti.
Skoro dobrý. Ale jelikož existuje poptávka po těch kancelářích, jak jsi psal, tak bych neboural všecky baráky, ale jen část, tak aby vznikla rovnováha mezi kancelářskými prostorami a počtem parkovacích míst.
Část lidí by se nemusela odstěhovat vůbec, pokud by jim vyhovovalo bydlet např. blízko práce.
Poměr mezi kancelářskými a bytovými prostorami je nejlepší stanovit osvědčeným mechanismem: trhem. Když bude větší poptávka po kanclech, budou se stavět kanceláře a budovy adaptovat na kancelářské, a naopak. Rovnováha se velmi rychle ustálí, a pak už na realitním trhu žádné dramatické změny nebudou.
Jde jen o to vybalancovat bydlení, kancelářské prostory přepravní a parkovací kapacitu. V současnosti se ukazuje přepravní a parkovací kapacita jako nedostatečná, všechny návrhy směřující k jejímu dalšímu omezení jsou tedy nesmyslné.
Výsledek by byl bezpochyby tržně vyrovnaný, na druhou stranu, takové město by už nebylo pro každého k žití.
Tuším základní rozpor v našem chápání života ve městě. Patrně předpokládáš (v souladu s pravidly trhu), že poptávka (po silniční infrastrukuře) by měla být pokryta nabídkou (výstavbou komunikací, parkování, etc.). Lidé, kteří jezdí v ucpaných ulicích se podivují, že tomu tak není.
Myslím, že to není v pořádku, z několika důvodů:
1. Poptávka často není konkrétně po silnicích, ale obecně po dopravě - tj. po možnosti dopravit se z bodu "A" do bodu "B", a učinit tak za podmínek pro dopravujícího se co nejvýhodnějších. Je tedy vcelku jedno, jakým to bude způsobem (samozřejmě odpovídajícím tomu, co ten člověk s sebou veze).
2. Prostorové a hygienické podmínky obecně nedovolují zatížit města evropského typu (a Prahu zvlášť) víc, než tomu je dnes. Z tohoto hlediska je hromadná doprava výhodnější, protože umožňuje navýšit využití území víc, než kdyby převažovala obsluha IAD. Z hlediska prostorové náročnosti vlastně platí, že čím vyšší stupeň urbanizace, tím méně aut by se v dané oblasti mělo pohybovat, protože od jisté hranice je prostorový zábor způsobený auty kontraproduktivní.
3. Čistě tržní přístup k rozvoji města má tendenci přizpůsobovat se potřebám těch, kteří mají prostředky k realizaci změn (investicím do výstavby, adaptací, atd.), nebo přímo mocenský vliv. Ignoruje ty potřeby, ze kterých neplyne přímý ekonomický prospěch, jako je přiměřeně klidné a zdravé prostředí, "snadnost" používání ulic chodci, a podobně. Městská infrastruktura se tak přizpůsobuje potřebám ekonomicky činných, vydělávajících lidí, kteří běžněji jezdí autem.
4. Dostupnost osobního automobilu není stoprocentní. Jsou lidé (a nejen Medvěd), kteří auto mít nechtějí, ale to je menšina. Daleko víc lidí auto používat prostě nemůže z objektivních důvodů: jsou příliš mladí, staří, jsou handicapovaní, nemohou mít řidičák z psychických důvodů apod. Přitom takoví lidé mají také svoje potřeby, pokud jde o cestování po městě.
5. Zatímco město, jehož dopravní obslužnost je postavena na veřejné dopravě, umožňuje řešit potřeby i těchto slabších skupin, u města postaveného na dopravě individuální tomu tak není. Dále platí, že dopravní infrastruktura pro veřejnou a pěší dopravu většinou není individuální dopravě překážkou, přemrštěná silniční infrastruktura dovede snížit atraktivitu ostatních druhů dopravy již pouhou svojí přítomností.
Zhruba z těchto důvodů je nezbytné, aby byla doprava ve městě vhodným způsobem regulována ve prospěch dopravy veřejné. Samoregulace vede k tomu, že poměrně velké skupiny obyvatel (které se tomu nemohou efektivně bránit) jsou postupně vyloučeny z plnohodnotného života ve městě.
Dovolím si nejprve rozporovat bod 5.: jestliže tu máme dopravní infrastrukturu, tak je použitelná pro veřejnou i soukromou dopravu. (Ano, existuje infrastruktura nevhodná pro individuální dopravu, třeba lanovka nebo koleje, a infrastruktura nevhodná pro hromadnou dopravu, třeba stezka pro chodce). Například po silnici může jezdit jak soukromá (auta, motorky, jízdní kola) tak veřejná (autobusy, mikrobusy, taxíky, drožky, rikšové) doprava. Stačí tedy vybudovat dopravní infrastrukturu vhodnou pro veřejnou i soukromou dopravu a zbytečně neregulovat veřejnou dopravu (vydávání koncesních listin a státní/krajské/obecní zakázky na tzv. "dopravní obslužnost" pouze vytvářejí prostor pro korupci, a tedy plýtvání). Neexistuje tedy "město postavené na veřejné či individuální dopravě", existuje pouze město s nebo bez dostatečné dopravní infrastruktury. Poptávka po dopravě vyvolá nabídku, čímž budou vyřešeny i body 4. a 1.
Teď se zastavím u bodu 3. - Každý má právo na to, co si zařídí, ale nikdo nemá právo aby se celý svět točil kolem jeho potřeb. Kromě lidí s poctivým přístupem - kteří, když něco potřebují, tak si to zařídí - jsou bohužel stále častěji slyšet paraziti, kteří chtějí buď přímo omezit nebo nepřímo šikanovat a buzerovat statisíce cizích lidí kvůli svým požadavkům. Je pochopitelné a správné, když se jim celý zbytek světa nepřizpůsobí. Když chce něco extra pro sebe, musí proto něco udělat. Například se může sebrat a jít bydlet někam, kde je bydlení levnější, příjemnější a zdravější. Když bude prostředí v Praze v kombinaci s dalšími faktory (práce, mzdy, dopravní obslužnost, možnosti rekreace, infrastruktura) vhodné pro méně lidí, tak ti ostatní začnou migrovat z Prahy na její okraje nebo do jiných obcí, čímž se počet a struktura obyvatel ustálí na optimální úrovni nejen v Praze ale i v ostatních obcích. Čímž je vyřešen i bod 2.
Já považuji lepší tu koncepci, kdy každý si může svobodně vybrat, co mu vyhovuje, a podle toho se zařídit, než koncepci, kdy každý dostane buď příkazem nebo pomocí šikany ("...vhodným způsobem regulována...") nařízeno, co má dělat. Ale chápu, že někomu může vyhovovat opačný přístup.
Obavam se, ze v urcite chvili tohle vazne prestane platit.
Pak v Japonsku rozdeli auta na sude a liche SPZ a nechaji je jezdit jen v respektivnich dnech.
Tak to si lidi budou muset koupit dvě auta.
Stačí dvě SPZ, to je levnější;-)
Aha. Holt neumím myslet jako autista:-)))
Smazání jednoho bodu stojí podle lokality 500-1000 korun, prémiová SPZ cca 3-10 litrů (podle toho jak hezká), kriplkarta a vyhrazené stání před barákem 10-20 litrů, dle lokality, takže náhradní SPZ včetně malého techničáku určo zvládne státní správa taky:o)
Na řadě věcí se neshodneme tak nějak apriorně, to je jasné. Zkusím rozporovat do ostatní.
Nemáš pravdu v tom, že existuje infrastruktura, která by byla stejně vhodná pro individuální dopravu a dopravu veřejnou, snad s výjimkou okresních silnic, kde autobusu stačí zastávkový sloupek a budka. Doprava s využitím veřejných služeb se také děje z domu do domu, tedy je její nutnou součástí pěší docházka na zastávky. A právě přítomnost silné IAD v prostoru ulice dělá pěší docházku od veřejné dopravy (jakož i samostatné pěší cesty) velmi neatraktivní až problematickou.
Chápu tvůj závěr správně tak, že pokud by šlo všechno "tržně", tak se vlastně rozložení služeb a bydlení samo od sebe zoptimalizuje a automobilová doprava bude území zatěžovat přiměřeně a ve shodě s využitím okolí?
Pokud bych to měl dotáhnout do konce, pak mi z oho vyjde, že není třeba nic stavět, protože doprava a prostorová struktura osídlení a služeb se nakonec přizpůsobí stávající infrastruktuře, jak se ostatně pomalu děje.
Myslím ale, že je to závěr nesprávný. Zatímco bydlení se plošně skutečně výrazně rozptyluje, služby mají naopak tendenci se koncentrovat na místo, kde jsou nejlépe dosažitelné pro maximum zájemců. (odpovídá tržnímu požadavku na efektivitu poskytování dané služby). Pokud koncentrace cest do dané lokality naroste natolik, že je nelze všechny obsloužit IAD, stává se je veřejná doprava naprosto nezbytnou vzhledem k jejím menším prostorovým nárokům.
A tím se dostáváme na začátek: Při koexistenci velkých intenzit IAD a VHD se IAD stává pro VHD obtěžující, snižuje její atraktivitu, přitom ale sama řešení nabídnout nemůže, protože nepokryje všech cesty. Naopak, malý podíl IAD v oblastech obsloužených primárně veřejnou dopravou není oběma složkám dopravy výrazně na škodu.
Pokud tedy mluvím o regulaci, myslím tím spíš vhodné strukturování nabídky tak, aby jí území na kterém je realizována, bylo schopné splnit k prospěchu širšího segmentu zájemců o cesty.
Co konkrétně máš na mysli tím "no nazdar"? Snažil jsem se s lehkou nadsázkou naznačit, že svojí pubescentní frustrací z motoristů by M. neměl kazit náladu zdejším diskutujícím - oni totiž na magistrále netroubí.
K tomu dychani vyfukovych plynu - cetl jsem tuhle , ze mnohem vice skodlivin nainhaluje ridic, nez cyklista. Predpokladam, ze uvazovali auto s nadechy na kapote ve vysi cca 1 m a bez nejakych extra drahych filtru.
Vhodným nastavením podmínek testu zajistíš potřebný výsledek;-)
Řidič si za čoudícím autobusem zapne vnitřní cirkulaci, cyklista hyperventiluje plícema kvůli větší fyzické námaze, navíc nedisponuje pylovým filtrem, imho je to fifty-fifty.
Když už se bavíme na téma motorismus, chtěl bych se podělit o motoristický zážitek z letošního léta. V Kokořínském údolí jsem se na svém motocyklu blížil k sérii zatáček. Před první z nich přiběhla k oplocení své chaty skupina lidí s rukama nad hlavou mávali na mě. Tož jsem zpomalil, slavnostně jim pokynul. V další zatáčce jsem si málem ustlal díky vrstvě drobného štěrku co po sobě nechávají naši silničáři při opravách vozovky.
Kdybych díky nim nezpomalil, tutově jsem se válel v příkopě.
Plyne z toho pro mne poučení, že ti lidé se mě snažili varovat, přestože jsem jistě nebyl (za ta léta co pobývají na své chalupě) první ani poslední bezohledný motorkář, který jim ztrpčil odpočinek v přírodě hlukem a smradem svého stroje. Prostě mě dokázali brát jako zranitelného člověka a ne jako bezohledné monstrum.
Tomu říkám POZITIVNÍ přístup k motorismu.
Re: tak jsme si pokusil představit Prahu bez aut ,jen na kolech a samohybech a upřímně řečeno jsem se vyděsil.
Představa veškerého obyvatelstva jedoucího buď MHD nebo na kolech, bruslích, koloběžkách a prknech je hrůzostrašná.
Představte si Modřanskou cyklokvzteku ( nebo její klony ) všude v Praze. Statisíce cyklistů se valí Prahou, hromadné pády, chodci prchají všemi směry protože cyklisté se neradi houfují za těmi co to v Praze nikde nevyšlapou...
Při českém smyslu pro toleranci ostatních a dodržování zákonů by to byla pěkná trma vrma :-D
tak já tedy nevím....
Já už se miloval s motoristkou a nepřišlo mi to nějak težký...
Jasně s cyklistkou bylo to milování taky bezva a s necyklistkou a nemotoristkou mi přišlo taky fajn. Takže pro mě osobně není tedy milování nikdy těžký :-D a je mi jedno jak se k mítu milování dotyčná přepraví.... :-D :-D
o)))) Prosím Tě a nemohl bys to nějak podrobněji rozvést, tak nějak šířeji.....Jak se to jako poznalo, že to je motoristka ? Cyklistku poznám podle opálení ani nemusí být ještě úplně svlečená a hned je jasný, která bije. Taky většinou tvarování svalů u cyklistek na nohách napoví, hm, ale motoristka? Že by jako třeba byla v tom latexu, co vněm jezděj. Nebo by při tom mručela, či snad troubila ?
Tak asi vylezla z auta. Byla zvědavá, jak se na tom lehokole leží a dál už to pro Jurimíra bylo snadný.
To sou jen vobyčejný dohady, proč by motoristka přijela autem? měla by přijet na motorce, nee? Že by to byl escort? Já myslím, že to co Jurimír napsal by tady měl veřejně vysvětlit především on. Třeba jaká byla ta trojka s tou necyklistkou a nemotoristkou jak o ní píše.
http://www.stream.cz/video/393008-fenomen-autem...
Zajimavy je odhad vyjadreny v case 3:28.
Jestli maji pravdu, Medved i ve svych nejbujnejsich predstavach hrube podhodnotil (a to v radech!) prirustky vozidel!!!
Nechce se mi to číst a nechtěla jsem ani reagovat, ale je to děs co se v tom vlákně najde za bláboly a stále se opakující. Nemám ve zvyku hlásat do eteru co zrovna plánuji, ale tahle diskuze mě zrovna k tomu vybízí. Takže pane M, oznamuji, že si zrovna vybírám nové auto, nebudu sice nejzit a troubit po magistrále, ale jezdit v něm budu a někdy i sama. Jo a taky si naložím kolo a popojedu ven z města a budu jezdit autem na nákupy.....
Nevíte jestli jsem již na nakole ventiloval svou frustraci z toho, že mě málem přejel ekologický vůz ?
Pokud se opakuji tak promiňtě.
Stalo se před pár dny v ulici V jámě, to je to místo co se tam parkuje ve dvou řadách.
Málem mě zajel elektrovůz maskovaný za ofrouda, nehlučná bestie, poháněná dábělsky tichým elektromotorem vyrazila jako blesk z dvouřadu parkujících vozidel. Černý lexus s výrazně bloňdatým řidičem. Tichá 2 tunová smrt se spotřebou jen 9-9,5 litrů ve městě :-D
Žádám aby před elektromobily za 2 miloše běhal někdo s praporkem!
To byl určitě nějaký ekofašista, vracející se ze summitu v Kodani. Měls ho zastřelit.
nejsem militant :-D
A na to právě ekofašisti spoléhají! :D
Vzpoměl jsem si na jakýsi dokument s paní Peckovou ( operní umělkyně).
V něm nadšeně popisovala své ekologické cítění právě na tom, že si koupila takovýto hybrid, který ve městě jezdí jne vymazlený 2,2 tun tažký offrouad ( myslím, že diesel né hybrid)m jehož hlavní výhoda je, že mimo město jezdí za 9 a po městě zhruba jen za 10-11 litrů nafty na 100 :-D a v benzínu to považte bere 12 a 15 litrů ó jaká jsem já úžasná paní redaktorko, neníliž pravda ? :-DDDDDD
Že by mohla jezdit o něco menším vozem s menší spotřebou to jí nenapadlo ...
Nemohla, nevešla by se, a taky potřebuje akustický prostor aby mohla lépe cvičit :-)
298 příspěvek do plodného tématu se mi sice jeví podobně odrzlý jako troubení na magistrále na 50ce
Ovšem na druhou stranu co čekat od čechů, vidící ceduli 50MAX PROTIHLUKOVÉ OPATŘENÍ?
Přeji všem diskutujícím brzký okruh Prahy a konec komunisticky zprzněného provedení nacistického plánu zprůjezdnění vnitřní Prahy.
Ale vážení, předělat to na promenádu by šlo tak v roce razdva,pod patronací krále klacka :-D
299:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku...
...