Co takhle podiskutovat a kriticky přiznat, co nám na lehokole vadí, jaké jsou jeho nevýhody oproti klasickému kolu? Zkušenosti, shrnutí..
- cena, pokud je člověk levej jako šavle a neumí si ho sbastlit
- jízda do kopce
- moc si neumím představit jízdu v terénu
- možná horší manévrovací schopnost
Poslední dva body mi možná někdo vyvrátí ;-)
Ještě bys mohl doplnit, co máš za lehokolo a jak dlouho ho máš.
Nikdy jsem neměl, nemám a mít nebudu.
Někdy v létě 1990 jsem měl možnost jezdit na jednom měsíc v esterajchu. Po rovince OK, mírný muldičky kdy je člověk rozjetej taky dobrý, kopeček nic moc. Přičítal jsem to nezvyklýmu šlapání, oproti klasice.
Tos přičítal velmi správně, měsíc se považuje za minimální adaptační dobu. A nikdy neříkej nikdy, taky jsem si kdysi myslel, že lehokolo nikdy mít nebudu, jeden fakt neví. :-)
No, je pravda, ze nechapu u leokola jizdu v terenu, ale o to vic jsem nechapal jak na tom vylete kolem Kacaku se Smajlikem to Melkor v tom lekem lesiku zvladnul.
Ale na blbnuti to do lesa asi fakt nebude.
p.s.
muj fotoweb jeste mesic nepojede, ale ty fotky nekde jsou. Neco u Smailika a neco daval nekam snad Termit
Myslím, že se tady o tom už psalo hodně. Ale shrnutí tu ještě nebylo:-)
Mám starý Azub Max FS a s jinými lehokoly nemám příliš moc zkušeností (i když jsem se na pár jiných taky svezl). Dřív jsem jezdil převážně na MTB a trochu i na silničním kole, na obojím občas jezdím dodnes. Tak tedy:
1. Nevýhody oproti závodnímu silničnímu kolu: Kupodivu nevýhodou není rychlost, i celoodpružené lehokolo dělané převážně do terénu a na turistiku je rychlejší. Jedinou výhodu klasických silničních kol vidím v tom, že jsou úzká, krátká a vysoká, takže se na nich o něco lépe kličkuje mezi auty v zácpách ve městě. Ale i na lehokole se v zácpách neohroženě cpu mezi auta, takže ten rozdíl není zas tak výrazný.
2. Nevýhody oproti MTB: Na kluzkém povrchu (zejména na ledě) se na lehokole hůř vybírají smyky, což je dáno tím, že vodorovným rozložením hmotnosti má lehokolo vzhledem k podélné vodorovné ose menší moment setrvačnosti. Ale i na lehokole jezdím v zimě, občas i ve sněhu. Jízda do kopce je hlavně věc techniky jízdy, kopce, o kterých jsem si jako lehokolový začátečník myslel, že nejdou na lehokole vyjet, nyní bez problémů vyjedu. Jízda z kopce je na lehokole většinou naopak jednodušší (schody, na které jsem se na MTB neodvážil, na lehokole díky nižšímu těžišti bez problémů sjedu). Ve členitém terénu je někdy výhodnější MTB (lépe se skáče), někdy výhodnější lehokolo (nezasekávají se šlapátka o kameny, trávu, pařezy, neryje se převodníkem do země atd.).
Jako nevýhoda lehokol se taky občas uvádí hmotnost, to jako problém nevidím: když celá soustava jezdec+kolo váží kolem 100 kg, nějaké to kilo navíc už není podstatné, je to bohatě vyváženo aerodynamickou výhodou (a pohodlím).
Když se na něm v terénu tak skvěle jezdí, moc by mně zajímalo proč jsem ještě neviděl nikoho na lehokole jet MTB maraton??? Docela by mně zajímalo jak by na tom byl zdravotně lehocyklista a jeho stroj po absovlování celé trasy Krále Šumavy. Tedy v případě že to oba vůbec přežili.
Nikdy jsem neviděl krále šumavy zblízka, ale vím jistě, že některé MTB maratony by nebyl problém s Maxem absolvovat. Lehokola si ovšem pořizují lidé rozumní a rozvážní, kteří necítí potřebu mačkat se v lese se stovkami dalších a už vůbec necítí potřebu něco dokazovat nějakým Petrunům. Svoje předsudky si vetkni kam patří (třeba za klobouk), maxista by přežil krále šumavy v podstatně lepším stavu než všichni ostatní, jeho umístění by bylo otázkou fyzické kondice (jen málo lidí má lehokolo na to, aby mohli makat jak šílenci celej den, ježdění si radši užívají, ať na silnici nebo v terénu) a pak otázkou trasy. Některé terénní prvky by lehokolo zastavily, zatímco na klasice by šly přeskočit, a tam, kde zas neprojedou klasiky, by to ucpali pěšky jdoucí soupeři. Nějak mě ale prostě nenapadá žádný důvod, proč by se nějaký lehocipedista účastnil akce tohohle typu.
Mela jsem na lehokole moznost jet asi tak 5 minut na letosnim srazu a musim rict, ze je pod nim citit kazda dira. Na Letne jsem projela jen pres par der v asfaltu a zadek se pode mnou pekne proskakoval. Na fullu ani nevim, ze pode mnou nejaka dira byla.
Fakt si nedokazu predstavit lehokolo na maratonu a asi je to i duvod, proc tam zadna nejezdi.
Jinak pri preskakovani zpomalovacich prahu na tom srazu jsme vytvorili pozmenenou verzi zname vety :) "lehokola neumi skakat" .. bylo videt, ze jste meli i pri prejizdeni takove male prekazky trosku problemy (zastavovani, opatrny prejezd).
Jizda do relativne maleho kopce byla pro vetsinu taky katastrofou. Tak 80% ucastniku nakonec kolo vedlo.
Jinak krom vyse uvedenych veci mi vadi velka citlivost rizeni. Mozna bych si na to casem zvykla, ale ted mi to prijde jako spis nebezpecne.
Asi lehokolo neni proste kolo pro me (i kdyz jsem o nem driv uvazovala) a zustanu dal u houpacky :)
Pleteš si trochu pojmy. Nepamatuju se, na kterým kole ses svezla, ale zrovna tlumiče a citivost řízení jsou spolu s polohou sedla věci, které si každý nastavuje jinak a podle sebe. Pokud máš tlumiče správně, jezdíš plastový retardéry třicítkou a malinko to drncne, je to víc slyžet než cítit. Řízení má někdo rád ostré, někdo něco mezi a někdo extra "tupé". Svezení na cizím lehokole na pár minut ti dá jen hrubou představu o tom, jaké to asi je jet vleže nohama napřed. Posoudit z toho možnosti takové jízdy nejde, a už vůbec ne poznat limity lehokol.
Druhá chybyčka se ti vloudila v tom, že nerozlišuješ mezi vlastnostma lidí a kol. Ten sraz byl pěkný vzorek ze spektra českých lehocipedistů, takže tam 95% tvořili lidé, kteří mají lehokolo kvůli pohodlí a poze pohodlí, za rychlostí se nehoní, překonávání výzev, jako naučit se sjet schody či vydupat na kopec co nejrychleji je nezajímá a nikdy to ani nezkusili, natož aby se to naučili. V létě potkáš stovky i tisíce lidí tohoto druhu na klasických kolech třeba za jediný den, a přesto tě nenapadne z toho vyvodit, že kolo se do kopce musí vodit.
Faktem je, že lehokola drží všechny rychlostí i vzdálenostní rekordy v pohybu lidskou silou na silnicích a z doby, kdy odpružená kola žádného druhu neexistovala, přetrval předsudek, že lehokola jsou jen na silnici. Také je faktem, že nikdy nikdo nevrazil do vývoje zavěšení, miliončepových ramen a podobných šíleností u lehokol ani zlomek těch peněz, co do tvého fullu. A přesto v rukou jezdce, který se to postupně naučil (třeba PavelŠ rád jezdí v lesích) zvládají lehokola neuvěřitelné věci. Podle mě to svědčí o obrovském potenciálu a obdiv si zaslouží poměr "kolik muziky za kolik peněz" ve smyslu právě prostředků věnovaných na výzkum a vývoj a podobně. Američana co po úrazu zad jezdí MTB marathony na celoodpruženým LWBčku (a narozdíl od Čechů ho tam tolerují) jsem viděl náhodou na Extreme Channelu, stěžoval si, že jediný co neumí je přeskočit kmen vyšší než 20cm a že když je mokrej a na šikmo tak to trochu ustřeluje, ale přitom se ho pořád lidi ptají, jestli se na tom jeho kole dá jet "singletrack" (pěšina).
Další věc je, že mezi lehokoly jsou gigantické rozdíly, jaké běžní cyklisté ani nedokážou se svýma klapkama na očích uvidět. Hezky to demonstroval veletrh Sportlife: dlouhatánské řady horských kol a sem tam trochu silničních, ale když se člověk na to podívá vypadají vlastně všechna stejně! Jediné, co mě občas aspoň trochu zaujalo, byla zajímavá zadní stavba nějakého fullu, ale absolutně nechápu, proč tam Merida a Author a nevím kdo ještě vystavuje tolika identických kol, je to naprostá nuda, nic k vidění. Nicméně jsem díky tomu pochopil, proč nás vy ostatní soudíte tak rychle a snadno. Opravdu nemáte ani slabou potuchu o tom, jak široké možnosti nabízí svět lehokol, a hranice těch možností ještě ani nebyly nalezeny, a to především mimo silnice.
Hezky jsi se rozepsal, ale muj nazor na potrebnost kola pro me ucely uz asi tezko zmenim :) Snad jen kdybych chtela delat dalkove vylety natezko... Do terenu ani do mesta bych si ho neporidila.
Jedna základní vlastnost lidí od lehokol je značná tolerance. Znám dost lidí, kteří mají lehokolo, ale do města jezdí na klasice. Já patřím k těm, co jezdí v leže všude, přes půl Brna jezdím každý den a žádné problémy z toho, že jedu vleže, nepozoruju, často naopak (chodci mě pouští přes přechod, řidiči si drží odstup). Ale je to každého věc, ať si vybere na co se mu hodí co. Kombinace lehokola a terénu je nejčastější právě u dlouhých tras a expedic. Jeho terénní schopnosti jsou dostatečné na průjezd z nákladem skrz albánské hory, a odveze tě tam v pohodlí a s rozhledem po krajině. Tohle je užití, které už je vyzkoumané, a Azub není jediný připad (viděl jsem fotky nějakých Challengů obutých na širokých gumách a vyfocených v australské poušti nebo kde). Možnosti rychlé technické jízdy terénem na lehko, jako třeba ty MTB marathony, nikdo ještě moc nezkoumal, a asi si na to počkáme ještě nějakou dobu.
Lehokolo a expedice....vim, ze je to dobra kombinace, ale precejenom bych se bal toho, ze pro mnoho lidi je to hooodne neobvykle...hlavne na vychode. To znamena, ze to pritahuje lidi. Cim vic lidi, tim vic potencialnich kradacu (zvlaste na vychode). Vim o dvou lidech, co jezdi na lehaci expedice a uvazoval jsem o tom, ale tohle me odradilo. ..
Jestli jsou to ti samí co myslím, zeptej se jich na zkušenosti z Ukrajiny. Ještě na slovensku jim všichni říkali "tam nejezděte, tam vás okradou a zabijou", a celou ukrajinu se pak všichni domorodci chovali mile a dali by jim poslední jídlo jen aby je pohostili. Aspoň tak jsem to slyšel já. Lehokolo budí reakce, to je pravda, ale negativní reakce je velice vzácná, v podstatě se omezuje na puberťáky co mají takovou tu chronickou potřebu všechno shazovat a pomlouvat.
Ja myslim Honzu Galu...tusim, ze se tak jmenuje. Jezdej na vychod casto a vzdy se vratili. Ale stejne bych mel blbej pocit...nevim.
Jo, Honza Galla s Eliškou Malíkovou, to jsou oni. Ono tu moc lidí na expedice vleže nejezdí, stejně když dva z cca 100 lidí jezdí na expedice, je to výborný poměr.
Co takhle na jare udelat vylet po trase zavodu Transbrd? Je to v Brdech, krasnych 62km. Obcas koreny, sem tam singltrail a 2 nechutny kopce. Zbytek lesni cesticky.
Uz jsem ten vylet poradala tenhle rok a i kdyz mi nakolaci trosku zrusili uplnou trasu, tak vetsinu jsme projeli. Pro nektere to byla zabava, pro nektere zajimava zkusenost :)
Jsem pro, ale po 200km jízdy z Brna tam asi moc nepředvedu:-).
Tak toho lezaka nacpi do vlaku, at se muzes predvest :o)
Leda by se objevil alternativní dopravce k ČD, ti mě kdysi (když jsem ještě cestoval s klasikou) odradili tak důkladně, že k nim mám odpor dodnes. To radši pojedu den předem a někde přespím za třikrát tolik než bych dal svoje peníze ČD.
Radim to uz sem, protoze mi to o uroven dal uz system neumoznil :o/
Mas pravdu, ze cestovani s kolem vubec je v CD utrpenim, ted v lete jsem mel taky tu moznost. Pocinaje systemem placeni- jeli jsme 2 zastavky, ale s prestupem, takze myslim 2x20 kc navic za kolo. Nasedani- vytahnout bika nahoru po schodech pred sebou do te uzke mezery mezi futrama a tim madlem uprostred, kdyz se ti pochopitelne porad zalamuji a prici riditka s prednim kolem...to byla sila. Zaveseni na ty hrozny haky- jelo nas vic, takze to pripominalo jezka v kleci. A to bylo ve vlaku skoro prazdno!!! Celou tu silenou manipulaci a urcite i casovy zdrzeni tim zpusobeny, kdyz naseda treba rodina- muz, zena, deti s kolama, to se ten chlap asi radne zapoti a na kolech mezitim minimalne neco odre. Pripomina mi to tu modu zavadeni kruhovych objezdu na miste klasickych krizovatek v CR, kdy se vzdycky doprostred postavil jenom ten kruh z plastovych zabran, aniz by tam na nej bylo misto. Co bylo delsi nez klasickej nakladak, uvizlo.
Ale mozna existuji i vgony na tohle vsechno mnohem lip uzpusobeny, jenom jsem proste nemel to stesti se v nich svizt. A davat svoje kolo z ruky (do postovnich vagonu) a modlit se, aby na nem nikdo nic nepomlatil nebo aby se vubec neztratilo, teda nebudu.
Nevim co jsi zkousela ale doporucuju nesoudit podle lehokola co ma MM. Bohuzel plati (nebo bohudik, svet ja mnohem barevnejsi), ze lehokolo co kus, to original. A mel-li bych dat priklad nejakeho standardu, tak kolo MM to neni. Nejblize je AZUB 4.
duvod proč, se lehokola neukazují na závodech je spíš ten, že v pravidlech závodů, která jsou dostupná na netu, nebo někde v tiskovinách a nikdo je nečte, tak tam je napsáno většinou diskriminující rozměry, které vycházejí z předpisů UCI pro tenkterý závod. Bohužel mnozí z této diskuze neznají historii lehokol, tak jako já, takže musím prohlásit, že UCI - neuznává lehokola jako kola, takže se ani nemohou účastnit závodů, protože nevyhovují pravidlům UCI.
A wewerko, asis nejela na kole Stercl MostRo, které má obě kola 26 palců, se kterým můžeš jezdit schody a cesta rozbitá jak tankodrom Ti připadá pohodová. O pohodlí se stará přední odpružená vidlice Marzochi s 15 cm zdvihu a zadní downhillový tlumič DNM s přepákováním 15 cm, a ještě uvezeš 50 kg nákladu a když vyjedeš na silnici, tak vidlici i tlumič zamkneš a máš tvrdé kolo, které na rovině udělá 50 km za hodinu, ale to už závisí na jezdci.
Jízda do kopce je trochu problém, někdo to řeší převody, ale ani lehké převody moc nepomáhají, neže by to nešlo ušlápnout. Problém je někde jinde - v pomalé jízdě a v tzv kličkování. (určitě jsi také 5 minut kličkovala, a ani o tom nevíš). Já to už neřeším prostě mám pravidlo: Rychlost klesne pod 8 km/h - tak jdu pěšo. Jediný kopec který jedu je Sv. Kopeček na Olomoucku, trat závodu ECCE HOMO ve Šternberku a Mohelnický kopec směrem z Moravské Třebové do Studené Loučky.
PS. V létě jedu s Karlosem(Azub) do Bratislavy a Vídně - pojeď s námi na svém fullu. Uvidíš, co se dá zvládnout na kole AZUB a co na kole Stercl. Neberem to jako závody, ale jako pohodový cyklovýlet, který jsme dali předloni, ale qůli špatnému počasí jsme se museli Vídně vzdát.
Na citlivost řízení se vymlouvají všichni začátečníci, protože rukama nijak nezabíráš. Ruce musíš mít naprosto volně. Rozhodně se rukama nezapírat.
Sejdeme se? - na srazu v Brně?
na azubu nemám problém jet do kopce 3 km/h i méně. Po křivém povrchu je to samozřejmě trochu větší problém, než po asfaltu.
Nechtěl jsem tě urazit. Jen mně to po přečtení titulku napadlo jako první věc. Jezdím hodně fotit přírodu. Většinou se pohybuju po turistických značkách v terénu. Někdy se povede že musím s kolem na rameni šplhat po srázu nad propastí nebo přecházet po kmeni stromu ležícím přes potok. Ty ležatý kola mi přijdou přibližně stejné jako nepraktický sportovní kupé mezi auty. Takové auto bych si určitě nekoupi, i když uznávám že určitě najdou řadu obdivovatelů. U tohoto typu kol to vidím podobně.
Zrovna na rameni to jde dobře, otočíš to vzhůru nohama a na rameno si dáš polsrované sedlo, s trochou šikovnosti se to nemusí držet ani jednou rukou. Akorát nesmíš zapomenout před tím zapnout brašny :-).
Asi to bude složitější než s klasikou. Akorát já patřím k těm, kterým to i tak bohatě stojí za to.
Asi to jde. Spíš si to nedokážu představit, některý zkušenosti jsou prostě nepřenositelný. Možná až nebudu roupama vědět co si mám postavit, vrhnu se na ležáka. Láká mně ale nějaká sportovní silnička, na dlouhý štreky.
Ten terén v leže mi hlava prostě nebere.
tak na dlouhý štreky se vykašli na klasiku a pořiď si lowracer, pokud na těžko tak jakejkoliv jinej ležák, je to rychlejší a dojedeš o dost dál.
Já sem cyklista schizofrenik. Buď se probíjím po stezkách pro turisty a zvěř na biku, nebo dřu jak hovado na silnici na fitnesu. Ten ležák by do týhle extrémní rozpolcenosti docela zapadl. Až se finančně oklepu asi ho zkusím.
tak to pro tebe ležák není, ten je spíš na ježdění než na nošení. Ale jak píše Jirka, pokud takhle přenášíš třeba jen jednou za 10 km, taky se to dá zvládnout. Když jsem ještě jezdil na horáku, občas jsem ho nesl přes nějaké skály mezi stromama a křovím třeba 2 km na zádech, to by se mě s ležákem asi nechtělo.
Ahoj já tě plně chápu dřív jsem na MTB byl i na Sněžce a v Beskydech jezil s klukama hodně rychle,ted mám Azub 5 nekupoval jsem Maxika ale i s tímto kolem a na celkem tenkých gumách jezdím cestou necestou je holý fakt přední kolo neumím nadhodit tak musím zastavit před velkými šutry ale jinak paráda je to jen o zvyku ale hlavně at ty leháče nemaji všichni byla by to pak nuda chacha tak čau
Na Sněžce?!? Tak to už musí být fuckt pěkně dlouho. Ta je pro kola už hezkých pár let zavřená a já ji už navždy nebudu mít odškrtnutou...
Vždycky se na ten zákaz můžeš vys... Pokud po tom tak toužíš...
Ale zrovna v tomhle případě si myslím, že je to k dobru věci. Na ten kopec leze extrémně moc lidí a je to asi dost nápor na cesty a přírodu vůbec, takže se zákazem kol souhlasím a neporušoval bych ho. Ale když musíš ...
No právě, že na to mám stejný názor jako ty, takže zůstane neodškrtnutá...
Ahojky tak to máte pravdu je to 10 let a i tehdy to bylo zakázano myslím ale v té době nejezdilo tolik lidí po opravdových kopcích ale ja jen čtu tady ty řeči a tak jsem reagoval ono vyhody a nevýhody má každé kolo ja jen chtěl říct že když se člověk do toho jistého kola zamiluje tak pak jen hledá to nejlepší a já bych ted nevyměnil toho mojeho Azubíka ani za Canona tak se mějte a jedte do Beskyd tam se jezdí super po hřebenovkách
No, Beskydy mám sjetý, ale neboj, pár kopečků ještě odškrtnutých nemám :o)))
Můžeš tam vzít kolo na zádech a pak ho zase snést. To ti snad nikdo zakázat nemůže. :o) Jen pozor aby tě dole nenaložili pánové v bílejch pláštích a neodvezli do Bohnic.
tak ten priklad sportovniho kupe to je moc pekny dekuju
to je celkem jednoduchý: vem si, kolik procent cyklistů jezdí vůbec na závody (minimum). Pak si vem, kolik je v ČR lehocyklistů (pár desítek), přičemž převážná většina z nich má lehokolo kvůli pohodlí a dálkovému cestování, hrstka (v řádu jednotek) z nich kvůli závodění (převážně na silnicích) a rychlostním rekordům. Většina lehokol je optimalizována na provoz po silnicích (stejně jako jsou klasická kola silniční a terénní, i lehokola jsou více silniční nebo více terénní).
Nevím přesně, po jakých trasách se jezdí MTB maratony, ale jestli po běžných lesních cestách a pěšinách, nevidím důvod, proč by to nešlo zvládnout vleže (akorát asi v ČR neexistuje jezdec, kterého to láká - a taky lehokolo, přestože se na něm v terénu jezdit celkem bez problémů dá, není na terénní závod oproti MTB žádná výhoda).
Trasy MTB zavodu jsou ruzny, ale urcite to neni jenom rozdil povrchu (jako ze by byl misto asfaltu povrch o neco hrubsi, treba ty polnacky). Neumim si s lehokolem predstavit treba kratky prudky vyjezdy mezi kameny, single traily plny korenu, 180 stupnovych zatacek na spadnici prudkyho kopce, brody, bahno, drifty, skoky atd.atd. Naopak na zpevnenych cestach bez asfaltu urcite lehokolo handicapem nebude. V "terenu" vidim obrovskou vyhodu prave asi jenom v tom sjizdeni schodu, mit teziste tak nizko a navic jet pekne s nohama pod sebou je urcite mnohem mensi adrenalin a zvladnou to tak i "kolisti" s vyssim pudem sebezachovy :o)))
Odhaduju, že v česku je asi 150 kol. Jen o sobě ještě všichni nevíme.
PS. Co se týče závodů, Tě musím zklamat. Lehokola se nemohou zúčastnit závodů, které bys chtěl třeba absolvovat. Přečti si třeba pravidla Krále Šumavy - silničního, jak má vypadat závodní kolo. Ledaže, by hpv měla svou kategorii.
fakt supr. Jediný závod na který jsou lehokolegové zváni je jakási RedBull 24 hodin le mans, která se bohužel koná v čase srazu. Přestože, jsme byli osloveni, tak nevím o nikom, kdo by se účastnil, protože jsme zastávali společný názor: Proč platit startovné a jak blbci kroužit na oválu, když zaplatíme si akorát tričko a oběd v hospě a ještě pokecáme s kamarádama při pohodové vyjíždce.
Neřekl bych pár desítek, řekl bych tak 200, + 3 na slovensku a to ještě jeden z nich má 3 kola.
a může se to vůbec je na lehokole? vice na http://www.lehociped.cz/html/historie.html
Moc toho o tom nevim, ale preqapilo me, ze je to rychlejsi...da se rict, ze treba 100 km ujedes rychlejc a mudes min unavenej?
Na to vem jed. Na klasice jsem měl rekord 86km/den. Cca rok od pořízení lehokola jsem ujel 312km za 24 hodin a 180km za dvanáct hodin, a z těch 180 jsem nebyl tak vyřízenej jak z těch 86 kdysi na treku. Je to pochopitelně tím, že mě ježdění začlo bavit a ztrojnásobil se roční nájezd kilometrů, to vysvětluje ty větší vzdálenosti, ale důležitý je to, že ani po té 24hodinovce tě nebolí nic jinýho než svaly na nohou co tě celou dobu hnaly vpřed.
Mel jsi mezitim moznost jezdit na MTB? Ja totiz tenhle rok ujela pres 8000km na MTB FS, coz je stejne jako za 6 let jezdeni na crossu. Taky max dojezd se mi zvysil ze 100km na 170km.
Krátkodobě jsem to zkoušel, půjčil jsem si MTB a jel asi 40km výlet (tehdy to bylo hodně), ale vadilo mě, jak se děsně nadřu oproti svýmu crossu nebo treku, tehdy se to ještě nerozlišovalo. Na věci, co bych na crossu nemohl projet stejně rychle (zvlášť když vážím 62kg), jsem narážel tak strašně málokdy, že mi MTB tehdy připadlo asi tak smysluplné jako pořídit si v českých podmínkách Hummer kvůli tomu, že cestou na chatu mám půl kiláku polňačky. Tvoje zkušenosti jsou zajímavý, úplně opačný. Ale to mě vede zpět k té uniformitě běžné cyklistiky. Na výkon rekreačního cyklisty má mnohem větší vliv to jak moc ho to baví než jestli sedí na MTB nebo na crossu.
No jo, kdyz jsi brnak, ale kdybys zkusil MTB treba na sumave nebo v jinych horach, radikalne bys zmenil nazor.
Zrovna na Sumave dost tezko, ta je se soucasnym systemem zakazu vylozene pro "rodinkare". Nemusis jezdit na hory, abys nasel teren. Sam pochazim z Brna, takze: Moravsky kras, Drahanska vrchovina, zacatek Vysociny, vsude okolo mas lesy a kopce, Brno je v doliku. Jasne, ze tam nenajdes extremnejsi prevyseni typu Jeseniky, Krkonose, Beskydy...
Schvalne se nekdy domluv s Brnakama, at te trochu provezou okolo mesta :o)))
brno, brno...kde to vlastne je? je to vubec na mape?
jo, to uz je skoro v Asii :o)))
jo to je ta poslední zatáčka vpravo před Vídní
Tak tu máte jedno lehokolo v terénu
http://www.youtube.com/watch?v=IkOEeJg0G98
snad ten odkaz bude fungovat
a jeden krásný sjezdík na leháči
http://www.youtube.com/watch?v=F0FtLxxnRRs
tak to není nijak moc drsnej terén...
Tady je taky pěknej filmeček:
http://www.azub.cz/cz/download/albanie-net.wmv
Mě vadí ideově. Líná bílá kůže jde a přitom leží !!!
Dle čeho soudíš, že jen bílá kůže (jest) líná?
Na to jsem nepřišel já to je stará indiánská moudrost.
Ale jinak si stejně nedovedeu představit, že bych měl lehokolo. Většinou mi úplně stačí, že musím tlačit nebo nést bika o))). Je to v to, že já mám h o r s k é kolo kvůli h o r á m a to bych fakt s lehokolem nešlo.
ale indiáni nás nazývali "bledá tvář" a ne líná kůže :-o !! Howgh!!!
jo:)))), člověk už si ani to indiánský nářečí nepamatuje.
A me se tyhle kola docela libej. Jen mi jako obtizne prijde vedeni lehokola....myslim tim kdyz jdu a vedu ho vedle sebe. Nikdy jsem na nem nesedel, nikdy jsem vedle nej nestal, ale prijde mi, ze rididla jsou nizko.
Jinak by me zajimalo, jestli uz se seriove vyrabi to double lehokolo, co ho zkousel Honza Gala... Tenkrat psali, ze se bude seriove vyrabet...a me se fakt libilo:-)
Tož tady to máme zase: řídítka nízko. Existují lehokola, která mají řídítka jen 20cm nad zemí, existují lehokola bez řídítek, a existují lehokola, co mají řídítka o 20cm výš než kterékoliv MTB. Pokud si kupuješ lehokolo a chceš ho vodit místo ježdění, prostě si vybereš to se správnými řídítky.
Ja ho nechci vodit:-) Jen me to tak napadlo...
Taky jsem se toho bál, ale moje se vodí většinou snáz než klasika - když nejsou prudké zatáčky, jdu do kopce za kolem a řidítka vůbec nedržím (nějak to líp drží směr než jakýkoliv jiný kolo, co jsem kdy vedl, nevím přesně čím to je), tlačím kolo zezadu za sedačku (poznámka: zřídkakdy kolo tlačím do kopce proto, že to nejde vyjet, spíš proto, že na dlouhých trasách rád protáhnu i jiné svaly a jestli do kopce jedu 4 km/h nebo jdu 4 km/h to je mi už jedno:-) ), v členitějším terénu jdu vedle, jednou rukou držím za sedačku a druhou za řidítka, není vůbec problém. Pokud nemám na nosiči 40 kilo, není problém ani přenášení.
Asi největší nevýhodou je cena. Ona sice odpovídá tomu, co stojí výroba minisérií v Evropě, není v tom nic zbytečně předraženého, prostě tohle je cena a komu se nelíbí má smůlu. A tak má hodně lidí smůlu.
Hmotnost mi nevadí, a to můj Azub s brašnou s nářadím a s pitím váží třetinu toho co já. Uvědomuju si, že do extra prudkých kopců bych byl o chlup rychlejší mít kolo lehké, ale nijak mě to neštve. Díky lehokolu jezdím několikanásobně víc než dřív a tím pádem jsem svoje dřívější rychlosti jízdy do kopců v okolí bydliště dávno přesáhl. Stačí nepodléhat dogmatům, uvědomit si základní fyzikální fakta a přijít na to, jak se do pedálů opřít s maximální účinností.
Slyšel jsem, že pro mnoho lidí je dost zásadní nevýhodou neskladnost. Ono je to sice stejně dlouhé jako většina trekových kol, ale v celé délce to je rám, zatočením předního kola si člověk nepomůže k vymotání se z panelákového bytu. Já tahám kolo denně dveřma co jsou o 7cm užší než řídítka, a už mi to ani nepřijde, jak mám jednou nacvičený ten správný grif. Ale kdo bydlí v sedmém poschodí paneláku v bytě 1+1 nebo tak něco, toho by to mohlo odrazovat.
Napadají mě i další nevýhody, ale ty jsou dost individuální. Někomu dělá potíže, že na něj pořád všichni civí (to byl i můj připad, asi 2 měsíce jsem myslel, že se z toho snad zblázním) Někomu vadí nějaký rys toho, jak to vypadá, a široké spektrum designů lehokol mu z toho nepomůže, protože na dovoz nemá finance, a podobně.
Nevýhod jde najít hodně, jediná neoddiskutovatelná je podle mě ta cena. Vše ostatní buď není tak žhavé jak si většina lidí myslí, nebo jde najít takový druh lehokola, který tuhle nevýhodu nemá.
A kolik stoji naky takovy kolo? Komponenty jsou stejny jako na normalnich kolech? jezdis s SPD?
http://www.azub.cz/cz/download/lehokola-cenik.pdf
diky, drevokocure!:-)
?.. kam je možno si políbit wewerku ..?
Jo, zapomněl jsem Ti říct: na wewerku pozor, umí ukázat drábky !
Co se týká velikosti - já mám třeba leháče postaveného ze staré skládačky, takže je docela malý (a to se mi na něm zamlouvá). Akorát malé (20") zadní kolo neumožňuje vyvinout vyšší rychlost po rovince. Mám tam momentálně nejtěžší převod 52-14, takže dozadu budu dávat (časem) kazetu s nejmenším pastorkem 11 zubů a pokusím se ještě sehnat větší převodník.
Na pražské cyklojízdě jsem viděla Američana žijícího pár let v ČR-měl vlastnoručního leháče-také poměrně malého-a měl vepředu největší kolečko 60 nebo 62 zubů.
Kde tak velkou placku sehnal? Ti američani se mají, mají tam všecko. Myslím ale, že vepředu tak 56 zubů a vzadu těch 11 zubů by mohlo stačit i pro tu moji "lehoskládačku". A tu velkou placku 56 zubů bych snad mohl sehnat i u nás.
Azub má na novém modelu Mini šedesátizubou cirkulárku, tak se jich poptej, kde to vzali. Prý to někdo dělá ručně. Nebo to sám vyrob, není to tak těžký.
jestli to není ta Alight pila, ale neviděla jsem Mini, krom toho neazuboveho na srazu. Azub už začal s vlastním Mini? hmm, musím se jich poptat
Jo, první složili prý hned po příjezdu ze srazu.
doufam ze mne pamet neklame ale 56 /nebo 54/ zubu mela "velka pila" na stredech Walter. Vyrabeli je na konci sociku, byli kompaktibilni s Campagnolo a hodne lidi ji tehdy menilo za mensi. Jinak pokud chces vyrobit jakykoliv prevodnik nakresli si ho v Autocadu /profil zubu je v stroj. tabulkach/ a nech vyrezat na vodnim paprsku.
Přesně tak, a pak se prý má vzít nějaký řetěz a elektromotor s pastorkem a nechat ten nový převodník trochu ojet, tím se mu ztupí hrany ostré od toho vyřezávání. Možná by to šlo vynechat a nahradit to pár kilometry jízdy zlehounka pomalu.
Zajizdet netreba. Na horni hranu zubu je treba dat R 0,2.
Pokud se bude rezat rozumnou rychlosti, /dane i tim ze chces mit jakostni rez/ budou zuby hezci nez na kupovanem - vystrihnutem :-( taliri.
Dale je treba na taliri nechat jako odlehceni vyrez o definovanem rozmeru. Premerit posuvnym meritkem zda si obsluha nastavila spravnou korekci opotrebeni trysky.... jen tak skontrolujes zda zub odpovida. Teda , pokud nemas profilprojektor.
Ti američani to kupují u nás! Cykloturistika 1-2006 článek: Vyrobíme úlně cokoliv od Martina Raufera a firmě Gebhard-kovovýroba z České Kamenice.
Převodníky: Dokážeme splnit každý požadavek, například pro němce vyrábíme obrovské převodníky na ležaté kola.
Ahoj,
mám lehokolo asi 5 měsíců (Azub Max DD 27, celoodpružený), najeto odhadem nějakých 1000-1500 km, takže si myslím, že dokážu poskytnout dostatečně zasvěcený a přitom ještě dost nezaujatý pohled. Zkusím to nějak rozdělit do bodů. Takže..
1) Rychlost
Co se týče té tolik vyzdvihované rychlosti - nejdříve bych měl asi zdůraznit, že jsem troska s fyzičkou zničenou léty prosezenými u počítače, nikdy jsem nijak nesportoval a na normálním kole jsem jezdil jen příležitostně. Když jsem na lehokole začínal, tak mě na brněnské cyklostezce předjížděli snad i důchodci s bandaskami :). Nicméně asi po třech měsících, když jsem už překonal takovou tu počáteční fázi, jsem se zúčastnil jedné rekreační cyklistické akce - a světe div se, nijak jsem se tam neztratil. Po rovině jsem zvládal s přehledem to, co ostatní, a z kopce mě obvykle někde kolem 60km/h opouštěli poslední jedinci, kteří se mnou do té doby zkoušeli držet krok. Bohužel opačná situace nastávala při jízdě do kopce, kdy jsem se naopak propadával někam na chvost pelotonu. Tohle je první nepříjemnost, se kterou je potřeba počítat - jízda do kopce je utrpení, citelně větší než na klasickém kole. Naneštěstí jak známo, cesta do kopce trvá déle než z kopce, takže tento handicap v kopcovitém terénu v podstatě anuluje aerodynamickou výhodu lehokola, kterou je možno využít při cestě dolů.
2) Pohodlí
Tenhle bod je bez komentáře ve prospěch lehokola. Jediné moje výtka je k materiálu potahu na sedlo, který azub dodává a který se slehne již po 30-60 minutách jízdy. Nicméně stále se pohybujeme v úplně jiné kategorii, než tortura, kterou poskytuje zadní části těla sedačka klasického kola. Hodně důležité je mít správnou velikost sedačky a dobře nastavená řídítka (vlastní zkušenost). A DualDrive je fakt super, ale to zas není až tak moc záležitost lehokola.
3) Manévrovatelnost
Poloměr zatáčení je o něco větší, než na normálním (tedy pardon, klasickém) kole, ale ne fatálně. Navíc citlivost řízení se dá individuálně nastavit, takže toto v praxi nebývá problém. Ani při kličkování mezi bruslaři v odpolední špičce se necítím nějak zvlášť hůř. Horší je jízda stylem brzda-plyn, když člověk musí z nějakého důvodu pořád zastavovat - tady si člověk docela uvědomí, že to lehokolo je přece jen takové nemotorné, pedály jsou výš, na obrubník nejde vyskočit, nástup a výstup trvá dlouho .. Suma sumárum, do městských uliček nic moc. Neříkám, že to nejde, ale je to o něco protivnější. Jo - a není vidět dozadu. Fakt ne :(. A zrcátko ještě nemám. Takže po Kolišti (nejrušnější ulice v Brně) jsem jel jednou - a naposled.
4) Terén
Bohužel, pláště Schwalbe Marathon jsou sice výborné na asfaltu, ale do terénu jsou témeř nepoužitelné. Takže tady těžko soudit - na suchém pevném podkladě projedu to, co ostatní rekreační cyklisté, což mi stačí. Na mokru a štěrku tlačím, protože schwalbiny natlakované na max pak fungují spíš jako brusle, což je poměrně nepříjemné vzhledem k faktu, že řízení tvoří podstatnou složku udržování rovonováhy. I jízda po kamenité polňačce je docela adrenalinový zážitek. Ale relevatnější asi budou zkušenosti někoho s lepším obutím.
5) Cena
Cena je .. no, ehm, vysoká. Klíčová otázka je: stojí to za to? Já sám si po témeř půlroční zkušenosti a zvážení všech pro a proti musím říct: pro mně asi ne (nekamenujte mně, prosím ;) - zas tak toho nelituju). Je to super dopravně-rekreační prostředek, ale má svoje nevýhody a výhody pravděpodobně nepřeváží tu cenu. Ale z toho v žádném případě nedělám absolutní závěr! Vlastně bych vás chtěl povzbudit - kupujte lehokola, pokud jen trochu můžete, protože čím víc bude přibývat lehokolistů, tím dřív přestanu vypadat jako naprostej exot :). (Brňáci, vy snad vůbec nejezdíte - jak je jinak možný, že potkávám samý lidi, který viděj lehokolo poprvý v životě??).
No, už budu radši končit. Takže suma sumárum: jestli to chcete koupit, tak si to někde pořádně zkuste, nejlépe tam, kde budete nejvíc jezdit, a uvidíte. Teorie je stejně na houby.
Lehu zdar (nebo lehni, nebo jak se to vlastně..)
Je vidět, že máš lehátko teprv krátce. Trochu zkoriguju:
1. Po čase zjistíš, že rychlost do kopce je srovnatelná s rychlostí, jakou bys jel na klasickém kole, je to věc zvyku a trénovanosti. Poznáš maximálně ty 2-3 procenta hmotnostního rozdílu.
3. systém ježdění "brzda plyn" jsem si poprvé užil právě na lehokole - líp se na něm brzdí a při rozjezdu má větší odpich díky tomu, že se můžeš opřít do sedačky.
Na obrubník vyskočit lze poměrně snadno (na mém dual 26"), naučit se to je záležitost dvou minut. Stejně snadno, jako se vyjede jeden schodek se dají vyjet dva za sebou (dvojschod) - jakmile kolo vyskočí na první, druhý už vyjede samo.
Výstup se dá natrénovat tak, že vystoupíš z kola ještě než zastavíš (prostě před zastavením hodíš jednu nohu na stranu). Nástup a rozjezd, ten je, pravda, trochu horší, ale to poznáš jen když se rozjíždíš do nějakého extrémního kopce a máš spodní řidítka a nemůžeš si při nástupu držet brzdu. Jinak problém nevidím.
A dozadu je vidět úplně stejně, jako na klasickém kole, prostě se tam musíš podívat ;-) jestli nemáš soví krk (což má málokdo), tak se trochu zvedni ze sedačky a můžeš se koukat kam chceš. Pokud tě to otravuje, tak zrcátko (zvlášť zrcátko na brýle, kterým se můžeš koukat i do boku) je fakt hodně komfortní, akorát na tebe budou auta troubit, protože si budou myslet, že se nekoukáš:-)
Jezdím i po rušnějších silnicích než je Koliště a nemám s tím problém.
4. Jo, to je hlavně věc obutí. Je pravda, že i na galuskách na klasice se jízda po štěrku nebo ledě dá lépe ustát díky většímu momentu setrvačnosti v podélné ose. Ale i na tom ležáku je to hodně věc zvyku, zezačátku mi to dost vadilo, teď už na to nemyslím. A ty Schwalbe Marathon drží i na štěrku pěkně, když je nenafoukneš na max ale na min (3 bar).
ad 1) No nevím. Když to bude někdo dostatečně dlouho a intenzivně trénovat, tak mě předjede i na koloběžce. Znamená to, že se na koloběžce do kopce jezdí lépe?
ad 2) Zkoušel jsem to, a fakt mi to nejde. Asi budu muset sehnat to zrcátko.
myslel jsem tím to, že když budeš stejně dlouho trénovat na lehocipedu i na klasice, pojedeš na obou těchto kolech do kopce stejně rychle. Namáhají se trochu jiné svaly.
S koloběžkou je to jinak, když budeš trénovat stejně dlouho na koloběžce a na kole, na koloběžce pravděpodobně pojedeš do kopce pořád pomaleji.
To je právě to, co si nemyslím. Jiný svaly - ok, ale pro obdobně trénované jedince to stejně to dá víc práce na lehokole. Ale fyzikálně to podložit nemůžu, je to jen subjektivní dojem.
Je to opravdu dojem, práce, kterou musí tělo vykonat, abys vystoupal nějaké metry, nezávisí na způsobu stoupání. To jak si na klasice stoupneš do pedálů, to se jeví jako ulehčení především proto, že na chvíli zapneš jiné části svalů, ale žádnou práci si tím neušetříš. Takže jestli vyjedeš kopec rychleji na tom nebo onom nakonec závisí jen na tom, na co jsi víc naučený.
No jo, ale to není jen otázka fyziky (jako že v obou případech potřebuješ stejné množství "výtlačné" síly pro překonání stoupání), ale taky stavbě lidského těla a jeho efektivnosti při různých stylech pohybu. Pokud by někdo vymyslel nějaký samohyb, který by se poháněl např. stříháním ušima, tak by v podstatě podle této logiky měl na papíře stejné předpoklady pro jízdu do kopce jako jiné typy kol. Takže moje teze je, že lidské tělo na lehokole při jízdě do prudších kopců spotřebuje více energie právě kvůli své optimalizaci na vertikální způsob dopravy. Pokud mi fyziologicky vyvrátíš toto tvrzení, tak ....... navzdory tomu budu pravděpodobně jezdit do kopce stejně pomalu :(.
Myslím, že na klasice člověk do kopce (pokud nesedí) líp využije svoji hmotnost, švih a páku řídítek. A na stejným úseku vydá energie možná podobný množství, ale víc rozložený po těle. Na lehobiku má k dispozici jen nohu se zapřenými zády a švih.
Já osobně tomu moc nerozumím, tak ti to nedokážu srozumitelně tlumočit, ale z několika nezávislých zdrojů jsem slyšel, že z biomechanických výpočtů plyne, že efektivnější je právě šlapání vleže. Můj subjektivní dojem (podpořený samozřejmě i údaji na tachometru) po 20 letech ježdění na klasice a 2 letech ježdění na ležáku je ten, že to do kopce jede stejně rychle. Kdybych jezdil 20 let vleže a pouze 2 roky klasicky, je pravděpodobné, že bych to viděl ještě více ve prospěch ležáka. Ono totiž nejde jen o zapojování jiných svalů ale o úplně jiný styl šlapání (jiné frekvence, jiné řazení, namáhání v jiných fázích atd. - tedy také věc jakési zkušenosti).
Možná je tu spíš řeč o sportovní cyklistice, kde to bude asi jak říkáš, jinak běžný lehobiker na tom bude hůř.
Máš pravdu, že tělu vyhovují různé způsoby konání práce různě. Už se objevilo mnoho "vynálezců", kteří dostali geniální nápad pohánět kolo rukama i nohama zároveň - víc síly atd. Všechny dosavadní pokusy vedly k pomalejšímu stroji, protože výkon který podáme na kole závisí na srdci a plících, jsou li nohy dostatečně trénované, aby využily kapacitu srdce a plic naplno, což snadno dosáhne každý kdo jezdí často.
Většině lidí na lehokole vyhovuje jízda vyšší frekvencí na lehčí převod, asi to rychlé kmitání je účinnější, hlavně právě do kopce. Ale i tohle je subjektivní, každý to má jinak.
Zaujalo mě, co napsal Ludez hned nad tímhle příspěvkem: je možné, že nějaký způsob rozkoupání těla ve stoje na klasice pomáhá, je možné, že se zátěž rozloží na víc svalů (ale tady platí stejný princip jako u pohonu všemi končetinami, nemusí to nutně být k užitku). Každopádně ze svých vlastních zkušeností jsem si odvodil názor, že pokud se spojí správná technika šlapání, spdčka a trénink (kopcům se nevyhýbat a snažit se je jezdit rychleji a rychleji), není problém dosáhnout stejných rychlostí stoupání, na jaké byl člověk zvyklý z dřívějška. Jen to dlouho trvá, než se to člověku povede. Ale na klasice jsem jezdil snad 15 let, nebo i víc, takže nemůžu čekat dosažení téhož na úplně jiném stroji za pár měsíců.
Nicméně hodně lehocipedistů tvrdí, že původních rychlostí jízdy do kopce už na lehokole nikdy nedosáhli. Jestli je to proto, že se o to nesnaží (nestojí jim to za tu námahu), nebo jestli to někdo dovede a někdo ne, jak komu vyhovuje jízda vleže z hlediska výkonu, to nevím, tolik se v tom nevyznám.
ono když totiž jedeš vleže, nemáš důvod spěchat, v pohodě si ležíš, kdežto na klasickém kole chceš být co nejrychleji nahoře, aby sis mohl vysednout a odpočinout. Tak jedeš vestoje (jet vestoje do kopce pomalu není nic moc), ono se v sedě s čímsi zavazejícím mezi nohama šlape blbě, to pozná každý, kdo si vezme široké sedlo a zkouší s ním jezdit sportovně (to ale není případ laminátové lehokolové sedačky, ta je na sportovní jízdu stavěná a nic tam nikde nezavazí).
To je tvoje osobni zkusenost s jizdou na klasickym kole? :o))) Tak to potom jo...
no samozřejmě trochu přeháním, ale po 150 km jízdy jsem takovéhle pocity skutečně měl. Poslední kapka pro koupi ležáka bylo to, že mě vždy po 20 km jízdy po rovné silnici začala bolet zápěstí (v terénu se to při otřesech asi nějak promasírovalo a bylo to v pohodě). Vleže takový věci řešit nemusíš. Ale i kdybych měl zápěstí v pořádku, tak bych nelitoval, byl to jen poslení impuls ke koupi něčeho, s čím nikdo z mého okolí neměl zkušenosti a já sám jsem to na vlastní oči viděl jen asi 2x - ve skutečnosti je výhod daleko více a začínám mít pocit, že kdo to nezkusil, nepochopí.
Ach jo, tak daleko jsem se dočetl v této diskuzi coby tichý čtenář... Nyní však musím jako koloběžkář reagovat a ZASTAT SE LEHOKOL!. Protože, Dave, podobně, jako ne zcela zasvěceně porovnáváš vertikální a ležatá kola, podobně vypustíš do světa větu "Znamená to, že se na koloběžce do kopce jezdí lépe?". Věřím, že ti ani trošínku nepřijde možné, že nemusíš mít úplně 100procentní pravdu.
Tím neříkám, že paušálně je kolobka rychlejší. Ale jsou případy, kdy to tak být může. Hlavně jsem chtěl ale upozornit na to, jak jsme my, lidi, náchylní i bez patřičných zkušeností a znalostí soudit a odsoudit leckdy cokoli. (Hodně jsem prvotní téma zevšeobecnil, a trošku jsem od podstaty odbočil. Omlouvám se.)
dav má lehokolo, jestli se nepletu, ale teprv krátce.
Ach jo ... omlouvám se všem koloběžkářům, které jsem urazil svojí nedůvěrou v jejich schopnosti při jízdě do kopce :). Na druhou stranu musím konstatovat, že A) trochu mi křivdíš B) případy rychlejších koloběžek/jezdců nevylučují to, co jsem napsal.
Ale dobře, uznávám, že za určitých podmínek může být koloběžka do kopce rychlejší než lehokolo - obzvláště v kopcích, do kterých se lehokolo vůbec nerozjede ;).
Tím navrhuji debatu ukončit. I tak už se tahle diskuze načítá dost dlouho..
Prosím, prosím---kde se dá to zrcátko na brýle pořídit..?? A kde praporek..?? Lehokolo jsem koupila "bez"... Díky.
Zrcátko na brýle:
http://www.azub.cz/cz/lehokola/doplnky.asp
Praporek u AZUBů taky mají, není vyobrazen, ale v ceníku lehokol v příslušenství je za 190Kč.
Praporky se dají objednat v cyklistickém velkoobchodě www.bplumen.cz. Jelikož tam ale mohou nakupovat jen cykloobchody a cykloservisy, tak zkuste zajít do nejbližšího cyklo..... a poprosit je, ať vám to objednají. Velkoobchodní cena je 76 Kč (oranžový praporek včetně pružné dvojdílné 1,5 m tyčky).
Jo a ať se jim to na tom www.bplumen.cz lépe hledá, tak je to skladová položka 6616 - Praporek bezpečnostní
Já si praporek přidělal na tu tyčku z rybářskýho prutu. Má to tu výhodu, že to můžu tam kde to překáží (v lese, v metru) složit a nezavazí to. prut mě stál kilo někde u pana Wonga a deset až dvacet minut jsem sundaval ty očka a přidělával to k sedlu "strapama"
Tak jsem zavzpomínal, a mám dojem, že v době, kdy jsem měl lehokolo teprv 1500km a půl roku, bych napsal vcelku to samý, s výjimkou té ceny, protože dodnes mě nenapadá nic co jsem kdy koupil tak superextravýhodně jako tohle, ten nárůst fyzičky, zdraví, to jak strašně mě jízda baví a kolik set nebo i tisíc hodinu zábavy už to bylo, to je ta cena vlastně (pro mě) nízká. Před dvěma týdny jsem chytl nějaký bacil a čtyřikrát jel do školy MHDčkem (před tím naposled někdy v únoru). To je taková otrava, tak dlouho to trvá, tolik to stojí a k tomu všude ti kuřáci, no prostě hrůza. Lehokolo dovoluje vyměnit čtyřicet minut otravy za dvacet minut zábavy. Může to dokázat samozřejmě jakékoliv kolo, ale u mě to dokázalo jen lehokolo. Za ty tři roky jsem do toho dal možná i padesát tisíc (když počítám všechny upgrady, výměny dílů atd.), ale nelituju jediné koruny.
Co se týče kopců, tak já měl lehokolo od srpna a do Vánoc to ještě do kopce pořád jelo pomaleji, až v půlce dalšího léta jsem zjistil, že se to pozvolna změnilo. Taky jsem byl pěkná zdechlinka, a zbytky astmatu mám pořád.
V terénu je to podobné, trvalo dlouho, než mi to začlo jít. Nakonec jsem objevil, že kluzký povrch vyžaduje úplně jinou techniku jízdy než jakou se člověk učil celou tu dlouhou dobu na silnicích. Důvod, proč ti na na kluzku nejde, je podle mě v tom, že ses už naučil držet rovnováhu řízením, a na kluzku nebo ve štěrku kola nejedou jen rovně tam kam jsou natočená, ale taky kam je to pod dotykovým bodem kola z kopce. Když se člověk přestane pokoušet každé to ustřelení řídit a naučí se nechat kolo plavat trochu volně na všechny strany, dá se jet i na Marathonech po mokré hlíně nebo v blátě, i když je to trochu adrenalinek, aspoň zezačátku. Musí se to dost cvičit a člověk k tomu nepřijde dřív, než když na silnici už nemá nic co neumí, nebo když mu třeba jeho oblíbenou trasu rozkopou a objížďka je polňačkou. Obutí na terén tomu ale drasticky změní vlastnosti, už jsem si zvykl mít na Azubu široký lehce ozubený pláště natlakovaný na 6 barů - na silnici drží a jedou, v blátě nekloužou jak ty Marathony.
Stop-start jízda městem už mě taky nic nedělá, možná tím, že mám spdčka, takže jednu nohu nechávám připnutou a snadno se natáčí pedál do startovní polohy. Do 35km/h zrychluju zároveň s auty, když přestanu stíhat, viditelnou kličkou se uklidím na bok, abych dal najevo, že teď se chci nechat předjet. Mám dojem, že to většinou funguje a s řidiči si rozumíme. Důležitý je to zrcátko na brýlích, vidíš toho za sebou, kdo to je a jak se tvráří a co od něj čekat, aniž by ses musel otočit a prohlížet si ho.
Jinak měs myslím jednou potkal, dojel jsem tě na lowraceru, jestlis to byl ty s tím červeným maxem.
Jo, byl. A dodnes vzpomínám na rozdíl našich cestovních rychlostí :)). Jenom jestli tam nevozíš nějakej motorek ;) ...
No tys měl lehokolo teprv chvíli a byl to turisťák, já jel na na lowraceru a měl za sebou tehdy asi 18000km na lehokolech. To by ten rozdíl vysvětlovalo i bez motoru. Já jsem celkem odpůrce motorů.
Asi si teď proti sobě poštvu všechny povaleče, ale musím to říci...;-)
Docela mne fascinuje, jak tu všichni operují především pohodlím... To má být jako co ? Pokud si dobře pamatuji, tak kolo je stále považováno především za sportovní náčiní. Potom tedy nechápu, jak mohu sportovat a přitom se neunavit a ještě si mručet jak si přitom lebedím...;-) Každý sport jako takový má svá rizika, včetně případných následků na zdraví... Pokud ne, tak to neberu jako sportování, ale jako podfuk a jen psychologickou vzpruhu, že "něco dělám pro své zdraví". Netvrdím, že pokaždé musím z kola přijet totálně vyždímaný, ale nějakou únavu a i občasné bolesti na těle prostě akceptuji. Proto se také nakonec dělá, ne...? ;-) Tady jde najít jen tu nejzazší hranici, kdy to je ještě prospěšné, a kdy už zdraví škodlivé. Jinak řečeno, pokud se z vyjížďky vrátím absolutně v pohodě, nikde mne nic nebolí a nejsem unavený, tak jsem to prostě někde odfláknul a defakto ten den nemělo cenu na to kolo vůbec lézt ;-))) A toto píšu jako dost silně rekreační (flákací) cyklista bez jakýchkoli ambicí...
Pamatuješ si špatně, kolo je především dopravní prostředek.
Ahoj Jardo!
V jednom s tebou souhlasím - patřím k těm, co když po jízdě necítí, že pro sebe "něco udělali", nejsou spokojení. Ale proč by mě měl po dlouhé vyjížďce bolet také zadek? Nemyslím svaly, ale místo, které se stýká se sedlem. Protože dřív jsem na kole jezdil pár let poměrně hodně, pamatuji si to. To pohodlí, na které napadáš, není že tě nebolí svaly které slouží k pohonu, ale že tě nebolí ty části, které "nemusí". Tím myslím hlavně zadek, či za krkem. Když někdy vidíš skupinku cyklistů, kteří dorazili do cíle své trochu delší cesty ( ať už je to cíl maratonu nebo oblíbená hospůdka ) musíš vědět o čem píši.
Ahoj klucí vy pořád o bolestí zadku ap. ale ono hlavně lehokolové sedlo vám netlačí na koule!Záda mě sice nebolí za krkem ale dole ale to neřeším hlavně že ty kola máte rádi tak čus.
Tak tomu říkám "říct to pěkně od plic" :o)))
To je fakt, máme je krásně v průvanu, narozdíl od vzpřímených kol, kde by tomu mohlo být naopak.
Honza mne předběhl - to že je tu kolo chápáno téměř výhradně jako sportovní náčiní je těžká deformace pojmu "cyklistika"
A co se pohodlí týče - když jsem onehdá ujel něco přes 100km a jediné co mne nebolelo byly nohy, potom je někde chyba.
Mám ležáka zcela obyčejného a s naloženými brašnami jezdím na chatu cca. 30 km po cyklostezce po asfaltu, po polní cestě i lesem v terénu, s kopce i do kopce atd..Vozím ho i zcela bez problémů ve vlaku. Zatímco moje žena přijede na treku na chatu obvykle úplně unavená (bolí ji přinejměnším zadek jako čert), tak já dorazím v pohodě. Na lehokole jezdím především proto, že mám problémy se zády a po klasice se mi loni stalo, že jsem přestal na půl druhého měsíce chodit, ačkoli jsem jinak aktivní sportovec a rozhodně ne žádný povaleč. Na lehokole se mi tak otevřely nové možnosti delších tras na kole, aniž bych musel přestat následně chodit. Léčil jsem se u ortopeda - specialisty, který jasně prohlásil že, klasické kolo je výborná věc na posílení nohou a krevního oběhu, ale bohužel naprostá rasovina pro bederní a krční páteř, stejně jako pro vaše zápěstí. Takže pokud zde někdo argumentuje, že on se cítí dobře, když přijede na kole domů rozlámanej a zničenej a má přitom pocit, že udělal něco pro své zdraví, tak si myslím, že se asi dost plete. Lehokolo je moc dobrá věc a jeho výhody vidím ne v rychlosti či nerychlosti, ale především v jeho ohleduplnosti k vaší \"schránce\" při zachování současného neustálého pohybu vpřed, aniž byste museli úpět bolestmi po slezení dolů a další měsíce jste měli kolo zapovězené pro následné zdravotní problémy. Samozřejmě,že někdo se rád při sportu trýzní a řídí se pravidlem, že \" co bolí, to sílí\" , ale moje zkušenosti jsou zcela opačné. Myslím, že rekreační sport ( který, myslím, provozuje většina místních přispivatelů) by měl člověku ulevit od stresu a umožnit mu relaxovat a ne ho pomalu ale jistě likvidovat. A proto děkuji bohu a tomu, kdo vymyslel lehokolo, protože já tak mohu jezdit na kole až do pozdního věku, aniž bych se zcela a zbytečně \"opotřeboval\" předčasně.
Z podobných důvodů se chystám lehokolo minimálně vyzkoušet a snad i pořídit. Kdo ví co je když po 10 km na asfaltové silnici s odpruženým trekingovým kolem brní ruce, tak rozumí
moc krásně napsaný!!!
Jo ještě s odtupem doby nový poznatek, vážení! Po trvalém odmítání lehokola ze strany mé ženy, došlo letos ke zvratu této situace. Svůj trek prodala a nyní se učí jezdít na lehokole. Já jsem koupil druhé a nyní budem jezdit oba dva na ležácích. A proč myslíte asi ??? Nebavil už jí ten její bolavej zadek a štval jí můj blažený úsměv po slezení kola. Prostě nebe a dudy!:-)
U nás to bylo stejný :o)
Taky už má od května Azuba a v červenci jsme jako na svatební cestu jeli na lehokolech k Baltu a zpět. Ona moc nejezdí, takže předtím měla najeto cca 200-300km a v klidu se mnou jela každý den od 70 do 100km. Když jsme před dvěma lety byli na dva týdny po Čechách (převážně jižních) tak sme dělali tak 35-40km denně, protože pak už jí všechno bolelo. Ale taky na začátku tvrdila, že si na to nikdy nesedne :o)
A přesně proto bych vlastně leháče nechtěl ... pokud bych se "jen" kochal, nebo "jen" přepravoval, pak klidně, ale mě baví právě ta jízda i s tím, co k tomu patří .... aneb "NO PAIN, NO GAIN" a miluju, když mě po dojetí bolí úplně všechno, včetně zadnice, zad a rukou .... v tomhle by mě leháč dokázal víkendovou cyklistiku snad i znechutit, když by mě bolely jen nohy :o0)))))))))))))))))))))))))))))))))
ty seš případ :o)))
Matěji a co kdybys prodal kolo a o víkendu vždycky přijel k nám a já tě zmlátil basebalovou pálkou. Pro tebe by to pocitově vyšlo nastejno, bylo by to mnohem levnější a měli bychom dobrej pocit oba :o)))))))))))))))))))))))))
;o)) ....
Uvidíme, do kterého věku budeš z toho kola slejzat sám a odkdy tě z něj budou muset začít sundavat a zase tě tam vysazovat!:-))) Jak středověkej rytíř - když nepřijel z bitvy samej šrám, tak to byla houby vojna! Ale s těmi šrámy ho všechny dvorní dámy žraly!:-))) To byl teprve ten hrdina!:-)))
Jo, tak to na můj přístup k vlastnímu zdraví a vůbec docela sedí :o)))
Nevymýšlej si, když ti něco takového hrozí, voláš přeci "taxíka" ... ;-D
Ty aby sis nezaprudil, viď ? :o) Mimochodem, z čeho usuzuješ na to, v jakém stavu si volám taxíka ? Já ti prozradím malé tajemství ... taxíka si většinou volám v momentě, kdy už prostě nemůžu, nebo se mi nechce. To, že mě přitom kolikrát bolí stehna jak čert (taková ta vnitřní, pálivá bolest) neřeším, dokud můžu šlapat, tak šlapu klidně se zatnutými zuby a nadávky se mezi nimi cedím pro sebe. Ono když jsem měl najeto pár desítek kilometrů a kromě toho nedělal vůbec nic, tak dát 90+ km na MTB s 2.25 plášti s drapáky na smíšeném povrchu (viz. třeba letošní Prčice, i když tam byla převaha asfaltu), to je regulérní sebevražda. Pak jsem taky druhý den nemohl ani chodit a stehna měla tak o 4 stupně Celsia více než byla moje tělesná teplota. To že to na sobě nedám znát a že na to (možná) nevypadám, už je jiná věc :o))))))))))
Zvláštní ... Po dojezdu z Prčic sis moc nestěžoval, stěžuješ si až teť ... ;-D
http://www.nakole.cz/diskuze/add_prispevek.php3...
A to bych mel jako po kazde delsi vyjizdce pak tady na foru lamentovat, jak me vsechno boli ? LOL, to bych vsechny asi moc potesil ;))))
vždyť tam píše, že byl stahaný jako kůň ?!?
Sry, s koňmi nemám zkušenosti ...
Bavme se radši o lehokolech, ju?
Mýlíš se, tady nejde o prudění, ale o tvá slova "... po 80 km jsem toho měl dost a tak jsem zavolal taxíka..."
Ano, v poradku. Jen jsi to podal tak, ze toho taxika zavolam driv, nez me neco zacne bolet, opak je pravdou.
Chceš-li se dohadovat o tom co a jak jsem myslel, jax to pochopil a co jsem tím chtěl říci, přesuňme se do obálek. Uražená ješitnost toho či onoho ostatní nezajímá.
Nemáme přeci před rozvodem ... ;-D
oki ;o)
Tak a máš to... :o)))) AV tě odhalil......
Jestli je kolo dopravní prostředek nebo sportovní náčiní je věc osobní preference (stejně tak jako pro automobilového závodníka (a nejen pro něj) je automobil sportovní náčiní a pro někoho jiného dopravní prostředek). Ale i když to bereš jako sportovní náčiní, tak nevím, kde vidíš problém: unavit se můžeš na lehokole daleko víc, protože nemusíš slézt z kola v momentě, kdy už nemůžeš sedět nebo ti začínají otékat klouby na rukách. V mém případě to znamenalo, že při stejném celkovém opotřebení, jako jsem dříve na klasice ujel za den 80 km na lehokole ujedu 250. Není nic zvláštního, když v poledne přijedu domů po 150 km cestě a rovnou jdu třeba na zahradu třeba rýt.
Koupil by sis na běh schválně o dvě čísla menší boty, aby tě po tvém sportovním výkonu něco bolelo abys měl dobrej pocit, že něco děláš?
Kolo je hlavně dopravní prostředek.
Nicméně když už si chci zasporotovat, tak na kole je hlavní záběr na srdce, plíce a nohy. Aby mohly srdce, plíce a nohy trénovat, není k tomu potřeba, aby tě bolel zadek, zápěstí a záda a abys riskoval impotenci. Pokud tohle cítit potřebuješ, tak se nám tu přiznáváš k masochismu. Ve slovníku co mám doma se to definuje jako "úchylka", takže opatrně, něktěří by tě mohli začít mít za úchyla.
To pohodlí, si myslím, je podstatný aspekt. Kdybych do důsledku bral to, co říkáš, tak proč za sebou na špagátu netáhneš při jízdě starou pneumatiku z auta. Krásně by ses nadřel už po pár km a spokojeně bys konstatoval, jak ti ta cyklistika dnes prospěla.
Zkrátka - jde o to, sportovat, dopravit se od někud někam a přitom to v rámci druhu pohybu učinit efektivně. A co si budem povídat, díky hloupému a ekonomickými aspekty ovlivněnému rozhodnutí se před iks lety vývoj lehokol zaseknul. Nebýt toho, jezdilo by se možná dnes z velké části na kolech, které jsou lidskému tělu přizpůsobena daleko líp.
Možná tvrdíš, že Tě nebolí nic, ale po zimě vlezeš na kolo a zjistíš, že si musíš nejprve zvyknout na sedátko, aby se udělal specifický mozol a pax ho necítil.
Když na jaře, vylezu s lehátkem na silnici, tak musím začít znova. Krátké výlety - qůli protažení lýtkového svalu. No víš tady se totiž vybavují jezdci různých kategorií. Tobě se to zdá nepochopitelné, protože jsi odkojen klasikou, na které Tě bolí úplně všechno:
- záda
- zadek
- zápěstí
- krk
- nohy
Na lehokole Tě bolí jen NOHY. Ono to je taky o tom, kolik toho z kola vidíš. Z klasiky toho moc neuvidíš, horák, ten zas střásá kosti (mimochodem taky ho mám a jezdím) zatímco lehokolo. Vidíš toho hodně v podstatě jedeš a kocháš se jako doktor ve vesničce.
Vypadá to, že na pár místech jsme se dotkli další nevýhody, kterou sem nikdo nenapsal přímo.
Naprostá většina lidí (a u nás všichni) se učí jezdit na klasikách a jezdí na nich podstatnou část života, než si lehokolo pořídí. Potom jim trvá nějakou dobu, a ne malou, než se na lehokolo adaptují. Základ je 300km a jeden měsíc, aby stihly posílit některé části nohou a ty přestaly bolet i při krátké vyjížďce. Ovšem plné sžití s lehokolem, které člověku umožní otočit se na úzké silničce, projet bez brždění 100cm širokou lávkou přes potok a nebo jízdu v terénu, trvá ještě daleko déle, osobně bych řekl, že většině lidí tak rok, ale záleží to taky na kilometrech. Člověk, který to s ježděním na kole nemyslí opravdu vážně, který najede třeba jen 300km za rok, riskuje při pořízení lehokola to, že si na něj vlastně nikdy úplně nezvykne, když ho v září uskladní na zimu a vytáhne zas až v dubnu, a přes léto dá jen třeba 500km, mohlo by to tělo stíhat vždycky znovu zapomenout.
a jak je to s drzenim rovnovahy? Budu schopnej popojet kousek, kdyz na to poprve sednu?
Základ při prvním rozjezdu je, že se nesmíš bát a musíš vyrazit co nejrychleji. Kyž náhodou spadneš, tak spadneš z malé výšky. Ale když se budeš rozjíždět pomalu a opatrně, tak sebou sekneš docela jistě.
Už jsem učil jezdit hodně lidí, naposled včera jednoho spolužáka. Průměrný čas na zvládnutí rozjezdu a zastavení bez cizí pomoci je několik minut, po čtvrt hodině už na tom ten člověk začíná vypadat, že to umí. Asi tři lidi ze sta si to jen nechají vysvětlit, nasednou a odjedou. Asi polovina lidí při prvních pokusech jednou spadne (asi jako spadnout ze židle, nich hroznýho a kolo to snese). Ještě jsem nepotkal nikoho, koho bych to nenaučil do deseti minut.
Tak to já jo. Moji ženu jsem to učil asi půl hodiny. Sama nechtěla za živého boha jet, takže jsem s ní běhal a přidržoval ji za sedadlo, aby sebou nešvihla. Pak prohlásiila, že na leháč už v životě nesedne, jedině že bych jí udělal trojkolku, jakou má Luboš pokora z Opavy. Zkusila se na ní jednou projet a strašně se jí to líbilo. Takže to vypadá tak, že na příští sezónu dostanu vládní úkol - vyrobit trojkolku.
Mám pocit, že "klasici" pohrdají "lehopovaleči". Sám to znám, kupovat v cykloprodejně něco na lehokolo je většinou provázeno despektem prodavače. Nedej bože na nějaký domácí výtvor.
Když se podívám na lehokolo jako nezasvěcený, tak na mě některý působí (neuražte se) dojmem, že jde o nějaký invalidní vozík a nejsem jediný (omlouvám se všem invalidům, ti za to nemohou). Samozdřejmě je to asi asociace na malý přední kolečko, poloha vsedě - vleže atd. Ale naopak, jsou i lehokola, která s tím nemají nic společnýho a vypadají velice dobře (např. Challenge a spousta dalších...).
Lehokolo mě zaujalo, ne tím, že by bylo prostě lepší než klasika, ale spíš - áá, konečně někdo vymyslel něco zajímavýho (..vím, že je to záležitost 30-tých let).
Ovšem když jsem ho vyzkoušel, tak mi to za pět minut nedalo a cosi vevnitř mě nutilo svézt se znovu. A pak zase.
Myslím, že tu nejde jen o nějakou radost ze zvládnutí lehokola, ale o něco jiného, co vás dostane. Někde jsem četl, že to funguje jako nějaký vir či závislost... Individuálně (ti zatvrzelí mají asi víc protilátek, nebo to pořádně nezkusili).
Jízdu na lehobiku vnímám jako že to má taky dvě kola jako klasika, ale přitom rovnováha, pocit z jízdy a rozhled nemá s klasikou nic společnýho, je to jiný druh pohybu prostorem a vnímání.
Kolo jako takový považuju za jeden z nejgeniálnějších vynálezů světa. A supr je skutečnost, že lehokolo není ani zdaleka na konci svýho vývoje a zdokonalení.
My recumbent: Flevoracer, zkušeností málo, zdraví to moc nedovoluje.
Zhruba ty mínusy z mýho pohledu:
- prvotní je cena novýho
- většinou design nic moc
- zpočátku horší rozjezdy, ovladatelnost
- omezená operativnost
- nemožnost nadhodit za jízdy přední kolo na obrubník ( bez př. odpružení - dost blbý )
- u klasiky je lepší přehled o stavu silnice před kolem (výmoly apod.)
- osvětlení vozovky
- pohodlný posez, ale většinou zpocená záda
- trochu horší bezpečnost při provozu i pocit ( nízký posez)
- pro nevyježděnýho horší překonávání stoupání
- ohlédnutí se dozadu
myslim ze na lehokole si rozhodne nezaskaces pres koreny v lese a asi dost spatne se ti bude vyjizdet obrubnik :(((
Už jsem tu někde četl, že lehokolo si většina z nás pořídila pro pohodovou jízdu. Pro ten krásný pocit z jízdy a současném kochání se okolní krásou. Myslím, že málokdo uvažoval o závodění, či jízdě v terénu. Když jsem se dozvěděl o lehokolech, tak jsem nechápal, jak ti lidi na tom můžou vůbec jezdit. Pak jsem shlédl nějaká videa a zaujalo mě to natolik, že jsem se pustil do stavby. Když jsem poprvé vyjel, tak jsem uvažoval o tom, že ležáka prodám a vrátím se k osvědčenému. Naštěstí jsem nebyl moc aktivní. Dnes už začínám uvažovat, jak to udělat, abych mohl na ležáku jezdit s klukama po horách. Mám sice i horáka, ale ten je chudák víc a víc zaprášený ve sklepě. A navíc z ležáka mě bolí jen nohy, zatímco na horáku nohy, zadek, zápěstí, za krkem a záda. Skákat přes kořeny na ležáku asi nebudu a na obrubník ho klidně zvednu. To mi za to svezení na něm stojí.
1. je to hlavně pánská záležitost, vlastně není moc lehokol, co by vyhovovaly ženě (jak po ergonomické stránce tak po stránce estetické) nebo osobě nižšího vzrůstu;
2. záda - na lehokole netrpím za jízdy, jenže jsem v posledních letech strávila více času na kole než chůzí pěšky a tak mě začala bolet záda z toho důvodu, že je na lehokole vůbec nepoužívám; možná to ale není lehokolem, každopádně je teď musím posilovat zvlášť;
3. také paže jsem oslabila, nebolí mě sice zápěstí (jako z jízdy na mtb či silničce závodního typu - tedy ne "holanďan"); jejich slabá kondice oproti dřívějšku však může být dána i záměnou tenisové rakety za squashovou; fakt ovšem zůstává, že na lehokole se ruce moc neposilují (ale zde budu ráda za názor lehocyklisty se spodním řízením!);
4. od té doby, co mám lehokolo, mě při jízdě na kole bolí kolena, dost možná je to technikou jízdy, ale snažím se to měnit: stal se ze mně frekvenční jezdec, kontroluji - zda má kolena neopisují při šlapání osmičku a ze šlapání "do čtverce" se pomalu a jistě stává kružnice; upravuji i samotné kolo: pořídila jsem spd, zkrátila kliky ze 170 na 140 mm, zkrátila vzdálenost středu šlapání od sedla (pozn. obecně se uvádí, že tato vzdálenost by měla být o něco kratší než u klasiky)...;
4b. bylo změřeno, že člověk vydá největší sílu (například pohnout s co nejtěžším objektem) když se zapře zády o zeď a objekt od sebe odtláčí nohama, já osobně mám myslím velkou sílu v nohou a vím, že nohama vytlačím nad sebe 130kg (dá se to lehce zjistit v posilovně) >> proto se lehokolo může jevit jako optimální prostředek, problém ovšem je, že tělo k tak velké námaze není stavěno, proto se na lehokole musím "krotit" a netlačit, co to dá (většinou pro sakra silný pocit z vysoké rychlosti, při níž vám endorfíny stříkají z uší /výraz mé sestry/). Zkrátka se na lehokole musíte naučit sebeovládání, jste-li příznivcem vysoké rychlosti;
4c. možná ale jsem doposud činila vše obráceně - jeden můj známý si nechal doporučit ortopedem-cyklistou, že má vzdálenost sedlo-šlapání naopak prodloužit a v momentě, kdy nejvíce napíná nohu, propínat chodidlo do špičky a přitom mít chodidla vytočena špičkami ven (tedy jako Ch. Chaplin) ???
4d. zkrátka, tak jak má někdo problémy s koleny na mtb, já je mám na lehokole a nejsem jediná
5. vzbuzujete pozornost, někomu to nevadí - většinou mužům, mě to vadí
6. díky spd a "díře" v podrážce boty vám v chladném počasí hodně táhne na nohy, díry jsem silně podlepila, ale nepomohlo to a takové ty bazmeky ne pedály, co pomohou i k aerodynamice nechci a do windshieldu jsem se zatím nezamilovala
7. přehled v provozu je menší
8. někdo potřebuje zpětné zrcátko, mě ohlédnutí vzad nečiní problémy, ale rozumím tomu, že to skutečně někomu nevyhovuje
k těm kolenům bych dodal:
Jo, mě taky na lehokole občas bolí kolena, ale většinou až po 200-250 km za jeden den (nad 200 km za den jsem na klasice ujel jen jednou v životě, na ležáku už mnohokrát - myslím, že ta bolest kolen bude taky hodně tou vzdáleností samou). Je to ale taky samozřejmě i nekrocením se, jak píšeš. Poté co mě cestou do Holandska asi 400 km před cílem začalo fakt hodně bolet koleno (nemohl jsem ani chodit), ale neměl jsem jinou možnost, než jet dál, naučil jsem se jezdit tak, že jsem kolena prakticky vůbec nenamáhal (zrychlení 0-20 v desítkách sekund, normálně jen pár vteřin, atd. rovinatá krajina byla výhodou, ale zase déšť a protivítr).
Ještě jsem se neodvážil jít k doktorovi a říct, že mě po 250 kilometrech na kole bolí kolena, by si taky mohl myslet, že si z něj dělám srandu:-) Zatím to ale zas tak vážný není.
2. bolesti zad bývají často způsobeny ochablým břišním svalstvem. Takže posilovat nejen zádové svaly, ale nezapomenout ani na ty břišní.
4b. kdybych se na klasice nektrotil a jel podle toho co zvládnou nohy pojedu taky daleko rychleji, než jezdím. Ale dojedu pár set metrů a hodím krovky :-)) Zdánlivý přebytek síly není výsadou lehokola.
5 hezký holky to maj na těžký nejenom na lehokole, to jako tuze hezkej muž dokážu pochopit :-D
No s břišním svalstvem to není tak špatné, na lehokole jej jezdec dost využívá, dokonce více jak na klasice.
S tím bych nesouhlasil. Ženy se v našich řadách objevují, je jich sice méně než mužů, ale to stejně neřešíme. Ono to totiž není o sexismu, ale o pohodě a jestli ženy a děvčata neregistrují, tak bud nemají zájem, nebo o lehokolech vůbec nic nevědí.
Lehokolo se dá upravit na míru. Dokonce si myslím, že kolo na míru je lepší než s několika prodlužujícími prvky. Dokonce jsem na olomoucku potkal jednu, která měla docela objemné poprsí a ta se vyjádřila, že na klasice jezdit nemůže qůli bolestem v zádech, ale že by lehokolo brala všema deseti.
Jistě (všechny kola, která jsme s bratrem vyrobili snad krom Stercl AeRO, měli spodní řízení. Tááákže, ruce na lehokole opravdu moc neposílíte, protože se to vylučujuje. Když totiž budete ze zvyku zabírat jako třeba na horáku, že se budete držet rukama říditek silou, tak pak nezatočíte. Prostě to nejde.
Stěžujete si na bolest v kolenou. Jde o tzv. píchání - nepříjemná bodavá bolest? To jsem míval taky, když jsem na to šel zhurta. Za ta léta, co jezdím na lehokole jsem už přišel na to, jak čemu předejít.
Aby Vás nebolela kolena, tak když jedete na vyjíždku, tak prvních 5-10 minut nejedte na sílu. Nechte nohy rozehřát, klouby zvyknout.
Chválím, že máte nášlapy. Protože s nimi se Vám nestane, že při nešlapání spadnou nohy za jízdy ze šlapátek. To je totiž následek křečí, které nohy dostanou, když s nima na lehokole nehýbáte.
V závěru svého příspěvku zminujete, že jezdíte v chladu. Chlad + jízda na sílu = problémy s koleny. V chladnu nejezděte na sílu, nebo v chladu nejezděte vůbec. Geladrink pak moc nepomáhá.
Proti civění pomáhají tmavé zrcadlové brýle. Vy se můžete dívat kam chcete a jste nepoznána v podstatě inkognito.
Já na lehokole jezdím od roku 2000 a problémy s koleny nemám. Nechodím do posilovny. Mám jedno lehokolo na silnici, druhé do terénu, ale to teréní mám spíše většinu roku uplé v trenažéru a jezdím hodinu denně, když je špatné počasí, nebo když ted v zimě se nedá vyjet ven ani na horáku.
Lehokolo spíše beru poslední dobou jako pohodovou záležitost. Honění je o ničem. Podnikám spíše delší treky. Kdysi mi taky adrenalin stříkal z uší, ale pak po úraze při sjezdu na horáku jsem přehodnotil situaci a kde se dá jet 80 z kopce, jedu 60, ne že bych se bál, ale většinou při dlouhých štrekách je lepší si cestu z kopce vychutnat a odpočinout si.
Vaše problémy jsou spíš v tom, že chcete něco dokázat spíše ostatním. ..... Zvolněte. Mě když se někdo ptá, jak má jet a jaxem to mohl vůbec zvládnout ujet 170 km za den (druhý den 70 cestou do Bratislavy). Odpovídám, že poslouchám nohy. Nohy Vám řeknou, jak máte jet. Kdy jsou unavené. Kdy je lepší zastavit a dát si 5 minut procházku. Kdy si dát RedBull a kdy to vzdát a třeba se vrátit z vyjíždky dřív.
Když tak mi mejlněte a můžem to třeba více probrat. Anebo osobně na srazu letos v Brně
Já o tom zatím nemůžu moc mluvit-ujela jsem na leho zatím jen asi 60 km. Ale jedno pozitivum jsem zjistila včera projížděje Prahou: na běžném kole vím jak vypadá silnice pode mnou--na lehokole jsem viděla celé domy, což člověk běžně nevnímá ani když jde pěšky. To pak člověk zírá, kolem čeho chodil léta a vlastně to vůbec neznal.... :o))
Nenajezdil jsem také moc km, leháče jsem si pořídil až do důchodu. Plně souhlasím s MM. A můj názor je, že lehokolo je
na rekreační jízdu pohodlnější, na manipulaci o něco horší.
Ale ten pohled na okolí to je rejže. Tak lehu zdar a kdo neuměl kopce na kole tak je neumí ani na lehu a obráceně.
Vše je záležitost zvyku. Nakole jezdím 50 let skoro denně a na leho 2,5 měsíce. Leho je lepší, ale jak pro koho.
A ty jako jezdis se klopenou hlavou ??? Nechapu :)))
až se svezeš na lehokole, pochopíš, o čem je řeč
A víš že občas ano (když jedu na běžném kole)..?? To když už mě hodně bolí za krkem z toho nepřirozeného záklonu hlavy...
Dík za dlouhý příspěvky, zajímavé čtení. Z kola mne bolí zadek, už jsem uvažoval o koloběžce, ale s tou je problém v terénu a po silnici jezdím pouze když není jiná možnost. Jsem od Plzně a chtěl jsem poprosit, jestli by se nenašel někdo, kdo by půjčil chvilku lehokolo na svezení ???
A zase se musím ozvat. Máš osobní zkušenost, do jaké míry je s kolobkou v terénu problém?
Potkame se pristi rok na marathonech. Tesim se na Vase vykulene oci klasicti horakisti. Howgh!
Tak tomu říkám výzva a slovo pravého muže!:-)
No už jsem si říkala, že tu chybí tvá poznámka na toto téma. Plány na maratony už nějakou dobu pěstuješ, ne? Víš už, do kterého by jsi šel? Nebo je to tajné?
Super! Ale doufam, ze pujde o nejakej klasickej maratonek, ne jenom o slabej asfalto-polnacko-rovinkovej odvar :o)))
Já za největší výhodu lehokola považuji to, že když si chci odpočinout, tak nemusím slejzat z kola a stačí jen zvolnit - odpočívám a cesta přesto ubíhá dál. I když - poslední dobou se mi zdá, že odpočívám furt.
Čím rychlejc ti cesta ubíhá, tím víc odpočíváš - to je krásná úměra :o)))
Přesně tak, a když vydržím odpočívat třeba 10 hodin, tak ujedu 120km.
Jen se přinutit, že :o)))
Nejtěžší na každé vyjížďce je ta počáteční fáze - vystrčit nos z baráku. A když ji člověk vynechá, tak je celej vejlet v háji.
A jak je na tom lehokolo se zrychlením?
Vcelku to jde. Na jednu stranu většina lehokol váží víc, ovšem u soustavy jezdec+kolo=100kg je plus mínus dvě kila na samotném kole malý rozdíl. Výhodou je naopak možnost zapřít se zády do sedačky, jak už tu pár lidí psalo. Dvakrát jsem při rozjezdu přetrhl řetěz, když byl ojetý, a dvakrát jsem takhle zlikvidoval převodníky, a to jsem nikdy nenělal žádný sport závodně a existuje hodně cyklistů, kteří mi ujedou na vzpřímeném silničním kole. Ale to zapření zad dává člověku víc síly, než je na vpříměňáku možné dosáhnout z fyzikálních a biologických důvodů, takže zrychlení to má slušné. Vážím 62kg a na dvacetikilovém Azubu mi nedělá problémy držet při odjezdu ze semaforu krok s auty minimálně do 35km/h (na rovině).
Musí se s tím dokonce opatrně, krom řetězu ohrožuješ svoje zdraví. Nějaký sportovní doktor jednou psal v nějaké diskuzi na BROLu, že to měřil a vyšlo mu následující: když si na klasice jen stoupneš do pedálů, tvoje koleno přenáší tlak odpovídající 100% tvé hmotnosti. Když chytneš berany silničky za spodek a zabereš i rukama a zády, vyleze to na 120-140% podle toho, jak to umíš. Když se lehocipedista zapře zády do pevné laminátové sedačky (mesh seat by to mohl trochu redukovat), jeho koleno přenáší 200% ekvivalentu jeho hmotnosti. Na to není stavěné, a kdyby ho tomu vystavoval dlouho, mohl by si ublížit. Naštěstí normální lidi po několika vteřinách takového výkonu odpadnou a musí drasticky snížit výkon, takže jediný způsob, jak svým kloubům lehokolem ublížit, by měla být kombinace špatné polohy nohy na pedálu (špatně nastavený kufr na podrážce boty), příliš krátké kolo a k tomu ježdění na těžké převody (malá frekvence velkou silou). Pokud budeš alespoň dvě z těch věcí dělat dobře, koleno nepoškozené jiným sportem by nemělo utrpět, ale pochopitelně je dobré dát si pozor na všechno.
To nás přivádí k další možné nevýhodě lehokol - nejsou tak blbuvzdorná jako klasická kola. Na klasice si člověk trochu ubližuje ať chce nebo ne, ale musel by se hodně snažit, aby si ublížil pořádně. Obvykle ho před tím zastaví nějaká bolest. Na lehokole je možné odladit si takové osobní nastavení, že sebeintenzivnější ježdění nebude mít negativní následky na zdraví. Ovšem pokud si člověk lehokolo nastaví blbě, bude pořád dost pohodlné na to, aby si všimnul pozdě, že to drobné pobolívání kolen nebo ramen je příznakem vážnějšího problému. Je potřeba rozumnět svému lehokolu i omezením lidského těla aspoň trochu (nebo mít někoho, kdo tomu rozumí), aby člověk mohl najet 5000km / rok a být si jistý, že si neublíží.
No tys mi dal--ještě abych se učila anatomii.... Naštěstí mi to ublížení asi nehrozí---5000 km zřejmě za rok nikdy nenajedu... :o))
Možná to zní hrozně, ale člověk by fakt musel skombinovat nějakou hroznou krpu (jako nohy do X patama ven) s každodenním ježděním (20km každý všední den většinu roku plus nějaké výlety navíc přes některé víkendy a v létě dají dohromady 5000km za rok, pro představu) aby riskoval, že si poškodí klouby. S tou anatomií jde spíš jen o takové základní věci na které člověk ani nepotřebuje žádnou knihu, jako třeba že nejpřirozenější poloha chodidel pro přenos zátěže klouby nohou je ta, ve které se člověk postaví stejnou vahou na obě nohy a uvolněně, jako by chtěl čekat na autobus. Není to s chodidly vodorovně, jak si to nastavujou někteří vzpříměňáci co mají extra málo vyložený kliky a jinak by kopali patama do zadní vidlice. Většině lidí taková poloha vyjde patama k sobě špičkama od sebe, a vzdálenost chodidel od sebe minimálně taková, jakou poskytne běžná rozteč pedálů, ale u větších lidí často větší, takže na kole jsou nuceni mít nohy blíž k sobě než by jim vyhovovalo.
Ale znovu opakuju, člověk by musel to nastavení kola a polohu nohy na pedálu zvorat opravdu kardinálně a přidat k tomu intenzivní ježdění, aby něco riskoval. Větší pozor si samozřejmě musí dát lidi, kteří už s kolenama něco mělil. Jen jsem chctěl doplnit jedno možné riziko, které je u lehokol větší, když už se pídíme po jejich nevýhodách.
A kdyby zabíral oběma nohama - oběma koleny, tak to bude 400% ???
No podle tohohle jo, ale musel by si otočit jednu kliku jak se dávají na handbike. Jde o statický tah v momentě největšího záběru. Celá lidská noha je přece designovaná aby unesla hmotnost celého těla sama (při běhu, třeba, perfektně přirozený pohyb kde síly při nárazu překračují síly při stání na jedné noze).
Představ si to takhle: máš skříň plnou papírů na koberci a potřebuješ ji posunout. Pokud bys vymyslel kladkostroj, který by umožnil tahat ji vodorovně tím, že se někde pověsíš na nějaký provaz, ani se nehne, ani když se pověsíte dva. Ani jiný způsob tahání za skříň ti nepomůže. Jediný způsob, jak s něčím takovým hneš (pokud nejsi kalifornský guvernér), je zapřít se zády o zeď a odtlačit skříň nohama. Pokuds někdy něco takového dělal (třeba při malování), určitě si vpomeneš, že v téhle poloze opravdu nemá člověk o něco větší sílu, ale několikanásobně větší sílu.
Můj selský rozum mi říká, že na lehobiku můžeš zatlačit do pedálu silou tak 130% svojí hmotnosti, maximálně ještě dotlačit něco lýtkama na 150%.
zajdi do posilovny, najdi stroj se jménem legpress a vyzkoušej.
Je to taková ta věc jak se leží na zádech a po kolejnicích se skoro svisle zvedá vozejček se závažím? V posilovně jsem nebyl aspoň osm let, od doby co nás tam naháněl tělocvikář aby se nás zbavil, a dost jsem to nesnášel.
Myslím, že není třeba chodit mezi svalovce. Stačí si udělat dřep na jedné noze a o moc víc zátěže ta noha nezvládne.
Přesně to mě napadlo, tak jsem to zkusil. Skoro se nedokážu z toho dřepu zvednout, ale pak jsem si uvědomil, že ta kritická fáze je, když si skoro sedím na patě. Délka klik je 170mm, takže rozdíl mezi pokrčenou a nataženou nohou je jen 34cm. Když si zkusíš dělat "dřepy" na jedné noze jen o petatřicet čísel, můžeš mít na zádech krosnu se dvěma balíky minerálky (18kg jen ta voda) a furt je to v pohodě - to jsem vyzkoušel i pro 45cm a úplně bez potíží. Umím si představit, že těch několik prvních šlápnutí do pedálů (tak 3-4) bude ekvivaletn toho, kdybych si podřepl na jedné noze o 34cm s 62kg (moje váha) na zádech. A pokud ten chlápek měřil statickej tlak na pedál v horní úvrati, když se to nehýbe, tak jde vlastně o to, udržet dvojnásobek svojí váhy na jedné noze přidřepnutý cca o délku kliky. A to svede každý kdo není vyloženě lemra. Vzpěrače jsem nikdy nesledoval, ale myslím zvednou čtvrt tuny položené za krkem a to ten dřep začínají úplně dole, takže v té fázi těsně před natažením přece člověk unese dvojnásobek svojí váhy na jedné noze i když není vzpěrač.
To je fakt, máš pravdu. Ten dřep není potřeba vykonat celý, stačí jenom těch 35cm nahoru do mírného pokrčení.
Tak to je pěkný zrychlení.
Já normálně stačím s auty na rozjezdu tak do 20-30 km/h.
Souhlas s Jirkou. Zrychlení je vyšší než na klasice. Na klasice abys jel rychleji, musíš zalehnout níž, kdežto na lehokole už ležíš, koeficient odporu vzduchu máš stejnej, at jedeš rychle nebo pomalu, takže jen šlápneš do pedálů a hodíš tam těžší qalt.
Jinak já trhám řetězy většinou na delších štrekách např. Karel Tříska by mohl vyprávět, jak na československém pomezí se mi vysypala přehazka s diagnozou: /unava materiálu a já to pak jel jen na jeden převod do Olomouce.
Nebo když jsem přejížděl mohelnický kopec, tak jsem 2x přetrhl řetěz - pokaždé na jiném místě.
Huf, tak jsem to celý přečett :o)) Stačilo bejt pár dní na vandru a přišel jsem o takový pěkný téma :o))
Nemůžu porovnávat běžné kolo s lehokolem, protože na běžném jsem jezdil sice hodně, ale jako dítě. Někdy ve 14 mě začala víc zajímat hospoda a dalších třináct let jsem z ní vylezl jen když jsem musel do práce. Jistě přeháním, ale ne moc. Takže mezi běžným kolem a lehokolem jsem měl dost let pauzu. Naučit se bylo v podstatě snadné. Sedl jsem a odjel. Ale dostat ho doopravdy do těla trvalo o moc dýl. Tak těch 300 km, co tu zmiňoval Jirka je asi to minimum, kdy jsem na něm začal cejtit dostatečně jistě na to, abych jezdil i po hlavní silnici a nebál se, že se mi to houpne deset centimetrů do strany a skončím pod autem.
Kopce mě na začátku fakt štvaly a většinu jsem tlačil. Tehdy jsem přemejšlel, jestli jsem udělal dobře, že jsem to koupil. Udělal. Postupem času se tělo adaptovalo a kopce sice jezdím nerad, ale to i pěšky nebo na čemkoli jiném. Prostě se musí víc makat a já jsem pohodlnej. Srovnávat jak moc rychle jedu do kopce a jak moc rychle někdo jinej na běžným kole je jako porovnávat hrušky s fíkama. Záleží na spoustě věcí. Já nejsem sportovec a kolo mám pro zábavu a jako dopravní prostředek do práce (ne denně) takže najedu tak 2000 za rok a to kdo ví jestli. Můžu srovnávat jen sebe s přítelkyní a tam jí asi ujedu, když udu chtít. Když jsme byli na kolech z firmou letos v CHorvatsku a loni ve Slovinsku, tak jel plnej autobus klasickejch kol a jedno lehokolo. Moje. Většinou jsem jel někde uprostřed roztahanýho "pelotonu" a většinu cesty prokecal a koukal kolem. Jsem takovej typ. Když mě to nebavilo a chtěl jsem si máknout, tak jsem většině ujel i do kopce. Jenže mě to nebaví. Nebaví mě závodit ani sportovat, takže jsem si to vždycky jen vyzkoušel na jednom kopci a to jen proto, že se to tady někdy někde v nějaký diskuzi řešilo. Podle mne je to do kopce zhruba stejně rychlý, ale záleží na fyzičce jezdce. Ti blázni na galuskáčích mi samozřejmě ujeli vždycky a sakra rychle.
Jinak nemám kolo dělaný do terénu. Mám přední kolo jen 20palců, protože se mi na tom příjemněji jezdí a mám spodní řízení. Přesto jsem u nás v okolí a u Sázavy zatím projel jakoukoli turistickou značku. Tedy i přes kořeny a kameny. Jasně zase mě tady určitě předjede kdokoli na dobrým MTB, ale jet třeba na Miovým Monstru, taky by to bylo o dost jiný. Ale zase já tam nejezdím rád a drtivou většinu najezdím po silnicích či uježděnejch lesních cestách a tam je moje kolo doma. Na to je dělaný a vede si tam dobře. Je mi na něm pohodlno, příjemno, krásnej rozhled a baví mě na něm svět. A na to ho mám.
Ta předposlední věta se ti moc povedla... :o))) Já si od lehokola slibuju, že bych na něm (až se pořádně naučím) snad mohla jezdit na delší trasy na těžko na výlety. Ráda bych trošku cestovala a nemám na to peníze. Takhle to jde skoro zadarmo.
Uplně zadarmo. Tedy když odhlídnu od pořizovací ceny. Ale v okamžiku, kdy tento dopravní prostředek vlastníš, platíš jen výživu vlastního těla a to musíš tak jako tak, tedy žádné náklady navíc :o)))
Kdybys plánovala nějaký výlet a stála o společnost dej vědět.
Připomněl jsi mi závod do vrchu v Nivnici před rokem, tam se to pěkně převedlo. Byla to panelka s docela slušným svahem, asi tak 400metrů dluhá. Nejrychlejší lidi měli čas kolem minuty a půl, na prvních třech místech byly odstupy pět vteřin, poslední lidi to jeli až tři minuty a toho co skončil úplně poslední dokonce roztlačovali, aby se vůbec rozjel. Jména vynecháme, všichni co tam byli nebo mají video z Nivnice je ví, že:-).
Přitom co se týče kol tak vyhrál Azub 4 a stejný typ nebo velice podobné byly i mezi posledními. Z toho je vidět, že rychlost jízdy do kopce je opravdu drasticky závislá na jezdci, a velmi málo na kole.
No právě. Mě jsi konkrétně ty předjel dřív, než jsem se dostal nahoru navzdory myslím půl minutovému odstupu:o)))
Mě se jako opravdu jediná nevýhoda lehokola jeví jeho neobvyklost a z toho vyplývající reakce okolí. Nejde o to, že by byly negatívní to je strašlivá vyjímka, ale že jsi středem pozornosti a neustále odpovídáš na otázky. Začal jsem to řešit Alešovýma vizitkama. Jakmile vidíš, že to toho člověka fakt zajímá, přestávám odpovídat a tahám vizitku, ať si to najde a přečte.
Doufám, že tě nenaštvu, ale startovní interval byl minuta:-).
S těma vizitkama to jde, a pro lidi, na který bych ju vyplýtval, si člověk časem nacvičí extra stručné zhuštěné odpovědi v pár variacích podle toho, jak odhadneš, co ten člověk ještě zkousne. Taková schopnost není v životě na škodu, s lehokolem si ji člověk chtě nechtě procvičí.
Ale vubec ne v klidu :o)) Tvýmu motorku ve stehnech konkurovat nemůžu a ani nechci :o)) To bych musel začít trénovat a to by už pro mne přestalo být o zábavě a přestal bych to dělat. Já jsem turista ne sportovec! :o)) m"žu jet na kole celej den, to je fuk nebo na vandru celej den jít s báglem na zádech, ale tak jak se mi zrovna chce.
Taky už to umím zestručnit a po dvou větách poznat, jestli to člověka fakt zajímá a chce vědět něco do hloubky nebo se ptá jentak ze ze zvědavosti a jezdit na tom nikdy nebude. Ty lidi většinou začínají otázkou kolik to stojí.
Možná by nebylo od věci uspořádat závod do vrchu pro jakýkoliv kola, a tam by se aspoň trochu něco vidělo.
Ale třeba se dělají, nesleduju to...
Navrhuji Řevničák - ten je k tomuto účelu přímo stvořený!!!
Zháním někoho na Le Mans-aneb 24 hodin na kole bez řevu motorů. V případě zájmu více jak čtyř kol bude vyhlášena i kategorie lehociped. Je to u Brna, ale bývá to v termínu setkání. Ještě mít nějakou žehličku!
O co přesně jde? Jezdí se od někud někud někam nebo dokolečka na oválu atd. NApiš podrobnosti. I když teda sraz upřednostním před čímkoli !
Tak to nee. Jezdit v kruhu nechcu. To je na mě moc psychicky náročný. Připadal bych si jako křeček ve sklenici :o(
Azub má opět ve výprodeji toho Barona, už je na 37tisících.
Znám organizátora, jednou po mě chtěl, abych mu sehnal lehocipedisty, ale později z mailů vypadlo, že nám chce dělat spešl kategorii. Tak chce nás tam nebo nechce?
I na tom jeho webu visí, že by nás pustil leda na šestihodinovku jednotlivců. Ne že bych si nechtěl zajet šestihodinovku jednotlivců, ale nejsem si jistý, že zrovna u někoho, kdo se zuby nehty brání promíchání lehokol a klasik.
Pokud nás bude 6, tak budeme závodit jako ostatní. Budeme 2 družstva po 3.
Snad nečekáš, že se u nás najde šest lehocipedistů s touhou jet čtyřiadvacetihodinovku družstev. To by mě veeeeelmi překvapilo.
já bych jel, ale pouze v případě, že budu mít čas, což není vůbec jisté. Tak to už bysme byli nejmíň 4:-)
Možná by jel Karlos a Karel! To máme jedno družstvo!
Tož kdybychom se tam dostali já s ninkem a PavlemŠ, bude te až druzí:-).
aha, tak na to koukám, a ona to není 24 hodinovka, ona je to štafeta... tak to pro mě není zas tak atraktivní. A ten borec výslovně říká, že by se vleže nemohlo jet v rámci nějaké normální kategorie? V pravidlech o typu kola nic nepíšou, akorát že kdyby bylo ležáků víc, tak by vyhlásil zvláštní kategorii.
Ale i tak bych jel, kdybych mohl.
Já bych se taky třeba přidal . Poznal bych svoje hranice .
Třeba by nás vzali klasici konečně navědomí .
Tak teď se teda mýlíš - klasici už vás vzali na vědomí a velmi rádi bychom udělali společný sraz...
Už jsem myslel, že tu hozenou rukavici nezvedneš!
Taky jsem si říkal, že není od věci bejt poslední - a přesto na bedně, ale koukám, že vás už je hodně. Ale budu vám chlapci klidně nosit pívo, a povzbuzovat.
Žádné nošení piva! Pokud chcete jet, tak mě napište.
A co by se tam vidělo? Že je každý jinak rychlý? Jak poznáš, co je kolem a co jezdcem?
Možnosti srovnání a poznání už se tu dlouze probíraly, nikdo nikdy nepřišel s rozumnou metodou, která by dokázala určit, jestli je lehokolo do kopce pomalejší nebo není. Chceš-li to do hloubky, vyhledej starší diskuzi "Do kopce vleže" nebo tak nějak. Byla vcelku obsáhlá a zajímavá.
Myslel jsem to tak, že by se mohlo ukázat, že lehokola na tom nejsou v jízdě do kopce v průměru tak špatně. To je vše.
Tož to by se asi poznalo, už jsem mockrát předjel do kopce frajery v dresech, rozptyl rychlostí jízdy do kopce bude u libovolného typu kola dost podobný, když se vezme dost velkej vzorek.
jízda do kopce je obtížnější a vše je o převodech, ale u lehátek to s těmi převody až tak neplatí. Ono jde o to, že když jedeš do 10 km/h taxe ti rovnováha drží dobře, ovšem zkus jet rychlostí 3-5 km/h po rovině a pak to zkus do kopce. Problém je v tom, že když máš lehký převod, tak jedeš pomalu a šlapeš rychle- blbě se udržuje rovnováha - PROTOŽE VŠICHNI KLIČKUJEME - a při jizdě do kopce je kličkování více patrné. Kličkujeme všichni, neexistuje lehokolo, které by nekličkovalo.
Kdysi jsem testoval AZUBa (jednoho z prvních - v roce 2002 při jízdě sv. Kopeček. Protože sedačka příliš pružila , bolely mě záda a jízda na lehké převody byla příliš nejistá. Sv. Kopeček jezdím i nadále na svém pevném HPV se silničními převody. Kopec není moc dlouhý, takže to jedu na sílu a s nášlapnými pedály mám větší šanci to vyjet i na těžší převod, než kdybych jel na Azubu (tehdejším). Nyní to už ale nehrotím. Mám zásadu.
Když rychlost klesne pod 8 km/h, vstávám a jdu pěšky.
Nohy se mi prokrví a odpočinou a nepotím se tolik jako kdybych to měl jet.
Mio
PS: Zdravím Tě chlape.
Taky zdravím Mio!
Mám taky podobnou zásadu. Slejzám, když mi rychlost klesne na šest kilometrů v hodině. Protože touhle rychlostí jdu s mnohem menší námahou než jedu :o)
Měl jsem teď párkrát možnost jet do kopce na skládačce Dahon. Je lehounká, ale byla to dřina a rozhodně to nejelo tak rychle jako Azub 4. Proč? No to je jasný, za poslední tři roky jsem najel vleže cca 20000km a ve stoje tak 2km. Takže opatrně s těmi obecnými soudy. Mnozí nikdy na lehokole nepojedou do kopce tak rychle jako na klasice, ale někteří ano.
S kličkováním se taky omez na svoje stroje a svoje pilotní schopnosti. Já dokážu nekličkovat i při 5km/h do kopce. Jeden takový mám hned za barákem, vždycky tam chodí lidi, tak jsem se dávno naučil nevypadat jako že mi to nejde. Chce to jen odpojit ruky od nohou (při malé kadenci má člověk snahu tahat rukama proti nohám) a pilotovat pečlivě. Kdo má svoje kolo v krvi, dokáže se nekývat aniž by na to musel myslet.
Tedy v principu se kličkuje vždy, protože je to metoda držení rovnováhy a musí se tím kompenzovat každý rušivý vliv (to ale platí o libovolném jednostopém vozidle). Nicméně pokud nefouká nárazový vítr, dá se jet i velmi pomalu bez toho, aby ty kličky byly vidět.
Když někoho potkám na lehokole vždycky se za ním otočím :-), fascinuje mě s jakou jede lehkostí. Ne že bych chtěla jezdit na leho, ale při představě, že u sportu ležím a ještě posiluji břišní svalsvo je doecal lákavá. Bohužel asi bych se neudržela a potřebovala bych lehotříkolku. Nebo je to jinak s břišním svalstvem, pánové?
Používáš ho podle mne více než na klasice, ale nevím tedy jak moc to posiluje. Když si vezmu průměrný vzhled ležákistů, tak to asi není nejvhodnější cvičení:o)
Jinak není problém to zkusit a projet se na mém kole při další nakolácké vyjížďce. Tedy pokud nemám pod 170cm. Zkracovat kvůli tomu řetěz nebudu :o(
díky pánové za vyčerpávajcí odpovědi. Možná jsem Tě viděla, jestli jsi se někdy vracel přes Točnou. Děkuji, ráda Tvé leho vyzkouším a jsem dost vysoká :-)
Tak až se sjedem na nějaký akci, máš kolo k dispozici.
Z obvyklého vzhledu lehocipedisty to opravdu posoudit nejde, protože ti často mají napřed příšerný břuch a hrozný případ lenory a pak teprv si pořídí lehokolo.
Já mám dojem, že se asi břicho trochu zapojuje i bez spd, malinko jsem břišní svaly cítil když jsem si lehokolo pořídil poprvé. Pokud máš nohy zacvaknuté v spdčkách, tak je to ještě mnohem víc. Zezačátku to člověku nepřijde, ale časem si zvykne za ty pedály trochu tahat i k sobě. Pozná to, když pak sedne na kolo bez nich, najednou pořád omylem zvedá nohu z pedálu. A takové přitažení nohou k sobě je už celkem podobné dělání něakých sedů-lehů a podobným cvičením.
Moc se mi ta vaše diskuze líbí. Jen nerozumím jedné věci. Ti co jezdí na terénních kolech v terénu, v lese pořád přesvědčují ostatní, že jejích kola jsou lepší, že to v lese umí nejlíp. No dobře, mají li rádi les, ať si tam zůstanou. Každý typ kola má svoje přednosti a nedostatky, i v rámci jedné kategorie a tudíž takováto srovnání mi přijdou scestná. Zatím vnímám leho, jako spíše silniční záležitost, proč si to nepřiznat, ale možná nás Azub přesvědčí i o jeho terénních přednostech, viz poslední videa na jeho stránkách. Asi bych řekl, když pojedu nakoupit, nebo do hospody, vezmu si jiné kolo, než když pojedu na týdenní trek, jiné kolo do terénu a jiné kolo na silnici, možná dotyčnému uniká, že univerzální kolo není, že i ten jeho lesní zázrak na silni nebude nic moc.
To že lehokolo má všechny rychlostní rekordy mu nikdo vzít nemůže, byť by vedl jakkoli dlouhé diskuze. Z tohoto pohledu i část diskuze o vlivu jezdce je zde zodpovězena, zodpověděli ji závodníci, na lehu byli rychlejší, než na klasice. Přitom, co jsem viděl, tak většinou nejde o žádné kapotované speciály.
Sám jsem jezdil na běžném kole 20 let, průměrně 3 až 5 tisíc km ročně, to je překvapivých cca 80 000 najetých km, zpočátku na favoritu, pak na silničce.
Letos na jaře jsem přesedlal na leho. Začalo mi to jezdit až tak nějak po první tisícovce. Teprve na konci druhé tisícovky jsem si dokázal kolo dobře nastavit a měl jsem osvojený správný styl jízdy, který je jiný, než na kterémkoli běžném kole. A teď na konci třetí tisícovky jsem s lehokolem velmi spokojený. Bez problémů dokážu jezdit i s průměrem kolem 25 km/h při trasách okolo 100 km, jako singl jezdec, (jezdit v tandemu na lehu je asi blbost). Což se mi zdá slušné. Pocházím z Litomyšle a v jejím okolí jezdím, to znamená v kopcích, myslím že ani nevím, že by tady byl někde kousek rovinky. Bez problémů vyjedu všechno co je v okolí, ale je pravda, že zpočátku jsem s kopci problémy měl. Na lehu se prostě šlape jinak. A taky jsem přišel na to že silové šlapání na lehu není ten nejlepší nápad, ale kolena mi dala včas vědět. Teď když šlapu více frekvenčně žádné problémy nemám. Leho oproti klasice shledávám mimořádně pohodlné.
Ani po stovce km v sedle nic nebolí, nic netrne, tedy pokud se člověk umí na leho správně posadit a pokud na něm umí správně jet, což se naučit chvilku trvá.
A zde mi nezbývá, než souhlasit s příspěvkem, který říkal, že se dá na lehu odpočívat celou cestu, když zvolíte správný průměr, třeba okolo 18 km/hod, pak se dá ujet sto km bez nějaké větší únavy i pro méně trénovaného cyklistu.
Moje zkušenost mi říká, že soudy typu, seděl jsem na tom 5 minut a shledal jsem tam to a to mi přijdou legrační. Je to asi jako bychom je vynášeli ve svých pěti letech, kdy se poprvé učíme jezdit na kole po prvním dni, kdy se nám podařilo udržet se v sedle.
Výhody leha jsou pro mne jednoznačné, rychlost a pohodlnost a člověk mimo jiné zjistí, jak krásnou krajinu tady v česku máme.
Nevýhoda leha je, že chvilku to trvá, než se člověk na lehu naučí jezdit tak, jako to uměl na klasice. Myslím že 500 km je málo. A asi to, že jeho cena je poměrně vysoká.
Shrnu li to, dámy a pánové, jezdíme li na lehu, jezdíme na nerychlejším a nejpohodlnějším kole, byť to může být některým soutěživým jedincům trnem v oku.....
Máš asi pravdu, že častěji je to silniční záležitost. Ono se to těžko říká, protože kola se tu rozdělují na silniční, treková, krosová, horská a leho. A přitom to poslední v sobě obsahuje obrovskou rozmanitost, od kol, která by se na polňačce rozpadla (nevěřím, že ty holandské osmikilové stroje navrhované v zemi plné perfektních asfaltových povrchů by obstály u nás) až po kola prakticky nezničitelná s obrovskými zdvihy obou vidlic, která ovšem na silnici žádné rekordy netrhnou.
V celé té obrovské diskuzi se dá vysledovat, že při diskutování "Nevýhod lehokola" si vždy každý v duchu bere za příklad takové lehokolo, které právě potřebuje, aniž by to napsal. Azub Max nebo Lightfoot Ranger určitě zvládnou turistiku terénem stejně jako kterékoliv MTB, ale nejsou z nejrychlejších (i když na úzkých gumách konkurují silničnímu kolu na silnici), stejně tak když jsem já psal o rekordech, tak ty hlavně sledované (hodinovka cca 85km, 200m letmo cca 130km/h) jsou zajeté v kapotovaných speciálech, s jakými by se na silnici nedalo vyjet, aspoň ne bez rozsáhlých úprav. Tohle jsi asi myslel tím scestným srovnáváním. Je to jako hádat se o to, zda je lepší silnička nebo horák.
Nemuzu ti nez dat za pravdu. Je to po dlouhy dobe peknej flame :o) , i kdyz mam pocit, ze "nejsilnejsi" prispevky zaznely od lehokolistu, co se snazi dokazat, ze muzou byt v opravdovym terenu srovnatelni nebo pohyblivejsi nez MTB.
Kazdy druh kola je pro jiny pohyb, nektere muze urcite kategorie s trochou snahy i prekryvat a je fajn si tu o tom popovidat :o) . Ale odnasim si z diskuze touhu si lehokolo vyzkouset, kdo je z Brna a nechce si na oplatku treba zase vyzkouset karbonoveho XC fulla? Teda fullika, 16,5 " :o))) viz muj "web" - v profilu. (Po vanocich a 1. tyden noveho roku tam budu)
Hlavne si ho zkus prosimte na vic jak 5 minut :) Treba na 100km, abys mel aspon zakladni predstavu :) A hlavne na silnici, tam totiz je urcene, jak rikaji rozeny silnicar. Ale mozna si ho vezmi i do terenu, urcite to zvladne, jak rika vetsina lehokolistu :)
Jinak pokud to nekdo nepochopil, tak ja lehokolo neodsuzuju. Ale pro me proste neni. Mela jsem tu delsi rozepsany prispevek ohledne toho, co se mi na nem nelibi (ne co je nem spatne, ale co mi nevyhovuje). Nicmene jsem ho stornovala, pze jsem nechtela vyvolavat flame. Love & Peace & Cmuk :)
Jo a jeste me napadla jedna zasadni nevyhoda lehokola.
Nejde smrkat za jizdy... :)))
Smrkám často ( mám senou ), a smrá se mě líp než na sedu!
Souhlas.
škoda, že jsem, když jsem byl vloni na lehokole na dovolené v Poličce, že jsen nejel do Litomyšle na něm.
Mio
Já jezdím na leháči teprve od léta, kdy jsem si postavil první kousek. Ze začátku jsem si říkal, že na tom nejde jezdit, že toho nechám - a v tom vidím jednu z velkých nevýhod leháče - že první pokusy dost lidí odradí. Pak se mi to začalo líbit čím dál více. Před pár dny jsem onjevil další "dimenzi" lehokola. Doposud jsem jezdil sám. Před pár dny mne ale přijel navštívit taky jeden "postižený" a tak jsme vyjeli spolu. No je to úplně jiný zážitek - jet pěkně ve dvojko, pohodlně se válet v sedadle, kochat se krajinou a západem slunce a kecat. Naprostá pohodička. A vo tom to je - to lehokolo - pohodička.
Toho postiženého v těch uvozovkách bych vynechal. Nepodceňuj se.Že se na lehokolo spousta lidí dívá s nedůvěrou, neznamená ještě že jsme ,,postižení", ikdyž musím přiznat, že se mě nedávno ptal vrátny v podniku, jestli nejsem marod, že jezdím na tomhle. Když jsem měl snahu mu to vysvětlit, tak nechtěl nic slyšet. Evidentně zase jeden neomezeně omezený. Ani nevím jestli nebyl dříve policajt, nebo, že by uniforma dělala divy?
Tím "postiženým" myslím to, že my lehokolisti jsme postiženi zájmem o tento zajímavý a super dopravní prostředek. Je ale pravdou, že spousta lidí si opravdu myslí, že jsme nějak tělesně postiženi. Ono když se podíváte na jedoucího lehokolistu zezadu, tak většinou vůbec nevidíte jeho nohy (hlavně pokud má střed umístěný trošku výše než sedlo), takže se těm lidem ani nedivím. No ale je to jejich oproblém.
Napadla mne taková teoretická možnost - jak je to s oblečením? Když vidím lehocyklistu tak mám pocit že je vzduchem obtékaný "proti srsti" a že mu musí táhnout do nohavic a do rukávů. Je tomu tak?
Nemám ten pocit, ale když prší, tak se na břiše dělá takový rybníček :).
Jo, když máš deštivdornou bundu, ona se na břiše zkrabatí a v těch záhybech se drží voda. Ta pak s oblibou prosakuje zipem na pupek.
Anebo si pořiď bříško pěkně kulaťoučké, aby to poněm pěkně stékalo - HonzaK takové problémy určitě nemá :o)))
Přesně tak, ale má to nevýhodu, že ta voda stejká až tam dolů do prohlubně sedačky, a připadám si jako na bidetu. Asi budu jezdit v sukni.
Tak to teda nedoporučuji... i tam voda stéká až dolů do prohlubně... :o)))
No chlap v sukni.. urcite bys budil hodne pozornosti... ale takova nejaka sikovna lehokolistka v sukni... to radsi ne, to by bylo bouracek :-D
Ale pod sukýnku by dost foukalo, ty nelido :o)))
A že něco vím o tom, když jednomu mrznou stehýnka...
no jestli bude příští léto tak dlouhý a teplý jako to letošní, tak do tý sukně asi půjdu. Ať si kdo chce říká co chce. Větrá a to a je to pohodlný!
Proti srsti je pěkný a výstižný výraz. Pokud máš volné oblečení, má snahu se nafukovat a rolovat po tobě nahoru. S volnými šortkami to může být skoro až nepříjemné. Když jedu v civilu, tak buď přetahuju ponožku přes nohavici, nebo dávám nad kotník kousek suchýho zipu. Dělám to hlavně kvůli řetězu, nechci riskovat poškození oděvu převodníkem, jinak by trocha větrání většinou (podle teploty) nevadila. Bunda se taky pěkně nafukuje, ale to na každým kole. S rukávy to není většnou tak zlé, určitě ne se spodním řízením, ale suprmana jsem v bunde nezkoušel, tam jsou ruce skoro rovně dopředu a mohlo by to trochu vadit. V zimě mi připadá, že kolena nejsou tak moc chlazená jako na klasice, možná se mi to ale zdá.
No já když jedu na kole do práce tak mám na pravé nohavici takovou pěknou sponku. To se kdysi dělalo aby se nohavice nemotala do řetězu. Dnes už v cykloobchodě nevědí co to je. Cyklista přece jezdí v kraťasech nebo elasťácích, že jo...
No, já protože to mám horší než někteří mí kolegové. Mám citlivou plet na slunce a za 20 minut se bez krému spálím, tak jezdím v létě v teplákách. Hlavní problém je spíše pocení a pokud jezdíš v zimě, tak i chlad v kloubech.
Takřka vůbec se neobejdu bez funkčního prádla. Když jsem jezdli kdysi do práce 20 km od bydliště tak i těsně před tím než padal sníh, tak jsem se sháněl po nějakých návlecích na kolena. V té době neexistovali, takže jsem si bral skejtové chrániče kolen a loktů. Vítr je neprofoukl.
V dnešní době, jezdím jen v rozmezí teplot nad 10 stupnů nad nulou. V zimním období více trpí kolena. Jestli znáš takové píchání v jabku, tak to je s lehokolem v zimě běžná věc. Jízda bez helmy hraničí s šílenstvím, takže v minulosti jsem to řešil mikinami s kapucí, a na tu jsem dával helmu.
A ta je tak asi vše. Kdysi jsem zkoušel i noviny jako mezivrstvu v teplácích ale to se neosvědčilo. Noviny se dají vozit pouze na klasice.
V dnešní době je tolik materiálů, že si vybere každý, jaqyzrát na povětrnostní vlivy.
V dešti je dobré vozit pončo pláštěnku. Sice nohy jsou mokré a vlhkost se k tělu nedostane.
Neumím si představit na lehokole pončo-pláštěnku. Mě se osvědčil žlutý obleček http://www.dodeste.cz/obleceni.htm
Podľa toho počtu príspevkov by sa jeden zľakol, že je to svšetko iba samý negatívny ohlas, našťastie tomu tak nie je.
Aspoň se to bere poctivě...
Když bych chtěl porovnat rychlost naučení se jízdy na klasic. kole a na lehobiku, tak bych řekl, že rychlejší to je na klasice, protože ta je blíž k chůzi a běžnému držení rovnováhy. Na lehobiku (můj názor) cítím rovnováhu tak ňák víc vleže na těch zádech a je to nezvyk. Ale když se to zvládne, tak to fakt stojí za to a u většiny lidí je to i supr zážitek.
Našemu malýmu je dva a půl, tak si říkám že mu za chvilku budu moct nějaký malý lehobike sestrojit...a uvidím, za jak dlouho to zvládne. Kdyby jste měli nějaký tipy na "mikro-lehobike", ozvěte se!
Tohle znáš? http://mnhpva.org/Mini_Bents/Mini.html
Já teda nevím, s tou rychlostí učení. Pamatuju si, že mě tehdy bylo pět a tatínkovi trvalo půl dne než mě mohl přestat držet, a několik dní než mě mohl přestat neustále hlídat. Na lehokole mě Aleš Zemánek mohl pustit po dvou minutách, bez cizí pomoci jsem se pak "doučil zbytek" za dvě hodinky. Pokud se teda bavíme o zvládnutí základní jízdy.
Abys to mohl spolehlivě určit, musel bys najít tak tisíc dobrovolníků co nikdy neřídili jednostopé vozidlo, rozdělit je náhodným výběrem a pak měřit pěti stům dobu naučení klasiky a druhým pěti stům dobu naučení lehátka. Nemůžu to dokázat (pokud je v tomhle někdo odborník ať se ozve), ale mám ošklivé podezření, že by průměr obou skupin byl v podstatě stejný, a kdybys přidal třetí skupinu s motorkou tak taky.
No jó, ale už ti není pět.
Nikdy jsem neučil jezdit děcko menší než který dosáhlo na pedály, i kdyby muselo sedět skoro mimo sedačku, ale připadlo mě, že čím mladší, tím rychleji to pochytí. Samozřejmě to má svoje limity. A viděl jsem v NL závody dětských lehokol, tam na tom v ostrých zatáčkách předváděly děcka věci, jaký bych nedokázal ani kdybych si na to troufnul (zčásti proto, že ty minikola jsou pochopitelně obratnější).
ty sou pěěěěěkný, škoda že sem takový neměl :o((
Nojo, ale jako dítě jsi ještě neměl zažité (spíš sis zpočátku vůbec neuvědomoval) některé věci, které se buď musí nebo naopak nesmí na kole dělat. Např. naklonění do zatáčky nebo prudké škubnutí za řídítka... Pokud jsi předtím, než si vlezl na ležáka, jezdil na klasice, tak jsi ty základy už měl jaksi v krvi, proto to trvalo podstatně rychleji než úplně první metry na klasickém kole... A další věc je to, že každý jsme jiný... Někdo se to naučí rychle, někomu to zase bude trvat podstatně déle.
To je právě ono, není to v kole, ale v té neuronové síti co máme každej v hlavě (teda skoro, občas člověk potká na silnici takový lidi že by o tom pochyboval). Ludez nám vnucuje, že lehokolo je těžší se naučit, aniž by nám sdělil, jak k tomu závěru jeho neuronová síť dospěla, pokud to ovšem sám ví. Podle mě máš na jakémkoliv jednostopém stroji přibližně stejné vstupy (nějaké to střední ucho, oči, hmat na pohyby stroje pod sebou) a tytéž požadované výstupy (pohyby rukama a nohama tak, aby to jelo kam chceme). Jak rychle se to naučíš záleží na schopnosti konkrétně tvojí neuronové sítě se učit a na jejím stavu před učením. Typicky vidíš lidi, jak se věší zaťatýma rukama na horní řídítka jako by je chtěli ulomit nebo se vpírají na spodních jako by místo sedadla měli kaktus, hrbí se vrškem zad dopředu a zalamují krk dozadu a podobně. Dělají to jen proto, že někde mezi těmi 1000000000000 spoji jednotlivých neuronů mají zakódováno, že tohle se na kole dělá - ruce nesou tvoji hmotnost atd. Kdyby to tam neměli, možná se budou učit stejně dlouho, možná pomaleji, možná rychleji, ale nemá to nic společného s lehokolem. Například z nějakého důvodu se daleko rychleji naučí lehokolo ovládat lidi co jezdí na motorce a lidi co jsou zvyklí pracovat na lešení nebo ve výškách vůbec, evidentně to jde třikrát rychleji těm, kdo se odhodlají "tohle zvládnu" než těm, kteří to zkusí aby nevypadali, že mají strach, ale ve skutečnosti se učit nechtějí a lze vysledovat spoustu dalších podobných závislostí určujících obrovské rozpětí potřebných časů na učení od několika sekund do deseti minut (i víc údajně). Takže mě nadzvedne někdo, kdo sem jen tak vletí bez zkušeností a veřejně vyhlásí jako fakt, že lehokolo je těžší se naučit. Člověk by měl takové věci psát na základě něčeho, ne jen tak z luftu, pak mystifikuje náhodné kolemjdoucí (nebo kolemčtoucí?).
Jirko -
1. Nemyslím si, že bych někomu VNUCOVAL svůj názor, vycházel jsem z vlastní zkušenosti a svých přátel. Rád si vyslechnu i jiný názory. Jakýma neuronovýma pochodama jsem ke svýmu názoru dospěl, jsem tam napsal dost jasně.
2. Nevšimnul jsem si, že bych "veřejně vyhlásil nějaký fakta". Proto jsem tam napsal do závorky "můj názor"
3. Myslel jsem si že diskuze je přístupná všem.
Tak sorry, že jsem se tě napřed nezeptal...pane řediteli.
Jardův názor se mi líbí.
Prudke skubnuti za riditka nahodou bajecne zataci. Je teda fakt, ze mi v "terenu" (polni cesta + sterk/pisek) asi 2x podjelo predni kolo, ale hned se za par cm chytlo.
Já to dělám občas také ;-) Naposledy to bylo v Kamenném Přívoze, jak je tam ta štěrková cestička podél plotu nad řekou. A bylo to docela zajímavé, kolo natočené skoro o 90 stupňů, pořád to ale jelo rovně a hrnulo a zahrabávalo se do štěrku...;-) Když už jsem se začínal bát, že sebou praštím, tak se asi po 30cm přední kolo konečně chytlo (asi o podloží) a konečně začalo správně zatáčet... Ufff, málem byla ostuda, bylo tam docela dost pěšáků ;-))) Takto jsem vypadal jak frajer ;-)))
Chtěl jsem tím původně jen říci, že děti (nebo vlastně kdokoli kdo na kole sedí poprvé v životě) prostě ještě nemají ten správný odhad a neví co si ještě mohou nebo už nemohou dovolit...
Dík za odkaz. Neznám.
Jinak s tebou moc nesouhlasím. Ale už je to vomletý...
Nedávno jsem si uvědomil, co mi na lehokole opravdu nejvíce vadí. Jako hlavní nevýhodu bych označil to, že člověk si na něj velmi rychle zvykne, zpohodlní a začne toužit po velomobilu. Zvláště v současném sychravém počasí.
Nápodobně, dneska v tom dešti jsem si říkal, jaký je pěkně čistý vzduch, škoda že na takový vzduch musí padat tolika vody, a v tom mě napadlo "Postav si konečně ten velomobil, budeš mít čistej vzduch bez vody."
Jo taky chci velomobil :o( A moc!!! Ale kde na něj vzít a nekrást? Asi si ho nikdy nepořídím :o(( Ale chciiiiiii!
Nestačilo by nějaké veliké pončo, které by přikrylo celou postavu i s nákladem a aby se nepletlo do kol a do převodníku vymyslet nějaké tyčky, které by ho udržovaly v patřičné vzdálenosti...?? :o))))
mám celkem dobrou pláštěnku, není pro mě problém jet několik dní za sebou v dešti. Ale velomobil je prostě velomobil, to není jen ochrana před deštěm. Největší chybu jsem udělal tím, že jsem se v tom svezl, jinak bych si mohl myslet, že to není zas až tak dobrý. Ale ono je:-(
Takovej Velorex z lehokola místo z Jawy, jo?
Tak kdyby to bylo tak dokonalý jako velorex tak beru!! Ale cokoli bych spáchal doma bude vypadat strašně :o(
Víš Marto, já chtěl od malička šlapací autíčko, jaký jsme měli ve školce. Byly tam jen tři a děsně jsme se o ně rvali. Nikdy jsem ho neměl :o( Přání mi zůstalo jen roste se mnou :o))
Ale vážněji. Má to světla blinkry atd. a je to dost velký, takže by tě brali vážně i řidiči aut. Brali by tě jako účastníka silničního provozu a ne jako obtížnej hmyz, kterej těm jejich krasavcům zbytečně překáží u krajnice. Dalo by se s tím jezdit za každého počasí v minimálním oblečení a přesto v suchu. Dal by se do toho uložit nákup apod a dalo by se to zajistit proti krádeži podobně jako auto a dalo by se to snad taky na rozdíl od kola proti té krádeži i pojistit (to ale nevím!, jen se domnívám) Navíc by to jezdilo rychleji. Zkrátka fungovalo by to jako auto, ale bez smradu a dělal bych něco i pro svý zdraví. A v neposlední řadě bych si splnil ten sen z dětství :o)) Prostě ho chci!!!!!!!!!
Akorát si nedovedu představit jak s ním jezdíš v terénu,
A proš bys měl? Jezdíš v terénu s normálním osobním autem? Nebo na silniční motorce?
Jinak - většina velomobilů je celoodpružených a borci, co s nima jezdí, tvrdili, že třeba na obrubník se dá vyjet v plné rychlosti. Takže třeba nějaké rozbité polňačky asi nejsou vůbec problém.
Proč bych na něm měl jezdit v terénu ?!?
S autem to taky nedělám, na to to není. Já to chci jako celoroční dopravní prostředek do práce a když pojedu od nás do Prahy a tak. Prostě krátký trasy, co dneska jezdím autem, jelikož na kole bych to nepobral (nejsem tak dobrej jako číňani) nebo je mi zima nebo se mi nechce jet na kole v dešti.
Stroje typu Quest, WAW nebo Versatile jsou taky rychlejší než jakékoliv kolo, s výjimkou streamlineru pochopitelně.
Nějak se nám to zvrhlo z nevýhod lehokola na výhody velomobilu:-).
Škoda, že velomobil Trine už jeho výrobce nevyrábí
O lehokole začínám vážně uvažovat, přinejmenším si ho chci vyzkoušet, letos už to asi nestihnu, nevadí. Co mi na něm ale určitě vadí, je to jak vypadá. Tím nemyslím, že vypadá jinak než klasický kolo, ale to, že vypadá strašně složitě, nedomyšleně. Všude nějaký kladky, kilometry řetězů, převody, tyčky najednou čouhaj na různých místech, kde by je nikdo nečekal. Celek pak většinou vypadá tak, jako si by ho někdo v garáži zbastlil z klasickýho kola a při jízdě vychytával ty nejhorší neduhy. Ty kola, který jsou skutečně takhle poskládaný maj alespoň svý kouzlo, v mládí se mi taky ohromně líbily podomácku udělaný traktůrky.
Dnešní lehokola mi evokují první auta předělaná z kočárů. Prostě je tam něco zásadního špatně. Jsou designy, které vypadají celkem dobře, třeba ten scooterbike, je tohle ale vůbec nějaký lehokolo?
Třeba se mýlím, vycházím hlavně z kol Azub, jiný jsem snad ani ve skutečnosti neviděl. Možn, že nějaký Zox vypadá ve skutečnosti skvěle, i když i o tom pochybuju. Nebo taková ta tříkolka s dvěma kolama vepředu vypadá celkem dobře, jen je to zase nějak moc složitý. Dobrý design se pozná mimo jiný tak, že už nejde nijak zjednodušit.
Možná taky, že vůbec ničemu nerozumím, že právě v tom vynálezectví a průkopnictví, v hledání tvaru a funkce je ta sranda a nedílná součást lehokolování.
Tak mam takovy pocit, ze se tady ted nekdo dost dotknul minimalne peti lidi v azubu a mozna i spousty dalsich majitelu techto kol. O dobrem designu by tady mohlo povidat nekolik lidi a zadny z nich nikdy proti designu azubu nic nemel. Navic neni to zase tak davno, co byl azub 4 zarazen do souteze "dobry design" a byl i vystavovan v Brne spolecne se spoustou dalsich exponantu, jako byl treba tenkrat Yetti od Skody. A ZOX? To jsou jakly svarene dohromady. Designove to nevypada nic moc a prudke zatacky se s tim take blbe delaji.
V kazdem pripade si myslim, ze je otazkou, co dotycny videl a jestli uz na tom jel. Urcite ho u azubu radi uvidi.
zastavej se azubu
ALE NEOTIREJ SE O ZOX!!!!!!
Jo, nešahej Láďovi na Zox, Láďa má rád jekle:-).
jekly nejsou spatny, jen mnoho lidi neni schopno zkousnout agriculture look, asi mezi ne patris...
zoxka jsou pekny svou jednoduchosti...
pak uz jen hiracery vypadaj elegantne na strojarinu, avsak hi neni nic pro me...
ZOX 26 S frame je jedno z nejlepsich lehokol, na kterem sem kdy jel a ta krivka ramu je fakt krasna, zvlast s open kokpit riditky
Honza kope za jine kvalitni a krasne kolo AZUB MAX, taky super stroj uplne odlisne filozofie a podobnych designovych kvalit. Ale mel by kopat za neco a ne do neceho.
lada
No vidíš Zox asi bude z těch kontroverznějších designů, protože mě S frame připadá nejméně ohavnej ze Zoxů, ale pořád ještě se mě nelíbí. A nejsem si jistej proč, třeba ninkův Oceláč Mk.II je ze čtvercovýho jeklu a je vyloženě elegantní.
asi proto ze ma takovy retro look tou kombinaci stribrne a cerne, takove trosku audax kolo :-)))
dokonce to jedno dite nazvalo starym kolem, fakt nekecam...
Ahojky tak ted js mně dostal, já považuji za nejhezčí leháč Azubíka 5 a ty s takovou kritikou chacha ale ono každému se taky nelíbí stejné ženské
Tahle diskuse už trvvá docela dlouho a tak se taky přidám. Nikdy jsem lehokolo v reálu neviděl, nejel jsem na něm, takže těžko posoudím výhody a nevýhody oproti klasice. Ti kteří ho mají, si ho chválí a někteří jsou ochotni za lehokolo položit život. To je v pořádku. Ale drtivá většina jezdí na klasických kolech a nové nebo nezvyklé věci se obtížně a pomalu prosazují v praxi.Já zatím o pořízení lehokola vůbec neuvažuju protože jsem stará konzerva a klasika mi vyhovuje a navíc se mi líbí. Víc jak leho. A pak jak s ním cestovat v letadle? Možná to jde dobře, nevím, jen mě to teď napadlo. Jinak ale spozdravem LEHNI zdravím lehokolaře.Správný ležák nespěchá!
Jak s ním cestovat v letadle? - upustíš duše jako u každýho jinýho kola.
I když- jedno lehokolo v září na Ruzyni zmobilizovalo zásahovou jednotku a pyrotechniky.
Tak to vidíš! A prý jenom samé výhody.
Na spezzi v něměcku - výstava hpv - jsem viděl futrál a skládací lehátko. No nevím, některé letecké společnosti poskutují na klasiku spešl futrál. Pokud vím, žádná letecká společnost nenabízí futrál na lehátko - je to zřejmě proto, že každé hpv je jiné.
Mio
vítr v zádech
Podle mě patří Azub 4 mezi nejhezčí lehokola vůbec, a je to nejhezčí Azub co se kdy dělal, ale to je věc názoru. Nechci se ukvapit, ale tvůj příspěvek prakticky kopíruje obvyklé výhrady co mají k lehokolům ženy: vypadá složitě, jakýsi zběsilý mechanismus.
Pokud chceš vzhledově čisté lehokolo, mrkni na Flevobike Greenmachine: http://www.flevobike.nl/
Díky za reakce. Nikoho se "někdo" dotýkat nechtěl, ten Azub jsem uved jen proto, že jsem žádný jiný lehokolo v reálu neviděl. Ten můj příspěvěk byl muj názor k tématu Nevýhody lehokola, myslím, že nejsem s podobným názorem sám. Nejedná se ani tak o estetično, jestli se mi něco líbí nebo nelíbí, jestli jsou na správný barvě ty správný rychlý pruhy, ale jestli je něco technidky dotažený do jednoduchý dokonalosti. To je myslím znak industriální krásy. Neslyšel jsem prozatím o nikom, kdo by lehokolo kupoval proto, že je tak technicky dokonale zvládnutý. (znám pár lidí, který si koupili drahý klasický kola jen proto, že je fascinovala právě ta dokonalost, skoro na nich nejezděj). Ocenění za design, byť by bylo ze samotnýho Brna je věc jiná. Je mi taky jasný, že lehokolisti jako každá správná sekta mají na svět a tím pádem na krásu svůj vlastní pohled, to by ještě chybělo, kdyby to tak nebylo.
Ty Flava jsou fakt "sexy", díky za upozornění (nikde jsem nenašel ceny, na co to příjde?). Nepochopil jsem jak je řešenej přenos síly - nějakým kardanem??? Tady už se opravdu dostáváme od dostavníků k art-deco!
Já jsem si koupil lehokolo proto, že je na něm technicky dokonale vyřešený nebolení prdele, zad a zátylku!
Ona se ta dokonalost těžko definuje, třeba Azub Hardcore má blízko k dokonalosti když přijde na jízdu vleže terénem, "dokonalá" silniční lehokola by se našla u několika zahraničních značek atd. Podle mě není (většinou) někde něco nedotažený, když to prozkoumáš zblízka (ne na obrázku ale doopravdy), tak se dozvíš, že každý detail od zakřivení hlavní trubky přes rozmístění kladek po tvar řídítek má nějaký důvod, proč vypadá právě takhle. Různí výrobci se pak liší tím, jak dokážou funkční potřeby daného typu kola skloubit dohromady do nějakého vzhledu. A tady do toho přichází zákazníci: každému se líbí něco jiného, takže se opět nedá definovat "správně" a "špatně" nebo co je to dokonalost.
Mě se třeba líbí Challenge http://www.challengebikes.com/, a obzvlášť když jsem zjistil, že jezdí ještě líp než vypadají.
Cenu Greenmachiny jsem objevil u jednoho holandského dealera: 3420Euro. Přenos síly je buď řetězem nebo ozubeným řemenem (uvnitř rámu jeden, sekundární uvnitř vidlice, má to čtrnáctirychlostní převodovku Rohloff (nej na trhu, životnost 100kkm, bez údržby) schovanou v tom pouzdru pod sedlem kde je i osa čepu zadní vidle. Kardany mají menší účinnost a řemen se taky nemusí mazat (a nemazací řetězy existujou taky), takže se na lidskou silou hnané věci asi nikdy neuplatní.
GreenMachine od Flevo stojí 3500 euro. A přenos síly není pomocí kardanu, ale klínovým řemenem.
aj, sorry, Jirka už odpoveděl 16x přesněji (já ale 16x kratšejí ;-))
To mi nedělej! Kliknul jsm si a zase viděl svojí vysněnou versatilku, a teď tu se zasněným výrazem slintám u monitoru a nemůžu se přinutit do práce :o(((
To je paráda (flevogreen), zvlášť se spodním řízením, jen ta hmotnost a cena. Jezdit na rovinách a bejt "za vodou", tak bych do toho šel.
A co se ti nepozdává s tou hmotností? Není to závoďák, a na robustní bezúdržbový dopravní prostředek je to absolutně výtečná hmotnost.
15 kg neni špatných (je to taky vrchol techniky), ale za polovinu peněz máš silničku s poloviční hmotností (taky vyšperkovanou). Takže něco takovýho za 30tkč by vážilo (vlastně hmotnilo) cca20kg, o 7 víc, než moje kolo za 13tkč (porovnávej porovnatelné). A u nás v kopcích se tohle už pozná.
Kdybych byl tedy pracháč od Kolína, stálo by to v garáži hned vedle BMW :))).
princip vyhody je trochu jinde
jezdim-li prikladny holandan ne ja osobne) rocne 25 000 km kazdy den do prace a zpet je udrzba komponenet retezoveho pohonu nezanedbatelny opruz umocneny tim ze musim pouzit jiny stroj atd..
green machine ma bezudrzbovy najezd prave tech 25kkm
ma uzavreny retez (nikoli remen je to fakt nakonec retez) nevyzadujici cisteni ani mazani, uzavreny rohloff a bubnove brzdy (ty myslim zatim nema, ale ma mit
Vysledek je stroj ktery jezdi a jezdi a jezdi....
hobik se asi rad cicma se svym strojem ale commuter chce rano anskocit a jet a neresit
prepúocetl jsem po sobe tech 25kkm na jeden pracovni den a vyslo mi dost uctyvhodne cislo
tak mne prosim hned nekamenujte za ulet po vydeleni dvema zbyva porad dost na vysvetleni proc greenmachine lide chteji a kupuji
Když chceš porovnávat porovnatelné, musíš Greenmachine za 3420Euro porovnat buď s jiným lehokolem za podobnou cenu nebo se vzpřímeným kolem, jaké pořídíš na Západě tak za 2000-2500Euro.
Krom toho sice nevím kolik vážíš, ale i když mám jen 62kg, a moje kolo má asi 18kg holý (nevím jistě), tak nemám dojem, že bych třeba pět kilo nákladu (s dvojbrašnou a pitím) nebo bez něj nějak pocítil v sebevětším kopci. Pořád je to nárůst celkové hmotnosti cca o jednu patnáctinu. Když se budu soustředit na tohle, tak si toho všimnu, ale jinak mě to ani nepřijde. Rozdíl je cítit tak od deseti kilo nákladu nahoru. Výrobci klasických kol úspěšně přesvědčili lidi (s vydatnou pomocí závodníků, kterým na tom opravdu záleží), že připlatit si dva tisíce za kilo dolů se vyplatí. Ale když se nad tím člověk zamyslí, tak ty dva tisíce jde utratit i mnohem účelněji.
A zapomněl jsem co napsal Láďa o jedno výš: při porovnání cen musíš vzít v úvahu i provozní náklady, a nejen cenu součástek a případně servisu, ale i čas co ti servisování kola zabere. U té Greenmachiny se fakt akorát mění ojetý gumy za nový, a nic takovýho mezi vzpřímenejma kolama nenajdeš. Ty uzounký řadící řetězy nic nevydrží, pastorky a převodníky se taky ojíždí až hrůza, a opruz je to i při ježdění jen 5000km ročně, furt něco mazat, čistit, seřizovat a jednou ročně několik tisíc za řetez a kazetu...
Mám jiný úhel pohledu, kolo je pro mě sportovní náčiní a ta péče (občas) o něj pomáhá se s ním sžít a pochopit. Naopak u dopravního prostředku vítám (a občas uplatňuju) "bezobslužnost".
Jirko, ty máš asi výrazně lepší motor než já, protože při svých 75kg 5 navíc ve stoupání sakra poznám. A "slabej" motor se projeví i na opotřebení: na starým kole mi řetěz vydržel přibližně 30tkm, stejně jako kazeta (6) a placky (Al), na novým sem měřil řetěz po 3tkm a je stále dobrý.
Přesto se mi to Flevo green líbí (a to mám na vizitce "designer"), snad jsem ho ani nijak nepomlouval.
Tvoje reakce byla na "laika" celkem příznivá, ale zanícení lehocipedisté mají k lehokolům dost ochranitelský postoj, takže si dávají záležet, aby někdo nepochopil účel a vlastnosti nějakého stroje špatně:-).
Motor nemám žádnej zázračnej, přes dvacet let léčení (sahá tam kam moje pamět) mám slabý astma a ohromnou sbírku různých alergií, takže žádný sport jsem nikdy nedělal intenzivně, natož závodně. Teprv pořízení lehokola přineslo zlepšení, skokem se mi ztrojnásobil roční nájezd kilometrů. Takže když na srazu lehokol všichni očekávají, že budu mezi vítězi závodů, tak nevím, jestli jsou ostatní lehocipedisté tak pomalí a já jen průměrný, nebo jestli jsem se opravdu mimoděk dostal ke slušným výkonům.
Azub 4 mám asi 12000km a mám na něm třetí převodníky, třetí řetěz, druhou kazetu, asi čtvrté nebo páté brzdové špalky a nespočetně vyměněných bowdenů a lanek, co tak třicetkrát zmoknou a začnou jít ztuha. Ježdění ve městě žere součástky tak pětkrát rychleji než víkendové výlety, furt se zrychluje a brzdí, občas intenzivně. Mimochodem řetězy neměním podle měrky, ale když po zapadnutí posledního zubu najedu ještě jednou tolik, jinak by už tam byl šestý a ne třetí. Greenmachine bych bral hned, mít na ni peníze. Azub bych si nechal na výlety mimo silnice s lidma na MTBčkách a lowracer si budu stavět tak jako tak, na tom minulém jsem najel 2000km a rupnul a teď mi chybí:-). Ale během semestru jezdím hlavně v civilních hadrech do školy, po nákupech a podobně, všechno ve městě. Bezúdržbové kolo s převodovkou řaditelnou za klidu by bylo naprosto ideální, a Greenmachine navíc vážně fantasticky vypadá (viděl jsem ji i v reálu, ještě hezčí než na fotce).
můj Stercl RO A.D. má 14 kg bez bagáže, na rovině udělá až 50 km/h -ale už se tak nehoním jako kdysi. Mám spíše zkušenost, že když je kolo rovnoměrně zatížené, tak jede lépe. Z kopce jsem jel nejvíce 82 km/h a na Praděd jsem zdolal rychlostí 12-14 km za hodinu
Možná je to tím, že tvé dyzajnové voko na to ještě není zvyklé.
a viděls někdy zblízka třeba motorku Harley Davidson? Nebo dokonce Ural? To by ses divil, kolik je tam nezakrytě vidět zdánlivě nesmyslných páček, táhel, chladičů, u toho Uralu i kardanů, hřídelů a podobných nesmyslů. A možná ti to bude připadat podivné, ale existuje nemálo obdivovatelů takovýchto strojů. No a podobně je to se šlapacími lehátky:-)
mno, moje zkušenost je, že když jsem minulý rok kreslil svoje první leho, tak jsem prohlídl spoustu fotek, ale hodnotil jsem je z pozice klasického kola, přád se mi někde něco nezdálo, pořád mi některý věci připadaly nesmyslný a tvarově divný, teď mám za sebou 3000 km v lehu na lehu, kreslím si pro zábavu kolo další a dívám se na ty samý fotky úplně jinejma očima. Už mám osobní zkušenost a už dokážu vidět a ohodnotit krásu a eleganci tam, kde jsem ji před tím nebyl schopen vidět. Asi není možné nezažít a hodnotit....
Mně se lehokola zalíbila ještě dřív, než jsem "zalehla"... :o))
Ahoj kolego,
tak Ty jsi zralej na sraz. Ten letošní v roce 2007, se bude konat v Brně. Takže doporučuju. Dojeď na sraz, pokoukej projet se a udělej si vlastní názor na základě své zkušenosti.
doufám, že se tam uvidíme. čau a vítr v zádech. Mio
Jedna nevýhoda tu ještě nepadla. Na lehokolo si nevezmete batoh! :)
No, ale můžeš. Já ho občas vozím. Na nosiči. A taky si ho můžeš dát obráceně, tedy na břicho. A spousta lehokol je na to uzpůsobená a dá se připnout za sedlo, místo na záda. Nevezmeš si ho na záda, jasně, ale mě to, jak ho vozím já přijde spíš výhoda než nevýhoda. Mít ho na zádech jako zátěž, aby mě to na to sedlo co vypadá jako ta koza na středověký mučení přimáčklo ještě větší silou, mi teda moc jako výhoda nepřipadá :o)
Ale to asi holt úhel pohledu:o)
Teda nevím, kde jsi na takovou volovinu přišel. Podívej se www.lehokolo.com a na spoustě fotek uvidíš uvidíš lehokolisty s batohem. Nebo to nejsou batohy? :o)))
No jen si posluz.
Je treba ovsem uznat, ze bezne tyhle typky nevidis na kolech ale v hospode, takze je treba priznat k dobru lehokola ze je dostalo k pohybu.
A vubec o Honzu se nam neotirej (a Jardu, a ... a vubec co je ti do toho co si sebou vozim i ja :-))))))
Dyť už jsem to tady jednou někde psal, že do něj klidně nahážu 10 budvarů, a ani to necinká, když jedu. Kdo se s tím má tahat na zádech.
V žádnem případě se o nikoho neotírám, a ani bych si to se svým takybatohem nedovolil. Co je komu do toho, co si s sebou vozíme na leháčích. Dobré jídlo, dobré pití a sport, vždyť to jde nádherně k sobě, nebo snad né? A nakonec se vždy obdivuji cyklistům plnější postavy. Obdivuji co vše dokážou, zatímco u těch špejlí co je přehlídneš za stéblém trávy člověk nějak samozřejmě předpokládá, že mají i fyzičku.
jo máš recht.
Doufám že se uvídíme na letošním srazu v Brně
Je to docela možný, ježdění se mi začíná líbit.;-)
Diskuse jako hrom, zkoušel jsem to přečíst celé (vzdal jsem to), ale nenašel jsem svůj problém. Letos jsem si postavil lehokolo, jako všechno na světě má svoje výhody i nevýhody, svislé kolo jsem určitě nezatratil...
Můj problém: po delší jízdě mi mravenčí nohy, mám pocit, že je mám odkrvené, musím dát pauzu. Má někdo podobnou zkušenost? FB.
Asi Ti moc nepomůžu. Občas se mi taky odkrví nohy, ale né na kole. Lehokolo ale nemám. Je to asi hodně mimo téma. Když špatně sedím delší dobu, tak se mi odkrví spodek nohy. Když se mi to stalo poprvé a chtěl jsem jít, tak když jsem začal zatěžovat chodidlo, tak jsem v něm neměl žádný cit, bylo úplně mrtvé. Nárt se mi ohnul do pravého úhle. Kdybych asi na nohu došláp naplno, tak se mi tam něco zlomilo. Od té doby se mi to stalo už vícekrát, ale díky předešlé zkušenosti poznám, že už je něco v nepořádku a nohou před použitím ve vzduchu různě zacvičím a pak už je vše v pořádku. Stává se mi to taky, když dlouho sedím na záchodě. Ale pokaždé jde o nehybné činnosti, né při pohybu.
V televizi dávali reklamu na nějaký lék, co umožňuje snadnější prokrvení konečků končetin a taky na poruchy paměti ( lepší prokrvení mozku ), ale nevzpomínám si, jak se jmenuje.
Tak to bys ho mel okamzite zacit pouzivat :)))))
Na tom záchodě bych to ještě pochopil ;-) Zkus se někdy podívat do zrcadla ať vidíš jak člověk vypadá při úporném tlačení ;-))) Rudý v obličeji... Takže ? ;-)))
Co špatně nastavená sedačka?
podobnou zkušenost nemám, nestává se mi to. Pokud máš potíže s dokrvováním obecně, pak by možná to, že máš nohy výš vliv mít mohlo, nevím, ale nikdo se známých s tímhle pokud vím problémy neměl.
Zeptám se na jednu věc, jak vysoko máš nohy oproti sedačce? Tedy o kolik je šlapací střed výš než nejspodnější část sedačky. Mohlo by to být tím, že šlapeš moc do výšky. Já mám azub 4 a vyhovuje mi to a nedělá žádné problémy, ale když jsem kupoval, akorát začali s Maxem a tak jsem zkoušel obojí a u Maxu mi právě vadilo, že jsou nohy o kus výš. Jiným to vyhovuje, takže je to kus od kusu. Nevím, jak máš postavené lehokolo, ale pokud jw to možné zkus dát nohy níž nebo sedadlo výš, pokud je to tím, mohlo by to přestat.
Taky jsem zezačátku míval takovéto pocity (odkrvení a mravenčení), pak si ale asi cévy zvykly a už to funguje ok. Mám Azub Max FS.
Po rozhovoru na srazech, jsem došel k tomu, že s mravenčením se setkali všichni, které jsem oslovil. Je to běžná věc. častěji se to stává, když jedeš vícedenní trek. Třeba dáš 170 km za den. Většinou máš nesprávně utaženou obuv. Pak to ještě závisí na tom, jestli makáš silou. A co proti tomu dělat? Nevím jak komu, ale obvykle mi pomůže pětiminutová procházka vedle kola. Samozřejmě za nějakou dobu se to objeví znova.
Není to jen problém lehátek, ale setkal jsem se s ním i při jízdě na horáku většinou v kopcovitém terénu.
Když jsem nad tím začal přemýšlet, vzpomněl jsem si, že mi to taky kdysi dělalo. Minimálně první rok. Někde jsem četl, že se to hodně liší člověk od člověka, někoho začnou brnět hned, někoho za dvě hodiny a někoho nikdy. Asi je to tím, že jsme navrhovaní na fyzickou námahu ve spíš svislejší poloze (všechny ty zpětný chlopně v žílách na nohou a podobný vychytávky jen aby to svisle fungovalo). Nicméně jsme taky děsně přizpůsobiví, takže hádám, že to bude důvod, proč to u mě přestalo. Zajímavý je, že si nevzpomínám, že by to přestalo, ale vím, že už mi to nedělá. Takže ten přechod musel být plynulý a pomalý.
Polohou ve smyslu celkového sklonu těla to asi až tolik nebude, i když to má vliv. Určitě bude rozdíl mezi nějakým Easyracerem a lowracerem, jeden má středovou osu 20cm nad sedačkou a druhý 20cm nad sedačkou. Letos v létě jsem jezdil na lowraceru hodně a nic mi to nedělalo, ani při sebedelší jízdě, takže jakmile je člověk přizpůsobený na lehokolo, je asi jedno, na jakém jede.
Ujistil bych se, že netlačí okraj sedla a podbně, prostě obvyklá rada že nikde nesmí nic být nepohodlný. Hodně uzavřené šlapací úhly (třeba opěradlo svisle a osa středu ve výšce sedáku) údajně znesnadňují proudění krve (psali to někde na netu jak jeden z důvodů neúspěchu Manga (http://www.recumbents.com/WISIL/whpsc2002... - jezdec je v něm děsně skrčený (záda nakloněná dopředu, ruce natažené nad koleny jako by si chtěl dosáhnout na špičky nohou) a nepodá tak vysoký výkon, takže menší rozměry (a tím odpor) to nezachrání. Krom toho v takových polohách může člověka přiškrtit i nějaké oblečení.
Pokud nic z toho nepomáhá, nic nikde netlačí, neškrtí a není nepohodlný, a přesto po nějaké době jízdy brní palce u nohou, tak už s tím nejde asi aktivně dělat nic jinýho než jezdit a jezdit a jezdit... Pamatuju si, že mě to dělalo v zimě víc než v létě. Pomáhalo zastavit, slézt a minutku poskakovat na místě. Krev se asi nahrne do nohou ve větším množství a zas to chvíli je lepší.
Díky za odpověď, takže uvidíme, určitě toho ještě najezdím hodně, protože jsem si lehoše velmi oblíbil.
Nevýhody obecně jak je vidím já:
1. Propocená záda
2. Pokud je sedačka neodpružená, tak na špatné cestě nic moc
3. Určitá (subjektivní) schizofrenie mezi pohodlím a dřinou - jezdím proto na lehošu spíš na "výlety" - ale musím uznat, že ty stojí za to
4. Nevidím pod přední kolo, takže občas vymetu nějakou díru (často nedávám pozor, protože se více kochám)
5. Nájezd na vysoký obrubník atd. zatím fakt neumím (umí někdo na lehošu nadhodit přední kolo?)
Asi vše...FB (velmi neuměle na www.lehokolo.xf.cz)
4. Člověk si po čase zvykne dívat se ne přímo pod kolo, ale jakoby si pamatovat, co před chvílí viděl na místě, kam kolo právě najíždí. Je to nevědomé, mozek si navykne a obstará to sám.
5. Jde to, ale dost blbě, většinou ne tak, aby to mělo praktický využití. Taky to nejde na každým lehokole (s lowracerem to určitě nikdo nesvede). Nicméně s 20" kolem v odpružené vidli s 1,8" širokou pneumatikou na 100psi mám vyzkoušený obrubník vysoký 13cm. Nepoužívám přímo nadhození kola. Spíš pomalu přijet a ve správný moment zaměnit brždění za prudké šlápnutí do pedálů. Předek se odlehčí a pružiny požerou zbytek. Hodí se mít vyzkoušený převod, při kterém zadní kolo přijede k překážce když je v horní úvrati druhá noha - opět maximum síly k dispozici bez přerušení nebo vracení šlapání.
Teď jsi mi nasadil brouka do hlavy. Moje "lehoskládačka" je krátká a já sedím (tedy ležím) skoro na zadním kole. Už se mi párkrát stalo, že když jsem se snažil rozjet do prudšího kopce, tak jsem málem přepadl dozadu - prostě jsem zabral na lehký převod a už jsem měl přední kolo v luftě. Takže já bych neměl mít až tak velký problém najet předním kolem na nějakou vyšší překážku (no jo, ale co pak se zadním kolem?). Musím to někdy vyzkoušet.
Určitě se to dá nacvičit, a pokud máš těžiště poblíš zadního kola a vysoko (v rámci lehokol), asi to i jde použít, když to člověk umí. Tvoje kolo podle pohledu na fotku vypadá, že by mělo mít o chlup lepší dispozice než azub. Ale nemá odpružení a to zatížené zadní kolo je taky malé, takže schopnost nadhodit přední nemusí až tak vylepšit ten nájezd na obrubník. Rozdíl tu ale je: přední kolo tlačíš zadním proti obrubníku, zatímco zadní je poháněné a škrábe se na horu zak říkajíc vlastní silou. Mluvíme-li o RWD kolech.
Ad 4) U bezneho kola pomuze, kdyz si das na riditka brasnu. Ja byla do te doby zvykla koukat pod predni kolo a tohle me dost rozhodilo :) Treba mi hrozne vadilo, ze nevidim cesticku mezi kameny (coz na crossu muze byt i osudne) a ze jsem to musela odhadovat.
Ale relativne rychle jsem se adaptovala a ted uz koukam par metru pred sebe a primo pod kolo opravdu jen vyjimecne.
Mysleno v terenu, aby si nekdo nemyslel, ze jsem driv na silnici nekoukala kam jedu :))
No vidíš, já už úplně zapomněl, že jsem tohle zažil taky, když jsem na crossu měl přední nosič nad kolem s brašnou a karimatkami po stranách. Míň než metr před kolo nebylo vidět a zezačátku mi to taky lezlo na nervy.
Nadhodit přední kolo umím, mám Azub Max (26"26"). Zvlášť s báglama na zadním nosiči. Ale na normální obrubník se dá vyjet i bez nadhození. Ale jelikož moje přední vidle již delší dobu postrádá tlumení (jen pruží), vyhnu se nadhozením kola zbytečnému poskakování.
k bodu 2.
Pokud je kosntrukce sedačky nedotažená pak máš pravdu, jinak s tebou nesouhlasím.
PS moje lehátko je speciál pouze na silnice, takže špatné cesty řeším jen na srazech.
Doufám že se uvidíme na letošním srazu v Brně.
Vítr v zádech
Mio
Špatné cesty jsou i v okolí Brna, možna by jsi na sraz měl dojet s tím horákem, co máš jako trenažér, ať uvidíme další kousek od Šterclů.
ahoj zajimalo by mne jak resite kdyz fajn zmoknete - nasakne sedlo. u klasickeho kola staci igelitovy sacek na kozene sedlo a je vse po desti v suchu-ale co lehaku?
jet na treba tydenni vylet s tim ze mi nesmi zmoknout sedlo je dost blbe...
Kus igelitu by to taky řešil, ale tak daleko jsem se nikdy nedostal. Mám na sedle azubový bulpren a když to někde zmokne, akorát ho sundám, trochu z něj tu vodu vyklepu, rukou vyženu jezírko co se udělalo dole na sedadle, plesknu potah zpátky a jedu. Ten Bulpren má otevřené komůrky a celkem nesmáčivý povrch, nenacucává to jak molitan, vodu opravdu stačí vyklepat a zůstane jen slabě vlhký. Před školou parkuju na místě kam prší, takže to mám vyzkoušené, napodled dneska.
...no a pokud nemáš bulpren, jak říká Jirka, pak je dobré pravidlo: opouštíš-li svůj stroj za účelem kochání se památkami čí hospodou či čímkoli jiným, ber si s sebou vždy svůj potah sedla. A máš-li sedlo typu kempingová sedačka, tedy jakýsi trubkový rám vypletený popruhem, pak asi nezbývá než jej pokaždé přikrý, když kolo opouštíš a nejseš si jistý počasím.
Kolo mi zmoklo hodněkrát, nehledě na raní rosu při divokém kempování. Prostě tu pěnu beru s sebou dostanu a používám ji jako polštář nebo rozšíření spací plochy...
Mě se odvědčilo v dešti jezdit v nepromokavé větrovce, pak mi mokrá sedačka nevadí. A když neprší, tak je sedačka stejně časem mokrá potem:-) (když se jede rychle a daleko nebo v horku).
Když už začíná být zima, tak mi fouká do nohavic až nahoru na vercajk.Vyřeším to plexisklem . Jinak všem diskutujícím cyklopovalečům přeji hezké svátky, bohatého ježíška a veselý nový rok.
já si dal do nohavic gumu z trenýrek a nefouká mi nikam. Je to levnější než plexisklo :o))
Používám kousek suchého zipu na každé noze. Ustřihneš tak 10-15cm z každé půlky, spojíš je tak 5cm překrytím, hodíš kolem nohavice a spojíš druhé konce. Primitivní až to mlátí dveřma, ale funguje. V cíli cesty jen škubnu za pásku a jsem převlečený do civilu:-).
jo taky mám něco takovýho, když nejedu v "cyklooblečku" od CZ BMI. Jednoduchý a praktický. Já to teda ustříhl z rukavic :o)), takže je to guma a na konci se suchým zipem.
Používám na kole skoro totéž, akorát si troufnu tvrdit že ještě lepší.
Říkám tomu dar přítele Carvinga cyklistům.
Sucháčové pásky na lyže jsou díky širokým carvingovým lyžím konečně tak dlouhé, že vyjdou kolem kotníku a jsou podšité nějakou pěnou takže nekloužou po šatech dolů (na klasickém kole).
Lehokolo je za jízdy docela provokativní pro psy. Už jsem o tom slyšel dřív. To se mi při včerejší projížďce potvrdilo. Ale co jim na tom vadí?
To by mě taky zajímalo, co je na tom bere. Akorát vím o jednom, kterýho už to nebere. Vletěl mi pod zadní kolo lowraceru, přežili jsme oba a odmítal se pak přiblížit na několik metrů:-).
Taky to plaší koně, a na to mi Erik ze Švédska nabídl svou teorii: splašený nebo agresivní kůň vyhazuje přední nohy do vzduchu a motá s nima, předek lehokola vypadá v podstatě stejně, takže se to kolemjdoucímu koni nelíbí. Něco na tom bude, potkal jsem lidi na koních čtyřikrát, pokaždé se jim začli plašit, přestože dvakrát těsně před tím úplně nerušeně potkali jiný cyklisty.
to je zajímavý, zatím jsem koně nikdy nesplašil. Ale v přítomnosti koní (a jiných zvířat) většinou vypínám blikačku, abych je nedráždil.
(jednou jedna slečna jedoucí proti mě na koni ho utěšovala: ..neboj, no, vidíš, bliká to, neboj...)
Musím ti oponovat, jednoho koně jsme plašili spolu. V lesích za přehradou na té akci jak ti dva lidi přijeli z Jihlavy povozit se na lehokolech.
A co mám nový zábleskovky jsem koně ještě nepotkal, ale to už by mě nepřekvapilo, kdyby se splašil:-).
S koňmi mám stejné zkušenosti, hlavně v Belgii je hromada cyklostezek v kombinaci se stezkou pro koňojezdce. Erik předpokládá vcelku logicky a se psy to může být obdobné. Lehocyklista zkrátka kope nohama dopředu, i člověk má respekt před kotoučovou pilou ;-)
včera jsem potkal na projížďce čtyři koně. V lese, takže jsem jel tesně vedle nich a v pohodě. Nijak se neplašili. Ale bylo to když jsem se vracel cca tři kiláky od baráku, takže mě možná už viděli a lehokolo znali, nevím :o))
Včera jsem na projížďce potkala 6 koňů. 3 - tvořící skupinku se splašili, dv, že neshodily jezdkyně se sedel. Zbylí tři, potkáni vždy individuálně, se nesplašili vůbec. Každopádně doporučuji koně vždy míjet bez šlapání. Už se mi stalo, že ani tohle koně neakceptovali, musela jsem proto s kola slézt a vést jej než jsem jezdkyně minula.
To jsem taky zažil, jeli jsme proti sobě v lese na traktorové cestě. Zastavil jsem na kraji, ale kůň se odmítal přiblížit, tak jsem slezl z kola a postavil se, furt nic, tak jsem položil kolo na zem vedle cesty a vylez z ní do lesa. Tepr pak ta jezdkyně byla schopná provést toho koně za uzdu kolem mě, ale skoro ho vlekla. Tvrdila, že se jí to ještě nikdy nestalo, že to musí být tím kolem.
je to pro ně nezvyklý. Ono jim na začátku vadí i obyč kolo, ale na to si zvyká od štěněte. Na bruslích jim to taky vadí, když nejsou zvyklí. Vždycky ke mě na bruslích přiběhl pes a neštěkal na mě, ale do těch bruslí. Podle mě ho štvalo to, že nehejbu nohama a přitom jedu. NA leháči je to podobný. Ležíš, odpočíváš a přijom se pohybuješ. To ho dráždí. Nebo spíš podlemne je z toho perplex a štěká na tebe jen svůj údiv.
Kolega Třiska, který byl předloni v Turecku, řešil podobný problém. Když projížděl na lehárku dědinou, tak se kolem něj vyrojili žeryci, takže zpočátku to řešil, tak, že chodil pěšky, ale pak mu domorodci poradili, že má jako udělat, že se shýbá pro kámen a že ho hází. 6eryci se pak rozprchli a byl chvíli klid.
Mio, Vítr v zádech
Tak to si mě fakt před víkendem potěšil. Denně když jezdím z práce na mě zuřivě štěká na kraji vesnice, naštěstí za plotem velkej pes, ostatních cyklistů si ani nevšimne. Vrtalo mi hlavou proč jen na mě. Už teda vím, že to je normální. Dík. No, kdyby tam ten plot nebyl, tak je to dost nevýhoda.
Kdyby tam ten plot nebyl, tak nakopneš křovinořez a ujedeš mu, né?
Nebo si sebou pro jistotu voz kus salámu ;-)
Lepší je dlouhá silniční pumpička. Když ho trefíš do čumáku, pokud to přežije do smrti se k tobě nepřiblíží (vlastní zkušenost).
Tebe bych myslím taky trefil, ty milovníku zvířat..
Když někdo zaůtočí, musí počítat s následky. Každý má právo se bránit.
Souhlasím s Ludezem. Mám psy rád. A obecně dávat najevoněkomu svou převahu (velikostní, mentální i silovou) tím, že je ho budu bít, mi přijde zhovadilé.
Jen jestli to nebyla sebeobrana. V případě takových mrňavých hajzlíků co zuřivě štěkají a chňapají zezadu po lýtkách jsem byl už několikrát v těžkém pokušení.
No vidíš, ale nemusels ho zrovna zkoušet zabíjet.
Nicméně tady je každá rada drahá. Hlavně je to na majitelích volně pobíhajících psů a ti co pána nemají, nevím, nějaký pepřák..?.to by je mohlo odradit.
Zajímal by mě názor Honzy Gally, ten už něco ve světě projel, tak by mohl vědět víc.
Já už uvažoval o tom, jestli by nešel někam na spodek kola dát roprašovač slzáku spouštěnej z řídítek, aby to bylo vždy pohotově.
Jo a na malý psy funguje AirZound pokud k němu přiběhnou blízko (110dB pneumatický klakson).
Já se naučil od naší feny zavrčet. Fakt :o)) Když do toho pustím emoce (vztek) a zavrčím, tak zvetšinou stáhne ocas a uteče.
Mě v životě kousnul akorát jeden pes. A to byla taková malá krysa, kterou páníček měl neustále uvázanou na řetězu, takže ten chudák pak nikoho nesnášel a já šel okolo a nevšiml si ho :o(
Jezdím o dovolené po Bulharsku a tam je dost toulavých psů . Druhy rok jsem si na ně koupil speciální anti dog (pepřák s účinností ož 2 metry , 2 ks á 250,- Kč) . První zkušenost pes běží já stříkám a pes nic. Po pár vteřinách pepřák došel , tak jsem po něm tu prázdnou butel hodil a to pomohlo.
Druhý pokus byl to samé , jen jsem ho stříknul přímo na čumák , běžel dál ale ujel jsem mu . Druhý den jsem jel zase okolo něj a jak mě viděl vzal čáru domů . Pepřák tedy učinkuje až napodruhé . Jak píše Jirka zatím se mě taky osvědčíl velký kravál . Na příště chci zkusit startovací pistoly , nebo petardy ty maj ale zpoždění . Jedině je házet v předstihu před sebe .
Na kole mě ještě nikdy pes nekousnul, ale mám zkušenost, že do mírného kopce ani na klasickém kole dobrmanovi neujedeš...Ale i když mi chňalpal po botě v nášlapu, ve chvíli, kdy "šel na špic" a skoro výsměšně se otáčel, kde se flákám, mi došlo, že se jen baví. Trochu horší je to na ležáku-dva ze tří "pejsků", co se ke mně sběhli, byli naštěstí klidní retrývři-(venčící páníčkové nereagovali), měli hlavy téměř ve stejné výšce jako já. Ale i ti byli jen zvědaví, na čem že to jedu. Možná, že si budu drbat šišku, až se budu vracet od někud 40km s roztrženým lýtkem, ale zatím žádná "opatření" proti psům nechystám. Házet dělobuch s předstihem, mi přijde vůči jen zvědavému psu nefér.
Tak asi nejrozumnější řešení bude ten klakson..
Ono se dá poznat kdy je pes jenom zvědavý. Už jsem tak podrbal za ušima spoustu úplně cizích psů a nikdy mne žádný nekousl.
Mezi nevýhody lehokola bych ovšem zařadil fakt že ti takový kamarádský pes (retriever nebo labrador) může olíznout obličej. :-)
Mám vyzkoušeno v praxi:I největšího vzteklouna uklidní, když po něm chrstnete vodu z bidonu.( nevím, jak kejmlbekisti) posledně to byl rotvajler, já měl už jen asi poslední 2 cm vody v lahvi a ani jsem se netrefil, ale jen cákl těsně před něj.Zaryl tlapky do asfaltu, jak brzdil a odkráčel domů. Už jsem to použil několikrát a fungovalo to vždy.
A kdo ze Te prastil do cumaku? ;-)
...pak už se to špatně rozchází:
http://web.mac.com/john4bho/iWeb/John%27s...
Tak to je fakt extrém. Co jsem začal jezdit mě o něco vylezly žebra, ale váha zůstává na 62kg, a svaly na nohách se fakt nějaký objevily (před třemi lety), ale nechápu, jak moc musel ten týpek jezdit, aby dopadl takhle.
Tak daleko jsem to nedotáhnul ale když mne doktor viděl svlečeného tak se mne ptal jestli nejsem cyklista ... silná stehna a bicepsy žádné ...
Ale překvapuje mne že v kontrastu s těmi stehny má relativně normální lýtka.
Někdo tu nepochybně zmiňoval, že si musí člověk zvyknout, že na něj všichni civí. Dneska se mě cestou z obhajob semestrálek nechtělo převlíkat, takže jsem objevil, že pokud jedete na lehokole po městě v obleku (košile, kravata, sako, prostě ofišl kvádro), četnost a intenzita zírání okolostojících či okolojedoucích se už o moc nezvedne, tak o 20% max. Myslím by ani kostým gorily neměl vážnější vliv.
tak to já bych se za tebou ohlíd:o)) A nejspíš si tě i vyfotil. V obleku na lehokole jsem ještě nikdy nikoho neviděl :o))
Já myslím, že to musí vypadat děsně elegantně. Akorát zrovna nejel žádnej náklaďák se zrcadlama, tak sjem se neviděl :-).
Výborně, letos bude na srazu spanilá jízda po Brně v oblecích (já už mám doma kravatu s motivem lehokola).
A v čem pojedou ženský..?? V šatech..?? :o)))))
Tak to snad radši pojedu s Martou v sukni. Mě do obleku nedostaneš. I bráchovi na svatbě jsem svědčil v džínách:o))
Vo tý náhodou přemejšlím:o)) Jestli bude letošní léto takovej pařák jako loni . . .
Možná tak na chození.... Ale na leháči..?? To by se všichni mohli kouknout, co pod ní schováváš... :o)))))
já to neschovávám?!? Ať se každej koukne, když chce. A hezkým děvčatům i klidně zapůjčím na hraní:o))))
V obleku jsi na lehokole neviděl.... A jak často vídáš jinak oblečeného na lehokole?? Já zatím viděla (kromě srazu a cyklojízdy)na lehokole jet jen jednoho človrdu--v létě v Litoměřicích.
No, čas od času někoho potkávám.
Kdysi jsme z recese s kamarádem jeli do tanečních na fichtlovi v oblecích (+ přilby) a řekl bych že kostým gorily by také o mnoho nápadnější nebyl... :-)
Jak jsem si tak přečetl tu diskuzi, tak to fakt vypadá, že je lehokolo ve spoustě ohledů lepší než to klasické. Ale ačkoliv mě asi pěkně rozcupujete (tak jako Jardu někde v půlce této diskuze), pro mě to není.
Kolo mám především jako sportovní náčiní. Kdyby to bylo na dopravu, tak je to jiná. Ale já z toho mám stejný pocit jako Jarda, prostě mi to přijde tak trošku jako flákarna :o))
Ale mám pro to tvrzení dobrý důvod. Jak jsem si všiml, na lehokole skutečně pracují takřka výlučně jen svaly na nohou. A to by mi děsně vadilo. Na MTB, zvláště pak v terénu, člověk rozhýbe podstatně víc svalových skupin. Už když si člověk vezme jen ty polohy, od nalehnutí na řidítka, po zasednutí za sedlo při sjezdu, nadhazování předního kola, naklánění se když uhýbá větvím, nebo ten záhul při "burstu" ve stoje. Na silnici je to horší, ale i tam mi třeba cestou do kopce zabírají ruce, pomáhám si protitahem. A co se "zdravotních" potíží týče, tam je to asi hodně o věku, dispozicích, kole atd., protože mě se třeba záda na klasickém kole hodně spravila, bolely mě od věčného vysedávání u PC a po výletě na kole jsem byl OK.
Takže opravdu záleží na účelu použití. Pro mě je lehokolo něco, co si s radostí nahradím ležatým trenažérem v kombinaci se sledováním Discovery Channel :o)))
Já nesportuju. Sprot nemám rád. Já se bavím a lehokolo je zábava. Místo trenažeru jedu na lehokole a místo na dokumenty na discovery koukám na přírodu okolo mě. Ale flákárna to rozhodně není, pořád musíš šlapat:o)) Ale každému co jeho jest.
Hele já ti to někdy na nějakým srazu půjčím, abys aspoň měl co srovnávat a uvidíme:o)
Nohy nepochybně odvedou většinu práce, ale to na každým kole. Rozdíl oproti klasice je, ale není zas tak závratný. Navíc jsem si už dvakrát ověřil kam až se ti po těle táhnou pracující svaly, když jedeš vleže. Jednou to bylo díky naraženým žebrům po srážce s Avií (periodické pobolívání v rytmu šlapání na zádech v půlce výšky hrudního koše) a podruhé když jsem opuchl při alergickém záchvatu (kůže napuchla všude kde se svaly nepracujou: nohy čistý a bílý fleky ze táhly po zádech až k lopatkám a po stránách břicha až na spodní žebra). Pokud s lehokolem blbneš v terénu, velkou část času zvedáš záda z opěradla aby se kolo mohlo pod tebou nějak pohnout, což je v rozporu se základní radou začátečníkům a tyhle kousky se zkouší až když pár tisíc najedeš. Nicméně to vyžaduje solidní zapojení břicha a občas i rukou - zkus si lehnout na opěradlo co má vůči zemi 30° sklon a pak pár minut držet lopatky nad ním. To držení to úplně nenapodobí, při divoké jízdě se člověk přece jen aktivně hýbe. Dál si vem, že začátečníka taky bolí většina nohou (i když hlavně stehna vpředu nad kolenem), což se nejčastěji vysvětluje zapojením svalů, které se nepoužívají (nebo jen málo) nejen na klasice, ale ani při chůzi nebo běhu. Takže tu máme svaly co nám naopak protáhne jedině lehokolo (někdo tvrdí, že i plavání, ale míň).
Tohle všechno píšu jen jako informaci. Tohle všechno jsou zkušenosti, to nejde odhadnout z toho, co člověk o lehokolech četl nebo podobně, nic z toho člověk nezjistí ani krátkým svezením a jen velmi málo by zjistil třeba 30km výletem. Na lehokole jsem už najel moc kilometrů (myslím asi 19000km), za tři a půl roku, a je to pravděpodobně víc než předtím za šestnáct let na klasice. Tu jsem neopustil kvůli zdraví (i když ten bolavý krk, odřený zadek a podobně byly poněkud otravné), ale prostě mě lehokolo zaujalo, a po té, co jsem ho vyzkoušel, mi ruplo v palici tak, že jsem si coby student prvního ročníku vysoké bez trvalého příjmu byl ochotný půjčit dvacet litrů jen abych na tom mohl jezdit. Dřív jsem taky měl kolo jen jako sport, ale touha jezdit častěji a víc vedla ke skloubení užitečného s příjemným, dopravování se na kole plus sportování na kole vyústilo ve fyzičku a zdraví, jaké jsem nikdy před tím neměl.
Komu klasické kolo nedělá vůbec nic a ani se nedostane k vyzkoušení lehokola, toho nikdy ani nenapadne, že by mohl změnit stroj. Takže když my pošuci potom pořád vykládáme, jak je lehokolo úžasné, něktěří z těch lidí začnou vymýšlet důvody, proč na něm nejezdit, aby si zdůvodnili vlastní volbu. To přece není nutné, pokud si je člověk jistý, že mu jeho způsob vyhovuje, tak je to všechen důvod co je potřeba.
Jirko, o lehokolu vím pramálo, jen mě překvapilo, kam se s tím dá vyjet;
chci jen vyjádřit názor: poslední odstavec tvýho příspěvku by se, myslím, dal zobecnit. Nedávno jsem si to zažil při diskuzi na téma GPS a byl to občas nářez.
Já si jsem naprosto jistý, že mi můj způsob vyhovuje, a zrovna tak souhlasím s tím, co jsi napsal. Jen mi vzhledem k tématu vlákna přišlo vhodné zmínit i další aspekt, který zde ještě nebyl uveden.
Jasně, je možné že když už člověk na lehokole fakt umí a jezdí hodně v terénu, tak se ten rozdíl z větší či menší části smazává. Pořád ale při jízdě v těžším terénu na MTB se "nadře" více svalových skupin. Ona ostatně asi ideální varianta je jezdit třeba lehokoli i klasiku, v určitém poměru.
Pro mě to ale stejně nemá smysl, nenajezdím tolik, abych se to takhle naučil.
K lehokolu mám pak samozřejmě také trošku xenofobický vztah, ale to tady rozepisovat nebudu, neb to není relevantní.
Ono já bych řekl, že největší nevýhodou lehokola v současnosti je to, že není pro každého. Naopak ze skupin lidí, kteří jezdí vášnivě klasiku, a to a) pro dopravu nebo zábavu, nikoliv závody či sport; b) najezdí toho hodně převážně na silnici a lepších cestách, by se dalo lehokolistů rekrutovat hodně, jen kdyby nebylo té xenofobie ;o)) To je jako sjezdaři, co léta jezdí s Maruškou doporučit, ať při koupi nové vidle místo Monster T jde do té nové sjezdové vidle od Suntouru. Vysměje se vám, jen kvůli renomé vázánému na značku. A to je mnohem, mnohem méně než přesedlání ze stoje do lehu ;o)))
Jasně že na horáku se v terénu protáhneš víc, jen jsem nechtěl, aby si někdo myslel, že na lehokole celé telo leží jak lazar a hýbou se jen nohy.
Lidi (hlavně u nás) mají snahu držet hubu a krok, asi se to dost posílilo jak nás k tomu padesát let cvičili. Někde hluboko v mozku je zasunuto přesvědčení, že lišit se je špatně. Asi u všech lidí, s různou mírou xenofobie se potkáš úplně kdekoliv na světě. Lehokolo je opravdu něco extra, a opravdu ti prvních pár týdnů děsně leze na nervy jak si tě všichni potřebujou prohlídnout. Tohle už samo o sobě dokáže lidi odradit. K tomu je to dražší, lidi nemají jistotu jestli na tom budou umět jezdit (mnozí si to odmítnou zkusti i když je jim nabídnuto, nechtějí se ztrapnit pádem) a i když si to vyzkouší, řízení je natolik odlišné, že stejně nevěří tomu, že by s tím někdy dokázali jet po polní cestě, o lesních pěšinách nemluvě. Když to všechno sečtem, není se co divit vzácnosti lehokol (vždyď u nás se vyskytují teprv pár let, nepočítaje ojedinělé dřívější pokusy). A není se co divit počtu příspěvků téhle diskuze. Nemít novější rychlejší připojení, už ju ani neotvírám.
Naprosto přesně !!!!
Přesně jsi vyhmátl mentalitu českého člověka.Já když jsem přivezl leháka tak mi švagr řekl:"To se na tom nebudeš bát jezdit?víš co budou dělat lidi?"
Milý kolego, to se pleteš. Sportovní náčiní to je a jaké!!! Při správné konstrukci můžeš posilovat nejen svaly nohou, ale také břicha - to hlavně, když si namontuješ nášlapné pedály. To pak můžeš tahat i xobě a to je pak pozdvižení na vsi, když předjedeš galuskáč. Ještě jedna věc. Oproti klasice se Ti lýtkový sval nezkracuje, ale prodlouží se Ti na zdravou velikost. Takže už pak nemusíš qůli tomu chodit plavat.
Samozřejmě na lehokole nemůžeš dělat takové věci jako na horáku, ale srandy si užiješ taky dost. Už jsi někdy jezdil na lehokole na ledě? Ty smyky, kam se hrabe MTB. Jízdy v terénu se bát nemusíš - pokud máš bud Maxe nebo MonstRo nemusíš se bát ani výjezdu na obrubníky, sjíždění schodů a projiždky po lese nebo po cestách, kde jezdíš s horákem.
Tak dneska jsem se svezl poprvé na lehokole.Bylo to u AZUBU a jel jsem na 5 a na MAXU. Ten MAX je mý krátký nohy docela vysoký, ale 5 je tak akorát... Jen ta cena...
Napadla mě další nevýhoda lehokola. Asi platí jen pro ty co jsou jako já, tj.prostorově výrazní a musí si kupovat trička s vlnou vepředu. Totiž při jízdě na lehokole ta vlna na břiše dost vyniká a kazí celkový estetický dojem:)))
Jinak super, buď začnu šetřit nebo se pustím do vlastní stavby.....
Že to nijak nevadí se můžeš přesvědčit na tomto obrázku http://www.cruzbike.com/wikipics/hiroad1.jpg . Jak někde jinde napsala myslím evan "Vydím-li usměvavého ležákistu, jen těžko si dokáži představit, že by na svém kole trpěl." a nějaká ta vlnka na břiše nemůže už vůbec vadit.
A ta vlna se neschová ani za horním řízením:
http://www.lehokolo.com/img/zluta-vlna/gk8s9009...
Ale furt je to lepší, než se do ní kopat kolenama na vzpřímeneém kole.
Hele, a s poháněným předním! To se mi teda líbí!
A potažmo je dost pravděpodobný, že tě lehokolo bude víc bavit, budeš víc jezdit a jezdit a časem třeba i ta vlnka bude menší a menší....
Takový OTP (Okrasný Tukový Prstenec) může ale být pěkně aerodynamický. Já mám přední stranu těla placatou a triko co by na mě bylo dost dlouhý ale přitom neplandalo po stranách asi neexistuje. Kulaté břicho obtažené trikem jistě klade menší odpor. :-)
To zase já mám dost vlny na rukách i na nohách.
Ale holit si to nebudu ;-)
Snad to neklade moc velký odpor. Myslím aerodynamický..
Tak chlape, možná jsi o mě již slyšel. At už si vybereš kolo jaké chceš, myslím tím lehokolo. Mohu Tě ujistit, že břicho shodíš docela rychle. Za tři měsíce pokud strávíš každý den na kole 2 hodiny denně. Začne se Ti formovat postava žádoucím směrem. Když si k tomu přihodíš ještě správnou výživu, tak můžeš i shodit. Doporučuji ale na kole hodně pít a pravidelně doplnovat tekutiny a protože nic není zadarmo, tak se budeš taky řádsky potit. Já mám své lehokolo upnuto v trenažéru přes zimu a od vánoc jsem ztratil už 8 kg.
Takže vytrvej a vykašli se na estetiku. Můžu Ti jen garantovat, že jestli jsi sportovní troska, nebo spíše nepatříš mezi elitu na klasice, tak se Ti může stát, že budeš rychlejší než borci na galuskách. Adoufám, že v Brně letos na srazu se potkáme. Vítr v zádech. Mio
:- ) ten pán na foto v odkazu, uvedeném výše, ale zřejmě nedodržuje (správnou výživu), nebo teprve začal.
HonzuK tedy na zdravou výživu není :o)) Jezdí dlouho, ale je prostě svůj a je to tak fajn.
Uf , tak jsem dočetl až sem. Pocity smíšené, převažuje ten zkusit to.
Ceny poměrně neakceptovatelné, prohlížel jsem azub.
Prosím jaký je rozdíl mezi Azub MAX a hardcore?
V rámu myslím není, hardcore má vyšší komponenty (teoreticky podle toho co tvrdí jejich výrobci by tudíž měly víc vydržet), široký gumy a myslím i větší zdvihy vidlic.
Má někdo z vás zkušenosti - praktický porovnání klasickýho sedla s Bulprenem apod. oproti sedlu, který má na zádech "síťku" ?( např. http://www.toxy.de/1_Produkte/Optionen.html ). Ty propocený záda já osobně vnímám jako hodně protivný handicap...
Jo a vožení dětské sedačky na zadním nosiči, zkoušeli jste to někdo v praxi? (U Cruzbike vím, že to jde.)
Díky za názory.
Dětská sedačka na MAXovi - super další výhoda lehokola. Máme s dcerou hlavu ve stejné výšce, takže má perfektní výhled. Komunikace mezi "pilotem" a "kopilotem" je díky tomu také velmi snadná.
BTW: vždycky sem si říkal co si musí chudák dítě užívat, kdy kouká tatínkovi/mamince na záda zadek a ten tatínek/maminka poobědvá něco co ho/ji trochu nadme ...
jak se ti s tou sedackou jezdi? neni to prilis vratke?
jak se ti s tou sedackou jezdi? neni to prilis vratke?
jak se ti s tou sedackou jezdi? neni to prilis vratke?
jak se ti s tou sedackou jezdi? neni to prilis vratke?
Tak to víš, že jsem k tomu přistupomal s opatrností, ale tak by to bylo i kdybych ji měl na klasice. Nakonec se hned na první jízdě ukázalo, že to není vůbec žádný problém.
V každém případě platí, že když se těžiště nákladu posune vzhůru, stabilita kola se zlepší.
U lehokola opravdu platí čím výše tím stabilněji? To se mi nezdá, ale nevím
To bych tedy neřekla. Něco jiného je pevně přidělaný náklad a něco jiného ty, jako vyrovnávač rovnováhy.
Moje zkušenosti jsou tedy opačné. Sice je pravda, že jsou snadněji ovladatelná kola s celkově vyšším těžištěm, ale posunout těžiště stroje nahoru a nechat člověka kde byl ovladatelnost silně zhoršuje. Nejlepší místo na těžké náklady na lehokole je pod sedlem, což ale evidentně nejde s dětskou sedačkou.
Jedna z nevýhod - prer dámi je nesporne veľké plus pre nás. Predstavte si na lehokole krásnu babu v sukni. Len si musí dávať pozor aby jej ju vietor nezahodil až nad oči, to by nevidela na cestu.
tak jsem se v lete zkusil projet par km na lehokole. (azub4) Opravdu pohodlne. Nevyhodu vidim oproti normalnimu kolu v tom ze spatne vidim dozadu, jsem nizko a tak nevidim pres auto, plot, kere apd. A pak vyjezd na obrubnik, dira a tak. - coz uz bylo receno.
Shrnuto: idealni na delsi cesty, mimo mesta. Ale na jezdeni po meste to pro mne neni. Myslim ze az budu starsi pan, mozna budu uvazovat o koupi.
Po přečtení vlákna zjišťuji že výhody lehokolo žádné nemá (jo to spíš samé nevýhody) a zůstanu hezky navždy až do smrti u svého bika. Díky všem co adekvátně a srozumitelně odpověděli a vše zhodnotili. Díky chlapci,ušetřili jste mi prachy a ztracený čas. Mara
Mára vstal z mrtvých ?
Nebo se probudil ze zimního spánku ? :-)
Určite največšou nevýhodou lehokola je to, že tu o ňom zasvetene píšu ludia, ktorý na ňom buď vobec nejazdili, alebo to vzdali po prvých neúspechoch a nedopracovali sa tak k tomu správnemu požitku z jazdy. Ja osobne sa lehokolami zaoberám už cca 13 rokov. Niekolko dobrých kúskov som sám postavil. Momentálne jazdím na trojkolke vlastnej výroby + na roznych modeloch firmy Azub. Pri jazde na klasike (prešiel som od žiletky cez Mtb až po cross) som mal vždy problémy z bolesťami chrbta, trnuly mi prsty na rukách, svinsky ma boleli svaly na krku a nezmenilo sa to ani po mnohých laboráciách z nastavením posedu a výmenou sediel a riadidiel (pracoval som ako servisák v cykle tak som mal možnosť testovať rozne komponenty). Až keď som začal jazdiť na lehokole, to ma všetci považovali za invalida, sa rapídne zlepšil moj pocit z jazdenia. Pritom som jazdil rovnaké terény ako predtým na MTB, ale ovela bezpečnejšie. Nikdy som nejazdil trialovým štýlom, takže mi nevadilo že nanadvihnem pr. koleso. Jazdieval som večšinou z klipsami, alebo SPD, takže som nikdy neriešil zhoršenie v kopcoch. Proste tak ako som frekvenčne jazdil na klasike, tak isto, a dole kopcom ešte rýchlejšie som jazdil aj na lehu. Naviac som bol vďaka pohodliu posedu schopný absolvovať omnoho dlhšie porcie kilometrov. Takže asi tolko k nevýhodám lehokola. Určite, tak ako všetko na svete, ani lehokolá, ani klasické kolá nie sú dokonalé. Tak ako niekto jazdí športovým autom, niekto off-roadom, inému vyhovuje MPV, tak isto je to aj z kolami všeobecne. Ja som prešiel viacerými typmi kol a tak možem priamo porovnávať. Aj keď na klasike už nejazdím niekolko rokov, nebudem na ňu nadávať len preto, že mne osobne nevyhovuje. Pre niektorých diskutujúcich: niekedy je lepšie krotiť emócie a pridať trošku triezveho uvažovania, lebo pri niektorých príspevkoch človek pochybuje o duševnom zdraví diskutujúceho. S pozdravom a v mieri Miro Ozimý
...ano, napsal si to trefně aneb v podstate:
" Jen smrt vás rozdělí! "...nyní je jen otázkou kdy a za jakých podmínek...Já budu zřejmě, až budu umírat ležet, ale tobě ten předklon nezávidím ;-((()))
já po přečtení tvýho příspěvku jsem taky rád, že sis ušetřil prachy. Až doteď se totiž zatím daří to, že přes všechny rozdíly, máme vlastně všichni na lehu něco společný a člověk se může spolehnout, že když potká kohokoli na lehu, tak se zakecá, protože potkal fajn člověka, se kterým mu bude diobře. Je jasné, že s postupným rozšířením to někdy padne, ale jsem rád, že se to zatím odložilo. Dílky moc!!!
Vlastně mě ted napadla jedna opravdová nevýhoda lehokola....a to číst nebo se bavit s takovejhlema lidma.
Taky mě to připomělo jednoho člověka který se mě ptal proč na tom jezdím,a když sem mu řekl že to je pohodlný tak mi odpověděl když to tak je tak proč na tom nejezdí každej?To mě fakt dostalo a radši sem rychle šel dál....
Myslím, že to vy lehokolisti moc dramatizujete. Stejný příhody a rozhovory přece zažívá pořád každej, kdo jezdí na kole po městě, každej, kdo jezdí na kole natěžko, každej, kdo nejezdí na kole v dresu, každej, kdo nemá děti, každej, kdo má víc jak dvě děti, každej, kdo je ženská a chce zůstat s dětma doma, každej, kdo je chlap a nebaví ho fotbal, každej, kdo nosí ponožky do sandálů, každej, kdo nejezdí "na dovču k moři", každej, kdo vydělává hodně, každej, kdo vydělává málo a je mu to jedno... Prostě každej, kdo se liší. Pořád a furt, komu to vadí, má jen tři možnosti:
1) zařadit se a nevyčnívat
2) ztroskotat na opuštěným ostrově
3) vys*at se na pitomce
Trošku to působí, jako byste si v tom svém utrpení lebedili. :-)))))
4) vys*at se na čtení příspěvků od k.vl :-)))))
5) vys*at se na zas*aný anonymy :-)))))
boda máš, chlape, vode mě :-) / a to mám leho doma, ale poněkud postrádám onu vyhraněnost, která je vlastní některým jiným diskutujícím/
Ony to obcas nektere pani vykrici na cele namesti (lassserman vi ;))
taky mám občas takovej dojem... osobně se řídím bodem 3 (i když tady na fóru to tak mnohdy nevypadá:-) ) a většinu ignorantů ignoruju. Jelikož splňuju většinu věcí, které jsi napsal jako příklad "lišení se" a celá řada dalších podobných by se ještě našla (přestože rozhodně nedělám negaci toho, co ostatní, spíš se rozhoduji na základě vlastního úsudku a ne většinových trendů), nemohl bych dělat nic jiného, než se hádat s lidma, jejichž jediným argumentem je to, že "to tak dělají všichni, takže to musí být jediná možná/správná cesta pro každého".
Jedině tady na fóru dělám občas výjimku a jen tak pro zajímavost se někomu pokouším věcně vyvrátit mýty o lehokolech, většinou se ale ukáže, že tvůj bod 3 je skutečně nejlepší postoj v těchto věcech, jelikož skálopevné přesvědčení "jediné správné je to, co dělají všichni" se těžko nabourává "pouhými" fakty.
Ale to je běžné, že ve společnosti většinového jediného názoru chybí tolerence k odlišnostem, které někde nenechají ani žít - např. komunisti, arabské státy, prostě diktatury, odlišnost proti reklamě atd.
Když mě připadá že těch pitomcu je tolika....neříkej mi že ty skousneš všechen drsnější humor kterej bude mířit na tebe aniž bys na to aspon někdy neragoval
Navíc nestavím nikde žadný věžaky jen sem normalně zareagoval a šmitec.....
Tedy na gauči jsem nikdy nejela, ale co mi vadí: Vizáž kola sama ne, ale když se na něm usalaší někdo s vyvinutějším bříškem, tak toto ještě více vynikne a stane se z něj pivní bachor. Takový jezdec vypadá úplně jako reklama na antisportovce: gaučo, ložírník, ...:-)
No a vo tom to je.......
A teď si představ, že by ten břuch mačkal na zábradlí! Zrychlil by si akorát trávení :-)
to je fakt, lepší je, když se na tom usalaší někdo s vyvinutejma kozama.
Máš recht, až sa divím, že tu niekomu vadí pandero na lehokole a doteraz sa nejaká neohlásila, že ženám to zvýrazní ich vnady a jak je to sexistické a že je to vlastne tak schválne atď...
Při vzpřímeném posedu se dotyčný nade případný břuch naklání, čimž trochu zanikne. Na lehu trčí hore. Takže DOJEM je nesportovní a pivní, ty mnohé naježděné km bude nutno prezentovat cedulkou na praporku :-), jinak fakt nejsou věrohodné.
"...při vzpřímeném posedu....břuch...trochu zanikne. Předtím jsi uvedla, že ležmo pivní břicho vynikne. Není to právě naopak?
Příklad - pokud žena s velkým poprsím klečí "na čtyřech", má prsa kolmo k tělu. Při zalehnutím na záda se jí prsa "roztečou" a opticky se zmenší...
Prohlédni si pořádně fotky z gaučo-akcí, občas není vidět nic než břuch. Nahrnutý faldy dohromady. Jedině že by tam výrazných břišníků bylo víc...než mezi vertikály:-) Ale to tady bylo tvrdě zamítnuto....
Hele, břuch "teče" jinak, ten matroš, to je tuk jiný, pod ním hladké svalstvo. O případné podprsence nemluvě :-).
ta by se jim šikla :-D http://www.videobomb.cz/video/Podprsenka_pro_muze
Od doby, kdy internetový obchod Wishroom začal před dvěma týdny pánské podprsenky nabízet, se jich prodalo více než 300, kus po 570 Kč. V tomto obchodě jsou k dostání i punčochy pro pány, ale povětšinou je sortiment dámský.
\"Je mi příjemné, jak je to trochu těsné. Je to fajn pocit,\" řekl zástupce obchodu Masayuki Tsuchiya, když předváděl podprsenku, která se dá diskrétně nosit pod pánským oblečením.
Ředitelka obchodu Wishroom, Akiko Okunomiya řekla reportérům Reuters, že ji překvapilo, kolik mužů má o toto zboží zájem.\"Myslím, že o podprsenky projevuje zájem čím dál tím víc mužů. Od doby, co jsme začali pánské podprsenky prodávat, dostáváme dopisy od zákazníků, kteří píší jak je jejich nošení skvělé a že po něčem takovém toužili už dlouho,\" dodává paní Okunomiya.
Podprsenka je k dostání v černé, růžové a bílé, ale ne všichni muži jsou jí nadšeni. Na nejpopulárnější japonských diskusních stránkách se do debaty o mužích, kteří nosí podprsenky, zapojilo přes 8 000 lidí.
ehm,..,no občas to fakt drncá ale já je mám třikrát větší ani na pupek si nevidim, :-((((
...jo a nejlepší vizuálně je v kombinaci s dolním řízením.....
A vůbec nejlepší je, že ti antisportovci na tom ujedou stovky kilometrů a proti těm "hubeňourům" bývají v mnohem lepší kondici i se svým "pivním" břuchem :-p
Presne moja reč. Vždy je lepšie keď z pivným panderem prejde človek 100 km, ako vychrtlý na klasike za 50 000kč, ktorý sa autom odvezie na cyklostezku za mesto, tam prejde hore dole 5 km a spokojný sa zase odvezie autom domov. Potom príde do cykla, lebo niekde čítal že Campa má nový karbonový šalter za 5 litrov, kúpi ho, ale na účtenku si kvoli žene nechá napísať 950 kč. Pri tom všetkom rozpráva ako bol minule na výjazde, ako dal 250km a ako sa cíti pri sile. V cykle som takýchto pózerov zažil niekolko.
Kdo je správný sportovec !? 6 hodin týdně poměrně náročný trénink, kdy vypotit 1-2 litry vody během cvičení bylo zcela běžné. A pak se mě jedna "sportovkyně" zeptala: Díval jste se včera na fotbal? Odpověď: Ne, byl jsem cvičit. Reakce: Tak to jste houby sportovec, to ten můj nevynechá žádný sportovní přenos v televizi ! Tak jsem to zažil na vlastní kůži.
Původní zadání diskuze se zvrhlo do:
Co takhle podiskutovat a kriticky přiznat, CO ZÁBRADLÍŘŮM na lehokole vadí, jaké jsou (i prý) jeho nevýhody proti klasickému kolu? Co jsme kde zaslechli, co si myslíme ...
A zdá se, že vysvětlování ležákistů je "házením perel sviním". Vždyť ti, kteří na lehu nejezdí vědí určitě líp (oni to musejí vědět líp,páč si musí zdůvodnit, proč na tom nejezdí), jaké jsou nevýhody, než ti, kteří na "tom" jezdí ...
inu tak to já házet perly swiním na gaučích taky nebudu!
Hm, myslím, že většině z nás na lehokole vadí, že ještě žádný nemáme. To je třeba pro mě jeho zásadní nevýhoda. ;-)))
Proc by melo "klasikum" na "gaucacich" nutne neco vadit? Mne na lehokole nevadi nic. Tezko bych na nem jezdil tereny, co jezdim na biku, ale je mi to sumak, protoze mam bike. Na silnici zase jezdim s ostatnimi silnicari na silnicce, coz by bylo v baliku dost obtizne na lehokole. Sice kdybych mel silnicni special, asi bych byl rychlejsi, ale zase me s nim nepusti na zadny silnicni zavod. Taky bych potom musel mit nejenom aspon 2 kola, ale jeste i 2 lehokola, zatim jsem rad, kdyz mi zbyde volny cas aspon na ty 2 kola klasicka.
Vadi mi maximalne to, kdyz mi nekdo neco cpe, coz byva v tehle diskuzi problem nekterych "klasiku" s 29" MTB a potom nekterych lehokolistu.
Ty a třeba mlok jste "profesoři" - máte své a chápete, že to vaše nemusí sedět úplně každému. K ostatním cyklistům přistupujete stylem "já pán - ty pán".
To jen nedospělci (duševní) a malé děti (u těch to chápu) se chtějí vytáhnout nad ostatní, dokázat, že jsou lepší (ač nejsou).
A na NETu je to štěkání psa za plotem (tam se nebojí).
Vyžadují uznání a slušnost od ostatních - jsou přeci "hvězdy". Vůči ostatním se musí tvrdě, tvrději, popř. pěstí ...
No, už je toho tu psáno požehnaně, ale jedinou nevíhodu vidím v tom, že jej stále nemám. :( Stačilo mi 10 minut zvědavosti a vleogauč od Jurimíra a vím o čem mluví ti kdož ho mají... :) Chápu, proč klasici rychle sesedají z kol když zastaví, zatímco si "gačáčci" teprva sednou... :D
Jedna nevýhoda se vyklubala nedávno. Z protijedoucího auta cosi odpadlo, odrazilo se od silnice, chytlo pěknou rotaci a pokračovalo po drsnějším škrtnutí o mé koleno okolo hlavy do příkopu. Na klasice by mě ten předmět (nejspíš větší vyvažovací závaží kola) trefilo do holeně, možná i do kolena, ale hlava by zůstala v bezpečí. I když jsem nejel zdaleka tak rychle jako Masa a to auto jelo kolem devadesátky, stejně jsem nestihl nic udělat.
Keby ten predmet chytil inú rotáciu, prípadne sa inak odrazil, tak preletí nad Tebou. Na klasike by Ťa trafil asi dio hlavy. Uvádzať takéto prípady ako nevýhodu lehokola je scestné. Naopak keď idem na lehokole tak vzhladom na posed je menšia pravdepodobnosť, že mi vletí mucha do huby:-)
Jo a na Oceláči mám špičku nohy v horní úvrati a koleno ve výšce ramen a už jsem zažil šutr od kola náklaďáku co jsem viděl letět slušnou rychlostí přímo do ksichu a zarazil se o podrážku body právě na té špičce. Takže to je naopak výhoda lehokola :-).
...nebo by ho objel na klasice menším obloukem = nulovým obloukem, jak je u většiny řidičů zvykem, a škrtl ho do lokte či hlavy třeba zrcátkem....
Znám jednu obrovskou nevýhodu lehokola=> NEMŮŽU JEZDIT KAŽDÝ DEN!!!
Protože nemám rád silný vítr s deštěm.
nauč se ho mít rád... ;o)
máš bod! (;
Tiež s tým zrovna bojujem v tomto počasí.
Cajgliť ,či necajgliť - to je dilema - Hamlet hadr :D
já jak kdy. Někdy mě to neva a jedu i rád a někdy radši nechám kolo odpočívat. Ale musím s tím něco udělat. Pěšky mi to vůbec nevadí a potřebuju se na kole dopracovat k témuž...
Jelikož nemám blatníky a ještě šněruju :-)
šněrování nevadí, aspoň budeš mokrej hezky rovnoměrně ze všech stran a ne jenom zepředu :o) A blatníky tam nandat můžeš ne?
A má vůbec nějaké nevýhody ?? :-)
jasně, jako všechno...
to snad ani není možné :-)))
Jistě, ale výhody brutálně převažují, takže vlastně nemá. :-))
...no tak to pozor!!!
Doporučuji všem pročíst si všechny nevýhody v tomto vlákně - K čemu to slouží ? http://www.nakole.cz/diskuze/8786-tema-k-cemu...
;-)
Myslím že největší nevýhodou lehokola je, že přitahuje všelijaké chytráky kteří sice lehokolo neznají ani z obrázku ale musí lehocyklistu za každou cenu přesvědčovat že lehokolo je na nic a že si ho pořídil jenom kvůli machrování.
Jo jo, jen kvůli machrování :-))
Ale to machrování může být taky někdy dost důležitý, někdy člověk nějak potřebuje upoutat pozornost, tak proč ji nepoutat na lehokole, stejně to tak alespoň z počátku ježdění většina udělala :-)
Že jo, co je špatného na machrování umem? Zvlášť když mi to nedělá PR agentura...
Můžu ti říct, že drtivé většině lehocyklistů tahle pozornost vadí, mě taky. Časem se to ale otupí a zvědavých pohledů si nevšímáš. Takže machrování je totální blbost, pro většinu přihlížejících kteří tě neznají jsi spíš nemocný se zády, no a pro ty co tě znají jsi nemocný taky, jenom na hlavu.
Většina lidí, co mě neznají - snad vyjma dětí - se už lehu ani moc nediví, spíš tak nějak jen se drobně a nedůvěřivě pokukují či lehce pokřikují....drtivá většina lidí, kteří mě znají a ví o mých problémech se zády, už se dnes ani nediví, na čem to jezdím. Spíše se diví, že na tom "nutím" jezdit i svou ženu. Nedokáží pochopit, že i pro ni je jízda ne lehu příjemnější než drcení zadních partií na "žraloku" a klasiku s lehkým srdcem odložila a vracet se již prostě nejen nehodlá, ale hlavně ani vůbec nechce.;-) Tuhle jsem ji vytáh na klasiku na tandem a nařikala, že je to teda sakra nezvyk - tlačit si zas zadek....;-)
Jenze ti, co mne znaji, maji k onomu podezreni i jine - lepsi - duvody. ;-)
No u mě taky, nejsem zrovna standardní typ člověka který se nechá unášet davem zmasírovaným reklamou a bulvárem. Ono to pak mnohým lidem leží v žaludku a když už nic jiného, tak aspoň udělají z člověka podivína či blázna.
U nás je to jednoduché. Nikdo to tu vživotě neviděl, a ti co mají tuchy o jeho existenci si myslí, že je to kolo pouze pro invalidy. Až dokončím ten svůj kousek, tak doufám, že se ve většině případech vyhnu nějakým komentářům. Npotřebuji publicitu, ale rád si užívám a leháč je ideální příležitost, jak třeba skutečně vstávat až v práci... :D
Zasadni nevyhoda. Nejen, ze si clovek brzdi, navic pouziva zbrane hromadneho niceni proti sobe.
<offtopic>
Navrhoval bych podobne reseni i pro automobily. Kdyby vyfuk koncil pred nadechem klimatizace, uzcite by si vsichni dali vetsi pozor na to, co jim jde z vyfuku. ;-)
</offtopic>
Prosím česky, vůbec jsem nepochopil co chtěl autor říct. :-))
Po poziti vetsiho mnozstvi lustenin, papriky a podobne dochazi k ohrozeni samotneho jezdce.
Navic si vzhledem k nevhodnemu smeru trysky lehokolista pribrzduje.
Jo ahá :-)), no záleží na použité sedačce, já mám například sedačku síťovanou a tam není žádný problém, to spíš na klasice musím ze sedla, jinak bych si rozerval bok. :-)
Na klasice si pri dostatecnem predklonu pomahas v doprednem pohybu. A muzes i do jiste miry eliminovat dojizdejici soupere. Na lehu si - pri dostatecnem polehu - pribrzdis a jeste k tomu se i eliminujes. ;-)
Mám tříkolku greenspeed gto, tam je vzpřímenější poleh, takže eliminace sebe sama nehrozí, maximálně efekt ufo, to znamená neznámý vnášející se objekt, nebo tak nějak. :-)
Vcera jsem u brodu uvazoval, jak to vyresit na trikolce. Premyslel jsem o dvou hydraulickych sedlovkach, pantografu, ... Tohle mne nenapadlo - Proste s sebou misku cocky a preletet.
Jim Parker, majitel firmy Cruzbike (lehokola s předním hnaným kolem - podobné sedlal Holfi)
Jako radiolog, vím, anatomie člověka od hlavy-k-patě. Standardní kola místy příliš velký tlak na několika citlivých oblastí těla. To se stává větším problémem, jak stárneme. Já jsem úplný vyhledávání alternativních návrhů jízdních kol před závěrem, že Cruzbike je nejlepší kombinace pohodlí, výkon, bezpečnost a ergonomický design.
To také vypadá cool, jde velmi rychle, a je prostě zábava jezdit. Na fotografiích, na vědomí, že rukou a zápěstí jsou nenesou váhu, je podporován záda, hlava je v poměrně vysoké a vzpřímené poloze pro sledování provozu (bez natahovala krk krk), hmotnost jezdce není středem nad pohlavních orgánů ( který může způsobit bolest, znecitlivění, a ztráta funkce), a podle-back postoj vytváří téměř stejné aerodynamický profil jako závodník na kole ve standardní poloze zastrčit.
Text v originále:
As a radiologist, I know human anatomy from head-to-toe. A standard bike places too much pressure on several sensitive areas of the body. This becomes more of a problem as we age. I did an exhaustive search of alternate bicycle designs before concluding that the Cruzbike is the best combination of comfort, performance, safety, and ergonomic design.
It also looks cool, goes very fast, and is simply fun to ride. In the photos, note that the hands and wrists are not bearing weight, the back is supported, the head is in a comfortably high and upright position for viewing traffic (without craning the neck), the rider's weight is not centered over the genitals (which can cause pain, numbness, and loss of function), and the laid-back posture creates nearly the same aerodynamic profile as a racer on a standard bicycle in a tuck position.
8-)