Co vyrábíte s dětmi? Aneb modelařina, rukodělné dovednosti a polytechnika s dětmi.
Tak si všímám, že se na tomto fóru semele ladacos. Zakládám diskusi o rukodělných počinech s dětmi. Modelařina, štípání dříví, vyřezávání lupénkovou pilkou, letování elektroniky, a tak. Nevím, zda sem patří i stavění ze stavebnic. Leda podle svých nápadů, bez předloh a návodů.
Po loňské přestavbě Tatry 148 sklápěčky na CASku 32 jsme se letos pustili do autojeřábu. Základem je hračka autobagr s citlivě odstraněnou nástavbou. Z ní bude po čase Brøyt.
Zatím vyrábíme MAKETU. Čili nefunkční model z papíru, na kterém ověřujeme především rozměry a způsoby otáčení nástavby a zvedání ramene.
Potom se pustíme do PROTOTYPU. Ten už bude (asi) z plechu, překližky, apod. Už bude nalakovaný a funkční, připravený ke hraní si.
Když si hraju, nezlobím :-)
Bohulibá činnost.
Dovolím si kacířskou otázku. Patří 3D tisk do polytechniky?
Jo tak. Takže to 3D tiskl nějaký Tvůj kamarád, Ty sáms to nedělal a už vůbec ne s dětmi. No tak to do tématu "Rukodělné dovednosti S DĚTMI" nepatří už vůbec.
Zní to dostatečně polytechnicky :-)
Tak jestli ten tisk programovalo 10 - 13 leté dítě, tak sem s tím. Téma se jmenuje Polytechnika s dětmi.
předesílám OT. Případně smazat
dcera měla před koncem školního roku ve škole kamion s 3d tiskem a vůbec technikou.
totok: https://zlinsky.visc.cz/visc-technology-truck/
jeden den (s pomocí školitele) namodelovali jednoduché (pro tisk vhodné- ploché) modely, pustil se tisk, a druhý den dostala třída své výrobky.
Teda šlo se po půl-třídě, malá je sedmačka a zvládla to.
Reklamní vsuvka zní "technology truck, zlínský kraj"
To jsem viděl i ve Šluknově. Pěkné. Jen to heslo na kamionu "Vezeme praxi do škol" jsem zprvu přečetl jako "vezeme práci", to by mohlo mnohá šluknovská dítka vyděsit, ona se chystají žít z dávek.
Jak pokračuje stavba autojeřábu?
já si po dlouhé době zamodelařil minulý týden, základ je stavebnice,nic složitýho, nějaký lepení a instalace elektoniky, jen jsem to musel trochu poupravit a dodělat plováky aby se s tím dalo létat i na vodě.
https://www.youtube.com/watch?v=G5BfhDV6W0g
Díky za dotaz, potěšil mě.
Stavba pokračuje pomalu.
Jednak mám školáčka (8 let, půjde do 3. třídy) jen na tři nesouvisející jednotlivé týdny během prázdnin. Kromě toho máme i jiné zájmy, v těchto vedrech se hodně jezdíme koupat. No a podstatnou část jednoho týdne školáček problindil, chytě jakousi asi virózu.
No a za další jsme přešli z kola Author Cosmic 20´´ na narozeninové kolo Author Mirage SX 24´´. Takže jsme ho museli včera hned poprvé vyzkoušet. Vlakem do Staré Hutě a přes dobříšskou Kodetku, Královu Stolici, Mníšek pod Podprdou, Cukrák a Braník až na pražské Roztyly. 52 km, nový rekord (loni na 20´´ 46 km), školáček zcela unešen a já také :-)
Čili stavba autojeřábu pokračuje pomalu, ale jistě. Chtěl jsem ty fotky sem nahrát, až to bude hotové. Dávám tedy rozpracovanost.
Výroba ramene, tj. vrtání mnoha děr, a zejména práce v klempířské dílně na ohybačce, to bylo téma, o kterém školáček mluvil několik dní, jak ho to zaujalo :-) Z čehož mám radost.
Zítra cestou na kolech z Kobylis ke koupacímu lomu u Kojetic (Neratovice) zkusíme v Líbeznici ulovit žlutý sprej RAL 1003, měl by tam být skladem...
Nejlepší je tam ten notebook mezi tím vším vercajkem.
To už je chlapák, tomu mojemu vnoučeti jsou tři, to je zatím tak maximálně že když lepíme třeba draka tak mi zvládne něco podat. Vnučce je 8, ale tu nějaký kutění moc nebere.
Mladý někde našli starou rozpadlou plachetnici tak snad se nam ji podaří zrestaurovat. Docela se na to těšim. Se dřevem mi to docela baví.
Vnitřek ma trochu rozpadly žebrovani ale pujde to zachranit. Nakonec jsem to opalil klasickou plynovou opalovačkou. Elektrickou bych to dělal tejden.
Už to začina vypadat trochu použitelně.
Vida, díky za tip. Sedačka na mojí tříkolce začíná vypadat podobně jako ta žebra, tak ji zkusím i podobně opravit. Čím to lepíš? Nějakým epoxidem?
Obyčejnym Herkulesem-https://www.alza.cz/herkules-s-aplikatorem-500g...
pak to ještě zaštouchávám štětečkem namočeným ve vodě aby si zateklo řidší lepidlo hlouběji. Epoxydem něčím plněným, nejspíš spárovačkou v podobném odstínu budu asi spíš jen lepit-tmelit- zvenčí škvíry okolo kýlu.
Ted už mi to bude přibejvat pomalu. Davam si pauzy abych si ujasnil co a jak budu na te stare lodičce řešit. Nechce se mi tam davat moc plastovych a uhlikovych komponentu ale spíš to pohledově řešit po staru i když rc ovladani tam bude a navic přiznané na vršku paluby. Zkoušim lepeny stěžen a rahno ale jestli se mi to povede je ve hvězdách. Spěchat nemusim, s čim jezdit máme.
Otázka neznalce: to to fakt RC plachtí, nebo je tam plachta jen na parádu a žene to standardní vrtulka?
rc to plachtí, ovládané je kormidlo a naviják plachet
https://www.youtube.com/watch?v=9gyUfFUyjMc
Pomalinku polehounku ale už vidim světlo na konci tunelu :))
Už to drandí, ještě prej musím dodělat kajutu, ach joo :))
https://www.youtube.com/watch?v=9lhcY3rkhZ4
Kajuta hotová. Rovnou jsem na ni dal i dva soláry
Tedy ty jsi rychlik. Pekna prace. Fakt bych neverila, co z te trosky dokazes udelat.
Už jsem to jednou dělal, v podstatě uplně to samé,jen ta první byla trochu větší, stav byl ale podobný, mimo stěžně, ráhna a spodního plováku se všechno muselo udělat znovu :))
https://pepin65.rajce.idnes.cz/na_prodej-...
Jsou i jiné možnosti ... netřeba reinkarnovat vraky, je možné postavit REPLIKU.
Tak si ji postav, já ti v tom v žádném případě bránit nebudu, ale počítej s tím, že je to časově podstatně náročnější než rozdávat moudra na diskuzních forech.
:)))
Ale to ty samozřejmě víš, když jsi dřív aktivně modelařil.Já nikdy aktivně nemodelařil a už vubec ne maketářsky.
Když jsem ještě aktivně modelařil, tak MAKETA znamenala co nejvíce věrnou funkční napodobeninu vzoru. A PROTOTYP byl výrazem pro funkční výrobek předcházející sériové výrobě, který se podroboval dalšímu vývoji tak, aby se ta sériová výroba vůbec mohla začít. Což tady jaksi nesouhlasí.
Z hračky autobagru nám zbyla nástavba. Takže z ní uděláme bagr Brøyt, podvozek si vytiskneme.
Aby otáčení nástavby nekolidovalo s velkými koly, musí být kola zavěšena na poměrně vysokých sloupcích.
Roury náprav jsou z nabarvené hliníkové trubičky, vlepené do podvozku.
Podvozek na čapích nohou se mi moc nelíbil. Takže znovu a lépe.
Upravený podvozek má kratší (nižší) sloupky náprav, a tak musí mít zvýšenou točnu.
Dodatečně s odstupem si myslím, že ty čtyři výztuhy točny nejsou nezbytné. Ale potřetí už to tisknout nebudu ;-)
Konstrukce šípových kol.
To tedy obdivuju. Já bych na ta šípová kola neměl trpělivost, předpokládám, žes to maloval v Tinkercadu. A ten vzorek na pneu si taky dělal?
Ano, šípová kola jsem kreslil v Tinkercadu.
Příprava šípových kol nebyla těžká. Potěšilo mě, že jsem vymyslel, jak na povrch kola dostat tu ohnutou hranatou čabajku. A pak už to bylo snadné. Do pláště kola svrchu zaseknout destičku. Kolo na jeho ose otočit o 36°, destiček bylo 10, a znovu zaseknout další. Druhou řadu destiček zrcadlově obrácenou a pootočenou (posunutou) na povrchu kola o 18°. A pak už to jen z vnějšku oříznout k tomu účelu vytvořenou dírou ve tvaru trubky...
Vzorek na "gumových" kolech jsem nedělal já. Vzal jsem nějaký předpřipravený polotovar terénního kola. A na něm jen upravil disk, vnitřek kola.
Ještě máme do zásoby vytištěná kola k maringotkám. Neboť kola jsou na našich vozech nejobtížnější. Chceme je mít těžká, aby se točila. Nemohou být proto dutá z papíru. Používáme postup, který zveřejnil arch. Richard Vyškovský, autor vystřihovánek v ABC. Na špejli se navíjí úzký pruh čtvrtky a pořád se mezi závity lepí. Ze začátku to jde, ale jak kolo nabývá na průměru, tak to přibývá pořád pomaleji.
Náš cirkus má jednu maringotku spací, zatím s papírovými navíjenými koly, v plánu je maringotka pokladna / obečerstvení a maringotka pro opičky.
Děkuju. To je hodně inspirativní popis!