Máte zkušenosti s tímto doplňkem výživy? Prosím o jakýkoliv názor.
Díky
james74
Kreatin-fosfát je nezbytnou chemickou sloučeninou ve svalové buňce, mající za úkol vyrábět energii bez přístupu kyslíku, čili lidově řečeno vhodný doplněk pro sprintery všech možných sportovních disciplín, hokej, atletika, u cyklistů pro dráhaře na dvoustovku. Jinak si jej tělo vyrábí samo, jeho obnova po vyčerpání trvá několik minut, nemyslím si však, že když jej dodáš do těla uměle, že na sobě poznáš nárust rychlosti jízdy. Toto lze docílit jedině systematickým tréninkem zaměřeným na tento konkrétní rozvoj-maximální a submaximální rychlost. Navíc tělo si ihned rádo zvykne na pohodlnější způsob dodání ATP a jako i v jiných případech povolí v přirozené výrobě. Osobně bych jej užíval jen v případě cílené přípravy na sprintérské disciplíny.
Zkus si přešíst toto: http://www.posilovani.net/index.php?id=72
Ano četl jsem to, ale abych byl upřímný, nevím co si o tom populistickém psaní mám myslet, zavání to cílenou reklamou na prodej zboží, takoví lidé Ti budou vyzdvihovat a přechvalovat cokoli.
A věřím, že my obyčejní rekreační nebo občas pravidelně se pohybující sportovci účinky výrobku poznáme jen když Ti odlehčí z gelttašky.
Díky za názor, dle mého taky není se třeba tím nějak ládovat, ono možná sice píšou jak je to bez vedlejších účinků ale prý výzkumy stále pokračují tak nevěřím že to vedlejší účinky žádné nemá...
par info
v novem Men's Health je jeden kratky clanok o kreatinu ( jeste jsem ho necetl, pak napisu vic )
ale z vlastnich skusenosti
pred nekolika leti jsem chodil pravidelne do posilovny a kreatin jsem pravidelne uzival, tedy mohu z vlasnich skusenosti ric ze to vyznam ma. kreatin pomaha tvorbe ATP tedy zabezpeceni energii pro svaly a tak predejit svalove horucke (fakt nefim jaxe to sprave rekne cesky) tedy ma vyznam spise pro ty co jezdi delsi trate.
ale imho creatin a cyklistika nejdou moc dohromady. creatin je podpora pro sportovce ktery potrebuji vydat nejaky vykon a cyklistika je relax kde lidi jdou proto aby se zbavili kazdodennyho stereotipu.
tak ako tak creatin je na trhu jiz desitky let a zatim mu nebyly prokazany zadni vedlejsi ucinky, imho neni to nebezpecnejsi nez kravske maso...
Pokud je to HausOi tak jak píšeš, že napomáhá tvorbě ATP, tak se o ni zmiňuji v prvním příspěvku, asi si jej nečetl. ATP je sloučenina lidově řečeno na výrobu energie bez přístupu kyslíky, čili pro sprintery na velmi krátké tratě a ne jak píšeš pro maratónce na dlouhé tratě. Ani si nedokážu představit jak jsi v posilovně poznal jeho účinky. To co jsi poznal byl nějaký stav dlouhodobé trénovanosti a adaptaci na stále se opakující a postupem času narůstající zátěž, rozhodně jsi takto nemohl poznat účinek nějakého kreatinu, ten se musí dávkovat zcela přesně, nejlépe pod lékařským dohledem, ale obávám se, že bys to finančně nevykryl. A také lze souhlasit s Kovářem, také jsem výše toto téma zmínil, je to lobby výrobců, nic jiného. Pro nás občas trénující a pro turisty nemá žádný význam.
v rádiu jeden velmi známý doktor odborník ríkal, myslím že v německu bylo zjištěno, že 10% těchto výrobků je záměrně a tajně od výrobců kontaminováno anabolickými steroidy.
No jasně, vůbec bych se nedivil, ono když si koupíš kreatin po kterém přibereš za měsíc X kilo svalové hmoty, tak si ten stejný prostě koupíš zase :-) To o některém říct nejde a to prý je ten samý bílý krystalický prášek.
Řeknu to laicky.Dělám silový trojboj a kreatin používám.
1/že by byl kontaminován anabolickými steroidy je blbost,protože co znám tak v silových disciplínach to používá drtivá většina sportovců,kteří se podrobují dopingové kontrole.A neznám případ ,že by byl kvůli kreatinu dopingový nález pozitivní
2/Kreatin neslouží k nárustu síly jako takové.Jeho princip je ten ,že umožní déle trénovat.Tělo se neunaví tak brzo a tím ,že můžeš trénovat déle tak je trénink kvalitnější .Je to "jen"relaxační prostředek.
3/Četl jsem k tomu tak 10stránkový rozbor kde taky vyvracejí některé fámy a některé "zaručené" zápory ,který tento prostředek má.
neznáš žádný případ, kdy qůli kontaminovanému kreatinovému přípravku byl pozitivní dopingový nález na steroidy? A neznáš případy, kdy v laboratoři bylo prokázáno, že kontaminované opravdu jsou? Tak to jsi hodně jednostraně desetistránkově informovaný.
Co jsem četl, tak co se týká kontaminace má člověk být opatrný v případě zahraničních přípravků nejistého původu (nejen kreatinu). Zavedené tuzemské firmy (a je jich dost) by prý měly v tomto ohledu být spolehlivé. Taky by je asi jakákoli aféra zlikvidovala. :')
AKo byvaly kulturista ti radim, ze vsetky tieto veci maju zmysel len pokial robis nejaky sport zavodne. Ak to robis len pre kondiciu tak radsej vsad na vyvazenu stravu, vitaminy a mineraly. Som presvedceny ze vsetky tieto "umele sajrajty" ti iba urobia bordel v tele a obratia Tvoj metabolizmus na hlavu.
Tak, jak píše Toman. Pro vytrvalostní pohyb to nemá význam. Raději si kup Petr Fořt: "Sport a správná výživa" (třeba, jsou i jiné knihy) a věnuj se alchymii se sacharidy. To je pro nás nesmírně důležité. Jak, kdy, co a kolik jíst (a samozřejmě pít).. :')
Alchymie se sacharidy? A to jako se delá? :-)
No, tu vlastní alchymii si tělo obstará samo. Ale ty mu musíš dodat suroviny. "Normální" potravu - žádný tajný elixíry - jen vědět kdy a jakou. Svaly pracují na glukózu (a na tuk, jenže s tím problémy nejsou). A je dobré bys vědět, jak se předem připravit na několikahodinový vytrvalostní pohyb, proč jsou ti na náročném výletě (tréninku) buřty na prd, jak se účinně zásobit glukózou na další den, a tak.
Ono při blbym stravování a pití seš pak zbytečně utahanej a třeba nevíš přesně proč.
V sobotním horku jsem zažil dva cyklistické otce rodin, jak vstoupivše do zahradní restaurace se celý uřícený hlavně dožadovali piva. Totiž: Proč byli uřícený? Vždyť s dětma se zas tak moc uhonit nemohli. A proč nepili průběžně, vždyť bylo náročné vedro. Jestli ani dětem nedávali pít, tak riskovali, že jim cestou pochcípaj. My jsme tam s dcerou (dospělou) vzorně a zvolna konzumovali těstoviny, řádně průběžně zavodňovaní. Taky jsme v pohodě těch 90km ujeli. Tak nevím jak tamti otcové dopadli. Jestli mezi dalšími dvěma pivy utišili vlčí hlad stejkem s hranolkama, tak si opravdu užili. :')
Dovoluji si nesouhlasit s první částí příspěvku. Mě je na celodenní akci (100 - 200 km, a klidně teď v tom víkendovém vedru) co do stravování nejlíp právě tehdy, když si dám řízek nebo právě ty buřty - syrové, ale bral bych i pečené. Vezu si to z domova, do hospod nechodím. Nejím vpodstatě nic sladkého, dobrá je pro mě zelenina. Ale ty buřty a hlavně řízeček - to nemá chybu, je v tom spousta životně důležitých vitamínů, víc než v mulťáku, po tom mi bývalo těžko... Čtyři z pěti dietologů radí: jezte řízky a buřty.
Nojo, a ty "vitamíny" jsou na tobě pěkně vidět, viď... Sladký nemusíš, to může být spíš na škodu (ale to by bylo delší). Dáš-li si k buřtům správně chleba, tak ušetříš své cenné zásoby glukózy. Ovšem jedeš-li rozumě, tak bys tu stovku mohl zvládnout jen z glukózy zásobách, protože už jseš natrénovanej.
A vůbec, jestli ty nekazíš mládež. :')
Ještě jsem to uvážil: V buřtech není žádný zdroj glukózy, která je zdrojem energie okamžitě využitelné v případě únavy. Kromě nevýznamného množství sacharidů je tam jen tuk. Ale: Tenhle tuk může zpomalit vstřebávání glukózy ze současně pozřených rohlíků, což je zpravidla žádoucí. A dál jsou buřty hojně osolené, a sůl je při pocení taky potřeba. Takže námitka proti zjednodušujícímu tvrzení o zbytečnosti buřtů byla oprávněná, to musím uznat. Podobně je to s řízkem. V zelenině je zas draslík, ten je při pocení taky potřeba doplnit. Navíc i zelenina díky obsahu vlákniny bude zpomalovat vstřebávání glukózy.
Asi bych tedy nemohl doporučit pouze samotný buřtin s tuřínem, ale v kombinaci s rozumným zdrojem sacharidů to může fungovat. Se mi to tak nějak zdá asi rozumější, než se cpát tatrankama. Všechno to taky záleží na intenzitě a délce vytrvalostního pohybu. A samozřejmě na trénovanosti. :')
Joe, nenič mě, prosím...
Airline má pravdu, ony ty buřky mají něco do sebe, neobsahují taky kreatin? :-)
Určitě v nich něco je, protože já jsem na nich závislej.
Tak už jsem to zjistil. Kreatin v buřtech neni, ten je jen v mase. Buřt pravý je suspenze konzumního tuku ve vodném roztoku škrobového pojiva. (O žádných buřtech, které by byly kontaminovány masem jsem se nedoslechl.) Ale ve dvacetidekovym řízku může bejt kreatinu tak jeden gram.
Ale co do těch buřtů dávaj za tajnou přísadu, netuším. Neroste po nich něco? Nejsou tam třeba anabolické steroidy? :')
Joe, kolik toho Tvého kreatinu potřebuji, abych v pohodě ujel třeba těch 100 km? Myslím v přepočtu na dvacetidekové řízky.
Kilo. :')
.. teda: Kilo řízků, myslím. :')
Jo, roste po nich břicho.
Tohle vyjádření jsem tu teda postrádal.
Roste a zarůstá hlavně cévy a sádlo vinikající strava pro vrcholové sportovce sejdeme se na interně čau.
Joe, naprosto s Tebou souhlasím, lidé s takovým stylem příjmu potravin a hlavně tekutin jsou nezodpovědní hazardéři, zvláš´t jedná.li se o děti. Takže již to zde zmiňoval i někdo jiný, hlavně perstrou vyváženou stravu s optimální skladbou, tuky, sacharidy, bílkoviny, minerály, vitamíny a ono si tělo potom s přehledem poradí i bez Kreatin-fosfátu dodaného uměle. A ještě důležitější je pitný režim, pít vše, vodu, minerálky, ředěné ovocné šťávy, různé druhy čajů a teplých dnech to vše doplnit jedním bidonem jinťáku. Obnova Kreatin fosfátu v těle trvá několik minut, dle typu předchozí zátěžě a také záleží na trénovanosti organismu a jeho schopnosti obnovovat energetické zdroje. K nim ATP(sloučenina kreatinfosfátu)patří. Existují intervalové metody, kterými zkracujeme dobu, kterou tělo potřebuje pro výrobu nového ATP.
Jojo, sveho casu jsem dost posiloval - správně dávkovat sacharidy je věda, a to platí pro jakýkoli sport. Platí to, pokud jezdíš krátce a silově i pro dlouhé trasy, tam možná ještě víc.
Co se týká kreatinu - kulturisté ho užívají (15-50 g denně), aby přbrali svalovou hmotu. Měla by to být nejsilnější látka místo anabol. steroidů. Soudím, že spíše je vhodná pro rychlé, anaerobní, silové sporty. Tedy tak pro dráhaře apod. Cyklista potřebuje určitou svalovou hmotu na nohou a jinak mu stačí normálně kondičně udržovaný vršek.
a ja jeste doplnim link na dalsi docela obsahlej clanek o kreatinu
http://www.ronnie.cz/c-202-Creatine-Monohydrate...
http://www.ronnie.cz/c-210-Creatine-Monohydrate...
http://www.ronnie.cz/c-212-Creatine-Monohydrate...
amyslíte si že ten kreatin je vůbec vhodný v cyklistice? Spíš bych ho bral v silovém sportu, kulturistika atd..
Martine, pro obecné pojetí cyklistiky se nehodí a ani jej tělo nevyužije. Pouze v rychlostních sprinterských disciplínách. Nebo obecně ve sportu kde potřebuješ max. sílu, dynamickou sílu, výbušnost a max. rychlost. To jsou vše velmi krátké a intenzivní úseky. Zpravidla takové disciplíny, kde pracující sval nepotřebuje ke své práci kyslík, ATP se totiž spaluje bez účasti kyslíku.
V každém případě je to chemie. Sice mi zvedne výkon o 5% (odhadem)než soustavný trénink, ale stojí to za to riziko a ty peníze?
I DDT bylo 20 let neškodné.