Za cyklisty se od jisté doby považuje opravdu hodně lidí, ale zdaleka ne všichni mají k cyklistice stejný vztah.
Zdravíčko !
Dvě reakce:
1. Řadím se rozhodně k tomu prvnímu typu.
2. Ale ano, tyto dva typy cyklistů se setkávají a dokonce aktivně .... třeba právě Nakole.cz .....
Souhlasím, oba tyto typy cyklistů se možná aktivně SETKÁVAJÍ, ale už méně se POTKÁVAJÍ, protože každý z nich má těžiště svých aktivit prostě jinde...
Nemyslím si, že máš pravdu, jelikož se v mé osobě potkávají oba tyto typy, nehledě vůbec na to, že bych cyklisty neškatulkoval.
Jo, to ti neberu. Já myslím, že většina bude takových, jako jsi ty. Nejde tu o škatulkování cyklistů, ale spíš o rozlišení dvou extrémních vzorců chování. A každý cyklista nechť si sám za sebe posoudí, ke kterému extrému má blíž, a třeba si i vnitřně zdůvodní, proč je to tak správně...
Provoz kola je zadarmo? :)))) Proc teda platim kazdy mesic a pul novy retez? :))
Zdravím, já kolo používám k dojíždění do pracovního procesu, a na cykloturistiku. Auto nevlastním. Již delší čas sleduji náklady na provoz bicyklu. Ročně najezdím kolem 6000 km, náklady na ujetý kilometr mi v průměru vycházejí 0,70 Kč. V této částce není započítána cena kola, ale jen nákup komponentů, které jsou rok od roku dražší a jejich životnost mi připadá velmi krátká.
Cenu oprav ani nahradnich dilu si sice neeviduji, ale vychazi mi to zhruba 1000,- mesicne. Pouze v aktivnejsich mesicich. V zime to bude mene.
Pocitam pouze opravy (tzn. prace technika) a nahradni dily.
Náklady na provoz kola přímo souvisí s tím, jak se kolo používá, jaká je jeho kvalita a jestli se používá sezónně nebo jen když je "sucho a teplo". Osobně mi náklady vychází podobně jako Wewerce - do toho nepočítám nutnou výměnu rámu a vidle zhruba jednou za tři až čtyři roky.
Zadarmo je provoz kola z hlediska spotřeby či spíše "nespotřeby" pohonných hmot. Ke koupi a výměně řetězu se vztahuje spíš odstavec o cenách oprav a náhradních dílů.
Zadarmo nejsou ani pohonné hmoty pro motor kola - výživa cyklisty je celkem nákladná... tady s autorem nemůžu souhlasit.
Jenomže i ty náhradní díly a ceny oprav můsíš počítat jako náklady na provoz. bez nich by se kolo po nějaké době nedalo používat.
To ale platí pro provoz motorového vozidla také, jen to vyjde dvacetkrát dráž.
Ten poměr platí pouze pro levná kola a drahá auta - srovnávejme stejné kategorie, aby byl výsledek aspoň trochu objektivní!
Cena nejlevnějšího nového auta určitě přesahuje 200.000,- Kč. Cena nejlevnějšího jízdního kola určitě bude nižší než 10.000,- Kč.
Cena standardního nového automobilu bude kolem 400.000,- Kč. Cena standardního jízdního kola kolem 20.000,- Kč taky není mimo realitu.
A jestli si někdo koupí kolo za sto tisíc? Jsou ti tací, kteří si koupí nové auto za dva miliony. Tak o čem je řeč? Řekl bych, že ten poměr je pro kola dokonce ještě výhodnější než zmiňovaných jedna ku dvaceti.
Nemůžu souhlasit s tím, že cena standardního kola je dvacet tisíc - proč zrovna tato částka? Každé kolo je určeno pro určitý druh aktivity. Pokud chci jezdit plnohodnotně MTB, tak potřebuji kvalitní rám, kvalitní osazení, kvalitní vidli, kvalitní tlumič,... tady se prostě do této ceny nikdy nemůžu dostat. Stejně tak pokud budu chtít silničku a budu na ní jezdit patnáct tisíc ročně (není tak nereálné, že) tak si ji nekoupím v nejnižších cenových patrech. Ani standardní FR se do dvacky nevleze - možná vidle. Je třeba na to kouknout i takhle. Dvacet dnes není standard, ale spíš podprůměr - jen jde o ten účel - mnohde to plně stačí.
Pokud budu mít stejně náročné poždavky na auto, taky se do těch dvou set tisíc nevejdu. Srovnávejme srovnatelné.
Tady si má maličkost, znalá poměrů, dovolí oponovat. Jde si jen o "popíchnutí", protože to na faktu, že provoz auta je dražší než provoz kola nic nemění, ale nešť.
U auta je hned několik parametrů. Míra luxusu, výkon, značka, velikost, image. U kola je to skoro to samé, až na ten luxus a výkon. "Luxus" se dá měřit snad jen u lehokol a výkon je vždy na cyklistovi, ovšem lepší osazení toto umožní optimalizovat.
Tak jako tak, již za 160000 Kč se dá koupit nový automobil, který bez problémů přepraví 4 osoby, nebo třeba velký náklad, má spotřebu do 5-ti litrů na sto km, má malé rozměry s ohledem na parkování a bez problémů najezdí přes 400 tisíc km. Ano, není to žádná raketa a na cesty přes 800km denně to není to ideální vozidlo, ale jde přeci o to, co člověk s tím autem potřebuje dělat.
Jinak abych šel dál. Než jsem díky povýšení v práci dostal firemní auto, měl jsem soukromě Hondu Civic. Koupil jsem ji ojetou, když měla něco málo přes sto tisíc km a stála mě 160 tis. Kč. Prodával jsem ji po roce a čtvrt, když měla najeto 200 tis. km a prodal jsem ji za 110 tis. Kč. Za tu dobu jsem měnil jen pneu (1x zimní a 2x letní), brzdové obložení a olej. Součet těchto nákladů: 66500 Kč. Průměrná spotřeba za dobu užívání: 5,9 litru benzínu na 100km. Takže to máme 2,30 Kč na kilometr. A je, řekl bych, podstatně méně než 1:20, dokonce moje MTB mě vyjde na provoz v poměru k jednomu ujetému kilometru podstatně dráž (původně osazeno plášti Tioga Yellow Kirin/Blue Dragon, jejichž pořizovací cena je cca. 1200 Kč za kus a vydržely 600km. Takže jenom pláště na mé jízdní kolo vyjdou skoro 2x !!!!! dráž než celý provoz auta.
Samozřejmě, toto je opačný protipól, ale jen jsem tím chtěl ukázat, že variant je neskutečně mnoho a nelze takto šmahem soudit.
Bude to znít možná úsměvně, ale mně laciný plášť Rubena vydrží na předním kole i 17.000 km, takže opravdu záleží na tom, kdo má jaké nároky.
O.K. Na mém prvním kole (než mi ho ukradli) mne pláště také stály něco kolem 200,- za kus... Ale dalo se na nich jezdit defakto jen po silnici, protože do terénu s nimi to byla většinou sebevražda... Ikdyž to byly MTB pláště s pěkným drapákem...
Pro každý účel existuje vždy prostředek, jak toho dosáhnout. V tomto případě "pořádný" plášť, na který se mohu kdykoli spolehnout. A toto je bohužel vyváženo jeho zvýšenou cenou. Jestli adekvátní, to už je jiná věc... To samé mohu říci i o kole samotném... Ano, do města na silnice a případně na cyklostezky mi stačí kdejaká "plečka"... Na nějaké divočejší ježdění už ale potřebuji něco odolnějšího a spolehlivého. Toto mi opět ale zajistí jen "dražší" kolo, s drahou výbavou i údržbou. "Drahé" ale jak pro koho, každý tu hranici bude mít určitě jinde... Mně např. zatím stačí kolo do těch 20k, ckp13 ale nestačí ani za trojnásobek... A je to odvozeno jen způsobem jízdy, jakým terénem převážně jezdí, případně i vahou jezdce atd.
Naprosto souhlasím. Já ale nesrovnávám cenu speciálně vybavených kol, ale cenu běžného kola vhodného do městského provozu. Takové kolo (a nemusí to být vyloženě plečka) pořídím i do deseti tisíc. Když s tím nebudu blbnout, tak mi může vydržet i dost dlouho. A ani ta údržba nemusí být drahá. I když budu postupně doplňovat komponenty kusem vždy o třídu dražším, tak se na úrovni té dvacetiny nákladů na opravy auta udržím a na konci můžu mít třeba i poměrně slušný kolo.
Samozřejmě...
Jelikož se ale částečně "tvářím" jako takový univerzál mezi těmi Tvými kategoriemi, tak chci mít, pokud možno, i univerzální kolo. Nebudu si přece kupovat jedno kolo na blbnutí v lese a další jen do města... Za prvé to jsou další peníze navíc a za druhé bych obě v panelákovém bytě ani neměl kam dát. Už teď mám to jediné v ložnici a není to ono ;-) A myslím si, že takových, kdo má málo místa v bytě ale kolo mají přesto doma, je tu celkem dost...
Pak je ale potřeba pro účely srovnání brát jen ty náklady, které jsou potřeba pro použití ve městě. Dokonce to ještě hraje do not mému názoru, že ty náklady na městskou cyklistiku jsou ještě nižší, protože člověk má to kolo stejně už pro ten volný čas. Tak jestli ho kromě výletů do přírody použije i pro městskou cyklistiku, to mu už ty náklady nezvýší skoro vůbec. Tak na co auto? To jsou teprve ty náklady navíc. A velké!
To určitě ne. Pokud ale kolo používám i pro jiné účely než jen pro dopravu z bodu A do bodu B, tak by mělo mít mít i odpovídají výbavu i do toho terénu. Tzn. automaticky bude vždy o něco dražší než městské kolo (nepočítám do toho ty různé cruisery a podobná předražená stylová pohybovadla). Drazší kvůli dražším dílům, které jsou stavěny na hrubší zacházení. A pokud časem nějaký ten díl doslouží, tak výměna za stejný nebo se stejnými parametry vyjde pěkně draho... Sice to není tak často, ale když se to rozpočítá, tak to v průměru měsíčně bude také pěkná sumička... Pláště, řetězy, bowdeny, lanka, brzdové špalky, jednou za čas kazeta, v mém případě i brzdové destičky, mazadla, někdo časem probržděné ráfky, občas nová duše, akumulátory do osvětlení, atd. atd. Někdy je nutné i navštívit servis, to také něco stojí...
P.S. Zrovna nedávno se jedna moje známá zděšením chytala za hlavu, když mi radostně ukazovala supermaketové kolo ve slevě za 3000,- a já jí na to suše odpověděl, že za ty 3k mám na svém kole jen kliky s tácy ;-) Vysvětlit, že to své opodstatnění má, že to vydrží o hodně víc než to na tom teskáči, už byl celkem problém ;-)
Ale jinak samozřejmě souhlasím, že na ježdění jen po městě je to opravdu zbytečné...
Tak jsme se nakonec shodli. Ale že to byla fuška, co? :o)Nejsem z těch, kteří by se v diskusích snadno vzdávali a své názory měním opravdu velmi nesnadno. Takže spíš to bývá o kompromisních formulacích než o skutečných změnách postoje.
To je sice pěkný, ale zase musíš porovnávat porovnatelný. Takže pokud kolo používáš na hraní i do města, musíš za auto považovat offroad za 2miliony, daleko větší spotřebu a dražší udržbu....
To asi ano. Ikdyž si nejsem vědom toho, jestli se s takovýmto autem oficiálně vůbec smí jezdit řádit do "přírody" jako na kole... Někde na horách kvůli špatné dostupnosti např. horské chaty v zimě nebo ve velkém kopci to jakžtakž pochopím... Ale jinak tady v ČR nemá žádné opodstatnění...
Měl jsem tím na mysli i to, jestli se ježdění těmito auty jinde než po silnicích dá považovat za "rekreaci" jako tomu je u cyklistiky...
Asi vás to nepřekvapí, ale jízdy v off-roadech mimo asfaltové silnice, natož pak po lesích a vůbec v přírodě, považuju za zvrhlost a těžkou psychickou úchylku.
Pokud by tak někdo činil někde v americké poušti, jsem ochoten smířit se s existencí takových "sportů", ale v našich podmínkách je tato činnost vždy spojena s extrémním ničením půdního pokryvu.
Samozřejmě, já mluvím spíš v metaforách, tohle sem uvedl jako příklad, abysme srovnávali srovnatelné. Určitě je v poměru mín offroadů než horských kol a taky je to asi zakázaný, teda ne asi, ale určitě.
Řekl bych ale, že většina lidí si ofroad pořídí jenom kvůli designu, po Brně jich je a pochybuju že s nima jezdí nějak moc do terénu. Stejně jako já mám relativně drahý kolo a ve skutečným terénu na něm nejezdím
O.K.
Já v tom terénu ale jezdím spíše než po městě. Je to tak 90:10. Ikdyž, tomu co nazývám "terén" já, by asi dal někdo další trochu jiný název ;-) Viď wewerko ;-)))
To jistě jen jsem reagovala na to, že provoz kola je zadarmo. A když vemu v úvahu rozdělení cyklisrů od autora článku, tak bych řekla, že provoz MC je drašší a to proto, že na rozdíl od druhé skupiny se měšťák vybaví kvalitníma předníma a zadníma světlama, když jezdí jak lze předlokládat za každého počasí tak i odpovídajícím oblečením a toto by se mělo též započítat do nákladů.
Naprostý souhlas. Ale pak musíme srovnávat náklady motoristy na provoz auta také jen ve městě. To pak ale spotřeba pohonných hmot i opotřebení motoru taky rapidně stoupá. A co udělá prosolený rozbředlý sníh s plechovými součástmi karoserie motorového vozidla - to taky není zadarmo.
Srovnáváš nesrovnatelné. Kolo, které ti bude úplně v pohodě stačit na ježdění po městě, koupíš v bazaru za 1000-2000 a pokud se smíříš s tím, že ti třeba nebude úplně 100% fungovat, tak ho ani nemusíš prakticky nijak udržovat (jediná údržba mých dvou městských kol spočívá v tom, že jednou za půl roku namažu řetěz a seřídím brzdy a když se mi prodřou pláště skrz tak je vyměním - za víc než 10 let každodenního ježdění (cca 20.-30.000 km) jsem měnil tak 2x. Třeba řetězy jsem zatím neměnil nikdy, jsou asi trochu vytahané, ale nestřílí to).
Jasně, že provoz kola není zadarmo. Stejně jako není zadarmo např. pěší chůze (náklady na kilometr za prodření podrážek bot a ošoupání oblečení taky nejsou nulové). Ale náklady na provoz kola jsou řádově nižší, než na provoz auta.
Jinak já jsem taky spočítal náklady na provoz svého "normálního" kola na skoro 1 Kč/km. Kolo do města je ale něco úplně jiného.
(a mimochodem: náklady na provoz auta nejsou jen benzín, normální auto stojí na kilometr 4-10 korun, podle toho, jak moc se jezdí (čím víc, tím je cena na kilometr menší, samozřejmě).
To je přesně ukázka, co člověk od kola očekává a je ochoten mu obětovat. Asi si tady téměř nikdo nedokáže představit, že by po 30.000 km nevyměnil ani jednou lanka, bowdeny, brzdové špalky nebo řetěz!!!! Co na tom, že kolo moc nefunguje (přesně "třeba nebude úplně 100% fungovat"), hlavně že to nic nestojí. Ale až to jednou nezabrzdí, nebo se to z kopce rozpadne... Možná si řekneš, žes do toho přece jen mohl pár korun investovat. Nepřeji ti nic špatného, ale u takto neudržovaného kola bych čekal průšvih každým dnem. Neudržovaný ocelový rám používaný denně (tedy i v zimě) asi nebude v nejlepším stavu.
ty seš (taky;-) ) extrémista a bereš to moc vědecky. S takovýmhle přístupem bys jako automobilista jezdil jedině autem nejmíň za milión a vrážel každej měsíc dvacet tisíc do údržby. Brzdové špalky taky měním, ty jsem zapomněl uvést. Ale při stylu jízdy ve městě, kdy jedu tak, abych nemusel moc brzdit, ty špalky vydrží dlouho (klidně několik let). Stejně tak vydrží dlouho třeba ten řetěz. Proč bych měnil lanka a bowdeny, když bez problémů chodí, taky nevím (jasně, občas lanko může stářím prasknout, ve městě jezdím ale tak, že jsem schopen v krajním případě dobrzdit i jednou brzdou). A rám? To snad nemyslíš vážně - ještě nedávno jsem jezdil na ocelovým kole starým 80 let, na kterým jsem se dokonce jednou srazil s autem (rám byl dost pokroucenej, narovnal jsem ho zastudena zpátky) a vůbec nikde nepraskl. Pravděpodobnost prasknutí rámu je ve městě několikanásobně nižší, než že tě sejme auto, takže toto skutečně není důvod řešit (jednou mi taky sám od sebe praskl rám, aby sis nemyslel, že nevěřím tomu, že je to možný).
Nejdůležitější je přizpůsobit styl jízdy technickému stavu vozidla. Jasně, že na kole ve 100% stavu bys jel při stejném riziku třeba o polovinu rychleji, jde jen o to, jestli ti těch pár minut denně stojí za ty desetinásobné náklady.
Ten nestoprocentní stav: Třeba brzdy se snažím mít v pohodě. Ale například na jednom z těch mých městských kol je povolený nejmenší šroubovací pastorek (prostě přeskakuje závit), takže se nedá na něj jezdit. Normálně bych to vyměnil (stálo by mě to pár stokorun, maximálně tisícikorun), ale já to řeším tak, že to nejmenší kolečko prostě nepoužívám. Kdyby si na to kolo sedl někdo jiný, může to být pro něj nebezpečné (třeba na křižovatce se včas nerozjede atd.) - já o tom ale vím, tak se mi to nestane. I tak ale na tomto kole počítám s tím, že třeba může prasknout řetěz, tak prostě nejezdím moc razantně a natěsno, cesta mi jen trvá o něco dýl. Zato když mě to kolo někdo ukradne (o čemž pochybuju), tak budu jen rád, že jsem se ho zbavil:-)
Tak treba lanka menim kazdy 3-4 mesice a vzdycky je to s nima uz dost na hrane.
Ohledne levneho kola - to jde mozna pro nekoho, komu nevadi pomala jizda a ma na cestu do prace dvojnasobek casu co ja.
Upřímně řečeno - za mou dosavadní cyklistickou kariéru mi praskly už tři rámy. A ulomených patek na uchycení zadního kola bylo ještě víc. Ale to není podstatné. Důležité je, že mi ty rámy praskly tak, že mě to neohrozilo v provozu. Prostě jsem jen po chvíli zjistil, že mufna středového složení visí jen na dvou trubkách a že sedlová trubka je těsně nad ní vejpůl. Dokonce se na tom dalo jezdit i nějakou dobu poté, než jsem si pořídil nový rám.
Když se mi totéž stalo podruhé (první rám mi prasknul jinde), nechal jsem si udělat takový, aby se mi to už nestávalo.
Takže shrnuto: Nemusím rám obměňovat preventivně. Prostě počkám, až se skutečně rozloží.
Tak to promiň, ale myslím že máme velké štěstí že nejsi motorista. Kdybys stejným přístupem používal i auto tak by to mohl být docela prů....
Jako motorista bych si uvědomoval rizika, která by mé motorové vozidlo znamenalo pro své okolí, tudíž bych pravděpodobně postupoval jinak. Ale to opravdu nehrozí, protože přinutit mě koupit si auto je jako naučit kočku plavat. Takže žádnej prů... není na obzoru. :o)
No tak to by sis měl ale uvědomovat i jako cyklista - zvláště pokud jezdíš hlavně v městském provozu.
No asi jsi měl teda štěstí, že ti nepraskla třeba břední vidle. Nehledě na to že když jezdíš po silnici a něco ti rupne tak bohužel neohrozíš jenom sebe. A už vůbec nechápů že jedeš na kole které má poškozený rám to je podle mne hazard s vlastním zdravím a ohrožování ostatních. To radši půjdu pěšky než jet.
To je otázka vyhodnocení rizik. Jo, prasknutí přední vidlice bych se dožít nechtěl. Možná bych to ani nepřežil. A to ji mám dokonce bouranou a za studena narovnávanou. Ale už jsem s ní od té doby najezdil dalších 9.500 km - a nic. Sice jsem si hned po té kolizi nechal vyrobit novou, ale tu starou chci ještě nějakou dobu dojezdit. Teprve pak ji vyměním.
Teď čekám otázku, jak poznám, že už je ta stará dostatečně "doježděná". Upřímně řečeno - nevím.
Tak hlavně voz dobře nasazenou helmu.
Jinak se to možná ani nedozvíš. :')
Máš pravdu. Měl bych začít vozit helmu. Mám takovou pěknou - šedivou. Ale nějak se mi do toho nechce, protože je to pro mě značně nepohodlné, což rozptyluje moji pozornost a to by mě ohrožovalo víc než když tu helmu nemám.To víš - nějak si to zdůvodnit musím... :o)
Tak si kup pořádnou, bohužel bude i dražší, ale pak o ní nebudeš na hlavě skoro vědět...;-)
Abys pak na ni ale nezapomněl a nepředstoupil v učebně před své studenty s tímto velice módním doplňkem ;-)))
To je věc zvyku, a taky ti musí dobře padnout, pak o ní ani nevíš. Bez přilby dáváš špatný příklad mládeži. A taky na některé motoristy působí přilba dobře. Myslím, že oprávněně. To víš, na silnici to není jen tvoje věc.
Šedivou, to je taký nápad. Ty přece potřebuješ jasně červenou! :')
A s majáčkem!
Budu se nad tím muset zamyslet. Jsou věci, na kterých by se skutečně šetřit nemělo. Například celistvost vlastní lebky. :o)
Medvěd, nad tým sa netreba zamýšlať, ale treba konať a kúpiť poriadnu prilbu. Ja som si na štedrý deň "ustlal na ceste". Spadol som asi v 30 km/h rýchlosti na mokrej klzkej vozovke, zodral som zimné oblečenie a rozbil som prilbu (Giro za 5000,- Sk), ale som tu živý a zdravý. Keby som nemal prilbu, skončil by som prinajlepšom s otrasom mozgu, ak nie horšie.
Prilbu jsem si koupi az pote co jsem "padl na hlavu"-diky ulomene patce predni vidlice.Vadila mi na hlave asi mesic kazdodenniho jezdeni. Po 2 mesicich jsem se bez prilby bal jezdit.....
Jak na jiném místě této diskuse velmi správně a výstižně píše Sector, je "riziko součinem pravděpodobnosti vzniku nehody a jejích následků". Proto použití helmy zvažuju z obou těchto hledisek. Není sporu o tom, že při případné nehodě by bez helmy mohly být následky pádu podstatně horší než s helmou.
Zkoušel jsem kdysi s helmou jezdit, ale vadila mi na té hlavě natolik, že jsem se daleko hůř soustředil na jízdu a dokonce se mi pod ní natolik přehřívala hlava, že mě začala i bolet. Za takových okolností strmě rostě pravděpodobnost nehody, takže výsledné riziko jsem vyhodnotil jako podstatně vyšší než při jízdě bez helmy.
Samozřejmě lze namítnout, že se by problém dal vyřešit výběrem vhodnějšího typu helmy, ale zatím jsem nepřišel na to, jak bych to v tom krámě poznal, že by se mi po několika hodinách jízdy nepřehřívala hlava nebo mi helma nezačala na hlavě natolik vadit, že by pak rozptylovala moji pozornost.
Když ty jdeš na všechno moc vědecky. Prostě si kup blembák za víc penízků s víc dírama, nacpi si ho na palici a koukej ať ho nikdy nepotřebuješ. Tak.
Neboli:
menší hmotnost + více otvorů = větší pohodlí = větší cena
Díky za radu (to jako vážně). Já ty zkušenosti skutečně nemám, neboť jsem s helmou odjezdil asi tak jednu pětitisícinu svých dosavadních cyklistických výkonů. Kromě toho nemám za sebou žádné nebezpečné pády, protože jezdím skutečně velmi obezřetně. U těch méně nebezpečných pádů (všechny při rychlostech do 20 km/h) jsem neměl ani odřeniny. A takovouhle banální "nehodu" mám tak jednou za 10.000 km.
Ještě jeden naivní dotaz: Když ta helma bude mít víc děr, jak mě to potom ochrání?
Na tom vůbec nesejde kolik děr. Tam je důležitá pevnost těch žeber. Já ti bohužel nevyjmenuju všechny technologický vychytávky jak z minima materiálu vyrobit pevnou helmu, ale pro nás zákazníky je důležitý, že helma prošla testama, má atest a splňuje normu. V cykloprodejnách se snad s žádnym brakem nesetkáš, doufám!
Tak dík. Poohlídnu se a poptám se. Třeba mi tahle tvá promluva do mé černé "hazardérské" duše v budoucnu zachrání život. :o)
Teď mě napadlo: Třeba by to pohodlí mohlo být větší, kdybych si tu stávající helmu nenasazoval těmi suchými zipy přímo na kůži. :o)
:-)
A taky až budeš pátrat, vyzkoušej různý výrobce. Já sem například BELLku mít nemoh´ , protože mi absolutně neseděla, tak jsem si musel vybrat něco od GIRA. On má každej různý konstrukce a někomu prostě všechny nesednou.
Stran promlouvání do duše, to nedělám. Pouze poskytuju informaci, že "jízda s přilbou je bezpečnější" a to jak si kdo se svou palicí naloží je jenom a jenom jeho věc. Taky jsem se k blembáku dostal až časem a zpětně musim uznat, že toho času mé argumenty proč blembák ne, byly hloupé. To je prostě evoluce...:-)
U mě to bude těžký. Já mám hlavu velkou jak Libeňskej plynojem! Moje stávající téměř nepoužitá helma má velikost L. Píšou tam, že to je od 60 do 64 cm (asi obvod lebky). Doufám, že bude slušnej výběr i v týhle sloní velikosti. :o)
No tak to by teda byl asi opravdu děs běs...
To si snad ani nedovedu představit...
protože nemáš kardan:))
Mezi řádky mi nějak vyplynulo, že já jako "rekreační, sportovní" cyklista mohu za to, že je v Praze nedýchatelno...;-)
Auto nemám, a pokud to jde, tak dojedu kamkoli nebo se z města nechám odvézt vlakem... Do vzdálenějších destinací (nad 100km) ale používám služeb auta... Je to prostě pohodlnější a především rychlejší... Nemám zas tolik času, abych cestoval půl dne 100km, třikrát přesedal a ještě k tomu se strachoval, jestli kolo tu přepravu vůbec přežije ve zdraví...
Kdo vozí po Praze kolo na střeše auta, tak se na znečištění ovzduší ve městě samozřejmě podílí. Ten vlak je určitě podstatně lepší řešení.
Pokud někdo použije pro přepravu kola na delší vzdálenost auta kvůli úspoře času a kvůli svému pohodlí, tak je to přesně to, o čem ten článek je - výhody (rychlost, pohodlí) pro mě, negativní dopady použití auta (ohrožení okolí, výroba zplodin) přenáším na společnost.
No upřimně řečeno, když chci vyjet někam na výlet, tak na vlak do centra se mi chce opravdu jen zřídka, 20km tam a asi dalších 20 km zpět, to je pro hodně rekreačních cyklistů výkon na odpoledne.
Kdybych chtěl svého líného bráchu dostat na kolo do jiné lokality, než jezdím teď, tak to bez auta nepůjde...
To je přesně to, o čem je článek. Praha se "díky" přebujelému motorismu stala pro velkou část potenciálních cyklistů neprůjezdnou. To nutí rekreační cyklisty k použití auta, pokud se chtějí dostat do přírody. Jenže tím pak i oni přispívají k nepoužitelnosti Prahy, takže vlastně i "díky" nim to pro příští generaci cyklistů bude do té neporušené přírody zase o kousek dál.
Považuji se za rekreačního cyklistu, který se velice často pohybuje po městě.
- Provoz kola vůbec není zadarmo.
- relativně snadná „parkovatelnost“ kola - ano opřít ho mohu kdekoliv, ale nálézt ho již kdykoliv nemusím. Takže na úřady a jiné pochůzky kolo nepoužívám.
- takže do práce jezdím na kole, na výlety v okolí bydliště jezdím na kole a do vzdálenějších míst se i s kolem přesouvám buď vlakem nebo autem.
Navaro,Tvůj příspěvek podepisuji. Jen to dojíždění do práce v poslední době na kole nepraktikuji. Do prosince jsem denně dojížděl do Prahy a to bych na kole nestíhal.
Pripojuju svuj podpis :o)
Kolo nechávám zamčené na ulici ke značce nebo k zábradlí několikrát denně i na několik hodin bez dozoru. Za posledních devět let, kdy tak činím prvidelně, jsem zaregistroval: 1x krádež kapsičky s nářadím a 1 x pokus o krádež kola (pokus o přeštípnutí lankového zámku - bylo to o fous). To je bilance, která mě nemůže odradit od používání kola jako v podstatě jediného dopravního prostředku po městě :o)
Bohuzel ke kolu s porizovaci hodnotou blizici se spis k sesticifernemu cislu se clovek chova jinak. Ale je to osobni volba, na cem kdo jezdi a kde kolo pouziva. Moznosti je spousta.
Jistě záviděníhodná bilance, nicméně jak píše Vašek - pokud kolo stojí 100+ kCZK, je pravděpodobnost krádeže nehlídaného (zamčeného) kola velice vysoká. Osobně znám hodně lidí, kteří tady v Praze přišli (i opakovaně) i o mnohem levnější stroje.
A musí jízdní kolo pro používání ve městě stát nutně sto tisíc? Kromě toho auta se kradou taky a škoda je mnohonásobně vyšší.
Ale proč by proboha nemohlo stát i víc? Stejný argument by mohl být - musí auto pro popojíždění ve městě stát půl miliónu - nestačí stará Škodovka za třícet litrů???
Ano, zrovna tak si můžu pro jízdu po městě koupit starší jízdní kolo v bazaru za patnáct stovek.
jistě, ale na takovém kole budeš jezdit jinou rychlastí, v jiném akčním radiusu. A pokud budeš jezdit často tak budeš investovat do nových komponentů takže nakonec ti zbude rám , sedlo, řidítka a zvonek za 15 stovek.
Přesně takhle jsem postupoval u svého kola. Z původního mi po těch devíti letech zbyly jen řidítka, zadní světlo a nosič. :o)
Mělo to jednu výhodu: Nemám na kole nic předimenzovanýho, všechno přesně odpovídá mým představám. Moje kolo vypadá velmi lacině, přestože obsahuje (některé) dražší komponenty.
Ale jinak - když už srovnáváme - s tou starou škodovkou je to přece to samé. Taky bych s ní nemohl dělat totéž co s drahym auťákem.
Prostě jak na kole, tak i u toho auta můžu volit lacinější nebo dražší zboží. Ale v každé cenové kategorii mi ten poměr vychází zhruba stejně - 1:20.
Původní reakce byla na "Musí kolo stát sto tisíc?". Píšeš, že tvoje kolo přesně odpovídá tvým představám - ale to moje taky! Nemám na něm nic předimenzovaného, vše je sladěno tak, aby odpovídalo mému stylu jízdy. Přesto ten stále uváděný poměr nesouhlasí...
Medvěde nejsme všichni tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.
Na mém kole taky není všechno levné. Ale pokud kupuju dražší věc, musím vědět proč. Mám například rám svařený na míru podle zadaných rozměrů (velikost 26 palců), vyztužené a zpevněné zadní kolo ("dvoupatrový" ráfek kvůli mému vzpřímenému posazu a dráty na jedné straně zesílené - myslím, že se to jmenuje Alpiny). To rozhodně nepatří k tomu nejlacinějšímu, co je na trhu, ale musí to mít prostě nějaký smysl.
Myslím, že si rozumíme. Prostě máme každý jiné představy a potřeby. Je ale fakt, že se zase v lecčems dokážu uskrovnit, i když by mi to jízdu třeba zpříjemnilo.
Myslel jsem, že se bavíme o něčem, na čem se dá smysluplně jezdit dál než dva kilometry a to tato kategorie kol jistě není.
Zrovna tak jako se otřískaná škodovka dneska už taky nedá použít pro stejné účely jako auto za těch minimálních 200.000,- Kč. Srovnávejme spravedlivě. Dneska se rezavé škodovky taky používají spíš na popojíždění po vesnici nebo maximálně pár desítek kilometrů po okolí.
Mám otřískanou škodu 100 zakoupenou za 2200,- , každý týden s ní jedu zhruba dvakrát 35 km do práce (jinak pracuju doma) - a jsem celkem spokojený ;-) Službu v tomto případě udělá stejnou, jako by udělalo nové auto za 200kKč.
(Jinak na kole tam taky jezdím - ale jen v létě, přeci jen 30 km po okreskách a 2 km lesem s notebookem na zádech nejsou žádný špás :) )
A kolik vidas po praze prkovat porsche?
Dojizdis-li musis volit stroj odpovidajici podminkam.
Maloktery majitel ferrari s nim jezdi do prace a parkuje ho na chodniku, proc asi?
Gratuluju k jubilejnímu čtyřstému příspěvku! :o))
chodím do práce pěšky a denně potkávám stříbrné Porsche v ulici Na břehu v Praze 9
Pár poznámek :
"Rekreační cyklista je vlastně z větší části motorista ... Rekreační cyklista využívá všech výhod cyklistiky výlučně pro sebe ... zatěžuje své okolí všemi důsledky používání motorového vozidla" - asi žiju v nějaké výlučné komunitě, ale drtivá většina mých kamarádů cyklistů používá k přepravě do přírody výlučně kolo a na delší vzdálenosti vlak.
"Městský cyklista auto používá pouze pro opravdu nejnutnější příležitosti, případně už přišel na to, že se bez něj pohodlně obejde a nepoužívá ho vůbec" - zajímalo by mě, kde autor na toto tvrzení přišel. Je to doložené nějakým věrohodným průzkumem nebo jde jen o zbožné přání autora?
"Odpadá nutnost nákupu a údržby motorového vozidla" - opět tvrzení autora. Kde je nějaký podklad pro to, že městští cyklisté nekupují auta pro rodinné velké nákupy či ježdění na chalupu?
"Ceny jízdních kol, jejich oprav i údržby jsou přibližně dvacetkrát nižší než u motorového vozidla" - to je ale velmi odvážné tvrzení! To snad může platit v kategorii nejlevnějších kol, ale většina cyklistů - sportovců už dnes naštěstí pochopila, že s kolem ze supermarketu za pár tisíc si mnoho sportu neužije. Ceny dnešních kol se spíš blíží cenám ojetých automobilů nebo je i výrazně překračují.
"Provoz jízdního kola je v podstatě zadarmo, neboť nespotřebovává žádné pohonné hmoty" - další autorova "nepřesnost". Když pomineme nemalé náklady při opotřebení drahých komponent tak i ten biomotor, který kolo pohání spotřebovává spoustu pohoných hmot. Spočítal si autor někdy, kolik toho musí cyklista sníst a vypít během celodenní vyjížďky třeba v náročném horském terénu?
Na konec :
- chápu cíl, který autor asi sledoval, ale článek vyznívá dost nešťastně. Místo aby sdělil, že cyklisté jsou jedna velká rodina pohybující se na kolech ať už po lesích nebo jen ve městech, staví "rekreační" (moc se mi to označení nelíbí) a "městské" cyklisty proti sobě. Městští cyklisté jsou při své bohulibé činnosti ohrožováni mimo jiné i rekreačními cyklisty, kteří uhánějí ve svých velkých vozech daleko za město užít si svých pár chvil ježdění v panenské přírodě... takhle to opravdu nevidím!
Určitě se část takovýchto cyklistů najde, ale stavět věc takto kategoricky mi přijde minimálně "dost nepřesné".
Pokud cyklista používá kolo i k přepravě (přes město) do přírody, pak "splňuje" parametry městského cyklisty a samozřejmě pak nezatěžuje prostředí používáním auta pro přepravu svého kola.
Definice "městského" cyklisty není výsledkem nějakého sociologického průzkumu. Je to spíše úvaha, jak by městský cyklista mohl vypadat v ideálním případě. Samozřejmě bude existovat i množství přechodných typů.
Že pro rodinné nákupy je dnes potřeba používat auto, je spíše smutné. Rozhodně považuju za vhodnější nakupovat denně a nejezdit pro nákupy zbytečně daleko (natož pak autem). A denní nákup na kole uvezu. Pokud ne, tak klidně pojedu dvakrát.
Ke srovnání cen: Musíme srovnávat srovnatelné. Kolo se standardní výbavou je skutečně přibližně dvacetkrát lacinější než auto se standardní výbavou. Nemůžeme srovnávat cenu předraženého kola nadupaného posledními novinkami s nějakou ojetou šunkou.
Spotřeba pohonných hmot versus kalorická spotřeba cyklisty - jen jedna poznámka: Až devadesát procent kalorické spotřeby člověka padne na bazální metabolismus organismu, pouze zbytek na fyzickou aktivitu. Srovnávejme tedy jen ROZDÍL v kalorickém příjmu u člověka sedícího za volantem auta a cyklisty. Kromě toho pokud motorista nemá jiný pohyb, stejně ho kvůli svému zdraví musí někde kompenzovat třeba nějakým jiným sportem, takže to prostě jen spálí jinde.
Provozem jízdního kola "zadarmo" je míněno to, že kolo nespotřebovává pohonné hmoty. O cenách komponent a náhradních dílů se mluví v jiném odstavci.
Článek srovnává prototypy oproštěné od dalších odchylek a odlišností, nikoli tedy konkrétní živé bytosti. Každý cyklista je jedinečnou bytostí, která v sobě zpravidla spojuje prvky obou typů. Jde o to, v jakém poměru.
"Pokud cyklista používá kolo i k přepravě (přes město) do přírody, pak "splňuje" parametry městského cyklisty" - pokud tedy jedu na vyjížďku, tak jsem cestou přes město "městský cyklista" a za hranicí města se měním na "rekreačního cyklistu". V tom případě ale cestou přes město nesplňuji podmínku : "Městský cyklista auto používá pouze pro opravdu nejnutnější příležitosti, případně už přišel na to, že se bez něj pohodlně obejde a nepoužívá ho vůbec" - logicky mi tohle opravdu nesedí, protože já auto (ač nerad) používám.
Že na nákupy musíme autem je možná smutné, ale bohužel je to realita. Zásobit mnohočlenou rodinu vším, co k životu potřebuje je jen se síťovkou na kole téměř nereálné. Navíc jezdit každý den třeba i dvakrát na nákup by se mi nechtělo. To raději jedu do přírody.
A nesouhlasím s argumentem : "Nemůžeme srovnávat cenu předraženého kola nadupaného posledními novinkami..." - kola jsou cenově odlišena i podle účelu, k čemu se používají. Samozřejmě bych si mohl koupit kolo i o sto tisíc levnější, ale asi bych s ním nemohl absolvovat všechno jako na tom co mám teď - nebo ne v takové kvalitě. Mě moje kolo nepřijde jako předražené.
Ale jak jsem už psal - rozumím účelu článku, jen je napsán trochu nešťastně. Jinak by totiž nevyvolal tyto reakce a mohli bychom číst : "To je ono, já to vidím přesně tak".
On je v tom trochu záměr, aby ten text vyvolal polemické reakce. Vždyť článek, který by vyvolal jen souhlasné reakce by svůj účel nesplnil. Jinak si myslím rozumíme.
Ale k věci: Když už tedy přijmeme to schematické vidění, že jsou cyklisté městští a rekreační, pak bych ten případ, kdy cyklista jede na svém kole přes město, aby se dostal do přírody, hodnotil jako městského cyklistu. Tím "rekreačním" cyklistou v užším smyslu slova je míněn opravdu jen ten, kdo kolo kvůli intenzivnímu zážitku uprostřed panenské přírody své kolo desítky kilometrů vozí na autě.
A co se týče "předražených" kol - na občasné popojíždění nebo třeba i pravidelnou jízdu po městě mi kolo do dvaceti tisíc bohatě stačí. Srovnávám totiž náklady MĚSTSKÉHO motoristy a MĚSTSKÉHO cyklisty, nikoli vybavení sportovního cyklisty a sporotovního motoristy.
A nákupy? Početná rodina se dá zásobovat i pěšky. Když už by člověk na ten nákup jel na kole, není síťovka jedinou možností. Dost se toho vejde na záda do ruksaku, něco na nosič a jsou přece i vozíky.
Občas jsem o prázdninách jezdil na kole nakupovat šest kilometrů do Neveklova, někdy jsem to tahal i pěšky a nic hrozného se mi nepřihodilo. Je to taky trošku o životním stylu.
Často se mi stává tohle: Jedu do práce a krámy JEŠTĚ nejsou otevřený. Jedu z práce a krámy UŽ nejsou otevřený. V takovým případě mi nezbývá nic jinýho než supermarket a ten je od naší vesnice poměrně daleko, takže jezdit tam každý den na kole opravdu nemůžu. Tolik času prostě nemám. Musím také někdy spát. Já to mám takhle jen nárazově, takže většinu věcí opravdu kupuju cestou z práce a klidně na kole, ale třeba prosinec jsem nakupoval fakt jen jednou týdně a i tak bylo složité na to najít čas. ALe spousta lidí to takhle má normálně.
Chápu, proto bych používání auta nevyčítal těm, kterým jiná možnost nezbyla, ale těm, kteří dopustí, aby super- a hypermarkety vytlačily z obcí menší obchody a malé krámky, které by klidně (a podle mě i velmi ochotně) měly otevřeno i v době, kdy se většina lidí vrací z práce.
Pamatuju si dobu, kdy v Babicích bylo možno nakoupit v místní malé samoobsluze, do které to bylo pro všechny jen pár kroků (vedli to tam manželé Löfflerovi). A o pár desítek metrů dál bylo řeznictví. Dnes všichni Babičáci jezdí nakupovat 6 km do Říčan a ještě častěji 30 km až do Prahy. Za to ale oni nemůžou. Ta příčina je někde jinde.
Nemám to svědomí, abych jen kvůli přepravě své skoro osmdesátikilové tělesné schránky zneužíval přetíženou pražskou komunikační síť. Hrozně bych tím totiž kvůli svému pohodlí omezoval své okolí a sobeckým zatížením veřejné dopravní sítě bych nepřímo působil zbytečný hluk a zvyšoval znečišťování ovzduší smradlavými a nebezpečnými zplodinami. Ani při maximálním soustředění a ohleduplnosti nejsem schopen stoprocentně zaručit, že bych nezpůsobil nějaké neštěstí. Kdybych totiž měl jet opravdu jen tak rychle, abych si tím mohl sám být jist, nebyla by moje rychlost o nic vyšší, než kdybych šel pěšky. A ještě něco: vždyť bych se kvůli svému pohodlí dožadoval nákladných oprav, údržbě a rozšiřování silnic a musel bych nechat vyrobit a obnovovat to složité, zbytečné a choulostivé monstrum! Co všechno se musí zničit a spotřebovat, než jedno takové jízdní kolo vznikne!
Městským cyklistou se stát skutečně nechci, protože si dokážu představit, že kdybych chtěl svého vozidla plně využívat, stali by se pro mne chodci i ostatní cyklisté a motoristé jenom nevítanou překážkou a já bych na ně byl zbytečně a úplně neprávem naštvaný a možná časem i hrubý. Byli by totiž oproti mně často hrozně pomalí a neohrabaní a já bych měl neustále pocit, že mě zbytečně zdržují a ohrožují, že jsou navíc krajně neopatrní a nebezpeční. Ne že bych byl nějak nadprůměrně prchlivý, ale pokud se člověk pohybuje ve složitém prostoru dopravních předpisů, pak i průměrná či dokonce podprůměrná prchlivost může způsobit tragédii. Za to riziko následků selhání mé sebekontroly (i když třeba velmi málo pravděpodobné) mi to pohodlí jízdního kola prostě nestojí.
O všech motoristech bych se začal neprávem domnívat, že své vozidlo používají stejně bezohledně jako já - pouze pro své individuální pohodlí. Rád bych zapomněl, že se svým kolem nedovezu starého člověka k doktorovi, nezajistím zásobování obchodů a podniků, nedopravím rodinu na venkov ani údržbáře s vybavením na místo zásahu. Sobecké výhody šlapacího kola bych maskoval poukazem na jeho relativní rychlost (na úkor ostatních) a "ekologický" provoz. A tím bych pomalu začal pohrdat také chodci, kteří používají hromadnou dopravu. Začal bych se dožadovat práva vjezdu do všech míst, kam mají přístup jen chodci, požadavek mé individuální rychlosti bych povýšil na princip moderního života.
Nechci se stát městským cyklistou, protože si uvědomuji, že pokud individuální dopravy bude většina, úplně vytlačí ostatní druhy přepravy z veřejného prostoru. A možná bych se pak také změnil. Když totiž člověk ovládá svůj individuální dopravní prostředek, velmi obtížně se vžívá do situace chodců a těch řidičů, jejichž cesta má jiný cíl, než jen pohodlnou individuální dopravu.
Bojím se, že bych měl pak jakýsi pocit nadřazenosti nad všemi ostatními obyvateli města.
Mechanická aplikace mých myšlenek o motoristech na cyklisty je laciná a absolutně mimo mísu. Všimni si, co ti z toho vylezlo: že cyklista zatěžuje komunikační síť, že zvyšuje zamoření zplodinami, že jsou pro cyklistu motoristé pomalí a podobně. Na to se nedá reagovat jinak než útrpným úsměvem.
Ano, na tu absurdnost, která z tvých vývodů vyplývá jsem právě chtěl poukázat. Cyklista samozřejmě zpomaluje dopravu, stejně jako ostatní vozidla, a tím že zpomaluje motorová vozidla, zvyšuje (bezohledně, atd..) zamoření. Co je na tom k nepochopení?
Absurdní je pouze to, co z toho vyvozuješ ty. Podle tebe tedy chodec taky zpomaluje dopravu, takže je (spolu)odpovědný za zamoření vzduchu, který dýchá? Ono město jako celek vlastně taky zpomaluje automobilovou dopravu, takže bychom vlastně žádná neměli mít. Tak jsi to myslel?
Přesně tak. Z tvého pohledu na věc (podle mě hrubě zjednodušeného) vyvozuji, že lidi by tu vůbec neměli být. Jsou líný a smrděj. A když už, tak leda bezdomovci. Ti jediní se k "ekologickému" ideálu trochu blíží. Všechno ostatní je pokrytectví. :')
Pokud něco takového vyvozuješ, tak ale jen za sebe. Já se od toho distancuju. Nic takového jsem ani v článcích ani v diskusních příspěvcích nepsal.
Samé banality. Ani slovo o bikerech:o))))
A jak si takový průměrný "biker" počíná ve městě? Ptám se, abychom ho mohli "vědecky" zařadit do té správné škatulky. :o)
Navrhuji jiné dělení:
Cyklisté jsou schopni a ochotni přijmout své rovnoprávné postavení v provozu na komunikacích. Rovnoprávné s respektováním přirozených odlišností jednotlivých účastníků. Chtějí si podle okolností vybrat mezi použitím silnice a případné smíšené rekreační stezky (vyhrazený pruh samozřejmě přivítají, pokud má v daném místě smysl). Ostatním řidičům na silnici nepřekážejí, nejsou zdrojem zmatků ani příčinou kolizí. Kolo používají jak pro přesun z bodu A do bodu B (z/do zaměstnání), tak pro přesun z bodu A do bodu A (ve svém volném čase).
Chodníkáři nejsou schopni či ochotni přijmout náročné postavení řidiče mezi ostatními řidiči. Typicky jsou to sváteční cyklisté, ale mohou se dopravovat i do zaměstnání. Někdy mizerní motoristé, někdy teprv budoucí motoristé. Na silnici se nerozumě bojí, dělají zmatky a ostudným způsobem nedodržují předpisy. Své rovnoprávné postavení jsou ochotni prodat za pár asfaltových smíšených chodníčků směrem k lesoparku. Ti nejbojovnější sní o tom, že z Prahy bude jednou Břeclav (či Nizozemí, to je totéž). Zákaz vjezdu cyklistů na silnice by jim byl celkem lhostejný. Stejně dopravní značky "neuznávají", domnívajíce se, že jsou jistá odrůda chodců. V podstatě za zákaz jízdy cyklistů na silnici bojují, třeba i na cyklojízdách. Takové cyklisty pražská radnice miluje.
Takhle nebo podobně to přece už dávno funguje. Kdo se jede jen projet, používá cyklostezku, kdo se potřebuje někam dostat, volí při stávajících poměrech raději koexistenci s auty na běžných komunikacích.
A jestli pražská radnice někoho miluje nebo nemiluje, je mi úplně jedno. Oni by se měli snažit, abychom je milovali za to, co pro nás dělají, a ne se snažit se jim zalíbit tím, že přestaneme jako cyklisté existovat a zbvavíme je tím nepříjemného problému. Právě proto jsem pravidelným účastníkem pražských cyklojízd.
Jde hlavně o zrovnoprávnění cyklistů na stávajících komunikacích a ne o vytváření nějakých rezervací pro cyklisty. Cyklostezky budou zvláště v Praze vždycky jen doplněk pro rekreační cyklisty.
Dovolím si stebou nesouhlasit, mám na to tročku odlišný názor.
- Kdo se jede jen projet, používá cyklostezku,-
když se jedu jen projet tak většinou používám silnici k přesunu do terénu
-, kdo se potřebuje někam dostat, volí při stávajících poměrech raději koexistenci s auty na běžných komunikacích.
Když se přesouvám napříč prahou používám cyklostezky, parky,vedlejčí silnice a i ty hlavní tahy kterým se prostě nevyhnu.
Ale jo, myslím, že se moc nelišíme. V Praze bydlí spousta lidí, kteří se jedou projet třeba jen patnáct nebo dvacet kilometrů. To by se vlastně ani nedostali na okraj Prahy. Tak se jedou projet prostě třeba jen do Modřan na cyklostezku. Při jejich tempu jim pak nemusí vadit ani ti bruslaři.
Já se sice velkým tahům příliš nevyhýbám, ale pokud je cyklostezka volná, i já ji rád použiju. Když jedu třeba za bráchou do Dobřichovic, jedu vlastně většinu cesty po cyklostezce. Když ale jedu (pracovně) z Pankráce do Kobylis, jedu prostě po magistrále. Kdybych měl volit cyklostezky, trvalo by mi to minimálně dvakrát tak dlouho.
"kdo se potřebuje někam dostat, volí při stávajících poměrech raději koexistenci s auty na běžných komunikacích" -- Ano, a mě jde o to, aby to tak zůstalo i nadále. Aby měl cyklista možnost volby. Ale pak nemůžeme s ostatnímy druhy dopravy bojovat jako s nepřátely. Stávající poměry buďto zůstanou, motoristé si na cyklisty zvyknou jako na rovnoprávné partnery, cyklisti přestanou dělat motoristům naschvály a budou komunikace používat stejně, jako ostatní vozidla. Nebo se stávající poměry změní, cyklistům bude používání silnic znemožněno a budou odkázáni pouze na rezervace. Jiná možnost v Praze není. Výsledek záleží na tom, jakou zvolí cyklisti strategii. Konfrontační strategie podle mého názoru nemá naději.
Ale taky je možné, že většina cyklistů nic takového nechce. Že se rádi uchýlí do rezervací a místo na auta budou nadávat na kočárky a důchodce. A to se jistě radnici bude hodit. Bude realizováno absurdní heslo "oddělení cyklistiky od dopravy" s tím, že "to tak bude lepší pro všechny" a že to cyklisti vlastně takhle chtějí. A to pak povede k likvidaci zbytků cyklistické dopravy.
Chceš tím říct, že pokud se cyklisti budou brát za svá práva, tak jen naštvou ty "Bohy" na radnicích a oni je vykážou do rezervací?
Myslím, že nikdo s motoristy nebojuje jako s nepřáteli, jen se cyklisté brání proti postupujícímu vytlačování jejich způsobu přepravy z ulic měst.
Já nevnímám cyklisty jako někoho, kdo má potřebu pořád na někoho nadávat. Ani se sám takto nechovám. Jen si myslím, že by si tento ekologicky šetrný způsob dopravy ze strany motoristů i ze strany úřadů zasloužil více pozornosti a ohledů, než je tomu dosud.
Píšeš, že ti jde o to, aby to (patrně máš na mysli současný stav) tak zůstalo nadále. Jenže ono se nejedná o nějaký neměnný stav. Pokud se cyklisti nebudou ozývat, bude se situace trvale zhoršovat a měnit v jejich neprospěch. Ten okamžik, kdy si motoristé na cyklisty zvyknou, bude pak vypadat úplně jinak. Bude to okamžik, kdy motoristé vytlačí posledního cyklistu z ulic. Pak budou všichni spokojeni a "bude mír na Zemi".
Nadále by cyklistům mělo zůstat jejich rovnoprávné postavení na silnicích, to jsem měl na mysli. Bez neopodstatněných výhod a bez neopodstatněných zákazů. Zda si cyklisti takové rovnoprávné postavení zaslouží a zda ho vůbec chtějí, to záleží na nich.
Žádní tví bohové na radnici se naštvávat nemusejí. Stačí vhodně umístit značky "Stezka pro cyklisty a chodce" a je vymalováno. Už teď kdyby v Podbabě cyklistu srazilo auto, má v ruce polehčující okolnost, že cyklista tam neměl co dělat. Na Libeňskym mostě totéž, dokonce v Argentinský. Když to nebude stačit, přidá se upřesňující zákaz vjezdu. A dá se přece kdykoli poukázat na to, že to cyklisti vlastně chtějí. Vědí oni vůbec, co chtějí?
Slovo "zůstat" mi v souvislosti s rovnoprávným postavením cyklistů na silnicích nepřipadá výstižné. Cyklisté jsou (možná) rovnoprávní podle zákona, ale určitě ne v praxi.
Umisťování značek "Stezka pro cyklisty a chodce" není řešení. To by pak radnice mohli cyklistickou dopravu odbýt tím, že by cyklistům zpřístupnily veškeré chodníky a zakázaly vjezd na silnice. A ať se tam ti chodci s těmi cyklisty vzájemně potlučou -mají, co chtěli. Takhle skutečně ne.
Z toho příměru o polehčující okolnosti, že cyklista musel být sražen, protože neměl někde co dělat, mi jde mrázb po zádech. Takže jinými slovy můžu autem zabít cyklistu jen proto, že si myslím, že porušil dopravní předpis?
Tu podbabskou cyklostezku skutečně používám, i když přechod u toho viaduktu mi připadá dost nebezpečný. Přes Libeňský most nejezdím, tak ani nevím, zdali je tam značená cyklostezka, ale v Argentinské od severu žádná značka není, takže cyklista na chodník nesmí. Značka se objevuje až pád desítek metrů před koncem "cyklostezky", a to ještě v místě, kde se cyklista nemá jak na "stezku" přesunout.
Stejně není cyklistická stezka vedena přes Trojský most, takže je cyklista nucen buď porušit předpis a jet po chodníku nebo riskovat jízdu v prostředním pruhu mostu, neboť pravý je v půlce mostu už označen jako odbočovací.
Jsem pro, aby bylo více takových chodníků označeno podobnými značkami, ale jako konečné řešení to nestačí.
Jo, Argentinska je pripad :) To znaceni totiz zacina ve vedlejsi ulici naproti stanici metra. Pak je uprostred cesty cedule oznamujici stezku pro cyklististy a chodce a pak je tam cedule ukazujici, ze na prechodu stezka konci. Ta ale neukoncuje jizdu porad rovne. Divny je, ze od Vltavsky tam ale zadna znacka neni. No proste bordel...
Proto těmi místy projíždím zásadně mimo "stezky".
Nikdo neříká, že cyklista musel být sražen, co to zas meleš. Ale bylo by to v místě, kde se cyklista svou přítomností sám dopustil přestupku. Podobně, jako kdyby třeba nedal přednost.
Já teda Podbabskou nepoužívám. A už tam na mě autobusák troubil, že prej mám jet skrz lidi na zastávce a ne po silnici. Stejně po chvilce odbočuju do Stromovky, v odbočení už mi žádná cyklo nepomáhá, ani přejít po přechodu tam nemůžu. V Argentinský mám na mysli to, co popisuješ. Těch asi dvě stě metrů tam s kolem správně nemáš co dělat (jednou jsem tamtudy dokonce jel, nevěda, že se jedná o čísi žert).
Označit chodníky jako pro cyklisty a zakázat jim silnice. To přece konečné řešení je. A elegantní, vždyť to cyklisti "sami chtěli".
Já za svou osobu rozlišuju přestupek, jako když nedám přednost v jízdě, a "přestupek", jehož skutkovou podstatou je pouze můj výskyt na silnici.
Podbabskou cyklostezku jsem použil naštěstí vždy jen v dobách, kdy ani na autobusových zastávkách nebyla ani noha. Uznávám, že jsem měl spíš štěstí. Jinak bych jel asi taky po silnici.
Odbočení doleva do Papírenské ulice směrem ke Stromovce je opravdu problém, v opačném směru to ale docela jde. Fakt je, že jsem jel tamtudy vždycky jen směrem ven z Prahy. Vracel jsem se už většinou jinudy.
To je podle mě typickej příklad cesty, kde by měly být obě možnosti. Komu se nechce na silnici nebo je třeba s dětmi, měl by mít možnost tuto smíšenou stezku použít. A je takovejch lidí dost, do Šárky se jezdí hodně. Ale nemělo by to být povinné, vždyť v těch místech se kolo nijak neliší od mopedu. A pokud to řidič cyklista zvládne, tak proč ne. Stačilo by jiné značení. Pak ať je takových smíšených cest klidně co nejvíc.
Stoprocentní souhlas! Použití cyklostezky by nemělo být pro cyklistu (snad až na zdůvodněné výjimky) povinné.
Zajímalo by mě, jakými statistickými výzkumy jsou tato dělení a charakteristiky skupin podepřeny.
Nebo že by to byly jen jalové a z prstu vycucané tlachy?
Protože článek neobsahuje žádná čísla, nemohou být ani vycucaná z prstu, a na vyjádření svého názoru nebo pohledu na věc člověk přece nepotřebuje statistické výzkumy.
Hlavním motivem článku je, jestli někdo ke své cyklistice potřebuje i auto nebo ne. Že existují obě kategorie, je více než jasné. Článek se nevyjadřuje k tomu, kolik kterých cyklistů je, a už vůbec nevylučuje, že mezi oběma vyhraněnými typy bude množství typů přechodných.
Prostě je to jen jeden z možných pohledů na cyklistiku. Nepochybuju ale o tom, že by si hlubší sociologický výzkum zasloužil. Třeba se toho nějaký odborník ujme.
Jinak souhlas - tlachy to jsou. O tom přece nakolácká "diskuze" je! :o)
Zařadil jsi svůj dotaz k mému dělení na cyklisty a chodníkáře, tedy odpovídám. Toto hrubé dělení se týká pouze pražských cyklistů (jinde poměry neznám) a jeho význam tkví v tom, že tyto dvě skupiny mají odlišné požadavky na vývoj podmínek pro cyklistiku v Praze. Je opřeno o mnohá pozorování v pražském terénu a o mnohé diskuse zde. Bude-li něco nejasné, vyjasním.
Souhlasím s takto podaným vysvětlením. Jen si dovoluji upozornit, že se zde podobně jako v předmětném článku dost zjednodušuje. Stejně jako neexistují jen ryze "rekreační" a ryze "pouliční" cyklisté, neexistují ani výlučně "chodníkoví" cyklisté.
I já, který se považuju za prototyp městského cyklisty, občas použiju cyklostezku, pokud nepospíchám a stezka není obsazena až na hranici neprůjezdnosti davem chodců, bruslařů, dětí, pejsků a podobně, které svou jízdou nechci omezovat nebo dokonce ohrožovat.
Domníval jsem se, že z řazení příspěvků bude jasné, že moje reakce se týkala výhradně příspěvku Žofky, nikoliv článku. Pokud to tak bylo pochopeno, tak se omlouvám za zmatečnost.
Jinak dělení "podle Žofky" považuju za naprostý nesmysl. Je to jak ve špatném filmu na spravedlivé (cyklisté) a zbabělé zloduchy (chodníkáři).
Kéž by bylo vše tak jednoduché, že... ;-)
Žofka doslovně citoval z mého článku o motorismu a mechanicky tyto myšlenky aplikoval na cyklisty. Takže zmatečný byl opravdu spíš jeho "příspěvek".
Ne, podívej se nahoru, do stromu příspěvků. Merlot je správně, to ty už podruhé jsi mimo větev. :')
Máš pravdu, ten tvůj nesmyslnej přísěvek byl ještě o něco vejš.
Máš pravdu, že to vyznívá nevyváženě. To jsem ale nechtěl. Měla to být smysluplnější alternativa k dělení na pouliční a rekreační podle spotřeby benzínu. Protože silničníci i stezkaři mají na podmínky pro svou jízdu jiné požadavky (v Praze). Možná by to patřilo spíš k tématu o cyklosteskách.
Mezi silničníky patří asi většina těch, co jezdí třeba do práce. Těch je málo. Vyhrazené pruhy nejsou a nikdy jich tady dostatek nebude. A smíšené stezky jsou pro ně zpravidla pomalé nebo vedou oklikou. Ale oni jediní udržují povědomí o tom, že kolo je srovnatelné třeba s mopedem, že je s ním potřeba na silnicích počítat. A že tedy nelze všechny cyklisty vypudit na smíšené stezky. Taky žiletkáři jezdí samozřejmě po silnici.
Čistí stezkaři jsou zpravidla lidé, pohybující se z bodu A do bodu A (tedy jen pro tu jízdu). A ti opravdu dovedou na křižovatce dělat neskutečný zmatky. Taky na žádné křižovatky nechtěj, chtěj se dostat někam z Prahy. Ten kus cesty po smíšené stezce jim nijak nevadí, nikam nespěchají. Těch je v Praze většina. A magistrát je oprávněně podporuje, postupně. I silničník může jezdit po smíšené stezce, když nikam nespěchá. Ale zrovna tak použije silnici, s motoristy vyjde.
(Když se potřebuju vyjímečně dostat po Praze, jedu samozřejmě po silnicích, jak jinak. Nikdy jsem s tím problém neměl. Když vyjíždím ven z Prahy, většinou po nějaké stezce. Ale vracím se po pohodlnější silnici. Od magistrátu chci jako cyklista hlavně to, aby si mě nevšímal. Kdyžtak ať opraví silnice, které jsou stejně pro všechny. :')
S tímhle naprosto souhlasím (i když je to primárně určeno pro Merlota). Máš pravdu, že toto tvé dělení by bylo vhodné k tématu cyklostezek případně mých "cyklo-stesků".
Smyslem tohoto článku je ale něco jiného: ukázat na dvou extrémních vzorcích cyklistického chování odlišnost dopadů jak na životní prostředí v bezprostředním okolí, tak třeba i na stav celé zemské atmosféry.
Zofko , ty jsi fakt hodne mimo. Jezdis vubec na kole? Nebo uz ani pesky nechodis?
Jde prece o to, abych pri tom co delam pamatoval nejen na sebe a premyslel jak naplnit zivotni potreby za co nejmensich dopadu na prirodu a ostatni.
zofko promin, uz mi to doslo. Jde ti o to abychom premysleli a taky jsi takovy nenapravitelny opurtunista. O mne to tvrdi taky.
Za cyklistu netřeba se považovat nebo nepovažovat, cyklista prostě je nebo není. Kdo je cyklista? No přece každý, kdo jezdí na kole. Opakovaně jsem s úžasem zírala na babky v šátkách s "nůší s husou" na zádech, jak vyjely kopec bez mrknutí oka, zatímco za nimi soptili "závodníci" v přílbách a super hadýrkách. Není snad třeba dědoušek, co denně veze praseti na kole 15 km tam a totéž zpět cyklista? Závěr: na vztahu moc nesejde, vztah je osobní přístup k věci, rozhodující je, že kolo nestojí a nerezaví. :-)))
No prosím je tady Švestka a hned správňáckej názor. o)))
:-))) :-)))
No hezky je to napsaný, klobouk dolu. Když já ale týhle vědecký cyklistice nějak nerozumim....
Taky jsem nějak nepochopil diferenciační kriteria použitá autorem pro členění systému jakožto bjektu vědeckého zkoumání. o)))))
Toto téma mě nezajímá-ruším sluníčka.
Vidíš, Medvěde ? To je přesně to, o čem jsem psal před nějakým časem v diskuzi u tvého předchozího článku. Jedna věc je apelovat na uvědomělost lidí tím, že jde člověk příkladem a ukáže jim, že to jde jinak. Ale podobný tlak, navíc již stavěním různých typů cyklistů proti sobě, mi přijde pro tuto minoritní komunitu velmi nebezpečný.
A abych dovysvětlil svůj první příspěvěk, kde se hlásím k první skupině: ano, jsem rekreační cyklista. Ono totiž tvá iluze vzniká za předpokladu, že jde o město a o lokality mimo město. Ovšem co když někdo ve městě bydlí, ale takřka do něj nejezdí ? Já se autem pohybuji denně, protože do kanceláře a zpět to mám 40+40km, a to se na kole prostě při mém zaměstnání dělat nedá.
Z tvého vysvětlení začínám mít pocit, že staví MC do role jednoznačně sociálně slabšího člena společnosti. Ono totiž aby se člověk v dnešní době mohl pohybovat všude na kole, a měl přitom ještě rodinu, zaměstnání a pár dalších koníčků, které se například nacházejí ve vzdálenější lokalitě, pak by musel všechny tyto parametry uzpůsobit. Tzn. zaměstnání v dojezdové vzdálenosti kola, vzhledem k výrazně pomalejší rychlosti kola taktéž nepříliš časově náročné, a na pozici s tolerancí vůči typu a stavu oblečení. Takové zaměstnání nevynáší příliš mnoho peněz, takže to znamená omezení svých koníčků, i koníčků rodinných příslušníků, jichž je člověk živitelem. Což mi v zásadě sedí na tvůj vlastní popis tvého vlastního života.
Samozřejmě, existuje velmi mnoho mezistupňů, ovšem ty se pohybuješ na extrémní straně této stupnice a proto se ti asi nedostane takového pochopení. Velmi jednoduchý příklad ... kolik myslíš, že Nákoláků přijelo na podzimní sraz ve Stráži na kole, kolik vlakem a kolik autem ?
Abych to shrnul, jak znám většinu pravidelných návštěvníků Nakole a Nákoláckých výletů, tak jsou mezi námi především rekreační cyklisté, kteří si rádi zajedou na v bandě super lidí na výlet na kolech. A někteří z nich jinak pro svůj způsob života potřebují auto, někteří ho používají občas a někteří auto nemají vůbec, protože ho nepotřebují. Ale asi nikdo kromě tebe tu není, dle tvé kategorizace, čistě MC, snad vyjma Wewerky :o)) A i ta s tebou nebude tak úplně souhlasit.
Ono totiž tím svým přístupem nesoudíš kolo vs. auto, ale velmi surově škatulkuješ životní styl a potřeby lidí a to se nikdy nikomu líbit nebude, toho mají všichni plné zuby za posledních 40 let minulého tisíciletí.
Jak již psal CKP13, chápu kam článek směřuje, ale je velmi, velmi nešťastně formulován. Ale zkoušej dál, třeba postupně přijdeš na formu, která konečně nebude vytáčet lidi, kteří (narozdíl od milionů dalších v ČR) na kole více či méně často jezdí a konečně zapůsobí tím správným směrem.
Tímto by se to dalo asi uzavřít, jinak už se hádáme jen o slovíčka a o to nikomu z nás určitě nejde. Prostě ryzího MC jsem ještě neviděl a jsme spíš hybridi jak píše Matyx. Cesta vyloučení aut z našeho života prostě není možná. Musíme se s nimi naučit žít stejně jako řidiči s námi.
Přesně tak.
Naprostý souhlas. I když osobně se za ryzího městského cyklistu považuju. Nikoho ale nenutím, aby se jím stal taky. Vyloučení automobilu z městského života - to opravdu asi nejde stoprocentně, ale za pokus by to stálo :o) Ne, vyloučit asi ne, ale silně omezit určitě.
Jinak se stoprocentně ztotožňuju s postojem "naučit se spolu žít". Vzájemná tolerance a ohleduplnost je na prvním místě.
Teda Medvěde, to je ale krásnej konec - jako v Rodinných poutech. Skoro by to chtělo zajít na panáka - teda jestli nejsi v práci autem :o)))))))))
Nevím, co jsou Rodinná pouta, ale tuším, že se jedná o nějaký televizní seriál latinskoamerického střihu.
Na panáka tedy určitě ne - jsem zapřisáhlý abstinent.
V práci autem opravdu nejsem. Teď mám vánoční prázdniny, ale i jinak za svými studenty jezdím zásadně na kole.
To byl fór!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Já se na TV taky nekoukám a taky jsem zapřísáhlý abstinent (až na plzeň, kávu s rumem, koňak a grog z griotky, ...). A že nejsi v práci autem je mi opravdu víc než jasný...
Tak to vidíš, jakej jsem suchar! Ne, já jsem to jako fór samozřejmě pochopil. :o) Někdy si ale rád na toho suchara zahraju. Spoustu lidí to nádherně vytáčí :o))
Medvěd být autem v práci prostě nesmí! Zpronevěřil by se svým zásadám!
Závěr: medvěd je proto vždy připraven (k chlastání po hospodách), a proto je to náš chlapec, tak ho nechte už na pokoji, rom,antika jednoho.
P.S. Méďo, už se těším, jak to spolu probereme všechno "vědecky", doufám, že se na nějakém tom srazu rád a bez bručení objevíš! :-))
Skutečně autem v práci být ne nesmím, ale ani nemohu - nemám řidičák a taky ho nikdy mít nebudu a nechci. K chlastání po hospodách rovněž nejsem připraven, tudíž nevím, jak je to s tím "vaším" chlapcem. Ale s tím romantikem je to trefa. Ještě lepší by byl "romantický snílek".
S mojí účastí na případném srazu je to složitější. Ne že bych se na svém kole na nějaký ten sraz nedostal, ale hospodám se vyhýbám kvůli svému odporu k alkoholu a ke kouření. Je opravdu málo hospod, kde to kuřáci nezamořují, takže bych asi fakt bručel. :o)
Ale "vědecky" byhom to skutečně probrat mohli. K tomu jsem vždy připraven. :o))
Tak ti teda dik :))
Jinak k memu jezdeni. Auto nemam a nemam ani ridicak. Nemam ho, protoze se znam. Byl by to takovy maly Quarantine (zapinala bych jen sterace pri vetsim mnozstvi krve na kapote). Auto k zivotu a ani k zamestnani nepotrebuju (sedave zamestnani, programatorka). Obcasne nakupy (hlavne velka baleni vod) resim skrze rodice, ale neni problem skocit par ulic do mistniho kramku.
Kazdodenne se dopravuju do prace na kole. Vadi mi MHD (pomala, smradlava) a vadi mi drahe jizdne, ktere vubec neni adekvatni k nabizenym sluzbam. Navic se rada projedu.
Mam kolo za 50kkc a mam problem s tim ho nechat nekde uzamcene u sloupu. Mit kolo za min, tak zase budu jezdit pomaleji. Mam rada rychlou a pohodlnou jizdu.
Micham tak dopravu do zamestnani s rychlou jizdou. Urcite nejsem zavodnice, ale nekteri mohou mit takovy dojem :)
Zarazeni do skatulky MC se mi tak i docela prici, protoze u me jde o kombinaci nekolika skatulek.
OT !!! Wewerko, ty rozhodně do škatule MC nepatříš! Spíš bych tě viděl v kategorii Automobil - ročně ujedeš víc, než leckterý vůz, po městě máš vyšší průměrnou rychlost, taky máš turbo, jako některé vozy i ty občas jezdíš na ethanol a jistě i vypouštíš výfukové splodiny :o)))))))))
Wewerko tuto větu nechápu: "Mit kolo za min, tak zase budu jezdit pomaleji". Chceš říct, že čím dražší kolo, tím jezdí rychleji? Takové kolo v řádu statisíců korun už musí jezdit samo, ne?
Moje kolo je v té kategorii do 20 000 Kč. Jsem s ním naprosto spokojený a umí dokonce jezdit i rychle. Není to totiž o ceně, ale o tom jaké máš nohy.
Je to myšleno takto : pokud máš kolo, které váží 15 kg a desetikilové kol, tak tam asi rozdíl bude. Zvlášť když ho budeš tahat do kopců. I na kvalitních gumách si dovolím víc než na tvrdé gumě za 150 korun. Pokud pojedu po hodně rozbité cestě (třeba navigace z Tróje do Klecan), tak mi kvalitní full pojede taky rychleji než levný (třeba úplně neodpružený) HT - a navíc ušetří spoustu energie. Taky se na lehoučkým (dražším) kole úplně jina skáčí překážky než s těžkým (levným) kolem - i tady se dá ušetřit čas.
Nehledejme podstatné rozdíly mezi kolem za 20kkc a 25kkc, to rozpětí musí být širší. Taky platí co jsi napsal - je to o síle biomotoru - bez ní budeš i na S-Worksu ten nepomelejší z pelotonu. Na druhou stranu ale souhlasím s Wewerkou, že na (některém) dražším kole pojedu rychleji, bezpečněji, ...
Tak tak.
Kdyz treba vim, ze mam na kole vecka, tak si nedovolim jet rychleji nez treba na kole s hydraulikama.
Mne vecka nikdy nebrzdily dobre a nechavala jsem je serizovat v servisu, takze argumenty o spatnem serizeni neberu v potaz.
Jasně že ti véčka nestačej. Ty bys pro svůj styl jízdy musela mít jedině wéčka. :')
V něčem máš samozřejmě pravdu a níže i wewerka, ale ne se vším s vámi souhlasím. Záleží na úhlu pohledu. Je to na sálodlouhou diskuzi.
"Práce zabere tolik času, kolik je na ni určeno."
Podle mě totéž platí i pro výdaje na kolo. :')
Souhlasím. Tenhle článek nechce stavět různé kategorie cyklistů proti sobě a už vůbec mezi ně zasévat jakoukoli rivalitu. Je to prostě jen zamyšlení, že nejsou všichni cyklisté stejní, i když tvoří vlastně jednu rodinu.
Nebezpečné je, pokud si to někdo takto vyloží. Ale to já už zase tolik neovlivním. Ale to už záleží na povaze čtenáře. Opět mi jde jen o to, aby se člověk zamyslel nad tím, co jemu cyklistika dává a co (třeba) ostatním bere. Z článku vyplývá jediné - že nejsem příznivcem převážení kol kvůli pár kilometrům ujetým v neposkvrněné přírodě. Protože právě tohle chování tu přírodu poskvrňuje.
Už jsem se tady zmiňoval, že jsem nějakou dobu jezdil pracovat z Prahy do Benešova. Taky to bylo přes čtyřicet kilometrů tam a stejně zpátky a jel jsem to pokaždé na kole. Je to otázka priorit. Pokud má člověk cyklistiku jako koníček, pak mu není líto času stráveného na kole, že by ho mohl věnovat jiným zálibám. Když se naopak bude věnovat jiným zálibám, pak zase nebude mít tolik času jezdit na tom kole.
Rodinu mám taky (3 dcery), a částečně se mnou můj cyklistický koníček sdílejí. Rozhodně nemám pocit, že bych je kvůli své cyklistice zanedbával.
Městského cyklistu skutečně vidím jako znevýhodněnou kategorii, protože sám nepřispívá ke znečištění životního prostředí ve městě a k vzájemnému ohrožování účastníků provozu, ale vždy je jen jeho obětí.
Ano, máš naprostou pravdu, že můj život je tomu kolu dost přizpůsoben a vůbec toho nelituju. Můj příjem je jediným zdrojem obživy pro celou pětičlennou rodinu. Vychází mi asi 275,- Kč čistého na osobu a den. Já ale životní úroveň rodiny neměřím jen penězi.
Naprosto si uvědomuju, že se nacházím v extrémní poloze, tudíž neočekávám, že se mi dostane stoprocentního pochopení. Když jsem svým prvním článkem provokoval motoristy, šel jsem vlastně proti devadesáti procentům populace. Ale mně přece nejde o to, abych sklízel chválu a uznání za své názory. Snažím se přimět co nejvíc lidí, aby se nad určitými věcmi zamýšleli i z jiných pohledů, než jsou zvyklí.
Kromě toho Nakoláci nejsou reprezentativním vzorkem české populace. Kdyby tomu tak bylo, asi bych už dávno za své názory dostal přes ústa. :o)
Wewerčiny názory jsou mi nesmírně sympatické. Asi to bude moje krevní skupina. A přesto se mnou ani ona nesouhlasí úplně ve všem. To je přece přirozené. Kdybych psal věci, se kterými budou všichni nadšeně souhlasit, asi by se to minulo účinkem.
S tím škatulkováním máš taky pravdu. To je vlastně princip té mé "provokace". Na druhou stranu se mi díky tomu daří přimět některé lidi aspoň na chvíli vidět věci takové, jaké jsou z pohledu někoho jiného. Myslíš, že se motorista pokaždé zamýšlí nad množstvím škodlivin, které vypouští do ovzduší, kdykoli sedne do auta? Prostě si na tuto skutečnost zvykl, a to je něco, co považuji za nesmírně nebezpečné.
Nechci lidi vytáčet, ale přimět k zamyšlení. Jestli se mi to daří, je věc druhá. Jen ještě jednu poznámku: Ty články nepíšu teď. Redakce je má k dispozici už nějakou dobu a zveřejňuje je podle vlastního uvážení. Proto v nich třeba vůbec nereaguju třeba na tyto diskuse. Je tedy pravda, že bych po zkušenostech z těchto diskusí leccos už napsal trochu jinak. Ale jádro zůstává pořád stejné.
-nejsem příznivcem převážení kol kvůli pár kilometrům ujetým v neposkvrněné přírodě.-
Já bych nebyla úplně proti. Každý začíná s kolem jinak. Někdo popojížděním po sídlišti, někdo takto. A když tomu propadne, tak pak třeba ty přesuny autem i omezí.
Auto je silně návykový, takže hrozí spíš nebezpečí, že dotyčnej propadne tomu autu :o)
Ale jinak jo, pokud by to bylo jen pro začátek a pak by ten dotyčnej auto přestal používat, tak se dá nad tím "zločinem" přimhouřit voko ;o)
no ono to kolo také.:)
Naprostý souhlas. U mě je to opravdu už těžká závislost. Možná bych se měl začít léčit. :o)
Pacienti se stejnou diagnózou se sjedou v květnu nedaleko Plzně - přijeď (ale bez auta!!!) na skupinovou terapii :o)))
Doufam, ze to je dal nez 170km od Prahy :))
Pokud to vezmeš rovnou od baráku a projedeš si dvakrát Prokopák, tak by to přes těch 170 km mohlo dát. A když ne, tak budeš večer místo konzumace pistáciových oříšků a myšího likéru kroužit kolem ubytovny, aby to vyšlo :o)))
Díky za pozvání. Pouvažuju nad tím.
Pozor na to! Až příliš mnoho pacientů závislých na drogách jsou bývalí sportovci. Raději se nauč se svou závislostí žít.
Sportovec tedy opravdu nejsem. Ani bývalý. Tak mi snad nic nehrozí. Kolo je pro mě prostě dopravní prostředek, nikoli sportovní náčiní. Ani moje výkony nejsou takové, aby mě někdo mohl podezřívat z toho, že jsem sportovec.
No, závislost na vytrvalostním pohybu je zámá. Ty to máš navíc kombinovaný se závislostí na boji proti uživatelům motorů na fosilní paliva, to bude možná větší problém. Raději proti sobě nepáchej žádné náhlé násilí, to by nemuselo dobře dopadnout. Myslím třeba že bys začal motoristům rozdávat květiny, nazýval je bratry a líbal je na tváře..
Jen jestli ta závislost není na straně spalovačů fosilních paliv. I tato závislost byla již v příslušné odborné literatuře popsána.
-nejsem příznivcem převážení kol kvůli pár kilometrům ujetým v neposkvrněné přírodě.-
třeba jako tohle ? :o))))
http://www.matyx.com/galerie/pa_index.php...
To je fakt hustý. To bych to opravdu raději odšlapal na tom kole.
No, vzhledem k tomu jak dlouho to na sraz do Stráže frčela Wewerka a v jakém byla potom stavu (a že ta má fyzičku oproti Jardovi a Banánovníkovi (svoji nezmiňuji, ta se tak ani nedá nazývat) o třídu lepší), tak bychom si bez tohoto způsobu přepravy ten výlet zkrátili ze tří dnů na jeden a moc bychom toho nenajeli. Alespoň jsme takhle využili to fosilní palivo maximálně efektivně :o))))
Samozřejmě to beru s úsměvem. Ale kdybych tam byl s váma, tak bych určitě jel s Wewerkou. Jen nevím, jestli bych jí stačil, když je tak dobrá. Za den jsem zatím ujel nejvíc asi 217 km, ale to jsem přitom prolejzal a fotil románské kostely, takže jsem měl vlastně i pauzy. Rozhodně bych ale nikam nejel na čas. Jsem spíš takový ten vytrvalostní pohodový typ cyklisty.
Ja jsem byla groggy hlavne z toho ze me chytla zada a taky mi po 60km prestalo "vyhovovat" sedlo.
ono je vůbec možné aby to vaše sedlo, připomínající pohodlím zábradlí, vyhovovalo?
Tak to mě tedy překvapuje. :o))
Co konkretne ti na tomhle prijde jako zabradli?
http://www.specialized.cz/new/images...
Neni to ten presny model co mam. Moje sedlo je model 05.
Akorat mam 155mm a pri sportovnim posezu bych mela mit spis 143. Takze problem neni v sedle, ale v tom zmetkovi, ktery mi neukazal tabulku na zadni strane meridla a rovnou mi doporucil sedlo, ktere mel skladem. Na druhou stranu, dokud jsem nesnizila posez, tak bylo dokonale a vlastne opet je, protoze mam na kole zase vlastovky.
Zapomínáš, že nám co jsme propadli jízdě v leže a máme sedla o ploše 0,25 čtverečního metru s 5cm silným polstrováním je úplně jedno, jaké máš sedlo, nám to všechno přijde jako zábradlí. Jednou jsme si zvykli a teď už s tím nic nenaděláme, tak se prosím nenaštvi, že ti přirovnáváme sedlo k trestné koze z bůhví kterého století. :-)
zajímalo by mě, když je wewerčino seslo pro vás zábradlím, jak byste potom říkali mému ? ;o))))
http://www.bike-forum.cz/img/upload/fotogalerie...
To MatyxCZ: Vždyť říkám, že rozdíl v tom nevidím, přijde mě to všechno stejný.
Tak tak wewe, přesně jak to řekl Jirka. A jestli máš vzadu na tom kousku 155 nebo 130mm je z mýho pohledu celkem jedno. Navíc když se nakloníš na řidítka a nejedeš vzpřímeně, tak stejně nejvíc zatížíš tu část těla který je na tom uzoužkém a připomíná mi tu Jirkou zmiňovanou mučící kozu. Navíc já jako kluk, bych se o to opíral poměrně choulostivou částí svýho těla a zrovna na tomhle místě tedy rozhodně nebudu riskovat :o)) Takže tvoje sedlo mi fakt přijde pohodlný asi jako zábradlí. Moje Magda ho má taky plný gelu a bůh ví čeho, ale vždycky když jí ho nějak šteluju a pak se jedu kousek projet, abych to vyzkoušel, tak se na to svoje sedlo začnu vyloženě těšit a nechápu jak na tom může sedět déle jak dvě minuty.
Jen bych přidal něco pro ty, co mají rádi fyziku: městský cyklista je hrdý, že dostane sebe a svoje věci kam potřebuje s několiksetkrát menší spotřebou energie než ti lidé, co kolem něj prohučí v plechovce aby je stejně znovu předjel na nejbližším semaforu. Tedy pokud má rád fyziku, jinak o tom neví:-).
Jezdím i na výlety, vždycky když několik dnů nemusím nikam dopravně, tak dostanu absťák a jedu si jen tak. Ovšem rovnou od domu, cpát to na střechu auta se mě nechce.
Autem jezdím občas taky, ještě se mi nepovedlo přesvědčit babičku, aby se nechala do divadla odvézt na nosiči kola:-).
Proč na nosiču? Nevende se do brašen od Sport Arsenalu? Chvílu to tam vydrží, vždyť v Brně je do Mahenky vodevšáď enem kósek :o)))
Tak jsem si konečně přečetla článek i všechny názory. Móooooooc zajímavé...
Jen ťeď nevím, co vlastně jsem, ale je mi to jedno, protože se nepotřebuju škatulkovat k tomu, abych jezdila s radostí. K tomu potřebuji úplně jiné věci.
S čím ale nesouhlasím, to je občasná potřeba auta. Já osobně ho používám hlavněpři přepravě k lékaři a pak k nákupům - nikdo mě nedonutí nakupovat pro 4člennou rodinu denně. Představa, že každý den budu muset do sámošky, stát frontu u pokladny a tahat se s nákupama v ruce domů - teda pardon, to ani omylem!!!!!! A už vůbec odmítám přemýšlet nad tím, co jsem koupila včera a co musím koupit dnes. To je naprostá hovadina. Nevím, jak Medvěd často nakupuje, ale dovolím si předpokládat, že on určitě není tím, kdo obstarává veškeré nákupy pro rodinu.
A jako mnozí výše, pak nesouhlasím ani s tím srovnáním, že provoz kola je levnější a to v poměru 1:20. Jak Medvěd přiznal, jeho prognóza nevychází z žádných výpočtů ani statistik, ale pak je to opravdu článek na nic...
Mě auto stojí cca 1000 měsíčně. Kolo mě ale vyjde pomalu dráž, protože do jeho provozu musím započítat i oblečení a to teda rozhodně není nejlevnější. A jestli mi teď autor hodlá říct, že můžu jezdit i v džínách, tak to teda odmítám. Nepotřebuji nejdražší oblečení - většinou nakupuji v cyclosheinu, funkční prádlo mám hlavně takové, které mi vyhovuje na tělo, ale boty na kolo si prostě koupit musím a kvalitní bunda je mnohdy k nezaplacení.
Jak už řekl Matyx - ještě pár článků, Medvěde, a vypracuješ se. Zatím je to teda jeden blábol větší než druhý bez jakékoli výpovědní hodnoty, ale budu držet palce tobě i nám :o)))
Zatím to ještě vydržíme, ale snaž se. Víc podložených faktů by tvým článkům jen a jen prospělo.
A já už myslel, že dnes jen spíš a odpočíváš po Vánocích :o))))))
No, mám tu za posledních 14 dnů dost nepřečtených restů a prokousat se tím vším, co jste naplkali, to je teda pěkná nálož :o)))
Jak NAPLKALI - to jsou ryze odborné diskuze! Viděla jsi snad někde označení Off Topic? Končím a jdu krmit morče...
JO!! VIDELA! Kdyz me nejaky mluvci jedne podezrele cestovky zaskatulkoval jako auto! :))
Beru zpět - jeden OT se opravdu objevil... :o)))
Moje úvahy si nekladou za cíl vědecky přesně popisovat skutečnost. I ten dvacetinásobek ceny byl pouze můj osobní odhad a nevydávám ho za nějaké statisticky potvrzené číslo.
K těm nákupům. Ještě před deseti nebo patnácti lety téměř nikdo nejezdil nakupovat autem. Nevím, proč by to mělo být považováno za nějakou vymoženost. Všechny ty hypermarkety na okrajích měst k tomu zákazníky a spotřebitele prostě jen donutily, ale není to objektivní nutnost.
Je pravda, že nakupovat nechodím vůbec, ale moje žena nakupuje skutečně denně a neslyšel jsem od ní, že by jí to nějak vadilo. Já si zase nedokážu představit, že bych si kupoval auto jen proto, abych mohl nakupovat v hypermarketech deset a víc kilometrů vzdálených od mého bydliště.
1000 Kč měsíčně za auto? Pokud je v tom i pořizovací cena, tak klobouk dolů, to už musí být vyloženě veterán. V úvahách, zdali pořídit nebo nepořídit auto, musí být přece započteno vše - od pořizovací ceny, pojištění, oprav, spotřeby benzínu až po pokuty a náklady na placené parkování, kterému se člověk často nevyhne. Pokud všechno tohle vezmeme v potaz, připadá mi ta tisícovka jako silně podhodnocené číslo.
Oblečení je věc druhá. Ale já osobně jezdím ve stejných hadrech, ve kterých chodím normálně a nikdy mi nepřišlo, že bych si musel pořizovat něco drahého speciálně na kolo. To pro mě nejsou náklady nutné. To je nadstandard a ten by u auta taky nebyl zadarmo, i když by se třeba nemuselo nutně jednat o oblečení.
Nemám literární ambice, takže o nějakém vypracovávání se nemůže být řeč. Někomu to jako bláboly připadá, jinému zase ne, to je otázka osobního vkusu. Jsou to prostě úvahy, se kterými někdo souhlasí, druhý je jen vezme na vědomí, třetí zase vyjádří nesouhlas, ale to je asi tak vše.
O nějakou vypovídací hodnotu v těch článcích nejde. Jsou to prostě náměty k úvahám. Znovu opakuji - nejedná se a nemá se jednat o nějaká vědecká pojednání. Na to jsou jiní, a povolanější.
Tím posledním odstavcem jsi možná měl začít, ale to je jen a pouze můj názor.
Pak to ale neprezentuj jako článek, protože ten má určitá pravidla. Prezentuj to jako úvahu.
Co se týká oblečení - já nemůžu jezdit v "hadrech" ve kterých chodím normálně - v lodičkách a kostýmku se fakt jezdí dost blbě. A oblečení na kolo je pro mě stejně "normální hadr" jako oblečení do práce, na zahradu nebo plavky do bazénu.
I do auta mám pohodlné boty a jiný kabát než nosím normálně - není to kvůli frajeřině, ale je to kvůli tomu, aby se mi dlouhý kabát nezamotal do pedálů.
A zkus se zeptat doma své drahé manželky, jak moc s ejí líbí chodit deno denně nakupovat a tahat tašky v rukách domů. Jestli řekne, že ji to nevadí, pak dám obě ruce do ohně za to, že to s tebou akorát nechce řešit, protože by jí to přišlo zytečné. A víš co, zkus jí rovnou navrhnout, že týden budeš nakupovat ty sám - ať ti dá seznam a peníze. Pak můžeš popsat své zážitky, s chutí si je přečtu...
Seš zvyklej denně na čerstvé rohlíčky, že jo?!? Tak si pro ně dojdi sám...
A ještě něco - neotírej se o mé autíčko. Jsem nesmírně šťatná že ho mám a že ho mám jen pro sebe a že ho můžu použít kdykoli ho potřebuju. Jak ty vozíš děti, manželku a rodiče po doktorech nebo kamkoli kam potřebují?!? Jak vozíš zvířata k veterináři?!? Jak to děláš, když potřebuješ odvézt objemný náklad?!? Máš rozpočet 275,- na den, tak mi neříkej, že si nechávaš platit dovoz.
Beru, ale i článek může mít různý žánr, různé zabarvení. Poslal jsem to do redakce prostě jako námět. Zařazení těchto textů do rubriky "Články" není moje rozhodnutí. Klidně by to mohlo být uveřejněno jako "téma k diskusi". Předpokládám, že do této rubriky to bylo zařazeno kvůli jejich rozsahu, nikoli kvůli "propracovanému" obsahu.
Jo, chápu, že u dam to oblečení na kolo bude asi trochu jiné než oblečení do práce. Takže připouštím, že auto má své výhody, protože se do něj nemusím extra převlíkat. Ale je to opravdu tak podstatná (finanční) položka, aby to ovlivnilo rozhodování, jestli si auto pořídit nebo jestli auto v danou chvíli použít? Když už člověk ty cyklistický hadry má pro rekreační jízdy, tak použití kola pro "městskou" cyklistiku není ani koruna navíc. Já bych to prostě do nákladů na provoz kola vůbec nepočítal.
S tím nakupováním jsem si zase naběhl, co? No, pokusím se to vysvětlit, aniž bych vzdemul emoce přítomných žen :o). Moje žena nakupuje s pojízdnou taškou, kterou tahá za sebou, takže ruce od toho vytahaný skutečně nemá. Kromě toho nechodí do práce, takže si ty nákupy v klidu užívá během dopoledne.
Protože jsme díky našemu životnímu stylu všichni zdrávi, po doktorech nejezdíme. Můj jedenaosmdesátiletý otec se k doktorovi dokáže přepravit zatím ještě sám. Zvířata žádná nemám, takže k veterináři nic takového nevozím. Žiju tak, že objemné náklady vozit nepotřebuju. Naposled jsem se stěhoval před 27 lety. Tudíž si ani žádné dovozy platit nemusím. Menší kusy nábytku z baráku v Příbrami jsem schopen do Prahy odvozit na kole na nosiči (židle) nebo něco i vlakem.
Já ale vím, že jsem blázen. Tudíž opravdu nenutím nikoho, aby to dělal stejně jako já. I když tak intimní vztah k autu, jako máš ty - to bych asi opravdu nedokázal.
Mám vztah k autu, protože jsem ho dostala od manžela, mám vztah ke kolu, ale mám vztah i ke svým bruslím a ostatním věcem.
A ty necháváš ženu chodit po nákupech s tou šíleností RVHP?!? No tak to jí teda fuckt nezávidím. Promiň, ale to je teda pro ostudu. Ne, není nutno mít na nákupy bůh ví jakou značkovou kabelu - já sama nemám nic nebo max. jen přepravku, ale já to z košíku přendám do auta. Ovšem čeho je moc, toho je příliš... A jestli mi chceš tvrdit, že si někdo užívá nákupy, když za sebou tahá na kolečkách tohle strašidlo, tak to teda promiň, tomu věřit nebudu. Docela mě to pobavilo :o)))
Je fakt, že já radši přivezu nákup i babičce, než bych ji s tímhle nechala běhat po obchodem. Naštěstí po žádném takovém vozítku netouží :o)))
Odpor k pojízdným taškám je předsudek. Hodně námahy to ušetří a kromě toho: Přece si kvůli cestám do 187 metrů vzdálené samoobsluhy nebudeme kupovat auto. :o) I když jsem si vědom toho, že jsou i tací , kteří auto považují za součást své image, ve které pojízdná nákupní taška samozřejmě nemá své místo.
Moje žena nepatří mezi ty, které touží po nějaké pochybné emancipaci. Těch dvěstě metrů denně s pojízdnou taškou myslím přežije bez újmy na své cti. Na druhou stranu chápu, že zaměstnané ženy nákup mohou považovat za nepříjemnou ztrátu času. Ale to už jsme se hodně odchýlili od tématu co?
To přece není o emancipaci... Ale jsem šťastná, že nejsem tvoje žena...
Nemusela bys pracovat ;o)
Nevěř mu, pracovat bys musela. Nechodila bys do zaměstnání. Pracovat nemusí Medvěd, ten chodí jen do zaměstnání a na kolo. (Aspoň se prokázalo, že pod přezdívkou Medvěd se neskrývá ženská. :')
Medvěd nepracuje, Medvěd učí. :o)
Jasně, jako každej mužskej. Někde si válí šunky a dostává za to výplatu. Skromnou. A domnívá se, že žena doma ze záliby vyšívá, nebo co.
Vono, kdo ví, jak to s tou slavnou taškou na kolečkách je. Podle tebe žena doma odpočívá a občas si z rozmaru skočí nakoupit. Si myslím, že se nad ní občas někdo ze znýmých slituje a vezme ji někam do velkomarketu levně a ve velkém nakoupit. Autem. Vždyť ty víš houby, kolik toho spotřebujete. Taky to není tvoje starost, to bys toho měl moc. :')))
Mám přehled jak o tom, co v daném okamžiku manželka dělá, tak i o tom, kolik jako rodina spotřebujeme. Máš pravdu, že ministrem financí je v mé rodině manželka, ale já jsem zase guvernérem národní (rodinné) banky, tj. strážcem pokladu. Co bych to byl za hlavu rodiny, kdybych o takových věcech neměl přehled?
Byl bys normální chlap...
Mě teda taťka kontrolovat jak časově, tak finančně, tak už by byl vyměněn...
Hele, je vůbec něco, co si tvoje manželka může dovolit sama?!? Jaký má svůj volný čas?!? Jak relaxuje?!? Co dělá, resp. co by chtěla dělat. Víš ty vůbec, po čem její duše prahne?!?
Ano. Ideální "hlava rodiny" do takovejch věcí nemá možnost mluvit a nevidí do nich. Ale má představu, že to všechno řídí, že je ten guvernér. Když ho v té iluzi rodina nechá, je s ním k vydržení.
Tak si vyber. Další možnost pak je, že jsi opravdu nesnesitelnej hnidopich, pedant a tyran. Nemusí se snad celá rodina ráno na tvůj povel sprchovat studenou vodou. To už by bylo na kriminál.
Tak si nejsem moc jistej, jestli nejsme už trošku mimo hlavní téma :o)
Teď honem nevím, jestli jsem normální chlap, ale nikdo si nestěžoval :o)
Ani časově ani finančně nejde o kontrolu, nýbrž o informovanost. A to je velký rozdíl. Manželku v utrácení peněz nikterak neomezuju, funguje tu z její strany autocenzura. Jinými slovy jí v tom věřím.
Ani s tou časovou kontrolou to není problém, neboť mám velmi nepravidelnou pracovní dobu a část jí trávím doma.
Svůj volný čas tráví skutečně podle svých představ. Až mě to někdy mrzí. Takže ne že bych ji omezoval moc, ale spíš málo. :o)
Ale jak to souvisí s cyklistikou? Snad jen tím, že když se manželka věnuje svým zálibám, mám čas na kolo. :o)
Právě jsem učinil svůj osobní rekord v počtu smajlíků :o))
Ano, tak nějak to vnímá i moje žena.
Jinak k tvým škatulkám: hnidopich ano, pedant ano, tyran ne. Tak co, je to na kriminál?
Na kriminál by bylo jen to povinné sprchování studenou vodou (pokud by to nedělaly z vlastní vůle). Jinak je to jejich věc, ať si s tebou poraděj samy. Jsou ostatně ve značné přesile. :')))
Ta přesila je skutečně znát. :o)) Jedinej, kdo se u nás sprchuje studenou vodou, jsem já.
A to má být výhoda?!? A jaká proboha?!? Musela bych denně chodit nakupovat s pojízdným RVHP, musela bych vařit teplé večeře, musela bych celý den kmitat po světnici, nedostala bych s ekloudně mezi lidi (sezení na písku nepovažuji za pobyt mezi lidmi - tam je tématický slovník dost omezený), nedostala bych se za kulturou, nedostala bych se se známými nakávu a hlavně nesměla bych si vzít kolo a jen tak pro radost si vyjet na víkend na výlet tam kam já chci a ským chci.
Ani náhodou - jsem šťastná, že můžu chodit do práce a že mám práci, která mě baví a která se neustále vyvíjí. A jsem šťastná, že mám doma svého taťku a dvě dcery, kteří ode mne nevyžadují nesmysly a když jim řeknu, že mizím, tak se o tom nediskutuje.
Ne, ne, ani omylem :o)))
O.K., máte to doma zorganizované pěkně... Asi to manželku baví, lítat každý den po nákupech, asi jako většinu ženských ;-) Ale také je to dáno tím, že na to má celý den čas...
Normálně pracující člověk prostě přijde přes týden z práce a chce mít pokud možno klid od věcí, které mu jen komplikují život. Takže nákupy těch drobností s omezenou trvanlivostí se opravdu dá zařídit třeba cestou domů nebo během oběda. Větší nákupy jsme ale, ať chceme nebo ne, v dnešní době nuceni uskutečnit opravdu jen v těch hyper, super marketech... Většinou... Protože poblíž už jaksi žádný malý krámek vinou konkurence těch velkých neexistuje ! A pokud náhodou, tak tam mají ceny tak absolutně mimo, že tam chodím jen v případě nouze... A ceny vůbec nejsou dány kvalitou prodávaného zboží...
Takže pokud nechci zabíjet svůj volný čas (i svoje nervy) každodenními nákupy, samozřejmě po pracovní době, kdy je tam hromada lidí a zboží už skoro vykoupeno, tak prostě jednou za čas to auto o víkendu použít musím a dojet (nebo se nechat odvézt) na okraj Prahy např. do Globusu... Tahat všechno krosně, za pomoci MHD, kdy mne celý tento "výlet" bude stát celé dopoledne, opravdu odmítám !
Tak tomuhle říkám trefa hřebíčku přímo na hlavičku! Autem se jezdí po nákupech, protože jsme k tomu nuceni rušením malých obchodů v důsledku nekalé konkurence super- a hypermarketů. A to, že v těch zbylých krámcích jsou ceny někdy až polovinu vyšší než v v těch hangárech na krajích měst, považuju už vyloženě za diskriminaci těch, kteří si auto kvůli nákupům pořídit nemohou nebo (jako já) nechtějí.
Co s tím ale ??? Taková je doba a sami s tím nic moc nezmůžeme...
Teoreticky bych tam mohl jezdit i na kole. Obrovský bágl na záda ale není moc vhodné řešení, především zdravotně a možná i kvůli bezpečnosti. Dále pak není kolo kam bezpečně odložit... Sice mně stálo jen těch "standardních" 20k, ale venku ho bez dozoru tedy nenechám... Bohatě by stačilo, kdyby mi nějaký chytrák sebral jen sedlo, které je na rychloupínák ;-)
Přece si nepořídím auto jen proto, že by mi někdo mohl ukrást kolo. Řešením je jezdit na ty nákupy ve dvou (stejně se to tak dělá i s tím autem) a jeden by to kolo pohlídal.
Ale to už řešíme spíš globalizaci a kriminalitu než původní téma diskuse. Ale asi je to potřeba. Ty souvislosti jsou opravdu hlubší a je strašně dobře, že se dokážeme na základě přiblblýho článku bavit i o důležitých společenských jevech, i když třeba jen v obecné rovině.
Ale to je potom úplně jiná pohádka! Nezáleží na tom, kolik člověk sám projezdí v autě či v kole. Záleží na tom, kolik dostane (a tím pádem taky utratí) peněz. Všechny ty utracené peníze nakonec někdo někde "projezdí" (i kdyby je všechny dal na charitu). I když si koupim jen zbytečnej baťůžek (ale krásnej, nešlo odolat), nakonec je to vyjde na stejno, jako kdybych je projezdil v autě nebo ve vlaku.
Jenže vy žijete skromě. Pak všechny tvé výpočty vycházejí, skutečně spotřebujete méně neobnovitelných zdrojů a skutečně méně zatěžujete společné životní prostředí odpady. A jste tak možná šťastnější než mnoho rodin, kde do zaměstnání chodí oba a dítě mají jen jedno.
Pak ale svůj osten směřuješ špatně - výhradně proti jakémusi symbolu, automobilu. Veď tedy boj za skromější život, to bude daleko přesnější. A nebude docházet ke zbytečným nedorozuměním.
V podstatě souhlas. Moje postoje (ne tedy snad přímo boj) vůči motorismu je opravdu jen (velmi důležitou) součástí mého globálnějšího "boje" za změnu spotřebitelských návyků (materiálně skromnější život) aspoň v mém bezprostředním okolí. A tento můj boj je motivován mou "sobeckou" snahou, aby tady po naší generaci zůstala obyvatelná planeta.
K nedorozuměním bude docházet asi pravidelně, protože lidé jsou různí a spoustu věcí si mohou (záměrně nebo nedopatřením) vykládat jinak než byly myšleny. Proto se také (ač to tu doposud nebylo příliš zvykem) v rámci svých časových možností zapojuji do diskusí ke svým článkům.
S takovým postojem a s propagací takových názorů je nutno souhlasit.. Nedorozumění by nastala v případě, když by někdo jezdil do práce okatě na kole, ale pak by ušetřený benzín utratil za třeba za let do Mexika (nebo za luxusní bicykl). Od takového člověka by "zakazování" jízd autem bylo pokrytectví. To ale, jak je vidět, není tvůj případ. :')
Já teda rozlišuju tři druhy cyklistů:
1. cyklisti
2. cyklisti myslivci
3. cyklisti profesionálové
Poslouchej, kde si přišel na tu nebeskou myšlenku o privatizaci výhod a socializaci nákladů? Nechytls to od nějakýho socana, greena, inteletuála nebo podobně?
Nechytl. Sám jsem totiž "socan", "green" a možná i ten "intelektuál" :o). Ne, vážně - jsou to sociologické termíny (Keller, Bělohradský, Kohák, Blažek a spousta dalších).
Kristovadobroto, já to věděl, jen jsem tam vedle socanů, greenů a intelektuálů zapomněl napsat ty sociology, které považuji za stejné šarlatány jako ty co jsem na ně nezapomněl.
Panebože Keller - sociolog usilující o zničení ("domyšlení") této společnosti, Kohák, který tvrdí, že amíci si můžou za 11. září sami . Blažka jsem neznal, ale chudák Bělohradský, dříve opravdový pfilosof a teď v téhle společnosti, věděl jsem, že upadl hodně, ale tohle..
Vážení varuji Vás, tohle jsou ideologicky-politicky těžce podbarvené myšlenky a číst je bez znalosti jejich zdrojů Vám může způsobit újmu na duši. Buďte na sebe opatrní.
Tak to je slovo do pranice. Doporučuju přečíst si aspoň některá díla zmiňovaných autorů a pak se tu o nich pohádat. Pro začátek bych doporučil Kellerovu "Naši cestu do prvohor", "Abecedu prosperity", případně "Až na dno blahobytu". Člověk nemusí souhlasit se vším, co se v těchto knížkách píše, ale aspoň by byla diskuse věcnější. Nejsou to sice žádné novinky, ale začátek je to určitě dobrý. Předpokládám, že bychom skončili u Kellerovy "Politiky s ručením omezeným".
Pokud bychom chtěli nějaké myšlenky kritizovat, měli bychom je nejprve poznat. Ale na polemiku o nich bychom si měli asi založit extra diskusní téma.
A co Nedomyšlená společnost ? Taky pěknej kousek, co? Ale nemám na ty levičáckoekologický hámotiny moc času čtu Bohatství národů od Adama Smitha.
Tak to se budeme myšlenkově dost míjet :o)
Mimochodem - "Nedomyšlená společnost" je fakt dobrá četba, určitě to svým přátelům a známým dál doporučuj. Ať si to přečtou. Rád si pak vyslechnu jejich VĚCNÉ argumenty, co je tam napsáno špatně.
Škatulkování je na nic. Pravý cyklista je takový cyklista který má abstinenční příznaky když nesedí na kole 1 den.
Cyklista kterému je jedno kde jede, kam jede, pro co nebo za čím jede. Takový cyklista zažívá permanentní pocit štěstí kdykoli otáčí nohama pedály. Vím o čem mluvím zažívám to denně, a znám spousty podobných šťastlivců pro které je svět nejkrásnější ze sedla kola.
Absolutní souhlas! Hlavně když k tomu otáčení pedálama nepotřebuje ujet 150 kilometrů v autě.
Nojo, jenže Petrun toho najezdí tolik, že spotřebou součástek zatíží tento svět víc, než běžný motorista. Petrun by musel začít chodit pěšky. (A bos! :')
Je pravda že v tom že je to zadarmo se pan Rusý velice krutě zmýlil.
V přepočtu na ujeté kilometry to snad taková darda nebude.
Teda všichni promiňte - strašně se omlouvám za ten výraz - ale ty si VŮL!!!
A to se mám jako přestěhovat, když chci jet na výlet do Lužických hor nebo na Moravu?!?
Toho VOLA rád přehlídnu, ale snad existují taky vlaky.
Vlak je dopravní prostředek patřící do 19 a zčásti 20 století, jemuž jaokožto universálnímu dopravnímu prostředku odzvonilo. Dráhy jsou nesmyslně vyživovány vládami z peněz daňových poplatníků a řízeny železničními odbory. Sežerou tolik miliard, že kdyby se tyto vynaložily na ochranu přírody sklaplo by i Vám ekologům.
A pěší chůze je dopravní prostředek jakého století? A kolo? Není to taky směšně nemoderní? Nemá i kolo svůj počátek ve stejném století jako železnice?
Jednu věc bych tu rád zdůraznil: Investice do železnice JSOU investicemi do ochrany přírody. Kdyby se veškeré objemy železniční přepravy přesunuly na silnice, tak by ekologické investice byly úplně zbytečné, protože by už nebylo co zachraňovat.
Jenom pro úplnost: Ty investice do železnice jsou naprosto v pořádku. Železnice si totiž hradí i náklady na své koleje, kdežto motoristé v ceně svého "jízdného" nemají investice do silnic a dálnic. Srovnávejme tedy srovnatelné: Dráhy jsou "nesmyslně vyživovány vládami z peněz daňových poplatníků" a silniční a dálniční síť? Ta je snad zadarmo? Ty snad neplatí daňoví poplatníci? To nás ta železnice jako daňové poplatníky vyjde o hodně laciněji než ty opěvované silnice.
Dálnic máme nejmíň v Evropě při přepočtu na všechny možný i nemožný ukazatele. Železnic máme nejvíc.
Třetina železnic u nás by se klidně mohla vytrhat a nastavět z nich cyklostezky.
Dálnic je nedostatek, každou chvíli se ucpou. Peníze se sypou do železnic, aby Dušek nestávkoval a s ekologií to nemá nic společnýho.
Tak nějak... Kdyby všechny tranzity TIRáků pěkně už na hranicích nacpali na vlaky, tak tu nebudeme muset řešit mýtné a už vůbec ne tolik rozbité dálnice... Asi se to ale někomu náramně hodí, jinak by s tím už někdo něco dávno udělal...
Jardo, já tě nepoznávám. Zatím jsi mi spíš oponoval, ale teď jsi fakt třída. :o) Asfaltérskou lobby jsem v této diskusi fakt neočekával, ale sedí to úplně přesně. Díky!
Neboj, ono to zas přijde ;-) Až se mi zas někdo dotkne mých svobodných rozhodnutí a mé pohodlnosti ;-)))
Dálnic nebude nikdy "dostatek". Každý nově postavený a otevřený úsek přitáhne novou dopravu a zase budou zácpy. A kde to skončí? Budeme mít z republiky asfaltem zalitý autodrom. Kam ale pak budeme ty kola vlastně vozit?
S tou třetinou železnic je to fakt odvážnej názor. Kdyby se totiž do ceny benzínu promítaly i ekologické škody, železnice by velmi prosperovala, protože by byla mnohem lacinější. Jenže ekologické škody se dají jen velmi těžko vyčíslit, tak radši zůstávají nezaplacené...
No, ono "ekologické myšlení" našich zákonodárců bylo ještě donedávna vidět už jen na ceně benzinu Natural... Ekologické palivo a přitom bylo dražší než nafta a normální benzin... Jak chtěli lidi donutit chovat se šetrněji k přírodě, když jim nastavili takovéto podmínky ? To prostě nemělo logiku...
Bez komentáře. :o)
Pověstný kvalitní povrch našich silnic se udržuje pouze pro nesmyslné jízdy marnotratných cyklistů z bodu A do bodu A. Ano, tuto úzkou skupinku výlučníků dotojí nedobrovolně všichni. Dokonce tu na ně dře 300 tisíc placených dobrovolníků ze zahraničí, protože tuzemnké síly nestačí. Tak je to.
No já jen že použití vlaku si stavil téměř na roveň auta - takže vlak mám povolen, ano?!?
A jak píší ostatní - s ohledem na zdražení jízdného a ostatní vychytávky bude auto ve srovnání s vlakem asi levnější. A to jsem velký propagátor cestování vlakem - volím ho raději než jízdu autem.
Narážíš na mou poznámku "v lepším případě vlakem"? Proto jsem psal "v lepším případě", protože to prostě za lepší považuju. Už jsem tu někde psal, že i na to svoje oblíbené Jindřichohradecko si těch 150 nebo 160 km rád dojedu na kole. Pokud by to nebylo možné, tak první alternativa na řadě je určitě vlak.
Já zas nikam nepatřim, běda. Auto sice nemam, ale vlakem jezdim občas na místenku do první třídy, neni to to nejhorší pokrytectví? A navíc vlaky jezděj na uran, jak známo, takže co já s tim svym podílem vyhořelého nevyhořelého paliva? Nemam si radši pořídit to autíčko? Aspoň bych byl v nějaký kategorii, i když v tý nejmizernější (ale v dobré společnosti. :')
Vůbec se neomlouvej, výše přiznal své ideové zdroje ...je slabé slovo.
Ne, proč ? ;-) Existují přeci i vlaky ;-) Obzvlášť od příštího roku to bude asi pohodička cestování - na hranicích krajů Tě vyhodí z vlaku, že se musí přesedat na jiný...;-) Tzn. další zdržení, další strach o kolo (pokud ho nebudeš moci mít u sebe) a především další zdražování...
Ještě si to s tím autem rozmýšlím, ale jestli bude všechno pokračovat jak doposud, tak ho kupuji už také... Protože v hodně případech mne to vyjde levněji než celá slavná "veřejná doprava"... O úspoře času také raději pomlčím... Kdo chce kam...
Přesně tak. Největším nepřítelem životního prostředí je u nás stát. Nepodporuje nic co ekologii může pomoci a to co jí může pomoci idiotsky likviduje.
Výborně! Tohle považuju za jednoznačnou podporu svých postojů. Pojďme se tedy zasadit o rozvoj hromadné dopravy, především kolejové, abychom si nemuseli vozit kola autem.
Ukažme tedy na ty, kteří se nedokážou mezi sebou dohodnout na jednotném grafikonu vlaků a vyházejme je z jejich hejtmanských funkcí! Oni si nedokážou poradit se železnicí a jejich jediným řešením je postupné rušení lokálních tratí a přestupování na hranicích krajů. Vypadá to jako neschopnost, ale mně osobně už to připadá jako sabotáž.
Samozřejmě že je pak pohodlnější, ne-li jedinou možností použít auto, ale zase je to vynuceno nekompetentní politikou, stejně jako ta nutnost jezdit auty po nákupech. Jsem rád, že se nám tu otvírají širší souvislosti.
A má Vás, já Vás varoval (výše) už je tady s "širšíma souvislostma" a skončí to u politiky, té "správné" greeňáckosociologickosocanskyintelektuální.
Tohle je argument?
Já jsem zásadně proti!!! Proč by měli současní motoristé být státem obíráni na to, aby jim učinil cestování autem nedostupné a místo toho jim vnucoval dotovanou železnici, kterou nechtějí a nejsou schopni docenit.
Ne, já vlakem s žádnejma motoristama jezdit nechci. Já si chci vozit prdel v poloprázdné první třídě sám, v klidu si užívaje prchavé obrazy ubíhající krajiny. A veškerá údajná zdržení a přestupování vítám jako příjemné rozptýlení. Já nikam nespěchám. Ale mačkat se ve vlaku s motoristama? Fuj! A ještě k tomu s uřvanejma bikerama na výpravě za zničení panenských hor. No tohle?
Ano, ano, když jedu mašinkou, tak v jídelňáčku nebo první třídou... To je taková pohodička :o)))
Tohle má své racionální jádro, i když to bylo míněno ironicky. Například uznávám, že se mi na tom kole bude (subjektivně) jezdit hůř, když cyklistů bude přibývat. Stejně by asi cestování po železnici bylo méně příjemné, kdyby si mé výzvy vzalo příliš mnoho motoristů k srdci. Ale co by člověk neudělal pro zachování nedotčené přírody i pro příští generace? No ne?
Na zachování přírody jsou docela užitečný ty auta. Lidi dnes přirazej autem k lesu a při trhání hub se od auta nevzdálej dál, než na sto metrů. Fakt, lesy jsou od lidí úplně vymetený. Jen ta přemnožená jateční lesní zvěř, bloumavě čekající na podzimní odstřel tam je. A semtam tlupička uštvaných měšťáků, rachotících na svých nablýskaných ocelových ořích, pravda. Ale to jen v blízkosti vývařoven.
Ještě poznámka k těm vlakům - taky je preferuji, ALE. Jsou oblasti v republice (nebo i kousek dál), kam se vlakem na jednodenní výlet prostě nedostanu (třeba Šumava). Mám potom na výběr - buď tam pojedu autem nebo nepojedu vůbec a zůstanu v okolí bydliště, kde už to znám tak, že mi to leze krkem. A taky občas vezu věci, které na kole prostě odvézt nejde a to auto je řešením. V tomto případě mi sebelépe sestavený grafikon vlakové dopravy nepomůže.
I na tu Šumavu se tím vlakem dojet dá. Jen to prostě nebude jednodenní výlet. Jde o to se tím vlakem přiblížit a ne dojet až tam. Na co bychom to kolo měli, kdybychom Ten kousek od toho vlaku už nedojeli? :o)
To je právě ono - na jednodenní výlety musím jen za humna. Na Lipno mi vlak jede cca 6 hodin. Bez auta je pro mě nedostupné. A když pojedu na více dní (třeba v těchto dnech) tak zase na kole nepoberu všechno co s sebou potřebuji. I v tom našem malém Půlnočním království to prostě bez auta dost často nejde. Není to vždy jen o pohodlnosti.
Člověk si prostě v zájmu ochrany přírody občas musí umět něco odepřít. Rozhodně je to lepší než zvyšovat automobilovou dopravní zátěž směrem na Šumavu, protože by pak mohlo nějakého šikulu napadnout, že by protáhl Příbramskou dálnici přes Strakonice na Šumavu a (s odbočkou na Lipno) pak na Zwiesel a Deggendorf - a tam už je dálnice na Mnichov...
Pak to ale v krajním případě může dopadnout tak, že budeme mít sice krásnou a nedotčenou přírodu, ale ÚPLNĚ PRÁZDNOU, protože se tam prostě nedostaneme. Je to o kompromisu. Ekologie se nesmí brát jako dogma. Příroda je tady prioritně právě pro lidi.
Souhlasím, ale musí to být v takové míře, aby se užíváním přírody člověkem ta příroda nevratně nespotřebovávala. Tohle by tím dogmatem klidně být mohlo. Ještě bych poopravil to "prioritně". Já bych řekl spíš TAKY pro lidi. Příroda je hodnotou sama o sobě i bez člověka. To sice neznamená, že by člověk do ní neměl mít přístup, ale nesmí ji likvidovat tak, jak se to v posledních desetiletích jednoznačně děje. Ale pokud k tomu je důvod, pak omezit přístup člověka do určitých lokalit považuju za správné, i když určitě ne populární opatření.
To záleží i na nás, jestli bude úplně prázdná. Do finského parku Urho Kekonen se dostaneš jen tak daleko, jak daleko si doneseš zásoby. V létě tam nic, co má kola nebo dokonce motor nesmí a nemůže, v zimě tam mohou sněžné skůtry. A nebylo tam úplně prázdno (aspoň sobi tam byli :'). Takže nemusí bejt na každym kopečku penzión a ke každýmu penziónu asfaltka, jako je to třeba na tý chudince Šumavě.
Naprosto souhlasím. Rozhodně nechci kolem Schwarzenberského kanálu ani nikde v okolí asfaltky, ale do Černé v Pošumaví se potřebuju nějak dostat. A pokud je auto řešením, tak nevidím problém, proč ho nepoužít.
A když v tom "nebude spatřovat problém" dostatečně velké množství lidí, tak nejdřív vznikne velké parkoviště, pak se bude rozšiřovat stávající přístupová silnice a když už tam bude slušná silnice, začnou se tam stavět bytovky a rodinné domky ... a dál už to znáš.
No, tak tam bude velké parkoviště a zázemí a dál každý po svých. Pokud to parkoviště nebude uprostřed chráněné přírody, proč ne. Na samotné dopravě kola autem nic závadného nevidím, na rozdíl od Medvěda. Proč by měl cyklista být jiný (lepší) než ostatní, kteří se tam také dopraví autem. (Já jsem se do Finska taky dostal autobusem a ne pěšky.) To by musel člověk omezit své příjmy a být skromější ve všem. A to není lehké a netýká se to cyklistiky či necyklistiky.
Na dopravě kola autem není nic závadného ani zavrženíhodného, pokud se tak nechovají všichni nebo neúnosná část lidí. Pak samozřejmě ta vyhledávaná a neposkvrněná přírodní zákoutí přestávají být nepskrvrněná a vyhledávaná a převážeči kol pak hledají a devastují další a další...
Že by člověk měl být střídmější ve všem, s tím naprosto souhlasím. Těžko ale můžu někomu zakazovat, aby jezdil autobusem po Evropě, když jsem sám tímto způsobem projezdil velkou část Skandinávie, mnohokrát jsem se takhle přepravoval do Itálie, jednou do Španělska a pak třeba ještě do Anglie a Skotska.
Všechno je to jen otázka únosné míry. Cestu autem bych si ale rozmyslel, protože by pak na osobu připadlo postatně více zplodin a obecného ohrožení než u toho autobusu.
Hehe, tak ono už to dokonce někoho napadlo. Nevim jestli je to zrovna šikula, podle mého spíš pacouš, ale pokud se chceš hodně rozčílit, tak bych moh´i někde vyšantročit odkaz.....
Nestraš, myslel jsem to jako katastrofickou fikci! Pokud ale nějaký odkaz na podobný záměr je, tak by mě to opravdu zajímalo, i když jen z odborného psychiatrického pohledu. :o)
Tak tohle jsou stránky jistého pána který si říká odborník na dopravní infrastrukturu, podle mého je to nemocný člověk s megalomanskejma sklonama. Tohle jsou jeho stránky, ale někde na jinejch diskuzích jsem četl jeho návrhy na dálnici která povede po Šumavě, prej někde u Poledníku bude velká mimoúrovňová křižovatka kde se bude větvit do dalších směrů a u Ž.Rudy bude snad osmiproudová dálnice s hraničním přechodem. Tak nějak to myslim navrhoval. Já teda auto používám (řekl bych že na tom budu obdobně jako třeba tady Matyx nebo ckp?)kolo si tim autem když je potřeba odvezu a zase nic tak drasticky špatnýho na tom nevidim, ale čeho je moc, toho je příliš. nad návrhama tohoto nemocného individua nevim jestli se smát nebo se rozčilovat. Ale když se podíváš na tu mapku, tak je to asi opravdu jenom k smíchu.
http://mujweb.cz/veda/dalnicni-sit/
Díky za odkaz. Tohle nemůže být výplod zdravé mysli. Obchází mě z toho hrůza. Nejhorší na tom je, že autor těchto představ jen daleko otevřeněji vyjadřuje to, co je beztak cílem betonářsko-asfaltérské lobby. Ještě štěstí, že na to vláda nemá prachy.
Může to ale určitě sloužit jako memento, kam až by to mohlo vést, kdyby záměry megalomanských technokratů nebrzdily například ekologické inciativy.
tak to je fakt hodne drsny ..... to uz je jak Nemecko, jen v decentnim rozdilu v celkove rozloze, to aby ty dalnice delaly jednoproude bez odstavneho pruhu, aby to odpovidalo ... ale jak bylo receno, stat na tohle nastesti nema a nebude mit penize, takze v tomhle ohledu muzeme zustat v klidu ...
No on ale ten pán jinde zase navrhuje zavést něco jako nucené práce na výstavbu těch dálnic pro nezaměstnané a důchodce. :-))) Ovšem ta mapka mě na druhou stranu docela pobavila, to je jak dát dítěti pastelku ať si maluje. A nejsrandovnější mi přijde, jak se ten pán u toho důležitě tváří jakože je to odborná studie :-)))
Ne jako jasně, nějaké dálnice pro tranzitní a dálkovou dopravu asi sou třeba, já teda nejsem odborník, ale asi tady nějaká potřeba bude, jenže tohle už je vážně ujetina na entou.
nehraju. Politiku nemám rád a považuju jí v podstatě za zbytečnou. Jsem více méně anarchista a nagažovat se jakýmkoli způsobem v politické straně, nějakém sdružení, sektě či církvi se neslučuje s mojí povahou a svobodomyslností. Tak pardon.
Tento postoj je mi nesmírně blízký a sympatický a naprosto ho chápu. Bohužel ale vede k tomu, že si s námi pak politici dělají úplně co chtějí. Jejich snahou je, aby se o politiku zajímalo a k volbám chodilo co nejmíň lidí. Vlastně pak k těm volbám přijdou jenom oni sami a zvolí sami sebe.
Jejich rozhodování ale bohužel nesmírně ovlivňuje náš život a důsledky jejich nekompetentního rozhodování mimo jiné vedou právě k nutnosti používat auto, i když by o to člověk nestál.
Tak jako už většinu z nás donutili používat auto i tam, kde to ještě před pár lety nebylo představitelné, donutí nás nejspíš i k tomu, abychom se probrali a začali se jim a hlavně té jejich nafoukané tuposti konečně aspoň trochu bránit.
A co jsem pak já?Jezdím pro radost po hezkých místech v přírodě, které mám za domem. Do města jedu na kole, pokud to dovolí účel cesty. Do obchodu jezdím na kole, pokud nákup pojme můj batoh. Na kole mám najeto výrazně víc než v autě. Jsem sobec a na kole nejezdím kvůli ekologii, ale protože je to pro mě levnější než platit za veřejnou dopravu nebo dokonce za benzin a navíc ve většině případů také nejrychlejší. A ven do přírody jezdím, protože mě to neskutečně baví. Určitě nejsem sama. Jaké "razítko" dáš takovým lidem? Jéžiš, každý jezdí z jiných důvodů, které se určitě nedají rozhodit do pár krabiček. Proč kreslit čáru mezi takové a onaké cyklisty? Souhlasím se Švestkou, že cyklista je ten, kdo na kole jede. Ať ve městě do práce, nebo v lese, nebo na silnici v závodním tempu nebo třeba na hřbitov s kytkou. Kolik lidí, kteří si otlačují zadek na sedle, uvažuje při tom o ekologičnosti tohoto provozu, propočítává a porovnává náklady na provoz kola a auta...? Jéžiš, jezdíme (ve městě i v přírodě) přece pro RADOST a proto, že nás to BAVÍ! Jinak bychom to nedělali (i kdyby to bylo sebeekologičtější, levnější, záslužnější...)
Naprosto souhlasím. I já jezdím převážně pro radost. Určitě nejde o to někomu dávat razítka. Důležité je to, že zdaleka ne každý cyklista svým ježděním přispívá k ochraně přírody. Je mi také jasné, že zdaleka ne každý cyklista usedá na své kolo s blaženým pocitem, že dnes zase zachrání nějaký ten kousek přírody, atmosféry nebo já nevím čeho. Ale přestože o tom nepřemýšlí, ten efekt to prostě má. Nikoli ovšem u lidí, kteří svá kola kvůli prožitku z jízdy převážejí na velké vzdálenosti automobilem. A o tom je ten článek.
Jen s poslední větou se nějak nedokážu ztotožnit. Člověk by přece jen měl na tu ekologii trochu myslet a třeba vyjet na tom kole místo autem i tehdy, když by ho to zrovna tentokrát nebavilo tolik jako jindy. Ale to je asi jen detail.
To snad neni mozny, za jeden den jen tady pres dvje ste prispevku. Gdo to ma cist? Co proboha delate v praci, ze na to mate cas?
Kdo psal své diskusní příspěvky v pracovní době, nechť se dobrovolně sám udá svému zaměstnavateli a požádá o přiměřené potrestání. Já zde prohlašuji na svou čest, že jsem měl dnes volno, a tak jsem se tu mohl do sytosti vykecávat. :o))
Fakt je, že jsem kvůli tomu dnes na kole neujel ani metr. :o((
Tak tady máme další pokus k prosazení "té správné" ideologie, to už ani nebudu pročítat celý.
Sbohem Medvěde!
Mně nic jiného nezbývá než prosazovat své myšlenky. Opačné postoje jsou totiž už dávno prosazené. Ke škodě nás všech a hlavně příštích generací.
Jestli je má "ideologie" správná, se může ukázat v diskusi a ne tím, že se diskuse šmahem odmítne...
Tak tohle mi přišlo skoro jako nejlepší příspěvek do téhle prapodivné a hlavně myslím zcela nesmyslné diskuze (omlouvám se, jestli tu už někdo něco podobného napsal, ale já to nezvládla přečíst úplně všechno-tak velký masochista nejsem). Omíláte pořád dokola to samé a necháváte se připravovat o čas a nervy naprosto nesmyslnou korespondencí. Na poprvé jsem s Rusým či jak se jmenuje souhlasila, ale když vidím jeho výplody podobající se grafomanii--dělá cyklistice opravdu medvědí službu (trefná přezdívka).
Proč je diskuse "nesmyslná" a příspěvek odmítající diskusi "nejlepší"? To mi moc nedává smysl.
Ten zmiňovaný souhlas se mnou byl nejspíš souhlas s nějakým mým argumentem, myšlenkou či názorem, ne s mojí osobou. O mou osobu tady přece vůbec nejde. Nebylo by lepší tedy raději dále polemizovat s argumenty místo napadání autora (výplody, grafomanie...)?
Proč moje trpělivé vysvětlování mých postojů cyklistice škodí? Zbavuje někoho možnosti sednout na kolo a projet se na něm? Nebo snad někoho od cyklistiky odrazuju?
Jestli někdo na moje články a diskusní příspěvky reagovat chce, nechť tak činí, aniž by byl napadán za to, že se nechá připravovat o čas a nervy. Má-li někdo k mým názorům a postojům co říct, nechť tak činí, aniž by byl terčem posměchu, že se účastní "nesmyslné" diskuse.
A kdo vůbec posoudí, zdali nějaká diskuse je nesmyslná? Diskuse je hodnotou sama o sobě, je to přirozená výměna myšlenek. Bez ní by každý setrvával na svých hotových názorech.
Vždyť právě kvůli tomu, aby diskuse probíhala, tady to diskusní fórum je. Nebo se snad mýlím?
Na pár dní jsem vypustil počítač a vidím že se tu urodil další díl seriálu "Svět podle Medvěda". Medvěde, připadá mi to tvoje dělení cyklistů dosti za vlasy přitažené, stejně smysluplné jako dělit je na ty, kteří jezdí na Praze - východ a na jiné, kteří jezdí na Praze - západ. Kdy bude následovat další díl seriálu, který nám opět potvrdí tvoji utkvělou představu, že na vrcholu potravinového řetězce se nachází cyklista jedoucí v civilním oblečení na kole starém 50 let v ranní špičce po magistrále a táhnoucí za sebou almaru ? Hravější jedinci si mohou dále doplnit další přívlastky jako třeba - obutý v polobotkách s poctivě nachozenými 1500 kilometry, při jízdě neustále myslící na nebohé stařenky, chystající dobro pro všechny atd...
Zesměšnit se dá úplně všechno. Ale málokdy to něco řeší.
Pokud se nad mými postoji někdo zamyslí, pak článek i diskuse splnily svůj účel. Nikdo nikoho nenutí, aby si myslel totéž co já. Dokonce nikdo nikoho nenutí, aby "výplody mého chorého ducha" četl nebo se k nim nedej Bože navíc ještě vyjadřoval.
Moje články a diskusní příspěvky jsou nabídka myšlenek a názorů, ze které si můžeš vybrat nebo je nechat ležet. Když si jdeš do obchodu vybrat zboží pro sebe, taky přece vzápětí nezakážeš prodavači, aby nabízel zboží, které ty jsi zavrhl a nekoupil. Prostě do toho krámu přestaneš chodit.
Já zde jen využívám svého práva vyjadřovat své názory. Z tvých (a bohužel i několika dalších) reakcí ale čouhá nejen nesouhlas (s tím se samozřejmě bez problémů smířím), nýbrž i touha mě umlčet. S tím se ale už smiřovat nehodlám.
Pokud tedy se mnou nesouhlasíš, ignoruj mé příspěvky nebo s nimi polemizuj, ale neupírej mi právo vyjadřovat svobodně své názory.
Nyní k věci: Dělit lidi na ty, kteří jedou na východ nebo na západ, opravdu nemám v úmyslu a nejspíš by to skutečně nemělo smysl. Ale odlišit dva (extrémní) způsoby chování podle dopadů na životní prostředí a tím i na kvalitu života lidí zvláště ve městech, to snad už nějaký smysl dává.
Jinou myšlenku, se kterou bych mohl polemizovat, jsem v tvém příspěvku nenalezl.
Pravdu máš, předsedo ! Já zde jen využívám svého práva vyjadřovat své názory. Z tvých reakcí ale čouhá nejen nesouhlas (s tím se samozřejmě bez problémů smířím), nýbrž i touha mě umlčet. S tím se ale už smiřovat nehodlám.
Pokud tedy se mnou nesouhlasíš, ignoruj mé příspěvky nebo s nimi polemizuj, ale neupírej mi právo vyjadřovat svobodně své názory.
Budiž. Vyjadřuj si své názory podle svých představ, ale urážky a zesměšňování nositele názoru, se kterým nesouhlasíš, to není názor.
Nezesměšňuji tebe, ale způsob tvého myšlení a tvůj "mimomísovní" pohled na svět. To vše jako obranu pro zachování vlastního duševního zdraví. Kdybych si totiž připustil, že se alespoň část tvých vizí na spasení světa bude realizovat, tak by to bylo skutečně na mašli.
Já se považuju za cyklistu univerzálního. Po městě se přepravuju na kole a na tom samém kole jezdím na výlety do přírody.
Jezdit po okresním městě autem (pokud nepadají trakaře nebo nevezu televizi do opravy) je podle mne nesmysl, ušetří se sotva pár minut času které se zase často ztratí marným hledáním místa na zaparkování. Náklady na údržbu kola jsem nevyčísloval ale rozhodně budou nižší než náklady na benzín+olej+náhradní díly+povinné ručení na auto. Při pročítání příspěvků v diskusi jsem se nestačil divit, kolik do údržby dají ostatní. Jsem totiž na svoje kolo hodný Nehoním kolo v bahně a tak mi řetěz vydrží cca 5000km. Nechápu jak může být někdo takový ras na kolo aby musel měnit rám každé 3 roky (mám ocelový rám z roku 1977; v minulosti jsem už dva zničil ale to byl šunt z "nočníkové oceli"). Lanko k některé z brzd nebo k přehazovačce měním tak jednou do roka.
A ještě jedna věc - to že je kolo především sportovní náčiní je blud šířený výrobci a prodejci kol. Zkuste někde v prodejně sehnat cestovní kolo pro ježdění po městě s nosiči, torpédem a řazením v zadní nábě. Zato uvidíte řady MTB se kterými budete vypadat jako správný drsný biker.
Už to bylo psáno výše - je to o stylu jízdy a účelu k čemu kolo používáš. Ty jezdíš jen po slušných cestách, v létě a když je sucho (tak jsem pochopil z tvého příspěvku). Já jezdím celoročně a kolo mám na drsnější zacházení. Nejsem na něj ras, ale to kolo je určené pro jízdy náročným terénem a já ho taky tak používám. Klidně ho pustím dolů po rozbité sjezdovce plné děr a kořenů protože vím, že to kolo to vydrží. Jen jsou dost extrémně namáhané čepy a vlastně celý rám. Proto mi taky vydrží jen ty tři roky a pak jde (z bezpečnostních důvodů) do šrotu. Nechci čekat až do doby, kdy se někde objeví malá trhlinka a naznačí mi, že bych měl v příští sezóně koupit nový rám. To bych už taky nemusel dojet...
Já jezdím taky celoročně, skutečně bez ohledu na počasí, ale hlavně po silnici. Moje kolo velmi často jezdí i stojí v dešti, v mraze, ve sněhu, v prosolené břečce, v blátě, prachu a podobných podmínkách, ale ani ve snu by mě nenapadlo vyhazovat kvůli tomu rám preventivně. A to přesto, že je permanentně namáhán mojí více než metrákovou hmotností a poměrně silovým stylem jízdy.
Jak vidím, máme naprosto odlišný názor na to k čemu je kolo určené. Pustit kolo (jakékoliv) dolů po sjezdovce přes kořeny považuju za úmyslnou likvidaci. Ale je to tvoje kolo a tvoje peníze...
Naprosto spravny nazor. Tak Honzo! ode dneska budes se svym fullem jezdit jen do kramu pro rohliky. A beda jestli vymenis tu 120mm vidlici za neco mensiho!
Prostě: Není holt cyklista jako cyklista! Já vám to tvrdím od samého začátku. :o)
Promiň, ale pak nemáme o čem diskutovat. Pokud jsi přesvědčený, že se např s tímto
http://www.racebike.cz/bike_drdh.php
kolem jezdí do krámu pro mlíko, tak máš o cyklistice dost divné představy. Tvému předchozímu příspěvku se už nedivím.
Na závěr - k čemu je podle tebe kolo určené? Možná by to tady zajímalo víc lidí.
To je taky kolo? :o))
Podle VR nejspíš ne... :o)
K čemu je podle mne kolo určené? Především k dopravě po silnicích a zpevněných cestách, k tomu také vzníklo. Úplná skleníková květinka nejsem, projedu i po polních a lesních cestách, 10cm kmen spadlý na zem přejedu s nohama v klipsnách a už jsem se párkrát brodil skoro po převodník. Ale vrhnout se po hubě z kopce s něčím co vypadá jako motocykl na který někdo zapomněl namontovat motor, to už opravdu považuju za jiný sport. (Vůbec po tobě nechci abys s tím jezdil pro mlíko. Na to stačí každá plečka). Skutečnost že i něco tak robustního je po 3 letech provozu zralé do šrotu je dost zarážející.
Vůbec se poslední dobou rozmáhají sebelikvidační sporty, hlavně extrém a adrrrrenalin, bez toho to dnes už nejde ... :-(
Ale co to tu žvaním, je mi už dost přes 30 a měl bych se vrátit do hrobu ...
Možná jsi jen trochu zaspal dobu a měl by sis přečíst knihu 30 let mountainbikingu. Pak bys pochopil, že kolo už dávno není jen dopravní prostředek na silnice a zpevněné cesty. Kolo je určené taky PRO SPORT!!! A ten se dělá na rekreační nebo vrcholové úrovni. A podle toho taky dnešní kola vypadají.
Pro tebe je vrcholem přejet 10 cm kmen na cestě a kolo šetříš na dobrých cestách. Proto ti vydrží déle než mě, pro kterého je normální pustit kolo dolů po sjezdovce. A pokud to považuješ za "jiný sport", tak za jaký? Jde o jízdu na kole. A třeba street nebo U-rampu považuješ taky za "jiný sport", protože to sám neděláš a kola se při tom ničí?
"... sebelikvidační sporty, hlavně extrém a adrrrrenalin, bez toho to dnes už nejde ... :-( Ale co to tu žvaním, je mi už dost přes 30 a měl bych se vrátit do hrobu ..." - asi jsi na dobré cestě. Takhle černé myšlení bych od třicátníka nečekal. Mě je už dost přes čtyřicet, ale do hrobu se ještě zdaleka nechystám. Já si to na tom kole totiž užívám...
Jen dodatek pro VR - závodně ježděné sjezdové rámy se vyhazují "po pár závodech" a ne až po třech letech. To jen ke tvé poznámce, jak může něco tak robustního vydržet jen tři roky...
Nemyslím že jsem zaspal dobu, o mountainbikingu něco málo vím a je to zkrátka směr vývoje který se mi nelíbí.
To s tím hrobem byla samozřejmě ironie. Jsem zvyklý na narážky na svůj věk kdykoliv nějakému puberťákovi řeknu něco co mu není po chuti.
Co se týče sebelikvidačních sportů tak za tím si stojím. Dnes je očividně móda hledat si způsob jak si rozbít hubu a kdo myslí na vlastní bezpečnost je srab ... a na rovinu, nehořím nadšením při představě že z mého zdravotního pojištění se platí léčení nějakého podobného sportovního extrémisty pro kterého nějaká ta zlomenina patří k věci.
Takže si to na tom kole užívej jak chceš. Ale uvědom si že jsi specialista v dost okrajovém odvětví cyklistiky a že hlavní proud jde a vždy půjde úplně jinudy.
Jenom pro upřesnění: Kdysi jsem lezl trochu po skalách a teď sportovně létám na větroních. A představ si, že takový větroň je na soutěžích konkurenceschopný přes 10 let a jeho majiteli (pokud ho nerozbije) vydrží až do smrti protože kompozity neznají únavu.
To je zajimavy jak nekdo muze byt zaslepeny svoji sebestrednosti...
BTW taky se mi nelibi, ze budu platit z mych dani leceni spadleho letce. Takovy sport je dost okrajova zalezitost a mel by se mel zakazat... </ironie>
O zakazování nepadlo ani slovo. Jenom mi připadlo že ckp13 v diskusi prezentuje svoje speciální nároky na kolo jako něco normálního a běžného. Zkrátka 99,9% cyklistů nemění rám každé 3 roky. (Snad jsem to s těmi procenty nepřehnal)
PS - my plachtaři si o smrťák systematicky nekoledujeme, v autě v běžném silničním provozu se vybojím mnohem víc.
1. Když se potlučeš na skalách nebo zraníš při létání na větroni tak ti nevadí, že léčení jde třeba i z mého zdravotního pojištění?
2. Větroň vydrží navěky, šachové figurky taky. Kolo ne. Lano při lezení ti snad taky nevydrželo celý život, nebo snad ano?! Co jsi tím vlastně chtěl říct? Že sportovní náčiní, které nevydrží sto let je špatné? Asi budeš muset akceptovat, že věci mají svoji životnost a u mnoha sportů je její překročení otázkou zdraví nebo i života a smrti. Ještě jednou se ptám - opravdu bys lezl s padesát let starým lanem?
3. Že se ti nelíbí mountainbiking je tvůj názor, ale asi s tím nic neuděláš. Ale nějak mi nesedí to přeskakování 10cm kmenu nebo "hluboké" brodění. To jezdíš na silničce nebo na trekingu?
4. Sebelikvidační sporty - zamyslel ses někdy nad tím, že s dobrou výbavou, velkými zkušenostmi, tréninkem, ... může ten, kdo jede dolů po sjezdovce jet mnohem bezpečněji než nějaký sváteční jezdec na polní cestě. I obyčejné popojíždění dolů Nerudovkou nebo cesta dolů Kinskou zahradou může skončit velmi ošklivě - chceš o tom podrobně vyprávět?
Takže popořadě:
1. Létání s větroni je bezpečný sport. Při lezení po skalách se člověk aspoň jistí lanem pro případ že by vše nevyšlo.
2. Ano, vše má svoji životnost. Ale pokud něco vydrží jenom pár závodů, potom si myslím že je něco špatně.
3. Jezdím na starém Favoritovi s širšími pneumatikami. Na silnici rychlejší než trek, na polní cestě stále použitelné.
4. Nemyslím si že jezdec - byť trénovaný - jedoucí 60 mezi stromy jede bezepečněji než neumětel jedoucí poloviční rychlostí po polní cestě. Zabít se člověk může kdekoliv, jenom ta pravděpodobnost je různá.
1. Toto je čistá demagogie. Nejde o nic jiného než o tvé tvrzení. Můžu argumentovat úplně stejně - MTB je bezpečný sport. U koho je větší riziko vážného zranění nebo smrti - u toho kdo spadne na kole nebo u toho, kdo spadne s letadlem??? Při lezení se zase jistíš lanem - ale na kole se taky jistíš. Kvalitním materiálem, přilbou, chrániči. V čem jsou tedy tvé sporty lepší a bezpečnější? V ničem. Jen jsou to TVÉ sporty a proto jsou v pořádku.
2. Věci jsou konstruovány různě. Co je špatného na tom, že se po uplynutí životnosti vyhodí? Jak můžeš ze své pozice posuzovat, jestli je životnost 12 měsíců hodně nebo málo? To asi už udělal konstruktér. Nebo všemu tak dokonale rozumíš?
3. -
4. Zabít se člověk může skutečně kdekoliv. Ale pravděpodobnost, že tebe přejede auto na silnici je mnohonásobně vyšší než možnost, že se zabiju při cestě z kopce někde v lese. O kolika případech už jsi slyšel? A o kolika přejetých cyklistech? Ta pravděpodobnost je opravdu různá.
1. Tady by to chtělo místo hádek někde najít statistiku, pokud se tím někdo zabýval (navíc mi nejde o MTB jako takové ale jenom o downhill). V plachtění v ČR vychází tak 1,2 nehody se zraněním nebo úmrtím za rok. Zabývá se tím cca 3000 lidí, z toho opravdu aktivně asi 300-400.
2-4 tady si opravdu nebudeme rozumět, jsem zkrátka člověk který dělá vše pro to aby mu věci sloužily co nejdéle a přístup "co to šetřit, stejně se to vyhodí" mi je zkrátka silně proti srsti. Ale jak jsem už napsal, je to tvoje kolo a tvoje peníze (nakonec to moje létání také není ani zdaleka zadarmo).
Vidím že jsem ti sáhl na oblíbený sport, už to víckrát dělat nebudu. Přeju dobrý večer.
Hele, co jsem viděl, tak v Praze tyhle letadýlka vynáší do výšky motorové letadlo. Už někdo spočítal, jak daleko by se místo toho dalo dojet autem? (Třeba s kolem či bez kola na Šumavu. :')))
Směrem na Šumavu bys s tím dojel sotva do Benešova. Pokud je termika tak mi to stačí na několik hodin letu a na 300-500km, někdy i víc.
<to už opravdu považuju za jiný sport>
Cyklistika je jen jedna. A smiř se s tím, že cyklistika se bude čím dál tím více podobat lehké atletice. Fůra disciplín, které se diametrálně odlišují a přesto akteři jsou atleti.
A jsou tam disciplíny,ke kterým potřebuješ náčiní a je sakra rozdíl zda vrháš koulí, házíš oštěpem nebo skáčeš o tyči. To první náčiní bude používat ještě další generace, druhé se ti zničí za x let a tyč budeš měnit nekolikrát za svůj sportovní život.
maratonec, oštěpař, koulař - jsou to atleti
a zrovna tak je to u cyklistiky.
Takhle a nějak podobně jsem si představoval diskusi ke svému článku. :o)
Osobně bych rozlišil používání kola jako dopravního prostředku a používání kola jako sportvního náčiní. V té druhé sekci ať si je disciplin kolik chce - od samoúčelného (v dobrém smyslu toho slova) "projíždění se někudy" až po ty adrenalinové discipliny, kde se zahodí kolo třeba po každém použití.
Ale Medvěde,používání kola jako dopravního prostředku a používání kola jako sportvního náčiní ještě neznamená, že se tyto dvě kategorie míjejí.
Přes týden to může být dopravní prostředek a o víkendu sportovní náčiní.
Právě se tady dočítám o diametrálních odlišnostech kol pro popojíždění po vsi a pro účely provozování extrémních sportů. Takže můj názor je, že tyto dvě kategorie opravdu dost míjejí.
Jo, chápu, že na určitých typech univerzálnějších, trekkových nebo horských kol se dá dělat od obojího trochu, ale já bych třeba na svém kole nic jiného než poklidnou jízdu po silnici nebo po zpevněné cestě dělat nemohl a ani nechtěl.
Ale někdo má těch kol vice, a volí podle potřeby.
Tak to je vynikající nahrávka. Na tom bych chtěl ukázat (zvláště Žofkovi, Marcelovi, Jenikovi, PepíkoviW a dalším), že ani v článcích ani ve svých diskusních příspěvcích neodsuzuju cyklisty jako osoby, nýbrž na extrémních příkladech jen rozlišuju určité způsoby chování podle jejich dopadu na životní prostředí. Nikoho tím neurážím a neodsuzuju, jak se mi tu zmínění diskutující snaží podsunout.
Většina diskutujících se neřadí k žádnému z obou extrémních typů cyklistů, nýbrž někam doprostřed. Prostě se chovají obojím způsobem (a ještě mnoha dalšími způsoby). Smyslem článku bylo pouze to, aby se (více) zamýšleli nad dopady případného nadměrného převážení kol a používání motorových vozidel vůbec.
Chápu že je v cyklistice jistý vývoj a z principu mi nevadí že vznikají nové disciplíny (takové crosscountry závody horských kol se mi libí víc než cyklokros). Chápu že vznikají různé freestyle disciplíny místo staré krasojízdy která asi spoustě lidí připadá staromódní. Ale když vidím těžkooděnce na sjezdových kolech řítit se přes kameny a mezi stromy tak si říkám jestli něco takového má smysl (subjektivně mi to připadá ještě nebezpečnější než motokros). Myslím si - možná staromódně - že sport má být radost, ne riskování vlastního života (i když pro mnohé teprve toto je to pravé vzrušení).
Ale pro ně to je radost.
Taky jsem nečtl všechny příspěvky, tak jen dle mého:jsem městský cyklista,protože jezdím denně 30km do práce a totéž(a častěji více) zpět. Ale zároveň mám auto,s nímž jedu do cca 50-100km vzdálených míst si zajezdit na kole,protože jezdím abych poznával.Ten přesun autem je proto,abych pak udělal nějakejch 150km okruh a večer se vrátil zpět,když ve svém okolí už mám projeto vše.Ten přesun je proto,že na kole by jen ten přesun byl mým výletem...
Ať se budeme snažit sebevíc,lidi budou jezdit autem i pro svou zábavu,ne jen z nutnosti. A bránit se tomu je asi jako bojovat proti používání elektřiny.
A mimochodem,vláček motoráček do Krušných hor jezdí na naftu a je dosti neekologický...
Asi s tím opravdu moc nenadělám, že lidé budou auta používat - ať už pro převoz kol nebo ke své vlastní dopravě.
Bylo by jen dobré, kdyby si uvědomovali, že tím opravdu svému okolí škodí, tj. že ty náklady, které platí v pořizovací ceně, v ceně benzinu, oprav, náhradních dílů a třeba i toho pojištění, nejsou jedinými náklady na provoz jejich auta.
Zůstává dopad na životní prostředí v místě, kde se pohybují, ale i na stav atmosféry v celoplanetárním měřítku. Tyto náklady motorista neplatí a přenáší je na své okolí a hlavně také na další generace, které je teprve budou nuceny bezezbytku zaplatit.
Ten motorový vláček samozřejmě příliš ekologický není, ale je potřeba se zamyslet nad tím, jestli by bylo ekologičtější, kdyby se všichni ti, kteří se tím vlakem dopravují, přepravovali autem. Tím nemyslím jen produkci emisí, ale taky infrastrukturu - například parkoviště a podobně. Rozhodně mi připadá přijatelnější v přírodě železniční trať než stejně kapacitní silnice.
Máme tedy mít hlavně špatné svědomí za to, že škodíme svému okolí a bezohledně a zcela sobecky přenášíme náklady na svoji zábavu na příští generace? Že škodíme v globálním měřítku?
Medvěde, copak ty doma nesvítíš elektřinou? Ta se totiž taky vyrábí v elektrárně, která zatěžuje životní prostředí. Ty doma netopíš? Teplo vzniká v teplárně, která možná topí uhlím a to uhlí je z Mostecké pánve - to nás taky trochu zatěžuje. Ty nekupuješ potraviny v plastu? Taky ekologická zátěž. Takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho. Můžeme to do jisté míry omezit, ale nemůžeme to úplně odstranit. Já se kvůli těmto utopistickým myšlenkám nechci vrátit na stromy.
Určitě je dost lidí, kteří si zvolili stejný asketický styl života jako ty. To ti ale nedává právo vyvolávat v těch ostatních pocit viny, pocit, že jsou něco jiného, nejspíš méněcenného - že jsou to sobci, kteří myslí jen a jen na své JÁ.
Ty tvoje argumenty jsou přesně jako z grínpísáckého mítinku - a to už jsme u politiky a u nesnášenlivosti - a to na tento server rozhodně nepatří!
Je potřeba rozlišit NUTNOU, případně ještě (maximální) ÚNOSNOU míru zátěže prostředí. Snažím se tu vystupovat proti ZBYTEČNÉ míře ekologické zátěže. Pokud se člověk chová ekologicky odpovědně, ještě zdaleka nemusí být grínpísák. Pár takových jsem poznal. Myslím, že do nich mám tedy ještě hodně daleko.
Doma elektřinou svítím, topím ale plynem. Řekl bych, že můj díl zatížení životního prostředí se pohybuje někde v pásmu mezi nutnou a únosnou mírou, nebo se o to aspoň snažím.
Pokud bych si mohl vybrat mezi potravinami v plastu a přírodnějších obalech, neváhal bych ani na moment. Problém je v tom, že mi v tomhle ohledu náš obchod nedává moc na vybranou. Proto se snažím odpovědně se chovat aspoň tam, kde si ještě vybrat můžu.
Velmi se mi líbí tvá myšlenka "můžeme TO do jisté míry omezit, ale nemůžeme to úplně odstranit". Naprosto souhlasím. O nic jiného mi nejde.
Vrátit se na stromy je extrém. Já k extrému nevyzývám. Vyzývám pouze k odpovědnosti. Je to stejné, jako když lékař vyzývá obézního v jeho zájmu k rozumné dietě a je napadán za to, že mu zakazuje jíst.
Nechci v nikom vyvolávat pocit viny, jen pocit odpovědnosti. V tom je rozdíl. Pocit viny by byl oprávněný pouze v případě, že by si člověk uvědomoval fatální dopady svého rozmařilého chování a přesto pak své chování nekorigoval. O vyvolávání pocitu méněcennosti tu ale nikde řeč nebyla a není.
Míru spotřeby běžnou v našem "euroamerickém civilizačním okruhu" za sobeckou skutečně považuju. A mám k tomu dost pádný důvod. Sobecká je totiž každá spotřeba, kterou by si nemohl dovolit každý obyvatel planety, aniž by tím byl ohrožen stav biosféry. A naše spotřeba taková bohužel je.
Nenutím nikoho k okamžité změně chování, ale k zamyšlení nad těmito otázkami. Ke změně svého chování by musel pak dojít jen on sám a nikoli pod nějakým (natož pak mým) tlakem.
Takže ještě jednou: Nejsem žádný grínpísácký aktivista. (Kolikátá nálepka už to ve zdejších diskusích je?). Vyzývám pouze k odpovědnosti za stav planety, v jakém ji budeme předávat dalším generacím.
Jestli toto téma patří na tento server? Myslím si, že ano, protože někteří rekreační cyklisté svým (často zbytečným) převážením kol životní prostředí nadměrně zatěžují. Je to počínání, nad kterým by se měli minimálně zamyslet. O nic jiného mi nejde.
V článku a v diskuzi jsem si všiml odsuzování cyklistů, kteří pro svou zábavu ujedou 150 km v autě. Díky těmto cyklistům se ale rozvíjí infrastruktura v mnohých místech. Pochybuji, že bysme bez těchto přivandrovalých cyklistů měli nádhernou podunajskou stezku (jejíž výhod si užívají i mísní), pro Frantu co jede z pily na Šumavě by se také nědelalo značení. Autem přivandrovalí cyklisté také přinášejí peníze do regionů, kam by se jinak turisté moc nehrnuli. Je to brekot na špatném hrobě, na přemisťování od někud někam je založeno více zábavních odvětví.
Tak s tímto souhlas...Ano, budu za mastňáka, ale klidně se přiznám,že vyjedu autem někam,tam si udělám okruh nalehko,stavím se na jídle, ale večer jsem doma.Vláček je fajn,dosti jej využívám,i když mne kolikrát ve 2 lidech s kolama vyjde dráž než auto,ale někdy to prostě nejde.
A myslím, že nebýt těch "rekreačních cyklistů", tak by možná ani tyhle stránky nebyly...
Nejde o nějaké odsuzování cyklistů, kteří pro svou zábavu převážejí kola na stakilometrové vzdálenosti. Jde o zamyšlení nad tím, že toto počínání má své negativní dopady na životní prostředí.
Naprosto chápu, že by bez cyklistů z větších dálek třeba někde vůbec nevznikla infrastruktura pro cyklistickou dopravu, ale s tou cyklistickou infrastrukturou to s sebou táhne i infrastrukturu motoristickou. A ta pak může zničit jedinečnost té krajiny, kvůli které tam ti cyklisté jezdí.
Nejde tedy o to něco někomu zakazovat, ale uvědomit si VŠECHNY dopady a podle nich stanovit vhodnou, přiměřenou nebo optimální míru zátěže krajiny tou automobilovou dopravou.
Jedním z příkladů může být stavba dálnice z Prahy na Budějovice. Protože jezdí hodně lidí za krásami jižních Čech autem, musí se zničit velmi cenný kus dolního Posázaví, aby se tam dostali. Lidi přestanou tato místa vyhledávat- nebudou se přece jezdit rekreovat pod dálniční most. Tím ale vznikne potřeba přesunout se (jak jinak než autem) zase o kus dál od Prahy, což znamená pokračování tohoto kolotoče.
Za chvilku si lidi uvědomí, že jim nestačí krásy jižních Čech a budou jezdit do Alp. Přes jižní Čechy se natáhnou dvě nebo tři dálnice a do jižních Čech už se nikdo nepohrne.
Když to shrnu, tak ty výhody nadměrného používání motorových vozidel jsou krátkodobé a přechodné, ale ty negativní dopady na krajinu budou již trvalé a budou se samočinně sčítat a násobit.
O tom by se dalo polemizovat - v Rakousku a Německu je síť dálnic hodně hustá a jsou to především Němci a Rakušané, kteří tam tráví svůj volný čas. Jedna dálnice například v posázaví nejspíš žádný převrat v cestovním ruchu neudělá, ale to ukáže čas. Mnohým se zase nelíbí ohyzdné chaty stlučené z bůhvíčeho, posázavský pacifik je také zásah do přírody, kolik muselo pochcípat užovek a ještěrek , když se stavěl koridor pro železného oře. Mě osobně dálnice nevadí - to je věc citu a estetiky, stejně jako odpůrci nedovedou posoudit negativní vliv jinak než esteticky.
Tak s tím souhlasit nemůžu. Hustota dálnic v Rakousku a v Německu není nic, co bychom museli nutně napodobovat kopírovat. Určitě bych neměřil kvalitu života v dané zemi hustotou dálnic.
Až v dolním Posázaví dálnice způsobí ten převrat v cestovním ruchu, bude pozdě a nikdo s tím pak nic neudělá.
Jestli se někomu líbí nebo nelíbí "ohyzdné chaty stlučené z bůhvíčeho", nemá se záchranou přírody mnoho společného, ale vést někudy kapacitní dálnici, to zvedne provoz v širokém okolí nad únosnou mez a zničí to dosavadní ráz a kvalitu krajiny.
Posázavský pacifik byl ve své době jistě velký zásah do přírody, ale svými dopady naprosto nesrovnatelný s projektovanou dálnicí. To snad uzná i dopravní laik.
O estetiku jde určitě taky, ale dopady té dálnice nebudou zdaleka jen estetické.
Tož děcka,
my jsme to nakoláci ale národ mudrlantů - prostě každej přidá to svý - asi tak jako v tý vládě, a beztak se neshodnem.
Já se tentokrát zdržím, já jsem jen blondýna a tu je tolik chytrejch.
A tak raději du dělat tu svoji pizzu quatro statione pro mně a josífka a k tomu vino bianco ti tavola a aj si myslím, že je lepší někdy být blondýnou než filozofem nakolákem, ni?
Já už se lekl, Pavlíno, že se do této diskuse nezapojíš - aspoň s Josífkem a pizzou. Jen malá poznámka - správně se to píše QUATTRO STAGIONI. Ta tvoje verze mi trochu evokuje čtyři zastávky, čím to asi bude? :o)))
No já sem určitě ten bez auta. To bych si všim, kdybych nějaký auto měl. Jinak - sice převozy kola autem úplně nezavrhuju, ale chtělo by to nějakou dodávku nebo větší. Do Felicie ani Fabie se to dovnitř nevejde. A vozit to na střeše opravdu odmítám. A to už se tu taky probíralo. Když je léto, kolo je po přepravě obalený rozmázlejma mouchama (osobní zkušenost z dětství). Abych ho pak půl dne drhnul. Je zbytečně vystavený povětrnostním vlivům, protáhne se to každou bouřkou, průtrží mračen. A jako má tam co korodovat, to mi nikdo nevysvětlíte, že ne. To, že by to z tý střechy mohlo slítnout poté, co jsem to tam špatně přidělal a úplně se rozmlátit na kusy, si radši ani nepředstavuju. No a nakonec já jako řidič bych se s takovýmhle průjezdným obrysem bál překročit rychlost 80 km/h. Takže vzhledem k vozům, jež máme doma k dispozici, si kolo přepravuji vždy sólo vlakem. Ten mám mimochodem velice rád, dokonce déle než cyklistiku. Jízdní řády mě fascinujou už snad od pěti let.
Tak to je hrozně prima. I když uváděné pohnutky jsou trochu odlišné od těch mých, docházíme k témuž. Pokud je pro mě jako pro cyklistu místo, kde se chci na svém kole projet, příliš daleko, vždycky je potřeba jako o první variantě uvažovat o vlaku. Jeho použití má na životní prostředí podstatně nižší negativní dopady než individuální automobilová doprava.
Samozřejmě lze jen těžko dosáhnout toho, aby ta kola autem nepřepravoval vůbec nikdo, ale měli bychom se snažit o to, aby takových případů bylo co nejmíň a aby vycházely vždy z úvahy, že všechny ostatní, ekologičtější varianty byly vyčerpány.
Navrhuji pana Rusého na diplom. Takovou bouřlivou diskuzi dokážou rozpoutat už jen lehokolisté a wewerka. Provokatéry záměrně nepočítám.
Díky, že nejsem řazen mezi provokatéry. To se mi tedy dost ulevilo. Upřímně řečeno by se mi v takové společnosti vůbec nelíbilo. Ovšem ve společnosti wewerky a lehokolistů je mi opravdu dobře. :o)
Za provokatéry považuju pouze ty kteří soustavně zneužívají ke svým výpadům slabých míst některých diskutujících. To je zbabělost. Ten kdo napíše svůj názor za kterým si stojí, nemůže být považován za provokatéra. A to i v případě že jeho názor může někoho provokovat. To by se nemohl vyjádřit nikdo.
Tohle je opravdu velmi moudrý postoj. Zasloužil by si ode mě ne jeden, ale hned pět bodů. Bohužel to ale nejde. :o)
Jde ale nebylo by to správné.
Myslím, že snad bude stačit, když své uznání vyjádřím slovy: Občas by tu někomu prospělo, kdyby od Tebe něco z té tolerance k odlišným názorům pochytili.
Zrovna já jsem ze začátku dost šílel a moc tolerantní nebyl. Jde o to že při webové komunikaci ti chybí (alespoň mně chyběl dost) jeden důležitej záchytnej bod. Tón a barva hlasu + mimika. Tudíš nevíš ze začátku jak byla která reakce myšlená. Po čase pochopíš kdo má jaký styl humoru a jseš čím dál víc v pohodě. Jsou lidi co provokují a nemyslí to zle. Jsou ale i lidi kteří provokují se zlým úmyslem a to je průšvih. Jde jen o to nevšímat si jich.
Jo, to je fakt, člověk toho druhýho nevidí a netuší, nakolik je co myšleno doslova nebo vážně. A mnohdy nepomůžou ani smajlíci.
Ještě je tu jeden moment, že většina z vás je víceméně anonymních, kdežto já v těch diskusích, které jsem tu vyvolal, nesu naprosto neanonymně kůži na trh. Tohle může určitému typu provokatérů dodávat munici, protože v tom vlastně cítí svou převahu.
A v takovém případě ignorovat nebo nevšímat si jich - to není dost dobře možné. Stačí z jejich strany zdánlivě nevinný osobní útok, který bych jako anonymní přezdívka překousl, ale ne jako neanonymní osoba to na sobě prostě nechat nemůžu. Spolkl jsem tu už leccos - určitá míra velkorysosti a shovívavosti mi nechybí, ale registruju tu i zlomyslné až zlé útoky a provokace, které prostě přejít nelze.
Zkus potlačit své ego, pak to půjde.
EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO ! EGO !
:)))))))))))
Jo, přesně to jsem myslel. Holt člověk se vyvíjí postupně, že?
To je skoro až výtvarný počin! Hrozně se mi to líbí. Já bych to asi nedokázal odhadnout tak, aby to vyšlo na kompletní řádky a vytvořilo tak pěkný vizuální dojem.
Medved: http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=3523...
Mám na lidi dobrý odhad. Rád vidím že jsem se tenkrát nemýlil.
Tak to mi uteklo. Ale stejně máš můj obdiv, že ti to vyšlo do kompletních řádků. S tím zveřejňováním cizích telefonních čísel je to fakt ošemetný, ale takové označení za tento prohřešek mi přijde dost přehnané.
Je pravda, že spousta diskutujících tady spoléhá na svou relativní anonymitu a dovolí si tudíž víc, než kdyby za své výroky zcela neanonymně nesli odpovědnost.
Pro mě tady byla a je moje neanonymita proti přesile víceméně anonymních diskutujících zajímavou výzvou. Tyto diskuse mě nesmírně obohacují a jsou pro mě velmi cenné.
Wewerka se tenkrát určitě dopustila "těžkého mravního zločinu", ale copak lze dámu označit takovým výrazem? Určitě se to dalo řešit elegantněji. :o)
Wewerka se ničeho nedopustila. Tyto informace jsou normálně přístupné na webu a kdo chce (nebo spíš umí), tak si je může kdykoliv najít. A s tím musí každý, kdo svá data sdělí při různých registracích kamkoliv, počítat.
Medved: Ja jsem nechtela debatovat o nemoralnosti Petruna, ale jen ukazat, kde je puvod toho tapetovani.
Chápu a děkuju. :o)
Budu s tím svým egem muset něco udělat. Člověk se nemůže brát pořád tak vážně... Ne, s tím tedy fakt problém nemám. :o)
Pozor, holoubku, tady není anonymní skoro nikdo, můžeš dorazit na kteroukoli akci. Tak se nestav do pozice, že se hájíš proti útokům anonymů. To by pak ospravedlňovalo jakékoli prostředky?
První, kdo tu vytáhl zákeřné zbraně jsi byl ty. Všechny lidi, kteří mají vyšší rodinný příjem na hlavu než máš v současné době ty (to se může změnit :-), jsi označil za líné bezohledné pachatele jedovatých zplodin a agresory na společných prostorách. Mě je jasné, že už nerozhoduje, zda sám osobně používá auto nebo ničí životní prostředí zprostředkovaně, jako třeba já.
Neřekl jsi, že v současné západní společnosti se všeobecně zbytečně plýtvá. Ty jsi ve svém prvním článku osobně napadl každého, kdo žije méně skromě, než ty.
A pak jsi osobně napadl každého cyklistu, který jezdí jen pro samotný pohyb. Ano, je to neužitečné a zbytečné, asi jako život každého z nás. To jsi chtěl říct? A zase je jedno, jestli se takový zbytečný cyklista někam občas dopraví autem, nebo tytéž peníze utratí za nákladné součástky.
Takže, podle mého názoru, ty nehájíš svou myšlenku. Ty se hlavně bláhově snažíš něco vysvětlovat lidem, které jsi nespravedlivě urazil.
Ouplnej souhlas...
A jen tak mezi řečí: je vlastně vůbec výroba cyklooučástek ekologická?
Hliník se vyrábí elektrolýzou roztaveného bauxitu. Energetická náročnost obrovská.
Výroba železa spotřebovává uhlí a produkuje CO2, k tomu devastace krajiny těžbou uhlí i rudy + doprava obojího do hutí (ruda z Ukrajiny do Košic nebo Ostravy)
Kompozitní materiály mají prapůvod v ropě.
Ale přece jenom je toho na cyklosoučástky potřeba mnohonásobně méně než na auta, vlaky a letadla.
A mimochodem, zažil jsem si daleko skromější podmínky než jsou ty, kerými se nyní tak honosíš, dávaje ostatním najevo svou nadřazenost. Ty ze své pozice nejsi ochoten své články vidět jinýma očima. Očima těch, které napadáš.
Žofko, občas mi trochu lezeš na nervy, tím co tu píšeš, ale tohle se ti celkem povedlo. :o))
Oni zpravidla tihle "veleduši" kterým na současné společnosti není nic dost dobré, zapomínají na to, že právě díky rozvoji téhle "zkažené" společnosti mohou šířit své "pravdy" pomocí internetu z pohody a tepla pražského bytu.
Tak znova: Brojím tady proti NADMĚRNÉ spotřebě, nikoli proti naplňování životních potřeb, jako je teplo v bytě.
A co se týče internetu - není problém. Pokud někdo má zájem, můžeme se sejít a podobným způsobem si popovídat tváří v tvář.
Už se mi nechce na ty tvoje bláboly, urážky a provokace ani odpovídat. Ale přemůžu se.
Psal jsem, že v průběhu diskuse jsou pro mě ostatní účastníci RELATIVNĚ anonymní, což považuju za JEJICH „výhodu“. Nic víc, nic míň. U většiny z nich bych nejspíš z jejich profilu nezjistil ani jejich skutečné jméno.
Další věc. Úplně jsi moji myšlenku zase otočil. Je to přesně naopak: To právě ta (třebaže relativní) anonymita vede k tomu, že si člověk nebere tolik servítků a dovolí si víc než třeba při osobním nebo jiném neanonymním kontaktu. To naopak moje neanonymní pozice vede k tomu, že za své výroky nesu plnou a neanonymní odpovědnost a musím je volit tak, abych je později dokázal obhájit. Například proti takovým, kteří je dokážou interpretovat jako jejich úplně pravý opak.
Tak co znamenají ty „jakékoli“ prostředky z mé strany? A kde jsi sebral ty mé "zákeřné zbraně"? To mi musíš přiblížit. Nad tím se už musím opravdu jen usmát. Napadl jsem snad v průběhu těch několika diskusí někoho? Pokud si dobře vzpomínám, vždy jsem se jen bránil, a to právě proti nevybíravým a místy dokonce nevkusným útokům, jako je ten, na který právě reaguju.
V jiném diskusním příspěvku jsi se chlubil tím, že už jsi dokázal moje myšlenky pochopit. Tak buď jsi je skutečně pochopil a teď jen provokuješ, a nebo jsi nepochopil ale vůbec nic.
Svůj rodinný příjem jsem zde uvedl z úplně jiného důvodu, než mi podsouváš. A dokonce si myslím, že to moc dobře víš. Tu informaci o svém příjmu jsem zveřejnil proto, že se velká část diskutujících včetně tebe soustředila víc na moji osobu než na věcnou stránku diskuse. A o příjmu ostatních účastníků diskuse jsem se ani slovem nezmínil a už vůbec jsem je podle něčeho takového nehodnotil. To je zase jen a jen tvoje osobní konstrukce, od které já se distancuju.
Ještě k výši mého příjmu. Nepovažuju svůj rodinný příjem za až tak malý. Zkus si tu částku přepočítat na čistý měsíční příjem (pět lidí, jediný příjem). Kromě toho to vypadá, jako bys mi chtěl podsunout další myšlenku (tak tomu raději předejdu) – že ze své „chudoby“ dělám ctnost. Za prvé byly doby, kdy jsem měl příjem několikanásobný, a přesto jsem dodržoval stejné zásady jako teď. Výsledkem bylo, že jsem spotřebovával pouze malou část svého příjmu. Za druhé ani současný svůj příjem nepovažuju za chudobu. Tak z čeho tedy dělám tu ctnost? Pokud vůbec z něčeho, tak z dobrovolné spotřebitelské střídmosti.
Ve svém prvním článku jsem psal o pohnutkách, proč se nějak nechovám. O nějakém napadání tam nebylo ani slovo. Myslím, že dokonce ani o skromnosti. Opět si jen bohapustě vymýšlíš. A že se v současné západní společnosti plýtvá, jsem skutečně psal, ale patrněl až v této poslední diskusi.
Není pravda ani to, že jsem napadal cyklisty, kteří jezdí pro radost z pohybu. Jen jsem chtěl některé z nich přimět k zamyšlení, zdali pro svůj požitek z jízdy na kole nepoužívají své motorové vozidlo nadměrně. V tomto se vyznění obou článků shoduje.
Nikoho jsem neurazil, tím méně nespravedlivě. Vysvětlovat se ovšem snažím, to ano. Tím, že někoho přiměju zamyslet se nad jeho počínáním, ho snad ještě neurážím.
Ještě jednou: Žádnými skromnými podmínkami se nehonosím. Je rozdíl žít ve VYNUCENÝCH skromných podmínkách a žít podle svého přesvědčení skromně a střídmě, i když NEMUSÍM. A já bych skutečně nemusel.
A jestli jsem schopen a ochoten dívat se na svět jinýma očima? Koho myslíš, že se svými články zastávám? Sebe? Vždyť se tu oháním zájmy div ne celého lidstva! To právě ti, kteří nadměrně spotřebovávají, se neumí podívat na svět očima těch, kteří si to dovolit nemohou a kteří díky této zběsilé spotřebě pro ně úplně cizích lidí trpí například čím dál horšími výkyvy klimatu a nebo jsou nuceni žít ve zničeném životním prostředí.
A nadřazenost? To snad sám nemůžeš myslet vážně. Možná se snažím dávat ostatním příklad, ale tím to končí. V čem vidíš tu nadřazenost?
Tvá současná částečná spotřebitelská skromnost, chceš-li, je právě podstatná. Aspoň dokazuje, že nejsi tak úplně pokrytec. Až se ti děti (a třeba i manželka :-) odstěhují, budeš své myšlenky hájit obtížně. Sám sice auto řídit nebudeš, ale budou to tvým jménem dělat jiní. Budeš stejný rozhazovačný spotřebitel, jako ostatní. I kdybys své peníze rozdal, tím celkovou spořebu nesnížíš.
A nadřazenost? TY pro své pohodlí nezamořuješ okolí zplodinami (to VY ostatní), TY pro svou lenost nehrožuješ životy babiček (to VY ostatní). Všechny TVÉ potřeby jsou přece oprávněné, tak akorát. TY jsi vzor.
Kdyby ses raději místo věčného urážení se soustředil na to, jak tvá argumentace na lidi působí. Tady to není výuka jazyka, kde bys byl spokojen, až po tobě všichni budeme vzorně papouškovat. Tady se osobní názor diskutujících připouští. Nebo až dosud to tak bylo.
Když budu o sobě tvrdit, že mluvím pravdu, tak ty mi budeš předhazovat, že osočuju ostatní ze lži? To je prapodivná logika! O nadřazenost z mé strany nejde. To mi věř.
Chceš tedy, abych změnil své chování podle ostatních, aby mě nikdo neosočoval z nadřazenosti?
Zase pracuješ se stejným schématem: Překroutit něčí myšlenku a pak kritizovat tu překroucenou. Takže mi nezbývá než to uvést na pravou míru. Psal jsem, že se SNAŽÍM udržet svou spotřebu v PÁSMU mezi "nutnou" a "ještě udržitelnou". Není tam tedy nic o tom, že bych považoval své potřeby za jediné oprávněné. To jsi napsal ty, ne já.
Pokud moje články a mé diskusní příspěvky působí tak, že se lidi nad VĚCNÝMI argumenty zamýšlejí, tak je to přesně to, co jsem od toho očekával. Pokud si z toho ale berou něco, co tam není, tak to můžu hodnotit pouze jako chorobnou vztahovačnost nebo pokřik "potrefené husy".
Uveď mi jediný příklad toho "mého věčného urážení" a já se dotyčnému nebo dotyčným omluvím. A nikdy jsem nenutil nikoho, aby po mně něco papouškoval. A že bych nepřipouštěl názor druhých - to nemůžeš myslet vážně. Pokud s nějakým názorem polemizuju, neznamená to snad, že bych ho "nepřipouštěl". Pleteš si pojmy.
Urážení "SE"! Laskavě čti, než na něco hloupě reaguješ.
Chceš příklad: S urážlivostí sobě vlastní reaguješ slovy: "Už se mi nechce na ty tvoje bláboly, urážky a provokace ani odpovídat. Ale přemůžu se." (To po tobě ani nikdo nežádal. :')
Na věcné konstatování: "A mimochodem, zažil jsem si daleko skromější podmínky než jsou ty, kerými se nyní tak honosíš, dávaje ostatním najevo svou nadřazenost. Ty ze své pozice nejsi ochoten své články vidět jinýma očima. Očima těch, které napadáš."
Co je na tom za "blábol, urážku a provokaci"? Kam jsi dal soudnost? Jenom to že se ti to nelíbí? Nebo snad popíráš, že se tu svým používáním kola jako dopravního prostředku soustavně vychoubáš? Takový člověk si "zaslouží obdiv", jak jinde píšeš. Jsi snad schopen své články vidět jinýma očima? Jak se ukazuje, tak nejsi.
Tady nejde o moje urážení. To jsi na špatné adrese. Příležitostí k tomu, abych se urazil (pokud bych to uměl), jsem tu měl víc než dost. A jak vidíš, jsem nad věcí a dokážu stále ještě reagovat.
Znovu ti zopakuju, že tvůj způsob vědomé provokace mi prostě jen nesedí. Záměrně překroutíš moji myšlenku a takto zdeformovanou ji využiješ pro to, abys zesměšnil mě nebo moje názory.
Pokud na tyhle tvoje "argumenty" reaguju, tak se dopouštím křivdy na ostatních diskutujících tím, že je podceňuju a vyvracím tu něco, v čem oni sami jsou schopni rozpoznat tvou provokaci. Takže se jim tímto omlouvám a odteď budu už více spoléhat na jejich soudnost, o které jsem ostatně nikdy nepochyboval.
Jestli chce nazvat vychloubáním to, že označuju kolo za ekologičtější a šetrnější dopravní prostředek než auto, tak ano, pak se vychloubám. A jestli si myslíš, že si člověk, který si odepře určitou část svého pohodlí, v zájmu záchrany aspoň maličkého kousku životního prostředí, nezaslouží uznání, tak se mýlíš.
Nikde jsem ale nepsal o tom, že bych si ten obdiv nebo uznání zasloužil já osobně. Ten obdiv a to uznání si zaslouží ten způsob uvažování a chování. Zrovna tak, jako jsem nekritizoval motoristy, nýbrž motorismus, tak uznání, úctu a možná i ten obdiv nežádám pro lidi, kteří se chovají šetrně k životnímu prostředí (tím méně pro sebe samotného), nýbrž pro ten ohleduplný a nesobecký způsob uvažování a chování.
Kdo píše "bláboly" je velmi relativní. A přemáhat se kvůli našemu spasení nemusíš.
Nejde o spasení a nejde jen o nás. Trochu odpovědnosti za stav našeho okolí a za dopady našeho spotřebitelského chování by ale škodit opravdu nemuselo.
Jsi skoro jako Pavlínka v "jiném kabátu". Pro mě s tím rozdílem, že Pavlínčiným výrokům se občas i zasměju.
Souhlasím, že zničené životní prostředí, lhostejnost lidí k tomu tématu a jejich neochota cokoli měnit na svém sobeckém spotřebitelském chování nejsou věci k smíchu.
Možná mi tu někdo bude předhazovat, že se beru moc vážně, ale byl by to omyl - i já se dokážu spoustě věcí zasmát, třeba i sám sobě. Ale stav a vývoj životního prostředí, slepotu odpovědných míst i lhostejnost velké části lidí k tomuto problému beru skutečně smrtelně vážně.
Já Medvědovi rozumím, že chce říct, že částečně omezit spotřebu je bez újmy možné. Sám jde příkladem (možná příkladem jde spíš jeho manžekla a Medvěd se jen veze). Taky rozumím jeho (přiznejme si čistě sobeckému) požadavku, aby se omezili i ostatní.
Ale neuvědomuje si, že lidem vyčítá něco, za co nemohou. To, co se dnes vyrobí, se také spotřebuje (nebo vyhodí, což je někdy skoro totéž). To jednotlivý člověk neovlivní. A přikazovat někomu, které jeho jízdy (autem či na kole) jsou přípustné a které zhovadilé, je pitomost. Stejně se tím množství vyrobených pohonných hmot a protopeného plynu a spotřebovaného železa nezmění, maximálně to spotřebuje někdo jiný někde jinde.
No, třeba svou argumentaci časem změní. Aspoň jsou pro něj zdejší reakce tvrdou školou. I když se staví do pozice, že nám nevědomým věnuje svůj drahocenný čas. (Který by jinak mohl věnovat vydělávání peněz, aby si jednou na stará kolena mohl pořídit nějaké to "ekologické" autíčko. :')))
S prvními dvěma větami souhlasím. To, aby se omezili ostatní, není z mé strany požadavek, ale námět k zamyšlení. Že chci žít v kvalitním životním prostředí, není sobecký požadavek. Sobecké je naopak jeho (byť prostřednictvím nadměrné spotřeby nepřímé) ničení.
Ovlivnit (alespoň do určité míry) to, co spotřebuje, jednotlivý člověk může. Společnost se skládá z jednotlivců, takže omezení spotřeby u dostatečného počtu jednotlivců může ovlivnit spotřebu celku.
Nikde jsem nepsal, že chci někomu něco přikazovat, jen chci, aby si člověk uvědomil dopady svého počínání, a zamyslel se nad nimi. Co mi to pořád podsouváš? Kde jsem někomu něco zakazoval?
To, že omezením své spotřeby ušetřím pohonné hmoty nebo jiné suroviny, je fakt, a neobstojí tvrzení, že je spotřebuje někde jinde někdo jiný. Jestli je něco pitomost, tak právě tohle. Chceš tím říct, že svou "nespotřebou" zvyšuju spotřebu někoho jiného někde jinde?
Zdejší reakce jsou pro mě školou, možná někdy i tvrdou, ale úplně jinak, než si myslíš. Určitě tato diskuse přispívá k tříbení mých názorů, ale hlavní přínos pro mě spočívá v možnosti nahlédnout do lidských duší a povah (včetně té mé). Té se mi zde dostává vrchovatě.
Kdybych se stavěl do pozice, že někomu "věnuju svůj drahocenný čas", asi bych ho věnovat přestal. Vydělávání peněz pro mě ale není smysl života.
A ekologické autíčko na stará kolena? Už jsem tu někde v nadsázce psal, že si dokážu představit auto na lékařský předpis pro ty, kteří už nevyšlápnou na kole žádný kopec. Takže - kdoví?
Děláš ze mě stvůru, ale předpokládám, že soudným účastníkům těchto diskusí musí být jasné, jak to vše myslím.
Rád bych popřál autorovi článku a také všem ostatním rozumným lidem hodně zdraví do nového roku.
A hlavně pevné nervy!
Škoda, že se Fénix nepřihlašuje, rád bych si ho tu zařadil mezi přátele.
Dej si pozor, tady jsou všichni kromě tebe anonymní ! Aby se ti nesnažil takhle vlísat do přízně třeba napravený Žofka.
Žofka se napravuje přibližně obden. Někdy mi připadají jeho názory a příspěvky vcelku rozumné, jindy jako by byl úplně někým jiným a dopouští se takových logických veletočů, že nestačím zírat. Většinou je to tak, že když se soustředí na věc, dá se s ním debatovat, jakmile ale zabředne do osobních útoků, jde veškerá logika stranou.
[email protected], příteli :-)
Ale mám v počítači vira, tak se asi ozvu poněkud později.....
Teda pane doktore, co se v té Vaší ekologicky myslící hlavě ještě nevylíhne...no nestačím se divit! Až se na universitě objeví předmět s názvem "cyklologie", hned budu vědět, kdo je jeho zakladatelem! Že se cyklistama zabýváte prakticky, to bych ještě pochopila, protože se Vás to evidentně každý den týká... ale že je začnete rozebírat ještě teoreticky, dělit je na kategorie, a ještě k nim pomalu vymýšlet definice... Nic proti Vám, ale tohle už je docela síla... :)
No, kdo čte pozorně, měl by poznat, že se jedná o úvahu o cyklistickém chování a ne o osobách (a už vůbec ne konkrétních), které cyklistiku provozují. Ale určitě by se některé moje "výplody" mohly hodit do oboru sociologie. :o)
V tom je právě ten problém. Že tady z tak triviální věci jako je jízda na kole děláš "sociologii".
Nečiním si nárok, aby moje články byly považovány za nějaké hlubokomyslné sociologické studie, na to jsou povolanější. Jsou to prostě jen moje osobní postřehy, se kterými se čtenář může buď ztotožnit nebo s nimi nesouhlasit, případně s nimi polemizovat, ale rozhodně není důvod, aby někoho dráždily.
Stihnete ještě letos dosáhnout pětistého příspěvku?
To musíš trochu přidat plyn třeba prohlášením "Lehokolo je daleko ekologičtější než obyčejné kolo, protože při jízdě spotřebovává méně energie" nebo "Jízda na lehokole je daleko bezpečnější než na obyčejném kole, protože žádné lehokolo na světě ještě nepřejelo stařenku !"
To se musi napravit :) Tak lehokolari, do noveho roku :)) aspon jednu starenku :) Je to ekologictejsi a ohleduplnejsi vuci nasemu duchodovemu fondu.
(jestli na tohle nebude 100 prispevku, tak snim svoje tretry :))))
Myslím, že lehokolo převážené autem by bylo stejně neekologické jako normální kolo převážené autem.
A nějaký případ, že by normální kolo přejelo nějakou nepozornou stařenku, by nebyl? Aby totiž bylo co srovnávat. :o)
Tak abych ti udělal radost, třeba tady
http://web.mvcr.cz/rs_atlantic/project/article...
Je to sice stařeček, ale řekl bych že je to trochu v rozporu s tvrzením ve tvém článku cituji:
"A že je pohyb na kole po městě nebezpečný? Tak nad tím by se měli zamýšlet nejen cyklisté, ale především motoristé. Ta nebezpečí jsou totiž vytvářena výlučně provozem motorových vozidel a nikoli jízdních kol "
Vypadá to spíš, že pro ten článek platí přísloví "Přání otcem myšlenky"
Díky za příspěvek. Je to velmi poučné. Určitě ale bylo takový případ potřeba dlouho hledat. Kolikpak by se našlo takových případů za rok? Není jediný? Naopak motorismus má takových a podstatně horších případů skoro dvacet DENNĚ (průměr za léta 1990 až 2005).
Kromě toho: Nikdy jsem netvrdil, že cyklista nemůže ohrozit chodce, ale že počet i následky takových kolizí budou naprosto nesrovnatelné s následky motorismu. A na tom trvám.
Co se týče lehokol, žádná čísla nemám k dispozici, ale předpokládám, že pokud by nějaký takový případ existoval, vědělo by se o tom. Počet a ujeté kilometry na tomto obdivuhodném druhu bicyklu jsou ale ve srovnání s "normálními" koly natolik zanedbatelné, že by i čísla o případných kolizích beztak měly jen velmi omezenou vypovídací schopnost.
Musím tě zklamat, netřeba vůbec dlouho hledat. To si moc fandíš, když si myslíš, že nemám nic lepšího na práci než celé odpoledne hledat nějaké argumenty na "boj" s tebou. Stačí prostě zadat do vyhledávacího pole googlu výraz "cyklista srazil chodce" a můžeš si vybrat.
Snažíš se tady zamlžit jednoduchý fakt, že ve svém článku uvádíš nepravdy. Ještě jednou cituji:" A že je pohyb na kole po městě nebezpečný? Tak nad tím by se měli zamýšlet nejen cyklisté, ale především motoristé. Ta nebezpečí jsou totiž vytvářena výlučně provozem motorových vozidel a nikoli jízdních kol." Ten "nebohý stařeček" co ho sundal ten cyklista (viz. link výše) asi tvému článku naivně uvěřil. Ten chudák se možná ve svém věku již na tu nohu nepostaví a skončí na vozíku. Z toho snad jasně vyplývá, že i pohyb na kole může být nebezpečný.
Takže místo další mlhy jako že chodec se nepočítá atd. čekám, že napíšeš "Ve svém článku jsem uvedl nepravdu" Pokud ovšem dovedeš něco takového překousnout.
O nepravdy zcela jistě nejde. Nikde jsem netvrdil, že nelze při bezohledné jízdě na kole někoho zranit, ale znovu opakuji: Trvám na tom, že je u cyklisty je riziko zranění nebo dokonce usmrcení chodce nesrovnatelně nižší než u motorových vozidel. Upřímně řečeno mě nikdy nenapadlo, že zrovna tohle bude někdo zpochybňovat.
Ještě je tu jedna věc: Při dostatečně opatrné jízdě na kole lze vyloučit riziko pro okolí vlastně stoprocentně. U motorového vozidla toto možné není. Tam vždycky zůstane nezanedbatelné procento neovlivnitelných rizik.
Kromě toho pokud jede cyklista opatrně, sníží se mu rychlost tak maximálně o pár kilometrů v hodině. Pokud by mělo jet motorové vozidlo tak rychle, aby se vzniklé riziko byť jen přiblížilo míře rizika, které "šíří" cyklista, sníží se jeho rychlost na pouhou desetinu.
Tak přesně tohle jsem očekával. Ani v případě kdy je jasně prokázáno že konkrétní tvrzení v tvém článku je nepravdivé, nejseš schopen tenhle fakt přijmout a napsat "Zmýlil jsem se". Místo toho zase jen mlha a opakování toho co už se tady semlelo snad stokrát.
Pokud po mně chceš, abych kajícně přiznal, "že jízdní kolo je pro své okolí nebezpečnější než motorové vozidlo", tak toho se opravdu nedočkáš. Tomu se můžu jen usmát. Pokud považuješ tuhle nesmyslnou tezi za "prokázanou", pak je naše další diskuse opravdu už ztrátou času pro nás pro oba.
Sleduješ jediný cíl - "porazit" a zesměšnit mě v této diskusi a uniká ti přitom, jak absurdní argumentaci používáš: "Podívejte se, jak je ten Medvěd směšnej! On si myslí, že je auto nebezpečnější než kolo!" Na to už se opravdu nedá nic říct.
Ty jseš ale Medvěde skutečně směšnej. Každému alespoň trochu uvažujícímu člověku je jasné, že se jedná o tvrzení "..nebezpečí jsou totiž vytvářena výlučně provozem motorových vozidel a nikoli jízdních kol." Přesně tohle si napsal a to prostě není pravda i kdybys to tady okecával a překrucoval se svou fanatickou grafomanskou umanutostí až do Nového roku.
"Neodvolám !", připadáš si asi jako Galileo Galilei nebo jako Fučík nebo snad jako Jan Žižka bojující proti všem. Přitom se chováš jako malý dítě, kterému někdo sáhnul na jeho oblíbenou hračku.
Dobře, uznávám svoji chybu: Drtivou většinu úmrtí a těžkých zranění na českých silnicích mají na svědomí cyklisté.
Tohle jsi chtěl slyšet? Myslíš, že tato moje slova jsou míněna upřímně? Nedělám ze sebe mučedníka, to ty si počínáš jako inkvizitor. Pod hrozbou veřejné popravy mé cti ze mě páčíš přiznání k šíření bludů.
Zamyslel ses taky nad věcnou stránkou toho, co tu napadáš? Já prostě nemůžu uvěřit, že soudný člověk může pochybovat o tom, že motorové vozidlo je nebezpečnější než cyklista.
Já o tom soudně nepochybuju, ale vrtá mi ale hlavou, když se na tom kole někdo zabije, tak potom přeci může oprávněně na potkáni tvrdit, že to kolo pro něj moc bezpečný nebylo ne?
A ptal se někdo těch desetitisíců lidí, co za posledních dvacet let zemřeli v důsledku automobilových nehod, jestli bylo pro ně to auto bezpečné? Možná by stačilo se zeptat pozůstalých...
Medvěde, ty jseš fakt vůl. Speciálně pro tebe a ostatní méně chápavé to tedy přeložím: " Nebezpečí jsou totiž vytvářena nejen provozem motorových vozidel ale i jízdních kol " Kapišto ?
To se asi těžko zeptám desetitisíců mrtvejch, kde bych na to asi vzal čas? Takhle si ze mně utahovat tak to se nezlob....):-(
Sedí slon a mravenec na lavičce v parku a mravenec povídá: "To se to pod námi prohýbá, co?"
Pokud jsi to dosud nepochopil, tak ti tedy znovu říkám, že ta rizika, která kolem sebe šíří motorista, a rizika, která snad šíří cyklista, jsou prostě NESOUMĚŘITELNÁ. Asi tak jako ten slon s tím mravencem. Už nevím, jak bych ti to ještě přiblížil.
Přesně tohle měla ta věta vyjádřit a myslím, že to i vyjádřila. Kdo chtěl, tak to pochopil.
Odborně se tomu říká
"Důkaz úporným tvrzením". :')))
"V Německu je zaznamenáno letos už 600 000 úrazů bezohledných cyklistů.." http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=3565...
"Jelikož dost často pobývám v Německu, pozoruji tam skutečně divný úkaz. Řidiči aut jsou oproti našim daleko ohleduplnější a vstřícní, zato cyklisté např. v Mnichově nebo Berlíně jezdí skutečně bezohledně a agresivně."
Datum: 20.10.06 13:23 Autor: Kája
Zase se můžeš rozplakat, že někdo osobně napadá tvé tvrzení, že "nebezpečí jsou vytvářena výlučně provozem motorových vozidel a nikoli jízdních kol". Pokud chceš obhajobu svých postojů postavit na nepravdivých tvrzeních, a to děláš, jen těmto postojům škodíš. Ale možná to děláš schválně, možná jsi jen motorista provokatér. A snažíš se zesměšnit cyklisty. To ale trošku přeháníš.
.. a ještě k těm tvým endorfinům, které zmiňuješ. To je totální blbost. Vytrvalostní hormony jsou naopak pro provoz na silnicích velmi nebezpečné. Zpomalují reakce, maskují únavu i psychickou a snižují soudnost cyklisty. To ti tu potvrdí každý, kdo trochu víc jezdí.
http://www.bast.de/cln_007/nn_39814/DE...
Podle oficiálních statistických dat je v Německu kolem 6.000 mrtvých ročně na silnicích, z toho 475 cyklistů (bez rozlišení zavinění). Zraněných je kolem 440.000, z toho 73.000 cyklistů.
Co se týče mých "nepravdivých" tvrzení: Tvrdím, že drtivá většina obětí na životech a újmy na zdraví jde na vrub motoristů. Nebo snad chceš tvrdit, že z těch průměrných 1453 obětí ročně mají většinu na svědomí cyklisti?
Abys nenapadal to číslo: Je to průměrný počet lidí, kteří zemřeli na následky dopravní nehody do 30 dnů po nehodě za léta 1990 až 2005.
Díky za upřesnění. Snad je to tedy podstatně méně něž 600 tisíc za deset měsíců. To by jen potvrzovalo mou víru, že se takto agresivně nechovají v Německu všichni cyklisté, ale jen někteří. I tak je škoda, že si tyto nebezpečné vrstvy obyvatel vybírají pro páchání násilí na ostatních právě jízdní kolo. No, možná už v duchu žijí ve svém ekoráji. Tam bude asi maso.
Štěstí, že se německá policie dosud neseznámila s tvým přesvědčením o naprosté neškodnosti jízdního kola. A stíhá pachatele podle toho, co způsobili svým jednáním, a ne podle toho, jaký prostředek k tomu použili použili.
Myslím, že bych pro tebe mohl zopakovat jednu svou myšlenku, která ti možná v té bouřlivé diskusi utekla:
Jsem přesvědčen o tom, že jízdní kolo se dá používat tak, že se dají v podstatě stoprocentně vyloučit rizika pro okolí. Jinými slovy nebezpečný může být jen cyklista svým nezodpovědným chováním.
Pro motorové vozidlo tohle podle mého názoru neplatí. Motorové vozidlo je nebezpečné již samo o sobě, tj. znamená pro své okolí nezanedbatelné riziko i při maximální opatrnosti a ohleduplnosti řidiče.
S poslední větou tvého příspěvku souhlasím. Jen by bylo dobré si porovnat sumu způsobených následků u stíhaných řidičů motorových vozidel a sumu následků činů u stíhaných cyklistů. A je jedno, jestli v Německu nebo u nás.
To s těma hormonama je 100% pravda. Když jedu dlouhou trasu 100km a víc, dostávám se do zvláštního stavu kdy přestávám vnímat bolest a únavu a pociťuji stavy podobné meditaci. Je fakt že pak klesá i vnímavost k okolí.
Nejsem endokrinolog a nepředpokládám to ani u tebe. Takže bychom se asi pouštěli na dost tenký led. Ale jedno bych rád zdůraznil: O endorfinu jsem psal hlavně v souvislosti s pohybem cyklisty po městě, tudíž nepředpokládám, že by měl za sebou sto a více kilometrů (pokud se samozřejmě nevrací z delšího výletu).
Ale jinak dávám za pravdu - mám podobné zkušenosti. Ty hormony fungují v podstatě jako droga, která může tlumit bolest a působit euforii. Ta pak může snížit i tu pozornost. Člověk by si toho ale měl být vědom a přizpůsobit tomu své chování.
Medvěde, riziko nikdy nelze vyloučit stoprocentně. Lze je pouze nahradit jinými druhy rizik. Riziko je totiž všudypřítomné a každá lidská činnost (a - zdánlivě paradoxně - také nečinnost) má svoje rizika.
Tvoje porovnávání rizik cyklistické a automobilové dopravy omezuješ pouze na rychlost a hmotnost (což se ti zrovna hodí) a říkáš tomu "selský rozum". Ten ovšem často klame. Měl bys prostě zohlednit více parametrů - napadá mě: dopravní výkony (o tom jsme se už někdy dříve bavili), dostupnost dopravy v době potřeby, klimatická a terénní omezení, rizika pro samotné uživatele dopravy včetně jejich blízkých osob (třeba bezpečnost přepravovaných dětí) a podobně. Není to tak jednoduché.
Chce to ovšem z tvé strany také více ochoty uznat, že tvoje argumentace a kalkulace má svoje slabiny a že hloubavější lidé se nespokojí s tím tvým "selským rozumem a basta fidli".
Jejda, zařadilo se mě to někam jinam, to je reakce na tvůj příspěvek včera 22:19.
To už bychom tady ale opravdu jen slovíčkařili. Možná, že by tuhle diskusi vyřešil někdo, kdo by ta rizika dokázal opravdu přesně vyčíslit. Ale není jedno, jestli se ta rizika sníží o 90 nebo o 99 procent? Důležité je, že když přesedlám z motorového vozidla na kolo, tak se to riziko pro okolí více než podstatně sníží.
Připadá mi, že si tu někteří udělali sport z toho, kdo mě víc chytne za slovo. Já si myslím, že jsme tady všichni soudní lidé a shodneme se na tom, že kolo znamená pro okolí podstatně menší riziko než motorové vozidlo.
Ono něco jiného je "hloubavější povaha" a něco jiného hnidopišství. Kdyby někteří zdejší diskutující nepřistupovali k mým myšlenkám už s úmyslem je napadnout a skutečně se zamysleli nad jejich obsahem, nevyplýtvali bychom tolik času a úsilí na naprosto plané dohadování.
Člověk je nucen velkou většinu svých rozhodnutí činit na základě toho vysmívaného "selského rozumu". Člověk nemůže dnes být odborníkem na všechno. Na hrubé porovnání rizik způsobovaných autem a jízdním kolem skutečně nepotřebuju vysokou fyziku nebo matematiku. Tu bych potřeboval až na to, abych to pak třeba přesně vyčíslil, ale na podstatě věci to už nic nezmění.
Nejsem člověk, který by nedokázal uznat chybu nebo slevit ze svých poněkud absolutizujících tvrzení, ale i tato moje vlastnost má své hranice. Můžu například upravit formulaci své myšlenky, ale nemůžu u ní prostě změnit znaménko.
Takže pokud se tady strhla tahle vášnivá diskuse kvůli mé větě, že "ta nebezpečí jsou vytvářena výlučně provozem motorových vozidel a nikoli jízdních kol", tak můžu ustoupit jen formulačně, že bych slovo "výlučně" nahradil spojením "téměř výhradně". Mění to ale něco na celkovém vyznění článku?
Právě že na vyznění článku to nic nemění. Takže nechápu proč ti taková trivialita trvala celý den a potřeboval si na to asi 300 řádek textu.
Možná jsi měl svou kritiku formulovat přesněji. Byla to z tvé strany opravdu hodně silná slova, že ta věta je lživá, nepravdivá a podobné odsudky. Kdybys například napsal, že určité formulace je třeba zmírnit nebo zpřesnit, tomu bych se zcela jistě nebránil. Zkus si celou tu naši vzájemnou polemiku přečíst znovu a zjistíš, že jsem celou dobu jen jinými slovy říkal to, s čím ses teď nakonec spokojil.
To ti opravdu změna formulace z "výlučně" na " téměř výhradně" stála za tu tvou smršť výčitek a urážek?
Prosím tě Medvěde, nedělej ze sebe blbce. Od začátku je jasné o jaké tvrzení se jedná a že i změna jednoho slova mění jeho význam. "Nikdy" prostě není "někdy". Takže až budeš psát třetí článek, tak trochu uber plyn. Hlavně už to dál nerozmazávej, pro mě je tohle téma tímto už uzavřené.
Á, zase se nám Medvídek vzteky rozplakal, prý "smršť výčitek a urážek". :')))
Když ona ta tvá věta skutečně je lživá a nepravdivá, jak nakonec sám uznáváš. Co už bys chtěl formulovat přesněji? Ale když to někdo konstatuje, jsi schopen donekonečna se vykrucovat, uhýbat a mlžit. A nakonec to, co ti jde nejlépe. Překroutit spor o nepravdivost jednoho tvrzení v osobní útok na svou nedotknutelnost.
Divím se vám, že vás to ještě baví. Prozrazujete tím vším na sebe jen to, že se snažíte mě chytat za slovo, hledat prkotiny.
Když vám kvůli slůvku "téměř" stojí za to rozpoutat tak "zdrcující" kritiku, musím se tomu usmát. Místo abyste přemýšleli o věci samotné, chytáte se slovíček. Svědčí to hloubce vašeho ponoru do problému. Ono vám totiž pravděpodobně nejde o problém samotný, ale o formu mého vyjadřování.
Upřímně řečeno bych uvítal diskusi o věci samotné než o případných formálních nepřesnostech v textu.
Jenže "selský rozum" není totéž co "primitivní rozum". Základní kvantitativní úvahu můžeš samozřejmě selským rozumem udělat, ale neměl bys přitom zanedbat určující ukazatele. Jinak se nediv, že nejsi brán vážně.
Riziko je součinem pravděpodobnosti vzniku nehody a jejích následků. Následky události popisuješ dobře, o tom není sporu - větší hmoty a energie motorových vozidel určitě nadělají větší paseku než bicykly. Pravděpodobnost vzniku nehody ale úplně zanedbáváš - prostě si neuvědomuješ, že nárůst cyklistické dopravy povede také nutně k větší cyklistické nehodovosti. Stonásobný dopravní výkon cyklistů povede alespoň ke stonásobnému (o čemž se dá diskutovat, ale beru to jako aproximativní hodnotu k další diskusi) zvýšení počtu nehod cyklistů. Což už je ale srovnatelné s tebou připouštěným pásmem rozdílu rizik mezi motorovou a cyklistickou dopravou (90 až 99%). Hle - dobře myšlená věc, tedy využití cyklistické dopravy, se najednou při takto široké aplikaci mění v úplně stejně nebezpečnou záležitost jako motorová doprava.
To je to, co mi vadí na "selském rozumu" - takovéto zanedbání určujících ukazatelů vedoucí k řádovým a víceřádovým chybám. Ne drobnosti a hnidopišství.
To už se pohybujeme v hodně teoretické rovině, na to zdejší forma článku (do 5 NS) poskytuje příliš málo prostoru, ale budiž.
Pravděpodobnost vzniku nehody, a tím i tragických následků, bude silně růst s dosahovanou rychlostí. Takže pokud vycházíme z toho, že motorové vozidlo se pohybuje vyšší rychlostí než bicykl, máme u motorového vozidla vyšší nejen následky, nýbrž i pravděpodobnost vzniku nehody.
No a protože řidič automobilu má podstatně omezenější rozhled než cyklista, což souvisí s jeho celkovou konstrukční h(ř)motností, dále podstatně horší manévrovací schopnosti, které se navíc dále zhoršují s rostoucí rychlostí, pak tu máme výslednici, která i na straně možných příčin podstatně převyšuje parametry jízdního kola.
Dále nepředpokládám, že by cyklistická doprava reálně mohla narůst stonásobně. Kromě toho jsem ta čísla 90 a 99 procent uváděl jen jako příklad nesouměřitelnosti. Stejně dobře jsem mohl uvést čísla jiná.
Další věc je, že v případě částečného nebo (teoreticky) úplného nahrazení automobilové dopravy dopravou cyklistickou nelze předpokládat zachování jejího dosavadního objemu. Velká část jízd automobilů se realizuje jen proto, že je to (díky technice) možné a pohodlné. Pokud by byl člověk "nucen" použít jízdní kolo, je velmi pravděpodobné, že by si spoustu takových jízd rozmyslel a odpustil.
Další faktor je, že kdyby se třeba jen část automobilové dopravy nahradila cyklistickou, ubylo by i rekreačních jízd.
Z toho všeho usuzuju, že hustota dopravy by se při nahrazení části nebo celého automobilového provozu silně snížila nejen kvůli prostorově podstatně nenáročnějšímu kolu, ale i kvůli menšímu počtu a délce jízd. Z toho mi plyne, že by nárůst pravděpodobnosti nehod nemusel být tak drastický, což s (doufám) prokazatelně nižšími následky, danými nižší hmotností a rychlostí, povede k podstatně, ne-li řádově niží sumě celkových následků případných nehod. A o tento parametr přece jde především.
Nějak to směšuješ, ale to nevadí, nemusíme nutně dojít ke shodě.
Mám mnohem přesnější čísla z oblasti energetiky, je to zajímavá analogie k zdejším úvahám. Jde o počet úmrtí na vyrobenou 1 TWh elektrické energie. V těch číslech je započteno úplně vše - těžba surovin, výstavba, provoz, nehody, odpady apod. Je to 4,1 úmrtí u olejových elektráren, 2,2 u uhelných, 1,9 u plynových, 1,2 u slunečních, 0,07 u větrných a 0,005 u jaderných.
Vidíme, že jaderné elektrárny s bezpochyby možnými velkými následky nehod, ale s velmi velmi nízkou pravděpodobností takovýchto nehod (ano, jsou v těch číslech započteny i následky Černobylu) jsou tím nejbezpečnějším zdrojem. Řádově bezpečnějším než větrné elektrárny a třířádově bezpečnějším než cokoliv jiného. Přesto existuje silné po(d)vědomí o jejich nebezpečnosti. Snaha nahradit je jakýmkoli jiným zdrojem (třeba (ne)populárními větrnými elektrárnami) přitom prokazatelně zvyšuje celkové riziko, i když "selský rozum" se tomu zdráhá uvěřit.
Vidíš v tomhle tu paralelu? Tím že nahradíš velký dopravní výkon motorové dopravy velkým množstvím drobných a zranitelných jednotek (cyklistů), nemusí nutně dojít ke snížení celkového rizika. Já bych dodal - spíše naopak, dojde ke zhoršení. Ale nenutím ti to.
V tomhle musím souhlasit se Sectorem a to dokonce přímo co se cyklistické dopravy týče. Upřímně, v počtu nehod jsem se autem nedostal ani na desetinu počtu nehod, co na kole, když počítám vše viděné na vlastní oči (tzn. ne v televizním zpravodajství). A navíc, žádná z těch cyklistických nehod se neobešla bez zranění. Ano, možná to byly zranění "legrační", jako třeba odřené koleno, ale rozhodně znemožnily normální dopravu na kole třeba druhý den.
Ona totiž automobilová doprava má zavedená pravidla. Pravidla vyvíjená takřka po jedno století. K tomu si je třeba přidat skoro stejně dlouho vyvíjené různé pasivní a aktivní bezpečnostní systémy. Drtivá většina dopravních nehod proto končí "pouze" poškozením vozidla (el), ale nikoliv zraněním. Pokud bychom, čistě teoreticky, "nahnali" řidiče motorových vozidel na jízdní kola, tak se dá s naprostou jistotou garantovat, že nehodovost s následkem zranění (lehčího i vážnějšího) by naprosto BRUTÁLNĚ stoupla. Možná by o něco málo klesla nehodovost s následkem úmrtí, ale rozhodně by to mělo vliv na veškeré dění kolem nás.
Ono totiž naučit se reflexu "šlápnu na brzdu a auto už se postará" je o něčem jiném, než se naučit zvládat konfliktní situace na jízdním kole. Osobně mohu dosti zodpovědně srovnávat a je to skutečně tak. Vyhnout se nehodě s následkem zranění je v autě mnohonásobně jednodušší než na kole.
Nic proti představě "ekologizace" dopravy, ale všeho s mírou. Kdyby totiž všichni uvažovali jako ty, tak máme sice v Praze čisté ovzduší, ale umřeme hlady. Třeba jen proto, že pekař (a doplň si jakýmkoliv zaměstnáním) by asi nedovezl rohlíky (a opět si doplň libovolným produktem), protože si den předtím zlomil lícní kost a vymkl zápěstí, jen proto že mu jiný cyklista na křižovatce nedal přednost a ještě k tomu uklouzl na mokré vozovce a díky tomu ho donutil ke katapultaci přes řidítka (což je situace, která by u automobilů sice znamenala 3 hodiny čekání na MP a škodu za xx desítek tisíc, ale pořád by se rohlíky ještě ten den rozvážely, nemluvě o tom že auto nemůže spadnout na bok kvůli mokré vozovce) ;o))))))))
Nevím, co směšuju. Tvrdil jsi, že kalkuluju rizika jednostranně pouze z hlediska možných následků. Já jsem připojil pár úvah z hlediska pravděpodobnosti vzniku těchto rizik, přesně tak, jak sis přál. Zopakuju tedy, že pravděpodobnost vzniku nehody považuju u motorových vozidel rovněž za vyšší, a to z velmi podobných příčin, jako je tomu u možných následků:
1) Rychlost vozidla zvyšuje nejen možné následky nehod, nýbrž i pravděpodobnost jejich vzniku.
2) Omezený výhled motoristy rovněž zvyšuje pravděpodobnost vzniku nehody.
3) Omezené manévrovací možnosti motorového vozidla bezpochyby také zvyšují pravděpodobnost vzniku dopravní nehody.
Paralelu s energetikou vidím jen částečně. Souhlasím s tím, že rizikovost jaderných elektráren bude asi nejnižší. Ale asi jen u těch přímých rizik. Nepředpokládám totiž, že by do té energetické kalkulace rizik byly započteny dopady na životní prostředí, protože ty se prostě vyčíslit nedají. A kdo u jaderných elektráren započte náklady příštích generací na sanaci dnešních úložišť vyhořelého paliva a na rizika s tím spojená?
Jsem sice odpůrcem jaderné energetiky, ale nikoli fanatickým. Můj postoj je z těchto diskusí snadno odvoditelný: úspory, úspory a zase jenom úspory. Nejlacinější a nejbezpečnější je energie, která se nemusí díky úsporám vůbec vyrobit.
Paralelu vidím daleko spíše ve srovnání silniční dopravy s leteckou. Míra rizika je na silnici podstatně vyšší, přesto se lidé rozhodují použít auto. Důvodem je podvědomý strach z toho, že když výjimečně dojde k letecké katastrofě, není úniku a dopady pro pasažéry jsou fatální.
Stejně u jaderné energetiky. Pravděpodobnost vzniku nehody je sice malá, ale když už k ní dojde, není úniku a dopady pro obyvatelstvo jsou fatální. Každá další nehoda v jaderné elektrárně s tím číslem 0,05 zahýbá třeba i o několik řádů.
Je to stejné jako odvozovat bezpečnost u jízdy na lehokole. Přestože se na něm u nás (snad) ještě nikdo nezabil, nelze z toho usuzovat, že je absolutně bezpečné. První případ smrti na lehokole s tou statistikou pořádně zahýbá.
A mimochodem: Jsou do rizik jaderné energetiky zakalkulovány všechny případy úmrtí na rakovinu? Jak může ten, kdo to riziko kalkuluje vědět, jaké procento těchto úmrtí je přímým nebo nepřímým důsledkem černobylské (či některé příští) havárie?
Co se týče zvýšení rizik při hustším provozu cyklistů – neobávám se, že by se celkové riziko zvýšilo. Samozřejmě to může být ovlivněno tím, jaký prostor by ta hustší cyklistická doprava dostala. Pokud bychom ji vyhnali na cyklostezky mezi chodce, pak možná ano. Pokud by se na stávajících komunikacích „zbylí“ motoristé chovali (nadále) jako šílenci, pak samozřejmě ano.
Ještě jeden dopad by mohl nahrazení (části) automobilové dopravy cyklistickou mít. Složení případných obětí. Oběti motorismu za stávajících podmínek jsou odhadem pouze z jedné čtvrtiny skuteční viníci nehod.
V případě posílení cyklistické dopravy by se tento parametr nejspíš vychýlil ve „prospěch“ viníků. To by nejspíš vedlo k umravnění cyklistů a přispělo by to psychologicky k celkovému poklesu počtu obětí. Samozřejmě je to čirá spekulace, ale příležitost k zamyšlení je to určitě.
Proč by cyklistická doprava nemohla dostat stejně přísná a propracovaná nebo ještě přísnější a propracovanější dopravní pravidla? Já jsem pro. Pokud by byla cyklistická doprava znatelně posílena, museli by zákonodárci na změněnou situaci určitě reagovat.
To, že jsi svědkem velkého počtu cyklistických nehod, je pravděpodobně dáno prostředím, ve kterém se pohybuješ. Nejsem si vědom toho, že by třeba v Hradci Králové byla hlášena nějaká alarmující čísla obětí cyklistických dopravních nehod. Nejspíš mimo jiné proto, že tam pro cyklisty jsou vytvořeny vhodné podmínky. Vytvoření takovýchto podmínek samozřejmě předpokládám i v případě, že by podíl cyklistické dopravy stoupl i v jiných městech nebo v celorepublikovém měřítku.
I v cyklistické dopravě existují pasivní bezpečnostní opatření (chrániče). Kromě toho zdaleka ne každý pád cyklisty je nutno brát jako nehodu. Nárůst počtu (ne závažnosti) zranění v případě, že by byla část automobilové dopravy nahrazena cyklistickou, je čirá spekulace. Hrozně by to bylo ovlivněno právě těmi vytvořenými podmínkami. To jako myslíš, že by se cyklisté pomlátili mezi sebou? Kdyby měli pro svou jízdu tolik prostoru, jako mají dnešní motoristé, myslím, že by si vzájemně téměř vůbec nepřekáželi.
Jezdím pravidelně (po chodníku) přes Nuselský most. Pokaždé tam auta stojí. Pokaždé si zkouším představit, jak by tam situace vypadala, kdyby všichni ti řidiči jeli na kolech. Pokud by tak jako ta auta využívali celou šířku té poloviny mostu (10 metrů), doprava by byla plynulá a vůbec by nemuselo docházet ke kolizím kvůli hustotě provozu. A komunikace by byla několikanásobně propustnější.
Věřím tomu, že zabrzdit v autě je snazší než na kole. Auto jsem nikdy neřídil, ale představit si to dokážu. Ale myslím, že existuje způsob chování cyklisty, který by nutnosti náhlého a prudkého brždění prostě předcházel, což se u aut v současné hustotě provozu motorových vozidel říct nedá.
O úplném nahrazení automobilové dopravy cyklistickou jsem mluvil opravdu jen v teoretické rovině, ale myslím si, že ani v tomto extrémním případě bychom hlady neumřeli. Samozřejmě by se chod celé společnosti podstatně změnil. V takovém případě by totiž nejspíš v každé ulici vznikly pekárny a rohlíky by se mohly dovážet třeba na tom kole. Znova připomínám, že v takovém případě by celkový objem dopravy výrazně klesl, takže ke vzájemnému ohrožování cyklistů by v takové míře zase nedocházelo.
Údaj, který uvádím, je součtem těžce zraněných a usmrcených lidí v automobilovém provozu. Nejde tedy o počty sražených chodců. Ale i ten můžu dohledat.
Chodců usmrcených nebo těžce zraněných při srážce s motorovým vozidlem v ČR je v průměru zhruba 6 denně. Takže přes dva tisíce za rok. Je toto číslo vůbec srovnatelné s "ohrožením" chodců cyklisty?
Podle mě se to prostě nedá srovnávat, protože bychom to museli přepočítat na ujeté kilometry nebo dokonce osobokilometry, pak bychom museli ještě vyloučit vliv společných stezek pro chodce a cyklisty a další vlivy. To podle mě není v našich možnostech. Podle mě stačí selská úvaha o vyšší nebezpečnosti v důsledku hmotnosti a rychlosti motorového vozidla ve srovnání s bicyklem. To se snad zpochybnit nedá.
Ještě jednu poznámku: Věta citovaná z mého článku je vytržená z kontextu. Byla tam řeč pouze o ohrožení cyklistů v provozu motorových vozidel a míře důsledků pro rozhodování o použití kola v městském provozu.
Ještě k tomu doplň 200 cyklistů a chodců, které zabil v letošním roce vlak. Není to dost, když vlaků jezdí ve srovnání s automibily minimum? Občas také cyklistu bez přilby zabije strom.
Vyplývá z těchto údajů něco? A co?
Můj selský rozum z toho něco vyvozuje. Ale jiný selský rozum může zas vyvozovat něco jiného, to jistě. Proto se například soudní pře nerozhodují na základě selských rozumů. Ane letadla se nekonstruují podle selských rozumů. Ona totiž podle selského rozumu přece létat nemohou.
Stromy padaj i na auta. Dokonce častěji než na cyklisty, protože jich je v rizikovém počasí venku podstaně víc.
Co se týče nemotorizovaných či motorizovaných obětí vlaků, je to vždy důsledek vědomého hazardu. A je jedno, jestli ze strany chodce, cyklisty nebo motoristy.
Ani jeden ze zmiňovaných případů ale nesouvisí s tématem této diskuse, neboť zde mluvíme:
a) o vzájemném (podle mého názoru spíše jednostranném) ohrožování mezi motoristy a cyklisty,
b) o poměru ohrožení ostatních účastníků silničního provozu (převážně chodců) ze strany motoristy a ze strany cyklisty.
Rozhodnutí, zdali pro pohyb po městě zvolím auto nebo kolo, nejspíš nebude ovlivněn "neselskými" úvahami o konstrukci letadel.
Snad bychom si mohli (ale asi už v jiné diskusi) popovídat o tom, kolik obětí na životech připadá na osobokilometr ujetý v autě a vlakem (případně jiným prostředkem veřejné dopravy). Pokud bychom měli k dispozici přesná čísla, určitě bychom pak mohli vyřknout ortel o míře rizik šířených individuální nebo veřejnou (hromadnou) dopravou.
Strom nespadnul, to cyklista nepřizpůsobil rychlost, vyjel ze silnice a rozrazil si o něj hlavu. Řada lidí z toho selským rozumem usoudí, že šlapací kolo je krajně nebezpečné. Jiní zas, že cyklisti jsou neodpovědní blázni (tedy všichni cyklisti). Nebo že ořechová alej u silnice ohrožuje životy. (Vážným zájemcům prozradím, kde jedna taková je, dřív než ji ochránci životů pokácejí.)
A přitom žádné z těchto paušalizujíchích tvrzení není správné. Pro někoho jsou dokonce urážlivá, pro jiného ohrožující. Nezavinilo to přece kolo ani strom. A za to, že jeden cyklista je cvok (a bez přilby :-), nelze odsuzovatvšechny.
A takové nesprávně zobecňující postupy ty právě používáš! Cyklista nikdy za nic nemůže, vždy je to vina motoristy. Rekreační cyklista, který si někdy dovolí vyjet na víkend na Šumavu je lenoch, zamořující okolí splodinami a beroucí na sebe odpovědnost za životy stařenek. Cyklista jedoucí do práce šťastně nafetován endorfiny je ohrožován vystresovanými motoristy. Proč by měli být motoristé vystresovaní, proboha? To jsi vyčetl z nějakejch těch svejch materiálů, viď.
Stavíš své vývody na tendenčních polopravdách. Tak co vlastně čekáš za reakce?
Myslím, že na základě mé logiky ještě nikdo žádné chybné rozhodnutí neudělal, protože nabádám pouze k omezování nadměrného používání motorových vozidel.
Proti takové logice, jak tady naznačuješ, sám aktivně vystupuju. Například proti motoristické logice, že stromy u silnic ohrožují lidské životy. Lidské životy ohrožuje styl jejich jízdy, nikoli ty stromy. Bohužel to dochází tak daleko, že se pod tlakem (bohužel většinové) motoristické veřejnosti už nové aleje kolem silnic nevysazují a dokonce se už (až na výjimky) neobnovují uhynulé nebo padlé stromy v alejích stávajících.
Místo abys o mých formulacích přemýšlel, hned mě zase z něčeho paušálně (!) a bez důkazů obviňuješ. Tak mi tedy napiš nějakou moji větu, kterou považuješ za takto nebezpečnou, jak píšeš, a můžeme se o ni pohádat. Ale takhle se na to nedá reagovat. To je, jako bys mi řekl, že jsem vůl (jako Radka a Marcel) a já to měl nějak vyvracet... Takže prosím konkrétně.
I když musím přiznat, že určitý nesmělý pokus o konkrétní příklady jsi učinil, tak tady je má reakce:
Nikdy jsem neřekl, že je někdo lenoch. Vždycky jsem psal, že kdo chce kolo někam vozit, měl by si uvědomovat ekologické (a třeba i bezpečnostní) dopady svého počínání. To ale není totéž.
Moje soudy o cyklistech mezi motoristy jsou potvrzeny mnohaletou zkušeností. Trávím v tomto prostředí zhruba 300 hodin ročně. Já ti můžu jen sdělit své zkušenosti, ale těžko je změním tím, že si s tebou o nich popovídám.
Já vím, že mi teď řekneš, že se chovám nepřizpůsobivě atd., ale to nikam nepovede. Dokázat opak ti nemůžu, zrovna tak jako ty nemůžeš tu nepřizpůsobivost dokázat mně.
Své vývody nestavím na tendenčních polopravdách, ale na vlastních zkušenostech (nutně tedy subjektivních) a taky na oficiálních (tudíž objektivních) statistikách.
Zobecňovat své zkušenosti je přece právo každého člověka. Když tě dvakrát okrade Cikán (a nebo třeba zrzavej běloch), tak si potřetí, když Cikána (nebo zrzavýho bělocha) uvidíš, budeš držet peněženku a přesto to nebude rasismus.
Zrovna tak já mám nějaké zkušenosti s motoristy, které samozřejmě podobným způsobem zobecňuji.To taky není rasismus nebo xenofobie, to je naprosto normální obranná reakce. Stejně jako by byla bláhovost si nedržet tu peněženku, bylo by bláhové neočekávat už předem u motoristů rizika, se kterými jsem se do té doby denně setkával.
muj prispevek k temuz tamatu najdete zde
http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=3038
Ach jo. Proč se každej mermomocí považujete za vzor a pupek světa, "Pane cyklisto"?
Protože je to lidem vlastní. Stačí se rozhlídnout, přečíst si noviny, pustit TV. Všude vidíš příklady toho, že lidé jsou přesvědčeni o své pravdě a zvyky své vesnice vydávají za univerzální morální zákony všehomíra a o tom, že jejich cesta je jediná správná a možná se snaží přesvědčit všechny okolo a "spasit" je třeba násilím. Podle všecho je nám to fakt prostě vlastní.
Jinak ale Láďův článek takhle nevnímám. Jen pustil do světa svůj názor a na tom nevidím nic špatného. A není to tím, že si myslím v podstatě to samé. Článek byl jen vyjádřením jeho pocitů a několikrát to tam uvedl. Netvrdil, že vymyslel universální pravdu o cyklistice a dle mne nikoho nehaněl ani neurážel.
Mě se nelíbí to označení "Pan cyklista". To je přece strašný! Ti ostatní jsou teda co? Řekněme někdo, kdo používá k dopravě převážně kombinaci chůze a hromadné dopravy. A kolo používá "jen" k údržbě tělesného a duševního zdraví. Je blbej marťan? Asi jo, podle "Pana cyklisty".
A že to tak lada třeba nemyslel? Co je to platný, že nemyslel, když to tak napsal. :'(
Jo chápu. Máš pravdu. Jen jsem to takhle nevnímal, ale souhlasím, že se to tak vnímat dalo. To už je ale problém nedokonalosti lidské kominikace vůbec a té písemné zvláště.
Abych to uvedl na pravou miru. Ze se v tom nekteri vidi nebo nevidi a urazi se to je jejich boj.
Popisoval jsem proces promeny meho osobniho hrdiny.
Tohle je, co se mi postupne stalo (a samotneho mne to prekvapilo) a jak to citim.
Takovychto lidicek si vazim dnes vice.
No a uznavam ze v ramci pointy jsem se trochu presprilis nechal unest martanskou alegorii. To ovsem neznamena, ze manik v lycre nevypada smesne. Dnesni vybava na kola dostoupila specializovanosti a nepochopitelnosti (a jasne :-) take prakticnosti) az vesmirne.
Zapominame ovsem trochu ze Hilary byl na Everestu ve vlnenem svetru a bavlnene bunde.
Vemte si prevahu temat v diskusi zde.
Jake kolo, jake botky, vidlice ...
Snadno vznika dojem, ze bez toho to nejde.
Prdlacky. Dulezite je, jak se dostat k tomu jezdeni. Na cem, to uz je celkem jedno, hlavne at to jede.
Jezdeme si kdo chceme jak chceme.
Cesta je cil.
Nadšený souhlas! Bereš mi myšlenky ne z úst, ale přímo z hlavy.
Nevím, proč hledáš ve všech názorech jen to negativní. Ono je to svým způsobem trochu zrcadlo. To, jak nějaký článek nebo jiný text působí na tebe, vypovídá daleko víc o tobě samotném než o tom textu. To, že to NĚJAK působí na tebe, ještě neznamená, "že to TAK napsal".
Tak tohle je zřejmě to úplně nejrozumější, cos tu napsal. To se ti povedlo.
Díky za uznání, ale on to takový objev není. Teď před chvílí mi diskutující s přezdívkou "mirekbik" v diskusi "Svět podle Medvěda" jako reakci na můj diskusní příspěvek napsal: "Bolševiku hnusnej!" Tak přesně tohle jsem měl na mysli - vypovídá to něco jen a jen o autorovi tohoto výroku, nikoli o mně.
To byla reakce jen na ten jeden příspěvek. Jinak mi většinou (ne vždy)spíš lezeš na nervy... :o))
Jo, samozřejmě chápu, že někdo může mít jiný názory než já - na tom nic není, ale za "bolševika hnusnýho" mě snad nepovažuješ, nebo snad jo? :o)
Já si myslím, že dost lidí tu už přestává reagovat na obsah tvých příspěvků a začínají reagovat na tvou skoro bych řekla umanutost, s jakou pořád ty svoje názory "prosazuješ".
Jo, to jsem postřehl. Ono by se toho k tomu krátkému textu určitě nedalo napsat tolik.
Ale ještě k té mé umanutosti: Když jsem o něčem přesvědčen, tak proč bych svůj postoj nehájil? Samozřejmě, že mi tu pár příspěvků trochu "otevřelo oči". V tomhle směru bych zmínil některé příspěvky Sectora, Matyxe a některých dalších. Chtěl bych jim za to poděkovat. K tomu přece ty diskuse jsou, aby si člověk konfrontoval své postoje s odlišnými názory.
Výhrady mám jen k tomu, když se tu místo věcné diskuse odehrávají osobní útoky, pokusy o zesměšňování a v poslední době i nadávky. To je nedůstojné. Ale naštěstí jsou podobní "diskutující" v menšině.
Naprosto souhlasím s tímto Jurimírovým názorem.Nemusí přece každý, kdo se chová podle svého přesvědčení, trpět spasitelským komplexem. Pokud je někdo přesvědčen, že dodržovat určité zásady je správné, pak je naprosto logické, že se tím řídí a že by mu nebylo proti mysli, aby se tak chovali třeba i ostatní. Důležité jsou metody, kterými se snaží své okolí k tomu přimět.
Sám se za "Pana cyklistu" nepovažuju, ale mohl bych ho považovat řekněme za určitý příkladný prototyp chování nebo dokonce za svůj vzor. Tím ale skutečně člověk nehaní a ani neuráží ostatní. Tím, že řeknu, že je něco dobré, přece automaticky neodsuzuju všechno ostatní jako špatné.
Autor termínu "Pan cyklista" chtěl patrně vyjádřit uznání lidem, kteří myslet na něco jiného než na své pohodlí a dokážou tomu přizpůsobit i své (dopravní) chování. Předmětný typ cyklistů svou rozvážnou, rozšafnou a hlavně ohleduplnou jízdou skutečně nepostrádá určitý nádech velebnosti. :o)
Autor terminu pan Cyklista se sice stara o osud planete ale celkem primerene.
Chtel tim vyjadrit, ze jezdit kdyz se mi chce, kdyz podminky dovoli, kdyz je hezky ...
a jezdit porad bez ohledu na podminky (a s nakladem a ... ) jsou zcela nesrovnatelne vykony.
V tom případě ale také není co obdivovat... Pokud někdo jezdí bez ohledu na podmínky, tak k tomu byl spíše nějakým způsobem donucen... Jakýmkoli... Na tom ale opravdu nevidím nic hodného následování ;-)
Osobně jezdím opravdu bez ohledu na podmínky a vůbec nic (kromě mého přesvědčení o správnosti takového počínání) mě k tomu nenutí. Jestli je to následováníhodné nebo ne, to samozřejmě nemůžu posoudit já.
Vyměnit auto za kolo je dobré, i když je to třeba jen ve dnech s optimálním "cyklistickým" počasím. Každopádně je to dobrý začátek.
Tvuj clanek je hlavne o uplne necem jinem... a krom toho je taky dost mimo...
Tady nemohu souhlasit. Naopak: Zmiňovaný "pan cyklista" má k mé definici "městského cyklisty" velmi blízko.
No jo no, někdo si to holt zařídí tak, aby spojil příjemné s užitečným, někdo má užitečné stranou, ale zato si to příjemné dělá ještě mnohem příjemnější :o))
Medvěd, doktor filozofie, nás tu zásobuje články, „nabídkami myšlenek a názorů“, které „můžeme nechat ležet“ a pak si dále myslí, že když to vzbudí diskuzi, tak že tak to je dobře a jeho text „splnil účel“.Jako že je reakce na to, že někdo píše blbost splnění účelu? Lepší je ty blbosti nepsat vůbec… Já to vidím jako spíš takové ekologicky střižené hudrání a spam zároveň, vhodné do nějakého militantního ekologického fanzinu. Medvěd se tu chce pro svoji zábavu vykecávat, na vysvětlování má více než dost času (mě tedy trvalo už tak dost času, než jsem si přečetl názory v diskuzi). Pár lidí tu má na článek případně další příspěvky M. stejný/podobný názor jako já (můj: je to blbost; škatulkování a vůbec takové to hlásání té správné alternativy a poukazování na sobeckost a pohodlnost jiných není produktivní, o hloupostech v textu samém tu psali tady už jiní). Někdo prostě vidí priority jinde a tak chodí v jedněch polobotkách celý rok, na kole jezdí tam, kde to je nebezpečné, manželka mu tahá z nedaleké samoobsluhy nákupy v kolečkové tašce a na dovolenou jezdí rodina vlakem.A jsou šťastni v té své minimalizované spotřebě a my konzumenti jednou na náš přístup dojedeme… OK. Ale jsem strašně rád, že tyto názory a postoje se dají číst pouze na tomto relativně skrytém místě, protože pokud by za normální cyklisty měl mluvit PhDr Medvěd, tak si budou ostatní právem myslet, že jsou cyklisti magoři. Diskutovat o tom, jak ti, co převážejí kola v autech přispívají k zvýšené míře znečištění životního prostředí je skutečně to poslední, co mě na problematice cyklistiky zajímá. Možná dobrý samoúkoj pro autora…ale pro ostatní, kteří ze zvědavosti čtou tyhle plky to je kruté a tak musíme reagovat, prostě nám to nedá a Medvěd je spokojen, VYVOLAL DISKUZI… Abych byl konkrétní k výrazu PLKY, který jsem použil velmi rád: „Za cyklisty se od jisté doby považuje opravdu hodně lidí, ale zdaleka ne všichni mají k cyklistice stejný vztah.“ (citát úvodu): nevím, jestli se za cyklistu považuje babička, co jezdí na kole nakoupit atd. Ale užívá kolo, tudíž cyklistou je, ne? Je cyklista i ten, kdo kolo má doma a občas na něm jede (na chatě, vezme ho sebou na dovolenou)? Nebo jinak: považují se babička či příležitostný jezdec za CYKLISTY? Já je za cyklisty ani moc nepovažuji, prostě mají kolo. Třeba si babička dává závody s Mařenou, která dojede dřív ke hřbitovu - ale závodnice přeci není… A jak mám rozumět tomu, že cyklisté mají k cyklistice stejný vztah???? Babička má vztah k cyklistice? Možná ke kolu, protože jí slouží stejně jako boty nebo srp, ale díky užívání těchto předmětů ještě nemá vztah ke koželužnému průmyslu, turistice nebo zemědělství. Další blbost je hned na začátku článku, totiž že se rekreační a měštští cyklisté nepotkávají, ale abych se zabýval,stejně jako M., hloupým, nic neřešícím škatulkováním (když už bychom se měli bavit o „typech“ cyklistů), na to mi je času opravdu líto. Já osobně už nebudu na jeho příspěvky reagovat. Doporučuji i ostatním.
Také jsem měl chuť něco podobného napsat, ale proč se rozčilovat nad hodinami filosofie zdarma ? Dokud si je Medvěd nezačne účtovat, tak je to v pohodě :o))))
Jen tak mimochodem, ještě takový bleskový postřeh, jak podobná situace vzniká:
- Medvěd je jednoznačně filozof, se spoustou volného času a psavou rukou.
- Dle úryvků z jeho příspěvků jsem pochopil, že denně jezdí na kole přes Prahu místy, která jsou absolutně zasekaná auty. Já tam autem v oněch hodinách také nejezdím, je to fakt o nervy a absolutně zbytečné.
- Medvěd má ekologické smýšlení a je ochoten jít příkladem a o něj se s radostí podělí.
No a vzhledem k tomu, že jakýkoliv pokus o promlouvání do duše oněch řidičů na magistrále by velmi pravděpodobně skončil fyzickým atakem na jeho osobu se zdravotními následky, tak se rozhodl si moralistickou formou poplakat virtuálně. No a na žádném obecném websitu by mu to redakce asi nechtěl uveřejnit, protože by stejně kvůli nepřípustným příspěvkům ke článku museli diskuzi uzavřít, tak se uchýlil k cyklistickému serveru.
Můžeme mu to mít za zlé ? Mnoho znás si sem chodí pobrečet kvůli mnohem větším kravinám, než je osud lidstva a naší planety :o)))))
Mými články vás nezásobuje Medvěd, nýbrž redakce, která je může na základě svého rozhodnutí neuveřejnit, pokud se jí bude zdát, že jsou hloupé nebo že vyvolávají zbytečně negativní emoce. Rozhodně nikoho nenutím ani do uveřejňování svých textů ani do jejich četby, ani k rekcím na ně. Prostě jsem dal své "zboží" do výlohy, kdo se chce podívat, zastaví se u ní, kdo chce koupit, zajde do krámu. Ale rozhodně není nutné kvůli případnému nesouhlasu na tu výlohu plivat.
Všichni se tady ohánějí svobodou a demokracií, ale každou chvíli tady slyším, že bych ty "blbosti" vůbec neměl psát. To jako že bych měl držet hubu a krok? Je pravda, že mě ta diskuse chvílemi i baví, ale musí to být diskuse a ne odrážení hloupých a sprostých útoků.
Čas odpovídat na reakce zatím mám a určitě to není tím, že bych se flákal nebo neměl co dělat. Pracuju jako každej jinej. Je pravda, že negativní názory na moje příspěvky se tu občas vyskytují (Žofka, Marcel, PepikW, Mirekbik a ...Jeník) - slovo "pár" je tu tedy skutečně na místě. Většina diskutujících se ale nad mými příspěvky skutečně zamýšlí a neodsuzuje je, aniž by se nad problémem zamyslela. Část z nich samozřejmě může dojít k odlišnému názoru než já, ale jsou to lidé natolik slušní, že kvůli tomu nenadávají, nezesměšňují mě, neuchylují se k nevybíravým osobním útokům a hlavně se mě nesnaží umlčet.
Zesměšňovat můj způsob života je skutečně snadné, ale také hrozně laciné. Stejně jako celý tento příspěvek je to jen projev nenávisti a pohrdání něčím názorem nebo jeho odlišností. Jak se tato diskuse odrazí na pověsti ostatních cyklistů, opravdu nemohu vědět, ale myslím, že jí to neublíží.
Ano, prvoplánově možná jen hloupě škatulkuju, ale pokud se člověk aspoň trochu zamyslí, domnívám se, že přijde na to, že je v tom textu obsaženo i něco jiného. Jenže to vidí už jen ten, kdo to vidět chce, kdo není zaslepen hloupou nenávistí k odlišným názorům.
Ke zbytku příspěvku se vyjadřovat nebudu, protože pokud lze něco označit jako PLKY, tak právě tohle.
Chlapy, jdu si opravit ulomenou šlapku na pivním kole a jedu do hospody na mariáš, tam to všechno zkonzultuju, a pak vám možná napíšu, jak to dovopravdy je.
Nechceš dojet sem? Jak já bych si zahrál . . .
To bych asi nestíhal
Tak zase vím houno, když byla diskuze v nejlepším, přinesl pingl k dispozici z kuchyně sadu krásných dlouhých nožů. Tak jsme se raději udobřili fernetem a šli domů.
...nesledoval jsem tuto uzasnou diskusi behem svatku a ted pri bleskovem projeti jsem mozna jsem blbe hledal, ale nenasel jsem nasledujici:
Z toho cleneni na cyklisty silnicni a chodnikove a nasledne diskuse nevyplyva, jaky nazor mate na to, jak by cyklistika na uzemi mestskych aglomeraci (esp. Pha, neb jsem prazak) mela podle vaseho mineni vypadat treba za deset let. Protoze tuhle vetev jste odrizli, mozna proto, ze kazdy jezdite podle sveho, mate svoji predstavu o ledascem - ale odkazete to konkretizovat?
Otazka podle meho zni:
Jestli teda
a) nechat cyklisty typu "A-B" jezit mezi autama, at se nechaj pozabijet, a cyklistum "A-A" postavit pohodlne chodnicky klickujici podel potoku at se poperou s inlajnistama (a v klidu se ve sve jizde 10 km/h vyhnou pejskarum);
nebo
b) donutit sofery, at se k cyklistum "A-B" cohvaj tak, jak si dotycni zaslouzi, a cykliste "A-A" tak budou citit bezpeci dokonce i na ulicich typu Evropske, Ceskomoravske, etc.
nebo
c) vybudovat takovou infrastrukturu, ktera cyklistum, "A-B" umozni pouzit v hlavnich tazich pohodlne a rychle trasy, kde nebudou kolidovat s autama ani chodcema ze stejneho duvodu, jako nejsou prechody pro chodce a krizeni tramvaji pres magistralu (s vyjimkou I.P. a Muzea, kde to jinak nejde). Ve vedlejsich trasach pak udelat takove mistni upravy, ktere odstrani nebezpecna mista prekvapujici po 1 km segregovane stezky. Udelat mesto takove, aby to samo od sebe presvedcilo lidi, kteri na vzdalenost 1,5 km chodi, nebo jedou tramvaji (vse za 20 minut protoze blbe spojeni), ze by mohli vzit to kolo, co maj ve sklepe na prazdniny, a dojet na misto kam chtej za 5 minut na nem, aniz by je nekdo sejmul? Netezili by z takoveho mesta VSICHNI cyliste?
Díky za nádherný příspěvek. Je určitě hodně o čem přemýšlet.
Můj článek nebyl vůbec míněn jako samoúčelné škatulkování cyklistů, ale daleko spíše jako porovnání dvou extrémních přístupů k cyklistice vzhledem k dopadům na životní prostředí.
Diskuse se ale stočila spíš právě na to škatulkování podle prostředí, kudy se cyklista pohybuje. Dělení na "městské" a "rekreační" cyklisty podle volených cest je rozhodně taky možné a zde mají samozřejmě své místo úvahy o perspektivách cyklistiky ve městě. Vidím to tak, že je potřeba postupovat oběma cestami.
V první řadě je potřeba zajistit, aby se cyklista stal nejen de iure, ale i de facto plnoprávným a respektovaným účastníkem silničního provozu, a to jak mimo obec, tak hlavně uvnitř velkých aglomerací. K tomu ale není výstavba speciálních těles pro cyklisty bezpodmínečně nutná, i když by v mnoha případech pomoci mohla. Nejdůležitější je změnit dosavadní převládající přezíravý pohled motoristů na cyklistickou dopravu. V první fázi samozřejmě vhodnou osvětou, a u těch, kde osvěta nezafunguje, pak následně třeba i represemi.
Pro rekreační cyklistiku ve městě je výstavba samostatných těles naprostou nutností. Cyklistickou stezku tedy vidím blíž jakémusi sportovnímu zařízení než jako dopravní řešení.
Chci možná moc, ale oba typy cyklistů by se měly co nejméně potkávat, protože by si překážely a vzájemně by se ohrožovaly. "Rekreační" pohyb cyklisty po městě má daleko blíž k pěšímu pohybu, tedy k chodci, takže by mohly stačit i společné stezky pro cyklisty a chodce (nejlépe s odděleným provozem). Ale "dopravní" pohyb cyklisty po městě má podstatně blíž k automobilové dopravě, takže je pro něj třeba vytvořit podmínky v rámci stávající uliční sítě.
Rozlišit by pak bylo možné třeba i povinné vybavení bicyklů pro jeden či druhý druh ježdění.
Jsem si na dnešek vzal ještě dovolenou, takže jsem měl čast přečíst si příspěvky a nedá mi to než, možná lehce "hnidopišsky" nereagovat na jeden drobný aspekt.
Na základě vlastních zkušeností bych to s určením infrastruktury pro ony 2 druhy cyklistů viděl naopak.
"Dopravní" pohyb cyklisty po městě má naopak mnohem blíže k pěší přepravě, zatímco rekreační má blíže k té automobilové.
Důvodem pro mé tvrzení je rozdíl v průměrných i momentálních rychlostech.
Zatímco MC jezdí denně a nechce se úplně oddělat, tak rekreační cyklista v PHA je většinou spíše z té sportovní kategorie a dost to žene.
Abych uvedl nějaké příklady:
Těch pár typických MC co jsem potkal, jeli většinou velmi pohodovým tempem okolo 15khm max. Typičtí rekreační cyklisté se v Praze takřka nevyskytují, ty většinou vídáme s koly na střeše auta, mířícího někam do přírody, protože na rekreaci je pražská infrastruktura příliš hektická a nenabízí to pravé "kochání". Rekreační cyklisté v praze jsou většinou spíše sportovně založení a potkávám je v momentech, kdy třeba na cyklostezce jedu na MTB s průměrem okolo 26 khm, oni jedou po souběžné silnici sakra přes 30 (MTB), kolikrát i blízko k 50kmh (silničky). Jinak řečeno, to co jsem viděl a zažil, tak MC se v klidu na stezku pro pěší i cyklisty vešli, protože jejich rychlost nebyla až tak riskantně vysoká oproti pěším, zatímco sportovně rekreační cyklisté v Praze svým rychlostním průměrem velmi často převyšují osobní automobily. Osobně třeba dolů po Novodvorské auta bežně předjíždím i na MTB (zpátky do kopce je to vpravdě naopak ;o))))
Sanmozřejmě souhlasím, ale každý mluvíme o něčem jiném.
Máme tady teď trochu zmatek v pojmech. Pokud se bavíme o "rekreačním" cyklistovi V PRAZE, tak se jedná o "parkové" cyklisty, kterým stačí rychlosti do 20 km/h. Ti se pohybují například po modřanské cyklostezce nebo na jiných podobných místech, kde se můžou projet, ale nikam nepospíchají. Ti mají k těm chodcům skutečně blíže jak dosahovanou rychlostí, tak někdy dokonce i délkou trati.
To, o čem se tu zmiňuješ ty, bych zařadil pod pojem sportovního cyklisty, který se jede někam "zničit". Tak ty bych na stezku skutečně nepouštěl.
Takže pokud mluvíme o rekreačních cyklistech, tak uvnitř města je to spíš "parková odrůda". V článku jsem za "rekreační" cyklisty označil ty, kteří své kolo přes město vozí a jezdí někde v přírodě daleko od města...
Já třeba vyrážím z domova na kole a zpět se vracím buď na kole nebo s kolem vlakem.Kam tedy vlastně patřím??
Určitě mezi "městské" cyklisty ve smyslu článku. Podle všeho nevozíš kolo desítky nebo stovky kilometrů autem, aby sis zajezdil.
To jsem asi poloviční nádražák...:)))
Pokud se chodci a inlajnisti na stezkách budou chovat tak jak mají, tak k žádným problémům docházet nebude... Samozřejmě i naopak, bezohlední cyklisté jsou také nebezpeční... Za bezohlednost ale nepovažuji rychlost do 30km/h, vždyť ta stezka je primárně pro tyto účely. Pokud se tam budou všichni vyskytovat podle pravidel, tak se opravdu nemusí nic stát. To tam nemusím jezdit na kole, ale rovnou chodit pěšky ;-) Nehledě k tomu, že jsem ani nikde zatím nenarazil na žádné rychlostní omezení...
Velmi rád souhlasím. Navíc je to velmi zajímavá myšlenka s tím omezením rychlosti na cyklostezkách. To by totiž mohlo být vodítko pro případnou povinnost takovou stezku užít. Například by na stezku musel každý, kdo jede pod 15 km/h a naopak by se třeba na stezce nesmělo přes 30 km/h.
Jinak "inlajnisti" budou překážet, i když se budou vyskytovat podle pravidel, zvláště v úzkých místech se prostě nedají předjet, aniž by na ně člověk musel zvonit troubit nebo hulákat. Fakt je, že se zase pohybují rychlostí srovnatelnou nebo vyšší než "parkoví" cyklisté. :o)
Tak to potom ano. "Parkový cyklista" rozhodně spíše na stezku, než na silnici, s tím souhlasím.
Ale jinak co se týče řešení s výhledem do budoucna, navrhnoval bych variantu "Londýn" nebo ekvivalent, tzn.:
1) Rozšíření pojmu "centrum" v Praze na oblasti kromě okrajových síldišť. Řekněme takový "okruh", přes Malešice/Flóru, Holešovice, Tróju, Dejvice/Suhdol, Hvězdu, dolní část Řep, Radlice, Smíchov, Modřany, Budějovickou, Nusle a okolo Žižkova zpět na Flóru.
2) Drastické omezení dopravy v tomto novém centru. Tzn. jednorázový vjezd za markantní poplatek, celoroční vjezd povolen pouze pro residenty, s tím že první auto v rodinně "pouze" markantní poplatek", druhé a další za "horentní" sumu.
3) Parkovací limity, tzn. jako jsou dnes již v centru existující stání pro residenty, tak to samé jen přitvrdit se sazbou za první a potom extrémně za druhé a každé další auto v rodinně/ bytové jednotce.
4) Mimo toto "centrum" upravit infrastrukturu pro síť cyklostezek, které by končily jakousi "cyklo-magistrálou" na x místech při vjezdu do "centra".
5) V "centru" by poté kola jezdily normálně po silnici, kde by se potkávali jen se zbylou dopravou, a místa uvolněná ze současných parkovacích míst by se od silnice oddělila pruhem pro cyklisty (tak jak to známe třeba z některých Skandinávských zemí).
Myslím, že toto řešení by bylo vhodné nejen pro cyklistiku, ale Praze by velmi prospělo i z turistického hlediska atd. Navíc to není nemožné, takových řešení již ve světě dost existuje a funguje to. Samozřejmě by to souviselo s tvrdší represí v MHD. Třeba dnešní přepravní řád MHD umožňuje vyloučit z přepravy osobu podnapilou, silně znečištěnou či obtěžující ostatní cestující. A skutečnost ? Dovolte se mi zasmát.
Abych to poté vztáhl na svůj příklad. Bydlím na okraji Prahy a do "centra" jezdím relativně málo. Většinou na jednání, obchodní večeře, nebo na "pařby" apod. V současnosti se mi vyplatí jezdit autem (popřípadě se nechat přivézt/odvézt z pařby autem). Pokud by se zavedly tyto opatření, pravděpodobně bych tyto cesty absolvoval taxíkem z důvodů finanční výhodnosti. Tzn. u mé maličkosti žádné zlepšení. MHD v obleku fakt nejezdím rád, nebaví mě vždy kontrolovat stav čistota sedadla/madla, nebaví mě obávat se zvratků opilého bezdomovce, nebo nepodložené agrese fanouška Sparty, jestli chápete co mám na mysli. A když se člověk ozve, protože už ho nebaví podobné individuum obtěžující ostatní cestující "sápáním se" třeba po hezčích slečnách, tak se na něj řidič ještě osopí, že to není jeho problém a že ho člověk nemá rušit při řízení.
Mno, abych to sečetl. MC ze mě nikdy nebude, v obleku na obchodní jednání na kole prostě jezdit nebudu, ale pokud by se zlepšily služby MHD a znevýhodnila automobilová doprava v "centru", potom by to pro mě bylo rozumné řešení."
A dokážu si představit, že spousta lidí namítne, že tímto by se Praha otevřela jen pro ty nejbohatší řidiče a že to není spravedlivé. V tomto bych si dovolil oponovat, protože ostatně v centru Prahy stejně dnes bydlí spíš ti "bohatší", jako ostatně kdekoliv v nekomunistických zemích na světě. Těmto oportunistům bych vzkázal jejich, ať si vzpomenou na svůj boj proti rovné dani. Já osobně se pohybuji v příjmové skupině s nejvyšším možným daňovým zatížením. A toto opatření by bylo vlastně jakousi další lokální nerovnou daní. To procento lidí, kteří by si stále mohli dovolit mít auto, parkovat ho v centru a jezdit s ním v centru/do centra, by do městské kasy zaplatilo mnohem víc, než všichni současní řidiči, kteří po Praze jezdí. To by dalo magistrátu dostatek financí na budování ekologicky pozitivní infrastruktury (MDH, cyklostezky atd.) a konečně by také umožnilo lidem pochopit, že bydlení v centru metropole není finančně legrace (ostatně nezapomenu, jak jsme s rodiči bydleli v bytě 5+1 v centru o rozloze 190m a platili za to tehdy ještě obci přes 10kkc měsíčně nájem (tzn. bez služeb), zatímco pod námi tento samý prostor zabírala jedna stařenka a měla nájem regulovaný na 1200 kkc.).
Nevím jestli ten poslední odstavec nebyl zbytečný, snad ne :o)) Tak jako tak, toto bych prostě viděl jako řešení. Stanovit auto v centru jako vrchol luxusu, zlepšit podmínky dopravní obslužnosti (MHD) a získáné finance investovat do ekologicky pozitivní infrastruktury. Nebylo by to řešení ?
A propo, pořád zde zůstává jeden velký otazník a to je bezpečnost majetku. I kdyby se toto vše událo, až na výjimky bych stejně do centra jezdil MHD/taxi, už jen proto že i na akci, kam bych mohl jet kole, bych neměl kde to kolo nechat. Bike za 60kkc prostě nenechám stát někde před restaurací/kinem/muzeem i přes sebelepší řetěz. Nenechal bych tam stát ani svého předchozího crosse za 20kkc, ani favorita, který má spíš už jen historickou hodnotu. Na tuto situaci vidím jen 3 řešení:
1) Cyklo-pozitivní destinace/podniky v centru by zavedly formy hlídaných parkovišť pro kola. Jenže to by asi neklaplo, prostor je málo, chuť také asi není.
2) Represivní model. Třeba registrace kol a kontroly MP. Nebo celkově represivní přístup MP, jenže to by se zase logicky obrátilo proti těm, kteří možná vypadají sociálně slabší s větším potenciálem pro trestnou činnost, ale jsou to přitom slušní lidé. A to by nebylo dobré, jakékoliv elitářství vede k průšvihům. Viz. příklad USA, kde návštěva člověka z chudší čtvrti ve čtvrti smetánky dost často znamená tvrdou kontrolu a nedůvěru ze strany policii takřka na každém rohu.
3) Změna ve vzorci chování lidí. Jenže toho lze asi dosáhnout jen ekonomickým pokrokem. Ono když si i obyčejný dělník může poctivě vydělat takové peníze, aby mu krádež jizdního kola za 30kkc nestála za to, tak pak je situace hned jinde. Ale toho se asi ještě hned tak nedočkáme, zvláště vzhledem k množství obyvatel ČR, kteří touží po sociálním státě, ale nechtějí sami nic obětovat pro jeho dosažení pomocí ekonomického růstu a nadále zatěžují státní kasu svým přístupem k věci.
Tak a teď mě rozcupujte, hádám že to bude doooost kritiky ;o)))) ... viď, Žofko :o))
Vcelku souhlas. Jen jedina poznamka. Na jezdeni po meste musi byt jine (levnejsi kolo) nez na bikovani. To pak neni problem kdyz se ukradne. Navic po masivnim rozsirenim se to proste nevyplati kradst.
Je tedy nutne mit tech kol vic. Sportovni a pak popojizdeci mestske. To je vybaveno blatniky, kosikem, chranicem retezu atd. Umoznuje jizdu v beznem obleceni (dlouhe kalhoty, normalni boty).
Naprosto s tebou souhlasím, i když bych asi malinko změnil některé parametry, které uvádíš, ale to už je jenom kosmetika.
Například centrum bych definoval ve dvou zónách 1. městská památková rezervace, 2. v hranicích tzv. Velké Prahy do r. 1945, což přibližně odpovídá tvému vymezení. Do městské památkové rezervace bych nepustil soukromá auta vůbec a drasticky zpoplatnil vjezd do zóny druhé.
Co se týče MHD, už jsem tu prezentoval svou myšlenku „Třeboňského modelu“, tj. MHD zadarmo. Ve výsledku by se ztráta z výběru bohatě vykompenzovala jak finančně (odpadly by investice do infrastruktury pro motoristy), tak společensky (zdravější životní prostředí a vyšší bezpečnost pro lidi ve městě je nevyčíslitelná hodnota).
S tou námitkou, že by se Praha otevřela pouze pro nejbohatší řidiče, máš pravdu. Byl bych první, který by se takhle ozval. Proto aspoň to historické centrum uzavřít pro všechny a ne jen pro chudé. Možná že by pak v centru nebydleli jen ti nejbohatší, protože by se ke svým bejvákům nemohli odvézt autem, a chodit pěšky ani jezdit na kole oni nebudou.
O tom bydlení a regulovaných nájmech tě chápu, ale zapomněl ses na věc podívat z pohledu té babičky. Ona totiž nemůže za to, že jí zprivatizovali střechu nad hlavou. Ona tam třeba bydlela padesát nebo šedesát let a najednou by se měla stěhovat jen proto, že realitní spekulanti vyhnali ceny nemovitostí v centru do nestydatých výšin? Zbytečný ten odstavec nebyl, ale neúplný.
V posledním odstavci si ale jednoznačně odporuješ. Na jednu stranu toužíš po tom, aby si obyčejný dělník vydělal tolik, aby se mu nevyplatilo krást kolo za třicet tisíc korun. Na druhou stranu napadáš princip sociálního státu, který jako jediný dokáže udržet příjmové rozdíly obyvatelstva na uzdě.
Pokud ovšem myslíš SOCIALISTICKÝ stát, pak s tebou souhlasím. Dochází tady TOTIŽ permanentně k terminologickému nedorozumění. Sociální stát je součástí všech tržních ekonomik. Je to souhrn opatření, která zabraňují tomu, aby se v důsledku sobeckého „tržního“ chování relativně malé skupiny bohatých a mocných ocitla velká část obyvatelstva na hranici bídy a docházelo tak jejich sociálnímu vylučování. Politická pravice a levice se hádá jen o podobu a parametry sociálního státu, nikoli o jeho existenci jako takovou. Úplná likvidace sociálního státu je stejný extrém jako komunistická diktatura, jen s opačným znaménkem. Takže bojujte proti ZNEUŽÍVÁNÍ sociálního státu, ale ne proti jeho existenci. Bojovali byste tím i proti tržní ekonomice jako takové.
S těmi dvěma zónami na tom něco bude, ovšem je stále třeba nezapomínat na zásobování a taxíky, to bude vždy a všude, takto omezit se dá skutečně jen soukromá individuální přeprava.
A pokud jde o sociální stát, tak vím velmi dobře o co jde. Jsem na celé čáře proti socialismu, ale uvědomuji si, že ČR musí vytrvat ve své snaze být státem sociálním, protože průměrná životní úroveň zde neumožňuje jeho likvidaci. Na druhou stranu říkám, že aby se úroveň sociálního státu dostala na slušnou úroveň a plnohodnotně sloužila svému účelu, tak je třeba zabránit aktuálně existujícímu zneužívání jeho existence a zároveň podpořit ekonomicky přinosové skupiny. A současné nastavení jak sociální, tak daňové politiky nejde ani v jednom z těchto dvou směrů správnou cestou.
A možná by bylo vhodné, abych vysvětlil můj způsob chápání "sociálního státu". Jde o to, že je to situace kdy každý poctivě pracující si dokáže vydělat dostatek pro existenci na slušné úrovni, ale přitom má stát dostatek prostředků pro to, aby se postaral o méně šťastné, ať se bavíme o lidech postižených, nemocných, starých a tak dále. Do těchto skupin "méně" šťastných již neřadím lidi nezaměstnané z důvodů jiných než výše uvedených apod. V současnosti je však bohužel velmi mnoho lidí, kteří nejsou ochotni takřka nic obětovat, aby se neocitli v té skupině, která je sociálně dotována přestože by neměla a zároveň jsou tyto peníze získávány neúměrným daňovým zatížením skupiny lidí, kteří patří mezi ty "šťastné" v tom že jsou zdraví a neštítí se práce. Tito jsou potom ale aktuálně nuceni hodnotit, jestli se jim vyplatí dělat za průměrnou mzdu a jakž takž fungovat, a nebo dělat o mnoho více, ale nedostat zdaleka o tolik navíc. V současnosti nastavený systém je tedy demotivující pro "tahouny ekonomiky", a naopak negativně "motivující" pro ty, kteří se raději jen nechají táhnout. A to se vůbec nezmiňuji o osobách právnických či fyzických-živnostníků. To je na další kapitolu.
Tak jako tak, se sociálním státem nebo bez něj, především se musí pohnout kupředu ekonomika (nebo se efektivněji využít současných možností), aby se dosáhlo lepší průměrné životní úrovně a potom se možná ta kola přestanou krást v takovém rozsahu :o))))
Vidím, že se celkem shodneme. Do památkové zóny bych nepustil ani taxíky. To bychom tam znovu měli zácpy, jen s tím rozdílem, že by všechna auta byla označena jako Taxi. V té druhé zóně by musela být taxislužba taky poměrně omezena. Pro zásobování by musely platit co nejpřísnější ekologické limity - co třeba elektromobily? Sice tady tu myšlenku už někdo zesměšňoval, ale část zboží by se skutečně dala zavážet cyklisticky. Ty pekárny byl asi nejlepší příklad.
Naprosto souhlasím s tím, že funkci sociálního státu je třeba zefektivňovat a účinně bránit jeho zneužívání. To je ale něco úplně jiného než jeho likvidace. O nastavení daňové politiky toho bylo napsáno a řečeno už tolik, že bych asi jen opakoval to, co bylo tisíckrát řečeno.
Pro mě osobně je důležité, aby daňová zátěž byla skutečně progresivní. To, co je u nás vydáváno za rovnou daň, je vlastně daň proporční, procentuální. Rovná daň by byla, kdyby každý platil stejnou částku a ne stejné procento z příjmu. Ale ani proporční daň podle mého nestačí. S rostoucím příjmem musí růst i procento odváděných prostředků.
Taky je dobré si všimnout, že skutečně odváděná daň zdaleka neodpovídá nastaveným procentům, protože ti, kdo vydělávají více, mají více možností, jak své příjmy schovat nebo jiným způsobem se vyhnout jejich zdanění.
Vlastně by se naše diskuse mohla omezit na to, jaký by měl být poměr mezi maximálním a minimálním čistým výdělkem jednotlivce. Osobně jsem pro to, aby existoval výdělkový strop. Co je nad to, bylo by zdaněno sto procenty.
Za komunistů byl tento poměr odhadem 1:10. A dnes? Nechci se vracet do let totalitního režimu, ale tento poměr by rozhodně neměl představovat několik řádů, jak je tomu dnes. Myslím, že třeba poměr 1:20 by byl už dostatečně motivující.
Další myšlenka je, že by pro stát muselo být daleko lacinější, kdyby řekl, že kdo se spokojí s takovou a takovou částkou, nemusí pracovat. Je to stejné, jako by se pražskému magistrátu určitě vyplatilo dát veřejnou dopravu zadarmo. Rozhodně by nehrozilo, že by toho někdo zneužíval. Ani vlastně není jak.
V takovém případě by odpadly všechny ty nákladné systémy na podporu zaměstnanosti. Tohle já považuju za vyhozené peníze - nutit k práci ty, kteří pracovat nechtějí a nikdy nebudou. Teď jsou jich asi čtyři procenta. Ostatní nezaměstnaní práci hledají a určitě by ji spíš našli, kdyby se oddělilo zrno od plev.
Ještě k té motivaci. Je určitě dostatečnou motivací k práci, když ti "tahouni" dostanou třeba dvojnásobnou mzdu, ale rozhodně si nemyslím, že "manažeři" s milionovými měsíčními příjmy pracují stonásobně víc než člověk s průměrným příjmem. Takže je to všechno otázka nastavení parametrů.
Sám spadám do kategorie živnostníků, takže vím, co je to postarat se sám o sebe. Ale protože se živím prací a ne "obchodem", existuje můj příjmový strop. Proč by měl obchodník, který "pracuje" stejně intenzivně a stejně dlouho jako já, mít mnohonásobně vyšší příjmy jen proto, že se neživí prací, ale obchodem?
Tohle není závist, to je snaha o rovné podmínky. Když to zobecním, pak u tvůrců hodnot existuje naprosto přirozený příjmový strop, protože den má omezený počet hodin a lidská energie taky není nekonečná. Proč by tento příjmový strop neměl existovat u těch, kteří dnes nekřesťansky bohatnou obchodem s hodnotami, které vytvořil někdo jiný? Není právě tohle nejvíce demotivující pro skutečné tvůrce hodnot?
Dvě poznámky: taxi služby by musely zůstat i v centru Prahy. Důvodem je, že tam je nejvíce luxusních hotelů, kam jezdí nejvíce platících turistů a likvidace taxi v této lokalitě by pro magistrát v důsledku znamenala takovou ztrátu zisku z turismu, že by lehl popelem. Doslova :o))
A druhá ... žádné stropy ani 100% daň, na to zapomeň !!! To je právě jen jiná forma komunismu a nebudu se k tomuto vracet. Rozdíl mezi tebou, který "pracuješ" a tím "obchodníkem" nebo "top-manažerem" je v tom, že oni musí na svá bedra brát neuvěřitelnou zodpovědnost a v rámci této činit aktivní rozhodnutí. A proto se firmě vyplatí najmout někoho za milion korun měsíčně, když dokáže díky svým zkušenostem a schopnosti správného rozhodnutí otočit mnoha milionovou ztrátu podniku v mnoha milionový zisk. Zrovna tak si vem, jak velké procento lidí je dnes zaměstnáno podniky, které jsou vlastněny českými podnikateli. Kdybys těmto podnikatelům/majitelům/akcionářům nastavil strop, tak se zdekují do zahraničí a tady nebude pro koho pracovat. Nebo chceš zpět jen čistě státní sektor ?????? To by fakt zavánělo komunismem.
Jak se říká, odsud posud, ale tato část tvého návrhu je hodně daleko za hranicí toho, co jsem ochoten akceptovat i ve formě demokratického sociálního státu. Současné daně limitují svobodu již vcelku razantně a ty bys to chtěl dotáhnout ještě dál. Vlastně bys vytvořil jakousi vládnoucí střední třídu a vyšší třídu redukoval na pár jednotlivců .... to by to tu vypadalo ....
No nic, jdu si dát oběd, zdar ! ;O)
Jo - to, co říkáš, zní logicky. Samozřejmě že by to byl velký zásah i do turistického ruchu. To by pak ale do centra směli jen cizinci? Já myslím, že v centru Prahy by taky měli bydlet obyčejní lidé, jak tomu bylo vždycky, a ne, že se ceny nemovitostí vyšplhají do tak závratných výšin, že si tam normální člověk ani nešktne. Tohle mi fakt pije krev. Kdyby nebylo regulovaných nájemníků, tak by v centru Prahy už vůbec žádní normální lidé nebydleli.
Kromě toho podřizovat všechno turistům určitě taky není správné. Vždyť Praha se za posledních dvacet let stala vyloženě Disneylandem - to už není město. Oni s tím začali už komunisti, jak nabarvili všechny fasády na Královské cestě, aby přilákali turisty. Já bych ani z toho turistického ruchu nedělal posvátnou krávu.
S tou stoprocentní daní se zase musím odvolat na Švédsko. Tam něco podobného funguje. Nebudeš mi to možná věřit, ale dochází tam i k situacím, kdy podnik někdy zaplatí víc než sto procent ze zisku, a pořád se mu to vyplatí. A myslíš, že se kvůli tomu hromadně stěhují investoři z této země?
Odpovědnost manažerů? To je iluze. Už jsi viděl manažera, který by na sebe bral hmotnou odpovědnost ve výši ztráty kterou způsobí? Každá pokladní v supermarketu má hmotnou odpovědnost vyšší než takový "top-manažer". Stačí aby jí chybělo pár stovek v pokladně, a už jí to strhávají z platu. A manažer? Maximálně ho vyhodí a okamžitě po něm sáhne jiný podnik. Co já znám manažerů, kteří za sebou mají miliardové ztráty a nikdo to po nich nechce zpátky! Ta odpovědnost manažerů je opravdu jen zdání.
Uznávám, že moje "reformy" by nebylo možné provést izolovaně v jednom ze států Unie, protože by tím ten stát přišel o určité komparativní výhody oproti jiným. Tady by musela být širší shoda například na úrovni EU, která si něco podobného už "dovolila" v oblasti ekologie, když na sebe dobrovolně vzala břemeno dražších ekologických výrob v okamžiku, kdy zbytek světa vyráběl neekologicky a tudíž laciněji. Časem by bylo vhodné učinit něco podobného i v sociální oblasti. A určitě to zdaleka ještě nebude komunismus. Jen je potřeba myslet víc na lidi a ne na nějaká makroekonomická čísla.
Zní to hezky, otázkou je potom praxe. Pokud by ten limit byl nastaven tak jeko třeba ve Švédsku, proč ne, ostatně do tamních cifer má ČR se svým průměrem ještě hodně daleko ;o) ale mě osobně by se mnohem více zamlouval Finský model :o))
No vidíš a pak, že nejseš komouš - progresivní zdanění, tím taky začínali. Poměr mezi nejnižším a nevyšším výdělkem."Nastvení parametrů" Teorie pracovní hodnoty! Hnus! Neříkej, že nevíš, že si komouš!
U tvých příspěvků se už jen hlasitě směju. Občas mi tu někdo říká, že vidím svět černobíle, ale to tvoje dělení lidí na ty hodné a na komunisty - to je právě to komunistické myšlení, o kterém se domníváš, že ho kritizuješ. Kdo nemá stejný názor jako ty, tak je podle tebe "komouš". Jinými slovy "Kdo nejde s námi, jde proti nám". Vždyť se chvilku poslouchej. Od tebe jsem neslyšel jediný věcný argument, pořád jen, že jsem "bolševik" nebo "komouš".
Máš asi ve své minulosti nějaký nevyřešený problém, který ti znemožňuje jakýkoli racionální pohled na probíraná témata.
Pověz mi, v jakém prostředí jsi vyrůstal, čím ses vyučil nebo co jsi vystudoval, jak jsi prožíval rok 1989, co se v tvém životě od tohoto roku změnilo k lepšímu a co k horšímu, a možná se dobereme příčiny, proč máš fobii ze všeho, co přesně neodpovídá tvé představě o svobodném tržním světě.
Jak můžu věcně diskutovat s např. s "myšlenkou" , že by se měl stanovit maximální přípustný rozdíl mezi příjmy. To nechápeš, že za to by Tě i čeští socani (blbové a ultralevičáci k pohledání) vyobcovali ? To není o diskusi co tady šíříš, to je otázka sebeobrany, kdyby se takové myšlenky měly mezi lidma rozšířit.
Která společnost je bohatší - ta, kde jedna pětina má po tisícovce a čtyři pětiny po desetikoruně na den, nebo ta, kde nejbohatší pětina má po pětistovce a zbytek řekněme stovku na den? V součtu bude "bohatší" ta první společnost, ale líp se lidem bude žít v té druhé.
Jo, beru. Finsko má z historických důvodů dokonce k našim poměrům o něco blíž. Jen bych byl opatrnější při hodnocení životní úrovně: Na světovém žebříčku "Human development Index" je Švédsko na druhém místě, Finsko na třináctém, přitom HDP mají obě země srovnatelný kolem 30 USD/obyv./rok. To znamená, že Švédsko dělá pro své obyvatelstvo podstatně víc než Finsko.
Finsko a Švédsko mají HDP samozřejmě kolem 30.000 USD/obyv./rok a ne jen 30. Uteklo mi tam slovo "tisíc".
Česká republika je na témže žebříčku třicátá druhá a HDP ve výši 20.000 USD/osbyv./rok.
Do žebříčku HDI se ale započítává víc věcí než jen HDP - např. stav místního životního prostředí, dostupnost zdravotní péče, vzdělanost obyvatelstva a úroveň školství, míra nezaměstnanosti a podobně.
To byl jen čistě sobecký hlod, proto ty smajlíky .... ve Finsku se totiž lidé s mojí kvalifikační a platovou kategorií mají mnohem lépe ;o)))))
To asi leckde - ve srovnání se zdejšími poměry. Vlastně ani přesně nevím, co děláš a jestli bys na tom byl líp ve Finsku nebo ve Švédsku.
Dělám regionálního IT manažera v globální FMCG společnosti. Ve své pozici bych se pro Švédsko pohyboval v moc vysoké daňové skupině, i když tam by mi to zaměstnavatel asi doplňoval všemožnými "benefity", podobně jako u nabídek co jsem měl z UK, ale já osobně dávám přednost hotovosti a "benefity" si volím sám ;o)))
Tak tohle je mi obojí velmi cizí. IT - k počítačům a všemu, co s tím souvisí, mám velmi chladný až odmítavý vztah, používám to jen z donucení. Tudíž nejsem ani nijak zdatný v ovládání této techniky.
FMCG - upřímně řečeno mi tyhle anglické zkratky nahánějí hrůzu, protože jsou vždycky spojeny se snahou zvyšovat obchodní obraty těchto firem, jinými slovy spotřebu věcí, které člověk nepotřebuje, což se neobejde bez promyšlených metod, jak lidem jejich produkty vnutit.
Tyhle manažerské funkce jsou asi všude velmi slušně honorované, protože svým firmám přinášejí kýžené zisky. Ve Finsku je trh skutečně asi svobodnější a méně regulovaný než ve Švédsku, proto tam podobné firmy realizují relativně vyšší zisky. Když k tomu připočteme nižší míru zdanění ve Finsku, tak se tvé preferenci vůbec nedivím. :o)
Na všemožné benefity si člověk velmi snadno zvykne a někdy jim člověk pak dá i přednost před hotovými penězi. Využívání benefitů může být prostě pohodlnější.
Současným trendem je zvyšování podílu nepeněžní složky odměňování pracovníků na úkor té peněžní. Firmy tím snáze unikají daním a efektivněji si k sobě své pracovníky připoutávají. Firmy s velkým podílem takového způsobu odměňování pracovníků se pak stávají státem ve státě - svým pracovníkům poskytují to, co by jinak třeba dostávali od státu. Jediným rozdílem je pak to, že firma není organizována demokraticky (jako většina států), nýbrž vrcholně nedemokraticky - hierarchicky.
Osobně tyto metody firem považuju za snahu omezit vliv demokraticky volených zástupců státu na chod společnosti a nahradit ho svým vlastním krajně nedemokratickým vnitřním hierarchickým systémem. Proto manažeři velkých firem tolik usilují o "zeštíhlování" státního aparátu a snaží se "péči o blaho lidu" dostat pod svou kontrolu. Proto jsou dnes nadnárodní společnosti většinou bohatší a mocnější než většina států světa s jejich státními rozpočty.
Myslel jsem, že sem už psát nebudu, ale když vidim, co je tady různých odrůd - parkoví rekreační, nádražní, mc, rc, sportovní.... a to jsem to ani nečet celé, přidám taky jednu kategorii : "Pravý městský cyklista", alespoň v našem městečku střediskovém si jich všímám čím dál víc.
Vlastně je vidim každý den, kolo mají jako čistě dopravní prostředek, často i nákladní, zásadně jezdí v civilu, dokonce bez přilby a osvětlení, zato v každé denní i roční době a v jakémkoliv počasí. Kola nic moc, ale zas jim je nikdo neukradne. Potkával jsem je i v létě (na pozdrav se teda tvářili divně), ale v tomhle počasí obdivuju jejich odolnost (a bude hůř, jestli ta zima vůbec přijde). Já sice taky občas ještě vyjedu (egoisticky se kochat a zabrat si jen pro sebe kus komunální přírody), ale na sobě samý "termo" a "neprofuk" a pak hned do teplý sprchy, kdežto oni vydrží venku snad celý den!
Jediný, co mi na nich fakt vadí je, že jezdí stále "pod vlivem". Ještě jsem neviděl. že by si za to, co utrží v Kovošrotu, koupili něco jinýho, něž tekutou stravu (obvykle v koloniálu u výtopen, nebo ve smíšence za nádražím), v parku na lavičce se posilní, podebatují (něco jako tady NaKole) a zas jedou dál :))).
:o)) Dokonale jsi mě trefil. Jen s malým rozdílem: Mám slušné osvětlení a nejezdím "pod vlivem". Jinak jsem to celej já.
No přečetl jsem si tuto diskusi a také přispěju svojí roškou domlýnice názorů.
Ta definice skupin je sice trochu nešťastná, ale existuje. Jedná se o primární motivaci pro jízdu na kole. Jedni jezdí primárně proto, aby se někam dopravili v rámci běžných denních povinností. Druzí jezdí primárně pro zábavu (fyzičku, kvůli závodům, ...). Běžné činnosti si zajišťují autem.
Pochopitelně se tyto věci prolínají, ale tyhle ypu poznáte. Už jen podle kola. Kolo určená na sport se vytahuje jen na sport. neuvidíte jej stát u supermarketu.
Dále autor tvrdí - a zde nesouhlasím: ti co jezdí pro zábavu jsou špatní. Nejsou. Prostě žijí dle norem naší společnosti. Sice více zatěžují okolí, ale na druhou stranu také dávají praci více lidem a více roztáčejí kolo HDP (tento názor nezastávám - je stejně omezený jako hodnocení přepravy jen podle vlivu na živ. prostředí).
Stejně tak je naivní názor (který v článku explicitně není, ale nějak jej tam cítím), že lidé začnou jezdit na kole protože si uvědomí jak moc zatěžují prostředí autem. To je mimo realitu. Dle mého názoru vede cesta pouze tak, že:
- začne být módní jezdit na kole (standardní livestyle brainwashing). Lidé už kvůli marketingu začali dělat větší blbosti. Ale to by musel být někdo komu se tohle vyplatí a půjde do toho.
- vznikne situace, kdy bude ekonomicky výhodnější jezdit na kole (nebo nejezdit autem obecně). Ale musí to být výhodné pro toho daného jednotlivce.
Snad jen jedna poznámka. Nemyslím si, že ti, kteří jezdí pro zábavu (fyzičku, kvůli závodům) by nebyli špatní jen proto, že tím "roztáčí kolo HDP".
Je tam ještě jeden důležitý aspekt. Každý, a to doslova, člověk by měl dělat něco pro své zdraví. Jestli je to cvičení někde v místnosti, nebo jízda na kole, na tom už nesejde. Pravda, toto v primárním důsledku není přínos pro ostatní, ale pouze pro zdraví dané osoby. Ovšem jsou tam ještě doprovodné důsledky. Lidé, kteří jezdí na kole pro zábavu/sport:
1) ... dělají něco pro své zdraví, méně zatěžují zdravotnictví (obecně řečeno) a tím státní rozpočet.
2) ... jdou příkladem ostatním, kteří tak normálně nečinní. V tom je velký rozdíl oproti lidem, kteří cvičí někde v uzavřených prostorech, protože "tamti" vidět nejsou.
3) ... zároveň jdou příkladem i v tom, že spoustě dalších ukazují, že i doprava na kole je možná, protože ne každý sportovní/rekreační cyklista se prohání jen po cyklostezkách a jeho výskyt třeba v nákupním centru (byť jen za účelem návštěvy cykloservisu) má efekt na ty, kteří ho tam uvidí.
... takže asi tak ....
To jo. Casto vidim rodinku na vyjizdce v lese. Spatna kola, neumi jezdit, casto jedou tak pomalu ze je na rovince skoro predbehnu a do kopce slezaji. Rikam si - co z toho maji. A hned si odpovim, ze je to furt lepsi nez kdyby sedeli u televize.
Vyjádřím se jen k jednomu - ...neuvidíte jej stát u supermarketu..."
Já bych tam klidně na svém terénním MTB i jezdil... Ale jen se zárukou, že po nákupu to své kolo opět najdu, nejlépe v kompletním stavu...;-)
No jasne. Tak jsem to myslel.
To je přesné. Jen se musím ohradit proti tomu, že bych považoval ty, kteří jezdí pro zábavu automaticky za špatné. To v tom článku není. Chtěl jsem jen, aby si tito cyklisté uvědomili, že svým převážením kol přispívají k tomu, že jsou města a jejich blízké okolí pro rekreační cyklistiku nevhodná a že i díky nim se ty kola budou muset vozit stále dál.
S tím roztáčením HDP jen jednu poznámku: HDP ani jeho růst za každou cenu nevidím jako cílovou hodnotu. To není žádná posvátná kráva. I s podstatně nižším HDP, než máme, se dá žít podstatně kvalitněji, než žijeme... Záleží na tom s jakými náklady ho dosahujeme a jakým způsobem ho užíváme.
Myslel jsem že se dovím něco nového ale článek je o ničem
Článek není informativní, ale úvahový. Má případného čtenáře přimět, aby se zamyslel nad cyklistikou zase z jiného pohledu. Tu příležitost k zamyšlení jsem čtenáři poskytl tím, že jsem definoval dva vyhraněné typy cyklistů ve vztahu k životnímu prostředí. Ostatní už závisí jen na ochotě čtenáře se nad určitými věcmi hlouběji zamyslet.
Tak jsem si přečetl celý článek a jsem kus od obojeho,
Jezdím do práce na kole, občas po práci v rámci města.
O víkendu ne každém hodím kolo do vlaku a jedu se podívat i kousek dál.
Jinak k jízdě využívám silnice i chodníky a nestydím se za to naopak nabádám všechny dělejte to také.
proč komunální politici z vysoka kašlou na rozvoj cyklostezek tak budu kašlat na zákony. a onašich zákonodárcích raději vůbec nemluvit. Někdy mám chuť vydat se cestou úplné anarchie.
Tak to jsme na tom dost stejně. Vlak využívám na převážení kola jen velmi výjimečně, ale nevidím na tom nic špatnýho. Chodníky nevyužívám vůbec. Dokonce ani když jsou prázdný. Je to z mojí strany trochu švejkovina, ale nenechám si napařit pokutu jen proto, že jsem usoudil, že jízdou po chodníku nikoho neohrožuju. Naopak si myslím, že by si toho mohl někdo všimnout a liduprázdné chodníky třeba kolem ulic Průmyslová, Černokostelecká a spousty dalších nejen v Praze 10 by klidně mohli označit jako cyklostezky a stálo by je to jen pár korun.
Pokud bych tě měl zaškatulkovat podle definic v článku, tak jsi jednoznačnej "městskej" cyklista. Copak vozíš kolo na střeše auta kvůli tomu, aby ses mohl projet v neporušené přírodě?
Já jsem teda na 100procent rekreační cyklista, privatizuju si pro sebe krásné lesní a skalní prostředí (tím vlastně ostatní vykořisťuju - promiňte), ale protože to mám do přírody celkem blízko, že stačí projet 5-10km městem (a nemusim použít auto), tak jsem vlastně taky asi ten "správnej" cyklista. No to čumim!
Ale zase jsem vloni možná desetkrát využil cyklobus, jednou vlak a navíc nesnášim jakýkoliv ideologie a jezdim autem (určitě i zbytečně), tak zas vim kulový :).
Ale teď vážně, že se na to rozdělování na dobrý a špatný, na cyklisty a motoristy, a na nevimco ještě, Medvěde už nevyprdneš. Kdyby jsme to měli brát vážně, tak nás to bude jen rozdělovat. Naštěstí se tím většina už jen baví.
Za prvé nikoho nerozděluju na špatný a dobrý - to sis mohl všimnout, že to není ni v článku ani v žádné z mých početných reakcí. Za druhé když se někdo na základě řečnické otázky na závěr článku dobrovolně někam zařadí, tak nepředpokládám, že by se s vážnou tváří zařazoval mezi dobré nebo špatné. Samozřejmě, že se tomu každý zasměje. Vždyť by to byl nesmysl, aby se mezi cyklisty kvůli takovýhle blbosti zaséval jakýkoli svár.
Jestli tu nevinnou úvahu někdo bere jako záměr vrážet klín mezi cyklisty, tak to vypovídá spíš o jeho vlastním způsobu uvažování než o obsahu článku nebo záměrech jeho autora.
Ano jsme asi spis mestskej cyklista.
Auto jsem si jeste neporidil a do budoucna tak 1 rok jeste neporidim.
A o pokutach cyklistu jsem jiz slysel ale sam jeste zadnou nedostal.
Obcas kdyz mne nasere situace, tak jedu jenom po silnicich a na truc odbocuji tak abych kolonu za sebou blokoval jsem prece pravoplatny clen silnicniho provozu.
Lahudkou je v brne sjezd z bohunic kolem krematoria v pulce odbocuji na jiz vybudovanou cyklostezku ale kousek jeste neni. Neni asi tak 15 let co jezdim na kole a do budoucna to nevypada ze by byla takze budu brzdit provoz.
To je velmi dobrá metoda, jak na potřeby cyklistů upozornit. Využívat všech zákonných možností a švejkovsky dodržovat všechna ta dikriminační nařízení. Ještě rádi u těch frekventovaných komunikací postaví cyklostezku, aby ce cyklistů ve vozovce zbavili.
Jen pozor na to, aby tato cyklostezka pak měla vyhovující parametry a nesloužila jen jako alibi magistrátu k vyloučení cyklistů z běžného provozu. Nakonec by z toho mohla vzniknout jakási rezervace pro cyklisty, která by ovšem cyklistovi neumožňovala tempo potřebné k tomu, aby se člověk skutečně někam dostal. Zvlášť pokud by se jednalo o těleso společné s chodci, tato eventualita reálně hrozí.
Jo přesně. Taky mám pocit, že odpovědní budují cyklostezky jen tak, aby se vlk nažral a kozy zůstaly venku. Až se po těch nepoužitelným nebude dát jezdit, řeknou, že po cyklostezkách se stejně nejezdí, takže už nemá smysl je budovat. Jen hlavně neomezit a nenaštvat motoristy.
Většina těch, kteří by o případném omezení motoristů rozhodovali, jsou sami motoristi a i většina jejich voličů jsou taky motoristi. Tak proč by si káleli do vlastního hnízda? Byli by sami proti sobě. Proto nevidím jinou možnost než se s nimi (motoristy i politiky) naučit žít a pokud možno přežít.
Moc brzo to vzdáváš. Nemyslím si, že by to bylo nedosažitelné. Díky systému demokracie stačí i malá strana, jejíž hlasy budou potřeba pro sestavení většiny, aby do vládního programu prosadila skutečné cyklostezky pro cyklistickou dopravu. Je to ale na dlouhé lokte změnit budování rekreačních izolovaných cyklostezek na integraci cyklostezek do dopravního systému po boku automobilové dopravy. Když to šlo ve Francii, Británii, v Německu a Rakousku, proč by to nešlo i u nás. Jenže tenhle server asi nemá většinu lidí horujících pro dopravní využití cyklistiky.
Nevšiml jsem si, že bych to vzdával. Moje diskusní či spíše "přesvědčovací" příspěvky na tomto serveru za poslední měsíc vydají dohromady už na několik set stran textu. A mají jediného společného jmenovatele: Omezení motorismu ve prospěch cyklistické dopravy. Ale do politiky se mi kvůli tomu fakt nechce.
Který jiný server než tenhle by měl přitáhnout lidi horující pro dopravní využití cyklistiky? Pokud o nějakém víš, tak mi ho předhoď a já ho zahltím svými dobře míněnými postřehy stejně jako tenhle. :o))
Jenže tady je většina těch, kterým stačí rekreační cyklistika. Navrhni redakci, ať udělá anketu, kdo z návštěvníku serveru by byl ochoten vyměnit auto za kolo při dopravě po městě. Nemyslím, že bys z toho měl radost. Tady sice oslovuješ specifickou skupinu lidí, ale malou. Zkus frekventovanější servery jako idnes, novinky, atlas, centrum, tam všude je možnost diskutovat k článkům a oslovuješ tisíce lidí, tady pár. Vybírej si tématicky blízké články a tam to rozjeď. Ale stovky stran nestačí, je třeba dělat něco konstruktivního. Tu politiku doporučuji, věnuj se tomu, pokud na to máš čas, tam spíš prorazíš. Jen dej pozor na jednu ošemetnost, vnímej potřeby a názory oponentů a hledej něco pozitivního i pro ně, jinak nemáš šanci. Z Tvých příspěvků na mě občas dýchne misionářský přístup přesvědčenosti o své jediné a správné cestě. Pokud je to jen můj dojem, tak to hoď za hlavu. Máš auto? Možná by pomohlo, kdybys byl i trošku motorista a dovedl se lépe vcítit do jejich potřeb a uvažování.
Zahltit někoho dobře míněnými postřehy je málo, na to není nikdo zvědavý nebo aspoň málokdo, a může to vyvolávat antipatii (no to asi jsi již pocítil na vlastní kůži, ne?). Řešení a nástroje na jejich prosazení je třeba hledat. Neformuluj své názory jako omezení motorismu ve prospěch dopravy, ale nabídni takové řešení, které by umožnilo rozvoj motorismu a zároveň koexistenci integrovaných dopravních cyklistických stezek. A ještě jednu věc: pokud chceš něco prosadit, musíš rekrutovat souvěrce, tj. lidi, kteří se s Tebou poperou za stejnou věc. A těch, kteří by podporovali omezení motorismu, bude méně, než těch, kteří by uvítali podporu obojího. Sám dnes nic nezmůžeš. Ale je třeba tvořit a ne kecat. Tož se měj, fandím Ti. A jestli se mnou chceš občas pokecat na tomhle serveru, tak radši na nějaký stručnější diskusi, nemám moc rychlé připojení.
Naprosto a do puntíků souhlasím, dávám bod ! Medvěde, myslím že DanSed skutečně uhodil hřebíček na hlavičku. Konečně.
Souhlasím. Na začátku jsem špatně odhadl (sociální) strukturu zdejších diskutujících. Myslel jsem, že na serveru "Ve městě na kole" najdu trochu víc pochopení, proto jsem si odpustil takové to taktizování, abych náhodou někoho neodradil. Byla to chyba. Teď už to vím. Měl jsem si tu počínat jako mezi motoristy a ne jako mezi cyklisty.
Na to, abych zdejší lidi oslovil, snad ale nemusím být motorista. Zrovna tak jako se nemusím ožrat, když chci potírat alkoholismus.
S tím misionářským přístupem máš pravdu. Ale i na ten bych musel být aspoň trošku diplomat. A já diplomat nejsem. Prostě jsem tu prezentoval a obhajoval svoje poznání. Uznávám, že je to málo. Ale politika - to pro mě opravdu není.
Nejde o taktizování, taktika je svinstvo, jde o to, abys kromě sobě a tobě podobným pomohl i lidem s jinými názory. To by mělo být normální, neprosazovat jen své zájmy, ale těžší je vcítit se do zájmů druhých a hledat společné průsečíky. Jenže to bolí myslet i na druhé, ne jen na sebe. K tomu, abys zdejší lidi oslovil, nemusíš být motorista, pokud je ale chceš pochopit, tak už trochu toho motoristického cítění mít musíš. Stejně jako s alkoholismem. Abstinent, pokud není nadán nadprůměrnou empatií či analytickými dovednostmi, těžko alkoholika pochopí. A od nepochopení je krátká cesta k odsouzení. A kdo jednou odsoudí, už nikdy nepochopí. A mně připadá, že jsi motoristy uvnitř sebe již odsoudil, proto je nechápeš. Takže kudy ven? Zkus nejdřív motoristům odpustit, čím se provinili vůči Tobě i přírodě. Až jim upřímně odpustíš, můžeš se pokusit je pochopit a pak hledat řešení, které bude vyhovovat oběma skupinám. Jinak zůstaneš misionářem, který se bez armády neprosadí a bude sněden. A kanibalů i na této diskusi je požehnaně:-))
I v tomhle mi mluvíš z duše. Taky nejsem příznivcem nějakého taktizování nebo diplomacie. Proto jsem tady při své argumentaci tyto prostředky neužíval. Samozřejmě jsem si vědom toho, že když budu svoje názory prezentovat takhle napřímo, tak pak se nelze divit, že to spoustu lidí spíš odradí.
Jestli je účelem pomoci i lidem s opačným názorem, pak se ale o nic jiného než o taktiku nejedná. V tomto punktu bych byl v rozporu se svým přesvědčením a byla by to úlitba právě jen té taktice. Pomáhat lidem, kteří mě a jiné osoby fyzicky ohrožují a kteří mně a ostatním otravují vzduch, v pokračování této činnosti - to prostě nutně musí být v rozporu s mým nitrem.
Určitě se nedá říct, že bych prosazoval jen své zájmy. Něco jiného je prosazovat své názory, ale ty nejsou totožné s mými sobeckými zájmy. Vcítit se do zájmů druhých dokážu, dokážu je dokonce i pochopit, ale nedokážu se s nimi identifikovat, pokud jsou v rozporu s mým přesvědčením. Ano, společné průsečíky snad - jakýsi společný průnik těchto zájmů, ale rozhodně mě nemůže nikdo podezírat, že bych nemyslel na druhé a myslel JEN na své vlastní zájmy.
Motoristické cítění nemám. Mám možná cítění dopravní, ale určitě ne motoristické. Dokážu se do motoristického vnímání světa vmyslet, ale ne vcítit. Dokážu si to jen představit, ale nikdy se s tím třeba jen v duchu ztotožnit.
V mém vztahu k motoristům nejde ani o nepochopení ani o odsouzení, ale spíše o údiv, že oni nepochopí elementární věc, že svým chováním omezují, ohrožují a zamořují své okolí. Neodsuzuji motoristy jako takové, jen jejich sobecké uvažování a chování. Čím se provinili vůči mně - z toho je ani tolik neviním, tudíž jim ani nemám co odpouštět. Jde mi jen o princip. Nejde o to, čím se provinili, ale o to, aby v tom nepokračovali do budoucna nebo aspoň ne v takové zrůdné míře. Nikdo je přece nechce trestat. Jen jim otevřít oči, oslovit jejich svědomí (to je krásně misionářské, co?), případně je přimět k tomu, aby se nad svým počínáním zamysleli a možná i trochu změnili svůj názor a své chování.
To, čím se motoristé provinili, proviňují a chystají dále proviňovat vůči přírodě, jsem jim tady napsal snad stokrát. Čím se „proviňují“ vůči svému okolí jsem opakoval snad ještě víckrát. Vždyť o tom je celý ten článek „Proč nejsem motoristou“, který shrnuje bezpečnostní a ekologické důvody, proč já být motoristou nemohu a nechci.
Svým způsobem uvažování i komunikace jsem nejspíš k tomu snědení předurčen. Nejsem asi dostatečně připraven na dětsky umanuté chování lidí, kteří motorismus považují za svou „životní potřebu“, které nejsou ochotni se ani částečně vzdát, i když vědí, že tento způsob života a tento způsob uvažování je samé nebo jejich děti jednou zahubí.
Umět myslet na zájmy druhých, i když se s nimi nedokážeš ztotožnit, není taktika, ale výraz duchovní kultury. V opačném případě to signalizuje Tvé přesvědčení o tom, že Tvůj názor je lepší než jejich.
Umění filozofovat spočívá v tom mít svůj názor, stát si za ním, ale umět se smířit s tím, že nositelé jiných názorů jsou stejně kvalitní filozofové jako Ty. To je trochu to klasické věčné pochybování... Ale principiálně je v tom tolerance a empatie, principy, které jsou nepřítelem sváru. Tohle Ti nejde. Proto se dostáváš do konfliktu.
Jeden malý příklad. Představ si, že jiný filozof bude obhajovat thesi, že rozvoj motorismu je třeba urychlit z toho důvodu, aby se lidstvo rychleji dostalo do fáze, kdy zničí samo sebe, tj., aby se působení lidstva na přírodu omezilo na dobu, kdy ještě nedokáže zničit život úplně, ale jen částečně. Z pohledu přírody to možná lze považovat za lepší řešení, než sobeckou lidskou snahu ochránit člověka jako živočišný druh na úkor ostatní přírody. Není to můj názor, ale pokud by ho někdo zastával, přemýšlel bych nad ním a rozhodně bych jeho nositele respektoval.
Chci ještě reagovat na některé pasáže Tvého příspěvku: údiv je výrazem nepochopení nebo nepřipravenosti. Já myslím, že motoristé si moc dobře uvědomují, alespoň většina z nich, že zamořují okolí, že někoho ohrožují. Oni ohrožují zdraví druhých. Případné prosazení názorů Tvého ražení zase omezují je v jejich pohybu, užívání si života, mobilitě a času. To jsou jejich priority, které jsou pro ně důležitější než nějaké zdraví či budoucí stav přírody.
Píšeš o dětsky umanutém chování lidí. Necítíš se taky trochu jako dětsky umanutý člověk, který životní prostředí a bezpečnost považuje za svou "životní potřebu":-))?
Medvěde, svět není tak jednoduchý, aby existovala jedna pravda. Problém je v tom, že si to ale většina lidí myslí a dokonce jsou přesvědčeni, že je to ta jejich pravda. Pokud chceš od prosazování svého názoru dospět k filozofii, pak bys měl hledat větší nadhled a větší pochopení jiných přístupů k životu.
„Filozofování“ je můj koníček :o).
Odpovím postupně. Myslet na zájmy druhých určitě ano, ale je to něco jiného než tolerovat chování, které ohrožuje nejen mě, ale i samotného nositele či dokonce celou společnost. Takže tolerovat zájmy a názory druhých ano, ale jen do té míry, než začnou zasahovat do nezadatelných práv jiných osob. Duchovní, nebo tady spíš etická kultura není něco absolutního. I ta musí mít své hranice. Připomíná mi to pacifismus raných křesťanů, kteří se nechali zabíjet jako ovce, protože jim jejich etická kultura zakazovala se jakkoli bránit. Každý, kdo brání zlu, si samozřejmě myslí, že jeho názor je lepší než to zlo, které se chystá potřít.
V politice se tomu říká „apeacement“. Ustupuju zlu, i když jsem si vědom jeho nebezpečnosti. V historii tento postup znamenal vždycky velké komplikace, protože zlo pak mělo příležitost sílit. O tom, že můj názor je lepší, jsem se samozřejmě snažil shromažďovat důkazy. Když někdo hájí nějaký názor, nedokážu si představit, že by si nemyslel, že je lepší než oponentův. Takže pokud by se jednalo o „učenou disputaci“, může si člověk skutečně dovolit povznést se nad svoji subjektivitu, ale tady prosazení opačného názoru stojí jen v ČR dvacet životů týdně. Tady jde o morální apel, nikoli o „učenou disputaci“. V některých případech je konflikt dokonce nevyhnutelný. Já jsem v tomto případě konflikt částečně předpokládal. Záleží na tom, jakými prostředky se vede.
Pokud považuju svůj názor za „lepší“, neznamená to, že nepřemýšlím o protivníkových protiargumentech. To bychom tu zaměňovali dvě různé věci. Jádro pudla bude nejspíš v tom, přes jakou hranici já v možné korekci svých názorů nejsem už ochoten přejít. Tou hranicí je pro mě úcta k životu nebo obecněji úcta k přírodě jako dokonalému božímu stvořitelskému dílu, pokud bychom tomu dali religiózní rozměr. Ano, ten příklad s včasným vyhubením lidstva, aby se zachránil zbytek biosféry, je to trefné. Ale zase jen do „učené disputace“, nikoli pro dosažení cíle, kterým je změna chování určité (velké) části populace.
V nějakém příspěvku jsem tady už zjednodušeně prezentoval své vidění motoristické veřejnosti: Jednu část vnímám jako lidi nevědomé (neuvědomují si dosah svého rozhodnutí používat motorové vozidlo), druhou část jako bezohledné (uvědomují si negativní dopady svého rozhodnutí a je jim to jedno) a nebezpečné (nejenže si dosah své volby uvědomují, ale využívají ho k tomu, aby ukázali „velikost“ a „sílu“ své osoby).
Jinak ten údiv je jen eufemismus pro pohoršení nad právě takovým uvažováním, které tu prezentuješ. Staví svobodu svého pohybu nad životy, zdraví a bezpečnost ostatních a snad dokonce nad perspektivu přežití všeho živého na planetě. Dětsky umanuté chování lidí není samo o sobě nic negativního. Sám na sobě si této vlastnosti cením, ne že bych ji skrýval. Ale musím mít dobře vyargumentováno, proč se tak chovám. Rozhodně se nestydím za to, že životní prostředí, a lidské životy považuju za nejvyšší hodnotu, tudíž i za svou „životní potřebu“.
Jedna "pravda" existuje. A tou je možnost pokračování života, existence planety a třeba i lidstva. Problém je v tom, že tu nechci dospět k nějaké filozofii, ale „zachránit, co se dá“. V samoúčelných filozofických disputacích jsem toho většího nadhledu určitě schopen. Ale o nic takového mi v této diskusi nejde.
Jen stručně. Je vidět, že to máš rozmyšlené, ale přece jen mi v Tvém názoru chybí větší respekt k druhým. Bohužel dnešní doba už je taková, že toho zla, zasahování do práv jiných osob, už je takové množství, že se tomu lze bránit jen velmi obtížně. Tím spíše, že většině lidí tato omezení a zásahy vyhovují, naučili se s nimi žít a v podstatě už nechtějí žít jinak. Matrix je přitažlivá forma existence.
Mimochodem dopouštíš se téhož, co kritizuješ u druhých, vkládáš mi do klávesnice formulace, které jsem nikdy nenapsal. "Staví svobodu svého pohybu nad životy, zdraví a bezpečnost ostatních a snad dokonce nad perspektivu přežití všeho živého na planetě". Jen jsem uvedl, že jsou takoví lidé, pro něž je to větší hodnota. Já mezi ně rozhodně nepatřím.
Moc se omlouvám, pokud nějaká moje formulace vyzněla nějak příkře nebo nespravedlivě. Jsi jedním z těch diskutujících, se kterými se shodnu v podstatě úplně ve všem. Nás odlišují jen určité akcenty a nejspíš i způsob komunikace. To myslím tak, že se určitě mám v tomto ohledu co učit. V tomhle jsem asi opravdu poněkud zaostal. :o)
Z těch, kteří o mých argumentech skutečně přemýšleli, nejsi jediný, kdo se pozastavuje nad způsobem prezentace mých myšlenek. Rád bych to vysvětlil mimo jiné tím, že skutečnost vnímám asi trochu jinak než většina diskutujících.
Já mám totiž opravdu strach. Ne z nějakého svého fyzického ohrožení, ale o osud planety. Mám pocit, že mnoho diskutujících to zde bere jako pouhé více či méně zajímavé téma do diskuse, ale jakmile skončí diskuse, tak pro ně končí i ten problém. A to je ten rozdíl. Pro mě totiž ten problém trvá.
A ještě jednou: Rozhodně jsem neměl v úmyslu ti něco vkládat do klávesnice. Ještě si to přečtu a zamyslím se nad tím. pokud tak něco vyznělo, tak se upřímně omlouvám.
Já ten problém vidím jinde. Ty jsi ušel poměrně dlouhou cestu úplně jiným směrem, než většina ostatních lidí. Odmítáš politiku, taktiku, samoúčelné disputace a filozofii. Chceš prostě aby ostatní pochopili, co ty už chápeš. A oni to ostatní také, více či méně chápou. Jenže ty jim to předkládáš opravdu doslova "misionářsky", místo subjektivního a osobního (což bylo na začátku v článku "proč nejsem motoristou") jsi se dostal až do kazatelské pozice, kde například v příspěvku na ktery reaguji opakovaně a dost důrazně odsuzuješ všechny "motoristy". Tvrdíš o nich, mimo jiné, že staví svobodu svého pohybu nad životy, zdraví a bezpečnost ostatních a systematicky likvidují Zemi. Tvrdíš, že jsou tímto špatní a musí se změnit, jinak to mají vše na svědomí.
To je super základ pro to, někoho přesvědčit, aby se začal chovat jinak, to tedy ano ;o))). Mno, v tvém posledním příspěvku je opravdu hodně věcí, které by mě fakt namíchly, kdybych už tě přeci jen neznal a věřím že nejsem sám.
Jak jsem již říkal kdesi velmi na začátku, asi jako jednu z prvních reakcí na tvůj první článek s tématem motorismu a opakuji to, protože mi to příjde příhodné : "Jezdit nemusíš, klidně jdi přikladem, ale nepokoušej se změnit lidi tím, že jim budeš říkat, co dělají špatně." To se nikdy nikde neuchytí, takového přístupu mají lidé dost od svých nadřízených/zaměstnavatelů/rodičů/příbuzných/státního aparátu atd. atd. Nějakého Medvěda pak v nejlepším případě budou ignorovat, protože on jim do života nemá co mluvit, natož se do nich ještě "navážet" a "odsuzovat je".
Pochop to. Celou tu dobu, co tady píšeme a diskutujeme, jsem od tebe vyjma těch misionářských útoků neslyšel skutečně pozitivní důvod, proč jezdit na kole místo auta. Vcelku to bylo prostě strašně negativně podáno.
Místo toho, abys napsal, jak skvěle se na kole cítíš při zdravém pohybu, budeš psát o tom, jak je jízda autem nezdravá. Místo toho abys vyzdvihoval přednosti kola, prostě jen shazuješ auta a navíc při svém opakovaném popisování potíží, se kterými jako cyklista bojuješ, vlastně říkáš lidem: "Pojďte, jezděte také na kole a budete mít ty samé problémy s motoristy, jako mám teď já" ... no super, to by mě tedy vážně nalákalo.
Doufám, že jsi pochopil, co jsem měl na mysli ? Myslíš, že by si lidé kupovali auta, kdyby jim výrobce tvrdil "smrdí to, je to drahé, je to neekologické, žere to děsně pohonných hmot, nebudete mít kde parkovat, budete dostávat pokuty, budete tlustí a líní atd. atd.". Ne, od takového prodejce by to rozhodně nekupovali. A ty jsi tu takový prodejce, sice prodáváš "zadarmo", ale špatně. Pokud chceš prodat nápad, aby lidé jezdili na kole víc než autem, nemůžeš přeci jen jmenovat proč je auto špatné a s čím se na kole potýkáš ty !!!
Ostatně, najdi mi prosím alespoň jednu ukázku toho, kde jsi popsal pozitivní stránku ježdění na kole ve městě. Jednu jsem našel, a to je rychlost přepravy vůči stojící koloně vozidel, a parkování (pokud ti kolo neukradnou). Toť vše. A takhle to prostě nefunguje a fungovat nebude. Pro tebe je možná až euforickým ukojením, že jsi udělal něco pro ekologii a pro lidi okolo sebe, že jsi zachránil životy tím, že jsi neusedl za volant atd. Ale tímto misionářsky spasitelským komplexem tu vpravdě mnoho lidí netrpí. Pro ostatní musíš nabídnout i jiné, alternativní pozitiva toho, že by nahradili jízdou autem jízdou na kole.
Vem si církev. Ta to měla vcelku jasně dané. Pravidla (desatero atd.), odměny (nanebevzetí, posmrtný život), tresty (inkvizice). Dnes jsou lidé svobodnější a mají menší tendenci nečemu slepě věřit. Ideologie není v lokalitě střední Evropy rozhodně v silném postavení. Navíc ty nabízíš jakási pravidla (nepevně definována, nerealistická), rozhodně tresty (kde za kacířství označuješ současný životní styl většiny národa) a odměny, alespoň ty uvěřitelné, jaksi nikde, minimálně do doby, než by se tvoje "víra" rozšíříla dostatečně.
Takže končím, stejně jako jsem začal .... jezdi na kole, jdi příkladem, ukaž že to jde i jinak. Ale proboha nezkoušej být misionářem v takto negativním přístupu, jinak své misi jen ublížíš.
Matyxy, máš opět můj velký obdiv - nádherně jsi to napsal. Je to sice dlouhé, ale stojí to za přečtení. Napsal si to panu dotorovi Medvědovi už podruhé a oba tvoje příspěvky jsou výborné... Ne, nedoufám, že si to konečně pan doktor Medvěd vezme k srdci a pochopí, co jsi mu chtěl říci, ale jestli to pochopí alespoň z poloviny, bude to obrovský úspěch. Kdybych mohla, dám ti 10 bodů :o)))
Naprosto s tebou souhlasím a potvrzuji většinu věcí, které tady píšeš. Pár věcí bych přece jen ale měl uvést na pravou míru. Politiku neodmítám, jen jsem znechucen tím, jakým způsobem a kým je v našem státě (a nejen v něm) praktikována. Taktiku odmítám proto, že bych jinak měl pocit, že podceňuji ostatní diskutující. Měl bych pocit, že s nimi zacházím jako s dětmi, kterým se musí něco servírovat po lžičkách, aby se nezakuckaly. Když prostě mám nějaký názor a chci se o něj s někým podělit, tak s tím dotyčným nebudu zacházet jako s miminem. Tady jsem a tady je můj názor. Kdybych se choval jinak, nebyl bych to já. Samozřejmě jsem pak ale ochoten nést svou kůži na trh a své názory obhajovat. Rozhodně ale nikdo nemůže říct, že bych zde v průběhu diskuse někoho urážel. Naopak – sám jsem tady musel velké množství urážek strpět.
Trochu se musím ohradit proti tvé formulaci, že „odsuzuji všechny motoristy“. Tak to není a mnohokrát jsem to v průběhu těch diskusí zdůrazňoval: Řídím se zásadou neodsuzovat lidi, ale (pokud je to namístě) kritizovat a třeba i odsoudit činy, kterých se někdo dopouští. A v tom, jak jistě uznáš, je podstatný rozdíl. Kdyby byla pravda to, co píšeš, musel bych z duše nenávidět přes devadesát procent české populace. Uznáš, že tak tomu prostě být nemůže. Kritizuju tady určitý způsob uvažování a z toho vyplývající jednání. Jestli si to někdo vztáhne na sebe, už opravdu není moje věc. Takže znovu opakuji, že jsem nikde nepsal (a ani si to nemyslím), že by byli motoristé špatní. Špatné jsou důsledky jejich počínání.
Jinak dělám obojí. Jednak se snažím svým chováním naplňovat své názory a jít tudíž i trochu příkladem, ale kromě toho samozřejmě upozorňuju i na to, co mi připadá jako nesprávné jednání. Takže nejsem jen negativistický. Je v tom obojí. Nikomu nechci mluvit do života a ani si to ode mě nemusí nikdo nechat líbit. Kdo nechce, nemusí mé zdejší příspěvky číst. Vůbec se mi v této souvislosti v poslední době nelíbí přístup paní Radky, která dává nepokrytě najevo svou nenávist vůči mé osobě a své přání, abych odtud zmizel. Tohle je ale ten nejnebezpečnější moment, který jsem zde zaznamenal: Nesouhlasím-li s někým, snažím se ho umlčet.
Pozitivní důvody, proč jezdit, tady přece nemusím nikomu vysvětlovat. Tohle přece všichni dávno vědí a každý má své vlastní důvody, proč rád jezdí na kole. Mým cílem bylo něco jiného: aby se ten, kdo chce, zamyslel nad tím, že touto příjemnou činností lze nahradit způsoby dopravy, které přinášejí ohrožení, utrpení, zranění a smrt tisícům lidí. Myslel jsem, že to tu všichni pochopili. Neříkám lidem, že když budou jezdit, budou mít stejné problémy jako já. Říkám jim: Čím víc nás bude jezdit, tím menší ty problémy budou. Za prvé proto, že nás ve větším množství budou motoristé muset chtě nechtě respektovat, za druhé proto, že s každým cyklistou může ubýt jeden motorista. I to by se muselo pozitivně projevit.
V dalším odstavci jsi trefil hřebíček na hlavičku: Ano, prodejci aut zamlčují podstatné vlastnosti motorových vozidel a vlastně svým zákazníkům lžou. Musím to tedy udělat za ně a ty negativní a zatajované momenty zde nebo kdekoli jinde prezentovat. Možná že se soustřeďuju jen na to negativní, ale toho pozitivního (a často vylhaného) o autech bylo přece řečeno víc než dost. Takže vlastně jen vyvažuji. Já tu žádný nápad neprodávám. Jen tu prezentuju své názory postoje a představy, které dávám k úvaze a každý ať si z nich vybere, co chce. Opakuju, že jsem tu v žádném svém diskusním příspěvku nikomu nic nevnucoval. Pozitivní stránky ježdění na kole po městě jsou stručně shrnuty v článku, ke kterému je tahle diskuse. Takže není pravda, že bych byl jen negativní.
Určitě máš pravdu, že každý, kdo se zřekne používání motorového vozidla, udělá něco pro ekologii a sníží rizika ve svém bezprostředním okolí. Proč by takový člověk nemohl kvůli tomu pociťovat uspokojení? Vždyť kvůli mému rozhodnutí nepoužívat auto se nemusí spálit několik hektolitrů benzinu ročně. Připadá ti to málo? Stačí padesát lidí, kteří se rozhodnou celoživotně nepoužívat auto, a zachrání se jeden lidský život. Není to důvod k euforii? To není dostatečné pozitivum?
To srovnání s církvemi ale opravdu nesedí. Církve trestaly „neposlušné ovečky“ hlavně vlastní rukou, já se k ničemu takovému nechystám. Nedělej ze mě inkvizitora. Oproti církvím tu nikomu nevymývám mozek, nikomu nic pod jakýmikoli hrozbami nevnucuju. Prezentoval jsem tu své názory. Byla to pouze nabídka. Kdo si z toho chtěl něco vzít, měl příležitost. Kdo si z toho nic vzít nechtěl, rozhodně nemá důvod mě kvůli tomu nenávidět nebo zatracovat.
Pane doktore Medvěde, musíte mít vždycky poslední slovo?!?
Mám pocit, že lidé jako je Medvěd neznají pojem "poslední slovo", takže ho ani nikdy mít nemohou. Ale není na tom nic špatného, prostě tento typ lidí má zájem prezentovat své názory, dokud je s kým diskutovat, a považují to za přínosné pro sebe i pro ty, kteří s ním diskutují. Takže mu to nevyčítej, hm?
Jak si tady všichni jistě všimli, jsem vášnivej a zanícenej debatér, ale pojem "poslední slovo" patří do jiné kategorie - do babskejch hádanic. Používají ho ti, kterým došly argumenty (pokud kdy nějaké měli) nebo prostě nechtěj slyšet argumenty druhé strany. Což bude nejspíš tento případ.
Tak tohle fakt cist nebudu....to je na tejdeni dovolenou.
.
.
.
.
500
Konečně rozumný příspěvek - gratuluji ti :o)))
Pokud by se to ale vzalo i jako epilog, bylo by to super !!!
Tak nevím, co jsem zač - není nějaký hybridní mezityp? Kolo jsem na autě v životě nikam nevezl, kam nedojedu, to vůbec neřeším, po městě se ale taky jen tak běžně nepromenuju každý den, jen když potřebuju vypadnout z města jinam, takže nevím...
Jestli mas pocit, ze si musis najit nejakou kategorii za kazdou cenu, tak si vymysli klidne treba nejakej latinskej nazev. A neotvirej hrobecky :o)
Chci se zeptat městských cyklistů jak velkou vzdálenost putují do práce na kole?
Já bych na kole do práce nejezdila z důvodu, že se bojím jezdit po Praze na frekventovaných silnicích, do práce jezdím přes celou Prahu a MHD (většina metro) mi to trvá cca 50 minut.
Ale naštěstí v místě, kde bydlím je dost cyklistických stezek, kterou vedou i z Prahy ven, takže mi stačí kolo vytáhnout z baráku a jet. KOlo je pro mne odreagování a proto jsem asi spíš rekreační cyklista - protože se u jízdy vlastně rekreuji.
Ohledně helmy, o které se tu nkteří bavili - já ji nosím, i když nerada - nepřijde mi moc estetická (mám totiž velkou hlavu a s helmou je to ještě horší :-))
Osobně najezdím jen za svými klienty po Praze tak 80 až 90 km týdně. Ale mám i spoustu dalšího ježdění, takže ve výsledku po té Praze najezdím až dvojnásobek.
Co ale můžu jednoznačně říct, že bych za žádných okolností neměnil. Tramvají nebo městským autobusem jsem už nejel několik let a v metru jsem tak pětkrát do roka, a to jen když někoho doprovázím a nemůžu kvůli tomu jet na kole.
Člověk by řekl, že jízda na kole po městě je nebezpečná, ale na určitý stupeň ohrožení si člověk snadno zvykne a kromě toho se časem naučí chovat tak, aby případná rizika minimalizoval. A to nenosím helmu.
sakra a až si rozbiješ čumák to Ti nebude vadit že parazituješ na financích které jsme mimo jiné vložili my platící zdravotní pojištění. Při Tvých názorech bych se tou helmou nechlubila. (teda já ji moc nesnáším - ničí mi účes :-) ale strach mě naučil a taky kdo se bude o mě starat když budu na vozíku?)
Zdravotní pojištění platíme všichni, tedy i já. Navíc k lékaři chodím jen na preventivní zubařské prohlídky tak jednou dvakrát do roka, jinak vůbec. Tudíž jsem do systému nasypal o tolik víc prostředků než jsem z něho vyčerpal, že bych si už odteďka mohl dovolit si tu kebuli rozbít snad každou sezónu.
Ale o to nejde. Helmu nenosím proto, že se mi pod ní hlava přehřívá, což vede někdy až k bolesti hlavy, a to pak snižuje moji koncentraci. Tudíž by s helmou byla pravděpodobnost pádu nebo jiné nehody podstatně vyšší než bez ní. Proto jsem vyhodnotil riziko jízdy bez helmy jako nižší než s helmou. Bez helmy by následky případné nehody mohly být podstatně horší, ale s helmou by ještě rychleji stoupala pravděpodobnost, že k nehodě dojde.
Takže helmu nenosím, ale určitě to není kvůli účesu. Mám pro to jiné a myslím docela pádné důvody. Strach sice občas mívám taky, ale vzhledem k tomu, že téměř nejezdím v terénu, v podstatě se nemůže stát, že bych si ublížil sám. V městském provozu se zase pohybuju natolik dlouho (za posledních 9 let přes 3000 hodin), že kdybych to neuměl, muselo by se to už projevit.
Mam dojem, ze riziko tveho urazu hlavy asi bude min pravdepodobne nez rizika zdravotnich problemu a tim odcerpavani zdravotni kasy treba v pripade kuraku nebo alkoholiku. Tech je navic X- nasobne vic, nez cyklistu bez helem a s urazy s trvalymi nasledky, takze bych to takhle do krajnosti jako ta agresorka :o) nehnal.
Jestli helmu vozis nebo ne je tvoje vec, sam na sebe beres vyssi riziko. To, ze se dokazes pohybovat v provozu a treba uz i solidne predvidat situaci, ke ktere muze dojit, neznamena, ze se nemuze najit nejakej blbec a narvat to do tebe autem bez jakykoli logiky. Jednou to do me celne napral i cyklista, kdyz mi jen tak vjel do protismeru :o/ , na asfaltu bych osobne bez helmy nejel ani za nic. V terenu taky ne.
Přesně tak. Taky mě to napadlo. Ale nechtěl jsem to tu otvírat. Kromě toho jsem se v té reakci držel při zdi, protože jsem měl minulý týden (podruhé v životě) kolizi s autem. Jinak cyklistů bez helem vidím ještě opravdu hodně a dokonce v situacích, kdy já už bych si tu helmu asi vzal.
Jinak vycházím z úvahy, že se nemůžeme donekonečna přizpůsobovat rostoucím rizikům, která vytváří někdo jiný. Vím, zní to hrozně, ale to bychom za chvíli nosili helmu i jako chodci. To to do Tebe ten cyklista nebo motorista může naprat úplně stejně. To není řešení. Řešením je odstraňování rizik na straně jejich původců, ne na straně obětí.
zaslechl jsem názor, že s helmou si jeden připadá míň zranitelný a jezdí riskantněji...
Jeden možná. :) Já třeba začal přilbu vozit až po ošklivém pádu, ale od té doby jezdím rozhodně bezpečněji než kdy před tím.
Tohle samozřejmě záleží na povaze. U určité skupiny cyklistů se taková reakce rozhodně dá očekávat, což jistě ovlivní i průměrná čísla. Rozhodně bych tím ale nechtěl argumentovat proti helmám. Jde mi jen o to, aby jejich nošení bylo ponecháno na úvaze každého dospělého jedince.
Další důležitý aspekt vidím v procentu úrazů hlavy v terénu a na silnicích či dokonce v ulicích měst. Nezanedbatelné jsou jistě i počty smrtelných úrazů hlavy u cyklistů bez helmy, které by skončily smrtí i s helmou. Je potřeba se zamyslet i nad procentem smrtelných úrazů hlavy z VLASTNÍHO zavinění a v důsledku CIZÍHO zavinění. Troufám si odhadovat, že velkou většinu takových úrazů s způsobí cyklista sám svým (riskantním) stylem jízdy. Proto mi nepřipadá nutné trvat na helmě u lidí, kteří jezdí opatrně a s kola třeba vůbec nepadají...
Mozna se to tady uz nekdy objevilo
(bohuzel francouzsky a aso i ve francouzske realite):
http://www.fubicy.org/article.php3?id_article=136
viz tabulka pod titulkem
Le casque pour tous les... piétons d’abord !
z niz vyplyva, ze urazu hlavy je v automobilu o 7 % vice nez v pripade cyklistu
blesses = zraneni
crane = lebka
pietons = chodci
tues = usmrceni
Když budeš mít smůlu, tak tě přilba od vozíku nezachrání, na to bys musela jezdi ještě s páteřákem.
Mluvíš mi z duše. Něco podobného jsem chtěl napsat taky. Ale na druhou stranu se názoru té cyklistky nedivím a respektuju ho. Ono opravdu asi nebude nic příjemného si rozseknout hlavu o obrubník. Má v podstatě taky pravdu. Je na každém z nás, jak vyhodnotíme svá vlastní rizika.
17 km tam a stejně zpět, a vyjde to stejně jako MHD.
http://cz.iq-test.eu/?d=7065 ;-) Zkuste To
nebo se stante dealerem a vydelavejte penize
supr, tak jsem to vyplnil, overil si ze uz mam jen XXX, takze mi to o kleslo o X z XXX, zaplatil tou smskou 7 petek, a ted cekam co z toho bude ? ;o))))