http://www.novinky.cz/clanek/134975-cyklista...
Tak jsem si přečetl tuhle smutnou zprávu a chci se vás zeptat. Riskujete někdy přejezd železničního přejezdu, kde jsou stažené závory, příp. jen blikající výstraha. Např. i když máte výhled do dálky a nikde nic? Někdo to třeba dělá běžně, někdo to udělá vyjímečně... já jsem ale až takovej poctivec, že vždy počkám. Minimálně se rád podívám i na vlak, páč je mám rad :-))) Díky za reakce.
Ne.
Já jsem taky poctivej ! Teda skoro :))) někde v polích, nebo v lese přes místní lokálku se tim nezabývám (třeba pod Jedlovou jsou závory dole trvale, tam by ses načekal :)))
V zastávce Krásná-Lípa město, je tam přejezd, v podstatě polní cesta k nějaké samotě, tam jsou teď šraňky automatické, ale ještě loni tam byly mechanické. Obvykle obsluhované tak, že když už byly dole, tak je obsluha dole nechala. Projet to s tandemem, znamelo přejít přes zavřený přejezd pěšky a požádat obsluhu, aby závoru zvedla.
Skoro 100% NE. Ten zbytek je případ železničního přejezdu, kde vidím, že je vlak přijíždí do zastávky, ale protože je to pár metrů od přejezdu, tak spustí světla. Druhá podmínka, která musí být splněna, je, že jsem na přejezdu sám, abych nedával špatný příklad, všichni mě znají. :) A i tak to udělám jen zřídka, obvykle se rád podívám, kdo v tom vlaku jede.
Na jiných přejezdech než na tomhle konkrétním čekám. Jednou jsem takhle čekal někde na trati Děčín-Praha a zíral jsem jak to EC přijede rychle, když jede 160 km/hod. Někdo mě tvrdil, že člověk obvykle špatně odhaduje rychlost vlaku, a to tím hůř, čím je vlak delší.
Asi před 2 týdny jsem čekal u spuštěných závor. z druhé strany přijela svatba, vylezli z auta, zvedli se rukou závory a projeli...
A asi za 15 vteřin prohučeli Pendolino.
Být rychlejší, mohla být svatba opravdu VESELÁ.
Hostina jako hostina...
V drtivý většině počkám. Jenom když jsem spěchal do práce a v Říčanechpadly šraňky, tak jsem se rozhlídl a někdy přejel. Tam totiž vjede vlak do zastávky a spadnou šraňky, než zas vyjede. Takže než se zvedly, tak jsem byl za Říčanama. Ale i tak když jsem nejel zrovna do ráno do práce, tak jsem radši počkal.
Jinde, kde to neznám, počkám vždycky.
Chlape bídná :o)), na dvojkolejce riskuješ jako blázen, ty vidíš osobák na zastávce a okolo něj profrčí rychlík kilo, nevěřil bys kolik infarktů sem takhle překonal. Nakonec sem přestal radši jezdit a to mám "jenom" 4 smrťáky, ale sou kluci co jich mají 8 i víc. Obzvláště v poslední době to přibývá.
když mi umřel třináctej kamarád, přestal jsem to počítat.
(pokud jsi těmi smrťáky myslel tohle)
Souhlasím, že je to zbytečný risk, ale když tam čekáš už třeba šest minut a víš, že to přestáváš stíhat do práce a co tě tam čeká za kecy, tak začínáš být nervózní. A přitom víš, že tam můžeš být ještě třeba jednou tak dlouho....
V Říčanech je to ale tak, že když spadnou šraňky, tak do deseti sekund projede vlak. Když ne, tak je to ta lokálka v zastávce nebo posunovači či co, protože to opravdu někdy trvá přes deset minut a tak dlouho ani ta lokálka není v zastávce.
Jo a pro upřesnění až do tý zastávky nevidíš :o(
já jsem to pochopil tak, že Holfi je bývalý strojvedoucí. Nebo ne?
Ano. Ti 4 mrtví byli při jedné nehodě, kdy sem s rychlíkem potkal trambus naložený panelama, pak sem měl ještě osobák, traktor a rybářskou vejtřasku, všechno už naštěstí bez smrtelných úrazů. Co to udělá s nervovou soustavou si asi málokdo dokáže představit.
fuj! Představovat si to ani nechci:o(
I když jsou závory nahoře a bliká bílá, přijedu krokem tak, abych viděl odkud co jede a pak rychle a opatrně koleje překonám. Rozmáznout se na přejezdu, je*nout se do palice a nechat se přejet je blbá smrt. Už bylo dost nehod, kdy podle svědků dokonce blikalo bílé světlo a přihnala se mašina.
Na druhou stranu, když to teprv začne blikat, mašina kdovíkde, rozhled je dobrý a nikdo se nekouká...;-)
A dobře děláš!
Podle mluvčího ČD je bílé světlo jen znamení, že by vlak NEMĚL jet !
Ano, zabezpečovací zařízení je uděláno tak, aby byla co nejmenší pravděpodobnost, že svítí bílé světlo a jede vlak. Jenže dneska, když se množí všelijaké krádeže kabelů, tlumivek a jiných součástí těchto zařízení, možná, že lze vyvolat chybový stav, o kterém se konstruktérům ani nezdálo.
Na kole máme tu výhodu, že bychom případný vlak při nefunkční signalizaci celkem bez problému uslyšeli. Na rozdíl od situace, kdy jsme zabedněni v autě a ještě případně posloucháme rádio.
Ale ve všech případech se rozhlížím i na přejezdu se svítícím bílým světlem, zda vlak nejede.
Přesně tak. Podle zákona se před přejezdem musíš přesvědčit, zda nejede vlak.
Pokud bliká bílé světlo akorát můžeš jet rychlejc a nemusíš se rozhlížet tak moc (přesnou formulaci se mi nechce hledat;-), ale neznamená to, že vlak nejede.
To, že v případě srážky pak bude vinna železnice je ti platný jak mrtvýmu zimník. Doslova.
Ani náhodou. Podlízat závory je pěkně debilní nápad, člověk se o něco zachytí nebo uklouzne na koleji...
No, jednou jsem to "švihl"... Šraňky šly těsně přede mnou... Nechtělo se mi nějak zpomalovat z té 35+... :-)
Ne !
Dokonce mám dost divný pocit při jejich přejíždění ikdyž jsou závory nahoře nebo svítí bílé světlo... Prostě se rozhlížím z jedné strany na druhou pořád ;-) A snažím se odtamtud co nejrychleji, ale bezpečně, vypadnout...
rozjetý vlak neignoruju, ale stažené závory většinou jo.
Uz jsem myslel, ze jsem padouch sam...
Ale uprimne, snazim se to delat bez svedku, aby si nemysleli, jaky jsme my bicyklisti ksindl...
Takze stoji li na tom prejezdu auta a chodci, tak se umravnim :)
Nejsi, dělám to nemlich tak. :-))
taky patřím do klubu notorických obchazečů stažených šraňků, řádně se rozhlížím /musím se, ale přiznat... vlastně nemusím, vlaky tenkrát jely těsně za sebou, po stejný koleji/ a jsem takovej prevít, že mi dělá dobře, když vidím auta v řadě za sebou čekající /často dlouho, trať je frekventovaná/ a já projíždím nevzrušeně směrem k cíli. kritizujte, nadávejte, ale to je asi tak všechno, já když vidím vlak kilometr od přejezdu /trať Přerov - Olomouc je jako přímka/, tak prostě nečekám ani náhodou. Ale jistě, že už jsem taky jednou zaplatil litr pokuty, ale znáte to o starým psovi a jeho výcviku...
Šraňky neobjíždím nikdy. Štvou mě ale ty moderní přejezdy, kde to začne blikat a bliká půl minuty nebo minutu, no prostě strašně dlouho, pak teprve spadnou šraňky a čeká se doopravdy. To mě teda nebaví, to se otočím a jedu radši kus dál k jinému přejezdu, jsou tady tři. Vlak mezitím přejede a já žádný čas neušetřím, ale prostě mě nebaví stát, když se nic neděje. Riskovat přejíždění, to ale nikdy.
čím modernější trať ~= vyšší rychlost, tím musí přejezd blikat dřív. musí se bezpečně uzavřít před vlakem, který jede maximální povolenou rychlostí. je jasné, že pak u nějakého vlaku, jedoucího rychlostí poloviční se čeká hodně dlouho.
Protože jsem tak trochu fanda železnice tak si počkám a podívám se co pojede :-)
Ale abych se přiznal tak jsem před týdnem nechtěl slézat z kola a vyšlo to tak akorát pár metrů za posledním vagónem... (ale to byl přejezd bez světel na polní cestě)
Tady je k tomu diskuse na železničním serveru.
http://www.zelpage.cz/zpravy/5880
Chtěl jsem ještě dodat, že podle té diskuse tam vlezl PO PROJETÍ vlaku...a smetl ho vlak v opačném směru.
jojo, na ty vlaky v protisměru bacha. Pokud jedu do práce na kole, jedu vždy přes dvojkolejný chráněný přejezd, ale všímám si, že dost řidičů vyrazí přes přejezd ihned po zvednutí závor, i když by měli čekat, až přestane svíti výstražné světlo... V tomto jim jdu na kole příkladem, těch 5 vteřin navíc nikoho nezabije.
Ony se ty závory taky můžou zvednou a v zápětí ihned opět spadnout dolů a řidič auta pak může mít problém. Pokud nechce prorazit závory, musí kličkovat, zazmatkuje a je pod lokomotivou...
Pokud je přejezd nechráněný se stopkou a já jedu na kole, na stopce nestavím, jeden takový přejíždím rychlostí 30km/h (v autě bych si to nedovolil, vždy uvedu auto do klidu - jak přikazuje stopka).
Záleží samozřejmě na typu přejezdu. Před nepřehledným bych radši zastavil a pořádně se ujistil, zda vlak opravdu nejede. Nespoléhám na jeho troubení.
Pokud se jedná o přejezd se signalizací (je jedno zda chráněný, nebo nechráněný), pak přes něj přejedu maximálně v případě, že světla sepla, kdy jsem malý kousek před přejezdem (20m např.).
To samé bych si rovněž nedovolil v autě. Tam hned dobrzdím, i kdybych věděl, že budu čekat 15 minut.
Rozhodně si na kole nedovolím přejet přejezd, kde jsou staženy závory, nebo se nejedná o uvedených pět vteřin, kdy začalo blikat výstražné znamení. I kdybych viděl sebelépe, že vlak ještě nejede.
Prostě v tomto případě mi jde už o princip. Světla svítí už delší dobu, tak tam nemám co dělat, i kdybych v klidu mohl bezpečně přejet.
Navíc mám dobrý pocit z toho, že si třeba řidiči říkají, že vidí slušného cyklistu ;).
Radši ne-e, ukázněně čekám. Vlak bych asi nepřetlačil. Jedna z mála výjimek byla loni v Kardašově Řečici, kde jsou ty šraňky dole snad pořád. Byli jsme tam dvakrát v rozmezí asi 4 dnů a pokaždý byly stažený. Poprve jsme ukázněně čekali něco kolem pěti minut, možná i deší dobu, pak nás to přestalo bavit a obešli jsme je. Při další návštěvě se situace opakovala, opět staženo, a to už jsme zkušeně rovnou obcházeli:)) Pokud si dobře vzpomínám, při cestě zpět opět staženo (nebo pořád ještě), to už jsme ale od skorodomorodců věděli, jak se situace má, a že v tomto případě platí, že nemáme tak dlouhou dovolenou, abychom si mohli dovolit čekat:))
V Kardašově Řečici sem "potkal" na přejezdu tu rybářskou vejtřasku, ale ty máš zřejmě na mysli přejezd na druhé straně se závorama. Tam je bohužel problem, že přejezd je ve stanici a tudíž musí být stažený i při jakémkoli vjezdu vlaku. Ten pak zastaví před dopravou, ale přejezd je stažený a až do odjezdu zůstane.
Ne ale jednou jo, ve svinove stoji pendolino v zastavce a v dubi uz jsou sranky dole... muze to trvat i ctvrt hodiny...
U Pendolína to může být i dýl, to když se mu u Polomi pokazí CD ROMy :o)))
Oni mu tam zamrzly. V té velké zimě před dvěma (třemi?) lety. Což je vlastně reakce na tvůj přísvěvek v 11:10 v "Počasí se zbláznilo".
Aha, co to je "zamrzly" ?
Jak kdy. Tedy zásada číslo jedna, pokud jsou u závor děti, vždy počkám. Pak znám pár přejezdů, o kterých vím, že závory jsou staženy třeba 5 minut a za tu dobu projedou 2 vlaky (Řevnice) - tak ty občas přejdu, stejně tak, pokud je rovná a fakt dlouhatánská trať a je vidět na několik set metrů oběma směry (Kolínsko, okolí Staré Boleslavi). Jinak čekám.
Závory i výstražnou signalizaci samozřejmě respektuju. V poslední době (za několik let) jsem udělal jen jedinou výjimku v Bubenské ulici v Praze 7, kdy se ani po několika minutách stažených závor neblížil vlak. Protože je na obě strany velmi dobře vidět a vlaky tam opravdu nejezdí žádnou závratnou rychlostí, závory jsem obešel - kolo jsem přitom vedl. Myslím, že by bezpečnosti na přejezdech prospělo, kdyby závory nebyly staženy zbytečně dlouho před příjezdem vlaku.
"... kdyby závory nebyly staženy zbytečně dlouho před příjezdem vlaku ...
Pán do toho vidí?
"Pán" na to hledí jako ten, který má být chráněn. Důvody, pro které jsou spuštěné závory mnoho minut před příjezdem vlaku, mohou být pouze technického rázu. Žádný jiný důvod pro to nevidím. O co víc zabrání srážce každá minuta navíc stažených závor před příjezdem vlaku? Naopak jsem si zkusil, že i poměrně ukázněnou osobu, za kterou se přes tento výjimečný drobný přestupek neskromně považuju, může příliš (zbytečně) dlouhé čekání před staženými závorami přimět k porušení zákona.
Když to přeženu, pak by si řidiči červené výstražné světlo na nechráněném přejezdu mohli začít vykládat tak, že "během dopoledne tudy možná ještě projede vlak". A podle toho by se mohli začít chovat.
Odhadl bych, že zrovna na zmiňovaném přejezdu se závory směrem od nádraží ovládají ručně, je to docela nedaleko stanice. Takže výpravčí zabezpečí přejezd, postaví vlakovou cestu a jde vypravit vlak. Při tom se zakecá s mladou průvodčí a dlouhá čekací doba je tady. Druhá možnost je ta, že prý když se přejezd dostane do chybového stavu, pokusí se to vyřešit tak, že rozsvítí červenou - zvolí to nejbezpečnější řešení. Nevím, nerozumím tomu, ale nějak tak bych si to dokázal vysvětlit. Zrovna přes tenhle přejezd často pádím při přestupu Holešovice - Bubny a mám hrůzu, že bude zavřený a já budu muset řešit, zda počkat a možná si nechat ujet vlak nebo ho přeběhnout na červenou.
Oni ty přejezdy u nádraží se chovají podivně, teď jsem zrovna zažil že blikal přejezd, tak jsme, jdouce kolem, zastavili abychom se podívali co jede za vlak a on žádný nejel a závory za chvíli šli nahoru. Usoudil jsem, že to asi byl nějaký posun na nedalekém nádraží. Možná kdyby tam byly závory na kliku a ne automat, chovalo by se to jinak.
Díky za vysvětlení. Tak nějak podobně jsem si to představoval. Rozhodně ze svého přestupku nemám špatné svědomí. To ovšem neznamená, že bych to teď začal praktikovat častěji. Nejsem spěchací typ a navíc hrozně nerad riskuju. Raději vždycky počkám.
K podobným situacím dochází u nás na trati Liberec - Tanvald. Přímo ve městě (v Rochlici) je přejezd a nedaleko z něj odbočuje vlečková kolej, takže když lokomotiva najede na spínač a posunovač se zasní, je o prostoj postaráno. Shodou okolností je sto mětrů od přejezdu žel. zastávka, takže než nastoupí a vystoupí lidé, auta čekají. Naštěstí je to na rovném úseku trati.
Medvěde, počítat zřejmě umíš, tak si zpočítej jak dlouho před příjezdem vlaku musí být spuštěny závory, jede-li vlak 30 km/h , aby stačili případná vozidla na přejezdu opustit bezpečně přejezd. Až to vypočítáš, opakuj to pro 80 km/h a pro 140 . I kdyby si čekal u závor 15 minut, co to je proti tomu, pokud v lepším případě přijdeš o některou část těla, při přejetí vlakem nebo pokud pod koly zemřeš . Najednou zjistíš cos mohl mít ještě času, bohužel většinou již pozdě.
to všechno, co říkáš je pravda. Jenže těch 15 minut tam nebude stát nikdo:o( To to obejde i ten nejslušnější člověk. A když ne poprvé tak potřetí už ano. A to je ten problém! Tím neúměrně dlouhým a zbytečným čekáním ČD nutí riskovat.
Jenže já se se snažil napsat, že zkrátka když tam pojede nějaký dieslový manipulák, bude mu to trvat mnohem dýl než když profrčí rychlík. Jirko, je to to samé jako s tou dvojkolejkou, kdyby se takových případů už nestaly desítky, tak bych to nezmiňoval. Co nutí lidi riskovat, že projíždějí křižovatky na červenou, přejíždějí blikající přejezdy apod.
Co je to nějakých mizerných 10 nebo 15 minut v životě lidském ? Když se něco stane, najednou je na vše času dost anebo už žádnej :o(
Riskovat na přejezdech je samozřejmě špatné. Proto by k tomu neměly dráhy přispívat tím, že budou nechávat spuštěné závory nebo výstražné znamení v činnosti delší dobu než je nezbytné.
Předpis je předpis. Němec, Angličan, Francouz, ba i Ital počkají, až světla zhasnou (zvednou se závory).
Ne tak našinec. Ten je chytřejší! Proč by čekal? Vždyť vlak pojede až za dlouho!
Dále: viz příspěvek Holfiho ...
Že by se heslo "našinec" dalo vztáhnout nejen na občana, ale i tvůrce předpisů ? Nemyslitelné, rouhačské, předpis je přece předpis, že ?
K čemu je předpis? Aby se porušoval, nedodržoval?
Chceme, aby motoristé dodržovali předpisy vůči nám. Je to přeci jejich povinnost!
Měříš všem stejně?
Čím blbější předpis, tím víc svádí k porušování. Nechceme-li, aby byl předpis porušován, je potřeba ho formulovat tak, aby byl logický a srozumitelný, aby se s ním mohli občané co nejvíce ztotožnit. Pak nebudou mít problém ho dodržovat.
Z toho mi vyplývá, že častější porušování předpisů ze strany našinců vypovídá nejen o zdejších občanech, nýbrž i o zdejších zákonodárcích.
Pro Neználka je i každý logický a srozumitelný předpis blbý ...
To je pravda. O to je to horší, že téměř každý Neználek se cítí být Všeználkem. Vždyť právě proto se ve svých zdejších úvahách zastávám principů, které by ochránily i méně znalé, méně silné a méně movité občany. Tím ovšem nemyslím, že by měly chránit i občany méně ukázněné. K tomu patří i princip, že právní řád by měl být srozumitelný i méně intelektuálně vybaveným občanům. Zatím je to ovšem tak, že se ve výkladu mnoha předpisů neshodnou ani sami zákonodárci nebo právníci.
Zákony a předpisy se budou dodržovat víc, pokud budou jasné, přehledné a srozumitelné. A hlavně musí ten, kdo se jimi má řídit, vědět, že daný předpis není samoúčelný nebo zbytečně přísný - lidově řečeno "blbý". A já chápu, že leckomu může připadat opravdu hloupé, když musí dlouhé minuty čekat před spuštěnými závorami, než se uráčí přijet vlak, protože i podprůměrně inteligentní řidič, cyklista nebo chodec si dokáže spočítat, že by za tu dobu přejezd mohlo překonat a bezpečně opustit ještě mnoho vozidel. Že pro tu prodlevu existují nějaké technické důvody, už málokoho zajímá. Jsme-li jako lidstvo schopni létat do vesmíru, určitě není technicky problém odstranit zbytečně dlouhé čekání před železničními přejezdy.
Neměřím všem stejně. Rozlišuji předpisy, které mě před něčím chrání, a předpisy které chrání ostatní přede mnou. Na to první si vystačím sám, to druhé respektuji i když si vymezuji právo zkoumat správnost a případný předpis kritizovat, nikoliv však porušovat.
S tím se určitě dá souhlasit, ale domnívám se, že většina předpisů v sobě obsahuje obojí. Jak mám chápat, že na svou ochranu si vystačíš sám? Znamená to, že předpisy, které mají chránit Tebe, můžeš beztrestně porušovat?Například podlézat závory je sice Tvoje riziko, ale v případě nehody působíš škodu i někomu jinému. Kromě toho, kdo se má na to rozhadrované tělo dívat a kdo to má uklízet? :o))
Na druhou stranu porušit předpis je skoro až povinnost, pokud seznáš, že jeho dodržení by někomu nespravedlivě ublížilo. Stejně tak mi připadá, že porušit předpis není hřích, pokud by jeho dodržením vznikla škoda. Člověk kromě toho není stroj, aby dodržoval předpisy, které jsou například v rozporu se jeho svědomím.
Něco jiného je porušení předpisu jen proto, že mi připadá zbytečně omezující. Pokud tím porušením ale člověk neomezí nikoho jiného, myslím, že by za to neměl být postihován.
Ale ano já vím a souhlasím. Jenže dneska je doba uspěchaná. Každý má málo času a zdržení 15 minut je docela dost. Když budu mít za den jedno 15minutové zdržení, přežiju to, ale dvacet jich už mít nemůžu :o(
Když přijdeš o 15minut později na obchodní schůzku tak tam už možná ani nemusíš chodit. Když přijedeš o 15minut později do porodnice, bude tvoje žena rodit v autě. Když přijedeš o 15 minut později do nemocnice, bude už možná pozdě.
Čekat 15minut na přejezdu je fakt strašně moc! Za tu dobu dojedu z domova do práce na kole! Za 15 minut ujedeš po dálnici 30km!
rychlost vlaku s tím podle mne nemá absolutně co dělat. Ten přejezd je pořád stejně širokej a rozdíl, po který bude přejíždět těch několik metrů dieselový manipulák a rychlík rozhodně bude v řádu vteřin, a to si myslím, že hiodně nadsazuju! Proč tam tedy čekat 15 minut?
Mňo, proč je ale uspěchaná? A proč především tady, u nás? Vždyť ten chvat a spěch musí být i jinde, ne? Ačkoli, oni asi mají k povinnostem jiný přístup. Nedokoukávají v noci film v bedně až do konce - mají-li ráno vstávat qůli schůzce, vyrážejí dřív, aby tam radši čekali, popř. měli rezervu (kdyby se někde něco vyvrbilo). U nás dost lidí počítá s tím, že "by to mohlo vyjít i když jeto na hraně", tak pojedu trošku rychlejc, no dyť vono se nic nestane ... Už zase ty zkur*ený závory a zrovna teď, když pospíchám ...
To je ten náš spěch, že?
Tak ještě jednou. Jirko, je daná určitá doba , kdy musí být závory spušteny před příjezdem vlaku a z bezpečnostních důvodů je ta doba nastavena tak aby si stihnul v pohodě a bezpečí opustit přejezd, případně před tím přejezdem včas zastavit. Vzdálenost sepnutí je nastavena pro maximální rychlost , která je na onom přejezdu.
Ještě pořád si myslíš, že je stejné pokud tam jede pomalý dieslový vlak nebo rychlík ??
Tady jenom malý příklad, je to o té dvojkolejce, jak už sem ti psal i když je to odjinud.
http://www.youtube.com/watch?v=7hPiNLmTqzQ&...
Pořád to ale nevysvětluje těch až 15 minut, kdy jsou závory zbytečně dole... V dnešní době, kdy je skoro všechno řízeno (anebo alespoň monitorováno) počítači, je to pro mne prostě nepochopitelné... Výpravčí, včetně hradlářů, snad mají celou dobu přehled o tom, kde ten vlak momentálně je a za jak dlouho dorazí na ten přejezd, ne ? Tak je nesmysl se "seknout" o těch 10 a více minut. Podle mne je to spíš hloupý úmysl... Nebo neprofesionalita těch odpovědných lidí...
Ale vždyť to Holfi vysvětlil. Snímač, který určí, že se má přejezd uzavřít je umístěn tak aby když od něj jede vlak nejvyšší povolenou rychlostí bylo na přejezdu ještě dost času přejezd vyklidit a uzavřít. Nikde se neměří rychlost, aby se přejezd uzavřel vždy ve stejnou chvíli před čelem vlaku. Ne že by to nešlo, ale všechny vychytávky co na tom zabezpečovacím zařízení jsou slouží spíše ke zvýšení spolehlivosti - bezpečnosti i za cenu nižšího komfortu řidičů. Jinými slovy lépe uzavřít přejezd o 3 minuty dřív než projíždět za zádí posledního z aut, které právě opustilo přejezd.
Jinými slovy - když se spustí závory a dlouho nic nejede, nejspíš pak projede něco hodně pomalýho... :o)
No dobře, no... ;-)
Těch 15 minut se tady pláclo jenom jako číslo, budeš stát 5 minut u závor, ale každý bude tvrdit, že to byla půlhodina. Jinak, tam kde je moderní zařízení to asi nikdy nebude víc jak těch 5 minut, ale je spousta zařízení, která pochází z dob Marie Terezie, takže tam může dojít k delším časům :o)))
Co tady blbnete na kvadrát. Kolikrát za měsíc čekáte u přejezdu 15 minut. Vždyť to je docela dlouhá doba. Dobře, kdybyste hořekovali na 5 minutama, ale 15 minut před přejezdem jsem nestál už hodně dlouho. Často jsem přijel někam později o 15 či více minut kvůli zácpě, nikoliv svojí, ale silniční, kvůli nějaké dopravní nehodě, ale stát PATNÁCT minut na přejezdu, jestli se to přihodí 1x do roka.
já to nikdy nestopoval to je pravda. Ale vím jedno. Když chytnu šraňky v říčanech, který spadnou proto, že vlak dojel do zastávky a pak čekám před šraňkama než nastoupí, vystoupí cestující a bůh ví proč ještě vlastně (nevidím na nádraží a nevím, co se tam vlastně děje), tak když pojedu jinudy a objedu celý město jako na vyhlídkový jízdě, tak budu o dost rychlejší i v pátek. To vyzkoušený mám...
Ano, přejezdy u stanic jsou kapitola sama o sobě. Protože nemám další argumenty, a to jsem i prohlížel letecké snímky Říčan, abych viděl, jak to tam vypadá, odcházím na snídani. Dobré ráno. Hezké volné pondělí.
hezké pondělí a pěknou koledu i tobě. Jdu se na procházku s Týnou a pak vezmu pomlázku a půjdu se projít po naší a okolních vsích
Jirko, za jak dlouho je rychlík jedoucí kilo (jestli si to dobře pamatuji, tak je tam stovka) na tom přejezdu ?? Myslíš, že babička s nákupním vozíkem za těch pár vteřin stihne utéct z přejezdu ?? Tomu osobáku to včetně výstupu a nástupu cestujících nebude trvat víc než těch zmíněných 5 minut, spíš míň.
Příde mi, že tady každý hledá alibi pro svoje chování, kterým prostě porušuje zákon. Já to vidím z druhé strany, protože sem prožil desítky infarktových stresů, díky přebíhání kolejí nebo nerespektování signalizace.
ale já se s tebou nehádám ani ti neodporuju! Jen tvrdím, že tím jednáním, kdy tam ČD nechává ty lidi stát uplně a naprosto zbytečně je naopak podněcuje k tomu, aby to porušili. Nevím jak rychle tam ten vlak jede nebo nejede a podle mne to nehraje roli. Pořád by ten čas od stažení závor po přejetí vlaku měl být stejný. Nebo máš pocit, že bych předtím pomalejším měl být víc chráněn a stát tam třeba sedm minut?
Nevím, jak tam stojím dlouho, já to opravdu nikdy neměřil, ale jak říkám, vím, že budu rychlejší, když si objedu celý město dokola. A vím, že při čekání v autě si v klidu přečtu jednu až dvě stránky Reflexu. To už se mi stalo. Takže když vidím, ža právě padají šraňky, tak jsem li tam autem, jdu to objet a pokud na kole, tak se rozhlídnu a přejdu to. Když si pak vyšlápnu ten kopeček k Olivovně, tak tam nahoře, když je dobrá akustika slyším, jak projíždí ten vlak...
Ok, já to vzdávám, jen jenom "malá technická" . Jak ten přejezd má poznat, jestli jede náklad (mimochodem jezdí se nyní 90 km/h) ,rychlík nebo osobák, který navíc bude ještě v zapnutém úseku zastavovat ??
Přeji vám všem, aby jste nikdy ani nebyli svědky toho, když vlak někoho rozšmelcuje.
technických řešení je mnoho! Technické řešení, které ČD používá, tedy že v nějaké vzdálenosti ten vlak "šlápne" na čidlo je řešení z minulýho století. Používat mechaniku v době elektroniky je prostě neuvěřitelně zastaralé.
Pokud už to ale nepozná to čidlo, tak ten výpravčí, který by na tom nádraží měl být by to vědět mohl... Mě prostě systém, že padnou šraňky pokaždý, když posunujou u nádraží vagóny, přijde blbý.
Souhlasím se všemi tvými výhradami proti podlejzání závor apod. Ale nic to nemění na tom, že technické zařízení železnic je zastaralé. Že bylo dobře fungující technickou novinkou v době koňských povozů.
Někde je ten pokrok opravdu velmi pozvolný. Tuším, že v těch vozítkách, co jezdily po Marsu byly procesory Intel 8085, žádná Pentia. (procesory vyvinuté někdy okolo roku 1975). Jak dlouho se elektrika v autech drátovala klasicky, než se začala používat sběrnice CAN BUS. A to se těch aut vyrobí miliony proti stovkám přejezdů, takže na vývoj nových řešení se může dát víc peněz. Zase je lepší, že přejezd ovládá automat než člověk, vzpomeň na nedávnou strážku vlaků v Čerčanech. Ale chápu, že to jsou pro tebe prázdné řeči, když ob den stojíš na přejezdu, mě by to asi štvalo taky. Bohužel neznám nikoho, kdo umí přejezdy, abych věděl, zda existuje nějaké inteligentnější řešení.
mě už je to naštěstí jedno. Jiná práce, jiná cesta.
Když jsem na výletě, tak mi to tolik nevadí a čekám vždycky. Jednou za čas je to fuk. Obden je to ale prostě fakt k vzteku.
V těch marsochodech a vůbec ve vesmíru maj "starý" procesory opodstatnění. Když ti pentiem prolétne mikročástice, můžeš ho odepsat, kdežto "286" má všechny cesty a spoje tisíckrát větší a přežije :o)
Vrátil jsem se z lyžovačky a jen zírám, jak to tu žije, dokonce Medvěd podlejzá závory a přechází na červenou :o)))
Nepodlejzám závory - jen jsem je jednou bezpečně obešel ;o))
Na červenou přecházím dost často, pokud není v dohledu jedoucí auto. To bych si opravdu už připadal jako blbec, kdybych tam stál a čekal na zelenou. Několikrát jsem viděl, že lidi, kteří čekali na zelenou, pak byli vystaveni většímu riziku od odbočujících aut než já, který jsem přešel bez ohledu na barvu, když nic nejelo.
Sám to řešim (přechody) tak, že přejdu kus vedle, mimo přechod, na červenou jsem už dlouho nešel (jestli vůbec). Stejně tak přechody s tlačítkem, to taky raději přeběhnu jinde (většinou), než bych kvůli sobě samotnýmu zastavoval pár aut. Ale on tady u nás ten provoz nejni tak velkej :o)
asi to víš, jen připomenu, že podle zákona je zakázáno přecházet vozovku, pokud je do 50 m blízko přechod (s těma 50 m jsem si teda jistej jen tak na 90 %..)
Samozřejmě že vim. 50m je správně a neni to zas tak daleko :o)))
myslím, že ČD za to nemůžou. Ten přejezd nepozná, za jak dlouho přijede vlak, on pozná jen jak je ten vlak daleko, a i kdyby jel pomalu, tak může teoreticky zrychlit, třeba kdyby to byla jen mašina. Takže prostě není technicky možný to udělat tak, aby to bylo pořád stejnou dobu před příjezdem vlaku. A protože některý vlaky jezdí rychlejc, musí by být uděláno na ty nejrychlejší, pomalejší prostě přijedou na přejezd později. A není technicky možný udělat, aby to čidlo poznalo, jestli posunující vlak přejezd přejede nebo ne. Teda jde, musely by tam být i na kolejích návěstidla, která by zakazovala vlaku na přejezd vjet. Jenže to by asi taky něco stálo.
V podstatě je to tak, že taky lze udělat v autech čidla, která začnou automaticky brzdit, když se auto blíží k nějaké překážce nebo nedovolí zrychlit na náledí, případně navádí auto na silnici, a v některých autech takovéto věci dokonce i jsou, ale je to tak drahé, že se to normálně nedělá, no a podobně je to i s těmi přejezdy. Někde je to fakt starý, navíc by se třeba muselo překopat zabezpečení celé trati, a na to pořádně nejsou peníze ani na hlavních tratích, natož na nějakých lokálkách. A navíc existují normy, které asi s nějakým vypočítáváním rychlosti vlaku nepočítají.
Jurimír to vyjádřil úplně přesně. Tak jen dodám, že jakékoli prodloužení čekací doby nad rámec doby potřebné k opuštění přejezdu už je spíš kontraproduiktivní, protože svádí k porušování předpisů.
Jinak si dovolím malou logickou poznámku. Doba potřebná k opuštění přejezdu vozidlem není závislá na rychlosti vlaku. To, co se s rychlostí vlaku mění, je jen vzdálenost vlaku před přejezdem v okamžiku spouštění závor.
Patnáct minut je podle mě naprosto neadekvátní čekací doba. Za tuto dobu překoná dvoukolejný přejezd i chromá želva. Otázka tedy nestojí tak, že když nebudu čekat 15 minut, přijdu o život nebo o některou část těla, nýbrž tak, že pro bezpečné opuštění přejezdu bohatě stačí i desetina této doby.
vlak v nedohlednu, jedu... ostatně soudím, že málokdo z diskutujících čeká před vstupem do vozovky / s úmyslem dostat se na druhou stranu/ na Fabii, která ještě neopustila montážní linku
No, v podstatě se jedná o týž problém, který jsme tu už kdysi řešili, totiž kolik z nás čeká u přechodu, až padne zelený signál, když se v dohledu ani doslechu nepohybuje žádné vozidlo. Bez mučení se přiznám, že na zelenou v takovém případě nečekám.
Problém u železničních přejezdů je hlavně v tom, že rychlost vlaku se podstatěně hůř odhaduje. Byl jsem opakovaně svědkem situace, kdy se místní usedlík, když chtěl v autě přejet trať, vůbec nerozhlížel, jestli se neblíží vlak, nýbrž se jen zběžně kouknul na hodinky, jestli v tu dobu má něco jet...
Tak to se přiznám, že u nás je nechráněný přejezd se stopkou a tam to taky neřeším, když vím, že v tu dobu vlak nejede. Nákladní vlaky už u nás nejezdí a osobní jezdí v taktu, takže se to dobře pamatuje.
Ona totiž stopka je podle mě na některých nepřehledných přejezdech bez signalizace vyloženě nebezpečná vjezd.
Už jsem kdysi zažil situaci na takovém přejezdu se stopkou. Jel jsem v noci autem, poctivě jsem zcela zastavil. Byl to nepříjemný přejezd se zatáčkou, takže nebylo moc daleko vidět.
Rozhlédnu se, nic nevidím, nic neslyším a už se téměř začínám rozjíždět a tu uslyším zahoukat vlak, okamžitě zastavuju - ke koleji už jsem přitom tak moc velkou rezervu neměl, kdybych po zahoukání nereagoval okamžitě, tak už jsem stál v koleji po zabrždění). Až těsně potom vlak vidím.
Kdybych dále pokračoval, tak nevim, jestli bych stihnul projet nebo by mě akorát ještě vlak smetl. Možná bych to ještě stihnul. V každém případě vznikla dost nebezpečná situace.
Tohle je mnohem horší případ než při přecházení s kolem, protože tam se rozhlédnu ještě těsně před kolejí (nejen už u stopky) a samotné překonání koleje mi trvá výrazně kratší dobu než u toho auta s rozjížděním (u auta rozhlédnutí 0,5m před kolejí nic neřeší, protože bych stejně zastavil akorát uprostřed té koleje).
Kdybych v takovém případu jen přibrzdil a rozhlédnul se (a zastavil jen v případě, že už vlak vidím a slyším), tak to bude bezpečnější, protože průjezd přejezdu bude trvat mnohem kratší dobu a v tomhle konkrétním případě bych to stihnul zcela bez problémů (kdybych ve chvíli kdy zahoukal místo rozjezdu z místa už měl nějakou rychlost).
Tedy skoro mi přijde, že je to především o cíleném chování vedoucí k maximální bezpečnosti a ne vůbec o přísném dodržování předpisů (které v tomto konkrétním případě naopak vedlo k vyloženě nebezpečné situaci).
značka STOP znamená zastavit na výhledu, ne u značky.
Já v takovémto nepřehledném případě pošlu spolujezdce ven na koleje, aby se koukl, jestli jede vlak. Problém je, jestli jedeš sám...
Ale v tom problém nebyl, tam kde jsem zastavil bylo vidět stejně blbě jako hned u kolejí. Kdybych zastavil úplně u kolejí, tak to bylo ještě horší, protože tam už bych se v každém případě dostal po rozjetí přímo do koleje. Takže už bych musel testovat jeslti to stihnu nebo ne.
A jel jsem sám.
Nebylo tam vidět, protože to bylo uprostřed zatáčky (zatáčely ty koleje) a okolo trati byly stromy.
Přejezd byl prostě sám o sobě nebezpečný. Bylo to někde v Krkonoších, už netuším přesně kde na nějaké vedlejší silničce, kde se moc nejezdilo, takže pochybuju, že na tenhle přejezd někdy jen tak dají třeba aspoň signalizaci.
vypnout motor, otevřít okýnko a poslouchat, vlak by měl před přejezdem troubit. Když se nic neděje, nastartovat a pořádně na to šlápnout:-). No ale najisto to není:-) (ona ale najisto není ani blikající pozitivka..).
Tak rychlost konkrétního vlaku není třeba moc odhadovat. Pokud už vidím, že jede, tak v tom případě vždy počkám.
A pokud ho nevidím, tak musím vždy počítat s maximální rychlostí, kterou vlaky jezdí.
Jediný problém u vlaku oproti přecházení silnice je ten, že u vlaku v kritické situaci vlak v podstatě ani nepřibrzdí (kvůli jeho superdlouhé brzdné dráze).
Samozřejmě ani auto nemusí a není možné s tím počítat, že se tak stane.
Přesně tak. Velmi často někde přejíždím hlavní silnici mimo civilizaci (vyjedu z lesa a po přejetí silnice pokračuju dále do lesa po lesní cestě).
Železniční přejezd je ve většině případů (až na pár, které jsou v nepřehledné zatáčce, kde není nic vidět) mnohem bezpečnější než takováhle silnice (na silnicích bývá těch nepřehledných míst mnohem více díky ostřejším a častějším zatáčkám než u železnice a často auta jezdí i rychleji než vlaky).
Jak se přes takvou silnici tedy mám vlastně dostat, když tam jezdí auta často i jedno za druhým a žádné závory a signalizace tam nejsou?
Dostanu se přitom přes ní naprosto bez problémů.
U přejezdů je to stejné, záleží hodně jestli tam jsou závory nebo ne, jak je přehledný úsek.
Pokud je to případ nepřehledného úseku a ještě navíc se závorami, tak vždy čekám i delší dobu.
Pokud je to opačný extrém, přehledný úsek a ještě navíc bez závor, tak většinou nečekám (tenhle případ je mnohem bezpečnější než třeba u té silnice).
Ono na většině míst, kde přecházím koleje nejsou ani výstražná světla a jedno místo je i v mírně nepřehledném místě (je vidět něco málo přes 100m). Ani tam to není tak hrozné, stále i při rychle jedoucím vlaku je tam ještě rezerva (tím myslím, že kdyš se pořádně rozhlédnu a vlak nevidím a rychle přejdu koleje, je tam jen jedna kolej), tak stále je tam malá rezerva.
Při rychle jedoucím vlaku má tedy člověk kolem 3-4s (kdyby byl přesně v místě kam nevidím). Nevim jestli se tam schválně spomaluje, ale takovou rychlostí tam vlaky ani nejezdí (na což samozřejmě nespoléhám, jen jsem to vypozoroval z více vlaků, které jsem tam viděl projíždět).
Na silnici také spousta lidí bude přecházet klidně ve chvíli kdy vidí auto třeba 150m daleko, které na místě kde přechází také klidně bude za 4-5s.
Když někdo vyjíždí z vedlejší, tak také v takové situaci klidně pojede.
A nikdo se nad tím tak nepozastavuje jako v tomto threadu u přejezdů.
Stejně světelná signalizace (tím myslím pokud není červená a jsou zvednuté závory nebo tam nejsou vůbec) nezaručuje, že vlak nepojede.
Tedy vždy se přecházím koleje/silnici tak, aby v případě, že když auto/vlak vyjede z místa kam nevidím přesně ve chvíli, když začínám přecházet, abych v klidu ještě aspoň s malou rezervou bezpečně přešel.
V podstatě souhlasím. Jen na jednu drobnost bych upozornil: Nedávno jsme tu mluvili o nehodě, která byla způsobena řidičkou vyjíždějící z vedlejší jen proto, že nepředpokládala u automobilu přijíždějícího po hlavní silnici vyšší než povolenou rychlost. Ona si myslela, že má dostatek času. Naštěstí tento případ u železničních přejezdů nehrozí. Tam je třeba vždy počítat s maximální rychlostí vlaku.
Doba potrebna pro opusteni prejezdu zalezi na sirce prejezdu a rychlosti prejizdejicich vozidel, urcite ne na rychlosti vlaku.
Anebo by se měly vlakové cesty řídit stejným principem jako všechny ostatní cesty: zjevně méně frekventovaná cesta (v tomto případě koleje) je vedlejší. Takže vlak by neměl mít na přejezdu přednost.
Prostě přijede, koukne, pokud nikoho neohrozí a neomezí, tak může jet. Nebo budou závory přes koleje, nebo semafor či jiná signalizace, a vlak si pěkně počká až nebude na silnici žádný provoz.
Tomu umělému zvýhodňování zastaralé a neekonomické železnice nerozumím:-(((
No tak to je hodně velké sci-fi, že by vlaková souprava neměla dostat přednost před automobily. Jako princip chápu, co máš na mysli, ale nemyslím, že je to reálné. Navíc jsem toho názoru, že hromadná doprava by měla mít vždy přednost před dopravou individuální a vlastně i železniční doprava před silniční. Takže zrovna tohle je podle mě v pořádku.
Co myslíš tím, že by měla mít přednost?
A nějaké odůvodnění těchto dvou předností?
No tak hromadná doprava by měla mít přednost proto, že je výrazně ekologičtější, a také proto, že v přepočtu na ujetý osobokilometr produkuje nesrovnatelně méně rizik než individuální doprava.
Kolejová doprava by měla mít nadále absolutní přednost před silniční proto, že je hromadná, že je ekologičtější a také proto, že je to technicky jednodušší než obráceně.
Předností v tuto chvíli myslím přednost v jízdě v místech úrovňového křížení. Nebylo by ovšem od věci, kdyby se ta přednost projevovala třeba i v dotační poitice. Třeba tím, že by se srovnaly podmínky financování železničních a silničních cest. Železnice investují do svých cest ze svých rozpočtů, dálnice a silnice jdou z fondů, které jsou součástí státního rozpočtu. To se to silniční dopravě pak cenově konkuruje...
Osobně jsem zažil, že se jistá osoba divila, že na nechráněném přejezdu neplatí přednost zprava.
problém je v tom, že ten vlak tak rychle nezastaví a i kdyby zastavil, tak se tak rychle nerozjede, aby mohl včas "křižovatku" opustit (zvlášť kdyby ta silnice opravdu byla frekventovaná). Takže by tu trať mohli rovnou zavřít.
A železnice není ve srovnání se silniční dopravou ani zastaralá ani neekonomická. To že v tuzemsku (ale samozřejmě i jinde) je dopravní trh pokřivený různými dotacemi (tedy zejména: za ujetý kilometr se na silnicích neplatí, narozdíl od železnice) a monopoly je jiná věc, za to ale nemůže železnice jako taková.
No pokud je mi známo, železnici dotuji ze svých daní, naopak když jedu autem, platím daň z benzínu (mimo spousty dalších daní a poplatků).
Kamkoliv jedu, ve dvou se vyplatí cestovat autem jen finančně. O času, nezávislosti na jízdních řádech, zpožděních a nenavazujících spojích, svobodě zastavit se kdekoliv se mi líbí, třeba na hrad nebo na koupačku, a hlavně kultuře cestování ani nemluvě.
Takže podle mne státem organizovaná veřejná doprava naprosto nemá opodstatnění.
a železničáři neplatí daň z nafty a z elektřiny?? To jsou věci...
Zkus tím autem dojet někam bez státem (= z tvých daní) dotovaných silnic a pak teprv něco říkej o kultuře cestování.
Nenavazující spoje jsou věcí ČD, ne technická nezbytnost železnice.
Pro ilustraci návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2007:
[citace]
Proto se v souladu s návrhem státního rozpočtu pro rok 2007 předpokládají následující příjmy SFDI:
daňové příjmy 15 100 mil. Kč
z toho:
převody výnosů silniční daně ve výši 5 700 mil. Kč
převody podílu z výnosů spotřební daně z minerálních olejů 7 400 mil. Kč
převody výnosů z časového poplatku 2 000 mil. Kč
nedaňové příjmy (saldo výnosů z mýtného) 2 800 mil. Kč
převody z výnosů z privatizovaného majetku 37 200 mil. Kč
dotace ze státního rozpočtu 4 400 mil. Kč
státem garantovaný úvěr 0 mil. Kč
[/citace]
a zbývá doplnit, že většina těchto peněz (cca 3/4) jdou do silnic, navíc silnice jsou (narozdíl od železnic) dotovány ještě kraji a obcemi.
tak na přejezdu většinou počkám, horší je to mimo přejezdy, kde kolo přenáším přes koleje, takové ty lesní stezky většinou křižujou koleje kdekoliv.
je to různé jsou tratě kde jede vlak tak dvakrát za den, a někde docela často.
Položíš ucho na koleje abys zjistil, zda se neblíží vlak :)
Na obě? To jako na vexlu? Jak pak poznáš, odkud ten vlak jede?
8-)
To už jsem se v Karlu Mayovi nedočetl.
Já disciplinovaně čekám.... Někdy si u toho připadám jako pako. :-))