Možná se někomu bude zdát mé téma příliš radikální a že takovéto eko-výlevy bych si měla strčit někam... při nejmenším do jiného fóra. Četla jsem si vaše reakce k článku Proč nejsem motoristou. Příjde mi ten článek neohrabaně napsaný, což jeho obsah myslím snižuje a vede k nepochopení. Ale k věci: chci upozornit na film, který stojí za zhlédnutí. Není podán šíleným eko-aktivistou, ale váženým politikem, který prohrál presidentské volby, ale nerad by prohrál život, potažmo planetu. Film informuje převážně o oteplování Země, o faktech kolem a to pomocí reálných příkladů. 1,5 hodiny přitom vůbec není nudných. Každopádně je to téma pro život na kole.
An Inconvenient Truth - aka Al Gore movie
režie: Davis Guggenheim
stránky k filmu a nejen o něm: http://www.climatecrisis.net/
IMDB o filmu: http://www.imdb.com/title/tt0497116/
titulky k filmu ke stažení třeba zde: http://www.opensubtitles.org/cs/subtitles...
myslím, že na tohle téma tady moc lidí diskutovat nebude, pravděpodobně nikdo. Už zmíněnej příspěvek "proč nechci být motoristou" to dává tušit. Tahle diskuze sdružuje lidi chtějící odpočinkově dikutovat věci kolem kol a ježdění na nich, sem tam nějakej vtip. Inconvenient truth je opravdu na jinej server :-(
No já bych teď nějaké to oteplování Země bral. Jezdit v mrazu není zas takový labůžo, ale nejezdit je horší. Takže já jsem pro oteplování. :o)
Někde jsem četl, že globální oteplování nakonec povede k dost citelnému ochlazení ve střední Evropě ... Takže bych si to moc nemaloval ;-)
Někde se to tu už i řešilo, dával jsem i odkaz ;-)
Tak nic tak já se obleču.
Z toho si nic nedělej, mně to taky štve, mám rád teplo ;-)
Tady je ten článek. Začíná to celkem optimisticky, ale...
http://www.mwm.cz/clanek1.php?id=1268&...
No a právě o tom je ten filmeček. Jestliže bude oteplování pokračovat tempem, jakým jede teď (vlastně už od 50. let), pak dojde k roztání ledovců Grónska, což bude mít za následek dobu ledovou v Evropě = a je to otázka asi tak 10 let...
taky ale ve svete existuje nazor, ze momentalni oteplovani planety je zcela normalni a je pouze predzvesti nove doby ledove. Sklenikovy efekt oteplovani sice take prispiva, ale podle vseho zde nehraje az takovou ulohu, jaka je mu prisuzovana. Presto ale souhlasim, ze vypousteni "freonu" je spatne
a) ... vědcům se podařilo získat zpětně historické informace ze složení ledu, takže mají krystalicky jasné důkazy o tom, že současný průběh je na hony vzdálen předchozím dobám ledovým.
b) Skleníkový efekt přispívá ze všeho nejvíce a s freony to nemá co dělat. Problémy ozonových děr vlivem freonů a dalších látek jsou překonané a vyřešené, to s čím teď bojujeme je míra emisí CO2.
Asi máš na mysli zprávu, nazývanou Panel OSN, která zdůrazňuje takzvanou hokejku (stálou teplotu klimatu do 60tých let a pak prudký nárůst). Dosti početná skupina vědců tento závěr napadá s tím, že se otepluje už tak dlouho, že to nelze přičíst jen lidské činnosti.
Ani ne, spíš mám na mysli závěry vědeckých testů provedených na chemickém složení ledovců v různých vrstvách jejich hloubky, ze které se podařilo odvodit množství CO2 v atmosféře a teplotu atmosféry zpětně za posledních 10000 let. A ano, teplotní výkyvy byly vždy, systém "up'n'down" je pro tuto křivku standardní, potíž je že v posledních 40-ti letech to jde nahoru tak, že to kompletně překračuje veškeré představitelné hranice v poměru k těm 10k letům. A to je dost zarážející.
Game over, switch off...
... ee, ani jedno, ani druhé ... spíš "restart" a game over jen pro ty, co nepřežijí :o)))
Souhlas. Naše planeta se zahřívámoc a hodně rychle. Otázka zní: Proč? Pokud vím, stejná "prudká" teplotní zvýšení se týkají všech planet sluneční soustavy, které monitorujeme. A nemyslím si, že by za zvýšenou teplotu na Merkuru byli zodpovědní lidé. Čímž nechci bagatelizovat následky přemnožení homo sapiens na planetě Zemi.
hmm, tak tato informace se ke mě ještě nedostala .. ale i kdyby to tak bylo, tzn. by to značilo, že se něco děje se sluncem, pak pro "ochlazení", respektive uchování teploty země platí stejný postup, jaký se navrhuje proti "globálnímu oteplování"
Já jsem to hledal a našel jsem na nějakém astrowebu, že ruští astrofyzici připravují na ISS experiment s měřením průměru Slunce. Že by změny v průměru Slunce, na zemi v podstatě neměřitelné, mohly být důvodem změny klimatu.
Ale i když připustím, že CO2 není hlavním viníkem globálního oteplování, nepřesvědčí mě to, že je jedno, kolik čeho budeme vypouštět do ovzduší. Někde se to přece projevit musí.
(Freony se také kdysi považovali za neškodný plyn a dokonce jsme se pozcěji ve škole učili, že ano, freony škodí, ale jako hnací plyn aerosolů se nedá nic jiného použít, protože lak na vlasy poháněný butanem se z důvodů bezpečnosti lakujících se žen nedá prodávat. A dneska je všechno jinak.)
No, a já jsem zase četl, že by to CO2 na svědomí mít mohlo, ale z úplně jiného zdroje... Prý podmořské vulkány jsou v poslední době nějak moc aktivní a že to ještě bude horší...
Těch skl. plynů je víc a moc nevěřim, že lidský přínos je zásadní. Tím ale nechci říct, že mě nevadí vypouštění čehokoli. Vadí mi, že se takhle vypíchne jeden "líbivý", mediálně i politicky atraktivní problém (globální tání ledovců, zaplavení přímořských velkoměst) a nakonec se z toho udělá ještě byznis (prodej kvót).
Natočí někdo někdy katastrofický velkofilm (nemyslim Gora) třeba o kadmiu? A přitom 99% aku končí v komunálním odpadu, čili časem v přírodě :(((
No, ono asi spíše jde o další prachy do rozpočtů "uvědomělých" států, že ? Zavede se nová daň a je to...
O tom, že by něco málo z toho bylo použito na ekologické projekty a pod., dost silně pochybuji...
Takže v roce 2016 bude doba ledová. Toho se snad dočkám. Ale jestli nebude, počítej s nařčením za šíření poplašné zprávy. :')
Proč poplašná, já už voskoju lyže, to by byla spíš klamavá reklama :).
v radu stovek, tisicu let.
Neotepluje se od 50. let, ve středověku se v polabí pěstovaly např. melouny. To, že se otepluje je fakt. Co je příčinou oteplování, o tom se vedou vášnivé spory.
Já myslím, že pokud se tu najde pár lidí, kteří k tomu mají co (nebo chtějí něco) říct, tak to sem jistě patří. Jsou tu přeci i témata docela necyklistická.
Jen je myslím nesprávná snaha, spojovat cyklistiku s nějakým jedním světovým názorem či postojem. Přesněji řečeno nesprávné asi je, to tu někomu vnucovat. Právě proto, protože tu jsou všichni cyklisté. Jenže různí. :')
Film neprijemna pravda jsem videl. Prednasky Gora dost dobre podane. Jedine co mi tam trochu chybělo je jeho osobni zivotni styl, jak jedna co dela aby k tomu neprispel on sam. I kdyz na konci filmu nejake vyzvy jsou. pokud te zajima kolik muzes usetrit svym chovanim co2 koukni na www.klimaklik.cz
Jinak clanek proc nejsm motoristou mi prijde hlavne zbytecne dlouhy, na internet - mozna jako nejaka esej v casopise by byl lepsi.
Ja mam taky jeden odkaz, neni to vylozene agitka, ale je to taky o prirode, trosku o umeni, a cely je to takovy sladce bolavy :o/ http://www.lemonzoo.com/funny_videos/15030...
Jo to bylo hezký. Tedy spíš dobře udělaný, hezký to nebylo. Moje noční můra.
Nedíval jsem se. O většině věcí, které tam budou beztak vím, protože mne to zajímá. Dokud nepřestanem tuhle planetu zneužívat tak to bude jen a jen horší. Snažím se dělat to, co můžu. Nestanu se žádným aktivistou, protože nerad někoho k něčemu přesvědčuju, ale snažím se aby moje ekologocká stopa byla co nejmenší, to jde.
Ale souhlasím s tvým příspěvkem, protože se to musí do lidí hustit, jinak se to nezmění. Drtivá většina si to totiž ani neuvědomuje. V Evropě už jsou co se ekologie týče, alespoň čím dál přísnější předpisy. Budiž za to dík, ovšem důsledek toho je, že se výroba a těžba přesouvá do třetího světa, kde nikdo nic nekontroluje a kde to vyrábí otroci, aby to bylo co nejlevnější a my evropani si to mohli koupit, za co nejmíň peněz a hlavně to taky co nejdřív zahodit a koupit si zas další. A jen málokdo z nás se zamyslí nad tím, jak je možný, že je něco tak levný. oproti všem ostatním výrobcům, pak je něco špatně. Je nám fuk z jakého to je zdroje, hlavně že je to levné. Extrémní příklad třeba tady http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a... Sice to není úplně o tom o čem jsem psal předtím, ale je to příklad hnusnýho zneužívání třetího světa. Žijem na dluh a někdy to budem muset zaplatit.
Ale myslím, že tady s tímhle asi neuspěješ. Já tu jednou řekl, že nekupuju levné věci v Lidlu a málem mne ukamenovali.
"A jen málokdo z nás se zamyslí nad tím, jak je možný, že je něco tak levný. oproti všem ostatním výrobcům, pak je něco špatně. Je nám fuk z jakého to je zdroje, hlavně že je to levné. "
Proc nakupujes v Lidlu zlevnene veci, ktere jsou vyrabene v Cine skoro otrokama? Ty zensky tam drou za dolar denne a mi to pak kupujem za par korun a divime se, ze je to tak levne. Kdybych sel do detajlu, tak jako prvni bych prestal podporovat takove velmoce, jako je Lidl, Tesco, automobilky.... No, kdyz se nad tim zamyslim, musel bych chodit jen k pekari a reznikovi, abych nepodporoval vyderace a tvurce zkazy...
No já je právě proto NEKUPUJU! A v tom příspěvku jsem to psal. Špatně jsi to přečetl.
Jinak máš pravdu, že vyhnout se úplně nejde. Tedy nejde pokud chceš žít tady a v téhle společnosti. Můžeš se to snažit minimalizovat. I to má podle mne cenu. A když se budem snažit všichni tak k tomu politiky a nadnárodní podniky donutíme.
ALe to už zavání agitací, takže toho nechám, protože z jakýkoli agitace mám díky minulýmu režimu mírně řečeno protichůdný pocity.
Jojo...promin, mas recht...cetl jsem to spatne. Je divne, ze kdyz vidim slovo Lidl, tak mi k tomu hned padne "nakupuju":-) To NE jsem tam vubec nevidel:-)
Jinak s tim tvym "troskem do mlyna" souhlasim. Ale presvedcis lidi, aby nenakupovali levne cinske sunty? Nepresvedcis. Kazdej ti rekne "No a co, je to levne". A je to bohuzel tak. Dnes lide nemaji penize na drahe veci. Tesco, Lidl a podobne nas naucili nakupovat levne. Jim se to vyplaci, nam se to vyplaci...zacarovanej kruh.
Na druhou stranu jsou firmy, jako je Nike, Adidass a podobne, ktere to tahaji z druhe strany...levne cinske sunty prodavaji za ohromne pen
"Dnes lide nemaji penize na drahe veci." Lidi by měli peněz dost na kvalitní věci, zas tak moc toho nepotřebujou. Ale ty už se dnes nevyráběj. V konkurenci šmejdů (ať už drahejch značkovejch nebo těch z beden) by neobstály. Tam, kde byl před třiceti lety mosaznej šroub, tam je dnes železnej nýt, a vyhazuje se to bez možnosti opravy. Ono by se to vyhodilo stejně, protože by byl "lepší" model. Takže jen s mírnou nadsázkou lze říct, že většina lidí se dnes zabývá výrobou, distribucí a likvidací odpadu. Je nějaká jiná možnost to změnit, něž idealistická (nereálné) nebo totalitní (to už jsem si zažil)?
Zrovna nedavno jsem premyslel, jakej skvelej job je prace s odpadem....v dnesni dobe, kdy se vse vymenuje, je to zlatej dul:-)))
Prikladem jsou treba digitalni fotoaparaty. Vylozene spotrebni vec....uz i vyrobci premysli tak, ze zivotnost bude cca 3roky. Pak stejne prijde dalsi model s X funkcema, ktere jsou cloveku na prd a ani je treba behem zivotnosti toho krapu neobjevi. A navic reklama laka na X megapixelu a taaakhle dlouuuuhej zooooom. Lidi zblbnou a davaj fotaky do bazaru (kde je prodaji za polovicku), jen aby si mohli koupit dalsi fotak. Znam to a stve me to...chodim hodne na fotofora. A kde jsou nase zlate zelezne Nikony, Praktiky, Flexarety....stale je pouzivame, stale funguji a jejich cena vetsinou stoupa. I 30 let stara krabicka foti stejne skvele jako nejnovejsi digital s X funkcema a taaaaaaaakhle dlouuuuhym zoooomem. Kam to spejem?
Tohle je pravda. Můj známej teď koupil Mamiu nebo jak se to monstrum jmenuje. Je to středoformát, železnej a váží snad 10 kg! Sehnal ho v bazaru za 7000 kč. Nový prý stál nejméně 10 x tolik. Je to neskutečný dělo. Nechápu jak to mohlo takhle spadnout.
Mamiya je klasika (neni to digital a spotrebni fotak), tam je to o necem jinem... Je jich po svete strasne moc a je moc popularni (je to takova pekna stavebnice)...proto ta cena. A taky uz se vyrabi nekolik let, takze mohl kupovat nekolik let starej model. Jinak taky se na ni chystam. Je to opravdu krasnej stroj. Ale co treba Nikon F3. Tusim ze se vyrabel v osmdesatych letech a ted je hodne cenenej. Ten kdo ho ma neproda. Taky ho schanim a je to opravdu problem (muzu zaslat mail jednoho pana, kterej mi k ni nabizel objektivy, ale zduraznoval, ze fotak neda:-) ). U tehle fotaku se cena drzi kolem cca 10tis. Coz se muze nekomu zdat za "25 let starej, tezkej krap" dost. Me ne, protoze vim, ze je to kus zeleza a na cestovani jeden z nejlepsich fotaku. Ale hlavne ho driv delali tak, aby vydrzel...ne jako ted.
Dřív asi dělali všechno poctivěji. Ta Mamiya je tak bytelná že by se dala použít jako zbraň, ale na zádech bych to vézt nechtěl. Nehledě na to že ten kluk si fotky dělá sám. Je to i o čase. S digitálem si záběr nemusím tolik rozmýšlet, nasekám několik fotek s různou expozicí, doma vyberu a výsledek vidím okamžitě. Jediné co požaduju od foťáku je plnej manuál, závity na filtry, mechanickej zoom a hmotnost do 1 kg. Na kole vozím Minoltu A1. Je malá a lehká.
To by jsme tu museli rozvinout klasickou debatu digital vs. klasika. Ja si fotky taky delam sam a mam z toho radost. Naopak vysedavat u kompu a doladovat fotky me vuuubec nebavi. Cas je stejnej. To, ze si s digitalem nemusis zaber vymyslet....to pak nefotis, ale cvakas. Clovek, kterej fotografii rozumi zabery hleda. Casto i dlouho. Me se obcas stava, ze prijdu z foceni a na filmu nic nemam. Je to lepsi, nez stovka nepotrebnych vycvaku z kterych se pak snazim v kompu udelat "fotku". Ten cas....pro me cas ztraveny v komore neni ztracenej cas. Naopak ztracenej cas je pro me cas, kdy sedim u kompu a vybiram ze stovek (skoro stejnych) fotek ty nejlepsi a pak je upravuju (krivky, barvy, zmenseni, doostreni...). Neni nic hroznejsiho, nez se vratit z tydeni dovolene a mit na disku tisic fotek...to by me mohli milovat. Jinak vyvolani filmu trva cca 15 minut. Kdyz mas dobre naexponovano, udelas jen prouzkovou zkousku a pak mlatis jednu fotku za druhou. Kdyz si spocitam cas ztraveny u kompu a cas v komore...vyjde ti to uplne stejne. Nehlede na to, ze s diakama se nemusis vubec babrat...vyndas z fotaku a nechas udelat.
No a pak....kovovej fotak (F3 s objektivem vazi cca 1,3kg, coz neni moc) vydrzi mnohem vic nez A1.
Jo a hlavne...digitalni fotka te v souctu vyjde mnooooohem draz:-)
Je to jen o uhlu pohledu. Uznavam, ze digital na kole je lepsi (taky ho vozim). Zjistil jsem, ze je lepsi zastavit, udelat cvak a jet dal. Ale do hor, na turistiku, do mesta a proste kdyz jdu lovit fotku...beru klasiku, CB film nebo diak...
Abych nekecal. Pokud jedu sám tak si záběr promýšlím a strávím focením hodiny. Tam by opravdu byla lepší klasika. Jenže když vedu nějakou akci od turistů, nebo když jsem byl na podzim 2 x v Maďarsku jako průvodce, nebo jen jedu s někým kdo nefotí neni na takové věci čas. Tam musí člověk hlídat lidi a digitál je jediná možnost jak vůbec zachytit kde jsem byl. To je víc dokument než umění.
Uz me to dal nepustilo:-)
Jinak souhlasim...na nenarocne cestovani je to urcite lepsi.A na kolo v nasich zemepisnych sirkach asi nejlepsi. Pokavad to teda nechces promitat na zed (tam je proste diak nej). Ale do hor beru vzdy klasiku...mam rad CB fotografii a ta je proste na filmu neeeej. No a s diakama zacinam a moc me to chytlo. Jednou bych chtel do Nepalu...tam urcite diak. Neni nic hezciho, nez si udelat kafe, bastit susenky, poslouchat promitacku jak memi diaky a cucet:-)
Ale jak uz jsem psal....zjistil jsem, ze na kole jsem linej zastavovat, vytahovat fotak, nandavat objektiv, dat pripadne na stativ a fotit...a pak zabalit. Tam je digital v kapse to nej. Ale uz se tesim, az budu mit Mamiyu, par objektivu, filtru, stativ. Strcim to do batohu a tech deset kilo hodim na zada. A vsechny necham doma a pujdu se toulat nekam do hor...:-))))
Jinak ted budu na kolo kupovat Canon A700...prej z nej lezou pekne fotky i bez uprav...a to je chvalil i clovek, co foti na stredoformat a zaaasadne jen na film:-)
Jo...jinak jsme odskocili od tematu:-) Asi by jsme toho meli nechat, jinak nas sprdnou:-)))
Naprostý souhlas. Ten můj kamarád mi ukazoval plakáty s kopiema 100 let starých fotek nějakého fotografa co fotil krajiny. Jen se toulal s batohem a čekal třeba rok na správný světlo. Byl tam třeba Grand Canyon a skalisté hory. Bylo tam něco co jsem ještě nikdy neviděl, atmosféra která brala dech, při které mrazilo v zádech. Poprvé jsem pochopil co to znamená že má fotka duši.
Petrun...a tohle se snazim do fotek dat i ja....o tom to foceni je:-)
Vždycky si vzpomenu na svého kamaráda, co žije v nějakém děsném městě v Ekvádoru a popisuje, jaká je tam bída. A vždycky mě napadne, že kdyby se ti lidé měli líp, měli bychom nejspíš dražší banány. Chceme dražší banány?
Konec konců, v podstatě sousední město je Sebnitz. Tam sami sobě zlikvidovali velkou část obchodů, služeb a restaurací, protože v Čechách je to levnější. A přitom to bylo jasné, půjdu-li se nechat ostříhat k Jarušce, moje známá Gertrud skončí na pracáku. Přesto to udělali. A samozřejmě Jarušce pomohli. (Jména jsou smyšlená)
A musel bys chodit bos ...
priklad: Full od Cannondalu za sto tisic sezenes u jiny firmy za pade. Ale! Canon je vyrobenej s nejvetsim durazem na ochranu prirody v USA.
Jinak ja sam ale taky radeji koupim neco, u ceho vim, ze to neni z vychodu a pujde to recyklovat. Z vychodu myslim napriklad Cina, Vietnam. Tady mi neni proti mysli nejen neekologicke chovani, ale i nelidske chovani k lidem a jejich kulture (Tibet,...)
u toho Canona jsem to napsal blbe. S nejvetsim durazem na ekologii a zdravi zamestnancu
To ale budeš muset zůstat u toho favorita a vystačit si s původními součástkami. Všechna současná kola už pokrytecky vyrábíme tam. Včetně toho neekologického, nelidského atd.. :'(
Jirko, líbí se mi tvoje snaha, ale fakt myslíš, že když koupíš TOTOŽNÝ výrobek, jako třeba v Lidlu, v cykloprodejně za dvojnásobek, podpoříš tím lidi ve třetím světě? Navíc Lidl se chová stejně jako Tesco, Ahold, Globus, Elektro World, Giga Sport a desítky dalších, tak proč je tady na tapetě jen on (pro mě má výhodu, že ho mám při cestě, nemusim nikam zajíždět a neni tam nával), bojkotuj je včechny!
Já třeba raději kupuju české, nebo alespoň evropské, výrobky - teda pokud na to mám :( . Ale to je spíš mým patriotizmem a tím, že vidim, jak naší firmu válcujou na trhu číňani (no, naše vedení a obchodníci jim slušně asistujou). Nás (místní výrobce) by zachránilo, kdyby si číňani (malajci, indonézani ....) ihned vymohli vyšší platy, dovolené, zákaz práce dětí atd (jako máme my). Jenže bacha! To by taky všichni naráz mohli začít (jako my) používat toaletní papír. A pak se můžeme do půl roku rozloučit se světovými lesy.
A včil mudruj :))).
Fakt je, že v Číně ekonomika roste. Tzn. že za chvíli všichni ti, co mají teď kolo, jej budou chtít brzy vyměnit za auto. A to se teprve svět pose....
Cina ekonomicky roste, porusuje lidska prava, snad ani nevi, co je to ekologie a svet je z jejich komunistu posranej uz ted. Z jejich ekonomie. A vsichni jim to zerou a Cina tedy bude i nadale patrit mezi nejvetsi znecistovatele planety Zeme :-(
V Číně především roste výroba, růst ekonomiky je myslím něco trochu jiného. Ano, vyrábí a spotřebovává se toho víc a zvyšuje se znečištění, ale to zboží z Číny jde sem. Tedy do "bohatých států", které tak hlasitě na ekologii dbají. Tedy naoko dbají, když vlastně vyrábějí v Číně. Takže kdo vlastně znečišťuje, to je sporné. A kdo vlastně v té Číně vyrábí, to taky nevím. Jestli komunisti nebo proslulé světové značky (bez konkrétního majitele a tedy vlastně bez odpovědnosti).
pokud se nemylim, tak mistni firmy tam vyrabi na zakazku pro zapadni firmy :-)
Lidl byl jen příklad Pepíku. Bojkotuju je v podstatě všechny. Rád nakupuju v malejch krámcích pro jejich atmosféru, lidskej kontakt s prodavačem, kterej většinou i velmi dobře poradí a taky se tam netlačím v tisícihlavém davu lidí. Takže až na vyjímky tyhle giganty a řetězce vůbec, prostě vynechávám.
A já si kupuju TREKA fulla, protože na něm jezdí i George Bush a protože je to dokonalej produkt té nejdokonalejší civilizace jaká zatím v dějinách existovala a je jediná schopná ochránit přírodu, když jí do toho nebudou ekoteroristi krafat.
Ty jo, ted te tu ukamenujou :o) Hod sem odkaz, na cem ze to budes presne jezdit, jo?
http://www.trek-bikes.cz/index.php?show_page...
Možná půjdu o řadu níž nebo výš. Hledám ten obrázek jak na něm jede G.Bush, abych to měl přesně stejný.
to se schavluje. Peknyyyy :-)
A taky jedné z nejstarších, když už mluvíš o Číně. :')
Čínu jsem zrovna, pravda, nemyslel.
Ale jednak jsi mluvil o civilizaci, tak nevím, co jsi myslel. A potom, pořizuješ si přece čínský kolo, ne. Tedy aspoň v Číně vyrobený, i kdyby dodavatel měl sídlo někde ve vidlákově. :')))
Myslel jsem západní civilizaci, jejíž se cítím součástí i s vidlákovem a na kteroujsem hrdej, protože zaručuje lidský práva.
A tu Čínu mi sem furt netlač:O))). Strávil jsem tam jednu delší dovču a už tam neusím. Ujel jsem těsně před masakrem na Tianmenu transibiřským expresem.
Jsem nemyslel ten vidlákov v centru Evropy, baštu krvelačných slovanů. Jsem myslel tam za mořem, jak tam zavedli nadvýrobu a ekonomickou prosperitu založili na vyvraždění původního obyvatelstva a na práci dovezených otroků. Jak je tam teď nejvíc obézních lidí na světě, no. :')
... dokázali ubránit svět a dát každýmu možnost realizace. Kromě toho myslím Západ jako celek ne jen USA.
A krvelačný mi vidláci nejsme, jen holt někteří z nás nemají rádi němce, ale ono to přejde, neviditelná ruka trhu to srovná.
Ona těm vyvražděnejm indiánum už možnost seberealizace asi neni moc platná. Ale co, my když jsme přišli do Evropy, nebyli jsme jiný. Akorát se nám to nepovedlo tak důsledně. :')
Já amíkům zazlívám jen to, že jsou naivní, když nemaj dobrý vedení. Když přijeli do Plzně, tak zatelefonovali do Prahy jestli maj ject dál a Smrkovský jim řekl, že ně nádo. Celej život jsme mohli žít jinak, dědku. Pitomejch 90 km, přišlápnout plyn... a byli jsme v americký zoně. Toho Treka mohl založit každej z nás.
No nevim...amici jsou dle meho naivni kokoti az za hrob...
wewerka...za ne si boty u indianu v trznici nekoupim...
no ono by to stejne bylo nejspis k nicemu, pac svera vlivu byla uz davno v tyhle dobe dohodla. Nejlepsi reseni by bylo se uz v druhy polovine devatenactyho stoleti vyporadat s Nemcema, nakopat Madary a zustat spojeny s Rakouskem. :-))
Nevím, jaký ten trek si ten sokolík chtěl pořizovat, link již aktivní není. Myslím ale, že minimálně uhlíkové treky se vyrábí v Mexiku. (ale mohu se mýlit)
To že se podnebí otepluje je fakt. Otepluje se téměř nepřetržitě od 17. století, kdy bylo podnebí chladnější než dnes a kdy bylo významné minimum sluneční činnosti (nebylo tehdy mnoho astronomů co se mohli chlubit tím že viděli skvrny na Slunci). Ledovce na Aljašce ustupují od jejich objevu koncem 18. století. Otepluje se tedy přirozenou cestou.
To že množství CO2 v atmosféře roste je fakt, stejně jako to že je to skleníkový plyn. Na tom nakolik zvyšující se produkce CO2 zrychluje oteplování se vědci nemohou shodnout.
Ale hlavně že se našlo dost organizací které se tímto fenoménem zabývají a mám obavy že mnoha z nich jde především o publicitu a granty na výzkum.
To všechno však neznamená že bychom se celým problémem neměli zabývat. Vždy bychom si měli klást otázku, jaký má naše činnost dopad na životní prostředí a tyto dopady bychom měli v rámci možností minimalizovat. Nelíbí se mi kolik lidí používá automobily v podstatě z lenosti, jak jsou rozšířené výrobky na jedno použití, jak jsou lidé nuceni obměňovat výrobky v čím dál rychlejším cyklu. Děsím se toho co se bude dít až se Čína a Indie začnou dostávat na naši životní úroveň, přesněji na naši úroveň přepychu a dalo by se říci i rozmařilosti. Jestli nedojde k masivnímu nástupu ekologičtějších technologií a průmyslovému využití termojaderné energie, čeká nás chmurná budoucnost zakončená pádem zpět do středověku. (Doufám že to tak daleko nedojde)
Návrat někam nás myslím čeká v každém případě. Nemusí být nutně chmurný. K těm tebou uváděným absurditám mě ještě jedna napadá: Kolik se spotřebuje ropy a železa na vypěstování tuny pšeníce. Nebo na poražení a rozporcování jednoho stromu. To nemůže vydržet věčně. (Asi bych měl vyhodit devítikolečko a vratit se aspoň k osmikolečku či dál. U toho všechno vydrželo déle. Možná, že s každým kolečkem navíc se spotřeba dílů zdvojnásobuje. :')
Nestačila by nějaká zhoubná očistná epidemie? Ne že bych z proncipu něco proti válce namítal, ale války současnými prostředky jsou strašně neekologické. :')
Až se přestane s těmi konvenčními hrátkami a někdo to konečně pořádně spustí, bude nám ekologie šumafuk.:-)
Hele, brzdi, ty už máš svou rakvičku doma a seběhneš jen do sklepa, ale co my nepřipravení :o)))
Dyť já doposud nemám v kabelce ani pytlíček vápna :o)))
Jenomže rakvička mi vlhne a šlehačku sežraly krysy. Přestěhoval jsem se zpátky nahoru.:-)
Pokud ta epidemie nebude mít negativní vliv na životní prostředí, tak proč ne? Planeta by určitě uvítala snížení počtu lidí minimálně na polovinu. Hlavně těch nenažranejch západních kultur!
Což je sice hnusný a krutý z hlediska jedince, ale z hlediska planety je to pravdivý.
Možná by se nejdřív mohl udělat nějaký výběr, že? A ti kvalitnější jedinci žijící mimo degenerovanou západní kulturu by mohli dostat nějaké očkování, aby pak mohl někdo to kvalitní životní prostředí využívat.
lepší by bylo vymlátit všechny starce a stařeny nad 30. Vyřešil by se tím i nepříznivý demografický vývoj.
No tak tohle není ani seriozní příspěvek, ani legrace.:-((
Tohle tvdí moje 62yo matka. Asi jsem zdědil smysl pro černý humor....
Jenže naše generace se ještě na vojně učila střílet ostrýma na rozdíl od cucáků. Aby to nedopadlo naopak.
Nejprve je třeba absolvovat výcvik a vhodně ho maskovat. Ostatně kdo by Vám pak dělal ošetřovatele v penzionech pro seniory (dříve starobinec)?
Pokud by došel personál, přešli bychom ke kanibalismu. Když je hlad i člověk se sní :-)
Utlmeniu súčasného vývoja ekonomiky sa nevyhneme, ale tajne dúfam, že pádu do stredoveku a do doby temna sa podarí zabrániť. Ja to typujem na priemyslenú revolúciu s novým zdrojom energie ...sci-fi?
No doufejme, doufejme ... ale i bez toho se to nějak ureguluje, například až bude elektřina a auta výsadou horních deseti tisíc :-(
jenze toto si momentalne uvedomuje pouze par idealistu. Na dostani rozumu musi lidstvo urazit jeste hodne dlouhou cestu
Ten film je skutečně dobrý a celou problematiku podává krásně pochopitelně a jednoduše. Skutečně doporučuji shlédnout, a hlavně skeptikům. Tzn. pokud je zde někdo, kdo si myslí že globální oteplování je ve skutečnosti jen přirozený přírodní cyklus, nebo dokonce mýtus, měl by se na tento film rozhodně podívat, protože pak alespoň bude vědět, o čem mluví (viz. moje reakce na příspěvek Favorita výše (teď jdi jdu psát :o)).
V kině jsem tento film nestihnul, v půjčovně nenašel, v krámě o tom ani neslyšeli. Lze si to koupit nějak přes webshop, ale to je pro většinu lidí pasé (nechtějí platit kreditkou atd.). Takže pokud je toto váš případ, pošlete mi e-mail a uvidím, co se dá dělat (víc tady veřejně prozrazovat nebudu ;o))).
Mě zrovna nějak nedávno došlo, když jsem cestoval z města, kde vše kvetlo, k nám na venkov, kde to teprve bylo napučené, kolik tepla produkuje současná civilizace. Nějak se to projevit musím ať už vypouštíme CO2 či jiné plyny, ať existuje skleníkový jev či nikoliv. Jen to samotné odpadní teplo je asi pěkná porce energie, která tu je navíc mimo přírodní jevy.
O to teplo, které produkujeme, ve skutečnosti nejde. Potíž je právě s emisemi CO2, které vznikají zastaralými technologiemi v průmyslu (a především energetickém) atd. Vem si, že vně atmosféry je absolutní nula, tedy (pokud si to ještě správně pamatuji) -280 stupňů Celsia. V prostředku atmosféry (do ní teď počítám všechny vrstvy od ionosféry) je cca. -50 až -80 stupňů. O necelých 12 kilometrů níže už je teplota mezi -40 a +50 stupni, s průměrem na cca. +14,5. Vem si, jak ohromnou plochu atmosférá zabírá plošně, oproti její tloušťce. Vlastně je to jen taková skořápečka. A důvod, proč těch -280 a respektive klidně +300 není na povrchu je právě jen a jen atmosféra. Ta na jednu stranu zabraňuje do jisté míry unikání tepla, a zároveň tvoří velmi křehkou rovnováhu mezi teplem, které je schopné na povrch dostat zemské jádro a teplem, které se k nám dostane v podobě energie slunečního záření.
A ten problém je právě díky CO2. To způsobuje takový paradoxní jev, že se výrazně nezmenší množství sluneční energie, který se dostane na povrch země, ale zvýší množství, které je odraženo zpět na povrcho od atmosféry na zem. To potom více ohřívá zemský povrch. To způsobuje tání ledovců, které má hned několik efektů, mimo jiné ten, že místo aby se sluneční paprsek odrazil zpět do vesmíru, je pohlcen vodou z roztátého ledovce (led funguje jako zrcadlo, voda absorbuje sluneční záření a ohřívá se). Tím se tento proces sám urychluje, tedy čím více ledovců roztaje, tím více vodní plochy, která se ohřívá a tím se opět urychlí proces tání ledovců.
Prostě motor, kterému se porouchal karburátor a stačí přidat malinko plynu na to, aby vylétl do červených otáček. A my ten plyn držíme sešlápnutý na podlaze.
... jestli chceš, pošli mi svojí e-mailovou adresu a já ti pošlu link na stažení toho filmu (cca. 700 Mb). Fakt to stojí za to.
Pro osvěžení paměti: -273,15 st. C.
Ono těch vlivů je celá řada, působí různě a hlavně mají jednotlivé jevy mezi sebou významné interakce. Takže jakékoliv predikce jsou extrémně obtížné. Pro Evropu třeba existuje teorie o zpomalení Golfského proudu díky globálnímu oteplení a tím ochlazení evropského kontinentu. Jedno je jisté, přírodě je zcela fuk, jestli tady bude žhavá planeta nebo ledová koule. Ten, kdo by měl mít zájem na zachování života na Zemi a na diverzitě biologických druhů, a zároveň jediný, který to může vědomě ovlivnit, je člověk. To je odpovědnost, kterou z nás nikdo nesejme a nepřevezme (pokud ovšem neplatí má teorie, že Země je jen dokonalý playstation nějakého spratka z jiné galaxie). Takže lze jít třemi cestami:
1) regulovat život lidí na Zemi tak, aby se minimalizoval vliv na přírodní rovnováhu a procesy
2) na vše se vykašlat, ono to nějak dopadne
3) bouřlivě ekonomicky růst, technologicky jít co nejrychleji dopředu a spoléhat na to, že na případný průšvih budeme jako lidstvo technologicky připraveni.
Upřímně řečeno, nevím, která cesta je nejvhodnější pro udržení maximální diverzity. A obávám se, že nikdo nedokáže prokazatelně doložit, která z variant je lepší.
Já se pocitově kloním k variantě první, tj. omezení vlivu člověka na přírodní procesy. To proto, že se zatím vždy prokázalo, že technologické zásahy do přírodních procesů se v drtivé většině ukázaly jako horší řešení než nezasahování. Od králíků v Austrálii, meliorace v lesích, regulace řek po odstraňování mrtvých stromů po kůrovcových kalamitách.
Takže to považuju za věc osobního svědomí a názoru, jak k tomu kdo přistoupí a co pro prosazení svého přístupu dokáže udělat. Ale to už příliš filozofuji. Rozhodně ta úloha není taková, že existuje správné řešení, se kterým na poslední chvíli přijde Sylvester Stalon.
chlapci, vy jste se rozepsali..., díky za příspěvky
Přesto jsem k vlivu člověka na oteplování, případně ochlazování skeptik. CO2 není jediný "skleníkový plyn" a víš jaký objem "plynů" se dostal do atmosféry při výbuchu sv.Heleny, Pinatuba.... . Jestli my se trošku nepřeceňujeme, včetně těch, kteří by si mysleli, že nás před (možná) přirozeným vývojem planety zachrání nějaká pokročilá technologie. Ono třeba ani tání ledovců nemusí být katastrofa, vždyť Grónsko bylo před zhruba 1tis.let zelené, úrodné. A přežili jsme spolu s ostatními druhy.
Potíž je v tom, že pro nedostatek informací (z minulosti) není nikdo schopen určit, co je a co není přirozené. Tak pro jistotu budeme regulovat produkci skleníkových plynů, což je mediálně a politicky atraktivní (a spousta jedinců na tom i vydělá), možná ovšem s nulovým výsledkem, místo, aby jsme se soustředili na prokazatelně škodlivé věci (ale neatraktivní).
viděl jsi ten film ?
Ne, ale docela jsem sledoval Gorovu kampaň. Ono leccos dá podat různě. Slibuju ale, že se na to podívám (jenže sem rozenej skeptik :o)).
Teď jsem jako v Jiříkově vidění. Přečetl jsem si rozhovor s V. Klausem v HN 9.2.2007 a v něm věty jako:
HN: Neexistuje dost empirických důkazů a vlastníma očima viděných skutečností, že člověk planetu ničí a škodí sám sobě?
To je takový nesmysl, že snad větší jsem ještě neslyšel.
HN: Nevěříte, že si ničíme svoji planetu?
Budu dělat, že jsem to vůbec neslyšel. To může říkat snad jen pan Al Gore, normální člověk těžko. Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci.
celý článek: http://hn.ihned.cz/index.php?p=500000_d&...
Taky jsi nečetl rozhovor rozumnýho člověka !!!!
p. V. Klaus rozumí ekonomice a částěčně politice, ale do ekologie prostě nevidí. Nic víc, nic míň.
Tak ať drží hubu když jí nerozumí !
jenže je on je placen za to, aby tu hubu měl otevřenou a vyjadřoval se ke všemu, na co se jej zeptají; co jsme si zvolili to máme
Já jsem tohle nevolil. Klaus není můj president!
Měl bys raději za prezidenta Paroubka ? :o))
Twe nech tech hororu nebo budu mit spatny sny... :))
Hehe, a to bylo teprve intro, nechtěla bys outro, aneb jsou i horší možnosti :o))))
Moc bych mu přál, aby mu to prezidentování vyšlo
(nejlíp v KLDR, nebo na Kubě).
Když se na tyhle dva dívám připadají mi jako jednovaječná dvojčata. Oba jsou velmi nadprůměrně arogantní a narcističtí.
Pan Klaus rozumí jen F.A. von Hayekovi. Má velice zúžené vnímání světa. Ekonomii (či spíše jen úzce monetaristický pohled na ni) považuje za královnu všech věd. Humanitními vědami povýšeně opovrhuje. Hlavně vůbec neposlouchá cizí názory - umí pracovat pouze s informacemi, které sám vytvoří. Naprosto mu chybí zpětná vazba. Vidí jen sám sebe. Je mi ho už jen líto. Vlastně teď jde už jen o to, aby už konečně přestal škodit.
Aby ses nedivil. Zrovna nedávno jsem prohlížel server www.ateo.cz a byla tam fotka, jak přebírá Nobelovu cenu za klimatologii. Tisk o tom ani nepíp.:-)
Tak si myslím, že Tvůj příspěvek spíše patří do tématu "nejlepší vtip mého života..."
Uvidíme. Condoleeza nás pochválila a George mu v červnu přijede gratulovat. To zas bude v alejích ... A media to maskujou jako návštěvu kvůli radaru.:-)))
Já se na tu návštěvu vyloženě těším. Vezmu si náhradní volno, vypucuju si šaty, uvážu kravatu, opustím kvůli tomu rodný vidlákov a pojedu až do Prahy, abych ho mohl důstojně přivítat. U Reagana jsem to štěstí neměl a Železnou Margaretu jsem propásl.
Tolik smůly! Jak ještě vůbec můžeš žít?:-))
No já to vydržím:o))). Ale to si představ, že jsem jen o kousek minul návštěvu Miltona Friedmana! Taky mne mrzelo, že jsem neviděl Schwarzeneggera. Ve svých nejlepších letech o sobě prohlásil cca: "Pocházím ze socialistické země, proto jsem odešel do Ameriky."
Tolik jobovek by mě zabilo. Tak leť na výlet do USA a místo Moabu nebo Zionu si dej Kolumbijskou a Kalifornii. Až řekneš Arniemu, že jsi z postkomunistický země, tak tě vezme do Disneylandu nebo aspoň mekáče.;-))
Určitě neodcházel jen proto, že by Rakousko bylo socialistické. Přesnější citace: "My republikáni obdivujeme tvou ctižádost. Podporujeme tvé sny. Věříme ve tvou budoucnost," prohlásil o Bushovi guvernér Schwarzenegger, který připomněl, jak koncem 60. let opouštěl "socialistické" Rakousko, aby s hrdostí přísahal na americkou vlajku. Už tehdy byl podle svých slov republikánem. "Za vše, co mám, za svou kariéru, za svůj úspěch, za svou rodinu vděčím, Americe. Amerika mi dala příležitost a moje sny přistěhovalce se splnily," uvedl Schwarzenegger.
Kéž by se Amerika zrovna v tom sociálním zabezpečnení od Rakouska poučila. Nemuselo by tam žít přes 50 milionů lidí na hranici bídy například bez nejzákladnějšího zdravotního pojištění.
Zúžené vnímání světa?;-)))))
http://www.ateo.cz/frame/phpgal/view.php?ck=0...
No, mně se tedy mnohem více líbí další obrázek v pořadí ;-)))
jinak dočasně k dispozici, stahujte dokud můžete :o))
http://matyxcz.files-upload.com/files/179615...
Jo, Al Gore. Je smutné že sám na životní prostředí z vysoka s***.
http://lidovky.zpravy.cz/zeleny-al-gore-doma...
To ale ještě zdaleka neznamená, že nemá pravdu. Že sám třeba nejde zářným příkladem, přece neznamená, že to, co říká, je špatně. Pokud plýtvá, je to samozřejmě špatně, ale pokud by jeho "uskrovnění" bylo na úkor jeho role v šíření ekologické odpovědnosti po Americe a třeba i po celém světě, byla by to škoda.
Já nezpochybňuji oteplování, v tomto s Alem souhlasím. Jenže kdyby měl celý svět takovou spotřebu energie, jako má on, tak se už dávno pečeme v pekle.
Já si myslím že uskrovnění Ala, by jeho roli spíš posílilo.
Je to něco podobného, jako kdyby v neděli ráno přišel ožralý farář z nevěstince a začal kázat v kostele o morálce.
Souhlasím, ale někde to má své hranice. Tím nechci říct, že by nemohl něco změnit. Myslím si ale, že jeho chování se příliš nevymyká americkým standardům. Nesmíme to posuzovat podle evropských (přísnějších) měřítek. V Americe se energiemi tradičně plýtvá. V Evropě by mi jeho přístup skutečně farizejský připadal.
Vždyť v tom článku je jasně napsáno, že má několikanásobně vetší spotřebu než je obvyklé... V USA...
..."Jeho roční spotřeba energie dvacetkrát převyšuje spotřebu průměrné americké domácnosti."...
Součástí základu, ze kterého se ten dvacetinásobek počítá, jsou i lidé z nižších sociálních vrstev. Srovnávejme jeho spotřebu s lidmi z jeho sociálního okolí a ne (mimo jiné) s domácnostmi z chudinských černošských předměstí.
Nechci tím jeho spotřebu hájit, ale vyžadovalo by to důkladnější rozbor. Jde totiž také o to, co a kdo všechno do té jeho spotřeby spadá, jaká pak vyjde spotřeba na hlavu a podobně. Na to nemáme ani jeden dost informací. Takže jsem jen opatrný v rychlých odsudcích. Na to jsou moje postoje dobře známy, abys věděl, že bych plýtvání energiemi nepodporoval ani neobhajoval, ale příčí se mi, pokud se někdo odsuzuje na základě nedostatečných informací.
Jasně, já jen reagoval na to, že Ty jsi tam jen přehlédl zmínku o tom, že to porovnávali s americkým standardem... Do hodnocení hodnověrnosti těch údajů se už neodvážím...
Jeho ekologicka zatez je jeste vyssi, nebot na vsechny sve prednasky leta letadlem. Jenze chtejme po nem, aby je objizdel na kole (= 5 g vyprodukovaneho CO2 na 1 km), asi by se tak vetsina lidi uz ubec nic nedovedela.
Kazdopadne, uz kdyz jsem film videla a posleze jej zde doporucovala, prvni vec, ktera me napadla byla, jaky je jeho ekologicky pristup k zivotu... Zadny. Skoda.
To si nejsem zcela jist. Mám sice málo informací, ale nevylučoval bych, že se z jeho strany jedná o kalkul, že životnímu prostředí pomůže tímto způsobem víc, než kdyby se sám choval "příkladně".
Nevím, jak to je ve skutečnosti, ale myslím, že k tomu není dost informací. 1. jeho rodina asi není jako průměrná americká rodina. 2. záleží, k čemu tu energii spotřebovává. 3. kdesi jsem zaslechl, že tato čísla byla odvozena z účtů za energie, ale že jejich rodina využívá výrazně dražší energii z obnovitelných zdrojů, proto je tak velký rozdíl. Ale nevidím mu do kuchyně, takže to uvádím spíše jako indicie, které ten rozdíl mohou vysvětlovat místo automatického odsouzení.
Ad 3. Ano, byla odvozena z účtů za energie, ale byla na nich uvedena i spotřeba v kWh... Přečti si ten článek pořádně ;-)
Nečtu populistické články. Na podstatě věci to nic nemění. I kdyby byl totální asketa, tak řešení nepomůže víc než tím, že "prodá" svou váhu osobnosti spolu s apelem na nutnost omezení spotřeby planety.
To je totéž jako když Bursíka se snaží média nachytat na neekologickém chování, i když jeho vliv na ekologii je stonásobný úplně jinde.
V tomhle směru je to medvědí služba médií ekologii. Kdo asi o to má zájem?
Dál se k tomu vyjadřovat nebudu.
O.K.
To bylo ale jen upřesnění, že to v tom článku bylo.
Určitě jsem nepitval kdo jak se chová hodně nebo málo ekologicky. Předpokládám totiž , že takovýto člověk asi nežije v průměrném americkém bytě. Takový ranch, nebo jak to nazvat, je obrovská stavba, která je už sama o sobě energeticky hodně náročná. To samé nějaká rozlehlá vila. A všichni moc dobře víme, že do standardu amerického bytu patří např. i dost nenažraná klimatizace...
Takže jestli jsi došel k názoru, že do někoho rýpu, tak mohu říci, že jen do Tebe, že sis to nepřečetl ;-) O soudech o Goreovi a uměle vyvolané kauzy kolem něj tu polemizovat také nebudu...
2 Medvěd&DanSed:
Překvapuje mě, že si ho tak idealizujete. Já na něj dřív neměl žádný názor, ale díky těmto (pravdivým!) informacím, považuji Gora za stejného křiváka jako většinu dalších politiků.
Nevím co přesně dělá, kromě nepodařených kampaní, ale myslím že by to zvládl i z komfortu nízkoenergetického domu bez vyhřívaného bazénu. To by měl ovšem spotřebu mnohem nižší, a jeho kampaň proti oteplování by tak získala na důvěryhodnosti. Mohl jít příkladem, ale to znamená ztrátu trošky pohodlí.
Můžeš být bez obav. Já osobně si Gorea neidealizuju. On prostě jen představuje podstatně lepší alternativu americké politiky (včetně ekologie), než je to, co předvádí současný establishment. Nic víc.
Těžko bys hledal politika, který je čestný a všestranně dokonalý. Naivní rozhodně nejsem. BTW, s těmi hlasy trochu zpomal, je to průhledný:-)))
Jéžiš, promiň, chtěl jsem ti dát hlas a trochu jsem se uklep :)))
Nemusíš mi říkat Ježíši. Zatím ještě ne, je to tajný:-))))
Nikde jsem nenapsal že jsi naivní.
Hlasy nejsou moje, můžeš si to ověřit u admina. Třeba jsem to trefil. ;-)
Kdybych si ho idealizoval, byl bych naivní:-))) To neřeš.
Nebudu komentovat vyznění onoho článku, o tom tu již diskuze ostatně proběhla. Snad jen takový střípek. Jen dotace na ekologii věnované spol. Paramount Pictures z výnosu Goreova filmu byly vyšší, než je rozpočet ČR na ekologii za celé volební období. Efekt Goreovy osvěty, se kterou obletěl doslova celý svět, se nedá srovnat s efektem žádné jiné organizace za celá desetiletí (např. Greenpeace).
Zkrátka a dobře, každý na to jdeme jinak, a ve výsledném efektu je Gore prospěšnější než tisíce altruistů. I kdyby do konce života spotřebovával desetkrát více než teď, nebude to ve srovnání s důsledky jeho činů ani kapka v moři.
Nic víc, nic míň.
V podstatě souhlasím. Ale jeho osvěta má působit na to, aby lidí, kteří jsou ochotni se kvůli životnímu prostředí dobrovolně a nezištně materiálně uskrovnit, přibývalo, a aby také věděli, jak na to, ale určitě nemá za cíl s jejich snahami soupeřit o velikost svého vlivu.
Kdyby byli všichni takto ekologicky uvědomělí, nebylo by žádných Goreů a jejich apelů zapotřebí. To je jako bys tvrdil, že nemá cenu být poctivý a nekrást, když jeden policista zachrání daleko víc majetku než bys byl schopen ukrást.
A mimochodem: Každé moře se skládá z kapek a žádná není důležitější nebo méně důležitá.
To rozhodně, moje reakce byla takto jednostranná, protože byla vedená ve stejném duchu, jako Lukášův původní příspěvek.
Rozum vidláka na tuhle diskusi nestačí. Ale beru si z toho závěr, že po té co V.K. ožebračil celý národ v tzv."kupónové privatizaci" způsobil teď globální oteplení a je zlej a Al Gore se to snaží zachránit a je hodnej i když prý sem tam s tou spotřebou sám trošičku ujede (až 20x) . Já to nestačím podrobně sledovat, dneska jsem celé odpoledne vyměřoval místo na zahradě, kam nasázím olivovníky až to příde. Doprostředka dám fíkovník, aby mi ho nedrbali turisti co jdou okolo přes plot. U terasy bude pomerančovník, rád se dívám na dozrávající pomeranče. Přemýšlím, že nakoupím sluneční panely, větší ledničku, kraťasy, trička (s nápisem GARDA BIKE) a akcie vodáren a pivovarů. Myslím, že ČEZ neklesne, protože klimatizace sežerou strašný energie. Rozhodně půjdou nahoru s cenou pláště Schwalbe Racing Ralph, ty jsou do sucha a já si blahořečím, že už v březnu jsem jich 6 koupil. Potřeboval bych vědět co nejpřesnějc, kdy to teploučko přijde, abych se dobře a včas zabezpečil.
Aby ses pak nedivil... Podle jiných studií Evropě hrozí doba ledová... To nevím jak se těm tropickým rostlinám bude zamlouvat ;-) O Tobě radši ani nemluvím ;-)))
Počkej tak to je nějaký zmatení, nejdřív slibujete teploučko a teď zas dobu ledovou. Já sem někde slyšel, že taková doba ledová může trvat i stotisíc let a oteplení prý přichází mezi nimi na 10 - 20 tisíc let. Tkže je logický, že teď, když už je teplo od prosince, tak to vypadá spíš na to dvacetitisíciletý oteplení, ne???
Já opravdu nevím, psal jsem jen to co jsem kdysi slyšel ;-)
A už jsme to kdysi řešili:
Re: Přijde letos jaro?
Tohle píšou v atlasu světa co mám:
..."Golfský proud působí jako globální pásový dopravník. Pouze zásluhou tohoto "teplovodu Evropy" jsou teploty na západě a severu starého kontinentu v zimě mnohem vyšší, než odpovídá zeměpisné šířce. Na jižním pobřeží Velké Británie se například daří tropickým palmám"...
Takže až to jednou přestane fungovat...
Datum: 05.03.06 18:23
Autor: Jarda
Re: Přijde letos jaro?
To nemusí dlouho trvat. Pohyb Golfského proudu má na starosti slaná voda, která u pólů klesá do hlubin oceánů a tlačí se k rovníku. Tam se ohřeje, vystoupe a nese teplo na sever např. jako Golfský proud. Pokud začne klesat slanost vody vlivem tání ledovců, zpomaluje se i rychlost mořských proudů a v Evropě může nastat nová doba ledová. Takhle nějak o tom mluvili v televizi. A Nakole.cz se změní na Nabezkach.cz
Datum: 05.03.06 18:47
Autor: Kominík
no to je právě ten problém.... Nikdo neví co se stane. Klidně se může stát, že se vypne teplý golfský proud, scípne tlaková výše nad Azorama a začne sem proudit vzduch ze Sibiře a budem zmrzlý jak... No víte co.
Nebo klidně může začít proudit vzduch z Afriky a budeme tu jezdit na vembloudech od oázy k oáze...
Když tak o tom přemýšlím, možná ještě změním obor a vystuduji meteorologii, bude to žádaný a dobře placený obor. A když se seknu, můžu to shodit na příliš velký počet proměných, které současná výpočetní technika není schopna zpracovat....
Jen tak namátkou trocha "osvěžení" pro "skeptiky":
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/arkticke...
http://www.novinky.cz/cestovani6/obrazem-...
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/nasa...
pamatuju, že jsme se ještě na základce učili, že hrozí globální ochlazení a všichni vědci světa se snažili přijít na to, jak tomu zabránit. Zdá se, že na přišli:o)
DOufám, že si zeměkoule pomůže nějak sama a že za dvacet let zase budem řešit ochalazování. Lidi pro to totiž neudělají vůbec nic :o( A do války o půdu a pitnou vodu se mi jít nechce :o(
Do války nemusíš, případný nedostatek půdy a vody vyřeší trh ;) Oni se ti holanďani do Čech stěhují už teď.
Když já jsem chodil na základku, bylo zrovna v plným proudu poroučení větru i dešti, Trofim Děnisovič močil za chalupou do sněhu, na jaře tam objevil pytel pšenice a zasel. Ale tou močí nějak zmutovala, tak mu vyrostla devítiklasá, dostal za to nějakej nejvyšší metál a stal se ministrem kolchoznictví. Snad nám příroda ve svý bezbřehý moudrosti brzo zatne žílu.;-))
Mno, ona existuje taková docela drsná teorie, která tvrdí, že v momentě kdy dojde na roztání ledovců bude globální oteplování natolik výrazné (větší plocha která tepelnou energii absorbuje, a vymizení plochy která ho odráží), že se zvýší množství odpařované vody do atmosféry na takovou úroveň, že vznikne ve vyšších vrstvách atmosféry takový permanentní jemný "overcast", který hodně omezí pronikání slunečního světla na povrch země. To by pak skutečně ve výsledku znamelo globální ochlazování. A přestože je globální ochlazení pro lidi pozitivnější než oteplení (umíme si zatopit i uchladit prostory, ale zatímco při ohřevu prostor uniklé teplo pomáhá "bojovat proti ochlazení" (viz. sníh ve městě a mimo něj), tak při oteplení si ochlazením prostor vnějšek paradoxně ještě více ohříváme (teplo je vedlejší produkt chladicích systémů)), tak ve výsledku je to vlastně úplně jedno, protože na posun na jednu stranu (teplo) doplatí flora i fauna, která je závislá na chladu, tak potom při následujícím ochlazení tím utrpí i ten zbytek fauny a flory závislé na teplu.
Nebojím se, že by lidstvo kompletně vymřelo následkem globálního oteplení či ochlazení. Zvláště ve vyspělých zemích se tomuto umíme dobře bránit a jsme na počasí de facto nezávislí (dokážeme pěstovat pomeranče v zeměpisných pásmech, kde by normálně nerostly ani jehličňany :o)). Ale kdo na to 100% je příroda, ze které toho moc nezbyde, a především těch pár miliard lidí v chudých a rozvojových zemích. Tam se dá očekávat ona válka o půdu a vodu, a k tomu se přidá i válka o jídlo, protože hladomor je v takovém případě de facto nevyhnutelný.
Mno, možná to nakonec povede k takové "očistě" země, tzn. že se příroda "zrestartuje" a po oteplení-ochlazení přijde zase normální klima. Zároveň se dá očekávat, že ta očista bude mít za následek vrácení počtu lidských obyvatel země na číslo ekvivalentní tak s rokem 1400 n.l. Co je ale smutné je to, že to paradoxně nejspíš přežijí národy, které tomuto cyklu vlastně pomohly. Na druhou stranu je to vlastně i dobře, protože zde zůstanou národy, které už si touto zkušeností prošly a snad se ponaučily z vlastních chyb, a nikoliv národy, které by toto ještě teprve čekalo.
No, teorie je hezká věc, uvidíme (a to doslova, začátek konce ještě zažijeme) jak bude vypadat realita.
Hezké... Já se spíš "těším" až na nás sem do Evropy vtrhnou všichni ti hladoví a žízniví ze třetího světa... To je pro ně totiž ten nejjednodušší způsob... Pak teprve přijdou války a asi se tomu nevyhneme ani my zde...
To nehrozí, na letenky nebudou mít peníze a přeplněné necky budeme u Gibraltaru odstrkávat zpátky vidlema :o))))
Hmmm, hlásíš se jako jeden z prvních obránců civilizace ? ;-)))
To opravdu ne, to byl jen trapný pokus o vtip ;o)
On ten Tebou zmiňovaný "overcast" může znamenat návrat do určité fáze vývoje Země, o které mluví i Bible v První knize Mojžíšově: "A řekl Bůh: Ať se rozklene obloha! I rozklenula se obloha a oddělila vody, které jsou nahoře, od vod, které jsou dole." Jinými slovy Bible nám zprostředkovává svědectví, že něco jako "permanentní jemný overcast" tu už kdysi bylo a že došlo (nejspíš skokově) k jeho "rozeklání".
Proti Bibli mám jakožto křišťálově čistý ateista z přesvědčení spoustu výtek, ale co se jí vytknout nedá je jisté podobenství událostí nedávno minulých a blízko budoucích s tím, co se v ní píše. Ostatně moje "bible", aneb soubor pravidel pana Murphyho by o tom mohl vyprávět ;o)))
Pozor: Ateismus je také víra - víra v to, že Bůh neexistuje. :o))
Máš pravdu, že jisté náznaky předvídání věcí budoucích Bibli upřít nelze. Problém je v tom, že si každý ty náznaky může vyložit po svém. Pro mě má například klíčový význam ujištění, že Bůh stvořil Zemi proto, aby byla NAVĚKY obývána DOKONALÝMI lidmi. Z toho čerpám naději, že současné NEDOKONALÉ lidstvo přece jen nedokáže planetu ani samo sebe definitivně ZNIČIT.
Ani pro mě není Bible nějakým dogmatem - je prostě zdrojem poučení o víře určitých skupin lidstva v průběhu dějin. Je hlavně velmi důležitou součástí procesu komunikace lidí ve věci víry, a to jak "přes propast času", tak i uvnitř jednotlivých generací lidstva, ať už se s ní seznamovaly a o problémech v ní obsažených hovořily v jakýchkoli fázích lidských dějin.
No tak to tě hned několikrát zklamu, alespoň co se mé osoby týče. Zaprvé, měl jsem za to, že ateista je pouhý "nevěřící", pokud je ateistou definována víra v "neexistenci boha", pak nejsem ani ateista. Ale to je na delší povídání ;o) Zadruhé, pokud z Bible vyplývá, že bůh Zemi proto, aby byla navěky obývána dokonalými lidmi, seknul se dost surově a hned dvakrát. Už proto, že ve vesmíru není nic "navěky", alespoň pokud tento termín nedefinujeme nějak specificky aby tomu termínu odpovídal, a především proto, že když už podejmeme možnost, že nás stvořil bůh, tak si mohl dát záležet a mohl nás stvořit skutečně dokonalé. Jenže člověk je tvor nedokonalý, ať už ho "stvořil" kdokoliv, a zlepšuje se pouze tím, že se učí z vlastních chyb, potažmo chyb ostatních lidí. A za třetí, ohledně komunikace lidí ve věci víry přes propast času, tak o tom si můžeš popovídat s rytíři křižáckých válek, s inkvizicí nebo třeba s dnešní katolickou církví. Jedno z toho všeho zůstalo, a to že za hřích se platí, aneb pokud zhřešíš, musíš si koupit odpustek, zacálovat do kostelní pokladničky, vyzpovídat se dalšímu hříšníkovi někde v dřevěné kadibudce a na závěr ještě párkrát odříkat smutnou odrhovačku. Omlouvám se všem, které jsem tímto urazil, ale takto to z nezúčastněného pohledu vypadá. Howgh.
Svět plnej naklonovanejch Rychlejch šípů. dost otřesná představa. Nejspíš by se pro samý vzájemný ohledy, respektování a úctu na ničem nedohodli a vznikla by strašná anarchie. Ještě že existujou bratrstva kočičí pracky.:-)
No hlavně když přežijou tu potopu, ostatně je dobře známo, že kočky nesnáší vodu :o))))
Také ateismus považuji za svého druhu víru jako Medvěd. Také má své fanatiky potírající jakýkoli jiný názor, také má své vykladače (vědci) jimž je nutno věřit, protože ověřit si jejich tvrzení na vlastní oči nelze. Atd.
Lidstvo je svým způsobem dokonalé. Nedokanlým ho vidíš ty (nebo já) Jsme dokonale nedokonalí. Víme prd o tom kdo a proč nás stvořil a tedy nemáme možnost posoudit, jestli jsme k účelu, ke kterému jsme byli stvořeni dokonalí nebo ne a navíc postrádáme možnost se podívat na svůj úděl nestranně. Dost možná jsme jen něčí pokusné myšky a drtivá většina aspektů naší existence nám uniká. Laboratorní krysa má o světě, který ji obklopuje také velmi velmi omezené představy. Navíc, kdybych byl Bůh a pro svou zábavu a potěšení stvořil nějaké lidstvo, nejspíš bych jednal stejně a obdařil je vlastním úsudkem a nechal je žít s prvkem náhody. Jinak by to byli stroje a roboti a zírat na něco co se tisíce let chová stejně by byla dost nuda.
I když my se vlastně také chováme pořád stejně. Snažíme se sobecky ulehčit si život co nejvíce na úkor druhých, vyšvihnout se mezi mocné a mocí se opájet jako tou nejsilnější drogou. Vytváříme civilizace, jež nakonec zničí a pohltí samy sebe. A pořád dokola bez náznaku poučení. Jestli nás někdo stvořil, tak ho musíme už sakra nudit a buď se na nás vykašlal a zapomněl, že nás stvořil, že existujeme nebo to musí být šílený altruista. Pořád věřit, že se nakonec začněme chovat lépe a pochopíme život, na to musí být potřeba obrovská dávka optimismu a naivity. Vůbec bych se nedivil, kdyby nás zmuchlal a hodil do koše a začal si hrát s jinou a povedenější stavebnicí. ALe to je zase jen lidský pohled. Nevyznáme se sami v sobě a o impulsech , které vedou Boha k tomu či onomu víme veliké kulové a nemyslím si, že by to náš omezený mozeček byl vůbec schopen pochopit. Natož jestli on vlastně vůbec existuje:o(
Neměl bys vidět víru jen přes ty katolické nesmysly, které s obsahem Bible vůbec nesouvisejí. To, co v závěru svého příspěvku odsuzuješ, je ZNEUŽITÍ víry a náboženství pro prosazování nízkých sobeckých mocenských zájmů a pro ovládání lidí. Nic z toho v Bibli nenajdeš. Takže k Tvému rozhořčení a odsudku se můžu směle připojit, aniž bych se tím zpronevěřil čemukoli, co jsem zde o Bibli napsal.
Pokud jde o dokonalost či nedokonalost člověka, pak nám Bible sděluje, že člověk (lidstvo) byl stvořen (vznikl) jako dokonalý a obdařen svobodnou vůlí. Tu však člověk (lidstvo) zneužil a proto své dokonalosti pozbyl. Pokud věříme tomu, co Bible píše, pak by se lidstvo mělo ke své původní dokonalosti vrátit, avšak nedospěje k tomu samo v rámci té své vzpoury, nýbrž k tomu bude dost tvrdě přinuceno.
Sice je to uz trochu stare, ale jako shrnuti se mi to vcelku libi:
http://www.cbox.cz/tomas_psika/globalni...
Souhlasil bych s tou dobou predledovou, takhle jsem si to pro sebe tipnul uz drive. Ale ono toho muze byt vice, muze se zmenit polarita zemskeho magnetickeho pole (pripadne uplne vymizet, to by teprv bylo halo), pripadne ta superpluma pod Yellowstonem uz ma tez svuj cas uzrani nekdy ted (plus minus tisic let ;) , proste nic co by v historii Zeme uz mnohokrat nebylo ...
Takže ta supersopka pod Yellowstonem je raálná možnost? Nedávno jsem viděl jakejsi katostrofickej film z hollywoodský produkce, tak jsem to nebral vážně.
Kdyby jen možnost... Ona to je jistota... Jenom nikdo neví kdy to bude ;-)
A ještě něco, Holywoodská produkce to sice nebyla, ale dělalo to BBC, kteréžto ještě stále považuji za seriozní zdroj informací...
Moudrý pan prezident na VŠE:
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=103&r...
Krásně ironicky napsaný, a to přitom někteří tvrdí, že "MF Dnes" je správně "MF Odées" :)))
Až na to, že v těch dvou hlavních myšlenkách má vcelku pravdu.
1) S postupem vědy se zdroje nezmenšují, ale rostou (zapomíná ale zmínit fakt, že je třeba se orientovat na zdroje ohleduplné k životnímu prostředí).
2) O životní prostředí se zajímají až lidé, kteří neřeší základní potřeby (a těch je v ČR pořád bohužel moc).
No vždyť jsem psal, že "ironicky", to psal stoprocentní oranžista.
K tomu bodu 1. : Líp by ovšem znělo, že se s postupem vědy a technologie zvětšují ne zdroje, ale možnosti jejich využití (těžby). Jinak by ti nějaký jízlivý environmentalista napsal, že si budeš muset počkat u močálů pár milionů let :)))
Ještě malinko jinak. Když to vezmeme v jisté časové posloupnosti, tak začneme u klasického ohně, tedy "přihoďte ještě pár klacků", přes uhlí, které již dokázalo přetavit železo, až po třeba jadernou energii. Ostatně jaderná energie je v současnosti asi ten nejvýkonnější zdroj energie (v poměru na hmotu/váhu zdroje této energie), ovšem není zdaleka tak šetrná k prostředí, jak by optimální zdroj energie měl být.
Takže jízlivého enviromentalistu klidně odkážu na výzkůmné ústavy, které se zabývají problematikou studené fůze, popřípadě např. obnovitelných zdrojů. A právě o tom Klaus mluví, protože právě to že se zásoby fosilních paliv, doposud zdánlivě nejvýhodnějšího zdroje energie zmenšují a mizí, vede k hledání alternativ, které nejsou zdaleka tak omezené. Jediným problémem stále zůstává dopad na prostředí.