O kola určená do města není v Česku zájem:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku...
Zapomněli na jednu nepodstatnou skupinu - a to na lidi, kteří odpovídají všem jmenovaným skupinám - tam patřím např. já!:-) Používám kolo k cestě kamkoli téměř vždy, všude a pořád! A používám ho rád! Mám z toho nejen dobrý pocit, ale i požitek a radost!:-)
Do té skupiny patřím též. Známí mi tvrdí že mně ještě neviděli jít pěšky (auto nemám). Bez kola se pohybuji pouze pokud si jdu zaběhat.
Myslím, že zrovna nám dvěma Západ na kole nikam neujíždí. Ujíždí ale našim radnicím - politikům, kteří budují kapitalismus 19. století a nějak přitom zapomínají na lidi. Zvláště na ty, kteří se chtějí v ulicích svého města cítit bezpečně nebo dokonce příjemně. Tito politici pracují s železnou logikou: "Když chcete pěkné prostředí, kupte si auto a dojeďte si tam."
Máš moje sympatie. Patřím také k těm, kteří kolo používají nejen ke svým častým toulkám ve volném čase, ale i k cestě do práce, na úřad apod. Než bych zvolila po městě dopravu MHD a tlačila se v v davu lidí, tak raději sednu na kolo a frčím. Dostanu se, kam potřebuji, časově jsem neomezená a to mně vyhovuje. Kdo mě zná, tak ví, že kolo beze sporu patří ke mně a já to hrdě přiznávám.
Jestli západ ujíždí Čechům jenom na kole, tak bych strach neměl :-)
ať si západ jede třeba, kam libo. do práce jezdím od nepaměti na kole /Olomouc/ a tak to, doufám, zůstane, pravdou je, že pokud má někdo za drahý peníze doma pouze jedno kolo, tak na něm málokdy jezdí do zaměstnání, kde ho nemá kam dát, v zimě v soli asi na něm taky nepojede, jede-li z větší dálky, tak by měl možnost hodit sprchu atd. já jsem měl na tyto přidružené podmínky vždycky štěstí, u ostatních to tak nemusí být, druhé kolo se rovněž jeví jako zcela nezbytné, chce-li našinec jezdit celý rok. pak je tu otázka - kam s ním, když třeba bydlím v paneláku. pro tyto skupiny by měla být k dispozici kola veřejná, dostupná běžně na ulicích. to jsou všechno úkoly pro magistráty a politiky obecně. ovšem, když se podíváte do jejich vypasených tváří, tak je vám jasné, že raděj koupí za 3 melouny novej autobus, než třista kol atd.
To jako mají politici vybrat třeba ode mně daně a za to co mi vezmou na daních koupit veřejná kola? Nebo je mají kupovat ze svého? Kdyby to kupovali ze svého tak to by mi nevadilo. Ale platit daně na to, aby se kupoval "veřejná kola" to by byl tanec, kdybys to řekl u nás v hospodě.
Hlásili tuhle v rádiu, že už prý politici nesmí kupovat ani ty autobusy, prý by to byla o veřejná podpora a to je zakázané.
Radši kola než 22 metrů cyklostezky odněkud nikam ...
Na tohle teda vidláckej rozum nestačí. Když mi někdo, stát, vezme peníze,tak pak má být určující pro posouzení tom jestli je to dobře nebo špatně jak ty peníze použije??? Jestli na Vaše cyklostezky nebo Vaše veřejná kola, to už mi přijde tak nějak jedno, já vo ty prachy přišel a novýho spešla si holt nekoupím .
Lucembursko (a jiné země) mají jednu velkou výhodu: nebydlí tam JENOM lidé, kteří říkají "Vaše cyklostezky" a "veřejná kola", nezmítají se hloubáním, co by si mohli koupit z daní které někam šly (co teprv dálnice!Grippeny! Platy poslanců! Provatizace: to by bylo spešlů a dojtrů!) a proto tam mají řidiči silnice, chodci chodníky, cyklisté stezky(a nikdo nefrflá, že se cítí svazován a diskriminován), turisti servis; lidi se tam k sobě chovají pěkně a proto je tam hezky.Nevím, nakolik složité je tohle na vidláckej rozum, jsem ale optimista...
Krásná sondáž jako vždy.Uvedu, že nechci, aby se z mnou vydělaných peněz platily kola někomu jinému a cyklostezky. Na to se ozve správňák, který mluví o něčem úplně jiném - dálnicích, gripenech, platech poslanců, jak je to pěkné, když jsou lidé na sebe hodní atd. atd, a jakoby mi vkládá do úst něco o čem jsem , ale vůbec nemluvil.
Následuje poplácání jaký je to pašák.
Na tom, že nechc, aby se z mých peněz platiila koupě kola někomu jinému a že nechci, aby se vyhazovaly na cyklostezky nic neměnim. A trvám na tom, že Vaše kola a Vaše cyklostezky platit já nechci.
Z Tvých peněz (a z mých peněz) se platí velká spousta věcí. A "naše" cyklostezky poslouží k tomu, aby se mohli dopravit lidé odněkud někam, aby se mohli ekoLOGICKY dopravovat do škol, do práce, na nákupy a nebo se jenom jet projet (chápu, není to ten pravej alpskej thrill).
A jistě (snad si Tě nějak nemýtizuji) by Ti mělo být milejší sledovat, jak se I Z TVÝCH peněz platí stezky a než třeba Grippeny (dálnice, poslanci atd.). Připadá mi to jako velká škoda, že lidi, co jezdí na kole (teď myslím tebe) si neumí představit, že neexistují jenom transpalpoví bajkáři a nedohlédnou na to, že kolo je prostě správná věc, sportovní náčiní i dopravní prostředek, i pro lidi bez sportovních ambicí. Nevím , jestli máš děti nebo jestli znáš někoho, kdo by na kole rád jezdil a bojí se nebo třeba znáš vozíčkáře, který se nemá KUDY kam dostat.. ale i na TOHLE jsou ty cyklostezky, i z Tvých vydělaných peněz, dobré. A to se chceš šprajcovat? Tak si to užij! PS: za pašáka se nepovažuju ale Tebe za něj také ne...
My tomu říkáme já o voze - ty o koze. I chudáky vozíčkáře si bereš na pomoc.
Takže když mi vezmou peníze mám bejt radši, když je daj na komunální kola a cyklostezky, než na dálnice. Ba dokonce mám bejt rád, když mi je berou, když za ně pak koupí kola !!!! Zkusím to říct dneska večer u nás v hospodě, jestli za to dostanu nářez tak mne máš na svědomí.
Hele, já bych to nehrotil, vozíčkáře si na pomoc neberu, schválně se jenom podívej, co my tady kolaři řešíme za prkotiny o trasách a stezkách a kam že se pojedeme podívat a musí Ti docvaknout, že cyklostezky přinášejí užitek všem... ani bruslaři mi nevadí. A je určitě lepší, když se prachy lejou do cyklostezek než do stíhaček, to snad souhlasíš, ne? Za hlasování v hospodě tě mít na svědomí nechci... ale jistě Ti kluci dají za pravdu (biker pub?), že jsou lepší dobrý cyklostezky než (například) multifunkční hala (téma pro karlovaráky) , případně platy poslanců (daně nás všech).Cheers!
Hele, Mirů, na co bys chtěl, aby peníze z tvých daní šly? Tedy, když už je musíš platit?
{A pokud bys je neplatil, byl bys ochoten platit nějakému soukromníkovi (jednorázově, ale hodně) za ochranu práv a potřeb svých a svých blízkých?}
Pavel AV
Tůdle, abyste mne zatáhli do svých medvědích debat! Já jen tvrdím, že nechci platit daně na to, aby se někomu jinýmu kupovalo kolo.
A já myslel, že jsi z vidlácké divočiny zvyklý na jinší šelmy, že tě ňákej Pú nemůže rozhodit ...
;-D
Nikomu se kolo nekupuje, ta kola se půjčují a lidi za to platí. Jestli to je ziskové v téhle půjčovní fázi se dá pochybovat (konzervativní země, málo cyklostezek, známé české ručičky, co rády odnesou, co se hodí domů), ale v každém případě je to cesta pro ty, co navštíví nějaké město a chtějí si ho projet, tzv. turisté. Nebo pro místní, pro které to je impuls neplnit MHD nebo dokonce nesedat do auta. A z peněz, které zdaní hotely a restaurace a které se třeba postaví někde vodovod, jinde hezčí zastávka na bus, jinde třeba omítne radnice. Je to prosté a až se stydím Ti to tady vysvětlovat.
Moje osobni zkusenost s "pujcovacimi" koly z mesta Esch sur Alzette, L:
- nenechave nebo vandalske rucicky a nozicky nejsou rozhodne jenom vysadou CR
- typicky uzivatel techhle kol je tu teenager svizne jedouci preplnenou pesi zonou. Tahle kola tu temer nikdo nepouziva jako alternativni zpusob dopravy, v lepsim pripade slouzi v lete jako nakupni vozik pro lidi bydlici v centru, aby nemuseli nakup nosit tech nekolik ulic pesky. Kdo tu chce jezdit na kole, at z jakychkoli duvodu ci pohnutek, pouziva zpravidla kolo svoje.
Ale pochopitelne v jinych statech nebo mestech muze byt situace uplne jina.
No to si mne teda hezky vyškolil. Jen to trvalo o něco dýl než jsem čekal. Ještě mi teda vysvětli proč je to úkol pro politiky (viz shora) a ne příležitost pro podnikatele, když to teda asi vydělává ???
Nemůžu za to, že to trvalo tak dlouho... to se ptej sebe :-) . Rád dovysvětlím, co chceš vědět: podnikatel si nemůže postavit cyklostezku ani zvelebit město, opravit silnice, instalovat lavičky. To dělají politici resp. rozhodují o tom, co se kde a jak udělá... ale to přeci víš, ne? No a když je město dobře dosažitelné autem, vlakem, NA KOLE a když navíc ještě je hezké a udržované a má třeba dobře zpracované prospekty a webové stránky a má třeba zajímavé muzeum, kostel, náměstí (stíháš?), je zajímavé pro turisty. Když mají ve městě kde bydlet je to dobré. A když si mohou projet město a okolí na kole, je to báječná alternativa oproti automobilu či kočáru. Pak se takovou půjčovnu vyplatí provozovat, stejně jako penzión nebo cukrárnu... ale do hnusného města bez cyklostezek a rozpadlým nádražím a s báječnou cukrárnou se nikdo nepohrne...A aby se do toho lidi města chtěli jet podívat se mohou dobře postarat politici, aby jim v tom městě chutnalo a nepršelo na hlavu pak gastronomové a hoteliéři. A všichni pak platí daně (nejlépe v tom městě, že) a z těch daní se pak může koupit něco rozumného: postavit cyklostezka, koupit stíhačka,opravit další dům na náměstí a třeba taky podpořit podnikatele, který pro město něco dělá... třeba toho, co pronajímá kola.
Jo, nejrozumnější mi přijde koupit tu stíhačku.
Proto už máme doma dvě :-)
Aha, takže přece jen se má z mých daní někomu cizímu kupovat kolo a tak "podpořit podnikatele". Takže jsme zase tam, kde jsme byli. Jen znova prohlašuji, že nechci, aby se z mých daní kupovalo někomu jinému kolo a na to, že se takhle "podporuje podnikatel" už nenaletím vůbec. kromě toho si myslím, že tohle by byla zakázaná podpora i podle ES.
Ne: TY jsi tam, kde jsi pořád. A navíc neumíš číst, protože se "nikomu kolo nekupuje".A protože je bohužel stále dost lidí, kteří se neumí podívat dál než přes plot své zahrady a hranice úzce, osobně a sobecky vymezených zájmů, vypadá to tak, jak vypadá: třeba s cyklostezkami.A už končím, nebavíš.
To je , ale škoda. Protože po té cos nazval koupi kola za moje peníze "podporou podnikatele" to začínalo dostávat hloubku.
z mých daní si můžeš koupi spešla, z tvých přispěješ na cyklostezku a z našich společných daní zafinancujeme něco fakt užitečnýho - třeba propagaci radaru.
A nebylo by lepší kdyby mi ty prachy zůstaly a rozhodoval bych o nich sám svou hlavou? Když zaplatím daň rozhodují o tom na co ji použijí politici a na ty tady všichni pořád nadáváte, tak jestli by se to jako nevyloučilo.
To je moc krasneee...."A nebylo by lepší kdyby mi ty prachy zůstaly a rozhodoval bych o nich sám svou hlavou? " A ted mi rekni, kolik cechu by ty sve "dane" dali na nejakou vec. Kazdej tu obhajuje sve dane a ze by chtel vedet, kam ty JEHO penize jdou a pritom mu jde jen o jedine...aby mel ty prachy v kapse a nemusel OSTATNIM nic davat. Never tomu, ze by lide dobrovolne vzali cast svych penez a sli by neco financne podporit:-)))
Ja dane klidne platit budu. Ale byl bych rad, aby s nima stat dobre hospodaril. Pokavad vidim, ze se stavej nesmyslne cyklostezky za neuveritelne penize, tak me to taky stve.
Počkej a na kolo teda chceš přispívat jinému a na cyklostezky (nesmyslné) taky ?
No... částečný souhlas... ale příspívat někomu na tramvaj a koleje pak taky ne, že?
chci....ale na cyklostezky, ktere k necemu budou. Ale to preci nevyresim tim, ze budu chtit mit sve dane ve sve kapse a rozhodovat o tom. Platim si preci na to lidi, kteri o mych danich rozhoduji. A oni asi pracuji spatne, takze tam by se to melo resit. Pokavad dela nekdo neco spatne, mel by byt za to zodpovedny....ve firmach se tomu rika vyhazov. Ja za to nemuzu, ze trpime lidi, co spatne pracuji (spise nepracuji) a platime jim za to (za spatnou praci).
V Holandsku, Skotsku, Rakousku, Dansku...vsude se dle meho plati dane a cyklistika je tam uplne na jine urovni. A proc? Protoze tam s tema danema umeji dobre nalozit...maji tam na to asi schopnejsi lidi nez u nas. Vic makaji, nez kecaji.
Je lidskou přirozeností, že (skoro) každý myslí (především) sám na sebe. Pokud tedy společnost nemá být džunglí, ve které by každý myslel jen na sebe a prosazoval se na úkor druhých, musí tu být institut "povinné" solidarity, vyčíslené mírou přerozdělování. Už dávno se nejedná jen o solidaritu bohatých s chudými, zdravých s s nemocnými, případně schopných s méně schopnými, nýbrž také o poznání, že společnost není jen prostá suma jednotlivců a že je určité věci efektivnější dělat společně - například obranu země.
Na základě tohoto poznání byla vytvořena společná struktura - stát, který na obě věci (povinnou solidaritu a společné funkce) vybírá peníze. Můžeme se samozřejmě dohadovat o tom, jaká míra solidarity je společnosti jako celku ještě prospěšná či které věci je ještě výhodné dělat společně. Je ale velmi nebezpečné povinnou solidaritu a společné funkce státu zpochybňovat a napadat jako princip.
Cyklostezky (včetně případných půjčoven kol) by se podle mého názoru měly stavět jako veřejně prospěšná stavba, tudíž by nad jejich výstavbou i využitím měl mít kontrolu stát nebo obec. Kdyby se totiž do této oblasti vpustily soukromé zájmy, celou myšlenku to zničí, protože cílem soukromého subjektu nikdy nebude zlepšení životního prostředí a zkvalitnění života lidí, nýbrž jen tvorba a maximalizace zisku, která se zdaleka vždy nekryje se zájmy obyvatelstva.
Jsou prostě věci, které nejsou a nemohou být zbožím a tudíž nemohou být vystaveny volnému trhu. Životní prostředí je jednou z nich.
No, se zájmy obyvatelstva by se to asi krylo... Zisk můžu mít jen tehdy, když dodám něco, co si to obyvatelstvo bude chtít koupit...
Jedině v uváděném případě, že by se nějaký podnikatel podporoval "z našich daní", by se tento opravdu mohl na nějaký zájem obyvatelstva vykašlat... :-)
Tohle je hojně rozšířený omyl. Daleko větší zisk budeš mít z toho, když si Tvůj výrobek nebo službu obyvatel bude MUSET koupit. Každý ekonomický subjekt se zakládá proto, aby tvořil zisk, nikoli proto, aby uspokojoval něčí potřeby (kromě vlastních). Někdy se tvorba zisku kryje se zájmy společnosti, jindy ale nikoli. Míra vzájemné závislosti tvorby zisku a uspokojování SKUTEČNÝCH (tedy nikoli uměle vytvořených) potřeb se postupně snižuje. Dnes už se většina zisku tvoří, aniž by byla pokryta sebemenší něčí potřeba.
Jinak co se týče státních (veřejných) zakázek, je na státu, aby si ohlídal, že služba, kterou dotuje z veřejných financí slouží původně zamýšlenému účelu. Jinak se stává jen pošťákem či poslíčkem, který vybírá peníze od občanů a nosí je firmám, aniž by občané za ně něco obdrželi.
Nerozumím - proč by musel? Myslíte něco jako Český rozhlas nebo Česká televize? Kdy si jeho služby MUSÍ koupit každý, kdo má zavedenou elektriku? (No, dobře, za určitých podmínek se tomu vyhnout dá...)
Ale to není případ normálního podnikatele, že... Ten má zisk jedině, pokud si jeho služby někdo koupit CHCE.
Kéž by to takhle fungovalo! Proč musí firmy lidem zboží vnucovat formou vtíravé a klamavé reklamy? Proč vyrábějí zboží, které má záměrně extrémně nízkou životnost? Protože tím vytvářejí umělou poptávku, kterou potřebují pro tvorbu a zvyšování svého zisku. Firmám nejde o pokrytí existujících potřeb, nýbrž o vytváření UMĚLÉ poptávky. Firmy potřebují, aby lidé kupovali i to, co nepotřebují, a aby jim to vydrželo pokud možno co nejkratší dobu, aby si to MUSELI znovu a znovu kupovat. Říká se tomu "nucená spotřeba tlačená agresivní nabídkou", což jeden z nejhorších způsobů plýtvání.
Tak asi mám štěstí - na zboží s extrémně nízkou životností jsem ještě nenarazila... Popř. pokud ano, tak za cenu, která té životnosti odpovídala..
S vtíravou reklamou je to sice pravda - ale rozhodnout se ke koupi (plus vydělat si na to) nakonec stejně musí každý člověk sám...
Tu nízkou životnost dnes už člověk ani nevnímá, protože bývá ve vleku módnosti, což je jen další prostředek pro umělé zvyšování "potřeb" obyvatel za účelem zvyšování zisku firem. Za jak dlouho Ti třeba odejde mobil? Průměrná životnost nepřesahuje tři roky (a to jsem ještě hodně nadsadil). A přitom se dá udělat tak, že by vydržel třikrát i vícekrát déle. Kam by ale výrobci přišli, kdyby si každý koupil výrobek s desetiletou životností? Vždyť by pak neměli do čeho píchnout a hlavně by jim neplynuly zisky z prodeje.
Mám doma televizi z roku 1987. Je tedy přesně dvacet let stará. Koupím-li si dnes televizi, odejde mi za pětinu této doby. A nic na tom nemění ani to, že tenkrát jsem za tu svoji televizi dal svůj půlroční příjem a dnes bych si na ni vydělal za jeden jediný den.
No - ale kde jsou pak ty velké zisky z prodeje? Když dřív utržili na půlroční mzdu a dnes jen na jednodenní?
Ty se vytvářejí tím, že takového zboží je v domácnostech víc a musí se kupovat častěji. Kromě toho ten nepoměr není dán jen cenou toho přístroje, ale také určitým zvýšením mého reálného příjmu.
Tak s tím nesouhlasím. Ano, jsou výrobky, které svým specifikem vydrží méně, protože nabízí jiné výhody. Typickým příkladem je kolo .. duralový rám má mnohem menší životnost než ocelový, ale má naopak své výhody, řetěz na kole s vícekolečkem také vydrží méně než na single-speedu, ale zase ten rozsah převodů ... a takhle by se dalo pokračovat do nekonečna.
Jinak jsem si ale tohoto vlivu nevšiml. Původní ruská televize definitivně odešla po 15-ti letech, posledních 10 let máme jednu od low-endového výrobce, a funguje jak nová. Přesto jsme si koupili novou, podstatně větší, a stará se odstěhovala do ložnice, kde stále funguje. Totéž s domácím kinem, původní bylo jen ve stereu, nové je klasicky 5.1 s DTS a Dolby digital. Žádný z cca. 5ti mobilů, co jsem za život měl, nedosloužil na "stáří", dřív jsem ho bohužel stačil rozbít (vana, pračka, pád z výšky apod.). Počítače jsou historie sama pro sebe, dodnes všechny, co jsem kdy měl a vím kam přišly fungují a slouží svým majitelům (věnováno různě po rodině, známých a sousedech při koupi nového).
Auta plus mínus to samé, pokud to byl pravidelně servisovaný kousek bez skryté závady, 200000km na 1.5 litrový motor, a šlapal jak "švýcary". Nějak si vlastně nevzpomínám na nic, co by odešlo tak nějak samo od sebe. Vyjma té ruské televize a skoro 20 let staré a velmi vytěžované pračky.
Takže v tomhle s tebou fakt nesouhlasím, protože moje 10-15ti-letá zkušenost mluví naprosto jednoznačně jinak.
Hlavní důvod, proč je těchto výrobků velká spotřeba je rychlost vývoje a inovace technologií, co bylo před třemi, pěti lety vyloženě luxusním high-endem, je dnes zastaralé a hračka z tržnice za pár kaček umí víc a lépe. Lidé to nemění proto, že už by to nefungovalo, ale proto, že nové věci umí něco, co ty staré nikoliv. Podle mne se ale blížíme jisté přelomové hranici, jsem sám zvědav, kdy ta rána přijde.
To, co píšeš, není s mým tvrzení v tak příkrém rozporu, jak se může na první pohled zdát. Morální zastarávání složité elektroniky je samozřejmě rychlejší než odcházení z hlediska životnosti. Ale nejde jen o elektroniku. Kromě toho i to morální zastarávání je často jen marketingovým tahem. Některé přístroje "morálně zastarávají" jen proto, že už nejsou kompatibilní s novými výrobky, ale služby poskytují nebo by poskytovaly úplně stejné.
Například většinu překladů, které dělám, bych dosud mohl dělat klidně na T602. Nečiním tak jen proto, že novější verze Windows tento program už nepodporují. Stejně od svého mobilního telefonu neočekávám dnes nic jiného než před pěti či šesti lety.
Zaujala mě Tvá myšlenka, že se blížíme jisté přelomové hranici. Patrně máš na mysli, okamžik, kdy rychlost vývoje techniky přesáhne schopnost jednotlivce tyto technické novinky vstřebávat. Tak tuhle situaci já osobně zažívám v podstatě celý život. Než jsem stačil zjistit, že existuje nějaké video, už se objevilo DVD a podobně. Než se rozkoukám v téhle technice, tak se zase už bude jednat o pouhou vykopávku. Nebo máš na mysli něco jiného?
Promiňte mi, ale teď tomu nějak nerozumím.
Píšete, že to není s Vaším tvrzení v tak příkrém rozporu a že jste myslel jen morální zastarávání, ale jak si pak mám vysvětlit, vaše původní tvrzení, že "...průměrná životnost mobilu nepřesahuje tři roky. A přitom se dá udělat tak, že by vydržel třikrát i vícekrát déle. Kam by ale výrobci přišli, kdyby si každý koupil výrobek s desetiletou životností?..."
nebo "...Koupím-li si dnes televizi, odejde mi za pětinu této doby..."
Nezlobte se, ale z těchto původních příspěvků rozhodně nevyplývá, že byste měl na mysli JEN morální zastarávání, ale že jde o celkovou životnost.
Ohledně morálního zastarávání máš pravdu, to pro zboží v jistém segmentu rozhodně předhání životnost.
A ohledně té hranice, ano, měl jsem na mysli (i když nejen) moment, kdy se normální člověk již nestíhá orientovat, tedy alespoň ne ve všem. Zároveň se také postupně blížíme ke krajním možnostem "rozhraní", tzn. způsobu, jakým dnes funguje zobrazovaní, ozvučení atd. Trendy jsou v současnosti jasné, je snaha vyrábět kompaktní, vše-umějící krabičky, s intuitivním a maximálně jednoduchým ovládáním. Dá se předpokládat, že v blízké budoucnosti to povede k výraznému zmenšení celkového počtu potřebných zařízení (např. počítač, přístup na internet, TV, rádio, MP3, mobil, GPS navigace atd. v jedné malé krabičce s externím projektorem). Posledním krokem je pak právě to rozhraní. Zatím je to ještě sci-fi, ale co například ovládání pomocí myšlenek, projekce obrazu přímo na sítnici oka atd. ? V tu chvíli zmizí ty tuny nebezpečného odpadu z obrovských obrazovek a spousty dalších periferií, jejich energetická náročnost atd. Absolutní mobilita dat by pak mohla vést i k eliminaci v tu chvíli zbytečného množství tisku ve firmách jen pro účely prezentací či jen šíření informací atd.
Je to sice ještě hodně daleko, ale první pokusy se již dělají, a některá docela zajímavá zařízení již fungují v praxi, první vlaštovka náhrady klasického zobrazování je například projekce auto-navigace přímo na přední sklo automobilu místo separátní obrazovky (tuším že to začal Lexus), nebo třeba "LCD displej" ve fólii, kterou lze smotat a dát do malé ruličky.
Tak jako tak, vývoj jde kupředu čím dál rychleji, a ten milník podle mne už není daleko. V momentě, kdy ho překročíme, se sice možná nesníží efekt morálního zastarávání, ale rozhodně se přestupem na tyto nové technologie rapidně omezí objem výroby a odpadu z tohoto segmentu, díky minimalizaci a univerzálnosti.
Podsouváte mi něco, co jsem nenapsal. Původně jsem měl na mysli dokonce hlavně kratší FYZICKOU životnost. Faktem je ale jak výrazně kratší životnost výrobků, tak i jejich ještě rychlejší morální zastarávání. Morální zastarávání by nebylo tak nebezpečné, pokud by nové výrobky byly s těmi morálně zastaralými kompatibilní, což ovšem bohužel často nejsou. Takže nemyslel jsem JEN morální zastarávání, jak se mi snažíte podsunout, ale obojí, především pak výrazně kratší fyzickou životnost.
Ty hranice jsou dány rozměry člověka. Těžko s sebou mohu tahat mobil s jednadvacetipalcovým monitorem a klasickou klávesnicí, byť by byly smotány do ruličky. Surfování po internetu z mobilu bude vždycky mít tyhle dvě omezení. Takže si nemyslím, že by člověk vystačil s nějakým miniaturizovaným superkomunikátorem a nemusel mít doma počítač. Pokud ano, těžko zase bude mít rozměry dnešního mobilu. Je zřejmé, že za nějakou dobu zcela splyne televize, DVD a počítač, ale hranice mezi mobilem a počítačem podle mého zůstane.
O ovládání toho superkomunikátoru hlasem nebo dokonce myšlenkami ani nepřemýšlím, na to jsem moc konzervativní a nejspíš bych si ani nic podobnéh nepořizoval. Dokážu si představit, že by se takový superkomunikátor voperovával už malým dětem při narození někde do mozku, čímž by člověk doživotně byl ve spojení s každým, na koho si vzpomene. Tak z toho bych byl velmi brzy na palici. Někdy je pro mě problémem i to, že jsem trvale dostupný na mobilu.
A teď si představ, co by tyto komunikační možnosti udělaly s reklamou. To bychom už pak povinně museli určitou dobu vnímat reklamu, a kdo by ji (ve svém mozku) vypnul, byl by považován za sabotéra - nepřítele ekonomického růstu a jeho růstu.
Plyne mi z toho jedno - za chvíli bude výsadou nebýt dostupný, nebýt nucen komunikovat. Svobodný nebude ten, kdo má největší možnosti komunikace, ale ten, kdo na nich nebude závislý. Jsem tedy rád, že tyhle "vymoženosti" jsou ještě daleko, jak říkáš, a užívám si posledních okamžiků, kdy mi je společnost ještě nemůže vnutit.
Pokud - nedej Bože - dospěje technický rozvoj k této dokonalosti, podle mě odpadne i problém s morálním zastaráváním, protože už nebude co zlepšovat. Komunikace bude absolutní.
Přesně to jsem měl na mysli, a jsem rád, že jsi k tomu dospěl svým způsobem taktéž. Ostatně v tom spatřuji větší riziko (ne však nezbytně naplněné) než je třeba ten tvůj ďábelský motorismus.
V současnosti dosahuje technika hranice, kdy je pro běžného člověk již takřka nezvladatelná, a pokud vývoj bude pokračovat stejně, pak brzy dospěje do stádia, kdy tyto limity překoná a díky přímému napojení na vjemy, doposud limitující rozměry a "přenosovou rychlostí" se stane absolutní součástí. Otázkou je, co to provede s lidstvím jako takovým. Povede to k rozvoji lidských schopností a osobnosti novým směrem, nebo k jeho destrukci ? Je na to lidská mysl vůbec vybavena ? Přežijí jen ti "nejsilnější" a nastane obdoba přirozeného výběru, ale ne díky fyzickému ohrožení, nýbrž kvůli prosté mentální potenci a odolnosti ? ...... doporučuji shlédnout sci-fi film Gattaca, ten krásně nastiňuje jeden z možných aspektů toho, jak by to mohlo dopadnout, i když samozřejmě velmi omezeně.
Už dnes používání "vyspělé" techniky umožňuje lidem nepoužívat určité části mozku. Mentální schopnosti pak samozřejmě zakrňují. Poprvé jsem se s tím setkal v době, kdy se začínaly na školách šířit kalkulačky. Byl jsem poslední, kdo ji měl a svoje spolužáky i kantory jsem oslňoval schopností počítat z hlavy i poměrně složité operace. Byl jsem schopen například odmocňovat s přesností na jedno až dvě desetinná místa (tři platné číslice).
Dnes je tato a podobná technika daleko dál a nahrazuje čím dál větší objem mozkové činnosti. Blbej příklad: Dřív jsem držel v hlavě desítky telefonních čísel. Dnes mám problém si zapamatovat to svoje.
Opět přirozený vývoj. Jak se asi museli cítit dělníci, když se poli objevily traktory ? Jak vojáci s meči a palcáty, když se objevil střelný prach ? Jak houf neandrtálců s kyji, když jeden pidižvík díky umně připravené pasti ulovil mamuta, zatímco oni houfně naháněli králíka ? ...atdatdatdatd....
je to špatně, nebo dobře ? těžko říct, je to asi stejně složitá otázka, jako jestli by lidstvo na zemi mělo, nebo nemělo existovat ....
lidská mysl nemůže obsáhnout vše, a proto se postupně přizpůsobuje tomu, aby informace přímo neovládala, ale věděla kde je najít a jak je použít, to samé se týká přístrojů, které dnes neobstarávají jen elementární "pomůcky", ale skutečné náhražky relativně složitých myšlenkových pochodů v kombinaci se znalostí ..
jak by řekl soudobý puberťák, jde o "přechod na vyšší level" .... jak to bude vypadat, jestli to povede dál nebo to je slepá ulička, netuším, ale tímto směrem se to ubírá ...
Nejsem si ani zdaleka jist, zdali se jedná o vývoj skutečně přirozený. Čili Ti ani nedokážu odpovědět na otázku, zdali je to dobře či špatně. Na otázku, zdali by lidstvo na Zemi mělo nebo nemělo existovat, Ti ale odpovědět dokážu: Mělo, pokud bude žít v souladu se zbylou přírodou. V podobě, ve které se nachází dnes, tuto podmínku však už nesplňuje.
Lidký rozum může obsáhnout ještě daleko více než je současný stav. Jen zatím nevíme, jak toho dosáhnout. Tím, že člověk přesouvá spoustu činností na techniku, kterou sám vytvořil, stává se vlastně jen periferií této techniky a místo aby technika sloužila člověku, už dávno slouží člověk technice.
Lidský mozek se technice skutečně přizpůsobuje, ale projevuje se to jen ztrátou dalších a dalších dříve samozřejmých schopností. Píšeš, že člověk nemusí informace přímo ovládat, ale musí vědět, kde je najít. Mám pocit, že tohle už funguje například u řidičů: Pravidla silničního provozu sice absolutně neovládají, ale určitě vědí, kde by je našli. Nevím ale, jestli jim tato schopnost v provozu pomůže...
S těmi zemědělci a traktory je to určitě zajímavá úvaha. Vidím to asi takhle: Co je lepší - když tři metaři s košťaty zametají ulici a každý za to dostane tolik peněz, aby byl slušně živ, anebo jeden maník s multikárou, který bere třikrát vyšší plat než obyčejný metař, plus dva nezaměstnaní odkázaní v lepším případě na státní sociální systém, v horším případě na charitu? Ono to totiž nějak takhle musí dopadnout v globále. Na práci bude potřeba čím dál méně lidí - většinu toho obstará technika. Jenže to málo "užitečných" lidí bude říkat, že ti ostatní musí chcípat hlady, protože jsou neužiteční.
Koukam Medvede, dalsi posun - uz jsme u rozbijeni stroju. Berou lidem praci mrchy kovovy!
Určitou logiku to rozbíjení strojů tenkrát v Anglii mělo. Kdyby v současnosti existovala elementární sociální soudržnost, tento problém by v jeho modernizované podobě nemusel existovat. Jenže V současné individualizované sobecké společnosti má právo na důstojný život jen ten, kdo si ho urve na úkor ostatních. Vstupenkou do důstojného života není lidství, nýbrž schopnost zmocňovat se hodnot. A že tón v takové společnosti udávají lidé, kteří se zmocňují i hodnot, jež ke svému životu nepotřebují a jež pak ale chybějí jiným, těžko můžeš popřít. Jako záminku a alibi pro toto počínání si berou svoji domnělou "užitečnost" a naopak "parazitismus" ostatních.
No kdyz tak ctu tvuj pohled na svet, tak jsem rad, ze ziju evidentne jinde. Myslim, ze by prospela trocha ziskani nadhledu. Doporucuji cestovani. Jed se podivat do tech demonizovanych USA, udelej si vylet do ruska, na balkan, do asie. podivej se na ty tve zle teroristy na blizkem vychode. Myslim, ze pak budes schopen vnimat zivot jinak.
.... Medvěd nemůže vycestovat, aby poznal svět, protože ho přeci již a) zná, b) cestování za poznáním je neekologické, je to nejtvrdší druh konzumu, snobství a projev zhoubné demokracie a volného trhu :o)))))))))
za c) do USA by musel letět a letecká přeprava je největším znečišťovatelem ovzduší v rámci dopravy...
a za d) musel by na pár týdnů opustit diskuzi a to si jako "vášnivý diskutér" (viz nick) přece nemůže lajsnout :o)))
Za e), Medvěd se k tomu aspoň přizná.
k čemu se to Medvěd aspoň přizná ?...
Přiznává, že je vášnivý diskutér. Radka je mnohem vášnivější, takže nechápu, co jí na tom přijde tak vtipného :o(((((((
Ty a Radka se od Medvěda lišíte tím, že Medvěd bojuje proti přebujelému motirsmu a vůbec se tím netají, zatímco vy dva bojujete s Medvědem a děláte, jako že vám jde o svobodu a o blaho lidstva.
Medvěd se od vás liší tím, že se snaží bojovat za něco dobrého a třeba při tom i dělá chyby, zatímco vy se mu dost často snažíte ublížit tím, že si z něj děláte legraci a označujete ho za komunistu,....atd.
Medvěd se od vás liší tím, že se celou dobu chová férově a nedělá podpásovky.
a) nesrovávej mne v tomto prosím s Radkou, tzn. neříkej "vy" a buď konkrétní.
b) jestli bereš za podpásovku to, že jsem se párkrát neudržel a místo opatrného a nepřímého obvinění "vzorce chování" jsem napsal to, co si myslím, pak prosím.
c) kdyby se Medvěd držel jen motorismu, byl by relativní klid. Ale jak postupně rozbalil celý svůj světonázor, tak to nemohu nechat bez reakce, protože to co on propaguje jakožto "správné" má skutečně všechny znaky komunismu, resp. extrémního socialismu. A s tím nejen nesouhlasím, ale takové hlásání považuji dokonce za společensky nebezpečné a nehodlám ho (jako spousta dalších) nechat bez patřičného hlasu z druhé strany barikády. O politice se kolikrát do krve pohádají i ti nejlepší přátelé, natož potom dva cizí lidé na internetovém diskuzním fóru. Jestli se mu to nelíbí, pak to nemusí prezentovat. Když budu propagovat věci, které se líbí mě, pak musím počítat s tím, že mě někdo zařadí jako liberála, ne-li ultra-liberála. Medvěd musí vzhledem k svým postojům počítat s tím, že bude zaškatulkován jako komunista, protože to k tomu má skutečně nejblíž. A nemám teď na mysli minulý režim v podání včetně politických vražd, vězňů atd., ale komunismus jako takový, resp. marxismus-leninismus.
Je velmi pravděpodobné, že žiješ někde jinde, protože určité věci nevidíš nebo odmítáš vidět. Třeba jen tu maličkost, že nemají všichni stejné možnosti jako Ty. Takže pokud někomu chybí (sociální) nadhled, jsi to Ty.
V minulosti jsem cestoval dostatečně a kromě těch Spojených států jsem navštívil jak Rusko, tak i část Balkánu a většinu západní a severní Evropy. Do USA, do Asie ani na Blízký Východ se nechystám. Mimochodem - kde jsi sebral ty "moje" zlé teroristy? Copak jsem se někde k tomuto problému vyjadřoval? Můj postoj je spíš opačný...
Co jiného můžu dalším cestováním zjistit, než že si USA a Evropa (a s ní i my) žijí nad (ekologické) poměry? Těžko zjistím na místě, jestli si obyvatelé Afriky a dalších částí světa ten hladomor skutečně zaslouží. Těžko bych dalším cestováním mohl zjistit, jestli si Evropa a Severní Amerika ten "blahobyt" (podle mého spíš plýtvání) skutečně zaslouží. Mohl bych sice ještě přesněji zjistit, CO se kde děje, ale na to, abych zjistil, PROČ se tak děje, tam opravdu nemusím jezdit. Na to mi stačí rozum a hlavně srdce (soucit), které mi říká, že "něco" tu není v pořádku.
a) Netvrdím, že svět znám. Sice jsem svého času taky "trochu" cestoval (ne autem), ale svět se dá poznávat i jinak.
b) Ano, masovou turistiku skutečně považuju za zhoubnou formu konzumu. Nenech si namluvit, že podstatná část cest je za poznáním. Tam bych proti tomu nic neměl.
Tvůj způsob diskuse mi absolutně nevadí, protože je postaven na relevantních argumentaech. Že se v některých věcech neshodneme, je přirozené. Přesto si nemyslím, že bychom se kvůli tomu měli přestat spolu bavit.
Nemáš pravdu v tom, že pokud bych se držel motorismu, byl by relativní klid. Právě moje extrémní (to přiznávám) názory na motorismus tu vyvolávají největší vášně. Co se týče mých politických a dalších názorů, vlastně tu jen nahlas přemýšlím. Můj názorový aparát má ke komunismu (k "reálnému socialismu") hodně daleko. S tím socialismem (evropským, ne extrémním) jsi blíž.
Že považuješ moje názory za nebezpečné, je Tvé právo. Já zas považuju za nebezpečný ekonomický ultraliberalismus, který produkuje a zvětšuje sociální rozdíly. Navzdory tomu, že se osobně neznáme a že máme na většinu důležitých otázek poměrně odlišné názory, Tě považuju za férového chlapa a "internetového" přítele.
Marxe skutečně ctím - na svou dobu bylo jeho učení velmi převratné a promlouvá po 120-160 letech silně i k přítomnosti. Že jeho učení bylo zneužito autoritářskými režimy jeho zásluhy nikterak nesnižuje. O Leninovi totéž říct nemůžu.
Jsem rád, že mi nepodsouváš podporu minulého režimu. Toho jsem vskutku dalek. Pokud bys mě chtěl "obvinit" z podpory "komunismu", museli bychom si ten pojem nejprve co nejpřesněji definovat. Málokdo si pod tímto pojmem dnes představí něco jiného než právě ty politické vraždy. Proto se proti této nálepce ohrazuji.
Jsem rád, že jsme si to zase o kousek vyjasnili. Že se neshodneme, je jasné, protože máme o důsledcích obou protipólů jiné mínění. Finálně to rozseknout nemůžeme, protože neexistuje důkaz úspěšné aplikace ani jedné z variant. Všechna zřízení a moderní a silnou sociální politikou v posledních 120 letech nepřežila dostatečně dlouho bez reformy/zvratu, a zrovna tak žádná demokracie nedokázala projít natolik dostatečnou zeštíhlovací kůrou, aby se to dalo považovat za prokazatelné. Oba tedy pouze spekulujeme, a to na rozdílných základech a s naprosto odlišnými výsledky.
Ale jedno ti upřít nemohu. Díky tobě i jiným tady jsem začal brát v potaz v plném rozsahu i ty s menším štěstím a tím limitovanými přirozenými možnostmi.
Ačkoliv to na první pohled není vidět, možná ty debaty i malinko k něčemu byly, zásadní obrat se však skutečně nekoná ;-)
.... Medvěd nemůže vycestovat, aby poznal svět, protože ho přeci již a) zná, b) cestování za poznáním je neekologické, je to nejtvrdší druh konzumu, snobství a projev zhoubné demokracie a volného trhu :o)))))))))
Tak o tohle mi jde. Tomu já říkám posmívání a podpásovka, jinak též neférový způsob komunikace.
Je to zneužití informací, které na sebe Medvěd dobrovolně prozradil.
V tomhle Tě do jednoho pytle s Radkou můžu hodit zcela bez obav.
;-)))) ... a Medvěda se to strašně moc dotklo, zvlášť a) s těmi smajlíky za tím, a za b) když to sám následně potvrdil a upřesnil ... jestli pochopil, že to byl vtip, to nevím, ale jako urážku nebo výpad to nevzal, protože to tak ani nebylo ...
jo a mimochodem, po tom co jsem si prošel většinu diskuze o Čembě, mi můžeš napsat co chceš a osobně si to brát nebudu, protože jestli jsem někdy o Medvědovi napsal, že je demagog a že se s ním nedá konstruktivně diskutovat, tak se mu omlouvám, protože ty ho v tomto směru dalece předčíš :o)))))
Možná Tě to rozesměje, ale to, že jsi třeba i pod mým vlivem byť jen o koušíček změnil své uvažování, je pro mě ohromná pocta. Byl bych bláhový, kdybych čekal víc. Zvláště při mém urputném způsobu komunikace. :o))
Nerozesměje. Je to jednoduché. Součin informací, zkušeností a dalších vjemů tvoří maximálně důležitou složku finálního názoru člověka na věci (nejen) okolo něj. Alespoň u mě to tak funguje ;-). A v několika případech jsi přišel s něčím pro mě novým. Stejně jako spousta dalších lidí tady. Kdyby tomu tak nebylo, tak tady tak často nediskutuji. Jestli mě v životě žene něco kupředu, pak je to možnost absorpce nových informací, zkušeností, vjemů, a jejich konfrontace (a příp. začlenění) s těmi stávajícími. Možná i proto jezdím více na Nakole, než na kole, protože kolo je pro mne jen formou relaxace a sportu (dopravním prostředkem doufám jednou také), ale hlavní pozitivum této diskuze (nikoliv serveru !) spatřuji paradoxně někde trochu jinde :o)))
Nestav prosim rovnitko mezi odmitani socialniho silneho statu a nedostatek socialniho citeni. Samozdrejme vidim, ze je spousta veci spatne, ale narozdil od tebe vidim i jine duvody a vztahy nez ciste ideologicke.
Silny socilani stat naseho typu zkrachuje behem 20 let. Proto je potreba hledat alternativni reseni, ktere umozni kvalitni zivot co nejirsi vrtstve obyvatel, coz mimo jine znamena co nejhospodarnejsi vyuziti existujicich zdroju a to proste umi prozatim nejlepe trzni systemy.
Myslím, že právě jsi formuloval tu hranici, za kterou se naše myšlení už bude nutně rozcházet. Máme stejný cíl, ale jako řešení vidíme odlišné prostředky.
Podle mého jde o to, co vnímáme jako efektivní využití zdrojů. Tržní principy já vidím jako vyloženě plýtvavé s minimálním pozitivním dopadem do sociální oblasti.
Je opravdu možné, že sociální systém do dvaceti let zkrachuje, protože ho právě tržní mechanismy podrývají svým tlakem na snižování daní firmám a těm nejbohatším jednotlivcům. Jak by mohl fungovat pojistný systém, pokud do něj nikdo nebude přispívat?
Podle mého tržní sytémy nejsou zárukou sociální soudržnosti společnosti. Naopak si myslím, že jsou s ní v příkrém rozporu.
Souhlasím s tebou, že určitá míra progrese v platbě daní je správná a myslím si, že mnoho bohatým lidem nevadí, ale pouze do té doby, než ta míra progrese bude neúnosná. Všechno má ale své hranice a můžeme se dočkat toho, že všichni budou průměrní, daně budou tak nízké, že je nebude mít kdo platit a potom to půjde hodně rychle do kopru a nejvíce na tom bude bita opět ta nízkopříjmová skupina obyvatel, protože se setkají s realitou a budou to muset zaplatit všechno sami.
Je to už hodně dlouho, co jsem četl takový příklad. Nevím jestli ho dám přesně dohromady, ale základ bude určitě správný:
4 kamarádi ze školy se pravidelně scházejí na večeři, která je přijde na 2 000,- Kč. Jelikož vydělávali různě, tak se domluvili, že budou platit útratu společně. Takže každý zaplatil 500,- Kč. Při další večeři se těm chudším zdálo, že vlastně oni platí jakoby více, protože jsou chudší a proto se dohodli, bohatší by měli platit více a chudší méně, takže za tuto večeři zaplatili 900,-, 500,-, 400,- a 200,-. Bohatší s tím souhlasili, protože to není problém, když budou moci svým chudším přátelům aspoň takto pomoci. Při další večeři se již ozval hlas, že ten nejchudší by nemusel platit nic a ostatní by si mezi sebe jeho spotřebu rozdělili, takže nejbohatší zaplatil 1 250,-, druhý 450,- a třetí 300,-. Na další večeři si druhý nejchudší řekl, že to není až tak spravedlivé a že on je vlastně taky chudší, než ten nejbohatší a že by se s tím mělo něco dělat, protože on to vlastně ani skoro nepozná a mě to uleví, takže se dohodli, že tuto večeři 1 600,-, druhý 400,- a ostatní dva nic. Pak přišla další večeře, která byla velice chutná a když číšník přinesl účet tak najednou zjistili, že jsou již jenom tři a ten účet nemá kdo zaplatit.
ten příklad s tou večeří je perfektní ... jenže spoustě lidí tohle nedochází, a až jim to dojde, bude pozdě ....
Daňová progrese je základ. Na některé lidi a politiky působí jako červený hadr na rozzuřeného býka. Kromě toho politici používají velmi nepřesnou terminologii: Rovná daň není to, co ODS prosadila. ROVNÁ daň je totiž situace, kdy platí všichni stejnou částku. Ten patnáctiprocentní (pro zaměstnance ve skutečnosti 22,5%) nesmysl je formou PROPORČNÍ daně (každý platí stejné procento) - ovšem se zvýhodněním vysokopříjmových plátců (daň z kapitálových výnosů je skutečně patnáctiprocentní a podnikatelům se vypočítává z nižšího základu než zaměstnancům). Skutečně PROGRESIVNÍ daň znamená, že čím vyšší příjem, tím vyšší je odváděné procento. A ta progrese se dá samozřejmě udělat povlovnější nebo strmější, může mít lineární průběh nebo podobu nějaké křivky. To, co bylo schváleno a bude platit od ledna, je "antiprogrese" neboli DEGRESIVNÍ daň: Čím vyšší příjmy, tím nižší je odváděné procento. A čím nižší příjem, tím je odváděné procento vyšší. Tuto nespravedlnost maskují vyššími nezdanitelnými částkami, se kterými se ale později dá velmi snadno manipulovat. Stačí, když je nebudou valorizovat při vysoké inflaci, která skutečně reálně hrozí.
Naprosto souhlasím, že všehno má své hranice. Ale ta hranice je jak dole, tak i nahoře. Dá se přepísknout ta progrese, což by teoreticky vedlo k přílišné nivelizaci příjmů, ale daleko nebezpečnější je opačný extrém, ke kterému náš daňový systém směřuje, a to je právě ta DEGRESE, která povede k extrémnímu nárůstu sociálních rozdílů a velmi pravděpodobně k politické nestabilitě. Mám-li to vyjádřit lapidárně - ODS si jak na běžícím pásu vyrábí nové komunisty.
Ten příběh je hezký. Mluví vlastně o přemrštěné progresi. Kdybych ale stejný příměr použil pro daňovou reformu ODS, pak byli pánové nejprve domluveni na 1 250/450 /300, což pro ně znamenalo 1,39/0,9/0,75/0 procent jejich měsíčního příjmu. Nejbohatší by tedy zaplatil největší procento ze svého příjmu. Někdo navrhl, že by mohli platit stejné procento (1 %) z příjmu - tedy 900,-/ 500,-/400,-/200,-. Jenže ten nejbohatší (ODS) si prosadil, že budou platit 800/480/420/300, což nakonec znamená 0,89/0,96/1,05/1,5 procenta. Nejchudší tedy nakonec zaplatil nejvyší procento svého měsíčního platu.
Ten příklad jsem neuváděl jako příklad progrese, ale toho, že když se bude neustálý tlak na snižování daní nízkopříjmovým skupinám s tím, že to ti bohatí zaplatí ze zvýšení daní jejich skupinám, tak to může dopadnout tak, že ti bohatí už nebudou chtít financovat to plýtvání na nízkopříjmové skupiny a své příjmy převedou tak, aby na těch daních zaplatili méně. Taková situace již nastává, Existuje mnoho lidí, kteří oficiálně patří do skupiny nízkopříjmové, ale ve skutečnosti jsou vysokopříjmoví.
Ten příklad se také nezabývá tím, jaké procento z jejich příjmů oni platí, ale že do určité výše ti bohatší byli ochotni platit více za stejnou službu kterou dostali, ale pouze do určité doby.
Míra zdanění v současné chvíli při dvou dětech je od cca 30% do 52%. Když k tomu připočte nepřímé daně, tak dojdeš k zhruba k 42 až 64%, které spolkne stát z nákladů na mzdu. Teď zde nechci spekulovat, jestli je tato progrese vysoká, nebo nízká, ale celkové číslo je takové, že to co zaplatí na přímých daních jedinec z vysokopříjmové skupiny za 1 měsíc, to zaplatí jedinec z nízkopříjmové skupiny za měsíců 14.
Nechápej nyní můj příspěvek jako obhajování jednoho, nebo druhého, ale jako prosté konstatování současné situace.
Zaprvé, i po zavedení proporční daně je díky odpočtům ze základu daně vytvořena progrese, i když nižší než dřív. Jenže Ti utíká ještě druhá stránka, to jsou sociální dávky, příspěvky na děti, které inkasují ti s nižšími příjmy, což de facto progresi ještě zvyšuje. Další faktor, který zvyšuje celkovou daňovou progresi, je podíl spotřeby vysokopříjmových skupin v produktech zatížených vyšší DPH a spotřebními daněmi.
Problém je v tom, že přesuny peněz jsou už tak komplikované, že by se v tom prase vyznalo (operátoři se svými tarify a banky se svými poplatky se ještě mají co učit...). Takže dneska už nikdo pomalu neví, jestli křivka daňové progrese nebo degrese není náhodou už sinusoidního charakteru (ten sinusoidní charakter tvoří třeba minimální daně, které u nízkopříjmových podnikatelů (OSVČ) vytváří vyšší míru zdanění příjmu než u podnikatelů s dvojnásobným příjmem). Každopádně systém danění a přerozdělování je tak složitý, že je nesmyslný. A to se týká i takových daní jako je zdravotní a nemocenské, důchodové, povinná ručení a dálniční známky.
Je to prostě chaos za účelem vybrání co nejvíce peněz, které se pak mohou rozdělit spřáteleným firmám formou státních zakázek. To je umění politiky: minimalizace nasrání (pardon) lidu při maximalizaci výběru daní do vlastní kapsy.
Já jsem to pochopil. Pokud se ovšem vysokopříjmové skupiny budou zdráhat platit odpovídající daně, nemůžou se divit, když poroste síla komunistů, kteří jim potom zatnou tipec. Jaký důvod by měli občané tolerovat malou skupinu lidí, kteří si dokážou uzurpovat velkou většinu vytvořených hodnot? Lidi dobře vědí, že k velkému majetku se člověk nedostane prací, ale vždycky jen přeléváním hodnot, které vytvoří někdo úplně jiný (obchodem a spekulací).
Zmiňuješ lidi, kteří oficiálně spadají do nízkopříjmové skupiny, ale ve skutečnosti mají vysoké příjmy. Tohle musíš ale vidět v souvislostech a proporcích. Ti, kteří si přilepšují na úkor sociálního systému, ani tak nemají o moc vyšší příjmy. Rozhodně se díky podvodně vylákaným sociálním dávkám nestanou vysokopřijmovými občany.
Musíš rozlišovat absolutní výši daní (povinných odvodů) a jejich distribuci - rozložení podle příjmových kategorií. V podstatě je jedno, jaká je výše zdanění, pokud lidi za své daně dostávají odpovídající služby. My tady mluvíme o rozdílech mezi mírou zdanění sociálně slabších na jedné straně a mírou zdanění více než dobře zajištěných občanů na straně druhé.
Nemůžeš srovnávat absolutní čísla a dokonce ani procenta. Kdybych chtěl být opravdu důsledný, tak bych daně poměřoval ne podle toho, kolik (nebo jaké procento svého příjmu) kdo na daních zaplatí, ale kolik danému člověku po zdanění zbude. Pak by vše vypadalo úplně jinak. Vezmi si to takto: Když se opravdu bohatému člověku sníží příjem na polovinu, v podstatě to vůbec nemusí pocítit na své životní úrovni. Když snížíš na polovinu příjem člověku na hranici bídy, umře hlady. Takže s nějakými procenty bych tu vůbec nepočítal. Mají totiž pro každého úplně jiný význam. Opět se odvolávám na teorii mezního užitku.
Já neříkám, že není daňová progrese v určité míře zachována, ale je citelně snížena, zvláště v neprospěch lidí s průměrnými příjmy. Na této "reformě" vydělají jen vysokopříjmové skupiny. Ten propad ve výběru daní od tohoto malého počtu vysokopříjmových jednotlivců je kompenzován výběrem vyšších daní od daleko vyššího počtu lidí s průměrnými a lehce podprůměrnými příjmy.
Sociální dávky a daňové odpočty jsou almužna oproti tomu, jaké částky ušetří na základě této "reformy" vysokopříjmové skupiny. Další věc je, že daň vyjádřená procentem, roste spolu s inflací, kdežto dávky a daňové odpočty s rostoucí inflací ztrácejí na hodnotě. V tom vidím další podfuk. Dej na má slova, že po novém roce vystřelí inflace k dvouciferným hodnotám a že sociální dávky ani daňové odpočty nebudou v této výši kompenzovány.
To, co tu uvádíš jako podíl vysokopříjmových skupin na spotřebě produktů ve vyšší sazbě DPH, je v "reformě ošetřeno zvýšením zvýhodněné daně, aby to náhodou ti chudší neměli moc jednoduché.
O bankovních poplatcích a tarifní džungli mi ani nemluv. To je zlodějna, že jí není rovno. A pak se ještě banky (a ČEZ) chlubí, o kolik desítek procent jim vzrostl čistý zisk. To je jako by zloděj hrdě zveřejňoval, kolik toho nakradl. Je to způsobeno nedostatečně silnou ochranou občanů ze strany státu proti lichvářskému počínání finančních ústavů. V případě ČEZu je to zvlášť zavrženíhodné selhání, když v té firmě má stát majoritu.
S Tvojí teorií chaosu bezvýhradně souhlasím, proto nekomentuji.
Přenesu toto téma na začátek, tento sloupec je nepřehledný.
Mas pravdu. Ale kontroluje stat (obec) dobre? Tam je ten problem. Me prijde ze ne. Me osobne neni lito toho, ze me penize jdou na cyklostezky a kola. Me je strasne lito mych penez, ktere skonci v kapsach neschopnych politiku. Je mi lito tech penez, ktere se jen tak promrhaji na planovani neceho, co se stejne neuskutecni a na ktere si namasti kapsu ostatni (vcetne politiku). Staci se podivat na vlakno "Budoucnost cykloturistiky v ústeckém kraji".
Politikum nejde o rozvoj cykloturistiky v CR. Zatim jim jde jen o penize.
U mrhání veřejnými zdroji musíš vidět dvě věci: Za prvé se nejedná o mrhání hodnotami, nýbrž pouze o jejich přesuny. Co stát vybral na daních a jiných povinných odvodech od občanů, stejně skončí v soukromých rukou - ať už nepoctivých politiků nebo ještě nepoctivějších firem. Za druhé stát jako celek z těchto peněz nic nemá. Vlastně je tu stát používán (zneužíván) jako velmi pohodlný prostředník, který zajistí přesun peněz od občanů, kteří je přece vůbec nepotřebují, do kapes manažerů firem, kteří by bez nich nejspíš chcípli hlady.
Takže stát místo aby přerozděloval od bohatých k chudým, dělá to nakonec opačně. Není to ale vina státu jako takového, nýbrž těch, kteří si ten stát ochočili a udělali si z něj dojnou krávu. A to rozhodně nejsou obyčejní plátci daní - občané. Přesně tohle je totiž pravý důvod pokřiku liberálů, kteří chtějí stát ještě dále oslabovat a dostat ho už konečně pod úplnou kontrolu (mezinárodního) kapitálu. Pak se už úplně zlikviduje veřejný sektor a stát bude (už ve službách nadnárodního kapitálu) jen výběrčím daní, které konečně poputují do těch správných rukou.
Stat (presneji receno statni aparat) z toho pochopitelne neco ma. Konkretne moc.
A kdo je to ten stát, který z toho tolik má? Ty chudinky za přepážkami na úřadech? Možná jsou nevýkonné, možná jsou i líné a arogantní, ale nejsou to ty, které ten stát dojí. Přerozdělované peníze zase většinou končí v soukromé podnikové sféře. Jen velmi malá část jich končí ve formě platů a prebend politiků a vysokých státních úředníků.
Nikoliv, stačí nahlédnout do státního rozpočtu. Většina přerozdělovaných peněz patří pod ministerstvo práce a sociálních věcí a dále tak sociálně potřebným a "sociálně potřebným".
Samozřejmě. Mluvil jsem o penězích, které se ZTRÁCEJÍ ve státním aparátu, nikoli peníze, které stát skutečně přerozděluje formou sociálních dávek nebo formou platů státních úředníků včetně učitelů. Dotaz zněl: "Co z toho má státní aparát?"
Mluvils o tom, že (citace) "stát místo toho, aby přerozděloval od bohatých k chudým, dělá to naopak". Což je to s čím polemizuji. Přímo přerozděluje "chudým" (ať už si pod tím slovem představujeme cokoliv) prostřednictvím MPSV. Podpora podnikatelských subjektů, včetně státních zakázek, potom přerozděluje "pracujícím" (opět ať už si pod tím představíme cokoliv). A co z toho má státní aparát? - Státnímu aparátu přináleží pouze režijní náklady. Bohužel zajištěná existence státního aparátu (či spíše lidí, kteří ho tvoří) vede k lenosti, korupci a neefektivnosti. Proto se peníze "ztrácejí". Tohle omezíš jen omezením státního aparátu.
Máš pravdu, že Na prostředky MPSV soukromý kapitál nedosáhne, tudíž nemůžou plynout obráceně. Mluvil jsem o prostředcích ze státního rozpočtu, které soukromý firemní kapitál vysává prostřednictvím pro stát nevýhodných veřejných zakázek nebo prostřednictvím investičních pobídek.
Nevím, jak by se mohlo na základě státních zakázek přerozdělovat "pracujícím". Timají od svých firem mzdu, zbytek jde do kapes akcionářům a vysokému managementu těchto firem.
Prostým omezením státního aparátu se nic neřeší. Pokud by se fungování státu zefektivnilo, tak prosím, ale mechanické zásahy typu "musíme snížit stavy o x%" jsou spíše kontraproduktivní.
Pokud se tedy peníze skutečně "ztrácejí", pak je to na nevýhodných zakázkách a zbytečnými daňovými úlevami firmám a investičními pobídkami. To, co se "vsákne" v rámci režie (samotného aparátu), jsou proti tomu drobné. Tím nechci říct, že by se s tím nemělo nic dělat, ale jsou daleko podstatnější kanály, kudy peníze unikají.
Máš sklon myslet třídně - za "pracující" považuješ jen dělníci. Tak to není - management také pracuje, a mnohdy hodně tvrdě a s odpovědností. I ti akcionáři jsou pracující - někde přece museli vydělat na své investice (koneckonců zkusit to může každý).
Omezením státu jsem přece nemyslel omezení státního aparátu (tj. počtu lidí ve státním aparátu pracujících), ale zejména omezení množství peněz kontrolovaných a rozdělovaných neefektivním státem.
O pracujících, byť v uvozovkách, jsi tady začal mluvit Ty. Kromě toho jsem nikde nenapsal, že bych si pod pracujícími představoval jen dělníky. Existují i jiní pracující i "pracující". Samozřejmě nepopírám, že i řízení může být práce. Vždyť ona i spekulace na burze dá člověku taky hrozně zabrat - to je taky hrozně vyčerpávající práce. A těch hodnot co se tím vytvoří! Nejvíc se nadřou akcionáři Grossova typu, vždyť on kvůli tomu musel dělat i politickou kariéru! To je taková dřina, že před ním hluboce smekám.
Omezení míry přerozdělování je stejný nesmysl jako mechanické omezování personálu. Není přece důležité, kolik se toho přerozdělí, ale jak efektivně. Mezi státy s nejvyšší kvalitou života (HDI) převažují státy s vysokou mírou přerozdělování. Tady nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Zasazujme se o to, aby přerozdělování bylo efektivní, místo abychom ho jen mechanicky kvantitativně omezovali.
Nikoliv, v lidske prirozenosti je i touha byt prospesny okoli, chranit jej, zvelebovat. Mysli samozdrejmne sam na sebe, ale i na rodinu, komunitu ci obec.
Proto se zodpovednost soukromych osob nekrizi s existenci solidarity.
Nicmene instut "povine solidarnosti", lidi zblavuje odpovednosti za sebe, za sve okoli atd. Cimz nici vzajemnou lidskou slusnost a vytvari zavislost na sve stedre ruce. Coz je ostatne i cilem statnich utvaru - zajistit sve trvani a ovladat sve obcany.
Neni nebezpecne tuto povinou soulidaritu napadat jako princip - nebezpecne je prave toto zbavovani lidi svepravnosti. Bohuzel toto vidime denne kolem sebe
Tohle je utopie snad ještě naivnější než komunismus. Ten Tvůj liberální ráj by byl možný (stejně jako komunismus), jen pokud budeš pracovat s dokonalými lidmi, tak jak sis je ve svém příspěvku vysnil.
Nezaměňuj příčiny a důsledky. Povinná solidarita je výsledkem faktu, že odpovědnost za sebe a za své okolí lidi už dávno setřásli. Je výsledkem poznání, že kde není solidarita povinná, není vůbec žádná. Solidární jsou lidé jen ve svém bezprostředním okolí, tj. mezi svými. Co ale pomůže, když bude jeden hladový solidární s druhým hladovým?
Vezmi si situaci ve spojených státech. Už jsem tady prezentoval oficiální čísla, kolik lidí (50 milionů) zde žije pod hranicí bídy, bez přístřeší, bez základního sociálního a zdravotního pojištění. Vidíš snad, že by těmto lidem pomáhalo, že v USA neexistuje povinná solidarita? Jsou tito lidé zhýčkaní štědrým sociálním systémem? Kdo tyto lidi zbavil jejich odpovědnosti za sebe a své okolí? Štědrá ruka sociálního státu? Ne, nejdřív tu byla ta ztráta odpovědnosti a teprve potom sociální systémy, které se snaží napravovat tuto sociální anomálii. Ne obráceně,jak tvrdíš.
Nejsem liberal. Zastavam nazor, ze jak saloni liberaly tak saloni socialisty je dobre drzet zavrene v kavarnach neskodi. To ze nazyvas cokoliv co se ti nelibi liberalismem - prosim, ale neni to tak. V porovnani s tebou jsem liberalnejsi.
Nicmene k veci - nepotrebujes idelani lidi. Staci ti bezni lide s beznou mirou sobeckosti. Pomuzu sousedovi, protoze vim, ze krome neho mi nikdo jiny nepomuze az mi bude ouvej.
Mas pravdu, ze tezko posoudit, kde je slepice a kde vejce.
Problem je, kam toto ochocovani lidi socialnosti vede - k tupemu amanipulovatelnemu davu. Libil by se ti napriklad tento volebni program?
1) Chceme, aby prvořadou prioritou státu bylo zajistit občanům práci a důstojný život.
2) Prvořadou povinností každého německého občana je pracovat duševně nebo fyzicky. Nikdo nesmí vykonávat takovou práci, která by šla proti zájmu pospolitosti jako celku.
3) Veškerý nezasloužený příjem a veškerý příjem, jenž nepochází z práce, musí být odstraněn.
4) Požadujeme znárodnění všech trustů.
5) Chceme, aby měli zaměstnanci podniků podíl na zisku.
6) Chceme založit a udržet zdravou střední třídu. Velké obchodní domy musí být okamžitě předány pod kontrolu místních úřadů, a měly by být pronajaty malým firmám za nízké ceny.
7) Hospodářské komoře bude příslušet povinnost udržovat chod národního hospodářství a odstraňování oněch škodlivých nedostatků a chyb. Tím by měl přestat zuřivý zápas mezi zaměstnavateli a pracujícími o mzdy a tarify, který poškozuje hospodářskou existenci obou, a tento problém by měl být řešen společně na vyšších instancích, které pak musí mít neustále na zřeteli především blaho národní pospolitosti a státu.
Nemusíš se obávat, že bych neznal definici liberalismu a cíle liberálů. Nenazývám vše, co se mi nelíbí liberalismem, ale ekonomický liberalismus reprezentuje hodně věcí, které se mi nelíbí. A to je rozdíl.
Sousedská výpomoc je velmi pěkný příklad. Liberalismu je tento pojem cizí. V liberálních ekonomikách by si člověk na služby, které si nechá udělat od souseda, měl správně najmout firmu. Vždyť sousedská výpomoc snižuje HDP! Za sousedskou výpomoc si lidé vzájemně neplatí a tudíž se to nepromítne do tohoto liberály zbožňovaného ukazatele.
Proč myslíš, že je v liberálních ekonomikách o tolik vyšší HDP než třeba u nás? Protože si naše ženský doma většinou vaří a uklízejí samy, naši chlapi vykonávají spoustu řemeslných prací sami, kdežto v liberálních ekonomikách si rodiny na takové práce najímají firmy, platí jim za to a to se promítně do čísla o HDP. U nás jsou ty činnosti vykonávány taky, ale do HDP se nepromítají.
K těm Tvým bodům. Nevím, kde jsi to vyštrachal, ale připomíná mi to myšlenky raného národního socialismu v Německu. Budeš se možná divit, ale s většinou těchto myšlenek se dá s určitými výhradami souhlasit. Ovšem tak, jak to prezentuješ, je to strašně snadno zneužitelné - v podstatě jako každá utopická myšlenka. To však neznamená, že ta myšlenka sama o sobě musí být nutně scestná.
Už jsem vypátral, odkud ty body máš.
http://www.holocaust.cz/cz2/resources/documents...
Chtěl jsi mě nachytat, že se budu hlásit k myšlenkám národního socialismu. :o))
Možná Tě zklamu, ale na národním socialismu nebyla zvrhlá hospodářská politika, ale úplně něco jiného - právě ten nacionálně-šovinistický rámec. Ty jsi vlastně jen vytrhl pár bodů z hospodářského programu těsně po První světové válce. Na nich ale nic až tak zvrhlého nebylo.
Predpokladal jsem, ze si to vygooglis ;-). Akorat ten posledni bod je citat primo od vudce z Mein Kamf.
Chtel jsem jen poukazat, kam podobne mysleni take obcas vede. Druhy pokus o implemetaci socialismu take nedopadl moc dobre.
V obou případech nebyly ty hrůzy způsobeny tím, z jakých filozofických či ideových kořenů (socialistických, komunistických, fašistických či jiných) vycházely, ale tím, kdo a jak se jich chopil, jak je dokázal zdeformovat a zneužít pro absolutně odlišné cíle, které se svými původními východisky neměly pak už absolutně nic společného. Bibli taky nebudeš odsuzovat jen proto, že v jejím jménu nějací pomatenci zotročili a povraždili spoustu naprosto nevinných lidí.
To nebudu, ale je dobre to vedet a na podobne pomatence vzit vcas ocelovou tyc.
Tak s tou tyčí pak hlavně zacházej opatrně. Je hrozně snadné se splést.
to co popisuješ je komunismus, krásná myšlenka, ale bohužel ve větších společnostech nereálná, stačí jeden jediný jedinec, který bude myslet jen na sebe a celý systém se dříve či později zhroutí.
Vůbec se Ti nedivím. Taky bych si ty daně nejradši nechal, když vidím, jak s nimi státní moc nakládá. A klidně bych je věnoval na veřejně prospěšné investice. A že bych si to lépe ohlídal, aby se ty peníze nepřikleply spřízněné firmě nějakého starosty či politika. Placení daní není špatně, veřejný zájem není špatně, ale špatný je systém přerozdělování a systém vyhodnocování, co je a není veřejný zájem. Dost často se i veřejného zájmu zneužívá ve prospěch soukromníků.
To je prča o)))) tak chcete mi ty prachy vzít a koupit za ně kolo jinýmu nebo ne?
Hele, mirečku, než se dohodnou pojď, půjdem za ty prachy na večeři. Pak už ti nebudou mít co sebrat :o)))
No já nevím, holka. Jestli bychom jako nepoškodili stát nebo obec, taky je možný, že bychom přitom mysleli jen na sebe o))))))))))) To víš celospolečenský zájem je celospolečenský zájem.
Budeme myslet na sebe v celospolečenském zájmu :o))) A já tedy rozhodně budu ještě myslet i na žaludky těch, kteří tam nemůžou být s námi :o)))
A jestli si na restauraci uděláme malé výběrové řízení, tak bychom to sand i mohli ustát, ne?!? :o)))
Tak ale nezapomeňte, že jako správní občané musíte dát vydělat chudákovi restauratérovi ! Ne, že si to budete klohnit sami doma, takhle to HDP nezvýšíte :-))))
Ber to tak, že ti politici chtějí zařídit prázdnější silnice, protože vyženou lidi z aut na cyklostezky..
Tady se musím malinko pochlubit jak to má vymyšlené Praha 11. Sice to jsou jenom návrhy, ale i to se v dnešní době počítá...
http://www.praha11.cz/redakce/index.php?lanG=cs...
Vypadá to zajímavě, já sem viděl v okolí naší školy taky pár docela slušných stezek, bohužel i pro chodce...
Na těchhle novějších sídlištích to jde, ale musí být snaha. Taky je tam výhoda, že je tam fakt placka, tam by se kolo hodilo.
By mě zajímalo, co je přesně městské kolo. Co já vídám cyklisty v Praze, tak všichni mají horské nebo krosové kolo. Taky si myslim, že městské kolo se dá používat někde, kde jsou opravdu kvalitní cesty a kde je rovina. Jako třeba na Praze 11, ale na jiné ježdění to moc nejde.. Já sem byl na kole ve škole jen jednou, ale nedokážu si představit, že bych nějaký dvacetikilový kolo táhnul v Tuchoměřicích do kopce. Naopak krosová kola jsou celkem universální. Na jízdu do práce v mých podmínkách lepší. Statistika je jedna věc, ale co je realita...
Problém je, že se nějak uhnízdilo, že městské kolo je těžké. Není. Na každém kole se dá jet po i lehčích polních cestách. Krosy jsou svižný, ale do města je řazení v nábě fakt nepřekonatelné a řekl bych, že problém je v nějaké perfidní zábavě pořád něco škatulkovat a třídit.
Ono se dá po městě jezdit na všem... na krosu, na fullu, cruiseru, s nášlapama, na leháči .. ale na klasický pojížďky "samoška, pošta, živnosťák, trafika" je kolo s řazením v nábě a pohodlným posazem nejlepší.A teď se můžeme začít bavit o tom, kdo se na čem cítí nejlépe a na co by nikdy nevlezl... Nejsem ale "ursus ursus" :-), čímž chci říct, že v této debatě nemusím pokračovat, já jenom jezdím na kole a netřídím a neškatulkuju.
On takovej "ursus"- teda spíše "Ursus" - stihne jezdit i třídit. Ale že by třídil zrovna kola podle jejich účelu, typů, osazení, vybavení a úrovně nejmodernější techniky - to mu nepřišiješ. Tomu totiž "Ursus" vůbec nerozumí a nejspíš ani rozumět nechce. :o))
Měl jsem, milý Ursi, na mysli něco jiného: Tvůj příspěvek o druzích cyklistů (nesouhlasím s Tvým pohledem) a přiznám se, že jsem si tě vybavil v souvislosti s tou, mě nepochopitelnou, českou mánií pořád něco škatulkovat a třídit a zařazovat a definovat a diskutovat.Mě by bylo daleko milejší, kdyby si kolaři řekli "Jezdíme na kole" a vykašlali se na pateorie o omezování pohybu díky cyklostezkám, netoleranci vůči chodcům, kočárkům a bruslařům (tak cinknu, no), přestali nadávat na motoristy a magistráty a v téhle sjednocené klidné konstelaci by se pak mohlo podařit založit něco, jako je ADFC. Vzhledem k tomu, že jsme v Česku všichni tak neskutečně umínění a chytří, dojde k tomu tak za 20 let.
Uznávám, že jsem posedlý škatulkováním (což ovšem není totéž co nálepkování), tříděním, zařazováním, definováním i diskutováním. Prostě mi to pomáhá lépe pochopit ten hrozně složitý svět kolem.
Omezování pohybu cyklistů "díky" nepromyšleně vyprojektovaným cyklostezkám (pokud jsi měl tohle na mysli) je prostě fakt, ne který je potřeba dostatečně včas poukázat.
Netolerance k chodcům je to poslední, z čeho by mě mohl kdokoli obvinit. To raději s toho kola slezu, než abych některého ohrozil. Chodci jsou pro mě svatí, tím spíše matky s kočárky. Bruslaři mě skutečně dost často štvou, ale myslím, že zrovna o tom jsem tady nenapsal ani slovo - aspoň si nevzpomínám.
Nadávání na motoristy považuju vlastně za svou povinnost, protože pokud bych tak nečinil, cítil bych se spoluviníkem toho permanentního masakru, a to přesto, že jsem v životě za volantem neseděl.
To "nadávání na magistráty" považuju za přirozený jev. Jsou totiž dvě možnosti: Buď přestaneme spoléhat na své volené zástupce a pak rezignujeme na zastupitelskou demokracii jako princip fungování společnosti, nebo na ně jakožto voliči budeme vyvíjet efektivní tlak, aby tyto struktury plnily funkce, pro které byly vytvořeny. Protože naši volení zástupci svou funkci evidentně neplní, jak by měli, je třeba, aby voliči nějak vyjádřili svou nespokojenost. Třeba i tím nadáváním.
Na stránkách ADFC jsem každou chvíli a byl bych opravdu hrozně rád, kdyby fungovalo něco podobného u nás.
Škatulkování podle mě není úplně tak naše česká vlastnost, každej si chce situaci zjednodušit, proč ne? Ale hlavně jde o to, že pokud je kolo vytvořeno do terénu, tak je zbytečné s ním jezdit po asfaltu. Co jsem měl zkušenost s městskými koly (dneska sem jich viděl spousty). To kolo je na terén, kde se nemusíš smýkat mezi auty, rychle měnit směr, jezdit chodníky, obrubníky, parky atd... Samo, že se to dá, ale babička má něco jako citybike, ale fakt sem si na tom stabilně nepřipadal... Jinak to přahazování v náboji je geniální...
jde o to, jestli jedeš po městě sportovním adrenalinovým stylem nebo ti jde především o to se někam dostat. Rozdíl v čase samozřejmě je, ale ne nijak zásadní (při kratších pojížďkách je navíc i časová výhoda mít např. nosič s košíkem, do kterého můžeš dát bez přivazování batoh či kufr a ušetříš tak čas při parkování), ale pokud jedeš např. něco zařizovat na úřad, do práce, do školy či na nákup, určitě tam stejně radši dojedeš odpočatý než zpocený a udýchaný. A na to je městské kolo ideální (a to říkám, přestože jsem zpohodlnělý pohodlím a rychlostí lehokola a po městě občas jezdím na stojatém silničním či horském kole stylem zběsilého kličkování mezi auty).
Když jedu do školy na kole (ne že bych to dělal často), tak přecejenom jedu celkem vzdálenost (když o tom řeknu někomu místnímu, tak si myslí, že jsem šílenec) no a tu vzdálenost zdolávám sice v prvních kilometrech po silnici a polních cestách, ale potom přijde praha. Hlavně úseky kolem pražského hradu, Střešovic, Letné i Žižkova musím projíždět rychle, protože každá minuta navíc zvyšuje mé ohrožení...
Nejsem proti "městským kolům", ale spíš, že v mých podmínkách je nepoužitelné...
tak jasně, když jezdíš zdaleka a jedeš jen do školy a zpět, tak je lepší nějaké dálkovější kolo, ale na nějaké vyřizování po městě, kdy se během 20 km objížďky městem stavíš třeba v pěti obchodech či úřadech, mezitím se třeba ještě zastavíš na svačinu v parku - na to je ideální právě to městské. Já sám taky městké kolo nevlastním (před časem jsem jezdil na veteránu, který k tomu neměl daleko, jeho výhody mi teď občas celkem chybí).
Po městě se dá jezdit snad na všem ,báječný je, když se na tom jezdec cítí dobře a nemá cenu někoho nějak předělávat: máš silničku: tak si to užij. Tvoje kolo je trek: tak jeď. Kdo má možnost (finanční/uskladnění)tak má kolo na to a na to. Kdo chce jezdit jenom po městě, tak je ideální "citybike" (vadí mi ta angličtina) a je fuk, jestli má rám s nízkými trubkami nebo s klasickou štanglí. Kdo chce, ať si odpruží sedlovku, balónové gumy je také řešení... a jsou kola a kola. Mám to vyzkoušený, fakt.Mimochodem se mě ptá dost lidí, když vidí moje kola: "A kde to má přehazovačku?"... protože o nějakých nábách vzadu ještě neslyšeli a nikde to neviděli.
To jsi taková socka, že si nemůžeš koupit ani kolo s přehazovačkou? Daj se sehnat už za dva tři tisíce v supermarketu... A tou zadní nábou i brzdíš, co? Hm, to já míval taky na dětským kole. To jsi fakt chudák, spadne Ti řetěz a nebrzdíš:-))
Jestli jsem chudák nevím, ale na svým kole mám Rohloffa. Řetěz mi nepadá, protože mám vobyčejný véčka, on se ani protišlapací R. nedělá :-) A moje kolo do města je osazený Nexusem, taky s volnoběhem ale zase s bubnovou brzdou, tam taky řetěz nepadá a ani k brždění není potřeba. Ale pro děcka je protišlapací náboj fajn věc.
:-))))
Někdy je smajlík šikovné řešení... ale nějak mi přesto nedochází, o co Ti jde a jak jsi to myslel, to jedno, zdá se mi, že píšeš o sockách a torpédech a obojí znáš jen z doslechu.
Klídek, nečerti se hned... Jen mě baví, jak spousta lidí včetně Tebe je fascinována technickými výstřelky jako jsou přehazky v nábě, šestibodové pérování, dynamo se samoregulací zátěže podle sklonu trasy apod. A jak máte tendenci na ty, kteří se neorientují a jezdí na kolech ze supermarketu, hledět zvrchu. Ale nic ve zlém... Tak ještě jeden smajlík:-))
Jenže já nejsem "fascinován výstřelky" a ani nejsem fashion victim, co se týká novinek (na kolech, mobilech, fotoaparátech atd.). Řazení v nábě je ca 100 let stará záležitost a žádný technický výstřelek; u nás to zapadlo, prostě po 40 letech Favoritů a Esek přišla KONEČNĚ kola s PŘEHAZOVAČKAMA. Ani na kolech ze supermarketu nevidím nic špatného a ani jsem nic takového tady ani jinde neřekl a líbí se mi každý, kdo si kolo koupí,třeba ze supermarketu. Takže o nemluvím o chudácích jako Ty (víš, kolik stojí Nexus nebo Rohloff?). To, že kolo od Mountfielda MOŽNÁ nebude sloužit jako kolo s vhodnějšími převody (třeba ta planetovka) a jiným rámem je už věc jiná. Lidi jsou zblblí prodejci (ti toho taky moc nevědí) a pak čtou reklamní testy ve Velu a koupí si kolo, co má napsáno "series", "comp", a Maghor a Trottly´s , připadají si skoro jak z kolébky mountainbikingu a pak někde moudře podiskutují o ikstéčku a že rapidfire je lepší než slowsmoke a že vidle je morálně zastaralá a dívají se na městkáče s despektem, protože oni jsou přece ti trendoví kingové co s hydroruksakem honí adrenalín na Jizerkách. Na takové se dívám svrchu, protože jsou sice báječně znalí (na čumendu na EuroBike+ četba magazínů) ale o jiných kolech vědí prd , kolům do města se málem pošklebují a pak se mě ptají, jak řadím a na co je tamto lanko... Takže jsi mě špatně odhadnul :-(
podepisuju.
(možná teda reaguješ na příspěvek, kterej vůbec nebyl myšlen vážně, ale napsal jsi to zcela přesně)
Reaguješ smrtelně vážně na příspěvek myšlený v legraci, to je škoda. Samozřejmě že nemám takový přehled o kolech jako Ty, v tom jsi 100% fundovanější.
A neodhadl jsem Tě špatně, já Tě totiž vůbec neodhadoval, nemám to ve zvyku. Měj se.
Příště napiš, až budeš psát, jestli je někdo socka a nebo co tě na něm baví, že to myslíš jinak. Ale to obracení v žert (ještě chybí mi říct, že nerozumím srandě) znám a je to.. to je fuk. Měj se taky a neodhaduj dál...
Na co citybike? Vzdyt staci klasicke kolo! Za 3 tydny, co se pohybuji po Edinburghu jsem nevidel zadne "citybike", ale jen obycejna horska kolo nebo treky. A ze je jich tu jako much. Kolo je tu velice oblibene jako dopravni prostredek do/z prace, ale i na nakupy, za zabavou...
Kazde druhe kolo ma klasicky nosic a brasnu (jednu nebo dve). Na tom kole sedi bud urednik v obleku, nebo clovek obleceny "vice sportovne" na kterem je videt, ze jede z/do prace. Kazde kolo je tu osvetlene a to takovejma lucernama, ze z toho clovek pul hodiny po oslneni nevidi. Bezne tu maji vesty, blikacky na rukou, nohou. Bezne se tu pouziva zvonek. Takze chodec slysi, ze nekdo jede, uhne a pak slysi....dekuji. Je bezne tu dekovat za to, ze nekdo udela misto. Pak se tu muzou cykliste a chodci pohybovat dohromady na celkem uzke stezce (kdyz uz to jinak nejde...treba podel Union canal).
Nepotrebuji prihlouple citybiky. To hlavni uz tu maji....prostor pro cyklisty!!!
Sorry, nevím, co je na citybiku přihlouplého... jestli se teda bavíme o stejném kole... myslíš kolo na pohodlnejch gumách a s planetovou převodovkou (a je jedno jestli dámskej nebo pánskej rám)? A nosič vzadu a integrovaný dynamo a blatníky... Takové kolo je do města nejlepší: jednak kvůli pohodlí řazení (včetně na světlech, což treky a atd. neumí) a dokonce i díky pohodlnějšímu posezu.V EDI a jinde jezdí MTB a treky proto, že je prostě prodává každej baumarkt a výrobce sekaček a stojí míň.Taky by se pak slušelo uvést, že 80% všech kol v EDI jsou šunky do 5000,-. Ale jezdí tam hodně lidí a umějí to jak oni tak řidiči a měli by to vidět ti, co tvrdí, že Praha je specifická protože kopcovitá...
Jasne, mas pravdu. Ja to spis chtel napsat tak, ze i bez sitybike by to slo...jen je treba mit kde jezdit. Takze Praha by se mela nejdrive kolum prizpusobit (v Edi to slo, tak proc by to neslo i v PRG) a pak treba vymyslet i ty sitybike. Nic proti nim nemam, ja bych si ho do mesta taky koupil, ale na jezdeni po meste staci i obycejne kolo...hlavne, ze se da na nem kde jezdit:-)
Jinak k tem pleckam:-) Me docela prijde, ze jezdi i na znackovych kolech. Sice nizsi tridy, ale treba Spesl je tu hodne popularni. A vsiml sis, ze zamestnanci mesta fasuji kola, ktere maji na ramu napsano (tam kde byva znacka kola) "Edinburgh":-) A taky jich tu je dost:-)
Jezdim po Edi obcas autem a je to fakt hruza. Na nektera mista se dostanu pesky rychleji. Takze verim lidem z Edi, ze radeji jezdi na kole. Pochopili, ze je to rychlejsi:-)
Jo a pak parkovani. To se tu sleduje az hruza:-) Maji na to spesl lidi, kteri nedelaji nic jineho, nez ze jen chodi po meste a kontroluji spatne parkovani. A lide si tu na to davaji majzla. Vedi, ze zaparkovat pres den v centru edi je hrozne...takze pak zas radeji frcej na kole:-)
Skoda, ze uz to tu zas balime:-(((
Po EDI se autem jezdit dá, ale nesmíš chtít někde zastavit :-) Proto mi tam kolo strašně vyhovuje, akorát že furt myslím na to, jak si posichruju sedlo a kola zámkama a stejně to nejde takže jezdím noname plečkou a moc mě to nebaví. Proto jsem i pro model "rent a bike" (projezdil jsem si tak Kodaň, Helsinky,Berlín) za ty nestrachy to stojí.Jezdit se dá všude... V Česku , kde je saigon díky řidičům by byly stezky ideální (nejsou), jinde je cyklista normálka a někde docela king (Amstr například). Ale o tom už tady řeč byla...
Jojooo...takova krizovatka na Haymarketu, to je zazitek. Je to tam jak v Cine:-) Jen misto cyklistu jsou tam auta:-) Ale mumraj stejny:-) Parkrat jsem tam projizdel a docela zazitek:-)
No co si budem rikat. Edi je strasne podobny Praze. A na kole se tu da. Nejake vymluvy, ze v Praze to nejde, protoze tam jsou kopecky...chjoo, to je hrozne. Jen at se chytraci z prazske radnice prijedou podivat, jak se to dela jinde. Chce to jen chtit.
To víš, že v Bergenu je v jedné strmé ulici výtah pro cyklisty? V Hamburku se jezdí tuším od 10 do 16 hod v S-Bahnu s kolem bez poplatku, čili platíš jen za sebe.V Belgii jsem viděl perfektní stojany s integrovanými oky na VISACÍ zámek. Semafory pro kolaře ve Vídni. Jo, stačilo by se jen dívat, ale ti radniční moulové neumí ani postavit pruh pro cyklisty. Máš recht. Glasgow je hustej, ale taky to jde, oproti praze. Ale nejmíň se mi v CZ líbilo jezdit po Zlíně...
No...projel jsi toho vic:-) Ja zatim tolik srovnavat, jako ty, nemuzu:-) Kazdopadne v Edi se mi to libi. Glasgow mi prijde moc chaoticke. Ale sever Skotska jsem si zamiloval. Tam ti lide ani pruhy nepotrebuji, protoze se k sobe chovaji uplne jinak.
Jestli to dopadne dobre, budu zkousek novou zemi:-) Cyklistika tam funguje taky dobre, tak se na to tesim:-)
A mirekbike mi bude zavidet:-))))
Citibike jsem si poridil protoze potrebuju obcas po praze jet v obleku. Takze od kola vyzaduji:
1) 100% kapotaz (blatniky uplne co nejniz + schovanej retez
2) Vzprimenej posez
Zkousel jsem v obleku jet na beznem horakovi, ale moc to nejde, takze proto citibike.
Jak jsem psal...nemam nic proti citybikum. Ale jde mi hlavne o tom, aby meli kde jezdit...:-)
Já jsem si na takové pojížďky pořídil "very spešl" kolo, ale nechci, aby to vypadalo, že tady dělám reklamu... dá se na něm jezdit v kabátu a vypadá to velmi dobře (říkají svědci :-) . Jen abych teď nepůsobil jak nějaký cyklosexuál...
Jen se pochlub - ja jsem poridil (nebo spise firma poridila) tohle: http://www.citybikes.cz/citybike/?kategorie...
Jo, pěkný! Hodná firma. Já si pořídil Pedersena a naklikávací kufry na nosič. Neskutečný poježdění... akorát si člověk musí zvyknout, že je hodně vidět.Vlastně ve městě je to výhoda :-)
Že o taková kola není zájem, je logické. Autorka článku (»Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz«) je totiž zjevně věci neznalá, takže článek se sice tváří zasvěceně, ale ve skutečnosti je tomu zjevně opačně.
Důvod odlišného zaměření kupců kol totiž ve skutečnosti tkví v odlišném způsobu života.
Jako „západní” občan si pořídím na menší nákupy kolo, které má vpředu košík na zboží a vzadu nosič. Na něm případně jedu za pěkného počasí i do nedalekého zaměstnání. Takové kolo je jakýsi můj cyklistický univerzál. Na dovolenou si vezmu obytné auto, dozadu na nosiče připevním kola a vyrazím do světa. Někde zaparkuji a po okolí se s rodinou projíždím na kole. Mám-li v úmyslu jet na kole na dovolenou, mám k tomu jiné kolo, protože dlouhá jízda na městském by byla utrpením.
Coby Čech či Moravan mám jedno či více kol (silniční, horské, trek) a když potřebuji třeba přivézt nákup, nahodím na záda ruksak a je to.
Před několika lety psala (tuším) Cykloturistika o odlišném vnímání cyklistických potřeb v Evropě, o tom, že kolo oblíbené v jedné zemi je v jiném evropském státu zcela neprodejné. Je to něco podobného např. obuvi. V jedné oblasti státu jdou určité boty na dračku a jen 50 km dále jsou neprodejné nebo je žádaná jiná barva. V případě bot si tohoto nikdo nevšímá, u kol se „kdosi” velice diví.
Před lety jsem se těšil, jak se v Rakousku poučím z jejich kol. Poučil jsem se. Na takových exemplářích by u nás jel tak nanejvýš opilec z hospody domů. Z těch tisíců kol viděných za týden pobytu v Rakousku, mě zaujalo jediné, které sneslo srovnání s tím, co tehdy bylo možno vidět u nás (všecko předtím i potom viděné by u nás neslo název herka, plečka či zgarb — na Ostravsku žďorbo).
Hodnotu článku vidím jako nulovou, krom výdělku autorky. Spíše se měla zaměřit na to, že u nás zodpovědní (i o té jejich zodpovědnosti lze úspěšně pochybovat) chápou pojem cyklostezka jako cosi, kam si zájemce přijede se projet a potom (nejlépe po naložení kola na střechu auta) se zase vrátí domů.
Z celého slavného článku p.t. autorky mám dojem, že už chybí jen, aby kritizovala ta, kteří nenosí (oškubané) rifle, že nejsou „in”.
Jo, souhlasím, akorát bych si dovolil (pro sebe) upravit výraz "odlišný způsob života" na "odlišné hodnoty".Ještě stále podle mne neklesla vlna mýtizace tzv. "značek" a potřeba vlastnění předmětů. které jsou v trendu (viz mobily, oblečení, sportovní potřeby atd.). Ochota lidí v Česku vysázet např. za sportovní obuv nebo kolo poměrně (vzhledem k normálnímu platu) vysokou částku je velká. Podle tohoto vzorce by lidi např. v Německu museli jezdit na kolech za ca. 2500,- EUR (u nás slušnější kolo stojí tak 25 000,- Kč) a kola stojí v Česku i Německu de facto stejné peníze... Jinak jsme jako národ více než sportovně založený a podle mě by jezdilo daleko více lidí kdyby a) měli kde (ale nejsou cyklostezky); b) kdyby se už "nějak oprostili" (nechci teď rozebírat "jak") od předsudku, že kdo jezdí do školy, do práce atd. na kole je chudák. Kolo jako sportovní náčiní je jiná věc, tam se ale projevuje ten fetišismus, podporovaný marketingovou masáží dovozclů a prodejců... K článku a autorce se nevyjadřuji, tahle debata je zajímavější...
Souhlas i souhlas se souhlasem :o))
Snad jenom k tomu pomeru cen (v tomhle pripade kol) a platu- pokud lidi najezdi uz slusne porce kilometru, je kolo rekneme okolo 20tis. Kc a vys docela rozumna a vicemene nutna volba, aby nejaky ten patek vydrzelo. Pokud nekdo na "zapade" najede to stejne, potrebuje totez kolo a pomer jeho ceny ke svemu platu neresi, nebude se divat na CR a nekoupi si prece kolo za 2500€, asi nema cenu tohle probirat.
Jinak tebou zminovana potreba znackovych veci, nejnovejsich mobilu apod. i pri financne odlisne zivotni urovni v CR mi prijde taky usmevna. Ale asi nekdo potrebuje k zivotu tenhle falesny atribut "uspesnosti". To uz je nicmene OT.
Souhlas se souhlasem souhlasu i souhlasem souhlasu souhlasu ;-)))))) ...... a mě stejně pořád připadá jako největší překážka cyklo-dopravy to že se zpotím jak prasátko a v případě špatného počasí (více než 20% času) se ještě "zprasím" opět jak to prasátko ;-)))))
Když prší tak použiju MHD. Když je to ráno s odjezdem OK a prší na cestě z práce tak je to holt pech, ale cesta TAM byla dobrá a tak prostě šatstvo doma usuším. Když nejedu na krev (čili vyrazím včas), jedu kultivovaných ca. 10-20km/h (stoupák/rovina), u kterých se nepotím. Vhodně se na cestu obléknu, snad teď nemusím rozvádět, co je za oblečení na jízdu na kole vhodné...Pro mě jsou prasátka ti kolaři, co si neperou hadry a smrdí jim věci tak, že se jim to musí říct.
Tohle beru.
dá se jet na kole tak, že se nezpotíš, stačí trochu slevit z rychlosti - a dojedeš odpočatej, nezpocenej a ihned připravenej - zase úspora času při dojezdu. Pohodlné "pomalé" kolo k tomu ještě přispěje.
No tak s tím bych si dovolila nesouhlasit - každý má totiž funkci potních žlázek poněkud jinou...
Zkoušel sem se naspotit a stejě ty kopce mě spotí, divný..
Mě spotí i rovinka a nemusím to švihat :o)))
v takovém případě se ale zpotíš i při nastupování do tramvaje či auta. Prostě na kole se dá jet tak, aby ses zpotila stejně, jako při jiném způsobu přepravy.
To bohuzel ne. Ja se treba zpotim uz pri malem pohybu:-)
A někdy i bez pohybu ...
Když policajt řekne: "Á, tady vás máme ..."
;-D
když na sebe navlíkneš vrstev jako cibula tak se zpotíš i v klidu. To je fakt.
viz mou reakci na Radku
Pri nastupovani do auta nebo tramvaje problem nemam (navic v tramvaji se nezpotim). Kdyz jdu pesky, tak taky problem nemam. Kdyz jdu rychle pesky, tak uz problem mit muzu. Jenze ja moc rychle pesky nechodim, protoze mi nic neutece (a prace uz vubec ne, protoze nema nozicky). Ale na kole je to u mne bezne, ze jsem mokrej hned. To bych musel jet fakt pomalu (krokem, nebo z kopce), ale to uz bych mohl jit pesky. Kdo nezna, nepozna. Myslim, ze lide s vyssim tlakem (a hlavne blbci, co cely zivot presolovali jidlo, jako ja) to znaji moc dobre.
To je sranda, jak z jednoho základního tématu týkajícího se rozdílů mezi pojetím dopravní cyklistky se někteří dostanou k národnímu socialismu a druzí k pocení:-)))
Obojí je naprosto stejně důležité.
Není. Raději se potím dobrovolně.
Taky to sleduju:-))) Obcas to pekne zklouzne uplne nekam jinam:-)
Pokud jeden tvrdí, že se na kole nedá jezdit kvůli pocení a druhý proto, že svoji cestu do práce si má vydláždit každý sám, myslím, že od tématu (tedy "proč se u nás nejezdí na kole") vůbec neodbočujeme.
Počkej, počkej, nikdo tu netvrdil, že když se spotí, nemůže jet na kole. To vyvozuješ víc, než bylo řečeno. Bavili jsme se JEN o tom, že každý má jinou funkci potních žlázek a tudíž se na kole spotí i při mírné jízdě...
Neznas Godwinuv zakon? http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_Law
;-)
Specielně na tomto cyklistickém fóru platí podobný zákon nikoli pro zmínku o Hitlerovi či nacistech, ale o komunistech. Ti jsou zde zmiňováni nesrovnatelně častěji. Jedná se nejspíš o specifický komplex českých cyklistů - zvláště jistých "bikerů".
na kole se spotřebuje méně energie, než při pěší chůzi, takže se míň zpotíš - navíc na kole je lepší chlazení. Pokud se potíš víc, než při pěší chůzi, jedeš moc rychle. S vyjímkou extrémních kopců pojedeš na kole se stejným výkonem vždy rychleji, než pěšky. A pokud máš nějaký náklad, který naložíš na nosič místo abys ho nesl v tašce či ruksaku, výhoda kola ještě více narůstá. Nevymlouvám ti, že se ty na kole potíš - já se taky potím o dost víc, než když jdu pěšky, je to ale tím, že jezdím rychle. Pokud jedu pomalu (což je ale pořád několikanásobně rychleji, než pěšky a jen o něco velmi málo pomaleji než MHD), tak se nepotím (resp. potím přinejhorším stejně, jako pěšky, a rozhodně méně, než v plné tramvaji).
jde taky o to, co máš za kolo, na sportovních kolech se většinou pomalu pořádně jezdit nedá, a to je právě výhoda tzv. městských kol.
Do meho tela nevidis, tak nemuzes porovnavat tve a me. A uz vubec nemuzes porovnavat vykon. Ja proste vim, ze kdyz sednu na kolo a pojedu tak nejak na pohodu, tak budu stejne spocenej. A kdyz nebudu chtit byt spocenej, budu muset jet hodne pomalu. A to uz se mi nevyplati.
Jo a samozrejme je lepsi chlazeni, ale jen do chvile, nez zastavis:-) Telu taky trosku trva, nez se dostane do uplneho klidu.
Pro mne je nepripustne jezdit do prace v hadrech a pak v tech samych byt mezi lidma. Mam to vyzkousene. Nejde to. Proto to vzdy resim funkcnim pradlem a pak prevleknutim. Ale to nejde vzdy. V posledni praci jsem treba nemel moznost sprchy. Takze jsem jezdil jen tehdy, kdyz jsem vedel, ze nebudu mit treba jednani. A to nemluvim o tom, ze nebylo kam zaparkovat kolo:-)
Nevěřím. Myslím, žes prostě nikdy nezkoušel jet tak pomalu, aby ses nezpotil (já taky tak pomalu jezdím vyjímečně, protože buď někam spěchám nebo se chci projet, ale vím, že to jde a že to není zas o tolik pomalejší, než normální jízda).
Můžu s tebou polemizovat, můžu i nesouhlasit, ale je mi jasné, že to je tak všechno, co s tím můžu dělat:-)
Tak never:-))) Tvuj problem.
No a jeste by me zajimalo, co je u tebe "pomala" jizda na kole (klasickem).
pomalá jízda (nebo spíš úsporná) je u mě toto: Především jedu tak, abych nemusel skoro brzdit (tedy jednak např. před křižovatkou nebo před místem, kde to začíná být z kopce, přestanu šlapat třeba půl km předem, ale taky některými místy (třeba zatáčkami), kde jedu samovolně rychle např. z kopce, projíždím naopak na doraz). Akceleruju velmi pomalu, pokud jedu na kole s převody, při rozjezdu poctivě přeřadím všechny od nejlehčího až po optimální převod - šlapu pořád stejným výkonem, malou silou na spíše nižší frekvence. Totéž do kopce, klidně i do mírného kopce jedu na nejlehčí převod skoro krokem, nemusím se honit do kopců, protože čas získám jinde (všiml jsem si, že i když jedu "neúsporně" či "rychle", pokud mě někdo předjede, tak jedině do kopce, i "rychle" totiž do kopce šlapu skoro stejným výkonem, jako po rovině, což většina cyklistů nedělá). Ze všeho nejdůležitější je se necítit na kole jako motor, ale spíš jako pasažér, který se jen veze a užívá si vyhlídkovou jízdu. Tímto způsobem jsem schopen jet po rovině 15-20 km/h (normálně jezdím cca 35). Ve městě, kde se většinou nedá jet maximální rychlostí (nebo se z maximální rychlosti musí často zbytečně brzdit) to ale není takový rozdíl. Do centra tímto způsobem dojedu za 30 minut (stejně jako MHD), normálně tak za 20 a když jedu "na krev" a ještě třeba v neděli brzo ráno, když není provoz, tak jsem to dal jednou myslím i za 10 (na lehokole) (ale to už jsem jel po rovině přes 50) - stíhal jsem vlak, jiná možnost nebyla:-).
No tak 15 - 20 km/h pro mě teda rozhodně pomalá jízda není :o)))
Pomalou bych brala jízdu v rychlosti chůze, tj. tak 5-8 km/h.
Ale to je dáno tím, že prostě každý máme jiné fyzické schopnosti.
A čím ale rozhodně souhlasím, to je "necítit se na kole jako motor, ale jako pasažér".
já ale nemyslím 15-20 jako průměrnou rychlost, ale jako maximální dosaženou rychlost na hodně dlouhé rovince, a to už je HODNĚ rozdíl. Ale samozřejmě mluvím o sobě, pro někoho jiného může být rozsah pomalé jízdy někde jinde. Každopádně při pravidelném ježdění se ta rychlost bude zvyšovat (a to nejen vytrénováním svalů, ale možná spíš schopnostmi řidiče jezdit úsporně - ani v autě to neumí každý automaticky). Hodně dělá i např. výběr trasy nebo to, v které části trasy jedu opravdu maximálně úsporně a kde to můžu přece jen trochu rozjet. Pokud se někdo nechá odradit od cestování na kole tím, že při prvním pokusu o pohodovou cestu do práce má na tachometru průměrnou rychlost 7 km/h a řekne si, že mu to nestojí za to, že to už by rovnou mohl jít pěšky, dělá ukvapené závěry.
Presne tak:-)) Do prace jsem to mel 23km a jet celou dobu 15-20km/h, tak jsem jak houba:-))) Navic to bylo po rovine, takze furt slapat:-)
Jo a kdybych jel tech 5-8, tak to abych staval ve tri:-)
Také to nemyslím jako průměrnou rychlost :o)))
ono na té pomalé jízdě je nejhorší ten pocit, že skoro nejedu, ale všechono je relativní. Když jedu autem 30 km/h, taky mi připadá, že skoro stojím. Pokud bych se touto rychlostí pohyboval na kole, říkal bych si, jakou mám pěknou rychlost. A na skládací koloběžce či dokonce pěšky bych tuto rychlost považoval za závratnou. Pokud je někdo ze svých sportovních vyjížděk na kole zvyklý na nějakou rychlost, potom mu pochopitelně dělá (psychický) problém jet najednou rychlostí poloviční. Jediná možnost jak se s tím vyrovnat je oprostit se od vnímání kola jako sportovního náčiní a chápat bicykl jako aparát, který mě někam doveze, aniž bych do něj musel vkládat nějakou enormní energii. A v tom momentu člověk zjistí, že jezdit po městě na sportovním stojatém kole je zhovadilost zavánějící masochismem:-)
Promin, ale myslim, ze o tom to neni. Ja i Radka dokazeme jet pomalu. Ale k cemu mi bude rychlost 8km/h, kdyz do prace pojedu skoro 3 hodiny. Neni to o pocitu:-) Je to o realite. Kdyz pojedu prumerne 15km/h, tak budu mokrej. Ty treba ne. Muj znamej, co se skoro vubec nepoti taky bude v suchu. Neni to vubec o rychlosti, ale o telu. Nektere telo se na to neprizpusobi.
no já taky rozhodně nepatřím mezi lidi, kteří se nepotí, spíše naopak.
Dobře, poprvé pojedeš skoro 3 hodiny, podruhé pojedeš 2 a půl (protože už budeš vědět, kde to můžeš víc rozjet, aniž by ses unavil), zanedlouho se dostaneš na hodinu a půl, po delší době to dáš pod hodinu a v pohodě. Nic není hned.
Nebo se k tomu dostat z druhé strany: zezačátku se budeš trochu potit a postupně přijdeš na to, kde je nejlepší ubrat, abys to zvládal v pohodě (to je asi účinnější varianta, ale pro tebe asi na skutečné dojíždění do práce nepřijatelná).
Už toho asi nechám, začínám si připadat jak Medvěd:-)
Taky už mi to přijde jako řekl jsem co jsem neřekl a neřekl jsem co řekl :o)))
znám to až moc dobře, při vyšší fyzické námaze jsem schopen i delší dobu fungovat i při teplotách okolo nuly pouze v tričku a kraťasech a zima mi není .... jak se zastavím, zmrznu ... a naopak při např. 15 stupních nad nulou stačí popoběhnout víc jak 200 metrů a po zastavení se ze mě leje jak z konve ...
Vitej v klubu:-) Hele, ale prestal jsem solit (ja celej zivot zral sul jak chleba) a je to lepciiiiiiiiiiii:-)
U mě to ale nebude jen tou solí :-((((
Máte stejný problémy, jako moje babička. Jenže tý je přes osmdesát. Nezačínáte moc brzo?
Nechci rejpat (no tak dobře, tak chci:o) ), ale není to o přístupu? V dnešní době začalo bejt normální přistupovat k tělu asi stejně jako k autu. Jezdím v tom a používám to a až se tomu něco stane, tak to přivezu k mechanikovi (lékaři), ať mi to dá dohromady. Jenže když ti přestane fungovat auto, koupíš si jiný. Bazar na použitý těla jsem, ale ještě neviděl. Drtivá většina lidí, se k autu navíc chová tisíckrát líp, než ke svýmu tělu. Vozit denně v kufru auta dvojnásobek nosnoti, by nikoho nenapadlo, ale tahat s sebou desítky kil nadbytečnýho tuku je dneska normální. Lejt do nádrže ředidlo apod., taky napadne jen puberťáky. Jezdí se na tom sice docela dobře, ale sakra to snižuje životnost. U těla to ale většinou nikomu nevadí.
Něco mi na tom přístupu smrdí. Podle mne je za své zdraví z 98% každý zodpovědný sám. 1% je dědičnost a 1%úrazy. Zbytej je ale podle mne fakt o tom, jak s tělem zacházíme a o našem přístupu k němu. Máme co jsme chtěli.
Mas uplnou pravdu. Jenze ja na to prisel trosku pozde. Doufam, ze nebylo jeste tak pozde. K telu jsem se nechoval vubec dobre. Nabehy na vredy a zanet tlusteho streva v petadvaceti mluvi za sve:-( Ale zivot jsem zmenil a je to opravdu mnohem, mnohem lepsi. Kaslu na stres, nikam nespecham (fakt jsem zjistil, ze mi nic neutece), bastim zdrave.
Jo a k te babicce. Me babicce je pres 75 let. Denne si to drandi na kole a az na trosku vyssi tlak ji nic neni. Obcas jsem si vedle ni pripadal jak lemra:-)
jo taky jsem se k svýmu tělu do27 let choval jako prse:o( Držím Ti palce a budu fandit, ať ti ta změna vydrží co nejlép a spraví se co nejvíc!!!!
Pravdu díš ...
Tady je problém v tom, co si kdo představuje pod odpovídající daní. Já si myslím, že odpovídající daň bohatí jsou ochotni platit, ale jakmile jim přijde, že za tuto odpovídající daň nedostávají odpovídající služby, tak ta daň již odpovídající není. Jestliže míra přerozdělování přesáhne určitou hodnotu tak je to špatně. Jestli jde pouze o úzkou skupinku lidí nevím, ale podle nastavení daní se mezi bohaté začínají řadit lidé, kterým základ daně bude činit 27,5 tisíce. Je potřeba také dodat, že to co si odečteš od celkových nákladů na mzdu do toho základu k daní ti také sebere stát.
Není se co divit, že lide v nejvyšší skupině přemýšlí jak to udělat, aby již dále nemuseli koukat, jak jsou částky za daně rozhazovány mezi jiné lidi, kteří je pouze zneužívají a žijí na úkor ostatních, místo toho aby se snažili se svojí situací něco udělat. Není to takto u každého a jsou určitě lidé, kteří pomoc státu potřebují, ale není jich tolik kolik jich nyní ze státu peníze tahá.
To že si někdo přilepšuje na úkor přebujelého sociálního systému nelze omlouvat tím, že jeho příjmy jsou nízké a proto je to vlastně v pořádku. Není.
Lidé, kteří se spoléhají na pomoc státu a zneužívají štědrý sociální systém si budou vždycky myslet, že ten kdo má více peněz je zloděj a peníze nakradl. Tito lidé neuvidí, že odpracuje více než oni a že třeba živí dalších 50 zaměstnanců. To tady provedla za 8 let růže, že každý kdo má víc, kromě politiků je zloděj a měl by být pranýřován. Těžko chtít po majiteli nějaké obchodní firmy, aby veškeré zisky své společnosti rozděloval mezi své zaměstnance, to by totiž žádný majitel obchodní firmy neexistoval, protože by se na to vykašlal.
S těmi bankami už to také není tak docela pravda, situace se na trhu začíná měnit a platby za bankovní služby začínají zanikat.
Představme si dvě absoutně extrémní situace:
1) Daň je stoprocentní - co vyděláš, odevzdáš. Pak bys musel mít úplně všechno, co potřebuješ k životu, zadarmo. Pokud bys tímto způsobem přišel ke slušné životní úrovni, třeba bys vůbec neremcal. Vyžadovalo by to ale, aby člověk podával pracovní výkon prostě z přesvědčení, že to patří ke slušnému vychování. Uznejme, že to bude narážet právě na tento problém. Pro většinu lidí to není dostatečná motivace. Na jednu stranu pro nedostatek motivace klesá výkon ekonomiky jako celku, na druhou stranu existují lidi, kteří (vědomě) spotřebovávají podstatně více než kolik činí jejich přínos. Systém se hroutí.
2) Daně nejsou žádné. Co kdo vydělá, to mu zůstane. Neexistuje veřejný sektor, kdo nemůže nebo nechce vydělávat, hyne hlady nebo zimou, v lepším případě je odkázán na almužny a dobročinnost těch "úspěšných". Společnost je rukojmím malé skupiny těch nejdravějších a nejbezohlednějších jedinců, kteří dostávají pod kontrolu drtivou většinu bohatství vytvořeného někým jiným. Z tohoto bohatství dávkují ostatním jen tolik, aby měl ty hodnoty kdo tvořit. Jako motivaci používají hrozbu hmotnou nouzí, neboť všechny pracovní příležitosti (zdroje příjmu) mají pod kontrolou.
Obojí je špatně, ale ne kvůli míře přerozdělování, ale kvůli nedokonalosti lidí. Oba extrémní "systémy" rozkládají stejní lidé - individualisté, kteří se vyznačují absencí sociální odpovědnosti, což se vyznačuje touhou přiživit se na úkor celku.
Podle mého názoru není absolutní míra přerozdělování tak důležitá. Důležité je to, aby odpovídala objemu a kvalitě služeb, které se z přerozdělovaných prostředků hradí. Na druhou stranu je vždycky horší, když je míra přerozdělování příliš nízká (stát pak neplní některé své důležité funkce), než když se to s ní přežene.
Vidíš věc jen z jedné strany: Jak lidi s vysokými příjmy (a vysokými daněmi) přihlížejí rozhazování "jejich" peněz mezi lidi. Koukni se na to z jiné strany: Jak lidi tvořící hodnoty přihlížejí bohatnutí úzké skupiny manažerů a akcionářů z "jejich" práce. Ani jedna z obou skupin nevnímá svou nespokojenost jako závist. Oba tyto pohledy jsou naprosto legitimní a je prostě potřeba najít mezi nimi rovnovážný bod tak, aby se obě skupiny cítily "poškozeny" přibližně stejně a pokud možno co nejmíň.
Mimochodem: Nemám rád, když zaměstnavatel tvrdí, že někoho "živí". Totéž mohou říct zaměstnanci - že svou prací svého zaměstnavatele "živí". A oba budou mít pravdu.
Těžko se cokoli v sociální oblasti zlepší, pokud bude úspěch podmíněn pouhou "schopností zmocňovat se hodnot". Dříve - za komunistů - se přece říkalo s nadsázkou, že práce je až ta poslední možnost, jak přijít k penězům. Myslelo se tím, že bohatí jsou přece jenom komunističtí funkcionáři a veksláci. Dnes je tento bonmot platný také - a dokonce už bez nadsázky. Jen si funkcionáři a veksláci vyměnili místa. To je totiž celá podstata "Sametové revoluce": Lidi, kteří měli politický vliv, ho toužili přetavit ve vliv ekonomický. A lidi, kteří měli peníze z nedovolených obchodů, toužili po politickém vlivu. A tak se dohodli na výměně.
Mimochodem - ty bankovní poplatky jsou nadále nehorázné. Jen se je banky dnes snaží líp schovat.
S tím se dá určitě souhlasit, v podstatě celou dobu se snažím říci to samé, oba body jsou extrémy s společnost se musí sejít na nějakém kompromisu, který bude přijatelný pro obě strany.
Jestli ti nesedí můj výrazně "živí" tak není ode mně myšlen tak jak jsem ho napsal doslova. Když ve vztahu zaměstnavatel, zaměstnanec vše funguje, tak jsou obě skupiny spokojené, i když majitel dosahuje vyššího příjmu, než jeho zaměstnanci.
Bance ve kterém mám účet platím za odchozí platbu, vše ostatní mám zdarma, nic schovaného tam nemám.
Tak to já mám na výpisech vždycky víc položek za nejrůznější poplatky než skutečných pohybů. Zatím jsem sice ještě nepočítal, kolik mě služby banky stojí, ale určitě to bude v řádu tisíců ročně. Schované je to, že něco Ti účtují při každém pohybu a totéž nebo něco velmi podobného si pak naúčtují ještě čtvrtletně nebo ročně. Moc pěkná je taky praxe, když Ti třeba při zakládání stavebního spoření rovnou strhnou procenta z cílové částky - a to jsi vlastně ještě ani nezačal spořit a vůbec nemáš jistotu, jestli té cílové částky dosáhneš. Banky se v tomto případě jen sprostě přiživují na státním příspěvku, protože jen díky němu se tento typ spoření ještě vyplatí. Takže část zvýhodnění Ti banka "zprivatizuje", ještě než ho obdržíš.
Ne všechno je v bankách ideální, ale mě to připadá, že se to začíná zlepšovat, i když by to mohlo být rychlejší. Banky totiž spoléhají na pohodlnost lidí s tím, že si účet nezmění.
Já mám účet s parametry, kde jsou platby snižovány na základě měsíčního kreditu, mě to vychází, že mám zdarma:
vedení účtu až v 4 měnách
příchozí platby
vedení debetní embosované platební karty
internetové bankovnictví
2 výběry z bankomatu měsíčně
termínované účty
pohyby na termínovaných účtech
jediné co platím je odchozí platba, která je sice dražší, než v jiných bankách, ale celkově při cca 10 platbách měsíčně to vychází, že budu platit asi 25 % původních poplatků u minulé banky.
To jako když si nezměním účet, tak mě můžou okrádat?
To je tvrdé, nebo ne snad?
Je tvé rozhodnutí u které banky si uzavřeš účet a při uzavření smlouvy souhlasíš s jejich nabídkou, jestli ti účtují něco, co nemají, tak se braň, ale jestli jsi s tím souhlasil, tak je to tvůj problém, že si nevybereš pro tebe lepší službu.
Jestliže bude mít jeden obchod kolo za 1 000,- a druhý o 10 bloků dál za 500,- a já si koupím to za 1 000,-, také mě okradl? Neokradl, přistoupil jsem na jeho nabídku dobrovolně.
To se také mám nechat okrádat u nás v sámošce, protože chtějí za rohlík více, než gigahypermarket?
Ono změnit banku není jako změnit kadeřníka. To Ty přece víš daleko líp než já. A na tohle banky spoléhají.
Promiň, tento měsíc jsem to podstoupil:
1) založení účtu v nové bance - 45 minut
2) převedení plateb, SIPA apod. na nový účet - souhrně 30 minut z domova
3) upozornění na změnu účtu těm, kteří to potřebují vědět - 2 minuty 1 email
4) převedení finančních prostředků na nový účet - 3 minuty z domova
5) zrušení účtů ve staré bance - 20 minut
Má jednoduchost je v tom, že nemám rád inkaso, takže jsem nemusel nikde měnit účet u organizací, kde jsem odběratel.
Celkový čas věnovaný změně účtu 100 minut.
A urcite dobre vydelany penize.
My jsme menili banku, kdyz nam slo o hypoteku. Kdyz clovek vidi ten rozdil, tak se obcas i mlati do hlavy, proc tu neudelal uz driv.
Naprostý souhlas.
Ušetřené prostřeky budu moci počítat okolo 1 500,- za rok, nehledě na to, že některé služby jsem v minulé bance nemohl využívat přes internet a zde mohu.
eBanka
Raiffeisen banka
Jo taaaaak. Ted uz to chapu. Ty jsi prednesl sve pozadavky a pak ten poslicek zasel za generalnim a bylo to:-) Tak nejak to bylo v te TV:-)
Ten hlavní problém bude v tom, že já bych tohle technicky nezvládl. Ovládání účtu přes internet je pro mě naprosto neznámá věc. Pro mě by tohle všechno byl neuvěřitelný stres.
viz. obálka za chvíli
Vcera na chodbe baby povidali, ze kazdy, kdo umi jezdit na kole umi i ovladat internet banking. Nevim, jen jsem slysel:-)))
Jinak nevis o co prichazis. Ja v bance nebyl uz nekolik let. Vse platim pres internet banking. Je to rychle a levne (z jednoho uctu to mam i zadarmo). Navic, kdyz vis jak na to, muzes pekne vydelat. Ja ted treba krasne vydelal, kdyz jsem prevadel libry z UK uctu do Cech. Kdyz clovek vi, jak na to, tak na kazde libre usetri cca 3-4Kc:-) A vse je to legalni!
Trochu demagogické. Při 100% dani přece není nutné zrušit jiné motivační či donucovací nástroje na to, aby lidi pracovali. A u nulové daně není nutné rezignovat na pravidla, která zajistí zaměstnancům adekvátní příjem na to, aby mohli platit všechny služby.
Že zaměstnavatelé umějí být gauneři, Ti nemusím vykládat, to je Tvá životní filozofie, ale i zaměstnanci umějí být gaunery. Jsou schopni organizovaně vydírat zaměstnavatele, i když žádný zisk neprodukují. Zrovna teď čelím organizovanému útoku zaměstnanců na zaměstnavatele, a to jim zaměstnavatel vyplatil, aniž musel, statisícová odstupné v situaci, kdy sami chtěli firmu opustit. Není to černobílé. Najít rovnováhu mezi zaměstnavatelem a zaměstnaci se snaží generace ekonomů a politiků a pořád nic.
Mám pocit, že v tomhle souboji mají zaměstnavatelé pořád nějak moc navrch.
Mimochodem, jaké nástroje máš na mysli, aby lidi pracovali a podávali výkon? Já jsem měl na mysli jinak svobodnou společnost... A jaká pravidla máš na mysli, která by při nulové dani zaručila opravdu všem adekvátní příjem postačující na důstojný život?
No to už si budeme vesele pohrávat v rámci utopie, ale proč ne, jako duchovní cvičení:-))
Svoboda je nedělitelná s odpovědností. Nejsi odpovědný=nepracuješ => ztrácíš určitý díl svobody. To je fér, ne?
A při nulové dani? Co třeba podle obratu či zisku povinnost postarat se o určitý počet důchodců či jinak nevýdělečných dle zákonem stanovených pravidel. Co omezit přípustnou míru zisku, zbytek by se dělil mezi zaměstnance? Ale to jsou jen skryté nástroje přerozdělování. Pár nástrojů by se našlo, je otázka ekonomických teorií, zda by to bylo životaschopné a hlavně konkurenceschopné v rámci světové ekonomiky. To si myslím, že nikoliv.