Dnes se mi při jízdě na kole stala věc, kterou jsem za 20 let ježdění ještě nezažil. Při pohodové jízdě za nádherného slunného počasí mě najednou něco intenzivně píchlo v levém palci ruky. Skoro to připomínalo žihadlo vosy a tak jsem začal hledat, kde ta potvora je, ale než jsem se vzpamatoval stalo se mi to samé v pravé ruce a to tak intenzivně, že mě rozbrněla celá ruka po zápěstí a než jsem stihnul zastavit, tak jsem dostal další ránu do levého stehna, když jsem se dotkl kovové konstrukce pod sedlem. Zastavil jsem celý rozklepaný s rozbušeným srdcem a koukám kole sebe a přímo nade mnou vedly dráty vysokého napětí a to docela nízko. V místě kde jsem je podjížděl byly v nejnižším bodu mezi dvěma stožáry. Uvědomil jsem si, že to byly elektrické rány, které jsem dostal od konstrukce kola. Palci jsem se totiž dotýkal kovové konstrukce řidítek. Aby toho nebylo dost, tak jsem tyto dráty při cestě musel podjíždět ještě v jednom úseku. Dal jsem si pozor, abych měl ruce jen na gumové rukojeti řidítek. Jak jsem vjel pod první dráty, hned jsem dostal další ránu do levého stehna z pod sedla, kde jsem se přes elasťáky dotknul konstrukce. Máte někdo s něčím podobným také zkušenosti? Mám divný pocit, když budu muset zase někde podjíždět vysokým vedení…
Divil bych se, kdyby to dělaly jen ty dráty. Dneska bylo dost bouřek, nebylo nějaké mračno poblíž? Pak by se ta kostra kola snad mohla dlouhodobě nějak nabíjet, možná že jak se nabitý vzduch troch zemní přes stožáry těch vedení tak blízko toho vedení byl náboj na kole největší. Slyšel jsem, že když se blíží bouřka a startuje větroň z navijáku, tak to táhlo, kterým se odpojuje ocelové lano od větroně pěkně kope, když se nastoupá do cca tří set metrů. A může za to ta bouřka, protože rozdíl el. potenciálů bouřkového mraku a země jde obvykle do tisíců voltů i výš. Vzduch je pak přecpaný všelijakými ionty. Pokud je kovová kostra kola chytala delší dobu, hromadil se v ní náboj. Kudy ses ale uzemnil aby tě ten náboj mohl kopnout, to netuším. Možná se přes tvůj palec u ruky jen přelil z jedné části kola na jinou, nabitou na jiný potenciál. Opačný konec lidského vedení měl mnohem větší plochu, takže tam jsi necítil píchnutí.
Jenom připomínka - ten naviják, co se s ním startují větroně musí být z důvodů statické elektřiny vždy uzemněný. Ono se na těch cca 300m dá nasbírat pěkné napětí.
Bouřka nikde žádná v dohledu určitě nebyla, bylo nádherně slunečno. A dlouhé nabíjení kola asi taky nepřipadalo v tomhle případě v úvahu. Byl jsem skoro na začátku trasy a měl jsem ujeto tak 1-2 km. Jinak naviják aerovleku musí být skutečně vždy uzeměn. Taky jsem někde četl, že vrtulník, když má lano na podvěs a obsluha na zemi se chystá něco přichytit, tak musí lano nejdřív vybít o zem, než na něj začnou šahat, kvůli bezpečnosti. Asi se tam taky může nějaký náboj nahromadit.
Máte pravdu oba, nenapadlo mě to zdůraznit. I přes to uzemnění to na těch tři sta mětrů kope.
Josefe, přesně tohle se mi občas stává. Vždycky je to vedení 440 kV, které má dráty proklatě nízko. Ale jenom někdy, jako by to záviselo na počasí. U vedení nižšího napětí se mi to vůbec nestává. Jak je to možné, nevím. Jirko, ty studuješ FEL, nenapadá tě teoreticky něco? Prakticky jsi to možná nezažil, protože na lehocipedu nemáš tu správnou polarizaci. 8-)
Je fakt, že stejnou trasu jsem jel dopoledne, ale opačným směrem a bylo to v pohodě. Odpoledne už jsem dostal kopance. S dráty to ale souviselo na 100%, protože když jsem je podjížděl podruhé, tak jsem ránu do stehna dostal přesně v okamžiku, když jsem se dostal pod první svazek drátů. A je fakt, že jsem docela vysoký na kole, jestli i tohle mělo vliv.
Bohužel, obor Automatizace a měření moc znalostí o vv vedeních nedává:-). Ale jestli to fakt dělají ty dráty, tak je to blbý, protože určitě je nějaká norma, která to zakazuje. Nicméně možný je všechno. Asi to fakt závisí na počasí, protože vodivost vzduchu podle počasí kolísá i o několik řádů. Z těch drátů se šíří 50Hz rušení, a jak moc se šíří, to závisí právě na aktuálních parametrech vzduchu. Ale jak to může vytvořit nějakou tu tisícku voltů (potřebnou k pocítění kopance, u měkkého zdroje) na kostře kola, netuším. Jestli to někdo zjistí, ať se ozve.
Zcela laicky si myslím, že to nějak souvisí s vlhkostí vzduchu v daném místě. Ale zase - chápu, že přeskočí výboj, když si pubescenti "hrají" na odstavených vagonech pod trolejí, tam jsou těm drátům blízko, ale tyhle zase blízko nejsou. Osobně mě to ještě nepotkalo.
Airline, kdyby v tomto případě přeskočil výboj, tak by to byly poslední metry na kole, které bys ujel... Pokud se nemýlím, tak blízko (relativně vzhledem k tvým 200 km 8-) Říčan je taky vedení 440 kV. Ale to je typ "Delta" (můžu se však mýlit), kde jsou dva dráty vedle sebe a třetí nad nimi, takže se to poněkud stíní a vůči zemi není takové napětí. Kdežto za Olomoucí jsou dvě vedení 440 kV, oba typ "Portál", kde je jedna fáze, druhá fáze a třetí pěkně vedle ní a vzájemné stínění fází není tak velké. Ještě se můžeme zeptat Dais. Když jezdí mezi Olomoucí a Prostějovem, tak pod těmi dráty musí projíždět.
MAm zato že440Kv je jenom delta.Potřebuješ větší povrch.Alespoń to mě učily.
Díval jsem se na mapku přenosové soustavy na www.ceps.cz a za Olomoucí jsou jenom dvě trasy 400 kV a určitě je to portál.
Nabízím model 1. řádu. Řekněme, že jsou ty dráty 10 m nad zemí. Tak si představ deskový kondenzátor s plochou desek 1 m2 (to by mohl být řádově půdorys člověka na kole) a s vzdáleností desek 10 m. Pro vzduchové dielektrikum vychází kapacita 0.89 pF. Pro střídavý proud 50 Hz je jeho kapacitance (zdánlivý odpor) 3.6 Gohm, takže při napětí 440 kV jím teče proud 0.12 mA. To není zrovna málo, to člověk ucítí.
Konečně odborník, dík za výpočet. Máš pravdu, 0,12mA jdoucích bodovou elektrodou na bříšku prstu bude jako bodnutí špendlíkem.
Taky dík za výpočet. Jsem rád, že vědecká teorie potvrdila mé laické pozorování účinků výboje na mém těle :-)
Myslím si, že 10 m nad zemí je u vvn trochu málo.
pozoroval jsem totéž, akorát ty kopance jsem dostával do třísel :) a bylo celkem fuk, zda bylo vlhko nebo slunečno. Pomůže ti karbonovej rám :)
Nebo dřevěnej:-)
Třeba ze špjelí lepenej :-) Díky
Klidně bych se vsadil o dost peněz, že ze špejlí a epoxydu ti postavím plně provozuschopný rám kola.
Stávalo se mi to taky (do třísel) a trvalo mi, než jsem našel příčinu. Teď jdu pod vedením raději ze sedla...
Můžu tě ujistit, je to naprosto normální jev. Rozhodující je hlavně výška drátů 400kV, od určité výšky se pole vodičů navzájem ruší a jev zcela zmizí. Mě se to stává každý den na cestě do práce. Jelikož na kole sedím izolovaně, nabíjím se na jiný potenciál než kolo samotné a dochází k přeskokům. Osvědčený způsob, jak tomu předejít: Po celou dobu projíždění pod dráty se dotýkat prstem kovové části, např. brzdové páky (za předpokladu, že je vodivě spojená se zbytkem kola). Potom výboj nemá šanci. Ještě zajímavá věc - když jedu potmě, můžu nechat přeskakovat fialové jiskry mezi prstem a brzdovou pákou. Navíc jezdím s discmanem, takže pokud se nedržím páky, ve sluchátkách to silně prská a discman se může i sám vypnout.
Ještě něco - v létě je to častější jev, protože dráty se vlivem teploty prohnou možná i o metr.
Toť vše.
To je dobrý nápad to dotýkání se konstruce již předem. Až tam zase budu muset někdy jet, tak to vyzkouším.
Mám podobnou zkušenost, vůbec ale nezáleží na počasí, na vlhkosti vzduchu. Pokud si nedám pozor a dotýkám se kovových částí kola, tak se divím, kam mě ta "vosa" mohla bodnout. Mám pocit, že nepomáhá ani držení kovové části dávno před tím, než pod dráty projíždím. Ptal jsem se na to elektrikářů, tvrdili mi, že tam chybí katodová ochrana. Jsem laik, ani jsem moc neporozuměl, co to znamená. Existuje něco takového?
Nevím. Snad tam katodová ochrana opravdu chybí, ale na kopance to nemůže mít žádný vliv. Katodová ochrana je protikorozní ochrana, která se používá u kovových potrubí (např. dálkové kovové plynovody), velkých kovových nádrží, lodí, atd. I když katodová ochrana kola by ty kopance taky řešila. Stačilo by pokovit helmu a za sebou vozit obětní elektrodu. 8-)
Nevím, jak říkám, v této oblasti jsem laik. Ale asi tam jakási ochrana schází, protože u jiného, pravděpodobně stejně dimenzovaného elektrovodu se mi to nestává. Při neopatrném průjezdu s dotykem na kovové části je to velice nepříjemný pocit, to ví asi všichni, kteří o této záležitosti zde píší. Otázka je, jestli to může někdo odstranit, to je asi nejdůležitější.
Pokud se dotýkám kovové části, nemůže mě ta samá kovová část kopnout statickým nábojem, ani jiná, která je s ní vodivě spojená. Je to fyzikálně nemožné.
pro upřesnění:
velikost elstat výboje je nepřímo úměrná relativní vlhkosti vzduchu, takže to v létě kope víc spíš kvůli suchému vzduchu než prohnutým drátům. Velikost výboje je také několikanásobně vyšší u syntetických tkanin než u přírodních. (takže další mínus pro dresy :-)
a ještě: když vás to trochu štípne tak
je velikost napětí výboje řádově 10kV i více.
Zcela jistě to má na svědomí vedení vvn. Ono stačí, když se zkusíte po přeštické rozvodně projet na kole. A nebo jí za deště s deštníkem pod trakčním vedením 25kV. Je to nepříjemný, ale ublížit to neublíží.
...v okolí elektrických vedení se vyskytuje elektrické a s ním související také elektromagnerické pole...podle mého názoru je problém způsoben elektromagnetickou indukcí. Pokud se vůči drátům nepohybujete nebo jen pomalu, tak by to nemělo dělat nic, ale i v tomto případě se indukuje střídavé napělí mezi různými částmi kola vlivem střídavé hodnoty elektromagnerického pole (ve vedení je střídavý proud), amplituda takto indukovaného napětí je v plusových i minusových hodnotách sinusovky stejná a může dosáhnout v závislosti na vzdálenosti od vedení hodnot, které ani nemusíte pocítit. Když se však vzhledem k vedení pohybujete, dojde k posunu celé této sinusovky (buď nahoru, nebo dolu, podle toho, jestli se k cedení blížíme nebo se od něho vzdalujeme, posun je způsoben přičítáním indukce vzniklé pohybem vůči vedení) a na straně, kam se sinusovka posunula, může docházet ke vzniku takových maxim napětí - rozdílů potenciálů mezi různými místy kola, např. rámu - které mohou vést po spojení těchto míst ke vzniku vyrovnávacího proudu tělem, který může dosáhnout citelné hodnoty (zvláště když se potíte a pokožka zmenší el. odpor)...toť je moje teorie...pokud by k podobným jevům docházelo i bez pohybu pod vedením, tak za to musí být zodpovědný kromě elektromagnetické indukce i spád potenciálu elektrického pole v závislosti na vzdálenosti od vedení (ale k vytvoření dostatečného napětí např. na částech rámu vzájemně vzdálených 1m ležících v ose kolmé k vedení je nutná dostatečná intenzita elektrického pole, která se vyskytuje hodně blízko vedení a klesá s druhou mocninou vzdálenosti...)
Aby se na různých částech téhož kovového rámu vytvořil rozdíl potenciálů, který by mě kopl, tak by v rámu musely běhat takové proudy, až by to smrdělo (v lepším případě).
...jde o správné pochopení elektromagnetické indukce: vezmeme např. přímý vodič a kolmo k němu začneme měnit velikost elektromagnetického pole...a co se nestane...na koncích vodiče (stejně jako na koncích rámu kola) se indukuje napětí...zde nejde o statickou elektřinu a proto neplatí, že ve všech částech vodivé hmoty je stejný potenciál...právě změna elektromagnetického pole ve hmotě vytváří v různých místech rozdíl potenciálů (elektrony nažene na jednu stranu...tam se vytvoří záporný pól...a na druhé straně vznikne nedostatkem elektronů kladný pól) a nedovolí jeho vyrovnání byť jde o místa vodivě spojena...potenciály se vyrovnají vnitřními proudy (jak píšeš) až po ustálení hodnoty elektromagnetického pole (jak se pole nemění, nic se neindukuje a ve všech místech bude stejný potenciál...)
...v zásuvce je fázový vodič s nulovým vodičem také vodivě spojen (v generátoru elektrárny...viz. zapojení do trojúhelníka nebo do hvězdy...)
Jo, máš pravdu. Fyzikálně je to správně. Ale pořád mi to nesedí technicky. Když už znáš ty vzorečky, tak do nich dosaď. Mě pro to, aby se na rámu kola vytvořilo napětí 100 V vychází nutná mg. indukce řádově 1 T. Pod dráty 10 m nade mnou, kterými teče 1000 A vzniká mg. indukce takových 0,0001 T a to jsem tomu hodně přidával. Já bych řekl, že to elektromagnetickou indukcí nebude. To spíš trpaslíci. 8-)
...no ona to bude asi kravina i co se týká geometrické představy problému...sázim na trpaslíky :)
Je tu nějak moc Radků. S posledně uvedenými šílenými teoriemi nemám nic společného. Asi si změním jméno :)
Tak jsem to tu cetl, neveril jsem A dnes pod vedenim, pecka jako hrom, takze uz tomu verim.
taky se mio stalo.........děda je elektrikář a tvrdil, že dráty na to nemohou mít vliv..... jak je vidět, mají....stvá se mi to pravidelně na dvou místech, na jednom extrémě - tam se bojím jezdit !!!!!!!!
Tak už si dávám pozor na vedení a musím říct, že od té doby, co se vždy chvilku před dráty začnu dotýkat palci kovové konstrukce řidítek, tak jsem žádnou pecku nedostal. Ale někdy to fakt byly rány, že by to člověka sundalo z kola. Asi na to bude mít vliv i typ konstrukce kola, kolik každý z nás váží a jak dobře vede elektřinu a hlavně typ vedení a stav atmosféry.
Joj... docela mě lekáte, protože jsem na elektrošoky přecitlivělý. Nemáte někdo odkaz na mapku s druhy vedení?
Vedení do 110 kV nekopou. 220 kV nevím, neměl jsem tu čest. 400 kV kope pěkně. Takže pro mě je rozlišovací klíč jednoduchý, když vidím trojsvazky (pouze vedení 400 kV má každý vodič složený ze tří drátů), jsem na pozoru.
Zjistil jsem, že když jedu nebo stojím pod vodičem 400 kV, nejvíc to kope, když se lehce částí těla dotýkám kovové konstrukce kola. Např. bříškem prstu se sotva dotýkám brzdové páky, to jsou zpravidla pěkné pecky. Ale když položím celkem čtyři prsty na brzdové páky tak, aby styčná plocha byla co největší, tak se to dá bez problémů snést. Ale je lepší ještě vstát ze sedla, protože i ližiny dokáží do stehen pěkně kousnout.
Ahoj. Přiznám se, že se mi ještě nestalo, abych dostala ránu při jízdě na kole. Ale na druhou stranu, poté, co jsem se přestěhovala do nového bytu, nemůžu se dotknout ničeho. Už dřív jsem dostávala (i rozdávala) rány na potkání, ale ne tak často jako teď. Není dne, kdy bych nedostala ránu. Zrovna dnes jsem dostala kolem deseti dost bolestivých ran při doteku s klikou dveří, dvd, televizí, vodovodním kohoutkem... Odkládám vcházení do mé ložnice, protože mám strach, že mě kopne klika!! Nevím, proč se to děje právě v tomto bytě, když jsem v doma u matky, kopu spíš jen při doteku s přáteli. Ale kolem domu nejsou nikde žádné dráty vysokého napětí, tak netuším, proč musím tak blbě trpět... hodně mi to vadí.
Nabíjíš se od podlahy - vyměnit domácí obuv.
Je to otravné, ale zas nebudeš mít revma :-)
od podlahy?
Na horách to byla postel. Stačilo si na ní sednout a trochu se při tom šoupnout. Když si člověk lehl a párkrát se převalil, tak mi z prstů při přiblížení se ke klice (cca7cm) šlehaly "blesky" Viditelný efekt byl krásný, ale bolelo to jako čert.
Tohle dost často dělá suchý vzduch v bytě. Doporučuji nějaký zvlhčovač... Kdysi se třeba používaly takové odpařovače na radiátory ústředního topení. Tedy, my to máme doma i teď, ale netuším jestli se to ještě vůbec prodává ;-)
No, pak samozřejmě je moderní doba a všechno je bohužel z umělotin... :-) Oblečení, koberce atd. Zkus to trochu zredukovat a oblečení třeba po vyprání vymáchat v aviváži s antistatickým účinkem...
tipoval bych to na ty koberce či něco podobného. Mám fígl, jak se ubránit elektrošokům. Když tuším, že jsem nabitý, a mám dotknout něčeho, co by mě mohlo uzemnit (třeba klika, zábradlí atd.), tak se toho dotknu prvně velice rychle (dám tomu takovou facku). To mě uzemní a pak na to můžu šahat bez nebezpečí produkce jisker.
Ještě lepší mít připravený nějaký kovový předmět. Kdysi jsem měl problém v zaměstnání, kde byla kombinace suchý vzduch + lino + kdovícoještě. Tak jsem měl vedle počítače položenou vidličku a než jsem vstal, sáhl jsem s ní na topení. A byl klid.
No, nevím jestli statika, ale u nás v koupelně furt kopala pračka, a při rekonstrukci sme zjistili, že měla na kolííku zemění natvrdo fázi...
Vem si tam příště doutnavkovou zkoušečku fáze. Myslím, že se rozsvítí aniž by se něčeho dotýkala. Pak budeš mít jasno a nebude co řešit. Prostě je tam dost velké elektrostatické pole.
To su rad, ze jste tohle tema vylovili. Me se neco podobneho stalo taky, ale protoze jsem od skoly trochou elektrotechnickeho vzdelani postizen, tak jsem si myslel, ze je to blbost. Asi tedy neni.
U mne to bylo dvakrat na tomtez miste - nahore na revnicaku, kdyz se po hrebeni prejizdi silnice. Je tam pomerne nizko vedeni VN a dvakrat v prubehu jednoho mesice mne tam "bodla vcela" do vnitrni strany stehna, presne v miste lyzin sedla. Takze mozne to asi je, ale stejne je to divne, protoze sedlovku mam karbonovou. Mel bych to vice prozkoumat, ale moc se mi nechce, ono to je docela bolestive.
U nas se to deje taky:-) Teda jen u dvou kol ze ctyr. A vzdy v jednom miste (pod nizkym vedenim VN) a pak obcas, kdyz je nekde nizko VN se trema dratama (ted nevim, kolik tam je). Pritelkyne z toho ma vzdycky hruzu a kdyz vidi nizko VN, tak zacne nadavat a pripravovat se. Parkrat jsem to na jejim kole zazil a opravdu to nekdy do tech stehen stipne docela dost.
Jednou to tu resil tusim Radek a podal docela zajimave vysvetleni, jak k tomu asi dochazi....
Zajímavou zkušenost jsem udělal, když jsem si pořídil válce. Kdež jsem se na nich učil jezdit mezi futrama, tak jsem těch ran dostal nepočítaně do loktů při naklonění. A dneska když už chvíli jedu, tak od pér sedla přes propocený kraťasy občas přijde jedna masážní... Už kolikrát jsem si říkal, že kolo uzemním. Ale vždycky na to vzpomenu, až když jednu koupím a to se mi ještě nechce slejzat.
:-O
Po přečtení si snad pořídím plastové kolo. To mě ani ve snu nenapadlo ....
To bych moc neradil ;-) Zase nachytáš statiku pouhou jízdou, tření vzduchu je taky svinstvo :-)
To já zas tak rychle nejezdím. O tření vzduchu nemůže být ani řeč :-D
v robote nás kopali reflektory, prišli elektrikári, zmerali a medzi kobercom a držiakom reflektoru namerali 70 voltov, pozreli uzemnenie a bolo nedostatočné, potom našli riadne uzemnený bleskozvod, prepojili a už to nekopalo.
Niekde pri Trnave v malej štvorbytovke v jednom byte začali z ničoho nič horieť zásuvky, bola tam televízia a v priamom prenose ukázali zhorenie zásuvky. Prišli najskôr domáci majstri, nič, potom prišli z Bratislavy z výskumného ústavu, určili za príčinu statickú elektrinu ktorá mala vznikať na plynovom potrubí v blízkosti baráku, odstránili podľa nich závadu, dva dni pokoj a znovu zásuvky horia. Bolo to asi pred mesiacom , neviem ako to vyriešili.
Dnes se mi něco podobného stalo na cyklostezce v úseku Kolovraty - Lipany. Včeličky jsem cítil na řidítkách. Musím se přiznat, že mě to poněkud vyjukalo, dříve se mi totiž nic takového nepřihodilo.
Hmm, tam je i má oblíbená trasa, tak se tam sjedu juknout, jak to tam je s tím "hmyzem" :-)
Ono to upozornění "Nedotýkejte se nadrátovaných, ani na zem spadlých" tam asi nějaké opodstatnění má...
:-))
Také se mně to stává,ale když se dotknu oběma rukama páček brzd ( hliníkové )- je to v pohodě a brnění se nekoná.
Ale tomu je snadná odpomoc. Používej dielektrický rukavice a zemnící pásku. ;-)
Kdysi za totáče bylo in mít na autě ten ocásek s bleskem a tahat koneček na zemi :-) tak co ho splašit a dát na zadní rychloupínák?? :-))
Moje vysvětlení je poněkud jiné.
Domnívám se, že za počasí, jaké uvádíš, došlo k tomu, žes za jízdy dostal určitý potenciál statické elektřiny a v prostoru pod dráty vvn mohl být ionizovaný vzduch, který spolupůsobil s Tvou statickou elektřinou.
Tak jsem zjistil, že ne každé kolo dává rány. Jel jsem na kole pod dráty a v pohodě dotýkal jsme se všeho možného na kole 3x jsme to projel, chtěl jsem mít jistotu. Nasedl na kolo táty a znovu jsem to projel a vždy byla rána a jednou i přes rukavice a nemusel jsem ani hledat místa na kole, kde bych tu ránu dostal. Prosím o vysvětlení. Je možné, že by to ovlivnil materiál kola?
Co je od mího kola, od bratra a od mamky rozdílný: tvrdý tlustý blatník z plastu. Může to být tim? já mám měkký plast, a ostatní kovový. Logiku mi to ale nedává.
S drátama nad hlavou bych to tolik nespojoval. To by asi bylo jiný hromobití... Ale máš asi na sobě nějakou divokou umělinu, která se tře dejme tomu o umělé sedlo, nebo brašničku, nebo co já vím. To je pak lepší, než ebonitová tyč a liščí ocas.
A to si nedovedeš představit ty zážitky, když jsem se učil jezdit na válcích mezi kovovými futry ! To bylo ran... S každým dotekem. Rychle jsem se naučil držet "stopu" :-)))
Právěže když jsi s konstrukcí kola spojenej, někde se ho pořád dotýkáš, tak ránu nedostaneš. Půjde přes tebe jenom slabý proud který nepocítíš.
Ty a kolo tvoříte dvě desky kondenzátoru, které když prstem nebo chodidlem zkratuješ, tak se nemůžou nabít a tudíž ani probít.
Včera se mi stala obdobná věc pod vedením mezi obcemi Třtěno a Koštice na Lounsku. Dostal jsem dvě rány do levého stehna (ke kostře pod sedadlem) a do pravého lýtka (ke drátku od brzdy). Podotýkám, že jsem měl v uších sluchátka od MP3 (bez poškození), jel jsem poměrně rychle s kopce a bylo naprosté jasno.
Podobná věc se mi ještě stala před několika lety pod vedením u obce Řevničov.
Už se mi to také stalo, v místě, kde vedou souběžně dvoje vedení vvn na Rakovnicku