Včera to byl právě rok, kdy v nemocnici zemřel Jan „Pup“ Bouchal, předseda Oživení, koordinátor projektu Auto*mat a dlouholetý propagátor cyklistické dopravy v Praze. Několik desítek lidí si připomnělo jeho památku na smuteční cyklojízdě Prahou.
Jitko, někde by měla být možnost dát hlas některé z těch 4 navržených variant památníků. Alespoň jak jsem pochopila Michala Křivohlávka. Nikde se mi to ale nedaří najít. Nemohla by si popátrat, prosím?!?
Stejne je realizovatelny jen ten od Davida Cerneho a i to bude problem. Radnice si nenecha jen tak carat po silnici :-(
No jsem na to velmi zvědavá. Nicméně jestli je možnost, ráda bych hlasem přispěla.
Tak ten návrh se mi také líbí - jako takový, ale když se to uskuteční, tak ho auta budou stále a stále přejíždět.:((
Prijde mi ze vsech napadu asi nejvice do oci bijici. Kazdej ridic si toho vsimne (no, nejaci fofrblbci asi ne). Ale prijde mi to mirne "morbidni". Kdyz se na tu lezici postavu podivam, vzdy si predstavim, jak tam ten Honza lezel. Myslim, ze tam Honzu uvidi kazdej jeho kamarad, znamej, spoluzak..., jenz kolem pujde. Nemel by pamatnik Honzu pripominat spise v jine pozici, nez v te jeho posledni, kdy odesel do cyklistickeho nebe? A navic...kazdej den ho znova a znova prejede tisice ridicu, jenz si muzou "myslet" sve. A zive si dokazu predstavit, co si tech par nemocnych mozku, co ridi jak kokoti, budou myslet...
Taky se nám nejvíc líbí.
Hmm, jenže, obávám se, že je to úplně fuk. I když bude na té silnici namalován realisticky a 1:1, tak si pouze ti řidiči, kteří ví o co jde uvědomí, že je to památník. Ostatní to budou chápat jako nějakou divnou reklamu. Kdysi jsem dostal tričko AUTO*MAT, to že nikdo u nás netuší, co to je mě nepřekvapuje, ale ani jeden z pražských známých neměl tušení, že něco takového existuje.
Taková čtvrteční cyklojízda je více viditelnou připomínkou, pomníky, kromě J. Husa, J. Žižky a sv. Václava jsou věci, které přestáváme, bohužel, velmi rychle vnímat. To, jak vypadá pomník K. Světlé vím jenom podle známého pravidla, že K. Světlá je ta tmavá, zatímco E. Krásnohorská je světlá.
Kéž se mýlím.
Tak nějak si myslím, že nejlepším pomníčkem na paměť Jana Bouchala by byla nějaká nová pražská cyklostezka (pokud možno v centrální části, kde to je obzvláště o ústa, mohla by dostat i jeho jméno - Bouchalova) a na ní někde třeba malá mosazná tabulka s jeho jménem a daty. Pomník jakožto takový lidem nic neřekne, jen těm, kteří vědí, o koho šlo. Toť můj názor, nic víc.
Presne tak. Proc by pomnik mel pripominat jeho smrt (cyklista lezici na silnici v poloze po narazu), kdyz by bylo lepsi, aby Honzu pripominal tak, jak ho spousta lidi zna...jako propagatora cyklistiky v Praze.
Jen me tak napadlo, jestli by ta poloha "srazeneho cyklisty, pripadne chodce" nemela byt na vice mistech po praze. Ne jako pomnik, ale jako vystraha, pripomenuti, jak to muze dopadnout. Takove velke vykricniky v podobe srazeneho neznameho, anonymniho cyklisty, chodce. Mozna by to primelo motoristy premyslet...
Mě stačí se vždy dívat na černou kroniku (ehm, zprávy na Nově) abych si připoměl, k čemu vede hloupost za volantem. Škoda že to není většinový efekt :o((
Ne, hloupost není nejhorší, ale o tom se tady nechci bavit. Myslím, že pokud už pomníčky, pak by to chtělo řešit jednotně, třeba bílými křížky na vozovce v místech, kde někdo někoho zabil. A měly by to být tzv. hlučné křížky,jako jsou krajnice na dálnicích, aby i zvukový efekt měl na řidiče vliv. Aby zažíval aspoň náznak pocitu, že právě něco (někoho) přejel. Ale i to je jen řešení následků, příčinu to neodstraní.
Myslím, že nějaké zpomalovací nebo upozorňovací výstupky se na vozovce dělat nesmějí. U nás to zavedli před několika školami, ale rychle to zmizelo.:-(
Tak o tom nevím. Vím jen, že někde jsou příčná zdrsnění v stále se zmenšujících vzdálenostech mající evokovat nutnost zpomalení (myslím, že někde u Písku nebo Strakonic), pak jsem někde viděl totéž, ale jen malované bílými pruhy. Ale je to řešitelné tím, že se tam udělá díra v silnici tvaru křížku. Díry jsou povoleny, alespoň podle toho, co vídávám...
Pokud vím, testují se barevné povrchy, střídání charakterů povrchů, takže možností by bylo asi dost, jen chtít.
Řidiči aut samozřejmě přemýšlí. Taková nehoda je většinou tragédie jak pro oběť, tak pro řidiče, který ji způsobil. Stačí chvilka nepozornosti a to se přihodí i sebelepšímu řidiči. Důvody, proč se takovéhle věci dějí jsou systémové -- lidé se po městě masivně přepravují tunovými monstry řítícími se padesátikilometrovou rychlostí a mezi nimi se motají chodci a koláči. Těžko můžete chodcům a koláčům zakázat, aby se tam motali, žejo, když jsou ve svém rodném městě.
Tedy cokoliv ve smyslu vyděšení řidičů a přimění je přemýšlet je podle mne zcestné. Řidičům je třeba především pomoct, třeba osvětou, nikoliv jim nadávat, a pak je potřeba řešit problém automobilové dopravy ve městech jako celek.
Takový pomník, jaký tu je navržen, není ani čestný pomník pro člověka, ani efektivní způsob, jak zabránit dalším podobným nehodám. Mně se to nelíbí. Semafor s tváří JB mi přijde daleko hezčí a důstojnější. Stejně je však nerealizovatelný.
Možná vytrhávám ze souvislostí, ale tu osvětu řidičů, ale potažmo i cyklistů a chodců si nedovedu dost dobře představit.
Nerozumím. Mezi motoristy to dělá třeba Besip a mezi cyklisty se o to stará spousta dalších organizací. To samozřejmě s pomníkem pro JB vůbec nesouvisí.
Jo, vídám v TV asi pětiminutovej pořad, nabádající řidiče aut k bezpečnému ježdění. Ale podle oficiálních výsledků a i podle názorů cyklistů třeba na tomto fóru si nejsem jist účinností snah tebou uváděných organizací.:-)
Mně se prostě nelíbí řešit takovéhle věci konfrontačně. Cyklisté budou pomníčky děsit motoristy, motoristé zase budou děsit cyklisty. Nakonec budou všichni strašně vyděšený a výsledek žádnej.
Já třeba nedávno řešil, že mě pravidelně velmi nebezpečně předjížděly autobusy. Napsal jsem párkrát na DP a situace se v časovém horizontu měsíců diametrálně změnila, protože to těm řidičům vysvětlili, a alespoň tam, kde po Praze jezdím, se předjíždějících řidičů autobusů už nebojím. Daleko účinnější, než před zastávky autobusů kreslit siluety sražených cyklistů, řekl bych.
Vidíme to každej jinak. Bezpečnost silničního provozu je neuspokojivá, s tím asi osvěta, prováděná organizacemi, nic nenadělá. Proto musí nastoupit sankce. Osvěta by podle mě měla začínat výchovou v rodině už od dětství.
Jasně jenže dnešní dospělí vychovávali za komunismu, tedy má většina pokroucenou páteř. A tihle lidi budou vychovávat příští dospělý, takže bych na výchovu v rodině moc nespolíhal. Bohužel :o(
A tebe vychovávali kdy?
No za komunismu. ALe já z toho sám sebe nevyjímám. Samozřejmě, že jsem měl a určitě ještě mám pokřivený vnímání světa. To že jinak smíš mluvit venku a jinak doma, že ode všad se ti dostává informace, že když nekradeš, nic nemáš a je to vlastně normální atd. atd. atd. se zkrátka někde odrazí. Někdo to ustál líp, někdo hůř, někdo je vychovanej líp někdo hůř. Ale prostě když se kolem sebe podívám, vychází mi, že na tom moc dobře nejsme, obvzvlášť v porovnání s jinými zeměmi (ale zase je na tom spousta jiných hůř) A prostě si myslím, že to bude nějakou chcíli trvat, než se to spraví (pořád jsem ale optimista!) a spoléhat jen na výchovu bude dlouhý. Lidi se nezmění lusknutím prstů a nezačnou své děti vychovávat líp a hlavně výchova je z 80% příklad.
Jistě, kdysi jsem tady podotknul na podobný téma, že je to proces na několik generací a kdoví jestli. Přece jen jsme Hej Slované!:-)
Hej Slovane?:-) Obcas mi prijde, ze ziju mezi Madarama:-)
Výchova nemá se žádným komunismem nic společného. Jestliže přijde do autobusu maminka nebo babička s děckem, co myslíte, že udělá? Místo aby si sedla a děcko si dal na klín tak, aby neokopávalo ostatní cestující, děcko uvelebí na sedadlo a sama stojí. Že tak vychovává bezohledného sobce, si ani neuvědomuje. Potom se diví, jaká že je ta mládež zkažená. Všimněte si někdy, kdo poděkuje řidiči za počkání při dobíhání a kdo pustí starší sednout. Většinou jsou to kupodivu mladíci, do kterých byste to ani neřekli. Slečny a dospělí to většinou považují za samozřejmost a ani nezabučí.
Je to fajn, že je tu parta lidí, která se shodne na jednom zájmu, ale každý má jiný názor na řešení. Někdo restrikce, někdo osvěta, někdo výchova v rodině, já zase horuji pro tvrdé tresty za zavinění nehody (doživotní zákaz řízení při zavinění nehody se smrtelným zraněním nebo trvalými následky) a vymahatelnost způsobených škod pojišťovnami na vinících až na hranici životního minima (a dokud nezaplatí, neřídí). Ale ono to zřejmě bude chtít použít všechny dostupné prostředky.
Určitě, pokud se zachová pravidlo "Padni komu padni".
No jistě, oběti jsou taky padni komu padni...
Postav se na to nabrezi, kde Honza naposledy slapl do pedalu a sleduj....Koho tam chces presvedcovat...Jak chces ty lidi presvedcit, aby jezdili pomalu?
Jak presvedcis dvacetileteho frajirka v BMW, co mu koupil papinek? Jak presvedcis taxikare, co jezdi skoro se zavrenejma ocima? Stal jsem tam v patek pred tim aktem asi pul hodiny a jen jsem se divil. Jo, spousta normalnich ridicu tam projelo...klasika, jeli z prace. Tam o tragedii jde, jak sam pises. Ale co ti taxikari| Co ti kokoti co maj pod kapotou stado koni? Tech se tam prohnalo neuveritelne moc. A takovehle "jezdici vrahy" zadnou osvetou nepremluvis. Jen se ti vysmejou a reknou ti, ze cyklista nema na silnici co delat. Staci si obcas precist nejake diskuze na webu po nejake podobne nehode. Clovek se pak boji jit do ulic, kdyz to cte!!!
Sahnout jim na penize, sprisnit autoskolu, psychotesty....tohle by snad zabralo. Ale nejake petiminutovky od Besipu v televizi?:-))) Kdo se na to z tech lidi kouka? Vzdyt je uspechana doba a nejake takovehle soty nepomuzou.
dovolím si citovat Malého Medvěda. V jedné diskusi napsal: "Podle mě je důležitější odstranění příčiny a to je bezohlednost řidičů a neadekvátní postihy za tuto bezohlednost. Ten, kdo způsobí jakoukoliv škodu, by neměl usednout za volant či řidítka, dokud škodu beze zbytku neodstraní. Pokud tou škodou je smrt nebo trvalé následky, tak už by neměl řidít nikdy. Proč viníci jsou v konečném důsledku na tom lépe než postižení? Proč by to nemělo být alespoň srovnané?" konec citátu. Autoškoly a psychotesty jsou na nic, dokud ta sebranka nepocítí skutečný tlak, skutečnou vlastní újmu.
Presne tak....zadne promlouvani do duse nepomuze. Na penize jim sahnout, na cas jim sahnout, na pohodli jim sahnout... Ale musi byt dobre prokazana vina. Coz je v dnesni dobe taky problem....vetsinou se to uhraje nekam do outu. Ale proc se vic nepokutuje, proc se vic nemeri rychlost, proc se vic nezasahuje? Ja bych napriklad omezil kubaturu do urciteho veku. Kdyz vidim ty cerstve drzitele ridicaku s nekolika desitkama koni pod kapotou, je mi blbe....
Kubatura není to nejdůležitější, na kole Ti je celkem jedno, jestli Tě sejme fávo nebo bávo:-)). Ani věk není nejdůležitější, kolik nabubřelých chlapíků pyšnících se druhou mízou s mladou kočkou v SUV jezdí jak čuňata. A na takové pokuty neplatí. Pokuty by možná pomohly, pokud by se dávaly vysoké a za skutečně nebezpečné přestupky s prokázaným ohrožením. Zatím to policie neumí, pokutuje tam ,kde je to nejsnadnější.
Kubatura pomuze. Dvacetiletej frajirek nebude machrovat ve favu...alespon pocet se zmensi.
S pokutama souhlasim...korupce je mrcha. Ale proc by nemohla byt pokuta i za to, ze policajt vezme uplatek? Ale myslim, ze tohle je tezko resitelnej problem. Kazdopadne mi prijde, ze z kazdeho pruseru, co provede policista, se vyhrabe vzdy bez trestu. A to mi neprijde fer.
Pokutovani rychle jizdy se da udelat pomoci kamer, snimacu....to se pak zaplati nekde na urade. Korupce se tim minimalizuje. Ale proc je treba na jizni spojce jen jedno misto, kde se meri? Ted me oprav, zda je to jinde...nejsem ridic, tak presne nevim, ale nedavno jsme tam jeli a smali se tomu, ze to je asi jen stometrovej usek, kde se meri prumerna rychlost. Vetsina ridicu o tom vi, pribrzdi a pak na to dupne. To je o prdu. Tehle hracicek ma byt po praze vice. A ono by je prestalo bavit chodit furt platit ty pokuty. A to neni jedine. Ale to by se nad sebou mela zamyslet nase slavna policie.
Ale abych neprznil jen motoristy. Je treba prtvrdit i na cyklisty a chodce, jenz se nechovaji tak jak by meli.
Uz jen to co se delo pri te vzpomince. Par lidi slo pres prechod, ale takova 1/3 tam pobihala po silnici, jako by jim patrila. A to jsou lidi, jenz hlasaji bezpecnost na silnicich...
V jednom máš pravdu, ten bordel je na všech frontách, motoristi, chodci, cyklisti, policie. A nejhorší je, že za tu dobu co jezdím v autě dle předpisů si připadám jak ohrožený druh. Řidiči se výrazně zlepšili po 1.7.06, pak to zase trochu spadlo, ale rozhodně je v průměru lepší než bylo. Naopak chodci mi přijdou čím dál nebezpečnější, asi si zvykli na to že auta z 50kmh místo 80kmh ve městě zastaví bez pískání gum a následných nadávek a vesele skáčou pod kola čím dál víc, třeba 15 metrů od přechodu, nebo si to vesele štrádují čtyřproudovkou, kde je udělaný podchod pro chodce.
Abych to shrnul, bojovat na všech frontách najednou se asi pořádně nedá. Ale jakékoliv zesílení postihů tak, aby nedocházel ke zbytečnému riziku ze strany korupce PČR/MP bych přivítal, nejen pro auta, ale i pro cyklisty a chodce.
Na druhou stranu, už by také mohli upravit ten silniční zákon, abychom po lesních a polních pěšinách mohli oficielně jet i pod mirným vlivem ;o)))
zrovna dneska jsem chytil dítě přecházející 20 metrů od přechodu, takže jsem zastavil auto, poslal dítě na přechod a pak se vrátil k autu a pokračoval v cestě.
Jinak rozdíl je ještě v tom, jakou škodu kdo může způsobit druhému (oběti). V tomto směru jsou řidiči mnohem nebezpečnější, a proto by se mělo začít od nich. Matka, která strčí kočárek před náklaďák, tomu náklaďáku moc neublíží...
Obávám se, že v tomhle, alespoň z mého pohledu nemáš pravdu. Matka, která strčí kočárek mimo přechod před náklaďák, který jede podle předpisů, ale z fyzikálního hlediska prostě nestihne zabrzdit, tomu náklaďáku rozhodně ublíží. Respektive jeho řidiči. Jemu se přímo nic nestane, protože to nebude jeho vina, zatímco matka by si v takovém případě pravděpodobně šla "sednout" za zabití z nedbalosti. Jenže bude to ten řidič, který ačkoliv dodržel předpisy a neudělal nic špatně, tak bude pravděpodobně do smrti vídat před očima ten rozmašířovaný kočárek, dost lidí by tohle dokázalo doslova psychicky položit.
Neříkám že není třeba začít u řidičů, ale ten příklad s dítětem, jak jsi ho vracel na přechod, to je typický příklad toho, že ani ostatní skupiny účastníků silničního provozu nelze zanedbávat. Dalším příkladem budiž sousedi od nás z domu. Jejich syn si před několika lety ve svých 14-ti letech jako obvykle zkrátil cestu z autobusové zastávky přes zábradlí a silnici mimo přechod. Dodnes nikdo neví, jestli mu z toho zábradlí skouzla noha, nebo jestli to auto přehlédl, ale skončil rovnou pod koly a na místě byl konec. On prý údajně netrpěl, bylo to okamžité, jeho rodiče už se přes to také nějak přenesli, ale ta žena co řídila to auto se dodnes naplno neprobrala z post traumatického šoku a je v ústavním léčení.
Zkrátka a jednoduše, je to o symbióze všech účastníků a dle mého by se mělo přitvrdit na všech stranách stejně.
Přesně z toho důvodu jsem napsal, že neublíží "náklaďáku". Vše, co píšeš, je naprostá pravda, psychické následky jsou těžko vyčíslitelné a jsou většinou horší než ty vyčíslitelné hmotné. Asi nebude nejdůležitější, kým se začne, ale už aby se pořádně začalo...
Měj se. Dan.
Já bych to viděl dost podobně... Jenomže, jak to všechno chceš zajistit, když v mnoha případech to policie není schopna objektivně vyšetřit...? A nechci nikoho obviňovat předem a bez důkazů, ale s korupcí policie by se také mělo konečně něco udělat... Konkrétně v případě J.B. měli už jasno předem, ještě dříve než začalo jakékoli vyšetřování...! Viníkem je podle nich cyklista, ikdyž je v tomto případě tolik nesrovnalostí až to mlátí dveřma...
obávám se, že to by byla diskuse na hodně dlouho. A řešení by bylo hodně složité, možná spíš jeho prosazení než vlastní řešení. Celý systém je nastaven obráceně.
Ve jménu humanismu ve prospěch lumpů. Tohle otočit je nesmírně obtížné, protože politickou i ekonomickou moc drží v drtivé většině právě ti lumpové, kteří si navíc z řady obyčejných lidí dělají poslušné a snadno manipulovatelné ovce. Život v Matrixu je tak přitažlivý...
Vážení! Uvědomte si konečně a laskavě, že pomalá jízda není v žádném případě totéž, co bezpečná a ohleduplná jízda.
Já považuji za optimální v obci stále 60ku, na silnici nepotřebuji žádné značky omezující rychlost. Jaká je silnice, vidím a podle provozu přizpůsobím rychlost a způsob jízdy. Když vidím chodce, sundám v dostatečné vzdálenosti několika desítek metrů nohu z plynu, dám směrovku vlevo (při jízdě v levém pruhu vravo), abych upozornil ostatní řidiče, že se cosi děje a když se chodec dívá, přepínáním na parkovačky a tlumená světla mu dám najevo, že ho pouštím (i mimo přechody), když se nedívá, ťuknu na klakson a když se podívá, pokynu mu rukou, že ho pouštím. Když vidím cyklistu, odbočím s co nejvíc vlevo, po dobu předjíždění zapnu varovná světla, pak směrovky vpravo a když je málo místa, pomalu jedu za cyklistou. Na kruhovém objezdu pustím cyklistu prava (auta už ne) a pomalu jedu za ním, dokud já nebo on nevyjedeme z objezdu.
Jakási ženská z vysoké školy se rozplývala nedávno v TV nadšením, jak je ráda, že se podařilo uhájit 50ku v obci, protože při nárazu vozidla do chodce při rychlosti 50 km/h. přežije dvojnásobek osob, než při 60ce. to je typický příklad blbosti. Jestliže jedu ohleduplně, mohu jet třeba 70, protože chodce z dostatečné vzdálenosti pouštím. Jen (bez šlapání na brzdu) zpomalím. Když je nutno zastavit, stojím od chodce aspoň 10 m, aby viděl případného bezohledného hňupa (divte se, ale většinou řidičky a mladí kluci), který má naspěch ve vedlejším pruhu.
Když jedu na kole, pak po silnici, kde si dokážu uhájit svoje místo bez kličkování kolem kanálů; zásadně se vyhýbám cyklochodníkům, které považuji pro cyklisty za největší nebezpečí. Cyklostezka, kde vidím jenom jakési numero, mně taky může být ukradená.
Keeeeeez by vsichni jezdili alespon z polovicky tak, jak to tu pises!!!
Ja myslim, ze tu nikde rec o rychlosti nebyla, alespon ja jsem o ni nepsal. Dulezite je, jak se ridic chova. Jestli pojede 60km/h a bude ohleduplnej a pojede bezpecne a nikoho neohrozi...budis. Ale co udelas s clovekem, jenz jede stovkou a kouka jen 100m pred sebe, aby se v te rychlosti vubec trefil mezi dve stojici kolony aut. Nekouka ani napravo, ani nalevo....a uz vuuubec nespozoruje tu pruhovanou blbost, co vede napric silnici. Takovejhle blbka bude nebezpecnej, ikdyz pojede krokem:-)
Když jsem ještě provozoval autostop, naložil mě v Děčíně párek důchodců. Vzali mě přes Libouchec do Teplic. Chlap jel nejvíc 50 a můžu říct, že tolik strachu v autě jsem nikdy nezažil. Byl děsně nejistej, křečovitě svíral volant, o řazení ani nemluvím a když mi v Teplicích zastavil, tak se hrozně divil, že nemůžu vystoupit, protože byl nalepenej na zábradlí v Alejní. Děs!
když za mnou takhle "ohleduplně" jede auto jsem z toho dost nesvá a dále čtu, že i kdejaká řidička je na silnici podezřelá..
Navíc já si opravdu myslím, že ikdyž auto jede sebeopatrněji, nemůže řidič odhadnout všechno.
Mě samotné se loni v zimě stalo, že mi zazvonil v batůžku mobil a tudíž jsem začala zastavovat. Bylo to ve městě, v Řevnicích nad nádražím - ulice nic moc široká.
Vypnula jsem nohu z SPD a ve chvíli, kdy jsem již téměř stála a chystala jsem se ji dát na zem, zahákl se mi návlkek o pedál. Zrovna se chystalo objet mě auto - jelo sice pomalu, ale řidič registroval, že zastavuji, takže mne určitě vnímal jako minimální riziko. Vůbec nemohl tušit, že se mu zrovna hodlám složit pod kola, protože se mi neuvolnila noha, na kterou již přenáším váhu - každý určitě zná ten okamžik, kdy už je vám jasné.
V poslední chvíli jsem se pokusila silně trhnout nohou a podařilo se mi ji uvolnit, takže jsem nelehla, ale pokud by se ani tenhle manévr nezdařil, byl by to asi dost nepěkný karambol. A řidič by v tom byl naprosto nevinně.
Prostě můžete být na silnici jako řidiči sebeohleduplnější, ale přesto se může stát, že neuhlídáte všechno...
Když se tu téma objevilo po dlouhé době, dovoluji si reagovat na Radku citací sebe:
»Když vidím cyklistu, odbočím s co nejvíc vlevo«, protože předpokládám i to, že cyklista může spadnout. Stejně tak jezdím i když jde po silnici chodec. Není-li možné kvůli provozu v protisměru přejet dostatečně vlevo, buď jedu za cyklistou, nebo ho velmi pomalu předjedu.
Pravdu máš, že uhlídat se nedá všecko (především v hustém provozu), ale když si řidič(ka) zažije určité zvyky, dělá to potom automaticky, tedy nejrychleji, jak je možné. Na silnici je potřeba myslet především za jiné. Ani já nejsem jednička a jsem rád, když je můj občasný kiks napraven ohleduplností jiného. Nevím, čím to je. ale všiml jsem si za ty roky, co jezdím, že ohleduplnost vůči ostatním se nějakým záhadným způsobem vrací ohleduplností (většinou) zase jiných vůči mně.
To, co se stalo Tobě, znám v trochu jiné varianě své (tkaničky se mně za jízdy dostaly na převodník, řetěz je přitlačil a nepustil a nejhorší bylo, že se nedalo ani točit zpět, protože mně nohu vytahoval dopředu) a kamarádově (zastavil na křižovatce a složil se na vedle stojící auto, protože zapomněl, že nejede na kole bez klipsen, ale na svém druhém s fest utaženými klipsnami, a místo vysouvání nohy zvedal).
Přiznám se ale, že tak jsem nejezdil vždycky: je to výsledek letité praxe, ale hlavně přemýšlení za volantem. Co se cyklistů týká, také své cyklistické praxe. Kolik řidičů necyklistů si třeba uvědomuje, jak daleko (do stran) za deště stříká voda i na silnici bez louží?
Naše autoškoly bohužel učí žáky v mnoha ohledech špatně, takže pak záleží na tom, jak se s provozem každý vypořádá sám. Já se při kolizní situaci (ideální je, když se do nich člověk díky předvídání nedostane, ale to vždy nejde a vteřina je velice krátká doba) nerozmýšlím, co dělat, protože stále sleduji provoz kolem sebe, takže mám na výběr ze tří možností, které se navíc dají kombinovat: brzdit, uhnout vpravo nebo vlevo, šlápnout na plyn a ujet. Když dojde k nehodě, zajímá policajty jedině, jakou rychlostí jelo vozidlo a z jaké vzdálenosti řidič brzdil a jestli to mohl ubrzdit. To je čistě šablonovitý pohled, z kterého právě vychází to (podle mne) nemyslné tvrdošíjné lpění na padesátce a předepsaných rychlostech vůbec.
Už je 20. letech min. st. byla v jedné příručce automobilisty zmínka o tom, že někdy je lepší přidat plyn a tím se vyhnout nehodě. Jenže co předek, to hlupák, my jsme moderní a nejchytřejší, takže na toto, co by se mělo (krom ohleduplného způsobu jízdy) učit v autoškolách, jsem musel přijít sám lety praxe a přemýšlení za volantem, abych se to teprve poté mohl dočíst v oné knížce.
Když jsem dělal ŘP, měli jsme dva učitele; já jsem se dostal k mladému. Na 100 metrech od školy po červenou na křižovatce jsem tam nalupal jednu po druhé všechny rychlosti a zase dolů na neutrál, jezdili jsme po širokých silnicích a připadal jsem si pomalu jako řidičský génius. Potom jsem se dověděl, že ten starší učí výborně a je daleko lepší. Poslední 3 hodiny jsem si vzal u něho, v celku. Jeli jsme na opačnou stranu než vždy s mladým: do města, do těch nejužších uliček, kde vlevo i vpravo stála zaparkovaná auta a bylo po pár cm volného místa. Najednou i jednička bez plynu byla v zatáčce rychlá a volantem jsem nestíhal utočit, tak jsem zastavil. »Jeď!« »Nejde to utočit a už jsem bez plynu.« »A na co máme spojku?« Po pár minutách jsem byl propocený, jako v nejparnějším létě a za ty 3 vyučovací hodiny jízdy polovičním krokem jsem se naučil tolik, na co bych potřeboval roky praxe. Když každodenně vidím, jak řidiči točí volantem na místě, místo co by těsně před zastavením rychle natočili řízení na opačnou stranu, jen se usmívám. U nás se za to vyhazovalo od zkoušek.
Žádná rychlost přece není bezpečná. To věděli už v Anglii, když zavedli praporkový zákon (pro neznalé: před symohybem běžel člověk s praporkem, aby upozornil koně, že se nemají plašit a ostatní, že se na ně strašnou rychlostí 10–12 km/hod. řítí neovladatelná čadící potvora.
Dokud se k sobě lidé na silnicích nebudou chovat slušně a ohleduplně, ale budou v jiných vidět primitivy, kteří jim na silnici zavazejí, nic se nezlepší. Nepomohou žádné radary ani nesmyslná omezování rychlosti jízdy (proč mám jet o prázdninách ve 3 nad ránem kolem školy dvacítkou, když by stačila značka „Děti” a nic víc?!).
Všechna ta ohleduplnost je určitě chvályhodná, přesto bych doporučoval tu padesátku v obci dodržovat. Pro jistotu. Člověk nikdy neví. Je lepší reagovat o deset vteřin dřív než o jedinou vteřinu pozdě.
Tak s tímhle asi nesouhlasím. Nikdo nemůže odhadnout rychlost tak, aby si mohl být opravdu jistý. Já to vidim v tý autoškole. Možná je to tim, že sme nevyježděnej, ale je to tak. Třeba je na Hůrce u Makču pikču třicítka, málokdo ji dodržuje, ale oni si nevyšímají, že napravo je dráha pro 4X a řádítam hromada dětí, ještě je tam dětské hřiště a park. Zatážka je nepřehledná a pro dítě není těžké vletět pod kola..... stejně se těžko pozná co je za zatáčko. Možná je to o zkušenostech, ale ty každý nemá. Každý má jiné zkušenosti a jiné schopnosti. Jinou rychlost reakce. A právě člověk, který je nejistý vidí 60 a bude se jí držet, třeba se nebude dívat ani kolem sebe...
Nesmíme všechno řešit podle sebe, silničářovi se nelíbí cyklostezka z dlažby, ale mě výrazněji nevadí...
Ja bydlim uz nekolik let ve Freiburgu v Nemecku. Kazde mesto tu ma v ulicich maximalni rychlost 30 km. ridici se to snazi dodrzovat uz jen z toho duvodu, ze jsou kazdou chvili nekde radarove kontroly(v zaparkovanem nenapadnem aute). Cyklisti tu maji vsude sve pruhy a kde to nejde, tam je chodnik urceny pro chodce i pro cyklisty. cyklista to pred chodcem vzdycky ubrzdi(a pri pripadne srazce se vetsinou nic vazneho nestane), ale takove auto pred cyklistou, ktere jede padesatkou, to si nejsem moc jista. A co duleziteho lidi dost podcenuji-i tady-HELMU (ja bez ni radsi ani nevyjedu)
Nikde v Německu jsem neviděl na cyklochodníku (a především ne v takové míře, jako v ČR) to, co u nás: skotačící děti, sotva se ploužící důchodci, které leká vše, co se hýbe rychleji, psíčkaři s volně pobíhajícími psy, ženy s kočárky (dvě vedle sebe zabrané do hovoru) s malými dětmi kolem sebe, výrostci na kolečkových brusích a s rukama šermujícíma do stran, jiní na skateboardech. Do toho vjet na kole znamená koledovat si každou chvíli o nepříjemnosti.
Tento německý vynález nemá s bezpečností nic společného, právě naopak. Nejde o nic jiného, než o vyhánění cyklistů ze silnic za každou cenu. Hned sousední Rakousko má (alespoň všude, kde jsem byl) důsledně odděleny chodce od cyklistů.
Kvůli neukázněnosti chodců není vhodné ani rozdělení chodníku na část pro pěší a cyklisty. Toto funguje v Německu, ale u nás ne.
mimochodem: v Německu také máte „pěknou” specialitu: před vjezdem do domu jsou chodníky a cyklostezky snížené. Kvůli tomu, že auto ráno vyjede a večer zase vjede zpět, je pro cyklisty udělaný malý tankodrom. Z takových zrůd jsem vždycky urychleně sjel na silnici, jakmile zmizeli policajti, kteří mě tam vyháněli.
Německá vertikálně zvlněná cyklostezka ze zámkové dlažby je pro mě vzorem toho, jak cyklostezka nemá vypadat.
Je tam značka „Nebezpečí” nebo „Děti”? Jestli ne, pak je špatné značení.
Jestliže jedu rychleji, než jsem schopen (klidně, ne dupnutím na brzdu) zastavit na vzdálenost, na kterou vidím (za zatáčku nevidím), jedu nebezpečně. Co, když tam kvůli poruše stojí kamión a řidič ještě nestačil dát trojúhelník před zatáčku? Děcko přejedu, zastavením o kamión zabiju sebe. Tady může být velká rychlost i třicítka. Všimni si někdy (když se podaří), až pojedeš třeba za Němcem, jak přibrzdí, když se změní barva silnice před ním nebo před vrcholkem kopce, za který nevidí.
Velice správně píšeš o zkušenostech, které každý nemá. Jistě ale víš, že existují protipožární nebo bezpečnostní předpisy. To není nic jiného, než souhrn pravidel, vycházejících ze znalostí předchozích generací. Automobilismus existuje více, než 100 let a přesto podobné předpisy pro motoristy neexistují. Místo toho jen samé zákazy, příkazy a omezení a na to, co by se mělo učit v autoškolách, musí každý přijít sám. Zkouší se zdravověda (kolikrát ´s potřeboval ošetřovat zraněného po dopravní nehodě? — ne, že by toto nebylo také důležité), ale jak má člověk jezdit, to ho nikdo nenaučí. Stará pravda zní, že v autoškole se ještě nikdo jezdit nenaučil. Cílem autoškoly totiž není naučit jezdit, ale (jakž takž) ovládnout vozidlo. Umět se rozjet, zastavit, točit volantem, zaparkovat a poznat, jak mám projíždět křižovatkou. Tady je systémová chyba.
Stejně tak správně píšeš o té rychlosti. Jestliže se řídím jen tou předepsanou rychlostí, vůbec nejedu bezpečně. Z hlediska zákona je všechno v pořádku, protože jsem dodržel rychlost. Když dojde k nehodě, vytáhnou na mne všeobjímající paragraf o přizpůsobení rychlosti všemu, co jsem mohl a měl předvídat. Za toto se dá schovat všechno a řidič je pak vinen pomalu i za to, že se metr před ním náhle propadla silnice.
Tobě nevadí cyklostezka z dlažby stejně tak, jako řidiči terénního auta nevadí dálnice látaná panely. Oba dva se dokonce v takové jízdě můžete vyžívat. Nahoď ale na kolo ještě přední nosič, navěš na ně tašky a vyraz na těžko do světa. Potom po pár desítkách km na asfaltu vjeď na sousední dlážděnou cyklostezku. Předpokládám, že jejího tvůrce budeš příslušně chválit. Přesně tak, jako řidič osobního auta toho, kdo dálnici vylepšil panelovým úsekem.
No nevím, nevím, v tomto státě je trvanlivost pomníků a názvů lokalit dost nejistá. Narodil jsem se v ulici, která od té doby třikrát změnila název.:-)
Me osobne se treba ten napad s vysprejovanim obrysu na vozovku v mistech smrtelnych srazeni cyklistu ci chodcu velmi velmi zamlouva (uz premyslim, kde vyhrabat databazi prihodnych lokaci)...
Je to filozofie pomniku, ktera se mi zamlouva - ac vzpominkou, slouzi lidem!
Mozna bys mel najit misto, kde auto srazilo nekoho tvemu srdci blizkeho....at mas teda peknou vzpominku. Nevim, jak by ti bylo, kdybys kolem toho treba denne chodil....
Taky mi to připadá trochu morbidní, ale nějak se to těm řidičům připomínat musí. On je v tom skutečně velký rozdíl: Když se jednou ročně zveřejní v médiích číslo kolem tisícovky, tak to s motoristy ani nepohne. Ale kdyby každý z nich musel koukat na tři znetvořená těla obětí motorismu denně (třeba i v symbolické podobě), snad by to na jejich chování mělo větší vliv. A o to přece jde.
Ja jsem pro, aby to bylo vice videt....vice nez ted, protoze nejaka cisla v petiminutovem TV shotu fakt nic nereknou.
Ale mel jsem (mam) kamarada, ktereho sejmulo auto na krizovatce u Mochova. On tam jen stal na vedlejsi silnici a daval prednost...ale nejakej kokot z hlavni odbocoval a asi jel rychle a sejmul ho. Na nasledky zemrel. Je to uz davno a tak helma nebyla moc moderni, ale tenkrat pry doktor rikal, ze by ho zachranila.
Ale kdyz jedu pokazde pres tuhle krizovatku, vzpomenu si na nej. A kdyby tam bylo nekde na zemi namalovane "jeho" torzo tela...nikdy bych tam nejel. Vzpominky jsou nekdy hooodne silne. Stoji to za to?
Velmi dobře to chápu. Pokud za posledních 25 let zemřelo na českých silnicích hodně přes třicet tiisíc lidí, tak existují statisíce takových, kterým motorismus vzal někoho blízkého. To je dost na to, aby se musely jitřit jejich emoce siluetami obětí na vozovce. To je pravda.
Tak navrhuju něco jiného: V místech, kde někdo zemřel při dopravní nehodě, instalovat retardéry, které by bylo možno přejet jen rychlostí pěší chůze. Aby si každý řidič vzpomněl, proč to tam je. Mělo by to i preventivní povahu. Není horší trest pro motoristu než ho nuceně zpomalit.
Ja jsem pro kazdou jinou moznost...jen ne pro tuhle. Proste vim, jak je to neprijemne a proto tady proti tomu stale bojuju. Pak by to dopadlo tak, ze by jsme meli na silnicich hrbitovy. Nenene. Neco jineho. V Australii bezela nejaka kampan proti rakovine a v TV ukazovali kratke shoty...docela nechutne...jak jsou zanesene plice, cevy a tak. Myslim, ze je to brutalni, ale neco takoveho zapusobi.... Taky to obehlo celej svet:-)
Zpomalovací bariéry v místech silničních neštěstí nemají nic společného s nechutným pohledem na zanesené cévy. Tím by na silnicích určitě nevznikaly hřbitovy. Možná spíš naopak. Nebojujme proti následkům, ale proti příčinám.
Každá metoda, které povede ke zklidnění a třeba i zpomalení dopravy v místech, kde se pohybují lidé, je dobrá. Já jsem nemyslel ty bariéry proto, aby si řidič měl čas prohlédnout tu nastříkanou siluetu, ale prostě proto, aby zpomalil a třeba se i zamyslel nad tím, proč tam ta bariéra je.
Když to (ale opravdu jenom trochu) přeženu, tak může být pro řidiče větší motivací k opatrnosti to, aby za chvíli nebyla plná Praha zpomalovacích bariér než úcta k životu ostatních účastníků provozu.
Ja jsem byla vloni v Kostarice. Mistni pojistovna, ktera zarizuje povinne ruceni pro auta, lepi lidem na predni sklo pojisteneho auta nalepku se zlutym srdcem, na ktere stoji: Na kazdem miste, kde zemrel na silnici clovek, namalujeme srdce. A opravdu je na kazdem miste, kde nekdo umrel, nastrikane velike zlute srdce se svatozari. Neni to morbidni, jako ten obrys mrtveho cloveka a splnuje to svuj ucel: upozornuje to, ze tam nekdo zemrel a ze si lidi maji davat pozor. Neco podobneho bych u nas velice uvitala.
Hm....tohle se mi libi!!! Dle meho konecne pekny napad...
Taky se mi to líbí :o)))
Jen mě děsí, kolik by jich na některých místech bylo, ale to k tomu holt patří...
A jsme u jádra věci. Motoristy neděsí zmařené lidské životy, ale to, že by jim tuto skutečnost něco připomínalo. Bránilo by jim to zavírat oči před dopady jejich počínání. Teď se ještě můžou tvářit, že se nic neděje, protože ti mrtví nejsou vidět.
V České republice je 55400 km ulic, silnic a dálnic. Přibližně stejný je počet smrtelných obětí motorismu po druhé světové válce. Takže by v průměru na každý kilometr komunikace připadalo jedno srdce.
Ja si myslim, ze jako male "pomnicky" by to bylo urcite lepsi, nez velky pomnik jednoho cyklisty (na kterej si stejne casem vsichni zvyknou a nebudou si ho vsimat). Tohle by pripominalo neustale, ze mrtvych na silnicich pribyva. Ale je fakt (podle tech cisel), ze by bylo presrdickovano....toz to je docela hruza. Asi by se to muselo aplikovat jen na "cyklisty", ale to mi prijde blbe. Prijde mi to vsak jako asi nejlepsi napad....nic agresivniho, jen takova mala poznamka na silnici.
V Polsku jsou některé úseky silnic doslova lemované křížky a pomníčky (někde i víc, než 20/km), na silnicích jsou namalované rudé siluety mrtvých, hemží se to tabulemi s upozorněním, kolik už tam zahynulo lidí, varování, že jde o úsek s častými dopravními nehodami, ukazatele rychlosti s nápisem „Zvolnij!” navíc při překročení rychlosti, na silnici jsou namalované příčné zpomalovací čáry (zhušťující se), atd., ale ani to všecko příliš nepomáhá.
Bylo by zajímavé zkusit ta srdce, jak budou působit na mentalitu našinců.
Sam vis, a ja to rikam porad, ze je to v lidech. Z blbce andela neudelas. Hold mi z vychodu na tuhle problematiku koukame trosku jinak.
Cechacek si rekne: "Kdyz nekoho srazim, urcite za to bude moct on a jeste na pojistovne vytahnu spoustu penez. To se nejak udela".
Tady trosku zapadneji mi prijde, ze lide mysli jinak: "Kdyz nekoho srazim, budu mit problemy...a nekomu ublizim". Takhle to citim ja.
A na hranici s nima zrůdama nelidskejma!
Topit s nima přímo nemusíme, ale přimět je, aby přijali myšlenku, že používáním auta na sebe berou i část odpovědnosti za oběti, které nezpůsobí přímo oni sami, ale tím, že pomáhají zahušťovat automobilovou dopravu, čímž se podílejí na obecném zvyšování rizik, a podílejí se na vzniku závislosti společnosti jako celku na automobilové dopravě.
Skleníkovému efektu drtivou měrou přispívá metan produkovaný metabolickými pochody živočichů. Přijměte tuto myšlenku až budete pojídat fazole.
Tak to už je silný kafe. Odmítám přijmout TVÉ myšlenky a přijmout odpovědnost za nehodu kterou jsem nezavinil. A moc dobře tušim kam mě tou argumentací chceš dostat. Ano sem masovej vrah, jsem zrůda, jsem asociál - a hodlám v tom pokračovat a nehodlám na tom nic měnit. Já dělim lidi na dobrý a špatný, ty je dělíš na ty dobrý a na řidiče.
A teď sedám do auta a jedu na nákup, ač bych moh´jít klidně pěšky. Prostě se mi chce jet autem.
A teď se klidně můžeš přeskočit.
Jestli řekneš, že tím autem jedeš do Delvity, co máš před barákem jedeš autem, tak máš teda ode mne bod :o)))
Taxi ho připrav! To desetkrát objedu než pudu nakoupit!
Taxi ho připrav! To desetkrát objedu než pudu nakoupit!
Ale řeknu ti, já bych to taky objela, když bych parkovala za barákem :o)))
Myslím, že jsi to pochopil jinak než jsem to myslel. Každý řidič tím, že usedne do auta a někam jede, svým dílem příspívá k celkově neúnosné situaci na českých silnicích. A ta situace jako celek za sebou zanechává ty hromady mrtvých. Že se na tom bezohlední řidiči podílejí svým stylem jízdy podstatně víc, je nad slunce jasnější. Proto si skutečně nemyslím, že by každý, kdo usedá do auta, musel být nutně masovej vrah, zrůda nebo asociál.
Já lidi nedělím vůbec. Dokonce ani na dobrý a špatný. To může jen Bůh. Vnímám skutky a jejich přímé i nepřímé dopady na okolí. Ohleduplný a bezohledný řidič se liší mírou přímého ohrožení svého okolí. Ale nepřímé ohrožení vzniká i u ohleduplných řidičů. I kvůli nim houstne provoz ve městech i mimo ně, což vede nutně k růstu rizik na silnicích. (K určitým nehodám by za méně hustého provozu třeba nedošlo...) I kvůli těm ohleduplným řidičům se devastuje krajina výstavbou stále nových silnic a dálnic plus další infrastruktury. I sebeohleduplnější řidiči zamořují vzduch ostatním kolem sebe. Tak to bylo myšleno.
Teda, ty máš nápady. Nesměj se už pálit ani čarodějnice a ty bys dělal tak neekologický ohníčky.:-))
No prijde mi to jako vzpominka hezke...a mas pravdu, mozna by jsme jezdili po srdickach:-) Ale klidne!!! Tohle se mi fakt libi a byl bych rad, kdyby se to poslalo automatu, nebo jak se jmenujou:-)
Myslím, že právě taková připomenutí by v mnoha řidičích vyvolala chování a reakce úplně opačné, než očekáváš.:-(
Agresivita a nenavist ke vsemu, co nema 4 kola a motor...retarder neni to spravne. Na nekterych mistech museji byt (skola), ale davat je skoro vsude...to ne. Vzdyt plynula doprava je bezpecna doprava. Takove posouvani po Praze po skocich...to by nebylo moc dobre.
Jakým způsobem tedy připomínat řidičům, pokud možno na každém kroku, že na jejich počínání (řízení motorového vozidla) závisí životy lidí? Já mám pořád pocit, že dokud oni sami někoho nezabijou, tak si absolutně nepřipouští, že svou jízdou dávají prostor náhodě, která si může vybrat zrovna je, a že tedy zrovna oni budou těmi, kteří zmaří něčí život.
Abych pravdu rek, teda napsal, ....nevim. Nic zajimaveho, ucelneho me nenapada. Ale snad nekdy nekdo s necim zajimavym prijde...
No, cítit a necítit vinu... Jde o to, za jakých podmínek člověka srazím. Bohužel musím konstatovat, že mnozí chodci se chovají tak, že nejsou přejeti jen nadlidským úsilím řidíčů.
Já osobně jsem jen jednou drcla do jakési ženštiny a musím říct, že vinu rozhodně necítím ani v nejmenším. Vyjížděla jsem z boční ulice na křižovatce tvaru T proti slunci a tudíž jsem si hlídala hlavně protijedoucí pruh. Po pravé straně parkovala auta, přechod široko daleko nikde žádný. Přesně doprostřed křižovatky vyběhla ze stínu od parkujících aut ženská a navíc ještě telefonovala. Vyběhla mi ze "tmy" přesně do paprsků ostrého letního slunce - neměla jsem šanci ji zahlédnout.
Nic se jí nestalo... Ale kdyby, asi mám ještě nepříjemnosti...
A tady právě vidím rezervy. Tím, že člověk používá auto, bere na sebe víc odpovědnosti za bezpečí kolem sebe než chodec nebo cyklista. Prostě jenom proto, že je větší, těžší, rychlejší - prostě nebezpečnější.
Každý řidič by měl cítit odpovědnost i za ty nehody, které sice přímo nezpůsobí, ale které by se nestaly, kdyby nechal auto doma.
Odpovědnost není jen na řidičích, ale na každém účastníku provozu...
Ač jsem taky řidič, přesto jedině tvrdá represe. Osvěta je v tomto případě neúčinná.
Právě proto o tom přemýšlím. Proč by to nemohl být někdo z nás, kdo na něco vhodného přijde? Velmi působivé jso pomníčky při silnicích. Vždycky se u nich zastavím a věnuju těm lidem myšlenku - kdo byli, jak rádi byli na světě, kdo je měl rád, koho oni milovali, jaké měli plány a proč museli předčasně zemřít. Už jen to, že tam ten pomníček je, svědčí o tom, že ten člověk někomu chybí.
Obírám se myšlenkou, jaké by to bylo zřídit centrální celorepublikový památník obětem motorismu. Každý týden by se tam nechalo vytesat dvacet nových jmen... A myslím, že je úplně jedno, jestli ti lidé "si za to mohli sami" nebo byli obětmi nějakého šílence. Spojovalo by je jedno jediné: Položili život za pohodlí nás všech. Každá válka má nějaké oběti.
Ano, křížků u silnic přibývá, ale nevyvolávají ve mně nějaké pocity účasti s obětmi, protože ty si většinou smrt způsobily samy, vlastní vinou. Mluvím o motoristech, o případu zabitého cyklisty v okolí nevím.
Tak to jsi na ty motoristy ještě tvrdší než já. Já za těmi obětmi pořád tak nějak vidím ty lidské osudy. Svým způsobem je i motorista obětí toho šílení, i když se na něm aktivně podílí. Stejně jako drogově závislí jsou obětí svojí vlastní hlouposti.
Samozřejmě je mi daleko více líto lidí, kteří zahynuli bez vlastního zavinění nebo jen proto, že byli méně chráněni než motoristé. V takových případech se už do mých pocitů ale vkrádá i vztek a pocit bezmoci vůči té motoristické bezohlednosti.
Ano, pomníčky u silnic jsou děsivé, ALE nesmí se to přehánět. Je jeden pomníček na silnice Čimelice - Praha. Ve dne si ho ani nevšimneš, ale vracela jsem touhle cestou jednou v noci do Prahy. Už z dálky jsem viděla spoustu světel - bylo to děsivé a matoucí. Z té hromady světel proti mě vyjížděla světla protijedoucích aut. Blížila jsem s k tomu a vůbec jsem se nedokázala orientovat, zda se tam něco stalo, nebo co se tam děje. Až když jsem se přiblížila témař na dotek, pochopila jsem, že je to osvíčkovaný pomníček vedle silnice... V zatáčce...
Ano, na jednu stranu znamenají pomníčky u silnice připomenutí určité události a pro někoho mohou mít svou cenu. Pro ty ostatní je to ale, bohužel, sice upozornění na to, že je to asi nebezpečný úsek, nicméně odvádí to pozornost a přemíra piety může způsobit i další tragédie... Nic se prostě nesmí přehánět...
Pro Medvěda 19:16 - Nezdá se mi, že bych byl tvrdej, jen když se na cedulku pod křížkem podívám, tak čtu rok narození většinou velice mladých lidí. Většinou. I když na druhé straně je pravdou, že někdo je jako motorista, cyklista i chodec svému okolí nebezpečný bez ohledu na věk. Jak kdesi zmiňuje Werich: "Viděl jsem plno moudrejch mladejch lidí a plno blbejch starejch dědků.
Ony tam ty svíčky na tom pomníku nebudou v takovém množství pořád. Pokud se jedná o čerstvou událost, pak chápu, že tam těch svíček bude víc. Myslím, že připomenutí smrti člověka přímo v místě nehody je vhodné.
Pokud budeme důslední a chtěli bychom odstranit všechny zdroje rušivých podnětů kolem silnic, které přímo nesouvisejí s provozem na komunikaci, začal bych s reklamami. Pomníčky naopak s provozem na komunikaci souvisí až moc, takže pokud by to bylo na mně, určitě bych je ponechal.
Zakazování či dokonce odstraňování pomníčků u silnic bych považoval za projev už dávno běžícího procesu zavírání očí před skutečností. Čím víc bude příležitostí připomenout si oběti motorismu, tím víc lidí snad přijde k rozumu a zamyslí se nad nutností používat auto.
Nehodu pomníček u silnice způsobit nemůže. Jen řidič, který nepřizpůsobí rychlost a styl jízdy dopravní situaci a povaze vozovky. Řidič, pro kterého by svíčička u silnice podstatně zvýšila riziko nehody, za volant nepatří. Přibližně stejnou intenzitu osvětlení má i cyklista a ten by přece rovněž neměl být příčinou nehody.
Opatření na ochranu života a zdraví lidí se prostě přehnat nedají. Pokud má být něco výstrahou pro bezhledné nebo třeba i jen nedostatečně opatrné řidiče, pak pomníčky při silnicích tuto funkci určitě splňují.
Co je to "dlouho" ?!? Za ten rok a pl, co jsem si tohohle úkazu všimla je to tam pořád ve stejné intenzitě...
A vím i o jiných obdobných...
Loni mého známého vyděsila hořící svíce téměř o půlnoci uprostřed lesa - kdo, kdy a proč může jít někdo již hodně po setmění zapálit svíci hluboko do lesa, aby vydržela hořet po celou noc?!? Je ot zvláštní...
Sice určitým způsobem ctím pomníčky a chápu, že je to pro mnohé připomínka, ale já jsem se naučila žít bez pomníčků. Ty které mám ráda a už tu nejsou si uchovávám ve svém srdci a vzpomenu si na ně, když chci nebo potřebuji. Nemám žádný zájem na tom, aby na mé vzpomínce parazitovali i jiní, kteří o tom člověku nevědí nic jiného než jen to, že tady zemřel.
Něco jiného je ovšem u člověka, který se prezentoval veřejně a usiloval o prosazení určité věci. Tady by asi jakési memnto zůstat mělo a mělo by to být memento které nebude připomínat jeho smrt, ale to, oč usiloval...
Jestli za více než rok a půl na tom místě stále hoří svíčka, svědčí to o jedniném - že ten člověk někomu pořád moc chybí.
Nepředpokládám, že budování a udržování pomníčků, případně zapalování svíček znamená blednutí vzpomínek v srdci. To přece není buď a nebo. Ten pomníček je prostě navíc.
A myšlenka parazitování na něčí vzpomínce se mi opravdu příčí. Copak něčí život je méně cenný jen proto, že jsem ho neznal a že o něm třeba vůbec nic nevím? Můžu tomu člověku věnovat myšlenku, když ne vzpomínku, a právě tím se ten pomníček stává mementem pro přeživší, aby přestali myslet sobecky a zamysleli se nad příčinou každého takového neštěstí. A ta je jediná: "Civilizační pokrok" si vynutil, že on nebo někdo jiný "nutně musel" použít motorové vozidlo, které ho nakonec zabilo.
Stále hořící svíčka svědčí o jediném - že se dotyčný odmítá smířit se smrtí. Ano, třeba byť nesmyslnou a třeba i předčasnou, ale je to o tom přijmout ten fakt, že naši blízcí odcházejí... A můžete si být jist, že vím moc dobře, jak bolestné to mnohdy může být...
S odchodem blízkého člověka nebo zbytečnou smrtí mladého člověka se člověk opravdu obtížně smiřuje. Pokud ta zapálená svíčka přiměje někoho k zamyšlení nad těmito otázkami, může (a mělo by) to vést ke změně jeho chování. Tím se pak může předejít opakování podobných tragédií.
Morální vyspělost společnosti se dá velmi dobře měřit právě úctou k životu, tj. například tím, jakou cenu má v dané společnosti život jednotlivce. Pokud se budeme jen tak jednoduše smiřovat s tím, že tisícovka jinak zdravých lidí hyne v důsledku motorismu, pak se sotva můžeme považovat za morálně vyspělou společnost.
Smíříme se jednoduše. Jsme otupělí. Pokaždé když otevřeš noviny, vapadne na tebe spousta násilí, krve a úmrtí. Pustíš si televizní noviny nebo nějaký film a je to totéž. Násilí, krev, smrt. Když si zajdu do videopůjčovny a chci půčit film, kde by se nevraždilo, tak si můžu půjčit medvídka Pú nebo nic :o(
Nakonec to člověk přestane vnímat a otupí. A začne to vnímat až když se ho to bezprostředně týká. Nic jiného nám koneckonců nezbývá. I tak je deprese jedním z nejčastějších důvodů úmrtí.
To je úplně přesné. Lidi jsou zvyklí vnímat násilí a krev jako naprosto samozřejmou součást života, protože jsou zvyklí to vídat ve filmech. Nedokážou pak rozlišit, kdy je to "doopravdy" a pak s nima nehne ani údaj o počtech mrtvých a zmrzačených lidí na silnicích. To má potom zpětný dopad na jejich chování. Nic je nenutí omezovat přímá ani nepřímá rizika, zvláště pro ty druhé.
Dobře... Já žádnou depresi z těch čísel ze statistik necítím. Nicméně, co bych teda jako měla udělat, kdybych si přečetla, že na našich silnicích zemřelo tolik a tolik lidí?!?
Odmítám argument, že mám přestat jezdit autem, protože ta všechna úmrtí nejsou způsobená jen řidiči automobilů.
Radko. . . já nevím:o(
Nevím co s naší lhostejností k utrpení a smrti. Nevím jak změnit média, aby bylo více pozitivních zpráv, jak přimět filmaře, aby netočili jen krváky. Já to jen vnímám jako špatné a negativní. Nevím, co s tím :o(
Ten pocit spoluodpovědnosti za nepřímá rizika by měl lidi vést k tomu, aby prostě jen víc přemýšleli, než usednou za volant:"Je opravdu nezbytné, abych se dnes přemisťoval autem?" nebo "Je nezbytné, abych se (dnes) vůbec někam přemisťoval?" Případně: "Pokud to dneska už jinak nejde, nemohl bych změnit život tak, abych aspoň v budoucnu to auto (tak často) nemusel používat?" Každé individuální rozhodnutí omezit používání auta určitě povede ke snížení rizik obecně, a to dokonce i tehdy, rozhodnou-li se tak ti nejohleduplnější řidiči.
ono je to v celém systému, kořeny lze hledat už v celé filozofii naší skvělé západní společnosti a člověka jako druhu. Násilí a krev prostě lidi přitahují, takže médiím zajišťují sledovanost a tím peníze. A jsme zase u té honby za ziskem a spotřebou. I veřejnoprávní média podléhají tomuto tlaku na sledovanost a v pohodě zařazují krváky do vysílacího schematu. Neexistuje jednoduché řešení, člověk je příliš krvežíznivý a dravý živočišný druh s cílem vyhubit cokoliv jiného. Včetně požírání vlastních druhých ras. Je to na dlouhá desetiletí a kdo ví, jestli to bude stačit.
Zpomalovací retardéry, bohužel, nelze instalvoat všude, kde si člověk vzpomene. Jsou tratě, kudy jezdí záchranky a hasiči a ty přes to hopsat nemůžou. O možnosti zpomalit ve chvíli, kdy spatří značku s retardérem se asi bavit nebudem...
A jestli mi teď někdo řekne, že i záchranka nebo hasiči mohou přizpůsobit rychlost provozu, tak to může říct jen ten, kdo nikdy nic takového nepotřeboval. Mohu mu garantovat, že pro čekající se v tu chvíli každá minuta rovná hodině...
No ja ti to nereknu....dle meho je zachranka v Praze diky chaosu vetsinou pomala...bohuzel.
Dávám za pravdu. Ustupuju od této myšlenky.
Reatrdéry jsou podle ne blbý řešení Medvěde. Zpomalují i ty, kteří rychle jezdit musí (záchranka apod.) a navíc by brálinily plynulosti dopravy. V Praze by to vytvářelo ohromný zácpy, což by zvýšilo obsah zplodin ve vzduchu a bylo by to pro lidi nakonec ještě horší. MY měli starostu, kterýmu se začalo říkat hrbolek. Že udělal z většiny vesnice obytnou zónu si pochvalovali skoro všichni, ale tolik retardérů na tak malým prostoru jsi asi nikdy neviděl. U nás v ulici byly třeba čtyři!!! A to je dlouhá tak padesát metrů. Když musíš každejch pět metrů zastavit skoro na nulu, tak je to taky vzteku. Navíc každej den. Tak to začali lidi řešit po svým. V šedesáti je skoro necejtíš, že jo, takže to mělo opačnej efekt. Tudíž to vyházeli a už je to normální. Ale udělat něco podobnýho třeba v Praze, tak tu dopravu prostě zablokuješ.
Jo, máš pravdu, neuvědomil jsem si, že není každé motorové vozidlo jen línej občan, kterýmu se nechce někam pěšky nebo na kole. Takže retardéry nebrat. Beru zpět. :o)
Nehledě na to, že některé jsou vybudované tak blbě, že se autem se sníženým podvozkem vůbec přejet nedají. Podle mě by bylo ideální, kdyby chodníky pokračovaly ve stejné výškové úrovni i přes silnice a místo přechodů pro chodce na úrovni vozovky by byly pro auta přejezdy chodníků na úrovni chodníku. S patřičným svislým i vodorovným značením.
No tak něco takovéhodle vyrůstá na náměstí Republiky - vypadá to, že by to měla být jedna obrovská pěší zóna, kterou ovšem vedou tramvajové koleje. Přiznám se, že si dost dobře neumím představit, jak tohle mohli schválit jako bezpečné... Je tu obrovský turistický ruch, každý kouká nahoru po památkách a jestli jde zrovna po kolejích nebo ne, toho nemá šanci si všimnout.
Já osobně bych v tomhle místě teda tramvaj řídit nechtěla - je to i tom, na jakou vzdálenost je bezpečné s ktramvaji přiblížit, když ona tady krouží zatáčku - přesah vozu od kolejí je mnohem větší než při běžné jízdě...
No, bude tam asi často veselo...
Yo a mimochodem, absolutně nemá chodec šanci si všimnout, že má pod nohama nějaké rozlišení zón jinou skladbou dlažby...
Tak přesně tohle je v Zurichu. V centru je pěší zóna a koleje pro tramvaje jsou tam zapuštěny na úroveň dlažby, takže kdo to nezná, tak si vůbec nevšimne že stojí v kolejišti. Další nepříjemnost je ta, že ačkoli jsou tamní řidiči neuvěřitelně ohleduplní a přechod pro chodce je pro ně patrně svatej (a to i pro tkzv. zlatou mládež v nadupanejch kabrioletech!) tak o tramvajích se to bohužel říct nedá. Tramvajáci zvoněj, ale nebrzděj. Místní to znaj, ale my jsme neustále uskakovali jak srnky zdivočelejm tramvajím. Tohle byla taková trochu kaňka na jinak krásném jednodenním výletě do Zurichu. Hrozně nás to tehdá překvapilo.
Mám obavu, že tady to bude to samý... Jezdím tamtudy na kole a když jsem se někomu vyhýbala, byla jsem najednou v kolejišti. Docela ve mě hrklo, protože mě ani ve snu nenapadlo kouknout se za sebe, zda něco nejede... Hnus fijalovej...
Ten pohled na kolo a cyklistu je nejspíš tak z 1,70 - 1,80m.
stálo by za to, zjistit jak to uvidí řidič z osobáku.
A za druhé, není možné, že nějaký řidič se ležící siluety lekne a zareaguje neadekvátně? :(
Ja myslim, ze v te rychlosti, jak se tam jezdi, si toho nikdo ani moc nevsimne. No a to leknuti....to je asi taky mozne.
Těch rušivých podnětů, kterých se řidič ve městě může leknout a neadekvátně zareagovat, je tolik, že nastříkaná silueta nebude zdaleka ani tou příslovečnou kapkou v moři. Myslím, že by ta silueta oslovovala spíš cestující v tramvaji a chodce jako potenciální motoristy než lidi za volantem.
Na věku tolik nezáleží. Ano, dost často jsou to mladí lidé, ale z těch pomníčků většinou nepoznáš, zdali se jednalo o viníka nehody, spolujezdce nebo náhodného neosvětleného chodce či cyklistu: "Na tomto místě trgicky zahynul ..." Co z toho poznáš?
Werich o blbosti hodně často hovořil a zdůrazňoval, že před blbostí neochrání ani věk: Každej blbec starej byl taky jednou blbec mladej.
Takže určitě nejsem zastáncem myšlenky, že by se oběti motorismu měly rozlišovat podle věku, a dokonce mi nepřipadá namístě ani rozlišovat je podle "zásluhy" na té nehodě. Škoda je každého života. Na ty bezohledné bychom měli být přísní ještě za jejich života a ne jim to vyčítat po smrti.
Nejde jen o oběti motorismu...
A čeho jiného? Lidem, kteří dostali na ulici infarkt, se pomníčky nestaví.
To ano, ale ne všechny pomníčky jsou důsledkem střetu s automobilem. Koukni se po Jizerských horách... např.
Ano, samozřejmě, existují i pomníčky připomínající jiné tragické události. Některé z nich jsou i u silnic, ale to na věci nic nemění - proti počtu obětí motorismu je to znedbatelné procento.
Pane doktore, už zase ta vaše zášť vůči motorismu vystrkuje růžky?!? Za nehodovost nemůže jen motorizmus, to by byl alibismus. Je nutno vzít v potaz globální důvody nehod a pak jsme u pochybení lidí a pak je jedno, zda jsou chodci, řidiči automobilu nebo čehokoli jiného.
A pokud hodláte tvrdošíjně trvat na tom, že za nehody můžou jen motoristé, pak se omlouvám, ale nehodlám s vámi na tohle téma již více diskutovat...
Zášť vůči motorismu u mě nevystrkuje růžky, ta je u mě rohatá od samého počátku. :o) Fakt je, že se v tomto tématu naše argumentace a protiargumentace točí už trochu v kruhu a všechny své argumenty jsem tu nejspíš už vystřílel.
Proto zkusím trochu jiný pohled: Nehledejme za každou cenu viníka, hledejme cesty, jak z toho ven. Určitě je jednou z možných cest odpovědnější chování účastníků silničního provozu. Jen nesmí mít povahu ústupu všech ostatních druhů dopravy autům. Zatím to tak totiž vypadá.
Řek bych, že z těch pomníčků se to skutečně nepozná, ale nechá se to odhadnout z místa jejich výskytu. Většinou jsem je viděl u rovných úseků silnice nebo v zatáčkách. A o příčině smrtelných nehod se dozvíš z médií. Stále mluvím o křížcích v rámci okresu.
Mně jde o jedinou věc: aby oběti dopravních nehod nebyly jen prázdnými statistickými čísly, aby v nich ti živí (zvláště ti, co jezdí autem) viděli lidské osudy. Jeden jediný pomníček u silnice na člověka zapůsobí víc než jakkoli velké statistické číslo v novinách.
Kdyby se od II. světové války každé oběti dopravní nehody zřizoval u silnice pomníček, připadal by dnes jeden na každý kilometr silnic, které v republice máme. Při rychlosti 60 km/h bychom míjeli každou minutu jeden.
No jo, jenže když máš každýho půl kilometru pomníček, tak vůči těmto mementům začneš být laxní. A výsledek je nulový...
Je pravda, že jsou lidé, kteří když příliš často vidí lidské utrpení, tak časem otupí. Ale i to záleží na povaze. Když procházím hřbitovem, taky mi nezačně být osud těch lidí lhostejný. Naopak - já to prostředí mám rád a čtu si nápisy na náhrobcích, přemýšlím o osudech těch lidí, představuju si, jak asi žili. A to jsou většinou lidi, kteří zemřeli přirozenou smrtí. Když vidím pomníček při silnici, jde vždy o předčasné a násilné ukončení života. O to je to pro mě osobně působivější.
Aby to člověk viděl i z druhé strany, myslím, že je dobré občas nahlédnout na stránky http://www.csodn.cz/
Oběti dopravních nehod mají mít pomníčky na hřbitovech. U silnice by měly být výstražné značky.
Tisíc mrtvých v novinovém článku je statistika. Jeden mrtvý v rodině je tragedie.:o((
Každé sedmdesáté úmrtí v České republice je na následky dopravní nehody. Průměrný věk obětí dopravní nehody je poloviční oproti ostatním úmrtím. To jsou alarmující skutečnosti, které vyžadují speciální pozornost, a to nejen statistiků, ale hlavně každého z nás.
Aby si dosah těchto skutečností lidé dostatečně uvědomovali, je potřeba na ně všemožně upozorňovat. A pomníčky u silnic jsou jednou z možností. Pokud budou mít oběti dopravních nehod náhrobky jako každý jiný jen na hřbitovech, budeme tím jen pokračovat v zavírání očí před neblahými dopady dnes již opravdu přebujelého motorismu.
V době přebujelého motorismu se musí řidič věnovat maximálně řízení auta a všemu co s tím souvisí. Pokud se řidič začne zabývat čtením jmen na pomníčkách a přemýšlet nad osudem lidí, kteří tam zahynuli, tak hrozí další nehody vzniklé nepozorností řidiče -čtenáře.
Naopak: V době přebujelého motorismu by měl motorista nechat auto doma a projít se po ulicích a silnicích pěšky nebo se po nich projet na kole. Za prvé proto, aby na vlastní kůži přesvědčil, jaké to je, když kolem něho závratnou rychlostí frčí jedno auto za druhým, a za druhé, aby měl čas a příležitost si ty nápisy na těch pomníčcích přečíst, zamyslet se nad nimi a třeba si i uvědomit širší souvislosti.
Když se na to díváš takto, tak by se cigarety měly prodávat v nemocnici na onkologii a alkohol v protialkoholických zařízeních. Aby se mohli kuřáci a alkoholici před nákupem zamyslet.
Přesně tak!
To je vynikající nápad! Jako fór moc dobrý. Máš ho.:-)))
s tím bych sice nesouhlasil, ale pro každýho konzumenta alkoholu a nikotinu bych minimálně zdvojnásobil zdravotní pojištění. Totéž pro lidi s obezitou.
A jak bys stanovil hranice konzumentství?:-)))
Konzumentem alkoholu, tabáku nebo jiné drogy je každý, kdo konzumuje jakékoli množství. Čili tou hranicí je nula.
S obezitou je to trochu jiné. Jíst člověk musí a vznik obezity není jen otázka množství, nýbrž také skladby stravy, zdravotního stavu a dědičných dispozic. Kouřit ani pít alkohol člověk ale nemůsí vůbec.
Abernathy: Hranice je samozřejmě nula.
Medvěd: ANo jíst musíš, přežírat se nemusíš. A nemluvil jsem o nadváze, ale o obezitě! A pokud není způsobená nemocí, což je velmi velmi výjimečné, je to jen stylem života a jelikož to zkracuje život a přináší spoustu zdravotních problémů promítl bych to do toho pojištění. Proč by měl člověk, který si vědomě ubližuje na zdraví platit stejně jako ten, co to nedělá?!? Mě by se líbil i nějaký systém bonusů pro ty co zdravotní péči nevyužívají. Jako je to s pojištěním třeba na auto apod.
Mícháš hrušky s jabkama, bonusy jsou jedna věc a násobky pojištění věc úplně jiná, diskriminační. Nabízí se otázka, co by se stalo s ekonomikou, kdyby lidi přestali těmhle neřestem holdovat.
Nemíchám, přišlo by mi dobré obojí. A za diskriminační to nepovažuji. Platíme všichni a vybírá si ten, kdo má se zdravím problémy. Nevím, proč bych měl platit stejně jako ten, co si zdraví zcela vědomě huntuje. ANo nechť si huntuje, je to jeho svobodná vůle a nic proti tomu nemám, ale nevím proč bych mu měl platit léčbu následků jeho chování? Ať si jí zaplatí sám.
Hrrrr na ně, hrrrr na ně, krleš!!! Jednou se mi dostaly do ruky noviny z padesátejch let, kde sloupkař zvěčnil argumentaci úderníka Klimeše: Když já můžu na 180%, tak vy můžete taky.:-)))
Už jen hranice nadváhy a obezity je velmi sporná. Většinou se to měří podle indexu BMI, který je o ničem. Můj BMI se pohybuje trvale kolem hodnoty 30, což je právě ta hranice mezi nadváhou a obezitou. Ale měl jsem úplně jiné parametry před deseti lety, kdy jsem chodil třikrát týdně do posilovny a jednou týdně na taneční aerobic. Převaha hmoty bylo svalstvo. Dnes mi už zbylo jenom to kolo a vážím pořád stejně, jen část hmoty svalové nahradila hmota tuková. Je to i věkem. Chtěl bys trestat lidi za to, že stárnou? Životní styl se nedá měřit. Jsou lidi, kterým udržení „optimální“ váhy nedělá problém, pro někoho je to obrovskej stres. Myslíš, že by se ten stres neprojevil na čerpání zdravotní péče?
Další věc je, že byvíc museli platit lidi, kteří žijou jinak riskantně. Třeba horolezci nebo městští cyklisté. Vědomé riziko, i když si ho člověk třeba nezpůsobuje sám, je taky druh životního stylu, který ovlivňuje čerpání zdravotní péče. Takže bych zůstal u toho kouření, alkoholu a ostatních drog. Kde se nedá měřit kvantitativně od nuly, vždycky bude problém.
Abernathy: Asi chápu, co ses tím příměrem snažil říci, ale mýlíš se. Já nechci ani aby se všichni začali chovat jako já ani aby přestali pít alkohol nebo kouřit. Já jsem naopak pro legalizaci jakýhkoli drog. Podle mne se jen jedinec sám má právo rozhodnout, co bude se svým zdravím a životem dělat a nikdo nemá právo mu v tom bránit nebo ho omezovat. Jen by měl být poučen o rizicích (což je, pokud absolvoval alespoň pár tříd ZDŠ) a měl by si komplikace a následky z toho vznikající, hradit sám, ne vyžadovat, aby mu to platili ostatní. To mi přijde podlé.
Medvěd: Ano BMI je nepřesné, Je mnoho přesnějších metod na zjištění procent tuku. To nijak nesouvisí s tím, co jsem říkal. To že člověk jí nezdravě je totéž, jako když kouří. Vědomě si ničí zdraví. Ať tak činí, každý jsme svobodná lidská bytost a nikdo nemá právo nám bránit a nakazovat jak máme žít. Ale proč by následky špatného životního stylu (špatného pro tělo) měl nést ještě někdo jiný než ten jedinec, tak to opravdu nevím.
Ehm, myslím, že nemá cenu se mnou v tomto směru diskutovat, jsem v této otázce možná radikálnější a neústupnější než ty v otázkách motorismu :o))
Souhlasím s tím, že životní styl je něco, co silně ovlivňuje náš zdravotní stav a tím pádem i čerpání drahé zdravotní péče. Záměr je to určitě chvályhodný, že by se případná nezodpovědnost v tomto směru měla promítnout do výše finanční spoluúčasti na hrazení zdravotních výkonů i léků. Problém je v tom, že se to nedá ohlídat, posoudit, změřit, kvantifikovat...
Jestli někdo kupuje nebo konzumuje alkohol či kouří cigarety, se dá zjistit i měřit, ale ostatní složky životního stylu (zdravá výživa a pohybový režim) nikoli. Proto jsem uváděl argument, že optimální váhu si někdo udrží snáze, někdo méně snadno. A za to trestat lidi není dobré. Stejně s tím riskantním způsobem chování. Někdo se na ulici chová nezodpovědně, někdo více riskuje. Přesto může auto porazit toho opatrného. Riskantní způsob života se taky nedá dost dobře měřit.
Stejně bys mohl finančně postihovat homosexuálny jen proto, že jejich způsob života je po zdravotní stránce krajně rizikový (AIDS). Ti by ti dali! To by v jejich očích byla diskriminiace menšin!
Na to jsou nástroje - dph a spotřební daň. Jen se nevyužívají v dostatečné míře a výnosy třeba spotřební daně na cigarety a alkohol nejdou do zdravotnictví. Aspoň pokud je mi známo.
Jako jedna ze širších souvislostí mě napadá snadnost získání řidičského oprávnění v tomto státě. Jak jeho získání vrátit bývalý kredit, když každá snaha o zpřísnění požadavků na autoškoly se setká s odporem většiny parlamentu? Proč je možné po zaplacení v autoškole získat řidičák bez odjetí předepsaného počtu hodin? Ale to se zase dostávám k zákonům a vyhláškám, jejichž dodržování se trestuhodně nedodržuje.
To ještě není to nejhorší. Ale řidičák se dá i koupit, takže takový člověk vůbec neprojde autoškolou, natož pak testy.
Je v tomto státě něco, co se koupit nedá ?
Myslím, že jsme se stejně ničeho nedobrali, nedobereme a asi nudíme.:-)
A za třetí aby se stal tím nejlepším adeptem na další pomníček...
Pane doktore, proboha, když se na kole ocitnu na frekventované silnici tak poslední nad čím mohu rozujímat jsou lidské osudy z pomníčků, které míjím. Pokud se náhodou ocitnu (a já teda rozhodně omylem nebo jen na nezbytně nutnou dobu) na takové silnici, pak sleduji, co kolem mě frčí, jaký prostor mám pro případný úhybný manévr apod.
A třebas takové pomníčky v Jizerkách - je to neradostný pohled, ale jeden jako druhý - "rychle žil, zemřel mlád..."
Nevím, jestli nerozbouřím zase nějaké vášně :o). Ale Pokud se někde jako cyklista nebo jako chodec nemůžu cítit bezpečně, tak moje reakce nebude uhýbat nebo se tomu jinak přizpůsobovat, ale udělat všechno pro to, abych se (nejen já) jako nemotorista nemusel motoristů bát. Silnice nejsou jen pro motoristy, proto by se na nich mělo jezdit tak, aby se tam mohli cítit bezpečně všichni, a ne jen motoristé.
Ať se provozu účastníš v jakékoli pozici, vždycky jsi ohrožen těmi ostatními - bez rozdílu...
Ano, zcela vyloučit riziko pro kohokoli by asi bylo hodně obtížné, ale myslím, že ohrožení není rozloženo rovnoměrně. Na komunikaci společné pro auta, cyklisty a chodce (což je většina českých silnic), jsou nemotorizovaní (neoplechovaní) účastníci provozu ohroženi nepoměrně více než motoristé.
Tuhle disproporci ale nelze řešit tím, že chodce a cyklisty z dopravy úplně vyloučíme nebo jim vyhradíme nějaké rezervace. Ze strany chodců a cyklistů není řešením útěk, tj. vyklizení původně společného prostoru těm nejnebezpečnějším a nejméně ohroženým.
Je třeba působit na odpovědnost motoristů v tom smyslu, že čím větší riziko jeho vozidlo kolem sebe šíří, tím větší díl odpovědnosti za bezpečnost provozu jeho řidič má a podle toho se musí chovat.
Ne, ne, pane doktore, zaměňujete dvě různé věci - ohrožení je naprosto stejné, protože vždycky jde o chybu lidského činitele. Jiná je ale míra možného poškození, které nám může být způsobeno silnějším účastníkem...
A mohu vám garantovat, žer pokud by nebyla auta, byla by nahrazena něčím jiným, co by bylo stejně nebezpečné co do hmotnosti a síly účinku v případě střetu... Lidský tvor je od nepaměti líný a snaží se si vše co nejvíc usnadnit a ulehčit. Takže pokud by nebyla ta vaše nenáviděná auta, bylo by tu něco jiného stejně silného a je pravděpodobné, že i stejně výkonného...
A dovedu si představit, že pěkně zmastit by mě dokázal i obyčejný koňský potah...
Pomníčky v Jizerkách bych zařadil do jiný kategorie. Kromě toho, že jsou letité, tak jde většinou o sebevrahy, nehody při těžbě dřeva, zastřelení pytláky, umrznutí, utopení... Kostra cestáře Rauschecka dodnes nebyla objevena.
Zdravej rozum se tedy koupit nedá. A bohužel je to hrozně vidět. :o)
Mezi realitou, jaká vskutku je, a tou, jaká by měla být, je nepřekonatelný rozdíl. Proto se lidé, kteří berou v úvahu spíše to, co by mělo být, a nikoli to, co se opravdu děje duševně ničí. Člověk, který si přeje jen dobro, zcela zákonitě zanikne mezi lidmi, kteří dobří nejsou.:o)))
To je jisté pravdivé, ale smiřovat se s touto skutečností je cesta do pekel. Na druhou stranu je rozdíl, jestli ten neutěšený stav člověk VNÍMÁ (a já ho vnímám), nebo jestli se s ním SMIŘUJE (já se smiřovat nehodlám).
Pokud by člověk stav věcí nevnímal, zničí ho to dřív fyzicky než duševně. Pokud člověk stav věcí vnímá, ale odmítá se s ním smiřovat, musí pak mít dost síly na to, aby ho to nezničilo psychicky.
Pokud něco vnímám, tak se mohu rozhodnout, jestli se s tím smířím, a nebo nesmířím. Nemohu se smířit s něčím, co nevnímám.
Pokud se nechceš s některými věcmi smířit, můžeš se zničit i existenčně.
Ty bojuješ pouze proti motoristům. Ostatní nevidíš,a nebo nechceš vidět . Témat na špatnosti v tomto státě tady založím desítky. Je to o ničem.
Pamatuj si, že raelita je iluze vytvořená nedostatkem alkoholu v krvi.
Howgh domluvil jsem. :o))))
Pokud člověk něco nevnímá, automaticky se s tím smiřuje, ne naopak. Pravda je, že pokud se s určitými věcmi nechci smířit, může mě to ohrozit existenčně. Například odmítání korupce, ale bohužel někoho i odmítání auta.
To by byl velký omyl, že bojuju jen proti motoristmu. Jsem ve svém prostředí poměrně aktivní i v boji proti alkoholismu, kouření a jiným drogovým závislostem. Mimoto jsem rozhodným odpůrcem zabíjení nenarozených dětí. Neřekl bych, že by to bylo o ničem.
Ty potraty snad nemyslíš vážně. Ulevilo se mi docela, když jeden pomatenej lidoveckej poslanec už kvůli tomu ve volbách neobstál.
Neznám jedinou ženu, která by bojovalo proti potratům :o)))
Pánové, až začnete rodit, ono vás to taky přejde :o)))
Asi začnu bojovat za to, aby i muži mohli okusit tu nádheru zrození "in natura" :o)))
Já znám ženy, které jsou a vystupují proti potratům. Jednou z nich je moje žena. Rozhodně ale nejsou tyto mé názory dány tím, jestli jsem chlap nebo žena. Úcta k životu (včetně nenarozeného) má hlavně etický rozměr, který by měl být odpoutaný od rozdílů mezi pohlavími.
Protože jsem nechtěl zaplevelovat tuhle diskusi nesouvisejícím tématem, svoje postoje jsem tady nerozváděl. Proto raději pošlu "soukromou zprávičku".
21:15 Radce: Od shlédnutí filmu Life of Brian bojuju o své nezadatelné právo rodit.:-)))
Ano, správně, od památníku Jana Bouchala jsme se opravdu dostali k tématům poněkud jiným. Takže zpět k tématu...
Ano, koukám na to dost zděšeně, kam se debata rozeběhla, nevím jestli vůbec mohu přispět, požila jsem trochu alkoholu :-) v hospůdce s přáteli.Vzpomněla jsem si na asi dva roky zpět, kdy na Vídeňské, před benzinkou směrem na Kačerov byl nesmyslný přechod. V ranních hodinách tam na přechodu auto srazilo cyklistu. Ještě v 8 hodin tam bylo tělo obkresleno, obsypáno, ještě druhý den bylo patrno obkreslení. Hrůza, přechod pak zrušili a dnes tam jsou světla a jen jeden přechod. Bohužel cyklostezka je právě za touhle šílenou silnicí. Takže obkreslování postavy určitě ne, retardéry také ne.
Tak o tomhle přechodu by ti mohla vyprávět Wewerka :o)))
Jednu věc mají obě témata společnou: ÚCTU K ŽIVOTU. Existuje tu překvapivě mnoho paralel. Jednou z nich je například ochota obětovat životy anonymních lidí proto, aby ti, kdo přežijí, měli jednodušší a pohodlnější život (motorismus). Velmi podobná je ochota ze stejného důvodu obětovat životy neviditelných (nenarozených) dětí (interrupce).
Pane doktore, teď už snad zbývá akorát abyste vyhlásil, že každý dá za Pupa jedno nové dítko...
Tomu nerozumím. Honzu Bouchala jsem viděl jen párkrát v životě, ale jeho smrt mě nesmírně sebrala. Bylo a dosud je mi hrozně líto jeho mladého života.
Úplně stejně cítím, když někdo rozhoduje o bytí či spíše nebytí nenarozených dětí. Pro mě je to taky mladý život - prostě bytost, která má celý život před sebou.
Jediný rozdíl je v tom, že ten nenarozený život je skryt našemu smyslovému vnímání, proto se leckomu snáze zavírají oči před jeho násilnou smrtí.
Nechci se pouštět do sáhodlouhých rozhovorů, ale myslím, že ti kdo přežili to rozhodně pohodlnější nemají, ať jsou či nejsou motoristy. A to, že nejsem proti potratům, ač jsem také maminkou ze mne jistě nedělá netvora, ktarý nemá úctu k životu. Nehodí se o tom polemizovat zde a v těchto hodinách, ale přijímám názor i opačný a nevymlouvám jej nikomu.
Velká většina lidí má auto proto, že jim připadá jejich život s ním pohodlnější než bez něj. Lidé umírají na silnicích mimo jiné proto, že takto uvažuje příliš mnoho lidí.
K těm potratům: Asi by se nehodilo to tady podrobně rozebírat. V tuhle chvíli tedy jen konstatujme, že interrupce jsou v tuto chvíli společensky přijatelné, tudíž nikdo nemůže být považován za netvora jen proto, že není proti nim.
Možná časem ale i společnost jako celek dojde k poznání, že ukončovat sotva započatý život není příliš etické, a bude pak na každém z nás, zda a jak se s takovou změnou pohledu na toto sporné téma individuálně vypořádá.
Pane doktore, vy už to zase všechno překrucujete a motáte dohromady.
Když bychom vzali váš první odstavec do důsledků, pak žijeme v domech, protože je to pohodlnější, spíme v posteli, protože je to phodlnější, kupujeme potraviny v obchodě, protože je to pohodlnější, vaříme na plynu a leketrice, protože je to pohodlnější atd. atd. a i tady občas umírají lidé...
Je zajímavé, že vám na pokroku vůbec nevadí, že chodíte oblíkán v košili a kalhotech a ne v kůži z nějakého zvířete. Nevadí vám ani spoustu jiných věcí. Ale v rámci pokroku a vývoje všechno souvisí se vším a vytrhnout z tohohle kontextu JEN např. ta vaše nenáviděná auta a všechno na ně svést, to nemá logiku...
A striktně odmítám vaše tvrzení, že kvůli tomu, že jsem pohodlná a jezdím na nákup autem umírají lidé.
Už jsem to tu napsala nesčetněkrát a znovu to opakuji - vždycky jde o chybu lidského faktoru!!!
A už prosím přestaňte... Je to pořád dokola... Rozhodně přestávám já, protože tohle už zase není diskuze, ale jen tvrdošíjná propagace vašich názorů bez přiznání názorů někoho dalšího. Už zase nečtete, co se vám ostatní snaží říct. Končím. Howg.
Určitě poslouchám názory ostatních a beru je v potaz. A jak vyplývá z mých předešlých několika příspěvků, nezaměřuju se výhradně na "boj" proti motorismu. Ale jsme na cyklistickém serveru, tak samozřejmě probíráme přednostně téma dopravní. Stejně vášnivě bych byl schopen polemizovat třeba o těch drogách, alkoholu, kouření nebo potratech. Takže to není dáno mou jednostranností, ale tematickým zaměřením tohoto serveru.
A čím se liší motorismus od bydlení, oblékání nebo jídla? Bydlet, oblékat se a jíst jsou ŽIVOTNÍ potřeby, kdežto motorismus je dle různých pojetí buďto "kulturní", ale daleko spíše LUXUSNÍ "potřebou". V tom je ten rozdíl.
Doložit se to dá tím, že bydlet, šatit se a jíst musel člověk odnepaměti, ale auto používá masově až posledních necelých sto let. Motorismus prostě není životní potřebou. (To bychom za chvíli životní potřebou mohli nazývat i konzumaci drog, protože existují lidé, kteří se bez nich neobejdou, zrovna tak, jako jsou lidé, kteří se neobejdou bez auta.)
Navíc při uspokojování skutečných životních potřeb nevzniká tolik externalit (vedlejších negativních dopadů) jako při provozování motorismu. Ta bezohlednost motoristů má kořeny právě v tom, že motoristé prohlásili používání automobilu pro soukromé a individuální účely za svou životní potřebu, čímž legitimizují své "právo" přenášet náklady na jeho provoz na celou společnost (znečištění vzduchu, ohrožení bezpečnosti, devastace krajiny).
Jestli někdo chytnete toho grázla co u Pupa rozkopává svíčky (a to prosím skoro denně, musí bydlet někde v okolí), uražte mu prosím obě pazoury u samé prdele. Nebo mu seberte občanku a já za ním domů pošlu bandu zhulenejch negrů s pájkou a letlampama. Jeho prdel zažije středověk...
No tak jestli někdo přijde na to, kdo to je, tak nabádám k velké obezřetnosti!!! Musí si to pamatovat nakopaný ne nakopající!!!
lidi se mě pořád ptatí proč nosím pepřový sprej pomalu i do postele ;) Až ho uvidím, řádně mu okořením život.
Tomu rozumím, ale fakt bacha na to, aby tě nikdy nemohl označit za aktéra, protože pak by to bylo z tvé strany napadení...
I odvetu je nutno vést s chladnou hlavou, tak na to pamatuj :o))) Budu ti držet palce :o)))
Pochybuji, že by mě zvládnul identifikovat. Jestliže by mě chytli, stejnak to rozchodím- i kdybych mu způsobil trvalé následky, pochybuji že by to bylo horší než nějaká podmínka ;)
V Británii se stalo něco podobného: už si nepamatuji co přesně to bylo, pachatel způsobil nějakému lotrovi nemajetkovou újmu. Soud vinu útočníka uznal a poškozenému přiřkl jako náhradu 1 GBP.
Nepodceňuj to... I nutná obrana musí být přiměřená...
Navíc tady by tě soudila naše justice, ne anglická :o)))
Takže s rozmyslem, mozkovnu na to rozhodně máš :o)))
Nemoh by ten středověk zahrnout i hřbitovní zloděje a vandaly? Pieta se snad vztahuje na všechny nebožtíky, ne?
Co je to za hovado? Jak muze tohle nekdo delat. Ba ...jak to muze nekdo dovolit, kdyz se to stava skoro kazdy den. Ted narazim na nasi zlatou policii.
To nikdo nedovoluje. Snad nečekáš, že tam bude stát hlídka. Těma by se pak mohly obsadit všechny hřbitovy v republice, skoro každej tejden ukážou v TV vyvrácený náhrobky někde v Horní Polomi. Je to o stavu společnosti.
Je to o stavu spolecnosti...ale policie je od toho, aby takovehle lidi trosku umravnila. Dnesni cechacek se nema ceho bat...neboji se ani poldu. Jestli se to tam deje kazdej den, muzou tam dva byt nablizku a vyhmatnout ho. A bude klid. Pak se muzou sebrat a obcas obhlidnout hrbitov v kotehulkach. Kdyz se zadari, lapnou parchanty i tam. Vzdyt od toho tu ta policie je. Proc buzerujou lidi nekde, kde nemusi? Protoze je to jednodussi, nez lapat zlocince. Bohuzel mam plno takovych zkusenosti...
Přesně tak... Místo aby neustále procházeli svůj rajón, tak jsou schovaní s autem někde za křovím a měří rychlost... Nebo prudí cyklisty na opuštěném chodníku...
Když podle nového zákona jdou vybrané pokuty do obecní pokladny, tak asi jiné rozumnější příkazy od nadřízených nedostanou ;-)