https://www.nakole.cz/diskuse/30066-jake-to...
No, tenhle problém jsem řešil před pár lety. Ono na karbonovou silničku "jen tak něco" nejde připevnit, protože na karbonový rám nic nezavěsíš, a ani by ses o to neměl pokoušet. Ty nosníky nejsou dimenzované na to, aby přenášely nějaké příčné zatížení, takže připevnění pomoví objímek na vidlice by mohlo rámu ublížit, zvláště když vezeš trochu víc než kreditku.
Funguje Tailfin - viz:
https://www.tailfin.cc/discipline/road-touring/...
Hoši to mají dobře vymyšlené, nemusíš mít ani jejich brašny, mají takové tyčky - adaptér, které se našroubují do jejich nosiče a lze na to pověsit i jiné brašny.
Zásadní nevýhoda - je to drahý jako prase, a teď, když Anglie není není v EU napaří ještě clo a DPH, či co, za dvě tyčky jsem platil jako kdyby byly zlaté.
Ale asi nebude tak zle, chce to použít ten jejich princip.
Oni mají specielní osičku která vyčuhuje na obě strany za vidlice, a na to se nacvakne ten nosič. Horní část ze přiheftuje na sedlovku, to běžné nosiče umí. Myslím si, že by šla použít osička třeba od Extrawheelu, a na to standardní nosič připevnit a je vystaráno.
Ale je potřeba fakt o pověsit na osu zadního kola, ne na rám.
Je fajn, že všechno majjí superlehké, karbonové, ale když si člověk vezme o pulitr vody s sebou víc, je výhoda váhy karbony v trapu.
Tož já to budu dimenzovat na dvou, tří denní výlety, na nosiči povezu lehoučký stan, spacák, kárymatku, pár hadrů, toť vše, jídlo a pití do zásoby nepovezu, takže se nebudu bát nosič přidělat "na prasáka", dostatečně širokou objímkou na zadní vzpěru, udělám s tím pár výletů, pak to rozeberu a vyhodnotím vzniklé škody, ale předpokládám, že budou vypadat asi tak, že v místě úchytu nosiče se lak na zadní vzpěře nebude lesknout.
Pak mám ještě v plánu zjistit možnosti, co se týče převodů, nemělo by to být nic složitého, ani finančně náročného, místo silniční zadní přehazovačky dám horskou s dlouhým ramínkem, silniční kazetu vyměním za horskou.
Jde jen o to najít horskou přehazovačku, kompatibilní se silničními duály, pamatuju, že to tady kdysi někdo psal, která to umí.
Dát kolo do původního stavu s titulky, je pak otázka cca třiceti minut.
Na karbonu to nedělej. Fakt to není nastavený na to že na to působí příčná síla.
Jedno k druhýmu, nějakou váhu to dá. A když pak někde nadskočíš, dostane to od toho nosiče příčnej ráz, a praskne to jak prd.
Nebude toho tak málo, lehoučký spacák, lehoučký stan lehoučké hadry na sebe, lehoučké náhradní baterie...nasčítá se to.
Máš ten extrawheel. Narvi tu jejich osičku do zadního kola, a na ty bobky, co tam jsou nosič "prasácky" přidělej objímkou.
To bude fungovat. Možná bude potřeba nějaká gumová vložka, aby to po těch výstupkách neklouzalo, to je celé.
Víš, co by to muselo být za ránu?
Pokud se mi taková poštěstí, nepraskne zadní vzpěra, ale odnese to zadní ráfek, nebo já, třeba poletím přes řidítka..
Spíš bude problém v krátké zadní stavbě, když na ní dám klasický nosič, budu kopat patami do brašen. Ještě jsem to neměřil, tyhle plány se týkají sezóny 2024, teď se tím zabývat nehodlám, čert ví, co bude..
Nemusí bát vůbec velká.
Soustředěné lokální zatížení a ráz, karbon prý přerazíš násadou na smeták jako prd, jsem slyšel.
Myslím že tu osičku si k extrawheelu dostal a mám zato, že je tam dost prostoru přiheftovat objímku.
Já mám nějaký takovýhle nosič na gravelu. Taky ho mám přidělanej na osu, ale protože ten gravel má pevnou jako mají MTB, mám tam poněkud znažší možnost ho na osu chytit. Na sedlovku se to chytí takovejma plechovejma packama a na objímku.
Drží fest, poloha nosiče naprosto v pořádku, do ničeho si nekopu.
Výhoda tohohle krámu je, že má dvě patra, spodní na pověšení bočních brašen, horní na tu nosičovou, líp se to nandavá a sundavá.
2024?
To jako fakt? Ty si plánuješ cestu za dva roky?
Cesta v roce 2024? To nevidím jako nic mimořádného. Kdysi jsem to taky tak dělal, první cestu k Baltu jsem plánoval, samozřejmě ne intenzivně, 3 roky. Akorát, že sehnat mapy či údaje o cestě bylo dřív mnohem obtížnější.
A dva roky před tím si teda seděl doma na zadku a plánoval? :-)
Já mám jasno příští dvě delší cesty příští rok na jaře, kudy pojedu v létě a napodzim ještě netuším, tím spíše v roce 2024.
Je fakt, že před lety člověk trávil spoustu času nad mapou a přemýšel kudy, přičemž realita vždycky byla dost jiná, než si člověk doma myslel.
Dneska už si plánuju cíle etap, a kudy z místa A do místa B skutečně pojedu rozhoduji až na místě.
Oni mě každej rok taky o kousek stezku protáhnou a jinde, zase třeba kvůli opravě, uzavřou...
Ještě když jsme u toho plánování, po Francii na cyklostezkách platí omezená rychlost 20 km/h.
Ne, že by to někdo kontroloval, ale si při nějaké kolizi by to řešili....
Plánuju rád. A v době, o které píšu něco jako OSM mapy (co používají třeba mapy.cz) neexistovaly, takže jsem prohlížel letecké snímky a snažil se uhádnout, jak to kde vypadá. Protože jsem si nedovedl představit, že bych spal někde nadivoko, hledal jsem kempy. Jenže většina mapiček "jak se k nám dostanete" byl soubor přímek a uzlů od dálnice XY.
Dneska už to člověk naplánuje za odpoledne.
Něco mi z toho zůstalo. Když jsem nedávno byl spolujezdcem do Vratislavi, tak jsem se naučil podle streetview celou cestu z Rumburka nazpaměť. Takže pak jsem navigoval ve stylu "a na další křižovatce bude vlevo velké nákupní centrum a tam se dáme doprava takovou úzkou ulicí." :) Každý máme nějakou úchylku.
Pomocí street view jsem si navrhnul trasu z Charlerou do Soisons přes Ardeny. A dobře jsem udělal, ráno po tmě, večer taky...
Tohle dneska už řeší navigace.
Pokrok v technologii úžasný
Karbon je velmi pružný, ale křehký, takže hlavně nesmí dostat ránu ostrým předmětem.
Nemám to domyšlené do detailu, spíš si s tou myšlenkou občas pohrávám, ale pokud bude objímka přiměřeně široká, aby se síly roznesly na větší plochu, a bude pod ní přiměřeně silná guma (třeba duše z kola ve dvou vrstvách) vznikne pružný spoj, trochu něco jako silentblok, ale taky je možný, že to udělám úplně jinak, to nemá cenu teď řešit.
Mám nosič, co je dole na obrázku, https://www.kilometry.cz/zadni-nosice-na-kolo...
Na gravelu máš delší zadní stavbu, než na Zelenáčovi, kvůli silnějším plášťům, já mám karbonovou silničku, něco jako tvůj Zelenáč, takže mám krátkou zadní stavbu, stavěnou na tenké, silniční pláště.
Plánuju, že příští rok pojedu do Španělska natěžko, asi naposled, protože bych se chtěl podívat taky jinam, láká mě např. Stelvio, Toskánsko, až se vrátím ze Španělska, začnu zase jezdit na žiletce, mimo jiné i na dvou, tří denní výpady s tím nosičem, nalehko, ale to spíš až další sezónu, tedy 2024.
Nosič na silničku - možností je několik.
Namontovat klasický nosič - dole uchycení na osu rychloupínáku a nahoře na podsedlovou objímku. Dají se koupit i přimo se zavity na montáž. https://www.kilometry.cz/sedlovky-pro...
Nosič na sedlovku - pokud máš hliníkovou sedlovku. Ale malá nosnost nosiče (max. 10kg) a měl bych strach jak bude páka zatížené sedlovky působit na stěnu rámu. Navíc tyhle nosiče rády praskají, ale na silnici by to snad nemusel být takový problém.
Bikepackingové (beznosičové) brašny - pokud máš lehkou a skladnou výbavu, tak asi nejlepší možnost. V poslední době hodně populární. Ale chce to rám pod sucháče podlepit folií, ať se moc nepodře. A cena taky není zrovna nízká.
Lehlé převody.
Nevím jakou máš sadu na současném kole, ale platí, že všechny Shimano silniční sady 7,8,9 a 10sp (kromě Tiagra 4700) jsou kompatibilní s MTB přehazovačkou 9sp. Takže jestli máš třeba starší desítkové řazení, koupil bych Deore 9 přehazovačku a můžeš dát kazetu až 36 zubů.
Pokud už máš 11sp. tak tam se dají koupit na Ali různé převodníky tahu lanka, ale s tím nemám zkušenost.
Nebo je taky možnost vyměnit kliky. Sám jsem měnil původní kompakty 50/34 za GRX kliky 46/30. Jen je tam trošku jiná řetězová linky a je potřeby vyzkoušet, jestli přesmykač na velkou placku dosáhne.
Vyměnit kliky by bylo nejlepší, jenže třeba já tam mám nejvyšší sadu Dura-Ace a kdybych chtěl kliky nahradit stejnou kvalitou(váhou), tak za to vyhodím hromadu peněz a ty původní kliky prodám za pár šupů, takže bych to kolo rád, pokud možno, udržel co nejvíc v původním stavu, tedy co nejlehčí .
"dole uchycení na osu rychloupínáku" - jak? Matně si pamatuju, že jsem někde viděl cosi šikovné, ale nevím co a ten kus plechu od Sport Arsenalu se mi vůbec nelíbí. A osička od Extrawheelu taky ne.
Na nosič bych dole přišroubaval kus silnějšího plechu, do toho vyvrtal díru a to nasadil na osu rychloupínáku. MTB náboj je o 5mm širší než silniční, tak by délkou osy mohl stačit.
no, na tu osičku od extrawheelu jen nasadíš objímku a dotáhneš :-)
Uchycení by bylo moc široké, bych musel vzít spodek nosiče do teplejch a roztáhnout, na takovou prasárnu nemám žaludek. Ani kvalita výroby ve mně nebudila moc důvěry, závit na ose měl tak velkou vůli, že jsem pro jistotu vozil náhradní.
Ocel roztáhneš líp než karbon. Taky jsem ho roztahoval
Ale nemusel bys tolik jako na extrawheel. Prostě na objímku přidělat plechový uši a do nich našroubovat nosič. Ono to možná půjde i na bormální osičku,navlíknout nějaký ucho na nosič
Zaleží jak je dlouhá
já kdysi jel párkrát s tímhle, ale to je fakt výbava jen "s kreditkou", nedovedu si představit "lehký stan" + "lehký spacák" + "lehké oblečení" s sebou.
Ten nosič byl specielně konstruován pro karbonové silničky, ono není moc dobrý nápad moc páčit tu karbonovou sedlovku, tak to mají podvěšené pod sedlem. Ještě to někde mám.
V tom vaku pod tím jsem měl lehounké sandálky, abych k nim měl rychle přístup, protože ne každý kopec jsem vyjel a chození v silničních tretrách s kuframa mi rychle odrovnalo kotníky.
No, těch vaků, co se zavěšují na sedlovku už je celkem dost, ale mě takovýhle objem nestačí ani při cestě po hotelech.
Tož Jindro, pokud máš na Zelenáčovi 10s kazetu, mám pro tě dobrou zprávu, dal jsem na rady malého-jardy, objednal zadní horskou 9s přehazovačku:
https://www.kupkolo.cz/prehazovacka-shimano...
a horskou 10s kazetu 11-36:
https://www.kupkolo.cz/kazeta-shimano-cs-hg50...
Chodí to jak hodinky, nevypadá to nijak zle, takhle na pohled, kromě výměny těch dvou komponentů jsem musel hodně zkrátit bowden u zadní přehazovačky.
A asi budu muset ještě koupit delší řetěz.
Funguje to i s původním, ale mám z toho pocit, že o pár článků delší by byl lepší.
Jo a malému-jardovi děkuji za dobrou radu :-)
Mám 11 pastorků a největší co vezme ta Ultegra, už s tím nic dělat nebudu.
https://www.cannondalebikes.cz/o-cannondale...
Prostě když to bude moc strmé, půjdu ze sedla a projdu se.
V plánu žádné extra hory nemám, zatím.
Spíš uvažuju, že si koupím toho gravela, taky od Cannondalů, ale spíš až za rok. Vyřeší to dost problémů - třeba blatníky - pod těmá brzdama jsou snad 2 mm, a jak projedu blátek, už to drhne, nosič bude bez problémů, diskový brzdy...
Jen nevím, jestli to můžu Zelenáčovi ufělat - odložit ho a nahradit. Prožili jsme spolu svoje.
Je mi jasné, že tobě nemá smysl něco radit, ale pro ostatní je dobré vědět, že mě to vyšlo na sedmnáct stovek.
Po úpravě, na tom samém kole, v pohodě zvládnu to samé, co před tím.
Jenže i s bagáží(!)
A to je velká změna, za malé peníze.
Pokud se nakonec rozhodnu kolo pověsit na zeď jako trofej, v podstatě zadarmo, během čtvrt hodiny, ho dám do původního stavu.
Pokud si na to někdo netroufá, může dát servismanovi jasné zadání a on nějaký konvertor, za pár korun (co o něm psal malý-jarda) určitě najde.
A když na to přijde, na cestě do daleka si budu moct vybrat, jestli půjdu ze sedla, nebo v něm zůstanu, právě ta možnost volby je, za ty peníze, luxusní.
Pokud se pokusím tuhle žiletku prodat a koupím "gravela od Cannondalů", budu rád když za ní dostanu čtvrtinu pořizovací ceny, a to jí mám nejspíš v lepším stavu než ty, protože jsem na ní jezdil jen nalehko a po suchých silnicích.
Utratit třeba osmdesát tisíc kvůli blatníkům, nebo abych mohl občas projet blátem, se mi fakt nechce.
("To neznamená, že (Soňa) rozhazuje peníze, já to taky nedělám, i když chápu, že tobě se to nezdá.")
Nebudu Ultergru přebastlovat Tiagrou.
Obecně, gravel je na cestování lepší kolo, než čistá silnička, i když jedu po zpevněných cestách. Taky ty diskové brzdy asi mají smysl. Když jsem jel z Větrné hůrky, musel jsem co chvíli stát, abych uchladil ráfek. Asi by nebylo moc fakn, kdyby mě prdla duše ve sjezdu, to jsem litoval, že disky nemám.
Kdyby něco jako gravel bylo před léty, pořídil bych to.
No a ty blatníky opravdu občas problém dělají, a bláta občas taky bývá dost.
Něco takovýhohle by se fakt šiklo:
https://www.cannondalebikes.cz/jizdni-kola...
Už "před léty" stačilo dát na trekové kolo berany a měl jsi gravela taky, problém bude někde jinde :-)
Taky by se mi na cestování víc líbil gravel, ale rozdíl mezi čistou silničkou a gravelem není tak velký, abych za něj zaplatil cenu tepelného čerpadla i s podlahovým topením dohromady.
Ventoux jsem sjel s ráfkovými brzdami těžce naložený, s Extrawheelem, bez chlazení, a potom ještě jednou na skládačce na šestnáctkách, taky bez chlazení, bylo 35°C, takže houby zle, jen se z toho nesmíš podělat a jde to i bez kotoučů.
Kterou cestou jsi jel nahoru na Ventoix a kterou dolů?
Dík.. já jen abych měl představu o stoupání/klesání. My sjížděli do Saultu, s véčky naprosto bez problémů. Stoupání jsme na Ventoux jen lehce ochutnali, ze směru od Malaucéne. Ale jen asi posledních 500 výškových metrů z toho parkoviště v sedle Mont Serein. Sjíždět tímhle směrem i dolů, to by byl větší masakr :-)
Jj, Bédoin má nejvyšší průměr stoupání, 7,6%, pak je stoupání z Malaucéne, 7,2%, Salut má jen 4,5% :-)
https://franceoutdoors.com/mont-ventoux-climb...
P.S. Ono z takhle poměrně prudkého kopce to člověk musí trochu umět, brzdit přerušovaně, nenechat si to moc rozjet, ale fakt jsem to pokaždé sjel úplně bez problémů, s obyčejnými brzdovými špalky..
JJ, průměr je ošidná věc :-) Ve stoupání mi výškoměr ukazoval 9-13%, ve sjezdu 6-8%.
Tož já na to měřák nemám, jak to měřili Frantíci z toho webu netuším, ale že je Bédoin nejtěžší, je tak nějak všeobecně známo, mimo jiné i proto, že je to jižní svah a v létě je to tam občas fakt peklo, když jsem jel nahoru poprvé, s bagáží, dole bylo přes třicet, na skládačce jsem tam vloni málem chcípnul, řádil tam ten Lucifer, horký vzduch z Afriky, dole pětatřicet, nahoře asi osmadvacet stupňů, nic horšího jsem zatím nezažil :-)
https://www.nakole.cz/blogy/siravnik/1239-o...
To je pravda, s tím horkem. My měli v podstatě štěstí, že ten jediný den z desetidenního červnového pobytu v Provance bylo zataženo, nahoře jen 14°C, fučelo a při sjezdu pršelo. Ostatní dny mi teploměr na slunku ukazoval až 43°C, ve stínu lehce pod 40. Pak i menší kopečky získají grády :-)
Příští rok bych to chtěl zkusit do třetice, ale už odmítám takhle trpět, pokud bude vedro, zařídím se tak, abych mohl vyrazit brzy ráno a ne v pravé poledne, ono totiž v úsecích, kde bylo okolo 36°C, se mi z toho vedra dělalo šoufl i ve sjezdu :-)
Oni to tam mají napsané na silnici, ty procenta.
Průměr je informace totálně k prdu. Jak tam měli napsáno 11, automaticky jsem "šel ze sedla" a strkal.
Inu, ona procházka 10 km na mých artrotických nožkách byl vlastně taky solidní sport...
-------------------
85 km
Když jsem byl kluk, říkalo se: neraď,není ti šedesát, a nebyl si v Rusku.
No, šedesát mi už bylo,v Rusku jsem byl, a tak bych měl být moudrý.
Ale nejsem.
Nevím co mě to popadlo, že se ženu na nějaký kopec, oblečený v cyklobuznooblečku jak puberťák a nechávám na sebe ty rychlejší a mladší, a taky méně naložené, pokřikovat "courage".
Ale když už něco začnu, dokončím to, a jen mé černé svědomí ví, kolikrát jsem to chtěl zapíchnout, a vrátit se dolů.
Jenže to bych prohrál, a to já nerad.
Tak stojím na vrcholku té hory, kolem cyklounů jak na Václaváku, a jsem šťastný.
Za to, že jsem tak nerozumný i za to, že jsem to nevzdal.
Dojel jsem do Avignonu, kde mě čekala moje paní, s vozidlem.
Šmejdil jsem kolem Papežského paláce 13 minut předem, schován, abych jako hrdina přijel v 17:30, jak domluveno. Dětinská hra, ale jsem rád, když Soňa ví, že na mě je spoleh.
Mě se tam nahoru v podstatě ani nechtělo. Tím, že jsme to stoupání nejeli celé, na to jsme neměli. Ale pak nás stáhla cykloparta, že by to byla škoda si ten kopec aspoň neokusit. Až pak, po sjezdu do Saultu, jsem poznal, že právě z tohoto směru to bylo jetelné i pro nás, cykloturisty. Ale vracet se tam asi už nebudeme.
Průměr ukazuje celkovou náročnost kopce, což je dobré vědět, než se člověk nahoru vydá, například aby měl možnost porovnávat s jinými kopci, které už má za sebou apod.
V tomhle směru jsou pro změnu "totálně k prdu" ta procenta na silnici.
No, jak kdy :-). Letos jsme měli pracovní teambuilding v Růžové kousek od Děčína. Tak jsme vzali kola, že se tam trochu svezeme. A jako pěkný cíl se zdál výšlap na Děčínský Sněžník. KOuknu do mapy, stoupání necelých 600m na asi 15 km. To počítáno od Labe v Děčíně. Průměr nějaká 3 procenta, prostě na pohodu. Jenž když jsme sjeli k řece a začali stoupat, rázem bylo vše jinak. První 4 km 9-10 procent stoupání. Pak po vrstevnici kopec v podstatě objedeš. A závěrečný výšlap ze Sněžníku byl okořeněn 17% kouskem, a to nemám na mysli pivo :-). Nijak jsme se s kolegou neflákali. On o 10 let mladší a sakra to bylo znát. Měl jsem co dělat, abych mu uvisel za zády. A stejně mě v posledním úseku utrhnul. To už jsem si myslel, že slezu a budu tlačit. Ale když jsem ho viděl, jak statečně šlape, chlapská ješitnost mi to nedovolila :-)
Mě se stačí když jedu vlakem přes Přípeř podívat do toho kopce od přejezdu a žádná ješitnost mě nepřesvědčí, že to nebudu tlačit. :)
Tak určitě, každá informace dobrá, já třeba už si budu asi nadosmrti pamatovat, že vyjet kopec dlouhý 21km s průměrným sklonem 7,6%, myslím tím tak nějak na jeden zátah, jen s malými přestávkami, je prostě masakr, i když jde člověk občas pěšky..
Ale fakt je, že třeba na lehoučké silničce, bez bagáže, by to bylo o něčem jiném, tam by se nějaké rezervy našly, člověk by nebyl celý kopec neustále na hraně, tak by si líp vyhověl.
Já se dřív o tyhle informace nikdy moc nezajímal, a bylo to lepší, protože bych si asi vyjet na těžko na Ventoux nedovolil, naštěstí jsem tenkrát nahoru vyrážel s čistou hlavou :-)
Když se podíváš na ten graf, od šestého kilometru, tam je ta pověstná zatáčka a vjezd do lesa, ve kterém se ale na silnici před sluncem neschováš, to musíš zastavit a jít přímo pod strom, tak tam začíná sklon dost stabilní a příkrý na to, abych na tom těžkém kole neustále bojoval o přežití - tuhle informaci ti můžu říct já, tu nikde nenajdeš :-)
A lehké převody jsou k ničemu, protože mi sice umožní jet zlehka a pomaleji, ale pak jedu tak pomalu, že neudržím rovnováhu.
Takže mám celou dobu největší problém s tím, že to tempo skoro nemůžu udejchat, trošičku si možná ulevím mezi 16-17km, ale to už je prd platný, protože tam už stejně melu z posledního :-)
Když prohlížím ty parametry, tak je to vlasně beskydská Lysá krát 2 a něco. Tam taky vystoupáš z 600 do 1320m na 8,5km a to tam je i jeden mezisjezd. Většinu kopce je to stabilních 10%. Spíš bude větší problém vedro.
Lysou jsem už taky jel několikrát a nevim čím to je, ale pokaždé mi dala víc zabrat než třeba výjezd na Černou horu, která je srovnatelná a kde je několik úseků s výrazně větším stoupáním.
Jo, asi to bude tím vedrem, poslední dobou se mi ve vysokých teplotách blbě dýše. Takhle uprostřed zimy na to člověk rád zapomene :-)
no, jí jako problém měl s těma 30 zubama vzadu všechno, co bylo červené. On i ten profil je zprůměrovanej po kilometrech, ono stačí kopeček dlouhý 300 metrů s 12 procenty a už strkám, i když v průměru tam na ten kilometr je pod 10.
Ta hora je prostě příkrá. To andorskej kopec, i když se stoupá do větší výšky je vlastně skoro celý "modrý" takže procházka nehrozí.
No, zlobit se, že na jihu Francie je v srpnu vedro je stejně zbytečné, jako naříkat, že je vúnoru v Pyrenejích sníh....
Co tam máš, Ultegru? Ještě můžeš dát přehazovačku s delším ramínkem (GS - střední), Ta zvládne 34 zubů.
https://www.koloshop.cz/prehazovacka-silnicni...
Ultegru.
Mudrovali nad tím ve dvou servisech a vymysleli že prej by šlo dát kliky s menší plackou. Přehazovačku neměli.
Prdím na to,budu jezdit rovinky a bude.
Ceatou do Paříže jsou stejně jen dva kopce, co je musím strkat, Kochertal v Německu, a pak u Trilportu, kousek pře Meaux.
Zase je na co koukat
Tedy mít přehazovačku a převody třeba ze zlata tak, když nevyhovuje to vyměním. Mít převody se kterými nevyjedu kopec, tak to považuji za hrubě nevyhovující. Jsi snob, že se rozhoduješ podle jména a ne podle funkčnosti.
Ona vyhovuje,jen silnějšímu chasníkovi. Původně ta tam měli 28 zubů,a taky jsem s tím objel kus světa.
Nejsem si jist, že kdybych tam měl 34 zubů, že bych ten kopec stejně netlačil.Dělat ze silničky horské kolo? Kvůli dvěma kopečkům?
Xhtělo by to jiné kolo, ale jestli už není pozdě,na těch pár výletů. :-)
Jmenuje se to Gravel, ale i ten může mít moc silniční převody. Je to třeba ohlídat.
Jí ho mám, toho Cannondale TopStone, jenže v elektrice. Převody to má rozumné. Dělají to i v karbonu, šilhám po něm
Elektrika mi vůbec nevadí, je tu ale zádrhel, fakt blbě se s tím cestuje vlakem, do vlaku z Norimberka do Karlsruje jsem to dostal, ale nedovedu si představit, jak to rvát do TGV.
V TGV - ne všech - si můžeš zakoupit místo pro kolo, jsou tam dvě na celou soupravu, a ještě tak blbě udělaný, že jdou tam jako ty sklápěcí sedátka, která se zvednou, a tam postavíš dvě kola. Dvakrát schody, jednou do vlaku, podruhé do kupé. Schody než se dostaneš na nástupiště nepočítám, to furt to kolo musíš nosit.
Jel jsem ze Strasbourgu do Nice, naštěstí málo naložený. Vyhražená sedátka, kde mají být kola byla obsazená nějakejma babama, dal jsem tedy kolo do chodbičky. Bylo mi blbý je zvedatm aď si sedí.
Pak na mě řval průvodčí, že tam kolo nemá co hledat, naštěstí to už bylo v Lyonu kde byby vystoupily a kolo šlo na své místo. Nedovedu si představit, že bych tam zápasil s tím těžkým elektrokolem.
Takže pokud chci na elektrokole dál, musím prostě po ose a to žere spoustu času. Lehké kolo se na tohle hodí.
"Nebudu Ultergru přebastlovat Tiagrou"
"nebudu předělávat silničku na horské kolo kvůli dvěma kopcům".
Hele Ultegru můžeš přebastlit i mnohem dražší sadou, než je ta Ultegra, a tahle jednoduchá úprava převodů není větší hřích, než vozit na silničce s Ultegrou dvě obrovské brašny, tlačit jí do kopce pěšky, přidělat na ní platformy, repráček, zrcátko a celou ji ověsit elektronikou.
Ale pokud máš to štěstí, že manželka kolům vůbec nerozumí, tyhle argumenty by ti spolknout mohla, i s navijákem :-)
Myslím si, že ti je do toho úplný kulový, co já si se svým kolem budu dělat, kam a jak a kdy na něm budu jezdit.
Je príma, že rozumíš kolům, teď ještě někal vyjet, že jo. Ale když řádé pravidelně ta borelioza :-)
Ježiš Jindřichu klid, dělej si co chceš, vím, že je mi do toho kulový. Ale baví mě ty tvoje moudrosti uvádět na pravou míru, tak jestli nechceš abych to dělal, nejdřív se zamysli co píšeš, nebo mě můžeš mazat, třeba.
Kdy jsi naposledy jezdil venku na kole? Já předevčírem.
V zimě nejezdím, není sebemenší důvod. Nic tím nezískám, jen spíš mohu ztratit. Nenasednul jsem ani na trenažér, protože jsem nějaký nachlazený. Zdraví je důležité, ostatně kvůli tomu si vloni nevyjel, že jo :-)
Odjíždím 23/2 z Bordeaux, proti proudu Garrone do Toulouse, a pak podél kanálu Du Midi do Sète a Montpellieru. Tam velký kopce nebudou.
Pak v květnu pojedu od pramene řeky Loiry v Cévennes k ústí do Atlantiku v Nantes. Ale asi si vezmu elektro, abych měl víc času si to prohlédnout. V červnu asi bude Paříž na Zeleném a v červenci bych pak rád jel z nejsevernějšího místa Francie u belgických hranic na nejjižnější v Pyrenejích. Koncem srpna Provence s cílem zase v Montpellieru a v říjnu podél Atlantiku,z Le Havre do Bordeaux.
Takže se nezkryplím někde na náledí, abych si dokazoval nevím co.
Zimním ježděním jsem získal minimálně to, že nachcípanej nejsem, tělo se venku dost zocelí, doma ten vzduch fakt není moc zdravej.
Nevylučuju však možnost, že mě to skolí taky, to je holt život.
Potom jsem taky získal to, že jsem vůbec nic neztratil na fyzické zdatnosti, naopak, i nadále se zlepšuju.
Nezkryplím se, protože vím, že jedu po zrádném povrchu, chovám se dle toho a jezdit po něm umím.
Udržuju tím funkční správné nepodmíněné reflexy a zmenšuju výrazně pravděpodobnost, že se někde zkryplím v létě, až na zrádný povrch narazím nečekaně.
Těch co "to uměli" jsem už viděl.
Letos v zimě aes taky '/"otužoval a posiloval" ? :-)
Na tom trenažéru taky velkém snadno získáš formu.
Přijde mi to dost ubohé, jak se pořád otáčíš na té borelióze, fakt to není žádná legrace, včera zrovna říkali, že plavkyni Seemanové znemožnila obhajobu evropského titulu na 200m, protože dostala na tři týdny antibiotika a já si dodnes nejsem úplně jistý, zda jsem se jí zbavil úplně, protože se mi občas dějí divné věci, ale testy mám negativní, tak co.
Znám osobně jednoho mladýho, urostlýho chlapa z pinčesu, co mě vždy porazil, který kvůli borelióze není schopen hrát už ani ten pinčes, chytnul to zrovna když založil rodinu, narodilo se mu malý děcko a místo aby si to užil, lítá po doktorech a je mu bídně.
Borelioza, houbeles - na tvých stupňujícách psychotických výpadech je celkem dobře vidět, kdy se blíží doba, kdy se zase sesypeš.
Nic tu na mě nehraj.
Vidíš to, a mě přijde, že stupňující psychotický výpad je to, cos teď napsal :-)
Já pro to bazírováni na "ucelených sadách vyšší úrovně" mám rčení: "Horší jak baba s kabelkou." Když to není aspoň od Gucciho, tak se do toho nedá ani dát kapesník. :-D
Ani pozlacené kolo, na kterém se budu dřít do kopce, nedej bože to tlačit, bych nechtěla. A může být osazený Viagrou, Důrou či čímkoliv, takový si můžou strčit někam.
:D veliký souhlas a dobře vyjádřeno. Je to úplně totéž, jen v nepatrně jiném provedení.
No, jsou lidi, kteří si před stylovou kubistickou vilou udělají skalku s trpajzlíkem, jejich volba.
Zelenáč má závažnější problém než to, že neušlápnu drsné stoupání, kterých je fakt docela málo.
Jsou to ty blatníky.
Bez blatníků se jezdit moc nedá, tedy v období, kdy občas zaprší. Kola, a to není špatně, jsou vytlačována ze silnic na cyklostezky, které zárověň často slouží jako obslužné komunikace pro zemědělské stroje, a když z pole nebo vinice vyjede traktor, zablátí celou stezku, a nemáš šanci se lepivému blátu vyhnout. Nalepí se na plášť a drhne o blatníček. Zastavíš, vypucuješ klacíkem, popojedeš, dva, tři kiláky, a znova. To je mnohem větší otrava, než si provětrat prdel procházkou podle kola.
Báro tys evidentně nepochopila, že se Jindra rozhodl koupit další kolo a snaží se to prezentovat tak, že mu nic jiného nezbylo, protože "Ultegra a blatníky".
A nestaví on Gucci také kola? To by se Jindrovi mohlo hodit. Sice to není a nikdy nebude kubistická vila, ale takové kolo od Gucciho by se mohlo dobře předvádět. Tam by už ty převody asi ani nehrály roli. :D
No tak, Brahmo...
Manekýn fakt nejsem. Mám kola Cannondale, protože jsem měl kliku, že jsem první Cannondale koupil a líbilo se mi a mám ho rád a vidím, že tomu můžu věřit.
Šíravíku, ty malá závistivá nicko, kdybych si nové kolo chtěl koupit, už bych ho měl. Proč?
Protože inflace, že jo.
Ano, líbilo by se mi mít vymakaného, lehounkého gravela, ale musím se spokojit s elektrickým, nebo Zelenáčem protože si umím spočítat, kolikrát na něm budu sedět a na kolik by mě takový kilometr vyšel a mám kolem sebe lidi, kteří si "těch pár kilometrů" nebo spíše "tolik co by to stálo" využijí lépe a užitečnějí.
Ale přesto, malinko přikrmím tvou "nesmrtelnou tetu" v naději, že ti pěkně otrávím odpolene.
Divná barva ta zelená, k tomu autu by se hodila jiná.
To máš novou plechovku? Barva je pěkná. Už jsem za ta léta od základní vojenské služby ztratil odpor k zelené. Ale pokud to není čisté elektro, tak ti to už brzy zakáží. Kdyby sis koupil nějakou ojetinu, tak by se to mohlo ještě snad dojezdit, ale takovéhle nové auto si už moc dlouho neužiješ. Buď nebude nafta, nebo bude tak drahá, že s tím vyjedeš jen na Dušičky objet hřbitovy. To ten Gravel je i pro tebe perspektivnější :D
No, tohle je jejich "vlajková loď".
Barva, kterou užívají v reklamách. V té nejvyšší výbavě co vůbec šlo.
No, zelená. Taky jsem si to myslel, ale bylo mi řečeno, že je "olivová" a ne "zelená" a ž eje krásná a že "tu chci". Čekalo se na to 9 měsíců.
Už mě s tím vezli, je to opravdu vymakané vozítko a asi by, pokud by všude byl vidět střední pruh i krajnice dokázalo jet úplně samo. Na dálnici to tak má, tedy když to nevypneš.
Ale nedovolí ti pustit volant. Pustíš ho, chvilku nadává, pípá a budí tě, a když se volantu nechytíš, bezpečně zastaví u krajnice. Auto na mozkovou příhodu jak dělaný :-)
Brahma má pravdu, chytají se to zakázat vyrábět, ne s tím jezdit. Tak jako tak, objednávek mají hafo a nejsou schopni to dodávat, nejsou čipy.
Jak se to bude vyvíjet nevím a doufám, že rozum zvítězí na ideologií, ale tak jako tak, stejně to nebude mít než 4 roky. Pak začnou fungovat ta kurvítka, a pokud to sám neumíš, je lepší se toho zbavit.
tady je link
https://www.peugeot.cz/modelova-rada/novy...
Má to ještě spojený volant s koly, nebo je to už jen ovladač do procesoru, kterým říkáš, kam bys chtěl jet a on ti to splní, nebo také nikoliv? Plyn už je dávno jen pedál od potenciometru. A co brzdy? Ještě s pedálem vybudíš nějaký tlak v potrubí, nebo už to také jen snímá tvůj požadavek?
Ne Brahmo, takhle chytré to zase není.
Říkají tomu "asistent jízdy v pruzích". Zřejmě si to těma kamerama snímá pruh nalevo a pruh napravo, a drží se mezi nima uprostřed. Já to neřídil, ale Soňa tvrdí, že se to auto s tebou "přetahuje o volant", prostě klade odpor, když chceš ject jinak. Aby ti to dovolil, musíš dát blinkr, pak ti volant milostivě přenechá. Na dálnici to asi může být použitelné, ale u nás na státovkách nebo okreskách, kdy se potřebuješ vyhýbat dírám aniž by si mujsel vyjet z pruhu to spíš prudí, ale lze to snadno deaktivovat.
Zajímavá věc - světla, prý zase "smart". Prostě o ty se vůbec nestaráš, nepřepínáš, ten krám si to dělá sám. Nevypíná dálková světla ale stočí světelné kužele tak, aby toho naproti neoslňovali, obdobně zase je klopí, aby to někomu nepral do zrcátka. Stírá si taky sám a kropí si vodu přímo z stěrače, neostřikuješ. Ale zase jí strašně vybryndá. Ty kamery všude dokola a čidla, parkování pro blondýny, to Soňu uráží, ale já bych to bral.
No a pak ty kecy, že si máš udělat pauzu, to snad jde taky vypnout, ale ještě nenašla kde.
Do Travellera bych z toho bral ten adaptivní tempomat, co fakt brzdí a ne jenom ubere plyn a ta chytrý světla, hodilo by se i víc těch kamer a čidel kolem dokola a ne jen couvací kamera, ale zbytek je myslím už skoro zbytečný. Jasně, vyhřívaný volant a přední i zadní sklo, to by se taky hodilo.
No a to automatické nastavení "posezu", zrcátek a volantu, nastavíš si to podle sebe, auto si to pamatuje, a ten druhej taky. Nemusel bych to furt štelovat, když Soňa jede s velkým a já ho pak převezmu.
U tohohle auta je mi to k prdu, protože jsem se rozhodl, že s tím jezdit nebudu. Někde to škrábnu a místo řízku bude brokolice? To mi za to nestojí....
Tak to je ještě snesitelný kompromis. Až uříznou volant od kol a bude to jako u letadel, tak to já už řídit nechci. To pak ať si to už jezdí a řídí samo.
Jindro, tímhle typem auta mne neohromíš ani trochu, je strašně složité, citlivé a náročné na servis, autům jsem se poslední dobou začal trochu věnovat a tak se nám před třemi lety podařilo koupit skoro poslední kousek sportovní verze Swifta, do kterého ještě nestihli nacpat druhou baterii s hybridním pohonem, dokonce nemá ani filtr pevných částic, vozili to sem přímo z Japonska, takže kvalita, spolehlivost prvotřídní, lehoučké, jednoduché auto, silný motor, spotřeba kolem pěti litrů, jo, podobný auto bych ti možná i trochu záviděl.
No a auto typu "kolovůz" jsme vloni koupili taky, ale mnohem jednodušší, odolnější a nenáročnější a hlavně praktičtější, než je váš Traveller, když
na to přijde, odvezu s ním sedm lidí i s bagáží naprosto v pohodě..
Takže já jsem spíš rád, když takhle účelně utrácíte peníze, přeju vám to z celého srdce, moc bych si přál aby sis koupil i toho gravela za dvě stě tisíc :-)
Nevím odkud máš informace o Travelleru a chceš ho porovnávat s tvojí popelnicí.
Já ho mám 4 roky, najeto 240 tisíc, žádný problém. Auto je dimenzováno na 8 osob, ale sedadla vzadu nandavám zřídka, poslední řadu nikdy.
Spolehlivost aut opravdu klesá, o tom není pochyb, čím víc technologie, tím víc možných problémů a navíc, po těch 4 letech začnou fungovat kurvítka.
Proto také ta auta měníme.
Stará 308 měla 4 roky, tak jí nahradila nová, snad další 4 vydrží.
Uvidím s tím Travellerem, protože podle zákona kurvítek by se mělo začít brzo něco sypat. Vyměnil bych ho rád taky za novější, ale nejsou. Už jen "hybrid" a to se vážně nerentuje.
Takže budu muset tuhle káru servisovat, aby vydržela.
Synku, jsi z laciného kraje, ten gravel stojí 250 litrů, a to nemá nosič ani blatníky, to musíš dokoupit :-)
Jestli ten gravel stojí 250 litrů, tak to je paráda, tím líp, dědečku :-)
K travellerovi, který se vám (ne ti) začne sypat po 240tis., gratuluji. Naše popelnice prý najede půl milionu naprosto bez problémů, údajně je to momentálně nejspolehlivější dodávka na trhu. Nejspíš i proto, že je na ní nezbytné minimum věcí, které se mohou pokazit.
Víš, tam je to slovo "prý".
Mě se sypat ještě nezačal a má těch 240 tisíc.
Ale jsem realista, počítám s tím, že by se mohlo něco pokazit.
Ty, protože si chytřejší, víš, že tvoje popelnice ujede 500 tisíc jako prd, a ani olej nebudeš muset měnit.
Proto tě netrápí, jestli někde dáš za večeři 150 euro, nebo 500 euro za hotel, protože jsi prostě kluk, co se umí vždy správně a moudře rozhodnout
:-)
Jo, ten gravel stojí "jen" 224 litrů :-)
https://www.cannondalebikes.cz/jizdni-kola...
Kdybych na něm najel 10 tisíc km, což je velmi optimistický odhad, vyjde mě kilák na 22 korun :-)
Toje snad jak v taxíku, že jo, a to nepočítám, že musím bydlet a jíst :-)
Je hezké mít vysoké cíle, ale občas to chce trochu rozumu. Takže bych to spíš viděl na tohohle:
https://www.cannondalebikes.cz/jizdni-kola... ten stojí 82, tady, v Andoře bych ho mohl dostat za 65, a to už by stálo za přemýšlení.
Ale letos to neklapne, ale kdybych si napřezrok chtěl zopáknout výlet kolem Evropy v 65 letech, možná bych si to na to pořídil.
Teď koumám jak dostat elektrokolo do Ostende tak, abych nemusel po ose.
Možná ale pojedu po ose, a budu muse koupit čtvrtou baterii, abych denně těch 250 dával...
Ona to taky prdel není, taková baterie stojí 24, k tomu kryt za bůra, poštovný a dáš za to 30 jako prd
Jen jsem se ti snažil vysvětlit, že nemám sebemenší důvod někomu ty nové krámy, nacpané elektronikou, závidět, ale je mi jasné, že s tebou ztrácím čas.
Tupá, malomešťácká kafka, která se většinu produktivního života honí v práci, aby se pak mohla pochlubit, co všechno si může dovolit, je skálopevně přesvědčená, že jí strašně všichni závidí.
Protože si vůbec neumí představit, že by někdo mohl mít v životě úplně jiné priority.
Naprosto idiotské uvažovaní malého zavistivého človíčka.
Vysvětlili jsme si, že po 4 letech začíná většina aut nějak zlobit. A to je taky pravidelný cyklus obnovy. Jasně, že na těch 25 tisíc nebo kolik Soňa najezdí by jí stačilo něco jako Fabie, ale neudělala by jí takovou radost.
Tak proč jí nedopřát něco, co se jí líbí a co je ve své třídě na špici. A navíc, i když ty jsi naprosto skvělý řidič, tak se ti chyba nestane, ale ta elektronika ostatním,co nejsou tak dokonalí, poskytuje mnohem větší bezpečí.
Já najezdím těch 80 ročně (to že mám najeto jen 240 na 320 je dáno covidem) a jsem za dostupné bezpečnostní a pomocné elektronické systémy docela vděčný. Ta vlastnost, že auto bezpečně zastaví u krajnice,když jej přestaneš řídit by mohla být někdy rozhodující.
Samozřejmě, ty jsi skvělý a zkušený řidič, ci za rok objede rovník 8x, tak ty to máš vždy pid kontrolou.
Protože jsem naživu, zatím i já. Ale může se stát cokoliv, a mít něco takového v záloze za nějakou tisícovku stojí. Jenže to tam není, a nejde to dokoupit a brzo nepůjde koupit ani to auto se spalovacím motorem.
Jinak, taková věcička, jaké má ta tvoje popelnice emisní zatřídění? Pokud nemáš Euro 6, na cesty do většiny západoevropských měst můžeš zapomenout už teď, a brzo s tím nebudeš smět ani na silnici :-)
Jo, a jízda bez emisní známky cCrit je už leckde pokutována, konkrétně Strasbourg a Paříž.
V Německu pochopitelně také "zelené zóny" kam s něčím co nemá Euro 6 nesmíš jsou skoro v centrech všech měst, a nejen to, ale třeba v celém Porůří...
:-) ale vždyť si kupujte autíčka napěchovaná elektronikou, je mi to úplně jedno, nebyl jsem to já, kdo se začal chlubit, pamatuješ?
Jen se ti (marně) snažím vysvětlit, že vám je nezávidím ani trochu, protože mám jiné priority.
Za krásnou louku přímo pod barákem (upřímně, tu bych ti asi záviděl) ti bylo líto vypláznout blbýho půl miliónu, tak jste si místo ní koupili zelený autíčko a určitě z něj budete mít celé čtyři roky radost pokaždé, když se na něj podíváte.
Jo a naše plechovka samozřejmě euro šestku má, protože je z r. 2020 a má AdBlue.
AdBlue... diesel co chrlí karcenogenní mikropolutanty, FUJ :D
Tož zlobit se člověk může na cokoli, ať si klidně nadává celou cestu, hlavně když to zvládne na férovku, vlastními silami.
Například chladící rukavice na baterie, by v tom vedru mohly pomoci dosti zásadním způsobem, ale dobrý pocit bych z toho neměl ani trochu :-)
aha,tak už vadí i rukavice na batetie, ty jsi fakt ouchyl
Napsal jsem, že já bych z toho neměl dobrý pocit. Tobě vyhřívané rukavice nevadí, tak zůstaň v klidu, prosím.
Srovnávat vedro na Ventoux, se zimou na Valíře jsi začal ty, ne já.
Říká se tomu analogie, pokud se nepletu.
Předpokládám, že chlazené rukavice ve vedru pomáhají stejně, jako ty vyhřívané v zimě.
Vysoké teploty, stejně jako nízké, organismus vyčerpávají.
Každá taková "pomoc zvenčí", byť se zdá bezvýznamná, může rozhodnout, zda zdolám kopec, nebo kopec mne.
Navíc, jedna věc je vyjet nahoru na kopec (a je jedno, jestli v zimě, nebo vedru), tam si odbýt nezbytnosti, nějakou tu fotku, přípravu na sjezd, sednout znovu na kolo a frčet dolů.
Jiná věc je nahoře zahučet do teplého(či klimatizovaného) auta, nebo do putyky.
A potom se nechat autem odvézt zpátky do hotelu.
Já bych z toho dobrý pocit neměl, ty se s tím tady rád pochlubíš, holt to máme každý jinak, proč ne, ale jak říkám, srovnávat jsi to začal ty, ne já.
Chladit se v létě lze snadno i bez baterií... Stačí si u pumpy koupit pytel ledu ....
Navíc kdyby ten pytel vezlo doprovodné vozidlo, bylo by to do kopce úplně ideální.
Víš, ty máš prostě problém.
Tak rád bys někde trajdal, ale vždycky ti v hlavě jebne, a jedeš akorát tak do prdele, nebo se prsíš, že popojíždíš kolem pláže na skládačce.
A tak furt hledáš, kde co dělám špatně, jestlii si náhodou při těch svých cestách moc neužívám, protože v tvém pojetí je cykloturistika jedno velké utrpení a boj s překážkama.
Můžu ti zodpovědně říci, že mě ani zima ani vedro tak nedostávali, jako ta antibiotika, co jsem žral na zánět pod zubem. Přesto jsem si ten kopeček vyjel, protože jsem prostě s ním měl otevřený účet.
Ne s tebou, ani s nikým jiným, ale pouze jen já a ten kopec.
Když jsem psal, že mě ničí vedro, nebylo to dost správné vedro, protože správné vedro zažíváš jen ty, když jsem klepal kosu, tak mě zase nebyla ta správná zima, protože mrznout umíš jen ty.
No, a z kopce neumím brzdit, protože to se prostě musí umět, a umíš to jen ty.
Jsi takový takový chromyslný uzlíček komplexů.
Doufám, že ti brzo zase totálně jebne, protože k tomu pomalu spěješ, a bude od tebe zase pár týdnů pokoj.
To je ale nadělení, vždyť je teprve poledne ;-)
No vidíš, možná jo, možná ne, jsi paranoidní lhář tak víme prd.
https://www.relive.cc/view/vXOd5pKmjk6
Já mám záznam :-)
Vyjel jsem z Malucène. Samozřejmě jen s kreditkou a testovací sadou na covid. Přesto jsem do kopce dobrých 10 km tlačil, nedával jsem to. Ale nevzdal jsem to. Teplo bylo, ale ne vedro, tedy při stoupání, i když posledního srpna. Dolů jsem jel opatrně, jednak jsem měl strach o ty rozžhavené ráfky a pak se mi každou chvilku přilepil nějaký kamínek na plášť, a drhlo to o blatník, a prodřít ten silniční plášť by nebyl problém.
Jsem rád, že jsem tam byl, jsem ráď, že jsem to viděl, ale už tam nepojedu ani pod proudem.
Letos jsem tam jel autem, chtěl jsem Soňe ukázat tu "měsíční krajinu" na vrcholku, ale silnici zavřeli,opravovali jí. Možná jindy.
Ale na Provence se vrátím jistě, Větrné hůrce se vyhnu. Nemám rád tlačenice, a tam to bylo jak na Václaváku.
video z vrcholu
https://photos.app.goo.gl/zVoAzRgQXGAwrMFD6
Jindro nemáš zač, jsem rád, že ti moje informace pomohly :-)
ani omylem, ty jen bereš synku, pomlouváš, lžeš ale nedáváš.
Dědečku, měl byste ty osobní útoky mazat, nějaký agresor vám tu z toho dělá žumpu.
"jen s kreditkou" :-)
Takové dvě brašny vozím na několikadenní vyjížďku, kdy spím a vařím venku.
No vidíš, jak si šikovnej.
Mě se to tam skoro nevejde, a to jsem vezl jen jeden náhradní drez a gatě. No, a protože nevařím a jdu na večeři, tak ještě džíny, tričko, teplou bundu, bundu proti dešti, notebook a brašny jsou narvaný.
Teď v listopadu jsem nevezl ani náhradní drez a gatě, ani notebook, ale zase plno, protože jsem vezl teplé rukavice a návleky na boty, a to je poměrně objemný.
A taky se mi to vymstilo.
Každý večer peru, a tak i v Nancy, jenže jsem nějak nedosušil gatě, tedy ony zvenku vypadaly suché, ale ta vložka pod zadkem byla nacucaná vodou a ráno se do tho narvat nebyl moc luxusní zážitek.
Tak příště povezu ještě náhradní gatě, co kdyby....
Nějak se mi nedaří zmenšit objem zavazadel, ať jedu na 3 dny nebo 20 dní, furt je to stejný.
Tedy ony ty brašny od Tailfinu nejsou moc velký, jsou dost úzký, proto Ortliebům, třeba.
....máš pravdu v tom, že "balení na 3 dny nebo 20 je stejné"- mám to taky tak. Pokud jde o brašny Tailfin na foto, tak jsou jistě menší než Ortlieb, ale bude to jistě do 15litrů. To co popisuješ žes vezl se v pohodě vejde do 10-ti litrů(pokud nejsi obr s výškou přes dva metry, váhou nad 100kg a rukama velikosti uhelné lopaty)- jistě jsi něco neuvedl. Já- jako "malej-jarda"- jezdím tak nabalený ve dvou SA(2x15 litrů) se vším všudy(i vařením, stanem a spaním, komplet náhr. oblečením i teplejším).
Prosím, máš někde sepsané, co s sebou vozíš? Ať děláme co děláme, do dvou brašen se vejít neumím.
A nejsem schopen přijít na to, co vozím zbytečně :-(
A to prosím, vaření nevozím :-)
Ale v "číňánkovi" (mám ho také) je podstatně víc místa (to tam vezeš peřinu? )
8-)
.....s číňanem jezdím hlavně na delší túry(Balkán, Rumunsko)pro lepší ovladatelnost kola. Je tam více prostoru, který ale nevyužiju. Vzadu(u kolečka)mám napříč pvc box s víkem(kolem 10-ti litrů) a před něj je místo akorát na dvě SA.
Pro "šíravníka"-Jedna brašna spaní ("pyžamo+ ponožky", spacák do +5°c, naf. polštářekkarimatka ThermaRest NeoAir 6cm, stan Husky Sawaj ultra2+ pruty a kolíky, plachta1x2,5m pod stan, plachta3x4m přes kolo a stan za deště).Druhá brašna(náhr. Moiratriko kr.ruk.+ kraťasy+ dres+ ponožky, dres dl. rukáv,Moira dl.ruk., pláštěnka, šušťačka proti větru/zateplení zrána, dám. punčocháče+ dl. nohavice/leginy, VAR2+ešus 1litr+miska 0.5l, nůž, lžíce, kartuš 250gr+ strava na 1-3dny, hyg. potřeby(holení, mytí, praní). Nahoře na nosiči v brašničce(5-7l) na nosiči lepení, nářadí duše, elektronika a drobnosti. Na př. nosiči dvě ploché láhve od Perwolu(2-litrové) na vodu(naberu večer před zakempováním)
Děkuji za seznam, vypadá to, že vozím moc oblečení, mám například takový zlozvyk, že nasyslím třeba troje cyklokraťasy, co jsou na hranici životnosti a když jedu někam daleko na mnoho dní, vezmu je s sebou a postupně se jich zbavuju, abych nemusel tolik prát.
Taky jsem v Dekáči pořídil lehounkou péřovou bundu místo mikiny, místo pláštěnky vozím soupravu do deště - kalhoty a bundu, k tomu vozím i větrovku, no, asi by to šlo ještě trochu zredukovat, mám to koncipované spíš tak, že toho s postupem času vezu čím dál méně, letos v červnu to den před odjezdem vypadalo takhle, ale je tam i dost jídla, energetických přípravků apod.
To už je fakt náklad- aspoň na objem... :-O Na váhu je tam nejvíc voda- já vozím na vícedeních túrách jednu petku 1,5l+ bidon 0,5l a cestou podle potřeby/možnosti doplňuji a po šesté odpoledne naberu do dvou dosud prázdných dvoulitrovekna př. nosiči vodu na večerní koupel+ vaření a ještě jsem bez vody nebyl ani v pustinách. Pokud jde o oblečení- jsem zvyklý "vrstvit" podle teploty, Zrána a chladu na Moiru kr.ruk.buď dres s dl. rukávem nebo triko s dl. ruk a šušťačku. Dole kl. cyklokraťasy (peru podle potřeby-max po 3dnech a zatím jedu v druhých), v chladnu+ dám.punčochy příp.+ tenké leginy. Obuv v létě cyklosandále Shimano SPD+ Moira ponožky- v dešti co nateče to vyteče a po hodince sucho(pokud prší a je chladno na ponočky mikroten. návleky jako u doktora). Jídlo vezu jen na jeden den "žel. rezervu"- do míst mimo civilizaci podle potřeby suchou stravu(ovs. vločky+ slep. vývar kostky+ těstoviny, suš. ovoce(hrozinky, fíky, datle, ořechy). Jinak kupuji podle potřeby a koštuju místní speciality...Víc můžeme na obálku- ať to tu nezasíráme....
Nezasíráme, vždyť je to v podstatě k tématu, ale asi už stejně není co dodat. Fakt je, že díky tobě se mi vybavilo, že jsem si vždy po cca 10 dnech uvědomil, že vozit větší zásoby jídla, či těch energetických srágor, je blbost, když to můžu koupit na každém rohu, zrovna tohle bych taky zredukovat mohl a vozit jen něco jako balíček poslední záchrany. Boty třeba taky mám tendenci vozit dvoje, klasické bikové tretry a sandály Shimano, jedny bych mohl nechat doma, ale těžká volba, tedy, které, jak se znám, zase povezu oboje.
S manželkou na labské cestě, to znamená v husté civilizaci jsem jel sice se stanem a vařičem, ale totálně bez jídla. Oběd jsme realizovali někde u stánku, suroviny na večeři jsem každý den kupoval po cestě v sámošce. Ovšem tohle nejde realizovat ani v českém pohraničí, pokud nechceš vařit každý den jen kolínka s protlakem.
V tomhle směru jsem nenáročný, nakupuju v supermarketech, přijde mi, že na západ od nás si náramně pochutnám i na obyčejném salámu, sýr, jogurty, pečivo, ale Ronda mě poučil, že je to špatně, páč tam mám málo sacharidů, tak se budu víc pokukovat po špagetách a pod.
Naopak, často to jde v českém pohraničí lépe. Vzpomínám jak jsme okolo Krucemburku marně sháněli v neděli večer otevřenou hospodu či obchod. Zvyklí od nás jsme nepočítali s tím, že bychom mohli mít problém. Ale třeba v Krušných horách nás zachraňovaly benzínky, jinak ani ti Vietnamci ve vesnicích nebyli.
A když jsou, tak mají mouku, rýži a kolínka. Produkuje to na cestách poměrně fádní stravu.
A to zase ne. U nás mají Vietnamci velmi zajímavý a pestrý sortiment, navíc s cenami často nižšími než v Penny, což je pro nás nejbližší český supermarket.
Pestrý je v tom, že krom běžného "českého" zboží mají i to asijské. Rýžový ocet, ústřicovou omáčku,... jinde nekoupím.
Ale v těch Krušných horách to bylo krušné. Sušenky k večeři, protože jiné jídlo jsme nesehnali a podobné šlágry. Znám to takhle z Německa, tam je to na vesnicích většinou bída, ale u těch Krušek jsem myslel, že to bude jako u nás.
Na francouzském venkově je to totéž.
Jediné, co funguje snad v každém městečku je pekařství. Tam koupíš i nějaký ten senvič, udělají ti kafe.
Restaurace, když nějaká je, má přesnou pracovní dobu, myslet si, že se najíš ve tři je omyl. Benzinky tam nejsou jako u nás nebo v Německu, spíše jen samoobslužné stojany na kartu. Tam nic k jídlu nekoupíš.
Supermarkety Intermarche, Monoprix nebo Casino bývají v dojezdové vzdálenosti. Tam koupíš sice něco k jídlu, ale zase to budou ty gumové sendviče zatavené v igelitu. Stejně tak s pitím. Ujedeš v pohodě 50 kilometrů a nenarazíš na nic, kde bys koupil láhev vody, vůbec, ten venkov mě připadá jako vylidněný, i když vesnice tam jsou, ale tak nějak bez lidí.
Nějaký ten pišingr poslední záchrany se docela hodí vždycky.
Vzpomínám jak jsme cyklocestovali polským podkrkonoším, podjizeřím. A protože jsme ještě měli pár dní dovolené navrch, v Görlitz jsme to nevzali rovnou domu, ale ještě jsme vykroužili oblouk při hranici mezi Saskem a Braniborskem. A najednou nám to Německo přišlo hrozně smutné, právě pro ty naprosto upravené a čisté vesnice, ale bez lidí.
To jedeš do pouště, že s sebou táhneš 6 litrů vody? To pivo vepředu je príma, ale změnil bych značku :)
Asi to úplně naplním jen výjimečně, ale líbí se mi, že když se mi zachce, naplnit to můžu, třeba někdy k večeru a pak se před spaním zcela rozmařile umýt od hlavy až k patě.
Hlavně to pivu musí být hnusně teplé. Raději se občas zastavím ve Špáru koupit něco rovnou z chlaďáku. :-))
Tak si říkám, zda bych to neměl přehodnotit a neodstranit ty nálepky, aby mi, třeba v Německu, policajti neprovedli dechovou zkoušku. Nebo použiju lahve z čirého plastu, už jich mám dost nasysleno.
V Německu bych byl v klidu. Tam je limit alkoholu pro cyklisty 1,6 promile. Ale uvažuje se o snížení na 1,1.
Netušil jsem, že jsou tak benevolentní, platí to i v případě jízdy mimo cyklostezky, mezi auty? Nějak se mi to nezdá, já teda stejně na kole alkohol nepiju.
Nevím kolik je to promile, ale pivo k obědu si může dát v Německu i řidič. Jen v případě nehody je první na ráně jako viník.
Mám brašny Sport Arsenal ty obyčejné hadrové 2x15litrů plus vršek. Když chci vyjet sám natěžko, tak mi nestačí. Je tam spousta kapsiček, do kterých se nic nevejde. Kdyby tam byly jen tři spojité jednoduché kapsy, tak by brašny byly lehčí a funkčně mnohem objemnější. Příští rok přejdu na Ortlieby. Ono není jen prostá velikost těch brašen, ale roli hraje i jejich schopnost naplnění.
Vozím stan, spacák, alumatku, dřívkáč, ešus, jídlo na jeden den, trochu (minimum) oblečení. V jednom člověku je to ranec a pokud chci stan a funkční spacák, tak nevím, jak to významně minimalizovat.
Jasně, mohl bych koupit mini stan pro jednoho, takový ten hrobeček a cyklistický spací pytel, do minimální teploty +15C min. S tím bych asi toho měl míň. Ale malý stan pro dva je skoro nový a jedna noc v září v Orlickém Záhoří s ledem na stanu mne od cyklistického spacáku vyléčila. S podobným spacákem jsem kdysi v Chorvatsku u moře spal s nohama v kletru. Ale do cyklobrašen nohy nestrčím.
Vřele mohu doporučit přikoupit s k Ortliebum jednu sadu:
https://www.kilometry.cz/mapniky-lekarnicky...
Přešel jsem postupně od různých igelitových pytlíků a tašek k doma šitým pytlíkům až jsem nakonec skončil u tohoto profi řešení.
Když to je přesně to, co asi nechci. Ty moje SportArsenaly mají rozbitý zip a mohl bych to opravit, kdybych chtěl. Ale já nechci, právě proto, že mají moc těch kapes a kapsiček a já stále hledám, do které jsem to dal. Také se tam díky tomu vleze méně věcí, než kdybych to nemusel rozstrkávat po kouskách. Vždy jsem jezdil do hor s kletrem, který měl jen jednu velikou kapsu, do které se všechno nacpalo. To mi vyhovuje. Moje batohy i v současnosti mají málo kapsiček a spíš tu jednu velikou kapsu.
Zvyk je železná košile.
Samozřejmě pokud jsi tak zvyklý a vyhovuje to, tak nemá smysl to měnit.
Nicméně právě mít ty kapsy jen v jedné ortlíbce a ve zbývajících (jedné nebo třech) mít jen jeden prostor se mi ukázalo jako praktické. U těch vložek, co jsem odkazoval je výhodou, že narozdíl od pevné kapsy někde v brašně tohle člověk vyndá, takže pokud chci co já vím, třeba suché ponožky jsou jsou až v té nejspodnější vyndá tři pouzdra, z nejmenšího vyjme fusekle a pak tam tři pouzdra postupně zase dá. Na rozdíl od přechozích řešení s pytlíky tam zapadnou jako prdel na hrnec a nemusí se řešit jejich vzájemná poloha.
Dobré- jen mi není jasné členění "nad sebou"- praktičtější by nebylo "vedle sebe"(tedy na výšku)? Nemusely by se vytahovat kapsy při umístění ve spodní....
Čím víc to rozparceluješ, tím se ti do toho vejde méně věcí. Členění vedle sebe ti navíc přinese několik úzkých rour nastojato, do kterých se to bude blbě cpát. Ty tři vnitřní patrové brašničky jsou celkem přijatelné, jen to je zase další balastní váha navíc. Já to balím tak, aby vespodu byly věci, co budu potřebovat až večer a nahoře věci, které bych mohl potřebovat po cestě. Když to vyjde, tak to nebudu muset přehrabovat a přebalovat.
---já to myslel tak, že "schránky" by byly stejné konstruce zapínání- jen místo poliček sloupce...
Já ti rozuměl. Jen ty sloupce se budou blbě plnit.
....asi to nepíšu "dost srozumitelně"- zapínání stejné(teda zip "po délce", jen kapsy postavené na výšku(jako bys tyto místo na šířku postavil na vyšku a jen by se tvarově upravily podle brašny) ;-)
No, vlastně vejde,tak akorát.
Já ještě vozím ten pidi fén a prodlužovačku, neváží to moc, ale taky to zabere nějaké místo.
Bez fénu nevyperu tedy spíš do rána neusuším a prodlužovačku, takovou lehounkou, mám protožev koupelně občas mívají slabou zásuvku, jen ma holící strojek. Za ta léta jsem to už vychytal.
Hodně místami zaberou nabíječky, ono se toho musí najednou nabíjet docela dost, mobil navigace, baterie k navigaci, wifi router, 3 powerbanky, světlo, radar, reproduktorek, hodinky a někdy i druhý mobil co používám jako kameru a foťák.
Poctivě ke každému přístroji mám drátek a nějaký ten slot v nabíječce, abych toho nevozil víc než nutbno, ale furt je toho hromada,když to večer pozapojuji. Nechci se v noci budit, a zkoumat, co je nabité a tak to jede všechno najednou, a k tomu ještě potřebuješ rozdvojku taky, prd váží sle zabere místo.
No a ráno si s sebou vezmu nějaké to pití do brašen, a třeba jablko nebo pomeranč od snídaně,a už přetejkají
Samozřejmě, když je zims, jsou brašny volnější, protože na sebe natáhnu skoro všechno co vezu, ale když je tepleji musíš to někam složit.
Mám za to, že už asi zavazadlo nezmenším.
No jo, to bude tím, že nevozím džez ale jen dres, :-)
A nemám ani fén a holicí strojek.
Bez fénu neusuším co vyperu. Zkoušel jsem ty jejich hotelové, ty musíš držet, nebo ten čudl omotat stříbrnou, ale pak zase vypne tepelná pojistka.
Topné žebříky už zmizely.
Ale tohle funguje dobře, a když dlv hotelu šetří na topení, aj si můžu přitopit.
Holení nic neváží.
Když jdeš večer na večeři, většinou je vyžadován civil. Žádná saka, nebo kravaty, to mají oni ale v drezu to nejde. Takže zatímco prádlo schne ...
Já se schnutím problém nemám- možná je to tím, že venku semtam pofukuje a jen zjara je trochu vlhká vložka kraťasů(v létě problém není)- ta oschne na nosiči a obleču náhradní, dres/ponožky jsou suché vždy.
Myslím, že začátkem března nebo v půlce listopadu by si problém měl
Začátkem března většinou už se probouzí příroda a nastávají práce ne zahradě a listopad si nechávám na poznávání okolí- takže se schnutím taky problém není- doma vyperu, doma uschne(nic mne nenutí vydávat se na expedice přes Pyreneje/Alpy/Karpaty v zimě a sněhu/dešti)- kolem 5000km najedu v lepším čase kde/kdy se mi líbí... ;-)
Když mě se líbí jezdít pořád.
Předjaří, konec února, u Středozemního moře je milé. U nás sníh a tam se lidé plážují, stromy kvetou, ale ještě není sezóna a máš cyklostezku na zrušené zeležniční trati jen pro sebe. V sezóně v podstatě neprůjezdné....
Počasí je příjemné, nikoliv vedro ale teplo, jen vítr občas pozlobí.0
No, akdyž si vybereš cíl ve výšce 2404 nad mořem, musíš počítat s tím, že tam bude dost zima, a podle toho si vezeš i zimní výbavu, a hodíš za hlavu "chytré řeči" že, s polovičkou věcí jiní jezdí na 14 dní. Prostě už víš, co tě čeká a jsi připravenej.
Já bych řekl, že pro tvůj způsob cestování to máš dobře vychytané. Jelikož jsi tu s tímto způsobem osamělý, tak to mnozí nechápou.
Tento rok jsem jel na dovolenou s přáteli do penzionu. Oni jeli auty s koly na střeše, já tam přijel na kole. Také jsem měl brašny plné hadrů na převlečení a civilu, abych tam mohl existovat.
Já mám civilní gatě Vaude, jsou to vlastně cyklokalhoty. Pak triko a lehkou outdorovou košili.
A navrch tu skládací lehounkou bundu Jott.
Větsinou večer, po návratu, vyperu jen to triko, aby druhý den nesmrdělo. Cykloblečení se pere hned po příjezdu. Pošlu sms Soně že jsem v cíli etapy, a ona ví, že se ozvu tak za 40 minut, až se umeju a vyperu.
Protože mě už nebaví trávit 2 noci v Německu,přejížďím ho vlakem. Norimberk, Karlsruhe, Appenweier, Strasburk. Odjedu v 11 z Norimberka a večer jsem v 18 v Strasbourgu. A na to je dobrý taky civil. Plátěný pytel na zada na brašny do vlaku, a jedu. Teď to bude delší - přespím ve Strasbourgu a druhý den TGV do Bordeaux.
Tedy, jestli nebudou stávkovat. Odbory na železnici SNCF vyhlásili od pátku přes Vánoce stávku. Pojedou jen 2 vlaky ze 3.
Aby lidi co nejvíce nasrali na Vánoce, a opravdu se to daří, tentokrát s odboráři veřejnost není solidární. SNCF proplatí zrušené jízdenky 200%, ale to asi skutečnost, že se nedostanou lidi k rodinám moc nevyrovná. Některé francouzské realie prostě moc nechápu.
Promiň, ale opravdu odmítám chápat, že se někdo ohání bůh ví jakou kartou pro ubytování v tom NEJ hotelu, udělá budgr kvůli prázdnému minibaru, protože nemá dárky pro dědky ve Vidlákově a pak suší oblečení fénem jak socka, protože není ochoten si vézt dvě trička. Raději si veze ten fén.
Promiň, ale z mého pohledu je to neskutečně trapné. Osobně bych se styděla tohle dělat.
Protože jezdíš svých "poctivých 30" chápu, že vůbec nemáš ponětí o co jde.
Dvě sady cykloblečení znamenají jen 2 dny v čistém a konec. Možná ti nevadí, že smrdíš, a garantuji ti, že druhý den v propoceném z předchozího dne, smrdí každý. Mě to vadí, tak peru denně a sušení jsem velmi úspěšně odladil k dokonalosti,včetně oblafnutí omezeného příkonu koupelnové zásuvky prodlužkou. Každý pokoj má alespoň jednu zásuvku do které uklízečka strčí vysavač.
Ano, mám nejlepší status v řetězci a s tím spojenou celou řadu výhod, a nasbírané body, které mi umožňují bydlet leckde skoro zadarmo
Větsinou mám na stole osobní dopis ředitele hotelu a dárek, nějakou cokoládu či bombóny někdy i flašku vína. Sle ono,jako nic na světě, ani tohle není zadarmo. Koukal jsem na status, za letošek mám v řetězci 124 nocí, to zas není tak málo, že jo. Není sebemenší důvod se stydět že ráno chceš vyjet čistý, smraďosi ať se stydí.
Ujišťuji tě, že ani v hotelech nejvyšší třídy, což, je řetězci třeba Sofitel, není šance rozumně vyprané prádlo usušit, topné žebříky z koupelen zmizely, a jsou nahrazeny teplovzdušným nebo podlahovým vytápěním, s časovými spínači.
Radiátory v pokojích také nejsou, k tomu slouží klimatizace. A pokud se někdo domnívá, že je možné využít služeb hotelové prádelny tím způsobem, že jim to hodíš v 8 večer a ráno v 6 ti to vyprané dodají, tak se mýlí a moc kouká na Rosamundu Pilcherovou.
A řešení, vést na deset dní deset souprav cyklogatěk a dresů,to fakt napadlo jen tebe.
Lockdowny zasadily hotelům těžké rány, nemají personál, často i ty nejlepší třeba v neděli mají zavřené restaurace a bar funguje do 32. hodin a najíst tam nedostaneš.
Existuje něco jako room service 24/24, to ti přinesou rozmraženou pizzu nebo sendvič.
Pokud pak restaurace funguje, tak je potřeba si udělat rezervaci, a jídla se podávají od 19:30 do 21, pak máš smolíka, můžeš popíjet do 11. ale kuchyň už je zavřená.
Zvenku lecos vypadá jinak než je skutečnost.
Ty dvě sady oblečení jsou na to, abys vždy v jednom jel a druhé si mohl vyprat a přes noc a den usušit. Umět si přes noc a den usušit prádlo i bez fénu, slunce a větru lze a není to až tak složité.
Chce to jen něco vědět o "cestovních" fíglech.
Sorry, ale vést si fén, abych si usušil tričko v hotelu nej kvality, kde máš od ředitele vítací dopis na stole, to je fakt ubohé a trapné.
Prostě to "čecháčkovství" v sobě nezapřeš.
Navíc ani omylem nevěřím tomu, že kdybys na recepci požádal, tak ti to triko vyperou a do rána usuší sami. Tohle umí i daleko levnější hotely.
Co bys čekala od zbohatlíka, který zapřáhne za elektrokolo za sto táců přívěs za deset tisíc, a vyrazí s ním do lesa na dřevo, aby ušetřil za topení, to prostě normální člověk nepochopí.
Hm, takže ,když si koupím dražší kolo a vozejk, tak na něm mohu jen pozersky pojíždět, vozejk vystavovat, nebo na něm vozit jen velice hodnotný věci, aby se příliš neošoupal, nebo to vošoupání bylo ekonomicky na výši? Ani nákup si nemůžu přivýzt? Já bláhovec si myslel, že právě o každodenní používání těhle drahejch hraček "ekolicky smýšlejícím" jde.. že na dřevo místo autem na benzín se vyrazí s kolem na elektriku a vozejčkem, a že místo aby se topilo plynem, nebo uhlem, bude se do lesa chodit paběrkovat..... Kdybych si koupil drahý kolo, tak ho používám co to jde a nebudu ho mít opřený před barákem, abych ukázal, že na něj mám a nejezdil na něm aby se nevošoupalo. To ty prachy rovnou můžu zahodit...
Pamatuju za socíku - soused koupil auťák, každou neděli ho leštil, ale jinak jezdil sockou, aby se neopotřebovalo nebo mu ho někdo nevodřel. Bylo mu úplně na hovno, ale MĚL HO.
Nikdy nevíš co se může přihodit. Já jsem teď zrovna nabádal souseda, co si koupil novou Škodu Karoq ať si nechá i to staré auto, kdyby náhodou musel emigrovat ať do cílové země nepřijede v novém autě. :)
No tak abys věděl: jsou tři věci, které naprosto nesnáším, i když jsem nucen jich používat nebo se jimi občas řídit - hodinky, mobil a počítač. Ale i tak jsou jedny hodinky, které se mi děsně líběj a už roky po nich toužím - i když vím, že je nebudu nosit, protože hodinky na zápěstí jsou pro mě prostě nepřijatelné.
Před měsícem jsem si je koupil. Mám je tady u sebe v šuplíčku v práci a každej den se na ně dívám a tetelím se blahem. Prostě MÁM JE!
(Du se na ně kouknout :-) )
Tohle už je jiná dimenze.
Věc, kterou nepotřebuješ ale prostě jí chceš.
Já si taky udělal radost.
Památeční pohárek, tak z roku 1870. Vyrobený v severních Čechách, ovšem, s francouzskými objekty, tedy prodává jako subvenýrové sklo ve Francii.
Těžko hledat něco zbytečnějšího co vůbec nepotřebuješ. Ale já se radoval jako děcko, i když takových pohárků mám asi 100, s tím jsme před lety se sklem začínal. Ale všechny mají německé nápisy, pár anglické, pár i české, ale francouzský?
Ten mám první.
Prostě Vánoce jsem už měl, přišlo to včera, nepoškozené, krásné.
Soňa absolutně nechápe, proč další, když jsou prý všechny stejné, a to jsem jí jednu nulu na konci ceny zatajil.
Nejsou, tahle má Château de Budé :-)
Stejně se děsím okamžiku, až Soňa, až tu nebudu, bude ty věci prodávat za ceny, které jsem jí řekl, že jsem to koupil :-)
Jindro, mám nápad: až se jednou rozhodneš, že tady už teda nebudeš, dej mi sem vědět - já pak povim Tvojí Soně, kolik si ubral nul a jak draho to má prodávat :-)
Není problém se pokoušet draho prodávat. Problém je často vůbec sehnat kupce. Letos jsem likvidoval byt po tatínkovi a ten byl plný podobně hezkých a "cenných" věcí. Jen se od té doby nějak změnily poměry a lidé si přestali myslet, že to chtějí. Trh se najednou proměnil.
No, trh se proměnil, ale řekl bych, že pro nás, co máme doma hromady kvalitního československého skla, docela příznivě. Prodává se fest, a také nakupuje, zřejmě jsou stále lidé, kteří věří, že teď je lépe uložit peníze do nějakých předmětů než do banky.
Ale zárověň se ztrh znásobil, na aukru se sklu věnuje 30 stránek jako prd, za nás to bylo 8-10.
Neuvěřitelná věc se stala s tím lisovaným sklem, věci, co jsme nakupovali za dvacku cenu zdesetinásobily a jsou ve stovkách, ale i desetitisících.
Třeba tahle Víznerova pro Expo Montreal, tu prodali za 40 tisíc, a to ještě není matovaná, nedodělek. Omatovat a mohla jít za 50-60.
Jde o to, že je to takový Modrý Mauritius mezi lisovačkama, vyrobilo se jich do deseti kusů.
Jako ve všem, rozhodují znalosti, jak moc toho o věci víš. Ovšem v tomhle jsou zase nápomocny ty aukční servery, protože nemusíš vůbec nic vědět, napíšeš "zajímavá váza" a naopak kupci už vědí, a přebíjejí se.
Tak zrovna trh s filatelií i trh se starým hodnotným nábytkem se hroutí. Nikdo nic nechce. Je to nevyzpytatelné.
Maám na půdě sbírku známek, taky po tátovi.
Myslel si, že do toho ukládá peníze, a možná že i ano a nějaké v tom jsou.
Ale i když mě kdysi naučil jak na to, jak hledat v katalozích Zumstein a tak znát katalogovou cenu, která nemusí být tržní, ale je to vodítko, nikdy mě nenapadlo si to ani otevřít, ty bedny.
Rozhodl jsem se to neprodat, zůstane to vnukům, dcery jsou na to lemra taky. Jetsli známky vůbec budou mít nějakou cenu v budoucnosti? Nevím.
Nábytek, to mě překvapuje, že stagnuje.
Kolu MTB cesta lesem nevadí, a vozíku taky ne.
Vadí to jen tobě.
A zase, jako vždy, jsi na omylu, nejde o to ušetřit, ale o to, mít vůbec čím topit.
Zhruba před dvěma lety jsem tu psal, že mě bolí hřbet, protože se zrovna oháním motorovou pilou, že mi přivezli padesát kubíků dubovýho a ty sis neodpustil přispěchat s ujištěním, já mám pilu taky, já taky dělám zásoby, aby si snad někdo proboha nepomyslel, že mám něco, co ty ne :-)
A teď jezdíš s vozíčkem do lesa paběrkovat, abys měl čím topit, to je fakt ftipný, že u vás, uprostřed lesů, nejsi ochoten někomu zaplatit, aby ti to přivezl traktorem až pod nos naštípaný, určitě vůbec nešlo o to ušetřit, prostě jsi to měl, jako vždy, geniálně promyšlené dlouho dopředu :-)))
Jinak - já chápu, že jakožto statik nerozumíš věcem, které se trochu víc pohybují, o tom jsi mě přesvědčil už dávno - obrácená sedlovka, vidlica, však víš..
Já jsem si jistý, že celoodpružené MTB nebylo projektováno, ani dimenzováno na tahání vozíku plného dřeva.
Takže je to naopak - mně to nevadí, jezdi na dříví dál :-) ale vadí to tomu drahému kolu, časem to poznáš sám..
Ty, která jedeš nejdál tři dny, kolem Berounky, mě budeš vysvětlovat, jak mám cestovat, a "jak moc se to musí umět".
Jako, že bych sušil přes den prádlo vlající někde na brašnách? Srandistko.
Jasně, když jedeš "poctivých 30" máš za den dost času to někde usušit, tedy když zrovna neprší, což není vždy pravidlem, tedy najaře, na podzim, nebo v létě v Bretani, například...
O hotelech ve Francii nemáš sebemenší páru, k tomu je zbytečný komentář.
Ale prd čecháčkovství, je to milé, protože vědí, že si superkavka řetěžce (při průměrné ceně 100 EUR za pokoj jim za 124 nocí dáš za rok dost peněz) dávají ti pocítit, že jsi jejich "VIP" host. Dopis s dárkem je naprostou samozřejmostí, lahvinku dostávám ve Strasbourgu, protože jsem tam tak 10x za rok a personál mě zná. Je milé, že přijedeš, fronta u recepce, ale hned si tě všimne slečna recepční, čapne kartičku a běží k tobě s klasiko "Jaká byla cesta mesjé Párik, dneska máte 206ku....".
Mít diamantový status má další výhody, třeba snídaně zdarma, nebo fakt, že když objednáš 24 hodin předem, hotel pro tebe pokoj prostě mít musí, i kdyby bylo obsazeno. No upgrade pokoje - objednáš Klasik, dostaneš Prestige, s to plnou ledničkou...
Všechny tyhle benfity ti nikdo nedává ze svého ale je to "věrnostní sleva" asi jako baby mají kartičku do Tesca, prostě jsem si to dávno zaplatil.
Tohle všechno je fajn, ale jak jsem psal, k usušení prádla ti to v sebemenším případě nepomůže, a představa, že ti snad slečna recepční přes noc bude prát, je dětinská.
Mám ještě jednu výhodu.
Nikdo si netroufne ani ceknout, že si beru kolo na pokoj.
Zkus se někdy projet v listopadu po Francii, a pak mi povyprávěj, jak se "na to musí chytře" :-)
Tak když točíš dvě sady, tak máš de facto dvě noci na to aby ti to uschlo. Kdybys přidal třetí sadu měl bys tři noci a fén by možná nebyl potřeba. Jestli pereš v ruce, tak hlavní problém je, že to pořádně nevyždímeš. moc dobře si pamatuju jak sem sušil když mi uprostřed praní klekla plná pračka cyklohadrů.
No, listopadu to neuschne ani náhodou, fakt ne, ani za oknem, ani uvázané za vlaječku na nosiči.
Dvě sady jsem vozíval, i když jsem pral denně, právě pro tu možnost, že to do rána nedoschne, když jsem tipil těma hotelovejma fénama, co mají nějakou pojistku proti přehřátí či co, a musel jsem je chodit co chvilku vypnout a zase nahodit. Ale jeden den "rozsušené" druhý den už fakt doschlo.
Sušení ponožky hotelovým fénem :-)
Stěžoval jsem si doma, jak se furt trápím s těma stříbrnejma páskama abych měl furt zamáčklej ten knoflík fénu, a Soňa mě vysvětila, že to musíš držet jen u těch hotelovejch fénů, že normální frčej furt. Tak jsem si koupil ten nejmenší, má 200 gramů a je prťavej, přitom funí dost teple. Zabere míň místa, je lehčí než dvoje hadry, něco takovýho, difuzer zahodíš.
https://www.mall.cz/feny/braun-satinhair-1-hd...
Funguje to skvěle.
Jasně ždímání, ta nacucaná vložka drží vodu fest, ale s tím si hlavu tolik už nelámu, vyždímám do přijatelna a problém deleguji na fén zavřený v koupelně.
V řetězci se to nestává, ale v těch hotýlkách z bookingu občas jo. Třeba mají radiátor, radost veliká, vypereš, hodíš na radiátor, ale oni ho šumáci v devět večer vypnou a nahodí až v sedum, kdy odjíždíš. Pak takový fén nejen vysuší hadry, ale zatopí i v cimře.
Řešení, které mohu těm, co zrovna nebydlí pod stanem, jen doporučit.
Nevím, jestli to už neznáš, ale část vody s opraných cyklohader se dá předelegovat do hotelového ručníku, ten jim tam necháváš. Po vyždímání do ručníku dres pěkne zamotáš a až ručník nacucne, tak už je dres skoro suchej. Sice moc necestuji, ale toto už jsem použila :-)
"skoro suchej drez mi nevadí" ale "skoro" suchá vložka v cyklogaťkách dokáže nadělat pěknou paseku.
Já měl sice sucho, ale cestou hodně lilo, tak jsem si vložku nacucal ze sedla a pak to za dva dny řešil - ostatně už jsme to tu psal:
Francoužstina v praxi:
Dobrý den, mám takový delikátní problém, mám z kola opruzený zadek a potřeboval bych nějaký krém.
Olala, praví slečna za pultem lékárny.
Marceli, pojď sem, tady monsieur si na kole zpařil prdel, co mu pomůže?
Ještě že jsem maskován za rouškou..
Marcel klade doplňující otázky:
Bolí furt nebo jen když sedíte?
Furt?
Mokrý a trocha krve?
Oui, oui ...
Tak jasně:
Nejdříve budeme desinfikovat - tímhle sprejem.
Pak budeme léčit, na to jsou tyhle ampule, kápněte na tampón a odvahu!
No, a než pojedete, namažeme, tímhle, třeba....
Jedete zdaleka?
No, vlastně asi jen 500 km?
A do daleka? No asi ještě to samé....
Tak to teda "bonne courage"
Mám prdel v prdeli, to ještě bude prdel, než dojedu....
A proto jezdím na koženém sedle Brooks, na kterém lze pohodlně dlouhodobě sedět na gatích bez cyklovložky a dokonce nemusej být ani z recyklovaný petflašky, ale z něčeho přírodnějšího :)
Jezdím na umělohmotným s gelem, bez vložky s bavlněným spodním prádlem a NIKDY jsem neměla ani pupínek! A to na tom sedím osm a víc hodin co chvíla. Osobně si myslím, že podstatný je rozměr a tvar. Když se majitel kola prsí nízkou hmotností stroje, tak si na to nedá sedlo, ale nějakoun šlupku, a polstr musí nahrazovat proprděnou a x-krát na nízkou teplotu přepíranou plínou naostro mezi nohama. U chlapů s jednou dírou do zadku to možná jde, ale ženskejm se opravdu divím, přece jenom ten spodek mají baby jinej a při pohledu na plínu ze synteiky našitou na gatích se mi to jako vhodné k přikládání na přirození opravdu nezdá.
Nejsem schopen posuzovat rozdíly v mužském a ženském genitálu ve vztahu k cyklistickému sedlu. Moje zkušenost je taková, že pokud to sedlo není silniční tvrďárna, tak bohatě stačí otužilý a osezený zadek a ta vložka už je skoro zbytečná. Jezdím celoročně. V zimně jezdím v kalhotech bez vložky a nepostrádám ji. Až budu kupovat nové letní kalhoty, tak tu vložku nebudu požadovat.
Také mám pod kalhotami bavlněné slipy. Na ostro nejezdím a nemám s tím problém. Občas po celodenním sezení na sedle si otlačím zadek od postranního tlustého švu slipů. Na tyto dny si vybírám spodky se slabším švem.
No já jezdm na ostro v cyklogatích, ty mají v sobě už vložku.
Tohle byla nešťastná shoda okolností, zároveň mokro a vedro a tak jsem se pěkně zapařil. Možná do toho nějaká ta kvasinka či plíseň, vím prd, ale byl to masakr. Pochopitelně jsem hlásil domů, a Soňa mě zdupala jako malýho, že prý se musím zajít do lékárny poradit, že to dám. Je jasné, že francouzský obrat "opruzený zadek" jsem neuměl z hlavy, připravil jsem si řeč. Až v druhé lékárně jsem se chytil, v první mě baba chtěla dát nějaký zásyp pro miminka. V druhé, ten Marcel byl cyklista, tak přesně věděl a pomohl rychle. Akorát mě neřekl, že ta léčivá vodička barví kůži do červena, což za zadku mi bylo u prdele, ale ruce jsem měl jak kdybych někoho zamordoval. POřešil jsem to, že jsem u velké pumpy nakradl ty plastové rukavice co tam mají abys nesmrděl od benzínu.
Sedlo je v tom nevinně, funguje dobře, aj zadek osezený asi trochu mám.
Prostě v té lykře si zkušení cyklisté mažou rozkrok tím gelem a je po starostech.
Skoro suchej dres/vložka pod tím fénem rychleji doschne. Oblíkat si vlhké hadry by mně ani nenapadlo.
Mě taky ne, ale když hodně leje, nemáš šanci udřet sedlo suché protože při průjezdy městečky sesedáš a nasedáš a pak ty cyklogaťky fungují jako houba a sedlo krásně vysušují, ale bohužel ne tak jak bys potřeboval.
Pamatuji si to dobře, to je vlastně nejtěžší etapa při přejezdu Německa směr Francie: Norimberk - Heilbronn
https://www.relive.cc/view/vPOpdrrXpEO
No, potom jsem už při dalších cetách takové "štěstí" neměl, ale stane se, už vím jak řešit.
Jinak, pokud jde o drez, lze vzít ten hotelovej fém a vysušit to v ruce. S cyklogatěma s vložkou je to už na hodinu, možná dvě...
A ty pak večer chybí.
A musíš ty kalhoty prát každý večer? Pokud pod to nosíš spodky, tak myslím, že ne.
Nenosím spodky.
To je přímá cesta k opruzení zadku. Pod lycru spodky nepatří.
Tak cyklogatě z lycry jsou a nosím pod ně na tělo bavlnu. Teď v zimě i dvě vrastvy bavlny! Spíš si nedovedu přestavit lycru přímo na intimní části těla. A už vůbec né ten jemný počes, co mají cykovložky. Cyklogatě bez vložky se moc neobjevují, už jsem se naučila to od tama vyseprovat a vím, z čeho to je. Za mně teda těžkej humus...
No všichni to říkají, ale pak musí prát ty gatě každý den. Se spoďárama se s nimi dá zacházet jako s jinými kalhotami. Každé má své přednosti. Musíš ale zase volit vhodné spoďáry.
Báro, ty tu vložku pářeš pryč? To není úplně špatný nápad. Seženou se černé elastické kalhoty bez vložky, nejsou cyklistické, ale musí fungovat úplně stejně dobře. Jen nebudou tak pěkné, jako cyklistické s nějakým proužkem.
Tak nekupujte primárně cyklogatě, ale běžecké. Stojí to sice pro menší práci a spotřebu materiálu stejně, ale nemusí se to párat.
Myslím, že vše je zbytečné experimentování. Je to ozkoušené a osvědčilo se to všem, tak proč by ne nám.
Prostě cyklogatě se nosí na ostro, a pak, pochopitelně, s nima musíš zacházet jako se spodkama.
Jako na vojně, mění se jednou za týden, a velitel určí kdo s kým :-)
Důvod vložek v cyklogatích vidím v té snaze mít co nejlehčí kolo. Pak tam prostě není polstrované sedlo a musí se to nahrazovat plínou v gatích. Vojsko na koních jezdilo celý den a žádný plíny neměli. Ani cyklisti dříve, měli kožená sedla, často i odpružená. A jak píšu, u chlapů to ničemu nevadí, chlapi tam mají všude svrchní kůži a jen díru do zadku. Silniční závodník to prostě těch pár hodin naostro v lykře dá bez úhony a může před autobusem vystavovat lehoučké kolo. Pro ženskou mi ta vložka naostro přijde přímo eklhaft.
Neznám důvod proč to tak mají, ale vydržím v tom celé dny, tedy až na ten jeden malý, ale poučný incident.
Gatě mám vždycky lacláče, tedy kšandy přes ramena, zajistí to, aby gatě držely a neposouvali se, což taky může pěkně zadek potrápit. Pár tisíc, jistě přes 10, jsem takhle už odjezdil.
A myslím, že pak už je jasné, proč peru a suším každý den.
Napodzim jsem přes to ještě natáhnul ty krátké gatě co v nich jezdí MTB šviháci, ne snad proto, aby mě nezábly půlky, ale protože mají kapsy, kam můžu narvat peněženku a zapnout. Takovou kapsu má i drez na zádech, jenže, napodzim je drez pod větrovkou nebo nepromokavou bundou, a k peněžence se snadno nedostanu, tak vnější MTB gaťky slouží vlastně jen jako kapsa.
Pořád je co vylepšovat.
Jistě, peněženku by šlo dát do rámové brašny, ale protože jsem hlava děravá, někam půjdu, zamknu kolo, a než si vzpomenu, že v něm mám peněženku, může v ní listovat nějaký tmavší Frantík .
Takže raději jako u software pro Němce: Idiotensicher und Trottelfest.
Mobil, doklady a peníze vozím v pytlíčku na krku :-)
Postupně jsem vynosila oblečení, které nebylo primárně na kolo a teď už mám bundy s kapsičkama na zádech. Do zádových kapsiček se mi vejde svačina a drobné věci na celodenní výlet. Větrovku jsem vychytala tak, že si přes ni navlíkám tenký dres s dlouhýma rukávama, ten má vzadu kapsičku. Větrovka kolem mě neplandá, kapuci od větrovky mám přes čepici pod helmou a netáhne mi na hlavu, vejde se mi pod to i teplý svetr, takže v tom jezdím i teď v mrazu a cyklistická zimní bunda visí ve skříni :-)
To já jsem utěsněný nepropustně, pod budnu nelezu, má sice kapsy, ale do nich něco strčit znamená o to přijít, co já už vytrousil kapesníků....
Takže něco na krku je totéž jako v kapsičce na zádech, oblečený se k tomu nedostanu.
Dešti se pokud možno vyhýbám a nejedu na celodenní výlet, když má pršet. Ale každodenní dvě hodiny jezdím i v dešti, na to mám nepromok bundu a gatě, něco jako ty. Ale na dvě hodiny nic nepotřebuji, že jo:-) Když je to s předpovědí takové nějaké, tak nepromok bundu vezu s sebou, to ji pak při dešti oblíknu přes dres s kapsičkama.
No, na cestě si nevyberu.
Prostě někdy prší celé dny. Zezačátku, n apár jodin zafunguje ta bunda z goretexu a pak, postupem času ti déšť přestává vadit, bunda už je promoklá, ale to nevadí, stačí, když si v teple.
Na díšť si dokážu zvyknout, ale vítr, ten mě naštve vždycky :-)
To je cena za přesně naplánované noclehy. Prostě jet musíš, jinak se ti to celé rozpadne.
Ne Brahmo,
s noclehama to nesouvisí, ty nakonec mohu každý den do 18. hodiny vystornovat a objednat jiné.
Prostě nezastavím jen proto, že prší.
Jednou přestane. Už jsem na to zvyklej a připravenej.
Třeba na té Bretani, a to i počátkem léta, kdybys chtěl nezmoknout, nepohneš se z místa, prostě prší každý den a hned několikrát. A žádný teplý červnový deštík, ale docela hnusně ledová voda. Někdy mírně, jindy konve vody, třeba jen deset minut, nebo dvě hodiny. Schovat se není kde.
Dá se to.
Samozřejmě, že po promoklém, chladném dni, jsi rád za teplou sprchu a sucho hotelu a směješ se dovednostem, kterak letní cestovatelé radí, jak usušit prádlo, jako bys to už stokrát nedělal.....
Když bys jel jen se stanem, a asi bys nevyrazil v březnu nebo listopadu, bylo by to horší. Protože promočený a prochladlý zakempovat sice lze, ale moc radosti z toho asi není. Takže rozumím, že si raději počkáš na lepší počasí.
No, ale kdybych čekal na lepší počasí tenkrát, v roce 2013, nedojel bych do Paříže ale zůstal celý týden trčet v Norimberku. Takž ei když jsem si vezl bydlení, použil jsem jej jen jednou, právě v tom Norimberku.
https://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na...
Tvou odolnost a tvrdohlavost nezpochybňuje ani Šíravník, takže to je už skoro na vyznamenání :)
Brahmo, pářu. Opatrně přestřihávám nitě, abych nestřihla do látky. Jde to odseparovat zcela čistě a dirky se v lykře zatáhnou, že to není vidět. Ta svrcní látka je ale hodně tenká a brzo se prošoupe. Měla jsem ve skříni černý pevný terilen ještě z předplyšákových dob, bylo to na jezdecké kalhoty, ale ty se pak už nikdy z toho neušily. Teď tu látku používám k našívání "rajtfleků" na cyklistické gatě. Výrazně to prodlužuje jejich životnost.
No já se časem, až mi začnou skoro nové gatě odcházet pokouknu po těch běžeckých bez té vložky. Abych to páral a našíval něco jiného, to už mi přijde hodně přehnané.
Našívat nic nemusíš, akorát že ta látka je tenká. Stejně jak na normálních legínách a nejspíš i na těch běžeckých, kde není důvod nějak zpevňovat sed. Na kole to prostě na zadku na dvou místech brzo prošoupeš a budou prosvítat spoďáry :-)
Od té doby, co jsem objevila dole v skříni tu látku, tak už to našívám hned a nečekám, až se gatě prošoupou. Dřív jsem prošoupané gatě vyhazovala a spotřeba byla aspoň dvoje troje za sezonu. Ty elasťáky z Lídu měly životnost pár měsíců, elasťáky z Evony tak půl roku. S touhle pevnou látkou už mám elasťáky z Evony druhý rok a pořád je to pevné. A to v nich jezdím prakticky denně,v létě jen v nich, teď v zimě si pod mě dávám teplé gatě a návleky na kolena.
Kolik toho za rok v těch gatích najezdíš? Já mám roční nájezd cca. 3000km, z toho polovina s dlouhými kalhotami. Zatím to drží, nic se neprošoupává. Patrně to dřeš mnohem víc. Moje kalhoty odcházejí nějakou dírou nebo propálením od ohně.
Letos mám 13000. Jezdím prakticky pořád v dlouhých, jen přes léto tak dva měsíce v tříčtvrťákách. Ty kraťasy si dávám jako vrchní na tenké elasťáky. Dvě hodiny každý den a jednou za týden celodenní výlet.
No jo, 4x vyšší zátěž, to se není co divit.
Ne, že se budete smát.... Pelerína, batoh (tele), a brotsak. Ten lze navlíknout zezadu zboku na řemen gatí, při jízdě nepřekáží, neposouvá se a je praktičtější než kapsy :)
Nebylo by lepší žebradlo od gasmasky?
nebylo, vyzkoušeno :) sloní ucho je ideál. Tohle je civilní provedení a hodně povedený, aý skončí, koupím si repliku brotsaku Wehrmachtu, to lze také přidělat na pásek gatí. Důležitý je, aby to zůstalo na vykázaným místě a necestovalo a dalo se tam vlízt za použití jedný ruky.
Takovej chlebník jsem měla! Jsem s tím chodila ve škole na pochoďáky :-)
Tele byl vysněný batoh mého dětství, než jsem přišel do skauta a zjistil, že se do něj nic nevejde a blbě se to balí. Přesto je to velice efektní batoh.
Do telete se vejde 30 kg věcí. Jen ho neumíš balit. Spacák, deka stan se balí do bandalíru přes, kochátna a drobné věci se dávají na A rám s brašnou, který se připíná na tele. Na záda dáš měkké věci (aby netlačilo) a zbytek kapsy nacpeš jídlem a pitím. Do kapsy pod příklopku dáš prádlo. Zbytek složíš mezi zadní kapsu a příklopku. Lze tam mít klidně i reservní boty.
Nikdy mi ho nikdo nekoupil a neumím to. Věřím, že to umíš a jde to. Přesto se do hor nosí kletry a ne telata. Kletr prošel velkým vývojem od hadrového pytle bez jakýchkoliv vycpávek až po dnešní vymyšlenosti. O vývoji telete jsem neslyšel. Se zánikem Rakouské říše skončilo i tele.
Tele také není batoh do hor.
"Do lesa" jsem kdysi jezdila s "usárnou". Dokonce jsem se do ní byla schopná sbalit i na týdenní vandr i se stanem. Dalo to trošku práci ji sbalit.
Tele mám ještě na půdě, ale "usárnu" mi, bohužel spálil kamarád, když jsem mu jí jednou půjčila...
Ani nevím, jestli se ještě dneska dají koupit.
Koupit usárnu nevím, ale ušít jí nemůže být velký problém. Jednodušší batoh si už nejde představit. Možná by se dala i upravit nějaká kojenecká zavinovačka. :D
Do šití bych se nepouštěla - materiál byl dost pevný a přišívat všechny ty popruhy, aby to nepopraskalo a drželo...
A zavinovačka je slepá ulička. Na ty jsou tu jiní odborníci.
Z celty bych si to troufnul ušít i na domácí Veritasce. Jen škoda celty na blbý batoh. Proti tomu je i ten nejstarší kletr, jen ten látkový pytel, luxus. A to píšu z přesvědčení a nechci žádného trampa, ani tebe, popichovat. Jezdím s trampy a s kletrem.
Z celty si to moc představit nedovedu.
Jinak si jezdi s čím chceš.
4 Radka: Tele je batoh na údolí i do hor. Vojáci nic jinýho neměli a nechodili na vejlety, ale do války.
Telata i usárny jde koupit normálně, jak originály, tak i dobré repliky. Z telat se hodně nosí pevná švýcarská telata nazývaná "kredenc".
Ano, že tele byl vojenský batoh to vím. A že s ním prošli leccos je mi jasné.
Brala jsem použití v současnosti a tady si opravdu nedovedu představit, že by někdo vzal dobrovolně tele místo lehkého kletru.
Jasně, ty ano, ale to by šlo asi o jiný typ výlet než vysokohorský výšlap.
To Brahma
"to nejlepší" tele bylo prý italské (přesněji ne tele ale torna) ... mělo prý tunýlky na veškeré řemínky pro celtu/ deku a na dně mělo tunýlky pro stanové kolíky. Ty potom dělaly "dno" na které šlo tele pěkně postavit.
Teda, tak mi to vyprávěla máma, ta dobu telat zažila.
(skautovala po válce, trampovala po zákazu skautingu)
Já vidím dvě výhody telete:
1. Je to krásný a efektní batoh.
2. Nic se do něj nevejde a tak se netahá moc věcí. Jde se nalehko.
Italka je dost naprd. Ale Italové měli speciální mošnu jen na víno :) 30 kilo včetně celého stanu a páru bot ti Brahno přijde málo? Mě Německé tele stačilo na krámy na celý týden.
Čundráci si nechají dělat za drahé peníze repliky švýcarů a vědí proč.... http://www.kuzecharlie.cz/?fr_vysledky-hledani...
Pokud se mohu zeptat... proč je italská torna na kočku? (máma mi o ní pěla ódy- šikovná promyšlená, lehká...) jen to bylo cca 30 let poté co ji používala
:-)
Protože na rozdíl od telete se okolo ní nedá dát bandalír z kabátu a celty (v originále) nebo pro čundráka z deky stanu a spacáku. Taky se do ní málo vejde, není dělaná na to, že se spousta věcí složí mezi kapsu a příklopku. Zase se do těch bočních kapes vejde po láhvi vína. Za první répy se dělal set pro čundrácký pár.. 2 brotsaky, jeden batoh a jedna italka - ta byla pro dámu, jakože se toho nese míň.
Dál její řemení stojí za prd. Pouhopouhé tráky na rameno, tele má odlehčováky na opasek (vzadu je zápinka, když ji nikdo neutrhnul) - tohle má i RU armádní batoh - zavedený i v 1 republice (spolu s teletem a podteletem).. tenhle bagl je na rozdíl od Italky skutečně k něčemu. Lze dát okolo bandalír a i smotaný náprdelák pod něj. Tedy ve výsledku podpírá záda...
Už s 20kg batohem se dá jen jít po cestě a neudělá se s ním vyšší krok.
Brahmo, tvá moudra jsou sice zajímavá, ale zcela mylná. Nejlehčí normovanou zátěž za 1WW nosil RU voják - 26,5 kg. Pokud nenesl nadpočetné střelivo, granáty, proviant a své krámy. Což obvykle nesl. Voják první republiky nesl nejméně 32,5 kg výstroje. Ne jen nesl, ale s tím na zádech i běhal, útočil, kryl se....
Mohl bys mě prozradit, kdy a kde konkrétně "voják 1. republiky útočil a kryl se, s těmi 30 kg na hřbetě?
Pochybuji že to bylo krátce po vzniku republiky kdy jsme se pošťuchovali s Poláky a Maďary, to vojsko teprve vznikalo, nebo že by to byla s 30 kilama na hřbetě ta hrstka, co kladla odpor Němcům při obsazování Sudet?
Jindy voják 1. republiky v naší uniformě a s naší výstrojí nebojoval.
Jindro, je vidět, že o naší historii víš úplné hovno, jinak by ses takhle hloupě nezeptal. ČS vojáci za republiku bojovali, i když ne tak, jak moc díky zbabělýmu matlalovi Benešovi chtěli:
1. v rámci SOS oddílů (zde na tom byli z jejich dalších složek - četnictva a finanční stráže zdaleka nejlépe, armáda poskytla plnou výstroj a výzbroj, financové a i četníci si spoustu věcí museli kupovat ze svého).
2. v rámci vojenských asistenčních oddílů v proti Freikorpsu v Sudetech - armáda nasadila i útočnou vozbu.
3. Boje na Zakarpatské Ukrajině proti Maďarům a Sičovcům (takové každý proti každému)- generál Svátek.
Jinak vojáci všech armád do první války si nesli zhruba stejně - přes 20 kilo a na konci toho tahali víc (k těm 30) - přibyly plynové masky, granáty, přilby a zvětšilo se množství neseného střeliva. S touhle zátěží (+- nějaký to kilo) se šlo i do WW2. A i když Němci ukazovali, jak moc jsou motorizovaní, tak to byla propaganda... 90% bylo čistě pěších nebo hipomobilních 2,75 milionu koní.. - propaganda ovšem tohle zakázala natáčet :) )
Zdaleka nevím úplný hovno, ale vojenskou historii moc nežeru.
Proto jsem se ptal.
Že bojovali proti Maďarům (a Polákům to si vynechal) krátce po vyhlášení republiky. Jen si nejsem zcela jist, že v té době naše vojsko mělo už tu předpisovou výstroj, o které píšeš, docela by mě zajímalo jaké vlastně měli v tom roce 19 uniformy...
No, a o Sudetech jsem také psal, a zase bych neřekl, že tehdy bojopvali s 32 kg na zádech, protože byli doma.
Že takovou výstroj měli nepochybuji, ale ta měla smysl asi v nějakém polním tažení, a ne když asistovali četnictvu, nebo se mýlím?
To opravdu pořád měli na zádech 32 kg?
Spíš ne, že jo.
Těch 32,5 kg výstroje a výzbroje samozřejmě povětšinou na zádech nesli. Protože když to odložíš, těžko se s tím ještě někdy shledáš (odkládalo se jen tehdy, pokud bylo jasné, že se vrátíš do výchozí pozice, a nebo při úprku, kdy zahodíš všechno a zdrháš, co to jde).
Co na zádech neseš?
Stanový dílec, deku, kabát - zahodíš, nevyspíš se, pršíli promokneš
Příděl stravy - zahodíš, nenažereš se
rezervní soupravu prádla zahodíš nemáš se do čeho převléknout (ani ponožky si nevyměníš.. a pokud si nohy a boty neudržuješ nikam nedojdeš).
Věci na osobní hygienu, přípravu stravy, údržbu hadrů a obuvi + něco osobních věcí - s tím se loučili dost těžko.
Příděl munice - v RU bylo normovaných 120 patron, brzo po začátku války se přišlo na to, že je to málo, tedy se fasovalo 250, s tím, že ty nadpočetný se mají roztsrkat úplně všude, kde je nějaké místo. Todle nezahodíš, protože bez toho nebojuješ. A supermarket, kam si dojdeš pro další za zadkem nemáš.
V průběhu války přibyla těžká ocelová přílba, granáty a gazmaska.
Tohle neseš jako prostý pěšák. Pokud jsi specialista můžeš nést mnohem víc... například u kulometů lafetu, kulomet, nebo krosnu s 10000 nábojů do mašinkvéru...
V horském bojišti se všechno muselo vyvláčet nahoru.. něco málo lanovkama, mulama, velká většina na zádech vojáků. Tehdy RU zavedlo výkonnostní odznak pro nosiče - a byly za to příplatky jako za jakoukoli jinou specializaci...
Po vzniku republiky zde situace byla složitá. Měli jsme "domácí vojsko", "italskou domobranu" - zajatci z Itálie, v rámci poválečné Italské ofenzivy, legie Francouzské, Italské a Ruské, dobrovolné útvary (nejen sokolské). Vše mělo svou uniformu (ruské legie několik) + republika zaváděla nový stejnokroj a RU vzor kolkovala.
Zatímco původním smyslem zavedení stejnokroje bylo to, aby vojclové vypadali stejně a poznali se, republika dosáhla toho, že snad 2 nevypadali stejně.. tedy to vlastně byl různokroj :)
Facebook: https://www.facebook.com/groups/1575396205899348
Jo z toho seznamu co se vláčí mi vypadl kvér a věci na jeho údržbu. To může být puška s bodákem, nebo pistole, podle specializace.... Kulometník (u těžkých kulometů) třeba nesl lafetu, bodák a jako osobní zbraň pistoli. Jeho první pomocník kulomet, bodák, pistoli.
To proto, že kulometník určoval, kde bude pozice. Tam zaklekl, pomocník mu sundal ze zad lafetu, položil ji před něj, spolu ji rozložili do bojové pozice. Poté zaklekl pomocník a kulometník mu ze zad sundal mašinkver a usadil ho na lafetu.....
Další členové družstva nesli ty krosny plný kastlíků se střelivem.
Jo a pánové na obrázkách jen pózujou a maj prázdný brotsaky a na těch krosnách jim chyběj namotaný kabáty, celty, deky a ešusy :)
Zdá se (mě), že kulomet má vodní chlazení hlavně. Byl nesen s vodou nebo bez ní?
včetně vody a mazacího oleje. Jak jinak. Na to, že v místě, kde chceš střílet, najdeš vodu se spolehnout nedá. V rámci družstva se nosil jeden speciální "vodní kastlík" - tvarově odpovídal kastlíku na střelivo, ale byla v něm nádržka na reservní vodu - do něj se sváděla hadice parního přepadu, aby pára neprozrazovala pozici a aby i kondenzovala.. když bylo nejhůř, tak se do chladiče i nachcalo, když bylo co. Další speciální kastlík byl nářaďový s potřebnými náhradními díly a nářadím - vodní a nářaďový kastlík nesl druhý pomocník kulometníka spolu s 2 ma kastlíkama munice. První i druhý pomocník museli umět kulometníka plně zastoupit. Přišlo se na to, že to nestačí a plnohodnotný výcvik střelce z mašinkvéru mělo celé družstvo. (zcela nejzákladnější nářadí si nesl kulometník u sebe v brašně střelce) Náhradní hlavně nesli další členové družstva k těm nábojům, co měli na hrbu.
Děkuji.
To je on?:
https://www.fronta.cz/fotogalerie/tezky-kulomet...
Jo a počínaje druhým pomocníkem střelce si každý nesl pušku a náboje do ní (těch 120 kusů) + granáty. Případně ještě dostal další nadpočetné náboje do kulometu, nějakej kastlík do ruky.
Za první republiky to bylo u těžkých kulometů podobné, ale měli kliku v tom, že se s nima počítalo pro podpůrné palby ze stabilnějších postavení.
Pěší družstvo mělo u sebe lehký kulomet (střelec a momocník) v kulometném hloučku spolu se dvěma granátníky (kteří kulomet chránili, když něco a zároveň donášeli střelivo od ostatních členů družstva). Zbytek družstva připadal na "útočný" hlouček. Střelivo pro kulomet ovšem musel nést každý.....
Na tom odkazu je republikový těžký kulomet vz 24 "Janeček" - rekonsktrukce RU kulometu "Schwarzloze" na náboj 8*57JS Mauser
Jindro, jinak jsme zcela opomněli bratry Slováky, kteří v té prvorepublikové výstroji vytáhli do Ruska a protektorátní vládní vojsko, které rovněž s tou prvorepublikovou výstrojí bylo platný v Itálii. A u Němců tím byla vystrojená celá jedna divize při tažení do Francie (Sudeťáci.. využilo se toho, že s touto výstrojí byli seznámeni)
A k čemu jim tedy sloužilo vozatajstvo (trén), proč ho měli v takovém obrovském množství a vždy jelo za jednotkami když si vojáci všechno nosili sebou i do útoku, a bojovali s veškerou zátěží?
Jen tak pro moji info, byl jsi normálně na vojně, v základním výcviku? Zkoušel sis někdy běhat a útočit s plnou polní v provedení třeba z 80 let? A to tehdy plná polní i s výzbrojí zdaleka neměla ani 20 kg.
Armáda mě nechtěla, bo částečná barvoslepost a záda v háji... tak jsem si střihnul vojenskou historii a dojebal si je zcela dokonale :) Protože jsem stou dobovou výstrojí lezl třeba po Dolomitech.
Jinak vojcl co si nesl, ta mu stačilo tak na jeden den a jeden útok.... (40 nábojů se počítalo na střeleckou přípravu, 40 na útok a 40 na obranu dobité pozice) a MG abteilung si nesl v potu tváře střelivo na 10 minut intenzivní střelby. Tedy bylo potřeba neustálé zásobování... Udržet armádu v chodu byl těžký logistický problém, nejen aby nechcípla hlady, ale aby vůbec měla čím střílet. Wehrmacht nejčastěji přepravoval žrádlo pro koně... a spojenci po vylodění nejvíc paliva spotřebovali na zajištění zásobování.
Michálku001 tvoje moudra jsou vykoumaná z příruček. Nebo ty jsi byl jako pěšák někde v opravdovém boji? V 80 letech se před útokem nesená výstroj dělila na tu, co se nesla i nadále, ale ten velký pytel se nechával ve voze. Ale já byl spojař žadný pěší útok jsem ani na cvičení nezažil. Zato jsem prošel pěšky české, slovenské, Rumunské i Bulharské hory se stanem a jídlem na týden nebo 10 dnů. Mám vyzkoušeno, že s báglem přes 20kg jsme nikdo už nedokázali chodit jinak než dolinami po cestě. Vysokohorská turistika po hřebenech s občasným popolézáním, se s tím dělat nedala. Pokud vím, tak horolezci do stěny nejsou ani 20kg batoh tahat na zádech a tahají ho lanem a navijákem za sebou a nadávají ne tu těžkou svini.
Brahmáčku, vykoumaný z příruček nejsou. V rámci Living history s původními věcmi v původních místech. Jen s tou výhodou, že po nás nikdo nestřílel a po týdnu, 14 dnech jsme mohli domů.
Motorizace armády a tedy možnost vezení věcí ve větším množství v doprovodné technice tak to je záležitost hrubě moderní. do té doby problém.
Michálku, uděláme pokus. Nabalíš si 20kg batoh a proběhneš se s ním přes louku, přeskočíš potok a zaútočíš na nepřítele. Jsem zvědav, jak ti to půjde :(
Já jsem okolo 18 let s takovýmhle batohem honil tramvaj a na tu hrůzu si pamatuji doteď. Chytnout jsem jí musel, jinak by mi ujel vlak.
Už se ti Brahmáčku neproběhnu a nepřeskočím, protože mám zádíčka a kolínka v háji. Měl jsi se přihlásit tak před 10, nebo i pěti roky. Normálmě jsme tyhle taškařice dělali. Nicméně, jestli máš zájem, seznámím tě s kliky kolem muzea na Kočičáku, nebo Brňáky z IR 8, kteří jsou mladší a podobné taškařice běžně provádí.. včetně účasti na zimním závodě, kdy se jde 3 dny a noci krajinou s kompletní dobovou výstrojí a se zákazem vcházet do obydlí a podniků a cokoliv od civilistů přijímati. Obvykle se pro to vybírá krajina nepříliš rovinatá...
No já už s tebou nepoběžím ani na lehko. Také už to raději nebudu pokoušet. Mně je jasné, že jsou jedinci, kteří jsou schopni běžet s 20 a více kg batohem. Ovšem nikoliv běžný odvedenec nebo pražský student. A to je to o čem hovořím. Je velký rozdíl mezi tím jít s batohem a běžet s batohem a překovávat překážky a bojovat, nebo šplhat horskou stěnou.
No, právě jsem si to myslel, že v době vzniku republiky ještě žádné moc jednotné uniformy ani výstroj neměli.
Nevím o tom nic, ale zdá se mi nemožné, ž eby v řádu dvou tří měsíců vyšvihly nové jednotné uniformy.
Takže vše co si popsal je sice hezké, ale pokud v naší výstroji bojovali Slováci nebo Sudeťáci, učitě to nebyli Českoslovenští vojáci.
Myslím si, že ti s těma 30 kilam na zádech ani na maďarských hranicích ani na polských hranicích a už vůbec ne jako pomocné síly policii v Sudetech moc nebojovali, neútočili, ba se ani nezakopávali a nemašírovali stovky kilometrů :-)
Ale jinak je to je to hezký koníček zajímat se o to, jak se lidi organizovaně mordovali.
No Jindro, budeš se divit, ale i ti Slováci a Sudeťáci stále byli de jure československými vojáky, protože je nikdo právoplatně nezprostil přísahy. To mohla udělat jen republika před rozpadem a ta to neudělala. Na rozdíl od RU monarchie, kde Karel dbal toho, aby i její rozpad proběhl právně čistým způsobem a jako jeden z posledních úkonů bylo právě zproštění vojáků přísahy a rozsáhlé amnestie na vojenské články - aby nikdo nadále nemohl být stíhán za zradu atd...
Jinak 30km (ono se to nepatrně měnilo.. dřív se tomu říkalo "pochodová míle") byla denní norma pohodlného pěšího přesunu se vším na zádech. Aby to vojáci zvládli, podstupovali odvedenci program posilování tělesné zdatnosti....
Ujít po cestě 30 km s 30kg na zádech je podstatně jiná ůloha než přeběhnout 500 m louku pod palbou a zakončit to bodákovým útokem v boji muž proti muži. Po takovémhle proběhnutí bych tam možná i já mohl jako protivník stát. Ti muži by tam s tou zátěží buď nedoběhli, nebo by se tam zhroutili jako závodníci v cíli osmistovky v běhu.
Brahmo, budeš se divit, ale přesně tohle servíroval generál Potiorek záložákům druhé výzvy v Srbsku.. po usilovných denních pochodech s plnou polní v horském terénu z chodu útočit :)
Byli to tatíci přes 40 let, kteří už vojenskému drilu odvykli a neabsolvovali nic, než kraťoučké secvičení.
Hlavní problém běhu či skákání se zátěží je fyziologický. Je to oběhová medostatečnost. Nejsi schopen ukrmit kyslíkem svaly a padáš do hlubokého kyslíkového dluhu jako sprinteři či hokejisté. Při překonávání překážek je to navíc svalová nedostatečnost a posun těžiště. Cvičením se to dá vylepšit, ale ne odstranit.
"No Jindro, budeš se divit, ale i ti Slováci a Sudeťáci stále byli de jure československými vojáky, protože je nikdo právoplatně nezprostil přísahy. "
Tenhle výklad dějin je na prd.
Oni byli, mnozí, jsitě i vojáky Rakouska-Uherska, protože je také císařpán nezprostil přísahy, stejně jako já jsem četař-absolvent Československé lidové armády a neochvějná opora Varšavské smlouvy, taky mě nikdo nezprostil přísahy.
Ba, ačkoliv mě zřejmě v 60ti vyřadili z vojenské služby, nikdo mě ani nevyzval, abych odevzdal vojenskou knížku, a tak zřejmě, protože jsem přísahal, a nikdo mě přtísahy nezporostil, bych měl brfánit Československou socialistickou republiku až do roztrhání těla, bez ohledu na to, že už 30 let neexistuje.
Jindro, opět se pleteš. Císař Karel jako jeden z posledních činů před abdikací ZPROSTIL VŠECHNY SVÉ VOJÁKY PŘÍSAHY aby mohli bez obav z porušení daného slova a nějakého postihu vstupovati do vznikajících armád národních států. Tak to doslovně odůvodnil. Dokonce i tu "naši revoluční vládu mužů Řijna" nám dopředu schválili ve Vídni. Rozpad RU monarchie proběhl právně čistým způsobem.
To je od císaře milé, má u mě plus.
Ale mě to prd pomůže, mě přísahy nezprostili, musím bránit socialismus ať se mi to líbí nebo ne :-)
Tak si říkám, jak je na tom ten generál Pavel, jestli on má novou přísahu, a pokud proč on jo a já ne, pokud ne, zastřelit za zradu socialismu :-)
Ty, já i generál Pavel jsme přísahali věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa.
Komunistická strana už nikoho nevede, takže přísaha pozbyla smyslu.
Také jme přísahali:
Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům a nasadit i svůj život k dosažení vítězství.
Československá socialistická republika ani Sovětská armáda už také neexistují.
Plné znění naší přísahy z roku 1961: https://acr.army.cz/scripts/detail.php?id=6766
Hezká přísaha je ta první od roty Nazdar z roku 1914:
"Ve jménu volnosti, rovnosti a bratrství a v důvěře v Republiku slibujeme, že budeme bojovati pro práva Republiky a lidskosti až do posledního muže a do poslední krůpěje krve."
A také tak bojovali...
Brahmo,to, že něco neexistuje neznamená, že jsi zproštěn přísahy :-)
Vyřadili tě z evidence,nebo jako na mě, prostě se na tebe vykašlali? Prostě jako bych voják nikdy nebyl. Sebrali nám kus života, a teď se tváří,jako by to nebyli oni, ti Pavlové, co nás buzerovali...
To je fak neuvěřitelný
Jako u každého jiného výroku, když zmizí předpoklad, tak výrok nemá smysl. Pokud přísahám nenexistujícímu subjektu, tak přísaha nemá smysl. Není na tom třeba hledat žádné další konotace a významy.
Běhá mi v hlavě, že se buď po 89 nebo po rozpadu ČSFR na Slovensku chodilo na voj. správu podpisovat novou přísahu. Teda, mám to z doslechu...
No, na mě asi zapomenuli, od svého "vypuštění" z kasáren koncem března 1986 jsem o vojácích už vůbec neslyšel.
Asi moje specializace "velitel fekálního vozu" byla nahrazena čističkami
Ale prd jezdit s vlajícím trikem na bagáži - to lze tak akorát v létě.
Víš, umět si usušit přes noc a den náhradní oblečení není o jízdě na kole, to je jedna ze základních dovedností turistiky, kterou ty zjevně neovládáš.
Klidně si čecháčkuj po hotelích s fénem, ale buď tak hodný a netvrď nám, že to prostě jinak nejde.
:-)
Blábol si dál, jak si šikovná a dokážeš si poradit.
Doma, na gauči :-)
Já používám nejčastěji švýcarské maskáče se vzorem padajícího listí. Buď krátké,nebo dlouhé. Líbí se mi na nich ta spousta kapes,jsou pohodlné a také je to vojenský materiál,který při dešti ihned nepromokne a když,tak snadno a rychle uschne. Přesně tak,jak to potřebují vojáci v poli. Dál má také tu vlastnost,že při jakémkoli poškození se dál netrhá. Mám je celkem asi patery. Mám k nim samozřejmě i blůzu,ale tu obvykle nepoužívám,protože bych nebyl vůbec vidět. Používám jen stejnou maskáčovou kšiltovku,aby mi případně nepršelo na brýle.
Jsou boží a už se strašně blbě sháněj. Prošoupal jsem dvoje.
To je tím,že vojenské obchody prodávají i obnošené věci,které už pak tolik nevydrží. Úplně nové jsem sehnal jen jedny dlouhé kalhoty a jedny kraťasy. Je to příjemná látka,ohebná,není na rozdíl od třeba českých maskáčů vz.85 nebo 95 tvrdá jak prkno. Dá práci je ušpinit tak,aby na nich bylo vůbec něco vidět. Jinak si na tom pochvaluji ty velké kapsy. Mám i zimní provedení,ty už tak příjemné nejsou.
moc nevydrží. i ty bláhový.. cca 4 roky prakticky každodenního nošení :) Vybíral jsem si prakticky skladovky.
Jinak ten maskovací vzor není žídné padající listí, ale zdokonalený německý "leibermuster" a nazývá se "pizza" :)
Já maximálně po několika letech ošoupal záložku na nohavicích a švy na zadní kapse. Jinak člověk projede blátem,zašpiní si nohavice a když to uschne,tak to jednoduše opráší a není nic poznat.
Trochu mne překvapují zrovna Švýcarské kraťasy se vzorem padajícího listí. V tu dobu je tam už docela zima na kraťasy.
Prohlédni si to na internetu. Objevíš tam i originální batoh se stejným vzorem.
Praktické a teplé na sníh :-)
Tak zrovna ty si zářný případ toho, že některé dovednosti a znalosti s najetými kilometry vůbec nesouvisí.
Jedště jednou budeš drzá, a pojedeš :-)
Jenom drobné upozornění kdyby se tím někdo chtěl inspirovat, tohle nebude fungovat se sadou Tiagra 4700 a gravelovými sadami GRX.
Tak to je dobré vědět, ukládám si. Zatím teda nejezdím tak velké kopce, aby mi mých 34/28 nestačilo. Ale už bude jen hůř :-)
Letos jsem některé loňské kopce vyjel až napočtvrté...
Ovšem vloni ty kopce byly nižší než jsou letos ...
8-)
Nejenom kopce, i schody, a to nejen venku, ale i doma. A je jich asi i víc.