Kdo řídí opilý, přijde o auto. Tento razantní postup policie už na vlastní kůži zakusilo prvních patnáct řidičů.
Policie zabavuje auta řidičům, kteří se za volantem dopustili trestného činu - tedy jeli opilí nebo řídili, aniž měli řidičák. Zatím to funguje ve dvou okresech v zemi: na Mělnicku a Vyškovsku.
Podle šéfa dopravní policie Martina Červíčka by to však brzy mělo být pravidlem v celé zemi.
"Dopravní policie se snaží zavést tento postup ve všech regionech, záleží na konkrétní spolupráci s okresním státním zastupitelstvím a na konkrétním zjištěném případu," říká Červíček.
Pokud by se tato praxe prosadila, byla by to zásadní změna. Možnost zabavování aut je v trestním řádu necelé půlstoletí, avšak nikdo ji až donedávna nevyužil.
Mělničtí policisté začali jako první v zemi se zabavováním aut loni v listopadu.
"Loni u nás bylo spácháno 20 tisíc dopravních přestupků. Z toho přes 1100 s alkoholem, čtyři sta řidičů jelo i přesto, že měli soudem zakázáno řídit a dalších 500 trestných činů spáchali řidiči, kteří řídili bez platného řidičského oprávnění," uvádí mluvčí mělnické policie Štěpánka Mikulenčáková.
Mělničtí policisté za čtvrt roku zabavili patnáct aut.
Jak takové zabavení auta vypadá? "Řidič buď auto vydá dobrovolně, nebo si musí policisté vyžádat od státního zástupce příkaz k odnětí," říká Mikulenčáková.
Jenže policie může auto odtáhnout jen v případě, že je řidič jeho vlastníkem. Pokud řidiči auto nepatří, tak v některých případech dají policisté možnost jeho majiteli, aby si auto odvezl.
Soudce pak, většinou ve zkráceném řízení, tedy během pár týdnů, může na návrh státního zástupce rozhodnout, že řidič o auto přijde.
"Auta budou zabavována řidičům, a to až do konce soudního procesu, v němž o něj mohou přijít," vysvětluje mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.
Na Vyškovsku začali se zabavováním aut teprve před několika dny.
"Pro praxi je podstatné nejen jak policii vyjdou vstříc žalobci, ale hlavně to, jak se k těmto případům postaví soudci. Především to rozhodne, jakou bude mít budoucnost tenhle policejní postup," říká právník Jan Kněžínek.
Podobný názor má také Zuzana Ambrožová, šéfka organizace BESIP zaměřené na bezpečnost v dopravě.
"Bylo dobré, aby soudy opravdu začaly ukládat trest zabavení. Jde přece o pachatele úmyslných trestných činů proti bezpečnosti silničního provozu," říká Ambrožová.
Statistiky bodového systému v posledních měsících ukazují, že se trestných činů, tedy ohrožení pod vlivem alkoholu nebo řízení bez řidičského průkazu, dopouští stále více lidí.
Zatímco ještě v polovině loňského roku tyto trestné činy nebyly mezi patnácti nejčastějšími přestupky v dopravě, v posledních měsících se dostaly už do desítky nejčastějších.
Denně dostalo sedm bodů v průměru čtyřiatřicet řidičů, kteří jeli bez řidičáku a jednatřicet šoférů, kteří řídili značně opilí.
Hrozba řidičům
Možnost zabavování aut dává policii trestní řád téměř půlstoletí, dosud se ale nevyužívala. Teď ji začali využívat policisté na Mělnicku a na Vyškovsku. Mělničtí policisté za čtvrt roku zabavili patnáct aut.
Auto může být zabaveno řidiči, který se dopustí trestného činu, například jede opilý nebo řídí, aniž by vlastnil řidičský průkaz. A to jako věc, kterou pachatel spáchal trestný čin.
u Pro další uplatňování tohoto postupu bude podstatné, zda vyjdou policii vstříc žalobci a zejména soudci.
ukradeno z: http://hn.ihned.cz/c1-22982020-policie-zabavuje...
konečně.... Policajti mi po dlouhé době udělali radost :)
Souhlas!
Naprosto v pořádku.
Průměrný advokát a redaktor - lovec senzací z toho udělají novou totalitu, okradení nebohého poslance (ačkoli - na toho budou krátcí, má přeci imunitu ...); z Policie bude GESTAPO atd., atd. ...
Jako bychom to už nezažili ...
8-(
Jen jsem zvědav,zda taky budou zabavovat kola cyklistům pod vlivem alkoholu?Cyklista = řidič,takže dáte si cestou tři piva a můžete si jít pro nové kolo?!
no anebo si ho jit zpetne odkoupit do drazby. To by me zajimalo, na kolik by se vysplhalo to moje :-D
no anebo si ho jit zpetne odkoupit do drazby. To by me zajimalo, na kolik by se vysplhalo to moje :-D
pokud ti to skočí nad 1 promile, tak jo :-)
Záleží jak zní ten zákon (který to je?). Např. zákon 361 §118a hovoří jen o řidiči motorového vozidla, tedy se na cyklistu nevztahuje.
tohle je věc trestního zákona (§ 201), ne zákona o provozu na PK
Jestli to je Z. 140/1961 tak tam v §201 nic o zabavování auta není.
§201 je tč, pod který spadá řízení pod vlivem. Propadnutí věci je rozepsáno v § 55, v tomto případě odst. 1 písm. a)
Tak to už je jasnější. Potěšující je, že o tom musí rozhodnout soud. Ale otázka je, co je v tomto případě věc, kterou byl spáchán trestný čin. Dle mého by měl být zabaven ten požitý alkohol :-)
já bych spíš používal § 179 obecné ohrožení. Na to se dá napasovat leccos. Třeba takový Bulawa by přišel o medvěda (a mohl skončit v kriminálu) i kdyby ty policajty nerozmašíroval.
Ale je to, přesně jak píšou v článku, o přístupu jednotlivých soudců.
jéé, já nekouknul na thread výše. Mlčím a šoupu nohama.
podle toho se ale kolo zabavit nedá. Zákony se ohýbat dají, ale tohle je moc. I když je někdo ožralý jako mořské prase, nedokážu si představit jak by, jeda na kole, mohl "ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku"
třeba tak, že vjede do cesty kamionu naloženýmu plazmama a ten to zapíchne do příkopu :-))
už na ten paragraf dojela spousta cyklistů, pokud vím, žádnej to zatím nedal k NS
teda dojela ve smyslu obvinění, o zabavení kola jsem ještě neslyšel :o)
To mi přijde fakt jako nesmysl. To by bylo možné zavřít člověka do báně za to že se ožral a šel pěšky.
Do báně nevím,ale na záchytku jako nic :-)
Pokud i jako pěšák někomu vlítneš do cesty a způsobíš škodu, jsi odpovědný a případně trestatelný.
No, a Medvěd Ti na tohle okamžitě odpoví, že za to bude moci ten kamion, protože má předvídat a mít dostatečný odstup aby Tě nepřejel ani když mu znenadání spadneš před čumák ;-)
Mám takové tušení, že neoficiálně tolerovaná hodnota je 0,2 promile...
Tolerance je 0. Dnes ty foukačky mají paměti, které policista nevymaže.
ale do 1 promile je to jen přestupek
v jakém zákoně to je uvedený, že je to do 1 promile přestupek?
tipoval bych na prováděcí vyhlášku MV
v přestupkovém, ale tu 1 promili jako hranici trestného činu stanovil Nejvyšší soud.
Ze zákona o provozu na pozemních komunikacích vyplývá, že řidičem je mimo jiné i ten, kdo řídí nemotorové vozidlo například jízdní kolo. Mezi povinnostmi řidiče je stanoveno i to, co řidič nesmí. Řidič, tedy i cyklista, nesmí požít alkohol během jízdy, řídit bezprostředně po požití alkoholu nebo v době, kdy je pod vlivem požitého alkoholu. K povinnostem řidiče, opět zdůrazňuji i cyklisty, patří povinnost podrobit se na výzvu policisty dechové zkoušce a je-li pozitivní i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem.
to není ze mne :-)).... podepsán nějaký kpt. z DI
Jasně, takhle zní zákon... Ale pokud při tom nic neprovedeš a náhodou Tě jen náhodou vyhmátnou a naměří do těch 0,2 promile, tak se to většinou nechává být. Už třeba jenom proto, že než by Tě odvezli a udělali odběr krve, tak to mezitím tělo odbourá a nenajdou už nic ;-)