Dnes jsem si koupil PULSMETR SIGMA PC 9. Máte někdo nějakou skušenost, radu nebo trik???
Tento pulsmetr spočítá maximální tepovou frekvenci automaticky podle věku,váhy a pohlaví, ale v návodu píšou, že je vhodnější a přesnější provést u lékaře zátěžový test. Nemáte ponětí v čem takový test spočívá ???
Doktora se bojím!!!
Ocením každou i základní radu k tomuto tématu, jsem laik.
Dík KOLIN
Již zde na takové téma diskuze byla. Bez lékařského sportovního vyšetření je používání sporttesteru ve smyslu správného nastavení zátěžových parametrů jen velmi orientační. Vůbec nelze spoléhat na nějaká obecná doporučení a přibližná zjišťování prahů, watů, maximálních tepů atd. Navíc zhruba dvacet procent lidí je "jiných", zcela se vymykají obecným normám.
Lékařské sportovní vyšetření se provádí proto, abychom u sebe zjistili, zda jsme z pohledu kardiovaskulárníhio systému zcela fit a mohli tedy podstupovat tréninkové zátěže. Druhým důvodem vyšetření je zjištění několika dlůležitých hodnot, jež potřebujeme k nastavení trénikových zátěžových pásem. Těch je jen v cyklistickém tréninku šest( u dvou nepotřebujeme hlídat stav TF). Jsou to aerobní práh, anaerobní práh, kompenzační pásmo, maximální TF, spotřeba kyslíku, výkon na klice, a jiné hodnoty, z nichž některé již k nastavení tréninku nepotřebuájeme. Mohou však spoluvypovídat o trénovanosti, zdravotním stavu atd. Pokud navíc nerozumíš metodice tréninku a neznáš chronologii a intenzity zatěžování v kombinaci s aktivní regenerací, těžko si vymyslíš nějaký smysluplný a Tobě vyhovující správně nastavený tréninkový proces.
Maximální TF si zjistíš celkem jednoduchým byť namáhavým pokusem, stačí k tomu kousek mírného svahu, tenisky, stopky. lze to zjišťovat i při jízdě na kole. Nějaký recept bych měl. Nevím však, k čemu Ti bude zjištění svémaximálky, tento parametr vypovídá minimálně o vlastní trénovanosti. Téměř se nepohybující jedinec může mít maxTF 205, naproti tomu špičkový atlet-běžec může mít TFmax jen 185. A teď se v tom vyznej.
Zátěžový test provádí sportovní lékař, zjisti si, kde v tvém okolí pracuje nejbližší sportovní lékař, tam ti právě zjistí hodnoty, o kterých píše Toman.
maximální tepová frekvence se počítá 220-věkx0,7. To je MTF a ty, aby jsi např. spaloval tuky, by ses měl pohybovat mez 60-80% MTF.To je právě to aerobní pásmo. Výš už je anaerobní pásmo, kdy nedochází už ke spalování tuků, ale jede se tzv. na kyslíkový dluh. Ještě jedna věc - MTF by jsi neměl překračovat. To je ale velice hrubý výpočet a přesnější ti určí sportovní lékař, měří se tepová frekvence při různé zátěži a také objem myslím, že vydechovaného vzduchu z plic, či tak nějak. Přesně to nevím. Každopádně se testu nemusíš bát, určitě nebolí:-)) i když se lékařú bojíš.