Přišla bída na kozáky, zdá se, že zima bude zlá.
Ne, že bychom snad měli mrznout, dříví mám habaděj, ale mám vážně strach, že nastanou problémy s elektřinou.
Prostě lidi nakoupili elektrická topítka, a když bude zima, nahodí to, a přetíží síť a ta klekne.
Je na místě uvažovat o alternativě samozásobení proudem.
Benzínová centrála - mám, nevýhoda - noc moc výkon, smrad a kravál.
Záložní baterie, zdá se, že by to mohlo fungovat, 3,5 kW by výpadek mohlo pokrýt. Nevýhoda - brutální cena. Ale když prostě nebude na vybranou - better safe then sorry, pořídil jsem nejsilnější baterii od Ecoflow.
K tomu se nabízí doplněk, který vzhledem k ceně baterie je levný, solární panely. Lze to naflákat najedno až 1600W, tak sem s nima.
Abych si ro vyzkoušel, koupil jsem si minibarerii s 300 W, co umí dát 230 V a nabíjí se ze sítě nebo ze 110Wp soláru.
A hraju si, a raduji se, jak to hezky funguje, nabíjí ze sluníčka 85W, současně zvládá i dávat proud nabíječce ekola, no budu jezdit zadarmo, a když na to přijde, soustava panel a baterie váží 7 kg, dalo by se to naložit na vozejk a snad i trochu cestovat na solár.
Už jsem si plánoval, jak to vyzkouším, protože ta škatule je fakt idealní, dokáže aw dobít ze sítě za hodinu, ze soláru za 4, dalo by se s tím asi cestovat.
A dneska, pic kozu do vazu.
Slunce jako blázen, panečku, to si dobiju všechny baterie,libuji si.
Ale ouvej, moc vedro, skladací panel se přehřál, a přestal dodávat.
Takže představa, že si v poledne zdřímnu, a mezitím si dobiju baterii, a budu pokračovat, zase dostala za uši.
Baterie:
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-river-mini
no, a ta velká mrvha je tahle:
https://www.datart.cz/nabijeci-stanice-ecoflow...
Pokud jde o návratnost jsme úplně v červených číslech, o tom nemá smysl uvažovat.
Jde o alternativu "až to vypnou"
Když plánuješ soláry na elektriku na střechu třeba, tak v momentě baterií pro akumulaci najednou firmy nemají kapacity a odmítají, ale je to kvůli nedostupnosti těch "solárních" akumulátorů.
Pokud to plánuješ za své, tak to jen rozdělíš na dvě zakázky, ale v případě dotací, což skoro všichni, tak katastrofa.
Takhle, finančně to nedává smysl, tak ani tak, zvláště, když mám sedlovou střechu orientovanou východ/západ.
Opruz s ČEZem, Honza si tím prošel, a málem vyhořel. Odborníci instalovali.
Mě trochu inspirovali tihle hoši:
https://youtu.be/-xvdUfVYLc4
ale ne zas tak moc. Protože panely jsou vzhledem k tomu úložišti levné, klidně osadím jednu sadu na východ jednu na západ, a pak stříšku nad vraty na jih a budu nabíjení přepínat.
Ale je to docela zábava koukat,jak toho toho leze.
Ale ve finále ušetřím prd.
Spíš jde o to, že když by nebyl proud kus vyrobím solarem, kus centrálou, a ta mi nebude muset blafat pořád.
Fotovoltaická elektráreň svojpomocne 2700 W + 5500W hybridný menič
https://youtu.be/iE3zRXzLgoE
Hele 300W výkon sneseme všichni plus nějakou 12V 100Ah olověnou akumulátorovnu, bo lednička a oběhové čerpadlo kotle, pokud nějaký máš, že.
To je ta mini baterka, 2,7kg.
Taková hračka.
Ale umí 230 Voltů, a nacvakneš do toho přes ty MC4 panel jako prd a těch 100W do toho pustíš.
Je to jediná cesta jak solarem dobít elektrobaterii Bosch co doporučují. Trochu na palici, 12V stejnosměrných transformuješ na 230V atřídavých, do toho šoupneš originalní boschovakou nabíječku, a ta to snad zase transformuje na 19V stejnosměrných :-)
Prostě Boschové solar neřeší a na nějaké jiné řešení nemam znalosti ani zručnost.
Kolo mám za 3 hodiny nabité, když to vrazím do už nabité baterie, a současně přikrmuji solárem.
Za sluného dne tak solárně nabiji nejdřív baterku - 3h a pak z toho za solární podpory tu baterii Bosch.
Ideálně tedy nějakých 6 hodin na baterku. Žadnej zázrak.
Takže ta Tvá mini baterka je vlastně UPS, elektronika za 1500 a výš podle výkonu a ta nabíječka pro usměrnění není náchylná na sínusovku. Takže si můžeš udělat blokové schéma panely => nabáječka aku => střídač => nabíječka bosch. Ale teoreticky si někde sežeň 48V tak s 5 ampérama, jestli to tak nabíječka bosch neskousne, teoreticky by mohla, při pokusu to nevyhoří a nebudeš potřebovat střídač. Jen by byly panely v sérii a pár aku taky, aby daly požadované napětí. Vidím to na zahrádkách na 74V nebo 96V kvůli absenci toho střídače. Normálně všechny ty nabíječky jedou od 100V střídavých. Často těma 96V stejnosměrnými to oblbneš. Ušetříš ztráty na topení střídače, které jsou ale v těchto výkonových podmínkách do 12W při béčkové kvalitě.
No, v podstatě je ro UPS ovšem s možností dobíjení ze solaru max 100Wp, autobaterie nebo ze sítě.
Je mi jasné, že tyhle tranformace s sebou nesou velký a zbytečný ztráty. To co popisuješ bych možná, při velkém sebeobětivabí pochopil, ale už to stoprocentně rukama nedám.
A potom, pokusy jestli baterie Bosch za 20 litrů nevyhoří mě nepřipadají rozumné.
Udělám si solární přístřešek na kola, a budu ztrácet při transformacích, ale bezpečně. Ono je to dost fuk, jak jsme si vysvětlili, ekonomiku v tom nalézt nejde, ale budu jezdit "zadarmo" :-):-)
Čekal bych že nějaký ten solární cajk Boschové sami vyvinou, ale nemají se k tomu.
Jen bych poznamenal, že příjde-li pořádná zima, tak ti solární panel moc nevyrobí, protože na něm bude vrstva sněhu... ;-)
Jo, s tím počítám, jde spíš o záložní zdroj elektřiny, ale jak říkám, když už tu je, je to zařízené tak, že to nacvaká i lajk, proč by mě v létě nebo napodzim neohřal bojler,nebo tak.
Teď jsem jen pokusně opřel 4 panýlky..
Nechci ti brát iluze , na střeše auta mám 4/100W panely, také jsem zvažoval, že kdyby něco, bylo by fajn, kdybych se s tím mohl napojit na barák, pokud pominu, že to vubec není jednoduchý, kuli těm pár hodinám, co by to mooožná utáhlo v baráku nějaký základní věci---světlo a elektřinu pro plynový kotel, to je rozumnější si v létě připravit do studny kyblík na vodu s provazem--máme kopanou studnu a do zahradní kulny dát kamna na dřevo a koupit pár svíček.
V zimě je se solárama docela veliký problém, že je sluníčko hodně nízko a jestli proběhne nějaký blackout, tak to rozhodně nebude za slunného zimního dne.
Nemám iluze.
Já mám vrtanou, 35 metrů, do ní nevrazím ani pumpu. Ale to mám pokryté elektrocentrálou, na to by byla ta baterka krátká.
Ale osvětlení, počítače aj ledničku to na určitý omezený čas dá. No a pak se ten krám nechá zase dobít z centrály. Centrála má tu nevýhodu, že aby dávala proud musí furt blafat...
Je mi jasné, že v zimě výkon radikálně poklesne. Včera se mi podařilo do toho naflákat za odpoledne 2kW, jen při tom pokusném, provizorním zapojení panýlků, na bojler budu potřebovat tak 5-6 kW, čili aby to jako vedlejší efekt něco přineslo, budu muset solidně "opanelovat".
Ale odpadli mi ty srřídače a ostatní vyfikundace co má normální solarko napojené na síť, tohle je čisťounký ostrovní systém na 230V, ne ty jejich 12 - 48V šidítka.
Přes léto, najaře a napodzim, by ta záložní baterka mohla na ohřev vody stačit. Možná ne.
Nevyplatí se to jistě, tedy pokud budou dodavky proudu ze sítě stabilní.
Bojler můžeš mít na dvě spirály. Já mám rozbitý (sklo na sračky, dostal jsem zdarma od souseda), panel 450Wp schovaný pod průsvitnou střechou (sklolaminát) a ještě blbě orientovaný a obyčejnou topnou tyč 500w napřímo připojenou. Ta je ponořena v bazénu a jak vyleze ráno slunko, tak už na ní na suchu neudržím ruku, hřeje fest. Tohle zapojení na nevýhodu nemožnosti použití jednoduchého termostatu, DC proud by ho při prvním vypnutí zničil, takže při použití přímého napojení bojleru bys to musel nějak hlídat.
Na bojlerech sou pojistné tlakové odfukové ventily na páru z vroucí vody, ale pokud by to hodil přes střídač, když jde o jen teplo tak jako tak, tak může mí tu regulaci. Ale střídač v kW jak na solární elektrárnu. Na 500W by stačilo z UPS.
Jinak jsem si dělal pokus s panýlkem a dával ve stínu 1/9 nominálu s dramatickým propadem napětí.
Když svítí jede mi zatím 5 x 135 Wp příkon 500 W.
Jak nesvítí, klesne to na 50W. Další panely jsou na cestě....
Nakláněním panýlků kolmo na slunce moc nedoženu, zdá se, jednodužší je přidat.
Soused má 12 panelů na střeše, orientovaných na západ, to mu to nemůže dát skoro nic, tedy podle toho jak já si s tím teď hraju. Pokud nemáš střechu jak vod hangáru, asi nemá smysl se solárem vůbec zabývat.
Dva solary na střeše auta mam vyklapěcí. Když zaparkuji abych je mohl vyklopit na západ tak mi to vic dobiji i v podvečer když dobijim po dennim vyletu koloběžky.
Ještě k těm solarum na západ. Přez den jsi pryč. Solarni baterie dobitá tak už si ze solaru nic nebere. Odpoledne když už je slunce ze západu a ty začneš z te baterky sosat, padne na ni napětí. Pokud na ty solary sviti ještě slunce tak než slunce uplně zapadne začnou solary zase dobijet. Orientovane na jih daji odpoledne zvlášt v zimě prd.
No, to máš vlastně recht, on když je napojeneh na ČEZ, tak by z východního slunka generoval proud jen pro ně, když není doma.
Já to od rána peru do baterie, takže je to fuk, jestli ráno nebo odpoledne.
Dneska jsou fakt ideální podmínky, takže na 50 procent na tuty nabiju z východu.
Mám to jen provizorně opřený o barák, pověsím 10 panelů na zábradlí a hotovo, pak za ideálních podmínek to pujde nabít za dopoledne.
Na západ nemám šanci nic navěsit, ale jih mám, takže tam udělám totéž, dopoledne to bude fofrovat z východu, odpoledne z jihu.
Ideální podmínky nastanou zřídka, ale asi to půjde uživit. Kdyby náhodou, což nepočítám, vyrábělo moc, můžu přidat druhou baterii a mít tak denně 7 kW.
Netuším ale ani malinko, kolik vlastně spotřebujemw, budu muset do papírů.
Ale v obrysech se mi ro už rýsuje.
Ono je u těch spotřebiču problem že jak je jich víc tak se ta jejich nepodstatna spotřeba posčita a navic jak se posčítá spotřeba a zvýši odběr sníží se tou vyšší zátěží reálná kapacita toho akumulátoru. Je vcelku jedno jestli olovo, nebo life. Life jsou na tom samozřejmě lépe.
Pak ti ještě ale dojde, že pokud má mít ta baterie alespon nějakou životnost, neměl bys ji vybijet pod cca 50 procent. Pak ti ještě dojde že každá baterie stárne a má pouze určitý počet cyklu než se ji byrazně sniži kapacita.
Pak je opravdu na pováženou jestli se opravdu vyplati než ze sítě 230v dobijet za penize cyklobaterku nebo ji zadarmo dobijet z baterky pro soláry.
Muj názor— pokud to má mít smysl, jako že nabijim zadarmo, tak pouze v připadě že spotřeba je plus minus uměrna tomu co daji solary plus minus na přímo když už je baterie nabitá. Ta baterie v podstatě slouži pouze jako jakýsi kondenzátor který udrzuje stale stejne napěti bez ohledu na to jestli se před slunicko na chvili připletl mrak.
Jakmile ale sosaš —- začneš vybijet baterku tak nenabijiš zadarmo protože ta baterka něco stála a má pouze omezenou životnost.
Záložní olověné aku jsou i s šílenou životností v desetiletích, ale tam článek 2V taky přes 10l i přes 30l objem a kritické na nominální proudy. Na druhou stranu se u nich nedělá pravidelné cyklování, furt většinou nabité.
Já se v tom nevyznám, jen co kde přečtu nebo slyším, takovej klučina na youtube, co si říká Ampérák se tomu dost věnuje.
Olovo se asi nehodí, protože tady se čeká hodně cyklů. Nikdo spolehlivě neřekne, kolik to ecoflow zvládne cyklů, ale půjde o tisícovku jistě, než klesne kapacita na 80 procent.
Snad by tyhle lionky měli fungovat lépe než to olovo, tedy Ampírák to tvrdil někde....
https://youtu.be/kCOvYWFh8Bk
U toho olova je vyhoda cena a obejdou se bez složite elektroniky kuli balancovani článku. Nevyhoda muže byt vaha a požadovany trvaly odběr pokud ma byt využita jejich kapacita. Standartně se uvadí že kapacita baterie třeba 100 Ah za předpokladu že se baterie bude vybijet 20 hodin.
Tedy 100Ah olověnou baterii je možnè zatížit trvalym proudem pouze 5A
Pokud ji zatižiš trvale vyššim proudem sosatelná kapacita bude nižší.
A co estetika? Nezkazí ty lesklé industriální placky na balkóně architektonickou vizi?
No, snad ne, prostě budu mít "solární zábradlí".
To bude technicky nejjednodušší a nepoškodím ani střechu ani fasádu. Ostatně, z téhle strany dům nikdo, kromě nás, němá šanci vidět....
Načýral jsem to zhruba, kde by to mělo být
No hrůza. Celkem pěkný barák zničíš kvůli pár korunám. :D
Myslím, že se to nezničí ani malinko.
Naopak, uvedu dům do vzhledu hodného 21 století :-).
Ale jalovec se bude muset asi malinko fiknout, aby nestínil, to bude riskantní a náročná záležitost :-)
Teď na to nesvítí vůbec, furt to dává 49W.
Docela překvapuje,myslel jsem, že mi nedá nic.
Asi to pro letošek nechám jen na té východní straně.
Na jižní jen šoupnu panýlek nad vrátka, a budu sledovat, co to v zimě bude dělat
Osadit jižní stranu totiž znamená vyrobit přístřešek nad auta, a na střechu mu nasázet panely, a to je dost práce. A přikoupit tu baterii, a to je zase 75 litrů.
Taky budu muset vysledovat kolik si který spotřebič realně vezme, abych nějaké další přebytky mohl nějak rozumně přerozdělovat.
V dobré dny, zdá se, bych moc ČEZ potřebovat nemusel, ale rozjet velkoryse systém o kterém vím prd co na konkrétním stanovišti udělá si netroufnu.
Jdou koupit zásuvky ovládané přes wifi a tak pěkně od stolu víš co kolik papá kdekoliv v baráku.
Jo, já mám ty bez měřáků, zato vodotěsné a se slušným dosahem od Merossu, kouknu na to, dobrej typ. Říkal jsem si, že oběhnu barák a tou škatulkou a odečtu si to, ale tohle je elegantnější, dík za typ.
Ještě bych potřeboval něco chytrýho - nějakou tu škatulku do které bych strčil kabel od baterie a zároveň kabel ze sítě, a když by ta baterie přestala dodávat, aby mě to samo přeplo na ru síť a naopak.
Manuálně dálkově ovládanébych to asi dokázal udělat z dvojzásuvky od toho Merossu, ale to by třeba u ledničky mohl být problém, zapomenu, nebudu na netu, a lednička vyteče.
Tak na tu ledniřku nebo čerpadlo kotle stačí UPS na 600W výkonu ale ta lepší se sínusovkou kvůli motorům. Aku pak nacvakneš podle potřeby bastlením.
Nebudu kupovat další UPS, tedy vlastně baterii.
To už by bylo dost přes ruku, baterii sichrovat baterií :-)
S tou funkčnosti těch měniču 12/230v je problém že motory na ně moc běhat nechtěj a u žádneho se neda v technickem popisu zjistit jestli ano, nebo ne. Ja vybiral asi z pěti typu než se mi podařilo rozběhat ledničkovy kompresor. Když jsem do něj ale v dobré víře zapojil motorovou pilu tak okamžitě schořel. Nezafungovala ani jeho ochrana. Jen jsem jinzkusil protočit naprazdno a bylo po měniči 2000w.
To, že se motoru nelíbí ta obdélníková hrůza produkovaná některými měniči či generátory to chápu. Není mi ovšem jasné, proč by měl ten měnič shořet. Leda, že by ta pila byla tak zmatená, že by ho vlastně zkratovala.
Jak jsi to hledání prováděl? Takový měnič není přece zadarmo.
Nová elektrická lištová pila makyta. Měnič 2000w.
Ledničkový kompresor na ten měnič běhal tak jsem bez obav zapojil i tu pilu. Jen sjem zmačknul vypinač pily, z měniče rána a hotovo. Servisák mi na to koukal a v háji všechny ty fety nebo jak se tomu řika. Tak jsem koupil nový, to nemělo smysl se trápit s opravou.
Ja vozim v autě ty měnice pro jistotu dva, bo bych se podělal kdyby mi to přestalo fungovat. Paddelboard bych v nejhoršim dofouknul ručně ale cyklobaterky bych ručo nedobil :))
Zrovna foukám :))
Takže se nabíjely kondenzátory :-D
A přístrojové pojistky nic? Ta pila to odepsala při zapnutí nebo až v záběru?
Okamžitě jak jsem ji zmačknul vypinač a na prazdno. Ono se to trucovani při rozběhu motoru třeba u toho ledničkoveho kompresoru dá očurat delším tenkým lampičkovym kabelem. Ale jak jsem zkusmo zapojit tu pilu rovnou do měniče tim kratkym 50cm kabelem na pile tak to bylo opravdu rychlý. Prý by to šlo možná vyřešit čimsi jako tlumivky v zářivce ale když jsem zjistil že ten ledničák rozeběhnu přez delší kabel tak už jsem to neřešil, jen mi nenapadlo že když zkusim nakratko tu pilu, že nezafunguje žádná ochrana pokud by se to měniči nelibilo.
no to ten co je v tom EcoFlow se zdá, že funguje dobře, běží na to všechno.
U té velké krávy mají nějaký "booster" co se automaticky zapne, a nevyhořím, ani když z toho bereš 2500W.
Ale baterie ti mizí před očima, za hodinku si na suchu.
Tak mě by nikdy nenapadlo že když někdo vyrábí měniče 12/230v že na to nepujde provozovat motory. V papirech u těch měniču se to nedočteš. Ani elektrikář mi neumi poradit jak před koupí zjistit ktery má tu křivku správnou a který ne.
Nechce se mi to kupovat jen podle toho jak je ktery drahy—- jako že drahý bude mít tu křivku určitě správně.
Na osciloskopu to samozřejmě vidí co je špatně ale to je po koupi už pozdě.
Nojo, no, v připadě blackoutu hold musíš zvážit jestli je opravdu tak nezbytně nutné udržovat drahocenou elektřinou správnou humiditu doutníků a jestli by se vyjimečně nedalo víno chladit venku ve sněhu i když bude hold velice komplikované uhlidat jeho správnou teplotu.
No, spíš jde o to udržet v chodu server a pak nezbytné spotřebiče.
Záložní baterie, velká, není tak blbé řešení. Ni, a když ae dá navíc nabíjet solarem (v zimě jistě ne) tak proč toho nevyužít třeba k ohřevu vody.
Nenech se zmýlit k výpadku nemusí dojít za mrazu.
Fanoušové mají odataveni pár jaderek kvůli vedru.
Nevyvírám podle ceny, ani podle technické specifikace, protože romu prd rozumím, ale podle recenzí. Je jich na netu i youtube dost, některé férové, jiné reklamní. Sebere to dost času to projít, ale což už, o dovolené dělat.
Nemusíš kupovat další UPs, urči si kritické jističe, tj. s ledničkou a s kotlem a nějaké další, třeba jistič na zásuvku s internetem a televizi se seriálem. Pak si uděláš ten záložní systém UPS a ty kritické okruhy posadíš na to. To chce ale elektrikáře. V nemocnicách na to mají, a nejen u nich, extra takto vedené zálohované rozvody v kritických částech pro něco ultra důležitého. Ale doma to stačí vyřešit takto. Kritický jistič je i na WC :-D
Přesně, to chce elektrikáře.
Takže pro mě asi bude nejlepší, kdybych nájodou měl přebytky, narvat to do přídavné baterie, a mít tam nasušíno na dni pod mrakem na bojler.
Žádná složitá elektronika a automatika, přepínače, prostě voda "zadarmo" ve velkých uvozovkách.
A jinak nechat baterie k původnímu účelu zalohy pro blackout, kdy nutné spotřebiče obsloužím orodlužovačkama.
No, a pak rok pozorovat systém, co to dělá, a nešlo-li by to udělat nějak chytřeji.
Tak to je efektivnější i levnější z fotovoltaiky ohřívat větší objem vody (velkoobjemové bojlery), než z baterek topit-ohřívat vodu.
Ano, to vím, ale primární pro mě je mít elektřinu v baterkách, ne teplou vodu.
Ta už je jen jako bonus.
Já bch strčila ten generátor do nějaké díry vzadu na zahradě, aby to nebylo slyšet, a natáhla k baráku kabel. S kopáním děr už máš zkušenosti a za ty prachy, co rveš do soláru, kterej ti v zimě stejně nebude fungovat, můžeš nakoupit zvukové izolace, že to neuslyšíš ani přímo u toho "sklípku".
Už mám tu baterii koupenou, to je největší raketa, ty panely už stojí zlomek.
Dost jsem ušetřil taky na tom, že jsem si to instaloval sám. Překvapivě, pod mrakem, ještě před chvilkou těch 5 panýlků dávalo 50 W, při orientaci na východ.
Asi jak je chladněji, jsou výkonější mež rozpálený.
Dokoupím ještě 7, tím jsem na theoretické maximální nabíjecí kapacitě tý baterie.
A uvidím. Budu sledovat.
Tak jak mám ty panely zavěšený, sundat z toho sníh nebude vůbec problém.
Prostě si hraju. Centrála je fakt ohavná věc, ale když by nebylo zbytí....
Na venkově se asi těmhle možným problémům vzdoruje o dost líp, než mohou lidi v činžácích.
Hele, první už visí.
Ohromné intelektuální vypětí, neobyčejná zručnost a dovednost, nezlomná vůle a trpělivost spolu s nezlomnou umíněností, to vše bylo třeba, zeda zejména od Soni :-)
Už jenom 9 a zapojit.
a přijde blbej mrak a najednou jsem z 500 na 48W
Proto se ty cestovatelské skládací solární panýlky doporučují z hodně dílů, aby při zatažení oblohy vůbec něčím nabíjeli. Takže sice reálně může dávat cestovatelský panýlek nominálem 50W, ale pro 5V s 3A na výstupu to max stejně 15W, když to jde, spíš běžných 12W. To QC nebo PD v těch cestovatelských panýlkách zatím nejsou běžně, jen s přirážkou dlouhých peněz jak za krátké ostravské klobásy :-D
No mám ten cestovatelskej skládací, 110W
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-solarni...
s tím mohu točit, naklánět a přemísťovat jej podle sluníčka a dostanu z něj těch 90-100W, blbnu s tím dva dny. To asi má smysl k tý nabíječce někam na cesty.
Za stejnou cenu mohu nakoupit víc panelů a fláknout je proti mírně zaražené obloze.
Dobrá by byla asi tahle vychytávka:
https://www.megapixel.cz/ecoflow-solar-tracker
aleusela by stát litr a ne sto :-)
Tak toto si vyrobíš i levněji, pokud vládneš materiálem a nářadím na to Tvé malé kilogramové zatížení, jen musíš mít pohon a hodně zpřevodovaný do pomala a stačí 5V motorek z cd-rom.:-D
Já mám teda 6x panýlek 14x9cm, prostě do kapsy. Co destička, to 7W kolmého slunce.
Já určitě nevyrobím, viděl jsem návody na netu, ale moje zručnost končí u lopaty, a když se vzepnu, zvládnu i nějaký ro prkýnko uříznout a našroubovat.
Tohle mají i na youtube nafilmované v akci hak se to ráno probouzí
https://youtu.be/nm9I3MkGmjg
ale podle "odborníků" to přidá max 20%, a ještě abys to měl na rovné, po celý den osluněné ploše, tedy asi rovná střecha by byl ideál.
Vařící vodu v bojleru fakt nechceš, zvlášť při rozvodech v PPR. ????
Nerozumím o čem je řeč.
Bojler se nevaří, je mu fuk jestli bere proud ze sítě, nebo baterie.
Tak už to bojler má zařízeno. Prostě když má vodu teplou, vypne.
Aby se vypnul, musí to udělat nějaký termostat. Termostat není dělaný na stejnosměrný proud, ten ho zničí. Takže nejde připojit klasický bojler jen tak natvrdo k panelu. Chápeš?
Ano, to chápu, ale s tím zařízením a jeho uspořádáním co popisuji to souvisí asi jako že benzinový motor nepojede na naftu.
Je to pravda, ale nedělám to, a asi ani ne. :-)
Už jsme hodně blizko prodlužovani zahradni hadice. Už jenom chybi někdo kdo doporuči studenou vodu a otužování.
Věc se má tak, že solárem nabíjím baterii, která má v sobě inventor, a 4 výstupy střídavého proudu 230 V.
Proto debaty o přehřívání bojleru jsou sice věcně správné, ale totálně mimo.
Ano, také vím, že tranformací přicházím o výkon, a že to není nejeekonomičtější způsob solárního ohřebu vody, zato je velmi jednoduchý.
A když teď dávám dohromady čísla, zjišťuji, že můj více-méně ostrovní systém, vyjde levněji, než systém, který by mě namontovala "odborná" firma a to i když započítám dotaci. Tu dotaci si totiž hoši vezmou za tu montáž a k tomu ještě kousek.
No, a já vše mám o to DPH levnější, takže vlastně zase takovej finanční průšvih to nebude.
Když ti nejde o ztráty, tak střídavej s pěknou sinusovkou dostaneš tím, že z té baterie budeš motorken na DC točit alternátorem. Třeba přes klínovej řemen...
Kdybys vzal ten 12V altc z auta, tak to pak přehnat přes transformátor už nebude problém.
Jako alternátor může být jakýkoliv střídavý běžný asynchronní motor, ideálně o něco větším výkonu a "přetočit" ho nad nominální otáčky, což u klíňáku zvolím prostě vhodný poměr obvodů kladek. Vzorec normální spočitatelný. Ten DC motor by držel kmitočet střídavého motoru coby alternátoru. Pokud by to bylo v boudě, tak třeba motor z pračky, starého vysavače s výkonem nad současnýma 700W atd. Ale ten kmitočet bych dodržel. Ty trafa mají problém v těch 50Hz, na které mají počítané plechy. Jinak může být z trafa radiátor.
To taky umím, ale nepřipadá mě to jako super investice, nechce se mi hrabat do instalace a střechy.
Ale když ta svině proud bude vyrábět, připadá mi nejjednoduší ten vyrobený proud vyflákat do bojleru, než nějak moc organizovat rozvody. Tu baterku jsem narval do místnosti s tím bojlerem, tak je to jednoduché. Pres wifinu to můžu zapínat nebo vypínat, podle toho, jestli je nabito nebo ne, a když ne, tak to přikrmim ze zásuvky.
Chtělo by to nějaký automat, co by to poznal sám, ale to je na mě moc složité. Na druhou stranu, stejně přes wifinu zalejvám, rosvěcím zhasínám, tak si přiberu ještě ovládání bojleru....
Tak můžeš hlídat teplotu vody a při překročení 60..90° to rozpojit. Na to ti stačí teploměr s jedním výstupem a relé.
:-)
Bojler se neuvaří, ten si to hlídá sám. Baterie se nepřebije, to si zase hlídá ta baterie sama, a odpojí ten solár. Kolik leze dovnitř a ven, a kolik je nabito vidím přes apku toho ecoflow.
Nedělám si iluze, že by to stačilo vyrobit víc, než bojler sežere, kdyby náhodou jo, mělo by smysl se tím zabejvat, aby se sluníčko pořádně vytěžilo.
Mám k dispozici východní stranu, tam svítí někdy do 13-14 hodin, můžu tam instalovat tak 1 kW panelů.
Jižní strana je dobrá, tam svítí tak od 12 do večera, a počítám že tam mohu nacpat tak 1,5 kW v panelech.
Ta baterka je schopná brát 1,6 kW, to je limit.
Takže počítám, že když budu mít hodně štěstí na sluníčko, můžu za den vyrobit tak 3-5 kW, a to ten bojler hravě sežere....
Buď neumím počítat, nebo to, co ti kluci tady kolem teď cpou na střechy s pocitem, že někdy ušetří, je jeden velký podvod.
Ja jsem nakonec system pichnout externi zdroj na jističe baraku zavrhnul. Pokud něco tak prodlužka a u ni se bude rodinka dohadovat co je opravdu nutne do ni zapojit a co ne.
Ono třeba pro pět lidi v baraku mit pět přenosnych svitidel je ten jediny zpusob jak zabrzpečit aby se někde nesvitilo zbytečně.
Se solarnim autem jezdim minimalně každy vikend tak už vim jak umi ta elektřina mizet.
Ted jsem doma měřil spotřebu smart televize.
Ve standby režimu— vypnutá dálkáčem si bere z 12v baterie trvale 1A. Ledničkovy kompresor co mam v autě na nafukovani paddelboardu si bere z 12v 10A. To nejde nějakou přenosnou baterii krmit. Den tě nevytrhne, ty potřebuješ aby to fungovalo mit spotřebu odpovidajici tomu co v zimě daji solary.
Tady vidím jako jediné náhradní řešení tu centrálu.
A aby neblafala v noci, naflákat to do té baterie, má 3,6 kW to musí na noc stačit.
(https://ecoflow.cz/products/ecoflow-delta-pro)
Ale snad se nic nepodělá, a když, tak ne na dlouho.
Jinak zatím nabíjím z panelů orientovaných na východ, zase slunný den, mám tam už 0,72 kW, stabilně do toho teče 542 W z těch pěti panýlků.
Malá hračka
(https://ecoflow.cz/products/ecoflow-river-mini)
je od rána nabitá na 86 procent - teče do ní z toho 110 Wp skládacího panýlku stabilně 77W.
Prostě akorát tak na zahradní vodotrysk, víc nedá, no a ten zase běží jen v létě, takže pofrčí "zadarmo" resp.. hodně dlouho dopředu předplaceno...
Tak UPS za 100000Kč na 3.6KW je docela dost, i když je na kolečkách, extra akumulátory a střídač je i levnější, když něco klekne na výměnu. Pokud jde o vodu do speciálního víceohřevového bojleru 200l a více, tak se vyplatí 3-5m2 jen ty vodoohřevové panely, které samotné už s médiem jako vodou už i nejsou, jet přímá konverze teplo teplo, odvede to víc práce. Jinak jsou i drahé fotovoltaiky "chlazené" vodou, která ohřívá ten bojler.
Pokud na barák, tak modulově. Panely => nabíječka AKU => akumulátory => střídač => plýtvání elektrikou. Dělali jsme borcovi svod proudu z panelů dolů do sklepa k aku a pro proudy to byl docela tlustý kabel, odhaduju nejméně 5x20mm2. Pak mu doporučili raději střídač s chodem i na 70°C slunka a dolů jen 230V, ale to se mi zdálo už drahé a borcovi taky. A pak vyměň 25kg na střeše, že.
Když je doba tzv. drahého proudu a on střídačem dodává eonu, tak dostává i kačky navíc.
Panely má nominálně 20kW a dává to při osvitu většinou nikoli komém kolem 12kW. Ty aku neodvezeš dodávkou 3,5tuny.
No, cenově je to průser, to vím id začátku.
Kdybych stavěl barák znova, udělal bych ro jinak, ohřev vody by jel určitě na solár. Já si pohlídal zateplení, ale tyhle věci, jako solární vychytávky před čtvrt stoletím tak nefrčely.
Hrabat do toho nebudu, to ať si zrekonstruují dědicové.
Tohle mě vyhovuje, že je to vlastně stabebnice, aniž bych znal Ohmu s Ampérem a Voltem, pustí do baraku pár Wattů :-).
Na to bych se vybodl. Pokud se bojíš o letošní zimu, tak správný řešení je odstěhovat se na 3 měsíce někam do tepla. Vyjde to levněji.
Osobně moc problémů nečekám. Jestli už aj naša místní teplárna připravuje spalování LTO, tak vsadím boty, že to aj rozjedou. Čistě aby to vyzkoušeli.
Problém můžou mít provozy, který se na řešení vybodly a čekaj, že to nějak dopade. Jako ten šéf fabriky na šamotový cihle, co včera brečel u Babiša v novinách…
No, problémy čekám.
Ne, že by nedokázali vyrobit peoud, ale že ty odběry budou tak velké že to přenosová soustava nedá.
A on je nějaký větší důvod proč by mělo dojít k výraznějšímu odběru, že by hrozil výpadek v přenosu?
Při větším nárůstu ceny bych spíš čekal úspory a mírné snížení spotřeby.
Když nebude plyn, tak někteří, co tím topí budou hledat jakoukoliv alternativu. Spousta domácností, co topí a vaří plynem, naleznou alternativu v elektřině.
Plynařině nerozumím. Ale pořád mám pocit, že odstavit plyn pro domácnost je hrozný problém kvůli opětovnému náběhu. Při odstavení a obnovení majitel objektu musí spolupracovat s dodavatelem, není to jako vypnout proud. To je podle mě hlavní důvod toho, že v případě omezení dodávek plynu se pro domácnosti plyn omezí až v poslední řadě. Protože jinak z logiky věci je spíš zřejmé, že když nepůjde plyn ve fabrice, tak jejím zaměstnancům moc nepomůže když jim půjde plyn doma.
Když nebude tak ano, ale nemyslím, že je vážnější důvod si myslet, že nebude. Plyn běží a pokud si nevymýšlí, tak zásobníky nejméně na 3 měsíce jsou plné a do zimy by snad měly být na 5 měsíců. Pokud vím, tak už jsou uzavřené některé dohody o nových a náhradních dodávkách.
Může se stát, že omezí dodávky některým velkým odběratelům, ale to je něco jiného, to se spotřeby elektriky nijak výrazněji nedotkne.
Podle toho co čtu, v Německu lidé vykoupili vše na elektřinu, co dává nějaké teplo.
A pokud vše co nakoupili také použijí, mám kolaps přenosové soustavy jako nevyhnutelný.
Nejde o to, že by snad v průměru měla extrémně narůst spotřeba, to cena zreguluje. Bojím se toho nárazu, lidi přijdou domu, "na chvilku se teda ohřejem".
A pa se to přetíží.
Třeba ne, ale být připraven se hodí. Já si nez proudu ani nenatočím vodu.
Nám to tady vypadává furt, a to žádná kalamita není :-)
Ale ty běžné výpadky vykrejvám UPSkama, většinou to do půl hoďiny zase běží.
Německé ekonomice rozhodně neublíží, když lidi vykoupí elektro obchody :-)
Německo je na tom se zásobováním plynem o dost líp než my. Kdyby Němci neblbnuli a různě nemlžili v úvahách a jasně se vyjádřili, že ty běžící jaderné elektrárny ponechají ještě alespoň dva roky v provozu, tak by se výrazně zklidnila situace na burze, cena by šla dolů a hlavně lidi by tolik neblbnuli a Německo by elektřinu mělo alespoň v nějakém minimálním množství i kdyby přestalo na pár týdnů svítit slunce.
Ekonomika a burza se děsí toho, že opravdu ty zbývající elektrárny vypnou podle
stařičkého plánu, kdy bylo plynu víc než dost a za za pár mincí.
Je jasné, že když má doma někdo čerpání vody a topení závislé na elektrice, tak je potřeba mít vyřešený náhradní zdroj na potřebnou dobu.
Ne, ekonomice neublíží vykoupení čehokoli. Problém vidím v současném použití.
Oni si o black out říkají už dlouho, a my se svezeme s sebou, když to klekne.
Ale třeba ne.
Je to chytře udělaná hračka, jedna z mála, kterou lze současně nabíjet i vybíjet.
Na displeji vidíš, kolik do toho teče, a kolik si toho spotřebiče berou. Třeba jen ten blbej vodotrysk, ačkoliv má mít 50 W si bere 81. Tedy jedním panýlkem ho utáhnu, když svítí, a ještě dobiju. Horší je to, když nesvítí, to panýlek dá 10-15W a šlus. No, taková hračka pro velké kluky. :-)
Skleněný panel se zatím nepřehřál, ale ten skládací zdechnul po půl hodině, to mě dožralo. Jinak sviští, fakt h to asi bylo řešení pro putování bez proudu (tedy spíš na kole mež elektrokole) baterie o 300Wh a ten panýlek, ale když se ve vedru přehřeje a nedá nic,je to marbý
Podíl JE na výrobě je v Německu již celkem nepodstatný, kolem 5%
https://app.electricitymaps.com/zone/DE
Podíl už není velký, ale co říkali, tak ne nepodstatný pro stabilitu. Proto v Německu stále sílí tlaky pro prodloužení provozu.
4GW v JE už nespasí, stačí se podívat kolik volné kapacity mají v jiných zdrojích, kromě OZE, uhlí, plyn, biomasa, ropa..
Největší bordel dělají ty větrný parky.
Tedy na ty přenosový soustavy. Proto furt takovej tlak na budování nových tras a zesilování stávajících stožárů.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika...
Ni, už se na to chystají.
A když jim přidusí centrální topení, nahodí ty teplomety, a na malér zaděláno ..
Divím se,že se tak rozčiluješ. Tohle by měl přece řešit Tvůj komorník,zatímco Ty budeš hledat kleště na ústřice.
Nemám komorníka, ani jiné posluhy a ústřice se nejí kleštěmi ale specielní vidličkou,poté co je otevřeš specielním nožem na ústřice :-)
Možná sis to poplet se sneky, na ty se používají specielní kleště, tedy pokud jsou servírovany v ulitách.
Ovšem často se podávají ve specielních miskách, a pak to stačí zase ta vidlička.
No, ale já ke nejraději mám takhle:
https://goo.gl/photos/zJ4gyEex56RRQp5H9
Zase jsem se obešel bez pomoci, a šneky nejen připravil, ale i nalovil. Člověk se naběhá,jsou strašně rychlí :-)
Protože jsem fakt hodně googlil k tématu, vyskakují na mě tyhle reklamy.
No, tahle střecha fakt může vydělávat jen ČEZu, ale ne majiteli.
Tak na ohřátí čaje....
Vždyť je to alespoň 3x5m panelů. Ty víc mít nebudeš. Není to elektrárna, ale kdyby to bylo na každé střeše, tak bychom mohli na Putina vystrčit zadek.
Leda tak s pořádnou akumulací v baterkách a navíc jen mimo zimu. Skutečně energeticky soběstačných domů je mizivé procento.
Kluci co to maji na barácích tak přez zimu když by to potřebovali nejvíc to dává prd. Vetšinou ty letní přebytky ukládají do virtualni baterie od distributora.
JJ, energetická síť miluje letní nedělní slunečná poledňa :-D Ale ti si stěžují pořád, bo třeba se jen zapne víc klimatizací a zase držkují.
Právě ty "virtuální baterie" se tváří jako extra a levné řešení - ale
"při čerpání elektřiny z Virtuální baterie je nutné uhradit distribuční poplatky a OZE".
Což pak "virtuálni" baterii dost diskvalifikuje...
Přebytky je nutné držet doma, ale zatím to nějak neumíme navyrábět si v létě elektřinu do zásoby na zimu....
říkám, peklo
Není k akumulaci elektriky, jen k teplu:
Barokní mniši v klášteře v Plasích to měli vyřešené
tak, že přes léto akumulovali teplo pod rajský dvůr a pak to provětrávali soustavou kanálů do kláštera.
On ten Santini se tam technicky vůbec dost vyřádil. Jak se na jaře ohřívají místnosti kláštera postupným otvíráním oken od nejvyšších pater směrem k přízemí jsem si musel nechat vyprávět dvakrát, protože jsem nechtěl věřit tomu, že to funguje.
No, aniž bych chtěl podceňovat dovednosti sldavjých atavitelů, narvat srpnové třicítky pod barák a v lednu s tím topit fakt asi nedovedli :-)
Jasně. Měli místo 10 stupňů možná i 15. :)
Ale co bys chtěl od mnišského života.
Nicméně ještě jako mladík jsem četl o projektu nějaké vesnické samoobsluhy, kde pod tím barákem udělali jámu naplněnou štěrkem jako akumulátor tepla. Ale kde to bylo a jestli to fungovalo netuším.
Funguje izolovaný velký bazén s vodou pod barákem. Médium s větším specifickým teplem neseženeš.
Pochopitelně :-)
Ale do toho už nejdu.
Jinak, ono to není až takovej zázrak ani s tou vodou. V bazénku o průměru 3 m a hloubce 1,5 metru ohřívám vodu těma spirálama, stočená hadice.
Když svítí slunce, za hodinu 4 takové hříbky udělají stupěň. No, a v našich podmínkách to přes noc zase vychladne...
Ty jsi ten bazén neobložil polystyrénem a na noc ho nepřiklápíš izolovaným poklopem?
Polysterenem je obložený i na něm sedí, ale mám na tom jen igelitové iglů,to prd zaizoluje, ale zase ráno dělá skleník...
Voda je dobré medium, ale přesouvat do ní letní vedrana zimní vytápění chce už hodně vody, takovej Atlantik...
Správně, energii získanou z občasných zdrojů energie je nutné udržet do zimy doma!
Je možné si koupit jedno nebo dvě pianina a v době přebytku je vytáhnout na topol, který roste na zahradě. V zimě se dá pianino spustit a vyrobit si dost energie na lednové holomrazy.
Kdo je chudý, může na topol vytáhnout velkého psa nebo třeba malého psa a tchýni - variant je mnoho :-))
Vždycky mě dostane, když zelení Khmérové přijdou v úterý s požadavkem, aby se střechy ve městech natřely na bílo nebo osázely trávníkem - to aby se zmenšil tepelný ostrov města a ve středu to přebijí nápadem instalovat na všechny střechy solární panely (černé) - snad aby se tepelný ostrov opět zvětšil. Občas se musím přesvědčit, jestli se mi nepřepnul program a nekoukám už zase na Monty Pythony :-))
Já budu mít 10 panelů 135Wp v serii na východ a pak 2 panely v serii 220 Wp na jih, paralelně připojeno do té baterie.
Musím hlíudat, abych do toho nepustil najednou víc než 1600W, a je asi hodina až dvě kolem po,edn ího, kdy současně něco dá východ i jih.
Blbnu kolem toho už 4 dny, a zdá se, že jsem systém odladil.
Přídavnou baterii zatím potřebovat nebudu, celkem rychle to vybiju do bojleru.
Takže panelů budu mít asi víc než co je na obrázku, přesto, jen tak tak budu mít z toho teoplou vodu.
Ty počty jsou neúprosné, i kdyby tam na tý střeše hoch měl 2 kW, bude z toho mít prd, protože mu to dá, když bude mít kliku, tak 10 kWh, které od něj ČEZ koupí za 10 Kč. Za 250 dní v roce vydělá tedy 2500, investice za 250 000 Kč = 250 000/2 500 tedy zaplaceno za 100 let :-)
Může malinko ušetřit, tím, co vyrobí sám a nespotřebuje, ale bohužel to vyrábí v době, kdy asi spíš nebude doma. Prodávat to ČEZu je nonsens.
Tedy, akumulovat to sám a sám vlastní energii spotřebovávat. Tam narazíš na cenovou raketu v podobě baterií, nabíjet vybíjet, lítají cykly, ty baterie jsou drahé.
Jiná věc je, že jak říkáš, kdyby každý měl na střeše něco, co vyrobí za den 10 kWh, mohlo by to asi fungovatů, teda jestli by ty dráty byly schopny to pobrat a přenést někam dál.
Ale zase by to asi v té soustavě dělalo slušný rázy, protože najednou svítí všem, nebo nesvítí všem, alespoň na menším území. A přetahovat to dálkovým vedením odněkud kde svítí, tam kde nesvítí, a do toho ještě to fouká a nefouká asi by šlo, kdyby to vedení bylo hotové, což není.
A do toho si vymysleli jšetě takovou legraci, jako že se bude jezdit na elektriku a zase ten proud budeš muset odněkud někam stěhovat.
A do toho ten fenomén co popisuje Arnošt.
Vyrobil jsem si moc proudu co nepotřebuji, ČEZu nedám protože nejsem kafka, tak si pustím klimošku, a nula od nuly pojde. Neušetřím, jen víc spotřebuji.
Tudy vede cesta k akumulaci energie :-D Svah u baráku máš a výtah se do toho může vejít.
https://vtm.zive.cz/clanky/betonove-baterie...
Gravitační baterie, to je vono.
Každej barák na ocelový rošt, a když je energie habaděj, rvát ho nahoru hydralikou.
A když je energie málo, pustit ho z výšky a nechat vyrábět proud :-)
To už mi přijde jednodušší přes den tahat těžký vlaky z Tišnova do Řikonína a v noci je pouštět dolů…v Brně by se to dalo provozovat se šalinama v Bystrcu :-)
A taky by se mohlo postavit dlouhý potrubí, který by nabíralo v Práglu vodu a pumpovalo ju nahoru po vltavské kaskádě :-)
"Já budu mít 10 panelů 135Wp.." a není to málo, Antone Pavloviči?
Je :-)
Ale limit baterky je 1600W přikonu.
Nebo tady :-D
https://vtm.zive.cz/clanky/finove-maji-funkcni...
Přečerpávací elektrárna není pro budoucí suchomor asi dobrou investicí.
Tak přebytkem elektriky jde "vyrábět" i technické plyny nebo počítat kryptoměny a love na zimní spotřebu energií budou taky.
Uvažuješ ekonomicky správně, ale jinak než já.
Nejde o cenu, jde o to, ten proud vůbec k dispozici mít. Naši moudří eurovládcové do EU implementují socialismus, a tak brzo budeme ve stadiu, že to možná bude levné, ale nebude to "k sehnání", tedy v lepším případě.
V tom reálnějším to bude drahé, a přesto to nebude k sehnání
Tak jestli nevadí parametr "drahé", tak elektrolýzou vodík a v zimě palivové články. Vodík se dost blbě skladuje, utíká vším, snad i přes plech materiálem kovu. Na to bych se přijel i podívat :-D
Dělají se i dusíkové tlakové baterie, ze kterých odfukem přes vrtuli vyrábí elektriku, kterou přes den nikdo nechtěl. Jen ty tlakové nádoby jsou problém pro velikost a platnost tlakových zkoušek 10let.
Akumulace tepla je řádově jednodušší.
Holt Ti chybí ještě doplňkový parčík přenosných větrných turbínek vydávaných za architektonický prvek zahrady :-D
Větrník bych chtěl, už jen proto abych si mohl na zahradě postavit pořádnej stožár...
Ale funí tu málo, skoro vůbec, ale taková vrtule, co maká zatímco já ležím na zádech, to by byl uklidňující prvek.
Ještě mám potok, zjara a na podzim bych mohl hnát čůrek na lopatky, použít převod a roztočit nábojové dynamo, za den bych mohl dobít třeba mobil.
Nebo bioplynárnu. :-)
Možností je habaděj.
Dřevěné kolo, takové to mlynářské, je na celkem vysokých 75% účinnosti a nekradou se. Maximálně vandalismus. Zajisti si hlavně vysoký spád (tlak nebo vysoká ryhlost) a jen čůrek i z trubičky (trysky) může vykouzlit limity z toho nábojového dynama.
Ostatně i z toho nábojového dynama můžeš udělat větrnou turbínu. Z oranžových vodo trubek 20-25cm v průměru vyřezávají zužující se pásy délky zhruba metr a šířky podle rozmaru 3-6cm. Přichytávají dva pásy pro větší otáčky (vyvážit, že) a dvěma šrouby do díry pro niple. Vrtule nad 2m v průměru už začíná být slyšet od sousedů na ohlášení stavby na příslušném úřadě.
To spíš dostaneme plyn z Putina, než z mého potůčku víc než čůrek.
Spád umím 1,5m, ale vody je málo..
Vody málo, větru taky málo, slunce v zimě pomálo - jsme v prde.., eh, v pasti :(
Postavíme se tomu čelem :-)
Přikoupím ještě 7 panelů a za dopoledne vytočím tak 5 kWh, to není zas tak zlé.
Zelení v Německu, které dle tebe, financují Rusáci, "solární peklo" prosazují už spoustu let.
Víš, ty neználku, rusáci zafinancovali všechny ty "zelené aktivity". Protesty proti uhlí, protesty proti jádru, s cílem, vytvořit závislost Německa na "čistém" ruském plynu.
A to se stalo, a důsledky pocítíš zase víc ty, než já.
Prostě jsi hloupě, vždy o dva kroky pozadu.
Psal jsem o solárech, mají je tam skoro na každé střeše už léta.
Ty seš z toho najednou vyplašenej jak malej kluk, honíš to na poslední chvíli, ale víš, že já jsem o dva kroky pozadu ;-)
A samozřejmě víš nejlépe i to, kdo z nás důsledky pocítí více..
Já s touhle eventualitou počítal už před třiceti lety, například jsem si nepostavil barák z papundeklu, tobě když vyhasnou kamna, máš doma za dvě hodiny kosu jak venku.
no, mám za to, že jsem v Německu mnohem časkěji než ty, a mohu tě ujistit, že to nemají na každé střeše...
Já mám velmi slušně izolovaný dům, nikoliv z papundeklu, ale dřevostavbu, s minimální spotřebou energie na vytápění, takhle se před 30 lety nestavělo, trochu o tom vím, protože kromě stavební fakulty ČVUT mám i stavební průmku se zaměřením na pozemní stavby. Takže neuč orla létat.
Koncept "akumulace" - tedy rvát teplo do zdiva je poněkud zastaralý, protože dochází k velkým energetickým ztrátam a hodí se tak na selská stavení, trvale vytápěná, protože stejně jako pomalu vychladá, tak se i pomalu zahřívá.
Trend je dobře izolovaný dům, vakuobaná trojskla, ale je to martné, protože to bys nepochopil.
Jde ovšem o jinou věc, ze které se snažíš vykličkovat.
Tedy fakt, který ty dohledáš, protože máš na mě databázi, že jsem vždycky tvrdil, že tohle "pseudoekologické hnutí" bylo vždy podporováno Moskvou. Důvod je jasný - a právě teď ho prožíváme.
Zrušit či omezit veškeré vlastní zdroje energie, proto takové brojení proti jaderkám, vytvářet nestabilní a neregulovatelné zdroje - solár vítr, které je nutno zálohovat plynovými elektrárnami, a tím vytvořit maximální energetickou závislost na rusku.
No, zelení aktivisté odvedli skvělou práci.
Vůbec netušíš, z čeho a jak jsem dům postavil, jak ho mám izolovaný apod., ale víš, že mám velké energetické ztráty, ty vorle...
Jo, je marné psát mi něco o vakuobaných trojsklech.
Já tohle chování stejně nikdy nepochopím, proč máš tohle zapotřebí :-)
Že bys někdy tvrdil, že je ekologické hnutí podporováno Moskvou, si nepamatuju, s tím jsi začal až teď.
S ekologií (nejen)v Německu to vidím úplně jinak, než ty.
Rusko podporovalo spíš všechny ty "pseudopodnikatele", kteří se přisáli na dotace a ekologické téma zneužívali ve vlastní prospěch a, samozřejmě, mezi ekology měli svoje lidi, kteří jim šli v tomhle směru na ruku, prostě Rusko podporovalo a stále podporuje podobný typ lidí, jako je například estébák Babiš, co poslal svého syna na Krym..
I Německou závislost jsem pochopil úplně jinak, než ty - jako přechodnou fázi, na jejíž konci mělo být Německo na Rusku nezávislé.
Soudný člověk by mohl dojít k závěru, že tohle Moskva určitě nepodporovala ;-)
Nejspíš to byl jeden z důvodů, proč válku rozpoutala už teď, aby ten proces zastavila. Naštěstí to spíš vypadá, že ho naopak urychlila..
No, při tvé diagnose bych se soudnosti nedovolával.
Rusko platilo a vydržovalo veškeré aktivity, které pod zeleným pláštíkem rozvraceli ekonomiku. Protestní hnutí proti jádru, všechny ty pitomečky, co se vázali k Temelínu, to inteligentní lidé vědí a věděli dávno.
V posledních letech pak to zelené šílenství akcelerovalo, za spokojeného hýkání tupců tobě podobných. Tvoje "selektivní" mentalní databáze funguje jen jednosměrně. Možná by ses mohl vrátit tak, kde jsem vysvětloval, že se ekologie dělá kosou, drobnými úpravami na potůčcích a tak. Ale to je fuk.
Taky se léta pohybuji dost blízko těch německých elektrických drátů, tedy stožárů, vidím enormní snahu posílit přenosové soustavy, protože "zelený" politický tlak je mohutný, politické proklamace a sliby předbíhají technické možnosti.
Pokud opravdu dojde na brutální omezování tepelného komfortu v bytovkách, je blackout nevyhnutelný.
Abys neříkal že jsem to nikdy nepsal :-)
Rusko dodnes podporuje všechny extrémisty, tak moc prosím, buď objektivní a nepiš jen o těch, kteří jsou mezi ekology.
Podporuje i pravicové extrémisty, jako jsi ty, co nemůžou ekologům přijít na jméno, jim je to úplně jedno, hlavně když ve společnosti škodí co nejvíc lidí.
Třeba Klaus je taky klasický příklad této diagnózy, ten chtěl pro změnu bránit vlastním tělem stavbě nové Národní knihovny :-)
S blackoutem nejsme ve sporu, ten je na spadnutí už několik let.
Jen mi přijde legrační tvoje estráda. Jak složitě a nákladně se na těch pár dní bez proudu připravuješ :-)
Předpokládám, že odborníci, co mají přenosové soustavy na starosti, se na ty enormní odběry připravují taky.
Takže tak hrozné to snad nebude, abych nevystačil s elektrocentrálou, kterou jsem za tímto účelem koupil už před patnácti lety.
Tenkrát stála 36tis., teď koukám, že už je o 8tis. dražší.
nech si kydy o extremistech....
Centrálu mám, ale smrdí a dělá kravál.
Baterie je tišší.
Není na tom nic složitého, nabiješ, a necháš stát v komoře. Jenomže pak je to trochu škoda, protože ta baterie nepotřebuje žádné střídače, prostě do nní nacvakneš solární panely, a dokáže se nabíjet ze solaru.
Zase, vůbec nic komplikovaného.
Takže, když už si koupil baterii, protože necghceš aby ti celou noc blafala centrála, bylo by hloupé nevyužít jejich solárních možností.
Koupil jsem 5 panýlků, běhal s nima kolem baráku, a hledal rozumné umístění tak, aby to nějakým způsobem mohlo rozumně fungovat. Místo jsem za pár dní našel, ty panely co mám jsem rozvěsil a připojil, zase velmi jednoduché konektorama MC4.
Baterie umístěná v hospopdářské místnosti, kde je zárověň i bojler, ždáné složité drátování, jen přepínač - buď bojler na baterii nebo bojler ze sítě. A spočítal jsem si, kolik dalších panelůů se mi na to zábradlí vejde, objednal je a rozvěsím.
Část energetických potřeb domu budu schopen pokrýt tímto jednoduchým, i když poměrně nákladným zařízením bez toho, abych se napojoval na síť ČEZu, či jiného producenta, což je podle všeho ještě méně výhodné, i když zadotované, a navíc, v brzké době nerealizovatelné, protože poptávka převyšuje nabídku.
Když nastane krizový okamžik, nebudu čekat, až se mi to nabije ze sluníčka, ale prostě nahodím centrálu, a baterii dobiju. Když bude výpadek delší, může z menší části přispět ten solár, z větší části ovšem bude zřejmě nutné doníjet baterii centrálou. Výhoda je ta, že centrála nemusí srát celé okoli neustálým blafáním.
V letním období budu zřejmě vyrábět energie nadbytek, ale to teprve uvidím a vyzkouším.
Ono totiž veškeré ty výpočty jsou velmi orientační, protože hodnězáleží na lokalitě, kde máš solární zařízení postaveno.
Jsem překvapen, že přesto že nesvítí sluníčko, a je zataženo, teď mi do toho jede 150W.
Myslím si, že všechno co dělám má velmi racionnální základ a není to ani malinko složité.
Kdybys za ty prachy koupil centrálu, mohl bys mít pozlacenou :-) A nejspíš i velmi tichou.
Za ty prachy co do toho vrážíš, mi to přijde jako hromada krámů, s krátkou životností, ale dělej jak myslíš, evidentně tě to baví.
Pokud by tady u nás, v zimě, u každého baráku smrděla jen elektrocentrála, bylo by to skvělý :-(
Blafání holt těch pár dní vydržíme, když se nestane nic horšího...
ve Francii taky přes léto u každého pole blafá naftové čerpadlo a nestěžuješ si, já to beru tak, že to ke Francii patří.
Mám centrálu už dlouho :-)
Když ty moc myslíš na peníze, a ne na to, abys tím, že ušetříš pár wattů zasadil smrtelnou ránu Putinovi :-)
najednou ti smrad z vejfuku nevadí....
Jestli máš pořád tu centrálu, cos jí vozil na kole, zjisti si, jakou bys koupil za prachy, cos utratil za soláry :-)
Nemyslím na peníze, pouze nemám rád zbytečně komplikovaná řešení.
O solárech jsem vážně uvažoval už asi před dvěma roky, střechu mám otočenou na jih, ale když se ukázalo, že půlku zimy by byly spíš na parádu, (máme tu časté a dlouhé inverze, u Labe) vzdal jsem to.
Chtěl bych to mít na profesionální úrovni, ne navěšený na zábradlí a pod., což by bylo velmi sofistikované, ale taky komplikované.
Stálo by to hromadu peněz, a hlavně, sám si to neopravím, to byl hlavní důvod, proč jsem to zamítl, že bych na to dostal pěknou dotaci od státu, mě nepřesvědčilo, o peníze fakt nešlo.
Jasně, mám tu pidi centrálu, co jsem vozil s sebou a dávala 500W a na tu spoléhám :-)...
Jak jsem řpsal, a ty to zřejmě nechápeš, cílem je zajistit přísun proudu pro domácnost a firemní železo pro případ dlouhodobějšího blackoutu. Protože tu nežiju první rok mám všechno důležité sichrované UPSkama, ale ty vydrží žádově spíše minuty než hodiny, jen abych nepřišel o rozdělanou práci.
Po dlouhých rešerších jsem usoudil, že pr o mě bude nejvýhodnější to Ecoflow, nejsilnější na trhu. Studuji si kolem toho dál, a vidím, že existuje reálná možnost nabíjet solárem, inu koupím k tomu pět panýlku a vyzkouším to.
Nezvu si specializovanou firmu, která by púřišla za půl roku, nerozkopu se střechu, prostě si to sám pověsím na zábradlí, tedy na místo, kde to bude relativně dobře osluněné, a nebude to překážet, a bude snadná údržba (třeba odmetení sněhu).
Po pár dnech vidím, že to něco dává, ale aby to mělo nějaký smysl, musím přidat další panely, prostor mám, tak to objednám, a budu velmi pečlivě sledovat, co se s tím děje.
Ne nějaké "myslím si" nebo "asi to bude/nebude fungovat" prostě vyzkouším. V případě, že výsledky budou rozumné, pozvu si příští rok nějaké specialisty, a osadím další panely na střechu. Tomu bych musel přizpůsobit i kapacitu úložiště a udělat skutečně automatické přepínání tak, aby solár byl prioritním zdrojem a síť doplňkovým, ovšem vždy a zásadně bez možnosti předávání přebytků ČEZu ale místo toho si to ládovat do vlastních baterií.
Tedy jakýsi "průzkum bojem" s tím, že tu největší položku, baterii, bych tak jako tak koupil.
Teď jde o nějakých 120 tisíc, tedy slušnější kolo, když bych dělal pořádný systém, půjde o půl mega, a to se vyplatí popřemýšlet a vyzkoušet.
nebo můžeš sedět na prdeli, nic nedělat a říkat, jaká jsem kurva, že na všem "vždycky chci vydělat" a když se to náhodou povede vykřikovat "ten vychcánek věděl do čeho investovat". A když se to nepovede, můžeš zase vykládat, jaký jsem debil a rozházel jsem prachy :-)
Tož já věřím, že povést se to musí, od jara do podzimu to bude fungovat stoprocentně, což by za současné situace mělo stačit, aby se to během pár let zaplatilo.
Ale jak už jsem psal, dost mi vadí, že ty nejhorší problémy to stejně moc neřeší, nebo zbytečně komplikovaně.
Právě v období, ve kterém by se solární výroba elektřiny vyplatila nejvíce, a ve kterém je blackout nejpravděpodobnější, je výsledek nejistý.
Nebo to musíš krutě předimenzovat, abys měl dost, i když slunce skoro nesvítí a vypnou ti elektriku.
A pak ti nezbývá, než rezignovat na ostrovní systém, protože po zbytek sezóny potřebuješ rozumně zužitkovat přebytky.
Tahle situace je dočasná a specifická.
Mám velké pochybnosti, zda má smysl si ji komplikovat soláry.
Asi jako mě najednou nevadí smrad z výfuku, tobě najednou nevadí soláry, které Moskva prosazuje v Německu už spoustu let ;-)
I stavebnice merkuru je složitější než tohle.
Prostě do sebe nacvakáš panely, kus seriově, kus paralelně, a nacvakneš to do baterie. Nic víc žadné střídače, měniče, či jak se to bšechno jmenuje. Žádné jednaní s úřady. Pořadně si to prohlédni. Je málo takhle jednoduchých baterií, které umí to co ten Ecoflow, tedy současně nabíjet i vybíjet. To je důležité.
Ano předimenzovat, to je správná úvaha. Aby se to mohlo zaplatit, zdá se, že do systému je potřeba zapojit o dost více panelů, ty jsou ovšem levné. Takže se smíříš s tím, že nemají ideální sklon proti slunci, ať si jedou na 40%, prostě jich dáš dvojnásobek a máš 80%.
O kolik, to je potřeba zjistit.
Samozřejmě, že bez proudu ze sítě se neobejdeš, ale nemusí ho být tolik.
V letní dny pak předimenzovaný systém skutečně vyrobí víc, než potřebuješ, ale pak není žádný problém přebytky pustit do vyhřívání bazénu nebo klimatizace.
Ty tzv. "virtální baterie" jsou nevýhodné, tedy pro tebe, pro ČEZ naopak.
K nějakému "chytrému systému" sdílení je hodně daleko, jak politicky, tak technicky. Prostě ty sítě nejsou stavěné na to, aby na každé střeše bylo něco podobného. Stejně jako s tím přímotopem, když všichni najednou zapnou, udělá to ráz a síť lehne. Podobně, když všichni začnou nabíjet "virtuální baterie" - co s tím proudem.
Řekl bych, že obdobou je centrální vytápění, tak jak bylo koncipováno koncem minulého století. Výhodouělo být ekonomičtější a ekologičtější spalování v teplárnách, ale ukázalo se, že to co vypadá na papíře přesvědčivě, v praxi selhává. Časté poruchy, letní odstávky, lidi si raději v každém bytě pořizovali vlastní kotle, a moderní bytovky s centrální výrobou tepla se staví zřídka.
Jestli, a protože zájem je zdá se ohromný, lidi začnou skákat na špek dodavatelům a budou přeposílat denní přebytky do sítě hojněji, budou to muset začít regulovat a omezovat. Pravidla se nudou měnit v průběhu hry.
U vlastní baterie je velkou neznámou množství nabíjecích cyklů, které snese. Jinak jistota.
Kolik jsi dal za ty panely? V dnešní době kupovat takový výkon je blbost ne? Místa máš dost
Pět jsem měl na zkoušku, teď jsem přikoupil dalších 7, tedy celkem jich osadím 12
Popletl jsem to, panely mají 175 Wp theoretických.
Ta baterie nevezme víc než 1600 W najednou, a 150 V. Tím jsem limitován. Mohu k tomu přidat ještě max 2 baterie, ale zatím počkám.
Tedy možná je koupím (inflace), ale nezapojím.
Protože nikdy nepojedou na 100% věřím, že těch 12 panelů baterie zvládne. Ty fungujou tak do 14:30, pak jsou ve stínu.
Potom by mohla nastoupit západní strana, ale také s tím počkám až přesně pochopím, co to dělá.
Zatím ta houknu cvičně jen 400Wp a budu odečítat co vyrobí.
Celé to připomíná přípravu na soudný den. Zbývá už jen vybudovat ve sklepě atomový kryt a uskladnit tam valník brambor a dva metráky od každé mouky.
Proč?
Být připraven, neznamená mít strach.
Jak se chová stádo jsme viděli v prvních dnech covidí paniky, trvanlivé potraviny zmizely z pultů, a to všude v Evropě.
Nedělám si iluze, že když přestanou topit lidé ukázněně nenahodí teplomety. Třeba fakt ne a já budu připraven, a kdyby ne, 5 kWh co si snad vyrobím denně sám, prostě nikde chybět nebude.
Kamarád to má na baráku a na pergole a bylo mi vysvětleno,že k těm panelům je chytrá elektronika,protože ty panely vyrábějí stejnosměrný proud o nějakém napětí,ona z toho vyrábí 220V střídavých. Pak také sleduje spotřebu a odběr. Když je přebytek,pošle ho do sítě a zaznamená si ho. Když je nedostatek,tak si ho zase může z té sítě zadarmo vzít. To mi přijde jednodušší,než nějaké soustavy baterií. Svoji elektřinu od veřejné stejně nepoznáš.
Pokud vypadne veřejná sít tak si ji ale nemužeš vzít zpět.
Výhoda té virtualni baterie je v tom, že se zatim vyplati svoje přebytky přeposlat do sítě za nějakou korunu a pak si je od nich zase koupit laciněji než ofiko elektřinu. Je k tomu ale potřeba už trochu složitějši elektronika než pouze obyčejny měnič napětí a určitě to s tebou nebude nikdo řešit v připadě pár samo domo solarnich panelu na zábradlí.
Spousta buzerace, byrokracie, a dnes, nesmyslné termíny dodávek. Předražená montáž "certifikovanýma firmama".
Na tvé "energii zdarma" je přisáto hrozně moc parazitů.
No o no s tou virtuální baterií není zas tak jednoduché, zadarmo zpět to určitě není, distribuci a stálou platbu dodavateli musíme platit. Navíc platíme ještě poplatek za využití služby, resp. pouštění elektřiny do sítě, zlevní se jen odebrání silové elektřiny. https://www.porovnej24.cz/clanky/virtualni... Na posílání přebytků musí být smlouva, jinak je posílání přetoků trestáno finančně, než je smlouva uzavřena proběhne něco úkonů jako revizní správy na soustavu, výměna elektroměru, atd, atd.
To je, kamaráde, velká lež.
On ten přebytek pošle zadarmo do sítě, ale bere si jej nikoliv zadarmo, ale za poplatky přenosové sítě.
Ano, reklama ze všech stran do tebe hustí, jak je to fajn a výhodné, ale není. Ty zaplatíš solární zařízení, možná dostaneš dotaci, ale největší zisky z toho má ten distributor energie.
Ty mu za vlastní prachy děláš solarní park. Tedy, nikoliv jen za vlastní prachy, ale prachy nás všech, díky té dotaci. Na vlastní střeše vyděláváš prachy ČEZu, a smutné je, že i my všichni zase díky té dotaci ČEZu sypeme.
Jediné, co má smysl, je nebýt napojený na soustavu, nedostaneš žádnou dotaci, ale co si vyrobíš, je tvoje.
V současné době, ani to první, ani to druhé, není ekonomicky výhodné, ale máš, možná dražší, ale vlastní energii.
Jindra se moudře jistí pro případ velkého blackoutu. Když nebude plyn a všichni zapnou ta svá elektrická kamínka, tak to síť a její zdroje neutáhnou a síť se samovolně přes své jističe začne rozpojovat a oddělovat. Rozpadne se to na ostrůvky bez napětí a malé ostrůvky s lokálním zdrojem, t.j. s lokální elektrárnou. Ty ostrůvky znovu pospojovat není snadné. Musí se vždy připojovat ostrůvek, který ten lokální zdroj utáhne, aby hned také nespadl.
Kdybys zkusil v softwarové firmě nahodit spadlý jistič po zkratu, tak bys zjistil, že to nejde. Všichni měli puštěný počítač, jehož zdroj při zapnutí bere nehorázné proudy. Ten zapínaný jistič ti hned pod rukama znovu vypadne. Musíš nejprve povypínat všechny počítače v připojovaném úseku a pak to znovu nahodíš. Stejný problém mají i s připojováním toho dalšího spadlého úseku k velké síti. Jen nemohou jít a povypínat ty spotřebiče. Výsledkem je, že to trvá dlouho a je to složité. Ovšem Jindra bude mít díky své baterii nějakou lokální ostrovní zálohu pro pro něj důležité spotřebiče. Třeba pro čerpadlo na vodu ze studny nebo mrazák. Nemá za cíl ušetřit, ale svou bezpečnost.
Tak jsem si udělal takový malý průzkum, jak se kdo v okolí chystá na zimu…vyšlo mi z něho, že spíš než solární panely, budu potřebovat pračku vzduchu…
.. a bude krásně mlhavo, čili sousedovi bude solár v té mlze k prdu :( zimní produkce je asi 10% letní když slunce svítí, v mlze prd.
To také.
Nebudeš mít proud a ještě se budeš dusit ekobriketama z pet láhví.... :-)
Si z toho děláš prdel, ale tady aj předtím na spoustě míst platilo nepsaný pravidlo, že v topné sezóně se po setmění okna neotvíraj…
Ono se ani nemusí topit petkama, nahoře na bytovkách mají kotelnu na uhlí a ta vytváří v zimě v okolí dojem, že jsi vystoupil na nádraží v Ostravě v době, kdy vedle ještě běžela koksovna.
Naštěstí jsme stranou.
Jiný fenomén, který budu hned v pondělí reklamovat je počínání našeho Slavoje.
Nechápu, proč by se měl fotbal hrát za umělého osvětlení, od 19:30, ta naše pralesní liga, pro 80 platících diváků. Proč se nehraje od tří, jako celé naše mládí.
Zvláště, když kvůli úspoře omezuje obec veřejné osvětlení.
Copak umělé osvětlení. Ale v plánu je, že ani druhá liga nepůjde hrát bez vyhřívaného trávníku.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-fotbal...
(a to je informace z června t.r., z doby, kdy už bylo jasné, že je průser s energiemi)
I když já za tím vidím hlavně snahu donutit druholigové týmy aby si na svoje zápasy najímaly prvoligová hřiště a zlepšili tak jejich rozpočet.
Já se v tom nevyznám, hrají tu druhou soutěž odspoda. Jsou to srdcaři, toho vesnického typu, vždycky se pár nadšenců najde, co chtějí, aby se posunuli o patro výš, ale to by znamenalo že fotbal nebudou kopat ti pupkatí strejci, co ro dělají pro radost. Před lety ten náš fotbal začal sponzorovat Janoza. Skončil v bankrotu.
Ale zůstalo po něm to osvětlení.
Vloni se naši fotbalisté dostali do krize,neměli na nájem hřiště, které v restituci připadlo katolické církvi. Dost velký balík.
Složili jsme se, my popováci, každý podle toho jak mohl, věděli jsme, že nejde jen o ty strejce, ale hlavně o žáky a dorost. Ať čutají do balónu, raději než něco jiného.
No, a na letošek asi vyjednali nějakou dotaci, a tak si asi myslí, že jí musí vyčerpat, jinak příště dostanou míň. Nevím,nechci vědět.
Já jim dal dost peněz proto, aby kluci mohli kopat, tedy děcka. Ne na to, aby se za ně svítilo Pánu Bohu do oken.
A znáte mě, budu zlej, v okamžiku, když se domnívám, že za moje prachy určené na dobrou věc někdo pořádá mejdany...
Ni, tak mu to už pěkně funguje, včera, furt pršelo, těch pět panýlků nakonec dalo 650 Wh.
Žádný zázrak, ale když zdubluju počet panelů, bude to kilowata. Teď je zataženo, leze mi do toho nějakých 60W.
Udělal jsem přepínátko na dalkové oládaní přes net, bojler buď z baterie, nebo ze sítě, príma.
V baterce jsem na noc nechal 12%, doporučují nevybíjet pod 10. Fajn.
Jenže ouvej, ráno kouknu na baterku a ona je na 1%. Za 12 hodin to zařízení plus vypínač s wifinou, sežralo nějakých 30O W, aniž by byl jakýkoliv užitečný odběr.
Tak se zdá, že když bude zataženo, bude ten krám živit sám sebe a konec. Tedy pokud nepřidám dost panelů.
Ooops.
Předpokládám, že ty fotovoltaiky na klíč, taky mají nějaké ro zařízení, co žere proud, a tak si říkám, že když nemají moc panelů, vlastně v zimě nevyrábí, ale udělají z toho krámu spotřebič a paradoxně ho živí ze sítě :-)
Ty měniče maji odběr jen když nspajeji samy sebe. Ja mam v autě bud 2000w ty berou pro sve napajeni cca 700ma
150w měnič si bere cca 200ma. Pokud nepotřebuji napájet nic žravého použivam ten 150w. Třeba Na elektrickou deku
To mi došlo.
Tahle potvora ještě krmí vlastní wifinu, do toho mám narvanou wifi zásuvku meross
https://www.alza.cz/meross-smart-wifi-outdoor... ta si určitě taky něco vezme, takže to vypadá, že z 3600 Wh deklarované kapacity baterie budu mít k dispozici tak 3 kWh, tedy jestli.
Koukám z okna na souseda, ten má 12 panelů od ČEZu, asi 2 měsíce, jenže na západ.
Jsem zvědavej, jakou budeme mít za rok bilanci - já budu mít 12, ale na východ :-)
Tak bych si na západ taky koupil 12 panelů a budete to mít nastejno :-D
:-)
Budu mít 2x víc a kus k tomu....
On nemohl jinak, východní stranu má stíněnou.
Já měl dnes rekord---cca 0,8kwh, to už je možná i ušetřená celá pětikoruna. :))
Ale joo, večery pořád jedu telku a světlo na baterky, dobrej pocit z toho mám a hlavně se mám v čem rejpat.
Zítra asi dorazí měnič s čistou sinusovkou, tak jsem zvědavej jestli na něj rozchodim kombinovanou ledničku s mrazákem, volal jsem technikovi přez plynový topení jestli mohu předělat napájení kotle přez zásuvku zástrčku a prý to nemám řešit pokud do té zásuvky nemám v plánu připnout ještě jiný spotřebič---v krabici s pojistkama má ten kotel vlastní jistič ještě s nějakým relé, kokne mi na to až ted někdy dorazí na revizi.
Já dneska jel 1,3 kW celé dopoledne, večer jsem měl v baterii 5 kWh, ale byl slunečný den.
Nesnažím se počítat úspory, ale začínám velmi silně uvažovat o energetické soběstačnosti a myslím si, že nejsem tak moc daleko od realizace.
Jasně, podzimní mlhy mě vrátí do reality.
Ale dneska jsem vyrobil o dost víc, než spotřebuji, a tak si myslím, že problém spíše bude kapacita baterií, než solární panely.
Ty s tím svým super ubytovacím vozidlem jsi v řádech jinde. Tedy spotřeby.
Ale je fakt dobrej nápad, pokud to lze, vyrobit si na střeše obytňáku pár stovek wattů a použít je.
Každý watt se bude počítat.
Já si hlavně díky tomu domácímu zapojení mohu v klidu odzkoušet co využívám s autem při kempování--jako třeba v zimě dokrmování autobaterií z cyklobaterií. Mám doma už dvě vyřazené staré lion cyklobaterky, tak je k tomu také napojím, elektroniku přez kterou mohu říct na kolik se ty cyklobaterie mohou dobít a na kolik se mohou vybít mám, tak to zatím napojím na ty staré a přez zimu bych k nim pokud to bude bez problému fungovat připíchnul i nové, alespon bych nemusel řešit je v zimě občas zkontrolovat a případně trochu dobít.
Čeče už se v tom pomalu ztrácím co už máš nakoupíno a nainstalováno, mohl bys prosímtě udělat malý soupis i s cenou kolik jsi do toho vrazil? Je to vůbec tak lukrativní skládat po různých komponentech než pořídit sakumpikum odladěný ostrov s komponenty k tomu určenými jako např. https://ecoprodukt.cz/p/86366-plug-play...
To není "vyladěný" ostrovní systém ale šidítko na 48 V.
A předražený :-)
Baterie stála 79 300 Kč, panely 12ks s dopravou 40 OOO Kč.
Montážní konzole, kabely, propojky cca 10 000.
Tedy 130 tisíc (DPH neřeším, to mi vrací)
Oproti tomu "odladěnému systému" mám baterii s invertorem o kapacitě 3600kWh/230V s maximalním výkonem 2800 W na zásuvce a 2100 Wp v panelech, tedy asi o třetinu lepší výkon s mnohem jednodušsí montáží.
Ovšem neříkám "hop" dokud nepřeskočím.
Dneska, jak na to koukám, nedalo slunce vůbec nic, tedy jestli mě kuna nepřekousla kabel.
Jsem zase v Německu, prý
je doma zataženo a občas prší, tak snad v tom kuna nejede...
2100 Wp za 40 000,- je brutální. Za to jde mít 3600 Wp. 8 panelů.
Nevím, neznám ceny, mám tyhle:
https://ecoprodukt.cz/p/81223-solarni-panel...
No, taky jsem objednával na 2x, 2x doprava...
Mě se líbilo, že jsou osazené těma MC4, které do sebe zacvakám a nepotřebuji nikoho.
Přiheftovat něco k něčemu, mi problém nedělá, pár let jsem dělal i konstruktéra OK.
Ale měl si mě vidět, když jsem vytvářel ty prodlužovačky, abych mohl připojit solár nebo síť, ovládané wifinou. Myšlenka byla rychlá ne tak provedení, říznul jsem se do ukazováku :-)
Jo a taky jsem se zapojil do obvodu, tedy jen pravačkou v dlaní :-)
Nebudu to svoje zařízení tady publikovat, jinak mě někdo ohlásí policii pro obecné ohrožení, nebo zavolá Chocholouška.
Potřebuji něco jako Merkur Elektro - tím končím.
"Nevím, neznám ceny..."
Chceš říct, že jsi si nejdřív neudělal byť jen minimální průzkum trhu "co - kde - za kolik"?!?
Ne, cena mě nezajímala, udělal jsem si dokonalý průzkum funkčnosti zařízení a Ecoflow se ukázalo jako špice.
Jsou tu dvě věci - slibovaná cena, reálná cena a pak doba, kdy dojde k realizaci.
Mám teď zařízení co dává 3 až 9 kWh denně a vyšlo mě to zhruba na 180 tisíc a funguje za 10 dní.
Můžeš začít dělat cenový průzkum :-)
No měl jsi i z pekla štěstí že jsi zvolil ten nejdražší model s batery co dají tisíce cyklů nebo jsi to měl taky zohledněno než koupil?
Co může být lepšího,než barák protkaný kabely s chytrými krabičkami a bateriemi. Navíc za pouhých 180 tisíc?
Koukni se, kolik stojí solární systémy, než se začneš pohoršovat. A navíc na ně připlácíš v dotacích i ty.
Já dotaci nemám, a zdá se, že kWh jsem pořídil levněji,než ti dotovaní.
"Protkávání" baráku dráty se taky nekoná...
Zato stále častěji píší o black outu jako velmi reálné hrozbě.
Zato stále častěji píší o black outu jako velmi reálné hrozbě.--------------------------------------------------------------------------------------
Jasně, souhlas, ale pokud máš fobii z blackoutu tak bys rozhodně neměl těm svojim bateriím snižovat kapacitu s každým dalším cyklem v době kdy jde ještě stále elektřina z ulice, ale zapojit to tak, aby baterie byli pouze udržované na třeba 80 procentech a co dají soláry by si měl posílat přímo do domácího rozvodu, ale baterie neopotřebovávat.
Jinak mě dnes přišel nový vyreklamovaný měnič s čistou sinusovkou tak jsem ho zkusil zapojit jako napájení plynového kotle a funguje mi to, i když běží čerpadlo kotle tak je příkon 60W, to je v poho i na 12V autobaterku, takže já mám více méně hotovo.Kdyby šlo někdy joo do tuhýho, tak jsou na dvorku 4 auta která mohou sloužit jako centrála.
Pokud vydrží přes 2000 cyklů, není důvod se znepokojovat, alespoň tuhle zimu :-)
Fobii teda nemám, ale jsem dost dobře připraven, doufám. Zatím jedu teplou vodu "zadarmo" ve velkých uvozovkách, a malinko se to "odepisuje".
Jiná věc, celkem podstatná, udělal jsem si takový privátní audit naší spotřeby a zjistil, jak moc pouštím energie pánu Bohu do luftu a ony se ty kilowaty sčítají.
To co píšeš má velmi racionální základ. Jenže tyhle věci si fakt sám neudělám, a tyhle střídače, měniče, a všechny hračky kolem taky nejsou levné. Přijede mistr z hlavního města, tedy po pár týdnech doprošování, nejdřív tedy konstatuje, že všechno v tom domě je špatně, a že to dělalo nějaký prase, bude se v rom tři dny vrtat, a dá mi fakturu v ceně poloviny tý baterie. Takže úspora nula.
Ta ecoflow baterie mi dává ucelené, kompaktní řešení hned. Z jedné strany solár, z druhé 4 zásuvky na 230 W. Jednoduchost, která mi vyhovuje. Něco se vysype - nebudu doprošovat "mistra" a budu reklamovat baterii.
Ty když to umíš jsi v jiné pozici.
Dneska, podle čísel, jsem dal rekord 80% té dvojbaterie. To Soňa bv bojleru nevyjede, asi zase zprovozním vodotrysky :-)
mě se líbí ta možnost ze soláru si to přeposílat do baráku na přímo přez tady tu krabičku co sem někdo dával odkaz
https://www.i4wifi.cz/cs/210724-gwl-elerix-gf...
muj problém je ale ten, že na auto mám soláry max 18V, ale ty krabičky začínají napětím min 20V.
to by ale mohlo jít obejít tak, že přebytek ze soláru po nabití auta by mi přez měnič udělal z 12V 24V a pak už by to mohlo jít do baráku.
Ale při ceně toho měniče cca 10K to už si chce k tomu sednout s kalkulačkou a chvilku počítat, jestli to má zatím vubec smysl, odhadem si myslím, že jestli s tím co mám za soláry vyrobím v pruměru denně 5kč, tak jsem spíš velice optimistický.
Nejsem si jistej, jestli bych té škatulce mohl svěřit elektroniku.
Já tam pouštím v serii 144 V.
144v to už je docela dost. Mam pocit že tady ty kutisky i když ofiko řešeni se dělaji na max napěti na ktere ještě neni třeba revize od elektrikaře.
Mě ten ecoflow dovolí 150 V a 1600 W, tak jdu do toho :-)
Já se pořád nějak ztrácim v tom kolik dávají voltu ty tvoje soláry a jak je máš zapojený že se dostaneš na tolik voltu. Já potřeboval dobijet 12V autobaterky, tak jsem se zajímal pouze o věci a řešení okolo 12V.
Těhle mám 12 v serii
https://ecoprodukt.cz/p/81223-solarni-panel...
To zabere plochu, na karavan to nedáš.
Fungují od svítání zhruba do 14.
Pak berou jen nějaké to světlo kolem, dávají tak 120 W až do večera.
Až nainstaluju 800 Wpa na jih, budu mít pokrytý celý den, a možná budu potřebovat ještě tu přídavnou baterku.
Ale pro nás furt málo, potřeboval bych trojfázi na čerpadlo, a to už chce profi řešení.
Neskúšal si pohĺadať čerpadlo na 230V, ktoré by zvládlo ťahať zo studne podľa Tvojich potrieb? Predsa len technika pokročila.
Ne, neznám ho.
Až tohle odejde, začnu se pídit, ale většinou je to tak, že jsem šťastný za cokoliv, hlavně hned. Jak není voda je zle.
Díky za ten odkaz, tak oni i ty tvoje jsou 12V, jde jen o to, jestli se spojují paralelně--pořád 12V ale násobí se výkon, nebo do serie--zvyšuje se napětí a výkon zustává.
Já kupoval pouze 4ks 100W páč mi to rozměrově a váhově vycházelo na střechu auta líp, výkonnější vycházeli na watáž podstatně těžší, asi jak jsou větší, tak už musela být fortelnější jejich konstrukce.Já už nic víc tunit nebudu, docela jsem zvědavej jak veliký rozdíl to bude v zimě se sluníčkem nízko, soláry na střeše auta mají teda rozhodně jednu výhodu, ráno mohu parkovat na východ, v poledne na jih a večer na západ:)))
To je pravda natočit soláry v autě jde snáze.
Hodně dělá i čistota panelů,jak je na nich ráno ta rosa, je výkon poloviční. Vzal jsem je stěrkou na okna a hned se rozjely. Takže zasněžené budou k prdu, ale pro mě je snadné sníh sundat,kdyby byly na střeše ke větší problém
To nebylo až tak štěstí, jako recenze na youtube :-)
Tady jeden dnešní příspěvek na jiném foru
citace-----------Za mě baterky totální nesmysl po stránce ekonomiky. Dnes distributoři rádi platěj za přebytky silovky o 30 halířů/kWh míň než za dodanou. Jsem u ČEZu, na střeše 4,9 kWp, za rok výroba 5 MWh, sám spotřebuju 3 MWh a zbytek mi zaplatí. Plně elektrifikovaná domácnost, topení TČ, TUV, sporák, vodárna. Vychází to tak, že v lednu a únoru mám elektriku zadarmo. Kdyby se mi vešlo na plochu střechy víc, dám maximum. Na tenhle systém ale byla potřeba výrobní licence, já to tak mám ale možná se to už změnilo.
Nebo jít do virtuální baterky, tam si dáváš v létě přebytky a v zimě si je vemeš za poplatek 200,- za měsíc a zaplatíš přenosový poplatky za to co si vemeš ze svý virtuálky. Ale je tam jedno ale, o kterým se distributoři moc rádi nezmiňují a to že pokud máš ve virtuálce k 31.12. ještě nějakou energii, tak se to s novým rokem vynuluje. Takže se to musí pro každej případ spočítat. Vychází to tak, že když máš na střeše 5 kWp, tak ani s 200 l TUV a třema lidma v domácnosti, to co jim pošleš v létě, do konce roku nespotřebuješ. Dobře to vychází jen při topení elektrikou nebo nabíjení auta.
Takže než předraženou technologii, co do 10 let klekne na baterkách, radši jednat s distributorama o výkupu přebytků. Pak je technologie za míň než polovinu ceny baterkovýho krámu.
No,
chlapec není moc zdatnej v počtech....
nevím kde žije "plně elektrická domácnost" spotřebuje za rok 3 MWh a vyrobí 5 ?????
To se asi moc nemejou ani si netopí, my měli vloni 11 MWh...
Topení fotovoltaikou?
Dobíjení auta?
Tohle bude nějaký Prchal co dělá pro ČEZ :-)
Pokud by každý nainstaloval těch 5 kWp na střechu, a pouštěl do sítě, máme taky problém, prostě když v regionu zasvítí měli by proudu, že by nevěděli co s ním.
Řešením jsou tyhle dislokované, ostrovní systémy. Snižuje se celková spotřeba a síť se nezatěžuje. Každý se snaží pokrýt vlastní spotřebu a dokupovat nezbytné. Přebytky si nechá doma v baterii, ta těch jeho 5 kWp fakt moc velkou nepotřebuješ. Hoch prostě kecá
Jsi jediný koho znám, že zvolil variantu vlastní baterie, všichni ostatní koho znám přebytky ze solaru přeposílají a pak si je berou zpět---všichni ostatní si spočítali, že vlastní baterie se jim v žádném případě nevyplatí.
Teda ještě jednoho co šel cestou baterie znám, tomu to ale ted nefunguje, má nějaký čínský wifi měnič, čínani mu ho na dálku zaktualizovali a něco se mu na tom systému spálilo, naštěstí ale nevyhořel.
Jindro, ty ostrovní bateriové systémy budou fungovat naprosto stejně jako elektroauta na dálnici při jízdě nad 100Kmh, jakmile se zvýší trvale spotřeba, sníží se i reálně vydolovatelná kapacita baterie, tedy pokud máš baterii o sosatelné kapacitě 3,6Kwh, pokud ji zatížíš spotřebičem trvale třeba 2KW, vysosáš místo 3,6KWh pouze třeba 2500Kwh--možná ty kw--kwh píšu blbě, ale snad si rozumíme. A rozhodně to nebude fungovat s životností tak, že 9 let pořád dobrý a trochu se to zhorší až 10 rok---od kdy tu baterii vyrábějí? už mají od někoho referenci, že po devíti letech co ji má a denodenně používá se její kapacita snížila teprve o 10 procent? houby s octem, ty udaje o životnosti si cucají z prstu.
Jo, taky máš ceny - srpen 2022???
aktuální cena za 450Wp half cut. 4840,- s 23% DPH. Skladem v Polsku.
No jo, do Polska je to daleko, a já fakt drobný neřeším
Nejde o Polsko, ale efektivitu výroby Wp/m2, to je důležitý faktor vždy, zároveň lepší cena je příjemný bonus navíc.
3.623Kč za 175Wp panel je skutečně špatná cena. Kromě toho efektivita panelu je taky mizerná. Ten 450Wp má skoro o 30% lepší efektivitu Wp/m2.
Ok, ty si mi na to přispěl?
Tak se tím fakt netrap.
jak jsem hned úvodem psal, ale to by se muselo ist
Ta diskuze je zde veřejně přístupná, tak píšu sem informace především pro další čtenáře.
Je, ale ty nediskutuješ, děláš chytrýho.
Kolik Wp máš nainstalováno ty?
Já si také myslím,že tyhle přípravy a úpravy vyjdou Jindrovi ve finále dráž,než kolik by býval utratil za elektriku.
A tak pěkně nám to vlákno začalo------------------------
-------------------------------------------------------------------ale mám vážně strach, že nastanou problémy s elektřinou.
Jindrovi evidentně nejde o útratu za el., ale o nezávislosti na výpadcích sítě, ten příklad ostrova je myslím účelnější a efektivnější než to lepit z různých komponentů a ještě lze i levněji, victron komponenty jsou jedny z nejdražších, na druhou stranu taky kvalitní.
No, já začal tou baterií.
Lze dobíjet ze sítě, z auta, z centrály, mají i vlastní centrálu, a ze solárka.
Bez problémů 230V, se slušným výkonem i kapacitou.
Neplánoval jsem solární systém, ale tak trochu se nabízí.
Vyzkouším to.
Možná stojí zato připomenout mé začátky na ekole, vzal jsem si do hlavy, že na něm dojedu do Paříže. Když jsem to sečetl a podtrhnul, stala mě ta přestavba 75 tisíc, prostě pokusy a omyly. Průzkum slepých uliček.
Myslím si, že tohle slepá ulička není, a jsem si na 200% jistej, že někdo,kdo umí elektriku by to postavil mnohem levněji a účinější.
Já, na pokusu za nějakých 130-150 tisíc vyzkouším,jestli to má smysl, a když jo, nechám si postavit profesionální řešení na míru.
Tyhle "solární sety" jsou něco jako ty "přestavbové sety" na ekolo. Vždycky tam něco není tak jak potřebuješ,něco uvaříš,odpálíš, a peníze tečou.
Kdo ví a umí, neuvaří, neodpálí, ale já si s elektrikou fakt málo rozumím, tak mi vyhovuje tahle stavebnice.
Mimochodem, to co jsi postoval, já mám ty panely Victron, dokonce od stejné firmy, co si dal link. Byly u mě za 3 dny, těch prvních 5, další busou be středu, až dorazím domů.
Jen tu baterii mám odjinud a jinou, byl jí problém sehnat. Ta baterie ecoflow nahrazuje tu krabičku (střídač, inventor?, vím prd co to je). Strčím ty dráty z panelů do takového přechodového kabílku, a ten narvu do baterie, a modrou krabičku nepotřebuju, protože ta baterie si a tím tou elektronikou co má vevnitř poradí.
Takže vlastně mám totéž, panelů o dost víc, o dost výkonější baterii, a nepotřebuju modrou škatulku, ani moc umět.
14 dní jsem na dovolené na pláži googlil, četl recenze, sledoval videa, než se pro baterii Ecoflow Delta Pro rozhodnul. Snad jsem neudělal chybu. Znáte mě, pokud ano, řeknu vám to férově.
Teď jsem ve stadiu "to kolo stavím" :-)
Jinak, jasně, kdybych k té ceně materiálu, panelů, drátků a baterie, měl připočíst svůj čas ci jsem na tom makal, tu částku byste nechtěli slyšet :-)
Teď jsem,protože prší a já se tedy věnuji uklízení,našel svůj solární panel. Už mu bude kolem 20 let,ležel vždycky za zadním sklem auta. Teď i když je zataženo,okamžitě po vytažení z krabice se rozblikala dioda a začal nabíjet.
Jde jen o to, jestli ten panel utáhne víc než tu diodu.
Ta moje velká baterie dneska spotřebovala 300 W, celý den nabíjela tak malinko, že to displej nezaznamenal, teď je podle všeho na nule, a brzo chcípne, a neuvidím po netu jak na tom je zítra.
Poučení pro mě, musím tu baterii napojit na síť, a když bude temno, přikrmit ji ze sítě, aby mi nechcípla, a neresetovala se.
Je to docela zábava, všechno to co dneska dělám manuálně, by rozumný systém měl dělat automaticky a vím že to jde.
Ale pro mě je dobré si na to přijít sám, když budu poptávat solární systém, budu mít specifikaci co chci a potřebuji.
Tedy jestli budu.
Ekolo jsem si taky nejdřív postavil abych, si pak koupil jiné, profi.
Nasekal jsem spoustu školáckých chyb, ale budiž mi omluvou, že tenkrát profi řešení co by fungovala, - středové motory - nebyla.
Dneska nejsou akceptovatelné ostrovní systémy na trhu, orientují se na chataře, rybáře, karavanisty.
Na 12V, nebo 48V...
Na autolednicku fajn, ne na server.
Možná, zatím co si budu hrát někdo nabídne skutečně rozumný ostrovní/hybridní systém na 230 V, něco bude brát ze soláru co může a nic nebude vracet do sítě, ale rvát do baterií.
Budu prvním zákazníkem.
Nikdo to nenabízí, musím začít sám :-)
Myslím že nás je hodně co by takový systém koupili bez dotace.
"Ta moje velká baterie dneska spotřebovala 300 W, celý den nabíjela tak malinko, že to displej nezaznamenal, teď je podle všeho na nule, a brzo chcípne, a neuvidím po netu jak na tom je zítra." ajaj, to je blbý skoro uprostřed léta, v zimě si ze soláru ani neškrtneš. Jinak se mi ta tvoje obluda zamlouvá kdyby tolik nestála, na druhou stranu zas umí hodně.
Vidim to už teď, pod mrakem nevadí, ale nesmí být moc.
Obecně jak to může fungovat je popsáno leckde, dám ti pár adres, kde ti vysvětlí, že do 10 let se to zaplatí, a
pak uz jen salma poslitiva.
Dnes, a to je 22/8 si solar nevydelal ani
na vlastni spotrebu
Možná by se ti zamlouvalo tohle https://www.vselektro.eu/solarni-sestava-hybrid...
nejsem jsi jist jak pro servry, ale pro "běžné" PC
se dal ATX zdroj na 12V koupit.
TJ mohl by jsi se napojit přímo na baterie (pokud stačí výkon)
první příklad co mi vyhodilo
https://www.tsbohemia.cz/menic-napeti-dc-dc-in...
Hybridní měnič samozřejmě existuje, stačí si vybrat výkon, připojit panely, baterii a fungovat. Nastavení a monitorace přes net bez problémů. Třeba sestava 8x 450Wp + měnič 3500w + 2x 100Ah olovo jde pořídit do 80 000,-.
to nemuže už z principu olověných baterek fungovat.
Pokud bys olověnou baterii 200Ah zatížil 3500W trvaleji než cca 5 minut, tak ti na tom olovu padne napětí k 10v a vypne ochrana podvybití baterie na tom měniči. Vím o čem mluvím, 300Ah olovo nezvládne ani rychlovarnou konvici cca 1500W , co bylo ještě použitelné s odřenýma ušima byl 800W topinkovač.
Teda pokud je řeč o 12V baterii 200Ah
Jinak si myslím, že tu baterii co koupil Jindra--celej ten ucelenej bazmek s life baterkama uplně mimo rozhodně není, je to ucelené, žádné kilometrové kabely mezi baterií a měničem který budou při vyšším odběru topit než to měnič převede na 230V a pokud by bylo třeba, je to kompletně mobilní. Jen bych moc nejančil s nákupem mnoha soláru, ono když ryby neberou, tak je ti prd platný i když máš nahozenejch 10 prutu.Se sluníčkem a solárama je to stejný.
Je to 2x 100Ah a funguje to naprosto spolehlivě. Konvice, kávovar nebo je libo upéct kuře v horkovzdušné troubě? Není problém. Jde o hybridní měnič. V praxi to funguje tak, že v ideálním dni jedeš z panelů svoji spotřebu a přebytkem dobíjíš baterku. Pokud panely nedávají dost , tak je spotřeba doplněna jak máš nastaveno (baterie, síť). Baterii nepoškodíš: pokud baterie už nestíhá odběr, pomůže si měnič ze sítě. Pokud překročíš maximum měniče, tak se odpojí a celá zátěž jde ze sítě. Po poklesu spotřeby se měnič automaticky zase připojí. Celé přepínání je v milisekundach a většina spotřebičů s tím nemá problém, ty extra haklive je potřeba vykrýt ještě klasickou UPS. Jo a ta síť nemusí být nutně od distributora, to může být třeba elektrocentrála s autostartem.
Baterii nepoškodíš: pokud baterie už nestíhá odběr, pomůže si měnič ze sítě. Pokud překročíš maximum měniče, tak se odpojí a celá zátěž jde ze sítě. --------------------------------------------------------------no a jsme doma, to je přesně to, co jsem psal----baterie olovo 200Ah dá prd, rozhodně zapomen na to, že si z ní upečeš kuře. Je to celé navržené tak, že nevíš, že z toho mužeš tak maximálně honit nějaký ledkový osvětlení. nějakej 3500W měnič tak maximálně pokreje špičkový odběr při zapnutí. Ale mužeš mě přesvědčit že nemám pravdu, stačí schodit hlavní jistič a začít péct kuře. Dej pak vědět jak to dopadlo.
Dopadne to dobře, upečeš. Příkon tělesa trouby je 2000w a na to kuře spotřebuješ cca 1 KWh. Tento systém ale nemá ambice být celoročně sobestačný, jde o úsporu během příznivých měsíců. Tam opravdu jde dosáhnout úplné soběstačnosti, když trochu přemýšlíš kdy co zapnout. V zimě potom funguje jako záložní zdroj při výpadku. Baterie se dobijí ze sítě když panely dávají málo.
nezkusils, ale naprosto přesně víš, že upečeš, no tak jo, co nadělám.
Se obávám, že pořád nechápeš, že problém není kapacita baterie, ale že ta baterie tu trvalou vyšší watáž neutáhne---pokud se z 12V dělá 230V.
Jakou trvalou zátěž? Díval ses někdy jak funguje trouba? Opravdu nejede hodinu v kuse. Nepůjdu teď péct kuře, ten systém to utáhne, úplně dobře to baterkam dělat nebude. Vařit je lepší přes den, když svítí. Dívej teď typicky pěkný letní den dopoledne dobijes baterky, dohrejes bojler, uvaříš oběd a odpoledne můžeš řezat dřevo, vyprat a zbytek narvat do bazénu. Když trochu přemýšlíš, tak půl roku od ČEZu nemusíš cucnout ani prd.
To by se mi líbilo, jen bych chtěl, abych o tom nemusel přemýšlet a ta soustava solar-baterie - to dělala za mě.
Mě se fakt zdá, že spolehlivě veškerou solární kapacitu sežere bojler.
Máš tam 3kWH, bojler odebírá 2200 W (tvrd ten displej na baterce, i když má brát 2 kW, asi kus žere ten měnič v baterce).
Tak to máš za hodinku a půl prázdný, a šlus.
Kdyby toho bylo moc, stačí si fakt pustit varnou konvici, nebo sporák.
Zajímavá filosofická otázka:
"upeču solárem husu?"
Kolik wattů taková husička spotřebuje, zatím bez knedlíčku :-)
Tak máš dobu pečení ve vyhřáté troubě. Máš tak definovaný čas. Než se trouba vyhřeje, to trvá tak 15 minut a dejme tomu už jen pomocí měřáku změřit délku dohřívacích pulsů a po jaké době se spouští. Takové to měření pri 20°C, jak mají výzkumníci rádi. A pak máš spotřebu trouby. Dejme tomu 2 hodiny se peče a trouba 2kW. Sečteme tedy dobu předehřátí a odhadneme pečení jako pulzy každých 10 minut v délce 2minutu a vynásobíme pečící spotřebou. 15 + 10 + 10 minut máme tak 25minut, zaokrouhlíme na půl hodiny a vynásobíme 2kW a dostaneme 1kWh. Pochybuju, že si to vezme méně. No a tato kapacita nesmí vybít aku z 80% pod 20%. Akumulátor tedy musí mít kapacitu alespoň podle tohoto od oka nástřelu nejméně 1,5kWh. Ono to asi sežere více, vynásobil bych to koeficientem nejméně 2. A kerý aku ti dá v povoleném C potřebný proud na ty 2kW, že. To je určující nejvíc.
Ta moje baterka by to měla dát
https://ecoflow.cz/products/ecoflow-delta-pro
Ty baterie musíš doplnit balancerem, jinak to vydrží o dost míň cyklů. Měnič umí všechny druhy baterií, ale jako první investice to olovo není vůbec špatná volba a až za pár let doslouzi můžeš koupit lifepo nebo cokoliv lepšího. Vývoj je prekotny a už je i technologie panelů co funguje i v noci.
Jakym balancerem? na kolika voltech to pracuje?
Balancer potřebuješ pouze v případě že bys spojoval do serie 12V baterie--24--36-------atd
Pokud bys byl na tom olovu někde nad 50V, tak to už by se to kuře asi upéct dalo.
Už jsem to tu psal, borec dávající si olovo akumulátory do sklepa je s hmotností přes tunu a půl. A to se jedná jen o pokrytí špiček běžné neeco rodiny v rodinném domě s jističem 3x25A. Ty dlouhoživotné elektrody jsou dlouhoživotné hlavně pro odběr "naprázdno" z těch aku. Myslím, nevím to určitě, že to má na 48V. Jsou to nejlevnějěí hobby sestavy asi pro větší sériovost.
Ověřené i kolegou je i nedostatečný instalovaný výkon soláru do 12kW na střeše rodinného domu, tuctovému vesnickému spotřebnímu způsobu života nedodá dostatek energie.
Na olověných bateriích jsem neviděl balancér ani na 60V v elektrárně.
Pokud mu nestačí 12 kW na střeše tak mi není jasné co s tou elektrikou dělá.
https://www.tipa.eu/cz/balancer-pro-2x12v...
třeba jsi jen v té elektrárně špatně koukal
Nee, do aku sestav dáváš "stejné" články a na olovo je tak balancérium zbytečné, bo se balancuje i při nabíjení i při vybíjení. Balancér má smysl potom na více napěťových sestavách s rozdílnými aku. Jen pro orientaci 12V olovo aku je ze 6 článků, které balanc nemají. Proč, že. V těch průmyslových akumulátorovnách máš po jednotlivých 2V článcích a připomíná to dětskou stavebnici jako skleněné akvárium se sloty pro elektrody s nějakou plochou definující použitelný proud. Proud na cm2 povrchu elektrody je určující, ideální malý a při vysokém elektrolýza, kerá ti zničí elektrodu. A kyselina podle vzorce na použitelnou aktivní hmotu na elektrodách.
Taková jedovatá otravná dětská hra pro dospělce :-D
Joo tak pokud jsou članky stejne tak se bez balanceru obejdou. Tomu už rozumim. Ale nejde je bez balanceru provozovat bez rizika dokud nějaky z nich neodejde pokud to neni ošetřeno nejak jinak než balancerem— třeba teplotnim čidlem. Pŕipadně preventivni vyměnou v době než se předpoklada jejich konec životnosti. Respektive rozchazeni parametru jednotlivych članku. Myslim že ani dva lidi co tomu opravdu rozumi se nedohodnou co je u olova lepši. Jestli riskovat vadnou balancovaci elektroniku nebo to provozovat bez balancovani.
Nee, do aku sestav dáváš "stejné" články a na olovo je tak balancérium zbytečné, bo se balancuje i při nabíjení i při vybíjení. Balancér má smysl potom na více napěťových sestavách s rozdílnými aku. Jen pro orientaci 12V olovo aku je ze 6 článků, které balanc nemají. Proč, že--------------------------------------------------------------------------
Píšeš balancer se nepoužívá, bo se balancuje při nabijení i vybijení---tomu moc nerozumim, tak balancuje se nebo se nebalancuje?
píšeš--12V olovo aku je 6čl co se nebalancují--proč?-------------- protože pokud ti odejde třeba jedna ta 2 voltová sekce tak baterie už nebude 12V ale 10V a to co má napájet přestane fungovat, tak ji vyměníš za zdravou.
Uplně jiná situace ale nastane v případě, že takto vadná baterie --tedy 10V bude paralelně spojená s ještě zdravou 12V baterií která se ji bude snažit dobít také na 12v.
Páč paralelní spojení olova v autě používám, tak už vím jak to pak probíhá pokud jedna z baterií odejde.
Nedělal jsem na aku soustavách s paralelním zapojením článků, takže netuším, jak by ti balancér pomohl, ale olovo není li-on a balancér z podstaty nepotřebuje. Je to jeden z jednodušších spolehlivých akumulátorů. V těch rozvodnách akumulátorů se kontroluje kyselost, podle toho článek měníš, v podstatě v akvárku vyměníš kyselinu nebo vadnou elektrodu, proto je asi dobré balancér dobrý na různé sériové zapojení akumulátorů i po blocích. Ale jak balancér vyhodí hlášku o vadném článku, s tím jsem se nikdy nesetkal. Elektrokolo mám bez motoru i akumulátoru :-D Provoz zatím žádný, a balancér v hliníkovém futrálu akumulátoru. Pokud v sérii zdenchne blok nebo článek přestane fungovat akumulátor jako takový celý a nabíháš s měřákem stejně jako u paralelního zapojení. To se profylakticky dělá pravidelně.
Tak pokud v nějakem provozu kontroluji stav baterie třeba měřenim elektrolytu tak chapu že se bez balancovani —— nějakeho automatickeho hlidani obejdou. Ale to nemuže dělat normalni běžny uživatel olověné baterie. Zvlašt ne s klasickou baterii kde se k elektrolytu už bez destrukce konstrukce baterky v dnešni době ani nedostaneš. Si nepamatuji kdy jsem naposledy viděl olověnou baterii se šroubovacima uzavěrama.ani bych dnes už takovou baterii nechtěl. Cely oblemtany od kyseliny stačilo s tim trochu pohnout. Když jsem byl malej tak si pamatuji jak to tata porad měřil dolejval kyselinu nebo destilku a tak pořad dokola než vyměknul a sehnal jinou baterku. Ty měřidla na to možna mam někde zahrabany v dilně.
V paralelnim zapojeni mi balencer nic neřeši. V paralelnim zapojeni je jediny problem. Když na jedne paralelně připojene baterii odejde jedna sekce a stane se z ni 10v baterka. Klasicky si většina lidi vystači s informací—- nikdy nespojuj paralelně olověné baterie. Nojo no, zase nelezu po skalách nebo tak něco.
V dnešní době nemá vůbec smysl u nové instalace s olovem počítat. Leda by snad někdo získal Pb baterky "zdarma" z nějakého autoservisu atp.
Tak když je to asi 2x baterie tak asi 24v?
tak to máš napsat že 2x seriově 100Ah
když napíšeš 2X 100Ah tak to muže být 200Ah při 12voltech.
V každym případě na 100Ah 24V olověný baterii kuře v troubě na 230v rozhodně neupečeš.Opravdu si to zkus.stačí schodit hlavní jistič.
To se nehodí ani tyto? https://www.vselektro.eu/gel-akumulator-12v... dávají do sestavy4 kousky.
vždyt to tam je jasně v tom vzorečku--při 100 procentnim vybití 400 cyklu--rok má 365 dní, na tom fakt nejde péct kuře.Teda jde, ale vyjde to kuře hodně draho.Ono to solárničení docela dobře funguje v případě, že máš solární systém a teprve potom přidáváš spotřebiče které ten který systém ještě zvládá s přihlédnutím na to, v kterém ročním období to chceš provozovat--tedy u nás v podstatě jen od jara do podzimu, ale nakoupit pár soláru a nějakou baterku do baráku i s vyhřejvanym bazénem a snažit se to nějak vymyslet přez soláry, to fakt neklapne.
to musí zkusit někdo kdo to má na baráku, já zkoušel v autě pouze tu rychlovarku a stačilo abych zjistil co zvládá olověná baterie.
Nabiju baterku, připojím troubu, a vyzkouším.
Díky, kamarádi, mohu Soně bysvětlit, že tu husu bude píct výhradně za účelem bědeckého výzkumu. :-)
Koukni se jen tak ze zajímavosti jakou uvádějí výrobci olověných baterek cyklickou výdrž těch baterií při vybijení do max 50 procent. Olověná baterie je podstatně levnější než life, ale tím její výhoda víceméně pro cyklické použití končí.
něco jiného je olovo, co by případná záloha výpadku elektřiny tak max párkrát za rok.Já teda v autě také používám olovo, ale nejedu cyklus, denně vybito,denně dobito a předpoklad že na minimálně 10 let mám vystaráno.
Ten Ampérák na youtube před olovem varuje, a říká a vysvětluje to dost srozumitelně, chápu to i já
Ok, takže co, jedině LiFePO4 ? https://www.vselektro.eu/lifepo4-pack-48v-100ah...
Neumím moc ty rozdíly mezi LiPo, LiFePo4 a tak.
Ani nevím, co mám v kole.
Ty LiFePo4 jsem měl v stařickém co jsem dobastlil
A co je vlastně v té tvé obludě, mělo by tam být taky něco podobného co vydrží tisíce cyklů.
9 kWh za 109 litrů to by asi stačilo.
Ecoflow mi dává šanci připojit dvě tyhle,
https://dronpro.cz/pridavna-baterie-ecoflow...
za cca 120 tisíc přidám cca 7 kWh.
Nejvíc co mi Ecoflow dovolí je zhruba 10 kWh za 180 tisíc, přes palec sečteno.
10 kWh ze soláru u nás těžko dostanu, leda by byly panely všude
Davide,
učím to všechny kolem, kudy chodím.
Šetřením se majetku nedomůžeš.
Obrátit myšlení, nemyslet kde a jak ušetřit, ale jak a kde víc vydělat. Zní to možná jako nabubřelá fráze či heslo, měl jsem kliku, 6e jsem na začátku potkal úspěšného muže, který mě tohle učil.
Byl horší. Říkal, nemysli jak vydělat tisíce, mysli jak vydělat statisíce, miliony, to myšlení tě stojí stejný čas. Hopla...
"Rád bych uměl myslet jak vydělat miliony" říkal jsem si, a myslel si o něm, že je pěknej blbec.
Časem zjišťuji, že ne až tak docela.
Tvoje kapacita je limitována, tvůj čas je omezen, můžeš být workoholik, ale stejně, máš jen 24 hodin za den.
Pokud mnoho času trávíš pitomostma, jak ušetřit halíře (třeba reklamacema laciného zboží, které tě v důsledku stojí víc, než když šunt hodíš do koše a nagooglu napíšeš negativní recenzi, když si všechno pořádně sečteš.
Prostě tvůj čas má cenu, a když ten čas věnuješ tomu, že koumáš kde a jak ušetřit,chybí ti ten čas na to, abys vydělával.
Nikdo na světě se neprošetřil k bohatství.
Nepřemýšlím co je levnější, chci, aby serveryběžely, i když se něco stane. Ty mě vydělávají.
To je právě ono. Ty razíš každý svůj nápad jako jediný správný,možný a proveditelný. Tak ho podáváš ostatním. Jak na to potom reagují vidíš sám. S jedinou správnou možností už tu byli celých 40 let jiní.
Tak u koníčků teda neřeším náklady, ale jen, kde na to vzít :-D Dělá to proč? Protože ho to baví :-D
Když už jsme na cyklistickém serveru, snad si můžu dovolit malou poznámku - když si hraješ s elektrikou, nezlobíš.
Ale ani nejezdíš na kole.
Takový přístup si můžou dovolit jen cyklouni na baterky :-)
Ne nejezdím.
Na kole jezdím pro zábavu nikoliv z "musu" a jezdit ve 40 stupňovém vedru mi zábavu nepřináší, a to ani na baterky.
Podle všeho, ani nestihnu vyjet na Zelenáčovi, i když mám všechno zaplacené, TGV do Bordeaux na 1 září. Budu rád, když budu moci domov opustit 2. září, a zřejmě pojedu zase na baterky, abych 8. září byl v Montpellieru.
Nechci si dávat nohu za krk, dřít se známou trasou, a alternativa vede přes kopce, což by mě na Zelenáci zkratilo denní dojezdy.
Jezdím Francií pro radost, ne proto abych se dřel a když mi seberou pár dní, jinak než dřinou se dohnat nedají...
Však píšu to samý, vyrazit na delší cestu, bez poctivé přípravy, si může dovolit jen cykloun na baterky.
.. a ten bez baterky si tenhle přístup dovolit nemůže ?
To je tavěčná obsese.
Prostě sedni na ekolo, ujeď za den 200, dalšoí den 199, další 175 atd, a můžem diskutovat.
Dřív to nemá smysl.
Rýpal ovšem zapomenul, že já narozdíl od něj už letos bez motoru byl a dost vysoko.
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
Příprava je fajn, když teda pak vyjedeš :-)
Příprava je a byla v pohodě.
Vše propočteno tak, abych se nesedřel a fungovalo to.
Ale umřel tchán a nevyjedu v termínu.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika... No už Jindrovo konání začíná mít reálné opodstatnění, co myslíte bude to u nás jiné ?
V tomto směru jsem, kupodivu, optimista. Očekávám extrémně teplou zimu, zatím tomu vše nasvědčuje, takhle teplé moře co bylo nepamatuju, Anna byla už před měsícem, "chladna z rána" dosud nenastala, sluneční aktivita roste...
"Chladna z rana" teda nastala.
Je jen otazkou, co je pro tebe "z rana"...
Každoročně řeším nastavení v mojí hlavě, že na jaře nezačnu jezdit do práce na kole pokud je teplota nižší než 10 stupňů. A v srpnu jezdím běžně. Zatím nejnižší ranní teplota teď v srpnu byla pár desetinek na 5 stupni.
> "Chladna z rana" teda nastala.
Je jen otazkou, co je pro tebe "z rana"...
Nene, kdepak. Otázkou naopak je, co to je "chladno".
Dnes ráno v 6 hodin na stavbě... sice ještě nebyl příjemný chládek, jak bych si přál, ale aspoň už nebylo debilní vedro. Takže se člověk v kraťasech a tričku moc nepotil.
Kolega dorazil nabalený do montérkové blůzy! Nevěřícně jsem na něj koukal, a on pravil, že má být přes den "jenom 20", tak prý aby ho neofouklo. Neuvěřitelné ;-)
No a stejně po 13. hodině zas vylezl puňta a zase jsem se zpotil. To je nějaké chladno, toto??
;-)
Po 13h snad také není ráno... si teda myslím... :o)))
Jestli bude teplá zima jak minulá moc nepomůže, když se táhla půl roku . Teď léto a ráno sice 15, ale v poledne sotva dvacet, pár dnů po sobě a v bytě je nevlídně chladno, já to snesu ale mamka pod dvěma dekami brble na zimu :(
A navíc, nevím jestli správně pochopil odkaz co jsem postnul, jde o "výpadky proudu" proti kterým se Jindra chce jistit, takže může jít o mírnou zimu, ale topit je třeba a teď bude volba čím, na co budou stačit finance, když skočí zálohy na plyn o 300% a na el. jen o 100% tak jaká bude volba, ubere se na teplu o dva stupně a nasadí častěji třeba teplomet ráno nebo večer po příchodu z práce. Sousedka má elektrokotel a zapne ho po příchodu z práce a takových bude asi teď více co zapnou nějakou náhradu za plyn, ve výsledku to bude stejně asi z bláta do louže, ale výpadek to nejspíš udělá :(
To se dalo čekat už když Poláci vehementně protestovali proti stavbě NordStream2 a když jim nikdo nevěřil, že Rusáci budou přes plyn vydírat Evropu, začali stavět terminál na LNG ve Štětíně. Válka na Ukrajině to jen urychlila.
O tom, že Schröder šel z premiérského křesla rovnou do správní rady Gazpromu a letos se ukázalo, že Němci prodali zásobníky plynu Gazpromu, a ty jsou prázdné, ani nemluvě.
Tak hlavně, kdo by před třiceti lety řekl, že budeme řešit, jak zatopit a jestli budem svítit. Soudruzi z wallstreetu někde udělali chybu, se mi chce jedovatě říct.
A až Čína obsadí Thaj-wan a převezme TSMC tak nastane obdobné vydírání jako s ruským plynem s čipy.
No, pokud by jeli jak skřeti, tak by nebylo vydírat čím, bo vše na cihly...
No, můj táta, rozumnej chlap, mi kladl na srdce, dům musí mít komín.
Dneska jsem byl na kole chvilku naším satelitem, nemá ho nikdo. Sateliťáci udělali silné volební uskupení, kdysi, a vydupali si plynovou přípojku. :-)
No, stačí odvětrání, komín nepotřebují :-)
Máš pravdu, před 30 lety jsem věřil že do 10 let doženeme v životní úrovni Německo. Furt si myslím, že to bylo možné, kdyby se tak nekradlo.
No, dohnal jsem je jen já a ne za 10, ale za 25 let, vy ostatní jste se asi flákali :-)
Dnešní situaci jsem před dvěma lety předvídal. Zbytečně hledají viníka v Green Dealu nebo Rusku.
Ekonomika států byla předlužená, nesplatitelně předlužená. Cestou z toho je inflace nebo válka.
Máme obé
No, zdaleka jsi je nedohnal jen ty.
Ruští oligarchové například, je dokonce předehnali. Přesto je dobré se pochlubit.
Ať každý vidí, že mentálně Německo nikdy nedoženete..
Jako laik výpadky čekám taky, na druhou stranu odborníci asi taky nespí na vavřínech, takže doufám, že když už, nejspíš budou nějak řízené, koordinované, možná i dopředu avizované.
Mírná zima bude v tomto směru lepší, než tuhá, o tom snad nemusíme diskutovat.
Spoléhej na "odborníky", (za covidu se osvědčili), přesto ti radím, nadělej dříví raději na dvě zimy
"spoléhám na odborníky" dobrej vtip
„Odbavovali jsme i tři a půl tisíce telefonátů a poptávek měsíčně, firmy nestíhají a třeba baterie mají osm měsíců zpoždění.
Zájem rostl už během covidu, navíc se zvýšila státní podpora, vzrostly ceny energií a pak začala válka na Ukrajině,” vysvětluje zájem o soláry majitel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.
https://video.aktualne.cz/dvtv/suvarsky...
Vidíš to, Jindro?
Najednou je fotovoltaika populární.
Lidi se chovají jak vyplašené stádo.
Někteří pozdní vyplašenci se dokonce cítí jako průkopníci a rozdávají tu rozumy, jako kdyby tohle všechno odborníci nevěděli už dávno ;-)
Kolega dnes v autě prohlásil, že předpisy se musí dodržovat... a nastavil klimatizaci na 18C.
Naši němečtí kolegové zasadili rusákům poslední a zdrcující ránu, v kancelářích (prosklených s okny na jih) klimošku vypnuli.
32 stupňů jako prd...
Aby toho nebylo málo, interním mařízením nařídili nosit během celé pracovní doby respirátory. Prý si nemohou dovolit, aby někdo onemocněl covidem.
Infarkt asi tolik nevadí :-)
Tak tohle je úžasná idiocie, kterou zen jejich systém předvádí.
O si nemůže vzít domu firemní počítač, nikdy, a připojení vlastního řeší iT oddělení, tedy někdo tam musí zajet, prověřit, jestli "linky jsou bezpečné,,,"
Za covidí paniky se IT oddělení naučilo být npostradatelným. Bezpečnostní protokoly, píčoviny.
Něco, co nám dává na čas jistou výhodu. Talhle prachy nevyhazujeme.
.. takže nabito bude za ? hodin? Podmínky jsou jaké - slunečno, zataženo, ....?
Jen když na to pere slunce, nabito z 3 hodiny.
Teď je spíš oblačno, takže v průměru tam leze tak 400 W.
Budu rád, když za bílý den tu baterii nabiju. Ale za jasného dne je za 3 hodiny plná, už jsem koupil tu přídavnou, budu tery za optimálního stavu mít asi 7kWh k dispozici.
Nic levnější nebude, je proto zbytečné odkládat nákup.
Nemusí přímo prát slunko, ale musí být dost světla. Jak jsou tmavé deštivé mraky, dá to prd.
Jakou má baterie asi tak reálnou životnost?
píšou že 2800 cyklech by měla furt mít 80%, ale věř tomu...
To by dávalo tak 10 let, což se mi nezdá realné.
Uvidíme,zapisuju si to.
Ona ta spolehlivost a výdrž baterií se výrazně zlepšily, tak se dá předpokládat, že by to tak klidně i mohlo být.
Autobaterie dnes už umí běžně 6 až 8 let, ale bohužel kleknout umí i po 3 letech. Mám už asi 8 let stále ještě 2 sady baterií do navigace a pořád ji ještě pár hodin utáhnou, jsou už někde na 60 %, ale pořád dobrý.
Všechno je to velká neznámá, prostě se to musí vyzkoušet.
Ty panely by údajně měly vydržet 15 let.
Jestli se s cenou elektriky fakt zblázníělo by ae to zaplatit dost rychle.
Hoch z Toptransu, co mi přivezl tu druhou sadu panelů, říkal, že posledních 14 dní vlastně vozí jen ty panely, že to nezažil.
Tak to vypadá, že hodně lidí se rozhodlo si trochu energie vyrobit sami. Dneska je dobrej den, není vedro, dost jasno, baterie se krmí fest, ale každý den asi takový nebude.
Ty výpočty, co uvádí prodejci solárních zařízení jsou z takové té kategorie "dojezd elektrokola" 50 km na baterku. :-)
Na druhou stranu, v protisměru půjde inflace a zdražovaní energie, a to může výslednou efektivitu a návtratnost dost ovlivnit.
LiFePo baterie mají (mnou) otestovanou životnost v trakčním použití v rozmezí 600-1000 cyklů
(12 testovaných sad)
vzhledem k tomu, že to mělo být na zahradní techniku, součástí byl i "zimní spánek" za hranici se bralo 79% kapacity.
tytéž baterie (i stejná serie) mají při použítí v elektrárně (MVE)po 10 letech ale nevím kolika cyklech 85-91% kapacitu.
Jestli jsi pořídil přídavnou obludu tak v létě asi obě slunkem nakrmíš v pohodě, ale až přijde podzim-zima-jaro tak nevím nevím, v zimě učo ne. Psal jsi že ti jde o výpadky, tak vhodnější bych viděl EcoFlow Smart Generator, zapne až dojde šťáva obludě při delším výpadku, i ty dvě obludy se vyčerpají při delším výpadku, palivo doliješ kdykoli.
Vím, jak je pod mrakem dá to prd.
Ten generátor už kupovat nebudu, mám třífázovou centralu na benzín, potřebuji 3 fáze na čerpadlo ve studni. Takže počítám s tím, že když to vypadne a nebude slunko, prostě přikrmím ro z tý centrály, stejně ji musím čas od času nahodit abych napustil vodárnu.
Když bude slušně, těch 7 kW nabiju ze slunce.
Pořád jede sice jen 195 W, ale jede...
jak osadím všechny panely, jedna baterie by byla málo.
Mám tušení, že tyhle věcičky se budou zdražovat velmi brzo, tak jsem to koupil raději teď.
Leckde už jsou tyhle velký záložní škatule vyprodány.
Dneska jsem vyrobil 2,7 kWh a to jedu jen na dvě třetiny panelů, čekám na kabely, blbě jsem to spočítal, nemůžu je všechny zapojit do serie, a tak mi schází asi 20 metrů drátů...
Rak jsem dokončil instalaci východní strany, na zabradlí, nedopadlo to zase tak hrozně.
12x175Wp, dneska bylo stále zataženo, ale přesto to dalo 3 kWh. Včera byl luxusní den, takže jsem ze systému vytáhnul 8 kWh, musel jsem baterii "vypustit" do boileru. Takže dneska přivezli přídavnou, mám zatím kapacitu 7,6 kWh. Ro by snad mohlo stačit, když ranní přebytky vypustím do boileru, kdyby ne jde k tomu píchnout ještě jedna. Výhoda by snad mohla být, že půjde odhrabovat z panelů sníh. Stačilo když jsem je ráno zamlžené vzal stěrkou, a zdvojnásobil se výkon.
Teď mě čeká jižní strana, tam mám koupené 2x450, ale musím udělat takovou konstrukci nad vrátka, snad to se Soňou nějak dobastlíme.
Pak už mám možností méně, buď střecha, nebo solární přístřešek pro auta, nebo obojí :-)
jalovec se bude muset o metr zkratit...m :-)
No jo, no, někdo má hold baarák s vyhřejvanym bazénem a hnusnejma solárama, zatím co jinej má krásnou vymazlenou garsonku ve 4 patře bez výtahu.
Nádržka je vyhřejvaná jen těma topnejma hadama, za ro můžou ty lockdowny, člověk blbnul na zahradě :-)
Hnusnej he ten kabřibec, když jsme to stavěli, hlídal jsem každou korunu, a tenhle mi někdo prodal za babku ...
No a pak přišla ta ouchylárna s fíkovníkem, koukni jak jsem se vyblbnul:
https://photos.app.goo.gl/CAaeLRASEm9BfeTb9
A teď asi půjde do tuhýho, tak "paneluji"...
I přes hnusný počasí to dává 3 kWh za den, jestli se v Lipsku splaší, budu to mít za rok zaplacený :-)
Tak si říkám, že přes tvůj verbální odpor vůči zeleným myšlenkám, jsi ve skutečnosti mnohem zelenější než mnozí jiní.
Zadržuješ vodu v krajině.
Zachycuješ a znovu používáš dešťovou vodu.
Buduješ soukromý bezuhlíkový zdroj energie.
Jezdíš světem a do velkých dálek často na kole nebo elektrokole.
Tvoje firma se zabývá budováním rozvodu moderní obnovitelné bezuhlíkové energie.
Tvoje firma vytváří hodnoty jen málo závislé na spotřebě neobnovitelných surovin a nezatěžuje planetu polutanty z výroby.
Když už používáš auto, tak máš model, který má hodně pokrokové potlačení škodlivých polutantů.
Nelétáš letadlem.
Ať si říkáš co říkáš, jsi mnohem zelenější než je v naší zemi běžné. Měl bys vyhledat místní Zelené a sloužit jim ve volbách jako příklad vhodný k následování. :D :D :D
Říkám to léta.
Ekologie se dělá kosou, ne přivazováním se k Temelínu.
Je naprosto normální být ohleduplný k přírodě, stejně jako mít sociální cítění, nesnažit se odrbávat spolupracovníky za účelem co největšího okamžitého zisku. V dlouhodobém měřítku vždycky funguje pouze strategie win-win, tedy "spokojení musí být všichni". Zásadní rozhodnutí proto děláme v týmu, říkám - že f naší firmě je socialismus o kterém se bradatým vůdcům proletariátu ani nesnilo.
Přesto nevyhledám místní organizaci komunistů a nepřidám se k nim. Protože oni chtějí ovládat a vládnout, a sociální myšlenky jsou pro ně pouze "dírou na politickém trhu".
Stejně pak ta nejrůznější ekologická hnutí.
Jo, a pokud jde o tu ekologii e-kola, jsem na tom jak Greta Thumbergová na té plachetnici, tam bez emisí, zpátky letadlem :-)
Psal jsem o tom už jednou,v poslední kapitolce
http://www.doucefrance.cz/franci%C3%AD-na-kole1...
Jsem si právě spočítal, že i s tou přepálenou spotovou cenou by mě nabití mojí e-zdechliny vyšlo cca na desetikačku…furt je to o půlku levnější než lupen na šalinu…
No, já si říkám, že když jedu někam na ekole, nebo třeba i za svoje, a pak pro mě dojede Soňa autem, moje "uhlíková stopa" fakt není menší, než kdybychísto abych jel na kole, seděl na zadku vedle ní.
Ale mohu se mýlit
hele, fíkovník mému tchánovi v pohodě roste u zdi (bez skleníku) už asi 15 let. Po velkých mrazech (pod -15) část omrzne ale za dva roky to dohoní.
Původně ho měl v Levoči a tam teda na něj dával přez zimu starou deku. Teď je mezi Partizánským a Nitrou a pohoda.
co jsem dostal od něj oddenek či jak se to říká, tak mám na zahradě u unimobuňky a taky v pohodě, teda jen tři zimy (čtvrtý rok).
Takže ten skleník je jen taková libůstka pro klid v rodině :-)
jo, já jsem 463 m.n.m.
Tady kvetou třešně o tři týdny později než o kousek dál, v Praze.
Ale znám kluka, co má fíky v Jablonci.
Jsou odrůdy, co snesou naše klima, ale můj Hugo je Španěl, ten vydrží prd. Dá prý -15, ale sníh určitě nemá v genech.
Pokud by šlo o fíky, jsme jak s tím solarem ekonomicky mimo.
Ale pokud mi jde o "vlastní fíky" ,(nebo energii) hledám cestu jak to udělat, ne úspory.
jo, chápu. toto je prostě "pro radost"
a tam jakákoli ekonomika jde stranou.
ad samotné fíky:
pro porovnání - Levoča , 510mnm pokud jsem správně odečetl vrstevnice.
Teď je tchán u zl moravec v 330mnm
jenže tchán je děsnej mičurin, s ním se prostě nelze srovnávat.
Nemyslím si to. A navíc, to funguje
Tak asi před měsícem jsem začal s tím solárním zajtrlíkováním, a než jsem odejel, tak jsem měl polovinu systému v provozu - tedy bateriové úložiště 7kWh a k tomu připojené solární panely o špičkovém výkonu 2,1 kW.
Běžně to za den vyrobilo tak 3 kWh, které jsem vypráskal do filtru jezírka a vodotrysku, protože na sofistikovanější systém připojení domácích spotřebičů jsem neměl dost času.
Říkal jsem si, ty zahradní spotřebiče prostě systém udrží v rozumných nabíjecích a vybíjecích limitech než se vrátím, osadím druhou část panelů, a připojím k tomu domácnost.
Dneska se ovšem "stalo něco divného". Baterie ráno za tmy měla 65% v 8:45 ovšem už 99,5%, naprosto nečekaný výkon soláru.
Pro tento případ jsem do chodby postavil teplomet, bere 1960W. Nahodil jsem teplomet a začal topit - vybíjet baterii. Vytápí to z té chodby vlastně celej barák, Jak teplota rostla je vidět na obrázku.
(V 11:45 jsem to vypnul, abych nepřetopil nas 18 stupňů a nestal se tak Putinovým slouhou a trnem v oku Pekarové-Adamové., i když jsem v batetii furt měl 45 procent.
Jisté je, že na vytápění solàr použít moc nejde, na zatopení v koupelně ale ano.
Další věc, jsou dny kdy se dají čekat docela slušné výkony (a dny, kdy to vyrobí kilowatu) a že kapacita baterií by měla být na ty výkyvy dostatečná.
Ten výkon solárů je poddimenzovaný, doporučení jsou různé a nejčastěji 2:1(solár:batery), místo teplometu energii vypráskat klimatizací v režimu topení, z kilowatu lze vytěžit až 4 kilowaty tepla, to by šlo správným nadimenzováním systému uživit v období podzim,jaro.
Panely mám, jen jsem je nestihnul nainstalovat. Protože nejsem doma, je pro mě nejjednodusší cestou jak "upustit" baterii právě ten teplomet, jinak asi nejvíc "výroby" půjde do bojleru, ale ten když teď nemá odběr, je mimo hru.
Za "normálního" počasí co je teď vyrobím s tou polovinou panelů tak 3-4 kWh za den, včera se to nějak zbláznilo. Asi chladno v kombinaci s ostrým sluncem.
hele Jindro, ten vzestup z 65% na 99,5% za kolik?...2 hodiny slunečního svitu?
(35% baterie za 2(?) hodiny)
sedí trojčlenkou s max výkonem instalovaných solárů? (ztráty zanedbej)
Pokud ne tak máš asi někde problém.