Potřebuju si z německa objednat patku k rámu a nabízí mi to dvě možnosti platby. Předem a kartou.
Předem je to nechutně drahý (250 poštovné, 250 za převod peněz)
Kartou jsem ještě za nákup na netu neplatil. Slyšel a četl jsem různé zkušenosti, ale i fámy, co všechno se "může" stát. Kdo s tímhle máte nějaké zkušenosti, poraďte mi, ať neobjevuju objevené a ať si do něčeho z neznalosti nenaběhnu. Ď
Odkud ? Tak se zkus domluvit s někým kdo si tam bude objednávat také a přijde to v jednom balíku za jedno poštovné a jeden poplatek za převod... S patkama na Canyona se to takto praktikuje dost.
njn, patka na Canyona... :-( Ale kde teď honem shánět další nešťastníky...
Na B-F jich svého času bylo celkem dost ;-)
Jinak platba složenkou Eurogiro na poště mne při částce +-1500 Euro vyšla na 250,-Kč. Jsou v tom rovnou započítané všechny transakce jako převod do cizí měny i převod na účet Canyona.
Hmmm, stejně drahý to je i z mýho účtu. Ale 250 peněz umím utratit rozhodně líp. Když k tomu ještě připočtu poštovný... Ztotožním se pro tentokrát s Medvědem, odmítnu tyhle lichvářský poplatky a jdu hledat jinou cestu (kartou) :-)) . Však ono se to bude hodit i příště. Kolikrát jsem si už chtěl něco koupit přes net venku, ale vždycky jsem na tohle narazil.
Jsem na tom podobně :-) Dodnes všechno platím cash, resp. dodnes nemám žádný účet... Ale na netu je těch lákadel už nějak moc, a především mnohem levnějších než jinde, a budu s tím muset také něco udělat :-)
Mě k tomu dohnala nouze :-) Tohle "lákadlo" prostě normálně jinak nekoupím...
Já si 2 patky objednával preventivně už rovnou s kolem :-) Právě kvůli těm komplikacím, které by nastaly časem kdybych to měl objednávat dodatečně... Teda komplikacím, spíše cenám za ty platby okolo...
Tenhle problém jsem u treka na silnici nepoznal. Tam těch klacků na silnici moc není. :-) A horáce mám z druhý, teda třetí ruky a hned po pár dnech brácha na svým patku rovnal a já už neměl co rovnat... :-) Teď se předzásobím.
Musíš mít platební kartu, která umožňuje internetové platby. To ti sdělí resp. umožní banka.
Triviální a bezpečný způsob je mít zvlášť účet bez kontokorentu a debetní (nikoliv kreditní) kartu pouze pro internetové transakce. Na účet si poslat jen potřebnou částku, a okamžitě zaplatit. Například mezi účty mBank fungují převody peněz v reálném čase.
Pak nepotřebuješ ani paypal, číslo karty si můžeš napsat do profilu Nakole, a jelikož platit na úvěr (kontokorent, debetní karta) nejde, tak dokud si tam nepošleš peníze, nikdo s Tvou kartou nezaplatí...
Konečně to někdo vysvětlil srozumitelně.
Na platbu predem se da pouzit https://www.paypay.com/
Zaplatis za prevod na ucet v CSOB a pak do Nemecka asi 15Kc. Ale kvuli pomalosti to pouzivam jen kdyz to nejde jinak (kartou nebo pres PayPal).
Vzhledem k tomu, ze je Lucembursko, kde zijeme, male, objednavame a kupujeme po netu furu veci, nejenom nejakou patku na ram :o)
CR je v tomhle dost vyjimkou, ze se posilaji veci na dobirku, prakticky vsude jinde v Evrope se posilaji penize dopredu. Coz delame taky, VISA kartou, a bez problemu nebo nejakeho podvodu. Chce to jenom dodrzovat bezne zasady bezpecneho pohybu a nakupu pres internet.
A to je právě ono... Nějak jsem zastydnul na tradičních způsobech placení a do tohodle se teprv budu snažit proniknout. Jakým způsobem vlastně taková platba probíhá ? Někam píšu číslo karty ? Jak se ta platba autorizuje? Na co dát bacha ? Alespoň v kostce, pokud máš na to náladu. Předem dík.
Platíš buď přímo nebo přes zprostředkovatele.
Zprostředkovatel platby (např. Paypal) nesdělí dodavateli (ten u koho objednáváš) údaje o Tvé kartě, ale zajistí požadovaný převod peněz. Je to pomalejší, něco se za to platí, a mimoto s tím nemám zkušenosti, takže se zprostředkovanou platbou neporadím.
Přímo je to jednoduché jak facka. Normálně ve webshopu objednáš zboží, zadáš, že platíš kartou, a jsi přesměrován na formulář s údaji o platbě. Tam se po Tobě chce číslo karty, jméno držitele karty a datum platnosti (všechny údaje máš na fyzické kartě). Zadáš, odklepneš a to je vše. Jedinou nevýhodou je, že provozovatel webshopu má teď údaje o Tvé kartě. Důvěra je hezká věc, ale když nakoupíš věci z 20 webshopů, už se mezi nimi může podvodník vyskytnout.
Každý kdo zná údaje o tvé kartě (ofotil si ji mobilem na benzínce nebo nějaký zaměstnanec webshopu si stáhnul seznam provedených plateb) tyto údaje může kdekoliv vyplnit a zkusit zaplatit.
V okamžiku kdy zadáváš platbu je nutné zkontrolovat, zda používáš zabezpečené připojení - adresa musí začínat https://, a zda jsi na serveru, kde chceš platit. Tj, adresa vypadá třeba takto:
https://www.amazon.de/gp/checkout/ship/select...
A ne takto:
http://moc.cumis.na.tv/15/nejaka/dalsi/pitomost...
Je jedno, kdo Tě přesměroval na daný formulář, zda virus, google, nebo zda jsi kliknul na junk mail, VŽDY než vyplníš údaje o své kartě si musíš být jistý, že je nutné je vyplnit, a že je to nutné právě zde. V minulých letech proběhlo i v ČR několik velmi sofistikovaných pokusů o phishing (pokus vylákat z uživatele zadání citlivých údajů, např zmíněných údajů o platební kartě). Kromě konkrétní platby nikdy a nikde nezadávej údaje o své kartě (a jak zmíněno výše, ani to někdy nestačí).
Proto výše popisuji jednoduchý trik - mít vyhrazený účet bez kontokorentu a debetní kartu na internetové platby, nemít tam zůstatek, v případě podezření kartu zablokovat a nechat si vystavit jinou.
Dík za rady a zkušenosti. Před hodinkou jsem zřídil účet u mBank a karta je "na cestě". :-)
Pokud jsi zřídil účet u mBank hned si zažádej o eMax plus kartu a tu používej na platby na netu. Kartu od běžného účtu (mKonto) budeš používat normálně na nákupy a platby v obchodech.
Přesně tak to mám.
mKonto s embosovanou kartou pro denní používání, eMax Plus s nějakým mrzkým úrokem na přebytečný prachy, eMax s druhou kartou na internetové platby (bo je to jinak účet naho*no.
Neřekl bych že je to na ho*no, proti tomu jak tě tady všechny banky odíraj jenom na poplatcích je tohle zlatý. Můžeš využívat všech výhod běžného účtu a dokonce ti nějaký ten peníz platí. Platby probíhají taky poměrně rychle, teď zavedli dokonce možnost platby na některých e-shopech, takže já jsem s mBankou už dost dlouho spokojený.
Účtem "jinak na ho*no" myslím eMax, mKonto a eMax flus dohromady jsou zadarmo fakt dobrý;-)
Poplatky a vedení účtu je super, i když není pravda, že všechny banky jsou drahé. To se jen někdy může zdát (třeba eKonto když máš obrat 25tis.+ měsíčně, tak vychází také velmi slušně když navíc 20Kč připisují jako bonus každý měsíc, ve výsledku platím s cca 20 transkacemi, 5 platebními kartami kolem 50Kč měsíčně za vše, což je sice jasně dražší než mBanka ale žádná hrůza).
U mBanky je pár problémů, které někomu vadit nemusí a pak je pro něj ten účet super, ale třeba mně vadí hodně a nakonec by to účet pěkně prodražilo.
První problém je kurz banky. Zahraniční kurzy mají tragické a při velkých platbách do zahraničí by mně to stálo hrozně peněz navíc (objednávám ze zahraničních eshopů opravdu hodně, protože beru vždy pro více lidí, takže je to celkově i za hodně peněz). Bývalo to i o 0,5Kč/euro navíc, teď už je to trošku lepší a drží se to okolo 0,2-0,3Kč/euro navíc. Pro mně je tohle kolem cca 1500Kč/rok navíc, což je sakra hodně.
Pro jiné měny to bývalo pak ještě horší, protože byl dvojí přepočet (vše přes euro). Nevím jestli už tohle nezměnili, možná ano.
A pak jim chybí celkem dost služeb nad ty základní. Bývalo to opět v počátkách horší (to byla hrůza, to nešlo ani sipo), teď už je to od dost lepší a aspoň z toho základu už mají vše. Z těch ne moc speciálních věcí pořád nemají třeba kontokorent (ale také už ho aspoň připravují).
Jen doplním, že platba přes prostředkovatele jako paypal není pomalejší, je to úplně stejné, tedy online.
Paypal udělá online blokaci na kartě (úplně stejné jako při platbě kartou) a obchodníkovi předá informaci, že je zaplaceno.
Doma za jakou obchodník skutečně dostane peníze je +- stejná jako při platbě kartou, cca týden.
Už mi několikrát vraceli paypal platbu, takže jsem mohl sledovat i ten termín opačně než jen jako nakupující.
A pak ještě jeden doplněk. Na jakékoliv platby na internetu je ideální platební karta s automatickým zamykáním jako má např. RB (původně eBanka). Nějaké další banky to mají možná taky.
Mám takhle virtuální internetovou se zamykáním (zamykání mají u RB všechny karty, ale ta virtuální internetová je na to ještě vhodnější).
Probýhá to tak, že karta je trvale zamčená, tedy nelze z ní nic strhnout ani kdyby někdo údaje měl a chtěl zneužít.
Ve chvíli kdy chci platit, tak pár sekund před tím kartu odemknu (online v internet bankingu nebo přímo z mobilu), zaplatím a po platbě se karta okamžitě automaticky zamkne.
Kdyby někdo měl ukradené údaje té karty, tak by se musel trefit s pokusem o platbu do těch cca 30s které je ta karta odemčená. A to je při třeba 2-3x 30s měsíčně v podstatě vyloučené. Kdyby se pokoušel o platbu pořád dokola ve chvíli kdy je zamčená, tak by na to banka okamžitě přišla a odemknutí karty by se vůbec nedočkal.
Ideální varianta platby, která je bezpečná nejvíce je virtuální internetová karta s automatikým zamykáním + ještšě nastavené rozumné limity + použít paypal.
Výhoda paypalu je kromě bezpečnosti ještě i pohodlnější platba, netřeba pokaždé vyplňovat všechny údaje o kartě, jen se při platbě přihlásíš na paypal účet.
Navíc v některých situacích do určité částky paypal ručí za platbu (tedy v některých případech je možné při naražení na podvodníka prodejce získat peníze zpět).
A ještě je jednodušší kontrola stránky kde platíš, protože je to pokaždé ta stejná stránka paypalu, takže se ji každý naučí lépe poznat.
Tak jak ti to vyborne vysvetlil Joe. My nakupujeme pres net jenom u proverenych prodejcu a prave jenom na zabezpecenych serverech, samozrejmosti je kontrola uctu, kdy bychom prisli na jakykoli divny prevod penez.
Je fakt, ze v CR asi clovek musi bohuzel pocitat s podvodem uz preventivne, takze tip s uctem ciste jenom pro tyhle platby je resenim. Kazdopadne jsem tady neslysel jeste o nikom, kdo by byl podvedeny tim, ze neco platil kartou pres internet (a dodrzoval pritom vyse uvedene).
Hmmm, žijeme ještě furt na Divokým východě... Udivuje mě, že stačí zadat jen to, co je napsaný na kartě -a zapaceno. To fakt stačí, aby si kdokoliv náhodně tohle opsal z mojí karty a v pohodě si na ní udělá nákup bez jakékoliv autorizace ? Dost podivný v porovnání s obstrukcema v bance, nebo běžným kšeftě...
Tož autorizace je myslím nutná - když jsem letos objednával mapy ze Švýcar musela centrála KB platbu autorizovat.
Stačí. V podstatě říkáš obchodníkovi:"Tady je můj měšec zlaťáků, vezměte si, kolik požadujete za své zboží." V civilizované společnosti by to mělo fungovat.
Na druhou stranu stačí zakázat internetové platby touto kartou, a banka požadavek podvodníka na platbu prostě neakceptuje. Ono to není tak trivka být podvodníkem, abys mohl žádat po bance platbu kartou, musíš mít vlastní bankovní účet, jsi dohledatelný, a podvod je snadno prokazatelný a trestný. Musel bys mít účet v nějaké banánové republice, a to by zas měla banka, než tu platbu autorizuje, zavolat majiteli účtu, "pane Rondo, nějaký Patrick Chan z Konga tu už potřetí v tomto týdnu nárokuje platbu Vaší kartou, máme mu ji autorizovat?"
V kšeftě taky teoreticky můžou nastrčit vlastní interface před žehličku, a mají kopii Tvé karty a třeba Tvůj PIN nebo podpisový vzor. Proto bys neměl spustit svou kartu vůbec z očí, a pokud ji strkají do nějakého neobvyklého zařízení, kde to dlouho trvá, tak PIN či podpis raději nedávat, kartu jim sebrat a zablokovat.
Opet tak, jak ti pisou niz. Navic pri internetove platbe (pri dodrzeni uvedenych beznych zasad pohybu a placeni na netu) nesverujes kartu (resp. jeji udaje, coz je totozne) nikomu neznamemu jako v kazdem obchode, kde maji terminal, ale prave jenom proverenemu neanonymnimu serveru. Navic jeste pri internetove platbe zadavas posledni trojcisli ze zadni strany karty.
Kromě těch možností navýšení bezpečnosti jako zamykání karty co popisuju výše, tak ještě dost bank hlídá nestandardní operace.
Tzn. pokud třeba běžně platíš kartou částky jen do 10tis. za platbu a najednou přijde požadavek na platbu za 50tis., tak tě do pár minut kontaktuje telefonicky někdo z banky a ověřuje, že jsi platbu skutečně udělal a že je to v pořádku.
Když zaplatíš platební kartou, tak online proběhne pouze blokace peněz na účtu. Tedy na tvojem účtu máš ty peníze označené jako blokované (nemůžeš s nimi už disponovat), ale ještě tam stále jsou (takže třeba kdyby po platbě byl účet v minusu a byl tam kontokorent, tak úrok ještě nenabíhá od datumu blokace).
Po blokaci jsou pak skutečně teprve peníze převáděny tomu komu si platil a to trvá klidně ještě týden.
On už tedy ve chvíli blokace má informaci, že peníze dostane, takže proto se všude platí kartou online.
A v nějaké kratší době po blokaci lze ještě transkakci stopnout. Samozřejmě nemůže to udělat majitel karty jen tak, tedy že by mohl někde v eshopu zaplatit, oni by odeslali zboží obratem a on následně ještě platbu přerušil.
Musí to udělat banka a to to udělá jen když bude přesvědčená, že jde o nějaký podvod, bezdůvodně samozřejmě neudělá nic.
Takže dalším bezpečnostním prvkem je to, že si sleduju blokace na účtu (já mám třeba nastaveno, že při každé blokaci mi hned přijde bankovní sms na telefon, takže se o ní okamžitě dozdvím).
Takže kdyby mi někdo zneužil kartu, tak to budu okamžitě vědět a můžu se pokusit tu transakci přes banku ještě stopnout.
Nejnebezpečnější na zneužití jsou pak embosované karty, protože ty navíc umožňují offline platby.
A offline platby se neověřují online (pouze u větších částek musí obchodník ověřit telefonicky), takže takovou kartou lze zaplatit větší množství menších offline plateb a ty se to dozvíš až zpětně až se vyúčtují a to už bude pozdě.
Dnes bych embosovanou kartu už pokud možno nepoužíval vůbec, nevím proč jsou považovány za lepší karty a mívají obecně větší limity.
Dřív byl důvod ten, že mnoho obchodníků mělo jen offline terminál (i třeba hodně pump). Dnes má online terminál téměř každý a smysl embosek se v podstatě ztrácí.
Novější embosky mají aspoň navíc čip a umožňují ověření pinu přímo proti čipu karty, jenže to stejně nic neřeší, tam kde mají staré offline terminály čipy číst vůbec neumí.
A tam kde mají online terminály není třeba embosku.
Já třeba embosku jednu mám pro cesty do zahraničí (sem tam v některých zemích to je bez embosky bída a moc se platit nedá), ale tu běžně nepoužívám a používám el. Maestro, kde mám navýšené limity stejné jako mám na embosce.
A úplně nejhorší kombinace je platit emboskou na internetu u ne perfektně prověřených prodejců.
U embosky je další problém v tom, že díky tomu, že umožňuje i offline transkakce, tak je komplikované ji blokovat při ztrátě/udkradení. Taky emboska se neblokuje jako ostatní neembos karty (neembos se po zablokování bankou okamžitě stane zcela nepoužitelné a nejde už zneužít, to je stejně jako zamykání), ale stoplistuje se.
To je proces, kdy se číslo karty dostane na stop list, který se postupně rozšiřuje mezi ostatní banky/obdchodníky a tedy klidně se může stát, že se stoplistnutou kartou ještě několik dní po nahlášení bance někdo zaplatí. A banka za takové zneužití přebírá odpovědnost většinou až následující den po nahlášení.
U neembos karty je zablokovaná okamžitě, takže tam není co řešit.
S neembossovanou kartou mě vyfuckovali ještě před třemi roky v Německu na benzínce na dálnici. Jelikož jsme se vraceli z hor, byli jsme pěkně vycinkaní, a když jsme se složili na benál, zbyly nám asi dvě éčka...
Proto taky do zahraničí vozím navíc i tu embosku. U nás se mi to snad nestalo nikdy (aspoň si teď nevzpomínám), že bych nezplatil elektronickou Maestro.
Ale menší částky neplatím tak moc kartou, tedy třeba v restauracích kartu moc nepoužívám.
Není to trošku už paranoidní? :-))
Já platím (a to zcela běžně) na Internetu (i v zahraničí) embosovanou kartou (kreditka) s pojištěním proti zneužití. Samo, že nenakupuju na "podivných" serverech. Zatím se mi tedy nic nepříjemného nestalo.
ta poslední věta je krásná :o)))
Znám spoustu lidí, co se jim nikdy nic v noci samotným v parku nepříjemnýho nestalo, ale znám i ty, co na druhej konec nedošli... Nemyslím, že to, že mě osobně se něco nestalo platí, že se to nestane nikdy...
To já ale přece netvrdím...;-) oproti tomu tvému parku se tady jedná jen o peníze... A o ty jsem už (dokonce) okraden byl (ne přes kartu, ale o hotovost - ve Francii). Ale jsou to pořád jen peníze... A jak praví "klasik", když nejde o život, jde o ho.no.
to jo, ale to neznamená, že nebudu opatrnej proto, že jde jen o peníze... :o)
Okradenej, jsem byl několikrát a přepadenej taky. Akorát to nebylo v parku, ale na Václaváku. No nic. Možná někdy osobně. Mám spoustu nestandardních zážitků :-D
Mne (resp nás) přepadli ve Francii v Marseille, heč :-)). Jestli si někdo myslí, že se nedá sprintovat s xx kg krosnou na zádech, tak se mýlí; dá, když tě nahání banda arabáčů...
A okradli mne ve Švýcarsku ve vlaku...
Jasně, že jsem na peníze opatrný; tiskárnu na ně doma nemám, musím pro ně chodit do bankomatu :-)
v cizině zatím dobrý... Já všechno v čechách. nejhorší bylo, když si nechtěli vzít prachy, ale ledvinu. Asi nejhorší dvě hodiny čekání mýho života....
Ono také hrozně záleží kolik máš a účtu peněz (ne že bych tam měl nějak moc, ale trvale disponibilní peníze zvyšuje 100tis. kontokorent, který občas používám, takže ho tam mít chci) a jaké máš limity na kartách.
A hlavní je, že mně snaha o větší zabezpeční nestojí v podstatě ani korunu (stojí mi to jen tu internetovou kartu, tu jedinou nemám zdarma k účtu a ta stojí 150Kč/ročně).
Já mám kreditku, takže karta není na žádný účet vázána, je tam jen kreditní rámec. No, pojištění mne stojí (tuším) 79 Kč/měsíčně, takže zadarmo to zrovna není...
S kreditkou je tohle lepší, to je fakt, tam je to vázané jen na limit kreditky, který bývá většinou nižší (aspoň já mám u obou svojich do 50tis. limitu na nich a ten limit je celkové čerpání, ne týdení jako u debetek vázaných na účet).
Kreditky také mám (mám takové, které nestojí ani korunu za vedení v případě, když se z nich nečerpá, takže mohou ležet v šuplíku jako nepoužívaná nouzová rezerva), ale používám je jen ojediněle, protože podmínky úroků jsou tam mnohem méně výhodné než mám na kontokorentu a pokud to má být bez úroků, tak je třeba neustále hlídat její přesný stav a převádět na ní celou částku kterou jsem v daném bezúročním období čerpal, což bych v mojem případě dělal každý měsíc.
Tedy normálně používám samé debetky.
Hlídat přesný stav kreditky nemusíš (nemusím), bezúročné období je 45 dní, takže přijde výpis za uplynulý měsíc a je ještě 1/2 měsíce "času" na vyrovnání bez úroku. Debetky používám prakticky jen na výběr hotovosti z bankomatů, případně platím s Cash back.
Mne to tak vyhovuje, ale každému samozřejmě vyhovuje něco jiného.
Jasně, to jsem přesně myslel tím hlídáním, tedy že musíš prostudovat pokaždé ten výpis a poslat dle něho platbu.
Ale je jasné, že každému vyhovuje něco jiného.
No, teď jsem si uvědomil, že je půlka měsíce pryč a že jsem neposlal platbu za kreditku! :-D. No, naštěstí tam nic k úhradě nemám, v každém případě díky za hint ;-)
Já bych řekl, že paranoidní ani náznakem. Spíš jen mírná opatrnost.
Dění kolem karet sleduju a mám orientační přehled jaké množství karet už bylo zneužito a že ta čísla jsou obrovská.
Vtip je v tom, že třeba v USA je zneužito karet spousta, ale banky se tam chovají úplně jinak, tedy prostě téměř za vše ručí a o prachy při problému nepřijde téměř nikdy majitel karty a nemusí si na to platit žádná drahá pojíštění karty.
A znám osobně i případy zneužitých karet majitelů v ČR, nikdo z nich nenakupoval na podivných serverech. Nejvíce z toho bylo zneužití embosky, kterou bylo zaplaceno v obchodě/restauraci/hotelu a prostě si jen někdo opsal číslo karty.
S pojištěním je to samozřejmě jiná, tam se nemusíš obávat tolik. Jenže zase pořádné pojištění (na vyšší částky aby mi bylo k něčemu dobré) stojí dost peněz navíc.
Já karty pojištěné třeba nemám.
Jinak ne internetu nakupuju leckde a i když se vždy snažím aspoň trošku obchod prověřit a platit paypalem, tak často to moc nejde.
Ze zahraničí už mám např. více než 30 různých obchodů vyzkoušených, v ČR to samé.
Asi jsem tam těch smajlíků napsal málo... ;-))
To je prostě pro mne moc složité, něco odemykat, povolovat, hlídat, převádět peníze tam a zpět, prostě si za to své "pohodlí" (vytáhnu kreditku a zaplatím) něco připlácím.
Trochu mi to připomíná jednu scénu se Ženatého se závazky, když jim v čtvrti řádil zloděj. Jeden říká, jak je na zloděje připravený. Na mříže v oknech vyvedeno 10 tis voltů, nad dveřmi kyselina.. A jak se dostáváš domů? A proč to chceš vědět?!? :-))
Kdyz uz neco musim obednat z ciziny tak platim creditkou ........, vlastne bez ni to snad jinak ani nejde . .Postovny zaplatis vsude , velka vyjimka jsou USA , 50 % obchodu posle do jisty vahy goods for free .
USA není žádná vyjímka. Od určité částky je poštovné zdarma z každého slušného evropského eshopu (a to myslím poštovné do ČR).
A z některých je limit klidně nižší než mají některé české eshopy. Např. z chainreactioncycles je hranice 100 liber, tedy momentálně necelé 3tis. (a některé české eshopy mají třeba 4tis.).
To máš sice pravdu, že chain má nižší limit na poštovné, ale zatímco zboží v CZ vyjde na 3 135,- tak v chainu asi na 4 280,- (171,17 €) :-(( To si myslím, že to poštovné 75 korun unesu.
Nebude to spíš o druhu zboží, například silniční kliky FSA Gossamer Compact tady stojí nejlevnější co jsem našel 2 905,- zatímco na chain jsou za 20,- liber, nějak mi u toho těch necelých 29,- kč oficiálního kurzu nevychází.
Souhlasím, že něco určitě může být levnější, já koukal spíše na spotřební věci, desky, kotouče, pláště, řetězy, ložiska, rolničky, přehazky, přesmykač, kazety apod.
Hlavně jsem koukal na běžné ceny, nikoli nic, co je v akci se slevou 80 %.
Ok, já taky koukám na to, co zrovna chci koupit a tohle bylo asi nejmarkantnější, ale našlo by se toho mnohem víc , alespoň z toho co vybírám. Samozřejmě vybírám jak tady v česku tak venku ale ta ekologická stopa :O)))) jeden nejmenovaný by se z toho asi po*rááál.
Nemusí to být jen věci v akci. Některé věci jako sem tam některé brzdy, dražší sedlovky jako třeba Thomson, Ergon gripy, Time pedály (XSka jsou teď na bike24 +- za stejnou cenu a sežeň je u nás za 2100Kč), některé ručně zapletené sety, někdy i sety kol od výrobce (třeba Crossmaxi STčka mám jedny z CRC, jedny z Wiglle, oboje v tu chvíli nejlevnější).
A spousta dalších věcí, většina z toho trvalá nabídka, žádná akce.
Už jste to rozebrali, že je to typem zboží. Z CRC mám už obrat přes 200tis. (nejsou to věci jen pro mě) a vše bylo za zboží, které bych nekoupil nikde levněji (tím myslím ani v ČR, ani jinde v Evropě), tedy minimálně nevím o tom kde by bylo levněji.
A to v tom je třeba jedno celé kolo a to Cube Reaction a to i přesto, že na Cuby mám opravdu super ceny u svojeho prodejce v Plzni.
Pro představu to je Reaction 2008 a vyšel na 30tis., u nás doporučená MOC byla skoro 50tis. a já bych ho tu tenkrát sehnal lehce pod 40tis.
Je prostě třeba vědět, co tam mají super levně. Spotřebák typu kliky/kazety/řetězy/pláště tam mají drahý.
Hodně pak nakupuju také na bike24, tam mají ten limit už značně vyšší (250 euro), ale pod limitem je poštovné 6 euro, což ujde.