Nemyslím tím ty od Svěráků, ale zaslech jsem něco v televizi - PET láhve by se prý mohly zálohovat částkou 3 - 5 Kč. Na jednu stranu by to asi nutilo lidi je vracet do kšeftů, na druhou stranu mi to připadá trochu mimo - kupuju je proto, abych po použití je nemusel tahat zpátky a moh je vyhodit (ne do příkopu, to je jasný).
Vpodstatě můžu říct, že s tím zálohováním nesouhlasím, zdá se mi, že to je zbytečný jako třeba bodový systém na silnicích, ten se podle mýho názoru taky neujal.
Možná by bylo účelné vykupovat PET jako druhotnou surovinu na kilogramy. Např. 2 - 3 Kč/Kg. Mnoho přičinlivých občanů místo aby "sbírali" drahé kovy, by sbírali petky :-))
Tak tenhle nápad se mi faktis líbí.
Tady už to jede. Třídí se odpad a podle vrácených kg se vrací příslušná poměrná částka zaplacená za odpad.
viz.
http://www.enviweb.cz/?secpart=odpady_archiv...
a
http://www.petrecycling.cz/Ml_Boleslav_270307.htm
oficiálně
http://www.mb-net.cz/novy/?4636.v-pondeli...
svého času byla coca-cola ve vratné PET-ce, zálohována, myslím 10 Kč...
Nejen kola. Ale byly to flašky s poměrně silnou stěnou a předpokládalo se, že oběhnou pětkrát. Nevím, proč je zrušili, v Německu se používají dodnes a zálohujou tam dokonce i nápojový plechovky. Jenže co funguje jinde, málokdy funguje u nás.:-(
co já vím, tak jde o prodejní plochy.
samoška kousek od mojeho bytu byla dřív poloviční. teda poloviční byla prodejní plocha. dneska jedou pod jedním nadnárodním řetězcem a sklady prakticky nemaj. ze všeho udělali prodejní plochu a vozej to přímo z auta do regálů. největší skladovací prostor je teď právě místnost na skladování vácenejch lahví.
v zálohování vidím největší problém v odporu majitelů právě těchto obchodů (a hypermarkety nemaj sklady téměř žádný) kterým to ukrojí z prodejní, tedy neaktivní plochy.
proč to funguje v německu? nevím. já osobně bych byl pro zálohování jak lahví, tak plechovek.
S tím zálohováním plechovek jsem se setkal v žitavským Lidlu. Plechovky tam rovnou vykupujou. A Lidl jako stavba tam je stejnej jako u nás, takže problém je někde jinde.
Taky si myslím, že je to prostě dáno naší pohodlností a leností. V SRN vládne disciplína, tady se švejkuje...
Nejsem ekolog, ale byl bych pro a hlavně bych dal zálohu aspoň 10Kč na vajgly. To že bys to nehodil do příkopu ti věřím, ale globálně jsme prasata a jinak to nejde.
To já bych dal zase zálohu na žvejkačky, vyžvejkaný by se vracely v krámě a neskončily by rozplácnutý na chodníku.
Zkrátka, pro blbce muší bejt blbej předpis.
Na žvejkačku ti stačí jeden kyselý déšť a ona zmizí.
Můžeš si to zkusit na lít do pusy juice na žvýkačku a uvidíš sám:)))
Když vidím ty fleky z rošlapaných žvýkaček na chodníku, asi máme málo kyselých deštů...
Asi jak kde? My tu máme jen psí ....., žvýkačky ne.
"To že bys to nehodil do příkopu ti věřím, ale globálně jsme prasata a jinak to nejde."
No je fakt, ze jsem napsal, ze je to nesmysl, zalohovat petky. Ale je pravda, ze to clovek bere podle sebe. Pro mne je zbytecne petky zalohovat, protoze ja bych ji v zivote do prirody nehodil. Ale je fakt, ze i narodni parky jsou plne petek. Spis je otazka, zda to bude lidi motivovat ty lahve nehazet do prirody. Globalne jsme nejen prasata, ale i lenosi:-) Pro nekoho neni problem do hor odnest 1,5kila vody v petce. Ale pak donest tech par gramu prazdne petky nekam dolu do kose...to uz je nepredstavitelny problem.
Ale mozna by se pak vyrojili sberaci petek....:-) Bylo by cisto a takovej bezdomovec by to mel jako uzasny privydelek:-)
Podle počtu PET lahví v příkopech by z nich byli milionáři.
No já sem na ten pořad částečně koukal taky. A co mě teda patřičně nakrklo, byly ty keci těch obchodníků nebo kdo to tam mluvil, jak se zvíší cena, jak to zaplatí zákazník, jak to bude pro nás nevýhodný, že to povede k šílenýmu zdražování a blablabla. A pak se ptali v Německu. Žádnej problém, cena se navýšila pouze o zálohu, obchodníkům to zabere stejně místa co ty plný, takže ve skladování problém neni. Tak to je fakt divný, že ty Němčouři to uměj a u nás to nejde. To je zajímavý. Ono je to totiž možná jinak, oni by ty naši ksindlové (d-fens používa termín "zmrdi"), museli zastejný prachy trochu víc hejbnout řití, a to se jim prostě mezi gárdnpárty a golfovej mač nevejde.
Takže jsem pro zálohování. Vlastně i tak mi to dává možnost volby. Buďto lahev zahodim a zálohou zaplatim její likvidaci a nebo ji vrátim a vrátí se mi záloha. Sem pro.
Jo tak pod to se podepisuji všemi deseti... Pití v plastu kupuju minimálně, takže je mi zcela fuk, jestli bude nebo nebude záloha. Navíc záloha je opravdu od toho, že co vložím, bude mi ve stejné výši vráceno, tak z čeho jaké obavy?!?
Hele, Airline, a nezačínají ti tak trošku růst medvědí chlupy :o)))
Až teď mi došlo, co myslíš těma chlupama :-))).
Když to v Německu měli zavádět, tak obchodníci proto nehnuli prstem a hrozně lidi prudili, když se lahve začaly vykupovat zpět. Doufali totiž, že zákazníky nase*ou a tlak naštvaného veřejného mínění donutí vládu to nařízení zrušit. A nestalo se tak. Vláda i zákazníci to ustáli a lahve se berou zpět. (Alespoň takovou jsem slyšel legendu o výkupu PET lahví v Německu)
Jo to tam taky zaznělo. A víš co tam zaznělo ještě ze strany svazu obchodníků, nebo kýho čerta to tam kecal? Že prý by se musely mnohonásobně zvětšit skladovací prostory. Já nevim, nejsem oborem logistik, ale pokud někam přivezu jeden kamion plnejch petek, ten kamion vyložim, tak mi zůstane jeden prázdnej kamion ne? Já sem v tom pořadu nezaznamenal jedinej relevantní argument ze strany obchodníků, proč by to nemělo jít, když jinde to jde.
Můžu posoudit ze strany zákazníka, pro mrňouska kupujeme balenou kojeneckou vodu, která se prodává pouze v petkách. Když jdu koupit balík plnejch flašek, fakt nevidim problém vzít v opačnym směru balík prázdnejch flašek, kór když vážej 00prd. A nebo to můžu hodit do směsnýho odpadu, pak si ale musim za pohodlnost a tím pádem komplikovanější likvidaci připlatit. Tou zálohou......
Není to úplně stejné. Plné petky mohu mít na prodejní ploše, prázdné tam budou akorát dělat ostudu.
Přesně, ovšem velký markety by je mohly hnedka lisovat a pak to nezabere místo. Horší by to bylo v malejch "koloniálech" a vůbec si neumim představit, jak by je vykupovali Vietnamci ve Hřensku (a že jich prodaj !)
:)
Přesto jsem pro!
Tak mě napadlo, že koloniál vlastně původně znamenal obchod prodávající zboží původem z kolonií. Teď by to mohlo znamenat, kde prodávají prodavači původem z kolonií.:))
http://katalog.ambra.cz/lis-na-pet-lahve...
To mam doma. Bezva vec.
Lis za 560 Kč?! Já je lisuju zadarmo jednoduše položením na zem a pošlapáním. Je to rychlejší než z lisu a nic to nestojí.
Porad to ale bude o 70% vetsi nez z lisu.
Že by až tak?, přesto do něj investovat nebudu.
Test funkčnosti lisu- zde pár obrazků
Učinkující 1. lis na láhve 2. běžná PET 3. Silná noha cyklistova (pohon lisu) a další (fotoaparát, podlaha, skříně( zátiší), krabička od čaje jako srovnávací měřítko)
1. Vše v původnim stavu, před akcí. Oba aktéři- lis a láhev připraveni
http://img146.imageshack.us/img146/8262...
2. Šláááp a je to (dolni poloha lisu)
http://img295.imageshack.us/img295/1452...
3. Co zbylo a jak je to asi velký ?
http://img140.imageshack.us/img140/9370...
a závěr? Má to jiný tvar než když se to sešlape, ale že by až o tolik větší, objemově to nebude těch 70% a jen kvůli tomu platit tolik za lis se zdá také zbytečné. Kupte si rači světlo, helmu nebo odrazky...
Lidé šlapte, (s lisem i bez něj)
:-)
(pro www.nakole.cz test provedl PetrT)
Jo to je fakt, to mě nenapadlo. Ovšem jak je vidět, nějaké řešení prostě existuje. Ono je to hlavně o tom, že se musí chtít.....
Plasty sbírali i soudruzi v NDR. U každé sámošky byly pytle, do kterých se odpad třídil. V ČSSR ne, tady by to lidi zadarmo nedělali (jako v NDR).
Já myslím, že tohle opatření napomůže trvale udržitelnému rozvoji a naší společné péči o planetu. Jen bych ještě navrhoval, že by se ty lahve mohly jako lisovat a z toho by se pak stavěly takové ty krásné větrníky co nám zdobí už i naši Šuimavu a dodávají nám ekologicky čistou elektřinu.
Výkupní cena by se měla zohlednit zvlášť i ty šroubovací zavírátka. Z nich by se mohly dělat kupříkladu rohožky nebo podobně.
Taky by se mělo nařídit ať se vrací špunty od šampaňského a recyklují se zpátky na korkové duby. Teď, když je tolik jahod tak roste spotřeba šampaňského (alespoň u mne to tak je) a tím hrozí devastace korkových lesů v Andalusii.
K recyklaci korkových dubů se připojuji - taky budu vracet zálohované špunty od šampusu. Letos jedu do Andalusie na dovolenou a nerad bych požíral kaviár v pusté krajině beze stromů!!!
OT - nejedeme tam na kole, jak by se na řádné skorobikery slušelo, ale letíme hnusným, životní prostředí ničícím vynálezem bří Wrightů... :o(( A vařič si nebereme...
Nevzal bys tam ode mě pár špuntů zpátky?
Maximálně půl kufru - tu druhou půlku zaplním sám. Pošli mi je í-mejlem... :o)))
Dobrá posílám jich pár kilobytů.
Probůh a co tam budeš dělat bez kola? S kolem je to moje oblíbená destinace.
Vařič tam brát opravdu nemusíš, ohřát jídlo tam umí. nejlepší jsou tam čínské restaurace a pak restaurace Morisků, ty ohřívají nejlíp.
Počítáme s tím, že si tam snad nějaké kolo půjčíme (ikdyž ta kvalita!!!!!). Ale do letadla se nám ty naše táhnout nechce. Rozhodně to neproležíme jen na pláži - cestování je v plánu.
Moje statistika ohledně letecké přepravy kol do Malagy.
1x těžký příplatek (myslím 3 tis Kč)
1x zcela zcela zdarma
Já bych si ho vzal.Pláže a pobřeží jsou tam zcela hrozný "plasticsea" (igelitové skleníky) a neskutečné hotely - paneláky. Jestli nemáš vyhlídnuté to pravé místo tak Tě varuji. Jedině snad Cabo de Gata.
Přesné místo ještě nemám a ubytování budu hledat spíš v kvalitním malém penzionu, panelák určitě neeee. A ta kola ještě zvážím... Dík za rady :o) Budeme mířit co nejvíce na jih.
V tom druhým případě už jsi se naučil fixlovat u check-inu?;-))
Spíš jsem to ukecal. Ale pozor někdo naopak vykecal moji fintu s nadlehčováním kola na pásu!! Když jsem naposled letěl , tak jsem jako přidržoval krabici a nadlehčoval, nadlehčoval a ta slečna mne normálně prokoukla! Přituhuje.
Začínáš bejt paranoidní. Ta slečna byla Zakym instruovaná, aby tě trochu vydusila.;-)
Vzpomel jsem si tenkrat na tebe na letisti:-)))
i ty najivo...90%, ale klidne napisu i 100% vsech obci u nichz se planovala vetrna elektrarna ji drtive odmitlo (stejne jako uloziste jadernych odpadu, uhelny dul, skladku, spalovnu, uranovy dul a radar). pres nas proste holt neprojdou...takze ten tvuj TUR ma jeste drobne trhliny
a korek se neziskava porazenim stromu :-)
98% korku se uměle vyrábí v Číně, vyjde to mnohem levněji. Počet firem,které ho ještě používají spočteš na prstech jedné ruky, přírodní korek se dává pouze do nejdražších lahví nebo to těch které putují na mezinárodní veletrhy a výstavy.
Já piju jedině Lacrimae Christii, mě se umělej korek netýká.;-))
To zas bude tema pro Medveda:-) Ten je zakaze uplne a vse se bude cepovat do kamennych nadob:-)
Jinak taky souhlasim, ze je to blbost. Ale tusim, ze ve Svedsku to tak je. Tam si obcas nejaky chudy cykloturista privydelava tim, ze nejake ty lahve sbira a vraci...ale nevim, zda jsou to primo petky.
Vlasák je sbíral a celkem slušně si tím přilepšoval.;-)
No....myslim, ze zrovna o nem jsem to cetl:-)
Hehe ;-) http://hn.ihned.cz/c1-21404320-vsechny-lahve-i...
Jsem pro. Neomezí mě to vůbec nijak a přírodě to prospěje. Tak o čem přemýšlet?
A kdyby tě to omezovalo? Byl bys taky pro? ;-)
Lecjaké předpisy mě omezují, přesto jsem pro. Namátkou třeba zákaz chůze po trati :)
po trati chodím. Tenhle předpis mě neomezuje:o)
Jo, v tomhle případě byl.
Když bych ale měl souhlasit s něčím, co mě omezuje, tak zvažuju pro a proti a podle toho se rozhodnu. Tady prostě žádná proti ze svého úhlu pohledu nevidím, takže není důvod o tom vůbec přemýšlet.
Jsem jednoznačně pro! Vždyť co je toho svinstva plastikovýho v přírodě naházeno a tímhle by se to vyřešilo.
TAk o téhle věci jsem navážkách...
Sice se snažím smíšlet ekologicky, takže se mi ten nápad líbí, je to zajímavé, určitě by ubylo plastových odpadů všude v okolí.
Ale zase si nedovedu představit, že bych ty tři tašky plný plastů vozil do prahy do obchodu, místní obchody otevřené nestíhám...
Anebo jsem venku, mám jednu lahev, vypiju ji a šesti korun mi je líto, ale co udělám? Potáhnu lahev celou dobu sebou???
Možná jsem to špatně pochopil, ale ta praktická stránka, pro člověka bez auta, co bydlí na vesnici a žije v Praze je asi fakt problematická..
On ti to Medved vymluvi, se neboj:-)
Já PET-láhve recykluju už teď. Vozím je třicet kilometrů na kole v obrovském báglu na zádech 30 km ke svému otci, který je potom dodává do kravína, kde v nich místní soukromý zemědělec prodává rozlévané mléko. Zrovna dnes se tam chystám. Pokud tedy nezačne pršet.
Jinak jsem samozřejmě pro recyklaci. Je ovšem zapotřebí do výhodnosti či nevýhodnosti tohoto řešení započítat i zatížení životního prostředí v důsledku nutnosti převážet objemné PET-láhve sem a tam nákladními vozy. Ani vyplachování těchto láhví různými chemickými sajrajty není bez dopadu na životní prostředí. Přesto si myslím, že výhody převažují.
Dost pochybná recyklace, ne? Co s nimi dělají zemědělcovi zákazníci?
Si děláš srandu? Opakované použití výrobku k účelu k němuž byl stvořen je nejlepší možná recyklace
... Právě jsem smazal tři odstavce na téma "co všechno bych s takovým přístupem nemohl dělat"...
To opravdu není pochybná recyklace. Prodlužuju tím životnost každé láhve na dvojnásobek. Je to, jako by se to moje množství nemuselo vůbec vyrobit. Navíc je to nesrovnatelně ekologičtější než ty láhve vyhodit do tříděného odpadu. A dokonce je to efektivnější než hromadný výkup a opakované použití těchto láhví, protože já je vozím ekologičtěji a nevyplachuju je pomocí chemikálií, což by při hromadném svozu byla "nutnost". Takže: viz Hrabosh výše.
Možná i na vícenásobek, jestli si zemědělcův zákazník chodí s toutéž flaškou natankovat denně. Ještě že se tím snižuje výroba PET flašek. Tvůj příměr mi připadá jako Cimrmanův paradox o přibývání horníků v dole, což způsobil vynálezem gravitační těžní klece.:-)
Myslím, že to není princip, který by se měl zesměšňovat. Neříkám to proto, že ho sám používám, ale potvrdí Ti to každý, kdo o recyklaci aspoň trochu něco ví. Myslíš, že by mi jinak stálo za to jet několikrát do měsíce na kole třicet kilometrů s osmdesátilitrovým báglem plným PET-láhví? Ten pozitivní dopad na ekologii je nesporný.
Zkus si třeba představit, že zemědělec, který v nich mléko prodává, by si místo toho nechal pro tento účel vyrobit nové PET-láhve na jedno použití. Životní prostředí by se poškodilo jejich výrobou a ty láíhve by se během několika hodin či dnů proměnily v nezanedbatelné množství odpadu, které by bylo potřeba opět recyklovat, opět s nenulovým dopadem na životní prostředí.
Takže trvám na tom, že efekt opakovaného použití PET-láhví je stejný, jako by se toto množství vůbec nemuselo vyrobit. Tedy z mého pohledu zanechávám nulový odpad.
Ptáš se, co udělají zemědělcovi zákazníci s mými láhvemi. Totéž, co by udělali s novými, kdyby v nich ten zemědělec své mléko prodával. Čili to už není efekt mého chování. To už neovlivním. Já jsem jen "zabránil" výrobě několika desítek láhví. A to není málo.
Podobná je i má odpověď na Tvoje tvrzení, že by se životnost láhve zvýšila na mnohonásobek, kdyby zemědělcův zákazník s toutéž flaškou chodil pro mléko denně. Ano, to je pravda. Bylo by to to nejekologičtější možné chování. Kéž by si takhle počínali všichni.
Kdyby zákazník chodil denně se stejnou flaškou, přetrhl by přece tvůj recyklační řetězec. Producent by tolik lahví nepotřeboval, když už jsme u těch předpokladů.
Vycházím ze situace, jaká je, to znamená, že ze strany soukromého zemědělce je po láhvích poptávka. V tu chvíli by mi mohlo být jedno, proč ta poptávka existuje. Vysvětlit se to dá například tím, že zákazníci PET-láhve recyklují jiným způsobem, tudíž je zemědělci nevracejí.
Kdyby byl splněn Tvůj předpoklad, že by si lidi chodili pro mléko se stále stejnými láhvemi, nebylo by mých cest s láhvemi zapotřebí a efekt by byl stejný, ne-li lepší. Musel bych pak najít jiný způsob, jak zajistit opakované použití svých PET-láhví. Pak by mohl dobře fungovat systém hromadného zálohování láhví, v nejhorším případě stávající systém přes tříděný odpad.
Pravdu máš v tom, že moje chování je ovlivněno méně ekologickým počínáním ostatních lidí. Svým způsobem kompenzuji neekologické chování ostatních lidí.
No musím se teda přiznat, že do jednou použité láhve bych si teda už nic moc nečepovala. Maximálně jednou a do vlastní láhve od osobně vypitého neslazeného nápoje. Pak už je láhev opravdu dost použitá.
Díky těm plným pangejtům jsem k PET lahvím, jejichž původ neznám, poněkud nedůvěřivá. Ikdyž vypadají sebečistěji.
Dokud se ještě ve velkém vykupovaly skleněné láhve, bylo to v podstatě totéž. A taky se nikdo neekloval, že kupuje mléko v láhvi, která už několikrát oběhla a "jejíž původ nezná".
Skleněné lahve se čistily buďto vyvařením, nebo chemicky. Oba tyto procesy, dostatečné pro likvidaci jakýchkoliv škodlivin, však u PET lahví nelze aplikovat. Jinak vlastní PET lahve (menší, 0.5 litru) bežně dolévám z větších, protože dokud je uzávěr funkční a jedná se pouze a jen o vodu (minerálku bez příchutě), tak stačí prosté vymytí jarovou vodou.
A můj otec recyklaci PET lahví řeší tak, že když se například ohřeje ohromný kýbl vody na zavařovačky apod., tak tam potom ty PET lahve ponoří (čímž se smrsknou na malinkatou placičku) a jednou za půl roku vyveze do kontejneru na plast celé kolečko plastu bez vzduchových bublin ;o)))))
Pěšky nebo za vozem. Ohřátím ohromnýho kýble vody spotřebuje elektřinu nebo plyn, čímž zase zvýší ekologickou zátěž ovzduší. A to si nemůže bejt jistej, jestli to zrovna není strašná elektřina temelínská. Ta prej může vyzařovat z vedení VVN radioaktivitu.:-)))
Koukám že ve zdejších kruzích budu za pořádné čuně, když napíšu že použité PETky vyplachuju pouze studenou vodu a používám dokud drží vodu. :o)
Jo, a ještě dodám že na horách piju vodu rovnou z potoka, nebo ze studánky, PETku beru jenom jako rezervu - a naprostá spokojenost... :o))
Myslím si, že v Medvědově případě v tom není problém. Předpokládám, že onen zemědělec neplní do nějakých anonymních lahví posbíraných leckde, ale do lahví s jasným původem, tím chci říct od někoho, o kom je přesvědčen, že mu nepřiveze PETku z příkopu. Totéž odběratelé toho zemědělce. Myslím, že to takhle v malém může fungovat.
Pokud navíc v PETce nebylo nic jiného než neslazená voda, jsou z hlediska hygieny mnohem větším problémem třeba rohlíky v samoobsluze.
A cim ty flasky ten soukromy zemedelec vymejva? To to tam nacepuje jen tak? Nebo proplachne vodou a stoci tam mliko, ktere si pak nekdo koupi?
At zije hygiena:-)
V každém případě mu je už i já dodávám vymyté. Není to pak už moje starost, ale předpokládám, že i on je pak ještě minimálně pasterizuje horkou párou nebo vymývá horkou vodou. Úroveň hygieny je tedy zajištěna minimálně na stejné úrovni, jako když si babky chodily do kravína s bandaskami pro rozlévané mléko (vymývali si je samy). Sám si vzpomínám, že se rozváželo mléko ve velkých hliníkových konvích a odměrkou se nalévalo do přinesených nádob. Soukromí zemědělci mívají poměrně přísné hygienické kontroly. Kdyby nebylo něco v pořádku, kontroloři by na to už dávno přišli a těžko by to takhle mohl dělat už tolik let.
No ja jen narazel na to tve chemicke cisteni, ktere se zase nelibi...
Pochybuji, ze dnesni zemedelci maji nejake cisticky lahvi s parou, kdyz nemaji ani na zivobyti. A vyplachovani lahvi horkou vodou...to je fakt hygiena:-)))
Vim, ze to driv tak fungovalo, ale driv neni ted. Nejsem primadona, ale taky nejsem prase:-)
Ani my jsme nebyli prasata, když jsme si chodili s bandaskou pro mlíko. A ty bandasky jsme rozhodně nečistili chemicky.
Takže moje babička nebo mamka s tátou byli prasata? A já jsem také prase, když si nic chmicky nevyplachuju, ale používám onu horkou vodu? Navíc to dělám TEĎ ne DŘÍV jako oni. Ten rozdíl mezi dvěma identickými činnostmi a uběhnuvším časem mi už vůbec není jasný.
Ale vzdyt se podivej na zdravi dnesnich deti. Chytnou kde co. To by znamenalo pro dnesni svet docela pohromu...to by bylo nemocnych:-)
Nasi dedci a babky jsou na to zvykli. Moje babi je v 75 zdravejsi nez cela nase rodina dohromady. Samozrejme, ze je to dane tim, ze driv se na spoustu veci kaslalo. Ale dneska to nejde...kdyz se tak koukam, jak kde koho nekde picha a nekdo si dal nezabalenou zmrzlinu a je mu spatne...co by asi pak bylo z lahvi, ktere by se donekonecna kolovaly mezi lidma a jen se vyplachovaly vodou???
Myslím, že by se toho moc nestalo. Dětičky by měly možná víc protilátek a pevnější imunitní systém, možná by ubylo alergií. Prostě návrat k normálu. Aseptické či sterilní prostředí plné naprosto cizorodých chemikálií lidskému organismu nesvědčí.
hele michale, vyrůstal jsem ve vodáckým oddíle. přes rok jsme jezdili každej měsíc tři víkendy ven (od jara do podzimka voda, v zimě běžky, pěšky), v létě měsíční tábory, který jsme si stavěli na zelený louce. u děcek nemůžeš předpokládat, že jsou při pobytu venku stále jak ze škatulky. pokud si k tomu i samy vařej, tak se můžeš spolehnout, že vobčas někdo nasipe čaj do vody z řeky, která byla původně ohřejvaná na umytí kotle (realita, stalo se to u purkarce na vltavě, teď je tam hněvkovická přehrada - a zapomeň na poučky, že řeky byly dřív čistější, zrovna do vltavy tekl nad krumlovem vejvar z papíren ve větřní). potraviny jsme skladovali ve sklípku vykopaným ve stráni. za celou dobu kdy jsem do tohohle oddílu chodil (ať už jako dítě nedo potom jako instruktor) nikdo neonemocněl jakoukoliv nemocí která by se dala přičítat nižší úrovni hygieny, než je ta kterou tady prezentuiješ.
když jem pak jezdil po různejch zemích tak mi nedělalo potíže pít stejnou vodu jako místní obyvatelstvo (pokud pili vodu vod mešit, pil jsem ji, pokud pili z potoka, pil jesem ji, pokud si šli koupit balenou, tak jsem si ji koupil...). dodneška na sobě nepozoruju žádný následky (ani na nikom z kámošů kteří prošli stejným oddílem), takže bych parafrázoval slova jedné reklamy: jedině dezinfikované je vám opravdu nebezpečné... :-)
Taky mám podobnou zkušenost. Turistickým oddílem jsem se prokousal od dítěte k vedoucímu a vím, že s kvalitou vody a čistoty nádob není až takový problém. I na táboře, kde do kanystrů lejeme vodu pořád dokola a vůbec je nevyplachujeme, ani horkou vodou. A u dětí je běžné, že svoji lahev mají celý tábor a maximálně si ji vypláchnou u pumpy. Asi je důležité vědět původ té lahve. Protože nemoci se šíří různě. Nesmíme vše vidět tak civilizovaně. Dnes to s tou hygienou asi opravdu asi přeháníme a leckde až moc... Btw tento typ táborů - ve stanech, na vodě nebo putovní, kde nebydlíš v chatce, zděné budově bez sprch a elektriky, upadá a to proto, že rodiče se bojí o své děti, aby něco nechytly. Co já vim, tak jediné nemoci byly úpaly a chřipky....
A my měli jednou i úplavici, to byl hukot :o))) Ještě že ze dvou stran tábora bylo pole. Ale sekat bych ho teda nechtěla :o)))
Ale je fakt, že tu úplavici tehdy přitáhly děti z výletu, kde dostaly k obedu plněnou papriku... Takže žádné nečistoty z táborového života...
Viz výše Zakarrovi úvahy o vracení. Když si dokážeš srovnat v hlavě, že máš jít si koupit tři tašky pití, tak si jistě při tom srovnáš, že máš vzít prázdné lahve na výměnu. Vždyť je to stejné jako s lahváčema, ty se zálohují odjakživa a nikdo to neřeší.
A nebo se smíříš s tím, že mattonka nestojí 15, ale 20 a pak můžeš fungovat po staru. Je to jako když se zdraží cokoliv jiného, navíc tím, že prázdné lahve necháš na dobře přístupném místě, bude to tvůj specifický příspěvěk na chudé :).
Logiku to má, ale pro mě je samo jednodušší odnést lahve do kontejneru, který mám zarohem. Holt bych se musel asi uskromnit... Já vody teď nekukupuju, a taky mi to funguje. Hlavně by se muselo zajistit, aby všechny obchody braly lahve.
Ještě k tomu, jak se říkalo o vracení starých lahví, tak kdyby to chtěly obchody brát, tak se z toho zblázněj a zaměstnanci nebudou mít čas prodávat.. .
Ale kdyby obec vyhlásila, že za každou petku dá nějakej fin. obnos. a oni to taky vyzbíraj, zákony nesmí přece zničit maloobchod...
Banáne, neblbni. Jde-li to v Německu, v Rakousku, proč by to nemělo jít u nás? B-´
Upřimně řečeno sem nad tím přemýšlel, ještě jsem neslyšel nějaký rozumný výzkum o kolik to pomohlo přírodě. Někteří tvrdí, že moc ne...
Připadám si tady jako rouhač, ale prostě se mi zdá, že si tím zase chce někdo moc moc moc namastit kapsu...
Při cenách jak je našponovali obchodní řetězce mají výrobci málo volných prostředků na obnovu strojů, aby mohli dělat jinou technologii.... A hlavně obchody se z toho zblázní... Další krutá rána malým krámkům... Firmy, co budou lahve odvážet z toho budou mít velkou radost..
????
Vyrazím s plným autem a v každém krámu vyložím pět beden plných lahví a pojedu dál. Na konci dne zajedu do depa s prázdným autem.
nebo: Vyrazím s plným autem a v každém krámu vyložím pět beden plných lahví naložím pět beden s prázdnými lahvemi a pojedu dál. Na konci dne zajedu do depa s autem naplněným práznými lahvemi.
to je hezká teorie, ale předpokládá, že vrátíš lahev tam kde sis ji koupil v přesně daném časovém horizontu. Pokud lahev odevzdáš v jiném obchodě, nebo pokud láhve buseš shromažďovat a přineseš jich pak po třeba týdnu 10, tak vytváříš nerovnováhu, která právě na ruší tebou představený kruh. Jsem plně pro výkup lahví. To ale neznamená, že je to logisticky jednoduchá záležitost. Další příkla: koupíš 3 balení minerálky v něějakým hyper- super- gigamarketu, za tejden potřebuješ koupit něco malýho a tak nazuješ trepky a mastíš ro obchůdku za rohem. u dveří si ejhle všimneš 10 nevrácených petek, vezmeč je a vrátíš v tom obchůdku. Majitel ti vyplatí (ne vrátí, ale vyplatí) zálohu ze svého, protože peníze za odevzdané lahve dostane ne od řidiče náklaďáku, kterej je přivezl, ale až třeba po měsíci na účet od sběrné firmy. To jsou překážky, které ke třeba uspokojivě vyřešit, jinak se budou výkupu obchodníci bránit (třeba tím, že bzdou vykupovat jen lahve prodané v jejich obchodě - dokážu si živě představit při výkupu předkládání účtenky od nákupu...).
Problém zaplavení našeho životního prostoru odpadem je včak tak závažný, že by mělo být použito (čistě můj názor) i nerentabilních postupů k odstranění tohoto odpadu.
Takhle jsem to přesně myslel, díky...
Ale nemůže to, co páchá celá společnost platit úzská skupina maloobchodníků, kteří už tak nemají asi peněz nazbyt...
Proto jsem navrhoval, že by obec prostě vyhlásila určitou částku za vysbírání lahví v katastru, např...
V Americe tohle přesně dělaj zločinci na veřejně prospěšných pracech a že jich maj asi dost..
Všichni pořád jak tam je kolem silnic čisto a tak, ale to jen tam, kde prošli trestanci v nedávné době...
Jinak samozdřejmně nejsem nějak proti výkupu, jen se to musí dělat s rozumem... Přece je blbost, že bych vyrazil někam na čundr, koupil si dvě lahve vody v nějakém obchodě a pak je buď musel sebou táhnout celou dobu a v nezmačkané formě, aby se daly znovu použít, nebo přijít o zálohu za kterou bych měl třeba pivo..
Ano, být veřejně prospěšné práce povinně pro trestance, vyřešilo by to nemálo problémů.
i ten sebeprťavější obchůdek má sklad v hodnotě statisíců, měsíční obraty jakbysmet(pokud nemá, brzo zkrachuje...). I kdyby tam měl vzniknout přebytek 1000 lahví měsíčně (což je fakt hodně), tak rozdíl 10.000Kč není nic co by obchodník neutáhnul.
S roztržením kruhu bych si hlavu fakt nelámal... Nechci to tu rozepisovat, je to dlouhé a nudné jako telefonní seznam.
Zkrátka: s lahváčema to funguje, proč by to sakra nemohlo fungovat ve větším????
Protože nikdo nebude dělat něco, na čem nemůže vydělat... Zadarmo ještě více práce, to je dobrá nabídka, ne ? ;-)
Podobné tendence mne s prominutím s**ou už třeba s cigárama v hospodách. Od té doby co stát předepsal stejné ceny všude (bez jakéhokoli zisku), tak se na to hostinští vykašlali a do hospod si nechávají montovat ty debilní automaty na cigarety...:-( Člověk na to musí mít připraveny drobné, pixla mince nevrací, takže přesně, a mnohokrát jim to ani pořádně nefunguje... Bordel !!!
blbej příklad. Nekupuj, nikdo tě nenutí. Se na to vys.. a máš klid. Jinej příklad: Lístky na MHD mají taky všude stejnou hodnotu a ještě jsem nezažil trafiku, která by je neměla.
Tak to by ses divil. unás některé stánky prostě jízdenky nevedou. Asi z trucu.
na jízdenky mají v trafikách 3% marže... No neber to!
Blbej příklad asi jo, ale co jsem tím chtěl říci je snad jasné - jak z toho někomu nekouká nějaký výdělek, tak se jen z pouhé radosti namáhat nebude, na to vem jed.
Lístky na MHD u nás na Jižáku také neměli v každé trafice. A nejvíc mne štvalo, že zrovna v té co mám po cestě na bus, skoro na zastávce ! Teď už to neřeším, mám lítačku, ale předtím mne s tím pěkně štvali...
samozřejmě, že je jasný, co jsi tím chtěl říct. Z toho co jsem napsal je taky jasný, že jsem tě chtěl provokovat :o)
A docela jste mě překvapili, já fakt zatím neviděl trafiku kde by neměli lístky.
Chyběli mi tam smajlíky, tak jsem si to vzal trochu osobně, no ;-)
Mně také překvapili, pokaždé, když jsem si do zásoby nekoupil víc lístků a chtěl pak třeba neplánovaně někam jet ;-)))
ale jo, to sis měl vzít osobně:o)
Ehm a nebylo by jednodušší prostě jet bez lístku? Když se nedá kde koupit jedu prostě bez něj. Proč bych se měl starat, abych ho měl předem. Dopravní podnik se mi přece pokouší prodat službu, tak nevím, proč bych si měl něco schánět já. Když můžou prodávat lístky autobusáci, proč by nemohli i tramvajáci. Jsou snad negramotný?
No zajímalo by mě, co by na tuhle argumentaci řekl revizor, kdyby tě potkal :)))
Ale prodej lístků i u tramvajáků by se občas hodil, o tom žádná
;-))))
To se dalo ještě v době, kdy pokuta stála jen 400,- ;-) Také revizora jsem potkal maximálně jednou za rok... Dnes už je potkávám minimálně každý druhý den, a někdy dokonce několikrát během dne... To se moc nevyplatí ;-)))
O tramvaji jsem sice nepsal, ale i kdyby. Moc se mi totiž nelíbí ten jejich "systém". Máš předem koupenou jízdenku za 20Kč ? O.K.
Nemáš ? My Ti ji prodáme, ale už za 25Kč...
Proč jako ???
Lístky na koncerty jsou taky levnější v předprodeji než na místě :o)))
Ty se opovažuješ srovnávat cestování v pražské MHD s kulturou ??? ;-))))))))
Nejvíc, co mě ale u revize štve je, že když zapomeneš doma tramvajenku a jdeš ji pak ukázat na Pavlák a zaplatit za svoji zapomětlivost pokutku 50,-- Kč, musíš uhradit i jízdné ve výši asi 8 nebo teď už 14 Kč. Kdysi jsem se pokoušela vysvětlit si s tou dámou, že mám tramvajenku právě proto, abych měla jízdné hrazené vždy a mám ho hrazené i když nemám jízdenku u sebe, ale nebylo to nic platné. Zkrátka jsem jízdné uhradit musela. Logiku to ale má nulovou, jsou to vydřiduši...
Musí si přeci nějak vydělat na služby pana JUDr. Sokola, ne ? ;-)))
revizora tedy tak často rozhodně nepotkávám. CO se výše pokuty týče tak je to v podstatě jedno. Jde o to kolikrát tě chytnou. My to měli na škole jako sport. Jednak to byla nutnost, abych finančně vyšel (kapesný+peníze na obědy+peníze na tramvajenku daly sumu, za kterou už se dalo nějak vyjít) a jednak to byla taky hra. Hra kdo z koho. Dnes na černo jezdím, jen když není zbytí (tedy není kde koupit jízdenku) ale revizora poznám doteď už na dílku a doteď, když je vidím stát v metru, tak 99% projdu mezi nimi aniž by mě kontrolovali. SIce klidně můžou, ale jen tak ze sportu to prostě vždycky prubnu:o)
A že jsou v autobuse dražší? To beru. Prostě to v předprodeji stojí míň než na místě. Proč ne přijde mi to normální, ale je možnost si tu jízdenku koupit. Silně mi vadí jen ta drzost s přesunem zodpovědnosti za schánění lístku na zákazníka. Když jdu kamkoli kam se platí vlezný, tak mě taky nevykopnou s tím, že si mám sehnat lístek kde chci, že to není jejich starost. Normálně mi ho prodají. Byť třeba dráž než v předprodeji. A nemusí jít vždycky jen o kuturu, když se ti ten příklad nelíbí, můžem vzít jako příklad třeba koncert Britney Spears.
10000,- je denní obrat (pozot obrat, ne zisk) obchůdku v ulici který provozujou manželé mezi 50 a 60lety (konlrétní případ z okolí), takže se bavíme zhruba o 5% obratu, to může u potravin představovat odhadem tak 20% marže kolik je to ze zisku, záleží na nákladech. nezdá se mi to zas tak málo.
s pivníma flaškama to funguje. proč tedy lidi kupujou plechovkáče? Proč se vlasně vůbec plechovkáče vyráběj?
na lidi musí bejt bič, kdyba nemusel neležela by jediná petka v příkopu u silnice nebo v komunálním odpadě. proto jsem pro zálohování, stále si ale myslím, že to není zas tak jednoduché.
pls nepiš že když se kácí les lítají třísky...
když se kácí pes. lítaj řízky...
Když je nebudeš chtít vozit nebo nosit do obchodu, jednoduše je dáš do popelnice nebo do odpadkového koše a bezdomovci a někteří důchodci a nezaměstnaní už budou vědět, co s nimi.
Potahnes celou dobu s sebou ? vsak to ma jen par gramu (plastova), tak i kdyz ses v prirode taky si beres zase odpad s sebou domu, kdyz tam neni nikde kos to je snad jasna samozrejmost !
Take your litter home. Když to funguje jinde, proč by to časem nemohlo fungovat i u nás? Doufám.
Jasně, že je nosim, ale přece velký množství lahví, které se u nás vyprodukuju prostě do prahy busem nedovezu, respektive je to o dost víc nepohodlnější než je odnést za roh do kontejneru.
Dneska jsem takhle pod dojmem této diskuse projížděl sídliště v Krásné Lípě hledajíc kontajner na PETky, koupil jsem si novou láhev, tak jsem tu starou nechtěl nacpat do koše. Nakonec jsem ji přicvaknul gumicukem ke kolu a odvezl domů. Připadal jsem si děsně ušlechtile/jako magor (nehodící se škrtněte)
Hele a kam ji teda nakonec hodíš, když si žádnej kontejner na PETky nenašel?!?
Když tak mi jí pošli a já ji hodím do kontejneru u nás :o)))
Problém není se zálohováním PET lahví, ale se způsobem jak s tím začít. V momentě zahájení výkupu se rozplynou a zpeněží všechny ty hromady už sesbíraných PET lahví co jsou ve všech možných sběrných dvorech a kontejnerech. Český vychcánek vždycky na nějaký způsob podvodu přijde. Dokonce jsem slyšel i o možnosti výroby PET lahví jen proto, aby se obratem odvážely do výkupu. Jsem sice všemi deseti pro výkup, ale než se systém rozběhne, tak sežere na podvodech pěkných pár desítek miliónů....
To je docela zajímavá úvaha, to mě nenapadlo. Pak by jediná možnost byla změnit design lahve tak, aby se poznala zálohovaná/nezálohovaná lahev. V podstatě by stačilo třeba na smluveném místě mít třeba R v trojúhelníčku. Vyrobit nový typ lahve však něco stojí na formách, ale možná, že tam by mohl stát poskytnout účelovou dotaci. A nebo jinak, výrobce stejně musí odvádět příspěvek do nějakého reycklačního fondu, takže pokud by změnil výrobu a začal by produkovat "recyklovatelné" lahve, změna příspěvku by mu uhradila náklady s novými lahvemi.
A ještě jedna věc. Neví někdo jak tenhle problém, řešili v Německu když se u nich zavedlo zálohování lahví?
ono je to ještě složitější. Je žádoucí, aby zájemci vysbírali ty statisíce co se válí podél cest. Ale jak je odlišit od těch co už jsou v těch skladech a kontejnerech.
Říkal jsem to už na začátku, byly PET vratný lahve se silnější stěnou, které se normálním úchopem nedeformovaly.
Design resp. typ lahví se bude samozřejmě muset změnit, protože dnešní láhve jsou nerecyklovatelné !
Už nevím kdy to přesně bylo, ale u nás když v sámoškách po nějaké době opět zavedli vratné lahve, tak vykupovali jen ty u nich koupené. S nákupem a se kromě účtenky nafasoval i lísteček na lahve. Pokud někdo chtěl zpět zálohu za lahve bez "původu", tak měl smůlu. Myslím, že by se to i dnes takto dalo řešit, alespoň ze začátku, než se všichni ti vykukové zklidní...
V Germánii se musí povinně uvádět cena za náplň a za obal extra (nevratná pet lahev vyjde na 0,3-0,5EUR).
U nás byl povinný výkup lahví už v zákonu o odpadech s tím že byla dáno přechodné období aby se na to obchodníci mohli připravit (2 roky, to je to vzpomínané období kdy se i u nás vyskytovaly vratné pet lahve). Nicméně předtím než přechodné období skončilo, dosáhli výrobci (nikoliv tedy prodejci) nápojů toho, aby toto ustanovení bylo zrušeno. Vzápětí nebylo po vratných pet lahvích ani památky :(
Na půllitrovou pivní plechovku je záloha 35 centů.
vona totiž vypadá ta petka původně jako taková pěkná asi deseticentimatrová zkumavka se špuntem. pak se nasadí na výtokovou trisku, sevře do formy (design dle výrobce) a ta zdravá voda z hor se tam pěkně napere horká, tím se ze skumavky stane lahev a vypadne plná rovnou na balící linku. používat původní obaly by bylo při tak krásný industrializaci opravdu hřích :-)
Ty jo, to sou novinky! Já žil furt v bludu, že ty předlisky se vyfukují vzduchem a plní až někde jinde.
To bych chtěla vidět. Prosím tě, kde to takhle dělají?
Jinak fakt ta PETka vypadá jako zkumavka se závitem, ale fouká se vzduchem.
Pochybuju, že by takový kvanta vody ohřívali jenom kvůli vytvarování flašek. Podle toho, co vím, se vyfukujou z těch polotovarů do formy horkým vzduchem nebo párou.
Uplně přesně : předforma (ta zkumavka) se nahřeje na určitou teplotu, pak se vyfoukne ve formě vzduchem, který má okolní teplotu .
Já bych s tím zálohováním souhlasil. PET lahve jsou naprosto majoritní částí skladby plastových odpadů, a jejich současné třídění je problematické, protože lidé nečtoucí nápisy na popelnicích pro plasty určené tento odpad často znehodnocují věcmi, které tam nemají co dělat.
Pokud by byla tato povinnost přenesena na obchody (kontrola při vracení, pouze PET lahve) a na lidi (ono je něco jiného hodit do příkopu u cesty kus plastu bez hodnoty, nebo třeba 5 Kč z vlastní kapsy), mohlo by toto pomoci zkvalitnění efektu třídění plastového odpadu, a zároveň výrazně snížit počet těchto předmětů odhozených v parcích a lesích, i díky tomu že lidé spořivější a slušnější by měli motivaci to po prasátkách sebrat.
Já jsem tedy rozhodně pro.
Tak jsem se včera z TV dozvěděla, že z vrácených PET lahví se např. dělá duté vlákno do polštářů. Takže čím víc budeme láhví vracet, tím budeme mít víc pod hlavou :o)))
Není to krásná představa - ulevíme přírodě a pěkně si pospíme :o)))
a taky "flísový" bundy či mikiny atd. atd.
Přesto je jejich spotřeba daleko daleko větší než poptávka po tom, co se z nich dá vyrobit. Zatím. Třeba ale ještě na něco přijdou a možná bude mít tvý příští kolo rám z PETek a bude lehký a pevný jako karbon. Kdo ví? :o)
Někde v Indii plánujou výrobu levných, jednoduchých aut s plastovou karoserií (i skeletem) právě z regranulátu z PETek.
..kde sem to jen videl? 700 vytridenych plechovek =1 nove kolo
Tady je možná více:
http://www.petrecycling.cz/toolkit-technologie.htm
Jinak jsem se pokoušel pro zajímavost zjistit, kolik se nasbírá lahví na základních školách šluknovského výběžku. Celkové číslo jsem nezjistil, ale je to okolo 3000 lahví na jednu třídu a školní rok. Ve sběru je jasný trend, čím vyšší třída, tím menší počet odevzdaných PETek, takže třeba na prvním stupni jsou jedinci, kteří nasbírají 4000 lahví za rok (a třída pak 14000), zatímco v devátých třídách se nasbírá tak 500-700 lahví ročně.
dost velkou cast od nas vykupujou asiati, kteri napr. za lonsky rok zvedli svou poptavkou po pet tridenem odpadu vykupni ceny asi o 2Kc. je skoda, ze to nezustane tady a nezpracuje ale vozi pres pul Zeme zase jinam, spis toto je problem
jedna z prvnich veci co jsem slysel, co se delala z recykl. plastu byla protihlukova stena u dalnice, to uz je par let
Tak teď si nakousl další problém s recyklací!!! Tohohle bych se bál ze všeho nejvíc. Čína schraňuje všechny dostupné suroviny, a brzy se ti předzásobí tak, že budeme rádi za to, co vysbíráme v lesích :-( Ale nadruhou stranu někteří anti-ekologové tvrdí, že ropa nedojde, tak uvidíme...
Ono to má ještě jeden rozměr, a to že se to ve třetím světě likviduje nebo recykluje velmi ekologicky nešetrným způsobem, a tudíž se to vrací zpět jako problém celé naší koule.
Nemusí se to vozit ani do třetího světa. Stačí strčit ten horkej brambor někomu k domnělýmu využití tady. Třeba kolchozníkovi na prodej mléka. Nádherný alibi.;-)
Toho kolchozníka shodou okolností znám a sám jsem od něj mléko před lety z petek chlemtal. Tady chybí motiv pro neekologickou likvidaci, horší jsou "odpadové" firmy, které si za likvidaci nechají dobře zaplatit a pak tím naplní nějaké lomy, lesy, pozemky, kravíny či sklady bordelem. Dost hnusnej byznys.
Čínská zeď z recyklovaných plastových lahví z Česka...?!? Šílená představa...
nee-e, tu zed delali u nas ( nebo v Nemecku ?? )
v Cine z toho delaj prevazne textil ( a kam ho vozej pak ?)
nejsou jeste tak bohaty aby delali protihluk
Ufff, to si mě lehce uklidnil :o)))
Největší využití při recyklaci PET je opětovné vyrobení granulátu na výrobu PET lahví. Výroba tohoto regranulátu je omezená množstvím sesbíraných PETek. Je ho málo, protože lidi vyhazují PETky tam, kam nepatří.
Kydby jste viděli co granulátu se zpracuje za měsíc, bylo by vám z toho zle (leden asi 2000 tun - jedna cisterna nebo kamion má +-21tun). To jen v jedný menší továrně.
vratné skleněné lahve na kolo ano, lahve od piva se dobře házejí po pomaleji jedoucích cyklistech
Ty už si nějakou dostal, viď... A asi nejdnou :o)))
http://ekonomika.ihned.cz/c1-21478570...
Na jednu stranu se to zdá být zbytečné, když všude jsou kontajnery na tříděný odpad, sběrné dvory atd, ale tady po zavedení zpětného výkupu tříděných surovin (placeného!) na což jsem se dlouho těšil a teď konečně!; podle prohlášení magistrátu se do tohoto projektu přihlásilo zatím *už* asi 5% rodin ve městě, a že je to prý uspěch. Tady v domě se do toho nepřihlásil už nikdo jiný, ani rodina kde jsou 3 lide do 20 let. Takže pro těch 95% jednoznačně ano, když je to dál donutí jít tu flašku vrátit a nehodit do obyč. popelnice, jako doteď
ještě dodatek. po možnosti třídění (5 různých surovin) se snížilo množství normálního (toho, který se neshromažďuje a nevykupuje průměrně tak o 75% (!) -váhově i objemově)
Co se tedy třídit zatím nedá jsou nejvíc všelijaké plechové obaly a víčka (znak FE), hodně zbývá odpadu potravin (slupky, kosti, skořápky- to mám možnost dávat jinam, tak to v koši nekončívá) a pak abnormality jako třeba prasklá žárovka. vybité baterie lze už taky dnes někam odnést takže koš už moc není potřeba, možná by se dala skoro zrušit i popelnice. to je na tom skoro ten nejpřekvapivější fakt
dá se mi, že to je zbytečný jako třeba bodový systém na silnicích, ten se podle mýho názoru taky neujal.
áá, tuhle perličku bych málem přehlíd :-))
nádavkem by mohli zrušit eště daně, poplatky a vstupný kamkoliv, to je podle mýho taky docela zbytečná zátěž lidí a podle mýho názoru se taky neujala.
Seš poslanec nebo policajt?
:-))