Rýsuje se možnost vyrobit (vyrábět) laminátová sedadla na lehokola (něco takového, jako dělají poláci) v Česku, kousek od Ostravy. Pro jednání s firmou bych ale potřeboval vědět, kolik asi by bylo v první chvíli zájemců o sedadlo. TAKŽE KDO BY MĚL O SEDADLO ZÁJEM, TAK SE SEM NAHLAŠTE. Je to samozřejmě ale i otázka, co by to sedadlo stálo. No uvidíme, dám pak vědět, jak jednání dopadlo.
Záleží na ceně.Když bude příznivá tak budu silně uvažovat.
Chce to více detailů. Např.: bude to děla z polyesteru jako ten Polák či něčeho jiného? bude více velikostí k mání (nejen vel. L)? jaké sedlo bude předlohou - Optima, Azub, Polák, vlastní?
Tzn. že bych vzala sedlo, kdyby bylo ve vel. S možná i XS, kdyby bylo z epoxidu a kdyby předlohou nebylo ani sedlo Optima ani Azub (nic proti, jen mi nevyhovují) (a ještě bych jej před koupí nejraději vyzkoušela). A cena nepřesáhla 1000Kč.
Omlouvám se, vypadám-li příliš vybíravě, ale už mám jisté zkušenosti (např. si nechci poškodit záda), z nichž se to odvíjí.
Díky za případné info.
S tím tvarem sedadel to může být jen určitý kompromis. Ideální by bylo dělat sedadlo každému na míru, ale to si nedovedu představit hlavně cenově. My za tím výrobcem pojedeme se sedadlem z Polska, takže si asi vezme vzor z toho poláka.
Jde o to, že jsem zjistil, že syn mého známého má firmu, která dělá z laminátu různé tunnigové doplňky na auta apod. Mluvil jsem s ním telefonicky a říkal, ža by sedadlo (sedadla) vyrobil. Chceme za ním zajet s kámošem, vzít to polské sedadlo jako vzorek a zkusit se s ním domluvit. No a když s ním budeme mluvit, tak bych měl rád trošku představu, jaký by byl zájem o ta sedadla.
Co se týká velikosti a procvedení, tak by asi bylo ideální, kdyby byla jedna univerzální velikost (= jedna forma, menší náklady, menší cena), ale jak to vyřešit netuším . Snad udělat sedadlo bez toho horního zahnutí a k tomu by se zvlášť montovala opěrka hlavy (nebo opěrka ramen či krku nebo jak to nazvat) - prostě tu horní zahnutopu část by si každý přimontoval sám dle velikosti postavy (nebo by to mohlo být nějak nastavitelné).
Dle mého názoru by mělo být sedadlo děrované, ať má kde odcházet pot - s tím ale souvisí otázka tuhosti sedadla.
Bude to chtít trošku popřemýšlet, jestli máte nějaké nápady (nákresy), tak sem s nimi (nebo na můj email [email protected]).
Uvidíme, co z toho bude. Bylo by fajn mít v Česku cenově dostupná sedadla. Taky by se mi jedno šiklo.
PS: Ještě mne napadlo vrábět sedadla z hliníkového plechu (asi jedno zkusím vyrobit) - tvar i s perforací pro větrání by se dal vyřezat plazmou, vodním paprskem apod, ve větším množství by to nemuselo být až tak drahé. Hliníkový plech rozměrů 90x30 cm silný 4 mm stojí asi 350 Kč
Nápad je to pěkný, ale má to několik ale. Sedlo takového typu jako má Azub nemůžeš dělat univerzální, a problém není ve vršku sedla, když sednu na taťkovo L-ko, tlačí mě vyklenutí nad ledvinama co je na mě moc velké a moc vysoko, přestože moje velikost je M, hned vedle. Dá se jakžtakž vyjít s velikostma M a L, většina lidí je jedno nebo druhé, ale mnozí ne, třeba Evina potřebuje menší, nink by možná snesl větší než L a jeho brácha zcelja jistě potřebuje XL, pokud si vzpomínám.
Pokud chceš jít do nastavitelného vícedílného univerzálního, doporučuju kopírovat od HPVelotechnik, na tom jejich novém (jmenuje se Bodylink? nemůžu si vzpomnět) jsem seděl a je dobré, i různé recenze ho chválí. Jde o dva kusy, které se zasouvají uprostřed do sebe, ale tak, že je možné nastavit nejen vzdálenost horního a dolního oblouku, ale i vyklenutí uprostřed.
Na občasné pomalé rekreační ježdění se dá vyjít i se dvěma kusy překližky a karimatkou, ale jak chceš jezdit pořádně, potřebuješ zdravé sedlo. Jeden z důvodů pro jízdu na lehokole je právě zdraví, tak si ho nebudu ruinovat abych ušetřil pár korun na sedle, nová záda doktoři zatím udělat neumí.
Jinak jeden kamarád po dvou měsících už opět jezdí na svém (kdysi před nehodou mém) lehokole, a sedlo má ode mě. Udělal jsem napodobeninu Azubu velikost L a mám na to formu. Zatím je prototyp testován jen krátce, ale pokud by měl někdo zájem se nějak domluvit, piště na mail. Plánuju pro sebe výrobu formy na M-ko. Jinak to L-ko jsem udělal z tkaniny 163g/m2 a epoxidové pryskyřice LH160 (tuším má certifikát i na letadla). Váží 850g a nevypadá že by někde bylo moc slabé. Příští kus možná bude mít tužší oraje sedáku, krajních 15mm trochu pruží když se člověk zvedne z opěradla a dá nohy na zem.
To hliníkové není špatný nápad, jen se musí trefit tvar. Možná metoda je posadit budoucího uživatele na Azub v bílém triku, vyfotit, obkreslit, překreslit v měřítku a vyřezat podle toho žebra té sedačky. Pokud řezání (laser nebo plasma) více identických kusů nějak výrazně nesnižuje cenu oproti jednotlivým podobným, mohlo by to být relativně levné sedlo a při tom přesně na míru.
No já bych bral dvě. Podle velikostního značení polského výrobce velikost L , ale samozřejmě je to podmíněno cenou za rozum :o)
No pokud máš na mysli to moje tak se bude lepší dohodnout mailem hebi(at)email.cz, abychom se domluvili na detailech, předání atd. Taky nevím jistě jak rychle to vyrobím, záleží to kdy mám kolik času. Laminuje se to na několikrát.
Záleží na ceně.Když bude příznivá tak budu silně uvažovat.
Datum: 30.08.06 11.44
Autor:jirkavani
Taky bych jedno bral..... Záleží na ceně a samozřejmě taky na funkčnosti na delší cesty. Chci si stavět lehokolo a sedlo beru jako základní stavební část od které se odvíjí další věci, jako úhel rámové trubky, čep zadní kyvky, umístění spodního řízení atka podobně. Koukal jsem na polský sedla, opravdu je to polystyren ? Není kostra z laminátu a pak jen polystyren jako potah ? Víte někdo jak se to chová v dešti? Přemýšlím o tom udělat si výlet do Polska, už jsem tam dlouho nebyl, nákupní horečka ba už opadla, teď bych nakupoval já :))
To polské je laminát! Mám ho nakole...
Technicky vzato je to FRP - fiber reinforced plastic - vlákny posílený plast. Používají polyesterovou pryskyřici, která tvoří ten plastový materiál, a ta se nacucává do skelné rohože, což je hromada krátkých vláken chaoticky lisovaných dohromady. Někdo to zahrnuje pod pojem laminát, někdo laminátem rozumí materiál, kde jsou vlákna kladena cíleně pomocí tkaniny v určitných směrech, probíhají celým dílcem a slouží jako nosný, nikoliv jen výztužný prvek. Takový laminát má pak mnohem větší nosnost při stejné hmotnosti.
Pokud je tu větší odborník, ať se ozve, píšu jen co jsem četl různě na netu, nerad bych dělal zmatky.
Ten Polak (http://poziome.webpark.pl/ - kdyz uz jej "pomlouvame", tak oficialne) inzeruje, ze pouziva epoxidovou pryskyrici. Toz nevim. Rizli/vrtli uz jste nekdo do sedla? Pokud to hodne smrdi, pak jde o polyester...
Já jsem do toho vrtal ale nedokážu posoudit jak moc to smrdí:-) Je velký rozdíl epoxyd - polyester? Myslím pevnostně...
Jo polyester je tak na rok, epoxit je mnohem kvalitnejsi material. Vzhledem k cene to ten Polak asi dela z polyesteru. btw: epoxid nesmrdi vubec, vlastne ani pri laminaci, pes proste smrdi ;-), asi vrtnu do toho meho polaka, az budu v CR, coz na veci nic nmeni, sedlo uz od polaka mam a pouziji jej, ale budu-li v budoucnu kupovat sedlo nove treba z Ovy, preferuji epoxid
Právě podle ceny se mě to nezdá, změnou z epoxy na pes ušetříš aspoň stovku (na naše), z pryskyřice na rohož možná ne, ale taky dost. Teď dělám sedlo pro Holfiho a schválně si to počítám. Mám hotovou zadní stranu (tu složitou s hřebenama) a už je na tom pět hodin práce. Jen naaranžování tkaniny nějak pěkně a uhlazeně aby všechna nosná vlákna byla napnutá po povrchu formy sebere 40min na jednu vrstvu. Takže mě někdo vysvětlete, jak to ten borec zvládá vyrobit za 95PLN, čili pod 700Kč? To jsou v polsku o tolik nižší ceny, že se uživí s tak malou mzdou? Nebo je to nějaký mesiáš co se rozhodl šířit lehokola tím, že dělá skoro zadarmo? Kdyby materiál sehnal za stovku, tak snad, ale z epoxidem a tkaninou (plus gelcoat, separátor, sprejový lepidlo a to nepočítám opotřebení nástrojů a aceton na mytí štětců a podobně) se člověk nedostane pod 300Kč za materiál, leda by ho odebíral po tunách a ne po kilech.
A ještě jsem zapomněl na odtrhovku, taky není zdarma, a naráz z jednoho laminování to člověk neudělá, takže cca 0,5m2 jí na jedno sedlo spotřebuju.
Pokud by se to dělalo tak, že prostě narvu do vymaštěné formy rohože co se tam vejde, zaleju to pryskyřicí a zmáčknu druhou formou, sleze počet pracovních hodin asi na třetinu. Ale musí to vážit kilo dvacet, aby to mělo tu nosnost, z tkaniny to jde udělat bezpečný i pod 0,9kg, jenže za pár hodin a stokorun navíc.
No hlavni vyhoda rohoze je prave ta ze to rychle pribejva,takze takovy sedadlo udelas v pohode najednou - prosytis stetcem nebo valeckem dve vrstvy tluste rohoze a nazdar.Ani to nemusis zamackavat druhou formou,i tak je pracnost tretinova.Pokud nehonis gramy tak je to pro seriovou vyrobu hodne vyhodny.Nebo tam kde potrebujes silnou vrstvu,treba kdyz delas formu nebo bazen.Ale videl jsem i lode laminovany z rohoze.
Na formy je rozhodně supr. U aut se taky používá skoro jenom rohož, protože hmotnost je poměrně nedůležitá, zato několikamilimetrová tloušťka se hodí. Pokud dělám sedlo na kolo, a chci od něj určitou (celkem značnou) odolnost, musel bych ho z rohože udělat tlustší (což nevadí) a tím pádem těžší. A člověk nemusí být zrovna gramhonič, ono mezi 1200g a 800g je celkem rozdíl. Lehokolové sedlo je dost rozměrná věc, takže se na něm dá ulovit dost velký kus hmotnosti. Platit třeba za pedály několik stovek navíc aby byly o 30g lehčí, to je podle mě to pravé gramhoničství, naopak ušetřit na sedle necelé dvě stovky (dělám-li ho sám - platím jen materiál) a mít ho kvůli tomu o půl kila těžší, to je naopak zbytečné plýtvání, uvážím-li, kolik to kolo stojí celé. Pokud kupuješ sedlo hotové, je rozdíl v ceně větší, ale pořád je slušný poměr mezi cenovým a hmotnostním rozdílem. Ale to je každého volba. Mimochodem 1,2kg vážící sedlo z rohože a polyesteru nemá zdaleka stejnou odolnost jako 800g sedlo z tkaniny a pryskyřice.
Z rohože se nedělají jen bazény a lodě, hodně velomobilů je taky z rohože, určitě kvůli ceně (materiálu i práce). Určitě vím CabBike, ten dělají do formy z rohože. Nejluxusnější velomobil Versatile vypadá uvnitř podobně, ale myslím je to vlákno stříkané do tenkého plastového výlisku, co tvoří vnější povrch - ta černá spodní část. Nahoře je kapota z probarveného plastu. Jak se dělá Quest a Mango nevím, ale podle fotky vnitřku ze CV to dost jednoznačne vypadá na tkaninu. Z tkaniny dělají taky WAW, dokonce myslím psali někde že z kevlaru. Odlehčený na závodění má jen 25kg. WAW stojí 5800 Euro, Quest 5672, CabBike teď nevím, ale je to taky přes pět, a ten je pěkně těžký, stejně jako Versatilka má myslím okolo 35kg, ale Versatilka je na rozdíl od něj rychlá, a stojí 7800 Euro.
Versatilka ma vrsek vyfouknuty z abs a spodek je specialni skelna tkanina z vyroby nasycena nejakym praskovym plastem.
Slozi se to do formy a ohreje a tim se plast zapece. Nic se nesyti ani stetcem ani valeckem a nic se slozite zamokra nerovna. Vysledek je tezsi, ale pevny a jeden kus je hotov za cca 40 minut celkem.
Pěkné, díky. Já někde četl (tuším v té Frederikově práci o velomobilech), že vylisujou plast, jak se dělá třeba na auto, a ten zevnitř nastříkají pistolí co stříká pryskyřici a zároveň do ní natahuje vlákno, který se seká. Dělají se tak třeba některý vany. Ale tehdy se Versatilka teprv vyvíjela, tak to mohli změnit, aby nepotřebovali lis na ten plastový vnější plášť. Nebo jsem to četl jinde a dělám zmatky.
myslim ze se to jemnuje spandex ale tim si nejsem jisty
Spandex je myslím taková ta silonovitá látka co se z ní dělají kapotážové fusakle (na Lightning třeba, ně BROL to Larry testoval na nějaké tříkolce.
O te tkanine s praskovym plastem jsem necetl, ale mel ji v ruce v dilne, kde se versatilky delaji pri diskusi nad rozdelanym kusem. (nejak dosly urovne diskuse)
Projednou má ten systém pravdu - už se dávno nebavíme o tom, kdo chce laminátové sedlo :-).
S tou zapíkací věcí jsi mě zaujal, hlavně protože to neznám, ještě se po tom na netu porozhlídnu, doplnit si mezery.
Tak jsme byli z Tomem na té firmě, která dělá s laminátem. Probrali jsme to s majitelem, ukázali jsme mu originál z Polska, a došli jsme k závěru, že by to sedadlo byl schopen udělat, ale rozhodně by se nedostal na cenu, za kterou je to možné dovézt z Polska. A to se týká výroby jedné velikosti. Bohužel každý z nás je jinak vysoký, takže těch velikostí by musel dělat více a to se zase prodraží a do toho se mu nechce - asi by mu toho pak dost leželo na skladě. Polák to dělá ve velkém, takže asi proto je levnější. Takže zůstaneme u poláků a individuální výroby.
Na kolik ten dovoz vlastně přišel? Nějak jsem to tady nepostřehl. Díky.
Nechtěl jsem sýčkovat předem, ale myslel jsem si, že na cenu srovnatelnou s 95PLN se nedostane nikdo u nás jinak než pomocí masové výroby z nejlevnějších materiálů.
Asi jo, ale za zeptání člověk nic nedá (jen chvilku svého času).
Přesně tak, za pokus to stálo.
Potřeboval bych dvě laminátový sedačky typ LWB. Psal jsem dvakrát tomu polákovi, ale ani po měsíci se mi neozval. Chtěl jsem koupit jednu a podle ní udělat druhou. Zkušenosti s laminováním mám, nejnáročnější je udělat formu, nebo aspoň kopito, potom už to jde. Nemá někdo tuto sedačku na prodej, nebo na půjčení, za nějakou úplatu, nebo protislužbu. To by mi moc pomohlo, anebo jak to od toho poláka kupujete, mohl by to někdo zprostředkovat?
No já jsem od něj jednou objednával a v pohodě - posílal jsem mu peníze napřed (v obálce jako cenné psaní) , a sedadla poslal - chvilku to trvalo protože neměl všechny velikosti skladem.
jakou má ten polák adresu ?
sic tím přispěji ke spamovému zahlcení jeho schránky (i když on ji sám zveřejňuje online), zde jsou kontakty:
email: [email protected]
telefon: 503 438 921 (najlepiej po 16tej)
číslo účtu: 60 11402004 0000 3402
2946 4130
mBank
Jarosław Snoch
nalezeno zde: http://sklep.poziome.pl/
a bydlí v Ryjewo (pokud je to název místa), jiné kontakty neinzeruje
Nechce se mě na to zakládat web, protože to stejně asi nikdo dělat nebude, ale co kdyby. Zde malý návod jak na vlastní sedlo:
Jedna možnost je udělat formu třeba z jiného sedadla nebo z kopyta vymodelovaného z dostupného materiálu (hrnč. hlína, plastelína, tvrdý polystyren). Stačí předlohu naseparovat nějakým mastným materiálem (idelální je separátor na formy, funguje vrstva vosku co se pak fénem rozpustí, lze i máslo jako když se peče buchta. Pak se na to dá vrstva tkaniny tak aby všude přilehla, prosytí, nechá trochu zatvrdnout a pak se tam naplácá rohoží a odstřižku skleněné tkaniny co se tam vejde, aby to bylo pár mm tlustý a nepružilo to. Po vytvrzení se to roztrhne od sebe. Stačí forma na zadní stranu sedla, pokud ho budete laminovat z tkaniny, přední strana bude mít porvch tkaniny což ničemu nevadí. Forma se opět na separuje, pak natře (lépe nastříká) gelcoatem, jak je polotuhý, položí se první tkanina. Celkem doporučuju 4 vrstvy něčeho jako 163g/m2 na zadní stranu, pro těžké lidi a neodpružená kola i víc, na přední stačí dvě, položit je tak, aby překryly žlábky ve formě a vytvořily přední stranu sedadla. Na závěr je souboj titánů vyrvat to z formy, hodí se různé klíny, pozor na poškrabání formy i sedla. Při dobré separaci stačí vrazit mezi sedlo a formu nahoře uprostřed velký ztupený šroubovák, udělá to lup a vyskočí. Tahle metoda vyjde jen v nákladech na materiál na formu + jedno sedlo na stejné peníze jako ten polák, čili odhadem aspoň 700, pravděpodobně víc. Potřebný čas: studentovi VUT FEKT trvá uprostřed semestru výroba formy čtrnáct dnů, věnuje-li jí větší část volného času. Třicet hodi? asi tak. Sedlo samotné z formy vznikne za 6-7 hodin.
Další možnost je jedna deska polystyrenu a tvrdý papír. Z polystyrenu vyříznout dvě žebra příslušného tvaru zad (např. vyfotit se z boku na vhodné sedačce a obkreslit) a obrousit jejich budoucí zadní stranu do kulata. Nalepit na ně zepředu tvrdý papír potažený širokou izolepou, tak aby šel od těch žeber později urvat, třeba oboustrannou páskou. Celé to pak zezadu pečlivě pokrýt skelnou tkaninou, aby kopírovala žebra pa přecházela na papír. Doporučuju aspoň čtyři vrstvy kepru 163g/m2 nebo ekvivalentní množství. Je dobré dělat z co největších kusů, fungují podélné pruhy po celých žebrech široké asi 7-10cm (při velikosti žeber jako na Azubu), jeden na vrchol žebra a dva do přechodů mezi žebrem a plochou sedla, musejí se překrývat. Jednu ze čtyř vrstev udělejte z příčných pruhů cca 10-15cm širokých na zakřivené konce, celá střední část jde z jednoho kusu. Až tyhle čtyři vrstvy vytvrdnou, utrhnout papír co tvořil plochu (izolepa se od pryskyřice odlepí), zlehka přebrousit přední stranu a překrýt dvěma pláty tkaniny. Kdo si věří, že udělal žebra dost odolná, může i vytrhat/vyleptat polystyren, aby to měl o pár gramů lehčí. Celé to vyjde asi na 400-500Kč za veškerý potřebný materiál (3m čtvereční tkaniny, cca půl kila pryskyřice počítáno i s tvrdidlem), a sežere to 10 hodin práce pokud vše půjde špičkově, kdo laminuje poprvé spotřebuje spíš 20 hodin (a měl by přidat počet vrstev, tak 6 na tu profilovanou zadní stěnu).
Pokud si stále ještě někdo myslí, že za takové sedlo vážící pod 1kg vyrobené z ručně kladené tkaniy a epoxidové pryskyřice může jeho výrobce (platící daně a podobně) chtít maloobchodní cenu pod 2500Kč, je podle mě dost vedle. Za 1000Kč to může jít dělat lisováním mezi dvěma formami z rohože a polyesterové pryskyřice - na jedno sedlo je materiál za stovku a tři hodiny práce včetně separování forem a stříkání gelcoatů. K tomu cena za zlomek formy a pomocný materiál a energie.
Dík. Když vidím, jak je to dlouhý, a přitom je to stručná verze, asi je to dost odrazující.
Už tu dlouho nikdo nebyl, tak nevím, jestli to bude někdo číst...
Já jsem si u svýho leha udělal sedačku kombinovanou - laminát + 2 hliníková žebra. Hliníková žebra jsem si nechal vypálit na laseru, firem, který to dělaj je dnes už hodně. Jsem z Litomyšle a v blízkém okolí jsem našel 4. Žebra jsem nechal svařit dole L profily a vzadu AL trubičkou, do které kotvím vzpěru zadní vidlice. Mezi žebra jsen nechal vevařit 4 kousky pásků z AL plechu, aby bylo k čemu sedák přišroubovat. Pak jsem na ty žebra přišrouboval sedák, vyrobený ze starého umakartu, po obvodě o 1 cm větší, než budoucí sedák. Na umakart jsem nalaminoval sedák sedačky, první vrstva byla běžná látka s červeno modrými pruhy a pak už normální skleněná rohož. Záda dvě vrstvy, sedák vrstvy tri. Před laminováním je potřeba umakart potřít separátorem. Pro laminování jsem použil polyesterovou pryskyřici. Pak jsem laminát od umakartu oddělil, vzhledová strana má vorek barevné látky a je perfektně hladká, není poptřeba kopyto. Laminátový sedák jsem ořízl do konečného tvaru, na něj jsem nalepil jednu vrstvu staré karimatky a pak přes suchý zip Azubáckou filtračni pěnu, našel jsem firmu, která tuto pěnu dodává a udělali mi přířez na míru dle výkresu, dva kusy a 200,- kč celkem. Hliníkovou část sedačky jsem ručně naleštil a nechal naeloxovat ( Tesla Brno). Naeloxovaný povrch drží lesk a nešpiní. Sadačka vypadá profesionálně a ani to nebylo tolik práce a ani peněz. Laminovat umím, ale představa tvorby kopyta mne odradila...
Zajímavá metoda. Máš nějak spočtený, kolik času ta výroba sežrala? Protože mě to připadá, že kdyby sis nechal vyříznout laserem nebo vodním paprskem žebra z kusu polystyrenu a jen jim šmirglem srazil hrany, nalepil na ně plochu z papíru nebo balzy a olaminoval to ze všech stran, možná by to zabralo nastejno času. Možná se pletu.
Takže tvoje sedlo je kříženec optimoidní laminátovky a hliníkového challengáče? Nebyla by fotka:-)?
Taky se připojuji - nebylo by foto?
Může to vypadat dobře. Já potřebuji dvě sedačky ale LWB, ty ani Azub nedělá u poláka jsem nějak neuspěl, tak jsem se pustil do výroby kopita - celolaminát, ale ještě nejsem hotov, tak za deset dní bych mohl odlaminovat první kousek.
on je nějaký rozdíl mezi swb a lwb sedačkou?
Nic ti nebrání dát na LWBčko Azuboidní sedačku pokud vím, viz třeba RANS Formula. Ovšem ona je vhodná spíš pro ležatější úhly sezení, pokud někdo staví takové to židloidní LWBčko, můře mu přijít vhod jiný tvar, širší sedák a užší opěradlo - odpovídá to jinému rozkladu zatížení.
Kdyby mi nic nebránilo, tak ji koupím a nepachtím se s výrobou formy a kopita. Tobě snad nemusím vysvětlovat, jaká je to piplačka, aby to pěkně vypadalo a dobře sedlo na pozadí. Ale nakonec v druhé části tvého příspěvku jsi to sám vysvětlil a defakto si přiznal, že ta první tvá věta byla blbost i vzhledem k tomu, že jsi moje kolo ani neviděl. Nemůžeš srovnávat model RANS FORMULA s něčím co jsi neviděl. Ale snaha byla - dík.
Přece ti nic nebrání jezdit třeba na dřevěné bedýnce od meruňek, ta věta není nesmysl. Jde jen o to, kolik pohodlí chceš dostat s jakým úsilím. Azuboidní sedačky jsou navržené spíš na ty ležaté úhly, ale jdou použít i na celkem vzpřímené aplikace. Podle mých zkušeností je hranicí sklon opěradla tak 50-55° měreno od vodorovné roviny a většnina lehokol se pohybuje v menších číslech. Ale je to individuální a taky to trochu závisí na diferenci výšky pedálů a sedla a podobně. Já jen chtěl Pavlovi říct, že tvar sedačky nesouvisí s rozvorem (LWB vs. SWB), ale se sklonem zad jezdce.
Hlavní rozdíl je v úhlu, který svírá sedák s opěrákem. SWB je ležaťejší, tedy větší úhel, asi 130° a víc a v LWB spíš sedíš, tedy menší úhel, asi 110 - 115°
Jakto že ti to nešlo objednat z toho polska - já jsem tam loni kupoval 3 sedadla a bez problémů...
Napřed mi odpověděl, ale že musím nejprv poslat peníze a když jsem chtěl, ať mi pošle svoji adresu, chtěl jsem peníze poslat jako cenné psaní, tak mi už neodpověděl ani po mém třetím dotazu na adresu.
Tos mě moc nepotěšil, ja mu v pátek, po obtížné emailové domluvě poslal peníze a teď čekám jak to dopadne. :(
Já bych se toho nebál - na jaře jsem kupoval sedadla z polska - peníze jsem taky posílal předem v cenném psaní a v pohodě - akorát neměl skladem všechny velikosti sedadel které jsme chtěli, tak to chvilku trvalo..
Já myslel, že důležitější je úhel mezi zádovou částí a zemí, protože ten určuje, kolik váhy těla je na sedáku a kolik na opěradle. Vzpříměnější opěradlo vede na větší zatížení a větší plochu sedáku.
Šlapací úhel si lidi konstruujou spíš podle svých preferencí než podle podvozku - podle aerodynamiky a pohodlí. Třeba Richardova Blaženka je SWB a optimistický odhad tohohle čísla je podle mě 100° (pro mě příšerně nepohodlné, jako bych se kopal do hrudníku, ale Richardovi to vyhovuje).
To: waqw, přesně tak jsem to chtěl udělat - poslat peníze v cenném psaní, ale nenapsal mi adresu kam je poslat. Kde jsi ji získal? Poslal ti ji? Jinak bych se toho taky nebál.
to: Finn - jak jsem psal bez problémů - poslal jsme mu to na jeho adresu. Komunikovali jsme spolu já česky on psal polsky a v pohodě. Kupoval jsem 3 sedadla a 2*středovou mufnu...Bylo to tak někdy v únoru tuším..
Jo tu adresu mi poslal on
Mám dotaz na najtele polského sedla. Jak jste řešili uchycení na rám. Mámobavy, aby sedlo časem neprasklo, vypadá dost křehce.
No měl na svojem kole polské sedadlo (kolo jsem už ale prodal) ¨Já jsem k tomu sedadlu přidělal 4* AL úhelníky na 8 šroubů - použil jsem "vratové šrouby". Je vhodné mezi ty Al úhelníky a sedadlem dát gumové podložky ať to pruží a mělo by to být OK...
nemáš někde fotku? rád bych to viděl. to si z uhelníků dělal obdelník pod ty laminatové ramena? ně napadlo udělat tavé Ičko. gumu tam samosebou chci dát, už jen pro větší pohodlí:)
Fotku bohužel nemám ale v postatě to vypadalo nějak takhle http://www.lehokolo.com/img/zehlicka/dsc06225.html
To není vůbec špatné. Zdá se mi to lepší než vrtat do těch žeber. Jen mám obavy, že při šlapaní budou kraje sedačky dost namahane, ale snad to nebude problém. dík!:)
No většina ležáků to má v podstatě takhle uchcené, ještě jsem neviděl že by to měl někdo chycené za ty žebra...Takže by to mělo být v pohodě.
BTW jaké kolo stavíš?
Stavět budu něco podobného tomuto:
http://pokryti.wz.cz/foto/47.jpg
No moje bylo kdysi toto http://www.pokryti.wz.cz/foto/6.jpg..Měl jsem tam spodní řízení..
Takže z ninkovy žehličky bereš uchycení sedla a z ninkova ocelače celý koncept kola ;-)
2waqw: to je skoro ono, líbí se mi že se obejde bez kladek a je i vyšší. Chci trochu větší kola a vyšší posez. Uvažuju že, nosník neudělám v jedné ose, ale před řídítky ho mírně zkosím. Podobně jako na AZUBu 5. Jinak pro jednoduchost volím horní řízení.
2evan: to je zřejmě to nejlepší, co se dá udělat z toho co mám k dispozici – rám horáka „kovošrot“ a jekly. Patent si nenárokuju.:)
Oceláče Mk.1 i Mk.2 mají jednu kladku pod sedlem, když se podíváš pořádně, najdeš ji tam. Jediný způsob, jak se obejít bez ní, je podstatně zvednout sedlo bez zvednutí osy středu - kompromis v aerodynamice a pohodlí. Nejlepší to máš udělat tak jak nink, s jednou kladkou.
Oceláče Mk.1 i Mk.2 mají jednu kladku pod sedlem, když se podíváš pořádně, najdeš ji tam. Jediný způsob, jak se obejít bez ní, je podstatně zvednout sedlo bez zvednutí osy středu - kompromis v aerodynamice a pohodlí. Nejlepší to máš udělat tak jak nink, s jednou kladkou.
hm vidim ze bych mel doplnit pokryti novejma strojema, neco jich pribylo...
jinak jak psal jirik mk1 i mk2 sou s kladkama, bezkladkovy podobny stroj postavil waqw, byl to jeho druhy stroj, podle me moc kompromisu ve vysce sezeni a slapani to vyzaduje...
Má někdo adresu na toho poláka?Děkuji.
Může mi někdo kdo má zkušenosti s tím sedadlem z polska ( http://sklep.poziome.pl/ ) říct, zda jde o dobrou koupi ? Od výroby jsem upustil a teď nevím jestli si koupit to z polska + potah (cca 1500,- Kč), sedadlo samotné a potah nějak "splácat" nebo rovnou originál komplet Azub.
Já jsem ho měl nějakou dobu (poté jsem kolo prodal) a neby sním žádný problém.. Za ty peníze mi přišlo slušné..
Já mám dvě, jedno cca 2000km na svém stroji a druhé jsem nedávno dal na leháče pro přítelkyni. Vypadaj stejně jako od Azubu a příjdou mi docela trvanlivý. Jen je zajímavé, že sedlo které jsem koupil pro přítelkyni, mělo být stejného rozměru jako to moje (M) a to její je o pár cm vyšší než to moje starší.
Potah jsem žádnej nekupoval, vystřihl jsem si z 5mm filcu přesný obrys a na to mi ušila hodná teta bavlněný potah, který se dá v pohodě prát. Možná to není tak měkký, ale já si nestěžuju, mě to vyhovuje.
A ještě dodám že Jarek asi trochu zdražil a zapomněl to dát na web, protože po druhé chtěl 105Zl+ poštovné.
Díky za názor, jdu do něj. Ale s tím "potahem" jsi mě trochu nahlodal :-/ Ten co nabízí vypadá pěkně pohodlně a vrchním materiálem mi připomíná sedačky do auta
Co se týče ceny, tak záleží kam se člověk mrkne, neboť jsem postřehl že jsou zde uváděné dva odkazy - http://sklep.poziome.pl/ - zde je cena 105 PLN + nabízí také potah za 95 PLN a http://poziome.webpark.pl/ kde je stále 95 PLN a potah jsem tam nikde nenašel. Hádám že ty druhé stránky jsou nějaká zapomenutá starší verze. A pokud se mohu zeptat - poštovné bylo cca kolik, za jak dlouho to poslal a jak a v jaké měně probíhala platba?
Jen pro úplnost dodám, že u Azubů jsem viděl sedlo co je o chlup lehčí (L-ko má cca 1000g), podle mě o dost trvanlivější, soudě podle použitých materiálů a metody výroby (i když i to polské může stačit), bohužel ale o kus dražší - hlavně ten lepší materiál a výroba se musí zaplatit, když jsem se naposled díval, stálo 3000Kč.
Já si umím vyrobit sedlo vážící 620g a na jednom takovém teď jezdí i jeden 95kg člověk a drží to bez problémů. Ovšem jde o odpružené kolo. Rozdíl v hmotnosti dělá hlavně povrchová úprava, nemám na tom žádný gelcoat ani barvu, takže to nevypadá tak dokonale. Materiál se pořídí do 400Kč v případě výroby z už hotové formy, cca 500Kč kdyby se totéž dělalo bez formy ze ztraceného polystyrenu. Chce to 8 hodin práce když člověk ví jak na to a má formu, aspoň dvakrát tolik na metodu bez formy. Bohužel dosažení špičkových výsledků vyžaduje zkušenosti. Některé jdou sdělit třeba mailem, tož kdyby se do toho někdo s aspoň základní znalostí principu sklolaminátů pouštěl, může se zeptat, něco poradím.
Tak nějak předpokládám že Azub to má "vymazlenější", ale "gramhonič" nejsem a nějaký extra jezdec také ne (zatím ? ;-) ). Vzhledem k tomu, že na výrobu si netroufnu, tak půjdu do toho polského. Možná že u dalšího kola už vyhraje Azub ;-)
Uvidíš podle zkušeností s tím polským. Podle někoho jsou v pohodě, já viděl jedno naštípnuté na okraji po té, co před montáží spadlo na zem ani ne z metru. Mohly to být různé modely, různě staré kusy téhož modelu atd. Každopádně pokud to fakt je epoxy, tak by to mohlo vydržet i pár let a ta hmotnost naznačuje, že to bude dost robustní i pro středně těžké havárie.
Tatíkovi se nedávno zlomilo únavou sedlo na Azubu co bylo staré přes tři roky, od jiného výrobce než berou teď a hlavně horší technologií - uvnitř je skelná rohož a podle smradu je to PES, ne epoxid. Co je zajímavé je to,že i s cca 0,2-0,4mm gelcoatu na povrchu to váží 1076g, po odstrojení. Navíc přední a zadní polovina nejsou ve většině délky sedla slepené v prostřední části.
Je tedy jasné, že pokud ten polák to sedlo udělá 1200g a místo PES použije epoxid, tak pokud tam není nějaká zásadní krpa uvnitř, musí vydržet výrazně déle. To tatíkovo sneslo 3 roky na odpruženém kole (jezdec nad 90kg) a myslím by vydrželo tak rok na neodpruženém. To polské, je-li z epoxidu, by při hmotnosti 1200g mělo vydržet aspoň dvojnásobek. To je ale čistě můj odhad.
Ta současná Azub sedla jsou proti tomu opravdu jiná kategorie, je to tkanina (myslím kepr) ručně kladená do formy, pryskyřic je epoxidová. Na některých (myslím karbonový prototyp) byl částečně použit čirý gelcoat, takže na nosných žebrech byla tkanina vidět. Byla sice položená diagonálně, aby se líp tvarovala, ale perfektně a bez kazu. Pokud to takhle svedou u všech vrstev, tak při váze 1000g se jedná o nezničitelný výrobek, s výjimkou zásahu ostrým objektem při těžké havárii. Na tom by mohl řádit stokilový maník v terénu od rána do večera a neoddělá to sedlo ani za pět let.
Měl bych zájem o laminátovou skořepinu na lehokol, podstatná je ovšem cena. [email protected]
Jako sedlo myslíš? Podstatná je i velikost tvých zad :-)