Ještě mě napadlo, že v dnešní době by se dal řopík přebudovat na umělecké a komunitní centrum s pořádnou dotací. Na střeše by se sházeli umělci a popíjeli víno, dole by byla galerie. Umělecké performance by se pozorovaly střílnami. :-)
Už jsem viděl takové umělecké zvěrstva, že bych se toho nebál.
Kdyby ho přeříznul napůl, ty půlky rozsadili a udělal skrz pěšinu, neřeknu popel, v tom uměleckého záměr vidím.
Ale upajcnout roh a nechat ho válet vedle? Vyrobil díru kterou dovnitř poteče, čímž znehodnotil i vnitřek...
Jako nechápej mě špatně, nejde o to, že by zničil nedozírné kulturní dědictví, spíš jen že něco zničil, vyrobil hovno a ještě se tváří jak je umělecky na výši a ubohý plebs to nemůže pochopit.
Vadí mi když společnost oslavuje takový budižkničemy...
Já chápu, že to umění není ale zajímavé to je. My tady v Ostravě máme dva světy technik, což jsou něco jako muzea a tam je rozříznuté kde co. Například lokomotiva. Ne proto, že by to bylo umění, ale aby byla vidět podstata.
Lokomotivu v řezu bych jako umění klidně z fleku uznal.
Analogicky, pokud bys lokomotivě uříznul kolo, jsi vandal ;-)
Sházeli je nesprávně, správně je shazovali.
Myslím, že shazují se mimo komunitní centra. Uvnitř nebo v tomto případě na střeše se plácají po zádech, jak to pěkně sešmoulili. Odpovědnost žádná, nadřízení daleko, nikdo tomu nerozumí takže je nikdo nemůže kritizovat nebo chtít nějaké výsledky. Prostě samé výhody. :-)
Jak to řekl pan feldkurát ve švejkovi. Zastupuji tady někoho kdo neexistuje, nikdo mě nebuzeruje a je to lepší, než se válet v bahně.
Neřekl, cituješ nepřesně. :)) Je to takto:
„Pane kolego,” odpověděl Katz, plácaje ho důvěrně po zádech,
„dokud stát neuzná za dobré, že vojáci, než jdou mřít do bitvy, nepotřebují na to požehnání boží, je polní kurátství slušně honorovaným zaměstnáním, při kterém se člověk nepředře. Pro mne to bylo lepší než běhat po cvičištích, chodit na manévry ...
Tenkrát jsem dostával rozkazy od představených, a dnes si dělám, co chci. Zastupuji někoho, kdo neexistuje, a hraju sám úlohu boží.
Jestli nechci někomu odpustit hříchy, tak mu je neodpustím, i kdyby mne prosil na kolenou. Ostatně posledních by se našlo sakramentsky málo.”
No jo, jsem si to přizpůsobil. :-)
Ještě si v té souvislosti dovolím otevřít téma remízků a mezí, kde žijí zvířátka likvidující polní škůdce.
Tak nějak si pamatuji slova, že zlí komunisti rozorali meze, čímž této idyle učinili přítrž.
Ale velice mě mate, že stejný stav vidím ve všech zemích, kde jsem byl. Velké širé lány a komunisty tam nikdy neměli.
Tam ale nejsou žádný remízky, to jen mají různé plodiny vedle sebe. Pohraničí, žijou na malých rodinných farmičkách z dotací, města neživí. Pro města musíš hledat velkovýrobu jinde.
Při prvním přejezdu hranic po plyši mě docela šokovalo, jak chodila rodinka včetně dětí po poli a vidlema házela balíky na vlečku, to u nás už tehdy dělaly jen slověny navezené na výpomoc o žních a mnohem častěji se používal lis, který to rovnou plival na vlečku. Já bych do takové ruční zemědělské výroby nešla a pochybuji, že bys našel dost lidí, kteří by to takto byli ochotní dělat v rozsahu, aby uživili města.
rozřezání opevnění coby umělecké dílo.
https://www.dezeen.com/2013/12/11/movie...
mé hodnocení - zde to má "hlavu i patu", na rozdíl od toho odřezání rohu coby studentského díla.
samotné rozřezání a zvednutí řopíku dle návrhu študáků
je vlastně velmi dobrým zvýrazněním řopíku v krajině... proti obvyklému stávajícímu stavu zarostlá hromada s betonem uprostřed. (vyjma muzejních objektů)
Použitelnost, využitelnost, trvanlivost a náklady jsou ovšem limity proč to zůstane pouze jako studie.
Krásné, ale drahé. :-(
Ani bych se nedivil, kdyby to bylo dražší než nová stavba přímo té rozříznuté varianty.
doplnuji link na 1 tema
https://www.nakole.cz/diskuse/29944-co-s...
https://magazin.aktualne.cz/bydleni...
Nějak nejsem schopen zjistit, zda ty fotky jsou z reálného rozříznutého bunkru, nebo jsou to jen architektonické studie. Ptám se, už to někdo doopravdy rozřízl a zvedl?
Podle popisu u fotek je to jen vizualizace návrhu. Návrh dělají architekti, přemýšlím, jestli to vnitřní stěny unesou, ty obvody mají velkou tloušťku a to bude něco vážit, doteď nesly vnitřní stěny jen část stropu, byť taky silného. Po rozříznutí a zvednutí by měly nést prakticky polovinu celé stavby.
Můžou to přenést rovnou na strop a ten bude určitě dostatečně dimenzovaný.
Jen mi přijde dost nákladný špás to řezání i to zdvihání.
Proto jsem se také ptal. Také mi přišlo, že to je jen vizualizace.
Nevím, jakou máš představu toho "přenesení na strop". Hmotu stropu s částí obvodových zdí musí něco podpírat/nést, a to něco mají být vnitřní zdi. Strop se sám v luftě neudrží.
Jeden náš známý v sedmdesátých letech zdvihal heverama krov postupně o jeden šár cihel, až přistavěl patro :-D
Ten strop bude odolný proti dělostřelectvu a rozhodně bude samonosný. Pokud ho podepřeš sloupem, tak udrží celý zbytek stavby.
Ale já nepochybuji o stropu, ten je hodně tlustej a hodně těžkej a jako monolit se určitě udrží pohromadě. K němu ještě přičti ty hodně tlustý a těžký stěny obvodu, jejichž část bude nahoře. Mě zajímá únosnost toho "sloupu" ;-)
Viděl jsem takhel repasovat roubenku, když jí vyhnily dva trámy ve stěně. Ale obávám se, že řopík by byl trochu jiná liga :-)
Taky to klidně může bejt koncipovaný, že to ponese ten prosklenej obvod. Nevim jak z hlediska bezpečnosti, ale ono i sklo vydrží poměrně dost, když je ho dost pohromadě...
Roubence musíš podepřít zbytek obvodových trámů, nebo alespoň pozednice heverem. Řopík můžeš asi pověsit do prostoru za co chceš. Třeba ho jako klobouček posadit na střední pilíř za strop.
Nepochybuju, že by to vydržel. Ale ten sloup už tam je? já jen že řopíky nejsou zrovna pověstný prostorným interiérem, vybetonovat tam ještě kubík stojný nohy už taky znamená, že krom jedný židle tam toho moc nedáš...
tak jsem to dočetl
Pán je "architekt" :-)
To je vsechno kachna, nechápu, jak tomu může soudný člověk věřit.
Říznout :-)
Zvednout - kubík betonu váží 2,3 tuny, jak to zvedeš...
Spíš to říznutí, aby se to nezavřelo.
Samozřejmě tomu nerozumim, ale v tom zvedání nevidím problém. Zato řezání bude hodně drahá sranda. Dovedl by někdo odhadnout cenu?
Osobně by mi stačilo vybourat vnitřní příčky. To je ovšem taky nereálné.
Tak řez si představit dovedu, běžně se podřezávají baráky. To se nedělá najednou, ale vyřeže se kousek, jako bys tam vyrazil úzkou podlouhlou díru. To se zaplní nějakou výplní a zase se řeže další kousek vedle... To se nesevře.
Zvedání už může být problém, jak píše Jindra, beton má měrnou hmotnost přes 2,3kg na litr objemu. Ale i když to zvednou, tak něco musí tu obrovskou váhu nakonec nést, levitovat to nebude.
Rozdíl v materiálu značný. Podřezat cihlový barák je úplně jiná disciplína než půlit bunkr. Ten beton je taky tužší matroš než se běžně setkáš, armování v tom bude nemálo a beton a ocel se řeže jinýma metodama, který křížem moc nefungují.
Oproti tomu nastěhovat dovnitř dostatečně velký, respektive spíš dostatečné množství malých, heverů je spíš sranda - hydraulika má sílu jako kráva...
V nedávné době jsem četl článek o studentu architektury který jako svůj školní projekt rozřízl část řopíku diamantovým lanem. Aby odhalil konstrukční prvky a tvar objektu.
Určitě za to dostal jedničku.... nehledě na to jak se mu u toho rozplýval profesor, co je ten jeho žák za studnici nápadů.
Kdyby tak hydraulika dokazala vylomit tu vnitřní příčku, co je škrtnuta v puvodnim tematu.
Asi bych volil spíš diamantovej kotouč než hydrauliku, ale jsem si jitej, že s patřičným nasazením by to šlo. Jen si připrav prodlužovačku nejen na flexu, ale i na pořádný ventilátor...
V praxi :-)
https://vid.pr0gramm.com/2024/03/23...
k otázce "zda by to uneslo"
norma pro pevnostní beton po 21 dnech zdání byla 450 kg/cm2
https://www.ropiky.net/clanky_item.php?id...
Objem zvedané části je odhadem 40m3. tj tak 100-120 tun
bezpečnost pro betonové konstrukce- zde nevím, ale odhaduji tak 5 (pro zjednodučení dále pořátám s únosností 100kg/cm2. V tom případě potřebujeme pro přenesnení 100 tun plochu nosné stěny okolo 1000cm2
Co se dá asi splnit....
Pokusil jsem se o víkendu poodhrnout roušku tajemství mojeho řopíku a zjistit, jestli má dveře. Je zazděný, takže nevím.
1. Nejprve jsem využil služeb umělé inteligence (obr 01), která mi sdělila, že dveře má
2. Pomocí vlaku a koloběžky jsem dojel na místo a vybudoval základní tábor (obr 02)
3. Za pomocí těžké techniky jsem vyvrtal sondu (obr 03) s úmyslem, strčit do díry kameru
4. Tím jsem se vysílil a šel spát. To by byl obr 04, kdyby šel přidat. :-) Nezjistil jsem nic. :-(
Ucpal´s tu díru po vrtání?
Aby ti tam nenalezli hmyzáci, jichž by ses posléze jen obtížně zbavoval
Hmyzáci, netopejři a ostatní havěť můžou lítat střílnami, ty jsou odkryté.
Takhle jsem jednou vlez do řopíku (někde u Liběchova) a z ventilační trubky (nebo to byl shoz na ruční granáty?) na mne koukal plch.
To vrtání vypadá, že je v místě bývalého vstupu. Třeba máš jen krátký vrták. Čím to zazdili? Nestačila by jen veliká palice?
Máš úplnou pravdu ve všech bodech. :-)
Měl jsem jenom 20 cm vrták, ten provrtal beton a pár cm zajel do cihel. Takže cihly jsem neprovrtal. :-(
Zdá se, že to zazdili cihlami a zbytek prostoru vylili betonem pomocí bednění. Vrtat to jde kupodivu snadno, stejně jako jiné místo na bunkru. Ten beton je už nějaký oslabený.
Další víkend vezmu dlouhý vrták, více baterek a pořádnou palici.
Aha... nejdřív má člověk dočíst do konce a pak se ptát :o)))
A až ten vstup vybouráš, čím to ucpeš, aby se ti tam někdo neusídlil? Ta perioda odkrytí by neměla být nekonečně dlouhá.
Úplně ti závidím to těšení se na poklad. Kdysi jsem koupila dům a na půdě byla dřevěná truhla. Dlouho jsem odolávala a nechávala si tajemství. Byla v ní tropická vojenská přilba, nic víc. Věnovala jsem ji v rodině, ale to těšení se bylo krásné.
Někdy se fakt najde poklad
https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti...
Jinak tedy mohu při této příležitosti jen doporučit návštěvu ústeckého muzea a jejich stálou výstavu "Naši Němci". Obsáhlá, zajímavá, chce si to nechat celý půlden.
Přesně tak to cítím. Čekání na poklad, což jsou v tomto případě dveře. Maji velkou cenu a těžko bych je nahrazoval. Pokud tam nejsou, bude to smutné ale nebudu muset bunkr zajišťovat. Kolem je spousta jinych otevřených bunkrů. Jestli tam jsou, budu je muset buď zajistit proti ukradení, nebo otevřít.To bude tvrdší oříšek.
Jaká je šance že tam někoho zazdili? :-)
Hlavně si nezapomeň foťák, jsem na trní jak bude vypadat interiér
Zase jeden
https://www.poznatsvet.cz/cestovani/ropik-jako...
Bunkr s anténou na střeše je stále stejný vlhký, tmavý, stísněný bunkr, jen s anténou na střeše. To není chalupa, je to bunkr.
Vlastně jsem ani nezaregistroval, v čem spočívá ta přestavba. Možná v té anténě. A k tomu prý musí být ajták. :-)
Mi osobně jde spíše o to místo, kde snad budu sám a rovnou plochu nahoře. Pokud by se našlo využití vnitřku, budu rád ale není podmínkou.
Spíše bych čekal, že postaví něco originálního nahoře. Třeba větrný mlýn by byl fajn.
A super nápad je dát tomu bunkru registrační číslo pro poštu. To chci. :-)
A myslivci s posedem jsou pryč. Asi to vzdali. :-)
Ještě si dovolím otázku. Je někdo registrovaný na ropiky.net? Já už o registraci pokouším několik let a nikdy mi nikdo neodpověděl. :-(
Opět jsem zajel v pátek večer na řopík a v sobotu do něho usilovně bušil palicí. Po dvou hodinách jsem v zazděných dveřích vysekal díru na ruku. Zjistil jsem, že jsou tam mřížové dveře, což je pro mě velká výhra. Řopík půjde zamknout a mužu do něho něco dát, třeba stan a spacák. Zavěsil bych uvnitř do stropu dva velké kotle na guláž a dal do nich spacák a ostatní věci, které chci zachránit před myšma.
Dále jsem postupoval jako při otevírání paramidy. Dovnitř jsem strčíl asi dvoumetrovou stanovou tyčku s mobilem na konci a zkoumal, jestli tam jsou pancéřové dveře.
Vypadá to, že nejsou, nebo jsou hodně otevřené.
Je to fajn tam pobýt přes noc a upéct si špekáčky. Řopík je dost daleko od cesty a kolem jen širé lány. Jak se tak vlní, připadám si jako strážce majáku. Takové opuštěné místa mám rád.
Fouká tam pořád dost silný vítr, takže nahoře se stan postavit nedá. Zato dole v závětří je to super a není mě vidět.
A teď hurá do Norska, za polární kruh. Protože mi za hodinu jede co? Protože mi za hodinu jede bus na letiště. :-)
pěkně si to překvapení šetříš :-)
Další víkend jsem obětoval snaze dostat se do řopíku. Asi tak třetina otvoru je vymlácená (obr. 1), ale nehnul jsem s zavíracím mechanismem mříže (obr. 2, foceno zevnitř). Takže jsem se dovnitř nedostal. :-(
Jezdim tam vlakem a zbytek na elektrokoloběžce. Ten zbytek je asi 2x15 km. Tak jsem si říkal, jak by bylo krásné, kdybych mohl koloběžku v bunkru nabít. To bych mohl možná vynechat ten vlak.
Možnosti jsou:
1. Elektrocentrála, ale ten kravál a smrad.
2. Malý fotovoltaický panýlek na střechu, dovnitř baterku z auta, kterou by ten panýlek nabíjel. Koloběžku bych pak musel nabíjet přes měnič. Ale musel bych to bastlit.
3. To samé s větrnou turbínkou, vrtulí. Nebo se varianta nastojato - taková otáčející se tyčka směřující vzhůru. Opět spousta bastlení.
4. Velký fotovoltaický panel bez baterky ale s měničem. Musel bych ho vždycky vynést ven z bunkru a nabíjelo by se pouze za světla.
Je to celkem blbost a nijak zvlášť to nepotřebuji, to je asi jasné. Ale bylo by to fajn.
Něco pokud možno co nejlevnějšího, protože mi to můžou kdykoli ukrást ze střechy i ze zamknutého bunkru.
Tak kdybyste náhodou měli inspiraci....
Napadá tě důvod proč je vchod takhle zazděný? Už jsem viděl dost podobných řopíků, ale nikde nebyl vchod zazděný, jen uzavřený mříží.
Nenapadá. Ale zazděných je jich tady více. Kolega zrovna jeden koupil, pár km ode mě. Dovnitř se ještě nepokoušel dostat.
Že by krajová zvyklost? :-)
Zvláštní.
Takhle se, pokud vím, zazdívaly řopíky v Protektorátu tam, kde nebylo bezpečné je vyhodit do povětří.
Za protektorátu se to dělalo důkladněji.
- vnitřek zarovnat kamením, prolít vápennou maltou
- vchod zabetonovat.
toto je ČSLA
A taky byl plný bordelu...
Zazdění je sice festovní, ale zase je jistota, že tam nebydlel nikdo nežádoucí a nezanechal po sobě haldu odpadků.
Kupodivu ten bordel neni problém. Většina řopíku je volně přístupná a neni v nich vůbec nic, ani ten bordel. Vzpominam si jenom na jeden zabordeleny, na kraji Opavy. Bezdomovcum se do poli nechce.
Mříž vypadá pěkně. Myslíš, že je to zamčené a nedali ti klíče? To pak budeš muset sehnat zámečníka, přece tu mříž nerozbiješ, byla by jí škoda.
Koukám, že to není zazděné, ale vylité betonem, s tím máš ještě co dělat, než to všechno majzlíkem rozbiješ. Ale těšení se na poklad pokračuje a to je fajn :-)
Ona ta mříž zamčená není, jenom zarezlá. Má takové nezvyklé zavírání, tak jsem nevěděl, z které strany do toho praštit. Už z pohádek víme že je důležíté, jak se do toho třískne. :-)
A stejně tam není místo na to, abych to otloukal. Budu muset ještě dlooooho sekat beton. :-(
Píšu to nerad, ale tajemství uvnitř nebude. Trochu je tam vidět střílnami, trochu dveřmi a kde nic, tu nic. :-(
Možná snad nějaká menší zapomenutá a zaprášená zlatá cihla někde v rohu, víc toho nebude. :-(
takto to armáda(ČSLA) dělala-> jednalo se o ochranu před zneužitím.
Spíš bych bral jako výhru, když tam nebude žádný bordel.
ASi byla tehdy jiná doba, ale docela bych čekal že při podobné plošné zazdívací akci by se dnes tyobjemy využili k "uskladnění" nějakého nechtěného materiálu...
Ahoj Martine.. fandím Ti a malou zkušenost z elektro z naší chajdalupky. Sice mame připojku ze sítě, chceme být více či meně nezavisli. Takže na střeše 6 panelů , regulátor, měnič a 8ks baterek. To aby jsme pokryli "veškeré" spotřebiče. Mám i malé panely od kolegy co vozil na voziku za kolem a rozložil si to v kempu a nabijel baterky. Takže si myslím že tudy vede cesta. Turbína je v našich podmínkach "nevhodná" mám taky 800W a nikdy mi ještě nedala 12V "trvale" při větru. Vhodná je do kopců kde fouká, u moře atd. tolik k me zkušenosti.
Díky, mi jde jen o pár watů, které by nabily autobaterku řekněme za týden nebo dva. Nebo něco podobného.
A je tam pěkný vírdholec, fouká tam skoro pořád. Ani nemůžu postavit na bunkru stan, jedině v závětří.
Měl bych trošku obavu, že cokoliv tam nainstaluješ mimo zdi toho bunkru tampříště buď nebude vůbec, nebo alespoň zničený...
Známe "lidi"...
S tím počítám. Ale přece jenom je dost mimo trasy a málokomu by se chtělo tam zavítat. Jít několik set metrů přes pole.
Momentálně nechávám venku stan, spacák a karimatku a nic.
Budiž, máš buď zdravou lokalitu, nebo jsi dostatečně stranou.
Nicméně "cizí textil" obvykle ke zcizení (zničení?) láká mnohem méně, než třeba onen solární panel, zejména pokud nebude nainstalovaný ve výšce prvního patra na fasádě budovy.
Ale nenech se odsradit, třeba mám holt jen blbý štěstí na blbý zkušenosti...
Nakonec to vypadá, že elektrifikace řopíku bude maličkost. Bude stačit sada pro solární nabíjení autobaterie, baterka a měnič. Všechno docela levné a bez bastleni. Na střechu dám ten malý panylek a zbytek dovnitř. Jde jenom o to, aby aspoň trochu dobijel.
Zkus přihlédnout k ploše střechy vaší nemovitosti, resp. k ploše FV panelů a k ploše vrchu řopíku.
zkušenost - sousedce jsem dal maly panel 350Wp (dnes zastaraly a levný) regulátor nabíjení cena 1200kč a autobaterku 12V. Napají z toho čerpadylko pro vodu z nadže deštové vody po zahradě a vnitřní osvětlení 12V. Takže plocha panelu cca 70x100cm .. Pro dobití baterii dostatečné. Samozřejmě, že to co mám na střeše je zbytečné pro spotřebu řopiku.. takže ??
Tentokrát už jsem se probil dovnitř. Beton jsem odsekal asi do poloviny, víc ho zatím sekat nebudu. Petlice byla zarezlá, ale nakonec povolila. Největší problém bylo pootevřít mříž, která byla pořádně zarezlá v pantech. Páčil jsem ji asi hodinu.
Vevnitř nic není, kromě prachu, pavučin a kostí. Takže další fáze bude úklid.
Ty tam máš dokonce i mrtvolu? A je to partyzán, němec z Wermachtu, upytlčený hajný nebo bezdomovec? :D
Já bych si přál toho hajného. Ať taky jednou okusí vlastní medicínu.
Ale tak třeba by ti po nahlášení vybourali ten zbytek vchodu, na zrytí zahrady to prej funguje, slyšel jsem :-D
Vybourali a pak zase zazdili :o)))
Umělý inteligent mi navrhnul, co by se dalo na řopíkovi postavit. Škoda, že neumí stavět, zatím. :-(
Umělý inteligent se dosud neseznámil s faktem, že existuje bodavý hmyz, který by na takto vystrčených postelích jejich obyvatelům značně znepříjemnil pobyt.
Však by se mohli zavřít, kdyby byli přecitlivělí.
Umělý inteligent má dobře zcestné představy o výchozím materiálu :-D
Na stranu druhou, 3D tiskárny na beton co tisknou baráky už existujou, spojení technologií se tedy nabízí. Otázka je: risknul bys to?
3D tiskárnu bych nerisknul, protože by to byl divný slepenec. Ale normální betonový monolit by se mi líbil. Jen tak ze srandy zkusím zjistit, co by to obnášelo po právní a cenové stránce.
Ale je to rozkošné i když nereálné. Znám lidi co docela vydělávají na glampingu, tohle by do toho pasovalo.
Však právě na to myslím. Postavit nahoře nějaký betonový monolit jak navrhuje inteligent a rýžovat tisíce. Denně. :-)
Něco v tom stylu stojí opodál.
Tohle mi připadá lehce obšlehnuté podle jedné slavnější stavby: https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_Tower
Ted jsem v Poznani byl a nepodíval jsem se. :-(
Ale plete se to dost. Měli nechat původní německý název Posen. :)
Mi se to plete.
V Berlíně jsem skočil večer na vlak, že zajedu někam za město a zalezu do křoví. Byl to Potstdam a vyklubala se z něho Postupim. :-)
O nějaký týden později mi kamarádka nabídla cestu do Poznaně, což jsem uvítal, protože tam bylo pěkně. A zase vedle, bylo to Polsko a žádná Postupim. :-)
Tím se vysvětluje její vyděšený výraz, když jsem jí navrhnul, že se podíváme i do Berlína. Si myslela, že s ní chcu provádět leteclé přesuny.
Ale byli jsme tam a i ta Poznaň je fajn.
A teď si vem, že u nás v Ústeckém kraji máme hned dva Vilémovy. O tom, že jen pár kilometrů od sebe je Velký Šenov a Grossschoenau ani nemluvě.
I když ty Šenovy se pletou spíš Velký s Kamenickým. Už jsem zažil dodavatele "stojím u vás před poštou", no a pak se ukázalo, že před poštou stojí, ale v jiném Šenově.
Turnov taky není Trutnov :-)
To mi vyprávěj. Dodnes s hrůzou vzpomínám jak z Prahy ze stejného nástupiště, zhruba ve stejný čas odjížděl vlak do Turnova i do Trutnova, navíc ve stejném řazení. Vždycky jsem si na boku vlaku musel přečíst tu plechovou ceduli abych si vlezl do vlaku přes Mladou Boleslav.
Něco podobného bylo u vlaků z Hradce. Dnes už žádný vlak nekončí v Turnově, všechny až v Liberci a tak je Turnov jen jako dílčí stanice, tak tím u dost lidí odpadl chaos, ale bývala to sranda. I tak jsem asi před dvěma lety zažil ve vlaku do Trutnova jak průvodčí po odjezdu z Hradce vysvětloval lidem, že do Turnova fakt nejedou, ale že mají štěstí, protože si v Jaroměři můžou vystoupit a počkat na ten svůj do Turnova :-)
Pomaluj ho "maskovacími" barvami a pronajímej ho milovníkům vojenské historie.
Zeptej se Michálka, ten o nich jistě ví
Ta horní nástavba by byla pěkná víc prosklená. Ale to by pak chtělo využívat častěji.
V Bochumi použili kryt z druhé světové války jako základ pod výškovou stavbu.
https://photos.app.goo.gl/D9ua4Ppp2HA1Yo3s5
(tyhle fotky jsou asi lepší :-) než moje:
https://www.alamy.com/stock-photo/eccentric...
nějaký popis tady:
https://en.wikipedia.org/wiki/Exzenterhaus
Zapomeň na fantasmagorické představy "architektů", prorazit jen otvor stropem na výtahovou šachtu jim zabralo hodně času.
V tom popisu je i kolik to stálo, nemusíš se tak rozmachovat do výšky, ale přesto, pro představu :-)
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni...
Nejsi sám, kdo řeší tento problém :o)))
https://www.archiweb.cz/b/bunker-b-s-10?utm...
dík, dobrý... pamatuju stav po otevření hraničního pásma...
To je ovšem obrbunkr. Ten způsob využití je fajn, taky se mi líbí, že nechal přiznaný beton a vůbec charakter bunkru.
https://magazin.aktualne.cz/bunkr-b-s-10/r...
Mlho... https://www.nakole.cz/diskuse/30632-co-s...
Ale lepší 2x než vůbec.
Ještě jeden nápad, netvrdím ovšem, že ho budu realizovat.
Mám řopík na velice větrném místě. Řopík použít jako základnu pro turbínu přimeřené velikosti, s výkonem cca 20kW. Dolů dát vyřazené ASIC minery pro těžbu krypta. Samozřemě vyřešit, co se bude dít, když nefouká. A doufat, že to bude fungovat. :-)
Nápad to zas tak špatný není, ale přijde mi to, jak přijet na Klondike až po roce 1900 ;-)
Ale zas: Nemusí pršet, stačí, když kape :-D