Doma se mi rozhořel spor zda moje maminka obdrží výchovné za mne, má 88roků a bere vdovský důchod po otci jako mnoho dalších hornických manželek, plat horníka (OKD) byl natolik velký že stačil pohodlně pro manžele a několik potomků, muž to většinou odnesl dříve nebo později zdravotně a zůstaly vdovy, často s vdovským dúchodem, z různých důvodů nemají roky pro řádný důchod (rodina, děti, zdraví, manžel nechtěl,atd). Otázka zní - dostane mamka taky výchovné, někde čtu vdovský důchod ne, jinde mezi vyloučenými nejsou, je v tom malý hokej a doma spor :(
Nehádejte se doma, ale zajdi si, nebo zavolej na příslušnej Úřad práce, měli by ti to prozradit.
Není to sociální dávka?!? Tohle se snad na pracáku neřeší...
ne, to není sociàlní dávka.
To prosadil/prodazuje Jurečka.
Matka má dostat k vyměřené penzi bonus 500 Kč za vychované děcko.
Oni jsou katolíci, ti Jureckovci, tak 4 děcka normál. To pak takové matce dá 2 litry.
Nemám s tím problém. Zaslouží si to, i když proto, že budou mít větší penzi dnes holky víc rodit nebudou
Jenže důchod je de facto sociální dávka a na pracáku se neřeší. A o tom je řeč v mém příspěvku...
To může být pravda. Předloni jsem si zkusmo podal žádost o příspěvek na bydlení a zjistil jsem, že to bylo na pracáku. Tak nevim.
Zřejmě máte ve stejném baráku i sociální odbor, kde se vyřizují dávky.
Jo, dočasně už druhej rok. :-)
dočasně = 1furt
to jsi už zapomněl?
Dávky, nikoliv důchody, se berou na pracáku.
Konkrétně k příspěvku na bydlení:
https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni
Podle toho, kam Tě zařadí. Dostává to rodič za vychované děti, ne za nevychované, ale netuším, kdo to rozhoduje.
Proč se nezeptáš na důchodovém úřadu?
je to snadné, nepochybně máš iternet a mail.
Důchoďáky se tváří zavalené prací. Potřeboval jsem doplnit lejstro ke své žádosti Nemohl jsem se tam opakovaně provolat. Nakonec se to podařilo mailem. Důchodci patrně nemailují V současnosti prostý dotaz na důchoďák není jednoduchý úkol.
Dneska Sońa řešila celý den zrušení věcného břemene v bytě, tatínek umřel, není břemenem a už vůbec né věcným. Nedovoláš se a když, dostaneš odkaz na webovky.
Tak jako tak na úřad do Prahy.
2000 Kč poplatek a celý den v prdeli, protože úřad. Cestovné neřešme.
Jo, a ověřený úmrtní list, divím se že nechtěli podpis zesnulého ve kterém potvrdí, že zesnul.
Není to každý den, tak se na to zapomene.
Tak tady by mohlo IT fakt slušně pomoci.
Ale my budem řešit korespondenční volby...
Když už tady píšeš o úřadech:
Proč se stále ještě používají kolky?
nestačilo by na příslušném úřadě normálně zaplatit?
Jaký je vlastně "funkční" důvod použití kolků?
úředník přijímací okolkovanou žádost nemusí řešit vystavení platebního dokladu a nemusí se řešit následné zaúčtování.
Ono to s dnešní možností bezhotovostních plateb přestává mít smysl, ale v historii, třeba když se muselo platit za přechod hranic (kolek na celní a devizové prohlášení), tak by každý celník ještě běhal s kasírtaškou.
Normálně každý leden chodí výměr s novou výší důchodu, máti už ho dostala a litr navíc za dva fakany tam má. Počkal bych si na ten papír a pak to případně řešil.
Výměr došel a nic v něm, jinde jsem čet že to už nestihli zapracovat kvůli pozdnímu schválení zákona.
oni to klapne, neboj, doplatí všechno, jen si občas počkáš
To těžko. Toto ustanovení je sice platné od 1.1.2023, ale ve Sbírce zákonů vyšlo už 8.9.2021 - cca rok a čtvrt předem.
Měla dostat jen pětikilo, protože ty sice její dítě jsi, ale NEVYCHOVANÉ :-)
platí se jen za VYCHOVANÁ děcka :-)
https://www.nakole.cz/diskuse/30200-narok-na...
Zato ty ses poved :)
Co už nadělám, když stát rozhodl, že jsem nevychovaný sígr, to jsem to na sklonku života dopracoval :(
Na mě taky nikdo důchod nebere :-)
Mělo by jít - citace zákona - o "zvýšení procentní výměry starobního důchodu".
Domnívám se, že pokud někdo na starobní důchod nemá nárok, není mu - bohužel - ani co zvyšovat.
https://www.cssz.cz/web/cz/otazky-a-odpovedi-ke...
13. Pobírám vdovský/vdovecký důchod a vychoval/a jsem dítě/děti, mám nárok na výchovné?
Lidé pobírající pouze vdovský či vdovecký důchod nemají nárok na výchovné. Nárok na výchovné vznikne při splnění podmínek uvedených v bodě 4 až společně s přiznáním starobního důchodu. Pokud tedy pobíráte současně vdovský/vdovecký důchod a starobní důchod, nárok na výchovné vznikne.
Příklad: Paní Lenka má 55 let, pobírá invalidní důchod a zároveň se stala vdovou. Má tři děti, které vychovala až do jejich zletilosti, ale nárok na výchovné jí zatím nevzniká. Až poté, co jí bude přiznán starobní důchod, získá také výchovné za tři děti.
Ty příklady jsem četl, vždy je tam nějaký věk 50+ a invalidní důchod apod., ale co ženy které postupně pustily na svět 4 potomky, nejmladší může mít 3 roky a nejstarší 17, pořád je to výchovný zápřah, matka se tedy věnuje dětem a chodu domácnosti, muž vydělal dost, za komárů v hornictví a hutích to nebyl problém, matka i něco zaměstnána, ale má málo oddělaných roků na nárok starobního důchodu, k tomu zdravotní problémy, oba byli před 25 lety už v důchodovém věku, muž v 70-sáti zemřel a manželka má po něm vdovský důchod který se valorizuje tak jako starobní, vdovský důchod není žádná hitparáda a teď když svítá na nějaké výchovné utře ústa? Vychovala řádně 4 plátce daní a bohužel při tom nestihla ještě arbajtovat v kolbence, po práci vařit, uklízet, nakupovat, něco mákla ale málo, pak nemoc bez nároku na invalidní a nyní ji stát vzkáže tůdle nůdle.
Svět není nikdy 100% spravedlivý. Když je pán vdovec, o děti se staral převážně on (manželka třeba chodila po schůzích či po hospodách), tak dostane výchovné jen když se mu to podaří dokázat, kdyby naopak ona byla vdovou, dostane to automaticky.
"jedna matka se dokáže postarat o deset dětí, ale deset dětí se nepostará o jednu matku".
Neboj že se nestarám, ale když stát přispívá za trampoty co se mnou byly :)
Ten bod a příklad se týká matek které pobírají vdovský důchod po manželovi, ale nemají ještě důchodový věk, proto je uveden věk 55 let.
Tak pak je to jasné, nečetl jsem dost pozorně a ušlo mi, že paní má pouze vdovecký důchod. Logicky starobní důchod za vychované dítě lze navýšit pouze těm, co mají starobní důchod přiznaný.
Čili, matce co sází 4 potomky co čtyři roky a věnuje výchově přibližně 20 let bylo nyní státem určeno, že zplodila čtyři nevychované fracky. No to se Jurečka vyznamenal, plná ústa o rodině a pak toto.
S Jurečkou to nemá mnoho společného, tohle bylo schváleno už za předchozí vlády.
Za každé vychované dítě se do důchodu počítají čtyři roky jako náhradní doba (samozřejmě jen v případě, že se ta období nepřekrývají - pokud matka "sází" potomky co čtyři roky, tak se nepřekrývají). Pokud matka nedosáhne na odpracované roky ani s tímto zápočtem, tj. už by jí stačilo odpracovat jen devatenáct let, tak má opravdu smůlu.
Není při dosažení vyššího věku potřeba méně odpracovaných let?
Jasně, mnou řečené by platilo spíš až do budoucna. Tím spíš takové matce "co čtyři roky dítě" stačí vlastně jen pár odpracovaných let.
Však už sem to tu psal, navíc se několika dětma by podstatnou část pokrytou náhradní dobou za péči o dítě do 4 let. I když on je to stejně jen vymyšlený příklad.
Na jednu stranu tě chápu, na druhou je to v pořádku. Prostě jsou stanoveny podmínky a ty je třeba splnit. Je mnoho "přizpůsobivých" občanů, kteří mají hafo dětí a nemají odpracované roky. Proto nemají nárok na starobní důchod a k němu na výchovné.
Mám dost známých, kteří jako živnostníci si žili nad poměry a platili minimum na pojištění a pak se divili, že mají malou nemocenskou a později i důchod.
Chápu, že mohou být i případy, kdy člověk není schopen některé věci ovlivnit. U mnohých se ale jedná o vypočítavost.
Na začátku se píše, že mamince je 88 let. V této věkové kategorii už toho lidi fakt většinou moc pro sebe po změně poměrů udělat nestihli a věřím tomu, že to mnohé opravdu semlelo.
Občas ale čtu podobné lkaní od šedesátníků, tj. lidí, kterým v době "sametu" nebylo ani třicet - a to většinou jen nevěřícně koukám.
Samozřejmě, že nestihla. Jednak nemusela, a dále byla nemocná. Navíc, nemohla v té době tušit, že za 33 let bude potřebovat, aby byla ve starobním důchodu.
Co se týká současných šedesátníků, tak to bych spíše tvrdil, že to bylo jejich rozhodnutí. Kdo chtěl, tak má, nebo bude mít slušný důchod. Kdo nechtěl platit státu, mohl se zabezpečit jinak. Kdo se na vše vykašlal a užíval života plnými doušky zapláče. Takový život je, nic není zadarmo.
Prostě je to bonus ke starobnímu důchodu. Je určitě spousta ženských co ty čtyři děti mají taky a podmínky pro starobní důchod splnily.
To, že se rozhodla nepracovat a starobní důchod nemít byla její svobodná volba. Jestli je jí 88, tak je to ročník 1934. Důchodový věk by měla 54 let a do důchodu by šla v roce 1988 a z toho co se mi daří dohledat byla až do roku 2010 potřebná doba pojištění jen 25 let. Navíc lidi co jim před rokem 2010 bylo aspoň 65 mají nárok na důchod už s dobou pojištění 15 let (§ 29 (2) zákona 155/1995). A jelikož je péče o dítě do 4 let brána jako náhradní doba pojištění, tak by i nárok na starobní důchod mohla mít, pokud ty děti fakt byly z rozestupem 4 roky, ale ono to nepadne z nebe, je potřeba o to požádat. Jestli fakt měli děti s rozestupem 4 roky, tak mi to skoro přijde, že s tímto počítali, pokud tahle podmínka platila už tehdy, nepřijde mi normální aby někdo měl 4 děti s odstupem po 4 letech.
To měl být jen možný příklad, ale třeba sousedka měla tři děti už ani nevím v jakém sledu a po čase , mysleli že bio hodiny dotikaly, ejhle další holka. Takže žádná selanka a bezesné noci zase. V té době to na ostravsku tak bylo, otec s víc než slušným výdělkem a manželka doma starající se o potomky a domácnost, hlavně na dědině.
Můj otec dělal v Ostravě na šachtě a matka celý život (mimo mateřské se mnou a bratrem) pracovala. Pokud vím, tak z otcových spolupracovníků, které jsem osobně znal, měli manželky zaměstnané všichni. Tím nechci říct, že nemáš pravdu. Babička by taky na výchovné neměla nárok. Je mi líto, že tvoje matka nemá nárok na výchovné, ale vždy je něco za něco. Celý život dělám v karcinogenním prostředí. Kdysi se nás týkala důchodová křivka 1/B. Odchod do důchodu mi posunuli o 80 měsíců. Taky mi nezbylo, než se s tím smířit. A takových nás je hodně.
No a? Moje máti je ze tří dětí, což je jen o jedno míň než tvůj hypotetický příklad, děda neměl protěžované povolání, babička normálně pracovala i se třema dětma a kritéria pro starobní důchod splnila, šla v 54 letech, dožila přes 90, důchod brala déle než makala, dobrej deal.
Jinak si trhni s příkladem, tady člověk něco dohledává s tím, že je to reálná situace a ono je to celý vymyšlený. Tady se uplatňuje to, že je to jenom za vychovaný.
"starobní důchod nemít byla její svobodná volba" tak to v té době nefungovalo, mamka i měla zaměstnání(prodavačka), jenže skončilo nemocí (rakovina) těsně před nástupem do nového, dopadlo to dobře ale se zdravotními problémy, doktorka ji nakukala že invalidní nedostane tak zůstala doma, takže mi o svobodné volbě nemel.
Ježišmarjá, od mýho otce z prarodičů se důchodu dožil jeden, babička byla sirotek když chodila na ZŠ, rakovina, tubera, úraz v dole.
Taková jsou pravidla. Výchovné je součástí starobního důchodu, konkrétně jeho procentní výměry a podle toho bude taky valorizováno.
Mě by spíš zajímalo, kde na to stát vezme a jak to dlouhodobě udrží.
Možná se pletu, ale myslím, že výchovné je sice formulováno jako součást procentní výměry, ale je dáno fixní částkou. Tj. pokud se nezmění zákon, tak automatické valorizace se ho netýkají.
Ale ruku do ohně nedám.
"(2) Zvýšení za 1 vychované dítě činí od 1. ledna 2023 částku 500 Kč měsíčně. Částka zvýšení za 1 vychované dítě se zvyšuje od 1. ledna kalendářního roku tak, že částka zvýšení za 1 vychované dítě platná od 1. ledna předchozího kalendářního roku se zvýší o tolik procent, o kolik se zvyšuje procentní výměra vypláceného starobního důchodu podle § 67 odst. 8 nebo odst. 9. Pokud v předchozím kalendářním roce došlo k mimořádnému zvýšení vyplácených důchodů, přičte se k počtu procent podle věty druhé ještě tolik procent, o kolik se zvýšila procentní výměra vypláceného starobního důchodu podle § 67 odst. 10. Částka zvýšení za 1 vychované dítě se zaokrouhluje na celé koruny nahoru."
Ha... díky. Uniklo mi.
No jo.
Jako matka tří dětí (pokud se nepletu) se máš na co těšit.
Já, jako matka dvou dětí pořád přemýšlím, zda jim neprožeru budoucnost a kde se dá tenhle benefit vrátit a nechat ho čerpat mým dětem a jejich dětem.
Asi nikde.
Budu to posílat vnoučatům na účet.
Tam to schlamstne inflace:-((
Jojo, sklízím benefity ze všech stran. Jsem jeden z posledních ročníků, kterým děti ještě ovlivňují důchodový věk a ještě k tomu to "výchovné"... Budu na stará kolena v balíku. :-)
Takhle jsem to nemyslela.
Spíš uvažuju o tom, že už dnes je důchodový účet ve velkém propadu. Tako akce ho pro letošek opět prohloubí o cca 20 miliard. A pak rok co rok pořád dál a pořád vyšší částkou.
Někdo to bude muset zaplatit.
Ostatně, návrh na vyplácení výchovného předkládali opakovaně už dříve lidovci několik let. Nikdy to neprošlo.
Až tři měsíce před sněmovními volbami v roce 2021 ho jako pozměňovací návrh k jinému vládnímu návrhu zákona načetl Jan Hamáček.
Peněz je jako sraček, jen se s nimi musí hospodařit a né jen pořád rozhazovat.
Přesně. Je potřeba s nimi hospodařit.
Výplata důchodů je mandatorní, tedy povinný výdaj státu. Stát ty důchody musí vyplatit, a to přesně podle toho, jak je v daném období (či v obdobích předešlých) určil, a to buď zákonem nebo vládně parametricky.
Výplata důchodů dnes tvoří cca 30 procent státních výdajů a pořád se zvyšuje tím, jak populace stárne.
Zároveň je to průtočný systém. Stát v daném roce vyplatí důchody z toho, co na důchodový účet vybral od ekonomicky aktivních obyvatel. A když na to ekonomicky aktivní populace "nevydělá", tak si na to půjčí. Jistě ne zadarmo. Za nějaký úrok. A spirála se roztáčí.
Bez pořádné důchodové reformy se prostě nepohneme vpřed. Vše budou platit naše děti a jejich děti. Snad se tahle vláda konečně postaví k reformě důchodů čelem.
Možná ta příští, jestli se podaří udržet kontinuitu. Tahle na to, řekla bych, ještě nemá prostor.
Osobně si myslím, že reforma nic moc nezmění. Nízkopřijmovým buď dáš dostatečný důchod aby přežili, nebo jim to doplatíš na dávkách. Vysokopříjmovým, mezi které bychom vzhledem k průměrnému platu mohlo počítat i poslance,by to mohlo být jedno. Jenže není. Sami sebe neokradou a k tomu si ještě mají z čeho našetřit. Je třeba se zamyslet a vybírat peníze tam, kde dnes protečou mezi prsty. Nemá smysl tady vyjmenovávat, kde všude by se dalo ušetřit a kde je možné peníze vybrat. Jen malé přirovnání - nelíbilo se mi, že při abnormálním nárustu cen elektřiny rozdali pomoc všem. Mnozí měli a mají fixovanou cenu a i nyní platí mnohem měně. Ti podle mě neměli na tuto pomoc nárok, byly to zbytečně vyhozené peníze. Patřím mezi ně, tak vím co píši.
Kdybychom my hospodařili jako stát, tak by to bez trestu neprošlo. Samozřejmě je velkou chybou, že za hospodaření s našími penězi nenesou žádnou odpovědnost. Kdyby jim hrozilo, že po ukončení mandátu si půjdou na pár let sednout, vypadalo by to zřejmě jinak.
A ještě jedna jedna věc - ceny máme téměř srovnatelné se státy na západ od našich hranic, ale platy zdaleka né. Kdybychom dostali platy na jejich úroveň, vybralo by se logicky víc na pojištěních a na daních, ale to by se ti bohatší museli uskromnit.
Proč by to vysokopříjmovým mělo být jedno? Procento odvodu je pro všechny stejné, ale díky redukci vyměřovacího základu a tomu jak je to nastaveno, což je za mě lumpárna, kdo byl zvyklý žít za částku řekněme pod 20 tis. dostane důchod skoro ve výši platu, kdo byl zvyklý žít za 60 tis. nedostane ani polovinu, takže lidi co platili daleko víc mají daleko větší propad životní úrovně. Čili čím víc lempl tím relativně líp se bude mít. Ještě, že můj otec byl skoro celý život u policie, k normálnímu důchodu má ještě celkem slušnou výsluhu.
A reforma logicky není snadná, protože zkrátka ty částky se musí vyrovnat, což znamená buď zvýšit to, co platí pracující nebo snížit důchody nebo snížit počet důchodců (regulací toho kdy se půjde do důchodu). A přechod na systém, kdy si lidi budou spořit na sebe by znamenal, že to nějaká generace zaplatí dvakrát, bude muset krmit průběžný systém i spořit na sebe.
Já někdy ze srandy navrhuji zachovat průběžný systém, ale rozdělit ho vertikálně po rodinách - každý bude mít důchod podle toho kolik do systému sypou jeho potomci.
Taky by se mi líbilo, kdyby důchod byl procentuálně z platu(mzdy), ale to by 3/4 obyvatelstva chodili pro dávky, na které by se stejně muselo vydělat. Přicházím do styku s různými lidmi. Někteří svou práci dělají perfektně jiní né a je jedno jakou profesi dělají. Problém je v tom, že né všichni mohou být inženýři,doktoři atd.. Někteří proto, protože na to nemají, některým to nebylo umožněno (to se jedná o starší generaci, která co nevidět zmizí v důchodu). V současné době chybí na trhu práce mnoho manuálních profesí, protože je mladí vnímají jako podřadné.
Napsal jsem, že vysokopřijmovým by to mohlo být jedno. A to proto, že mají možnost si ze svých výdělků zajistit slušnou dotaci k důchodu. Ano, proč by si měli šetřit? Vzhledem k tomu, jak je momentálně nastaven fůchod, tak proto, aby jim životní úroveň tolik neklesla.
Taky bych mohl napsat: když závidíš nízkopřijmovým, že dostanou důchod téměř ve výši platu, tak běž dělat za minimální mzdu a budeš na tom jako oni.
To volovina viď?
Je třeba v prvé řadě začít hospodařit. Najít prostředky na podporu mladých, aby těch mladých bylo mnohem víc. Odchodem do důchodu tzv. husákových dětí se dostaneme do mnohem větších sraček díky politice vlád od devadesátých let. A nevyřeší to ani zvednutí daní, ani pozdější odchod do důchodu.
=Husákovy děti= je slušná propaganda, která se chytila a přežívá. Ve skutečnosti jde o další generaci silných poválečných ročníků. Bylo výrazně víc mladých mezi dvaceti a třiceti lety, kdy bylo tehdy nejběžnější mít děti. A tyhle husákovy děti zapříčinily také populační vlnu někdy po roce 2000, ale ne tak výraznou, protože se reprodukce rozložila do delšího časového úseku, mnohdy až za čtyřicátý rok věku.
Neřekl bych že je to propaganda, když se v té době narodilo až 2 x víc dětí, než v současnosti.
Hezky je na tom grafu vidět ta vlna po pětadvaceti letech. Potvrzuje, co jsem napsal.
To, že se v letech 73 - 78 rodilo výrazně víc dětí (okolo 180 tis. ročně) je fakt a že od roku 75 byl prezidentem Husák je taky fakt, žádná propaganda.
Ale souvislost je jen ryze propagandistická. Komunisti si na tomto populačním cyklu připsali zásluhu podobně, jako Babiš na špičce ekonomického cyklu kolem roku 2018.
Vlna se po 25 letech od narození "Husákových dětí" zploštila.
Ale jde hlavně o to, že v době narození "Husákových dětí" byla porodnost cca 2.5 dítěte na ženu , čili asi půl dítěte navíc na jeden pár. Po 25 letech byla porodnost cca 1,13 dítěte na jednu ženu, čili něco jak mínus 0,87 dítěte na pár.
(Omlouvám se za jistou míru cynismu, ale nevím, jak jinak vyjádřit, že při zachování prosté reprodukce musí pár zplodit a vychovat na dva lidi dva potomky.)
Dost v tom dělá i odklád zakládání rodiny na později, i tím se ta vlna zplošťuje. A okolo čtyřicítky už to jde špatně i s podporou medicíny. Na druhé a další se už nemusí dostat.
kenny8: jistě.
Jen bych chtěla ještě říct, že samozřejmě každý má právo zařídit si život po svém a plodit či neplodit děti podle své vůle.
Úkolem státu, který chce garantovat své povinnosti vyplácet důchodcům důchod je se o to postarat, když to teda slibuje.
Pečlivě sledovat demografickou křivku a dopředu, s dostatečným předstihem (čistě apoliticky) nastavovat systém tak, aby stát své povinnosti dostál.
V tom nám bohužel už teď ujel vlak a jinak, než že to nějaká generace odskáče, to řešit nejde:-((
Jenže těch způsobů jak nastavovat systém je několik. I u současného systému se dají nastavovat tři parametry - věk odchodu do důchodu, výše důchodu a výše pojistného a to jak s kterým hýbnout je politikum. Nehledě na to zda a do jaké míry od systému průběžného přejít do sytému, kdy si lidi budou sami spořit. Ten pokus tady už taky byl, ale bylo to zase zrušeno.
Xtonda: Ano současný systém k tomu má v zásadě (kromě kosmetických a populistických změn) jen tři parametry.
Ty je potřeba citlivě, rok co rok, zcela apoliticky vyhodnocovat a systém podle toho nastavovat.
Nebo na to rezignovat a popravdě říct lidem, že stát to nezvládá a všichni se musí o sebe postarat sami.
To jestli se sníží důchody nebo zvýší odvody nikdy nebude apolitická diskuse.
Problém nastává v situaci, kdy máš tu silnou populační vlnu Husákových dětí v současnosti v ekonomicky produktivním věku, čili hojně přispívající do průběžného systému, přesto se systém už teď dostává do deficitu....
výraz "Husákovy děti" není ani tak propaganda, jako spíš vznikl pro pojmenování populační vlny ze začátku "normalizace"
jednou z příčin bylo výrazné zvýšení dětských přídavků
pro 2 a víc dětí.(zákon 99/1972)
jako hodné další úvahy bych uvedl zavření pobočky OP Prostějov u nás v Hradišti.(2008) Mnoho holek od šicích strojů radši "šlo na mateřskou" než na úřad práce.
Nejsem jsi jist, zda normalizační situace mohla mít stejný vliv, ale paralela by tu byla.
Oproti předchozímu stavu dle zákona 88/1968 Sb. se jedná o zvýšení u dvou dětí o 100 Kčs, u tří dětí o 200 Kčs a u čtyř dětí o 250 Kčs. Dohromady, ne za každé. Tedy zvýšení o 50-66 Kčs na dítě.
Sice každá koruna dobrá. Myslíš ale, že by tahle částka, v kontextu s tehdejšími nemalými cenami i dětského zboží, mohla někoho motivovat k četnějšímu plození dětí?
tak teda nevím... co teda mohlo být "spouštěčem" populační vlny? tvz "odložené rodičovství" ?
(po 68 se situace trošku zlepšila)
Odhadnul bych to tak , že měly děti v té době hodně silné ročníky. Navíc jsou to ročníky z poválečné doby, kdy byla častější vícečetná rodičovství. Takže rodiče v sedmdesátých letech častěji pocházeli z více dětí a tím pádem pro ně bylo přirozenější i více dětí mít.
Tak já chápu, že nějaká degrese je nutná, ale že mzda do cca 18 000 se započítá plně a co je nad jen 26% je docela šílenost.
Člověk co vydělává 20 t. dostane 16 700 a ten co vydělává 80 t. dostane 27 400., ale platil čtyřnásobek a ještě si musí šetřit aby to nebyl takový šok.
Taky mi to připadá moc, ale jak to chceš vyřešit, když už dnes žije část důchodců na dluh. A na ty budoucí nebude mít kdo dělat.
Zvednutí daní, tedy spíše pojistného důchodového pojištění a věku odchodu do důchodu může vyřešit i ty husákovy děti, je to jen otázka toho o kolik.
Ano, to je nejjednodušší řešení.
Proč platit lidem důchody, když můžou jít z práce rovnou do rakve.
Francie demonstruje a to se jim má zvednout odchod do důchodu z 62 na 65.
Když se rozhlédnu kolem sebe, tak mnoho lidí odchází do důchodu předčasně. Když se zeptám proč, tak mi většina odpoví, že to nedávají zdravotně. Lidé se sice dožívají vyššího věku, ale zdravotně na tom nejsou lépe. Nakonec to dopadne tak, že lidé budou marodit za mnohem víc peněz, než by dostali v důchodu.
Souhlasím s tím, že byla chyba při nárůstu cen energií rozevřít "deštník proti drahotě" pro všechny.
Nebylo to šťastné.
Na druhou stranu, vnímala jsem i ty zdivočelé hlasy opozice ( a taky zmanipulovaných lidí v ulicích), která byla ani ne rok předtím vládou a rozhazovala peníze z helikoptéry.
A tak současná vláda zvolila nejjednodušší způsob pomoci. Plošně.
Stejně si nepomohla.
Opozice jim vyčetla, že to bylo pozdě a málo.
Snad se z toho poučí.
Nebyla to jen minulá vláda. Byly to všechny vlády, včetně současné. Kdyby bylo alespoň trochu vidět snahu vedoucí k šetření, ale je vidět jen snahu vybrat prachy od těch, kde to nebude dělat problémy - od zaměstnanců.
Politici reagují na elektorát.
Když si to elektorát takto přeje, bude to tak mít.