Když jedu s kolem v bouřce a uhodil by mě blesk, je spíše výhodou, že jedu na kole a isolují mě pláště nebo je nebezpečí ještě větší? Dá se nějak chránit proti blesku, když mě uprostřed přírody zastihne bouře?
Nejlepší je schovat se pod nejvyšší strom který najdeš a kolo přitom držet v rukou a zároveň rámem opřené o ten strom :o)))
.. a pokud čekáš seriózní odpověď, tak ti pláště ti moc nepomohou, protože za bouře stejně prší a tím pádem je kontakt se zemí dost slušný. Takže pro bezpečnost určitě seskočit, kolo zahodit co nejdál od sebe a zalehnout na břicho do nejhlubší brázdy na poli, daleko od stromů.
Vyber si něco mezi tím a budeš v pohodě :o)
kdepak lehnout! Má se dřepnout, aby styčná plocha se zemí byla co nejmenší (říkal to v rádiu jakejsi odborník na bouřky)
Jako průmyslováka mě slovo isolovat se "s" přivádí do mdlob:)
Průmyslováku Bubníku, pořiď si rakev "s" víkem a vrať se do hrobu................
Etymologa by to do mdlob asi nepřivedlo, dřív se to tak psalo, ne? Není to z italského potažmo latinského isola - ostrov - t.j. izolovaný, osamocený? Koukni se na to Bubíku
Jinak se omlouvám za odbočení od tématu.
Jj, je to tak, máš pravdu.
No jo, to jsou Ti mladí ;-) Jestli si myslíš, že pravopis který ses učil ve své době, že takový byl i dříve, tak jsi na velkém omylu... Dotyčný je asi dřívějšího data narození a opravdu se dříve v cizích slovech používalo "S"...
Nás, jen o 13 let starší než Ty, např. učili DISKUSE, dnes se už může používat i DISKUZE...
No ju no, to je ten vývoj.
Třeba nůše-růže nebo karfiól-květák...
Tak pozor, jsem z generace "nůše", ovšem karfiól je až současný název - my vždycky říkali květák, stejně jako špajz :o)))
(pozn. to je špižírna a ty už možná znáš už jen "skříň na potraviny", která je v paneláku hned vedle lednice...)
:)
Karfiól používá moje babička, ale jako vážně. Tak jsem zmatenej, jak to vlastně je.
Jinak špajz používám taky, ale jak říkám WC tady raděj říkat nebudu:)
Hele, neprovokuj, ty pulče ve věku mé starší dcery :o)))
A jak říkáš tomu WC?!? Jak vidíš, mě asi nepřekvapíš a pokud ano, pak to to přičtu jen a jen k dobru :o)))
Hajzlík mu říkám
Tak takhle nazývám i některé věci životné :o)))
jééé od roku 1998 vidím špajz.
Ono se hojně používá i karfiól. Záleží jak v kterém kraji.
Možná je to podle toho, že tuto zeleninu zhruba tak před sto lety vyšlechtil francouzský botanik Jaques Carfiol, když zkoušel roubovat na hlávky zelí květ černého bezu.
Fakt?!? Takhle vzniknul květák nebo si děláš legraci?!?
A já jsem po mamince z Prahy a po tatínkovi z Moravy a tam se karfiól nějak neuchytil :o)))
špajz není jen v paneláku, ale již v starých chaloupkách byla místost / kde bylo chladno/ a tam se ukládaly potraviny pro oddálení jejich znehodnocení, když chladničky nebyly
Nevím, jestli isoluje, ale určitě neizoluje. Ani kdyby tě náhodou trefil blesk za suha, něco jako gumové podrážky nevo pláště kola nehraje roli, když výboj vysokého napětí jednou našel cestu do tvojí hlavy a těla, nebude mu činit potíže probít se dál skz pláště. Vzpomeň na všechny ty magory co lezli přeš vagóny na nádraží. Od trolejí s 22kV byli metr daleko když je to usmažilo, a metr vzduchu určitě izoluje líp než několik centimetrů gumy.
"nevo pláště"
Co to je?
Nebo pláště...
překlep, ne anachronismus jak z černobílýho filmu z 30. let, to snad nikoho nerozesměje, nebo jo?
Myslím, že karbonové rámy mají něco společného s izolací :-)))
Při bouřce je třeba zvýšit rychlost, protože blesky se trefujou jenom do nepohyblivých předmětů (stromy, domy...). Nebo těsně před úderem blesku skočit, abys nebyl v dotyku se zemí. Proto blesky nevadí letadlům. :-)
před výskokem je důležité spočítat si izolační odpor provlhlého cyklisty s kolem proti zemi,abys zjistil, jak vysoko je nutno vyskočit
Omlouvám se za isoluje. Jak čeština tak fyzika nebyly zrovna mým koníčkem. Ale když jedeme s otcem v autě, říká, že je auto bezpečné, protože gumy izolují a my jsme ve Faradajově kleci nebo tak nějak. Myslel jsem si, že kostra kola a pláště mají tu samou ochrannou funkci.
Co sem pleteš Faradayovu klec, v tý přece vozili po Rusku Rasputina. :-)
stim automobilem ma pravdu! ale ta ocelova kostra auta je kolem tebe :-) ram kola mas akorad pod promocenym zadkem:-)
To je v pohodě. To já takhle občas jako rejpnu. Činí mi to velké potěšení:))
Nejsi ty ten zloun z Loun ?
Od Loun jsem, ale jestli zloun, to nevim...
Tak klec je klíč, proud proteče karoserií okolo posádky a ne skrz ni, to by se museli dotýkat hlavama stropu, aby byli v nebezpečí, a i pak by si většina náboje našla snazší cestu vodivou karoserií.
S pneumatikami je to paradoxně naopak. Kdybi izolovaly, bylo by auto za bouřky nebezpečné - blesk se musí svést do země aby se zneškodnil, když se mu to nepovede, nabije se celá karoserie auta na pár tisíc až milionů voltů potenciálu oproti zemi. Ty seš uvnitř, takže o tom ani nevíš - seš na stejném potenciálu jako ta karoserie. Ale zkus otevřít dveře a šlápnout na zem. V tu ránu je z tebe Popelka. Takže je štěstí, že pneumatiky nemají schopnost odizolovat vysokonapěťový výboj. Ve vysokoškolské učebnici fyziky (D.Halliday, R.Resnick, j.Walker: Fyzika, část 3 - Elektřina a magnetismus; nakladatelství Vutium ve spolupráci s nakladatelstvím Prometheus, první české vydání ) najdeš na straně 657 obrázek auta (černobílá fotka auta z 50. nebo 60. let, já nepoznám co to je zač), ve kterém sedí chlápek a do střechy vstupuje výboj z elektrody asi 4m nad zemí. Vyfocený blesk končí ve střeše a pak je tam malý blesk od náboje levého předního kola k zemi. Myslím existuje i nějaká norma, podle které musí mít auto náboje kol vodivě spojené s hlavní kastlí, ale nevím to jistě.
Co se týče kola, tak tam je to špatné. Vodivý rám a v podstatě neizolující pláště (zhlediska vyskokého napětí) jsou pod tebou a navíc "uvnitř" - sedíš obkročmo na elektrodě. Nejvyšší bod je tvoje hlava. Pokud bys jel po pusté planině kde nic není, tvořila by tvoje hlava nevyšší bod. Jakmile se blesk vydá rychlostí blesku k zemi někde poblíž, je tu slušná pravděpodobnost, že "si vybere" právě tebe. El. pole je víceméně rovné na rovné desce - zemi - okolo, ale kolem vyčnívajícího objektu je zakřivené a hustší, proto "přitahuje" blesky". Nejde totiž ani tak o to, jestli jsi nebo nejsi vodivý. Jde jen o to, že jsi nabitý na stejný potenciál jako země pod tebou. Kdyby se ti podažilo udržovat se záporně nabitý oproti zemi (což netuším jak by šlo provést), pravděpodobnost zásahu bleskem by klesla. Tvoje vodivost má vliv jen na následky zásahu proudem. Ve výše zmíněné učebnici je na straně 628 fotka blesku svedeného do dvacet metrů vysoké sekvoje. Byla při bouřce tak mokrá, že většina náboje prošla vodou na povrchu a strom to přežil. Kdyby byl suchý, spálilo by ho to na uhel. Bohužel strom vydrží víc než živočich, i kdybys byl sebemokřejší tak ta troška proudu co projde tebou tě může zabít.
Když už jsem se pustil do těch blesků, tak přidám něco o jejich vlastnostech: před samotným viditelným výbojem se vytváří vodivý kanál z mraku na zem, který je tvořený jednak proudem elektronů z mraku a jednak ionizací vzduchu v kanálu. Průměr toho kanálu je okolo 12m! Samotný zářící blesk má průměr asi 1m! Ale to není všechno, nejste v bezpečí, pokud stojíte kus od místa zásahu. Zkuste si přestavit, kolik energie proudí v metr tlustém elektrickém vodiči. Výkon jaderné elektrárny je málem směšná hračka vedle blesku. Taková energie nemůže jen tak neškodně vyšumět v místě dopadu, elektrony z blesku putují podél povrchu všemi směry do vzdálenosti desítek metrů. Pokud tam stojíte, tak nějaký proud odbočí ze země do vaší nohy, proteče tělem vrátí se druhou nohou do země. To je taky smrtící. Kdysi jsem viděl fotku golfového trávníku okolo tyčky v jamce. Do té praštil blesk a od ní vede pavouk vypálených stop, kde povrchové proudy usmažily deštěm promočenou trávu. Poloměr vyditelného pavouka je asi 10m, ale smrtící proudy tekly ještě mnohem dál.
Tak k tomu už je těžko co dodávat. Ale průměr blesku 1m, to snad ne? Jsou to mm až cm. Jinak by asi nestačily tak úzké hromosvody. Proud bleskem je jenom nějakých 25 až 50 tisíc ampér. Ovšem velikost napětí je nesrovnatelná s čímkoli, co jde vytvořit na zemském povrchu, takže výkon je nakonec tak ohromný. Zajímavé je taky to, že samotný blesk probíhá častěji zespoda nahoru, než naopak. Ohledně jevů při bouřce - viz internet.
Ještě bych dodal, že pneumatiky auta izolují při napětí do desítek kV velmi dobře. Určitě se už taky někomu stalo, že při vystupování z auta určitým způsobem dostal od dveří takovou ránu (myslím elektrickou), až zabrněla ruka. Kapacita nabitého auta samozřejmě není taková, aby nás to usmažilo proudem, ale napětí je to slušné. Kdysi byla móda tahat za autem gumový pásek s drátem uvnitř a některé ruské náklaďáky vláčely řetěz, jestli se nepletu. Mělo to význam hlavně při tankování.
Vycházel jsem z učebnice co tam zmiňuju a z těch příkladů co jsme na to počítali ve škole ve fyzice (VUT FEKT). Hromosvod prý může být tenký, protože je dlouhý. Jak ta tyč vyčnívá dva metry, většina výboje se stahne do její špičky (tam je taky největší hustota pole, proto špička "přitahuje"), ale část se až pod špicí jakoby přilepí, přislizne, přibalí nebo jak to říct k té tyči. Průměr 1m se taky vztahuje na tu svítící část co vidíme okem, hustota proudu je samozřejmě obrovská uprostřed a mnohem menší na kraji. Ale uvaž, jak velký ti připadá blesk ze vzdálenosti několika kilometrů. Oko klame, kdyby to tak nebylo, měl by průměr deset metrů.
Ale ta učebnice je americká, možná mají větší blesky, aby se jim líp hodily k větším autům a domům:-).
K tomu tankování: existují i záznamy, podle kterých to nabití někdy způsobilo požáry benzinek. Statiskika ukázala, že to šestkrát častěji spouští řidičky než řidiči. V pořadu Mythbusters na Discovery po tom šli a ukázalo se, že ženské často nechají otevřené dveře do auta a zatímco proudí těch 100l do nádrže jejich amerického bouráku, neustále nasedají a vysedají aniž by se při tom dotkly karoserie (obrovské dveře, vysoká auta, prostě amerika). Tření některých textilií o sedadla je lepší než ebenová tyč a liščí ohon, takže když pak sáhnou po pistoli že ji vyndají, přeskočí jiskra, zapálí výpary, člověk se vyděsí, vyškubne pistoli ven a už si polévá plně natankované auto hořícím benzínem. Elektrika dokáže být pěkná svině, co?
Není ta tyč spíš ebonitová místo ebenová? Nebo je to to samé?
Máš pravdu, omlouváme se, jak jsem to psal nějak rychle ani mi nedošlo, že je to pitomost.
Náklaďáky v Rusku tahají řetěz proto, aby mohli rychle něco přivázat a ukrást.
Hodně o tom víš. Když už jsme u elektřiny, mužu se zeptat? Je to asi řádově dost jinde - stává se vám taky při podjíždění vedení vysokého napětí za deště, že kolo chvilku strašně brní a trochu i "kopne" ? Tak jsem se lekla,že jsem málem spadla.Doufám, že je to jediné nebezpečí, které hrozí (pokud tu není žádný nositel pacemackeru, tam by to asi bylo horší)
Napadá mě něco o pohybu v mag.poli ale jednou jsem to dopracovala na gym. až na 4 z Fyz, tak se chci zeptat odborníka.Dík
Mě se to ještě nestalo, ale diskuze o tom je tady:
http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=2476...
dík,už tam jdu
Odpověď sice nepotěší, ale aspoň vím, na čem na kole za bouřky jsem. Díky, máš můj hlas.
Isoluje biker při úderu blesku? Aby se jako biku nic nestalo. Už delší čas si za dobrého rozmaru představuji, že by se tady místo nás bavily naše bajky. Tohle téma by pro ně bylo dobrý.
No vidím, že někdo to nebere vážně. Já jsem před třemi roky viděl kamaráda mrtvýho, hrál si za bouřky u lesa a trefilo ho to. Od té doby mám strach a letos jsem po prvé na dobrém kole o prázdninách a dělám výlety i za špatnýho počasí. Proto můj dotaz.
Tedy pánové takhle jsem se už dlouho nezasmála. Začíná se mi tady líbit. :o)
Nevím jak Vám, ale mě toto téma moc legrační nepřipadne. Jinak k tématu. Pokud by do vás při jízdě na kole udeřil blesk tak Vám kolo žádným způsobem nepomůže, spíš naopak kolo za bouřky je značně nebezpečná věc. Jednak samo jako takové (protože je z velké části kovové) přitahuje blesky, navíc blesky přitahuje i pohyb. Takže za bouřky pokud už nemůžete najít lepšího úkrytu někde jinde je nejlepší zastavit, kolo odstavit minimálně 50 metrů od sebe a jít zalehnout do nějakého příkopu u cesty. V případě že blesk šlehne do kola budete v dostatečné vzdálenosti a kolu by se nic moc nemělo stát (nejspíš budou prázdné obě duše protože blesk tudy projde do země) a vám taky ne. Kdyby bylo kolo blíž a udeřilo do něj může vás zabít známé krokové napětí a to klidně i na vzdálenost 20 metrů od blesku, navíc jsou nebezpečné i boční větve blesku!!! V každém případě za bouřky vyhledejte úkryt mnohem dřív než začne pršet (to je již bouřka v místě). Říká se pravidlo 20/20 tzn jak je bouřka vzdálena míň než 20 km vyhledat úkryt a poté úkryt opustit až je bouřka opět dál než 20 km. Po odchodu hlavní části bouřky navíc mohou hrozit "zpětné" blesky z kovadliny bouřky, které mají mnohem větší intenzitu a dokážou vyšlehnout až 20 km (v americe byli zaznamenány tyto blesky i přes 100 km) dozadu od jádra bouřky.
Než jsem si přečetl tohle napsal jsem šílenou přednášku výš.
Dovolil bych si protestovat jen proti jednomu mýtu: kolo nepřitahuje blesky protože je kovové, s kovem to nemá co dělat. Kovové i nekovové věci přitahují stejně, záleží na tvaru. Čím menší poloměry křivosti a větší vzdálenost od povrchu země, tím hustší je el. pole na povrchu předmětu, a tím vyšší pravděpodobnost zásahu bleskem. Na stejném potenciálu jako země je i nevodivý objekt. Nevýhodou vodivého může být jen to, že za bouřky se v něm nahromadí kladný náboj navrchu a elektrony zdrhnou dolů. Pro funkci bleskosvodu je ale pořád nejdůležitější tvar špičaté tyče vysoko nad zemí, vodivost slouží jen k bezpečnému odvedení proudu z blesku do země. Podle mě pokud položíš kolo na zem a lehneš vedle něj, má to kolo asi tak stejnou pravděpodobnost zásahu jako ty sám, bude-li ležet rámem na zemi. Ovšem zásah do toho kola je pro tebe taky smrtící, proto radší dál od něj.
A proč blesky přitahuje pohyb? Nenapadá mě proč by tomu tak mělo být.
Blesk=nejvlezlejší přítel člověka
Původně ses ptal, je-li to pro tebe výhoda, že jedeš v bouři na kole.
Odpověď zní ANO!
(blesk nemrzačí).
Jirko, děkuji ti za tvoje fantastické vědomosti a informace. Rovněž Radkovi. Netušil jsem, že je možnost se tolik dozvedět a takovou formou, jak jsi to podal. Děkuji i šprýmařům, bez nich by to bylo jako spagetti bez omáčky a parmezánu. Dobře, že tady máme na kole tuto možnost diskuzí.
Výsledek - v bouři s blesky na kole nejedu. Ochrany není, jak jsem se domníval s plášti a kostrou kola.
Díky za kompliment, měl jsem strach, že to s tou délkou přeháním už moc.
Mám osobní zkušenost s úderem blesku na kole. Samozřejmě do mne přímo nepraštil, ale jakýsi malý vedlejší výboj jsem inkasoval. Bylo to v Litvě v rovinatém prostředí na asf. silnici lemované malými stromy. Pršelo, předjel mne nějaký náklaďák, rozvířil vodu v tříšť a pak to přišlo. Prásk! Blesk vidět nebylo, ale přesně v okamžiku ostrého zvuku hromu jsem na holých mokrých rukou ucítil silnou křeč až to zabolelo. Chvěl jsem se pak ještě asi 2 hodiny.
Mám bouřky rád, a to i po této zkušenosti. Ovšem myslím, že můžu mluvit o velkým štěstí. Při trošku jiné konstelaci čehokoli v dané situaci bych tu už nemusel být.
Lehké brnění v rukách lze také cítit, pokud projíždíš pod dráty vysokého napětí. Pokud by kolo izolovalo, rozhodně by se to stát nemohlo...
Mně to teda jako sranda taky nepříjde (teď je mi jasný, že se mi zase budou kamarádi posmívat pro můj "přehnaný strach z bouřek"). Podobnou diskusi jsem tady kdysi zakládala, týkala se stanování v bouřce, kde je to bezpečné a kde ne .... Já se teda v bouřce fakt bojím a nestydím se za to. Docela by mě zajímal Jirkův názor na to stanování, protože tenkrát tady pravděpodobně nediskutoval.
No, nebyla jsem líná a onu diskusi jsem vyšťourala :-)
http://www.nakole.cz/dosveta/tema.php3?id=257...
Tak v tom tě podpořím - já se také bouřky šíleně bojím. Jednou jsem dokonce měla tendenci sundat i boty s kuframa - přišlo mi už dost adrenalinový, že se před bouří kryju v lese :o)))
Nakonec jsem to ale neudělala, protože situace, jak stojím v lese bosá a cvakám strachy zubama by asi odrovnala ostatní :o)))
Jsem příliš líný to hodinku chroustat odshora dolů. Ale v podstatě se dá říct o stanování za bouřky to samé, co o blescích za jakékoliv situace: Pravděpodobnost zásahu má jakýkoliv objekt tím vyšší, čím čím výš je nad zemí (okolním terénem) a čím je "špičatější". Pokud například budeš stanovat tak, že najdeš dolík v zemi a přes něj natáhneš celtu aniž by kotvicí kolíky vyčnívaly nad okraj dolíku, tak máš asi vůbec nejmenší pravděpodobnost zásahu v širokém okolí. Pokud postavíš jednu z těch "polokoulí" (ona to je častěji v průřezu parabola nebo řetězovka), tak ta má menší pravděpodobnost zásahu než sedící člověk. Je o kousek vyšší, ale má velké poloměry zakřivení. Musela by stát na úplně holé planině aby bylo riziko zásahu nějaké velké. Nebo na vrcholku kopce. Postav to kousek pod vrchol a jsi v pohodě. Asi nejhloupější věc by byla postavit nahoře na kopci jeden z těch stanů co mají hliníkové tyčky prostupující nahoře špičkou skrz látku. Ta špička bude vyloženě připomínat blezkosvod, a při takovém zásahu zemře každý v okolí dvaceti metrů toho stanu (uvnitř i s kremací zdarma).
Celkově bych tedy já myslel, že stačí nestavět stan na vrcholku kopce nebo na úplně holé planině a neriskuješ onic víc než když jsi na stejném místě bez stanu. Při stanování v lese (ne pod osamělým stromem, ale v rozlehlejším lese) je riziko asi vůbec nejmenší, zejména pokud je to ve zvlněném terénu a stanuješ v údolí. Všechny stromy přečnívající vysoko nad tebe tě maskují, blesk tě nevidí, pravděpodobnost smrtícího zásahu, tedy v okruhu řekněme dvaceti metrů od tebe, je při hustotě tří blesků na kilometr čtvereční asi 1:265. Tedy člověk by musel v průměru stanovat 265krát za bouřky aby ho to trefilo. Není to úplně zanedbatelné riziko, ale taky tě nemusí zabít zásah v okruhu dvaceti metrů, těch blesků na kilometr čtvereční může v "průměrné" bouřce být míň atd. Těžko říct. Vyšlo to dost hrozně, čekal bych lepší šance, ale předpokládal jsem ve všem to horší. Zkrátka jediné bezpečné místo za bouřky je budova s bleskosvodem, všude jinde je riziko, je otázka, jestli ho vezmeš. Riziko při přecházení přes ulici může být stejné a ani o tom nevíme.
Tak s tím lze jen souhlasit, ale teď mi ještě řekni, jak řešit tuhle situaci - když jsi na hřebeni hor a nikde žádný vyšší bod tak se doporučuje, dřepnout si do co nejmenšího klubíčka a v tom dřepu na špičky, aby byl co nejmenší kontakt se zemí.
Proč si v tomto případě nelehnout, když je evidentní, že zalehnutím budeš méně vyčnívat nad okolím než ve dřepu...
To máš takové dilema: Když dřepíš, je riziko, že přímo do tebe uhodí blesk, vyšší, než když ležíš. Ale pokud ležíš, tak stačí blesk, který uhodí někde poblíš, aby tě to zabilo. Předpokládá se, že na hřebeni hor jsou různé kameny a skály a vůbec členitější terén, takže pravěpodobnost zásahu dřepícího člověka není zas tak vysoká. A když jsi na špičkách a navíc je máš těsně jednu vedle druhé, podstatně klesá riziko, že tě zabije proud z blesku putující při povrchu země do stran od místa zásahu. Pokud si lehneš, tak tenhle proud ti proteče celým tělem, a díky větší kontaktní ploše bude silnější. Na zástavu srtdce může stačit pár desítek mA, pokud protečou srdečním svalem (a když se trefí do blbé části srdečního cyklu tak to nerozchodíš bez defibrilítoru). Proud v blesku jak tu někdo psal je 25-50kA, tedy milionkrát víc. To se samozřejmě rozptýlí do všech stran a i ta část, která teče tvým směrem, zůstane z větší části v zemi a ve vodě na povrchu, ale něco proteče i tebou. Pokud se dotýkáš země jen špičkama a ty jsou jen třeba 15cm od sebe, bude to stokrát menší dávka než když si lehneš celou délkou těla na zem. Tak asi proto to doporučení. On totiž přímý zásah jádrem blesku je skutečně mizivě pravděpodobný ve většině případů. Velké riziko podstupuješ třeba na rozlehlé vodní hladině, kde vyčíváš jen ty z jinak dokonale rovného povrchu. Jestli tě chytně bouřka na kanoi uprostřed lipna, je po tobě. Suchozemské úrazy bleskem včetě smrtelných jsou většinou od nepříméno zasahu - zabíjí ty proudy rozptylující se v zemi okolo, tlaková vlna s tebou praští o zeď a nebo tě trefí slabounká boční větev blesku, stačí právě i stotisícina jeho energie a je po tobě.
Tak to je vyčerpávající, moc díky :o))) Teď už je mi to poněkud jasnější.
A jen pro upřesnění - nepočítej s tím, že se na hřebeni vždy nachází nějaká vyvýšenina. Teď jsem šla přechod Nízkých Tater a v některých nemalých úsecích jsou to total holé hřbety, kde se můžeš schovat tak maximálně za stéblo trávy či do borůvčí.
A když už toho o blesku tolik víš, je pravda, že blesk nikdy nepráskne dvakrát do stejného místa?!?
2x do stejneho mista? :) Kdesi jsem cetl v Guinessovce, ze jisty pan- rekordman - byl ve svem zivote 8x (!!!) zasazen bleskem.
No tak tomu se snad ani nedá věřit. To že by jedno srdce vydrželo?!? To ho měl snad umělý ne?!?
Prodavam jak jsem nakoupil, asi to byl opravdu drsny pan :). A propos, Radko, kdy jsou ty Javorniky, prosim te?
Proud nemusí vždy srdcem, třeba když se budeš držet jednou rukou kovového plotu, většina proudu si najde snažší cestu do země tudy z hlavy přes ruku a srdce mine, slabý boční blesk tímhle přežije skoro každý.
Nebezpečnost zásahu proudem obecně, nejen bleskem, je vrtkavá věc, závisí na spoustě faktorů. Někdo vydrží desetinásobek toho, co jiného zabije. Slyšel jsem o opraváři, co zásuvky zkoušel jazykem, protože prstama těch 230V~ necítil. Já přežil zásuvku na zlomek vteřiny z ruky do ruky když mi byly čtyři, bez úhony. A někoho síťové napětí na místě zabije. A pak to ještě závisí na aktuálním stavu člověka a jeho okolí: Jak dobře je izolovaný od země (neplatí u blesků, jen u elektrické sítě), jakou dráhou proud teče (ruka-ruka, ruka-nohy, obě ruce - nohy, skrz hlavu; nejnebezpečnější je oběma rukama na vodič a uzeměný oběma nohama, to teče největší proud a skrz oblast srdce, pokud se okamžik vypnutí nebo zapnutí toho proudu trefí do vulnerabilní fáze srdečního cyklu, je fibrilace jistá, pokud zranitelnou fází projde srdce v době kdy se člověk drží, může nastat taky) a v neposlední řadě to závisí i na psychickém stavu, s nímž se odpor různých tkání různě mění (hlavně pokožka), na čemž jsou založené detektory lži. Výsledkem je taková rozmanitost lidí co do zranitelnosti proudem, že z toho vznikají neuvěřitelné zvěsti o tom, co kdo přežil (a lidi tomu nevěří) a naopak co někoho zabilo (a taky se to lidem nezdá). Přežít přímý zásah bleskem nejde, i kdyby tě nezabil proud tělem, dostanou tě popáleniny a šok z nich. Ale zásah slabou boční větví nebo podobně se přežít dá, i když je to ruská ruleta s pěti komorami nabitými a jednou prázdnou.
Abychom nebyli jen vážní a smutní, přidám zábavnou historku: Dělníci na stavbě byli náležitě poučeni o elektrické bezpečnosti. Dozvěděli se obvyklou informaci o tom, že zasaženého stihnouobvykle křeče, kvůli kterým se nemůže sám pustit zdroje proudu. Pokud nevybaví nějaký jistič je třeba jej "odstrčit nevodivým předmětem" (tahle fráze je ve všech učebnicích a příručkách). Posléze se jeden dělník opřel jednou rukou o míchačku, zul si holínku a začal z ní vyklepávat kamínek. Jeho kolega ho zbadal jak se drží míchačky a divně sebou škube, a náležitě poučen o nebezpečnosti elektřiny mu přerazil ruku násadou od lopaty.
Ty ale umíš teoretizovat a vyprávět, to bych nesvedl ani náhodou.
Ta zábavná historka je pravda, před mnoha lety o tom zpíval Jahelka.
Když jsem jednou lez z koupelny bez brejlí, tak jsem omylel místo na vypínač šáhnul do zásuvky. Ruce jsem měl mokré. Jeden prst jsem ucítil, že je v dirce od fáze a druhej prst v dirce od nuláku. Ochranému vodiči to asi muselo být líto, že zůstal na ocet...Srdcem mi projelo dost velký teplo a ruka mě okamžitě ze zásuvky vystřelila tak metr z5. (z5=zpět) Někdy v listopadu tomu už budou 3 roky a žádné potíže na sobě nepocituji. Línej jak lemra jsem byl před tím i ted.
No ale to byl pokaždé na jiným místě, ne? :-)))))
Napadly mě Nízké Tatry a některé části Krkonoš jsou taky pěkně placaté ohlazené vršky, i když tam to moc nezám. V jeseníkách třeba trasa od Petrových kamenů k Jelení studánce je pěkná holá hřebenovka, za války tam skopčáci dokonce chtěli udělat polní letiště čtrnáctsetněco metrů nad mořem. Tam nás jednou bouřka chytla, teda skoro. Blížila se od Jelení když jsme se vraceli, tak jsme přidali a sebehli z Petráků dolů než začly lítat blesky. My děcka jsme z toho moc neměli (myslím mi bylo asi 14), ale rodiče měli tehdy dost nahnáno. Tam bych ale věděl co dělat kdyby nás to fakt chytlo. Poodběhnout sto metrů od lajny mlhových tyčí (ty mají tak 4m aspoň, za mokra skoro bleskosvody) a lehnout na zem do houšítí kleče.
Kdyby blesk nikdy netrefil jedno místo dvakrát, pak by všechny hromosvody byly na jedno použití, ne? Stačí na něj dát senzor, jakmile se zjistí, že blesk už prošel, může se odmontovat a použít na jiné budově - obrovská úspora peněz:-))))). Je to pitomost, vzešlo to asi z malé pravděpodobnosti zásahu a z toho, jak lidi nechápou principy pravděpodobnosti. Když hodím kostkou šestku a hážu podruhé, je pravděpodobnost šestky zase 1:6 jako před tím, kostka neví, co na ní bylo minule.
Hmm, díky. Ale mně na tom nesedí to, že blesk praští vždycky do toho nejvyššího bodu. Podle mě záleží taky na materiálu (například kovy přitahují více) a také třeba vodní plochy, podzemní prameny atd. Jak pak vysvětlíš, že uhodilo do člověka na pláži na Mácháči? Když se nacházel široko daleko na nejnižším bodě? A vysvětlení bylo takové, že měl řetízek na krku na nahém těle.
Nejednou jsem viděla, že blesk uhodil do údolí - například jednou v Maďarsku jsme tábořili na úbočí takového hodně mělkého údolí, cca dva kilometry za námi byly ale vyšší kopce, půl kilometru nad námi převaděč na mobilní telefony, dvěste metrů pod námi koleje. Přišla fakt šílená bouřka, z několika stran a ze stanu jsme měli výhled. Opravdu několikrát to praštilo úplně nelogicky na dno toho údolí (byli jsme cca 50-100 výškových metrů výš).
A proc nekteri lehocipedisti vozi takovy ten hromosvod?
To není hromosvod, to je vlaječka, aby je bylo vidět :o)))
neprihlaseny Michale, nepsal jsi nejakou diplomku i o vztahu karbon- blesk? :-))) Mne v tech vedrech bourky teda pritahovaly, ale udajne existuje i opacny vztah :-)
No...taky se docela bouřky bojím...jednou nás skoro chytla na vrcholku kopce-nikde nic,jen les-asi je lepší se skovat do toho lesa,ne?Určitě lepší než zůstat na holé planině..samozřejmě ne,pod samostatný strom...a je fakt,že hýbající přitahuje blesky...ale jak poznat,že bouřka je u nás a né dvacet km daleko? /někdo počítá od uhození hromu/..JInač docela sranda,když si představím jak zahrmí a já se vrhám do příkopy-to by asi ostatní cyklisté ze mě měli docela srandu