Máte li nějaký dotaz ptejte se zde nebo
zde http://www.cyklistikakrnov.com/forum/viewtopic...
otázky budou zodpovězeny postupně
No, už se nemám na co... Ty obě dvě otázky, které by mne zajímají, byly již zodpovězeny... :-)
vždyť k tomu nic nejasnýho není ne? AKorát se zlegalizuje to, co už stejně léta dělám:o)
No jo, ale já to třeba dělal se sevřenou zadnicí, neb nerad bych to vysvětloval nějakému sveřepému ochránci hranic. Takhle to bude konečně normální. Pro mě osobně je vstup do "schengenu" jedna z velkých událostí mého života a hodlám to s rodinou oslavit. Z pohledu člověka, který má okolo baráku ze tří stran hranici je to návrat do normálního stavu jaký jsem znal z dětství, kdy jsem bydlel v Rakovníku.
Pas si ale schovej, abys měl jednou co vyprávět a ukazovat vnoučatům :o)))
Já už ho mám schovanej, když skončila jeho platnost, už se dalo jezdit na občanku. Navíc většina mých cest stejně vede přes turistické přechody, které se poznají jen podle toho, že je tam hromada kamení, závora a cedule se znakem státu, takže jsem ji nikde neukazoval. Takže ono se téměř nic pro mě nezmění, ale přeci jen vím o pár cestách, kudy se dalo dostat jen když se hranice někde otevřela mimořádně kvůli turistickému pochodu Severní stopou. To je stejně psina, pro ten turistický pochod to byla velká atrakce, že se podařilo otevřít cestu někudy, kudy to normálně nešlo. Teď o tuhle "atrakci" pořadatelé přijdou. Ale zase budou mít snažší organizaci.
Tak jest. Já opatruju paklík celních prohlášení.
Jé, no to také byla úžsaná ptákovina :o)))
Já si pamatuju, jak jsme vždycky luštily značku hodinek k zaspsání apod. :o)))
Já mám zase někde schovanou výjezdní doložku - takovej malej blbej nazelenalej papírek, kterej abych dostal, tak jsem tenkrát potřeboval sehnat asi 10 souhlasných podpisů s cestou za železnou oponu (např. od uličního výboru, organizací KSČ a SSM...).
Připomněls mi mýho kámoše, kterej před zdravotní dovolenou v Jugošce absolvoval varovnej pohovor u vedoucího zvláštního oddělení a obrany (přesnej název), v němž ho tento vedoucí nabádal k nejvyšší opatrnosti a zdrženlivosti ve styku s majiteli západních pasů. Protože tyto osoby si i z těch střípků, který se od něj dovědí, sestaví celou mozaiku.:-))) Dělali jsme tehdy v uranovým průmyslu, takže opatrnosti nebylo nikdy dost. Co kdyby si imperialista ověřil správnost údajů, dodávanejch mu diplomatickou službou a satelity.;-)
Pozor! Ochranáři mají silnější lobby - v chráněných přírodních oblastech žádný "šengen" platit nebude. Takže např. na Šumavě zůstane asi vše při starém. 8-(
samozřejmě v chráněných oblastech se může pohybovat jen po vyznačených stezklách, takže žádné odbočení za hranice či vnitozemí zde nepřichází v úvahu, stejně tak , že se nenůže překračovat hranice přes soukromý pozemek
v národním parku nebo tedy v jeho prvních zónách se nesmí chodit mimo vyznačené cesty. A naším vstupem do šengenu se pravidla národních parků nemění. To je fakt. Ale i chráněné oblasti či v dalších zónách NP, kdy je možno chodit po jakýchkoli cestách budeš moci překročit hranice kde chceš.
V Českém lese to bude paráda, tam těch cest je spousta. Ale poněkud mi vře krev při pomyšlení např. na "Modrý sloup", neboli cestu z Březníku na Luzný. Proč u nás jsou ty podmínky stanovené ochranáři daleko přísnější než v Německu?
U nás jsou podmínky stanoveny přísněji, protože česká část Šumavy a Českého lesa je z ekologického a biosférického hlediska podstatně cennější než bavorská, kde - snad s výjimkou uzoučkého proužku Národního parku Bavorský les (zhruba mezi Černou horou a Železnou Rudou) převládají lesy s převážně hospodářskou funkcí.
Zrovna Šumava je na tom z našich hor podle mě skoro nejhůř, je tam toho zakázanýho hrozně moc.
Jsem se letos v září nestačil divit, jeli jsme na Černé jezero a z něj chtěli dojet nahoru na Špičák a tam zkouknout bike park a případně si ho sjet.
Dorazíme na Černé jezero, dále pokus o výjezd toho prudkého krpálu po červené směrem na Čertovo jezero. V tomhle směru se tam smí. Kopec jsme celý nevyjeli, byl nad moje síly (technicky by se dalo i nahoru).
Po tom krpálu je kus asfaltka (napojuje se to na asfaltku vedoucí přímo ze sedla nahoru) a ta vede až k rozcestí, kde odbočuje červená k Čertovu jezeru. Červená z odbočky byla pro kola vždy zakázaná, ale tam to beru, je tam jen úzké cestičky technicky pro kolo už extrémně náročná, takže by to tam stejně téměř nikdo neprojel a s pěšími se blbě míjel.
Ale ta druhá cesta z toho rozcestí je široká pěkná šotolinová cesta až na Špičák a jediná cesta, jak se na kole nahoru dostat a nejet lanovkou.
No a oní ji zakázali a dokonce tam byl i mimosezóní zákaz pro pěší.
Tak jsme se vrátili zpět po asfaltce k tomu prudkému krpálu od Černého jezera.
V druhém směru směrem k jezeru dolů je zákaz kol. Jak jsme byli naštvaný na ten zákaz na Špičák a protože to bylo současně mimo sezónu a ještě k tomu v pondělí a tedy nikde ani noha (normálně v tom krpálu chodí mraky pěších), tak jsme si to tím prudkým sjezdem dali zpět k jezeru zákaz/nezákaz (běžně zákazy neporušuju a zrovna v tomhle sjezdu ho docela chápu; když tam chodí hodně pěších, tak cyklisti směrem dolu dohromady tam mohou být dost nebezpeční).
Jestli to na Šumavě takhle půjde dál a budou zakazovat úplně všechno, tak to povede pouze ke dvou věcem. Někteří tam přestanou úplně jezdit a někteří budou všechny zákazy ignorovat (a to pak i ty kde to je opodstatněné).
Já bych taky normálně ten zákaz směrem zpět k Černému jezeru neporušil. Na druhou stranu jsem rád, že jsem si ten sjezdík sjel, byl moc super a mimo sezónu se tam jen tak nedostanu a v sezóně až tam budou davy lidí, tak bych tam nejel v žádném případě, zase nejsem tak bezohledný, abych tam ohrožoval lidi.
Přidávám odkaz na mapu se záznamem z GPSky, což je oranžová barva. Končí to směrem na Špičák přesně u toho zákazu.
http://data.mlok.net/fotky/jezero.png
Jinak tolik zákazů jako na Šumavě je už pouze v Krkonoších, kde je to ale ještě absurdnější. Tím myslím hlavně některé asfaltky, kam nesmí cyklisti, ale zato tam jezdí každou chvíli nějaké auto.
Velmi rozumně to je udělané třeba v Jeseníkách. Zakázané toho tam je poměrně málo a to co je mi přišlo ve všech případech opodstatněné (jediné co mě trošku mrzelo byly poslední 2km na Kralický Sněžník, na který jsme kvůli tomu nedojeli). Tam jsem neměl se zákazy žádný problém a striktně jsme je dodržovali všechny.
Docela by mě zajímalo, kolik je na Šumavě tetřevů. Kvůli nim je také od 1.3. do 1.7. každoročně uzavřena Hubačova cesta mezi jezerem Laka a Prášily, cesta s nádhernými výhledy na Poledník a okolí. Zažila jsem 1.3.(!) 2005 situaci, kdy už docela vyšťavenej kluk na běžkách byl ochránci nemilosrdně vrácen a musel to celé objet. S tím prodloužením nepočítal a náš teplý čaj a sušenky mu myslím docela pomohly.
Ono je hlavně sporné, jestli vůbec tetřevům turisti vadí.
...takovym hluscum, ze jo :o)
Všichni ptáci včetně tetřevů mají mezi křídelními svaly receptory vibrací. Turisté (ať už v jakékoli podobě) jsou zdrojem vibrací, které ptáci velmi intenzivně vnímají. I to může být důvod k jejich ochraně (včetně tetřevů).
Já sem o tom četl docela dost a také jsem narazil na několik zdrojů, kde byly sledovány počty výskytu tetřevů tam kde chodili lidi více a tam kde se chodit nesmí a naopak ve více případech byl větší výskyt tam, kde lidí chodí hodně.
Názorů je na to spousty a z různých zdrojů jsem už četl lecos, ale právě vůbec není jednoznačné, jak to ve skutečnosti je.
Ale není to tak, že tetřev vyhledává lidskou společnost, že ne. :)
Těžko říct :-)
http://www.bike-forum.cz/forum/fotky/ostatni...
Tak to je fakt dobrý safari.
nevím jak tetřevi, ale slyšel jsem o tom, že např. v Tatrách se svišti vyskytují hlavně kolem turistických tras, a to proto, že predátoři se bojí turistů, takže kolem cest je pro sviště nejvíce bezpečno.
Tak tyhle informace nemám, ale pochybuju, že by ptáci obecně vyhledávali místa hlučná nebo místa s vyšším výskytem otřesů. K lidským příbytkům se určitá zvířata přibližují mimo jiné kvůli snadnější dostupnosti potravy v podobě odpadků. Ale to doufám není argument pro zrušení ochrany přírody před masovou turistikou.
Netvrdím, že by je přímo vyhledávali a ani nejsem pro zrušení ochrany přírody. Ale vadí mi jak je ta ochrana prováděna. Na jednu stranu někde hrozně přísné zákazy, že tam nikdo nesmí, na druhou stranu spousty vyjímek a povolení za peníze (kde je možné získat třeba i někdy pro auto nebo motorku kam nesmí cyklisti nebo někdy ani pěší).
Tak to chápu. To bych prskal taky.
Ono je totiž dobrý buzines za naše peníze tetřevy pěstovat.
Věc se má takto:
Každoročně je ve státním rozpočtu položka na výchovu a vypuštění tetřeva. Za hlušce je 14 tisíc Kč. Greeňácký podnikatel za peníze z našich daní tetřeva doma vypiplá, pak přizve úřední osobu, sepíše s ní "zápis o vypuštění" , tetřeva před ní vypustí a zinkasuje za kus 14 tis Kč. Jeho kamarád nebo on sám pak zakáže do území kam ho vypustil jakýkoliv vstup i po niormálních cestách. Jenže tetřev je zvyklý na lidi a na svou pohodu a tak se vrací k rodné chaloupce (odpozorováno na Kvildě a Modravě).
Když to člověk vidí, tak neví jestli se má smát nebo brečet. Když si přečtete tu část státního rozpočtu o dotaci tetřevů, tak to je kabaret. Když to vidíte v reálu, tak to je hrůza.
Prostě nová zelená totalita, jak říká správně pan president.
Tohle si si vymyslel, aby si nás pobavil, ne?!? :o)))
Ne, viz např. státní rozpočet pro r 2006 Příloha 10
Závazná pravidla poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2006 a způsobu kontroly jejich využití:
Tetřev hlušec za 14 tis
Tetřívek obecný 11 tis
Koroptvička, chudák, jen za dvě stovky.
Kozička bezoárová za 1 500kč. Ta byla dotovaná nejlíp, nejdéle, co pamatuji snad 7 let. Pak bylo vydáno povolení k jejímu odstřelu jakožto nepůvodního druhu.ČR kvůli tomu musela vyznačit výjimku k mezinárodní úmluvě o ochraně zvěře.
Bílý jelínek za 2500 Kč.
Vyplatit se může i výroba a instalace betonové nory za 2500 Kč.
Podmínkou u tetřeva je právě to úřední vypuštění, to by se mělo nafilmovat. o))))
No a když to za naše peníze takhle vypěstují, tak nám zakážou vstup a vypustí to do lesa.Případně,jako u kozy bezoárové, to pak postřílejí.
Tak nevím, já snad ještě spím a tohle se mi zdá :o)))
Tak se probuď :o)))
Asi by to chtělo nový "Průvodce mladé ženy po vlastním osudu".
Hmmm, já jsem zatím u "Průvodce pro majitelky vagíny" :o)))
Jo dotace, to je dojná kráva!
Párkrát jsme byli na chaloupce na okraji Jizerek a majitel se svěřil, jak jsou pražští mocipáni štědří (sám je původem z Prahy): koupil si traktůrek na sekání trávy, nejdřív pro sebe, ale teď seká všem v okolí, oni mu daj polovinu z dotace, druhou mají jako "zisk" a on na tom ještě parádně vydělá :)))
Ovšem zemědělství odumírá na nedostatek financí :(
Na šumavském tetřevovi je zvláštní jedna věc. Pokud tetřev zaslechne češtinu, okamžitě zmírá v křečích, kdežto když slyší němčinu, vesele si hupská a souloží dál. Mám pro to dvě vysvětlení. Tetřev je xenofobní rasisitický pták, který umírá podle toho, jaké národnosti je člověk který ho vyrušil, a nebo správa NPŠ kecá blbosti a hledaj zástupnej důvod ke skutečnýmu důvodu uzávěry údolí Modrý sloup na modravsku. Jestli ten důvod neni spíš takovej, jako na tkzv. Modravských (dříve weitfalerských) slatích. Ochrana jedinečné přírody - vstup striktně zakázán. Jenže ve skutečnosti se tam po asfaltových silnicích proháněj náklaďáky plný dřeva. Pár jsem jich viděl osobně z té oblasti vyjíždět a nebyla to doba lkvidace žádné kalamity. Tak jestli se někomu ten tetřev náhodou nehodí do krámu. Grrrrrrr.....
Hele, když už jsme u toho - proč se vlastně kolem těch tetřevů dělají takové ciráty?!? Ano, dokážu pochopit, že je to chráněný pták, kterých je třebas málo, ale to je tak lekavý nebo plachý ?!?
Co jsem četl oficiální stanovisko správy NPŠ ke kauze Modrého sloupu, tak v té oblasti je jedna z mála slušně prosperujících komunit tetřeva hlušce. Tetřev je ptíca velice plachá, pokud je plašená tak špatně hnízdí atd. Dobrý - beru. Jenomže ať mi někdo vysvětlí, proč je na naší straně ten tetřev tak choulostivej a za čárou, u bavoráků celkem spokojeně žije obdobná populace v oblasti se sice řízenym, ale umožněnym pohybem turistů. To teda nechápu jak ten pták pozná kde je hranice a na každý její straně se chová jinak. Tak je ten pták asi debil nebo co. A nebo toho někdo jenom zneužívá, to asi spíš.
Jinak chápu, že jsou z důvodu ochrany tohohle vzácnýho ptáka dělaný omezení obzvlášť v době jeho tokání, tam je na vyrušování obzvláště citlivej. To jsou ty zákazy v určitém období o kterých píše Burajda. Dobrý, to beru, to je celkem pochopitelný. Ale v případě Modrýho sloupu mi to přijde jako výmluva. Klidně se nechám přesvědčit, že nemám pravdu, ale to mě někdo nejdřív musí vysvětlit, jak je možný, že tetřev tak pečlivě dodržuje pohraniční režim. A to půjde velice špatně.
Acha... Ale taky tomu nerozumím...
Že ten tetřev nevychcípal už dřív, když se po lesích proháněla šlechta na koních? Podle mě je kolo tišší...
No nejen šlechta na koních. On nevychcípal ani když se tam proháněly tatry a uazy pohraniční stráže jak o zlatou přilbu. Dokonce nevychcípe ani když se kolem něj oháněj motorovejma pilama pracovníci těžařských firem a náklaďáky se dřevem lítaj okolo o106. Von prostě chcípne jenom když uslyší turistu. Teda konkrétně českého turistu. Docela pašáček ten tetřev co?
Asi to byl dřív víc hlušec a dneska už slyší ;)
Ale proč jen na tý český straně?!? :o)))
Celý je to takový podezřelý ;)
Za to můžou komunistíííííí!
Ja,ja, sicher !!
Aby bylo rozumněno, já si nechci hrát na žádnýho odborníka, to nejsem. Ale fakt by mě zajímalo, proč to u bavorů jde a u nás ne. To mi ještě žádný z odborníků nevysvětlil. Já osobně si myslim, že regulovaný vstup turistů napáchá méně škody, než striktní uzavření celé oblasti, respektive živelné porušování ke kterému dochází proto, že lidi prostě ani nevědi proč to tam uzavřený je, takže na to kašlou.
No já si také myslím, že když jsou 3/4 roku v přirozeném "šumu", tak je pak musí šíleně vykolejit, když jsou v naprostém tichu...
Já zas čet, že rušení tetřevům v létě nevadí - mají totiž dost potravy, ale pkud je rušen v zimě, a několikrát se vyplaší je to pro něj velká energetická ztráta na kterou doplatí. Ale jistě mne některé poznámky zaujaly a optám se jednoho ornitologa, který má zkušenosti z tetřevama v Beskydech.
Super, moc díky.
Pokud jsi byl pozorovat tetřeví poměry na bavorský straně, je třeba vyšetřit, použil legální hraniční přechod. Jestli ano, neměl by ti hrozit trest. ;-)
...použils-li...
Mě by zajímalo, do jaké míry jsou tyhle zákazy ovlivněné tím, že tam někdo nechce mít ty lidi. Upřímě řečeno, když když u nás v některých částech Parku potkávám davy turistů, taky přemýšlím, jestli by se to nedalo "cizákům" zakázat. ;)
u Vás v parku to beru jako zákaz pro "tůristy" a ne pro mě a nerespektuju je. Jen si dávám bacha. Nic po mě nikde nezbyde, jediný hluk, který dělám je křupání sněhu pod podrážkama. Vím, že i přesto je to zakázané, ale je to asi jediný způsob, jak být v lese sám. Navíc tam, kde se nesmí jsou nádherná místa a staré cesty.
CO mě přijde veselý je, že na mapě vydávané NP české švýcarsko je mezi fotkami, které ukazují to nejhezčí z parku vyfocený kámen s rysem, který je v první z=oně mimo značené cesty a vlastně ho nikdo nesmí vidět. Upoutávka na něco, kam Vás nepustíme, je fakt super:o)
Myslím, že se shodneme, když podotknu, že hlavním viníkem těch dnešních zákazů je komercionalizace turistiky s následkem jejího zmasovění. Ani jeden z nás dvou není příznivcem masové turistiky. Pokud by nejcennější místa národních parků mohl vidět jen ten, kdo kvůli tomu musí urazit pěšky dvacet kilometrů neupraveným terénem a pak totéž zpátky, žádné zákazy by nebyly nutné. Když se ale budují rozlehlá parkoviště v bezprostřední blízkosti turisticky zajímavých lokalit, pak je určitá regulace pohybu turistů nutností.
Tady souhlasím. Nejde pouze o parkoviště, ale dále o lanovky téměř všude s tím, že nahoře na vrcholu je restaurace. Pak tam většina vyjede lanovkou a do restaurace dále musí pravidelně jezdit auta zásobování...
A další věcí je neustálé asfaltování téměř všude.
No o tom už ani nemluvím. Být po mém, tak nebude v českých horách ani jedna lanovka nebo lyžařský vlek. Ale už slyším všechny ty lyžaře...
Kdokoli mi může namítnout, že zpřístupnění zajímavých lokalit je přece dobré pro lidi, pro zkvalitnění jejich života. Já to vidím opačně. Tím, že lidi dostanou možnost se pohodlně dostat (třeba autem) na turisticky zajímavá místa, přestávají si vážit vlastního bezprostředního okolí. Dokud tuto možnost neměli, víc si vážili pěkného prostředí kolem svých sídel a bydlišť.
a co rotunda na řípu, zbourat ?
Rotundu snad přímo ne, ale ta přístupová cesta se určitě dala udělat líp a šetrněji. :o) Hlavně že tam nevede lanovka. Přímo v rotundě by mohla být třeba strojovna...
jo shodneme. NP České švýcarsko zatím touhle cestou nejde. Tam je zatím strašný jen Hřensko, Pravčická brána a lodičky na cestě z Hřenska do Mezní louky. Tam už se jít nedá. ALe i tak se tam zněkolikanásobil počet lidí, takže přes léto tam nejezdím. Jezdím buď na podzim, když jsou deště nebo v mrazech. To pak nepotkám člověka několik dní, i když jdu po cestách, kam bych v létě nepáchl.
Taky mám raději osamělé putování liduprázdnou krajinou a úplně nejraději mám přírodu zjara a na podzim. V létě jezdím do turisticky "méně atraktivních" nebo méně navštěvovaných lokalit.
ANO. Nemyslím si, že osaměle se pohybující Jurimírové představují pro park nějaký problém. Ani ve mně nevyvolávají reakce typu, "nikoho bych sem nepustil"
Já bych mu to co nejpřísněji zakázal! Nejdřív tvrdí, že po něm nic nazůstane a přitom tam ve sněhu nadělá stopy a tím přeruší všechny přirozené biokoridory! Patzelta na něj, ten by mu to vytmavil :)
Jasně, jen si vzpomeň v zimě 2005/2006 byla v televizi reportáž o brtnických ledopádech a v zimě 2006/2007 skoro žádné ledopády nebyly. A za to můžou ti co tam lezou i v zimě. Tak, a máš to. Jurimíre. :)
v zimě 2005/2006 jsem obešel jeskyni víl i všechny ledopády. V roce 2006/2007 jsem se podívat nebyl. myslím, že bys měl chtít, abych letos přijel:o)
Kdyby dneska nebyl listopad, ale konec února, řekl bych, ideální počasí na tvorbu ledopádů.
jo, to je fakt. Ale jestli to zmrzne, tak se zejtra nedostanu ani k vrátkům...
něco jsem už sepsal...
http://www.cyklistikakrnov.com/Clanky/07...