většinou nejsu štont tyhle a podobné hluboké myšlenky okomentovat, ale pálí mu to. Od té doby, co skončily jeho zamyšlení na ranním radiožurnálu jsem přesta tuhle stanici poslouchat.
http://brnensky.denik.cz/hoffmanuv_denik/levne...
Protože si myslím úplně to samé co pan Hoffman, můžu napsat jediné - s názory pana Hoffmana souhlasím bez výhrad :-)
Bohužel současný průser s biopalivy jen ukazuje, že je snažší vymyslet jak budeme vyrábět alternativní palivo než vymyslet jak omezit spotřebu. - Ale zase jsem během tohoto týdne pohyboval mezi Plzní a Budyšínem a všude je to stejně hezky žluté od řepky. Zcela na okraj řečeno, když se o pěstování řepky za účelem výroby biopaliva začalo mluvit, mě osobně to přišlo jako dobrý nápad, když jsem viděl ty hektary neobdělávaných polí. Dnes už si to nemyslím, neobdělávané hektary pořád leží ladem, zato třeba žitné pole je vzácností.
Mně přijde, že o tom, jak omezit spotřebu, se přemýšlet nikdo ze zodpovědných pro jistotu ani nepokouší. Poáč by neuspěli ve volbách. Na politiky se hodně lidí zlobí, ale uskrovnit se nechcou. Politici jsou obyčejné děvky prodejné, jsou pouhým obrazem svých voličů. Kdyby se našlo dost voličů ochotných omezit svoji spotřebu, našlo by se i dost politiků, kteří jim v parlamentu půjdou na ruku.
Ano, je to bohužel přesně tak. Vláda, která zemi řídí jinak než populisticky je předurčena k zániku nepozději v příštích volbách. :o/
Mě současná biopaliva přijdou, jako zvěrstvo páchané na přírodě. Jednak to, že je třeba obdělávat více půdy pro energetické plodiny, není vůbec ekologické, protože to nejlepší pro přírodu, co nadbytečná pole může potkat, je nestarat se o ně a nechat přírodu konat. Tady u nás jsou zoraná pole, které roky ležela ladem. Časem z nich mohly být krásné lesy.
Pak taky skutečnost, že řepkový olej a líh z pšenice spalujeme v motorech aut, tlačí ceny potravin všude ve světě na horu a zase na to doplatí ti nejchudší.
Nijak se ale nebráním takzvaným biopalivům druhé generace, která by měla být vyráběná ze zbytků, nebo odpadů.
Píšeš to zcela přesně. Jen bych to rozšířil na spotřebu obecně - nejde tedy jen jen o spotřebu pohonných hmot. Omezením spotřeby pak odpadne nutnost přepravovat taková kvanta zboží a osob na tak velké vzdálenosti. Ale to bylo už v jiné formě řečeno už v Hoffmanově komentáři.
Pises jen o Ceske republic, ze? Zde totiz ten pruser je. Neni problem postavit treba dum, ktery bude mit mensi spotrebu, nebude potrebovat privody (plyn, elektrinu...). Neni problem. Problem je v tom, ze v zahranici na podobny dum clovek dostane tak nejak ulevu od statu (dane, dotace, ...). Stat mu tim dekuje, ze setri a nesmrdi.
Znam spoustu lidi, co by rado neco ekologictejsiho. Draze zateplili barak a premysleli, jak ho vytapet. Ja vzdy navrhoval neco ekologictejsiho (jsem zastancem tepelnych cerpadel) a stejne to dopadlo tak, ze.....uhli, drevo. Je levnejsi. A proc je asi levnejsi?:-)
Proc treba rakouska vlada podporuje peletky? Proc zvyhodnuje domanosti, ktere pouzivaji tepelne cerpadlo?:-) U nas je zase neco zvraceneho:-) Trh je na ekologicke technologie pripraven, ale vlada ho diky nevsimavosti utapi. Skoda... strkejme radeji dotace do smradu.
Na tepelná čerpadla apod. Ti tady stát už také něco přidá... Ale kdo do toho i tak vrazí takové nehorázné peníze ? Já bych to teda nedal, ani kdybych na to měl... Za to mi nějaká "takyekologie" nestojí... To víš, dám kolik stovek tisíc za tuhle vymoženost a soused vedle bude do kamen pořád cpát kdovíjaké sračky a bude se smát všem okolo, protože mu to vlastně nikdo nedokáže... Nejsem padlý na hlavu, abych utrácel za věc, která nebude znát do té doby, dokud to nebude mít většina lidí... Průkopníkem být zrovna nemíním...
Diky skoro nulovym dotacim (kdyz jsem se o to zajimal a studoval, bylo to fakt prd a spousta behani okolo) je navratnost cerpadla delsi, nez jeho zivotnost. Coz je docela na prd. Kdo si to pak poridi? Skoro nikdo, nebo jen nejaky fanda.
Ale navratnost v zahranici je prave diky dotacim vyrazne kratsi, nez zivotnost cerpadla. Takze tam si to clovek sakra rozmysli. A diky tomu jsou tepelna cerpadla v zahranii mnohem popularnejsi.
Jo a s tim prukopnikem:-) Myslet takhle kazdy, tak to tu muzem zabalit a opravdu zustat u toho sousedovic zpusobu....holinky do kamen:-) Ja bych si treba cerpadlo v budounu rad koupil. Jako prukopnik se citit nebudu, protoze treba ve Svedsku je cca ctvrt milionu instalovanych cerpadel (na skoro 9mil. obyvatel je to zajimave cislo). Jen nesnesu, ze se dotuje smrad v podobe uhli a na ekologicke vytapeni se nedava nic. Az se to zmeni, koupim....:-)
Pravda je ta, že třeba v okolním Sasku je na spoustě baráků sluneční kolektor, řekl bych, že dotační politika je tam zcela jiná, u nás jsem kolektory v takové míře neviděl.
Ale nezoufej. Jeden kamarád má firmu na solární kolektory, jedna kamarádka agentůru na dotace, teď rozjíždějí společný projekt. Za chvílu bude Jižní Morava plná kolektorů, ti dva v balíku, a my všichni jim to zaplatíme našima daněma...
Ondřej Neff nedávno prohlašoval, že tepelná čerpadla jsou nehorázně předražená.
Ondra Neff nekde i psal, ze rozumi foceni:-))) Ja si myslim, ze rozumi jen sci-fi:-) Blbe je, ze ho plete uplne vsude:-)))
Výroba eko paliv má cenu, ony náklady na paliva z ropy jsou stejně zatěžující-ekologicky. Akorát se těm co dnes profitují z paliv z ropy vůbec nelíbí konkorence biopaliv, takže je jejich snahou to zatrhnout v začátku, a nelitují jakýchkoliv prostředků. Na prvním místě je ale úspora, ať už bio paliv, nebo ropo paliv. Jenže to je proti současnému trendu fungování ekonomiky. Tedy základem je spotřeba, čím větší, tím lepší ekonomické výsledky. Viz globalizace a zvyšování spotřeby třeba v číně a asii globálně. Takže biopaliva ano. Ono je to tak, že potraviny zemědělce neuživí, a pokud chceme jíst aby to někdo pěstoval bude to dražší ať budou, nebo nebudou ekopaliva. Ono to holt v tržní ekonomice taky chvilku trvá. Komunisti to nezvládli ani za 40 let.
Nic proti řepce nebo biopalivům obecně. Co mi ale vadí je (opět a jak jinak, že ??) státní diktatura - aneb povinná složka biopaliv. Že na sebe biopaliva narozdíl od benzínu vážou vodu, takže místo aby jí zůstala kondenzovaná hladinka v nádrži, tak hezky putuje palivovým potrubím, které není vnitřně ošetřené proti korozi, o tom už naši zastánci těchto paliv mlčí. Že má toto palivo další nevýhody, například že pokud s autem s tímto palivem pár týdnů či měsíců (podle poměru bio-složky) nevyjedete, tak pak už nevyjedete vůbec, to vám taky nikdo neřekne.
Jak říkám, nemám nic proti tomu, jestli někdo jezdí na plyn, biolíh nebo třeba vyjetý olej, pokud jeho vozidlo splňuje emisní normy. Ale proč, doprčic, nějaký pitomý stát kecá do toho, co si člověk může a nemůže tankovat do svého auta ? Ale co, třeba se najde dostatek lidí, co si nenechá $r*t na hlavu, nechá věc dojít do konce a bude žalobou po státu vymáhat odškodnění. A schválně jak dlouho bude stát lidem sponzorovat co půl roku nové auto ;-))))))
No vidíš, a já jsem rád, že už ho nemusím poslouchat. Tomu pořadu s jeho světonázory, jsem přezdíval Hoffmanské kapky, ale trápily mě obavy abych tím nepoškozoval dobré jméno oněch kapek. :o)
řada z nás nosí v sobě názor podobný zápisku v deníku p. Hoffmana. akorát bychom ho tak trefně písemně nevyjádřili... řada dalších, a těch je bohužel víc, nad těmito věcmi nehloubá ani náhodou. proč taky, že? všechno přece řeší a vyřeší Trh
Z toho, cos napsal, mi vychází, že všichni co myslí, mají názory jako p.Hoffman (nebo jako ty) a ti ostatní (rozuměj - ti s poněkud odlišnými názory) jsou jen nemyslící troubové, kteří se nechají manipulovat "černou rukou" trhu, že?
Laďo, to mi přijde jako hodně zjednodušené vnímání světa (medvědovsky černobílé : my a oni).
:o(
nepoužívám v diskuzi silná slova, proč taky? svět je i tak plný vulgarity, já k tomu nepřispívám. reagoval jsem na zamyšlení kolem biopaliv a zde možná mám vnímaní poněkud černobílé. nakonec stejně zůstnane otázka - biopaliva ano či ne. no a mně prostě přijde jako zhovadilé pěstovat rostliny nikoliv k tomu, abych se mohl najíst, ale kvůli tomu, abych si mohl přimíchat biolíh do benzínu.
Na biopalivech se zrovna shodneme (ovšem s odlišným řešením :o)), je to hloupost, navíc při komplexním pohledu "neekologická", něco jak "úsporky".
Ale proč ostatní, taky myslící, označovat za blby?
PS. Velká skupina "nemyslících" je u nás taky, tyhle "vyvolené" nebránim :o(((
Nevšiml jsem si, že by tu někdo označil kohokoli za nemyslící tvory. Pokud někdo nad něčím nehloubá, ještě to neznamená, že je "nemyslící trouba". Hoffmanovy komentáře mají oslovovat právě ty MYSLÍCÍ a dodávat jim podněty k zamyšlení. A tuhle funkci plní skutečně na výtečnou.
To je asi taky největší Hoffmanova zásluha, že to, co velká část z nás jen cítí, on dokáže pregnantně a hlavně srozumitelně vyjádřit. Díky němu o těch věcech snad zase o něco víc lidí přemýšlí. Za to mu patří ohromný dík.
Ano, prospěšných myšlenek je dost, jen kdyby lidem z "huby do rukou ráčily přejíti". Uskutečňovat je ale stojí úsilí a odříkání a proto je pohodlnější a rychlejší vymýšlet, jak by to nešlo.
Zaramovat....:-)
To, co jsem si půjčil od Borovskýho, klidně. To bude ještě dlouho nadčasový.
Myšlenky pana Hoffmanna mně nikdy nepřirostly k srdci (leckdy mně dokonce při poslechu jeho hlasu stoupl srdeční tep na vyšší hodnotu než při závěru sprintu do cíle) a po přečtení článku je tomu nejinak.
Autor se vůbec nezmiňuje o příčině vzniku tzv. biopaliv. Skutečnou příčinou podle mě vůbec není nějaká ropná či jiná krize, ale krize z nadprodukce.
Když došlo k nadprodukci obilí, došlo na osvědčený způsob řešení problému: obilí se buď sypalo do moře, nebo pálilo. To samozřejmě vyvolalo odpor nejen v místě nadprodukce, ale především v zemích, kde obyvatelstvo trpí hladem.
Stejně tak, jak evropští úředníci přijímají nesmyslná rozhodnutí v jiných oblastech, došlo i na zemědělství. Místo, aby v rámci rozvojové pomoci hladovějícím v Africe a Asii, toto obilí od pěstitelů vykoupili a vyvezli je tam, kde by našlo uplatnění a toto gesto by tam jistě bylo přijato s povděkem, rozhodli se nedráždit a nařídit pěstování olejnin kvůli povinnému pančování pohonných hmot.
Nepochybuji o tom, že kterýsi bruselský inteligent si vzpomněl na jihoamerické zkušenosti s biopalivy. Jenže zase platí, že když dva dělají totéž, není to totéž.
Nevím jak jinde, ale v jihočeském vydání Deníku je karikatura pana Hoffmana každý den na titulní stránce s pozvánkou k přečtení jeho myslitelského veledíla.
Už se mi ten jeho odpornej vyzubenej ksicht tak hnusí, že čtu jiné noviny.
Ivan Hoffman mi mluví a vždy mluvil přímo z duše. K jeho komentářům už žádné další komentáře přidávat netřeba.
Tak nevím... mě přijde jako tuctový pisálek, který píše jen to co průměrné noviny chtějí otisknout a průměrní čtenáři číst. Neshledávám na jeho textech naprosto nic nového, originálního ani zajímavého.
já bych řekl, že je naopak moc dobře originální. Líbí se mně, že mu není svatá ani tadlencta "svoboda", kterou každej uctívá.
Vzpomíná na jeden jeho komentář -- obhajoval mučení zajatých teroristů poté, co se překazil atentát na éro britských aerolinií. Vyzradil to právě jeden zatčenej.
"Asi byl mučen", píše Hoffman. A ptá se jestli bylo lepší učinit zadost humanitě, nebo záchránit stovky nevinných lidí...
originalitu mu nelze upírat podobnou úvahu, z kterou se ztotožňuju, jsem od nikoho jiného neslyšel.
Nojo, "nedotkuntelná" "základní" "lidská" "práva" na straně jedné nebo "účel světí prostředky" na straně druhé? Téma hodné slohovky na střední škole. Mučení zajatců ("taktický výslech") byla je a bude denní praxe všech armád přinejmenším od doby kamenné. Není to jev dobrý, ani špatný, prostě tu je bez ohledu na náš názor. http://www.specnaz.cz/index.php?id=54&art... - nedoporučuji číst před jídlem.
Když se tak kouknu na jeho poslední články: http://www.denik.cz/hoffmanuv_denik/
25.5. - Někdo by měl zajistit likvidaci odpadků. Někdo by měl zadotovat divadla. O tom, že likvidaci odpadů by měl platit v plné výši jejich původce průměrný čtenář číst nechce, protože se jej to nepříjemně týká. Že hodnotný kulturní zážitek stojí peníze, a ty by měl platit jen a pouze ten, kdo si tento zážitek dopřává jest nemlich to samé.
24.5. - benzín je drahý, ropa dojde za 20 let, spotřebovávat ji je špatné. Všecko je drahé, zásoby topy se na 20 let odhadovaly už před 30 lety a za 30 let to bude zase na 20 let. Vlastně předpovídat konec čehokoliv, ropy, komunismu nebo dokonce světa bylo vždycky atraktivní. Už pračlověk Janeček jistě předpovídal konec světových zásob pazourků.
A nezbytná odbočka, nakupujte v místních obchůdcích. Že místní obchůdky na rozdíl od hypermarketů nemají slušnou otevírací dobu, abych stihl rozumně nakoupit cestou z práce, výběr jogurtů, abych nemusel točit pořád dokola asi tři poživatelné druhy, nebo třeba bezlepkové potraviny, které v naší domácnosti potřebujeme je druhá věc. Hlavní je si lacino kopnout do fujfuj velkých obchodů.
23.5. - sportovec smolař. Takových osudů jsou tisíce, možná desetitisíce, a daleko smutnějších než nějakého Čecha (z článku jsem vyrozuměl, že je to nějaký fotbalista; neuvěřitelný smolař, když si zahraje finále ligy mistrů, což jsem pochopil, že je asi nějaký důležitý zápas). Každý sportovec si tu kariéru vybral dobrovolně, výdělky v desítkách milionů nejsou pro každého.
22.5. - novináři píšou špatně, média informují špatně, všechno by mělo být jinak. Objevné.
20.5. - (genetika) lidstvo je špatné. Mělo by se polepšit. Ještě objevnější.
20.5. - (provazochodec) Dnešní svět je nebezpečný. Další novinka. Už od doby kamenné.
19.5. - vliv komunistů roste. Opět novinka. Asi tak od roku 1992 nepřetržitě.
17.5. - pan Hoffman ví lépe než cestovky a média, jak ztrávíme letošní dovolenou. Příští týden mám dovolenou, tak uvidím, jak se trefil.
15.5. - (loterie) jsem nepochopil. Asi proto, že nevsázím, fotbal nehraju a nesleduju. Takže nemohu vyloučit, že v tomto článku něco zajímavého je.
15.5. - (salám) Platit za služby, které můžu potřebovat je špatné. Částečně musím uznat, že má autor pravdu v tom, že platit státu je z drtivé většiny špatné, neb to podporuje korupci, nespravedlnost a plýtvání.
14.5. - stát vychovává katastrofálně špatně. No, pro průměrného čtenáře je to možná novinka, ale my poučení, co víme, že stát dělá z principu špatně vše co se mu svěří, se také mnoho nového nedozvíme.
---
Ne že by se s ním nedalo občas souhlasit, ale skutečně nemám pocit, že by mě četba jeho článků jakkoliv obohacovala.
Co je Hoffman proti Marxovi a Leninovi-to byli přispivatelé!Jen měli ty pokusy nejdříve aplikovat na zvířatech.
To není zrovna ekologické.
To víš,jsou mezi námi sobci.Jak se něco dotýká nás,jde ekologie stranou(a právě s ohledem na Marxe a Lenina).
já si nemůžu pomoct, já ty jeho díla načisto žeru. -bez ironie-
psát o dotování pražských divadel v kontextu s problémama s odpadky v Miláně (nebo Neapoli?) není to krásně absurdní a pritom logikou přeplněné srovnání ?!
Ale ty seš mně, Joe, taky sympatickej.
Ach jo, takže po radarech další "cyklistické" téma určené pro slovní exibicionisty jako je např. Medvěd. Neexistují někde diskusní fóra, kde by se mohli tito lidé hádat a nevytvářet tady nekonečná vlákna s politikou?
Jistěže existujou, ale tady jsou vítaným zpestřením. Posuď, kolik vyvolají emocí, názorových sporů. A takový počet příspěvků žádná ryze technická vlákna nemají. Podivuhodné. Asi na tom něco bude.
hned si jdu přečíst poslední Ivanovy myšlenky.
http://brnensky.denik.cz/hoffmanuv_denik...
dnes teda fakt nic objevného , ale uznejte že je těžký vymyslet každý den ňáké myšlenky .
Tak jsem si pár jeho úvah přečet, ale nezaujal :o(
Jsou to jen takové hodně povrchní bláboly (čet jsem jen témata o nichž něco vím, skoro žádné zajímavé jsem ale nenašel, jsou to článečky jak do Blesku, nebo Der Spiegelu). Hodnota nulová - pro mě. Jediné, co z toho čiší je skepse a znechucení, chudák autor, je mi ho líto.
Nemyslel náhodou Bild nebo Stern? V der Spiegel by Hoffmanovi pěkně poděkovali a musel by jít o dům dál (nehledě k tomu že je to týdeník :) )
Ale možná myslel :o)))
já ho mám jen zafixovaný z dob minulých, kdy se jím oháněli v Televizních novinách :o)
Já ho moc nemusím. Nechcete si raději pustit televizi: http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=6377... ?