Zdravím, jezdím na kole tak 4000km ročně už od roku 2017 a až teď jse mzjistil, že mám značně níž sedátko než bych měl.
Formulka na vzdálenost od středové osy až po vršek sedla říká:
"Délka vnitřní strany nohy (inseam)" minus 10
Což by u mě při mých 182cm výšky a rozkroku 84cm znamenalo výšku sedla 74cm.
Zkusil jsem to, ergonomicky to určitý smysl dává, ale přijde mi to šílené, na teplácích se mi až začnou vyhrnovat nohavice jak se musím natahovat... Pánví však ze strany na stranu nehýu.
Takže já to mám výšku sedla na 67cm a přijde mi to lepší, možná že není tak efektivní to šlapání, ale prostě se mi tak nějak na tom kole sedí líp.
Mám trekingové kolo.
Jak máte nastavené sedlo vy? Používáte tu předpisovou výšku nebo to máte taky raději o dost níž?
Mam ho nastavene tak, aby mi to vyhovovalo.
Doporucuji mene cist a vic pouzivat vlastni rozum.
Nastavovala jsem pocitově a vychází mi to podle pravidla "inseam x 1,09 od vršku sedla k ose pedálu, je-li klika ve směru sedlové trubky".
Při délce kliky 170mm a inseam 78cm je pak vzdálenost vršku sedla od středu šlapání 78 x 1,09 - 17 = 68cm. Ovšem různé boty mají různě vysokou podrážku, tak se +- centimetr stejně pocitově nějak doladí.
inseam
Pak je k dispozici t.zv. Lemondovo pravidlo, že výška sedla (vrch sedla od šlapacího středu) je "inseam x 0,883". I v tomto případě mi moje pocitové nastavení +- sedí: 78 x 0,883 = 68,8cm. Já jsem ta pravidla nevymyslela, na to přišli jiní, mně jenom zajímalo, jak mi to vychází, když jsem si sedlo nastavovala pocitově. Mně to vychází, mám to tak nastavené na všech kolech a vyhovuje mi to.
Na kole jezdím já, nikoli formulka, takže výšku sedla nastavuji podle sebe, nikoli podle formulky ;-) Co je to "inseam" netuším, pro zbytek života se bez této znalosti obejdu.
Sedlo nastavuji podle techniky, kterou jsem slyšel kdysi ve 2. třídě ZŠ a použil ji tehdy na kolo Pionýr. Čili: v sedě na sedle (držím se např. zdi, zábradlí, apod.) položím PATU nohy na pedál v dolní úvrati kliky. Výšku sedla seřídím tak, aby noha byla zcela natažená. Při jízdě pak, páč chodidlo spočívá na pedálu přední třetinou, je noha v dolní úvrati kliky nepatrně pokrčená.
Po prvních pár kilometrech případně sedlo o cenťák zvýším/snížím podle pocitů příjemného posezu. A je na zbytek života vystaráno.
Akorát tedy když má někdo jednu nohu o půl decimetru delší, tak je potom problém, to jo. ;-)
To je dost zavadejici pravidlo, vyjde ti tak vice pozic, diky posouvani sedlovky vpred a vzad
V pořádku. Však Ti toto dost zavádějící, zcestné, neplatné a pomýlené pravidlo nenutím.
Pro někoho jsou zjevně vhodnější tabulky, vzorce, návody a po letech pohodlného ježdění nakonec leknutí, že se nevejde do nějakého vzorce.
:-)
A co na Tvoji námitku říká "Formulka na vzdálenost od středové osy až po vršek sedla, délka vnitřní strany nohy (inseam) minus 10"??
:-)))
Sedlovka se neposouvá vpřed/vzad, jen se zasouvá a vysouvá. Posun vpřed/vzad je u sedla. Základní nastavení sedla je tu. ostatní si upraví každý podle sebe a svého pocitu/posedu:
https://www.youtube.com/watch?v=I8lJYr8RHtM
No vidíš, i podle poučky z videa "inseam mínus 10" mi to taky vychází 78-10=68. Zdá se, že tyto exaktní vzorce vymýšleli lidi, kteří o tom něco věděli. Pokud někomu "pocitově" vyhovuje výška o hodně (třeba o deset cm) jiná, stojí to za úvahu, pokud to +- odpovídá, není potřeba to nějak řešit.
Ano, změna předozadní polohy ti pohne i s výškou a opačně, prostě to budeš zkoušet opakovaně až se doiteruješ k výsledku, ono to konverguje.
Pro nastavení výšky sedla existuje vzroec... Neuvěřitelné.
A já si jak blb vždycky na kolo sedl a šlapal a když to bylo nepohodlné, tak jsem výšku příslušně upravil.
Jako jsetli plánuješ být ultimátním závodníkem, tak chápu že v honbě za každým 1% výkonu budeš ladit ledacos a prostá "pohodlnost" přestane být relevantní ukazatel správnosti.
Pokud ale hodláš na treku najezdit 4k ročně, neřekl bych že to bude Tvůj případ a zůstal bych u více "okometrických" metod a měření pytlíka do excelu přenechal jiným.
Formulku nepoužívám, přesto si myslím, že mám sedlo na maximu výšky. Mám už to tak zažité, že i u Rekola to nastavím pociťově docela přesně +- 1 cm. Ono to ani není moc těžké, většinou je to na max výsuvu sedlovky. Při mých 178cm nechápu, co dělají dlouháni.
trpí
....nebo použijí delší sedlovku ;-)
Jízda v kotrmelci je fajn věc, doporučuju vyzkoušet. Zejména na delších trasách, tak od dvaceti kilometrů a dál...
Na komunitním pučovacím kole? Ta sedlovka ani nejde vyndat. Standarní pučovací perioda je 15 a 30 minut. To se asi dá vydržet.
7 cm výšky v nastavení je strašně moc. Při nižším nastavení se ti určitě sedí pohodlněji, ale trpí tím zbytek těla. Na nějakých 5 km to asi nijak moc nepoznáš, ale při delší trase a zvlášť ve stoupání mnohem víc namáháš nohy, záda, břicho a pak je větší únava.
Řešení "problému":
- nastav si výšku sedla správně (noha na pedálu v dolní úvrati je lehce propnutá/ohnutá),
- kup si cyklistické kalhoty a vyhoď tepláky - přestanou se ti vytahovat plandavé nohavice,
- jezdi na kole a vzorečky nechej vědcům.
Tak propnutá nebo ohnutá? to jsou dvě různý věci.
Ani propnutá ani ohnutá, prostě přiměřeně. Propnutá/ohnutá je subjektivní pocit. :-)
Dotkni se dlaněma země s nataženýma nohama, tam to jde ucítit.
"Propnutá/ohnutá" je něco jako Schrödingerova kočka. Cyklisté to pochopili...
Ty poučky sou různý, ale inseam - 10 mi přijde celkem jako blbost, nebo to může dávat smysl max pro nějak průměrnou postavu. A stejně jako Lemondovo pravidlo to nezohledňuje délku klik.
Já osobně používám tu patu na pedál v nejvzdálenější poloze, noha má být natažená, ale ne úplně propnutá. Tady do toho zase vstupuje výška podpatku. která pak pro šlapání není podstatná.
Další možnost je nastavení podle úhlu v koleni při šlapání, v poloze nohy kdy je ten úhel největší by měl být v rozmezí 145 - 155, ideálně 148 - 150, tohle se ale bude líp nastavovat s pomocníkem, já si vystřihl šablonu z kartonu s ní to poměřoval.
Nějaké koce kolem nastavení výšky a posedu celkově lze nalézt třeba tady
https://www.sunbike.cz/uploads/dokumenty...
Konstantu pro lemondovo pravidlo tam ale má blbě (0,853), správně je 0,883.
Pokud jde o pocity, ne vždy je to správně pocitové nastavení to ideální pro optimální mechaniku šlapání a předcházení různým bolestem.
Používám tenhle algoritmus:
1) Když si stěžují kolena nebo svaly na vrchní/přední straně stehen, sedlo je moc nízko => zvyš ho. Při velkých odchylkách (řádově centimetry) mě začnou pálit ty svaly po pár desítkách metrů jízdy, při menších (milimetry) začnou po několika desítkách km bolet šlachy kolem čéšky.
2) Když si stěžují achillovky, šlachy pod koleny, svaly na spodní/zadní straně stehen nebo záda, sedlo je moc vysoko => sniž ho.
3) Opakuj, dokud to není akorát. Potom si udělej na sedlovce čárku, ať to při nejbližší rozborce nemusíš zase pracně lovit.
Pro předběžné nastavení sedlovky na čerstvě smontovaném kole, na kterém ještě nikdo nikdy neseděl, používám poučku "opři se podpažím o sedlo, špičky prstů natažené ruky by měly dosáhnout přesně k ose klik". To mi vychází plus mínus centimetr, potom aplikuji výše uvedený postup.
Matematickým formulkám věřím jenom v případě, že v nich jsou zahrnuté všechny nezanedbatelné vlivy. V "inseam - 10 cm" chybí přinejmenším délka klik, úhel rozevření trupu, poloha chodidla na pedálu, druh pedálů (klasika nebo nášlapy) a tvar sedla.
nenapsal jsi jestli jezdíš s klipsnama/ SPD.
"podélná" poloha nohy na pedálu taky dělá svoje.
Pro mne je lepší mít sedlo (nepatrně- milimetr-dva) výš. Pokud mám sedlo nízko (stačí 1cm), šlapu z podřepu a do kopce to stojí za kočku.
Hodnota výšky se dá krásně vycítit - v jednu chvíli si začneš pomáhat kotníky (vzpřimuješ chodidlo na postoje "na špičkách")
Jak jsem se díval na Tvé starší příspěvky, řešil jsi montáž elektromotoru.
Takže se nedivím, že Ti vyhovuje nízké sedlo, když za tebe šlape elektřina.