Mám problém: uzamykatelná sklepní kóje v bytovém domě, po otevření dveří vlevo vypínač a na stropě klasická objímka s klasickou žárovkou. Žádná zásuvka na 220. A já ji tam budu nutně na nějakou dobu potřebovat. Existuje řešení, co mi říkal elektrikář - prostě ji tam udělat, ale s tím majitel kóje nesouhlasí, nechce žádný sekání do zdi, je to prostě hezky udělaná čistá kóje.
Takže: někdy před dosti rokama jsem někde viděl řešení: žárovka se vyšroubuje a místo ní se našroubuje "cosi", co má opět objímku na tu žárovku a navíc zásuvku na 220. Strávil bych i řešení to, že by se vyšroubovala žárovka a místo ní našroubovalo "cosi", co by mělo pouze vývod na zásuvku 220 (světlo bych ani nepotřeboval, jde mi o tu zásuvku).
Problém je, že nevím, kde to hledat. Kdyby někdo z vás věděl a dal mi sem nějaký odkaz na e - shop nebo třeba prodejnu, budu velice zavázán.
Děkuji :-)
https://www.bkshop.cz/p/adapter-e27?gclid...
https://aukro.cz/adapter-zarovky-e27-zlodejka...
Tak nic, Bob byl rychlejší a konkrétnější :-)
Děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji :-)
Tak hlavně pozor na ampéry: zásuvkové okruhy mívají jističe minimálně na 16 A a dráty 2,5 mm^2, světelné jenom 10 A a 1,5 mm^2. Elektrické nářadí bych do toho zapojovat nezkoušel.
A to v lepším případě. Kdysi bylo světlo na 6A a hliník.
To mám v paneláku dodnes a na hliník jedu zásuvkový obvod 25A :-)
My dokonce máme v hliníku zásuvku na 3x230/400 V, 32 A. Prostě se to tak v těch 80 letech dělalo.
Jak pravil génius JdaC - "Budoucnost patří aluminiu".
Zlodějka byla zakázaná snad už koncem 70 let.
To jsem tu bakelitovou naposledy viděl "naživo" v roubence kde byl rozvod světla dráty na maličkých porcelánových izolátorech přitlučených k trámům stropu. Bylo do ní připojené rádio.
(Donovaly- Mišúty)
Proč se tomu říká "zlodějka"? Přece za elektřinu platím, je jedno, jestli mám do jedné zásuvky zastrčený jeden spotřebič (žárovku) nebo dva (žárovku + ten vývod navíc).
Protože typické použití bylo právě pro místa, kde nebyla zásuvka a bylo potřeba si tam něco připojit obvykle načerno, v rozporu s přáním majitele.
Třeba si koumáci natahují z chodby v paneláku dvoulinku do svého bytu. Čili ze společných prostor,kde elektřinu neplatí,kde platí jen poměrnou část.
Koumáci mají takto většinou ve sklepní kóji připojen "načerno" mražák... :-((
Ty společné prostory snaživí důchodci vždy sledovali. S židlí a tlustými brýlemi sledovali na chodbě,jestli se netočí elektroměr. Pokud ano,už telefonovali,že viděli,že se nesvítí,nejede výtah a elektroměr běží. Vzpomínám si,když jsme se v r. 76 přestěhovali do paneláku,tak po krátkém uvážení prošli celou chodbu a všude z každého světla vymontovali jednu žárovku,protože tam byly dvě a zbytečně se moc prosvítí. My jako děti měli zakázáno si na chodbě rozsvěcet,že zbytečně svítí celý sedmipatrový barák. Nějaké úvahy,že existují normy,jak moc musí světla na chodbě svítit,aby to bylo bezpečné,ty šly stranou. Za socializmu se stejně montovala ta světla,která byla momentálně k dostání a nějaké předpisy,jestli dostatečně svítí,musely jít stranou.
No, už jsem v pozici toho snaživého důchodce coby správce vchodu i já :-)
Po změně osvětlení- LED na pohybové čidla, a jeden vchod z 3 měl rázem 2.5 násobnou spotřebu.
Všichni se dušovali že zásuvku sice mají ale je max na vrtačku.
Prošlé sklepy a opravdu nic.
Až špatně nacvaklá elektrikářská lišta ukázala pravdu.
Internetový provider si napojil o své vůli aktivní prvky na společné prostory.
Vyřízení vlastního elektroměru jim trvalo 2 roky.
Ono to vypadá jako vtip,ale děje se to stále. Naopak tomu prospívá dostatek šikovných elektrosoučástek,které se dobře skrývají a které za socializmu nebyly.
....slangový výraz(jako čokoláda pro svorkovnici)- zákaz byl vydán v době kovových spotřebičů, které potřebovaly uzemnit kov. plášť samostatným vodičem přes kolík zástrčky, tedy zásuvku s kolíkem. To dnes není třeba u většiny spotřebičů...
Já jsem slyšel vysvětlení ve smyslu, že kdysi existoval paušální tarif, který umožňoval elektrikou POUZE svítit. V takové instalaci logicky zásuvky existovat nemohly.
Spíš byl průšvih, když se od žárovky nad stolem vzala šťáva pro žehličku a pojistka se podepřela hřebíkem, aby to stíhalo.
To je pravda, to existoval. Elektrifikace předbíhala výrobu elektroměrů, tak to byla taková z nouze cnost.
Tata hodně vyprávěl při vzpomínání na pobyt v base, že takto brali elektriku ze stropního světla a přes žiletokvý ponorný vařič ohřívali vodu na kafe. V base tehdy neměli nikde zásuvky, že. Jak je to nyní, když to nazývají pionýrskýma táborama, to teda nevím, ale znám znalého poměrů :-D