Trochu z jiného soudku.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/statni-dluh...
Co se divíš. Že to bude mít vliv na ekonomiku země jsem si myslela už v březnu 2020 a sem někam do covidích témat jasně napsala. Když jsem se pozastavila nad Primulovinama s omezováním provozů s upozorněním, že i jednodenní stávka je ekonomicky leckdy tak významná natolik, že stávkujícím aji přidají na mzdě. O jednom dnu svátku za rok navíc se v paramentu hašteřili roky. Tak kdo si mohl vůbec myslet, že se ty broskvoviny, co ten chuj prymule vymýšlel, nepodepíšou na zadluženosti země, inflaci a ve výsledku sprostém ožebračení lidí jak za bolševické měnové reformy v padesátých letech.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika...
Myslíte, že tahle sněmovna může pro stát vůbec ještě něco udělat?
To zakládáš nějakou anketu?
Myslím,že problémy ČR a jejích vlád tady asi nevyřešíme. Je jasné,že každý by věděl a uměl poradit,jak má postupovat "ten druhý". Nikomu by se ale osobně do takových kroků nechtělo. A vláda,která dělá jen populární kroky a je všemi oblíbená,to je představa dost naivní. Vždycky je něco za něco.
Jen populární kroky dělat nemůže, to je jasný každému, kdo někdy slyšel o statistice.
Nicméně by bylo fajn, kdyby průměrný člověk byl schopný prohlédnout skrz to nepopulární rozhodnutí k té faktické nezbytnosti.
Bohužel, mnohem častěji vidíš postupy nedomyšlené, nekoncepční a to mluvím jen o těch, kde v tom nebyl vyloženě zlý úmysl.
Nicméně máš pravdu, to tady nevyřešíme :-)
A kdy udělá ty nepopulární. Tu je jakýsi námět.
https://www.youtube.com/watch?v=4quTfMtiWjg
Já slyšel o statistice až od Felixe Holzmanna. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=QMAJNfRBDag
Trochu opožděnej, ne? ;-)
datum zveřejnění článku: 30.března 2021 ;-)
Ono nejde ani tak o článek jako o onen dluh a důsledky (zdražování, inflacea t.d.)
Quelle surprise :-)
Nemůžeš vypnout ekonomiku, nechat lidi doma na nějakýh podivných podporách a dotacích a čekat, že se to neprojeví. Jak píše Bára, věděli jsme to už najaře před dvěma lety. Poroste rekordně zadlužení země a jedinou cestou z obřích dluhů (kromě války) je inflace.
Co taková inflace znamená?
Zdraží se a lidé budou víc vydělávat. Jenomže mezi zdražením a zvýšením výdělků je časový odstup, takže než se platy dorovnají (zda-li) se zvýšením cen, bude všechno výrazně dražší.
To jsou ti šťastnější, kteří tedy mají zdroj příjmu jiný, než úspory nebo nějaké státní renty. Důchody jsou na tom podobně, také, zvýší se s časovým odstupem a zřejmě ne tolik kolik ceny.
Nejhůře ovšem budou biti všichni, kdo si něco naspořili, ať už na stáří nebo na stavbu baráku. Ti o prachy přijdou nenávratně.
Tedy, státy splácí své dluhy ožebračením střádalů, proto inflace.
Ale na druhou stranu, celá tahle zbytečná taškařice by nakonec mohla mít za následek ekonomické oživení, protože se vlastně vytvořilo něco jako "válečná situace", kdy se prachy mění v zbytečně vystřílenou munici, v našem případě v zbytečně proplácených testech, předražených zdravotnických potřebách a vakcínách, o kterých zatím nesmíme vědět, kolik vlastně stály a stojí. Prostě prachy fuč, zboží málo, je potřeba rozjet mašiny.
Jenže, to by se muselo okamžitě přestat blbnout s testováním, zrušit veškerá omezení, prostě žít normálně.
A to se nepovede ze dvou důvodů:
1. Big Pharma investovala moc a chce teď vydělávat.
2. V EU zavládl zelený socialismus, naprosto nelogicky a nesmyslně si zelenými nápady likvidujeme ekonomiku, se stejným výsledkem, jako má vakcinace na šíření omikronu :-)
Fakt si myslíš, že ta správná strategie pro budoucnost je bourat jeden Jiřetín za druhým a házet uhlí do kotla? Jak Poláci hnedka za trojmezím?
V energetickém mixu vidím uhlí 40% a jádro 40% https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/narodni...
Nahradit uhlí jádrem tedy znamená dvojnásobně zvýšit výkon jaderných elektráren. Výstavba jaderné elektrárny 30-40 let, s uhlím se má skončit podstatně dříve. Navíc nikdo nechce mít „za barákem“ uložiště odpadu.
Soláry jsou zprofanované kauzou solárbaronů. Akce dotací aby byly na „každé střeše“ nás myslím nemine. Pomohou pro klimatizace, odstávky elektráren nutných pro zimní období …
Nedávno jsem v rádiu zaslechl jak si nemocnice a jakási fabrika nechaly ČEZem v areálu postavit kontejner s plynovou kogenereační jednotkou. Výhodu to má v tom, že využíváte odpadní teplo k vytápění atd https://www.cezenergo.cz/cs/o-kogeneraci/jak...
Pomohou, pomohou s ledasčíms, ale stavět na tom energetickou politiku je poněkud ... nejisté.
Pokud někdo nepřijde s nějakým inovativním, průlomovým, zcela novým řešením, jádru se v místní kotlině nevyhneš (teda pokud to nebudeme dělat jak mě přesvědčoval ten greenpissák onehdy u metra: elektrárny u nás zrušíme úplně a bude nás živit flotila příbojových elektráren na severu evropy).
Jo. A nebo budem čekat až se to moře rozlije až k našim hranicím. Jinak budeme platila jak mourovatí.
Nevidím sebemenší technický důvod proč by výstavba jaderné elektrárny měla trvat 30-40 let.
Stavebně a technologicky by to mělo jít stihnout za 3-4 roky tedy když zítra řekneme ano, za pět let musí vyrábět.
Možná někde na západ od nás, ale tady? Jak dlouho už se beseduje o dostavbě Temelína?
Ani tam ne, myslím, že pod 20 let se nikdo nikde nedostal a 30 let je běžná doba.
Může se to zdát hodně, ale asi to není jako postavit domovní kotelnu, tu taky nikdo neudělá za měsíc :-)
No, třeba ve Francii mají přes 50 jaderek....
Technické důvody k tomu aby stavba trvala tak dlouho fakt nejsou, možná politické
To je politická záležitost. Je jasné,že výroba elektřiny se nějak řešit musí. Ovšem,nikdo nechce být ten,o kom se pak budou děti ve škole učit,že to byl on,kdo rozhodl o stavbě jaderných elektráren. Jsme pořád u toho stejného. Ať to rozhodnou "ti druzí". My je případně zkritizujeme.
No - v onom bejvalém sociálizmu možná. Dnes, kdy se na tom chce napakovat i ten poslední ouředníček teda těžko....
A ten tok peněz, smuv (hlavně neveřejných) a t.d. při dnešních ochranách osobností a podniků nikdo není schopen kontrolovat a onu výslednou cenu jakbysmet. A že to existuje, vidíme i v poslední době dost i ve sférách nejvyšších.....
Zkus si zavzpomínat a zapátrat jak dlouho se stavěly ty naše jednotlivé bloky a kolik let trvalo od kopnutí do země k uvedení do skutečného provozu.
https://www.statistikaamy.cz/2020/12/14/dovoz-a...
https://ekonomickydenik.cz/cesko-a-draha...
https://www.idnes.cz/technet/technika/jak-se...
..Loni ČEZ prodal elektrickou energii za 66 miliard korun v Česku a za 12,8 miliardy korun v zahraničí.
Není snad nejjednodušší zákonem upravit prodej tak, že nejprv se zásobí Česko a přebytky pak prodají. Podle některých elektřiny máme dost. Postačí jen si hlídat, aby s ní někdo nekšeftoval do vlastní kapsy. (Vpodstatě všechny elektrárny patřily státu a žádnej soukromník do nich nedal ani mrť). Zřídit zásobování energií (přečerpávačky a t.d.) a teprve přebytky prodávat.
APP. Nejvíc elektřiny nám užírají ony cizí fabriky, kdy si pak dividendy vyvážejí domů bez poplatků. Dobrej kšeft.
To se krásně píše. Takže když máš aktuálně přebytek,dáš ho do mrazáku,zeptáš se všech lidí v republice,jestli ho nepotřebují,když řeknou že ne,tak ho vyvezeš? Je na každém,aby si dojednal nějakou smlouvu,zvlášť teď po krachu některých dodavatelů. Jinak všechno co se aktuálně nespotřebuje je přebytek a musí se s ním něco udělat ihned.
Jo. Ono je ovšem potřeba také sledovat ono má dáti, dal. My zatám energii spíše jen dáváme.
ASPP. třeba také vyrábět z přebytků vodík jako alternativní palivo. Viz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika...
My nic nedáváme,my tu elektřinu,stejně jako ostatní,prodáváme. A to za tržní ceny,které jsou v současné době takové,jaké jsou. Tak je otázka,jestli je výhodnější aktuální přebytek vyvézt,nebo ho nějakým způsobem zpracovat,což je zase činnost,která představuje vložit do toho další peníze. Co je výhodnější...
Nevím, jen tipuji, že je lepší elektřinu vyvézt. Kdyby se používala k výrobě čehosi, tak je nutné nejprve postavit továrnu na výrobu čehosi a pak řešit jak vyrábět čehosi v okamžiku, kdy není přebytek elektřiny. Nebo postavit "dlouhé stráně" na kdejakém kopci, na akumulátory se zatím asi moc spolehnout nelze a s vodíkem je ten problém, že se blbě skladuje a pokud ho použiju jako palivo, je tady zase ta věc, že ho musím vyrábět i v době, kdy je elektřiny nedostatek.
To si právě myslím také. Že by ta technologie stála více,než kolik se dá dostat za tu vyvezenou elektřinu.
POkud to řešíš jen na čistě ekonomické úrovni, tak to asi bude jak říkáš.
Nicméně existuje ještě druhá úroveň problému, řekněme technicko-logistická.
Krom přepravvy toho el. výkonu pro jeho prodej (na což prostě musíš mít dimenzované dráty (což zjevně máme)) jsi právě prodal svůj nadbytek. POkud není problém ho v případě potřeby koupit zpátky, je to jen otázka peněz (tedy zpátky k ekonomickému problému), ale pokud by ses dostal do situace, kdy proud potřebuješ, nadbytek nikdo v okolí neprodává a stejně tak nikdo nemá proud "skladem" (jakoukoliv formou), máš problém.
Právě proto se hodí mít zásobníky s plynem, kádě s naftou a, v kontextu elektřiny, Dlouhé Stráně.
I investice do technologie a vybavení na výrobu vodíku v době nadbytku a jeho následná konverze zpět na elektřinu v době nedostatku můžev celkovém součtu dávat dlouhodobě smysl, byť samozřejmě přeměna el. na vodík a zpátky bude podléhat nějakým účinnostem a bude nutně ztrátová.
Ostatně, to jsou Dlouhé Stráně taky, a jak tam tu vodu honěj nahoru a dolu...
Tohle by právě do jisté míry mělo řešit to mezistátní propojení sítí a časový posun energetických špiček. Aby se aktuálně vyrobená energie aktuálně spotřebovala a nebylo třeba vymýšlet způsoby,jak ji v nějakém zařízení za každou cenu vypotřebovat. Samozřejmě,nic není stoprocentní.
hele na to je evropa asi malá - musel bys mít v jedné síty špičku spotřeby a špičku nadbytku zároveň a rovnoměrně zastoupené...
Nejsem si jistý, jestli by to mohlo fungovat kol dokola celýho světa, když vezmu v potaz ty vodní pláně, který nespotřebovávaj a nevyráběj...
Samozřejmě,to by byl ideální stav a toho nebude dosaženo nikdy. Nicméně určitě to je výhodnější,než jak navrhuje zanyn,nevyvážet nic a všechno si za každou cenu skladovat.
Výhodnost je relativní, otázka aktuálního stavu.
A taky úhlu pohledu - co je výhodné pro EU nemusí nutně být výhodné pro ČR a opačně.
Osobně si myslím že vodík JE cesta budoucnosti a orientovat se na jeho výrobu a spotřebu v pořádku.
Pokud se totiž naplní EU plány a za 14 let se přestanou vyrábět spalovací motory, tu elektriku pro elektromobily budeš muset někde vzít (a z principu věci taky skladovat). A jádro, který bude v noci vyrábět, zatímco ty budeš spát a nespotřebovávat, a tak se to nacpe do vodíkový tlakový láhve, mi přijde jako vcelku schůdný technický řešení...
Vyvážet je OK, ale z principu věci bys měl napřed uspokojit místní poptávku, jinak jsme zase tam, kde jsme už byli...
Jako idea dobrý, jenže pokud si uvědomíš že evropa (mimo bývalé CCCP) má 2 časová pásma (a v tom "jiném" je Portugalsko a UK)
a s Ukrajinou atd 3 časová pásma.
Dráty sice do Ruska vedou, ale zda se praktikuje masivní dovoz /vývoz tam, nevím.
Po pravdě při uvážení politického zasahování (na obou stranách- to není tema diskuse) je elektřina dovážená odtud ještě rychleji "vypnutelná" než ten plyn, ten lze alespoň do jisté rozumné míry skladovat.
Takové uhlí lze bez ztrát skladovat na povrchu i několik let... Ale je politicky nevhodné...
Zálohování zdrojů energie (jakékoli, nejen eletrické) je potřebné. Ale naráží na fyzikální limity v případě elektřiny, resp na politické např v případě toho uhlí.
Omyl. Dodáváme do EU burzy a tio nám ji s hezkiou přirážkou prodají zpět. Dobrej kšeft. Ale bohužel ne pro nás...
Pokud vím tak elektrárna je akciovka a jako taková má vlastníky - akcionáře a akciovka jako taková má přímo povinnost mít co nejlepší hospodářský výsledek a tedy i zisky.
Hmm. Byla jaksi národním majetkem A kdopal ji asi prodal a za kolik?
APP. Už tu sumu její skutečné ceny zaplatili její akcionáři státu?
Fungující jaderná elektrárna žádné uložiště nepotřebuje. Z paliva se spálí pár procent uranu a zbytek je velice cenná surovina. Komplet se to pošle na přepracování na další palivo. Uložiště je zapotřebí až při likvidaci celé elektrárny, pro likvidaci součástí té elektrárny. Manévry s uložištěm jsou jen strašák na veřejnost. Bohužel poměrně účinným.
Takže ta obrovská úložiště vyhořelého paliva co se hromadí v "meziskladu" elektrárny jsou co?
Co říkají tak tam jsou kontejnery co se musí v nějaké době dostat do trvalého úložiště pod zem, jinak bude dost velký problém s novým zabezpečením prozářených kontejnerů.
Ty mezisklady v elektrárnách slouží pro snížení radioaktivity vyhořelého paliva před jeho posláním do fabriky pro přepracování.
Palivo vytažené z reaktoru se rovnou šoupne do bazénu s vodou vedle reaktoru a tam se chladí a čeká, až to nejhorší pomine. Pak se uskladní v nerezových sudech a zahrabe hlínou někde na pozemku elektrárny. Tam asi 20 let leží a září. Po této době se přebalí do nových sudů, naloží do přepravního kontejneru a pošle vlakem na přepracování. Tím se kruh uzavře. Žádný definitivní sklad není zapotřebí. Ten je jen na strašení lidí.
No, možná se teda obecně (chybně) zaměňuje to trvalý úložiště s tím 20-ti letým "dočasným"...
Jen tak pro mou informaci, proč to nechávám 20 let zářit do hlíny? Co si vybavuju, z hlediska poločasů rozpadu je dvacet let dost nezajímavých...
Nejdená se patrně o uran, ale o jiné aktivní radionuklidy. Nezapomeň, že reaktor je zdrojem neutronů, které reagují s jádry atomů a dokážou se v nich usídlit. Tak se mění běžný uran 238 na plutonium, které se dá následně používat v pumě nebo v reaktoru. Takto reagují i ostatní prvky. Dokonce se to používá pro vybuzení sekundární radioaktivity u analyzovných vzorků materiálu, který se potom podle té vyzařené gama speoktroskopie analyzuje. Reaktor v Řeži se takto běžně používá.
Pernamentni úložiště v Richardu funguje tak, že v podzemní kobce založí odpad v dvojitých sudech a po zaplnění tu kobku zalejou betonem. To tomu proklamovanému
využití odpadu v budoucnosti jako zdroji dává poněkud hořkou příchuť.
viz:
https://www.surao.cz/pro-verejnost/stavajici...
No, možné to je, ale jisté je, že chtějí do dvou let definitivně vybrat jedno místo jako trvalé hlubinné úložiště a to pak začnou za hodně velké miliardy budovat. Proč by to dělali, když to není potřeba?
Proto, že to Evropská unie požaduje. Je to pro celkovou likvidaci elektrárny. Jak by jinak ta hromada elektráren po světě mohla bez toho uložiště fungovat? Zatím není vybudované ani jedno.
Mám dojem, že ve Finsku už je hotové a v krátké době ho chtějí začít plnit odpadem.
Je to možné, nemám aktuální přehled.
Trvalé úložiště se nebuduje pouze pro "odpad" z jaderných elektráren. Dost ho vyprodukují třeba nemocnice a ten je nutné taky bezpečně uložit.
A onen "odpad" je palivo budoucnosti. Uran 238 se rozpadá na plutonium 239. To se v současnosti uloží a v budoucnosti využije v thoriových reaktorech.
Pro ty, kdo se o jadernou energetiku zajímají aspoň trochu tady mám obrázek.
Radioaktivní odpady se všude na světě a i u nás běžně ukládají do radioaktivních uložišť. Jelikož nejsou příliš aktivní, proti těm z elektráren, tak není pro ně třeba budovat hlubinná uložiště.
Hmm někde jsem zaslechl. že se z toho dají dělat Abomby. Nevím, zda je to pravda, nebo hoaax. Ale pokud ano, divíte se že se horečně zbrojí?
APP. Ono zbytkové záření je taky energie. A dělá se něco pro její využití?
Můžeš to cpát do krabice s termočlánkem a vyrábět tím elektřinu. Tak to dělají některé družice.
Nebo si to vyhořelé palivo strč v kufru pod postel a vytápěj si tím byt. To by také dobře šlo. :D
Jedna věc je stávající zdroje energie kritizovat,to umí každý. Druhá věc je přijít s nějakým novým ekonomickým a ekologickým řešením,které ty stávající problémy odstraní. Jistě máš nějaký návrh...
Přesně to jsem říkal každému zelenému aktivistovi, zatím stále nic...
Co já. Dobře placenejch pdborníků výzkumníků máme dost. A pan premier to ještě zvýší. Nic proti, pokud budou i výsledky....
APP. Dnes nedokáží ani zapojit ročníkovými pracemi do nových výzkumů studenty. Třeba ony testery na Covid řeší Poláci. A nebo pokud jsou, tak prostě vyšumí do nenávratna.Jinak u nás klídek. Jak z toho nejsou prašule a hned, tak prostě smůla...
Prašule maj jasně stanovený koryta! Nelze jim do toho házet vidle, zvlášť u těchto covidích prašulí to platí stonásobně.
Zajímavý článek
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika...
Brahmo, prosím případně rozporuj:
palivo i zpětné přepracování se provádí v bývalém CCCP?
Ale pokud vím CCCP nemá vlastní zdroj uranu,-> proto ta masivní těžba v Jáchymově?
CCCP je sice politicky nevhodný , ale mívá "světlé chvilky kdy se lze zásobit/ předzásobit?
Pokud jsem slyšel, ale nemám to ověřeno,
tak nabídka paliva od dceřinné firmy Westinghouse neobsahovala zpětný odběr pro přepracování a proto to vyšumělo, ne?
Ano, vyhořelé palivo z meziskladu z Dukovan se přebalilo do nových sudů a ve velikém kontejneru poslalo do Ruska k přepracování. Jak Dukovany, tak Temelín berou palivové tyče z Ruska. Ale v jiných přepracovatelských závodech by ty pruty do ruských reaktorů prý také uměli vyrobit.
Na další otázky odpovědi neznám.
ad přepracovávání-> díky.
Poseděl jsem nad internetem a uran se těží v Kazachstánu, takže pro potřeby Ruska je to jasné.
Zbytek byl jen povzdech na téma "předzásobení se energií"
Myslím, že u nás a ani nikde v okolí se uran už několik let netěží.
V uhlí máme nainstalováno cca 9500 MW výkonu. To je jak 9 bloků typu Temelín s jedním blokem typu Dukovany navrch.
Nebo jak výkon rusáckejch jadernejch monster Balakovo a Novovoroněž dohromady. Balakovo leží na Volze (největší řeka Evropy), Novovoroněž na Donu (5. největší řeka Evropy).
Na kterým z těch našich vysychajících potůčků chceš takovej výkon nastavět? Čím to chceš uchladit?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zem%C3%AD...
Zajímavá statistika. Když se tak člověk zamyslí, chápe proč někteří nechtějí z EU a rádi by federaci. Tam by se totiž ony dluhy zprůměrovaly na jeden. A pro koho výhodně si spočítejte sami...
Jen člověk jaksi nechápe naše jednání...
My jsme Čecháčkové a do EU jsme vstupovali s holým zadkem. S továrnami,ve kterých se na prvorepublikových strojích,které byly znárodněny majitelům,vyrábělo od r.48 stále jedno a to samé,to,co bylo komisí odborníků s rudými knížkami vybráno jako nejlepší. A najednou to nikdo nechtěl. Najednou všichni,když mohli,tak chtěli něco jiného. Nebýt té spolupráce se Západem a vstupu do EU,tak by u nás všechno zkrachovalo,protože všechny továrny by musely ze dne na den změnit výrobní program,aby si jejich výrobky někdo koupil. To by stálo obrovské peníze. Tak ještě že tady byly ty západní firmy,které nám pomohly ty naše přetvořit na konkurenceschopné. Samozřejmě,musely na tom vydělat,jen z dobré vůle by to nedělaly. Dnes sice čtu stížnosti na EU,ale ihned v dalším článku si přečtu o poskytnutí dotace v řádech desítek milionů třeba na nákup vozidel MHD. Tak si musíme ujasnit,co vlastně chceme.
Domnívám se, že je na čase opustit slovo znárodněný, protože mladší generace už tomu nerozumí a ne úplně tuší co to znamenalo.
Stačí ho nahradit běžným slovem ukradený.
Jak bychom bývali dopadli,když ze dne na den zmizela železná opona,otevřeli jsme se světu a přitom všechny naše továrny vyráběly 40 let to stejné,co najednou nikdo nechtěl? Bez cizí pomoci by bývalo celé naše hospodářství zkrachovalo,všichni bychom najednou byli bez práce a začínali bychom od nuly.
Ano, ale jak to souvisí s mým příspěvkem?
A nejsou voni náhodou příbuznej Klause? ;-) Takováhle agitka...
Nejsem,jen neustále čtu názory ubohých Čecháčků,kteří by měli uctivě stát v koutě a šoupat nohama,jak jim najednou narostly hřebínky a chtěli by radit celému světu. Jediné,co jsme my Západu přinesli,byla levná pracovní síla. I teď,když čtu o poskytnutých dotacích na všechno možné,tak mám podezření,že že z té EU dostáváme více,než tam dáváme.
Zapomínáš na ty miliony co se jim odpustily na daních a za ony prodeje za hubičku. A na čempak on pan Bakala a ostatní zbohatli? Na těch ubožácích co stáli v koutě? Či Havlkrálíkárnách na ostravsku?
Nebudu stát v koutě a tiše šoupat nohama proto, že to tady před několika dekádama stálo za hovno, před méně dekádama to tady bylo rozkradeno atd...
Stejně tak nepůjdu vyhladit půl německa, aby si kurva uvědomili že nadřazená rasa neexistuje nebo vyhazovat do vzduchu Londýn s Paříží, abych naznačil s Mnichovskou dohodou nesouhlasím.
Čas jde dál, ber to v potaz i při posuzování "čecháčků"...
vstupovali s holým zadkem. S továrnami,ve kterých se na prvorepublikových strojích,které byly znárodněny majitelům,vyrábělo od r.48 ...stále jedno a to samé,....
Inu jasná ukázka demagogie. Tohle totiž platilo ne při vstupu do EU ale snad jen 10 až 15 let po válce. Pak už se vyrábělo na vlastních nových strojích i když pro seriovky vesměs jedoúčeláky. (Ono totiž pro západní výrobky bylo jednak embargo, jednak nebyly devizy a komunisti si to rozdělovali blůhví jak). A následné výrobky? Zařízení chemického a jaderného průmyslu, auta, lokomotivy, tramvaje a t.d. Také licenční ruská letadla, tedy vesměs pro rusko, ale také vlastní (Delfín, Blaník Turbolet a t.d. které se i úspěšně vyvářely do ciziny i té západní.
A o bytové výstavbě a investicích pro vodní elektrárny ani nemluvě. Chybou bylo, že se zisky cpaly do armády. To se okamžitě skokem projevilo po r. 89. Neříkém, že úroveň a pokrok byl všude. Ale jen vidět záporně vše je prostě demagogie.
Ne, na "vlastních nových strojích" se opravdu nevyrábělo.
Mojí rodině znárodnili pilu. Na původním katru jela až do osmdesátých let. No a protože plná restituce se týkala jen nemovitostí a nikoli vybavení, tak při vracení pily v třiadevadesátém jsme ten nový katr museli zaplatit.
Inu - ne každý srovnává pilu s Plzeňskou škodovkou či Aerem Vodochody. I když jakž takž dokážu pochopit zdejší nejzatvrzelejší diskutéry, kteří mají ono znárodňováni dědičně v krvi (někteří možná i z vlastních zážitků). Ovšem veřejně se tady k tomu jaksi skoro nikdo nehlásí.
Já myslím, že Škodu Plzeň nejvíc poškodilo nekompetentní rozhodnutí zelenejch šílenců ukončit výrobu toho, co jí šlo opravdu dobře - parních lokomotiv.
Mohli jsme být největší, protože jedinej, výrobce parních lokomotiv na světě!
Promiň, ale jestli jsi mluvil o plzeňské Škodovce, tak jsi to měl výslovně uvést. Tvoje formulace vypadala, jako že to říkáš o výrobních podnicích všeobecně a ne že mluvíš o jedné výjimce.
Ale vždyť jo. To dávám jako příklad. Pochopitelně že oněch znárodněných malých provozoven bylo hodně. A mohly klidně soukromničit, to byla chyba daná závistí soudruhů. Ale ony mamutí koncerny se znárodnily vpořádku. Nakonec i dnes existují. Jen si je drží v rukách pár jedinců a nakonec i u nás.
Desta - vysokoždvižný vozíky. To už je trochu jako tvoje Škodovka, ne?
Začínal jsem tam v půlce osmdesátých a spousta strojů byla před-, nebo přímo-válečných.
Restituce se mě nedotkly, ale živoření průmyslu si pamatuju dobře ...
Já měl zase silný zážitek z dřevěných tkalcovských stavů v rumburském Bytexu. Poprvé jsem viděl a hlavně slyšel jakou ránu je třeba dát člunku aby prolétl prošlupem na opačnou stranu. Možná, že kdyby tam byly moderní stavy, mohla tam dneska místo zbořeniště furt být fabrika.
A víš jako šlupku dává otevírání a zavírání ventilu se vzduchem, co nese útek skrze osnovu u nejmodernějších tryskových stavů? Dej pár těhle stavů na halu a budeš tam chodit s traktoristyckými sluchátky.
Vím, pár tkalcoven jsem viděl. Ale ty dřevěné člunky mě fascinovaly. Do té doby jsem se s takovým kraválem potkal jen na Poldovce.
Doma mi na památku visí žakárská karta, předchůdkyně všech datových médií.
Žakárská karta, co to je? VIděl jsem řídit tkaní smyčkou z děrné pásky nebo řetězem děrných štítků. Ty nové to samozřejmě tahají z paměti procesoru.
Neviděl si to, protože máš IT vidění světa. Ten řetěz "děrných štítků" jsou ony žakárské karty, žádný opravdový tkadlec by neřekl děrný štítek, ten mám taky, bohužel se mi nezachoval žádný použitý.
Docela jsem dneska překvapil sám sebe, podívám se na strop a karta tam nevisí! Jen 8palcová disketa a moje úplně první CD (je na něm OS/2 WARP). Raněn provozní slepotou jsem zapomněl, že jsem ji kdysi při přestavbě nábytku sundal.
Pro zajímavost, před mnoha lety jsem "hackoval" ten program v elektronickém žakárském stavu. Bylo tam napsané přesně to samé, co bylo vyražené na těch starých kartách, jen pořadí bitů bylo převrácené.
Také co by tam mělo být jiného, když to nejspíš řídí stále stejný stav. Mění se řídicí jednotky ale to dolní mechanické železo je stále stejné a nezničitelné. Když se vyběhá ložisko, tak se tam dá nové. No a ta vazba je ještě starší, než je to železo toho stavu.
Ale my jsme spolu spolu s VUTS Liberec vyvínuli úplně nový tryskový tkalcovský stav pro skelné tkaniny. To řízení je naše :)
https://www.vuts.cz/air-jet-weaving-machine-cam...
Hezký, zavidím, že ses toho mohl účastnit. Textilní výroba je moje srdeční záležitost i když jsem to ani nestudoval, ani to nedělám.
Ale jak nad tím není ten žakárský stroj, tak mě to tak nebere. :)
Na té mašině jsou zrušené mechanické vačky na řízení osnovy a místo nich je tam motor, který s tím správnou rychlostí pohybuje. Ty mechanické vačky už nestíhaly, jak je to všechno rychlé. Když to nechtělo chodit, tak na to koukali rychloběžnou kamerou a zjistili, že se s tím musí začít kroutit dříve, poněvadž propružuje tyč, kterou to pohybovalo.
Ale jak je to tak rychlé, tak je to celé strašně hlučné. Stav řízený vačkami od jednoho motoru, který s tím celým pohybuje je mnohem klidnější, tišší a také pomalejší.
Jak já zažil tu starou tkalcovnu s dřevěnými stavy, tak tam samozřejmě o žádné rychlosti nešlo. A byly tam takové podivnosti jako dřevěné eliptické ozubené kolo. Nejsem strojař, ale prý je to dost fajnovost.
Zajímavé bylo, jak se tam byl ten ráz letícího člunku, tak se to občas sešlo a pak to škublo celým barákem. Na druhou stranu, to já už neviděl, tak prý když ta tkalcovna byla hnána přes transmisi, tak tím točil relativně (proti situaci co stav, to elektromotor) slabý motor, protože ty jednotlivé pohybující se díly fungovaly jako distribuovaný setrvačník.
Jestli se nepočítalo jen se setrvačností transmise samotné, ale i s tím co na ní bylo následně navěšeno, tak to muselo být docela zajímavé počítat/odhadovat/zkoušet.
Transmise si vždycky přišla jako strašně pěkná věc a trochu mě mrzí že už se dneska nevyskytuje. Na stranu druhou, pravý smysl dávala když byl jako zdroj hnací síly použit centrální parní stroj nebo vodní kolo. Jeden elektromotor co hnal celou dílnu byl takový prazvlášní překlenovací mezistupeň...
Byl jsem ve tkalcovně ve Včelnici a tam naskládali ty stavy do vyšších pater. Celý ten barák se klepe. Nechápu, že drží po hromadě. Já se tam bál.
Vždycky mi to vrtalo hlavou a teď se zeptám.
Co se stane, když se při tkaní přetrhne nit? To je tam nějaké udělátko, které umí uzel?
U stavů jsou tkadleny a sledují to. Dříve byla na každý stav jedna a očima to stále kontrolovala. Nyní je na všech vláknech detektor přetrhu a když zabere, tak se stav zastaví a opticky asignalizuje poruchu. Přijde tkadlena, vlákno osnovy slepí (u skelného vlákna) a místo na tkanině označí. V případě nepodávaného útku provede se stavem pár kroů zpět útek navede znovu do podávacího soustrojí a jede se dál bez defektu. Jak se to spojuje na bavlně nevím. Asi uzlem.
Uzlem. Pak se ta zauzlovaná část při adjustaci vystřihne. Ono se to moc netrhá.
Copak neznas tkalcovsky uzel? :o)))
O tkalcovských stavech vím pouze to, že nejvíc jich (u nás) bylo v Brně v okolí Cejlu. Ale zajímala by mě jiná věc...
Při použití vačkového hřídele se téměř vždy stará o zpětný chod (něčeho) pružina. Při použití velmi vysokých rychlostí pružina nemusí stíhat a hledá se jiné řešení. U desmodromického rozvodu se nedostatek hbitosti pružiny nahrazuje druhým vačkovým hřídelem - jedna vačka otevře a druhá vačka zavře.
Dalo by se tohle řešení použít u dnešních stavů? Možná je technika už dál (Ducati už v nových modelech desmo taky nahradilo lepšími pružinami) nebo je to problém licence?
Vačka se vyřadí a pohonem se točí či posunuje či jen cuká motorem s proměnnou rychlostí jako podle tvaru vačky. I to má ovšem stropní rychlost, kdy se už musí počítat s deformací toho pohybovaného dílu. Když se na to kouká rychloběžnou kamerou, tak je vidět, že jedna strana tyče u pohonu rotuje, kdežto druhá strana ještě stojí. Pak se musí ten pohyb kompenzovat na tohle materiílové zkrutné zpoždění. Musí se začít dříve.
To znamená problém s nedostatečnou tuhostí tyče pohonu? Řešitelné v budoucnosti lepšími materiály - "ideálně" tuhou tyčí?
Sakra, neměl bych do toho šťourat. Mám potom potřebu se o těchto věcech dozvědět úplně všechno a na to nemám čas... Ale díky za přiblížení.
Jo přesně tak. Buď tužší tyč, nebo to kompenzovat.
Jak můžou být takové tyče dlouhé a jaký je "takt"? Aby to už nebylo dané rychlostí zvuku v daném materiálu (ocel cca. 5m/1ms).
To už nevím. Už je to dost dávno. Také ten problém s řízením náhrady vačky dělali kolegové. Řídili měnič k motoru z hradlového pole. Hlavní procesor k tomu dával jen start.
Ale jestli to byly zvihací tyče osnovy, tak ty se táhnou přes celý stav a ten byl široký několik metrů.
Tak to už možná narazilo na tenhle fyzikální limit, kadence stavů jsou vysoký a ta délka ... To už se ti konec zpozdí o několik milisekund. A "tužší" materiál, než ocel (ev. dural) už neexistuje. "Ideální tuhost" je fikce :-)
To, že se to kroutí je jasné. Jakou roli v tom hraje rychlost zvuku?
No, že žádný materiál nepřenese pohyb (vzruch) rychlostí vyšší.
Jen naokraj...
S pojmy typu "ideální" se naprosto běžně pracuje. Například IDEÁLNÍ tuhost pružiny se počítá jako dvakrát kritické zatížení to celé lomeno vzdáleností mezi uložením a pružnou podporou - vzorec sem asi vložit nejde.
Stejně tak ABSOLUTNĚ černé těleso je IDEÁLNÍ těleso, které pohlcuje veškeré záření všech vlnových délek. Je to současně IDEÁLNÍ zářič.
Bez těchto pojmů bychom mnoho věcí a dějů vůbec nedokázali popsat.
To jo, jen si nesmí nikdo představovat, že "ideálně tuhé" těleso bude "naprosto tuhé" a přenese vzruch podél své délky (šířky ...) v nulovém čase.
Normálně nemáme v podstatě žádnou běžnou zkušenost, dejme tomu s dlouhým táhlem, které když na jednom konci uvedeš do pohybu, tak druhý bude ještě chvíli stát a až teprv, co k němu dorazí ten impulz (rychlostí zvuku v daném materiálu) se dá do pohybu.
Já na to narazil v diskusích o kosmickém výtahu (36 tisíc km už je slušná dýlka), ale tady u stavů jsem si jen zaspekuloval, že při těch jejich šířkách (do 4m) a neskutečných kadencích, by to klidně mohl být i reálný případ ... proto jsem vznesl na Brahmu dotaz.
Překročili jsme úrovně vnoření... :-)
To PepikW:
Jasně, že v praxi se s těmito krajními polohami (ideální, absolutní,...) nesetkáváme. Byl to jen příspěvek pro všechny do "vzdělávacího okénka". Takové připomenutí, že při modelování a v teoretických disciplínách tyto pojmy běžně používámě a bez nich to prostě nejde :-)
Když už se tady vzdelavame. Ta část co zdviha osnovu se jmenuje list. Čím vice listů tim se da víc vzorovat po osnově. Se dvěma listy jde jen plátnová vazba, půlka nití je na nítěnkánkách jednoho listu, druhá půlka na tom druhém. Na opačném konci je žakárský stav, kde lze každou niť osnovy ovládat extra.
Díky:) Ten žakárský stav se někde vyrábí, nebo je to jen pro z zcela ruční provozování. Já už si neuvědomuji, kolik sekcí přepínání osnovy jsme měli. Už je to hodně dávno, jiné projekty to překryly a já jsem v tomhle projektu byl hodně okrajově. Já řídil hlavně skaní = přetáčení a kroucení skleněné nitě a také předení bavlny.
Samozřejmě, že se žakárské stavy vyrábějí.
Na 1. obrázku je vidět stav s žakárským strojem, ta zdánlivě souvislá plocha mezi žakárským strojem a stavem jsou šňůry zdvihající nitěnky, jsou jich stovky, spíše nižší tisíce.
Na 2. obrázku je pohled na žakárský stroj odspodu
Na 3. obrázku je řadnice, místo, kde se šňůry rozdělí k jednotlivým nitěnkám.
Lepší obrázky jsem na webu nenašel.
V branži, kterou jsem nejvíc načichlý, ve stuhařině, je nejvýznamnější evropský výrobce švýcarskáý firma Jakob Müller, vlastně jiné moderní stavy ani neznám než ty jejich.
Tady je jejich propagační video
https://www.youtube.com/watch?v=ovQYxv7JiHw
to petrp:
Předpolkádám, že se dělá všechno pro to, aby ten stroj jel kontinuálně furt, ale jen tak pro informaci, jak dlouho se takováhle věc uvádí do provozu? Mám na mysli ponavlíkat všechny ty nitě kam patřej a tak, ne připojování do elektriky a šrouzbování k podlaze :-)
Výchozí situaci, tedy když stav přijde z fabriky neznám. Za normálního provozu se jen naváže na starou osnovu ta nová, nic se neprotahuje. To může trvat tak den, záleží na zručnosti obsluhy, na takovém stavu, co jsem dával fotku je cca 3500 nití v osnově.
Tak už mám odpověď přímo od zdroje, překopíruji ji sem 1:1
Petře,
je to takto:
- nové vály se obvykle pouze navazují. Jak jsem říkala včera, jedná se o unifikované osnovy, které není třeba navádět. A teď:
- jsou-li nám hvězdy nakloněny, navazování (strojkem) a následné zajetí stavu trvá jednu směnu
- když se nedaří (například se prověšují nitě), stav se znovu rozjede po dvou směnách
- ale pozor, při odstraňování přetrhů nití se občas tato nit navede jinam než má (jak říkají tkalci: "nemáme čas číst ty vaše p......y" a prasklou nit navedou, kam je zrovna napadne). Tyto chyby se postupně kumulují až do neúnosného stavu. Pak se stará osnova ustřihne a nová se navede jak má. Což je to prý práce pro dva lidi na celý týden.
Byl to tryskový stav = útek byl nesen vlnou vzduchu a po cestě byl ještě nadnášen pomocnými vzduchovými tryskami, aby neklesal. Tu délku stavu několik merů rozhodně nepřekovával nadzvukovou rychlostí. Takže ani ty zdvihací tyče patrně nemusely celkově kmitat nadzvukově. Jestli se někde ta rychlost v oceli překonávala, to opravdu netuším.
Ty tyče musej pohyb asi udělat rychleji, než trvá průlet. Ale jak rychle - těžko říct. Tak jsem si jen zaspekuloval, byl by to hezký praktický příklad :-)
Taky jsme klepali šaliny...40 let jeden a ten samej model, podle 60 let starejch americkejch plánů...
A o tohle nás Západ připravil! O autech nemluvě. Teď už jsme mohli připravovat facelift Škody Favorit...jmenovat se to mohlo třeba...třeba...Felicia...
A pak si člověk přečte názor,kde prý jsme dnes mohli být,kdyby nebylo té zatracené EU,která nás ve všem omezuje. Ten nový Favorit už by dnes měl LED světla!
Pravda, svítily by trochu dozelena. Vývoj tuzemské bílé LEDky by ale už probíhal s tím, že už v příští pětiletce ji bude Tesla Rožnov, n.p. vyrábět v testovací sérii...
JZD Agrokombinát Slušovice by mezitím někdy v roce 2020 uvedlo na trh moderní přenosný telefon, určený pro digitální sítě standardu GSM. Vypadal by k nerozeznání od Motoroly TX 770...
Pokrytí GSM by se bouřlivě rozvíjelo. Pokryta by byla Praha v oblasti od Hlavního nádraží po Pakul, dále letiště Ruzyně, a v testovacím provozu během veletrhu i brněnský výstaviště...
Zabýváte se prkotinama, ale o věcech co se opravdu vyvážely se jaksi mlčí. Ono by se stačilo podívat na onen bývalý PZO. Kdyby se nevyváželo, asi by neexistoval. A nějaké valuty přece byly i v oněch komunistických bankách. Žeby jen z darů od nějakého tehdejšího "Soroše" asi těžko.
A zajímavé, jak někdo dělá prognozy pro minulej režim. To dnes by se jimi uživil jako manager daleko víc když je tak znalejj a na úrovni......
Jo. Vyváželi jsme Schade 120 do Anglie.
Byla to drsná konkurence pro Reliant Robin...
Před lety jsme v monarchii předjeli na dálnici warťáka 353 s anglickou SPZ. Nekecám.
Tak třeba ta Desta, když už jsem jí zmínil, vyvážela i do devizový ciziny ... ale jak pod cenou, to si ani nedovedeš představit.
I když to bylo nakonec přínosnější, než vývoz někdy v půlce devadesátých do Ruska a Kazachstánu. Prý ani ten vlak se už nepodařilo dohledat ...
To my si zase dnes klidně kupujem předražené letouny. A klidně tak to budem dělat i v téhle době krize...
Jj, budem. A to jsme tak 10 roků zpátky vedli debaty, k čemu je vlastně dobrý NATO, a proč dávat love na zbrojení.
No, pak přišlo jaro 2014 a teď už všichni víme, proč.
Si říkám jestli je plešatej čekista opravdu tak blbej, nebo jestli dělá pro Američany...
Když si to zaplatíš, tak kupuj. Ovšem když to platí národ, měl by to schvalovat národ. A v téhle předkrizové době obzvláště. Dnes snad nejsme ani v protektorátě, ani komunizmu. A ono NATO? Dodnes vlastně nikdo neví, zda je národ pro či proti...
v principu myšlenka dobrá, bohužel národ je plný "průměrných lidí" kteří maj jednak jiný starosti než rozumět bojovým letounům a jednak kvůli těm "průměrným lidem (uživatelům)" se do návodů píše "nesuště v mikrovlnce zvířata", "nepijte obsah baterie" a nebo můj nejoblíbenější: "nezastavujte běžící řetěz pily genitáliemi"
Ne že bych si dělal o těch to jsou ve velení nějaké přehnané představy, ale alespoň nepijou bělidlo aby se ochránili před chorobama...
K čemu bychom pak tu vládu a parlament měli,kdybychom o každé věci měli veřejným hlasováním? Navíc bychom se asi nikdy nedohodli na čemkoli. Vždycky by byla polovina pro a polovina proti.
A v neposlední řadě - kdopak by asi tak náklady na ta hlasování hradil...
Dáváme na obranu žalostně málo. Míň než v 90. letech před NATO, a mnohem, násobně, míň, než za bolševika, kdy jsme nákupama šrotu živili rusáka.
Takže - za mě jo. Nakupovat, cvičit lidi, a když to bude nutný, poslat armádu do Pobaltí.
Že by ty love mohly posloužit líp někde jinde? Mohly. Ale to by tu nesměl chřestit zbraněma zakomplexovanej plešatej čekista, co se považuje za dědice Bátúa a Stalina...
Ale vždyť to národ = voliči schválili. A to stát dává na armádu o dost míň než k čemu se zavázal že bude dávat.
Co bys chtěl víc nebo jak bys to chtěl udělat? Že by se referendem schvaloval rozpočet? Takový nesmysl nemají ani ve Švýcarsku.
Můžeš to upřesnit - který předražený letouny jsme koupili?
Pokud to porovnává s práškovacím Čmelákem, tak asi úplně všechna :-)
Jsem zvědavej, s čím se vytasí. Jeho informovanost z parlamentních listů a Blesku je dokonalá :-)))
Zapomněl jsem na Aeronet a CZ24news ... ještě že mi to zanyn ve vedlejším vláknu připomněl :-)
Na tu naši dopravná infrastrukturu docela stačí. A problémy s poruchami jsou daleko menší a levnější. Nakonec se o tom rozepisujete i tu. Nejedoucí moderní auto i pro jakoukoli pitomost = odtah.
A co teprv tráboš kombík, to byla kára. Postrach vinohradu...
Inu - opět kecání o všem možném a hlavně o tom předrevolučním, což se vlastně tohohle vůbec netýká. Ani já o onom minulém zadlužování v zadání nemluvil. (Pokud to někdo chce porovnávat i s minulosti a třeba od oné celosvětové hospodářské krite, tak prosím).Ale mě se jedná o současnost a věci kolem, které z toho vyplývají či mohou.Teda pokud to někdo nebyl schopen z toho odkazu pochopit.
Jenže ta současnost by bez minulosti nebyla. To je to,co Ti tady naznačujeme. Případně i to,že při jiné minulosti by vypadala jinak. Takže nelze dost dobře napsat,že úrovně,kde jsme teď,jsme dosáhli jen našimi silami a je to jen naše zásluha a prohlásit,že uděláme tlustou čáru,od teď už nikoho nepotřebujeme a poradíme si sami.
Jenže každá mince má dvě strany a nic není černobílé jak tu stále opakuješ. ... a už to nehul :)
Jin-jang černobílý je :o)))
Co na to odpoví eurohujeři https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/putin...
Znáš ten příběh "O prodaném prvorozenectví za misku šošovice" ?
Eurohujeři říkají, že si Gasprom pronajal v Evropě zásobníky plynu a pak je nenaplnil.
Snad tuhle chybu eurohujeři nikdy neudělají.
Aby spoléhali na to, že se Rusové zachovají korektně..
Nechcete plnit naše požadavky,dovolíte státům ve východní Evropě,aby se svobodně rozhodly,jestli vstoupí do NATO,nebo ne,nezakážete,aby se na území NATO armády pohybovaly všemi směry i na východ,tak tady to máte! Na příkladu Maďarska vám ukážeme,o co přicházíte,když neplníte požadavky soudruha Putina!
Pravil největší eurohujer, až nám ostatním přijde roční vyúčtování nebude nemálo lidem veselo. Já vidím vysávání našich peněženek povýšené na vyšší level, pořád si myslím že Hitler byl břídil co se týče ovládání jiných, jde to i bez násilí, podle "pravidel" a ve jménu dobra.
Znal jsem jednu, ta měla levnější nájemný. S domácím měla dlouhodobou dohodu, že když on bude potřebovat, tak ona udělá, co je potřeba...
Dobrý kamarád rád půjčí, dobrá sousedka ráda dá...
Půjčka je často jistota jak přijít o kamaráda.
Kdyby to šlo, klidně bych si připlatil třeba za Norský. Do řiti mu kvůli tomu nepolezu, jak Zeman dneska Číňanům :-)
Však si připlatíš, nebo je ti zatím málo kam až to vystoupalo, ovšem nevím do které řiti jsi ....
Není to málo. Nejvyšší čas se od rusákova plynu odstřihnout úplně. Jsme celkem bohatá země, technologie na to máme. Jak by řekla Tante Angela, "Wir schaffen das!".
Ono to ve výsledku vyjde i levněji. Bo na každou kačku, kterou zaplatíme rusákovi, musíme vrazit další 2 do armády, aby nám rusák zase nechcel s nečim pomoct...
S právně je .. další 2 němcovi nebo bůhví kolikerému prostředníkovi než si plynem ohřeješ večeři, zatopíš, atd.
Ve chvíli, kdy mám zateplenej barák se spotřebou nulanulanic, je mi celkem fuk, kolik stojí plyn.
A my můžem udělat hodně. Horkovody od Dukovan, bioplynka u čističky, i ty blbý kolektory na střeše.
A kdyby bylo fakt moc zle, svítiplyn snad taky ještě vyrobit umíme...
jj jen na ten svitiplyn potřebuješ koksovatelné uhlí.
Jo. To si vozíme od protinožců. Prej se to vyplatí...
Aha, všichni maj zatepleno a kolektory na střeše, takže vlastně ten plyn nepotřebujem, teplárny taky zavřít, ..... já třeba přestal vařit, tak mám taky spotřebu nula nula prd, heč :)
Ne. Všichni nemaj zatepleno a kolektory na střeše.
A to je potřeba změnit...taková Energiewende zespoda :-)
To jako, že Rusové dotují Maďarům plyn? :-))
Musejí nám přece nějak ukázat o co přicházíme,když neposloucháme soudruha Putina! Když pěkně poslechneme,necháme ho,aby svými tanky osvobodil Ukrajinu a když už budou rozjeté,osvobodí i nás a zastaví se až v Praze,tak budeme mít také levný plyn.
Koneckonců, levnej plyn už jsme od našich Velkých Bratří na Východě měli. A levnou ropu k tomu.
Ta prosperita, co tu tehdy byla! Ta svoboda! Ten blahobyt! Ta životní úroveň! Ta průměrná délka života!
Tady zase narážíme na ty Čecháčky. Správný Čecháček,když se něco děje,tak zaleze do díry,počká,až to přejde,řekne já to říkal a přidá se na stranu vítězů. Takže mít nějaký názor ohledně Ukrajiny a z toho plynoucích sankcí,by bylo moc...
Jinak řečeno,když za to bude sleva,spojíme se i s ďáblem.
A proto se necháme vysávat prostředníky z eu i kdybychom měli padnou na hubu.
Proto pořád čteme,jak jsme od prostředníků z EU obdrželi dotaci 50 milionů na jedno a 50 milionů na druhé? My totiž nějakou EU nepotřebujeme! Kde už jsme bez ní mohli být? Já myslím,že prodělává EU na nás a nikoli naopak.
jj, EU je koule na noze. Už jsme na tom mohli být, no, nejmíň tak jak Bělorusko! To má taky ropu a plyn se slevou...aj jaderku jim Vladimir Vladimirovič postavil...
Děláš z toho jednosměrku a realita je jiná.
Vždyť jsem napsal,co my jsme to za spojence pro kohokoli,když se objeví jakýkoli problém,nechceme se do toho montovat,projevovat jakýkoli názor,nejraději bychom pěkně stranou počkali,až to ti druzí vyřeší a pak se připojit k vítězům. Může si ale někoho takového někdo druhý vážit? Může mu důvěřovat,když je s ním ve spolku? Nemůže...
Co soudíte o těchto houbičkách?
https://lobles.cz/nano-houbicky-d21.html?utm...
A není to málo ..... https://www.zasilkonos.cz/domacnost-/cistici... zkušenost ale nemám.
Opatrně s tím!
Na utajených webech se můžeš dočíst:
"
Z houbiček se při používání uvolňují grafenové nanodestičky, které způsobují vaskulární poškození plic a zánět v kardiovaskulárním systému tím, že se váží a poškozují lidské receptory ACE-2. To vede ke zvýšeným problémům a úmrtím na vaskulární poškození tepen, což vede ke zvýšení krevních sraženin, infarktu, mrtvic atd. Také způsobují nepravidelné krvácení u žen. Destičky prochází hematoencefalickou bariérou a způsobují nevratná neurologická poškození.
Nanotechnologie které poškozují cévní a imunitní systém lidí, proto jsou biologická zbraň, která obrací lidi, že se zabijí sami. V kombinaci s 5G je to mPNA jak vakcína na steroidech. Sleduj tagy: 5G a Elektroporační nanotechnologie – Transhumanismus – Pirbright Institute – Bill Gates – Innovate UK – COVID-19 Genocida.
Je to jako žít ve špatném snu, protože tolik lidí si nevšímá, co se děje před jejich očima … Kvůli tajné dohodě vlád, média, farmaceutickému průmyslu, BigTech …
"
Zdroj - Stop5g, lehce aktualizované, gramatika původní :-)
Možná budou lepší tyhle: Psilocybe bohemica.