Jak jistě víte, v Praze se na nás chystá MHD Sodoma-Gomora a já mám takový nepěkný pocit, že železničářstvo se přidá nebo, že někdo blokne trať.
Takže mám pocit, že cyklopruhy budou víceméně k ničemu, chodníky plný pěšáků a bude to nepěkné....
Chystáte se nějak specielně nebo taky jako já doufáte, že dopraváci nakonec ustoupí ?
buď v klidu, auta budou stát v dlouhém štrůdlu. Když jedeš lesem, tak se taky vyhýbáš statickým překážkám. :)
potřeboval bych , aby to bylo až někdy koncem příštího týdne.... dneska ještě zobu antibiotika a kašlu jako blázen....
Dále se bojím "taky cyklistů/stek" aby město nebylo taková jedna modřanská stezka ve špičce
To by mohli po dobu stávky zrušit vyhrazené pruhy pro MHD, povolit jízdu po tramvajovém pásu, a Praha by byla docela slušně průjezdná.
A kdyby se to osvědčilo, mohli by to nechat nafurt:-)
Po tramvajovym pase jezdim casto uz ted.
Od te doby, co ty nase osvicene hlavy daly takove ty zabrany, co zabranuji autum vjet na kolejovy pas, tak nejsem sebevrah jezdit v tech uzkych pruzich, aby me nejakej neurotik smetl.
No jestli az bude ta stavka, tak to teprve bude poradna cyklojizda :)
Případná stávka řidičů MHD může mít jeden velmi pozitivní dopad: Spousta lidí se zamyslí nad možností použít k dopravě jízdní kolo. Debilové budou trčet v nekonečných kolonách smrdících plechovek a v důsledku stresu a bezmocného vzteku si koledovat o infarkt, zatímco ti, co mají trochu fištrónu, se trochu přioblečou, sednou na kolo - a budou bohužel inhalovat zplodiny těch debilů.
Fyzické ohrožení bude pro tentokrát (jak výše zmíněno) omezeno pouze na nenadálé otvírání dveří. Z vlastní zkušenosti doporučuju nesnažit se dveřím vyhnout (s největší pravděpodobností si zapíchnete horní hrot dveří podle posazu buď do břicha nebo do hrudníku či do obličeje), nýbrž stočit řízení doprava směrem dovnitř vozu, kde hrozí podstatně menší nebezpečí.
Nevím, jestli jsi takový nezměrný optimista anebo absolutně naivní. Na kole nepojede (skoro) NIKDO. Drtivá většina prostě zůstane doma a do práce nepojede, protože nemusí páčto se jedná o překážku v práci (to máme skvělý zákoník práce, že?), za kterou je povinnen zaměstnavatel poskytnout, byť neplacené, ale přesto volno; tak proč by se někam štrachali...
no já jsem měl na tramvajovém pásu letos nepěknou příhodu, nebo´t tam odbočil chlapík bez blinkru a bylo po dešti a ten beton klouzal jako čert ... stočil jsem to smykem doleva a udělal jsem mu rohem řidítek docela pěknou díru do sloupku a mezi dveřmi a sám se úhledně bokem rozplácl o zadní dveře ... už to nebylo tak rychlý tak jen pár modřin koleno pánevní oblast a rameno... jinak to byl celkem slušňák napřed se 5 minut vyptával jestli jsem celek, co kolo a tak .... nad dírou mávl rukou...
Skutečně všichni, kdo v nekonečných kolonách smrdících plechovek sedí, jsou debilové? Nemohl by se mezi nimi vyskytnout byť i jen jeden inteligentní Brňák, co jezdí do Prahy například k zákazníkovi a občas třeba někde přednášet?
Nu což, paušalizace a odsudky Ti vždycky šly:-(
Napsal jsem něco ve smyslu "Kdo je debil, sedne do auta". Z toho ale ani zdaleka nevyplývá, že kdo sedne do auta, je debil. Takže víc přemýšlej a nepodsouvej mi něco, co jsem nenapsal. (I když ne že bych si něco hodně podobného nemyslel...)
Pokud by ten Brňák byl skutečně inteligentní, tak přijede vlakem i s kolem, v nejhorším si to kolo naloží na střechu nebo do kufru té "smradlavé plechovky", zaparkuje někde na okraji Prahy a těch deset kilometrů dojede.
Jasně... V saku, s notebookem, taškou... Jeden zákazník na Liboci (nebo v Liboci? nevím, jak je to správně česky), druhý na Žižkově a ten další Uhříněves... Rozpůlit se opravdu neumím...
Z Liboce na Žižkově jsi na kole stejně rychle jako autem za normálního provozu, tj. za dvacet či pětadvacet minut. A do Uhříněvsi jede vlak. Notebook se vejde do batohu na záda, taška na nosič.
Fajn. A jak se, ty chytráku, to té Prahee asi tak na 9 ránou dostanu?!? Vlakem těžko, protože první jede Pendolino s příj. v cca 9:45 (a nemluvě o tom, co s kolem). A hlavně - jak zpátky?!? Poslední jede opět Pendolino v 18:23... Navíc u mne je problém ten, že nevím, kdy skončím, protože končím, až je problém vyřešen.
Když už musíš pendlovat mezi Břeclaví a Prahou, tak existují hotely. Takováhle cesta na otočku je luxus.
Čekal jsem od tebe nějakou naprostou pitominu. Ale překvapil jsi, TAKOVOUHLE stupiditu teda opravdu ne... ;-)
Aha, takže ABYCH mohl v Praze popojet pár km na kole nezi smradlavýma plechovkama (a ideálně v hnusném počasí), pojedu den předem, přespím v hotelu, vyřídím kolmo, co potřebuji, přespím v hotelu a pojedu zpět... Skvělé, tři dny zabité, za dva noclehy v Praze zaplatím minim dva tisíce (2 x večeře a 2 x snídaně)... A to se fakt vyplatí!
Anebo to byl pokus o vtip a ironii a já to nepochopil? Jestli to měl být vtip, tak příště tam ten smajlík namaluj...
Tak leť z Brna letadlem:-p
Co canoe? Po Svratce smer Cerne More, kolem Gibraltaru a pak od Hamburku pres Melnik do Prahy. Alespon si protahnes ruce, ktere jinak na kole nechavas zahalet. =)
Do canoe nedám kolo... :)
To je tak pro některý indiánský alternativce. Vhodnej dopravní prostředek pro člověka 21.století je letadlo a kolo. Auta, kánoe, volský podahy, nosítka s otroky a podobný vynálezy jsou zastaralý a přežitý. Na střední vzdálenosti ještě akceptuju vlak, aspoň dokud za něj nebude rozumná létající náhrada.
Nejde o to, abys mohl popojet v Praze pár km mezi smradlavejma plechovkama, ale o to, abys tam v jedné z těch plechovek nestrávil několik hodin se zapnutým motorem, tedy aby ses nepodílel na zhoršování už tak tragického životního prostředí v Praze. Ty si v tý svý piksle zase ujedeš na čerstvej vzduch, ale my to tu musíme dýchat pořád. Když už nutně musíš autem, tak ho nech na okraji a po městě se přesouvej MHD, v případě stávky na tom kole. Snad se na něm ještě udržíš. Takhle bys ušetřil za ty noclehy.
Jo, aby sis mohl bydlet ve svém regulovaném nájmu v centru Prahy a měl to k lukrativním zákazníkům pár minut na kole, a ještě tam měl zdravý a čerstvý vzduch, tak bys chtěl aby všichni ostatní jezdili vlaky a na kole a spávali po hotelích, tedy utráceli mnohonásobně více svého času a peněz?
Znečišťování pražského ovzduší výfukovými plyny z aut snad nesouvisí s nějakou regulací nájmů. Jinými slovy říkáš, když se ti nelíbí, že ti tu smrdíme, tak se odsud odstěhuj... Výborný. Tak já Ti začnu pod okny pálit pneumatiky, a když se budeš bránit, že Ti tam smrdím, tak já Ti taky pak řeknu, že máš přece možnost se odstěhovat...
Dufám, že si uvědomuješ subtilní rozdíl mezi projetím prahy po veřejných komunikacích autem splňujícím emisní normu Euro koliksi a záměrným pálením pneumatik pod okny obytného domu.
Jestli myslíš, že je to velký rozdíl a ten průjezd nic hrozného nezpůsobuje, tak proč si nepouštíš zplodiny z auta rovnou do kabiny, když je to tak neškodné?
A že bych ty pneumatiky pálil záměrně - to přece taky není žádný rozdíl. Nebo snad řidiči jezdí po Praze z nedbalosti?
Protože firemní auto, které používám, má výfuk ven a nevidím důvod to předělávat. Jak prosté.
Hádám, že když jedeš na kole, neobalíš si hlavu igelitkou, abys dýchal svůj vydýchaný vzduch, napájel se vlastní močí a konzumoval vlastní exkrementy. Proč tedy ekvivalentní chování očekávat od ostatních účastníků silničního provozu?
V tom případě ale není důvod zlehčovat zatížení životního prostředí (neříkám, že jen Ty). Že výfukové plyny nejsou dnes tak vidět a často ani cítit, vůbec neznamená, že by byly o to méně nebezpečné. Pohyb autem přes jakoukoli obydlenou čtvrť je prostě naprosto srovnatelné s pálením pneumatik. produkuješ škodliviny někomu přímo pod nosem. U toho auta je to ještě horší o to, že sám ujedeš a ten smrad tam necháš těm místním.
Sám asi tušíš, že Tvůj příměr s igelitkou na hlavě je hodně mimo. Za prvé dýchá (i když třeba ne tak intenzivně) i řidič motorového vozidla, za druhé vzduch vydechovaný cyklistou má přece jen trochu jiné složení než výfukové plyny auta.
Tvé srovnání s močí a exkrementy jsem původně ani nechtěl komentovat, ale budiž - dodal jsi mi munici: Pokud vím, tak po průjezdu cyklisty nejsou obyvatelé nuceni konzumovat ani cyklistovu moč ani jeho exkrementy. Pokud to chceš opravdu srovnávat, tak jízda automobilem přes obydlené území je stejná, jako bys každého obyvatele nutil pít vodu kontaminovanou Tvou močí a jíst jídlo s příměsí Tvých výkalů. Ti obyvatelé jsou totiž nuceni "konzumovat" (vdechovat) "ekrementy" Tvého auta...
To mi pripomelo neco trosku mimo misu, ale NESNASIM PEJSKARE, kteri sve cokly nechaji vytvorit hromadky kdekoliv na chodniku! Tem bych naparil dane za pravidelnejsi uklid. Nebo verejne prospesne prace!
Úplně stejné hromádky (či spíše gigantické hromady) zanechávají motoristé ve vzduchu, který v Praze a v jiných velkých městech dýcháme. Bohužel je daleko větší problém tenhle bordel po nich uklidit než sebrat psí hovínko s chodníku. Nezbývá tedy než je z obydlených oblastí vykázat. Pokud to nepůjde, musí místním obyvatelům platit vysoké "pohřebné".
Protože Medvěd asi netuší, co to Euro koliksi znamená, tady je vysvětlení:
Euro V znamená emise 5 mg pevných částic a 200 mg NOx na 1 km. Euro IV je 25 mg pevných částic a 250 mg NOx. - Obojí platí pro benzinové motory.
Auto stojící v zácpě tu normu nejspíš překračuje, motor běží, ale ujeté km se blíží k nule.
Vidíš jak ti Méďa pěkně radí - máš tam práci na deset hodin, tak buď dva tři dny na cestách, utrácej za hotely a restaurace. Tomu říkám efektivita. K tomu nějakou tu progresivní daň - a můžeš zůstat doma na podpoře, vyplatí se ti to :-))
Teď jsi myslím trefil hřebíček na hlavičku. Aby mimopražští náhodou nemuseli platit za hotel nebo za MHD, tak my tady musíme 24 hodin denně dýchat smrady z jejich výfuků. Nešetříte náhodou tak trochu na náš účet?
24 hodin denně?!?! To si jako myslíš, že já těch 10 hodin kroužím autem po Praze?
Když už teda jedu do Prahy, protože musím a nejde to vyřídit neosobně, tak v autě z těch 10-ti hodin pobudu tak asi tak hodinu. Pokud ovšem tu vaši slavnou Prahu nemáte totálně zacpanou (po našem zamrdanou), protože každý blbý pražák jede plechovkou, namísto aby jel na kole nebo MHD a nás mimopražské nechali v klidu a v pohodě project ;-))
Takhle bezohledně se nechováš jen ty. Pražské ovzduší je výslednicí podobného chování velkého počtu lidí (pražských i mimopražských). Ty k tomu "jen " přispíváš.
Aha, tak von ten pražskej luft kolabuje kvůli mým dvěma jízdám do Prahy za rok... Mohu sám sebe za to ukamenovat, ó Veliký a Moudrý?
Četl jsi poslední větu příspěvku, na který reaguješ?
..četl jsem hlavně tu PRVNÍ větu: "Takhle bezohledně se nechováš jen ty."
Hele, prostě dokavaď bude Praha tak zaprděná a nečištěná a hlavně zapráskaná od aut:), tak se tam na kole prostě promenádovat nebudu. Mám své plíce a zdraví obecně rád. A dokud nezlepšíte kulturu cestování MHD, případně nezkrotíte taxikáře, tak si třikrát rozmyslím tam jet jinak, než autem. V autě mne nebude obtěžovat žádné páchnoucí individuum, nebudu se v něm v létě pařit a v zimě mrznout.
Na vejlet do Prahe vlakem, proč ne, byli jsme se synkem, nebylo to špatné, Pinďou ráno tam a večer zpět, pivinko, pohodička, klídeček. Ale vyšlo mne to (jen cesta) 3 x dráž, než autem (a to byla na Pendolino akční sleva, nemusel jsem kupovat jízdenky, tj dalších 4 x 200 Kč; to bych dal JEN za jízdenky přes dva tisíce!). Já nemám problém jet vlakem, dokonce jsem vlakem začal docela dost jezdit, ale za každou cenu to prostě hrotit nebudu. Pokud budu mít v Praze jednu jedinou akci od cca 10:30 s jasným koncem (a hlavně v dosahu metra), milerád přifrčím vlakem. Pokud ale mám být v Praze v 9 ráno a mám těch štací více (a tzv přes celou Prahu), je prostě nereálné a nemožné jet jinak, než autem.
Člověče, já ti ty 2000 nevěřil, tak jsem si to hledal, opravdu jízdenka Pinďou z Břeclavi do Phy stojí 587 Kč. To je docela dost. No od příštího jízdního řádu tam žádné SC vlaky nevidím, tak to bude o 200 Kč levnější. Pinďa bude jezdit do Ostravy.
Důvěřuj, ale prověřuj co? :) Těch 587 je ale jen za jednoho; my jeli dva...
Pravdou je, že autem bych taky docela dost ušetřil za pivo, které bych si cestou tam, na místě a cestou zpět rozhodně nedal :-))
To víš, jsem v okolí uznávaný odborník na železniční tarify, tak to mi nedalo. Navíc jsem si fakt myslel, že jsi to s těmi 2000 za dvě osoby přehnal.
Ale zase na druhou stranu, to je prd proti mezinárodnímu tarifu. Občas jezdím EC z Prahy do Bad Schandau. Kupuji si vnitrostátní Praha-Schöna Grenze a pak mezinárodní Schöna Gr-Bad Schandau. Ten mezinárodní úsek je dlouhý cca 15 km. Cena mezinárodní jízdenky (bez slevy) je 87 Kč!
Logika hodná Einsteina: Dokud bude Praha zapráskaná auty, tak tím autem po Praze jezdit nepřestanu... :o)))
Když máš tak rád svoje zdraví, proč ho ničíš ostatním svými zplodinami z auta?
Hele, ty Zweisteine:) - ten SMAJLÍK tam fakt nebyl jen tak pro parádu... Ale tobě je to jako vždy šumák fu(c)k, protože ty jsi z toho vždy vezmeš jenom to, co se ti hodí do krámu a pak si to překroutíš podle svého...
sorry ze se vam do toho mícham,ale vrtá mi hlavou jedna věc,a to proč říkaš že tě pinda stal 3x dráž než auto,jako vlakem se da cestovat podstatne levnejs,samozrejmne ze kdyz pojedes pendolinem coz je snad nejdrazsi spoj jakej muze byt,tak te to logicky vyjde draz jak auto,pritom na normalni vlak irychlik jsou ruzne slevy jako SO-NE nebo skupinova od dvou lidi a tak,pak uz me ta cena vychazi o dost lip a myslim ze i lip jak auto,ikdyz samozrejmne uspora casu u pindy je slusna.Ja nevim ale kdyz se zeptam prazaka kterej jezdi do prace autem tak hned zacne vybalovat na me jak sou drahy jizdenky a kdo je ma kupovat a ze auto je levny,jako kdyby neexistovali kupony ktery kazdymu vyjdou levnejc nez auto po praze,nemluve o tom ze vetsina lidi to pocita jenom na jizdu za praci,pricemz s kuponem muzu kdykoliv kamkoliv....
Tak ještě jednúc...
My jeli Pendolínem na VÝLET. Chtěli jsme jen právě Pendolínem. Kluk tím ještě nejel, já taky ne, tak jsme prostě jeli do Prahy. Stačí to takhle? :-)
Jo:-)
A co člověk, který se bez auta neobejde? Třeba člověk s nějakým tělesným postižením?
Kdyby (aspoň po Praze) jezdili autem jen lidi, kteří to OPRAVDU potřebují, tj. třeba ti postižení, tak neřeknu ani popel. Pořád tady někdo argumentuje sanitkama, hasičema, invalidama, zásobováním... Mně jde ale o něco jiného: o individuální (soukromou) automobilovou dopravu. Jaké procento pražské individuální automobilové dopravy asi tak tvoří ty shora uvedené výjimky?
Proč 70% Pražanů může jezdit MHD, dopravovat se pěšky nebo na kole? Všechny ty dopravní problémy, stamiliardové investice, zamořený vzduch a zabití chodci je kvůli menšině, která se štítí hromadné dopravy a je líná chodit pěšky nebo jezdit na kole. Kolik těch individuálních jízd je skutečně tak nutných, aby to vyvážilo všechna ta negativa, která individuální automobilová doprava Praze a jejím obyvatelům přináší?
Protože z těch 70% pražanů nemá drtivá většina na to auto (a jeho provoz) peníze. Kdyby je měly, sedí v plechovce taky.
Jak to víš? Myslíš si, že v Praze neexistují rozumní lidé, kteří vyhodnotí používání auta pro jízdy po městě přinejmenším jako (ekonomickou) blbost nebo třeba i jako ekologický zločin? Nesuď podle sebe.
Hlavně, že ty podle sebe nesoudíš nikdy, že? ;-) A jak víš ty, že těch 70% jezdí MHD? Myslím tím jako "dobrovolně", protože by sice mohli jezdit autem, ale myslí ekologicky?
A mimo to, neřekl jsem, že těch 70% nejezdí autem, protože na to nemaj; ale že z TĚCH 70% většina nejezdí autem, protože na to nemaj...
Celých 70% určitě ne. Pokud se díky obchvatu Prahy uvolní komunikace v centru, část lidí, kteří dnes jezdí MHD, přesedlá na auta. Ale část ne.
Pořád je lepší "soudit" lidi podle sebe, pokud jim tím lichotím, než soudit podle sebe, pokud je tím urážím...
Tudle si psal, že 85 % obyvatel ČR je na hranici bídy a nemá skoro do huby a jak je známo, Praha je bohatší, tak jenom 70 % obyvatel Prahy nemá co do huby, proto jezdí MHD :-) z toho nejspíše Hekynen vycházel.
Jezdim do práce károu jak kráva s osmilitrovym šestiválcem s 310 koníkama pod zadkem. Prostě si to můžu dovolit :-)
Nebudu se dusit s tou lůzou v zácpách. ;-)
Jestliže jezdí 70 % pražanů MHD, tak je jasné, že zbytek musí jezdit auty, protože se již do MHD nevejdou, to je logické přece :-)))))))))))))))
Zejména když MHD jezdí stále méně a je stále dražší, kromě toho je nejisté, zda daný spoj přijede, a zda přijede vůbec nějaký další. Začínám mít obamu, jestli si vůbec někdo nějaké stávky všimne:-)))
Když se do městské dopravy vpustí trh, byť jen částečně, vede to k jejímu zdražování. Zdražení vede k tomu, že se více lidem vyplatí používat auto a hromadné dopravě ubudou zákazníci a tím klesnou tržby. Pro trh je to ovšem signál k dalšímu zdražování a kruh se uzavírá, spirála se rozjíždí.
Na konci tohoto procesu je zlikvidovaná městská doprava, životu nebezpečné silnice ucpané auty a zamořený vzduch. V konečném důsledku na tom město těžce prodělá. Nejen finančně na nutně zvýšených výdajích do infrastruktury pro individuální automobilovou dopravu, ale i na kvalitě života jeho obyvatel, na jeho zdraví, vyšší nemocnosti a na nákladech na odstraňování těchto následků. Triumf trhu... :o((
Ehm, já říkám něco o trhu? Ale dobře, když už jsi s tím začal:
Za prvé, v oblasti městské dopravy trh funguje, ať se Ti to líbí nebo ne. Každý zákazník (cestující) se rozhoduje, zda a v jakém rozsahu MHD použije. Má alternativy, taxi, kolo, auto, vlastní nohy...
Dokud MHD není existenčně závislá na spokojenosti svých zákazníků a jejich penězích, ale například je dotovaná státem na základě tlachů typu "prokazatelná ztráta", "přiměřený zisk", "dopravní obslužnost", vede to k neefektivnostem hospodaření a mnou shora uvedeným důsledkům.
Stav pražské MHD podrobně nesleduji, jen občas použiju metro, když není vyhnutí. Dostávám stejné služby jako před 15 lety když jsem tam začal studovat, akorát hodinová SMS jízdenka mě stojí 26 korun, zatímco měsíční kupón tehdy stával tuším mezi 2-3 stovkama.
Když srovnám vývoj za patnáct let kdekoliv jinde, kola, auta, komunikační služby, počítače, ..., tak mi přijde, že dotovaná MHD přispívá kvalitě mého života v porovnání s náklady opravdu uboze.
Podle měřítek trhu bude městská veřejná doprava neefektivní vždycky. A to proto, že se do ceny individuální dopravy nezapočítávají její vedlejší náklady, jako je ničení životního prostředí nebo potřeba astronomických investic do budování její infrastruktury.
Mnohokrát jsem tu psal, že používání MHD co největším procentem populace je ve veřejném zájmu, tudíž je nutné k tomu lidi motivovat. Podle mě by MHD měla být zadarmo a ještě by se na tom ušetřilo. Samozřejmě pokud do výnosů zařadíme i pronikavé zlepšení ovzduší ve městech a bezpečnosti v dopravě.
Ale započítávají, ve formě astronomických daní a poplatků, už jsem je tu několikrát vyjmenovával.
Veřejná doprava může být efektivní, jen na poskytování služeb na úrovni za přijatelných nákladů musí být existenčně závislí všichni, počínaje vrcholným managementem a konče řidiči autobusů, údržbáři a uklízečkami.
Narážím pořád na totéž: na (Tvé) extrémně zúžené ekonomistické myšlení. Cena životního prostředí nebyla a není nikde stanovena. Jak vysoké by ty "astronomické" poplatky musely být, aby se odstranily VŠECHNY negativní dopady individuální automobilové dopravy ve městě? Kolik by stálo, aby při stávající hustotě IAD v Praze byl vzduch stejně čistý jako bez této dopravy. Řidiči na těch daních a poplatcích nezaplatí ani nepatrný zlomeček škod, které způsobují. Kromě toho jsem si nevšiml, že by tyto peníze byly používány na odstraňování těchto škod - daleko spíše naopak jsou vrhány do dalších a dalších dopravních investic.
Teď určitě provokace. Protože uvádíš poplatky s otazníkem na konci věty - Ty znáš jejich výši? Pokud uvádíš "astronomické", je to totéž, jako když já uvedu "nulové". Mimo jiné - organismus se přizpůsobil a tím je odolnější proti "jedům", které jsou průvodním jevem civilizačních návyků (i bez aut)....
Mám dobrou náladu, dám Ti tedy radu (zdarma): než se užírat (a nechat se omezovat) přemýšlením o ekologickém životě do 220ti vlastního věku, je lepší žít na plný plyn do devadesáti.
Slovo "astronomické" jsem převzal z předchozího příspěvku, takže se obrať na jeho autora. Svou poslední větou nabádáš k ekologické (či dokonce obecně občanské) bezohlednosti a lhostejnosti. Kdyby se každý choval podle Tvého návodu, pochybuju, že by se někdo těch devadesáti dožil. Všichni bychom se tu udusili a vzájemně pomlátili svými auty (a nejen jimi).
Astronomické jsem užil v narážce na známý Feynmanův výrok:
"V galaxii je 10^11 hvězd. Kdysi to bývalo opravdu velké číslo. Ale je to jenom 100 miliard, to je míň než schodek státního rozpočtu. Takovým číslům jsme říkali astronomická, teď bychom jim měli říkat čísla ekonomická."
Výnosy daní jsou u nás v korunách rovněž stovky miliard, proto je zcela namístě hovořit o astronomické výši daní.
Zrovna minulý měsíc jsem četl Feynmanovu autobiografickou knihu "To nemyslíte vážně, pane Feynmane!" Moc hezké a zábavné čtení. Doporučuju pozornosti i ostatním.
Jestli nějakým číslům budeme říkat astronomická nebo ekonomická, je úplně jedno. Důležité je, aby člověk při své ekonomické činnosti nezapomínal na základní předpoklad svého přežití - na životní prostředí. A to jak v globálním, tak i v lokálním měřítku. Problém dopravy ve městech je "jen" dílčím problémem, ale protože se jedná o místa s vysokou koncentrací lidí, musí zde mít péče o životní prostředí vysokou prioritu. Rozhodně mnohem vyšší než pohodlí jednotlivců vyplývající z používání individuálních motorových vozidel.
(tak jsem cenzoroval sám sebe pro naprostou neuchopitelnou reakci tak znovu :(
Cyklo-rouhačská připomínka.
Lidský život se přece nejvíc prodloužil ve století spalovacího motoru.
Otázkou tedy je: je to pouhá náhoda ?
:-)
Vývoj a používání spalovacího motoru je samozřejmě součástí našeho civilizačního vývoje. Každá taková věc může zpočátku třeba i trochu pomoci, ale časem se dostane do fáze, kdy páchá víc škod než užitku. Tuhle hranici rozvoj motorismu v českých podmínkách překročil nejpozději někdy koncem padesátých let. Od té doby je každý další rozvoj motorismu jen k naší škodě. Asi tak, jako když pacienta předávkujeme zhruba stonásobnou dávkou nějakého jinak vcelku užitečného léku.
Buď si jistej, že všechny tehdejší auta na přelomu padesátých a šedesátých let stihnuly vyprodukovat stejný množství svinstva, jako všechny auta v provozu dneska. Jedinej rozdíl asi bude v hustotě provozu.
Otázkou je jestli ty idealizované vlaky nezasmrděly v rámci dopravy přírodu víc než dněšní auta ...
Pokud si pamatuji scény z tehdejších filmů ( např Zbraně pro Prahu nebo ostře sledované vlaky)tak odjezd vlaku znamenal, že se herci na peronu objevili až tak po 2 minutovém usilovném foukání větru rozptylující čmoud..
Cena životního prostředí nejde objektivně stanovit, dokud to prostředí nebude někomu konkrétnímu patřit. Ten pak rozhodne, za kolik mu stojí ničení jeho prostředí, a stanoví platbu (třeba mýtné).
Samozřejmě že daleko dražší bude pravděpodobně mýtné (nebo nebude žádná doprava) tam, kde bude docházet k příliš velkým škodám, například v jedinečných přírodních lokalitách, ale také třeba v některých městech, třeba v lázních ještě více než v průmyslových aglomeracích.
Levnější bude tam, kde bude zájem dopravu přitáhnout, a dokonce tam, kde se nevyplatí vybírat, třeba nebude žádné mýtné.
Tak budou nejcennější lokality nejvíce chráněny, a neviditelná ruka trhu bude ekologickou zátěž regulovat k maximální spokojenosti všech.
Stačí řádné vymezení vlastnictví, vymahatelnost práv, a hned je tu řešení jednoduché, racionální, spravedlivé, ekonomické a ekologické, že.
Komu by to životní prostředí mělo tak asi patřit? Nějakém vyvolenému soukromníkovi, který by ho pak (v souladu s tržními principy) ostatním lidem dávkoval podle obsahu jejich peněženky? Vzduch, který dýchám, by měl jako patřit nějakému soukromníkovi a já bych si pak už mohl jen vybrat, jestli mu za své dýchání budu platit zálohově nebo za každý měsíc zpětně podle množství a kvality odebraného produktu? To nemůžeš myslet vážně ani Ty. Jinými slovy jsem rád, že uznáváš, že životní prostředí NEMŮŽE nikomu "patřit".
Soukromé vlastnictví je naprosto nedokonalý a čato velmi škodlivý lidský výmysl. Tudíž má také nějaké hranice. Jenže skutečnost, že životní prostředí nepatří (a ani nemůže patřit) nikomu konkrétnímu, nesmí znamenat, že se na něj nikdo nebude ohlížet. No a protože životní prostředí představuje hodnotu, která není popsatelná ani měřitelná ekonomickými veličinami, nelze je vystavit nějakým primitivním ekonomických zákonitostem a mechanismům, tedy například volnému trhu.
Zkus si představit, že by například veškeré lesy v republice patřily nějaké soukromé firmě. Zájmem KAŽDÉ soukromé firmy je maximalizace vlastního zisku. V současné době prakticky NIKDO neuvažuje v nějakých dlouhodobých horizontech. Každý chce tvořit zisk nejlépe teď a tady. Co tedy taková soukromá firma udělá? Pokácí lesy a dřevo prodá. Takhle by to dopadlo, když se ponechá životní prostředí na pospas ekonomickým mechanismům.
Můžeš argumentovat tím, že dřeva by pak byl přebytek, že by klesala jeho cena a podobně, ale těm lesům by nic takového nepomohlo. Nebo si představ, že nějaká firma bude vlastnit lesy v ČR a na Sibiři. A jednoho krásného dne se rozhodne, že celosvětovou spotřebu smrkového dřeva pokryje vykácením lesů v ČR a ty sibiřské si nechá na dobu, až světové ceny dřeva zase vzrostou... Takhle se chová kapitál. Kapitálu je jedno, že zdevastuje nějaké území - může se totiž přesunout jinam. Jenže lidi, kteří v té zdevastované krajině žijí, mají ten přesun o hodně komplikovanější...
Nesmysl za nesmyslem.
Každý kus země, a související objekty (voda, les, skála, orná půda, silnice, zástavba) má nějakého vlastníka. Příliš často jím bývá nejhorší možný hospodář - stát. Vzduch zatím nikdo nevlastní, protože náklady a vymahatelnost poplatků za jeho používání evidentně není efektivní vymáhat. Pračlověk Janeček si nedokázal představit, že by voda mohla někomu patřit, že kubík z vodovodu nebo litr ve flašce bude někdy prodáván.
Tvé pošklebování se možnosti zpoplatnění vzduchu je důkazem Tvého krátkozrakého myšlení. Za pár stovek či tisíc let se možná bude se vzduchem čile obchodovat, jen si dnes nedokážeme představit formu takového obchodu.
V kontextu toho se vůbec nedivím Tvé projekci - když JÁ neuvažuji v dlouhodobých horizontech, tak NIKDO neuvažuje v dlouhodobých horizontech. Vlastníci půdy často v dlouhodobých horizontech uvažují. Les nepokácí najednou, ale kousek, a ten hned zase osází. Hloupý hospodář s krátkozrakým uvažováním přijde na buben. Příkladem hloupého hospodáře je stát. Naplánuje si výdaje vyšší než příjmy a ještě tento rozpočet zhusta nedodrží. Co se ale stane s majetkem hloupého hospodáře, ztratí se snad? Ne, převezme jej jiný hospodář (lepší nebo horší). A tak to jde pořád dál, dokud nebude všechen majetek v rukách dobrých hospodářů s dlouhodobým uvažováním. Pouze ti největší gauneři se zmocní cizího majetku násilím, skrytým pod různé eufemismy (např. znárodnění, vyvlastnění, nucená správa, výkup ve veřejném zájmu, ...).
Opět přeceňuješ vlastnický vztah. Důležité je, jak je s takovými neobnovitelnými zdroji zacházeno a ne kdo je vlastní. Znovu opakuju, že stát není a nemusí být nejhorší možný hospodář. Docela mi už vadí, jak to neustále omíláš. Já vím, že je to Tvůj názor, ale nepracuj s tím jako s faktem. To už je na úrovni toho, co mi tu neustále podsouváte, že každého podnikatele považuju za vydřiducha. Jenže já to tu nejen nepíšu, ale ani si to nemyslím...
V ceně vody z vodovodu neplatíš vodu jako takovou (zatím), nýbrž pouze náklady na její vyčištění a přivedení do domu. V případě vzduchu tohle snad nehrozí, že bychom byli odkázáni pouze nebo převážně na průmyslově vyčištěný vzduch, který by nám byl do každého bytu přiváděn speciálním potrubím nebo dodáván v tlakových nádobách. Pokud takovouto vizi máš, tak by snad bylo lepší udělat něco pro to, aby k tomu nemuselo dojít - například nejezdit po městě autem... Krátkozrakost osvědčují hlavně ti, kteří ten vzduch zamořují. Naše chování k životnímu prostředí (jen proto, že nikomu nepatří a že není komu platit účty za jeho poškozování) je přímo ukázkou krátkozrakého a krajně nezodpovědného chování.
Mimochodem - horský vzduch se v Japonsku (myslím, že v ulicích Tokia) prodával v jakýchsi igelitových sáčcích už někdy v sedmdesátých letech, a to právě kvůli neudržitelné míře zamoření vzduchu ve městě hustou automobilovou dopravou, aby si lidi při přebíhání z jedné kancelářské budovy do druhé mohli v půli cesty šňupnout, aby nezkolabovali dřív, než dojdou do cíle.
Stát je špatný hospodář, to je prostě fakt a důkazy nalezneš každý den v médiích. Dokud někdo neprokáže opak, je to prostě pravda a nic na tom nezmění tvá představa, že tomu tak není. Skutečné kroky státu hovoří jinak.
Nemáš pocit, že se motáme pořád okolo jednoho a téhož? Stát může být dobrým i špatným hospodářem - stejně jako soukromý vlastník. Jediný rozdíl mezi velkou akciovkou a státem je v tom, že stát pracuje s veřejnými prostředky, ale jeho efektivita je dána kvalitou úřednictva či managementu. Navíc stát tu není od toho, aby (někomu) produkoval zisk. Má spoustu funkcí, které privátní firma nezajišťuje a které nejsou uchopitelné ekonomickými veličinami. Podnik se například nadbytečného zaměstnance prostě zbaví a hodí ho na krk státu, ale co udělá stát s nevýkonným občanem? Když ho vyhodí jako úředníka a soukromý sektor ho nepřijme, musí se o něj stejně postarat. Prostě nemůže srovnávat stát a soukromý podnik, protože každý dělá a zajišťuje něco jiného. Stát nelze posuzovat podle stejných kritérií jako privátní podnik.
Stát teoretický může být dobrý hospodář, ale NENÍ a to je fakt, takže o nějakém kdyby nemá cenu debatovat.
Stát má s vybranými prostředky nakládat hospodárně a ne je vyhazovat oknem, jak to ve velké většině dělá.
Není jediný důvod, aby stát platil za zakázky více, než je nutné.
Není má poskytnout za vybrané prostředky co nejvíce kvalitních služeb, ale poskytuje jich na to množství málo a ještě v pochybné kvalitě.
Nevidím jediný důvod, proč stát spotřebuje na správu agendy násobky prostředků, než co by bylo nutné.
Srovnávám stát a podnik v oblastech, kde je srovnání možné. Jestliže soukromník nakoupí za 100 korun, je známkou špatného hospodaření, když stát nakoupí to samé za 200 korun. Stejně tak, jestliže je soukromý podnik schopen spravovat nějakou agendu za 1000 korun, nevidím jediný důvod, proč stát potřebuje na stejnou agendu 2000 korun.
Privátní podniky ať si hospodaří jak chtějí, je to jejich věc a jejich prostředky. Stát hospodaří s prostředky veřejnými, proto není jeho věc jak hospodaří a jestli hospodaří špatně a nehospodárně, je ŠPATNÝ HOSPODÁŘ.
Medvěde, teď zpozorni a čti dobře. Opět budu mluvit z vlastní zkušenosti. Mnohokrát jsem se právě přesvědčil, že stát se svěřenými prostředky nenakládá jako by byl jejich vlastník. Stát je velkorysý při přiživování všelijakých vylobovaných zakázkách. Konkrétní příklad:
Svého času se jednalo o hledání strategického investora pro jeden významný státní podnik a jeho následovnou přeměnu na a.s. (nebo holding - to je jedno, forma měla být i výsledkem celého procesu). Ministerstvo nařídílo (!!), že tento podnik si nesmí hledat sám budoucího partnera, ale musí využít služeb poradenské firmy a přímo řeklo které. Došlo k velkému rozbroji a podnik si prosadil, že výběr firmy (pozor - poradenské) si provede sám. Nejužší vedení podniku si stanovilo kriteria (např. tradice v oboru, reference, právní záruky etc.) a vybralo "dodavatele". Byl jsem (mezi dalšími) osloven, abych stanovil předčasnou sumu, která by odrážela všechny operace vedoucí až k fúzi. Napočítal jsem si měsíční paušál 400 tisíc Kč (ovšem s termínem dokončení) a odměnu 1 mil. Kč při skončení práce. Nabídka byla nějakou ministerskou komisí odmítnuta s odůvodněním, že poradenskou službu musí provést zahraniční firma. Což se stalo - byla provedena poptávka do zahraničí a vybrán byl subjekt, který se na mě obrátil, zda bych celou záležitost zastřešoval (kývnul jsem). A teď porovnávej...
Měsíční paušál 100 tisíc Euro (bez termínu dokončení), veškeré náklady spojené s pracemi uhradit (tím nemyslím letenky a hotely, ale odborné služby právní, účetní etc. a ne od nějakých šumáků, musely to být renomované firmy a tam jde o placení služeb v řádech desítek milionů dolarů nebo euro.), zaplatit veškeré náklady s návštěvami případných zájemců (pouze ze zahraničí - zde přece peníze nejsou !!) a hlavně - procenta z objemu vložené investice budoucího partnera (tudíž logický výběr, jistěže neetický, ale finančně přínosný pro poradce - nevybrat toho nejlepšího, ale kdo má největší objem kapitálu).Tato procenta činí miliardy. Závěrem - ta suma (pro poradce) přišla stát (tedy nás všechny)na několik stovek milionů a já obdržel přesně 17 x tolik, kolik jsem původně chtěl já jako ten onen Jiří(podotýkám jenom 17 krát, protože jsem byl skromnej).
A hlavně - neříkej mi něco o selhání několika úředníků (ten argument jsem již slyšel), motaly se v tom stovky a stovky zaangažovaných. Důležité je, že projekt byl dokončen, podnik (včetně dalších státních, které se v tom svezly) "zprivatizoval".
Tudíž - zatančeme si všichni a zazpívejme, dobrá věc se podařila.....A já jsem ten kladný hrdina, který nenesl svou kůži (a jméno) na trh, byli to ti zlí (dle Tebe) ze zahraničí....
A dodatek - toto byl pouze příklad (jeden z mnoha(.
Ostatním se omlouvám, ale řeči o "veřejných prostředcích, které spravuje stát" a je tím nejlepším hospodářem se mnou mlátí o zem. A máš, Medvěde, pravdu v jednom (cituji Tě) - stát tu není od toho, aby produkoval zisk.
Parkrat jsem nekde cetl srovnani. Ja vim, asi byla tendencni, ale na kazdem sprochu...
1) Mnozstvi bioplynu, ktery prispiva ke sklenikovemu efektu, vznikajicim v travicich traktech skotu pestovaneho no maso. Uz si bohuzel nepamatuji procento, ale bylo znacne...
2) Exhalace z 15 nejvetsich takneru a nakladnich lodi se udajne rovna tem vyprodukovanym vsemi auty na svete. Mozna to bylo bez nakladni automobilove dopravy, ale i tak to stoji za zamysleni. I kdyby to bylo 10x prehnane.
Mozna mne nekdo poopravi a treba si se mnou dokonce jen zahral ten nemec, co mi v aute prehazuje pedaly. ;-)
O těch skleníkových plynech z trávicích traktů hospodářských zvířat se tu velmi podrobně diskutovalo před necelým rokem.
Ale k těm tankerům. Těch 15 je dost podezřele nízké číslo. Ale i kdyby to tak bylo, ty tankery jezdí zase hlavně kvůli tomu, aby dopravovaly palivo pro auta. A navíc: Auta produkují ty své zplodiny přímo v místě největší koncentrace lidí, kteří je filtrují přes své plíce. To se u těch tankerů dá těžko předpokládat.
Jsem pohodlný hledat číslo, kolik je na světě v provozu aut. Ale odhadoval bych to určitě na víc než jednu miliardu. A teď si tu miliardu vyděl těmi patnácti. Myslíš, že jeden tanker vyprodukuje stejné množství škodlivin jako 70 milionů aut? Víš, co by to muselo být za monstrum?
Mne je to taky divne. A netusim, kde jsem to vzal. Ale urcite to bylo neco relativne verohodneho. "21. stoleti", nebo tak nejak.
Mozna to nebyly jen tankery, ale proste nakladni lode. Cislovkou 15 jsem si docela jist, prislo mi to radove mene, nez bych predpokladal. Mozna by to slo vygooglovat, ale na to jsem liny. ;-) Ja jen, ze auta nejsou zdaleka sama.
A pritom by se obrovsky krok vpred udelal, kdyby se na tech par lodi vrazil nejaky filtr.
nemůžu si pomoci, ale stav lesů je v Evropě všeobecně lepší v místech kde lesy někdo dlouhodobě privátně vlastní.
Dokonce by se dalo říci, že zrovna produkce dřeva je tím nejhorším příkladem, který si si k odsouzení jakékoliv formy privátního vlastnictví mohl vybrat :-(
Stav lesů je daleko víc než tím, kdo je vlastní, dán celkovým klimatem, stavem ovzduší, intenzitou a složením imisí a kyselých dešťů atd. Ani jedno z toho vlastník lesa neovlivní. Jediné, co vlastník lesa může ovlivnit, je eroze půdy. Ale i to spíše dlouhodobě, když nebude po těžbě odvážet nebo spalovat ořezané větve, nebude je štěpkovat a štěpku energeticky využívat, když bude odkorňovat na místě těžby a kůru ponechá opět v místě. Pak je také samozřejmě důležitá věková diverzita porostu, kterou opět může ovlivnit hlavně vlastník lesa.
Když jsem si tak přečetl "Medvídkovy" příspěvky a když se snažím být oběktivní, vidím že mu vadí stávájící situace ohledně dopravy v Praze a tak se snaží s tím něco dělat. Takže jak jen to jde jezdí na kole. Tím jde všem ostatním příkladem a ukazuje, že je z této šlamastiky cesta ven. A každý kdo vědomě či nevědomě zneužívá automobil a trošku mu slouží pocit zodpovědnosti a odpovědnosti-svědomí-medvídka uvidí fičet někam na kole, musí se mu rozsvítit-a to dříve nebo později-,zastydět se a propříště svojí lenóru překonat a vydat se kolmo, či pěšmo. Tak to funguje u mne, kdy zmastím něco co se nedělá a pak někde vidím příklad toho jak se to dělat má. Pro příště si dám pozor. Takže medvídkovy bychom měli poděkovat a být vděční za jeho příklad. Na druhou stranu bychom si měli uvědomit, že vůbec nemůžeme někoho nutit, přesvědčovat do našeho způsobu života. To se také nedělá. Je to nátlak a arogance. Je to zasahování do svobodné vůle a volby jedince. Kdybych to měl shrnout jednou větou, tak jak sem to už někde slyšel: CHCEŠ_LI ZMĚNIT SVĚT ZMĚŇ SEBE. Tím jdeš příkladem těm ostatním. Je to běh na dlouhou trať, ze dne na den se lidé nezmění. Potom ještě můžeš medvídku každého kdo nechce respektovat Tvé vidění světa-vyřešení problému-zastřelit. Ale tím se nic neřeší. Pravá proměna nebo změna postoje vychází právě ze svobodné vůle a volby bez jakýchkoliv nátlaků. Nátlak plodí odpor, tak jak už to tady komunisté předvedly. Tak jděme nenásylně příkladem ostatním v našem způsobu řešení problému, v tom jsme jedineční (né výjmeční) a krásní jak květy na stromech ci v záhonech.
Bohuzel ma Medved pravdu. A bohuzel ani ja nejezdim do prace jinak, nez autem. Asi bych dokazal nejak ozelet dy cca 2 hodiny denne navic (cesta, sprcha, prevlkani), ale...
Ach jo.
Jak to treba psal Joe se svoji navstevou Prahy. Je fakt, ze treba mohl jet vlakem s kolem a manzelka treba mohla jet autem podstatne kratsi vzdalenost sama. No, tak bych za nim treba nekam prijel ja. (Autem ;-)) Nebo bychom to nechali o par tydnu pozdeji. No slo by to. Ale ani ja bych to na jeho miste neudelal.
Tim chci rict, ze je potreba do lidi tu a tam trosku kopnout, jinak se nic nezmeni.
Jedine, s cim nesouhlasim je to, ze proste nedokazu jet na kole nebo kolobezce tak, abych se nepotil jako dvere od chlivka. =D
Už jsem to kdysi v minulosti psal.
Samozřejmě, že bych mohl jet vlakem a mimo Tebe vše oběhat i pěšky, případně pár zastávek MěHroD. Druhá věc je, že bych vstával po třetí ráno a domů se dostal v deset večer, jako bonus bych neměl Tvoje sedlo a nesvezl ženu a přebalovák.
Na druhou stranu, kdybychom měli platit skutečné náklady cesty, žádná ekologická daň by nebyla potřeba, a spousta dalších daní by se mohla snížit. Stačilo by pouze řádně vymezit vlastnické vztahy. Sleduj:
Nejprv by musel přijít investor a vykoupit od soukromých majitelů za tržní ceny pozemky pro stavbu dálnice (a/nebo železnice), pak tam tu dálnici postavit, vzít si na ni úvěr a ten, stavbu dálnice, a její provoz financovat z mýtného (pro železnici to platí obdobně).
Sem tam by z ekonomických důvodů dálnice (železnice) objížděla cenné pozemky (např kvalitní pole či hodnotné lesy), v podstatě by vedla v rámci možností nejméně hodnotnou krajinou, kde by se nenašlo lepší využití než dopravní stavba.
Kdyby měl tohle všechno každý uživatel zaplatit v tržní ceně mýtného, tak bychom jezdili autobusem či vlakem. Vlaky by byly v soukromém vlastnictví levné, v zisku, a řekněme uspokojivé kvalitě, stejně jako dnes soukromé autobusy. Nebo by prostě nebyly, pak by ovšem jejich dopravní cesty a potřebná infrastruktura nespotřebovávaly nenahraditelnou přírodu, nevysávaly peníze ze státního rozpočtu, a nepálily neobnovitelné zdroje.
Cena cesty by byla taková, že by subjekty byly nucené lépe optimalizovat své potřeby přepravy. Nebo taky né. Cestovalo by se rychleji, pohodlněji, bezpečněji, ekologičtěji a levněji než dnes. To se bohužel nedozvíme.
Každopádně by zvítězilo řešení jednoduché, racionální, spravedlivé, ekonomické a ekologické. Všechna tato přídavná jména jsou totiž vlastně synonyma;-)
Takže tím tak nějak přiznáváš, že otravuješ lidem vzduch kvůli svému pohodlí. Abys nemusel brzy vstávat, tak ostatní musí vdechovat Tvoje zplodiny.
Jsi vyloženě posedlý vlastnickými vztahy, soukromým vlastnictvím a podobnými jevy. Tak mi tedy řekni, komu patří ten vzduch, který řidiči aut tak znečišťují. Patří snad jim? Pokud ne, jakým právem do něj vypouštějí své zplodiny? Ono je pro řidiče jednoduché využívat VÝHODY soukromého vlastnictví auta, když NÁKLADY rovnoměrně rozprostře na své okolí v podobně hluku a znečištěného ovzduší... Když tedy uvažuješ ekonomisticky, tak to musíš dělat důsledně. Soukromé vlastnictví čehokoli musí být vždy spojeno s odpovědností za to, co s tím uděláš.
Že by ekonomický a ekologický byla synonyma, to nemůžeš myslet ani ve srandě. Obojí je v příkrém rozporu. Nebo si myslíš, že by se nějaký ekonomický subjekt choval ekologicky (což jsou vždycky náklady navíc), kdyby k tomu nebyl donucen silou nebo nějakou hrozbou? Proč myslíš, že ekonomické subjekty přesouvají neekologické výroby do zemí s nerozvinutou ekologickou legislativou? Protože dodržovat ekologické zásady je krajně NEEKONOMICKÉ.
Ano. Jiní lidé mi také otravují vzduch nebo spotřebovávají jiné vzácné statky kvůli svému pohodlí. A - představ si to - já jim to vůbec nemám za zlé. Spousta z nich totiž intenzivně pracuje třeba i na zkvalitnění mého (nebo Tvého nebo kohokoliv jiného) života.
Vzduch patří všem a nikomu. Ten je docela těžké ohraničit. Daleko jednodušší je ponechat jej k dispozici volně všem. Až bude vzácnější, třeba se také zpoplatní. Jako voda, třeba já za ni doma raději platím, než bych si chodil s kýblem do řeky.
Chovat se ekonomicky znamená dělat jen to, co je nutné (tj. co někdo potřebuje tak nutně, že za to zaplatí), a přitom to dělat s minimální možnou spotřebou vzácných zdrojů (protože za ně musí většinou platit), tj. šetrně.
Tak v tom se skutečně budeme lišit. Já se nehodlám smiřovat s tím, že mi někdo kvůli SVÉMU pohodlí smrdí pod nos a ohrožuje mě, sotva vystrčím nos z baráku.
Co se týče zkvalitňování mého života, na to by stačil jen nepatrný zlomek míry devastace životního prostředí. Kdyby každý spotřebovával v té míře jako já, vůbec by tyhle diskuse nebyly nutné. Navíc existuje hranice mezi skutečným zkvalitňováním života a prachsprostým plýtváním. V naších podmínkách jsme na tuhle hranici nějak málo citliví.
Hele, že něco patří všem a nikomu - není to náhodou definice všelidového vlastnictví? Dobře - ponecháme tedy vzduch a vůbec tyhle ekologické statky volně k dispozici všem. S tím naprosto souhlasím. Jak ale budeme řešit případy, kdy jeden z uživatelů tohoto všelidově vlastněného statku ho bude soustavně ničit na úkor druhých?
Pořád se tím vracíme k tomu pálení pneumatik. Já si chci v ešusu ohřát polívku, tak si zapálím pneumatiku a na vzniklém ohníčku si ji ohřeju. Udělal jsem (pro sebe) užitečnou věc a náklady na tento soukromý užitek jsem přesunul na všechny okolo v podobě zamořeného vzduchu. Ty se chceš někam přesunout (Tvoje soukromá potřeba - obdoba té mé polívky) a spálíš kvůli tomu nějaké množství pohonných hmot, čímž ostatním lidem (stejně jako já zplodinami z pneumatiky) zamoříš vzduch k dýchání. Princip je absolutně stejný. Proč Ty máš právo tak činit a já bych nejspíš platil pokutu?
Pozor, chovat se ekonomicky neznamená jen dělat to, co je nutné. To je jen velmi malá část ekonomického chování. V našich podmínkách většina ekonomického počínání jde nad rámec nutnosti, a tím i na úkor životního prostředí a dalších složek kvality života.
Tak pozor, nějaký nepatrný zlomeček vzduchu, co tu máme všichni k dispozici spotřebovávám, ale nikoho tím neohrožuji. Tvůj POCIT ohrožení je něco zcela jiného než skutečné ohrožení.
"Jak ale budeme řešit případy, kdy jeden z uživatelů tohoto všelidově vlastněného statku ho bude soustavně ničit na úkor druhých?"
Dáme mu do držky?
Když si doneseš trochu suchého dříví a v přiměřené vzdálenosti od baráku si uděláš ohýnek a uklohníš polívku, tak proti tomu nelze nic mít. Stejně tak, jako když normální člověk sedne do auta a popojede kam potřebuje.
Pálení pneumatiky pod okny pod záminkou vaření polívky je asi tak stejně zavrženíhodné, jako ráno nastartovat dieselelektrickou lokomotivu a nechat ji půl hodiny rozehřívat na prázdno, pak pojíždět po nádraží, zapojovat vlak, a pak namnohokrát rozjíždět desítky tun železa a zastavovat tam, kde vůbec nechci vystupovat, a spálit tak na osobu mnohem více ropy, znečistit více vzduchu, zdržet spoustu lidí na cestě do práce závorama, a zabrat obrovskou plochu cenné vysočiny železničním koridorem to vše pod záminkou prý ekologické dopravy.
Netuším, jak jsi myslel tu svou první větu. Nedává mi to vůbec smysl. Je přece jasné, že člověk spotřebovává část vzduchu už tím, že dýchá. činíme tak všichni a jeden druhého tím zpravidla neohrožujeme. Můj pocit ohrožení je dán tím, že někdo s tímto společným statkem zachází krajně nešetrně tím, že do vzduchu vypouští krajně jedovaté zplodiny, ať už průmyslové nebo provozováním auta. A to nemluvím o spotřebě kyslíku... Zkus si někde dohledat, kolik kyslíku spotřebuje člověk při chůzi na vzdálenost deseti kilometrů, a kolik auto na stejnou vzdálenost. Budu-li mluvit o řádových rozdílech, bude to ještě velmi krotké.
Jak budeme řešit případy, kdy někdo bude s tímto společným statkem nakládat likvidačním způsobem? Je jediná možnost: zabránit mu v tom. Ale to se nedá dělat tím, že ze vzduchu uděláme obchodní artikl, takže znečišťování vzduchu bude umožněno pouze bohatým.
Jinak to říkáš dobře: Když si místo pálení pneumatik udělám ohýnek ze dřeva a tu polívku si ohřeju, nelze proti tomu nic mít, protože tím nijak extrémně neznečišťuju životní prostředí. Přirovnal bych to k situaci, kdy toleruju, že kolem mých oken projede cyklista. Při výrobě kola se sice životní prostředí v určité míře poškodilo, ale v přijatelné, tedy udržitelné míře. Projedeš-li autem, je ta míra mnohonásobně překročena, tudíž srovnatelná s tím pálením pneumatik. Když jde něco s menší ekologickou zátěží (ohýnek ze dřeva, přemisťování na kole), proč zbytečně otravovat vzduch pálením pneumatik nebo jízdou v autě?
O ekologičnosti železniční dopravy se s Tebou přít nechci. Je mi jasné, že to není ideální ani optimální řešení, ale rozhodně je nesrovnatelně ekologičtější než individuální automobilová doprava.
Dík za ten příspěvek. Jen bych doplnil, že se nechystám nikoho střílet. Ten příklad z mé strany že jezdím na kole místo třeba auta, bohužel sám o sobě nestačí. Ale to neznamená, že bych toužil někoho zastřelit. Když člověk daný problém vnímá jako akutní, pak opravdu už není čas spoléhat na to, že se hříšníci chytí za nos a budou mého příkladu následovat. Pokouším se proto přimět lidi k tomu, aby se nad problémem zamysleli a pak už museli sami sobě přiznat, že se jízda autem je VŽDY na úkor ostatních. Snažím se, aby lidi měli dost informací k tomu, že na to pak přijdou "sami". Nebudou pak moci sami sobě nalhávat, že o negativních dopadech svého počínání (nadužívání auta) nevěděli. Pokud budou dál jezdit, budou už škodit VĚDOMĚ. A právě tohle je podle mě důvod zdejších podrážděných reakcí - oni chtějí dál žít v blaženém přesvědčení, že jízdou v autě vlastně nikomu neškodí.
Svobodná vůle je hrozně krásná věc a měl by jí být ponecháván co největší prostor. Ale tento prostor nutně končí tam, kde projev něčí svobodné vůle někoho poškozuje. Nechci tedy nikoho za nic trestat, nýbrž jen "dotlačit" k jednání, které nebude nikoho ohrožovat a omezovat více než v nezbytné míře. A protože k většině jízd autem EXISTUJE méně ohrožující a méně omezující alternativa, snažím se, aby maximum lidí tento prostor využilo.
Jde prece o to, odkud a kam dotycny jezdi. Pro moji cestu do soucasneho zamestnani, coz je asi 7 km centrem Prahy, je auto blbost. Ale kdyz jsem jezdil asi 20 km od Prahy a rozdil auto vs. MHD byl 20 minut proti hodine a pul + x dalsich nepohodli, tak jsem holt kus mesta taky denne autem projel.
Souhlasim s tim, ze kopirovat autem trasu MHD, ktera je navic rychlejsi, je debilita. Myslim si ale, ze takhle funguje celkem mala cast aut v Praze.
třeba takový chlumecká, poděbradská, českomoravská je klasický tah podél metra furt plný aut
No jasne, ale odkud a kam ti lide jedou? A kdyby se rozhodli jet do Prahy autem a mesto projet MHD, maji to auto kde nechat? Obcas jezdim do prace z jedne vsi na zapad od Prahy. Auto nechavam v Brevnove, ale ze by to tam bylo na nejaky takovy provoz nejak pripravene, to tedy opravdu neni. Spis je to dobrodruzstvi - najdu v tech ulickach nejaky misto? Bude tam to auto i vecer, az si pro nej prijdu? Nevim, jak lip to resit.
njn, není každý programátor s noťasem, nebo učitel němčiny... Co třeba takový servisák s nářadím, náhradními díly a spotřebákem ? To aby měl rikšu :-)) Ale kam to všechno dá ve vlaku ? To aby do Šprndolína vřadili tak deset dobytčáků na náklad :-))
Jo a svýmu šéfovi vyřídím, ať zítra není debil a jede po Praze na kole. Frčí do Malešic a Dejvic, veze nějaké objemnější formy, vzorky a fascikl výkresů. Nějak ten metrák do báglu naskládá... Nesuď furt jen podle sebe a potřeb tvého pracovního oboru.
Reseni:
http://mibo.cz/fotogalerie.php?folder=images/monto
Ten by snad do Prahy nejezdil z Brna nebo z Břeclavi. Nebo snad nejsou v Praze dostatečně kvalifikovaní servisní technici?
Jseš si opravdu jistý, že každý, kdo jezdí po Praze osobním vozem, veze pokaždé něco, co by na kole neuvezl? Kdyby během té případné stávky MHD vyjeli jen takoví, kteří vezou něco, co by na kole nemohli, žádné kolony by se nekonaly.
Je spousta odvetvi, kde kvalifikovany servis je jen na nekolika mistech v republice. Nekdy dokonce i v republikovem meritku chybi specialiste. Tedy za IT, VoIP a podobne urcite.
A co brání tomu, aby byli další specialisté vyškoleni a zřízeno víc servisních míst, aby se ti stávající nemuseli přesouvat na tak velké vzdálenosti?
Např.
a) cena za pronájem prostoru pro takové servisní místo v Praze
b) nedostatek adeptů vhodných k přeškolení na ty specializované profese
b´) nebo naopak nedostatek práce, aby se více takto úzce specializovaných odborníků uživilo
Takže se tyto úspory soukromých firem realizují na úkor celé společnosti, která bude mít zvýšené náklady na léčení alergických dětí, zranění chodců a cyklistů... Suma soukromých výhod (úspor) je pak ale nakonec nižší než náklady, které zaplatí společnost jako celek. Něco je tedy špatně.
Inu, chtělo by to v Praze regulované nájmy pro servisní střediska...
Anebo dostatečně vysoká daň za znečišťování prostředí a ohrožování lidí, která by ohleduplné a ekologicky šetrné chování učinila i ekonomicky výhodným. Účty se musí platit.
Což je ovšem blbost, že... Takové zvýšené náklady se holt promítnou do ceny. Takže při uvalení takové ekologické daně obyvatel Prahy nejen že bude dále žít v znečištěném prostředí, ale ještě si za to hezky ze své kapsy zaplatí.
Marnost nad marnost... Takhle daleko už Medvěd nedohlídne. To už nám dokázal mockrát.
Jseš si jistý, kdo z nás vidí dál? Jen jestli tu někdo není jen v zajetí primitivních ekonomických pouček, za jejichž hranici nedohlédne... Nemyslím nikoho osobně, ale prakticky všechny argumenty proti mým příspěvkům jsou ryze ekonomické povahy. Jenže tito diskutující jaksi zapomínají na to, že ekonomická a ekologická výhodnost jsou v příkrém rozporu.
Jenže ekonomická i ekologická kriteria mají široké souvislosti, samostatné i velmi provázané. Jakýkoliv zásah má dalekosáhlé následky. Ať okamžité, nebo pozdější...ufff, to ale bylo škrobený - ale pravdivý.
To je ale velmi zjednodušený pohled. KDO to zaplatí? Za prvé se ty ekologické daně do cen nepromítnou stoprocentně (stejně jako se sto procenty neprojeví například zvýšení DPH), ale o tom se hádat nechci.
Ekologická daň by přeskupila priority, tudíž by značná část dnešních znečišťovatelů prostě změnila taktiku, aby ty daně platit nemusela. Tudíž by do ceny tuto daň vůbec nemusela promítnout, jelikož by se jí vyhnula.
Ale i v těch zvýšených cenách tu daň zaplatí NĚKDO JINÝ. Takhle platí všichni Pražané bez rozdílu, především svým zdravím a kvalitou života. Tu daň by platili pak jen ti, kteří kupují služby spojené s ekologicky náročnými (výrobními nebo dopravními) operacemi.
Nejsou Pražané jako Pražané. Nechť v konečném důsledku platí ti, kteří si svou spotřebou neekologické operace vynucují. Ani moje spotřeba není nulová, ale velmi rád zaplatím za tu část životního prostředí, kterou je "nutné" zničit kvůli mé spotřebě. Ale takhle svým zdravím a sníženou kvalitou života platím za spotřebu někoho jiného.
Proč mám já dýchat jedovatý vzduch jen proto, že si někdo jiný "zvyšuje" svůj životní standard popojížděním autem po Praze nebo spotřebovává zboží, které se vyrábí jen za cenu obrovské zátěže životního prostředí? Každý ať platí SVÉ účty.
No, zjednodušený pohled to byl, protože jaksi tam chybělo konkrétně, jakého druhu ty ekologické daně budou. Bude-li to forma, kterou jsi nastínil dál, tj. třeba poplatek za průjezd Prahou, tak to bude platit stoprocentně. Tak jako se u většiny služeb, i když si pozvu třeba jen opraváře na pračku, počítá k ceně práce doprava jako extra položka, tak pro zákazníka z Prahy tahle položka bude o "pražský poplatek" dražší. Takže to dopadne přesně tak, jak jsem napsala. Pražský obyvatel nabude úžasné právo si za exhalace, které dýchá, osobně zaplatit. A že by se znečišťovatel snažil dani vyhnout? No jasně, že snažil. Bylo by mu jasné, že za chvíli se vymyslí další ekologick daň a že tedy svá servisní střediska bude držet od té už tak dost drahé a ekologickými daněmi se stále více zdražující Prahy co nejdál. Ne, že se tam naopak přestěhuje - to by musel upadnout na hlavu...
Pomíjíš jednu důležitou věc: Velká většina objemu individuální dopravy ve městě jsou soukromá auta, v nichž nesedí žádní opraváři praček. I kdyby tedy lidi nakrásně tu ekologickou daň platili v cenách služeb, byla by to jen velmi malá část vybrané částky. Za to zlepšení kvality ovzduší (díky vymetení soukromých aut) by jim to určitě stálo.
Jak jsem už psal někde jinde - opraváři praček budou tlačeni k tomu, aby ekologickou daň platit nemuseli, tudíž možná zvolí nějaký ekologičtější způsob dopravy. Nebo těm opravářům, kteří by jezdili z větší dálky, konkurovali místní opraváři, kteří by pro svůj přesun nemuseli používat neekologickou dopravu, tudíž by ani neplatili ekologickou daň - a pro zákazníka by byli levnější. Proč by nemohl v každé ulici být jeden opravář praček? Myslím, že práce by mohl mít dost.
Vidím to jako problém koncentrace služeb. Dřív byly například krámky a nejrůznější provozovny v každé ulici a nikdo to neměl nikam tak daleko, aby musel používat auto. Teď je těch provozoven podstatně méně a všichni to mají daleko, tudíž sílí doprava. Ekologická (dopravní) daň by mohla situaci zase vrátit k normálu.
Takže výsledkem nebude, že náklady na neekologickou dopravu zaplatí konečný spotřebitel. Bude si totiž moci vybrat, jestli využije služeb někoho, kdo mu ty ekologické poplatky naúčtuje, nebo služeb někoho místního, kdo mu je účtovat nebude. V každém případě ale zeslábne doprava ve městě. Ubudou soukromá auta a i těch služebních (řemeslníci apod.) bude podstatně méně.
Vy zakazovaci, prikazovaci, regulatori a euronadsenci byste mi mohli pro zacatek poradit, jak si mam zmerit teplotu. Po dlouhy dobe jsem poradne marod, tak jsem se vydal do lekarny pro teplomer. A ejhle, po mnoha a mnoha desetiletich, kdy zla rtut ze zlych teplomeru rozezirala hodnou modrou planetu, rekla rada moudrych DOST! Takze vysledek: teplomer je cca dvakrat drazsi a ukazuje blbosti. Dnes rano jsem napriklad mel krasnych 34.8, coz uz je teda docela sila. Ale co bychom pro firmu Hartmann neudelali, ze?
Zajimave je, ze ta zla rtut je pry v tech hodnych blikavych zarivkach, co si ted budeme muset kupovat misto zlych zarovek.
Digitální teploměty ukazují o nějaký stupeň méně. Je to záměrné. V nemocnicích jim díky tomu ubylo "horeček". Teplotu 34,x jsem měl ve špitále "normálně". Taky jsem se ze začátku divil... Prostě přičti dva stupně a je to.
Ano, je to opět další unijní PITOMOST.
Tak to mě potěšilo, že v tom nejsem sama. Považuju se vcelku za technický typ, ale na nertuťovém teploměru jsem též ještě nikdy nezvládla vylézt na pětatřicet stupňů. A to ani tehdy, kdy jsem zcela evidentně horečku měla. Takže si to měříme v rodině (pokud zůstane aspoň jeden zdravej) pohmatem a odhadem... :-)
Souhlas s body b) Bod a) neplatí. Servisní místo může být třeba v Makotřasích, když už se tím autem stejně jet musí.
ještě bych přidal
c) vysoká cena zaškolení
Na jednu konkretni vec jsme v CR dva. A i tak je to tak akorat, abychom meli co delat. Dalsiho by firma neuzivila.
A osobne zastavam nazor, ze specialista na urovni je lepsi nez nekolik univerzalu, byt v kratsim dosahu.
V případě uvalení ekologické daně na průjezd Prahy autem by se firmě pak už možná vyplatilo vyškolit těch specialistů víc...
Proč by to proboha dělali?!? Prostě zvednou sazbu a tu daň si nechají zaplatit zákazníkem. A i kdyby ne, tak pořád to vyjde levněji, než školit někoho dalšího, pro kterého není dostatek práce. Neřku-li za těžké peníze zřizovat servisní středisko v Praze.
Zákazník ale pak nebude ochoten platit tak vysokou cenu a buď koupí jinde nebo nekoupí vůbec. Říkám to správně podle aktuálně platného ekonomického katechismu neviditelné ruky trhu? Své peníze pak uplatní v jiných segmentech spotřeby, které nebudou tak ekologicky náročné. A to je snad účel, ne?
Když budeš chtít servisovat třeba CNC obráběcí mašinu a nebude se ti kvůli vyšším nákladům pozdávat cena, tak přece ty peníze místo toho nepůjdeš utratit za papouška. Nejde si vždycky vybírat mezi více alternativama. Na všechno obecní kovář nestačí...
A proč si hnedle myslíš, že zákazník pak nebude ochoten platit tak vysokou cenu? Já jsem taky zvedl cenu za svou práci v některých případech i několikanásobně; a kupodivu to jsoz zákazníci ochotní zaplatit. Stejně tak jako např zvýšení ceny cestovného za 1 km, když šel benál z 19 na 30 a více Kč. Taky mi to v pohodě zaplatili...
A pokud zavedou v Praze eko-mýtné, tak si to samořejmě naúčtuji. A jsem si 100% jistý, že mi to zákazník bez problémů zaplatí a ještě si při tom společně zanadáváme na blbé ekoteroristy... ;-)
Ale bude ochoten. A kdyz ne my, tak nasleduje mnohamilionova investice za zarizeni od nekoho jineho... A ucit se s tim zachazet? Jenze ve finale se to opet zaplati zakaznik - tentokrat zakaznik toho naseho zakaznika. Medvede - u koho mas ucty? Ja jen, jestli to nebudes i Ty. ;-)
V zásadě směřuješ správným směrem. Ale na provoz aut již máme silniční daň, daň z uhlovodíkových paliv a maziv, dálniční známky, placená parkování na SPOLEČNĚ VLASTNĚNÝCH, tj. z našich společných prostředků (zejm. dosud zmíněných, tedy převážně vybraných od uživatelů aut), z toho všeho platíme druhou daň v podobě DPH (nemluvě o tom, že soukromí uživatelé toto všechno platí již ze zdaněných peněz), dále dodatečná zdanění např. uměle vyvolanými přestupky (měření rychlosti v nesmyslných místech, policejní provokace na dálnici).
To mi přijde jako dostatečně drastické zdanění, proč zavádět další daň a proč zrovna v Praze? Vždyť v Praze se na výše zmíněných daních a poplatcích vybere snad řádově více na km2 i na obyvatele než ve zbytku republiky. Jestli by nebylo lepší konečně racionálně optimalizovat dopravní infrastrukturu tak, aby byla alespoň použitelná pro ty, kdo všechny ty nehorázné sumy státu z donucení platí?
Malá drobnost, to že se v Praze vybere na daních víc je spíše dáno tím, kde se daně vybírají. ČEZ, ČD, DHL, ... asi neplatí daň tam kde vytváří zisk, to by Dukovany a Temelín měly cyklostezky ze zlata.
V nasem pripade 3 tydny skoleni ve Svycarsku, alespon dva v Nemecku a minimalne jeden v UK. Nez nejake mytne dokaze srovnat cenu za cestu, ubytovani a skoleni samotna, ...
Mimochodem - oba jsme v Praze, takze by se nas to stejne netklo.
Parkovani na zonach si taky remeslnici uctuji.
Napsal jsi: "Debilové budou trčet v nekonečných kolonách smrdících plechovek a v důsledku stresu a bezmocného vzteku si koledovat o infarkt, zatímco ti, co mají trochu fištrónu, se trochu přioblečou, sednou na kolo - a budou bohužel inhalovat zplodiny těch debilů." Já se jen ptám, jak tomu mám správně rozumět, nic nenaznačuji;-)
Jinak, opět se usvědčuješ z naprosté nekompetence k dopravně-ekologickým otázkám. Auto s kolem na střeše na 200km spálí víc benzínu než auto bez kola a bez nosiče na 220km. O času, komfortu, bezpečnosti, a riziku krádeže kola třeba na prakovišti u McD či na benzínce nemluvě. U zákazníka si sice mám kolo kam dát, na konferenci třeba v Diplomatu si nejsem úplně jist.
Varianta vlak+kolo je zajímavá, taková dobrodružná. Nicméně dražší než auto, kromě toho znamená výrazně horší kulturu cestování, navíc ani nemáš jistotu, že ti kolo do vlaku vezmou. Což by cestou z Prahy bylo kromobyčejně vtipné.
Včera jsem VSTÁVAL v 6:00, abych byl u zákazníka v 9:00. Doma jsem byl cca v 19:00, zhruba na zprávy.
Cestou domů jsem se stihl stavit na VŠE pro nějaký knížky a za Murphym kdesi v lesi v Hostivaři, a navečer vyzvednul manželku u její sestry a přinaložil do auta přebalovací pultík na uřvanca.
Kdybych k celé adventuře použil kombinaci kolo+vlak, ODJEZD VLAKU by byl 4:44 z hlavního nádraží (R Petrov), přičemž riziko zpoždění u vlaku je ze zkušenosti výrazně vyšší než riziko komplikací u auta. Byl bych doma v 22:00 (za předpokladu, že bych stihl vlak v 17:40 R Těsnohlídek z hl.n.), těhotná žena by cestovala domů tramvají s přestupem a s rizikem kapénkové infekce, a táhla by s sebou onen přebalovák (protože já bych musel jet z nádraží na kole).
Zajímavá cesta by to byla, to jo, ale asi stárnu a podobná dobrodružství mě přestávají lákat. Sorry.
Jen k tomu Diplomatu - urcite by to slo.
Pred zahranicnimi skolenimi jsem si zavolal do hotelu, jestli nevadi bike. Sice se nejdriv tvarili, ze to slovo slysi poprve, ale kdyz uverili, ze neco takoveho hodlam vezt s sebou, vzdy se neco naslo. Kotelna, garaz, nekde i muj pokoj a jednou dokonce jeden volny suterenni jinak nevyuzity. ;-)
Vzhledem k tomu, že tvá manželka asi není od tebe tak vycepovaná (nechci použít spojení vypláchnutý mozek) jako Medvědova, tak by tě s takovým cestováním velice rychle poslala do riti... MILOSPÁN si jede na kole do Prahy a já tady musím tahat přebalovací pult kýchajícím MHD! Hlavně, že před barákem nám stojí auto... A to mne vzbudil ráno ve 4 a přilezl v noci. A ještě si stěžuje, jaké bylo na to kolo v praze hnusné počasí a hnusná doprava...
Na svých slovech trvám tak,jak jsem je napsal. Samozřejmě jsem měl na mysli především lidi z Prahy a blízkého okolí, ale neměl jsem potřebu to nijak zvlášť zdůrazňovat.
S tím kolem na střeše (ale také v kufru) jsem to uváděl jako náhradní variantu pro případy, kdy opovrhneš vlakem, který je tou variantou, kterou bych prosazoval. Myslím, že tu není nikdo, kdo by mě podezříval z vřelých vztahů k motoristům - převažečům kol.
Považuješ mě asi za pořádnýho debila, pokud si myslíš, že nedokážu vzít v potaz odpor vzduchu při převážení kola. Takže dík za Tvou poklonu. Ale i k tomu se můžu vyjádřit. Kolo na střeše sice zvýší spotřebu, ale určitě ne o tolik, o kolik stoupne spotřeba, když se po Praze budeš posouvat v kolonách.
Co se týče možnosti uložení kola, myslím, že v tak výjimečné situaci, jako je stávka kompletní MHD, by Ti kdekoli vyšli vstříc. Už jen proto, že budou existovat jen dvě varianty: Přijedeš na kole nebo nepřijedeš vůbec. Takže by to kolo mohli ocenit.
Že je varianta kolo+vlak dražší, pro mě není měřítko. Ochrana životního prostředí a zdraví lidí prostě něco stojí. Kromě toho v situaci vyvolané stávkou bys tu vyšší cenu zaplatil za to, že DOJEDEŠ, kdežto tu nižší cenu za dopravu autem bys zaplatil bez záruky, že se dostaneš do cíle.
Že jsi využil auto ještě k jiným účelům, je druhá věc. To s cílem cesty nesouvisí. Tvoje těhotná žena byla v Praze také za stejným účelem jako Ty, nebo se jen tak svezla, když už jsi do té Prahy jel?
Stárneme asi všichni. Nemám absolutně představu, kolik je Ti let, ale mně v mých 47 (a půl) letech by ani ve snu nenapadlo pořizovat si pro přepravu své více než metrákové tělesné schránky auto. Moje dopravní potřeby činí za rok zhruba 13.500 km. Z toho více než polovinu (7.000 km) absolvuju vlastní silou (na kole nebo pěšky), zbytek veřejnou dopravou. Je to jen o prioritách a ochotě si svůj život podle toho zařídit (například vozit přebalovací pult z Brna do Prahy by mě fakt ani nenapadlo, ale například židle už jsem židle z Příbrami do Prahy na kole stěhoval.
A já trvám na svých slovech, že jsi prostě zcela mimo realitu.
Proč když "Samozřejmě jsem měl na mysli především lidi z Prahy a blízkého okolí" ODEPSUJEŠ teda Joeovi a mne?!? Anebo Brno a Břeclav jsou blízké okolí Prahy?!? Aha, ty jsi dozajista ten klasický cajzl, pro kterého u Průhonic končí civilizace a začíná divočina.
Nejsou Pruhonice prilis daleko od Prahy? Spis bych tu hranici videl nekde u Jizniho Mesta...
Dal na vychod jsou uz jen takove ty osady, jako "zatacka u D1" smerem na Viden a tak. =)
To o debilovi sis bystře domyslel sám;-) Těch pár decilitrů co jedu v podstatě od Chodova do centra 30-70 s třema zastaveníma na semaforech je pořád řádově méně proti dodatečným 2-3l za kolo na 200km dálnice. Bohužel, momentálně mám tak malé auto, že mi do kufru kolo pořádně nevejde, ale větší už mám slíbené.
Vyzvednutí knížek, sedla od Murphyho, převoz ženy a přebalováku (v rámci Brna) jsou všechno přínosy jedné cesty autem, a jako takové je musíme samozřejmě počítat, stejně jako úsporu času, menší zdravotní rizika atd. Varianta kolo+vlak by mohla být přijatelná pro toho, jehož zdraví a čas nemá velkou cenu.
Je mi teprv 33, ale stěhovat židle na kole, to by mne napadlo tak v šestnácti;-)
To už hodnotíš konkrétní trasu. Myslel jsem, že mluvíme obecně. Pokud jseš si jistý, že k všeobecné zácpě v Praze nepřispěješ, tak není o čem mluvit.
Tvá poslední věta je zajímavá. Spojuješ věk s používáním auta. Jako bych z toho cítil, že auto považuješ za odznak dospělosti - něco jako alkohol nebo cigaretu. Mně osobně to připadá spíš naopak. Proč v šestnácti? Protože ve vyšším věku bys na to neměl dost fyzických sil? Nebo proto, že později jsi přece už dost "dospělý" na to, abys jezdil autem? Pro mě bylo měřítkem pouze, jestli na to fyzicky stačím. Když jsem zjistil, že ano, nebylo co řešit. Přece si kvůli tomu nebudu zjednávat odvoz nebo dokonce kupovat auto...
Ano. Mohl sis všimnout, že mám tendenci mluvit o konkrétních doložitelných skutečnostech, né jen tlachat obecné fráze o lenosti, ovzduší, nebezpečnosti etc.
Tu zmínku o věku jsi špatně pochopil. V 16 jsem měl různé dobrodružné nápady, třeba přejít Jeseníky v lednu v džínách a kanadách s lihovým vařičem z Kraličáku přes Švýcárnu na Rejvíz.
Stěhovat židle z Prahy do Příbrami na kole mi přijde podobně krásné, dobrodružné, z praktického hlediska nesmyslné, dobré k tomu, abych si dokázal, že takovou ptákovinu zvládnu.
Ano, byla to dobrodružná akce. Ale jakou měla alternativu? Buď nechat židle, kde jsou, a v Praze si koupit jiné, což bych považoval za plýtvání, nebo je převézt autem, které bych na to musel speciálně zjednat (a platit)... Takže ta akce měla svou logiku.
No ty seš teda myslitel. Oni všichni mají doma určitě kola, všichni zimní oblečení na kolo, všichni možnost mít kolo v práci atd.
Kolo má doma velká většina Pražáků. Přesné číslo je obsaženo v bráchově rozsáhlém průzkumu, který tu byl nedávno zveřejněn. A cyklistické zimní oblečení? Odjezdil jsem jedenáct zimních sezón po Praze na kole. V polobotkách, manšestrákách, bavlněném tričku, flanelové košili, vlněném svetru a podle teploty v tenké nebo silnější bundě. Když bylo míň než -15°C, tak jsem si pod manšestráky natáh bavlněný tepláky. Tohle má snad doma každý - a spíš bych řekl, že na tom většina bude líp.
Přijet k zákazníkovi v manšestrákách, bavlněném tričku, flanelové košili a vlněném svetru?!? Ani jako vtip to není dobré...
Nemusí být každý kravaťák. Takže abych mohl přijít v saku a s kravatou, musím si pořídit auto a stát hodiny v přecpaných pražských ulicích a smrdět pod nos chodcům a cyklistům? Díky, nechci. Navíc na kole se dá jezdit i v saku a s kravatou, když už někdo bez toho nemůže být. Mimochodem - k čemu je vůbec kravata dobrá? Aby ti nenastydla hrudní kost?
Já své "obchodní" partnery neposuzuju podle toho, jestli má správně uvázanou kravatu nebo jestli ji vůbec má. A stejně se podle těchto kritérií nenechám posuzovat od ostatních. Trvá-li kdo na něčem podobném, doporučím mu, ať se obrátí na konkurenci. Já nejsem nějaká figurína z výkladu, abych na sebe nechal věšet něco, co sám nechci. Buď mě budou brát takového, jaký jsem, nebo ať si hledají někoho jiného.
Je fakt, ze na mne v nekterych bankach koukali ze zacatku mirne udivene, kdyz jsem se tam zaacal objevovat na kolobezce, ale pak - bud se jim to libi a prijdou se podivat zblizka, nebo to proste ignoruji. No co, trhly ajtak, ne? ;)
Jsi opravdu velmi obratný demagog.
Každému naštěstí není jedno, co si o něm bude obchodní partner myslet, když přijede na jednání špinavej, mokrej, v manžestrákách a ve flanelce.:-)
Demagog bych byl, kdybych obratně šířil nějakou nepravdu, ale nic takového nedělám. Po jízdě na kole nebývám o nic špinavější, mokřejší a zpocenější, než kdybych se trmácel prostředky MHD nebo šel pěšky. On si každý představí, že k zákazníkovi přijedu zplavenej jak po stokilometrovém závodě. Ale ty trasy jsou za prvé podstatně kratší (většinou se vejdu do 15 km), za druhé volím takové tempo, abych se zbytečně nepotil. Naopak při stejné tělesné námaze bych po pěší chůzi byl zpocený víc, protože na kole mě ochlazuje proud vzduchu.
Co se týče oblečení, mě kolo nijak neomezuje. Když budu chtít, můžu si vzít i jinou než flanelovou košili a jiné než manšestrové kalhoty (ty bych si ale nejdřív musel koupit).
K některým zákazníkům můžu v džínách a flísce. Přednášet na konferenci opravdu ne.
Kravata (resp. motýlek), to je rozdíl například mezi Karlem Gottem a Milanem Smrčkou řečeným Záviš;-)
Na kole se dá jezdit i v obleku s kravatou, když Ti (nebo Tvým zákazníkům) o to tak jde.
To samozřejmě dá. Druhá věc je, jak budu vypadat v devět v Praze, když vyrazím ve čtyři na kole a vlakem z Brna. Někdy to vyzkouším, slibuju.
V necem Medveda chapu. A moc mu zavidim zivotni styl a zpusob obzivy, ktere mu umoznuji takovou volnost.
Já mu ani nezávidím.
Ještě mu není padesát, zahořklý dědek, co si stěžuje na všecky a na všecko, musí bydlet v centru Prahy, protože jinak by nesehnal zákazníky. Bydlí v nájemním bytě, vzteká se, že do cizího baráku narval tolik peněz, a teď z toho musí platit nájemné, třese se aby deregulace ještě chvilku trvala a on víc ušetřil, druhej barák na spadnutí má v Příbrami, může tak leda pendlovat na kole mezi těma dvěma doupatama, počítač vylovil někde ve sběrném dvoře.
Když na jaře teče Labíčko, Mumlava, Jizera a Kamenice, nemůže ani takovou maličkost jako hodit kajak do auta a vyrazit na prodloužený víkend do Krkonoš, když je v Práglu hnusně tak na týden s kolama na Gardu, nebo na víkend zalézt do Arca, Ospu nebo Chamonix, v zimě nevyrazí na odpoledne na běžky či na víkend na skialpy aspoň do Roháčů.
Nepřeje golfistům obnovu prvorepublikového hřiště, ale jediná akce na jakou se zmůže je podpis nějaké petice, kterou nikdo nebude číst, a kecy na webfóru, z kterých mají ostatní srandu.
Spíš než závist ho občas lituju...
Ta charakteristika mi dost připomněla onen Jurimírův vtip o teroristech, co mně přišel být stupidní, kdežto tobě vtipný. Čím to, že teroristé ti přijdou být vtipní, zatímco Medvěda (občas) lituješ?
Já mám z jejich fanatismu a nezvládnuté agrese tak trochu strach.
Při čtení takových charakteristik mi moc do smíchu není. Když už lítost, tak bych prosil nějakou i pro ty teroristy.
Lode, lyze, ... Mne stejne vzdycky vic bavila turistika, nez sjezdovky. A do sjezdovek radim i plastaky na Mumlave. Mimochodem Mumlava - ta se prece nesmi! ;-)
A dopravit lode na zacatek reky vlakem, nebo nekde splasenou Avkou bylo dobrodruznejsi. Kytary ve vlaku a tak.
A pak jsou lidi, kteri maji jen jednoho konicka a necpou zbytecne penize do neoprenu, kol, sjezdovek, nekolikerych bezek, mnoha kytar, ... (Ano, tim myslim nas dva. ;-)) Tak Ti treba nemusi mit takovou potrebu automobilu. Kdyz nekomu staci kolo, nebo nekolikrat tydne volejbal, pracuje v kancelari "od do" 3 km od domova, tak klidne na kole jezdit muze.
Ja si pri tehle diskuzi dopoledne predstavoval, ze jsem mohl do prace na kole, nebo na kolobezce. No a pred koncem pracovni doby jsem vyfasoval nahradni dil za necelych 100 tisic a vyrazil k zakaznikovi. Na samohybu a treba i v desti bych to vazne vezt nemohl. Skoda.
I to sedá. Jedu na kole v civilu, oblek volně složený v batůžku, v cíli někde na záchodě se dá převléknout a po konferenci zase do civilu. Je to jen o tom chtít. Ale mně se zase tak moc nechce:-)). Teď jezdím na kole po Praze pouze tehdy, když pospíchám:-)). A ať mi nikdo neříká, že se mu nevejde kolo do auta. Mně se vejde i do pidi fiátka Seicenta. To je zase o tom, že je člověk líný vytáhnout přední kolo, že?
Krátká fabka. Složit sedadla. Nacpat si tam kolo tak, že řidítka mi koukají přes rameno. Tím, že tam není plato, nemůžu tam nechat batoh s notebookem. Když jdu u Meziříčí do meka na snídani nebo cestou zpátky někam na kafe, musím neustále hlídat auto s kolem. Pak zastavím někde před Prahou, naložím tašku s oblekem na nosič, bágl s ntb na záda a vyrazím na kole do centra Prahy. Někde na haj*lu se převlíknu, někde je uprosím, aby mi schovali kolo. Odpřednáším, převlíknu se, a stejnou cestou zpátky. Jako sport fakt dobrý, jet se projet na kole po Praze, ale je to takové samoúčelné. V reálu je jednodušší zůstat sedět v autě. O situaci, kdy prší nebo sněží zvláště.
Když je to někam, kde se nedá pořádně parkovat (např Novotného lávka), nechám auto před Nueslákem zadarmo a dovalím krtkem.
No tak to se tedy nezamyslí ani omylem...
A že by kvůli stávce sedlo extrémně více lidí na kolo - to je docela dobrej ftip :o)))
Spíš bych tipovala, že většina zůstane prostě doma.
Ideální je, pokud budu moci ráno zavolat do práce, že doprava je v tahu, takže s nedostanu na kolo a nemohu přijít, což znamená omluvenou absenci.
Z toho plyne, že budu mít volný den, takže sednu na kolo a pojedu se projet na vyjížďku. Jediné na co budu muset myslet, aby mně neviděli projíždět okolo práce.
Hlavně nesmí stávkovat moc dlouho, jinak si na to lidi zvyknou a přestanou je potřebovat.
Jinymi slovy - zacnou si do aut brat holici strojky a noviny. ;-(
Doufám, že i suchý WC...
Prostě je vás v Praze moc.
Kdyby bylo pražáků tak 300 tisíc, tak by to bylo v pohodě.
Já jsem naopak nedávno zahlédl nějakou informaci, že Praha je oproti jiným městům o stejné rozloze řídce obydlena. Takže by se tam ještě pár set tisíc lidí mohlo vejít. Tím by odpadly zácpy na příjezdových komunikacích ku Praze. :)
2500 obyvatel na čtvereční kilometr Ti připadá málo? A to je průměrné číslo, které zahrnuje i přičleněné obce a nezastavěný terén včetně nezanedbatelné plochy zemědělské půdy. Když vezmeš (i širší) centrum města, dostaneš se k násobkům.
To já se chovám naprosto vzorně (vůči Praze). Abych zlepšil průměr zalidnění, zmizel jsem z Prahy pryč (za ta dlouhá léta jsem toho měl dost).
A moje osobní chování je také ekologické. Když už musím do Prahy (no nemusím, nechám se ukecat), tak za volant nesednu ani náhodou (tudíž se chovám ekologicky). 1/ šetřím svoje zdraví (nerozčiluje se s ostatními řidiči) 2/ mohu v autě pracovat 3/ bylo mi to šetrně doporučeno (jsem prý tu na jiné věci, než točit volantem).
A proto nadávám všem, kteří se chovají neekologicky - ovšem pardonuji svého řidiče třílitrového vozidla i řidiče doprovodu, který jezdí s vozem o obsahu 4000 ccm. No - nejsem geroj??
Správně. Na co bych řídil, když se můžu nechat vozit. Já ovšem neuznávám dopravní prostedky lehčí než 40 tun.
Nasadil jsi mi brouka do hlavy. O tank si asi neřeknu (nepohodlné) a o ostatní technice nemám přehled (to jsem bit za tu svoji modrou knížku). Jakýkoliv požadavek na zvýšení mé bezpečnosti bude akceptován.....
Tank je ideální. Nejbezpečnější co by po našich silnicí mohlo jezdit. Jenže na něj nemám peníze, tak jezdím vlakem a lítám.
Hele, když před pár lety stávkovali železničáři, tak nakonec pan Trh vyřeší vše Klaus, stáhnul vocas a ustoupil jim. Od té doby si železniční odboráři dělají co se jim zamane. Myslím, že ani ten Bém to neustojí a před dopravákama couvne. Takže stávka, pokud vůbec bude, nebude víc než den či dva. Mimochodem taková stávka má i svá malá plus, dá se bezpečně vlézt tam, kam to normálně nejde. Při stávce železničářů jsem si takhle prošel některé železniční mosty, kdybych byl pražák zvolil bych třeba ten nádherný tramvajový most na barandoff.
Už se na ni těším...:-))
Sobecky musím přiznat, že se mě to netýká. Mám to štěstí, že do práce dojdu i pěšky. A po Praze jezdím zásadně na kole. MHD jsem vyhlásil bojkot už před lety. Mám najeto pár tras, které jsou relativně bezpečné. Výjimku činím jen při návštěvě divadla nebo kina. Abych se přiznal, trochu mě mrzí těch pár vyhrocených "diskuzí" evidentně vzdělaných účastníků. V tomto se zdejší fórum bohužel příliš nezměnilo:-(.
To je prostě zdejší folklór. Já když jdu na pivo do místní hospody tak taky vím, že tam bude dvojice místních komunistů s názory, za které bych jim nejraději dal pár facek. Ale taky tam bude někdo, s kým si normálně pokecám. Tady je to to samé. Aspoň, že se tu chlapi nemohou poprat židlema.
Slušná šance, že se probudí i modrá armáda a bude vymalováno.
Vážně lituji toho, že už není hotový okruh Prahy. Protože takhle může MHD zablokovat v podstatě všechno od Ústí nad Labem,Liberce, Příbrami, Hradce až po Jihlavu....
Obchvat Prahy bude mít jeden hlavní efekt, a to že odvede většinu tranzitní dopravy z centra Prahy. Problém je ale v tom, že na uprázdněnou kapacitu se nahrnou další uživatelé motorových vozidel, kteří dosud nejezdili kvůli všudypřítomným zácpám, čímž je ale opět vytvoří... Proto nepředpokládám, že by se v samotné Praze něco změnilo.
Z tohoto důvodu se mi hrozně líbí heslo "Kdo seje silnice, sklízí auta..." To je geniální a pravdivé. Každá nová silnice přitahuje novou dopravu. Počet aut ani řidičů v Praze už tak závratným tempem stoupat nebude, ale bude stoupat počet najetých kilometrů.
moc tomu nevěřím....
Mě prostě stačí vidět takovou Vídeň a vím, že slušný obchvat kdysi průjezdového města rozvázal místní dopravě ruce a cyklisté tam mají pré
Taky se zbavíme valné části tranzitu vícenápravových vozidel a tak i teoretických víc aut asi zabere a zašpuntuje dopravu méně
Počkáme a uvidíme. Nezapomeň, že Praha řeší svou dopravní situaci v jiné době a v jiných podmínkách než Vídeň. A z toho poplynou i odlišnosti v chování řidičů. Jsem v tomhle ohledu skeptik a pesimista. Za prvé už teď má Praha znatelně víc aut v přepočtu na obyvatele, za druhé pražský dopravní systém se už kvůli terénu nikdy nemůže rovnat vídeňskému. Než bude dostavěn vnější okruh, přibudou desítky tisíc dalších automobilů.
Trochu sleduju tempo registrace nových osobních vozidel v Praze a vychází mi to v posledních několika letech na 150.000 nově registrovaných vozidel ročně. Přitom průměrné stáří se už příliš nemění. Vyřazování starších vozů z evidence je nesrovnatelně pomalejší. Ještě větší nárůst objemu dopravy v Praze čekám v důsledku zvýšeného počtu najetých kilometrů na jedno auto.
kupodivu Vídeň to začala řešit až někdy před 15 lety.
K těm registrovaným vozidlům - si musíš odečíst vozidla firem, které tady mají centrály , ale auta jsou fyzicky jinde.
Mimochodem - Vídeň ještě stále ten svůj "ring" nemá. Stále chybí "severní" část (tj. od "nás"). Na A1 (Salcburg -> Zillertal ski Arena:-)) se musím buďto probíjet přes město anebo to objíždět Korneuburg a dál na Stockerau. A na A2 se sice protáhnu Vídní po více proudovce, ale rozhodně to okruh není. Joo, až se dodělá dálnice Mikulov->Videň s napojením na okruh na A1 a A2 (resp na napojení na A1 se doklepne spojka S5 a S33 kolem Krems), tak ježdění na lyžovačku už bude jedna velká parádička...
Ale je nesporný fakt, že se projezdnost Vídní za těch 15 let výrazně zvýšila (nějaký čas jsem ve Vídni pracoval, resp už skoro za Vídní - nejmenovaná fabrika na kafé a čokoládu stojí na začátku A1).
taky to tak vidím a jistě to bude jen shoda náhod,že tou dobou se tam mohutně vybudovaly cyklostezky a cyklopruhy a přes nárůst trazitní dopravy (otevřením železné opony) je Vídeň dopravně celkem v pohodě a pro cyklisty z Prahy ráj na zemi ....
To je imho nepodložená spekulace. Kdo chce auto a má na něj, už s ním dávno jezdí. Pomohl obchvat Plzni?
Já se na to plzeňanů ptal. Ti co byli pro obchvat tvrdí, že pomohl, ti co byli proti tvrdí že nepomohl. Pro mě z pohledu náhodného návštěvníka je v Sadech pětatřicátníků aut pořád víc než dost.
Toho bych se nebál. Jednak by to znamenalo, že ajznboňáci ČD bude mít více cestujících a tím vyšší výnosy, druhak by mohlo pár lidí shledat vlak použitelným, a nedej bože jej chtít v budoucnu používat častěji. Oboje je v příkrém rozporu se zájmy odborů ČD:
http://www.financninoviny.cz/zpravy/odborari-na...
Jo ták, výrazem "pochlapit se" jsi myslel, že by mohli taky stávkovat. No nějak symbolicky by si mohli přihřát polívčičku. Ale větší stávku bych neočekával, když byla poslední několikadenní, někdy kolem roku 2000, nikdo si moc nevšiml, že vlaky nejezdí, to bylo dobré fiasko:-)))
Já jsem to na první pohled pochopil jako "vzít pořádně za práci" - holt nejsem odborář;-)
Ještě jsem zaslechl něco o tom, že se zašpuntováním Prahy jim mají pomoci i jezedáci aby si to motoristé fakt užili ;-) Uvidíme co z toho nakonec bude...
Každopádně já osobně v případě stávky zůstávám doma... Pěšky do práce/ zpráce rozhodně nepůjdu a na kolo v tomhle počasí nepolezu už vůbec...
Já chci taky nějakou stávku abych mohl zůstat ležet v posteli! Když naposledy u nás protestovalo ČSAD Ústí proti krajskému úřadu dopadlo to tak, že jezdil ústecký autobus a spolu s ním konkurenční. Taková autobusová dvojčata. Mohl by třeba Bém požádat v Drážďanech o půjčení tramvaje. Mají tam takovou pěknou, nákladní co s ní vozí VW díly do fabriky, tam by se vešlo lidí!
Celkem se ztotožňuju s názorem, že to takové maso nebude, jediné, co bude cyklistům hrozit, budou ty dveře.
Půlka lidí si najde důvod, proč nevyjet, zvlášť pokud bude stávka jenom 1-2 dny, kdo nevyužije jmenovaného paragrafu překážky v práci, ten si vezme sick day nebo si to napíše u doktora. Vyjedou tak jen ti, kteří opravdu budou muset. I to bude stačit k tomu, že se Praha totálně zacpe (a to i když budou zneplatněné buspruhy, a povolené tramvajové pásy - tak moc té plochy zase není, zvlášť před křižovatkami).
Vzhledem k ročnímu období nevyjede ani moc svátečních cyklistů (i když by mě potěšilo, kdyby to nebyla pravda).
Jiná věc by byla, kdyby byli odboráři drsní a stávka trvala třeba čtrnáct dnů. To si víc kol v ulicích představit dovedu.
Každopádně to bude výjimečná situace ukazující, jak strašně moc je veřejná doprava pro město důležitá. Mohou z toho vzejít dva dlouhodobé důsledky:
Buď to město pochopí, zaplatí DPP, co mu na začátku roku slíbilo (a co DPP odjezdil a teď chce "jenom" zaplatit) a začne veřejnou dopravu podporovat efektivněji než výstavbou zbytečných pokračování metra (veškerá výstavba metra od doby Depa Hostivař je už jenom koulí na noze DPP, efekt na snížení autobusové dopravy mizivý, provozní náklady děsné).
Nebo se ve shodě s veřejností (která vidí jen to, že se dneska nedostane do práce) zařekne, že na MHD není spolehnutí, a bude se snažit podíl MHD na dopravě v Praze dlouhodobě snížit ještě víc, než se děje nyní výstavbou megalomanských staveb pro IAD. A pak konečně budu mít důvod se z té kouřové díry odstěhovat.
S tou zbytečností výstavby metra - ono není moc jiných možností, jako posunout P+R a autobusová nádraží dál od centa. A díky suburbanizaci to bude stále naléhavější. Udělá své, když se provoz na přecpané Dejvické odsune směrem k letišti atd.
Pozor, netvrdím, že není třeba metro prodlužovat k P+R, naopak! Mětro se musí dotáhnout na vhodná místa co nějpříměji, což Depo Hostivař, stanice Syslov (Letňany) nebo připravovaná Chalupoida přes Motol a Bílou Horu bohužel nesplňují. Na prvním úseku prodloužení Áčka k Motolu nebude P+R žádné.
Více viz seriál Pražská dopravní apokalypsa od Martina Šubrta ( http://subrt.blog.idnes.cz/ ). To stojí za přečtení.
nejsem si úplně jistý, ale nemělo by metro prioritně obsluhovat sídliště, pak ta chalupoida dává větší smysl než několik přímek.
BTW ne všechny P+R parkoviště jsou k něčemu.
Stačí se podívat na Bechovice, tam když je z 10 procent plno tak je to svátek ..
Pokud má metro sloužit i k tomu, aby nabídlo atraktivní alternativu řidičům (a to si myslím, že má), pak musí vést od P+R při okruhu přímo a rychle do centra. Na Chalupoidu se každý řidič od Kladna vykašle, to si raději doskáče po Evropské k Blance. Červený Vrch a Petřiny obslouží daleko líp ty tramvaje, co tam teď jsou (bohužel je to především kvůli tomu, že navržené metro má úplně blbě umístěné vestibuly. Ony ale zase líp nejdou, když má trasa vymést končiny Motol a Bílou Horu).
P+R v Běchovicích je právě ukázka toho, jak dopadá blbá nabídka. Po Českobrodské se ráno poskakuje nejmíň od Újezda a vlak jezdí jednou za uherák, přičemž kvůli těm zácpám má řidič houby jistotu, že na parkoviště dojede včas na ten svůj vlak. Tam to prostě nepůjde nikdy. Letňany k takové "atraktivitě" nemají daleko, metro v pásmu a než člověk k P+R dojede z D-osmičky, je v autě dávno v Holešovicích. Z Dědiny na tom bude podobně (18 minut na Dejvickou, kdo je na to zvědavý?) Naproti tomu na Čerňáku je potíž najít na v sedm ráno volné místo.
Běchovice přesně vystižený, P+R by byl dobrý tak někde v Tuklatech. Nemluvě o tom, že na Kolínské dráze mají pořád ( díky rekonstrukci) ráno problém dodržet časy.
Těch 18 minut na Dejvickou mi nepřijde špatný, asi je to tím, že od nás na Čerňák je to mhd oficiálně 22 minut neoficiálně 40 a k tomu do centra metrem dalších 20... i díky tomu mám z 50 minutové cesty na kole větší radost.
A proč není v Tuklatech - ČD/SŽDC je nějaká agregace řidičů šumák (ne jako v Rakousku, stačí jet z Břeclavi do Vídně a koukat se: u každého nádraží v polích je P+R, přes den nabité).
Když on to z té Dědiny dává bus (když není kolona) za nějakých 13 a auto (když není kolona) pod deset, to je vyhlídková vyjížďka metrem docela opruz.
...protože v Rakousku (resp Vídni) ta MHD skutečně FUNGUJE! Přihrčím
si autem ze své dědinky na své spádové nádražíčko, auto tam
nechám, přifrčím do Vídně pohodlným klimatizovanýcm vlakem, tam
přestoupím na čisté metro, případně čistou klimatizovanou šalinu
či bus, a za chvilku jsem v rachotě. Proč bych se měl třepotat do
centra Vídně autem? Pro Medvěda zdůrazňuji, že za vjezd do centra
Vídně se NEPLATÍ...
Hlavně i když ne vždycky mají soupravy nejnovější (třeba ty obstarožní tramvaje s dřevěnými sedačkami - nebo už je všude nahradili housenkami?), a taky tam nejezdí jenom společenská smetánka, ty vozy jsou vždycky čisté a není o strach se v nich posadit.
Nojo, ale to je kapitalistická cizina, tam mají takový ty předsudky, že nejprv musí nabídnout pořádný služby, pak obsloužit zákazníky, a až teprve potom kasírovat peníze.
U nás je potřeba nejdřív zvýšit dotace, pak udržet zaměstnanost, poskytnout zaměstnanecké výhody, ušetřit náklady (na úklidu, údržbě, ale také třeba vstřícných a ochotných zaměstnancích), pak je ovšem zase třeba zvýšit dotace a tak furt dokola.
asi je to celé o tom, že od Úval už není jízdné na dráze v městském pásmu a tak by se takový výlet vlakem z Tuklat na Masaryčku pěkně podražil jeto 42 kaček druhou třídou jedna cesta :-(
No, počkej... Tuklaty jsou v PID pásmu jedničce, to je 32,- do celé Prahy. A nebo 230,- měsíčně k lítačce. Na jednotlivé jízdenky jezdí jen ti, kteří nejezdí denně (ehm... třeba já ;-) ).
A taky by pomohlo předplatné na to P+R, to ale PID neumí.
12.11. Tuklaty jízdenky se prodávají ve vlaku >
Praha Masarykovo n. 22:57
Celkový čas 32 min, vzdálenost 27 km, cena 42 Kč / 32 Kč (zákaznické jízdné)
Nevím tohle jsem našel na Idosu
Zkus http://www.dpp.cz/idos, to vyhledává přímo v PIDu.
Spojení: Tuklaty (vlak) - Dlouhá třída
13. listopadu
9:55 až 10:34, 1 přestup, 39 min (...) cena 32 Kč (...)
Akorát, že v Tuklatech není automat na jízdenky PID, takže lístek si člověk musí koupit v Praze předem. No, jak u blbejch...
prodávají ve vlaku ... já znán ceny jen do Klánovic - lítačka roční:-)
On se má dělat obtah Úvaly, Újezd n/l, Běchovice .... pak bude možný normálně jet po silnici až do dolních počernic na kolech...
Tak to vypadá, že se to v Praze bude mlít.
Podle toho co tady píšete hrozí něco jako VŘCR.
Za pomoci dopraváků zatočíte se zabijáky v autech a Velký M (jtpč) vydá
Dekret o kole:
1) Auta se zakazují.
2) Jízdní kola patří lidu.
3) Každý má právo na jízdní kolo.
4) Nevidtelná ruka trhu se zrušuje dnem nabytí účinnosti tohoto dekretu.
5) Nástup bývalých automobilistů - zabijáků na brigádu na vytrhání pražského okruhu ze země ráno ve 4.00. Krumpáče vlastní.
U nás v hospodě, převládl názor, že když někdo má pracovní smlouvu a nepříde na šichtu, tak je to houby stávka, ale lempl a měli by ho vyhodit na hodinu.
2) to si pamatuju, když jízdní kola patřila lida, tak se na pult ani nedostala, protože reprezentanti lidu( řeznící, zelináři a paroubkové) si je zhabali pro sebe, nebo je vyměnili za jiné tovary všeho lidu...
U vás v hospodě se scházej nějací pravicoví extrémisti, nedejbože liberálové? ;-)
No von je v tom maglajs. Pod fotkou velkého G.W.B. nad stolem štamgastů:
http://www.bikegallery.com/blog/wp-content...
těžko říkat, že jsme liberálové. Spíš teda krajní pravice - co chce laissez - faire, tak nějak to tůdle říkal učitelskej.
MEDVĚD VČERA ŘEKL : Stav lesů je daleko víc než tím, kdo je vlastní, dán celkovým klimatem, stavem ovzduší, intenzitou a složením imisí a kyselých dešťů atd. Ani jedno z toho vlastník lesa neovlivní. Jediné, co vlastník lesa může ovlivnit, je eroze půdy. Ale i to spíše dlouhodobě, když nebude po těžbě odvážet nebo spalovat ořezané větve, nebude je štěpkovat a štěpku energeticky využívat, když bude odkorňovat na místě těžby a kůru ponechá opět v místě. Pak je také samozřejmě důležitá věková diverzita porostu, kterou opět může ovlivnit hlavně vlastník lesa.
HMHM tak jednou napíšeš, že les nejvíc trpí soukromým vlastnictvím,pak o pár sloupků dál říkáš, že je to jedno, protože nejvíc les ovlivňuje klima.
1. v evropě je nejvíc lesa za posledních 150 let navzdory emisím - to je neoddiskutovatelný fakt
2. lesy v soukromém vlastnictví jsou v Evropě v lepším stavu než ty co byly/jsou lidu.
3.klimatické změny a kyselé deště nemá na svědomí jen člověk, jeden větší sopečný výbuch ovlivňuje biomasu po celém světě
Na svých slovech samozřejmě trvám, protože se to nevylučuje.
Vezmeme to tedy systematicky:
1. Nulové imise a dobrý hospodář - kvalitní les
2. Vysoké imise a špatný hospodář - nemocný les, špatný les, žádný les
3. Nulové imise a špatný hospodář - špatný les, žádný les
4. Vysoké imise a dobrý hospodář - nemocný les
K bodu 1. snad nemusím nic dodávat.
Bod 2. znamená největší tragédii. Imisemi oslabený les je vlastníkem vlastně už jen "doražen". Imise mohou sloužit jako alibi pro nešetrné zacházení s lesem (vytěžení).
3. Splněny předpoklady pro existenci kvalitního lesa, ale vlastník uvažuje ekonomicky, takže preferuje okamžitý zisk před udržitelným hospodařením: Těží nad únosnou míru, odváží a spaluje biomasu. Slušné imisní podmínky takovému lesu nakonec moc nepomohou.
4. Les v oblasti s vysokými imisemi, ale v dobrých rukou může mít šanci. Při dobrém hospodaření se negativní dopady imisí dají do určité míry kompenzovat - stromy jsou odolnější a mají šanci s imisemi samy bojovat. Věčný boj, který dá vyhrát. Péče o kvalitní půdní pokryv, rozmanitá druhová a věková skladba lesa, šetrná nebo žádná těžba.
Jestli jsou soukromé lesy v lepším stavu než státní, bych si nedovolil tvrdit. Ale i kdyby to tak bylo, zdaleka to neznamená příčinnou souvislost. V českém průmyslu byly v devadesátých letech také přednostně privatizovány nejvýnosnější podniky a státu zbyly jen ty, do kterých musel vrážet peníze. A pak se mohlo říkat, že soukromý sektor je efektivnější než státní...
K bodu 1,2,3,4.
Systematické?Možná, ale argumentačně o ničem ( v duchu první dítě, automatická pračka, druhý dítě, první dovolená v jugoslávii)
Ps : k těžbě biomasy až do mrtě tlačí stát ( zelení) víc než soukromní vlastníci
Prej esi chcu dál diskutovat, ať si založím vlastní vlákno;-)
Tak jen vyvrátím často mi podsouvané tvrzení: Nikdy a nikde neříkám, že vymezení vlastnictví, vymahatelnost práva, nebo třeba trh jsou nějaká posvátná kráva. Všechny tyto fenomény jsou JEN nástrojem pro efektivní využití omezených zdrojů. Já je pouze považuji za poměrně dobré. nic více, nic méně.
Samozřejmě, existují alternativy, například omezení vlastnických práv (např. regulace nájemného nebo různá omezení pro nakládání s pozemky), nevymahatelnost práva nebo třeba centrální plánování. V zájmu objektivnosti nutno připustit, že existují názory, že tyto alternativy jsou vhodnější pro efektivní nakládání s vzácnými statky.