Ahoj všichni,
chtěla bych poprosit o radu:) Nemáte tip na nějakou oblast v ČR s hustou sítí cyklostezek, které jsou z větší části mimo silnice, a zároveň to nejsou jen samé kopce? Hledám nějaké místo, kam bychom mohli vyrazit s partou na týden na dovolenou, a denně pořádat cyklovýlety tak 25-60 km. Polovina lidí sedí na kole opravdu jen jednou za rok, proto by byly lepší ne úplně horské vyjížďky. Předloni jsme projeli okolí Lipna, loni Třeboňsko (ale to musím říct byla trochu nuda). Moc děkuji!:)
Nuda na Třeboňsku v jakém smyslu - rovina, málo občerstvovacích stanic nebo co ?
Přesně tak, moc roviny, ostatní bylo parádní (zastávky, prostředí)... Lipno a okolí pro nás bylo zajímavější, každá trasa jiná, spoust zajímavých míst kam jet...
Z Třeboně je to na hraniční kopečky se signálkou jen kousek. To je pak úplně jiná krajina než bloudění mezi rybníky. A když opustíš značené cesty a začneš mezi těmi rybníky bloudit po těch neznačených, tak zažiješ mnohá dobrodružství.
I na Třeboňsku se dají najít kopečky. Jen je potřeba trošku hledat a při tvorbě trasy sledovat i vrstevnice nebo výškový profil.
Kopečky tam vytvářejí i lesní mravenci ...
Myslím, že taková oblast v ČR není, aby se dalo z 1 místa uskutečnit 7 cyklovýletů podle daných požadavků.
Škoda, trochu jsem se toho bála.:( Budeme muset přemluvit lenochy na kopcovitý terén :)
A jaké jsou ty požadavky? Vím o dvou požadavcích rovina a cesty bez aut.
Co takhle Písecko? Je tam rybníková rovina kolem Putině i Písecké hory.
Jé, to mi připomnělo hezký srpnový víkend u Protivína :-)
Tálínský rybník byl pro mne velkým zklamáním. Očekával jsem něco úžasného a on je to jen takový docela obyčejný rybník. Ani stromy okolo něj nejsou. Přehnaná očekávání, to je veliká zrada.
Tams neměl co očekávát. Prostě frajer si chtěl jít po šichtě do vedlejší vsi zaš--- zašpásovat, a protože se rybník vylil z břehů, namočil si ponožáky. Toť v kostce tak nějak vše ;-)
Já tam přiskotačil z Vysokého Kamýku utahaný, upocený, uvařený, za čelem už už hrozila migréna z horka. Takže jsem očekával stín stromů a chladnou čistou vodu na ošpláchnutí. A to se mi splnilo :-)
Jo, kdybych očekával nahatou vílu, očekávání by se asi nenaplnilo...
Dědeček: Kolik jí je?
Vnuk: Asi dvanáct...
Dědeček: No, však ona se zakulatí, počkej pár let.
:-)))
Já myslím že je. Vem si třeba Lednici, máš tam trasy na celé prázdniny. Nebo Moravský kras, kam se rád vracím. Šumava, to je taky srdeční záležitost. Ale nemyslím si, že by všichni byli nadšeni. Jedni odmítají stan, někomu je teplo nebo zima a další jsou alergičtí na komáry. Pak výbava- ne každý má a uveze všechno, nebo táhnou na zádech batoh. Předpokládám tedy cestu autem a ubytovat se v penzionu. Mnozí jsou rádi, že jednou vyjedou a pak už ne ten krám nesednou. Nakonec zvládnou 15 km, s mnoha přestávkami, i to považují za životní výkon. Krom toho je třeba si připravit podklady, nebo si to sám projet. Jsou místa, kterých si na dlouhé štrece nevšimneš a cesta je pak opravdu nudná. Nám se osvědčil nejdřív průzkum, např. i s cestovkou. Průvodci tě zavedou na místa, které by tě ani nenapadli. Pak si to projet s partou, budeš jejich šerpa. Jiný příklad- jeden kolega naplánoval trasu 15 km dlouhou, pro zájemce i s děckama, z práce. Z nezajímavé cesty udělal něco, co mělo smysl a nakonec, i když někteří dokončili rozbití nebo se nechali odvézt, se jim to líbilo. Ovšem nikdo neviděl to jeho úsilí- párkrát so ti projel, brody vyskládal kameny, domluvil návštěvu historického mlýnu, zříceninu hradu, klášter s průvodcem...a nezapomněl na občerstvení a oběd v restauraci. Takhle byste mohli začínat.
No jo, jenže tahle příprava dá opravdu neskutečné množství práce a stejně se pak najde poměrně dost rýpalům, kteří se budou ptát, proč se jde právě sem, proč se staví zrovna tady a kdy už bude ta hospoda...
Chvíli se to dá vydržet, ale kdo nemá vysloveně hroší kůži, ten se na to po čase vyprdne.
Mě se naopak osvědčilo podívat se co nabízí průvodci, kouknout do mapy a pak jet cestami a do míst, která ty průvodci opomíjejí. Najde se spousta nádherných míst, kde nepotkáš živou duši.
To nerozporuju. Je mnoho způsobů, každý si najde svůj. Organizuju takhle už 15 let, a už mne to vážně nebaví. Nervy s pozdními příjezdy. Nepřipravenost kola. Nulová kondička. Nevyhovující obuv. Nečtení instrukcí... Teď už jezdíme většinou dva, nebo sám. Konečně klid.
Jj, také jsem více jak 15 let organizovala různé výlety. A postupně mě čím dál víc štvaly mě přesně ty věci, co říkáš.
No a pak se jednou pohár naplnil a uprostřed výletu jsem tehdejší skupinku odvedla do nejbližší hospody, řekla jim ahoj a odjela jsem.
Teď už organizuji jen dva - tři výlety za rok a nejvíc jezdím sama nebo ve dvou. A užívám si to podle svého :o)))
Akorát že teď už na to ježdění tolik času není, protože hlavní prioritou mého volného času jsou prapotomci.
Nízký Jeseník, my tam kdysi dávno byli s dětmi natěžko (Šumperk => Zlaté Hory => Jeseník nad Odrou).
Připomněl mi to tento rozhovor (MP3):
https://radiozurnal.rozhlas.cz/kdo-se-vyda-do...
mapy.cz říkají: Rozsáhlé nízké pohoří sahající od Rýmařova na západě po Ostravu na východě a od Krnova na severu po Svatý Kopeček u Olomouce na jihu. Nejvyšší vrchol je Slunečná (800 m n. m.). Významnými vrcholy jsou Velký a Malý Roudný, Uhlířský vrch, Venušina sopka a Červená hora - všechno jsou to vyhaslé sopky, pozůstatky dávné sopečné činnosti.
Jen 800 m n.m.? To si rovnou můžou zajet ke Žďáru na Tři Studně :-D
V zadání bylo „aby tam nebyly samé kopce“. Vysočina má kratší ale o to strmější kopce, co si pamatuji. Navíc je tam narváno, na rozdíl od toho Nízkého Jeseníku. Což v dnešní době…
Už se rozjíždí diskuse o místech, kde je pěkně. Hezky je u nás všude, máme krásnou zemi.
Zakládajícímu dotazu vůbec nerozumím. Přeci je dnes tolik mapových podkladů! Mapy padesátky, dostatečně podrobné a přitom poskytující přehled o souvislostech ve větších krajinných celcích. Na internetu používám mapy.cz. Tam mohu mimo jiné: vidět mapu velmi podrobně, vidět letecký pohled určitého místa, klíčové dopravní uzly vidět v náhledu Panorama, dokonce už to dnes umí vyhledat třeba "zrušené železniční tratě"...
Já když otevřu mapy, tak vůbec nevím, kam dřív! Ne tak, že bych si nevěděl rady s dovolenou...
Na jaře jsem se kvůli kokodákovi zavřel na měsíc doma. Shlédl jsem hodně filmů. Také Údolí krásných žab. Roztomilý nostalgicko - romantický film. Našel jsem si informaci, kde se to natáčelo. A juž mám další místa, kam určitě musím!
Už jsem si na to koupil KČT 44 Želivka a Pelhřimovsko sever :-)
https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti...
Pro skupinu je ale lepší oblast v lesích, mimo provoz. A takových míst je málo.
Málo?!? Myslím že taková místa se najdou i na víc než jednu týdenní dovolenou.
Já myslím, že by plně vyhovovala Praha, možná Brno a po předloňském jaru zcela určitě Ostrava.
Pár let zpět jsem navvštívil Chebsko autem.Loni v září jsem se vrátil na kole.Je to jedena z nejzajímavých a nejkásnějších částí naší země.Terén zvlněný a velmi vhodný pro cyklistiku.V okolí je tolik krásných a zajímavých míst,že vše ani všechny neobjedete.Kvalita služeb a restaurací je na úrovni pro německé turisty.Takže pohoda.
Okolí vodní nádrže Rozkoš. Na Rozkoši je kemp a v okolí určitě najdete trasy na více než týden.
Další je okolí Vodňan, kemp buď v Protivíně nebo u Vodňan.
Další Mělník a okolí, kemp je přímo v Mělníce.
Když ne úplně horské vyjížďky, pak možná trasy podél řek nebo přes pánve a tabule (např. Dolnoharská, Středolabská), kde kopce obvykle nestojí v cestě, ale jen v někde v dáli.
Tak zrovna podél Sázavy nebo podél horního a středního toku Vltavy jsou kopce jako prase :o)))
A kolem Berounky zrovna tak :o)))
Místy se kolem řeky nedá, pak se holt musí přes okolní dokopce.
Nejlepší jsou toky řek v nížinách. Nejlépe zátopové oblasti, protože tam tím pádem nejsou cesty a provoz. (Pro začátečníky může být jízda po dnešních přetížených cestách pokusem o sebevraždu.)
Zkuste Hlučín. Pěkné ubytování v kempu u vody, případně někde v penzionu.
Nenáročné trasy mimo provoz krásnou přírodou kolem řeky Opavy, Odry, Olše nebo údolím Moravice. Převýšení většinou minimální nebo si lze pomoci vlakem a vracet se z kopce dolů.